PDA

Zobacz pełną wersję : Robią mi TRUMNĘ !!!



Strony : 1 [2]

pawelTSA
21-11-2012, 20:23
Witam. Ja zapłaciłem 6 tyś (wrzesień 2012). Dwa tygodnie roboty od rana do wieczora. Do kosztu materiałów należy doliczyć deski których idzie bardzo dożo.

heine84
23-11-2012, 20:24
:sick:

fenix2
23-11-2012, 22:35
Mam pytanie, ....

Jak coś się dostanie pod dachówką to spłynie po membranie. Nie kombinuj tylko daj.

Carpenter78
25-11-2012, 10:32
Miałem nie dawać ale dałem i tak powinno być.
W razie przecieku lub nawiania śniegu zawsze coś pomoże. Dałem nieprzepuszczalną bo wentyluję z dwóch stron folii.

Pozdrawiam!

kosman
04-02-2013, 11:18
Witam
Jeśli ktoś byłby zainteresowany adaptacją więźby na skosy żelbetowe to proszę o kontakt:
[email protected]
Jestem konstruktorem z uprawnieniami bez ograniczeń i zapewniam doradztwo w tym temacie.

tenobcy
20-06-2013, 15:57
Witam, pozwolę sobie odświeżyć temat.

Też będę miał wylewano-murowane skosy /jakaś cegła, zbrojenie, na to beton/.
Na dach kupiona już dachówka ceramiczna. Razem z nią folia Delta Vent XS 180g/m.
Ocieplenie skosów wełną lub... po lekturze tego tematu - styropianem.

Pytanie: jak to ocieplić/zaizolować? Co najpierw, co potem itd.
Czytałem cały wątek, ale ktoś pisze o malowaniu skosów dysperbitem, inny o tym nie pisze, a ja jestem humanistą i nie bardzo orientuję się w budownictwie.

Zatem, poczynając od dołu:
1. 'betonowo-murowane' skosy,
2. .....................
3. ..........................

Przepraszam za kretyńskie pytanie, ale jak wspomniałem, znam się na tym jak kura na pieprzu, a nie chciałbym, aby któryś z wykonawców wcisnął mi kit.
Dzięki za konkretne odpowiedzi :)

Jan P.
20-06-2013, 21:20
Folia przepuszczalna to nieporozumienie. Styropian ,siatka , klej. Żeby nie dopuścić do dyfuzji pary z pomieszczeń , trzeba zrobić barierę dla niej na suficie np. odpowiednie farby. Dysperbit czy inne mazidło na betonie też niepotrzebny. Jan.

Carpenter78
20-06-2013, 22:22
Mam tak;

-skosy betonowe
-15 cm styropianu (na poziomej powierzchni 25 cm)
-klej z siatką
-krokwie 20 cm
-wełna 10 cm między krokwiami

Widziałem jak dają też folię na beton pod styropian. Wg. mnie chyba to tylko aby nie zamakało w razie przecieku dachu, zakładając że punkt rosy nigdy nie wystąpi na styku betonu i styropianu.
Powinniśmy traktować tę część konstrukcji jak ścianę dwuwarstwową.

Janie,
Dyfuzji pary możemy się obawiać w przypadku płyt k-g i wełny nad nimi położonej. Wiadomo, że zawilgocenie wełny grzebie jej zalety i funkcje.
Beton jest trochę szczelniejszy, ale powinien oddychać bo nad nim jest ułożony nieprzepuszczalny styropian.
Myślę, że nie powinniśmy go zamykać szczelnie od góry i od dołu. To, tak na moje zezowate oko.

Pozdrawiam!

tenobcy
20-06-2013, 23:42
Mam tak;

-skosy betonowe
-15 cm styropianu (na poziomej powierzchni 25 cm)
-klej z siatką
-krokwie 20 cm
-wełna 10 cm między krokwiami /.../
I na to jakaś nieprzepuszczalna folia? Tak wnioskuję z poprzednich Twoich postów.
A membrana, o której pisałem, czyli Delta Vent XS 180g/m potrzebna mi będzie czy nie?

@Mis*n, @Carpenter78, dzięki za podjęcie tematu.

Carpenter78
21-06-2013, 22:54
Tak, mam nieprzepuszczalną folię średniej klasy i wentyluję obie jej strony.
Możesz zastosować przepuszczalną, to dodatkowe zabezpieczenie pokrycia dachowego.

Pozdrawiam!

tenobcy
08-12-2013, 22:12
To znowu ja :)
Chciałbym docieplić 'trumnę' styropianem + wylewka, żeby stryszek służył jako graciarnia i można było po nim chodzić bez obawy..
Na skosach mam wełnę. Dach przykryty dachówką ceramiczną.
Pytanie, jak połączyć warstę wełny ze styropianem, żeby zachować ciągłość izolacji termicznej?
Czy moje kombinacje zamieszczone na rysunku są do przyjęcia?

229194

Kolejne pytanie: czy dawać pod styropian jakąś folię? Jeśli tak, to jaką?

Dzięki za odpowiedzi :)

Carpenter78
08-12-2013, 22:42
Wypełnij czym chcesz, czym łatwiej (styro,wełną, nawet perlitem...)

Ja mam styro 15cm na skosach, które dochodzi do styro na cz. poziomej (25cm). Na styropianie na skosach mam jeszcze 10 cm wełny. Pod spodem nie mam żadnej folii ale jak kiedyś wspomniałem niektórzy dają, budowlaną.

Aha, na poziomym też mam wylewkę 5 cm, jeśli jakaś graciarnia na stryszku to na wylewce.

Pozdrawiam!

przybyl
10-12-2013, 19:01
Witam miłośników mieszkania w trumnach : )
Orkan który nas ostatnio nawiedził ( wcale nie taki znowu silny) dał mi trochę do myślenia, w okolicy odleciało sobie kilka dachów, i zastanawiam się co by tu zrobić żeby mój przyszły dom przed takimi niespodziankami uchronić. Obecnie mieszkam w domu piętrowym gdzie nad piętrem mam drugi strop ( trzeci jeżeli liczyć z piwnicą), i nawet w czasie największych wichur mogę spać spokojny o to że mi sufit z nad głowy nie odleci, budując swój dom nie chciałbym się pozbywać tego komfortu psychicznego.
Spodobał mi się wiec idea skośnie skorupy żelbetowej pod więźbą, większość z was pisze jednak o skorupie grubości 10 cm – czyli w praktyce samonośnej, ale nie zdolnej do przenoszenia większych obciążeń, a czy nie dało by się zwiększyć trochę tej grubości, powiedzmy do 15-18 cm i pławie bezpośrednio do tego skośnego stropu przymocować płatwie.
Chodzi mi po głowie projekt podobny do, http://projekty.lipinscy-projekty.pl/Nikko/ czyli ze ścianą kolankową o wysokość 2 metrów i małym skosie dachu, i tak sie zastanawiam jak by sprawiła się taka skorupa, tyle że o grubość tych 18 cm jako taki prawie strop ze lekko skośnymi bokami, w budynku o tym układzie ? Może by tak w celu uzyskania płaskiej i równej powierzchni zamówić prefabrykowane płyty na te skosy z wystającymi u góry i dołu elementami zbrojenia, ułożyć je na wcześniej przygotowanych miejscach następnie dół powiązać i zalać z wieńcem a górę powiewać i zalać z elementem płaskiego stropu pomiędzy skosami ?

bracki88
10-12-2013, 19:36
Witam miłośników mieszkania w trumnach : )
Orkan który nas ostatnio nawiedził ( wcale nie taki znowu silny) dał mi trochę do myślenia, w okolicy odleciało sobie kilka dachów, i zastanawiam się co by tu zrobić żeby mój przyszły dom przed takimi niespodziankami uchronić. Obecnie mieszkam w domu piętrowym gdzie nad piętrem mam drugi strop ( trzeci jeżeli liczyć z piwnicą), i nawet w czasie największych wichur mogę spać spokojny o to że mi sufit z nad głowy nie odleci, budując swój dom nie chciałbym się pozbywać tego komfortu psychicznego.
Spodobał mi się wiec idea skośnie skorupy żelbetowej pod więźbą, większość z was pisze jednak o skorupie grubości 10 cm – czyli w praktyce samonośnej, ale nie zdolnej do przenoszenia większych obciążeń, a czy nie dało by się zwiększyć trochę tej grubości, powiedzmy do 15-18 cm i pławie bezpośrednio do tego skośnego stropu przymocować płatwie.
Chodzi mi po głowie projekt podobny do, http://projekty.lipinscy-projekty.pl/Nikko/ czyli ze ścianą kolankową o wysokość 2 metrów i małym skosie dachu, i tak sie zastanawiam jak by sprawiła się taka skorupa, tyle że o grubość tych 18 cm jako taki prawie strop ze lekko skośnymi bokami, w budynku o tym układzie ? Może by tak w celu uzyskania płaskiej i równej powierzchni zamówić prefabrykowane płyty na te skosy z wystającymi u góry i dołu elementami zbrojenia, ułożyć je na wcześniej przygotowanych miejscach następnie dół powiązać i zalać z wieńcem a górę powiewać i zalać z elementem płaskiego stropu pomiędzy skosami ?

http://www.youtube.com/watch?v=rp8hvyjZWHs :yes::yes::yes::yes::yes::yes::yes:

przybyl
10-12-2013, 21:44
Kolego bracki88 na szczęście nie jestem inżynierem :P I z tego co pamiętam z dzieciństwa z Looney Tunes, dopóki nie przeczytam w jakieś mądrej książce o istnieniu grawitacji to nie muszę się do niej stosować ;D

No dobra koniec żartów, moje pytanie wynika z faktu iż warunki zabudowy jakie będą mnie najprawdopodobniej obowiązywać ( wczoraj dostałem pismo z urzędu że przedłużają sobie termin na wydanie warunków o dwa miesiące, bo tak .... wrrrrrr...... ), nie pozwolą mi na postawienie domu z pełnym pietrem a jedynie z poddaszem użytkowym. A ja nie chce się pozbywać betonowego stropu znad głowy. Więc kombinuje co by tu zrobić, potem będę tematem męczyć jakiegoś projektanta ale na razie mam jedynie Was szanowni forumowicze : )

fenix2
11-12-2013, 09:47
...
Spodobał mi się wiec idea skośnie skorupy żelbetowej pod więźbą, większość z was pisze jednak o skorupie grubości 10 cm – czyli w praktyce samonośnej, ale nie zdolnej do przenoszenia większych obciążeń, a czy nie dało by się zwiększyć trochę tej grubości, powiedzmy do 15-18 cm i pławie bezpośrednio do tego skośnego stropu przymocować płatwie.
...; ?

Witaj,

Ja mam skosy żelbetowe ~10cm i strop a na tym bezpośrednio leżą płatwie. Ze stropu wypuściłem gwintowane pręty które mocują płatew identycznie jak na murłacie.

przybyl
11-12-2013, 20:28
Witam kolego
Skoro się przyznałeś że posiadasz tego typu rozwiązanie to miałbym kilka pytań : )
Czy użyłeś normalnej więźby czy też była ona w jakiś specjalny sposób przystosowana do tego typu montażu? ( inne proporcje belek, Inn rozstaw ? ) ?
Jak przymocowałeś płatwie do betonu żeby były równo ( i w efekcie nie krzywiło pokrycia dachu ), czytając wątek można dojść do wniosku że skorupa lana po skosie nie jest zbyt równa ? Zastosowałeś jakieś dystanse wyrównujące ?
Czy Twoja skorupa „wypłaszacz” się u góry, a jeżeli tak to czy więźba powyżej wywłaszczenia jest w jakiś sposób powiązana ze skorupą ?
Jak rozwiązałeś kwestie ocieplenia poddasza ?
Czy nie obawiałeś się że skorupa nie uniesie ciężaru dachu, wiem że więźba sama w sobie przenosi obciążenia, ale ~10 cm to nie za wiele ?
Czy miałeś takie rozwiązanie pierwotnie w projekcie czy było to przeprojektowana później ( i jak sobie poradził z tym problemem projektant ? )\

Przeprasza że tak zarzucam pytaniami : D

Carpenter78
11-12-2013, 22:02
Wszystko jest proste jak się podejdzie do tego z rozsądkiem.
Możesz postawić dach na stropie tkz "trumnie" bez problemu.
Warunkiem jest wykonanie podciągów i belek w miejscach podparcia dachu, tj. płatwi, stolca, słupów...
Obliczy Ci to osoba uprawniona oczywiście...
Jeżeli chcesz kłaść krokwie bezpośrednio na żelbecie musi być on odpowiednio mocny (czytaj zaprojektowany).
Ale wez pod uwagę że najlepiej zaizolować taki strop na betonie pod krokwiami w sposób ciągły a tak pakujesz się w wycinanki i jesteś ograniczony do ilości izolacji wysokością krokwi.

Sam mam kilka podciągów dla wzmocnienia konstrukcji na których mógłbym "coś" postawić ale i tak konstrukcje dachu wykonałem zgodnie z projektem i nie jest podparty na płycie.
Kilka zdjęć, może coś podpatrzysz sobie.

https://lh3.googleusercontent.com/-rMHkFMXya5E/UqjOwfko43I/AAAAAAAABRw/cIYgqx8BDKw/w826-h552-no/IMG_1069.JPG

https://lh6.googleusercontent.com/-AAQTkdU7iws/UqjOpGcAvNI/AAAAAAAABRo/N4bAnp98v0g/w826-h552-no/IMG_1071.JPG

https://lh5.googleusercontent.com/-sR7RLbA4hQU/TmNtxVKrNtI/AAAAAAAAAwA/jxlll5OV0gg/w826-h552-no/IMG_1073.JPG

https://lh4.googleusercontent.com/-Kwr9MDzwB6w/TmNtmpQRW8I/AAAAAAAAAv8/d_Un4_TPxJY/w826-h552-no/IMG_1068.JPG

W miejscach płatwi pośrednich mam wyprowadzone pręty gwintowane aby je zamocować ale tylko po to aby mi dach nie "odfrunął".


Pozdrawiam!

przybyl
12-12-2013, 13:07
Dziekuje kolego za wyjaśnienia, trochę mi się rozjaśniło w głowie.
Ale jeszcze mam troche pytań głównie w kwiesti ocieplenia ( ale to wieczorem napisze bo narazie brak czasu ).

Trafiłem też na dzienik budowy w którym jest ładnie ukazany strop nad podaszem, myśle że mniej wiecej o coś takiego mi chodzi:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?213470-Marzenia-si%C4%99-spe%C5%82niaj%C4%85-Arnika-skazana-na-superenergooszcz%C4%99dno%C5%9B%C4%87/page3

przybyl
12-12-2013, 18:33
Jest chwila czasu wiec pisze : )

Jak rozwiązać kwestie mostków termicznych przy murłatach, i płatwich?
W związku z tym że planuje użycie balachodachówki, wydaje mi się że nie mogę do ocieplenia skorupy użyć tylko styropianu, gdyż istnieje ryzyko przegrzania go. Oznacza to że muszę zrobić ocieplenie albo w całości z wełny, albo częściowo ze styro o częściowo z wełny i tu pojawia się problem ocieplania dopiero po położeniu pokrycia, ocieplając przed położeniem pokrycia ryzykuje że zamoczę wełnę, a po położeniu pokrycia może to być potwornie trudne.

fenix2
12-12-2013, 19:47
Witam kolego
Skoro się przyznałeś że posiadasz tego typu rozwiązanie to miałbym kilka pytań : )
Czy użyłeś normalnej więźby czy też była ona w jakiś specjalny sposób przystosowana do tego typu montażu? ( inne proporcje belek, Inn rozstaw ? ) ?
Jak przymocowałeś płatwie do betonu żeby były równo ( i w efekcie nie krzywiło pokrycia dachu ), czytając wątek można dojść do wniosku że skorupa lana po skosie nie jest zbyt równa ? Zastosowałeś jakieś dystanse wyrównujące ?
Czy Twoja skorupa „wypłaszacz” się u góry, a jeżeli tak to czy więźba powyżej wywłaszczenia jest w jakiś sposób powiązana ze skorupą ?
Jak rozwiązałeś kwestie ocieplenia poddasza ?
Czy nie obawiałeś się że skorupa nie uniesie ciężaru dachu, wiem że więźba sama w sobie przenosi obciążenia, ale ~10 cm to nie za wiele ?
Czy miałeś takie rozwiązanie pierwotnie w projekcie czy było to przeprojektowana później ( i jak sobie poradził z tym problemem projektant ? )\

Przeprasza że tak zarzucam pytaniami : D

Więźba została normalna nic nie trzeba było przeprojektowywać.
Płatwie leżą na na poziomej części skorupy więc ona jest mniej więcej równa, resztę poziomują dekarze.
"Czy Twoja skorupa „wypłaszacz” się u góry, a jeżeli tak to czy więźba powyżej wywłaszczenia jest w jakiś sposób powiązana ze skorupą ?"
NIe rozumiem pytania.
Skorupa się nie zarwie ponieważ spoczywa na 2 podciągach biegnących przez całą szerokość domu, a podciągi podparte są 4 słupami żelbetowymi schowanymi w ścianach.
NIe było lanych skosów w projekcie mam doprojektowane. Zdięcia i opisy sa w moim dzienniku budowy.
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?167599-Pionierzy

Opis ocieplenie masz w tym wątku.

przybyl
12-12-2013, 20:42
Przeczytałem cały dziennik, bardzo ładny domek, : ) Na jakim etapie obecnie jesteście ? ( trochę Ci zazdroszczę piwnic, bo bym chciał, ale w naszych warunkach gruntowych to byłby czysty koszmarek )

Z tym wypłaszczeniem to chodziło mi właśnie o to czy jest ta pozioma cześć na górze : ) Pytanie trochę mi kulawe wyszło : /

Czy ten stryszek nad stropem masz w jakiś sposób izolowany od strony dachu ?

fenix2
12-12-2013, 21:20
Strych nie jest niczym odizolowany przynajmniej na razie nic takiego nie planuje. Zresztą chyba nie ma sensu. Obecnie jestem na etapie tynków.

przybyl
13-12-2013, 20:13
To życzę szybki postępów : ) I bliskiego zamieszkania.

Czy któryś z forumowiczy, będących posiadaczami własnej trumny nad głową, próbował liczyć o ile drożej trumienka wychodzi od powszechnie stosowanego rozwiazania tz. foli wełny, karto gipsu ?

fenix2
15-12-2013, 09:25
To życzę szybki postępów : ) I bliskiego zamieszkania.

Czy któryś z forumowiczy, będących posiadaczami własnej trumny nad głową, próbował liczyć o ile drożej trumienka wychodzi od powszechnie stosowanego rozwiazania tz. foli wełny, karto gipsu ?

Koszt takiej "trumny" jest praktycznie identyczny jak zwykłego stropu żelbetowego. Może trochę więcej pracy przy szalowaniu.

adams_m
11-06-2015, 09:51
Witam
Odkopuję temat.
Jestem w trakcie oczekiwania pozwolenia na budowę ale jak to w życiu bywa nasunęło mi się kilka zmian, które chce w projekcie zmienić:
1. Postanowiłem zrobić betonowe skosy - powiedzcie mi czy taka zmiana wymaga nowego pozwolenia na budowę? Chodzi mi o to czy zmieniając skosy na betonowe zmieni się wysokość całkowita budynku = nowe pozwolenie czy jest to zmiana nieistotna.
2. W projekcie mam ściany ceramika 25cm ale ja chce budować z silikatów 18 cm i teraz mój kolejny problem mój budowlaniec (który nigdy skosów lanych nie robił) zastanawia się nad posadowieniem dachu na tak wąskiej ścianie chodzi dokładnie o murłatę, która z tego co pamiętam ma 16cm a więc zostają 2 cm "luzu" czy to się tak da (nie wiem dokładnie co miał na myśli ale może wy wiecie o co chodzi dokładnie). Czy może z tego względu jednak konieczne będzie zrobienie ściany o gr 24cm.
3. Kolejny problem jaki mi przedstawił mój budowlaniec to okna dachowe jak zrobić otwory aby później trafić z dachówką idealnie bo przy normalnym dachu to sobie to jakoś obliczają poprzez odpowiedni rozstaw łat bo płytki na długości nie można przyciąć jak to zrobić.
Mam nadzieję, że napisałem w miarę zrozumiale dla fachowców bo ja jestem na etapie uczenia się:-)
Pozdrawiam i liczę na odpowiedź.

hektor80
11-06-2015, 11:11
ad. Radzę poszukać majstra co już w życiu kilka "bunkrów" wykonał....Właściwe wykonanie tego typu skosów jest konieczne. Zmianę typu skosów wykonuje się poprzez odpowiedni wpis w dzienniku budowy przez kierownika. Przynajmniej u mnie tak było. Ale mój kierownika bardzo dobrze znał mojego majstra i miał o nim bardzo dobre zdanie. Tak w zasadzie to mój majster wszystkim poleca właśnie takie wykonanie skosów.

ad. co do grubości muru, to niech się wypowie kierownik, ale moim zdaniem 19cm to troche mało jak na te wszystkie betonowe stropy. Zrób 24 i będziesz miał spokojną głowę. Ja mam maxa 29 cm, ale to przesada. Teraz dałbym cieńszy....

ad. Co do otworów pod okna. Ja w momencie szalowania skosów, zaprosiłem na budowę dekarzy i oni się dogadali co do wymiarów otworu. Też tak zrób...

Carpenter78
14-06-2015, 10:53
Radzę to co pisze Hektor80!

Otwory na okna w pionie jak najwięcej aby było miejsce na prawidłowe obrobienie wewnątrz. Dachówkę można dociąć jak potrzeba.

Jak coś to pytaj!

Pozdrawiam!

Piotrek2657
29-09-2015, 17:40
Dzień dobry. Mam pytanie do osób, które ocieplały swoja trumnę. Otóż chce położyć na betonowe skosy 2 razy po 8 cm na przekładkę styropian grafitowy. I tutaj moje pytanie - czy trzeba go kleić do betonu? Czy dawać klej pomiędzy 2 warstwy styropianu? Wiem napewno że na wierzch idzie klej z siatką a z resztą mam mały mętlik w głowie bo słyszałem już różne opinie na ten temat. Proszę o poradę. Pozdrawiam wszystkich

Rafal.
29-09-2015, 19:08
Nie wiem jak inni ale ja na żelbet 12cm dawałem na przekładkę 2 razy po10cm styropianu grafitowego.Pierwsza warstwę kleiłem na zaprawę do styropianu, a drugą kładłem bez kleju, wypełniałem tylko pianą szczeliny między płytami jeżeli takowe były, na to siatka i klej. W moim przypadku obydwie warstwy zmieściły się pod krokwiami. Pamiętaj że ten beton nie idealnie prosty tak jak ściana i na klej z puszki tego raczej nie przykleisz. Jak sobie przypomnę to docieplanie to słabo mi się robi ile to było roboty. Ja mam dach kopertowy z 5 oknami dachowymi i 4 lukarnami.

hektor80
29-09-2015, 19:30
Skoro bedziesz dawal na wierzch klej i siatke to bezwzglednie klej do stropu bo niby co docisnie ten styropian?.
Ja pomimo ze robilem wylewke na styro, to i tak kleilem stytopian do skosów. Druga warstwe rowniez kleilem. Nie wierzylem fachofcom co mowili "panie, beton dociśnie a jak nie to ja kolanem docisne ...."

Jak chcesz miec pewnosc dobrze ocieplonego stropu to trzeba przykleic.. mi zeszlo prawie 2 tygodnie :)

Piotrek2657
30-09-2015, 15:36
Witam i dziękuję za zainteresowanie i pomoc. U mnie jest dach dwuspadowy z 5 oknami dachowymi. 16 cm styropianu mieści się pod krokwy i majster mówił, że nie ma potrzeby klejenia styropianu bo od dołu będzie dociśnięty do murłaty a potem będzie się opierał jeden na drugim, jedynie nad oknami trzeba przykleić bo nie będzie miał podparcia. Nie wiem czy jego tok rozumowania jest do końca słuszny...

fenix2
02-10-2015, 09:34
Ja na skosach kleiłem na piankę 2 warstwy druga również. Na Stropie nie kleiłem bo po co.

kemot_p
19-01-2016, 11:18
Witam, również dołączam do grona miłośników mieszkania w "trumnie":)
Do lanych skosów przekonała mnie większa masa akumulacyjna budynku, lepsza wiatroszczelność i izolacja (celuję w dom raczej energooszczędny), oraz zabezpieczenie się przed coraz bardziej w ostatnich latach kapryśną pogodą. Chciałbym zapytać o kilka spraw, które dla laika są ważne. O ile zmniejszy się ścianka kolankowa w sosunku do zabudowy z k-g. Czy ktoś z Was dysponuje jakimiś rysunkami z przekrojem takiego stropu i rysunkiem połączenia lanego skosu z wieńcem na ścianie kolankowej? Niby sobie to jakoś wyobrażam, ale nie do końca. Jak jest przymocowana murłata? Wymyśliłem sobie, że zachowująć ciągłość opieplenia chciałbym dać ok. 20 cm styropianu na skosy i jeszcze 15 między krokwie. W takim rozwiązaniu krokwie nie leżą na skosach, tylko są w powietrzu - taka koncepcja jest ok?

P.S.
@hektor80
Usunąłem posty, żeby nie śmiecić w wątku o podłogówce.

hektor80
19-01-2016, 13:04
@hektor80
Usunąłem posty, żeby nie śmiecić w wątku o podłogówce.

:)

Co do wysokości ścianek kolankowych. Wydaje mi się że nic się nie zmniejszy. Po prostu robisz taką jaka ma być. Ale przez to zwiększy się wysokość budynku. Murłata przymocowana jest za pomocą prętów do wieńca. Krokwie opierają się na dole na murłacie a wyżej na płatwi pośredniej (stolcu)...
343770
343771
343772
343773

kemot_p
19-01-2016, 14:56
Na zdjęciu nr 1 zbrojenie skosu łączy się ze zbrojeniem wieńca? Dobrze to widzę?
Murłatę podniosłeś, żeby się ocieplenia więcej zmieściło? Jaką masz grubość tego stropu na zdjęciach?
A te podpory pod płatwią to one się opierają tylko na stropie, czy pod spodem (pod stropem) jest jakiś słup/ścianka?

hektor80
19-01-2016, 15:10
Na zdjęciu nr 1 zbrojenie skosu łączy się ze zbrojeniem wieńca? Dobrze to widzę?
Murłatę podniosłeś, żeby się ocieplenia więcej zmieściło? Jaką masz grubość tego stropu na zdjęciach?
A te podpory pod płatwią to one się opierają tylko na stropie, czy pod spodem (pod stropem) jest jakiś słup/ścianka?

Tak, zbrojenie skosu jest połączone ze zbrojeniem wieńca. To właśnie tworzy tą stabilną kapsułę. Gdybym nie podnosił murłaty to weszło by tylko ok 15-17cm styro. Podniosłem o 8cm. Miejsca się zrobiło na 30cm ale niestety dałem tylko 22cm :mad:....(Teraz będę musiał to uzupełnić albo granulatem styropianowym albo ekofibrem). Później na to poszła szlichta ok 4cm grubości coby żaden gryzoń tam się nie dostał.
Skosy są ok 8cm grubości. Strop płaski ok 10cm. Podpory opierają się tylko na stropie. Pod stropem są oczywiście ścianki... :)

adams_m
09-03-2016, 13:36
Witam
Będę miał wylewane betonowe skosy, które następnie ocielę 20cm styropianu mam tylko jeden dylemat ponieważ chcę zastosować blacho dachówkę zastanawiam się tylko czy pod wpływem wysokich temperatur w lecie z czasem nic temu styropianowi się nie stanie? Utleni się czy w jakiś inny sposób ulegnie uszkodzeniu? Od tego zależy czy pójdę w blachę czy jednak dachówkę.

hektor80
09-03-2016, 14:02
Witam
Będę miał wylewane betonowe skosy, które następnie ocielę 20cm styropianu mam tylko jeden dylemat ponieważ chcę zastosować blacho dachówkę zastanawiam się tylko czy pod wpływem wysokich temperatur w lecie z czasem nic temu styropianowi się nie stanie? Utleni się czy w jakiś inny sposób ulegnie uszkodzeniu? Od tego zależy czy pójdę w blachę czy jednak dachówkę.

Pytanie czym zabezpieczysz ten styropian. Klejem i siatką czy szlichtą betonową... Jeżeli to pierwsze to faktycznie może być problem z temperaturami. Ja mam wylaną posadzkę na skosach ale również mam dachówkę...

adams_m
10-03-2016, 07:19
całość klej i siatka a na stryszku dodatkowo wylewka.

greatbuilder
18-04-2016, 15:03
Pytanie czym zabezpieczysz ten styropian. Klejem i siatką czy szlichtą betonową... Jeżeli to pierwsze to faktycznie może być problem z temperaturami. Ja mam wylaną posadzkę na skosach ale również mam dachówkę...

Dla uściślenia chciałem zapytać czy masz wylane coś w rodzaju wylewki na skosie?

Wszystko się u Ciebie mieści pod krokwiami? A jeśli tak, to co masz w przestrzenich między krokwiami?

A przy okazji, zapytam jeszcze o to podniesienie płatwi pośredniej. W jaki sposób jest to przytwierdzone do betonu, czy tylko sobie na nim leży?

hektor80
18-04-2016, 15:17
Dla uściślenia chciałem zapytać czy masz wylane coś w rodzaju wylewki na skosie?

Wszystko się u Ciebie mieści pod krokwiami? A jeśli tak, to co masz w przestrzenich między krokwiami?

A przy okazji, zapytam jeszcze o to podniesienie płatwi pośredniej. W jaki sposób jest to przytwierdzone do betonu, czy tylko sobie na nim leży?

Tak, mam wylewkę. Podniosłem murłatę żeby bez problemu zmieścić tam styropian + tą wylewkę.... Ta płatewka pośrednia nie jest przytwierdzona do betonu....

353309

greatbuilder
19-04-2016, 10:41
Dzięki za odpowiedź.

Ja jestem właśnie w trakcie szalowania pod te skosy. Też miałem problem żeby nachylenie krokwi było takie samo jak nachylenie tego betonowego skosu. Poszedłem troche inną droga. Zamiast podwyższenia płatwii pośredniej, obniżyłem murłatę. Mam przez to mniejsza przestrzeń między betonem a krokwią, ale ja i tak mam wysokie krokwie (18cm). Wychodzi mi około 9cm między krokwią i betonem, zatem ponad 20cm ocieplenia mi wejdzie, część pod krokwie a część między. Zostanie jeszcze kilka cm na szczelinę wentylacyjną.

Tak to mniej więcej wygląda na koncepcyjnym rysunku:

353373

hektor80
19-04-2016, 11:43
Dzięki za odpowiedź.

Ja jestem właśnie w trakcie szalowania pod te skosy. Też miałem problem żeby nachylenie krokwi było takie samo jak nachylenie tego betonowego skosu. Poszedłem troche inną droga. Zamiast podwyższenia płatwii pośredniej, obniżyłem murłatę. Mam przez to mniejsza przestrzeń między betonem a krokwią, ale ja i tak mam wysokie krokwie (18cm). Wychodzi mi około 9cm między krokwią i betonem, zatem ponad 20cm ocieplenia mi wejdzie, część pod krokwie a część między. Zostanie jeszcze kilka cm na szczelinę wentylacyjną.

Tak to mniej więcej wygląda na koncepcyjnym rysunku:

353373

Na styropian dajesz klej czy wylewke?

greatbuilder
19-04-2016, 13:08
Póki co, jest plan dać na skosach klej wzmocniony siatką. Na części poziomej będzie wylewka, bo w przyszłości chciałbym zagospodarować ten stryszek nad poddaszem.

katarzynkaHK07
22-04-2016, 16:31
Witam. Też planuję betonowe skosy i zastanawiam się czy nie można byłoby ich ocieplić pianą otwarto-komórkową? Co o tym myślicie?

fenix2
23-04-2016, 09:37
Witam. Też planuję betonowe skosy i zastanawiam się czy nie można byłoby ich ocieplić pianą otwarto-komórkową? Co o tym myślicie?
Można pianą. A dlaczego nie zamknięto-komorową?

katarzynkaHK07
23-04-2016, 11:55
Sama nie wiem, może to już za duży ciężar przy betonowych skosach, deskowaniu i dachówce? . :rolleyes:

Norbi_
24-04-2016, 12:31
Jakie będą różnice miedzy zastosowaniem piany zamknięto-komórkowej a otwart na lanych skosach?
Piana ZK zatrzyma parę wodną a piana OK powinna umożliwić swobodny jej przepływ?

dziku80
25-10-2016, 13:22
I ja dołączyłem do fanów trumny. Jestem po ich wylaniu i mam już więźbę. Pomiędzy skosem a krokwią mam ok 15-18 cm przestrzeni. Krokwie 7x18cm. Pasuje to teraz ocieplić. Marzy mi się 15cm styropianu na skos i 10-15 pomiędzy krokwie, ale tu się pojawiają "ale". Majster, który mi to wszystko robi dałby styropian na skosy, ale pomiędzy krokwie watę... Czy krokwią, które powyżej styropianu będą wystawać ok 3-5 cm (a reszta w styro) coś grozi? Jak wiadomo więźba jest świeża, mokra z sama z siebie a i jeszcze ostatnio nic tylko leje więc dodatkowo ją zmoczyło. Czy to nie zapleśnieje? Nie będzie później gnić? Styropianu idealnie się nie dotnie, trzeba przy krokwiach "objechać" pianką... Teoretycznie robi się to bardzo szczelne. Do tego jak się na styropian da siatkę i klej to ona tez będzie się stykać z krokwiami... A więźba pracuje, czy to nie popęka? Dodatkowo jak dobrze ocieplić murłatę? Też styropianem? Ktoś z Was już tak ocieplał i może podzielić się doświadczeniami?

Jan P.
25-10-2016, 13:34
A po co siatka i klej ? Jan

hektor80
25-10-2016, 13:54
daj styropian między krokwie. nic sie nie stanie...jeżeli drzewo jest świeże to wełna będzie mokra.co do murłaty, to ociepl ją przed dachem. potem będzie problem z dokładnym ociepleniem

hektor80
25-10-2016, 13:56
siatka klej, jak najbardziej... styropian zabezpieczyć trzeba.... ja mam wylewkę...

dziku80
25-10-2016, 14:13
A po co siatka i klej ? Jan

A nie? Styropian się nie utlenia? Może nie opisałem całości... Nie będę deskował dachu... A przynajmniej na razie nie zamierzam (koszt).

Jakoś nie daje mi spokoju wilgoć w krokwiach i murłacie (może niepotrzebnie). Z drugiej strony nie wierzę, że wata sama z siebie też nie "naciągnie" wilgoci i po pewnym czasie "sflaczeje"...

Jan P.
25-10-2016, 14:40
A nie? Styropian się nie utlenia? Może nie opisałem całości... Nie będę deskował dachu... A przynajmniej na razie nie zamierzam (koszt).

Jakoś nie daje mi spokoju wilgoć w krokwiach i murłacie (może niepotrzebnie). Z drugiej strony nie wierzę, że wata sama z siebie też nie "naciągnie" wilgoci i po pewnym czasie "sflaczeje"...

To wystarczy pomalować.

BigSack
12-07-2017, 10:59
Jesteś osobą o dużym poczuciu humoru, ale w Twojej prowokacyjnej wypowiedzi jest dużo racji. Pytanie główne brzmi: Czy projektant Twojego domu przewidział zastosowanie mechanicznego systemu wentylacyjnego. Klasyczny, grawitacyjny system wentylacyjny przy wykonaniu ścian i stropów dobrze izolowanych oraz zastosowanie okien o współczynniku K0,7 spowoduje, że nie będziesz miał czym oddychać. Miłych przemyśleń.

pstawik
24-07-2017, 07:13
:)

Co do wysokości ścianek kolankowych. Wydaje mi się że nic się nie zmniejszy. Po prostu robisz taką jaka ma być. Ale przez to zwiększy się wysokość budynku. Murłata przymocowana jest za pomocą prętów do wieńca. Krokwie opierają się na dole na murłacie a wyżej na płatwi pośredniej (stolcu)...
343770
343771
343772
343773
Hektor80, czy mógłbyś zamieścić zdjęcia z etapu już po ociepleniu? Ewentualnie z czasu kiedy kładłes styropian? Chciałbym zobaczyć jak to się "upychało" między więźbę.

ezg2014
24-07-2017, 10:54
Wytłumaczcie mi jaki jest sens robienia betonowych skosów? Nie lepiej zrobić pełne piętro? Będzie wygodniej a cenowo to samo. Nie mówiąc już o problemach z ociepleniem skosów betonowych, bo to rzadkie i niestandardowe. Jedyne wytłumaczenie to MPZP, który zakazuje domów piętrowych.

hektor80
24-07-2017, 22:42
No i sobie sam odpowiedziałeś....


. Jedyne wytłumaczenie to MPZP, który zakazuje domów piętrowych.

hektor80
24-07-2017, 22:52
Hektor80, czy mógłbyś zamieścić zdjęcia z etapu już po ociepleniu? Ewentualnie z czasu kiedy kładłes styropian? Chciałbym zobaczyć jak to się "upychało" między więźbę.

Kilka zdjęć..mam ich niestety mało...
393714
393715
393716
393717

Kemotxb
24-07-2017, 23:30
Wytłumaczcie mi jaki jest sens robienia betonowych skosów? Nie lepiej zrobić pełne piętro? Będzie wygodniej a cenowo to samo. Nie mówiąc już o problemach z ociepleniem skosów betonowych, bo to rzadkie i niestandardowe. Jedyne wytłumaczenie to MPZP, który zakazuje domów piętrowych.

No to weź wytłumacz czemu robić lekką zabudowę na poddaszu (KG, wełna zamiast monolitu) ? skoro też można zrobić pełne piętro. Pełne piętro podnosi cały budynek, pod dachem masz kawał strychu, bardziej skomplikowaną więźbę. wcale nie jest taniej, taniej by było gdyby dach mieć płaski, z papą, ale mało który MPZP (WZ) na to pozwala. Pełne piętro wymusza dodatkowe okna, wydłuża kominy, wzrasta koszt elewacji itd.

pstawik
25-07-2017, 13:59
Kilka zdjęć..mam ich niestety mało...
393714
393715
393716
393717
Pierwszą warstwę kleiłeś klejem z puchy do skosów? Potem warstwy między sobą też sklejałeś? Co Cię przekonało do zrobienia wylewki na styro zamiast klej + siatka? Gdybyś miał ocieplać między krokwiami, to jakbyś to zrobił? Tak jak masz teraz i na to wylewka, potem znowu styro między krokwie i co na ten styro? A co między styro i krokwie?
Z góry dzięki za odpowiedź na tyle pytań ;)

ezg2014
11-02-2018, 19:22
Czy można zamiast styropianu do ocieplenia betonowych skosów i stropu użyć pianki?

hektor80
12-02-2018, 08:41
Czy można zamiast styropianu do ocieplenia betonowych skosów i stropu użyć pianki?

pewnie że można.. szybciej i pewniej