PDA

Zobacz pełną wersję : projekt NATALIA pracownia MG PROJEKT



Strony : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9

renia i arek chełm
21-05-2007, 00:20
Przepraszam, że nie odpisywałam, ale i u mnie prace postępują. Trochę poczyniłam zmian i stąd ciągle jakieś decyzje do podjęcia. Prace ziemne za nami, a mury pną się do góry. Oczywiście fundanenty uzupełnialiśmy piaskiem i każda warstwa była utwardzana skoczkiem.
Dziękuję za zdjęcia są bajeczne.
Ja również wchłonęłam podcień na rzecz salonu (na ścianie podcienia centralnie umieściłam okno 240 cm) i zlikwidowałam wykusz (w miejsce wykusza wstawiłam okno 180 cm). Z boku salonu od ściany tylnej domu do wykusza mam taras zadaszony wielkości 3.50 m na 5.0 cm. Na taras wychodzi się drzwiami trzyskrzydłowymi , jedno na stałe o dwa rozwierne w sumie 2.70 m, a zastanawiam sie czy nie zrobić 300 cm. Uważam zmianę za bardzo korzystną.
Mam problem z ustawieniem kominka. Zastanawiam się czy go przesunąć w stronę kuchni czy też może do ściany dawnego podcienia, a może zostawić w tym samym miejscu?
Natalkowcy dajcie znać gdzie umieściliście kominek po wchłonięciu podcienia. Proszę o szybkie rady, moi fachowcy czekają na decyzje a ja jeszcze się zastanawiam !!! Gdzie planujecie postawić telewizor względem kominka, może juz wiecie? Czekam na rady...
Wejście do pomieszczenia gospodarczego umieszczam na środku ściany garażowej. Rowery zamierzam trzymać w garażu na ścianie na specjalnych hakach.
Powiększyłam dom na parterze o metr na szerokości (zyskałam przez to większy wiatrołap, miejsce na przeszklone drzwi wejściowe ok. 150 cm, szafę 2.60 m na 0. 60 m, łazienka jest dłuższa o metr a może więcej, a w części sypialnej mam pokój komputerowy - 2.60 m na 3.90 m, sypialnię, 3.50 m na 3.90 m, garderobę 1.90 m na 3.90 m). Taras mam z boku salonu zadaszony, wielkości 3.50 m na 5.0 m z wyjściem na główną część działki.
Zastanawiam się gdzie umieścić spiżarkę, czy od strony wiatrołapu, czy też od strony ściany zewnętrznej? Jak myślicie z której strony będzie lepiej i dlaczego?

mamamatinka
21-05-2007, 00:32
aga, no to ja też się cieszę, że się zgodziło, bo to znaczy, że my też mamy względnie dobrze obliczone :)

Renia, a propos kominka - my wprawdzie całego podcienia nie likwidujemy, tylko tak połowę (tak będzie garderoba do sypialni naszej na dole) i właśnie tez myślałam o ulokowaniu kominka na ścianie tylnej salonu. Zrobiłam sobie nawet taki szkcowy rysunek jak by to (u nas, bo u nas na tej ścianie jest jeszcze okno) mogłow wyglądać, jutro w pracy zeskanuję to pokażę, ale właśnie sama się zastanawiam jak sie ma ulokowanie samego kominak a przewód kominowy?? czy chcielibyście przesuwać też przewód?? gdzie on wtedy przechodziłby na górze?? i w którym miejscu wystawałby z dachu?? Czy będzie miał wtedy odpowiedni ciąg i wysokość??

A tak w ogóle natalkowcy to jakie kominy budujecie??? Czy ktoś robi systemowe?? Jakiej firmy?? i pod jaki kocioł?

Być może będzie to dla tych co nie robili dokłądnego kosztorysu ciekawa informacja. Dość masakryczna, no ale cóż. Teść nam zrobił pełny kosztorys do stanu z białym montażem i podłogami. Wprawdzie to ksoztorys wersji po adaptacji ( a fundament to mamy jak pod banko bo szkody górnicze), i trzpienie żelbetowe aż pod strop więc dodatkowe koszty. Kosztorys na końcu podaje kwotę 480 tys...... UUUUU zabolało. Próbujemy się z mężem pocieszać, że przecież wiele rzeczy bdziemy wykańczać dopiero wtedy jak się wproadzimy, no ale powiedzmy sobie szczerze, kosztorys jest dość realny no może trochę niedoszacowany... Co, wy na to. Ciekawa jestem, czy podobnie oceniacie koszty.

Dziś mieliśmy spotkanie z majstrem. Stan surowy otwarty (robociznę of kors) wycenil na ok. 70 tys netto. Co wy na to?? Zaznaczam tylko, że zakres prac przy fundamentach jest u nas o wiele większy niż w projekcie oryginalnym. Wtej cenie jest też drenaż i studnia zbiorcza do niego.

Generalnie, gdyby ktoś potrzebował jakiś obmiar czy jakieś dane z kosztorysu to służę.

mamamatinka
21-05-2007, 00:38
Renia,

jeszcze a propos spiżarki, oczywiscie to indywidualny wybór. My robimy od strony ściany zewnętrzenej, bo tak i tak stoi słup konstrukcyjny który musi być więc my ściankę wewnętrzną od ściany konstr. zewn. do tego słypa murujemy z cegły ręcznie formowanej (która będzie też na kominku i niskim parapecie jednego okan na tylnej ścianie salonu), a spiżarka będzie od strony ściany zewn. na głębokość ok. 130. Mi się to miejsce jakoś tak bardziej widziało.

kakusek
21-05-2007, 12:10
Hej
Wg mnie usytuowanie spizarki musisz przemyslec tez pod katem jak jest usytuowany budynek na dzialce(kierunki)Ja nie chce likwidowac wykuszu wiec dla mnie lepiej jest "wstawic"spizarke od strony wiatrolapu gdyz bedzie tam i chlodniej (tak mi sie wydaje :D )i troche ta sciana przysloni widok do kuchni z salonu.
Jezeli chodzi o kominek to chyba najlepiej jest go pozostawic w rogu salonu.Mi osobiscie najbardziej podobaja sie kominki ustawione przodem do salonu a "tylem do kuchni na takiej malej sciance-ale w wypadku Natalki chyba nie jest to mozliwe wiec pozostawilabym go w rogu.Wtedy tv mozesz dac blizej wejscia na tej samej scianie(trzeba tlko pomyslec o zamskowaniu plecow tv bo wchodzac do salonu bedzie widac te wszystkie kable itd-no chyba ze ktos bedzie mial plazme :D )lub do rogu pomiedzy sciana tylnia i boczna domku(ma to swoj plus bo slonce nie bedzie sie tak odbijalo od ekranu z tych 2 okien na scianach :D )
Mamamatinka zalamka z tymi cenami-myslisz ze ta cena za robocine to obecnie ejst srednia cena?Jak slysze ze ludzie buduja domki po 15 -20 tys to mi sie plakac chce.Myslalam ze Natalka nie jest az tak skomplikowanym domkiem wiec spodziewalam sie robociny w granicach 40 tys :(
Ostatnio spodobal mi sie domek Lawenda z www.domnahoryzoncie.pl-bardzie pasuje do dzialki(wjazd od strony poludniowej) i tam wlasnie jedna osoba ma robocizne za niego po 45 tys wiec nie wiem czemu ta Natalka taka droga? :(

aga_bissmyk
22-05-2007, 08:12
Witajcie.
Widze, że wszyscy, że twardo zabraliście się do roboty. Ja niestety walczę jeszcze z materiałami, a raczej z ich brakiem i gonię ceny :-?
Wraf proszę zdradź tajemnicę w jakim mieście budujesz :D .
Chętnie bym zobaczyła natalkę w realu, gdyby to było niedaleko mnie. Obiecuję, że nie będę natrętna, tylko ją obejrzę z zewnątrz.
Pozdrawiam

mamamatinka
22-05-2007, 09:19
kakusek, z cenami faktyczni eałamka, ale wiesz, ta informacja ode mnie nie musisz az tak bardzo sie sugerować. na nasza cenę składają sie różne elementy: zmiany w projekcie (dodatkowy daszek), o wiele więcej roboty przy fundamentach ze względu na szkody, w zakres w chdzi tez drenaż i studnia do niego. Ekipa będzie mieszkać na działce więc daleko od domu, myślę, że to też jakoś kalkulują (co weekend będą jechać do domu więc transport), jedzonko będą im dowozić z baru pobliskiego więc to też pewnie sobie liczą. No i generalnie ponieważ z majstrem znamy sie sporo lat, to mam nadzieję, że ta cena to raczej wartości z zakładem. Więc może bedzie mniej. A i jest to cena netto.
te 480 tys co podałam z kosztorysu to jest w wersji ściany 2W z ociepleniem z wełny i z barlinkiem (czyli podłogą za 120 zł /m w całym domu oprócz łazienek, garażu i kuchni) (czyli same podłogi to ponad 30 tys.)
Wczoraj prowadziłam działalność tówrczą w celu wypełnienia kosztorysu na cele kredytu. No ob musiałao mi się zgodzić..... e, szkoda gadać

danad
22-05-2007, 17:49
Mam pytanie czy ktoś zamawiał wieżbe dachową, jesli tak to bardzo proszę o zestawienie (u nas chcą dokladnych wymiarów), nie chcemy zamówić zle , bo co z tym potem zrobić. Zestawienie moze być na priv lub mail [email protected]

Gorąco wszystkich pozdrawiamy

eslavo
22-05-2007, 20:44
Witajcie Natalkowcy !
Mam ochotę dołączyć do Waszj grupy dyskusyjnej dotyczącej budowy "Natalii"Też zdecydowaliśmy sie na zakup tego projektu i budowe domu.Narazie uważnie czytam to forum zbierając informacje z Waszych doświadczeń przy budowie "Natali".Kiedyś ktos pewno bedzie korzystał z moich..na tym forum.Na początek obejrzałbym chetnie fotki z postępu Waszych prac przy budowie za które z gory dziekuję i pozdrawiam. [email protected] Tomek (Toruń)

jea
22-05-2007, 20:48
Witam pierniki :D
ale dwa razy nie będę :roll:
jeden powitalny wystarczy :wink:

eslavo
22-05-2007, 20:49
Witajcie Natalkowcy !
Mam ochotę dołączyć do Waszj grupy dyskusyjnej dotyczącej budowy "Natalii"Też zdecydowaliśmy sie na zakup tego projektu i budowe domu.Narazie uważnie czytam to forum zbierając informacje z Waszych doświadczeń przy budowie "Natali".Kiedyś ktos pewno bedzie korzystał z moich..na tym forum.Na początek obejrzałbym chetnie fotki z postępu Waszych prac przy budowie za które z gory dziekuję i pozdrawiam. [email protected] Tomek (Toruń)

mamamatinka
22-05-2007, 21:46
danad, my mamy więźbę zamówioną. Zrobiłam ksero rzutu więźby i tartak sam sobie obliczył (z zapasem oczywiście). Pani coś tam narzekała, że na rysunku więźby nie ma podanej skali skali no i w końcu pzyjęła, że wielkości podane cyfrowo na rysunku są prawidłowe i według tych wielkości wyliczyła i wyceniła. 8000 netto już sama nie wiem czy to z łatami czy bez.

renia i arek chełm
22-05-2007, 23:08
Dzięki za podpowiedź co do kominka.
W efekcie komin stoi centralnie na ścianie. Z każdej strony mam po 240 cm. Kanał dymowy wmurowuję od strony wejścia do salonu. Sadzę, że w moim przypadku przeniesienie go do rogu nie byłoby korzystne ze względu na elewację zewnętrzną (wchłonęłam podcień na rzecz salonu) i ze względu na korzystanie z samego kominka, chociaż może pomieszczenie byłoby ustawniejsze. Sam kominek postawię na środku lub z tendencją bardziej do środka salonu. Jestem zgodna co do tego, że jest to element dekoracyjny wnętrza i powinien stać centralnie, zapraszająco do salonu. Niestety w tej wersji przeróbek, które poczyniłam nie jest to możliwe.Siedziska chciałabym ustawić w rogu salonu, od strony wejścia na taras, dlatego też TV najprawdopodobniej postawię za kominkiem na ścianie w stronę dawnego podcienia, chociaż pozostawiam sobie jeszcze alternatywę usytuowania go z drugiej strony. Ściankę od pokoju do słupa konstrukcyjnego podtrzymującego główną kalenicę zrobię chyba przestrzenną, z widokiem na hol.
Dalej mam dylemat z spiżarką - z której strony.

aga_bissmyk
23-05-2007, 10:35
Witam wszystkich.

Mamamatinga dzięki za uspokojenie z tymi cenami. powiem Ci, że nawet mężowi o tym nie mówiłam bo by sie załamał. Ale sądzę, że to tak całościowo gdzieś wyjdzie. Widzę, że Ty masz ekipę na całość, natomiast my będziemy budować etapami i będą różne ekipy tzn. inna do fundamentów, inna do ścian, a jeszcze inna do dachu. To jeszcze wszystko przedemną,ponieważ pozwolenie dopiero dostanę, ale teraz muszę kupić Ytonga, bo ma być podwyżka od lipca. Teraz obecnie na składach jest tylko cena :D , a brak Ytonga.
Dzisiaj powiedział mój wykonawca, że za robociznę postawienia ścian parteru i poddasza weźmie od nas 13 000. Powiedzcie czy to dużo?

Pozdrawiam

mamamatinka
23-05-2007, 16:30
aga, wiesz, tak po przemyśleniach cenowych dochodzę do wniosku, że kwestia ceny może byc naprawdę bardzo indywidualna. Wczoraj pociałam się cąły wieczór nad kosztorysem dla banku :) weź pod uwagę że, my budujemy dwuwarstwowo i kosztorys zakłada ocieplenie wełną (ale chyba jednak pójdziemy w styropian ze względu na cenę)

13.000 za ściany parteru i poddasza to chyba niedużo, ale czy ta cena obejmuje też nadproża, wylewki, wieńce, kominy, strop, izolacje, i wieel innych prac, które na tym etapie się robi?? Może tak tylko rzucili taką cenę?? trudno mi powiedzieć.

aga_bissmyk
28-05-2007, 09:45
Cześć
Witam wszystkich - choć widzę, że tu jakieś pustki. Wiem Wiem - ciężko pracujecie. Mam nadzieję, że będziecie przesyłać coraz więcej zdjęć. A ja w związku z tym, że już nie mogę się doczekać naszej budowy, to odbija mi w snach. Śniło mi się, że byłam w natalii i chodziłam po pokojach, oglądałam schody czy nie są za wąskie itp. STRASZNE - czy ja jestem normalna?

Mamamatinka teraz jestem po rozmowie z wykonawcą, który przygotował nam na razie bardzo ogólny kosztorys wykonania stanu surowego i obliczył na 243 000,00. Cena obejmuje materiał i robociznę. Proszę powiedz co myślisz o tej kwocie.

Innych tez proszę o opinię co myślicie na temat tej ceny.
Pozdrawiam

mamamatinka
28-05-2007, 14:18
Aga, nie dziwię się, że ci się śni - ale to chyb acałkiem pozytywny objaw - ja mam jeszcze gorzej - mam już wybraną kuchnię, większość kolorów ścian i innych rezczy, nie wiem tylko skąd kase na to wezmę,, bo na tym etapie budowy bedzie już z tym bardzo krucho ale powoli, powoli. Moją wyobraźnię zaburze jedynie fakt, że bylam w Natalce w wersji podstawowej a my budujemy lustrzaną - i te wspomnienia z tej rzeczywistej natalki strsznie przekręcają mi wyobrażenia przestrzenne o naszej.. No, ale co tam.
A apropos ceny stanu surowego to nawet sobie wyliczyłam to z kosztorysu i wychodzi mi (materiały + robocizna) 200 tys z kawałkiem, więc myślę że propozycja waszego wykonawcy jest realna, bo mój kosztorys w pewnych rzeczach jest niedoszacowany (np. prace zmiene 900 złotych) a tu jakby nie patrzeć tyle nie wyjdzie bo geodeta 300, kopara 80 zeta za godzinę (to i tak tanio). W innych miejscahc mam kosztorys przeszacowany (za dużo styropianu na stropie (tyle co na partezre a nie 5 cm) ale ogólnie myślę, że cena realna.
Szkoda, że nasi natalkowcy co już są w trakcie tak mało pisza - o doświadczeniach, o cenach, o tym na co zwrócic uwagę!! Piszcie proszę!! ja na fali tych pragnień obiecuję, że w mierę mołziwości będę pisac - jeśli nie tu to napewno w dzienniku, no bo podwojnie tego samegopisac nie będę. Mam nadzieję, że w sobote 2 tyczymy domek :) Byleby się zmieścił, bo ja juz takie czane myśli mam że hej.

danad
28-05-2007, 19:53
aga_bissmyk

Czy jest to cena stanu surowego zamkniętego tzn czy z oknami połaciowymi czy na dole tez, jeszcze tez zalezy od rodzaju materiałów np jaka dachówka itp.
Myslę, ze cena przy obecnym bumie i wzroscie cen jest OK, a gdyby to był stan surowy zamknięty to mi się wydaje że bardzo dobra (oczywiście uwzgledniająca jeszcze jakośc)

Pozdrawiam

mamamatinka
28-05-2007, 21:51
No ja te 200 tys to podaję bez okien, stan surowy otwarty. Ściana z betonu komórkowego 24, na dachu braas grafitowy. Z tym że u nas przerażają mnie koszty fundamentu - dużo betonu, ławy krzyżowe - u was jeśli nie macie szkód tego nie będzie. Natalkowców zapraszam do mojego dziennika - bo chyba nikt go czytać nie chce :((((((

aga_bissmyk
29-05-2007, 10:48
Witam wszystkich serdecznie.
Dziękuję Wam bardzo za szybka odpowiedź w mojej kwestii. Tak uściślając ten mój kosztorys to powiem, że obejmuje on:
1. przygotowanie, ogrodzenie obsługę geodezyjną i wszystko co łączy się z wyk. fundamentów
2. ściany zewnętrzne nośne z Ytong 36,5, a wewnętrzne 24 Silka
3. strop nad parterem wylewany. Wykonanie wieńców, podciągów itp.
4. ściany poddasza które podniosłam o 1 pustak
5. dach z pokryciem dachowym (wykonawca założył w cenie dachówkę ceramiczną, która podraża tą cenę) - my chcemy cementową z połyskiem
6. Wykonanie komina - firma Schindel i ponad dachem obłożenie go cegłą

To takie ogólne informacje odnośnie tej wyceny. Szczegółowej jeszcze nie mamy, ale mam nadzieję, że z tego da się jeszcze coś utargować.
Acha Wszystko będzie wykonane w systemie YTONG (prócz stropu)

Pozdrawiam

mamamatinka
29-05-2007, 15:14
no fajnie dość Aga u was to wygląda, wykonawca robi wrażenie profesjonalisty.

mamamatinka
05-06-2007, 13:17
Nasz domek juz wytyczony a w sobote robimy wykop :) Po więcej szczegółów zapraszam do dziennika.

Pytanko do juz budujących - jak głęboko kopaliście pod fundamenty??? czy tak jak mówi projekt 1,35??? czy troche płyciej. Wiem, że to zalezy od ukształtowania terenu, ale ciekawa jestem jak to u was było.

kamich
07-06-2007, 16:37
Witam wszystkich Natalkowców.

Po wielu miesiącach gdy projekt Natalii leżał u nas w szafie wreszcie zabraliśmy się do roboty.
W tej chwili projekt jest u architekta u adaptacji. W związku z tym mam pytanie : podobnie jak niektórzy z forumowiczów , zamierzam powiększyć salon likwidując taras. Niestety architekt twierdzi że to nie jest takie proste.
Trzeba albo wydłużyć belki stropowe nad salonem do ponad 8 metrów( jest to możliwe ale, ponieważ belki o takiej długości są wyższe , wiąże sie to z koniecznością zmiany całego stropu na wyższy), albo zrobić podciąg w miejscu złączenia salonu z tarasem , albo obrócenie belek stropowych nad salonem o 90 stopni i zrobienie stropu z belek jednakowych na całej powierzchni salonu o długości 6m. To ostatnie rozwiązanie wiąże się jednak z przeprojektowaniem fundamentów tak, aby belki miały się na czym opierać.

Proszę dajcie znać jak sobie z tym poradziliście.

pozdrawiam kamich

aga_bissmyk
10-06-2007, 20:09
Witam.
My rezygnowaliśmy z podcienia na konto salonu. Szczerze mówiąc nie znam szczegółów dotyczących mozliwości umieszczenia belek na stropie, ale mój architekt mówił, że to faktyczne może być problem, bo wychodzi długość pokoju 8 m. Więc po zastanowieniu sie zmieniliśmu strop na monolityczny - czyli wylewany ze względu na:
1. problem z długością belek
2. strop wylewany jest polecany ze względu na gładkość i mniejsze możliwości pękania.
W rezultacie taka zmiana kosztowała nas 800 zł.
Oczywiście tez wiązało sie to z przeprojektowaniem fundamentów.

danad
11-06-2007, 20:00
Nasz domek juz wytyczony a w sobote robimy wykop :) Po więcej szczegółów zapraszam do dziennika.

Pytanko do juz budujących - jak głęboko kopaliście pod fundamenty??? czy tak jak mówi projekt 1,35??? czy troche płyciej. Wiem, że to zalezy od ukształtowania terenu, ale ciekawa jestem jak to u was było.

U nas płyciej, bo był problem z woda , wysoki poziom wód gruntowych

mamamatinka
12-06-2007, 09:54
dzieki danad, mamy juz wykop :))))) Dziura ogromnisata. U nas tez wysoki poziom wód ale na szczeście w wykopie suchutko - z reszta przy tych upałach nic dziwnego. Nasza działka ma lekki spadek, dom tzn. wysokość posadzki wytyczylismy na poziomie 10 cm nad drogą, żeby woda nie spływała z drogi na dom. Czyli mammy wykop na 1,45 od poziomu posadzki więc w zalezności od miejsca na 60 - 90 cm w ziemi. Dziś postaram się wrzucic zdjęcia do dziennika. A w poniedziałek 18 mam nadzieję, że już na pewno przyjada górale :)

Pytanko a propos więźby do tych co ją już mają lub juz zamawiali. Macie może jakies fajne zestawienie elementów więźby? Czy zestawienie w projekcie jest prawidłowe? I czy wymiary podane na rzucie się zgadzają bo na rzucie nie ma podanej skali więc trudno to sprawdzić. Sprawa pilna :)

mamamatinka
12-06-2007, 13:59
poratujcie proszę z tym zestawieniem więźby, bo już nie wiem w sumie mniej więcej wszystko mi się zgadza tylko tych krokwii ni eumiem się doliczyć
a chciałąbym zamawiać. czy ktoś ma może porządne zestawienie???

aga_bissmyk
12-06-2007, 17:37
Witam
Mamamatinka jeżeli masz dostęp do faksu, to podaj mi go na adres [email protected]
Mam zestawienie, ale w formacie A3, więc jak jutro pójde do pracy to zmniejsze je do A4 i wyslę Ci faksem. mam nadzieję, że Ci pomoże.
Pozdrawiam

mamamatinka
12-06-2007, 23:17
Aga, wielkie dzięki numer wysłałam :)

akowalsk
18-06-2007, 08:09
Witajcie Natalkowcy po długiej nieobecności udało mi się powrócić na forum. Budowa naszej Natalci ruszyła pełną parą. Ekipa weszła 4 czerwca i właśnie zakończyliśmy fundamenty - wylane ławy + 5 warstw z bloczka. W sobotę nawieźliśmy około 11 wywrotek piasku dziś dojedzie kolejne 5 wywrotek i
wszystko zostanie zasypane. W dniu jutrzejszym przyjedzie gruszka z betonem na wylanie chudziaka i rozpoczynamy murować z Porothermu. Po wymurowaniu 5 warstw bloczka widać już wielkości poszczególnych pomieszczeń na parterze i muszę powiedzieć, że już wprowadziliśmy pewne zmiany. Okazało się, że salon ~34 m wcale nie jest taki duży jak nam się wydawało że będzie (nie wchłanialiśmy podcienia), postanowiliśmy więc, że kuchnia zostanie zaadoptowana na pozostałą część salonu. Salon rozdzielał będzie słup który musi pozostać z uwagi na opierające się belki (ale swoją drogą takie filary dodają uroku - tak uważam). W części po kuchni ustawimy 12 osobowy stół nastomiast pozostała część będzie częśćią wypoczynkową przy kominku. Kuchnia w naszej Natalce będzie mieściła się w miejscu sypialni (pierwszej od strony salonu) - dzięki takiemu rozwiązaniu rezygnujemy także z 1 komina. Kuchnia będzie otwarta tzn planujemy zrobić tylko ścianki po 60 cm z każdej strony i belkę od góry natomiast pozostanie szerokie przestronne wejście do kuchni. Rozważamy także umieszczenie drzwi tarasowych aby było z kuchni wąskie wyjście na taras ale to jeszcze przemyślimy.
W każdym razie miło patrzeć jak Natalcia rośnie. Ekipa budowlańców działa sprawnie i mam nadzieję, że niedługo Natalcia będzie już miała ściany parteru. Pozdrawiam wszystkich budujących :)

mamamatinka
18-06-2007, 10:53
wow!!! super, zazdroszczę postepów i bardzo czekam na zdjęcia!!! No faktycznie salon wcale nie jest aż taki duży, ja sobie projektowałam pomieszczenia w takim programie do projektowania Ikei - Mąż się śmieje, że na razie tylko dziura w ziemi a ja juz projekt kuchni mam. No, ale rozumiem, że zdecydowaliście się na takie zmiany. Trochę bym się jednak bała robić zmiany tak na żywca już na placu boju, bo wiele osób mówi, ze najgorsze są właśnie takie zmiany w ostatnim momencie, nie przymyślane do końca wcześniej. Ale, myślę, że ostatecznie ściany jeszcze nie stoją więc na pewno wszystko bedzie oki. My takich zmian nie bedziemy robić, bo 2 pokoje na dole (oprócz salonu) to było nasze pierwsze wymaganie. Na waszym miejscu pomyślalabym o wyjściu z kuchni na tars - to super sprawa w takim ustawieniu.
Z czego robicie kominy??? bo właśnie waham się czy systemowe czy murować????
Możecie zdradzić jaka macie cenę robocizny za stan surowy otwarty???

akowalsk
18-06-2007, 11:03
Większość materiałów kupiliśmy w lutym zanim tak bardzo podrożały, ale cegła na kominy nie była jeszcze kupiona. Ostatnio dowiadywaliśmy się o cegłę i ceny były straszne około 1,90 za sztukę, więc mąż rozważał zakup gotowych kominów, ale udało nam się utargować w jednej z hurtowni cenę 1,30 zł/szt więc zamówiliśmy już 4 palety cegły i ostatecznie kominy będą wymurowane. Jeśli chodzi o zmiany w trakcie budowy to nie martwię się tym aż tak bardzo ponieważ to mój mąż jest kierownikiem budowy na naszej budowie i na szczęście doskonale wie, których zmian możemy dokonać, a które są ewidentnie niemożliwe. W każdym razie cieszę się że tak jest bo ja rzucam pomysł a on sprawdza możliwości :D . Jeśli chodzi o ekipę to mamy 3 osoby + majster który głównie zajmuje się wymierzaniem i kierowaniem tą ekipką czyli łącznie 4 osoby. Kwota za stan surowy otwarty 32.000 zł z wykonaniem więźby dachowej. Ekipę załatwialiśmy w listopadzie 2006 r.
pozdrawiam

mamamatinka
18-06-2007, 11:22
no to fajnie się masz - żyć nie umierać, mąż kierownikiem budowy, a kwota za stan surowy otwarty mnie zabiła. Gdzie budujecie???? My też ekipe załatwialismy jesenią 2006 ale ich cena to ok. 70 tys. Wprawdzie u nas zakres prac wiekszy, bo szkody górnicze, a więc fundamenty o wiele bardziej skomplikowane, trzepienie żelebtowe itp. plus drenaż i studnia no ale mimo to róznica kolosalna powiedziałabym. I kurcze jeszcze się spóźniają!!!!!

akowalsk
18-06-2007, 12:01
ups 70 tyś to dopiero cena :o . My budujemy w kujawsko-pomorskim i zdarza się, że nasi znajomi twierdzą że 32 tys to dużo za stan surowy otwarty, ale jak powiem im ile liczy sobie wasza ekipa to chyba rzeczywiście możemy mieć satysfakcję że udało się załatwić tak tanio :D Zdjęcia z naszej budowy zamieszczam na http://foto.onet.pl/1nvr5,4ydhhkjrhgpk,u.html?V=1
W miarę postępu prac będę uzupełniała albumik. pa

akowalsk
18-06-2007, 12:18
hmm podejmuję drugą próbę wklejenia fotek, pierwsza się nie powiodła :(
http://foto.onet.pl/1nvr5,4ydhhkjrhgpk,u.html?V=1

mamamatinka
18-06-2007, 12:19
a, no to my na Śląsku, a ekipa góralska, ale można powiedzieć taka profesjonalna (no z resztą to to akurat się zobaczy). No, ale wiesz, u nas zakres robót większy, 6 osobowa ekipa, która bedzie pacować z dala od domu mieszkać na działce, więc muszą się wyzywić i na niedziele do domu. Więc i koszty mają większe. Ach, byleby już przyjechali i zaczęli.

akowalsk
18-06-2007, 13:24
http://foto.onet.pl/1nvr5,4ydhhkjrhgpk,u.html

mamamatinka
26-06-2007, 10:21
No nareszcie nasza ekipa zjechała na działkę :) wiecej wkrótce w dzienniku :) W czwartek przyjeżdza chudziak pod ławy

danad
26-06-2007, 20:11
Życzę powodzenia i szybkich postępów prac, a przerwy technologiczne były zgodne ze sztuką, a niekonieczne z checi załapania kilku budów

mamamatinka
26-06-2007, 22:42
dzięki!!! akurat opcja kilku budów na raz nam nie grozi bo przyjechali z daleka na dość szybką akcję u nas. Boję się raczej czy nie będą chcieli skracać przerw technologicznych bo do domu im spieszno i tamtejsze terminy ich gonią. Zobaczymy.

akowalsk
27-06-2007, 07:41
oj super że twoja ekipa już przyjechała. U nas też już budowa cieszy oko. Ściany rosną - mamy już 6 warstw porothermu i widok super - wkrótce dorzucę zdjęcia do albumu. Wczoraj tylko mieliśmy małe potknięcie....okazało się że na skutek całonocnego deszczu samochód z materiałem nie wjechał na budowę :( Na razie jakoś sobie poradzimy - zładujemy matriał u sąsiada i przerzucimy ładowarką...ale czekam aż słoneczko i upalne dni powrócą aby Natalka mogła bez przeszkód piąć się w górę :D

mamamatinka
27-06-2007, 09:19
fajnie, my dopiero jutro lejemy chudziaka pod ławy :) no ale i tak radość jest, że wreszcie cos się dzieje, a w swoim czasie mam nadzieję i ściany zobaczymy. :)

aga_bissmyk
27-06-2007, 16:02
Witam.
Nie odzywałam się bo za bardzo nie miałam nic do powiedzenia, ale obserwuję co się u Was dzieje. Fajnie, że już tak do przodu. Ale uwaga, bo depczę Wam po piętach, bo WłAśNIE ODEBRAłAM POZWOLENIE.
Z wykonawcą podpisana umowa ustaliliśmy termin rozpoczęcia najpóźniej 15.07 br. więc to już blisko i nie mogę się doczekać.
Będę śledziła Wasze postępy i chętnie pooglądam zdjęcia.
pozdrawiam

akowalsk
02-07-2007, 08:12
Mimo, że budowa naszej Natalki niedawno ruszyła, a dokładnie 04.07.07 będzie równo miesiąc od rozpoczęcia budowy za 2-3 dni będziemy mieli ściany parteru i fachowcy rozpoczną układanie belek stropowych. Muszę Wam powiedzieć, że widok już jest fajny, w Natalce brakuje już tylko kilkudziesięciu pustaków od ścian parteru :) Widać już cały układ pomieszczeń parteru i widok naprawdę fajny. Tempo prac jest dość szybkie dlatego aż szkoda, że nie wprowadzimy się w tym roku, pozostanie nam doglądanie domku przez jesień-zimę i przeprowadzka wiosna-lato 2008. Nasz ekipa, która buduje Natalkę w okresie zimowym zawsze bierze 1 domek na wykończenia (docieplanie, tynki, podbitki itp) nie ukrywam, że korci nas aby to właśnie nasz domek wykańczali przez zimę, ale to jeszcze nie zostało dokładnie ustalone. Póki co czekam na zalewanie stropu i ułożenie więźby. W połowie sierpnia mamy umówioną ekipę na dach. pozdrawiam Natalkowców :D

aga_bissmyk
02-07-2007, 11:49
Witajcie.

Fajnie, że już takie duże postępy. Jak ja bym chciała mieć też już to za sobą. Ale my już tez niedługo zaczynamy - mam nadzieję, że w połowie lipca. No i oczywiście domek przezimuje, a w przyszłym roku będziemy wykańczać. Podobno tak jest lepiej, żeby wszystko wyschło dobrze.
Proszę prześlijcie jeszcze jakieś fotki. Może uda sie ująć jakoś z góry, bo jestem bardzo ciekawa jak wygląda ten układ pomieszczeń.
Pozdrawiam gorąco.

aga_bissmyk
02-07-2007, 11:58
Mamamatinka, ale tam wygibasy robisz przy tych zdjęciach - uważaj podczas tego skakania po tych daszkach. Oczywiście ja bardzo się cieszę jak oglądam takie fotki bo wszystko super widać z góry - za co wielkie dzięki.
Co do tych prętów "16" to mój wykonawca powiedział , że faktycznie są przesadzone trochę.
Pozdrawiam i liczę, że nadal będziesz nas obdarzać zdjątkami.
Pozdrawiam

mamamatinka
03-07-2007, 11:19
będę, będe , a jak szczególnie że jutro lejemy ławy :) ja niestety starsznie dużo roboty zawodowej mam i nie wiem czy w ogóle się zdaże wyrwać na budowę, no ale zobaczymy.
czym izolowaliście fundamenty??? i ile wam tego wyszło???

akowalsk
05-07-2007, 14:10
No no widok twoich ław jest fascynujący... zupełnie nie przypomina naszych prostych ław fundamentowych :) no ale rozumiem że z uwagi na szkody górnicze u was fundamenty wyglądają nieco inaczej. Cieszę się że prace tak szybko postępują, widać ekipa solidna i sprawna.
U nas także prace postępują w przyszłym tygodniu układane będą belki stropowe. Pogoda niestety nam nie sprzyja....ciągle pada i pada, a droga u nas nieciekawa.... Ale ekipa się nie poddaje i dzielnie pracuje nawet w deszczu. Zalali już belki nad tarasem i wejściem do domu.
Pomieszczenia w Natalii zaczynają nabierać rozmiarów i widok naprawdę cieszy oko. Najważniejsze aby pogoda się poprawiła.
Powodzenia w dalszych pracach :)

mamamatinka
05-07-2007, 14:14
o rany, wy juz przy stropach !!! fajnie. No u nas w sumie tez idzie sprawnie, faktycznie fundamenty monstrualne, w sumie totalnie przezbrojone, no ale coż. Wolę teraz na wyros niż później ściany łatać. A zdjęcia waszej natalki gdzie????????
Jakie macie kominy????

akowalsk
05-07-2007, 22:05
Zdjęcia Natalki umieszczam na onet foto http://foto.onet.pl/1nvr5,4ydhhkjrhgpk,u.html?P=1
ale ekipa jest tak szybka, że nie nadążam dodawać fotek :D Obiecuję że wkrótce dorzucę aktualne fotki.
Kominy wykonujemy z cegły a nad dachem klinkier

aga_bissmyk
16-07-2007, 09:10
Witam Wszystkich.
Chciałam się podzielić również swoją radością, gdyż dzisiaj rozpoczynamy budowę !!!. Właśnie dzisiaj- niestety w tym skwarze szaleje geodeta i tyczy Natalkę. Mam tylko nadzieję, że trafimy na ładną pogodę przy wykopach, bo sąsiedzi niestety musieli uruchomić pompy, ponieważ zrobiło im sie jeziorko po tych opadach deszczu. Jestem strasznie podekscytowana, ale tez i jest przykro ponieważ pracuje i nie mogę być na budowie.
mamamatinka i akowalsk - wielkie dzięki za Wasze zdjęcia. Są super i cieszę się razem z Wami, że tak prężnie i szybko Wam idzie budowa. Jestem duuuży krok za wami więc raczej ja będę korzystać z Waszych porad,( za co bardzo dziękuję) a nie Wy z moich, ale w miarę możliwości, tez będę zamieszczać zdjęcia - jak również dalej będzie mi miło oglądać Wasze.
Pozdrawiam Was serdecznie. Życzę NAM powodzenia.

mamamatinka
16-07-2007, 09:23
aga!! super, trzymamy kciuki za dobry przebieg robót!!!! Czekamy na zdjęcia i relacje.
My dziś startujemy z parterem :)

mamamatinka
17-07-2007, 11:03
natalkowcy, czy ktos z was brał może pod uwagę montaż dodatkowego okna dachowego w celu doświetlenia schodów??? Myśłałam o takim najmniejszym mozliwym oknie dachowym, że zamontowac je w ten odcinek dachu, który jest bezpośrednio nad schodami (widać do na przekroju budynku - w projekcie).
Osobiście strasznie nie lubie ciemnych klatek schodowych, na których nawet w dzien trzeba właczać światło. Schody w natalce oczywiści nie sa typowa klatka schodową , ale własnie zastanawiam sie czy by takiego okna tam nie dać. Problem byłby oczywiście z myciem. Poza tym była w gotowej natalii i nie odniosłam wrażenie że klatk ajest ciemna, ale my likwidujemy wykusz i w salonie i tam nie bedzie okien które jakąś tam porcyjke światła wprowadzały pierwotnie również do hallu. Co myślicie o tej koncepcji ???

javas
17-07-2007, 12:01
natalkowcy, czy ktos z was brał może pod uwagę montaż dodatkowego okna dachowego w celu doświetlenia schodów??? Myśłałam o takim najmniejszym mozliwym oknie dachowym, że zamontowac je w ten odcinek dachu, który jest bezpośrednio nad schodami (widać do na przekroju budynku - w projekcie).
Osobiście strasznie nie lubie ciemnych klatek schodowych, na których nawet w dzien trzeba właczać światło. Schody w natalce oczywiści nie sa typowa klatka schodową , ale własnie zastanawiam sie czy by takiego okna tam nie dać. Problem byłby oczywiście z myciem. Poza tym była w gotowej natalii i nie odniosłam wrażenie że klatk ajest ciemna, ale my likwidujemy wykusz i w salonie i tam nie bedzie okien które jakąś tam porcyjke światła wprowadzały pierwotnie również do hallu. Co myślicie o tej koncepcji ???

Ja tez o tym myślałem i co więcej chcemy nie stawiać tam ścianki działowej tylko zmniejszyć pokój na poddaszu. W tym miejscu właśnie planujemy dodatkowe okno dachowe co najmniej takie jak w łazience. A w tą przestrzeń wstawimy kwiaty.

mamamatinka
17-07-2007, 12:07
javas, możesz cos więcej napisac bo nie bardzo rozumiem. Rozumiem, że chcecie zmniejszyc ten pokój przy schodach odcinając od niego ten zakrecik???? i tym sposobem powiekszyc hall górny o taką platformę na kwiaty a nad nia bedzie okno????? Hmm, w sumie niezły pomysł, można by tam też zrobić taki jakby schowek ewnetualnie.

aga_bissmyk
17-07-2007, 18:42
Witam.
Uważam to za świetny pomysł z tym oknem doświetlającym schody i też się nad nim zastanowię, choć to mycie okna później mnie przeraża. No ale zobaczymy.
Miło mi, że ktoś nowy od dłuższego czasu ujawnił sie na forum. Mam nadzieję, że nie na chwilę tylko, bo każda uwaga jest cenna.
A ciekawe co z resztą Natalkowców, b strasznie ucichli. Odezwijcie sie co u was ?

javas
17-07-2007, 20:01
javas, możesz cos więcej napisac bo nie bardzo rozumiem. Rozumiem, że chcecie zmniejszyc ten pokój przy schodach odcinając od niego ten zakrecik???? i tym sposobem powiekszyc hall górny o taką platformę na kwiaty a nad nia bedzie okno????? Hmm, w sumie niezły pomysł, można by tam też zrobić taki jakby schowek ewnetualnie.

Nie ma co pisać - zobacz na zdjęcie.

http://foto.onet.pl/falai,g404qlq40qbg

Po zmianie ścianki działowej zrobi się tam taka półka. Właśnie rozświetlenie korytarza było celem.

mamamatinka
18-07-2007, 11:27
no właśnie właśnie co u was???? jeśli chodzi o doświetlenie schodów to my praktyczni ejesteśmy już zdecydowani, majter tez nam to doradza, a myciem się tak bardzo nie przejmuje teraz mieszkam w mieszkaniu na poddaszu i nie myję po prostu za często bo i tak to nie ma sensu - zaraz znów brudne :))) Luzara jestem.
A na to okno zawsze można jaką np. roletkę jasną nie zabierającą światla a zasłaniająca brudzik... Ech, ja to jednak umiem cos wymyslić, byleby sobie roboty nie dokładać. he he

akowalsk
19-07-2007, 09:07
Jutro wielki dzień... zalewamy strop - gruszki umówione na 8.00.. ach będzie fajnie. Nasza Natalka zmienia się z dnia na dzień... już pustaki stropowe ułożone widać ogromny salon (przenieśliśmy kuchnię). Zmiana na parterze to także schody - zlikwidowaliśmy małe WC pozostał słup na holu i w miejscu małego WC wokół słupa umiejscowione będą schody - stolarz wyrysował nam je na ogromnej płycie, którą umieściliśmy i dokładnie taką pustkę pozostawiliśmy przy układaniu stropu. Z holu widoczna będzie półokrągła poręcz u góry w holu... ach niech już będzie ta więźba to zobaczę te super pokoje ze skosami......... pozdrawiam i życzę powodzenia w budowaniu.

mamamatinka
19-07-2007, 09:19
no nieźle !!! trzymamy kciuki za strop!!! Napisz ile kubikó wam weszło. Widze, że sporo zmiany zrobiliście w natalce. Jak nasze natalki powstaną zrobimy fotograficzne porównanie - pewnie czasem będa to cąłkiem inne chałupki :)
U nas rosna ściany parteru - wszyskto bardzo fajnie wygląda - tez mamy pewne zmiany, spiżarka wydzielona z kuchni, w salonie dwoje dużych drzwi tarasowych. Drzwi dolnej sypialni przesunęliśmy, tak by była bardziej ustawna, z sypialnia przechodzi się do garderoby usytuowanej na połowie pierwotnego tylnego tarasu. O rany jak fajnie już zobaczyć te kształty!!!!
A słuchajcie, wazne i pilne pytanie jaką będziecie mieć wysokość pomieszczen na gotowo?? Nam z wyskości bloczka wychodzi 2,80 i tak chyba chcę zostawić, wolę wyżej niż za nisko.

aga_bissmyk
20-07-2007, 12:37
[img]http://foto.onet.pl/fy0tq,olez0w4f0ow0,a4ncf,u.html

aga_bissmyk
20-07-2007, 12:38
przepraszam was bardzo, ale próbuję coś wkleić

aga_bissmyk
20-07-2007, 12:42
http://foto.onet.pl/fy0tq,olez0w4f0ow0,u.html

aga_bissmyk
20-07-2007, 12:56
Chciałam się przygotować do wieczornego wklejenia zdjęć z mojego działkowego pobojowiska. Myślałam, że mi się uda, żeby były widoczne na forum, ale odsyłacz do albumu tez może być.
Tak więc wieczorem podzielę się paroma zdjątkami z budowy. Mówiąc pobojowisko myślę o tym, że nie spodziewałam sie, że to tak będzie wyglądało.
Pozdrawiam

akowalsk
22-07-2007, 12:32
W naszej Natlace wysokość pomieszczeń parteru na gotowo wyniesie 2,67 - myślę że to spokojnie nam wystarczy, projekt przewidywał 2,75 ale w projekcie podłoga schodziła poniżej izolacji my dokonaliśmy zmian i zaczyna się ona równo z zasypaniem całości fundamentów.
Poza tym zamawiamy schody gotowe z drewna, które będą w miejscu małego WC i przy wyższej wysokości mógłby być problem aby wyrobić się z ilością stopni, dlatego pozostawiliśmy 2,67.
W piątek zalaliśmy strop 22 m3 betonu :) wszystko wygląda super, a gdy na dworze upał w naszym domku z porothermu już czuć przyjemny chłód :)

eslavo
22-07-2007, 15:12
W naszej Natlace wysokość pomieszczeń parteru na gotowo wyniesie 2,67 - myślę że to spokojnie nam wystarczy, projekt przewidywał 2,75 ale w projekcie podłoga schodziła poniżej izolacji my dokonaliśmy zmian i zaczyna się ona równo z zasypaniem całości fundamentów.
Poza tym zamawiamy schody gotowe z drewna, które będą w miejscu małego WC i przy wyższej wysokości mógłby być problem aby wyrobić się z ilością stopni, dlatego pozostawiliśmy 2,67.
W piątek zalaliśmy strop 22 m3 betonu :) wszystko wygląda super, a gdy na dworze upał w naszym domku z porothermu już czuć przyjemny chłód :)
Witam!Jestem na etapie zakupu projektu Natalii.Chce zbudować ten domek.Czy jest mozliwość podpatrzenia Waszej budowy "na żywo"? Jesteśmy z Torunia a to chyba niedaleko do Was bo wyczytałem na forum że Jesteście z kujawsko-pomorskiego.

Pozdrawiam Tomek (Toruń)

wraf
22-07-2007, 22:22
zapraszam do ostródy, zaledwie 130 km od torunia, natalka już przykryta dachem

aga_bissmyk
23-07-2007, 08:49
Witam
Mimo, że na forum zamieszczane są fajne foto to chętnie też bym zobaczyła Natalkę na żywo, ale dla mnie Ostróda za daleko. Czy ktoś może w okolicach zachodniopomorskiego ją buduje.
Proszę dajcie znać.
Pozdrawiam

miszczo
25-07-2007, 19:13
POSZUKUJE ZDJĘĆ CENNYCH UWAG Z REALIZACJI NATALI (MG PROJEKT

aga_bissmyk
31-07-2007, 09:24
Witajcie.
My niestety stoimy w miejscu z naszą budową (co mnie zaczyna już wkurzać), a naszą zmorą są deszcze. W związku z tym, że nasza działka znajduje się trochę poniżej niż sąsiadów, to padający deszcz spływa od nich do nas gruntem i wybija od dołu. Nasza ekipa ok 2 tygodnie temu zrobiła wykopy pod fundamenty i gdyby nie to, że był problem z chudziakiem, to pewnie już byśmy byli daleko do przodu. Ale niestety przyszła podczas weekendu ogromna ulewa i zrobił nam się "staw hodowlany dla żab" i tak się sączy do dzisiejszego dnia. Co wypompujemy to zalewa itd., bo niemożliwością jest się wstrzelić pomiędzy deszcze. Od środy zapowiadają polepszenie pogody więc mam nadzieję, że w końcu ruszy z "kopyta".
Miło się ogląda wasze dzieła.
Mamamatinka powiedz jaką masz samą powierzchnię kuchni (bez spiżarki)?

Pozdrawiam

akowalsk
01-08-2007, 09:33
no no cisza na forum, chyba wszyscy na placu budowy :)
Ja czekam cierpliwie poniedziałku bo od poniedziałku nasza ekipa po przerwie związanej z zalaniem stropu powraca i ostro zabiera się za układanie więźby dachowej i stawianie ścianek działowych u góry.
Tomku z Torunia jeśli chodzi o obejrzenie naszej Natalki na żywo to proponuję jeszcze chwilę zaczekać po 20 sierpnia rozpocznie się układanie dachu i będzie widać o wiele więcej niż teraz - obecnie są ściany parteru i ścianki działowe na parterze, ale jeśli chciałbyś ją zobaczyć już teraz również nie ma problemu. Proszę o zamieszczenie na forum e-mail to podeślę adres gdzie jest budowana i swój nr telefonu.
pozdrawiam

mamamatinka
01-08-2007, 13:08
faktycznie, chyba wszyscy na budowach :) u nas stopniowo do przodu :) mam nadzieję że w przyszłym tygodniu będziemy zalewac strop :) radość wielk apochodzić sobie już po tych pomieszczeniach parteru. Na razie wszystko wyglad atak własnie jak myślałam. My zdecydowalismy się na wysokośc pom. 2,80 - tak wychodziło z całego bloczka, a ja wsumie chciałam jak najwyższe więc na tym stanęło. Chłopaki stawiają własnie kominy systemowe Leiery.

mamamatinka
10-08-2007, 14:12
natalkwocy, cisz tu jak makiem zasiał.... U nas strop zalany :)) zdjęcia i info w dzienniku. na strop i schody posżło 25 kubików ....

eslavo
13-08-2007, 07:43
no no cisza na forum, chyba wszyscy na placu budowy :)
Ja czekam cierpliwie poniedziałku bo od poniedziałku nasza ekipa po przerwie związanej z zalaniem stropu powraca i ostro zabiera się za układanie więźby dachowej i stawianie ścianek działowych u góry.
Tomku z Torunia jeśli chodzi o obejrzenie naszej Natalki na żywo to proponuję jeszcze chwilę zaczekać po 20 sierpnia rozpocznie się układanie dachu i będzie widać o wiele więcej niż teraz - obecnie są ściany parteru i ścianki działowe na parterze, ale jeśli chciałbyś ją zobaczyć już teraz również nie ma problemu. Proszę o zamieszczenie na forum e-mail to podeślę adres gdzie jest budowana i swój nr telefonu.
pozdrawiam

Super!! Bardzo się cieszę ,że będę mógł obejrzeć Waszą Natalkę.Mój adres.... [email protected]
Pozdrawawiam Tomek

danad
21-08-2007, 19:16
Mam pytanie, tych co mają strop ile potrzeba tu zamówic stali, bo mamy problem, moze ktos pamięta

Pozdrawiam wszystkich Natalkowców

javas
25-08-2007, 09:12
Witam
Mam pytanie czy zmiany położenia okien (przesunięcie ok 50cm), zrobienie jednego okna w pomieszczeniu zamiast dwóch i dodanie dodatkowego okna dachowego wymaga zgłoszenia i zmiany pozwolenia na budowe?

Pozdrawiam

aga_bissmyk
27-08-2007, 11:51
Witam.
Co do Twojego pytania javas.
Przesunęłam trochę okna w łazience i mój kierownik budowy powiedział, że te parę centymetrów nie robi różnicy. Zastanawiałam się nad całkowitą likwidacją jednego z okien na parterze, a moja projektantka powiedziała, że jeżeli kierownik budowy wyrazi na to zgodę i w dzienniku budowy wpisze to jako "odstępstwo nieistotne od projektu" to tak może być.( u nas urząd to respektuje) Tak więc wszystko i tak zależy od kierownika budowy. To on , albo projektant powinien wypowiedzieć się na ten temat co będzie najlepsze i co jest aprobowane w danej miejscowości.
Pozdrawiam

aga_bissmyk
27-08-2007, 12:42
Ja właśnie wróciłam z urlopu na którym byłam z naszym synkiem i po przyjeździe zrobiłam wieeelkie oczy, bo ściany parteru już stoją i wygląda już wszystko super. W tym tygodniu szalują schody i przygotowują sie do ich wylania razem ze stropem. Na gorąco w trakcie postępujących prac podjęliśmy decyzję o powiększeniu łazienki o część kotłowni. Teraz ma ona wymiar 4.1 x 2,0 i jest w sam raz, a kotłownię trochę powiększyliśmy o to małe wc, a w jego miejscu będzie po prostu szafa lub schowek. Wszystko już jest takie takie fajne i nabiera kształtów. Aż nie mogę się doczekać poddasza.
Acha też u nas będą wyższe pomieszczenia na parterze tj. 2.80, a górę tez mamy zamiar podwyższyć o 1 lub 2 pustaki i nie jestem jeszcze zdecydowana.
I właściwie proszę i liczę na Was, że w tej kwestii może mi coś doradzicie.
Pozdrawiam i czekam na opinie, a jeszcze w tym tygodniu zamieszczę zdjęcia swojej natalki.

mamamatinka
27-08-2007, 13:34
aga, no to witamy po urlopie :)))
a propos wczesniejszego czyjegoś pytania o okna - prawde mówiąc w tej kwestii pojechaliśmy po całości i na parterze praktyczne wszystkie oka mam inne (bardziej lub mniej) niż w projekcie oryginalnym. Niektóre te zmiany zostały wprowadzone na etapie adaptacji a reszta nie. takż emam nadzieję, że nikt się nie doczepi.

Widzę, Aga, że zrobiliście taką samą zmianę jak my z powiększeniem dolnej łazienki. My też tak mamy, a kotłownia jest po prostu u nas 2 x mniejsza 9bo kocioł gazowy zmiesci się). Ale powiem ci , że nawet teraz ta łazienka 2 x 4 jest jak dla mnie dośc nieustawna. Mam dokladną koncepcje jak chcialabym żeby wyglądała i co bym chciała wniej zmieścić no i kombinuje i kombinuje.... Właściwie już wykombinowałam, ale wychodzi mi na to że bedzie tylko 1 umywalka (planowaliśmy dwie). Zeskanuję mój roboczy planik to wstawię. Jesli masz jakiś pomysł zagospodarowania tej lazienki to wklej też proszę!!!! Ciekawa jestem.

A u ans praca wre, pokoje na poddaszu są bardzo fajne, skosy dużeeeeeeee :)) My parter mamy 2,80 a góry nie podwyższaliśmy. Zapas na krokwiak miałam chyba tylko 20 cm więc nie było za bardzo z czego ich przedłużać, a bardzo chciałam uniknąć choćby niewielkiego zaburzenia bryły domu. Teraz widze, że nawet 1 pustak wyżej już robiłby różnicę. I tak wizualnie mam wrażenie, że dom jest dośc wysoki i myslę, że ten efekt zasłonia dopiero te deski schodkowe idące od okapu do podbitki (robimy tak jak w projekcie). Także jesli chcecie podwyższac to koniecznie wydłużcie krokwie i okap, to tez zalezy na ile istotna jest dla was harmonia bryły z zewnątzr, bo różne ludzi emają bziki i nie kazdemu przeszkadza zaburzenie tej harmonii.

KarolinaiTomasz
01-09-2007, 21:30
Witamy Was wszystkich po raz pierwszy :)
Jesteśmy nowi na forum, ale od dłuższego już czasu śledzimy Wasze "natalkowe" poczynania powoli dojrzewając do podjęcia decyzji o zakupie tego właśnie projektu. Na razie jesteśmy na etapie cieszenia się z działki, którą niedawno udało nam się kupić i pilnego obserwowania jak Wasze Natalki zmieniają się z dnia na dzień. Mamy nadzieję, że już niedługo i nasze zdjęcia dołączą do tej galerii, a doświadczenie zdobyte na budowie pomoże innym tak jak Wasze komentarze pomagają nam. Wybór projektu jak i budowa domu jest dla nas (podobnie jak dla Was wszystkich zapewne) sprawą niezmiernie ważną i długoterminową, dlatego musimy mieć pewność, że Natalka jest tym czego szukamy. Na razie patrząc na projekt jest dla nas idealna, choć nie obędzie się bez zmian. Zastanawiamy się nad podniesieniem ścianki kolankowej, ale aby podjąć taką decyzję musimy koniecznie zobaczyć domek na żywo. Podobnie rzecz ma się z oknami na poddaszu; czy jest ich wystarczająca ilość aby dobrze oświetlić pokoje? I jak uzyskać trochę więcej przestrzeni gospodarczej; gdzieś przecież muszą stać wiertarki, taczki, łopaty i inne męskie cuda, nie wspominając o gratach wszelakich, których pełno jest w każdym domu. Dodatkowo marzymy o własnej prywatnej łazience, więc najprawdopodobniej będziemy przerabiać jeden z pokoi na dole w obszerny pokój kąpielowy tuż przy sypialni, pozostawiając małe wc dla gości. Większą łazienkę raczej zlikwidujemy i znajdziemy dla niej nowe zastosowanie.
Na razie to jedyne konkretne i rzadziej spotykane koncepcje jakie mamy, choć zapewne w trakcie postępowania budowy znajdzie się jeszcze mnóstwo do zmienienia.
Na koniec mamy wielką prośbę do budujących Natalki z Ostródy i kuj-pomorskiego o informację czy istniałaby możliwość obejrzenia Waszych Natalek na żywo. Czekamy na kontakt mailowy: [email protected]
Pozdrawiamy, Karolina i Tomek

javas
11-09-2007, 11:49
Witamy wszystkich

Mamy wielki problem z urządzeniem łazienki w naszym domu. Jesteśmy jeszcze na etapie, gdy możemy zdecydować o rozmieszczeniu okien i przepustach do kanalizacji. Powiększyliśmy ją o część pomieszczenia gospodarczego, ma teraz wymiary 2m na 4,2 m. Mamy trzy koncepcje urządzenia i nie wiemy, na którą się zdecydować. Okna skierowane są na północ. Jest to łazienka małżeńska, dzieci mają swoją na górze.

Opcja 1 – nasza pierwsza
http://javai.neostrada.pl/Lazienka_pliki/image001.jpg
Plusy
- w miarę dużo miejsca
- swobodny dostęp do każdego urządzenia
- duże szerokie okno
- murowany prysznic – żadnych zacinających się przesuwanych szklanych drzwi , mniejszy problem z utrzymaniem czystości
Minusy
- brak bidetu
- muszla naprzeciwko drzwi
- niezbyt duża wanna (150na100)

Opcja 2
http://javai.neostrada.pl/Lazienka_pliki/image002.jpg
Plusy
- dodatkowo bidet
- dużo miejsca na środku, swobodne poruszanie
- duża wanna (180x80)
Minusy
- mniejsze okno umieszczone z boku, mało światła
- kabina prysznicowa (wolimy murowane)

Opcja 3
http://javai.neostrada.pl/Lazienka_pliki/image004.jpg
lub
http://javai.neostrada.pl/Lazienka_pliki/image006.jpg
Plusy
- dodatkowo bidet
- jedna duża umywalka (tutaj wrysowana szeroka na 1m) lub dwie
- dwa okna – dużo światła
- murowany prysznic – żadnych zacinających się przesuwanych szklanych drzwi , mniejszy problem z utrzymaniem czystości
Minusy
- niezbyt duża wanna (150na100)


Prosimy o wasze komentarze, uwagi a przede wszystkim porady.

javas
14-09-2007, 08:50
Widzę że wszyscy na budowach. Może chociaż znajdziecie chwilkę czasu i opiszecie jak rozwiązaliście powiększoną łazienkę.Aga_bissmyk i mamamatinka wy chyba też macie taką samą? W przyszłym tygodniu musimy zadecydować gdzie zrobić przepusty do kanalizy i okna :evil: .
Może macie zupełnie inne i o niebo lepsze rozwiązania. Dla mnie ta łazienka jest strasznie nieustawna.

aga_bissmyk
14-09-2007, 11:24
Witam.
Javas mam nadzieję, że Ci coś podpowiem i to pomoże choć faktycznie trudny jest wybór. My na parterze zrobiliśmy dwa okna, ale będziemy mieć tylko kabinę prysznicową, więc trochę więcej możliwości. Dwa okna tylko ze względu na to, że moja projektant powiedziała, że nie można przesuwać i zmieniać szerokości okien ( co nie do końca jest prawdą, ale już za późno).

Co do Twoich propozycji to, aby zachować to na czym ci najbardziej zależy tzn. dużą wannę i bidet (który dla mnie jest też bardzo ważny). Najbardziej mi sie widzi opcja nr 2. Moje podpowiedzi - zastanów się nad:
1. Powiększ trochę okno
2. zrezygnuj z jednej umywalki na konto trochę większej, ale z dużym lustrem nad nią (bo tak naprawdę kobiecie bardziej to lustro się przydaje)
3. Wanna jest dobrze .
4. Zastanów się czy pomiędzy prysznicem, a umywalką nie postawić ścianki murowanej i zrobić drzwi w prysznicu otwierane. Może trochę kolidować z grzejnikiem, ale można go trochę przysunąć w stronę drzwi.

http://foto2.m.onet.pl/_m/e1145aa72b5739f7d65ff94a9af362da,3,19,0.jpg

Jeżeli chodzi o słabsze doświetlenie to tak naprawdę niewiele czasu spędzamy w łazience na myciu rąk itp. Na tą chwilę zapalenie światła dobrze dobranego powinno sprawę załatwić. Jak się w ciągu dnia bierze prysznic to i tak w kabinie jest ciemnawo - bo bez okna. A jak się wylegujemy po ciężkim dniu w wannie to i tak jest już wieczór i ciemno w łazience więc trzeba zapalić światło.

Ale Wam namieszałam co?. :D

aga_bissmyk
14-09-2007, 11:27
o rany :o
z tą wielkością obrazka to chyba przesadziłam, ale mam nadzieję, że po opisie i z lupą odczytacie moje intencje.
Pozdrawiam

javas
15-09-2007, 22:08
Witam
Dzięki aga za odpowiedź. Wahamy się między opcją 2 a 3. W drugiej jakoś bardziej nam pasuje lekka kabina prysznicowa (mimo że jesteśmy zwolennikami murowanych). W opcji 3 natomiast na pewno wanna nie może być tak jak narysowałem, jak już to dłuższym bokiem na ścianie zewnętrznej lub symetryczna wanna narożna max 140x140 i wtedy jedna umywalka (Robiliśmy dziś dokładne pomiary i symulacje ustawień w Leroy).
I nadal nie wiemy na co się zdecydować: czy mieć dużą, wygodną wannę, z której często się nie korzysta czy wygodny prysznic codziennego użytku nie wymagający zbytniego zaangażowania w utrzymanie czystości. Codzienne polerowanie szklanej powierzchni w kabinie mnie przeraża (znaczy bardziej moją żonę).

Pozdrawiam

moni@
17-09-2007, 12:21
Witam wszystkich Natalkowców,
na zakup projektu Natalki zdecydowana byłam właściwie po jego pierwszym obejrzeniu. Pozostało jeszcze przekonać pozostałą część rodzinki, a to już nie było trudne. Mimo że ten projekt bardzo nam się podobał nie obyło się bez zmian (znacznych zmian) przede wszytskim zdecydowaliśmy się na podpiwniczenie budynku - w piwnicy ma być sauna, duży pokój rekreacyjny i kotłownia. Na parterze zasadniczą zmianą jest wydłużenie garażu poza budynek i zmiana kierunku wjazdu - wjazd do garażu jest na ścianie prostopadłej do wejścia. Dzięki temu brama wjadzowa w ogrodzeniu nie jest na przeciwko domu a nieco wcześniej zapewniając pewną intymność (oczywiście po obsadzeniu wjazdu i ogrodzenia roślinkami). Dzięki wysunięciu garażu powstało miejsce na nowe pomieszczenie gospodarcze. W miejscu poprzedniego pomieszczenia gospodarczego umieściliśmy łazienkę a w dotychczasowej łazience garderobę. Garderoba łazienka i narożny pokoju zostały połaczone w apartament małżeński (wejście do pokoju i łazienki zaplanowane zostało poprzez garderobę w miejscu dotychczasowego wejścia do łazienki - z garderoby w lewo do pokoju, w prawo w nowej łazienki) Trochę skomplikowane ale jak się patrzy na projekt to wszystko jest jasne.Z narożnego pokoju zaplanowane zostało zamiast okna wyjście na taras. Oprócz tych zmian w kuchni zaplanowana została jeszcze spiżarnia (przylegająca do wiatrołapu) oraz wyjście na taras z wykuszu. Dotychczasowe wyjście na taras z salonu zostało powiększone i ma szerokość 2,70m. Te wszystkie zmiany pociągnęły za sobą konieczność powiększenia tarsu i sięga on od wykuszu aż po narożny pokój. Planowana wysokość pomieszczeń na parterze - 2,90.
Na poddaszu w miejsce pokoju przy schodach planujemy otwartą przestrzeń (biblioteka) z dodatkowym oknem nad schodami. Ze strychu zrezygnowaliśmy i będzie tam pokój połaczony poprzez dotychczasową garderobę z pokojem położonym w projekcie najbliżej strychu oraz dodatkową łazienką (miejsce na dodatkową łazienkę powstało dzięki wydłużeniu garażu).
Dużo zmian ale wszystkie dokładnie przemyślane z uwzględnieniem ich funkcji i wykorzystania w dalszej przyszłości. Bardzo proszę o opinie i mam nadzieję że wprowadzone przez nas zmiany będą inspiracją dla tych którzy są na etapie przemyśleń dotyczącychc Natalki
Pozdrawiam serdecznie :lol:

aga_bissmyk
17-09-2007, 15:32
Witaj wśród nas moni@.
Z opisu wynika, że prawie zupełnie nowy projekt u was powstał na podstawach Natalii. Ale brzmi interesująco. Wieczorkiem sobie usiądę z projektem i spróbuję przełożyć to na wizję, bo faktycznie mimo, że już swój projekt mam wiecznie przed oczami - to do waszego trzeba spokoju i koncentracji :D
mam nadzieję, że będziecie się z nami dzielić swoimi spostrzeżeniami i w miarę możliwości zamieszczać foto swojego pomysłu.
pozdrawiam
aga_bissmyk

danad
18-09-2007, 16:55
moni@ rzeczywiście duże zmiany co do wersji podstawowej projektu

Mam pytanie do innych, co nie robili tylu zmian, Czy zmienialiście rozmiary tarasów i w jakich kierunkach te zmiany ? Proszę o Wasze przemyślenia, Osobiście bym powiększyła tylko na ile to ma sens

Pozdrawiam wszystkich

javas
19-09-2007, 11:42
cześć Donad
My powiększyliśmy salon o 1 m w stronę tarasu i z racji tego powiększymy teraz trochę taras będzie miał wymiary 7x3 maksymalnie. Działkę mamy niewielką 22x 36.5,garaż też wydłużyliśmy o 1 m z przodu, zostawiliśmy na podjazd do garażu 6 m żeby swobodnie stanęły samochody to i ogrodu z tyłu zostało niewiele. Nie chcemy całego ogrodu przeznaczać na taras. Wystarczy, że zmieszczą się na nim meble ogrodowe i suszarka z praniem latem. Grill i tak będzie stał gdzieś w kącie działki. Bardzo chcielibyśmy zrobić jakąś altankę, ale chyba metrażu nam nie wystarczy:(

kristopherl
19-09-2007, 16:21
Mam wielką prośbę do osób które już wybudowały lub budują Natalkę. Jestem na początkowym etapie i zamierzam kupić pustaki. Czy ktoś mógłby zaglądnąć do swoich notatek i napisać ile i jakich pustaków kupował (chodzi mi głównie o ilość sztuk i ich wymiary) ponieważ gdy liczę sam różnie mi wychodzi i chciałbym się upewnić. Ściany zewnętrzne, ściany wewnętrzne i działowe - po ile sztuk?. Jeśli ktoś byłby tak miły i to napisał to serdecznie dziękuję.

danad
19-09-2007, 19:32
cześć Donad
My powiększyliśmy salon o 1 m w stronę tarasu i z racji tego powiększymy teraz trochę taras będzie miał wymiary 7x3 maksymalnie. Działkę mamy niewielką 22x 36.5,garaż też wydłużyliśmy o 1 m z przodu, zostawiliśmy na podjazd do garażu 6 m żeby swobodnie stanęły samochody to i ogrodu z tyłu zostało niewiele. Nie chcemy całego ogrodu przeznaczać na taras. Wystarczy, że zmieszczą się na nim meble ogrodowe i suszarka z praniem latem. Grill i tak będzie stał gdzieś w kącie działki. Bardzo chcielibyśmy zrobić jakąś altankę, ale chyba metrażu nam nie wystarczy:(

Dzieki za info, nasza działka tez podobnie 22x44, garaz równiez wydłuzylismy o 1m ale zwiekszamy pomieszczenie gospodarcze gdzie bedzie kotlownia i pralnia.

danad
19-09-2007, 19:39
Mam wielką prośbę do osób które już wybudowały lub budują Natalkę. Jestem na początkowym etapie i zamierzam kupić pustaki. Czy ktoś mógłby zaglądnąć do swoich notatek i napisać ile i jakich pustaków kupował (chodzi mi głównie o ilość sztuk i ich wymiary) ponieważ gdy liczę sam różnie mi wychodzi i chciałbym się upewnić. Ściany zewnętrzne, ściany wewnętrzne i działowe - po ile sztuk?. Jeśli ktoś byłby tak miły i to napisał to serdecznie dziękuję.

A z czego budujesz, bo my z porothermu, ściany zewetrzne z porothermu 30. Od tego zależa ilości. Nam wyliczyli w hurtowni. Jak czegoś brakuje to dokupujemy w tej samej hurtowni

danad
19-09-2007, 21:38
mamamatinka

Gratulacje, budowa w tempie ekspresowym.Mam pytanie, czy komin obkładaliście płytkami kinkierowymi , jezeli tak to ile w zaokrągleniu trzeba zamówić płytek. Ja wybrałam takie które nie zawsze są w sprzedazy. będę wdzieczna za pomoc w tej materii

PiotrKis
24-09-2007, 11:44
Witam forumowiczów,
Mam parę pytań:
1. Może ktoś z Was brał pod uwagę zmianę dachu na dwuspadowy (zarówno nad domem jak i garażem)? Czy jest sens takiej adaptacji (pokoje na górze wystarczająco duże i ustawne) lub czy może ktoś widział podobny gotowy projekt?
2. Czy gdzieś w pobliżu Elbląga (powiedzmy do 100km) ktoś wybudował/buduje Natalię i byłaby możliwość zobaczenia efektów i podzielenia się doświadczeniami :)

Pozdrawiam

PiotrKis
24-09-2007, 13:19
Witam forumowiczów,
Mam parę pytań:
1. Może ktoś z Was brał pod uwagę zmianę dachu na dwuspadowy (zarówno nad domem jak i garażem)? Czy jest sens takiej adaptacji (pokoje na górze wystarczająco duże i ustawne) lub czy może ktoś widział podobny gotowy projekt?
2. Czy gdzieś w pobliżu Elbląga (powiedzmy do 100km) ktoś wybudował/buduje Natalię i byłaby możliwość zobaczenia efektów i podzielenia się doświadczeniami :)

Pozdrawiam

kristopherl
25-09-2007, 08:41
Hey "donad" - ja też będę budował z porothermu 30. Możesz napisać ile Wam poszło pustaków?

kristopherl
27-09-2007, 11:04
Czy ktoś buduje NATALKĘ w okolicach Rzeszowa - nawet do 100km ??

mamamatinka
28-09-2007, 14:42
danad, co do obmurowania komina - chyba niestety nie wiele ci pomogę, u nas obłożenie zrobione jest z cegły ręcznie formowanej ciętej na połówki w celu oszczedności :))) Ale z tej samej cegły są zrbione 4 słupy więc ilość kupowana była na wszystkie te potrzeby (a i tak jeszcze dokupowaliśmy), także jeśli masz kupowac tylko na kominy to chyba najlepeij po prostu obliczyć powierzchnię. (he, he łatwo powiedzieć - myśmy tak liczyli ż eteraz jeszcze ze sto cegieł mamy :))) ale przydadzą się na ogrodzenie kiedyś

a u nas STAN SUROWY OTWARTY :)))))

kristopherl
30-09-2007, 09:49
Bardzo dziękuję wszystkim budującym "NATALKĘ" za odpowiedź na moje pytanie. Widzę że każdy jest zbyt przejętym swoim domem i swoimi problemami na które chciałby uzyskać odpowiedzi, natomiast nic go nie obchodzą pytania innych znajdujących się na tym forum. Oby tak dalej i oby WAM również nikt nie odpowiadał na wasze pytania. Moje pytanie było banalne i wystarczyło zaglądnąć do swojego dziennika budowy. A za odpowiedzi typu nam wyliczył ktoś inny dziękuję - mniej czasu zajęło by napisanie odpowiedzi na pytanie niż zbycie mnie takim hasłem. Pozdrowienia dla NATALKOWCóW

leokadka
30-09-2007, 10:28
Bardzo chciałabym zobaczyć na żywo ten domek. Czy ktoś buduje albo wybudował Natalkę w woj. dolnośląskim?

leokadka
30-09-2007, 10:29
Bardzo chciałabym zobaczyć na żywo ten domek. Czy ktoś buduje w dolnośląskim albo oplskim?

PiotrKis
30-09-2007, 13:55
Poszukaj hasła "Natalkowy pamiętnik"

mamamatinka
30-09-2007, 15:48
kristopherl, wiesz chyba jesteś trochę niesprawiedliwy - nie przyszło ci może do głowy, że np. mimo, że np. nasza Natalka już stoi nie mam pojęcia ile zeszło na nią pustaków??? Więc pytanie nie było aż takie banalne. My kupiliśmy ilość podaną w projekcie no i teraz mam jakieś 13 palet do sprzedania (ale budujemy z BK a nie z porothermu). Co do twojego pytania goegraficznego, pewnie gdyby ktos budował dość blisko Rzeszowa to by pewnie napisał.
Jak widzisz coraz więcej osób buduje Natalkę i czasem powstaje chaos informacyjny. A jak cię wkurza czytanie zbywających postów, to lepiej weź kartkę projekt i sobie oblicz, ja tego nie zrobiłam no i teraz muszę szukać kupca :)) (choć liczę że nie będzie to takie trudne).

Zęby nie było że nieporządny forumowicz jestem:

PiotrKis:
1. co do zmiany dachu na dwuspadowy - wydaje mi się osobiście że mija się to z celem całkiem zmienia bryłe i charakter domu, większy sens narysować nowy projekt lub znaleźć podobny z dwuspadowym dachem
2. My na Śłąsku więc do Elbląga dość daleko :)))

aga_bissmyk
01-10-2007, 12:11
kristopherl - jestem równie oburzona co mamamatinka co do twoich pretensji. Gdybyś przyjrzał się uważnie temu postowi, a nie wstawił tylko swoje pytanie i czekał - to zauważyłbyś, że jeżeli ktoś ma coś do powiedzenia to się wypowiada i w wielu kwestiach odpowiadamy sobie na zadawane pytania i jesteśmy sobie pomocni.
Ja budowałam z Ytonga - tak jak w projekcie, a poza tym moja ekipa budowlana jest odpowiedzialna za zakup materiałów i mnie to nie interesowało.
Tak więc uważam, że ironiczna Twoja wypowiedź jest dla nas krzywdząca i chyba nie na miejscu.
Poza tym dając projekt do hurtowni budowlanej - możesz zażyczyć sobie przeliczenia nieodpłatnie. Trzeba było sobie chociaż tyle trudu zająć. Nikt za Ciebie domu nie wybuduje.

Pozdrawiam serdecznie wszystkich - szczerze - bez zbywania

aga_bissmyk
02-10-2007, 10:08
Witam wszystkich.
Na prośbę "donad" przesyłam poniższy tekst, który napisała na priv.
Po przeczytaniu będziecie wiedzieć o co chodzi


Witam,

Piszę do Ciebie, bo tylko takie widzę w tym momencie możliwości, aby "odezwać" się na forum Muratora.
Mój login na forum to "danad". Z nieznanych mi powodów został zablokowany (moze cos przez przypadek zle wpisałam), napisałam do administratora ale się nie oddzywa, wiec nie mam pomysłu jak się reaktywować.

Co do pytań to proszę odpowiedz:

"kristopher" bo do mnie kierował pytanie w sprawie porothermu (ale brak mozloiwosci spowodował brak odpowiedzi , nie brak chęci pomocy) ,że zakupiłam na dzień dzisiejszy 3744 sztuki porothermu 30. W tym momencie jestem przed wylaniem stropu, czy to wystarczy nie wiem, bo podwyzszyłam Natalię o dwa pustaki.

"leokadka" ja buduję niedaleko Wrocławia i mozesz ten stan tak jeszcze początkowy zobaczyć

Za pomoc dziękuję i pozdrawiam wszystkich

Danka

leokadka
02-10-2007, 14:05
Przekaż Donad, że bardzo się cieszę, iż znalazł się ktoś kto pod Wrocławiem buduje Natalkę. Bardzo chętnie ją obejrzę. Projekt zamierzam zamówić niebawem. Właściwie czekam tylko na odpowiedź projektanta, w sprawie moich kilku zastrzezeń i gdy tylko odpowie, zamawiam Natalkę.

Napisz tylko kiedy i gdzie możemy obejrzeć Twoją Natalkę. Naprawdę bardzo się cieszę, że będę miała taką możliwość.

Pozdrawiam, Iza

kristopherl
03-10-2007, 09:19
W porządku - przepraszam, może trochę przesadziłem. Zauważcie jednak, iż zaraz po napisaniu tego niezbyt miłego postu otrzymałem kilka odpowiedzi natomiast wcześniej nikt nie raczył nic na moje tematy napisać. Szkoda, że nikt nie buduje w okolicach Rzeszowa lub Podkarpacia. Pozdrawiam wszystkich oburzonych.

kakusek
03-10-2007, 10:13
Hej
A ja mam do was prosbe.Bardzo podobny projekt do Natalki jest domek Melodia http://www.krajobrazy.com.pl/projekty_domow/melodia/
Czy ktos wczesniej interesowal sie tym projektem zanim wybral Natalke?(wydaje mi sie ze mamamatinka sie nad nim zastanawiala)i dlaczego wlasnie jednak Natalka wygrala?
A jezeli nawet wczesniej nie widzieliscie tego projektu to teraz majac je oba jako porownanie moze skusicie sie wypunktowac plusy i minusy obu?
Ja to jzu kompletnie zgupialam.
W Natalce bardziej podoba mi sie rozklad gory i niby pokoje w metrazach sa wieksze ( nie wiem czemu skoro ma mniejszy kat nachylenia dachu?)oraz schody ktore moga byc betonowe natomiastw Melodii zmienilabym wykusz na prostokatny i podoba mi sie dach-taki bardziej osadzony na mury.
Mam nadzieje ze bedzie wam sie chcialo pobawic w porownanie i bede miala latwiejsza decyzje w wyborze :D Moze jakis argument bedzie decydujacy....

aga_bissmyk
03-10-2007, 13:30
kakusek

Co do Twojego pytania.
Przyjrzałam się obu projektom i powiem tylko tak od siebie, że jednak gdybym miała wybierać to wybrałabym ponownie NATALIĘ. Możliwe, że dlatego, że już wiem jak wygląda w środku i wszystko po niewielkich zmianach mi odpowiada.
Co do dołu w Melodii to tak naprawdę nie ma się do czego przyczepić. Salon mimo, że niewielki to ustawny, kominek właściwie na środku. Może tylko być ciasnawo przy przejściu z kuchni poprzez jadalnię do salonu, bo wydaje mi się że tam jest mało miejsca. Nie wiem jak wielki stół tam planujesz. Dla mnie pod tym względem Natalia przoduje, bo tam można wstawić stół podłużny i jest w takim miejscu, że nie przeszkadza. Minusem jest w oryginalnym projekcie to, że nie ma spiżarki więc musiałam sobie ją stworzyć i na jej konto zlikwidowałam małe wc przy holu, albo niektórzy robią spiżarkę w kuchni. W melodii na górze ten układ mi mniej pasuje. Jest niby stryszek, ale niewielki, a w Natalii prócz stryszku jest jeszcze spora garderoba z której się bardzo cieszę.

Jeżeli chodzi o to, że są na górze podane mniejsze powierzchnie to (mogę się mylić), ale wydaje mi się, że z tego powodu, że biuro MG projekt z której jest Natalia podaje powierzchnię użytkową górnych pomieszczeń liczoną na 1,80 a nie tak jak przeważnie inne biura 1,90. Wtedy przy 1,90 będzie ta powierzchnia użytkowa mniejsza.

Nie wiem czy pomogłam - jak coś mi wpadnie do głowy to jeszcze powiem.
Pozdrawiam

kakusek
03-10-2007, 15:51
Dzieki Aga :D
z ta powierzchnia to kiedys czytalam ze oni licza juz chyba od 1.60 jako 50% pow uzytkowej a powyzej chyba 180 jako 100 % i moze dlatego wiecej tego wychodzi ale to sa zdaje sie minimalne roznice.
Ja jezeli wybiore Melodie zrobie prostokatny wykusz w ktorym zmiesci sie stol (scianke miedzy kuchnia a salonem mozna lekko skrocic)
Bardzie marwi mnie wlasnie gora domku i wolalabym taka jak ma Natalka.Musze chyba skonsultowac te dwa projekty z architektem i zapytac co latwiej "przerobic"-czy wnetrze Melodii czy dach Natalki.
Kurcze sama sobie chyba mieszam bo przyczepiam sie do szczegolow ale chcialabym miec domek ktory by mi odpowiadal w 100%-no dobra w 90% :D
Wiem ze trudno porownywac wlasciwie dwa identyczne projekty zwlaszcza ze WY juz wybraliscie ale moze ja czegos nie zauwazam?Czegos bardzo istotnego?
Dlatego dalej czekam na dalsze uwagi :D

leokadka
04-10-2007, 15:17
Kupiłam Natalkę!!!
Dziś zapłaciłam za projekt, z końcem przyszłego tygodnia powinniśmy otrzymać projekt!

Dlaczego nie wybrałam Melodii?
A rozważałam ją również. Otóż dla mnie liczy się każdy metr powierzchni. Nie żebym cierpiała na klaustrofobię po kilkuletnim zamieszkiwaniu na 40 metarch (jak mi często sugeruje mąż :)))hehehe), ale liczy się każdy wykorzystany metr powierzchni. Nie chcę się czuć w domu jak w klatce, chcę mieć przestrzeń.

Niby Melodia ma zbliżony metraż, jednak wykorzystanie przestrzeni jakby bardziej praktyczne. Sam wiatrołap jest ciut większy w Natalce i jest jakby bardziej ustawny, podobnie salon z kuchnią razem wzięte mają większy metraż. Dla mnie kuchnia, salon, jadalnia to najważniejsze pomieszczenia w domu. Nawet w Natalce salon i jadalnia mogłyby być większe...

Co do poddasza, to pomimo iż i w jednym i drugim projekcie są 3 pokoje, to Natalia ma dodatkowo garderobę i większy strych. Po podwyższeniu ścianki kolankowej może tam powstać dodatkowy pokój. Natomiast jak dla mnie strych w domu również ma swój urok. Jest bardzo praktyczny. Zwłaszcza, że tuż przy łazience i garderobie. Ja na strychu zrobię pralnio-suszarnio-prasowalnię, a do garderoby będę miała "rzut beretem" :)
A w przyszłości, gdy już się "odkujemy" po budowie marzy mi się tam sauna :). Ach, rozmarzyłam się, ale to idealne miejsce na saunę :)

Co do garażu, to w Natalce również jest on większy, niby tylko o 1 metr, ale uważam, że ma to znaczenie. Już na samym projekcie widać, że można tam ustawić szafy gospodarcze.

To chyba na razie na tyle co wpadło mi do głowy.

Cieszę się, że w końcu wybrałam. Mąż też się cieszy, że nie kapryszę i przestałam wyszukiwać wciąż nowe projekty. Prawda jest taka, że Natalka od razu wpadła mi w oko. Jednak taka już jestem, że zawsze muszę się upewnić tak na 100% i jak coś mi pasuje, nadal szukam i doszukuję się błędów. Mąż natomiast gdy tylko ujrzał Natalkę, nie chciał oglądać żadnych innych projektów. Czekał jedynie cierpliwie aż ja się zdecyduję. I zdecydowałam :). Z czego się bardzo cieszę.

Zatem dołączam do grona Natalkowców :))

Pozdrawiam wszystkich.

aga_bissmyk
05-10-2007, 09:26
No to WITAJ ! Leokadka wśród nas.
Właściwy wybór - na pewno będziecie zadowoleni.

Pozdrawiam co raz większe grono NATALKOWCÓW !

aga_bissmyk
05-10-2007, 09:29
A tak swoją drogą ciekawa jestem czy jeszcze czasami zaglądają tutaj autorzy postu.
Co u Was ASIAIZBYSZEK ? i reszta budujących i wypowiadających się na początku?

aga_bissmyk
05-10-2007, 09:51
Leokadka tu jest odpowiedź na Twoje pytanie z priv. Myślę, że to Ci wyjaśni Twoje pytania. Po Twojej wypowiedzi mam wrażenie, że w to miejsce nie zajrzałaś.

http://www.mgprojekt.com.pl/domki/natalia/nataliap.pdf

A tu znajdziesz zdjęcia z mojej realizacji.

http://foto.onet.pl/fy0tq,888cvag8wwmn
Pozdrawiam

leokadka
05-10-2007, 16:05
Dzięki Aga Bissmyk. Faktycznie jest wszystko, choć ja jestem "noga" z czytania technicznych rysunków, jednak w miarę orientuję się. Poza tym projektant przesłał mi dokładne wymiary, więc już wiem.
Teraz zastanawiam się czy likwidując wykusz o niecałą połowę głębokości, zyskam wystarczającą przestrzeń w salonie. I czy podcień będzie wystarczający, bo jednak chciałabym go zachować. Choć z drugiej strony, elewacja może się i bez wykusza ładnie prezentować, zwłaszcza, że podobnie jak Ty zamierzam wstawić podwójne okno tarasowe.

Oj, dylematów sporo, choć jeszcze projektu nie mam. Co dopiero będzie później :)

leokadka
05-10-2007, 16:14
Dokładnie taki podcień jak w projekcie Retro chciałabym zostawić. Jest delikatny. Nie wiem tylko jakie ma wymiary, ale napiszę do biura to pewnie mi podadzą. Tam też jest podwójne okno. A oto projekt: (na rzutach i elewacji widać dokadnie podcień)

http://projekty.dom.pl/kr_retro.htm

aga_bissmyk
05-10-2007, 17:36
Faktycznie też fajnie to wygląda. Nasza architekt tez na proponowała pół na pół, ale zdecydowaliśmy (właściwie ja) na całość. Powiem Ci, że jak chcesz mieć trochę podcienia to to jest dobre rozwiązanie. Nawet jak wejdziesz 1 m w podcień to zyskujesz na pokoju prawie 6 m2. Jeżeli ci to wystarczy to tak zrób.
Musicie sami podjąć decyzję, ale tak naprawdę to mój mąż ma trochę do mnie żal, że tak zadecydowałam, że powinnam trochę dodać powierzchni i trochę zostawić podcienia.
Życzę podjęcia trafnej decyzji.
Pozdrawiam

leokadka
05-10-2007, 22:41
Za to masz wygodny, obszerny salon, coś za coś. Powiększyłaś okno tarasowe i całość będzie pewnie równie fantastycznie wyglądać.
Właściwie każde rozwiązanie ma plusy i minusy, choć z pewnością kompromisem pomiędzy podcieniem oraz większą powierzchnią salonu jest pomysł ściągnięty z projektu Retro. Na razie zastanawiam się. Jeśli po powiększeniu powierzchni salonu o część podcienia, będzie można ustawić w salonie wygodny komplet wypoczynkowy, z pewnością skorzystam z rozwiązania zaproponowanego w projekcie Retro. Jeśli powierzchnia będzie zbyt mała, być może zdecyduję się na rezygnację z podcienia. Zobaczymy. Z pewnością jednak okno tarasowe powiększę.

Mam jeszcze pytania do wszystkich budujących:

- z jakiego materiału budujecie dom?
- czym pokrywacie dach?
- czy przy zmianie materiałów na inne aniżeli zaproponowane w projekcie, już przy adaptacji należy zgłosić to architektowi, czy nie ma to znaczenia. Od razu mówię: jeszcze się na tym nie znam :oops:

aga_bissmyk
08-10-2007, 08:16
Witaj.
Co do twoich pytań
1. My budujemy z Ytonga, ale nie tak jak w projekcie 40, tylko 36,5 bez ocieplenia.
2. Na dachu będzie dachówka BRASS z powłoką CISAR
3. Jak na początku jednym z przemyśleń był POROTHERM to nasza projektant powiedziała, że na ten materiał potrzebne są wyliczenia innych obciążeń, bo jest on cięższy niż Ytong. Z kolei moja inspektor nadzoru budowlanego, która jest konstruktorem powiedziała, że można zmienić materiał na podstawie wpisu do dziennika budowy - pod warunkiem, że kierownik budowy na to wyrazi zgodę i się pod tym podpisze. Tak więc nie do końca jestem pewna jak to musi być.
Jeżeli zdecydujesz się na zmianę na inny materiał, a z jakiś innych względów będziesz robiła zmiany konstrukcyjne to poproś przy okazji o przeliczenia na ten właśnie wybrany przez Ciebie materiał.
My po przemyśleniach wybraliśmy YTONG, ale warunkiem jest sprawdzona w tym wykonaniu ekipa. Nam się udała - jesteśmy bardzo zadowoleni.

Pozdrawiam

leokadka
08-10-2007, 21:58
Nam dziś doradzał nasz być może przyszły majster, żeby budować z Ytonga 36,5 i ocieplić styropianem 8.
Oczywiście dodał, że nie jest to najtańszy materiał, lecz ceny się wciąż zmieniają i nie wiadomo co będzie najbardziej opłacalne na wiosnę. Jednak był za Ytongiem, ale z ociepleniem.

Co do wchłonięcia" części tarasu na poczet salonu, wciąż się zastanawiamy czy wchlonąć 1 metr, a najlepiej 90 cm, żeby słup konstrukcyjny na tarasie ładnie się prezentował, czy też całość tarasu. Najlepszym rozwiązaniem byłoby wchłonięcie prawie 3/4 tarasu, lecz wówczas słup konstrukcyjny wyglądałby śmiesznie, a wolna przestrzeń pomiędzy słupem a ścianą wyniosłaby niewiele (może jakieś 30 cm). Zatem albo wchłaniamy niecała połowę (zawsze to coś), albo całość.

Bardzo zależy nam na sporym salonie, ale taras też jest istotny. Jak narazie to największy nasz dylemat.

Kolejnym jest pomieszczenie gospodarcze. Chcemy grzać dom eko-groszkiem, a co za tym idzie, pomieszczenie gospodarcze powinno być spore (w Natalce jest wystarczające), jednak wówczas nie będę mogła powiększyć łazienki, która jest mikroskopijna, a z malego wc-cika dla gości też nie chcę rezygnować. Zatem chyba zostanie bez zmian w tym zakresie. Pocieszyć się będziemy musieli łazienką na poddaszu.
I tutaj też zastanawiam się. Ten niby stryszek wygląda jak mały pokoik. Nie wiem czy jakoś go nie "wykorzystać". Co prawda takie pomieszczenie z pralką, suszarką i prasowalnią i to tuż przy garderobie jest bezcenne, lecz może poprzestawiam jakoś ścianki aby łazienkę zrobić jeszcze większą, albo wydzielić tam miejsce na saunę (o czym marzę od zawsze).

Pozdrawiam, Iza

leokadka
09-10-2007, 14:44
Ago_Bissmyk,

Przed chwilką bardzo dokładnie przyglądałam się zdjęciom Waszej Natalki. Faktycznie dodanie okna po całkowitym wydłużeniu salonu to dobry pomysł.
Próbowałam się przyjrzeć, ale nie jestem pewna czy w salonie jest okno tarsowe podwójne czy dodaliście tylko jedną połówkę, tak jak jest w Retro (trzy połówki).
Poza tym, choć są zdjęcia części salonu, nie ma zdjęć całego powiększonego salonu. Jak będzisz miała chwilkę zrób proszę zdjęcie całego salonu, widziane z perspektywy kuchni. Łatwiej mi będzie sobie wyobrazić wielkość salonu. Wciąż się bowiem zastanawiamy: wchłaniać cały taras, czy jedynie jego część. Tak z drugiej strony, zawsze można zainstalować markizę :)

aga_bissmyk
09-10-2007, 21:41
W salonie są drzwi podwójne - planujemy przesuwane. Powiększyliśmy je do rozmiaru o szerokości 250.
W tej chwili nic się na razie nie dzieje, więc na budowę pojadę dopiero w najbliższy weekend i zrobię zdjęcia.
Też ostatnio myśleliśmy o markizie. To też niezły pomysł.

Pozdrawiam

leokadka
15-10-2007, 09:09
A tu co taka cisza? :(

Piękna jesień, więc pewnie wszyscy na budowach :P

aga_bissmyk
15-10-2007, 10:01
Witam.
Faktycznie cicho.
Leokadka zrobiłam trochę zdjęć w sobotę i umieściłam je w swoim albumie. Trochę je opisałam i mam nadzieję, że się kapniesz o co chodzi. Na pewno zdjęcia w pełni tego nie oddadzą, ale jakiś pogląd będziesz miała.
Pozdrawiam i zapraszam do oglądania.

http://foto.onet.pl/fy0tq,888cvag8wwmn

leokadka
15-10-2007, 22:19
Dzięki za zdjęcia. Faktycznie salon prezentuje się całkiem fajnie. Jest wystarczająco duży i my właśnie zastanawiamy się nad powiększeniem salonu o całość zadaszonego tarasu. Wówczas salon jest naprawdę przyzwoity.

Mam jeszcze pytanie odnośnie materiału, z którego budujecie. Czy ilość Ytonga z kosztorysu zgadza się ze stanem rzeczywistym?

Pozdrawiam, Iza

aga_bissmyk
16-10-2007, 09:34
Wiesz z tą ilością to za bardzo nie mogę Ci pomóc, ponieważ po pierwsze budowaliśmy z 36,5, a nie tak jak w projekcie 40 (brak wówczas materiału). Po drugie podpisywałam z wykonawcą umowę ryczałtową na wykonanie stanu surowego zadaszonego i wszelkie zakupy materiałowe robił on.
Przykro mi, że w tej kwestii nie pomogłam. Ale hurtownie materiałów budowlanych robią takie przeliczenia jak u nich zamawiasz, albo poproś swojego kierownika budowy.
Pozdrawiam

leokadka
17-10-2007, 23:07
Ok dzięki. My właściwie jeszcze nie wiemy z czego budować. Wiele będzie zależało od ceny. Potem, jak już się zdecydujemy faktycznie damy do przeliczenia w jakimś składzie budowlanym.
Na dzień dzisiejszy, czekamy wciąż na projekt. Jutro przedzwonię do MG projekt, bowiem wg moich wyliczeń już wczoraj powinniśmy otrzymać projekt. Myślę, ze jak już będę miała projekt w ręku, łatwiej będzie mi rozrysować poszczególne pomieszczenia i zastanowić się nad zmianami. Potem adaptacjia i przygotowywanie się do zakupu materiałów. Nie wiem kiedy to nastąpi, czy jeszcze zimą, czy już wiosną.
Mam tak bardzo dość swojego małego mieszkania, że zastanawiam się nad zrobieniem tabelki, z odliczaniem dni do dnia, w którym zamieszkamy w nowym domu. Marzę aby nastąpiło to jak najszybciej, już na Boże Narodzienie 2008 :D Mąz śmieje się, że to niemożliwe. Ale ja wciąż marzę, że przy odrobinie szczęścia z dobrą ekipą i zebraniem odpowiednich funduszy, jak i przy sprawnej organizacji, może się to okazać możliwe. Inaczej, dostanę klaustrofobii w tym małym mieszkanku :roll:

Pozdrawiam, Iza

aga_bissmyk
18-10-2007, 10:07
Wszystko zależy jaka będzie zima, ale musisz sie liczyć z tym, że trwa trochę też przystosowanie projektu do działki, ewentualne zmiany, oczekiwanie na pozwolenie na budowę itp. Z Ytonga szybciej się buduje, ale trzeba mieć naprawdę sprawdzoną firmę do tej technologii, bo oglądałam różne wykonania różnych firm i tylko cieszę się, że my trafiliśmy super. Nasza firma wyliczyła, że stan surowy otwarty zadaszony stanie w 4 miesiące, czyli do końca listopada. U nas dom przezimuje w takim stanie do marca 2008 i też mam marzenie, żeby Święta Bożego Narodzenia 2008 już zamieszkać.

kristopherl
19-10-2007, 23:42
Przykro mi to pisać ale twój mąż ma rację - nie zdążycie tak szybko się wprowadzić ale życzę jak najszybszego WYGANIANIA DIABLA

leokadka
20-10-2007, 00:10
Jednak jak będę żyła nadzieją i robiła wszystko aby to nastapiło w wyznaczonym terminie, to opóźnienie 2-3 miesięczne nie załamie mnie za bardzo. Bo dłużej naprawdę nie wytrzymam. :cry:

Natomiast dziś otrzymaliśmy nareszcie projekt. I w przyszłym tygodniu zabieramy się za adaptację :wink:

leokadka
25-10-2007, 11:49
Ago Bissmyk

Wczoraj byliśmy u pani architekt i wg niej zmiana, na której nam zalezy (wydłużenie salonu) jest poważną zmianą. Po wydłużeniu zostanie tam "podciąg" co będzie oznaczało, że albo żelbetowa deska nędzie wystawała z sufitu albo na poddaszu z podłogi (taki wysoki próg). Mam nadzieję, że dobrze to opisałam, bo zupełnie nie znam się na sprawach konstrukcyjnych. U Ciebie nie widziałam niczego takiego. Oczywiście za adaptację projektu wraz z załatwianiem urzędowych spraw życzy sobie 2 tys, ale jak zobaczyła tę zmianę to powiedziała, że z pewnością będzie więcej. Trzeba bowiem zmieniać fundamenty, strop w tej części, robić rysunki a to dużo pracy.

Mam prośbę, napisz mi jak to było u Was.

Pozdrawiam, Iza

leokadka
25-10-2007, 11:59
8)

aga_bissmyk
26-10-2007, 12:14
Wiesz co - po zastanowieniu się myślę, że to może mieć związek z tym, że my zmienialiśmy strop Teriva na wylewany i pewnie nasza architekt zgodziła sie w tej samej cenie (800,00) dlatego, że dla stropu monolitycznego i tak musiała przeliczać obciążenia. U mnie podstawowa kwota za dostosowanie projektu do działki plus sprawy urzędowe to 3 600,00 no i do tego te 800,00 zl. I to było już wszystko.
U mnie nie było problemów z żadnym podciągiem.
Ale mam też znajomego projektanta, który zanim się dogadałam z moją projektant powiedział, że mi to zrobi gratis.
Reasumując - skoro znajomy chciał się poświęcić i zrobić to za darmo, to chyba, aż tak przesadzone to w tych przeliczeniach nie jest.
A ile za to zaproponowała?

javas
26-10-2007, 21:24
leokadka
My wydłużyliśmy salon o metr. Zamiast Terivy 6,20 będzie więc 7,2 i dodatkowa wylewka zamiast 1 bleki 7,20 wg oryginalnego projektu. Architekt też wzmocnił o jeden pręt wylewkę nad salonem na której będzie się opierał jeden słup więźby. Będą też dodatkowe żebra rozdzielcze. Konsultowałem to rozwiązanie ze znajomym konstruktorem i powiedział, że jest ok.
Ostatnio jak orientowałem się w sprawie stropu już u producentów to widziałem, że Konbet robi belki nawet długości 8,20.

Co do kosztów architekta to ja dałem za adaptację i zmiany 1000zl. Zmiany obejmowały
- wydłużenie salonu
- wydłużenie garażu
- podniesienie ścianki kolankowej o 1 pustak
- likwidacja wykusza
- zmiany okien i ścianek działowych
- zmiana technologi z Ytong na Porotherm 25 + 15 ocieplenie
Wrysował wszystko na 4 egzemplarzach projektu. 3 razy chodziłem do niego z poprawkami (czegoś tam zapomniał) ale za to potem wrysowanie w mapki budynku z jego pieczątką (potrzebne mi do gazowni, wodociągów i energetyki) za darmo.
Adaptacja trwała w sumie 4 tygodnie.
Pozwolenie na budowę załatwiałem sam bo co za problem podjechać do starostwa i złożyć projekt. Z doświadczeń innych wiem, że architekci nie robią tego na czas.

Właśnie kończymy stan 0. A co dalej zobaczymy.

Javas

mamamatinka
30-10-2007, 23:01
wszystkich Natalkowców pozdrawiamy z imielińskiej Natalki. U nas lekki zastój. Wiadomo jesień, krótkie dni, zimno.... No ale jakieś tam postępy są. Jesteśmy umówieni z elektrykiem, po 1 listopada ma zacząć, a w połowie listopada mamy mieć okna, drzwi wejściowe i bramę garażową.
A, od razu do wszystkich natalkowców, dla których wykoanie nadproża nad bramą to jeszcze przyszłość - lepiej wybierzcie sobie bramę wcześnieja w każdym razie zorientujcie się jakie są standardowe wysokości bram danej firmy. My tego nie zrobiliśmy i teraz mamy wysokość otworu 2550 i musimy kupować droższą niestandardową bramę i i tak dorabiać kawałek otworu ze styropianu.

pozdrowienia

aga_bissmyk
31-10-2007, 09:36
Witam wszystkich.
Właśnie mamamatinka spotkaliśmy się z tym samym problemem tzn. bramą. Mimo, że dopiero się robi dach już sie dowiadujemy niektórych rzeczy i właśnie przeraziły nas koszty bramy. Fajnie, że jest taka wysoka, ale jak nam podano dodatkowe ok. 3 tyś. bo wymiar niestandardowy to odpuścimy i chyba jednak wybierzemy rozwiązanie z jej obniżeniem. 3 tysiące na pewno lepiej wykorzystamy do innych celów.

mamamatinka
31-10-2007, 09:42
no właśnie :)) my robimy na 2,4 wysoką a te 15 cm uzupełnimy styropianem, tu na forum czytałam że sporo osób tak robi, i że to de facto nie jest jakiś wielki problem (tylko zalezy od bramy bo niektóre sa jeszcze dodatkowo mocowane do nadroża). My zdecydowalismy się na Wiśniowskiego segmentową złoty dąb bez przetłoczeń. Cena to 7900 wraz z autmatyką i montażem.

leokadka
04-11-2007, 07:28
Jeszcze nie znamy dokładnej ceny za przeróbki Pani architekt.
Jest za to kolejny problem, na który nie zwróciłam uwagi zakupując projekt. Dach ma 33 st, a wg naszego planu zagosp.przestrz. ma być w granicach 35-40 st.
Na wszystko zawracałam uwagę, wysokość domu, szer. działki, analizowałam i analizowałam. A tu taki klops. Jestem wściekła. Ponoć teraz przeróbka dachu na 35 st. to okrpona babranina w projekcie, koszty i strata czasu.
Kurcze!

kakusek
04-11-2007, 11:16
Leokadka a moze z ta przerobka dachu wcale nie ejst tak straszie?Czytalam na forum ze osoby znajdowaly architektow ktorzy im projekt od podstaw na podstawie jakiegos gotowca wyrysowali za 3 tys :D
Ewentualnie zobacz sobie projekt Melodia z www.krajobrazy.pl-jest wlasciwie identyczny a dach ma 35stopni :)

leokadka
04-11-2007, 20:19
Tez już myślałam o Melodii, ale przecież Natalka kupiona i to już ponad 2 tygodnie temu, więc raczej mi w MG Projekt nie przyjmą zwrotu projektu. A poza tym, w Natalce po wchłonięciu wykuszu jest odorbinę większy salon.
Jutro jeszcze ma nasza architekta rozmawiać w Gminie czy jest możliwość aby jednak nasz projekt przeszedł.

Jutro wszystko się wyklaruje, bo z tego co wiem, to ona nie ma zamiaru robić tak dużej przeróbki...:(

kakusek
04-11-2007, 20:42
Leokadka biura zwracaja pieniadze za projekt-zawsze moze sie COS wydarzyc-tak jak u Ciebie z tym katem wiec zadzwon i zapyataj.Wg mnie w Melodii tez mozna "wchlonac" zadaszenie tarasu a jeszcze przerobic wykusz na prostokatny -zrobil tak mar-ch (sa jego zdjecia na watku) wiec co do dolu to uwazam ze nie ma wielkich roznic.Gorzej z gora bo rzeczywiscie Natalka ma ja lepiej rozwiazana-moze to kwestia bardziej podniesionego dachu?Mi sie takie dachy nisko do okien podobaja dlatego ewentualnie podnioslabym tam poddasze o jeden bloczek i wydluzyla krokwie.
Wiesz a moze inny architekt podjalby sie przerobienia kata?Przeciez to tylko 5 st :D

leokadka
05-11-2007, 09:45
Kakusek, to nawet nie 5 st, a jedynie 2 st :roll:
Jednak taka przeróbka jest ponoć dużą przeróbką i nie ma znaczenia ile to stopni. Fakt, Melodia też jest fajna, choć już się nastawiłam na Natalkę.
Cóż, zobaczymy. Dzisiaj wszystko się wyjaśni.

moni@
05-11-2007, 15:50
Jeszcze nie znamy dokładnej ceny za przeróbki Pani architekt.
Jest za to kolejny problem, na który nie zwróciłam uwagi zakupując projekt. Dach ma 33 st, a wg naszego planu zagosp.przestrz. ma być w granicach 35-40 st.
Na wszystko zawracałam uwagę, wysokość domu, szer. działki, analizowałam i analizowałam. A tu taki klops. Jestem wściekła. Ponoć teraz przeróbka dachu na 35 st. to okrpona babranina w projekcie, koszty i strata czasu.
Kurcze!
Nie martw się na zapas. My również przerabialiśmy dach z 33 na 35st. ze względu na plan zagospodarowania i nie było żadnego problemu. W kontekście wielu innych zmian ta wg Pani architekt była najmniej pracochłonna :D.

danad1
05-11-2007, 20:58
Jeszcze nie znamy dokładnej ceny za przeróbki Pani architekt.
Jest za to kolejny problem, na który nie zwróciłam uwagi zakupując projekt. Dach ma 33 st, a wg naszego planu zagosp.przestrz. ma być w granicach 35-40 st.
Na wszystko zawracałam uwagę, wysokość domu, szer. działki, analizowałam i analizowałam. A tu taki klops. Jestem wściekła. Ponoć teraz przeróbka dachu na 35 st. to okrpona babranina w projekcie, koszty i strata czasu.
Kurcze!

To mały problem, u nas w planie zagospodarowania jest 37 stopni i dla Pani architekt nie było problemem

aga_bissmyk
06-11-2007, 08:20
Witam.
Ja akurat nie miałam takiego problemu, ale po Twoich wypowiedziach po rozmowach z Twoją panią architekt, a następnie jak widzisz po wypowiedziach innych forumowiczów można wywnioskować, że ona we wszystkim widzi ogromny problem, co oczywiście zawsze przekłada się na wyciągnięcie większej kasy.

Pozdrawiam

leokadka
10-11-2007, 23:33
Fakt. Też zauważyliśmy, że dla niej wszystko jest problemem i właśnie zrezygnowaliśmy z jej usług. Trafiliśmy na fajne biuro, panowie zrobili na nas dobre wrażenie. Przerysują lekko projekt dla potrzeb pozwolenia na budowę, a budować będziemy wg pierwotnego projektu. 2 stopnie to faktycznie róznica niewidoczna dla oka.

Poza tym, już rozwiązaliśmy sprawę z wykuszem i tarasem. A mianowicie wchłaniamy cały taras, tym samy wspaniale powiększając powierzchnię salonu. Powinno wyjść o około12 m więcej. Natomiast taras zadaszony robimy z boku, tuż za oknem jednego z pokoi (tego za salonem). Daszek z drugiej strony będzie jedynie częściowo zachodził nał okno salonu, tym samym nie zaciemniając salonu (okno tarasowe też powiększamy)

Oczywiście gdybyśmy nadal tkwili przy naszej byłej pani architekt, nie byłoby szans na takie zmiany. :lol:

kakusek
11-11-2007, 10:01
No to fajnie ze wkoncu trafiliscie na fachowca :D Teraz nic tylko budowac swoje marzenia

aga_bissmyk
11-11-2007, 18:54
Ja też się cieszę, że już macie fachowców i w końcu zaczniecie gonić do przodu. W związku z powiększeniem salonu mam pewną dla was uwagę, ale uzależnione jest to od tego czy będziecie mieć kominek.
Tak więc napisz leokadka czy będziecie go robić.

leokadka
11-11-2007, 19:58
Oczywiście, że robimy kominek. Ago_Bissmyk, prosze więc o radę :)

Pozdrawiam, I :wink: za

leokadka
11-11-2007, 20:14
Mam jeszcze pytanie odnośnie klatki schodowej. Mamamatinka ma jasną klatkę schodową z uwagi na wstawione okno połaciowe w dachu. Jednak nasz architekt powiedział, że z uwagi na to, iż klatka schodowa nie jest przy samej ścianie, nie ma możliwości wstawienia w nią okna połaciowego. Gdy spojrzałam na projekt, stwierdziłam, ze faktycznie. Przy ścianie jest łazienka, a klatka schodowa jest wcześniej, więc chyba faktycznie nie ma możliwości wstawienia tego okna. Sama już nie wiem. Oświećcie mnie jak to jest w rzeczywistości.

aki-aki
12-11-2007, 16:24
Drodzy Forumowicze:)

ja i mój mąż przez długi czas szukaliśmy właściwego projektu. Właśnie trafiliśmy na Natalkę i TO JEST TO. Prześledziłam dokładnie Wasze posty. Dziękuję za wszystkie rady i propozycje zmian. Będziemy to wszystko przemyśliwać.

My ruszymy z budową najwcześniej w przyszłym roku ale chcemy się do niej dobrze przygotować.

Mam jedno pytanko: Czy ktoś z Was buduje w okolicach Krakowa ( małopolska, śląsk, świętokrzyskie). Bardzo chcielibyśmy zobaczyć zbudowaną Natalkę. Bylibyśmy wdzięczni, gdyby ktoś z Was pozwolił nam obejżeć swój domek.
Bardzo proszę o kontakt: [email protected] :wink:

aga_bissmyk
13-11-2007, 11:55
Leokadka - przepraszam, że tak późno sie odzywam, ale miałam problemy z internetem.
Poza tym narysowałam w programie PAINT ten kominek i wskazówkę co zrobić, ale nie potrafię jej wkleić do postu, bo to nie zdjecie.
Jak mi podasz do siebie mail-a to ci prześlę.

Spróbuję to wyjaśnić bez zdjęcia - dla innych może skorzystają, bo mój wykonawca uważa, że to wspaniałe posunięcie zwłaszcza w przypadku gdy powiększa się salon o podcień.
A więc zwróćcie uwagę na wnękę, która jest pomiędzy kominkiem, a wejściem do salonu, a teraz na komin, który znajduje się tak naprawdę w części salonowej. Pomyślcie co się stanie jak do tego komina, który już wchodzi w salon dołożycie jeszcze obudowany kominek. Poprostu stanie się to, że będziecie mieć kominek prawie w połowie salonu. (no trochę przesadziłam, ale będzie daleko wysunięty).
Dlatego postanowiliśmy tą ściankę która stanowi wnękę wyrównać z tą ścianką pomiędzy kominem, a tarasem - dzięki czemu mamy:
- prostą ścianę do której dołożymy tylko kominek
- powiększa nam się trochę holl przy schodach co naprawdę jest korzystne
- komin i wyczystka do niego znajduje się w pokoju przyległym do salonu i uważam, że to niczemu nie przeszkadza.
jak wygląda ta prosta ściana w salonie można zobaczyć w moim albumie
http://foto.onet.pl/fy0tq,888cvag8wwmn,but42

aga_bissmyk
13-11-2007, 15:33
Acha. W moim albumie na końcu jest też zdjęcie tego o czym pisałam wyżej.

Raffal
14-11-2007, 15:58
aga_bissmyk: po zdjeciach widac, ze trafilas na dobra ekipe. Czyste sciany i cienko kleju... Czy mi sie wydaje, wykusz jest przesuniety blizej kuchni? A co zrobilas ze slupem z projektu? Podciag wystarczyl?

aga_bissmyk
15-11-2007, 09:51
Faktycznie ekipa super - nie mam co narzekać. Była z polecenia od moich sąsiadów u których też budowali z Ytonga, a później tez się okazało, że są rekomendowani przez Xellę. Wykonują w tej technologii od kilku lat, więc mają wprawę.
Co do wykusza to nic nie robiłam z przesunięciem go w stronę kuchni. Może tak się wydaje ze względu na to, że zlikwidowałam podcień.
Słup z projektu ? - nie ma , a czemu to nie wiem :-?
Strop był monolityczny , zmiany fundamentów itp. i wszystkie przeliczenia konstrukcyjne były wykonywane przez mojego architekta. Tak więc inaczej jak w projekcie gotowym. Szczerze mówiąc nie znam się na tym, ale zaufałam fachowcom.

Jak ktoś będzie zainteresowany co z tym słupem się stało to mogę umieścić zdjęcie z projektu - tylko muszę wiedzieć jakiej konstrukcji.

Raffal - czy Ty też będziesz budował NATALIĘ ?
Pozdrawiam

Raffal
15-11-2007, 14:29
Szukalem projektu 2 lata. Bylo kilka, ktore myslalem, ze zrealizuje. Jednak tylko Natalia ma wymiary idealne na moja dzialke (27,5x27). Zastanawialem sie nad parterowka, lecz te sa zbyt obszerne i maja strasznie ciasne korytarze (problemy z komunikacja). Koszty realizacji parterowki i z poddaszem sa bardzo zblizone, wiec wypadlo na Natalie. Ma 2 pokoje na dole + salon, bardzo zalezalo mi na kuchni, w ktorej zmiescic sie stolik dla 4 osob. Dodatkowo bede mial 300000 tys. na realizacje wiec uda mi sie wykonczyc tylko parter, a pokoje na poddaszu zalatwie jak dzieciaki podrosna. Zastanawiam sie nad zmiana materialu na Suporex, jest 3 razy tanszy a i koszty robocizny tej technologii pewnie sa nizsze.
Moze mi napiszesz, czy koszty realizacji pokrywaja sie z kosztorysem architekta...
Bede wdzieczny i pozdrawiam.

aga_bissmyk
15-11-2007, 15:03
Faktycznie NATALIA jest super. Nie wyobrażam sobie teraz innego projektu - nawet w tej chwili kiedy zdarza mi sie oglądać dla rozrywki inne projekty.
Powiem Ci, że jest bardzo przestronny.
Jeżeli chodzi w tej chwili o koszty to jeżeli bierzesz pod uwagę koszty z kosztorysu MG projekt to Cię chyba załamię (oczywiście trzeba mieć na uwadze rejon Polski i ceny). U nas w Szczecinie jest dość drogo.
Nasz wykonawca podpisał z nami umowę ryczałtową tzn. materiał, robocizna, sprzęt - wszystko po jego stronie. Nic nas nie interesowało.
Z stan surowy otwarty zadaszony (okna tylko połaciowe) - cena 238 000,00 z lipca. W tej chwili w okolicy powstaje dom i cena jest 30 000,00 większa

Ale tak jak mówię nie do końca się załamuj, ponieważ naprawdę różnie ceny się kształtują co do rejonów Polski. Tak jak czytałam na forum to chyba u nas w Szczecinie jest najdrożej.

Pozdrawaim

Raffal
15-11-2007, 15:22
Spodziewam sie, ze nie bedzie tanio. Ja bede sie budowac kolo Radomia. Region jest niezbyt bogaty wiec licze na tansza robocizne i matrialy. Z natury lubie klopoty, wiec zatrudnie sobie 3 osobowa ekipe i jakos to bedzie ;).

aga_bissmyk
15-11-2007, 15:24
a salon też będziesz powiększał ?

Raffal
15-11-2007, 15:38
Widzialem podobny projekt i zauwazylem, ze przesuniecie wykusza powiekszy salon. Na scianie doloze okno. Kominek jest w beznadziejnym miejscu, wiec pewnie powedruje blizej wejscia do salonu. Plazma miedzy kominkiem a sciana tarasowa powinna sie zmiescic ;). Masz racje z tym kominkiem, ze wychodzi ostro na srodek, ale co zrobic... Moze calkowicie z niego zrezygnuje.

aga_bissmyk
15-11-2007, 16:02
No ale z tym kominkiem jak widzisz jest wyjście- tzn. wyprostowanie ściany i to załatwia problem.
Przez przesunięcie wykusza zmniejszysz kuchnię.
Ja z kominka bym nie rezygnowała - ale to oczywiście moje zdanie. Z kominkiem zawsze bardziej nastrojowo.

Raffal
23-11-2007, 18:19
Powiedzcie mi, czy jeden z tych pokoikow na dole nadaje sie na sypialnie? Moze juz ktos, kto jest na etapie wykonczeniowki?

moni@
23-11-2007, 21:49
Witam wszytskich,
właśnie uprawomocniło się nasze pozwolenie na budowę :D . Będzie zatem budowana kolejna Natalka co prawda mocno zmieniona ale zawsze Natalka 8) .
Pozdrawiam

danad1
24-11-2007, 17:48
Powiedzcie mi, czy jeden z tych pokoikow na dole nadaje sie na sypialnie? Moze juz ktos, kto jest na etapie wykonczeniowki?

My też na dole będziemy mieli sypialnie , ten pokój bardziej po prawej , przesunelismy trochę sciane.

aga_bissmyk
25-11-2007, 15:59
Witaj moni@ wśród nas. Kiedy zaczynacie?

Raffal napisał:

Powiedzcie mi, czy jeden z tych pokoikow na dole nadaje sie na sypialnie? Moze juz ktos, kto jest na etapie wykonczeniowki?

Te pokoje na dole nie są zbyt duże więc jeżeli Ci nie potrzebne na dole dwa to proponuję powiększyc jeden z nich i zrobic sypialnię, a z drugiego np. garderobę.

javas
25-11-2007, 18:06
Witam
Właśnie dochodzę do etapu stawiania słupów w wejściu i na tarasie w ogrodzie.
Chcę je zrobić z klinkieru i wykonawca zaproponował (kierbud potwierdził), że będzie murował na specjalną zaprawę, której nie trzeba fugować (Ceresit CT32 lub Kresiel) a w środek cztery pręty zbrojenia zalewane sukcesywnie betonem.
Dziś przeczytałem jednak, że należy oddzielić klinkier od betonu warstwą styropianu aby uniknąć białych wykwitów.
http://www.muratordom.pl/eksperci_ogrodiotoczenie/odpowiedz/zalewanie-slupka-ogrodzeniowego-z-klinkieru,6019,24-0.htm
Z czego wy planujecie wykonanie tych słupów jeżeli nie chcecie okrągłych. A ci którzy już wykonali takie słupy to w jaki sposób?

Pozdrawiam

aga_bissmyk
27-11-2007, 09:53
My przed wejściem słupek mamy z klinkieru o tym samym kolorze co dach. Szczerze mówiąc nie wiem do końca jak to wykonywali moi wykonawcy, ale wygląda porządnie. Jednak zaniepokoiło mnie to co javas napisałeś i pociągnę ich za język, żeby nie było później problemów.
Zresztą i tak już po sprawie, bo nic sie z tym nie zrobi. Trzeba nałożyć tylko dobrą fugę i może będzie ok.

javas
27-11-2007, 10:30
My przed wejściem słupek mamy z klinkieru o tym samym kolorze co dach. Szczerze mówiąc nie wiem do końca jak to wykonywali moi wykonawcy, ale wygląda porządnie. Jednak zaniepokoiło mnie to co javas napisałeś i pociągnę ich za język, żeby nie było później problemów.
Zresztą i tak już po sprawie, bo nic sie z tym nie zrobi. Trzeba nałożyć tylko dobrą fugę i może będzie ok.

Dzięki za odpowiedź.
Konsultowałem się różnymi osobami i zdziwiła ich ta porada "eksperta".
Mam nadzieję, że jak zrobię jak początkowo planowałem to nie będzie żadnych problemów. Najważniejsza tutaj chyba jest izolacja pozioma od dołu.
Nie chciałbym aby słup, który ma być ozdobą, po kilku latach zaczął szpecić.

renia i arek chełm
27-11-2007, 14:45
Witam serdesznie wszystkich NATALIOWICZÓW dawno nie zaglądaliśmy na forum, byliśmy bardzo zapracowani. O naszej Natalii i jej zmianach moja żoneczka obszernie opisywała wcześniej. Ja natomiast chciałbym pokazać Wam jak nam to wyszło. Próbowałem wstawić w jakiś magiczny sposób fotki, ale chyba nie potrafie. Może ktoś udzieli mi cennej rady jak mam wkleić fotki do postu. dzięki z góry.

Raffal
27-11-2007, 15:51
Witaj moni@ wśród nas. Kiedy zaczynacie?

Raffal napisał:

Powiedzcie mi, czy jeden z tych pokoikow na dole nadaje sie na sypialnie? Moze juz ktos, kto jest na etapie wykonczeniowki?

Te pokoje na dole nie są zbyt duże więc jeżeli Ci nie potrzebne na dole dwa to proponuję powiększyc jeden z nich i zrobic sypialnię, a z drugiego np. garderobę.

O tym samym myslalem i chyba tak zrobie, bo szafy nie bedzie gdzie wstawic. Planowalem tez zrobic garderobe z tego malego kibelka na dole.

mamamatinka
28-11-2007, 15:20
witajcie Natalkowcy!!!!
bardzo dawno mnie tu nie było - na budowie w sumie przestój, czekalismy na okna, i przypływ sił do dalszych prac :)) Dziś wszedł elektryk. W przyszłym tygodniu mają być okna i brama garażowa, także jak tylko będą - będę sie chwalić :)))

a teraz pytanie - czy ktos ocieplał już poddasze??? jeśli tak to czym (jak grubo, jaka wełna) a przede wszystkim ile kupić???? czy ktoś obliczał?????

mamamatinka
28-11-2007, 15:35
a jeszcze a propos dolnego pokoiku - my bedziemy mieć sypialnię w dolnym pokoju tym koło salonu, garderobę mamy zrobioną tak jakby z połowy tylnego tarasu, bo taras głowny mamy na boku domu (ze względu na kształt działki i położenie). Sypialnia nie będzie duża (troszkę ją powiekszylismy kosztem gabinetu) ale dla nas właściwie jedną z podstaw wyboru natalki i głownym wymaganiem wobec projektu bylo - nasza sypialnia na dole.

mamamatinka
28-11-2007, 15:38
a, i jeszcze a propos doświetlenia schodów - tez nie bardzo rozumiem, że okno połaciowe miałoby sie tam nie zmieścić - mamy tam troche mniejsze okno chyba 78 na 98 czy cos takiego nad tym niższym biegiem schodów. Doświetla bardzo fajnie i gorę i dół

renia i arek chełm
28-11-2007, 18:46
mamamatinka pamiętam jak walczyłaś z wklejaniem fotek. Podpowiedz jak to zrobić bo jakoś nie kumam. Dzieki

mamamatinka
28-11-2007, 22:30
o rany, z tymi fotkami to nie taka prosta sprawa, generalnie ja się nauczyłam z pomoca męża z jednego takiego wątku instruktażowego "jak wkleić zdjęcie" czy coś takiego. Genralnie rzecz biorąc jest tak, że po pierwsze musisz wybrane zdjęcia umieścić gdzieś w sieci - to może być jakiś albmu internetowy, czy to na onecie czy inny, może to być też własny serwer ftp (cokolwiek to znaczy, ale ja tak właśnie mam). Można też używac strony imageshack. W takim miejscu warto umieszczać zdjęcia już odpowiednio pomniejszone (ja zmniejszam do rozmiary 480 x 360 czy odwrotnie). No więc jak już takie pomniejszone zdjęcie masz gdzieś w necie, to link do niego wstawiasz pomiędzy i czyli np. u mnie taki link w wersji roboczej wygląda tak

http://www.oranje.com.pl/murator/przychzepka.jpg

- bierzesz z żołtych przycisków nad polem postu
potem leci link do zdjęcia (oranje to nazwa naszej domeny gdzie ten serwer jest więc tu genralnie ma byc nazwa miejsca gdzie jest zdjęcie)
i znów

Mam nadzieję, że coś to pomoże
pozdrowionka

kakusek
28-11-2007, 23:22
Renia jakis czas temu wskazówek Celebre udzielał TS147

coś takiego;
Zrób tak:
1. Wejdź na http://imageshack.us/
2. Daj "przeglądaj" i znajdź swojąfotkę u siebie na compie
3. Naciśnij "host it"
4. Później z ramki, koło której po prawej stronie jest "Hotlink for forums (1) " przeklej całą zawartość do wiadomości na muratorze i to wszystko .

aga_bissmyk
29-11-2007, 15:06
Witam.
Ja tez sobie nie mogłam z tym poradzić więc wybrałam wyjście pośrednie tzn. założyłam sobie album na onet i załączam do postu jego link i mogą wszyscy sobie te zdjęcia oglądać.
Jeżeli Was to interesuje to zrobiłam to tak:
1. Wchodzisz na stronę www.onet.pl
2. Zakładasz sobie konto pocztowe na onet tzn. (ta nazwa użytkownika i hasło będzie Wam potrzebne później)
3. Jak już będziecie zarejestrowani to trzeba wrócić na stronę główną onet
2. Po lewej stronie pod SERWISAMI ONETU wejdź na FOTO
3. Po prawej stronie na pomarańczowym tle w rogu kliknij "zaloguj się"
4. Przy logowaniu podajesz adres e-mail z poczty onet i hasło
5. Jak sie już zalogujecie to trzeba utworzyć sobie swój album. Nadajecie mu nazwę oraz wybieracie kategorię. Ważne , żeby zaznaczona była opcja, aby album był publiczny. Klikamy dalej i teraz już tylko kwestia wklejania zdjęć z komputera poprzez polecenie "dodaj / usuń zdjęcia"
6. Kiedy wejdziesz w tą opcję pojawi się okienko i tam też klikasz "dodaj zdjęcie" i otworzy się katalog w którym macie zapisane na komputerze zdjęcia. Po wybraniu zdjęcia klika się na nim dwukrotnie i automatycznie skopiuje się ono do albumu itd.

jak już w albumie znajda się zdjęcia które chcecie nam pokazać to na samym dole jest taki link:
Ta strona jest widoczna dla innych pod adresem:
i tu kopiujesz to co jest pod tym napisem robisz wklej do swojego postu (odpowiedzi) kierowanego do nas.
Chcąc sprawdzić czy wszystko zadziała możesz sprawdzić klikając podgląd obok opcji wyślij .

o rany mam nadzieję, że się to przyda, bo jestem ciekawa co u Was się zmieniło.
Pozdrawiam

dalej już nie będę tłumaczyć bo z resztą chyba sobie poradzicie

aga_bissmyk
29-11-2007, 16:20
KAKUSEK - muszę powiedzieć, że jak już się tak rozpisałam to postanowiłam wypróbować Twojej metody i jest rewelacyjna i szybsza

Więc korzystając z poszerzonej wiedzy załączam zdjęcie kominka, który mi się spodobał.

[URL=http://img511.imageshack.us/my.php?image=komineksuperyx4je6.jpg]http://img511.imageshack.us/img511/6145/komineksuperyx4je6.th.jpg[/URL

A więc czekamy na fotki :D
Pozdrawiam

aga_bissmyk
29-11-2007, 16:21
KAKUSEK - muszę powiedzieć, że jak już się tak rozpisałam to postanowiłam wypróbować Twojej metody i jest rewelacyjna i szybsza

Więc korzystając z poszerzonej wiedzy załączam zdjęcie kominka, który mi się spodobał.
http://img511.imageshack.us/img511/6145/komineksuperyx4je6.th.jpg (http://img511.imageshack.us/my.php?image=komineksuperyx4je6.jpg)


A więc czekamy na fotki :D
Pozdrawiam

renia i arek chełm
29-11-2007, 16:28
Dzięki za wszystkie podpowiedz, już zaczynam próbować (mam nadzieje, że mi się uda)

kakusek
29-11-2007, 17:06
Aga najepsze jest to ze sama jeszcze jej nie probowalam :oops: ale skoro mowisz ze jest rewelacyjna to bede musiala "skorzystac" :D Na razie nie zaczelam swojej budowy wiec nie mam co jeszcze wklejac ale noz widelec... :wink:
Mozecie mi napisac jaki szeoki w natalii jest wykusz?Wymiary okien i scian oraz le maja pozostale scany po bokach wykuszu na elewacji bocznej?Najchetniej zrobilabym tak szeroki wykusz aby stol zmiescil sie w nim na dlugosc :D

renia i arek chełm
29-11-2007, 17:13
tak to się zaczęło

http://img100.imageshack.us/img100/2893/dsc02016yz7ov5.th.jpg (http://img100.imageshack.us/my.php?image=dsc02016yz7ov5.jpg)

Uf !!! Pierwsze zdjęcie wklejone, może trochę małe, ale trudno.
Jeszcze raz dzięki.

aga_bissmyk
29-11-2007, 21:25
renia i arek
obrazek mały, ale jak się na niego kliknie to można go powiększyc

aga_bissmyk
29-11-2007, 21:29
kakusek to znaczy, że nie masz jeszcze projektu?

renia i arek chełm
29-11-2007, 21:52
z góry przepraszam jeżeli ktoś poczuje się znudzony przewijaniem mojego postu, ale trochę się tego nazbierało.


http://img136.imageshack.us/img136/3195/dsc09337jf4.th.jpg (http://img136.imageshack.us/my.php?image=dsc09337jf4.jpg)

http://img100.imageshack.us/img100/6190/dsc09399pn2.th.jpg (http://img100.imageshack.us/my.php?image=dsc09399pn2.jpg)

http://img100.imageshack.us/img100/9611/dsc09408ba2.th.jpg (http://img100.imageshack.us/my.php?image=dsc09408ba2.jpg)

http://img100.imageshack.us/img100/8053/dsc09477ks2.th.jpg (http://img100.imageshack.us/my.php?image=dsc09477ks2.jpg)

http://img227.imageshack.us/img227/9850/dsc09576bx9.th.jpg (http://img227.imageshack.us/my.php?image=dsc09576bx9.jpg)


http://img227.imageshack.us/img227/1403/dsc09654eq5.th.jpg (http://img227.imageshack.us/my.php?image=dsc09654eq5.jpg)

http://img227.imageshack.us/img227/4467/dsc09664xq7.th.jpg (http://img227.imageshack.us/my.php?image=dsc09664xq7.jpg)

http://img227.imageshack.us/img227/7267/dsc09726xe6.th.jpg (http://img227.imageshack.us/my.php?image=dsc09726xe6.jpg)

http://img91.imageshack.us/img91/6210/dsc09734th0.th.jpg (http://img91.imageshack.us/my.php?image=dsc09734th0.jpg)

http://img100.imageshack.us/img100/1855/dsc00244ap5.th.jpg (http://img100.imageshack.us/my.php?image=dsc00244ap5.jpg)

http://img152.imageshack.us/img152/4503/dsc00247hn6.th.jpg (http://img152.imageshack.us/my.php?image=dsc00247hn6.jpg)

http://img91.imageshack.us/img91/1637/dsc00319kj5.th.jpg (http://img91.imageshack.us/my.php?image=dsc00319kj5.jpg)

http://img91.imageshack.us/img91/557/dsc00334ic3.th.jpg (http://img91.imageshack.us/my.php?image=dsc00334ic3.jpg)

http://img66.imageshack.us/img66/5323/dsc00340el9.th.jpg (http://img66.imageshack.us/my.php?image=dsc00340el9.jpg)

http://img136.imageshack.us/img136/9808/dsc00724pc4.th.jpg (http://img136.imageshack.us/my.php?image=dsc00724pc4.jpg)

http://img227.imageshack.us/img227/417/dsc01720ok8.th.jpg (http://img227.imageshack.us/my.php?image=dsc01720ok8.jpg)

http://img227.imageshack.us/img227/4056/dsc01707rt5.th.jpg (http://img227.imageshack.us/my.php?image=dsc01707rt5.jpg)

http://img136.imageshack.us/img136/15/dsc01828ag4.th.jpg (http://img136.imageshack.us/my.php?image=dsc01828ag4.jpg)

http://img227.imageshack.us/img227/5005/dsc01837pe6.th.jpg (http://img227.imageshack.us/my.php?image=dsc01837pe6.jpg)

http://img84.imageshack.us/img84/6836/dsc02331dg9.th.jpg (http://img84.imageshack.us/my.php?image=dsc02331dg9.jpg)


http://img84.imageshack.us/img84/6927/dsc02407ei5.th.jpg (http://img84.imageshack.us/my.php?image=dsc02407ei5.jpg)

http://img227.imageshack.us/img227/718/dsc02435ql1.th.jpg (http://img227.imageshack.us/my.php?image=dsc02435ql1.jpg)

http://img227.imageshack.us/img227/633/dsc02436jp4.th.jpg (http://img227.imageshack.us/my.php?image=dsc02436jp4.jpg)

http://img87.imageshack.us/img87/844/dsc02437zl9.th.jpg (http://img87.imageshack.us/my.php?image=dsc02437zl9.jpg)

http://img87.imageshack.us/img87/566/dsc02431qg0.th.jpg (http://img87.imageshack.us/my.php?image=dsc02431qg0.jpg)

w razie jakichkolwiek pytań piszcie, robi się zima więc chyba wszyscy budowniczowie będą mieli więcej czasu.

ps. a swoją drogą album na onecie też założę...

kakusek
29-11-2007, 22:20
Aga no wlasnie jeszzce nie zdecydowalam.Natalia byla pierwszym projektem ktory mi sie spodobal a potem zobaczylam zdjecia z realizacji Melodii z www.krajobrazy.com.pl ktory jest wlasciwie bliniaczym domkiem i stwierdzilam ze wolalabym taki dach bardziej schodzacy na okna :D W Natali bardziej podoba mi sie gora i schody chociaz jezeli chodzi o powierzchnie pokoi na gorze to mgprojekt liczy ja nieco inaczej niz np pracownia krajobrazy.
Tak wiec pewnie skonczy sie na projekcie indywidualnym.Gore zrobie jak w Natali dach i okragle okno od frontu jak w Melodii a pomieszczenia parteru chcialabym miec cos w stylu Afrodyty z www.dobredomy.pl (kilka dni temu natrafilam na fotki jej wnetrza i urzekla mnie przestrzennosc salonu.
Mam nadzieje ze po Nowym Roku bede juz wiedziec jaki dom buduje bo niedlugo zwarjuje od tego.Wolalabym kupic gotowy projekt ale zmiany jakie chce dokonac beda wiecej kosztowac niz rysowanie indywidualnego(chyba :wink: )
Co do pytan to niikt z Was nie myslal o usytuowaniu kominka na takiej krotkiej sciance miedzy kuchnia a salonem?Mi sie takie miejsce podoba i mysle ze wtedy sciana na tv bedzie duzo wieksza.
Reniaale ukrywalas to swoje cudo-powinnas miec kocowe :wink: Bardzo ladny domek Ci wyszedl-nawet taras z prawej strony bardziej by mi pasowal bo tez mam dzialke w prostokacie dluzzszym bokiem przylegajaca do drogi.Jeszcze sie nad tym zastanawaim bo takie zadaszenie jest bardzo praktyczne ale wtedy musialabym zrezygnowac z wykuszu ktory mi sie i podoba i powieksza optycznie salon :D
Mam pytanie o wielkosc okna tego na tylach salonu oraz czy przerabialas dachw natalii czy jest on wykonczony zgodnie zprojektem tzn czy ma takie zejscie schodkowe bo salbo widze na fotkach.
Z fotografii salon wyglada na bardzo duzy-napisz lub pokaz pokoje na poddaszu-plissss czy sa tez duze?Czy podosilas cianke kolankowa i ile wtedy budynek poszedl do gory?
Jeszcze raz gratulacje udanego domku i czekam na wiecej :D

kakusek
30-11-2007, 00:25
renia i arek chełm[b] przegladnelam Twoje poprzednie posty i zainteresowaly mnie Twoje zmiany.Czy moglabys mi przyslac rzuty swojego projektu po zmianach?Chcialabym zobaczyc jak to wszystko wyglada "na plasko".Jak usytuowalas wkoncu kominek i schody?Pisalas ze robilas wizualizacje Natalki-mozesz mi podac w jakim programie mozna sobie to wykonac (jezeli nie bedzie to strasznie trudne to moze sie pobawie :D )
Ja tez w Melodii lub Natalii chce dokonac poszezenia domku o metr i chcialam zobaczyc jak bedzie wygladal wtedy dach (dlugosc kalenicy itd)Widze ze zrobiliscie slupy takie jak Melodia.Bardzo to ladnie urozmaica wyglad domku :D
Ja mysle jeszcze nad elewacja frontowa zeby nie byla taka "lysawa"

renia i arek chełm
30-11-2007, 08:37
Witam, dziękuję, że się nasz domek podoba. Zrobiłem kilka zdjęć środka, niestety padła mi bateria w aparacie. Jutro zrobię resztę i w południe podrzucę na forum.
Wydaje się nam, że przemyśleliśmy wszystko. Najwięcej problemów sprawiła nam kuchnia. Do tej pory jeszcze do końca Renata nie nie jest przekonana. Dalej jej główka pracuje.

- Budowaliśmy z solbetu 30 + 12cm styropianu, 12 warst pustaka, czyli wysokość pomieszczeń ok 2.8 m.
- Nie podwyższaliśmy ściany kolankowej, pozostała zgodna z projektem. Gwarantuję, że pokoje wychodzą na górze wystarczająco duże.
- Kąt nachylenia dachu 34 stopnie. Dachówka Bras - brąz, prosta fala, powłoka lumino, okna dachowe Fakro (w pokojach drewniane o wym 140 cm na 78 cm, uchylno - obrotowe, na strychu, i w łazience z PCV 118 cm na 78 cm - obrotowe, zrezygnowaliśmy z okna od frontu, gdyż jedno okno na strychu nam wystarczy, a dom zyskał na wyglądzie)
- Podbitka będzie z tworzywa i zrobiona na prosto, bez gzymsu (tzw. schodków). Wydłużyliśmy podbitkę z 80 na 90 cm, nawet chciałam na 99 cm, lecz listwy podbitkowe mają określoną długość i ze względów oszczędnościowych nie wydłużaliśmy krokwi zbyt dużo. Poza tym mój mąż nie chciał efektu grzyba i walczył jak lew o proporcje.
- Poszerzyliśmy dom na szerokości czyli teraz wymiar ściany frontowej (nie licząc tarasu) jest o metr dłuższy.
- Zadaszenie nad tarasem ma wymiary 5 m na 3,5 m plus okap dachu Drzwi na taras są trzyskrzydłowe szerokość 2.7 m.Taras jest świetny (daje cień, schronienie przed deszczem) ale to kosztowna inwestycja.
- Podcień został wchłonięty na rzecz salonu, z tyłu domu ściana jest prosta.
- Okno salonu, wychodzące na tył domu ma wymiary 240 cm na 150 cm.
- Zrezygnowaliśmy z wykuszu, w miejsce niego wstawiliśmy okno 180 cm na 150 cm. Na tle tego okna będzie stał stół.
- Okno w kuchni zmniejszyliśmy do wymiarów 150 cm na 150 cm.
- Schody zostały w tym samym miejscu jak w projekkcie, lecz zabieg został zmieniony z 6 na 4 wachlarze, dzięki temu stały sie wygodniejsze.
- Dodatkowy metr zasila mi pomieszczenie gospodarcze, sypialnię, łazienkę.wiatrołap.
- Dzięki zmianom zyskaliśmy na dole dużą garderobę 1.9 m na 3.9 m, sypialnia ma teraz wymiary 3.5 m na 3.9 m, pokoik komputerowy 2.5 m na 3.9 m, łazienka też zyskała na wielkości ( ma ok. 8 m), wiatrołap to też ok 8 m.
- Kominek chyba postawimy nie przed lecz obok komina, bliżej wejścia.

kakusek
30-11-2007, 16:54
Renia i Arek dzieki za wyczerpujace wyjasnienia odnosnie zmian.Brame garazowa macie na 5 m?Ja to chyba duzo rzeczy mam jeszcze nie przemyslanych bo wlasciwie nie orientuje sie w materialach budowlanych i nie wiedzialam z podbitke najlepiej miec mak na 90 cm.Ja chce dach spuscic bardziej do gornek granicy okien czyli nachylenie dachu raczej na 35 st zrobie.
Jaka dluga po tych zmianach macie sama kalenice dachu?
Czy moge prosic o wyslanie (moze byc na priv) rzutow Waszego parteru ?Rozumiem ze skoro nie zmieniliscie polozenia schodow to gore macie jak w oryginalnym projekcie-jest bardzo dobrze rozwianana wiec szkoda jej bylo "burzyc" :wink: Same schody sa wygodne do chodzenia?Chodzi mi o szerokosc stopni i ich stromizme.Ja planuje zrobic wylewane z betonu a same stopnie oblozyc drewnem.
Nie chcieliscie dac w spizarce malego okienka?
Bede czekac na fotki z wewnatrz natalii oraz na wizualizacje Waszego domku :D
Pozdrawiam i zycze nadal tak udanych decyzji jak dotychczas
ps
Mozna wiedziec czy duzo architekt Wam wzial za tak obszerne zmiany?Mi powiedzial ze woli rysowac nowy projekt niz adoptowac gotowca a ja wolalabym chyba kupic oryginal-sama nie wiem

renia i arek chełm
30-11-2007, 17:11
Moja rada musicie pamiętać, że każda zmiana pociąga za sobą konsekwencje (finansowe, koncepcyjne). Trzeba dokładnie przemyśleć je na etapie fundamentu aż po dach. Można na nie sobie pozwolić jeżeli macie bardzo dobrego architekta, który wszystko wyrysuje lub świetnego wykonawcę, który jest otwarty na twórczą wspólpracę.

Za pełną adaptacę projektu i wszelkie zmiany zapłaciliśmy 3 tys. złotych.

W naszym domu w związku z poszerzeniem o 1 m, kalenica garażu automatyczne jest troszkę wyżej, dodaliśmy taras, powiększyliśmy okapnik o 10 cm wkoło domu i w konsekwencji zmian połać dachu jest większa niż w projekcie i ma ok. 360 m (czego byliśmy świadomi).

Dach możesz spokojnie spuścić niżej, ale musisz się liczyć, że w związku z tym należy wydłużyć krokwie a tym samym okap będzie szerszy. Spuszczenie dachu tuż nad okna nie jest według mnie dobrym pomysłem w tym konkretnym projekcie, gdyż dom zgubi proporcje. Uważam, że nad oknami powinna zostać jakaś przestrzeń a efekt wizualny bedzie ciekawszy.

Brama garażowa ma wymiary 4.5 m na 2.4 m - Wiśniowski, segmentowa, bez przetłoczeń, cena 6900 (z montażem i automatyką Neice).

Schody są wylewane z betonu, wyszły ładne i wygodne. Też chcemy wykańczać je drzewem. Wymiary i ilość stopni wymierzę i podam jutro, bo nie chcę wprowadzić nikogo w błąd.

Rozplanowanie góry pozostało podobne jak w projekcie:
-Dwa identyczne, pod względem wymiarów, pokoje dla dzieci. W jednym garderoba jest nad tarasem, w drugim wydzieliliśmy garderobę od strony pralni, bowiem zrobiliśmy tam wnękę, poza tym rozczłonkowaliśmy okna(wychodziły na północ) na dwie połacie (z frontu jest tylko jedno okno).
-Trzeci pokój powstał obok schodów, jest dłuższy przez poszerzenie domu o 1 m (kształt litery L) u nas będzie świetlicą dzieci. Jeśli ktoś chce może tu zrobić sobie saunę z pokojem rekreacyjnym, bibliotekę lub pozostawić otwartą przestrzeń. My postanowiliśmy tam postawić ściankę oddzielającą ze względu na ewentualne straty ciepła. Dogrzanie przestrzeni jest trudniejsze niz pomieszczenia. poza tym góra jest dla dzieci i nie chcemy dochodzących do nas hałasów a ściany to zniwelują.
W efekcie poszerzenia domu mamy na górze:
-wiekszą łazienkę,
-garderoba będzie pralnią i prasowalnią,
-od frontu nad garażerm mamy strych( przez poszerzenie jest kapkę wyższy i większy na długości o metr), na który wchodzi się przez pralnię.

Jeszcze dwie zmiany:
- W kuchni wydzieliliśmy spiżarnię (po stronie witrołapu). Stąd wejście do kuchni będzie od strony salonu. Łatwo to sobie wyobrazić patrząc na wizualizację.
- zrezygnowaliśmy z komina od frontu (tego między kuchnią i wiatrołapem), w to miejsce wstawiliśmy kominki wentylacyjne (kuchni, spiżarni, wiatrołapu, garderoby w pokoiku od frontu, pralni, strychu, łazienki)

Funkcje domu są super, przestrzeń jest zauważalna.

Postaramy się puścić nasze wizualizacje i to mam nadzieję da jakiś wgląd na całość naszych koncepcji.

renia i arek chełm
30-11-2007, 18:51
TAK BYŁO

Jeszcze bez ścianek od wiatrołopapu i spiżarni

http://img136.imageshack.us/img136/1308/dsc01976sx1.th.jpg (http://img136.imageshack.us/my.php?image=dsc01976sx1.jpg)

TAK JEST

luk na kuchnię i wejście z rogu salonu

http://img407.imageshack.us/img407/4264/dsc02470aa2.th.jpg (http://img407.imageshack.us/my.php?image=dsc02470aa2.jpg)

zdjęcie z drugiego rogu salonu na jadalnię i kuchnię

http://img407.imageshack.us/img407/9457/dsc02401mn8.th.jpg (http://img407.imageshack.us/my.php?image=dsc02401mn8.jpg)

A TO SĄ WARIACJE NA TEMAT - JAK MOŻE BYĆ-

http://img77.imageshack.us/img77/2707/kuchniaiwiato1og6.th.jpg (http://img77.imageshack.us/my.php?image=kuchniaiwiato1og6.jpg)

http://img407.imageshack.us/img407/3430/kuchniaiwiato2aa6.th.jpg (http://img407.imageshack.us/my.php?image=kuchniaiwiato2aa6.jpg)

http://img407.imageshack.us/img407/8397/kuchniaiwiato3tx5.th.jpg (http://img407.imageshack.us/my.php?image=kuchniaiwiato3tx5.jpg)

TO WIDOK SALONU

http://img137.imageshack.us/img137/3870/dsc02400pu7.th.jpg (http://img137.imageshack.us/my.php?image=dsc02400pu7.jpg)

http://img104.imageshack.us/img104/6366/dsc02468av8.th.jpg (http://img104.imageshack.us/my.php?image=dsc02468av8.jpg)

TE OBRAZKI POWSTAŁY PRZED BUDOWANIEM ŚCIAN, WIĘC NIE ODDAJĄ IDEALNYCH WYMIARÓW itp. TO TYLKO POGLĄDOWE RYSUNKI. WYSTRÓJ, USYTUOWANIE SPRZĘTÓW MA DAWAĆ JEDYNIE WZGLĘDNĄ ORIENTACJĘ W PRZESTRZENI DOMU

http://img77.imageshack.us/img77/2307/nataliaposzerzonameble1zk8.th.jpg (http://img77.imageshack.us/my.php?image=nataliaposzerzonameble1zk8.jpg)

http://img137.imageshack.us/img137/5259/nataliaposzerzonaperspeam4.th.jpg (http://img137.imageshack.us/my.php?image=nataliaposzerzonaperspeam4.jpg)

http://img66.imageshack.us/img66/1980/nataliaposzerzonapersp2zb0.th.jpg (http://img66.imageshack.us/my.php?image=nataliaposzerzonapersp2zb0.jpg)

http://img137.imageshack.us/img137/3416/nataliaposzerzonapersp3bt9.th.jpg (http://img137.imageshack.us/my.php?image=nataliaposzerzonapersp3bt9.jpg)

Mam pytanie:
Jak rozwiązaliście usytuowanie spiżarni? Może jakieś fotki z Waszych kuchni? Może macie pomysły jak ciekawie urządzić takie usytuowanie jak moje? Jestem otwarta na propozycje. Czekam z utęsknieniem.

kakusek
30-11-2007, 22:36
Reniawielkie dzieki-kawal dobrej roboty odwalilas :D Bardzo mi sie przydadza te informacje przy rozmowie z architektem-zobczymy co on na to :D Co do dachu to wiem ze bedzie on pewnie nieco zacienial pomieszczenia ale bardzo podoba mi sie taki wyglad domku.Mam nadziej ze w Natalce tez wyjdzie cos takiego chociaz te zdjecia sa domku Melodia ktora ma parter o wys 2.60 i nie ma scianki kolankowej wiec proporcje sa nieco inne :www.jedynak.g.ao.pl alboe nawet tak nisko dach
http://img201.imageshack.us/img201/5649/dscf18719db.jpg
http://img92.imageshack.us/img92/9872/dscf18727nm.jpg
Co do spizarki to rzeczywiscie trzeba cos wykombinowac z tymi drzwiami miedzy zabudowa-nie wiem czy nie lepiej by sie to komponowalo gdyby drzwi nie byly na samym koncu-w miejscu lodowki-tylko znow dylemat czy lodokwa powinna byc tak blisko piekarnika-trzeba by bylo oddzielic to jakims waskim slupkiem.

renia i arek chełm
01-12-2007, 15:17
Wejście do spiżarki zaplanowaliśmy na środku ścianki, bo wtedy dostęp do każdej części pomieszczenia będzie bardzo wygodny.

Wydaje nam się, że zlicowanie całej meblościanki i lodówki z drzwiami do spiżarni będzie efektownie wyglądało w pomieszczeniu kuchennym. Przy tym na lodówkę musi być przygotowana głębsza wnęka, lodówkę planujemy dwuskrzydłową. Za lodówką szerokość spiżarni jest mniejsza niż w innych miejscach i żeby funkcjonalność była ekstra i zachowana ergonomia pomieszczenia to stąd decyzja wejścia po środku.

Początkowo planowaliśmy okno okrągłe w spiżarni ze względu na wentylację i wygląd elewacji. Patrząc na front domu stwierdziliśmy, że po przeróbkach okno tam gdzie jest spiżarnia nie pasuje, a sprawę wentylacji rozwiązaliśmy dodatkowym kominkiem na dachu. Poza tym sądzę, że ze względu na funkcje jakie ma pełnić, spiżarnia powinna być pomieszczeniem zacienionym i światło dzienne nie jest wskazane.

renia i arek chełm
01-12-2007, 16:47
Postaram się przesłać jeszcze zdjęcia jednej Natalki. Znam osoby, które ją budują i jeśli trzeba to służę informacjami.

kakusek
01-12-2007, 17:50
renia i arek
Masz racje -dajac drzwi po srodku lepiej wykorzystuje sie pomieszczenie
natomiast nie ejstem pewna ze wizualnie to lepiej wyglada.Caly czas szukam jakis zdjec z takim rozwiazaniem spizarki :D Ja chce ja dac na scianie z wykuszem miedzy innymi dlategoz e wtedy tam bedzie pasowalo okragle okno na elewacji zewnetrznej."Moja" spizarka nie ebdzie pelnic funcki typowej spizarki(sciana jest poludniowa plus okno) ale bedzie raczej magazynem na wieksza ilosc papierow toaletowych.wody mineralnej cukru itd oraz bede tam trzymac wieksze garczki roboty itd.Przetwory mam zamiar trzymac w garazu na specjalnym regale lub zabuduje schody i zrobie tam mala kanciape.
Fajnie ze zaczales znow zagladac na forum bo dla takich poczatkujacych jak ja wszystkie info sa bardzo cenne.Czy w projekcie z mgprojekt sa jakies bledy?Czy projekt wogole jest czytelny i nie ma bledow w zestawieniu?
Po rozszezeniu budynku o ile dluzsze zamawiales krokwie-jesli je robiles dluzsze?
Wiekszosc likwiduje wykusz a ja dla odmiany chce go jeszcze poszezyc aby boczne okna mialy 90 a srodkowe 150cm :D
Zastanawiam sie czy nie daloby sie zrobic tam schodow ze spocznikiem lub takimi 2 podestami aby byly bardziej wygodne.
Na dole potrzebuje pokoj do zabaw dla dzieci-ten blizej salonu-moze zrobie tam jeszcze drzwi 90 z wyjsciem na pole.Drugi pokoj bedzieewentualnie nasza sypialnia i mysle ze nie robiac tam garderoby zestaw sypialniany sie tam wcisnie.
Mam pytanie jeszcze odnosnie slupow-jakiej sa szerokosci i jak byly lane?Czy to sa jakies gotowe formy czy leje sie to z betonu?Mojemu mezowi bardzo sie takie podobaja a ja mysle ze latwiejsze i tansze sa proste oblozone klinkierem :-?
Kominek narozny jest troszke gorzej zaaranzowac(wgmnie) chociaz na pewno jesli ktos nie likwiduje wykuszu daloby to wiecej miejsca na scianke tv-a moze dac go wogole zaraz przy wejsciu do salonu?Mi podobaja sie takei wolnostojace stanowiace jakby oddzielenie kuchni od salonu :D
Mozesz wrzucic fotki swojej Natali od frontu-centalnie?

renia i arek chełm
01-12-2007, 18:03
Rozwiązanie spiżarki to nasz patent. My też takiej nie widzieliśmy nigdzie. Mamy nadzieję, że nasze wyobrażenia się sprawdzą. Ustawiajac ją w tym miejscu chcieliśmy uciec z południowej ściany na pólnocną, oddzielić częściowo kuchnię od salonu poprzez usytuawanie barku, który nie pasowały przy wejściu, czyli zaczynając od ściany wiatrołapu. Zaraz za barkiem planujemy umieścić stół. Dość długo przerabialiśmy ten temat i jeszcze do końca nie jestem przekonana co do słuszności decyzji.
W tej drugiej Natalce, którą wyślę jutro na forum spiżarka rozwiazana jest tak jak ty mówisz, bowiem tamtym inwestorom zależało na oddzielnym wejściu do kuchni z wiatrołapu. U nas wchodzi się przez jadalnię.

Co do okrągłego okna. Musisz być jednak świadoma jednego, że okno okragłe wiąże się z dodatkową kasą. Nie wiem jak to się ma teraz. Pól roku temu do okna w Goranie chcieli doliczyć nam dodatkowo za kształt 700 zł.

Słupy są lane z betonu. Szalunki były robione z desek.Wymiary na dole 40 u góry 20. Dokładnie jeszcze sprawdzę. Planujemy je obłożyć kamieniem.

Projekt jest dość czytelny, ale tak jak większość jest daleki od ideału i zawiera błędy.Spis materiałowy nie jest idealny, mąż przeliczał sam. Zestaw więźby też pozostawia wiele do życzenia, był poprawiany przez wykonawcę.
Trudno odpowiedzieć mi na pytania o ile zamawialiśmy dłuższe krokwie, chyba + 30 cm.

Wykusz jak najbardziej możesz powiększyć. O ile to musisz zastanowić się, gdyż jego wielkość zależeć będzie od dopasowania do kąta dachu. Oczywiście powiększenie wykuszu i jego pozostawienie wyklucza zrobienie bocznego tarasu, gdyż byłoby za dużo "grzybów w barszcz".

Schody i kuchnia były naszymi największymi bolączkami. Schody ze spocznikiem zajmują dużo więcej miejsca. Przerabialiśmy różne wersje i różne miejsca ich ustawienia. Przeniesienie i wstawienie spocznika burzyło koncepcje rozplanowania góry i częściowo dołu, tym bardziej, że nie chcieliśmy zrezygnować z WC na dole, wchodzić zbytnio w salon, uszczuplać powiększonej łazienki itp. W konsekwencji miejsce pozostało to samo. Wachlarz zabiegowy fachowiec nam wyłagodnił z sześciu stopni zabiegowych do czterech. Teraz schody są super wygodne i mniej strome niż w oryginale.

Wstawiając narożny kominek uzyskujesz na ściance salonu dość dużo miejsca na TV. Tak jest w tej drugiej Natalii, którą jutro zaprezentuję.

Jeśli nie powiększałabyś na szerokość domu to wówczas pokoik bawialniany dla dzieci możesz zrobić o szerokości 2.5 m (w przyszłości będzie pokojem komputerowym), a w sypialni obok spokojnie możesz wydzielić garderobę o głębokości 140 cm i długości 390 cm. W pokoju, którym wygospodarowana jest garderoba może stać tylko łóżko, dwie szafeczki i ewentualnie toaletka. Garderoba załatwia sprawę wszelkich szaf.

Fotki z czterch stron naszej Natalki i środka mam zrobione i jutro postaram się puścić.

moni@
02-12-2007, 12:57
Kominek narozny jest troszke gorzej zaaranzowac(wgmnie) chociaz na pewno jesli ktos nie likwiduje wykuszu daloby to wiecej miejsca na scianke tv-a moze dac go wogole zaraz przy wejsciu do salonu?Mi podobaja sie takei wolnostojace stanowiace jakby oddzielenie kuchni od salonu :D
Mozesz wrzucic fotki swojej Natali od frontu-centalnie?

Muszę przyznać że również rozważaliśmy różne warianty lokalizacji kominka łacznie z umieszczeniem go zaraz przy wejściu na granicy kuchni i salonu niestety wówczas komin jest w wejściu pokoju na górze a dodatkowo na załamaniu dachu. Niestety każda zmiana pociąga za osobą określone konsekwencje i nie wszystsko co nam się wymarzy może być zrealizowane.

aki-aki
02-12-2007, 19:58
Drodzy Forumowicze:)

ja i mój mąż przez długi czas szukaliśmy właściwego projektu. Właśnie trafiliśmy na Natalkę i TO JEST TO. Prześledziłam dokładnie Wasze posty. Dziękuję za wszystkie rady i propozycje zmian. Będziemy to wszystko przemyśliwać.

My ruszymy z budową najwcześniej w przyszłym roku ale chcemy się do niej dobrze przygotować.

Mam jedno pytanko: Czy ktoś z Was buduje w okolicach Krakowa ( małopolska, śląsk, świętokrzyskie). Bardzo chcielibyśmy zobaczyć zbudowaną Natalkę. Bylibyśmy wdzięczni, gdyby ktoś z Was pozwolił nam obejżeć swój domek.
Bardzo proszę o kontakt: [email protected] :wink:

Ach szkoda, że nikt się do mnie nie odezwał :cry:

kakusek
02-12-2007, 21:56
aki-aki wydaje mi sie ze w malopolsce nikt nie buduje Natalki.Ja bede budowac w przyszlym roku kolo Krakowa wiec u mnie nic na razie bys nie zobaczyla.W grudniu jade ogladac podobny domek-Melodie-do Rzeszowa i Przeworska.Fakt ze nie jest to Natalka ale lepszy rydz niz nic :wink: Zreszta bede raczej rysowac nowy projekt na bazie tych dwoch dlatego chce sie przekonac w realu do wygladu tego domku.

renia i arek chełm
02-12-2007, 22:00
Jak nie macie nic przeciwko to Was jeszcze podręcze fotkami. :lol: :lol: :lol:

http://odsiebie.com/thumb.php/1842703946.jpg (http://odsiebie.com/pokaz/14511---bde7.html)

http://odsiebie.com/thumb.php/1721186386.jpg (http://odsiebie.com/pokaz/14516---4776.html)

http://odsiebie.com/thumb.php/1401778868.jpg (http://odsiebie.com/pokaz/14517---3029.html)

http://odsiebie.com/thumb.php/797815077.jpg (http://odsiebie.com/pokaz/14518---1357.html)

kakusek
02-12-2007, 22:43
Jaaaaaaaaaaaaaacieeeeeeeeee........Renia Arek Wy sie po prostu nade mna znecacie :cry: SLICZNY DOM (ale chyba juz to mowilam :roll: )
Dodatnie tarasu (po zlikwidowaniu wykuszu) bardzo ten domek urozmaicilo.Zastanawiam sie tylko czy nie bedzie tam nieco ciemno skoro az tak bardzo wysuneliscie dach?
Teraz juz wiem jak wygladaja te kominki wentylacyjne na dachu-fajna sprawa i nie trzeba rzeczywiscie budowac kolejnego komina-bede to miala na uwadze :lol:
Wejscie do domku rzeczywiscie stalo sie bardzij obszerne i widac ze dach nad garazem wyraznie sie poszezyl-ile ma on teraz dlugosci?I jak wysoko jest szczyt dachu nad garazem?Ja chcialabym zrobic strop garazu ciut nizej niz pozostala czesc domku-mialabym wtedy wyzsze pomieszczenie nad garazem i jegod ach bylby tez ciut nizej niz pozostalej czesci domku.Po otynkowaniu na jasno domku wyraznie wtedy widac odleglosc od gornej krawedzi okna do okapu dachu a ja chcialabym miec ja jak najkrotsza :D
Jak dla mnie mozesz wklejac tysiace zdjec-lubie patrzec na ladne ,zgrabne domki

renia i arek chełm
02-12-2007, 23:44
A teraz trochę ze środka, jak Renatka skończy z dziećmi odrabiać lekcjie to może zrobi opisy.

Widok z jadalni na część sypialnianą i schody:

http://odsiebie.com/thumb.php/442014917.jpg (http://odsiebie.com/pokaz/14566---6201.html)

Przed nami salon w calej okazałości. Z lewej ścianka już części sypialnianej. Słupy mają być zaaranżowane, ale jescze do końca nie wiemy jak, burza mózgów trwa.
Jak widać w salonie jest dożo świtła mimo zadaszenia. Robiąc taras myśleliśmy już o tym na etapie jego projektowania, dlatego też z tylu domu jest okno 240 na 150, a w miejsce wykuszu wstawiliśmy okno 180 na 150. Poza tym światło w dzinne dociera też z tarasu.

http://odsiebie.com/thumb.php/2122359389.jpg (http://odsiebie.com/pokaz/14567---1589.html)

Widok z zabiegu schodów na korytarz górny (wejścia do pokoi, dwa na wprost i jeden po lewej - to ten w kształcie L), na dole widok na wprost na jadalnię i drzwi tarasowe, po lewej wejście do komputerowego:

http://odsiebie.com/thumb.php/1966645029.jpg (http://odsiebie.com/pokaz/14569---7d7b.html)

Nasze super wygodne schody i ich łagodny cztero stopniowy zabieg, po lewej wejście do łazienki. Wkoło tego luftu (ala antresolki) będzie ozdobna barierka:

http://odsiebie.com/thumb.php/1719870960.jpg (http://odsiebie.com/pokaz/14583---f804.html)

Zarys ścianek na górze.

http://odsiebie.com/thumb.php/1474002557.jpg (http://odsiebie.com/pokaz/14584---c4a2.html)

http://odsiebie.com/thumb.php/597542729.jpg (http://odsiebie.com/pokaz/14585---6819.html)

Wejścia do pokoi na górze. Zdjęcie zrobione z pralni:

http://odsiebie.com/thumb.php/1609943343.jpg (http://odsiebie.com/pokaz/14586---dfb3.html)

Robiąc to zdjęcie stoję w drzwiach pokoju L i mam widok na drzwi do pralni (po lewej), drzwi do łazienki (po prawej):

http://odsiebie.com/thumb.php/1676359670.jpg (http://odsiebie.com/pokaz/14587---9289.html)

To pokój naszego syna. To właśnie w nim rozbiliśmy okna na dwie połacie (wychodziły tylko na pólnoc). Efekt jest super, gdyż pokój jest bardzo jasny:

http://odsiebie.com/thumb.php/1006664102.jpg (http://odsiebie.com/pokaz/14588---43d9.html)

Ten sam pokój z garderobą (ten od frontu):
http://odsiebie.com/thumb.php/251644170.jpg (http://odsiebie.com/pokaz/14609---198d.html)
Pokój naszej córki. Ten, w którym okna wychodzą na tył domu. Widok na wejście do garderoby nad tarasem:

http://odsiebie.com/thumb.php/1470186369.jpg (http://odsiebie.com/pokaz/14589---ac2e.html)

Ten sam pokój. tym razem widok po przeciwnej stronie:

http://odsiebie.com/thumb.php/1231692287.jpg (http://odsiebie.com/pokaz/14590---fc56.html)

Pokój L. Widok z rogu. Po prawej część za ścianą schodów, po lewej cała długość pokoju:

http://odsiebie.com/thumb.php/84154153.jpg (http://odsiebie.com/pokaz/14591---ada7.html)

Oto nasz strych i wejście do pralni:

http://odsiebie.com/thumb.php/1811536060.jpg (http://odsiebie.com/pokaz/14610---ac97.html)

http://odsiebie.com/thumb.php/2137837701.jpg (http://odsiebie.com/pokaz/14611---ba2c.html)

Łazienka na górze:

http://odsiebie.com/thumb.php/1312145519.jpg (http://odsiebie.com/pokaz/14612---9fa8.html)
A takie widoki jeszcze mamy z okna:

http://odsiebie.com/thumb.php/1732480786.jpg (http://odsiebie.com/pokaz/14593---7878.html)

kakusek
03-12-2007, 00:36
W tkim razie czekamy na opisy :D Na kilku ostatnich fotkach widac "niezabudowane" slupy.Nie wiem czy to sa slupy ktore beda wg projektu "wchloniete" w garderoby na poddaszu czy rzeczywiscie beda one odsloniete w pokojach-nie widze ich zaznaczonych na projekcie jko wolnostojace :(

renia i arek chełm
03-12-2007, 00:43
A teraz krótka historia jeszcze jednej Natalii po "tuningu". Ta została trochę pomniejszona.
Dokladne zdjęcia każdej elewacji od frontu postaramy się jeszcze puścić.

Wykończenie domu będzie całe z klinkieru: doł, słupy, obłożyna wkolo drzwi wejsciowych, widoczne ogrodzenie.

Zmiany:
- Ma jeden garaż.
- Garaż przesunięty do środka domu o część pomieszczenia gospodarczego.
a część przeznaczona na powiększenie łazienki.
- Pomieszczenie gospodarcze wydzielone z boku garażu, od strony wiatrołapu,na rzecz pomieszczenia wchłonięty jest kibelek dla gości (inwestorzy zrezygnowali z niego), z pomieszczenia gospodarczegpo jest wejście do wiatrołapu i do garażu, w pomieszczeniu gospodarczym wstawiono okienko wychodzące na frontowy podcień obok dzrwi wejściowych.
- Salon prawie według projektu. Zlikwidowany wykusz, w miejsce wstawione okno 240 na 150 cm. Drzwi na podcieniony taras dwuskrzydłowe szerokości 200 cm., kominek planowany narożny.
- Wyprostowana ścianka między salonem a pokoikiem i przez to powiększone przejście (korytarzyk) do części sypialnianej.
- Zmniejszony na szerokość troszkę pokoik komputerowy.
- W sypialni wydzielona garderoba na całej długości pokoju.
- Rozwiązanie kuchni jest ze spiżarnią , wersja dla tych którzy chcą zachować wejście bezpośrednio z wiatrołapu do kuchni.
- góra przeznaczona na strych, gdyż dom będzie służył tylko dwóm osobom, ale oczywiście można go zaadoptować, a wsunięcie garażu zbytnio nie uszczupla wielkości poddasza.

Dom jest super przemyślany. Może zaspokoić potrzeby rodziny, która poszukuje nieco mniejszego domku niż Natalka, z jednym garażem i dużym pomieszczeniem gospodarczym.


http://odsiebie.com/thumb.php/1918550221.jpg (http://odsiebie.com/pokaz/14598---11ad.html)

http://odsiebie.com/thumb.php/1314558831.jpg (http://odsiebie.com/pokaz/14600---7ab8.html)

http://odsiebie.com/thumb.php/2025507224.jpg (http://odsiebie.com/pokaz/14601---050b.html)

http://odsiebie.com/thumb.php/380080871.jpg (http://odsiebie.com/pokaz/14602---2548.html)
http://odsiebie.com/thumb.php/1015057859.jpg (http://odsiebie.com/pokaz/14596---1a47.html)

http://odsiebie.com/thumb.php/320301269.jpg (http://odsiebie.com/pokaz/14603---aaa8.html)

Zdjęcie zrobione z korytarza w części sypilnej:

http://odsiebie.com/thumb.php/1708371984.jpg (http://odsiebie.com/pokaz/14606---2f80.html)

Róg salonu, w ktorym ma być kominek, trzy nisze miedzy jadalnią i kuchnią, obok niszy wejście do kuchni z wiatrołapu:

http://odsiebie.com/thumb.php/238364374.jpg (http://odsiebie.com/pokaz/14607---598d.html)

Okno jadalni po lewej w miejscu wykuszu, w oddali okno kuchenne, za ścianką po lewej spiżarka:

http://odsiebie.com/thumb.php/1227301988.jpg (http://odsiebie.com/pokaz/14604---f2b4.html)

Zdjęcie z salonu na wejście do kuchni i wejście z wiatrolapu do korytarza między jadalnią a sypialnią:

http://odsiebie.com/thumb.php/1830423716.jpg (http://odsiebie.com/pokaz/14605---ab11.html)

Zdjęcie zrobione z kuchni na salon:

http://odsiebie.com/thumb.php/1364821418.jpg (http://odsiebie.com/pokaz/14608---e17d.html)

Jak Wam się podoba nasza Natalia? - pytają inwestorzy tego domku. Może kilka słów. A co sądzicie o takim rozwiązaniu przejścia do kuchni?

renia i arek chełm
03-12-2007, 00:48
Słupy, które widzisz u nas zostaną nie zabudowane. W wyniku dodania tarasu jedna garderoba powstała nad tarasem, druga zaś między pokojem od frontu, a pralnią. To są te słupy, które na projekcie wbudowano w ścianki garderób.

Trudno odpowiedzieć mi na ile podniósł się dach garażu. Podniósł się automatycznie na tyle na ile było to konieczne z tytułu poszerzenia domu. Szerokość zaś jest dłuższa o ten metr poszerzenia domu. Zależalo nam na doskonałych proporcjach i wydaje się, że to uzyskaliśmy.

My też przerobiliśmy chęć tworzenia własnego indywidualnego projektu. Pomyśl czy nie taniej i łatwiej będzie zadaptować gotowy projekt. Spróbuj dotrzeć do wybudowanej Natalii i Melodii i wtedy łatwiej będzie podjąć decyzję co wybrać. My na etapie wyboru byliśmy w Natalce i troszkę się nam rozjaśniło. Jak widać pozostaliśmy przy gotowym projekcie a dodaliśmy tak jak wszyscy inni coś co dla nas wydawało się niezbędne.
Efekt zmian nas zadawala i dzisiaj możemy powiedzieć, że decyzja wyboru była słuszna.

kakusek
03-12-2007, 16:43
Jestem juz przekonana do Natalki-czuje ulge ze wkoncu dokonalam wyboru :D Niestety nikt w malopolsce nie buduje Natalki-ale w podkarpackim poogladam sobie przynajmniej Melodie.Ja wolalabym kupic gotowca ale ponoc "moj" architekt woli rysowac na nowo niz nanosic zmiany.Cena indywidualnego bylaby zblizona do Twojej (kupno plus adaptacja)Czy przy budowie nie miales zadnych problemow w zwiazku z naniesionymi zmianami?Ze nagle okazalo sie ze jednak tak sie nie da wybudowac-cos jest zle przeliczone rozrysowane?Tego najbardziej sie boje zarowno robiac adaptacje jak rysujac od zera gdyz nie bedzie mnie na miejscu w trakcie budowy i chcialabym miec pewnosc ze nie wyskocza jakies babole :(
Pomniejszona natalka nadal jest duzym domem-pracowania mgprojekt chyba dobrze wykorzystuje przestrzen :D

aga_bissmyk
03-12-2007, 17:11
Witam
Renia i Arek - super to u Was już wygląda. Szczerze mówiąc dziwnie ogląda się przerobioną Natalię, ale te zmiany faktycznie są interesujące. My nie robiliśmy zbyt wielu zmian, ponieważ jest nas troje i taki układ poza niewielkimi zmianami nam odpowiada.
Ale reasumując chciałam, powiedzie, że bardzooooooo mi się podoba.
U nas dzisiaj zaczęli stawiac ścianki na górze więc porobię trochę w weekend fotek i pokażę jak to wygląda u mnie.

Pozdrawiam i życzę nam wszystkim łagodnej zimy.

renia i arek chełm
03-12-2007, 18:02
kakusek
W związku z naniesionymi zmianami w trakcie pojawiało się kilka wątpliwości. Należymy do ludzi, którzy lubią dopilnować wszystkiego osobiście, wchodzimy w temat, próbujemy rozwiązywać pojawiające się problemy. Na szczęście mieliśmy bardzo dobrego, myślącego, wykonawcę, który potrafił słuchać nas i ewentualnie doradzić. Czekaliśmy na niego rok i było warto.

Musisz dokładnie przemyśleć wszystko, przedyskutować z architektem, wykonawcą (myślę tu o każdym szczególe). W trakcie prac budowlanych tak jak w życiu bywa różnie. Trudno mi uwierzyć, ze architekt zrobi wszystko super klarownie i jie będzie w trakcie wątpliwości. Trzeba mieć wielkie zaufanie do wykonawcy, aby pozostawić go bez nadzoru podczas prac. Często na budowie podjmuje się na gorąco decyzję, a ty będziesz musiała zaufać komuś. To chuba ryzykowne. Nie na darmo przysłowie mówi: "Pańskie oko konia tuczy".Często takie decyzje pociągają za sobą konsekwencje późniejszych przeróbek, podrażają koszt budowy.

aga_bissmyk
Czekam z utęsknieniem na zdjęcia z Waszej realizacji. Cieszę się, że nasz domek Wam się podoba. My też jesteśmy usatysfakcjonowani efektem obecnym i już nie możemy się doczekać dalszej części. W zimie będziemy ocieplać górę (wełna 15 + 5, na to płyta karton gips), a na wiosnę reszta prac.

kakusek
03-12-2007, 18:53
Agato ja mam prosbe o fotografie wykusza od wenatrz :D
Arek i Reniazdaje sobie sprawe ze bedzie pewnie wiele niedorobek i nie wszystko bedzie jakbym chciala ale niestety nie mam wyjscia.Musze zaufac ludziom ktorzy beda mi stawiac dom oraz kierownikowi budowy ze w razie czego on zadecyduje co jest najlepsze.Nie ma nas obecnie w kraju a nie chce czekac kolejnych lat bo koszt budowy ciagle rosnie a ja i tak nie jestem specem budowlanym wiec watpie czy duzo bym wskurala na miejscu.

kakusek
05-12-2007, 00:03
aga_bissmyk ty bedziesz miala spizarke?Na zdjeciach nie widzialm zadnej sciankiw kuchni-chyba ze pozniej ja dorobisz?ja chcialabym miec i spizarke i "ala" barek ale wtedy spizarka raczej musialaby byc zaraz pry wejsciu.Sama nie wiem z czego lepiej zrezygnowac-tyle osob pisze ze spizarka jest bardzo potrzebna w domu zwlaszcza ze nie bede miala piwnicy :(

aga_bissmyk
05-12-2007, 11:58
kakusek
spiżarkę będę miała, ale nie przy samej kuchni. Ja zrezygnowałam z małego wc w holu i tam właśnie będzie spiżarka. Ja trochę sobie poprzestawiałam ścianki tzn.:
1. powiększyłam łazienkę na parterze zabierając powierzchnię kotłowni.
2. kotłownia zrobiła "ciut" za mała więc lekko ją powiększyłam przesuwając ściankę w stronę wc.
3. wc trochę się zmniejszyło (głębokość ma ok. 1m) i powstanie tam spiżarka.

wolałam mieć większą kuchnię, a wydaje mi się, że taka wielkość spiżarki mi wystarczy. Ponadto zastanawiam się nad wykorzystaniem również na spiżarkę z artykułami rzadziej wykorzystywanymi pod schodami.

Mimo to, że tak zrobiłam z tą spiżarką zamiast wc mam pewne obawy - a mianowicie takie czy ta kotłownia nie będzie za bardzo jej grzała. Mąż mnie uspakaja, że jak dobrze odizolujemy tą łączącą ścianę i zrobimy wentylację to nie będzie problemu.

kakusek
05-12-2007, 17:23
Aga mi sie wydaje ze bardziej moze sie nagrzewac sciana kominowa czyli ta pod schodami niz przylegajaca do wc .Zresza zalezy co chcesz tam trzymac bo ja mam zamiar wieksze zakupy czyli wody.picia papier toaletowy itd-sloiki wyladuja w garazu-tam na pewno bedzie najchlodniej.A tak apropo garazy robicie ogrzewane czy nie?
Wc w projekcie chcialam przerobic na garderobe bo czesciej bede z niej koszystac-dodatkowe kurtki,buty itd
W sumie jak kuchnie zabuduje sie wysokimi szafkami to soro rzeczy tam sie zmiesci a ja maly stolik mozna upchnac :D Szkoda tylko ze okragle okno nijak nie bedzie wtedy pasowalo :( -co ja sobie wymyslilam z tym oknem hehehehe

aki-aki
05-12-2007, 19:48
kakusku , ago - ja myślę o takich zmianach w swoim domku
1) garderoba w miejscu małej toalety
2) murowane schody a pod nimi schowki ile się zmieści

Chciałabym zmniejszyć kuchnie, a tym samym powiększyć wiatrołap. Moim zdaniem przyda się więcej przestrzeni na szafę, ławeczkę do wkładania butów, miejsce/ może stolik/ do odwieszania kluczy i odkładania torebki.

Mój mąż chciałby powiększyć salon - wyrównując ścianę, tak aby cała ściana ogrodowa była prosta. Ja uważam że tak jak jest w projekcie podstawowym wystarczy. Jeszcze się nad tym zastanawiamy i głównie dlatego chcieliśmy zobaczyć wybudowany dom.

Zastanawiam się również nad wydłużeniem wiatrołapu kosztem tej malutniej przestrzeni za nim. Problemem są drzwi od garderoby/toalety.

Poza tym zlikwidujemy wykusz i wstawimy w jego miejsce duże drzwi - takie jak na taras. Druga opcja to wykonanie wykuszu na kąty proste i wstawienie dużych drzwi. Nie możemy się zdecydować.

Kolejna rzecz, nad którą się zastanawiamy to wydłużenie garażu o 1-1.5 m, tak aby móc poszerzyć łazienkę - kosztem pom. gosp., a jednocześnie utrzymać mniej więcej dotychczasowy wymiar pom. gosp.

Co wy myślicie o tych zmanach, czy coś z tego wykonaliście w swoich domach. Ciekawa jestem jak wyszło?

pozdrowionka

Aneta [/img]

kakusek
05-12-2007, 20:19
aki-aki na zdjeciach aga_bissmyk mozesz zobaczyc jak wyglada salon po wchlonieciu wykuszu.Ja osobiscie raczej poszeze dom o metr .Nie chce calkowicie likidowac zadaszenia tarasu gdzy wole miec drzwi balkonowe troszke ochronione daszkiem.Jezeli zdecyduje sie na zrobienie dodatkowego zadaszenia nad tarasem (tzn zrobie dodatkowo taki krotki daszek jak jest nad garazem) to moze wtedy oryginalny taras zmniejsze o polowe i tyle wlasnie przybedzie mi w salonie.Mysle ze slon nie jest maly zwlaszcza ze wykusz go optycznie poszeza.Jezeli chodzi o sam wykusz to prostokatny jest tez ladny.Rzoumiem ze chcesz go zrobic tak jak na tym zdjeciu tylko dac zamiast okna drzwi balkonowe?http://img92.imageshack.us/img92/9872/dscf18727nm.jpg
Dobry pomysl zwlaszcza jezeli ogrod jest z boku domu.Zastanawiam sie tylko czy nie bedzie za duzo tyh przeszklen w domu?Mi takie drzwi bardzo by pasowaly -nie trzeba by bylo biegac przez salon na ogrod(wiekszosc ogrodu bedzie wlasnie z boku domu) :D Chyba ze likwidujecie wtedy pierwotne wyjscie na taras dajac tam okno-wtedy jest wg mnie ok.
Jezeli nie bedziesz miala spizarki to pomysl na wneke w waitrolapie kosztem kuchni jest dobry-tez bym raczej tak zrobila gdybym nie poszezala domku-ja mam nadziej ze przy poszezeniu jakas szafa 60 zmiesci mi sie w wiatrolapie.
Nie mam teraz dokladnych wymiarow ale sprawdz czy jak przesuniesz drzwi od wc mozliwie maksymalnie w strone holu to czy nie mozna wiatrolapu przedluzyc przynajmniej do sciankigdzie konczy sie sciana garazowa?lub ciut dalej do scianki kuchni?
Wydluzenie garazu mysle ze nie wplynie negatywnie na bryle budynku-moze zrobisz sobie jakas symulacje komputerowa i ewentualnie dodacie (jesli bedzie potrzeba)2 slup do podpory dachu (cos jak w artemidzie z www.dobredomy.pl)
W grudniu po rozmowei z architektem bede "madrzejsza" to an pewno podziele sie z wami moimi przemysleniami :lol:

aki-aki
05-12-2007, 20:43
kakusku - nie chcę likwidować drzwi tarasowych w salionie,
Gdybyśmy faktycznie zdecydowali się na poszerzenie salonu - tak jak to zrobiła aga-bissmyk (w międzyczasie obejrzałam zdjęcia), to aby uniknąć zbyt dużego nasłonecznienia zrobilibśmy pergolę. Może z czasem obrosłaby winoroślą i dawałaby przyjemny cień w lecie, nie ograniczając dostępu światła zimą.

To tylko moje marzenia, nie znam się na ogrodnictwie i uprawie winorośli, jednak przyjemnie byłoby zrywać winogrona znad głowy.

Moja znajoma też ma południowy taras i nie mogła znieść nasłonecznienia latem. Płytki dosłownie parzyły. Zrobiła pergolę i jest bardzo zadowolona.

Oczywiście wszystko to musi współgrać kolorystycznie i stylem z zewnętrznym wykończeniem domu ( o którym jeszcze nie myślałam), ogrodzeniem itp.

Pomysł z zastąpieniem wykuszu drzwiami tarasowymi wziął się z tąd, że wykusz jest stosunkowo blisko kuchni, a jeśli dobrze kojarzę aga-bissmyk przesunęła go jeszcze bliżej. Miło jest wyjść z popołudniową kawą na taras ( planujemy wykonanie małego tarasu z boku domu) albo zjeść obiad na tarasiku bez konieczności biegania przez salon.

Pozatym wyżej wspomniana znajoma również przy okazji remontu wymieniła okno na drzwi tarasowe. Mówi że o wiele przyjemniej parzy się na świat w całości a nie od połowy. Mnie też się lepiej podoba
Niestety moje zachodnie okno będzie wykodziło niedaleko ogrodzenia. Na ogród wychodzi tylko taras.


Apropos przeszkleń. Nie planowałam dodatkowego okna w salonie - tak jak to zrobiła Aga. Wydaje mi się że drzwi tarasowe w salonie+ drzwi tarasowe w wykuszu powinny wystarczająco oświetlić salon.

Odnośnie kuchni i spiżarki - wydaje mi się że garaż i pom. gosp- kotłownia powinny wystarczyć do magazynowania " grubszych" zakupów. Poza tym wymyśliłam sobie że górne szafki w kuchni powinny być do samego suftu. Na szafkach nie będzie gromadził się kurz, a wyższe półki przeznaczę do odkładania rzeczy i produktów rzadziej urzywanych. Widziałam zdjęcia takich kuchni. Nie wygląda to źle.
Ponadto chcę zmniejszyć okno w kuchni do normalnych rozmiarów ok 150*150 cm oraz podnieść je trochę, tak żeby pryskająca ze zlewu woda nie chlapała mi na parapet i nie brudziła szyby.

Co myślicie o pomyśle umieszczenia zlewu w kącie ( zlew narożny). Moja siostra radziła mi taki zlew ( a teraz ma pod oknem)?


:P

aga_bissmyk
06-12-2007, 10:36
aki-aki
ja planuję "zadaszyć" taras roletą, którą będzie można rozłożyć bardziej lub mniej. Też myślałam nad stałą zabudową typu właśnie pergoli z zadaszeniem, ale boję się że zaciemni mi to salon. Tak naprawdę jeszcze o tym do końca nie myślałam.

Co do mojego wykusza to nic z nim nie robiłam tzn. nie przesuwałam go bliżej do kuchni. To może tylko takie wrażenie, przez to, że ten salon się powiększył.

Co do garderoby przy wejściach to będzie jedna w wiatrołapie - ciut szersza niż w projekcie ponieważ drzwi wejściowe przesunęłam na maxa do ściany garażowej i jeszcze może druga dalej w holu - ale do tej nie jestem do końca przekonana ponieważ będzie od wejścia jeden długi "jamnik"- wąskie przejście.

Pozdrawaim

aga_bissmyk
06-12-2007, 10:42
aki-aki

co do zlewu narożnego to nie pamiętam gdzie na forum, ale ludzie bardzo negatywnie wypowiadają się na temat zlewów narożnych i narożnych kuchenek.
Pokrótce reasumując ludzi wypowiedzi chodzi o to, że są trudności z dostępnością do tych urządzeń. Jak będzie jedna osoba myła to druga nie ma możliwości podejścia i zrobienia w zlewie czegokolwiek. Tyczy sie też kuchni.

Raffal
07-12-2007, 17:40
Przeszukałem juz wszystkie mozliwe biura projektowe, znalazlem cos podobnego do Natali (mam dzialke z wejsciem od poludnia). Wydaje sie praktyczniejszy (wielkosc pokoi na parterze) i salon od poludnia. ten projekt to WB-0007 (http://www.agrobisp.com.pl/cgi-bin/store?action=display&item=377&usid=1) . Domek bedzie w lustrzanym odbiciu i obrocony 90st. zgodnie z ruchem wskazowek zegara. Moze ktos fachowym okiem go oceni? z gory dzieki za cenne uwagi.

aga_bissmyk
08-12-2007, 19:30
Witaj Raffal
Może moje oko nie jest fachowe, ale podobny do Natalii nie jest - no chyba, że tylko parter - odrobinę. Poza tym ma garaż na jeden samochód. Co do góry - to chyba sam widzisz, że to ogromna różnica.
Nie uważam tez, że ten projekt jest zły. Jeżeli Tobie wystarczy powierzchnia tu zaproponowana to dobrze, ale przestrzeń w Natalii jest wykorzystana na Maxa ! no i w związku z tym znacznie większa.
Ja mam też "zboczenie" na punkcie dużego salonu więc moje zdanie nie jest obiektywne - bo powiem, że dla mnie za mały.
Pozdrawiam

moni@
08-12-2007, 22:08
Przeszukałem juz wszystkie mozliwe biura projektowe, znalazlem cos podobnego do Natali (mam dzialke z wejsciem od poludnia). Wydaje sie praktyczniejszy (wielkosc pokoi na parterze) i salon od poludnia. ten projekt to WB-0007 (http://www.agrobisp.com.pl/cgi-bin/store?action=display&item=377&usid=1) . Domek bedzie w lustrzanym odbiciu i obrocony 90st. zgodnie z ruchem wskazowek zegara. Moze ktos fachowym okiem go oceni? z gory dzieki za cenne uwagi.

Parter faktycznie nieco podobny do Natalii, szczególnie jest podobny do naszej wersji Natalki w której oprócz wielu innych zmian wydłużyliśmy garaż i umieściliśmy wjazd do garażu tak jak jest w WB-0007. Zależało nam właśnie na takim wjeździe ponieważ wtedy widać go z okna w kuchni. Raffal jednak powierzchnia WB-0007 jest o ponad 20m mniejsza i odbija się to znacznie na salonie oraz na poddaszu. Jeśli wystarczy Ci mniejsza powierzchnia to ok. Jeśli jednak potrzebujesz większej powierzchni to może nasz pomysł z wydłużeniem garażu i zmianą kierunku wjazdu Ci się przyda. W przypadku garażu jednostanowiskowego to wydłużenie nie będzie duże.

Raffal
09-12-2007, 11:16
Wlasnie myslalem o wydluzeniu, wtedy wejscie do domu, byloby przez garderobe. Zastanawia mnie jednak koszt adaptacji projektu. Szukam "idealnego" poniewaz kiedys uslyszalem, ze poprawki drogo kosztuja nawet 3-4 tys. Wtedy oplaca sie zrobic projekt indywidualny.

kakusek
09-12-2007, 12:33
Raffal wlasnie etz amm taki dylemat.Niektorzy architekci robia projekt indywidualny w cenie gotowego+poprawki.Pytanie jest tylko czy rzeczywiscie bedzie on dobrze rozrysowany i policzony?Zreszta ja wlasnie boje sie indywidualnego bo duzo rzeczy mam jeszcze nie sprecyzowanych i nieprzemyslanych i moze wyjsc kicha a nie wspanialy dom :(
Pytanie do budujacych-czy uwazacie ze natalka jest bardzo drogim domkiem w budowie?Ja chcialabym wybudowac ten domek pod klucz za 350-400 tys-czy jest to realne?Tak sobie marze ze za 200 tys "zrobie " stan surowy zamkniety a za drugie 200 tys wykoncze.Czytajac dzienniki budow to czasem jestem zaskoczona cenami podawanymi przez inwestorow.(raz na plus raz na minus :D )
Przymierzam sie do Natalki gdyz mimo ze ma 4 spadowy dach wydaje mi sie ze nie jest ona az tak bardzo skomlikowana w budowie i cena robocizny nie powinna byc wygorowana.
Aga_bissmyk porobilas moze nowe fota? :)
Raffal a widziales Lawende z www.domnahoryzoncie.pl ? Ten domek pasuje do Twoich kierunkow swiata na dzialce ale na pewno bedzie drozszy w budowie (chociaz moge sie myslic :D )Ja kiedys myslalam o tym domku i przerobieniu dachu na taki bez lukarn jak ma Natalka.
Jezeli mialabym wybierac miedzy Natalka a tym z agrobisu wolalabym Natalke gdzy ma ona "konkretniejsza" gore

kakusek
09-12-2007, 14:14
Zajrzalam na kosztorysy domkow z pracowni mgprojekt i jestem zdziwiona.Rozumiem ze rozne pracownie moga liczyc inaczej koszty budowy ale np Natalia wg mgprojekt jest drozszym domkiem do wybudowania niz np dom Sympatyczny http://www.mgprojekt.com.pl/domki/sympatyczny/index.php
ktory wizualnie przeciez wyglada na trudniejszy i ma wieksza powierzchnie uzytkowa-ja juz niczego nie rozumiem :( (obie wyceny robione na 2007 r)

aga_bissmyk
10-12-2007, 16:26
Witam.
Byłam w sobotę na budowie, ale zdjęć nie robiłam, ponieważ jest tam straszny bałagan, a poza tym na parterze sa dość wysoko ułożone łaty, oraz Ytong na ścianki działowe. Nie ma niestety efektu do pokazania. Na dodatek mój tata pozabijał okna deskami i jest bardzo ciemno.
Przepraszam, ponieważ obiecałam, ale naprawdę uważam, że teraz nie mam co pokazywać, bo mogłoby to zniechęcić przyszłych budujących.
Co do poddasza to też ścianki budują wszystkie po trochu w różnym tempie więc jakbym zamieściła zdjęcia to ciężko byłoby sie połapać w tych pomieszczeniach.
Obiecuję, że w końcu dotrzymam słowa i jak będzie w miarę porządek to zamieszczę fotki.
Pozdrawiam

kakusek
10-12-2007, 20:07
Ok wiec cierpliwie czekamy :D
renia i arek ja teraz dopiero zakumalam(chyba dobrze) Wy poszezyliscie dom o 1 metr ale nie tak ze po 50 cm z kazdej strony przybylo tylko ten metr dodaliscie jakby od polowy (od wiatrolapu w lewo-patrzac na fron waszej Natalki)?Zastanawiam sie wlasnie czy dodac z kazdej strony po 50 cm czy zrobic tak ja wy.Czy myslicie ze jezeli dodam metr z jednej strony to mozna jeszcze poszezyc o ten metr salon przesuwajac jego scianke w strone pokoi?Taki manewr pozwolilby mi pozotawic kuchnie w dotychczasowych wymiarach bo jest ok

mamamatinka
10-12-2007, 23:53
kurcze, nie wiem czemu powiadomień o nowych wpisach nie dostaję???? a tu tyle się dzieje na naszym natalkowym forum... po krótce:

renia i arek: cudny dom :)))) co ja mówię to nei dom - to willa :)) wielka, prezentuje się bardzo reprezentacyjnie a mimo reprezentacyjności wciąż jest super proporcjonalna i przytulna (he,he, mówię tak bo sami podbnie przecież mamy, wprawdzie w środku trochę inaczej, ale też dobudowne zadaszenie z prawego boku :)))) ale wszystko wygląda super - napiszcie proszę jaki macie plan prac na zimę???? My jutro odbieramy elektrykę, okienka i drzwi sąm brama też no i sama nie wiem co dalej.

aki-aki i kakusek: wiecie że my się budujemy na Śląsku a więc od Małopolski niedaleko, jakby coś zapraszamy, mamy naklejkę "przyjazna budowa" :)))

renia i arek chełm
12-12-2007, 23:36
mamamatinka

Dzięki za słowa uznania, willa to zbyt duże słowa to ta sama natalka.

Na zimę planujemy ocieplenie wełną dachu i położenie na górze KG. Elektrykę już mamy.
Czy macie jakieś ciekawe pomysły na oświetlenie ?
Czy sami wymyślaliście elektrykę, czy pomógł wam jakiś fachowiec, jakiś projektant ?

kakusek
12-12-2007, 23:37
mamamatinkaserdecznie dziekuje za zaproszenie :D Teraz nie mam mozliwosci przyjechac na Slask ale gdyby sie cos zmienilo na pewno bede pamietac o Twojej Natalce i ponudze o dokladne namiary :D

renia i arek chełm
12-12-2007, 23:58
kakusek
Nasze poszerzenie polegało na "rozciągnięciu " kalenicy o 1m. W środku już zależy od twojej fantazji, umiejętności architekta i konstruktora. Przy rozszerzeniu zmienia się (trochę) konstrukcja budynku tzn ustawienie ścian nośnych (takich na których opiera się strop), apropo stropu do konstrukcji trzeba tez wiedzieć jaki chcecie mieć strop tzn. z czego, my położyliśmy z płyty, w projekcie jest Teriwa, to ma znaczny wpływ na ściany konstrukcyjne (nośne).

U nas to wygląda tak:

- poszerzony został wiatrołap,
- łazienka
- sypialnia
kuchnia i salon jeżeli chodzi o szerokość zostały bez zmian, no moze wielkich.
Oczywiście analogicznie na górze też jest szerzej, szczególnie jest to widoczne w części za schodami z małej wneki zrobiło się spowe pomieszczenie na np. garderobę, saunę itp.

kakusek
13-12-2007, 00:53
renia i arekjezlei chodzi o oswietlenie to ja planuje w niektorych pomieszceniach np kuchni ,holu,lazience dac czesciowo halogeny a czesciowo zrobic takie oswietlenie w sufitach podwieszanych dajac miedzy nimi switlowke ktora bedzie przykryta szklem mlecznym.widzialm to u niektorych inwestorow i wygladalo swietnie-np [/b]bobi78ma takie oswietlenie w swojej kuchni czy platform w holu :D
robert skitek w galerii domow tez ma swoja juz nie kawalerke i w niej kilka rozwiazan z takimi switlowkami.Niestety moj komp ostatnio szwankuje wiec nie moge przekopiowac linkow ani zdjec.
Jezeli chodzi o wydluzenie domku to na 99 procent jestem do tego przekonana.Raczej bedziemy robic strop lany gdyz jest cienszy od terivy wiec bede miala wiecej mozliwosci co do sufitow podwiesznych na parterze :D
Mysle tez o wydluzeniu tych 2 pokoi na dole i dodatniu nad nimi takiego zadaszenia jak Ty masz na tarasie.W ten sposb bede miala mozliwosc poszezenia salonu gdyz scianka pokoju przylegajacego do salonu cofnie sie nieco w glab oraz pokoj na gorze znacznie sie powiekszy-moze zrobie tam jakas garderobe.
Tak fajnie sie wszystko planuje na papierze ale musze to dokladie policzyc z architektem bo planowalam maly tani domek do budowy a zaczyma poszezac wydluzac i zycia mi zabraknie na splacenie kredytu hehehe
Myslicie ze przy takich zmianach jestem w stanie wybudowac ten dom za 400-450 tys czy dac sobie spokoj z dorobkami-kur....nawet pytajnik mi nie dziala buuuuuu

mamamatinka
13-12-2007, 09:47
kakusek, a te 400- 450 to ma byc pod klucz???? według mnie da radę, zależy jakie ma być wykończenie i jaki standard wykonania. Ja mam kosztorys na 480 ale wiele pozycji przekraczamy a wiele robimy trochę inaczej niż zakładał kosztorys więc słabe porównanie. tak jak pisałam u nas stan surowy otwarty 250.000 więc mam nadzieję że właśnie w takiej kwocie jak piszesz się zmieścimy.

Co do oświetlenia - ustalaliśmy i projektowaliśmy sobie sami - pod tym względem mam dość nietypowy gust - nie lubie halogenów, swietlówek, wszelkich nowoczesnych form, nie przepadam za kinkietami, lubie za to stojące i stołowe lampy. Nie znosze też tzw. oświetlenia górnego - no ale wiadomo, trzeba je mieć ze względów praktycznych. także w kuchni mam zaplanowane 4 punktowe wiszące lampy (czyli niby górne ale nie na środku kuchni tylko nad blatem i nad półwyspem, a tak 2 górne oświeltenia w salonie (nad obszarem jadalni i wypoczynku), 2 kinkiety oświetlające schody, w pokojach na górze górne światła i czasem kinkiety. Sporo schodowych wyłączników. Generalnie wiem już co ma gdzie stać więc pod to robiłam elektrykę.

renia i arek chełm
13-12-2007, 17:01
kakusekTen dom nie należy do super tanich. O tym, że to skarboneczka świadczy dach - kopertowy; to spory koszt przy pokryciu dachówką. Zapewne jest cała masa projektów jeszcze bardziej udziwnionych, z falami, lukarnami, przeszklonych, a przez to drogich. Natalka moim zdaniem jest dość prosta lecz nie należy do domów małych i stąd kasa. Musisz pamiętać, ze każde poszerzenie to dodatkowe pieniądze, a z doświadczenia wiem, że nie małe. Poszerzenie to więcej drewna na dach, dachówki, steropianu, wełny, kleju, pustaków, zaprawy tynkarskiej, droższa robocizna itd. Koszty się nawarstwiają i niejednokrotnie mało pozytywnie zaskakują. Zmiany to musi być przemyślana decyzja. Pytasz, czy można wybudować tem dom za 400 - 450 tys. Patrząc na koszty jakie ponosimy podczas budowy to sądzę, że chyba tak, ale bez większych szaleństw wykończeniowych. Koszt stanu surowego zamkniętego będzie inny w różnych regionach Polski ze względu na ceny materiałów, robocizny, zaangażowanie własne. Różnice późniejsze będą wynikały ze standardu wykończenia. Ceny ogólnie w naszym kraju rosną i coraz trudniej zrobić coś po taniości.
Taki stan jak widzisz na zdjęciach kosztował nas 260 tys. złotych (stan surowy zamknięty + chudziak, elektryka, studnia głębinowa, fundament pod płot, kupiona wełna na ocieplenie góry)
Tak na marginesie - Strop mamy z płyt betonowych. Jest ok!

mamamatika Jaki planujesz półwysep (czy to może mowa o tzw. barku)? Gdzie zaplanowałaś spiżarnię, Czy w kuchni? Jak tak, to z której strony? Gdzie masz wejście do spizarni? Czy masz wejście do kuchni z przedpokoju, czy przez jadalnię obok półwyspu?
Mam wiele problemów z kuchnią, wszystkie warianty mi się nie podobają. Jeden z nich juz podszykowałam u siebie ale nadal się wacham a do wiosny muszę podjąć decyzję.


FORUMOWICZE NATALII - Czy ktoś z was korzystał z usług projektanta przy planowaniu wykończeniówki? Jakie ma doświadczenia? Nawet myślałam przez chwilę, żeby się pokusić. Jednak szkoda mi pieniędzy i nie wiem czy ktoś sprosta mojemu gustowi, weźmie pod uwagę moje uwagi, czy też zrobi według swoich wizji nie zawsze zgodnych z moimi. Poza tym dom to moje gniazdko i chciałabym czuć tam swoją rękę. jednak boli mnie głowa od myślenia nad wykończeniówką. Mam nadzieję, że przez zimę zbuduję swoją wizję domu, taką, która będzie grać w każdym calu. Z planowaniem zmian na etapie budowy się udało bez pomocy osób trzecich to i mam nadzieję, że teraz też sprostamy temu zadaniu i będziemy z efektu końcowego zadowoleni.

kakusek
13-12-2007, 18:32
Wielkie dzieki za info o kosztach.Rzeczywiscie takie czasy ze juz tanio raczej domow sie nie buduje.Wiem ze wybierajac dom z 2 spadowym dachem na pewno zaoszczedzilabym troche na kosztach.Doszlam jednak do wniosku ze wole ciut dluzej budowac a miec domek ktory bedzie mi sie pdobal gdy do niego bede szla :D
Mam nadzieje ze uda mi sie zamknac w 450 tys gdyz nie planuje jakis ekstrawagancji w domu-no moze gdyby ktos dolozyl mi do pompy ciepla to bym sie skusila :D.Na pewno chce miec ogrzewanie podlogowe-ale tylko w czesci domku oraz jakis zestaw solarow.
Bede budowac na wsi dlatego najbardziej licze na tansza robocizne mimo iz moj wklad wlasny bedzie zerowy :(

renia i arek chełm
13-12-2007, 23:42
- Dość dużo czytaliśmy na temat pompy ciepła, kominka z płaszczem wodnym, solarów i doszliśmy do wniosku, że koszty przewyższają korzyści i ewentualne oszczędności, które musiałyby zwracać się latami. Zdanie swoje potwierdziliśmy czytając posty na Internecie i opinie ludzi już korzystających z tych dobroci. Zapewne jak się ma sporo pieniędzy to można zrobić wszystko, ale w przeciwnym razie trzeba liczyć siły na zamiary...
- Planujemy za to w domu zamontować rolety, odkurzacz centralny, kominek grawitacyjny i ogrzewanie podłogowe na dole, z pominięciem sypialni i komputerowego.
- Zgadzam się z Tobą, że dom musi się podobać i zdecydowanie podzielam zdanie iż dach kopertowy jest bardziej ozdobny, zgrabny niż dwuspadowy, dodaje gracji, proporcji budynkom mieszkalnym.

Widzę, że wszyscy podobnie zaczynają od szukania czegoś małego, taniego, a w trakcie poszukiwań domki puchną nieubłagalnie. Trzeba jednak zachować umiar i liczyć przybywające metry. Rosnąca wraz z poszerzeniem cena to nie wszystko, później w użytkowaniu powiększenie też się odczuje w opłatach za ogrzewanie.

Nasza Natalia jest super !!! Chociażby dlatego, że posiada wszystko co powinien mieć współczesny dom:
duży wiatrołap (zmieści się szafa, wieszak, siedzisko)
ergonomiczną kuchnię (biegając po niej człowiek się nie zmęczy)
dużą spiżarnię z wejściem z kuchni (ideał dla lubiących gotować, mieszczącą zapasy, garki, zakupy)
przestrzenny salon z jadlnią i wyjściem na wielki taras z zewnętrznym grilem
wystarczająco duże pokoje z garderobami
dwie spore łazienki
WC dla gości i dla domowników potrzebujących szybko skorzystać z toalety podczas pracy w ogródku, przy samochodzie, bez konieczności biegania przez cały dom
miejsce na pokój rekraacyjny, a w nim nawet na saunę
pomieszczenie gospodarcze
pralnię z prasowalnią
strych z miejscem na suszarnię
dwustanowiskowy garaż.
Pełen komfort, aby tylko Bozia pozwoliła jak najszybciej wybudować i w zdrowiu pocieszyć się domeczkiem w gronie rodzinnym. Czego sobie i wszystkim Natalkowcom życzę.

kakusek
14-12-2007, 00:04
W pelni sie zgadzam-Natalka z zewnatrz nie wyglada na duzy domek a w srodku ma wszystko co potrzeba :D Zastanawiam sie wlasnie nad garderobami.
ZA przemawia do mnie tylko jeden argument-ze ich nie widac.Podobno sa tansze niz szafy do zabudowy ale mysle ze nie jest to jakas wielka roznica-tez trzeba porobic tam jakies poleczki ,podzialy itd.Zajmuja natomiast duzo wiecej powierzchni w pomieszczeniu gdyz oprocz miejsca na ubrania,buty itd trzeba tez przeciez tam wejsc i miec mozliwosc obrocenia sie schylenia itd.Jestem cos bardziej przekonana do szafy z 3 przesuwanymi skrzydlami mocowanymi do sufitu w srodkowej czesci np z lustrem.

mamamatinka
14-12-2007, 14:33
Renia, ty lepiej o kuchnię mnie nie pytaj bo jak ci elaboracik tu strzlę :)) to do jutra nie przeczytasz :))
Ale tak serio, to ja z usług projektanta nie mam zamiaru korzystać, sama jestem nadwornym projektatnem rodzinnym (znaczy głównie domu rodziców, jak tylko mi pozwalają :)) i nie wyobrazam sobie, żeby ktos mógł projektowac wystórj mojego domu - ale to kwestia bardzo indyawidualana więc to jak ja na to patrze nie ma w sumie dla ciebie szczególnego znaczenia. Ja wizję wykończenia wnętrz miałam już na etapie szukania projektu więc z tym problemu u mnie nie ma. Co oczywiscie nie znaczy że bedzi eladnie , he he. Niestety mam pewne tendencje do przedobrzenia ale tym razem postaram się zachowac konsekwencje i umiar. Dośc istotnym ograniczeniem będzie kasa, z pewnością nie bedzie nowych melbi (oprócz kuchni), ale grunt to zrobic dobra podstawę - okna, podłogi, parapety, drzwi, mebelki bedą przychodzic stopniowo. Wg mnie projektant jest dobry dla osoby która chce mieć dany styl a nie chce jej się tym zajmowac i ma sporo kasy. Czy np. wiesz że chcesz mieć industrialnie, nowoczesnie, albo na maksa prowansalsko to bierzesz odpowiedniego projektanta. Dla mnie wykończenie wnętrz jest tym na co cały czas czekam podczas tej budowy :))))) Najgorsze tylko, że kasy nie będzie... Wszystko pójdzie w betony, kable, rury...

No, ale do rezczy jeśli chodzi o kuchnię. Wklejam kilka fotek.
To rzut parteru po zmianach (my mamy wersję lustrzaną) (wersja zmian jest nieostateczna, łazienka jest inna, zabrała pół garderoby)

http://www.oranje.com.pl/murator/natalka_zmiany.jpg

Na tym rzucie widzisz gdzie jest u nas spiżarka, nie ma też tego okna drugiego w salonie - mamy tylko 2 drzwi tarasowych na bocznej i tylnej ścianie salonu.

Tutaj widzisz mój wstępny projekt zagospodarowania kuchni - szafki stat (ikea) białe, blat dębowy raczej pobejcowany na kolor okien). Niestety w programie Ikei nie można wstawić wyspeki która u mnie ma byc półwyspem, więc na moim projekcie widać tam szafki. te szare linie wyznaczaja otwór między kuchnią a salonem i drzwi do spiżarki.

http://www.oranje.com.pl/murator/kuchnia.jpg

A tu zdjęcie właśnie tej mojej wysepki:

http://www.oranje.com.pl/murator/polwysep.jpg

A tu moja główna inspiracja (na teraz - kolorystyczna i stylowa)

http://www.oranje.com.pl/murator/kuchnia_kakao.jpg

jak widzisz nie mam przejścia z przedpokoju do kuchnia nie chciałam go. Stół jadalniany będzie stał w salonie (tam gdzie jest to okno na rzucie, którego rzeczyiście nie ma). Co do samej kuchni to nie wiem czy nie wcisną zamrażarki do spiżarni żeby w kuchni ten słupek lodówkowy był niższy. Myślę tez czy nie wyrzucić z górnych szafek kuchenki mikrofalowej bo mam fajna wolnostojąca i moglabym upchnąc ją na wyspie, dość niewidzialnie. No ale to już sa szczegóły. Grunt, że jakiś zamysł jest. Ciekawa jestem jakie tym masz koncepcje????

Raffal
15-12-2007, 15:48
Raffal wlasnie etz amm taki dylemat.Niektorzy architekci robia projekt indywidualny w cenie gotowego+poprawki.Pytanie jest tylko czy rzeczywiscie bedzie on dobrze rozrysowany i policzony?Zreszta ja wlasnie boje sie indywidualnego bo duzo rzeczy mam jeszcze nie sprecyzowanych i nieprzemyslanych i moze wyjsc kicha a nie wspanialy dom :(
Pytanie do budujacych-czy uwazacie ze natalka jest bardzo drogim domkiem w budowie?Ja chcialabym wybudowac ten domek pod klucz za 350-400 tys-czy jest to realne?Tak sobie marze ze za 200 tys "zrobie " stan surowy zamkniety a za drugie 200 tys wykoncze.Czytajac dzienniki budow to czasem jestem zaskoczona cenami podawanymi przez inwestorow.(raz na plus raz na minus :D )
Przymierzam sie do Natalki gdyz mimo ze ma 4 spadowy dach wydaje mi sie ze nie jest ona az tak bardzo skomlikowana w budowie i cena robocizny nie powinna byc wygorowana.
Aga_bissmyk porobilas moze nowe fota? :)
Raffal a widziales Lawende z www.domnahoryzoncie.pl ? Ten domek pasuje do Twoich kierunkow swiata na dzialce ale na pewno bedzie drozszy w budowie (chociaz moge sie myslic :D )Ja kiedys myslalam o tym domku i przerobieniu dachu na taki bez lukarn jak ma Natalka.
Jezeli mialabym wybierac miedzy Natalka a tym z agrobisu wolalabym Natalke gdzy ma ona "konkretniejsza" gore

Myslalem, ze tylko ja jestem niezdecydowany. Zawsze chcialem miec parterowke, co najmniej 2 pokoje na kondygnacji +salon. Pokoik 13 m2 wydaje mi sie za maly. W Natali na dole nie ma garderoby wiec trzeba bedzie w niego wstawic szafe + jakies regaliki. W sypialni sytuacji jest podobna.
Co do kosztow realizacji Natali (450 tys.) wydaja sie bardzo realne. 4-ro spadowy dach (wiecej drewna i dachowki), podwyzszona scianka kolankowa (dodatkowe m2 wykonczenia) robia swoje.
Poddasze w wb-0007 ma fakt 1 pokoj, ale docelowo mozna kiedys zagospodarowac go jako samodzielny kacik, z lazienka i kuchnia.

iti1
16-12-2007, 21:45
planuje eko groszek albo pelet , jak Waszym zdaniem ma sie do tego pom. gospodarcze w natalce...7,5 m czy to wystarczające????

mamamatinka
17-12-2007, 09:14
raffal, ja mam wygospodarowaną garderobą na parterze natalki - rzuc okien na rzut który jest parę postów wyżej (z tym, że umiejscowienie garderoby na tylnym tarasie zaklada że główny taras jest z boku domu :))

iti1, z tego co wiem pom. w natalce kubaturowo spełnia wymagania do eko groszku, ale przemyśl to, według mnie kovioł na paleiwa stałe dobry jest w piwnicy?? a gazu nie masz??? my mamy gaz i kotłownie zmienijszylismy o połowę zwiększając dolną (małżeńską) łazienkę.

$ebo
17-12-2007, 20:32
Nadszedł ten dzień - moja Dorcia (żonusia) zdecydowała - wybór padł na projekt NATALIA z pracowni architektonicznej MG Projekt.

Nie ukrywam, że już od dłuższego czasu czytamy wszystkie posty i wasze komentarze dzięki którym naprawdę dużo można się dowiedzieć i oszczędzić sobie wielu kłopotów :wink:

Jestem raczej leniwy ale już jak się za coś wezmę to na serio. Mam nadzieję, że zapału nam nie zabraknie a i machina biurokracyjna (pozwolenia itp.) jak również tzw. rzeczywistość nas nie zniechęcą.

Dlatego też 12.12.2007 (wziąłem 1 dzień urlopu z pracy) pobiegliśmy z żonką załatwić przyłącze energetyczne i wodne, oddaliśmy wniosek o warunki zabudowy, a także spotkaliśmy się już z naszym kierownikiem budowy, który będzie nam również adaptował projekt. Tego również dnia w godzinach wieczornych spotkałem się z murarzem, który postawi dla nas dom w październiku 2008 w stanie surowym (z dachem krytym papą). Około 17-18.12.2007 mam do niego zadzwonić lub ponownie się spotkamy, aby omówić szczegóły (tj. da mi odpowiedź co do kosztu jego robocizny, a także czasu potrzebnego na budowę).

Tak więc ruszamy z kopyta. Jak tylko dostaniemy wszelkie pozwolenia kupujemy projekt i na wiosnę zaczynamy kopać fundamenty pod dom i ogrodzenie.

PS. Na koniec dodam, iż będziemy budować dom w okolicach Sochaczewa (mazowieckie - droga z Warszawy na Poznań - 60km od Warszawy) w małej wiosce Stary Żylin. Dlatego też byłbym bardzo wdzięczny jakby ktoś pochwalił się wybudowanym już budynkiem w/g tego projektu w naszych okolicach z możliwością obejrzenia obiektu w "realu" :P

To był bardzo owocny dzień :lol: Jak wszystko będzie się udawało tak jak w imieniny miesiąca to pójdzie jak po maśle...

mamamatinka
18-12-2007, 09:04
Sebo, gratuluję decyzji!!!!!!!!!!!!! fajnie, napewno wszystko pójdzie wam super! dużo zapału to podstawa :))) jest natalka w Warszawie , ale jej mieszkańcy raczej nie sa na forum więc chyba ciężko akurat u nich zobaczyć.

aga_bissmyk
20-12-2007, 11:50
Witam wszystkich obecnych, przyszłych Natalkowców i całą resztę. w związku z zabieganiem i rzadkim zaglądaniem na forum pozwalam sobie już dziś złożyć wszystkim serdeczne życzenia
ZDROWYCH, RADOSNYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA, BOGATEGO MIKOŁAJA ORAZ SAMYCH OPTYMISTYCZNYCH MYŚLI I PLANÓW PODCZAS BUDOWY NASZYCH WYMARZONYCH DOMÓW.
http://www.kartki.lagata.pl/kartki/14/242.gif

Madziorkaa
27-12-2007, 22:04
Witam serdecznie wszystkich Natalkowców:)
projekt Natalii mam już zamówiony (2 tygodnie temu złozyłam zamówienie) teraz tylko czekam aż mi go prześlą:), budowę mamy zamiar rozpocząć na wiosnę i co najgorsze ma ona być na mojej głowie:/ gdyż szanowny małż niestety ciągle pracuje , także oswajam się z myslą że bede bobem budowniczym hihihhi, nie widze siebie w tej roli no ale cóż ktoś musi dom zbudować:), ekipę mam juz zaklepaną, warunki techniczne odebrałam wczoraj z energetyki, mam nadzieje że na dniach odbiorę warunki zabudowy bo czekam już na nie ponad miesiąc:/, cieszę się że znalazłam to forum, napewno bedzie mi łatwiej czytając wasze rady:), aaaa zrezygnowalismy z Ytonga czy jak tam to się zwie i bedziemy budować z bloczków ceramicznych, a strop zamiast terivy będzie z monolitu jak narazie to tyle zmian:).

Mam pytanie do tych którzy już mają postawioną Natalkę, czy zwiększaliście wysokośc do kalenicy, z małzem obawiamy się że jest to trochę za mało, co o tym myslicie???

renia i arek chełm
28-12-2007, 01:20
Wysokość górnych pomieszczeń jest ok. Właśnie jesteśmy na etapie ocieplania dachu wełną i mamy dokładny obraz. Nie ma potrzeby zwiększania odległości, tym bardziej, że wiązałoby się to ze zmianą kąta dachu.

Mam pytanie !!! Powiedzcie mi czy lepiej, aby pralnia stanowiła jedno pomieszczenie z suszarnią, czy też korzystniej jest jak pralnia to jedno pomieszczenie a suszarnia oddzielne w pobliżu.
Planujemy zrobić w miejscu garderoby na górze pralnię a z niej wejście na strych z ewentualnym wydzielonym miejscem na suszenie, ale zastanawiam się czy też nie lepiej wyrównać ścianę i oddzielić pralnio - suszarnię od strychu.
Gdzie Wy zaplanowaliście pralnię i suszarnię? Razem czy oddzielnie? Co według Was przemawia za połaczeniem tych pomieszczeń a co za oddzieleniem ich?

aki-aki
28-12-2007, 18:24
Witajcie,

moje spostrzeżenia odnośnie pralni/suszarni są takie:

1) powinna znajdować się blisko ciągów komunikacyjnych - tam gdzie w miarę często przebywamy. My planujemy główną cz. mieszkalną na dole, stąd będziemy się starali urządzić pralnie/susz. w pomieszczeniu gospodarczym przy garażu.

2) wg mojej wiedzy nie ma znaczenia czy pralnia jest rozdzielona z suszarnią.
jedno i drugie pomieszczenie wymaga dobrej wentylacji.

3) jedynym wypadkiem kiedy dobrze byłoby rozdzielić pralnię od suszarni jest zamontowanie w suszarni osuszacza powietrza (mnie się taki marzy), tak aby pranie szybciej schło w zimie i w lecie - a w lecie nie trzeba go wynosić na zewnątrz.
Przy rozdzieleniu pralni od suszarni, kubatrua powietrza jest mniejsza, zatem szybciej schnie.
Pomimo to my nie planujemy rozdzielenia pomieszczeń, ściana też zabiera miejsce.

4) W takim pomieszczeniu przydałby się kącik do prasowania ( i telewizor, żeby nie było nudno :) ), oraz miejsce do segregowania prania przed przeniesieniem go do szafy/garderoby.

Madziorkaa
28-12-2007, 20:51
ja swoją suszarnio-pralnie-prasowalnie bedę miała na strychu zaraz obok garderoby i łazienki tak aby nie nosić ciuchów czystych i brudnych przez cały dom;), znajomi którzy mają zaprojektowane w swoich domach to pomieszczenie na dole zalecają abym nie robiła takiego błędu jak oni i suszarnie miała na górze bo ponoć lepiej schnie tam pranie gdyż całe ciepło ucieka do góry także zdecydowałam że suszarnie będe mieć na górze.

aga_bissmyk
28-12-2007, 22:37
Witam.
Ja dokładnie będę miała suszarnio - pralnio - prasowalnię na strychu tak jak Madziorkaa. Po wysuszeniu i wyprasowaniu rzeczy pozostawię w garderobie przy strychu i nie będę się z tym nosic. CZęśc nocną mamy na górze i wszystkie ubrania po wypraniu właśnie tam będą lądowały.

Pozdrawiam.

renia i arek chełm
28-12-2007, 23:03
Dzięki za podpowiedź. Wasze sugestie bardzo mi pomogły w podjęciu decyzji.

kakusek
29-12-2007, 20:57
Witam
Wreszcie wrocilam po Swietach do domku i od razu dorwalam sie do kompa :D Ja tez planuje suszarnie na strychu natomiast nad pralnia sie zastanawiam.Nie wiem czy wydzielac na strychu osobne pomieszczenie gdzie bedzie sie miescila pralka jakies regaly na wyprasowane rzeczy ,deska do prasowania itd czy po prostu nie wlozyc samej pralki do gornej lazienki zaslaniajac ja jakims murkiem.
Rozmawialam z osoba ktora bedzie nam rysowac projekt indywidualny na podstawie Natalki i mam od niej propozycje przeniesienia kominka pomiedzy kuchnie a jadalnie.Bylby on na krotkiej sciance oddzielajacej wlasnie te dwa pomieszczenia.Wizualnie na rysunku nie wyglada to najgorzej ale ciagle mam obawy czy nie bedzie on glupio wygladal w realu.Z jednej strony wol;alabym nie miec kominka na tej samej scianie co tv a z drugiej nie podoba mi sie np wystajacy duzy komin na frontowej polaci dachu-choc to podobno lepsze usytowanie niz jak w oryginalnym projekcie.
Co do wprowadzonych zmian to lekko ja poszezamy jak rowniez wydluzamy dodajac z tylu lukarne balkonowa(to jeszcze nie jest pewne) oraz wydluzamy zadaszenie tarasu o ok 90 cm dodajac na nim dodatkowy daszek.
Wlasnie ze wzgledu na ten daszek architekt twierdzi ze jezeli pozostawie kominek w rogu salonu bedzie on bardzo blisko kosza oraz nisko w dachu co bedzie powodowalo zbieranie sie tam sniegu itd.
Czy gdybyscie mieli mozliwosc przeniesc ten kominek to czy zrobilibyscie to i w ktore miejsce?Bardzo zalezy mi na waszych sugestiach zwlaszcza osoby ktore juz maja postawione Natalki bardziej realistycznie moga ocenic jak prezentowalby sie kominek miedzy kuchnia a salonem :)

mamamatinka
31-12-2007, 12:27
a ja taka zasmucona jestem, bo nikt nic nie napisał o moi m projekci ekuchni czy się podoba czy nie?????? zdaje sie że renia pytala o kuchnię dlatego napisąłam i pokazałm wstępnie jak planuję....
No, ale - co do pralni t- my planujemy ja w tej garderobie koło strychu (z tym, że nasza małż. sypialnia (z gard) jest na dole, na górze bedzie królewstwo dzieci. Pralnia na górze bedzie o tyle niewygodna, że nesze bruden ciuchy będziemy musieli tam wnosić. No ale trudno, na dole by się juz nie zmieściła. a Poza tym suszyc będe na stryszku.

aga_bissmyk
02-01-2008, 12:19
Witam.
Tak jak obiecałam jakiś czas temu zamieszczam parę fotek mojej Natalki. Nie są to piękne zdjęcia, gdyż moja ekipa sobie pofolgowała i jest na budowie trochę bałaganu, a poza tym już okna zabite dechami więc nie ma takiego efektu. Zrobiłam trochę zdjęć wewnątrz salonu, bo jak się nie mylę zainteresowany był kakusek .
To ostatnie zdjęcie z zewnątrz robione przed świętami
http://img260.imageshack.us/img260/4413/obraz025bo2.th.jpg (http://img260.imageshack.us/my.php?image=obraz025bo2.jpg)