PDA

Zobacz pełną wersję : RANKING KOTŁÓW NA EKO GROSZEK



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92

kaszpir007
02-02-2011, 09:23
Wiadomości wysłałem też do jednego kolegi z forum o podobnym nicku.... SORRY... ;-))))
Pewnie się kolega zdziwił o co koman z tym Sztokerem.....

Ano się zdziwił ;)

Nawet przez chwilę myślałem nad tym Sztokerem , ale na 99% zamawiać będę Skam-P Premium 12KW z Ognik II , bo domek za mały (95m2) , więc nie będę kombinował , no i Sztoker jednak o 1250zł droższy ...
Zapewne na dniach zamówię , bo piec potrzebny tak na 15.02 ...

jorgo
02-02-2011, 09:24
PONARA bardzo zachwalała mi firma CARBON II z Łodzi.....ale jakoś ja się nim nie ekscytowałem......natomiast cena kotła - tym bardziej w świetle teraz tego co o nim się mówi - bardzo bardzo wyśrubowana.

GMZ
02-02-2011, 09:34
jak już ruszyliście tego sztokera to mam trzy pytanka czy będą jakieś mniejsze moce od tych 25kW (coś między 15-20) jak wygląda serwis na górnym śląsku i czy będzie ten piecyk do obejżenia na targach w Sosnowcu pod koniec lutego?

jack18
02-02-2011, 10:03
Jak wiele razy pisałem Ci już, co myślę o metodach badań gołym okiem i aparatem fotograficznym. I tego zdania nie zmieniłem.
?


Faktem jest jednak ze te fotki były moim dziełem i jak by na to nie spojrzeć to właśnie takie były spieki. Następna sprawa ze chyba żaden kocioł nie spalił by tego eko groszku lepiej ,bo to był śmieć niemiłosierny .Ja juz kilkanaście przetestowałem tych groszków i ten był najgorszy z jakim miąłem do czynienia. Zawijan nie sadzisz ze użytkownik kupuje kocioł po badaniach i chciałby żeby tam w laboratorium sprawdzono ten kocioł również na gorszym opale? Nie da się tez badać Kotla pod tym kątem ? Bo chyba nie jest tak ze tylko ja narzekałem na spieki?

tom ash
02-02-2011, 10:09
Czy są gdzieś dostępne dane eksploatacyjne tego Skam-P Premium 12KW ? Na stronie Sekomu niestety brak informacji o tym modelu. Czy tam jest taki palnik jak w większych Skamach-p czy może jakaś modyfikacja?

darase
02-02-2011, 10:15
Jack nawet super hyper sztoker produkuje spieki, jak widać dużo zależy od opału, widzisz Jack, pan Jarecki sprytnie pokazuje Twoje zdjęcia żeby pokazać słabość ogniwa, a prawda jest taka że Ogniwo z eCoal to mocny zawodnik i mimo spieków jest automatem i daje radę z różnymi opałami od żyta po ekogroszek :)

sebsa
02-02-2011, 10:18
Tak, Jarecki. Masz rację. Też się dziwiłem ludziom kupującym bez zastanowienia kotły PONARa. To przecież także firma nieznana z produkcji kotłów. W całej swojej historii produkcji kotłów (od IV-go kwart. 2009r.) wyprodukowała dopiero około 100 kotłów. Choć wypowiedź sebsy świadczy, że się szybko uczy.

Zawijan mała igiełka w twoim kierunku. Piszesz, że dziwisz się użytkownikom, którzy zakupili wspomniany kocioł. Jednocześnie wskazujesz w innych miejscach forum, że to ulepszona konstrukcja w porównaniu do np Ogniwa EKO. Ja również otrzymałem taką informację od sprzedawcy. W momencie kiedy zdecydowałem się na zakup kotła z brucerem i Ecoalem ten wybór nasuwał się bezwiednie. Miałem oczywiście wątpliwości i obawy dotyczące tego co piszecie. Firma bez historii w zakresie produkcji kotłów a co za tym idzie bez należytego doświadczenia. Sprzedawca zaręczał jednak, iż jest to dopracowana konstrukcja. Czas pokazał, że jest inaczej. Ponadto Ogniwo mimo długoletniej historii przed wyprodukowaniem modelu EKO również nie mogło pochwalić się jakąś wcześniejszą udaną konstrukcją. Posiadam również informacje, iż pierwsze modele Ogniw EKO miały źle zaprojektowane kosze zasypowe w których nagminnie zawieszało się paliwo. Wadę również szybko wyeliminowano i wymieniano użytkownikom kosze. Do zakupu Ponara przekonał mnie fakt, iż jest to produkt na licencji Waszego instytutu. Choć oczywiście żaden z pracowników Instytutu osobiście nie pracuje na linii produkcyjnej ani nie spawa wymiennika. Ponadto fakt, iż kocioł ten przechodził badanie, których wyniki publikujesz na swoim blogu mogą wskazywać, iż jest to dobra konstrukcja należycie opracowana. Wszystko to sprawić, iż potencjalny nabywca uzna te fakty za należytą gwarancje bezproblemowej eksploatacji kotła. Choć oczywiście powtarzam brak należytej kontroli w zakresie kontroli szczelności wymiennika obarcza tylko i wyłącznie producenta i stawia pod znakiem zapytanie jego podejście do klienta. W tym momencie tak jak napisałem wcześniej kocioł chodzi super i może to oznaczać, że tak jak piszesz szybko się uczą. Zauważyłem ponadto, iż w momencie ponownego obsadzania paleniska i korony prócz standardowego czerwonego sylikonu do uszczelnienia palnika użyto dodatkowo białych uszczelek czego w momencie pierwszej instalacji kotła nie zauważyłem. Pozostaje mieć nadzieję, iż to koniec niespodzianek i czeka mnie już tylko"miła i bezproblemowa" eksploatacja w przyszłości. Tak bym mógł polecać ten produkt z czystym sumieniem a Ty byś nie dziwił się klientom, którzy zakupili kocioł tej firmy.

zawijan
02-02-2011, 10:35
Faktem jest jednak ze te fotki były moim dziełem i jak by na to nie spojrzeć to właśnie takie były spieki. Następna sprawa ze chyba żaden kocioł nie spalił by tego eko groszku lepiej ,bo to był śmieć niemiłosierny .Ja juz kilkanaście przetestowałem tych groszków i ten był najgorszy z jakim miąłem do czynienia. Zawijan nie sadzisz ze użytkownik kupuje kocioł po badaniach i chciałby żeby tam w laboratorium sprawdzono ten kocioł również na gorszym opale? Nie da się tez badać Kotla pod tym kątem ? Bo chyba nie jest tak ze tylko ja narzekałem na spieki?

To, co piszesz - to święta racja. Tak - kotły powinny być badane wszechstronnie, na różnych mocach, na różnych paliwach... itp. Natomiast badania kosztują, a producenci kotłów nie chcą zlecać innych badań poza tymi normowymi - wykonywanymi na dobrym paliwie, na pełnej mocy (czasami tylko także na 30% mocy). Instytut potrafi zbadać wszystko, co mu producenci zlecą. Czemu nie zlecają? Ich pytajcie. Można choćby na tym forum sprawdzić, ile już razy oferowałem badania eksploatacyjne kotłów - jak grochem o ścianę. Jak dotąd tylko jedna firma takie badania wykonuje. Lada moment obejrzycie ich wyniki.

zawijan
02-02-2011, 10:58
Zawijan mała igiełka w twoim kierunku...

Dobry jest ten Twój post. Więc - po kolei:
Tak. Konstrukcja PONARa - to ulepszona konstrukcja w stosunku do OGNIWO EKO. Pisałem tak - rzeczywiście. I nie wycofam się z tego, bo tak jest. Ale równocześnie w wielu miejscach pisałem, że PONAR jest firmą rozpoczynającą dopiero produkcję kotłów - bez ogródek. Również w wielu miejscach pisałem, że żaden z tych kotłów nie jest produkowany na licencji IChPW (tylko został skonstruowany według naszych wskazówek) i że licencjonowany jest tylko palnik i sterownik. Na stronach www tych firm także nie ma informacji, że te kotły są produkowane na licencji IChPW. Pierwszym licencjonowanym przez IChPW kotłem jest dopiero OGNIWO EKO PLUS!
Konstrukcja kotła jest dopracowana (w tym sprzedawca miał rację). Twoje zmagania z tym kotłem nie wynikały z niedopracowanej konstrukcji, tylko z wadliwego procesu wykonawczego. Sam piszesz, że po usunięciu usterek produkcyjnych (bo to przecież nie były zmiany konstrukcyjne) kocioł pracuje dobrze.
Być może, że - jak piszesz - firma OGNIWO przed modelem OGNIWO EKO "nie mogło pochwalić się jakąś wcześniejszą udaną konstrukcją", ale produkuje kotły od dobrych kilkudziesięciu lat, co stawia ją chyba w innym świetle. Natomiast przyznasz chyba, że firma PONAR stanęła na wysokości zadania i w procesie reklamacyjnym zachowała się jak należy? To chyba dobrze. Uważam, że tym postem zrobiłeś PONARowi dobrą reklamę i od tej pory nie będzie to już firma nieznana. Życzę powodzenia Tobie i innym klientom PONARa.

sebsa
02-02-2011, 12:29
Zgadza się Zawijan Ponar stanął na wysokości zadania. Pisałem już o tym zaraz po wymianie korpusu. Wszystko przeprowadzono sprawnie szybko i należytą starannością. Oczywiście brud w kotłowni został ale tu już bardziej czepiam się. Nie miałem zamiaru nikomu robić dobrej czy złej reklamy. Jestem tylko a może aż użytkownikiem tego a nie innego kotła. Wyboru oczywiście dokonałem w oparciu o swoje kryteria i nikt mi go ni wciskał na siłę. Po prostu nie mogę tylko zrozumieć z czego wynika fakt nieprzeprowadzania badań pod względem szczelności wymiennika. Co było przyczyną wadliwego procesu wykonawczego Czy był to wynik niedoświadczenia czy może celowego zaniechania. Tu należałoby producentowi przyznać żółtą kartkę. Choć jako klient nie znam procedur kontroli dotyczących standardów jakości w danym zakładzie. Nasuwa się w tym miejscu jeszcze jedna myśl każdy producent miał ten moment w którym sprzedał swój pierwszy produkt. Nic nie jest na stałe, jeśli to dobry produkt to rynek to powinien zweryfikować pozytywnie prędzej czy później. W momencie kiedy się do tego przykłada zaczyna sprzedawać kolejne i kolejne. Tak powstaje historia firmy staż, doświadczenie, zadowoleni mniej lub bardziej klienci. W oparciu o to następni dokonują wyboru. Tego również życzę Ponarowi nie jako użytkownik ich kotła ale osoba, której zależy na rozwoju Polskich firm. Potwierdzam jednak, iż z mojego punktu widzenia jest to dobra i wygodna konstrukcja w obsłudze i użytkowaniu, która po usunięciu "chorób wieku dziecięcego" - mam nadzieje już wszystkich jest naprawdę warta polecenia. Piszę to z pełną odpowiedzialnością jako osoba, która w przypadku wystąpienia kolejnych usterek na pewno się odezwie i publicznie przyzna do błędu jeśli uzna, że takowy popełniła w decydując się na zakup takiego nie innego modelu. Tyle w tym temacie by nie zrobiło się za słodko.

Nela_32
02-02-2011, 12:33
Witam wszystkich,
czytam to forum od dawna ale teraz postanowiłem napisać.
Jestem użytkownikiem kotła na ekogroszek od 3,5 roku ale nie żadnego ze znanych producentów tylko tzw. samoróbka. Jest to kocioł miałowy typu GENERATOR GR od Grobelnego. Kocioł w chwili obecnej będzie pracował 10 sezon z czego 3 sezony na podajniku. Wycięte zostały ruszta wodne i wstawiony podajnik. Pracuje sobie to bez problemu i ogrzewa 170m2 powierzchni plus 140l zasobnik CWU. W czasie tej eksploatacji nie zerwała mi się ani razu zawleczka. Jedyny incydent związany z eksplatacją wydażył się po pierwszym sezonie a mianowicie musiałem wymienić ślimak, gdyż jego uzwojenie uległo korozji. Było to z mojej winy bo sypałem mokry groszek. Tak poza nawiasem, uczulam aby po sezonie intensywnego grzania zobaczyć jaki jest stan ślimaka.

Wracając mianowicie do kotła Sztoker, o którym jest nagle takie zainteresowanie, widziałem go w grudniu u kolegi gdzie ma taki zamontowany w domu w Dzierżonowie. Kocioł w miarę ładny. Ogrzewa nim pow. 150m2 przez bufor 500l. Do tego ma zamontowany 200l zasobnik. Jak z nim rozmawiałem o spalaniu to mówił, że gdy temp. na dworze była rzędu 0'C to zasobnik wystarczał mu na ok.10-12dni. Gość ten lubi eksperymentować z opałami a mianowicie miesza groszek z peletami to bądź ze zborzem. Obiecał mi podesłać zdjęcia to je wkleję.

To tyle co chciałem powiedzieć odnośnie ww. kotła. Jak mi podeśle zdjęcia to je napewno opublikuję.

Pozdrawiam

zawijan
02-02-2011, 13:30
Coś Wam pokażę.
To są wyniki długotrwałej pracy kotła OGNIWO EKO PLUS 25kW na małych mocach
od 31.01.2011 godz.12:00 do 02.02.2011 godz. 6:00
(palnik BURNER-S, dmuchawa DM32SF, sterownik bruli.pl).
I-sza część wykresu (wyniki średnie):
moc 4,4kW
temp. spalin 116st.C
tlen 15,2%
tlenek węgla 0,11%
II-ga część wykresu (wyniki średnie):
moc 1,8kW
temp. spalin 92st.C
tlen 14,8%
tlenek węgla 0,07%

Jak widać, na ręcznym ustawieniu sterownika można osiągnąć nawet takie wyniki. Czy eCoal.pl może takie osiągać? Raczej nie (przynajmniej na razie). Czy te różne PIDy i inne cuda niewidy mogą takie osiągać? Raczej nie (chyba, że w opcji nastaw ręcznych). Ale to wcale nie znaczy, że jak wyniki będą trochę gorsze to będzie źle.
Czy inne kotły i palniki mogą osiągać takie wyniki? Niech pokażą.

zyby
02-02-2011, 14:07
Witam
Czekam na zdjęci od nela_39 Sztokera z Dzierżoniowa bo ja też chciałem bawić się w mieszanie paliwa np; owsa ale ze względu na niską kaloryczność i problem ze składowaniem zrezygnowałem bałem się że myszy się sprowadzą.
Widziałem u kolegi popiół po takiej mieszance było wszystko idealnie dopalone,popiół jak z papierosa.

Andrzej_M_
02-02-2011, 15:03
Witam


Coś Wam pokażę.
To są wyniki długotrwałej pracy kotła OGNIWO EKO PLUS 25kW na małych mocach
.

Zawijan gdybyś jeszcze podał jaka była sprawność kotła przy tych małych mocach to by było CIEKAWIEJ.

Pozdrawiam
Andrzej

zyby
02-02-2011, 15:33
Witam.
Panowie te wyniki to sobie podarujcie klienta to tak interesuje, jak ubiegłoroczny śnieg!!!!!!!!!!!!!!!
wiemy jaka jest sytuacja ekonomiczna i wiemy jak nas w koni robią z paliwem bynajmniej u nas w Brodnicy.
piszcie o poradach i problemach wynikających z eksploatacji np;

jakie jest czyszczenie wymiennika?
jakie jest zużycie paliwa ?
jaka jest temperatura spalin ?
ile ciepła idzie w kosmos?
jak często wymieniacie zawleczki?
ile godzin spędzacie w kotłowni nad nastawami automatyki?
jak często kocioł gaśnie i jak trudno się rozpala retortę?
jak często gniją ślimaki i dlaczego?

Pamiętajcie że klient nie jest automatykiem ani chemikiem,klient po to kupuje kociołek żeby miał ciepło w mieszkaniu,ciepłą wodę w bojlerze.
i jak najmniej kłopotów z eksploatacją kociołka, i żeby nie siedział tak jak ja kiedyś w kotłowni,i kręciłem dawkami i dmuchawką.

darase
02-02-2011, 15:48
Zyby jak klienta to nie interesuje to proste lekarstwo niech nie czyta, niech poszuka po znajomych jakie mają kotły, zweryfikuje na żywo lub niech kupuje w ciemno. Zaraz się dowiemy że sztokier nic nie pali a jeszcze nawet produkuje paliwo. Mega hit, chyba zmienię piec, wie ktoś ile kosztuje przegląd roczny żeby mieć łaskawie gwarancję na 5 lat?

jack18
02-02-2011, 15:56
Witam.
Panowie te wyniki to sobie podarujcie klienta to tak interesuje, jak ubiegłoroczny śnieg!!!!!!!!!!!!!!!
.

No tu akurat bym tak nie upraszczał sprawy. Sa pewnie tacy na forum dla których jest to ważne . Ja np wole mieć swój wybór poparty jednak badaniami a nie tylko opiniami choć te uważam za bardzo ważne.

jack18
02-02-2011, 16:20
Jack nawet super hyper sztoker produkuje spieki, jak widać dużo zależy od opału, widzisz Jack, pan Jarecki sprytnie pokazuje Twoje zdjęcia żeby pokazać słabość ogniwa, a prawda jest taka że Ogniwo z eCoal to mocny zawodnik i mimo spieków jest automatem i daje radę z różnymi opałami od żyta po ekogroszek :)

Nie sadze żeby zamysłem Jareckiego było to co mówisz. Wysłałem Jareckiemu fotki to ten problem mnie bardzo irytował a wiem ze chłopak ma doświadczenie w takich sprawach i liczyłem na jego pomoc. Takowa zresztą otrzymałem, a wcale tego robić nie musiał. Nie zauważyłem żeby w jakiś szczególny sposób chciał umniejszyć wartości Ogniwa bo przy tym zawsze dodawał ze w ekoenergi (która sami montują) tez występuje ten problem spiekow. Z Ogniwa jako kotla jestem zadowolony ale 2 poprawki które zrobiłem sam mógłby zrobić producent. No niestety obie te poprawki wychodzą przy kiepskim opale stad moje zapytanie do Zawijana czy nie można badać kotłów na gorszej jakości paliwie….

ak1973
02-02-2011, 16:24
Zyby jak klienta to nie interesuje to proste lekarstwo niech nie czyta, niech poszuka po znajomych jakie mają kotły, zweryfikuje na żywo lub niech kupuje w ciemno. Zaraz się dowiemy że sztokier nic nie pali a jeszcze nawet produkuje paliwo. Mega hit, chyba zmienię piec, wie ktoś ile kosztuje przegląd roczny żeby mieć łaskawie gwarancję na 5 lat?

skąd te złośliwości w twoich postach???
nikt Ci nie przedłuża "łaskawie" gwarancji po prostu możesz wykonać przegląda lub nie, Twój wybór, u innych producentów kotłów masz konieczność instalowania zaworu mieszającego żeby w ogóle mieć gwarancje... tez "łaskawie"????

z tego co pamiętam to koszt przeglądu wynosi 100 PLN netto

jorgo
02-02-2011, 17:53
Coś Wam pokażę.
To są wyniki długotrwałej pracy kotła OGNIWO EKO PLUS 25kW na małych mocach
od 31.01.2011 godz.12:00 do 02.02.2011 godz. 6:00
(palnik BURNER-S, dmuchawa DM32SF, sterownik bruli.pl).
I-sza część wykresu (wyniki średnie):
moc 4,4kW
temp. spalin 116st.C
tlen 15,2%
tlenek węgla 0,11%
II-ga część wykresu (wyniki średnie):
moc 1,8kW
temp. spalin 92st.C
tlen 14,8%
tlenek węgla 0,07%

Jak widać, na ręcznym ustawieniu sterownika można osiągnąć nawet takie wyniki. Czy eCoal.pl może takie osiągać? Raczej nie (przynajmniej na razie). Czy te różne PIDy i inne cuda niewidy mogą takie osiągać? Raczej nie (chyba, że w opcji nastaw ręcznych). Ale to wcale nie znaczy, że jak wyniki będą trochę gorsze to będzie źle.
Czy inne kotły i palniki mogą osiągać takie wyniki? Niech pokażą.

Zawijan....bardzo mi się podoba ta fotka ( w zasadzie to wszystkie) z palnikami.....płomyczek malutki........1,8 kW toż to jak niektóre żelazka do prasowania.
Niestety wykres słabo widoczny, bo nie powiększa się po kliknięciu, myślę że jakby w rozdzielczości 800 na 600 pikseli to byłoby lepiej.
Popiołek też fajny, z tym że popiół - po przeczytaniu postów od użytkowników - wychodzi na to że nie jest wyznacznikiem jakości kotła, tylko po prostu oszukanego groszku. Jest popyt na to paliwo, to mieszają szajs i sprzedają pod nazwą ekogroszek .
Tak się zawijan zastanawiam,.....czy gdyby użytkownik zakupił ekogroszek na fakturę na której będzie napisane: jaki rodzaj węgla, jego kaloryczność itp, i okazuje sie że się nie spala albo bardzo żużluje. Wkurzony zanosi węgiel do Waszego Instytutu i robicie badania i w badaniach okazuje się, że jest to całkowicie inny węgiel....po prostu jakiś szajs........to dla mnie wtedy jest to normalne oszustwo.
Mam do Ciebie wobec powyższego pytanie: czy badacie węgiel pod kątem jego jakości czy też klasyfikacji. gatunku...? czy jesteście w stanie wskazać jego kaloryczność i gatunek? czy w ogóle wykonujecie lub też kiedykolwiek wykonywaliście takie badania? i wreszcie jaki to jest. ewentualnie koszt?
A jeszcze mam pytanie co do Eko Plus 16 kW....to on tylko ze sterownikiem Bruli będzie? co to za sterownik?

minertu
02-02-2011, 18:46
Bruli to sterownik dla tych co chcą sami sobie sterować piecem wszystkie ustawienia robisz sobie sam,eCoal to automat ,producent sterownika ten sam.
Firma elektro system za eCoala ponosi odpowiedzialność gdyby cos sie stało z powodu sterownika z piecem,natomiast przy bruli odpowiedzialność spada na jego użytkownika .
Wybór sterownika jest indywidualny eCoal lub bruli.
http://bruli.pl/?a=dzialanie
http://ecoal.pl/?pd=dzialanie

zawijan
02-02-2011, 19:10
Zawijan....bardzo mi się podoba ta fotka ( w zasadzie to wszystkie) z palnikami.....płomyczek malutki........1,8 kW toż to jak niektóre żelazka do prasowania.
Niestety wykres słabo widoczny, bo nie powiększa się po kliknięciu, myślę że jakby w rozdzielczości 800 na 600 pikseli to byłoby lepiej.

To świeże wyniki, jeszcze gorące. Niebawem na naszym blogu opublikujemy kompletne badania eksploatacyjne kotła OGNIWO EKO PLUS 25kW. Tam wykresy i fotki będą na całą stronę. Tu nie za bardzo rozumiem te wytyczne do publikacji zdjęć max. 640x280. Takie na szybko zrobiłem i posłałem. Nie jestem taki biegły w internecie.

zawijan
02-02-2011, 19:51
Mam do Ciebie wobec powyższego pytanie: czy badacie węgiel pod kątem jego jakości czy też klasyfikacji. gatunku...? czy jesteście w stanie wskazać jego kaloryczność i gatunek? czy w ogóle wykonujecie lub też kiedykolwiek wykonywaliście takie badania? i wreszcie jaki to jest. ewentualnie koszt?

Wykonujemy corocznie kilka tysięcy takich badań dla różnych producentów i dużych użytkowników węgla. Możemy określić wszystko co potrzeba - wartość opałową, uziarnienie, spiekalność, topliwość popiołu, zawartości wody i popiołu... i jeszcze wiele innych, z punktu widzenia spalania już nieistotnych. Niestety - takie badanie własności energetycznych kosztuje kilkaset złotych. Poza tym - jeśli kupiłeś węgiel luzem, to nie masz żadnych szans udowodnić sprzedawcy, że to jego węgiel dałeś do badań. Jeśli kupiłeś węgiel workowany - to pewne szanse masz.

zawijan
02-02-2011, 19:56
A jeszcze mam pytanie co do Eko Plus 16 kW....to on tylko ze sterownikiem Bruli będzie? co to za sterownik?

Najprościej mówiąc - bruli to jest taki eCoal bez algorytmu spalania. Nie ma algorytmu, więc wszystkie nastawy (podawanie, przerwę i nadmuch) ustawiasz ręcznie. Reszta jest taka sama jak w eCoalu, łącznie z modułem internetowym. Bruli jest dla tych, którzy chcą się bawić nastawami. EKO PLUSy będą najprawdopodobniej sprzedawane w opcjach z eCoalem lub brulim.

jack18
02-02-2011, 20:31
Najprościej mówiąc - bruli to jest taki eCoal bez algorytmu spalania. Nie ma algorytmu, więc wszystkie nastawy (podawanie, przerwę i nadmuch) ustawiasz ręcznie. Reszta jest taka sama jak w eCoalu, łącznie z modułem internetowym. Bruli jest dla tych, którzy chcą się bawić nastawami. EKO PLUSy będą najprawdopodobniej sprzedawane w opcjach z eCoalem lub brulim.

Zawijan a takie pytanie czysto teoretyczne- co myslisz o polaczeniu tych obu sterownikow w jeden i czy jest to mozliwe? Np bruli w opcjach zaawansowanych eCoala...

zawijan
02-02-2011, 20:43
Zawijan a takie pytanie czysto teoretyczne- co myslisz o polaczeniu tych obu sterownikow w jeden i czy jest to mozliwe? Np bruli w opcjach zaawansowanych eCoala...

Teoretycznie jest to możliwe - praktycznie nie jest.
Tak jak napisał kilka postów wcześniej minertu - producent eCoala bierze na siebie odpowiedzialność za prawidłowość procesu spalania realizowanego przez ten sterownik, bo klient nie ma możliwości ingerencji własnej. Gdyby klient miał możliwość ingerencji - producent byłby zwolniony z odpowiedzialności.

jack18
02-02-2011, 21:05
Teoretycznie jest to możliwe - praktycznie nie jest.
Tak jak napisał kilka postów wcześniej minertu - producent eCoala bierze na siebie odpowiedzialność za prawidłowość procesu spalania realizowanego przez ten sterownik, bo klient nie ma możliwości ingerencji własnej. Gdyby klient miał możliwość ingerencji - producent byłby zwolniony z odpowiedzialności.

Zgadza sie ale zwolniony z odpowiedzialnosci tylko w tym sterowniku z bruli... Myslalem o trzech roznych sterownikach...

zawijan
02-02-2011, 21:09
Zgadza sie ale zwolniony z odpowiedzialnosci tylko w tym sterowniku z bruli... Myslalem o trzech roznych sterownikach...

Nie zrozumiałem.

jack18
02-02-2011, 21:15
Nie zrozumiałem.
Gdyby np zrobić trzeci połączony z bruli i za ten nie było by takiej odpowiedzialności producenta. Była by to jakąś opcja dla tych którzy lubią grzebać i eksperymentować. Cos na kształt tatarka np.

zawijan
02-02-2011, 21:17
Gdyby np zrobić trzeci połączony z bruli i za ten nie było by takiej odpowiedzialności producenta. Była by to jakąś opcja dla tych którzy lubią grzebać i eksperymentować. Cos na kształt tatarka np.

Hmm. Spróbuj porozmawiać o tym z Elektro-Systemem. Może?

Nela_32
02-02-2011, 21:18
Teoretycznie jest to możliwe - praktycznie nie jest.
Tak jak napisał kilka postów wcześniej minertu - producent eCoala bierze na siebie odpowiedzialność za prawidłowość procesu spalania realizowanego przez ten sterownik, bo klient nie ma możliwości ingerencji własnej. Gdyby klient miał możliwość ingerencji - producent byłby zwolniony z odpowiedzialności.

Czyli jeśli dobrze rozumiem,
jeśli zakupię węgiel o wysokiej wartości energetycznej, a sterownik wraz z palinikem BRUCER który stanowi integralną część,
nie spali tego węgla lecz zamieni w części tylko zwęglone i przyjmijmy, że będzie tego np. 200kg, to producent sterownika zwróci mi za nie spalony węgiel?
Bardzo śmiałe posunięcie.

Nela_32
02-02-2011, 21:19
Nie dodałem, prosze podaj na czym polega ta odpowiedzialność.

zawijan
02-02-2011, 21:22
Nie dodałem, prosze podaj na czym polega ta odpowiedzialność.

Pytaj proszę w Elektro-Systemie.

minertu
02-02-2011, 21:28
Ja myślę,że praktycznie taka możliwość jest.Sterownik zapisuje całą historię ustawień czy to w automacie czy w pracy ręcznej.
Przypuśćmy ,że pojade na ustawieniach ręcznych bo taka możliwośc jest wtedy jest to ustawienie w pewnym sensie podobne do bruli.Przy obecnych zabezpieczeniach gdyby doszło do jakichkolwiek przekroczeń nastaw to piec i tak sie wyłaczy.Czy to w bruli czy w eCoalu .Wiem tez ,że jest mozliwość przeprogramowania eCoala w bruli ale tylko jednorazowo (nie ma powrotu do eCoala) tak twierdzi konsultant z elektrosystem ,ja uwazam ,ze mozna w obie strony,ale nie bede sie z nimi sprzeczał.

jack18
02-02-2011, 21:34
Ja myślę,że praktycznie taka możliwość jest.Sterownik zapisuje całą historię ustawień czy to w automacie czy w pracy ręcznej.
Przypuśćmy ,że pojade na ustawieniach ręcznych bo taka możliwośc jest wtedy jest to ustawienie w pewnym sensie podobne do bruli.Przy obecnych zabezpieczeniach gdyby doszło do jakichkolwiek przekroczeń nastaw to piec i tak sie wyłaczy.Czy to w bruli czy w eCoalu .Wiem tez ,że jest mozliwość przeprogramowania eCoala w bruli ale tylko jednorazowo (nie ma powrotu do eCoala) tak twierdzi konsultant z elektrosystem ,ja uwazam ,ze mozna w obie strony,ale nie bede sie z nimi sprzeczał.

Technicznie to na pewno wykonalne ale producent sie pewnie boi ze mógłbyś namieszać i cos zepsuć a później wgrać eCoala za co on by odpowiedzialność poniósł. Tak mi się wydaje…

minertu
02-02-2011, 21:41
Czyli jeśli dobrze rozumiem,
jeśli zakupię węgiel o wysokiej wartości energetycznej, a sterownik wraz z palinikem BRUCER który stanowi integralną część,
nie spali tego węgla lecz zamieni w części tylko zwęglone i przyjmijmy, że będzie tego np. 200kg, to producent sterownika zwróci mi za nie spalony węgiel?
Bardzo śmiałe posunięcie.

Ponosi odpowiedzialność za prace sterownika a nie za węgiel i jak go spali.

minertu
02-02-2011, 21:43
Technicznie to na pewno wykonalne ale producent sie pewnie boi ze mógłbyś namieszać i cos zepsuć a później wgrać eCoala za co on by odpowiedzialność poniósł. Tak mi się wydaje…

Jest tak jak piszesz ,ale i tak oba sterowniki maja zabezpieczenie nie przekroczenia danych parametrów a po ich przekroczeniu kocioł i tak wygasnie.

Jeżeli to nie problem odpisz mi na priv.

Nela_32
02-02-2011, 21:45
Ponosi odpowiedzialność za prace sterownika a nie za węgiel i jak go spali.

No dobrze,
ale to sterownik jest odpowiedzialny za odpowiedni proces palenia.

Czyli praca sterownika ogranicza się do załączania podajnika, dmuchawy, etc.? Jeśli nie załączy podajnika bo się uszkodzi jakiś element to wtedy jest odpowiedzialny?

minertu
02-02-2011, 22:07
No dobrze,
ale to sterownik jest odpowiedzialny za odpowiedni proces palenia.

Czyli praca sterownika ogranicza się do załączania podajnika, dmuchawy, etc.? Jeśli nie załączy podajnika bo się uszkodzi jakiś element to wtedy jest odpowiedzialny?

eCoal pracuje na algorytmie i jeżeli coś padnie z winy sterownika to tak,ale ni chodzi tutaj o np zerwanie zawleczki bo to nie jego wina tylko o przegrzanie pieca i zagotowanie wody natomiast bruli działa na nastawach ręcznych i wg "przysłowia jak sobie pościelisz tak się wyśpisz".W obu przypadkach jest to teoretycznie nie możliwe bo sa górne granice nastaw w sterowniku i po ich przekroczeniu piec powinien sie wyłaczyc cokolwiek by to nie było.

Nela_32
02-02-2011, 22:15
Dzięki za czytelną odpowiedź.

jorgo
03-02-2011, 10:13
zawijan...a ja mam pytanie odnośnie kotłów firmy GREŃ z Pszczyny. Jak mógłbyś się wypowiedzieć w tym temacie, bo z tego co widzę na ich stronie, to były badane w Waszym Instytucie
http://www.gren-pszczyna.com.pl/pl/eko/certyfikaty/
warto się nimi interesować bliżej? czy nie - mają sterownik Fuzzy Logic ...http://www.gren-pszczyna.com.pl/pl/eko/regulator_fuzzy_logic_700r/
a także palnik Brucera......tej informacji nie ma na ich stronie, ale dzwoniłem do producenta i potwierdził, tylko chodzi o kotły II generacji.

jack18
03-02-2011, 12:32
zawijan...a ja mam pytanie odnośnie kotłów firmy GREŃ z Pszczyny. Jak mógłbyś się wypowiedzieć w tym temacie, bo z tego co widzę na ich stronie, to były badane w Waszym Instytucie
http://www.gren-pszczyna.com.pl/pl/eko/certyfikaty/
warto się nimi interesować bliżej? czy nie - mają sterownik Fuzzy Logic ...http://www.gren-pszczyna.com.pl/pl/eko/regulator_fuzzy_logic_700r/
a także palnik Brucera......tej informacji nie ma na ich stronie, ale dzwoniłem do producenta i potwierdził, tylko chodzi o kotły II generacji.

Ciekawy kociolek. A jak z cena np 18ki?

jorgo
03-02-2011, 12:43
Ciekawy kociolek. A jak z cena np 18ki?

Firma proponuje mi kocioł 20kW z brucerem i tym sterownikiem Fuzzy Logic za 8600 złotych -w tym koszty instalacji - wymagają do gwarancji zamontowania zaworu 4 drożnego. To takie ustalenia z rozmowie telefonicznej, myślę że jeszcze by coś urwał z ceny.

Z tego co się jeszcze dowiedziałem, to Greń produkuje te kotły dla Hefa oraz Buderusa, są to te same konstrukcje, tylko nazwa inna .

jack18
03-02-2011, 12:48
Firma proponuje mi kocioł 20kW z brucerem i tym sterownikiem Fuzzy Logic za 8600 złotych -w tym koszty instalacji - wymagają do gwarancji zamontowania zaworu 4 drożnego. To takie ustalenia z rozmowie telefonicznej, myślę że jeszcze by coś urwał z ceny.

zawor sie przydaje czy tak czy siak i koszt to tez nie jakis kosmos. Cena kotla nawet w miare ster tez fajny , zasobnik z nierdzewki - moze byc ciekawy ten kociolek. Poczekamy co na to Zawijan?

jack18
03-02-2011, 12:51
Dopytaj jeszcze o sterownik bo wiem ze wyszedl juz 800R oczywiscie jak bys sie chcial zdecydowac...

jorgo
03-02-2011, 12:57
Ciekaw jestem zdania innych Forumowiczów...kociołek w wersji 20kW ma tylko 31 litrów pojemności wodnej......nie za mało?
http://www.gren-pszczyna.com.pl/pl/eko/parametry_techniczno_eksploatacyjne/

jack18
03-02-2011, 13:07
Troche malo. Ale zapytaj Zawijana w końcu go badali wiec chyba ta moc osiogal. Ważna tez powierzchnia grzewcza. To ma wieksze niz ogniwo 15kw np.

zawijan
03-02-2011, 14:28
zawijan...a ja mam pytanie odnośnie kotłów firmy GREŃ z Pszczyny. Jak mógłbyś się wypowiedzieć w tym temacie, bo z tego co widzę na ich stronie, to były badane w Waszym Instytucie

Były badane, ale wykonano tylko badania atestacyjne - nie eksploatacyjne. Czym się różnią badania atestacyjne od eksploatacyjnych, można zobaczyć tu:
http://zawijan.wordpress.com/6-badania-kotlow-2/
http://zawijan.wordpress.com/2-wybor-kotla/badania-atestacyjne/
http://zawijan.wordpress.com/6-badania-kotlow-2/aparatura-badawcza/

Zgodnie z przyjętymi zasadami - nie oceniamy kotłów, które nie przeszły u nas badań eksploatacyjnych. Badania atestacyjne - to za mało, aby należycie ocenić kocioł.
Możemy jedynie stwierdzić (na bazie badań atestacyjnych), że swoją moc nominalną te kotły osiągają.

jorgo
03-02-2011, 14:59
zawijan...a co powiesz o tych 31 litrach pojemności wodnej?
:-)

Jarecki79
03-02-2011, 16:03
Trochę zajęty byłem, widzę,że Zawijan dalej pianę bije.

Nie da sobie powiedzieć,że palnik żeliwny na małej mocy źle pracuje, bo jest ZA DUŻY, kupcie sobie Ewmara, odpalcie to zobaczycie o ile niżej można zejść.
Nie ma się co zresztą podniecać. Będzie więcej użytkowników Brucer-a, gdzie palniki trafią do bardzo dobrze izolowanych domów i sprawa sama nabierze rozgłosu, ciekawe co wówczas będzie Zawijan mówił.

Byłem wczoraj w laboratorium w Łodzi, widziałem Pluma na kotle SAS, chłopaki z pluma walczą kolejny dzień, bo kiszka wychodzi, producent palnika też już tam był...
To nie takie hop zrobić dobre sterowanie.

ps. U kolegi z forum o nicku Hiro wgrałem też wczoraj soft z nowym rozwiązaniem, aby zwiększyć ciśnienia w komorze spalania Brucera/Ekoenergi.
Jestem ciekaw jak to śmiga po jednej dobie.

Prośba do kol. ElFi oraz Nrzpers, aby w swoje PUMY wgrali nowy pomysł i powiedzieli jak to wygląda dla miału węglowego.
Szczególnie Nezpers, bo ma bardzo dobrze docieplony domek i to będzie świetny weryfikator nowego pomysłu.

Jarecki79
03-02-2011, 16:13
ps. przeciez juz kilka razy pisałem,że do siebie raczej wstawię tłoka, do końca roku chcemy zbadać jeszcze 2usprawnienia i być może wykonamy ponowne badania pod koniec roku lub na początku następnego.

czp01
03-02-2011, 17:19
W moim Kielarze tez oryginalnie jest tylko 35 litrów pojemności wody przy 35 kw.

tom ash
03-02-2011, 18:01
palnik żeliwny na małej mocy źle pracuje, bo jest ZA DUŻY, kupcie sobie Ewmara, odpalcie to zobaczycie o ile niżej można zejść.
Nie ma się co zresztą podniecać. Będzie więcej użytkowników Brucer-a, gdzie palniki trafią do bardzo dobrze izolowanych domów i sprawa sama nabierze rozgłosu

Jaka jest więc alternatywa dla posiadaczy b.dobrze zaizolowanych domów z rekuperacją itp? Dać sobie spokój z kotłem na paliwa stałe z podajnikiem?

Jarecki79
03-02-2011, 18:11
Jaka jest więc alternatywa dla posiadaczy b.dobrze zaizolowanych domów z rekuperacją itp? Dać sobie spokój z kotłem na paliwa stałe z podajnikiem?

Skąd, dobrać model z mniejszym palnikiem....

Przeprowadzaliśmy dłuższe testy z innym producentem palnika dla kotła o małej mocy.
Po sugestiach laboratorium została powiększona jak to określali tzw retencja żaru.
Wkleję fotkę poprawki malutkiego paleniska. Szykowana jest jeszcze mała poprawka na odlewnię.
To jest idealny palnik dla kotłów o mocy 8-12kW

Średnica zewnętrzna tego palniczka to tylko 21cm a środek trochę mniejszy jak denko szklanki.

Palnik uzyskuje moce 15-17kW w zależności od paliwa, ma idealny zapas mocy w stosunku do kotła dla przedziału mocy znamionowej 8-12kW, sugerowana dmuchawa małej mocy WPa07, próbowane sterowania z tym palnikiem Expert, Titanic, RT09pid v.5.15

Jarecki79
03-02-2011, 18:15
Mniejsze żeliwne palniki to Ekoenergia mała oraz model wcześniej wykonany pod szyldem Ewmara o nazwie EWM-1 - one i tak są już spore dla kotła 12kW....

jorgo
03-02-2011, 18:41
Skąd, dobrać model z mniejszym palnikiem....

Przeprowadzaliśmy dłuższe testy z innym producentem palnika dla kotła o małej mocy.
Po sugestiach laboratorium została powiększona jak to określali tzw retencja żaru.
Wkleję fotkę poprawki malutkiego paleniska. Szykowana jest jeszcze mała poprawka na odlewnię.
To jest idealny palnik dla kotłów o mocy 8-12kW

Średnica zewnętrzna tego palniczka to tylko 21cm a środek trochę mniejszy jak denko szklanki.

Palnik uzyskuje moce 15-17kW w zależności od paliwa, ma idealny zapas mocy w stosunku do kotła dla przedziału mocy znamionowej 8-12kW, sugerowana dmuchawa małej mocy WPa07, próbowane sterowania z tym palnikiem Expert, Titanic, RT09pid v.5.15

A mam do Ciebie Jarecki79 taka prośbę......jakbyś tak mógł podać takie swoje typy kotłów dobierając właśnie moc palników w zależności od zapotrzebowania na moc, uwzględniając przy tym fakt, że kotły muszą działać zimą ale również latem tylko do c.w.u. Bo wskazujesz na ten palnik, ale tak jak dla mnie - zwykłego śmiertelnika - to nic nie mówi.
Natomiast gdy podasz nazwy kotłów, to każdy sobie poszuka i poczyta w internecie. A i chyba dobrze by było gdyby też wskazać jakie dane modele mają sterowniki. Jakby takie zestawienie zrobił zawijan...to dla mnie - potencjalnego użytkownika kotła, ale także i wielu innych ludzi na tym Forum byłoby zajeb........
Zdaję sobie sprawę, że jesteście ograniczeni obowiązkami itp........ale dla Was fachowców to betka.

Dodam i powiem zupełnie szczerze i bez jakiegokolwiek zażenowania czy poczucia wstydu, że ciężko jest mi wybrać świadomie - zaznaczam świadomie nie posiadając specjalistycznej wiedzy - odpowiedni produkt, w tym przypadku kocioł, po którym spodziewam się bezproblemowej eksploatacji, długiej w czasie, zabezpieczonej dobrym serwisem w razie nie daj bosze awarii, dobrego i relatywnie małego zużycia paliwa oraz ceny odzwierciedlającej jakość.
Z góry dzięki :-)
Proponuje pod uwagę wziąć zakresy mocy: 10-12 kW, 12-15 kW, 15 - 20 kW, 20-25 kW..........

Jarecki79
03-02-2011, 18:58
8-12kW ten palnik, który widzisz wyżej.
Stosowany jest m.in. w Galmecie (ale jeszcze bez tej poprawki, którą badaliśmy) oprócz naszej firmy.... czy jeszcze inne mają go w ofercie- pojęcia nie mam.
Tam pracuje z Expertem (galmet), my testy tez zaczęliśmy z Expertem, to ze względu na obsługę tej malutkiej dmuchawy WPa07
ps tutaj małe wersje tych żeliwnych palników też mogą pracować w zależności od typu izolacji budynku i jego wielkości, duże tj. brucer czy duża ekoenergia zdecydowanie NIE.

15-20kW tu już można myśleć o brucerze czy ekoenergii. Może być palnik klasyczny czy obrotowy. Zależy na jaki dom i jak docieplony. Zależy jakie kto ma preferencje względem palnika.
Jest mała ekoenergia... może też być większa nieco zmodyfikowana.

25-40kW tutaj brucer czy ekoenergia sa doskonałym wyborem.

Czekam jeszcze na wyniki badań nowego palnika. Pierwsza jego generacja miała obiecujące wyniki, na dniach do labo ma trafić drugi model, jak wyniki będą idealne, będziemy myśleć czy wejść w temat. Czekam w tym temacie na odzew dyrektora instytutu w Łodzi. Nie chcę jeszcze zdradzać szczegółów, zbyt wcześnie na to.

To oczywiście z retort, bo jest jeszcze ciekawy model Sztoker czy też konstrukcje tłokowe.

Wszystkie produkty mają zalety i wady, nie ma takiego, który ma tylko zalety.

jorgo
03-02-2011, 19:19
Jarecki79...........a co powiesz o tym produkcie.....bo nie wiem jaką ma nazwę......http://www.e-instalacje.pl/a/3845,kociol-na-paliwa-stale

jorgo
03-02-2011, 19:35
Były badane, ale wykonano tylko badania atestacyjne - nie eksploatacyjne.

Zgodnie z przyjętymi zasadami - nie oceniamy kotłów, które nie przeszły u nas badań eksploatacyjnych. Badania atestacyjne - to za mało, aby należycie ocenić kocioł.
Możemy jedynie stwierdzić (na bazie badań atestacyjnych), że swoją moc nominalną te kotły osiągają.

Jeśli możesz , to które - oprócz Ogniwa - kotły przeszły u Was badanie eksploatacyjne ? :-)

Jarecki79
03-02-2011, 19:58
Jarecki79...........a co powiesz o tym produkcie.....bo nie wiem jaką ma nazwę......http://www.e-instalacje.pl/a/3845,kociol-na-paliwa-stale

To Retklaster Premium 25kW
Produkt Pleszewskiego Klastra Kotlarskiego, pracuje tylko na ciągu wymuszonym (2wentylatory, jeden do palnika, drugi wyciągowy spalin)
Na zdjęciu widzisz pełną wersję:
od lewej zasobnik CWU, moduł filtra spalin, wymiennik a w zasadzie komora paleniska z płytami ceramicznymi, kosz z palnikiem z powietrzem wtórnym (podgrzewanym w module filtra spalin)

Mamy jako członek klastra kotlarskiego prawa do produkcji tego kotła oraz dokumentację do niego. Jest jednak zbyt drogi, jego cena netto ze względu na skomplikowanie technologiczne a także z tytułu praw intelektualnych oscyluje koło 20tys. zł.

Zobaczymy jednak, czy nie będzie produkowany jak zmienią się normy odnośnie emisji.
Badany był przez 2niezależne ośrodki tj. Urząd Dozoru Technicznego i chyba politechnikę śląską (nie pamiętam dokładnie)

Zdjęcie pochodzi z Międzynarodowych Targów Poznańskich "Instalacje 2008", na których się wystawialiśmy.

Mogę Ci wysłać zastrzeżenia patentowe tego kotła, zrozumiesz dlaczego jest tak drogi.
To jest dopiero czyste spalanie.

jorgo
03-02-2011, 20:03
uuuu.....a powiedz, czy ustaliłeś, czy SZTOKER pojedzie na targi do Łodzi?

Jarecki79
03-02-2011, 20:08
Nie miałem czasu, jak wiesz byłem w laboratorium ze swoimi sprawami.
Jutro jestem w trasie, postaram się dowiedzieć.

hiro77
03-02-2011, 21:25
ps. U kolegi z forum o nicku Hiro wgrałem też wczoraj soft z nowym rozwiązaniem, aby zwiększyć ciśnienia w komorze spalania Brucera/Ekoenergi.
Jestem ciekaw jak to śmiga po jednej dobie.

Zostawiłem piec na samej podłogówce (łazienka dół i góra, kuchnia i przedpokój jakieś 60m2), z relacji teścia bo ja nie mogłem dojechać i sprawdzić samemu co się dzieje, przez dobę poszło 20 kg groszku, w popielniku czysto, piec pracował z mocą 14 % w danym momencie jak sprawdzał.

zawijan
04-02-2011, 07:36
zawijan...a co powiesz o tych 31 litrach pojemności wodnej?
:-)

Nic nie powiem.
A jakie to Twoim zdaniem ma znaczenie?

zawijan
04-02-2011, 07:41
Trochę zajęty byłem, widzę,że Zawijan dalej pianę bije.

Nie da sobie powiedzieć,że palnik żeliwny na małej mocy źle pracuje, bo jest ZA DUŻY...

Tam, skąd pochodzę, jest w powszechnym użyciu takie powiedzenie: "Ty se mów, a ja zdrów."
A moja kochana Babcia, kiedy się za bardzo wymądrzałem, mówiła mi: "Oj Jacuś, ty jesteś taki mądry, że aż głupi."

A palnik ZA DUŻY rzeczywiście na małej mocy źle pracuje - wszystko jedno, czy jest żeliwny, czy inny.

zawijan
04-02-2011, 07:43
ps. przeciez juz kilka razy pisałem,że do siebie raczej wstawię tłoka, do końca roku chcemy zbadać jeszcze 2usprawnienia i być może wykonamy ponowne badania pod koniec roku lub na początku następnego.

Ale, gdybyś miał do wyboru tylko Sztokera albo SKAM-Pa - to który byś wybrał?

zawijan
04-02-2011, 07:49
Jaka jest więc alternatywa dla posiadaczy b.dobrze zaizolowanych domów z rekuperacją itp? Dać sobie spokój z kotłem na paliwa stałe z podajnikiem?

Ja jestem zdania, że kocioł na paliwa stałe nadaje się nawet do małych dobrze izolowanych domów.
Czy w takich domach daje oszczędności finansowe takie, żeby warto było rezygnować z wyższego komfortu użytkowego, jaki dają inne rozwiązania - to całkiem inna sprawa.
Natomiast uważam, że używanie kotła na paliwa stałe do ogrzewania c.w.u. w lecie, a szczególnie kotła o wielkości zabezpieczającej ogrzanie dużego domu w zimie, jest mało logiczne.

sebsa
04-02-2011, 08:04
Jest tak jak piszesz ,ale i tak oba sterowniki maja zabezpieczenie nie przekroczenia danych parametrów a po ich przekroczeniu kocioł i tak wygasnie.

Jeżeli to nie problem odpisz mi na priv.

Połączenie możliwości Ecoala i Bruli uważam za bardzo ciekawą alternatywę i drogę o której producent powinien poważnie pomyśleć. Mówi się że w przypadku ecoala Elektro system bierze na siebie odpowiedzialność za prawidłowość procesu spalania. Nie rozmawiałem jeszcze z ludźmi z Kutna, ale wydaje mi się, że w gruncie rzeczy ogranicza się to do tego przegrzania i tym podobnych przypadków o których piszesz dalej. Z Brulim jest tak samo w zaawansowanych ustawieniach mamy przecież podobne parametry. Dodatkowo - będąc na stronie esterownik na koncie jednego z użytkowników tego właśnie sterownika zauważyłem możliwość ręcznego ustawienia max temp spalin czego w ecoalu nie ma a szkoda. Wydaje mi się, że ciekawym rozwiązaniem byłoby rozszerzenie parametrów w trybie ręcznym. Tak by użytkownik mógł swobodnie kształtować proces spalania. Do niego należałaby w pełni decyzja na co się zdecydować - pełny automat czy tryb ręczny. Ponadto w sterowniku mamy przecież kartę pamięci gdzie rejestrowany jest praktycznie każdy parametr, przejście miedzy trybami itp. Więc jeśli ktoś sknociłby przez swoja nieumiejętność, nieznajomość prawideł pracy kotła łatwo byłoby producentowi to udowodnić a co za tym idzie zdjąć z siebie odpowiedzialność w takich przypadkach. Sam poważnie się zastanawiam czy np za rok, kiedy poznam już w pełni swój piecyk, nie przesiąść się na Bruli. Ale to jak piszecie w tym momencie jest drogą tylko w jednym kierunku przynajmniej oficjalnie.

zawijan
04-02-2011, 08:07
Jeśli możesz , to które - oprócz Ogniwa - kotły przeszły u Was badanie eksploatacyjne ? :-)

Oprócz OGNIWA -tylko PONAR w niewielkim zakresie i RBR EKOUNIWERSAL w bardzo minimalnym zakresie.

zawijan
04-02-2011, 08:19
Dodatkowo - będąc na stronie esterownik na koncie jednego z użytkowników tego właśnie sterownika zauważyłem możliwość ręcznego ustawienia max temp spalin czego w ecoalu nie ma a szkoda.

Co rozumiesz pod pojęciem ręcznego ustawienia max temperatury spalin?
Mnie się wydaje (nie znam sterownika bruli), że to jest ustawienie temp. spalin, przy której użytkownik otrzymuje sygnał, że źle ustawił podawanie-przerwę-nadmuch. Czyli taki alarm sygnalizujący błędy operatora. Temperatura spalin jest parametrem wynikowym a nie zakładanym. Parametrem zakładanym jest w każdym sterowniku temperatura wody.
eCoal tak steruje spalaniem, że temperatura spalin nie przekracza optymalnego poziomu dla danej mocy zapotrzebowanej. Temperatura spalin jest dla niego sygnałem charakteryzującym jakość spalania.

SUSPENSER
04-02-2011, 08:32
Jaka jest więc alternatywa dla posiadaczy b.dobrze zaizolowanych domów z rekuperacją itp? Dać sobie spokój z kotłem na paliwa stałe z podajnikiem?

Najpierw pomyślałbym nad PC, a potem nad kotłem na ekogroszek lub inne paliwo - zajrzyj tu:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?153597-JAK-M%C4%84DRZE-I-TANIO-OGRZA%C4%86-MA%C5%81Y-DOM/page26

jorgo
04-02-2011, 08:44
Nic nie powiem.
A jakie to Twoim zdaniem ma znaczenie?

No a nie ma? to czemu Ogniwo Eko Plus 16 kW ma 93 litry wody, a Ogniwo Eko 15 kW? 48 :-)

jorgo
04-02-2011, 08:48
Ja jestem zdania, że kocioł na paliwa stałe nadaje się nawet do małych dobrze izolowanych domów.
Czy w takich domach daje oszczędności finansowe takie, żeby warto było rezygnować z wyższego komfortu użytkowego, jaki dają inne rozwiązania - to całkiem inna sprawa.
Natomiast uważam, że używanie kotła na paliwa stałe do ogrzewania c.w.u. w lecie, a szczególnie kotła o wielkości zabezpieczającej ogrzanie dużego domu w zimie, jest mało logiczne.

No masz........ale jak nie ma innej alternatywy.......energia elektryczna droga jak.......propan i olej nie mnie.........co do kolektorów i pompy ciepła to powiem że za drogi gips w stosunku do uzyskiwanych korzyści........tylko węgiel.......no chyba że pellety

SUSPENSER
04-02-2011, 08:56
Mamy jako członek klastra kotlarskiego prawa do produkcji tego kotła oraz dokumentację do niego. Jest jednak zbyt drogi, jego cena netto ze względu na skomplikowanie technologiczne a także z tytułu praw intelektualnych oscyluje koło 20tys. zł.

Zobaczymy jednak, czy nie będzie produkowany jak zmienią się normy odnośnie emisji.

Mogę Ci wysłać zastrzeżenia patentowe tego kotła, zrozumiesz dlaczego jest tak drogi.
To jest dopiero czyste spalanie.

Wolę nawet nie myśleć ile się w takim zestawie może zepsuć.

Czy trzeba spieszyć się z kupowaniem kotła, bo jak nas urzędasy z Unii uszczęśliwią na siłę pozwalając montować tylko takie kotły to już chyba wszyscy wybiorą raczej PC ?

Jako przykład podam, że ostatnio ze względu na "czystość spalin" i wymogi urzędasów UE VW skończył produkować najbardziej udany silnik diesla (na pompie wtryskowej) -są więc dostępne tylko bardziej wrażliwe na jakość paliwa i droższe jednostki.

Tymczasem USA i Chiny, czyli największe światowe gospodarki mają w poważaniu protokoły z Kioto i robią swoje.

Z tymi emisjami to są jaja - niby wymaga się cudów od urządzeń a ludzie i tak palą jakimś syfem (jadąc autem często widzę kłęby żółtego dymu z komina zasmradzającego całą okolicę).

SUSPENSER
04-02-2011, 09:02
No masz........ale jak nie ma innej alternatywy.......energia elektryczna droga jak.......propan i olej nie mnie.........co do kolektorów i pompy ciepła to powiem że za drogi gips w stosunku do uzyskiwanych korzyści........tylko węgiel.......no chyba że pellety

PC do ogrzania domu o niewielkim zużyciu energii robiona "własnymi ręcami" kosztuje około 25 tys zł - patrz forumowicz Liwko.

jorgo
04-02-2011, 09:07
No ok....ale czy PC zagwarantuje w 100 % zapotrzebowanie zimą na energię do ogrzania dużego domu i cwu ? ja mam jednak obawy, i jakoś nie mam przekonania..co prawda nie zagłębiałem się w to specjalnie......
Ponadto ja mam ogrzewanie grzejnikowe...może gdybym miał podłogówkę..........ale niestety
Także nie bez znaczenia jest akt, że jeto to bardzo droga inwestycja, a dotacji czy kredytów preferencyjnych do PC jakoś nie widzę.
Rola Państwa w ty zakresie jest żadna,....ta akcja teraz z kolektorami słonecznymi to jak się okazuje to też lekka ściema........dużo szumu a mało realnej i rzeczywistej korzyści......tylko Banki na tym zarabiają, ale na pewno nie użytkownik - wiem, bo dzwoniłem do NFOŚiGW oraz BOŚ.

sebsa
04-02-2011, 09:55
Co rozumiesz pod pojęciem ręcznego ustawienia max temperatury spalin?
Mnie się wydaje (nie znam sterownika bruli), że to jest ustawienie temp. spalin, przy której użytkownik otrzymuje sygnał, że źle ustawił podawanie-przerwę-nadmuch. Czyli taki alarm sygnalizujący błędy operatora. Temperatura spalin jest parametrem wynikowym a nie zakładanym. Parametrem zakładanym jest w każdym sterowniku temperatura wody.
eCoal tak steruje spalaniem, że temperatura spalin nie przekracza optymalnego poziomu dla danej mocy zapotrzebowanej. Temperatura spalin jest dla niego sygnałem charakteryzującym jakość spalania.

Również nie znam sterownika Bruli. Chodziło mi bardziej o to, iż temp spalin mogła by być dla sterownikia swego rodzaju sygnałem o potrzebie zmniejszenia generowanej mocy. Choć rzeczywiście są przecież momenty kiedy chwilowe zapotrzebowanie na ciepło wzrasta wzrasta, wtedy kocioł dość mocno idzie z temp by po jakimiś czasie przyhamować. To rzeczywiście mogłoby się kłócić wzajemnie przyznaję.

sebsa
04-02-2011, 10:10
PC do ogrzania domu o niewielkim zużyciu energii robiona "własnymi ręcami" kosztuje około 25 tys zł - patrz forumowicz Liwko.

Mam dom w powierzchni całkowitej ok 270 m2 2 piętra - zabudowa 9,5x9,5 m. Budowany przeszło 20 lat temu a więc starymi technikami, nieocieplony. W założeniu mają mieszkać 2 rodziny. Audyt energetyczny wykazał dość znaczne zapotrzebowanie na ciepło. Niech mnie ktoś przekona w takim przypadku o ekonomicznym sensie zamontowania PC- powodzenia życzę. Koszt montażu całej kotłowni wraz z kotłem ok 12 000 pln. Myślę o ociepleniu budynku - nie zagłębiałem się jeszcze w temat - więc nie wiem z jakimi kosztami przyjdzie mi się zmierzyć. Szacowane zużycie roczne zakładam na poziomie 6 -7 ton. Jest to pierwszy sezon grzania więc wiadomo, że zawsze w takim przypadku dochodzą straty związane z wysuszeniem ścian z wilgoci itd- później jest już lepiej przynajmniej w założeniu hehe.

darase
04-02-2011, 10:56
PC nie jest tanie, prąd kosztuje a bez niego pompy stoją, nawet taryfa nocna nie jest tania.

jorgo
04-02-2011, 10:59
Do sebsy......To powiem Ci, że i tak będziesz miał spoko, biorąc pod uwagę koszty zakupu paliwa czyli ekogrochu. Ba jak 2 rodziny to się rozbije koszt na 2....
Dokładnie jest tak jak mówisz.....wszystko pięknie i ładnie na papierze.....a potem życie weryfikuje i się okaże że .....wydasz 40-50k złotych i będziesz się musiał dogrzewać piecem na ekogroszek jak przyjdą mrozy......wiadomo, każdy chciałby nic nie robic a miec full wypas......ale jak na razie to znam tylko jedną maszynę napędzana perpetuum mobile....to łódź podwodna kapitana nemo :p
dlatego uważam trzeba dobrać dobry kocioł na ekogroszek, nie może być przewymiarowany....niech lepiej popracuje w duże mrozy na górnym pasmie mocy i zużyje trochę więcej paliwa, aby latem grzać cwu i się nie męczył.....marka nie jest najważniejsza....w przeciwieństwie do Polski ;p
To na mój głupi chłopski rozum pierwsza zasada jorga :D

sebsa
04-02-2011, 11:29
PC nie jest tanie, prąd kosztuje a bez niego pompy stoją, nawet taryfa nocna nie jest tania.

W przypadku braku prądu pompy którymi steruje kocioł CO też stoją tak więc to akurat żaden argument. Chyba, że zakupi się agregat z pełna sinusoidą ale to też niezły wydatek bądź instalacja grawitacyjna

zawijan
04-02-2011, 11:48
No a nie ma? to czemu Ogniwo Eko Plus 16 kW ma 93 litry wody, a Ogniwo Eko 15 kW? 48 :-)

Wynika to wyłącznie z konstrukcji wymiennika, który w EKO jest panelowy a w PLUSIE rurowy.
Konstruuje się wymiennik o określonej powierzchni wymiany ciepła, a potem otacza go płaszczem wodnym w zwartą całość. Ilość wody jest wynikowa. Ważna jest powierzchnia wymiany ciepła i przekroje kanałów spalinowych, decydujące o prędkości przepływu spalin.

zawijan
04-02-2011, 11:54
No ok....ale czy PC zagwarantuje w 100 % zapotrzebowanie zimą na energię do ogrzania dużego domu i cwu ?

A czy do wożenia nowożeńców do kościoła używać należy tego samego samochodu, co do wożenia materiałów na budowę?

sebsa
04-02-2011, 12:02
Jorgo. Wszelkiego rodzaju fora o ogrzewaniu śledzę mniej więcej od 3 lat. Od samego początku zdecydowany byłem na kocioł kondensacyjny, no bo sieć za oknem, czysto przyjemnie oczywiście kosztem rachunków ale przy 2 rodzinach jakoś by się to rozłożyło. Poza tym ilość postów świeżych posiadaczy kotłów z prośbą o pomoc w ustawieniach oraz konieczność spędzenia na początku przynajmniej w kotłowni większej liczby czasu celem opanowania tego wszystkiego skutecznie odpychały mnie od kotłów na paliwa stałe. O wizji wszechobecnego brudu nie wspominam nawet. Jednak tak jak napisałem dom budowany już ładnych kilkanaście lat temu więc warunki dotyczące przyłącza gazowego wydane dawno dawno temu straciły na aktualności i trzeba było zacząć od nowa. Koszty projektów nowego przyłącza wynieść miały parę tysięcy a i tak Zakład nie gwarantował, że przyłączą nas do sieci w poprzednim roku na czym bardzo nam zależało. W związku z powyższym wybór ogrzewania paść musiał na eko groch i takie tam inne. W tym okresie zaczęły pojawiać się informacje o nowych typach sterowników PID fuzzy logic oraz Ecoal. Pomyślałem nie będzie może tak źle. Z moich typów wysoko stawiałem LINGA - mam znajomego który załatwia je naprawdę w świetnej cenie, HEF-a ale ponoć po 2005 r ich jakość to już nie to co dawniej. Ponadto myślałem o tłokowym Tilgnerze- jest w Pabianicach dystrybutor oraz o SKAMP z brucerem Jareckiego ale tu problemem był brak możliwości obejrzenia kotła w okolicach Łodzi. Było jeszcze parę innych konstrukcji ale szkoda o nich pisać. Wybór znacie. A teraz wnioski brud owszem ale nie aż tak wielki, Ecoal sprawdza się nieźle i jeszcze jeden. Użytkownicy kondensatów nie maja tego typu forum bo prostu nie maja o czym pisać. A tu sami wiecie... hehhe. Zawsze można w domu i jak ja w czasie pracy dzielić się spostrzeżeniami i prosić o rady. Pozdrawiam

sebsa
04-02-2011, 12:25
PC do ogrzania domu o niewielkim zużyciu energii robiona "własnymi ręcami" kosztuje około 25 tys zł - patrz forumowicz Liwko.

jednym z argumentów forumowicza Liwko jest ekologia jego rozwiązania w porównaniu z naszymi kopciuchami. Zapraszam go do siebie będzie miał możliwość porównania i sprawdzenia w praktyce kto zanieczyszcza atmosferę. Ja z kotłem automatycznym czy moi sąsiedzi palący w starych piecach czym popadnie. Efekty widzę niemal codziennie.Uwierzcie naprawdę masakra.

Jarecki79
04-02-2011, 12:55
Ja jestem zdania, że kocioł na paliwa stałe nadaje się nawet do małych dobrze izolowanych domów.
Czy w takich domach daje oszczędności finansowe takie, żeby warto było rezygnować z wyższego komfortu użytkowego, jaki dają inne rozwiązania - to całkiem inna sprawa.
Natomiast uważam, że używanie kotła na paliwa stałe do ogrzewania c.w.u. w lecie, a szczególnie kotła o wielkości zabezpieczającej ogrzanie dużego domu w zimie, jest mało logiczne.

Tu się zgadzam, sam nie korzystam z kotła latem, bo mi sie palić nie chce.
W zależności od pogody albo solar albo grzałka w/g stref na tanim prądzie..

Jarecki79
04-02-2011, 13:11
Wolę nawet nie myśleć ile się w takim zestawie może zepsuć.

Czy trzeba spieszyć się z kupowaniem kotła, bo jak nas urzędasy z Unii uszczęśliwią na siłę pozwalając montować tylko takie kotły to już chyba wszyscy wybiorą raczej PC ?

Jako przykład podam, że ostatnio ze względu na "czystość spalin" i wymogi urzędasów UE VW skończył produkować najbardziej udany silnik diesla (na pompie wtryskowej) -są więc dostępne tylko bardziej wrażliwe na jakość paliwa i droższe jednostki.

Tymczasem USA i Chiny, czyli największe światowe gospodarki mają w poważaniu protokoły z Kioto i robią swoje.

Z tymi emisjami to są jaja - niby wymaga się cudów od urządzeń a ludzie i tak palą jakimś syfem (jadąc autem często widzę kłęby żółtego dymu z komina zasmradzającego całą okolicę).

Dojdzie do tego,że kotły z podajnikiem aby zmieścić się w normach będą podłączane przez bufory, dołączona będzie zapalarka i będą nabijać bufor przy 100%mocy, gdzie spalanie jest czyste i następnie się wygaszą. Tak gdybają w instytucie w Łodzi

Jarecki79
04-02-2011, 13:12
No ok....ale czy PC zagwarantuje w 100 % zapotrzebowanie zimą na energię do ogrzania dużego domu i cwu ? ja mam jednak obawy, i jakoś nie mam przekonania..co prawda nie zagłębiałem się w to specjalnie......
Ponadto ja mam ogrzewanie grzejnikowe...może gdybym miał podłogówkę..........ale niestety
Także nie bez znaczenia jest akt, że jeto to bardzo droga inwestycja, a dotacji czy kredytów preferencyjnych do PC jakoś nie widzę.
Rola Państwa w ty zakresie jest żadna,....ta akcja teraz z kolektorami słonecznymi to jak się okazuje to też lekka ściema........dużo szumu a mało realnej i rzeczywistej korzyści......tylko Banki na tym zarabiają, ale na pewno nie użytkownik - wiem, bo dzwoniłem do NFOŚiGW oraz BOŚ.

Zimą możesz mieć kocioł a na lato mała pompa ciepła typu powietrze-powietrze tylko do celów CWU, ewentualnie schłodzenia jednego pomieszczenia. To ok. 5tys.zł z tego, co pamiętam

jorgo
04-02-2011, 13:17
Wynika to wyłącznie z konstrukcji wymiennika, który w EKO jest panelowy a w PLUSIE rurowy.
Konstruuje się wymiennik o określonej powierzchni wymiany ciepła, a potem otacza go płaszczem wodnym w zwartą całość. Ilość wody jest wynikowa. Ważna jest powierzchnia wymiany ciepła i przekroje kanałów spalinowych, decydujące o prędkości przepływu spalin.

A nie jest tak, że mała ilość wody w instalacji c.o. to przy kotle na ekogroszek częstsze załączanie się kotła? Myślałem, że jest jakaś zależność pomiędzy pojemnością wody i powierzchnią wymiany ciepła.......tzn że są one wprost proporcjonalne.....im większa powierzchnia, tym więcej wody a tym samym większa moc ....

A znalazłem taki artykuł, co prawda odnosi się do kotła parowego.....ale myślę że poczytać warto.......
http://systemyogrzewania.pl/Wiadomo%C5%9Bci/Jakie-znaczenie-ma-pojemno%C5%9B%C4%87-wodna-w-kot%C5%82ach-parowych-19600.html

i jeszcze cytat ze strony http://www.luskar.com.pl/szczegoly.php?aukcja=&grupa_p=14&przedm=953011&pwd[14]=%2F382239%2F615250&grp=&sortuj=nazwa

"e) pojemność wodna,
Pojemność wodna jest jednym z bardzo ważnych parametrów decydujących o dynamice regulacji, elastyczności eksploatacyjnej, a także ciężarze kotła. Kocioł o małej pojemności wodnej umożliwia szybki przyrost temperatury wody przy określonym strumieniu ciepła, ma mniejsze gabaryty i małą masę, wyróżnia się małą wrażliwością na kondensację pary wodnej w spalinach, intensywniejszą wymianą ciepła wywołaną większą prędkością przepływu wody i mniejszą skłonnością do odkładania kamienia kotłowego oraz niską stratą postojową związaną z utrzymaniem kotła w stanie gotowości eksploatacyjnej. Zbyt mała pojemność wodna kotła oznacza jednak konieczność częstego włączania i wyłączania palnika przez automatykę, co prowadzi do przyśpieszonego zużycia palnika oraz zwiększenia emisji tlenków węgla i azotu..."

Tak więc nie bagatelizowałbym tej pojemności wodnej....a Ty piszesz w taki sposób, jakby to było w ogóle nieistotne....:/

Jarecki79
04-02-2011, 13:21
Wybór znacie. A teraz wnioski brud owszem ale nie aż tak wielki, Ecoal sprawdza się nieźle i jeszcze jeden. Użytkownicy kondensatów nie maja tego typu forum bo prostu nie maja o czym pisać. A tu sami wiecie... hehhe. Zawsze można w domu i jak ja w czasie pracy dzielić się spostrzeżeniami i prosić o rady. Pozdrawiam

To jest właśnie wyważona i dobra opinia.
Solidny wyrób, który może pracować lepiej. Ta opinia dotyczy także naszego wyrobu i zapewniam, że cały czas pracujemy.

Forum służy do pomocy, wymiany zdań.

Zmiana softu w PUMIE z myślą o dużej Ekoenergi spowodowała u kolegi Hiro znaczny spadek spalania (bo popiół nareszcie wypalony).
Czekam na opinie kolegi ElFi oraz NEZPERS, bo oni jadą na miałach, a dodatkowo drugi kolega ma bardzo dobrze docieplony dom. Włodek pid wrócił, jak widzę do idei clean blow, którą pamiętam z ognika pid sl.19. Na Ekoenergię/Brucera dobra rzecz przy małych mocach.

Cóż u jednej osoby działa, ale też jedna jaskółka wiosny nie czyni.

jorgo
04-02-2011, 13:21
A czy do wożenia nowożeńców do kościoła używać należy tego samego samochodu, co do wożenia materiałów na budowę?

życie zna różne przypadki......i okazuje się że można....:D

jorgo
04-02-2011, 13:23
Zimą możesz mieć kocioł a na lato mała pompa ciepła typu powietrze-powietrze tylko do celów CWU, ewentualnie schłodzenia jednego pomieszczenia. To ok. 5tys.zł z tego, co pamiętam

powietrze - powietrze, czy powietrze - woda?

jack18
04-02-2011, 13:33
Coś Wam pokażę.
To są wyniki długotrwałej pracy kotła OGNIWO EKO PLUS 25kW na małych mocach
od 31.01.2011 godz.12:00 do 02.02.2011 godz. 6:00
(palnik BURNER-S, dmuchawa DM32SF, sterownik bruli.pl).
I-sza część wykresu (wyniki średnie):
moc 4,4kW
temp. spalin 116st.C
tlen 15,2%
tlenek węgla 0,11%
II-ga część wykresu (wyniki średnie):
moc 1,8kW
temp. spalin 92st.C
tlen 14,8%
tlenek węgla 0,07%

Jak widać, na ręcznym ustawieniu sterownika można osiągnąć nawet takie wyniki. Czy eCoal.pl może takie osiągać? Raczej nie (przynajmniej na razie)..

Zawijan to uchyl choć trochę rąbka tajemnicy- dlaczego na razie?

jorgo
04-02-2011, 13:38
Zawijan to uchyl choć trochę rąbka tajemnicy- dlaczego na razie?

stopniowanie napięcia...;-)

Jarecki79
04-02-2011, 13:56
Zawijan to uchyl choć trochę rąbka tajemnicy- dlaczego na razie?

Mam zastrzeżenia drobne bardzo....

Przy sterowniku 2stanowym badanie na 100%mocy - ustawiamy czas podawania, czas przerwy siłę nadmuchu.... do tego przepływ wody... i badamy.

Kolejny dzień i mała moc - bez zmian w/w parametrów kocioł ma mieć obniżoną nastawę i zmniejszony przepływ wody, aby pracować na 30%mocy. Tutaj zatem częsty przedmuch. Zatem mało prawdopodobne, aby wówczas spalanie było tak czyste a wykres tak płaski.

Możesz to sam sprawdzić na ecoalu, zakręć dużą część grzejników, aby odbiór ciepła był minimalny, na sterowniku ustaw temp. o 10st.C wyższą, jak palnik podniesie się z mocą i żarem np. o 2-3st.C wyjmij wtyczkę od podajnika i dmuchawy. Otwórz drzwiczki po ok. 3-5minutach, jak nie będzie dymić na czarno to ja jestem święty turecki.
Palnik przygaśnie i będzie kopcił.

Czy to niemożliwe przy pid... nigdy nie mów nigdy. Właśnie wyżej opisałem nowe próby.
Uważam,że to możliwe.....

zawijan
04-02-2011, 14:15
Dojdzie do tego,że kotły z podajnikiem aby zmieścić się w normach będą podłączane przez bufory, dołączona będzie zapalarka i będą nabijać bufor przy 100%mocy, gdzie spalanie jest czyste i następnie się wygaszą. Tak gdybają w instytucie w Łodzi

Troszkę naiwne to myślenie w Łodzi. Czyżby oni mieli przekonanie, że kotły z podajnikiem będą istniały wiecznie?

zawijan
04-02-2011, 14:23
i jeszcze cytat ze strony http://www.luskar.com.pl/szczegoly.php?aukcja=&grupa_p=14&przedm=953011&pwd[14]=%2F382239%2F615250&grp=&sortuj=nazwa

Aleś znalazł autorytet.
Przede wszystkim - co to jest dużą, a co mała pojemność. Dla jednych urządzeń mała to 3litry a dla innych 300litrów.
W kotłach nas interesujących pojemności wodne w zakresach, które podajesz, są nieistotne.

zawijan
04-02-2011, 14:27
Zawijan to uchyl choć trochę rąbka tajemnicy- dlaczego na razie?

Bo z eCoala - choć jest naprawdę bardzo dobry - nie jestem całkowicie zadowolony. Nie uważam go za skończoną doskonałość i będziemy nad nim jeszcze pracować.

zawijan
04-02-2011, 14:30
Przy sterowniku 2stanowym badanie na 100%mocy - ustawiamy czas podawania, czas przerwy siłę nadmuchu.... do tego przepływ wody... i badamy.
Kolejny dzień i mała moc - bez zmian w/w parametrów kocioł ma mieć obniżoną nastawę i zmniejszony przepływ wody, aby pracować na 30%mocy.

O czym Ty piszesz? Kompletnie tego nie rozumiem.

Jarecki79
04-02-2011, 14:40
Troszkę naiwne to myślenie w Łodzi. Czyżby oni mieli przekonanie, że kotły z podajnikiem będą istniały wiecznie?

Ja bym powiedział,że są na bieżąco, wybierz się do zachodnich sąsiadów, tam już obecnie kotły na pellet z zapalarką podłączane są w ten sposób.
To wyżej to tylko fragment luźnej rozmowy.

Jarecki79
04-02-2011, 15:29
O czym Ty piszesz? Kompletnie tego nie rozumiem.

Czego nie rozumiesz, jak badałeś niska moc na zwykłym sterowniku? Dobierałeś do niej długą przerwę i słabszy nadmuch, tak się przecież nie robi dla 30%mocy w/g 303-5
Chcesz mi powiedzieć,że nie wpadał w przedmuch i ogień nie siadał?.... nie wierzę

Wszyscy użytkownicy Ogniwa z eCoalem jak chcą, mogą spróbować pracy dwustanowej
Zachęcam do testu szczególnie osoby, które mają kłopot ze spiekami.

Zabrać 2piwka, jak kto pali to papierochy i posiedzieć 3-4h przed kotłem
Wywalcie popiół ze skrzynki

1. Postarajcie się zakręcić część grzejników, tak, aby zmniejszyć odbiór ciepła.
2. Ustawcie temp. na sterowaniu o 10st.C wyższą, jak sterownik ruszy z większą mocą, to po podniesieniu nastawy o 2st.C rozłączyć wtyczki od podajnika i dmuchawy- to symulacja przedmuchu. Wejście w stan podtrzymania. Zanotujcie temp. przy jakiej wyłączyliście podajnik i nadmuch
3. Teraz przy temp. powyżej zanotowanej raz na 10minut włóżcie wtyczki od podajnika i dmuchawy na ok.20sekund, ponownie wyjmujcie
4. Jak temp. zjedzie o np. 2st.C poniżej zanotowanej przez Was - włóżcie wtyczki od podajnika i dmuchawy na czas, aż moc podniesie się na tyle, aby przekroczyć zapisaną wcześniej temp. ponownie wyjmijcie wtyczki od podajnika i nadmuchu. Dalej powtarzać od pkt.3

Po 4h sprawdźcie popiół i palenisko.

Jarecki79
04-02-2011, 15:44
Bo z eCoala - choć jest naprawdę bardzo dobry - nie jestem całkowicie zadowolony. Nie uważam go za skończoną doskonałość i będziemy nad nim jeszcze pracować.

O i to jest prawda.
Wracamy do pkt wyjścia, na samym początku mówiłem,że minimum 2lata do poprawnej pracy i dalej nadal praca nad rozwojem.
To dotyczy wszystkich sterowań nowego typu bez żadnego wyjątku.

jorgo
04-02-2011, 16:49
Aleś znalazł autorytet.
Przede wszystkim - co to jest dużą, a co mała pojemność. Dla jednych urządzeń mała to 3litry a dla innych 300litrów.
W kotłach nas interesujących pojemności wodne w zakresach, które podajesz, są nieistotne.

O jejku...zawijan.....no wiesz że ja laik w sprawach ogrzewania, więc co znajdę to się tym dzielę......ale też nie chce mi się wierzyć, że projektuje się kocioł i nie bierze się pod uwagę pojemności wodnej.........

Jarecki79
04-02-2011, 17:18
Chciałem coś na ten temat napisać, ale chyba sobie daruję na otwartym forum...

jack18
04-02-2011, 17:24
Bo z eCoala - choć jest naprawdę bardzo dobry - nie jestem całkowicie zadowolony. Nie uważam go za skończoną doskonałość i będziemy nad nim jeszcze pracować.

Ok, rozumiem.

jack18
04-02-2011, 17:29
Jarecki a jak z tymi szczelinami w brucerku/ekoenergi ? Po przesunięciu żaru na środek jest mniej spieków?

Wlodek_PID
04-02-2011, 18:02
No a nie ma? to czemu Ogniwo Eko Plus 16 kW ma 93 litry wody, a Ogniwo Eko 15 kW? 48 :-)

Ilość wody w kotle ma wpływ na bezpieczeństwo.
Wyobraźmy sobie, że mamy duży odbiór ciepła,
kocioł pracuje na 100% mocy i elektrownia wyłącza
prąd...

Instalacja na cienkich rurkach miedzianych. Im mniej
wody w kotle, tym wyższa końcowa temperatura - aż do
zagotowania wody.

Musi być jakiś kompromis między mocą kotła, masą
kotła (która określa bezwładność cieplną) oraz ilością
wody, która w takim przypadku musi odebrać energię.


Pozdrowienia,



Włodek

Jarecki79
04-02-2011, 18:16
Jarecki a jak z tymi szczelinami w brucerku/ekoenergi ? Po przesunięciu żaru na środek jest mniej spieków?

Otworki to taki pół środek. Pomagają tylko do trochę niższego zakresu. Na obiekcie, gdzie to testowałem jak było przez tydzień +5, +7st.c problem wrócił, także zacząłem wówczas kombinować z inną pracą RT09pid.

Palnik za duży na małe moce i tyle. Ta dziura, którą wychodzi opał do paleniska jest duża, tam wypychamy konkretną ilość paliwa a potrzebujemy spalić tylko część z tego paliwa, bo to wystarcza na małą moc przy ciągłym, niezmiennym nadmuchu. Zostaje zatem kombinować z inna pracą sterownika, wchodzić w tryb pid.0 czy wybór rozłączenia pid czy też nieco inaczej sterować powietrzem z automatu.

GMZ
04-02-2011, 19:05
ja się już chyba zdecydowałem na 90% to będzie ten kocioł(wyprzedził w moim prywatnym rankingu ogniwo eko plus 16kw i skam p premium 17kw):
http://weberht.pl/reto_duo.php 15kw (mam 140m2 pow. użytkowej +CWU ocieplenie 10cm fundament, 20cm ściana, 30cm dach, okna 3 szybowe, went. grawitacyjna)
ma świetny podajnik: http://weberht.pl/pliki/dtr-podajnika-trio.pdf
i ciekawy sterownik ze wszystkimi potrzebnymi funkcjami: http://weberht.pl/pliki/ecomax-800r-r1-dtr.pdf
Myślę, że w zimie będę grzał ekogroszkiem, a latem podgrzewał wodę pelletem i tu pytanie do najbardziej zorientowanych forumowiczów (pana Jareckiego, Zawijana, Suspencera i wielu innych użytkowników których dyskusje przez ostatnie miesiące śledziłem) czy w związku z tym, że podajnik ten ma zapalarkę do pellet możliwe jest rozwiązanie w którym piec ogrzewając w lecie tylko ciepłą wodę rozpala się raz dziennie wieczorem na kilka godzin nagrzewa wodę i gaśnie (żadnego podtrzymania) i tak w koło do zimy ;-) co sądzicie o takim rozwiązaniu?
P.S. mamy tu jakiegoś użytkownika takiego kociołka bądź kogoś kto miał z nim styczność?
Pozdrawiam i liczę na konstruktywne opinie!

jorgo
04-02-2011, 19:24
ja się już chyba zdecydowałem na 90% to będzie ten kocioł(wyprzedził w moim prywatnym rankingu ogniwo eko plus 16kw i skam p premium 17kw):
http://weberht.pl/reto_duo.php 15kw (mam 140m2 pow. użytkowej +CWU ocieplenie 10cm fundament, 20cm ściana, 30cm dach, okna 3 szybowe, went. grawitacyjna)
ma świetny podajnik: http://weberht.pl/pliki/dtr-podajnika-trio.pdf
i ciekawy sterownik ze wszystkimi potrzebnymi funkcjami: http://weberht.pl/pliki/ecomax-800r-r1-dtr.pdf
Myślę, że w zimie będę grzał ekogroszkiem, a latem podgrzewał wodę pelletem i tu pytanie do najbardziej zorientowanych forumowiczów (pana Jareckiego, Zawijana, Suspencera i wielu innych użytkowników których dyskusje przez ostatnie miesiące śledziłem) czy w związku z tym, że podajnik ten ma zapalarkę do pellet możliwe jest rozwiązanie w którym piec ogrzewając w lecie tylko ciepłą wodę rozpala się raz dziennie wieczorem na kilka godzin nagrzewa wodę i gaśnie (żadnego podtrzymania) i tak w koło do zimy ;-) co sądzicie o takim rozwiązaniu?
P.S. mamy tu jakiegoś użytkownika takiego kociołka bądź kogoś kto miał z nim styczność?
Pozdrawiam i liczę na konstruktywne opinie!

No jest to jakiś pomysł z tym grzaniem ekogrochem zimą, a latem pelletem do cwu......i nawet mam w miarę niedaleko dystrybutora, dzwoniłem, rozmawiałem, powiedziano mi, że dużo sprzedają tego WEBERA i jest dobry....no ale wiadomo każdy chcę zarabiać. No cena jest dosyć wysoka.....i nie wiem, ale retorta obrotowa to chyba nie za bardzo......Jarecki79 mógłby się wypowiedzieć .....

Jarecki79
04-02-2011, 19:27
Znam palnik TRIO, to konstrukcja firmy Pancerpol, ma dysze powietrza wtórnego.
Nic mi nie wiadomo, aby miał zapalarkę....

Jestem zdecydowanym przeciwnikiem spalania pellet w retorcie, to zbyt niebezpieczne, szczególnie w trybie lato.
Brak separacji paliwa w koszu od tego spalającego się na palniku. Paliwo wychodzi po kolanie tzw fajce.

Samego miału spalać nie polecam, lepiej miks 60%ekogroszek 40%miał.
Podobnie z pellet tj. do 40%pellet na 60% miału lub ekogroszku.

Wyślę Ci coś na priva.

zawijan
04-02-2011, 20:53
Czego nie rozumiesz, jak badałeś niska moc na zwykłym sterowniku? Dobierałeś do niej długą przerwę i słabszy nadmuch, tak się przecież nie robi dla 30%mocy w/g 303-5
Chcesz mi powiedzieć,że nie wpadał w przedmuch i ogień nie siadał?.... nie wierzę

Co Ty z tymi 30% mocy i z tą 303-5? Przecież ani 4,4kW, ani tym bardziej 1,8kW to nie jest 30% od 25kW. Te badania, których wyniki zaprezentowałem nie mają nic wspólnego z badaniem na zgodność z 303-5.
Nie wierzysz? A co z tym ma wspólnego wiara? Sądzisz, iż coś czego nie wiesz nie może istnieć? Ciekawe poglądy. A ja Ci ręczę, że bardzo wiele rzeczy nie wiesz, a mimo to te rzeczy istnieją. Ale to Twój problem.
Ten kocioł pracował w sposób ciągły na mocy 4,4kW i na mocy 1,8kW. Przecież widzisz wykresy. Myślisz może , że są sfabrykowane? Ale to też Twój problem.

Nie zrozumiałeś tego wpisu. To nie jest reklama sterownika bruli.pl. To nie bruli uzyskał te wyniki. Te wyniki uzyskał człowiek, który wykorzystywał aparaturę badawczo-pomiarową do oceny procesu spalania oraz pewne elementy pozwalające modulować wydajność dmuchawy do zmniejszenia tej wydajności. Sterownik bruli.pl służył mu tylko do ręcznego ustawiania podawania-przerwy-nadmuchu. Mógł to być każdy inny sterownik pozwalający na ręczne nastawy, ale ten akurat był pod ręką.

Natomiast ten wpis jest reklamą palnika BURNER-S. To na tym palniku uzyskano stan ciągłej pracy kotła z mocami i parametrami podanymi we wpisie. Czemu uważasz to za niemożliwe? Czy dlatego, że jego przekrój nie jest mniejszy od denka szklanki? Przecież nie wiesz, jaki jest ten przekrój. Czemu znowu krytykujesz coś, czego nie widziałeś? OGNIWO EKO PLUSY pojawią się lada moment na rynku, będziesz mógł je zobaczyć, sprawdzić i krytykować do woli. A na razie - jak to mówią na Śląsku - nie fanzol gupot.
Te wykresy są dowodem, że BURNER-S potrafi uzyskać tak niskie moce w warunkach pracy ciągłej, bez różnych przedmuchów, dodmuchów, przerywań, oszukiwań sterownika itp. wymyślnych operacji, o których piszesz. Z góry uprzedzam (bo naiwność ludzka jest ogromna), że nie znaczy to wcale, że tak będą pracować OGNIWO EKO PLUSY wchodzące obecnie na rynek. Do technicznej realizacji tych rozwiązań jeszcze trochę czasu upłynie. Jednakże faktem niezbitym jest, że konstrukcja BURNERA-S na to pozwala.

zawijan
04-02-2011, 20:55
O i to jest prawda.
Wracamy do pkt wyjścia, na samym początku mówiłem,że minimum 2lata do poprawnej pracy i dalej nadal praca nad rozwojem.
To dotyczy wszystkich sterowań nowego typu bez żadnego wyjątku.

Jakaś wyrocznia, czy co?

zawijan
04-02-2011, 21:01
O jejku...zawijan.....no wiesz że ja laik w sprawach ogrzewania, więc co znajdę to się tym dzielę......ale też nie chce mi się wierzyć, że projektuje się kocioł i nie bierze się pod uwagę pojemności wodnej.........

Nie musisz mi wierzyć. I tak będę Cię lubił. Właśnie za Twoją dociekliwość.
Nie wiem , czy tak projektują inni, ale my zaprojektowaliśmy nasze kotły właśnie tak.
I zwracam uwagę, że te nasze kotły (czyli te, o których tu dyskutujemy) to całkiem inny świat, niż prawdziwe kotły. Nasze to zwykłe czajniki do podgrzewania wody, które ktoś nieopatrznie nazwał kotłami - i tak zostało.

zawijan
04-02-2011, 21:02
Chciałem coś na ten temat napisać, ale chyba sobie daruję na otwartym forum...

Czegoś się boisz? Wolisz po kryjomu?

Jarecki79
04-02-2011, 21:02
Gdzie Ty się znowu doczytałeś,że chodzi mi o sterownik Bruli?

NIE FANZOL GUPOT

pytam jak to sobie sprawdzałeś na zwykłym sterowniku?, teraz rozumiem,że dobrałeś porcję, przerwę nadmuch tak, aby nie wszedł w podtrzymanie.
Fajnie, że palnik pracuje Tobie lepiej, gratuluję. Resztę zweryfikuje rynek.

Mówiłem,że przy wejściu w podtrzymanie spalanie się wyraźnie pogarsza a to różnica, nie dorabiaj do tego jakies swojej filozofii,że Ci palnik czy sterownik krytykuję.
To jakaś obsesja z Twojej strony,

zawijan
04-02-2011, 21:05
Ilość wody w kotle ma wpływ na bezpieczeństwo.
Wyobraźmy sobie, że mamy duży odbiór ciepła,
kocioł pracuje na 100% mocy i elektrownia wyłącza
prąd...
Instalacja na cienkich rurkach miedzianych. Im mniej
wody w kotle, tym wyższa końcowa temperatura - aż do
zagotowania wody.
Musi być jakiś kompromis między mocą kotła, masą
kotła (która określa bezwładność cieplną) oraz ilością
wody, która w takim przypadku musi odebrać energię.

Tak? To ile powinno być wody w kotle?

jorgo
04-02-2011, 21:11
Nie musisz mi wierzyć. I tak będę Cię lubił. Właśnie za Twoją dociekliwość.
Nie wiem , czy tak projektują inni, ale my zaprojektowaliśmy nasze kotły właśnie tak.
I zwracam uwagę, że te nasze kotły to całkiem inny świat, niż prawdziwe kotły. Nasze to zwykłe czajniki do podgrzewania wody, które ktoś nieopatrznie nazwał kotłami - i tak zostało.

No jestem dociekliwy, bo chce się czegoś od Was nauczyć, dowiedzieć.........ja wyznaje zasadę, że jeśli czegos nie wiem to pytam ....i mam nadzieję że Tobie - i także pozostałym - te moje pytania nie przeszkadzają......
dziękuję :-)

Wlodek_PID
04-02-2011, 21:13
Tak? To ile powinno być wody w kotle?

Tyle, żeby w takiej sytuacji się nie zagotował.

Jeśli pytasz, ile litrów - to nie wiem, nie jestem
konstruktorem kotłów...


Pozdrowienia,


Włodek

Jarecki79
04-02-2011, 21:13
. Nasze to zwykłe czajniki do podgrzewania wody, które ktoś nieopatrznie nazwał kotłami - i tak zostało.

Czajnik służy do gotowania wody a kocioł ma wode podgrzewać.... ale to szczegół.

Równie ważną sprawą jest bezproblemowość, czyli kwestia zawleczek, na którą cierpią wszystkie palniki retortowe...
Kocioł to efekt szeroko pojętego kompromisu a klient decyduje, co mu bardziej odpowiada.

Tym optymistycznym akcentem kończę wymianę opinii.
Pozdrawiam i dobrej nocy życzę.

zawijan
04-02-2011, 21:17
Czajnik służy do gotowania wody a kocioł ma wode podgrzewać....

No i widzicie. Nawet czajnik jest bardziej skomplikowany.

minertu
04-02-2011, 22:44
Tyle, żeby w takiej sytuacji się nie zagotował.

Jeśli pytasz, ile litrów - to nie wiem, nie jestem
konstruktorem kotłów...


Pozdrowienia,


Włodek

Nie zagotuje się woda bo ma zabezpieczeni i wyłącza się piec jak temp osiągnie 80*C i to przez parę minut,w tym czasie włącza się pompa aby wodę wymieszała ,a sterownik ogranicza nadmuch co powoduje spadek temp jeżeli nie da rady to woda ma jeszcze ponad 15*C rezerwy do zagotowania .Jeżeli piec się wyłączy(w sensie,ze sterownik wstrzyma podawanie paliwa) to wody nic nie zagotuje.

Jarecki79
04-02-2011, 22:55
Nie zagotuje się woda bo ma zabezpieczeni i wyłącza się piec jak temp osiągnie 80*C i to przez parę minut,w tym czasie włącza się pompa aby wodę wymieszała ,a sterownik ogranicza nadmuch co powoduje spadek temp jeżeli nie da rady to woda ma jeszcze ponad 15*C rezerwy do zagotowania .Jeżeli piec się wyłączy(w sensie,ze sterownik wstrzyma podawanie paliwa) to wody nic nie zagotuje.

Ale była mowa o awarii prądu... kocioł akuratnio na pełnej mocy, instalacja miedziana z malutka ilością wody...pompa nie działa, sterownik też....

Jarecki79
04-02-2011, 22:56
Jakaś wyrocznia, czy co?

Zaraz wyrocznia.. bardziej skromny jestem, u nas na to się mówi doświadczenie zawodowe. :-)

Miłej nocy p.Jacku,
sobota za pasem..., czas odpoczynku..., ciężko mi rozważać czy trudniej zagotować wodę w czajniku czy jednak podgrzać wodę w kotle...
:-)

przepraszam resztę za ten rozciągnięty OT.

Teraz bardziej poważne pytanie, czy dodatek soli do węgla może poprawić spalanie?
Czy ilość soli 2,2kg/1tonę węgla rzeczywiście może poprawić sprawność kotła nawet o 12% (ewentualnie o 2,5%) ?....
Dodam,że pisze to poważnie, testy takie były robione dla zwykłego kotła zasypowego, czy możliwe jest, aby jakieś wartości dodane uzyskać także w modelach z podajnikiem?
Przy modelu zasypowym roczny koszt oszczędności na spalaniu obliczony został na poziom 15-20%....
Wspomina się o zmniejszeniu emisji tlenku węgla, zmniejszeniu emisji tlenków azotu nawet do 30%,, zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla, zmniejszeniu objętości żużla o 2-2,5raza

Mówi się o soleniu jako o kompleksowej, wysokoefektywnej technologii..

SUSPENSER
04-02-2011, 22:58
PC nie jest tanie, prąd kosztuje a bez niego pompy stoją, nawet taryfa nocna nie jest tania.

Prąd w 2 taryfie i tak wychodzi taniej niż ekogroszek + prąd do kotła.

Poczytaj wątek o PC to znajdziesz tam link do tabel ze zużyciem prądu tych którzy je mają i policz sobie sam.

SUSPENSER
04-02-2011, 22:59
No ok....ale czy PC zagwarantuje w 100 % zapotrzebowanie zimą na energię do ogrzania dużego domu i cwu ? ja mam jednak obawy, i jakoś nie mam przekonania..co prawda nie zagłębiałem się w to specjalnie......
Ponadto ja mam ogrzewanie grzejnikowe...może gdybym miał podłogówkę..........ale niestety
Także nie bez znaczenia jest akt, że jeto to bardzo droga inwestycja, a dotacji czy kredytów preferencyjnych do PC jakoś nie widzę.
Rola Państwa w ty zakresie jest żadna,....ta akcja teraz z kolektorami słonecznymi to jak się okazuje to też lekka ściema........dużo szumu a mało realnej i rzeczywistej korzyści......tylko Banki na tym zarabiają, ale na pewno nie użytkownik - wiem, bo dzwoniłem do NFOŚiGW oraz BOŚ.

Przecież chodziło o rozwiązanie do małego, dobrze izolowanego domu ... (do jorgo i sebsa)

Do dużego domu musi być duża PC tak jak duży kocioł i to już inna bajka i koszty.

Ja też mam grzejniki, a żona lubi dywany, więc zmiany nie przewiduję ;-)

darase
04-02-2011, 23:11
Suspenser gdzieś znalazłem tabelę koszt prądu na 200 m2 to ok 500 nawet do 700 zł miesięcznie, chyba że teraz jest taniej, ktoś pisał że bez prądu nie pojadę, a ja mam grawitację i pojadę :) a w zapasie stary piec i 20m drzewa.

kamil777
04-02-2011, 23:29
witam po przerwie jestemmna etapie grejnikow i wiem ze to zupełnie nie na temat ale kogo mam sie poradzic jak nie wasczyli chodzi o producenta,instalator proponuje Purmo lub Galant ja biore pod uwage Kermi wiem ze dobe sa Regulus (mała pojemnosc wodna nie wiem jak by sie spisywaały przy eko lub Radson) szukam czegos dobrego za rozsadna cene.Dodam ze ze sercem instalacji bedzie kocioł Ogniwo lub Skamp

jack18
04-02-2011, 23:46
witam po przerwie jestemmna etapie grejnikow i wiem ze to zupełnie nie na temat ale kogo mam sie poradzic jak nie wasczyli chodzi o producenta,instalator proponuje Purmo lub Galant ja biore pod uwage Kermi wiem ze dobe sa Regulus (mała pojemnosc wodna nie wiem jak by sie spisywaały przy eko lub Radson) szukam czegos dobrego za rozsadna cene.Dodam ze ze sercem instalacji bedzie kocioł Ogniwo lub Skamp

Zobacz na fuego tam swego czasu mieli alu/miedz w dobrej cenie no i fajnie wygladaly ,ale jaka to firma niestety nie pamietam...

zawijan
05-02-2011, 09:56
No jestem dociekliwy, bo chce się czegoś od Was nauczyć, dowiedzieć.........ja wyznaje zasadę, że jeśli czegos nie wiem to pytam ....i mam nadzieję że Tobie - i także pozostałym - te moje pytania nie przeszkadzają......
dziękuję :-)

Czemu się tak tłumaczysz? Przecież dociekliwość nie jest wadą. To bardzo wartościowa cecha. Ludzi dociekliwych nie jest za wiele.
Wiele - o wiele za wiele - jest natomiast ludzi leniwych, którzy pytają, zamiast poszukać.
I to też nic złego, że pytają zamiast poszukać. Złe jest dopiero to, że bezmyślnie wierzą w to, co im inni odpowiedzą - nie weryfikując od kogo te odpowiedzi otrzymują. Ciebie do nich nie zaliczam.

zawijan
05-02-2011, 10:03
Ale była mowa o awarii prądu... kocioł akuratnio na pełnej mocy, instalacja miedziana z malutka ilością wody...pompa nie działa, sterownik też....

No, no, no...
No to teraz odpowiedz, ile wody musi być w kotle, żeby się w takiej sytuacji nie zagotowała?

zawijan
05-02-2011, 10:25
Teraz bardziej poważne pytanie, czy dodatek soli do węgla może poprawić spalanie?
Czy ilość soli 2,2kg/1tonę węgla rzeczywiście może poprawić sprawność kotła nawet o 12% (ewentualnie o 2,5%) ?....
Dodam,że pisze to poważnie, testy takie były robione dla zwykłego kotła zasypowego, czy możliwe jest, aby jakieś wartości dodane uzyskać także w modelach z podajnikiem?
Przy modelu zasypowym roczny koszt oszczędności na spalaniu obliczony został na poziom 15-20%....
Wspomina się o zmniejszeniu emisji tlenku węgla, zmniejszeniu emisji tlenków azotu nawet do 30%,, zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla, zmniejszeniu objętości żużla o 2-2,5raza

Mówi się o soleniu jako o kompleksowej, wysokoefektywnej technologii..

Mam straszną ochotę zapoznać się ze sprawozdaniem z tych badań.

Dyskusję na ten temat trzeba zacząć od pytania: Jakiej soli?
Różnych soli w chemii i w przyrodzie jest całe mnóstwo. SÓL jest to związek chemiczny powstający z reakcji kwasu z zasadą. Solami są: chlorek sodu (sól kuchenna), węglan potasu (potaż), węglan sodu (soda), wodorowęglan sodu (soda oczyszczona), węglan wapnia oraz inne siarczki, chlorki , węglany itp.
O jaką sól chodzi w tym przypadku?

Wlodek_PID
05-02-2011, 10:28
No, no, no...
No to teraz odpowiedz, ile wody musi być w kotle, żeby się w takiej sytuacji nie zagotowała?

Jacek, nie ciągnij proszę tego wątku.

Dla każdego kotła wyjdzie inny wynik, użytkownicy
forum nie mają z tego żadnej korzyści... To problem
- jeden z wielu - który konstruktor kotła powinien
brać pod uwagę.

Pozdrowienia,


Włodek

Jarecki79
05-02-2011, 10:28
No, no, no...
No to teraz odpowiedz, ile wody musi być w kotle, żeby się w takiej sytuacji nie zagotowała?

Wiesz przecież,że to pytanie jest źle zadane. Wiesz też, co jest wynikową ilości wody w kotle, konstruowałeś przecież kotły....

Chodzi o dobre zabezpieczenia kotła, jak jest poważna groźba gotowania wody, to można np. stosować wężownice schładzające odbierające tzw moc szczątkową.

Chciałbym wrócić do ważniejszego pytania, które zadałem...

Teraz bardziej poważne pytanie, czy dodatek soli do węgla może poprawić spalanie?
Czy ilość soli 2,2kg/1tonę węgla rzeczywiście może poprawić sprawność kotła nawet o 12% (ewentualnie o 2,5%) ?....
Dodam,że pisze to poważnie, testy takie były robione dla zwykłego kotła zasypowego, czy możliwe jest, aby jakieś wartości dodane uzyskać także w modelach z podajnikiem?
Przy modelu zasypowym roczny koszt oszczędności na spalaniu obliczony został na poziom 15-20%....
Wspomina się o zmniejszeniu emisji tlenku węgla, zmniejszeniu emisji tlenków azotu nawet do 30%,, zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla, zmniejszeniu objętości żużla o 2-2,5raza

Mówi się o soleniu jako o kompleksowej, wysokoefektywnej technologii..

dodam,że w trakcie badań dodatek wynosił 5-7g na 1m2 co 5-10min, co dało ok.2,2-2,3kg/tonę

jack18
05-02-2011, 10:33
Wiesz przecież,że to pytanie jest źle zadane. Wiesz też, co jest wynikową ilości wody w kotle, konstruowałeś przecież kotły....

Chodzi o dobre zabezpieczenia kotła, jak jest poważna groźba gotowania wody, to można np. stosować wężownice schładzające odbierające tzw moc szczątkową.

Chciałbym wrócić do ważniejszego pytania, które zadałem...

Teraz bardziej poważne pytanie, czy dodatek soli do węgla może poprawić spalanie?
Czy ilość soli 2,2kg/1tonę węgla rzeczywiście może poprawić sprawność kotła nawet o 12% (ewentualnie o 2,5%) ?....
Dodam,że pisze to poważnie, testy takie były robione dla zwykłego kotła zasypowego, czy możliwe jest, aby jakieś wartości dodane uzyskać także w modelach z podajnikiem?
Przy modelu zasypowym roczny koszt oszczędności na spalaniu obliczony został na poziom 15-20%....
Wspomina się o zmniejszeniu emisji tlenku węgla, zmniejszeniu emisji tlenków azotu nawet do 30%,, zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla, zmniejszeniu objętości żużla o 2-2,5raza

Mówi się o soleniu jako o kompleksowej, wysokoefektywnej technologii..

dodam,że w trakcie badań dodatek wynosił 5-7g na 1m2 co 5-10min, co dało ok.2,2-2,3kg/tonę

Jarecki cos Ci chyba sie pokickalo? Odpowiedz masz wyzej albo ja nie zrozumialem?

Jarecki79
05-02-2011, 10:35
Mam straszną ochotę zapoznać się ze sprawozdaniem z tych badań.

Dyskusję na ten temat trzeba zacząć od pytania: Jakiej soli?
Różnych soli w chemii i w przyrodzie jest całe mnóstwo. SÓL jest to związek chemiczny powstający z reakcji kwasu z zasadą. Solami są: chlorek sodu (sól kuchenna), węglan potasu (potaż), węglan sodu (soda), wodorowęglan sodu (soda oczyszczona), węglan wapnia oraz inne siarczki, chlorki , węglany itp.
O jaką sól chodzi w tym przypadku?

Tak, to mnie bardzo interesuje. Jest to zupełnie coś nowego. Jest tam mowa także o lepszym spalaniu gorszego paliwa.
Bardzo mnie interesuje, czy podobne procesy mogą zachodzić w podajniku, tj. czy mogą dać większe korzyści?
To byłaby cenna informacja dla użytkownika kotła. Nieważne jaki palnik czy kocioł.

Czy masz możliwość sprawdzenia takiego czegoś podczas testu jakiegoś Waszego kotła, który ogrzewa instytut?

Czy mam wkleić linki do tego artykułu?

Jarecki79
05-02-2011, 10:37
Jarecki cos Ci chyba sie pokickalo? Odpowiedz masz wyzej albo ja nie zrozumialem?

Nie, akurat wkleiliśmy posty w tym samym czasie. Tak wyszło, jak to pisałem, to odpowiedzi zawijana jeszcze nie widziałem.

jack18
05-02-2011, 10:40
A no tak ,bardzo mozliwe...

zawijan
05-02-2011, 10:42
Jacek, nie ciągnij proszę tego wątku.

Dla każdego kotła wyjdzie inny wynik, użytkownicy
forum nie mają z tego żadnej korzyści... To problem
- jeden z wielu - który konstruktor kotła powinien
brać pod uwagę.

Pozdrowienia,


Włodek

A to czemu mam go nie ciągnąć? Przecież i Ty i Jarecki twierdzicie, że to taki ważny problem.
I zauważ, że to nie ja go zacząłem.
Ale skoro nie macie obaj z Jareckim nic konkretnego do powiedzenia na ten temat - to rzeczywiście trzeba go przerwać.
Przerywam!

jorgo
05-02-2011, 10:43
Z
Teraz bardziej poważne pytanie, czy dodatek soli do węgla może poprawić spalanie?
Czy ilość soli 2,2kg/1tonę węgla rzeczywiście może poprawić sprawność kotła nawet o 12% (ewentualnie o 2,5%) ?....
Dodam,że pisze to poważnie, testy takie były robione dla zwykłego kotła zasypowego, czy możliwe jest, aby jakieś wartości dodane uzyskać także w modelach z podajnikiem?
Przy modelu zasypowym roczny koszt oszczędności na spalaniu obliczony został na poziom 15-20%....
Wspomina się o zmniejszeniu emisji tlenku węgla, zmniejszeniu emisji tlenków azotu nawet do 30%,, zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla, zmniejszeniu objętości żużla o 2-2,5raza

Mówi się o soleniu jako o kompleksowej, wysokoefektywnej technologii..

No nie wiem , ale czy ta sól nie będzie przyspieszać korozji w układzie ogrzewania. ??? ...z drugiej strony sól doskonale wchłania wilgoć.....więc jakby ja dosypywać do ekogroszku to może w jakimś stopniu i w dłuższej perspektywie ochronić kosz zasypowy......natomiast czy powoduje wzrost sprawności urządzenia....w tym przypadku kotła???? nie potrafię tego powiedzieć........natomiast powiem co innego.....jako osoba lubią czasami coś fajnego ugotować wiem, że gdy do wody wsypie się soli np. na makaron to jakby szybciej osiągała wrzenie, ponadto sól dodana do ubijanego białka jajek tez powoduje że szybciej się ubije piana......w cieczach sól zwiększa gęstość wody, i to chyba ma związek z tym, że szybciej zagotuje się wodę zawierającą sól......Jarecki79 jak to się ma do kotła? :-)

jorgo
05-02-2011, 10:45
Jarecki79 daj tego linka.....

zawijan
05-02-2011, 10:45
dodam,że w trakcie badań dodatek wynosił 5-7g na 1m2 co 5-10min, co dało ok.2,2-2,3kg/tonę

Na 1m2 czego???

zawijan
05-02-2011, 10:48
Czy mam wkleić linki do tego artykułu?

No pewno, że tak!

jorgo
05-02-2011, 10:57
A to ja już Wam mówię....
Ja używam do swojego kotła specyfik o nazwie SADPAL. Każdy kto ma kocioł węglowy to pewnie używa i wie do czego służy.....właśnie wracam z kotłowni i tak jak byk napisane na opakowaniu: jest to substancja zawierająca sole nieorganiczne, poprawiająca spalanie., opakowanie jak otwarte to się lekko zbryla, bo wciąga wilgoć z otoczenia. Jak wsypię na żar, to pojawia się zielonkawy płomień, trzeba to sypać na żar i wtedy po wypaleniu zasypu sadza robi się taka jakby została spalona, łatwo odchodzi od ściany kotła, lepiej się czyści...........wobec tego faktycznie może dochodzić do poprawienia sprawności kotła..........czysta chemia...ale ja się na chemii nie znam....:p

Jarecki79
05-02-2011, 11:07
No pewno, że tak!

jorgo jak działa sadpal, to ja wiem.

2tygodnie temu redaktor Weiss z radia ZET prowadził akurat audycję, gdzie temat soli był poruszany, wówczas jakiś mistrz kominiarski i kilka innych osób stwierdziło,że są to brednie powtarzane przez babki. Konkretnie w audycji była mowa o wrzucaniu obierek ziemniaków i wspomniano też o soli.

Wczoraj natomiast spotkałem w czasopiśmie fachowym artykuł:
http://www.instalator.pl/archi/2011/mi2(150)/24.pdf

http://www.instalator.pl/archi/2011/mi2(150)/25.pdf

Bardzo interesujące, pytanie czy prawdziwe i czy może to przynieść jakieś korzyści przy modelach z podajnikiem?
Co z wpływem soli na wymiennik, podajnik, kosz?

Jacku z tego co wiem, jesteś z wykształcenia chemikiem. Możesz teoretycznie wytłumaczyć jakie moga być konsekwencje takiego dodatku, czy faktycznie można liczyć na poprawę spalania?

jorgo
05-02-2011, 11:19
No przeczytałem...i wiesz co zrobię? ...... pójdę do kotła, wyrzucę popiół i zrobię zasyp z solą..........i wszystko będzie jasne :p
wieczorem dam odpowiedź

zawijan
05-02-2011, 11:47
Temat dodatku soli

Przeczytałem. Nic nie wiem.
Jakaś nieznana mieszanina nieznanych soli. Nieznane reakcje. Nieznane mechanizmy. Wszystko nieznane.
Nie ma o czym dyskutować.

Jak napisali autorzy - to przypadkowe odkrycie.
Pytanie zasadnicze: czy posiadają dostateczną ilość informacji, żeby odtworzyć takie badania?

zawijan
05-02-2011, 11:50
No przeczytałem...i wiesz co zrobię? ...... pójdę do kotła, wyrzucę popiół i zrobię zasyp z solą..........i wszystko będzie jasne :p
wieczorem dam odpowiedź

To nie o taką sól chodzi.

Jarecki79
05-02-2011, 12:40
To nie o taką sól chodzi.

Śmieszny rysuneczek wskazuje na NaCl, czyli:
chlorek sodu, nazwa zwyczajowa sól kuchenna....

Dlaczego nie warto rozmawiać? To bardzo ciekawe..
Czy masz możliwość zrobienia takiej próby? przy okazji np. badania palnika burner? Jak coś się w zakresie spalania poprawi, to byłoby to cenna informacja dla wszystkich użytkowników.

zyby
05-02-2011, 14:18
Witam
Dosypałem soli do Sztokera 25 i super.

jack18
05-02-2011, 16:27
Witam
Dosypałem soli do Sztokera 25 i super.

Ale gdzie?do zasobnika? i co to dalo ?

Jarecki79
05-02-2011, 16:42
Myślę, że raczej na płomień w palenisko... podobnie jak sadpal.

Sadpal można sypać na palnik rano i wieczorem - dawka ok. łyżeczka od herbaty. Tu może podobnie w celach próby?

Inna opcja to wymieszanie go z węglem w zasobniku, tylko jakoś sobie tego też nie wyobrażam.
Do zasypowego kotła czasami rozsypywałem sadpal na stertę węgla.

Tyle,że przydałoby się to zbadać przy użyciu całej aparatury, którą posiadają laboratoria. Tak z czystej ludzkiej ciekawości, czy to cos rzeczywiście pomaga.

zawijan
05-02-2011, 17:23
Śmieszny rysuneczek wskazuje na NaCl, czyli:
chlorek sodu, nazwa zwyczajowa sól kuchenna....

Dlaczego nie warto rozmawiać? To bardzo ciekawe..
Czy masz możliwość zrobienia takiej próby? przy okazji np. badania palnika burner? Jak coś się w zakresie spalania poprawi, to byłoby to cenna informacja dla wszystkich użytkowników.

Na rysuneczku rzeczywiście jest napis NaCl, ale treść publikacji wyraźnie wskazuje, że jest to coś innego (mieszanina soli).
Może Waszą ciekawość zaspokoją autorzy publikacji?

Jarecki79
05-02-2011, 18:20
Autorzy sa nieosiągalni, a TY Jacku pracujesz w instytucie badawczym i udzielasz się na forum.

Czy w ramach testu burner-a mógłbyś z czystej zawodowej ciekawości spróbować w jeden dzień, czy jest jakaś zmiana w procesie spalania?

Chlorek Sodu to główny składnik soli kuchennej, soli warzonej czy soli drogowej, występuje też w wodzie morskiej,
spróbuj tego, co masz pod ręką, jeżeli byłbyś na tyle uprzejmy. Jakiś efekt powinno się zaobserwować.

Nie ciekawi Cię to zjawisko? Masz wszystkie narzędzia, aby je potwierdzić lub negować w przypadku podajnika retortowego.

zawijan
05-02-2011, 20:05
Autorzy sa nieosiągalni, a TY Jacku pracujesz w instytucie badawczym i udzielasz się na forum.

Czy w ramach testu burner-a mógłbyś z czystej zawodowej ciekawości spróbować w jeden dzień, czy jest jakaś zmiana w procesie spalania?

Chlorek Sodu to główny składnik soli kuchennej, soli warzonej czy soli drogowej, występuje też w wodzie morskiej,
spróbuj tego, co masz pod ręką, jeżeli byłbyś na tyle uprzejmy. Jakiś efekt powinno się zaobserwować.

Nie ciekawi Cię to zjawisko? Masz wszystkie narzędzia, aby je potwierdzić lub negować w przypadku podajnika retortowego.

Z całą odpowiedzialnością twierdzę, że chlorek sodu (sól kuchenna) nic nie da.

Mały
06-02-2011, 01:03
Jimmy 123:
Q Eko Duo - ma ruszt. Wodny. Po co jeszcze żeliwny?

SUSPENSER
06-02-2011, 12:45
witam po przerwie jestemmna etapie grejnikow i wiem ze to zupełnie nie na temat ale kogo mam sie poradzic jak nie wasczyli chodzi o producenta,instalator proponuje Purmo lub Galant ja biore pod uwage Kermi wiem ze dobe sa Regulus (mała pojemnosc wodna nie wiem jak by sie spisywaały przy eko lub Radson) szukam czegos dobrego za rozsadna cene.Dodam ze ze sercem instalacji bedzie kocioł Ogniwo lub Skamp

Ja mam Delonghi polecone w Polmark - były w atrakcyjnej cenie i działają bardzo dobrze już 3 sezon + głowice termostatyczne Rossweiner.

SUSPENSER
06-02-2011, 12:46
Suspenser gdzieś znalazłem tabelę koszt prądu na 200 m2 to ok 500 nawet do 700 zł miesięcznie, chyba że teraz jest taniej, ktoś pisał że bez prądu nie pojadę, a ja mam grawitację i pojadę :) a w zapasie stary piec i 20m drzewa.

Dalszą dyskusję na ten temat proponuję przenieść do wątków:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?153597-JAK-M%C4%84DRZE-I-TANIO-OGRZA%C4%86-MA%C5%81Y-DOM

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?170743-Czy-w%C5%82a%C5%9Bciciele-pomp-ciep%C5%82a-to-bufony

jimmy123
06-02-2011, 13:36
Q Eko Duo - ma ruszt. Wodny. Po co jeszcze żeliwny?

Tak,wiem że ma ruszt wodny.Jestem ciekawy jak z wytrzymałością rusztu wodnego nie wiem czy żeliwny nie jest bardziej wytrzymały.
Mały Czy dużo tych kotłów się sprzedaje?Może jakąś alternatywę byś zaproponował żebym miał do czego porównywać i tym samym upewnił sie że kocioł Heiztechnik to najlepszy wybór.

hubi27
06-02-2011, 14:50
Dalszą dyskusję na ten temat proponuję przenieść do wątków:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?153597-JAK-M%C4%84DRZE-I-TANIO-OGRZA%C4%86-MA%C5%81Y-DOM

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?170743-Czy-w%C5%82a%C5%9Bciciele-pomp-ciep%C5%82a-to-bufony

Tutaj macie koszty i prace pompy ciepła http://www.viessmann.pl/pl/products/Heat_pumps/wizualizacja_pracy.html

clukasc
06-02-2011, 18:34
A co powiecie na temat tego pieca http://www.specstal.pl/pt-2s.pdf
Jakaś alternatywa dla tego pieca coś innego co byście polecili ??

Jarecki79
06-02-2011, 19:12
Normalny kocioł tłokowy, zapis o spalaniu paliwa do 40mm możesz potraktować jako gwarancję latających sadzy, szczególnie,że w drugim kanale są rury a zapewniam Cię,że na wyższej mocy w tym miejscu w tłoku jest jeszcze płomień.

Konstrukcji nie znam, nie wiem jaka przekłądnia, jaki skok tłoka i jakie zabezpieczenia przed cofką żaru.

kamil777
06-02-2011, 20:04
Zobacz na fuego tam swego czasu mieli alu/miedz w dobrej cenie no i fajnie wygladaly ,ale jaka to firma niestety nie pamietam...

alu\miedz maja bardzo mala pojemnosc wodna co przy kotle na eko moze powodowac awarie tak pisza nie wiemco o tym sadzic
pozdrawiam

jack18
06-02-2011, 23:24
alu\miedz maja bardzo mala pojemnosc wodna co przy kotle na eko moze powodowac awarie tak pisza nie wiemco o tym sadzic
pozdrawiam

No ja tez nie wiem. Ja mam 2 i one dzialaja juz 2 rok ,wczesniej na piecu zasypowym...

jorgo
06-02-2011, 23:36
alu\miedz maja bardzo mala pojemnosc wodna co przy kotle na eko moze powodowac awarie tak pisza nie wiemco o tym sadzic
pozdrawiam

Ja mam 12 grzejników aluminiowych ( przy modernizacji mam zamiar dołożyć jeszcze jeden albo dwa na górze) w tym jeden drabinkowy w łazience, piec węglowy zasypowy o mocy 23 kW i bojler ....chyba 100 l - muszę odszukać karte gwarancyjną- wiadomo jak jest z regulowaniem parametrów grzania w takim piecu....
myślę że jak zainstaluję kocioł o mocy 16-20 kW z dobrym sterowaniem to będzie spoko, nie wiem co masz na myśli pisząc ze mała pojemność wodna przy kotle na ekogroszek może powodować awarie......

jorgo
06-02-2011, 23:46
Jarecki79.....dosypywałem do węgla w kotle ( zaznaczam zasypowym) wczoraj i dziś po jednej lyzce soli kuchennej i powiem, że coś jest z tą solą na rzeczy,,,,,jakby mnie sadzy na ściankach kotła i mnie dymu......co do ilości spalanego węgla to ciężko coś powiedzieć, gdyż wiosna na zewnątrz się robi.....pozdrowionka dla wszystkich

czp01
07-02-2011, 06:13
Mam zamontowanych gdzieś z 16 grzejników aluminiowych ( w sumie 3 sezon) palę ekogroszkiem i też nie widzę tu powodów do awarii.

andrew01
07-02-2011, 08:32
Autorzy sa nieosiągalni...

A może jednak by się udało, dane kontaktowe podane są na oficjalnej stronie uczelni:

http://www.wbiis.tu.koszalin.pl/ksis/Pracownicy/szkarowski.htm

jorgo
07-02-2011, 09:28
Jarecki79....a co powiesz na temat sterownika rapid5 ? http://www.kotrem.pl/images/InstrukcjaRapid5L.pdf

jorgo
07-02-2011, 09:47
Dla wszystkich szukających swojego jedynego i ukochanego kotła załączam link do stronki gdzie są opisane kociołki przez swoich użytkowników http://systemyogrzewania.pl/Forum/Opinie-i-komentarze-136/
p..pi...piwo się należy..:yes:

Jarecki79
07-02-2011, 10:39
Jarecki79....a co powiesz na temat sterownika rapid5 ? http://www.kotrem.pl/images/InstrukcjaRapid5L.pdf

Wiem,że Compit robi sterowniki, ale nigdy nie miałem okazji z takim pracować.
Instrukcja wskazuje,że to klasyczny sterownik, są tryby grzania i podtrzymania.

Bart30
07-02-2011, 14:12
Witam
Jarecki czy moge zastapic regulatr przewodowy Auraton 2005 na Tatarka bezprzewodowego i podlaczyc go do sterownika ST37?

pawelo_pl
07-02-2011, 14:32
Witam
Jarecki czy moge zastapic regulatr przewodowy Auraton 2005 na Tatarka bezprzewodowego i podlaczyc go do sterownika ST37?
Odpowiem za Jareckiego - tak można założyć dowolny regulator pokojowy, który działa na zasadzie zwarcia ( lub rozwarcia w zależności od producenta) odpowiedniego styku w sterowniku i z punktu widzenia sterownika kotła jest mu wszystko jedno kto ten styk zamknął - byle byłoby to bezprądowo...

Bart30
07-02-2011, 15:28
Dzieki pawelo

SUSPENSER
07-02-2011, 20:11
Dla wszystkich szukających swojego jedynego i ukochanego kotła załączam link do stronki gdzie są opisane kociołki przez swoich użytkowników http://systemyogrzewania.pl/Forum/Opinie-i-komentarze-136/
p..pi...piwo się należy..:yes:

Tam mało kto pisze w ogóle - poklikałem trochę i jest tam bardzo mało wpisów, a już nawet nie wspomnę o ich merytoryczności bo nie ma o czym wspominać ;-)

Więcej dzieje się np. na tym forum:
http://forum.info-ogrzewanie.pl/forum/30-kotly-z-podajnikiem/

ale i tak nie mają szans w porównaniu z naszym muratorskim ;-)

kamil777
07-02-2011, 20:13
Ja mam 12 grzejników aluminiowych ( przy modernizacji mam zamiar dołożyć jeszcze jeden albo dwa na górze) w tym jeden drabinkowy w łazience, piec węglowy zasypowy o mocy 23 kW i bojler ....chyba 100 l - muszę odszukać karte gwarancyjną- wiadomo jak jest z regulowaniem parametrów grzania w takim piecu....
myślę że jak zainstaluję kocioł o mocy 16-20 kW z dobrym sterowaniem to będzie spoko, nie wiem co masz na myśli pisząc ze mała pojemność wodna przy kotle na ekogroszek może powodować awarie......

Piszesz ze masz aluminiowe grzejniki a temat dotyczy aluminium/miedz .Pojemnosc wodna jednego aluminiowego zeberka wysokosci 60 cm to 0,44 l.
10 zeberek to 4.4l i moc 1700wat ,grzejnik takiej samej mocy aluminium miedz ma pojemnosc wodna0.73l,

jorgo
07-02-2011, 20:39
Piszesz ze masz aluminiowe grzejniki a temat dotyczy aluminium/miedz .Pojemnosc wodna jednego aluminiowego zeberka wysokosci 60 cm to 0,44 l.
10 zeberek to 4.4l i moc 1700wat ,grzejnik takiej samej mocy aluminium miedz ma pojemnosc wodna0.73l,


No.....to nie ma co porównywać.........to nie wiem czy takie grzejniki są wskazane do instalacji na paliwa stałe.......

No właśnie, albo grzejniki, albo pompy ciepła....podawać proszę informacje na temat kociołków....

kamil777
07-02-2011, 21:10
witam
Sory za zmine tematu,czytam to forum pol roku a najgorsze jest to ze sie jeszcze na nic nie jestem zdecydowany?

jorgo
07-02-2011, 21:30
W kwestii naszego tematu powiem, że dziś zadzwoniłem do sklepu fuego.pl i powiedziałem jaki mam dom, jaka powierzchnia itp, itd....powiedziałem że chcę wybrać kocioł który zapewni mi ogrzanie i c,w,u,. Powiedziałem, że kocioł ma byc bezproblemowy, dobry, wart swojej ceny, ale nie żadne tzw. "badziew", nie sugerowałem marki.....
i wiecie co mi zaproponowano?
Zębiec KPM DUO 20 kW....powiedział że sterownik ma funkcje PID, jest naprawdę bezproblemowy, gwarancja na 5 lat na cały wymiennik a nie na spawy - dodał, że z tymi spawami to ściema, bo one nigdy nie pękają.....hehe
Ja mu powiedziałem,że jakoś ZĘBIEC mi nie leży.......http://www.zebiec.com.pl/pl/kotly-co/wybierz-model/kpm-duo
On wtedy że Ogniwo Eko ....tylko dodał, że 15 kW może być za mało natomiast 24 za duży, ja mu na to że jest Eko Plus 16kW i on że no ostatecznie może wystarczyć.....
Powiedział jeszcze o innych, ale bez szału....
Natomiast nie polecał PEREKO oraz TERMO-TECHA, uzasadniał, że są już przestarzałe konstrukcyjnie i są z nimi problemy.....ale nie miałem czasu i na tym skończyłem.
A ja jeszcze znalazłem brata bliźniak Ogniwa......http://kotly-dzialdowo.pl/website/?page_id=36
wszystko ma jak Ogniwo: palnik, sterownik, konstrukcja......a nawet jest lepszy, bo ma palenisko awaryjne z prawdziwego zdarzenia, można tam sporo zmieścić, natomiast w Ogniwie Eko palenisko na ruszcie awaryjnym to podobno namiastka........kilka szczapek drewna i bryłka węgla się mieści - tak wyczytałem i to samo mi powiedzieli na fuego.

Jarecki79.....jak z tym sztokerem, bedzie na targach w łodzi czy nie wiesz nic ? bo to jeszcze tylko 10 dni :-)

jorgo
07-02-2011, 21:30
witam
Sory za zmine tematu,czytam to forum pol roku a najgorsze jest to ze sie jeszcze na nic nie jestem zdecydowany?

Witam w klubie ...:D

sebsa
08-02-2011, 07:36
P.S Zawsze mnie interesowało na jakiej podstawie i jakimi kryteriami kieruje się portal FUEGO dokonując ocen co do jakości, ekonomiczności i stopnia obsługi danej konstrukcji. Czyżby pracownicy przed przystąpieniem do sprzedaży każdy kocioł osobna testowali? Czy może zależy to od innych mniej obiektywnych kryteriów.

sebsa
08-02-2011, 07:39
Jorgo a widziałeś naocznie ten piecyk Kotstala z Działdowa?

jorgo
08-02-2011, 09:12
P.S Zawsze mnie interesowało na jakiej podstawie i jakimi kryteriami kieruje się portal FUEGO dokonując ocen co do jakości, ekonomiczności i stopnia obsługi danej konstrukcji. Czyżby pracownicy przed przystąpieniem do sprzedaży każdy kocioł osobna testowali? Czy może zależy to od innych mniej obiektywnych kryteriów.

Myślę, że na takiej samej zasadzie jak i my.....śledzą fora, czytają opinie, do tego mają styczność z samym produktem....no a najważniejsze chyba to to, że mają porównanie ilości sprzedanych produktów do zgłaszanych reklamacji....ja to tak widzę......
Co do kotła Kotstal to nie widziałem go w realu.........wiem tylko że był badany przez Zawijana....możesz go spytać....

sebsa
08-02-2011, 09:38
Myślę, że na takiej samej zasadzie jak i my.....śledzą fora, czytają opinie, do tego mają styczność z samym produktem....no a najważniejsze chyba to to, że mają porównanie ilości sprzedanych produktów do zgłaszanych reklamacji....ja to tak widzę......
Co do kotła Kotstal to nie widziałem go w realu.........wiem tylko że był badany przez Zawijana....możesz go spytać....

Nie o to chodzi. Jeśli chcesz go obejrzeć i dotknąć to musisz podjechać raz jeszcze do Łodzi na Węglową. Widziałem go u nich na magazynie. Zawsze to lepiej niż w tylko w okienku na monitorze.

jorgo
08-02-2011, 09:46
Nie o to chodzi. Jeśli chcesz go obejrzeć i dotknąć to musisz podjechać raz jeszcze do Łodzi na Węglową. Widziałem go u nich na magazynie. Zawsze to lepiej niż w tylko w okienku na monitorze.

Na Węglową nie pojadę........będę na targach INTERBUD w Łodzi, porozmawiam, popatrzę, poodtykam...........może się coś rozjaśni....a jeszcze co do tego kotła to w jego DTR napisane, że ścianki zewnętrzne ma o grubości 3 mm.....co o tym sądzicie? bo chyba trochę mało....? http://kotly-dzialdowo.pl/KOTSTAL_EKO_dtr12_2009.pdf

sebsa
08-02-2011, 09:48
To dlaczego w takim razie dają np Ogniwo EKO PLUS tyle i tyle gwiazdek skoro użytkowników mało, produkt cały czas mało znany - nawet tu na forum niewielu nabywców zasygnalizowało swój wybór. Kto z nas widział na żywo nowy palnik itd. Nie wierzę, że inna sytuacja miała miejsce w przypadku Fuego

sebsa
08-02-2011, 09:54
Jorgo w ubiegłym roku na Interbudzie nie mieli wystawionego Kotstala i podejrzewam, że w tym roku będzie podobnie. Znów wystawią Ponara. Chodzi mi tylko o to, że jeśli chciałbyś zobaczyć ten kociołek to raczej tylko u nich. Reszta to Twój wybór chciałem Ci tylko pomóc. Pamiętam przy zakupie swojego pytałem o tę konstrukcję nie pamiętam już szczegółów ale mówili, że jest ok.

jorgo
08-02-2011, 10:16
No dzięki.......na Węglową nie pojadę, bo nie wzbudzili mojego zaufania...zresztą już pisałem na Forum na ten temat...natomiast co się tyczy wyboru kotła to jak widzisz kilka postów wyżej napisałem jak kamil777....że nie zdecydowałem się na konkretny kocioł, im więcej się człowiek orientuje w temacie, tym więcej wątpliwości, sam jak widzisz napisałem, że Ogniwo ma "symboliczne" palenisko awaryjne, o czym wcześniej nikt nie mówił, a jednak jest to jakiś minus..............widzę że trzeba trochę czasu poświęcić poczytać pooglądać, żeby dokonać świadomego wyboru kotła......co do Fuego.pl to tylko powtarzam co mi powiedziano i tyle, każdy sam musi wyciągać wnioski.

Mogę jeszcze dodać, że np. w dniu wczorajszym przeprowadziłem rozmowę telefoniczną z przedstawicielem handlowym i doradcą firmy GASPOL - gdyż chciałem po prostu wiedzieć co do ewentualnych kosztów instalacji zbiornika na propan i ogrzewania co i cwu propanem.....ale po godzinnej rozmowie stwierdziłem, że to porażka. Podałem parametry swojego budynku, itp itd i wyszło, że w ciągu roku spalałbym co najmniej 2500 litrów propanu co daje kwotę 6500 złotych :o...a gdzie jeszcze instalacja kocioł itp. Pan był bardzo rzeczowy i sam mi powiedział żebym z ogrzewaniem propanem dał sobie spokój.....ew. tylko w połączeniu z solarkami, i cwu grzać z solarów...ale to niewiele zmienia, bo podwyższa koszty inwestycji, a i tak najwięcej spala się zimą na ogrzanie budynku.....
Także czytałem ostatnio artykuł w wersji PDF z Muratora i co do pomp ciepła, to też niestety odpada. raz ze zaje....koszt a dwa , że nie mam podłogówki, można mieć z grzejnikami, ale trzeba by było zmienić na grzejniki niskokotemperaturowe ...a to jeszcze większy koszt.....tak więc znowu w punkcie wyjścia. :-(
Tak więc szukam nadal......:-) i wcale nie jest to takie proste, oj nie jest....

sebsa
08-02-2011, 10:30
Z tym paleniskiem awaryjnym bywa różnie. Sam dużej wagi do tego nie przywiązywałem. Po pierwsze nie mam instalacji grawitacyjnej, więc bez prądu i tak mi pompy nie pociągną. Po drugie było już sporu postów o tym jak paląc drewnem można wręcz zasmołować kocioł. Dla mnie jedyne wyjście to jak pisałem wcześniej agregat z pełną sinusoidą na wyjściu ale to duży wydatek. W poprzednim roku w miejscu gdzie mam zamiar mieszkać wyłączyli prąd tylko raz - traf że w pierwsze święto Bożego Narodzenia. Zobaczę dalej jak z tym będzie.

Jarecki79
08-02-2011, 10:50
Drewno powinno być suche, do drewna nastawa w pobliżu 70st.C, wcześniej była wklejana tabelka odnośnie temp. w zależności od paliwa.

Na tym ruszcie można zamiennie przepalać węglem lub ekogroszkiem (zależy od przerw).
W Skam-P wysokość od rusztu awaryjnego do (w tym wypadku) drzwiczek zasypowych to 32cm.

UPS ma łatwiej ciągnąć jedną pompę jak cały układ w postaci sterownika, dmuchawy, podajnika, pompy c.o., cwu i jeszcze ewentualnie kolejnej za jakimś wymiennikiem. To jednak indywidualna kwestia.

jorgo
08-02-2011, 10:58
Z tego co mi powiedziano w fuego, to tam chodzi o głębokość tego rusztu awaryjnego, jest podobno ciutke większa niż cała grubość przedniej ściany, powiedział że ma się to nijak do rusztów awaryjnych w kotłach innych producentów.
Sebsa ...ja też nie przywiązywałbym wielkiej wagi do takiego rusztu, wiadomo, ale jak już się mówi że coś jest, to niech to będzie a nie namiastka czegoś.......Dla mnie taki ruszt to sprawa drugorzędna, ale segreguje śmieci i zwykłe czarno-białe gazety, czy jakieś suche odpadki drewniane można od czasu do czasu wrzucić i spalić, bo wywóz śmieci też kosztuje, a kosz mały..:D
Ogniwo wiem że na 100% będzie na targach w Łodzi.......więc sobie to dobrze obejrzę.....

zawijan
08-02-2011, 11:02
Myślę, że na takiej samej zasadzie jak i my.....śledzą fora, czytają opinie, do tego mają styczność z samym produktem....no a najważniejsze chyba to to, że mają porównanie ilości sprzedanych produktów do zgłaszanych reklamacji....ja to tak widzę......
Co do kotła Kotstal to nie widziałem go w realu.........wiem tylko że był badany przez Zawijana....możesz go spytać....

Poczytajcie
http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/8096-nie-chce-zadnej-porady-nie-mam-zadnego-problemu/

Jarecki79
08-02-2011, 11:03
Jak głębokość rusztu i wielkość zasypu awaryjnego ma znaczenie, to fotki sa tutaj:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?169888-kocio%C5%82-SKAM-P-i-sterownik-Puma&p=4545459&viewfull=1#post4545459

To typowy rozmiar rusztów, 37,5cm. Wkładane z lekkim luzem. Palenisko jest 40 na 40cm na 32cm (szer x głęb. x wys.)

jorgo
08-02-2011, 11:16
zawijan...no ja czytałem tą opinie użytkownika IVEN i dlatego zainteresowałem się kotłem KOTSTAL....tylko jak pisze wyżej, ścianki zewnętrze tych kotłów maja tylko 3 mm......nikt się w tym temacie nie wypowiada.....a myślę że to lekka przesada dawać tak mało....no mi się tak bynajmniej wydaje.....

czp01
08-02-2011, 11:56
No akurat w końcu mogę coś pochwalić w 100 % w moim kotle Kielar - właśnie tzw. palenisko awaryjne, które u mnie ma postać stałego żeliwnego awaryjnego rusztu wodnego. Palenisko jest duże i stałe to też nic nie trzeba w nim montować no ewentualnie wyjąć szamotki jak są akurat położone. W pierwszą zimę - jeszcze na budowie paliłem w nim węglem, miałem , workami i wszelkiej maści pozostałościami desek, parkietów, kartonów itp. Sprawdziło się znakomicie - a teraz służy mi tylko wyjątkowo, aby dorzucić w czasie palenia eko jakieś zbędne kartony jak się nazbierają.

Tu mam fotkę paleniska przed wyczyszczeniem http://czp.pl/kociol/nastawy/czyszczenie/images/obraz_044.jpg

Jarecki79
08-02-2011, 12:02
czp01
Ten ruszt jest chłodzony wodą, w Twoim kotle jest nisko nad palnikiem i to właśnie z tego powodu tak często czyścisz wymiennik.

Zgadzam się jednak,że ruszta wodne są wygodne. Ogólnie powinny być trochę wyżej nad palnikiem. Jak ktoś je wybiera w skam-p-ie, to ich wysokość to ok.16cm, mniejszy zasyp... Część osób wymyśliła sobie układanie na tych rusztach cegieł szamotowych przy pracy z automatem.

Inne osoby przy ruszcie wodnym dokładają dodatkowo pospawaną kratkę, aby zagęścić palenisko dla spalania drobniejszego paliwa (u Ciebie są żeberka) w przypadku chęci przepalania tzw awaryjnego

czp01
08-02-2011, 12:24
Potwierdzam - moje ulubione żeberka (no do czyszczenia)


Tak przy okazji czy jest jakiś sens, aby w kotłach takich jak mój z żeliwnym wymiennikiem montować nad retortą jeszcze jakiś deflektor. Widzę, że niektórzy producenci stosują do takich kotłów takie żeliwne (tarczowe) deflektory ????

darase
08-02-2011, 12:31
Brak prądu nie jest straszny, najlepszym rozwiązaniem jest przetwornica z funkcją ładującą akumulator np. taki od ciągnika, koledze z forum cały piec pociągnie 8h, w razie dalszego braku taki akumulator można podładować samochodem. Agregator jest fajny ale i drogi.

Kotstal piec jak to piec, też brałem go pod uwagę ze względu na sterownik eCoal, ostatecznie zdecydowała cena i wybrałem Ogniwo. W Kotstalu wymagają do gwarancji podbicia pieczątki instalatora, swój sam montowałem a pieczątki się nie dorobiłem, chociaż te 30zł i bym sobie wyrobił, instalator Dariusz ;) Jak dzwoniłem do producenta to mi podał taką cenę, że u nas w sklepie u sąsiada taniej. Najtaniej znalazłem u firmy fuego, lokalni dystrybutorzy muszą dużo zarobić. Jak to dobrze że jest internet :)

zawijan
08-02-2011, 12:42
...ścianki zewnętrze tych kotłów maja tylko 3 mm......nikt się w tym temacie nie wypowiada.....a myślę że to lekka przesada dawać tak mało....no mi się tak bynajmniej wydaje.....

Proponuję, aby koledzy napisali, czy skorodowała im kiedyś ścianka zewnętrzna i jaką miała grubość. Pisząc "skorodowała" mam na myśli powstanie rozszczelnienia na ściance zewnętrznej.

Jarecki79
08-02-2011, 12:44
Potwierdzam - moje ulubione żeberka (no do czyszczenia)


Tak przy okazji czy jest jakiś sens, aby w kotłach takich mój z żeliwnym wymiennikiem montować nad retortą jeszcze jakiś deflektor. Widzę, że niektórzy producenci stosują do takich kotłów takie żeliwne (tarczowe) deflektory ????

Napiszę Ci na priva...

Jarecki79
08-02-2011, 12:49
Proponuję, aby koledzy napisali, czy skorodowała im kiedyś ścianka zewnętrzna i jaką miała grubość. Pisząc "skorodowała" mam na myśli powstanie rozszczelnienia na ściance zewnętrznej.

To nie jest kwestia korozji, ale producent może robić tak, jak uważa.

jorgo
08-02-2011, 13:54
To nie jest kwestia korozji, ale producent może robić tak, jak uważa.


Proponuję, aby koledzy napisali, czy skorodowała im kiedyś ścianka zewnętrzna i jaką miała grubość. Pisząc "skorodowała" mam na myśli powstanie rozszczelnienia na ściance zewnętrznej.

Prosze jaśniej i jednoznacznie Panowie, nie tak enigmatycznie ....:)

jorgo
08-02-2011, 13:57
Ja powiem teraz jako zwykły śmiertelnik, i chciałbym poznać Wasze zdanie....to po cholerę jedna robią ścianki 8 mm i się z tym obnoszą, a inni tylko 5 albo 3......po co tak ???
Czy nie ma jakiejś normy na to, ile musi mieć ścianka wymiennika???

zawijan
08-02-2011, 13:59
To nie jest kwestia korozji...

A czego?

zawijan
08-02-2011, 14:11
Ja powiem teraz jako zwykły śmiertelnik, i chciałbym poznać Wasze zdanie....to po cholerę jedna robią ścianki 8 mm i się z tym obnoszą, a inni tylko 5 albo 3......po co tak ???
Czy nie ma jakiejś normy na to, ile musi mieć ścianka wymiennika???

Są normy, np. PN-EN 303-5. Według niej najmniejsze grubości ścianek wykonanych ze stali węglowych powinny wynosić dla kotłów do 100kW:
5mm dla ścianek zasobnika paliwa i komory spalania omywanych wodą i płomieniem - dla kotłów na biopaliwa
4mm dla ścianek zasobnika paliwa i komory spalania omywanych wodą i płomieniem - dla kotłów na paliwa kopalne
4mm dla powierzchni ścian ogrzewanych konwekcyjnie (z wyjątkiem rur okrągłych) oprócz komory spalania
3,2mm dla powierzcni rur okrągłych ogrzewanych konwekcyjnie z wyjątkiem komory spalania
3mm dla ścian omywanych tylko wodą

jorgo
08-02-2011, 14:40
zawijan dzięki......i wszystko jasne.....to powiedz zawijan....jakie sens w świetle tej normy ma konstrukcja wymiennika o grubości 6, 7 czy 8 mm? dlaczego producenci kotłów tak robią?...czy to nie jest chwyt marketingowy?..tak jak z gwarancja na spawy?

Jarecki79
08-02-2011, 14:54
A czego?

Nie wszystko musze opisywać otwarcie, jak ten producent tak uznał, to niech tak robi.

Są prawidłowości odnośnie doboru grubości dla danych mocy i tyle mogę powiedzieć na otwartym forum.
8mm dla kotła 15 czy 20kW to przesada, punktowe przegrzewanie materiału, generalnie strata.

Z innego względu uważam,że 3mm na ściance zewnętrznej to za mało, dlaczego, tego pisać nie chcę. Jak ktoś tak robi - jego sprawa.

jorgo
08-02-2011, 15:15
Nie wszystko musze opisywać otwarcie, jak ten producent tak uznał, to niech tak robi.

Są prawidłowości odnośnie doboru grubości dla danych mocy i tyle mogę powiedzieć na otwartym forum.
8mm dla kotła 15 czy 20kW to przesada, punktowe przegrzewanie materiału, generalnie strata.

Z innego względu uważam,że 3mm na ściance zewnętrznej to za mało, dlaczego, tego pisać nie chcę. Jak ktoś tak robi - jego sprawa.

Jarecki79....napisz .....nie trzymaj wiedzy dla siebie :P

Jarecki79
08-02-2011, 16:43
Kocioł jak było wspominane to produkt pewnych kompromisów.
Trzeba dobrać grubość blach w taki sposób, aby optymalnie odbierały ciepło a jednocześnie zapewniły odpowiednią żywotność.
Za gruba- ciepło w komin (mocniej grzać, aby tak samo podgrzać wodę jak przy odpowiednio dobranej grubości), za cienka - krótka żywotność.

Zewnętrzne to już inna historia, niech sobie inni producenci sami dochodzą.
Wynik lat doświadczeń stawia tutaj inne aspekty do rozważenia. Polecam taka książkę Kotarbińskiego pt. "traktat o dobrej robocie"

jorgo
08-02-2011, 17:19
czyli uważasz, że 3 mm w tym przypadku to za mało?

aga88
08-02-2011, 19:43
Witam,
przepraszam że wchodze w temat ale potrzebują porady:)
Co myślicie na temat tego kotła?A może ktoś korzysta z niego i podpowie mi czy warto go kupić?dziękuje

http://www.bimsplus.com.pl/strony_p/426/331/32/Kotły%20ekologiczne%20na%20paliwo%20stałe

jorgo
08-02-2011, 20:35
oni sprzedają chyba tylko, nie znalazłem na ich stronie dokumentacji DTR....natomiast znalazłem coś innego o podbnej nazwie....http://www.lumo.com.pl/index.php?lumo=kotly_na_paliwa_stale_vulcanus
masz tam dokumemtację DTR i inne dane techniczne....sterownik ecoMAX 800 R1fuzzy logic.......podobno bardzo dobry, ale Jarecki79 wie najlepiej :)
a tu masz cenę....http://allegro.onet.pl/kociol-na-eko-groszek-lumo-vulcanus-25-raty-1-bos-i1400022751.html
:-)

zawijan
08-02-2011, 21:14
Proponuję, aby koledzy napisali, czy skorodowała im kiedyś ścianka zewnętrzna i jaką miała grubość. Pisząc "skorodowała" mam na myśli powstanie rozszczelnienia na ściance zewnętrznej.

Ponawiam ten apel.
Jestem naprawdę ciekaw, czy takie awarie się zdarzały.

SUSPENSER
08-02-2011, 21:17
Witam,
przepraszam że wchodze w temat ale potrzebują porady:)
Co myślicie na temat tego kotła?A może ktoś korzysta z niego i podpowie mi czy warto go kupić?dziękuje

http://www.bimsplus.com.pl/strony_p/426/331/32/Kotły%20ekologiczne%20na%20paliwo%20stałe

Czyżby instalator, który ma rabat w Bims na niego nalegał ?

Znam to z autopsji, bo mój bardzo chciał mi "załatwić" grzejniki ;-)

Napisz trochę więcej jaką masz kotłownię (wymiary), jaki dom (metraż, docieplenie, ewentualnie zapotrzebowanie na ciepło wg projektu w kW) to na pewno wskażemy kilka najlepszych propozycji i unikniesz przykrych niespodzianek.

zawijan
08-02-2011, 21:18
...Za gruba- ciepło w komin (mocniej grzać, aby tak samo podgrzać wodę jak przy odpowiednio dobranej grubości)...

Wyjaśnij to proszę trochę bardziej technicznie, bo w Kotarbińskim takiego wyjaśnienia nie znalazłem.

minertu
09-02-2011, 20:47
P.S Zawsze mnie interesowało na jakiej podstawie i jakimi kryteriami kieruje się portal FUEGO dokonując ocen co do jakości, ekonomiczności i stopnia obsługi danej konstrukcji. Czyżby pracownicy przed przystąpieniem do sprzedaży każdy kocioł osobna testowali? Czy może zależy to od innych mniej obiektywnych kryteriów.

Ja CI odpowiem.
Tak,oni testują kotły,i piszę to dlatego,że mam do nich 10km i widziałem na oczy,nawet testują różne paliwa od naszych groszków po czeskie i ukraińskie,kotły tłokowe i ślimakowe.Są dystrybutorem różnych producentów ,a na śląsku jest ich nie mało.Testy nie polegają na tym,że co 2 tyg zmieniają piec ale co sezon.Dodam,że jest to firma nie duża ale wiedzą co mówią.
Maja również sprawdzonych instalatorów, od których też czerpią dużą wiedzę,a ja moge powiedzieć tylko tyle,że firmy sa podzielone na całą Polskę bo w różnych rejonach różne piece sa polecane aby każdy coś zarobił.Nie ukrywam tego,że ode mnie tez sporo się dowiedzieli o ogniwie a to dla tego,ze często u nich bywam i ogladam jak spalają sie rózne paliwa na tłoku,którego swego czasu chciałem kupić.
Sprzedawca nie zagwarantuje ci 100% dobrego pieca,od tego są takie fora jak to bo oni je też czytają,bo niby skąd mieli by to wszystko o piecach wiedzieć?Z instrukcji?
Tak działają wszyscy ale wiem,że fuego.pl ma bardzo dobre ceny i można jeszcze co nie co urwać.

aga88
09-02-2011, 20:50
Witam ponownie
podaje Panu dane o jakich Pan pisał
Kotłownia ma 5.5metra
dom parterowy z urzytkowym poddaszem łącznie 150m powierzchi urzytkowej.Docieplić chemy stryropianem 15 okna 3 szybowe budwaru przeniklowość U-0.6
Zapotrzebowanie na ciepło (napisze to co znalazłam ale nie wiem czy to to)
-obliczeniowe zapotrzebowanie na moc cieplną Qco=6850W
-w odniesieniu do kubatury ogrzewanej q=13,98 W/m3
będe wdzięczna za każdą podpowiedz.A może jeszcze napiszecie swoje sugestie na temat wyboru grzejników.Dziękuje

Jarecki79
09-02-2011, 20:58
Qco 6850 to na okrągło 7kW mocy do potrzeb grzania

a jest tam gdzieś jeszcze Qcwu??

Patrząc na to to myślałbym o 12kW, patrząc na 150m2 z doświadczenia proponowałbym 17kW

Możesz rozpisać owe 5,5metra kotłowni?
Tj. ile szerokości, ile długości i w którym miejscu komin? W rogu danej ściany, na środku? Wystaje wgłąb tego pomieszczenia?

aga88
09-02-2011, 21:36
Qcwu =9630W
Co do kotłowni :
szerokość -2,20 ,długość -2,60Mamy małe zmiany.Drzwi z kotłowni zostały zamienione i wychodza na wiatrołap a nie na hol
Komin znajduje sie w prawym rogu
poniżej przesyłam link do rzutów domu
http://www.archipelag.pl/projekty-domow/kornelia/rzuty.html?Bookmark=1
W projekcie proponują piec o mocy 19kw
dziękuje

karoka65
09-02-2011, 21:47
10 kW na samo CWU ? Więcej jak na cały dom ?

Jarecki79
09-02-2011, 22:04
Qcwu =9630W
Co do kotłowni :
szerokość -2,20 ,długość -2,60Mamy małe zmiany.Drzwi z kotłowni zostały zamienione i wychodza na wiatrołap a nie na hol
Komin znajduje sie w prawym rogu
poniżej przesyłam link do rzutów domu
http://www.archipelag.pl/projekty-domow/kornelia/rzuty.html?Bookmark=1
W projekcie proponują piec o mocy 19kw
dziękuje

Generalnie 17kW.... bym tu widział.... jak wspomniałem wcześniej.


Ale ta kotłownia jest dziwna, tj. jak coś na paliwo stałe ma tam wejść?
Ile jest cm od komina do początku drzwi do garażu?
Ile jest cm od komina do przeciwnej ściany (zwężenie pom.nr2 po drugiej stronie)?

Może wciśnie się tu górnokanałowy z czopuchem górnym, aby w miarę wygodnie go obsłużyć.
Albo, przy dostatecznej długości od komina do ramy drzwi garażu idealnie idzie wpasować tego nowego Sztokera. Drzwiczki do obsługi wypadły by przy wejściu z garażu a przejście zostaje w stronę tej wnęki z numerem2, bo na szerokość ten kocioł zajmie tylko 50-55cm.

SUSPENSER
10-02-2011, 07:46
Witam ponownie
podaje Panu dane o jakich Pan pisał
Kotłownia ma 5.5metra
dom parterowy z urzytkowym poddaszem łącznie 150m powierzchi urzytkowej.Docieplić chemy stryropianem 15 okna 3 szybowe budwaru przeniklowość U-0.6
Zapotrzebowanie na ciepło (napisze to co znalazłam ale nie wiem czy to to)
-obliczeniowe zapotrzebowanie na moc cieplną Qco=6850W
-w odniesieniu do kubatury ogrzewanej q=13,98 W/m3
będe wdzięczna za każdą podpowiedz.A może jeszcze napiszecie swoje sugestie na temat wyboru grzejników.Dziękuje

Witam,

Przy tak małej kotłowni (pewnie w projekcie jest ogrzewanie gazowe - jak u mnie) wybór kotłów będzie ograniczony.

Co do mocy 17 kW wg mnie będzie ok - przy podobnej powierzchni mam 18 kW i choć początkowo myślałem, że to zbyt dużo to okazało się, że jest w sam raz (trochę przewymiarowany kocioł mniej spala).

Gdy podasz dokładne wymiary wtedy będzie można polecić konkretne modele.

Co do grzejników to ja mam Delonghi i są ok - są pokazane tu:
http://www.fuego.pl/Delonghi_podl._dolne_idc=9_15.html

Tu trochę info o grzejnikach:
http://e-grzejniki.com/

zawijan
10-02-2011, 07:48
Kocioł jak było wspominane to produkt pewnych kompromisów.
Trzeba dobrać grubość blach w taki sposób, aby optymalnie odbierały ciepło a jednocześnie zapewniły odpowiednią żywotność.
Za gruba- ciepło w komin (mocniej grzać, aby tak samo podgrzać wodę jak przy odpowiednio dobranej grubości), za cienka - krótka żywotność.

Zewnętrzne to już inna historia, niech sobie inni producenci sami dochodzą.
Wynik lat doświadczeń stawia tutaj inne aspekty do rozważenia. Polecam taka książkę Kotarbińskiego pt. "traktat o dobrej robocie"

Kotarbiński Wam nie odpowie - bo to filozof przecie.
Jarecki Wam nie odpowie - bo nie chce.
Przeczytajcie ten krótki rozdzialik http://zawijan.wordpress.com/ciekawe-historie/wymienniki-stalowe/
Dodam tylko, że o efektywności wymiany ciepła decydują:
-rodzaj materiału użytego na wymiennik ciepła (współczynnik przewodzenia ciepła),
-wielkość powierzchni wymiany ciepła,
-grubość ścianki wymiennika (pomiędzy spalinami a wodą),
-różnica temperatur pomiędzy spalinami a wodą,
-prędkości przepływu spalin i wody.
Zwiększenie grubości ścianki można niwelować nie tylko zwiększeniem temperatury spalin (zwiększeniem różnicy temperatur), ale także zwiększeniem powierzchni wymiany ciepła lub zwiększeniem prędkości przepływu mediów (czyli odpowiednią konstrukcją wymiennika).

jorgo
10-02-2011, 07:59
Zawijan......jak mógłbyś rozwinąć i wyjaśnić jak to jest z mocą kotłów?? Bo np. producent sprzedaję kocioł o mocy 20 kW a rozpiętość mocy podawana w nawiasach jest od 7 do 25 kW).....o co tu chodzi? ja rozumiem to tak, że dane urządzenie może pracować na minimalnej mocy 7 a maksymalnej 25 kW? ale nie wiem czy dobrze myślę?? Wyjaśnij ten problem, bo w Twoim poradniku też tego nie znalazłem....:)

darase
10-02-2011, 08:11
jorgo sam sobie odp na pytanie, jest tak jak piszesz.

jorgo
10-02-2011, 08:16
No ale chciałbym tak po naukowemu...:)

zawijan
10-02-2011, 08:20
Zawijan......jak mógłbyś rozwinąć i wyjaśnić jak to jest z mocą kotłów?? Bo np. producent sprzedaję kocioł o mocy 20 kW a rozpiętość mocy podawana w nawiasach jest od 7 do 25 kW).....o co tu chodzi? ja rozumiem to tak, że dane urządzenie może pracować na minimalnej mocy 7 a maksymalnej 25 kW? ale nie wiem czy dobrze myślę?? Wyjaśnij ten problem, bo w Twoim poradniku też tego nie znalazłem....:)

Zwróć uwagę na rozdział http://zawijan.wordpress.com/6-badania-kotlow-2/
Napisałem tam: "Trzeba wyraźnie zwrócić uwagę, że moc nominalna (czyli – według normy PN-EN 303-5 – maksymalna trwała moc ustalona przez wytwórcę przy spalaniu określonego paliwa) nie musi być tożsama z mocą optymalną (czyli mocą, przy której kocioł uzyskuje najkorzystniejsze wyniki eksploatacyjne – energetyczne, emisyjne i ekonomiczne). Dla każdego kotła można drogą specjalistycznych badań określić zakres mocy optymalnej i wyniki eksploatacyjne uzyskiwane w tym obszarze oraz wyniki eksploatacyjne uzyskiwane powyżej i poniżej tego zakresu. Uważamy, że takie wyniki pozwolą potencjalnym nabywcom dokonać optymalnego wyboru w fazie decyzji o zakupie kotła, unikając pułapki zachęt marketingowych tworzonych przez specjalistów od reklamy."
Zwróć uwagę - moc nominalną ustala wytwórca. Instytut w badaniach atestacyjnych tylko SPRAWDZA, czy kocioł taką moc rzeczywiście uzyskuje i jakie ma wtedy parametry pracy. Więcej o kotle można się dowiedzieć tylko z badań eksploatacyjnych.
Sam jestem ciekaw, jak producenci ustalają te zakresy mocy, które podają - nie dysponując stosowną aparaturą badawczo-pomiarową.

jorgo
10-02-2011, 08:26
A czy wytwórca danego kotła powinien mi udostępnić dane z takich badań... czy tylko łaskawie może??, lub czy w ogóle takie dane można uzyskać?

jarecki79.....a jak z tym Sztokerem... będzie na targach w Łodzi?

jorgo
10-02-2011, 09:57
W kwestii rankingu kotów na ekogroszek, to podoba mi się tez ten kociołek.....można pelletami tez palić i owsem.....http://www.klimosz.pl/ling-duo.html
jakie są Wasze opinie na jego temat...są użytkownicy tego kotła...to proszę napisać jakąś recenzyjkę....

zawijan
10-02-2011, 10:35
A czy wytwórca danego kotła powinien mi udostępnić dane z takich badań... czy tylko łaskawie może??, lub czy w ogóle takie dane można uzyskać?

Przecież zawsze możesz mu powiedzieć, że jak Ci takich danych nie dostarczy - to nie kupisz jego kotła. I zawsze możesz tak zrobić - czyli nie kupić.
Obawiam się jednak, że tylko nieliczni będą w stanie takie dane Ci przedstawić.

jorgo
10-02-2011, 10:40
No widać to nawet na stronie producenta.....niektórzy umieszczają świadectwa z badań itp...a inni tylko piszą że ich kocioł jest super....

Jarecki79
10-02-2011, 14:36
Zawijan nic nowego nie napisałeś.
Powtarzam,że przy zewnętrznej ściance nie chodzi o korozję.
Ale p.Iksiński, czy Kowalski może w/g mnie robić to nawet z 2,5mm, nie interesuje mnie to kompletnie.
Jego sprawa.

Nie chcę o tym pisać i tyle, róbta jak chceta.

Napisałem,że:
Za gruba- ciepło w komin (mocniej grzać, aby tak samo podgrzać wodę jak przy odpowiednio dobranej grubości), za cienka - krótka żywotność.
Co jest tożsame z Twoim:
o efektywności wymiany ciepła decydują:..
grubość ścianki wymiennika (pomiędzy spalinami a wodą),

Opisałeś to szerzej, bo chciałeś, też problemu nie widzę.
Możesz jeszcze napisać o różnicy między blachą kotłową a tzw zwykła przy kotłach małych mocy z płaszczem wodnym.

Pozdrawiam serdecznie

ps. Jorgo nie miałem czasu jeszcze być u producenta Sztokera, zawalony robotą jestem, może się jutro uda.

Tip
10-02-2011, 15:43
czytam te watki o mocy i chyba cos sie tutaj nie zgadza ... mam dom 110 m , typowy kwadraciak nieocieplony, w piwnicy mam kociol futura cichewicza 25 kw. mieszcze sie spokojnie w 15 kg eko na dobe , jak jest bardzo zimno spala mi 20 kg, natomiast latem na cwu zuzywam tylko 100 kg na miesiac i to bardzo nedznej jakosci groszku ... okolo 50 procent to mial
tak wiec chyba nie jest to prawda ze jak sie ma duzy kociol to duzo pali, 15 kg na dobe to chyba bardzo dobry wynik

TOT
10-02-2011, 16:20
Witam, jestem pierwszy raz na forum. Proszę o pomoc w doborze kotła c.o. i sterownika (z możliwością w przyszłości podłączenia c.w.u.)
Mam dom z lat 80-tych, parter wysokość 2,3m. piętro 2,6m., obydwie kondygnacje zamieszkałe (dom dwupokoleniowy) razem ok 200m2 (po 100 na kondygnację) do ogrzania. Strych nie wykorzystany.
Ocieplenie robione 2 lata temu - styropian 10-12cm dokładnie nie wiem (niestety nie ja to robiłem), strop jeszcze nie docieplony (planuję 20cm. wełny). Okna wszędzie nowe, energooszczędne. Dotychczas działający piec to Zębiec 23-25KW (nie do odczytania) już ok 10 lat, teraz chcę go wymienić na samo zasypowy. Instalacja od nowości nie wymieniana, grawitacyjna (rury zasilania i powrotu gruuube :) ) Grzejniki stalowe, kilka żeliwnych. Nie ma zaworów termostatycznych.
Pytania:
- czy piec o mocy 25KW wystarczy?
- czy jest sens wymieniać starą instalację na nową (miedź lub pex-alu-pex)?
- czy jest sens wymieniać wszystkie grzejniki i montować zawory termostatyczne?
Po przeczytaniu dość sporej części tego forum zastanawiam się nad Skam-p z podajnikiem Brucer, Ogniwo eko 24KW.
Co sądzicie o piecu http://allegro.pl/kociol-kotly-piece-piec-z-podajnikiem-kmb-rp-plus-i1453967326.html
Z góry dzięki za porady.

Jarecki79
10-02-2011, 16:22
TIP
Masz prawdopodobnie za duży kocioł. Jaka t.spalin, jak wygląda popiół? Czy pali się na całym palniku, jaki jest ten palnik?
ps.zobaczymy ile pociągnie....

Nawet jak to stara buda, to z zapasem mocy byłoby 15-17kW i tutaj spalałbyś prawdopodobnie podobne ilości przy lepszej pracy kotła.


20kg/dobę to generowanie średnio ok. 5kW mocy przy ciągłej pracy kotła (ok.0,8kg/h)
15kg/dobę to generowanie średnio ok. 3,5kW mocy przy ciągłej pracy kotła (ok.0,6kg/h)

Jarecki79
10-02-2011, 16:29
TOT z podajnika na 200m2 starego budownictwa, ale już po dociepleniu...
Spokojnie 25kW da radę.

Jak instalacja nie jest zaszlamiona i zakamieniona, to grzejniki zmieniałbym tylko ze względu na lepszy wygląd nowych.......

Zapytaj instalatora jakie zawory termostatyczne poleca do grzejników przy kotle na paliwo stałe, może się okazać, że to duże przeróbki, tj. nowe grzejniki i wykonanie instalacji domowej w systemie zamkniętym a tylko obieg kotłowy zabezpieczony w systemie otwartym. Nie wiem czy warto tak mocno zmieniać.

Ostatecznie to co w domu, oddaje ciepło wewnątrz, zatem mądrym kierunkiem jest dbanie o lepszą izolację dachu, lepsze okna, lepsze docieplenie ścian., docieplenie strychu.... Tutaj bowiem wyprodukowane ciepło tracimy.

odnośnie kotła z linku, poproś o wyniki badań i potwierdzenie tej sprawności takim atestem.
Na ateście powinna być nazwa tego kotła KMB-RP (końcówka plus może być tylko cechą charakterystyczną wyglądu zewnętrznego, tego wymagać nie trzeba) , powinny być dane producenta, plus wyniki badań.... Na fotce w kwadraciku sterownik klasyczny Titanic, na kotle Lider a w opisach niżej mowa o menuecie i pumie (fakt,że dwa ostatnie jako opcje)......

ps nie spalisz całkowicie drewna na ruszcie wodnym jak będzie pracował podajnik i dmuchawa, bo nie wystarczy do tego celu tlenu, który zostanie zużyty przez palnik i dmuchawę.....

ps.2 Titanic nie współpracuje z panelem pogodowym, tylko z czujnikiem pogodowym a to jednak różnica.... to takie "mydełko" na kabelku, które mocuje na zewnątrz domu. Nie ma wyświetlacza, guzików, nic na nim ustawić nie idzie... zatem panelem pogodowym nie jest.
Jego obsługę jako czujnika temp. programuje się bezpośrednio w Titanicu uzupełniając temp. zasilania kotła w stosunku do mierzonych temp. zewnętrznych - taki zapis krzywej grzania.

TOT
10-02-2011, 18:38
Dziękuję za poradę Jarecki. To wiem, że kociołek 25KW starczy.
Z tego co wiem to niestety i rury będą do wymiany. Widziałem rurę tego samego typu jak te co mam teraz przy c.o., tylko do wody użytkowej. Rurę odciętą przy montowaniu licznika wody miejskiej (przedtem była woda z studni), jej przekrój to połowa oryginału. Nowa instalacja pewnie już będzie wymuszona.
Czy jak podepną mi nowy kocioł pod starą instalację a ta będzie przyrdzewiała od środka, to czy ten kocioł jest w jakiś sposób zagrożony, czy w nim się coś będzie odkładać, czy spadnie jego sprawność? bo jeśli tak to chyba trzeba od razu wszystko wymienić.
Jeżeli zawory termostatyczne przy grzejnikach to tylko w obiegu wymuszonym? jeśli by został grawitacyjny (stary) to nie wolno montować (bo np. woda nie przepływa swobodnie)?

Jarecki79
10-02-2011, 19:01
pogadaj z dobrym instalatorem.

Moja wiedza w tym temacie, to informacje pochodzące od współpracujących instalatorów, nie notuję wszystkiego, tylko coś tam pamiętam.

Wiem,że część nowych grzejników stalowych ma zapisy w kartach gwarancyjnych o montażu w ukł. zamkniętym (to coś z żywotnością i osadzaniem chyba szlamu czy kamienia było, ale nie pamiętam, nie zajmuje się grzejnikami)

Do kotła na paliwo stałe są ponoć jakies większe głowice termostatyczne, to chyba też było związane z tym kamieniem.

Rura od C.O> nie powinna wyglądać tak, jak ta od CWU, bo C.O. może być zalane na kilka lat a CWU ma bieżący przepływ....
Zatem jak nie spuszczasz wody z C.O. co 2dni, to pewnie rury są w dobrym stanie.

Po podłączeniu nowego kotła napełniasz instalację na nowo wodą, wszystko sobie krąży i "gubi powietrze" zatem przez ok.2tygodnie a czasami dłużej trzeba dolewać wodę. Szlam, kamień kotłowy itd i tak trafią do najniższego punktu instalacji, czyli pewnie dna kotła. Norma, nic w tym dziwnego.

To tylko takie pobieżne informacje..

Może kolega "Mały" może ten problem rozwinąć...

zawijan
10-02-2011, 19:06
Zawijan nic nowego nie napisałeś.
Opisałeś to szerzej, bo chciałeś, też problemu nie widzę.

Napisałem nie szerzej - tylko inaczej.
Nie zrozumiałeś tego - ale też problemu w tym nie widzę.

jorgo
10-02-2011, 19:08
Jeśli jak mówisz rura straciła połowę rzeczywistego przekroju i jest zakamieniona, to lepiej wymienić instalację.....jaki to będzie miało wpływ na nowy kocioł i w jakim stopniu tego nie wiem....ale na pewno nic dobrego......
Jeśli zmienisz kocioł i instalację, to pompkę na 100% będziesz musiał zainstalować.......tak więc i zawory też można ....ja też będę wymieniał kocioł....ale ja mam instalację 12 letnią ( rurki plastikowe, grzejniki aluminiowe, brak termostatów - i na razie nie będę ich montował.....zobaczę jak będzie pracowała instalacja bez zaworów.

Jarecki79
10-02-2011, 19:12
Napisałem nie szerzej - tylko inaczej.
Nie zrozumiałeś tego - ale też problemu w tym nie widzę.

Jak zwykle styl zaczepny, dowalić, może się swoją pozycję podbuduje.
Swoja opinię w owym temacie wyraziłem, chcesz pisać więcej - proszę bardzo, docinki personalne zachowaj dla siebie, są poniżej standardów...

Wolę komuś pomóc, jak odpowiadać na Twoje zaczepki niskich lotów.

donstef
10-02-2011, 19:15
Myślę, że kociołek 25kW będzie wystarczający u Ciebie. U teściów jest 240 m2 powierzchni bez ocieplenia budownictwo lat 80tych i daje radę.
A co do pieca to miałem 3 kandydatów Skam-p, OgniwoEko i KMB-PR PLUS Witkowskiego. Wybrałem KMB-PR PLUS Witkowskiego. ten ostatni ze sterownikiem PUMA PID.
Jak już będzie u mnie hulał to zdam szczegółowe informacje. A opinie forumowych guru na temat tego kotła masz kilkanaście stron wcześniej.

donstef
10-02-2011, 19:19
To wyżej dla TOTa info.

Tip
10-02-2011, 19:31
Jarecki79
cenie twoja wiedze, ale rzeczywistosc weryfikuje nasze dzialania, mysle ze niekoniecznie musimy ufac "matematyce" ... niekiedy trzeba sie zdac na tak zwanego nosa.
przy piecach jest zbyt duzo zmiennych aby ustawic je wedlug jakiegos wzoru matematycznego! mysle ze jezeli spedzi sie z takim piecem jakis sezon .... dochodzimy do jako takiego ustawienia, pale pierwszy sezon na tym piecu, poczatkowo bylo fatalnie, teraz jest oki, jedyny problem to ze musze czyscic piec co okolo dwa tygodnie (musze wygarnac pyl z "gornych poleki")

piec mam cichewicza , futura econo 25 kw, palnik mam taki prostokatny, cholernie ciezki, zastanawiam sie czy go nie obrocic o 180 stopni, spiekow praktycznie nie mam, ekogroszek po spaleniu wyglada jak .... popiol z cygara

zawijan
10-02-2011, 19:42
Jak zwykle styl zaczepny, dowalić, może się swoją pozycję podbuduje.
Swoja opinię w owym temacie wyraziłem, chcesz pisać więcej - proszę bardzo, docinki personalne zachowaj dla siebie, są poniżej standardów...
Wolę komuś pomóc, jak odpowiadać na Twoje zaczepki niskich lotów.

Wcale się z Tobą nie zaczepiam. Bo i po co mi to?

Wyjaśniłem tylko, że można skonstruować wymiennik z grubszej blachy, w którym wcale nie trzeba "mocniej grzać" i wypuszczać "ciepło w komin" - jak piszesz, czyli wypuszczać spaliny z wyższą temperaturą. Wystarczy dodać mu powierzchni lub zwiększyć prędkość spalin, aby temperaturę spalin i ciepło wypuszczane w komin utrzymać na tym samym poziomie. A nawet można zmniejszyć poziom strat. Sama grubość blachy - to jeszcze nie wszystko, o co chodzi w wymienniku.
Natomiast zdecydowanie - grubsza blacha w wymienniku, to dłuższa żywotność i niestety wyższa cena kotła.

Dlaczego wszystko, czego nie zrozumiesz, odbierasz jako zaczepki? Ja tez wyjaśniam, żeby pomóc. Także Tobie. Może nie?
Prosiłem przecież, żebyś to wyjaśnił. Nie wyjaśniłeś, a teraz się czepiasz. Po co?

zawijan
10-02-2011, 19:48
piec mam cichewicza , futura econo 25 kw, palnik mam taki prostokatny, cholernie ciezki, zastanawiam sie czy go nie obrocic o 180 stopni, spiekow praktycznie nie mam, ekogroszek po spaleniu wyglada jak .... popiol z cygara

Ten prostokątny palnik w futura ekono 25kW - to po prostu klasyczny BRUCER.

Jarecki79
10-02-2011, 19:54
ZAwijan pisałem,że kocioł to produkt kompromisu i tłumaczyłem skrótowo co i jak.
Pisałem,że nie chcę się nad tym rozwodzić. Chcesz, to pisz. Choćby o materiale bez czepiactwa w stylu nie zrozumiałeś tego (a skąd możesz wiedzieć, co ja zrozumiałem?,Siedzisz w mojej głowie?).

Oczywiście, że chodzi o wysokość, długość półek dymnych, chodzi też o grubość tej blachy zewn.
Chodzi o wymiary zewn. przy obecnych mikroskopijnych kotłowniach, chodzi o wygodę i szybkośc czyszczenia, chodzi o bezproblemowość, bezawaryjnośc danych rozwiązań, chodzi o uniwersalność, o to, czy coś w danym sterowaniu można korygować itp. itd.
Zbiór tych wszystkich cech tworzy wyrób kompromisowy o nazwie kocioł, gdzie jedne cechy u danego producenta sa bardziej rozwinięte a u innego nacisk kładziony jest na inne elementy.


Zapytam inaczej, jaką grubość płaszcza zewn ma model ponar?

ps.Ty non stop o 3grosze się czepiasz, mówisz to samo z innej strony, wycinasz 3słowa z rozmowy i budujesz na tym dalszy ciąg dziwnej dysputy.
np. nie mówię szerzej, tylko inaczej.. żenada. Nic nie wnoszące wypociny.

kol. TIP
w gruncie rzeczy chodzi o to, aby kupujący był zadowolony. Jeżeli jestes zadowolony z zakupu, to taki jest cel każdego producenta.
To czyszczenie co 14dni to standard przy modelach z podajnikiem
Każdy sterownik idzie opanować, jak się chce i spokojnie, metodycznie do tematu podchodzi

Też fajnie,że trafiłeś opał, który ładnie się wypala.
Życzę dobrego użytkowania, dbaj o to, aby nie było kropelek wody w kanałach dymnych.

TOT
10-02-2011, 20:39
Dzięki za podpowiedzi, teraz przynajmniej wiem co mnie czeka po tym sezonie grzewczym. Będę śledził to forum, może się czegoś jeszcze nauczę :)
pozdrawiam TOT

Tip
10-02-2011, 21:07
Ten prostokątny palnik w futura ekono 25kW - to po prostu klasyczny BRUCER.

mam pytanko .... warto sie brudzic i obracac ten palnik ... w chwili obecnej mam strzalke zgodnie z kierunkiem krecenia sie podajnika ...

zawijan
10-02-2011, 21:12
ZAwijan pisałem...
...żenada. Nic nie wnoszące wypociny.

Ty uważasz, że nic nie wnoszące.
Ja uważam, że jednak coś wnoszą.

A skoro tak lubisz filozofię...
Inny znany filozof, który nazywał się Forrest Gump, powiedział: "Życie jest jak pudełko czekoladek - nigdy nie wiesz, co Ci się trafi."
Ty masz pecha, że trafiłem Ci się właśnie ja.
Ale to nie moja wina.
Cześć!