PDA

Zobacz pełną wersję : Nie działa cyrkulacja c.w.u. w jednym z pomieszczen



tomek_2
31-03-2006, 21:00
... a konkretnie w lazience na pietrze. W pozostalych pomieszczeniach jest OK, po odkreceniu kurka leci goraca woda. Natomiast - pechowo - w w lazience na pietrze, mimo poprowadzonej rurki cyrkulacyjnej cyrkulacja nie dziala (chyba) ani przy prysznicu ani przy kranie, bo na ciepla wode czekam do minuty i marnuje przez to sporo wody. Wydaje mi sie, ze po zrobieniu instalacji i przed polozeniem plytek bylo OK (ale pewnosci 100 proc. nie mam), natomiast w tej chwili juz wszystko zabudowane, glazura polozona, a cyrkulacja do bani. Czy przyczyna moze byc zapchana rura cyrkulacyjne? Mysle tez sobie, ze moze hydraulik za dluga ja zgrzewal i od wewnatrz w jakims miejscu zgrzew zablokowal przeplyw? Pompa cwu Leszno, zasobnik do wody 150l. Aha - w pomieszczeniu dolnym, od ktorego biegnie w gore pion do tej pechowej lazienki cyrkualcja dziala. Co moge zrobic, by wybadac przyczyne i ja naprawic? Czy moze tez byc zbyt slaba pompa c.w.u.? Czy powinienem zdemontowac zawor odcinajacy cwu w pomieszczeniu dolnym i sprawdzic, czy do tego miejsca jest przeplyw? Ale nawet jesli bedzie, to i tak nie odkryje samej rury cwu nigdzie na gorze, bo laczy sie z glowna rura cieplej wody w scianie.
A potem jakos przepychac te rurke cwu? Jej srednica w srodku to 8-10 mm-przepchanie chyba nie bedzie proste?

mariobros35
31-03-2006, 23:14
tomek do górnej łazienki pionem idą u ciebie 3 róry zimna,ciepła,cyrkulacyjna.zainstaluj na rórce od ciepłej zawór kólowy i na rórce cyrkulacyjnej zawór kólowy.zamknij zawór na rórce od ciepłej wody natomiast na cyrkulacyjnej pozostaw otwarty pójdz do góry i odkręć kran w ten sposób sprawdzisz drożność rórki cyrkulacyjnej potem zamknij zawór na cyrkulacji a otwórz na rórce z ciepłą wodą i postąp podobnie a przekonasz sie co do drożności rórki z ciepłą wodą

tomek_2
01-04-2006, 08:32
Dzieki ogromne - takie proste, a nie wpadlem na to. Sprawdze na pewno w ten sposob.

tomek_2
01-04-2006, 21:27
Niestety - drozna tylko rurka cwu, a cyrkulacja cwu niedrozna. Zrobilem test, jak radzil mariobros35 - rura cyrkulacyjna woda nie plynie do
gory. Cyrkulacja nie dziala takze w lazience dolnej przy baterii wannowej. Jestem podlamany. W calym domu nowa instalacja a cyrkulacja dziala tylko w 1 czesci domu (zrobilem podobny test i jest OK), w drugiej - dla mnie zdecydowanie wazniejszej - litry zimnej wody dalej odplywaja do sciekow wraz z moja kasa. Mozecie sobie wyobrazic, co czuje w stosunku do s.........now, ktorzy mi to montowali.
Nawiasem mowiac, jestem prawie pewien, ze jest to kolejny sabotaz, ktorzy zrobili - na poddaszu przy 3 grzejnikach rurki byly zapchane pianka montazowa. Odkrylem to przy zmianie grzejnikow na troche mniejsze i robieniu nopwych podejsc. Nie pytajcie o spisana umowe, prosze... Zaproponowali w miare przystepne ceny, nie wygladali na kryminalistow - ktorymi sie w koncu okazali. Nie podobalo im sie bardzo, kiedy ja - jako inwestor ich zatrudniajacy - mialem wlasny punkt widzenia na temat dokladnosci montazu instalacji i zwracalem "ch... panom" uwage, ze np. podejscia do baterii montuje sie na listwie montazowej, nie zas "na oko i gwozdzia", albo, ze srednice rur do wody powinno sie stopniowac.
Blagam instalatorow hydraulikow o jakas rade.

mariobros35
01-04-2006, 21:54
tomek jedynym wyjściem z sytuacji (oprucz kucia ścian) u ciebie jest pruba udrożnienia rurki cyrkulacyjnej sprężonym powietrzem z kompresora po uprzednim spyszczeniu wody z rór.

1950
01-04-2006, 22:08
podejrzewam, że sprężone powietrze nic nie da,
pisałeś, że podejścia pod grzejniki miałeś zapiankowane,
istnieje duże prawdopodobieństwo, że cwu też tak będzisz zatkane,
jest coś takiego jak czyściki do pistoletów na piankę,
spróbuj wlać to świństwo do rury i poczekać co się będzie działo,
na piankę, powinno zadziałać,
sprawdź przedtem, jaki to ma wpływ na materiał z którego masz instalację,
powodzenia :lol:

tomek_2
01-04-2006, 22:29
1950 - kurcze, to mnie nie pocieszyles :( Lac taki specyfik do rurki z polipropylenu? W poniedzialek bedzie hydraulik. Najpierw ma odkrecic srubunek na zaworze na rurce cwu i sprawdzic, czy do tego miejsca doplywa woda, czy tez nie. Potem bedzie proba ze sprezarka. A potem moze ze sprezyna - o ile sa sprezyny, ktore moga przepchac taka rure. A potem - jak nic nie pomoze - chyba telefon do ruskiej mafii :D A na powaznie - potem, to juz pewnie tylko kamera termowizyjna? A moze bedzie mozna zastosowac jeszcze inne rozwiazanie?

1950
01-04-2006, 22:41
kamera Ci nic nie da, ale możesz spróbować,
spróbuj jednak ten czyścik, polipropylenowi to nic nie zrobi,
zresztą, tak jak napisałem, zrób próbę poza instalacją,
a kamerę to sobie przelicz, co się bardziej kalkuluje, nawet jak by coś wykazała, to i tak będziesz musiał to usunąć,
i pozostanie Ci kucie, albo usunięcie korka w inny sposób[/b]

tomek_2
18-04-2006, 22:35
Powiedzcie mi, jak to jest w koncu z dzialaniem cyrkulacji? Wg tego, co napisal mariobros35 po zakreceniu zaworu na rurze glownej od cieplej wody i otwarciu zaworu na rurce cyrkulacyjnej woda powinna plynac przez rure cyrkulacyjna. Natomiast wg hydraulika, ktory u mnie dzisiaj byl i sprawdzal droznosc tej nieszczesnej rury cyrk. w opisanej przeze mnie sytuacji woda nie poplynie rurka cyrkulacyjna. Wg niego pompa pompuje wode w kierunku do zbiornika cwu i stamtad dopiero cwu wypychana jest rura cyrkulacyjna do ukladu.Twierdzil, ze zawor zwrotny na pompie cyrk. cwu uniemozliwia przeplyw wody w druga strone i dlatego tez doswiadczenie z zakreceniem zaworu cwu i otwarciem zaworu cyrkulacji cwu wcale nie sprawdzi droznosci tej ostatniej, bo woda i tak nie poplynie. Natomiast podlaczyl sprezarke do rury cyrk. i otworzyl baterie prysznicowa w lazience gornej i przeplyw byl, poniewaz sprezone powietrze uchodzilo przez te baterie. Wg mnie jednak wody nie ma w tej rurce cyrkulacyjnej (a w kazdym razie nie ma jej obiegu) bo na ciepla wode u gory dalej czekam dlugo i wylewam wczesniej litry zimnej. Czy moze pompa cyrk. jest za slaba? A moze nastepny hydraulik "wie swoje" a nie to, co wiedziec powinien?

mariobros35
18-04-2006, 23:29
tomek_2 czy wspomniany hydraulik podłonczył powietrze do róry cyrkulacyjnej po zdemontowaniu zaworu zwrotnego przy pompie jeżeli tak zrobił i u góry z bateri leciało powietrze to cyrkulacja jest drożna i muśisz sprawdzić pompę cyrkulacyjną (czy funkcjonuje)

mariobros35
18-04-2006, 23:33
Istnieje też możliwość że zapowietrzona pompa cyrkulacyjna i trzeba ją odpowietrzyć na półśrubunkach

szczyglo
19-04-2006, 09:30
Hydraulik ma rację, rurką cyrkulacyjną woda powinna płynąć tylko wkierunku zasobnika, w przeciwnym nie - zatrzyma ją zawór zwrotny. Ja mam takie propozycje : ponieważ podejrzewasz hydraulików, sprawdź więc czy rurki cyrkulacyjne nie są zapchane blisko pompy (rozumiem że tylko tam jest dostęp do rur bez kucia ścian i zrywania glazury?), jeśli użyjesz linki stalowej to sprawdzisz nawet niezłą odległość (myślę że może się udać przepchnąć nawet na kilka metrów - pod warunkiem że pokonasz kolanka i załamania).
A tak naprawdę to z moich doświadczeń wynika że u Ciebie może być problem z tym że masz sporo obwodów cyrkulacyjnych (z opisu wynika że przynajmniej trzy : w pozostalych pomieszczeniach jest OK) więc, jak można wnioskować znając zasady hydrodynamiki, pompa będzie pchała wodę najwydajniej do obwodu w którym napotyka najmniejszy opór przepływu, w obwodach w których opór przepływu jest większy (np. taka sama odległość, ale więcej kolanek niż w obwodzie z najmnieszym oporem) przepływ będzie znacznie słabszy, a w obwodzie z największym oporem przepływu nie będzie w ogóle, lub będzie bardzo słaby. Spróbuj stłumić pozostałe obwody (dla próby możesz je zamknąć całkowicie), np. dodatkowym zaworem, i wtedy sprawdzić obwód wadliwy.

tomek_2
19-04-2006, 13:30
Czyli moze sie okazac, ze pompa cyrk. jest za slaba i potrzebna jest mocniejsza, jak rozumiem? I wobec tego potwierdzacie, ze proba z zamknieciem zaworu zwu i otwrciem zaworu na rurze cyrkulacyjnej nie sprawdzi droznosci tej drugiej, bo nie poplynie przez nia woda?

sSiwy12
19-04-2006, 13:44
Tomek, a może spróbuj narysować schemat instalacji CWU. Z tego, co czytam, wynika, że jest drożność całości obiegu. Problem może być po stronie wadliwego zainstalowania pompy. W obiegach "zamkniętych" mniejsze znaczenie ma punkt w których instalujemy pompę obiegową. W opisanym układzie mamy do czynienia z istalacją "w pewnym stopniu otwartą", a w takim przypadku pompę instaluje się na "obiegu" najtrudniejszym np. pionowym. Spróbuj narysować ten schemat.

Krzysiek_3miasto
19-04-2006, 14:04
woda wybiera droge o najmniejszym oporze i to sie zgadza ale w tym przypadku nie ma co wybierac...przeciez lejac litry wody czekajac na ciepla nasz zmartwiony forumowicz otwiera tylko jeden kran....woda nie ma wyboru i musi leciec wiec na ilosc kolanek i opory hydrauliczne nie zwracalbym uwagi...radze popatrzec, czy cwaniaczki nie zapchali tej cyrkulacji, czekajac na utarcie nosa inwestora i na telefon z prosba naprawy (oczywiscie za kase),jak zapchali to w takim miejscu zeby sie nie napracowac wiec pomysl gdzie i tam sprawdz...a w ogole to nie chce mi sie w to wierzyc...nie zaplacilbym grosza dopuki nie sprawdzilbym ze jest wszystko ok...to na przyszlosc :wink:

Wiech
19-04-2006, 14:04
W firmie której pracuje miałem podobny przypadek.Rura od zimnej wody była bardzo cieńka ok 12 mm.(plastik na zgrzewarkę).Fachu uczył się młody hydraulik.Woda prawie wcale nie leciała.Okazało sie po wycięciu instalacji, że w miejscu zgrzewu przelot jest jak główka od szpilki.Wiech

sSiwy12
19-04-2006, 14:19
Jest jeszcze jeden sposób aby sprawdzić drążność obiegu wtórnego - dosyć drastyczny, ale skuteczny. Zakręć zawór główny dopływu wodu do CWU, odkręć , lub rozszczelnij (jeśli jest to możliwe) połączenie obiegu wtórnego (pionu) i lekko odkręć zawór główny. Jeśli będzie "potop", to winw jest po stronie pompy obiegu wtórnego. Albo źle umiejscowiona, albo za słaba, albo (tak jak ktoś wcześniej wspomniał) trzeba "przydławić pozostałe obiegi wtórne.

tomek_2
19-04-2006, 14:26
Szkoda, ze nikt z was nie jest z rejonu Lodzi - zamiast dyskutowania zaprosilbym i pokazal, jak to wyglada. Przeplyw przez rure cyrk. niby jest, bo sprawdzane bylo sprezarka, ale fakt - jak duzy - to trudno sprawdzic.

sSiwy12
19-04-2006, 14:34
Daj, jeśli możesz ten schemat.

Tomik_B
19-04-2006, 14:52
Jak jest zamontowana pompka cyrkulacyjna?
Też mam pompę z Leszna.
Na początku cyrkulacja nie działała wcale. Odpowietrzanie na śrubunkach nic nie dawało. Dopiero jak instalator przerobił układ rurek tak, że pompa zainstalowana jest w pionie, to problemy się skończyły.
Wg instrukcji pozioma instalacja pompki była prawidłowa, a mimo to układ nie działał. :o

sSiwy12
19-04-2006, 15:01
Zainstalowana w pionie i na pionie? Bo jeślirzesunięto pompkę na instalację pionową, to masz Tomek rozwiązanie Twojego problemu. Dlatego chciałem "zerknąć" na schemat.

tomek_2
19-04-2006, 20:46
Pompa zainstalowana w pionie. Schemat - kurcze - bede musial to samemu narysowac - ale nie mam pewnosci, czy czegos nie pomine. Niemniej jednak sprobuje - jak narysuje, to podesle.
pozdrawiam

tomek_2
02-08-2006, 20:20
Temat powrocil - ostatnio mialem niewiele czasu, by go podrazyc a teraz wypowiedzialem problemowi otwarta wojne i musze go rozwiazac. Przesylam b. uproszczony schemat instalacji w rzucie z boku - w rzeczywistosci jest wiecej lukow i zalaman, anizeli na rysunku.

http://www.republika.pl/tomek_2/schemat_%20inst_wod.jpg

Cyrkulacja narysowana zielona linia, na odcinku nie dzialajacym dodatkowo zaznaczona pomaranczowa linia. Krzyzyki oznaczaja punkty odbioru wody. Pompa cwu wpieta jest blisko pionu srodkowego (kuchnia parter i kuchnia pietro) - dosc daleko natomiast od pionow lazienkowych. Z tym, ze - jak pisalem - w lewej czesci domu cwu dziala natomiast w lazienkach nr 2 (parter i pietro) niestety nie - pomimo zamkniecia zaworami dzialajacego obiegu cwu w lewej czesci (celem sprawdzenia prawej). Pompa wpieta we wlasciwym kierunku, drozna, dzialajaca. Rura cwu tez prawdopodobnie drozna (tak twierdzil instalator, ktory sprawdzal ja powietrzem). Kolejna osoba, ktora ogladala instalacje stwierdzila, ze problemem moze byc brak odpowietrznika w najwyzszym punkcie instalacji cwu oraz fakt, ze galazka cwu podpieta jest do rury cw ponizej poziomu najwyzszego punktu. Radzil tez albo wpiecie mocniejszej pompy w obieg cwu zamiast tej istniejacej albo zastosowanie dodatkowej pompy w czesci domu, gdzie cwu nie dziala. Powiedzial, ze moze to byc jakakolwiek pompa ssaco-tloczaca i ze nie trzeba jej wpinac w rure cwu, a mozna (a nawet nalezy) wpiac w rure glowna od cw. Prosilbym was o uwagi, co sadzicie o tym calym ukladzie i proponowanych rozwiazaniach problemu.

tomek_2
03-08-2006, 11:15
Podciagam watek - moze nie wszyscy spece od hydrauliki na wakacjach?

adam_mk
03-08-2006, 13:26
Witam
Poczytałem, obejrzałem rysunek.
Sugeruję zablokowanie trwałe połączenia pomiędzy rurą ciepłej wody i rurą cyrkulacji na parterze po lewej stronie (kuchnia i łazienka). Te połączenia tylko psują układ. Zapętlenie obiegu na piętrze i tak powoduje dostarczanie ciepłej wody do punktów wcześniejszych. Tak samo trzeba postąpić w łazience 2 po prawej stronie na parterze. Powinny pozostać tylko połączenia na piętrze. W łazience 2 na piętrze też tylko jedno.
Policz sobie, jaki jest sumaryczny przekrój zapętlonych rur i porównaj z przekrojem rury cyrkulacyjnej. Praktycznie cały strumień zamyka się na parterze po lewej stronie. W innych miejscach brak już ciśnienia do wymuszenia przepływu w drożnej rurze. Jeżeli jest jak, to wstaw zaworek kulowy w gałązkę odchodzącą w lewo i go przymknij. Wyrównasz ciśnienia w lewej i prawej gałęzi i cyrkulacja się pojawi.
Strumień, jaki daje pompa cyrkulacji będzie dzielony na 3 a nie na 7. Wspomniany zaworek pozwoli na "sprawiedliwy" podział - po równo.
Pozdrawiam Adam M.

lukol-bis
03-08-2006, 14:59
Witam. Widzę tu dwie możliwoście powstawania problemu:

1- zapowietrzenie rurki cyrkulacyjnej w instalacji z prawej strony (trzeba odpowietrzać w najwyższyn punkcie tej części instalacji - odpowietrznik np przy pompie nie załatwi sprawy). Po dmuchaniu powietrzem takie odpowietrzenie to w zasadzie poza dyskusją i od tego bym zaczął. Gdybyś miał układ pojedyńczy, to pompka by w końcu zassała to powietrze. W Twoim przypadku nie ma szans na to. Tak myślę jak zrobić to odpowietrzenie.
Tak na szybko: trójnik za zaworem zwrotnym na cyrkulacji, doprowadzić do niego wodę, odkręcić kran w górnej łazience z prawej strony, puścić wodę aż wypłynie. Im bardziej o tym myślę, tym bardziej utwierdzam się w tej przyczynie. zacznij od tego.

2- duża różnica w oporach przepływu w układach z lewej i prawej strony. Jeśli tak to trzeba empirycznie przydławiać lewy obwód.

Mogą występować obie przyczyny równocześnie.

Konkluzja końcowa:
Jeżeli twierdzisz, że wczśniej było dobrze, to miałeś ekipę hydraulików, która wiedziała w czym rzecz. Jakiś nastepny fachowiec odkręcił (nie wiadomo po co) kran w lewej górnej łazience, bez ciśnienia w instalacji, weszło powietrze i teraz całe pół Polski chce Ci pomóc.
Jestem cholernie ciekawy wyników - napisz coś o tym.
Pozdrawiam, lukol-bis.

lukol-bis
03-08-2006, 15:03
Przepraszam. ten fachowiec musiał odkęcić kran w łazience, gdzie występuję problem, a więc w prawej.

tomek_2
03-08-2006, 15:21
Na pewno dam znac co do rezultatow walki z niedzialajaca cyrkulacja. Piszesz o zapowietrzonej rurce - a czy mocniejsza pompa jest w stanie tu cos poradzic czy raczej nie? bo - jak pisalem - ostatni z instalatorow, ktory byl u mnie stwierdzil, ze odpowietrzenie powinno byc w najwyzszym punkcie instalacji - czyli powyzej baterii prysznicowej na pietrze z prawej strony, a to wymagaloby juz kucia w nowych plytkach. Dlatego wolalbym wczesniej wyprobowac mniej inwazyjne sposoby naprawy problemu.

tomek_2
03-08-2006, 15:25
Jeżeli twierdzisz, że wczśniej było dobrze, to miałeś ekipę hydraulików, która wiedziała w czym rzecz. Jakiś nastepny fachowiec odkręcił (nie wiadomo po co) kran w lewej górnej łazience, bez ciśnienia w instalacji, weszło powietrze i teraz całe pół Polski chce Ci pomóc.

Wlasciwie, to nie mam juz w tej chwili pewnosci, czy cyrkulacja dzialala poprawnie od poczatku - moze od poczatku bylo cos skopane? Na pewno w kazdym razie nie dzialala juz przed sprawdzeniem droznosci rury sprezonym powietrzem - takze ta operacja nie wplynela na brak dzialania cyrkulacji w tym konkretnym obwodzie (choc mogla oczywiscie pogorszyc sprawe na przyszlosc).

lukol-bis
03-08-2006, 15:31
Uważam, że musisz zacząć od odpowietrzenia i jeśli to nie pomoże dopiero myśleć co dalej. Nie trzeba, na razie nic kuć. Zastosuj sposób, który Ci proponuję. Zamina kranu na natrysk to szczegół bez znaczenia. Możesz odkrecic najpierw jedno później drugie (nie wskazane obu jednoczesnie)
Pozdrawiam.

lukol-bis
03-08-2006, 15:34
Jeszcze jedno. W twoim przypadku mocniejsza pompa nie załatwi sprawy (szybciej pójdzie woda układem, który i tak działa, a nie ruszy nie dziłającego). Jeszcze raz, tylko odpowietrzenie prawego układu.

lukol-bis
03-08-2006, 15:49
Właściwie jak puszczałeś powietrze cyrkulacją, to musisz już mieć ten obwód, który Ci polecam. Teraz tylko trzeba puścić nim wodę. Chyba, że już zdemontowałeś. Jęśli chodzi o stałe, automatyczne odpowietrzenmie (na pewno takie masz), to jak już będzie dobrze to wystarczy.

sSiwy12
03-08-2006, 15:59
A czy przypadkiem problemem nie jest trójnik (pierwszy za PO) na zasilaniu curkulacji piętra? Nie napisałeś czy wszystkie przekroje rur curkulacyjnych są takie same.
Jeszcze jedno aby upewnić się czy obieg curkulacji jest drożny, można zakręcić zawór (zawory) dopływu CWU zasilający zasobnik, włącz pompę i odkręć kran z ciepłą wodą na piętrze (tam, gdzie cyrkulacja nie działa). Powinna przez jakiś czas lecieć woda pod ciśnieniem (z pompy obiegowej). Jeśli leci "cienko", lub wcale wiadomo w czym rzecz.

lukol-bis
03-08-2006, 16:06
Przepraszam Cię sSiwy12, ale to co Ty proponujesz to (naprawdę głupio mi to powiedzieć) jest bez sensu. Odkręci kran, normalnie poleci mu woda "ciepła" i dalej nic nie będzie wiedział.
Pozdrawiam :roll:

sSiwy12
03-08-2006, 16:21
Przepraszam, też mi głupio, ale masz rację - poleci główną rurą zasilającą, nawet jak curkulacja będzie zapchana bo pompa obiegowa "pcha" do zbiornika. Zupełnie bez sensu. Chyba mam jakąś pomroczność i to nie koniecznie jasną.

1950
03-08-2006, 19:39
tak patrzę sobie na ten schemat i zastanawiam się nad tym czy mam luki w wiedzy czy też nie,
dla mnie cyrkulacja to jest jedna pętla w której krąży woda, zaczynając od zasobnika i kończąc na zasobniku,
u Ciebie jest zrobione coś, co w życiu nie powinnno dobrze działać, przynajmniej ja tak uważam,
pomijam fakt, że jeżeli ta druga łazienka nie ma ciepłej wody, to najprawdopodobniej masz gdzieś brak przyplywu,
instalację to chyba masz zgrzewaną?
być może przegrzał któryś zgrzew i zaczopował przepływ, nie wiem, trudno tak na odległość to zdiagnozować,
ale wracając do tych Twoich pętli cyrkulacyjnych,
jeżeli to co narysowałeś, ma prawo zadziałać przy korzystaniu z ciepłej wody w jednej z tych pętli,
to w przypadku korzystania jednocześnie z dwóch punktów poboru wody z których każdy jest w innej pętli, już nie musi,
a nawet śmiem twierdzić nie ma prawa zadziałać,
od czego to zależy?
żeby można było korzystać jednocześnie z ciepłej wody w każdej z pętli, opory instalacji musiałyby być jednakowe,
niestety jest praktycznie rzecz biorąc niewykonalne,
wystarczy że ktoś puści silniejszy strumień wody w jednej z pęlti przy działającej równocześnie drugiej pęli,
spowoduje to zmianę oporów i tak jak w życiu, woda popłynie sobie po najmniejszej linii oporu, powodując spadek ciśnienia ciepłej wody w drugim kranie,
a przez to słaby wydatek ciepłej wody lub jej zupełny brak,
niestety trafiłeś na fachowca

1950
03-08-2006, 19:41
i jeszcze jedno, chyba nie pisałeś z czego masz instalację,
ale ze schematu tak narzuca mi się materiał z którego jest zrobiona,
czy nie..........?

lukol-bis
03-08-2006, 19:53
Zgadzam się w 50% z 1950. W cyrkulacji tomek_2 ma w istocie nie 2 a 3 obiegi i nie jest to rozwiązanie najlepsze. Dlatego jeżeli jeden jest zapowietrzony to ma to co ma. Po wnikliwym przemyśleniu na 100% typuję usuniecie powietrza z cyrkulacji w prawym układzie. Uważam, że po tym zabiegu wszystko będzie dobrze. Jakieś chwilowe różnice w oporach przepływu będą nie zauważalne.
Pozdrawiam

1950
03-08-2006, 20:58
Zgadzam się w 50% z 1950. W cyrkulacji tomek_2 ma w istocie nie 2 a 3 obiegi i nie jest to rozwiązanie najlepsze. Dlatego jeżeli jeden jest zapowietrzony to ma to co ma. Po wnikliwym przemyśleniu na 100% typuję usuniecie powietrza z cyrkulacji w prawym układzie. Uważam, że po tym zabiegu wszystko będzie dobrze. Jakieś chwilowe różnice w oporach przepływu będą nie zauważalne.
Pozdrawiam
chyba mylisz pojęcia,
instalacje wodne, odpowietrzasz odkręcając kran,
tam po prostu nie ma co odpowietrzać,
niestety :-?

lukol-bis
03-08-2006, 21:26
Przepraszam za lakoniczność, ale 1950 nie masz absolutnie racji. Tu odkręcenie kranu nigdy nie wypchnie powietrza które jest za zaworem w rurce cyrkulacyjnej na odcinku zawór - pompa cyrkulacyjna. Pompka też tego nie zaśsie, bo zasysa wodę z 2 pozostałych obiegów. Patrz schemat.
Pozdrawiam

1950
03-08-2006, 21:48
patrzałem na schemat i dalej twierdzę, że układ nie jest zapowietrzony

tomasz sulej
03-08-2006, 22:18
Witam.

Przyznam sie szczerze, że bardziej rozbudowanej cyrkulacji nie widziałem. Zrobiona jest bez pojęcia tak na magdinesie. Poza tym czytam posty i krece głową. Co ma sie zapowietrzyć?????Woda, cyrkulacja nie licza pompy????Odpowietrzenie to bateria. To nie cenrtalne ogrzewanie Panowie. Osobiście uważam, że skryzowana jest rura polipropylenowa czyli zaślepiona, badz jezeli jest do bardzo długi odcinek powinien być zamontowany zawór np kulowy, który poprzez skryzowanie czyli domkniecie spowoduje wyrównanie ciśnienia jak w C.o kryzowanie grzejników. Jednak jest to mało prawdopodobne. Stawiam na zaślepienie rury cyrkulacyjnej.

Pozdrawiam Tomasz Sulej

tomasz sulej
03-08-2006, 22:19
Witam.

Przyznam sie szczerze, że bardziej rozbudowanej cyrkulacji nie widziałem. Zrobiona jest bez pojęcia tak na magdinesie. Poza tym czytam posty i krece głową. Co ma sie zapowietrzyć?????Woda, cyrkulacja nie licza pompy????Odpowietrzenie to bateria. To nie cenrtalne ogrzewanie Panowie. Osobiście uważam, że skryzowana jest rura polipropylenowa czyli zaślepiona, badz jezeli jest do bardzo długi odcinek powinien być zamontowany zawór np kulowy, który poprzez skryzowanie czyli domkniecie spowoduje wyrównanie ciśnienia jak w C.o kryzowanie grzejników. Jednak jest to mało prawdopodobne. Stawiam na zaślepienie rury cyrkulacyjnej.

Pozdrawiam Tomasz Sulej

lukol-bis
03-08-2006, 22:29
Wchodzimy w szczegóły, ale trudno. Zapraszam 1950 do schematu i pytam:

jaka jest możliwość wypchnięcia powietrza z rurki, w prawym obiegu, oznaczonej kolorem zielonym, jeśli w całym układzie wody użytkowej jest takie same ciśnienie?
Gdzie, Twoim zdaniem ma się przemieścić "bańka " powietrza?
Nawet przy odkręcaniu zaworów i zlewaniu wody, cały czas w układzie wody użytkowej ciśnienie w każdym punkcie instalacji jest jednakowe.

Ta bańka powietrza przy odkręcaniu zaworu przemieści się o kilka cm, ale nie wyjdzie.

A dlaczego tomek_2 milczy. Cały czas kręci zaworami?
Pozdrawiam

lukol-bis
03-08-2006, 22:38
Przepraszam Cię tomasz sulej , ale Ty naprawdę nigdy nie widziałeś, nie potrzebnych Twoim zdaniem, odpowietrzników w instalacji cyrkulacji?
Cyrkulacja tomek_2 nie jest taka znowy beznadziejna. Jest po prostu poprowadzona "przy" rurach z wodą. Tylko to nieszczęsne zapowietrzenie trzeba usunąć.
Pozdrawiam

tomek_2
03-08-2006, 22:41
Teraz dopiero wrocilem i widze, ze dyskusja rozgorzala na dobre - dzieki za zainteresowanie tematem! Zaworami nie krece, probowalem juz rozne kombinacje - niestety bezskutecznie. Instalacja zgrzewana z polipropylenu. Fakt, trafilem na FAHOFCUF, w dodatku o zabarwieniu lekko kryminalnym. Niestety, popelnilem wtedy duuuzy blad zatrudniajac te pseudoekipe ale juz tego nie odwroce. Jeden z was napisal, ze pokazany przeze mnie schemat nie tworzy zamknietej petli na cyrkulacji - mnie sie tak troche od poczatku wydawalo ale bedac w zasadzie laikiem w temacie uwierzylem, ze tak powinno byc. lukol-bis stawia na zapowietrzenie ukladu - przy najblizszej wizycie instalatora na pewno sprawdze proponowana przez ciebie metode. Z kolei 1950 obstawia zaslepiona rurke cyrk - mnie sie tak od poczatku wydawalo, ale skoro 3 miesiace temu instalator, ktory robil sporo poparwek po tych pierwszych hydraulikach-debilach sprawdzal przeplyw powietrzem i stwierdzil, ze jest (ale zaznaczyl, ze nie jest w stanie okreslic, jak duzy) wiec glupi juz jestem, jak faktycznie jest.
A moze ktos z was bedzie w niedlugim czasie w Lodzi lub rejonie i moglby zerknac samemu, jak to wyglada?

Uscisle jeszcze jedna rzecz: piszac o braku cwu mam na mysli niedzialajaca cyrkulacje cwu bo ciepla woda normalnie tam dochodzi - z tym, ze trzeba czekac na nia przynajmniej minute do dwoch.

adam_mk
04-08-2006, 00:01
Witam
Radykalnie można tak:
Zdemontować pompę cyrkulacji.
Pozakręcać wszędzie krany.
Odkręcić kran ciepłej wody na piętrze tam gdzie nie działa cyrkulacja.
Podać wodę bodaj wężem do rury cyrkulacyjnej.

Jak pocieknie z kranu - to powietrze , ciśnienia, inne.
Jak nie pocieknie - to zatkane.
Adam M.

krzysztofh
04-08-2006, 07:58
Tomek 2
Nie przejmuj się krytycznymi uwagami na temat projektu cyrkulacji.
Uważam że jest absolutnie OK
Cyrkulacja jak niektórzy piszą nie jest jedną rura puszczona do najdalszego odbioru, bo jeżeli dom jest rozległy to podejście do baterii prysznicowej (w tym przypadku najistotniejszego odbioeru z punktu widzenia komfortu użytkowania) może mieć np 2-3m od pionu i wtedy cyrkulacja tej wody nie wymieni (mowa o gałązkach). Dobra cyrkulacja to instalacja, która zabiera wodę tuż przed podłączeniem baterii poprzez zamontowanie trójnika na instalacji ciepłej wody.
Każde odejście trójnika o którym wyżej łączy się z ta rura cyrkulacyjną, która woda wraca do zbiornika.
Wielkośc pompy nie tu znaczenia, jak ktoś już wcześniej wspomniał. Pompa cyrkulacyjna nie pokonuje tu żadnych ciśnień. Jej zadanie to wymusić przepływ wody w obiegu rura ciepłej wody rura cyrkulacyjna i zbiornik. Ta woda krąży dośc wolno i nie musi być inaczej. Jeżeli cała instalacja jest napełniona to ciśnienia zarówno w rurze cyrkulacyjnej jak i rurze z wodą ciepłą są takie same (pomijam podciśnienie wywołane ssaniem popmy cyrkulacyjnej bo ta różnica jest bez znaczenia).
Na zakończenie dodam, że sam mam taki (trochę podobny) układ cyrkulacji w instalacji, którą z resztą też sam zrobiłem i wszystko jest super.
Problemem natomiast w przedmiotowej sprawie jest z pewnością niedrożność rury cyrkulacyjnej w prawej części schematu i może to być dowolny odcinek pomiędzy pierwszym trójnikiem za pompą i pierszym odejściem cyrkulacji do łazienki. Tu trzeba szukać przyczyny.
Nie szukałbym też przyczyny w zapowietrzonym obiegu cyrkulacyjnym.
I jeszcze jedno. Obieg cyrkulacyjny wykonuje się jednym przekrojem rury w całej instalacji bez stopniowania średnic, jak to ma miejsce w przypadku rury zasilającej wodę ciepłą i zimną.

szczyglo
04-08-2006, 09:14
Według mnie, odpowietrznik na instalacji innej niż zamknięta to bzdura i jeśli lukol-bis widział takie urządzenia to są dwa wyjścia : montował je ich dystrybutor (prowizja od sprzedaży) lub to dramatyczny głos montera który spaprał instalację cyrkulacji (np. umieszczając odcinek skierowany w dół - uniemożliwiający grawitacyjne odprowadzenie ewentualnie zalegającego w rurze cyrkulacyjnej powietrza - do pionu CWU - który oczywiście ( tomasz sulej - racja!)odpowietrzymy odkręcając kran (każdy z nas zna to prychnięcie odkręconego kranu, np. po okresie w którym wody w sieci nie było)). Oczywiście odpowietrznik nic nie da, poza dodatkowym elementem który będziemy sprawdzać nerwowo biegając od zasobnika do łazienki na piętrze.
Nie twierdze że zapowietrzenie nie mogło się zdarzyć. Mogło! Zwłaszcza w niedbale położonej instalacji! Teraz : pompka w dół nie pociągnie powietrza bo musiałaby pokonać siłę wyporu wody w rurze cyrkulacji. Powietrze górą nie wyjdzie bo np. któryś z odcinków cyrkulacji prowadzony jest z pochyło z odwrotnym spadkiem ("w dół). Pamiętajmy też że zawór zwrotny nie pozwala na swobodny przepływ wody w kierunku punktów odbioru wody - gdyby było inaczej po odkręceniu kranu do oporu, w rurze cyrkulacji woda też - powoli lub szybciej - popłynęłaby do odkręconego kranu, i być może pociągnęłaby za sobą powietrze (czasami stałoby się to nawet mimo zasyfonowania - odcinka rury puszczonego w dół).
Jeśli po wizycie fachowca okaże się że to rzeczywiście powietrze w rurze cyrk. powodowało problem to proponuje zrobić dodatkowy obwodzik - omijający odcinek cyrkulacji z zaworem zwrotnym i pompką, na tym obwodzie zawór kulowy. Podczas normalnej pracy zawór zamknięty, jeśli pojawi się powietrze w cyrk. otwieramy zawór (omijając zawór zwrotny i pompkę), otwieramy na maksimum punkt odbioru w którym cyrkulacja zawodzi, i czekamy kilka minut. Po tej naprawie powietrze powinno ujść z rury cyrkulacyjnej i uciec przez kran. Zamykamy zawór i cieszymy się ciepłą wodą w kranie.

lukol-bis
04-08-2006, 14:21
No ludzie ręce opadają.
Przcież wystraczy tylko spojrzeć na shemat (ja już nawet nie patrzę na niego, bo znam na pamięć), żeby stwierdzić o co chodzi.
Jeżeli mamy powietrze w cyrkulacji między kranem górnej, lewej łazienki i (dla uproszczenia) zaworem zwrotnym przy pompie, to choć nie wiem jak odkręcimy kran w łazience powietrze nie wyjdzie, bo będzie przytrzymywane ciśnieniem wypływającej z kranu wody. Poprzez cyrkulację tez nie zostanie wypchniętę, bo zawór zwrotny nie pozwoli. Więc będzie tam tkwić cały czas.

I teraz na koniec chyba wyprowdzę całkiem z równowagi szczyglo swoją tezą otóż: obieg cyrkulacji jest obiegiem zamkniętym, dlatego powinien być zainstalowany odpowietrznik.

Te chwilowe (zpunktu widzenia cyrkulaci) otwarcia puktów poboru wody, nie czynią tego układu, układem otwartym.

Musimy chyba zmobilizować tomek_2 do szybkiego sprawdzenia przyczyny, bo dyskusja staje się juz nawet niebezpieczna.
Pozdrawiam

tomek_2
04-08-2006, 14:46
Wierzcie mi, ze jestem mocno zmobilizowany ale instalatora bede mial dopiero w poniedzialek - do tego czasu zbieram wszelkie pomysly. Mam nadzieje, ze niebezpieczenstwo prowadzenia naszej dyskusji zaowocuje nowymi pomysłami natomiast ofiar w ludziach nie bedzie. :)

tomasz sulej
04-08-2006, 14:49
Drogi kolego.

To mi rece opadaja czytając Twoje posty. Ty chcesz montować odpowietrznik na cyrkulacji :o . Jeżeli zać chodzi o sam schemat to wystarczyłoby spiąć cyrkulacje w najwyższym punkcie z ciepłą wodą. Nie ma potrzeby łapac każdego punku ciepłej wody. Odcinki od głównej zasileniowej rury są krótkie. Jeżeli zaś masz najwyższy punk z ciepła wodą np. łazienka na piętrze instalacja idzie w podłodze to co wystawisz klientowi trójnik i zamontujesz automat odpowietrzający :roll: to absurd jakiś. Nie wiem kim jesteś z zawodu, ale jeżeli stosujesz takie praktyki to powodzenia. NIE MA POTRZEBY STOSOWANI ŻADNYCH ODPOWIETRZNIKÓW PRZY CYRKULACJI!

Pozdrawiam Tomasz Sulej

tomasz sulej
04-08-2006, 14:54
Jeszcze jedno.

Napisał Pan cyrkulacja jest poprowadzona przy rurach z woda :o a gdzie ma być prowadzona po suficie :o.???

lukol-bis
04-08-2006, 16:12
Potyczki słowne z Tobą tomasz sulej dają mi 100% satysfakcję intelektualną (techniczna już trochę mniejszą), ale mam prośbę; Zajmijmy się może wyłacznie tematem, a nie moją skromną, nie wadzącą nikomu osobą.

Jeśli chodzi o poprowadzenie curkulacji przy rurach to była to moja odpowiedź na czyjąś sugestię, że można było cyrkulację poprowadzić zupełnie inaczej i zrobić z tego 1 obwód. No oczywiście możnaby coś takiego kombinować (choć nie wiem czy dałoby się zrobić z tego 1 obwód), ale 99% przypadków wykonania instalacji jest tak zrealizowanych jak w "naszym" przypadku i jest dobrze.

W sprawie nieszczesnego odpowietrznika:
Najpierw spuentuję, a póżniej wytłumaczę. No więc tak: Ty tomasz sulej nie masz cyrkulacji, to jest pewnik.
Odpowietrznik w cyrkulacji standardowo montuje się przed pompą cyrkulacyją (a więc na samym dole) i dla wiekszości instalacji jest to własciwe, jeśli są to instalacje jednoobwodowe.
W "naszym" przypadku występują 3 obwody i dlatego jest problem.

Jeszcze sprawa marginalna, ale przy okazji:
Ja na pewno jestem sporo starszy od Ciebie, ale będę Ci mówił "Ty" i Ty też tak do mnie się zwracaj, to może kiedyś razem na piwo pójdziemy (poza ty mnie to odmładza)

Pozdrawiam Cię serdecznie i wszystkich pozostałych też.

1950
04-08-2006, 20:20
Potyczki słowne z Tobą tomasz sulej dają mi 100% satysfakcję intelektualną (techniczna już trochę mniejszą), ale mam prośbę; Zajmijmy się może wyłacznie tematem, a nie moją skromną, nie wadzącą nikomu osobą.

Jeśli chodzi o poprowadzenie curkulacji przy rurach to była to moja odpowiedź na czyjąś sugestię, że można było cyrkulację poprowadzić zupełnie inaczej i zrobić z tego 1 obwód. No oczywiście możnaby coś takiego kombinować (choć nie wiem czy dałoby się zrobić z tego 1 obwód), ale 99% przypadków wykonania instalacji jest tak zrealizowanych jak w "naszym" przypadku i jest dobrze.

W sprawie nieszczesnego odpowietrznika:
Najpierw spuentuję, a póżniej wytłumaczę. No więc tak: Ty tomasz sulej nie masz cyrkulacji, to jest pewnik.
Odpowietrznik w cyrkulacji standardowo montuje się przed pompą cyrkulacyją (a więc na samym dole) i dla wiekszości instalacji jest to własciwe, jeśli są to instalacje jednoobwodowe.
W "naszym" przypadku występują 3 obwody i dlatego jest problem.

Jeszcze sprawa marginalna, ale przy okazji:
Ja na pewno jestem sporo starszy od Ciebie, ale będę Ci mówił "Ty" i Ty też tak do mnie się zwracaj, to może kiedyś razem na piwo pójdziemy (poza ty mnie to odmładza)

Pozdrawiam Cię serdecznie i wszystkich pozostałych też.

ocho zaczyna się robić gorąco :roll:
a tak nie zajmując się Twoją osobą, to może nam wykonacom powiesz ile w swoim życiu zrobiłeś instalacji,
czy Twoja wiedza wynika z doświadczenia, czy też to tylko wiedza książkowa,
co do schematu, jak sam napisałeś to jest schemat i ma za zadanie przedstawić graficznie sposób wykonania instalacji,
w praktyce niestety schemat, poza tym, że znajduje się w nim cała armatura i sposób jej połączenia, zdecydowanie różni się od tego co na papierze,

tomasz sulej
04-08-2006, 23:15
Witam.

Jeżeli Ciebie (tak kzał pn mówic na siebie) uraziłem to przepraszam. Z perspektywy wykonawcy, który zrobił już troszke w swoim zyciu cyrkulcji uważam, że nie daje sie odpowietrzników inaczej napisze ja nie daje i nie mam zadnych problemów. Jedyne co robię to odpowietrzam pompe. Nie mam z tego tytułu od swoich klientów reklamacji. A wiec skoro Ciebie uraziłem to przepraszam.

Pozdrawiam Tomasz Sulej

lukol-bis
04-08-2006, 23:56
tomasz sulej , na wstępie nie czuję się urażony,
ale powinieneś ten odpowietrznik dawać (przed pompą), bo jeżeli w układzie pojedyńczym udaje się, to w podwójnym, z odpowietrznikiem, to powietrze szybko wyjdzie z układu. Bez odpowietrznika może długo bruździć.
Pozdrawiam

arkadius
05-08-2006, 16:23
Racja nie daje sie odpowietrzników na wodzie. a może tamten fachowiec połączył cyrkulacje z ciepłą wodą na pionie powyżej podejścia dopływowego i tam może sie zapowietrzać i pompka może nie ściągać tego.A może masz foty jak to było zrobione?

Mały
05-08-2006, 22:02
Moje zdanie - w którejś części instalacji bąbel powietrza...odpowietrznik?- Teoretycznie powinno wypchać do baterii, ale do tego potrzeba zaworów odcinających poszczególne obiegi.
Sumarycznie gdzieś zasyfonowany wąż/ciąg. Tudzież załamany przy pomocy estetycznych murarzy.

tomek_2
06-08-2006, 00:13
Wkleje jutro kilka zdjec an surowo - chociaz nie jestem pewien, czy one cokolwiek nam powiedza bo nie za duzo w nich interesujacych nas szczegolow. Niestety, nie zawsze cyfrowka byla pod reka kiedy odbywaly sie prace z hydraulika.
Mały - dzieki za postawiona diagnoze, a czy jakies lekarstwo tez mozesz zaproponowac?
pozdrawiam wszystkich
tomek_2

[edit] Oto kilka przykladowych fotek, gdzie widac kawalki cyrkulacji
http://www.republika.pl/tomek_2/108-0809_IMG.jpg
http://www.republika.pl/tomek_2/108-0811_IMG.jpg
http://www.republika.pl/tomek_2/108-0813_IMG.jpg
http://www.republika.pl/tomek_2/108-0817_IMG.jpg
http://www.republika.pl/tomek_2/108-0835_IMG.jpg - stad wykonane byly doprowadzenia do kotla, tu rowniez poprowadzone sa w posadzce rury do lazienki dolnej, gdzie nie dziala cyrk. (w kierunku od podejsc do "nas")
http://www.republika.pl/tomek_2/108-0840_IMG.jpg - pion gdzie nie dziala cyrkulacja (z lazienki 2 dolnej do lazienki 2 gornej)
http://www.republika.pl/tomek_2/108-0842_IMG.jpg - lazienka 2 dolna, w ktorej nie dziala cyrk.
http://www.republika.pl/tomek_2/108-0845_IMG.jpg - j.w.
http://www.republika.pl/tomek_2/108-0846_IMG.jpg
http://www.republika.pl/tomek_2/108-0856_IMG.jpg - wypowadzenie pionu srodkowego
http://www.republika.pl/tomek_2/108-0866_IMG.jpg - lazienka 2 gorna (nie dziala cyrk.), najwyzszy punkt instalacji, brak jakiegokolwiek odpowietrzenia
http://www.republika.pl/tomek_2/108-0868_IMG.jpg - ta sama lazienka, widac ile zalaman i kolanek jest na rurkach w tym na cyrkulacji cwu
http://www.republika.pl/tomek_2/108-0867_IMG.jpg - j.w.
http://www.republika.pl/tomek_2/108-0870_IMG.jpg - j.w.
http://www.republika.pl/tomek_2/108-0872_IMG.jpg - podejscie do umywalki w lazience 2 gornej (nie dziala cyrk)
http://www.republika.pl/tomek_2/108-0876_IMG.jpg - podejscie do zlewozmywaka na pietrze w srodkowej kuchni, cyrk. dziala b. dobrze (aw kazdym razie ciepla woda jest natychmiast - moze z powodu bliskosci kotlowni)
http://www.republika.pl/tomek_2/108-0877_IMG.jpg - najwyzszy punkt instalacji w lewej stronie budynku (cyrk prawdopodobnie dziala - na pewno dziala w tym samym pionie w lazience na parterze)

Brakuje jeszcze zdjec z kotlownia - na poczatku tygodnia sprobuje je podeslac (tyle, ze wszystko juz zakryte w scianach)

1950
06-08-2006, 08:42
nie widzę punktu w którym mogło by być powietrze,
mam pytanie, czy te rury zostały poizolowane przed zamurowaniem?
bo tak na mój nos to raczej nie :-?

szczyglo
06-08-2006, 10:58
Według mnie już na pierwszym zdjęciu widać : Poprowadzone wszystkie rury po ścianie (cwu + cyrkulacja), schodzą na podłogę i potem znów na ścianę (ciągle obie rury!!!) powstaje zasyfonowanie (odcinek biegnący po podłodze jest niżej od odcinków na ścianie (podejście do baterii i odejście do głównego pionu). To jest miejsce gdzi potencjalnie może dochodzić do zapowietrzenia. Według mnie w tej instalacji rurka cyrkulacyjna powinna zakończyć się przed zejściem w dół (na ścianie po lewej stronie), lub być poprowadzona po ścianie - ciągle w poziomie lub z niewielkim spadkiem - ale niższy punkt od strony pionu (to rozwiązanie pewnie nie wchodziło w grę, bo widać że rurka cyrkulacyjna idzie dalej i znika pod stopami fotografa czyli obsługuje inne punkty). Jeśli będziesz chciał odpowietrzyć tę instalację, to odpowietrznik przed pompą może się sprawdzić tylko w jednym przypadku - jeśli pompa ma dość wydajności żeby razem z wodą z rurki cyrkulacyjnej zassać powietrze z syfonów. Żeby to sprawdzić najpierw najpierw za pompką odetnij zaworami wszystkie prawidłowo działające obwody. Potem uruchom pompkę na jakiś czas (20 - 40 min.), i po tym czasie sprawdź czy pompka jest zapowietrzona, jeśli tak to znaczy że pompa jest w stanie pociągnąc powietrze przez te wszystkie syfony, i odpowietrznik przed pompką będzie prawidłowo spełniał swoje zadanie (oczywiście jeśli układ znowu się zapowietrzy trzeba będzie odpowietrzyć go odcinając prawidłowo działające obwody, i uruchamiając pompkę na jakiś czas). Jeśli się mylę to może ktoś ma jakieś inne sugestie?
Oczywiście pytanie o izolację rur nie ma związku z problemem.

Andrzej_D
06-08-2006, 11:21
A jakie ciśnienie wody podajesz na instalację - pompy c.w.u. są czasami kapryśne przy małym ciśnieniu - miałem u siebie taki przypadek że przy zmniejszeniu ciśnienia w instalacji pompa zaczęła strajkować... :(

tomek_2
06-08-2006, 11:31
Hej
Wszystkie rury izolowane przed zakryciem w scianach, te biegnace w posadzce czy scianach maja izolacje o gr. 9 mm (zimna woda) oraz gr. 13 mm (cwu i cyrkulacja cwu). Na zdjeciach tego nie widac, bo jest to stan zaraz po montazu instalacji.
Normalne cisnienie sieci to ok. 6 bar, u mnie zredukowane na zaworze przy kotlowni (nie pamietam fachowej nazwy tego zaworu) do ok. 4 bar [edit: nieco powyzej 3 bar - wlasnie sprawdzilem; 4 bary to czerwona kreska na cisnieniomierzu oznaczajaca max. cisnienie dopuszczalne w instalacji).]
Jak widac na zdjeciach, wszystkie rury, w tym cyrkulacyjna maja b. wiele kolanek, zalaman, odcinkow pionowych i poziomych. NA pewno moze byc to przyczyna potencjalnego zapowietrzania sie rurki. Srednica rurki cyrk. to - o ile pamietam - 20 mm (polipropylen).

1950
06-08-2006, 12:50
ani kolanka ani odcinki poziome nie są powodem zapowietrzenia,
nie daj sobie robić wody z mózgu

tomek_2
06-08-2006, 13:05
Moze masz racje - choc wolalbym, zebys jej nie mial (bo wtedy przyczyna bedzie brak przeplywu w rurze cyrk. i koniecznosc kucia) :(
Dzisiaj jestem w trakcie jeszcze jednego testu: zamknalem doplyw cwu rura glowna oraz cyrk. do lewej czesci budynku z dzialajaca cyrkulacja. Srodkowego pionu (2 zlewozmywaki w kuchni dolnej z kotlownia oraz gornej) nie da sie osobno odciac, bo nie ma zaworow (z wyjatkiem tych do baterii ale one przezciez nic nie dadza). W kazdym razie z pionu tego nie korzystam w czasie prob. W nie dzialajacym pionie w prawej czesci budynku odcialem zaworem glowna rure cwu i zostawilem otwarta rure cyrk. Nastepnie wlaczylem pompe cyrk. na stale - myslac, ze moze przepchnie ewentualne powietrze tak, ze pojawi sie woda w kranie w gornej lazience. W takim stanie otworzylem baterie od natrysku (najwyzszy dostepny punkt instalacji) i czekalem - niestety zero efektu.
Druga probe zrobilem bez otwierania zadnej baterii u gory - po ok. 10-15 min pojawilo sie troche wody wraz z powietrzem. Podobna probe zrobilem 3 razy, wydluzajac kolejno czasy miedzy otwarciem baterii celem sprawdzenia, czy pojawi sie w niej woda. w najlepszym razie udalo sie uzyskac ok. 1 litra wypchanej przez baterie - takze razem z powietrzem.
Czy te informacje przyblizaja nas do czegokolwiek czy raczej nie?

Jeszcze jedna inf. - podobny efekt wystepuje juz w lazience dolnej w prawej czesci domu, na baterii wannowej - tez dopiero po jakims czasie wrurce cyrk. pojawia sie niewielka ilosc wody, ktora po otwarciu baterii natychmiast splywa i dalej nic. Oznacza to to dla mnie, ze ewentualne problemy wystepuja juz na odcinku cyrkulacji w lazience dolnej.

Dodam jeszcze, ze taka sama proba dzialania cyrk. w prawej czesci budynku ale przy otwartych zaworach na rurach cwu i cyrk. cwu w obwodzie w lewej czesci budynku (czyli tej dzialajacej) nie przynosi zadnych efektow - woda w ogole nie jest wtlaczana do rury cyrk. w prawej czesci bud.

To moze przyczyn moze byc wiecej jednoczesnie - zapowietrzenie obwodu w prawej czesci, zwezenie na rurce cyrk. na odcinku miedzy kotlownia a lazienka dolna (niestety rura w scianie i w posadzce) albo tez b. mala wydajnosc pompki cyrk. w stosunku do potrzeb tak skonstruowanej (czytaj - pogmatwanej) instalacji.

Kurcze, na dzisiaj chyba sie poddaje - na goraco mam pomysl taki, zeby przy wizycie instalatora zamknac zaworami pompe cyrk, odkrecic srubunki na zaworze kulowym na rurce cyrk. w lazience dolnej, puscic wode pod cisnieniem (np z weza ogrodowego) ta rura w kierunku lazienki gornej oraz baterii wannowej w laz. dolnej (przy odcietej rurze glownej do cieplej wody) i zobaczyc, czy jest na tym odcinku przewezenie ew. zapowietrzenie czy nie. Nastepnie te sama operacje mozna powtorzyc w druga strone - tzn. od zaworu kulowego na cyrk. w dolnej lazience w kierunku zasobnika i pompy - ale nie wiem, czy dobrze kombinuje. jeszcze jedno - czy do tych operacji powinienem spuscic wode z instalacji cwu i z zasobnika czy niekoniecznie?

Mały
06-08-2006, 21:35
Już na pierwszym zdjęciu widać załamania rur bez info czy to woda czy curkulacja. A wystarczy, że to cyrkulacja jedna z wielu i...masz syfonik czyli punkt trzymania powietrza.
Wystarczy, że kawałek instalacji leci w dół...tam może zebrać się powietrze i pompka (która ma raptem 8-15 W mocy) nie da rady go przecisnąć przez układ. I masz braki ciepłej wody na szybko.

tomek_2
06-08-2006, 23:12
A co radzisz zrobic w takiej sytuacji? Mocniejsza pompa?

arkadius
07-08-2006, 20:06
w tej łazience widac zawory,one zostały zalane w posadzce?czy masz tam dostęp?

tomek_2
07-08-2006, 23:53
Oczywiscie ze mam - i o nich to wspominalem wlasnie i za ich pomoca przeprowadzam wszelkie eksperymenty w temacie :) (niestety nieudane jak na razie)