PDA

Zobacz pełną wersję : DACH W DOBRYCH RĘKACH



Strony : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10

Andrzej Wilhelmi
15-06-2009, 22:11
Dobry. Pozdrawiam.

boban
16-06-2009, 17:27
Dziękuje jeszcze raz i już więcej głowy nie zawracam

pozdrowienia

Vafel
17-06-2009, 09:56
Ja się zgłoszę jeszcze z pytaniem dotyczącym obróbki komina.

Chodzi mi o to, czy zawsze za kominem należy wykonać "kozubek" (taki ostrosłup z blachy)?

Mój dach kryty jest dachówką cementową Braasa, spadek 22 stopnie, komin systemowy o szerokości 75 cm. Czy w tym przypadku należy zrobić kozubek? Majster twierdzi, że nie ma takiej potrzeby, bo dach płaski, a komin niezbyt szeroki...

I jeszcze jedno pytanie: przy dachówce cementowej, na jaką odległość łaty mogą wystawać poza ostatnią krokiew? Ze względów estetycznych pasowałoby, żeby wystawały na 23 cm. Dachówka ma 33 cm szerokości, czyli znaczyłoby to, że jeden rząd dachówek w 2/3 podtrzymywany jest tylko przez łaty. Może tak być?

I jeszcze jedno pytanie się pojawiło w międzyczasie: czy dachówki mogą być ułożone na dachu, z góry na dół w równych kolumnach, czy też powinno być przesunięcie o pół dachówki w co drugim rzędzie? Czy są tutaj jakieś szczególne zalecenia?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Andrzej Wilhelmi
17-06-2009, 22:11
Można powiedzieć, że przy dzisiejszych technologiach kozubek to przeżytek. Poprawnie wykonana obróbka blacharska np. taka jak wokół okna połaciowego lub taśma ołowiana załatwiają temat.
Przy Twoim nachyleniu połaci wysunięcie łat może wynosić: 4x6 do 30 cm, 5x5 do 40 cm.
Nie ma żadnych zaleceń ani merytorycznego uzasadnienia w przesuwaniu dachówki rzędami o pół. Jest to duże udogodnienie przy urozmaiconych dachach gdy występują dachówki skrajne. Stwarza to jednak konieczność stosowania dachówek połówkowych, których koszt jest podobny do dachówek normalnych (czyli 1 m2 dwukrotnie droższy od normalnego). Pozdrawiam.

Vafel
17-06-2009, 22:28
Panie Andrzeju,

Dziękuję bardzo. Jestem Panu winny browar :-) Jeśli Pan będzie w okolicach Krakowa, to zapraszam :-)

Pozdrawiam,

majki
18-06-2009, 11:57
Panie Andrzeju :) pytanie w imieniu kolegi mam gorące :

"Dach przecieka w zimie w jednym miejscu jak nazbiera się śnieg,
latem jest wszystko ok (nie znam przyczyny)
dach blacha (sama blacha) : jak można to naprawić ?"

Gdyby potrzeba było jakies dodatkowe informacje + ew. zdjęcia to poprosze o nie.

Dziękuję z góry, pozdrawiam, majki

Andrzej Wilhelmi
18-06-2009, 17:23
Myślę, że dekarz będzie wiedział jak to naprawić :wink: . Pozdrawiam.

małgosia2005
19-06-2009, 18:55
Witam Panie Andrzeju

mam pytanie, czy taśma kalenicowa pod gąsiorami powinna szczelnie przylegać do dachówek?. U nas taśma nie przylega ściśle (nie jest dobrze dociśnięta). Czy to jest duży błąd?. Dach był ukończony w grudniu i jak do tej pory nic nie przecieka.
Nasz kierbud "obudził się" dopiero na wiosnę i doipero teraz nas o tym poinformował, jego zdaniem mamy dwa wyjścia: albo zdjąć taśmę i połóżyć nową - co podobno wiązałoby się ze ściągnięciem kilku rzędów dachówek i kosztem samej taśmy i robocizny , albo zrobić uszczelnienie pianką.
W przypadku tej pianki nie wiemy jak to bedzie wyglądać i czy będzie skuteczne.

Mamy dachówkę wielkoformatową ceramiczną RG10 obecnie Creatona.

będe wdzięczna za wskazówki
pozdrawiam Małgośka

Andrzej Wilhelmi
19-06-2009, 21:16
Żadna pianka! Nie jest to materiał do stosowania na dachu! Ewentualna wymiana taśmy nie wiąże się z demontażem dachówek. Zakończenia dachu w grudniu bardzo często skutkuje nieprzyklejeniem taśmy do dachówek. Nie powoduje to żadnych przecieków. Może występować troszeczkę większe zawiewanie śniegu oraz pogarsza to trochę estetykę dachu. Czasami mogą wystąpić uszkodzenia nieprzyklejonej taśmy powodowane przez wiatr. Reasumując lepiej by było gdyby taśma przylegała do dachówek (wystarczy ją docisnąć). Pozdrawiam.

małgosia2005
19-06-2009, 22:16
Dziękuję za radę.

Na razie zostawimy więc chyba tak jak jest skoro nie powinno być żadnych przecieków z tego tytułu. W przyszłości ewent. znajdziemy jakiegoś bystrego dekarza, który dociśnie nam tą taśmę.

Pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
21-06-2009, 21:35
To dociśnięcie powinno nastąpić jak najszybciej bo inaczej klej butylowy na taśmie zostanie pokryty kurzem i połączenie z dachówką stanie się niemożliwe. Pozdrawiam.

Elena76
24-06-2009, 21:49
Panie Andrzeju,
Jak się okazuje, poprawki dekarzy niewiele pomogły, bo na kominach ponownie pojawiły się mokre plamy po wczorajszej ulewie.
Prosze zerknąć na zdjęcia komina, czy to jest do poprawki?

Komin mniejszy, zaciek od strony szczytu:
http://foto2.m.onet.pl/_m/f61ae83f8d949092b34120ee56ff33ba,10,19,0.jpg

komin większy

zaciek od strony krawędzi dachu
http://foto1.m.onet.pl/_m/7d84a3d4816ef68742c1504d07882add,10,19,0.jpg

nakapało na podlogę
http://foto3.m.onet.pl/_m/232f362f03c8e2057d5f10019825a76b,10,19,0.jpg


obróbki i fugi na większym kominie
http://foto0.m.onet.pl/_m/0528f68aea66962a9301eb7d6c6427c0,10,19,0.jpg
http://foto1.m.onet.pl/_m/d6bab2cc9611f7b8057f3e5a72ca7c95,10,19,0.jpg
http://foto0.m.onet.pl/_m/4dc0cc6f9182e8f6f934db7d7bb3450c,10,19,0.jpg
http://foto0.m.onet.pl/_m/1a18b9271da86858ede5547c984b5cd8,10,19,0.jpg
http://foto3.m.onet.pl/_m/c6e7773037334079dbd09659f4354f13,10,19,0.jpg
http://foto3.m.onet.pl/_m/11a66179bd9b1e8c38385b3a5dd125f7,10,19,0.jpg
http://foto1.m.onet.pl/_m/7312a81b143493f55109fae0f4d0e429,10,19,0.jpg
http://foto1.m.onet.pl/_m/ffa053b84c322fa34b3a83c97a92fa1d,10,19,0.jpg

Andrzej Wilhelmi
26-06-2009, 20:26
Fugi na kominie są fatalne. Wydaje mi się, że uszczelnienie obróbek też nie jest pełne ale na przeciek praktycznie nie ma to wpływu. Z przestawionych zdjęć nie widać jak jest wykonane krycie wstępne w obrębie komina. Na pierwszy rzut oka wygląda, że coś jest nie tak. Zdecydowanie komin należy zafugować! Krycie wstępne powinno być wykonane tak jak przy oknie połaciowym. Pozdrawiam.

johna2
27-06-2009, 11:14
Mam w projekcie węiżbe pod dachówke ceramiczną:
krokiew 8x16
krokiew koszowa10x20
jetka 8x16
miecz 7x14
slupek 12x12
murłata 12x12 płatew 12x14
Mam pytanie czy moge zwiekszyc przekroje np. murłate na14x14 i czy nie pozmieniam kątów dachu.

Elena76
27-06-2009, 19:16
Dziękuję za odpowiedź. Spróbujemy sami jakoś poprawić fugi.


Fugi na kominie są fatalne. Wydaje mi się, że uszczelnienie obróbek też nie jest pełne ale na przeciek praktycznie nie ma to wpływu. Z przestawionych zdjęć nie widać jak jest wykonane krycie wstępne w obrębie komina. Na pierwszy rzut oka wygląda, że coś jest nie tak. Zdecydowanie komin należy zafugować! Krycie wstępne powinno być wykonane tak jak przy oknie połaciowym. Pozdrawiam.

akapap
01-07-2009, 10:48
Panie Andrzeju,

dwukrotnie dla podobnego dachu gdzie dachówka była ułożona zaraz po więźbie zauważyłem, że cała połać dachu jest wklęśnięta, wygląda to tak jakby dach ugiął się pod ciężarem dachówki na samym środku dachu.

Co może być przyczyną takiego stanu? Rozumiem, że możliwy jest scenariusz gdzie dekarz nie wyprostował dachu na łatach ale dziwi mnie fakt, że miało to miejsce na dwóch bardzo podobnych dachach. Możliwy jest np. scenariusz, że mokra więźba pod naporem dachówki się wykrzywiła?

Pozdrawiam.

Michał i Magda
01-07-2009, 11:27
Witam serdecznie,

Panie Andrzeju, nie jeden dach w życiu Pan widział, może mi Pan pomoże. Musimy pilnie wybrać kolor podbitki, będziemy mieli także widoczne końcówki krokwi. Dachówka jest antracytowa, dekarz mówi, że antracyt ładnie wygląda z podbitka w kolorze palisander, ale mi wydaje się on za ciemny. Wprawdzie widziałam próbki drewna pomalowane różnymi kolorami lakierobejcy, ale ciężko wyobrazić mi to sobie na dachu.

Wiem, że wszystkie kwestie estetyczne zależą od gustu i są gusta i guściki, ale nawet antracyt może się gryźć z niektórymi kolorami, a ja nie widząc tego w pełnej okazałości nie jestem w stanie ocenić.

Będę wdzięczna za poradę.

Pozdrawiam,
Magda

Andrzej Wilhelmi
01-07-2009, 18:44
Skoro nie mówimy o gustach to nie mówmy, że jakieś kolory się gryzą. Radzę zasięgnąć porady architekta. Większość moich klientów kolor podbitki dobiera do koloru okien. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
01-07-2009, 18:58
... mokra więźba pod naporem dachówki się wykrzywiła...

Jak usuniemy z tego twierdzenia słowo "mokra" to będzie odpowiedź na stawiane pytanie.
Są praktycznie dwa rodzaje ugięć. Jedno pomiędzy krokwiami wynikające ze złego doboru przekroju łat, drugie to ugięcie krokwi wynikające najczęściej z braku jętki w konstrukcji więźby. Obie te wady mogą wystąpić jednocześnie. Przy ich wystąpieniu bezwzględnie należy zasięgnąć opinii konstruktora. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
01-07-2009, 19:05
"johna2" Odpowiedziałem na to twoje pytanie w innym wątku. Przypomnę tylko przekroje zawsze można zwiększyć. Jak cofniesz murłatę do środka o 1 cm to kąta nachylenia połaci nie zmienisz tylko Twój dach uniesie się o 1 cm a przy powiększeniu zamka w krokwi wszystko pozostanie bez zmian. Pozdrawiam.

tom13
01-07-2009, 20:34
Panie Andrzeju,
Komin jest wykonany z cegły klinkierowej (niestety dziurawki ) murowany na pełną fugę. Czy jest konieczność wypełnienia tych fug na równo z cegłą, czy może zostać tak jak jest na zdjęciu? Proszę również wypowiedzieć się na temat obróbki blacharskiej - pytam dlatego, iż w ostatnim czasie podczas silnych deszczów komin przeciekał w dwóch różnych miejscach.
http://img505.imageshack.us/img505/8461/pict8122.jpg
http://img526.imageshack.us/img526/6192/pict8136.jpg

Z góry dziękuję za odpowiedź
Pozdrawiam
Tomek
[/img]

Andrzej Wilhelmi
02-07-2009, 22:18
Tylko wówczas gdyby zaczął przeciekać. Pozdrawiam.

tom13
03-07-2009, 20:05
Właśnie przecieka.
Komin był wybudowany w październiku 2008r, zaczął przeciekać w maju tego roku – wykonawca wymienił silikon w tym miejscu i poinformował nas, że we wrześniu wymieni nam na silikon na całym obwodzie komina (powiedział też , że takie zabiegi trzeba wykonywać raz w roku). Pomogło ale nie na długo bo podczas ostatnich deszczów znów przecieka ale w innym miejscu. Czy rzeczywiście ten silikon tak trzeba tak często wymieniać?

Andrzej Wilhelmi
03-07-2009, 20:14
Jak został zastosowany silikon dekarski to jego praktycznie nie można wymienić gdyż doskonale łączy się z wieloma materiałami! Co najwyżej minimalne pęknięcia można uzupełnić po kilku latach. W Twoim przypadku pozostaje zafugowanie komina dobrą fugą do klinkieru a gdyby to nie pomogło należy dodatkowo zaimpregnować fugi. Dalsze wizyty dekarza nie są potrzebne (darmowe oczywiście tak). Pozdrawiam.

tom13
03-07-2009, 20:36
Dziękuje za odpowiedź.
Prosze jeszcze o informację jaki Pan stosuje silikon?

Andrzej Wilhelmi
03-07-2009, 23:58
Soudal. Pozdrawiam.

akapap
04-07-2009, 20:12
Jaką długością gwoździ powinno się przybijać łaty i kontrłaty gdy:

krokwa, deskowanie (calówka), papa 4 mm, kontrłata 2,5 cm, łata 5 cm. Wydaje mi się, że 5 cali ocynk to trochę mało?

W przypadku wentylacji pomieszczeń nie powinno się używać kominków ceramicznych. Alternatywą pozostają plastikowe, jednakże dla dachówki ruppceramika sirrius 13 jest dostępny jedynie model plastikowy bez ocieplanie na plastikowej dachówce pośredniej. Czy taki produkt spełni swoją funkcję.

Pozdrawiam.

nitubaga
05-07-2009, 09:54
dzień dobry :P

znów tu wracam, bo znów potrzebuję pomocy :)

mam pytanie czy dach z głównymi połaciami nachylonymi do poziomu na 38 i 45 stopni - kwalifikuje się do wymogu posiadania ław i stopni kominiarskich regulowanych normą? :oops:

odpowiedz jest dla mnie istotna, bo ich brak zarzuca nam kominiarz, a developerzy nie pokwapili się z ich wykonaniem :roll:

Andrzej Wilhelmi
05-07-2009, 10:15
Kąt nachylenia połaci dachu nie tu znaczenia, najważniejszy jest bezpieczny dostęp do kominów. Chodzenie po pokryciu nawet okazjonalne też jest niewskazane. Te elementy powinny być zamontowane na dachu. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
05-07-2009, 10:30
"akapap" Kontrłatę mocujemy gwoździami 3' a łatę w Twoim przypadku 5' i z całą pewnością będzie poprawnie. Dla lepszego trzymania można zastosować gwoździe karbowane (paleciaki).
Takie kominki wentylacyjne z reguły nie spełniają swojego zadania gdyż krótka rura przyłączeniowa uniemożliwia poprawne funkcjonowanie wentylacji grawitacyjnej. Kominki do wentylacji pomieszczeń powinny być ocieplone i rura przyłączeniowa powinna być też ocieplona. Brak izolacji cieplnej spowoduje wykraplanie pary wodnej i spływanie skroplin do kratki wentylacyjnej. Pozdrawiam.

nitubaga
05-07-2009, 10:40
Kąt nachylenia połaci dachu nie tu znaczenia, najważniejszy jest bezpieczny dostęp do kominów. Chodzenie po pokryciu nawet okazjonalne też jest niewskazane. Te elementy powinny być zamontowane na dachu. Pozdrawiam.


to, że powinny być zamontowane to już wiemy od naszego kominiarza... kłopot tylko w tym, że nie znamy się na przepisach :oops: a kominiarz powiedział, że te ławy powinien wykonać developer i by jemu zgłosić to w ramach rękojmi... ale szukamy norm na które się powołać... a normy mówią o 25 %


więc te nasze 38 stopnie to jest ile %? jak to się oblicza? czy jest to tg kąta?

Andrzej Wilhelmi
05-07-2009, 10:48
25% to 14*; 38* to 78%; 45* to 100%. Pozdrawiam.

nitubaga
05-07-2009, 10:55
25% to 14*; 38* to 78%; 45* to 100%. Pozdrawiam.

pięknie dziękuję :)

zatem te moje 78% w pełni się kwalifikuje do punktu, który mówi, że na dachach o spadku powyżej 25% oraz pokrytych materiałami łamliwymi należy wykonac stałe dojścia do kominów, urządzeń technicznych i anten radiowych i telewizyjnych. Więc myslę to zgłosić jako usterkę budynku...

akapap
05-07-2009, 22:24
"akapap" Kontrłatę mocujemy gwoździami 3' a łatę w Twoim przypadku 5' i z całą pewnością będzie poprawnie. Dla lepszego trzymania można zastosować gwoździe karbowane (paleciaki).


Przy 5', łata będzie trzymana przez gwóźdź, który będzie w krokwi ,,siedział'' tylko na 2-3 cm, nie za mało?

Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
05-07-2009, 22:58
A kto powiedział, że musi siedzieć w krokwi? A deskowanie i kontrłata go nie trzyma?! Pozdrawiam.

willa.ytong
06-07-2009, 20:04
Mam dach z małym uskokiem od lica sciany zewnętrznej. Gzymsy o szerokosci 15 cm stanowią 'zadaszenie' sciany. Poszukuje obróbkek blacharskich przykrywających gzyms. Według ekspertów blachy muszą wchodzić pod dachówki. Czy ktoś może polecić firme zajmującą się obróbkami blacharskimi?

Andrzej Wilhelmi
06-07-2009, 23:46
Po pierwsze nie bardzo rozumiem dlaczego muszą wchodzić pod dachówki?! :roll:
Po drugie to nie będziesz miał rynien?
Po trzecia daj szansę swojemu dekarzowi bo to on wykona kompleksowo Twój dach!
A po czwarte to może ja tu czegoś nie rozumiem :wink: . Pozdrawiam.

willa.ytong
07-07-2009, 07:42
Obróbka blacharska patrząc od góry idzie jakieś 40 cm pod dachówkami, zagiecie, pod rynną a nad gzymsem, zagięcie, kapinos 2 cm poza gzymsem.
Niestety nie mam jeszcze dekarza. Większość zajmuje sie standardowym rozwiązaniem z podbitką itd. Chętnie zlece pokrycie dachów, 180 mkw i 320 mkw kompetentnej firmie.
Pan Andrzej może ma ochote?

Wirecki
07-07-2009, 20:21
Panie Andrzeju,
Czy montaż kominków wentylacyjnych to skomplikowana sprawa? Przydałoby mi się zamontować 2, wcześniej tego nie uwzględniłem. Czy można to zrobić samemu? Dachówka roben średzka falista plus, nachylenie dachu 30 st. Wiem też, że nie można jako pierwsza dachówkę od szczytu.

jackac
07-07-2009, 23:18
Panie Andrzeju prosba nie wiem czy mial Pan do czynienia z Koramiciem L32 kasztan angobowany. Przyjechala dostawa i zauwazylem ze gasiory trojkatne roznia sie znacznie od pozostalych dachowek. Sprzedawca twierdzi ze wszystkie gasiory trojkatne tak wygladaja. Boje sie ze bedzie to widac na dachu ze te gasiory roznia sie znacznie od reszty dachu. One sa jakby zle polane

Z gory dziekuje za info

Andrzej Wilhelmi
07-07-2009, 23:20
Obróbka blacharska patrząc od góry idzie jakieś 40 cm pod dachówkami...

Z opisu wnioskuję, że jest to pas podrynnowy osłaniający gzyms. Nadal nie rozumiem czemu ma chodzić pod dachówkę i to 40 cm??? Pod dachówkę wchodzi pas nadrynnowy, którego dolna część wchodzi do rynny.
Odnośnie propozycji wykonania pokrycia dachu to mogę się podjąć ale dopiero w marcu 2010. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
07-07-2009, 23:26
...gasiory trojkatne roznia sie znacznie od pozostalych dachowek...

Jest to dość typowe zjawisko dla elementów ręcznie wytwarzanych takich jak trójnik , czwórnik, gąsior początkowy itp. Niestety trzeba się do tego przyzwyczaić. Pozdrawiam.

jackac
07-07-2009, 23:28
Jest to dość typowe zjawisko dla elementów ręcznie wytwarzanych trójnik , czwórnik, gąsior początkowy itp.

Gasiory poczatkowe i dachowki szczytowe sa ok. tylko te gasiory trojkatne. Musze podzwonic po innych skladach moze uda sie kupic z innej partii lepiej pasujace.

Andrzej Wilhelmi
07-07-2009, 23:38
Życzę powodzenia choć nie sądzę aby się udało. Z reguły są one wytwarzane w innej wytwórni niż dachówki podstawowe a co zatem idzie mają trochę inny skład surowca i stąd ten problem. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
07-07-2009, 23:45
... Wiem też, że nie można jako pierwsza dachówkę od szczytu.

Od szczytu nie ma sensu gdyż jest on poza budynkiem. A jeżeli chodzi o kalenicę to najwyżej w czwartym rzędzie od kalenicy. Kominek wentylacyjny musi być przykręcony więc dachówka nad nim musi być zdjęta! Jest to najwyżej położona dachówka, którą da się wyjąć. Pozdrawiam.

jackac
07-07-2009, 23:52
Życzę powodzenia choć nie sądzę aby się udało ....

dziekuje bardzo dam znac jak sie uda lub podesle zdjecia z realizacji :-)

Wirecki
10-07-2009, 17:03
Dach przeciekał przy kominie, woda przy silnych ostatnio ulewach ciekła strużką z jednej stron i zamoczyła otynkowaną ścianę komina z drugiej strony. Czy po poprawkach (wezwałem wykonawcę) można sprawdzić jakość wykonania nie czekając na deszcz? Czy mogę po prostu wejść na dach i polać dachówki i komin wodą z węża i sprawdzić czy jest ok?
Czy ta ilość wody nie będzie za duża, generalnie zobiłbym symulację silnej ulewy zacinającej deszczem z kazdej strony....

Andrzej Wilhelmi
10-07-2009, 21:07
Oczywiście takie próby się wykonuje. Należy najpierw lać na dachówkę tylko z góry na dół tak jak pada deszcz a dopiero później lać po kominie. Na szczelność komina składa się kilka spraw:
- zdecydowanie na pierwszym miejscu materiał, z którego jest wykonany komin,
- poprawność wykonania krycia wstępnego w obrębie komina,
- poprawność wykonania obróbek komina.
Pozdrawiam.

akapap
11-07-2009, 15:34
Czy papiaki, którymi były przybijana papa termozgrzewalna należy usunąć przed położeniem dachówki? Położone są łaty i kontrłaty, myślę, żeby np. dogrzać papę i dopić papiaka albo go wyciągnąć i zgrzać dziurę?

Czy warto to robić? Teraz, kiedy deski się rozeschły to raczej nic nie trzyma papiaka.

Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
14-07-2009, 00:37
Wyciąganie papiaków nie ma sensu, lepiej je przesmarować (ich łebki) lepikiem na zimno (taką masą do podlepiania gontów bitumicznych). Nic nie trzyma papiaka o ile był wbity pomiędzy deski i takiego lepiej wyciągnąć. Pozdrawiam.

Princesa
14-07-2009, 07:32
Witam ile by Pan policzył za taki dach:

http://www.studioatrium.pl/projekt-domu-GL-359,399,61,parter.html

ok. 180 m powierzchni dachu
z materiałem i bez materiału (blacha imitująca dachówkę średniej/ lepszej klasy)
pozdrawiam

Wirecki
16-07-2009, 16:20
Panie Andrzeju,
Jak prawidłowo "umocować" rurę kominka wentylacyjnego na folii paroprzepuszczalnej. Folia została przecięta, na krzyż, w celu wpuszczenia rury, zakładam, że trzeba uszczelnić. Da się to zrobić poprawnie od dołu? Wywinąć folię do góry i przykleić do rury kominka taśmą? inaczej ?

morys
16-07-2009, 20:31
Panie Andrzeju,
Jak prawidłowo "umocować" rurę kominka wentylacyjnego na folii paroprzepuszczalnej. Folia została przecięta, na krzyż, w celu wpuszczenia rury, zakładam, że trzeba uszczelnić. Da się to zrobić poprawnie od dołu? Wywinąć folię do góry i przykleić do rury kominka taśmą? inaczej ?

Witam
Też jestem ciekawy, czy jest możliwość poprawnego zamocowania membrany do rury kominka wentylacyjnego od wewnątrz czyli od spodu. Moi dekarze założyli dachówkę z kominkiem ale samej rury już nie, tylko zaznaczyli miejsce w membranie poprzez przebicie jej dużym gwoździem. Powiedzieli, że od dołu będzie łatwo i bez problemu :)
Proszę o opinię.

Wirecki
16-07-2009, 21:11
W tzw. międzyczasie coś znalazłem.
http://www.doerken.de/dachdetails/de/data/Allg_Verlegehinweise2.pdf
Zdjęcie nr 5 w pliku.
Mam wrażenie, że mimo wszystko powstanie w tym miejscu coś na kształt lejka, w którym mogłaby gromadzić się woda. Chyba że folię się lekko podniesie lub przyklei do "naciągniętej" rury kominka, która po powrocie do pozycji wyjścowej lekko uniesie miejsce uszczelnienia ponad płaszczyznę folii.

Czy są inne rozwiązania??

Andrzej Wilhelmi
16-07-2009, 23:39
"morys" Twoi dekarze popełnili błąd! Poprawne wykonanie przejścia przez warstwę krycia wstępnego należy do ich obowiązku i leży w ich interesie gdyż to oni dają gwarancję na szczelność dachu. Poprawnie wykonane przejście to zastosowanie uszczelek systemowych (są takie np. w kominkach RuppCeramik)i. W przypadku ich braku wskazanym byłoby zastosowanie rynienki identycznej jak nad oknem połaciowym, naciętą folię wywijamy do dołu bo do góry się nie da (folia ciasno dolega do rury przejściowej) i oklejamy dobrą taśmą stosowaną do napraw folii np. IVT. Folia w okolicy rury powinna być lekko wypchnięta do góry!
Takie wykonanie gwarantuje 100% szczelności przejścia przez folie wstępnego krycia. Pozdrawiam.

Joker_28
22-07-2009, 21:34
Witam Panie Andrzeju,

Mam pytanie odnośnie docinania dachówki przy kominie i oknie dachowym. U mnie akurat wyszło tak nieszczęśliwie, że krawędź obróbek blacharskich licuje z dachówką - a po jej lewej stronie jest zamek pionowy. Wygląda to tak, że zamki na długości komina (w pionie) i okna dachowego są na wierzchu :cry:

Nie najpiękniejsze doznanie estetyczne ! Nie ma miejsca by wsadzić dociętą dachówkę pomiędzy. Czy jest jakiś sposób by to ładnie wykończyć? Mój dekarz zaproponował, by spróbować dokleić cieniutki fragment dachówki - tylko końcowy łuk. Jednakże sam wątpi w trwałość takiego rozwiązania - silikon raczej nie wchodzi w grę by przytwierdzić maskujące skrawki dachówki.

U przejmie proszę o poradę :-?

Andrzej Wilhelmi
22-07-2009, 23:18
W przypadku pokrycia, w którym nie występują dachówki połówkowe niestety ten problem się pojawia. W dachu kopertowym można go uniknąć odpowiednio planując rozmieszczenie dachówek. W dachu dwuspadowym przy zastosowaniu dachówek skrajnych jest to bardzo trudne a praktycznie prawie nie wykonalne. Można na etapie więźby manewrować posadowieniem okien lub poszerzeniem połaci. W zaistniałej sytuacji pozostaje przyklejenie maskujących nakładek. Specjalny klej kolodach (colodach) jest do nabycia praktycznie w każdej profesjonalnej hurtowni pokryć dachowych. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
22-07-2009, 23:43
"tom13" napiszę tak: bardzo dziwny i bardzo niekorzystny sposób deskowania dachu w okolicy kosza. Takie deskowanie wydłuża rozstaw podparcia desek oczywiście przy kryciu wstępnym ma to znikome znaczenie. Sama obróbka okapu OK ale wykonanie okapu już nie OK! Można powiedzieć tak: twój dekarz wie że dzwonią tylko nie wie, w którym kościele. Widać że będą występować zastoiny ale przy kryciu wstępnym wykonanym papą nie powinno to mieć praktycznie żadnego znaczenia. Kontrłaty za głęboko wchodzą w kosz co będzie utrudniało swobodny spływ skroplin. Gąsiory na kalenicy zbyt wysoko posadowione a ta taśma to jedno z najgorszych rozwiązań. Ten grzebień zawsze będzie wystawał poza obręb gąsiora i po kilku latach na skutek działania promieni słonecznych ulegnie degeneracji. Dachówka wentylacyjna powinna być mocowana w czwartym rzędzie od góry gdyż takie umiejscowienia najlepiej wspomaga wentylację połaci. Dach był wykonany w październiku więc teraz to już spóźnione żale. Pozdrawiam.

el_hogar
23-07-2009, 10:03
Na deskowanie chcę zastosować płytę OSB # 12 mm, lecz jednocześnie chciałbym zrobić "nadbitkę", czyli w okapach będzie widoczna szlifowana i malowana spodnia strona deskowania.
Z doświadczenia wiem, że płyta OSB, a zwłaszcza bejcowana nie prezentuje się w tym miejscu zbyt korzystnie.
O ile na stronie frontowej i tylnej w dachu 2-spadowym można pod okapem na krokwie położyć deski 25mm (pocieniając krokwie o różnice w grubości między płytą , a deską), to na ścianach szczytowych nie za bardzo jest te deski do czego zamocować.
Dachówka betonowa, okap 60 cm, więc trochę kilogramów te deseczki muszą utrzymać..
Może wypuścić OSB na długość okapów szczytowych i podbić boazerią?
Nieszczególnie podoba mi się to rozwiązanie,

pozdrawiam,

Joker_28
23-07-2009, 10:12
W przypadku pokrycia, w którym nie występują dachówki połówkowe niestety ten problem się pojawia. W dachu kopertowym można go uniknąć odpowiednio planując rozmieszczenie dachówek. W dachu dwuspadowym przy zastosowaniu dachówek skrajnych jest to bardzo trudne a praktycznie prawie nie wykonalne. Można na etapie więźby manewrować posadowieniem okien lub poszerzeniem połaci. W zaistniałej sytuacji pozostaje przyklejenie maskujących nakładek. Specjalny klej kolodach (colodach) jest do nabycia praktycznie w każdej profesjonalnej hurtowni pokryć dachowych. Pozdrawiam.

Dziękuję bardzo za konstruktywną odpowiedź !

tom13
23-07-2009, 21:09
"tom13" napiszę tak: bardzo dziwny i bardzo niekorzystny sposób deskowania dachu w okolicy kosza. Takie deskowanie wydłuża rozstaw podparcia desek oczywiście przy kryciu wstępnym ma to znikome znaczenie. Sama obróbka okapu OK ale wykonanie okapu już nie OK! Można powiedzieć tak: twój dekarz wie że dzwonią tylko nie wie, w którym kościele. Widać że będą występować zastoiny ale przy kryciu wstępnym wykonanym papą nie powinno to mieć praktycznie żadnego znaczenia. Kontrłaty za głęboko wchodzą w kosz co będzie utrudniało swobodny spływ skroplin. Gąsiory na kalenicy zbyt wysoko posadowione a ta taśma to jedno z najgorszych rozwiązań. Ten grzebień zawsze będzie wystawał poza obręb gąsiora i po kilku latach na skutek działania promieni słonecznych ulegnie degeneracji. Dachówka wentylacyjna powinna być mocowana w czwartym rzędzie od góry gdyż takie umiejscowienia najlepiej wspomaga wentylację połaci. Dach był wykonany w październiku więc teraz to już spóźnione żale. Pozdrawiam.


Z Pana wypowiedzi wnioskuję, że mój dach może nie jest wykonany w pełni fachowo to nie powinno być z nim problemów. Gwarancje mam na dwa lata więc wole wiedzieć czy coś wymaga poprawy.
Mam jeszcze jedno pytanie czy jest możliwość przy tak podniesionym gąsiorze i wystającym grzebieniu aby woda dostawała się pod dachówkę podczas deszczu i czy jest to problem?

Pozdrawiam
Aśka

Andrzej Wilhelmi
24-07-2009, 23:00
Do puki będą istniały szczotki woda praktycznie nie ma żadnej szansy dostać się pod pokrycie natomiast płatki śniegu znajdą sobie drogę. Nie jest to problem gdyż po to jest krycie wstępne aby chronić przed tymi zjawiskami. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
24-07-2009, 23:05
Na deskowanie chcę zastosować płytę OSB # 12 mm...

Z Twojej wypowiedzi wynika, że na deskowaniu dodatkowo chcesz położyć płytę OSB. Nie rozumiem tylko po co?! A może Ty chcesz zamiast deskowania zastosować płytę OSB? Pozdrawiam.

elton
25-07-2009, 10:01
Panie Andrzeju, czy biorąc pod uwagę Pana praktykę odradzałby Pan położenia karpiówki na dachu dwuspadowym o kącie 45 stopni z jednej oraz 20 stopni z drugiej strony?

Andrzej Wilhelmi
25-07-2009, 14:08
Kąt nachylenia dachu nie ma znaczenia gdyż za szczelność odpowiada krycie wstępne. Oczywiście pełne deskowanie lub OSB i papa termozgrzewalna i specjalne wykonanie. Podobnie rzecz się ma np. z wykonaniem "wolego oczka".
Pozdrawiam.

Ardien
26-07-2009, 11:17
Mam pytanie
Kierownik nie dopilnowal albo nie chcial a ja sie nie znalam . Wszystkie elementy drewniane powinny byc odizolowane od betonu lub muru. Co mozna zrobic jezeli juz sa wybudowane ??? Robic jakies podpory i izolowac ???
Jeszcze jedno pytanie Jest to wada ktora powinien wylapac kierbud. Tak mowi prawo budowlane a on wpisal w dziennik budowy ze jest wszystko ok. Czy nie ma zadnych konsekwencji w odniesieniu do kierbuda ??? W oncu bierze pieniadze i ma uprawnienia panstwowe wiec chyba on za to odpowiada odbierajac dach . Ja nie musze sie na tym znac chyba ?
pozdrawiam

el_hogar
27-07-2009, 12:51
Na deskowanie chcę zastosować płytę OSB # 12 mm...

Z Twojej wypowiedzi wynika, że na deskowaniu dodatkowo chcesz położyć płytę OSB. Nie rozumiem tylko po co?! A może Ty chcesz zamiast deskowania zastosować płytę OSB? Pozdrawiam.

Mój błąd w komunikacji :oops:

Chcę zrobić ZAMIAST deskowania płytę OSB, ale nie chcę tej płyty widzieć pod okapami, gdzie ma byc "nadbitka


pozdrawiam,

lolo12
27-07-2009, 22:05
Oj widzę, że mam probem!! Proszę o poradę. Mam pełne deskowanie z papą, na tym dachówka ceramiczna. Krokwie mam rzeźbione więc boazeria idzie równo z deskowaniem. Przy ociepleniu "fachowcy" podeszli całkowicie pod deski wiec nie mam tej szpary do wentylacji. Jak zrobić teaz wentylację? dodam ze mam już położony tynk i pomalowany. Nie ocieplałem jeszcze poddasza. Muszę coś zrobić, ale co?

1. Czy mam wiercić otwory w ociepleniu przy murłacie (od zewnątrz widzę ocieplenie zewnętrzne )- ale znowu nie mam jej czym zatkać - chyba, że kupie takie okrągłe wywietrzniki jak są w łazienkach w dzwiach? może jakieś inne kratki wentylacyjne?

2 Przecinać elewcję i robić szparę ok 2 cm - ale jak w gotowej elewacji zrobić i zabezpieczyć tą przerwę przed owadami i zwierzaczkami ? (czy od wewnątrz można jakoś zamontować siatkę?

3. Nawiercić otwoty w deskowaniu? ale jak zabezpieczyć, żeby nie przedostawała się wilgoć do środka?

Proszę o poradę, z góry dziękuje

Dodam jeszcze zdjęcie !!! Czy ktoś mi odpowie???
http://images41.fotosik.pl/168/bb86b0b90de24256med.jpg

wushu77
03-08-2009, 13:34
Witam. Mam podobny problem z wykonaniem wentylacji połaci pod deskowaniem. Tyle, że nie mamy zrobionej jeszcze elewacji wraz ociepleniem. Ale we wrześniu zamierzamy to zrobić. Przeszukałem już mnóstwo stron, żeby znaleźć kratki/wloty wentylacyjne przeznaczone do tego typu prac. Niestety nic takiego nie znalazłem. Tylko zwykłe kratki wentylacyjne kuchenne i łazienkowe. Stąd pytanie do Pana Andrzeja, w jaki sposób wykonać tą wentylacje, żeby było ok i dobrze wyglądało.

lolo12
03-08-2009, 18:51
Witam
W twoim przypadku to nie problem, ponieważ jesteś przed i wiesz, że takie coś musi być zastosowane. Ja dowiedziałem się po fakcie :x , ale co zrobić trzeba coś działać. Szukałem i szukałem i coś znalazłem : proszę zobaczyć ten link

http://www.sto.pl/evo/web/sto/42943_PL-Broszury-StoTherm_Classic_-_wytyczne_wykonania.pdf - Broszura STO

strona 20 - a dokładnie profil wentylacyjny Sto.

Ja jeszcze nie rozwiązałem swojego problemu, ponieważ u mnie jest już tynk. Myślałem, że ktoś mi tu pomoże :(


pozdawiam , mam nadzieje, że pomogłem :)

wushu77
03-08-2009, 21:46
No to już jest coś, dziwi mnie to że tak ciężko coś dostać do tej wentylacji, tym bardziej że tyle się o tym pisze i mówi. W Twoim przypadku byłyby dobre kratki wentylacyjne które kiedyś widziałem u kogoś w dachu (na forum). Różniły się jednak tym od tradycyjnych łazienkowych i kuchennych, że nie były płaskie tylko bardziej w kształcie pudełka od zapałek tyle, że większe wielkości odtwarzacza audio w montowanych w samochodach. Ostatnio przewertowałem dziesiątki stron i niczego podobnego nie mogę znaleźć.

Andrzej Wilhelmi
03-08-2009, 23:58
Takie kratki stosuje do elewacji z cegły klinkierowej i wstawia się je w miejsce pionowej fugi (są różne kolory).
"lolo12" nic nie stoi na przeszkodzie abyś zastosował profil firmy "Sto". Należy wykonać prostokątny otwór nawiewowy wysokości 3 cm tylko nie na całej szerokości lub wiercić otwory. Następnie zamontować profil osłaniający:
- wkleić profil na dodatkową warstwę tynku o szerokości do spodu krokwi (powstanie taki mini gzymsik),
- przegiąć profil (tą część do wtapiania w tynk) i wcisnąć pomiędzy styropian a deski dla pewności punktowo klej montażowy,
- przegiąć w drugą stronę i krótkimi wkrętami (długość mniejsza od grubości nadbitki) mocować do nadbitki (część mocowaną do nadbitki można pomalować w kolorze nadbitki),
- obciąć część profilu (tą do wtapiania w tynk) i mocować do buków krokwi.
Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
04-08-2009, 00:08
...Chcę zrobić ZAMIAST deskowania płytę OSB, ale nie chcę tej płyty widzieć pod okapami, gdzie ma byc "nadbitka...

Nie ma żadnego problemu. Nadbitka musi zajść aż na elewację a dalej płyta OSB. Różnicę w grubości można zniwelować nadbijając krokwie paskami sklejki (lub OSB) albo podcinając krokwie. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
04-08-2009, 00:15
... Jest to wada ktora powinien wylapac kierbud...

Oczywiście! A skoro tego nie dopilnował niech teraz ustali z wykonawcą jak to poprawić, oczywiście na koszt wykonawcy! Pozdrawiam.

Joker_28
06-08-2009, 19:14
Panie Andrzeju,

Poniweważ mam pilny problem, pozwalam sobie przekleić posta z 'Doświadczeń', licząc na Pana pomoc jn.:

Witam, Mam naglący problem.

Dekarze właśnie skończyli dach (membrana paraprzepuszczalna + dachówka Roben), dziś większa ulewa. Po paru godzinach od deszczu na poddaszu na membranie widać kilkanaście plam po kapiącej na nią wodzie. Plamy w różnych miejscach, o różnej wielkości. Sprawdzałem - to ślady wody.

Czy to dopuszczalne, aby nowy dach tak przeciekał? Co robić?

Dodam, że w trakcie wykonywania dachu zwątpiłem w fachowość ekipy - dali już kilka dowodów partactwa!

Pomóżcie, jutro mam wypłacić dekarzy a tu taki ZONK !!!

Nefer
06-08-2009, 22:52
Panie Andrzeju,

Poniweważ mam pilny problem, pozwalam sobie przekleić posta z 'Doświadczeń', licząc na Pana pomoc jn.:

Witam, Mam naglący problem.

Dekarze właśnie skończyli dach (membrana paraprzepuszczalna + dachówka Roben), dziś większa ulewa. Po paru godzinach od deszczu na poddaszu na membranie widać kilkanaście plam po kapiącej na nią wodzie. Plamy w różnych miejscach, o różnej wielkości. Sprawdzałem - to ślady wody.

Czy to dopuszczalne, aby nowy dach tak przeciekał? Co robić?

Dodam, że w trakcie wykonywania dachu zwątpiłem w fachowość ekipy - dali już kilka dowodów partactwa!

Pomóżcie, jutro mam wypłacić dekarzy a tu taki ZONK !!!

NIech Cię Ręka Boska broni płacić.


To kara za porzucenie dziennika Jokerku :):)[/i]

Andrzej Wilhelmi
06-08-2009, 22:53
Ale w czym tu można pomóc? Nawet jak deszcz przedostanie się pod dachówkę co jest praktycznie nie możliwe to plam nie ma! Plamy występują po zachlapaniu folii impregnatem solnym lub od zachlapania olejem z piły łańcuchowej o ile taką piłą były cięte łaty. Przed rozliczeniem się z dekarzami radzę aby dach odebrał kierownik budowy. Od dekarzy należy zażądać faktury i pisemnej gwarancji. Pozdrawiam.

Ardien
08-08-2009, 22:12
... Jest to wada ktora powinien wylapac kierbud...

Oczywiście! A skoro tego nie dopilnował niech teraz ustali z wykonawcą jak to poprawić, oczywiście na koszt wykonawcy! Pozdrawiam.

Tak tylko ze mu juz nie ufam. A chcialabym wiedziec jak to nalezy poprawnie wykonac. Kierownik twierdzi ze kiedys nie dawali izolacji i wiezby stoją. Jak to poprawic jezeli dachowka jest juz polozona
pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
09-08-2009, 21:25
Myślę, że nadeszła pora aby podziękować kierownikowi bo opowiada bzdury! Skoro jednak tak twierdzi to poproś aby te uwagi wpisał w dziennik budowy i się pod tym podpisał (jestem pewien, że tego nie zrobi!). Aby udzielić profesjonalnej odpowiedzi konieczna byłaby wizyta na budowie. Pozdrawiam.

Ardien
10-08-2009, 21:49
Myślę, że nadeszła pora aby podziękować kierownikowi bo opowiada bzdury! Skoro jednak tak twierdzi to poproś aby te uwagi wpisał w dziennik budowy i się pod tym podpisał (jestem pewien, że tego nie zrobi!). Aby udzielić profesjonalnej odpowiedzi konieczna byłaby wizyta na budowie. Pozdrawiam.
http://images45.fotosik.pl/178/2173e5014d57a1b5med.jpg (http://www.fotosik.pl)
chyba zaden inny kierownik sie nie podejmie dokonczenia budynku po kims. Kierownik wpisal do dziennika ze dach wykonany prawidlowo , bez zastrzezen i sie pod tym podpisal. Takim osobom powinni robic egzaminy bo ma uprawnienia panstwowe i sie nie zna. Izolacja jest tylko pod murlata a reszta drewna takie jak stolcowki ( chyba tak sie to nazywa jest to ulozone poziomo i wychodzi poza mury budyku i jest to ponizej szczytu) oraz taka gruba deska co idzie na laczeniu krokwi u samej gory . Te wsystke drewniane elementy sa polozone ma 3cm zaprawie na porothermie i dookola sa obrzucone zaprawa.
Pozdrawiam ADA

Andrzej Wilhelmi
10-08-2009, 22:13
I nie chcę być złym prorokiem ale tak mi się wydaje, że ścian szczytowa podmurowana jest pod same deski. Pozdrawiam.

Wirecki
11-08-2009, 13:20
Panie Andrzeju,
Czy możliwe jest aby dach przy kominie przeciekał dopiero kilka miesięcy po jego wykonaniu? Spotkałem sie z opiniią, że mżawka, szczególnie długotrwała może mieć inny wpływ na dach i komin niż zwykły deszcz. Czy to prawda? Dach miałem skończony w lutym, robiony przy stosunkowo niskich , ale dodatnich temperaturach. W ciągu ostatnich miesięcy padały ulewne deszcze które nie spowodowały zacieków na kominie (lub były mniejsze, niewidoczne)

Jak (patrząc od dołu powinna być wykończona membrana parprzepuszczalna wokół komina? Wywynięta do góry ? Na dół? Przyklejona? Czym?

Czy możliwe, że ekipa od ocieplenia poddasza (wełna między krokwie)uszkodziła membranę lub coś jeszcze co spowodowało zacieki.

Zdjęcie robione dzisiaj, deszcz pada od kilku godzin, ale nie jest ulewny. Widoczne plamy to nie cienie tylko zacieki. Wełna mineralna została zupełnie odsunięta, żeby sprawdzić czy cieknie po kominie, po cegle klinkierowej, czy może ścieka po folii. Chyba jednak po kominie. Czy to kwestia obróbki komina?
http://images46.fotosik.pl/178/2dd1c614f4cd8937med.jpg (http://www.fotosik.pl)

Andrzej Wilhelmi
11-08-2009, 17:30
Na podstawie takiego zdjęcia nie możliwa jest ocena przyczyny przecieku.
Podstawowe pytanie czy komin jest wykonany z pełnej cegły?
Komin niczym się nie różni od okna połaciowego więc krycie wstępne wokół niego powinno być wykonane tak samo jak przy oknie połaciowym.
Ekipa od dociepleń mogła uszkodzić folię ale to mało prawdopodobne. W celu ustalenia przyczyny przecieku konieczne oględziny. Pozdrawiam.

Wirecki
11-08-2009, 23:32
Cegła pełna
Wszedłem na dach i chyba znalazłem przyczynę. Proszę o potwierdzenie, czy ta szczelina na styku blachy i cegły może być powodem zaciekania?
http://images44.fotosik.pl/179/8f0b0918a40fc12emed.jpg (http://www.fotosik.pl)
http://images41.fotosik.pl/174/c666f2ac1cb8a455med.jpg (http://www.fotosik.pl)
http://images47.fotosik.pl/179/83c8c870e11fee83med.jpg (http://www.fotosik.pl)
Jeśli tak - czy wystarczy kupić silikon dekarski i "zalepić" dziurę, coś w stylu jak widać na drugim zdjęciu z lewej strony?

Wirecki
12-08-2009, 00:50
Komin niczym się nie różni od okna połaciowego więc krycie wstępne wokół niego powinno być wykonane tak samo jak przy oknie połaciowym. Membrana wywinięta do góry i przyklejona np. taśmą butylową?

akapap
12-08-2009, 10:36
Witam,

czy niżej zamieszczony montaż okna dachowego jest prawidłowy:

http://img259.imageshack.us/img259/1109/oknod.th.jpg (http://img259.imageshack.us/i/oknod.jpg/)

Okno nie jest równolegle ustawione względem deskowania/pokrycia dachowego. Różnica jest około 5 i więcej centymetrów. Daje to wrażenie, że dół okna wyżej wystaje nad połać dachu niż góra.

Łaty: 5x6.
Kontrłaty: 5x2,5

Pozdrawiam

JK102
12-08-2009, 18:08
Witam! mam pytanie - dekarz zaproponował mi po pokryciu dachu dachówką od razu zrobienie podbitki. Czy to na pewno dobra kolejność prac? Czy najpierw ocieplenie i ew. tynki?

Andrzej Wilhelmi
12-08-2009, 22:53
Za mało informacji aby udzielić profesjonalnej odpowiedzi. Jakie krycie wstępne? Czy podbitka montowana poziomo czy po krokwiach? Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
12-08-2009, 22:59
"akapap" Na podstawia takiego zdjęcia praktycznie nic nie można powiedzieć. Okno jest mocowane na łatach więc wniosek nasuwa się jeden masz żle wykonaną więźbę. Zdjęcie z zewnątrz da ostateczną odpowiedź. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
12-08-2009, 23:05
... czy wystarczy kupić silikon dekarski i "zalepić" dziurę?

Teoretycznie tak. Folia poprawnie wywinięta. Czy jest wykonana nad kominem rynienka odprowadzająca skropliny? Pozdrawiam.

JK102
13-08-2009, 07:25
Na dachu pełne deskowanie + papa, podbitka montowana po krokwiach. Dziękuję za odpowiedz !

Wirecki
13-08-2009, 13:22
... czy wystarczy kupić silikon dekarski i "zalepić" dziurę?Teoretycznie tak. Folia poprawnie wywinięta. Czy jest wykonana nad kominem rynienka odprowadzająca skropliny? Pozdrawiam. Nad kominem? czy wokół niego? Proszę o rozwinięcie...

Andrzej Wilhelmi
15-08-2009, 08:27
Nad kominem powinno być zastosowane takie samo rozwiązanie jak nad oknem połaciowym. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
15-08-2009, 08:35
Na dachu pełne deskowanie + papa, podbitka montowana po krokwiach.

Przy takim rozwiązaniu można montować podbitkę w dowolnym czasie ale znacznie wygodniej wykonać to przed ociepleniem. Podbitka nie musi wówczas dochodzić do ściany i nie ma żadnego problemu z zamontowaniem ostatniej deski. Oczywiście należy pamiętać o pozostawieniu szczeliny pomiędzy ścianą a deskami na dachu a wierzch tej szczeliny powinien być izolowany tak samo jak i ta część ściany pomiędzy krokwiami. Pozdrawiam.

andry
16-08-2009, 22:43
Witam.
W zestawieniu elementów na pokrycie dach mam wstawione:
Taśma Topflex i listwa Topflex Alu MDM - domyślam się że są to jakieś elementy uszczelniające.
Pytanie: czy są to dobre jakościowo produkty. Czy raczej zastąpić je innymi. Jakimi? Dach będzie kryty dachówką ceramiczną Roben typ S na pełnym deskowaniu. Pozdr.

Andrzej Wilhelmi
18-08-2009, 20:49
Nie znam tych materiałów (są to elementy uszczelnienia komina lub ściany bocznej). Firma MDM to uznany producent na naszym rynku i jego produkty są z całą pewnością dobrej jakości. Ja stosuję produkty IVT. Pozdrawiam.

Joker_28
19-08-2009, 20:16
Ale w czym tu można pomóc? Nawet jak deszcz przedostanie się pod dachówkę co jest praktycznie nie możliwe to plam nie ma! Plamy występują po zachlapaniu folii impregnatem solnym lub od zachlapania olejem z piły łańcuchowej o ile taką piłą były cięte łaty. Przed rozliczeniem się z dekarzami radzę aby dach odebrał kierownik budowy. Od dekarzy należy zażądać faktury i pisemnej gwarancji. Pozdrawiam.

Pan Andrzej jest nieoceniony ! To rzeczywiście były plamy z oleju. Moja ekipa od dachu dała w trakci robót już tyle plam, że te dodatkowe podniosły mi ciśnienie :wink:

Joker_28
19-08-2009, 20:24
NIech Cię Ręka Boska broni płacić.


To kara za porzucenie dziennika Jokerku :):)[/i]

Hejka Neferko ! Ło matko Ty chrzestna mojej budowy :wink: Teraz jest SSO, we wrześniu SSZ :D A wezne se sznurek i ... nie, nie - nie na więźbie :wink:

Jest o co już butelczynę rozbić, więc do sznura owego szampana planuję przywiązać i o chrzest wzorem morskiej tradycji prosić :lol:

tomek_buduje_domek
20-08-2009, 00:27
Witam,

czy ktoś jest mi w stanie powiedzieć jak daleko można wysunąć płatwie (14x14) i murłaty (14x14) poza lico ściany szczytowej (dach dwuspadowy) bez podpierania ich mieczami. Dach miałby być pokryty dachówką. Chciałbym mieć okap o szerokości około 60cm, czyli doliczając ocieplenie musiałyby wystawać ponad 70cm.

Pozdrawiam,
Tomek

Andrzej Wilhelmi
20-08-2009, 09:50
60 to max na gotowo 50. Pozdrawiam.

tomek_buduje_domek
20-08-2009, 11:21
60 to max na gotowo 50. Pozdrawiam.
Trochę mało po ociepleniu. A czy płatwie o większym przekroju pozwoliłyby na większe wysunięcie? Jakie inne elementy mają jeszcze wpływ na max. szerokość okapu nad ścianą szczytową (dach płatwiowo-jętkowy)?

Dzięki za odpowiedź.

Andrzej Wilhelmi
20-08-2009, 22:33
Głównie murłaty. Przekrój 16x16 lub 16x18 pozwoliłby na większe wysunięcie. Pozdrawiam.

bartekgr
23-08-2009, 22:08
Na końcowym etapie opracowywania projektu jednym z głównych dylematów jest wybór materiału, którym zostanie pokryty dach i elewacja tylnej ściany. Architekt zaproponował blachę lub struktonit.

Jakie macie doświadczenia z tymi materiałami w takim zastosowaniu?

Jak wygląda kwestia kosztów (materiał+wykonanie)?

A może macie inne pomysły na materiał nadający się zarówno na dach, jak i elewację?

Wizualizacje wyglądają następująco:
blacha:
http://www.pola.pop.e-wro.pl/_dom/tyl.jpg
struktonit:
http://www.pola.pop.e-wro.pl/_dom/tyl2.jpg

Andrzej Wilhelmi
24-08-2009, 19:22
Oba rozwiązania bardzo interesujące choć w żadnym nie ma rynien (dość istotna kwestia). Bez większego problemu mogę wykonać każdy. Materiał na pierwszy to PLX firmy Lindab lub blacha aluminiowa firmy Prefa. Drugie rozwiązanie to oczywiście płytki włóknocementowe np. Struktonit firmy Euronit lub Izopol a alternatywnie łupek w bardzo podobnej cenie. Pozdrawiam.

andry
26-08-2009, 06:51
Pozostają więc otwory i folia. Odnośnie kosza to mocowanie musi być w płaszczyźnie łat. Mam własne rozwiązanie. Realizuję teraz dach i jak skończę łacenie postaram się przesłać zdjęcie. Pozdrawiam.

Mogę prosić o pokazanie tych zdjęć?

Lgrzechu
26-08-2009, 13:12
Panie Andrzeju, zostały u mnie zamontowane równolegle 3 okna połaciowe Velux. Rozstaw miedzy nimi około 160cm. Po położeniu łaty 150cm na dachówkach ceramicznych ( zakładkowa Tandem - Meyer Holsen ) między oknami w połowie odległości dachówki są obniżone na ok. 1,5cm w stosunku do tych przy krawedziach okien ( łuk nie ma widocznego uskoku ). Dekarze tłumaczą, że dachówki przy oknach opieraja sie na metalowych obróbkach okien i stad to ugiecie. Czy jest jakas norma która mówi o dopuszczalnej odchyłce połaci dachu miedzy oknami dachowymi. Wydaje mi się, że okna po prostu zostały zamontowane za wysoko. Z góry dziękuje za poradę.

Andrzej Wilhelmi
26-08-2009, 17:31
Trudno na bazie takiego opisu dać profesjonalną odpowiedź. Tłumaczenie dekarzy bezzasadne! Blaszane obróbki okien o grubości 0,5 mm leżą na łatach i na tych samych łatach leżą dachówki więc takiej różnicy nawet poziomica nie wykryje. Błąd najprawdopodobniej polega na nie utrącono zaczepów, którymi dachówka jest zaczepiona na łacie i te zaczepy unoszą dachówkę. Inna przyczyna to taki zbieg okoliczności, w którym spód dachówki trafia akurat na odgięty do góry element rynienki bocznej. Dachówkę może również wynosić gąbka klinowa. Co by nie powiedzieć przy profesjonalnym montażu takie zjawisko nie powinno wystąpić. Pozdrawiam.

Lgrzechu
27-08-2009, 08:04
Dziekuje bardzo za odpowiedź, porozmawiam z wykonawcami, jesli nie "znajda" przyczyny wkleję kilka zdjęć.

agol
27-08-2009, 15:39
Witam mam wyceniony dach, z blachodachowki, plus orynnowanie, podbitka, okna velux lacznie wynioslo wszystko okolo 23 tysiace, powierzchnia dachu 215 metrow, i teraz pytanie czy 9 tysiecy za robocizne to normalna cena... Czyli caly dach wyszedl by mnie 32 tys.

zatom
27-08-2009, 16:24
Panie Andrzeju,

Jak prawidłowo zrealizować następującą obróbkę blacharską.

od dołu ściana trójwarstwową, od 3 m nad poziomem 0 przechodzi w dwuwarstwowa. Poniżej szkic.

Pytanie - jak łączyć obróbkę, z czym - ze ścianą konstrukcyjną w poziomie czy za pośrednictwem śrub z cegłą klinkierową. W tym drugim wypadku jak zapewnić szczelność takiego rozwiązania. Obróbka tworzy ok. 14 cm gzyms, w przypadku przecieków przez śruby poniżej obróbki zarówno cegły jak i wełnę szlag trafi.

Z góry dziękuję.http://images50.fotosik.pl/188/9315a1d5e4a15f82m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/9315a1d5e4a15f82.html)

Wiesiek30
29-08-2009, 11:34
Miał pan do czynienia z podobnym przypadkiem? Proszę o komentarz:
http://forum.muratordom.pl/wymiana-dachu-na-domu-30-letnim,t167875.htm

Andrzej Wilhelmi
29-08-2009, 15:02
... czy 9 tysiecy za robocizne to normalna cena...

Nie mam zielonego pojęcia. Każda cena będzie normalna jeżeli nie będzie choćby jeszcze jednej wyceny. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
29-08-2009, 15:19
"zatom" Zrobiłbym to tak: pasy płyty OSB mocowane kotwami futrynowymi do cegieł, następnie folia wysoko paroprzepuszczalna wyłożona na wełnę i przyszyta zszywkami do OSB powinna wychodzić ~5 mm za OSB. Parapet można montować na rąbek stojący lub farmerami uszczelniając połączenia silikonem dekarskim. Parapet powinien być wywinięty na ścianę minimum 4 cm. Następnie w wełnie należy naciąć szlic na głębokość 2 cm i na silikon dekarski wprowadzić obróbkę zamykającą (kątownik 2x4 cm). Dolna część szerszego boku powinna mieć 10~15 mm zagiętą i zaciśniętą krawędź (usztywni i zabezpieczy ciętą krawędź). Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
29-08-2009, 16:17
"Wiesiek30" odpowiedziałem w przytoczonym wątku. Pozdrawiam.

Monika.Sz-a
31-08-2009, 11:55
witam.

wlasnie dekarze skonczyli ukladanie dachowki- ruupceramika, sirius ceglany, angoba.

do kontroli etapow zaprosilam kieronwika, ktory nadzorowal budowe.

do techniki kladzenia membrany, lat i kontrlat, obrobki kominow okien- nie mial zastrzezen.. jednak bardzo krytycznie wypowiedzial sie na temat koszy- a dokladnie sposobu dociecia dahcowki w koszach.. twierdzi ze dachowki powinny byc ciete w pionie, aby uzyskac prosta linie i estetyczny wyglad.
dekarze twierdza ze tna dachowke prostopadle..a efekt wizualny jest tu mniej wazny- najwaniejsze jest to w jaki sposob bedzie zsuwal sie snieg w zimie-aby kosze nie przeciekaly- twierdza ze tak wykonane sa kosze w folderach brasa i ruppa, oraz ze w koszach wazniejsza jest szczelnosc a estetyki nie osiagne-i zawsze patrzacz bliska bede widziec brzuszki.. prosze uprzjemie spojzec na zalaczone zdjecia- czy tak to zostawic i przestac sie czepiac wygladu- i czy maja racje ze ich ciecie ejst bezpieczniejsze z punktu widzenia szczelnosci..?

pozdrawiam serdecznie

http://wgrajfoto.pl/pokazfoto/img0809/min_garazfrontdomu7081.jpg (http://wgrajfoto.pl/pokaz/img0809/garazfrontdomu7081.jpg)

http://wgrajfoto.pl/pokazfoto/img0809/min_garaztyldomu0839.jpg (http://wgrajfoto.pl/pokaz/img0809/garaztyldomu0839.jpg)

http://wgrajfoto.pl/pokazfoto/img0809/min_lukarnajejlewastrona8b1a.jpg (http://wgrajfoto.pl/pokaz/img0809/lukarnajejlewastrona8b1a.jpg)

http://wgrajfoto.pl/pokazfoto/img0809/min_2953e0.jpg (http://wgrajfoto.pl/pokaz/img0809/2953e0.jpg)

Monika

jjokf
31-08-2009, 13:08
Witam Panie Andrzeju,
Mamy gotowy dach i mieliśmy zakładać podpitke, ale coż musimy to wstrzymać. Zauważyłam, że w czterech miejscach na dachu na końcówkach krokwi przy desce na ktorej zamontowana jest rynna (jest obróbka blacharska) są duże zacieki i sączy się woda z tych krokwi.
Dach ma pełne deskowanie + papa + dachówka ceramiczna.
Co tam może sie dziać? Czy woda dostała sie pod dachówki i spływa po papie i nie ma ujścia i wsiąka w krokwie.
Co robić? Proszę o radę

Andrzej Wilhelmi
31-08-2009, 20:05
Pełne deskowanie i papa to "0" przecieku a po kryciu docelowym to już nie ma o czym mówić! Coś jest nie tak ale z takiego opisu nic nie można stwierdzić. Najprawdopodobniej jest źle wykonany okap i woda nie ma ujścia. To wykonawca powinien usunąć przyczynę przecieku. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
31-08-2009, 20:18
"Monika.Sz-a" Z przedstawionych zdjęć wynika, że kosze są wykonane poprawnie. Linia cięcia jest prosta. Dachówkę tnie się prostopadle do płaszczyzny dachówki i przy wysokim profilu takie optyczne zjawisko występuje. W Polsce inwestorzy chcą mieć wąskie kosze, które potęgują ten efekt. Przy szeroko ciętym koszu np. 15 cm na stronę ten efekt by nie wystąpił. Absolutnie nie jest to żadna wada. Szczelność kosza gwarantuje poprawnie wykonane krycie wstępne i zastosowanie odpowiednich uszczelek w koszu. Pozdrawiam.

Monika.Sz-a
31-08-2009, 20:44
witam.

bardzo dziekuje za szybka odpowiedz!

dzis po dlugiej rozmowie z wykonawca uznalam ze argumenty brzmia przekonywujaco. w koncu to oni a nie kier daja mi gwarancje na dach..

co do szerokosci kosza- to nie mialam zadnych wymagan Panowie sami zrobili wg uznania.
w rozmowie wspominali, ze takie przeszli szkolenie nt.ciecia, ze tak zaleca firma braas/rupp, ze tak wygladaja kosze w ich folderze itp.. wspomnieli ze moga dociac wg wymagan kierownika-w pionie "a'la zenit", ale wtedy moze snieg zatrzymywac sie w koszu pod dachowka, a zmarzniete kawlaki podkruszac minimalnie dachowke.. tak twierdzili..

poza tym wydaje mi sie ze mogliby w gwarancji dac adnotacje ze kosze dociete na zyczenie inwestora- a takich wpisow w gwarancji wole uniknac..

w kazdym razie dziekuje za fachowe oko i odpowiedz ze nie widzi Pan bledu w wykonaniu- skoro tak ma byc falbaniasto-to niech bedzie- tym bardziej ze argumenty firmy brzmia jak dla mnie- laika-przekonywujaco.

jesli jeszcze Pan ocenia ze jest prawidlowo- tym bardziej jstem spokojna.

pozdrawiam i dziekuje:)

jjokf
01-09-2009, 07:38
Witam, dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam

majki
01-09-2009, 20:31
Panie Andrzeju, pozwolę sobie tu spytać :oops:
Bo nie ogarniam ... : zrobiłem małą drewutnię i kryje ją blachodachówką. Blachy Pruszyński.
I jakby to wytłumaczyć ... :roll: Za każdym pasem blachy, kolejny u góry szopki robi się krótszy o ok. 0,5 cm a dół wsyuwa sie pod długości o te 0,5 cm ... Ponieważ to szopa, to rwac włosów z głowy nie będę :wink: ale ten fakt mnie wkurza i lubię wiedzieć o co chodzi ...
"Ścisnąć" sie pod ługości bardziej blach nie da, fale zachodza na siebie ok, tylko ta różnica w "długości" ...
Jakby mógł Pan wytłumaczyć co mogłem zrobić nie tak, alby gdzie tkwi haczyk ?

pozdrawiam, majki

Andrzej Wilhelmi
01-09-2009, 20:41
Najprawdopodobniej połać dachu nie jest prostokątem a równoległobokiem. Ustawienie arkusza do linii szczytu zazwyczaj powoduje takie zjawisko. W przypadku ustawienia dolnej krawędzi na linii okapu pojawiłby się większy trójkąt pomiędzy krawędzią szczytu a boczną krawędzią blachy co można zamaskować obróbką czołową szczytu. Pozdrawiam.

neko
02-09-2009, 17:21
Panie Andrzeju,

Do kominka mam komin wymurowany z cegły (pełnej). Do tego komina planuję w przyszłości przymocować maszt anteny TV i Sat. Które rozwiązanie wybrać do wyprowadzenia kabli z domu do tego masztu?

1. Producent dachówki (Meyer-Holsen, dachówka Dacapo) ma w swojej ofercie dachówki antenowe, ale słyszałem, że są one mało praktyczne (trudno wyprowadzić przez nie więcej kabli).

2. Wstawić w tym celu dodatkową dachówkę wentylacyjną w pobliżu komina murowanego. Wariant ok, ale jak w wariancie 1, wymaga dość długiego czekania na sprowadzenie dachówki z Niemiec.

3. Wyprowadzić kable na połaci dachu (mało estetyczne).

4. Wyprowadzić kable murowanym kominem wentylacyjnym. Dodam, że z uwagi na wentylację mechaniczną z rekuperacją, kanał wentylacyjny w tym kominie będzie i tak zaślepiony.

Elektryk doradza 2 i raczej odradza 4 ale mało przekonująco.

Pozdrowienia.

Andrzej Wilhelmi
02-09-2009, 22:13
Zdecydowanie kanałem wentylacyjnym! I nie ma to żadnego znaczenia czy będzie on zaślepiony gdyż to zaślepienie będzie w budynku a otwór w kominie jest nad dachem. Wprowadzamy kanałem a wychodzimy pod dachem i po sprawie. Dachówka antenowa służy do umożliwienia wyjścia sztycy antenowej czy elektrycznej a nie przewodów. Pozdrawiam.

neko
02-09-2009, 23:03
Dziękuję za odpowiedź! Moje pytanie wynikało z tego, że ponoć wprowadzanie przewodów do kanałów wentylacyjnych nie jest do końca zgodne z przepisami bud. (tak przekazał mi to inspektor). Nie pamiętam jednak uzasadnienia. Praktyka pokazuje jendak co innego.

Zapewne przewody do kanału wentylacyjnego najlepiej wprowadzić do otworu na dachu (z boku komina) przez u-rurkę (skierowaną otworami do dołu) aby woda z masztu nie ściekała po przewodzie do komina, prawda? Pewnie instalator będzie wiedział jak to zrobić. Pozdrowienia.

PS. Teraz rozumiem do czego służy dachówka antenowa, dziękuję. Nie sądzę aby maszt wyprowadzony z takiej dachówki mógł być stabilny; przytwierdzenie do komina wydaje się pewniejsze.

Andrzej Wilhelmi
03-09-2009, 19:45
Zwracam uwagę, iż w świetle Twojej wcześniejsze wypowiedzi to nie są żadne kanały wentylacyjne tylko dziury w kominie czyli żadne przepisy nie będą złamane. Pozdrawiam.

ewadora
06-09-2009, 23:05
Witam ponownie Panie Andrzeju.
Myślałam ,że z dachem już w zasadzie mam spokój-ale gdzie tam.Po ostatniej ulewie okazało się ,ze wszystkie kominy są mokre, jeden jednak jest wyjątkowo zlany.Poniżej zamieszczam zdjęcia tego komina. Mam prośbę- czy mógłby Pan spróbować określić- co może być przyczyną. Dekarze twierdza ,ze najpewniej przeciek jest z kratek wentylacyjnych-ale dla mnie jest to odrzucanie odpowiedzialności od siebie. Pozostałe komin tez są nieco mokre -ale duzo mniej - i tam ewentualnie widziałabym przyczynę w kratkach wentylacyjnych.
Wydaje mi sie ,ze przyczynami może być :
dziury w uszczelnieniu silikonem na styku -obróbka blacharska komin,ale wiekszą przyczyna to pewnie obróbka blacharska po bokach komina -zbyt wąska i od spodu niechlujnie wykonane zabezpieczenia ( komin ten jest obok okna dachowego). Co Pan o tym sądzi?
Proszę o opinię
http://images41.fotosik.pl/190/f23bce15d5df643dm.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=f23bce15d5df643d)
http://images39.fotosik.pl/191/2a9baff4a24f2645m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=2a9baff4a24f2645)
http://images45.fotosik.pl/195/16c7f09e6c4dff27m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=16c7f09e6c4dff27)
http://images50.fotosik.pl/195/14ea1e2916435bf8m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=14ea1e2916435bf8)
http://images43.fotosik.pl/194/3271918cb45912b3m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=3271918cb45912b3)
http://images46.fotosik.pl/194/f313d08395ca5c9bm.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=f313d08395ca5c9b)
http://images47.fotosik.pl/194/65b8d4a52b31fa42m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=65b8d4a52b31fa42)

Jeszcze jedna prośba o ocenę tej rynny - dopiero teraz zobaczyłam jak jest porysowana - czy jest możliwość odnowy jej powłoki? Uważam ,ze dekarze powinni to poprawić - czy nie tak? Az skóra mi cierpnie jak pomysle jak wyglądaja inne rynny ,których nie mogę z okna zobaczyć :evil:
http://images44.fotosik.pl/194/4196ba3e7706a8ebm.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=4196ba3e7706a8eb)

adam2007
07-09-2009, 13:24
Witam ponownie Panie Andrzeju.
Myślałam ,że z dachem już w zasadzie mam spokój-ale gdzie tam.Po ostatniej ulewie okazało się ,ze wszystkie kominy są mokre, jeden jednak jest wyjątkowo zlany.Poniżej zamieszczam zdjęcia tego komina. Mam prośbę- czy mógłby Pan spróbować określić- co może być przyczyną. Dekarze twierdza ,ze najpewniej przeciek jest z kratek wentylacyjnych-ale dla mnie jest to odrzucanie odpowiedzialności od siebie. Pozostałe komin tez są nieco mokre -ale duzo mniej - i tam ewentualnie widziałabym przyczynę w kratkach wentylacyjnych.
Wydaje mi sie ,ze przyczynami może być :
dziury w uszczelnieniu silikonem na styku -obróbka blacharska komin,ale wiekszą przyczyna to pewnie obróbka blacharska po bokach komina -zbyt wąska i od spodu niechlujnie wykonane zabezpieczenia ( komin ten jest obok okna dachowego). Co Pan o tym sądzi?
Proszę o opinię
http://images41.fotosik.pl/190/f23bce15d5df643dm.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=f23bce15d5df643d)
http://images39.fotosik.pl/191/2a9baff4a24f2645m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=2a9baff4a24f2645)
http://images45.fotosik.pl/195/16c7f09e6c4dff27m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=16c7f09e6c4dff27)
http://images50.fotosik.pl/195/14ea1e2916435bf8m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=14ea1e2916435bf8)
http://images43.fotosik.pl/194/3271918cb45912b3m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=3271918cb45912b3)
http://images46.fotosik.pl/194/f313d08395ca5c9bm.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=f313d08395ca5c9b)
http://images47.fotosik.pl/194/65b8d4a52b31fa42m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=65b8d4a52b31fa42)

Jeszcze jedna prośba o ocenę tej rynny - dopiero teraz zobaczyłam jak jest porysowana - czy jest możliwość odnowy jej powłoki? Uważam ,ze dekarze powinni to poprawić - czy nie tak? Az skóra mi cierpnie jak pomysle jak wyglądaja inne rynny ,których nie mogę z okna zobaczyć :evil:
http://images44.fotosik.pl/194/4196ba3e7706a8ebm.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=4196ba3e7706a8eb)



Witaj,

Dołączę sowje uwagi dot. przeciekania kominów. Ponieważ sam się z tym borykałem i jeszcze gdzie nie gdzie mam wykwit pierwsze co zrobiłem to zafugowałem kominy oraz zaimpregnowałem je(tutaj nie dotyczy).
Po ostatnim deszczu jednak wykryłem w czym leży problem i jest to sprawa błacha ale istotna.Mianowicie mam wykonane czapki betonowe obrobione blachą z kampinosem tak jak należy.Problem w tym ,że zamiast być wypukłe są tzw. niecki. Rury które wychodzą z kominów w tym strażak mają takie blachy nierdzewne które dociśnięte są do blachy obróbkowej. W momencie dużego deszczu woda wpływa między te blachy ,dostaje się pod blachę obróbki komina i wsiąka w czpkę betonową. I ostatnio po ulewie zdejmuję kratkę i co widzę : cegła górna mokra i kapie do kanału wentylacyjnego po ścianie.Na innym kominie po zdjęciu kratek cegły dolne w ogóle nie są zasmarowane zaprawą - po prostu dziury (cegła klinkierowa dziurawka). W tym tygodniu zamierzam to zrobić i poprawić te czapki. Mam nadzieję ,że już nic nie wyjdzie.
Muszę dodać ,że było u mnie 3 dekarzy i każdy twierdził ,że czapki są ok. Jak se sam nie sprawdze to nikt mi nie pomoże.

Mimo, że mokrość moich kominów do Twoich to pikuś polecam sprawdzić także czapki.
Pozdr,

Andrzej Wilhelmi
08-09-2009, 21:11
Powiem tak: z tego co zobaczyłem na zdjęciach to jestem przerażony!!! Komin źle obrobiony! Boczne obróbki komina powinny być pod dachówką a na dachówce tylko dolna. Przeciek możliwy gdyż prawdopodobnie jest źle wykonane krycie wstępne w obrębie komina. Okna źle obrobione! Obróbki blacharskie typu "noka" nie mogą być widoczne! Rynna poważnie uszkodzona a narożnik wewnętrzny prawdopodobnie zniszczony! Czy w narożniku okapu nie ma kąta prostego?! W moim przekonaniu ten fragment rynny nadaje się tylko do wymiany! Mam poważne wątpliwości co do kwalifikacji Twoich dekarzy. Pozdrawiam.

ewadora
08-09-2009, 22:24
DZiekuje Panie Andrzeju za pomoc i prosze o jeszcze.

Powiem tak: z tego co zobaczyłem na zdjęciach to jestem przerażony!!!.Ja tez jestem coraz bardziej przerażona :(


Mam poważne wątpliwości co do kwalifikacji Twoich dekarzy.
Ja tez mam coraz większe wątpliwosci co do ich kwalifikacji. :evil: .Myslałam,ze chociaz kominy i okna dobrze obrobią -chociaż okna chyba jeszcze nie ciekną ( muszę tam pójść posiedzieć w jakąś ulewę).

Przeciek możliwy gdyż prawdopodobnie jest źle wykonane krycie wstępne w obrębie komina.!Też tak mysle- a było tak :
od początku prosiłam ,aby ten komin zdylatować od wieźby bo to komin dymny (zreszta o pozostałe kominy tez prosiłam .Cały czas słyszałam-Pani się nie martwi -zdylatujemy. Położyli deski potem papę- ciągle przypominałam.I cały czas ta sam śpiewka.Połozyli dachówke,zrobili obróbke blacharską. Patrzyłam na to i prosiłam. W końcu powiedziałam ,ze nie zapłace jak nie zrobia- i zrobili .Tak mysle ,ze od środka podpiłowali te deski oczywiście uszkadzajac papę ( co widac na zdjęciu jak kawałek sobie smetnie zwisa z komina).
Pozostałych kominów nie zdylatowali - na koniec odpuściłam bo to kominy wentylacyjne i pomyslałam ,ze to ostateczne nie musi byc , a zrobia więcej szkody jak pozytku w tym momencie - i chyba dzięki temu tu przecieki sa mniejsze.
CZyli rozumiem ,ze wokół kominów wszystko do zdjęcia.Muszą poprawić uszkodzoną papę wokół głównego komina - dobrze zgrzać i obrobki blacharskie położyc odwrotnie.Czy tak?
Nie wiem czy zaczepiac okna - jak nie ciekna to może lepiej nie ruszać?


Obróbki blacharskie typu "noka" nie mogą być widoczne! -Panie Andzrzeju a które to są te "noki"?- nie pytam z ciekawości ale ,zeby wiedziec o czym do nich mówię :roll:

Rynna poważnie uszkodzona ,a narożnik wewnętrzny prawdopodobnie zniszczony! - oni tamtędy dachówki wciągali -ale nie przypuszczałam,ze tam są takie zniszczenia- i ,że bezczelnie tego nie wymienili-zwłaszcza,że to akurat z okna widać-aż sie boje jak wygląda reszta ,której nie widać- a nie jestem w stanie tego sprawdzić

Czy w narożniku okapu nie ma kąta prostego?! :o - szczerze powiem,że nie przyglądam sie -aż jutro sprawdzę .
Mam też obawy ,że jedna z rynien na garażu nie tworzy linii prostej tylko na środku wygina się w łuk do góry :evil:

Andrzej Wilhelmi
08-09-2009, 22:41
Boczne obróbki okna połaciowego składają się z kilku sztuk specyficznie przetłoczonych blaszek. Każdej dachowce przypisana jest jedna obróbka. Prawidłowo zamontowana obróbka nie może być widoczna na dachówce! Na Twoim zdjęciu są widoczne! Nad kominami pod dachówką powinny być zamontowane rynienki odprowadzające (takie same jak nad oknami). Pozdrawiam.

ewadora
08-09-2009, 22:49
DZieki.
A co Pan sądzi o tych poprawkach wokół komina- dobrze piszę? - bo nie wiem.
Oni jutro mają przyjechać oglądać ten komin.
Wszystko zdjąć az do papy i poprawiac od początku??CZy wystarczy tylko obróbkę blacharską poprawic?
również pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
09-09-2009, 09:14
Tego nie wiem gdyż nie widzę jak jest wykonane krycie wstępne. Pozdrawiam.

ewadora
09-09-2009, 09:37
Ale papa powinna być wywinięta na komin?
Czy nie tak?

Andrzej Wilhelmi
10-09-2009, 00:50
Powinna być wywinięta i przyklejona do komina. Pozdrawiam.

ewadora
10-09-2009, 09:49
Rozmawiałam dziś przez telefon ze swoim dekarzem ( bo oczywiście nie pojawili się na budowie w umówionym terminie).
Cały czas trzyma sie wersji ,ze to na pewno przez kratki wentylacyjne naciekło :o .
,że to niemożliwe ,że do tej pory komin był szczelny -a teraz cieknie. Na moją odpowiedź-że przecież"dylatowali " komin i papę na pewno przy tym zniszczyli -a powinna być wywinięta na komin - zaśmiał się i powiedział,ze to przecież komin dymny więc trzeba i papę zdylatowac od komina -a poza tym papa nie ma tu nic do rzeczy - przy szczelności :o .
Mam prośbę -czy mógłby mi Pan wskazać jakiś podręcznik dekarski ,gdzie będzie opisany prawidłowy sposób obróbki komina przy karpiówce.
Chciałabym mieć coś na ręce-aby mi ciągle kitów nie wciskali.
pozdrawiam

ewadora
10-09-2009, 20:49
Witam ponownie.
Prosiłabym jeszcze o ocene pozostałych kominów- czy to możliwe , aby takie zacieki powstały przez kratki wentylacyjne?
Czy jednak zmusić dekarzy do szukania przyczyny i poprawek? ( a wiem ,że będzie z tym ciężko :x ).Jutro może wreszcie doczekam się wizji lokalnej - dobrze ,ze są teraz aparaty cyfrowe - bo do tej pory to na kominach już niczego nie widać
komin drugi:
http://images38.fotosik.pl/191/4a57e45c40cb375fm.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=4a57e45c40cb375f)
komin trzeci:
http://images38.fotosik.pl/191/4ca317a071f34c5em.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=4ca317a071f34c5e)
http://images43.fotosik.pl/196/46c29d996bcd8bd8m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=46c29d996bcd8bd8)
http://images42.fotosik.pl/108/ab433c72c9ddec9cm.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=ab433c72c9ddec9c)
komin czwarty:
http://images41.fotosik.pl/191/5170ff56ceec8a3cm.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=5170ff56ceec8a3c)

adam2007
10-09-2009, 20:56
Czy deski wokół tych mokrych kominów są mokre?

Andrzej Wilhelmi
10-09-2009, 21:34
Przynajmniej na jednym kominie są mokre. Do tego jeden komin w bliskim sąsiedztwie okna połaciowego. Bez zdjęcia z zewnątrz trudno ocenić. Wystarczy otworzyć okno i zrobić zdjęcie obróbki pomiędzy oknem a kominem. Wypowiedzi Twoich dekarzy dobitnie świadczą o braku elementarnej wiedzy z zakresu dekarstwa. Taki przeciek przez boczne otwory wentylacyjne nie jest możliwy! Pozdrawiam.

ewadora
10-09-2009, 22:17
Przynajmniej na jednym kominie są mokre. Do tego jeden komin w bliskim sąsiedztwie okna połaciowego. Bez zdjęcia z zewnątrz trudno ocenić.
Szczerze powiem nie sprawdzałam desek :( .Jeden komin ma bardzo wysoko połozone okna ( dwa ! okna pod kominem) i bez drabiny i pomocy kogoś drugiego ciezko coś zrobić.Zresztą wszystkie moje kominy są obok okien połaciowych.
Postaram sie jutro dokładnie obejrzeć te pozostałe kominy i porobić zdjęcia .Obróbki blacharskie na pewno są takie same jak na tym pierwszym kominie - czyli boczne pasy obróbki wchodzą na dachówkę ( to akurat widać z ziemi).
Trzymajcie za mnie kciuki. Jutro "Roof wars episode two or three?" :wink:

ewadora
10-09-2009, 23:32
Jeszcze raz proszę o potwierdzenie,ze papa może ściśle przylegać do komina dymnego ( ze względów przeciwpożarowych )- muszę byc jutro pewna swego.

Andrzej Wilhelmi
10-09-2009, 23:48
W kominie systemowym w kanale dymowym montowany jest specjalny ceramiczny wkład otulony wełną mineralną, która izoluje go od zewnętrznego trzonu. Papa lub folia mogą bez żadnego zagrożenia ściśle dolegać do zewnętrznych ścianek komina systemowego. Dla uzyskanie szczelności wręcz powinny! Tak jak wspomniałem wcześniej na połaci powyżej komina powinna być zamontowana rynienka odprowadzająca. Komin powinien być obrobiony tak jak okno połaciowe! Pozdrawiam.

ewadora
11-09-2009, 08:09
Byli,zobaczyli i stwierdzili ,że przecieka przez te otworki pomiędzy obróbką a kominem - bo silikon odstał.Pewnie przez to rzeczywiście przecieka - ale jeśli jest to jedyne zabezpieczenie komina przed przeciekaniem , to po uzupełnieniu za rok znowu może "odstać" od komina.
Stwierdzili też,że to wina komina,,bo systemowy :o ,ma cienką ściankę i nie można się było z obróbką zbyt głęboko wciąć bo "odpiłowali by " komin i przy jakiejś burzy spadłby z dachu .
Ale przecież ludzie robią kominy systemowe i im nie przeciekają.
Mają uzupelniać jeszcze jakims innym uszczelniaczem,a jak nie pomoże to głębiej wciąć sie w komin :( - a jak rzeczywiscie kiedyś spadnie z dachu :o.
Nie pomogło tłumaczenie,że i obróbka boczna do poprawki - do włożenia pod dachówki - oni tak robią jak zrobili i zawsze jest dobrze.
Ło matko - z cegły niedobrze - bo przecieka przez fugi , systemowy tez niedobrze bo za cienki i " fugi" zrobić nie można - to z czego robić te kominy?

Andrzej Wilhelmi
11-09-2009, 21:03
Odnośnie wcięcia w komin mają rację. Odnośnie obróbki komina nie mają racji i skoro tak robią to robią źle! Krycie wstępne również źle wykonane! Można było przygrzać papę do ścianek komina. Skoro silikon odparzył to znaczy, że szlic po wycięciu nie był odkurzony ewentualnie użyli nieodpowiedniego silikonu. W moim przekonaniu oni tego nie poprawią bo nie potrafią. Pozdrawiam.

ewadora
12-09-2009, 11:30
. W moim przekonaniu oni tego nie poprawią bo nie potrafią. Pozdrawiam.
Niestety obawiam sie ,ze PAn ma rację :( . Twierdzili,że tych obróbek nie da się włożyć pod dachówkę.
Zrobię jeszcze jedną próbę- wąż z woda na dach i będę lała pod ta obróbkę - jeśli przecieka to niech idą gdzieś ,nauczą się i niech wkładają blachę pod dachówki. ( wczoraj robili próbę z woda, ale lali tylko z góry z wiaderka i wtedy rzeczywiście przeciekło przez silikon)

rudolfo78
12-09-2009, 12:11
Dzień dobry Panie Andrzeju.

Wysłałem do Pana maila z prośbą o ocenę wstępnego krycia mojego dachu przez moją ekipę. Wydaje mi się, że zrobili trochę baboli.

Bardzo proszę o szybką odpowiedź. Czekam też na opinię kierbuda ale jest do środy na urlopie.
Sprawa jest pilna bo póki co wykonali tylko krycie połowy lukarny 1 kosz a 3 pozostały do wykonania.

Z góry bardzo serdecznie dziękuję.

Pozdrawiam

marcos3
12-09-2009, 20:11
Witam !
Panie Andrzeju mam takie pytanie. Mam dach 42 stopnie, będzie kryty dachówką, rozstaw krokwi w osi 80 cm. Mam łaty o wymiarach 4x5 cm. Jakie kontrłaty zastosować? Mam deski o grubości 3 cm czy mogę z nich zrobić kontrłaty? Jakich gwoździ użyć do łacenia (długość). Ja myślę tak: gdybym miał kontrłaty 3x5 cm to użyłbym gwoździ 125mm, więc 70 mm gwoździa w łatach i kontr... a 55mm w krokwi. Czy te 55mm w krokwi to nie za mało? Czy może użyć cieńszych kontrłat? Proszę o odpowiedź na w/w pytania. Z góry dziękuję!

Marzek_rodo6
13-09-2009, 11:46
Panie Andrzeju
po zamontowaniu okien połaciowych i świetlika okazało się że zamki dachówki (Ruppceramika, Syrius 13) mam na wierzchu. Nie wygląda to najlepiej :-(
http://picasaweb.google.pl/MarzKa01/DJ052# czy przypadku Syriusa 13 można zastosowac dachówkę polówkową lub inne elementy maskujące tak aby maksymalnei zasłonić zamki dachówkowe?Prosze o radę...[/url]

Andrzej Wilhelmi
13-09-2009, 22:12
Jedyne co można zrobić to nakryć te zamki małymi fragmentami dachówek powieszonych na miedzianym drucie lub przyklejonych specjalnym klejem. Pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
13-09-2009, 22:15
"marcos3" gwóźdź 125 w zupełności wystarczy. Można użyć karbowanych tzw. paleciaków oczywiście ocynkowanych. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
13-09-2009, 22:22
"rudolfo78" przesłane zdjęcia nie pozwalają odpowiedzieć na wszystkie pytania.
Okap źle wykonany, kosz źle wykonany. Ściana za wysoko podmurowana może wystąpić przemarzanie chyba, ze to ściana zewnętrzna. Folia wstępnego krycia może zostać uszkodzona można ją oddzielić od ściany grubą folią budowlaną lub fundamentową. Pozdrawiam.

Marzek_rodo6
24-09-2009, 21:41
Panie Andrzeju
serdecznie dziękuję za podpowiedź. Chyba czeka mnei dłuższa walka z wykonawcą :-( niestety

malka
24-09-2009, 22:30
Andrzeju - nie przyszłam po poradę
przyszłam pozdrowić :D

pozdrawiam :D :D :D







No i czekam w Tomkowym wątku

Andrzej Wilhelmi
24-09-2009, 23:18
Dziękuję i również pozdrawiam. :wink:

m.dworek
26-09-2009, 07:50
witam,
mam pytanie
w watku pojawiala sie opinia, ze papa termozgrzewalna podkladowa moze lezec na dachu do okolo 1 roku przed kryciem

u mnie lezy juz 2 lata i jest bardzo szczelna
czy to oznacza, ze zanim zaczne kryc powinienem wymienic pape?

Lechosia
27-09-2009, 11:13
Panie Andrzeju,

Dach dwuspadowy o powierzchni 250m2 i kącie nachylenia 40st. Długość krokwi zawiera się w granicach 6 - 7.5m a odstęp między nimi to 90cm. Pokrycie dachu Roben falista monza plus.
Dajemy wysokoparoprzepuszczalną membranę Tyvek Pro (nie mamy pełnego deskowania), między krokwiami będzie ułożona wełna 18cm i na to jeszcze 10cm na ruszcie.
Ile powinienem dać dachówek wentylacyjnych (czy co drugą krokiew wystarczy), w jakiej konfiguracji oraz w jakiej odległości od szczytu dachu?
Pozdrawiam

m.dworek
27-09-2009, 18:47
a jaki kolor tej monzy kladziesz?
bo slyszalem, ze np ostatnio czarno-brazowej glazurowanej nie robia?

Lechosia
27-09-2009, 21:31
glazurowany kasztan

Seblas
28-09-2009, 15:12
Dziękuję i również pozdrawiam. :wink:

Panie Andrzeju - można prosić o pomoc?
http://forum.muratordom.pl/spieprzone-pokrycie-papowe-pod-gont-bitumiczny,t170487.htm

Andrzej Wilhelmi
28-09-2009, 23:42
Odpowiedziałem we wskazanym wątku. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
28-09-2009, 23:48
... powinienem wymienic pape?

Przy tak długim okresie oczekiwania na krycie docelowe należy stosować papę wierzchniego krycia. W Twoim przypadku przed dokonaniem docelowego krycia stan papy powinie ocenić dekarz dokonujący docelowego krycia i jego opinia będzie ostateczna bo to on daje gwarancję. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
28-09-2009, 23:51
...Ile powinienem dać dachówek wentylacyjnych ...

W każdym polu pomiędzy krokwiami w czwartym rzędzie od kalenicy. Pozdrawiam.

marcos3
07-10-2009, 16:01
Panie Andrzeju,
Jaka powinna być kolejność przy montażu gąsiorów na dachu czterospadowym.
Czy:
1-mocowanie łaty kalenicowej
2-układanie dachówki
3-układanie tasmy kalenicowej i montaż gąsiorów (trzeba chodzić po ułożonych dachówkach)
czy
1-mocowanie łaty kalenicowej
2- układanie dachówki rzędami z jednoczesnym montażem gąsiorów (np. ułożenie 2 rzędzów dachówek i położenie na nich gąsiora i znów ułożenie 2 rzędzów dachówek.... wtedy gąsiory można montować stojąc na łatach nad ułożonymi dachówkami)
Chodzi mi o to czy dopuszczalne jest chodzenie pod dachówce celem zamontowania gąsiorów.
Drugie pytanie:
Podobno układając dachówkę w koszu dekarze je trochę przycinają (żeby tylko zmieściła się w koszu) a później rozciągają sznurek i od sznurka tną kątówką. Czy jest to prawidłowe? Czy może powinno się przycinać dachówki na gotowo przed ułożeniem, i jak się mocuje te dachówki (tylko na drucie? czy może przykleja się je silikonem?)

Pytam z ciekawości
Proszę o odpowiedź.

Andrzej Wilhelmi
07-10-2009, 22:04
Kolejność jest taka jaką ustali Twój dekarz. Chodzenie po dachówce nie jest błędem o ile się jej nie uszkadza. Profesjonalni dekarze raczej jej nie uszkodzą. Ja staram się chodzić jak najmniej po dachówce bo jest to po prostu nie wygodne a gdy pochylenie połaci przekracza 35* praktycznie niemożliwe. Z reguły pokrycie dachu uszkadzają montażyści instalacji odgromowej, instalacji RTV, solarów. Na swoich budowach część tych prac wykonuję samodzielnie lub tak organizuję prace aby odbyły się w trakcie krycia dachu. Montaż gąsiorów wykonuję w/g tej drugiej opcji gdyż jest wygodniejsza i bezpieczniejsza. Odnośnie tej drugiej kwestii jest to dość popularny (bo szybszy) sposób cięcia dachówek w koszu. Ja tnę dachówki poza dachem. Cięcie dachówki w koszu może (choć nie musi) grozić następującymi konsekwencjami:
- uszkodzeniem blachy koszowej tarczą tnącą,
- uszkodzeniem powłoki lakierniczej blachy koszowej pyłem z ciętych dachówek,
- uszkodzeniem folii dachowej pyłem przy niewłaściwym montażu uszczelek koszowych (szczególnie klinowych),
- uszkodzeniem przez pył zewnętrznej powłoki (angoby) dachówek znajdujących się w okolicy kosza.
Dachówki w koszu wieszamy na drucie miedzianym, nierdzewnym lub stalowym cynkowanym ogniowo. Nie sklejamy silikonem ale czasami specjalnym klejem do dachówek.
Pozdrawiam.

Wirecki
08-10-2009, 10:38
A czy jest jakaś szkoła "chodzenia po dachówce" ? ;) Jeśli jest taka konieczność - jak chodzić? Szukać łat pod dachówką, liczyć je, chodzić na czworaka żeby rozłożyć ciężar? :)

Panie Andrzeju,
Dach mam już wykonany, dachówka czarnobrązowa Roben, w koszu cięcia prawie czerwone, różnica jest widoczna.
Czy jest sens pomalować te cięcia jakimś głębokopentetrującym środkiem? Czy to jest trwałe? Może Pan coś polecić konkretnego?

Stąd też pytanie o chodzenie po dachu, chciałbym to zrobić samodzielnie, o ile nie trzeba powtarzać co 2-4 lata.....

adam2007
08-10-2009, 11:02
A czy jest jakaś szkoła "chodzenia po dachówce" ? ;) Jeśli jest taka konieczność - jak chodzić? Szukać łat pod dachówką, liczyć je, chodzić na czworaka żeby rozłożyć ciężar? :)

Panie Andrzeju,
Dach mam już wykonany, dachówka czarnobrązowa Roben, w koszu cięcia prawie czerwone, różnica jest widoczna.
Czy jest sens pomalować te cięcia jakimś głębokopentetrującym środkiem? Czy to jest trwałe? Może Pan coś polecić konkretnego?

Stąd też pytanie o chodzenie po dachu, chciałbym to zrobić samodzielnie, o ile nie trzeba powtarzać co 2-4 lata.....


Też przymierzam się do malowania cięć ponieważ mam Robena. Chyba najlepszą "farbą" do tego będzie zimna angoba. Puszka 0,5 L kosztuje ok. 60- 80 pln ale jest to bardzo trwałe.
Pozdr.

Andrzej Wilhelmi
08-10-2009, 23:49
Po dachówkach można chodzić bez żadnego problemu przestrzegając następujących zasad:
- miękkie i tępe obuwie (np. tenisówki),
- całą stopą rozkładając równomiernie nacisk,
- zawsze w dole fali nigdy po grzbiecie,
- palce jak najbliżej wyższej dachówki ale nigdy na niej.
Przy stromym dachu konieczne szelki i lina asekuracyjna.
Bezpiecznie i wygodnie chodzi się po dachu wyjmując dachówki. Są jednak pewne kłopoty z wyjęciem a już dość spore z ponownym włożeniem. Dachówki cementowe można podsunąć do góry (nie mają górnych zamków). Malowanie cięć gruntem penetrującym nie ma sensu. Zimna angoba lub dobra farba do betonu (np. Polifarbu Łódź). Pozdrawiam.

Lechosia
10-10-2009, 19:22
...Ile powinienem dać dachówek wentylacyjnych ...

W każdym polu pomiędzy krokwiami w czwartym rzędzie od kalenicy. Pozdrawiam.

Witam ponownie,

Panie Andrzeju czy mógłby Pan zerknąć do naszego albumu (link poniżej) i podpowiedzieć, czy 32 dachówki wentylacyjne będą optymalną ilością na naszym dachu. Pytam, ponieważ mamy w niektórych miejscach inne odległości pomiędzy krokwiami.

Pozdrawiam

Adamo&Misia
11-10-2009, 07:07
CZy jest pan zainteresowany wykonaniem dachu jeszcze w tym roku - teren katowice dom Letni wieczór M44, zapewniamy nocleg.Prosze o kontakt tel.505550423

Andrzej Wilhelmi
12-10-2009, 20:54
... czy 32 dachówki wentylacyjne będą optymalną ilością na naszym dachu.

Myślę, że tak. Należy je tylko odpowiednio (estetycznie) rozmieścić. Pozdrawiam.

efilo
16-10-2009, 07:42
No i przyszła kryska... i ja też przyszłam się poradzić :)

Dach wykonany rok temu. Od poniedziałku zaczynamy robić podbitkę. Zaczęłam czytać o prawidłowej wentylacji połaci dachowej i mam takie oto dwa pytania:

1. czy jeśli:
- dach pokryty jest dachóką ceramiczną
- dach nie ma pełnego deskowania
- została zastosowana folia wysokoparoprzepuszczalna Tyvek
można nie robić otworów wentylacyjnych w podbitce?

2. czy konieczne jest stosowanie wróblówki? ja ją zakupiłam ale z tego co widzę po przepełnieniu pudła z nią to raczej na dachu nie jest. nie wiedziałam że jest istotna i jak mi panowie o niej marudzili to machnęłam ręką. wrócą jeszcze zamontować płotki przeciwśniegowe to jeśli to możliwe na tym etapie to by mi to wcisnęli jeśli to konieczne. Dodam bo widzę że to ma znaczenie że mam dachówkę płaską - creaton domino

Andrzej Wilhelmi
17-10-2009, 12:03
W podbitce otwory ani elementy wentylacyjne nie są potrzebne. Kratka wentylacyjna bez grzebienia (zwana wróblówką) bezwzględnie tak. Skoro dach jest wykonany i nie klapnął pierwszy rząd dachówek to pierwsza łata została postawiona na sztorc konieczne więc będzie przerobienie okapu bo inaczej końcówki dachówek pierwszego rzędu uniosą się do góry. Pozdrawiam.

kattharina
18-10-2009, 22:00
Witam Panie Andrzeju!

Mam pytanie odnośnie obróbki okien dachowych. Czy folia paroprzepuszczalna może być rozcięta na brzegach jak na zdjęciu poniżej? Czy montaż okna od wewnątrz jest prawidłowy?
http://images44.fotosik.pl/216/529bacd1245e060am.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/529bacd1245e060a.html)
http://images38.fotosik.pl/212/727e76321f347ee2m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/727e76321f347ee2.html)

Drugie pytanie dotyczy wykusza. Nad wykuszem zrobiono daszek. Pod daszkiem nad betonem jest papa termozgrzewalna i 20 cm wełny. Tyle, że wełna wystaje na razie z boku, wiadomo na to pójdzie ocieplenie ze styropianu 15cm, ale czy taka wełna nie zawilgotnieje?
http://images45.fotosik.pl/217/f42ba80b0c421ca7m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f42ba80b0c421ca7.html)
http://images40.fotosik.pl/212/95cc01e2cd5556e4m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/95cc01e2cd5556e4.html)

I ostatnie pytanko odnośnie dachówek wentylacyjnych - są wstawione w drugim rzędzie od góry, czy to nie za wysoko (niestety zdjęcie trochę niewyraźne)?
http://images48.fotosik.pl/216/8c3344e679a1d709m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/8c3344e679a1d709.html)

Pozdrawiam
Kasia

Andrzej Wilhelmi
18-10-2009, 22:19
Ad. 1. Wygląda poprawnie. Montując okno stosuje się dodatkowy oryginalny kołnierz z folii lub wykonuje się go z pasków folii.
Ad. 2. Nawet jak wełna zawilgotnieje wilgocią z powietrza to jest to normalna rzecz i nic złego się nie dzieje.
Ad. 3. Dachówki wentylacyjne wspomagające montuje się w czwartym rzędzie od kalenicy. Mają one wspomagać ruch powietrza pod pokryciem. Wylot tego powietrza następuje przez taśmę pod gąsiorami. Wykonawca prawdopodobnie nie rozumie funkcji dachu traktując te dachówki jako wywiewki. W przypadku gdy długość połaci Twojego dachu nie przekracza 6 m nie będzie to miało żadnego znaczenia (tych dachówek mogłoby nie być).
Pozdrawiam.

arahijka
19-10-2009, 23:22
witam Panie Andrzeju :)

czy wg pana jest jeszcze w tym roku szansa na położenie gontów? czy użycie palnika ma jakiś negatywny wpływ na właściwości gontów?:)
i drugie pytanie: jak prawidłowo zapewnić wentylację w dachu pokrytym gontem? czy układ:
folia wysokoparoprzepuszczalna (dorken Delta VENT S Plus) - szczelina wentylacyjna (tu łaty 4x6) - OSB 18 - papa podkładowa - gont to dobry układ?

dziękuję za odpowiedź,
pozdrawiam!

Andrzej Wilhelmi
20-10-2009, 00:32
Znam tylko jedną firmę, która twierdzi że ich gonty można zgrzewać przy pomocy palnika to ISOLA. Trzeba bardzo dużego doświadczenia i wprawy aby przy stosowaniu palnika nie uszkodzić gontów. Przy takich temperaturach nie ma żadnych szans na samowulkanizację gontów bitumicznych czyli z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że nie zgrzeją się nigdy.
Odnośnie drugiej kwestii to oczywiście tak pod warunkiem zapewnienia wlotu i wylotu powietrza no i co oczywiste montażu konrtłat wzdłuż krowi. Pozdrawiam.

agol
22-10-2009, 14:29
Ja mam pytanie trochę z innej beczki....planowałam na początku nst roku zabrać się za dach, czyli połozyć blachodachówkę, rynny okna dachowe itp....(może w nst roku bym w nim zamieszkała) lecz teraz zastanawiam się czy oby zamiast dachu nie zrobić elewacji zewnętrznej, ocieplić otynkować itp.... i ewentualnie ocieplić dach od wewnątrz (sprawa kosztów oczywiście...budujemy tyle na ile odłożymy :-? ) dodam że mamy papę póki co.... i pytanie czy po ociepleniu dachu nie ma potem problemu z wycięciem okien dachowych... i ogólnie jakie potem mogę mieć problemy skoro dach planuje zrobić na końcu....i moze jest coś co koniecznie muszę zrobić chcąc mieszkać pod samą papą, nie długo mam nadzieję ale pewnie z rok będę tak musiała...sama nie wiem jak sprecyzować to pytanie :oops: zastanawiam się poważnie nad tą zmianą planów dlatego gdyż w polsce zima trwa pół roku grrrrrrrr i myślę że może bardziej przyda mi się ocieplenie elewacji i dachu wewnątrz skoro chciałabym zamieszkać na jesień przyszłego roku..... Myślę że ktoś mnie zrozumiał :o

Andrzej Wilhelmi
22-10-2009, 22:23
A konkretnie kogo miałaś na myśli? A wracając do meritum to nie ma obowiązku krycia dachu blachodachówką. Można mieszkać pod dachem pokrytym papą! Należy zwróć tylko uwagę na fakt, iż jedna warstwa papy nie stanowi pokrycia dachu (nie daje gwarancji szczelności). Należy zamontować dwie warstwy papy i ta druga musi być papą wierzchniego krycia. Wykonanie ocieplenia dachu nie stanowi żadnej przeszkody w montażu okien połaciowych, może być co najwyżej droższe. Pozdrawiam.

agol
23-10-2009, 08:02
Fachowców oczywiście, kogoś to pomoże :) ja zupełnie nie znam się na budowaniu domów :-? Dziękuję za odpowiedź.... :D

RafajelE
23-10-2009, 12:27
w jakim przedziale cenowym jest usługa położenia nowej lepszej papy na starą.
Dach z lekkim spadkiem około 5 % powierzchnia około 370 m2

Andrzej Wilhelmi
24-10-2009, 00:08
To zależy w jakim stanie jest dotychczasowe pokrycie i co jest na dachu (kominy, świetliki, ogniomury itp.). Około 14,- (netto) za 1 m2. Pozdrawiam.

meg60
24-10-2009, 19:01
Witam Pana, Panie Andrzeju, mam pytanie, czy jest możliwe zrobienie wyceny dachu kompleksowo + więźba ? Mieszkamy w Łodzi, więc wizyta u Pana w firmie nie byłaby dla nas problemem, ale jeśli to nie kłopot,czy można e-meilowo ? Pozdrawiam Meg.

Andrzej Wilhelmi
25-10-2009, 19:41
Proszę o przesłanie rzutów i przekrojów. Pozdrawiam.

Kaśka73
25-10-2009, 19:49
Co do sposobu produkcji dachówek to chciałabym się upewnić:
Creaton Klassik -Kera Bibier antracytowa (tyle kasy niestety nie mam )
Creaton Klassik- Nuance czarna

Czy dobrze rozumiem Nuance jest angobowany, a Kerra bibier barwiony w masie ?

RuppCeramika - Opal antracyt angoba
Koramic- angoba antracyt
Jopek- grafit

A z tych tylko Jopek jest barwiony w masie?

meg60
25-10-2009, 20:25
Dziękuję bardzo ! pozwoliłam sobie już przesłać na skrzynkę e-meilową. Pozdrawiam meg 60

muchrem
31-10-2009, 21:36
Mam pytanie odnośnie tasmy butylowej, którą chce przykleić wywinietą membrane wookół komina. Przy dzisiejszej pogodzie mam mokrą cegłe, a zakres stosowania taśmy jest od +5stopni ciepła, i taśma nie chce sie kleić do komina. Czy taśma kalenicowa którą kleimy do dachówek także przy niskiej temperaturze będzie utrudniała klejenie? Jak sobie radzić z tym problemem.

Andrzej z Wadowic
02-11-2009, 07:33
Mam pytanie odnośnie tasmy butylowej, którą chce przykleić wywinietą membrane wookół komina. Przy dzisiejszej pogodzie mam mokrą cegłe, a zakres stosowania taśmy jest od +5stopni ciepła, i taśma nie chce sie kleić do komina. Czy taśma kalenicowa którą kleimy do dachówek także przy niskiej temperaturze będzie utrudniała klejenie? Jak sobie radzić z tym problemem.

Ja poradziłem sobie podgrzewając taśmę butylową do komina zwykła suszarką do włosów. Tak podgrzana robiła się bardzo plastyczna i lepka. Poczekałem na suchy dzień, podsuszyłem tynk (marmurit). Komin mam systemowy obłożony 5 cm styroduru więc jego nasiąkliwość jest żadna. Myslę że porządne posuszenie jego powierzchni powinno załatwić sprawę. Ja membranę troszkę inaczej mocowałem do komina. Membranę przymocowałem do komina za pomocą dwustronnej taśmy do łączenie membran. To wystarczyło mi na jej wstępne przytwierdzenie. Ale dopiero nałożenie rozgrzanej taśmy bitumicznej Tytan (jednostronna z zewnętrzną warstwą aluminium) na membraną i komin dało bardzo trwały efekt. Taśmę dekarską dawałem pasami od dołu kilkoma pasami na zakładkę aż osiągnąłem połaczenie z tynkiem na kominie. Niskie rozpoczęcie kładzenie taśmy bitumicznej było wymuszone nieszczelnymi narożnikami gdzie membrana dolegała do komina. Myśłe że choć trochę pomogłem :roll:

Andrzej Wilhelmi
02-11-2009, 20:51
... Jak sobie radzić z tym problemem.

Aktualne pogody nie sprzyjają takim pracom. Dachówki muszą być suche i wolne od pyłu. Klej butylowy oraz dachówkę można podgrzać przy pomocy opalarki. Folię do komina można przykleić za pomocą specjalistycznego silikonu dekarskiego (nawet na wilgotny tynk). Pozdrawiam.

marcos3
04-11-2009, 07:08
Panie Andrzeju,
jak powinno się prawidłowo mocować dachówki cięte w koszu oraz na narożach (dach czterospadowy). Dowiedziałem się że na takiej przyciętej dachówce robi się nacięcie i za pomocą drutu mocuje się do łaty, dodatkowo mozna przykleić taką dachówkę silikonem. Czy jest to prawidłowe rozwiązanie ? Wiem że są specjalne klamry do nabijania na dachówkę ale u mnie one są po ok 4zł a ja potrzebowałbym ich około 400szt (tyle dachówek do przycinania). Stąd moje pytanie czy można te klamry zastapić mocowaniem drutem (np. ocynkowanym lub miedzianym)

Andrzej Wilhelmi
04-11-2009, 22:17
Element mocujący ciętą dachówkę to specjalna spinka zwana potocznie krokodylem. Te oferowane przez IVT z pewnością są tańsze. Ciętą dachówkę w narożu o ile jej wielkość pozwala można nawiercić i przykręcić ocynkowanym wkrętem. Mniejsze kawałki po przewierceniu można mocować do łaty narożnej drutem (miedzianym lub cynkowanym ogniowo). Można również przykleić małe kawałki do sąsiedniej dachówki ale nie silikonem tylko specjalnym klejem do dachówek. W przypadku gdy występują dachówki połówkowe wskazane jest ich zastosowanie w celu uniknięcia małych docinek. W koszu ciętych dachówek nie przykręcamy tylko wieszamy na drucie lub kleimy. Spinka też nie zda egzaminu gdyż będzie unosić dachówkę zakrywającą. O tym wszystkim powinien wiedzieć Twój dekarz. Pozdrawiam.

ewadora
07-11-2009, 12:23
Witam Panie Andrzeju.
CZy może wie Pan gdzie można kupić profil dachowy wentylacyjny?
To coś co ma umożliwić wentylację przestrzeni między deskami a wełną wprowadzając powietrze od strony styropianu elewacyjnego.
Tu jest link do stronki --w formacie PDF są rysunki szczegółów docieplenia- to jest na rysunku numer 18
http://www.farbykabe.pl/?pid=102

martek1981
07-11-2009, 20:34
Panie Andrzeju,

Mam kilka pytań dotyczących poprawności wykonania dachu. Jestem właśnie przed odbiorem i chciałbym mieć pewność, że wszystko jest ok:
1) Obróbka komina:
http://images35.fotosik.pl/78/5735b6b0b522fdddm.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/5735b6b0b522fddd.html)
2) Kalenica. to na pewno będą poprawiać bo wygląda fatalnie. Reszta wyszła bardzo dobrze, a co może być powodem, że ta wyszła tak kiepsko? Dekarze mówili, że to wina kiepskich uchwytów do gąsiorów i różnicach w wymiarach. Może za nisko umieścili łatę kalenicową?:
http://images46.fotosik.pl/223/e786ee91ca607e57m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e786ee91ca607e57.html)
3) Osadzenie okien połaciowych:
http://images35.fotosik.pl/78/5cb6c6d529d7820bm.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/5cb6c6d529d7820b.html)
4) Ogólny wygląd:
http://images44.fotosik.pl/224/6b6ad32f26101dddm.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/6b6ad32f26101ddd.html)
http://images43.fotosik.pl/224/ecab88d00263d9a6m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ecab88d00263d9a6.html)
Bardzo proszę o opinię dotyczącą wykonania, być może coś jeszcze zwróci Pana uwagę. Więcej zdjęć w stopce.
Z góry dziękuję.
Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
08-11-2009, 21:42
Obejrzałem kilka zdjęć i mam następujące uwagi:
- ogólnie wygląd dachu poprawny,
- przy kilku oknach oknach dolny fartuch powinien być dokładniej dopasowany do dachówek,
- to jedno naroże ewidentnie do poprawy (klamrę zawsze należy dopasować do gąsiora i jest to rzecz normalna),
- niepokoi mnie wykonanie okapu, czy jest pas nadrynnowy, czy folia nie zwiesza się przy pierwszej łacie tworząc zastoiny?
- nie zauważyłem wróblówki,
- nie zamontowano dodatkowych szali folii w koszach,
- wygląda na to że za mały jest rozstaw krokwi i kolejny rząd dachówek opiera się na poprzednim ale może mi się tylko tak wydaje,
- czy na wypłaszczonym fragmencie dachu zachowana jest szczelność w miejscu dojścia gąsiorów?
Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
08-11-2009, 21:52
"ewadora" przedstawiona listwa kończąca warstwę ocieplenia i elewacji bardzo ciekawa. Myślę, że byłaby dostępna w hurtowni sprzedającej systemowe elementy elewacji tak jak listwa startowa. W tym miejscu można zastosować taśmę perforowaną aluminiową (malowaną). Ma taką w swojej ofercie Wieneberger-Koramic. Pozdrawiam.

Lechosia
09-11-2009, 10:58
Witam,

Panie Andrzeju kolejne techniczne pytanie.

W naszym projekcie domu mamy 2 kominy oraz schodki do komunikacji między nimi.
Chcielibyśmy zrezygnować ze schodków na rzecz 2 wyłazów oraz tylko 2 ławek aluminiowych (nie łuszczą się po kilku latach) zamontowanych bezpośrednio przy kominach.
czy takie rozwiązanie jest dobre i bezpieczne, chodzi mi o to czy zamontowanie dwóch wyłazów na nieogrzewanym stryszku nie będzie miało wpływu na szczelność dachu.
Oprócz tych wyłazów mamy na poddaszu 6 okien połaciowych 78x140. Czy to aby nie za dużo otworów w dachu nawet dla dobrej ekipy?
Czy wyłazy z oryginalnymi kołnierzami do pokryć falistych są wystarczająco szczelne (blisko kalenicy więc będzie tam mocno wiało) czy należy je jakoś specjalnie doszczelnić?
Pozdrawiam [/i]

martek1981
09-11-2009, 15:28
Obejrzałem kilka zdjęć i mam następujące uwagi:
- ogólnie wygląd dachu poprawny,
- przy kilku oknach oknach dolny fartuch powinien być dokładniej dopasowany do dachówek,
- to jedno naroże ewidentnie do poprawy (klamrę zawsze należy dopasować do gąsiora i jest to rzecz normalna),
- niepokoi mnie wykonanie okapu, czy jest pas nadrynnowy, czy folia nie zwiesza się przy pierwszej łacie tworząc zastoiny?
- nie zauważyłem wróblówki,
- nie zamontowano dodatkowych szali folii w koszach,
- wygląda na to że za mały jest rozstaw krokwi i kolejny rząd dachówek opiera się na poprzednim ale może mi się tylko tak wydaje,
- czy na wypłaszczonym fragmencie dachu zachowana jest szczelność w miejscu dojścia gąsiorów?
Pozdrawiam.

Dziękuję za te uwagi.
- fartuch przy oknach mają poprawić, tłumaczyli się tym że jest niska temperatura i nie chce się dobrze ułożyć,
- pas nadrynnowy oczywiście jest, podrynnowy również, membrana jest przymocowana do pasa od góry i wszystko ładnie spływa do rynny - to sprawdzałem,
- wróblówki i dodatkowych szali niestety nie ma :-?
- nie bardzo rozumiem, o co chodzi z tym rozstawem krokwi :wink:
- który to jest ten wypłaszczony fragment dachu? Co prawda nigdzie nie stwierdziłem póki co przecieków, ale chciałbym wiedzieć na co zwracać uwagę w przyszłości.
A co z obróbką komina? Ponieważ spotkałem się z taką opinią na tym forum, że na pewno będzie przeciekać. Zastosowano taśmę ołowianą, listwa jest wcięta w klinkier (oczywiście pełny) i uszczelnione silikonem dekarskim.
Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
09-11-2009, 21:05
Komin jest może mało estetyczny ale z całą pewnością szczelny!. Odnośnie rozstawu krokwi to moje przejęzyczenie przepraszam. Powinno być "rozstaw łat".
Jest mały fragment dachu składający się z trzech połaci (dwa kosze i dwa naroża) przenikający się z połacią zasadniczą w okolicach skraju dachu (okapu). Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
09-11-2009, 21:13
... Czy to aby nie za dużo otworów w dachu nawet dla dobrej ekipy?

Ilość okien czy kominów nie ma żadnego wpływu na szczelność dachu. Wpływ bezpośredni na szczelność mają kwalifikacje i doświadczenie wykonawcy! Ilość wyłazów może mieć negatywny wpływ na krycie wstępne o ile jest ono wykonane z folii dachowej. Wyłaz przy kominie to najbezpieczniejsze rozwiązanie. Pozdrawiam.

future74
09-11-2009, 21:20
Witam Pana Panie Andrzeju,
przeczytałem uważnie Pana pomoc wielu inwestorom; chciałbym Panu przesłać swój dach do wstępnej wyceny ułożenia dachówki ceramicznej f-my Koramic oraz ewentualnie koszt materiału; czy ma Pan czas w najwcześniejszym czasie przyszłej wiosny.
Proszę o info na priv.
Pozdr.

nitubaga
13-11-2009, 11:55
Witam :)

panie Andrzeju mam takie pytanie: czy jak mam połacie dachu nachylone do poziomu na 38 i 45 stopni - to musze mieć ławy kominiarskie? MUSZĘ w sensie przepisów.

Andrzej Wilhelmi
13-11-2009, 21:42
Kominiarz musi mieć bezpieczny dostęp do kominów dymowych a w przypadku jego braku może odmówić wystawienia opinii niezbędnej do odbioru budynku. Brak stopni kominiarskich i ław można zastąpić podnośnikiem z koszem. Po pokryciu dachowym nie powinno się chodzić a przy takich kątach nachylenia połaci jest to wręcz niemożliwe. Pozdrawiam.

manieq82
14-11-2009, 00:13
Witam Panie Andrzeju :)

Jakiś czas temu pisałem u Pana w wątku na temat wentylacji połaci odchodzących od kosza, miałem jakąś tam koncepcję zrobienia tego nietypowo ale spełzła na niczym

Mam dach pokryty deskowaniem, papą i blachodachówką.
Czy można by nawiercać krokwie tak aby np. wiertłem 30 mm łapać trochę krokwi i trochę deski i tworzyć dopust powietrza do zamkniętych połaci?

Druga sprawa to kalenica - prosiłem, mówiłem i byłem pewien że została rozcięta - nie sprawdziłem, zapomniałem i jak się okazuje nie została !
Jak teraz to zrobić - wezwę dekarzy ale jak mnie oleją lub będą chcieli coś spartolić to wolę wiedzieć co i jak - najwyżej sam to zrobię...
tylko jak>
Ciachnąć piłą od spodu?
Czy zdejmować trzeba ten kapturek na kalenicy i rozcinać od góry?

Pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
14-11-2009, 22:44
Przewiercenie krokwi i częściowo deski jest teoretycznie nie możliwe a praktycznie tym bardziej. Będzie super jak się uda tuż pod deskami. Należy wiercić pośrodku deski gdyż inaczej można trafić na gwoździe.
Odnośnie kalenicy to należy zdjąć gąsior i po nacięciu papy rozchylić ją następnie piłą łańcuchową wyciąć deski pomiędzy krokwiami. Otwory zabezpieczyć kawałkami folii wysoko paroprzepuszczalnej. Na czubkach krokwi zamontować wsporniki łaty kalenicowej a na nich łatę kalenicową i taśmę pod gąsiory. Na tak przygotowanej kalenicy zamontować ponownie gąsiory. Nie stosować żadnych uszczelek (gąbek) a w przypadku gdyby takie były zamontowane przy okapie należy je bezwzględnie usunąć! Pozdrawiam.

pigeon
17-11-2009, 15:06
Witam,

Panie Andrzeju prosze o rzucenie okiem i ocene uszczelnienia mojego komina:

komin oblozony jest plytkami klinierowymi - listwa aluminiowa nie wchodzi "w glab" plytek- tylko do nich przylega

http://images47.fotosik.pl/228/92d54d4d5cbb0703m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/92d54d4d5cbb0703.html)
http://images36.fotosik.pl/115/4f51303be4444b62m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/4f51303be4444b62.html)
http://images40.fotosik.pl/224/9f99f25bbdf7f197m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/9f99f25bbdf7f197.html)
http://images41.fotosik.pl/224/f78b2a50dc068622m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/f78b2a50dc068622.html)

niepokoi mnie szczelnosc pomiedzy tym czerwonym uszczelniaczem a miejscem gdzie styka sie on z fuga pomiedzy plytkami

ale moze sie czepiam

Andrzej Wilhelmi
17-11-2009, 22:31
Nie wiem jak zostało wykonane krycie wstępne wokół komina. Z tego co widać komin obrobiony taśmą Wakaflex, pełna fuga. Nie wiem jakiego uszczelniacza użyto. Powinien zostać tak wyrobiony aby stanowił gładką powierzchnię w tym wypadku tak nie jest. Najprościej robi się to wilgotnym palcem. Szczelność komina łatwo sprawdzić lejąc wodę po ściance. Taśma pod gąsiory wątpliwej jakości. Wystające szczotki skruszeją pod wpływem słońca. Pozdrawiam.

pigeon
18-11-2009, 06:49
Panie Andrzeju,

dziekuje za uwagi i pytam dalej:
krycie wstepne????
mam pelne deskowanie z papa - czy chodzi o polaczenie tej papy z kominem??

obawiam sie ze zadne z tego wstepne krycie - bo papa byla przybita gwozdziami do komina - potem oderwana i polozone byly plytki i pewnie nikt juz sie nie fatygowal cokolwiek z tym zrobic

natomiast - czy nie wyrobienie uszczelniacza to bedzie mialo wplyw na szczelnosc jego polaczenia z okladzina?

Jak oceniac jakosc tasmy kalenicowej - to one nie sa UV odporne z "ustawy"

Andrzej Wilhelmi
18-11-2009, 16:54
Papa powinna być przygrzana do komina i jej połączenia powinno być uszczelnione najlepiej obróbką blacharską wciętą w komin. Uszczelniacz powinien być tak wyrobiony aby umożliwiał skuteczne odprowadzenie wody a nie umożliwiał jej przenikanie pomiędzy nim a kominem (tak jak szyba okna połączona jest z ramą). Twoja taśma kalenicowa to jedna z gorszych ale bardzo łatwa dla dekarza więc wielu ją stosuje. Jej żywość oceniam maksymalnie na cztery lata (oczywiście tych szczotek wystających spod gąsiorów). Pozdrawiam.

Klodziki
18-11-2009, 19:17
Witam, napisałam na PW. pozdrawiam serdecznie

tacim
22-11-2009, 20:04
proszę powiedzcie czy przy dachu bez deskowania trzeba robić wkońcu w podbitce otwory wentylacyjne czy nie ??? Dachówka ceramiczna .

Andrzej Wilhelmi
22-11-2009, 20:30
To zależy z jakiego materiału jest wykonane krycie wstępne. W przypadku gdy zastosowano folię wysoko paroprzepuszczalną nie ma takiej potrzeby. Pozdrawiam.

danielw
22-11-2009, 20:37
Panie Andrzeju
Jestem na etapie przed kryciem dachu dachówką. Dom http://www.dobredomy.pl/?id_project=27 , dach dwuspadowy z dwiema lukarnami na obu stronach połaci.

Wiem że dachówki zakładkowe dają pewną możliwośc regulacji rozstawu łąt, w moim przypadku dla dachówki ruppceramika rubin 13V jest to 30 mm - rozstaw 330 do 360 mm.

Ale czy istnieje pewna możliwośc regulacji dachówek w jednym rzędzie? Wg katalogu średni rozstaw ma wynosic 224 mm. Zależy mi na uzyskaniu założonej wielkości okapu bocznego i jednocześnie uzyskaniu zakończenia dachówki równo z bocznymi sciankami lukarn tak aby dachówki nie "wchodziły" nad balkon. Przy module 224 mm staje sie bardzo kłopotliwe.

tacim
22-11-2009, 20:40
dzięki za info.
A jak mam dachówki te wentylacyjne w 3 rzędzie od góry to je przekładać niżej

Andrzej Wilhelmi
22-11-2009, 20:52
Luz na pionowych zamkach pozwala na rozsuwanie i zsuwanie. Nie byłoby problemu gdyby ten daszek dochodził do kalenicy głównego dachu. W ty przypadku mamy do zgubienia około 11 cm. Oczywiście krycie należy zacząć od środka. Powinno się udać. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
22-11-2009, 21:00
Dachówki wentylacyjne montuje się w czwartym rzędzie od góry (kalenicy) z dwóch powodów:
- jest to optymalne miejsce na wspomaganie wentylacji połaci,
- dachówka wentylacyjna powinna być mocowana a w związku z tym, że ostatnia (kalenicowa) też to ewentualna wymiana takiej dachówki jest bezproblemowa.
Przy usytuowaniu jej w trzecim rzędzie od góry może okazać się niemożliwa. Pozdrawiam.

danielw
23-11-2009, 20:46
Panie Andrzeju

Przed przyjsciem ekipy dekarzy nasuwa mi się kilka pytań:

1) Jaka powinna być prawidłowa długość gwoździ do przybijania łat ? W moim przypadku zakupiłem o dł. 125mm to oznacza że wejdą 4 cm w krokiew (4cm grubość łat+ 2,5 cm kontrłaty, dalej folia + kontrłaty o grubości 2 cm do zrównania z nabitką która jest przybita na krokwiach = 8,5 cm , pozostałe 4 cm wejdzie w krokiew )

2) Zauważyłem że gąsiory posiadają w srodkowej części zaślepiony otwór, zapewne do mocowania do łaty kalenicowej, czy to mocowanie jest konieczne? jeśli tak jakich wkrętów należy użyć (ocynkowane farmery?, zwykłe wkręty cynkowane? a może ze stali nierdzewnej aby zapewnić odporność na korozję a tym samym długą żywotność).

3) Generalnie jaka jest zasada mocowania dachówek skrajnych szczytowych, dachówek ciętych (np pod oknem połaciowym)- jakich łączników używać aby zapewnić długotrwałość takiego mocowania?

4) Sprawa wspomagania wentylacji połaci dachówkami wentylacyjnymi. Rozumiem że zakłądanie ich w czwartym rzedzie od gory ma na celu zwiększenie przekroju wentylacyjnego wylotu przy kalenicy, a w takim razie jak zwiększyc przekrój wentylacyjny albo umożliwic wentylacje na wlocie (np gdy wlot zamknięty jest oknem połaciowym lub koszem? Czy wtedy umieszcza się dachówki wentylacyjne zaraz nad przeszkodą?

Andrzej Wilhelmi
24-11-2009, 23:21
ad. 1. Długość gwoździ odpowiednia. Ja dodatkowo używam karbowanych tzw. paleciaków.
ad. 2. Do mocowania gąsiorów farmery się nie nadają. Gąsior ma dwa miejsca mocowania. Jedno z przodu to klamra, przez którą był mocowany poprzedni gąsior, drugie to otwór z tyłu, przez który mocujemy go wkrętem uprzednio podkładając klamrę. Otwory w przedniej części posiadają tylko gąsiory początkowe i szczytowe (tylko one są mocowane dwoma wkrętami). Do mocowania gąsiorów stosuje się wkręty ocynkowane tzw. szpaksy. Oczywiście można zastosować wkręty ze stali nierdzewnej. Widoczne łepki wkrętów w gąsiorach początkowych i szczytowych należy zasilikonować silikonem dekarskim.
ad. 3. Zasady są takie: mocuje się wszystkie dachówki szczytowe, okapowe, w okolicach kominów i okien połaciowych oraz dachówki wentylacyjne i kominki wentylacyjne. Ze szczególną starannością należy mocować dachówki pod stopnie i ławy kominiarskie. Dachówki podstawowe na połaci mocuje się zależnie od kąta nachylenia dachu, strefy wiatrowej, lokalizacji (usytuowania) budynku i zaleceń producenta. Z reguły pod oknami połaciowymi nie tnie się dachówek (przycina się tylko fale). Może się jednak zdarzyć, że na życzenie inwestora okno jest posadowione na ściśle określonej wysokości i wówczas konieczny staje się przycięcie dachówek. Należy wywiercić wtedy dwa otwory i taką dachówkę przykręcić dwoma wkrętami. Podobnie rzecz się ma z kominami Cięte dachówki w koszu praktycznie zawsze wieszamy wiercąc otwór. Cięte dachówki w narożu wiercimy i przykręcamy lub wieszamy. Do wieszania dachówek stosujemy drut miedziany, stalowy cynkowany ogniowo lub specjalne spinki zwane potocznie "krokodylkami".
ad. 4. Dachówki wentylacyjne są dachówkami nawiewnymi a ich rolą jest wspomaganie przepływu powietrza pod pokryciem dachowym (dachówkami) czyli likwidacja skutków tzw. dławienia przepływu. Wypływ powietrza następuje zawsze pod gąsiorami przez taśmę kalenicową. Kominy ani okna połaciowe nie stanowią tutaj żadnej przeszkody. W sporadycznych wypadkach dachówki wentylacyjne pełnią rolę wywietrzników. Dachówki wentylacyjne stosuje się gdy długość połaci przekracza 6 m. Czasami dachówki te są stosowane jako elementy ozdobne urozmaicające monotonność dachu.
Pozdrawiam.

zuzolka
26-11-2009, 08:42
Witam,
a jakby pan skomentował taki montaż drabinki?

http://images6.fotosik.pl/575/fb2da4d14af6acb7.jpg (http://www.fotosik.pl)
http://images8.fotosik.pl/134/0bf63fadc64369c3med.jpg (http://www.fotosik.pl)
http://images8.fotosik.pl/134/22d14fc42cd8c3cb.jpg (http://www.fotosik.pl)
http://images6.fotosik.pl/575/d9a86e2688a20110.jpg (http://www.fotosik.pl)

Krew nas dziś zalała.

Marcindns
26-11-2009, 19:31
Panie Andrzeju prosze o radę i na poczatku przepraszam że po raz kolejny poruszam problem cieknacych kominów. Niestety ale ten problem dotknął rowniez mnie i szukam rozwiazania problemu.
Komin wykonany z cegły klinkierowej "kratówki" i w dodatku murowany na listwach, czyli o cofnietych fugach z zaprawy do klinkieru. Podstawowe dwa błedy w wykonaniu kominów i teraz juz DOBRZE je znam. Obróbka komina wcieta w komin i bardzo dobrze usczelniona silikonem dekarskim.
Dodatkowo po pierwszych objawach przeslikonowałem fugi na wysokość pierwszej warstwy cegieł. Wilgoc na kominach, ponizej lini dachu pokazuje sie po obfitych deszczach. Jestem pewien że wnika przez te cofniete fugi. Teraz pytanie, poniewaz dostęp do kominów mam mocno utrudniony ze wzgledu na pochylenie dachu wiec wolałbym uniknac fugowania ich na tzw. "0", czy przesiliokonowanie wszystkich fug na kominie jest w stanie rozwiązać skutecznie moj problem czy tez iść inna drogą. Prosze o pomoc w rozwiazaniu mojego problemu i dziekuje za zainteresowanie.

Andrzej Wilhelmi
26-11-2009, 21:45
Profesjonalna fuga do klinkieru jest odporna na promienie UV a dodatkowo zaimpregnowana powinna dać 100% szczelności. Silikon dekarski niestety nie jest odporny na promienie UV i co jakiś czas powinno się przeglądać spoiny nim wykonane. Oczywiście w początkowym okresie powinien być skuteczny. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
26-11-2009, 21:59
"zuzolka" no nie wiem co powiedzieć. Czasami to ręce opadają. Teoretycznie nic złego nie powinno się dziać ale nie po to montuje się takie pokrycie żeby je dziurawić. Rozumiem, że takie farmery w kolorze pokrycia będą w tych miejscach wkręcone. Nie wiem czy pod pokryciem została zamontowana specjalna folia umożliwiająca wypływ skroplin i przepływ powietrza jeżeli tak to szczelność w tym miejscu może być problematyczna. Co do samej obróbki komina to wygląda OK choć nie wiem jak zostało wykonane krycie wstępne i czy wykonana została wcinka w komin. Pozdrawiam.

rick207
28-11-2009, 18:41
Dachówki wentylacyjne montuje się w czwartym rzędzie od góry (kalenicy) z dwóch powodów:
- jest to optymalne miejsce na wspomaganie wentylacji połaci,
- dachówka wentylacyjna powinna być mocowana a w związku z tym, że ostatnia (kalenicowa) też to ewentualna wymiana takiej dachówki jest bezproblemowa.
Przy usytuowaniu jej w trzecim rzędzie od góry może okazać się niemożliwa. Pozdrawiam.

Czy ta dachówka wentylacyjna nie powoduje osłabienia wentylacji na odcinku okap-dachówka wentylacyjna? W innym miejscu pisał Pan, że nie zaleca wstawiania wentylacyjnej tuż nad oknem połaciowym, czy w tym przypadku, przy braku 'wlotu', ta część połaci między krokwiami będzie dobrze wentylowana.
Pozdrawiam.
Rick

rick207
28-11-2009, 18:49
Pytanie odnośnie wykończenia kominów.
W planach jest płytka klinkierowa. Kominy mają być ocieplone styropianem 5cm, na to siatka i klej. Czy te płytki mają być klejone jakimś specjalnym klejem do tego celu? Dla cegieł klinkierowych są specjalne zaprawy, czy one się nadają? Komin dymowy od kominka jest sytemowym z ociepleniem. Czy taki komin też można ocieplić styropianem, czy jednak dać wełnę elewacyjną? Czy przy płytkach też można zrobić 'wcinkę', czy jest to jednak za mała grubość i zostaje tylko taśma?
Pozdrawiam.
Rick

Andrzej Wilhelmi
29-11-2009, 17:15
Dachówka wentylacyjna zawsze wspomaga wentylację połaci! Komin można ocieplić jednym albo drugim materiałem. Wcinka jak najbardziej wskazana. Odnośnie kleju to pytanie do glazurnika lub murarza. Pozdrawiam.

PeterLODZ
29-11-2009, 19:15
Panie Andrzeju
Jestem na etapie krycia wstępnego i zaniepokoiły mnie dziwnie ponabijane łaty w rejonie kominów, prosiłbym o opinie z pana strony.

http://images43.fotosik.pl/232/b23c32280219eadcm.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/b23c32280219eadc.html)
http://images38.fotosik.pl/229/2b94117238acc878m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/2b94117238acc878.html)
http://images43.fotosik.pl/232/d7d6732f56eccafcm.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/d7d6732f56eccafc.html)
http://images43.fotosik.pl/232/2fe76d1301c5540am.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/2fe76d1301c5540a.html)
http://images49.fotosik.pl/233/181326b20f9ac901m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/181326b20f9ac901.html)
http://images41.fotosik.pl/228/b37d00bbbd04c45cm.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/b37d00bbbd04c45c.html)
http://images41.fotosik.pl/228/d5f3b55429abdf83m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/d5f3b55429abdf83.html)
http://images44.fotosik.pl/233/86754d5a83c9749em.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/86754d5a83c9749e.html)
http://images49.fotosik.pl/233/b64431fc3e32cae8m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/b64431fc3e32cae8.html)
http://images39.fotosik.pl/229/c70a8cfda1a98c4bm.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c70a8cfda1a98c4b.html)
http://images50.fotosik.pl/232/dfa869157902fdbdm.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/dfa869157902fdbd.html)
http://images40.fotosik.pl/228/e3d6b488be36e3f9m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e3d6b488be36e3f9.html)
http://images43.fotosik.pl/232/927fcd77acdfc55fm.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/927fcd77acdfc55f.html)



PS
zdjecia 3 i 4 odnoszą sie do komina (4x went) 6 ostatnich zdjęć


PS2

http://images50.fotosik.pl/233/19ef111876d302b9m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/19ef111876d302b9.html)
http://images42.fotosik.pl/145/68d6ee9251d638bdm.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/68d6ee9251d638bd.html)
http://images46.fotosik.pl/232/3972c7eeb742127bm.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/3972c7eeb742127b.html)

Andrzej Wilhelmi
01-12-2009, 17:18
Pierwszy raz się z czymś takim spotykam. W moim przekonaniu jest to złe rozwiązanie. Zablokowany jest swobodny wypływ skroplin. Folia jest mocno naprężona co spowoduje spływ skroplin do kontrłat i kapilarne podciąganie wody. W tych miejscach przeciek prawdopodobny. Folia jest porozdzierana i powinna być naprawiona. Kosze lukarenek powinny powinny wychodzić na dachówkę oraz na pas nadrynnowy. Tych dachówek ani ani pasa, ani rynny jeszcze nie ma a kosze są już zamocowane. To oczywiście sprawa wykonawcy i może sobie z tym poradzi :roll: . Pozdrawiam.

Jimmy05
02-12-2009, 18:16
Panie Adrzeju,

przeczytałem juz wiele postów o deskowaniu i wiem, że jest Pan zwolennikiem deskowania za pomocą OSB 3. Chcę dach zostawić na zimę i boję się czy to OSB 15mm + papa wystarczy. Dach kopertowy 25 i 35 stopni, krokwie co 80 cm. Na wiosnę chcę położyć dachowkę ceramiczną. Czy ta płyta się nie ugnie od ciężaru śniegu ? Czy wbijanie papiaków w Osb nie osłabia jej ? Na rynku pojawiły sie belgijskie OSB 5 czy może zastąpić nasze OSB 3?
Stop nad pietrem mam drewniany i też chcę go przykryć osb 12mm krzyżowo. W projekcie mam deski na pióro-wpust 3cm.

Andrzej Wilhelmi
02-12-2009, 21:02
W trakcie montażu pomiędzy płytami należy zastosować spinki "H" po dwie pomiędzy krokwiami. Nawet gdyby te płyty pod ciężarem śniegu trochę się ugięły to nic złego się nie stanie. Wbite papiaki jej nie osłabiają (wióry pracują jak włókna). Z podłogą trochę gorzej. Płyty na krzyż to złe rozwiązanie. Płyty pracują tylko w jednym kierunku czyli w poprzek. Do tego w połączeniu na krzyż będą pracować jak resor. Poprawnym rozwiązaniem będzie płyta grubości 25 mm połączona na pióro-wpust. Pozdrawiam.

Jimmy05
02-12-2009, 21:18
bardzo dziękuję za odpowiedź. A czy słyszał Pan coś na temat płyt OSB 5, wykonawca mnie namawia bo jest problem z OSB 3 15mm na dzien dzisiejszy ?

sailor_man
02-12-2009, 22:34
Panie Andrzeju,
zwracam się do Pana z prośbą o doradzenie w sprawie wyboru rodzaju pokrycia dachowego.
Otóż kusi mnie położenie blachy na rąbek ale zastanawiam się jak to będzie wyglądać cenowo w stosunku do dachówki cementowej.

Wydaje mi się, że na końcową cenę położenia dachówki cementowej czy to blachy na rąbek będą miały wpływ następujące czynniki:
- cena pokrycia - dachówka cementowa jest tańsza od blachy na rąbek
- więźba - w przypadku blachy na rąbek jest tańsza (do dachówki cementowej potrzebna jest solidna, a więc droższa więźba)
- cena położenia pokrycia - zupełnie się nie orientuję jak wygląda porównanie cenowe robocizny w przypadku blachy na rąbek z dachówką cementową
- deskowanie - w przypadku blachy na rąbek niezbędne, a w przypadku dachówki można pominąć.

Obawiam się że uwzględniając powyższe, w końcowym rozrachunku blacha na rąbek może być droższa od dachówki cementowej.

Co Pan o tym sądzi? Czy warto w ogóle zastanawiać się nad blachą na rąbek?

Będę wdzięczny na wytyczne.

Pozdrawiam,
sailor_man

rick207
03-12-2009, 16:31
Witam Panie Andrzeju
Proszę o opinię na temat zasadności stosowania specjalnej taśmy pomiędzy membranę dachową a kontrłaty. W ofercie jest taka taśma samoprzylepna, która ma chronić miejsce przebicia membrany gwoździami mocującymi kontrłatę. Jeżeli rzeczywiście ma to sens, to czy zamiast tej taśmy można zastosować np. pociętą na wąskie paski gąbkę pod panele ( 3 mm grubości )
Pozdrawiam.
Rick207

Andrzej Wilhelmi
03-12-2009, 20:15
Taśma daje gwarancję 100% szczelności czy gąbka (podkład panelowy) spełni to zadanie tego niestety nie wiem. Można zastosować również samoprzylepną piankę poliuretanową (podkład pod profile "U" w systemie GK), silikon dekarski lub uszczelniacz dekarski tzw. lepik na zimno do podlepiania gontów bitumicznych. Montując folię z lekkim zwisem 2~3 mm (bez napinania) można nic nie stosować i będzie dobrze pod warunkiem nie dosuwania wełny do folii. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
03-12-2009, 20:19
... jest problem z OSB 3 15mm ...

OSB 18 mm będzie w podobnej cenie. Pewnie ta OSB 5 też się będzie nadawać. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
03-12-2009, 20:33
... Czy warto w ogóle zastanawiać się nad blachą na rąbek?

Oczywiście warto. Będzie to jednak dach dużo droższy po każdym względem:
- droższy materiał,
- droższa robocizna,
- więźba wcale nie chudsza (taka sama jak pod dachówkę),
- pełne deskowanie (materiał + robocizna),
- specjalna folia,
- krótsza żywotność (w porównaniu z dachówką cementową).
Dobór pokrycia jest jednak uwarunkowany charakterem domu i dachu. Biorąc pod uwagę aspekt ekonomiczny jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest zastosowanie dachówki cementowej np. Braas. Pozdrawiam.

Kaśka73
08-12-2009, 19:19
Mam pytanie dotyczące koszy dachowych
kosze dachowe są tłoczone podłuznie i poprzecznie w ofertach z hurtowni mam policzone raz takie raz takie
czy to rzeczywiście wszystko jedno? dodam że dachówka karpiówka

Andrzej Wilhelmi
08-12-2009, 21:17
Przy karpiówce najlepiej wykonać kosz na nokach. Pozdrawiam.

Kaśka73
08-12-2009, 21:41
ta... a co to jest ? :wink:

Andrzej Wilhelmi
08-12-2009, 21:47
Dachówka styka się z dachówką na styk. Każda para dachówek ma swoją obróbkę, której po wykonaniu kosza nie widać. Jest to najszczelniejsze wykonanie kosza bez żadnych uszczelek. Pozdrawiam.

Kaśka73
10-12-2009, 11:28
a jeśli chodzi o taśme do obróbki komina to rozumien że lepsza ołowiana? a w przypadku karpiówki to plisowana czy gładka?

Andrzej Wilhelmi
11-12-2009, 22:40
Żadna! Komin obrabiamy też na nokach (bez żadnych taśm i uszczelek). Pozdrawiam.

Croolick
12-12-2009, 22:26
Jezeli juz koniecznie taśma ołowiana to szczerze polecam Bleicolor. Pancerna i o niebo lepsza gatunkowo w stosunku do ogólnie znanych "marketowych" (n.p Soudal)Tania nie jest :cry: Wychodzi około 90-100pln/mb.

http://www.roehr-stolberg.de/de/bleicolor.htm

dulis
15-12-2009, 17:13
witam Panie Andrzeju,

czy kładł Pan w swojej karierze lub też jest Pan w stanie wypowiedzieć się na temat dachówki ceramicznej BOGEN INNOVO 10??
Planujemy jej zakup z powodu przystępnej ceny , ale czy można jej coś zarzucić?

Bardzo dziękuję za odp :wink:

Andrzej Wilhelmi
15-12-2009, 22:27
Nie kładłem. Jest to renomowana firma i jak cena odpowiada to śmiało można brać. Pozdrawiam.

tomaszekSL
16-12-2009, 07:36
Witam Wszystkich tu obecnych,
w przyszłym roku będę budował wszystko już dograne.
W związku z tym iż zupełnie nie mam pojęcia o budowie dachu proszę o pomoc od czego powinienem wogóle zacząć.
Chodzi mi z jakiego drewna budować i czym wszystko pokryć.
Proszę o podpowiedź.

ewadora
16-12-2009, 13:28
Witam ponownie :).DZiękuję za dotychczasowe porady i prosze o jeszcze.
Chciałbym zapytać czy obróbki blaszane na daszku przylegającym do wyższej ściany i wcięte w ocieplenie należy uszczelinić np. silikonem dekarskim?Obecnie mamy położony styropian i na to siatka z klejem .Tynk pójdzie na wiosnę.Dekarze połozyli obróbki -ale mnie sie wydaje ,ze bez uszczelnienia może zaciekać na daszek a dalej na ścianę - czy mam rację?
Drugie pytanie - co może być przyczyną zaciekania pod czapkę komina pokrytą blachą?- cały czas mamy problem z przeciekaniem kominów. DZis - w trakcie mrozów zauważyłam,ze na dolnej stronie czapek w niektórych miejscach jest po prostu zamarznięty lód ( tam gdzie wystaja poza komin oczywiście).Jesli niejasno napisałam to jutro spróbuje zrobic zdjęcia i pokazać o co chodzi.
pozdrawiam

Sloneczko
16-12-2009, 20:23
Andrzeju, jak to w nowym domu, na papieroska trzeba wychodzić na zewnątrz ;) I gdy tak stoję na ganku, przy wietrznej pogodzie słychać pod dachem jak szura folia. Czy tak ma być?

Andrzej Wilhelmi
16-12-2009, 20:40
Po pierwsze rzuć palenie do czego Cię gorąco namawiam :wink: .
Po drugie przy zamontowanej podbitce nie ma żadnej możliwości aby folia trzepotała! Jest tam przepływ laminarny ( bardzo często dławiony) a nie burzliwy.
Po trzecie co to za przyjemność w paleniu na tak silnym wietrze?! :roll: :evil:
Po czwarte możliwe, że jest coś nie tak ale to nie wynika z Twojej wypowiedzi (obserwacji, nasłuchiwania). :(
Serdecznie pozdrawiam. :wink:

Sloneczko
16-12-2009, 20:57
Andrzejku, palę teraz dużo mniej niż wtedy gdy wolno było w domu :)
Na ganku jestem osłonięta od wiatru, ale słychać jak łopoce folia w tej części dachu nad gankiem (tam gdzie stoi pieniek):

http://www.mloda.ekrakow.pl/!ola/daszek_nad_gankiem.jpg

Andrzej Wilhelmi
16-12-2009, 21:13
... czy mam rację?

Zawsze masz rację! :wink:
Obróbki przyścienne powinny być wprowadzone w szlic wycięty w ścianie (styropianie) wypełniony silikonem dekarskim. Takie rozwiązanie daje gwarancję 100% szczelności!
Czapa na kominie kominie nie przecieka! Osadza się na niej kondensat pary wodnej wydobywającej się kanałami wentylacyjnymi. Przyczyny takiego zjawiska mogą następujące:
- za duże wysunięcie brzegów czapy poza obrys komina (max. to 2~3 cm),
- mała odległość od górnej krawędzi otworów wentylacyjnych do czapy (powinny być minimum dwie warstwy cegieł + fuga = ~13 cm),
- brak wysunięcia poza obrys komina ostatniej warstwy cegieł (~2 cm),
- brak pełnej cegły w ostatnich warstwach (warstwie),
- bardzo duża wilgotność w pomieszczeniach (łazienka, kuchnia, pralnia).
Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
16-12-2009, 21:26
... palę teraz dużo mniej...

I tak za dużo! :(
Nie widzę wlotów powietrza. Czy są w okolicach okapu?
Są dwie możliwości:
- źle wykonany okap,
- omamy słuchowe ( o co Cię nie posądzam).
Skoro ganek jest osłonięty to okap również. Teoretycznie takie zjawisko nie powinno wystąpić.
Pozdrawiam :wink: .

Sloneczko
16-12-2009, 21:32
Heh, to ja jestem osłonięta od wiatru na tym ganeczku i jak są jakieś omamy, to mamy je oboje z mężem :p Na drugim ganku wieje teraz jak nie wiem co, ale i tam (słyszę z łazienki) też słychać łopotanie folii z tamtego daszku :roll:

Może tu będzie lepiej widać, z czasów gdy dach się budował (wklejam duże zdjęcie, więc chyba trzeba kliknąć prawym przyciskiem w "pokaż obrazek" co by całe zobaczyć), bo nie wiem o jakie wloty pytasz ;)

http://www.mloda.ekrakow.pl/!ola/daszek-ganek1.jpg

http://www.mloda.ekrakow.pl/!ola/daszek-ganek2.jpg