PDA

Zobacz pełną wersję : kamienie do ogrodu - lubelskie



gwiazdka-z-nieba
19-05-2006, 09:45
Witam:)

poszukuje kamieni do oczka wodnego, tzw kamieni polnych albo małych otoczakow, czegos w miare małego. CZy ktos moze wie, gdzie na lubelszczyznie mozna je zakupic? Sklepy typu OBI nie wchodza w gre bo za 20kg kamyków polnych trzeba zaplacic ok 18zł:(
Bardzo prosze o pomoc:)

Pozdrawiam wiosennie.

hanka55
19-05-2006, 10:11
Najtańsza opcja, to podjechać nad Tankę i wziąć trochę " szumów".
Ustawa Prawo Wodne pozwala na pozysk kamienia rzecznego w niewielkich ilościach wyłacznie na potrzeby własne osoby fizycznej.
Więc jeśli masz w pobliżu kamienistą rzekę, to źródło kamienia jest darmowe :D
Inny sposób to jazda autem wśród pól- rolnicy wyrzucają na miedzę co większe kamienie, przeszkadzające w pracach polowych.
Pamiętaj tylko, by kamienie układać na podsypce piaskowej na brzegu oczka i dać pod każdy zaprawię betonową. Bez niej kamienie , zwłaszcza otoczaki będa się zsuwać pod swoim ciężarem i spadać do wody, zwłaszcza gdy grunt nasiąknie wodą po opadach.

Anna K.
19-05-2006, 11:14
Też jestem z lubelskiego.Najprościej to chyba pojeździć po polach i pozbierać.Po pracach wiosennych leżą na miedzach, przy drogach.
Ja tak robiłam, ale mam o tyle lepiej że mam samochód ciężarowy, bo do osobowego to dużo nie weźmiesz.

Później wszystko znika i pojawia się znowu jesienią po jesiennej orce. :lol: :lol: :lol:

gwiazdka-z-nieba
19-05-2006, 13:36
dziekuje:)

dotychczasowy zasob kamieni mam wlasnie z okolicznych pol, problem w tym, ze potrzebuje dosc malych kamykow, a takich nikt nie wyrzuca:/
co do rzek - te ktore znajduja sie w moich okolicach maja zwykle duze i kanciaste kamienie, albo wogole nie maja ich:/

jesli chodzi o szumy to nie sadze, aby udalo mi sie wyniesc kilka workow kamykow bez zadnych konsekwencji:D

czekam dalej, moze ktos jeszcze slyszal o "fabryce" kamyczkow?:D

widzialam kiedys duzo otoczakow gdzies w okolicach lublina na wyjezdzie na krasnik - moze ktos wie czy sa tam na sprzedaz?:)

gwiazdka-z-nieba
19-05-2006, 13:39
do Hani:

podsypka piaskowa?? chyba bedzie spływac do wody i troche smiecic??

co od zsuwania sie kamieni - wiem cos o tym;/ mam juz oczko ale foliowe i niestety wlasnie kamienie przedziurawily mi folie;/
teraz robie betonowe:D nie wiem jeszcze co zrobić zeby mi nie popekał;/

Anna K.
19-05-2006, 15:10
Jakoś nie doczytałam,że chodzi o małe kamienie.O takie możesz popytać w żwirowniach.

gwiazdka-z-nieba
19-05-2006, 15:33
hm a wie może ktos gdzie w lubelskim sa żwirownie?:D

hanka55
20-05-2006, 11:04
do Hani:

podsypka piaskowa?? chyba bedzie spływac do wody i troche smiecic??

co od zsuwania sie kamieni - wiem cos o tym;/ mam juz oczko ale foliowe i niestety wlasnie kamienie przedziurawily mi folie;/
teraz robie betonowe:D nie wiem jeszcze co zrobić zeby mi nie popekał;/

Ha! Podsypka piaskowa jest właśnie dla foliowanych oczek :D
Z piasku pod folią robi się miękkie gniazdko i kamienie ładnie się układają, nie dziurawiąc folii. Ale najlepiej jest je układać na folii na zaprawie betonowej - są stabilne. Miałam ten sam problem, a potem konieczność przebudowywania oczka i dźwigania ogromnych kamulców, by po demontażu paroletnich roślin, poprawnie zrobić grubą podsypkę z piachu, położyć folię i osadzić kamienną linię brzegową.
Pół oczka opróżnione z wody, ryby w stresie, dostęp pod folię ograniczony, bo z boku już 4-letnie nasadzenia...HORROR.
Ale udało się w końcu ustabilizować kamienie.
Tylko, że trzeba było tak zrobić na początku...:D

gwiazdka-z-nieba
20-05-2006, 12:00
hm zaraza zaraz:D
czy ja dobrze rozumiem, ze betonowe oczko dodatkowo wylozylas folia?:D
ja nie mialam zamiaru jej już kłaść:P slyszlam ze beton ładnie mi obrosnie pod woda i nie bedzie go widac:P teraz sie zastanawiam czy to dobry pomysl... :roll:

dode
20-05-2006, 16:58
hm a wie może ktos gdzie w lubelskim sa żwirownie?:D

my kupilismy w betoniarni, ale są naprawde małe, mniejsze niż kasztany, nie wiem, czy o takie małe CI chodzi... :roll: :roll:
D.

hanka55
20-05-2006, 17:10
hm zaraza zaraz:D
czy ja dobrze rozumiem, ze betonowe oczko dodatkowo wylozylas folia?:D
ja nie mialam zamiaru jej już kłaść:P slyszlam ze beton ładnie mi obrosnie pod woda i nie bedzie go widac:P teraz sie zastanawiam czy to dobry pomysl... :roll:
nieeeeeeeeeeeee, oczka są z folii!!! Mówiłam o tym, że na folii układa sie ozdobne kamienie/ głazy na zaprawie betonowej!
A faktycznie, beton pod wodą pięknie porośnie glonami i za dwa lata, śladu po jego naturalnym kolorze nie będzie. Dodatkowo, możesz z lasu przynieśc trochę mchu i paproci, to przyspieszysz proces obrastania.
Ja dałam kawałek mchu tak, by sięgał lustra wody i rozprowadzał wilgoć po reszcie " mchowego kobierca". Pije jak opój, ale mchy różne rosną na słońcu niczym w wilgotnym borze :D

gwiazdka-z-nieba
20-05-2006, 18:27
ojej:P chodziło o zaprawe :D sorry :lol:

co do mchu to świetny pomysł!!!! dziekuje Ci na prawde. Jakos nie pomyslalam zeby go zasadzić:D ale bardzo podoba mi sie ten pomysl:) dziekuje jeszcze raz:)

szkoda tylko, ze do sadzenia mchu i czegokolwiek innego jeszcze tyleee czasu:( jeszcze nawet nie rozebralam starego oczka 8)

juras
21-05-2006, 20:34
Witam:)

poszukuje kamieni do oczka wodnego, tzw kamieni polnych albo małych otoczakow, czegos w miare małego. CZy ktos moze wie, gdzie na lubelszczyznie mozna je zakupic? Sklepy typu OBI nie wchodza w gre bo za 20kg kamyków polnych trzeba zaplacic ok 18zł:(
Bardzo prosze o pomoc:)

Pozdrawiam wiosennie.

A dokładnie skąd jesteś, bo mnie to pewien rolnik na kolanach błagał bym mu z pola wyzbierał różnej maści i wielkości. 3 przyczepki przywiozłem, przeleżało to rok a teraz sąsiad sobie zabrał.

juras

gwiazdka-z-nieba
21-05-2006, 20:43
mieszkam 20km od lublina, kierunek - Wysokie:)

juras
22-05-2006, 06:10
Eeee ... to trochę nie za blisko, ja z Krasnika i tam te kamienie dorwałem.

gwiazdka-z-nieba
22-05-2006, 07:01
jesli nie znajde nigdzie blizej to sie odezwe :lol:
rozumiem, ze te kamienie trzeba sobie samemu wygrzebac z pola? (oczywiscie po konsultacji z rolnikiem?:))

juras
22-05-2006, 10:04
Ba trzema mu powiedzieć żeby pługiem przeczesał pole. Po każdej orce wychodzą, jak kartofle po wykopach.

Tomek

gwiazdka-z-nieba
22-05-2006, 12:57
troche z tym zachodu 8)


DODE przepraszam, przegapilam twoja odpowiedz ... :lol: :cry: :cry: :o
jesli jestes z lubelskiego napisz gdzie kupialas dokladnie te kamyczki??? gdzie ta betoniarnia?:)

dode
22-05-2006, 13:30
DODE przepraszam, przegapilam twoja odpowiedz ... :lol: :cry: :cry: :o
jesli jestes z lubelskiego napisz gdzie kupialas dokladnie te kamyczki??? gdzie ta betoniarnia?:)[/quote]

:-? :( :D
ja kupiłam w Krasnymstawie, ale podejrzewam, że w każdej betoniarni to dostaniesz i jak masz jakąś bliżej to trzeba zapytać :wink:
pozdr.
d.