PDA

Zobacz pełną wersję : Projekt ogrodu i podjazdu



landscaper
20-03-2006, 11:35
Wykonuję projekty ogrodów i podjazdów. Kompleksowe zagospodarowanie terenu wokół domu. http://www.taxusgarden.pl

To fragment artykułu który piszę:
Ścieżka jest ważną i nieodłączną częścią każdego ogrodu, i może być użyta do łączenia całego zamysłu architektonicznego razem. W dużej części przypadków narzuca późniejsze nasadzenia. Dla wielu Polaków ogród znajduje się z tyłu domu, zapominają o froncie, o publicznej funkcji swojego ogrodu. Pod dyktando ekip układających kostkę, przekreślają możliwość estetycznego powiązania w całość domu i ogrodu.

landscaper
21-03-2006, 08:18
Ścieżka prowadząca do wejścia ma charakter typowo funkcjonalny, nie można sprawiać trudności w pokonaniu . W miarę potrzeby powinna umożliwiać przejście najkrótszą drogą. Ale to nie oznacza, że musi być prosta, i ułożona osiowo do drzwi. W połączeniu z prostym podjazdem, i geometryczną bryłą domu zaczyna dominować nad wszystkim. Prosta ścieżka zrobiona z ciężkich materiałów o jednolitej nawierzchni prowadzi oko do punktu głównego kompozycji nie pozostawiając widzowi na moment refleksji nad otoczeniem i sprawia wrażanie nudy. Człowiek praktycznie omiata taki układ jednym spojrzeniem.

To dalsza część tego co próbyję - Czy macie jakieś uwagi?

james
21-03-2006, 22:06
To prawda, nie ma nudniejszego widoku jak budynek kilka metrów od ogrodzenia i równoległy do niego. Do tego prostopadły podjazd i taka sama ścieżka. Sam buduję budynek skośny w stosunku do drogi, łukowaty podjazd, i ścieżka nie prostopadła do budynku.

landscaper
22-03-2006, 05:09
A teraz wyobraź sobie że do tej prostej drogi dodasz potężne klinkierowe ogrodzenie, bardzo droga kuta brama. I jedyna myśl paniczna ktora mnie nachodzi jak to wszystko zakryć. Bardzo ważna jest też proporcja pomiędzy budynkiem jego odległaścią od ogrodzenia i samum ogrodzeniem. Zacząłem sie nad tym zastanawiać gdy ktoś przy takim układzie poprosił mnie abym zrobił ogród 'amerykański' - jak na filmach. Tylko nie wziąl pod uwagę wielkość domu/odległośc domu od drogi. Oraz oczywiście 'POlskie ogrodzenie.
Artykułu dalej nie piszę tutaj bo nie ma sensu- gazety żyją z reklam i napisanie że to czy to nie podoba mi sie raczej nie wchodzi w rachubę. Bo zaraz na sąsiedniej stronie jest reklama sponsura.

NatkaB
22-03-2006, 06:31
Bardzo ważna jest też proporcja pomiędzy budynkiem jego odległaścią od ogrodzenia i samum ogrodzeniem.

otóż to.. mnie się marzyło piękne klinkierowe ogrodzenie, ale doszłam do wniosku że przy niewielkiej w sumie odległosci od domu całość wyglądałaby przyciężkawo :(

P.S. Jak wyglądają u Ciebie ceny projektów ogrodu on-line? Np. działka 550 m kw, na której stoi dom o powierzchni 130 m kw..

remx
22-03-2006, 06:49
To prawda, nie ma nudniejszego widoku jak budynek kilka metrów od ogrodzenia i równoległy do niego. Do tego prostopadły podjazd i taka sama ścieżka. Sam buduję budynek skośny w stosunku do drogi, łukowaty podjazd, i ścieżka nie prostopadła do budynku.

Też planuję wijący się/łukowaty podjazd. Mam opory przed prostymi podjazdami i podejściami.

jatoja
22-03-2006, 07:08
Nie mogę się zgodzić ze wszyskim o czym piszecie.
Czasem ta geometria podjazdów, proste linie które tworzy nawierzchnia daje nisamowity efekt.
Pare dni temu w okolicy Warszawy byłem na działce gdzie stoi dom o bardzo nowoczesnej architekturze ( Bauhaus, modernizm) białe ściany duże tafle przeszkleń, płaski dach a przed domem podjazd zawijas z kolorowej kostki i najgorsze ogród (tu mam ogromny wstyd bo wiem że robiony przez kolegę po fachu) - ogród zupełnie sztampowy - rozrzucone bez ładyi składu tuje, jałowce i pięciorniki trawnik w zawijasach a'la ameba. Płacz i zgrzytanie zębów - jak można za grubą kasą zepsuć otoczenie tylko dlatego że po łuczku wydawało się ładnej niz po linii prostej - tak więc każdy przykład rozpatrujmy indywidualnie...;)

NatkaB
22-03-2006, 07:20
Nie mogę się zgodzić ze wszyskim o czym piszecie.
Czasem ta geometria podjazdów, proste linie które tworzy nawierzchnia daje nisamowity efekt.
Pare dni temu w okolicy Warszawy byłem na działce gdzie stoi dom o bardzo nowoczesnej architekturze ( Bauhaus, modernizm) białe ściany duże tafle przeszkleń, płaski dach a przed domem podjazd zawijas z kolorowej kostki i najgorsze ogród (tu mam ogromny wstyd bo wiem że robiony przez kolegę po fachu) - ogród zupełnie sztampowy - rozrzucone bez ładyi składu tuje, jałowce i pięciorniki trawnik w zawijasach a'la ameba. Płacz i zgrzytanie zębów - jak można za grubą kasą zepsuć otoczenie tylko dlatego że po łuczku wydawało się ładnej niz po linii prostej - tak więc każdy przykład rozpatrujmy indywidualnie...;)

dokładnie! I tu potrzebna jest konsekwencja - proste, nowoczesne kształty narzucają styl

landscaper
22-03-2006, 07:35
Jotoja Dobrze że mnie strofujesz. I masz 100% racji. Całego arykułu nie puszczę tu , ale żeby nie było tak łatwo z tym projektowaniem to opisuję tam coś takiego też. Niestety wszystko zależy od Człowieka i jego wyczucia. Myślę że w szkołach mogą nauczyć szblonów myślowych ułatwić pewne sprawy ale jak się na tym spocznie to się leży.
Wyczucie wyczucie i jeszcze raz wyczucie.
Na zawijasy, na zmiany stylu(budynek- otoczenie) trzeba mieć miejsce. Prosty przykład i częsty ściana domu poniżej 10 m od ulicy - oczywiście że podjazd prosty(techniczne spojrzenie) ale dojście do drzwi - wystarczy wychylić od osi prostej o 1 m na tej długości i już mam pomiędzy podjazdem a ścieżką atwakcyjny klomb. A ścieżka przy swyj szerokości pow1,2 m daje możliwość chodzenia na wprost.
To oczywiście tylko jeden z przypadków i naprawdę najgorzej jak się generalizuje.
Artykuł będzie dla pisemka ogrodniczo-wnętrzarskiego i tak jak pisałem wcześniej tam rządzi reklama.
Zresztą większość pism podaje półprawdy, artykuły pisane są tak aby można pisać jeszcze ze '100' numerów na ten sam temat.

Piotrek1
22-03-2006, 09:13
landscaper

ponawiam pytanie Natki, ile kosztuje projekt on-line (4,80 a, dom o pow 90 m2 )

magnolia
22-03-2006, 12:12
Jatoja, zgadzam się całkowicie .Cieszę się że ktoś to napisał. Teraz w masie ogrodów jest szkielet oparty o zawijasy, które zwykle z niczym sie nie kleją, z niczego nie wynikają. Na studiach, przy takich pomysłach profesor zawsze pytał- człowieku skąd masz te kształty? Można giąc i wyokrąglać ale naprawdę ostrożnie. A geometryczne ogrody potrafią byc cudne ( nie mówię tu o barokowych rabatach kwietnych)
Pozdrawiam kolegów po fachu.

Mirek_Lewandowski
22-03-2006, 12:30
Zadne formy nie powinny się narzucać. Jezeli ścieżka zatacza łuk, to powinna zakręcać koło jakiegoś obiektu, może to być np. drzewo. Ogród może być regularny (nawet symetryczny), nieregularny, pośredni.. Oczywiście, że układ regularny jest statyczny, ale można go zmiękczyć nasadzeniami. Bardzo ważny jest oczywiście budynek, jego forma, powierzchnia ogrodu, jego kształt, profil terenu. Kompozycje ogrodowe muszą być powiązane z otoczeniem i projektowane w trzech wymiarach, z zachowaniem prostoty, równowagi, skali i proporcji oraz harmonii. Czasami jednak to użyteczność dyktuje pewne rozwiązania

landscaper
22-03-2006, 16:37
Zobaczcie to:
Oprócz przejść typowo funkcjonalnych tworzy się w ogrodach ścieżki łączące elementy ogrodu w jedną całość. Nie biegną one do szczególnych miejsc, choć powinny być uzasadniane architektonicznie. Kończyć się mogą na rzeźbie grupie kamieni lub innych elementach małej architektury. Nie są eksploatowane tak intensywnie jak na froncie, i też dlatego mogą mieć słabszą konstrukcję. Należy unikać na ile to możliwe kończenie ich na ogrodzeniu, jeśli oczywiście funkcja na to pozwala. Takie miejsca można przysłonić roślinami. Jest to ważne w małych ogrodach.
Zdarza się, że architekt może w sposób fizyczny zmusić widza do skierowania uwagi na bliskie otoczenie ścieżki. Równa i wygodna pozwala widzowi błądzić wzrokiem daleko np. angielskie ogrody krajobrazowe. Stosowano w nich rozległe przestrzenie łąk i trawników z różnego rodzaju grupami drzew, prowokując widza do prowadzenia wzroku po odległych zakątkach ogrodu. Ścieżki w nich najczęściej były szerokie i wygodne do chodzenia.
Ścieżka nierówna, wąska zmusza do patrzenie pod nogi, aby zauważyć piękno samej ścieżki oraz jej bliskiego otoczenia. Często nie zauważa się małych drobnych roślin w dużym ogrodzie. Szczególnie ma zastosowanie w ogródkach skalnych i wrzosowiskach. Uważać trzeba aby nie przesadzić i nie zrobić „toru przeszkód”. Należy ustalić kiedy chcemy aby widz koncentrował się na szczegółach a kiedy powinien spojrzeć na całość z perspektywy.

Teska
23-03-2006, 07:33
Bardzo ważna jest też proporcja pomiędzy budynkiem jego odległaścią od ogrodzenia i samum ogrodzeniem.

otóż to.. mnie się marzyło piękne klinkierowe ogrodzenie, ale doszłam do wniosku że przy niewielkiej w sumie odległosci od domu całość wyglądałaby przyciężkawo :(

P.S. Jak wyglądają u Ciebie ceny projektów ogrodu on-line? Np. działka 550 m kw, na której stoi dom o powierzchni 130 m kw..
ja mam do domu 7 metrow i klinkierowe ogrodzenie i kuty plot...i wcale przyciezkawo nie wyglada.... :)

NatkaB
24-03-2006, 13:40
ja mam do domu 7 metrow i klinkierowe ogrodzenie i kuty plot...i wcale przyciezkawo nie wyglada.... :)

bo to też zależy od tego, jaki masz dom :)

NatkaB
24-03-2006, 13:42
Landscaper, a nasze pytanie dotyczące kosztu jest nadal bez odpowiedzi..

Piotrek1
27-03-2006, 11:07
Landscaper, a nasze pytanie dotyczące kosztu jest nadal bez odpowiedzi..


No włąsnie, tak sie traktuje potencjalnych klientów, a ja juz mała reklamę zrobiłem :cry: :roll: :wink:

NatkaB
27-03-2006, 16:32
Landscaper, a nasze pytanie dotyczące kosztu jest nadal bez odpowiedzi..


No włąsnie, tak sie traktuje potencjalnych klientów, a ja juz mała reklamę zrobiłem :cry: :roll: :wink:

Ja tez jestem poważnie zainteresowana :roll:

landscaper
27-03-2006, 18:01
Natka i piotrze
Przepraszam że nie dostaliście mojej odpowiedzi choć pisałem i przesłałem wiadomość przez pocztę forum - może cos źle zrobiłem- jeszcze raz przepraszam i jeszcze raz spróbuję przez pocztę forum. Cieplej sie robi i coraz rzadziej mogę zaglądać na forum.

NatkaB
27-03-2006, 18:34
Natka i piotrze
Przepraszam że nie dostaliście mojej odpowiedzi choć pisałem i przesłałem wiadomość przez pocztę forum - może cos źle zrobiłem- jeszcze raz przepraszam i jeszcze raz spróbuję przez pocztę forum. Cieplej sie robi i coraz rzadziej mogę zaglądać na forum.

Wyślij informację na priv

Piotrek1
28-03-2006, 09:04
Nic nie dostałem,
wyślij na priva !!!
Natka, masz całkiem ładny ogód, u mnie to terra incognita :cry: :roll: :wink:

31-03-2006, 14:55
Zainteresowała mnie Wasz dyskusja o prostych formach w ogrodzie.
Też mam taki zamysł, aby poczynając od podjazdu, uniknąć wszelkich zawijasów.
Ale taki ogród tylko jest chyba trudniejszy do zaaranżowania?
Macie może jakieś zdjęcia takich geometrycznych ogrodów, podjazdów?