PDA

Zobacz pełną wersję : DACH W DOBRYCH RĘKACH



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10]

ozrek
30-10-2015, 07:43
BlaCha ktora dojade do okna trzeba wywinac Na rame i takze te kTore pojda od rynny to wywinac Na rame czy jakies 20cm od okna i Na to nalozyc oBrobke, a boki muSze ugIac i nalozyc Na rabek? A Jak jeszcze wyglada obrobka Nad oknem

Andrzej Wilhelmi
30-10-2015, 23:58
Boczne obróbki muszą się zapiąć z fabrycznymi zamkami pasów blach montowanych na dachu. Górna obróbka jest zafelcowana w pionie z boczna obróbką i w poziomie z nachodzącymi na nią pasami blachy. Pozdrawiam.

ozrek
31-10-2015, 12:17
Panie Andrzeju obróbke górną wykorzystuje z kołnierza okna i łącze je poziomo z górnym pasem blach tak ??
A jeszcze co z dołem, przykręcam wentylacje i na to obróbke, czy dolne blachy łącze poziomo z obróbką ktorą zrobie na przód okna ?

Andrzej Wilhelmi
01-11-2015, 19:55
Górny element kołnierza trzeba zrobić samemu. Nie da się tego wyjaśnić na Forum. To trzeba wypraktykować. Pozdrawiam.

ozrek
02-11-2015, 16:44
Ostatnie pytanko, dolna obróbka jest mocowana do wentylacji jak przy gąsiorach, czy na płask bez tych wentylacji

Andrzej Wilhelmi
02-11-2015, 21:19
Wentylacje nie są potrzebne. Ta obróbka powinna mieć taką "stopkę" dochodzącą do płaskiej blachy tak aby zagwarantować szczelność lub można ją zafelcować. Pozdrawiam.

ozrek
02-11-2015, 21:34
Okna Fakro posiadają Kołnierz Ebv-p do blachy panelowej, panie Andrzeju czy spotkałeś się z tym lub zakładałeś takim systemem jak to się sprawdza ?
Byłaby to opcja którą można wykorzystać http://www.fakro.pl/produkty/wszystkie-produkty/kolnierze-uszczelniajace/dodatkowe/do-blachy-panelowej/

Andrzej Wilhelmi
02-11-2015, 22:08
Tak, znam to rozwiązanie firmy Fakro ale go nie stosuję bo to nie ta klasa wykonania. Jest to propozycja dla dekarzy, którzy nie potrafią inaczej. Pozdrawiam.

ozrek
03-11-2015, 20:15
Wentylacje które kręcimy na blache by zamontować gąsiory
Kręci się je do samej blachy bez łaty tak ? wystarczy przykręcić na te srebne co do blachy ?

Andrzej Wilhelmi
03-11-2015, 21:25
W miejscu kręcenia wentylacji powinno być podparcie np. łata. Pozdrawiam.

ozrek
05-11-2015, 21:24
Na zdjeciach dachu widze że jest podbitka z blachy rąbka, czy w pasie pod rynnowym jest tam jakaś wentylacja ? czy po prostu z tą blachą na podbitke podjeżdżałeś pod same haki i niema tam żadnej szczeliny, jak jest rozwiązana sprawa wentylacji tego co z skroplinami ?

Andrzej Wilhelmi
05-11-2015, 23:10
W tej realizacji jest wykonana izolacja cieplna nakrokwiowo. Stąd taki szeroki okap i szczyty. Przy zastosowaniu tej technologii wentylacja połaci jest zbyteczna. Pozdrawiam.

ozrek
06-11-2015, 19:58
Chciałbym wiedziec czy z tymi blachami z podbtki podjechałeś pod same haki ? Bo nie wiem jak tą sprawe rozwiązać, idzie tam jakis okap na podbitce czy jak ?

Mysław
13-11-2015, 12:27
Witam,

Panie Andrzeju - już wymieniliśmy kilka uwag odnośnie mojego dachu - ku aktualizacji tylko dodam, że pracujemy nad stropem nad parterem, zalewanie w ciągu zapewne 1-1,5 tygodnia, potem chwilowy przestój i jedziemy dalej ze ścianami piętra i poddasza - więc czas wybrać dostawcę i wykonawcę konstrukcji dachu (i jednocześnie podłogi poddasza) oraz kogoś kto to potem poprawnie pokryje.

Jakkolwiek tutaj pytam o ocenę planów wykonania izolacji i pokrycia jakie zaprojektował mi architekt i konstruktor budynku.
Przeczytałem sporo z tego wątku, sporo z materiałów producentów blach i dachówek i mam teraz mały mętlik w głowie - czy aby na pewno mam dobrze zaprojektowane warstwy ocieplenia ścian vs dach dla pokrycia blachą (zgodnie z projektem).

Materiał z jakiego chcemy wykonać pokrycie to nadal rozważania między dachówką ceramiczną Creaton Domino mat Grafit Angoba - a ukłonem w stronę jednak architekta czyli - zgodnie z projektem blacha na rąbek stojący ale nie RHEIZINK który by nas puścił z torbami, ale pośrednie rozwiązanie, zatem blacha na klik, i tutaj kierujemy się chyba w kierunku Ruuki lub Plannja. Odrzucamy innych producentów przez wzgląd na braki w asortymencie, grubość a raczej cienkość blachy, krótką gwarancję na materiał, opinie potwierdzone zdjęciami na tym forum - ale nie tylko.

UWAGA - dach jest obliczony na dachówkę ceramiczną z pełnym deskowaniem pod spodem i papą termozgrzewalną - bo nie mogliśmy się ostatecznie zdecydować co nam będzie bardziej odpowiadać.

I od razu pierwsze pytanie - czy skoro Plannja jest częścią Ruuki to jest to to samo produktowo? bo każda z firm wystawia swoją ofertę?!

Kilka słów o dachu, czyli przekrój konstrukcji, rzut konstrukcji i przekrój architektury ze szczegółem ocieplenia jaki mam w projekcie:

http://galeriabudowy.bezposrednikow.info/dach/przekr_konstr_opis.png

http://galeriabudowy.bezposrednikow.info/dach/przekroj_arch.png

http://galeriabudowy.bezposrednikow.info/dach/szczegol1.png

http://galeriabudowy.bezposrednikow.info/dach/opis_przekr.png

UWAGA - proszę zignorować blachę na elewacji, nie będzie jej (chyba) ze względu na koszty.

I kilka pytań:

1. czy jest to poprawne?
2. czy można to zrobić bez pełnego deskowania i papy jak zaleca RUUKI i PLANNJA (czyli gęstsze kontrłaty + membrana) - wg producenta poprawi to wentylację dachu - tylko jak jest wtedy z wałkowaną przez Pana, Panie Andrzeju, wilgotnością i punktem rosy w izolacji.
3. czy wysokości wieńca (góra wieńca na poziomie dołu krokwi) jest poprawna dla dobrego ocieplenia tak zaprojektowanej konstrukcji?

Edit: jak zwykle dałem długi post - więc w moim dzienniku wrzucam rzuty elewacji, a na jego początku są wizualizacje - dom nie ma okapu i ma "chowane" rynny w warstwie ocieplenia/obróbki - nie wystają poza obrys ścian.

Andrzej Wilhelmi
15-11-2015, 02:53
ad. 1. Nie jest.
ad. 2. Można montując łaty w odstępie max. 20 cm. Można również zastosować izolację nakrokwiową.
ad. 3. Jest OK. co widać na rysunki.
Źle jest zaprojektowany okap i rynna. Przy takim rozwiązaniu bardzo prawdopodobne przecieki w warstwę izolacji ściany. Nie ma możliwości odprowadzenia wody z krycia wstępnego. Pozdrawiam.

Mysław
15-11-2015, 12:39
ad. 1. Nie jest.
ad. 2. Można montując łaty w odstępie max. 20 cm. Można również zastosować izolację nakrokwiową.
ad. 3. Jest OK. co widać na rysunki.
Źle jest zaprojektowany okap i rynna. Przy takim rozwiązaniu bardzo prawdopodobne przecieki w warstwę izolacji ściany. Nie ma możliwości odprowadzenia wody z krycia wstępnego. Pozdrawiam.

Witam,

Bardzo dziękuję za szybką i konkretną odpowiedź.

Ad.1. Rozumiem, że źle jest to co Pan opisał na końcu - czyli rynna i okap - zakładam, że można to wykonać poprawnie na etapie wykonywania tych elementów?
Ad.2. OK, co do nakrokwiowej, podniesie mi to dach i będzie wymagało dodatkowej (wyższej) obróbki na bokach - przynajmniej z tego co widzę w tym wątku i z Pana przykładowych zdjęć. Dlatego chyba pozostanę przy obecnym scenariuszu. Czy styropian (bo nie wełna) powinien zachować dystans (i jak duży) od membrany krycia wstępnego?
Ad.3. OK.

Rozumiem, czyli rynna powinna być niżej, tak aby z krycia wstępnego woda spływała do rynny, na to odpowiednio z zachowaniem szczeliny dla skroplin listwa i okap, i dopiero na to blacha dachu - zakończona gdzieś na 1/3 szerokości rynny - czy głębiej?

Spróbuję to sobie rozrysować i zapytać ponownie.

Jeszcze raz dziękuję za poświęcony czas.

Andrzej Wilhelmi
15-11-2015, 12:52
Okap należy wykonać inaczej, tak aby skropliny spływały do rynny. Nie oznacza to konieczności opuszczenia rynny wymaga natomiast zmiany wykonania okapu. Styropian tak jak każda inna izolacja termiczna powinien być odsunięty od folii o minimum 1 cm, gdyż folia powinna być montowana z lekkim zwisem około 0,5 cm. Pozdrawiam.

Mysław
15-11-2015, 13:04
Panie Andrzeju, to w sumie wpadło mi do głowy jeszcze jedno pytanie, odnośnie samej więźby...

Mam kilka ofert i propozycji na jej wykonanie i chciałbym poznać Pana opinię - jako eksperta w tej dziedzinie, co lepiej wybrać:

1. Ekipę, która wg projektu, na budowie, najczęściej z mokrego drewna "impregnowanego" z bliższej lub dalszej "swojej" wytwórni, vel "tartaku" wykona więźbę tradycyjnie, na miejscu i da 5 lat gwarancji? Minusem ma być obawa o poprawne wykonanie i o sprawdzoną ekipę.
Druga obawa to przez niektórych z wykonawców więźb lub dostawców materiału, materiał nazywany "gąbką"... nie chcę tego oceniać bo nie jestem specjalistą w drewnie, choć jestem po kierunku politechnicznym, ale czy na prawdę mamy takiej słabej jakości drewno w naszych tartakach? Tym bardziej się obawiam po ostatnich doświadczeniach - zamówiłem kantówki 10x10 do szalowania w ilości 2m3, po leżakowaniu na palecie, kilkunastu dni na dworze, w deszczu i wilgoci (okryte z wierzchu), niektóre zaczęły się skręcać jak spiralki lub wyginać :mad:

2. Oddzielnego dostawcę drewna, który wykona projekt na podstawie mojego projektu i wykona prefabrykację drewna sosnowego, świerkowego, jodłowego zależnie na jakie elementy, a nawet świerkowego klejonego jeżeli tylko zechcę, z wykorzystaniem maszyn CNC + inną ekipę która to potem zmontuje? Rzadko takie firmy mają swoich montażystów - wolą robić i dostarczać niż montować.

3. Dostawcę i wykonawcę, który dostarczy drewno klejone (drogie ale cytując "nie gąbkę, tylko klejone świerkowe ze Szwecji i Niemiec") a potem to zmontuje i da na to "25 lat gwarancji", przy cenie znacznie wyższej niż lata gwarancji... że o cenie montażu nie wspomnę, bo kosztuje więcej niż ekipy chcą za pokrycie takiego dachu...

Fakt który przemawia za klejonym i nie oszczędzaniem oraz długą gwarancją, to to, że konstrukcja dachu jest u mnie jednocześnie sufitem piętra / podłogą poddasza i sufitem poddasza. Ale czy na pewno warto aż tyle inwestować, czy to nie będzie przeinwestowanie?

Pozdrawiam

Mysław
15-11-2015, 13:05
Okap należy wykonać inaczej, tak aby skropliny spływały do rynny. Nie oznacza to konieczności opuszczenia rynny wymaga natomiast zmiany wykonania okapu. Styropian tak jak każda inna izolacja termiczna powinien być odsunięty od folii o minimum 1 cm, gdyż folia powinna być montowana z lekkim zwisem około 0,5 cm. Pozdrawiam.

Ok, rozumiem, bardzo dziękuję za wyjaśnienia :)

Huhrak
16-11-2015, 20:59
Witam Forumowiczów i Ekspertów :)
Mam niebanalny problem z dachem. Otóż jest gdzies w wykonaniu błąd skutkujący tym , że "wieje" świeżym powietrzem z kontaktów. Im mocniej na dworze wieje , tym szybciej wywiewa nam cieplo z pokoju na poddaszu. Czy są firmy , ktore bez demontażu sporej części dachu są w stanie zdiagnozować obszar z wadliwą izolacją i dokonać naprawy ? A też obawiam sie pseudo fachowców , co więcej zniszczą niż naprawią pod pretekstem poszukiwania tych wad. Ktoś coś jest w stanie doradzić ? Pozdrawiam Krzysiek.

Andrzej Wilhelmi
16-11-2015, 23:34
Wrzuć przekrój poddasza. Z czego wykonana jest ścianka kolankowa? Pozdrawiam.

plusfoto
17-11-2015, 11:08
Z czego wykonana jest ścianka kolankowa?
Na 100% keramzyt.

Andrzej Wilhelmi
17-11-2015, 11:12
Skąd ta wiedza? Pozdrawiam.

plusfoto
17-11-2015, 11:23
Skąd ta wiedza? Pozdrawiam.
Bo przy pełnych bloczkach "pizganie" gniazdkami jest raczej a'wykonielne:)

Huhrak
18-11-2015, 20:10
337949

Cały dom zbudowany jest z YTONGa, przekrój dachu w załączniku. Plus parę zdjęć z wykonania
Każda opinia jest dla mnie cenna
pozdr.
Krzysztof

plusfoto
19-11-2015, 09:04
P. Andrzeju przepraszam miał Pan rację. Trudne do wykonania ale jak widać jednak możliwe.

Andrzej Wilhelmi
19-11-2015, 21:04
Nie masz za co mnie przepraszać. Ja przeczuwałem, że tak jest bo to jedyna możliwość powstania tego zjawiska. "Huhrak" w przypadku gdy jest wykonane tak jak pokazuje przekrój może wystąpić podwiewanie. Pozdrawiam.

Huhrak
20-11-2015, 17:58
Witam ,
Panie Andrzeju , zatem skąd wieje , i jak temu zaradzić ?
pozdrawiam
Krzysztof.

Andrzej Wilhelmi
20-11-2015, 21:25
Najprawdopodobniej występują przewiewy za płytą gipsową. Żeby to uszczelnić należałoby zdemontować tą płytę. Pozdrawiam.

zeusrulez
28-11-2015, 13:16
Witam ,
Panie Andrzeju , zatem skąd wieje , i jak temu zaradzić ?
pozdrawiam
Krzysztof.

Najpierw przepraszam Pana Andrzeja, ze mu w jego watku zasmiecam.
Zastanawiam sie jak oni polaczyli paroizolacje skosu z sufitem . . .
Plytowanie tez nienajlepiej swiadczy o monterach.
To samo odrywanie papieru z plyt . . .

Pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
02-12-2015, 00:08
Ależ nie zaśmiecasz:no:. Twoje uwagi zawsze cenne:yes:. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
04-02-2016, 23:34
Mam jeszcze wolny termin w drugiej połowie 2016. Zapraszam.
tel. 603375564
Pozdrawiam odwiedzających ten wątek:bye:.

Inka57
12-02-2016, 09:41
Witam sie pieknie ! Poniewaz jest to möj pierwszy wpis skladam serdeczne podziekowania dla P. Andrzeja ! Przeczytalam wszystko "od deski do deski " i chyle czola ! RESPEKT, respekt, respekt !
W maju zaczynam tez budowe i licze tez na Pana porady !:D

Ps. Ze zdjecia widze, ze jestem troche starsza i jestem kobieta, wiec nastepne wpisy beda " per ty "
Bardzo serdecznie pozdrawiam i zycze dalszych sukcesöw !:yes:

Andrzej Wilhelmi
12-02-2016, 22:06
Bardzo dziękuję za miłe słowa. Na Forum obowiązuje właśnie taka zasada. Jestem pełen podziwu, że miałaś tyle cierpliwości i samozaparcia. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
21-02-2016, 00:33
Podejmę się wykonania ciekawego dachu w drugiej połowie roku. Kontakt e-mail lub 603375564.
W załączeniu kilka wybranych zdjęć z ostatniej realizacji.
Pozdrawiam odwiedzających ten wątek.:bye:

Kyniek123
22-02-2016, 22:32
Witam
Po dwóch poprawkach obróbki kominów jeden z nich znów przecieka :( Do trzech razy sztuka? czy szukać innej ekipy... ech. Widzę, że moi partacze dalej błądzą, a mi puszczają nerwy. Jeśli ktoś poszukuje dekarzy w Białymstoku i okolicy to mogę poradzić na pewno kogo nie brać ;). Jutro jadę do firmy która mi ten dach sprzedała i mam nadzieję, że w końcu zdecydują się przysłać mi kogoś kto się na tym zna...

Mam pytanie dotyczące zdjęcia poniżej. Obróbka spod blachy nie powinna "najść" bardziej na dachówkę? Pewnie nie jest to powód przecieku ale czy to zgodne ze sztuką?
https://lh3.googleusercontent.com/-xU6V5TW0GwA/VsuJ6ozfRPI/AAAAAAAAAhs/oPWVuDygdPU/s800-Ic42/IMG_20160222_125707.jpg

Andrzej Wilhelmi
23-02-2016, 01:13
Oczywiście powinna zejść niżej. Płytki elewacyjne poniżej obróbek komina powinny być usunięte. Czy tak jest? Pozdrawiam.

Kyniek123
23-02-2016, 09:41
Przy drugiej próbie naprawy, zdjęto te płytki i przygrzano papę nie na nich (tak jak było poprzednio) tylko w miejsce po usunięciu tych płytek. Teraz komin także przecieka. Przyjrzałem się temu od wewnątrz i widzę, że Panowie usunęli te płytki ale bardzo niechlujnie w wielu miejscach papa przygrzana jest do kleju, czasem nawet na siatkę z klejem, a nie na oczyszczoną cegłę. Za każdym razem przy poprawkach ponoszę dodatkowe koszta materiałów do tego potrzebnych. Za każdym razem naprawa pogarsza estetykę (potargana blacha, taśma ołowiana) dachu nie pisząc już o takich "kwiatkach" jak na zdjęciu powyżej. Dość już tego mam! Jak można przy 15 letnim doświadczeniu w swoim fachu tak podchodzić do pracy? Ci pseudo dekarze nie mają 10% Twojej wiedzy Andrzej, a biorą za to duże pieniądze..Mam nadzieję, że właściciel firmy w której ten dach kupiłem poczuje się do odpowiedzialności za swoich pracowników i będę miał wreszcie to za co zapłaciłem. Pozdrawiam.

Oczywiście powinna zejść niżej. Płytki elewacyjne poniżej obróbek komina powinny być usunięte. Czy tak jest? Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
25-03-2016, 21:33
Odwiedzającym ten wątek życzę pogodnych, rodzinnych Świąt. Niech to będzie czas uroczy, życzę miłej Wielkanocy.

m@rio
29-03-2016, 16:29
Witam
Potrzebuję fotkę/opis jak wykonać obróbkę blacharską boczną i frontową lukarny ocieplonej styropianem.
Z tym, że obróbka boczna ma być pod dachówkę a nie nad nią. Frontowej się chyba nie da.
Dach kryty dachówką.

Innymi słowy tak jak są np. obróbki kominów z dachami krytymi dachówką.
Są obróbki dolne komina wywinięte na dachówkę jak i są pod dachówkę.
I mnie interesuje taka wersja obróbki lukarny pod dachówkę .Boki obróbek pod dachówkę to wiem jak ale jak przejść z nich od przodu/frontu lukarny.

Mile widziana fotka.

Andrzej Wilhelmi
29-03-2016, 19:50
Te boczne obróbki biegną cały czas od dachówką aż do okapu. Pozdrawiam.

mrTomo
02-04-2016, 14:44
Witam
Panie Andrzeju mam kilka pytań.
Będę zmieniał pokrycie dachu. Obecnie mam blachodachówkę, dach bez ocieplenia.

Planowane ocieplenie - prawdopodobnie z wełny.
Zastanawiam się nad blachą "z rąbkiem" lub zwykłą trapezową.
Czy pod blachę "z rąbkiem" potrzebne jest pełne deskowanie?
Mam w dachu dwa kosze.
Załączam rzut dachu.
Na rzucie są 4 kosze, w praktyce dwa (z przodu)

Która blacha będzie łatwiejsza w obróbce, z której będzie najmniej odpadów?
Jak prawidłowo wykonać obróbki w koszach i układ rynnowy w narożniku wewn. kosza?
Obecnie przy większym deszczu w narożniku rozpryskuje się woda i kapie na schody.
Pozdrawiam.

351748

Andrzej Wilhelmi
10-04-2016, 22:23
Rąbek zaciskany czy "klik" bo to zasadnicza różnica. Pod zaciskany zalecane pełne deskowanie pod "klika" łaty co 20 cm. Musisz zlecić te prace dekarzowi, który będzie miał doświadczenie w montażu takich pokryć. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
17-04-2016, 12:07
Polecam swoje usługi. :yes:
Pozdrawiam odwiedzających te wątek:bye:.

radziod
24-04-2016, 15:46
Witam, mam pytanie, na dachu mam położoną papę wierzchniego krycia z posypką czy mogę na nią położyć papę termozgrzewalną czy drugą warstwę zwykłej papy? Czy pod papę termozgrzewalną trzeba jakoś przygotować podłoże chodzi mi o posypkę czy się nie odklei z nową papą. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
24-04-2016, 22:13
Jakość tej istniejącej papy oraz jej aktualny stan oraz związanie z podłożem powinien określić dekarz, który ma tę pracę wykonać. Na tej podstawie podejmie stosowną decyzję, weźmie za nią odpowiedzialność i udzieli gwarancji. W najgorszym wypadku może się okazać, że trzeba będzie zamocować mechanicznie papę podkładową termozgrzewalną i dopiero do niej przygrzać papę wierzchniego krycia. Pozdrawiam.

zarzych
28-04-2016, 05:22
Witam.
Jesli mozna to bardzo bym prosil o opinie odnosnie mojego dachu :)

354253
354254
354255
354256

Z tego co sam zdazylem zauwazyc to okna sa obrobione zle oraz wiekszosc "ciec" zostala wykonana szlifierka kontowa :(
Czyli utracilem 50 letnia gwarancje Ruukki :(
Pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
28-04-2016, 22:19
Na podstawie tak wykonanych zdjęć trudno określić czy on są obrobione dobrze na natomiast z całą pewnością mogę stwierdzić, że nie są obrobione profesjonalnie. Taką obróbkę można by od biedy przyjąć gdyby panele były montowane na łatach. Tak się obrabia okna gdy pokryciem jest blachodachówka a nie blacha płaska. W załączeniu kilka zdjęć z jednej z moich realizacji (też Ruukki). Na dwóch pierwszych pokazana jest istota podziału paneli brakuje dolnej obróbki. Zdjęcie z daleka po zakończeniu. Ja montując okna sam dorabiam kołnierze z tej blachy co pokrycie. W tej realizacji nawet wyłaz dachowy miał usunięty kołnierz tzw. zintegrowany i dorobiony własnoręcznie. Krycie takim materiałem nie upoważnia do stosowania szlifierki kątowej i w żadnym momencie nie ma takiej potrzeby. Pozdrawiam.

zarzych
29-04-2016, 00:24
Dziekuje za odpowiedz.
Mam jeszcze pytanie czy byl by Pan w stanie to naprawic? Tzn zdemontowac obecne obrobki okienne i zamontowac to tak jak powinno byc bo moi dekarze chyba nie potrafia :( Jesli tak to jaka by byla cena za taka usluge oraz ewentualny czas wykonania. Obecne pokrycie jest polozone na pelne deskowanie oraz mambrane Dorken Delta Trela. Dodam ze budowa zlokalizowana jest w Ustce. Pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
29-04-2016, 07:13
Technicznie jest to możliwe. Potrzebne byłoby 6 kawałków paneli dłuższych o 0,5 m od długości okien i minimu jeden arkusz blachy płaskiej. Panele trzeba by rozpiąć wiec albo demontować od szczytu albo jeden się zepsuje. W przypadku pracy poza Łodzią do kosztów robocizny doliczam koszty delegacji (noclegi, diety, dojazdy). Aktualnie pierwszy wolny termin to koniec października. Pogody o tak późnej porze mogą uniemożliwić wykonanie tej pracy a do tego dzień jest dość krótki. Koszty byłyby dość duże. Naj rozsądniej będzie poszukać kogoś miejscowego. Pozdrawiam.

zarzych
29-04-2016, 08:08
A jakie to sa te dosc duze koszty, tak mniej wiecej zebym wiedzial czego sie spodziewac szukajac ekipy tu na miejscu.
Z gory dziekuje za odpowiedz.
Pozdrawiam

mmr
08-05-2016, 07:46
Panie Andrzeju , czy mogę prosić o kilka wskazówek jak wykonać okap przy kryciu blachą trapezową .Dach dwuspadowy 42 st. który ma być dachem bezokapowym.

pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
08-05-2016, 07:55
To, że nie ma wystającej części dachu nic nie zmienia. Sam brzeg okapu normalnie. Natomiast jak będzie wykonane krycie dachu i krycie wstępne oraz odprowadzenie skroplin z krycia wstępnego to już zależy od dekarza, który będzie wykonywał to krycie. Pozdrawiam.

mmr
13-05-2016, 20:49
Dziękuję za odpowiedz, dekarz proponuje założenie membramy na pas podrynnowy , i przy trapezówce nie zakłada ani wróblówki ani kratki wentylacyjnej po prostu nic.czy tak może być?

Andrzej Wilhelmi
15-05-2016, 21:04
Nie rozumiem jak membranę na pas podrynnowy? Na okapie kratka nie potrzebna ale grzebień jak najbardziej tak. Pozdrawiam.

gtmkomp
17-05-2016, 15:15
Witam,

Chciałbym zapytać czy można w dachówkach ceramicznych zastosować gąsiory innego producenta niż dachówka podstawowa. Bardzo podoba mi się dachówka Roben Bornholm ale gąsiory Robena są dla mnie zbyt masywne.

Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź

Jan

Andrzej Wilhelmi
17-05-2016, 21:02
Nie ma żadnych przeciwwskazań, należy się tylko liczyć z tym, że kolor czy odcień mogą być znacząco inne. Pozdrawiam.

jarek2910
22-05-2016, 13:57
To mój pierwszy post - Witam wszystkich.
Mój dach to pełne deskowanie (Osb 15 mm), papa, kontrłaty, łaty i dachówka. Krokwie strugane, nadbitka.
Mój problemy:
1. Okap. Wszedł bardzo szeroki (przytłacza) i moim zdaniem wygląda za"ciężko.
356565
Na zdjęciu wygląda lepiej niż w rzeczywistości.
Dodatkowo ze względu na jego konstrukcję i zastosowanie haków doczołowych, rynny są za nisko. Na pewno dużo poniżej linii będącej przedłużeniem połaci.
356567
Chcę trochę zwęzić okap. Chciałby przerobić go w taki sposób:
356566
Czy to najlepsze wyjście?
1. Obróbka przy ścianie. Coś tutaj zostało chyba źle rozmierzone i odległość pomiędzy ostatnią dachówką a ścianą wynosi kilkanaście cm.
356568.
Ekipa proponuje mi przykrycie tej przestrzeni obróbką blacharską przymocowaną do dodatkowej, umieszczonej wzdłuż ściany łaty.
356569
Czy to rozwiązanie jest do przyjęcia?
Pozdrawiam i proszę o pomoc.

Andrzej Wilhelmi
22-05-2016, 17:35
Jest nadbitka więc deska okapowa jest zbyteczna. Należało zastosować haki dokrokwiowe. Proponowane rozwiązanie okapu jest poprawne. Przy ścianie należy wstawić odpowiednio docięte dachówki a nie zasłaniać blachą. Te obróbki, które stoją w pomieszczeniu trzeba trochę przerobić i powinny się znaleźć pod dachówką. Powinna tam być również uszczelka "puchnąca" i dodatkowa obróbka z wcięciem w elewację. Pozdrawiam.

jarek2910
22-05-2016, 21:19
Dziękuję za bardzo szybką odpowiedź.
Ze względu na to, że haki doczołowe są już użyte i mam deskę okapową, zastosuję rozwiązanie z deską okapową. Będzie jednak konieczna obróbka (zmniejszenie wysokości) krowi "z dołu". Niestety deski nadbitki wchodzą na deskę okapową. I dodatkowy problem z estetycznym wykończeniem. Proszę o ocenę pracochłonności i estetyki.
Proszę o wyjaśnienie pojęć "uszczelka "puchnąca" i dodatkowa obróbka z wcięciem w elewację".
To mój pierwszy dach. Pytania się mnożą.
Pytanie dot. umieszczenia rynien.
W moim przypadku długość okapu to ~15m . Na obu końcach zaprojektowano rury spustowe. Wg. mnie, na środku okapu rynna na wysokości 0 - przedłużenie połaci (dół dachówki) równa się górnej krawędzi rynny. Potem na 7m schodzę maksymalnie o 3cm w obie strony. Będzie mało widoczny pas nadrynnowy. To chyba optymalne rozwiązanie (ochrona przed śniegiem).
Jeżeli na zdjęciach które dodałem jest widoczna jakaś nieprawidłowość, proszę oczywiście o informację.
Życzę dobrej nocy i proszę o odpowiedź.

Andrzej Wilhelmi
22-05-2016, 22:04
Trudno ocenić pracochłonność a tym bardziej estetykę. Uszczelka rozprężna, samoformująca się czy puchnąca to to samo dekarz powinien znać taki materiał i w każdej profesjonalnej hurtowni pokryć dachowych powinien być dostępny. Obróbka ściany bocznej niczym nie różni się od obróbki komina i powinna być tak samo wykonana. To elementarna wiedza dekarska. Spadek rynny oczywiście na obie strony. Typowy spadek to 0,5 cm na 1 mb okapu czyli około 3~3,5 cm.
Pozdrawiam.

Inka57
29-05-2016, 10:55
Witam po raz drugi ( już z Polski ) !
Andrzej mam pytanie czy jeżeli nie mam komina , muszę mieć wyłaz na dach ?
Chciałam mieć szczelny dach, dlatego zrezygnowalam z komina i okien dachowych / ogrzewanie elektryczne / ale Archit. mówi, że musze zrobic wylaz , bo
postawiona drabina z zewnątrz zniszczy rynny !
Pewno ma rację ?

Andrzej Wilhelmi
29-05-2016, 22:31
Wyłaz stosuje się po to aby umożliwić dojście do komina. Skoro nie ma komina to poco wyłaz? Po co wychodzić na dach? Pozdrawiam.

thoreg
29-05-2016, 22:38
Witam Panie Andrzeju. Mam takie pytanie. Poleca Pan mocować wiązary bezpośrednio do wieńca. (co jest logicznym i dobrym rozwiązaniem) Co zrobić w przypadku, gdy wysokość wieńca na całej długości nie jest idealna? (tzn. różnica między najniższym a najwyższym punktem to 11 mm na długości ok 5 m, reszta w granicach 5-6 mm) Czy w takiej sytuacji konieczne jest stosowanie murłaty, żeby zniwelować te nierówności?

Andrzej Wilhelmi
29-05-2016, 22:46
Nie. Stosuje się np. stalowe podkładki lub podszlifowuje się wieniec tak aby nie uszkodzić zbrojenia. To, że występują takie różnice nie oznacza, wystąpią ona w miejscach podparcia wiązara a to te miejsca są istotne. Pozdrawiam.

gzeho
03-07-2016, 17:45
Witam Panie Andrzeju,
Mam zaprojektowany dom z blachy na rąbek stojący. Chcę użyć systemu klik. Czy warstwy, jakie zaprojektował architekt - na obrazku - są poprawne dla tego systemu?
Dodatkowo, ze względu na chęć ograniczenia hałasu (Żonie baaardzo na tym zależy a innego pokrycia nie mozemy zastosować - konserwator), chcemy zastosować Ruukki Clasic Silence. Czy ten materiał wyklucza użycie maty strukturalnej?
Będę wdzięczny za odpowiedź.

Andrzej Wilhelmi
16-07-2016, 22:55
Mam jakąś awarię i nie mogę obejrzeć tego załącznika. Montaż "klika" może się odbywać na macie strukturalnej ale jest wówczas dość trudny a dop tego nie można wyprować płaszczyzny dachu (więźba musiałaby być idealna). Pozdrawiam.

Andrzej & Grażyna
20-07-2016, 11:01
Witam

planuję wykonać garaż który docelowo będzie pokryty dachówką ceramiczną, obecnie planuję pokryć płytami osb 12mm i papą i stąd moje pytania:
- jakiej długości wkręty stosować do przykręcania płyt oraz co ile cm kręcić wkręty do krokwii (krokwie 8x16cm)
- jakiej długości wkręty lub gwoździe do mocowania kontrłat (planuję kontrłaty grubości 2,5 cm)
- jakiej długości gwoździe do przybijania łat (planowane łaty 4x6 cm)
- jakim środkiem podklejać zakłady papy (nie termozgrzewalna)

z góry dzięki za odpowiedź i Pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
26-07-2016, 21:48
Płytę OSB i kontrłaty mocuje się gwoździami długości 75~80 mm. Łaty gwoździami długości 125~130 mm. Papę można podlepić lepikiem na zimno bądź inną substancją stosowaną do podlepiania gontów bitumicznych. Pozdrawiam.

gtmkomp
09-08-2016, 06:59
Witam,
Chciałbym zapytać o Pana opinię. Dach 45st , papa termo PV SBS 3.2mm , leży cztery lata , bez przecieków. Na jesień lub wiosną chciałbym położyć dachówkę. Czy mogą kłaść na to czy położyć nową papę ( jeśli tak to jaką ).

Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź

Jan

Andrzej Wilhelmi
09-08-2016, 09:36
Trudno odpowiedzieć nie widząc tej papy. Ostateczną decyzję powinien podjąć dekarz, który będzie krył ten dach. Pozdrawiam.

rolnikov
09-08-2016, 18:09
Panie Andrzeju,
Jakie łaty będą odpowiednie pod płaską dachówkę cementową (euronit kapstadt), kładzioną na dach dwuspadowy, kąt 45*, opłytowany mfp, rozstaw krokiew max 90cm.
w projekcie 3x5 oraz 4x6. W wycenie od hurtowni wymiary to 2.5x5 oraz 4x5. To samo mi potwierdził człowiek ze składu drewna że daje się 2.5x5 + 4x5. Czy będą wystarczające ?

Andrzej Wilhelmi
10-08-2016, 07:18
Przekrój kontrłat jest zależny od długości połaci. Do 6 m wystarczy 2,5x5 powyżej 6 m 3x5. Przy tym kącie nachylenia połaci łaty powinny mieć wymiar 4x6. Reasumując radzę zastosować takie przekroje jakie są sugerowane w projekcie. Pozdrawiam.

rolnikov
10-08-2016, 07:39
Dziękuję za odpowiedź. Długość połaci ok.7m. Oszczędność praktycznie żadna więc postawię na swoim i zamówię takie jak trzeba. Jakby coś się działo to będę miał spokój że zrobiłem wszystko jak trzeba.

Pozdrawiam.

Jurekbal
24-08-2016, 09:22
Panie Andrzeju,
Poddasze będzie użytkowe (choć nie wykorzystywane przez cały rok): pełne deskowanie, papa i blachodachówka
Jak jest z tą wentylacją w kalenicy?
Rozciąć papę w kalenicy i zrobić dodatkowy tzw. "daszek" z papy (na połowie kontrłaty - aby nie zawiewał śnieg; 30 cm po obu stronach), czy na papę położyć pas membrany (np. Tyvek Supro: 1.5 m szerokości, czyli zachodziłoby po 75 cm po obu stronach)? Czy wskazane jest łączenie papy z membraną? Jeśli tak, to położyć membranę na papę i przybić kontrłatami?
Co jest lepsze dla wentylacji w kalenicy przy papie na pełnym deskowaniu: wykończenie papą, czy membraną?
Pozdrawiam
Jurekk

Andrzej Wilhelmi
24-08-2016, 18:09
Odpowiedziałem w wątku. Powtórzę oba rozwiązania dobre. W większości przypadków stosuję folię. Pozdrawiam.

Inka57
29-08-2016, 20:39
Andrzej help - pomocy ! Za tydzień przychodzi dekarz ! Przeczytałam chyba wszystkie Twoje wpisy i wspaniałe porady !
Zdecydowałam się na na pełne deskowanie + papa wierzchniego krycia termozgrzewalna + blachodachówka Ruukki !
Dekarz odmawia zgrzania papy bo się deski zapalą i teraz tak się nie robi ! Mówi, że trzeba położyć 2 warstwy papy, żeby je zgrzać razem i to będzie duży dla mnie koszt bo do desek się nie przypala ! Porobiłam sobie notatki na Forum , czyżby na darmo !!??
Jak to wykonać bez zgrzania i jaką papę wybrać ? Chciałam kupić Wernera SBS ale po co drogą, jeżeli i tak jej nie zgrzeje !?
Nadmieniam , że wybrałam najdroższą firmę na naszym rynku | podobno jedną z najlepszych |, żebym spała spokojnie ale niestety dzisiaj nie zasnę !
Dziękuje za pomoc i pozdrawiam serdecznie !!!

Andrzej Wilhelmi
01-09-2016, 21:10
Papy nie przygrzewa się do desek natomiast zgrzanie połączeń nie stanowi żadnego zagrożenia dla desek. Podwójne krycie papą zbyteczne. Pozdrawiam.

Andrzej & Grażyna
13-09-2016, 12:03
Panie Andrzeju,

dach na garażu o kącie 15stopni, opłytowany i ułożona papa posklejana na łączeniach. Wczoraj układałem na próbę dachówkę na ułożonych a jeszcze nie przybitych łatach (nie spadały z racji małego nachylenia dachu) i zauważyłem że jest problem z ostatnią dachówką przy okapie tzn. mimo że łata była ułożona na sztorc czyli 6 cm, to dachówka nie trzymała płaszczyzny w stosunku do dachówek powyżej (była bardziej załamana) czy tak powinno być?? (może wynika to z małego kąta dachu?) czy może należy podnieść ją bardziej tak aby tworzyła płaszczyznę z pozostałymi dachówkami (np. poprzez zastosowanie dodatkowo grzebienia z kratką)?

i pytanie 2
dach będzie w szczycie przylegał do domu, czy ostatni rząd dachówek u góry powinien przylegać szczelnie do ściany czy może należy zastosować jakąś szczelinę pod obróbką blacharską która będzie poprawiała wentylację? chociaż obawiam się aby ta szczelina nie powodowała zacieków przy tak małym kącie dachu? proszę o opinię.

Długość połaci 7m i 5m czy przy tym mniejszym daszku (5m) też stosować dachówki wentylacyjne ?

Andrzej Wilhelmi
13-09-2016, 17:23
Należy nadbić pierwszą łatę lub zastosować kratkę z grzebieniem tak aby pierwszy rząd dachówek tworzył z pozostałymi jedną płaszczyznę. Kąt nachylenia połaci nie ma tu nic do rzeczy. Dachówki nie muszą a nawet nie powinny ciasno przylegać do ściany. Radziłbym zastosować tam pół szerokości taśmy kalenicowej i dopiero ją przykryć obróbką blacharską. Nie zaszkodzi na mniejszym daszku zastosować dachówki wentylacyjne. Pozdrawiam.

m@rio
20-09-2016, 09:57
Witam
Potrzebuję fotkę/opis jak wykonać obróbkę blacharską boczną i frontową lukarny ocieplonej styropianem.
Z tym, że obróbka boczna ma być pod dachówkę a nie nad nią. Frontowej się chyba nie da.
Dach kryty dachówką.

Innymi słowy tak jak są np. obróbki kominów z dachami krytymi dachówką.
Są obróbki dolne komina wywinięte na dachówkę jak i są pod dachówkę.
I mnie interesuje taka wersja obróbki lukarny pod dachówkę .Boki obróbek pod dachówkę to wiem jak ale jak przejść z nich od przodu/frontu lukarny.

Mile widziana fotka.


Te boczne obróbki biegną cały czas od dachówką aż do okapu. Pozdrawiam.

Dziękuję Panie Andrzeju za podpowiedź odnośnie tych bocznych obróbek. Cenna uwaga, że blacha idzie do samego okapu.

Tak się skalda, że oprócz bocznej obróbki mam też nie wiem jak to nazwać - czołową. Czyli połać dachu nijako wchodzi w lukarnę od frontu/okapu a nie idzie równo do dołu po bocznej ściance lukarny. Ze trzy dachówki przylegają do lukarny od frontu w tym szczytowa. Są one cięte. Przydało by się je osłonic jakąś obróbką. Coś ala jak na kominie od strony dolnej z tym, że obróbka nie pod dachówką tylko nad. Z tymi wycięciami na falę dachówki.

367945
367946
367952
367953
O ile wiem jak połączyć boczną obróbkę lukarny z jej z czołową (jak na kominie) to nurtuje mnie jak brzeg tej czołowej obróbki umocować z drugiej strony. Tam gdzie jest dachówka szczytowa i obróbka boczna dachu pod szczytową. Nie sądzę aby z tamtej strony trzymało się to tylko na wcinkę w styropian ocieplenia. Mówię cały czas o obróbce czołowej nad dachówką.

Chodzi o to aby zamaskować końcówki ciętych dachówek stykających się ze ścianą frontową lukarny. Coś jak na fotce z kominem, którą wkleiłem od jego fronu/dołu. Większość ludzi albo dokłada ucięte dachówki na żywca bez żadnych obróbek albo robi tą frontową pod dachówkę. Ale to nie estetycznie wygląda.

focus4e
04-10-2016, 08:55
Witam!
Mam przeciek na dachu z dachówki betonowej - dach jest dwuspadowy, dom szeregowy.
Pod dachówką jest membrana, po której spływa woda i dostaje się do wewnątrz. Niestety, przeciek jest w miejscu, gdzie zamontowany jest kolektory słoneczny. Od wewnątrz nie ma bezpośredniego dostępu do miejsca przecieku, bo jest membrana.
Moje pytanie brzmi: czy należy zdemontować kolektor i naprawić przeciek od zewnątrz, czy też jednak można wykonać taką naprawę od wewnątrz?

Andrzej Wilhelmi
05-10-2016, 07:08
Trudno odpowiedzieć na to pytanie bez ustalenia przyczyny przecieku. Są dwie kwestie: jedna to miejsce, w którym woda dostaje się pod pokrycie a druga to miejsce, z którego wycieka z krycia wstępnego. W przypadku gdy uszkodzenie pokrycia jest pod kolektorem jego demontaż jest konieczny. Z całą pewnością jest jakaś wada w wykonaniu krycia wstępnego bo to ono musi gwarantować szczelność dachu. Tu można pokusić się o naprawę od wewnątrz. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
05-10-2016, 07:22
"m@rio" są dwie możliwości. Jedna to wpuścić dachówkę pod elewację i tynkować do dachówki, druga to zastosować taśmę ołowianą lub aluminiową schodzącą z elewacji na dachówkę zamkniętą od góry obróbka szlicową. Pierwsze rozwiązanie stwarza problem w przypadku konieczności wymiany uszkodzonej dachówki. Osobna kwestią w Twoim przypadku jest niesymetryczność dachu w stosunku do balkonu. Radziłbym zrezygnować z dachówek skrajnych i za mknąć szczyty obróbkami blacharskimi. Pozwoli to na symetryczne usytuowanie tych krótkich szczytów i nie będzie problemów z balustradą. Pozdrawiam.

Dagu
08-10-2016, 08:11
Przepraszam jeśli zaśmiecam, ale nie znalazłam odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie.
Mam dach z deskowaniem, papą i dachówką ceramiczną. Jest zrobiona wentylacja w kalenicy i jest przewidziany wlot wentylacji pod okapem.
Dach jest dwuspadowy. Mam wątpliwości jak szczelnie należy wykończyć styropian przyklejony na górze ścian szczytowych. Czy tam również należy zostawić szczelinę wentylacyjną między deskami a styropianem - 2-3 cm. Na budowie pojawiły się rady żeby wypiankować.

Andrzej Wilhelmi
09-10-2016, 17:24
Na szczytach szczelina nie jest potrzebna. Można uszczelnić pianką. Ważne aby ten styropian z elewacji został szczelnie połączony z izolacją cieplną leżącą na ścianie szczytowej, Pozdrawiam.

Dagu
10-10-2016, 01:28
Serdecznie dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
17-11-2016, 21:36
Mam jeszcze wolne terminy w przyszłym roku. Jak masz do wykonania ciekawy dach zapraszam.
Pozdrawiam odwiedzających ten wątek:bye:.

Pistolero
28-11-2016, 22:36
Panie Andrzeju

Zwracam się z uprzejmą prośbą o rzut okiem i wycenę dachu płaskiego.
Dokumentację przesłałem na adres @.

Inwestycja w Łodzi.

Z góry serdecznie dziękuję.

valdiiaga
05-12-2016, 08:28
Witam! Czy to normalne aby komin był tak oklejony silikonem? Wczoraj zauważyłem na mim przeciek na poddasze.Dach pokryty blachodachówką od dwóch tygodni i zonk. Cieknie chyba jeszcze bardziej jak była sama papa i deski.. Fotka mało precyzyjna, wiem. Ktoś się wypowie w temacie? Może widać coś gołym okiem na co powinienem zwrócić uwagę?375051

Andrzej Wilhelmi
05-12-2016, 21:18
Jest wykonana wcinka w komin uszczelniona jakąś masą. To czy jest to estetyczne czy nie to sprawa drugorzędna. Połączenie powinno być szczelne i wygląda, że jest. Komin jest wykonany z cegły klinkierowej na "cofniętą" fugę. Na kominie nie widzę czapy. Z jakiej cegły jest wykonany komin? Pozdrawiam.

valdiiaga
06-12-2016, 06:12
Panie Andrzeju, dzięki za odpowiedź. Komin systemowy z wkładem ceramicznym, Góra obłożona cegłą klinkierową "dziurawką". Rozmawiałem z dekarzami, którzy montowali to i twierdzą, że silikon trefny i wszedł w reakcję i niby nie klei jak potrzeba. Podobno jak dekarze już uszczelniali to mówili, że może być problem. Mówią, że reklamowali silikon ( tylko co to da w moim przypadku) . Dekarz myśli aby posmarować to jeszcze jakimś silikonem brązowym. Mam przy okazji pytanie o czapę: czy nie wystarczy taka jak jest z cegły? Może przy okazji wizyty dekarzy umówić się i dorobić szerszą z blachy? Może bardziej wciąć się w komin ( coś ala wydra ) - znalazłem to na necie. Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz - czy nie jest za nisko ta obróbka komina? Myślałem jeszcze o jakiejś taśmie do uszczelniania pod tą opaskę. Ma Pan może jakieś sugestie ? Co ciekawe woda kapie przy kominach bardziej jak była sama papa na dachu. Aż boję się zobaczyć co tam jest pod spodem i nie chcę strzelać, ale pewnie papa nie jest wywinięta i przyklejona do komina. Myśli Pan, że dekarze poradzą sobie z poprawką bo widzę u mich w rozmowie mniejszy entuzjazm jak przed robotą? Przy okazji pytanie czy może Wy zajmujecie się takimi przypadkami i jesteście w stanie to wyleczyć :) ? Wolałbym zlecić to komuś kto ma pojęcie.Pozdrawiam!

Andrzej Wilhelmi
06-12-2016, 23:26
Problem może być w cegle. Cegła dziurawka nie nadaje się na obmurowanie komina a do tego ta cofnięta fuga. Najprawdopodobniej przeciek to wina cegły. konieczne będzie zafugowanie spoin dobrą fugą do klinkieru. Może się okazać, że konieczne będzie zaimpregnowanie tej fugi. Blaszana czapa na kominie w tym przypadku jest obowiązkowa. Pozdrawiam.

valdiiaga
07-12-2016, 07:04
Dziękuję raz jeszcze za odpowiedź. Za Pana namową zlecę wykonanie tej czapy z blachy. Zastanawiam się jeszcze nad tym przeciekiem i myślę o tych fugach, tylko że woda leci nie do środka komina a po jego zewnętrznej ścianie, i dostaje się miedzy podstawę komina a deskowanie, to chyba nieszczelność fug wyeliminuję. Załączam zdjęcie jednego z kominów od środka.
Tak teraz myślę, że z tą czapą może być dobry pomył ponieważ ograniczy spływanie wody bezpośrednio po ścianach komina ( oczywiście jak dekarz ją dobrze wyprofiluje ). Czy na takiej czapie robi się rynienki aby woda spływała w określonym kierunku?
Czy taką czapę można dużo wysunąć poza krawędź komina?
Dzięki za info. Pozdrawiam!375283

Andrzej Wilhelmi
07-12-2016, 16:36
Z tego zdjęcia nie można określić jak spływa woda. Ono pokazuje gdzie wypływa. Należy sprawdzić czy zewnętrzna powierzchnia cegieł nad półką jest sucha czy mokra. Czapa wystaje po 2,5~3 cm poza obrys komina. Pozdrawiam.

valdiiaga
09-12-2016, 16:39
Nad półkami zewnętrzna powierzchnia sucha:(
Czy brak czapy kominowej może być powodem?
Wykonawca mówi, że na górze jest po 1 cm betonu i w zasadzie to dekarz powinien obrobić to blachą aby woda nie ciekła bezpośrednio po kominie.
Jeszcze prośbę i pytanie mam do Pana: jak patrzę na te kominy to wygląda, że głęboka fuga jest nad kratką wentylacyjną . Czy tamtędy może dostawać się woda do środka?375482
Tak myślę o tej czapie aby wystawała z każdej strony po jakieś 5 cm....

Andrzej Wilhelmi
09-12-2016, 22:34
Wykonawca nie ma pojęcia o obudowie kominów a do tego nie zna obowiązujących norm. Skoro nad półką cegły są suche to woda dostaje kanalikami wewnątrz cegieł. Dekarz nic więcej nie może zrobić. Napisałem w wątku co należy zrobić. Powtórzę tu jeszcze raz: w związku z niewłaściwym doborem cegieł murarz powinien na swój koszt dokładnie zafugować cały komin dobrą fugą do klinkieru. Dekarz może za odpowiednią opłatą wykonać i zamontować blaszaną czapę na kominie. Czapa ma wystawać na każdą stronę po 2,5~3 cm. Więcej będzie nie ładnie. Bok czapy powinien mieć szerokość 5~6 cm i powinien mieć podgięty kapinos.
Pozdrawiam.

MEROLEK
13-12-2016, 19:17
Wybudowałem dwa identyczne domy w pokryciem blachy na rąbek stojący. Jest to pokrycie dedykowane i sugerowane przez architekta i projektanta tego domu. Efekt jest taki że w domu nie da się mieszkać. Podczas niewielkiego wiatru blacha potężnie hałasuje. I nie jest to hałas tylko praktycznie odgłosy rodem z drugiej wojny światowej. Po konsultacji z dekarzem stwierdził, że jest to naturalne zachowanie blachy na rąbek i nic z tym nie można zrobić. Dzwonię do producenta blachy mówi że to jest naturalne i jest to dołączone w instrukcji blachy. Okazuje się że nie jestem pierwszy który ma z tym problem. Skargi na wadliwe zachowanie się blachy wnoszą kolejni inwestorzy.
Producent blachy przenosi odpowiedzialność na projektanta, który "nie powinien wykorzystywać tego typu pokrycia przy użytkowym poddaszu lub powinien w projekcie zlecić specjalne wygłuszenie pod panele.
Sugeruję, że panele powyżej 30cm nie powinny być stosowane na budynkach mieszkalnych ponieważ powodują falowanie i hałas.
Proszę mi powiedzieć gdzie jest taka informacja w projekcie? Na koniec sugeruje, że pod blachę na rąbek powinny być pełne deskowanie wówczas nie ma takiej możliwości dostania się powietrza pod blachę i nie będzie efektu falowania. Słucham w takim razie waszej opinii. Kto z was zastosował to pokrycie dachowe i czy nie ma z nim problemu. Generalnie blacha na rąbek albo nadaje się na budynki przemysłowe albo tak jak wspomniał technik producenta nie powinna być stosowana szersza niż 30cm.

jarekpolak
13-12-2016, 21:56
blacha na rąbek zawsze dzwoniła i dzwoni nadal, dlatego zaczęto ją zaginać.
Metal zmienia swoją objętość przy różnicy temperatury dlatego nie można zamontować płaskiego metalu w taki sposób, aby był naprężony przy każdej temperaturze.
Blacha faluje, sprężynuje, czy jak to kto zwie i przy dzwoni jak puszka po piwie czy coli, dodatkowo uderzając o łaty, co akurat można w jakimś stopniu wyciszyć przez zastosowanie gąbki wygłuszającej, tzn coś na wzór opaski dylatacyjnej stosowanej przy wylewkach.
Deskowanie w tym przypadku niewiele zmieni, gdyż pod blachą powinien być przepływ powietrza.
patrz na zdj paski "wygłuszające"
375809

valdiiaga
Okucie wpuszczone i zaklejone do komina a blachy zawinięte na połać są przykręcone do blachodachówki? Czy mnie oczy mylą? Dach pracuje i będzie wyrywał ten sylikon a Ty będziesz miał przeciek co kilka lat bez względu na głębokość fugi oraz rodzaj cegły.

Andrzej Wilhelmi
14-12-2016, 00:53
... Kto z was zastosował to pokrycie dachowe i czy nie ma z nim problemu...
Nie ma z tym pokryciem większych problemów ale jest kilka kwestii wartych omówienia.
"Klik" jest trochę tandetną imitacją blachy do krycia na rąbek. Blacha do krycia na rąbek ma inna strukturę, jest materiałem miękkim, bardziej plastycznym stąd i cichszym. Natomiast "klik" z racji zatrzaskowego zamka jest materiałem sprężystym do tego zupełnie inaczej mocowanym. Panele do krycia na rąbek są mocowane specjalnymi hawtrami umożliwiającymi wzdłużne przesuwanie się blachy. W "kliku" mocowanie jest bezpośrednie w szlicowych otworach. Tu bardzo istotne jest odpowiednie umiejscowienie wkręta mocującego i dokręcenie go z odpowiednim naprężeniem. Kolejna sprawa to odpowiedni montaż samego panela. Ja montuję je z naprężeniem poprzecznym, czyli nie swobodnie a naciągam likwidując luz. Daje to na szerokości 10~12m od 6 do nawet 10 cm. Kolejna sprawa to podłoże i tu dwie możliwości. Jedna to pełne deskowanie i folia z oplotem tzw. "makaron" czyli tak jak w tradycyjnym rąbku. Druga to montaż na łatach lub ażurowym deskowaniu. Sugerowany rozstaw łat to 20 cm, maksymalnie 25 cm. Tak jak napisał Jarek łaty można wygłuszyć paskami gąbki najlepiej na całej długości. Kolejna sprawa to montaż tego pokrycia jest dedykowany na ocieplenie nakrokwiowe. Tu wytłumienie jest dość skuteczne. Następna rzecz to poprawnie wykonana wentylacja połaci umożliwiająca "chłodzenie" pokrycia. Amator tego rodzaju pokryć musi mieć jednak świadomość, że blacha może falować bo to normalna jej natura. Jasno z tego wynika, że jeżeli koszt montażu "klika" będzie podobny do kosztu montażu blachodachówki to problemów możemy być pewni. W załączeniu kilka zdjęć z moich realizacji "klikiem" na izolacji nakrokwiowej.

valdiiaga
14-12-2016, 06:42
valdiiaga
Okucie wpuszczone i zaklejone do komina a blachy zawinięte na połać są przykręcone do blachodachówki? Czy mnie oczy mylą? Dach pracuje i będzie wyrywał ten sylikon a Ty będziesz miał przeciek co kilka lat bez względu na głębokość fugi oraz rodzaj cegły.[/QUOTE]

Dziękuję za cenną uwagę. Czy p.Andrzej może to potwierdzić? Jak patrzę po większości dachów to tak montują ....

Andrzej Wilhelmi
14-12-2016, 19:12
Zasady montażu wszelkich obróbek w tym komina też są następujące: zawsze dwie! Jedna mocowana do pokrycia dachowego i druga nachodząca na nią mocowana do komina, ściany itp. Tak wykonana obróbka jest odporna na skutki pracy więźby i przy poprawnym montażu gwarantuje 100% szczelności. Natomiast wykonanie obróbki z jednego kawałka może w perspektywie czasu spowodować oderwanie tej obróbki od ściany lub od pokrycia co może skutkować przeciekiem. W Twoim przypadku bardzo solidnie wykonana obróbka ale niestety z jednego kawałka. Pozdrawiam.

valdiiaga
15-12-2016, 07:08
Dziękuje Panie Andrzeju, ma Pan rację, ale akurat w moim przypadku obróbka nie jest z jednego kawałka ( są przód tył i dwa boki )
Podsumowując jak tylko się ociepli to:
- dekarze mają coś czarować z uszczelniaczem, który w/g ich się nie przyjął ( mówią, że wydłubią stary i zastosują jakiś brązowy ? )
- zrobię czapę z blachy wystającą nieco dokoła komina i z kampinosem dokładnie jak Pan radzi.
Jeśli to nie przyniesie efektu , wtedy:
- zafuguję komin na lico z cegłami
A jak wszystko da w łeb to zabuduję kominy blachą ( wcześniej wieszając za przyrodzenie gościa, który murował mi kominy )

ps: teraz żałuję, że nie trafiłem wcześniej na Pana, dziękuję za cenne rady i wskazówki, pozdrawiam!

Andrzej Wilhelmi
15-12-2016, 13:30
To normalne, że obróbka komina składa się z czterech elementów ale powinny to być podwójne elementy czyli cztery mocowane do dachu i cztery mocowane do komina. W załączeniu zdjęcie z jednej z moich realizacji obrazujące ta zasadę. Pozdrawiam.

valdiiaga
18-12-2016, 19:30
To normalne, że obróbka komina składa się z czterech elementów ale powinny to być podwójne elementy czyli cztery mocowane do dachu i cztery mocowane do komina. W załączeniu zdjęcie z jednej z moich realizacji obrazujące ta zasadę. Pozdrawiam.

Panie Andrzeju, z czego te czapy kominowe? To Wasza robota?

Andrzej Wilhelmi
18-12-2016, 21:21
Załączam zdjęcia wyłącznie z moich realizacji. Na załączonym zdjęciu czapy i wszystkie obróbki były z blachy miedzianej. Pozdrawiam.

Św.Mikołaj
18-12-2016, 21:59
To normalne, że obróbka komina składa się z czterech elementów ale powinny to być podwójne elementy czyli cztery mocowane do dachu i cztery mocowane do komina. W załączeniu zdjęcie z jednej z moich realizacji obrazujące ta zasadę. Pozdrawiam.
Panie Andrzeju ta obróbka komina i czapkja przydala by sie w innym kolorze - czarny mat bylby efektywniejszy :-) :-)
Pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
18-12-2016, 22:17
Nie bardzo rozumiem Twoją sugestię skoro wszystkie rynny i obróbki są miedziane. Jest to najlepszy materiał i do tego dachu idealnie pasuje. Natomiast nigdy nie dyskutuję z inwestorami o kolorach bo to rzecz gustu i sugestie projektanta. ja co najwyżej mogę wypowiedzieć swoje zdanie. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
23-12-2016, 21:52
Odwiedzającym ten wątek życzę
pogodnych, pełnych magii i ciepła rodzinnego Świąt Bożego Narodzenia
pozdrawiam świątecznie.

valdiiaga
27-12-2016, 06:23
Wszystkiego dobrego po Świętach.
Wracając do moich zacieków dziś mogę śmiało stwierdzić, że przeciekają kominy :( Obróbka poprawiona, czapy zrobione.
Poprosiłem człowieka, który zna się na temacie lepiej niż ja i w trakcie deszczu pokazał mi jak woda przy podstawie wychodzi fugami.
Co najgorsze fachowiec potwierdza, że nawet po fugowaniu komin z dziurawki i tak będzie z czasem zaciekał.
Ekspert zaproponował aby kominy : rozebrać, bądź otynkować, albo szczelnie 376734obrobić blachą.
Panie Andrzeju czy Wasza firma ( widzę, że daleko nie macie do mnie ) zajmuje się obróbką całych kominów blachą?
Czy jest szansa aby zamówić u Was taką usługę?

Andrzej Wilhelmi
27-12-2016, 20:23
Oczywiście jest taka szansa. Ten komin można obłożyć płytka włóknocementową, okleić styropianem i otynkować lub nakleić płytki imitujące cegły albo okuć blachą. Szczegóły możemy omówić drogą e-mail. W załączeniu zdjęcia z moich realizacji obrazujące różne elewacje kominów. Pozdrawiam.

valdiiaga
29-12-2016, 07:13
Dziękuję za info, Kominy na Pana fotkach wyglądają ciekawie.
Na tą chwilę wykonawca kominów zobowiązał się do "naprawy" na swój koszt.
Trzeba wierzyć w ludzi........, zobaczymy co on tam naprawi.

Andrzej Wilhelmi
04-02-2017, 01:00
Miło mi poinformować o wyróżnieniu jakie otrzymała moja firma na portalu OFERTEO

Andrzej Wilhelmi
07-02-2017, 21:59
Mam jeszcze wolny termin na jesieni. Podejmę się realizacji ciekawego dachu. Zapraszam

valdiiaga
13-02-2017, 06:46
381473Panie Andrzeju, czy oprócz komina na zdjęciu robiliście tez ten dach?

Andrzej Wilhelmi
13-02-2017, 20:52
Nie. Bardzo sporadycznie kryję blachodachówką. Tu sprawa wyglądała tak: dzieci inwestorki, której wykonywałem dach kupiły dom. Po pewnym czasie wystąpiły przecieki przy kominie i na ścianie wynikające z kilku błędów wykonawczych. Nie chciałem robić tej naprawy ale na usilną prośbę mojej inwestorki dokonałem poprawek i rozbudowy komina wraz z pokryciem go płytką włóknocementową. Problemy ustały. Z tego co wiem dom został sprzedany. Pozdrawiam.

kamilcioo
17-03-2017, 14:40
Witam Panie Andrzeju :)
Mogę prosić o poradę? Przede mną remont dachu na którym znajduje się obecnie dachówka oraz deskowanie na zakładkę. Zmieniając dachówkę zrywać deski robione na zakładkę (stan dobry) i położyć nowe i na to papa, czy zostawić deski i nabić tylko nowe łaty. Poddasze mam użytkowe, jeszcze nie ocieplone (ocieplenie w niedalekiej przyszłości)
pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
18-03-2017, 12:50
Zerwać deski i nabić je ponownie ale już bez zakładki, papa kontrłaty i łaty. Pozdrawiam.

kamilcioo
20-03-2017, 10:59
Panie Andrzeju, jeszcze jedno pytanie. Jakiej grubości deski stosować. W tej chwili mam 18mm, zerwać je i dać grubsze? Czy 22mm wystarczą czy dać lepiej 25mm?
Pozdrawiam

mrTomo
20-03-2017, 16:32
Tak jak napisałaś jest bardzo dobrze! Żadnej folii paroprzepuszczalnej nad wełną nie potrzeba. Pozdrawiam.

Witam,
Panie Andrzeju w poście #118 odradza Pan stosowanie folii (wysoko) paroprzepuszczalnej nad wełna pod pełnym deskowaniem z papą.
Czy mogę zapytać dlaczego? Nie ukrywam, że jest to pewien dodatkowy wydatek, ale czy naprawdę ta folia nie jest tego warta?
Trochę się teraz zastanawiam, bo tak miałem zamiar robić (w skrócie):

1. Na krokwie nabić folię wysoko paroprzepuszczalną lub wiatroizolację (coś, co nie wpuści wody do wełny a wypuści i parę)
2. Nabić kontrłaty 30mm
3. Na to deskowanie - deski 25mm
4. Na deski papa podkładowa
5. Na papę gont

Pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
20-03-2017, 20:04
Cały czas o tym piszę i tak radzę. Oczywiście taką folię można w tym miejscu zastosować tylko po co? Skąd weźmie się woda pod papą i gontem? Pozdrawiam.

mrTomo
20-03-2017, 20:43
Cały czas o tym piszę i tak radzę. Oczywiście taką folię można w tym miejscu zastosować tylko po co? Skąd weźmie się woda pod papą i gontem? Pozdrawiam.

Może wykraplać się przy szybkich zmianach temperatur poszycia?
Np. gdy dach się porządnie nagrzeje i nastąpi gwałtowne ochłodzenie (burza, deszcz, grad) ??
To co się wykropli będzie skapywać w watę.
Być może niczym to nie skutkuje.
Widział Pan na pewno wiele rozbieranych dachów i wie jak wygląda to
w środku. Ja nie.

Sam Pan zresztą pisał (staram się czytać wątek od początku, ale przebrnąłem przez 1/3)
żeby nie przebijać gwoździami poszycia, bo będzie się z nich kapać.

Widziałem w którymś poradniku tak wykonane poszycie dachu.
Wolę się upewnić - nawet jeśli piszę dyrdymały i wychodzę na ignoranta - dlatego pytam w tym miejscu.

Dziękuję za odpowiedź.

Andrzej Wilhelmi
20-03-2017, 21:02
Nie można zakładać, że wentylacja połaci będzie źle wykonana bo przyjmując takie założenie wszystko w Twoim domu może być źle wykonane. Kondensacja pary wodnej następuje w warstwie izolacji cieplnej (w wełnie) i są to normalne cykle. Przy poprawnie wykonanej wentylacji oraz poprawnie zamontowanej paroizolacji nic złego się nie stanie. Pozdrawiam.

mrTomo
20-03-2017, 21:09
Dziękuję.
Pozdrawiam.
I czytam dalej :)

mrTomo
25-03-2017, 15:41
Panie Andrzeju. Zaczynam coraz intensywniej myśleć o płytach OSB zamiast desek.
Czy na dach o kącie 45st wystarczy płyta OSB 18mm czy koniecznie 22mm?
Pokryciem docelowym ma być gont.
Rozstaw krokwi co 88cm, co 91cm, kilka co 100cm.

Czy wystarczy OSB3, czy potrzebna OSB4?
Może MFP?

Czy na etapie przykręcania płyt trzeba je zabezpieczać przed deszczem?
Pozdrawiam

PS
Znalazłem w instrukcji Krono sugerowaną grubość przy rozstawie 1000; 18mm.
Mój dekarz powiedział, że strach po tym chodzić...

Tych łączników H, stosuje się 4 na płytę?
Czy jeśli połączenia płyt wypadają niekorzystnie, np w 3/4 odległości pomiędzy krokwiami, wystarczy skręcić pod spodem deskę czy łączenia wykonuje się w inny sposób?
Pozdrawiam

PS2
W innej instrukcji zalecają 22mm.
Zwariować można.

mrTomo
26-03-2017, 13:18
Panie Andrzeju jeszcze trzy pytania:
1. Długość mojej krokwi 6,4m
Obliczyłem, że wyjdzie mi 5 płyt OSB i zostanie mi do kalenicy jakieś 14cm a ma zostać 5cm.
Co z tym począć? Ostatni pas płyt OSB dawać pionowo i docinać na wymiar?
(To jednak byłby za duży odpad. Chyba prościej zamówić kilka desek 18mm i 10cm szerokie i dać przy kalenicy pas z desek?)

2. Przyglądałem się wywietrznikom okapowym.
Znalazłem takie 1m ale i rolowane 6m. Może Pan polecić jakiś sprawdzony rodzaj wywietrznika?

3.Czy obróbkę komina lepiej wykonać z blachy czy z papy?
Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
26-03-2017, 14:46
Wszystkie te kwestie należy rozstrzygnąć z wykonawcą bo to wykonawca zrobi tak jak uważa za stosowne. Minimalna grubość płyty to 18 mm ale lepsza będzie 22 mm i nie chodzi tu o wytrzymałość płyty ale o mocowanie gontu. OSB 3 wystarczy. Płyty są woskowane niezabezpieczone pozostają tylko krawędzie. Stosując podkład systemowy zalecany przez producenta gontu unika się problemu pęcznienia płyt przy krawędziach. Po 2 łączniki "H" w każde pole pomiędzy krokwiami. Lepiej tą deskę grubości zastosowanej płyty OSB zastosować przy okapie bo będzie podparta deską okapową. Chyba chodzi o wywietrznik kalenicowy taki jaki zasugeruję Twój dekarz. Obróbka komina oczywiście blachą. Pozdrawiam.

mrTomo
26-03-2017, 15:59
Chodziło oczywiście o wywietrznik kalenicowy.
Dziękuję, wątpliwości rozwiane.
Oprócz jednej - te łączniki H również przy krótszej krawędzi płyty, jeśli nie zejdą się na krokwi.
Dobrze to rozumiem?
Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
26-03-2017, 18:34
Nie. Połączenia płyt prostopadłe do okapu łączę paskami (odpadami) płyt OSB. Pozdrawiam.

mrTomo
26-03-2017, 19:39
Właśnie o to mi chodziło.
Co do krawędzi tych płyt OSB, dopóki są na placu, na jednej kupie, można by je czymś zaimpregnować.
To chwila roboty, przelecieć jakimś drewnochronem ??


Jeszcze jedno, mam dylemat jak rozwiązać system rynnowy.
Czy przy budynku w literę L , w miejscu gdzie schodzą się dachy (kosz)

Jestem w stanie uchwycić to jedną rurą spadkową i czy lepiej dać haki do deski czołowej czy do okapowej (do krokwi?)?
Dach ma 45st.

385163

W miejscu gdzie kosz znajdują się schody do budynku.
Jak zrobić to dobrze, żeby nie chlapało nie przelewał rynny w narożniku)
Pozdrawiam i dziękuję za cenne uwagi i cierpliwość (piszę tutaj, bo rzadko zagląda Pan na drugie forum :D)

Andrzej & Grażyna
04-04-2017, 13:37
Należy nadbić pierwszą łatę lub zastosować kratkę z grzebieniem tak aby pierwszy rząd dachówek tworzył z pozostałymi jedną płaszczyznę. Kąt nachylenia połaci nie ma tu nic do rzeczy. Dachówki nie muszą a nawet nie powinny ciasno przylegać do ściany. Radziłbym zastosować tam pół szerokości taśmy kalenicowej i dopiero ją przykryć obróbką blacharską. Nie zaszkodzi na mniejszym daszku zastosować dachówki wentylacyjne. Pozdrawiam.

Witam Panie Andrzeju jakiś czas temu doradzał Pan w jaki sposób właściwie zakończyć połać dachową garażu przylegającą do ściany szczytowej, wreszcie pogoda pozwala aby dokończyć ten dach więc mam jeszcze jedno pytanie jak powinna być zamocowana obróbka blacharska i taśma kalenicowa do ściany szczytowej na której jest przyklejony styropian 15 cm?

Andrzej Wilhelmi
04-04-2017, 22:06
Taśmę (najlepiej aluminiową) tniemy po długości na pół. Firmowy brzeg z klejem butylowym odpowiednio formujemy i przyklejamy do dachówki. Drugi cięty brzeg wykładamy na ścianę łącząc ją ze ścianą paskiem kleju butylowego. Nad taśmą nacinamy w elewacji (w styropianie) szlic na głębokość 20 mm najlepiej szlifierką z tarczą diamentową. W ten szlic najlepiej wprowadzić bezbarwny klej-uszczelniacz dekarski (np. Colozinc), wcisnąć odpowiednio ukształtowaną obróbkę blacharską i uzupełnić klej. Na koniec wygładzić klej zwilżonym palcem. Mocowanie mechaniczne zbyteczne. Pozdrawiam.

Andrzej & Grażyna
05-04-2017, 10:17
Dziękuję za precyzyjną odpowiedź, czy ta wierzchnia obróbka blacharska powinna wyglądać np. tak385853 czyli profilować falę jaką tworzy dachówka czy jest to zbędne Pana zdaniem?

Andrzej Wilhelmi
05-04-2017, 12:36
Zbędne. Po to jest taśma pod obróbką aby zapobiec nawiewaniu śniegu. Pozdrawiam.

mrTomo
08-04-2017, 12:33
Panie Andrzeju,
mój przyszły wykonawca upiera się, żeby po zdjęciu blachy przymocować płytę OSB do łat.
Wg. niego tak będzie lepiej, ze względu na łączenia a wentylacja i tak będzie działać, bo pod łatami są kontrłaty i będzie przestrzeń.
Czy takie wykonanie jest do przyjęcia czy upierać się aby zdemontował łaty?
Przejrzałem wiele wykonań (w internecie) i nie znalazłem takiego rozwiązania.

Andrzej Wilhelmi
09-04-2017, 21:48
Można tak zrobić o ile łaty są w dobrym stanie, są stabilnie mocowane i mają przekrój 6x4 lub 5x5. Wówczas płyty mocujemy wkrętami. Plusy tego rozwiązania to nie usuwamy łat i nie mamy odpadów na płytach. Pozdrawiam.

mrTomo
10-04-2017, 07:12
Dziękuję za odpowiedź
Czy w związku z powyższym (tj. przykręceniem płyt do łat) mogę użyć cieńszej płyty? (np. 18mm)
Do mocowania gontów będę używał wkrętów podkładkowych

Jaki minimalny odstęp wełny od łat powinienem zachować?

Andrzej Wilhelmi
13-04-2017, 01:04
Pierwsze słyszę żeby gonty bitumiczne montować wkrętami choć oczywiście można wkrętarką za sprzęgłem. Pewnie sam będziesz krył dach? Odstęp welny tak jak przy pełnym deskowaniu minimum 2 cm. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
15-04-2017, 12:50
Odwiedzającym ten wątek życzę pogodnych, pełnych ciepła rodzinnego
Świąt Wielkanocnych.
Pozdrawiam świątecznie.

mrTomo
16-04-2017, 20:40
Wesołych!

mrTomo
17-04-2017, 11:04
Witam,
Pani Andrzeju jeszcze pytanie dt. mocowania uchwytów szczytowych do mocowania instalacji odgromowej.
W jaki sposób mocowane są te uchwyty w przypadku wywietrzników kalenicowych.
Przykręcane do tych plastikowych elementów czy poniżej, do płyty?
Przypomnę, poszycie gontowe.
Bo jeśli zdecyduję się na zamontowanie instalacji odgromowej, wyobrażam to sobie tak, że uchwyty będą w całej kalenicy, natomiast do zejścia z dachu
wykorzystałbym obróbkę blacharską krawędzi (żeby nie kręcić uchwytów do gontu)
Pozdrawiam świątecznie

Andrzej Wilhelmi
17-04-2017, 13:04
Na kalenicę potrzebny będzie specjalny uchwyt albo pojedynczy płaskownik kręcony poniżej ale wystający nad kalenicę. Natomiast sprowadzenie drutu przy szczycie jest bezproblemowe. Wsporniki należy montować w trakcie krycia gontem i stopkę nakrywać kolejnym paskiem gontu.Pozdrawiam.

kemot_p
19-04-2017, 07:15
Panie Adrzeju, czy skosy betonowe można ocieplać pianką natryskową? Szef ekipy murarzy, z którym rozmawiałem o żelbetowym stropie nad poddaszem zasugerował takie rozwiazanie. W jaki sposób można zabezpieczyć tą piankę przed ptakami, gryzoniami? Jaka izolacja pomiedzy pianę a blachę - folia a może papa?
Pozdrawiam!

Andrzej Wilhelmi
19-04-2017, 09:33
Można. Powinna być to pianka komorowozamknięta. Powinna się skończyć ~3 cm poniżej krokwi. Pozostaje tylko kwestia jak ją wyrównać i zaciągnąć klejem. Ja stosuję na betonowe skosy styropian. Krycie wstępne zdecydowanie papą na deskowaniu lub płycie OSB. Pozdrawiam.

mrTomo
24-04-2017, 20:27
Panie Andrzeju, a co by mi Pan doradził aby dać w koszu otwartym.
Wywijać gonty, dać papę koszową czy blachę pod kolor gontu?
Co Pan stosuje najczęściej?
Pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
24-04-2017, 20:43
W koszu na deskowaniu lub OSB zawsze montuję blachę koszową wykonaną z blachy stalowej ocynkowanej. Wykonuje kosze jednostronnie cięte czyli gont z jednej połaci wykłada się na koszu (na blasze koszowej) i przechodzi na drugą połać. Natomiast gont z tej drugiej połaci dochodzi do linii kosza (jest cięty około 1 cm nad linią kosza i podklejany masą bitumiczna na zimno. Ostatni gwóźdź jest bity nie bliżej niż 15 cm od linii kosza. W obrębie kosza wykłada się całe listki. Nie łączy się listków w obrębie kosza. Pozdrawiam.

mrTomo
24-04-2017, 21:12
Rozumiem. dziękuję

mrTomo
24-04-2017, 21:16
Czy w związku z tym wystarczy jak kupię 3-4% gontu więcej niż wynika z pow. dachu?

Andrzej Wilhelmi
24-04-2017, 21:29
Nie wiem. Mnie to nie interesuje. Zawsze mam możliwość oddania całych paczek. Lepiej zamówić mniej i dobrać. Pozdrawiam.

mrTomo
05-05-2017, 17:49
Panie Andrzeju, to już ostanie pytania ale nie mniej ważne od pozostałych, bo diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach.
Jak w praktyce jest z zużyciem gwoździ i uszczelniaczy.
Czy da się to jakoś przeliczyć np. na 100m2 ?
Np. jak gęsto trzeba przybijać papę podkładową jeśli będzie na niej gont i tych gwoździ w całym dachy będzie od groma? :D
No i jak długie te gwoździe? Do gontu 5,4mm grubego i płyty 18mm + 1,5mm papy zastosować 30mm?
Do papy natomiast 25mm? Też skrętne?
Może lepiej taką papę jak mida roof fix (1,5mm grubości) przymocować jakimiś zszywkami?
Czy lepiej kupić uszczelniacz w wiaderku czy w w tubce?
Pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
05-05-2017, 21:30
Ja stosuję płytę OSB minimum 22 mm więc papiaki minimum 30mm. Nie zastanawiam się ile gwoździ na 1 m2. Stosuje tyle ile potrzeba. Używam gwoździarki. Kupuję gwoździe hurtowo. Papę pod gonty można mocować byle czym bo będzie przybita papiakami od gontów. Bitumiczny uszczelniacz dekarski lepiej w galonach (wiaderkach) o taniej. Natomiast kilka kartuszy (tub) potrzeba bo czasami wygodniej w stosowaniu. Ja kupuję w hobokach (wiadrach) 18 kg. Pozdrawiam.

Reaven44
09-05-2017, 11:00
Szanowny Panie Andrzeju,
będę deskował dach dwuspadowy o kącie 38 stopni, jako krycie wstępne zastosuje papę sbs termo, mam pytanie odnośnie mocowania papy do pasa nadrynnowego, bo jeżeli chodzi o zakłady poziome, to papiaki bez podkładek i zgrzewanie, a jak to zrobić poprawnie w pasie nadrynnowym? (lepik na zimno) ?

Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
09-05-2017, 17:06
Pas nadrynnowy przesmarować masą bitumiczną (lepik na zimno lub inny podobny materiał) natomiast papę podgrzać palnikiem topiąc folie ochronną i docisnąć do przesmarowanego pasa. Pozdrawiam.

Andrzej & Grażyna
14-06-2017, 12:45
Taśmę (najlepiej aluminiową) tniemy po długości na pół. Firmowy brzeg z klejem butylowym odpowiednio formujemy i przyklejamy do dachówki. Drugi cięty brzeg wykładamy na ścianę łącząc ją ze ścianą paskiem kleju butylowego. Nad taśmą nacinamy w elewacji (w styropianie) szlic na głębokość 20 mm najlepiej szlifierką z tarczą diamentową. W ten szlic najlepiej wprowadzić bezbarwny klej-uszczelniacz dekarski (np. Colozinc), wcisnąć odpowiednio ukształtowaną obróbkę blacharską i uzupełnić klej. Na koniec wygładzić klej zwilżonym palcem. Mocowanie mechaniczne zbyteczne. Pozdrawiam.

Panie Andrzeju dach już wykonany, zostało wykonanie obróbki i zastanawiam się czy taśma aluminiowa do przyklejania może być z otworami tzw. kalenicowa, to dodatkowo poprawiło by wentylację , a obróbka blacharska była by tak uformowana aby przykryć cały obszar z taśmą.

Andrzej Wilhelmi
27-07-2017, 07:43
Tak też może być. Pozdrawiam.

tommies
24-08-2017, 11:50
Poszukując rozwiązań do swojej budowy, wertując informacje od producentów, a także nieocenione fora budowlane, w tym ten ciekawy wątek doszedłem do pewnego rozwiązania, ale prosił bym o ocenę czy ta koncepcja jest dobra.
Założenia – dach kopertowy, nachylenie połaci 18 stopni, poddasze nieużytkowe. Z uwagi na zapisy w WZ ważną sprawę stanowi wysokość budynku – jest na styk z zapisami.

Wydumałem tak, że konstrukcja dachu z prefabrykowanych wiązarów opartych bezpośrednio na wieńcu. Dolny wiązar jest jednocześnie konstrukcją stropu dla piętra.
Na wiązarach pełne deskowanie płytami OSB. Na to przyklejona/przygrzana na całość papa. Na papę mata strukturalna np. AIR-Z firmy RHEINZINK lub podobna . Na to bezpośrednio przykręcane mocowania paneli blachy na rąbek stojący lub klick dobrego producenta.
No i na koniec panele blachy na rąbek/klick.
Z tego co czytałem robi się takie rozwiązania.
Mam jednak kilka wątpliwości.
1. Czy taka mata strukturalna zapewnia wystarczającą wentylację połaci i odprowadzanie skroplin?
Rozumiem, że z uwagi na nieużytkowe poddasze jest ich niewiele, ale jednak trochę jest.
2. Jak rozumiem konstrukcja dachu musi być perfekcyjne zrobiona, gdyż nie ma możliwości korygowania na łatach/kontrłatach? Czy jakoś inaczej da się to korygowac robiąc np podkładki pod uchwyty do blachy?
3. Czy nie ma przecieków skroplin przez wkręty/gwoździe które mocują uchwyty od paneli blachy do OSB. Jakoś to się zabezpiecza?
4. Co o takim pomyśle sądzi nasz mistrz?

telk
02-09-2017, 07:36
Szanowny Panie Andrzeju.
Mam problem ze swoim dachem i prosiłbym o radę i pomoc. Dach kopertowy kryty blachodachówką. Na krokwiach deskowanie niepełne z desek i dalej papa. Dach ma około 20 lat. Parę lat później inwestor( nie ja) docieplił dach i zabudował płytą g-k. Mieszkam w tym domu szósty rok i chciałem wykończyć poddasze( wcześniej nikt tam nie mieszkał).
Okazało się że jeszcze przed naszą wprowadzką pod dachem była kuna. Dostała się do wełny spod blachy, przegryzając papę w tych miejscach, gdzie nie było desek. Zdemontowałem płyty g-k, stelaż i paroizolację. Wełna mineralna była na całą wysokość krokwi ,dociśnięta do deskowania i papy, bez żadnej szczeliny wentylacyjnej. Chcę docieplić poddasze dając 10cm wełny( zdemontowana wełna z racji swojej grubości ale także z powodu kuny nadawała się w większości do utylizacji), między krokwie( wysokość krokwi 14cm) i pod krokwiami dołożyć 15cm.

I tu mam kilka pytań:
1. Jak wykonać szczelinę pomiędzy deskowaniem a wełną?( chodzi mi o wlot i wylot) Od strony okapiu ściana jest wymurowana do desek, mam także zamontowaną podbitkę. Z racji tego że dach jest kopertowy praktycznie nie ma kalenicy.
Dekarze - fachowcy z którymi się kontaktowałem nie rozumieli lub nie chcieli rozumieć mojego problemu braku szczeliny wentylacyjnej między ociepleniem a deskowaniem– żaden się nie pofatygował osobiście( być może byli zbyt zajęci i nie mieli chęci żeby zajmować takim problemem).
Wymyśliłem, żeby w każdym polu między krokwiami, wyciąć papę w pierwszej i ostatniej szczelinie między deskami i zabezpieczyć ją siatką przeciw owadom a także folią wysoko paroprzepuszczalną( na dole odwróconą drugą stroną). Czy to rozwiązanie jest poprawne, czy przepływ powietrza w takiej szczelinie zadziała i jak ze szczelnością?

2. Co zrobić z otworami w papie, które pozostawiła kuna? Nie mogę sobie pozwolić na demontaż
blachodachówki. Chciałbym też szczeliny między deskami zamknąć gdyby w przyszłości kuna wróciła i próbowała dostać się do wełny. Myślałem, aby te szczeliny( szerokości do 8-10cm) uzupełnić przez nałożenie pasków płyty osb i przykręcenie ich za pomocą stalowych kątowników meblowych do boku krokwi. Co Pan o tym sądzi i jeśli to dobry pomysł to jaka grubość płyty osb
byłaby odpowiednia?

3. Nie wiem czy więźba była w ogóle impregnowana – czy impregnacja od wewnątrz tych części do których jest dostęp coś da?

4. Czy ma sens nad pierwszą warstwą wełny rozpięcie membrany pomiędzy krokwiami? Spotkałem się z sprzecznymi opiniami i już nie wiem co jest właściwe.

Poniżej w linkach zamieszczam parę zdjęć.

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Wiesiek

https://www.fotosik.pl/zdjecie/36654f369bc4a26e

https://www.fotosik.pl/zdjecie/cb2664b88c1c843e

Andrzej Wilhelmi
02-09-2017, 14:08
Blachodachówka , łaty i kontrłaty muszą być zdemontowane. Wygodnie byłoby zdemontować starą pape i przebić deski. Nie ma innej możliwości naprawy dachu. Więźbę można zaimpregnować od środka. Pozdrawiam.

telk
04-09-2017, 09:15
Panie Andrzeju dziękuję za odpowiedź. Rozumiem że takie ubytki w papie można uzupełnić tylko z zewnątrz. Problem mam taki, że dopiero w przyszłym roku mógłbym pozwolić sobie na ściągnięcie blachodachówki, a muszę przed zimą ułożyć wełnę( bez niej na poddaszu temperatura jest jak na zewnątrz). Czy mogę teraz zamontować wełnę, a w przyszłym roku dekarz zająłby się naprawą zniszczonej papy z zewnątrz(pokrycie z blachodachówki jest szczelne i nic nie cieknie)? I jak w takim wypadku wyglądałaby sprawa z szczeliną wentylacyjną między deskowaniem a wełną?
Czy dekarz da radę ją wykonać tylko z zewnątrz? Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
04-09-2017, 11:38
Szczelina wentylacyjna pomiędzy izolacją cieplną a deskami musi powstać w trakcie montażu izolacji cieplnej, Natomiast wylot (rozcięcie desek w kalenicy) najwygodniej zrobić od strony dachu. Teoretycznie można zamontować izolację cieplną a naprawę papy wykonać na wiosnę. Pozdrawiam.

telk
05-09-2017, 08:31
Panie Andrzeju tylko że ja mam dach kopertowy i kalenicy tam nie ma. Czy w takim wypadku ze zrobieniem wylotu dekarz poradzi sobie od strony zewnętrznej czy trzeba coś zrobić na etapie układania wełny( szczelina będzie około 3-4cm – krokiew 14cm – wełna 10cm)? Jeszcze chciałem zapytać jak się ma sprawa z wlotem w części okapowej.
Czy też dekarz sobie poradzi bez dojścia od wewnątrz? I chyba już ostatnie pytanie: tydzień temu fachowiec doradził mi, że w przypadku mojego dachu( dziur w papie) najlepiej żebym dodatkowo między krokwiami rozciągnął membranę. Czy ma to sens? Pozdrawiam

art1234
05-09-2017, 08:40
Panie Andrzeju,
Proszę o pomoc - jestem w trakcie budowy wiaty, dach kopertowy o spadku ok 35 stopni. Zdecydowałem się na krycie gontem, kończę właśnie deskowanie. Deski wyjechały z tartaku ok 1,5 miesiąca temu, także nie zdążyły wyschnąć, mam kilka pytań:
1 Zastanawiam się czy w tym roku układać gont, czy pozostać tylko przy papie podkładowej? Które rozwiązanie przy mokrych deskach będzie właściwsze? czy czekać aż jeszcze trochę wyschną deski, albo przy tej pogodzie jaką mamy zmokną bardziej;) czy od razu kłaść papę?
2 Dodatkowo jaką papę wybrać? czy osnowa na welonie szklanym będzie wystarczająca w moim przypadku, czy konieczna będzie lepsza papa? czy rodzaj papy jest ważny w zależności od tego czy położę w tym roku gont, czy będę z tym czekał na wiosnę? Papę najchętniej mocowałbym mechanicznie. Co do gontu to będzie laminowany IKO lub Technonicol - jeszcze się zastanawiam..

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie i pozdrawiam
Artur

Andrzej Wilhelmi
05-09-2017, 21:56
W przypadku krycia dachu gontem w najbliższym czasie wystarczy podkład systemowy lub byle jaka papa aby cienka. Natomiast w przypadku krycia na wiosnę należałoby pokryć dach papą wierzchniego krycia. Gont bitumiczny powinno się montować od maja do września bo później się neski mogą być mokre ale od spodu nie mogą być niczym zakryte wówczas wyschną. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
05-09-2017, 22:03
..mam dach kopertowy i kalenicy tam nie ma.
...Czy też dekarz sobie poradzi bez dojścia od wewnątrz?
To jest szczególna forma dachu kopertowego zwana dachem namiotowym. Czy sobie dekarz poradzi tego nie wiem. Wszystkie prace, o których tu mowa można wykonać wyłącznie z zewnątrz. Konieczne będzie zdemontowanie pokrycia. W jakim celu miałaby być montowana ta folia? Pozdrawiam.

telk
06-09-2017, 08:37
Panie Andrzeju,
wnioskuję z rozmowy z tym fachowcem, że folia miałaby chronić wełnę w razie ewentualnych przecieków( dziury w papie) i mogłaby w sumie też w czasie naprawy papy.
Jak w takim razie ma wyglądać wylot szczeliny wentylacyjnej w dachu namiotowym? Pytam, bo będę musiał w przyszłym roku zweryfikować dekarza, czy wie o co chodzi w temacie.
Rozumiem z Pana odpowiedzi że dekarz powinien( aczkolwiek nie musi ) poradzić sobie z tymi pracami i może je wykonać jedynie z zewnątrz. A jak się ma sprawa przy okapie? Przed murłatą patrząc od zewnątrz mam domurowane cegły praktycznie do samych desek. Czy gdy będę docieplał styropianem przy murłacie to mam skuwać te cegły, czy to już zostawić dekarzowi?
Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
06-09-2017, 19:39
Nie da się na Forum wyjaśnić wszystkich technicznych kwestii z tym związanych. Nie może być mowy o żadnym przecieku dachu gdy krycie wstępne jest wykonane papą. Podmurowanie ścian do desek dachu to bardzo duży błąd. Po pierwsze brak wlotu powietrza a po drugie przemarzanie ścian. Te cegły powinien skuć murarz na własny koszt bo to jego partactwo. Natomiast wyloty powietrza należy wykonać w każdym polu w okolicy krokwi narożnej. Wycięte otwory w deskach i w papie muszą być zabezpieczone przed przeciekiem. Dekarz, którego masz zamiar zatrudnić musi Ci wyjaśnić jak zamierza to wykonać. Pozdrawiam.

AG_home
24-10-2017, 08:27
Witam,

Po wczorajszych deszczach niestety i ja dołączam do grona, którym przecieka dach. Dach przygotowany jest do położenia dachówki; tj pełne deskowanie, papa (porządna Dachbit, termozgrzewalna, SBS, gr. 4mm) nabite kontry i łaty. Zauważyłem, że podcieka w miejscu styku krokwi z deskowaniem. Domyślam się, że to przez gwoździe którymi bite były kontry do krokwi. Papa nie była zgrzewana, sa zakłady, papiaki bez podkładek, ale schowane są pod zakładami (nie widać ich).

Panie Andrzeju, co można z tym zrobić póki nie ma jeszcze dachówki? Oderwać kontry i smarować je od spodu lepikiem?
Zgrzewać papę? A może jest inna przyczyna?Załączam przykładowe zdjęcia.

https://www.fotosik.pl/zdjecie/b0d7c4f457788641
https://www.fotosik.pl/zdjecie/8a733ca104c5359e

Andrzej Wilhelmi
24-10-2017, 21:36
To dwa małe przecieki. Wystarczy uszczelnić kontrłaty w okolicach przecieku. Taki deszcz to najlepszy sprawdzian. Pozdrawiam.

AG_home
24-10-2017, 22:06
Przecieków jest niestety więcej, ale dokładnie to samo powiedział kierownik budowy. Kontrłaty zostaną lekko podniesione i miejsca przecieku zostaną uszczelnione masą bitumiczną. Przyczyna najprawdopodobnie tkwi w źle przybitych gwoździach mocujących łączenia łat na kontrłatach. Jutro będę na budowie to zweryfikuję osobiście i napiszę. Jak widać, nawet porządne materiały i sprawdzone sposoby, nie dają gwarancji przy braku zachowania staranności wykonania.

AG_home
26-10-2017, 06:55
Sprawa wyjaśniona - przecieki były w miejscach łączenia łat na kontrłatach gdzie gwóździe zostały wbite pod kątem (nierówno) i były widoczne. Woda dostawała się po gwoździu i przez dziurę. Jak były przybite tylko kontrłaty, to nic nie ciekło. Dla mnie to kolejna lekcja, aby wszystko dokładnie sprawdzać samemu - tak jak napisałem powyżej - nawet dobra papa i deskowanie nie są gwarantem szczelnego dachu, jeżeli popełni się jakiś błąd na etapie wykonawstwa. Dziękuje Naturze że spuściła deszcze, bo tak to bym się o tym nie dowiedział.

Andrzej Wilhelmi
26-10-2017, 19:23
Jak wykonam krycie wstępne to czasami czekam na deszcz żeby się upewnić czy wszystko jest OK. Jak nie pada to biorę węża i leję w newralgicznych miejscach. Podobnie sprawdzam rynny po zamontowaniu czy woda spływa do kosza. Pozdrawiam.

AG_home
27-10-2017, 10:46
I to jest zdrowe podejście - przetestować i sprawdzić przed docelowym pokryciem. Mogę się tylko domyślić, że niewielki ułamek procenta wykonawców tak robi.

Andrzej Wilhelmi
29-10-2017, 12:48
To jest w moim interesie bo poprawki za dużo kosztują. Od lat nie mam żadnych reklamacji. Jak w2ykonuję jakieś drobne naprawy to dotyczą one uszczelniaczy dekarskich, które podlegają naturalnym procesom starzenia. Pozdrawiam.

sanderka77
08-11-2017, 20:23
Witam. Panie Andrzeju mógłby się Pan wypowiedzieć w temacie obróbki komina i samego komina z tego wątku
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?236976-pęknięcia-cegły-na-kominie-harysy&p=7552746#post7552746

Andrzej Wilhelmi
13-12-2017, 00:19
Miło mi poinformować, że moja firma została oceniona przez portal Oferteo.
Pozdrawiam odwiedzających ten wątek.

Andrzej Wilhelmi
16-02-2018, 17:41
Zapraszam do odwiedzenia targów INTERBUD w Łodzi w dniach 23-25.02.2018.
W ramach tej imprezy będę prowadził prelekcje:
- "Obróbka na nokach receptą na szczelne wykonanie przejść w płaskich pokryciach dachowych",
- "Poprawne wykonanie wentylacji połaci dachowej gwarancją długiej żywotności dachu".
Do zobaczenia.

prezes413
22-02-2018, 17:58
Zapraszam do odwiedzenia targów INTERBUD w Łodzi w dniach 23-25.02.2018.
W ramach tej imprezy będę prowadził prelekcje:
- "Obróbka na nokach receptą na szczelne wykonanie przejść w płaskich pokryciach dachowych",
- "Poprawne wykonanie wentylacji połaci dachowej gwarancją długiej żywotności dachu".
Do zobaczenia.


Panie Andrzeju, mam pytanie mam dach deskowany i papa. Mam już dachówkę, chce zastosować podbitkę pcv i moje pytanie brzmi jaka jest zasada stosowania paneli perforowanych tzn co ile wstawia się panel z perforacją, jaka jest ogólna zasada ich stosowania?

Pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
22-02-2018, 21:28
Zasada jest jedna powierzchnia otworów wlotowych powinna mieć co najmniej 200 cm2 na 1 mb okapu. To pytanie należy skierować do producenta tych paneli. Pozdrawiam.

mariusz7924
28-02-2018, 11:35
Witam Panie Andrzeju.
Szukam porady fachowca przez duże F, a Pan niewątpliwie takim właśnie jest.
Jestem na etapie stropu więc czas najwyższy zastanowić się nad dachem.
W sieci ciężko znależć informacje dotyczące sposobów postępowania z ociepleniem z celulozy.
Chciałbym ocieplać poddasze 30-sto cętymetrową warstwą, i nie wiem czy dobrze chcę to zrobić.
Czy z granulatem nic się nie będzie działo jeśli od góry będzie na krokwiach np płyta steico uniwersal
a od spodu płyta osb. W tak wykonaną skrzynkęchciałbym wdmuchiwać granulat.
Czy np. patrząc od spodu Płyta osb, folia paroszczelna, granulat celulozowy, płyta steico univ.
Czy zamiast płyt steico dać jakąś inną? Chciałbym rezygnować z jakichkolwiek folii.
Nie wiem jak nie zakłucac prawidłowej dyfuzji pary. Wiem że powinienem od wewnętrznej strony mieć warstwę o największym oporze
dla dyfuzji.
Czy może na zewnątrz płyta osb, papowanie, a wewnątrz zapewnić wydajną wentylację?
Mam jeszcze pytanie odnośnie konstrukcji dachu, Ale to chyba raczej na tel. bo być może będę potrzebował projektu
dla mojego dachu.
Bardzo byłbym wdzięczny za podpowiedz.

Andrzej Wilhelmi
28-02-2018, 18:09
...być może będę potrzebował projektu
dla mojego dachu.
Nie być może a na pewno. Granulaty nadają się na izolację powierzchni poziomych a nie skośnych. Każda izolacja montowana w konstrukcji musi być wentylowana.
Pozdrawiam.

mariusz7924
28-02-2018, 18:32
Projekt mam, lecz moje biuro wstawiło tam kilka słupów i wielkie płatwie.
Pierwotnie była w proj. więżba krokwiowo-jętkowa przy rozpiętości murłat prawie 12 metrów.
Widziałem ten dach bez słupów, ale za to ze ściankami kolankowymi wsuniętymi do wewnątrz domu.
W oryginalnym proj. murłata jest mocowana do wieńca na wysokości stropu, i jest to konstr. krokwiowo jętkowa.
Projekt dość popularny Lote G2. Nawet na tym forum ma 85-cio stronicowy wątek.
Z rozpiętością radzono sobie poprzez dodatkowe ścianki kolankowe, wsunięte do wewnątrz.
A jednym z kryteriów wyboru było wolne od słupów poddasze.
Odnośnie izolacji celulozą, gdzieś widziałem w jakimś poradniku podobny układ warstw.
Dachówka-łąta-kontrłata-steico universal nakrokwiowo-celuloza-płyta osb-
-Między osb a celulozą folia wysoko paroszczelna w pomieszczeniach tzw. mokrych.
I to chyba też u steico.
Według w.w. firmy, płyta ta może robić za izolację wiatroszczelną i przeciw wilgociową.
Czy w takim układzie dla celulozy też muszę tam w jakiś sposób zrobić szczelinę wentylacyjną?
Pochylenie połaci mam 35 stopni, więc z tym osiadaniem może nie będzie tak zle.
Dziękuję za odp.

Andrzej Wilhelmi
01-03-2018, 00:08
Płyta izolacji cieplnej Steico to płyta z wełny drzewnej. Celuloza znana pod nazwą Ekofiber. Producent na swojej stronie pieje z zachwytu. Oba te materiały absorbują nie parę wodną jak pisze producent ale jej kondensat czyli wodę. Skoro płyta absorbuje wodę to nie może spełniać funkcji krycia wstępnego. Moim zdaniem na płycie powinna być zamontowana hydroizolacja np. z folii wysokoparoprzepuszczalnej. Celuloza absorbując wodę nie traci swoich własności termoizolacyjnych natomiast płyta Steico absorbując wodę straci podobnie jak wełna szklana czy skalna część swojej termoizolacyjności. Skoro jakiś materiał absorbuje wodę to musi mieć możliwość jej odparowania i usunięcia nadmiaru pary wodnej. Jest jakaś niedorzeczność w opisach producenta gloryfikujących ten materiał. Nie twierdzę, że to zły materiał ale jestem sceptyczny co do jego stosowania. Pozdrawiam.

siwy007007
08-03-2018, 08:02
Witam serdecznie mam pytanie odnośnie grubości Krokwi
jestem w trakcie przebudowy stodoły szer 7 mb długość 18mb
Dach bedzie z blachodachówki jednospadkowy
Pytanie Brzmi co ile krokiew dawac oraz jaka grubość i czy na taka powierzchnie potrzebne beda podpory bo chciał bym
uzyskac jedno pomieszczenie taka chale i niechciał bym by przeskadzały jakies filary
przód stodoły ma wysokość 4m a tył 3.5m 0.5 metra różnicy na spadek Pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedz

Andrzej Wilhelmi
08-03-2018, 19:51
Jestem tylko dekarzem. Wydaje mi się, że na taki dach bez względu na rodzaj i przeznaczenie budynku potrzebny będzie projekt. To będzie praktycznie plaski dach i tu żadna krokiew. Sensownym rozwiązaniem będzie z pewnością prefabrykowany wiązar. Każda firma produkująca wiązary wykona taki projekt bez dodatkowej opłaty. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
24-04-2018, 21:19
Miło mi poinformować, że kolejny raz moja firma została oceniona przez portal OFERTEO.
Pozdrawiam odwiedzających ten wątek.

Andrzej Wilhelmi
24-04-2018, 21:53
Kilka zdjęć z moich realizacji.
Pozdrawiam.

markoos
28-04-2018, 20:59
Witam
Panie Andrzeju mam pytanie w związku z montażem okien velux
Co zrobić w sytuacji gdy łaty na których leżą dachówki prawie pokrywają sie z łatą górną na której ma być zamontowane okno.
Oczywiście wymiar otworu i odstęp dolej łaty zgodne z instrukcją Veluxa (czyli Y + 45mm Y = 118 czyli wysokość okna)
Myślałem aby odpowiedni pozacinać łaty aby wpasować w siebie lub o zmianie oryginalnych uchwytów które są w zestawie z oknem na jakieś kątowniki dłuższe np DMX 172x105 mm I wtedy łata górna okna swobodnie by się minęła z łatą od dachówek. Tylko otwór byłby większy o jakies 5-6 cm czyli Y+ 90mm

Pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
30-04-2018, 20:58
Dekarz, który będzie montował te okna powinien sobie z tym poradzić. Ja tu nie widzę żadnego problemu. Takie sprawy rozwiązuje się w trakcie krycia dachu. Skoro przy zastosowaniu innych niż fabryczne kątowników otwór byłby większy o 5~6 cm to znaczy, że łata się zmieści. Pozdrawiam.

markoos
01-05-2018, 00:03
Witam. Niestety nie dało sie rozwiązać w trakcie krycia ponieważ dach już pare ładnych lat stoi.
A teraz jest kwestia adaptacji strychu. Stąd pomysł wstawienia okna.

No łata niestety obecnie się nie mieści. Okno ma 118 cm i zgodnie z instukcją nalezy doliczyć 4,5 cm co daje 122,5 (otwór na okno) Niestety w tym miejscu przebiega również łata na któych przymocowane są dachówki . Dokłądnie 3 cm niżej. Wiec łaty wchodzą w siebie te 3 cm. (łaty 6x4)
Gdybym zastosował niefabryczne kątowniki to owszem wtedy łaty się miną... tylko czy takie rozwiązanie jest dozwolone ???
Myślałem też podnieść wyżej dolną łatę okna niż te 8 cm które wskazuje instrukcja, ale nie wiem czy wtedy kołnierz nie będzie za krótki..


Okno bede montował z ojcem we 2 . stąd moje pytanie na forum.
Pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
01-05-2018, 00:31
Instrukcja to jedno a życie to drugie. To trzeba wypraktykować. Dolna łata tuż nad dachówkami i powinno się zmieścić. A jak nie to wycinasz "przeszkadzającą" łatę na na osi krokwi i wstawiasz łatę tam gdzie powinna być. Dla wzmocnienia podparcia łaty okiennej do boków krokwi zamontuj kawałki kontrłat. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
10-10-2018, 21:42
Jedna z ostatnich moich realizacji. Podejmę się wykonania ciekawego dachu, chętnie karpiówka. Pozdrawiam.

vip.
15-10-2018, 20:27
Obrobienie komina wymaga trochę czasu i cierpliwości. Jak weźmiesz ołów o grubości 0,8 mm nie będzie żadnych problemów. Daje się uciągnąć. Pozdrawiam.


Witam Andrzeju. Odświeżam temat obróbek ołowiem. Mam do obrobienia połączenie dachówek ze ścianą oraz z podbitką. Czy przy takiej dachówce jak na zdjęciu koniecznie muszę mieć taśmę ołowianą 0.8 mm? Jest trochę problem z zakupem bo ok. tygodnia muszę na nią czekać. Taśmy 0.5 mm są dostępne od ręki (Corotop). Czy może nie robić tego ołowiem bo ściana ma 10 m i trochę czasochłonne to będzie. Druga sprawa to nie mam koncepcji jak obrobić połączenie dachówek, podbitki i krokwi. Bardzo Cię proszę o jakąś sugestię. Usytuowanie domu jest takie że deszcz tam nie zacina i śniegu nie nawiewa.


420256


Minęło prawie pięć lat jak zrobiłem swoje dwa dachy przy Twojej pomocy. Mają się bardzo dobrze i o jakichkolwiek przeciekach nie było mowy. Szkoda że straciłem wszystkie zdjęcia tego co pod dachówką. Pozdrawiam Maciej

Andrzej Wilhelmi
15-10-2018, 22:38
To są trudne do obrobienia przejścia szczególnie właśnie przy nadbitce. Moim zdaniem taśmy ołowianej o grubości 0,5 mm się nie uciągnie. IVT ma ołów grubości 0.8 mm no w ostateczności 0,6 mm. Roben ma dobrą taśmę do obróbek. Nadbitka i krokwie z dachówkami wyłącznie taśmą. Górne brzegi taśmy należy zamknąć specjalną listewką drewnianą mocowaną drobnymi wkrętami o odpowiedniej długości (takiej żeby nie przebić nadbitki) . Uszczelnioną bezbarwnym uszczelniaczem dekarskim. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
13-11-2018, 01:26
Rysunek przedstawia rozwiązanie teoretyczne praktycznie niewykonalne. Ja wykonując krycie takim materiałem sam dorabiam obróbki (zdjęcie w załączeniu). Nie wiem czy będzie dość czytelne. Nie mam zbliżeń. Zaklepanie rąbka pod oknem jest możliwe dla miękkich materiałów (miedź, tytan-cynk czy aluminium). Sprężysty "klik" uniemożliwia takie estetyczne wykonanie. Tu stosuje się formę takiego parapetu. Przy braku doświadczenia może być problem szczególnie przy wykonaniu górnego fragmentu obróbki. W załączeniu zdjęcie obrazujące górny fragment obróbki komina. Tak samo powinno być przy oknie. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
25-11-2018, 12:19
Ostatnie moje realizacje. Mam jeszcze wolne terminy w 2019. Zapraszam.

tomraider
25-11-2018, 12:29
Witam Panie Andrzeju.
Zwracam się z prośbą o wstawienie zdjęć obróbek wiatrownic na kolejnych paru etapach wykonania z Pana realizacji pokryć dachówkami ceramicznymi. Dokładnie proszę o zdjęcia pokazujące kształt/profil gięcia obróbek blacharskich i sposób ich mocowanie do krokwi czy stelaża do niej zamocowanego.
Pozdrawiam Tomraider.

Andrzej Wilhelmi
02-12-2018, 12:07
Jedna z moich realizacji. Dach pokryty stuletnią dachówką. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
29-12-2018, 23:38
Odwiedzającym ten wątek życzę w nadchodzącym
Nowym Roku 2019
wszelkiej pomyślności oraz trafnych decyzji i satysfakcji z tych decyzji.
Pozdrawiam noworocznie.

miko112
20-01-2019, 16:27
Witam Panie Andrzeju, mam do Pana pytanie gdyż mam pewien dylemat odnośnie mojego dachu i sama nie wiem co już zrobić. Odziedziczyłam stary dom wszystko w nim jest do wymiany włącznie z dachem. Dach w stanie obecnym ma ok. 320m2, są to 2 dachy dwuspadowe połączone ze sobą. Konstrukcja jest stara ma ok 60,50 lat wydaje się że jest solidna, podobno jest tylko parę krokwi do wymiany, ale ostatecznie okazałoby się ile po rozebraniu dachu. Nie ma niestety wieńca, a aktualnie dach pokrywa stara dachówka betonowa. Konstrukcja dachu tworzy małe pomieszczenia ze skosami, które są mało użyteczne. Wzięłam dekarza do wyceny, zaproponował zmianę konstrukcji dachu, aby pozbyć się tych mało użytecznych skosów. Wycenił wymianę dachu na 47tys. W tej cenie zawierała się robocizna, zapewnienie całego materiału na dach -dachówka creaton titania, drzewo, orrynnowanie, wymurowanie jednej ze ścian od nowa ze względu na jej zły stan, wyburzenie i wymurowanie od połowy 3 kominów. Jednak obawiam się trochę zmiany konstrukcji bez projektu. Po tej wycenie zaczęliśmy się z mężem zastanawiać czy by nie wyburzyć jednego piętra, w stanie obecnym dom ma ok. 280m2, a parter w zupełności by nam wystarczył. Przy parterowym domu można by było zrobić dach płaski który miał by ok. 150m2. Jednak mam dylemat czy będzie to faktycznie oszczędność i czy wyjdzie to taniej. Przyznaję że zakres prac remontowych jaki nas czeka wymusza na nas konieczność liczenia się z każdym groszem. Co Pan uważa czy warto by było zmienić taki dach dwuspadowy na dach płaski, czy warto się w ogóle nad tym zastanawiać w kwestii oszczędności? Aktualnie wiem, że 3 kominów nie będę potrzebować i wystarczy wyremontować 1.
W załączeniu aktualne zdjęcie dachu. Pozdrawiam Kasia
425081

Andrzej Wilhelmi
20-01-2019, 20:42
Temat jest bardzo poważny. Pierwsze kroki należy kierować nie do wykonawcy a do projektanta. Stan więźby musi ocenić kompetentna osoba. W przypadku gdy trzeba wymienić część więźby może okazać się to nieopłacalne i lepiej będzie wymienić całość. Projektant sprawdzi na co pozwalają miejscowe warunki zabudowy i w oparciu o nie oraz Państwa sugestie przedstawi najekonomiczniejsze rozwiązanie. Wówczas przyjdzie czas na rozmowę z wybranym wykonawcą.
Pozdrawiam.

miko112
20-01-2019, 21:42
Dziękuję za odpowiedź, jestem już umówiona z projektantem, zmiana konstrukcji bez projektu to dla mnie zbyt duże ryzyko. Mam nadzieję że podpowie rozsądne rozwiązanie.

alvin98
21-01-2019, 21:45
Witam
Panie Andrzeju czy mógł by Pan doradzić mi jaka papę zastosować na pełne deskowanie które będzie odrazy przykryte dachówką. Czy mógł by Pan polecić jakieś konkretne papy lub producenta. Czy papa W400 będzie dobra czy lepiej wybrać papę SBS np. Icopal V/PET lub coś jeszcze innego. Czy musi być to papa wierzchniego krycia czy papa podkładowa tez będzie w takim przypadku dobra. Czy lepiej zamiast papy na tekturze wybrać papę na welonie szklanym lub włóknach poliestrowych. W tym temacie jestem laikiem, liczę na Pana pomoc jako osoby z dużym doświadczeniem. Z góry dziękuje za pomoc.
Pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
22-01-2019, 02:11
Już wielokrotnie o tym pisałem. Papa termozgrzewalna, podkładowa, na welonie poliestrowym, modyfikowana sbs grubość minimum 3 mm. Pozdrawiam.

alvin98
24-01-2019, 19:39
Witam
Dziękuję za odpowiedź. Panie Andrzeju jeszcze jedno pytanie, czy dobrze myślę odnośnie kolejności warstw w pokryciu dachowym ze szczeliną wentylacyjną pod deskowaniem patrzac od spodu pokrycia: krokiew, folia wiatroszczelna lub membrana dachowa, kontrlata 2,5 cm, desowanie, papa, kontrlata 2,5 cm, łata, dachówka. Ocieplenie ściany dociągnięte do foli wiatroszczelnej, deskowanie na kalenicy otwarte na 5 cm na stronę. Czy tak ma to być wykonane żeby było ok.

Andrzej Wilhelmi
25-01-2019, 22:07
Tak. Bardzo dobra kolejność warstw. Tak naprawdę ta wiatroizolacja nie jest potrzebna, choć oczywiście jak najbardziej może być. Pozdrawiam.

maikyl
27-01-2019, 01:36
Panie Andrzeju,

Mam w projekcie dwuspadowy prosty dach wielkości 280 mkw, kąt 30 stopni. Prawie połowę (130mkw) dachu stanową okapy. Tam gdzie będą pomieszczenia na krokwie idzie: deska sosnowa 21 mm, folia paroizolacyjna, płyta BauderPIR plus 20 cm, łaty, kontrłaty i dachówka cementowa brass Tagelit. Czy na okapy zamiast płyty PIR mogę dać zwykły twardy styropian i przykryć go papą samoprzylepną??? To obniżyło by koszty materiałów o 15 tys zł. Jest coś takiego jak styropapa ale wolę większe kawałki papy z rolki przykleić... Jestem na etapie robienia kosztorysu materiałów. Zastanawiałem się jeszcze nad blachą na rąbek zamiast dachówki ale to chyba droższa sprawa , trudniejsza do ułożenia, chyba trochę głośniejsza w przypadku opadów i mniej izoluje od słońca...

dzięki z góry za pomoc, pewnie było już o tym pisane tu pisane ale nie znalazłem buszując na wyrywki ani za pomocą googla :)

Andrzej Wilhelmi
27-01-2019, 12:13
Wystarczy jak płyta PIR zostanie wysunięta za obrys ściany zewnętrznej o grubość warstwy izolacji cieplnej. Powinna się z nią licować. Dalej na wyrównanie można zastosować cokolwiek np. nakręcić kawałki krokwi wysokości równej grubości płyty PIR lub inaczej to rozwiązać. Przy takiej izolacji głośność blachy nie ma znaczenia. Pozdrawiam.

maikyl
28-01-2019, 18:15
Dziękuje serdecznie za odpowiedź,

Z PIRem dokładnie tak planowałem. Wysunąć 25 cm za obrys ścian. Duża zaletą blachy z mojego punktu widzenia jest mniejszy ciężar niż dachówek. Czy pod blachę można zastosować również łaty i kontrłaty czy też lepiej jest zrobić inną konstrukcję?

czy od strony ogrodu warto robić płotki śniegowe? Dach wystaje ponad metr za obrys izolacji

pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
28-01-2019, 21:00
Lekkość pokrycia nie jest zaletą. W przypadku rąbka typu "klik" zdecydowanie łaty w rozstawie co 20 cm. W tym konkretnym przypadku łaty i kontrłaty o takim samym przekroju 6x4 cm. Natomiast odnośnie barier śniegowych to zależy co będzie wokół domu. Jak taras i nasadzenia w obrębie okapu to tak, natomiast jak będzie trawa to nie ma takiej potrzeby. Pozdrawiam.

maikyl
02-02-2019, 09:10
Panie Andrzeju, jeszcze jedno pytanie dotyczące szerokości krokwi i przykręcania do nich kontrłat. W tym momencie krokwie mają przekrój 8x20, na to będzie deska (nadbitka) która będzie już gotowym wykończonym sufitem. Nie planuje żadnych KG lub tapet. Cały czas mam obawy, że jak będą przykręcane śrubami ciesielskimi kontrłaty przez płytę 20 cm to śruba wejdzie w skraj krokwi i ją rozłupie lub nawet obok krokwi i zniszczy nadbitkę. Czy takie przypadki się zdarzają czy to tylko wymysł mojej chorej wyobraźni? czy nie warto dać krokwi szerszych tzn 10 cm aby łatwiej w nie trafić :)??? Krokwie będą trzymać wymiar bo to będzie drewno BSH więc można wymierzyć środek co do centymetra. Moje obawy biorą się z tego, że kiedyś robiłem wiatę na samochód i jak przykręcałem blachę do belek to zdarzyło mi się, że wkręt przeszedł obok. Belki miały 6 metrów długości i jakaś musiała być zwichrowana a ja kręciłem od sznurka... teraz wymiary powinny być idealne ale wkręt będzie miał prawie 40 cm długości a gra toczy się o większą stawkę :)

Andrzej Wilhelmi
02-02-2019, 23:11
Zawsze istnieje takie ryzyko ale 8 cm szerokości to wystarczająco dużo żeby trafić. Montując płytę szerokości 1,28 m widzimy krokiew bo widzimy gwoździe, którymi są przybite deski. Wykonując ta pracę starannie bez zbytniego pośpiechu powinno być wszystko OK. Pozdrawiam.

konradzki
25-04-2019, 06:28
Witam
Czy moge prosic o rade?
Dach deskowany, na deskach Papa podkładowa Bikutop Standard 15/35F gr.3,5mm,

Kat nachylenia dachu ~25stopni, na deskowaniu i papie bedzie krycie docelowe blachodachowka

Czy jest zasadne dodatkowe uszczelnianie kontrlat?

Czy jest dostepna jakas literature lub dokumentacja techniczna, ktora opisuje koniecznosc uszczelniania kontrlat?

pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
25-04-2019, 19:59
Przy wykonaniu krycia wstępnego papą nie ma takiej potrzeby choć można. Do tego blachodachówka jest dość szczelnym pokryciem. Pozdrawiam.

WiolciaO
28-05-2019, 09:45
Dzień dobry Panie Andrzeju,
czy mogłabym prosić Pana o podpowiedź w jaki sposób mocować blachę na ogniomurze, a właściwie pasy blachy, które łączone są na rąbek? Czy trzeba je jeszcze czymś przykręcać? Nie chciałabym tylko, żeby były widoczne jakiś śruby na zewnątrz.

Pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
28-05-2019, 21:47
Z jakiej blachy będą te obróbki?

WiolciaO
29-05-2019, 07:58
Mamy blachę płaską 1,25x2,0, ocynkowaną pomalowaną na czarno.

Andrzej Wilhelmi
03-06-2019, 21:17
Oczywiście można to tak wykonać, że mocowanie nie będzie widoczne i żadne wkręty typu farmer nie będą potrzebne.
Mocowanie dokładnie tak jak mocuje się blachę na rąbek.
Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
21-07-2019, 22:11
Ostatnia moja realizacja.
Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
21-07-2019, 22:37
Jedna z ostatnich realizacji ciekawą dachówką Smaragd.
Pozdrawiam.

Anna Pe
02-08-2019, 09:38
Witam, Panie Andrzeju mam pytanie odnośnie blachodachówki Gerard Corona. Budujemy drewniany dom, dlatego pokrycie gontopodobne jest tym, jaki najbardziej wizualnie nam się podoba. Są jednak obawy co do potecjalnego zarastania dachu mchem, porostami. Dach dwuspadowy północ-południe 315 m2, rejon podgórski, od strony północnej w odległości 200 m od domu rzeka i las, strona południowa- otwarta. Czy jest duże ryzyko, że po paru latach dach będzie zarastał? Jeśli tak, to czy warto inwestować w środki chemiczne, zapobiegawcze porostom? Czy jest to opłacalne z punktu ekonomicznego i czy w końcu zdaje rezultat?
A jeśli nie Corona to co innego? Łupek czy gont drewniany odpada- nie stać nas. Budżet maks. 40 tys.zł

Andrzej Wilhelmi
02-08-2019, 20:53
Przy takim ustawieniu połaci porastanie raczej pewne. Trudno to jednak przesądzić na 100%. Może warto rozważyć pokrycie dachu płytką włóknocementową np. krycie niemieckie. Pozdrawiam.

maikyl
04-09-2019, 22:58
Panie Andrzeju,
Szukam ekipy do budowy dachu z więźbą wyeksponowaną (widoczną na poddaszu) i ocieplaną PIRem. Prowadzę rozmowy z potencjalnymi wykonawcami i oglądam ich budowy . Nasunęło mi się kilka pytań:
1. czy krokwie do murłaty lub płatwi wypada przykręcać dwoma wkrętami w każdym łączeniu? czy to coś daje
2. czy jedynym w praktyce wykorzystywanym urządzeniem do robienia zaciosów w krokwiach na placu budowy jest piła łańcuchowa??? i ewentualne późniejsze szlifowanie nierówności

dziękuję z góry z odpowiedź

Andrzej Wilhelmi
05-09-2019, 12:45
ad. 1. Stosuje się wkręty ciesielskie o określonej długości. Po jednym w połączeniu. Sposób wykonania połączeń określa konstruktor.
ad. 2. Powszechnie w praktyce tak. Kiedyś robiło się to dłutem i piłą płatnicą. Można to wykonać pilarką typu "bączek", piłą typu "lisi ogon" (pila szablasta) lub piłą taśmową. Nikt nie szlifuje wyciętych zamków. My nie wykonujemy więźby na budowie. Po dokonaniu pomiarów jest ona wykonywana na komputerowym centrum obróbczym na hali i tylko montowana na budowie. Wszystkie połączenia pasują praktycznie idealnie. W załączeniu kilka zdjęć z moich realizacji. Pozdrawiam.

maikyl
06-09-2019, 07:33
Panie Andrzeju,
ma to sens co Pan pisze. Nie ma Pan przypadkiem czasu w październiku na zrobienie prostej więźby 260 metrów? Z dźwigiem bo płatwie ogromne. Wydaje się że to jeden dzień na budowie jak pogoda dopisze. A czy mogę prosić o informację z jakiego centrum obróbki CNC Pan korzysta?

dziękuję z góry
pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
22-12-2019, 10:13
:bye:

Andrzej Wilhelmi
31-12-2019, 11:13
Odwiedzającym ten wątek

życzę wszelkiej pomyślności i spełnienia marzeń w nadchodzącym Nowym Roku 2020.
pozdrawiam noworocznie.
:bye:

dixid
19-01-2020, 20:25
Witam, Panie Andrzeju proszę o poradę i opinie. Buduje dom letniskowy drewniany. Ekipa która zatrudniam wykona mi do stanu otwartego. Dach dwuspadowy każda z stron 6x7m. Mam problem z warstwami dachu.
Dach ma być pokryty docelowo papa lub blachotrapez-em.
Z mojej wiedzy wyglądać powinien tak:
- od poddasza boazeria
-paro izolacja
- welna mineralna pomiędzy krokwiami z pustka na wentylację pod membrana
-membrana paroprzrpuszczalna
- kontłata =pustka wentylacyjna
-pełne dawkowanie plyta mfp ( czy wystarczy 12mm czy ma być 18mm) lepiej frezowania czy nie
- na to papa podkładowa (jak są jakieś dobre proszę pisac)


Taki dach musiał by przetrwać jeden sezon.

Andrzej Wilhelmi
19-01-2020, 23:37
W jaki celu ta folia paroprzepuszczalna? Skoro domek ma przetrwać w takim stanie jeden sezon (w tym zimę) to musi być płyta grubość 18 mm i papa wierzchniego krycia najlepiej termozgrzewalna, modyfikowana SBS na włókninie poliestrowej. Pozdrawiam.

dixid
22-01-2020, 15:19
Dziękuję za odpowiedź, folia pod płytami miała służyć do odprowadzenia skroplin pod płytami i izolować wełnę przed zawilgoceniem. Lecz nie wiem czy to potrzebne, jak Pan sądzi.

Andrzej Wilhelmi
22-01-2020, 16:50
A skąd by się tam miały wziąć skropliny? Przed jakim zawilgoceniem miałaby chronić ta folia? Pozdrawiam.

dixid
22-01-2020, 19:00
Czyli jednym słowem nie jest potrzebna.
A jak wykonac wentylację kalenicy z tego co widzę na zdjęciach różnych dachów to te pokryte papa nie mają żadnych otworów.

Andrzej Wilhelmi
26-01-2020, 23:25
Kalenicę należy otworzyć czyli rozciąć papę i deski po 3 cm na stronę. Tak powstały otwór zabezpieczyć przed dostaniem się śniegu i wody. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
24-04-2020, 17:08
Kolejny raz zostałem nominowany.:) Mam jeszcze wolny termin w drugiej połowie roku. Podejmę się realizacji ciekawego dachu.:yes:
Pozdrawiam:bye:

Andrzej Wilhelmi
15-06-2020, 23:55
Kilka zdjęć z moich realizacji dachówką karpiówką.
Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
26-12-2020, 20:31
Kilka zdjęć z moich realizacji płaską dachówką. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
27-02-2022, 12:18
Pozdrawiam odwiedzających ten wątek.:bye:

Andrzej Wilhelmi
27-02-2022, 13:19
Kilka zdjęć z moich realizacji gontem bitumicznym. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
10-06-2022, 08:23
Kilaka zdjęć z moich realizacji izolacji nakrokwiowej.
Mam wolny termin we wrześniu. Chętnie podejmę się krycia karpiówką.
Zapraszam.

Andrzej Wilhelmi
22-12-2022, 23:24
Kilka zdjęć z moich realizacji kominów.

Andrzej Wilhelmi
29-01-2023, 16:31
Aktualna realizacja. Izolacja nakrokwiowa płytą Bauder PIR PLUS.

Andrzej Wilhelmi
27-02-2023, 18:01
Finał realizacji.

Andrzej Wilhelmi
31-12-2023, 18:10
Odwiedzającym ten wątek życzę

wszelkiej pomyślności i spełnienia marzeń w nadchodzącym Nowym Roku 2024