PDA

Zobacz pełną wersję : POMPA CIEPŁA - spostrzeżenia, uwagi.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 [99] 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122

niedowiarek
08-12-2013, 17:00
- prąd znamionowy 25A
- wyłącznik nadmiarowo prądowy typu "S" o charakterystyce "B"

Teoretycznie możesz podłączyć max 17,3 kW, po 5,75 kW na fazę. Ale to dla odbiorników czysto rezystancyjnych np. żarówka, żelazko, czajnik elektryczny itp. Przy silnikach ta wartość spada. Ponadto dochodzi większy prąd przy starcie. Lepiej byłoby mieć wyłącznik o charakterystyce "C" (wolniejszy), wtedy dokonasz rozruchu większego silnika.


Pytanie: czy warunki są odpowiednie dla:
1. PCi PW 8kW jednofazowej?
2. PCi PW 8 kW trójfazowej?
3. PCi GW 9,7kW? Gruntowe są zawsze trójfazowe?.


Licząc, że moc elektryczna będzie 3-krotnie niższa trójfazowe bez problemu wszystkie, jednofazowa też powinna ruszyć jak będzie wyposażona w softstart. Zaglądnij do dokumentacji pompy, jeżeli wymaga zabezpiecznia do 16A, to bez problemu, przy 20A koniecznie sofstart.



Dodam, że w domu będzie indukcja, rekuperator, zmywarka i reszta normalnego AGD i RTV

To się da pogodzić przy odpowiednim wykonaniu instalacji.

Pyxis
08-12-2013, 18:28
- prąd znamionowy 25A
- wyłącznik nadmiarowo prądowy typu "S" o charakterystyce "B"


U mnie bez problemu pracowala na takim zabezpieczeniu glownym pompa 12kW, indukcja, pralka, suszarka i co tam jeszcze w domu mam. Do samej pompy ciepla mam zabezpieczenie C16.
Za namowa elektryka wystapilem o zwiekszenie mocy przylaczeniowej i teraz mam zabezpieczenie B32, ale to bylo dmuchanie na zimne jak widze.

mirek118
08-12-2013, 20:05
To się da pogodzić przy odpowiednim wykonaniu instalacji.

Rozumiem, że jak elektrykowi podam parametry elektryczne urządzenia (PCi) to sobie poradzi. Tzn. że pompa ciepła nie wymaga jakieś specjalnej instalacji specyficznej tylko dla pomp ciepła

mirek118
08-12-2013, 20:10
Jakie są zalety soft startu? Rozumiem, że jest "lżej" dla instalacji elektrycznej, czyli możemy mieć mniejsze zabezpieczenie. Myślę, że lepiej będzie dla żywotności samej sprężarki. Cichsze załączanie. Czy ktoś może jeszcze coś dodać?
Niektórzy producenci wołają 700 zł netto za tą funkcję.

mirek118
08-12-2013, 20:18
W jakich pomieszczeniach macie zamontowane pokojowe czujniki temperatury w Waszych instalacjach z pompą ciepła?
Zastanawiam się czy umieścić czujnik w salonie, gdzie będziemy chyba spędzać najwięcej czasu, ale salon jest skierowany na pd.-zach i ma dosyć duże przeszklenia. Czy może raczej w "najbardziej na północ wysuniętym" pomieszczeniu budynku, czyli sypialni. Myślę, że jak umieszczę czujnik w salonie i temperatura osiągnie zadaną to w sypialni będzie trochę mniej. Pytanie ile to jest "trochę"? W instrukcji IVT znalazłem wzmiankę, że należy umieścić czujnik w reprezentatywnym pomieszczeniu, czyli chyba salon. Jak to wygląda u Was?

rume
08-12-2013, 20:35
Softstart zdecydowanie poprawia żywotność sprężarki i to jest podstawowa zaleta. Jeśli chodzi o zabezpieczenie to pozwala to na zastosowanie charakterystyki B, jeżeli ktoś ma C to nie ma to większego znaczenia.

Jeśli chodzi o czujnik temp pomieszczenia to uważam (nie wszyscy popierają ten pogląd), że nie jest konieczny, przy tak dużej bezwładności podłogówki ciężko tym regulować no i gdzie go umieścić. Odpowiednio dobrana krzywa grzewcza i czujnik temperatury zewnętrznej to lepsze rozwiązanie. Układ działa z wyprzedzeniem widząc co się dzieje za oknem.

slawek102
08-12-2013, 20:36
W jakich pomieszczeniach macie zamontowane pokojowe czujniki temperatury w Waszych instalacjach z pompą ciepła?
Zastanawiam się czy umieścić czujnik w salonie, gdzie będziemy chyba spędzać najwięcej czasu, ale salon jest skierowany na pd.-zach i ma dosyć duże przeszklenia. Czy może raczej w "najbardziej na północ wysuniętym" pomieszczeniu budynku, czyli sypialni. Myślę, że jak umieszczę czujnik w salonie i temperatura osiągnie zadaną to w sypialni będzie trochę mniej. Pytanie ile to jest "trochę"? W instrukcji IVT znalazłem wzmiankę, że należy umieścić czujnik w reprezentatywnym pomieszczeniu, czyli chyba salon. Jak to wygląda u Was?
Ja mam w przedpokoju, blisko PC, ale na parterze mam dużo przestrzeni otwartych.
Ważne, aby promienie słoneczne nie padały na czujnik, bo będzie przekłamywał, no i nie za wysoko bo będzie mierzył temperaturę pod sufitem. Najlepiej na wys. ok 140 cm. Zawsze możesz skorygować odczyt z czujnika (chyba wszystkie PC mają taką możliwość).

mirek118
08-12-2013, 20:44
Gdzieś mi się o uszy obiło, że w wylewce podłogówki umieszcza się jakiś czujnik. W jakim celu?

rume
08-12-2013, 20:48
W wylewce tym bardziej nie widzę sensu, to już lepiej pomieszczenia.

Pyxis
08-12-2013, 21:05
Gdzieś mi się o uszy obiło, że w wylewce podłogówki umieszcza się jakiś czujnik. W jakim celu?

Sterujesz wtedy nie temperatura powrotu a temperatura wylewki. Nie musi dzialc obiegowka GZ zeby zmierzyc temperature. Wymierne oszczednosci. U mnie taki sposob pomiaru i sterowania spisuje sie swietnie.

rume
08-12-2013, 21:14
Pyxis , można zapytać jaką masz pompę co pozwala na taką regulację?

Pyxis
08-12-2013, 21:18
Pyxis , można zapytać jaką masz pompę co pozwala na taką regulację?

Masz w stopce mojej. To raczej wlasciwosc serownika (jakis Frisko).

mirek118
08-12-2013, 21:25
Sterujesz wtedy nie temperatura powrotu a temperatura wylewki. Nie musi dzialc obiegowka GZ zeby zmierzyc temperature. Wymierne oszczednosci. U mnie taki sposob pomiaru i sterowania spisuje sie swietnie.

w jakim pomieszczeniu radziłbyś umieścić czujnik w wylewce?

rume
08-12-2013, 21:26
No właśnie bo w zintegrowanych pompach ze sterownikiem nie ma raczej takiej możliwości sterowania.

mirek118
08-12-2013, 21:37
Zaczynam dochodzić do wniosku, że jak to ma być "na moją odpowiedzialność" to chyba lepiej kupię pompę luzem, jakaś firma zrobi mi odwierty wraz z wprowadzeniem do budynku, a pierwszy lepszy hydraulik z okolicy podłączy "kocioł" (PCi) do podłogówki. Ewentualnie serwisant producenta PCi podjedzie na odbiór i uruchomienie. Myślicie, że takie rozwiązanie jest do przejścia?

Cytuję sam siebie... Właśnie oglądam stronę Ekontech i widzę, że mają pompy o symbolu PCSK (combine) i tutaj wprost ze strony producenta ".....wewnątrz obudowy wyposażona jest w pompy obiegowe: pompa dolnego źródła, pompa c.o. i pompa podgrzewu ciepłej wody użytkowej, a ponadto w przeponowe naczynia wyrównawcze oraz manometry. Zamknięcie tych podzespołów w obudowie pompy ciepła nadaje kotłowni estetyczny wygląd, a zainstalowanie pompy ciepła sprowadza się do jej podłączenia do kolektora gruntowego, zbiornika ciepłej wody i wykonanych instalacji grzewczych..."
Potraficie ocenić stopień trudności połączenia takiej PCi ze zbiornikiem CWU (Galmet Maxi 300 l) i z instalacją podłogówki i cyrkulacją CWU dla gościa, który podłącza zazwyczaj piece na eko groch? Zakładam również, że firma robiąca odwierty wprowadzi rurki do budynku i zepnie je rozdzielaczem.

Pyxis
08-12-2013, 21:41
Potraficie ocenić stopień trudności połączenia takiej PCi ze zbiornikiem CWU (Galmet Maxi 300 l) i z instalacją podłogówki i cyrkulacją CWU dla gościa, który podłącza zazwyczaj piece na eko groch? Zakładam również, że firma robiąca odwierty wprowadzi rurki do budynku i zepnie je rozdzielaczem.

Z tylu pampy masz 5 kroccow. Podlaczasz DZ, GZ i CWU. Zasobnik CWU ma wspolny powrot z CO. Pijany Pan Jozek to podlaczy, a jak nie bedzie wiedzial jak, to mu pokazesz co z czym ma skrecic. :)

Pyxis
08-12-2013, 21:42
No właśnie bo w zintegrowanych pompach ze sterownikiem nie ma raczej takiej możliwości sterowania.

Moj sterownik tez jest "zintegrowany" z pompa ciepla.

mirek118
08-12-2013, 21:52
[QUOTE=Pyxis;6258446Pijany Pan Jozek to podlaczy, a jak nie bedzie wiedzial jak, to mu pokazesz co z czym ma skrecic. :)[/QUOTE]

:-) i tak właśnie myślałem. Prawdę mówiąc jak kupiłbym wersję "standard" zamiast "combine", czyli bez naczynek wyrównawczych i co niektórych pomp to P.Józek też by to ogarnął, no może po trzeźwemu tym razem :-) i więcej podłączeń by było w kotłowni.
A orientujesz się czy przepłukanie DZ i napełnienie glikolem leży zazwyczaj po stronie wiertaczy, czy instalatorów kotłowni PCi ?
I ciekawe jak producenci podchodzą do gwarancji w takich przypadkach? Tzn, w przypadkach instalacji dokonanych przez nieautoryzowanych przez nich ludzi.
Znajomy instalował pompę Junkers na tej zasadzie. Oni akurat coś takiego dopuszczają, na koniec przyjechał ich serwisant na uruchomienie i wszystko na temat. Grzeje już od paru miesięcy, a hydraulik, który to podłączał widział PCi pierwszy raz w życiu

Pyxis
08-12-2013, 21:53
U mnie robila jedna ekipa (hydraulicy) i instalacje w sdomu i polaczyli mi DZ poziome. Pewnie zalezy jak sie umowisz z ekipa wiertaczy, ale to raczej powinna byc ich "dzialka".

Wersja z zabudowanymi wewnatrz "pierdolami" jest IMHO mniej klopotliwa.

Moj pompiarz nie robil problemow z samodzielnym podlaczeniem.

mirek118
08-12-2013, 21:58
Pyxis Ty masz Ekontech. Orientujesz się jakie "bebechy" mają w środku? Tzn. kto jest producentem zastosowanych pomp obiegowych i innych kluczowych elementów?

Pyxis
08-12-2013, 22:19
Sprawdzalem to 3 lata temu przy zakupie. Sprezarka to zdaje sie Copeland, obiegowki to srebrne Grundfosy. Wymienniki i zawor rozprezny tez jakiejs dobrej swiatowej marki, ale teraz nazw firm juz nie pomne. Na pewno nie jest w srodku zadna tam chinszczyzna.

mirek118
08-12-2013, 22:28
Podsumowując moje dzisiejsze spostrzeżenia zastanawiam się co kryje się pod pozycją "kotłownia - montaż i uruchomienie", która w moich wycenach waha się pomiędzy 8-11kPLN. Zbiornik CWU za 3,2kPLN i ? :-)

Tomaszs131
08-12-2013, 23:03
A orientujesz się czy przepłukanie DZ i napełnienie glikolem leży zazwyczaj po stronie wiertaczy, czy instalatorów kotłowni PCi ?


Pamietaj by po wpuszczeniu sond dz do odwiertow sprawdzic ich szczelnosc i zaraz zalac je glikolem, potem pare razy odpowietrzyc i uzupelnic glikol . W moim przypadku uczynila to ekipa odpowiedzialna za odwierty. Wprowadz sondy do budynku i zakoncz je rozdzielaczem. W ten sposob zaoszczedzisz kase na studzience poza granica budynku.

mirek118
08-12-2013, 23:09
sprawszenie szczelności to próba ciśnieniowa?

Tomaszs131
08-12-2013, 23:13
sprawszenie szczelności to próba ciśnieniowa?

Tak

sciema
09-12-2013, 07:29
Podsumowując moje dzisiejsze spostrzeżenia zastanawiam się co kryje się pod pozycją "kotłownia - montaż i uruchomienie", która w moich wycenach waha się pomiędzy 8-11kPLN. Zbiornik CWU za 3,2kPLN i ? :-)

no jak to za co?

mają rodziny, płaca podatki, zatrudniają pracowników, muszą kupować profesjonalny sprzęt do pracy...

moje wyceny zaczynały się od 3k wzwyż + materiał....

osobiście szkoda mi było kasy więc zrobiłem " tymi ręcami" tak jak i zresztą całe GZ. - zainspirowany tematem kolegi " rwxw"

DZ miało być spiralne, również " tymi ręcami" ale niestety nie wypałiło ze względu na grunt i teren jaki mogłem przeznaczyć.
Wiertacze wprowadzili do kotłowni, zalali odpowietrzyli i tak sobie czekało znim się za nie nie zabrałem.

popełnione błedy:

wymiana jednego trójnika na GZ (mosiądz) bo chyba za mocno skręciłem i walnął przy próbie szczelności, choć może wada ukryta materiału była :D

Instalator PCi przycjechał w 2h odpalił pompe... i tyle

frajda niesamowita jak wiesz że coś zrobiłeś sam i działa - pomijając już fakt zaoszczędzonej gotówki

Sławek...
09-12-2013, 11:13
Podsumowując moje dzisiejsze spostrzeżenia zastanawiam się co kryje się pod pozycją "kotłownia - montaż i uruchomienie", która w moich wycenach waha się pomiędzy 8-11kPLN. Zbiornik CWU za 3,2kPLN i ? :-)



no jak to za co?

mają rodziny, płaca podatki, zatrudniają pracowników, muszą kupować profesjonalny sprzęt do pracy...



poza tym kotłownia + uruchomienie to nie tylko zasobnik (jeżeli chodzi o materiał)
jak się dobrze przyjrzysz na zdjęcia kotłowni w różnych wątkach to oprócz zasobnika znajduje się tam wiele różnych rzeczy (rurek/zaworków/odpowietrzników/nypelków/redukcji/przejściówek/innych duperelków) a to też kosztuje...
dom to nie same pustaki. kotłownia nie sam zbiornik cwu

mirek118
09-12-2013, 11:24
poza tym kotłownia + uruchomienie to nie tylko zasobnik (jeżeli chodzi o materiał)
jak się dobrze przyjrzysz na zdjęcia kotłowni w różnych wątkach to oprócz zasobnika znajduje się tam wiele różnych rzeczy (rurek/zaworków/odpowietrzników/nypelków/redukcji/przejściówek/innych duperelków) a to też kosztuje...
dom to nie same pustaki. kotłownia nie sam zbiornik cwu

Panowie Slawek i sciema. Wszystko rozumiem, staram się określić sens/opłacalność wykonania kotłowni we własnym zakresie.

sciema
09-12-2013, 11:27
Zbiornik CWU za 3,2kPLN i ? :-)

no jak pod PCi to czemu nie? to nie jest kawał blachy zwiniętej w walec, tam jest tez dużo większa węzownica...

można to też zrobić samemu ( adam_mk - pokazywał jak w jednym z wątków) - jak się ma czas i sie potrafi wtedy nie wyjdzie 3,2k

fakt też jest taki, że większośc instalatorów nie będzie robiło kotłowni z materiałów z górnej półki bo wtedy dopiero kotłownia by kosztowała..... chyba że inwestor sobie tak zażyczy

zrób sobie spis materiałów potrzebnych : w wątku " instalacja pompy ciepla tymi ręcami" którys z kolegów liczył ile to kosztuje ( opierając się na cenach z netu) jak pójdziesz do lepszej hurtowni która nie sprzedaje taniej chińszczyzny to ceny będą też ciut inne...

do tego taki instalator musi Ci udzielic też jakiejś gwarancji za wykonaną pracę - nikt tego za darmo nie zrobi

sciema
09-12-2013, 11:34
Panowie Slawek i sciema. Wszystko rozumiem, staram się określić sens/opłacalność wykonania kotłowni we własnym zakresie.

z tymi Panami to nie przesadzaj :)

zrobienie to też czas... tego z reguły nikt nie liczy....samemu to tak ze 3-4 dni no chyba że bardzo prosty układ to moze w 2 się wyrobisz

musisz rozważyc czy " potrafisz" bo w razie niepowodzenia naprawa może więcej kosztować...

możesz też przy pomocy lokalnego hydraulika który nawet nigdy w zyciu PCi nie widział ale wtedy Ty musisz mieć wiedzę ( tak chyba zrobił Pyxis - o ile dobrze kojarzę)

nie ma siły profesjonalna firma skasuje - z powodów już wymienionych

jak nie masz ciśnienia to rób sam :) każdy Ci tu coś doradzi jak zapytasz, dużo wiedzy jest już w wielu postach ale trzeba je dobrze przefiltrowac...

tomekwa
09-12-2013, 12:20
każdy Ci tu coś doradzi jak zapytasz,
Z tym to trochę przesadziłeś ;)

sciema
09-12-2013, 12:34
Z tym to trochę przesadziłeś ;)


dobra niech będzie:

każdy kto chce doradzić pod warunkiem umiejętnie zadawanych pytań :D:D

Sławek...
09-12-2013, 13:16
staram się określić sens/opłacalność wykonania kotłowni we własnym zakresie.

jeżeli zastanawiasz się czy będzie taniej jak zrobisz sam to odpowiedź może być tylko jedna: tak, będzie taniej
reszta należy do Ciebie, jeżeli masz odpowiednią wiedzę, zdolności manualne, narzędzia, czas, świadomość, że przejmujesz na siebie obowiązki gwarancyjne to rób sam

mirek118
09-12-2013, 15:16
jeżeli zastanawiasz się czy będzie taniej jak zrobisz sam to odpowiedź może być tylko jedna: tak, będzie taniej
reszta należy do Ciebie, jeżeli masz odpowiednią wiedzę, zdolności manualne, narzędzia, czas, świadomość, że przejmujesz na siebie obowiązki gwarancyjne to rób sam

Rozważam obie opcje; kotłownia wykonana samodzielnie lub przez instalatora PCi. Z jednej strony dochodzę do wniosku, że nie bardzo mi się to samemu będzie opłacać, dlatego że:
1. Materiały trzeba kupić. Nawet jak kupię je w tej samej cenie co instalator, a instalator dołoży parę procent zarobku do materiałów, ale z drugiej strony on mi to policzy z 8% VATu.
2. Sam nie zrobię, ponieważ się na tym nie znam. Kolega zrobiłby to dla mnie, ale nie chciałbym za darmo.
3. Nie byłoby gwarancji na kotłownię.

W sumie pewnie trochę taniej niż instalacja przez "oryginalnego" fachowca, ale te "trochę" byłbym w stanie zapłacić za tzw. know-how i parę wieczorów mniej przy lekturze FM, które musiałbym poświęcić, żeby się zagłębić w temat oraz za gwarancję.
Problemem jest co innego, parę postów wcześniej wspomniałem, że mam problem z instalatorami, którzy na siłę cisną mi 12kW, podczas gdy moje OZC to 6,75kW. Ja im na to, że chcę pompę około 9kW, a oni, że OK, ale na moją odpowiedzialność. I tutaj boję się, że w przyszłości wszystkie ewentualne problemy będą zrzucać na mnie, bo przecież sam taką pompę chciałem. A więc idąc dalej tym tokiem rozumowania, jak mam zapłacić za kotłownię i nie mieć gwarancji to rozważam zrobienie jej we własnym zakresie.
Są to takie moje rozważania za i przeciw, aczkolwiek dla mnie idealnie byłoby gdyby dostawca/instalator zaakceptował moje OZC (niech sobie policzy i sprawdzi), wykonał kotłownie, uruchomił i dał gwarancję.

Inną sprawą jest moje pytanie co kryje się pod pozycją "kotłownia", która w wycenach waha się pomiędzy 7, a prawie 12kPLN, ale myślę, że cena ta zależy od tego co jest w samej pompie. Jak jest kompakt, który ma w sobie większość elementów to reszta kotłowni może być wyceniona na 7kPLN, jak nie jest kompakt i cześć pompek itp. trzeba dokupić oddzielnie to wycena bliżej 12kPLN. Raczej należy to porównywać na zasadzie: cena pompy+kotłownia dostawcy X vs. cena pompy+kotłownia dostawcy Y.
Coż, trzeba być przygotowanym na różne scenariusze i jak będą na siłę mi wciskać 12kW to zorganizuje sobie wszystko sam. Prawie sam, bo zapewne przy znacznej pomocy uczestników FM :-)

mirek118
09-12-2013, 15:21
no jak pod PCi to czemu nie? to nie jest kawał blachy zwiniętej w walec, tam jest tez dużo większa węzownica...

można to też zrobić samemu ( adam_mk - pokazywał jak w jednym z wątków) - jak się ma czas i sie potrafi wtedy nie wyjdzie 3,2k

fakt też jest taki, że większośc instalatorów nie będzie robiło kotłowni z materiałów z górnej półki bo wtedy dopiero kotłownia by kosztowała..... chyba że inwestor sobie tak zażyczy

zrób sobie spis materiałów potrzebnych : w wątku " instalacja pompy ciepla tymi ręcami" którys z kolegów liczył ile to kosztuje ( opierając się na cenach z netu) jak pójdziesz do lepszej hurtowni która nie sprzedaje taniej chińszczyzny to ceny będą też ciut inne...

do tego taki instalator musi Ci udzielic też jakiejś gwarancji za wykonaną pracę - nikt tego za darmo nie zrobi

sciema, w moim poście nie wyrażałem zdziwienia, że zbiornik kosztuje 3,2 kPLN i wiem, że to nie kawał zwiniętej blachy. Cenę znam, bo sobie sprawdziłem (Galmet Maxi 300l), a tam po prostu było pytanie po "i", na zasadzie zbiornik za 3,2 kPLN i co jeszcze? Ale racja, na to pytanie odpowiem sobie sam po lekturze wątku o pompie zrobionej "tymi rencami", który już właściwie rozpocząłem :-)

mirek118
09-12-2013, 15:25
Widzę parę pomp marki Dimplex na forum (w stopkach forumowiczów). Może ktoś podesłać jakiś namiar na firmę instalującą ten sprzęt w woj. opolskim, łódzkim, śląskim lub dolnośląskim?

rosomakx4
09-12-2013, 16:45
Widzę parę pomp marki Dimplex na forum (w stopkach forumowiczów). Może ktoś podesłać jakiś namiar na firmę instalującą ten sprzęt w woj. opolskim, łódzkim, śląskim lub dolnośląskim?


Szukaj użytkownika Krakol albo GHS Ruda Śląska
Marka jak już wielokrotnie było pisane, godna polecenia

mardor1971
09-12-2013, 19:25
Piece CO są teraz tak samo skomplikowane jak PC. Ciekawe ile bierze hydraulik za montaż takiego pieca na gaz czy węgiel w kotłowni. Pierwszy rozruch wg mojej wiedzy leży po stonie producenta pieca. Serwisant jest przedstawicielem i on zatwierdza prawidłowość montażu. On nie musi wiedzieć kto montował. Sprawdza poprawność instalacji i robi pierwsze uruchomienie i ustawienia.

Pyxis
09-12-2013, 19:42
Piece CO są teraz tak samo skomplikowane jak PC. Ciekawe ile bierze hydraulik za montaż takiego pieca na gaz czy węgiel w kotłowni.

Piec najczesciej instalowany jest w pomieszczeniu, ktore ma ogrzewac.

mardor1971
09-12-2013, 22:19
pompa u mnie też stoi w kotłowni

Pyxis
09-12-2013, 22:34
pompa u mnie też stoi w kotłowni

Bo to bardziej "kociol" niz "piec".

baps
10-12-2013, 20:20
Podsumowując moje dzisiejsze spostrzeżenia zastanawiam się co kryje się pod pozycją "kotłownia - montaż i uruchomienie", która w moich wycenach waha się pomiędzy 8-11kPLN. Zbiornik CWU za 3,2kPLN i ? :-)

No właśnie ;) I tak masz dobre ceny bo mnie oferowano za mniej więcej tyle samo wykonanie kotłowni ale zbiornik CWU płatny dodatkowo. Kiedy zaczynałem drążyć temat, (bo schematy instalacji nie są jakąś tajemnicą i można sobie łatwo koszt części policzyć) to zaczynały się schody. Okazywało się wtedy, że na przykład jest tak drogo, bo jakieś opłaty za wiercenie DZ :) albo podobne historie. I zwykle kontakt się urywał :)
Oferowanie za dużych pomp to też widzę standard.

Po przygodzie z firmą NTS, która jako jedna z niewielu przedstawiła rozsądną ofertę - gorzej już jednak było z jej realizacją, zostałem postawiony pod ścianą i ostatecznie kupiłem pompę Junkersa na aledrogo. Zamontował ją hydraulik, który robił mi podłogówkę i wodę. Robocizna kosztowała 1/3 tego, co chciały firmy montujące pompy a jakość wykonania instalacji naprawdę na wysokim poziomie. Uruchomienie przez serwisanta Junkersa bezpłatne. Teraz żałuję, żę od razu tak nie zrobiłem, zaoszczędził bym masę nerwów.

Co do DZ to po sprawdzeniu szczelności zostało przepłukane i zalane glikolem przez wiertaczy, oni też wprowadili końcówki sond do kotłowni.

mirek118
11-12-2013, 13:18
Postawiłem pytanie w wątku "Firma GHS", ale wydaje mi się, że ten jest bardziej aktywny, tak więc spróbuje jeszcze raz.

PCi GW niemieckiej firmy GDH (produkcja w kraju środka) 10, 2kW z COP 4, 32 dla B0W35 potwierdzonym przez niemiecki BAFA. Ktokolwiek widział, ktokolwiek słyszał coś o pompach marki GDH?
Dodam, że w Polsce dystrybuuje je firm GHS ze Śląska (może nie oni jedyni).
Proszę o opinie.

tomekwa
11-12-2013, 13:33
W mojej ofercie: różnica w cenie między GDH ECO 160 a IVT HA E17to 9 tys (18%). Raczej bym się na nią nie zdecydował.

sciema
11-12-2013, 14:48
PCi GW niemieckiej firmy GDH (produkcja w kraju środka) 10, 2kW z COP 4, 32 dla B0W35 potwierdzonym przez niemiecki BAFA. Ktokolwiek widział, ktokolwiek słyszał coś o pompach marki GDH?.


jaka jest cena katalogowa takiej pompy?

mirek118
11-12-2013, 14:57
jaka jest cena katalogowa takiej pompy?

nie wiem dokładnie, gdyż sama pompa jest częścią kompleksowej oferty na parę innych instalacji

mirek118
12-12-2013, 19:18
co sądzicie o instalacji bez rotametrów? mają być tylko trzy równe odwierty bez studzienki zbiorczej

kamyk68
12-12-2013, 20:02
co sądzicie o instalacji bez rotametrów? mają być tylko trzy równe odwierty bez studzienki zbiorczej


ja tak mam i nie narzekam :bye:

photos
12-12-2013, 20:12
aby byly tez rowno oddalone od domu, w przeciwnym razie nie bedą rowne, przeplywy tak samo

oberwatorPC
12-12-2013, 20:16
10-20% różnicy długości nie wpływa znacząco na przepływy. A rotametry dobre są tylko na początek aby sprawdzić czy każda pętla ma przepływ potem raczej tylko tłumią przepływy

mirek118
23-12-2013, 11:35
Witam
W ofercie na instalację PCi GW 8,8 kW mam pozycję "Kotłownia" - 7300 zł netto. W tej pozycji m.in. zawiera się zbiornik CWU Galmet SGW S B 300ltr, który ma dwie wężownice o łącznej powierzchni wymiany 2,6m2 (domyślam się, że instalator chce je połączyć). Jeśli chciałbym zbiornik Galmet SGW MAXI 300, który ma jedną wężownicę o powierzchni wymiany 3,8m2 to muszę dopłacić 800 zł netto - i tutaj myślę, że warto choć z chęcią poznałbym Wasze opinie. Jeśli chciałbym zbiornik MAXI w wersji z nierdzewki do dopłata wynosi 1300 zł netto. Pytanie czy warto inwestować w nierdzewkę?

Pyxis
23-12-2013, 11:40
Witam
W ofercie na instalację PCi GW 8,8 kW mam pozycję "Kotłownia" - 7300 zł netto. W tej pozycji m.in. zawiera się zbiornik CWU Galmet SGW S B 300ltr, który ma dwie wężownice o łącznej powierzchni wymiany 2,6m2 (domyślam się, że instalator chce je połączyć). Jeśli chciałbym zbiornik Galmet SGW MAXI 300, który ma jedną wężownicę o powierzchni wymiany 3,8m2 to muszę dopłacić 800 zł netto - i tutaj myślę, że warto choć z chęcią poznałbym Wasze opinie. Jeśli chciałbym zbiornik MAXI w wersji z nierdzewki do dopłata wynosi 1300 zł netto. Pytanie czy warto inwestować w nierdzewkę?

Twoja pompa da rade na tym biwalentnym ze spietymi wezownicami, ale ja bym na Twoim miejscu doplacil do wersji MAXI. Nie wiem czy do nierdzewki, ale do maxi tak.

map78
23-12-2013, 11:46
Twoja pompa da rade na tym biwalentnym ze spietymi wezownicami, ale ja bym na Twoim miejscu doplacil do wersji MAXI. Nie wiem czy do nierdzewki, ale do maxi tak.

Ja szczerze mówiąc nie znalazłem MAXI w wersji z nierdzewki, ale jeżeli takowy istnieje i różnica do emaliowanego to tylko 500zł to bym się nie zastanawiał nawet. Na samych anodach szybko się zwróci.

mirek118
23-12-2013, 12:30
Ja szczerze mówiąc nie znalazłem MAXI w wersji z nierdzewki, ale jeżeli takowy istnieje i różnica do emaliowanego to tylko 500zł to bym się nie zastanawiał nawet. Na samych anodach szybko się zwróci.

Niestety, ale sposób w jaki przedstawił to instalator nie pozwala jednoznacznie stwierdzić, czy nierdzewka to też MAXI, także możesz mieć rację. Już wysłałem email do niego także wkrótce się dowiem.

mnocon
05-01-2014, 14:26
Uzywa ktos vitocal 300-g od vissmanna ?

Mam policzona 10 kw - 220 m podlogowki, sciany silka24 i styro 20, podloga styro 20, dach styro 30. Oczywiscie w domu rekuperacja i brak kominow.

Zastanawiam sie czy rzeczywiscie te 10 kw wystarczy ? Dla gazu liczyli 12 kw, a tu dla pompy wyszlo tylko 10.

Dzieki

Pyxis
05-01-2014, 14:40
Wystarczy i to nawet do grzania tylko w tanim pradzie.

Nie rozumiem tylko tej "oczywistosci". :)

rosomakx4
06-01-2014, 11:05
Uzywa ktos vitocal 300-g od vissmanna ?

Mam policzona 10 kw - 220 m podlogowki, sciany silka24 i styro 20, podloga styro 20, dach styro 30. Oczywiscie w domu rekuperacja i brak kominow.

Zastanawiam sie czy rzeczywiscie te 10 kw wystarczy ? Dla gazu liczyli 12 kw, a tu dla pompy wyszlo tylko 10.

Dzieki

Ja mam zrobione ściany zewn ytong a wewn silka i to raczej lepsze rozwiązanie, jeśli można coś zasugerować poza tematem
10 KW to do taniego prądu raczej minimum, zwłaszcza że nie wiemy jakie przewiduje okna, montaż, ocieplenie dachu czy izolacje podłogi
Mimo wszystko ilości i grubości i jakość izlacji jest równie istotna jak jej poprawność wykonania, co mi z 20 centrymetrowego styro skoro wiatr hula sobie jak chce pomiędzy ścianą a styro itp

SNCF
09-01-2014, 09:38
Co moze dolegc układowi?

PC Viessmann 343 pracuje prawidłowo nawet kilka godzin ciągle jesli ma grzac wode kotłową
gdyz pracuje na parametrze 5/30 do 5/40

natomiast jak ma grzac CWU pracowac musi juz na np 5/50 i po ok 20minutach wyskakuje błąd sprezarki, reset, chwila odpoczynku i znowu albo bedzie pracowac dlugo ale do 5/40 albo 15-20min 5/50 i wywali błąd

Pozdrawiam

wihajster
09-01-2014, 09:45
Konkretnie czego ten błąd dotyczy, błąd sprężarki to dość ogólne pojęcie?

mkm silesia
09-01-2014, 09:51
Za mały wymiennik w zbiorniku cwu ?
Jeszcze abonament RTV obowiązkowo przecież za darmo wody z mózgu nie będą nam robić no i teraz alkomaty trza będzie kupować od jakiegoś kolesia p. premiera to w temacie stopki bo mam podobne zdanie.

oberwatorPC
09-01-2014, 09:52
Jak to co... Wysokie ciśnienie podczas grzania CWU albo się uda albo nie.

wihajster
09-01-2014, 09:53
Skąd wysokie ciśnienie przy +50*C???

oberwatorPC
09-01-2014, 09:54
Skąd wysokie ciśnienie przy +50*C???

Z presostatu?

wihajster
09-01-2014, 09:55
Z presostatu?
Bardzo śmieszne.

SNCF
09-01-2014, 09:59
układ pracuje 7lat

osiaganie wyzszych temperatur dluzej niz 15minut zaczelo szwankowac ok rok temu

obieg pierwotny idealny, ergolid parametry idelane, przeplyw idealny temperatura z odwiertow ok 4-5'C


podlogowke te 30-40'C grzeje normalnie ale jak ma nagrzać CWU 45'C to juz wywalają zabezpieczenia


KOD A9 i C9

czyli

A9

Pompa ciep-ła
Pompa ciepła Sprawdzić pompęciepła, pompę
pierwotną,pompę wtórną,w
razie potrzeby wymienić.
Urządzenie pracuje do momentu potwierdzenia zgłoszenia usterki wraz z
podgrzewaczem przepływowym wody grzewczej w trybie eksploatacji
zredukowanej. Po usunięciu
usterki pompa ciepłauruchamiana jest dopiero po
wcześniejszym jednorazowym wyłączeniu urządzenia

C9

Obieg chłodniczy
Wysokie ciśnienie-niskie
ciśnienie lub wyłącznik
gazu gorącego
Sprawdzićczujniki temperatury wody na powrocie i na
zasilaniu, przeprowadzić
kontrolęwysokiego ciśnienia, sprawdzić
ciśnienie i przepływ w obiegach pierwotnych i wtórnych

tyle z service manuala

wihajster
09-01-2014, 10:29
Przy 50*C na wyjściu nie ma na tyle wysokiego ciśnienia żeby wywalał presostat. Chyba że masz zabrudzony (lub zakamieniony) skraplacz.
Zbyt wysoka temp. gorącego gazu występuje w powyższej sytuacji oraz przy ubytku czynnika chłodniczego, ale jeśli mówisz że ten stan trwa od roku to przy nieszczelności pompa by już raczej nie pracowała w ogóle i byłoby systematycznie coraz gorzej.
Sam możesz spojrzeć na wziernik czynnika chłodniczego czy pojawiają się pęcherzyki gazu podczas pracy po więcej niż 2 minutach od startu.
Radziłbym w tym przypadku zaprosić chłodniarza do sprawdzenia.

choina
09-01-2014, 14:24
Mnie przekonała do siebie firma DTS Serwis , jakieś 3 lata temu zakładali u moich rodziców wentylację jak i w późniejszych latach przyjeżdżali i robili serwis. W tamtym roku w swoim domku montowałem ogrzewanie i zdecydowałem się na pompę ciepłe . Nie specjalnie znam się na tego typu sprawach ale człowiek z DTS sensownie wyjaśnił mi jak to działa, czy się opłaca i pomógł mi w otrzymaniu dotacji.
Instalacja przebiegła gładko podłogówka, odwierty i pompa . Do tej pory wszystko działa jak należy, gdyby ktoś szukał rzetelnej firmy to jest to taka właśnie firma, polecam.

wihajster
09-01-2014, 14:32
Mnie przekonała do siebie firma (....................................)
A jaką masz pompę i ile odwiertów łącznie? Ile płacisz za sezon grzewczy i jaki dom?

brzeziak
09-01-2014, 14:44
witam,
z innej beczki a tez o PC.. tzn czy ktos z Was ma moze plyte fundamentowa? Bede montowal PC i zastanawiam sie nad typem fundamentu, podobno plyta cieplejsza..

rwxw
09-01-2014, 16:19
Zagadaj do Arturo72: http://forum.muratordom.pl/member.php?91973-Arturo72, on ma płytę.

oberwatorPC
09-01-2014, 16:36
Mnie przekonała do siebie firma DTS Serwis , jakieś 3 lata temu zakładali u moich rodziców wentylację jak i w późniejszych latach przyjeżdżali i robili serwis. W tamtym roku w swoim domku montowałem ogrzewanie i zdecydowałem się na pompę ciepłe . Nie specjalnie znam się na tego typu sprawach ale człowiek z DTS sensownie wyjaśnił mi jak to działa, czy się opłaca i pomógł mi w otrzymaniu dotacji.
Instalacja przebiegła gładko podłogówka, odwierty i pompa . Do tej pory wszystko działa jak należy, gdyby ktoś szukał rzetelnej firmy to jest to taka właśnie firma, polecam.

Co jest z wami ludzie płacą wam za te kłamstwa ??? Tutaj kolego twój post z innego wątku:

Napisał choina "Ja mam kocioł Berski na miał węgla kamiennego i ekogroszek i pelet z podajnikiem. Dopiero w tym roku pierwszy raz będę nim ogrzewał dom (120 m2), więc zobaczę jak sobie poradzi. Do tej pory jedynie przepalałem na ruszcie jak się chłodniej robiło, żeby w domu było trochę cieplej.."

Ile dostajesz za reklamę i robienie z siebie idioty????? Tak na poważnie

Proszę sprawdzić : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?219816-Piec-na-w%C4%99giel-jaki-wybra%C4%87&p=6176290#post6176290

Tragedia i debilizm!!!

brzeziak
09-01-2014, 16:37
dzieki za kontakt, wyslalem pytaanie na priv. Moze ktos jeszcze podzieli sie uwagami czy do PC i poglogowki na plycie warto wydac 30% wiecej?

krzysztof5426
12-01-2014, 16:15
Ja Ci mogę tylko tyle powiedzieć, że już 2 sąsiadów na wsi gdzie mam działkę rozpoczęło budowę domu na płycie, a to coś znaczy.
Z niezobowiązujących rozmów z nimi, wnoszę, że koszty po odliczeniu rzeczy których nie muszą zbudować prawie się równoważą.

gall86
12-01-2014, 21:20
tez mam plyte jakby co

Pyxis
12-01-2014, 22:31
Ja Ci mogę tylko tyle powiedzieć, że już 2 sąsiadów na wsi gdzie mam działkę rozpoczęło budowę domu na płycie, a to coś znaczy.

Widze kupe domkow stawianych z gownianego porothermu. Co to moze wg Ciebie znaczyc?

wihajster
12-01-2014, 23:00
Widze kupe domkow stawianych z gownianego porothermu. Co to moze wg Ciebie znaczyc?
Pyksi, Ty to normalnie debeściak jajcarz jesteś ;)

mar1173
13-01-2014, 07:13
Widze kupe domkow stawianych z gownianego porothermu. Co to moze wg Ciebie znaczyc?

Jakieś konkretne wady czy to tylko twoje widzi mi się.

fachman19
13-01-2014, 07:19
witam,
z innej beczki a tez o PC.. tzn czy ktos z Was ma moze plyte fundamentowa? Bede montowal PC i zastanawiam sie nad typem fundamentu, podobno plyta cieplejsza..

Dlaczego cieplejsza??????

fachman19
13-01-2014, 07:33
Ja ma domy z gazobetonu i porotermu.

Zdecydowanie lepiej się czuję w gazobetonie.
Ściany z gazobetonu lepiej regulują wilgotność ,ale i reakcja budynku na zmianę temperatury jest szybsza.Tynki tradycyjne (wapienno-cementowe)

Drugi raz nie budowałbym z porotermu .Ale to czysto subiektywne.

A jeszcze jedno nie jestem przedstawicielem handlowym i murarzem :p

Pyxis
13-01-2014, 09:27
Jakieś konkretne wady czy to tylko twoje widzi mi się.

Pomijajac sprawy technicznej obrobki tego materialu (widzialem proby chowania rury fi110 w scianie np) jest po prostu materialem slabo izolacyjnym. Nigdy bym z tego domku sobie nie postawil, a ludzie stawiaja. Ba, nawet sa zadowoleni.
To samo z plyta fundamentowa. Ze ktos juz tak robi, to malo miarodajna opinia o samej technologii. Na tym bym wyboru nie opieral.

bazic
13-01-2014, 10:35
A tam...
Co Ty porównujesz materiały budowlane pod względem izolacyjności! Czy teraz ktoś jeszcze buduje namiętnie budynki ze ścianami jednowarstwowymi? Bo tylko dla nich miałoby to znaczenie.
Ja też nie lubię porothermu ze względu na jego kruszenie się ale dla kontrastu mój dom jest.. z betonu :p

aha: ja nie jestem ani murarzem ani instalatorem ani sprzedawcą pomp ciepła czy materiałów izolacyjnych :)

mar1173
13-01-2014, 10:41
7
Pomijajac sprawy technicznej obrobki tego materialu (widzialem proby chowania rury fi110 w scianie np) jest po prostu materialem slabo izolacyjnym. Nigdy bym z tego domku sobie nie postawil, a ludzie stawiaja. Ba, nawet sa zadowoleni.
To samo z plyta fundamentowa. Ze ktos juz tak robi, to malo miarodajna opinia o samej technologii. Na tym bym wyboru nie opieral.
A więc to tylko twoje widzi mi się.

Pyxis
13-01-2014, 11:09
7
A więc to tylko twoje widzi mi się.

Tak. A jakie jest Twoje "widzimisie"? Ze jest OK?

Pyxis
13-01-2014, 11:11
A tam...
Co Ty porównujesz materiały budowlane pod względem izolacyjności! Czy teraz ktoś jeszcze buduje namiętnie budynki ze ścianami jednowarstwowymi? Bo tylko dla nich miałoby to znaczenie.

Tylko po co budowac z takiego "gowna", zeby je pozniej mocniej docieplac?
Pewnie i z OSB bys postawil i dobrze ocieplil. Pytanie jest "po co?"

Arturo72
13-01-2014, 11:18
Dla mnie ceramika to także najgorszy materiał na ściany.
Nie ma żadnych zalet a to jest całkowicie dyskwalifikujace.

bazic
13-01-2014, 12:22
Tylko po co budowac z takiego "gowna", zeby je pozniej mocniej docieplac?
Pewnie i z OSB bys postawil i dobrze ocieplil. Pytanie jest "po co?"

..oj tracisz w moich oczach ze swego obiektywnego podejścia do sprawy. Jeszcze raz sobie sprawdź dane na temat termoizolacyjności materiałów budowlanych a potem zestaw je z parametrami termoizolacyjnymi materiałów do izolowania.

Jaki sens ma porównywanie przenikalności cieplnej materiałów budowlanych skoro przenikalność każdego z nich jest co najmniej o rząd wielkości gorsza od najgorszego materiału izolacyjnego..

Następnie sobie przywołaj w jaki sposób liczysz całkowitą przenikalność przegrody budowlanej:
Pytania pomocnicze:
1.w jakim stopniu zależy ona od najgorszego "cieplnie" materiału?
2.w jakim stopniu zależy ona od najlepszego "cieplnie" materiału?

...a potem bądź mężczyzną i przyznaj się do błędu

Pyxis
13-01-2014, 12:42
..oj tracisz w moich oczach ze swego obiektywnego podejścia do sprawy. Jeszcze raz sobie sprawdź dane na temat termoizolacyjności materiałów budowlanych a potem zestaw je z parametrami termoizolacyjnymi materiałów do izolowania.

Jaki sens ma porównywanie przenikalności cieplnej materiałów budowlanych skoro przenikalność każdego z nich jest co najmniej o rząd wielkości gorsza od najgorszego materiału izolacyjnego..

Następnie sobie przywołaj w jaki sposób liczysz całkowitą przenikalność przegrody budowlanej:
Pytania pomocnicze:
1.w jakim stopniu zależy ona od najgorszego "cieplnie" materiału?
2.w jakim stopniu zależy ona od najlepszego "cieplnie" materiału?

...a potem bądź mężczyzną i przyznaj się do błędu

Jesli dla Ciebie nie ma znaczenia z czego masz postawiony dom - gratuluje "beztroski".
Ja bym sobie porothermu nie zfundowal, nawet jak mnie przekonasz, ze jego wplyw na przenikalnosc cieplna sciany to drobne procenty sa. Takie moje "widzimisie" - to jest moja opinia.
Wymien jakies konkretne zalety tego materialu, to mnie byc moze przekonasz, ze nieslusznie nim "pogardzam". Poki co nie uwazam, ze w tej ocenie jestem w bledzie.

bazic
13-01-2014, 14:07
Nigdzie nie napisałęm, że wybór materiału budowlanego jest bez znaczenia. To nie jest "beztroska" tylko świadomy wybór. Jak widzisz - nie padł on również na porotherm - ale NIE dlatego że jest "zimny".

Gdybym miał wybierać a mój "beton" byłby niedostępny - też wybrałbym gazobeton a nie porotherm.

Po prostu oprócz słusznej wady "konstrukcyjnej", którą ja nazywam kruchością - nie poparłeś swojej tezy innymi rzeczowymi argumentami:


Napisał mar1173
Jakieś konkretne wady czy to tylko twoje widzi mi się.
Pomijajac sprawy technicznej obrobki tego materialu (widzialem proby chowania rury fi110 w scianie np) jest po prostu materialem slabo izolacyjnym. Nigdy bym z tego domku sobie nie postawil, a ludzie stawiaja.

Zauważ, że dyskusja na temat płyty fundamentowej ściśle dotyczyła jej właściwości termicznych a nie konstrukcynych.

I... :) owszem możesz mieć swoje "widzimisię" i wtedy wcale nie musisz nic argumentować. "chcę, bo chcę" :)

Ale jeśli to nie ma być tylko twoje "widzimisię" i ma coś wnosić dla czytelników - masz obowiązek: 1. trzymać się faktów oraz 2. używać argumentów, które odnoszą się do tematu.

... a wystarczyło napisać, że wybór pomiędzy płytą fundamentową a tradycyjnymi fundamentami powinien być podyktowany raczej jej "pozytywnymi" właściwościami (takimi czy innymi) niż ilością wykonań.

A ja osobiście napisałbym autorowi sub-wątku: "Nie bądź lemingiem - poczytaj trochę" :)

EOT

Pyxis
13-01-2014, 14:18
A ja osobiście napisałbym autorowi sub-wątku: "Nie bądź lemingiem - poczytaj trochę" :)
EOT

Ja mu przeciez wlasnie TO napisalem.
Liczylem, ze i on i Ty sie domyslicie.

Greg_81
15-01-2014, 18:35
Witajcie,mam nadzieję że dobry dział wybrałem, otóż dom 120 m2 z poddaszem użytkowym podłogówka na całej powierzchni podłóg , pc + dz poziome czy jest możliwość aby kilka zezonów grzewczych pc współpracowała z podłogówką tylko na parterze jeśli tak na co zwrócic uwagę przy projektowaniu, wykonastwie poszczególnych elementów górnego zródła itd ?
Powód- stopniowe wykańczanie domu ze względów finansowych ,choć jescze daleki temat ale lepiej zapytać niż póżniej się drapać po głowie , jestem na etapie adaptacji projektu.

Pyxis
15-01-2014, 18:41
Tzn parter to 120m2 i jeszcze dojdzie poddasze?
Jakiej mocy pompe planujesz?

Greg_81
15-01-2014, 18:51
Tzn parter to 120m2 i jeszcze dojdzie poddasze?
Jakiej mocy pompe planujesz?

Parter to ~`68m2 , dokładna moc pompy bedę wiedział dopiero po wyliczeniu zapotrzebowania domu na ciepło po dokonanych zmianach bo w tej chwili ma tylko projektowe wyliczenia ,przypuszczam że moc bedzie w okolicach 9kw.
Dolne zródło to bedziej najprawdopodobniej 3x 200m PE 40

surgi22
15-01-2014, 19:00
Tylko po co budowac z takiego "gowna", zeby je pozniej mocniej docieplac?
Pewnie i z OSB bys postawil i dobrze ocieplil. Pytanie jest "po co?"
Jeżeli dla Ciebie element ,,nośny'' ściany ma za zadanie izolować to pozostaje współczuć.
PS podobnie jak w przypadku PC PW tak i w sprawie Porothermu jesteś Pyxis największym ,,ekspertem'' chociaż nie masz ani jednego ani drugiego - kolego Pyxis wasze EGO jest większe niż myślałem bo argumenty w stylu ,,bo ja tak uważam'' nikogo myślącego nie przekonają.

Pyxis
15-01-2014, 19:27
Jeżeli dla Ciebie element ,,nośny'' ściany ma za zadanie izolować to pozostaje współczuć.
PS podobnie jak w przypadku PC PW tak i w sprawie Porothermu jesteś Pyxis największym ,,ekspertem'' chociaż nie masz ani jednego ani drugiego - kolego Pyxis wasze EGO jest większe niż myślałem bo argumenty w stylu ,,bo ja tak uważam'' nikogo myślącego nie przekonają.

No to niech nadal buduje z tego goowna. Droga wolna :)

Pyxis
15-01-2014, 19:31
Parter to ~`68m2 , dokładna moc pompy bedę wiedział dopiero po wyliczeniu zapotrzebowania domu na ciepło po dokonanych zmianach bo w tej chwili ma tylko projektowe wyliczenia ,przypuszczam że moc bedzie w okolicach 9kw.
Dolne zródło to bedziej najprawdopodobniej 3x 200m PE 40

Czyli raczej bedziesz instalowal pompe przewymiarowana (w stosunku do calego domu) i to sporo. To nie wplynie dobrze na parametry jej pracy z takim "polowicznym" GZ. Bedziesz mial bardzo wysokie (jak na PCi) temperatury zasilania.

Greg_81
15-01-2014, 19:51
Czyli raczej bedziesz instalowal pompe przewymiarowana (w stosunku do calego domu) i to sporo. To nie wplynie dobrze na parametry jej pracy z takim "polowicznym" GZ. Bedziesz mial bardzo wysokie (jak na PCi) temperatury zasilania.
Te 9 kw to w tej chwili przypuszczenia , w projekcie i załączonym obliczeniu mam 111,30 kWh/m2 rok http://www.domdlaciebie.com.pl/projekty/gawel/projekt-gawel%28a%29-charakterystyka-energetyczna.pdf po zmianach bedzie mniej o ile jeszcze nie wiem ,muszę coś wymyśleć aby ogrzewać przez jakiś czas tylko parter ,jakimś rązwiązaniem jest nie uruchamianie pc i grzanie kominkiem ale to dodatkowe koszty które chciałem ominąć ,bo poco kominek i komin który bedzie przy okazji dawał dodatkowe mostki cieplne.

Pyxis
15-01-2014, 20:00
Moze przy takiej opcji nie brac pompy o zbyt duzej mocy (tzn mocno przewymiarowanej) albo pomysles o inwertorowej?
Jesli przewymiarujesz pompe 20-25% w stosunku do ralnego zapotrzebowania calego budynku, to bedziesz ja eksploatowa na razie tylko z parterem godzac sie na nizszy COP i zasilanie podlogowki na poziomie 38-40*C. Bedzie mial w tym czasie wiecej zalaczen i krotki cykle pracy, ale cos za cos. Takie przewymiarowanie pownno juz wystarczyc do grzania (w lwiej czesci) w tanim pradzie po rozbudowie o pietro.

PS.
Na srednio docieplony domek 120m2 i 4 osoby to pewnie 6kW pompa bedzie jak najbardziej do przyjecia.

wihajster
15-01-2014, 20:02
Jeżeli zrobisz dobrą do pompy ciepła podłogówkę (gęstą) to nic tragicznego się nie stanie przez te parę lat pracy z 50% odbiorem.
Będą nieco gorsze parametry (COP) bo wysokie temperatury się "ułożą" podczas pracy pompy ale bez przesady, będzie działać aż miło 100% w taniej taryfie ;)
No, chyba że Twój instalator wymyśli bufor i sterowanie pogodowe, to temperatury będą normalne ale za to startów dużo i z wykorzystaniem taniego prądu się to będzie kłóciło.

Greg_81
15-01-2014, 20:20
Czy gęsta podłogówka to rurki co 10 cm w całym domu i nie dłuższe niż 100m ?

ferrit
15-01-2014, 22:29
Czy gęsta podłogówka to rurki co 10 cm w całym domu i nie dłuższe niż 100m ?
Najlepiej zrób pętle max 66m (szpula ma 200m /3 = 66m)

mardor1971
16-01-2014, 11:23
Moze przy takiej opcji nie brac pompy o zbyt duzej mocy (tzn mocno przewymiarowanej) albo pomysles o inwertorowej?
Jesli przewymiarujesz pompe 20-25% w stosunku do ralnego zapotrzebowania calego budynku, to bedziesz ja eksploatowa na razie tylko z parterem godzac sie na nizszy COP i zasilanie podlogowki na poziomie 38-40*C. Bedzie mial w tym czasie wiecej zalaczen i krotki cykle pracy, ale cos za cos. Takie przewymiarowanie pownno juz wystarczyc do grzania (w lwiej czesci) w tanim pradzie po rozbudowie o pietro.

PS.
Na srednio docieplony domek 120m2 i 4 osoby to pewnie 6kW pompa bedzie jak najbardziej do przyjecia.

Nie wiem czy to ważne ale moja pc jak zaczyna pracować to gdzieś na sterowniku pokazuje moc grzewczą nawet 16. W miarę wygrzewania podłogi moc spada do 1-2. Pytanie. Czy w innych pc moc nie jest regulowana siłą grzania wody, bo u mnie tak widać. Przecież sprężarka spręża gaz w sobie zależnie od potrzeby temperatury. Więc jeśli ma małe potrzeby to spręża mniej a do tego pobiera mniej prądu na potrzeby sprężania. Powiedzcie czy dobrze myślę, czy nie i czy wasze pc działają na podobnej zasadzie.

Pyxis
16-01-2014, 16:24
Ten spadek mocy to tylko skutek. Skutek pracy pompy z mniejsza sprawnoscia. Tutaj u kolego tez to zadziala. Przy wiekszej temperaturze GZ moc pompy bedzie nieco mniejsza niz przy grzaniu 2 kondygnacji (moc nominalna gruntowki producencji podaja da B0/W35 - jak bedzie mial DZ 0*C a GZ 40*C to moc bedzie nieco mniejsza od nominalnej). Spadnie COP. Relatywnie grzanie tej powierzchni parteru bedzie drozsze.

Tomaszs131
18-01-2014, 19:18
Wyczytalem w Muratorze, ze koniecznie trzeba zaizolowac sondy DZ w poblizu przejscia rur przez sciane budynku.
Co o tym sadzicie? Jesli tak, to czym je izolowac i na jakim odcinku od budynku?
Dzieki za odpowiedz.

rwxw
18-01-2014, 19:36
Jesli tak, to czym je izolowac i na jakim odcinku od budynku?
Trzeba, bo po co zamrażać mur. W przepuście można pianką, a dalej np. styrodurem. Wystarczy 1 metr.

Tomaszs131
18-01-2014, 20:19
Trzeba, bo po co zamrażać mur. W przepuście można pianką, a dalej np. styrodurem. Wystarczy 1 metr.

Dzieki.
Myslalem, ze trzeba ocieplic same rury w odleglosci co najmniej 2 metrow od budynku?
Sondy rozchodza sie w dwoch przeciwnych kierunkach. Czyli mam zrobic tunel ze styroduru, a w nim sondy?
Moglbys mi to przyblizyc z technicznego punktu widzenia.

rwxw
18-01-2014, 21:05
Przede wszystkim trzeba ocieplić - zapiankować przepust i ocieplić sam mur/fundament. Dalej możesz obłożyć rury na długości 0.5-1m styrodurem, na pewno to nie zaszkodzi.

Pyxis
18-01-2014, 21:41
Ja u siebie opianowalem przepust. W przepuscie, wewnatrz budynku i 2m od niego rury sa w takiej piankowej szarej, dosyc grubej otulinie.

Tomaszs131
18-01-2014, 21:56
Ja u siebie opianowalem przepust. W przepuscie, wewnatrz budynku i 2m od niego rury sa w takiej piankowej szarej, dosyc grubej otulinie.

Na wiosne bede musial dokopac sie do sond i oblozyc je jakas otulina, przepust mam opianowany a na fundamencie styrodur.
Trzeba bedzie poszperac w sieci by znalezc odpowiednia, nie nasiakliwa otuline.

Pyxis
18-01-2014, 22:25
Na wiosne bede musial dokopac sie do sond i oblozyc je jakas otulina, przepust mam opianowany a na fundamencie styrodur.
Trzeba bedzie poszperac w sieci by znalezc odpowiednia, nie nasiakliwa otuline.

Ta zwykla piankowa nie przyjmuje wody. Przynajmniej ta "moja" :)

josephgo87
20-01-2014, 20:57
Witam, mam w swoim domu pompę ciepła Viessmann Vitocal 200G - 9,7kw, 5x150m fi 32 z glikolem etylenowym zakopane w mokrej glinie liniowo. Ogrzewanie tylko podłogowe + grzejnik w garażu i pompowni :yes: i miejsce na dwie drabinki-nie podłączone.
Powierzchnia grzanych podłóg 170m2. Całość-parter i piętro na jednym rozdzielaczu gorgiela 14 obwodów w pompowni-2m od pompy+dokładka na grzejniki.
Całość była szykowana pod kondensat,ale gazownia stwierdziła że zrobią plan na całą ulicę a to potrwa 3-4 lata. Pompa z odzysku po jednym sezonie grzewczym,jest to urządzenie "all in" z pompami do dz i gz oraz zaworem 3d.
Dom jeszcze nie zamieszkany 30cm wełny w dachu,gazobeton+13cm grafit,podłoga 13cm (termos to to nie jest :no: ) Rekuperator z wymiennikiem krzyżowym + dorobię drugi wymiennik-będzie duo.
Problem polega na tym,że mam bardzo wysoką deltę na samej podłogówce- 12oC,więc grzeje praktycznie tylko połowa pętli. Pompka dz na 2 biegu,gz na 3.
Mieszkaliśmy dwa tygodnie w święta,pompa chodziła z ograniczeniem czasowym 4,5h w jednym cyklu (jesteśmy jeszcze na taryfie budowlanej,więc nie szalejemy) Teraz nie ma nas w Polsce,ograniczenie czasowe ustawione na 3 godziny,poziom krzywej 16oC,nachylenie 0,6.
Na początku miałem nadzieję że budynek nowy-nie wygrzany to po prostu pobiera więcej energii. Podczas świąt utrzymywaliśmy temperaturę wewnątrz na poziomie 19-20oC.
Prawdopodobnie przyczyna leży w małej średnicy rur pp zasilającej i powrotu z rozdzielacza- pp 25 dn20,wejścia w rozdzielaczu też tylko 3/4. Rozdzielacz pod piec gazowy więc miał mieszacz,który jest teraz wyrzucony. Przepływy na rotametrach ok 1,2-1,3 l/min. Pompa obiegowa willo ma na 3 biegu pobór prądu 130W,więc do najmniejszych nie należy. Myślałem o wyrzuceniu istniejącego rozdzielacza,zamiast niego rozdzielacze z wejściem 1" bez rotametrów-tylko zaworki (i tak poustawiam przepływy według temperatur powrotów) i nowe podejście z rury pp 32 lub 40.
Problem w tym że wyjścia z pompy,zawór 3d w pompie też są średnicy wewnętrznej 20mm...
Opcje które rozważam to:
1.Usunięcie rotametrów i założenie zwykłych zaworków na starym rozdzielaczu (pewnie nie da zbyt wiele),
2.Nowe grubsze podejścia (poza pompą) pod nowe rozdzielacze z wejściami 1" z zaworkami, (może coś zmieni),
3.Mały bufor od razu za pompą,dodatkowa pompka obiegowa na zasilanie za buforem + nowe grubsze podejścia i zasilacze.
4.Dołożenie elektrozaworów i grzanie na przemian parteru i piętra,
5. Poczekać,pomieszkać...może delta sama spadnie :D
6.Wymiana pompy obiegowej w pompie ciepła na mocniejszą.
Może macie jakieś inne lepsze sugestie jak ten bajzel naprawić możliwie małym nakładem.
Pozdrawiam.

Poniżej zdjęcie rozdzielacza przed usunięciem mieszacza i zrobieniem wylewki.
236468

kamyk68
20-01-2014, 21:16
Ja bym sprawdził filtry na GZ jeśli takie są

josephgo87
20-01-2014, 21:20
Filtr jest,po miesiącu pracy sprawdził hydro,czysty był i na razie całkiem jest sitko wyjęte.
Pudło... ale dzięki za odpowiedź.

Pyxis
20-01-2014, 21:30
Na moje laickie oko to podpadasz po pkt 6 (za mala pompa obiegowa).

BTW:
Szacun za porzadnie opracowany i przemyslany tekst posta, a nie jak to czesto bywa: "Pompa ciepla zle dziala. W domu zimno. Co mam zrobic?" ;)

josephgo87
20-01-2014, 21:50
Na wbudowanej pompie obiegowej brak jest oznaczeń,viessmann podaje tylko pobór prądu na poszczególnych biegach 62/92/132.
Podejrzewam że jest to coś pokroju http://productfinder.wilo.com/pl/PL/product/000000120002f0010001003a/fc_product_datasheet
Nie jest to maleństwo,pytanie co musiałbym wsadzić żeby całość grzała... Boję się że przy sterowaniu wyłącznie pogodowym sterownik będzie często i długo mielił tą pompą żeby mieć podgląd temperatury. U innych użytkowników viessmanna wyczytałem że działa ta pompka 24h. Jakimś rozwiązaniem będzie pewnie dołożenie czujnika temperatury pomieszczenia,ale to później.
Czytam trochę o tych wszystkich przypadłościach z instalacjami z PC,więc wolałem opisać od razu co i jak,bo bez "jakiegoś" opisu to trochę takie wróżenie z fusów...
Dzięki za odpowiedź :bye:

Pyxis
20-01-2014, 22:04
U mnie na 230m2 podlog (2 rozdzielacze - po jednym na kondygnacje) pompa obiegowa ma 170W. Delta na poziomie 6-7K.

Zigobar
20-01-2014, 22:08
Masz deltę 12*C przy wszystkich pętlach całkowicie otwartych?
Grzanie na przemian parteru i piętra spowoduje wzrost delty (wyższe opory).

josephgo87
20-01-2014, 22:16
Na pewno zastanowię się nad wymianą pompy na większą.
Co do grzania naprzemiennie,to z mojego punktu widzenia wygląda to tak,ze przepływy na grzanej kondygnacji wzrosną,więc delta zmaleje.
w chwili obecnej wszystkie pętle podłogówki otwarte na max zarówno na rotametrach jak i zaworkach na drugiej belce. Tylko grzejniki są skręcone z wiadomych względów...
Pyxis możesz podać dane swojej pompy obiegowej?

josephgo87
20-01-2014, 22:20
Z ciekawości...jakie macie średnice rur co wychodzących z pompy ciepła?

Pyxis
20-01-2014, 22:41
Pyxis możesz podać dane swojej pompy obiegowej?

Mam zamknieta wewnatrz pompy ciepla. To jakis taki srebrny Grundfos, ale symbolu ne pomne.

U mnie wychodzi z pompy na 1" przylaczu.

tomekwa
21-01-2014, 08:59
Mam takie pytanko. Ostatnio słyszałem, że przy dolnym źródle aby zniwelować różnicę długości sond należy KONIECZNIE użyć rotametrów. Czy w swoich instalacjach macie rotametry czy też macie po prostu sondy tej samej długości?

R90
21-01-2014, 16:14
My mamy równe długości sond a dobiegowki są zbliżonej dlugosci

rwxw
21-01-2014, 17:08
przy dolnym źródle aby zniwelować różnicę długości sond należy KONIECZNIE użyć rotametrów.
Gdybyś miał jedną sondę 100m, a drugą 200m, to rzeczywiście trzeba by zniwelować różnice. Niekoniecznie rotametrami, wystarczy zmierzyć temperatury obu takich sond i doprowadzić do tego, żeby były równe. Przy różnicach długości rzędu 10% nie ma sensu zawracać sobie głowę regulacjami. Rotametry to koszt dla dużych przepływów i dodatkowe opory.

Pyxis
21-01-2014, 19:24
Tak dla scislosci: Sam rotametr to tylko przyrzad pomiarowy do mierzenia wartosci przeplywu, a nie urzadzenie do jego regulacji. Do tego sluza zawory.

tomekwa
21-01-2014, 20:16
Czyli de'facto ich brak w ofercie nie jest problemem?

Z podziałem na obwody hydrauliczne łączone równolegle w układzie „Tiechelmana”.

wihajster
21-01-2014, 21:53
Czyli de'facto ich brak w ofercie nie jest problemem?
Jeżeli tak jak Koledzy wcześniej napisali odwierty wszystkie w miarę równe wyjdą i wykonawca sensownie zlokalizuje rozdzielacz żeby dobiegi były równe, ewentualnie skompensuje długości (a'la Tichelmann właśnie) to ja powiem więcej: rotametry są szkodliwe bo wprowadzają dodatkowe opory. No i oczywiście Ty musiałbyś za nie zapłacić ekstra.
Trzeba zaufać wykonawcy chyba, że zrobi zgodnie ze sztuką...

wihajster
21-01-2014, 22:30
Na pewno zastanowię się nad wymianą pompy na większą.
Co do grzania naprzemiennie,to z mojego punktu widzenia wygląda to tak,ze przepływy na grzanej kondygnacji wzrosną,więc delta zmaleje.
w chwili obecnej wszystkie pętle podłogówki otwarte na max zarówno na rotametrach jak i zaworkach na drugiej belce.(...)
Jeżeli masz między PC a rozdzielaczem podłogówki rury PP25, to wewnątrz takiej rury jest tak mały przekrój że co najwyżej wsadzisz tam mały palec dłoni. Jak znam życie to instalator dał standardowe rury PN20, może jeszcze stabilizowane.
Według mnie powinieneś wymienić tę część instalacji a pompę obiegową zostaw w spokoju.

Pompa którą masz w tej chwili z pewnością powinna wystarczyć z nawiązką!!! Ona i tak jest większa właśnie z powodu "asekuranctwa" producenta (nie tylko Vieśka, wszyscy dają na zapas).

A tak BTW: byłem dziś "na awarii" Vieśka w mojej okolicy, zawiódł jak zwykle INSTALATOR. Pompa jak pompa, pracuje. Tylko dlaczego ludzie tak patrzą jak w bóstwo na markę i logo to mnie coraz bardziej zadziwia, ten egzemplarz hałasuje bardziej niż samoróbka z bezpośrednim parowaniem którą ostatnio naprawiałem....

Słowo daję: Viessmann powinien się wstydzić wypuszczać takie produkty na rynek!!!

josephgo87
21-01-2014, 23:01
Od czasu uruchomienia instalacji wiedziałem że rury nie mają odpowiedniej średnicy,ale tak jak wspomniałem całość była szykowana na kondensat,więc hydraulikowi wybaczę :p
Swojego Wiesia kupiłem z demontażu z przelotem 1500H. Marka jak to marka każda ma w swojej ofercie lepsze i gorsze modele i egzemplarze. Generalnie przy zachowaniu zdrowego rozsądku i odrobiny szczęścia nawet "made in China" może pracować X lat. Brałem Wiesia z nadzieją na dobre jakościowo podzespoły a przede wszystkim dlatego że był dostępny za dostępne pieniądze.
Wymiana rozdzielaczy i dodanie nowych podejść raczej i tak nie przeskoczę...

wihajster
21-01-2014, 23:04
Rozdzielaczy bym się nie czepiał, to są typowe rozdzielacze. Gwint 1'', prawda?

josephgo87
21-01-2014, 23:42
Pierwsza część,gdzie są wpięte grzejniki to 1",natomiast 14 sekcji podłogówki to 3/4",więc wychodzi na to że od ziarnka do ziarnka...

rwxw
22-01-2014, 00:08
Z ciekawości...jakie macie średnice rur co wychodzących z pompy ciepła?
U mnie na pompie jest 5/4" zarówno na GZ jak i DZ. Na GZ potem mam 1m rury elastycznej 5//4" a dalej pół metra rury miedzianej 28 do trójnika rozdzielającego przepływ na 2 rozdzielacze. Rozdzielaczy bym u Ciebie nie wymieniał, natomiast na pewno trzeba zwiększyć średnice rur od pc do rozdzielacza, na coś o średnicy wewnętrznej co najmniej takiej jak rura miedziana 28 lub lepiej więcej jeśli jest to ładnych kilka metrów. Jeśli będą to zgrzewane PP, to warto zadbać, żeby się nie porobiły w środku obrączki od zgrzewania. Te zawory między rozdzielaczami też warto by wymienić na większe, ewentualnie zasilanie i powrót podpiąć z drugiej strony rozdzielacza żeby ominąć te zawory. Trzeba też przejrzeć rury, czy po drodze nie ma jakichś zwężek, których nie widać na zdjęciu.
Nie wiem czemu większość wykonawców boi się dużych średnic jak diabeł święconej wody.

Pyxis
22-01-2014, 00:12
Nie wiem czemu większość wykonawców boi się dużych średnic jak diabeł święconej wody.

Jak nie wiesz o co chodzi, to chodzi o kase.
Mniejsze koszty a tez "dziala". :)

josephgo87
22-01-2014, 00:44
W moim przypadku to raczej nie o kasę chodziło,bo cenę dostałem na wykonanie ale za materiały dostałem fv osobno. No chyba że hydro chciał zaoszczędzić w moim imieniu :confused:
Martwią mnie jeszcze trochę średnice rurek w pompie i sam zawór 3d (rurki 22mm w miedzi)
Wygląda na to że Viessmann z uporem promuje połączenie bufora i dlatego tylko takie średnice...
Poniżej zdjęcie odległości podejść do rozdzielaczy.
236670236671

rwxw
22-01-2014, 10:25
Martwią mnie jeszcze trochę średnice rurek w pompie i sam zawór 3d (rurki 22mm w miedzi)
Tego nie zmienisz, ale to są krótkie odcinki. Natomiast z tego co widać, to do rozdzielacza masz ładnych parę metrów. Zawór 3d fabryczny, czy dobierany ?

brzeziak
22-01-2014, 18:00
z innej beczki.. rouzmiem ze do doboru PC beda potrzebne badania geologiczne.. ile kosztuje taka usluga? Potrzebuje badanie do projektu plyty findamentowej i tak sie zastanawiam czy da sie to wykorzystac?

sciema
22-01-2014, 19:46
z innej beczki.. rouzmiem ze do doboru PC beda potrzebne badania geologiczne.. ile kosztuje taka usluga? Potrzebuje badanie do projektu plyty findamentowej i tak sie zastanawiam czy da sie to wykorzystac?

to zależy jaki rodzaj DZ planujesz ?

zasada taka że DZ planujesz do energi potrzebnej na ogrzanie domu a dopiero potem PCi

brzeziak
22-01-2014, 20:24
jeszcze nie wiem bo nie mam gotowego projektu, planuje narazie plyte fundamentowa, tzn licze ile bedzie kosztowala, i musze zrobic badanie geologiczne. Myslalem o odwiertach z racji na mala dzialke i lepsza sprawnosc ale nie moment na to, zobaczymy co pprojektant zaproponuje,

sciema
22-01-2014, 20:33
jeszcze nie wiem bo nie mam gotowego projektu, planuje narazie plyte fundamentowa, tzn licze ile bedzie kosztowala, i musze zrobic badanie geologiczne. Myslalem o odwiertach z racji na mala dzialke i lepsza sprawnosc ale nie moment na to, zobaczymy co pprojektant zaproponuje,

Wielkość działki może być ograniczeniem dla kolektora płaskiego.
Natomiast z tą sprawnością to bym nie przesadzał.... raczej stabilność która głównie wpływa na temperatury pod koniec sezonu grzewczego.

Badanie możesz sam zrobić, lub poprosić geologa podczas badania gruntu pod płytę.

photos
22-01-2014, 20:36
W moim przypadku to raczej nie o kasę chodziło,bo cenę dostałem na wykonanie ale za materiały dostałem fv osobno. No chyba że hydro chciał zaoszczędzić w moim imieniu :confused:
Martwią mnie jeszcze trochę średnice rurek w pompie i sam zawór 3d (rurki 22mm w miedzi)
Wygląda na to że Viessmann z uporem promuje połączenie bufora i dlatego tylko takie średnice...
Poniżej zdjęcie odległości podejść do rozdzielaczy.
236670236671
Czy ja dobrze widzę?? masz mieszacz na rozdzielaczu?? masz sama podlogowke czy tez grzejniki??
Co do bufora, pompy viessmanna jak nie wszystkie to w wiekszości korzystają z pogodówki i krzywej, nie współpracują ze sterownikiem pokojowym (współpracują ale nie na podstawie temperatury w pokoju, zwyczajnie można na sterowniku pokojowym obnizyc temp a ten zmieni nastawy w pompie, ale odbywa się to identycznie jakby zmienilo sie nastawy w sterowniku pompy) A co za tym idzie zbieraja temperatury z wody krążącej w układzie. W ogole nie uznają podłłączenia pompy bezposrednio z podłogówką, więc aby zapewnić obieg musi być bufor. Według opinii viessmanna oczywiscie

fachman19
22-01-2014, 21:27
236670236671

Czy to parter?
Co z izolacją pod rurami?

josephgo87
22-01-2014, 22:33
Tak,parter co do izolacji to nie mam pojęcia czy tylko obłożyli rurki dookoła czy coś tam jeszcze wcisnęli. Na zasilaniu nie ma straty w stosunku co dochodzi do rozdzielacza więc na temperaturę powrotu tym bardziej...wszystko zalane więc już o tym nie pamiętam. Problem polega na tym że nie ma nas na miejscu więc wszystkimi pracami na budowie kierujemy wirtualnie do każdego etapu budowy biorąc "fachofców" z polecenia. Dom już praktycznie skończony i gdybym miał zaczynać jeszcze raz to prawie wszystko wolałbym zrobić sam...ot takie realia.
Photos,tego mieszacza tam nie ma,wszystko co z nim związane zostało wyrzucone (napisałem o tym powyżej-instalacja była szykowana na kondensat,ale gazownia się nie spisała :no: Grzejniki tylko 2 w garażu i pompowni i dwie drabinki w łazienkach.
Z tego co pamiętam Ty też jesteś właścicielem Wiesia...Pozdrawiam. Co do sterowania pokojowego,to możesz podłączyć sterownik z czujnikiem lub sam czujnik temperatury pomieszczenia i ustawić przewagę jednego nad drugim.
RWXW, zawór jak najbardziej fabryczny-jak narazie nie przepuszcza więc go zostawię,jak zacznie to chyba całkiem go wyrzucę,wymienię rurki w pompie na grubsze i dam małą obiegówkę na CWU-muszę tylko pomyśleć jak to wysterować,ale to później-najpierw nowe grube podejścia i może rozdzielacze,a potem zobaczymy...

Liwko
24-01-2014, 11:04
Po kilkumiesięczny "wakacjach" witam ponownie forumowiczów. To co się wydarzyło kilka miesięcy temu było żenujące i jeżeli jeszcze raz się powtórzy, wystąpię do redakcji z prośbą o całkowitą likwidację konta. Takie praktyki nie powinny mieć tu miejsca.
Forum w tym czasie od czasu do czasu czytałem. Nie było to dokładne śledzenie i wiele mi umknęło, ale postanowiłem wrócić na forum by wyjaśnić kilka kwestii, nie koniecznie dotyczących pomp ciepła. A jeżeli chodzi o pompę, to moja spisuje się świetnie, ale nie mam już całkowicie pojęcia ile bierze, jakie ma temperatury GZ i DZ i czy w ogóle pracuje :D W piątym roku po prostu już mi przeszło :) Jest ciepło, jest ciepła woda, są niskie rachunki, i co mi więcej do szczęścia potrzeba... :)
Pozdrawiam jeszcze raz wszystkich.

Pyxis
24-01-2014, 11:14
Po kilkumiesięczny "wakacjach" witam ponownie forumowiczów.

Witaj. :)
Myslalem juz przez chwile, ze Cie na dobre admin bananem poczestowal.

Liwko
24-01-2014, 11:20
Witaj. :)
Myslalem juz przez chwile, ze Cie na dobre admin bananem poczestowal.

Poczęstował, poczęstował. Dlatego też przez te miesiące byłem tak wkurzony po tym co się stało, że nawet nie próbowałem wyjaśniać z kimkolwiek sytuacji. Jeżeli była z mojej strony jakaś wina to była ona minimalna i nie powinna skutkować takimi konsekwencjami. No ale wkurzyłem moderatora czy też admina (występował raz tak a raz tak) i mnie wywalił. Jego piaskownica, jego zabawki.
No ale urywam temat. Było minęło, mi już trochę przeszło. Chociaż niesmak pozostał.

Tomaszs131
24-01-2014, 11:36
Witamy ponownie Liwko dawno Cie tu nie bylo:yes:

rwojtek
24-01-2014, 12:15
Witamy, witamy i do dyskusji zapraszamy, a szczególnie do pomocy i podpowiedzi dla początkujących/potencjalnych użytkowników. :rolleyes:

Sławek...
24-01-2014, 12:27
Liwko, Liwko chodż na piwko ;)
siema, miło widzieć znajome twarze ;)

tomekwa
24-01-2014, 13:28
Liwko, Liwko chodż na piwko ;)
Oj, oj żeby nie odpowiedział resztą dialogu :)

niedowiarek
24-01-2014, 13:51
... Było minęło, mi już trochę przeszło. Chociaż niesmak pozostał.

Miło Cię widzieć ponownie :hug:. Jak Ci się sprawują pompki? (ta od ciepła również :p)

Liwko
24-01-2014, 14:06
Oj, oj żeby nie odpowiedział resztą dialogu :)

:)

Liwko
24-01-2014, 14:09
Hej hej, pompa sprawuje się dobrze, tylko... zapomniałem już gdzie stoi :D

A tak na poważnie. Przez ostatni rok żadnych przygód. Wcześniej miała miejsce drobna awaria ale sprawę opisałem.

Liwko
24-01-2014, 14:14
Ale powinienem opisać kolegi problem z serwisem pompy Viessmana. Ale żeby to nie zginęło w natłoku informacji, przyda się osobny temat o awariach pomp ciepła i metodach ich naprawy. Mamy na tym forum kilku speców, którzy w drobnych awariach nam tu doradzą, by nie trzeba było wzywać serwisu do każdej pierdółki. Za chwilę taki temat założę.

Liwko
24-01-2014, 14:56
macie jakieś doświadczenia to zapraszam :)
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?223277-Awarie-pomp-ciep%C5%82a-i-sposoby-ich-naprawy&p=6331416#post6331416

malux20
24-01-2014, 15:16
LIWKO - pozdrowienia od brykieciarza

photos
29-01-2014, 19:57
Mam pytanie. U mnie mocno Skarapla sie para na rurkach DZ w piwnicy przez co na podlodze mam ciagle plamę. Są niby ocieplone itp. Dzis z pompy -wyciągnąłem wykłądzinę wyciszającą spod, byla cala mokra. Pompa stoi w piwnicy gdzie temp wewnątrz jest okolo 17-18 stopni. Jak to wygląda u Was?

Pyxis
29-01-2014, 20:02
U mnie w pirwszym sezonie w bardzo mokrym budynku mialem podobne efekty, ale nastepne 2 sezony juz nic sie skrapla.
Po prostu masz w piwnicy duza wilgotnosc. Postaw tam na chwile higrometr. Wiele to moze wyjasnic.

kamyk68
30-01-2014, 08:55
. U mnie mocno Skarapla sie para na rurkach DZ w piwnicy przez co na podlodze mam ciagle plamę. Są niby ocieplone itp. Dzis z pompy -wyciągnąłem wykłądzinę wyciszającą spod, byla cala mokra.


Jak miałem ocieplone DZ "zwykłą" izolacją też tak było .Po ociepleniu izolacją "czarną" przestało się skraplać

photos
30-01-2014, 09:49
No niestety wilgotnosc w piwnicy jest duza.
Rury są ocieplone czarną izolacja. Może kupie izolację o jeszcze większej srednicy i założę jeszcze na to. Zobaczymy czy poskutkuje

Pyxis
30-01-2014, 11:36
No niestety wilgotnosc w piwnicy jest duza.
Rury są ocieplone czarną izolacja. Może kupie izolację o jeszcze większej srednicy i założę jeszcze na to. Zobaczymy czy poskutkuje

Moze tez trzeba cos pomyslec nad lepsza wentylacja tej piwnicy. To juz jako niezalezny temat rzucam.

wihajster
30-01-2014, 23:43
(...) Dzis z pompy -wyciągnąłem wykłądzinę wyciszającą spod, byla cala mokra. Pompa stoi w piwnicy gdzie temp wewnątrz jest okolo 17-18 stopni. Jak to wygląda u Was?

Firma Viessmann moim zdaniem w temacie pomp ciepła jest co najwyżej mierna. Ceny urządzeń są proporcjonalne do ilości banerów przy okazji wszystkich sportów zimowych a odwrotnie proporcjonalne do "tego co otrzymujemy"...

Co do skraplania wody - Viesio ma inne podejście do fizyki i w materiałach reklamowych chwali się że nie izolowany parownik i przewody dolnego źródła odzyskują ciepło sprężarki - tak argumentują brak kauczuku na parowniku!!!
To, że kapie woda i rdza zżera dół pompy ciepła, jest dla nich nieistotne.
Może właśnie to jest powodem w tym przypadku? Nie rury na zewnątrz a sam goły parownik???

yaiba83
01-02-2014, 21:04
W moim przypadku to raczej nie o kasę chodziło,bo cenę dostałem na wykonanie ale za materiały dostałem fv osobno. No chyba że hydro chciał zaoszczędzić w moim imieniu :confused:
Martwią mnie jeszcze trochę średnice rurek w pompie i sam zawór 3d (rurki 22mm w miedzi)
Wygląda na to że Viessmann z uporem promuje połączenie bufora i dlatego tylko takie średnice...
Poniżej zdjęcie odległości podejść do rozdzielaczy.
236670236671

Z tego co mi wiadomo to mijanki powinno się robić pod rurami a nie nad. W ten sposób przy kiepskim przepływie mogą się rurki zapowietrzać. Majster fachurą to się nie popisał.

Tomaszs131
01-02-2014, 21:39
Czy prawda jest, ze przewymiarowana pompa bedzie wiecej brala pradu niz ta dobrana prawie na styk?
Przy zlecaniu ofert na gruntowa Pci, zaznaczylem ze potrzebuje pompe o pare KW wieksza od wyliczonego OZC.
Jeden z fachowcow po konsulacj z przedstawicielem stwierdzil, ze takie rzeczy to sie robi, ale tylko w przypadku doboru kotla.
Nie byl to przedstawicel "Wieska"

Pyxis
01-02-2014, 21:43
Czy prawda jest, ze przewymiarowana pompa bedzie wiecej brala pradu niz ta dobrana prawie na styk?
Przy zlecaniu ofert na gruntowa Pci, zaznaczylem ze potrzebuje pompe o pare KW wieksza od wylcznego OZC.
Jeden z fachowcow po konsulacj z przedstawicielem stwierdzil, ze takie rzeczy to sie robi, ale tylko w pzypadku doboru kotla.
Nie byl to przedstawicel "Wieska"

Przy grzaniu "calodobowym" to nie bedzie raczej zauwazalne, bo praca w cyklach (regeneracja DZ miedzy cyklami i wyzsza jego temperatura) zronowazy nieco wyzsza temperature zasilania w cyklu.
Mam na mysli pompe gruntowa i przewymiarowanie pompy w granicach 30-40%.

Tomaszs131
01-02-2014, 21:54
Tak tez myslalem.

Fachwiec- autoryzowany instalaor I serwisant fimy na D... wydal sie troche zaskoczony moim podejsciem do doboru pompy.

Widac sa dwie szkoly doboru GW Pci.

Pyxis
01-02-2014, 22:09
Bo nie moze sobie wyobrazic "techniki" grzania w tanim pradzie (nie bylo tego na szkoleniu a samodzielne myslenie jest niedopuszczalne). Przerasta to wielu instalatorow. Nawet z tego forum.

mitch
02-02-2014, 10:45
Bo nie moze sobie wyobrazic "techniki" grzania w tanim pradzie (nie bylo tego na szkoleniu a samodzielne myslenie jest niedopuszczalne). Przerasta to wielu instalatorow. Nawet z tego forum.
A dziwisz się? Jak większość budowanych domów ma ocieplenie takie jakie ma (paaaaanie, 10 cm to świat i ludzie; po co panu 30(40,60) cm wełny, ludzie kładą 15 i będzie pan zadowolony), to zrealizowanie grzania w taniej taryfie wygląda jak przy grzejnikach. Wyłączysz pompę i zimno. Więc wytłumacz takiemu, że dom potrafi utrzymać temperaturę. Szkolenia nie promują myślenia, tylko działanie zgodnie z procedurą. A jeszcze jak instalator wychowany na piecach gazowych/ekogroszkowych (to raczej większość), a instaluje PC bo jest większy zarobek (a nie jest pasjonatem, który pogłębia swoją wiedzę sam, z przekonania, a nie dlatego że firma go na szkolenie wysyła), tylko zwykłym pracownikiem/robotnikiem, to już pozamiatane. To jest właśnie na zasadzie "ja tyle lat budowałem i było dobrze". Beton i tyle. Do ojca przyszedł gazowy serwisant Buderusa, ojciec się pochwalił moją pompą. Skończyło się na tym, że PC nie grzeje poniżej -5 i zamarznę w domu. I nic go nie przekona, że "czarne jest czarne, a białe jest białe". A ja naiwny wierzę w te 22,5 na termometrze :lol2:

marmag
02-02-2014, 22:31
A ja naiwny wierzę w te 22,5 na termometrze :lol2:

Pogadaj z przedmówcą - to przestaniesz ;-)

Przepraszam - nie mogłem się powstrzymać

Pyxis
02-02-2014, 23:14
Pogadaj z przedmówcą - to przestaniesz ;-)

Przepraszam - nie mogłem się powstrzymać

Przestan drwic, a wysil sie na pomiar. :)

Tomaszs131
10-02-2014, 17:02
Witam
Pyxis jak masz rozwiazana sprawe sterowania podlogowka? Masz sterownik pogodowy, czy regulatory pokojowe?
Ile w ciagu dni uruchamia Ci sie sprezarka?
Pytam bo zamierzam kupic Ekontech 12 KW ze sterownikiem pogodowym, mam obliczone obciazenie cieplne budynku na
poziomie 7.4 KW+ CWU i zastanawiam sie czy 12-tka bedzie lepsza przy wykorzystaniu taniej taryfy? 14KW jest o 1.4 k drozsza. Pompa Delphia nie posiada grzalki zastanawiam sie czy 14 -tka w moim przypadku nie bylaby lepsza?

Pyxis
10-02-2014, 17:15
Sterownie mam pogodowe (czujnik zewnetrzny) + pomiar temperatury wylewki. Pokojowego miec nie musisz, bo bardzo ladnie da sie krzywa grzewcza ustawic tak, ze w domu masz mniej wiecej stala temperature (nawet kominkiem jest to trudno rozregulowac a przy grzaniu akumulacyjnym w taniem pradzie to wazne).
Zalaczen sprezarki mam obecnie srednio 4,5 na dobe. Spokojnie przy dobrze dobranym zasobniku CWU dalo by sie zejsc jeszcze o jedno zalaczenie mniej.

Ja swoje projektowe obciazenie cieplne szacuje tez na okolice 9kW a mam pompe 12,6kW. Grzanie CWU i CO udalo by mi sie spokojnie zrealizowac w 99% w tanim pradzie (mam taryfe weekendowa z 11h taniego w dni powszednie i wiecej w weekendy), ale znowu ten niedobrany zasobnik CWU powoduje, iz na CWU mam 20/80% droga/tania. Co w tym roku w drogiej pracowalo mooze ze 4h.

IMHO: Jesli masz 11h taniego pradu , to wystaczy Ci raczej 12tka. Jesli masz tylko 10h, to mozna rozwazyc ta 14tke, bo te 1400 zl to nie jest wiele. Mocniejsza pompa pozwala takze efektywniej wykorzystac okienko taniego pradu w dzien, ale z drugiej strony musisz miec do niej dobrze dobrany zasobnki CWU, bo ona przy poziomym DZ w lecie bedzie miala z 17-18kW mocy grzewczej.

Ja grzalek nie mam miec nie chce. Przy przewymiarowaniu masz zapas mocy. Przy -30*C pewnie dopiero bedzie jej ciagla praca 24h/dobe.

Tomaszs131
10-02-2014, 18:19
Zasobnik kupie 400 litrowy z podwojna wezownica 4.2m2. Powinien byc odpowiedni.
Tak ja mowisz pozostane tylko przy sterowniku pogodowym. Nie bede sie bawil w dodatkowe regulatory
pokojowe. Co do mocy pompy to porozmawiam jeszcze z instalatorem.
Pewnie gdzies to bylo, ale czy moglbys mi przypomniec czym jest "soft start"?
Czy jest to jakis rodzaj modulacji?

Pyxis
10-02-2014, 18:28
Softstart to taka opcja lagodnego rozruchu sprezarki. Ja tego nie mam, bo chcieli za to 700 zl. Wiedzialem, ze moja pompa nie bedzie startowala 20x dobe, wiec zaryzykowalem oszczednosc.

Do pompy 14kW ten zasobnik moze miec za mala pow wezownicy (za mala w sensie optymalnej pracy). Zobacz na zasobniki Galmetu z serii MAXI.

Tomaszs131
10-02-2014, 18:41
Softstart to taka opcja lagodnego rozruchu sprezarki. Ja tego nie mam, bo chcieli za to 700 zl. Wiedzialem, ze moja pompa nie bedzie startowala 20x dobe, wiec zaryzykowalem oszczednosc.

Do pompy 14kW ten zasobnik moze miec za mala pow wezownicy (za mala w sensie optymalnej pracy). Zobacz na zasobniki Galmetu z serii MAXI.

Dzieki
Zasobnik planuje z kwasowki. Jest polski producent na rynku, ktory oferuje zbiorniki z nierdzewki w "przystepnej"cenie.
Ich produkt jest znacznie tanszy od tych z za Odry. Czyli przy 14 kw pompie myslec o 500 litrowym zbiorniku?

rosomakx4
10-02-2014, 18:52
300 l spokojnie wystarcza, musisz tylko wybrać wersję z dużą wężownicą

Zgodzę się z Pyxisem, 14stka będzie dobra do wykorzystania okienka taniej taryfy w ciągu dnia

Pyxis
10-02-2014, 18:53
Dokladnie tak jak napisal rosomakx4.

Tomaszs131
10-02-2014, 19:01
Dzieki Panowie.

wihajster
10-02-2014, 19:02
Jaki zbiornik z nierdzewki planujesz? Z wężownicą?

Tomaszs131
10-02-2014, 19:31
Pozostane przy pompie 12 KW, zbiornik 400 litrow z podwojna wezownica 4.2 m2.

Nazwe firmy wyslalem Ci na Priv.

rosomakx4
11-02-2014, 08:29
te 400 l okaże Ci się zbędne, chyba że jest Was 5cioro i więcej
ja mam 300 i nigdy nie zabrakło, nawet jak była córka z dwoma koleżankami, kaczkami
Nawiasem mówiąc jak duży masz dom ? bo te 1400 zł za 2 kW mocy dość kuszące
Pewnie grzałbyś 100% w taniej

Tomaszs131
11-02-2014, 09:15
te 400 l okaże Ci się zbędne, chyba że jest Was 5cioro i więcej
ja mam 300 i nigdy nie zabrakło, nawet jak była córka z dwoma koleżankami, kaczkami
Nawiasem mówiąc jak duży masz dom ? bo te 1400 zł za 2 kW mocy dość kuszące
Pewnie grzałbyś 100% w taniej

230 m2 grzanych podlog, w tym 43m2 piwnicy grzanej do 19C.
Jak narazie rodzina cztero osobowa. w niedalekiej przyszlosci bedzie o jedna osobe wiecej.

Tomaszs131
12-02-2014, 21:10
Pyxis

Masz gdzies swoja karte katalogowa pompy? Zastanawia mnie jaki masz COP (0/35) pompy?
Wlasnie otrzymalem karte katalogowa ze Strzegomia I COP 0/35 PCSE 12 G wynosI 3.6.

Zigobar
12-02-2014, 22:06
Pyxis

Masz gdzies swoja karte katalogowa pompy? Zastanawia mnie jaki masz COP (0/35) pompy?
Wlasnie otrzymalem karte katalogowa ze Strzegomia I COP 0/35 PCSE 12 G wynosI 3.6.
Czy w tej karcie są może podane moce obiegówek?

Tomaszs131
12-02-2014, 22:18
Czy w tej karcie są może podane moce obiegówek?

O obiegowkach mam tylko tyle:

DZ- UPS 25 (32)-80/ Grundfos

C.O.- UPS 25-80/Grundfos

CWU- UPSO 25-65K / Grundfos

Pyxis
12-02-2014, 23:10
Pyxis

Masz gdzies swoja karte katalogowa pompy? Zastanawia mnie jaki masz COP (0/35) pompy?
Wlasnie otrzymalem karte katalogowa ze Strzegomia I COP 0/35 PCSE 12 G wynosI 3.6.

Nie mialem czegos takiego jak karta pompy.

Ta wartosc to jest na pewno wartosc podana razem z praca pompek obiegowych. Facet pewnie podal ta realna sprawnosc z ktora zaplacisz (SPF) dla B0/W35.Te obiegowki co napisales mala bisko 200W kazda. Z drugiej strony na DZ masz praktycznie zawsze wyzej niz 0*C a na GZ zawsze nizej niz 35*C. Dla parametrow 3/31 bedzie juz raczej kolo 4 :)

mkm silesia
13-02-2014, 00:03
Nie mialem czegos takiego jak karta pompy.

Ta wartosc to jest na pewno wartosc podana razem z praca pompek obiegowych. Facet pewnie podal ta realna sprawnosc z ktora zaplacisz (SPF) dla B0/W35.Te obiegowki co napisales mala bisko 200W kazda. Z drugiej strony na DZ masz praktycznie zawsze wyzej niz 0*C a na GZ zawsze nizej niz 35*C. Dla parametrow 3/31 bedzie juz raczej kolo 4 :)

:D:stirthepot:

Pyxis
13-02-2014, 00:06
:D:stirthepot:

Pewnie mogl podac "wg EN" ten cop jako 5. Byloby "fajniej" ;)

mkm silesia
13-02-2014, 00:09
Pewnie mogl podac "wg EN" ten cop jako 5. Byloby "fajniej" ;)

Myślę że właśnie go zmusili do podania wg EN i jest fajniej dwie obiegówki to jakby nie było 400W albo 0,4kw ćwierć farelki :D

Pyxis
13-02-2014, 00:10
Myślę że właśnie go zmusili do podania wg EN i jest fajniej dwie obiegówki to jakby nie było 400W albo 0,4kw ćwierć farelki :D

Mozna na 100W jechac na I biegu.

mkm silesia
13-02-2014, 00:15
Mozna na 100W jechac na I biegu.

Można na gz dać elektroniczną 75W ale na pierwszym biegu dz może być mało i tu zostaje te 200W

wihajster
13-02-2014, 00:36
Co mkm, powietrzna będzie lepsza, sprawniejsza, trwalsza? A! Najważniejsze - tańsza!!! :D

mkm silesia
13-02-2014, 00:47
Jaka jest każdy widzi ludzie tutaj piszą ile płaca i za gruntowe i za powietrzne, ważny jest też koszt inwestycji niech sobie każdy policzy .
Domki z obciążeniem 35w/m2 to już norma.
Kol. Mcyper chyba policzył że w tym roku miałby 65zł oszczędności a przy normalnej zimie 250zł.
Patrząc na kierunek w jakim to zmierza niedługo wystarczą centralki wentylacyjne z pompą.

wihajster
13-02-2014, 00:57
MKM - póki co, tak z obserwacji to większość instalacji jakie "się robi" teraz to widzę 8-10-12kW. Tyle teraz domy potrzebują przy 15-20cm izolacji na ścianach.
(chyba że u Ciebie występują inne)
Jeżeli twierdzisz że w takim "średnim" domu pompa powietrzna w okresie 25-30 lat wyjdzie OGÓLNIE taniej wliczając koszty energii, serwisów (P-W) i wymianę pompy P-W na kolejną w zakładanym okresie to gratuluję dobrego samopoczucia i nieświadomości.

mkm silesia
13-02-2014, 01:05
A u mnie ludzie budują domy 4 - 6 - czasem 7kw może dlatego że mają wentylację z odzyskiem bo nie sadze że kolega z forum który robi ozc robił takie byki
z ostatniego roku 115m2 - 4,2kw 150m2 5,6kw itd przy -20

wihajster
13-02-2014, 01:12
No to sorry, ja dla takich domów przeważnie przewymiarowuję i większość "chodzi w tanim prądzie". A przy większych domach (18-24kW) przeważnie daję dwie pompy bo kosztowo podobnie a efektywność w okresach przejściowych (większość sezonu) lepsza.

PS. W P-W z zasady się nie bawię i nie będę, więc bądź spokojny ;)

mkm silesia
13-02-2014, 01:16
No przecież nie dobieram za małych zwłaszcza że u mnie -20 jest raz na 5 lat i to może przez dwie trzy noce

A ja czasem se wyspawam jakąś gruntową

wihajster
13-02-2014, 01:18
A ja czasem se wyspawam jakąś gruntową
No co Ty!!!!
A odwierty + 23%VAT???!!!
O zgrozo......

mkm silesia
13-02-2014, 01:24
vat trzeba płacić
a jak inwestor kupił sobie rurę do dz i odzyskał 15% a potem zakopał na zewnątrz budynku to już teoretycznie nie moja sprawa (zależy jaki model przyjmiemy grecki czy szwajcarski - jeśli wiesz co chcę powiedzieć);)

wihajster
13-02-2014, 01:29
MKM, byłbyś chociaż konsekwentny. Nie ma to jak P-W, szybko łatwo i przyjemnie, no i "prawie" tak samo tanio, jak Żywiec ;)
Tak straszysz wszystkich kosztami przy PC gruntowej a sam teraz zjeżdżasz z toru??? Eeee!

mkm silesia
13-02-2014, 01:40
no co ty to teraz ma robić same pc a co z tymi chjilerami chłodniami klimatyzacją czasami lobię se wyspawać jakąś zamrażarkę płytową albo jakiś markecik :D

wihajster
13-02-2014, 01:46
no co ty to teraz ma robić same pc a co z tymi chjilerami chłodniami klimatyzacją czasami lobię se wyspawać jakąś zamrażarkę płytową albo jakiś markecik :D
Nie bardzo rozumiem co do mnie mówisz, przekaz staje się coraz mniej jasny więc czas spać. Wyjaśnij bardziej po polsku jak odpoczniesz, ...a może lepiej nie....

Tomaszs131
13-02-2014, 08:52
Nie mialem czegos takiego jak karta pompy.

Ta wartosc to jest na pewno wartosc podana razem z praca pompek obiegowych. Facet pewnie podal ta realna sprawnosc z ktora zaplacisz (SPF) dla B0/W35.Te obiegowki co napisales mala bisko 200W kazda. Z drugiej strony na DZ masz praktycznie zawsze wyzej niz 0*C a na GZ zawsze nizej niz 35*C. Dla parametrow 3/31 bedzie juz raczej kolo 4 :)

Pewnie tak jest. Jeszcze raz z nimi sie skontaktuje w tej sprawie.
Ponizej znajdziecie wklejona karte:

Tomaszs131
13-02-2014, 09:06
Spierac sie nad wyzszoscia Pci P-W nad GW I na odwrot nie mam zamiaru. Obie znajduja jak narazie nabywcow.
Dostalem rowniez instrukcje obslugi pompy I tu mile zaskoczenie, przeczytalem ja w pare min. 7 stron ze zdjecami.
Dla mnie jako laika technicznego, prostota sterowania pompa nie jest bez znaczenia.
Co ciekawe, w tej wersji jest mozliwosc sterowania on/off cyrkulacja.

map78
13-02-2014, 11:14
No to sorry, ja dla takich domów przeważnie przewymiarowuję i większość "chodzi w tanim prądzie". A przy większych domach (18-24kW) przeważnie daję dwie pompy bo kosztowo podobnie a efektywność w okresach przejściowych (większość sezonu) lepsza.

PS. W P-W z zasady się nie bawię i nie będę, więc bądź spokojny ;)

Kolego Wihajster coś Ci powiem, jako małą dygresję od Waszej interesującej wymiany poglądów.
Otóż firma, która u mnie montowała PC-PW do tej pory zajmowała się wyłącznie instalacją pomp G/W, przed moim Pansem na swoim koncie mieli jedynie jedną powietrzną NIBE Split w 2012r. Właściciel firmy, którego znam osobiście jeszcze z czasów studenckich na wszelkie sposoby starał się mnie przekonać, że powietrzna to goowno i że będę żałować, że nie zainwestowałem tych dodatkowych 12tys w odwierty:rolleyes:
A teraz zwozi do mnie ciągle jakichś klientów żeby im pokazać jak fajnie można powietrzną zamontować, że wcale tak nie hałasuje i lodowisko się nie robi:o Punktem kulminacyjnym jest oczywiście pokaz podlicznika, który napawa zdumieniem samego instalatora (tak wiem, że zima w tym roku nie była zbyt sroga, ale w mrozy G/W tez więcej bierze).
A przechodząc do sedna, ów właściciel powiedział mi, że jak do tej pory zainteresowanie powietrznymi było znikome, tak na 2014 wychodzi mu już instalacji 50/50, a przewiduje, że jeszcze będzie rosnąć, chyba, że nagle trend w budownictwie się zmieni, bo niestety ale do nowo-budowanego energooszczędnego domu o powierzchni 100-200m2 nie opłaca się wiercić za 12tys, gdy w tej cenie można mieć już cały system PW, którego sprawność z każdym nowym modelem wzrasta:yes:

gdynia@
13-02-2014, 13:29
Święta racja, Panie map78
Sprawność PW poszła mocno do góry przez te ostatnie kilka lat. Ogrzewanie dzisiaj budowanych, ciepłych domów pompami pw nie jest już na akceptowalnym a na bardzo dobrym poziomie jeżeli chodzi o koszty. Podstawą jest właściwe ich dobranie do konkretnego domu.

rwojtek
13-02-2014, 13:41
Taaa, szczególnie w mojej okolicy lub w Suwałkach :no:

map78
13-02-2014, 14:15
Taaa, szczególnie w mojej okolicy lub w Suwałkach :no:

Masz rację, na krańcach wschodnich, czy w Zakopanym pompa powietrzna nie sprawdzi się już na tym poziomie co w innych częściach kraju, i przyznam, że gdybym mieszkał w Suwałkach to raczej na takie rozwiązanie bym się nie zdecydował, ale nie lubię generalizowania, które niektórzy tu uskuteczniają, a już w ogóle nie lubię jak instalator jednego systemu mówi, że inny jest bee. Bardziej cenię sobie obiektywną ocenę użytkownika jednego, czy drugiego systemu, a tu jak można zauważyć na forum takich jednoznaczności już nie ma.

rwojtek
13-02-2014, 14:55
.... ale pewnie i wiecej pradu, groszku i gazu sie zuzywa w tych Suwalkach anizeli we Wroclawiu.

Czy moje dni z temp -12 do -25* sie roznia od tych w Suwalkach?
:)

Średnio o 30% więcej. I w Szwecji prąd jest tańszy.

gdynia@
13-02-2014, 15:22
Średnio o 30% więcej. I w Szwecji prąd jest tańszy.
Czy przez to zmienia się sprawność urządzenia?

Pyxis
13-02-2014, 15:45
Czy przez to zmienia się sprawność urządzenia?

Sprawnosc nie, ale poziom akceptowalnych kosztow juz tak.
Przy ich zarobkach (nasze x3) i nizszej cenie pradu SPF=2 jest moze i akceptowalny. W naszych realiach ekonomicznych to jest za malo.

Pyxis
13-02-2014, 17:51
Masz dane calkowitego kosztu kWh w S? Czy tak powtarzasz po koledze ze taniej?

Swego czasu analizowalem zestawienie cen energii elektrycznej w UE i zarobkow. :)
Tez chyba brales czynny udzial w tej dyskusji.

SNCF
13-02-2014, 19:42
Jestem po diagnostyce serwisu

różnica miedzy temp zasilania i powrotem obiegu pierwotnego to 2'C

tzn 6'C wchodzi 4 wychodzi

ale tez jestem po pomiarze temperatur do których nie miałem wcześniej dostępu
i ta rura pozioma na górze sprężarki, widoczna na zdjęciu ma 140'C

myślę ze to tam jest drastycznie za dużo i wywala zabezpieczenie
zwłaszcza ze na skraplaczu jest fabrycznie napisane 155max


http://www.cdoc.pop.e-wro.pl/PC/SPREZARKA/DSC08080.JPG

do tego pobiera 2x więcej prądu niż powinna





tak obstawiam

obieg pierwotny idealny, ergolid parametry idelane, przeplyw idealny temperatura z odwiertow ok 4-5'C

a warczy i pracuje inaczej niz zwykle bylo

podlogowke te 30'C jeszcze grzeje ale jak ma nagrzać CWU 45'C to juz wywalają zabezpieczenia

KOD A9 i C9

czyli

A9

Pompa ciep-ła
Pompa ciepła Sprawdzić pompęciepła, pompę
pierwotną,pompę wtórną,w
razie potrzeby wymienić.
Urządzenie pracuje do momentu potwierdzenia zgłoszenia usterki wraz z
podgrzewaczem przepływowym wody grzewczej w trybie eksploatacji
zredukowanej. Po usunięciu
usterki pompa ciepłauruchamiana jest dopiero po
wcześniejszym jednorazowym wyłączeniu urządzenia

C9

Obieg chłodniczy
Wysokie ciśnienie-niskie
ciśnienie lub wyłącznik
gazu gorącego
Sprawdzićczujniki temperatury wody na powrocie i na
zasilaniu, przeprowadzić
kontrolęwysokiego ciśnienia, sprawdzić
ciśnienie i przepływ w obiegach pierwotnych i wtórnych


żyła niecałe 6lat - 12.000godzin - ale kicha!

aleksus
13-02-2014, 22:50
Jeszcze zyje ta twoja pompa:rolleyes:
Jestem żółtodziobem ale podam kilka rzeczy do sprawdzenia- na poczatek.Jesli się mylę to proszę o sprostowanie Mistrzów w tym fachu.
-odczytać odparowanie
-skontrolować ilość gazu
-sprawdzic działanie zaworu rozprężnego
te dane dużo powiedzą o kondycji twojej PC

Vld
13-02-2014, 22:58
Po 7 latach pracy, to zaczął bym od czyszczenia wymienników i to przede wszystkim skraplacza.

wihajster
13-02-2014, 23:05
No dobra, ale co serwis na to mówi???

Delta 2K była zawsze?
Czy spadła ostatnio?

140*C na tłoczeniu to temperatura mocno awaryjna.

SNCF
13-02-2014, 23:11
sprawdzone wlasnie

delta pierwotna nie pamiętam jaka była, wydaje mi sie ze 3-4

Gazu 410 jest 1,5kg po skropleniu

Zawór rozprężny właśnie wymieniony, zero efektów

http://www.cdoc.pop.e-wro.pl/PC/SPREZARKA/hh.jpg

dlaczego czyścic wymienniki?

woda kotłowa nie zmieniana od 7lat, nie miała napływu nowej z wapnem by sie coś osadzało, choc jest żółtawego koloru nie za ładnego

pompa chodzi ale parametry ma fatalne

sprawdzone ciśnienie pierwotnego 2bar krzepnięcie -20'C

http://www.cdoc.pop.e-wro.pl/PC/SPREZARKA/hg.jpg

wihajster
13-02-2014, 23:30
A co serwis mówi? Wymienili napełnili i kazali Tobie samemu wyciągać wnioski??

Masz zapisane wykresy ciśnień układu freonowego i temperatur, ew. mogą Ci serwisanci podesłać? Jeśli tak to wrzuć.
Jakie masz temp. na skraplaczu podczas tych 140*C na tłocznej?
Bez tego ani rusz.

PS.
Najważniejsze: filtr odwadniacz wymienili???

Vld
14-02-2014, 00:58
Jakie masz temp. na skraplaczu podczas tych 140*C na tłocznej?
Bez tego ani rusz.

PS.
Najważniejsze: filtr odwadniacz wymienili???

Przy max skraplaniu 60C, by wyciągnąć 140C na tłocznej musiał by mieć ok -32C parowanie i ok 35C przegrzania. Wartości kosmiczne ;)
Odwadniacz łatwo by sprawdził, gdyż wszystko po nim powinno być oszronione gdyby był zatkany.

SNCF
Przydało by się gdyby jeszcze sprawdził i podał prąd przy grzaniu CO i CWU, ale mi to wygląda na zgon sprężarki.


Tu prawie rok temu nawet sam o tym napisałeś
"wszystko działało dobrze, wręcz idealnie jak zegarek

ale chyba cos sie zaczyna dziać
generalnie grzeje CWU i OG

ale:
od 2tyg sprężarka słyszę pracuje głośniej, inaczej. Tak jakby miała większe delta t.

temperatura obiegu wtórnego sprężarki utrzymuje się chwile (pół minuty) i spada o 2-3'C, po chwili wraca ponownie i tak w kółko

całość pracuje i jakoś grzeje bo temperatury sie podnoszą ale widze i słyszę ze cos jest nietak"

Sprężarkę w tym masz od klimatyzacji, która nie bardzo się nadaje na temperatury skraplania powyżej 50C. Nie wiadomo co konkretnie się przyczyniło do uszkodzenia, bo równie dobrze mogła to być niewłaściwa regulacja przegrzania, lub niewłaściwa ilość czynnika. Generalnie wygląda to tak, jak by spirale były zatarte i "nieszczelne". Delta 2C na DZ oznacza, że moc chłodnicza jest już minimalna, a temperatura tłoczenia 140C powstaje bardziej w skutek tarcia niż sprężania.

SNCF
14-02-2014, 10:16
Teraz pobiera 7A prądu mierzonego cęgowo na 1fazie czyli prawie 5kW

a powinna 8A łącznie przy międzyfazowym 420V czyli ok 3kW

teraz wydaje mi sie ze ona nigdy nie chodziła prawidłowo, po prostu nie miałem porównania do innej PC

Pracowała na coraz gorszych parametrach i stad tez moje ciągłe niedopłaty za prąd rzędu 1000zł za 6mies.

Pikanterii dodaje fakt iż dowiedziałem sie, ze moja PC była z "wystawy" i jezdziła po kraju jako pokazowa

Skoro "grzała" to instalacja została odebrana ale nikt tak naprawdę wcześniej nie mierzył tej temperatury na skraplaczu, bo hydraulik nie miał takich tabel, a producent tego nie dopilnował.

Nie wiem czy ktoś gdzieś na wystawie ja na sucho włączał czy jak? i u mnie po prostu przez te pare lat chodziła ale coraz gorzej, falowanie temperatur przeszło jej samo po ok tygodniu ale generalnie teraz wywala zabezpieczenia juz jak ma nagrzac nawet do 40'C

Pyxis
14-02-2014, 10:21
Pikanterii dodaje fakt iż dowiedziałem sie, ze moja PC była z "wystawy" i jezdziła po kraju jako pokazowa

Tlumaczac to na jezyk sprzedawcy, to byl pewnie egzemplarz dzialajacy nieprawidlowo i komus juz wymieniony. Teraz byla nastepna proba jego zbycia.

SNCF
14-02-2014, 10:27
Superrrr...


Firma z Opolskiej która mi to montowała i tak po mnie zbankrutowała, ale Viessmann musiał wiedziec co robią

SNCF
14-02-2014, 10:47
Ten Filtr jest przed zaworem rozprężnym?

jest on sprawdzony czujnikiem temperatury i nie ma na nim spadku (przed i za), takie sprawdzenie wystarczy?

wihajster
14-02-2014, 10:52
Ten Filtr jest przed zaworem rozprężnym?

jest on sprawdzony czujnikiem temperatury i nie ma na nim spadku (przed i za), takie sprawdzenie wystarczy?
Tak, o to chodziło, czy nie jest zablokowany. Chociaż akurat filtr viesio montuje duży i przytkanego do tego stopnia jeszcze tam nie widziałem.
Prawdopodobna jest tutaj wersja Vld z mechanicznym uszkodzeniem i zacieraniem sprężarki. Niestety.

Vld
14-02-2014, 11:02
SNCF
Gdybyś się zdecydował na jej wymianę, to tylko po płukaniu wymienników reszty instalacji. Nie daj sobie tam wlutować nowej sprężarki, bo nie wytrzyma i roku.

Ps. Swoją drogą za ciężkie pieniądze dostaje się prymitywne urządzenie bez żadnego zabezpieczenia przed zalewaniem sprężarki cieczą. Nie ma elektrozaworu, nie ma separatora, nie ma wziernika i zaworów serwisowych.

SNCF
14-02-2014, 11:11
to to?
http://www.cdoc.pop.e-wro.pl/PC/SPREZARKA/DSC00397.JPG

SNCF
14-02-2014, 11:15
SNCF
Gdybyś się zdecydował na jej wymianę, to tylko po płukaniu wymienników reszty instalacji. Nie daj sobie tam wlutować nowej sprężarki, bo nie wytrzyma i roku.
Dzieki!

albo pewnie dadzą 2lata gwarancji wiec padnie w 25miesiącu

Czyli płukanie tych 2ch wymienników co są z tyłu?
Właśnie tak sie boje i to bardzo, wymienię sprężarkę a tu reszta pracowała latami tez na złych parametrach licho wie jak wyglada ten parownik skoro od lat pracował przy 140'C i więcej i cala reszta moze byc w takim stanie ze bedzie znowu działać ale jako-tako i generować mi tylko wyzsze rachunki , szlag mnie trafi!

http://www.cdoc.pop.e-wro.pl/PC/SPREZARKA/DSC00373.JPG

Vld
14-02-2014, 11:22
Tak, ale też rur i TZR, no i wymiana odwadniacza. Na bank masz tam wszystko pokryte opiłkami i resztkami przypalonego oleju. Każ też im zamontować elektrozawór przed TZR i wziernik.

SNCF
14-02-2014, 11:36
Tak, ale też rur i TZR, no i wymiana odwadniacza. Na bank masz tam wszystko pokryte opiłkami i resztkami przypalonego oleju. Każ też im zamontować elektrozawór przed TZR i wziernik.

Można tu przeklinać?...................................... ... :(
Zakichana niemiecka "technologia"+polska bylejakość wykonawstwa+polska spychologia odpowiedzialności=Mój przypadek

o Nieprawidłowości pracy i pomoc poprosiłem sam VIESSMANN Wrocław
zobaczymy jakie będzie podejście, serwisant bardzo miły i rzetelny człowiek ale co z tego jak machina urzędnicza w garniturach nad nim wie swoje lepiej....

Więc dostałem już ostrzeżenie i uderzenie na DzienDobry
Pomimo opisania problemu ktory jest od początku:

- roboczogodzina 224 zł netto
- koszt dojazdu 197 zł netto


nadmienię ze mają do mnie UWAGA 7 - słownie siedem km, bliżej niz do rynku

Liwko
14-02-2014, 11:49
A VIESSMANN to niemiecka technologia? Nie wydaje mnie sie...

Sporo negatywnych opinii zarówno o montażu jak i o samych ich pompach (znaczku) można znaleźć. Ale to raczej nie jest dla ciebie pocieszenie.

Pyxis
14-02-2014, 12:09
Tak, ale też rur i TZR, no i wymiana odwadniacza. Na bank masz tam wszystko pokryte opiłkami i resztkami przypalonego oleju. Każ też im zamontować elektrozawór przed TZR i wziernik.

Nie wiem jakie sa cenniki za robote w tej branzy, ale jak to zsumowac z materialami, to sie otrze cenowo o nowa polska "garazowke" pewnie.

SNCF
14-02-2014, 12:30
Nie wiem jakie sa cenniki za robote w tej branzy, ale jak to zsumowac z materialami, to sie otrze cenowo o nowa polska "garazowke" pewnie.

Szlag mnie trafi

Viessmann będzie chciał się wymigać tym że to 7-my sezon grzewczy i dopiero zgłaszam, a jak do cholery sam użytkownik ma wiedzieć ze coś jest nie tak skoro grzeje!!

I tak spędziłem w tej kotłowni tysiące godzin ale mogłem tylko słuchać patrzeć na wskazania sterownika i sie zastanawiać, temperatury parownika takie tematy chyba powinny byc obce inwestorowi, grzało grzało a że głośno, ze sie telepało że ciągło prądu 2x więcej niz powinno, ze pracowało na złych parametrach, tego nikt odbierając nie sprawdził z Viessmanna ani nie zapisał tylko podpis klienta obiór i uciekam....

Druga strona medalu? wychodzi mi ze przepłaciłem na szybko licząc ponad 10.000zł za prąd, to tez pewnie mój problem.

Pyxis
14-02-2014, 12:38
Moge Ci tylko wspolczuc. Z moim chrakteram szlag by mnie nie trafil, ale ch...j strzelil i to na pewno.

A masz jakis wstepny kosztorys tej naprawy? W takiej opcji "full" jak koledzy fachowcy podpowiadaja (nie tylko wlutowanie nowej sprezarki, bo ten viesiowy kat to chyba kazda zajedzie). Bo takiej typu usuniecie skutkow bez usuniecia przyczyn to chyba nie bierzesz nawet pod uwage?

SNCF
14-02-2014, 12:47
........ (nie tylko wlutowanie nowej sprezarki, bo ten viesiowy kat to chyba kazda zajedzie). Bo takiej typu usuniecie skutkow bez usuniecia przyczyn to chyba nie bierzesz nawet pod uwage?

Najgorsze to to ze nie ma konkretnej diagnozy a czuje ze wlutowano by mi nowa sprężarkę i było znowu: chodzi - no chodzi to płac i spadaj!

a za rok, dwa powtórka

niestety to nie USA gdzie producenci biorą na "klatę" swe błędy bo więcej stracą na opinii i choć kilku ostrzeżonych nowych klientach, niz na naprawie częściami które i tak mają....tu jest polska

rwojtek
14-02-2014, 12:47
Pozwolę sobie na mały off topic.

Mógłby ktoś mi wytłumaczyć co się stanie lub nie, jeśli np. zagęszczę podłogówkę przykładowo z 20cm (projektowe) na 15cm nie zmieniając przepływu wody, który jest w projekcie dla 20cm wyliczony?
Czy w związku z tym, że pętla będzie dłuższa przepływ powinien być inny? A może wystarczy wtedy zmniejszyć temperaturę zasilania pętli, aby uzyskać tą samą temperaturę w pomieszczeniu?

Mógłby ktoś mi to łopatologicznie rozjaśnić? :bash:

Vld
14-02-2014, 13:07
Jak osra wieska i znajdzie w miarę normalnego chłodziaża, to za sprężarkę zapłaci ok 2 tys, za resztę elementów i robociznę
pewnie z 1,5 do 2 tys z płukaniem. Moim zdanem lepiej naprawić ją niż kupować kolejną.

SNCF
14-02-2014, 13:17
Z Viessmann czuje ze bedzie tak:

5tys moze 10tys moze 15tys (tak u nich kwoty raczej tak lecą do wartości z kosmosu jak w ASO Audi itp) policzą za naprawę, swojego bubla ktory od początku był zły, naprawa tez tak jak piszecie raczej sie okaze na rok -dwa bo nie wszystko zrobią tyle maja formalnosci i ludzi nad soba i procedur
do tego moja strata 10tys za prąd. Bardzo jestem ciekaw na ich krok. Tymczasem PC juz wybija co godzinę, dwie i zaczyna byc w domu zimniej a są malutkie dzieci....
Wode do mycia i tak juz im grzeje czajnikiem

Liwko
14-02-2014, 13:35
Z Viessmann czuje ze bedzie tak:

5tys moze 10tys moze 15tys (tak u nich kwoty raczej tak lecą do wartości jak w ASO Audi itp) policzą za naprawę, swojego bubla ktory od początku był zły, naprawa tez tak jak piszecie raczej sie okaze na rok -dwa bo nie wszystko zrobią tyle maja formalnosci i ludzi nad soba i procedur
do tego moja strata 10tys za prąd. Bardzo jestem ciekaw na ich krok. Tymczasem PC juz wybija co godzine dwie i zaczyna byc w domu zimniej a są dzieci....
Wode do mycia i tak juz im grzeje czajnikiem

U mnie "na wsi" z tego co wiem pracują trzy Vieśki. Jeden już padł po upływie gwarancji. Serwis naprawiał go miesiąc!!!, aż w końcu zdemontowali i zawieźli do mądrzejszych głów. Do wymiany był zawór rozprężny. Na szczęście dla inwestora nie skasowali go za to (bali się), ale co się na wq...iał to jego.

Wihajster, jak długo trwa zdiagnozowanie i wymiana padniętego zaworu?

Pyxis
14-02-2014, 16:29
Pozwolę sobie na mały off topic.

Mógłby ktoś mi wytłumaczyć co się stanie lub nie, jeśli np. zagęszczę podłogówkę przykładowo z 20cm (projektowe) na 15cm nie zmieniając przepływu wody, który jest w projekcie dla 20cm wyliczony?
Czy w związku z tym, że pętla będzie dłuższa przepływ powinien być inny? A może wystarczy wtedy zmniejszyć temperaturę zasilania pętli, aby uzyskać tą samą temperaturę w pomieszczeniu?

Mógłby ktoś mi to łopatologicznie rozjaśnić? :bash:

Bedziesz mial na pompie nizsza temperature zasilania GZ, ale tez nieco mocniejsza pompke obiegowa pewnie trzeba bedzie dac.
Per saldo na rachunkach za prad powinienes byc sporo na plus.

rwojtek
14-02-2014, 18:49
Pyxis, dzięki za odpowiedź.
Możliwe, że nie będzie trzeba mocniejszej za bardzo pompki, gdyż tam gdzie była jedna pętla z rozstawem 20cm, będą dwie więc krótsze pętle 15cm. Na oko różnic nie powinno być dużych, ale oczywiście to co napisałeś o pompce biorę pod uwagę.

Tomaszs131
14-02-2014, 22:05
Nie mialem czegos takiego jak karta pompy.

Ta wartosc to jest na pewno wartosc podana razem z praca pompek obiegowych. Facet pewnie podal ta realna sprawnosc z ktora zaplacisz (SPF) dla B0/W35.Te obiegowki co napisales mala bisko 200W kazda. Z drugiej strony na DZ masz praktycznie zawsze wyzej niz 0*C a na GZ zawsze nizej niz 35*C. Dla parametrow 3/31 bedzie juz raczej kolo 4 :)

Masz racje COP pompy 3.6 to wartosc z praca pompek obiegowych(PN-EN), wiec nie jest tak zle.

Co ciekawe zaprzestali montowac sprezarki Copelanda na rzecz Sanyo.
Twierdza, ze sa trwalsze od tych produkowanych przez konkurencje.
Czy mial ktos do czynienia z tego typu sprezarkami? Swoja droga, ciekaw jestem gdzie je produkuja?

Vld
14-02-2014, 23:11
Przecież nie chciał byś usłyszeć, że Sanyo jest 2-3 krotnie tańsze od Copelanda ;)
Zaoszczędzić 1 k€ na kosztach produkcji przy tej samej cenie produktu końcowego nie do pogardzenia.

wihajster
14-02-2014, 23:19
Przecież nie chciał byś usłyszeć, że Sanyo jest 2-3 krotnie tańsze od Copelanda ;)
Zaoszczędzić 1 k€ na kosztach produkcji przy tej samej cenie produktu końcowego nie do pogardzenia.

No nieźle przesadziłeś..... Raczej zawsze widziałem że z sensem mówisz....

wihajster
14-02-2014, 23:30
to to?
http://www.cdoc.pop.e-wro.pl/PC/SPREZARKA/DSC00397.JPG
Tak, o to chodziło.
Ja się pomyliłem bo jednak w tym modelu masz maleństwo, ale skoro nie ma różnicy temp. przed i za to nie problem przytkania.

Ten filtr nie wygląda na nowy-wymieniony.
Przy takiej ingerencji w układ wymiana filtra to konieczność (a na pewno dobra praktyka)....

wihajster
14-02-2014, 23:35
Co ciekawe zaprzestali montowac sprezarki Copelanda na rzecz Sanyo.
Twierdza, ze sa trwalsze od tych produkowanych przez konkurencje.
Lekko się uśmiechnąłem gdy to przeczytałem ;)

Czy mial ktos do czynienia z tego typu sprezarkami? Swoja droga, ciekaw jestem gdzie je produkuja?
Jeśli o mnie chodzi to już pisałem o swoich (negatywnych) spostrzeżeniach, nie będę się powtarzać.
A Sanyo produkują w Chińskiej Republice Ludowej. I wcale tego nie ukrywają.

wihajster
14-02-2014, 23:41
Wihajster, jak długo trwa zdiagnozowanie i wymiana padniętego zaworu?
Sama wymiana (wylutowanie i wlutowanie) to tylko ułamek tego co się przy takiej akcji robi. Nie jest to szybka robota, średnio kilka godzin zejdzie.
A diagnoza, to różnie bywa.

Liwko
14-02-2014, 23:45
A diagnoza, to różnie bywa.

Ale trudne to jest do zdiagnozowania?

Tomaszs131
14-02-2014, 23:50
Lekko się uśmiechnąłem gdy to przeczytałem ;)

Jeśli o mnie chodzi to już pisałem o swoich (negatywnych) spostrzeżeniach, nie będę się powtarzać.
A Sanyo produkują w Chińskiej Republice Ludowej. I wcale tego nie ukrywają.

Tak tez myslalem.
Rok temu wciskali te sprezarki do pomp o niskiej mocy, w wyzszej krolowal Copeland. Teraz zmienili front podazajac za syndromem CCC.

Vld
14-02-2014, 23:56
No nieźle przesadziłeś..... Raczej zawsze widziałem że z sensem mówisz....
Masz rację, lubię sobie czasem przesadzić ;)
Rzuciłem jednym okiem na ceny http://www.beijer.pl/pdf/cennik.pdf strona 30
Nie wiem na ile są porównywalne właściwościami, ale wydajnościowo są podobne C-SBN263H8D i ZH15K1P-TFM. Z ceną tego Copelanda jest problem, bo jakos mało tego, ale tu http://www.idm-energie.at/media/preislisten/ersatzteilpreisliste_en_terra-sw-6-17-ba-hgl-complete-2012.pdf kosztuje 1334€
http://www.copeland.pl/p/copeland/cennik/alfaco-cennik_chlodnictwa_02.2012.pdf
Tu tej konkretnej nie ma, ale o rząd wielkości mniejsza tzn ZH12K1P kosztuje 1405€

Pewnie zaraz dostanę po jajcach za te linki :P

wihajster
15-02-2014, 01:00
Ale trudne to jest do zdiagnozowania?
Żeby szukać przyczyny miesiąc jak we wcześniejszym opisie, to jest lekkie przegięcie pały.

jbloch
15-02-2014, 11:23
Sprężarki spiralne Copeland Scroll TM opracowano w wyniku zakrojonych na szeroką skalę prac badawczo rozwojowych prowadzonych od 1979r. Wysiłki te, doprowadziły do powstania najbardziej zaawansowanych sprężarek dostępnych obecnie na rynku, o mocy od 1,5 do 30 KM dla potrzeb klimatyzacji, pomp ciepła i chłodnictwa w zakresie średnich temperatur.
Obecnie, sprężarki spiralne Copeland, produkowane są w nowoczesnych zakładach produkcyjnych zlokalizowanych w Belgii, Irlandii Północnej, Stanach Zjednoczonych USA, Tajladnii i Chinach, które wytwarzają ponad 4 miliony sprężarek spiralnych rocznie.

Ciekawe ile w poszczególnych zakładach produkuje się sprężarek , z którego zakładu sprężarki copelanda są dostępne w Polsce ?

Pyxis
15-02-2014, 11:29
99% to zapewne produkcja w ChRL. :)

wihajster
15-02-2014, 11:44
Ja jeszcze chińskich w polskiej dystrybucji nie widziałem.