PDA

Zobacz pełną wersję : grubo?c posadzki



Monika L
03-03-2003, 15:59
jaka gruba powinna być posadzka na poddaszu uzytkowym bez ogrzewania podłogowego? Na razie mamy tylko wylany strop a chce zamawiac okna, w tym balkonowe.

tom soyer
03-03-2003, 16:09
pozwolisz ze rozwine pytanie:
... i jak ocieplic strop miedzy parterem a poddaszem? czy to sie oplaca?

Jasiu
03-03-2003, 16:17
Hihihi

Ja tego jeszcze nie robiłem, ale zadałem podobne ptanie miesiąc temu ( http://forum.murator.com.pl/viewtopic.php?topic=6563&forum=34 ).

Szukałem też w internecie i znalazłem ciekawe informacje w dziale porad Atlasa ( http://www.atlas.com.pl/atlas/instrukcje/posadzki/index.htm )

Wygląda na to, że najprościej to 5 cm twardej wełny lub styropianu i suchy jastrych (dwie warstwy płyt GK). W sumie razem z okładziną (panele, kafle) wychodzi niecałe 10cm.
Lub jeśli kto woli - deski na legarach z wypełnieniem wełną - grubośc podobna.

PS. Ta wełna lub styropian to izolacja akustyczna nie cielna.

Jasiu
03-03-2003, 16:18
Miała być izolacja cieplna, a wyszła "cielna".
Znów te Fornity i Furnusy :wink:

tom soyer
03-03-2003, 16:26
czy dobrze rotzumiem: legary (?) mozna ulozyc na "surowym" stropie, wypelnic je welna i polozyc na to deski albo panele i podloga gotowa?

Jasiu
03-03-2003, 18:29
Jeszcze chyba jakaś izolacja z foilii ?
W domu mam to opisane mogę poszukac.

Ogólnie chodzi o to, że podłoga na stropie nad ogrzewanym parterem musi być:
a) wyrównana - bo nadbeton idealnie równy nie jest
b) wytłumiona - żeby na parterze nie było słychać jak kot chodzi po pięterku :smile:

Jeśli kładziesz deski to wystarczy położyć legary (chyba trzeba na paskach filcu albo korka). Musisz je dokładnie wypoziomować, za pomocą podkładek (klinów), pomiędzy nie układasz wełne mineralną (nie pamiętam - miękką albo twardą) i na to możesz już przybijać deski

Suchy jastrych kładziesz tak:
a) za pomocą kulek (keramzytowych, albo jakoś tak) wyrównujesz posadzkę (chyba gdzieś też dogrzebałem się, że można za pomocą suchego żwiru)
b) na to kładziesz na mijankę dwie warstwy płyt GK, sklejasz na klej i skręcasz wkrętami.
c) na to już możesz kłaść panele, parkiet, itp...
d) w mokrych pomieszczeniach trzeba zaimpregnować (folia w płynie ?)
e) chyba zapomniałem o szczelinie dylatacyjnej wzdłuż ścian :smile:

A dokładnie będę wiedział jak zajadę do domu - w sumie tak mam zamiar robić - nie mam zamiaru wylewać posadzek na piętze bo to za dużo roboty bałaganu i wilgoci do odparowania.

...z drugiej strony wylewka to spkój na całe życie, a takie podłogi mogą z czasem skrzypieć :sad:

coś za coś :smile:

Jasiu
03-03-2003, 19:53
Już wiem !!! :smile:

Deski:
======
Na posadzke na gruncie najpierw kładziesz izolacje przeciwwilgociową. Na pięterko jest to zbędne.

Wzdłuż ścian rozciągasz (pinowy) pas izolacji akustycznej.

Legary układasz na paskach pianki (izolacja akustyczna) w takiej odległości, żeby zmieścić pomiędzy nie wełne albo styropian (wysokość legarów zależna jest od grubości planowanej izolacji).

Na to przybijasz deski, potem szlifowanko, lakierowanko i gotowe :smile:

Suchy jastrych:
===============
Na posadzke na gruncie najpierw kładziesz izolacje przeciwwilgociową. Na pięterko jest to zbędne.

Wzdłuż ścian rozciągasz (pinowy) pas izolacji akustycznej.

Jeśli posadzka nie była równa wysypujesz granulat i wyrównujesz go za pomocą łaty. Jeśli równa - to nie musisz tego robić.

Na to kładziesz styropian lub wełne (twarde - wystarczy 2 cm), a na to na mijankę dwie warstwy płyt gipsowo-włóknowych (tak się nazywają - pewno jakieś specjalne)

Płyty sklejasz i skręcasz wkrętami, a na koniec szpachlujesz.

Na to już możesz położyć co chcesz.

04-03-2003, 08:56
dzieki jasiu, bardzo mi pomogles i uspokoiles. ja mam teraz szlake na stropie, ktora musze zrzucic i zrobic cos zastepczego a twoje rozwiazanie jest stosunkowo proste i tanie. pozdrawiam

tom soyer
04-03-2003, 08:57
dzieki jeszcze raz - teraz nieanonimowe

Bartt
12-03-2003, 18:54
Powracam do suchego jastrychu na poddaszu

1. Muszą być to płyty specjalne (drogie) czy może być zwykły
g-k?
2. Czy w suchym jastrychu można ukryć rury c.o., odkuracza itp. ?
3. Ile was to kosztowało ?

J.A.
17-04-2003, 15:01
On 2003-03-03 20:53, Jasiu wrote:

Suchy jastrych:
===============

Jeśli posadzka nie była równa wysypujesz granulat i wyrównujesz go za pomocą łaty. Jeśli równa - to nie musisz tego robić.



A co zrobić jeśli nierówności są mniejsze? Tę podsypkę trzeba dać minimum 1cm, a nigdy nie masz wgłębienia z pionowym brzegiem. A może zwykły piasek samozagęszczający?



On 2003-03-12 19:54, Bartt wrote:

Powracam do suchego jastrychu na poddaszu

1. Muszą być to płyty specjalne (drogie) czy może być zwykły
g-k?
2. Czy w suchym jastrychu można ukryć rury c.o., odkuracza itp. ?



Ad.1 Możesz użyć 2cm płyty g-w z piórem za jakieś 45zł/m2 lub 2x 1cm na mijankę. Wychodzi wtedy ok 20zł/m2. Ja się zdecydowałem na płytę OSB 18mm z piórem. Kupiłem ją za 18.9 zł/m2 w Leroyu.
Ad.2 Co do c.o. to bez problemu. Pod warukiem, że dasz ok. 10cm styropianu. Co do odkurzacza to nie wiem jakiej są średnicy.

pzdr.

Bartt
17-04-2003, 17:38
W najnowszym Ładnym Domu opisano wszystkie rodzaje posadzek :smile: