PDA

Zobacz pełną wersję : Samodzielny monta? okien



tczarek
24-02-2003, 14:16
Czy ktoś z Forumowiczów montował samodzielnie okna w nowym doumu,
Jeśli tak proszę o uwagi:
-na co uważać podczas montowania
-jakich błędów unikać
-jak głęgoko zamontować okna w stosunku do ściany frontowej
Za wszystkie uwagi z góry Dziękuję
Podrawiam,

Jasiu
24-02-2003, 14:50
Ja jeszcze nie montowałem, ale z lektury wiem, że:
1. Przy ścianach jednowarstwowych w połowie przegrody
2. Przy ścianach dwuwarswtowych zewnętrzna płaszczyzna okiennicy musi być zlicowana z łączeniem ściany z ociepleniem.
3. Przy trzywarstwowych nie pamiętam, ale jak tzeba to sprawdzę w domu

Wszystkie szpary wokół okna trzeba wypełnić pianka, nie można łączyć parapetów zewnętrznych i wewnętrznych - szczególnie jeśli dobrze przewodzą temperature.

kodi_gdynia
25-02-2003, 12:43
Tczarek - pewien sympatyczny forumowicz, specjalista z branży okien podesłał mi kiedyś tekst swojego autorstaw ana co zwrócić uwagę przy montażu okien. Jeśli chcesz daj znać na priva.
Pozdrawiam

Gajka
26-02-2003, 19:40
Nie boisz się, że cos Ci jednak nie wyjdzie? Chcesz uczyć sie
montazu na swoim domku? A może choć jedno okno zamow z załozeniem i podpatrz jak to sie robi.
Podziwiam wszystkich, ktorzy samodzielnie budują swoje domy.

tczarek
27-02-2003, 07:39
Otóż mam bardzo niemiłe doświadczenia z montażu okien u moich rodziców w bloku. Firmy te, a może ta Firma pracowała na akord. Efekt takie, że jak nie dopilnujesz, a na budowie nie jesteś w stanie bo przyjedzie trzy albo cztery zespoły, które zakładają okna równolegle, to przy oknie jest tylko trzy kotwy. Odległość od krawędzi ściany do ramy okna w każdym oknie jest inny. To takie większe błędy. Oczywiście jast kilka innych niedogodności.
Pozdrawiam

kodi_gdynia
27-02-2003, 12:46
Ja już tradycyjnie zrobię to sam, tylko potzrebuję kogoś do pomocy. Nic trudnego. Robiło się gorsze rzeczy.
Pozdrawiam

Snowdwarf
10-04-2003, 09:23
kodi a nie boisz się że gwarancji na okna mieć nie będziesz???
może sie czepiam ale jeśli coś sie stanie z oknem to będziesz mógł mieć pretensje tylko do siebie (...?
snow

10-04-2003, 12:43
Gwarancję oczywiście się traci, ale zyskuje się kwotę za montaż. Z tym, że montaż to niestety niewielka kwotka. Matariały do motażu zawsze liczy się osobno (pianka, kotwy, dyble). Warto więc przy zakupie oprócz negocjacji cenowych proponować dilerowi gratisowy montaż. Osobiście nie podjąłbym się montażu okien, ponieważ jest to w pewnym sensie robota zanikowa, czyli nie bardzo jest jak poprawić spapraną pracę. Ponowny demontaż i montaż - nie warto się uczyć na własnym domu. Osobiście patrzyłem na ręce jak ekipa montowała czternaście okien, w tym dwa duże (tarasowe i balkonowe )... ale jak ktoś się uprze to do dzieła. Hulaj dusza piekła nie ma.U siebie wolno wszystko .

inwestor
10-04-2003, 15:10
Jeżeli w treści warunków gwarancji nie jest określony nakaz montażu przez określonego dostawcę oraz montaż został wykonany zgodnie z wytycznymi podanymi w aprobacie technicznej oraz zgodnie z wytycznymi producenta to gwarancji się nie traci. Przed zakupem okien nalezy żądać od sprzedawcy tych dokumentów.
Pozdrawiam

tczarek
11-04-2003, 10:30
Oczywiście zgadzam się z tobą, że trzeba mieć coś takiego na piśmie od sprzedawcy. Ja takie papiery dostałem nim opłaciłem okna. A swoją drogą nie wiem czemu ekipy "FIRMOWE" tak zawyżają ceny montażu okien. Spotkałem się z cenami od 20 zł/mb netto (+7%VAT) do 30 zł/mb.
Gdyby podeszli do sprawy inaczej, większość kupujących zamawiała by okna z zamontowaniem

11-04-2003, 11:28
Ale ceny?!
Dzwoniłem do przedstawiciela OKNOPLAST-u. Montaż firmowy 12 zł netto za 1mb. W cenie wszystkie materiały - pianki, taśmy , kołki , kotwy. Te 20-30 zł to chyba coś nie tak?
Ja mam 13 okien - 58 mb - z materiałami to wyjdzie ok. 700 zł. Materiały ca. 250-300 zł. Sam tego nie zrobię - potrzebna druga osoba i pewnie 2-3 dni roboty. Amator zawsze wykonuje takie prace dłużej.Przy cenie wszystkich okien wynoszącej ok. 9000 - 11000 zł (wybór koloru, okleiny, okuć itd.) warto chyba dorzucić te 400 za robociznę... Natomiast gwarancja jest nie tylko na wyrób ale także na wykonanie. Zdarza, że przy sprzedaży i montażu przez firmę otrzymuje się np. 5 lat gwarancji, natomiast przy sprzedaży okien bez montażu gwarancę skraca się o np. 2-3 lat.
Wiesław

Kiebo
18-04-2003, 12:32
Czy ktos ma namiar na tani montaz okien w okolicy Warszawy?

21-04-2003, 18:23
jesli potrzebujesz porady na temat montazu zjrzyj na strone http://www.okna.pl tam znajdziesz opisy,zdiecia i rysunki.Moj e-mail [email protected] napsz czy przydalo sie zajrzec tam.

21-04-2003, 18:28
jesli potrzebujesz porady na temat montazu zjrzyj na strone http://www.okna.pl tam znajdziesz opisy,zdiecia i rysunki.Moj e-mail [email protected] napsz czy przydalo sie zajrzec tam.

tdxls
22-04-2003, 13:00
Co do gwarancji tak naprawdę liczy się czy okno jest zamontowane prawidłowo, a nie przez kogo. Tak przynajmniej jest u mnie.

clark
26-05-2003, 20:31
ja montowlem w mieszkaniu i teraz sie zastanawiam czy to tanie okna czy to ja cos nie tak zrobilem
:smile:

godul1
16-06-2003, 12:14
Tczarek,
Po pierwsze ostrożnie z pianką. jeśli dasz jej za dużo to może pęczniejąc popaczyć ramy. Jeśli będzie jej zamało zawsze można poprawić.

Stanley
17-06-2003, 07:24
Ja montowałem sam.
Gwarancja pozostaje jeśli okno jest idealnie "pod wagę" (pion i poziom)
[Ofkens2-plastiki]
Zamontowałem 4 lata temu - wszystko jest ok.
jak to robiłem w najprostrzy sposób (ściana jednowarstwowa BK) ocieplona styropianem.

Do boków ściany przykręcałem listwy tak by okno mogło się na nich oprzeć (listy pod wagę w pionie). Krawędź listwy od strony wewnętrznej była 5 cm przed połączeniem ściany ze styropianem (po to aby mieć do czego przymocować parapet zewnętrzny.
Następnie na dnie otworu (dół) układałem i poziomowałem listewki na których kładłem okno.

Mocowałem kotwy i przykręcałem je na kołki do śiany (po uprzednim dopchnięciu okna do listwy pionowej.

Potem tylko oblanie wszystkiego pianką montażową i gotowe.
Szybko zgrabnie i jak dotąd nic się nie dzieje z oknami (odpukać)

Pozdrawiam i powodzenia

ipp
16-07-2003, 12:38
Zamontowałem u siebie i u znajomych w sumie 20 okien, to żaden problem. Rama okna nie może żadną częścią dotykać ściany, wszystko musi być według poziomicy. Przed piankowaniem okno musi być zaklinowane ( kliny tylko w narożnikach) i powinno się swobodnie otwierać. Podczas piankowania okno musi być zamknięte.

tom soyer
16-07-2003, 13:34
- w scianch dwu- i trojwarstwowych okno powinno przynajmniej stykac sie jedna krawedzia z ociepleniem
- i piankowac trzeba pianka niskorozprezna
- jesli montujesz rolety tez nie moga przylegac bezposrednio do okna ani do scian (stosuje sie specjalne gabki samoprzylepne)
- wyregulowac okna kilka dni po montazu

zakladalem okna pod okiem fachowca. nie jestem specjalista w tej dziedzinie ale dodalem tych pare szczegolow ktore pamietam z mojej praktyki, a ktore kiedys spartaczyli nam monterzy kiedy zmienialismy okna w wynajmowanym mieszkaniu

powodzenia!

galber
30-07-2003, 13:46
Ja wybrałem zapłacenie ekipie Thermoplastu za montaż okien. Zrobili to szybko i dobrze. Ja chciałem jednego dnia zamknąć budynek i zabezpieczyć alarmem. Nie chciałem się co noc zastanawiać czy wczoraj wstawione okna jeszcze są. I nie to że mam dwie lewe ręce, bo okna już wstawiałem w domu teściów, ale po jednym.

galber
30-07-2003, 13:50
I jeszcze jedna uwaga dla tych co chcą sami montować okna.
U mnie ekipa miała fajne wkładki z pcv pomiędzy skrzydłami a ościeżnicą.
Jak ich nie macie to proponuję wyciąć z kartonu paski ok 4 cm i złożyc na połowę, a następnie umieścić je pomiędzy skrzydłem a ościeżnicą. Uniknie się w ten sposób wypaczenia ościeżnic przy piankowaniu.

tom17
31-07-2003, 15:51
temat stary ale i swoje dopowiem bo okna montowałem.
1 koniecznie stosujcie kotwy (niektórzy mówią że sama pianka wystarczy)
2 kotwy wymagające przykręcenia do ramy montujemy przed ustawieniem okna w scianie
3 nie bójcie się nadmiaru pianki (jest ważną przegrodą termiczną) , po wyschnięciu można ja łatwo obciąć ,
gorzej jak wypłynie na lico ramy bo trudno ją zmyć
4 jak montujecie małe okna (pcv lub drewno klejone) nie bójcie się o wypaczenie ramy przez rozprężająca się piankę tam się nic nie wygnie.
W dużych (ponad 90 cm) stosowałem listwy rozporowe i wszystko było ok. i jeżeli nie zdejmujecie skrzydeł do piankowania to koniecznie włóżcie jakieś wkładki dystansujące między skrzydło a ramę.

a i jeszcze mały patent na złodziei: po przykręceniu kotw do ściany można uszkodzić głowki wkrętów tak żeby nie można ich odkręcić.
powodzenia,

czy może ktoś napisać w którym miejscu montujemy okna wścianie 3W

kodi_gdynia
01-08-2003, 13:21
w sćianie 3 warstwowej na wysokości ocieplenia, oczywiście poprzez specjalne kotwy /blaszki/ montażowe.
Pozdrawiam

RomanP
12-08-2003, 12:55
1.Pianka rozpręża się pod wpływem wilgoci, więc przed zwilżyć
2.W 3 warstwowej dokładnie w płaszczyźnie ocieplenia.
3.Zaopatrzyć się w płyn do zmywania pianki lub aceton i czyścić na bieżąco. Jak wyschnie pozostanie tylko papier ścierny lub siekiera. (Z dłoni schodzi samoistnie już po 8 dniach :D )

Franz
14-08-2003, 09:43
pianki powinno byc nalozone tyle zeby jej nie obcinac lub obcinac jak najmniej ... jak ja obetniesz to po izolacji pozostaje tylko w spomnienie ......
zrobcie sobie test .. pod slonce pianka nie obcinana i obcinana wnioski sie same nasuwaja
kiedys producenci pianki dodawali rekawice gumowe do kazdej sztuki ... hm ciekawe po co nie ?? ano zeby nie obcinac tylko gdy pecznieje rozetrzec ja reka
wiem ze juz nikt tak nie robi ..
nie wypaczy wam okien jak macie dostateczna ilosc kotew (kotwy nie tylko zakladamy do profila !!! przykrecamy je do okna i do sciany. sa specjalne srobki tzw z borem lub wiertlem zalezy od regionu)

bawi mnie jeszcze slowo gwarancja na okna ....
....udziela sie na okres 10 lat. gwarancja nie obejmuje .....i tu jest wypisane cale okno w czesciach ... wiec nie ma gwarancji :)))
pozdrawiam

tom17
20-08-2003, 13:55
Kotwy usztywniaja przymocowana do muru ramę w kierunku prostopadłym do sciany, w kierunku równoległym nie usztywniaja bo sa za cienkie
tu usztywnia pianka
jeżeli w scianie 3W zamocujemy okno w warstwie np wełny to czy pianka nie zacznie odpychać wełny i czy pianka rozpierajac sie między ramą i wełną na pewno da sztywne zamontowanie okna

rozwiejcie proszę moje techniczne wątpliwosci