PDA

Zobacz pełną wersję : wyodrębnienie lokalu mieszkalnego



n0rek
29-03-2006, 13:47
Witam
stuacja jest taka :
znajoma zajmuje piętro domu, natomiast pozostałą część reszta rodziny, chciała by wyodrębnić lokal mieszkalny który zajmuje (oddzielne wejście, oddzielnie wszystkie media), a następnie sprzedać te mieszkani, (składa sie tak, że ja chcę je kupić), i w zwiazku z tym mam kilka pytań:
1. jak to zrobić najszybciej?? i jak długo trwa??
2. jaki jest koszt wyodrębnienia??
3. czy reszta rodziny może zablokować wyodrębnienie lokalu, jezeli tak co wtedy.?
pozdrawiam

Andrzej

RysieK
30-03-2006, 11:07
Można to zrobić, trwa około tygodnia.
Musisz mieć zaświadczenie, że pomieszczenia stanowią oddzielny lokal.
Wszystko powie ci notariusz.
Ja tak kupowałem swoją część. W momencie kupna wyodrębnione zostały lokale mieszkalne w nieruchomości. Każdy otrzymał własną księgę wieczystą.
Wraz z przyszłymi współwłaścicielami musicie podzielić wszytkie zakamarki w domu i ziemię (ogród).
RysieK

Tomasz M.
30-03-2006, 11:43
Każdy współwłaściciel może nie zgodzić sie na ustanowienie odrębnej własności lokalu i wtedy pozostaje sąd - postępowanie o zniesienie współwłasności - najmarniej kilka miesięcy.

Jeśli jest zgoda wszystkich współwłaściel, to faktycznie najlepiej zaczać od notariusza. Szczególnie, że gros kosztów będzie stanowić taksa notarialna (zależy od wartości nieruchomości) i opłaty za założenie i wpis do księgi wieczystej, które także pobiera notariusz.

Zaświadczenie o samodzielności lokalu wydaje starosta. Nie wiem jakich podkładek potrzebuje żeby je wydać.

Tomasz M.
30-03-2006, 11:50
Jeszcze jedno: jeśli jest zgoda współwłaścicieli, najwygodniej załatwić wydzielenie lokalu i jego kupno za jednym zamachem - w umowie sprzedaży ustanowiona zostanie odrębna własność lokalu od razu na rzecz nabywcy.

ania
21-05-2006, 22:22
Zaświadczenie o samodzielności lokalu wydaje starosta. Nie wiem jakich podkładek potrzebuje żeby je wydać.

Starosta będzie chciał inwentaryzacji i opinii rzeczoznawcy.

darks
26-05-2006, 10:06
Zaświadczenie o samodzielności lokalu wydaje starosta. Nie wiem jakich podkładek potrzebuje żeby je wydać.

Starosta będzie chciał inwentaryzacji i opinii rzeczoznawcy.
Trudno powiedzieć co będzie chciał starosta, w tym kraju każdy urząd sam sobie rzepke skrobie. Przechodziłem całą tą procedurę. U mnie nic nie chcieli (oprócz wniosku oczywiście) ale moze dlatego, ze to nowy budynek i od poczatku miało tak byc, ze 2 lokale. Natomiast probowali mi wmówic, ze maja 30 dni a jak sprawa bedzie skomplikowana to 60 dni na wydanie zaswiadczenia. Jak w 8 dniu stawilem sie po odbior zaswiadczenia i go nie wydali to napisalem skarge na nietrzymanie się terminu (zgodnie z KPA na wydanie zaswiadczenia mają 7 dni) no i po 2 czy 3 dniach wydali, napisali mi tylko jakies głupawe pismo, ze termin z KPA czasem jest trudny do dotrzymania bo oni muszą cos zweyfikować czy sprawdzić.
Wnioski końcowe: zaświadczenie o samodzielności lokalu - 7dni i notariusz -taka jest teoria a praktyka zależy od każdego urzędu, niestety

WiktorRylski
21-01-2014, 08:17
Starosta będzie chciał inwentaryzacji i opinii rzeczoznawcy.

Ale należy się do niego udać z odpowiednim dokumentem, wystarczy coś takiego np?
http://budownictwo.pl/darmowe-wzory-dokumentow/zarz%C4%85dzanie/wniosek/wniosek+o+samodzielno%C5%9B%C4%87+lokalu_72.html