PDA

Zobacz pełną wersję : Scianki działowe -czego się mają trzymać ???



Darek Rz
09-05-2006, 06:40
Witam

Oglądałem sobie dziś swoje ścianki działowe . Postawione są tak :
-na chudziaku pierwsza warstwa z cegieł pełnych ,potem gruba folia izolacyjna,i na to ścianka z BK 12 cm . Scianki są wymurowane do samego stropu i tam "przyklejone" do niego zaprawą cementową -i tu jest pytanie :
-na forum zalecacie oddzielenie ścianek działowych od stropu (aby nie pękało połączenie strop/scianka) więc czego sie mają trzymać ścianki działowe jeśli od spodu stoją na folii a od góry mają nie dotykać stropu ? Czy wylewając posadzki mam zdylatować ją od scianek działowych czy można zalać je betonem powyżej folii izolacyjnej -wtedy były by trwale przymocowane chociaż do podłogi :lol:
Jak to u was jest ???

pozdro D.RZ

rafałek
09-05-2006, 06:51
W jakim celu masz pierwszą warstwę z cegły pełnej? Ta pierwsza warstwa to już ścianka czemu pod nią nie ma izolacji a na niej, ale mniejsza o to. Ścianki działowe powinny być połączone z nośnymi za pomocą kotek lub przez "strzępia". W murze masz wpusty (co 2 warstwy) i w to wmurowujesz działówkę.

Darek Rz
09-05-2006, 07:13
Witam

W jakim celu jest ta cegła to nie wiem :lol: ,tak zrobili murarze . Kotwy oczywiście są i ścianki sa trwale przytwierdzone do ścian nośnych .Jednak mi chodzi o to czy to ma być jedyne miejsce trwałego połączenia działówki z budynkiem . Czy to wystarczy ? Powiedzmy że ściana ma kilka metrów długości .Jest przytwierdzona trwale do ściany nośnej a cała reszta wisi w powietrzu ??? Zakładająć że chudziak siądzie nawet o 1 milimetr (a to chyba nieuniknione) to taka scianka będzie wisiała w powietrzu trzymająć się tylko ściany nożnej bo do stropu też nie będzie przytwierdzona . Czy po jakimś czasie nie pęknie ??

pozdro D.RZ

rafałek
09-05-2006, 07:17
Od gróy ze stropem powinna być połączona czymś trwale elastycznym - dzieki temu to o czym piszesz nie spowoduje rys i szczelin pod sufitem.

Darek Rz
09-05-2006, 07:30
Witam

Wszystko rozumię ,ale co będzie utrzymywało ciężar kilkuset kilogramów ścianki działowej . Osiadanie chudziaka jest nieuniknione .Nie mówię tu oczywiście o centymetrach ,ale wystarczy przecież nawet 0,5 milimetra aby ścianka przestała być podtrzymywana od dołu -więc cały cieżar ścianki będzie utrzymywany w jednym miejscu (przy ścianie nośnej) ???

pozdro D.RZ

ps. Oczywiście cały czas mowa o sciankach które są przytwierdzone tylko z jednej strony do ściany nośnej .

rafałek
09-05-2006, 07:33
Chudziak nie powinien osiadać jeśli podłoże zostało prawidłowo zagęszczone, a 0,5 mm nie gra tu roli. Taka ścianka też ma jakąś sztywność. Co Ći da zakotwienie jej do sufitu jesli dół się zapadnia?

bladyy78
09-05-2006, 07:35
Mi wlasnie sie tak stalo scianka dzialowa z bk stoi w powietrzu bo siadl chudziak i trzyma sie jedynie przyscianie do której jest zakotwiona i teraz niewiem co mam zrobic :-? .

aru
09-05-2006, 07:45
ale co będzie utrzymywało ciężar kilkuset kilogramów ścianki działowej

a tu ci dylemat :D

Darek Rz
09-05-2006, 07:50
ale co będzie utrzymywało ciężar kilkuset kilogramów ścianki działowej

a tu ci dylemat :D

Witam

Nie chodzi o "dylemat" tylko o późniejszą możliwość peknięcia ściany nigdzie nie podpartej .

pozdro D.RZ

rafałek
09-05-2006, 07:54
Mi wlasnie sie tak stalo scianka dzialowa z bk stoi w powietrzu bo siadl chudziak i trzyma sie jedynie przyscianie do której jest zakotwiona i teraz niewiem co mam zrobic :-? .

Jeden błąd pociąga za sobą kilka problemów.Jesli masz ścianę zamocowaną na bokach to liczysz, że da się ją powiesić na stropie. Nie za wiele oczekiwań?

aru
09-05-2006, 08:02
więc czego sie mają trzymać ścianki działowe jeśli od spodu stoją na folii a od góry mają nie dotykać stropu ?

pytanie pierwotne wyglądalo tak
a następne tak

ale co będzie utrzymywało ciężar kilkuset kilogramów ścianki działowej

i jedna z odpowiedzi, jak najbardziej poprawna

Chudziak nie powinien osiadać jeśli podłoże zostało prawidłowo zagęszczone, a 0,5 mm nie gra tu roli.

więc pytanie o kotwienie ściany w stropie jest bez sensu (bez urazy)

Darek Rz
09-05-2006, 08:44
więc czego sie mają trzymać ścianki działowe jeśli od spodu stoją na folii a od góry mają nie dotykać stropu ?

pytanie pierwotne wyglądalo tak
a następne tak

ale co będzie utrzymywało ciężar kilkuset kilogramów ścianki działowej

i jedna z odpowiedzi, jak najbardziej poprawna

Chudziak nie powinien osiadać jeśli podłoże zostało prawidłowo zagęszczone, a 0,5 mm nie gra tu roli.

więc pytanie o kotwienie ściany w stropie jest bez sensu (bez urazy)

Witam

Ja nie pytałem o to czy należy kotwić ściankę działową w stropie . Napisałem tylko że wszyscy na forum radzą aby jej nie łączyć ze stropem . Natomiast jeśli chodzi o chudziaka to absolutnie nie wierzę w to że chudziak nie siądzie choćby o 1 mm . Piszesz że 1 mm nie gra tu roli ??? . Czy gdy osiądzie 1 cm to bedzie gorzej dla ściany niż osiadł by o 1 mm ??? To samo obciążenie będzie oddziaływało na nie podparte bloczki przecież . Co za rożnica dla ściany czy zrobi się pod nią szczelina 1mm czy 1 cm .
Jeśli ścianka nie jest przymocowana do stropu a chudziak i tak osiądzie (nawet o ułamki milimetra to ściana będzie wisiała w powietrzu .

rafałek
09-05-2006, 08:52
Natomiast jeśli chodzi o chudziaka to absolutnie nie wierzę w to że chudziak nie siądzie choćby o 1 mm . Piszesz że 1 mm nie gra tu roli ??? . Czy gdy osiądzie 1 cm to bedzie gorzej dla ściany niż osiadł by o 1 mm ??? To samo obciążenie będzie oddziaływało na nie podparte bloczki przecież . Co za rożnica dla ściany czy zrobi się pod nią szczelina 1mm czy 1 cm .
Jeśli ścianka nie jest przymocowana do stropu a chudziak i tak osiądzie (nawet o ułamki milimetra to ściana będzie wisiała w powietrzu .

Ścianka też pracuje więc do małych ugięć się dostosuje. Cały dom pracuje, dopiero jak "praca" przekracza pewne granice następuje pękanie.

Darek Rz
09-05-2006, 08:58
Witam

OK a jak z wylewkami ?? Czy robić dylatacje od scianek działowych czy tylko od nośnych ??? Oczywiście ekipa która będzie to robiła będzie na pewno to wiedziała jednak chciałbym ja też wiedzieć :lol: :lol: :lol:

pozdro D.RZ

rafałek
09-05-2006, 09:00
Od wszystkich ścian.