PDA

Zobacz pełną wersję : Podział działki dokonany przez gminę



Halszka
25-07-2006, 15:21
Sytuacja dotyczy działki moich rodziców i przedstawia się następująco: złożyłam do gminy podanie o wypis i wyrys z ewidencji gruntów w związku z planowaną budową. Okazało się, że dane zawarte w tym dokumencie nie zgadzają się z danymi zawartymi w odpisie księgi wieczystej. Nieprawidłowe było m.in. oznaczenie powierzchni gruntu (na wypisie i wyrysie mniejsza powierzchnia, na odpisie księgi wieczystej - większa). W związku z tym złożyłam do gminy podanie o sprostowanie tej nieprawidłowości. W odpowiedzi na nie gmina przysłała mi list, że:
- moi rodzice są właścicielami dwóch działek o powierzchni zgodnej z wpisem w księdze wieczystej, który ja wcześniej kupiłam,
- każda z nich ma osobne nr ewidencyjne,
- obie mają ten sam nr księgi wieczystej.

Nieprawidłowości związane z powierzchnią gruntu zostały zatem uwzględnione, ale ... w księdze wieczystej "stoi", że moi rodzice mają jedną działkę o jednym nr ewidencyjnym.

Powiedzcie mi teraz, co mam zrobić, bo naprawdę nie wiem, a panie w gminie - też nie. Czy mam założyć księgę wieczystą dla działki o nowym nr ewidencyjnym? Tylko, że te dwie działki mają - wg gminy - tę samą księgę wieczystą. Może zatem złożyć wniosek o wpis w istniejącej KW? Jeżeli tak, to jakie dokumenty dołączyć do wniosku: nowy wypis i wyrys z ewidencji gruntów 132 zł :( ?

Jak potraktować tą całą sprawę? Poradźcie - bo ja naprawdę nie wiem już
co robić. Panie z gminy dobiły mnie swoją niewiedzą i obojętnością.

Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi mądrzejszych i bardziej doświadczonych ode mnie.

Ttomasz
25-07-2006, 20:23
złożyć wniosek do sądu o sprostowanie wpisu w dziale I księgi, dołączyć wyciąg z wykazu zmian gruntowych, aktualny wypis z rejestru gruntów i wyrys z mapy

Halszka
25-07-2006, 21:55
Dziękuję za odpowiedź, Ttomasz. Kochany jesteś :P . Stutonowy ciężar zdjąłeś ze mnie swoimi wskazówkami. Myślałam już, że nikt mi nie pomoże.

Mam jednak jeszcze jedno pytanie: gdzie otrzymam wyciąg z wykazu zmian gruntowych oraz ile on może kosztować?

Jeżeli Ty albo ktokolwiek inny mi odpowie - będę naprawdę bardzo wdzięczna.

Pozdrawiam wszystkich serdecznie i czekam na odpowiedź.

janaro
26-07-2006, 09:23
Wykaz zmian danych ewidencujnych powinien byc dołaczony do dokumentów zmiany w ewidencji gruntów i budynków, lecz nie wiem czy wydadzą Ci kopie tego dokumentu. Jeżeli suma powierzchni tych dwóch działek zgadza się co do metra z powierzchnią z KW to wystarczy jak weźmiesz wypisy z rejestru gruntów z klauzulą że służą do Ksiąg Wieczystych. Gdy powierzchnia jest niezgodna to musisz zamówić "wyrys z ewidencji gruntów" do Ksiąg Wieczystych

Dakot
26-07-2006, 18:04
wyciąg z wykazu zmian gruntowycg bez problemu uzyskasz w powiatowym wydziale ewidencji gruntów.