PDA

Zobacz pełną wersję : układam kostke brukową--czy podłoże i podbudowa sa właściwe?



zgudi
21-04-2006, 19:41
ekipa od kostki brukowej zaczęła robotę :D

wyglada to nastepujaco
- koryto o głebokosci ok. 35 cm
- w nim ok. 16 cm warstwa płukanego piachu
- nastepnie 10 cm warstwa podbudowy z suchego bet. b10
- nastepnie 4 cm warstwa piasku płukanego
- kostka brukowa

nasuwa sie mi jednak pewna watpliwość
czy beton nie bedzie po zimie wysadzać do góry kostki?

czytałem dzisiaj sporo o podbudowach
i zamaist podbudowy piask-cem b10 stosowac mozna tłuczeń lub żwir
które rozwiazanie jest lepsze?
pozdrawiam Rafał

acca5
21-04-2006, 20:43

radomik
21-04-2006, 20:59
czytałem w wiadomym czasopiśmie:

- podłoże ze spadkiem 3-4% poprzeczne, 0,5-1% wzdłużne

- podbudowa 10-15cm cement + piasek 1:3

- podsypka : 3cm chodnik, 5cm podjazd

- K O S T K A

zgudi
21-04-2006, 21:00
mam zrobiony spadek w strone ogrodu
woda raczej stac nie powinna
:wink:

Heliodor
21-04-2006, 21:34
U mnie trochę wysadza zimš kostkę granitowš - jakieœ dwa dni po odpuszzeniu mrozów kostka lekko w góę,potem osiada.Ma to o tyle znaczenie,że brama suwana bokiem chowana ciężej chodzi.

zgudi
22-04-2006, 05:49
U mnie trochę wysadza zimš kostkę granitowš - jakieœ dwa dni po odpuszzeniu mrozów kostka lekko w góę,potem osiada.Ma to o tyle znaczenie,że brama suwana bokiem chowana ciężej chodzi.



napisz Heliodor jakie masz warstwy pod kostką :wink:
u mnie tez bedzie brama wjazdowa przesuwna
dzieki

beton44
22-04-2006, 06:48
http://dom.gazeta.pl/inwestycje/1,69272,685755.html :roll:

mack
07-06-2006, 17:18
u mnie sie przymierzam ale boję się mojego gruntu - glina - jak przyjeżdza ciężki sprzęt to widzę jak koła zapadają się i wyciskają grunt obok

mirola75
07-06-2006, 21:14
pod kostką powinny być trzy warstwy kamień o grubej frakcji celem dobrego zaklinowania, potem frakcja drobniejsza głównie dla wyrownania warstwy wierzchniej i na to albo płukany piasek albo mączka - w zależności od regionu i nat kosteczka.
poszperaj po stronach producentów a oni zawsze coś tam opisują za dużo pisaku może się z czasem rozjechać w końcu to nie wypełnienie fundamentów.

kaltam
08-06-2006, 07:15
Mam położony bruk z kostki granitowej (ok.200 m2) w tym też pod ruch samochodów ciężarowych. Bruk przeżył 3 ostatnie zimy i jest wszystko w porządku a teren mam ciężki bo pod humusem 2 m gliny z iłem. Podjazd pod samochód: 80 cm tłucznia + 10 cm klińca + zamknięcie z mielonego kruszywa + 5 cm piasku (ostry) + kostak granitowa 9 x 11 cm. Pod ciągi piesze: 40 cm tłucznia + 5 cm klińca + zamknięcie z mielonego kruszywa + 5 cm piasku (ostry) + kostak granitowa 6 x 8 cm. Oczywiście po bokach krawężniki granitowe (40 x 20 x 10 cm) osadzone na tłuczniu w chudym betonie. Pod całą nawierzchnią bruku jest w warstwie tłucznia położony drenaż z węża perforowanego fi=100 mm i woda odprowadzona do studni chłonnej (pod gliną na szczęście jest warstwa ilastgo żwiru który chłonie wodę). Acha można zmieszać pisaek z cementem w stosunku 1:7 (9). Polecam wszystkim briki granitowe i wcale nie jest to takie drogie w stosunku do kostki betonowej a trwałość granitu wieczna. Cena 1 tony kostki 4x6 cm = 300 zł (loco dom) a kostki 9x11 cm = 260 zł. Przy większych ilościach są znaczne upusty.

askala
08-06-2006, 11:48
Cena 1 tony kostki 4x6 cm = 300 zł (loco dom) a kostki 9x11 cm = 260 zł. Przy większych ilościach są znaczne upusty.

a gdzie ją można kupić ?

kaltam
09-06-2006, 07:16
Ponieważ granit wydobywany jest głównie na Dolnym Śląsku wpierw znalazłem stronę internetową firmy wydobywającej granit a potem ich przedstawicieli handlowych w kraju. Najbardziej się opłaca zakup wraz z transportem (samochód "wanna" 30 ton) u producenta ale trzeba brać pełne samochody. Zapomniałem podać, że z 1 tony kostki 4x6 układa się ok. 7 m2 powierzchni a z 1 tony kostki 9x11 ok. 4,5 m2.

rafallogi
09-06-2006, 08:07
Ponieważ granit wydobywany jest głównie na Dolnym Śląsku wpierw znalazłem stronę internetową firmy wydobywającej granit a potem ich przedstawicieli handlowych w kraju. Najbardziej się opłaca zakup wraz z transportem (samochód "wanna" 30 ton) u producenta ale trzeba brać pełne samochody. Zapomniałem podać, że z 1 tony kostki 4x6 układa się ok. 7 m2 powierzchni a z 1 tony kostki 9x11 ok. 4,5 m2.
Podaj proszę więcej szczegółów: jaka kostka(barwa,kamień), skšd wieŸli, dokšd wieŸli, czas realizacji zamówienia, koszty całkowite. 8)

sebo8877
09-06-2006, 08:10
Wytłumaczcie mi po kiego grzmota te CEMENT !!!

Pisałem 1000-kroć że to nienormalne i głupie. Strata pieniezy.

Ufrakcjonować podloże, zagęścić WYSTARCZY

Poszperajcie w moich postach

sebo8877

rafallogi
09-06-2006, 08:17
Wytłumaczcie mi po kiego grzmota te CEMENT !!!

Pisałem 1000-kroć że to nienormalne i głupie. Strata pieniezy.

Ufrakcjonować podloże, zagęścić WYSTARCZY

Poszperajcie w moich postach

sebo8877

Nie każ nam szperać w twoich postach tylko wyłóż kawę na ławę skoro chcesz przedstawić swojš rację :wink:

sebo8877
09-06-2006, 09:23
Sie robi :wink:

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=23757&highlight=polbruk

Lenistwo jest gorsze od faszyzmu :wink:

Sebo8877

rafallogi
09-06-2006, 09:44
Pięknie, ale do podbudowy nie stosowałbym żadnych żużli wielkopiecowych- to przecież tzw. szlaka, która pod wpływem wilgoci ma tendencje do lasowania się.
Skšd się bierze podbudowa z chudego betonu? Ano stšd, że tłuczeń (jaki by nie był) jest stosunkowo bardzo drogi a ceny podyktowane sš kosztami transportu.
Stšd w regionach kraju, gdzie nie ma kamieniołomów z powodzeniem stosuje się podbudowę z chudziaka (na stacjach benzynowych grubo- nawet do 80cm, na posesjach prywatnych cieniej) i decydujš tu o tym różne względy, także finansowe.

sebo8877
09-06-2006, 09:57
Podbudowa (dolne partie tak jak piszesz zmiast tłucznia) z betonu ma sens - sztywna cholernie i to jest minus - ale suchy beton bezposrednio pod kostkę :o :o bezsensu !!!

Sebo8877

rafallogi
09-06-2006, 10:48
Ehhh...sebo8877
Nie no nie zaniżaj poziomu- pisałem o podbudowie a nie o całej strukturze układanej kostki.
Wiadomo, że na chudziaku dajemy 5 cm wyrównanego piasku i dopiero po ułożeniu kostki piach ten zostanie zagęszczony. Czytałem Twój powyższy link do tematu o układaniu kostki więc nie zadziwiaj mnie....

kordaa
17-06-2006, 18:41
Mam pytanie a`propos podbudowy. Teren przyszlego podjazdu jest niżej niż droga (obecnie gruntowa, w jakiejs tam przyszłosci asfalt). Dosyć dużo niżej bo pewnie jakies 25 cm -35 cm. Czy podbudowa w związku z tym może być zrobiona na humusie, czy należy mimo tego obniżenia zdjąć humus, podsypać piaskiem i dopiero zrobić podbudowe pod kostke?? :roll:
Potencjalny wykonawca twierdzi, ze humus zdejmuje sie tylko wtedy gdy potrzeba miejsca na podbudowe, czy to prawda?

promising
17-06-2006, 19:24
Jest szereg powodów dla których humus należy wybrać i zagospodarować w innym miejscu!!!

tomek_2
27-06-2006, 10:39
Przezylem dzisiaj maly szok!!! (Potencjalny) wykonawca bruku (jako pierwszy zreszta z kilku brukarzy ogadajacych podworze) po zrobienu probnego wykopu stwierdzil, ze 30-40 cm pod powierzchnia gruntu znajduje sie glina i w zwiazku z tym bez wzgledu na to, czy kostka bedzie betonowa czy tez granitowa nalezy zrobic korytowanie na glebokosc 80 cm!!!, nastepnie polozyc dosc gruba warstwe klincu (klinca?) i dopiero potem warstwy zgodnie z tradycyjna technologia wykonywania podbudowy. Okazalo sie, ze koszt calosci (powierzchnia ok. 150-170 m2) wzrosnie - bagatela o 5-6 tys. zl wraz z wywozka podwojnej ilosci humusu). Powiedzial, ze w przeciwnym razie (tzn. plytszy wykop na glebokosc ok. 30-40 cm i brak warstwy z tlucznia) na 100 procent kostka bedzie wypychana do gory podczas mrozow (a zwlaszcza przy odwilzy). Pisal o tym Heliodor wyzej, wspomnial takze mack, ze zapadaja sie kola od ciezkim sprzetem. U mnie jest podobna sytuacja. Przy transporcie cegly 2 lata temu chodnik 'wpadl' w miejscu przejazdu ciezarowki. Zima natomiast stara brama oraz wrota garazowe zawsze przy odwilzy ocieraly sie lub wrecz zawadzaly (ostatniej zimy) o grunt. Az sie boje pomyslec, gdyby podobnie wysadzila mi kostka granitowa. Z drugiej strony te dodatkowe koszta lekko mnie powalily na ta chwile. A termin tez troche goni - przed polowa lipca jestem umowiony na poczatek prac. I co z tym fantem poczac? Ryzyk-fizyk, nie dajemy klinca, plytszy wykop i... mozliwe klopoty z brama zima ew. gleboki wykop, kliniec i koszta - zdecydowanie powyzej mozliwosci w tym ukladzie.
Co ciekawe, teren posesji ogladalo kilku innych brukarzy, zarowno od granitu jak tez od kostki - i zaden nie zainteresowal sie nawet rodzajem gruntu, nie wspominajac o wzmocnionej podbudowie.
Czytam, ze niektorzy maja podobny grunt, tzn. gliniasty - mozecie cos doradzic ew. wypowiedziec sie?

Filippo
27-06-2006, 10:50
A powiedzcie co myslicie o układaniu kostki na wylany beton (obecnie tak wygląda sytuacja - chodnik betonowy w koło domu - nie wiemy czy niszczyć chodnik czy układać na chodnik). Czy w ogóle można na beton układać kostkę, jakie są zagrożenia?

tomek_2
27-06-2006, 22:06
A ja ponawiam swoje pytanie, bo szok zwiazany z cena inwestycji trwa i rozwazamy rozne opcje pojscia troche 'na skroty'. Kierownik budowy zgodzil sie, ze wykop powinien byc gleboki, ale powiedzial, ze klincu na posesji prywatnej dawac raczej nie trzeba. Czy moga wypowiedziec sie osoby zorientowane w temacie? Dodam, ze poziom wod gruntowych jest na wys. ok. 90-100 cm.

kaltam
28-06-2006, 07:21
Pod humusem też mam gline z iłem. Napewno mogę potwierdzić (jak pisałem wcześniej) że korytowałem podjazd do garażu do 1 m i przez trzy zimy nic nie wycisnęło. Naprawdę warto to zrobić.
Co do cen kostki to ceny są aktualne dla mnie loco dom ponieważ już kilkadziesiąt ton granitu (kostki, krawężniki, palisady) kupiłem.

Geno
28-06-2006, 07:47
A ja ponawiam swoje pytanie, bo szok zwiazany z cena inwestycji trwa i rozwazamy rozne opcje pojscia troche 'na skroty'. Kierownik budowy zgodzil sie, ze wykop powinien byc gleboki, ale powiedzial, ze klincu na posesji prywatnej dawac raczej nie trzeba. Czy moga wypowiedziec sie osoby zorientowane w temacie? Dodam, ze poziom wod gruntowych jest na wys. ok. 90-100 cm.

50 cm tłucznia powinno wystarczyć inaczej tak ja mówią brukarze pewne wysadziny i przełomy.

tomek_2
28-06-2006, 08:00
No to zapowiada sie niezla operacja. Tak myslac o tym tluczniu, bralem raczej pod uwage grubosc rzedu 15-20 cm - a tu piszesz o 50 cm. A jest jakis przelicznik, ile kg/ton klincu wchodzi na 1m3?

Geno
28-06-2006, 08:09
No to zapowiada sie niezla operacja. Tak myslac o tym tluczniu, bralem raczej pod uwage grubosc rzedu 15-20 cm - a tu piszesz o 50 cm. A jest jakis przelicznik, ile kg/ton klincu wchodzi na 1m3?
na 1m3 około 2 ton, 50 cm ze względu na głebokość przemarzania ,mozna i mniej ale trzeba dobrze pokombinować ze spadkami odwodnieniami itd. a wychodzi na to samo.

sebo8877
28-06-2006, 09:15
A powiedzcie co myslicie o układaniu kostki na wylany beton (obecnie tak wygląda sytuacja - chodnik betonowy w koło domu - nie wiemy czy niszczyć chodnik czy układać na chodnik). Czy w ogóle można na beton układać kostkę, jakie są zagrożenia?

Daj wyrównanie piaskiem z 5-8 cm i układaj na isteniejący chodnik betonowy.

zagrożeń brak :wink: - bo to przecież chodnik jest :)

Sebo8877

NOTO
26-06-2007, 15:22
Pod humusem też mam gline z iłem. Napewno mogę potwierdzić (jak pisałem wcześniej) że korytowałem podjazd do garażu do 1 m i przez trzy zimy nic nie wycisnęło. Naprawdę warto to zrobić.
Co do cen kostki to ceny są aktualne dla mnie loco dom ponieważ już kilkadziesiąt ton granitu (kostki, krawężniki, palisady) kupiłem.
To ile potem materiału wprowadzałeś do tego koryta !

powiedzmy że podjazd ma 6 m szerokości 3 m to daje 18m3 urobku, który póżniej trzeba zasypać klińcem :(
Sam ten materiał to przy przeliczniku 1m3-2 tony daje ponad 30 ton klińca :(


Ja chciałem układać taras (dla ruchu pieszego) + miejsce parkingowe (czyli de facto podjazd) dla samochodu robiąc koryto na 30 cm do wartwy gliny. Na to geowłóknina , 30 cm klińca + ubicie + piasek kilka cm + ubicie + 2 cm piasku + kostka 6/4.


U mnie kliniec jest po 40 zł /tonę.

Waldek78
26-06-2009, 09:18
Na pytanie dotyczące układania kostki brukowej odpowiadam tak:
Przeczytaj poniższą lekturę, może się przydać ;)
http://www.budujemydom.pl/abc/870_ukladamy_kostke_brukowa/
Powodzenia

BOHO
26-06-2009, 09:25
nie "układam kostkę" tylko chyba "ekipa układa kostkę".....różnica zasadnicza..... :wink:

BOHO
26-06-2009, 10:21
a w ogóle to zastanawiają mnie te akcje z korytowaniem na 60 cm! 80 cm! tłuczeń ! beton! nie wiadomo co tam jeszcze! :o
ja przed garażem miałem jeszcze niedawno kawałek trawnika, a właściwie jego resztki....
jak mi się błotko znudziło, to zrobiłem dwa pasy dojazdowe:
ściągnąłem resztki trawy - jakieś 10 cm, sypnąłem dla wyrównania 5 cm piasku i położyłem płyty chodnikowe - takie większe 50x50cm, grubość jakieś 8 cm....

drugi rok to wszystko elegancko leży, samochody na tym stoją całymi dniami, jeżdżą...... i jest OK..... nawet ładnie obrosło po bokach trawką....

nawet przez myśl mi nie przeszło, żeby korytować, zwozić tłuczeń, podsypywać suchym betonem, robić chudziaka.... 8)

dla mnie ważne jest żeby było prosto i skutecznie....

mikolayi
26-06-2009, 10:23
jak poczytasz na temat wysadzinowości gruntu to sie dowiesz po co takie koryta :)

BOHO
26-06-2009, 10:26
to do mnie ?

mikolayi
26-06-2009, 10:36
to do mnie ?

a czy ktoś inny sie jeszcze zastanawia w tym wątku nad czymś ?

BOHO
26-06-2009, 10:45
jak poczytasz na temat wysadzinowości gruntu to sie dowiesz po co takie koryta :)

nie będę czytał bo szkoda mi czasu.....
jak mój podjazd straci wartości użytkowe to cię zawiadomię... :wink:
na razie ma się świetnie i nic mu nie brakuje.... a to jest chyba najważniejsze....

zamiast korytowania, zwożenia tłucznia, betonowania, podsypywania, utwardzania i wydawania setek (lub tysięcy?) złotych wolę walnąć browarka przy dobrej książce.... 8)

a podjazd jak leżał - tak dalej leży...... i się nigdzie nie wybiera....

mikolayi
26-06-2009, 10:49
jak poczytasz na temat wysadzinowości gruntu to sie dowiesz po co takie koryta :)

nie będę czytał bo szkoda mi czasu.....
jak mój podjazd straci wartości użytkowe to cię zawiadomię... :wink:
na razie ma się świetnie i nic mu nie brakuje.... a to jest chyba najważniejsze....

czas jest wartością nadrzędną :)
daleszego samozadowolenia zatem życzę :)
zawiadom, zawiadom :)

BOHO
26-06-2009, 13:06
jak poczytasz na temat wysadzinowości gruntu to sie dowiesz po co takie koryta :)

nie będę czytał bo szkoda mi czasu.....
jak mój podjazd straci wartości użytkowe to cię zawiadomię... :wink:
na razie ma się świetnie i nic mu nie brakuje.... a to jest chyba najważniejsze....

czas jest wartością nadrzędną :)
daleszego samozadowolenia zatem życzę :)
zawiadom, zawiadom :)

ok ! dzięki !

pożyjemy..... zobaczymy..... i ewentualnie zawiadomimy..... 8)

tqlis
23-03-2010, 14:58
Po Wielkanocy zamierzam robic podjazd tymczasowy, a w zasadzie, to tylko plyty beda tymczasowe, bo rozbiorkowe. Natomiast podbudowe zamierzam zrobic raz a porzadnie. Minimum 50cm tlucznia (zmielony beton, gruz), na to kliniec w celu wyrownania i zwiazania. Potem piach i plyty.
Ma byc rozbiore tak, ze jak rozbiore w przyszlosci te plyty, to wyrownam piasek i uloze kostke. A jak wyjdzie to sie okaze.

mikolayi
23-03-2010, 15:47
Po Wielkanocy zamierzam robic podjazd tymczasowy, a w zasadzie, to tylko plyty beda tymczasowe, bo rozbiorkowe. Natomiast podbudowe zamierzam zrobic raz a porzadnie. Minimum 50cm tlucznia (zmielony beton, gruz), na to kliniec w celu wyrownania i zwiazania. Potem piach i plyty.
Ma byc rozbiore tak, ze jak rozbiore w przyszlosci te plyty, to wyrownam piasek i uloze kostke. A jak wyjdzie to sie okaze.

zmielony beton i gruz to nie tłuczeń. Tłuczeń to kruszywo naturalne. Od razu wywal z tego cegłę. Nie nadaje się na podbudowę. Jak zmielisz to co planujesz to nie rozumiem po co kliniec ? Produkt będzie o dostatecznie różnej frakcji żeby klinował się podczas zagęszczania. Generalnie nad tą podbudową to bym zastanowił się jeszcze raz. Grubość raczej nie budzi zastrzeżeń choć to też zależy od strefy przemarzania

tom-kucu
26-03-2012, 11:50
Witam.
Mam pytanie, mianowicie chcę ułożyć z kostki brukowej 15/17 podjazd do domu, z którego będą korzystać wyłącznie samochody osobowe.
Mam pytanie, czy mogę z kostki ułożyć tylko pasy na koła, tak po 3 kostki na koło, czy muszę ułożyć całą drogę, żeby się nic nie zapadało?? Chciałbym ułożyć pasy na koła a pomiędzy nimi trawnik.
Czy muszę cały humus wtedy ściągać i kolejno wszystkie warstwy układać tylko na środku zamiast kostki ziemia i trawa, czy tylko ściągnąć humus z miejsc gdzie będzie kostka??
Pozdrawiam.

Salah
13-04-2012, 22:30
Witam
Mam gorącą prośbę o pomoc w ocenie fachowości ułożenia kostki.

Znalazłem firmę która zakłada mi kostkę , umówiłem się że ułożą mi w ten sposób:

- 15 cm piasku
- 25 cm kruszywa granitowego
- 5 cm pyłu z częstochowy [ ponoć dobry ]
- kostka 8 cm

ale mówią teraz że lepiej będzie w ten sposób , i tak robią :

- niby piach 10 cm
- granitu 20 cm
- podsypki cementowo piaskowej 20 cm
- kostka 8 cm

nie znam się na tym , ale wydaje mi się iż tego piasku [ 20 cm ] między kruszywem a kostką jest zbyt wiele. Niby to wymieszane z cementem ,ale jak mam ocenić ile tego cementu faktycznie jest. Wizualnie wygląda jak piasek :/

PROSZĘ O POMOC

ps ma po tym jeździć auto 12t

m.trybulec
25-04-2012, 20:21
Wg mojej wiedzy piasku jest zdecydowanie za grubo. Powinno być 30 cm kruszywa łamanego (granit) a podsypki cementowo-piaskowej 5-10 cm. A poza tym zamiast mieszać piach z cementem lepiej było układać kostkę na odsiewkach kamiennych.

Blechert
25-04-2012, 20:43
Górna warstwa suchego betonu w którą wbijasz kostkę granitową to w sumie 15 cm. Pod nią jest 20 gruzu lub 10 cm ubitego suchego betonu. Pod tym jest jeszcze warstewka piasku. To na podjazd. A na alejkach warstwę gruzu/klińca można sobie darować. Czyli piasek a na to suchy beton w który wbijamy kosteczki.