PDA

Zobacz pełną wersję : jak złapać poziom terenu??

ablonski
24-08-2006, 21:25
witam
musze wyznaczyć poziom terenu, wiem jaka ma być wysokość terenu z przodu domu, ale nie do końca wiem jak przenieść ten poziom na drugi koniec działki, w jakie urządzenia powinienem się zaopatrzyć?
dziękuje
arek

budulec
24-08-2006, 21:32
niwelator

jabko
24-08-2006, 21:40
Wersja tańsza:
Przezroczysty szlauch i litr wódki.

Wódkę po pomiarach można wyssać :lol:

pepe*
24-08-2006, 21:42
niwelator i miara
stawiasz niwelator, poziomujesz, stawiasz miarę tam gdzie zaczynasz mierzenie i patrzysz przez niwelator ile centów jest na miarze. Potem idziesz w drugie miejsce, obracasz niwelator tak żeby nóżek nie ruszyć i patrzysz ile centów na miarce , różnica w odczytach to różnice poziomów.
Ot i wszystko.

Heniek
24-08-2006, 21:43
Budulec. Nie przesadzaj. Ile taki niwelator kosztuje? Taniej wyjdzie poziomica wodna (tak zwana waserwaga, szlaufwaga) + kilka drewnianych palików i marker (zresztą te ostatnie potrzebne i przy niwelatorze).
Pozdrawiam, Heniek

ablonski
24-08-2006, 22:16
dziekuje wszystkim za odpowiedzi, ktos moglby mi powiedziec jak dziala ta szlauchwaga?zastanawiam sie czy jako niwelatormozna by wykorzystac laserowa poziomice z allegro?tam sa juz za 15zl takie z zasiegiem 10m(przynajmniej dla takiej odleglosci podany jest blad -5mm jesli sie nie myle)
pzdr
arek

Pawson
24-08-2006, 22:32
dziekuje wszystkim za odpowiedzi, ktos moglby mi powiedziec jak dziala ta szlauchwaga?zastanawiam sie czy jako niwelatormozna by wykorzystac laserowa poziomice z allegro?tam sa juz za 15zl takie z zasiegiem 10m(przynajmniej dla takiej odleglosci podany jest blad -5mm jesli sie nie myle)
pzdr
arek

znajomy zakupił to cudo ja bym jej dał ze 2 -3 m zasięgu i to w ciemni dodatkowo nie wiem czy wiesz ale wielkość to ma mniej więcej zwykłej dłoni i to razem ze statywem (a może raczej statywikiem) konia z rzędem temu kto będzie w stanie obrócić nia w poziomie bez zmiany pionu .. jeśli cały mechanizm jest na kulce zamocowany. :lol: :lol: :lol:
SZAJS NIE WART NAWET 0,01 zł :evil: :evil: :evil: :evil:

kup zwykły wężyk 10 -20 m dł. napuszczasz w toto wody tak żeby na obu końcach był poziom wody ok 20 -30 cm od końca i latasz po działce woda zawsze ustawi się w obu końcach na taj samej wysokości

WM 08
24-08-2006, 23:06
Wodna poziomica, to rurka z elastycznego materiału, na obu końcach najlepiej włożyć szklane (lub z twardego tworzywa) przeŸroczyste rurki. Ustawić poziom przy wyznaczonym słupku (punkcie i w drugim punkcie poziom musi być taki sam.

marcin_budowniczy
25-08-2006, 06:06
Równałem teren poziomicą laserową za 100 zł.
Zasięg do 30 m ale wieczorem dużo lepiej.
Kupiłem i zrobiłem, godeta sprawdził jak robił tyczenie budynku.
Błąd 2 cm na 30 m - jestem zadowolony.
Strzelać z tego nie będę a jak będę to nie muszę trafić :-)

Sp5es
27-08-2006, 19:38
Robiłem taras poziomicą wodną.
Cena 35 pln , w tym 20 m węża. Kupione lokalnie w wiejskim sklepie.
Dokładnośc pomiaru do 0,5 cm. Polecam.
Robota wyszła idealnie.