PDA

Zobacz pełną wersję : RANKING KOTŁÓW NA EKO GROSZEK



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92

clukasc
04-03-2011, 16:09
Dostałem wycene ogrzewania razem z takim kotłem Niskotemperaturowy kocioł c.o. typ EKO GT-KWP S ze skośnym podajnikiem
Co powiecie na ten kocioł ! Używa go ktoś miał ktoś z nim do czynienia ?
Czy jednak lepszy byłby OGNIWO EKO 24 kW

http://www.galmet.com.pl/cms/php/strona.php3?cms=cms_galme&lad=a&id_dzi=0&id_dok=177&id_men=24&powrot=1&slowo_szuk=&gdzie_szuk=&id_men_szuk=0

ppietrz
04-03-2011, 16:21
Na temat kotła się nie wypowiem, ale na stronie mają bardzo fajny filmik instruktażowy. Takie coś powinien oferować każdy producent ;)

wojtek65
04-03-2011, 17:29
Dostałem wycene ogrzewania razem z takim kotłem Niskotemperaturowy kocioł c.o. typ EKO GT-KWP S ze skośnym podajnikiem
Co powiecie na ten kocioł ! Używa go ktoś miał ktoś z nim do czynienia ?
Czy jednak lepszy byłby OGNIWO EKO 24 kW

http://www.galmet.com.pl/cms/php/strona.php3?cms=cms_galme&lad=a&id_dzi=0&id_dok=177&id_men=24&powrot=1&slowo_szuk=&gdzie_szuk=&id_men_szuk=0

Ja zastanawiałem się nad podobnym.
http://www.sklep.konfil.pl/kotly-na-paliwo-stale/3023-galmet-eko-gt-kwp-m-17kw.html
Ale już mi przeszło , jak poczytałem w innych wątkach problemy ludzi poszukujących pomocy w ustawieniu sterownika EKSPERT lub PERFEKT , a taki tam jest.

Slaveta
04-03-2011, 18:26
2szt mają świadczyć o bujaniu w kwestii żywotności, poczytaj dokładnie to forum, to znajdziesz wpisy użytkowników, którym modele z kanałami pionowymi skończyły szybciutko żywota.
Ten Twój teść to ile lat palił grawitacyjnie bez pompy i sterowania? Założył sterowanie oraz pompę?

Pogadamy, jak poczyścić ten wymiennik przez następne 6-7lat, jestem ciekaw, czy wówczas będziesz miał identyczne zdanie.

Możesz mi powiedzieć po co miałbym kłamać w kwestii żywotności kotłów z kanałami pionowymi? Sami takie produkujemy.
Pisze prawdę, po co mam owijać w bawełnę.

Nie napisałem że kłamiesz i nie oto chodzi tylko sorry, bez obrazy ale z mojego punktu widzenia czyli potencjalnego kupca czy przyszłego użytkownika który ma na tyle oleju w głowie żeby nie dać się naciągnąć, to ten argument o statystykach to brzmi jak taka gadka gościa ze sklepu który chce koniecznie wcisnąć produkt aby zarobić.
Jeżeli już wygłosiłeś coś takiego że pionowe kanały lecą szybciej (czego zresztą nie przeczę bo nie wiem) to opisz to zjawisko językiem technicznym a nie językiem człowieka ze sklepu bo dwa przypadki w twojej firmie o niczym nie świadczą. Napisz co konkretnie się dzieje w tych kanałach pionowych że one szybciej lecą ale bez gdybania, czyste techniczne fakty.
Na koniec dodam że mój poprzedni piec miał kanały poziome i poleciał po 10 latach czy to świadczy o tym że piece z kanałami poziomymi lecą szybko? chyba raczej nie, a odnośnie mojego teścia to posiada tylko grawitacje kiedyś nie było pomp.

Jarecki79
04-03-2011, 18:44
Nie napisałem że kłamiesz i nie oto chodzi tylko sorry, bez obrazy ale z mojego punktu widzenia czyli potencjalnego kupca czy przyszłego użytkownika który ma na tyle oleju w głowie żeby nie dać się naciągnąć, to ten argument o statystykach to brzmi jak taka gadka gościa ze sklepu który chce koniecznie wcisnąć produkt aby zarobić.
Jeżeli już wygłosiłeś coś takiego że pionowe kanały lecą szybciej (czego zresztą nie przeczę bo nie wiem) to opisz to zjawisko językiem technicznym a nie językiem człowieka ze sklepu bo dwa przypadki w twojej firmie o niczym nie świadczą. Napisz co konkretnie się dzieje w tych kanałach pionowych że one szybciej lecą ale bez gdybania, czyste techniczne fakty.
Na koniec dodam że mój poprzedni piec miał kanały poziome i poleciał po 10 latach czy to świadczy o tym że piece z kanałami poziomymi lecą szybko? chyba raczej nie, a odnośnie mojego teścia to posiada tylko grawitacje kiedyś nie było pomp.

Wielokrotnie już pisałem,że modele z pionowymi kanałami lecę na dole pionowego kanału, zdarza się,że użytkownicy potrafią taką konstrukcję zajechać w nawet 4lata.
Średnia żywotność oscyluje w granicy 7-10lat dla modeli zasypowych. Powyżej 10lat rzadkość dla kanałów pionowych. Pisałem także, że owa prawidłowość zaczyna być także zauważalna w modelach tłokowych (kanały pionowe pierwsze przypadki 5-6latków, kanały poziome nie stwierdziliśmy takiego zgłoszenia dla przedziału wiekowego do 7lat).
Dla modeli z kanałami poziomymi nie zanotowaliśmy żadnej awarii wymiennika w przedziale wiekowym do 7lat. Pojedyncze przypadki powyżej 7lat w przypadku modeli zasypowych.

Zobacz na inne wątki, poczytaj, ja sobie tego nie wymyśliłem.
Natomiast podkreślam,że jestem wrogiem jedynie słusznego rozwiązania i bardzo się cieszę,że jest wybór między konstrukcjami tłokowymi oraz ślimakowymi, cieszę się, że można wybrać między kanałami poziomymi oraz pionowymi, także cieszy mnie,że można wybrac między rusztami wodnymi oraz żeliwnymi.

Jarecki79
04-03-2011, 18:49
Twój teść paląc na tzw grawitacji niejednokrotnie pewnie zagotował wodę, temp. spalin muszą być u niego wyższe. Zatem kocioł pracuje na wyższych obrotach, co mu służy.

Nie mając pompki i sterowania nie kisi kotła na 42st.C, co powoduje stałą, niską t.spalin, może powodować roszenie i wpływać na skrócenie żywotności. Kłopoty z żywotnością zaczęły być zauważalne po wprowadzeniu sterowań ok. 1993-5roku dla modeli zasypowych na miał (większa dokładność i stabilność procesu spalania) oraz jednoczesnego wprowadzenia w tym czasie pomp.....

darase
04-03-2011, 19:25
Panie Jarecki mówi pan o kotłach zasypowych miałem z dmuchawami? Mój szwagier miał na miał ;) od takiego pana z pleszewa Marcinkowskiego,jak nie przekręciłem, udany kocioł trzymał 10lat, kanały pionowe, z kolei drugi sąsiad miał miałowca i po 5 latach siadł. Myślę że tam winę ponosił mokry miał i kotły ze słabszą blachą nie wytrzymywały siarki.

wojtek65
04-03-2011, 19:34
Nie napisałem że kłamiesz i nie oto chodzi tylko sorry, bez obrazy ale z mojego punktu widzenia czyli potencjalnego kupca czy przyszłego użytkownika który ma na tyle oleju w głowie żeby nie dać się naciągnąć, to ten argument o statystykach to brzmi jak taka gadka gościa ze sklepu który chce koniecznie wcisnąć produkt aby zarobić.
Jeżeli już wygłosiłeś coś takiego że pionowe kanały lecą szybciej (czego zresztą nie przeczę bo nie wiem) to opisz to zjawisko językiem technicznym a nie językiem człowieka ze sklepu bo dwa przypadki w twojej firmie o niczym nie świadczą. Napisz co konkretnie się dzieje w tych kanałach pionowych że one szybciej lecą ale bez gdybania, czyste techniczne fakty.
Na koniec dodam że mój poprzedni piec miał kanały poziome i poleciał po 10 latach czy to świadczy o tym że piece z kanałami poziomymi lecą szybko? chyba raczej nie, a odnośnie mojego teścia to posiada tylko grawitacje kiedyś nie było pomp.

Mój miałowy zasypowy 11 lat około 4 tony miału w sezonie więc kilka ton wody już przepuścił.
Kanały 2 poziome nad paleniskiem i 2pionowe w tylnej cześci .
Czemu jeszcze " żyje ". Powody są dwa , powrót wody do kotła jest z boku w środkowej części , adrugi to w dżwiczkach zasypowych jest taka klapka cały czas uchylona. Kanały pionowe czyszczone 2 może3 razy w sezonie . Z półek poziomych zgarniam pył częściej

Jarecki79
04-03-2011, 19:47
Mój miałowy zasypowy 11 lat około 4 tony miału w sezonie więc kilka ton wody już przepuścił.
Kanały 2 poziome nad paleniskiem i 2pionowe w tylnej cześci .
Czemu jeszcze " żyje ". Powody są dwa , powrót wody do kotła jest z boku w środkowej części , adrugi to w dżwiczkach zasypowych jest taka klapka cały czas uchylona. Kanały pionowe czyszczone 2 może3 razy w sezonie . Z półek poziomych zgarniam pył częściej

Dokładnie taką konstrukcję użytkuję, tj ja mam SEKOM-45kW, czyszczę 2razy na sezon, bywa,że raz.
Trochę mam już jednak dość czyszczenia kanałów pionowych, dlatego tak rzadko czyszczę, bo mi się nie chce już gimnastykować...

Darase to 5lat to nie żadna inna czy słabsza blacha....

wojtek65
04-03-2011, 20:00
Dokładnie taką konstrukcję użytkuję, tj ja mam SEKOM-45kW, czyszczę 2razy na sezon, bywa,że raz.
Trochę mam już jednak dość czyszczenia kanałów pionowych, dlatego tak rzadko czyszczę, bo mi się nie chce już gimnastykować...

Darase to 5lat to nie żadna inna czy słabsza blacha....

Jeżeli wspomniany już SEKOM 25 w ostatnie duże mrozy pochłaniał około 34 -38 kg miału podobno 22 tyś cal to jakiś ślimak ile musiałby mieć mocy aby go zastąpić.

Slaveta
04-03-2011, 20:00
Wielokrotnie już pisałem,że modele z pionowymi kanałami lecę na dole pionowego kanału, zdarza się,że użytkownicy potrafią taką konstrukcję zajechać w nawet 4lata.

Nie jest to odpowiedź na moje pytanie dalej zapodajesz statystykę ale wiemy jedno że część przypadków jest z winy użytkownika.
Logicznie myśląc, nawet jak występował kiedyś problem z szybszym zużyciem kotłów z kanałami pionowymi w co szczerze wątpię i pewnie można to między bajki włożyć to zawory n-drogowe i pompy mieszające wyeliminowały ten problem całkowicie, w końcu po coś powstały.

Slaveta
04-03-2011, 20:03
Jeżeli wspomniany już SEKOM 25 w ostatnie duże mrozy pochłaniał około 34 -38 kg miału podobno 22 tyś cal to jakiś ślimak ile musiałby mieć mocy aby go zastąpić.

Na dobę? w mrozy u mnie na dobę szło koło 25kg groszku o cal 26 kj więc ślimak daje radę.

Jarecki79
04-03-2011, 20:16
Nie jest to odpowiedź na moje pytanie dalej zapodajesz statystykę ale wiemy jedno że część przypadków jest z winy użytkownika.
Logicznie myśląc, nawet jak występował kiedyś problem z szybszym zużyciem kotłów z kanałami pionowymi w co szczerze wątpię i pewnie można to między bajki włożyć to zawory n-drogowe i pompy mieszające wyeliminowały ten problem całkowicie, w końcu po coś powstały.

A statystyka to Twoim zdaniem z sufitu się bierze?
Przejrzyj sobie wątki, ile razy można powtarzać, choćby poczytaj ten o ekonomicznym spalaniu węgla, tam się natkniesz na kilku użytkowników, którym pionowe kotły szybko padły.
Zobacz co napisał Darase, sąsiad w 5lat zajechał zasypowy model.
Takie są prawidłowości. Dlaczego tak jest, na to pytanie bardzo precyzyjnie to Ci pewnie nikt nie odpowie.
Za duże do danej pow. grzewczej, za mocno moczony opał, wilgoć w kotłowni, olewanie konserwacji i czyszczenia, spalanie dziadostwa.
Te zawory i pompy w większości przereklamowana sprawa. To też było naście razy omawiane.

Ważne jest, aby nie palić błotem, nie mieć bagna w kotłowni.

Skoro kocioł kisi na niskiej nastawie i t.spalin, to co ma zmienić zawór n-drogowy?
Ustawisz 60st.C na kocioł, skręcisz zawór i kocioł tym bardziej będzie stał na jeszcze niższej t.spalin.....

Jarecki79
04-03-2011, 20:17
Jeżeli wspomniany już SEKOM 25 w ostatnie duże mrozy pochłaniał około 34 -38 kg miału podobno 22 tyś cal to jakiś ślimak ile musiałby mieć mocy aby go zastąpić.

Jak teraz grzejesz zasypowym 25kW, to pewnie Ci wystarczy ze ślimaka 17kW... a jaką masz pow. do ogrzania?

zawijan
04-03-2011, 20:44
Jeśli jeden mąż zdradza żonę 20 razy w roku a drugi nigdy - to prosta statystyka powie, że mąż zdradza żonę średnio 10 razy w roku. Tak to jest ze statystyką.
A przyczepianie do dobrych nowoczesnych kotłów retortowych wyników prostej statystyki wykonanej na kotłach zasypowych jest statystyczną głupotą.
A jak się jeszcze weźmie pod uwagę takie coś, że wyjątkowym wyjątkiem byłby producent, który interesuje się losem swoich kotłów po okresie gwarancyjnym i ma wiedzę o tym co i kiedy się z nimi wtedy dzieje - to ta statystyka nabiera jeszcze innego wymiaru. Ja w nią w każdym razie nie za bardzo wierzę (w statystykę artykułowaną przez producentów na własne potrzeby).

miedz1
04-03-2011, 20:50
Ja zastanawiałem się nad podobnym.
http://www.sklep.konfil.pl/kotly-na-paliwo-stale/3023-galmet-eko-gt-kwp-m-17kw.html
Ale już mi przeszło , jak poczytałem w innych wątkach problemy ludzi poszukujących pomocy w ustawieniu sterownika EKSPERT lub PERFEKT , a taki tam jest.

Bez przesady z tymi problemami z ustawieniem Perfekta. Mam dokładnie taki kocioł jak w tym linku, http://www.sklep.konfil.pl/kotly-na-...wp-m-17kw.html i jestem naprawdę zadowolony. Jest co prawda sporo parametrów które można zmieniać, ale wszystko jest do opanowania. A spalam w nim wszystkie rodzaje paliw dostępne na naszym rynku, od dobrego polskiego ekogroszku poprzez miały różnej jakości. W ubiegłym sezonie zużyłem 3,5t. kazachskiego miału, dziadostwo jakich mało, ale się spaliło. W tym ogrzewam czeski eko z węgla brunatnego, jest mniej kaloryczny, więcej popiołu, ogólnie rzecz ujmując idzie go więcej ale za to cena jaka płaciłem w ubiegłym roku - 440 zł. bardzo mi odpowiada.

Slaveta
04-03-2011, 20:52
A statystyka to Twoim zdaniem z sufitu się bierze?
Przejrzyj sobie wątki, ile razy można powtarzać, choćby poczytaj ten o ekonomicznym spalaniu węgla, tam się natkniesz na kilku użytkowników, którym pionowe kotły szybko padły.
Zobacz co napisał Darase, sąsiad w 5lat zajechał zasypowy model.
Takie są prawidłowości. Dlaczego tak jest, na to pytanie bardzo precyzyjnie to Ci pewnie nikt nie odpowie.
Za duże do danej pow. grzewczej, za mocno moczony opał, wilgoć w kotłowni, olewanie konserwacji i czyszczenia, spalanie dziadostwa.
Te zawory i pompy w większości przereklamowana sprawa. To też było naście razy omawiane.

Ważne jest, aby nie palić błotem, nie mieć bagna w kotłowni.

Skoro kocioł kisi na niskiej nastawie i t.spalin, to co ma zmienić zawór n-drogowy?
Ustawisz 60st.C na kocioł, skręcisz zawór i kocioł tym bardziej będzie stał na jeszcze niższej t.spalin.....

Słuchaj jak nie potrafisz tego wyjaśnić to się nie wywyższaj i nie wysyłaj mnie do innych wątków. Może jest ktoś kto to wyjaśni a jak nie ma to dla mnie bajki i stawianie tarota a robić z tego argument poparty jakąś tam marną statystyką jednej firmy to żaden argument.
Prawda jest taka że jak będziesz palić błotem to żaden kocioł długo nie wytrzyma i żadne wymienniki nie pomogą chyba to jest jasne.

Jarecki79
04-03-2011, 21:01
Jak nie jeden użytkownik to inny tego samego wyrobu stosuje dziwną taktykę czepiactwa.
Dzielę się informacjami, co z tym chcesz robić- Twoja sprawa. Powtarzam,że z faktami się nie dyskutuje.

Powątpiewasz w to,że takie kotły się psują, daję Ci przykład Darase oraz pokazuję, gdzie takie wpisy możesz znaleźć.
Nie rozumiem o co Ci chodzi, wymieniłem jakie mogą być przyczyny takiego stanu rzeczy. Rób z tym co chcesz, ale się nie czepiaj.


Powtarzam też, że w przypadku kotłów z podajnikiem tłokowym występuje taka sama prawidłowość. Więc mówimy nie tylko o modelach zasypowych.

Wypowiedź Zawijana jest czystą złośliwością, bowiem również wielokrotnie informowałem,że nie wiem czy takie prawidłowości będą występować w modelach z podajnikiem ślimakowym. Czas pokaże.

zawijan
04-03-2011, 21:10
Wypowiedź Zawijana jest czystą złośliwością, bowiem również wielokrotnie informowałem,że nie wiem czy takie prawidłowości będą występować w modelach z podajnikiem ślimakowym. Czas pokaże.

Jak nie wiesz, to czemu o tym piszesz. Straszysz?
A ja wypowiedziałem się na temat statystyki, a nie na temat Ciebie. Trochę się na statystyce znam. Na Jareckich się nie znam, więc ich nie oceniam - ani ze złośliwością, ani bez niej.
Nie zbijaj każdego mojego argumentu n/t Twojej błędnej wypowiedzi uwagami o mojej złośliwości. Powtórzę jeszcze raz - ja nie dyskutuję z Tobą, tylko z treścią Twoich wypowiedzi.

wojtek65
04-03-2011, 21:14
Jak teraz grzejesz zasypowym 25kW, to pewnie Ci wystarczy ze ślimaka 17kW... a jaką masz pow. do ogrzania?

Ogrzewam 90 metrów 84 aluminiowych kaloryferów z termostatami CO 58-63 st w większe mrozy dawało radę .Ale w jednym pomieszczeniu ledwo 20 st , bo 32metry a tylko 20 kaloryferów i za bardzo nie ma gdzie dołożyć , a jak CO podniosę do 65 st to z kotła robi się czajnik i bardzo szumi i trochę zapowietrza instalację

Jarecki79
04-03-2011, 21:17
Ogrzewam 90 metrów 84 aluminiowych kaloryferów z termostatami CO 58-63 st w większe mrozy dawało radę .Ale w jednym pomieszczeniu ledwo 20 st , bo 32metry a tylko 20 kaloryferów i za bardzo nie ma gdzie dołożyć , a jak CO podniosę do 65 st to z kotła robi się czajnik i bardzo szumi i trochę zapowietrza instalację

uuu na 90m2 to nawet 12kW z podajnika bym powiedział.... 17kW będzie z lekkim zapasem mocy dla starszego budownictwa

Jarecki79
04-03-2011, 21:20
Jak nie wiesz, to czemu o tym piszesz. Straszysz?
A ja wypowiedziałem się na temat statystyki, a nie na temat Ciebie. Trochę się na statystyce znam. Na Jareckich się nie znam, więc ich nie oceniam - ani ze złośliwością, ani bez niej.
Nie zbijaj każdego mojego argumentu n/t Twojej błędnej wypowiedzi uwagami o mojej złośliwości. Powtórzę jeszcze raz - ja nie dyskutuję z Tobą, tylko z treścią Twoich wypowiedzi.

Nie wiem i wiedział jeszcze bardzo długo nie będę, czy pionowe kanały w podajnikach ślimakowych mogą siadac szybciej od ich odpowiedników z kanałami poziomymi, bo skoro takie prawidłowości były w zasypowych i tłokowych, to logiczne wydawało się nam rezygnowanie z pionowych przy ślimakach. Dodatkowo kłopot z dojściem do tej bocznej wyczystki kanałów pionowych.
Sa jednak inni producenci takich modeli, są osoby, które chcą z takich modeli korzystać, więc jest wybór. I BARDZO DOBRZE.

Slaveta
04-03-2011, 21:28
Jak nie jeden użytkownik to inny tego samego wyrobu stosuje dziwną taktykę czepiactwa.
Dzielę się informacjami, co z tym chcesz robić- Twoja sprawa. Powtarzam,że z faktami się nie dyskutuje.
Nie rozumiem o co Ci chodzi, wymieniłem jakie mogą być przyczyny takiego stanu rzeczy. Rób z tym co chcesz, ale się nie czepiaj.
Wypowiedź Zawijana jest czystą złośliwością, bowiem również wielokrotnie informowałem,że nie wiem czy takie prawidłowości będą występować w modelach z podajnikiem ślimakowym. Czas pokaże.

Już tak się nie unoś, nie ma tu żadnej taktyki czepiactwa tylko nie lubię jak ktoś generalizuje i wprowadzając w błąd.
Wcześniej użyłeś argumentu że kanały pionowe szybciej lecą więc się nie dziw że zaraz zareagowałem, bo moje wiedza jest inna w tym temacie. Trzeba być solidnym i zwrócić uwagę że chodzi o kotły zasypowe a nie retortowe a to już jest spora różnica inaczej wprowadza się ludzi w błąd.

Jarecki79
04-03-2011, 21:33
Już tak się nie unoś, nie ma tu żadnej taktyki czepiactwa tylko nie lubię jak ktoś generalizuje i wprowadzając w błąd.
Wcześniej użyłeś argumentu że kanały pionowe szybciej lecą więc się nie dziw że zaraz zareagowałem, bo moje wiedza jest inna w tym temacie. Trzeba być solidnym i zwrócić uwagę że chodzi o kotły zasypowe a nie retortowe a to już jest spora różnica inaczej wprowadza się ludzi w błąd.

Nie wiem, czy masz kłopot z czytaniem, ale powtarzam po raz kolejny:

TAKA SAMA PRAWIDŁOWOŚĆ WYSTĘPUJE W KOTŁACH Z PODAJNIKIEM TŁOKOWYM.
Więc można mieć wątpliwości, przypuszczenia odnośnie podajnika ślimakowego....., nie musi to jednak mieć potwierdzenia, aby była jasność.

darase
04-03-2011, 21:35
Panie Jarecki nie napisałem że ten kocioł co wytrzymał 5lat miał kanały pionowe :) Ten drugi miał kanały pionowe i ile wytrzymał dużo dłużej 10lat, dopytam sąsiada szwagra jakie miał kanały, chodziło mi o pokazanie że pionowe kanały firmy Marcinkowskiego dwa razy dłużej pracowały. Może to właśnie zależy od opału,od temperatury na piecu i od wielkości kotła. Tak to jest, jedna osoba z mojego wątku wyłapie, że piec pracował krótko a druga że długo i jedno jest prawdą, i drugie :)

Jarecki79
04-03-2011, 21:37
10lat dla modelu zasypowego na miał, to bardzo przyzwoity wynik.
Zresztą zgadzam się z Twoją całą wypowiedzią.

Slaveta
04-03-2011, 21:41
Nie wiem, czy masz kłopot z czytaniem, ale powtarzam po raz kolejny:

TAKA SAMA PRAWIDŁOWOŚĆ WYSTĘPUJE W KOTŁACH Z PODAJNIKIEM TŁOKOWYM.
Więc można mieć wątpliwości, przypuszczenia odnośnie podajnika ślimakowego....., nie musi to jednak mieć potwierdzenia, aby była jasność.

Z czytaniem Twoich wypowiedzi mam pewien kłopot ale to dla tego że piszesz o wszystkim i o niczym ot takie tam informacje w koło ale nie na temat.
Aha i zapomniałeś napisać że te `prawidłowości` działy się w konstrukcjach kotłów firmy w której pracujesz tak dla jasności.

Jarecki79
04-03-2011, 21:51
Z czytaniem Twoich wypowiedzi mam pewien kłopot ale to dla tego że piszesz o wszystkim i o niczym ot takie tam informacje w koło ale nie na temat.
Aha i zapomniałeś napisać że te `prawidłowości` działy się w konstrukcjach kotłów firmy w której pracujesz tak dla jasności.

Statystyki prowadzę na kotłach firmy, w której pracuję, tutaj mniejsza awaryjność modeli poziomych.
Przypominam jednak,że firma jest w zagłębiu kotlarskim i zapewniam Cię,że wielu producentów ma identyczne doświadczenia.

Jak non stop ciągniesz ten sam temat, to robi się z tego takie lanie wody. W kółko to samo a i tak nie trafia.

zawijan
04-03-2011, 21:53
Nie wiem, czy masz kłopot z czytaniem, ale powtarzam po raz kolejny:
TAKA SAMA PRAWIDŁOWOŚĆ WYSTĘPUJE W KOTŁACH Z PODAJNIKIEM TŁOKOWYM.
Więc można mieć wątpliwości, przypuszczenia odnośnie podajnika ślimakowego....., nie musi to jednak mieć potwierdzenia, aby była jasność.

Jarecki
Dość. Powiem Ci po męsku. Przestań już pieprzyć.
Zadałem Ci kiedyś pytanie (bo ta dyskusja ma już długą historię), z ilu przypadków składa się ta Twoja statystyka. Odpowiedziałeś, że to tajemnica handlowa, co ja odczytałem, że bredzisz i nie masz żadnej porządnej statystyki. I dalej tak będę sądził - dopóki nie przedstawisz konkretnych materiałów statystycznych (nie tylko samych liczb końcowych, bo te można wymyślić w jednej chwili). Jeśli ich nie przedstawisz - to będę dalej myślał sobie, że zmyślasz. Wolno mi tak myśleć? Co?

Jarecki79
04-03-2011, 21:55
No cóz... wszystko kiedys zardzewieje, padnie...ale ja tam tradycyjnie upieram sie przy tym, ze taka powtarzalna czynność jak czyszczenie kotła jest mocno upierdliwa...brudząca i tyle.. a kanały z wymiennikami poziomymi lepiej i wygodniej się czysci, czyszczenie zabiera mniej czasu itd... a że dyskutujecie o trwałości to bardzo dobrze, potencjalny uzytkownik kotła niech wie co go czeka ;) moje kanały mi odpowiadaja,nie mam stresów zwiazanych z nimi, tak samo jak nie stresuje się z powodu przewymiarowanego kotła...i co?? i dobrze mi z tym :P generalnie to nie zawijan czy jarecki ma być happy, koncowy użytkownik decyduje czy dany produkt mu pasuje czy nie, ale niech ten końcowy użytkownik wie o wszystkich plusach czy minusach danego kotła.co dla jednego jest upierdliwe nie znaczy ze dla drugiego będzie..a co dla drugiego jest dobre nie znaczy że to spodoba się Bobkowi_Budowniczemu :D

Z tym się zgadzam.
Sam też wolę poziome, bo wygodniejsz w czyszczeniu.
Szanuję jednak osoby, które chcą mieć model pionowy.

Opisuję doświadczenia z wielu lat pracy, aby komuś pomóc a nie po to, aby ciągnąć dziwne dyskusje.

wojtek65
04-03-2011, 21:55
uuu na 90m2 to nawet 12kW z podajnika bym powiedział.... 17kW będzie z lekkim zapasem mocy dla starszego budownictwa

Dziękuję za odpowiedź.
Problem w tym że mam ograniczenia co do wysokości kotła ,chodzi o grawitacyjne dogrzewanie CWU latem . Wylot wody z kotła na 140 najwyżej a inaczej nijak nie wychodzi.

Jarecki79
04-03-2011, 21:58
Jarecki
Dość. Powiem Ci po męsku. Przestań już pieprzyć.
Zadałem Ci kiedyś pytanie (bo ta dyskusja ma już długą historię), z ilu przypadków składa się ta Twoja statystyka. Odpowiedziałeś, że to tajemnica handlowa, co ja odczytałem, że bredzisz i nie masz żadnej porządnej statystyki. I dalej tak będę sądził - dopóki nie przedstawisz konkretnych materiałów statystycznych (nie tylko samych liczb końcowych, bo te można wymyślić w jednej chwili). Jeśli ich nie przedstawisz - to będę dalej myślał sobie, że zmyślasz. Wolno mi tak myśleć? Co?

Ty się dzielisz wszystkimi doświadczeniami z pracy? Nie chciałeś podjechać na obiekt i zbadać porównawczo 2palników, bo to kasa.
Na wiele tematów odpowiadasz, że to kosztuje.
Więc takie informacje, to również kasa. Zapewniam Cię,że od 1973roku trochę informacji można zebrać, w takim czasie równiez kilka kotłów się zrobiło.

zawijan
04-03-2011, 21:59
...koncowy użytkownik decyduje czy dany produkt mu pasuje czy nie, ale niech ten końcowy użytkownik wie o wszystkich plusach czy minusach danego kotła.co dla jednego jest upierdliwe nie znaczy ze dla drugiego będzie..a co dla drugiego jest dobre nie znaczy że to spodoba się Bobkowi_Budowniczemu :D

Z ust mi to wyjąłeś. Chyba Cię polubię, czy co?

Jarecki79
04-03-2011, 22:01
Dziękuję za odpowiedź.
Problem w tym że mam ograniczenia co do wysokości kotła ,chodzi o grawitacyjne dogrzewanie CWU latem . Wylot wody z kotła na 140 najwyżej a inaczej nijak nie wychodzi.

Przy modelu 12kW jak najbardziej do zrealizowania z wylotem wody na 140cm od posadzki.

zawijan
04-03-2011, 22:03
Ty się dzielisz wszystkimi doświadczeniami z pracy? Nie chciałeś podjechać na obiekt i zbadać porównawczo 2palników, bo to kasa.
Na wiele tematów odpowiadasz, że to kosztuje.
Więc takie informacje, to również kasa. Zapewniam Cię,że od 1973roku trochę informacji można zebrać, w takim czasie równiez kilka kotłów się zrobiło.

E tam. Zwyczajnie zmyślasz. Przecież je podajesz. Tyle tylko, że bez udowodnienia.
A ja dla Ciebie nic za darmo nie zrobię.
Nie chcę także od Ciebie tych danych. Mnie one niepotrzebne. Udowodnij innym niedowiarkom, że mówisz prawdę. Ja myślę, że zmyślasz. I tyle.

zawijan
04-03-2011, 22:06
Nie da sie......i tak za jakis czas pewnie tradycyjnie Ci z czymś dowale...

A ja Ci oddam. I będzie po staremu.
Ale to nie musi przeszkadzać, żeby się lubić. Byleś nie plótł bzdur.

Jarecki79
04-03-2011, 22:08
E tam. Zwyczajnie zmyślasz. Przecież je podajesz. Tyle tylko, że bez udowodnienia.
A ja dla Ciebie nic za darmo nie zrobię.
Nie chcę także od Ciebie tych danych. Mnie one niepotrzebne. Udowodnij innym niedowiarkom, że mówisz prawdę. Ja myślę, że zmyślasz. I tyle.

A ja mam w nosie, co Ty myślisz, bo nie dla Ciebie to pisałem.
Nie musisz mi wierzyć, nie muszę też na siłę niczego udowadniać.
Podzieliłem się prawdziwymi wnioskami z lat działalności, opartymi na prawdziwych danych.

Jak ktoś ma odrobinę chęci i cierpliwości, to tego typu informacje znajdzie też na tym forum oraz kilku innych od różnych użytkowników różnych kotłów, różnych producentów.
Napisałem to po to, aby osoba myśląca o zakupie wiedziała jak do tej pory wyglądało to na rynku dla innych konstrukcji.
Można się nad tym zastanowić lub to olać.

Porównanie pracy palników nie miałeś robić dla mnie, tylko dla czytelników a to różnica.

zawijan
04-03-2011, 22:28
Porównanie pracy palników nie miałeś robić dla mnie, tylko dla czytelników a to różnica.

Przecież ja nigdy nikomu nie wmawiałem, że statystycznie jakiś palnik jest lepszy od innego palnika. Więc nie mam co udowadniać.

Ado
04-03-2011, 22:29
Ktoś się może orientuje, których producentów kotłów można się spodziewać na tegorocznych targach TARBUD we Wrocławiu?

zawijan
04-03-2011, 22:30
Dobra, ja nie bedę jak Ty nie bedziesz :D

No i widzisz? Już pleciesz.

Jarecki79
04-03-2011, 22:49
Przecież ja nigdy nikomu nie wmawiałem, że statystycznie jakiś palnik jest lepszy od innego palnika. Więc nie mam co udowadniać.

To są właśnie Twoje metody rozwalania wątku, odwracania wszystkiego do góry nogami.

Pisałeś, że jestes bardzo ciekaw wyników pracy innych palników, pisałeś,że palnik brucer dobrze chodzi na niskich mocach.
Zaproponowałem zorganizowanie porównania na obiekcie, na tym samym kotle, tym samym opale. Powiedziałes wówczas,że to kosztuje...

Byłeś ciekaw wyników pancerpola, wkleiłem, to stwierdziłeś,że upłynęła wazność, chciałeś świeże, wkleiłem świeże, to nawet nie skomentowałeś.

Kończę na dzisiaj, bo znowu dyskusja zmierza w manowce. To co wazne, zostało rozmyte, jak zwykle podczas dyskusji z Tobą.

Dobranoc

pomorzanin
04-03-2011, 23:53
To są właśnie Twoje metody rozwalania wątku, odwracania wszystkiego do góry nogami.

Pisałeś, że jestes bardzo ciekaw wyników pracy innych palników, pisałeś,że palnik brucer dobrze chodzi na niskich mocach.
Zaproponowałem zorganizowanie porównania na obiekcie, na tym samym kotle, tym samym opale. Powiedziałes wówczas,że to kosztuje...

Byłeś ciekaw wyników pancerpola, wkleiłem, to stwierdziłeś,że upłynęła wazność, chciałeś świeże, wkleiłem świeże, to nawet nie skomentowałeś.

Kończę na dzisiaj, bo znowu dyskusja zmierza w manowce. To co wazne, zostało rozmyte, jak zwykle podczas dyskusji z Tobą.

Dobranoc

Panowie dyskutujecie jak stare baby na bazarze. Lepiej zająć się kompetentną dyskusją na konkretny temat. Pojawił się wątek "dzikich producentów" więc ruszcie głowami jak udupić tych cwaniaków.Poruszyłem wątek sprawdzania jakości węgla więc ruszcie mózgownice jak nie dać się wykiwać cwaniakom z handlu zamiast tylko narzekać że was walą na jakości. Jest problem(albo nie jest) z konstrukcją wymiennika. Kol Jarecki ma jakieś spostrzeżenia, proszę wytłumaczyć posługując prawami fizyki dlaczego tak się dzieje. Dyskusja ma być na argumenty racjonalne a nie jakieś urojenia. Szkoda tylko czasu i energii na jałową dyskusję. I dziwi mnie to, że taką dyskusję prowadzą ludzie techniki, ścisłe umysły. Jeżeli chcecie aby wasza branża zawodowa mocno stała musicie skonsolidować swoje wysiłki twórcze inaczej będziemy mieć tu jakiegoś Niemca ze swoimi piecami. U mnie na Pomorzu zach. już się pojawił taki jeden ze swoim piecem zasypowym.

jorgo
05-03-2011, 08:02
Ponieważ został ponownie wywołany temat kanałów w wymienniku kotła i wyższości jednych nad drugimi, załaczam cytat z innego Forum:

"Witam

Z tego co piszesz masz prawdopodobnie poprawne nastawy. Co do pyłu i czyszczenia kotła to warto czyścić w miarę dokładnie i jak najczęściej z zachowaniem zdrowego rozsądku, wydaje mi się że raz na tydzień wystarczy. Każdy kocioł badany jest pod kątem również emisji pyłu i zależy nam na tym aby była ona jak najniższa. W przypadku naszego wymiennika jest ona bardzo niska bo zostaje na częściach poziomych wymiennika. Niestety jest mankament w postaci konieczności czyszczenia, ale niestety nigdy nie ma ideału. Nasz kocioł ma układ poziomy i jest łatwy w czyszczeniu co jest niewątpliwie jego ogromną zaletą. Kotły z wymiennikiem pionowym zabrudzają się trudniej jednak też pył przykleja się do ścianek. Natomiast czyszczenie kotła w układzie pionowym to masakra połączona z koniecznością malowania bądź mycia kotłowni.

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik.."

jack18
05-03-2011, 09:03
Jorgo -Po co to komentować, w kontekscie czego? Tu już była o tym rozmowa i szkoda do niej wracać. Kazdy ma swoje zdanie, a masakra to żaden argument tym bardziej ze ta firma robi z tego co wiem tylko kotły z poziomymi kanałami.

darase
05-03-2011, 10:02
Cytat cytatu "W przypadku naszego
wymiennika jest ona bardzo niska
bo zostaje na częściach poziomych
wymiennika . Niestety jest
mankament w postaci konieczności
czyszczenia , ale niestety nigdy nie
ma ideału. " i wszystko jasne. :)

minertu
05-03-2011, 10:35
Ponieważ został ponownie wywołany temat kanałów w wymienniku kotła i wyższości jednych nad drugimi, załaczam cytat z innego Forum:

"Witam

Z tego co piszesz masz prawdopodobnie poprawne nastawy. Co do pyłu i czyszczenia kotła to warto czyścić w miarę dokładnie i jak najczęściej z zachowaniem zdrowego rozsądku, wydaje mi się że raz na tydzień wystarczy. Każdy kocioł badany jest pod kątem również emisji pyłu i zależy nam na tym aby była ona jak najniższa. W przypadku naszego wymiennika jest ona bardzo niska bo zostaje na częściach poziomych wymiennika. Niestety jest mankament w postaci konieczności czyszczenia, ale niestety nigdy nie ma ideału. Nasz kocioł ma układ poziomy i jest łatwy w czyszczeniu co jest niewątpliwie jego ogromną zaletą. Kotły z wymiennikiem pionowym zabrudzają się trudniej jednak też pył przykleja się do ścianek. Natomiast czyszczenie kotła w układzie pionowym to masakra połączona z koniecznością malowania bądź mycia kotłowni.

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik.."

He he to pewnie napisał ktoś ,kto nie ma pieca z kanałami pionowymi.Ja miałem z poziomymi(zasypowy) 10 lat a teraz mam z pionowymi( z podajnikiem).Dla mnie wygodniejszy w czyszczeniu jest pionowy,zajmuje mi to raptem 5 min i ze śmiechu aż mnie brzuch rozbolał jak ktoś pisze o jakimś malowaniu sufitu a mam od pieca do sufitu zaledwie 80cm i jak czyszczę to wszystko zlatuje do wyczystki.Niech mi nikt nie mówi,że czyszcząc poziomy nie brudzi mu się przed piecem bo mu nie uwierzę.Z poziomymi nie muszę wycierać przed piecem :P

Slaveta
05-03-2011, 11:06
Czy jest możliwe, że woda w CWU będzie cieplejsza od wody w CO, np. zadana CO 45st, CWU 60st ?
Jeszcze nie mam wymiennika CWU, chciałbym mieć gorącą wodę użytkową a nie mam zapotrzebowania na gorącą wodę CO.

Jeżeli będzie priorytet CWU to o ile pamiętam sterownik będzie jechał na 60* CO żeby dogrzać wodę.

miedz1
05-03-2011, 11:19
Priorytet CWU właśnie na tym polega, wyłącza pompę CO, podnosi temp. kotła powyżej zadanej dla CWU. Po dogrzaniu zasobnika do temp. zadanej wyłącza pompę CWU, a załącza CO.

Slaveta
05-03-2011, 11:47
Aha.... w ciągu 10 dni spaliłem 14 worków po 25kg paliwa, czyli 350kg. To dużo ?
Przypomnę: ogrzewam 110m2 słabo ocieplonego, ale szczelnego od wiatru domu. Temperatura w domu 21,5st, w łazience 23st.

Zależy czym palisz.

darase
05-03-2011, 11:54
Mam tylko 2 pomy C.O. i mieszającą, mi wystarcza w dobrze ocieplnym zbiorniku cwu temperatura taka jak C.O. Obieg cwu mam blisko kotła i zawsze jest szybciej dogrzewany, tem. 46 st jest wystarczająca. Mam baterię termostatyczną ustawioną na 40st i w takiej temperaturze biorę prysznic. Aaa i pompa C.O. cały czas pracuje i tym samym dogrzewa wodę bez przerw.

minertu
05-03-2011, 12:03
verb moim zdaniem nie będzie to ekonomiczne i dobre dla pracy sterownika ,temp na bojlerze 45*C jest wystarczająca.

minertu
05-03-2011, 12:12
Czytałem gdzieś, że wodę użytkową powinno się utrzymywać w temp 60st, po to aby nie mogły w niej żyć jakieś groźne bakterie..nie pamiętam nazwy.


Co z tym moim spalaniem Panowie? Chyba trochę dużo ? Ludzie piszą że spalają po 12kg/dobę... jakoś nie chce mi się wierzyć porównując do mojego zużycia

Masz rację,ale ten zabieg wystarczy zrobić raz w tygodniu i na70* :)

minertu
05-03-2011, 12:16
12kg na dobę da się osiągnąć w małym domku i temp wewnętrzna 21*C,mi się kiedyś udało zejść do 16kg na dobę ale nie było to dobre dla pieca.

minertu
05-03-2011, 12:37
Nie chcę popsuć kotła to oczywiste. Zresztą nie mogę mieć niższej temperatury zadanej niż 45st, pompa mieszająca pilnuje aby w kotle stale było 40st (co chyba też jest za mało).
Liczyłem jednak że spalę trochę mniej..że worek 25kg starczy na dobę. Moje kalkulacje okazały się błędne. Tona kosztuje mnie 660PLN (mam blisko producenta), gaz kosztował mnie w granicach 900PLN/ msc - teraz mam spieki i popiół z którym nie wiem co zrobić :)
Że też nie posłuchałem znajomego i zamiast eko nie kupiłem nowoczesnego gazowca :) No ale nic... jak to powiedział w/w znajomy ?..."płać i płacz" :D

Wejdź w ustawienia fabryczne i ustaw odpowiednie kw dla twojego kotła,co do bakterii to ona się rozwija dłużej niż 1 tydzień wiec raz w tygodniu wystarczy by wymarła(też to czytałem w innym wątku i pisało aby raz w tygodniu zagrzać do 70*)

minertu
05-03-2011, 12:42
Priorytet na bojler 70* a zadana na piec 50* totalne rozstrojenie pracy pieca a zwłaszcza gdy woda użytkowa jest często używana,praktycznie piec będzie chodził prawie na maxa (histereza max to 20*)

jimmy123
05-03-2011, 13:52
Czy ktos miał do czynienia już z takim kotłem?proszę o opinie.Z góry dziękuje.
http://www.firma-mering.pl/GM_MG.htm

Jarecki79
05-03-2011, 14:15
OK minertu, raz w tygodniu popędzę kocioł i już. Sprawę CWU mamy już jasną. Dziękuję.



Tak zrobiłem już 2 razy, żadnych zmian. Wentylator nigdy nie schodzi poniżej 50% (wg. graficznego interfejsu na PC)
Właśnie wróciłem z kotłowni - kocioł stoi, przekroczył temperaturę zadaną o 5st i wszedł w stan podtrzymania.
Gdzieś, czytając ten wątek trafiłem na wypowiedź Pana Jareckiego o zaklejeniu szczelin w koronie dla zmniejszenia mocy.
Mam pionowe szczeliny tylko po dłuższych bokach - od strony drzwiczek 10 nacięć, głębiej 5 nacięć. Czy zaklejenie połowy z nich (matematycznie niemożliwe :D) da oczekiwany efekt, czyli zmniejszenie mocy?

Jak masz tylko nacięcia z 2 stron, to jak się dobrze dopala- nic więcej nie kombinuj.

Zaklejanie to tylko na jakieś większe zaburzenia dopalania.

jorgo
05-03-2011, 14:31
Nie chcę popsuć kotła to oczywiste. Zresztą nie mogę mieć niższej temperatury zadanej niż 45st, pompa mieszająca pilnuje aby w kotle stale było 40st (co chyba też jest za mało).
Liczyłem jednak że spalę trochę mniej..że worek 25kg starczy na dobę. Moje kalkulacje okazały się błędne. Tona kosztuje mnie 660PLN (mam blisko producenta), gaz kosztował mnie w granicach 900PLN/ msc - teraz mam spieki i popiół z którym nie wiem co zrobić :)
Że też nie posłuchałem znajomego i zamiast eko nie kupiłem nowoczesnego gazowca :) No ale nic... jak to powiedział w/w znajomy ?..."płać i płacz" :D

No właśnie.......kupiłbyś gazowy kocioł kondensacyjny za 6000 złotych to już naprawdę dobry.....i miałbyś te same koszty ( mniej więcej) - ale święty spokój forever......a tak to " płać, sprzątaj, rób i płacz .." rozbudowana wersja :p

jorgo
05-03-2011, 14:35
Jorgo -Po co to komentować, w kontekscie czego? Tu już była o tym rozmowa i szkoda do niej wracać. Kazdy ma swoje zdanie, a masakra to żaden argument tym bardziej ze ta firma robi z tego co wiem tylko kotły z poziomymi kanałami.

Nie wiem o co kaman w tym Twoim poście........szczególnie z tą masakrą.....

minertu
05-03-2011, 14:45
No właśnie.......kupiłbyś gazowy kocioł kondensacyjny za 6000 złotych to już naprawdę dobry.....i miałbyś te same koszty ( mniej więcej) - ale święty spokój forever......a tak to " płać, sprzątaj, rób i płacz .." rozbudowana wersja :p

Ciekaw jestem ile na tym gazem byś pojechał,gdyby był aż tak ekonomiczny to nie mieli byśmy nikt z nas problemu z wyborem czym i jak grzać.Ja mam dom duży ok 220m2 do ogrzania ,pełny kosz(158kg) w mroźne dni(średnio-8 -10*) wystarcza na 4 dni teraz gdzieś 5,5 dnia,temp wewnętrzna 26*C

r0berto
05-03-2011, 15:00
Aha.... w ciągu 10 dni spaliłem 14 worków po 25kg paliwa, czyli 350kg. To dużo ?
Przypomnę: ogrzewam 110m2 słabo ocieplonego, ale szczelnego od wiatru domu. Temperatura w domu 21,5st, w łazience 23st.

35kg na dobe przy takim metrażu i kotle 15 kw to dość dużo moim zdaniem, u mnie przy podobnym metrażu i słabo ocieplonym budynku wychodziło ok 28kg miału o nieznanych parametrach oczywiscie mówie przy tych mrozach i wiatrach jakie panowały ostatnio,teraz jak się ociepliło ok 23kg.
temp.w mieszkaniu min.22*

Slaveta
05-03-2011, 15:02
Liczyłem jednak że spalę trochę mniej..że worek 25kg starczy na dobę. Moje kalkulacje okazały się błędne. Tona kosztuje mnie 660PLN (mam blisko producenta), gaz kosztował mnie w granicach 900PLN/ msc - teraz mam spieki i popiół z którym nie wiem co zrobić :)
Że też nie posłuchałem znajomego i zamiast eko nie kupiłem nowoczesnego gazowca :) No ale nic... jak to powiedział w/w znajomy ?..."płać i płacz" :D

Jak gównianym paliwem palisz to tak jest. kup suchy kaloryczny eko a zobaczysz różnicę, oczywiście cudów się nie spodziewaj bo zapotrzebowania domu na ciepło nie oszukasz.

Slaveta
05-03-2011, 15:04
Tak zrobiłem już 2 razy, żadnych zmian. Wentylator nigdy nie schodzi poniżej 50% (wg. graficznego interfejsu na PC)
Właśnie wróciłem z kotłowni - kocioł stoi, przekroczył temperaturę zadaną o 5st i wszedł w stan podtrzymania.
Gdzieś, czytając ten wątek trafiłem na wypowiedź Pana Jareckiego o zaklejeniu szczelin w koronie dla zmniejszenia mocy.
Mam pionowe szczeliny tylko po dłuższych bokach - od strony drzwiczek 10 nacięć, głębiej 5 nacięć. Czy zaklejenie połowy z nich (matematycznie niemożliwe :D) da oczekiwany efekt, czyli zmniejszenie mocy?

Teraz podstawowe pytanie czy w prawidłową stronę wkleiłeś koronę palnika na silikon wysokotemperaturowy? od tego zacznij.

darase
05-03-2011, 15:12
Verb mam jeden zawór który odcina całą instalację i wtedy grzane jest tylko cwu, tak miałem w starym piecu i tak zostało, mam też odcięcie nowego pieca żeby palić w starym. Verb zobacz ile teraz spalisz, pełen zasobnik groszku to ok 160kg,może ekogroszek masz lichy, swój luzem, nie workowany kupowałem po 720zł/t w czerwcu ubiegłego roku. To odstawianie pieca to dziwna sprawa, u mnie przy ciągłej pracy pompy tak się nie dzieje, piec przechodzi w podtrzymanie jedynie gdy wyłączam pompę i jadę na grawitacji.

r0berto
05-03-2011, 15:20
darase Mówisz że odstawianie to dziwna sprawa,u mnie przy załączonych pompach odstawia się co chwila ale to raczej wina programu bo pracuje tak jak sterownik dwustanowy,rozmawiałem z panami z ecoal i mają przygotować dla mnie jakąś wersje do testowania,zobaczymy czy coś się po tym zmieni

darase
05-03-2011, 15:48
Być może Wasze zapotrzebowanie na ciepło jest malutkie to spalanie powinno też być malutkie.

karoka65
05-03-2011, 15:57
verb trochę dużo ci spala. U mnie około 120m też dach bez ocieplenia ( planuję w tym roku) Przy dużych mrozach około 40kg, teraz gdzieś 23 do 25 na dobę z CWU.
Co do podgrzewania CWU to na sterowniku wyłączałem tylko pompę CO i co jakiś czas włącza się pompa CWU żeby dogrzać wodę gdy temp. spada poniżej histerezy jak ustawiona jest na sterowniku. Muszę doczytać czy tak samo można zrobić na Ogniku. Temp. CWU miałem ustawioną na 49 ale jakieś dwa miesiące temu obniżyłem do 45 i wystarcza, żona nie parzy rąk. Żadne bakterie jeszcze nas przez dwa lata nie zabiły ani nie doprowadziły do choroby. Jak coś się zacznie dziać a przeżyję to na pewno napiszę :)

karoka65
05-03-2011, 16:03
Verb mam jeden zawór który odcina całą instalację i wtedy grzane jest tylko cwu

To rozumiem że jedna pompa goni ci na instalację i także cały czas grzeje ci CWU ? Zamykasz zawór na instalację i wtedy ta pompa goni tylko przez CWU albo grawitacyjnie ?

Jarecki79
05-03-2011, 16:16
verb trochę dużo ci spala. U mnie około 120m też dach bez ocieplenia ( planuję w tym roku) Przy dużych mrozach około 40kg, teraz gdzieś 23 do 25 na dobę z CWU.
Co do podgrzewania CWU to na sterowniku wyłączałem tylko pompę CO i co jakiś czas włącza się pompa CWU żeby dogrzać wodę gdy temp. spada poniżej histerezy jak ustawiona jest na sterowniku. Muszę doczytać czy tak samo można zrobić na Ogniku. Temp. CWU miałem ustawioną na 49 ale jakieś dwa miesiące temu obniżyłem do 45 i wystarcza, żona nie parzy rąk. Żadne bakterie jeszcze nas przez dwa lata nie zabiły ani nie doprowadziły do choroby. Jak coś się zacznie dziać a przeżyję to na pewno napiszę :)

Ognik nie ma żadnych trybów CWU, tylko zadajesz nastawę i to koniec.
Na C.O. od oF... przez 40 do 80st.C
Na CWU od oF.. przez 40 do 70st.C

Jak C.O. nastawa oF a na CWU np. 45st.C, to mamy tzw tryb lato
Jak C.O. nastawa np. 55st.C a na CWU 45st.C, to równoległa praca pomp, po nagrzaniu cwu pompa od bojlera staje
Jak C.O. nastawa np.45st.C a na CWU 50st.C, to samoczynnie dobierze się priorytet CWU

Dla trybu lato czy priorytetu CWU sterownik dobiera wyższa nastawę kotła, aby dogrzać bojler. Np. jak zadasz 45st.C, to kocioł może dojsć do 50st.C, aby dogrzać bojler na zadane 45st.C.

To się robi samo, tylko na podstawie wyboru temperatur.

darase
05-03-2011, 17:37
Karoka tak mam, jedną starą pompę grundfosa do wszystkiego jedzie na najmniejszym biegu(30w) i nawet nie ma dużych różnic tem. między zasilaniem a powrotem. Po jej wyłączeniu woda krąży grawitacyjnie i wtedy są duże różnice między zasilaniem a powrotem. Zawór po przekręceniu odcina C.O. od pieca i wtedy grzane jest same cwu.

karoka65
05-03-2011, 18:11
Karoka tak mam, jedną starą pompę grundfosa do wszystkiego jedzie na najmniejszym biegu(30w) i nawet nie ma dużych różnic tem. między zasilaniem a powrotem. Po jej wyłączeniu woda krąży grawitacyjnie i wtedy są duże różnice między zasilaniem a powrotem. Zawór po przekręceniu odcina C.O. od pieca i wtedy grzane jest same cwu.
Nie chciałeś zrobić osobnego obiegu na CWU ? No ale jak ci to odpowiada, zawsze jedna pompa mniej do kupienia i jeden odbiornik prądu chociaż na parę minut co kilka godzin ale mniej.

karoka65
05-03-2011, 18:14
Ognik nie ma żadnych trybów CWU, tylko zadajesz nastawę i to koniec.
Na C.O. od oF... przez 40 do 80st.C
Na CWU od oF.. przez 40 do 70st.C

Jak C.O. nastawa oF a na CWU np. 45st.C, to mamy tzw tryb lato
Jak C.O. nastawa np. 55st.C a na CWU 45st.C, to równoległa praca pomp, po nagrzaniu cwu pompa od bojlera staje
Jak C.O. nastawa np.45st.C a na CWU 50st.C, to samoczynnie dobierze się priorytet CWU

Dla trybu lato czy priorytetu CWU sterownik dobiera wyższa nastawę kotła, aby dogrzać bojler. Np. jak zadasz 45st.C, to kocioł może dojsć do 50st.C, aby dogrzać bojler na zadane 45st.C.

To się robi samo, tylko na podstawie wyboru temperatur.

Dzięki Jarku doczytałem w instrukcji do sterownika. Pompy chodzą równolegle. Zobaczymy jak będzie to wyglądało latem.

karoka65
05-03-2011, 18:18
Karoka tak mam, jedną starą pompę grundfosa do wszystkiego jedzie na najmniejszym biegu(30w)
Mam taką samą już chyba z 9 do 10 lat pracowała kiedyś na starym kociołku zasypowym a teraz mam zamontowaną na obiegu CWU. Dobry, stary, poczciwy Grundfos.

darase
05-03-2011, 18:25
W sezonie letnim pompa będzie wyłączona a woda będzie się grzać przez grawitację lub nie. ;) Muszę to wypraktykować żeby cały czas była gorąca woda. Mam jeszcze sporo drzewa to możliwe że będę palił w starym kociołku. Kwestia oszczędności przy mojej dziurawej kieszeni to priorytet. Szkoda i 150zł na nową pompę, a musiałem i tak kupić drugą mieszającą.

Jarecki79
05-03-2011, 18:46
W sezonie letnim pompa będzie wyłączona a woda będzie się grzać przez grawitację lub nie. ;) Muszę to wypraktykować żeby cały czas była gorąca woda. Mam jeszcze sporo drzewa to możliwe że będę palił w starym kociołku. Kwestia oszczędności przy mojej dziurawej kieszeni to priorytet. Szkoda i 150zł na nową pompę, a musiałem i tak kupić drugą mieszającą.

Jak masz zabezpieczoną instalację i jest bezpiecznie grawitacyjnie latem, to możesz tak się bawić.

Tryb CWU w sterowniku ma swoje zabezpieczenia. Oczywiście instalacja musi też być dobrze wykonana. Zakładając,że jest ok:

Tryb grzania samego bojlera latem:
np. masz 50st.C, sterownik powinien mieć jakiś wybieg np. 3 czy 5st.C więcej, aby to 50st.C było.
Po nagrzaniu CWU pompa stanie i zostanie sam kociołek (tutaj potrzebny czas wybiegu, aby po nagrzaniu rozłączyć podawanie i nadmuch, ale pompa jeszcze powinna stabilizować układ przez np.3minuty).

Teraz potrzebne jest nam zabezpieczenie. W Ogniku w trybie CWU (puma podobnie) jak kocioł przejedzie powyżej 7st.C od nastawy - załącza się ponownie obieg pompy CWU, aby stabilizować temp. i kocioł-układ grzewczy, jeżeli jednak z jakiegoś powodu dojedziemy do 70st.C, to w trybie awaryjnym ruszają obie pompy, aby rozładować nadwyżkę mocy grzewczej (awaryjnie rusza obieg C.O.) i nie doprowadzić do zagotowania wody w kotle.

karoka65
05-03-2011, 19:13
Zakładając,że jest ok:

Tryb grzania samego bojlera latem:

Teraz potrzebne jest nam zabezpieczenie. W Ogniku w trybie CWU (puma podobnie) jak kocioł przejedzie powyżej 7st.C od nastawy - załącza się ponownie obieg pompy CWU, aby stabilizować temp. i kocioł-układ grzewczy, jeżeli jednak z jakiegoś powodu dojedziemy do 70st.C, to w trybie awaryjnym ruszają obie pompy, aby rozładować nadwyżkę mocy grzewczej (awaryjnie rusza obieg C.O.) i nie doprowadzić do zagotowania wody w kotle.
Pierwszy wariant już zaobserwowałem, Zdziwiłem się że temp. bojlera była ok ale za dużo przeholował kocioł z zadaną i włączyła się znowu pompa CWU, chwilę pochodziła, poszła chłodna woda na kocioł, temp. zaraz zaczęła zjeżdżać i pompa się wyłączyła.

darase
05-03-2011, 19:30
Zobaczymy czy to będzie zabawa, mam obieg otwarty, temperatura wody mi wystarczy 45st, niech sterownik się pilnuje żeby do 70st nie dobić. Grawitacja mi działa, dostałem informację że sterownik eCoal może działać w instalacji grawitacyjnej, awarie się zdażają wszędzie. Miałem taką sytuację jak napalił mój tata w starym piecu i zasnął to temperatura tak skoczyła że zaczęły rury strzelać i również z tego powodu zmieniałem piec. Ten alarm było słychać w całym domu i było to w instalacji zamkniętej dlatego teraz mam otwartą, zawór bezpieczeństwa przy naczynku nie zadziałał. Bomba.

kamil777
05-03-2011, 20:42
czytam codziennie od jakiegos czasu i dla mnie to forum zaczyna byc troche niewiarygodne niby inna nazwa uzytkownika a forma wypowiedzi ta sama

kamil777
05-03-2011, 20:52
no popatrz... w życiu bym nie zgadł :D
oj bobek bobek TY masz to za soba masz juz kocoł

darase
05-03-2011, 21:06
O kim piszecie chłopaki? O mnie? :D

darase
05-03-2011, 21:45
To Kto ma podwójny nick? :) bo jestem nie "halo" jak to napisał jeden jegomość. Mrozy wracają, gdzie dają ekogroszek na kredyt? ;)

kamil777
05-03-2011, 21:52
To Kto ma podwójny nick? :) bo jestem nie "halo" jak to napisał jeden jegomość. Mrozy wracają, gdzie dają ekogroszek na kredyt? ;)
he he a kto doradzi nam szukajacym

jimmy123
05-03-2011, 21:54
Zamawiam we wtorek Kocioł Weber Heiztechnik Reto Duo.Niestety opini na temat tego kotła znalazłem tyle co kot napłakał.Widziałem go jednak dzisiaj w sklepie i wydawał mi sie bardzo dobrze wykonany.sprzedawca też go chwalił.Do mnie przemówiła jakość i możliwość spalania kilku rodzajów paliwa,duży ruszt wodny.Jak będzie się sprawował ...zobaczymy.

karoka65
05-03-2011, 21:55
To Kto ma podwójny nick? :) bo jestem nie "halo" jak to napisał jeden jegomość. Mrozy wracają, gdzie dają ekogroszek na kredyt? ;)

U mnie tylko wpłata u kierowcy. Ładnie się zareklamowałem ? Inni robią to bardziej bezczelnie szkalując innych.

darase
05-03-2011, 22:04
Karoka rozwozisz eko? Do Włocławka też?

kamil777
05-03-2011, 22:06
U mnie tylko wpłata u kierowcy. Ładnie się zareklamowałem ? Inni robią to bardziej bezczelnie szkalując innych.
karoka65 preferuje kotly kuzyna ale nie wiem co ma na mysli piszac o auto reklamie dla mnie KAROKA65 to postac fikcy..a moze zmienmy nazwe watku na reklama kotłów

darase
05-03-2011, 22:08
Jimmy to super :) będzie miał kto na forum napisać o przeżyciach z tym kotłem. Nie widziałem sprzedawcy który nie chwaliłby swego :D żeby tylko sprzedać.

kamil777
05-03-2011, 22:09
Karoka rozwozisz eko? Do Włocławka też?
jak sie sprawuje kociolek mozna Cie odwiedzic

darase
05-03-2011, 22:16
Kamilos nie kupiłeś jeszcze? Chcesz mnie odwiedzić? Wiozę żonkę do szpitala do Łodzi w poniedziałek, to możemy poimprezować ;) Przyjedź z jakimś towarem ;) Z pieca jestem zadowolony jak narazie. Do tej pory jeden alarm wysoka tem. spalin, ciekaw jestem ile bym spalił np. 24kw .

darase
05-03-2011, 22:22
Ty budowniczy ;) zapomniałem mam jeszcze 2t łubinu ekologicznego :) 2000 za tonę może chcesz kupić? Słodki, żółty dobry na grochówkę nie uczula. Chyba palić szkoda.

kamil777
05-03-2011, 22:24
Kamilos nie kupiłeś jeszcze? Chcesz mnie odwiedzić? Wiozę żonkę do szpitala do Łodzi w poniedziałek, to możemy poimprezować ;) Przyjedź z jakimś towarem ;) Z pieca jestem zadowolony jak narazie. Do tej pory jeden alarm wysoka tem. spalin, ciekaw jestem ile bym spalił np. 24kw .
chce zobaczy Twoja maszyne bo mam niedaleko N.Duninów - Gostynin a wszystko dla dobra forum

jorgo
05-03-2011, 22:25
Ciekaw jestem ile na tym gazem byś pojechał,gdyby był aż tak ekonomiczny to nie mieli byśmy nikt z nas problemu z wyborem czym i jak grzać.Ja mam dom duży ok 220m2 do ogrzania ,pełny kosz(158kg) w mroźne dni(średnio-8 -10*) wystarcza na 4 dni teraz gdzieś 5,5 dnia,temp wewnętrzna 26*C

minertu...ja nie mam żadnego problemu poza jednym: nie mam gazociągu i mieć nie będę bo mieszkam na wsi i Państwu się nie opłaci dla wieśniaków ciągnąc nitki....gdyby była byłbym na innym Forum...... gaz ziemny w przypadku dobrze ocieplonego budynku wg mnie - i nie tylko jest to moje zdanie - jest porównywalny z kosztami ogrzewania węglem...a nawet niech będzie 10-15 % droższy to i tak bym się zdecydował.....

jorgo
05-03-2011, 22:29
dam ci po cichu dobra radę....kliknij sobie na takiego goscia popatrz na jego posty.... jeżeli gość pisze TYLKO w wybranym przez siebie watku...np konkretne kotły,,,czy pompy ciepła czy chocby drzwi czy okna to zarejstrował sie tylko po to żeby reklamować swoj towar,ew zdyskredytowac konkurencje....ale ciiiiiiii nikomu nie mów ;)
tak ..tak ,wiem panowie ze co niektórzy zarejstrowali sie i udzielają sie tylko w jednym wątku.... bo maja takie hobby..ale od tego jest forum elektroda

Bobek.....nie mierz wszystkich jedną miarką......
Ja śledzą 4 wątki - najwięcej ten - i niczego nie reklamuje

jimmy123
05-03-2011, 22:30
Jimmy to super :) będzie miał kto na forum napisać o przeżyciach z tym kotłem. Nie widziałem sprzedawcy który nie chwaliłby swego :D żeby tylko sprzedać.

Mam tylko nadzieje że nie bedą to negatywne przeżycia.Czy słyszałeś coś o tym kotle?

darase
05-03-2011, 22:30
Verb tymi spiekami to tak się nie martw, moja znajoma 80 letnia emerytowana nauczycielka pali węglem i mówi że ma kiepski bo wyciąga takie kalafiory, kruszy się a czasami słychać trzaski jak się pali. Pokrusz je i do zasobnika do ponownego spalenia.

jorgo
05-03-2011, 22:31
Kamilos nie kupiłeś jeszcze? Chcesz mnie odwiedzić? Wiozę żonkę do szpitala do Łodzi w poniedziałek, to możemy poimprezować ;) Przyjedź z jakimś towarem ;) Z pieca jestem zadowolony jak narazie. Do tej pory jeden alarm wysoka tem. spalin, ciekaw jestem ile bym spalił np. 24kw .

darase......to może zrobimy bibkę.. :rotfl:

jorgo
05-03-2011, 22:33
Hehehe..:D
Gaz kosztowałby więcej, wiadomo. Ale bez roboty :p
Ogrzewałem gazem 12 lat. Muszę jednak stwierdzić że wygoda to nie wszystko.
Komfort cieplny w domu nie był taki jak teraz. Teraz mam stałą temperaturę przez całą dobę, na gazie w nocy obniżałem do 19st. Wiesz..wstajesz w nocy bo np chce się pić a tu zimno :cry:
Taniej trochę jest :yes:

Nie bierz tego do siebie...ale polak to taki dziwny człowiek jest...z gówna bata nie ukręcisz
Jak sie decydujesz na gaz to żeby mieć przezde wszystkim wygodę, a nie żeby przykręcać kurki i obniżać temperaturę.

jorgo
05-03-2011, 22:36
W Zyciu!!! grzej dom 22stopnie... pozniej zwieksz do 24st, myslisz ze zużycie pojdzie ci liniowo do góry?? oj przeliczyłbyś sie...

Teraz przy kotle zasypowym, mam w salonie i kuchni i na klatce schodowej ( jedna otwarta przestrzeń ) ok. 20-21 stopni i jakbym miał gaz też bym tak utrzymywał.....24 stopnie to dla murzynów chyba temperatura...:)

kamil777
05-03-2011, 22:40
darase......to może zrobimy bibkę.. :rotfl:

ja mam blisko chyba ze Darase to tez postac fikcyjna

jack_
05-03-2011, 22:43
Teraz przy kotle zasypowym, mam w salonie i kuchni i na klatce schodowej ( jedna otwarta przestrzeń ) ok. 20-21 stopni i jakbym miał gaz też bym tak utrzymywał.....24 stopnie to dla murzynów chyba temperatura...:)

Ja chyba jeszcze przyszły rok przejadę na eko - czekam aż mój brat się wprowadzi, bo ma kondens+bufor 500l+solary+większość podłogówka; koło 160m2 parterówka i 10cm styro na ścianie, ale narazie wygrzewa budynek do 13 stopni i mu wychodzi ok. 400zł przy ostatnim mroźniejszym miesiącu. Zobaczę zimą za 2 lata jak się wprowadzą i zaczną grzać normalnie... może też się zrobię wygodny ;-)

darase
05-03-2011, 22:48
Jimmy nic o nim nie słyszałem, widziałem jakiegoś w sklepie w mojej miejscowości i nie przypadł mi do gustu. Jak nie chcesz dobrego Ogniwa to może Sztoker, wybieram się go zobaczyć, Kamil też chcesz obejrzeć Sztokera w akcji?

karoka65
05-03-2011, 22:49
Karoka rozwozisz eko? Do Włocławka też?

JAk widzisz od jakiegoś czasu piszę o różnych eko groszkach. Jeszcze nie tak dawno wiedziałem że węgiel to jakiś czarny kamień który wrzucamy do pieca żeby było ciepło. Trochę zagłebiłem się w temat i nie jest to tak jak myślałem. Pracuję zawodowo i żeby troszkę dorobić zaczełem się bawić w tym temacie. Nie jest to dokładnie tak jak się wszystkim wydaje, że to takie kokosy, jeśli chcesz UCZCIWIE zarobić.

karoka65
05-03-2011, 22:56
Jak trzeba przywieść to się przywiezie. Ale za nim zaczniesz mówić że drogo popatrz na strony firm kurierskich ile kroją za przesyłki paletowe. Każdemu się wydaje że sprzedający robią kokosy na opale ale sprawdzcie najpierw podstawowe koszty. Spróbujcie wysłać coś większego na palecie. Można zadzwonić i zapytać ile to kosztuje a to nie wszystkie koszty

darase
05-03-2011, 22:58
Verb będę jechał do teścia na urlop w góry, do Przybędzy za Żywcem, to zapraszam się do Ciebie na herbatę :)

P.S. Jak osoba fikcyjna może napisać ok 500 postów.

kamil777
05-03-2011, 23:05
Verb będę jechał do teścia na urlop w góry, do Przybędzy za Żywcem, to zapraszam się do Ciebie na herbatę :)

P.S. Jak osoba fikcyjna może napisać ok 500 postów.
ok ok to ja zapraszam sie na twz herbate do Ciebie 30km nie daleko

karoka65
05-03-2011, 23:08
24 stopnie to dla murzynów chyba temperatura...:)

Jak by miał niżej żona by mnie z domu wygoniła z tą całą mechanizacją. Zależy kto co lubi. Nie po to tyram całymi dniami żeby marznąć w w swoim nawet starym domu.

karoka65
05-03-2011, 23:14
A czy Retopal to aż taki syf ? Są tacy co go chwalą, to chyba zależy od kotła.
Faktycznie są tacy co tylko chcą Piasta, i nie jest to najgorszy opał. Jak masz dobre paliwo to i w gównianym kotle dobrze ci się spali.

karoka65
05-03-2011, 23:21
Zapraszam ! Trzymam za słowo :)

To i ja może wpadnę często tam przejeżdżę z rodzinką, bywam w Koszarawie za Jeleśnią. No była nas forumowa banda już.

karoka65
05-03-2011, 23:29
Sugerujesz, że Retopal i Ogniwo Eko nie są z tej samej pary ? Czy jak to rozumieć ?
Nie żebym się nie zgadzał, jednak pytałem przed zakupem u producenta kotła czy to paliwo się nadaje (zgodnie z sugestią wypisaną tłustym drukiem na worku).
Nie piszę że twój kocioł jest g...o wart ale że jak dobre paliwo to i w gó nym kotle spalisz. Retopal to raczej średniej jakości paliwo ale ma też swoich zwolenników. Najlepiej przetestować kilka węgli, wybrać jedno paliwo u jednego dostawcy, jeden sterownik, i po problemie

darase
05-03-2011, 23:34
Dzięki Verb jak namówię żonkę to wstąpię, jak jeszcze będziesz na forum w lipcu. U mnie najlepiej jak jest 23st, teraz mam 23.5 i też się nie pocę,dużo zależy od ilości tkanki tłuszczowej której u mnie brak :)

Kamil daj namiar na priv to się zgadamy.

karoka65
05-03-2011, 23:56
[QUOTE=darase;4612383] teraz mam 23.5 i też się nie pocę,dużo zależy od ilości tkanki tłuszczowej której u mnie brak :) [/QUOTE
U mnie akurat tej tkanki jest dość ale u mojej żony już nie bardzo ale temp. już do zaakceptowania.
Darase odzyskałeś u mnie dużo, chociaż może masz to wiesz gdzie. Uczciwie przyznałeś że nie tylko kanały pionowe i że twój Ogniwo też spala więcej jak sytuacja tego wymaga. Myślałem że tylko ja takie gówno kupiłem że tak dużo eko pochłania. Cuda to tylko w Kanie Galilejskiej a ciepło mu się skąd brać.

jack18
05-03-2011, 23:59
Nie wiem o co kaman w tym Twoim poście........szczególnie z tą masakrą.....
Chodziło mi argumenty gościa który pisał post a który ty zacytowałeś.Ze czyszczenie wymiennika pionowego to masakra, to nie moje słowa tylko jego.

jack_
06-03-2011, 00:21
Chodziło mi argumenty gościa który pisał post a który ty zacytowałeś.Ze czyszczenie wymiennika pionowego to masakra, to nie moje słowa tylko jego.

Ja mam w moim 25KW pionowe rury do czyszczenia i uwierzcie mi - 5 minut to nie zajmuje. Ale ja jak rozkręcę kocioł z górnych pokryw [co ok. 5 tygodni] to go drapię do blachy i wywalam z wyczystek bocznych. Wnętrze kotła co drugi dzień trochę skrobnę i tyle.
Zbiornik 112kg od środy wieczora pali i myślę, że jutro wieczorem to będzie koniec zbiornika. Za duży kocioł na takie pipczenie temperatury jak obecnie, do tego tempy GECO do sterowania. Na przyszły rok albo kupię OGNIKa albo zrobię sobie sam sterownik na mikroprocesorze ze sterowaniem przez sieć.

mario633
06-03-2011, 00:27
Witam,
Zamierzam kupić kocioł Ogniwo EKO plus 16 kW. Dobre opinie o poprzedniku – Ogniwo EKO – zadecydowały o tym wyborze. Ale właśnie, to były opinie o poprzedniku o nowej wersji jest bardzo mało w sieci. Wiem że jest w jakiś sposób zmodernizowany itd. ale…. to ma być mój pierwszy piec, a ja jestem zupełnie zielony w te klocki. Dom 170m2 (parter + poddasze zam.), podłogówki jakieś 50m2, zbiornik (ile litrów nie wiem jeszcze), jesteśmy raczej zimnolubni, w mieszkaniu 18 stopni a my biegamy w koszulkach. Palić chcę głównie ekogroszkiem + ew. miał. Czy da się w tym piecu palić np. jakieś zrzynki (drzewa zostało po budowie) troty? Czy trzeba zastosować jakiś dodatkowy ruszt? Potrzebuję opinii ludzi którzy posiadają ten piec i znają zalety jak i wady.
Po drodze były Defro, Klimosz, SAS – ostatecznie padło na Ogniwo. A może inna wersja Ogniwa?
Zdaję sobie sprawę, że nikt mi nie poda gotowej recepty i ostateczna decyzja należy do mnie, ale każda sugestia może mieć znaczenie. Bardzo proszę o konstruktywne porady i opinie.

jack18
06-03-2011, 00:55
Ja mam w moim 25KW pionowe rury do czyszczenia i uwierzcie mi - 5 minut to nie zajmuje. Ale ja jak rozkręcę kocioł z górnych pokryw [co ok. 5 tygodni] to go drapię do blachy i wywalam z wyczystek bocznych. Wnętrze kotła co drugi dzień trochę skrobnę i tyle.
Zbiornik 112kg od środy wieczora pali i myślę, że jutro wieczorem to będzie koniec zbiornika. Za duży kocioł na takie pipczenie temperatury jak obecnie, do tego tempy GECO do sterowania. Na przyszły rok albo kupię OGNIKa albo zrobię sobie sam sterownik na mikroprocesorze ze sterowaniem przez sieć.

Zależy od budowy.MI zajmuje 5 min i jest ok.Tyle ze jest to panelowy wymiennik nie rurowy jak u Ciebie i ja czyszczę raz na 7-14 dni wiec nie ma co tam skrobać bo nie jest tego wiele.

jack18
06-03-2011, 00:57
Mam wklejony strzałką do zasobnika. Użyłem silikonu na 1200st.

To masz źle. Powinno być odwrotnie- strzałką od zasobnika.Warunek tylko taki ze strzałka jest tam gdzie być powinna.

jorgo
06-03-2011, 05:45
jesteśmy raczej zimnolubni, w mieszkaniu 18 stopni a my biegamy w koszulkach.

Faktycznie ... nawet bardzo zimnolubni jak przy 18 stopniach w krótkich koszulkach...... :o

jimmy123
06-03-2011, 07:44
18 stopni to wydaje sie troszke mało szczególnie jak sa małe dzieci.Moja rodzina preferuje 20 stopni ,żona której jest wiecznie zimno 22-25 stopni.

darase
06-03-2011, 09:41
Budowniczy do Ciebie też mógłbym zajrzeć :) widzę że się już cieszysz ;) Dawniej babcia mojej żony jeździła z Katowic do Zielonej Góry na konkursy imienia jej męża Stanisława Hajzera, takiego skrzypka. Jak będzie taki konkurs to już wstawiaj herbatę :D

darase
06-03-2011, 09:47
Tak, 18 st to miewa moja babcia mając piec gazowy, mówi że jej ciepło, a później dziwi się że ją stawy bolą ;)

czp01
06-03-2011, 10:02
Też tak stwierdzam, że 18 to mało chyba że dla osiemnastki :)
Trzymam w domu 22 - 23 st. C i jest ok - łazienki są przeważnie 24. No chyba, że jak wczoraj w wolny sobotni wieczór zapaliliśmy sobie w salonie w kominku - to było i 27 w części salonu.

mario633
06-03-2011, 10:47
Tak już u mnie jest, 20 stopni to maks jak się gotuje. Ale w domku jednorodzinnym może inaczej jest odczuwalna temperatura niż w 39 - metrowym mieszkanku? U siostry jest około 25 stopni, ja się tam duszę...

karoka65
06-03-2011, 10:47
A ja wam mówię, żona by mnie z chałupy wygoniła przy takim ziąbie. Ale jak ktoś mówi że tak lubi to może tak jest.

mario633
06-03-2011, 10:49
A tak BTW - ma ktoś tego EKO plusa?

karoka65
06-03-2011, 11:03
A tak BTW - ma ktoś tego EKO plusa?

Myślę że chodzi ci o jareta plus ? Jest to nic innego jak następna mieszanka węgli. Taki uszlachetniony jaret. Jaret jest eko o zerowej spiekalności ale i mało kaloryczny. Miesza się go np. z pieklorzem piekarskim, bytomskim z groszkiem chwałowickim. Obniża się w ten sposób spiekalność tych lepszych a mieszanka staje się bardziej kaloryczna. Jest to bardzo dobry sposób aby zutylizować jakiś gówniany groszek który masz nieszczęście czasem nabyć. Także plusa sam możesz sobie stworzyć. Możesz trafić na mieszankę z ruskim albo jeszcze z nie wiadomo z czym. Ale powinna być to mieszanka z tymi lepszymi eko.
Jak już pisałem że jak się komuś trafi taki że kocioł produkuje mu takie ładne, wielkie kalafiory to można domieszać dobrego czeskiego eko i też przestanie się spiekać, trzeba się jednak liczyć z tym że wzrośnie ilość sadzy.

mario633
06-03-2011, 11:09
Myślę że chodzi ci o jareta plus ? Raczej chodzi mi o kociołek Ogniwo EKO plus ;-D

karoka65
06-03-2011, 11:14
verb ty, tych wandali nie zapraszaj :D zdewastują Ci kotłownie jak nic... :D

Nic nie będziemy dewastować, najwyżej spustoszenie będzie w barku. Ty piotrek nie możesz to będziesz robił za kierowcę. Hehehe.

zawijan
06-03-2011, 11:21
Nic nie będziemy dewastować, najwyżej spustoszenie będzie w barku. Ty piotrek nie możesz to będziesz robił za kierowcę. Hehehe.

Skoro lubicie podróżować - zapraszam do naszego instytutu. Barku tam wprawdzie nie będzie - ale inne ciekawe rzeczy mogą być. Możecie zobaczyć pracującego OGNIWO EKO PLUSa i sprawdzić jak wyglądają badania kotła "w laboratorium". Czy tak, jak je sobie wyobraża Jarecki, czy inaczej? Uprzedzając jego odpowiedź - powiem, że wyglądają trochę inaczej niż w Łodzi.

jimmy123
06-03-2011, 11:24
Czy wiadomo cos kiedy bedzie w końcu mocniejszy Eko Plus?

karoka65
06-03-2011, 11:33
Skoro lubicie podróżować - zapraszam do naszego instytutu. Barku tam wprawdzie nie będzie - ale inne ciekawe rzeczy mogą być. Możecie zobaczyć pracującego OGNIWO EKO PLUSa i sprawdzić jak wyglądają badania kotła "w laboratorium". Czy tak, jak je sobie wyobraża Jarecki, czy inaczej? Uprzedzając jego odpowiedź - powiem, że wyglądają trochę inaczej niż w Łodzi.
No w sumie to do Zabrza mam chyba 120 do 130km, to godzinka jazdy. Chętnie bym coś takiego zobaczył. Problem kiedy ? W soboty to chyba nie pracujecie ? A w tygodniu to nie ma szans. Chyba że na wakacjach się zgadamy w czasie urlopu i zjedziemy w kilku w jeden dzień żeby wam zamieszania co trochę nie robić. Myślę że więcej będzie ciekawskich. Bobek może podjechać do mnie, dalej pojedziemy razem, kilku chłopaków jest ze śląska widzę to też mają nie daleko.
Dziękujemy za zaproszenie panie Jacku, zobaczymy czy coś z tego wyjdzie. Ile wcześniej trzeba by się zapowiedzieć ?

zawijan
06-03-2011, 11:50
Panowie, chyba wymyśliłem (może i plagiat ale co tam) co zrobić z deflektorem.
Wywalę go w diabły :D
Oglądałem foty Ogniwo EKO PLUS, tam zastosowali cegły dziurawki jako deflektor. Wykombinowałem że zrobię ramkę z nóżkami, które staną na podparciu dla rusztu awaryjnego, a na niej położę cegły dziurawki lub szamotki ( co lepsze? ).
Co o tym myślicie ?


PS: Potrzebuję wiedzieć jaka jest odległość cegieł od korony w EKO PLUSIE, bardzo proszę o info.

Nie zauważyłeś, że w środku tych cegieł jest kawał żeliwa o wielkości 1/2 cegły?
Jak nie chcesz deflektora żeliwnego - to na ruszcie żeliwnym zwyczajnie połóż dwie cegły, wszystko jedno jakie. Obie koło siebie w kwadracie, przysuniętym maksymalnie w stronę drzwiczek.

zawijan
06-03-2011, 11:54
Tak wygląda obecnie mój palnik:

foto bez lampy: http://img833.imageshack.us/i/75183807.jpg/
z lampą: http://img714.imageshack.us/i/93901322.jpg/

Te Twoje spieki wyglądają mi na spieki żużlowe, całkiem nieźle wypalone.

zawijan
06-03-2011, 11:56
No w sumie to do Zabrza mam chyba 120 do 130km, to godzinka jazdy. Chętnie bym coś takiego zobaczył. Problem kiedy ? W soboty to chyba nie pracujecie ? A w tygodniu to nie ma szans. Chyba że na wakacjach się zgadamy w czasie urlopu i zjedziemy w kilku w jeden dzień żeby wam zamieszania co trochę nie robić. Myślę że więcej będzie ciekawskich. Bobek może podjechać do mnie, dalej pojedziemy razem, kilku chłopaków jest ze śląska widzę to też mają nie daleko.
Dziękujemy za zaproszenie panie Jacku, zobaczymy czy coś z tego wyjdzie. Ile wcześniej trzeba by się zapowiedzieć ?

Pomyślę o sobocie. NIe ręczę, ale poczekajcie trochę - dam znać.

minertu
06-03-2011, 11:57
Panowie, chyba wymyśliłem (może i plagiat ale co tam) co zrobić z deflektorem.
Wywalę go w diabły :D
Oglądałem foty Ogniwo EKO PLUS, tam zastosowali cegły dziurawki jako deflektor. Wykombinowałem że zrobię ramkę z nóżkami, które staną na podparciu dla rusztu awaryjnego, a na niej położę cegły dziurawki lub szamotki ( co lepsze? ).
Co o tym myślicie ?


PS: Potrzebuję wiedzieć jaka jest odległość cegieł od korony w EKO PLUSIE, bardzo proszę o info.

Trochę się spóźniłeś ,z cegłami za bardzo się nie zmieścisz ,ja ułożyłem nad samym deflektorem ruszt awaryjny i jest cacy :)
W wątku o brucerze i eCoalu zapodałem zdjęcie jak to wygląda.Zrób sobie ramkę na wysokość 15,5cm pasuje idealnie.

minertu
06-03-2011, 12:05
Nie chce mi się tego wątku szukać.Tak to wygląda.

minertu
06-03-2011, 12:07
Deflektor pozostał na swoim miejscu.

jack_
06-03-2011, 12:25
Nie chce mi się tego wątku szukać.Tak to wygląda.

I jaki Ci to dało efekt?? Ja mam deflektor żeliwny a nad nim właśnie miejsce na te ruszta żeliwne, tyle, że one kurzą się pod stołkiem w kotłowni.

No i chyba masz je do góry nogami ułożone ?

minertu
06-03-2011, 12:34
Tak ,są do góry nogami a efekt to dopalenie spalin no i w jakimś stopniu lepiej rozprowadza się ciepło w piecu (tak mi się wydaje).Spaliny się dopalają a to znaczy,że czyszczenie kotła będzie rzadsze.
Ruszta leżą na dwóch ramkach ,które nie są przyspawane do pieca ale oparte i nie na ciasno (szer 39cm).

karoka65
06-03-2011, 12:41
Nie chce mi się tego wątku szukać.Tak to wygląda.

A dlaczego ruszta położyłeś do góry nogami ?

karoka65
06-03-2011, 12:43
Spóźniłem się trochę, ale inni też zaraz pytają.

karoka65
06-03-2011, 12:53
Nie wiem czy wolno linkować ale oplułem sobie monitor jak to zobaczyłem :D
http://allegro.pl/reduktor-oszczednosci-minimalne-spalanie-neo103-i1478168755.html

Ale jajca. Jak ci jakaś dioda będzie napier....ć po oczach to nie będziesz tak cisnął na gaz.

minertu
06-03-2011, 13:03
Zrobię tak samo, zaraz jutro zabieram się za robotę.

Ramkę zrób nieco wyższa od mojej bo deflektor może różnie wisieć a będzie z czego skrócić w razie czego .

r0berto
06-03-2011, 13:06
Raczej chodzi mi o kociołek Ogniwo EKO plus ;-D

Posiada ten kociołek kilka osób z tego forum , również ja jestem jego posiadaczem ale za dużo nikt na jego temat się nie wypowiada.
Moja rada jeżeli chcesz zakupić konkretnie eko plusa a nie spieszy się tobie to zaczekaj.Ja kombinowałem też z różnymi cegłami na ruszcie awaryjnym ale oprócz większego zabrudzenia scianek kotła sadzą nic pozytywnego nie zauważyłem,no może trochę temp.spalin była wyższa.Wkońcu zdecydowałem się na zakup solidnego deflektora i przykręciłem go do rusztu żeliwnego od spodu,nie na środku palnika tylko trochę bardziej przesunąłem na stronę przeciwną podajnika tym samym pali mi się prawie na środku palnika a scianki kotła są o wiele czystsze niż przy cegłach.A ogólnie do kotła nie można mieć zastrzeżeń jak dopracują program to powinno być idealnie,bo u mnie pracuje jakby na sterowaniu dwustanowym z kolei jak włączyłem na wersje z eko 15kw to wypalał dziure w palniku i dmuchawa chodziła jak szalona.

minertu
06-03-2011, 13:06
A dlaczego ruszta położyłeś do góry nogami ?

Bo normalnie kładąc sa one wybrzuszone i musiały by być jakieś 2cm wyżej nad deflektorem i lepiej leżą na ramce z kątownika.Dodam od siebie,że nie wkładałem wszystkich,3 szt leżą obok pieca.

r0berto
06-03-2011, 13:29
No proszę..na to nie wpadłem, że mogę wypróbować program dla EKO PLUSA. Lecę przeprogramować..ciekawe co się stanie :D

Nie wiem czy to najlepszy pomysł,podejrzewam że będzie się odstawiał co chwile ale spróbować możesz może nie będzie takich żużli dużych

minertu
06-03-2011, 13:34
Sam jestem ciekaw jak pójdzie na eko plus.

minertu
06-03-2011, 13:38
Jeżeli masz możliwość wrzuć twój sterownik na eSterownik.pl

minertu
06-03-2011, 13:49
Nie mam jeszcze kabla ethernet z rutera do kotłowni, ale planuję w najbliższym czasie.

Kocioł już jest na podtrzymaniu..popędził ostro:D Ale poczekajmy z 2 godzinki.

EKO ma zakres 6 -:- 15kW, EKO PLUS ma mieć od 3 -:- 16kW, może da się oszukać ? :D

To pewnie chwilowa reakcja na zmianę.

r0berto
06-03-2011, 13:52
Nie mam jeszcze kabla ethernet z rutera do kotłowni, ale planuję w najbliższym czasie.

Kocioł już jest na podtrzymaniu..popędził ostro:D Ale poczekajmy z 2 godzinki.

EKO ma zakres 6 -:- 15kW, EKO PLUS ma mieć od 3 -:- 16kW, może da się oszukać ? :D

Tak jest napisane w folderach reklamowych w rzeczywistości to od to jest chyba dużo wyżej skoro się potrafi odstawiać nawet w tęgie mrozy

jack_
06-03-2011, 14:19
Bo normalnie kładąc sa one wybrzuszone i musiały by być jakieś 2cm wyżej nad deflektorem i lepiej leżą na ramce z kątownika.Dodam od siebie,że nie wkładałem wszystkich,3 szt leżą obok pieca.

Wieczorem też poukładam, ale też muszę do góry nogami bo mam taką konstrukcję, że deflektor jest przyspawany do jednego rusztu, więc kątownik jest fabryczny i spełnia właśnie zadanie podpór dla rusztów awaryjnych.
Zobaczymy co będzie z tego za efekt. Też mam wrażenie, że spaliny słabo się kręcą na deflektorze i szybko uciekają z komory spalania...

Jarecki79
06-03-2011, 14:27
Skoro lubicie podróżować - zapraszam do naszego instytutu. Barku tam wprawdzie nie będzie - ale inne ciekawe rzeczy mogą być. Możecie zobaczyć pracującego OGNIWO EKO PLUSa i sprawdzić jak wyglądają badania kotła "w laboratorium". Czy tak, jak je sobie wyobraża Jarecki, czy inaczej? Uprzedzając jego odpowiedź - powiem, że wyglądają trochę inaczej niż w Łodzi.

Żeby było co porównać, to należy w następnej kolejności wybrać się do Łodzi, aby mieć przegląd....
W Łodzi w jednym czasie mogą być badane 4kotły na paliwa stałe, kocioł na olej lub gaz oraz kominek.
Wcześniej (przed wejściem Polski do Unii wszyscy zagraniczni producenci, którzy chcieli sprzedawac kotły w Polsce musieli przeprowadzać tam badania)


Myślę jednak,że takie zaproszenia na zwiedzanie jest bardzo ciekawe.s
Swoją drogą zaczynam się dziwić, że dyskusje o palniku brucer przenieśliśmy na ten wątek.

Verb, ja takich kłopotów przy retopalu nie miałem, może palisz wilgotnym?
Mi takich kalafiorów nie robił

Wklejam fotkę z obiektu w Pleszewie, kocioł pracuje na grawitacji (bez pomp) na sterowniku RT09pid, opalany był akurat retopalem. Palnik wsadzony jest w wymiennik 3m2pow.grzewczej, przerobiony z kotła zasypowego typu SEKOM-GK, wycięte zostały ruszta, dodane mocowania pod ruszt żeliwny. Ogrzewane jest starsze budownictwo ok.180m2, stara instalacja z duża ilością wody.

Jarecki79
06-03-2011, 15:21
Uczestnicząc w projekcie klaster kotlarski mieliśmy przyjemnośc zwiedzać UDT Poznań, Laboratorium Politechniki Poznańskiej, była chyba też wizyta w Zabrzu.

Były wizyty studialne także w Austrii, gdzie istnieje klaster podobny do naszego.

To jednak dla branży, uważam,że otwarcie instytutu dla osób prywatnych to świetna sprawa.

Polecam tez odwiedzenie parku technologicznego politechniki bodajże Gliwickiej, mają tam maszyny z którymi od czasu do czasu pracuję i to jest prawdziwy high-tech.

karoka65
06-03-2011, 15:35
Ja uważam ze takie zproszenie do instytutu to gratka, chociaz mam ok 350km do zabrza i nie jestem w jakikolwiek sposób zwiazany z branza ,chetnie bym pojechał, i zobaczył na własne oczy sposób testowania,aparaturę kontrolno pomiarową, na jakim opale testuje się kotły, nieczęsto sie zdarza żeby człowiek z ulicy wszedł i zobaczył na własne oczy takie coś, to nie są targi, ze każdy producent chwali swoj towar a o niewygodnych rzeczach sie zapomina...pewnie zawijan chwalił by swojego brucera ew ogniwo no, ale trudno- coś za coś (hehe nie mogłem się powstrzymac :)należy takze pochwalic zawijana za chęć pokazania nam instytutu, sposobu wykonywania badań, i poświęcenie czasu wolnego,,, zostaje logistyka, proponuje date 12 marzec 2011 godzina do wyboru przez zawijana...starczy ci zawijan czasu żeby ustalic logistyke?? posprzątac te butelki,opakowania po pizzy, czy hamburgerach?? ;) aaa obiad pewnie sponsoruje ogniwo biecz :) :D

Nie bądź pazerny. Jeszcze ci się obiad marzy. Kiedy koledze będzie pasowało, mi najlepiej odpowiada sobota bo mam wolne, w tygodniu cały czas tyram. Jak coś będzie wiadomo to przedzwonię do Suspensera jeśli Zawijan nie ma nic przeciw. Na pewno też by chciał jechać. Moglibyśmy w trójkę jechać jednym autkiem.

karoka65
06-03-2011, 15:44
To prawda, opał jest wilgotny (taki pakują w worki i tłumaczą, że "dmuchawa nie zdąży wysuszyć").
Staram się go suszyć na bieżąco w wiaderkach postawionych na kotle, ale efekt jest mierny.

Jak masz trochę miejsca to podłóż sobie jakiś kawałek plandeki, foli albo czegoś takiego i rozsyp eko żeby było cienko. Za dwa dni powinno być suchutkie. Kuzyn kupił też taki mokry i tak suszył. Więcej roboty ale...
Na przyszłość bierz latem albo z takiego źródła gdzie jest suchy.

Jarecki79
06-03-2011, 15:54
Miałeś rację, pracuje dwustanowo.
Chyba się już nic nie zmieni - parametry się nie zmieniają.. Poczekam jeszcze trochę potem wrzucę wykres graficzny pracy.

To akurat dla takich spieków może okazać się korzystne. Popracuj tak około doby, będziesz widział, czy spieki i popiół będą lepiej wyglądać.

Co do opału - masz miejsce na małą paletkę? Wówczas pod paletkę jakaś płachta, na palecie podziurkowana folia i rozsypać na to węgiel, powinien szybciej doschnąć (przepływ powietrza z dołu oraz z góry).

r0berto
06-03-2011, 15:55
Miałeś rację, pracuje dwustanowo.
Chyba się już nic nie zmieni - parametry się nie zmieniają.. Poczekam jeszcze trochę potem wrzucę wykres graficzny pracy.

Jedyny plus takiej pracy to że o dobe dłużej wtrzymuje na jednym zasypie w porównaniu z wersją dla 15kw tak jest w moim przypadku i dmuchawa chodzi na minimalnych obrotach

r0berto
06-03-2011, 15:59
[QUOTE=Jarecki79;4613382]To akurat dla takich spieków może okazać się korzystne. Popracuj tak około doby, będziesz widział, czy spieki i popiół będą lepiej wyglądać.

Tu się z kolegą zgodze spieki żużlowe są mniejsze z racji mniejszego nadmuchu,tak mi się przynajmiej wydaje

Jarecki79
06-03-2011, 16:12
To mi akurat wyszło na rt09pid, tam szerokie menu serwisowe pozwala mi na testowanie różnych zachowań pracy sterownika w stosunku do wyglądu paleniska i popiołu na danym paliwie i obiekcie.
Zadanie takich granic, że kocioł wpada w podtrzymanie (praca z lekkim nadmiarem mocy) powoduje,że po dojściu do temp. i zatrzymaniu pracy opał samoczynnie się łagodnie dopala. Troche większy błąd temperaturowy, ale na to można machnąć ręką, to tylko węgiel.

r0berto
06-03-2011, 16:24
To mi akurat wyszło na rt09pid, tam szerokie menu serwisowe pozwala mi na testowanie różnych zachowań pracy sterownika w stosunku do wyglądu paleniska i popiołu na danym paliwie i obiekcie.
Zadanie takich granic, że kocioł wpada w podtrzymanie (praca z lekkim nadmiarem mocy) powoduje,że po dojściu do temp. i zatrzymaniu pracy opał samoczynnie się łagodnie dopala. Troche większy błąd temperaturowy, ale na to można machnąć ręką, to tylko węgiel.

Temperatura na kotle nigdy nie spada poniżej zadanej,troche bardziej niepokojąca jest niska temp.spalin która wacha się w granicach 60-90* co może niekorzstnie się odbić w dłuższej perspektywie czasu na samym kotle,ale ekspertem nie jestem w tej dziedzinie więc czas pokaże

zawijan
06-03-2011, 16:39
hmm kiepsko to widze...ja tam najchetniej zaraz bym sie do czegoś przyczepił,wytknął paluchem... zawijan będzie u siebie, a trochę głupio gospodarzowi wytykac...

Dla Ciebie osobiście - rozgrzeszenie z góry.

zawijan
06-03-2011, 16:56
Żeby było co porównać, to należy w następnej kolejności wybrać się do Łodzi, aby mieć przegląd....
W Łodzi w jednym czasie mogą być badane 4kotły na paliwa stałe, kocioł na olej lub gaz oraz kominek.
Wcześniej (przed wejściem Polski do Unii wszyscy zagraniczni producenci, którzy chcieli sprzedawac kotły w Polsce musieli przeprowadzać tam badania)

Ja napisałem tylko, że "wyglądają trochę inaczej niż w Łodzi". Nic więcej. Czegoś Ty się tam doczytał?

A jeszcze Cię zapytam: Czy wiesz, jakie to były badania (dla tych zagranicznych)? Tzn. co badano?
Napisz proszę, ale możliwie szybko.

r0berto
06-03-2011, 16:57
Moim zdaniem ten poprzedni wykres dużo ładniejszy,u mnie z kolei na tym programie dla 15kw dmuchawa szalała na maxa.
Także nawet mimo większego zużycia pozostałbym na twoim miejscu przy poprzednim

jack18
06-03-2011, 17:01
To prawda, opał jest wilgotny (taki pakują w worki i tłumaczą, że "dmuchawa nie zdąży wysuszyć").
Staram się go suszyć na bieżąco w wiaderkach postawionych na kotle, ale efekt jest mierny.

Ja przesypuje w worki jutowe i stawiam po przeciwnej stronie zasobnika przy tej zaślepce. po 3 dobach jest suchy jak pieprz, trzeba tylko te worki czasem obrócić.

zawijan
06-03-2011, 17:43
Ja uważam ze takie zproszenie do instytutu to gratka

Powiem krótko - naprawdę warto. Zobaczycie, co to jest laboratorium technologiczne.
Ustalcie najpierw w miarę szybko datę między sobą i podajcie ilość osób. Muszę to uformalnić.
12 marca może być. Godzina - jak najwcześniejsza, bo dobrze byłoby pokazać Wam jakiś eksperyment, a nie tylko samo laboratorium.
A Ty Bobek uważaj - jestem w wadze +105.

zawijan
06-03-2011, 17:46
Uczestnicząc w projekcie klaster kotlarski mieliśmy przyjemnośc zwiedzać UDT Poznań, Laboratorium Politechniki Poznańskiej, była chyba też wizyta w Zabrzu.
Były wizyty studialne także w Austrii, gdzie istnieje klaster podobny do naszego.
To jednak dla branży, uważam,że otwarcie instytutu dla osób prywatnych to świetna sprawa.
Polecam tez odwiedzenie parku technologicznego politechniki bodajże Gliwickiej, mają tam maszyny z którymi od czasu do czasu pracuję i to jest prawdziwy high-tech.

Jarecki
Ty zawsze masz wszystko najlepsze. Wiem o tym.
Ale możesz też przyjechać. Może coś udoskonalisz?

zawijan
06-03-2011, 17:53
Tak to teraz wygląda:
http://img64.imageshack.us/i/testdco.png/

Nie sądzisz, że teraz jest wyraźnie gorzej, niż przedtem?

karoka65
06-03-2011, 17:54
A Ty Bobek uważaj - jestem w wadze +105.
Ja chodzę w superciężkiej.

zawijan
06-03-2011, 17:57
Nie zaimonowałes mi.. teraz po zimie to jestesmy jedna waga....

Pod dział ogrzewania mozna by zrobic liste i powiedzmy prowadzić do czwartku....widziałbys liste na bieżąco.

Nie znam się na tym. Róbcie jak chcecie, bylem jak najszybciej znał maksymalną liczbę osób i uzgodnioną datę.

karoka65
06-03-2011, 17:58
Nie zaimonowałes mi.. teraz po zimie to jestesmy jedna waga....

Pod dział ogrzewania mozna by zrobic liste i powiedzmy prowadzić do czwartku....widziałbys liste na bieżąco.

Z tą listą dobry pomysł. Niech zawijan ustali do kiedy można się wpisać, do kiedy musi wiedzieć ile osób.

karoka65
06-03-2011, 17:59
Nie znam się na tym. Róbcie jak chcecie, bylem jak najszybciej znał maksymalną liczbę osób i uzgodnioną datę.

Napisz do kiedy najpóźniej musisz wiedzieć.

karoka65
06-03-2011, 18:01
Piotrek jak mamy być jak najprędzej to się nie wyśpisz chyba.
Ja tam jestem przyzwyczajony do zrywania się z wyra w środku nocy.

zawijan
06-03-2011, 18:01
Z tą listą dobry pomysł. Niech zawijan ustali do kiedy można się wpisać, do kiedy musi wiedzieć ile osób.

Do środy.

zawijan
06-03-2011, 18:03
Piotrek jak mamy być jak najprędzej to się nie wyśpisz chyba.
Ja tam jestem przyzwyczajony do zrywania się z wyra w środku nocy.

Umówmy się, że pokazujecie się od 8-00

karoka65
06-03-2011, 18:04
Zawijan jaką dużą grupę możesz przyjąć?

zawijan
06-03-2011, 18:08
Zawijan jaką dużą grupę możesz przyjąć?

Każdą jaka się zbierze.

andrew01
06-03-2011, 18:17
Panowie, jak już będziecie w Instytucie to pomyślcie nad jakąś fotorelacją (o ile będzie to możliwe). Też bym chętnie zobaczył co nieco ale odległość rzędu 450km to troszkę daleko... :(

zawijan
06-03-2011, 18:22
Panowie, jak już będziecie w Instytucie to pomyślcie nad jakąś fotorelacją (o ile będzie to możliwe). Też bym chętnie zobaczył co nieco ale odległość rzędu 450km to troszkę daleko... :(

Z fotorelacją będzie trochę gorzej. Myślę, że zrozumiecie.

r0berto
06-03-2011, 18:53
Nie wiem czy to wykres ma być ładny, czy może użytkownik zadowolony ? :)

Myśle że i jedno i drugie aczkolwiek wykresik o czymś swiadczy .U mnie dmuchawa chodzi cały czas na 40%

zawijan co sądzisz o tak niskiej temp. spalin w przedziale 60-90* czy to może się niekorzystnie odbić na samym kociołku w przyszłości?

Jarecki79
06-03-2011, 20:13
Jarecki
Ty zawsze masz wszystko najlepsze. Wiem o tym.
Ale możesz też przyjechać. Może coś udoskonalisz?

Nie przesadzaj.
Polecam jednak, jak tylko będziesz miał chwilę, odwiedzenie parku technologicznego politechniki Gliwickiej.

Pomyślę nad zaproszeniem, na ten rok planujemy wykonanie badania kolejnego kotła ok.18-20kW, można zatem na żywo porozmawiać.

Wkleję czym się zajmuję przy okazji... jako odskocznia od tej branży, chociaż pewne operacje związane z ogrzewnictwem można na tych maszynach przeprowadzić.
Mogę wkleić filmik obróbki detalu ćwiczeniowego, jak kogoś to interesuje.

Jarecki79
06-03-2011, 20:20
Myśle że i jedno i drugie aczkolwiek wykresik o czymś swiadczy .U mnie dmuchawa chodzi cały czas na 40%

zawijan co sądzisz o tak niskiej temp. spalin w przedziale 60-90* czy to może się niekorzystnie odbić na samym kociołku w przyszłości?

Jak kocioł idzie Tobie w przedmuch to tak naprawdę urywa się palenie, także nie dziwne,że temp. spalin spada.
To problemem samym w sobie nie jest, pytanie jak długo się tak nisko utrzymuje (okresowo z całą pewnością sterownik, dmuchawa, podajnik ruszają podnosząc t.spalin)

Sygnałem,że coś jest nie tak będą skropliny wody, w wymienniku pionowym na dole kanału pionowego, możesz też zaobserwować kropelki w czopuchu.
Świeży kocioł jak się pierwszy raz odpala ulega zjawisku pocenia, dla kanałów pionowych woda może się wylewać dolną wyczystką kanału pionowego.
To może trwać do 2dni. Gorzej jak takie pocenia ma miejsce przez kiszenie kotła (to już świadczy od dobraniu za dużej mocy kotła w stosunku do zapotrzebowania budynku)

r0berto
06-03-2011, 20:33
Jak kocioł idzie Tobie w przedmuch to tak naprawdę urywa się palenie, także nie dziwne,że temp. spalin spada.
To problemem samym w sobie nie jest, pytanie jak długo się tak nisko utrzymuje (okresowo z całą pewnością sterownik, dmuchawa, podajnik ruszają podnosząc t.spalin)

Sygnałem,że coś jest nie tak będą skropliny wody, w wymienniku pionowym na dole kanału pionowego, możesz też zaobserwować kropelki w czopuchu.
Świeży kocioł jak się pierwszy raz odpala ulega zjawisku pocenia, dla kanałów pionowych woda może się wylewać dolną wyczystką kanału pionowego.
To może trwać do 2dni. Gorzej jak takie pocenia ma miejsce przez kiszenie kotła (to już świadczy od dobraniu za dużej mocy kotła w stosunku do zapotrzebowania budynku)
Na dole kanałów to się za bardzo nie przyglądałem ale w czopuchu suchutko po czyszczeniu również wyciągam sam suchy pył,moim zdaniem to nie jest raczej nieodpowiedni dobór kotła tylko złe prowadzenie czyli nie dopracowane oprogramowanie.Ale być może się myle i masz racje że zbyt duży kocioł

Jarecki79
06-03-2011, 20:38
Mi chodzi tylko o powstawanie tych kropelek i bardzo długie postoje podczas takiej pogody ok.0st.C, jak masz suchutko, to wszystko jest oki
Jak Ci wpada w podtrzymanie tylko na chwilę, to bym się wielce tym nie przejmował.

r0berto
06-03-2011, 20:41
Skropliny to tylko w podajniku zauważyłem mimo sypania suchego miału

karoka65
06-03-2011, 20:43
Mi chodzi tylko o powstawanie tych kropelek i bardzo długie postoje podczas takiej pogody ok.0st.C, jak masz suchutko, to wszystko jest oki
Jak Ci wpada w podtrzymanie tylko na chwilę, to bym się wielce tym nie przejmował.

U mnie Ognik też wchodzi w podtrzymanie na kilka minut. Na zwykłym sterowniku stał nawet po 40min i nie było żadnych wypocin. Latem podgrzewał się mocniej raz na parę godzin a cały czas był w podtrzymaniu, co chyba 9min na 15s włączała się dmuchawa. Nie przeżywajcie za bardzo.

karoka65
06-03-2011, 20:49
Skropliny to tylko w podajniku zauważyłem mimo sypania suchego miału

Zasobnik powinien być szczelny. Widocznie miał nie był aż tak suchy żeby nie zaparować szczelnego pojemnika. Eko groszek jest większej frakcji to trochę powietrza przez niego przechodzi a miał jest zbity i jego nic nie przewieje. Ja sobie to tak tłumaczę.

r0berto
06-03-2011, 20:51
U mnie Ognik też wchodzi w podtrzymanie na kilka minut. Na zwykłym sterowniku stał nawet po 40min i nie było żadnych wypocin. Latem podgrzewał się mocniej raz na parę godzin a cały czas był w podtrzymaniu, co chyba 9min na 15s włączała się dmuchawa. Nie przeżywajcie za bardzo.

Nie przeżywamy tylko jako świeży użytkownicy kotłów z podajnikiem chcemy się dowiedzieć tego i owego ,chyba wkońcu forum do tego służy

Jarecki79
06-03-2011, 20:55
Przestój u mnie trwa średnio 12 minut.
Czemu podajnik się nagrzewa coraz bardziej ? Chyba odpuszczę, pożar to ostatnia rzecz jakiej bym chciał.

tzn ile ma stopni?
podgrzewa Ci się, bo jest żar na palniku, nie pracuje dmuchawa, to też nic nie chłodzi a żeliwo po nagrzaniu dość sporo ciepła oddaje.
Jak palenisko się zapada i żar cofa, tzn, że coś jest nie tyt.

sterownik powinien mieć zabezpieczenie, np. ognik ma aktywny czujnik kosza, jak zbliża się do t.alarmu 70st.C, skraca przerwy między dawkami, aby podnieść palenisko i nie doprowadzić do stanu alarmowego, inne sterowniki maja alarm dwustanowy, tj. 70st.C- alarm i wypychamy przez czas alarmowy np.5minut, aby uniknąć pożaru, dmuchawa w tym wypadku na oFF, aktywna praca pomp.

r0berto
06-03-2011, 20:56
Przestój u mnie trwa średnio 12 minut.
Czemu podajnik się nagrzewa coraz bardziej ? Chyba odpuszczę, pożar to ostatnia rzecz jakiej bym chciał.

Dla ciebie kolego medal za poczucie humoru,nagrzewa się dlatego że w postoju nie chodzi dmuchawa a żar jest w palniku i przy okazji nagrzewa podajnik.
To moja teoria

minertu
06-03-2011, 20:58
Przestój u mnie trwa średnio 12 minut.
Czemu podajnik się nagrzewa coraz bardziej ? Chyba odpuszczę, pożar to ostatnia rzecz jakiej bym chciał.

Nie odpuszczaj,podajnik się nagrzewa bo piec przechodzi w przestoje i wyłącza się dmuchawa więc nie ma co tego ciepła z palnika wydmuchać więc się nagrzewa.Podaj jaką masz temp w kotłowni.

karoka65
06-03-2011, 21:08
Nie przeżywamy tylko jako świeży użytkownicy kotłów z podajnikiem chcemy się dowiedzieć tego i owego ,chyba wkońcu forum do tego służy

Jak najbardziej forum to jest to miejsce a ja prosty chłop, prosto piszę a nie wszystko co tu jest pisane trzeba brać aż tak mocno do serca. Jakbyś swój kociołek mulił przez długi czas temp. 40 stopni to możesz się czegoś obawiać za kilka lat. Ja tam przezornie latem mam 60, a zimą 62. Są użytkownicy którzy jadą na 52, 55 i też to wystarczy.

karoka65
06-03-2011, 21:10
Wcale mi nie do śmiechu, po prostu przez ten krótki czas użytkowania kotła nigdy nie widziałem temperatury podajnika wyższej niż 28st.

Jak będzie ci grzał wodę latem to i ponad 30 zobaczysz. Nie bój tylko grzej.

minertu
06-03-2011, 21:13
Małe obroty dmuchawy -większa temp na podajniku,im te obroty zaczną się podnosić tym temp podajnika zacznie spadać,ale nie zawsze tak tez się dzieje bo wystarczy,że spadnie zapotrzebowanie na moc i będzie sobie tylko pykał to i żaru będzie mniej.

W mojej kotłowni jest taka sama temp jak u Ciebie.

minertu
06-03-2011, 21:14
Wejdź na mój esterownik i sobie zobacz,to ten link na dole .

Slaveta
06-03-2011, 21:14
Wcale mi nie do śmiechu, po prostu przez ten krótki czas użytkowania kotła nigdy nie widziałem temperatury podajnika wyższej niż 28st.

Spoko u mnie jak jechał kocioł w mrozy na dużej mocy to miałem koło 70* temp. podajnika i nic się nie działo. Wyluzuj.

karoka65
06-03-2011, 21:15
Ponad 40 miałem ale 48 to chyba nie, a może nie zaglądałem. Po jakimś czasie też przestaniesz tam zaglądać, jak ci się zacznie chłodno robić w domu to pójdziesz zobaczyć co się dzieje. I zobaczysz że węgla w zasobniku nie ma :)

Jarecki79
06-03-2011, 21:16
Miała wcześniej 28st stale, teraz już doszła do 48st. Skoro jest czujnik to może da sobie z tym radę ? Sprawdziłem, czujnik jest ustawiony na 100st.
Żar wydaje się być wyżej niż przedtem, ale może się pali głęboko ?

Jak żar jest wysoko, to temp. jest wyższa tylko z powodu postoju dmuchawy, nic w tym czasie żeliwa nie chłodzi.
W brucerze powietrze idzie tylko górą podajnika, nie omywa ślimaka na około, a stojąc.... to wszystko jeszcze bardziej się nagrzewa....

Na palniku temp. dość wysoka, żeliwo od tego się nagrzewa i ciepło idzie w stronę kosza.
Jak nie ma temp. w pobliżu 70st.C, to jest oki.
Jak masz jednak obawy i nie będziesz mógł spać w nocy, to przełącz.

SUSPENSER
06-03-2011, 21:26
Teraz na poważnie: zauważyłem, że często płomienie omijają deflektor (spieki potrafią kierować strumień w różne strony ale chyba nigdy do góry :p).
Chcę dać dorobić o większej średnicy, ze stali o grubości 22mm. Co Panowie na to ?

Aha... czy w EKO da się zrobić deflektor ceramiczny ? Jakieś cegły czy coś jak w EKO PLUS ?

Czy to wątek o Ogniwie Eko ???????

SUSPENSER
06-03-2011, 21:27
Ja mam teraz zamontowane 2 pompy jak TY, czyli CO i mieszającą, na CWU będzie trzecia.
W lecie nie grzejesz CWU z kotła, czy masz zawory którymi odcinasz grzejniki?

Czy możecie wyjaśnić co ta dyskusja ma wspólnego z tematem wątku ?

Zapomnieliście o wątku nt Waszych kotłów ?
Podać Wam link ?

Proszę:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?149321-Palnik-BRUCER-sterownik-eCoal/page115

Co do tematów nie dotyczących rankingu jest też osobny wątek:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?44553-Piece-na-ekogroszek-z-zasobnikiem!/page212

Ja już nie nadążam czytać tych wszystkich offtopów !

SUSPENSER
06-03-2011, 21:27
He he to pewnie napisał ktoś ,kto nie ma pieca z kanałami pionowymi.Ja miałem z poziomymi(zasypowy) 10 lat a teraz mam z pionowymi( z podajnikiem).Dla mnie wygodniejszy w czyszczeniu jest pionowy,zajmuje mi to raptem 5 min i ze śmiechu aż mnie brzuch rozbolał jak ktoś pisze o jakimś malowaniu sufitu a mam od pieca do sufitu zaledwie 80cm i jak czyszczę to wszystko zlatuje do wyczystki.Niech mi nikt nie mówi,że czyszcząc poziomy nie brudzi mu się przed piecem bo mu nie uwierzę.Z poziomymi nie muszę wycierać przed piecem :P

Wrzuć filmik i pokaż czyszczenie wymiennika w 5 minut.

Obejrzyj mój i zobacz czy przed kotłem podłoga się brudzi.

minertu
06-03-2011, 21:29
Ustawiłem max temperaturę podajnika na 60st.

Nie miej strachu,skoro 5h nic się nie stało to raczej już nic się nie stanie,przestaw na 100* i jak masz czas to obserwuj jeszcze czy wzrasta temp.

SUSPENSER
06-03-2011, 21:29
Zlikwidować wszystkie ulgi, wprowadzić jeden, niższy, ale obowiązujący wszystkich VAT i banda urzędników może iść do domu a rynek sam się uczciwie wyreguluje. Te wszystkie ulgi, odpisy to tylko dla cwaniaków i kombinatorów.
.

Lepszy byłby podatek obrotowy, uzdrowiłoby to wszystkie branże - kiedyś już jeden polityk o nim głośno mówił za co sfingowano na niego aferę i już nikt takich "głupich" pomysłów nie przedstawia.

Ja offtop to offtop - może porozmawiamy tez o polityce itd. ?

SUSPENSER
06-03-2011, 21:31
Jako neutralny obserwator zainteresowany tematem... Bobek, jakie wg Ciebie są zalety poziomych kanałów? A jakie wady pionowych?

Mam porównanie, więc odpowiem krótko - wymiennik z kanałami poziomymi czyści się niecałe 3 minuty, a z pionowymi nawet do 25 minut.

r0berto
06-03-2011, 21:33
Wrzuć filmik i pokaż czyszczenie wymiennika w 5 minut.

Obejrzyj mój i zobacz czy przed kotłem podłoga się brudzi.

Możesz podać linka do tego filmiku

minertu
06-03-2011, 21:36
Wrzuć filmik i pokaż czyszczenie wymiennika w 5 minut.

Obejrzyj mój i zobacz czy przed kotłem podłoga się brudzi.

Nie mam trzeciej ręki żeby czyścić piec i nagrywać filmik jednocześnie,jeżeli masz takowy filmik to jeśli możesz to wstaw linka do niego.Jak uda mi się moją żonę namówić to takowy nakręcę.

jorgo
06-03-2011, 21:36
Panowie, jak już będziecie w Instytucie to pomyślcie nad jakąś fotorelacją (o ile będzie to możliwe). Też bym chętnie zobaczył co nieco ale odległość rzędu 450km to troszkę daleko... :(

A i ja też mam daleko , wg. targeo to 185 km.....i nie bardzo wiem czy się nadaje bo żaden ze mnie spec... :)

r0berto
06-03-2011, 21:41
Nie mam trzeciej ręki żeby czyścić piec i nagrywać filmik jednocześnie,jeżeli masz takowy filmik to jeśli możesz to wstaw linka do niego.Jak uda mi się moją żonę namówić to takowy nakręcę.

O tym samym pomyślałem bo nie wiem co można czyścić przez 25 min :D chyba komin sąsiadce :p

karoka65
06-03-2011, 21:42
A i ja też mam daleko , wg. targeo to 185 km.....i nie bardzo wiem czy się nadaje bo żaden ze mnie spec... :)

Bobek ma chyba ponad 350 i jedzie. Nigdzie nie pisze że tylko dla "speców"

karoka65
06-03-2011, 21:47
O tym samym pomyślałem bo nie wiem co można czyścić przez 25 min :D chyba komin sąsiadce :p

O sąsiadkę też trzeba dbać bo pamiętaj: nie da ci żona , nie da ci matka, to ci dać może twoja sąsiadka :)
No bo mnie Suspenser zaraz schepie i przywoła do porządku.

Jarecki79
06-03-2011, 21:54
Niewątpliwie czyszczenie kanałów pionowych trwa dłużej.
Coś na ten temat kilka razy pisał już kolega jack (rury pionowe)

Ile dłużej - zależy od wymiennika.

Suspenser wklejał już filmy, Budowniczy wklejał zdjęcia, możemy to powtórzyć.
Budowniczy wklej fotki czyszczenia, suspenser powtórz link do filmiku.
Karoka, machnij tez fotki jak czyścisz swoje kanały.
Będzie fajny przegląd.

Po takiej powtórce będzie można się ponownie zastanowić nad tym, co zajmuje dłużej czasu.
Ktoś z Was wklejał zdjęcia czyszczenia ogniwa, powtórzcie to pod wpisem suspensera i budowniczego, wówczas każda osoba postronna sama oceni, co jest szybsze i łatwiejsze.

minertu
06-03-2011, 22:01
Niewątpliwie czyszczenie kanałów pionowych trwa dłużej.
Coś na ten temat kilka razy pisał już kolega jack (rury pionowe)

Ile dłużej - zależy od wymiennika.

Suspenser wklejał już filmy, Budowniczy wklejał zdjęcia, możemy to powtórzyć.
Budowniczy wklej fotki czyszczenia, suspenser powtórz link do filmiku.

Po takiej powtórce będzie można się ponownie zastanowić nad tym, co zajmuje dłużej czasu.
Ktoś z Was wklejał zdjęcia czyszczenia ogniwa, powtórzcie to pod wpisem suspensera i budowniczego, wówczas każda osoba postronna sama oceni, co jest szybsze i łatwiejsze.

Zastanówmy się czy to ,że czyścimy kocioł 5 czy 10min a nie 3min ma przesądzić o tym jaki kocioł kupimy? Przecież robimy to raz w tygodniu czy raz na 2 tygodnie.

r0berto
06-03-2011, 22:03
Niewątpliwie czyszczenie kanałów pionowych trwa dłużej.
Coś na ten temat kilka razy pisał już kolega jack (rury pionowe)

Ile dłużej - zależy od wymiennika.

Suspenser wklejał już filmy, Budowniczy wklejał zdjęcia, możemy to powtórzyć.
Budowniczy wklej fotki czyszczenia, suspenser powtórz link do filmiku.

Po takiej powtórce będzie można się ponownie zastanowić nad tym, co zajmuje dłużej czasu.
Ktoś z Was wklejał zdjęcia czyszczenia ogniwa, powtórzcie to pod wpisem suspensera i budowniczego, wówczas każda osoba postronna sama oceni, co jest szybsze i łatwiejsze.
Chętnie obejrzę bo pewnie gdzieś mi to umkło,pokuszę się nawet do nakręcenia filmiku z czyszczenia plusa,dodam że używam odkurzacza i zajmuje mi to około 5 minut i nie uważam by było to zbyt uciążliwe

Jarecki79
06-03-2011, 22:06
Bardzo lubię zdanie budowniczego.

Nie wszystko co jest dobre dla kogoś jest dobre dla budowniczego...

Tak samo z tym czyszczeniem, jak Wam to odpowiada, to jest ok. Chodzi o zadowolenie klienta.
Są jednak osoby, które to mogą uznać za bardziej uciążliwe i podjąć decyzję o zakupie na korzyść innego wymiennika.

Takie zdjęcia i filmiki pokazują jeden z elementów obsługi danego kotła.

SUSPENSER
06-03-2011, 22:11
Nie mam trzeciej ręki żeby czyścić piec i nagrywać filmik jednocześnie,jeżeli masz takowy filmik to jeśli możesz to wstaw linka do niego.Jak uda mi się moją żonę namówić to takowy nakręcę.

Ha - widzisz ja mogę czyścić 1 ręką a drugą filmować :-)

Wygodniej jednak czyści się dwoma, więc telefon z kamerą ustawiłem wcześniej ;-)

Kliknij tu i znajdź mój post - tam są linki:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?65781-RANKING-KOT%C5%81%C3%93W-NA-EKO-GROSZEK&p=4458140&viewfull=1#post4458140

To była odpowiedź na czyszczenie pionowokanałowego (tam jednak nie jest pokazane czyszczenie wyczystki dolnej, bocznej oraz poziomej półki pomiędzy palnikiem a wymiennikiem), a w moim poziomokanałowym jest pokazane czyszczenie całości.

SUSPENSER
06-03-2011, 22:17
Dobra, pieprzyc to. Zamykam mordę.

verb - nie stresuj się tylko pisz w odpowiednich wątkach (zresztą proszę o to także innych) - inaczej będzie młyn jak przez ostatnie 2 dni ;-)

SUSPENSER
06-03-2011, 22:27
O tym samym pomyślałem bo nie wiem co można czyścić przez 25 min :D chyba komin sąsiadce :p

Ja też nie wiem dlaczego to tyle trwa - może porozmawiaj o tym z autorem tego wpisu:

Darase ja mam niespotykany na tym forum model 38kW. Ponieważ mam Ponara blachę dzieląca poszczególne kanały mam od strony półki szamotowej. Załączyłem 3 zdjęcia. Jedno z blachą a pozostałe 2 z całkowicie "gołym" wymiennikiem. Nie wliczam zawirowywaczy, których tym razem nie wyjmowałem. Całość czyszczenia 25 minut

Link:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?149321-Palnik-BRUCER-sterownik-eCoal&p=4601010&viewfull=1#post4601010

Jarecki79
06-03-2011, 22:29
Mogłeś to zrobić bardziej precyzyjnie:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?65781-RANKING-KOT%C5%81%C3%93W-NA-EKO-GROSZEK&p=4458140&viewfull=1#post4458140

Budowniczy pokazywał na stronie:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?65781-RANKING-KOT%C5%81%C3%93W-NA-EKO-GROSZEK&p=4450497&viewfull=1#post4450497

Karoka dołączysz się?

SUSPENSER
06-03-2011, 22:41
Mogłeś to zrobić bardziej precyzyjnie:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?65781-RANKING-KOT%C5%81%C3%93W-NA-EKO-GROSZEK&p=4458140&viewfull=1#post4458140


Ok dzięki za naukę - już się stosuję :-)

r0berto
06-03-2011, 22:42
[QUOTE=SUSPENSER;4614383]Ja też nie wiem dlaczego to tyle trwa - może porozmawiaj o tym z autorem tego wpisu:

Darase ja mam niespotykany na tym forum model 38kW. Ponieważ mam Ponara blachę dzieląca poszczególne kanały mam od strony półki szamotowej. Załączyłem 3 zdjęcia. Jedno z blachą a pozostałe 2 z całkowicie "gołym" wymiennikiem. Nie wliczam zawirowywaczy, których tym razem nie wyjmowałem. Całość czyszczenia 25 minut

U mnie są dwa motylki więcej do odkręcenia pozatym spokojnie mieszcze się w tym czasie co Ty a żeby to udowodnić skłonie się do nakręcenia filmiku

darase
06-03-2011, 22:46
Mogę nagrać film z wyczyszczonego kotła? Chyba że poczekacie jakieś 4-5dni. Jak się pośpieszę to zmieszczę się w 5 minutach a może nawet w 3 :) Dolnej wyczystki nie liczę bo tam zaglądam raz na ok 2 miesiące ze względu na dużą komorę nawrotną, a również Panowie z kanałami poziomymi nie wybieracie tego syfu z popielnika przy instrukcji czyszczenia kanałów.

r0berto
06-03-2011, 23:06
W plusie akurat nie ma tych bocznych wyczystek także jest wybierane przy okazji wybierania popiołu dlatego śmiało twierdze że nie zajmie to więcej czasu niż suspenserowi i teoria o wyższości kanałów poziomych podczas czyszczenia padła

darase
06-03-2011, 23:16
Wyczystka górna ma jedną wadę, zamiast "włazu" powinny być tam drzwiczki i wtedy stawiałbym na równi trudność w obsłudze czyszczenia kanałów.

Slaveta
06-03-2011, 23:27
ależ jesteście uparci z tym czasem czyszczenia wymienników, Budowniczy bardzo ładnie skwitował całą sprawę że to kwestia osobista każdego co mu bardziej odpowiada a tu niekończąca się opowieść. To tak jak udowadnianie fanom samochodów niemieckich że auta francuskie są lepsze a co najmniej równe, po prostu się nie da.

r0berto
06-03-2011, 23:31
Wyczystka górna ma jedną wadę, zamiast "włazu" powinny być tam drzwiczki i wtedy stawiałbym na równi trudność w obsłudze czyszczenia kanałów.
Tak czy siak czas czyszczenia jest zbliżony,jedyna uciążliwość o ile można tak to nazwać to odkręcanie tych motylków przy ,,włazie'' jak to nazwałeś

jack18
06-03-2011, 23:33
A kanały w kotłach Viadtus albo Kielar nie sa przypadkiem zaliczane do poziomych? Trzeba powiedzieć ze trudność czyszczenia zależny tez od indywidualnej konstrukcji kotła , nie ma co generalizować.

Slaveta
06-03-2011, 23:35
Wyczystka górna ma jedną wadę, zamiast "włazu" powinny być tam drzwiczki i wtedy stawiałbym na równi trudność w obsłudze czyszczenia kanałów.

U mnie w Ponarze nie ma włazu tylko od razu ocieplone drzwiczki tylko że na motylki a nie zawias. W lato planuję dospawać zawiasy i rączkę, nie będzie z tym problemu bo są takie same jak drzwiczki z przodu kotła.

darase
06-03-2011, 23:44
Kto zaczął wklejać linki? Chyba nie ja :) Jeżeli Ktoś wybiera piec tylko ze względu na kanały pionowe lub poziome to jest laikiem i naprawdę może źle wybrać, liczy się również sterownik, palnik, wielkość kosza, ilość wody, gwarancja, łatwość obsługi, montaż we własnym zakresie, bezawaryjność i takie inne jak np. kolor pieca ;)

darase
06-03-2011, 23:47
Budowniczy weź kamerę, teraz mam urwanie głowy,jutro wiozę swoją wife do szpitala, w Katowicach będę dopiero na Święta.

r0berto
06-03-2011, 23:50
i takie inne jak np. kolor pieca

No właśnie ja tylko z tego względu wybrałem nawet jak bym miał tydzień czyscić :D

Slaveta
06-03-2011, 23:52
Słuchajcie a czym się kierowaliście przy wyborze swojego kotła? jestem ciekawy jakie sprawy są dla Was priorytetowe.

Dla mnie fundamentalna sprawa to palnik którym można palić miał węglowy i druga sprawa to sterownik bo lubię bajery:) To były dla mnie dwie najważniejsze sprawy przy wyborze.

darase
06-03-2011, 23:57
Dobrze powiedziane Roberto i niech tak zostanie, mi kolor też przypadł do gustu, jak wchodzę do kotłowni to czuję się jak w niebie ;) :D

darase
07-03-2011, 00:02
Slaveta podobnie, na 1 miejscu sterownik, 2 palnik, 3 mała ilość wody w kotle (48l), 4 estetyka wykonania, 5 możliwość samodzielnego montażu i najważniejsze na końcu cena: tak wiele za tak niewiele :)

minertu
07-03-2011, 06:27
Dla mnie ważne było to ,że można w nim spalić miał,potem rodzaj sterowania i jakość wykonania,trwalszy palnik (żeliwo) no i sterowanie i podgląd za pomocą internetu.O cenie już nie wspomnę.

jorgo
07-03-2011, 06:32
Chętnie obejrzę bo pewnie gdzieś mi to umkło,pokuszę się nawet do nakręcenia filmiku z czyszczenia plusa,dodam że używam odkurzacza i zajmuje mi to około 5 minut i nie uważam by było to zbyt uciążliwe

No fajnie, jestem ciekaw jak to robisz :-)

zawijan
07-03-2011, 07:34
Wkleję czym się zajmuję przy okazji...

Widzę, widzę...
Robisz swoje fotki na ładnym tle. To chyba Ty jesteś na tych fotkach? Fajny z Ciebie chłop.

zawijan
07-03-2011, 07:40
Ustawiłem max temperaturę podajnika na 60st.

A jakaż to różnica? Przecież węgiel nie zapala się w temperaturze 100st.C

zawijan
07-03-2011, 07:45
Mam porównanie, więc odpowiem krótko - wymiennik z kanałami poziomymi czyści się niecałe 3 minuty, a z pionowymi nawet do 25 minut.

Te 25 minut - to chyba jakaś fujara czyści? Albo może fujarą to czyści?

zawijan
07-03-2011, 07:49
Niewątpliwie czyszczenie kanałów pionowych trwa dłużej.
Coś na ten temat kilka razy pisał już kolega jack (rury pionowe)

Ile dłużej - zależy od wymiennika.

Suspenser wklejał już filmy, Budowniczy wklejał zdjęcia, możemy to powtórzyć.
Budowniczy wklej fotki czyszczenia, suspenser powtórz link do filmiku.
Karoka, machnij tez fotki jak czyścisz swoje kanały.
Będzie fajny przegląd.

Po takiej powtórce będzie można się ponownie zastanowić nad tym, co zajmuje dłużej czasu.
Ktoś z Was wklejał zdjęcia czyszczenia ogniwa, powtórzcie to pod wpisem suspensera i budowniczego, wówczas każda osoba postronna sama oceni, co jest szybsze i łatwiejsze.

Czy Wy kupujecie kotły po to, żeby bić rekordy czyszczenia, czy może po to, żeby dobrze grzały?
Zaczynam się już w tym gubić!

zawijan
07-03-2011, 07:55
Wyczystka górna ma jedną wadę, zamiast "włazu" powinny być tam drzwiczki i wtedy stawiałbym na równi trudność w obsłudze czyszczenia kanałów.

No nie! Ta wada - to tylko dla tych, co nie umieją odkręcać śrubek (motylków). No - chyba, że takich jest mnóstwo.

zawijan
07-03-2011, 08:03
...a swoja drogą pytanie do jareckiego i zawijana ile w % produkuje się kotłów z wymiennikami pionowymi a ile z poziomymi?

Specjalistą od statystyki kotłów jest Jarecki. Wykręcam się od tej odpowiedzi.
Powiem jednak co innego - i to bardzo ostro.
Te kotły retortowe, które mają wymienniki z kanałami poziomymi, powstały w przeważającej ilości przypadków przez prostą adaptację kotłów zasypowych. Przeważająca większość producentów kotłów nie potrafi prawidłowo zaprojektować nowego kotła, stąd taka przewaga kotłów z kanałami poziomymi, bo taka była przewaga poziomych w kotłach zasypowych. Tak sądzę. Mogę się jednak mylić. Wtedy Jarecki mnie wyprostuje.

SUSPENSER
07-03-2011, 08:36
Przyszedłeś i opieprzasz że nie na temat.

Temat jest cudny: RANKING KOTŁÓW NA EKO GROSZEK. No super. To co mam napisać? Ogniwo EKO NR1 ? Bo tylko taki mam. Pisać że inne są złe, skoro widziałem niektóre tylko w sklepie? Wchodząc pierwszy raz wyobrażałem sobie że zobaczę listę TOP 10, na szczęście jest inaczej.

Kocioł wybrałem między innymi dzięki temu tematowi. Lidzie piszą o wadach, zaletach, ktoś zapyta o to o tamto i się rozjaśnia.
Pisałem w innym temacie o opał i co? I nic. Pisze kilku ludzi między sobą , pewnie nawet nie zauważyli posta. A tu jest ruch i chętni do pomocy.

To tyle.

Pisz o tym kotle, który znasz, ale nie o pompach, bojlerach, opale itd. bo zrobił się taki bałagan, że jak wejdzie tu ktoś nowy to będzie musiał przeczytać kilkadziesiąt stron, żeby wyłuskać które z kotłów i dlaczego poszczególni użytkownicy uznali za najlepsze i warte polecenia.

SUSPENSER
07-03-2011, 08:37
Te 25 minut - to chyba jakaś fujara czyści? Albo może fujarą to czyści?

Kliknij mój późniejszy wpis z linkiem to się zdziwisz kogo tak "zdiagnozowałeś" :-D

SUSPENSER
07-03-2011, 08:38
W plusie akurat nie ma tych bocznych wyczystek także jest wybierane przy okazji wybierania popiołu dlatego śmiało twierdze że nie zajmie to więcej czasu niż suspenserowi i teoria o wyższości kanałów poziomych podczas czyszczenia padła

Powoli - daj innym ocenić czy padła - jeszcze nawet filmu nie wrzuciłeś a już to wiesz ?

Piszesz: Tak czy siak czas czyszczenia jest zbliżony,jedyna uciążliwość o ile można tak to nazwać to odkręcanie tych motylków przy ,,włazie'' jak to nazwałeś "

Czy naprawdę czyściłeś kocioł z poziomymi, że masz porównanie czy tak Ci się tylko wydaje ?

SUSPENSER
07-03-2011, 08:39
Mogę nagrać film z wyczyszczonego kotła? Chyba że poczekacie jakieś 4-5dni. Jak się pośpieszę to zmieszczę się w 5 minutach a może nawet w 3 :) Dolnej wyczystki nie liczę bo tam zaglądam raz na ok 2 miesiące ze względu na dużą komorę nawrotną, a również Panowie z kanałami poziomymi nie wybieracie tego syfu z popielnika przy instrukcji czyszczenia kanałów.

Jak ja się pospieszę to się w 2 minutach zmieszczę, ale nie o to chodzi, żeby latać jak w pit stopie tylko, żeby pokazać porównanie, więc czyść normalnie, spokojnie tak jak ja wtedy będzie dobre porównanie.

Co do czyszczenia popielnika i komory nawrotnej to jednak łatwiej wywalić te trochę więcej popiołu z szuflady wyciąganej z przodu niż wygarniać z boku.

Najlepiej będzie gdy wrzucisz filmik - wtedy każdy sam porówna uciążliwość, czas itp. a krytycy skomentują technikę, scenariusz itd. :-)

czp01
07-03-2011, 08:49
Słuchajcie a czym się kierowaliście przy wyborze swojego kotła? jestem ciekawy jakie sprawy są dla Was priorytetowe.

Dla mnie fundamentalna sprawa to palnik którym można palić miał węglowy i druga sprawa to sterownik bo lubię bajery:) To były dla mnie dwie najważniejsze sprawy przy wyborze.

Dla mnie priorytety przy wyborze kotła były takie:
1. miał być na ekogroszek bo takim kocioł wymaga mniej obsługi niż zasypowy i nie trzeba codziennie tyrać do kotłowni,
2. miał mieć drugie palenisko w którym można spalić węgiel, drewno itp. gdyby brakło eko - no i pozostałości z budowy deski itd.
3. musiał być trwały i wytrzymały - stąd padł wybór na kocioł żeliwny.

Kierując się tymi kryteriami i będąc zupełnym laikiem w sprawach kotłów wybór padł na Kielara ECO2 35 kw. Zupełnie nie przywiązywałem w tym czasie uwagi do typu palnika czy też sterownika. Okazało się, że wybór był trochę chybiony - ale palę nim już 3 sezon i zdążyłem w końcu kocioł udomowić i się do niego przyzwyczaić.
No kolorem się nie kierowałem ale kocioł ma piękną czerwień meksykańską i mi się podoba.

Jarecki79
07-03-2011, 08:58
Widzę, widzę...
Robisz swoje fotki na ładnym tle. To chyba Ty jesteś na tych fotkach? Fajny z Ciebie chłop.

Twierdzisz,że to tylko zdjęcia? Mam wklejać uprawnienia do obsługi tych maszyn?
Mogę, nie ma problemu.

Jarecki79
07-03-2011, 09:02
Specjalistą od statystyki kotłów jest Jarecki. Wykręcam się od tej odpowiedzi.
Powiem jednak co innego - i to bardzo ostro.
Te kotły retortowe, które mają wymienniki z kanałami poziomymi, powstały w przeważającej ilości przypadków przez prostą adaptację kotłów zasypowych. Przeważająca większość producentów kotłów nie potrafi prawidłowo zaprojektować nowego kotła, stąd taka przewaga kotłów z kanałami poziomymi, bo taka była przewaga poziomych w kotłach zasypowych. Tak sądzę. Mogę się jednak mylić. Wtedy Jarecki mnie wyprostuje.

Nie wiem jak w Polsce, ale do ok.2000roku praktycznie cały Pleszew produkował kotły zasypowe, miałowe z kanałami pionowymi.
KWMS- spora ilość producentów, członkowie spółdzielni kotlarz , SEKOM - 9zakadów produkcyjnych, były też jeszcze inne konstrukcje.

Ze względu na większą trwałość i łatwość czyszczenia do kotłów z podajnikiem ślimakowym mamy wymiennik z kanałami poziomymi.
Czyszczenie nalezy do jednych z operacji obsługowych i moim zdaniem ma być wygodne i szybkie.

Jarecki79
07-03-2011, 09:04
Te 25 minut - to chyba jakaś fujara czyści? Albo może fujarą to czyści?

Ta "fujara" czy też osoba, która "fujarą czyści" to kolega Sebsa z kotłem ponar z Twojego wątku
a pisał o tym w tym miejscu:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?149321-Palnik-BRUCER-sterownik-eCoal&p=4601010&viewfull=1#post4601010

zawijan
07-03-2011, 09:05
Twierdzisz,że to tylko zdjęcia? Mam wklejać uprawnienia do obsługi tych maszyn?
Mogę, nie ma problemu.


Nie wiem jak w Polsce, ale do ok.2000roku praktycznie cały Pleszew produkował kotły zasypowe, miałowe z kanałami pionowymi.
KWMS- spora ilość producentów, członkowie spółdzielni kotlarz , SEKOM - 9zakadów produkcyjnych, były też jeszcze inne konstrukcje.

Ze względu na większą trwałość i łatwość czyszczenia do kotłów z podajnikiem ślimakowym mamy wymiennik z kanałami poziomymi.
Czyszczenie nalezy do jednych z operacji obsługowych i moim zdaniem ma być wygodne i szybkie.

Jak zwykle - piszesz nie na temat.

Jarecki79
07-03-2011, 09:08
Jak zwykle - piszesz nie na temat.

Odpowiedziałem na Twój wpis, więc na temat:
"Te kotły retortowe, które mają wymienniki z kanałami poziomymi, powstały w przeważającej ilości przypadków przez prostą adaptację kotłów zasypowych. Przeważająca większość producentów kotłów nie potrafi prawidłowo zaprojektować nowego kotła, stąd taka przewaga kotłów z kanałami poziomymi, bo taka była przewaga poziomych w kotłach zasypowych. Tak sądzę. Mogę się jednak mylić. Wtedy Jarecki mnie wyprostuje."

zawijan
07-03-2011, 09:12
Ta "fujara" czy też osoba, która "fujarą czyści" to kolega Sebsa z kotłem ponar z Twojego wątku
a pisał o tym w tym miejscu:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?149321-Palnik-BRUCER-sterownik-eCoal&p=4601010&viewfull=1#post4601010

Ale on nie wiedział, że będziecie premiować szybkość czyszczenia i - być może - koncentrował się na dokładności. A może były jeszcze jakieś inne uwarunkowania. Zapytaj najpierw sebsy.
Ja - na wszelki wypadek - przepraszam go za tę fujarę. To była taka przenośnia, której Ty oczywiście nie zrozumiałeś.

A poza tym - gratuluję Ci poziomu dyskusji technicznej, którą rozdmuchujesz. Jest on niedościgniony.