PDA

Zobacz pełną wersję : POMPA CIEPŁA - spostrzeżenia, uwagi.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 [97] 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122

Pyxis
18-10-2013, 19:22
Wiosenne roztopy wręcz hamują regenerację DZ i działają jak izolacja przed słońcem.

Ja mam wrazenie, ze wiosenne roztopy to poczatek prawdziwej i lawinowej regeneracji DZ poziomego po zimie. Pisze jako praktyk, aczkolwiek dpiero po 2 takich obserwacjach.

Pyxis
18-10-2013, 19:27
no niezdrowo widać to po twojej opinii na temat urządzeń pracujących "na zewnątrz" :P
wybacz ale nie chce mi się szukać cytatu w którym opisujesz swoją traumę z psującymi się no właśnie czym jakąś tanią elektroniką czy jakoś tak

Tylko ze to bylo odniesienie sie nie do jednego domku ktory sie "przewrocil", a stwierdzenie na podstawie kilkuletniej obserwacji prawei tysiaca urzadzen, ze urzadzenia pracujace na zewnatrz ulegaja czesciej awarii, bo jakis "medrzec" twierdzil bzdurnie, ze jednak wewnatrz domu w garazu, pralni czy kotlowni sa bardziej narazone.

mar1973
18-10-2013, 19:35
Halasu nie ma co sie bac... a fobie pewnia kazdy jakas ma ;)

Hm... ale inverter zejdzie do 2,5kW ;) Droga... no fakt 15k nie kosztuje.
Bajer... nie wiem... moze, ale COP ponoc 6 ;) dla domu o zapotrzebowaniu na PC 8.5kW... no i ciekawostka jak ktos lubi .

Pozatym mozna oczywiscie wybudowac dom tak cieply ze nie trzeba rozwazac jednej ani drugiej...
Wtedy bym pomyslal o kombinacji WM i PC ... a moze tylko grzalki w WM...
Wszystko zalezy co i jak zrobione... ;)

witam

czy dałbyś radę poszukać jaki jest powód wycofywania się z inwerterów w pompach gruntowych IVT
znasz szwedzki
co o tym piszą?
dziękuję z góry

pozdrawiam

zyzolek
18-10-2013, 19:39
Ja mam wrazenie, ze wiosenne roztopy to poczatek prawdziwej i lawinowej regeneracji DZ poziomego po zimie. Pisze jako praktyk, aczkolwiek dpiero po 2 takich obserwacjach.

Ten wątek raczej tego nie potwierdza
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172357-Temperatury-dolnego-%C5%BAr%C3%B3d%C5%82a

Jakoś wszyscy mają przyrost DZ dopiero od maja, a roztopów dużo, począwszy od lutego, jak temp. zewn. na plusie

mkm silesia
18-10-2013, 20:10
Tylko ze to bylo odniesienie sie nie do jednego domku ktory sie "przewrocil", a stwierdzenie na podstawie kilkuletniej obserwacji prawei tysiaca urzadzen, ze urzadzenia pracujace na zewnatrz ulegaja czesciej awarii, bo jakis "medrzec" twierdzil bzdurnie, ze jednak wewnatrz domu w garazu, pralni czy kotlowni sa bardziej narazone.

jeden domek dobre w rudzie jest takie miejsce gość tam zimą wjechał z gps'em bo tamtędy szła droga z dzielnicy wirek do dzielnicy bielszowice i lód się załamał (włącz sobie podgląd z satelity ul. bielszowickiej w rudzie śl.), następne miejsce to koło zjazdu wspólna z A4 w chwili obecnej okoliczne tereny znajdują się obecnie poniżej poziomu potoku otoczonego wałami (wysoki poziom wód gruntowych:)) te wały też widać z satelity rz. Kochłówka równolegle do ul. Kokota (dawna Zepellin strasse) itd itd.

Pyxis
18-10-2013, 20:20
Ten wątek raczej tego nie potwierdza
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172357-Temperatury-dolnego-%C5%BAr%C3%B3d%C5%82a

Jakoś wszyscy mają przyrost DZ dopiero od maja, a roztopów dużo, począwszy od lutego, jak temp. zewn. na plusie

Post z tego watku:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172357-Temperatury-dolnego-%C5%BAr%C3%B3d%C5%82a&p=5898287&viewfull=1#post5898287

Od konca marca juz tylko caly czas w gore, a zeszla zima trzymala wyjatkowo dluuuuugo. Sam przyznasz.

Pyxis
18-10-2013, 20:22
jeden domek dobre w rudzie jest takie miejsce gość tam zimą wjechał z gps'em bo tamtędy szła droga z dzielnicy wirek do dzielnicy bielszowice i lód się załamał

Ale chyba nie wszystkie taki sytuacje z calego Gornego Slaska wywoluja u Ciebie traume. Myslalem, ze tylko to, co dotka Cie osobiscie.

Pyxis
18-10-2013, 20:33
dopiero od połowy kwietnia była bardziej konkretna regeneracja

U mnie po tym dolku z koncowki marca od poczatkow kwietnia szlo juz caly czas w gore (na poczatku po prostu juz nie spadalo, a poniej UP). Dosyc dokladnie to "obserwowalem" starajac sie wylapac minimum do przyszlych zabaw w porownanie.

PS.
10 kwietnia bylem 0,3*C na "dolkiem"

mkm silesia
18-10-2013, 20:33
Ale chyba nie wszystkie taki sytuacje z calego Gornego Slaska wywoluja u Ciebie traume. Myslalem, ze tylko to, co dotka Cie osobiscie.

Ty zapewne masz traumę jak musisz zamontować coś na zewnątrz wyjeżdżasz czasem samochodem z garażu czy trzymasz w ciepełku jak za prlu żeby był na wieki

zyzolek
18-10-2013, 20:37
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172357-Temperatury-dolnego-%C5%BAr%C3%B3d%C5%82a&p=5876470&viewfull=1#post5876470
15.03 miałem +2,2C na zasilaniu, faktycznie wzrosło o 0,2C (wow!), potem sezon grzewczy trwał dalej i następny dołek miałem 1,7C
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172357-Temperatury-dolnego-%C5%BAr%C3%B3d%C5%82a&p=5909648&viewfull=1#post5909648
to było 3.04

dopiero od połowy kwietnia była bardziej konkretna regeneracja

adiqq,
dłuższy dzień, krótsza noc, większe szanse na więcej słońca, i że woda powierzchniowa odparuje.
No i mniejsza eksploatacja DZ, bo temp. zewnętrzne idą w górę. Idzie lato.
pyxis jakoś tego nie kuma;)

ana-76
18-10-2013, 20:37
ja to na szlakach w górach uwielbiam mówić dzien dobry
kiedyś pod szrenicą Holendrzy grzecznie mi odpowiedzieli - na zdrowie- widać ktoś ich tu szkolił polskości

też lubię 'Dzien dobry' na szlaku bo to wyraz szacunku i tradycja wśród tych którzy nimi wędrują. Niestety w te wakacje podczas wędrówek z dzieckiem na plecach mniej razy słyszałam niż powiedziałam... smutne to trochę

Pyxis
18-10-2013, 20:37
Ty zapewne masz traumę jak musisz zamontować coś na zewnątrz wyjeżdżasz czasem samochodem z garażu czy trzymasz w ciepełku jak za prlu żeby był na wieki

Ja caly czas montuje cos na zewnatrz (na szczescie rekami pracownikow). Niestety taka robota i innego wyjscia nie ma. Ale to nie zmiena faktu, ze majac te urzadzenia w takiej samej ilosci pod dachem, mial bym pewnie polowe mniej roboty z usuwaniem ich awarii. To jest FAKT. :)

ana-76
18-10-2013, 20:40
kiedyś niedawno zjebałeś chyba kogoś (tu się mogę mylić, że to ty) za poprawną polszczyznę, a sam ...

Pozdrawiam

:d:d:d:d

Pyxis
18-10-2013, 20:41
adiqq,
dłuższy dzień, krótsza noc, większe szanse na więcej słońca, i że woda powierzchniowa odparuje.
No i mniejsza eksploatacja DZ, bo temp. zewnętrzne idą w górę. Idzie lato.
pyxis jakoś tego nie kuma;)

Tak na marginesie, to odparowanie wody zabierze cieplo, a nie go dostarczy, a wydluzanie sie dnia trwa od trzeciej dekady grudnia.Musisz dopracowac "teorie", albo kupic sobie gruntowke i poobserowac.

Ja nie mam co "kumac", tylko podaje wyniki bezposrednich pomiarow na moim DZ.

mkm silesia
18-10-2013, 20:44
Ja caly czas montuje cos na zewnatrz (na szczescie rekami pracownikow). Niestety taka robota i innego wyjscia nie ma. Ale to nie zmiena faktu, ze majac te urzadzenia w takiej samej ilosci pod dachem, mial bym pewnie polowe mniej roboty z usuwaniem ich awarii. To jest FAKT. :)

szkoda że nie mam tyle roboty z awariami mógłbym rozwinąć działalność ;) możesz zdradzić co montować żeby zarabiać na awariach ;)

Pyxis
18-10-2013, 20:47
szkoda że nie mam tyle roboty z awariami mógłbym rozwinąć działalność ;) możesz zdradzić co montować żeby zarabiać na awariach ;)

A skad przypuszczenie, ze zarabiam na tych awariach? Ja nie instalator. Kazda awaria trzepie nie kogo innego tylko mnie po kieszeni, dlatego sie na to zwraca uwage. :)

Masz malo instalacji, to i malo awarii do usuwania. ;)

ana-76
18-10-2013, 20:49
najpierw odniosę się do tego - potem do reszty
nie zgodzę się - od słońca i wody przenikającej w głab
na pewno nie od powietrza, ehhhhh, co wy z tym powietrzem....widzę że to zaraźliwe jest :P

pisząc o ogrodach i ich wpływie bądź nie na kolektor miedzy innymi miałam to na myśli od słońca i wody przenikającej w głąb zatem nie jest nadużyciem i manipulacją fakt, że duże drzewa dają cień, a jeśli kolektor jest zacieniony to ile trwa jego regeneracja?
Pomijam fakt że drzewa potrafią korzeniami uszkadzać fundamenty, asfalt... nie wspomnę o tym że rosną gorzej na takiej 'zimniejszej' glebie lub padają

mar1973
18-10-2013, 20:51
Moge poszukac... Nie wiedzialem ze IVT takie mieli.
Masz moze jakis model?
Moze nie ogarneli tematu, nie wiem... Poszukam. :)

witam

Seria IVT PremiumLine
pompa ciepła X15 o modulowanej mocy w zakresie 4 – 17 kW i X11 w zakresie 2,2 - 11,1 kW

pozdrawiam

zyzolek
18-10-2013, 20:54
Tak na marginesie, to odparowanie wody zabierze cieplo, a nie go dostarczy, a wydluzanie sie dnia trwa od trzeciej dekady grudnia.Musisz dopracowac "teorie", albo kupic sobie gruntowke i poobserowac.

Ja nie mam co "kumac", tylko podaje wyniki bezposrednich pomiarow na moim DZ.

Czytać i cytować ze zrozumieniem;)
Twierdziłeś, że przy roztopach masz drastyczny przyrost temp. DZ.
Teraz twierdzisz, czyli potwierdzasz, co wcześniej napisałem, że roztopy w tym przeszkadzają.

ana-76
18-10-2013, 20:56
mam koleżankę, która na Podkarpaciu zajmuje się zawodowo ogrodami. Mówi zupełnie odwrotnie do Ciebie. Jaja sobie robisz...


Mój najstarszy syn powiedziałby ' i po co ten bulwers?'
Proszę powiedz mi dlaczego Twoja znajoma z podkarpacia jest bardziej wiarygodna od mojej z mazowsza, która zajmuje się zawodowo ogrodami od lat 20, pisze artykuły do gazet branżowych i wykłada na uczelni?
Bo tak? - takie wytłumaczenie też miewa moje dziecko :)

Pyxis
18-10-2013, 20:56
Czytać i cytować ze zrozumieniem;)
Twierdziłeś, że przy roztopach masz drastyczny przyrost temp. DZ.
Teraz twierdzisz, czyli potwierdzasz, co wcześniej napisałem, że roztopy w tym przeszkadzają.

jesli dla ciebie roztopy to odparowanie wody z powierzchi gruntu, to by przeszkadzaly. Jednak ta cala masa wody wnikajaca do gruntu z wierzcniej ogrzewanej juz przez slonce warstwy dociera do kolektora i to jest impuls do poczatku regeneracji.

Pracuj na "teoria" dalej. ;)

Pyxis
18-10-2013, 20:58
Bo tak? - takie wytłumaczenie też miewa moje dziecko :)

Widac, ze wdalo sie w mamusie. ;)

ana-76
18-10-2013, 20:58
Czyli opłaca się ryzykować ok.
Rób to na własne konto. jest ryzyko, jest zabawa :)

jasiek71
18-10-2013, 20:58
jesli dla ciebie roztopy to odparowanie wody z powierzchi gruntu, to by przeszkadzaly. Jednak ta cala masa wody wnikajaca do gruntu z wierzcniej ogrzewanej juz przez slonce warstwy dociera do kolektora i to jest impuls do poczatku regeneracji.

Pracuj na "teoria" dalej. ;)

że tak się wetknę...
a ta woda z roztopów to jaką ma temperaturę ...?

ana-76
18-10-2013, 21:01
wow..... macie naprawde zagadki z DZ... a jak bedzie jak sie wywierci 160m w skale a nie w ziemi?

Ciekawostka jest tez to ze caly czas dyskusja dla nowych domkow.... a jak sie odniesie lobby G/W dla istniejacych :)
z zagospodarowanymi dzialkami, nie duzymi.... moze nawet w miescie? Moze z jakas infrastruktura biegnaca w ziemi...

Czy mozemy sie zgodzic ze sa rozne PC dla roznych mozliwosci i roznych zalozen... :)
Bez cudowania i wymyslania abstrakcyjnych argumentow w jedna czy druga strone... ;)

PS Dla nowego, wlasnego, domu bym z pewnoscia zainwestowal w Inverterowa G/W :D
Ale nie mam ani jednego ani drugiego :)
lubię Twój racjonalizm w wypowiedziach :)

mar1973
18-10-2013, 21:03
że tak się wetknę...
a ta woda z roztopów to jaką ma temperaturę ...?

witam

zgaduję - pewnie z 15-20'C:lol2:

pozdrawiam

jasiek71
18-10-2013, 21:04
witam

zgaduję - pewnie z 15-20'C:lol2:

pozdrawiam
poczytaj sobie o przemianach fazowych ...;)

rwojtek
18-10-2013, 21:06
Wg. krzywej topnienia, 0 stopni?

ana-76
18-10-2013, 21:07
Halasu nie ma co sie bac... a fobie pewnia kazdy jakas ma ;)

dokładnie, nie rozumiem tych 'krzyków' odnośnie hałasu. Gdzieś mam fajna fotkę zimową, jak znajde to wkleje... od strony gdzie jest pompa jest pole. Zimą robiłam fotki z góry i jak je później oglądałam to śmiałam się bardzo bo ktoś polem przyszedł pod płot by pompy posłuchać. Ślady na śniegu wyglądały zabawnie :)

mkm silesia
18-10-2013, 21:11
A skad przypuszczenie, ze zarabiam na tych awariach? Ja nie instalator. Kazda awaria trzepie nie kogo innego tylko mnie po kieszeni, dlatego sie na to zwraca uwage. :)

Masz malo instalacji, to i malo awarii do usuwania. ;)

czyli w ostatecznym rozliczeniu rośnie cena twoich usług i i tak płaca klienci

mar1973
18-10-2013, 21:17
Wg. krzywej topnienia, 0 stopni?

witam

być nie może przecież woda z roztopów ogrzewa dolne źródło:lol2:
musi być 15-20'C

pozdrawiam

ana-76
18-10-2013, 21:22
Widac, ze wdalo sie w mamusie. ;)

ależ Ty jesteś przewidywalny :):):) jak to pisałam to zastanawialam się czy złośliwiec przytknie łatę mi czy mojemu mężowi...

ana-76
18-10-2013, 21:25
no właśnie bardzo szybko się regeneruje...zobacz sobie w tym wątku podanym jakie były temperatury DZ miesiąc po końcu sezonu grzewczego......
padnąć, to może palma padnie, ale o jakiej zimniejszej glebie ty mówisz?!? to jest bardzo krótki okres....podejrzewam, że bardziej tutaj szkodzi przedłużająca się zima niż ta rura zakopana 1,7m w ziemi....

nie mam osobistego doświadczenia z padającymi roślinami z powodu kolektorów (na szczęście) i zgodzę się że szybko się zregeneruje, jeśli nie ma CIENIA

mar1973
18-10-2013, 21:26
Hm... To 2007r. Moze nie byli "gotowi" a chcieli przefajowac... Nie wiem, bo faktycznie nie moge znalesc w ofercie. Moze kwestia ceny i za malej sprzedazy.
Nibe swoja jednak ma...1250.
Pozatym wychodzily... drozej.
Ale technologia sie doskonali i na scene wchodza producenci ktorzy nie maja historii G/W... Za to doswiadczenie z inverterem...
Zobacze, moze cos jeszcze doczytam. Albo spytam na FM PC

witam

ok dzięki

pozdrawiam

Pyxis
18-10-2013, 21:41
że tak się wetknę...
a ta woda z roztopów to jaką ma temperaturę ...?

A czy moj kolektor jest 10cm od powierzcni gruntu, ze woda go od razu zalewa?
Opisuje Ci tylko mechanizm. Dopiero po zejsciu pokrywy snieznej nastepuje wyrazna reneracja poziomego DZ. Musi dotrzec w glab ziemi woda. Dopoki na wierzchu jest lodowo-sniegowa skorupa, dopoty ne ma wyraznych oznak regeneracji DZ. Jasniej teraz?

Pyxis
18-10-2013, 21:43
witam

zgaduję - pewnie z 15-20'C:lol2:

pozdrawiam

Twoja znajomosc tematu jest wrecz porazajaca jak na instalatora. Kociolek, tylko to zostaje do roboty... ;)

Pyxis
18-10-2013, 21:44
ależ Ty jesteś przewidywalny :):):) jak to pisałam to zastanawialam się czy złośliwiec przytknie łatę mi czy mojemu mężowi...

To po cos pisala, jak mnie tak ladnie "rozgryzlas"? ;)

Pyxis
18-10-2013, 21:46
czyli w ostatecznym rozliczeniu rośnie cena twoich usług i i tak płaca klienci

Nie rosnie. Jest na stalym poziomie, wczesniej ustalonym i potwierdzonym umowa. Jak sa awarie, to po prostu maleje moj dochod. W mojej brazy jest juz "cywilizacja". ;)

Pyxis
18-10-2013, 21:47
nie mam osobistego doświadczenia z padającymi roślinami z powodu kolektorów (na szczęście) i zgodzę się że szybko się zregeneruje, jeśli nie ma CIENIA

Nie cien tutaj gra role, a "odciecie" wody opadowej. Jak odetniesz wode - nie ma dobrej regeneracji poziomego DZ. Drzewko posadzisz, ale juz parkingu z kostki nie zrobisz.

zyzolek
18-10-2013, 21:58
Nie cien tutaj gra role, a "odciecie" wody opadowej. Jak odetniesz wode - nie ma dobrej regeneracji poziomego DZ. Drzewko posadzisz, ale juz parkingu z kostki nie zrobisz.

Dlaczego?
Znam przypadki z całkiem efektywnym DZ pod drogą z bloczków betonowych

mkm silesia
18-10-2013, 21:58
Nie rosnie. Jest na stalym poziomie, wczesniej ustalonym i potwierdzonym umowa. Jak sa awarie, to po prostu maleje moj dochod. W mojej brazy jest juz "cywilizacja". ;)

no nie mów że nie bierzesz pod uwagę "awaryjności" przecież musisz to uwzględnić w ogólnym rozrachunku zwłaszcza że już wiesz jaki procent urz. będzie do wymiany ( w jakiejś branży jednorazówek działasz)

rwojtek
18-10-2013, 21:59
witam

być nie może przecież woda z roztopów ogrzewa dolne źródło:lol2:
musi być 15-20'C

pozdrawiam

To ile ten COP by wynosił? 10? :eek:
Temperatura wody z roztopów nie jest chyba tak ważna, ale ilość energii, którą "ciągnie" w ziemię to chyba nawet bardzo.

Pyxis
18-10-2013, 22:01
Dlaczego?
Znam przypadki z całkiem efektywnym DZ pod drogą z bloczków betonowych

Poziomego DZ?

Pyxis
18-10-2013, 22:04
no nie mów że nie bierzesz pod uwagę "awaryjności" przecież musisz to uwzględnić w ogólnym rozrachunku zwłaszcza że już wiesz jaki procent urz. będzie do wymiany ( w jakiejś branży jednorazówek działasz)

To sa normalne koszta dzialalnosci. Raz moga byc wieksze, a raz mnijsze. Przy kalkulowaniu bierzesz pod uwage jakas "srednia" awaryjnosc. Jak jest wieksza - Twoja strata. Jak mniejsza - Twoj zysk. Tak to dziala.

Pyxis
18-10-2013, 22:06
nasłonecznienie jest bardzo ważne, ale równie ważna jest też woda, która przenosi/transportuje te ciepło głębiej....
w przypadku płytko zakopanego kolektora ważniejsze może być słońce, przy głębiej zakopanym to już chyba ważniejsza jest woda, bo ten transport jest równie istotny
w moim konkretnym przypadku ten cień nie ma wielkiego znaczenia, bo działka jest ze spadkiem, co zwiększa tylko transport wody

Przy poziomym DZ kalkulowali energie dostarczona wraz z woda opadowa na ponad 90%, wiec to urasta do bardzo istotnego czynnika jego regeneracji. Jak odnajde linka do opracowania, to wrzuce.

zyzolek
18-10-2013, 22:06
Poziomego DZ?

tak

Pyxis
18-10-2013, 22:09
To ile ten COP by wynosił? 10? :eek:

W lecie mam temperature na wejsciu DZ w okolicach 17*C. Moc pompy wtedy wyraznie wzrasta (widac to pieknie niestety przy grzaniu CWU)
Maksymalna teoretyczna sprawnosc pompy ciepla obliczona jest na cos w okolicach 8, wiec wyzej ch... nie podskoczy. ;)

Pyxis
18-10-2013, 22:09
tak

"Istne cuda, istne dziwy". ;)

mar1973
18-10-2013, 22:10
To ile ten COP by wynosił? 10? :eek:
Temperatura wody z roztopów nie jest chyba tak ważna, ale ilość energii, którą "ciągnie" w ziemię to chyba nawet bardzo.

witam

jeżeli to cop to jakiś kosmiczny musi być
woda z roztopów regeneruje dolne źródło, z 0'C robi się, aż boję się pomyśleć ile

wróć - raz regeneruje, później znowu nie, później znów regeneruje, już się pogubiłem
już kiedyś pisałem o jednym mitomanie, a tu mamy drugiego
ciekawe, czy wierzy w to, o czym pisze

pozdrawiam

Pyxis
18-10-2013, 22:14
już kiedyś pisałem o jednym mitomanie, a tu mamy drugiego
ciekawe, czy wierzy w to, o czym pisze


To co mozna powiedziec o Tobie specjalisto od notorycznie "rwanych" przez kopalnie kolektorow i dzialajacych tylko w bagnie. Wierzysz w to cos napisal? Czy to tylko powielanie tekstow zenionych "zielonej" klienteli?

zyzolek
18-10-2013, 22:17
"Istne cuda, istne dziwy". ;)

A jednak;)
zdziwiony?

mar1973
18-10-2013, 22:20
tak

witam

wystarczy popatrzeć na wymiennik gruntowy proventu
http://www.pro-vent.pl/wymiennik-gruntowy-provent-geo,0.html

pozdrawiam

Pyxis
18-10-2013, 22:20
A jednak;)
zdziwiony?

Nie, skazdze. Po "bajaniach" pewnego instalatora juz nic mnie nie jest w stanie zdziwic. Uwierze nawet w grbate aniolki.

ana-76
18-10-2013, 22:23
To sa normalne koszta dzialalnosci. Raz moga byc wieksze, a raz mnijsze. Przy kalkulowaniu bierzesz pod uwage jakas "srednia" awaryjnosc. Jak jest wieksza - Twoja strata. Jak mniejsza - Twoj zysk. Tak to dziala.

czy mi się wydaje, czy pisałeś wcześniej że pracujesz jako programista w jakiejś korporacji?

zyzolek
18-10-2013, 22:25
czy mi się wydaje, czy pisałeś wcześniej że pracujesz jako programista w jakiejś korporacji?

To też instalator

Pyxis
18-10-2013, 22:32
czy mi się wydaje, czy pisałeś wcześniej że pracujesz jako programista w jakiejś korporacji?

Jako programista tak, ale nie "w korporacji". Wspolprowadze firme ktora zajmuje sie handlem sprzetem komputerowym, sprzedaza i tworzeniem oprogramowania i dostarczaniem internetu.

Pyxis
18-10-2013, 22:35
wystarczy popatrzeć na wymiennik gruntowy proventu
http://www.pro-vent.pl/wymiennik-gruntowy-provent-geo,0.html


Cechy szczególne wymiennika

praktycznie 100% wymiana cieplna z gruntem
możliwość posadowienia wymiennika na niewielkiej głębokości
wydajne chłodzenie i osuszanie powietrza latem
ogrzewanie i dowilżanie powietrza zimą
niewielkie straty ciśnienia
możliwość pracy ciągłej, bez potrzeby "regeneracji" złoża

Czyli jednak "perpetum mobile" istnieje!!! :D

ana-76
18-10-2013, 22:40
To też instalator no co Ty nie powiesz... przecież on programistą jest w korporacji, a 'pomaga' ludziom dla ideii podjąć jedyny słuszny wybór :):):) Kiedyś mi napisał że ma misję :):):)
10 lat temu pracowałam jako regionalny kierownik sprzedaży w dużej międzynarodowej firmie, zaimponowało mi że chcą robić COŚ dla kobiet ich dewizą było 'Misja, Wizja i Zasady ' pracowałam tam dwa lata. Niestety nie było ani misji, ani zasad... była wizja 'liczy się tylko kasa bez żadnych zasad, tylko ciiiiicho'

Pyxis
18-10-2013, 22:48
no co Ty nie powiesz... przecież on programistą jest w korporacji, a 'pomaga' ludziom dla ideii podjąć jedyny słuszny wybór :):):)

Widzisz, nie kazdy dziala z tak plytkich pobudek ja Ty. Wiem, ze nie mozesz w to uwierzyc. Forumowy "belkot" mnie bawi, bo roznych (mniej lub bardziej) ciekawych ludzi mozna spotkac, ale nie przychodze tu "zerowac" jak Ty. Z kapitalistycznym pozdrowieniem $$$$$$$$$ ;)

zyzolek
18-10-2013, 22:50
Pyxis, a ile klientów już wyłowiłeś na FM?

Pyxis
18-10-2013, 22:52
Pyxis, a ile klientów już wyłowiłeś na FM?

Pisze sie "ilu klientow".
Ciebie poki co.

ana-76
18-10-2013, 22:55
Widzisz, nie kazdy dziala z tak plytkich pobudek ja Ty. Wiem, ze nie mozesz w to uwierzyc. Forumowy "belkot" mnie bawi, bo roznych (mniej lub bardziej) ciekawych ludzi mozna spotkac, ale nie przychodze tu "zerowac" jak Ty. Z kapitalistycznym pozdrowieniem $$$$$$$$$ ;)
:)

zyzolek
18-10-2013, 23:05
Pisze sie "ilu klientow".
Ciebie poki co.

Ja gruba i zwinna ryba jestem.
Nie do złowienia.

wihajster
18-10-2013, 23:06
Pisze sie "ilu klientow".
Ciebie poki co.
Pyksi - jeśli chcesz poprawiać to rób to DOBRZE. Błagam ponownie!
Wstyd żeby informatyk nie umiał korzystać z polskich znaków, wstyd!!!! Już pisałem ale bez echa...

Dobry "chłop" z Ciebie ale nie pisze się tak jak mówisz "ilu klientow" tylko "ilu klientów".
SPRAWDŹ W SŁOWNIKU - naprawdę przyrzekam!!!!!

ana-76
18-10-2013, 23:08
analfabeta?

Pyxis
18-10-2013, 23:08
Ja gruba i zwinna ryba jestem.
Nie do złowienia.

No to sam sobie odpowiedziales ilu. :)

Pyxis
18-10-2013, 23:10
Pyksi - jeśli chcesz poprawiać to rób to DOBRZE. Błagam ponownie!
Wstyd żeby informatyk nie umiał korzystać z polskich znaków, wstyd!!!! Już pisałem ale bez echa...

Dobry "chłop" z Ciebie ale nie pisze się tak jak mówisz "ilu klientow" tylko "ilu klientów".
SPRAWDŹ W SŁOWNIKU - naprawdę przyrzekam!!!!!

OK. No to moze latwiej bedzie nie zwracac uwagi na takie szczegoly. Dla kazdej ze stron. ;)

zyzolek
18-10-2013, 23:30
No to sam sobie odpowiedziales ilu. :)

Po ponad 6 tys. postach, pewnie kilku naiwnych się znalazło;)

Pyxis
18-10-2013, 23:37
Po ponad 6 tys. postach, pewnie kilku naiwnych się znalazło;)

Twoim zdaniem siwetnie nadaje sie na "marketingowca" ze wzgledu na bardzo "konsyliacyjny" styl pisania na forum? Czy jest jakis inny powod? ;)

zyzolek
18-10-2013, 23:39
Twoim zdaniem siwetnie nadaje sie na "marketingowca" ze wzgledu na bardzo "konsyliacyjny" styl pisania na forum? Czy jest jakis inny powod? ;)

Sam sobie odpowiedziałeś;)

tank102
19-10-2013, 08:32
Twoim zdaniem siwetnie nadaje sie na "marketingowca" ze wzgledu na bardzo "konsyliacyjny" styl pisania na forum? Czy jest jakis inny powod? ;)

Jednym słowem - "...kończ waść , wstydu oszczędź..."

sSiwy12
19-10-2013, 08:32
Ja nie mam co "kumac", tylko podaje wyniki bezposrednich pomiarow na moim DZ.


I tu wracamy do różnic w COP w zależności od lokalizacji PCi.
Jeśli pod kolektorem są skały magmowe, to wzrośnie wydajność " kolektora proporcjonalnie do głębokości "zalegania" tych skał (pod nim). Im bliżej powierzchni, tym bardziej.
I nie chodzi tu tylko o wyższą temperaturę początkową, ale o to, że w ciągu całej eksploatacji wydajność i temperatura jest, praktycznie, taka sama.

Strzegom, to raczej na granicie jest położony - co tłumaczy obserwacje Pyxis.

Ps. I tak dla informacji. W Polsce średnia temperatura na głębokości 2m, to 8 - 10 stopni, ale skrajne to 6 - 15 stopni.



Dlaczego?
Znam przypadki z całkiem efektywnym DZ pod drogą z bloczków betonowych

Co to znaczy efektywnym ?

W AR w Białymstoku (chyba, bo nie pamiętam na 100% która uczelnia), kilka lat temu, w ramach programu badawczego, wykonano dwa kolektory poziome - jeden pod "brukiem", a drugi pod trawnikiem.
Ten pod trawą miał o 30% i wyższe temperatury i większą wydajność (pomiary 5 letnie).
Wytłumaczenie jest proste - trawa stanowi izolację cieplną dla gruntu.

Pyxis
19-10-2013, 09:42
Jednym słowem - "...kończ waść , wstydu oszczędź..."

To sa 4 slowa.

mar1973
19-10-2013, 09:58
I

W AR w Białymstoku (chyba, bo nie pamiętam na 100% która uczelnia), kilka lat temu, w ramach programu badawczego, wykonano dwa kolektory poziome - jeden pod "brukiem", a drugi pod trawnikiem.
Ten pod trawą miał o 30% i wyższe temperatury i większą wydajność (pomiary 5 letnie).
Wytłumaczenie jest proste - trawa stanowi izolację cieplną dla gruntu.

witam

nie wszystko się zgadza
brak regeneracji "pod brukiem" z wód powierzchniowych na to pewnie wpłynął
a jeszcze bardziej w zimie na to wpłynął pewnie zalegający śnieg, który tworzy izolację na trawie (z bruku pewnie się go usuwa), wiadomo jak jest zima śnieżna, śnieg zalega na polach, to ziemia płycej zamarza

"odpowiednio" zwiększając powierzchnię kolektora "pod brukiem" osiągniemy podobne wydajności

pozdrawiam

Pyxis
19-10-2013, 10:17
W AR w Białymstoku (chyba, bo nie pamiętam na 100% która uczelnia), kilka lat temu, w ramach programu badawczego, wykonano dwa kolektory poziome - jeden pod "brukiem", a drugi pod trawnikiem.

Nie ma przypadkiem jakiegos linka do tego opracowania? Bardzo chetnie bym sie wczytal.

maciejzi
19-10-2013, 10:20
W AR w Białymstoku (chyba, bo nie pamiętam na 100% która uczelnia), kilka lat temu, w ramach programu badawczego, wykonano dwa kolektory poziome - jeden pod "brukiem", a drugi pod trawnikiem.
Ten pod trawą miał o 30% i wyższe temperatury i większą wydajność (pomiary 5 letnie).
Wytłumaczenie jest proste - trawa stanowi izolację cieplną dla gruntu.

Nęci mnie, żeby nad jedną z nitek kolektora wysypać ze 2m3 granulatu styropianowego albo PUR i porównać temperatury zimą.

sSiwy12
19-10-2013, 10:29
"odpowiednio" zwiększając powierzchnię kolektora "pod brukiem" osiągniemy podobne wydajności

pozdrawiam

Zamiast ocieplenia domu, można zwiększyć moc kotła - efekt taki sam (ale instalator więcej zarobi).

sSiwy12
19-10-2013, 10:36
Nęci mnie, żeby nad jedną z nitek kolektora wysypać ze 2m3 granulatu styropianowego albo PUR i porównać temperatury zimą.

Ten sam efekt uzyskasz zakopując kolektor trochę głębiej (przy zwiększonej pojemności "aktywnej" gruntu), ale zwiększysz (w obu przypadkach) czas "regeneracji" kolektora (gruntu) w miesiącach ciepłych.

maciejzi
19-10-2013, 10:41
Zamiast ocieplenia domu, można zwiększyć moc kotła - efekt taki sam (ale instalator więcej zarobi).

E tam, bez sensu. W przypadku mojego domu 10cm więcej styropianu i wełny (30 cm zamiast 20 cm) to 5 tys. złotych.
Jeśli chodzi o koszty ogrzewania zimą to zwraca się to po 15 latach.
Ale należy doliczyć, że dzięki temu można:
1. Zamontować mniejszą pompę ciepła - tańszą
2. Mniejszy kolektor gruntowy
3. Pompa ciepła będzie mieć wyższy COP - z obliczeń wynika, że będzie pracować w temp. zasilania 27'C
4. Można rzadziej zamontować rurki podłogówki (nad tym się jeszcze zastanawiam)
5. Lepiej wykorzystać taryfę nocną ze względu na wolniejsze stygnięcie domu
6. Lepiej wykorzystać zyski słoneczne
7. Uzyskać niższą temperaturę w środku zimą.

Więc okres zwrotu to dużo mniej niż 15 lat.
Jeśli wziąć pod uwagę tylko mniejszy kolektor gruntowy, mniejszy model pompy ciepła i wyższy COP, to jest to praktycznie rok-dwa lata

sSiwy12
19-10-2013, 10:49
Nie ma przypadkiem jakiegos linka do tego opracowania? Bardzo chetnie bym sie wczytal.

Gdzieś na tym Forum podawałem - teraz nie potrafię odnaleźć tego opracowania (skleroza starcza, dopadła już mnie).

mar1973
19-10-2013, 10:51
Zamiast ocieplenia domu, można zwiększyć moc kotła - efekt taki sam (ale instalator więcej zarobi).

witam

nie ma nic za darmo
jak zrobi klient to się więcej narobi i ale i więcej zapłaci (materiały nie są za darmo)
jak zrobi instalator to oczywiście więcej weźmie (robocizna i materiały nie są za darmo)

jeżeli inwestor nie ma miejsca i chce zrobić kolektor pod "brukiem", pod budynkiem..., musi zwiększyć powierzchnię kolektora - z pustego nie nalejesz

pozdrawiam

sSiwy12
19-10-2013, 10:52
E tam, bez sensu.

A jednak - co do zasady.
Przy czym - podjazd to raczej (i jak już to) dogrzewa się (kablami), a nie "schładza".

Pyxis
19-10-2013, 10:53
jeżeli inwestor nie ma miejsca i chce zrobić kolektor pod "brukiem", pod budynkiem..., musi zwiększyć powierzchnię kolektora - z pustego nie nalejesz


Robisz kolektory poziome pod budynkami u klientow?

sSiwy12
19-10-2013, 10:56
jeżeli inwestor nie ma miejsca i chce zrobić kolektor pod "brukiem", pod budynkiem...,

:bash: jeśli żyjesz z instalacji PCi ..............................:bash: :stirthepot:

HenoK
19-10-2013, 11:12
jeżeli inwestor nie ma miejsca i chce zrobić kolektor pod "brukiem", pod budynkiem..., musi zwiększyć powierzchnię kolektora - z pustego nie nalejeszSą jeszcze inne możliwości, np. płot energetyczny - http://www.camp-trade.com.pl/katalog_hautec.pdf, http://ghs-polska.pl/pompy-ciep%C5%82a-gdh/p%C5%82ot-energetyczny-gdh.html

sSiwy12
19-10-2013, 11:14
A nie prościej (jeśli nie ma możliwosci z gruntu) - zaproponować P/W ?

mar1973
19-10-2013, 11:39
:bash: jeśli żyjesz z instalacji PCi ..............................:bash: :stirthepot:

witam

już wczoraj wklejałem:

http://www.pro-vent.pl/wymiennik-gruntowy-provent-geo,0.html

można podjechać, zobaczyć, działa - nie tylko tam
ogrzewają i chłodzą biurowiec, hale produkcyjne i magazyny, tylko tym systemem, wymiennik pod budynkami

a kolektory poziome do pompy ciepła - zrobiliśmy pod halą magazynową i częścią podjazdu (na działce tylko budynki i place i podjazdy pokryte brukiem i asfaltem)
klient miał projekt - wykonaliśmy i działa, kaskada 2 pomp - razem ponad 80kW
pracowało już 2 zimy

a na wiosnę będziemy robić u klienta (domek) - pompa ok. 9kW
i kolektor będzie pod budynkiem na płycie
klient nie chce odwiertów, ma małą działkę

pozdrawiam

mar1973
19-10-2013, 11:44
A nie prościej (jeśli nie ma możliwosci z gruntu) - zaproponować P/W ?

witam

pewnie i prościej
ale to klient wybiera źródło
można mu doradzić - jak coś jest niedorzecznego to podziękować
jeżeli realnego - zrobić

może klient też tak jak "niektórzy" uważał, że powietrzne pompy są be
cóż - dobrze, że jest wybór

pozdrawiam

Zigobar
19-10-2013, 11:53
Są jeszcze inne możliwości, np. płot energetyczny - http://www.camp-trade.com.pl/katalog_hautec.pdf, http://ghs-polska.pl/pompy-ciep%C5%82a-gdh/p%C5%82ot-energetyczny-gdh.html
Ciekawe, w jakim tempie (przy naszych zimach) będą spadać temperatury DZ przy współpracy gruntówki z takim...czymś?

sSiwy12
19-10-2013, 11:55
Będę bardzo, ale to bardzo złośliwy.

Jeśli mierzyć poziom fachowości, poziomem wiedzy (w zasadzie ogólnej), to miernota straszliwa panoszy się w śród instalatorów PCi.

Nikt nie mówi, że nie będzie działać, bo będzie tylko jakim kosztem ?
Kosztem ogrzewania tegoż budynku - fizyka i jej podstawowe założenia tak twierdzą.
Kiedyś znany producent PCi proponował pompy P/W zasilane powietrzem czerpanym z wnętrza budynku - tu jest bardzo podobna zasada, tylko subtelniejsza, część energii "wyciągniętej" z pod budynku, będzie uzupełniany ogrzewaniem tego budynku, a im więcej pozyska się, tym więcej trzeba będzie uzupełnić.

Dodam do tej złośliwość, następną.

Pisano o tym, że kolektory gruntowe na szkodach górniczych ulegną zniszczeniu. Nie ulegną, bo zainstalowanie tam kolektora, podlega pod prawo górnicze, a procedury są długie i kosztowne. To taki przytyk do znajomości przepisów przez instalatorów pomp P/W.

sSiwy12
19-10-2013, 12:02
Ciekawe, w jakim tempie (przy naszych zimach) będą spadać temperatury DZ przy współpracy gruntówki z takim...czymś?

To jest pewna "modernizacja" powietrznej pompy ciepła "Sopel Lodu" z oznacznikiem X - produkowanej kilka lat temu. Tam też był kolektor gruntowy bezpośredniego parowania.

maciejzi
19-10-2013, 12:16
Co do płotu energetycznego albo sopla lodu, to chyba prościej byłoby puścić glikol z pompy ciepła przez kolektory słoneczne. Kolektorem słonecznym można albo wspomóc kolektor gruntowy albo go całkowicie zastąpić.
http://www.bwk.tue.nl/bps/hensen/team/past/master/Mierlo_2011.pdf


Takie pytanko - czy skoro dom dobrze ocieplony, z wykresów ogrzewania podłogowego wynika, że temp. zasilania 27'C i rurki co 20cm, to czy tak faktycznie kłaść rurki, czy gęściej? Jak to się ma do zasilania pompą ciepła?

Zigobar
19-10-2013, 12:20
To jest pewna "modernizacja" powietrznej pompy ciepła "Sopel Lodu" z oznacznikiem X - produkowanej kilka lat temu. Tam też był kolektor gruntowy bezpośredniego parowania.
"Sopel lodu" pamiętam (oznacznika X nie kojarzę) - parownikiem były potężne wolnostojące radiatory + szczątkowy kolektor gruntowy.
"Szału" ze sprawnością w zimie to raczej nie było. Ciekawe, jak układ radził sobie z wysokim parowaniem latem? Przecież taki radiator w słoneczny dzień nagrzewa się do wysokich temperatur.

sSiwy12
19-10-2013, 12:21
Jak to się ma do zasilania pompą ciepła?

Im niższa temperatura zasilania CO, tym wyższy COP PCi. ale ten rozstaw liczony jest (powinien) dla delty t około 40 stopni - czyli pozostałbym przy rozstawie wyliczonym.

sSiwy12
19-10-2013, 12:24
Przecież taki radiator w słoneczny dzień nagrzewa się do wysokich temperatur.

Firma znana z wielu "innowacji" (np. twierdzili, że rurki ogrzewania podłogowego powinny być na gruncie - bez izolacji), stwierdziła, że w takim przypadku ten kolektor działa jak kolektor solarny.

maciejzi
19-10-2013, 12:28
Nie przesadzajcie, że dużo działki potrzeba - wystarczy poszerzyć wykop pod dom o 2 metry w każdą stronę.
Można włożyć dookoła fundamentów ze 100 - 150 mb rury, a to wystarcza dla pompy ciepła 3-4kW. Jak dom ocieplony 25-30cm styropianu to wystarczy

sSiwy12
19-10-2013, 12:32
Nie przesadzajcie, że dużo działki potrzeba - wystarczy poszerzyć wykop pod dom o 2 metry w każdą stronę.
Można włożyć dookoła fundamentów ze 100 - 150 mb rury, a to wystarcza dla pompy ciepła 3-4kW. Jak dom ocieplony 25-30cm styropianu to wystarczy

Fizyka twierdzi inaczej.

mar1973
19-10-2013, 12:34
Będę bardzo, ale to bardzo złośliwy.

Jeśli mierzyć poziom fachowości, poziomem wiedzy (w zasadzie ogólnej), to miernota straszliwa panoszy się w śród instalatorów PCi.

Nikt nie mówi, że nie będzie działać, bo będzie tylko jakim kosztem ?
Kosztem ogrzewania tegoż budynku - fizyka i jej podstawowe założenia tak twierdzą.
Kiedyś znany producent PCi proponował pompy P/W zasilane powietrzem czerpanym z wnętrza budynku - tu jest bardzo podobna zasada, tylko subtelniejsza, część energii "wyciągniętej" z pod budynku, będzie uzupełniany ogrzewaniem tego budynku, a im więcej pozyska się, tym więcej trzeba będzie uzupełnić.

Dodam do tej złośliwość, następną.

Pisano o tym, że kolektory gruntowe na szkodach górniczych ulegną zniszczeniu. Nie ulegną, bo zainstalowanie tam kolektora, podlega pod prawo górnicze, a procedury są długie i kosztowne. To taki przytyk do znajomości przepisów przez instalatorów pomp P/W.

witam

proponuję zapoznać się z systemem, który załączałem wcześniej
i tym:
http://www.pro-vent.pl/gwc-pompa-ciepla,0.html
(jak byś wszedł "głębiej" wcześniej w podaną stronę to byś tam to znalazł)
toż tak się na zachodzie już dawno robi
b. duża ilość sklepów typu "nasza biedronka" jest tak ogrzewanych i chłodzonych

jest izolacja - kolektor na odpowiedniej głębokości w obiekcie, o którym wcześniej pisałem na głębokości 2m
cóż działa

zaprojektowane przez osoby, które się na tym znają, posiadły odpowiednią wiedzę
one się pod takimi projektami podpisują i biorą za to odpowiedzialność

pozdrawiam

sSiwy12
19-10-2013, 12:39
Pod projektem wspomnianej pompy P/W czerpiącej z domu, też ktoś się podpisał - a i sprzedali sporo egzemplarzy.

Tyle, że był to ich gwóźdź do trumny - z wiodącego producenta do ogona stawki.

mar1973
19-10-2013, 12:55
Pod projektem wspomnianej pompy P/W czerpiącej z domu, też ktoś się podpisał - a i sprzedali sporo egzemplarzy.

Tyle, że był to ich gwóźdź do trumny - z wiodącego producenta do ogona stawki.

witam

robili szajs - to nie ma się co dziwić

obecnie wielu producentów pomp ciepła wykorzystuje ciepło z powietrza z pomieszczeń do ogrzewania c.w.u., działa ale to dużo mniejsza skala
można się zastanawiać jaka jest "sumaryczna" sprawność całego "sytemu: urządzenie do c.o. + pompa do c.w.u."

kolektory, wymienniki pod budynkami, "brukiem" na zachodzie już od wielu lat są stosowane i działają z dobrym skutkiem wbrew niedowierzaniom "niektórych"

dodam, że pozyskiwanie ciepła z pomp ciepła do tej pory wielu nie może uwierzyć

pozdrawiam

sSiwy12
19-10-2013, 13:03
1. Dla przypomnienia:




Nikt nie mówi, że nie będzie działać, bo będzie tylko jakim kosztem ?.

2. Kosztem zużytej energii.

3. Ale to wyjdzie dopiero przy zastosowaniu w takim budynku, "normalnego" kolektora, albo pompy P/W, bo okaże się, że budynek posiada mniejsze zapotrzebowanie na energię, bo nic jej nie "kradnie" od spodu - upraszczając całość zagadnienia.

4. Pomijam już to, że mowa była o kolektorze glikolowym, a Ty wpinasz się z GWC i ogrzewaniem i chłodzeniem nadmuchowym (z zasady) - nie mniej jednak, to nawet w tym przypadku pkt. 3 jest nadal aktualny.

mar1973
19-10-2013, 13:27
1. Dla przypomnienia:



2. Kosztem SCOP.

3. Ale to wyjdzie dopiero przy zastosowaniu w takim budynku, "normalnego" kolektora, albo pompy P/W, bo okaże się, że budynek posiada mniejsze zapotrzebowanie na energię, bo nic jej nie "kradnie" od spodu - upraszczając całość zagadnienia.

witam

pisać można wiele
"stukać" na forum również

firma, o której piszę - wszystko ma opomiarowane
sprawność (tylko ogrzewanie) za okres zeszłego roku wyliczona na poziomie dokładnie 3,66 (pewnie zostali "okradzeni" o 1 lub 2 dziesiąte, no może 3, bo "normalnego" kolektora nie mogli zrobić:lol2:)
czy to dużo?, czy mało?

a koszty:
Nikt nie mówi, że nie będzie działać, bo będzie tylko jakim kosztem ?.
koszty które akceptują, są z nich b. zadowoleni, właściciele są Niemcami, liczyć to oni b. potrafią
tanio to (wg mnie często) nie zawsze najlepiej

pozdrawiam

sSiwy12
19-10-2013, 13:44
sprawność (tylko ogrzewanie) za okres zeszłego roku wyliczona na poziomie dokładnie 3,66

Czekałem na ten (taki) wpis - a jaki ma być COP, skoro powietrze w GWC ogrzewane jest (częściowo) budynkiem ?

Wystarczy zrobić OZC, uwzględniające, że pod budynkiem (posadzką) nie będzie stała temperatura 10 stopni, tylko dużo niższa i wtedy "wyjdzie" ile energii z budynku pobiera GWC.

Arturo72
19-10-2013, 14:56
Wystarczy zrobić OZC, uwzględniające, że pod budynkiem (posadzką) nie będzie stała temperatura 10 stopni, tylko dużo niższa i wtedy "wyjdzie" ile energii z budynku pobiera GWC.
Mam GWC rurowy pod budynkiem,pod izolowaną 20cm styro płytą fundamentową,gdzie mostki termiczne do gruntu ograniczone są do minimum,przez całą zeszłą zimę temperatura za GWC nie spadła poniżej 6st.C mimo tego,że w domu nie grzało się za często,a jak już to do temp.max.14st.C także o stratach ciepła do gruntu takich,żeby "ogrzać " powietrze w GWC nie może być mowy.

Pyxis
19-10-2013, 17:45
witam

już wczoraj wklejałem:

http://www.pro-vent.pl/wymiennik-gruntowy-provent-geo,0.html



Tylko ze to nie jest DZ a zmodyfikowna "zwirowka". Obciazenie cieplne jest wielokrotnie mniejsze niz wymiennika gruntowego pompy ciepla i do tego jest "ladowne" latem jako regeneracja. To nie ta bajka.

sSiwy12
20-10-2013, 09:12
....do temp.max.14st.C także o stratach ciepła do gruntu takich,żeby "ogrzać " powietrze w GWC nie może być mowy.

Tyle, że jak będzie chodziło ogrzewanie podłogowe, to delta t zwiększy się i to sporo.
Po drugie Ty nie pompujesz przez GWC powietrza do zasilania PCi, GWC nie jest kolektorem dla PCi P/W - chyba jest różnica ?
I po trzecie z czego GWC czerpie energię - z geotermii czy solarnej ?

Arturo72
20-10-2013, 09:41
Tyle, że jak będzie chodziło ogrzewanie podłogowe, to delta t zwiększy się i to sporo.
Po drugie Ty nie pompujesz przez GWC powietrza do zasilania PCi, GWC nie jest kolektorem dla PCi P/W - chyba jest różnica ?
I po trzecie z czego GWC czerpie energię - z geotermii czy solarnej ?
Zobaczymy jak będzie tej zimy,nie sądzę,żeby były drastyczne różnice na plus z GWC.
Wsysam przez GWC 100m3/h.
GWC pod domem na pewno nie korzysta ze słońca czy opadów przy regeneracji.

sSiwy12
20-10-2013, 17:32
Wsysam przez GWC 100m3/h.
.

a on proponuje nie mniej niż 10 razy więcej.

sailah
20-10-2013, 21:01
Zobaczymy jak będzie tej zimy,nie sądzę,żeby były drastyczne różnice na plus z GWC.
Wsysam przez GWC 100m3/h.
GWC pod domem na pewno nie korzysta ze słońca czy opadów przy regeneracji.

uu to teraz mnie wprawiles w konsternacje.. wczesniej nie chciales zdradzic skad masz ta energie w gwc.. adam Ci przyszedl z odsiecza, ze my ryby w wodzie i piasku zyjemy, a Ty teraz mowisz, ze na pewno nie od sloneczka..
no jak masz pod domkiem jakis punkcik geotermalny to ojciec Tadeusz skorzysta.. geologiem nie jestem to sie nie znam na odstepstwach od normy...

tylko powiedz w takim razie otwarcie wiesz, czy nie wiesz skad masz ta energie?? bo jak wiesz i umiesz laikowi wyluszczyc to chetnie poslucham, a nawet i skopiuje dobre rozwiazanie, na koniec podziekuje i sie podziele z innymi..

a moze na slasku sa wyzsze rozpady radioaktywne po tych kopalniach to wtedy nie mam pytan..

Arturo72
20-10-2013, 21:27
uu to teraz mnie wprawiles w konsternacje.. wczesniej nie chciales zdradzic skad masz ta energie w gwc.. adam Ci przyszedl z odsiecza, ze my ryby w wodzie i piasku zyjemy, a Ty teraz mowisz, ze na pewno nie od sloneczka..
no jak masz pod domkiem jakis punkcik geotermalny to ojciec Tadeusz skorzysta.. geologiem nie jestem to sie nie znam na odstepstwach od normy...

tylko powiedz w takim razie otwarcie wiesz, czy nie wiesz skad masz ta energie?? bo jak wiesz i umiesz laikowi wyluszczyc to chetnie poslucham, a nawet i skopiuje dobre rozwiazanie, na koniec podziekuje i sie podziele z innymi..

a moze na slasku sa wyzsze rozpady radioaktywne po tych kopalniach to wtedy nie mam pytan..
Coby jeszcze naciągnąć kurtynę tajemniczości to pod płytą na gł.80cm mam podbudowę z kruszywa nie podciągającego wody a wody gruntowe wg badań geologicznych mam na gł.poniżej 2m ;)
Akurat pod domem mam czynne wyrobiska kopalniane,gdzie chłopaki fedrują to być może od ich ciężkiej pracy grunt się grzeje a jak wiadomo "tylko ciepłe kowadło nie idzie do góry ;)

ana-76
20-10-2013, 21:43
Mój M właśnie wrócil z targów budowlanych z Ostródy (gdzie otrzymali nagrodę za pc), było bardzo, bardzo dużo ludzi, rozmawiali z różnymi klientami, tymi co zaczynaja budowy, budują bądź mają domy. Rozmawiali również z ludźmi, którzy posiadają pc gruntowe, zdania były podzielone. Jednii byli zadowoleni inni śrenio, ale NIKT nie potwierdził że koszt sezonu to 1500zł NIKT!!!!Był klient który ma dom i wybudowal dwa dla dzieci, córka ma pc gruntową i jest zadowolona, ale do swojego domu szuka pc-pw. Był też klient który zajmuje się ogrodami, buduje obecnie dom, uwzględniając 'pomyłki' swoich klientów z róznych etapów budowy. 8 z 10 klientów którzy mieli pc gruntowe na przełomie kilku lat wydało 8-12 tys na usuwanie usterek, a pc kosztowały ich 40tyś wzwyż... Powiedzcie mi jak to jest że na forum gruntowcy wychwalają pompy gruntowe pod niebiosa, a klienci mówią coś innego????

Pyxis
20-10-2013, 21:58
Mój M właśnie wrócil z targów budowlanych z Ostródy (gdzie otrzymali nagrodę za pc), było bardzo, bardzo dużo ludzi, rozmawiali z różnymi klientami, tymi co zaczynaja budowy, budują bądź mają domy. Rozmawiali również z ludźmi, którzy posiadają pc gruntowe, zdania były podzielone. Jednii byli zadowoleni inni śrenio, ale NIKT nie potwierdził że koszt sezonu to 1500zł NIKT!!!!Był klient który ma dom i wybudowal dwa dla dzieci, córka ma pc gruntową i jest zadowolona, ale do swojego domu szuka pc-pw. Był też klient który zajmuje się ogrodami, buduje obecnie dom, uwzględniając 'pomyłki' swoich klientów z róznych etapów budowy. 8 z 10 klientów którzy mieli pc gruntowe na przełomie kilku lat wydało 8-12 tys na usuwanie usterek, a pc kosztowały ich 40tyś wzwyż... Powiedzcie mi jak to jest że na forum gruntowcy wychwalają pompy gruntowe pod niebiosa, a klienci mówią coś innego????

Po prostu to banda klamcow i frajerow ci gruntowcy. Nie to co Ty! ;)

mitch
20-10-2013, 22:04
Powiedzcie mi jak to jest że na forum gruntowcy wychwalają pompy gruntowe pod niebiosa, a klienci mówią coś innego????
Statystyka. I przemożna chęć udowodnienia innym, że "moja racja jest mojsza". Żeby nie było nieporozumień - mówię zarówno o Tobie (w roli rzecznika prasowego firmy) jak i o forumowych użytkownikach PC. Jeśli tego nie rozumiesz (nie chcesz zrozumieć, whatever)... :bash:

A, mam PC PW, żeby było jasne :)

wihajster
20-10-2013, 22:08
Mój M właśnie wrócil z targów budowlanych z Ostródy
To idź do niego i się pomiziaj w nagrodę, co tak sam będzie leżał.
Zamiast chrzanić na forum.

ana-76
20-10-2013, 22:11
To idź do niego i się pomiziaj w nagrodę, co tak sam będzie leżał.
Zamiast chrzanić na forum. hahahaa

wihajster
20-10-2013, 22:13
hahahaa
A jeszcze chciałem zapytać, jaką pompę skonstruował że dostał za nią nagrodę?

ana-76
20-10-2013, 22:17
Statystyka. I przemożna chęć udowodnienia innym, że "moja racja jest mojsza". Żeby nie było nieporozumień - mówię zarówno o Tobie (w roli rzecznika prasowego firmy) jak i o forumowych użytkownikach PC. Jeśli tego nie rozumiesz (nie chcesz zrozumieć, whatever)... :bash:

A, mam PC PW, żeby było jasne :) to nie jest kwestia że moje jest mojsze tylko zastanawia mnie dlaczego zdania są tak różne... Nie wiem czy doczytałeś, że napisałam że klienci posiadający pc gruntowe jakoś szczególnie nie narzekali, inni chwalili ale nikt nie powiedział by płacił za ogrzewanie tylko pc 1500zl o to mi chodzi kwoty podawane przez tych ludzi oscylowałay w okolicach 3000 nie 1500...

Pyxis
20-10-2013, 22:17
A jeszcze chciałem zapytać, jaką pompę skonstruował że dostał za nią nagrodę?

To byla pierwsza PW ktora uruchomil i zadzialala.

nydar
20-10-2013, 22:20
http://www.budujemydom.pl/wentylacja-i-klimatyzacja/15173-czy-warto-wykonac-gwc-pod-budynkiem-np-pod-garazem

ana-76
20-10-2013, 22:21
A jeszcze chciałem zapytać, jaką pompę skonstruował że dostał za nią nagrodę?

nie skonstruował a wystawiał, a i było wielu innych wystawców, między innymi pc również. Przypuszczam, że za kilka dni będzie jakaś relacja z targów możesz poczytac w necie Warmia -Mazury Expo 2013 Ostróda :D

ana-76
20-10-2013, 22:22
To byla pierwsza PW ktora uruchomil i zadzialala.

polaczek????

wihajster
20-10-2013, 22:24
(....) jakaś relacja z targów możesz poczytac w necie Warmia -Mazury Expo 2013 Ostróda :D
Mam ciekawsze sprawy na głowie i nie zaśmiecam sobie głowy niepotrzebnymi sprawami. Życie niestety jest za krótkie.
A Tobie radzę pomiziać swojego Pana M.

Pyxis
20-10-2013, 22:28
polaczek????

Nie wiem. Ty z nim zyjesz.

ana-76
20-10-2013, 22:29
[QUOTE=wihajster;6182364]Mam ciekawsze sprawy na głowie i nie zaśmiecam sobie głowy niepotrzebnymi sprawami. Życie niestety jest za krótkie.
QUOTE]
TAK MYŚLAŁAM :P:P:P grunt skrystykować i wyśmiać...
to forum o pc nie o mizianiu więc za rady dziękuję :)
Dobrej nocy

Pyxis
20-10-2013, 22:30
http://www.budujemydom.pl/wentylacja-i-klimatyzacja/15173-czy-warto-wykonac-gwc-pod-budynkiem-np-pod-garazem

To wedle praw fizyki i zdrowgo rozsadku, ale roznorodnosc w przyrodzie byc musi. :)

Pyxis
20-10-2013, 22:33
TAK MYŚLAŁAM :P:P:P grunt skrystykować i wyśmiać...
to forum o pc nie o mizianiu więc za rady dziękuję :)
Dobrej nocy

Wihi dobrze radzi. Zdecydowanie lepiej sie miziac z emem, niz "miziac" glupty na forum.

wihajster
20-10-2013, 22:34
grunt skrystykować i wyśmiać...
A co ja skrytykowałem i wyśmiałem? Targi, nagrodę dla Twojego M za pracę inżynierów z Japonii?

Śmieszne są Twoje argumenty przeciw G-W. Ja mam zgoła inne doświadczenia i przekonania ale dyskutować nie zamierzam.

Sławek...
20-10-2013, 23:11
kwoty podawane przez tych ludzi oscylowałay w okolicach 3000 nie 1500...

szkoda że nie 10 000...
a tak w ogóle to nie uważacie, że to jest trochę dziwne, że akurat na targi budowlane w Ostródzie tłumnie przybyli dużo płacący użytkownicy psujących się GW po to żeby pożalić się słynnemu M - guru od PW?
(to musiał być ich jedyny cel pobytu na targach bo skoro już od kilku sezonów mieszkają to chyba nie przyszli oglądać pustaków i dachówek)

sailah
21-10-2013, 06:21
Coby jeszcze naciągnąć kurtynę tajemniczości to pod płytą na gł.80cm mam podbudowę z kruszywa nie podciągającego wody a wody gruntowe wg badań geologicznych mam na gł.poniżej 2m ;)
Akurat pod domem mam czynne wyrobiska kopalniane,gdzie chłopaki fedrują to być może od ich ciężkiej pracy grunt się grzeje a jak wiadomo "tylko ciepłe kowadło nie idzie do góry ;)

o widzisz moze razem wykoncypujemy.. ja bym jeszcze dodal, ze przy liczeniu strat przez podloge, zamiast 8 i 22, moze by tak wrzucic 0 i 30.. to, ze Cie zacytuje: sobie policz..

no ale, zeby nie nabijac - to wychodzi na to, ze twoja podloga ma COP 2.. Czyli ten splot rurek korytarza Ci nie przegrzewa, bo Cie gwc uratowalo. nie ma jednak tego zlego co by na dobre nie wyszlo :) faktycznie tez sobie w tym miejscu gwc zainstaluje, bo dobre rozwiazanie :) mysle, ze moze dzialac nawet bez tych fedrow u mnie.

no dobra wystarczy tej retoryki.. bo chamstwo i drobnomieszczanstwo ze mnie wylazi.. jak mowia niektorzy i tak wszyscy jedziemy na tym samym wozku.. czasem tylko w przeciwnych kierunkach..

niepotrzebnie zaczalem czytac temat o kablach.. i to na wspak - od konca, bo jak o zdrowych zmyslach mozna 1000 stron przerzucic ;p

tomekwa
21-10-2013, 07:17
Powiedzcie mi jak to jest że na forum gruntowcy wychwalają pompy gruntowe pod niebiosa, a klienci mówią coś innego????

Ile w PL jest instalacji gruntowych PC a ile powietrznych? 10, 20 czy 100 niezadowolonych klientów to jaki jest procent całości? Oczywiście jest też cała masa pseudo-instalatorów.
Słyszałaś stare chińskie powiedzenie o zadowolonych i niezadowolonych klientach?

A co do kosztów użytkowania PC: co to znaczy kwoty 1500, 3000, 6000, 15000? Trzeba zapytać za ogrzanie CZEGO? Jakiej ilości m.kw.? Jak ocieplony budynek?
Ja znam 2 instalacje u znajomych. Biorąc pod uwagę wielkość ich domów, koszty ogrzewania mają na poziomie mojej starej szeregówki opalanej ekogroszkiem.

Łukasz CIN
21-10-2013, 07:45
kwoty podawane przez tych ludzi oscylowałay w okolicach 3000 nie 1500...

Jak ludzie słuchają swoich murarzy i innych "fachowców" którzy ciągle mówią
"Panie a po co to tyle tego styropianu, przecież 10cm starczy a 15 to już nic nie daje.",
"Panie a na posadzkę to 8 cm starczy, przecież przez podłogę to tyle nie ucieka"
"Panie wszyscy tak robią i jest dobrze a Pan chce tak, tak to nikt nie robi"
I wtedy wychodzi zamiast 1500 to i 5000 może być.
Właśnie kilka dni temu rozmawiałam z instalatorem pomp ciepła i mówił że jak ludzie założą PC to już nic robić nie muszą bo to za darmo ma grzać i w domu ustawione 23* na zewnątrz -10* a okna otwarte bo duszno. Później jest narzekanie że miało być za darmo ogrzewanie a trzeba po 500-800 zł co miesiąc za prąd płacić.
Biorąc pod uwagę oba powyższe przypadki to mamy kumulacje i pewnie nawet 3 tyś na sezon nie wystarczy.

Łukasz CIN
21-10-2013, 07:59
PS.
Mam ofertę z IVT i koszty są podobne do Viessman'a tylko sama pompa jest około 10% droższa. Na plus dla IVT są tańsze odwierty robione przez ich własną ekipę. Cena w IVT jest do negocjacji i jest możliwość zastąpienia PC IVT przez np. Buderusa, Danfossa i Alpha Innotec co pewnie obniży cenę o 10-15 %

mitch
21-10-2013, 08:00
Nie wiem czy doczytałeś, że napisałam że klienci posiadający pc gruntowe jakoś szczególnie nie narzekali, inni chwalili ale nikt nie powiedział by płacił za ogrzewanie tylko pc 1500zl o to mi chodzi kwoty podawane przez tych ludzi oscylowałay w okolicach 3000 nie 1500...

Doczytałem. Moja odpowiedź się nie zmienia. Inni też już zdążyli Ci odpowiedzieć o przyczynach. Ja wierzę w to (opierając się li tylko na mojej (miernej) znajomości fizyki). Skoro przy moim zeszłorocznym durszlaku ogrzanie PC PW "kosztowało" mnie powiedzmy 4000 kwh, przy jednotaryfowym prądzie jest to powiedzmy 2500 pln, przy dwutaryfowym powiedzmy 1700 pln. Powiedz mi, co musiałbym schrzanić, żeby przy gruntówce zapłacić więcej niż przy PW?

Zapomniałaś o jednej rzeczy: jaki dom wybudował inwestor. Jeśli w danym przypadku ogrzanie gruntówką kosztuje 3000 pln, to możesz z góry założyć, że przy PW będzie jeszcze większy dramat. Zgoda, większość inwestorów buduje domy po japońsku i bez przemyślenia - nie ukrywam, że i mój taki jest. Natomiast odsetek świadomych inwestorów grzebiących tu na forum jest wyższy niż odsetek z całej populacji Polski. Samo to powinno dać Ci do myślenia, czemu niektórzy mają rachunki, w które powątpiewasz.

Uwierzysz, że mój samochód ma średnie spalanie 4,9 l/100 km? Pewnie nie, bo przecież "inni mają 6-8 l/100 km". Ale ja mam takie spalanie i już. Kwestia trasy, sposobu jazdy. Tak samo jest z domem - mimo że o inne zmienne chodzi.

Pyxis
21-10-2013, 08:15
Doczytałem. Moja odpowiedź się nie zmienia. Inni też już zdążyli Ci odpowiedzieć o przyczynach. J

Widze rozgorzala dyskusja, a historyjka jest wyssana (nie powiem z czego i przez kogo - sprawy lozkowe mnie nie interesuja) jako kolejny etap "kampani reklamowej". Gosciowa wykoncypowala sobie, ze po takim "wiarygodnym' tekscie ludziska rzuca sie na pompy PW i to u nich w firmie, bo tylko "nagroidzony em" potrafi je zainstalowac przeciez. :D

tomekwa
21-10-2013, 08:23
BTW: może ograniczycie wycieczki osobiste, bo to nic do tematu nie wnosi!!!

ana-76
21-10-2013, 08:43
BTW: może ograniczycie wycieczki osobiste, bo to nic do tematu nie wnosi!!!

to ulubione zajęcie co poniektórych.
w odniesieniu do wypowiedzi kolegów. Niczego sobie z palca nie wyssałam, bo nie mam takiego zamiaru. Jeżeli chłopaki przez dwa dni nie mieli chwili czasu by przysiąść bo rozmawiali z ludźmi (różnymi, na różnym etapie budowy) to co w tym dziwnego że udało się porozmawiać z kilkoma którzy posiadają gruntówki??? PISZE RAZ JESZCZE większość była zadowolona, jednak nikt nie mówił o 1500 co nie zmienia faktu że byli zadowoleni, a jak uszczelnione domy mieli nie wiem... Nigdy też nie mówiłam, że tylko i wyłacznie pc pw jest dobra, kilkakrotnie podkreślałam, że są różni ludzie, różne potrzeby, różne mozliwośći lub ich brak i różne pc. Nigdy też nie mówiłam że za ogrzewanie swoją pc płace 2tyś, zawsze pisałam ile faktycznie mnie wychodzi bo uważam to za uczciwe.

sSiwy12
21-10-2013, 08:44
BTW: może ograniczycie wycieczki osobiste, bo to nic do tematu nie wnosi!!!

Wycieczki osobiste, to istotny element marketingu przedstawicieli firm. Chodzi tylko o to aby było głośno.
Zawsze prowokuje to pytania na PW.

ana-76
21-10-2013, 08:48
Jak ludzie słuchają swoich murarzy i innych "fachowców" którzy ciągle mówią
"Panie a po co to tyle tego styropianu, przecież 10cm starczy a 15 to już nic nie daje.",
"Panie a na posadzkę to 8 cm starczy, przecież przez podłogę to tyle nie ucieka"
"Panie wszyscy tak robią i jest dobrze a Pan chce tak, tak to nikt nie robi"
I wtedy wychodzi zamiast 1500 to i 5000 może być.
Właśnie kilka dni temu rozmawiałam z instalatorem pomp ciepła i mówił że jak ludzie założą PC to już nic robić nie muszą bo to za darmo ma grzać i w domu ustawione 23* na zewnątrz -10* a okna otwarte bo duszno. Później jest narzekanie że miało być za darmo ogrzewanie a trzeba po 500-800 zł co miesiąc za prąd płacić.
Biorąc pod uwagę oba powyższe przypadki to mamy kumulacje i pewnie nawet 3 tyś na sezon nie wystarczy.

Jest bardzo dużo racji w tym co piszesz co nie zmienia faktu, że zmyślam jakieś historie. Jest temat "spostrzeżenia i uwagi' uważam zatem, ze należy mówić o takich rzeczach by później ktoś nie czuł się oszukany, że inni mówili 1500 a jest 2 razy tyle...

ana-76
21-10-2013, 08:52
Wycieczki osobiste, to istotny element marketingu przedstawicieli firm. Chodzi tylko o to aby było głośno.
Zawsze prowokuje to pytania na PW.

sory ale mi nie zależy by ktoś się interesował tym ile mam dzieci i dlaczego, oraz moim łóżkiem... jeżeli ktoś uważa inaczej to jest w wielkim błędzie, wg mnie takie teksty ŻLE świadczą o osobie która te słowa wypowiada... oczywiście to moje zdanie, ktoś może mieć inne...

ana-76
21-10-2013, 08:56
tłumaczyłem i wydawało mi się że zrozumiałaś, a tu taki ZONK!
klienci zadowoleni z gruntówki nie pójdą do twojego ema pytać o p-w
więc z założenia,w większości trafiają do niego ofiary niedouczonych instalatorów.....do innych nie trafiają ofiary ema, bo on wszystko robi perfekcyjnie i sprzęt tez sprzedaje perfekcyjny - to można wyczytać między wierszami :P - pozostaje gratulować że ludzie walą drzwiami i oknami!

jeśli chodzi o koszta g-w- to niedługo mijają równo 3 lata odkąd założyłem podlicznik do PC (1.11.2010) - cykne fotke i wrzuce - kilku kolegów z podlicznikami ma podobnie, może oni też cykną fotki....

za pelny rok nie przekroczyło mi ani razu 5000kwh i 2000zł (z tego około 1200-1300/rok to CO) Na usuwanie usterek przez 3 lata wydałem może 100-150zł(zawór zwrotny, czujnik zaniku fazy) - widzę że w czepku się urodziłem....zresztą jakoś nie słychać tutaj na forum o pladze awarii PC g-w
helooooo czy ja powiedzialam że Ci ludzie przyszli po poradę? czy pisałam że rozmawiali? Większość 'gruntowców' podchodziła z ciekawości... Dla wyjaśnienia na targach byli również wystawcy pc gruntowych i też nie narzekali na brak rozmów.

sSiwy12
21-10-2013, 09:00
sory ale mi nie zależy by ktoś się interesował tym ile mam dzieci i dlaczego, oraz moim łóżkiem... j..

Przeca już o tym wiadomo - i to z Twoich wpisów. :bye:
Przestało być chwytliwe, to teraz inne "niezwykłe okoliczności" na tapecie.:bash:

budowlany_laik
21-10-2013, 09:21
Z jakich regulatorów pokojowych korzystacie przy pompach ciepła (ze stykiem zwiernym)?
W głowie mam Auraton, Tybox (podpowiedział Arturo72), Salus, Euroster, ESCO. Może jeszcze inne ktoś poleci? Które z nich to typowa china?

r19
21-10-2013, 10:57
Nigdy też nie mówiłam że za ogrzewanie swoją pc płace 2tyś, zawsze pisałam ile faktycznie mnie wychodzi bo uważam to za uczciwe.

Uczciwość powiadasz....
A uczciwe było kłamstwo, że nie masz nic wspólnego z handlem pompami?
To ciekawe, że zawsze się uaktywniasz na początku sezonu grzewczego.
Z tego co widzę to i tak większość uważa Cię za marketingowego klakiera.

malux20
21-10-2013, 11:13
no o gruntowych też się słyszy różne histrie
ale moim zdaniem to nie wina pomp tylko instalatorów[byle wepchnąć]
o ile w gruntowych pojawiają się problemy to przy powietrznych jest to normą[bo jak nazwać optymalne :) wykorzystanie taryf nocnych przez powietrzne]
kwestia domu [wielkości i zapotrzebowania] i przede wszystkim różnica w cenie między pow a grunt ..
aha i nie podniecać się za bardzo ozc przy 20 stop w domu- bo z tego powodu rozwody możliwe potem

Pyxis
21-10-2013, 11:14
Z tego co widzę to i tak większość uważa Cię za marketingowego klakiera.

Jak by mogla, to by wode z defrostow (ale tylko pomp PW zainstalowanych przez jej "ema") polecala jako lecznicza. Droga ale dobra.
W 80% postow przemyca "mimochodem" jakis "marketing".

Pyxis
21-10-2013, 11:16
no o gruntowych też się słyszy różne histrie
ale moim zdaniem to nie wina pomp tylko instalatorów[byle wepchnąć]

Wystarczy grzac pompa w pradzie jednotaryfowym, zeby sobie podniesc rachunki za CO i CWU prawie o 100%. Jak do tego dojad bufory, mieszacze i inne wynalazki, to nawet nie trzeba nic wiecej spieprzyc.

malux20
21-10-2013, 11:25
właściwie przy jednej taryfie to już lepiej kable w nocnej.
ja to obserwuje tak
pompa jest super - klient to łyka firma wpycha to co wymieniłeś i rzeczywiście cena robi się odpychająca.
napiszę wprost prędzej pochwalę kogoś za kable niż za pompe w domu do 140 m2 w cenie 45 tyś.

Zigobar
21-10-2013, 11:27
Wystarczy grzac pompa w pradzie jednotaryfowym, zeby sobie podniesc rachunki za CO i CWU prawie o 100%. Jak do tego dojad bufory, mieszacze i inne wynalazki, to nawet nie trzeba nic wiecej spieprzyc.
Tylko, że do niektórych ciągle to jakoś dotrzeć nie może...

malux20
21-10-2013, 11:52
Osobiscie uwazam ze fajnie jest grzac kiedy jest potrzeba a nie kiedy jest tania taryfa....
Wygrzewac dom w II a nuz bedzie zimno w dzien.... Ale co jak bedzie 16*C :)

Ludzie buduja domy za setki tysiecy aby potem scigac 1000:-PLN na ogrzewaniu :o

Jak samo z siebie wyjdzie w taniej... Fajnie.... Ale zeby pilnowac tego....

dla mnie to demagogia.
napisz że masz grzejnilki ,chałupa 100kilowatów lekko licząc ,
no w takim połączeniu to mogą być kłopoty z temp wewn.
a wiesz czemu warto nie olewać 2 taryfy?
podziel sobe 1-taryfowy prąd 61 groszy - przez cop 2,5 przy powietrznej 24 groszy wychodzi nocna taryfa to 31 groszy
w domu 100kwhm2rok zaoszczędzisz w porywach w domu około 130 m2 600-700zł .
700zł oszczędności i zakup pompy za 20 tyś- gdzie tu logika/?
wtedy największym plusem jest sam fakt posiadania pompy hehe

sSiwy12
21-10-2013, 12:01
Nie jest moją intencją obrażanie kogokolwiek.

Ale wybaczcie, te dwie taryfy, tylko najtańsza PCi - tak trochę pachnie tylko poradami dla gołodupców, a zwłaszcza w przypadku "wyśmiewania" innych "zachowań".

malux20
21-10-2013, 12:08
kok
prądem -31 groszy koszt grzania 1550 lub 3100
powietrzną-cop2,5 1 taryfa- 24 gr [pompa 20-25 tyś] koszt grzania 1200złlub2400zł
gruntową cop 3,7 1 taryfa 16 gr [pompa nie dla biedoty 44-60 tyś]koszt grzania 800zł lub 1600zł[DO WYBORU 5000KWH LUB 10000KWHROK ZAPOTRZEBOWANIA]
przy zapotrzebowaniu domu 5000 kwhrok a nawet 10000kwhrok
co wybrać?

Arturo72
21-10-2013, 12:13
dla mnie to demagogia.
napisz że masz grzejnilki ,chałupa 100kilowatów lekko licząc ,
no w takim połączeniu to mogą być kłopoty z temp wewn.
a wiesz czemu warto nie olewać 2 taryfy?
podziel sobe 1-taryfowy prąd 61 groszy - przez cop 2,5 przy powietrznej 24 groszy wychodzi nocna taryfa to 31 groszy
w domu 100kwhm2rok zaoszczędzisz w porywach w domu około 130 m2 600-700zł .
700zł oszczędności i zakup pompy za 20 tyś- gdzie tu logika/?
wtedy największym plusem jest sam fakt posiadania pompy hehe
Nie tak do końca,II taryfy są koniecznością w domu wiadrozernym grzanym pompą lub w przypadku grzania prądem.
W domu zuzywajacym mało energii na ogrzewanie grzanym nawet gruntowa II taryfa nie będzie zbytnio zasadna ekonomicznie przy zachowaniu podobnego komfortu życia.
Nie zapominaj o zużyciu na cele bytowe,gdzie cena kWh w II będzie ponad 0,7zł a zużycie na te cele w takim domu będzie podobne do zużycia na cele c.o+cwu.

sSiwy12
21-10-2013, 12:14
co wybrać?

To co zapewnia własne poczucie komfortu i na co (kogoś) stać w zakupie i eksploatacji.

malux20
21-10-2013, 12:21
NO TO MNIE NIE STAĆ na zakup urządzenia które mi się będzie zwracać przez 60 lat[pompa za 50 tyś]
jestem za biedny na to -fakt
Artur u mnie pażdziernik cwu cały czas 3 kwh doba jak u ciebie
ile Twoim zdaniem miesięcznie zużywasz prąDU na resztę domu
niestety mam tylko podlicznik na pompę
a tak to wspólnie na jednym liczniku 2 domy

Arturo72
21-10-2013, 12:29
Artur u mnie pażdziernik cwu cały czas 3 kwh doba jak u ciebie
ile Twoim zdaniem miesięcznie zużywasz prąDU na resztę domu
niestety mam tylko podlicznik na pompę
a tak to wspólnie na jednym liczniku 2 domy
Dzisiaj mam odczyt licznika to zapodam.Zużycie cwu nie przekraczam 3kWh na dobę,grzanie rano do 6.00 i raz po południu.

sSiwy12
21-10-2013, 12:30
A kiedy (w jakim czasie) zwróci Ci się dom wybudowany na kredyt - zwłaszcza kredyt we frankach ?

"Zwracanie" nie jest odpowiednim argumentem - no chyba, że chodzi o rodzaj perturbacji jelitowo-żołądkowych. ;)

malux20
21-10-2013, 12:33
zakładasz że wszyscy muszą mieć kredyt- to wtedy tym bardziej kłopt przy pompie za 50-60 tyś.
fakt że przy frankach to delikatna sprawa-

sSiwy12
21-10-2013, 12:42
Mnie chodzi tylko o to, że jest wybór, a ten co dokonał wyboru w "wersji" droższej, niekoniecznie jest idiotą.
Niekoniecznie, bo wybór musi być świadomy.

Ale niestety, czytając większość wpisów, to mam wrażenie, że tak się TU postrzega, takich osobników (idiota, debil - to tylko część takich "inwektyw").
A już zgrozą wieje jak nie ma II taryf.

malux20
21-10-2013, 12:47
no ale jak nazwać sytuacie
gruntowa i drozsza taryfa?
nie musisz odnosic sie do moich wyliczen

Sławek...
21-10-2013, 12:51
A już zgrozą wieje jak nie ma II taryf.

to czy ktoś wybiera droższą czy tańszą pompę to jego wybór i pewnie ma jakieś przesłanki wybierając droższą (lepszy serwis, dłuższa gwarancja, bardziej wiarygodna firma, itp)
kwestia taryf to trochę inna sprawa bo jeżeli przy obu taryfach w domu jest taki sam komfort cieplny (a jest) to po co przepłacać skoro "naukowo" jest udowodnione, że przy II taryfach są niższe rachunki za prąd w domu (chociaż jak zawsze bogatemu wolno) ;)

malux20
21-10-2013, 13:03
Nowy diesel za >100k lub 3 letnia bezyna za 60k ...
Najwiekszym plusem bedzie fakt posiadania diesla. ;)
malux-odpowiedz
róznica w zakupie nowego diesla a benzyny o podobnych parametrach to 6-7 tyś
jak weżniemy 6 letnią benzyne to i z 50 tyś

Czy dom 50kWh/m2 potrzebuje cieplo tylko w nocy? Czy PC wygrzewajac dom w II taryfie wie jaka bedzie temp o 1100?

Wytlumaczysz logike budowania domu za 800k zamiast 450k?


malux-odpowiedz
w takim domu z palcem w gniazdku wystarczy noc[wiem to z praktyki]
jeśli chodzi o 11 g--no przy grzejnikach nie da się tego komfortowo wysterować
ale przy posadzce o grubości 10 cm to wachania temperatury to max 1 stopien i to raptem kilka dnii w największe mrozy [też z praktyki]
no ja przy powietrznej to nawet rozumie troche sens 1 taryfy
ale przy gruntowej to nie zupełnie
cena budowy domu -co kto lubi

:)

pozdrawiam

malux20
21-10-2013, 13:27
niczego nie trzeba pilnować
niech pogodówka myśli

mar1973
21-10-2013, 13:30
Mnie chodzi tylko o to, że jest wybór, a ten co dokonał wyboru w "wersji" droższej, niekoniecznie jest idiotą.
Niekoniecznie, bo wybór musi być świadomy.

Ale niestety, czytając większość wpisów, to mam wrażenie, że tak się TU postrzega, takich osobników (idiota, debil - to tylko część takich "inwektyw").
A już zgrozą wieje jak nie ma II taryf.

witam

tutaj się z tobą zgadzam:yes:

pozdrawiam

sSiwy12
21-10-2013, 13:34
kwestia taryf to trochę inna sprawa bo jeżeli przy obu taryfach w domu jest taki sam komfort cieplny (a jest) to po co przepłacać skoro "naukowo" jest udowodnione, że przy II taryfach są niższe rachunki za prąd w domu (chociaż jak zawsze bogatemu wolno) ;)

A co z komfortem bytowym - ja nie lubię żadnych reżimów, bo wtedy odczuwam dyskomfort ?

Ile zapłacę więcej przy zużyciu przez PCi około 1.400kWh na ogrzewanie i CWU, a bytowym dobrze ponad 2.000kWh ?

Ale uwaga.
Właściwy projekt jest istotny.
Dla 1 taryfy inaczej dobiera się PCi i resztę jej "komponentów" - w tym grubość wylewki.

Ps. Nie wszędzie jest taryfa "łykendowa".

malux20
21-10-2013, 14:02
Panowie ja się zgadzam generalnie
SIWY
JAK PALĘ W KOMINKU -wkładam około 1,5-2 kg w ieczorem brykietu
temperatura rośnie z 23-24 do do24-25
rano jest o stopien mniej czasami w dzien słonce bardziej podbije temp słonce niż ten brykiet.
podobnie będzie z podłogówką w posadzce.
zgadzam z wami że warto o tyn myśleć przed niż po wybudowaniu.
w gruntowych podoba mi się wykorzystanie tarych nocnych bez spadku copu.
no faktycznie wekendowa trochę zmienia

sSiwy12
21-10-2013, 14:47
Ogrzewanie w jednej taryfie nie jest takie złe, a może powodować zmniejszenie ilości energii potrzebnej do ogrzania domu (w stosunku do II taryfowego).
Dobrze zaprojektowane pozwala na regulację temperatury w domu w zależności od potrzeb dobowych.
Umożliwia to "szybka" podłogówka.

mar1973
21-10-2013, 14:47
a on proponuje nie mniej niż 10 razy więcej.


witam

a tu się z tobą nie zgadzam

może i 10x więcej, nie wiem skąd ta liczba

poza tym to nie ważne, że jako przykład podaję system pro-ventu, z gruntu pod budynkiem można pobierać ciepło, czy się to komuś podoba, czy nie

nawet w Wikipedii jest opisane zjawisko, dla niektórych może to i dziwne zjawisko ale to fakt rzeczywisty"

za Wikipedią:
"Istotnym przy wykonywaniu gruntowego wymiennika ciepła jest umieszczenie go minimum 20 centymetrów poniżej głębokości przemarzania gruntu, przy czym badania prowadzone nad gruntowymi wymiennikami wykazały ,że największe zyski energetyczne uzyskuje się przy wkopaniu wymiennika na głębokość pomiędzy 4 a 5 m. Posadowienie go na takiej głębokości znacznie poprawia jego wydajność energetyczną. Dla podniesienia sprawności wymiennika umieszcza się nad nim (około 30 cm) warstwę izolacji termicznej. Termoizolacja, w zależności od grubości warstwy, symuluje posadowienie wymiennika na głębokości 4 - 5 m poprzez oddzielenie czynnej objętości gruntu od wpływów warunków atmosferycznych. Powoduje to podniesienie izoterm w gruncie i stabilne warunki pracy wymiennika. W przypadku wymienników płytowych, termoizolacja umożliwia posadowienie go na głębokości od 0,7 do 2 metrów."

inni piszą 6-8m i stałej temperaturze na poziomie 8-10'C, wykorzystanie akumulacyjności gruntu i położenia izolacji nad wymiennikiem, pozwala na posadowienie go pod budynkiem


"normalnie" przecież zimą grunt zamarza nam do głębokości od ok. 0,8m na zachodzie Polski do 1,4m w okolicach Suwałk
i poprzez to "normalnie" temperatura gruntu na głębokości 1,8-2,0m niestety zmniejsza się, nie tylko w związku z odbiorem ciepła przez kolektor, czy wymiennik
pod budynkiem spadku temperatury z tego tytułu nie ma

poza tym niektórzy klienci cieszą się z chłodu w "okresach ciepłych" pozyskiwanego za pomocą modułu chłodzenia pasywnego
mamy tu też częściową "odnowę" ciepła w gruncie

wiem, dla niektórych to jest b. skomplikowane, ale działa, kosztuje wiadomo ale nie każdy to (użyję tu twojego słówka) "gołodupiec"

pozdrawiam

Pyxis
21-10-2013, 15:04
A co z komfortem bytowym - ja nie lubię żadnych reżimów, bo wtedy odczuwam dyskomfort ?


Podam Ci przyklad z moich cen taryf. W domu na bytowym jesli bede mial profil zuzycia 25% w taniej i 75% w drogiej, to wychodze na "zero", czyli tak, jak bym mial prad jednotaryfowy. Uwierz mi, ze nawet olewajac wszelkie "rezimy" trzeba wykazac mase zlej woli, zeby w drogiej nastukac ponad 75% zuzycia i byc w plecki, a juz w taryfie weekendowej, to chyba trzeba na weekend sie wyprowadzac z domu. Inaczej tego nie widze.

sSiwy12
21-10-2013, 15:06
może i 10x więcej, nie wiem skąd ta liczba



A ile Twoim zdaniem, należy przetłoczyć powietrza, przez powietrzna pompę ciepła, o mocy np. 7kW ?

mar1973
21-10-2013, 15:31
A ile Twoim zdaniem, należy przetłoczyć powietrza, przez powietrzna pompę ciepła, o mocy np. 7kW ?

witam

wystarczy popatrzeć do dtr danego urządzenia
dla iluś kW wyjdzie ileś tam m3
powietrzne pompy poza tym są przeważnie z inwerterem, więc nie zawsze (a na pewno nie zawsze) pracują i dają pełną moc

jeszcze jedno, bo pewnie się w to nie wczytałeś w materiałach pro-venta
ich GWC we współpracy z pompą ciepła nie jest przewidziane do małych domków
w domkach ważne są przepływy powietrza nikt przecież tam sobie nie zrobi wichury żeby zapewnić odpowiedni komfort cieplny, w domu potrzebujemy "prawie cały czas" jednakowej temperatury: ~21'C, w budynkach przemysłowych, sklepach "wichury" są dopuszczalne, np. na hali sprzedaży nocą obniżenie temperatury, a nad ranem jej zwiększenie, itd.

pozdrawiam

Łukasz CIN
21-10-2013, 16:05
Wnioskuje z Waszej dyskusji o taryfach prądu, że nie ma co się przejmować tym tylko dobierać moc pompy to potrzeb budynku i mieszkańców. Pompa niech sobie chodzi kiedy jest taka potrzeba i żaden bufor nie jest potrzebny. Ewentualnie jako bufor można sobie wylać grubszą wylewkę na podłogówkę. Mówię o pampach gruntowych oczywiście.
Czy dobrze wnioskuje?

sSiwy12
21-10-2013, 16:11
Coś jednak nie jest tak z Tobą:



jeszcze jedno, bo pewnie się w to nie wczytałeś w materiałach pro-venta
ich GWC we współpracy z pompą ciepła nie jest przewidziane do małych domków


a wcześniej pisałeś:



a na wiosnę będziemy robić u klienta (domek) - pompa ok. 9kW
i kolektor będzie pod budynkiem na płycie
klient nie chce odwiertów, ma małą działkę


A to już zupełnie obnaża Twoją "fachowość":


w domkach ważne są przepływy powietrza nikt przecież tam sobie nie zrobi wichury żeby zapewnić odpowiedni komfort cieplny, w domu potrzebujemy "prawie cały czas" jednakowej temperatury: ~21'C, w budynkach przemysłowych, sklepach "wichury" są dopuszczalne, np. na hali sprzedaży nocą obniżenie temperatury, a nad ranem jej zwiększenie, itd.


Co ma piernik do wiatraka (P/W bo o tym piszemy) ?
Najlepiej powiedz szefowi, że sie nie nadajesz do tej roboty, bo tymi wpisami ośmieszasz nie tylko siebie, ale, co ważniejsze, firmę którą starasz się tu wypromować.
Z dugiej strony jaka firma, tacy jej pracownicy.

mar1973
21-10-2013, 16:29
Coś jednak nie jest tak z Tobą:



a wcześniej pisałeś:



A to już zupełnie obnaża Twoją "fachowość":



Co ma piernik do wiatraka (P/W bo o tym piszemy) ?
Najlepiej powiedz szefowi, że sie nie nadajesz do tej roboty, bo tymi wpisami ośmieszasz nie tylko siebie, ale, co ważniejsze, firmę którą starasz się tu wypromować.
Z dugiej strony jaka firma, tacy jej pracownicy.

witam

w domku 9kW będzie pompa gruntowa, dla której wymiennik będzie częściowo pod budynkiem na płycie, częściowo pod "brukiem" i częściowo pod "trawą"

a system pro-vent połączony jest z pompą powietrzną, o tym mogłeś poczytać ale tobie się nawet nie chciało
system pro-venta nie jest przeznaczony do małych budynków, ma pewne ograniczenia

a o czym piszemy, o różnych rzeczach jak na forum, a m.in. o tym, że kolektor lub GWC może być też pod budynkiem
nie jest tak, że nie można - trzeba wiedzieć tylko jak, żeby miało to sens

było mi b. miło

pozdrawiam

sSiwy12
21-10-2013, 16:36
, że kolektor lub GWC może być też pod budynkiem

Kolektor gruntowy pod budynkiem :bash: z sensem :bash:


Odpuść Waść - wstydu oszczędź.

Pyxis
21-10-2013, 16:45
Wnioskuje z Waszej dyskusji o taryfach prądu, że nie ma co się przejmować tym tylko dobierać moc pompy to potrzeb budynku i mieszkańców. Pompa niech sobie chodzi kiedy jest taka potrzeba [...]

Mówię o pampach gruntowych oczywiście.


A skad taki wniosek? Przy takim podejsciu masz prawie 100% wiksze koszta uzytkowania PCi. Gruntowej oczywiscie

Pyxis
21-10-2013, 16:49
Kolektor gruntowy pod budynkiem :bash: z sensem :bash:


Odpuść Waść - wstydu oszczędź.

Tak sobie czytam i czytam i galy mi na wierzch wychodza. Jak pomysle, ze jakis inwestor moze "wdepnac" w takiego instalatora jak mar (jesli on faktycznie jest instalatorem), to ....

sSiwy12
21-10-2013, 16:50
Przy takim podejsciu masz prawie 100% wiksze koszta uzytkowania PCi. Gruntowej oczywiscie

Może mieć - co też jest prawdą, ale nie musi mieć.
Odpowiednie projektowanie, może mu to znacznie ograniczyć.

Łukasz CIN
21-10-2013, 17:19
Myślę sobie tak. Przy moim domu i rodzinie podejrzewam że połowa kosztów pracy PCi będą to koszty CWU i myśle żeby grzanie CWU ustawić w godzinach nocnych i później w godzinach 13-15 czyli wszystko w tańszej taryfie. Natomiast CO nie ruszać i ustawić temperaturę w domu przez całą dobę taką samą i niech PCi sobie grzeje dom kiedy będzie potrxeba.

autorus
21-10-2013, 17:23
dzis dostałem ofertę na sama pompę ekontech, no i taka która mnie interesuje to koszt 24-26tys netto. Do tego jeszcze kolektor płaski. Oj w 40kzł to nie ma szans się wyrobić, tak czuje. Będzie się z gazem trzeba przeprosić.

mar1973
21-10-2013, 17:38
Myślę sobie tak. Przy moim domu i rodzinie podejrzewam że połowa kosztów pracy PCi będą to koszty CWU i myśle żeby grzanie CWU ustawić w godzinach nocnych i później w godzinach 13-15 czyli wszystko w tańszej taryfie. Natomiast CO nie ruszać i ustawić temperaturę w domu przez całą dobę taką samą i niech PCi sobie grzeje dom kiedy będzie potrxeba.

witam

wielu moich klientów mimo, że ma taryfę G12w lub G12 postępuje dokładnie tak jak piszesz
c.w.u. grzeją w taniej taryfie,
a c.o. "jak leci", pompa grzeje jak piszesz "kiedy będzie potrzebna", mają ustawione najczęściej 2 poziomy temperatur w ciągu dnia lub przez całą dobę jednakową temperaturę
każdy to sobie sam dobiera i wylicza co dla nich jest najbardziej odpowiednie

pozdrawiam

Pyxis
21-10-2013, 18:38
Może mieć - co też jest prawdą, ale nie musi mieć.
Odpowiednie projektowanie, może mu to znacznie ograniczyć.

Ale napisz konkretnie co masz na mysli.

Pyxis
21-10-2013, 18:43
dzis dostałem ofertę na sama pompę ekontech, no i taka która mnie interesuje to koszt 24-26tys netto. Do tego jeszcze kolektor płaski. Oj w 40kzł to nie ma szans się wyrobić, tak czuje. Będzie się z gazem trzeba przeprosić.

W Twoim przypadku faktycznie moze byc klopot. Tak na styk moze wyjsc. No ale domku tez nie masz malutkiego. Te koszta dosyc proporcjonalnie rosna wraz z metrazem.

malux20
23-10-2013, 13:08
Twoja pogodowka zna temp zewn ktora bedzie w I taryfie aby wygrzac w II? :o
Moja tylko reguluje temp na wyjsciu zaleznie od temp na zewnatrz.... Ale to w kazdej chwili jak zaistnieje potrzeba grzania... Nawet o 16:05;)

no mi pompa pilnuje temperatury w domu pogodówką
rozumiem twoje wątpliwości .
no ale jeszcze raz --masz grzejniki , ja mam w 100% podłogówkę
u mnie w największe mrozy dom gdy łapał 22 stop to po 15 h przerwy od 17 do 10 rano temperatura w domu spadała o niecały 1 stop - ale w największe mrozy w marcu jak było -18 w nocy.
przy grzejnikach ciężko byłoby pewnie tak grzać.
np w niedzielę spaliliśmy z 2 -3 kg brzozy i pewnie odpalimy kominek pod koniec tygodnia -w domu nad ranem 23 a po całym dniu słonca prawie 24,5.
11cm posadzki mam i dom to silikat

malux20
23-10-2013, 13:16
podobnie jak adigg nie chce robić dużej róznicy między komfortową a obniżoną [jakieś0,5-1 stop]
tylko przy powietrznej wyskakuje inny problem
moja powietrzna jak sobie skalkulowała np 6 g grzania na dobę to inwerter zmuszał ją przez pierwsze 30 minut około na pobór większy[jakies 40-60 % modulacji ] a reszta czasu to 16 %[zadowolony jestem z przewymiarowania pompy]
warto przy powietrznej tak ustawić strefy czasowe żeby ruszała w tanim prądzie - a wybieg ewentualny robić w drogim jak trzeba

zyzolek
23-10-2013, 14:56
dzis dostałem ofertę na sama pompę ekontech, no i taka która mnie interesuje to koszt 24-26tys netto. Do tego jeszcze kolektor płaski. Oj w 40kzł to nie ma szans się wyrobić, tak czuje. Będzie się z gazem trzeba przeprosić.

No nie jeden dostając wycenę PC musiał się już przeprosić z gazem, węglem itd.
Masz przynajmniej to szczęście, że jest dostęp do gazu. Pomyśl o tych, co tego szczęścia nie mają.
A przy Twoim dziele sztuki (jestem pod wielkim wrażeniem:)), podejrzewam że firmy zajmujące się handlem i montażem PC chętnie Cię oskubią z zaskórniaków.
I gdzie te tanie pompy za 15 do max 20k ze wszystkim?

malux20
23-10-2013, 15:06
Zyzolku postaw domek z zapotrzebowaniem 3kw przy minus 20 i zrób poziomy kolektor to zamkniesz się spokojnie w 20-25 tyś

kolektor poziomy za 3 tyś - wiem ponieważ już jeden na działce mam
a cena pompy- nie mam zamiaru reklamować producenta

sSiwy12
23-10-2013, 15:08
I gdzie te tanie pompy za 15 do max 20k ze wszystkim?

Na ogrzewanie w praktyce 2 domów po około 160m2 powierzchni każdy + około 30m2 ogrzewanego łącznika - to ile ma wyjść ?

Ps. Sprawdź w jego stopce dane co ma ogrzewać.

zyzolek
23-10-2013, 15:34
Na ogrzewanie w praktyce 2 domów po około 160m2 powierzchni każdy + około 30m2 ogrzewanego łącznika - to ile ma wyjść ?

Ps. Sprawdź w jego stopce dane co ma ogrzewać.

Dlatego piszę.
No u mnie ciut więcej, kubatura 1725m3, a powierzchnia deko ponad 420m2.
U mnie casting zaczynał się od 60 do 80k netto.

sSiwy12
23-10-2013, 15:49
No ale cena którą "kwestionujesz" dotyczy domu małego (około 150m2), i mocy PCi okolo 8kW.

I co ważniejsze - nikt tu nikogo nie "namawia" do wyboru PCi, w sytuacji kiedy gaz z rury jest w "zasięgu" domu.

Ps. Koszt budowy domu o dużo większej powierzchni (ponad 400m2) też jest wyższy niż rzeczonego 150m2.

zyzolek
23-10-2013, 15:53
No ale cena którą "kwestionujesz" dotyczy domu małego (około 150m2), i mocy PCi okolo 8kW,.

Masz na myśli powietrzną?
Czy gruntową?
Z montażem, czy bez?

sSiwy12
23-10-2013, 16:00
Mam na myśli Twój wywód i Twoje pytanie:



I gdzie te tanie pompy za 15 do max 20k ze wszystkim?

zyzolek
23-10-2013, 16:19
Mam na myśli Twój wywód i Twoje pytanie:

Koszt budowy domu 150 vs 400 to mniej więcej razy 2.
Ciekawe dlaczego koszt instalacji PC jest już razy 4 i więcej, choć moc tej PC tylko razy 2, czyli 16kw zamiast 8kw?

zyzolek
23-10-2013, 16:32
Wiesz... Zawsze zamiast 400m2 mozna zrobic 300m2 :) to starczy i na PC :)
Pokazesz ktora to PC kosztuje 4 x wiecej podwajajac moc? Powaznie. Ciekaw jestem :)
Odwierty beda drozsze... Bo i moc wieksza... Ale x4?

Nie chodzi o koszt zakupu PC.
Chodzi o całą instalację z montażem bez GZ

sSiwy12
23-10-2013, 16:39
Nie chodzi o koszt zakupu PC.
Chodzi o całą instalację z montażem bez GZ

Koszt zakupu PCi i wykonania DZ zalezy od mocy PCi. Koszty samej instalacji (uruchomienia) PCi są podobne (około 5.000zł).

Jesli dom (bez względu na powierzchnię) będzie potrzebował PCi o mocy np. 6kW, to bez żadnych kłopotów zmieścisz się w kosztach około 25 - 27.000zł za całość i to na odwiertach pionowych - patrz reklama na tej stronie.

zyzolek
23-10-2013, 16:45
Koszt zakupu PCi i wykonania DZ zalezy od mocy PCi. Koszty samej instalacji (uruchomienia) PCi są podobne (około 5.000zł).

Jesli dom (bez względu na powierzchnię) będzie potrzebował PCi o mocy np. 6kW, to bez żadnych kłopotów zmieścisz się w kosztach około 25 - 27.000zł za całość i to na odwiertach pionowych - patrz reklama na tej stronie.

To jaki będzie koszt przy 16Kw?

sSiwy12
23-10-2013, 16:53
To jaki będzie koszt przy 16Kw?

O to zapytaj reklamodawcę

zyzolek
23-10-2013, 17:15
Coś koło 80k netto.
Tak wynika z mojego castingu, choć przyznaję jest z zeszłego roku.

tomekwa
24-10-2013, 07:28
Kup 2 x 8KW ;)

Sławek...
24-10-2013, 19:00
specjalnie dla ciebie, jak obiecałem
zdjęcie podlicznika, zamontowanego 1.11.2010r.
http://cdn2.asteroid.pl/a.garnek.pl/027/067/27067107_800.0.jpg/podlicznik.jpg

adiqq zrób przyjemność anie i jej emowi i przyznaj się, że ten licznik jest cofnięty albo robi już drugi obrót ;)

zyzolek
24-10-2013, 20:27
specjalnie dla ciebie, jak obiecałem
zdjęcie podlicznika, zamontowanego 1.11.2010r.
http://cdn2.asteroid.pl/a.garnek.pl/027/067/27067107_800.0.jpg/podlicznik.jpg

A zdjęcie licznika z którego roku?

Pyxis
24-10-2013, 20:31
A zdjęcie licznika z którego roku?

Szkoda, ze adiqq dal sie w to kretynstwo wciagnac.

Pyxis
24-10-2013, 20:46
masz, bardziej aktualne


Teraz tez zostaniesz pewnie obsmiany bez rzeczowej polemiki, bo tu nie chodzi o fakty, tylko o poprawienie kablarskich chumorow. :)

R90
24-10-2013, 21:20
Drogi taki podlicznik jest?

Pyxis
24-10-2013, 21:41
Taki dokladnie model mam i wraz z zegarem sterujacym i przesylka cos kolo 150 zl dalem.

R90
24-10-2013, 21:42
Ktoś kto chce wiedzieć , ile kosztuję go grzanie, to nieduży wydatek :)

Pyxis
24-10-2013, 21:58
Powiem, ze wrecz obowiazkowy. Inaczej moze nawet nie wylapac, ze cos sie z pompa dzieje. To bardzo ladna kontrola poprawnosci jej pracy.

mirek118
28-10-2013, 18:58
Witam wszystkich

Na początek przyznam szczerze, że nie dałem rady przejść przez wszystkie 1276 stron tego wątku, pomimo tego, że temat jest bardzo dla mnie ciekawy. Problemem dla początkującego w temacie jest fakt, że większość, o ile nie wszystkie merytoryczne dyskusje po chwili umykają na boczny tor przekomarzań i udowadniania kto się gdzie pomylił itp. To tyle na moje usprawiedliwienie :-) w nadziei, że nie odeślecie mnie do lektury ponieważ istnieje prawdopodobieństwo, że ktoś już udzielił w tym wątku odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.
Otóż planuję PCi w moim domu, wszędzie podłogówka; ok 170m2 podłogi w domu + 55 m2 podłogi w piwnicy do ogrzania. Mam pytanie dotyczące sposobu regulacji temperatury w pomieszczeniach. Z moich wniosków wynika, że nie ma sensu stosowania regulatorów z termostatami w pomieszczeniach, a po prostu traktować cały dom (piwnica ewentualnie oddzielnie jako że tam wystarczy mi 18-19 stopni) jako jedną całość i nie tłumić przepływów niepotrzebnie. Zakładam, że będę miał II taryfy i jeśli potrzeba to bufor CO. Jak regulujecie temperaturę w Waszych domach ogrzewanych PCi? Czy raczej zakłada się stałą temperaturę, a ewentualnie większym zagęszczeniem rurek podłogówki uzyskuje się wyższą temperaturę w łazienkach.
Inny wniosek to to że PCi jest najmniej ważna w całym układzie. Ważne są DZ i DG dlatego chciałbym dobrze wykonać DG i w tym celu "liczy się" OZC. DZ wyniknie z mocy PCi, a ta z kolei z OZC.

Pyxis
28-10-2013, 20:06
Z tym nietlumieniem przeplywu dobrze wnioskujesz. Po prostu w piwnicy dasz rzadziej rurki w wylewce a jak bedzie jeszcze za cieplo w stosunku do oczekiwan, to delikatnie bedziesz zakrecal przeplyw na petlach. Reszta domu bedziesz sterowal czasem pracy Twojej pompy ciepla. Mozna to zrobic co najmniej na kilka sposobow i jest zalezne raczej od konkretnego modelu urzadzenia.

Jesli bedziesz robil poziome DZ, to mozna jego wielkosc oszacowac. Takie DZ i tak sie mocno przewymiarowuje, bo to sa realtywnie male kwoty. Pompa tez jest waznym elementem calego ukladu. Jej moc determinuje czas pracy na potrzeby CO i CWU a to znowu pozwala na mniej lub bardziej efektywne skorzystanie z taniego pradu.
Jesli masz jakis "nietypowy" domek, to OZC moze sie okazac koniecznoscia. Jesli to w miare typowa bryla i dodatkowo zakladasz i tak przewymiarowanie pompy i DZ to mozna sie bez niego obejsc. IMHO oczywiscie.

rosomakx4
28-10-2013, 20:13
żadnego bufora nie potrzebujesz poza tym który dedykuje producent
Buforem będzie podłogówka, ok 7 cm min
Podobnie jak Pyxis radze przewymiarować PC jak i DZ
Podłogówke wszędzie mam co 10 cm, piwnica nie ogrzewana ,pewnie wystarczy co 20 cm może i rzadziej, nie mam doświadczenia

mirek118
28-10-2013, 20:28
Moje DZ to odwierty tak więc przewymiarowanie "lekkie" ze względu na koszty. OZC "się liczy". Co do przewymiarowania PCi to wydawało mi się, że raczej jest to niezalecane ze względu na żywotność sprężarki - przewymiarowana PCi to częstsze załączenia i krótsza praca, nie jest tak?

Pyxis
28-10-2013, 20:35
Moje DZ to odwierty tak więc przewymiarowanie "lekkie" ze względu na koszty. OZC "się liczy". Co do przewymiarowania PCi to wydawało mi się, że raczej jest to niezalecane ze względu na żywotność sprężarki - przewymiarowana PCi to częstsze załączenia i krótsza praca, nie jest tak?

No to OZC bedzie pomocne, zebys nie przeplacil za wiercenie. Na pewno sie przyda.

Przewymiarowna pompa (o 25-30%) pracujaca w tanim pradzie potrafi sie bardzo malo razy zalaczac. Tutaj zalezy wszystko od ustawien i sterowania. Ja mialem w zeszlym sezonie (caly rok) srednio 3,5 startu pompy na dobe. To naprawde jest malo.

mirek118
28-10-2013, 20:47
żadnego bufora nie potrzebujesz poza tym który dedykuje producent

o jakim buforze dedykowanym przez producenta PCi mówisz. Masz na myśli bufor CWU? Czy bywają PCi z buforem CO?

Sławek...
28-10-2013, 21:05
o jakim buforze dedykowanym przez producenta PCi mówisz. Masz na myśli bufor CWU? Czy bywają PCi z buforem CO?

nie komplikuj sobie życia ;)
masz podłogówkę - zapomnij o buforze CO

mirek118
28-10-2013, 21:08
nie komplikuj sobie życia ;)
masz podłogówkę - zapomnij o buforze CO

Racja. Lepiej skupię się/zainwestuję w większy bufor CWU, Jakieś 300 l dla 4 osób powinno być OK jak dogrzeję to do 40-45 stopni i może uda się obskoczyć w II-giej taryfie

Pyxis
28-10-2013, 21:32
Racja. Lepiej skupię się/zainwestuję w większy bufor CWU, Jakieś 300 l dla 4 osób powinno być OK jak dogrzeję to do 40-45 stopni i może uda się obskoczyć w II-giej taryfie

Tylko kup z bardzo duza powierzchnia wezownicy, to obskoczysz.

mirek118
28-10-2013, 21:55
Tylko kup z bardzo duza powierzchnia wezownicy, to obskoczysz.

duża to w tym przypadku ile m2?

Pyxis
28-10-2013, 21:59
duża to w tym przypadku ile m2?

A jaka moc pompy?

Pytanie przewrotne, bo i tak bierz najwieksza jaka znajdziesz w 300l zasobniku.

rosomakx4
29-10-2013, 05:00
W moim Dimplexie jest fabryczny bufor 100l, i takowy mam zainstalowany
Co do częstego załączania to jakieś bzdury piszesz, mnie PC włącza się w tej chwili 1 raz na dobe, a zimą tak do trzech, tak nauczyłem się tym sterować i nie ma z tym problemu.
Pewnie też po ok miesiącu będziesz miał sterowanie swoją PC w małym paluszku, a potem to już tylko zaglądanie do kotłowni od czasu do czasu

ferrit
29-10-2013, 05:29
Polecam zasobnik do CWU Galmet Max. On ma duuużą wężownicę i jest przeznaczony do PC. Kolega Pitersson ma wersję 300L a ja 400L. Grzeję 1x/dobę.

Pyxis
29-10-2013, 10:37
Polecam zasobnik do CWU Galmet Max. On ma duuużą wężownicę i jest przeznaczony do PC. Kolega Pitersson ma wersję 300L a ja 400L. Grzeję 1x/dobę.

Tez bym teraz w takie cos celowal, ale wtedy jak kupowalem to chyba jeszcze ich nie mieli w ofercie. :( Musialem sie zadowolic biwalentnym ze spietymi szeregowo wezownicami.

rosomakx4
29-10-2013, 17:33
mam bufor 300l oryginalny Dimplexa, nie mam pojęcia jaka wężownica, i grzeje 1 raz na dobe, średnio do 44 +1st histereza ,w weekendy jak więcej chce się popluskać w wannie to grzeje max do 50st , jedno grzanie na dobe wystarcza, niecałe 30 min, przy zasilaniu takim jak dziś ok 10 st

ferrit
29-10-2013, 20:07
Ja grzeję zawsze o godz. 1:00, codziennie do temp 45'C. Cykl grzania trwa od 50min do 1h 20min zależy ile wody zużyjemy. Nic nie zmieniam, wody starcza na max kąpiel 4 osób po kolei w wannie.

mirek118
29-10-2013, 20:40
Polecam zasobnik do CWU Galmet Max. On ma duuużą wężownicę i jest przeznaczony do PC. Kolega Pitersson ma wersję 300L a ja 400L. Grzeję 1x/dobę.

rozumiem z tego ze mozna znaleźć na rynku pompę bez zintegrowanego zbiornika CWU ktore zazwyczaj są stosunkowo małe i oddzielnie zakupić coś konkretnego a instalator sobie to połączy?

Pyxis
29-10-2013, 20:51
rozumiem z tego ze mozna znaleźć na rynku pompę bez zintegrowanego zbiornika CWU ktore zazwyczaj są stosunkowo małe i oddzielnie zakupić coś konkretnego a instalator sobie to połączy?

Oczywiscie.

pitersson
29-10-2013, 23:02
rozumiem z tego ze mozna znaleźć na rynku pompę bez zintegrowanego zbiornika CWU ktore zazwyczaj są stosunkowo małe i oddzielnie zakupić coś konkretnego a instalator sobie to połączy?

Dokladnie, bo nie slyszalem o Pc zintegrowanej z zasobnikiem CWU ok 300L. i duza pow. wymiany wezownicy .Mysle ze dla Pc powyzej 10KW to galmetowski baniak 300L Maxi to minimum, optowalbym za 400L Maxi tak jak zapodal ferrit. A ma to znaczenie latem przy pozimym DZ

Sławek...
30-10-2013, 08:51
.Mysle ze dla Pc powyzej 10KW to galmetowski baniak 300L Maxi to minimum, optowalbym za 400L Maxi

a niby dlaczego?
pompy kompaktowe 11 kW mają zasobniki poniżej 200 l i nic złego się nie dzieje ani pompom ani dolnym źródłom....

map78
30-10-2013, 10:03
Polecam zasobnik do CWU Galmet Max. On ma duuużą wężownicę i jest przeznaczony do PC. Kolega Pitersson ma wersję 300L a ja 400L. Grzeję 1x/dobę.

1x na dobę to przy użyciu pompy cyrkulacyjnej czy nie? Bo ja mam taki zbiornik i zauważyłem, że bez cyrkulacji to i 1x na 2,3 doby spokojnie wystarczy (przy prysznicu) ale po uruchomieniu pompki cyrkulacyjnej to niestety kilka razy na dobę dogrzewa. Także pozostaje wybór komfort albo oszczędności:)
Pozdrawiam

Pyxis
30-10-2013, 10:06
Także pozostaje wybór komfort albo oszczędności:)


Albo wlaczanie cyrkulacji "na zadanie". :)

ferrit
30-10-2013, 10:09
Ja nie używam cyrkulacji (ale mam przygotowaną instalację CWU, wystarczy pompę obiegową zamontować i podłączyć do zasobnika). Najbliżej mam do kuchni - tam się najczęściej ciepłą wodę używa. WC i łazienka są dalej - niestety wymaga to spuszczenia zimnej wody z instalacji. Na razie wolę płacić za wodę niż za energię. Nie widzę też w tym dyskomfortu.

map78
30-10-2013, 10:38
Ja nie używam cyrkulacji (ale mam przygotowaną instalację CWU, wystarczy pompę obiegową zamontować i podłączyć do zasobnika). Najbliżej mam do kuchni - tam się najczęściej ciepłą wodę używa. WC i łazienka są dalej - niestety wymaga to spuszczenia zimnej wody z instalacji. Na razie wolę płacić za wodę niż za energię. Nie widzę też w tym dyskomfortu.

No widzisz a ja widzę:yes: Mam małe dziecko, które często brudzi rączki i co jakiś czas (który ciężko przewidzieć ) trzeba je było umyć a bez cyrkulacji czekałem czasem i minutę zanim ciepła doleciała. Dzieciak się denerwował, że się go trzyma ja się wkurzałem, że on się denerwuje:mad:, dlatego wolę te parę miesięcy po przepłacać a mieć komfort, bo niestety pompka cyrkulacyjna to straszny "złodziej" prądu, który na prawdę trzeba uwzględnić w całościowych kosztach zużycia.

mirek118
30-10-2013, 12:02
a jeśli chciałbym z ciągłą cyrkulacją dla komfortu to czy dobrze wnioskuję, że im większy zbiornik CWU tym lepiej? Żeby jak najmniej razu na dobę CWU było grzane....

Pyxis
30-10-2013, 12:11
Tak. Im wiecej cieplej wody, tym rzadziej sie bedzie pompa zalaczala.

mirek118
30-10-2013, 13:42
lepszy dwupłaszczowy czy z wężownicą przy zastosowaniu z PCi?

map78
30-10-2013, 16:43
Chyba raczej z wężownicą o dużej powierzchni będzie lepszy, poza tym jeśli się nie mylę to dwu-płaszczowych nie robi się w wersji stojącej, a jeśli wisząca to do 200l max, a wiadomo że do PC lepiej wziąć większy. Ja przed Galmetem Maxi 300 miałem Biawara dwu-płaszczowego 120l to mogę tylko powiedzieć, że nagrzewał się tyle czasu co ten 300l a trzymał ciepła wodę 3,4 razy krócej niż Galmet.

ferrit
30-10-2013, 18:02
Dwupłaszczowe do PC też są bardzo dobre. Jak dla mnie to mają zbyt mało wody cwu porównując do tych z dużą wężownicą a jeżeli są z większą pojemnością to znacznie droższe od tych z dużą wężownicą. Mówię o dwupłaszczowych stojących.

mirek118
30-10-2013, 21:02
Chyba raczej z wężownicą o dużej powierzchni będzie lepszy, poza tym jeśli się nie mylę to dwu-płaszczowych nie robi się w wersji stojącej, a jeśli wisząca to do 200l max, a wiadomo że do PC lepiej wziąć większy. Ja przed Galmetem Maxi 300 miałem Biawara dwu-płaszczowego 120l to mogę tylko powiedzieć, że nagrzewał się tyle czasu co ten 300l a trzymał ciepła wodę 3,4 razy krócej niż Galmet.

Znalazłem na Alledrogo Galmet 400 l Maxi z jedną i dwiema wężownicami. Tak sobie dumam, że z dwoma powinien być lepszy ze względu na większą powierzchnię wymiany. Czy mam rację?

mirek118
30-10-2013, 21:04
ups... właśnie doczytałem, że dwie wężownice to raczej do dwóch systemów np. pompa ciepła i solary. Sorry za głupie pytanie

wihajster
30-10-2013, 22:05
ups... właśnie doczytałem, że dwie wężownice to raczej do dwóch systemów np. pompa ciepła i solary. Sorry za głupie pytanie
Połączyć można (trzeba) i wtedy lepiej niż jedna ;)

map78
30-10-2013, 22:37
Ja kupowałem zbiornik do PC jakieś 1,5 miesiąca temu i dość dokładnie przejrzałem wszystkie oferty i wg mnie patrząc na stosunek cena/parametry to w tej chwili nie ma nic lepszego od Galmeta Maxi. Oczywiście, że jest wiele dużo lepszych zbiorników (Galmet szczególnie nie grzeszy jakością wykonania) ale jeżeli ktoś nie chce wydać majątku to jest to pozycja godna uwagi. Znam kilka osób, które mają ten zbiornik i wszyscy są bardzo zadowoleni - ja również:cool::cool:

ferrit
31-10-2013, 06:01
Z jakością Galmetu bywa różnie i było to poruszane na FM, jednak nie spotkałem się z żadną negatywną opinią podczas użytkowania zasobników MAXI.

map78
31-10-2013, 07:54
Połączyć można (trzeba) i wtedy lepiej niż jedna ;)

Nie do końca się zgodzę:no: Ponieważ zbiorniki bi-walentne przeważnie mają wężownice o powierzchni wymiany 1,6m2 podstawowa oraz dodatkowo 1,2m2 np pod solary. Razem daje to powierzchnię wymiany 2,8m2, a Galmet Maxi ma wężownicę 3,8m2. Oczywiście są zbiorniki bi-walentne z większymi wężownicami ale tu już kłania się CENA, dlatego wg mnie w obecnej chwili Galmet Maxi 300 w cenie 3000zł to najrozsądniejsza propozycja dla PC na rynku.

wihajster
31-10-2013, 08:20
>> map78

Na etapie wyboru tak, pewnie że lepiej od razu "dedykowany" do PC.
Ale mając już taki z 2. wężownicami (czy to np. przeróbka z tradycyjnej kotłowni -częsta sytuacja) lepiej pracuje na dwóch niż na jednej, o ile dwie są wolne do wykorzystania.

Pyxis
31-10-2013, 09:29
>> map78

Na etapie wyboru tak, pewnie że lepiej od razu "dedykowany" do PC.
Ale mając już taki z 2. wężownicami (czy to np. przeróbka z tradycyjnej kotłowni -częsta sytuacja) lepiej pracuje na dwóch niż na jednej, o ile dwie są wolne do wykorzystania.

Ja mam wlasnie tak spiete jak napisales. Bez takiego szeregowego ukladu przy mojej pompie nie dalo by sie po prostu zagrzac CWU.

map78
31-10-2013, 14:17
Macie rację - jeżeli ktoś robi przeróbkę to jak najbardziej, ale z tego co się zorientowałem to użytkownik Mirek118 chce zakupić nowy zbiornik do PC i doradzono mu, że zbiornik z dwoma spiętymi wężownicami będzie lepszy niż z jedną - a z tym się nie zgadzam, no chyba, że Mirek118 chce lub planuje w przyszłości dołączyć jakieś inne urządzenie do systemu (solary, kominek) to wtedy ma to sens.

Pyxis
31-10-2013, 14:43
Macie rację - jeżeli ktoś robi przeróbkę to jak najbardziej, ale z tego co się zorientowałem to użytkownik Mirek118 chce zakupić nowy zbiornik do PC i doradzono mu, że zbiornik z dwoma spiętymi wężownicami będzie lepszy niż z jedną - a z tym się nie zgadzam, no chyba, że Mirek118 chce lub planuje w przyszłości dołączyć jakieś inne urządzenie do systemu (solary, kominek) to wtedy ma to sens.

Ale kolega mu to dprecyzowal:



Na etapie wyboru tak, pewnie że lepiej od razu "dedykowany" do PC.


Jesli ma wybor, to oczywiscie nalezy wybrac ten, ktorego wymiennik ma najwieksza powierzchnie. Tutaj wygrywaja zdecydowanie zasobniki dedykowane do pomp ciepla. Z taka wezownica trudno wygrac zasobnikom biwalentnym nawet :)

http://www.szkut.com/dom/t/WezownicaGalmet.jpg

krzysztof5426
31-10-2013, 15:58
Pyxis !

Tak przez ciekawość . Jakie jest źródło tego zdjęcia. Do czego, jakiego urządzenia została opracowana ta wężownica ?

Pyxis
31-10-2013, 16:09
Pyxis !

Tak przez ciekawość . Jakie jest źródło tego zdjęcia. Do czego, jakiego urządzenia została opracowana ta wężownica ?

To wezownica z galmetowskiego MAXI dedykowanego do pompy ciepla.

map78
08-11-2013, 18:29
Hej,
Wracając jeszcze do tego Galmeta Maxi, może ktoś wie w jaki sposób zamontować do niego grzałkę elektryczną? Jedynym wolnym wejściem jest otwór inspekcyjny, ale nie mogę znaleźć nigdzie grzałki, która by pasowała. Jeśli ktoś ma doświadczenie w tym temacie to prosiłbym o jakąś odpowiedź - jak to rozwiązać, gdzie kupić? Pozdrawiam

mar1973
08-11-2013, 19:13
Hej,
Wracając jeszcze do tego Galmeta Maxi, może ktoś wie w jaki sposób zamontować do niego grzałkę elektryczną? Jedynym wolnym wejściem jest otwór inspekcyjny, ale nie mogę znaleźć nigdzie grzałki, która by pasowała. Jeśli ktoś ma doświadczenie w tym temacie to prosiłbym o jakąś odpowiedź - jak to rozwiązać, gdzie kupić? Pozdrawiam

witam

w katalogu Galmetu z 2012 (który obowiązuje) na str. 29 poz. 85 jest:
Pokrywa flanszy z mufą 6/4" - nr kat. 40-300230 - cena katalogowa netto: 90 zł

pozdrawiam

map78
08-11-2013, 19:44
witam

w katalogu Galmetu z 2012 (który obowiązuje) na str. 29 poz. 85 jest:
Pokrywa flanszy z mufą 6/4" - nr kat. 40-300230 - cena katalogowa netto: 90 zł

pozdrawiam

O dzięki ci królu złoty:) Właśnie zakupiłem pokrywa 71zł + grzałka 3kW 143zł i będę mógł walczyć z legionellą :yes: