PDA

Zobacz pełną wersję : DACH W DOBRYCH RĘKACH



Strony : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10

Andrzej Wilhelmi
16-12-2009, 21:54
No jak może być słychać w łazience skoro sufit powinien być izolowany wełną?! :roll: Wizyta u laryngologa wydaje się konieczna! :lol: A jak to są omamy słuchowe to i u psychiatry :lol: :lol: Myślę, że się nie gniewasz za te trochę frywolne wypowiedzi :oops: 8) . Chciałem podejść do tego humorystycznie gdyż nie mam zielonego pojęcia jaka może być przyczyna takiego zjawiska :roll: :( .
A może to tak jak "Jankiem Muzykantem" tylko z tą różnicą, że jemu grało a Tobie łopocze :lol: :lol: :lol: . Serdecznie pozdrawiam :wink: .

Andrzej Wilhelmi
16-12-2009, 22:04
Folia zamontowana prawidłowo. Rynna zamontowana wysoko osłania wlot powietrza pod dachówkę. Dachówka centowa równa i szczelna. Cały dach wykonany bardzo starannie. Nie znajduję przyczyny :( . Wygląda na to, że trzeba będzie to pokochać 8) . Serdecznie pozdrawiam :wink: .

Sloneczko
16-12-2009, 23:00
W łazience mam okienko wychodzące na ganek i zawsze jest rozszczelnione. I tędy słychać rodzaj łopotu, jakby folia falowała wraz z podmuchami wiatru. Psychiatra też by usłyszał, gdyby przyszedł z wizytą ;)
Ale póki co, jesteś Ty i skoro twierdzisz, że wszystko jest ok, to na pewno tak jest http://img175.imageshack.us/img175/8208/umieszektaktakjh9.gif

jaras40
17-12-2009, 11:12
witam panie Andrzeju mam pytanie czy spinki do dachówek ciętych podtrzymają dostatecznie dachówki z prawej i lewej strony kalenicy skośnej tak samo w koszach bo mam wrażenie że jednak podchodzące opadają

adam2007
17-12-2009, 11:42
Drugie pytanie - co może być przyczyną zaciekania pod czapkę komina pokrytą blachą?- cały czas mamy problem z przeciekaniem kominów. DZis - w trakcie mrozów zauważyłam,ze na dolnej stronie czapek w niektórych miejscach jest po prostu zamarznięty lód ( tam gdzie wystaja poza komin oczywiście).Jesli niejasno napisałam to jutro spróbuje zrobic zdjęcia i pokazać o co chodzi.
pozdrawiam[/quote]


Witam,

Borykałem się z tym samym problemem ,ale rozwiązałem go sam. Komin zaciekał od wewnętrz.Przyczyną było to ,że blacha na czapce była wklęśnięta czyli tzw. "łódka" , woda leciała szczeliną pomiędzy obróbką rury wychodzącej z komina (kwasówki). Zamówiłem podnośnik koszowy przygotowałem narzędzia, podniosłem czapkę, podłożyłem gruby sznur kominiarski, uszczelniłem porządnie wszelkie połączenia silikonem i mam święty spokój. Zrobiłem to także z kominem z którego wystaje strażak. :lol:
Ps. Jak się samemu zrobi to nikt tak nie zrobi, problem w tym ,że życia by zabrakło jakby wszystko samemu robić.

Andrzej Wilhelmi
17-12-2009, 22:49
... czy spinki do dachówek ciętych podtrzymają dostatecznie dachówki ...


W narożu wyższa dachówka leży na niższej więc nie ma problemu i nic nie opada. W koszu niestety może. Należy pamiętać, że w koszu stosujemy specjalne uszczelki, które podeprą dachówkę. Radzę zastosować uszczelki "puchnące" nieklinowe. Małe elementy dachówek można skleić z większymi specjalnym klejem. Pozdrawiam.

krzysiekimp
18-12-2009, 11:12
Dzień dobry Panie Andrzeju.
Ja mam pytanie odnośnie zabezpieczenia strzeliny (pomiędzy krokwiami) między murłatą (drewniana) a dachem. Czym to najlepiej zabezpieczyć?

ewadora
18-12-2009, 22:14
Borykałem się z tym samym problemem ,ale rozwiązałem go sam. Komin zaciekał od wewnętrz.Przyczyną było to ,że blacha na czapce była wklęśnięta czyli tzw. "łódka" , woda leciała szczeliną pomiędzy obróbką rury wychodzącej z komina (kwasówki). Zamówiłem podnośnik koszowy przygotowałem narzędzia, podniosłem czapkę, podłożyłem gruby sznur kominiarski, uszczelniłem porządnie wszelkie połączenia silikonem i mam święty spokój. Zrobiłem to także z kominem z którego wystaje strażak. :lol:
Ps. Jak się samemu zrobi to nikt tak nie zrobi, problem w tym ,że życia by zabrakło jakby wszystko samemu robić.
DZięki Adam 2007 - podejrzewam ,że na części kominów mogę mieć właśnie tą opcję - ponieważ mam 5 nasad kominowych - oczywiście komin dymowy - tyż otwarty do góry. Z tego co mówili dekarze to przy kominie dymnym pomiędzy obróbkę blacharską a wkład ceramiczny to można dłoń włożyć :o .Tylko ,że jakoś nie kwapią się do poprawek.
Twierdzą,że winne przeciekaniu są kratki wentylacyjne :evil:
Ja sama niestety na dach nie wyjdę i nie zobaczę co się tam dzieje .
Trzeba będzie pewnie zamówić tak jak u Ciebie podnośnik - tylko muszę nająć kogoś sprytnego aby to poprawił.

DZiękuję również Panu Andrzejowi za pomoc

Andrzej Wilhelmi
18-12-2009, 22:31
...Czym to najlepiej zabezpieczyć?

A przed czym? Pozdrawiam.

krzysiekimp
19-12-2009, 20:11
...Czym to najlepiej zabezpieczyć?

A przed czym? Pozdrawiam.

chodzi mi o to, iż robotnicy jak zrobili dach to zostały otwory pomiędzy krokwiami. Ja zabezpieczyłem to tymczasowo folią, ale nie wiem czy zabijać to dechami czy uszczelnić wełną. Pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
21-12-2009, 00:55
A jakie jest krycie wstępne? Jak będzie montowana podbitka? Pozdrawiam.

krzysiekimp
21-12-2009, 21:15
A jakie jest krycie wstępne? Jak będzie montowana podbitka? Pozdrawiam.


Ja mam zamontowaną nadbitkę. Dach pokryty jest dachówką cceramiczną firmy Creaton. Pozdrawiam

malka
22-12-2009, 00:30
Andrzeju - mam nadzieję, że w tym miejscu mogę :oops:

http://lh5.ggpht.com/_E0CRzVXnyak/SzAIVAHkMHI/AAAAAAAADrw/-hwgcg9ddfA/kartka.jpg

Andrzej Wilhelmi
22-12-2009, 20:21
Możesz zawsze i w każdym miejscu! :wink:
Bardzo dziękuję za miłe życzenia :wink: .
Życzę pogodnych, wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz pogody ducha i wszelkiej pomyślności w nadchodzącym Nowym Roku 2010.
Serdecznie pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
22-12-2009, 20:31
...Ja mam zamontowaną nadbitkę.

Ważne co jest dalej folia czy deskowanie i papa?
Jak folia wysoko paroprzepuszczalna to elewację należy doprowadzić do nadbitki.
W przypadku gdy jest deskowanie (OSB) i papa pomiędzy elewacją a nadbitką należy pozostawić szczelinę o wysokości minimum 2 cm. Najlepiej ją osłonić drobniutką metalową siatką wtopioną w tynk. Pozdrawiam.

rick207
23-12-2009, 11:42
Panie Andrzeju, krótkie pytanie. Czy silikon dekarski może być stosowany do łączenia membrany dachowej, czy używać tylko dedykowane systemowe kleje?
Pozdrawiam
Rick

Andrzej Wilhelmi
23-12-2009, 21:32
Może być i to z dobrym skutkiem. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
23-12-2009, 21:36
Wszystkim oglądaczom tego wątku życzę radosnych, pogodnych Świąt Bożego Narodzenia oraz pogody ducha i wszelkiej pomyślności w nadchodzącym Nowym Roku 2010 :wink: .
Serdecznie pozdrawiam.

bulinki
24-12-2009, 08:29
http://fotoforum.gazeta.pl/photo/6/va/sg/kr3r/11uLlWF5dLqUe3uwRX.jpg

Karolina3
28-12-2009, 18:46
Proszę mi doradzić jaką kupić taśmę kalenicową żeby była dobra i trwała dach z dachówki ceramicznej.

sly1978
29-12-2009, 11:38
Witam Wszystkich,

Potrzebuje solidnej ekipy do mojego dachu w projekcie:

http://projekty.muratordom.pl/projekt?grupa=1&IdProjektu=1062&IdKolekc

która byłaby skłonna wykonać go w Zielonce pod Warszawą

Czy możecie kogoś solidnego i w rozsądnej cenie polecić?

Dachówka - karpiówka

Dziękuję i pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
29-12-2009, 19:05
Oczywiście mogę polecić siebie. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
29-12-2009, 20:31
"Karolina3" np. Mikcro-Roll czy Uni-Roll firmy IVT. Pozdrawiam.

Karolina3
29-12-2009, 22:01
A proszę mi powiedzieć firma mdm i ich dodatki - taśma vent roll lub aluminiowa (taką proponują mi w hurtowni)

Andrzej Wilhelmi
29-12-2009, 22:05
Aluminiowa jest OK. Pozdrawiam.

Aga i Zbyszek
03-01-2010, 22:20
Witam Panie Andrzeju,
mam pytanie odnośnie wykonania naszego dachu. Mamy położoną dachówkę betonową Euronit. Chcieliśmy krawędzie wykończyć dachówkami szczytowymi.
Nasi dekarze wykończyli szczyty tymi dachówkami tylko z jednej strony, a z drugiej wykończyli blachą, ponieważ stwierdzili, że im dachówki nie pasowały by wykończyć szczytowymi. Czy nie ma sposobu, żeby z obu stron były szczytowe dachówki, bo coś mi tu lekko pachnie fuszerką. Poniżej zdjęcia części gdzie tak zrobili:

http://www.toya.net.pl/~ina/01004m1.jpg

http://www.toya.net.pl/~ina/01001m2.jpg

http://www.toya.net.pl/~ina/01002m3.jpg

Andrzej Wilhelmi
03-01-2010, 23:37
Przed przystąpieniem do krycia należy dach rozmierzyć! Dekarzom brakło trochę wiedzy lub chęci. Tak się dzieje jak dekarz nie konsultuje się cieślą na etapie wykonywania więźby a projektant nie potrafi zaprojektować dachu pod określoną dachówkę. Sposobów jest kilka. Najprostszy w sytuacji gdy dach jest już pokryty to wstawienie "połówki" i podłużenie połaci na łatach lub rozcięcie i sklejenie dwóch dachówek. Pozdrawiam.

Aga i Zbyszek
04-01-2010, 09:52
Dziękuję za szybką odpowiedź. Dodam tylko, że więźbę robiła ta sama ekipa.
Teraz przynajmniej wiem, że ich argument "inaczej się nie da" mogę obalić.

Andrzej Wilhelmi
04-01-2010, 23:28
Skoro robili więźbę to bezwzględnie powinni poprawić, gdyż takie wykonanie świadczy o braku elementarnej wiedzy w rozmierzaniu dachu. Pozdrawiam.

kotruski
07-01-2010, 15:15
Panie Andrzeju,

Wnioskuje, że nie zajmuje się Pan pokryciem dachowym typu blacha tytan cynk na rąbek stojący. Czy może mi Pan kogoś polecić?

pozdrawiam

gawa2000
18-01-2010, 14:18
kupujemy 20 letni dom który ma dach typu szwedzkiego pokryty eternitem,cieknący i krokwie są napewno do wymiany-czyli już wiem,ze musze zdjąc eternit(spec.firma=dodatkowe koszty),wiem,że chcielibyśmy z niższej strony podnieśc troszkę ściane,czyli zmienic kąt nachylenia dachu-tak,żeby był w miarę symetryczny pod względem wysokości wewnątrz strych,nie zmieniając jednak wysokości szczytu domu,planujemu poprostu zlikwidowac tą mała pionową ściankę pomiędzy połaciami ,tak zeby połacie łaczyły sie w szczycie,jest tam doprowadzony prąd i woda-czyli nie planujemy też dodatkowych przyłączy-tu moje pierwsze pytanie troche nie związane z watkiem-czy musi być pozwolenie na budowę,aby wprowadzic taka zmiane,czy mozna to jednak podciągnąc pod wymiane pokrycia dachowego??
a teraz pytanie do P.Andrzeja:planujemy ten dach pokryć gontem bitumicznym,powierzchnia dachu to ok 100 m2,jaki mógł by byc koszt materiałów+ robocizna(całkiem nowy dach)??[/img][/list]

Andrzej Wilhelmi
19-01-2010, 11:57
Konieczny projekt i pozwolenie na budowę gdyż są zmiany architektoniczne. Odnośnie drugiego pytania to profesjonalna odpowiedź będzie możliwa po projekcie. Całkiem orientacyjnie można szacować 150,-~200,- za 1 m2. Pozdrawiam.

pepe2009
22-01-2010, 22:54
Panie Andrzeju

Pisze Pan,że falowanie blach płaskich łączonych na rąbek jest powszechnym zjawiskiem,trudnym do wyeliminowania,czy podobna sytuacja będzie z blachą trapezową o niskim profilu(T-7)... :roll: Pozdrawiam....

Andrzej Wilhelmi
23-01-2010, 11:51
Blachy formowane fabrycznie zachowują się trochę inaczej. Przy blasze trapezowej (małe płaszczyzny) falowanie nie wystąpi. Pozdrawiam.

maciejzab
30-01-2010, 17:35
Witam

Panie Andrzeju mam prośbę o komentarz do poniższego tekstu. Jestem nową osobą na forum, lecz nie jest mi ono obce. Myślałem, że uniknę błędów, ale jednak budowa domu to rzecz niełatwa.
Sprawa dotyczy dachu kopertowego.
Wykonany został pod koniec lata wraz z deskowaniem i papą. Miał tak przeczekać zimę, ale w związku z łagodnym jej przebiegiem, przynajmniej na początku zdecydowałem się na wykonanie końcowe, czyli położenie ceramiki koramic L-15.
Pokrycie wstępne dachu było bardzo szczelne, ponieważ przez 3 miesiące jesieni nie było kropli wody na poddaszu nawet przy kominach.
Prace rozpoczęły się około 20 listopada. (zdjęcie)
Po zrobieniu prawie całego dachu (zdjęcie) nastąpiła przerwa na okres Świąt Bożego Narodzenia. W tym też czasie przyszła dość mokra pora gdyż padał dość mocny deszcz i wiał silny wiatr.
Poniższe zdjęcia uwidaczniają przecieki, jakie zaobserwowałem oraz stan dachu przed przerwą.
Po przeczytaniu kilkunastu wątków na forum wynika, że wstępne krycie dachu odpowiada za 100% szczelności dachu wiec to ze dach nie był w tym czasie ukończony nie jest usprawiedliwieniem dla nieszczelności. Czy Tu Pan się ze mną zgadza?? Wykonawca twierdzi, że woda mogła się pojawić bo śnieg który zresztą widać na zdjęciach był zgarniany na połać przy roztopach mógł wejść pod kontrłate, Czy jest to wyjaśnienie przecieków.
Drugi problem z jakim się do Pana zgłaszam to dachówka. Dach został ukończony (taśmy pod gąsiorami zostały do przyklejenia na wiosnę) zaraz po Nowy Roku. Obecnie ze względu na panującą zimie nie jestem w stanie sprawdzić przecieków.
Sprawa polega na tym że dachówka jest bardzo nierówna co za tym idzie nie przylega idealnie do boku sąsiedniej dachówki tworząc czasem szczelinę do 1,5- 2cm . Czy jest to podstawa do reklamacji dachówki jeżeli dach został poprawnie ułożony? Proszę spojrzeć na zdjęcia i ocenić jakość wykonanego dachu. Wiem, że to jest tylko pewna część obrazu problemu z dachem, ale czy na tej podstawie może Pan coś stwierdzić (chodzi mi o dachówkę)?
Wiem, że na drugim zamku dachówki oraz na połaci pod dachówką w niektórych miejscach zwiewa śnieg. Nie jest to coś strasznego, ale przy roztopach i nieszczelnym wstępnym kryciu mogę mieć wodę na izolacji termicznej poddasza.
Proszę bardzo o opinie na temat problemu.
PS Zdjecia przeslalem na priva
Z poważaniem
Maciej

hamer
06-02-2010, 17:02
Witam Panie Andrzeju, jestem stałym czytelnikiem forum muratora i muszę powiedzieć, że mało jest forumowiczów z taką wiedzą jak Pańska i w związku z tym miałbym do Pana kilka pytań o mój dach. Jest to dach na kostce z lat 80 kryty blachą trapezową o spadku ok 10 stopni. W związku z planowaną przeróbką poddasza na użytkowe chciałem docieplić i uszczelnić dach od zewnątrz przez natrysk pianki PUR ale koszt takiego rozwiązania, z moich informacji i wyliczeń, przewyższa koszt wykonania nowego pokrycia z papy na deskowaniu. Pytanie 1: czy to prawda?. Planuję zdjąć blachę, na pozostawionych poprzecznych łatach(6x6, rozstaw 80-100cm) położyć membranę wysoko paro-przepuszczalną i przybić ją kolejnymi łatami 6x6(wzdłużnie od kalenicy do okapu) przypadającymi dokładnie nad krokwiami, na to deskowanie, papa wstępnego krycia przybijana i papa wierzchnia termozgrzewalna. Pytanie 2: czy to jest poprawny zamysł? Muszę dać 5cm wełny nad krokwie pomiędzy "stare" łaty dociskając do membrany, żeby uzyskać łącznie 25 cm ocieplenia dachu. Pytanie 3: jaką zastosować papę? na pewno wierzchnia co najmniej 5mm grubości, typu SBS, ale jaka podkładowa wystarczy? jakiej firmy? za co nie warto przepłacać?
Myślę, że wyraziłem się w miarę jasno i liczę na Pana odpowiedź rozwiewającą mój brak wiedzy w tym temacie... A może jednak inaczej rozwiązać problem przeciekającej blachy trapezowej? konstrukcyjnie jest w znakomitym stanie przecieka na zbyt małych zakładkach i śrubach mocujących...Pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
07-02-2010, 13:33
Rozumowanie całkiem poprawne ale zastosowanie folii dachowej nie ma merytorycznie żadnego uzasadnienia. Remont Twojego dachu można wykonać na dwa sposoby:
- pierwszy to demontaż starego pokrycia i łat a następnie deskowanie paroizolacja, twarda wełna lub laminowany styropian (styropapa) i papa termozgrzewalna wierzchniego krycia mocowana mechanicznie i zgrzewana na łączeniach,
- drugi to demontaż starego pokrycia i łat a następnie nadbicie krokwi, montaż folii wysoko paroprzepuszczalnej, kontrłat i starych łat oraz ponowny montaż starego pokrycia. Należałoby zadbać o uszczelnienie połączeń i zastosowanioe nowych wkrętów tzw. "farmerów".
Pozdrawiam.

hamer
07-02-2010, 15:05
Dziękuję za zainteresowanie moim problemem Panie Andrzeju:) co do zaproponowanych przez Pana sposobów na ten dach rozważałem obydwa i tak: kiedy chciałem zastosować styropapę na deskowaniu to zyskiwałem ocieplenie ale powstawał problem pozostawienia pustki powietrznej między ociepleniem w krokwiach a deskowaniem, montaż tam membrany byłby wielce kłopotliwy, dodatkowo traciłbym ok 3 cennych cm w krokwiach,
w drugiej Pana propozycji odpada raczej ponowny montaż blachy bo wiem co to znaczy blacha na dachu np. w czasie ulewnego deszczu(słychać go dwie kondygnacje niżej pomimo grubych i docieplonych stropów :cry: ), z kolei chciałbym uniknąć nadbijania krokwi pod deskowanie z tego powodu że jeśli zostawię stare łaty to będę mógł ułożyć ocieplenie nad krokwiami w "poprzek" co częściowo zlikwiduje mi mostki termiczne na więźbie...
z tego wynika moje najważniejsze pytanie: czy pozostawienie starych łat z ociepleniem pomiędzy, nabicie na nich łat "z góry na dół" nad krokwiami spełniające funkcję szczeliny wentylacyjnej pod deskowaniem jest właściwe? czy takie deskowanie nabite na łatach 6x6 będzie wystarczająco sztywne?
Rozumiem, że dawanie membrany pod deskowanie uważa Pan za zbędny wydatek... Pozdrawiam Tomek

Andrzej Wilhelmi
07-02-2010, 17:28
Moje pierwsze rozwiązanie eliminuje układanie ocieplenia pomiędzy krokwiami! Usytuowanie izolacji cieplnej na deskowaniu likwiduje wszelkie mostki, możemy dowolnie dobrać jego grubość gdyż nie mamy żadnych ograniczeń, likwiduje problem wilgoci w konstrukcji, pozwala na ewentualne odkrycie krokwi. Krótko mówiąc daje same korzyści. Pozdrawiam.

hamer
07-02-2010, 17:58
Niestety trudno mi się z Panem zgodzić, po pierwsze nie wyobrażam sobie po co miałbym dawać 25cm styropianu na zewnątrz skoro całe 20 mogę dać od środka, przy tym rozwiązaniu musiałbym również znacznie podwyższać obróbki blacharskie dokoła dachu i mocno kombinować nad założeniem rynien, kolejna sprawa to znacznie większe zużycie ocieplenia, bo od zewnątrz potrzeba mi go 120 m2 podczas gdy od środka to tylko ok 70-80 m2( szerokie okapy i grube mury)...
Czy naprawdę ten mój pomysł jest nic nie wart? Muszę wymyślić coś innego?

Andrzej Wilhelmi
07-02-2010, 18:19
Zadałeś mi pytanie nie opisując całego dachu a w każdej swojej wypowiedzi dodajesz kolejne szczegóły. Ja mogę tylko radzić ostateczna decyzja będzie należała do Ciebie. Zwrócę tylko uwagę na fakt iż wydatek na izolacje cieplną jest jednorazowy. Od środka wkładasz mniej ale gorzej. Można by się pokusić na niekonwencjonalne rozwiązanie i wykonanie nakrokwiowego ocieplenia tylko nad obrysem budynku pozostawiając okapy i szczyty na niższym poziomie. Pozdrawiam.

hamer
07-02-2010, 18:27
Wiem, że tak "pisemnie" to trudno uchwycić sedno sprawy i dlatego pytałem czy pozostawienie starych łat z ociepleniem pomiędzy, nabicie na nich łat "z góry na dół" nad krokwiami spełniające funkcję szczeliny wentylacyjnej pod deskowaniem jest właściwe? czy takie deskowanie nabite na łatach 6x6 będzie wystarczająco sztywne?bo to jest najważniejsze w tym moim przypadku... a co do tego żeby ocieplić tylko "tam gdzie trzeba" a okapy zostawić tylko deskowanie i 2x papa to też o tym myślałem i powiem szczerze że byłoby to rozwiązanie idealne z mojego punktu widzenia :lol: tylko czy potencjalny wykonawca nie zrobi :o gdy się dowie jak to chcę zrobić... ale ma Pan rację, wtedy odpada większość problemów....

hamer
13-02-2010, 13:40
Witam, poprzednie wątpliwości już rozwiałem, ale miałbym pytanie z trochę innej beczki: czy deski na deskowanie powinny być suche, tzn takie sezonowane w tartaku czy mogą być "prosto spod piły"?, kolejna sprawa, kilku z potencjalnych wykonawców mówiło żeby deski opryskać np. drewnosolem już po nabiciu ich na krokwie... czy to dobry sposób? czy musi to wysychać przez jakiś czas przed zgrzaniem papy wstępnego krycia? czy lepiej zaimpregnować deski jeszcze "na ziemi"? Z góry dziękuję za wszelkie informacje... :wink:

Andrzej Wilhelmi
15-02-2010, 20:12
Warto deski zaimpregnować przed montażem a to dla tego, że od spodu znacz trudniej wykonać tę czynność i nie ma dostępu w miejscu przylegania do krokwi. Nie kładłbym też papy na świeżo zaimpregnowane deski. Radzę zrobić tak: usunąć z desek ewentualne resztki kory, zaimpregnować deski i ułożyć w sztaplu z przekładkami. Przykryć tylko z wierzchu i pozostawić na kilka dni żeby się przewiały. Deski nie muszą być suche, wystarczy jak będą powietrzno suche. Pozdrawiam.

hamer
16-02-2010, 18:51
Dziękuję Panie Andrzeju :D Pana wiedza i rady są nieocenione... mam jeszcze takie pytanie, na moim dachu o spadku 20cm na metrze t.j.ok 9 stopni , 20% jeśli dobrze liczę, chcę zamontować okna dachowe i tu kwestia: czy jestem skazany na oryginalne kołnierze podnoszące kąt czy też można to zrobić przez odpowiednią "ciesielkę" podnosząc okno z jednej strony i uszczelniając soudalem dekarskim wszelkie połączenia kołnierza do pokryć płaskich? czy takie rozwiązanie będzie poprawne? Nadmieniam,że dach deskowany kryty papą... Ewentualnie moje pytanie jak prawidłowo wykonać takie "podniesienie"? czy wystarczy samo nadbicie górnej łaty?
Dziękuję :wink:

Andrzej Wilhelmi
16-02-2010, 22:56
Ja takie rozwiązanie nazywam "trumną". Należy podnieść również dół okna (oczywiście górę odpowiednio wyżej) i wykonać boki. Cała konstrukcja szersza od okna o co najmniej 10 cm na każdą stronę. Zmieści się na niej cała szerokość kołnierza a od wewnątrz będzie można ocieplić ścianki. Górny element kołnierza i boczne elementy wraz z bokami "trumny"wygrzewamy papą. Zwracam uwagę na fakt, iż może wystąpić roszenie szyby w związku z brakiem możliwości jej owiewania. Koniecznie okno z nawiewnikiem, który będzie pełnił rolę wywiewnika. Pozdrawiam.

Alice33
17-02-2010, 13:51
Witam, Panie Andrzeju, czy mogę prosić o wycenę dachu wg. projektu? Na priv.? Dach jest odeskowany i pokryty papą. Teraz szukamy fachowca, który położy dachówkę ceramiczną - koramic E32 lub holenderka, bierzemy pod uwagę creatona. Pozdrawiam serdecznie.
ps. dom jest pod Łodzią.

hamer
17-02-2010, 16:54
I wszystko jasne :lol: Panie Andrzeju a jak to jest z tą papą podkładową? mam kupioną papę podkładową termozgrzewalną z posypką, różne są opinie jedni mówią, że zgrzewać całą powierzchnię do deskowania i dodatkowo mocowanie papiakami, a inny wykonawca twierdzi, że wystarczy zgrzewać zakłady i oczywiście papiaki... wierzchnie pokrycie to papa termozgrzewalna i u mnie dodatkowo niski spadek dachu... podobnie są rozbieżności co do obróbek kominów, jedni twierdzą że tylko blacha lub taśmy ołowiane a inny wykonawca że zupełnie wystarczy obrobić kominy papą najpierw podkładową a później wierzchnią... Dodam że podkładowa papa jest na welonie szklanym grubości 3mm, a wierzchnia na włókninie poliestrowej gr. 5,2mm, obie asfalt modyfikowany SBS. Ten drugi wykonawca kazał mi sobie zobaczyć to:
http://www.lemar.poznan.pl/rozwiazania-systemowe/files/rozwiazania_systemowe/OBROBKA_KOMINA_BEZ_KLINOW.pdf
wprawdzie papę mam innego producenta ale czy sposób jest dopuszczalny przy mojej papie?
Dziękuję :wink:

szakalkw
19-02-2010, 11:53
Panie Andrzeju czy może Pan przyjechać do Warszawy aby dokonać wyceny.
Mam dach odeskowany i opopowany. Interesuje mnie położenie dachówki Robena dach około 340m 12 okien. Dach nie jest prosty projekt Hornówek z przeróbkami. Proszę o info

Andrzej Wilhelmi
21-02-2010, 22:38
... wprawdzie papę mam innego producenta ale czy sposób jest dopuszczalny przy mojej papie?


Producent nie ma tu nic do rzeczy. Przedstawiony przez Lemara sposób jest wzorowy! Papy podkładowej nie przygrzewamy do desek, montujemy ją mechanicznie papiakami. Pozdrawiam.

Jaro72
24-02-2010, 10:31
Witam

Wczoraj zauważyłem na krokwi, ciemny nalot i brązowe plamy.
Nie jest to duzy odcinek tak ok 1,5 m.
Chyba to wyszedł grzyb (tak mi sie wydaje) .
Dom jest juz pod dachem (dachówka ceramiczna + folia). Na zimę nie był zamknięty. Więźba była impregnowana zanurzeniowo.

Proszę o odpowiedź znawców tematu.
Co to jest i jak to skutecznie i bezpowrotnie zwalczyć.
http://foto3.m.onet.pl/_m/22d18409e28e421792bb66e6c1fc568f,10,19,0.jpg
http://foto0.m.onet.pl/_m/f3b354bc71e3b8f69910a0eeff99b0a0,10,19,0.jpg
http://foto3.m.onet.pl/_m/1a34026139a82b1f61c3f5454fb1cd1f,10,19,0.jpg
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
25-02-2010, 23:29
Na podstawie zdjęć trudno ocenić co to jest. Drewno wygląda tak jakby było czymś pochlapane. Sinica raczej nie powinna powstać w przewiewnym miejscu. Mogło to powstać przed wbudowaniem płatwi.
A tak na marginesie to nie widać aby płatew była odizolowana od muru. Pozdrawiam.

kilwap
27-02-2010, 21:51
Witam wszystkich. Mam pytanko bo mają mi przywieźć dachówkę, czy dostawca (skład budowlany) oprócz faktury powinien dać kartę gwarancyjną, jakiś certyfikat czy coś takiego?
Na co zwrócić uwagę przy odbiorze dachówki? Czy może być jakiś procent dachówki uszkodzonej i czy to jest norma? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Andrzej Wilhelmi
28-02-2010, 00:07
Oczywiście gwarancja. Stan dachówki powinien ocenić dekarz. Taka ocen jest bardzo trudna gdyż palety są ofoliowane więc można to zrobić tylko wyrywkowo. Pozdrawiam.

kilwap
28-02-2010, 07:21
Niestety nie mam jeszcze dekarza gdyż kupiłem dachówkę zanim faktycznie będzie mi potrzebna chcąc zaoszczędzić trochu grosza:)
Mama jakieś "wyobrażenie" o budownictwie więc myślę że może sobie poradzę sam. Proszę mi powiedzieć co dyskwalifikuje dachówkę do odbioru. Czytałem inne watki i tam była mowa o odpryskach, rysach na angobie, nierównościach, odbarwieniach? Czy wszystkie dachówki mają być całe czy faktycznie może zdarzyć sie ubita, czy skład powinien dorzucić jakiś % dachówek gratis wzamian za uszkodzone? Z góry dziękuję za pomoc.

Andrzej Wilhelmi
01-03-2010, 21:49
Jak kupujesz w renomowanej hurtowni to płacisz a odbioru możesz dokonań w dogodnym dla siebie terminie. :wink: Dekarz kryjący dach automatycznie dokona selekcji. W renomowanej hurtowni wadliwy materiał bez problemów wymienisz na wolny od wad. Pozdrawiam.

marcelaty
06-03-2010, 22:31
Drogi Panie Andrzeju
Mam dach dwuspadowy 30 st pokryty dachówką pod tym łata kontrłata papa deskowanie w przyszłym tygodniu wchodzi ekipa do ocieplenia poddasza czytam na tym forum o szczelinach minimum 2 cm ( ta między wełną a deskowaniem) Pytanie brzmi w jaki sposób zachowana będzie cyrkulacja powietrza jeśli nie mam otworów przy kalenicy. Dekarz twierdzi że wystarczy dachówka wentylacyjna i taśma pod gąsiorem. Ale przecież to dotyczy wentylacji nad papą. Co powinienem zrobić Pana zdaniem. Znajomy inspektor radzi zdjęć gąsiory i ponacinać deskowanie z papą co Pan na to? Proszę o informację jakiej wielkości mają być i czy w ogóle mają być te otwory Z góry dziękuję
Marek

JP68
07-03-2010, 18:38
:oops:

Andrzej Wilhelmi
07-03-2010, 20:06
Fajne zdjęcia i ? :roll: Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
07-03-2010, 20:10
... Znajomy inspektor radzi zdjęć gąsiory i ponacinać deskowanie z papą co Pan na to?

Tak jak napisałem. Tak jak radzi inspektor. Dodatkowo osłonić wycięte otwory folią wysoko paroprzepuszczalną i zapewnić wlot powietrza przy okapie. Pozdrawiam.

marcelaty
07-03-2010, 20:54
Bardzo dziękuję
Swoją drogą ciekawe co by było gdybym sie tym nie zainteresował. Ciekawe też czy to powszechne - nacinanie miedzy wszystkimi krokwiami po kazdej stronie w pełni odeskowanego i opapowanego dachu przed położeniem dachówki. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam
Marek

marcelaty
07-03-2010, 21:04
Witam jeszcze raz forumowiczów w szczególności Pana Andrzeja oczywiście.
Mam jeszcze jedno pytanie dotyczące mojego dachu. Pod oknem (pod górną krawędzią) na poddaszu jeszcze nieocieplonym zastałem malą kupke sniegu ktory nawiało podczas jednej ze śniezyc styczniowych. Dodam że woda nigdy tam nie przeciekała nawet podczas dużych ulew jesiennych. Proszę o poradę co z tym zrobic. Czy można dać ocieplenie i liczyć że jakos to bedzie czy może mam źle założone okno Velux. Serdecznie dziękuję z góry za odpowiedź
Marek

Andrzej Wilhelmi
07-03-2010, 21:13
No to pod oknem czy nad oknem? I jakim cudem to zobaczyłeś? Pozdrawiam.

marcelaty
07-03-2010, 22:00
oczywiście pod oknem na posadzce

marcelaty
07-03-2010, 22:03
Jeszcze jedno szerokość okna 68cm, średnica kupki śniegu pa podłodze - podobna
Pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
07-03-2010, 22:28
Śnieg pod pokryciem to rzecz normalna ale na posadzce to nienormalna. Wygląda na to, że masz źle obrobione okno. Brak opaski z folii dookoła okna, najprawdopodobniej źle uformowany kołnierz dolny. Prawdopodobnie rama jest nieocieplona. Czy aby masz zamontowaną rynienkę nad oknem? Pozdrawiam.

marcelaty
08-03-2010, 15:49
Bardzo dziękuję za wiadomość.
Oczywiście wszystko sprawdzę i się odezwę
Pozdrawiam
Marek

JP68
08-03-2010, 17:27
DO PANA ANDRZEJA . PROSZĘ O OCENĘ CZY PAN DEKARZ DOBRZE WYKONAŁ SWOJĄ PRACĘ . DZIĘKUJE
http://img651.imageshack.us/img651/9013/64070016.jpg
http://img684.imageshack.us/img684/7440/12525219.jpg
http://img638.imageshack.us/img638/8/20545281.jpg
http://img690.imageshack.us/img690/9163/81259500.jpg[/quote] :)

Andrzej Wilhelmi
08-03-2010, 22:32
Na podstawia tych zdjęć można powiedzieć, że bardzo dobrze. Pozdrawiam.

Sloneczko
09-03-2010, 00:32
DO PANA ANDRZEJA . PROSZĘ O OCENĘ CZY PAN DEKARZ DOBRZE WYKONAŁ SWOJĄ PRACĘ . DZIĘKUJE



Na podstawia tych zdjęć można powiedzieć, że bardzo dobrze. Pozdrawiam.

Chyba ze strachu :D :D

Saturn1b
09-03-2010, 00:37
Witam pana widzę że zna się pan na budowie dachów mam prośbę żeby pan ocenił swoim zdaniem dach mego domu.
Tzn dach ma ok 50 lat jest pokryty dachówką cementową która notorycznie nasiąka po deszczach obfitych.
Jest to dwuspadowy dach z dużą lukarną z jednej strony. Problem polega na tym że cześć z okapem bez lukarny, wzięła w środkowej części osunęła się, tzn cieśla który wykonywał więźbę w żaden sposób nie zabezpieczył dachu przed osunięciem się tzn niema żadnych tzw jętek ani zastrzałów pod płatwą stolcową
Wskutek czego płatwa jak i murłata ugięły się w środkowej części dachu wraz z krokwiami i łatami tworzą łuk (prawie 15 cm od właściwego położenia pionu w środkowej części) przy długości 16 metrów domu wypychając przy okazji krępel
Jakiś właściwie cud że nie zjechało pół dachu
Chodzi mi o to czy możliwe jest w jakiś sposób sprostować tą cześć dachu (naciągnąć na właściwe położenie) i zabezpieczyć czy nieunikniona jest rozbiórka i co za tym idzie większy koszt remontu.
Na zdjęciach widoczne jest ponowne murowanie krępla wcześniej wypchniętego przez dach.
Pozdrawiam Adam.


http://wgrajfoto.pl/pokazfoto/img0310/1f121.jpg (http://wgrajfoto.pl)
http://wgrajfoto.pl/pokazfoto/img0310/2e282.jpg (http://wgrajfoto.pl)
http://wgrajfoto.pl/pokazfoto/img0310/38170.jpg (http://wgrajfoto.pl)
http://wgrajfoto.pl/pokazfoto/img0310/4dd90.jpg (http://wgrajfoto.pl)
http://wgrajfoto.pl/pokazfoto/img0310/5a019.jpg (http://wgrajfoto.pl)
http://wgrajfoto.pl/pokazfoto/img0310/682c1.jpg (http://wgrajfoto.pl)

ewadora
09-03-2010, 12:51
Witam Panie Andrzeju ponownie.
Myślałam ,że temat dachu już za mną-ale niestety.
Przy okazji odwilży 2 tygodnie temu zobaczyłam,że moje rynny ciekną ( te obok wolich oczu), w kolejnej rynnie stoi sobie woda - w tym miejscu pod dachem woda cieknie po wystających krokwiach ,na rogu dachu. Kładzione rok temu . W zbliżeniu wygląda to tak:
http://images44.fotosik.pl/270/25da2fe67ae23799m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=25da2fe67ae23799)
http://images42.fotosik.pl/182/db563d31361c4c0fm.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=db563d31361c4c0f)
http://images49.fotosik.pl/270/e274974e0f649dc0m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=e274974e0f649dc0)
Teraz moje pytanie.Czy to wina tylko ostrej zimy - czy też również niestaranności dekarza.Co z gwarancją - czy mam się upominać o poprawki ?

ewadora
09-03-2010, 13:20
Tutaj ten mały daszek na wiosnę- przed położeniem dachówki- część ze stojącą wodą w rynnie:
http://images46.fotosik.pl/269/36ec3fe67abd7571m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=36ec3fe67abd7571)
i połac obok:
http://images45.fotosik.pl/270/dd6a5b4d7d553251m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=dd6a5b4d7d553251)
Dokładniejszych zdjęć niestety nie mam

Andrzej Wilhelmi
11-03-2010, 20:44
To, że teraz chwilowo woda stoi w rynnach nie musi być wadą. Winę za to może ponosić zalegający w rynnach śnieg. Natomiast jak cieknie po końcówce krokwi to już wada. Twoje rynny są łączone złączkami z gumowymi uszczelkami. Zamarznięta woda mogła je rozszczelnić, podobnie pył niesiony rynną przez wodę. Może być jednak i tak, że rynny nie zostały zablokowane lub za krótko ucięte. Przegląd gwarancyjny nieunikniony.
Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
11-03-2010, 20:53
...Jakiś właściwie cud że nie zjechało pół dachu...

To prawdziwy cud, że nie skończyło się zawaleniem choć ta groźba jest całkiem realna. Wygląda na to, że konieczny będzie remont dachu. Bez zdjęcia pokrycia może się nie udać wyprostować więźbę. Konieczne będą śruby rzymskie. Równie konieczna wydaje się wizyta konstruktora. Pozdrawiam.

ewadora
11-03-2010, 20:56
DZiękuję za odpowiedź.
Nie wiem czy Pan zwrócił uwage,że rynny przy wolich oczach całkiem się opuściły w dół ,a ta po lewej stronie wręcz przekręciła wokół własnej osi- chyba ze 30 stopni:(. Tak więc woda zamiast płynąc do rury spustowej biegnie w przeciwnym kierunku i przelewa się przez końcówkę rynny :( . Czy teraz wystarczy rynhaki podgiąć z powrotem do góry - czy tez lepiej by było jeszcze nabić jakieś dodatkowe wzmacniające -aby za rok sytuacja nie powtórzyła się?
pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
11-03-2010, 21:05
Na podstawie tego zdjęcia nie jest możliwe ustalenie przyczyny. Wygięcie haka mało prawdopodobne choć nie wykluczone. Prawdopodobnie źle zamocowany hak. W przypadku gdy do takiego stanu doprowadził zsuwający się śnieg koniecznym będzie zamontowanie płotków śniegowych. Pozdrawiam.

ewadora
11-03-2010, 21:12
Wielkie dzięki za odpowiedź :).

adamrw
13-03-2010, 20:46
Kompleksowe wykonanie dachów
www.witand.pl
W jakich odległościach od Łodzi wykonujecie Państwo dachy?
pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
14-03-2010, 07:08
Odległość nie jest żadną barierą. Pozdrawiam.

mn22
24-03-2010, 22:16
Szanowy Panie Andrzeju!
Planuję budowę domu o dachu 2-spadowym (nachylenie 30 stopni) i szerokich okapach (ponad 1 m) pokryty dachówką ceramiczną wielkofornatową - i tu pojawia się problem - podobają mi się rynny wbudowane w okap - dość szeroko stosowane w Niemczech w domach typu Huf-House - dwie deski pod kątem 90 stopni tworzące rynnę, pokryte blachą (najczęściej alucynk) wystają poza okap ok 1 m - mogą być zakończone łańcuchami (brak rur spustowych).
Niestety nie znalazłem bliższych informacji o takim rozwiązaniu - czy jest one bardzo skomplikowane i kosztowne? Czy może je wykonać bez problemu dobry dekerz? Czy są w tym rozwiązaniu jakieś "specjalne chwyty"?

Może ten temat zainteresuje również innych forumowiczów?

Pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
24-03-2010, 22:36
Jak dobrze rozumiem jest to koryto biegnące wzdłuż okapu. Element dość trudny do wykonania. Pracochłonny a więc i kosztowny. Rozwiązanie stosowane do płaskich pokryć (łupek, płytki włóknocementowe, karpiówka). Będę takie rozwiązanie wykonywał na lukarenkach w realizowanym dachu. Wyłożę miedzią lub taśmą ołowianą. Pozdrawiam.

ec***ach
25-03-2010, 14:37
Nie wiem co w tym trudnego :)

Sloneczko
25-03-2010, 14:40
Nie wiem co w tym trudnego :)

No to zapytaj Andrzeja :D

Andrzej Wilhelmi
25-03-2010, 18:03
Nie wiem co w tym trudnego :)

Szanowny kolego ja w swoim wątku wygłaszam własne opinie. Nic nie stoi na przeszkodzie abyś założył własny wątek i prezentował swoje. Pozdrawiam.

kilwap
25-03-2010, 18:24
Witam Panie Andrzeju, mam kilka pytań:

1. jaki rodzaj kosza należy zastosować pod dachówkę poprzecznie czy podłużnie tłoczony, który lepszy w praktyce?

2. jak przymocować wróblówkę z kratką wentylacyjną? Rozumiem że na niej leży ostatni rząd dachówek, pod wróblówką musi być łata do której ta jest ona przymocowana i z tego wynika że ta łata leży bezpośrednio na membranie dachowej i jak dla mnie jest tu chyba coś nie tak bo woda spływająca z membrany będzie wpływać w tą łatę czy tak? Jak to w końcu ma być?

3. Mniej więcej w połowie tej strony JP68 pytał Pana o swój dach i zawarł zdjęcia. Na pierwszym ze zdjęć widać dach z boku i boczną obróbkę krokwi. Nie jest to płaska blacha tylko coś w rodzaju łusek. Co to jest jak się nazywa, jak się to wykonuje lub gdzie zamawia. Bardzo ładnie to wygląda...

Andrzej Wilhelmi
25-03-2010, 18:38
Ma być dobrze! :wink: Sprawa wykonania okapu jest bardzo istotna i każdy dekarz ma w tej kwestii własne przemyślenia. Część okapów jest jedna źle wykonywana. Żadnej łaty na brzegu okapu nie powinno być. Wróblówka z kratką wentylacyjną ma stopki umożliwiające swobodny wypływ wody. Okap powinien być tak wykonany aby umożliwiał swobodny wypływ wody i wlot powietrza pod pokrycie.
Przy kryciu dachówką zakładkową o ile nie występują obróbki miedziane stosuję kosze poprzecznie tłoczone. Takie przetłoczenia dobrze usztywniają kosz i spowalniają spływania wody. Należy pamiętać przy montażu o zachowaniu tego samego kierunku przy łączeniu blach.
Na pasy podrynnowe, szczyty, boki i przody lukarenek (facjatek) oraz kominy stosuje się łupek lub jego imitację w postaci płytek włóknocementowych gładkich lub z fakturą. W omawianym przypadku były zastosowane płytki włóknocementowe kolorze grafitowym (inne kolory to: biały, brązowy, ceglasty) fakturą. Najpopularniejsze to Struktonit firmy Euronit oraz płytki Izopolu Trzemeszno. Pozdrawiam.

kilwap
25-03-2010, 21:27
Panie Andrzeju dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Proszę się jeszcze wypowiedzieć jak z trwałością takich łupków, czy kolor nie wyblaknie, farba nie zejdzie itp. Jak z kolorem białym, żółknie?
Jak montuje się rynnę na takie łupki na uchwytach tych czołowych (co się przykręca do deski czołowej) czy wieszakowych?

Andrzej Wilhelmi
26-03-2010, 19:40
Płytki barwione w masie, żywotność taka jak dachówek cementowych. Haki doczołowe montuje się z wyczuciem po uprzednim nawierceniu płytki. Pozdrawiam.

TadeuszK
13-04-2010, 12:34
Tak jak napisałem. Tak jak radzi inspektor. Dodatkowo osłonić wycięte otwory folią wysoko paroprzepuszczalną i zapewnić wlot powietrza przy okapie. Pozdrawiam.

Czy zakrycie wyciętych otworów folią nie spowoduje ponownego zamknięcia otworów, czy będzie odpowiednia cyrkulacja powietrza przez folię ?

Andrzej Wilhelmi
17-04-2010, 23:34
Folia wysoko paroprzepuszczalna stawia taki opór parze wodnej jak szczelina powietrzna o szerokości 2 cm (Sd=0,02). Zamiast folii można zastosować wywietrzniki pod warunkiem, że ich wysokość pozwoli na zmieszczenie się pomiędzy łatami. Pozdrawiam.

piohal
21-04-2010, 21:20
Panie Andrzeju, Czy mógłby Pan powiedzieć, co może być przyczyną, że niektóre dachówki spod gąsiorów się wysuwają jak na zdjęciach ? Dotyczy to tylko niektórych dachówek pod gąsiorami.
Czy one pod gąsiorem są jakoś/powinny być specjalnie mocowane ? .

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/d8386c7f0935a345.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/b31e667e7f891835.html

Pytam, się bo dom z tą dachówką jest na sprzedaż i chcę jakoś uczciwie tę kwestię z kupującym rozegrać.

Andrzej Wilhelmi
21-04-2010, 22:59
Jest to partackie wykonanie dachu a dokładniej naroża. Cięta dachówka powinna być mocowana przy pomocy specjalnej klamry do ciętej dachówki lub po nawierceniu otworu drutem miedzianym (może być inny ale niekorodujący) do łaty narożnej. Większe kawałki po nawierceniu można mocować krętem do łaty. W przedstawionym przypadku cięte dachówki zostały położone na zamkach niższych dachówek i dociśnięte taśmą z klejem butylowy stosowaną pod gąsiory. Niestety klej się rozwarstwił (bardzo częste zjawisko) a dachówki na skutek działania wiatru wysunęły się z górnych zamków. Należy to koniecznie poprawić gdyż taka dachówka w każdej chwili może spaść z dachu. Pozdrawiam.

barteks31
22-04-2010, 12:09
Mam prośbę, prosze napisać na co szczegónie zwracać uwagę przy wyborze wykonawcy pokrycia z dachówki cementowej. Zanim zdecyduje się na dekarza to chciałbym wcześniej zobaczyć jakieś dachy robione przez niego. Niestety nie wiem którym miejscom się szczególnie przyjrzeć.

A może Pan Panie Wilhelmi byłby zainteresowany, mieszkam 70km od Łodzi ( Kamieńsk, obok trasy DK1 ), dach dwuspadowy z dwoma lukarnami pod pełnym deskowaniem ok. 250m2, 4 okna dachowe, rynny i podbitka.

TadeuszK
23-04-2010, 12:53
Gdyby tą papę kupił dekarz nie byłoby problemu bo wymieniłby ją na własny koszt! A tak wykonał pracę z powierzonego materiału.
Krycie wstępne ma umożliwić spłynięcie skroplin a nie ich odparowanie. Montowanie na tej papie jakiejkolwiek folii nie ma sensu bo nie zlikwiduje ona pofalowania. Rozwiązania mogą być następujące:
- nabicie i uszczelnienie kontrłat lepikiem na zimno, folia, kolejna kontrłata i łaty,
- zerwanie tej papy lub wycinanie wybrzuszeń i montaż nowej (podkładowej termozgrzewalnej),
- likwidacja wybrzuszeń przez nacinanie, uszczelnienie lepikiem na zimno, montaż folii (np. czarna budowlana), kontrłaty i łaty. Pozdrawiam.

Panie Andrzeju,
ja mam podobny problem.
Dach mam pokryty papą na osnowie z tektury przybitą papiakami do tych desek. Szczególnie od strony północnej papa jest obecnie mocno pofałdowana.
W związu z powyższym proszę o informację czy na taką papę można przybić kontrłaty i łaty i dach pokryć dachówką czy istnieje konieczność zastosowanie jedego z proponowanych przez Pana sposobów wyrównania powierzchni (czym grozi przykrycie dachówką pofałdowanej papy ?)
Nadmieniam że papa zoatała zakupiona w zakładzie dekarskim. Czy w związku z tym mogę domagać się wykonawcy wymiany pofałdowanej papy ?.

TadeuszK
23-04-2010, 23:00
Załączam kilka zdjęć
URL=http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f13e8a3824d6db50.html]http://images48.fotosik.pl/287/f13e8a3824d6db50m.jpg[/URL]
http://images37.fotosik.pl/282/972a9681a58be9c9m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/972a9681a58be9c9.html)
http://images39.fotosik.pl/283/f7b87e992ac66da8m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f7b87e992ac66da8.html)
http://images44.fotosik.pl/286/43ec57a2f95bcf8am.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/43ec57a2f95bcf8a.html)

Andrzej Wilhelmi
25-04-2010, 22:43
Pofalowanie papy nie jest żadną wadą! Wadą jest jakoś papy użytej jako krycie wstępne. Skoro dach nie przecieka to można wykona krycie docelowe należy jednak pamiętać o zaizolowaniu gwoździ i kontrłat. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
25-04-2010, 22:48
...A może Pan Panie Wilhelmi byłby zainteresowany ...

Nie ma żadnego problemu. Proszę o kontakt 603375564.
Pozdrawiam.

TadeuszK
28-04-2010, 18:19
Pofalowanie papy nie jest żadną wadą! Wadą jest jakoś papy użytej jako krycie wstępne. Skoro dach nie przecieka to można wykona krycie docelowe należy jednak pamiętać o zaizolowaniu gwoździ i kontrłat. Pozdrawiam.

Dziękuję za odpowiedź.
Czy aby zaizolować gwoździe wystarczy pomalować je lepikiem na zimno np. Izolbetem-K

Andrzej Wilhelmi
29-04-2010, 21:14
Masa uszczelniająca musi mieć gęstość marmolady. Pozdrawiam.

TadeuszK
02-05-2010, 21:23
W moim przekonaniu profesjonalnie wykonany okap powinien umożliwić odprowadzenie skroplin do rynny. Oczywiście można również wyprowadzić je pod łatą na deskę okapową. Należy liczyć się jednak ze zjawiskiem kapania z okapu w słoneczny dzień. Płynące skropliny pozostawiają na pasie podrynnowym stróżki kurzu zabrane z połaci. Wylot należy osłonić specjalną taśmą przed ptakami. Jest to rozwiązanie mało estetyczne. Pozdrawiam.

Witam, ponownie
Proszę o informację jak wykonać prawidłowo odprowadzenie skroplin do rynny z dachu pokrytego papą. Obecnie paba jest również położona na desce okapowej.
Deska okapowa będzie obita struktonitem.

Andrzej Wilhelmi
02-05-2010, 22:44
Przy dachu pokrytym papą, gontem bitumicznym, blachą płaską itp. problem skroplin nie występuje. Ten problem występuje gdy mamy do czynienia z pokryciami mocowanymi na łatach a pod nimi mamy krycie wstępne. Pozdrawiam.

Capri1
03-05-2010, 17:10
Panie Andrzeju,
Proszę o opinię do sposobu wykonania okapu na załączonym rysunkuhttp://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/7d4f6ff7041ac971.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/7d4f6ff7041ac971.html

TadeuszK
03-05-2010, 21:49
I nie chcę być złym prorokiem ale tak mi się wydaje, że ścian szczytowa podmurowana jest pod same deski. Pozdrawiam.

Proszę o informację na czym polega problem przy takim wykonaniu ściany szczytowej. Obawiam się że u mnie tak to właśnie jest wykonane.

Andrzej Wilhelmi
04-05-2010, 02:01
Wystąpi zjawisko przemarzania ściny. Ściany powinny być murowane maksymalnie do spodu krokwi i od góry osłonięte izolacją cieplną. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
04-05-2010, 02:08
"Capri1" Można powiedzieć, że jest to wzorowo wykonany okap. W pokazanym rozwiązaniu nie musi występować deska okapowa gdyż haki rynnowe są mocowane do belki klinowej lub dokrokwiowo. Podobnie można wykonać okap z pionowo usytuowaną deską okapową i hakami rynnowymi montowanymi doczołowo. Pozdrawiam.

Emer
04-05-2010, 22:56
Witam Panie Andrzeju!
Wygląda na to, że mam duży problem i potrzebuję porady fachowca.
Problem wygląda tak:

http://img62.imageshack.us/img62/3747/murlata.jpg

Murłatę wykonano w ten sposób, że belkę drewnianą wypoziomowano na dębowych, suchych klockach, skręcono szpilkami do wieńca i szczelinę wypełniono pianką. Podparcie jest rozmieszczone co kilkadziesiąt centymetrów. Wykonawca nie zastosował dodatkowej izolacji między murłatą a wieńcem. Po zimie, kiedy drewno wyschło i pojawiły się luzy, nacisk krokwi spowodował skręcenie murłaty na zewnątrz budynku. Drewniane podkłady mające grubość ok. 15mm zostały po stronie zewnętrznej zmiażdżone tak silnie, że krawędź murłaty prawie dotyka wieńca. Tak wyglądają wszystkie murłaty. :(
Pytanie brzmi: jak to naprawić?
Z góry BARDZO dziękuję.

Andrzej Wilhelmi
04-05-2010, 23:52
Został pokazany efekt działania sił rozporowych a tu trzeba ustalić przyczynę. Na podstawie tego zdjęcia nie można. Należy obejrzeć całą więźbę. Nasuwają się następujące pytania:
- czy więźba została wykonana zgodnie z projektem?
- czy przekroje elementów więźby zostały dobrane zgodnie z projektem?
- czy czy rozstaw i umiejscowienie śrub do mocowania murłaty kotwionych w wieńcu zostało wykonane zgodnie z projektem?
- czy średnica tych śrub jest zgodna z projektem?
- czy dach jest pokryty docelowym pokryciem?
- czy zastosowane pokrycie jest zgodne z zaleceniami projektanta?
- czy więźba została odebrana przez kierownika budowy a odbiór potwierdzony stosownym wpisem do dziennika budowy?
Ten stan grozi katastrofą budowlaną! Należy natychmiast powiadomić kierownika budowy i konstruktora (projektanta) bo to oni powinni podjąć ostateczne decyzje. Nie widzę więźby jednak w mojej ocenie należałoby ją rozebrać i postawić od nowa. Pozdrawiam.

Emer
05-05-2010, 21:12
Wstępnie na wszystkie pytania mogę odpowiedzieć twierdząco. Konstrukcja jest krokwiowo-jętkowa, wszystkie przekroje zachowane, rozpiętość dachu to 8m. Była jedna zmiana (rezygnacja ze słupków pod płatwią biegnącą środkiem jętek), ale zatwierdzona przez konstruktora. Jutro będę na budowie i sprawdzę punkt po punkcie w/w możliwości. Proszę mnie poprawić jeżeli się mylę, ale wydaje mi się jednak, że głównym powodem było podparcie murłaty na drewnianych klockach, zamiast na całej powierzchni wieńca. Luz, który pojawił się przy wysychaniu drewna umożliwił w wyniku obciążenia dachem skręcenie murłaty.
Bardzo dziękuję za zainteresowanie i mam nadzieję, że uda mi się uniknąć tak radykalnych środków naprawczych :(

starykot
06-05-2010, 12:58
Witam Panie Andrzeju,

Jestem w trakcie budowy domu i poszukuje wlaśńie kogos wiarygodnego do pokrycia dachu. Jako że wyczytałem we wcześniejszych wątkach że odległośc nie stanowi problemu postanowilem zwrócic sie do Pana. Budowa jest w Legionowie pod Warszawą.
Do wykonania jest pokrycie dachu dwuspadowego podwójnego (jeden większy na budynku i jeden mniejszy na przylegającym garazu) z czterema lukarnami i czterema oknami połaciowymi, oraz daszkiem nad tarasem. Więźba jest gotowa i w trakcie deskowania. Chodzi mi o pokrycie tego folią, nabicie łat i kontr łat,. obróbki blacharskie, obróbki kominów, orynnowanie oraz oczywiście pokrycie dachówka cementową braas celtycka lumino. Gdyby dysponował Pan terminami w najbliższym czasie to chetnie podesłał bym rzuty z projektu do wyceny.

pozdrawiam,

PS. link do strony z projektem http://domus.wroc.pl/projekt1.html?id=107
link do dziennika budowy: http://starykot.blogspot.com/

Andrzej Wilhelmi
06-05-2010, 16:41
"Emer" ten przypadek nie dawał mi spokoju i po analizie doszedłem do następujących wniosków:
- murłata została podparta klinowymi klockami tylko od strony poddasza i nie zostały one zgniecione (dębina to twarde drewno więc prędzej zgniotłaby się murłata),
- gdyby zastosowano płaskie podkładki to zjawisko prawdopodobnie by nie wystąpiło,
- szczelina pomiędzy wieńcem a murłatą wynikająca z podparcia na klockach powinna być podbita betonem a nie wypełniona pianką.
Zaistniała sytuacja to nałożenie się kilku niekorzystnych działań a mianowicie:
- niedokładne wykonanie wieńca przez murarza,
- ewidentny błąd cieśli (zastosowanie podparcia na klinach),
- nieuwaga kierownika budowy przy odbiorze więźby,
- pochopne wydanie zgody przez konstruktora na usunięcie słupów.
Warto by sprawdzić na jakiej wysokości zostały zamontowane jętki i w jaki sposób połączono je z krokwiami oraz jak wykonano połączenie krokwi w kalenicy.
W tym przypadku jętki stały się kleszczami i nie spełniły swojego zadania. Gdyby to ode mnie zależało kazałbym rozebrać dach i stawiać go od nowa a kosztami obciążyłbym cieślę i kierownika budowy. Życzę udanych i trafnych decyzji. Pozdrawiam.

sunhill
06-05-2010, 21:57
Witam
Przygotowuję się do budowy domu jak w projekcie http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-rododendronach-6-g2/m46a5e795f1323 z drobnymi zmianami.
Dom będzie kryty dachówką ceramiczną oraz planujemy wykonać deskowanie (dekarz nie protestuje :) ).
Zastanawiam się co powinno być położone na to deskowanie w przypadku tego konkretnego projektu z Pana punktu widzenia - membrana czy papa?
Jeśli papa to jakiego producenta może Pan polecić i jaką papę wybrać (na pewno podkładową). Dach ma kąt nachylenia 40 stopni i zastanawiam się (może naiwnie) jaka będzie żywotność papy pod dachówką i czy taka papa nie spłynie latem pod wpływem temperatury. Proszę doradzić na co zwrócić szczególną uwagę jeśli chodzi o kontrolę wykonania takiego dachu.

z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
08-05-2010, 17:41
Jak deski to papa podkładowa termozgrzewalna. Twój dekarz z pewnością dobrze doradzi. Dobry dekarz o wszystko zadba a kierownik budowy dokona odbioru. Tobie ma się tylko podobać! Życzę wiele satysfakcji z dachu. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
09-05-2010, 23:18
Kompleksowe wykonanie dachów
www.witand.pl
Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
14-05-2010, 20:23
Kompleksowe wykonanie dachów
www.witand.pl
Pozdrawiam.

rpilski
15-05-2010, 12:40
Witam Panie Andrzeju,
dekarz zaproponował mi montaż rynien aluminiowych Prefa zamiast rynien stalowych (być może bezpodstawnie - ale nie mam zaufania do systemów rynnowych z PCV). Czy w Pana ocenie te rynny to dobry produkt warty wzięcia pod uwagę ? Rozważałem też rynny tytanowo-cynkowe, ale mój dekarz stwierdził, że w przypadku stosowania takich rynien należałoby również i wszystkie obróbki blacharskie wykonać z blachy tytanowo-cynkowej. Pierwszy raz się spotkałem z takim zaleceniem, ale z drugiej strony nie jestem przecież specjalistą w tej dziedzinie. Czy potwierdza pan konieczność (jakieś uwarunkowania technologiczne) lub przynajmniej sensowność (np. z tego względu, że wtedy zarówno rynny, jak i obróbki będą miały podobną żywotność) takiego zalecenia ? Podczas rozmowy o rynnach tytanowo-cynkowych mój dekarz stwierdził, że teraz już takich rynien nie lutują, tylko kleją specjalnym klejem - według niego połączenie jest długowieczne. Jaka jest Pana opinia w tej kwestii ?

Andrzej Wilhelmi
16-05-2010, 12:23
Produkty Prefy to są godne uwagi gdyż są produktami najlepszej jakości. Oczywiście można rozważyć rynny tytanowo-cynkowe, nie ma jednak konieczności stosowania obróbek z tego materiału. Warto się jednak nad tym zastanowić ale wyłącznie ze względów estetycznych. Tytan-cynk po pewnym czasie pokryje się patyną w kolorze ołowiu z możliwością wystąpienia przebarwień (plam) to specyfika tego materiału. Można zastosować tytan-cynk pasywowany w określonym odcieniu i tu barwa będzie jednolita. Tytan -cynk jest trudny w lutowaniu i stąd może być propozycja klejenia. Oczywiście aktualnie stosowane kleje są bardzo dobrej jakości i dają elastyczne połączenia czego nie zapewnia lutowanie. Ja też kleję rynny a wlutowuję tylko denka. W przypadku gdy krycie wstępne zostało wykonane z papy należy koniecznie uniemożliwić zetknięcie się obróbek z papą. Pozdrawiam.

rpilski
16-05-2010, 17:41
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Zatem wnioskuję, że jeśli będę miał dach z papą i deskowaniem, to rynny z tyntan-cynku powinienem sobie darować - bo w końcu przez nie będą przepływały skropliny/nawiany pod dachówkę śnieg/deszcz, który wcześniej będzie spływał po papie.

Andrzej Wilhelmi
17-05-2010, 05:29
Tego nie jestem w stanie stwierdzić natomiast zdecydowanie nie może dochodzić do do bezpośredniego styku tytan-cynku z papą. Pozdrawiam.

husar
19-05-2010, 16:45
Witam,

Chciałbym równiez skorzystać z porady ;-)
1. Nie chce wywoływac dyskusji o wyższości jednogo, nad drugim, ale zapytac o Pana praktykę - dach kopertowy, spadek 20 stopni, pod blachodachówkę - robić pełne deskowanie z papą, czy stosowac folie? Wazna uwaga - na rok chciałbym zostawić SSO z dachem pokrytym blachodachówką (podobno taki ruch ma niszczycielski wpływ na ewentualne stosowanie folii - że niby nie zakryta od wewnatrz domu, czy jakoś tak)
2. Jakie skany z projektu sa potrzebne do wyceny roboty + materiału potrzebnego na taki dach, bo chętnie zapoznałbym się z oferta.

Dziekuję

Andrzej Wilhelmi
19-05-2010, 22:06
Rozumiem, że poddasze nieużytkowe. Więźba klasyczna czy prefabrykowane wiązary. Wełnę należy zakryć w ciągu czterech miesięcy z obu stron. W tym wypadku okap i strop. Najekonomiczniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie na pokrycie dachu dachówki cementowej. Do kosztorysu rzut dachu, rzut więźby i przekrój. Pozdrawiam.

husar
20-05-2010, 09:48
Więźba klasyczna. Jesli chodzi o "uzytkowość", to generalnie dom ma pełne piętro i nad cześcią będzie zrobiony strych, a na cześcią wolna przestrzeń aż do dachu.

Jesli chodzi zaś o zakrycie wełny - to plan zakładał, że przez rok ocieplenia dachu nie będziemy robic - no chyba ze to konieczne.

Chcieliśmy zrobić SSO i zadaszyć - pytanie więc brzmi, czy robic od razu właściwe pokrycie (plan - blachadachówka), czy jesteśmy zmuszeni na rozwiązania przejściowe - typu pełne deskowanie i papa. A jesli możemy od razu kłaść blachę, to czy rzeczywiście są dodatkowe zalezności, jak np. konieczność wykonanai ocieplenia i zakrycia tegoż ocieplenia.

Andrzej Wilhelmi
20-05-2010, 21:39
To jest bardzo niski dach na stropie. Absolutnie nie użytkowy. Strop należy ocieplić przed wykonaniem krycia dachu bo nie ma możliwości dojścia. Pozostałaby metoda wdmuchiwania. Ten dach może stwarzać problemy w użytkowaniu. Nie podejmuję się tej realizacji. Pozdrawiam.

arahijka
21-05-2010, 00:54
witam panie andrzeju,

czy "stojąca" woda ponad oknem dachowym to zjawisko nieszkodliwe? bo mi się wydaje, że czegoś brakuje w tym wykończeniu przy oknie?
jak pan ocenia jakość wykończenia wokół tego okna?
co prawda okno nie przecieka... jeszcze...:)

z góry dziękuję za odpowiedź,

Andrzej Wilhelmi
21-05-2010, 22:59
To jest jakieś nieporozumienie. Z tych zdjęć nie wiele wynika (za duże zbliżenia) ale bez spornym jest fakt braku elementarnej wiedzy i niechlujnego wykonania. Być może są to jakieś nie typowe okna, ale w montażu widać ewidentny brak profesjonalizmu. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
23-05-2010, 21:48
Kompleksowe wykonanie dachów
www.witand.pl

arahijka
24-05-2010, 12:21
przede wszystkim bardzo dziękuję za cenne uwagi.
okno montowała ekipa od okien; dekarz "doszedł" do okna gontami i na tym jego robota w przypadku tego okna się skończyła - choć nie wiem czy słusznie;
rozumiem, że błąd tkwi po stronie ekipy montującej okno? może pan powiedzieć co konkretnie mam im zarzucić? jak napisałam, że to co zobaczyłam mi się nie podoba, to powiedzieli, że w tym tygodniu wymienią końcówki na ładniejsze... ale tu chyba nie o to chodzi?
dołączam jeszcze fotki, te które udało mi się zdobyć:)
z góry dziękuję*za opinie:)

Andrzej Wilhelmi
24-05-2010, 17:53
Powoli zaczynam rozumieć. Ty masz nietypowe okna! Ekipa, która je montowała nie miała zielonego pojęcia jak szczelnie połączyć je z pokryciem dachu. Twój dekarz też nie posiadał takiej wiedzy. Oczywiście winy dekarza tutaj nie ma. Ja wykonywałem połączenia takich okien z dachówką karpiówką co było znacznie trudniejsze. Firma od okien wykonała wszystkie obróbki według moich sugestii. Ty masz nad oknem jakąś szmatę, kupę silikonu raz gont jest na obróbkach później obróbki na goncie?! Nieestetycznie, krótko mówiąc fatalnie. Pozdrawiam.

arahijka
24-05-2010, 20:13
wysłałam wiadomość*na priv:)

Andrzej Wilhelmi
29-05-2010, 22:43
Zapraszam do odwiedzenia mojej strony internetowej
www.witand.pl
Kompleksowe wykonanie dachów
Pozdrawiam.

Ania i Tomasz
30-05-2010, 20:44
proszę o radę. Jak widać na zdjęciu płatew środkowa powinna być ciągła, tak jest w projekcie a dekarze zrobili mi je na długość ok 3 metrów a potem przerwa. Na razie podparte są staplami. Nie chcę mieć słupów na poddaszu, czy tak można robić, czy może jest to źle zrobione? Musze się przygotować na rozmowę z dekarzami.

Andrzej Wilhelmi
31-05-2010, 20:03
Więźba powinna być wykonana tak jak jest w projekcie. Odpowiedzialność za to ponosi cieśla i kierownik budowy. Kierownik budowy odbiera więźbę i potwierdza to stosownym wpisem w dzienniku budowy. Pozdrawiam.

ewadora
31-05-2010, 21:33
Witam Panie Andrzeju.
Ponownie chciałabym poradzić się w kwestii -tym razem rynien.
Chciałabym "orynnowac" balkon ( prostokątny). dzwoniłam w tej sprawie do hurtowni z materiałami dekarskimi.
Powiedzieli mi ,ze w zasadzie nie wykonuje się orynnowania balkonów i może być z tym duży kłopot-szczególnie jeśli chodzi o mocowanie rynien. Wokół dachu mam metalowe rynny w kolorze miedzianym firmy Galeco średnica 130 .
CZy mógłby PAn doradzić sposób "bezpiecznego "wykonania tych rynien?
jakich użyć - średnica, firma.jak mocować? . NA balkonie mam mieć 5cm styroduru,na to 5 cm wylewki , na to uszczelniacz - w tym chciałam zatopić haki do rynien i na to płytki na kleju mrozoodpornym.Płytki wystawałyby nieco poza obrys balkonu i po tej stronie zastosowałabym płytki z kapinosem.
CZy tak może być?A może lepiej zamocować rynnę na haku mocowanym do czoła( płyty balkonowej) a w uszczelniaczu rozsmarowanym na styrodurze zatopić obróbkę blacharską ,którą wpuścić do rynny?
CZy potrzebna jest jeszcze jakaś blach a jeśli tak to gdzie?
Znalazłam w internecie taka propozycje firmy RHEINZINK®-Balkonowa rynna wciskana.Fajnie ten system wygląda.Napisałam do przedstawiciela z pytaniem czy mają takie rynny kolorze innym niż stalowy , czy do tego systemu są kolanka?- niestety nie uzyskałam odpowiedzi- najwyraźniej nie zależy im na sprzedaży :(

Andrzej Wilhelmi
31-05-2010, 22:50
Bardzo rzadko stosuje się rynny na balkonie bo mała powierzchnia i balkon wystaje sporo po za obrys budynku. W przypadku gdyby jednak zapadła decyzja o montażu to od czoła deska na nią pas podrynnowy i rynna na hakach doczołowych, pas nadrynnowy kołkowany do podłoża, płytki na kleju elastycznym. Brzeg płytek uszczelniony silikonem. Rynny małe. Pozdrawiam.

ewadora
01-06-2010, 14:18
DZiękuję za odpowiedź.Na tym akurat balkonie myślę , że powinna być rynna z tego względu ,że pod spodem są dwie kolumny a pomiędzy nimi betonowe łuki i obecnie deszcz fatalnie na to zacieka. Na dodatek pod tym balkonem jest wejście , tak więc w czasie deszczu struga wody wpada za kołnierz.
Mam prośbę- czy nie znalazł by Pan w swoich materiałach lub w internecie schematu takiego wykonania rynien? Moi dekarze powiedzieli, ze czegoś takiego nie robią i zostaliśmy sami z tym problemem.Do tak małej rzeczy pewnie nie uda mi się ściągnąć fachowca ( zresztą oni sprawiają wrażenie jakby się bali tego tematu :(.
z góry dziękuję

Andrzej Wilhelmi
01-06-2010, 21:07
Ściągnąć się uda tylko kwestia za ile no i w sezonie nikt nie będzie miał czasu. Proszę o e-mail to wyślę zdjęcie z jednej z moich realizacji. Pozdrawiam.

mirma
04-06-2010, 14:20
Panie Andrzeju proszę o informację.
Mam na deski położoną papę v60S42. Z tego co się dowiedziałem po fakcie jest ona chyba za gruba na dach o spadku 40 stopni.
Dach 2 spadowy. Papa była kładziona w poprzek mocowana mechanicznie.
Przy niektórych paskach papy przy dolnych papiakach wzdłuż kładzenia papy powstała fala na wysokość 1,5cm. Czy należy coś z tym zrobić, Np wyjąc dolne papiaki, by papa doszla do desek i ponownie zabic papę papiakami.
Czy też kontrłaty w części docisną a co będzie odstawało to zostanie.

mirma
04-06-2010, 15:01
Mam jeszcze jedno pytanie,
Czy jeśli w jednym miejscu krokiew lekko dotyka na szczycie do komina to jest poważny problem. W dolnej części (około 0,4 niżej) krokiew odchodzi 3cm od komina
Zastanawiam czy dach będzie w całości pracował i ponieważ lekko dotyka komina mogą być problemy.

Andrzej Wilhelmi
04-06-2010, 18:18
Nie ma pojęcia lekko dotyka. Żadne elementy więźby nie powinny stykać się z kominem! Odnośnie papy stosowną decyzję powinien podjąć dekarz, który będzie wykonywał docelowe krycie dachu. Pozdrawiam.

ewadora
04-06-2010, 22:51
Nie ma pojęcia lekko dotyka. Żadne elementy więźby nie powinny stykać się z kominem! Odnośnie papy stosowną decyzję powinien podjąć dekarz, który będzie wykonywał docelowe krycie dachu. Pozdrawiam.

No to się zaniepokoiłam . Kolejne pytanie:
czy deskowanie na dachu może dotykać kominów wentylacyjnych-bo u mnie otacza wszystkie kominy wentylacyjne. Cały czas walczyłam z dekarzami , aby je zdylatowac.Na koniec udało mi sie wywalczyć zdylatowanie jedynie komina dymnego - niestety ze szkodą dla jego szczelności - bo zniszczyli papę wokół i pomimo kilku poprawek nadal przecieka :(. Dlatego nie upierałam się przy kolejnych kominach.
Na priva wysłałam adres mailowy -przypominam się z rynnami na balkonie :)

Andrzej Wilhelmi
05-06-2010, 17:19
Więźba pracuje więc teoretycznie deski ani łaty nie powinny dotykać do komina. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
05-06-2010, 17:22
www.witand.pl
Kompleksowe wykonanie dachów

Gołąb
06-06-2010, 18:56
Witam p.Andrzeju

Proszę o odpowiedż na problem : dwa lata temu położyłem na dach czterospadowy / 266m2 / papę asfaltową podkładową z welonem z włókien szklanych PG4/1200
produkcji Matizol-Gorlice, dach w chwili obecnej jest bez zastrzeżeń. Ile mam jeszcze czasu na położenie gontów na tej papie / aby nie straciła swoich parametrow /.

Proszę o szybką odpowiedż pozdrawiam - " Gołąb "

Andrzej Wilhelmi
06-06-2010, 20:40
Skoro to papa podkładowa to nie wiele. Ta papa nie ma posypki mineralnej chroniącej przed promieniami UV. Pozdrawiam.

ewadora
07-06-2010, 15:13
Panie Andrzeju - co Pan myśli o zabezpieczeniu z blachy ( oprócz tego .ze fatalnie wygląda) na moim dachu?
http://images41.fotosik.pl/297/28009f0d875bca83m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=28009f0d875bca83)
CZy to jest poprawnie wykonane?
Będe wdzięczna za szybka odpowiedź.
pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
07-06-2010, 21:51
Przy karpiówce takie rozwiązanie to żenada. Nie daje gwarancji szczelności choć to mało istotny szczegół bo krycie wstępne taką gwarancję powinno dać. Wykonanie bardzo nieestetyczne! Blacha powinna być pod karpiówką tak jak obróbka komina czy okna połaciowego! Najlepiej taką obróbkę wykonać na nokach ale do tego potrzeba trochę więcej wiedzy. Pozdrawiam.

Gołąb
09-06-2010, 21:47
Witam- dziękuję za odpowiedż i proszę o podanie przybliżonego czasu / aby utrzymać parametry papy / na położenie gontów na tej papie podkładowej.

Pozdrawiam - " Gołąb "

Andrzej Wilhelmi
09-06-2010, 22:13
Moim zdaniem ten czas już nastał. Pozdrawiam.

Gołąb
09-06-2010, 23:03
Dziękuję za błyskawiczną odpowiedż

Pozdrawiam - " Gołąb "

Wojtek:)
09-06-2010, 23:12
Witam serdecznie!

Potrzebuję pokryć odeskowany i opapowany dach w domu "JUPITER II" (projekt z firmy Dobre Domy).

Dach ma około 300m, kopertowy z trzema lukarnami i dobudowanym garażem.

Dachówka - Meyerholsen Tandem, osiem okien dachowych "Velux"

Potrzebuję to zrobić " jak najszybciej".

Prosiłbym o cenę i ewentualnie termin jesli byłby Pan zainteresowany.
Miejscowość - Nadarzyn koło Warszawy

mój tel. 0 696 009 739

pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
10-06-2010, 00:01
Do kosztów robocizny doliczam koszty delegacji (noclegi, diety, dojazdy). Pierwszy wolny termin to koniec sierpnia. Proszę o przesłanie rzutu dachu. Pozdrawiam.

mirma
10-06-2010, 11:53
Witam ponownie,
Panie Andrzeju czy w przypadku pełnego deskowania i krycia blachodachówką można pominąć łaty lub kontrłaty.
Czy też łaty +kontrłaty sa także wymagane przy pełnym deskowaniu.
I jeszcze
Jak pan uważa czy na lukarnie w która ścianka jest wykonana z desek lepiej dać folie wiatroizolacyjną oraz na to coś w rodzaju styropianu ryflowanego. Czy z uwagi na to że to jest tylko mały kawałek ścianki przykleić(zamocować) od razu styropian na deski.

TadeuszK
10-06-2010, 14:52
Wystąpi zjawisko przemarzania ściny. Ściany powinny być murowane maksymalnie do spodu krokwi i od góry osłonięte izolacją cieplną. Pozdrawiam.

Proszę o podpowiedź jak to teraz można naprawić, jeżli ściany są wymurowane do desek - ściany 3-warstwowe, z obydwu stron krokiew.
Czy wystarczy wykuć tylko ścianię wewnętrzną (nośną) ok 5cm poniżej krokwi do desek a następnie od góry wypełnić styropianem.

Andrzej Wilhelmi
10-06-2010, 19:12
Oczywiście wystarczy tylko ścianę wewnętrzną gdyż to pozwoli zamknąć ciągłość izolacji. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
10-06-2010, 19:38
"mirma" teoretycznie tak ale tylko teoretycznie! Mocując blachodachówkę do podłoża z desek dziurawisz krycie wstępne. A co się stanie gdy w planowanym miejscu mocowania wkręt trafi na przerwę pomiędzy deskami? Niezmiernie istotną jest również sprawa poprawnej wentylacji a uniesienie na kontrłacie o odpowiedniej grubości bardzo skutecznie ją poprawia. Jednym słowem koniecznie kontrłata i łata. Na boku lukarenki folia wysoko paroprzepuszczalna i na nią styropian. Nie będzie ona chroniła przed wiatrem ale przepuści parę wodną i odprowadzi ewentualne skropliny chroniąc deski przed zawilgoceniem. Pozdrawiam.

mirma
10-06-2010, 20:40
Dziękuję za odpowiedź. Myślę że tak się dostosuje do Pana uwag.
Pozdrawiam.

ellaj
12-06-2010, 23:57
Pani Andrzeju, chcialabym oblozyc kominy grafitowym struktonitem euronitem. Co Pan o tym sadzi?
Blacha jest juz polozona dawno i nie nie wiem, jak wykonczyc przy laczeniu komina z blacha, zeby nie przeciekalo. http://img508.imageshack.us/content_round.php?page=done&l=img508/6163/hpim3975.jpg&via=mupload
Z tylu mam jeszcze dwa wysokie kominy. Razem trzy na calym blizniaku.

bdan
13-06-2010, 13:23
Witam serdecznie.
W związku z tym, że za około 2 miesiące będziemy się przymierzać do robienia dachu, trzeba by uzupełnić swoją wiedzę fachową na temat dachu. Wiadomo dach robią fachowcy, ale warto tez samemu mieć drobne pojęcie na co zwracać uwagę. Dlatego pytam, czy gdzieś na są zebrane jakieś podstawowe informacje, co czytać oprócz tych 20 stron dachu w dobrych rękach?

Pozdrawiam

mirma
14-06-2010, 13:14
"...Mocując blachodachówkę do podłoża z desek dziurawisz krycie wstępne. ....

Panie Andrzeju,
Przeczytałem jeszcze raz odpowiedź i mam wątpliwości. Zadam jeszcze raz pytanie, bardziej szczegółowe.
Czyli mam obecnie pełne deskowanie+papa termozgrzewalna.
Krycie będzie blachodachodachówką Sara Nova.
I teraz. Czy jeśli zastosowałem pełne deskowanie mogę zastosować tylko kontrłaty. (Jaka jest ich wymagana wysokość)
Z uwagi na to że jest deskowanie mogę pominąć położenie łat?

Podobno, z informacji ze składu gdzie zakupię pokrycie dachowe takie rozwiązanie jest ogólnie stosowane i nie ma obowiązku stosowania łat.

Andrzej Wilhelmi
14-06-2010, 17:40
Kontrłaty są elementem dystansowym mocowanym na kryciu wstępnym równolegle do krokwi najczęściej bezpośrednio na nich. Łaty są elementem nośnym dla pokrycia i są montowane na kontrłartach prostopadle do krokwi. Montowanie łat bezpośrednio na kryciu wstępnym to błąd w sztuce grożący poważnymi konsekwencjami (w ostateczności remont dachu w szybkim terminie). Nadal nie bardzo rozumiem gdzie szukamy oszczędności?! Równie dobrze można by powiedzieć, że ławy fundamentowe są niepotrzebne bo ziemia jest twarda! To nie skład bierze odpowiedzialność za Twój dach tylko dekarz i kierownik budowy. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
14-06-2010, 17:45
"ellaj" nie wiem czy ze względów estetycznych będzie to dla Twojego dachu dobre rozwiązanie. Pozdrawiam.

ellaj
14-06-2010, 19:01
Wlasnie chodzi mi tylko i wylacznie o wzgledy estetyczne, bo wszystko dookola mam grafitowe i tylko te 3 kominy sa czerwone.

mirma
15-06-2010, 07:55
Montowanie łat bezpośrednio na kryciu wstępnym to błąd w sztuce grożący poważnymi konsekwencjami (w ostateczności remont dachu w szybkim terminie).
Tylko że ja się nie pytam o łaty tylko o kontrłaty .
Same łaty na pewno odpadają bo będzie brakowało wentylacji dachu.
Co do odpowiedzialności to dekarz też zaproponował takie rozwiązanie i pewnie kierownik nie będzie miał nic przeciwko.

ewadora
17-06-2010, 23:16
Witam ponownie.
Zabrałam się obecnie za zabezpieczanie szczeliny wentylacyjnej pod deskowaniem ,aby wełna przy upychaniu jej nie zniwelowała. W odstępie 2 cm od desek przypinam zszywaczem siatkę do dociepleń ( zgodnie z wcześniejszymi sugestiami,ze to dobry sposób. ) Niestety zauważyłam ,że pomimo niby dobrego naciągnięcia na bokach ,siatka i tak dotyka do desek jak ją nawet lekko przycisnąć. Czy wobec tego jest jakiś sposób , aby to solidniej zamocować? pozdrawiam

ellaj
18-06-2010, 17:25
Andrzej Wilhelmi, odezwij sie.
Dlaczego uwazasz, ze to rozwiazanie bedzie u mnie niedobre?
A czym innym grafitowym moglabym oblozyc te kominy i przy okazji uszczelnic przy laczeniach z dachem i blacha?

Andrzej Wilhelmi
20-06-2010, 18:10
To jest moja opinia. Dach pokryty blachą trapezową więc kominy należy obłożyć blachą na rąbek. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
20-06-2010, 18:11
... Czy wobec tego jest jakiś sposób , aby to solidniej zamocować?

Tak, mocowanie przez listewki. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
20-06-2010, 18:13
Tylko że ja się nie pytam o łaty tylko o kontrłaty .

Pytanie dotyczyło jednych i drugich. Jedne i drugie koniecznie muszą być! Pozdrawiam.

ellaj
20-06-2010, 21:07
Aaa, o to chodzi. O laczenie roznych materialow.
Andrzej Wilhelmi, to moze systemy RHEINZINK?
Widzialam w Internecie sposob kladzenia i wyglada na to, ze mozna zakladac na kominy juz po wczesniejszym ulozeniu blachy na dachu.
Chyba rzeczywiscie ladniej wyglada i pasuje, bo blacha do blachy.
Dziekuje za podpowiedz.
Ale daj znac jeszcze, prosze co sadzisz o tym cynku.

ewadora
21-06-2010, 07:31
Tak, mocowanie przez listewki. Pozdrawiam.

Rozumiem ,ze ma Pan na myśli mocowanie siatki do krokwi przez przybijanie listewek ? Bo znalazłam jeszcze sposób , aby na deski w środku pola między krokwiami nabijać listewki lub styropian

niecha27
21-06-2010, 10:24
panie andrzeju, bardzo prosze o rade
zdacydowalismy sie z mezem na pokrycie dachu blachodachowka i pelne deskowanie+papa na deski. jeden ze znajomych dekarzy powiedzial nam ze przy pelnym deskowaniu wskazane jest tak zwane wietrzenie dachu po to aby deski nie gnily od wilgotnej welny. zasugerowal takie rozwiazanie: wiezba, na wiezbe folia potem tzw dystanse czyli cos w stylu lat nabitych wzdluz krokwi, na to pelne deskowanie +papa, potem laty i kontrlaty i blachodachowka. czy to odpowiednie rozwiazanie? czy ta folia jest konieczna?pozdrawiam, aga

ewadora
21-06-2010, 11:19
Myślę i myślę ciągle o wietrzeniu tej wełny. Co Pan na taki sposób - zamiast dawać sznurek, siatkę czy styropian - dać rurki plastikowe z dziurkami po bokach- takie jak do drenażu ziemi - położyć wzdłuż pól między krokwiami - po 2- 3 takie rurki ( cos takiego - http://www.allegro.pl/item1061291599...ka_dren_i.html). Szczególnie ,ze ja mam dach dość skomplikowany , kosze wypukłe i wklęsłe, wole oczka. Oczywiście nad styropianem ,a pod deskami mam 2 cm przerwę dla wentylacji zabezpieczoną takim narożnikiem z siatką do elewacji - estetycznie i funkcjonalnie - mój patent ( cos takiego- http://www.profmet.pl/?mod=23&t=cP&cPath=7 - daje linka dla zastanawiających sie jak to wykończyć - polecam - mam nadbitkę i ładnie to wygląda).Powyżej przerwa w deskowaniu i papie w kalenicy. Niestety niektóre z pól miedzy krokwiami zaczynają się w koszu - tu nie dałam otworów nawiewnych bo bałam się przeciekania - a specjalne nawietrzniki ( np , Tegoli ) nie zmieściły się - bo mam karpiówkę i laty co 10 cm . CZy jeśli dam takie rurki napowietrzające np. od dołu sąsiedniego pola ( gdzie jest nawiew) , poprowadzę je pod krokwią do tego pola gdzie nie ma nawiewu - to może tak byc?
Myślałam ,tez aby dać takie rurki wzdłuż okien połaciowych po obu stronach - aby okna nie przerywały ciągu wentylacyjnego.
Mam tylko jeszcze problem z niektórymi polami w wolich oczkach i tymi zaczynającymi się od kosza - na razie tak jak pisałam planuje puścić takie rurki drenarskie - tylko czy to zda egzamin?
Co Pan o tym sądzi?
Najlepiej pewnie byłoby ponawiercać krokwie pomiędzy takimi polami ,gdzie nie ma nawiewu , a tymi co mają nawiew - gdyby to zrobić zaraz pod deskowaniem - to mogłoby tak być ?- czy to za bardzo osłabi więźbę? ( belki 18 cm , a otwory - po kilka niedużych - takich np z 0,5 cm średnicy - wiem ,ze to mało - ale zawsze coś)

ewadora
21-06-2010, 11:40
I jeszcze jedno - jeśli przy ocieplaniu z zewnątrz styropianem wolich oczek i ściany szczytowej styropian dociągnęli do desek to pewnie należałoby go trochę podpiłować aby jednak przewiew zachować - nieprawdaż?

TadeuszK
21-06-2010, 21:35
Proszę o podpowiedź jak wykonać wentylację dachu na koszem (nad lukarną) przy dachu dwuspadowym. Jak doprowadzić powietrze w okolicach kosza ?
Obecnie dach jest pokryty papą – docelowo dachówką.

Polaczki
24-06-2010, 22:43
Panie Andrzeju, niechże mnie Pan oświeci i powie, jakie deski na deskowanie: mokre czy suche? Z góry dziękuję za pomoc :)

VIEVIORA
25-06-2010, 10:06
Witam Panie Andrzeju!
Mój dach to czterospadowy o kącie nachylenia 33 stopnie, bez deskowania pokryty dachówką ceramiczna falistą ruppceramika rubin 13v. Moje pytanie jakiej muszę użyć wróblówki? Z kratką wentylacyjną czy bez i jaka długość tego grzebienia?

arro77
28-06-2010, 19:36
czy do obróbki dachu pokrytego dachówką ceramiczną blacha aluminiowa będzie dużo lepsza od blachy stalowej?

Andrzej Wilhelmi
28-06-2010, 20:52
Zdecydowanie! Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
28-06-2010, 20:56
... jakiej muszę użyć wróblówki?

Zdecydowanie z kratką. W/g mojej wiedzy grzebienie są identyczne i wystarczająco długie aby zablokować dostęp ptactwu. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
28-06-2010, 21:01
jakie deski na deskowanie: mokre czy suche?

Co tu dużo gać lepiej napisać! Piszę więc oczywiście że lepsze podsuszone ale "mokre" też mogą być, wyschną na dachu. Więźbę pokrytą mokrymi deskami pozostawiłbym na kilka dni bez przykrycie celem owiania desek. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
28-06-2010, 21:04
... jak wykonać wentylację dachu na koszem (nad lukarną) ...

Przed kryciem docelowym wyciąć otwory i osłonić przed możliwością zacieku specjalnymi kratkami lub folią wysoko paroprzepuszczalną. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
28-06-2010, 21:16
...zdacydowalismy sie z mezem na pokrycie...

No to gratuluję!!!
A tak poważnie opisane rozwiązanie jest rozwiązaniem wzorowym!
Moim zdaniem tej folii wysoko paroprzepuszczalnej można by było nie stosować. Stanowi ona tzw. wiatroizolację czyli chroni izolację cieplną (wełnę) przed
przewiewami. Należy pamiętać jednak, że w szczelinie wentylacyjnej nie występują przepływy burzliwe tylko laminarne i do tego dławione oporami przepływu. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
28-06-2010, 21:26
...Co Pan o tym sądzi?

Nie mam zielonego pojęcia. Nie wiem czy te rurki coś dadzą? Ma być drożna szczelina wentylacyjna! Styropian dociągnięty na szczytach to nic złego (wlot powietrza przy okapie a wylot w kalenicy). Przy oczkach można by trochę rozszczelnić. Pozdrawiam.

ellaj
29-06-2010, 16:38
Aaa, o to chodzi. O laczenie roznych materialow.
Andrzej Wilhelmi, to moze systemy RHEINZINK?
Widzialam w Internecie sposob kladzenia i wyglada na to, ze mozna zakladac na kominy juz po wczesniejszym ulozeniu blachy na dachu.
Chyba rzeczywiscie ladniej wyglada i pasuje, bo blacha do blachy.
Dziekuje za podpowiedz.
Ale daj znac jeszcze, prosze co sadzisz o tym cynku.

A do mnie nic nie napisales:(

niecha27
30-06-2010, 20:32
panie andrzeju, czyli folia nie jest konieczna? myslalam ze ona chroni deski przed ewentualnym namakaniem od zawilgotnialej welny a do tego naciagnieta odpowiednio pozwala utrzymac szczeline miedzy welna a deskami. jesli jej nie dawac to same dystanse nabite na krokwie potem deski papa ... itd beda wystarczajace aby zapewnic wietrzenie welny? czy bez tej folii potem przy ukladaniu welny nie trzeba zachowywac szczegolnej ostroznosci lub tez stosowac innych "sztuczek" zeby zachowac szczeline?

Andrzej Wilhelmi
01-07-2010, 01:32
Ewentualne dystanse nabijamy pod krokwie a nie na. Jak wełna będzie układana to żadne dystanse nie są konieczne natomiast jak będzie upychana to żadne dystanse nie pomogą! Skoro para wodna może w miarę swobodnie przechodzić przez folię wysoko paroprzepuszczalną to jak ta folia może chronić deski przed zawilgoceniem?! Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
01-07-2010, 01:35
A do mnie nic nie napisales:(

A co miałem napisać jak w pytaniu zawarta jest odpowiedź. Kominy należy obłożyć blachą (w kolorze dachu) na rąbek. Pozdrawiam.

ellaj
01-07-2010, 17:05
Czyli na kominy moge polozyc te blache cynkowa, np. jakies panele Rheinzink, a kolnierz wokol komina zrobic z aluminiowej, bo podobno cynk z trapezowka sie nie polaczy?

Andrzej Wilhelmi, tak pytam, aby miec juz 100% pewnosc:)
Dziekuje.

Andrzej Wilhelmi
01-07-2010, 20:09
Sama będziesz to robić? Chyba nie, więc zleć tę pracę porządnej firmie dekarskiej a ona sobie z tym poradzi. Pozdrawiam.

ellaj
02-07-2010, 21:19
Ale sama kladlam blache na dach:)
Lubie znac sie na niektorych rzeczach.

Andrzej Wilhelmi
02-07-2010, 22:30
Gratuluję! Można powiedzieć, że jesteś dziewczyna w dechę! Pozdrawiam.

TadeuszK
04-07-2010, 20:39
Przed kryciem docelowym wyciąć otwory i osłonić przed możliwością zacieku specjalnymi kratkami lub folią wysoko paroprzepuszczalną. Pozdrawiam.

Bardzo proszę o dokladniejszy opis, gdzie należy wykonać otwory aby wentylować dach w koszu.

atija
05-07-2010, 21:28
Witam Panie Andrzeju

Mam prośbę. Proszę przyjrzeć się obróbce kosza. Jak to powinno być prawidłowo wykonane? Moi dachowcy upierają się, że jest ok. A dla mnie już sama estetyka woła o pomstę do nieba. Czy to nie będzie zaciekało?.

15750

Andrzej Wilhelmi
13-07-2010, 00:30
Kosz jak kosz dość krótki więc wszystko powinno być OK. Blachę koszową ucięli trochę za krótko więc ją dosztukowali. Pas podrynnowy za krótki nie osłania deski okapowej, która będzie ochlapywana wodą wypływającą z rynny. Obróbki blacharskie w dwóch kolorach? A co z krokwiami wystającymi poniżej obróbek? Rynny bardzo wysoko, dachówka wchodzi głęboko w rynnę, śnieg może urwać (odkształcić rynnę). Pozdrawiam.

kilwap
15-07-2010, 07:36
Panie Andrzeju jakich wymiarów powinien być pas nadrynnowy. Czy z pasa blachy 20 cm o wymiarach 12-7-1 cm będzie odpowiedni czy powinien być szerszy np. 18-5,5-1,5? Nadmieniam iż dach będzie z membraną kryty dachówką wielkoformatowa creaton balance. Czy wymiary pasa nadrynnowego mają wpływ na estetykę i jakość wykończenia dachu?

Andrzej Wilhelmi
15-07-2010, 18:20
Z reguły pas blachy o szerokości 20 cm wystarcza do wykonania pasa nadrynnowego. Jego szerokość jest uwarunkowana spadkiem rynny i odległością od kosza (sztucera). Przyjmuje się spadek rynny od 0,5 do 1 cm na 1 mb rynny. Wymiary pasa mają wpływ na estetykę dachu ale my na to wpływu nie mamy. Szerokość pasa ma wpływ na poprawność funkcjonowania systemu odprowadzenia wody. Za krótki pas niedochodzący do rynny może skutkować chlapaniem wody na pas podrynnowy. Za długi wchodzi głęboko w rynnę zatrzymując liście i inne elementy roślin czym może powodować blokowanie przepływu. Szerokość pasa dobiera dekarz po zamontowaniu rynny uwzględniając niedokładności wykonania okapu. Pozdrawiam.

menceluchowa
18-07-2010, 12:38
Witam szanownego Pana Andrzeja . Mam pytanko odnosnie dachu. Dach z pelnym deskowaniem , papa i dachowka. Fachowcy do okola komina wywineli pape do gory na ok 3 cm i tak zostawili.Wszystko bylo ok do czasu az przyszlu wielkie ulewy i okolice komina zaczely przeciekac. W normalny deszcz jest ok tylko te ulewy. Teraz pytanie jak to zabezpieczyc ??? Acha na dachowkacj jest przyklejony tasma olowiana wiec tam nie ma przecieku.Mysle ze podczas ulewy woda dostala sie pod dachowke i przedostala sie miedzy papa a stykiem z kominem. dziekuje za pomoc

Andrzej Wilhelmi
20-07-2010, 01:57
Czy aby komin nie jest wykonany z cegły dziurawki? Pozdrawiam.

menceluchowa
20-07-2010, 22:39
Czy aby komin nie jest wykonany z cegły dziurawki? Pozdrawiam.

Komin schindel , ocieplony styropianem i wokol niego marmolit. TAsmia olowiana z klejem butylenowym przyklejona do komina i dachowki oraz zrobione naciecia w styropianie i wsadzona blacha i silikon. Co nalezy zrobic z takimi kominami ? Czy nalezy to pozmarowac jakims lepikiem ?? Tylko czy przy kominie os pieca na groszek sie nie roztopi ? Co pan radzi w takim przypadku

Pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
21-07-2010, 06:10
Tak wykonany komin nie ma prawa przeciekać! Prawdopodobnie nastąpił błąd przy montażu krycia wstępnego w okolicy komina. Pozdrawiam.

TadeuszK
21-07-2010, 15:31
Witam,
Proszę o informację jaka jest różnica pomiędzy wróblówką z kratką wentylacyjną a wróblówką bez kratki wentylacyjnej.
Jaka powinna być zastosowana przy dachu pokrytym papą na który zostanie położona dachówka.

Andrzej Wilhelmi
21-07-2010, 21:46
Grzebień okapu potocznie zwany wróblówką. Może być kratka z grzebieniem lub sam grzebień lub sama kratka. Pod karpiówkę i płaskie dachówki zakładkowe sama kratka a pod dachówkę zakładkową "falistą" kratka z grzebieniem lub sam grzebień i wówczas pierwsza łata musi być wygrubiona. Zalecam kratkę z grzebieniem. Pozdrawiam.

TadeuszK
22-07-2010, 18:31
Witam,
Dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi.
Proszę jeszcze o poradę w sprawie wentylacji dachu.
Dach dwuspadowy pokryty dachówką (plus papa) z poddaszem użytkowym, który będzie ocieplony wełną do wysokości jętek.
Nad jętkami będzie nieocieplony stryszek o wysokości oko1,8m.
Czy do wywiewu wystarczą otwory w ścianach szczytowych fi150mm (lub większe), czy raczej powinno się zrobić wentylację w kalenicy ? (zapewniony nawiew pomiędzy deskami a wełną). ?

Andrzej Wilhelmi
22-07-2010, 23:06
Otwory w szczytach mogą być ale radziłbym otworzyć kalenicę gdyż te otwory nie wystarczą. Pozdrawiam.

TadeuszK
31-07-2010, 21:30
"Capri1" Można powiedzieć, że jest to wzorowo wykonany okap. W pokazanym rozwiązaniu nie musi występować deska okapowa gdyż haki rynnowe są mocowane do belki klinowej lub dokrokwiowo. Podobnie można wykonać okap z pionowo usytuowaną deską okapową i hakami rynnowymi montowanymi doczołowo. Pozdrawiam.

Witam ponownie
Panie Andrzeju proszę opisać w kilku słowch jak wykonać belkę klinwą.
Obecnie dach jest zadeskowany i pokryty papą (docelowo dachówa).
Czy aby wykonać okap według zamieszconego rys. przez Capri1 mam wymienić deskę okapową na szerszą tak aby wystawała nad deskowanie i podpierała deskę klinową, jeżeli tak to ile ma wystawać (pochylenie dachu 40 stopni) ?.
Czy deska klinowa ma być przybita na istniejące dekowanie, czy pierwsze deski przy okapie oderwać (wystarczy deska kliniwa ?).
W moim przypadku deska okapowa obecnie jest przybita pionowo.

an.i
01-08-2010, 00:24
Witam Pana
Jestem kobietą, kompletnym laikiem a sprawie budowy a mimo to postanowiłam zbudować dom. DUŻY BŁĄD.
Korzystałam z różnych fachowców, ale do krycia dachu wzięłam ~wydawało mi się - profesjonalną firmę AS DACH.
Pod blachą dach był odeskowany i pokryty papą.
W tej chwili pokrycie dachu blachą trapezową jest prawie skończone ale .....
W międzyczasie spadł kawałek rynny, odpadł ogromny kawał sylikonu rozgrzanego przez słońce i zobaczyłam, że w tym miejscu blacha nie dochodzi o elewacji ( tak się widać przycięła za krótko, więc dekarz wypełnił ten brak silikonem) W czasie deszczu okazało się, że woda wycieka w miejscach łączenia rynien, że są krótsze niż dach, że obróbka - nazywam to czapą jednego komina składa się chyba z pięciu kawałków. Blacha jest przycięta krzywo na linii gdzie dochodzi do rynien. Sylikonu na moim dachu - bardzo dużo.

Tyle ja - kobieta, kompletny ignorant w sprawie dachów, ale czy muszę znać się na wszystkim aby postawić dom?
Zakazałam dalszej pracy temu wykonawcy i wezwałam przedstawiciela firmy. Pan bał się wleźć na dach ale w końcu zobaczył 1/4 jego powierzchni. Starał się bagatelizować moje uwagi, niektórych nie dało się lekceważyć.
Jakieś 3 tygodnie temu obiecał, że przyśle do poprawek innych wykonawców.
W międzyczasie jeden z Panów pracujących na budowie poprosił o obejrzenie dachu przez znajomego dekarza.
Nie będę opisywała ilości uwag o źle wykonanym dachu. Zostałam poinformowana, że aby zrobić dobrze, trzeba byłoby zdjąć blachę, poprawić wszystkie obróbki - tylko , że potem ta blacha już jest do niczego. Kto ma za to płacić, co z ewentualnie zniszczoną elewacją, dach jest pulpitowy i w wielu miejscach dotyka do ściny. Nie sposób znaleźć kogoś kto wystawiłby opinię a boję się, że ktokolwiek przyjdzie z tej firmy - poprawi dach najmniejszym kosztem dla firmy a ja zostanę z tym bublem na całe lata.
Blacha jest pogięta nawet na łączeniu jednego płata długoci~około 6 metrów z drugim.
Jestem załamana - chciałam dobrze. Tymczasem kompletnie nie wiem co dalej........Jedyny plus to fakt, że zapłaciłam do tej pory - zresztą zgodnie z umową - połowę kwoty z faktury. Wykonawca został przysłany przez firmę w której kupiłam blachę, bo taka była umowa.
Litości ....

Proszę Pana o pomoc ....:(

Andrzej Wilhelmi
02-08-2010, 22:53
Jakiej pomocy oczekujesz (zwracam się tak gdyż na Forum nie ma Pań i Panów). Proszę o kontakt 603375564. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
02-08-2010, 22:56
...proszę opisać w kilku słowch jak wykonać belkę klinwą.

Nie da się w kilku słowach. Jak Twoi dekarze tego nie potrafią proszę o kontakt. Pozdrawiam.

olgusieniunieczka
08-08-2010, 22:16
Witam,
buduję właśnie stropodach odwrócony. Mam już: strop, masę spadkową ok 1,5 % zagruntowaną dysperbitem, na to ekipa rozłożyła papę podkładową. Do zrobienia jeszcze 2xpapa termozgrzewalna, styrodur 15cm, żwir i płyty betonowe.

Papa poskładowa nie jest przyklejona do podłoża, nawet zakłady nie są sklejone, zostały czymś posmarowane, zapewne pozostałym dysperbitem, ale to papy nie skleiło. Po ostatnich deszczach woda dostała się pod papę. Czepiam się, czy należy tę warstwę podkładową zerwać i przykleić lepikiem do betonu? Ekipa twierdzi, że jest dobrze, może tak zostać, bo będą jeszcze 2 warstwy papy (nad garażem jedna). Pomocy, co robić?

Andrzej Wilhelmi
09-08-2010, 09:06
Skoro twierdzą, że jest dobrze to spytaj w jakim celu położyli tę papę?! To oczywiste, że jest źle! Zakłady powinny być zgrzane. Pozdrawiam.

olgusieniunieczka
09-08-2010, 10:36
Dziękuję, Panie Andrzeju, papę "fachowcy" właśnie rolują, aby płyta betonowa wyschła, papa zresztą też i jazda od nowa, tym razem porządnie mam nadzieję.

TadeuszK
12-08-2010, 17:44
Witam,
Proszę jeszcze o informację czy przy grzebieniu z klatką wentylacyjną montuje się również siatkę przeciw owadom.

Andrzej Wilhelmi
12-08-2010, 23:18
Można. Pozdrawiam.

Capri1
16-08-2010, 08:50
Witam,
Panie Andrzeju próbuje swoich sił na dachu i napotkałem na następujące problemy:
mocuję rynny i pod pas okapowy stosuję łatę i na to deskę szerokości 18cm. Mój problem pojawił się na zadaszeniu tarasu gdzie spadek dachu wynosi 12 stopni a zamontowana deska okapowa nie zapewnia spływu skroplin jak to rozwiązać?(tworzy spadek w drugą stronę, żeby było ok musiała by mieć szerokość ze 30cm i wystąpi kolizja z łatami) Druga rzecz która mnie zastanawia to mocowanie wróblówki. Rynna jest mocowana za pomocą rynhaków nakrokwiowych natomiast deska okapowa w niektórych miejscach wystaje ponad deskę czołową i mimo nacięcia na rynhaki obróbka do rynny nie styka się z deską czołową przerwa do 1cm. Do deski czołowej ma być przykręcona wróblówka i tu problem.

proximate
16-08-2010, 10:27
Panie Andrzeju i nie tylko rzecz jest taka :) , Pierwsza łata 6x4 postawiona na sztorc na nią mocowana jest blacha okapowa aluminiowa gwoździami papowymi ocynkowanymi dalej przyklejona jest folia wysokoparoprzepuszczalna na taśmie dwustronnej , na to przykręcona jest wkrętami ocynkowanymi wróblówka z grzebieniem i wentylacją . Folia wysuwa się z pod kontr łat cofniętych o 23 cm od krawędzi krokwi , a spadek jest zachowany tak że woda spłynie po folii . I teraz najważniejsze : mam obawy, że po czasie folia może obwisnąć i zacznie się w niej zbierać woda ze skroplin mimo , że naprężę ją przed przyklejeniem do blachy . Czy mam słuszne obawy ? Czy może należało by na każdej krokwi nabić kliny nieco obniżone a na kliny przykręcić deskę pomiędzy krokwiami , która będzie stanowić podparcie dla folii aby nie opadła ?. Proszę o poradę jak to wykonać prawidłowo , jestem teraz na etapie tego elementu dachu . Dzięki Adam

proximate
16-08-2010, 11:10
Jak ma być prawidłowo zamontowany : wąsy w kierunku rynny czy w kierunku kalenicy mają się uginać pod ciężarem dachówki .

kilwap
17-08-2010, 15:05
Witam Panie Andrzeju, mam kilka pytań:
1 czy na deskowanie (płyta osb) można stosować membranę dachową (mam zkupioną stroteź 1300 v) początkowo nie myslałem o deskowaniu ale po przeczytaniu forum chyba się zdecyduję
2 czy płyty osb powinno układać siez zachowaniem jakiejś szczeliny pomiędzy nimi czy można je dawać koło siebie i jeszcze dodatkowo uszczelnić np silikonem?
3 jaki otwor trzeba zastosować w górnej części u szczytu?
4 jak głęboki powinien być ząb w krokwiach pod dachówkę o wysokości 18 i 16 cm. Ciesla zastosował ząb głębokosci ok. 7 cm czy to nie za dużo.
5 czy belka koszowa jest prawidlowo ustawiona jesli krokwie z jednej strony wystają ponad gorna jej krawędź a z drugiej są poniżej? Jaka jest dopuszczalna tolerancja? 6 6 6 Jak powinno sie ustawiać belkę koszową z tego co widziałem to cieśla puścił sznurek szczytem krokwi na częsci garażowej a resztę patrzył na oko i moim zdaniem nie wyszło mu to najlepiej.
Z gory dziekuje za odpowiedź

Andrzej Wilhelmi
17-08-2010, 23:46
ad.1. Nie jestem zwolennikiem stosowania membran na pełnym deskowaniu (OSB).
ad.2. Tak powinna być mała szczelina a zapewnia ją spinka typu "H".
ad.3. Po 5 cm na stronę.
ad.4. W zupełności wystarcza 4 cm nie osłabia wystającej części krokwi.
ad.5. Przy prawidłowo wykonanej więźbie krokwie wystają ponad krokiew koszową o tyle aby przedłużenie ich górnej linii trafiało w oś krokwi koszowej.
ad.6. O ile projekt nie stanowi inaczej centralnie w narożu budynku dowolnym sposobem ale tak aby uzyskać efekt opisany w punkcie 5.
Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
17-08-2010, 23:52
... spadek dachu wynosi 12 stopni ... ... deska okapowa w niektórych miejscach wystaje ponad deskę czołową ...

Przy tak małym pochyleniu dachu nie stosuje się tego rozwiązania. Odnośnie drugiej kwestii to okap jest źle wykonany (deska czołowa nie może przestawać!). Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
18-08-2010, 00:07
. ...Czy mam słuszne obawy ?

Tak, może wystąpić takie zjawisko. Kliny nie są potrzebne łata na sztorc też nie. Wystarczy wysunąć do góry na odpowiednią wysokość deskę czołową i na niej oprzeć deskę przychodzącą z krokwi. Będzie ona podpierać folię uniemożliwiając tworzenie się zastoin oraz pozwoli w dowolnym miejscu zamontować wróblówkę. Kierunek grzebienia obojętny. Skierowany do dołu to tzw. montaż ekologiczny ale wówczas grzebień może wystawać spod dachówki i jest to nieestetyczne a do tego będzie narażony na działanie promieni słonecznych. Ja montuję wróblówkę grzebieniem do góry. Pozdrawiam.

PatiJ
23-08-2010, 13:39
Witam
mam pytanie do Pana odnośnie mojego dachu. Ekipa montuje mi krokwie. Dach dwuspadowy, 250m2, kąt nachylenia 23".
1. Krokwie łączone są ze sobą u góry w taki sposób że jedna opiera się na drugiej i wzmocnione są blachami po bokach. Zauważyłem że jedne połączenie jest wykonane krzywo, tzw. nie ma idealnego kąta - źle docięte końcówki i powstała szpara ok 2cm na połowie końcówki (w połowie końcówki stykają się dobrze) - ekipa w tę szparę wstawiła klin i tak jak inne wzmocniła po boku blachami. Czy tak może być? Czy to jest bezpieczne?
2. WENTYLACJA: Jedna połać dachu ma 7m długości - czyli wg Pana uwag powinna być, ale: Sprzedawca dachu stwierdził że i tak będzie mocniej zawiewać przy takim kącie dachu i przy dachówce Robena Monza Plus bo ma ona niskie zamki - i tak on by ją troszkę zagęścił przy położeniu. Czy przy takim kącie dachu zakładać dachówki wentylacyjne? Czy faktycznie zawiewanie będzie mocniejsze i to wystarczy?
Pan sugeruje montaż w każdej przestrzeni pomiędzy krokwiami, a na stronie Robena zalecają 1szt. na 13m2 dachu. Wg Pana uwagi powinienem mieć - licząc przestrzenie międzykrokwiowe - 20szt na każdej stronie, a wg. Robena połowe tego.

pozdrawiam serdecznie

Andrzej Wilhelmi
23-08-2010, 18:26
Ad.1. Może być. Blachy (łączniki ciesielskie) powinny być mocowane specjalnymi gwoździami.
Ad.2. Przy tak małym kącie nachylenia połaci nawiewania prawie nie będzie natomiast mogą wystąpić siły ssące podrywające dachówkę. Grawitacyjny przepływ powietrza pod dachówką będzie utrudniony. Radzę zamontować dachówki wentylacyjne w każdym polu. A jakież to oszczędności w stosunku do kosztów dachu?!!! Nie rozumiem stwierdzenia "troszeczkę zagęścić". Nie wiem czego to zagęszczenie ma dotyczyć i czym ma być wykonane?!
Pozdrawiam.

rpilski
23-08-2010, 22:11
Witam,
Panie Andrzeju, czy takie zakończenie papy przy szczycie dachu jak na zdjęciu jest poprawne (na brzegu papa jest przybita kontrłatą), czy może papa powinna być dłuższa i wywinięta w dół na brzeg desek ?

igorBB
24-08-2010, 13:46
Sz. Panie Andrzeju

Mam pewne zmartwienie dot. właśnie krytego dachu.
Dolny / najniższy rząd dachówek - Patrz zdjęcie -

http://www.fotoszok.pl/show.php/96675_dach.jpg.html

w niektórych miejscach ma "niepozamykane" zamki - tworzą się szczeliny - boję się nie szczelności, zawiewania śniegu etc.
a ponadto nie wygląda to estetycznie.

Na moje uwagi od wykonawcy usłyszałem, że to wina nierównej "dachówki". Dachówka jest moim zdaniem dobra - Creaton,
a takie "szczelin" są dopuszczalne na krzywiznach,a nie w moim przypadku.

Ponadto z drugiej strony domu (zdjęcie drugie):

http://www.fotoszok.pl/show.php/96805_dach4.jpg.html

4-5 dolnych rzędów dachówek jest w mojej ocenie "zapadniętych" chyba przez złe (nie w tej samej płaszczyźnie) ołacenie dachu w tej części.

SERDECZNIE PROSZĘ o opinie - cz to tylko moje "omamy" :-) czy jednak wykonawca zawalił??? Pozdrawiam

kilwap
24-08-2010, 22:14
ad.1. Nie jestem zwolennikiem stosowania membran na pełnym deskowaniu (OSB).
ad.2. Tak powinna być mała szczelina a zapewnia ją spinka typu "H".

Proszę wyjaśnić jakie są ujemne strony stosowania membran na pełnym deskowaniu. Czy mam rozumieć ze jeśli zastosuję membraneto lepiej było by nie deskować?
Co to za spinka typu H czy chodzi o listwę - profil metalowy lub plastikowy typu H?
Dziękuję i pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
25-08-2010, 20:13
Jak membrana to po co deski? Spinka "H" to metalowy element w kształcie litery H. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
25-08-2010, 20:16
...czy papa powinna być dłuższa i wywinięta w dół na brzeg desek ?

Tak powinna być dłuższa ale wywinięta do góry i mocowana do łaty lub kontrłaty. Pozdrawiam.

mirma
26-08-2010, 14:36
Witam,

Panie Andrzeju,
Mam dach odeskowany i przykryty papą termozgrzewalną wierzchniego krycia.
Jak powinno wyglądać wykończanie papy przylegającej do ściany oddzielającej budynek od garażu.
Ściana jest obecnie ocieplona i zaciągnięta klejem.
Wydaje mi się że należy ją na pewno wywinąć do góry. Tylko jak najlepiej ją przymocować i na jaką wysokość.

Andrzej Wilhelmi
26-08-2010, 18:28
10~15 cm przykleić na zagruntowaną ścianę i zamknąć obróbką blacharską. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
26-08-2010, 18:37
"igorBB" na podstawie tych zdjęć nie jestem w stanie jednoznacznie określić przyczyn takiego stanu rzeczy. Prawdopodobnie wystąpiły błędy w wykonaniu okapu, na które nałożyły się krzywizny dachówek. Wymiana dachówek da jednoznaczną odpowiedź. Zapadnięcie nie mogło wystąpić. Co najwyżej jest to ugięcie okapu. Może być to wina cieśli lub konstruktora. W przypadku gdy występowała przed przystąpieniem do krycia dekarz powinien to wyprowadzić na łatach. Pozdrawiam.

kilwap
26-08-2010, 19:29
Jak membrana to po co deski? Spinka "H" to metalowy element w kształcie litery H. Pozdrawiam.

opisywał Pan wiele zalet deskowania we wcześniejszych postach i znaczna ich cześć nie dotyczyła tylko izolacji wodnej. W takim razie po co deskowanie i papa skoro można dać tylko folię? Myślałem że płytą OSB znacznie wzmocnie konstrukcje dachu i wyrównam...?

gdzie mozna kupić takie spinki typu H?

mirma
27-08-2010, 07:29
10~15 cm przykleić na zagruntowaną ścianę i zamknąć obróbką blacharską. Pozdrawiam.
Kolejne pytanie. Czy przyklejenie ma być poprzez zgrzanie palnikiem czy tez lepikiem na zimno?
Dodam ze ściana do której należy przykleić papę jest ocieplona styropianem.

777R
27-08-2010, 21:08
Prosze mi powiedzieć czy jest prawidłowo wykonana robocizna tzn.na krokwie położona jest membrana potem łaty a następnie blachodachówka i wykończenia gesiorem dach trapezowy.

Andrzej Wilhelmi
28-08-2010, 15:10
Skoro nie widzę dachu to na jakiej podstawie mam stwierdzić czy jest wykonany dobrze? Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
28-08-2010, 15:14
Czy przyklejenie ma być poprzez zgrzanie palnikiem czy tez lepikiem na zimno?


To zależy od umiejętności wykonawcy. Można na oba sposoby. Przy drugim należałoby usunąć folię z papy. Pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
28-08-2010, 15:17
W takim razie po co deskowanie i papa skoro można dać tylko folię?


Bo papa ma większą żywotność niż folia. Deski/OSB nie wzmocnią dachu ale go usztywnią. Spinki "H" kupuje się tam gdzie płyty OSB. Pozdrawiam.

Jerzy Grzegorz
30-08-2010, 22:11
Witam serdecznie,
Mam drobne pytania dotyczące obróbki czołowej deski okapu. Moi wykonawcy zrobili obróbkę blacharską deski w ten sposób, że pocięli blachy na dość krótkie kawałki ( ok. 1 m ) nasunęli je na zakład i na jednym z kawałków wyrobili felc . Myślałem , że to będzie jak rąbek stojący przy pokryciu blaszanym , ale kiedy przyjrzałem się obróbce z bliska okazało się, że w jednym z kawałków blachy jest felc , ale drugi nie jest zagięty w ten sposób ze wchodzi w felc ale mija felc i wchodzi dalej gładko pod ten kawałek z felcem. Moim zdaniem to bez sensu , bo to nie tylko nie polepsza szczelności ale wręcz przeciwnie - skraca zakład. Dekarze twierdzą, ze w ten sposób unika się efektu falującej blachy czołowej, ale oglądałem wiele dachów i tylko na nielicznych blachy czołowe są pofałdowane.Czy takie rozwiązania stosuje się w ogóle w praktyce dekarskie czy to jest jakiś dziwoląg dekarski ?
Druga kwestia to sposób wygięcia blachy u dołu . W zasadzie nie ma kapinosa jest wygięta w profil poziomy , zagięty do środka i na nim ma być oparta deska podbitki. też nie wydaje mi się to prawidłowe, bo raczej widziałem profile okrągłe ( co powoduje iż powstaje kapinos ) albo też prawdziwy kapinos w postaci odgiętej w dół albo lekko do przodu blachy .
Trzecie pytanie : czy taką blachę wolno mocować do deski gwoździami miedziowanymi - czytałem , ze to powoduje korozję stali....
Jak powinna wyglądać prawidłowa obróbka deski czołowej ?

bdan
31-08-2010, 06:56
Proszę o informacje odnośnie membrany/folii Divoroll Pro a Delta Vent N. Czy te folie znacznie różnią się jakością, czy tez są porównywalne. dodam iż na Divoroll Pro jest w tej chwili w hurtowni promocja i przy moim 300m dachu jest znaczna różnica w kosztach tych folii. Czy jednak koniecznie dopłacić do Delty Vent N

Andrzej Wilhelmi
01-09-2010, 00:56
... jest znaczna różnica w kosztach

Czyli jaka? Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
01-09-2010, 01:11
...Mam drobne pytania dotyczące obróbki czołowej deski okapu.


Takich rozwiązań się nie stosuje i jest to jakiś dziwoląg. Można wykonać tą obróbkę na rąbek stojący ale są to elementy znacznie krótsze 30~40 cm. Tak są wykonane np. pawilony LIDLA. Ucięli elementy metrowe bo prawdopodobnie mieli metrową zaginarkę. Wystarczy wykonać otwory fasolkowe lub okrągłe większe od średnicy gwoździa czy wkręta i falowanie nie wystąpi. Zgięcie pod kątem prostym stwarza możliwość zaciekania wody na podbitkę. Powinien wystąpić kapinos. Gwoździami miedzianymi lub miedziowanymi montuje się wyłącznie blachę miedzianą! Pozdrawiam.

bdan
01-09-2010, 06:21
Czyli jaka? Pozdrawiam.

W moim przypadku ok. 500 zł na dachu.
Porównując parametry folii to (odp.na rozerwanie wzdłuz, poprzek, paraprzepuszczalnośc, wsp. sd)
Delta N 210/155/1300/0,02
Divoroll 210/145/1500/0,013

O Delta N jeszcze mozna coś poczytać na formum, że dekarze polecają, zaś o divoroll nie wiele znalazłam
Dla mnie te 500 zł to jest jakaś kwota ale wiadomo jezeli warto dopłacić do Delty N toto zrobię

Namtar
01-09-2010, 10:28
10~15 cm przykleić na zagruntowaną ścianę i zamknąć obróbką blacharską. Pozdrawiam.

Jak w takim przypadku poprawnie wykonac zamkniecie z blachy, rozumiem ze ma byc ona wygieta w ksztalt litery L (katownik) i osadzona w nacieciu wykonanym w ociepleniu oraz wykonczona silikonem dekarskim. na jaka glebokosc nalezy wykonac naciecie pod blache, czy 3-4 cm wystarcza, potem nalozyc w to wyciecie silikon (tak gleboko jak sie tylko da i osadzic blache rowniez nakladajac silikon na polaczeniu z tynkiem (klejem na ociepleniu). Wiem ze nalezy stosowac zakladke na poszczegolnych arkuszach blachy - czy mozna je znitowac ze soba nakladajac silikon pomiedzy nie.
czy taka obrobka jest wystarczajaca?
w chwili obecnej mam pas blachy boczny wykonany przez dekarzy jest on tylko przysuniety do ocieplenia bez jakiegokolwiek klejenia silikonem badz innymi srodkami i przy silnym wietrze z opadami (jest to opierzenie dolnego daszku) woda przecieka zamaczajac ocieplenie poddasza i plyty KG.

bdan
02-09-2010, 16:55
Delta N 210/155/1300/0,02
Divoroll 210/145/1500/0,013



Mogę kupić obie folie w takiej samej cenie; którą wybrać.
Proszę o pomoc "dobre ręce"

Paczka
02-09-2010, 18:56
Witam Panie Andrzeju.
Proszę o Pana opinię- zakupiliśmy dachówkę Bogener - marsylka maxi angoba antracyt.
Majster od układania dachu ocenił dachowkę jako równą,dobrą do "kładzenia", ale...
zauważyliśmy w miejscu zamka brak ciągłości pokrycia kolorem.Problem ten występuje wyłącznie na dachówce podstawowej , na brzegowej jest idealnie. Jesteśmy zaniepokojeni -delikatnie mówiąc-czy aby nie jest to wada ją dyskwalifikująca .
Proszę o radę. W chwili obecnej nie dysponuję zdjęciem ,ale jeśli będzie niezbędne postaram się.
Dziękuję

Jerzy Grzegorz
03-09-2010, 21:01
Witam Panie Andrzeju,
Dziękuję bardzo za odpowiedź z 1 września. Potwierdził Pan niestety moje obawy co do fachowości ekipy. Jeśli można prosiłbym jeszcze o jedną informację : Czy dopuszczalne jest nabijanie w narożach ( zamiast mocowania łaty narożnej na specjalnych systemowych wspornikach ) ścięcie zbiegających się tu łat i przybicie do krowi narożnej 2 łat drewnianych , na których mają być mocowane gąsiory. Jestem laikiem ale na moje oko , to nie jest prawidłowe rozwiązanie, bowiem hamuje wypływ powietrza przez gąsiory a tym samym wentylację przestrzeni pomiędzy folią paroprzepuszczalną a dachówkami. Bo przecież nie jest chyba tak, że dach się zwentyluje poprzez szpary pomiędzy dachówkami. Gdyby tak było to niepotrzebne byłyby specjalne dachówki wentylacyjne. Dekarz twierdzi, że wsporniki systemowe do łaty kalenicowej / narożnej są mało stabilne i to jego rozwiązanie jest lepsze. Może tak kiedyś się robiło ale po to wymyślono wsporniki łaty by ulepszyć a nie pogorszyć rozwiązania techn. Bardzo proszę o opinię i z góry dziękuję
Pozdrawiam serdecznie

Andrzej Wilhelmi
03-09-2010, 22:39
Trudno ocenić czy to rozwiązanie jest złe i nie jestem przekonany, że hamuje przepływ powietrza. Ważny jest efekt końcowy. Każdy dekarz ma swoje przemyślenia i rozwiązania. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
03-09-2010, 22:43
...zauważyliśmy w miejscu zamka brak ciągłości pokrycia kolorem.

Należy nałożyć dachówki na zamki i jeżeli nie będzie tego widać to nie jest to żadna wada. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
03-09-2010, 22:47
... którą wybrać.

Obie dobre ale jeżeli już to Divoroll Pro. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
03-09-2010, 22:51
...czy 3-4 cm wystarcza,

Ja nacinam na głębokość 2 cm aby nie osłabiać warstwy izolacji cieplnej. Do mocowania stosuję specjalistyczny silikon dekarski najlepiej bezbarwny. Tak wykonana obróbka daje 100% gwarancji szczelności. Pozdrawiam.

bdan
04-09-2010, 17:20
Obie dobre ale jeżeli już to Divoroll Pro. Pozdrawiam.

Bardzo Panu dziękuję. Jeżeli jeszcze mogę zapytać to mamy wycenioną taśmę kalenicową max roll z IVT. Jest dużo tańsza niż wyceny innych taśm w innych hurtowniach. Więc albo tam mają w hurtowni dużą promocję na tę max roll, albo to słaba jakość. Czytałam gdzieś, że polecał Pan Duo Roll z IVT. Bardzo dziękuję za pomoc jeszcze w tej kwestii