PDA

Zobacz pełną wersję : RANKING KOTŁÓW NA EKO GROSZEK



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92

zawijan
07-03-2011, 09:16
Odpowiedziałem na Twój wpis, więc na temat:
"Te kotły retortowe, które mają wymienniki z kanałami poziomymi, powstały w przeważającej ilości przypadków przez prostą adaptację kotłów zasypowych. Przeważająca większość producentów kotłów nie potrafi prawidłowo zaprojektować nowego kotła, stąd taka przewaga kotłów z kanałami poziomymi, bo taka była przewaga poziomych w kotłach zasypowych. Tak sądzę. Mogę się jednak mylić. Wtedy Jarecki mnie wyprostuje."

Przypomnę Ci pytanie:

...a swoja drogą pytanie do jareckiego i zawijana ile w % produkuje się kotłów z wymiennikami pionowymi a ile z poziomymi?

Jarecki79
07-03-2011, 09:19
Ale on nie wiedział, że będziecie premiować szybkość czyszczenia i - być może - koncentrował się na dokładności. A może były jeszcze jakieś inne uwarunkowania. Zapytaj najpierw sebsy.
Ja - na wszelki wypadek - przepraszam go za tę fujarę. To była taka przenośnia, której Ty oczywiście nie zrozumiałeś.

A poza tym - gratuluję Ci poziomu dyskusji technicznej, którą rozdmuchujesz. Jest on niedościgniony.

Widzę,że od rana się czepiasz.

Zwyzywałes gościa od fujar, bo myślałeś,że sobie suspenser sprawę wymyślił.
To suspenser łagodnie Ci przypomniał:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?65781-RANKING-KOT%C5%81%C3%93W-NA-EKO-GROSZEK&p=4614691&viewfull=1#post4614691
godz.8:38

Ale na końcu oczywiście ja źle zrozumiałem.....

Jarecki79
07-03-2011, 09:20
Przypomnę Ci pytanie:

Przypomnę Ci odpowiedź:

Nie wiem jak w Polsce, ale do ok.2000roku praktycznie cały Pleszew produkował kotły zasypowe, miałowe z kanałami pionowymi.
Producentów w powiecie Pleszewskim jest ok.120 ( w latach 70-80-ych dochodziło do 400)
(więc z całą pewnością na tym rynku większości nie stanowiły modele z kanałami poziomymi, co więcej w tym czasie ich praktycznie nie było)

zawijan
07-03-2011, 09:42
Nie wiem jak w Polsce, ale do ok.2000roku praktycznie cały Pleszew produkował kotły zasypowe, miałowe z kanałami pionowymi.

A kotły zasypowe niemiałowe? Jakie miały wymienniki?

jorgo
07-03-2011, 09:49
A ja - nie mam kotła z podajnikiem, i powiem inaczej - przy wyborze kieruje się: opiniami użytkowników, czytam fora, recenzje, testy, ulotki reklamowe, nawet na targi budowlane pojechałem........
Takie postępowanie pozwoliło mi ( mniej więcej) przybrać jakieś kryteria wyboru:
1. kocioł musi być dobrej jakości( wykonanie, gwarancja, serwis)
2. musi się zmieścić w mojej kotłowni a to kryterium rzutuje na rozmiar kotła, a to z kolei na to czy z poziomymi czy pionowymi kanałami,
3.musi mieć dobry sterownik w sensie nowoczesny a nie anachroniczny , który sprawdzi się z różnymi paliwami które z kolei są różnej jakości
4. jeśli chodzi o palniki to: brucer, burner, ekoenergia lub rynnowy ( jak w zębcu) - w zasadzie odrzuciłem te okrągłe ruchome palniki, bo wydaja mi się przestarzałe
5.musi mieć cenę adekwatną do jego wykonania i możliwości...Jako przykład podam PONAR-a który jest dużo droższy w stosunku do OGNIWA czy KOTSTALA, a nic więcej od nich nie oferuje.

ps. uważam, że jednak więcej jest kotłów z kanałami pionowymi niż poziomymi :yes:

r0berto
07-03-2011, 10:20
Powoli - daj innym ocenić czy padła - jeszcze nawet filmu nie wrzuciłeś a już to wiesz ?

Piszesz: Tak czy siak czas czyszczenia jest zbliżony,jedyna uciążliwość o ile można tak to nazwać to odkręcanie tych motylków przy ,,włazie'' jak to nazwałeś "

Czy naprawdę czyściłeś kocioł z poziomymi, że masz porównanie czy tak Ci się tylko wydaje ?

Nie czyściłem kotła z kanałami poziomymi ale mam porównanie po obejrzeniu Twojego filmu i uważam że jestem w stanie wyczyścić kanały pionowe w zbliżonym do Twojego czasie.Co do filmiku to postaram się nakręcić przy okazji czyszczenia kotła,a czynność tą wykonuje raz na dwa tygodnie bo nie widzę potrzeby częstszego czyszczenia

Jarecki79
07-03-2011, 10:59
A kotły zasypowe niemiałowe? Jakie miały wymienniki?

Zadajesz dziwne pytania. Nie wiesz bowiem jak wyglądał rynek w danym czasie. Dziwne nie jest, bo przeciez nie zajmujesz się produkcją, natomiast bardzo łatwo oskarżasz producentów, że nie potrafią tworzyć kotłów.

Otóż do roku 2003/4 podajniki były produkcja marginalną.
W latach 2000-2004 małe serie konstrukcji tłokowej, głównie z kanałami pionowymi, od 2003/4 model z poziomymi. (tłoki mogły spalać miał)
Ok..2002/3 rok to też więcej zapytań n/t podajników ślimakowych, rynek jednak był raczkujący.
(ślimaki tylko ekogroszek, który nie byl jeszcze tak popularny i łatwo dostepny)
Natomiast jak chcesz z grubsza wiedzieć, kiedy pojawiły sie pierwsze ślimaki- ok.1996rok, tyle,że nie było do nich kompletnie opału.

Możemy zaczynac dyskusję n/t szerszej skali od roku 2004.


Stworzyłeś natomiast teorię,że modele podajnikowe, to tylko dodanie palnika i dlatego więcej jest poziomych.
Bład, bo zasypowych, przynajmniej w naszym regionie było zdecydowanie więcej pionowych. Więc wymienniki poziome do palników ślimakowych nie sa jednak tak bardzo prosto adaptowane z modeli zasypowych.

zawijan
07-03-2011, 12:04
Zadajesz dziwne pytania. Nie wiesz bowiem jak wyglądał rynek w danym czasie.

Jak bym wiedział - to bym nie pytał. A Ty podobno wiesz, ale nie odpowiadasz.

Jaki był % kotłów z kanałami poziomymi, a jaki z kanałami pionowymi - w całej populacji kotłów zasypowych, tzn. miałowych i niemiałowych?

Coś mi się wydaje, że tych niemiałowych było znacznie więcej, niż miałowych. Widziałem w instytucie całą masę kotłów retortowych, które powstały przez wsadzenie palnika do kotła z dolnym przewałem zasilanego orzechem (przeważającą większość). Jakbyś nie wiedział o czym piszę - to chodzi mi o takie kotły, jak ten na drugim rysunku tutaj http://zawijan.wordpress.com/kotly-zasypowe/

sebsa
07-03-2011, 13:29
Ale on nie wiedział, że będziecie premiować szybkość czyszczenia i - być może - koncentrował się na dokładności. A może były jeszcze jakieś inne uwarunkowania. Zapytaj najpierw sebsy.
Ja - na wszelki wypadek - przepraszam go za tę fujarę. To była taka przenośnia, której Ty oczywiście nie zrozumiałeś.

A poza tym - gratuluję Ci poziomu dyskusji technicznej, którą rozdmuchujesz. Jest on niedościgniony.

Wywołany do tablicy postaram się jako "fujara" napiszę dlaczego czyszczenie trwało u mnie całe 25 minut. Bo czytam, że zrobiła się z tego niemała dyskusja na forum. Samą czynność oczyszczenia górnej części wymiennika i wygarnięcia półki szamotowej zajęła mi góra 5 minut. Po prostu całość brudu zmiotłem rurami wymiennika w dół i już.KONIEC Z racji tego, iż nie przyszło mi do głowy, że ktoś mnie z mojego czasu będzie rozliczał nie mierzyłem tego stoperem. Więc nie napiszę z dokładnością do sekundy ile to było tak naprawdę było. Na wynik 25 minut złożyły się dodatkowo. Robione zdjęcia prócz tych 3 zamieszczonych na innym wątku mam jeszcze zdjęcia dolnej wyczystki ale one nie są zbyt wyraźne choć zrobiłem ich kilka. Kilka minut poświęcone na dokładne obejrzenie wymiennika zarówno z góry i w jego dolnej części - znacie historie mojego kotła więc wiecie o co chodzi. Wybranie wiadra brudu z dolnej wyczystki - kilka minut. Wyczystka czopucha ok 3 minut - robię to przy każdym czyszczeniu. Te 25 minut to czas który upłynął od przełączenia kotła w tryb ręczny do ponownego ponownego włączenia trybu auto. Wziąłem go z wykresów archiwum, którego zdjęcia załączyłem na forum i widać to również dokładnie. Zwracam jeszcze raz uwagę , iż mój kocioł nie był czyszczony przez okres 5 tygodni ( mniej ważna informacja) i przepalił przez ten okres ok 1 tony eko ( bardziej ważna informacja). Większość tu obecnych użytkowników raczej nie przeprowadziła takiego doświadczenia gdzie interwał między czyszczeniem obejmuje taką ilość przepalonego paliwa. Niemniej przynajmniej moim skromnym zdaniem zbyt dużą rolę przykłada się do takiego elementu jak szybkość czyszczenia kotła. Raz zgodzę się z Suspenserem to nie PIT STOP - chyba. Ważniejsze jest by kocioł grzał bez potrzeby nadmiernego angażowania użytkownika w jego bieżącą obsługę i by było ciepło w domu. Tylko tyle i aż tyle.

Jarecki79
07-03-2011, 13:38
Jak bym wiedział - to bym nie pytał. A Ty podobno wiesz, ale nie odpowiadasz.

Jaki był % kotłów z kanałami poziomymi, a jaki z kanałami pionowymi - w całej populacji kotłów zasypowych, tzn. miałowych i niemiałowych?

Coś mi się wydaje, że tych niemiałowych było znacznie więcej, niż miałowych. Widziałem w instytucie całą masę kotłów retortowych, które powstały przez wsadzenie palnika do kotła z dolnym przewałem zasilanego orzechem (przeważającą większość). Jakbyś nie wiedział o czym piszę - to chodzi mi o takie kotły, jak ten na drugim rysunku tutaj http://zawijan.wordpress.com/kotly-zasypowe/

Proponuję czytanie ze zrozumieniem.
Rynek pleszewski słynął w tamtym czasie z produkcji kotlów miałowych, bo było to paliwo tanie a konstrukcje zapewniały wysoką sprawność i stałopalność do 24h (można uprościć i powiedzieć,że tylko takie w tym regionie powstawały). Dodac należy, że konstrukcje były przyjazne środowisku i pierwsze regiony m.in Bieruń, Lędziny dawały zwroty na podstawie przedłożonego raportu z badań w Łodzi.
Rynek pleszewski robił jedynie śladowe ilości innych konstrukcji. Może jacyś Twoi lokalni producenci robili modele węglowe.
Do 2000roku miażdżąca przewaga modeli tzw miałowych całodobowych o zasypie cyklicznym. Konstrukcje głównie z kanałami pionowymi. W tym okresie nie sądzę, aby konstrukcje z kanałami poziomymi stanowiły więcej jak 20% (góra!!) wolumenu produkcji producentów pleszewskich.

Owy pierwszy rysunek górnego spalania z Twojego blogu to najbardziej brudząca konstrukcja, jaka tylko wymyślono do spalania paliw stałych. Syf z komina i producent sadzy. Zła kolejność odpalania ma tu ogromną rolę.

sebsa
07-03-2011, 13:39
U mnie w Ponarze nie ma włazu tylko od razu ocieplone drzwiczki tylko że na motylki a nie zawias. W lato planuję dospawać zawiasy i rączkę, nie będzie z tym problemu bo są takie same jak drzwiczki z przodu kotła.

Fajny patent. Dałeś mi do myślenia przynajmniej z tą rączka bo zawiasów jakoś nie widzę.

jack_
07-03-2011, 13:41
Wywołany do tablicy postaram się jako "fujara" napiszę dlaczego czyszczenie trwało u mnie całe 25 minut. Bo czytam, że zrobiła się z tego niemała dyskusja na forum. Samą czynność oczyszczenia górnej części wymiennika i wygarnięcia półki szamotowej zajęła mi góra 5 minut. Po prostu całość brudu zmiotłem rurami wymiennika w dół i już.KONIEC Z racji tego, iż nie przyszło mi do głowy, że ktoś mnie z mojego czasu będzie rozliczał nie mierzyłem tego stoperem. Więc nie napiszę z dokładnością do sekundy ile to było tak naprawdę było. Na wynik 25 minut złożyły się dodatkowo. Robione zdjęcia prócz tych 3 zamieszczonych na innym wątku mam jeszcze zdjęcia dolnej wyczystki ale one nie są zbyt wyraźne choć zrobiłem ich kilka. Kilka minut poświęcone na dokładne obejrzenie wymiennika zarówno z góry i w jego dolnej części - znacie historie mojego kotła więc wiecie o co chodzi. Wybranie wiadra brudu z dolnej wyczystki - kilka minut. Wyczystka czopucha ok 3 minut - robię to przy każdym czyszczeniu. Te 25 minut to czas który upłynął od przełączenia kotła w tryb ręczny do ponownego ponownego włączenia trybu auto. Wziąłem go z wykresów archiwum, którego zdjęcia załączyłem na forum i widać to również dokładnie. Zwracam jeszcze raz uwagę , iż mój kocioł nie był czyszczony przez okres 5 tygodni ( mniej ważna informacja) i przepalił przez ten okres ok 1 tony eko ( bardziej ważna informacja). Większość tu obecnych użytkowników raczej nie przeprowadziła takiego doświadczenia gdzie interwał między czyszczeniem obejmuje taką ilość przepalonego paliwa. Niemniej przynajmniej moim skromnym zdaniem zbyt dużą rolę przykłada się do takiego elementu jak szybkość czyszczenia kotła. Raz zgodzę się z Suspenserem to nie PIT STOP - chyba. Ważniejsze jest by kocioł grzał bez potrzeby nadmiernego angażowania użytkownika w jego bieżącą obsługę i by było ciepło w domu. Tylko tyle i aż tyle.

Podpisuję się 2 ręcami pod powyższym... u mnie czyszczenie również po około 5 tygodniach i również po 1 tonie. Nie zgarniam tylko ścianek, lecz jadę szczotką okrągłe rury płomieniówki pionowe, wszystkie ścianki pionowe, czopuch od pieca do komina, dolna wyczystka boczna - wyciągam to co spadło, wygarniam z retorty trochę opału i przepycham otwory powietrzne w koronie, odkręcam dolne śrubki i wyrzucam z komory powietrznej nazbierane śmieci. Wyrzucam cały popielnik i to tyle - można zacząć sprzątać kotłownię ;-) Niestety czysto po tym nie jest.

Może to moje zboczenie, ale nie lubię bajzlu w kotłowni, więc po odpaleniu sterownika przemywam kocioł z wierzchu, po czym przemywam podłogę.
Ogólnie u mnie na piecu śmiało mógłbym sobie postawić obiad i zjeść w czystości... ale to u mnie.

Kotłownia ma mytą podłogę min. raz w tygodniu, jak nie przeze mnie to żona zahaczy w obiegu sprzątania domowego.
Dodam tylko, że mam węgiel luzem w skrzyni.

zawijan
07-03-2011, 14:37
Proponuję czytanie ze zrozumieniem.
Rynek pleszewski słynął w tamtym czasie z produkcji kotlów miałowych, bo było to paliwo tanie a konstrukcje zapewniały wysoką sprawność i stałopalność do 24h (można uprościć i powiedzieć,że tylko takie w tym regionie powstawały). Dodac należy, że konstrukcje były przyjazne środowisku i pierwsze regiony m.in Bieruń, Lędziny dawały zwroty na podstawie przedłożonego raportu z badań w Łodzi.
Rynek pleszewski robił jedynie śladowe ilości innych konstrukcji. Może jacyś Twoi lokalni producenci robili modele węglowe.
Do 2000roku miażdżąca przewaga modeli tzw miałowych całodobowych o zasypie cyklicznym. Konstrukcje głównie z kanałami pionowymi. W tym okresie nie sądzę, aby konstrukcje z kanałami poziomymi stanowiły więcej jak 20% (góra!!) wolumenu produkcji producentów pleszewskich.

Owy pierwszy rysunek górnego spalania z Twojego blogu to najbardziej brudząca konstrukcja, jaka tylko wymyślono do spalania paliw stałych. Syf z komina i producent sadzy. Zła kolejność odpalania ma tu ogromną rolę.

Podam krótko, jak wygląda statystyka kotłów badanych w naszym instytucie.
Na ogólną liczbę 217 wszystkich kotłów ZASYPOWYCH, które spełniły kryteria energetyczno-emisyjne było:
130 kotłów na węgiel Orzech
58 kotłów na węgiel Miał
12 kotłów na węgiel Groszek
17 kotłów na drewno
Tak to wyglądało.
Kotłów z Pleszewa było wśród nich tylko 31 - rzeczywiście tylko na węgiel Miał.
Reszta - jak piszesz - była badana w Łodzi. Być może. Ale Łódź stosowała wtedy dużo, dużo łagodniejsze kryteria oceny. Może to miało jakieś znaczenie, a może nie. Nie wiem.

A te kotły niemiałowe robili nie "jacyś moi lokalni producenci" (takich swoich producentów nie miałem), tylko producenci z całej Polski, w tym także ci najwięksi. Nie wiem, czy można ich nawet nazwać "lokalnymi". Chyba, że uznamy Pleszew za centralną metropolię Polski.

A co do uwagi o czytaniu ze zrozumieniem - to ja nie pisałem o kotle z pierwszego rysunku, tylko z drugiego. Sprawdź. Umiesz chyba liczyć do dwóch.

Jarecki79
07-03-2011, 15:04
O jakich latach mówisz? My pierwsze badania miałowych robiliśmy w 1995roku, czy wówczas zajmowaliście się już badaniem kotłów?

Te "tylko" 31 musisz doczytać, czy nie były to grupy producenckie z naszego regionu. np. po 5 lub 10 zakładów na jeden typ kotła, to juz zmienia postać rzeczy.
To często stosowana praktyka, zlecając np. pierwsze dwa razy badania tłoka w Łodzi robiliśmy to w 11producentów.

Pleszew jest naturalnym przykładem klastra, małego regionu, w którym skupionych jest bardzo dużo producentów.

Faktycznie druga konstrukcja to dolniak, znacznie lepsza konstrukcja od tej pierwszej. Tę pierwszą to lepiej wywal, bo wstyd takiego kopciucha opisywać.

karoka65
07-03-2011, 18:50
verb a dlaczego ciebie na liście nie widzę ? Masz chyba najbliżej.

zawijan
07-03-2011, 19:05
O jakich latach mówisz?
Faktycznie druga konstrukcja to dolniak, znacznie lepsza konstrukcja od tej pierwszej. Tę pierwszą to lepiej wywal, bo wstyd takiego kopciucha opisywać.

Mówię o latach 2001-2010.

I dziękuję za światłą radę. Już się wstydzę.

zawijan
07-03-2011, 19:11
A teraz coś osobistego.
Nie jestem człowiekiem z branży kotlarskiej, stąd mój ogląd i opinia o niej różni się pod wieloma względami od ludzi takich jak np. Jarecki, który w tej branży wyrastał i z niej czerpał swoją wiedzę zawodową.
Skąd pochodzi moja wiedza? Powiem najkrócej, jak to możliwe. Studia politechniczne zaczynałem w roku 1962 od półrocznej pracy na stanowisku operatora urządzeń chemicznej przeróbki węgla w koksowni (to był PRL i tzw. praktyki robotnicze). Potem studia na wydziale chemicznym, specjalizacja: technologia chemiczna węgla. Po studiach – kilkunastoletnia praca w przemyśle koksowniczym. W tym czasie zarządzałem technologiami przeróbki węgla w skali 500ton/dobę (jako szef koksowni hutniczej) oraz w skali 15.000ton/dobę (jako główny technolog największej koksowni europejskiej). Potem przez blisko 10 lat zarządzałem tymi technologiami w skali 60.000ton/dobę (w skali całego krajowego koksownictwa, jako szef zakładu badawczego w instytucie branżowym koksownictwa). Zaraz po wejściu w życie tzw. Ustawy Rakowskiego założyłem prywatne Przedsiębiorstwo Wdrożeniowo-Produkcyjne i prowadziłem je przez 15 lat, aż do powrotu do pracy w instytucie, gdzie powierzono mi kierownictwo centrum badawczo-wdrożeniowego.
Kierowane przeze mnie centrum koncentrowało swą działalność w trzech obszarach. Pierwszy to nadzory nad budową baterii koksowniczych oraz ich rozgrzewanie i regulacja opalania. Drugi to badania energetyczno-emisyjne urządzeń grzewczych – od skali ogrzewnictwa indywidualnego po energetykę zawodową, ze szczególnym uwzględnieniem współspalania biomasy z węglem w energetyce zawodowej. Trzeci to obszar technologii i urządzeń do energetycznego wykorzystania odpadów stałych (brykietowanie, peletowanie, granulowanie, spalanie, zgazowanie, piroliza itd.). Moje szczególne osiągnięcia w tym okresie to: osobiste kierowanie budową i rozruchem zgazowarki biomasy stałej o mocy 5MW dla największej krajowej wytwórni pelet drzewnych oraz osobiste kierowanie pracami nad stworzeniem inteligentnego systemu regulacji procesu spalania paliw stałych w kotle małej mocy dla ogrzewnictwa indywidualnego, który w listopadzie 2009r. został wyróżniony złotym medalem na Światowych Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technologii BRUSSELS INNOVA w Brukseli (tak – to ten system z Brucerem i eCoalem). W zeszłym roku zostałem przez Premiera RP wyróżniony Odznaką Honorową „Za Zasługi dla Wynalazczości” (za dokonania wynalazcze, nie za pracę urzędniczą).
Dlaczego to wszystko piszę? Są dwa powody.
Pierwszy powód.
Jest na tym forum grono ludzi, którym jakby się wydawało, że ja swoją wiedzę zbierałem na podwórkach i przy tablicy w szkółce. Toteż im – praktykom, którzy od kilkunastu lat (niektórzy nawet więcej) gapią się w swoje kotły – nie mam co podskakiwać. Mam stulić uszy po sobie, bo jestem tylko jakimś przygłupim naukowcem, w dodatku z laboratorium, który nie widział prawdziwego urządzenia grzewczego. O przepraszam – widział w laboratorium, ale się na nich nie zna. No bo przecież nie gapił się na nie przez kilkanaście lat – jak oni. Temu gronu chcę swoim wpisem powiedzieć… Domyślacie się chyba, co chcę im powiedzieć.
Jest też grono osób, które uważają, że się nadmiernie wymądrzam, bo nie tłumaczę im czegoś tak, żeby to zrozumieli, a oni chcą zrozumieć. A czy rozumiecie wszystko, co Was otacza? Przecież nie. Ja też nie rozumiem wszystkiego. Jest wiele rzeczy w obszarze Waszych kociołków, których nie zrozumiecie bez odpowiedniego przygotowania teoretycznego. Ja Was tego nie nauczę w kilku wpisach. Musielibyście przejść tę całą drogę, którą ja przeszedłem. Więc nie boczcie się na mnie, tylko czasem po prostu posłuchajcie i uwierzcie temu co piszę. Ja naprawdę nie mam potrzeby udawać mądrzejszego niż jestem, aby podnieść swoje ego. A Wam chcę po prostu pomóc.
Drugi powód. Tak przy okazji.
Od kilku miesięcy pełnię funkcję pełnomocnika dyrektora instytutu ds. strategii badań naukowych i prac rozwojowych, co bardzo poważnie ogranicza mi czas, który mógłbym poświęcić aktywności na tym forum i na naszym blogu (są to jedyne miejsca, gdzie można mnie znaleźć). W związku z tym muszę zmienić formułę swoich kontaktów z Wami. Jak to będzie wyglądać? Sam jeszcze nie wiem. Ale skoro zacząłem – to muszę kontynuować. Tym bardziej, że mamy jeszcze w głowie pomysł na nowoczesny kocioł bezpodajnikowy, który chyba niedługo zmaterializujemy.

andrew01
07-03-2011, 19:31
Panowie tak troszkę z innej beczki, napiszcie proszę jaką temperaturę ustawiacie na piecu z podajnikiem, czy uzależniacie ją od temp. zewnętrznej?

minertu
07-03-2011, 19:39
Panowie tak troszkę z innej beczki, napiszcie proszę jaką temperaturę ustawiacie na piecu z podajnikiem, czy uzależniacie ją od temp. zewnętrznej?

Zazwyczaj jest ona uzależniona od temp zewnętrznej no i tej jaką chcesz mieć w pokoju,za mnie robi to pogodowy regulator temp kotła.

andrew01
07-03-2011, 19:47
Zazwyczaj jest ona uzależniona od temp zewnętrznej no i tej jaką chcesz mieć w pokoju,za mnie robi to pogodowy regulator temp kotła.

A jaka mniej więcej jest ustawiana temp. przy danej temp. zewnętrznej? Chodzi mi głównie o sam kocioł, to co mam odczuwalne w domu reguluję termostatami na grzejnikach i temp. zasilania podłogówki. Walczę po prostu ze skroplinami w kominie. Słusznie czy nie (tego już nie zmienię) mam wkład ze stali i leci mi trochę dużo skroplin. Obecnie mam ustawione 50 stopni i podejrzewam że jest to zbyt niska temperatura.

minertu
07-03-2011, 20:05
A jaka mniej więcej jest ustawiana temp. przy danej temp. zewnętrznej? Chodzi mi głównie o sam kocioł, to co mam odczuwalne w domu reguluję termostatami na grzejnikach i temp. zasilania podłogówki. Walczę po prostu ze skroplinami w kominie. Słusznie czy nie (tego już nie zmienię) mam wkład ze stali i leci mi trochę dużo skroplin. Obecnie mam ustawione 50 stopni i podejrzewam że jest to zbyt niska temperatura.

Średnia w Polsce jest 55st.

jorgo
07-03-2011, 20:06
Zawijan.....nowoczesny kocioł bezpodajnikowy............ale super zabrzmiało..... czyli że wracamy do starych kotłów zasypowych? to może ja niepotrzebnie chcę zmienić swój..... :D

TomiAyomi
07-03-2011, 20:13
Mam porównanie, więc odpowiem krótko - wymiennik z kanałami poziomymi czyści się niecałe 3 minuty, a z pionowymi nawet do 25 minut.

o jejku ;)

jorgo
07-03-2011, 20:18
naprawdę dajcie już spokój z tymi kanałami i ich czyszczeniem.... bo niczego to nie zmienia
k o t ł y w ę g l o w e t r z a c z y ś c i ć !!!!!! jakby ktoś nie wiedział....

zawijan
07-03-2011, 20:28
...brakuje mi jednej rzeczy...(hehe znowu ja) nie miałes praktyki z małymi kociołkami, takimi dla maluczkich, do zwykłych domków jednorodzinnych takich jak np, moj....a to tez rynek zbytu.... czepiam się nie :D ?

uchylisz rąbka tajemnicy??

Nie sądzisz, że dla mnie siedem lat (tak długo laboratorium spalania było pod moją ręką) to wystarczająca praktyka?
Natomiast rzeczywiście nie mam praktyki w kontaktach z użytkownikami, którzy często jeszcze (choć już coraz mniej) zaskakują mnie swoimi reakcjami na proste zjawiska fizyko-chemiczne.
O reszcie pogadamy jak przyjedziesz

andrew01
07-03-2011, 20:33
Średnia w Polsce jest 55st.

przestawię na początek na 55, dzięki wielkie.

zawijan
07-03-2011, 20:41
Zawijan.....nowoczesny kocioł bezpodajnikowy............ale super zabrzmiało..... czyli że wracamy do starych kotłów zasypowych? to może ja niepotrzebnie chcę zmienić swój..... :D

No i popatrz. Czy nowoczesny znaczy to samo co stary?

karoka65
07-03-2011, 20:59
Chyba gdzieś coś słyszałem o takim bezpodajnikowym. Ma zasobnik ale bez mechanizmu podającego. Chodziło mniej-więcej o to że z podajnika węgiel samoczynnie zsuwa się szczeliną na palenisko. Musi być odpowiednia szczelina i zachowany odpowiedni kąt osuwania opału.
Czy może o coś takiego chodzi ? Z resztą wlepiam gały co dnia w to pudełko, może już mi się śni po nocach.

karoka65
07-03-2011, 21:12
Rzuc palenie nie bedziesz musiał do kotłowni chodzic..:D zresztą ja też, jakbym nie palił to po co miałbym tam chodzic??

Nie muszę chodzić do kotłowni palić, samo się pali :)

jack_
07-03-2011, 22:08
Bo normalnie kładąc sa one wybrzuszone i musiały by być jakieś 2cm wyżej nad deflektorem i lepiej leżą na ramce z kątownika.Dodam od siebie,że nie wkładałem wszystkich,3 szt leżą obok pieca.

Zastosowałem Twój patent i muszę przyznać, że efekty są na plus. W wczoraj po 22:00 poszedłem ułożyć te żeberka rusztów - nawet dość gęsto[został 1 luzem], zresztą one mają na środku pogrubienie, które nie pozwala im się ścisnąć na zero.
Dzisiaj z wieczora jak co dzień zaglądam do kociołka, biorę skrobaczkę a tu nie ma za bardzo co skrobać ze ścianek w środku ??!!
Na rusztach troszkę leży, płomienie ładnie opływają ruszta... zostawiam tak na stałe.

Dodatkowo podpiąłem w końcu termometr do czopucha i okazało się, że moje ustawianie na oko jest guzik warte. Było zbyt dużo powietrza i temperatura szybko gnała ponad 200 stopni. Przyciąłem osłoną na ~160 stopni i kociołek jakby żwawszy się zrobił.

Polecam te 2 rzeczy: kontrola temperatury czopucha + ruszta made by MINERTU...

http://img820.imageshack.us/i/img0424xn.jpg/

jorgo
08-03-2011, 07:27
Chyba gdzieś coś słyszałem o takim bezpodajnikowym. Ma zasobnik ale bez mechanizmu podającego. Chodziło mniej-więcej o to że z podajnika węgiel samoczynnie zsuwa się szczeliną na palenisko. Musi być odpowiednia szczelina i zachowany odpowiedni kąt osuwania opału.
Czy może o coś takiego chodzi ? Z resztą wlepiam gały co dnia w to pudełko, może już mi się śni po nocach.

Teraz zacznie się zgadywanka i użytkownicy Forum zostaną twórcami nowego kotła.....

jorgo
08-03-2011, 08:10
No i popatrz. Czy nowoczesny znaczy to samo co stary?

Życie potrafi zaskakiwać, i pewno każdy z nas niejednokrotnie doszedł do wniosku - jak śpiewała Maryla - "ale to już było"
Jeśli chodzi o mój kocioł, to jest on z 1997 roku i wcale nie jest technologicznie stary. Jest kotłem dolnego spalania, badanym przez Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Gospodarki Energetycznej w Warszawie. Jego sprawność cieplna wynosi 75 % wg DTR. Blachy po stronie spalin 5 mm, a po stronie wody 4 mm. Ruszt żeliwny. Ma ceramikę i ocieplenie. Kanały wymiennika pionowe. Ma niebieski kolorek :)
Ale tak jak wszystko się zużył...
Czy więc różni się konstrukcyjnie od aktualnie produkowanych kotłów ??? - chyba tylko szczegółami....... A jak go oglądał hydraulik to powiedział "panie, teraz z takich materiałów się już nie robi kotłów". Nie wiem czy tak faktycznie jest czy to jakaś tęskonta hydraulika za dawnymi czasami :p
A ponieważ zazdroszczę innym umieszczania fotek swoich ekstra hiper super kotłów..... ;) to ja też swojego grata zademonstruje

http://img823.imageshack.us/i/30846837.jpg/
http://img4.imageshack.us/img4/2844/10012392.jpg
http://img88.imageshack.us/img88/5766/92520598.jpg
http://img837.imageshack.us/img837/4613/popiol.jpg

jorgo
08-03-2011, 08:59
Verb .. ale trochę pordzewiało tam.....

Jarecki79
08-03-2011, 10:21
A teraz coś osobistego.
Nie jestem człowiekiem z branży kotlarskiej, stąd mój ogląd i opinia o niej różni się pod wieloma względami od ludzi takich jak np. Jarecki, który w tej branży wyrastał i z niej czerpał swoją wiedzę zawodową.

Nie wyrastałem w tej branży, mam do niej spory dystans. Nie rozumiem z tego powodu zawiści branży kotlarskiej względem siebie, zamiast kooperowac w wielu kwestiach, lepiej się wzajemnie niszczyć, nigdy tego nie zrozumiem. Pochodzę z zach-pom, podobnie jak pomorzanin.


...oraz osobiste kierowanie pracami nad stworzeniem inteligentnego systemu regulacji procesu spalania paliw stałych w kotle małej mocy dla ogrzewnictwa indywidualnego, który w listopadzie 2009r. został wyróżniony złotym medalem na Światowych Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technologii BRUSSELS INNOVA w Brukseli (tak – to ten system z Brucerem i eCoalem). W zeszłym roku zostałem przez Premiera RP wyróżniony Odznaką Honorową „Za Zasługi dla Wynalazczości” (za dokonania wynalazcze, nie za pracę urzędniczą).
Wszystko pięknie, tylko na zwrócenie uwagi,że brucer nie spala dobrze na małych mocach reagujesz histerycznie.
Zwracam uwagę,że nie chodzi o samą dmuchawę, podobnie twierdzi też m.in. Elster, który także nad tym problemem pracuje. Identyczna opinię ma trochę więcej firm.



Dlaczego to wszystko piszę? Są dwa powody.

Pierwszy powód.
Jest na tym forum grono ludzi, którym jakby się wydawało, że ja swoją wiedzę zbierałem na podwórkach i przy tablicy w szkółce. Toteż im – praktykom, którzy od kilkunastu lat (niektórzy nawet więcej) gapią się w swoje kotły – nie mam co podskakiwać. Mam stulić uszy po sobie, bo jestem tylko jakimś przygłupim naukowcem, w dodatku z laboratorium, który nie widział prawdziwego urządzenia grzewczego. O przepraszam – widział w laboratorium, ale się na nich nie zna. No bo przecież nie gapił się na nie przez kilkanaście lat – jak oni. Temu gronu chcę swoim wpisem powiedzieć… Domyślacie się chyba, co chcę im powiedzieć.

Zwracanie uwagi z praktyki ma pomóc w rozwiązaniu problemu, słyszałeś kiedyś o współpracy nauki z praktyką?
Tymczasem zamiast się nad danym problemem pochylić, rozpoczynasz dysputy i kłótnie negując występowanie danych zjawisk. W dodatku podważasz doświadczenie i wiedzę swoich rozmówców, którzy mają inne zdanie w danej kwestii.




Jest też grono osób, które uważają, że się nadmiernie wymądrzam, bo nie tłumaczę im czegoś tak, żeby to zrozumieli, a oni chcą zrozumieć. A czy rozumiecie wszystko, co Was otacza? Przecież nie. Ja też nie rozumiem wszystkiego. Jest wiele rzeczy w obszarze Waszych kociołków, których nie zrozumiecie bez odpowiedniego przygotowania teoretycznego. Ja Was tego nie nauczę w kilku wpisach. Musielibyście przejść tę całą drogę, którą ja przeszedłem. Więc nie boczcie się na mnie, tylko czasem po prostu posłuchajcie i uwierzcie temu co piszę. Ja naprawdę nie mam potrzeby udawać mądrzejszego niż jestem, aby podnieść swoje ego. A Wam chcę po prostu pomóc.
Wierzę Tobie, w tematach, w których masz rację, zwracam uwagę w tych, gdzie Twoja teoria rozmija się z rzeczywistością.



Drugi powód. Tak przy okazji.
Od kilku miesięcy pełnię funkcję pełnomocnika dyrektora instytutu ds. strategii badań naukowych i prac rozwojowych, co bardzo poważnie ogranicza mi czas, który mógłbym poświęcić aktywności na tym forum i na naszym blogu (są to jedyne miejsca, gdzie można mnie znaleźć). W związku z tym muszę zmienić formułę swoich kontaktów z Wami. Jak to będzie wyglądać? Sam jeszcze nie wiem. Ale skoro zacząłem – to muszę kontynuować. Tym bardziej, że mamy jeszcze w głowie pomysł na nowoczesny kocioł bezpodajnikowy, który chyba niedługo zmaterializujemy.

Mam nadzieję,że nie oparty na tych modelach litewskich? m.in. osławiona stuprova.

zawijan
08-03-2011, 11:22
1. Wszystko pięknie, tylko na zwrócenie uwagi,że brucer nie spala dobrze na małych mocach reagujesz histerycznie.
Zwracam uwagę,że nie chodzi o samą dmuchawę, podobnie twierdzi też m.in. Elster, który także nad tym problemem pracuje. Identyczna opinię ma trochę więcej firm.

2. Zwracanie uwagi z praktyki ma pomóc w rozwiązaniu problemu, słyszałeś kiedyś o współpracy nauki z praktyką?
Tymczasem zamiast się nad danym problemem pochylić, rozpoczynasz dysputy i kłótnie negując występowanie danych zjawisk. W dodatku podważasz doświadczenie i wiedzę swoich rozmówców, którzy mają inne zdanie w danej kwestii.

3. Wierzę Tobie, w tematach, w których masz rację, zwracam uwagę w tych, gdzie Twoja teoria rozmija się z rzeczywistością.

4. Mam nadzieję,że nie oparty na tych modelach litewskich? m.in. osławiona stuprova.

1. Przesadzasz z tą histerią.
A które palniki spalają dobrze na małych mocach?
A te firmy krytykujące zawzięcie BRUCERa mają dwa wyjścia - mogą go doskonalić, lub z niego zrezygnować.
Ja go udoskonaliłem przekształcając w BURNER-S.

2. Nie neguję "występowania danych zjawisk". Robiąc to musiałbym być durniem. Natomiast krytykuję niektóre interpretacje przyczyn wystąpienia tych zjawisk. To chyba nie jest to samo?

3. Jest takie powiedzenie, często nadużywane: "Jeśli teoria rozmija się z rzeczywistością - tym gorzej dla teorii". Ja jednak już mnóstwo razy przekonałem się, że jeśli rzeczywistość rozmija się z teorią - to bardzo źle dla rzeczywistości. Mam tu na myśli jednak teorię prawdziwą. Nie tworzone na poczekaniu, dla własnych potrzeb, interpretacje udające teorię.
Albo wiesz - wtedy wiara jest niepotrzebna. Albo nie wiesz - wtedy wierzysz albo nie. A po czym poznajesz te tematy, w których mam rację i w które możesz wierzyć?

4. Nie. Zbuduję go na podstawie Twoich teorii z forum. Ciekawe, czy będziesz wierzył w niego czy nie?

pomorzanin
08-03-2011, 11:46
do kol. Zawijana:
Nikt nie kwestionuje kolegi kompetencji. Koledzy z forum produkujący piece maja kontakt bezpośredni z klientem. Przy tworzeniu produktu muszą uwzględnić "idiotyzm" klienta.
A to nieraz powoduje że trzeba wprowadzić dużo zmian do projektu który teoretycznie jest poprawny. Z własnego doświadczenia ( całkiem inna branża) wiem jak klienci potrafią swoją indolencja rozłożyć produkt.Dlatego nie obrażaj się na uwagi min. Jareckiego. Dobrze by było dla branży abyście wysłuchali wzajemnie uwagi i je wdrożyli w swoich piecach,sterownikach itd. Twój Brucer czy eCoal mogą być ulepszone gdybyś poprosił forumowiczów o rzeczowe uwagi i ich wysłuchał. Podobnie kol. Jarecki może to samo zrobić. Bardzo dobrze że chcesz dalej edukować na forum ,że chcesz dalej ulepszać małe piece. Czeka nas akcyza na węgiel a zatem trzeba będzie go oszczędzać w naszych kotłowniach więc wszelkie pomysły na dobry kocioł jak najbardziej wskazane. Więcej dobrej woli ze wszystkich stron a wasza branża kotlarska tylko się wzmocni.

Jarecki79
08-03-2011, 11:46
Cały czas stosujesz jakąś metodę konfrontacji.

Odzywasz się na forum, próbujesz coś tłumaczyć....
Zapraszam Cię do obiektu próbnego, aby pokazać, porozmawiać o kłopocie, nie dla samych korzyści własnych, bo korzystać z tego mogą inni producenci oraz użytkownik końcowy. Robię to, bo mam nadzieję na c odrobinę dobrej woli, nie na wszystkim trzeba zarobić w danej chwili.

Uważam,że znaleźliśmy metody poprawy pracy, ale podyskutowac można też o reszcie.
Nie musi to być przysłowiowe jutro. W wolnej chwili, jeżeli będziesz miał czas można się umówić np. na jakiś piątek czy sobotę września.

Na małej mocy palnik tzw. fajkowy opalany ekogroszkiem wypłaszcza palenisko i elegancko (w porównaniu do takiego samego ekogroszku na brucerze) wypala opał.
Uważam,że to kwestia wielkości gardzieli paleniska.

Natomiast brucer ma taką przewagę,że potrafi przy nieco innym nadmuchu spalić miał węglowy (ale też nie sam piasek, tylko taki z bryłkami)
Szczerze polecam, jak będziesz miał możliwość sprawdzenie tego mniejszego modelu ewmaru.

seba2011
08-03-2011, 12:11
Witam, proszę o opinie jaki jest w obecnym czasie najlepszy piec.
Przedział cenowy do 16000, żeliwny, powierzchnia do ogrzania 160m2, na ekogroszek, posiada dobry system sterujący.

jack_
08-03-2011, 12:22
Witam, proszę o opinie jaki jest w obecnym czasie najlepszy piec.
Przedział cenowy do 16000, żeliwny, powierzchnia do ogrzania 160m2, na ekogroszek, posiada dobry system sterujący.

Ja mam czerwony, ale niektórzy mają też niebieskie....

Poczytaj trochę ten wątek i poszukaj trochę na forum. Jak oczekujesz gotowca to skontaktuj się ze sprzedawcą - on Ci coś poleci na 100%.

Jarecki79
08-03-2011, 12:27
Nie znam typowo żeliwnego kotła stworzonego od początku do spalania ekogroszku.

Chociaż w zasadzie można wymienić nowy typ Fakory, ok.pół roku temu pokazywali mi projekty nowego wymiennika, na stronie tego jednak nie widzę.
Miały to być 4człony.
Może zrezygnowali... Jak byłem u nich to trochę burdel był. Wyglądało, jakby mieli się zwijać. Ze swoich źródeł dowiedziałem się jednak,że musieli wynosić się z produkcją z Łodzi na obiekty w Zduńskiej Woli i jeszcze jakieś innej mniejszej dziurze po drodze ChechłoII czy jakoś tak.

Inne wymienniki żeliwne dla podajników z tego, co się orientuję nie powstały typowo pod modele z podajnikiem, zostały adoptowane same wymienniki wodne od starszych generacji kotłów, od spodu dołożono palniki.

zawijan
08-03-2011, 12:46
do kol. Zawijana:

Twoje uwagi są słuszne. Ale ja też mam kilka uwag.
Czy Ty sądzisz, że moi koledzy producenci (przecież to nie ja produkuję te palniki, sterowniki i kotły) nie mają kontaktu z klientem? A czy oni muszą mieć zdanie identyczne z Jareckim? Oni mają swoja politykę - Jarecki swoją. Która lepsza? Ich sprawa. Ja mam także swoją politykę, która powinna być najlepsza dla mnie - niekoniecznie dla Jareckiego. Wyznaję taką podstawową zasadę: Przekazuję ludziom tylko te informacje, które są sprawdzone. Nie wymyślam teorii i hipotez, które mają nakłaniać ludzi do kupowania "moich" wyrobów za wszelką cenę, lub zniechęcać do kupna wyrobów konkurencji.
Ja słucham Jareckiego (każdego słucham), jeśli jego uwagi wynikają z jego konkretnych doświadczeń. Nie mogę natomiast słuchać uwag, wynikających z wyobrażeń, lub ze złej woli. Przejrzyj wpisy Jareckiego. Zobaczysz jak często krytykuje rzeczy, o których nie ma zielonego pojęcia, których nie próbował, nie sprawdzał... Mimo to - słucham go. Jestem w lepszej sytuacji od użytkowników, bo dysponuję wiedzą pozwalającą mi zweryfikować jego wypowiedzi. Często weryfikuję je publicznie - tu na forum.
Jarecki ma duży dar oddziaływania na ludzi. Nawet u Ciebie (jak mi się wydaje, człowieka o dużym zaawansowaniu technicznym) wywołał wrażenie, że ja upieram się przy doskonałości Brucera i eCoala. Pokażcie mi, gdzie tak napisałem. Nigdzie. Ja mam największą świadomość n/t niedoskonałości tych urządzeń, bo wiem o nich więcej niż inni. Koniec na ten temat.
Słucham wnikliwie forumowiczów. Wnikliwiej niż Jareckiego. Po to od blisko dwóch lat przebywam na forum. Forumowicze nie mają bowiem interesu sprzecznego z moim, jak w wielu miejscach ma Jarecki. Forumowicze wyrażają swoje rzeczywiste opinie, bez mieszania do nich swojej polityki biznesowej. Jakbyś tak wnikliwie przeczytał to forum i mój blog, a następnie porównał Brucera i Ogniwo Eko z Burnerem-S i Eko Plusem - zobaczyłbyś ile tam zostało zrealizowanych uwag forumowiczów. Niestety, nie da się zrealizować wszystkich życzeń klientów, bo niektóre po prostu są niemożliwe do realizacji.
I jeszcze raz podkreślę - Jareckiego (i jemu podobnych) nie traktuję i nie będę traktował tak samo jak forumowiczów użytkowników. On nie jest forumowiczem użytkownikiem. On tu rozgrywa swoje interesy a ja nie mam zamiaru mu w tym pomagać. Nie obrażam się na jego uwagi. One mnie czasem denerwują, ale nie ma w tym nic osobistego. Pomaga przy tym ludziom w rozwiązywaniu niektórych problemów. To prawda. No, ale jakby nie pomagał - to nie miałby tu racji bytu. To też jest jego interes.
A z tym "idiotyzmem" klienta to - wybacz - chyba trochę przewaliłeś.

zawijan
08-03-2011, 12:51
Zapraszam Cię do obiektu próbnego, aby pokazać, porozmawiać o kłopocie, nie dla samych korzyści własnych, bo korzystać z tego mogą inni producenci oraz użytkownik końcowy. Robię to, bo mam nadzieję na c odrobinę dobrej woli, nie na wszystkim trzeba zarobić w danej chwili.

Zapomniałeś dodać:
Amen. Bóg zapłać.

Przestań się zgrywać.

seba2011
08-03-2011, 12:57
Według opisu tego tematu, to watek dotyczy RANKING KOTŁÓW NA EKO GROSZEK, to dlaczego mam szukać gdzie indziej ?? Licze że tutaj najmądrzejsi w temacie przedstawią ze swojego doświadczenia z jakim kotłem jest najmniej problemów oraz jaki kocioł może wnieść coś nowego. Kolejny raz można spotkać osobę która nic mądrego nie wnosi do tematu tylko zblera ilość postów (jack_). Twoja odpowiedź nic nie wnosi nie pisz !!! nie zamierzam się z nim przekomażać.
Sprzedawca będzie reklamował wszystko aby sprzedać a mi zależy opinia bardziej doświadczonych. Nowinki technologiczne jak i typy, modele pieców ulegają zmianą dlatego cofanie się pół roku w tył nie ma sensu. Tylko osoby na bieżąco mogą coś konkretnie powiedzieć na ten temat.

jack18
08-03-2011, 13:22
Witam, proszę o opinie jaki jest w obecnym czasie najlepszy piec.
Przedział cenowy do 16000, żeliwny, powierzchnia do ogrzania 160m2, na ekogroszek, posiada dobry system sterujący.

Witam. Kocioł żeliwny ma swoje plusy i minusy -zresztą ja każdy. Na pewno dość sporym minusem jego jest zbyt mały wybór ,bo jak wiesz kotłów tego typu zbyt wiele firm nie oferuje i jak sobie dodasz do tego dobry sterownik (taki jak byś chciał mieć) i palnik to pole wyboru zawęzi Ci się jeszcze bardziej. Jesteś jednak widzę zdecydowany na taki kocioł ,możesz napisać dlaczego?

Jarecki79
08-03-2011, 13:28
Zapomniałeś dodać:
Amen. Bóg zapłać.

Przestań się zgrywać.

Swój projekt biznesowy realizujesz na tym forum a zarzucasz innym,że się wypowiadają.
Zarabiasz na sprzedaży brucera, eCoala, ogniwa a masz czelność udawać,że jest inaczej?

Opisuję zakłócenia pracy palnika, bo mam z tym do czynienia na co dzień, na wielu obiektach, w tym swoich testowych, więc są to uwagi jak najbardziej użytkowe.
Masz problem z ich akceptacją a o owych zakłóceniach piszą tez użytkownicy ogniwa.
Tych wpisów nie było by tak dużo, jeżeli byś z tym nie polemizował.

Nie chcesz wspólnie czegoś poprawić, bo Ci to nie na rękę. Drażni Cię, że w ramach hobby mogę się tego podjąć za darmo, bo Ty chcesz na tym zarobić.

Wypisujesz tu typowo ze względów zarobkowych, a ja owe forum traktuję jako hobby, co widac po moich wpisach. Owszem, po tak długim czasie jest wątek, na którym mogę zbierać doświadczenia użytkowników naszego wyrobu, co pomaga nam w jego udoskonaleniu (ale Ty robisz dokładnie to samo, więc przyganiał kocioł garnkowi). Po tak długim czasie pewne rzeczy uległy zmieszaniu. Na samym początku zaglądałem tu jednak tylko z ciekawości i nie było z żadnym użytkownikiem tego forum takich dziwnych dyskusji czy napędzanych kłótni, dopóki się nie pojawiłeś.

O tym właśnie piszę, że zamiast współpracować i rozwiązać problem wspólnie, zachowujesz się jak większość producentów kotłów, czyli obsmarować, wyśmiać, tylko konforntacja itd.

jorgo
08-03-2011, 13:42
Witam, proszę o opinie jaki jest w obecnym czasie najlepszy piec.
Przedział cenowy do 16000, żeliwny, powierzchnia do ogrzania 160m2, na ekogroszek, posiada dobry system sterujący.

no zaszalał kolega z kasą....... wg mnie nie ma sensu aż tyle kasy przeznaczać na kocioł ..... jak kupisz Ogniwo Eko Plus 16 kW na www.kotły.com lub www.fuego.pl to dasz ok. 7500 zeta..... a jak chcesz tak bardzo wydać aż 16 000 to resztę możesz dac np. mnie :)

jorgo
08-03-2011, 13:57
A teraz - jak to mawiali komicy Monthy Phytona - z innej beczki.....

http://finanse.wp.pl/kat,104122,title,Wegiel-zdrozeje-przez-akcyze,wid,13200871,wiadomosc.html

Jak ja żałuję że nie mam u siebie gazu ziemnego....... :( coraz lepiej się dzieje obywatelowi w tym kraju...

Jarecki79
08-03-2011, 14:09
A teraz - jak to mawiali komicy Monthy Phytona - z innej beczki.....

http://finanse.wp.pl/kat,104122,title,Wegiel-zdrozeje-przez-akcyze,wid,13200871,wiadomosc.html

Jak ja żałuję że nie mam u siebie gazu ziemnego....... :( coraz lepiej się dzieje obywatelowi w tym kraju...

Zobaczymy jak to będzie wyglądało w odniesieniu do innych źródeł grzewczych.
Jestem też ciekaw jak zmienią się ceny przy wzroście importu groszków z zagranicy.

Nie ma co jednak ukrywać, budownictwo powinno zmierzać w technologie jak najbardziej oszczędne, domy pasywne, niskoenergetyczne itd.
Za kilka lat przy nowym budownictwie może już nie być miejsca na komin oraz kocioł. To jest kierunek, w który zmierzają bogatsze społeczeństwa, u nas musi za jakiś czas być podobnie.

Natomiast uzytkownicy gotowych, starszych domów czymś chatę ogrzać muszą.
Tutaj widzę zaletę tłoka, który może zapewnić całkowitą separację opału w koszu od tego na palniku, daje to opcję przeskoczenia na pellet (PODKREŚLAM BEZPIECZNEGO), jeżeli będzie to opłacalne.
Brucer/Ekoenergia zamiennie spalą miał węglowy, ale też można stosowac miks z pelletem (samo spalanie pellet odradzam)

zawijan
08-03-2011, 14:29
Swój projekt biznesowy realizujesz na tym forum a zarzucasz innym,że się wypowiadają.
Zarabiasz na sprzedaży brucera, eCoala, ogniwa a masz czelność udawać,że jest inaczej?

O tym właśnie piszę, że zamiast współpracować i rozwiązać problem wspólnie, zachowujesz się jak większość producentów kotłów, czyli obsmarować, wyśmiać, tylko konforntacja itd.

Ależ ja Ci niczego nie zarzucam. To Ty bez przerwy mnie wyzywasz.
Nie ukrywałem i nie ukrywam, że zarabiam na brucerze i eCoalu. Na ogniwie jeszcze nie. Jak ktoś ma mi takie zachowanie za złe - może w rewanżu tych wyrobów nie kupować. Ale też nie wykorzystuję tego forum do zbierania adresów potrzebujących i wysyłania im ofert sprzedaży swoich wyrobów. Ani nie wykorzystuję go do deprecjacji wyrobów jakichkolwiek innych producentów. Nie było w moich wpisach słowa krytyki innych wyrobów. Chwaliłem "swoje", bo je znam i mogę podać ich rzeczywiste zalety. Czy zalety innych są większe czy mniejsze - wybiorą zainteresowani. Nie obsmarowuję, nie wyśmiewam i nie konfrontuję się z innymi producentami - bo nie jestem producentem. Z każdym producentem jestem gotów współpracować i rozwiązywać problemy. Na zdrowych zasadach.

Mam takiego znajomego, który "współpracował i rozwiązywał problemy" wspólnie z producentami. Z tego co wiem, wiele problemów im rozwiązał. Dziś oni (ci producenci) jeżdżą dodge'ami a on fiacikiem. Nie mam ochoty na taką współpracę. I nie myśl czasem, że piszę to z zawiści - sam też jeżdżę dodge'm.

Zauważ też (jakbyś tego nie widział), że "moje" wyroby są sprzedawane producentom, a nie klientom bezpośrednim. Ja nie mącę klientom w głowach. Mam przecież po drodze bardzo silnych i fachowych weryfikatorów, tzn. producentów kotłów. Bez nich jestem nikim.

pawelo_pl
08-03-2011, 14:30
A teraz - jak to mawiali komicy Monthy Phytona - z innej beczki.....

http://finanse.wp.pl/kat,104122,title,Wegiel-zdrozeje-przez-akcyze,wid,13200871,wiadomosc.html

Jak ja żałuję że nie mam u siebie gazu ziemnego....... :( coraz lepiej się dzieje obywatelowi w tym kraju...
Jak to powiedział znany polityk "Polska to dziki kraj " - niestety. A i na pelety znajdzie się sposób - zobaczą że lepiej się sprzedaje to też położą łapę. Pozostaje darmowe słońce i wiatr dopóki też ktoś nie wpadnie na pomysł by "ovat"- "ować" ...

sebsa
08-03-2011, 14:31
Według opisu tego tematu, to watek dotyczy RANKING KOTŁÓW NA EKO GROSZEK, to dlaczego mam szukać gdzie indziej ?? Licze że tutaj najmądrzejsi w temacie przedstawią ze swojego doświadczenia z jakim kotłem jest najmniej problemów oraz jaki kocioł może wnieść coś nowego. Kolejny raz można spotkać osobę która nic mądrego nie wnosi do tematu tylko zblera ilość postów (jack_). Twoja odpowiedź nic nie wnosi nie pisz !!! nie zamierzam się z nim przekomażać.
Sprzedawca będzie reklamował wszystko aby sprzedać a mi zależy opinia bardziej doświadczonych. Nowinki technologiczne jak i typy, modele pieców ulegają zmianą dlatego cofanie się pół roku w tył nie ma sensu. Tylko osoby na bieżąco mogą coś konkretnie powiedzieć na ten temat.

Sądzę, iż to chyba Twój wpis nic nie wnosi.Obrażasz nie wiem czemu innego forumowicza. Jednocześnie sam sobie zaprzeczasz. Piszesz, że interesują Cię tylko najnowsze rozwiązania i cofanie się pół roku w tył nie ma wg Ciebie sensu. Jednocześnie prosisz nas użytkowników o opinie i poradę. Tymczasem większość tu obecnych i co bardziej aktywnych swoje kotły posiada czas dłuższy od tego który określiłeś w swej wypowiedzi. Ja swój piecyk mam od sierpnia 2010 r.czyli co już archaizm ? Ponadto doświadczenia w tym przypadku nie nabywa się z dnia na dzień tylko znacznie dłużej zarówno w toku codziennej eksploatacji kotła. jak i wymianą informacji na tego tego typu forum. Śmiało mogę powiedzieć, iż sezon grzewczy to minimum na dokładnie zapoznanie się z możliwościami danego kociołka. Jeśli oczekujesz gotowca w postaci kocioł X,Y,Z to się zawiedziesz. Bo ile osób na tym forum tyle opinii na ten temat który lepszy. Każdy ma swoje kryteria którymi się kierował przy wyborze. Dla jednej osoby cecha produktu "A" może być nieistotna dla drugiego nie do zaakceptowania itd. Jeszcze jedna uwaga - większość nas użytkowników ma jeden kocioł z którym "zmaga" się na co dzień. Nie ma możliwości obsługi innych konstrukcji - bo niby gdzie ? Dlatego też w tym aspekcie również będzie dominował pewien subiektywizm. Dlatego najlepiej gdybyś cofnął się tych kilkadziesiąt stron wstecz bo nikt tu CI gotowej recepty na tacy nie poda. Elementarne zasady wiedzy musisz nabyć by wiedzieć czy rzeczy o których mówi sprzedawca czy inne osoby na tego typu forach są prawdziwe. Tylko w ten sposób ukształtujesz własne zdanie i zdobędziesz pewność, że to co chcesz kupić jest najbardziej optymalne dla Ciebie. Kwota o której piszesz jest również trochę z sufitu no ale cóż...

sebsa
08-03-2011, 14:41
A teraz - jak to mawiali komicy Monthy Phytona - z innej beczki.....

http://finanse.wp.pl/kat,104122,title,Wegiel-zdrozeje-przez-akcyze,wid,13200871,wiadomosc.html

Jak ja żałuję że nie mam u siebie gazu ziemnego....... :( coraz lepiej się dzieje obywatelowi w tym kraju...

Ja też żałuję trochę swojej decyzji. Bo gaz pod nosem. Ale teściowie bo drogo bo wszyscy wokół maja piece na eko i ten czas wykonania nowego przyłącza. Zobaczę jak teraz będą piszczeć kiedy przyjdzie do składki na eko na przyszły sezon latem... No ale widziały gały co brały ...

Jarecki79
08-03-2011, 14:57
Zawijan, ja nie krytykuję ani Twojego sterownika ani kotła, który tutaj bardzo intensywnie promujesz. Powtarzam to nasty raz. Odczep się wreszcie od mojej osoby w tej kwestii.

Polecałem wielokrotnie inne konstrukcje, jak ktoś mnie o takie pytał, m.in Hef-a, Klimosza, Sas-a nie ukrywam jednak i nigdy nie ukrywałem,że dla podajników ślimakowych za wygodniejsze uważam wymienniki z kanałami poziomymi. Co nie znaczy, że Hef-a czy Sas-a uznaję za złe produkty. Wolę jednak budowę Klimosza, Enki, swojego Skam-P... ze względów na obsługę.

Ty wypowiadasz się tylko o kotłach Ogniwo, ponar, reklamujesz wyłącznie wyroby z brucerem (ostatnio burner) oraz eCoalem.
Udajesz,że o innych pojęcia nie masz.
a przypomnę,że pisałeś m.in.:
"Podam krótko, jak wygląda statystyka kotłów badanych w naszym instytucie.
Na ogólną liczbę 217 wszystkich kotłów ZASYPOWYCH, które spełniły kryteria energetyczno-emisyjne było:
130 kotłów na węgiel Orzech
58 kotłów na węgiel Miał
12 kotłów na węgiel Groszek
17 kotłów na drewno"

Myślę, że podajników też dość dużo przebadałeś i masz na ich temat wiedzę. Tyle,że kasiora Ci za to nie wpadnie.

Dyskutujesz jedynie o brucerze, co więcej robisz wokół tego twierdzę, podobnie jak z eCoalem. To istny poligon, jak ktoś śmie tylko wspomniec o jakimś zakłóceniu.

Na tym forum spokojnie można porozmawiać o Geco, luksusie, expercie, ogniku, pumie, plumie. Użytkownicy normalnie o tym dyskutują. O innych kotłach także, bez zbędnych emocji.
Wielokrotnie też w takich tematach biorę udział (bo to moje hobby)
Można pogadać o zasilaniu awaryjnym i wielu innych, ciekawych tematach.

Ty natomiast ciągniesz tylko jeden, bo na tym zarabiasz, Taka jest prawda.

Opisałeś swoje doświadczenia, ale reklamujesz tylko brucera.

Przy wpisach o innych palnikach bagatelizujesz ich pracę, wyniki badań są albo za stare albo jeszcze co innego.
Tymczasem na rynku jest więcej produktów jak tylko ten palnik żeliwny i można o tym porozmawiać. Bez emocji, spokojnie.

minertu
08-03-2011, 15:03
Jak komuś odpowiada 18stC to gaz może i się opłaci,ale w moim przypadku chyba bym zbankrutował. A przyłącze też mam pod nosem.

Jarecki79
08-03-2011, 15:21
Jak komuś odpowiada 18stC to gaz może i się opłaci,ale w moim przypadku chyba bym zbankrutował. A przyłącze też mam pod nosem.

Minertu, to bardziej kwestia jakości docieplenia domu.

Gaz to jednak wygoda. Mamy wielu klientów, którzy mają oba źródła grzewcze. Jak są w domu - paliwo węglowe, jak jadą w góry na narty - gazowy.

Ja mam w jednym swoim lokum ogrzewanie gazowe, a że lubię 22-23, to jak byłem tam 2tygodnie, to rachunek za ogrzanie 43m2 wyniósł >400zł/m-c
W okresie, gdzie pilnowane jest tylko +15 zamykam się w kwocie ok. 200-230zł za m-c. Tyle,że to stare budownictwo.

jack_
08-03-2011, 15:29
Według opisu tego tematu, to watek dotyczy RANKING KOTŁÓW NA EKO GROSZEK, to dlaczego mam szukać gdzie indziej ?? Licze że tutaj najmądrzejsi w temacie przedstawią ze swojego doświadczenia z jakim kotłem jest najmniej problemów oraz jaki kocioł może wnieść coś nowego. Kolejny raz można spotkać osobę która nic mądrego nie wnosi do tematu tylko zblera ilość postów (jack_). Twoja odpowiedź nic nie wnosi nie pisz !!! nie zamierzam się z nim przekomażać.
Sprzedawca będzie reklamował wszystko aby sprzedać a mi zależy opinia bardziej doświadczonych. Nowinki technologiczne jak i typy, modele pieców ulegają zmianą dlatego cofanie się pół roku w tył nie ma sensu. Tylko osoby na bieżąco mogą coś konkretnie powiedzieć na ten temat.

Aleś mi napluł... ;-) Mam kociołek EKO od 2006 roku jak jeszcze węgiel był po 400zł.
Chciałem Cię tylko pokierować, że warto by było poczytać chociaż za 20 stron tego tematu a nie wrzucić na koniec pytanie typu: Dajcie mi najlepszy kocioł.
Napisałem Ci bardziej dosadnie co pisali inni po tobie. Każdy ma 1 kocioł w domu i jak ma Ci to porównać do całej oferty w polsce??

Esencja jest właśnie w postach np. tego wątku. Jak poczytasz to będziesz wiedział, że każdy kupując dokonał słusznego wyboru, a teraz kombinujemy, a to wkładamy ruszta, a to zmieniamy sterowniki na nowsze [lepsze??].

Twój post:
"Witam, proszę o opinie jaki jest w obecnym czasie najlepszy piec.
Przedział cenowy do 16000, żeliwny, powierzchnia do ogrzania 160m2, na ekogroszek, posiada dobry system sterujący. "

Gdzie tu pytanie o doświadczenie ?? Ja nie widzę.
Dalej twierdzę, że najlepszy jest mój ;-) [bo wykrwawiłem na niego 8700zł w 2006 roku]

Nie unoś się - spojrzyj za okno - świeci słoneczko...[Ci od solarów się cieszą]
Pozdrawiam

jack_
08-03-2011, 15:32
Jak komuś odpowiada 18stC to gaz może i się opłaci,ale w moim przypadku chyba bym zbankrutował. A przyłącze też mam pod nosem.

Ja mam gaz już w kotłowni i wisi tam terma JUNKERS do wody.
Ciągle kiwam się między inwestycją w kociołek gazowy a podrasowaniem węglowego...
Nie wiem dlaczego ale moja motywacja ku gazowi zawsze wzrasta jak muszę kolejną tonę zapodać do kotłowni zimą... później mi przechodzi jakoś ;-)

Jarecki79
08-03-2011, 15:44
Płaciłeś za niego, bo w tamtym czasie robiony był z porządnego materiału, za cenę dość wysoką, ale nie tragiczną.
Później firma poszła w ilość i taniość i dzisiaj jej już nie ma.

Gorzej będzie przy wymianie ślimaka, bo mieli palniki swojej roboty, których na chwile obecną też nie ma, bo firma nie istnieje.
Tutaj średni problem, bo idzie dopasować inny.
Coś tam próbują wystartować od zera pod nowym szyldem, może za jakiś czas będzie lepiej.
(gorzej jak coś takiego za kilka lat spotka użytkowników brucera a tego na rynku już nie będzie... bo jest nowszy a o rozwoju starszego się nie myśli, wówczas podmianka całego palnika na inny, jeżeli będzie to operacja prosta a mocowanie podobne )

jack_
08-03-2011, 15:51
Płaciłeś za niego, bo w tamtym czasie robiony był z porządnego materiału, za cenę dość wysoką, ale nie tragiczną.
Później firma poszła w ilość i taniość i dzisiaj jej już nie ma.

Gorzej będzie przy wymianie ślimaka, bo mieli palniki swojej roboty, których na chwile obecną też nie ma, bo firma nie istnieje.
Tutaj średni problem, bo idzie dopasować inny.
Coś tam próbują wystartować od zera pod nowym szyldem, może za jakiś czas będzie lepiej.
(gorzej jak coś takiego za kilka lat spotka użytkowników brucera a tego na rynku już nie będzie... bo jest nowszy a o rozwoju starszego się nie myśli, wówczas podmianka całego palnika na inny, jeżeli będzie to operacja prosta a mocowanie podobne )

Pracuję w firmie sprzedającej narzędzia dla przemysłu i [sic!!] sami wisieli u nas kupę kasy, co więcej sami przybiliśmy im gwoździa sądem i policją gospodarczą za płatności, a raczej ich brak. Potwierdzam, że kocioł jest porządny, z dobrej stali [chyba 18G2A, konstrukcyjna podwyższonej jakości, stosowana np. na mosty] - do dziś jedyne zużycie to odpryski farby w środku i na zewnątrz kosza na węgiel i z tego co wiem to łyknął ich producent stali za długi.

Cena była wyższa bo to była wersja z rusztami awaryjnymi, inne wykonanie z 3 drzwiczkami.

Ślimaki chyba jeszcze w domerze leżą...

minertu
08-03-2011, 15:52
Minertu, to bardziej kwestia jakości docieplenia domu.

Gaz to jednak wygoda. Mamy wielu klientów, którzy mają oba źródła grzewcze. Jak są w domu - paliwo węglowe, jak jadą w góry na narty - gazowy.

Ja mam w jednym swoim lokum ogrzewanie gazowe, a że lubię 22-23, to jak byłem tam 2tygodnie, to rachunek za ogrzanie 43m2 wyniósł >400zł/m-c
W okresie, gdzie pilnowane jest tylko +15 zamykam się w kwocie ok. 200-230zł za m-c. Tyle,że to stare budownictwo.

Właśnie :) problem w tym,że u mnie w domu zawsze ktoś jest i to on najbardziej tego ciepła potrzebuje.Mnie gaz osobiście by zrujnował.

Jarecki79
08-03-2011, 15:58
Pracuję w firmie sprzedającej narzędzia dla przemysłu i [sic!!] sami wisieli u nas kupę kasy, co więcej sami przybiliśmy im gwoździa sądem i policją gospodarczą za płatności, a raczej ich brak. Potwierdzam, że kocioł jest porządny, z dobrej stali [chyba 18G2A, konstrukcyjna podwyższonej jakości, stosowana np. na mosty] - do dziś jedyne zużycie to odpryski farby w środku i na zewnątrz kosza na węgiel i z tego co wiem to łyknął ich producent stali za długi.

Cena była wyższa bo to była wersja z rusztami awaryjnymi, inne wykonanie z 3 drzwiczkami.

Ślimaki chyba jeszcze w domerze leżą...

U nas swego czasu tak pojechali z materiałami spawalniczymi, też się podobnie skończyło.
Coś na ten temat mogą dodac odlewnie, producenci sterowań z całej Polski, producenci dmuchaw itd.
W całej Polsce byli później "słynni" Na starcie jednak ilości robiły wrażenie.
Obecnie jedna firma w Polsce podąża podobną strategią, ciekawe jak długo...

Nie rozumiem jak można przy tak zaawansowanym parku maszynowym do czegos takiego doprowadzić....

Kłopot to tylko czyszczenie tego wymiennika, ale w tamtym czasie tak to wyglądało.... Geco idzie opanować.
Zawsze można je też zmienić.

Slaveta
08-03-2011, 16:29
Witam, proszę o opinie jaki jest w obecnym czasie najlepszy piec.
Przedział cenowy do 16000, żeliwny, powierzchnia do ogrzania 160m2, na ekogroszek, posiada dobry system sterujący.

Jeżeli zależy Ci na żeliwniaku to polecam Klimaosza Ling Duo, mój dobry znajomy takowy posiada już 3 sezon i jest bardzo zadowolony.
Spala groszek w mieszance z miałem 3:1 i idzie wszystko bardzo ładnie.
Generalnie udana konstrukcja tylko nie potrzebne te ruszta wodne, do tego rozbudowany sterownik z pełną pogodówką - z żeliwniaków bym właśnie ten wybrał.

P.S.
Po rozmowie z moim znajomkiem stwierdził że drugi raz by nie zakupił tego kotła ze względu na to że nie można palić samym miałem, narzekał też trochę na ruszta wodne że szybko się zapylają i to że trzeba samemu ustawiać parametry spalania w sterowniku to tak z grubsza, oczywiście to jest zdanie mojego znajomego co dla niego jest wadą dla Ciebie może być zaletą.

seba2011
08-03-2011, 16:46
Dziękuje za pierwsze konkretną odpowiedź, Nie chciałem swoja wypowiedź nikogo urazić. Zakup takiej inwestycji to poważny wydatek, dlatego jak eksperci zauważyli niektórzy producenci doznali metamorfozy. Kilka lat wstecz produkowali dobre kotły a teraz produkują towar niższej jakości lub niedługo znikną z rynku. Widziałem że tutaj często jest promowany ten piec Klimaosza Ling Duo, czy naprawdę jest taki dobry, a może stalowy piec jest lepszy ?? Wszyscy mi mówią że w zależności z jakiej blachy zrobione, dlatego skoncentrowałem się na żeliwnym ale może jestem w błędzie. Dodatkowo aby piec posiadał dobry sterownik, bo teraz to chyba jedno z najważniejszych rzeczy.

Dla przykładu NOWOŚĆ !!! - kocioł firmy HEF ACTIVO 2/2, który dopiero wchodzi na rynek. Czy ten piec wnosi coś nowego ??

minertu
08-03-2011, 17:39
Dla odmiany mój sąsiad ma Viadrusa (to praktycznie te same konstrukcje) i powiedział ,że już by go drugi raz nie kupił.Największa jego wada to czyszczenie żeliwnego wymiennika,jak mi czas pozwoli to popytam dokładnie co i jak i dam jutro znać.

hania123
08-03-2011, 18:00
Po przeczytaniu wszystkiego co możliwe na forum - dotyczące oczywiście pieca- zdecydowałam się (prawie) na tilgnera 15kW EKR z zasypem od góry. Czy to dobry wybór? O matko, nie wiem, proszę o pomoc. Kotłownia mała, jak nie wiem co i trzeba umieścić jakiś mały kocioł, szerokość pieca do 110cm i taki tylko znalazłam

minertu
08-03-2011, 18:13
Po przeczytaniu wszystkiego co możliwe na forum - dotyczące oczywiście pieca- zdecydowałam się (prawie) na tilgnera 15kW EKR z zasypem od góry. Czy to dobry wybór? O matko, nie wiem, proszę o pomoc. Kotłownia mała, jak nie wiem co i trzeba umieścić jakiś mały kocioł, szerokość pieca do 110cm i taki tylko znalazłam

Podaj wymiary kotłowni jakie są,musi być miejsce aby w razie czego ślimaka wyjąć.
Najlepiej jak jakiś szkic wkleisz.

zawijan
08-03-2011, 19:08
Ty wypowiadasz się tylko o kotłach Ogniwo, ponar, reklamujesz wyłącznie wyroby z brucerem (ostatnio burner) oraz eCoalem...

...Tymczasem na rynku jest więcej produktów jak tylko ten palnik żeliwny i można o tym porozmawiać. Bez emocji, spokojnie.

Zgadza się. Piszę tylko o tych, które znam z doświadczenia. Ale nie piszę, że są najlepsze. Ani nie piszę, że są lepsze od tych czy tamtych. Po prostu piszę o swoich doświadczeniach z nimi. W pewnym sensie jestem ich użytkownikiem, biorąc pod uwagę czas spędzony z nimi. O innych nie mogę pisać, bo nie spędziłem z nimi tyle czasu i nie wiem o nich tyle, co o "swoich".
I uważam, że dobrze byłoby gdyby każdy pisał o swoich doświadczeniach. Bez emocji, spokojnie. Tylko z sensem.

Jeśli Ci przeszkadzam - to trudno. Nic nie poradzisz. Jeśli liczysz, że mnie złamiesz i dam Ci zarobić na reklamie "moich" wyrobów - to się mylisz. Zresztą - jak widzisz - pisze o nich już więcej osób. I będzie ich coraz więcej. Wszystkich będziesz się tak czepiał jak mnie?

zawijan
08-03-2011, 19:13
...(gorzej jak coś takiego za kilka lat spotka użytkowników brucera a tego na rynku już nie będzie... bo jest nowszy a o rozwoju starszego się nie myśli, wówczas podmianka całego palnika na inny, jeżeli będzie to operacja prosta a mocowanie podobne )

Nie skomentuję...

minertu
08-03-2011, 19:16
Nie skomentuję...

Dlaczego? :)

miedz1
08-03-2011, 19:29
Dziękuje za pierwsze konkretną odpowiedź, Nie chciałem swoja wypowiedź nikogo urazić. Zakup takiej inwestycji to poważny wydatek, dlatego jak eksperci zauważyli niektórzy producenci doznali metamorfozy. Kilka lat wstecz produkowali dobre kotły a teraz produkują towar niższej jakości lub niedługo znikną z rynku. Widziałem że tutaj często jest promowany ten piec Klimaosza Ling Duo, czy naprawdę jest taki dobry, a może stalowy piec jest lepszy ?? Wszyscy mi mówią że w zależności z jakiej blachy zrobione, dlatego skoncentrowałem się na żeliwnym ale może jestem w błędzie. Dodatkowo aby piec posiadał dobry sterownik, bo teraz to chyba jedno z najważniejszych rzeczy.

Dla przykładu NOWOŚĆ !!! - kocioł firmy HEF ACTIVO 2/2, który dopiero wchodzi na rynek. Czy ten piec wnosi coś nowego ??

Zobacz ten kocioł, prawdopodobnie to oni są autorami podajnika w tym Hefie:
http://www.brastal.pl/kotly_co_k.php?id=30

zawijan
08-03-2011, 19:44
Dlaczego? :)

Wyczerpałem już na dzisiaj swoje możliwości awanturnicze.

minertu
08-03-2011, 19:50
Wyczerpałem już na dzisiaj swoje możliwości awanturnicze.

Nie chodzi o awantury ale ja np chciałbym wiedzieć czy gdy kocioł przeżyje palnik to da się go jeszcze gdzieś zakupić.Zmartwił bym się gdyby całość była jako jednorazówka.

Jarecki79
08-03-2011, 20:04
Zobacz ten kocioł, prawdopodobnie to oni są autorami podajnika w tym Hefie:
http://www.brastal.pl/kotly_co_k.php?id=30

Tak, herkulesa można kupić osobno i montować.
To sam podajnik bez paleniska, producent musi je sobie dorobić.
Wada są zawleczki zrywalne jak w ślimaku, nadal jest ryzyko cofki żaru, bokami sa dziwne zakładki.
Szuflady poruszane takim jakby mimośrodem. Część producentów jednak z niego korzysta.

zawijan
08-03-2011, 20:08
Nie chodzi o awantury ale ja np chciałbym wiedzieć czy gdy kocioł przeżyje palnik to da się go jeszcze gdzieś zakupić.Zmartwił bym się gdyby całość była jako jednorazówka.

No, dobra.
Jeszcze niedawno Jarecki pisał, że ślimak żeliwny ma 4-krotnie dłuższą żywotność od zwykłych ślimaków. To chyba bardzo długo.
Dodam jeszcze coś - bardzo brutalnie. Zapytajcie producentów Waszych kotłów, co oni na to.

minertu
Nie pamiętam od kogo masz kocioł. Ręczę jednak wszystkim klientom Ogniwa, że mogą się nie martwić.
A inni? Będą musieli w razie czego poprosić Ogniwo.
Ale na razie nie zanosi się na przerwanie produkcji i sprzedaży Brucerów. Pomimo głośnego krakania Jareckiego.

Dodam przy okazji, że otrzymaliśmy informację z Urzędu Patentowego RP o przyznaniu nam ochrony patentowej na Brucera (dotychczas mieliśmy tylko wzór użytkowy, który stosunkowo łatwo się obchodzi przy złej woli). Przygotowujemy więc stosowne działania wobec osób naruszających zastrzeżenia patentowe. Są takie osoby, wiemy o tym. Będzie im trochę ciężko. Już niedługo.

Jarecki79
08-03-2011, 20:13
Nie chodzi o awantury ale ja np chciałbym wiedzieć czy gdy kocioł przeżyje palnik to da się go jeszcze gdzieś zakupić.Zmartwił bym się gdyby całość była jako jednorazówka.

Jeżeli producenci będą brucera kupować, to części będą dostępne, jeżeli jednak sprawa się utnie, to gdzie kupisz np.ślimak albo korpus?
To tylko takie gdybanie, ale sam zobacz, ilu dużych producentów na dzień dzisiejszy zamawia w dużych ilościach ten palnik?

Mój dostawca w chwili obecnej tylko pojedyncze sztuki brucer-a ściąga, ekoenergia z naszego rynku go praktycznie wyparła.

Postawię Ci przykład rozwoju produktów Pancerpol, gdzie myśląc o nowym bierze się pod uwagę serie produktów wypuszczonych na rynek wcześniej.
Model palnika PPS, zwykłego na ekogroszek za ok.700-800zł możesz w każdej chwili przerobić na model obrotowy do spalania miału i groszku.

Palnik PPS
Palnik DUO z głowicą obrotową
Palnik Trio z obrotową głowicą i dyszami powietrza wtórnego

Wszystkie te produkty mają identyczne mocowania do kotła.
Bezproblemowa dostępność części wymiennych.

Ardeo:
obrotowe, bez obrotu na ekogroszek i miał - takie same ramki mocujące, palnik w pełni wymienny.
Na rynku od kilku lat, bezproblemowa dostępność części zamiennych.

Serwis, dostepność podzespołów to bardzo istotne sprawy.
Nie chcąc być atakowanym dodam tylko,że w przypadku brucera mówimy o produkcie, który jest dostępny od 2008r a o jego szerszym występowaniu mówimy od roku 2009.
Jego ewentualne bóle patrząc na inne typy palników mogą wyjść początkowo dopiero w roku ok.2013-2014. To jeszcze sporo czasu. To tylko zabawa w zgadywanie.
Trzeba poczekać jak będzie firma działać, co się będzie ewentualnie działo w palnikach 5-6letnich. Jak ogniwo będzie odlewac brucery, to może tam będzie można kupić podzespoły.
Zobaczymy

Jarecki79
08-03-2011, 20:18
No, dobra.
Jeszcze niedawno Jarecki pisał, że ślimak żeliwny ma 4-krotnie dłuższą żywotność od zwykłych ślimaków. To chyba bardzo długo.

Jarecki cytował Twoja wypowiedź, sprostowałeś to, że podawałeś wielokrotnie dłuższą żywotnosć.
Jak będzie w rzeczywistości - poczekajmy do tego 2013-14roku

jorgo
08-03-2011, 20:19
Minertu, to bardziej kwestia jakości docieplenia domu.

Gaz to jednak wygoda. Mamy wielu klientów, którzy mają oba źródła grzewcze. Jak są w domu - paliwo węglowe, jak jadą w góry na narty - gazowy.

Ja mam w jednym swoim lokum ogrzewanie gazowe, a że lubię 22-23, to jak byłem tam 2tygodnie, to rachunek za ogrzanie 43m2 wyniósł >400zł/m-c
W okresie, gdzie pilnowane jest tylko +15 zamykam się w kwocie ok. 200-230zł za m-c. Tyle,że to stare budownictwo.

Ja bez żadnych problemów akceptuję 400 złotych za ogrzewanie gazem za 2 tygodnie
tej zimy na obecną chwilę spalam tonę węgla orzecha za 780 złotych na miesiąc ...a ile przy tym roboty ...!!!!

Jarecki79
08-03-2011, 20:22
Ja bez żadnych problemów akceptuję 400 złotych za ogrzewanie gazem za 2 tygodnie
tej zimy na obecną chwilę spalam tonę węgla orzecha za 780 złotych na miesiąc ...a ile przy tym roboty ...!!!!

Zauważ,że ja mówię o małym mieszkaniu 43m2 pow., w dodatku tylko 2tygodnie było 23st.C a później tylko +15st.C
Drogo jak byk.

Jarecki79
08-03-2011, 20:24
Po przeczytaniu wszystkiego co możliwe na forum - dotyczące oczywiście pieca- zdecydowałam się (prawie) na tilgnera 15kW EKR z zasypem od góry. Czy to dobry wybór? O matko, nie wiem, proszę o pomoc. Kotłownia mała, jak nie wiem co i trzeba umieścić jakiś mały kocioł, szerokość pieca do 110cm i taki tylko znalazłam

To dobry producent z długim doświadczeniem, jego wyroby mogę polecić z czystym sumieniem.
Zadzwoń do nich, wszystko Ci doradzą, jeżeli chcesz kociołek z tej firmy.
Czyścisz go tylko od przodu, to bardzo wygodne.

Na forum taki mają m.in. Vafel, chyba też Pawelo.

zawijan
08-03-2011, 20:31
Jeżeli producenci będą brucera kupować, to części będą dostępne, jeżeli jednak sprawa się utnie, to gdzie kupisz np.ślimak albo korpus?
To tylko takie gdybanie, ale sam zobacz, ilu dużych producentów na dzień dzisiejszy zamawia w dużych ilościach ten palnik?

Trzeba poczekać jak będzie firma działać, co się będzie ewentualnie działo w palnikach 5-6letnich. Jak ogniwo będzie odlewac brucery, to może tam będzie można kupić podzespoły.
Zobaczymy

Krakasz i krakasz. Czemu nie myślałeś o tym wcześniej? Bo co?

Co byś nie wymyślił i napisał - powiem Ci tylko jedno: Za mało wiesz!

jorgo
08-03-2011, 20:32
Zobacz ten kocioł, prawdopodobnie to oni są autorami podajnika w tym Hefie:
http://www.brastal.pl/kotly_co_k.php?id=30

Jeśli Brastal jest autorem "szuflady" która ma być nowością u HAF-a, to ta tzw, nowość ma już kilka latek chyba.... kolega ma Brastala szufladowego już ze dwa lata :)

jorgo
08-03-2011, 20:42
jorgo jak spalasz tone węgla, to gazu ci pojdzie780zł x3 (jezeli chcesz miec takie same temperatury) albo masz duży dom albo kiepsko ocieplony...

Mam do ogrzania 150 m kw. i mam dobrze ocieplony dom....
ale
kocioł mój pracuje od listopada 2010 do chwili obecnej na okrągło...ale to zasypowy węglożerca....... gdy było ocieplenie na dworze i można było lżej grzać - ja grzałem mocniej aby mieć gorącą wodę cwu .....

minertu
08-03-2011, 20:44
No to cieszę się ,że nie muszę się martwić.

jorgo
08-03-2011, 20:46
Zawijan i Jarecki79..... przejdźcie od fazy ad personam do fazy ad rem :)

Jarecki79
08-03-2011, 21:05
Krakasz i krakasz. Czemu nie myślałeś o tym wcześniej? Bo co?

Co byś nie wymyślił i napisał - powiem Ci tylko jedno: Za mało wiesz!

Co Ci znowu krakam, wybierz się do jakiegoś psychologa, bo fobie jakąś chyba masz.

Spokojnie pożyjemy i się okaże w 2013 czy 14 jak będzie.
Na chwilę obecną mamy Twoją teorię bez potwierdzenia w praktyce.

Z faktami się nie dyskutuje, brucer jest na rynku tyle, ile jest i w żaden sposób tego nie zmienisz.
Jak się będzie sprawował (myślę,że bardzo dobrze), to czas pokaże. Nie Twoje podskoki.

Na temat produkcji wiem na tyle dużo,aby o kilku rzeczach napisać. Tyle,że trzeba mieć partnera do poważnej rozmowy a nie furjata.
Jako przykład dam Ekoenergię:
Mały i duży palnik ma identyczne mocowania, jeżeli tylko komora paleniskowa wymiennika wodnego pozwala, to można go dowolnie zamienić, jak ktoś ma taki kaprys.
To jest myślenie w skali masowej.

zawijan
08-03-2011, 21:19
1. Na chwilę obecną mamy Twoją teorię bez potwierdzenia w praktyce.
2. Jak się będzie sprawował (myślę,że bardzo dobrze), to czas pokaże. Nie Twoje podskoki.
3. Na temat produkcji wiem na tyle dużo...

1. Za licho nie domyślam się, o jaką teorię Ci chodzi. Ja nie tworzę żadnych teorii.
2. A tej figury filozoficznej nie potrafię zrozumieć. Za żadne licho.
3. Nie miałem na myśli Twojej wiedzy o produkcji. Miałem na myśli Twoją wiedzę "o tym co w trawie piszczy". To był taki komentarz do Twoich proroctw.

jorgo
08-03-2011, 21:34
Zauważ,że ja mówię o małym mieszkaniu 43m2 pow., w dodatku tylko 2tygodnie było 23st.C a później tylko +15st.C
Drogo jak byk.

43 m kw???? o matko....to drożej niz jak byk.... :)

jorgo
08-03-2011, 21:34
eee daj sobie na luz, oni juz tak mają......

Nie no wiem......kokietuje ich tylko.... wiem że nie odpuszczą :)

zawijan
08-03-2011, 21:47
Nie no wiem......kokietuje ich tylko.... wiem że nie odpuszczą :)

Ty kokietko...

pomorzanin
08-03-2011, 21:54
1. Za licho nie domyślam się, o jaką teorię Ci chodzi. Ja nie tworzę żadnych teorii.
2. A tej figury filozoficznej nie potrafię zrozumieć. Za żadne licho.
3. Nie miałem na myśli Twojej wiedzy o produkcji. Miałem na myśli Twoją wiedzę "o tym co w trawie piszczy". To był taki komentarz do Twoich proroctw.

A co w trawie piszczy? Może z węgla benzyna i opał do pieca? To byłby hicior.

hania123
08-03-2011, 22:07
Podaj wymiary kotłowni jakie są,musi być miejsce aby w razie czego ślimaka wyjąć.
Najlepiej jak jakiś szkic wkleisz.
Próbowałam wysłać pdf, ale mi nie wyszło. Spróbuje opisać : kształ litery L, dłuższy bok 214 , a krótszy 100 , i "noga" od L - 146 (wnęka na piec 112 szeroka i 45 głęboka). Trochę zawile to wytłumaczyłam, ale niestety zdjęcia wkleić nie udało się

jorgo
08-03-2011, 22:17
Próbowałam wysłać pdf, ale mi nie wyszło. Spróbuje opisać : kształ litery L, dłuższy bok 214 , a krótszy 100 , i "noga" od L - 146 (wnęka na piec 112 szeroka i 45 głęboka). Trochę zawile to wytłumaczyłam, ale niestety zdjęcia wkleić nie udało się

112 na 45 cm na kocioł...to naprawdę kiepsko...a gdzie jest komin? ") bo bez niego to kocioł ni chu chu

Jarecki79
08-03-2011, 22:24
Próbowałam wysłać pdf, ale mi nie wyszło. Spróbuje opisać : kształ litery L, dłuższy bok 214 , a krótszy 100 , i "noga" od L - 146 (wnęka na piec 112 szeroka i 45 głęboka). Trochę zawile to wytłumaczyłam, ale niestety zdjęcia wkleić nie udało się

Haniu nic z Twojego wpisu nie rozumiem, noga, która ma 100 za chwilę ma 146 i dzieli się na 112 i 45??
Czeski film

Zdjęcie, aby wkleić musi być małe, pomniejsz je na 640x480pikseli
Jak piszesz posta, to niżej masz napis "zaawansowana edycja" naciśnij go
dalej zarządzaj załącznikami i dawaj fotkę 640x480 ze swojego kompa

Wymiary na kocioł 46 na 112cm to raczej model gazowy.... a nie z podajnikiem...

Darek G
08-03-2011, 22:32
Rozglądam się za kotłem z podajnikiem. Zainteresowały mnie kotły ze sterownikiem Plum Ecomax 800. Co sądzicie o tym sterowniku? Jest na rynku już drugi sezon a jego poprzednik różniący się tylko brakiem pogodówki był jeszcze wcześniej, więc nie jest to jakaś nowość. Z kotłów które występują z tym sterownikiem to:
Cichiewicz
Enka
Weber Heiztechnik
Heiztechnik
Lazar
Sas

Mnie najbardziej interesuje Enka ze względu na wymiary kotła. Generalnie sterownik wydaje mi się całkiem fajnym rozwiązaniem. Plum sprzedaje te sterowniki po przebadaniu u siebie kotła i dopasowaniu sterownika pod dany kocioł. DTR sterownika pokazuje, też że sam sterownik ma naprawdę dużo funkcji.

Ktoś ma, ktoś używa?

Jarecki79
08-03-2011, 22:47
3lata już jest plum na rynku, eeee chyba tyle nie.

Ognik pid - 2007r
RT09pid - 2008r.

Być może plum 2009, ale chyba 2010
Był tu kolega, który opisywał doświadczenia z pluma, jest zadowolony. Artecki bodajże jego nick.
Śmigam powoli, jak jutro znajdę linka do tego wątku, to zapodam.
Szerzej jakieś wpisy to dopiero w tym sezonie 2010/11 zaczęły się pojawiać, wcześniej nie widziałem.

hania123
08-03-2011, 23:19
Haniu nic z Twojego wpisu nie rozumiem, noga, która ma 100 za chwilę ma 146 i dzieli się na 112 i 45??
Czeski film

Zdjęcie, aby wkleić musi być małe, pomniejsz je na 640x480pikseli
Jak piszesz posta, to niżej masz napis "zaawansowana edycja" naciśnij go
dalej zarządzaj załącznikami i dawaj fotkę 640x480 ze swojego kompa

Wymiary na kocioł 46 na 112cm to raczej model gazowy.... a nie z podajnikiem...

jak czytam to po raz drugi, to faktycznie czeski film, też nic nie rozumiem. Zaraz spróbuę wkleić jakiś szkic

hania123
08-03-2011, 23:20
udało się, super

Slaveta
09-03-2011, 00:56
Dziękuje za pierwsze konkretną odpowiedź, Nie chciałem swoja wypowiedź nikogo urazić. Widziałem że tutaj często jest promowany ten piec Klimaosza Ling Duo, czy naprawdę jest taki dobry, a może stalowy piec jest lepszy ?? Wszyscy mi mówią że w zależności z jakiej blachy zrobione, dlatego skoncentrowałem się na żeliwnym ale może jestem w błędzie. Dodatkowo aby piec posiadał dobry sterownik, bo teraz to chyba jedno z najważniejszych rzeczy.

Nikogo nie urażasz po to właśnie jest to forum żeby takie sprawy poruszać, odwagi:)
Osobiście nie kupił bym żeliwniaka, jest parę wad np. mniejsza sprawność niż stalowych kotłów, skomplikowany wymiennik, kiepsko się go czyści, ruszta wodne (to akurat moje zdanie).
Zaletą jest bezdyskusyjnie 10 lat gwary.
Jeżeli jednak zdecydujesz się na stalowy zawsze możesz poprosić producenta o papierek z jakiej blachy jest zrobiony ale czy jest sens i czy poda CI prawdę to inna rzecz.
Kup kocioł polecany przez użytkowników i już. Dla ułatwienia polecam Ci iść z duchem czasu i wybrać nowoczesną konstrukcję gdzie możesz spalać kiepskie paliwa (tego będzie coraz więcej) i dobra automatyka żeby nie merdać za często w sterowniku (chyba że lubisz). Decyzja należy od Ciebie:)

sebsa
09-03-2011, 07:25
Jeżeli zależy Ci na żeliwniaku to polecam Klimaosza Ling Duo, mój dobry znajomy takowy posiada już 3 sezon i jest bardzo zadowolony.
Spala groszek w mieszance z miałem 3:1 i idzie wszystko bardzo ładnie.
Generalnie udana konstrukcja tylko nie potrzebne te ruszta wodne, do tego rozbudowany sterownik z pełną pogodówką - z żeliwniaków bym właśnie ten wybrał.

P.S.
Po rozmowie z moim znajomkiem stwierdził że drugi raz by nie zakupił tego kotła ze względu na to że nie można palić samym miałem, narzekał też trochę na ruszta wodne że szybko się zapylają i to że trzeba samemu ustawiać parametry spalania w sterowniku to tak z grubsza, oczywiście to jest zdanie mojego znajomego co dla niego jest wadą dla Ciebie może być zaletą.

Slaveta nie chcę się wymądrzać ale Ling DUO to nie żeliwiak. Kotłem żeliwnym z rodziny Lingów jest Ling Combi.i jego wersja tłokowa Ling M chyba już nie produkowana Sam bardzo poważnie się nad tym producentem zastanawiałem. Ale wybrałem inną drogę.

czp01
09-03-2011, 07:29
Dziękuje za pierwsze konkretną odpowiedź, Nie chciałem swoja wypowiedź nikogo urazić. Zakup takiej inwestycji to poważny wydatek, dlatego jak eksperci zauważyli niektórzy producenci doznali metamorfozy. Kilka lat wstecz produkowali dobre kotły a teraz produkują towar niższej jakości lub niedługo znikną z rynku. Widziałem że tutaj często jest promowany ten piec Klimaosza Ling Duo, czy naprawdę jest taki dobry, a może stalowy piec jest lepszy ?? Wszyscy mi mówią że w zależności z jakiej blachy zrobione, dlatego skoncentrowałem się na żeliwnym ale może jestem w błędzie. Dodatkowo aby piec posiadał dobry sterownik, bo teraz to chyba jedno z najważniejszych rzeczy.



seba2011
Mam doświadczenie tylko ze swoim żeliwiniakiem Kielarem - zaleta to faktycznie 10 lat gwarancji na wymiennik . Poczytaj poniżej w sygnaturze na podanym linku do mojej strony - wszystko co o nim wiem oraz wady i zalety tam zapisałem.

Ps. No żeliwniak to chyba Ling Combi

sebsa
09-03-2011, 07:34
NIe mam enki z plumem tylko z tatarkiem ale kolega kupił na jesień w sumie nawet zimą i podziwiałem to cudo:) z kotła enki jestem zadowolny ze sterownika tatarka również (lubie sobie czasem poeksperymentowac) enka z ekomaxem ma retorte obrotową, ekomax jest dobierany idywidualnie do mocy kotła, ustawiasz tylko moc kotła np 26kw i sterownik sam dobiera parametry, Ty masz tylko pole manewru w zadawaniu powietrza i to też ograniczoną bo możesz zmiejszyc tylko o 10% do przodu i 10% ew mozesz wyłaczyc sterowanie i ustawic recznie..w sumie fajny kociołek

Ps Acha i mozesz ustawić rodzaj paliwa, ekogroszek kamienny,brunatny ,pelety i coś jeszcze ale zapomniałem co

Widziałem ten sterownik na Interbudzie w ubiegłym miesiącu w parze z kotłem Webera. Panowie mi ładnie wszystko omówili. Ale zadałem im pytanie dlaczego parametr zadawania powietrza jest ograniczony tylko do +/- 10%. Uzasadniali to kalorycznością poszczególnych sortów węgli i innych paliw. Gdy zapytałem się ich co w takim razie ze spiekalnością RI to umilkli jakby nie słyszeli nigdy o czymś takim. Ponadto jeszcze jedna rzecz, która utkwiła mi w głowie, to wymóg prowadzenia kotła na temp min 65 st C z mieszaczem na wyjściu. Nie wiem czy to wymóg producenta kotła czy tez sterownika nie potrafili wyjaśnić mi tego.

czp01
09-03-2011, 07:39
Rozglądam się za kotłem z podajnikiem. Zainteresowały mnie kotły ze sterownikiem Plum Ecomax 800.

Ktoś ma, ktoś używa?

Mój kolega ma ten sterownik ale w Ling Combi w żeliwniaku - pali w nim pierwszy sezon zwykłym groszkiem. Sterownik zdefektował mu się po 3 m-cach padł mu ten tryb automatyczny fuzy logic - ale firma szybko mu to wymieniła na nowy taki sam sterownik i jest ok. Mówi, że jednak ustawia kocioł na ustawieniach ręcznych a automat wyłączył bo tak jest oszczędniej - ogólnie jest ze sterownika zadowolony.

zawijan
09-03-2011, 07:39
A co w trawie piszczy? Może z węgla benzyna i opał do pieca? To byłby hicior.

Nie, nie aż tak daleko. Chodziło mi tylko o te proroctwa n/t brucera - czy będzie czy nie będzie, kto kogo wyprze, kto kogo wypieprzy, kto upadnie a kto się podniesie itp.

minertu
09-03-2011, 08:04
udało się, super

Niezła z Ciebie artystka :) grunt,że się udało a teraz do rzeczy,znamy 4 wymiary Twojej kotłowni z rysunku,podaj wymiar ścianki z kominem,możliwe,że wzdłuż niej wejdzie jakaś konstrukcja podobna do tłokowego.Ktoś tutaj zapodawał konstrukcje zewnętrzną jak tłok ale podajnik ślimakowy,zapomniałem nazwy tego pieca.

Jarecki79
09-03-2011, 08:51
Rozglądam się za kotłem z podajnikiem. Zainteresowały mnie kotły ze sterownikiem Plum Ecomax 800. Co sądzicie o tym sterowniku? Jest na rynku już drugi sezon a jego poprzednik różniący się tylko brakiem pogodówki był jeszcze wcześniej, więc nie jest to jakaś nowość. Z kotłów które występują z tym sterownikiem to:
Cichiewicz
Enka
Weber Heiztechnik
Heiztechnik
Lazar
Sas

Mnie najbardziej interesuje Enka ze względu na wymiary kotła. Generalnie sterownik wydaje mi się całkiem fajnym rozwiązaniem. Plum sprzedaje te sterowniki po przebadaniu u siebie kotła i dopasowaniu sterownika pod dany kocioł. DTR sterownika pokazuje, też że sam sterownik ma naprawdę dużo funkcji.

Ktoś ma, ktoś używa?

Za jakiś czas zapodam linka do wymiany doświadczeń o tym sterowaniu.

Co do retorty, model DUO pancerpol jest dobrym palnikiem. Przeznaczony jest do spalania ekogroszku oraz mieszania ekogroszku z miałem 50:50, sam miał to średnio szczęśliwie. Tylko dobry a taki kupić to loteria.

Palnik przed sezonem 2010/11 miał zmieniony odlew koronki żeliwnej, aby była bardziej trwała, odporna na ścieranie i szoki termiczne.
Kolano obrotowe uzyskało gniazdo, bo stal w połączeniu z żeliwem.... cóż żeliwo mniej odporne na ścieranie. Do tej pory po kilku sezonach niektórzy użytkownicy po wytarciu "jaja" w gnieździe, gdzie opiera się koniec ślimaka zmuszeni byli do wymiany całęgo kolana żeliwnego (nie pamiętam ceny, ale powiedzmy ok.300zł).
Od tego sezonu zmieniono proces produkcyjny i dodano taki pierścień metalowy mocowany w gnieźzie, w tym pierścieniu pracuje ślimak i problem z wycieraniem żeliwa rozwiązany. Taka duperelka to groszowa sprawa.

Wklejam Ci wygląd nowego paleniska żeliwnego modelu DUO, ale na przykładzie 50kW, widać wyraźnie inny kolor koronki obrotowej, wskazuje to na inny gatunek żeliwa.

Ważne, aby na tym typie palnika utrzymywać wypukły kopczyk, wówczas bardzo ładnie są wypalane paliwa.

Slaveta
09-03-2011, 09:05
Slaveta nie chcę się wymądrzać ale Ling DUO to nie żeliwiak. Kotłem żeliwnym z rodziny Lingów jest Ling Combi.i jego wersja tłokowa Ling M chyba już nie produkowana Sam bardzo poważnie się nad tym producentem zastanawiałem. Ale wybrałem inną drogę.

Ale dałem ciała, oczywiście masz rację chodzi o Ling Combi moja pomyłka sorry.

Slaveta
09-03-2011, 09:10
Mój kolega ma ten sterownik ale w Ling Combi w żeliwniaku - pali w nim pierwszy sezon zwykłym groszkiem. Sterownik zdefektował mu się po 3 m-cach padł mu ten tryb automatyczny fuzy logic - ale firma szybko mu to wymieniła na nowy taki sam sterownik i jest ok. Mówi, że jednak ustawia kocioł na ustawieniach ręcznych a automat wyłączył bo tak jest oszczędniej - ogólnie jest ze sterownika zadowolony.

Mój znajomek kupił Ling-a 3 lata temu to nie ma sterownika z fuzy logic, nawet nie wiem jaki ma ale jest pełna pogodówka jest czujnik na zew. i wew. no i ustawienia manualne.
Dodam jeszcze do minusów żeliwniaka słabo ocieplone drzwiczki kotła przez co dużo ciepła idzie do kotłowni.

Jarecki79
09-03-2011, 09:29
Zainteresowały mnie kotły ze sterownikiem Plum Ecomax 800. Co sądzicie o tym sterowniku? Jest na rynku już drugi sezon a jego poprzednik różniący się tylko brakiem pogodówki był jeszcze wcześniej, więc nie jest to jakaś nowość. Z kotłów które występują z tym sterownikiem to:
Cichiewicz


Mnie najbardziej interesuje Enka ze względu na wymiary kotła. Generalnie sterownik wydaje mi się całkiem fajnym rozwiązaniem. Plum sprzedaje te sterowniki po przebadaniu u siebie kotła i dopasowaniu sterownika pod dany kocioł. DTR sterownika pokazuje, też że sam sterownik ma naprawdę dużo funkcji.

Ktoś ma, ktoś używa?

Tutaj masz linki do zabaw kolegi z plumem, opanował go i jest zadowolony.
Początki:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?169849-cichewicz-futura-s-dual-26-jakie-macie-ustawienia&p=4411869&viewfull=1#post4411869
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?169849-cichewicz-futura-s-dual-26-jakie-macie-ustawienia&p=4454080&viewfull=1#post4454080
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?169849-cichewicz-futura-s-dual-26-jakie-macie-ustawienia&p=4486281&viewfull=1#post4486281

Tutaj już oznaki sukcesu i zadowolenia:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?169849-cichewicz-futura-s-dual-26-jakie-macie-ustawienia&p=4495842&viewfull=1#post4495842
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?169849-cichewicz-futura-s-dual-26-jakie-macie-ustawienia&p=4497568&viewfull=1#post4497568

Tutaj ktoś wspomina o pogodówce:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?169849-cichewicz-futura-s-dual-26-jakie-macie-ustawienia&p=4515584&viewfull=1#post4515584

Tutaj kolega można już powiedzieć wie o co chodzi. Sterownik musi pracować na obiekcie stabilnym:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?169849-cichewicz-futura-s-dual-26-jakie-macie-ustawienia&p=4521754&viewfull=1#post4521754

Tutaj inna osoba wyłączyła FL i twierdzi, że jest lepiej:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?169849-cichewicz-futura-s-dual-26-jakie-macie-ustawienia&p=4544323&viewfull=1#post4544323

Jarecki79
09-03-2011, 09:38
jak czytam to po raz drugi, to faktycznie czeski film, też nic nie rozumiem. Zaraz spróbuę wkleić jakiś szkic

Haniu w tej kotłowni, to widzę 2sposoby ustawienia modelu Sztoker, podawanie ślimakiem, ale budową ten kocioł przypomina tłoka.
Producent go poleca od 80 do 250m2, najlepiej pracuje na pow.ok.120-170m2

Wkleję Ci jeszcze 2przykłady już ustawionego kotła, widać,że na szerokość zajmuje mało miejsca a obsługa od przodu (pomijając zasyp kosza)

minertu
09-03-2011, 10:03
Haniu w tej kotłowni, to widzę 2sposoby ustawienia modelu Sztoker, podawanie ślimakiem, ale budową ten kocioł przypomina tłoka.
Producent go poleca od 80 do 250m2, najlepiej pracuje na pow.ok.120-170m2

Wkleję Ci jeszcze 2przykłady już ustawionego kotła, widać,że na szerokość zajmuje mało miejsca a obsługa od przodu (pomijając zasyp kosza)

Dokładnie o ten piec mi chodziło :)

Slaveta
09-03-2011, 15:06
Haniu w tej kotłowni, to widzę 2sposoby ustawienia modelu Sztoker, podawanie ślimakiem, ale budową ten kocioł przypomina tłoka.
Producent go poleca od 80 do 250m2, najlepiej pracuje na pow.ok.120-170m2

Dobra dobra zdziwił bym się gdybyś zaproponował kocioł z innej firmy niż w tej której pracujesz, to nie sklep tylko forum chociaż napisz wady swojej propozycji żeby kobieta miała całkowicie jasną sytuację a my przy okazji też się czegoś dowiemy bo z informacjami na temat tego kotła jest co najmniej słabo.

0degree
09-03-2011, 16:09
udało się, super

Pisałaś wcześniej że szukasz kotła do szerokości 110, ja akurat mam jeszcze dtr z kotła rbr ekouniwersal o mocy 17kW z eCoalem i brucerem, tam jest napisane że ma szerokość 108 cm i wyjście spalin do góry. Ja również mam małą kotłownie, ale ja na kocioł miałem 120cm. :)

Jarecki79
09-03-2011, 17:02
Dobra dobra zdziwił bym się gdybyś zaproponował kocioł z innej firmy niż w tej której pracujesz, to nie sklep tylko forum chociaż napisz wady swojej propozycji żeby kobieta miała całkowicie jasną sytuację a my przy okazji też się czegoś dowiemy bo z informacjami na temat tego kotła jest co najmniej słabo.

alter ego zawijana?

Mówiłem,że tego kotła nie produkuję. Ślimaka tu nie wstawisz, tylko tłok-a lub sztokera, masz lepszą propozycję?
Czy tez będziesz wojny robił? Na siłę do każdej kotłowni ogniwo wciskać? O to chodzi?

Zyby go użytkuje i jeszcze 2użytkowników tego forum, masz już kocioł, to po co Ci wiedzieć jak ten pracuje?

Jak jednak chcesz wiedzieć, to napisz do jego producenta, zaprosi Cię na obiekt, gdzie taki model pracuje.

Jarecki79
09-03-2011, 17:04
Pisałaś wcześniej że szukasz kotła do szerokości 110, ja akurat mam jeszcze dtr z kotła rbr ekouniwersal o mocy 17kW z eCoalem i brucerem, tam jest napisane że ma szerokość 108 cm i wyjście spalin do góry. Ja również mam małą kotłownie, ale ja na kocioł miałem 120cm. :)

Wszystko fajnie, tylko trzeba jeszcze pomyśleć o tym,że taki ślimak trzeba kiedyś serwisować, demontować.
Jak ślimaka, obojętnie jakiego wciśniesz w taką lukę, to za skarby bez demontażu kotła nie wyjmiesz ślimaka

robixx78
09-03-2011, 17:17
Witam ponownie,
Do przedwczoraj byłem zdecydowany na tłokowca, ale natrafiłem na kotły ślimakowe z palnikami rynnowymi i teraz to one mi się śnią po nocach.
Zrezygnowałem z tłokowca (na dzień dzisiejszy:) )ze względu na mały zasobnik i jednak z problemami dużej grupy użytkowników z ustawieniem takiego kotła.
Piece z palnikiem rynnowym mają dużo większe zasobniki więc jak wyjadę na weekend to mam szansę, że opału wystarczy, a w tłokowcu raczej zastanę ciemność po powrocie.
Moim priorytetem jest możliwość spalania różnego opału: przedewszystkim miał, ekogroszek itp. nie chcę być uzależniony tylko od jednego radzaju opału, bo czasy niepewne....
Jak narazie znalazłem niewiele opinni o zestawie ślimak+rynna, ale w większości były to opinie pozytywne. Podobno w takim zastawie prawie nie zrywają sie zawleczki... hmm ciekawe czemu? własnie przez to obraziłem się na ślimaki...
Kol. Jarecki pisał, że jak chcę ogrzać ok. 250m2 to tłokowiec musiał by być min. 35kW, a jak teraz 30kW wystarczy?
Co to są za wygięte rogi na górze palnika? do czego służą?

Co wy o tym sądzicie? Może ma ktoś i użytkuje takie kotły?


Pozdrawiam
robixx78

Jarecki79
09-03-2011, 17:22
Mogę jednak napisać to co wiem, co widziałem, co przekazał mi instalator, czego dowiedziałem się na pokazie i szkoleniu.
Wolny kraj, wolny wybór.

Sztoker:
- brak typowej retorty (a więc m.in. oporów wypiętrzania paliwa w strefie spalania)
- podawanie paliwa ślimakiem, w koszu specjalne przekonstruowanie ślimaka, były robione testy z gwoździami i śrubami, czy nie zrywa zawleczek
- palenisko żeliwne (jedynie to pomagałem odlewać plus deflektory)
- podawanie z małymi oporami
- podawane są małe porcje, płynnie
- na małych mocach bezpośrednie przekazanie ciepła do wody poprzez żar (retorta na malutkiej mocy kisi żar w powietrzu z dala od płaszczy wodnych)
- niskie koszty ewentualnego serwisu (ślimak tylko 2/3długości w porównaniu do innych, typowych palników w tym brucera, zatem cenowo tańszy przy ewentualnej wymianie)
- niski koszt paleniska, jeżeli trzeba je wymienić (ok.20-30zł detal)
- niski koszt ewentualnej wymiany korpusu palnika, bo to tylko połowa w porównaniu do innych (tak jakbyś brucera uciął na kołnierzu)
- niski koszt deflektorów
- czyszczenie tylko od przodu
- sprawność 87%potwierdzona raportem z badań

Wady:
- spieka na dużych mocach (tyle,że większość sezonu kotły pracują góra do 50-60%swojej mocy a akurat poniżej tej granicy ten kocioł pokazuje swoje zalety), mimo to mamy sprawność 87% na 100%mocy
- nie nadaje się do każdej kotłowni
- ma wyjście czopucha w górę, więc przy niskich połączeniach kominowych np.100-100cm trzeba szukać innego produktu
- troszkę mniejszy zasyp kosza jak przy klasycznych retortach
- stosunkowo mały pojemnik na popiół w porównaniu do typowych retort, częściej zatem opróżniamy
- trzeba ukucnąć, aby rozpalić palenisko, jest umieszczone nisko.

Innych wad/zalet na chwilę obecną nie znam.

Jarecki79
09-03-2011, 17:28
Witam ponownie,
Do przedwczoraj byłem zdecydowany na tłokowca, ale natrafiłem na kotły ślimakowe z palnikami rynnowymi i teraz to one mi się śnią po nocach.
Zrezygnowałem z tłokowca (na dzień dzisiejszy:) )ze względu na mały zasobnik i jednak z problemami dużej grupy użytkowników z ustawieniem takiego kotła.
Piece z palnikiem rynnowym mają dużo większe zasobniki więc jak wyjadę na weekend to mam szansę, że opału wystarczy, a w tłokowcu raczej zastanę ciemność po powrocie.
Moim priorytetem jest możliwość spalania różnego opału: przedewszystkim miał, ekogroszek itp. nie chcę być uzależniony tylko od jednego radzaju opału, bo czasy niepewne....
Jak narazie znalazłem niewiele opinni o zestawie ślimak+rynna, ale w większości były to opinie pozytywne. Podobno w takim zastawie prawie nie zrywają sie zawleczki... hmm ciekawe czemu? własnie przez to obraziłem się na ślimaki...
Kol. Jarecki pisał, że jak chcę ogrzać ok. 250m2 to tłokowiec musiał by być min. 35kW, a jak teraz 30kW wystarczy?
Co to są za wygięte rogi na górze palnika? do czego służą?

Co wy o tym sądzicie? Może ma ktoś i użytkuje takie kotły?


Pozdrawiam
robixx78

Retorty korytowe mają zalety jak i wady.

Niskie opory podawania wynikają z transportu paliwa w poziomie.
Wadą odkrytej retorty korytowej są latające sadze. Ten palnik nie spala tak czysto.
Te rurki to dysze powietrza wtórnego dla poprawy jakości spalania, to chyba palnik Elgomax-u. Pamiętam,że wykonany był ze stali

Jeden z dłużej produkowanych palników tego typu możesz nabyć w firmie Stalkot/komster z Pleszewa. Tutaj palnik jest żeliwny, otwory tj. średnice i zagęszczenia dobrane optymalnie (nie mogą być identyczne na całej długości z tego co pamiętam z pokazu tego palnika).
http://www.sterowniki-dmuchawy.eu/automatyczne-uklady-naweglania-uniwersalne/26-automatyczny-uklad-naweglania-z-paleniskiem-samoczyszczacym.html

Wadą tego palnika jest bardziej brudne spalanie oraz upalanie się końcówek ślimaka przy złym sterowaniu (brak chłodzenia między paleniskiem a końcówką ślimaka)
Do takiego palnika raczej tylko klasyczne sterowanie, aby pilnować umiejscowienia ognia i żaru (nie może przesuwać się w stronę kosza)

Odlewnia, gdzie zlecam część produkcji korzysta z takiego palnika od 2lat i są bardzo zadowoleni.

robixx78
09-03-2011, 17:41
Sorki, za może głupie pytanie,jestem naprawdę laikiem.
Jaki to jest klasyczny sterownik?
Bo jeszcze tak przyszłościowo chodzi mi po głowie sterownik BRULI , żeby mieć dostęp przez www, czyli taki sterownik do takiego zestawu się nie nadaje?
Ten palnik na zdjęciu jest montowany w AKM UNI.

Dzięki za wyrozumiałość
Pozdrawiam.

Jarecki79
09-03-2011, 17:51
Sorki, za może głupie pytanie,jestem naprawdę laikiem.
Jaki to jest klasyczny sterownik?
Bo jeszcze tak przyszłościowo chodzi mi po głowie sterownik BRULI , żeby mieć dostęp przez www, czyli taki sterownik do takiego zestawu się nie nadaje?
Ten palnik na zdjęciu jest montowany w AKM UNI.

Dzięki za wyrozumiałość
Pozdrawiam.

To jest to elgomax, pamiętam,że był cały stalowy.

Ten drugi Stalkot/Komster polecam bardziej, jest na rynku od kilku lat, jest już poza tzw. fazą wieku trudnego. Jest dopracowany i sprawdzony.
Skoro oczywiście chcesz korytówkę.
Mają też nowy typ palnika EKO-PAL, interesujący, też miałem okazję oglądać jego pracę. Zadzwoń sobie do nich i pogadaj.
Komster samodzielnie także produkuje sterowniki do swoich kotłów/palników.

Bruli to klasyczny sterownik, tak więc, będziesz mógł dopasować sobie podawanie w taki sposób, aby żar nie cofał się w stronę końcówki ślimaka.
Ewentualnie przy pid zaryzykował bym RT09pid i bawił się z ograniczeniem czasów algorytmu (małe rozciągnięcia dawek w automacie)

robixx78
09-03-2011, 18:04
Dzięki kol. Jarecki79 za zainteresowanie.

Czy ktoś użytkuje kocioł z takim właśnie palnikiem?
Proszę o opinie.

Dzięki i pozdrawiam.
Robixx78

jorgo
09-03-2011, 18:08
W Podobno w takim zastawie prawie nie zrywają sie zawleczki... hmm ciekawe czemu? własnie przez to obraziłem się na ślimaki...


W rynnowym zawleczki nie są zrywane, bo ekogroszek czy miał nie są pchane do góry jak w tradycyjnej retorcie, tylko są przesuwane z niewielka siła po rynnie palnika.....

robixx78
09-03-2011, 18:14
W rynnowym zawleczki nie są zrywane, bo ekogroszek czy miał nie są pchane do góry jak w tradycyjnej retorcie, tylko są przesuwane z niewielka siła po rynnie palnika.....


Ale to proste :)

Slaveta
09-03-2011, 21:18
alter ego zawijana?

Mówiłem,że tego kotła nie produkuję. Ślimaka tu nie wstawisz, tylko tłok-a lub sztokera, masz lepszą propozycję?
Czy tez będziesz wojny robił? Na siłę do każdej kotłowni ogniwo wciskać? O to chodzi?

Zyby go użytkuje i jeszcze 2użytkowników tego forum, masz już kocioł, to po co Ci wiedzieć jak ten pracuje?

Jak jednak chcesz wiedzieć, to napisz do jego producenta, zaprosi Cię na obiekt, gdzie taki model pracuje.

Ja polecam to co użytkuję a Ty polecasz to czym handlujesz, widzisz różnicę? bo ja zasadniczą.
Posiadam też taką małą kotłownię i ma ślimaka więc można.

darase
09-03-2011, 21:21
robixx78 jesteś laikiem? To zacznij już się uczyć podstaw, jeżeli sam chcesz wszystko ustawiać w sterowniku jakim jest np. bruli (siła nadmuchu, czas postoju, przerwy, czas podawania) sporo pracy przed tobą. Uzbrój się w cierpliwość w siedzeniu w kotłowni i obserwowaniu czy dobrze masz ustawiony sterownik żeby jak najlepiej spalać dany opał.

SUSPENSER
09-03-2011, 21:29
Mój kolega ma ten sterownik ale w Ling Combi w żeliwniaku - pali w nim pierwszy sezon zwykłym groszkiem. Sterownik zdefektował mu się po 3 m-cach padł mu ten tryb automatyczny fuzy logic - ale firma szybko mu to wymieniła na nowy taki sam sterownik i jest ok. Mówi, że jednak ustawia kocioł na ustawieniach ręcznych a automat wyłączył bo tak jest oszczędniej - ogólnie jest ze sterownika zadowolony.

To chyba lipa, bo ręcznie można nastawiać jakiś prosty sterownik 2 stanowy, nie lepszy byłby np. RT09PID w którym zadaje się takie "ręczne" nastawy od mocy min do maks i sterownik reguluje pracę kotła algorytmem PID w tym zadanym zakresie mocy dobierając ją do zapotrzebowania budynku ?

SUSPENSER
09-03-2011, 21:30
jorgo jak spalasz tone węgla, to gazu ci pojdzie780zł x3 (jezeli chcesz miec takie same temperatury) albo masz duży dom albo kiepsko ocieplony...

Eee tam Bobek, przesadziłeś, albo miało być 780x 1.3

SUSPENSER
09-03-2011, 21:31
Ja też żałuję trochę swojej decyzji. Bo gaz pod nosem. Ale teściowie bo drogo bo wszyscy wokół maja piece na eko i ten czas wykonania nowego przyłącza. Zobaczę jak teraz będą piszczeć kiedy przyjdzie do składki na eko na przyszły sezon latem... No ale widziały gały co brały ...

Weź pod uwagę, że ten rząd "cudów" wynegocjował nam najwyższe w europie ceny gazu, więc tu podwyżki także są nieuniknione.

SUSPENSER
09-03-2011, 21:32
Na małej mocy palnik tzw. fajkowy opalany ekogroszkiem wypłaszcza palenisko i elegancko (w porównaniu do takiego samego ekogroszku na brucerze) wypala opał.
Uważam,że to kwestia wielkości gardzieli paleniska.
.

Potwierdzam, bo tak to wygląda u mnie.
Palnik pracuje na malutkiej mocy [w dzień ostatnio] i popiół jest super, nawet kruchych, miękkich spieków nie ma.

Jarecki79
09-03-2011, 22:10
To chyba lipa, bo ręcznie można nastawiać jakiś prosty sterownik 2 stanowy, nie lepszy byłby np. RT09PID w którym zadaje się takie "ręczne" nastawy od mocy min do maks i sterownik reguluje pracę kotła algorytmem PID w tym zadanym zakresie mocy dobierając ją do zapotrzebowania budynku ?


Ja bardzo lubię RT09pid, bo mogę nim próbować różne strategie dla danego palnika, dmuchawy, węgla.
Co więcej, mogę przejść na zwykły sterownik i mieć wszystkie funkcje zwykłego dostępne (histerezę, przerwę przedmuchu, cykle itd.)

Tyle,że to sterownik dla osób, które trochę kumają, generalnie dla większości użytkowników tego forum ;-)))

jorgo
10-03-2011, 07:06
Weź pod uwagę, że ten rząd "cudów" wynegocjował nam najwyższe w europie ceny gazu, więc tu podwyżki także są nieuniknione.

Ja uważam, że ceny wszystkich rodzajów paliw w stosunku do siebie są ustabilizowane, a jak będą wzrastały to proporcjonalnie ....a to dodadzą od nowego roku akcyzę na węgiel, a to wzrośnie gaz, olej.
Mój teść mówił mi nie dalej jak we wtorek, że metry sosnowe kosztują coś koło 222- 250 złotych.... pellety tez tanie nie są.....
Powiem szczerze, że zastanawiam się nad solarami do grzania cwu. Nawet niech niech zaoszczędzę na 1 tonę groszku przez sezon letni to uważam że juz jest nieźle.

A żeby Was jeszcze zdołować :-P taka ciekawostka......
http://finanse.wp.pl/kat,104128,title,Szok-W-Polsce-jest-drozej-niz-w-Niemczech,wid,13204844,wiadomosc.html

pawelo_pl
10-03-2011, 07:13
Ja bardzo lubię RT09pid, bo mogę nim próbować różne strategie
Czy można za pomocą stref nie pozbywając się sterownika pokojowego tak zasterować RT09 by o określonej godzinie przełączał się na priorytet lato ? Chodzi mi o takie dni ciepłe jak mamy teraz - dom mi się bez sensu nagrzewa do 24 ~ 25 stopni gdy piec jest w podtrzymaniu .

Jarecki79
10-03-2011, 10:13
Czy można za pomocą stref nie pozbywając się sterownika pokojowego tak zasterować RT09 by o określonej godzinie przełączał się na priorytet lato ? Chodzi mi o takie dni ciepłe jak mamy teraz - dom mi się bez sensu nagrzewa do 24 ~ 25 stopni gdy piec jest w podtrzymaniu .

Nie, takie coś to znam tylko z Titanica przy czujniku pogodowym.
Tam mam krzywą grzewczą:
Temp. na kotle dla -25st.C
Temp. zadana na kotle dla -15st.C
Temp. zadana ka kotle dla -5st.C
Temp. zadana na kotle dla +5st.C
Temp. zadana na kotle dla +15st.C

Dzięki takim skokom idzie idealnie dobrac krzywą grzania
Osobnym parametrem "Temperatura zewnętrzna wyłączenia" decyduję natomiast, kiedy rezygnować z grzania C.O. - wówczas zostaje sam tryb CWU, taki auto przeskok na lato.

Tak jest od samego początku w titanicu, ale przy współpracy z pogodówką.

Mogę jednak pogadać z Tatarkiem, czy coś tu można wykombinować dla stref czasowych.

Jarecki79
10-03-2011, 10:15
Ja uważam, że ceny wszystkich rodzajów paliw w stosunku do siebie są ustabilizowane, a jak będą wzrastały to proporcjonalnie ....a to dodadzą od nowego roku akcyzę na węgiel, a to wzrośnie gaz, olej.
Mój teść mówił mi nie dalej jak we wtorek, że metry sosnowe kosztują coś koło 222- 250 złotych.... pellety tez tanie nie są.....
Powiem szczerze, że zastanawiam się nad solarami do grzania cwu. Nawet niech niech zaoszczędzę na 1 tonę groszku przez sezon letni to uważam że juz jest nieźle.

A żeby Was jeszcze zdołować :-P taka ciekawostka......
http://finanse.wp.pl/kat,104128,title,Szok-W-Polsce-jest-drozej-niz-w-Niemczech,wid,13204844,wiadomosc.html

Ja od 2lat korzystam z próżniowych kolektorów i jest fajnie, bo rachunki mniejsze, ale spodziewałem się czegoś więcej.
Dzisiaj dołożyłbym jeszcze ok.12rur.

Podłączenie jest do zasobnika z dwoma wężownicami, jedna z solara, druga z kotła a na pochmurne dni grzałka w godzinach taniego prądu.

pawelo_pl
10-03-2011, 10:49
Mogę jednak pogadać z Tatarkiem, czy coś tu można wykombinować dla stref czasowych.
Rozumiem że pogadasz :yes: i dasz znać .

Jarecki79
10-03-2011, 11:03
Rozumiem że pogadasz :yes: i dasz znać .

Takie coś jest możliwe w PUMIE i nowej Cobrze, tam są strefy na C.O. i CWU i w danych godzinach mogę rezygnować albo z grzania C.O. albo z grzania CWU.

Natomiast z tatarkiem właśnie gadałem.
W chwili obecnej pracują nad dodaniem do RT09pid modułu sterowania zaworem mieszającym RT-12, czyli będzie można sterować pompą c.o.,cwu, zaworem.
To ma być dodatkowo płatna opcja zabudowy tego sterownika.
To jednak jeszcze faza wstępna, będzie to robione trochę później, ale przed nowym sezonem grzewczym.

Mówiłem o koncepcji przejścia ze stref na CWU, pomyślą, jak wyjdą z obecnych planów.

knz
10-03-2011, 15:39
Witam.

Przejrzałem już nie jedną ofertę rozmawiałem już z nie jednym sprzedawcą aż przypadkiem trafiłem na to forum :)
Poczytałem sobie i nadal zdecydować się nie potrafię. Może wasze odpowiedzi pomogą mi podjąć decyzję ;)

W pierwszej fazie zastanawiałem się nad kotłem firmy Zębiec ale z informacji jakie uzyskałem kotły tej firmy były dobre wcześniej, obecne nie są już tak super jak poprzednie.
Zacząłem więc drążyć temat na nowo i Mam klika typów z których nie mogę wybrać jednego. Powierzchnia domu to 210m2
1. Galmet 25kW z rusztem żeliwnym + sterownik Expert. - dość sporo wyczytałem waszych opinii o problemach z ustawieniem sterownika i to mnie tak troszkę odpycha od pieca czy na pewno wszystko będzie dobrze
2. Enka 26kW + sterownik EcoMax 800
3. Cichewicz futra econo 25kW + sterownik EcoMax 800

Jeżeli macie któryś z powyższych modeli to proszę o opinię, jeżeli macie piec innej marki a jesteście z niego zadowoleni to też będę wdzięczny za kilka słów na jego temat. Im więcej opinii, porad, sugestii tym prościej, lepiej będzie mi wybrać właściwy piec.
pozdrawiam.

seba2011
10-03-2011, 15:40
Takie coś jest możliwe w PUMIE i nowej Cobrze, tam są strefy na C.O. i CWU i w danych godzinach mogę rezygnować albo z grzania C.O. albo z grzania CWU.

Natomiast z tatarkiem właśnie gadałem.
W chwili obecnej pracują nad dodaniem do RT09pid modułu sterowania zaworem mieszającym RT-12, czyli będzie można sterować pompą c.o.,cwu, zaworem.
To ma być dodatkowo płatna opcja zabudowy tego sterownika.
To jednak jeszcze faza wstępna, będzie to robione trochę później, ale przed nowym sezonem grzewczym.

Mówiłem o koncepcji przejścia ze stref na CWU, pomyślą, jak wyjdą z obecnych planów.


Szczerze to mam duży kocioł w głowie, jak rozumiem to wchwili obecnej najwazniejszy jest sterownik a na drugim miejscu jest piec ??
CZyli moduł sterowania RT09pid jest montowany z jakimś konkretnym piecem czy trzeba najpierw kupić piec a potem przerobić moduł ?
Na samym poczatku zainteresowal mnie piec sztoker ale nigdzie nie ma podanej grubości blach. Jak napisałem zapytanie do producenta w tamtym roku to nikt nie dotej pory nie odpisał mi jeszcze. Czyżby celowo niechcą podać tej informacji ?? W tym piecu występuje moduł PUMA, który według opisu producenta wygląda ciekawie.

Czy naprawdę nie ma konkretnego modelu pieca który jest wydajny bez awaryjny, itd. Przecież każdy z instalatorów wie jaki najlepiej piec by polecil i jaki moduł sterujący. NIechodzi mi tu o reklamę, czy tylko piec który montujesz potrafisz polecić ? Kiedy reklamujesz swój produkt to napisz jaki ten piec ma wady a jakie zalety. Może wtedy bedzie można określić jaki piec ma wiecej wad albo zalet. Który piec jest lepszy żeliwny czy stalowy ?? Który bardziej wydajny zimą oraz latem. Który współpracuje dobrze z systemem solarnym. itd

ps.
Chodzi o nowe piece z nowymi rozwiązaniami technicznymi, oszczędne i miłe w użytkowaniu.

Pozdrawiam i proszę o pomoc w wyborze.

Jarecki79
10-03-2011, 15:52
Witam.

Przejrzałem już nie jedną ofertę rozmawiałem już z nie jednym sprzedawcą aż przypadkiem trafiłem na to forum :)
Powierzchnia domu to 210m2
1. Galmet 25kW z rusztem żeliwnym + sterownik Expert. - dość sporo wyczytałem waszych opinii o problemach z ustawieniem sterownika i to mnie tak troszkę odpycha od pieca czy na pewno wszystko będzie dobrze
2. Enka 26kW + sterownik EcoMax 800
3. Cichewicz futra econo 25kW + sterownik EcoMax 800

Jeżeli macie któryś z powyższych modeli to proszę o opinię, jeżeli macie piec innej marki a jesteście z niego zadowoleni to też będę wdzięczny za kilka słów na jego temat. Im więcej opinii, porad, sugestii tym prościej, lepiej będzie mi wybrać właściwy piec.
pozdrawiam.

Mógłbyś zadać sobie odrobinę trudu i poczytać choćby ten wątek, na ostatniej stronie masz linki do użytkownika sterownika plum oraz kotła cichewicz:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?65781-RANKING-KOT%C5%81%C3%93W-NA-EKO-GROSZEK&p=4619096&viewfull=1#post4619096

jest zadowolony, trochę z nim powalczył.

Jarecki79
10-03-2011, 16:00
Szczerze to mam duży kocioł w głowie, jak rozumiem to wchwili obecnej najwazniejszy jest sterownik a na drugim miejscu jest piec ??
CZyli moduł sterowania RT09pid jest montowany z jakimś konkretnym piecem czy trzeba najpierw kupić piec a potem przerobić moduł ?
Na samym poczatku zainteresowal mnie piec sztoker ale nigdzie nie ma podanej grubości blach. Jak napisałem zapytanie do producenta w tamtym roku to nikt nie dotej pory nie odpisał mi jeszcze. Czyżby celowo niechcą podać tej informacji ?? W tym piecu występuje moduł PUMA, który według opisu producenta wygląda ciekawie.

Czy naprawdę nie ma konkretnego modelu pieca który jest wydajny bez awaryjny, itd. Przecież każdy z instalatorów wie jaki najlepiej piec by polecil i jaki moduł sterujący. NIechodzi mi tu o reklamę, czy tylko piec który montujesz potrafisz polecić ? Kiedy reklamujesz swój produkt to napisz jaki ten piec ma wady a jakie zalety. Może wtedy bedzie można określić jaki piec ma wiecej wad albo zalet. Który piec jest lepszy żeliwny czy stalowy ?? Który bardziej wydajny zimą oraz latem. Który współpracuje dobrze z systemem solarnym. itd

ps.
Chodzi o nowe piece z nowymi rozwiązaniami technicznymi, oszczędne i miłe w użytkowaniu.

Pozdrawiam i proszę o pomoc w wyborze.

Dla mnie kolejnosć jest taka:
- rodzaj palnika
- rodzaj sterownika (czy mogę coś sam poprawić)
- rodzaj kanałów dymnych, abym nie wykonywał zbędnej gimnastyki, ma być szybko i wygodnie.



RT09pid to sterownik, który może pracować z wieloma rodzajami retort i kotłów.
To nie jest moduł.

Modułem jest RT-12, który obsługuje zawór mieszający. Rozwiązania tego modułu firma tatarek chce adoptować do wnętrza sterownika RT09pid do nowego sezonu (możę, bo to tylko plany na dzień dzisiejszy)

Sztoker - grubość blachy 5mm, dla kotła tej mocy norma. Może Twój mail nie dotarł, próbowałeś dzwonić?

Na tym wątku opisuję właśnie wady oprócz samych zalet, wystarczy ten wątek poczytać.
Nie ma kotłów na paliwa stałe bezawaryjnych czy bezobsługowych.
Chodzi o to, aby awaryjność była bliska 0 a obsługa kotła była możliwe mało skomplikowana (pod względem fizycznym- np. czyszczenie jak też technicznym- np. obsługa sterownika, palnika...).

Dla jednego zaletą będą kanały dymne poziome a drugi uzna to za wadę
Dla jednego zaletą będzie opcja dokonania korekty w sterowaniu automatycznym, druga osoba uzna to za wadę
Tak wymieniać można w nieskończoność.

Określ kryteria i cechy jakich oczekujesz od produktu, podaj jaką do tego masz kotłownię, wówczas można zawęzić poszukiwania.

knz
10-03-2011, 16:55
Dla mnie kolejnosć jest taka:
- rodzaj palnika
- rodzaj sterownika (czy mogę coś sam poprawić)
- rodzaj kanałów dymnych, abym nie wykonywał zbędnej gimnastyki, ma być szybko i wygodnie.



RT09pid to sterownik, który może pracować z wieloma rodzajami retort i kotłów.
To nie jest moduł.

Modułem jest RT-12, który obsługuje zawór mieszający. Rozwiązania tego modułu firma tatarek chce adoptować do wnętrza sterownika RT09pid do nowego sezonu (możę, bo to tylko plany na dzień dzisiejszy)

Sztoker - grubość blachy 5mm, dla kotła tej mocy norma. Może Twój mail nie dotarł, próbowałeś dzwonić?

Na tym wątku opisuję właśnie wady oprócz samych zalet, wystarczy ten wątek poczytać.
Nie ma kotłów na paliwa stałe bezawaryjnych czy bezobsługowych.
Chodzi o to, aby awaryjność była bliska 0 a obsługa kotła była możliwe mało skomplikowana (pod względem fizycznym- np. czyszczenie jak też technicznym- np. obsługa sterownika, palnika...).

Dla jednego zaletą będą kanały dymne poziome a drugi uzna to za wadę
Dla jednego zaletą będzie opcja dokonania korekty w sterowaniu automatycznym, druga osoba uzna to za wadę
Tak wymieniać można w nieskończoność.

Określ kryteria i cechy jakich oczekujesz od produktu, podaj jaką do tego masz kotłownię, wówczas można zawęzić poszukiwania.

po przeczytaniu twojej wypowiedzi wychodzi na to że Palnik jest rzeczą najważniejszą a później dopiero jakiej Sterownik ;/
a czy mógłbyś z doświadczenia podać sprawdzone polecane palniki?

Jarecki79
10-03-2011, 17:26
po przeczytaniu twojej wypowiedzi wychodzi na to że Palnik jest rzeczą najważniejszą a później dopiero jakiej Sterownik ;/
a czy mógłbyś z doświadczenia podać sprawdzone polecane palniki?

Zwykłą retortę próbowałem opisać:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?65781-RANKING-KOT%C5%81%C3%93W-NA-EKO-GROSZEK&p=4619096&viewfull=1#post4619096

Jakie są zalety i wady palnika klasycznego:
1. Najdłużej na rynku, znana jest obsługa dla sporej części użytkowników.
2. Z palników ślimakowych model klasyczny ma jedno z najniższych prawdopodobieństw zerwania zawleczki. Tutaj opory podawania są małe w porównaniu z palnikami obrotowymi z przeciwzwojem czy z palnikami Brucer/Ekoenergia. Po dobrych kilku latach tego klasycznego palnika na rynku średnia zerwania zawleczki na sezon to 1-2szt. Jest jednak całkiem sporo użytkowników, którzy mają jedną zawleczkę po 2-3lata. Zawleczka w retorcie klasycznej to najczęściej śruba o twardości 5.8 czy tam 5.6 (cały czas to mylę), więc stosunkowo miękka
3. Model klasyczny spala w zasadzie tylko ekogroszek dobrej jakości <20RI - to na minus w dobie dzisiejszej jakości ekogroszków
4. Prosty w czyszczeniu, strefę napowietrzania czyścimy od dołu przez odkręcenie przykrywki. Doszczelniamy siliconem na 1200-1500st.C obwód paleniska.
5. Prosty w konserwacji po sezonie
6. Z czynników wymagajacych wymiany eksploatacyjnej należy wymienić ślimak podajacy koszt ok.150-200zł średnio co 4-5sezonów (w zależności od intensywności użytkowania)

Tutaj palnik obrotowy z głowicą wewnętrzną był opisywany:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?65781-RANKING-KOT%C5%81%C3%93W-NA-EKO-GROSZEK&p=4459479&viewfull=1#post4459479

Przy czym w tym sezonie zmieniono koronkę obrotową oraz dodano taki pierścień, aby stalowy ślimak nie wycierał w żeliwnym kolanie "jaja"
Tutaj, 2strony wcześniej była fotka usprawnień i ich opis
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?65781-RANKING-KOT%C5%81%C3%93W-NA-EKO-GROSZEK&p=4619022&viewfull=1#post4619022

Palnik obrotowy z zewnętrzną koronką opisywany był natomiast tutaj:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?65781-RANKING-KOT%C5%81%C3%93W-NA-EKO-GROSZEK&p=4462083&viewfull=1#post4462083

Tutaj stopniowe przejście do żeliwnego Brucera czy żeliwnej Ekoenergii:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?65781-RANKING-KOT%C5%81%C3%93W-NA-EKO-GROSZEK&p=4466814&viewfull=1#post4466814
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?65781-RANKING-KOT%C5%81%C3%93W-NA-EKO-GROSZEK&p=4466972&viewfull=1#post4466972

Jako ciekawostka, do brucera czy ekoenergii zastosowanie klasycznej zawleczki o twardości 5.6 to samobój. Trzeba stosować twardsze 8.8, aby był spokój.


Jeszcze do tego są retorty korytowe, spokój z zawleczkami ale z kolei mamy kłopot z czystością spalania:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?65781-RANKING-KOT%C5%81%C3%93W-NA-EKO-GROSZEK&p=4620035&viewfull=1#post4620035

;-)

Jarecki79
10-03-2011, 17:37
Na koniec chcę wspomnieć o nowszym wydaniu palnika.
Jest to model AZP-MŻ spalający miały oraz groszki węglowe, bez głowicy obrotowej.
Pod względem mechanicznym mamy zatem równie prosto jak w klasycznej retorcie czy też brucerze/ekoenergii

Palnik posiada żeliwne palenisko, stalowy ślimak ze stali 18G2a o gr.8mm.
Charakteryzuje się szeroką gardzielą kosza, dzięki czemu zejdą nawet lekko wilgotne miały węglowe, jest przeciwzwój wzruszający paliwo w koszu, aby się nie wieszało.
Do strefy spalania paliwo wypiętrzane jest przeciwzwojem (podobnie jak w brucerze czy ekoenergii)
Ciekawostką jest opcja zmiany samego paleniska, czym możemy zmieniać moc palnika bez jego całkowitej wymiany.
Nie pamiętam rozmiaru największego 38kW, ale przejście z mocy 15kW na 25kW to zamiana m.in. paleniska ze średnicy 25cm na 28cm.
Palnik posiada dwustrefowe napowietrzanie, zapobiega cofaniu się dymu do kosza, do paleniska trafia już wstępnie podgrzane powietrze.

Odlew paleniska to tak jakby wewnątrz odlana była osobna część, w której pracuje ślimak, na około oraz pod spodem mamy komore powietrzną, zatem na całym obwodzie ślimaka odbieramy z niego ciepło (z żeliwa), powietrze do spalania trafia wstępnie podgrzane, po całym obwodzie paleniska od spodu a nie od przodu.
W brucerze powietrze idzie tylko górą ślimaka i rozbija się o przód paleniska.

Jest fajna dźwignia na zewnątrz palnika obok mocowania kosza, to wyczystka strefy napowietrzania palnika, nie trzeba już po sezonie ściągać paleniska czy odkręcać dekla pod spodem.

Czy jest to fajna alternatywa - myślę,że tak. Czy lepsza od brucera/ekoenergii - nie wiem, zależy od spojrzenia i własnych preferencji. Ja wysoko cenie sobie brucera czy ekoenergię, ale każdy ma prawo do wyrobienia sobie własnej opinii.

Jarecki79
10-03-2011, 19:14
verb
rozmowy o Ogniwie, eCoalu prowadzone sa na wątku, który został założony dla jego użytkowników:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?149321-Palnik-BRUCER-sterownik-eCoal/page120

to jest właściwe miejsce do bardziej szczegółowych pytań dotyczących tej konstrukcji kotła.

Nie zrozum tego źle, bo podobne wątki są tez odnośnie szczegółowych pytań dot. cichewicza, skam-p, galmetu czy innych.

Tutaj rozmawiamy bardziej ogólnie.

SUSPENSER
10-03-2011, 20:29
Zacząłem więc drążyć temat na nowo i Mam klika typów z których nie mogę wybrać jednego. Powierzchnia domu to 210m2
1. Galmet 25kW z rusztem żeliwnym + sterownik Expert. - dość sporo wyczytałem waszych opinii o problemach z ustawieniem sterownika i to mnie tak troszkę odpycha od pieca czy na pewno wszystko będzie dobrze
2. Enka 26kW + sterownik EcoMax 800
3. Cichewicz futra econo 25kW + sterownik EcoMax 800

Jeżeli macie któryś z powyższych modeli to proszę o opinię, jeżeli macie piec innej marki a jesteście z niego zadowoleni to też będę wdzięczny za kilka słów na jego temat. Im więcej opinii, porad, sugestii tym prościej, lepiej będzie mi wybrać właściwy piec.
pozdrawiam.

Weź pod uwagę jeszcze Skam-P Premium z Pumą, Sztoker, Ogniwo Eko Plus - wg mnie to najlepsze kotły dzisiaj dostępne.

Już kilka kotłów u znajomych ustawiłem i najbardziej wredny sterownik to Expert - jak nie chcesz spędzać życia w kotłowni to wybierz inny.

Mam kocioł Enka, ale dzisiaj mając już 3 letnie doświadczenie użytkowania ekogroszkowca wybrałbym któryś z tych 3 które wymieniłem powyżej.

Jarecki79
10-03-2011, 20:38
Możliwe, jak nabierzemy dystansu...

Nie lubię wybielać i jak coś ma drobne bóle, to wolę to powiedzieć otwarcie.
Dla mnie każdy produkt ma słabe i mocne strony. Znając obie cechy, można dokonać świadomego wyboru.

kol.minertu myślał o zakupie tłoka, poznając cechy takiego kotła stwierdził,że lepszy dla niego będzie kocioł ogniwo.

Kilka razy też prosiłem inne osoby pytające o skam-p o przejście na wątek dot. tego kotła.

Nie pomogę Ci w sprawie eCoala, bo dawno temu byłem tylko na krótkim jego pokazie, nie znam jego obsługi.

Z całą jednak pewnością minertu Ci tam pomoże, inni użytkownicy zresztą też, po to taki dedykowany wątek powstaje.

minertu
10-03-2011, 21:15
Kto wie, szczypta porozumienia była by wskazana. Ta "walka" jest jakaś nienaturalna :) Ale nie będę robił psychoanalizy :D

He he a ja osobiście uważam,że ta niby walka nie jednemu wyjdzie na dobre.Każdy to odbiera jak chce a ja to odbieram po swojemu i wyciągam wnioski,wystarczy przeanalizować to co obydwaj piszą.Staram się być neutralny. :)

minertu
10-03-2011, 21:18
verb nie zdajesz sobie sprawy ile ja mam cierpliwości :) nawet moją żonę szlak trafia czasami :) :) :P

jimmy123
10-03-2011, 22:00
Miałem zamawiać Heiztechnik weber'a i okazało się że nie są w stanie go sprowadzić w najbliżyszym czasie nie wiem czemu?:/ I takim to sposobem znowu jestem w d...pie.
Proponują mi w zamian Defro.
Nigdy bym nie pomyślal że tyle czasu zajmie mi wybór kotła.
Wkurze sie to wezmę Sztokera i będzie problem z głowy.

darase
10-03-2011, 22:09
Jimmy to strzel sobie sztokera, będziesz drugim mającym na forum ten piec, mam nadzieję że mniej nawiedzonym niż pewien kolega :) zdasz relację nowym poszukującym jak i co tam gra. Trzeba popierać nowości bez latających motylków których miejscem jest łąka a nie piec.

knz
11-03-2011, 00:55
Weź pod uwagę jeszcze Skam-P Premium z Pumą, Sztoker, Ogniwo Eko Plus - wg mnie to najlepsze kotły dzisiaj dostępne.

Już kilka kotłów u znajomych ustawiłem i najbardziej wredny sterownik to Expert - jak nie chcesz spędzać życia w kotłowni to wybierz inny.

Mam kocioł Enka, ale dzisiaj mając już 3 letnie doświadczenie użytkowania ekogroszkowca wybrałbym któryś z tych 3 które wymieniłem powyżej.

no to teraz mi zadałeś "ćwieka" :) zgłupiałem już do reszty ;/ prześwietliłem namiary na piece i jutro będę znał wycenę za kotły z tym sterownikiem. Z tego co wyczytałem to najnowszy rodzaj sterownika z bardzo dużą regulacją.
Co możesz mi jeszcze powiedzieć o SKAM i Sztoker?? oraz sterowniku PUMA ?? i dlaczego sam byś je wybrał, co skłaniało by cię do ich wyboru??
Pozdrawiam.

p.s
Jak wygląda sprawa z żeliwnym ślimakiem? czy jest on centrowany jak ślimak zwykły? słyszałem różne dziwne opinie na temat ślimaków żeliwnych że są nie wycentrowane, nie da się ich wycentrować, bardziej podatne na uszkodzenia...
pozdrawiam.

jorgo
11-03-2011, 07:00
W pierwszej fazie zastanawiałem się nad kotłem firmy Zębiec ale z informacji jakie uzyskałem kotły tej firmy były dobre wcześniej, obecne nie są już tak super jak poprzednie.

A możesz rozwinąć ten wątek swojej wypowiedzi.... bo ja słyszałem i czytałem opinie użytkowników, ponadto osobiście oglądałem kotły tej firmy i wg, mnie nie są to złe kotły
A nie rozumiem też co znaczy "niewycentrowany" ślimak żeliwny??
Ktoś Ci - przepraszam - chyba głupot naopowiadał..... on ma przeciw-zwój do wypychania groszku czy miału do góry.

jorgo
11-03-2011, 07:08
Miałem zamawiać Heiztechnik weber'a i okazało się że nie są w stanie go sprowadzić w najbliżyszym czasie nie wiem czemu?:/ I takim to sposobem znowu jestem w d...pie.
Proponują mi w zamian Defro.
Nigdy bym nie pomyślal że tyle czasu zajmie mi wybór kotła.
Wkurze sie to wezmę Sztokera i będzie problem z głowy.

Nie wkurzaj sie i nie kupuj kotła ( w ogóle czegokolwiek ) pod wpływem chwilowych emocji...... bo będziesz żałował :)
A co do Defro, to we wtorek rozmawiałem w sklepie odnośnie kotłów i np. kotły Defro od 01 marca poszły bardzo w górę..... nie pamiętam teraz modelu ale ten chyba w wersji UNI aż o ponad 1000 złotych !!!!! Chamstwo normalnie

sebsa
11-03-2011, 07:39
Eee tam Bobek, przesadziłeś, albo miało być 780x 1.3

Koledzy ja to liczę sobie tak. Poprawcie mnie jeśli napiszę coś nie tak. Jednostką pracy, energii, ciepła jest tzw dżul. Do wytworzenia np giga dżula potrzeba określonej energii niezależnie czy paliwem tym będzie eko, gaz, czy inne. Nie interesuje nas również zapotrzebowanie na ciepło i inne takie.
Przyjmując wartość energetyczną eko na poziomie np 25MJ/kg a gazu 35MJ/m3 otrzymamy.
a) gaz do otrzymania 1 GJ potrzebujemy 1000MJ/35MJ = 28,6 m3 gazu do tego sprawność kotła na poziomie 90%, więc wyjdzie nam ok 32 m3 gazu. Nie wiem jak w tym momencie ceny ale licząc po ok 2,2 zł wyjdzie 70 zł
b) eko do otrzymania 1GJ potrzebujemy 1000MJ/25MJ = 40 kg eko. Uwzględniając sprawność na poziomie 70% wyjdzie ok 57 kg. Licząc kg po 0,76 zł ( ostatnio tyle płaciłem) wyjdzie 43,3 zł
Eko przy tej cenie wychodzi więc 40% taniej. Ale jeśli będzie to 900 zł lub 1000 zł to już różnica zmniejszy się tylko do ok 20%. Oczywiście ceny gazu za chwilę też pójdą w górę więc ta proporcja powinna utrzymywać się w dalszym ciągu.

sebsa
11-03-2011, 08:35
A możesz rozwinąć ten wątek swojej wypowiedzi.... bo ja słyszałem i czytałem opinie użytkowników, ponadto osobiście oglądałem kotły tej firmy i wg, mnie nie są to złe kotły
A nie rozumiem też co znaczy "niewycentrowany" ślimak żeliwny??
Ktoś Ci - przepraszam - chyba głupot naopowiadał..... on ma przeciw-zwój do wypychania groszku czy miału do góry.

Zgadzam się. Choć opowiadano mi kiedyś o 1 takim przypadku gdzie brucer był wykrzywiony. A propos głupot to pamiętam, że nasz hydraulik, któremu bardzo zależało na sprzedaniu nam HEF-a, kiedy usłyszał od teścia jaki kupujemy piec i jaki tam jest palnik zaczął mówić, iż na końcu brucera jest stożek który z racji luzów obija się w korycie palnika a sam wierzchołek tegoż stożka wyciera przednia ścianę paleniska.....

sebsa
11-03-2011, 08:44
Jimmy podobnie jak Jorgo nie radzę Ci kupna pod wpływem emocji. Ważne by wybór który dokonałeś w pełni Cię zadowalał. Bo nie kupujesz kotła na rok dwa tylko na dłużej, no chyba że kupujesz.....

knz
11-03-2011, 11:08
A możesz rozwinąć ten wątek swojej wypowiedzi.... bo ja słyszałem i czytałem opinie użytkowników, ponadto osobiście oglądałem kotły tej firmy i wg, mnie nie są to złe kotły
A nie rozumiem też co znaczy "niewycentrowany" ślimak żeliwny??
Ktoś Ci - przepraszam - chyba głupot naopowiadał..... on ma przeciw-zwój do wypychania groszku czy miału do góry.

Byłem w dwóch sklepach gdzie sprzedają Zębca i w obydwu pierwsze pytanie dlaczego Zębiec? odpowiedziałem, znajomy ma i jest zadowolony z pieca. Usłyszałem że mamy na stanie ale już praktycznie kończymy z nimi współprace, kotły były dobre kiedyś teraz się opuścili w jakości.

Co do ślimaka to dostałem taką informację od znajomego że ślimaki są centrowane i żeliwny jest gorszy. Dlatego też napisałem zapytanie jak to z tymi ślimakami jest. Bo z logicznego punktu myślenia całkowity odlew żeliwny jest chyba bardziej trwały niż te łączone.

darase
11-03-2011, 11:26
Jimmy a ja Ci radzę kup pod wpływem emocji czasami im człowiek dłużej się zastanawia tym gorzej trafia. Są ludzie którzy nawet z najlepszego zakupu będą niezadowoleni. Jak to było? Myślisz długo? No to frugo. ;) Dla niezdecydowanych, wybrać piec z tych co się nam podobają metodą losową, np. orzeł reszka. :) Wtedy są pretensje do losu, los tak chciał.

pomorzanin
11-03-2011, 11:27
Przyjmując wartość energetyczną eko na poziomie np 25MJ/kg a gazu 35MJ/m3 otrzymamy.
a) gaz do otrzymania 1 GJ potrzebujemy 1000MJ/35MJ = 28,6 m3 gazu do tego sprawność kotła na poziomie 90%, więc wyjdzie nam ok 32 m3 gazu. Nie wiem jak w tym momencie ceny ale licząc po ok 2,2 zł wyjdzie 70 zł
b) eko do otrzymania 1GJ potrzebujemy 1000MJ/25MJ = 40 kg eko. Uwzględniając sprawność na poziomie 70% wyjdzie ok 57 kg. Licząc kg po 0,76 zł ( ostatnio tyle płaciłem) wyjdzie 43,3 zł
Eko przy tej cenie wychodzi więc 40% taniej. Ale jeśli będzie to 900 zł lub 1000 zł to już różnica zmniejszy się tylko do ok 20%. Oczywiście ceny gazu za chwilę też pójdą w górę więc ta proporcja powinna utrzymywać się w dalszym ciągu.

Dobrze liczysz.Nie daj się omamić tym co maja piece gazowe kondensacyjne ze sprawnością powyżej 100%. Takich pieców z taką sprawnością nie ma i nie będzie. Ja mam węgiel po 580zł więc będzie jeszcze większa proporcja.

jack18
11-03-2011, 11:30
Byłem w dwóch sklepach gdzie sprzedają Zębca i w obydwu pierwsze pytanie dlaczego Zębiec? odpowiedziałem, znajomy ma i jest zadowolony z pieca. Usłyszałem że mamy na stanie ale już praktycznie kończymy z nimi współprace, kotły były dobre kiedyś teraz się opuścili w jakości.

Co do ślimaka to dostałem taką informację od znajomego że ślimaki są centrowane i żeliwny jest gorszy. Dlatego też napisałem zapytanie jak to z tymi ślimakami jest. Bo z logicznego punktu myślenia całkowity odlew żeliwny jest chyba bardziej trwały niż te łączone.

Ja słyszałem o centrowaniu paleniska w palinkach obrotowych ,o centrowaniu ślimaka jeszcze nie. Jarecki ma dużo wiadomości na temat palników to Ci powie co się tam w nich centruje.Nie wierz we wszystko co mówi znajomy a tym bardziej we wszystko co mówi sprzedawca.

darase
11-03-2011, 11:32
Verb 23 lata? To czas na zmiany ;)

Jarecki79
11-03-2011, 12:09
Ja słyszałem o centrowaniu paleniska w palinkach obrotowych ,o centrowaniu ślimaka jeszcze nie. Jarecki ma dużo wiadomości na temat palników to Ci powie co się tam w nich centruje.Nie wierz we wszystko co mówi znajomy a tym bardziej we wszystko co mówi sprzedawca.

W przypadku żeliwa możemy mówić o jakiś nadlewkach.
Wiem od Ekoenergii (lepszy kontakt), że ślimaki też są obrabiane. Zmienili metodę testu "jego prostości", teraz każdy ślimak musi przejść przez odpowiednią rurę zanim zostanie dalej przekazany do obróbki i montażu. Czy tak jest też przy brucerze - nie wiem (ale jakoś to kontrolowac muszą)

Ślimaki stalowe- trzeba popytać producentów. Te nawoje mogą być z księżyców i łączone metodą spawania, ale są też z całego płaskownika nawijane na pręt.

Musi być kontrola jakości na etapie produkcji palnika. W pewnych kwestiach trzeba ufać producentom danych podzespołów, mają do tego maszyny oraz odpowiednie procedury.

zawijan
11-03-2011, 12:15
Jak wygląda sprawa z żeliwnym ślimakiem? czy jest on centrowany jak ślimak zwykły? słyszałem różne dziwne opinie na temat ślimaków żeliwnych że są nie wycentrowane, nie da się ich wycentrować, bardziej podatne na uszkodzenia...
pozdrawiam.

Całkowita bzdura!

jorgo
11-03-2011, 12:22
Byłem w dwóch sklepach gdzie sprzedają Zębca i w obydwu pierwsze pytanie dlaczego Zębiec? odpowiedziałem, znajomy ma i jest zadowolony z pieca. Usłyszałem że mamy na stanie ale już praktycznie kończymy z nimi współprace, kotły były dobre kiedyś teraz się opuścili w jakości.

Co do ślimaka to dostałem taką informację od znajomego że ślimaki są centrowane i żeliwny jest gorszy. Dlatego też napisałem zapytanie jak to z tymi ślimakami jest. Bo z logicznego punktu myślenia całkowity odlew żeliwny jest chyba bardziej trwały niż te łączone.

Co do ślimaka to na 100 % się nie wypowiadam, bo takiegoż na własne oczy nie widziałem ( rozebranego) i nie wiem dokladnie jak z tym centrowaniem.... niech sie wypowiedzą inni którzy mieli z tym zjawiskiem kontakt
Natomiast co do tych sklepów o których piszesz.....to dokładnie miałem tak samo jak byłem w firmie X W Łodzi, która niby jest dystrybutorem Ogniwa... ale jak z nimi rozmawiałem to odradzali Ogniwo a namawiali na Ponara.... I teraz mam pytanie do Ciebie? Jak myślisz dlaczego? Dlaczego polazłeś do 2 sklepów w których maja kotły Zębca a namawiali Cie na inny produkt?
Ja Ci od razu odpowiadam: bo z innych maja kasę...i namawiali Cie na kotły, z których maja najwyższą prowizję.
Ja kiedyś byłem z kolei w innym sklepie, to sprzedawca jak spytałem o cenę zaczął się w trakcie rozmowy zarzekać że on od kotła ma tylko - i tu możecie mi nie wierzyć- tylko 400 złotych dla siebie !!!! Ja go wyśmiałem - akurat miałem humorek ;) - i powiedziałem żeby pokazał fakturę zakupu tego kotła od producenta, a on powiedział że nie może bo to kur.....tajemnica handlowa. hahaha
Byłem z kolegą i on zareagował podobnie do mnie i jak zaczęliśmy się z tym sprzedawcą przekomarzać i śmiać z użytego przez niego górnolotnego zwrotu "tajemnica handlowa" to powiedział "no mam większą prowizję"...ale nie chciał powiedzieć ile, można się tylko domyślać.
Tak więc nie wierz w to co mówią sprzedawcy w sklepach, bo oni chcą zarobić jak największą kasę... i tyle.
A niestety większość tych sprzedawców ma mniejsze pojęcie niż niejeden użytkownik z tego Forum..... sam się o tym przekonałem.
Jak rozmawiam w jakimś sklepie, i o coś spytam a sprzedawca opowiada głupoty, to mu dziękuje i wychodzę. Niech szuka innego jelenia.
Sam osobiście widziałem kocioł Zębca.... i mowie Ci solidna mocna duża konstrukcja. wejdź sobie na ich stronę i zobacz ile te kotły serii KPP i KPM ważą... 20 kW na pewno powyżej 400 kg. Nie wiem jak sterowniki ...bo mają Prefecta, podobno mają mnóstwo ustawień.
Na stronie Zębca jest też forum użytkowników, poczytaj opinie - są na plus i minus.
Żeby nie było, ja nie namawiam Cię do zakupu Zębca, tylko wskazuje Tobie, sobie i innym by nie sugerować się opiniami sprzedawców w sklepach, gdyż oni mają jeden cel - wiadomo jaki.
Pozdro

jorgo
11-03-2011, 12:26
Jimmy a ja Ci radzę kup pod wpływem emocji czasami im człowiek dłużej się zastanawia tym gorzej trafia. Są ludzie którzy nawet z najlepszego zakupu będą niezadowoleni. Jak to było? Myślisz długo? No to frugo. ;) Dla niezdecydowanych, wybrać piec z tych co się nam podobają metodą losową, np. orzeł reszka. :) Wtedy są pretensje do losu, los tak chciał.

darase...... jak się żenileś to też rzucałeś monetą..... ;) nie ma co..... wujek dobra rada

darase
11-03-2011, 12:40
Jorgo rada dla super niezdecydowanych, a Ty się żeniłeś z piecem? ;) To tylko rzeczy martwe. Jeżeli masz wybrane 3 piece które stawiasz na równi to : moneta lub zapytaj żonę, dobrze doradzi np. w sprawie estetyki wykonania. Ponawiam , jestem ciekaw jaki wybierzesz piec.

Jarecki79
11-03-2011, 12:51
Perfekt, jak jest dobrze ustawiony pod dany palnik i moc kotła nie potrzebuje dużych ingerencji.
Prawdą jednak jest,że mocno rozbudowane jest menu serwisowe, ja się w tym trochę gubię. (dla mnie nazwy i układ parametrów są mało klarowne, RT09pid też ma szersze menu serwisowe, ale bardzo logicznie ułożone)
Dziwnie kwestia wygląda z powietrzem, podobnie jest w Expercie.

Expert jednak ma system podpowiedzi, tj. sterownik zadaje pytania, na które użytkownik odpowiada a ten koryguje swoją pracę, tyle,że warunkiem tej dobrej pracy jest wgranie odpowiednich parametrów wyjściowych.

Zamiast perfekta zdecydowałbym się na dzień dzisiejszy na lider-a z tej firmy, miałem okazję go testować na brucerze i pod względem obsługi uważam,że jest dziecinnie prosty (ale już nie ma stref czasowych, c.o., cwu, ew. termostat) Dla osób szukających czegoś prostego jest to jednak ciekawa propozycja.

jorgo
11-03-2011, 13:14
Jorgo rada dla super niezdecydowanych, a Ty się żeniłeś z piecem? ;) To tylko rzeczy martwe. Jeżeli masz wybrane 3 piece które stawiasz na równi to : moneta lub zapytaj żonę, dobrze doradzi np. w sprawie estetyki wykonania. Ponawiam , jestem ciekaw jaki wybierzesz piec.

No na pewno jak kupie, to się dowiesz.....

SUSPENSER
11-03-2011, 15:16
Koledzy ja to liczę sobie tak. Poprawcie mnie jeśli napiszę coś nie tak. Jednostką pracy, energii, ciepła jest tzw dżul. Do wytworzenia np giga dżula potrzeba określonej energii niezależnie czy paliwem tym będzie eko, gaz, czy inne. Nie interesuje nas również zapotrzebowanie na ciepło i inne takie.
Przyjmując wartość energetyczną eko na poziomie np 25MJ/kg a gazu 35MJ/m3 otrzymamy.
a) gaz do otrzymania 1 GJ potrzebujemy 1000MJ/35MJ = 28,6 m3 gazu do tego sprawność kotła na poziomie 90%, więc wyjdzie nam ok 32 m3 gazu. Nie wiem jak w tym momencie ceny ale licząc po ok 2,2 zł wyjdzie 70 zł
b) eko do otrzymania 1GJ potrzebujemy 1000MJ/25MJ = 40 kg eko. Uwzględniając sprawność na poziomie 70% wyjdzie ok 57 kg. Licząc kg po 0,76 zł ( ostatnio tyle płaciłem) wyjdzie 43,3 zł
Eko przy tej cenie wychodzi więc 40% taniej. Ale jeśli będzie to 900 zł lub 1000 zł to już różnica zmniejszy się tylko do ok 20%. Oczywiście ceny gazu za chwilę też pójdą w górę więc ta proporcja powinna utrzymywać się w dalszym ciągu.

Liczę podobnie, tyle, że mam od tego tabelkę w Excell-u, więc wystarczy wpisać w nią dane i liczy się samo.

Jak chcesz podaj mi na priv email to Ci ją prześlę [niestety nie da się jej tu wrzucić].

SUSPENSER
11-03-2011, 15:51
no to teraz mi zadałeś "ćwieka" :) zgłupiałem już do reszty ;/ prześwietliłem namiary na piece i jutro będę znał wycenę za kotły z tym sterownikiem. Z tego co wyczytałem to najnowszy rodzaj sterownika z bardzo dużą regulacją.
Co możesz mi jeszcze powiedzieć o SKAM i Sztoker?? oraz sterowniku PUMA ?? i dlaczego sam byś je wybrał, co skłaniało by cię do ich wyboru??
.

W dużym skrócie:
Skam-P to: łatwy w czyszczeniu wymiennik poziomokanałowy, możliwość wyjścia czopucha w górę [zajmuje mniej miejsca w kotłowni], palnik Ekoenergia [Ekogroszek czysty lub mieszanka z miałem, peletami, żytem, pestkami itd.] - zawiera ślimak żeliwny trwalszy od stalowego, sterownik Puma [steruje pracą kotła na podstawie analizy trendu zmian temp. wody - wymaga minimum regulacji ze strony użytkownika - to w pewnym sensie taki odpowiednik eCOAL];

Sztoker to: łatwy w czyszczeniu wymiennik poziomokanałowy, wyjście czopucha w górę [zajmuje mniej miejsca w kotłowni], palnik klepsydrowy z najszerszym zakresem regulacji mocy, sterownik PUMA.

To tylko tak z grubsza dlaczego wybrałbym któryś z tych 3 (trzeci to Ogniwo z eCOAL), każdy z nich ma swoje zalety i wady, ale są nowocześniejsze od innych na rynku a do tego solidnie wykonane, więc wybrać musisz sam ;-)

Wg mnie ich wady to [pewnie podpadnę co niektórym za ich wymienienie, ale co tam niech podadzą własne jeśli się nie zgadzają]:
Skam-P z PUMA - brak podglądu pracy przez internet w standardzie, średni zakres regulacji mocy
Sztoker z PUMA - brak podglądu pracy przez internet w standardzie,
Ogniwo Eko Plus z eCOAL - wymiennik pionowokanałowy trudniejszy w czyszczeniu, wyjście czopucha do tyłu co zajmuje więcej miejsca w kotłowni, niedługo na rynku więc może coś jeszcze wyjść (jak miejscowe spiekanie węgla w palniku Brucer po jego wprowadzeniu).

wielebny81
11-03-2011, 16:00
Witam chce kupić do swojego mieszkania piec 25kw trochę czytałem na temat pieców i mój wybór padł na Ciechowicz Futura Econo 25 kw lub Ciechowicz Futura S Dual 26 kw. Różnica jest w cenie około 1000zł. Jaki piec według was jest lepszy Ciechowicza. I czy to są dobre piece? Może jakieś propozycje innej marki? Albo zapytam się tak jakie piece są najlepsze, chodzi o trwałość i dobry serwis. A może Defro? Sam już nie wiem.. .

Temat jest taki długi wiec napiszcie top5 najlepszych pieców. cena nie gra roli. ma byc najlepszy i dobry serwis

czp01
11-03-2011, 16:28
wielebny81

Cichewicza żeliwnego ma kol. artecki i tutaj go opisuje http://forum.muratordom.pl/showthread.php?169849-cichewicz-futura-s-dual-26-jakie-macie-ustawienia.

Mój kocioł ma taki sam lub podobny wymiennik żeliwny jak Futura i możesz o nim poczytać poniżej na mojej stronie - to może Ci to pomoże w wyborze kotła.

wielebny81
11-03-2011, 16:47
wielebny81

Cichewicza żeliwnego ma kol. artecki i tutaj go opisuje http://forum.muratordom.pl/showthread.php?169849-cichewicz-futura-s-dual-26-jakie-macie-ustawienia.

Mój kocioł ma taki sam lub podobny wymiennik żeliwny jak Futura i możesz o nim poczytać poniżej na mojej stronie - to może Ci to pomoże w wyborze kotła.

Tak dzięki troche pomogło ale dalej nie jestem zdecydowany. Musze juz na dniach kupić jakiś piec a w tym temacie 4732 posty. Zajęło by mi to troche aby to przeczytać. Ale starzy bywalcy napewno przeczytali wszystko i mogą mi napisać top 3 pieców forumowiczów. Najlepszy kociołek na ekogroszek cena nie gra roli.

karoka65
11-03-2011, 17:01
Tak dzięki troche pomogło ale dalej nie jestem zdecydowany. Musze juz na dniach kupić jakiś piec a w tym temacie 4732 posty. Zajęło by mi to troche aby to przeczytać. Ale starzy bywalcy napewno przeczytali wszystko i mogą mi napisać top 3 pieców forumowiczów. Najlepszy kociołek na ekogroszek cena nie gra roli.

Kolego widzę że chyba jesteś z opolskiego ? Czy to Szydłów ten koło Tułowic ?
Mogę dać ci namiar gdzie pracuje Skam-P premium tylko nie na Pumie lecz na Ogniku.
Mógłbyś zobaczyć jak pracuje i wygląda na żywo. Porozmawiać z użytkownikiem.
Jak coś to pisz.

wielebny81
11-03-2011, 17:07
Kolego widzę że chyba jesteś z opolskiego ? Czy to Szydłów ten koło Tułowic ?
Mogę dać ci namiar gdzie pracuje Skam-P premium tylko nie na Pumie lecz na Ogniku.
Mógłbyś zobaczyć jak pracuje i wygląda na żywo. Porozmawiać z użytkownikiem.
Jak coś to pisz.

Tak to Szydłów koło Tułowic. Tylko że Skam-P Premium jest o połowe lżejszy od Futury. Dla mnie jak piec jest cięższy to również lepszy - grubsza blacha itd

Jarecki79
11-03-2011, 17:11
Wiosna idzie, czas zmian, pracy nad nowościami.

Jak wspomniałem mamy świeższy palnik AZP-MŻ, gdzie łatwo można zmienić jego moc, jeżeli dobierzemy (przez jakiś błąd) za mały kocioł i palnik do budynku.
Można zmienić tylko odlew paleniska i podskoczymy z mocą palnika.
Dodac trzeba, że instrukcja na wysokim poziomie podobnie jak serwis -a to ważna sprawa

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?65781-RANKING-KOT%C5%81%C3%93W-NA-EKO-GROSZEK&p=4622311&viewfull=1#post4622311

Suspenser, wiesz,że na takim rozwiązaniu idzie zejść z moca na niski poziom i paliwo fajnie się wypali
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?65781-RANKING-KOT%C5%81%C3%93W-NA-EKO-GROSZEK&p=4620694&viewfull=1#post4620694

Z Ekoenergią mamy do dyspozycji dwa palniki, mały i duży, serwis też jest dobry.
Ten malutki palnik trzeba jeszcze trochę dopracować (moim zdaniem)

Z ciekawostek, firma pancerpol szykuje także nowy typ palnika, za tydzień zaczynają wstępne testy (takie plany właściciela, z którym na świeżo rozmawiałem).
Zobaczymy co z tego wyjdzie, ale znając firmę pancerpol można liczyć na wzorową instrukcję i wzorową pomoc serwisową.

Jarecki79
11-03-2011, 17:17
Tak to Szydłów koło Tułowic. Tylko że Skam-P Premium jest o połowe lżejszy od Futury. Dla mnie jak piec jest cięższy to również lepszy - grubsza blacha itd

Waga czego?
Bo co innego waga samego korpusu
co innego waga zestawu
co innego waga z wodą i węglem w koszu....
np. 17kW 210kg sam korpus, ale 320kg cały zestaw z koszem, izolacją (bez wody)

Zależy jak ważone i czy uczciwie waga jest podana....
Zaawansowana konstrukcja nie musi ważyć tony, aby pracowała długo i dobrze, ale z całą pewnością materiał musi byc dobry, pospawany przez fachowca.

Zobacz tez Sztokera, jest to zaawansowana konstrukcja, 87%sprawności, całość z koszem, przekładnią, drzwiczkami, deflektorami, izolacją waży 300kg (bez wody)

wielebny81
11-03-2011, 17:21
Waga czego?
Bo co innego waga samego korpusu
co innego waga zestawu
co innego waga z wodą i węglem w koszu....

Zależy jak ważone i czy uczciwie waga jest podana....
Zaawansowana konstrukcja nie musi ważyć tony, aby pracowała długo i dobrze, ale z całą pewnością materiał musi byc dobry, pospawany przez fachowca.

OK :) ja jestem totalnym laikiem. Polecił byś future econo czy nie? Jaki piece twoim zdaniem są najlepsze?

karoka65
11-03-2011, 17:26
Tak to Szydłów koło Tułowic. Tylko że Skam-P Premium jest o połowe lżejszy od Futury. Dla mnie jak piec jest cięższy to również lepszy - grubsza blacha itd
Ja obecnie rozglądał bym się z czymś nowszym. Ten kociołek mi się podoba, dorzucając jeszcze Pumę, ewentualnie tak zachwalane Ogniwo Eko Plus z eCoalem. Nie zawsze to co ciężkie musi być najlepsze a nic nie jest wieczne. Wystarczy jak ci wytrzyma z 10 lat. Będzie znowu coś nowszego a stary kocioł już ci się zamortyzuje i będziesz mógł znowu wstawić coś nowszego.
Przeważnie wszystkie konstrukcje żeliwne są bardzo ciężkie ale użytkownicy którzy je posiadają też piszą o ich wadach np. uciążliwość przy czyszczeniu. Dużą zaletą jest 10-cio letnia gwarancja.
Z tego co piszesz wynika że jesteś osobą dobrze sytuowaną bo jeśli cena nie gra roli to tak to rozumiem. Znając takie osoby za jakiś czas będziesz chciał coś nowszego. Nie piszę tego złośliwie.
Niekoniecznie jak więcej wydasz będziesz bardziej zadowolony.

wielebny81
11-03-2011, 17:30
Ja obecnie rozglądał bym się z czymś nowszym. Ten kociołek mi się podoba, dorzucając jeszcze Pumę, ewentualnie tak zachwalane Ogniwo Eko Plus z eCoalem. Nie zawsze to co ciężkie musi być najlepsze a nic nie jest wieczne. Wystarczy jak ci wytrzyma z 10 lat. Będzie znowu coś nowszego a stary kocioł już ci się zamortyzuje i będziesz mógł znowu wstawić coś nowszego.
Przeważnie wszystkie konstrukcje żeliwne są bardzo ciężkie ale użytkownicy którzy je posiadają też piszą o ich wadach np. uciążliwość przy czyszczeniu. Dużą zaletą jest 10-cio letnia gwarancja.
Z tego co piszesz wynika że jesteś osobą dobrze sytuowaną bo jeśli cena nie gra roli to tak to rozumiem. Znając takie osoby za jakiś czas będziesz chciał coś nowszego. Nie piszę tego złośliwie.
Niekoniecznie jak więcej wydasz będziesz bardziej zadowolony.

Nie jestem osobą dobrze usytowaną. Poprostu uważam że zakup pieca do bardzo ważna inwestycja i zależy mi na najlepszym piecu jaki jest na rynku. W sumie chciałbym od forumowiczow zeby napisali 3 dobre piece i sobie o nich poczytam.

karoka65
11-03-2011, 17:33
wielebny81 jeśli byś był zainteresowany oględzinami to propozycja jest aktualna. Do Tułowic masz nie daleko. Mogę cię umówić na oględziny. Kupić nie kupić a zobaczyć można.

karoka65
11-03-2011, 17:40
Nie jestem osobą dobrze usytowaną. Poprostu uważam że zakup pieca do bardzo ważna inwestycja i zależy mi na najlepszym piecu jaki jest na rynku. W sumie chciałbym od forumowiczow zeby napisali 3 dobre piece i sobie o nich poczytam.
Nie ma rzeczy idealnych. Dla jednego jest ważne jedno a dla drugiego akurat odwrotnie co innego. Decyzje niestety będziesz musiał podjąć sam. Dużo dałoby ci na pewno jeśli jednak zagłębił byś się bardziej w wątek. I zobaczysz z wypowiedzi że jest tak jak napisałem ciut wyżej.

Jarecki79
11-03-2011, 17:43
OK :) ja jestem totalnym laikiem. Polecił byś future econo czy nie? Jaki piece twoim zdaniem są najlepsze?

Nie mam nic przeciwko. Z opinii wynika,że dobry kocioł, ale model futura econo jest stalowy z tego co się orientuję a nie żeliwny...
Poszukaj opinii o kotle Cichewicza, trochę tego było na forum.

Osobiście jednak nie lubię konstrukcji, które mają kanały pionowe, moim zdaniem większa uciażliwośc z czyszczeniem.
Kwestia gustu, ja wolę czyścić szybko i wygodnie od przodu, bez zbędnej gimnastyki, podobnie jak suspenser czy budowniczy czy karoka.

Darase oraz użytkownicy ogniwa są jednak zadowoleni z czyszczenia kanałów pionowych, więc sam zobacz, jak dla Ciebie jest lepiej.

Tutaj przypominaliśmy sobie jak kto czyści, kliknij w linki z tego wpisu:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?65781-RANKING-KOT%C5%81%C3%93W-NA-EKO-GROSZEK&p=4614388&viewfull=1#post4614388

darase
11-03-2011, 18:58
Oj wielebny wielebny mam dla Ciebie idealne 3 kotły: gazowy, olejowy i kozę wybierz z tych 3. Cena mówiłeś nie gra roli.

TomiAyomi
11-03-2011, 19:16
He he a ja osobiście uważam,że ta niby walka nie jednemu wyjdzie na dobre.Każdy to odbiera jak chce a ja to odbieram po swojemu i wyciągam wnioski,wystarczy przeanalizować to co obydwaj piszą.Staram się być neutralny. :)

dokladnie ! ! ! . . . przyklasne tej wypowiedzi

wielebny81
11-03-2011, 19:18
tak sobie troche poczytalem o tym Ciechowiczu i za dobrych opini to on nie ma. Ciagle jakies problemy uzytkownicy maja . za taka cene to spoziewal bym sie mercedesa. czytam dalej

robixx78
11-03-2011, 19:48
tak sobie troche poczytalem o tym Ciechowiczu i za dobrych opini to on nie ma. Ciagle jakies problemy uzytkownicy maja . za taka cene to spoziewal bym sie mercedesa. czytam dalej

Na dzień dzisiejszy mercedes nie jest wyznacznikiem jakości. Nikt Ci tu nie napisze 3 modeli kotłów, 1,2,3 miejsce itd. wiem, temat tego wątku Cie zmylił, mnie tak zmylił ze 4 miesiące temu. Dalej szukam kotła, ale nie jest to dla mnie super pilne mam czas jeszcze kilka miesięcy i już zmieniłem zdanie, zrezygnowałem z tłokowca, teraz szukam kotła spalającego różne paliwa, a do tego dobrze się nadaje palnik rynnowy. Można palić sam miał, ekogroszek,pellety itp. i nie trzeba mieszać paliw w różnych proporcjach. Każdy użytkownik ma inne priorytety co do kotła: co w nim palić, łatwość czyszczenia, sterownik, palnik, dostęp przez www, wielkość kotłowni też ogranicza wybór, kolor kotła ;) ustal kryteria i szukaj. Każdy ma inne...

P.S. wielebny jak cena nie gra roli to strasznie dużą tace masz na niedzielne msze:)

zawijan
11-03-2011, 19:54
...sterownik Puma [steruje pracą kotła na podstawie analizy trendu zmian temp. wody - wymaga minimum regulacji ze strony użytkownika - to w pewnym sensie taki odpowiednik eCOAL]...

Całkowicie i absolutnie nie jest to odpowiednik eCoal - ani w pewnym sensie, ani w żadnym sensie.

ppietrz
11-03-2011, 20:58
Całkowicie i absolutnie nie jest to odpowiednik eCoal - ani w pewnym sensie, ani w żadnym sensie.

hmm... oba mają PID, wynikiem ich pracy jest to samo - podać paliwo jak najbardziej optymalnie... Mają różne zaawansowane algorytmy, ale to chyba dobrze, bo jeden byłby plagiatem drugiego ;)

czechu77
11-03-2011, 21:01
Troszkę odbiegnę od tematu. Mam pytanie, które nie daje mi spokoju. Chodzi o fakt, że producenci kotłów podają max. spawność kotłą przy mocy znamionowej, zakłądając, że jest ona wtedy najwyższa. Na chłopski rozum, to wydawać by się mogło, że jak kocił pracuje pełną parą to sporo energii cieplnej idzie w komin, natomiast paląc powiedzmy na 30% mocy wymiennik kotła sprawniej odbierze energie i mniej pójdzie w komin. Dodatkowo dla kotłz retortą, to temp. kotła (wody) raczej nie ma dużego wpływu na poprawność procesu spalania. Czy moglibyście się koledzy odnieść do problemu..?

darase
11-03-2011, 21:08
Witaj Czechu, no no no pierwszy post długo wytrzymałeś ;)

kamil777
11-03-2011, 22:06
wiellebny81 czytasz wiadomosci PRIV

Jarecki79
12-03-2011, 10:47
teraz szukam kotła spalającego różne paliwa, a do tego dobrze się nadaje palnik rynnowy. Można palić sam miał, ekogroszek,pellety itp. i nie trzeba mieszać paliw w różnych proporcjach. Każdy użytkownik ma inne priorytety co do kotła: co w nim palić, łatwość czyszczenia, sterownik, palnik, dostęp przez www, wielkość kotłowni też ogranicza wybór, kolor kotła ;) ustal kryteria i szukaj. Każdy ma inne...

P.S. wielebny jak cena nie gra roli to strasznie dużą tace masz na niedzielne msze:)

To jak możesz jeszcze poczekać ok.2m-cy, zaprezentujemy nowy palnik korytowy, dla którego priorytetem na etapie wdrażania ma być poprawa czystości spalania.

Firma pancerpol prowadzi aktualnie intensywne prace nad wdrożeniem nowej tzw łyżki, czy tez palnika korytowego, czy jak kto woli samoczyszczącego.
Jest kilka interesujących rozwiązań technicznych, za ok. tydzień, może trochę więcej powinien się rozpocząć etap testów.

wielebny81
12-03-2011, 15:15
To jak możesz jeszcze poczekać ok.2m-cy, zaprezentujemy nowy palnik korytowy, dla którego priorytetem na etapie wdrażania ma być poprawa czystości spalania.

Firma pancerpol prowadzi aktualnie intensywne prace nad wdrożeniem nowej tzw łyżki, czy tez palnika korytowego, czy jak kto woli samoczyszczącego.
Jest kilka interesujących rozwiązań technicznych, za ok. tydzień, może trochę więcej powinien się rozpocząć etap testów.

Tak napewno poczekam jeszcze troche. Pomecze sie ze swoim starym piecem. Tak czytałem to Defro Duo Plus mnie zainteresował ale studiuje dalej lekture może będzie coś ciekawego. Troszke zainteresowalo mnie to nowe spalanie w palniku korytkowym. Ale nowosci nie zawsze sa dobre. zobaczymy

jimmy123
12-03-2011, 15:27
Rozważałem jeszcze nie tak dawno kupna kotła zasypowego (Defro Optima Komfort Plus) ale znajomy hydraulik powiedział mi ze mam sobie dać spokój z kotłem zasypowym ponieważ przy dużych mrozach nie nadążę podkladać do niego drewna a właśnie chciałem żeby podstawowym paliwem było drzewo.Czy to prawda?Wyobrażałem sobie że zasypie ten kocioł trzy ,cztery razy dzienne i to wystarczy.Jaka jest prawda?

Jarecki79
12-03-2011, 15:33
Pancerpol to jeden z najdłużej działających producentów palników.
Wyroby prezentują wysoka jakość a ich pracownicy to fachowcy.

Klasyczne modele robią od lat i moim zdaniem to najlepszy producent tych retort, doskonałe instrukcje, doskonały serwis
Modele obrotowe z koronką wewnętrzną tez robią od kilku lat i po ostatnich udoskonaleniach, zmianach rodzaju żeliwa w koronce można ten palnik polecać jako model do spalania ekogroszku oraz dobrego miału węglowego. Przy modelu z dyszami powietrza wtórnego tzw TRIO dochodzi jeszcze opcja spalania pellet

Zabierając się za korytowy z pewnością wypuszczą wysokiej klasy produkt.
Mają stanowisko badawcze a także aparaturę kontrolno-pomiarową.

Jest doświadczenie, jest wiedza, jest jakość, zatem można ufać,że nowy produkt będzie dobry.

STRZELEC MS
12-03-2011, 19:26
Witam,
proszę o poradę jaki kocioł dwukomorowy wybrać ?
Interesują mnie kotły na ekogroszek z dodatkową komorą na inny opał - głównie drewno i takie w których można palić jednocześnie.
Czytałem o takich z firm WITKOWSKI oraz BERSKI. Jaka jest opinia Państwa na ten temat.

darase
12-03-2011, 20:12
Strzelec, witaj sąsiedzie mam do Ciebie 22km. Na forum nie spotkałem takich ludków z takimi kotłami.

zawijan
12-03-2011, 20:13
hmm... oba mają PID, wynikiem ich pracy jest to samo - podać paliwo jak najbardziej optymalnie... Mają różne zaawansowane algorytmy, ale to chyba dobrze, bo jeden byłby plagiatem drugiego ;)

eCoal nie ma PID. Działa na całkiem innej zasadzie.
To są dwa całkowicie różne sterowniki.

tomey
13-03-2011, 01:37
Witam wszystkich!
Wielebny, ja od blisko roku szukałem kotła na eko groszek dla siebie,
180 m2 użytkowej plus podwójny garaż i to co nad garażem.
Chodziło przede wszystkim o uniwersalność opału w automacie
i dodatkową komorę spalania na "normalny" węgiel i różnego
rodzaju drewno i jego pochodne. Miał też być trwały, z dobrej,
grubej stali i solidnie wykonany. Przyznam się, że rodzajem sterownika
nie interesowałem się zbytnio. Po prostu miał to być dobry piec.
Szukałem po internecie, czytałem fora i opisy, dzwoniłem po firmach
i zadawałem głupie pytania :) W końcu wybór padł na Defro Duo Plus,
ale w ostatniej chwili zmieniłem na Defro Duo Uni ze względu na ten palnik rynnowy.
Przekonała mnie jego prosta budowa. Rzeczywiście podrożały po 1. marca
ale ja go kupiłem 30 lutego (przypadek :)) za 8700 (z vatem 8%).
Mam go już i oglądam i naprawdę robi solidne wrażenie!
Jeśli rzeczywiście będzie pracował tak solidnie jak wygląda i spalał taki szeroki
asortyment opałów jak zapewnia producent (eko, miał, pellet, ziarna zbóż i nawet pestki)
to będę zadowolony. O to mi głównie chodziło, o uniwersalność.
Jak będzie, zobaczymy. A Wy, drodzy forumowicze, co sądzicie o tym wyborze?
Czy jest ktoś kto posiada ten model lub się z nim zetknął albo coś o nim słyszał?
Tu jest bezpośredni link do tego pieca Defro Duo Uni (http://www.defro.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=526&Itemid=523&lang=pl)

jorgo
13-03-2011, 06:18
Defro Duo Uni ma stały ruszt wodny... ja to biorę jako minus :-(

michalz2x
13-03-2011, 06:44
eCoal nie ma PID. Działa na całkiem innej zasadzie.
To są dwa całkowicie różne sterowniki.

Jakie wlasciwosci ma steronik PID i czy sie rozni od pozostalych? Przepraszam za pytania laika - ale dopiero wchodze w temat ogrzewania... mIchal

zawijan
13-03-2011, 09:20
Jakie wlasciwosci ma steronik PID i czy sie rozni od pozostalych? Przepraszam za pytania laika - ale dopiero wchodze w temat ogrzewania... mIchal

Poczytaj sobie tutaj
http://zawijan.wordpress.com/regulatory-kotlow/
i tutaj
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?149321-Palnik-BRUCER-sterownik-eCoal

Jarecki79
13-03-2011, 11:54
Jakie wlasciwosci ma steronik PID i czy sie rozni od pozostalych? Przepraszam za pytania laika - ale dopiero wchodze w temat ogrzewania... mIchal

PID - obecnie chodzi o ideę automatyzacji w kotłach na paliwa stałe.
To stało się w branży grzewczej skrótem myślowym obejmującym sterowania, które same dobierają paliwo i powietrze.
(część producentów, moim zdaniem w sposób bardziej marketingowy, próbuje się od tego odcinac pisząc,że u nich jest lepiej, bo jest np. fuzzy logic a w gruncie rzeczy na samym końcu chodzi o ten sam efekt działania)

Tutaj początki należą do pierwszych Ogników pid z roku 2007.

Każdy producent sterowań ma na to inny pomysł i każdy nazywa to pid z małymi wyjątkami (m.in. plum).

Jakbyś rozmawiał z każdym z osobna, to Ci powie,że jego pid jest prawdziwe a konkurencja się myli. Norma.

Zobacz np. tutaj:
http://www.instalator.pl/archi/2010/mi6(142)/9.pdf

Na zasadzie algorytmu pid działają m.in. prasy do papieru czy tempomaty w samochodach.
PID może być w funkcji termostatu -wówczas pilnujemy nastawy, ale nie tylko.

PID może być w połączeniu z logiką rozmytą (FL), co powoduje bardziej płynna pracę i upraszczając sprawę wypłaszcza sinusoidę zmian.


Generalnie chodzi o to, aby dobierać porcje paliwa oraz siłę nadmuchu do zapotrzebowania na ciepło umożliwiając pełne spalanie bez grzebania w parametrach. Kotły dłużej pracują z ciągłym nadmuchem.

Użytkownik powinien skupić się na wyborze temp.

W zależności od sterowań jest to różnie rozwiązywane, jedne mają mniejsze menu serwisowe, inne większe.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Regulator_PID

tomey
13-03-2011, 11:58
Defro Duo Uni ma stały ruszt wodny... ja to biorę jako minus :-(

No właśnie, przewijało się to w tym wątku ale nie wyłapałem dlaczego.
Dla mnie, na dzień dzisiejszy (jeszcze nie użytkuję pieca) to zaleta.
Nie trzeba nic układać, a masz dużą komorę do spalania "wszystkiego".
Napisz proszę jorgo o co chodzi z tym rusztem wodnym.

Jarecki79
13-03-2011, 12:17
No właśnie, przewijało się to w tym wątku ale nie wyłapałem dlaczego.
Dla mnie, na dzień dzisiejszy (jeszcze nie użytkuję pieca) to zaleta.
Nie trzeba nic układać, a masz dużą komorę do spalania "wszystkiego".
Napisz proszę jorgo o co chodzi z tym rusztem wodnym.

Generalnie masz rację. Zaletą wodnego jest mniejszy kłopot z jego zabawą, jest na stałe, można zaraz z niego korzystać, nawet podczas pracy automatu. Wrzucasz drewno na ten ruszt i luz, bez zabawy w wielkie wygaszanie palnika, układanie rusztów.

Minusem jest natomiast częstsze czyszczenie wymiennika, zależy jak nisko nad palnikiem producent Twojego kotła wykonał ten ruszt wodny.
Minusem obecnych retort korytowych jest bardziej brudne spalanie, w skrócie mówiąc latające sadze.

jorgo
13-03-2011, 12:26
Ja uważam swoim skromnym zdaniem, że jeśli kocioł jest rotorowy, to dla palenia tzw. awaryjnego są ruszta żeliwne, które w każdej chwili zdemontować...natomiast ruszta wodne wiadomo są na stałe, i wg mnie trochę to nielogiczne.
Kotły retortowe to inna filozofia spalania paliwa... jak chcesz mieć kocioł z rusztami wodnymi, to kup zwykły zasypowy.
Ponadto - już to wcześniej pisałem - kiedyś jeden starej daty hydraulik aktualnie na emeryturze powiedział: naprawiał wiele kotłów i każdy najczęściej doznawał "urazu" właśnie na tych rusztach.
A jak chcesz poczytać fachowców w tym temacie to proszę :
http://www.forumbudowlane.pl/vt/18306/0/kociol-retortowy-z-dodat.-paleniskiem-wodnym-plus-czy-minus?t=18306
http://zawijan.wordpress.com/kotly-retortowe/ruszt-wodny-tak-czy-nie/
http://www.ogrzewnictwo.pl/index.php?akt_cms=5383&cms=272

wielebny81
13-03-2011, 22:20
Witam wszystkich!
Wielebny, ja od blisko roku szukałem kotła na eko groszek dla siebie,
180 m2 użytkowej plus podwójny garaż i to co nad garażem.
Chodziło przede wszystkim o uniwersalność opału w automacie
i dodatkową komorę spalania na "normalny" węgiel i różnego
rodzaju drewno i jego pochodne. Miał też być trwały, z dobrej,
grubej stali i solidnie wykonany. Przyznam się, że rodzajem sterownika
nie interesowałem się zbytnio. Po prostu miał to być dobry piec.
Szukałem po internecie, czytałem fora i opisy, dzwoniłem po firmach
i zadawałem głupie pytania :) W końcu wybór padł na Defro Duo Plus,
ale w ostatniej chwili zmieniłem na Defro Duo Uni ze względu na ten palnik rynnowy.
Przekonała mnie jego prosta budowa. Rzeczywiście podrożały po 1. marca
ale ja go kupiłem 30 lutego (przypadek :)) za 8700 (z vatem 8%).
Mam go już i oglądam i naprawdę robi solidne wrażenie!
Jeśli rzeczywiście będzie pracował tak solidnie jak wygląda i spalał taki szeroki
asortyment opałów jak zapewnia producent (eko, miał, pellet, ziarna zbóż i nawet pestki)
to będę zadowolony. O to mi głównie chodziło, o uniwersalność.
Jak będzie, zobaczymy. A Wy, drodzy forumowicze, co sądzicie o tym wyborze?
Czy jest ktoś kto posiada ten model lub się z nim zetknął albo coś o nim słyszał?
Tu jest bezpośredni link do tego pieca Defro Duo Uni (http://www.defro.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=526&Itemid=523&lang=pl)

A czemu wybrałeś Defro Duo Uni a nie np Weber Heiztechnik z INDIVIDUAL FUZZY LOGIC ecoMax800?? Również nad tym kotłem się zastanawiam. Jest troche tańszy. Bo deffro duo uni dochodzi do 11.000zł A ten sterownik fuzzy logic bardziej za mną przemawia. jest bardzo czytaleny i PL. Konstrukcja kotłów jest chyba praktycznie taka sama. Tylko ze webber nie ma chyba palnika rynnowego. czy to takie dobre rozwiązanie?

tomey
13-03-2011, 23:53
Dzięki jorgo za linki, już wiem o co chodzi z tym rusztem wodnym. Mam tylko nadzieję. że w moim piecu jest on na odpowiedniej wysokości (?)
Wielebny - większa sprawność, grubsza blacha, no i ten palnik, najpierw retorta obrotowa, a później ta rynna. Czy jest ona lepsza, pytaj fachowców z tego forum, mi się wydaje, że tak. Swego czasu też się napaliłem na ten fuzzy logic ale później skupiłem się na wyborze samego kotła.

j231
14-03-2011, 00:06
witam,
jestem przed wyborem pieca i na placu boju zostaly mi dwa, popularne w moich stronach i kompletnie nie wiem, ktory wybrac. Mozecie podpowiedziec plusy i minusy obu zeby latwiej bylo mi podjac decyzje.

1.Sas Multi 23kW (podobno nowosc, wersja z dodoatkowym rusztem Gro-eco) do tego zmaierzam dokupic sterownik pokojowy tech'a 202
2. Cichewicz Futura Econo 25kW

zamierzam palic glownie groszkiem, ale zastepczo drewnem z budowy oraz z lasu. Wiadomo Cichewicz drozszy ale czy warto dokladac?

tomey
14-03-2011, 00:47
...Minusem jest natomiast częstsze czyszczenie wymiennika, zależy jak nisko nad palnikiem producent Twojego kotła wykonał ten ruszt wodny...

A mógłbyś Jarecki rzucić okiem na ten mój piec - Defro Duo Uni (http://www.defro.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=526&Itemid=523&lang=pl) - i powiedzieć mi czy ta odległość jest wystarczająco duża?

minertu
14-03-2011, 06:29
witam,
jestem przed wyborem pieca i na placu boju zostaly mi dwa, popularne w moich stronach i kompletnie nie wiem, ktory wybrac. Mozecie podpowiedziec plusy i minusy obu zeby latwiej bylo mi podjac decyzje.

1.Sas Multi 23kW (podobno nowosc, wersja z dodoatkowym rusztem Gro-eco) do tego zmaierzam dokupic sterownik pokojowy tech'a 202
2. Cichewicz Futura Econo 25kW

zamierzam palic glownie groszkiem, ale zastepczo drewnem z budowy oraz z lasu. Wiadomo Cichewicz drozszy ale czy warto dokladac?

Ja odniosę się do Cichewicza,miałem go kupić ale warunki gwarancji powaliły mnie na kolana.

jorgo
14-03-2011, 06:50
witam,
jestem przed wyborem pieca i na placu boju zostaly mi dwa, popularne w moich stronach i kompletnie nie wiem, ktory wybrac. Mozecie podpowiedziec plusy i minusy obu zeby latwiej bylo mi podjac decyzje.

1.Sas Multi 23kW (podobno nowosc, wersja z dodoatkowym rusztem Gro-eco) do tego zmaierzam dokupic sterownik pokojowy tech'a 202
2. Cichewicz Futura Econo 25kW

zamierzam palic glownie groszkiem, ale zastepczo drewnem z budowy oraz z lasu. Wiadomo Cichewicz drozszy ale czy warto dokladac?

Ja - bez względu na popularność w mojej okolicy, bo to nie ma jakiegokolwiek znaczenia - nie wybrałbym żadnego z tych kotłów. Już wcześniej o tym pisałem, inni także....Cichewicz ma wysokie wymagania w zakresie gwarancji ( przeczytaj sobie na ich stronie dokumentacje DTR kotła :o ) a SAS-a osobiście widziałem w sklepie i niby wszystko fajnie, ale jakoś mi nie pasował....... w porównaniu do innych marek taki trochę siermiężny i przestarzały.
Nie kieruj się popularnością w swojej okolicy, tylko jaki w kotle palnik, jaki sterownik, i czytaj opinie na Forach
Tu masz linki:
http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/3799-sas-gro-eco/
http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/8215-cichewicz-najgorszy-serwis-z-jakim-sie-spotkalem/

Darek G
14-03-2011, 08:41
witam,
jestem przed wyborem pieca i na placu boju zostaly mi dwa, popularne w moich stronach i kompletnie nie wiem, ktory wybrac. Mozecie podpowiedziec plusy i minusy obu zeby latwiej bylo mi podjac decyzje.

1.Sas Multi 23kW (podobno nowosc, wersja z dodoatkowym rusztem Gro-eco) do tego zmaierzam dokupic sterownik pokojowy tech'a 202
2. Cichewicz Futura Econo 25kW

zamierzam palic glownie groszkiem, ale zastepczo drewnem z budowy oraz z lasu. Wiadomo Cichewicz drozszy ale czy warto dokladac?

Nie mam żadnego z tych kotłów, ale o Cichewiczu słyszałem z kilku niezależnych miejsc niezbyt pochlebne opinie. Dotyczy to zarówno serwisu jak i samego procesu produkcji kotła. U mnie też na początku Cichewicz był faworytem ale zrezygnowałem, głównie ze względu na zbyt wiele złych opinii o serwisie. Wcześniej już ktoś podał dosadne linki, tutaj możesz poczytać coprawda o innym kotle cichewicza, ale daje to obraz o serwisie:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?169849-cichewicz-futura-s-dual-26-jakie-macie-ustawienia

zawijan
14-03-2011, 08:46
W sobotę 12 marca 12-stu czytelników tego forum zwiedziło Laboratorium Spalania Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu. Mam do nich prośbę. Odpowiedzcie publicznie na tym forum na takie dwa pytania:
Czy mamy warunki i aparaturę pozwalające wykonać długotrwałe badania eksploatacyjne kotła i dowiedzieć się o nim wszystkiego, co potrzebuje wiedzieć jego użytkownik?
Czy mamy ludzi, którzy potrafią ten kocioł i tę aparaturę fachowo obsłużyć i zinterpretować wyniki tych badań?

Ja w zamian odpowiem, czego nie mamy.
NIE MAMY KOTŁÓW DO WYKONANIA TAKICH BADAŃ.
Producenci z niezrozumiałych powodów (a może ze zrozumiałych) nie chcą zgłaszać kotłów do badań eksploatacyjnych. Twierdzą, że to za dużo kosztuje. Czy rzeczywiście? Tygodniowe badania (rozpalamy kocioł w poniedziałek rano i prowadzimy go do niedzieli, zmieniając w tym czasie paliwa i warunki pracy kotła) kosztują 15.000zł. To tyle co 2-3 reklamy w czasopismach branżowych. Tyle tylko, że te reklamy nie zawierają ŻADNYCH rzeczowych informacji technologicznych, natomiast pełne są typowych marketingowych zachęt, i to często niezgodnych z prawdą.
Krytykujecie mnie czasami, że piszę tylko o "swoim" OGNIWIE, pomijając innych producentów. A JA CHCIAŁBYM PISAĆ O WSZYSTKICH PRODUCENTACH - tylko nie mam o czym. Tego, co piszą oni w swoich reklamach, nie mogę przecież napisać bez potwierdzenia tych danych. Taka jest rola instytutów. Możemy zareklamować każdego - pod warunkiem, że da nam taką szansę.

Jarecki79
14-03-2011, 08:53
A mógłbyś Jarecki rzucić okiem na ten mój piec - Defro Duo Uni (http://www.defro.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=526&Itemid=523&lang=pl) - i powiedzieć mi czy ta odległość jest wystarczająco duża?

Wybacz, ale na temat tych kotłów wole się nie wypowiadać.

Jarecki79
14-03-2011, 08:56
a później ta rynna. Czy jest ona lepsza, pytaj fachowców z tego forum, mi się wydaje, że tak. Swego czasu też się napaliłem na ten fuzzy logic ale później skupiłem się na wyborze samego kotła.

Ta rynna jest o tyle dobra,że mniejszy kłopot z zawleczkami.
Ta rynna jest o tyle zła,że w połączeniu z rusztem wodnym gwarantuje latające kominem sadze.
Ta rynna ma też kłopot upalających się końcówek ślimaka i do takiego typu palnika kilka razy bym się zastanowił, czy nie lepiej wybrać klasyczny sterownik.

Z rynną czekam,aż nad jej problemami pochyli się pancerpol, wiedzą jakie są bóle i z rozmowy wynika,że wiedza jak je rozwiązać.
Poczekamy-zobaczymy

tufus
14-03-2011, 09:46
Mam pytanie do "zawijany". Posiadam kocioł firmy EKO-ZGODA z Wieprza, jest to kocioł z podajnikiem ślimakowym na ekogroszek. Producent pisze że kocioł został przebadany w IChPWZ. Teraz pytanie czy jest to prawdą i co Pan myśli o tych kotłach?

tomey
14-03-2011, 10:16
Wybacz, ale na temat tych kotłów wole się nie wypowiadać.

O matko, panie Jarecki, co to znaczy?!
Czy po prostu nie zna pan dobrze tych kotłów,
czy może są, aż tak fatalne, dlatego woli mnie pan nie pognębiać?
Jeśli to drugie, proszę mówić śmiało, zniosę wszystko :)

Alk
14-03-2011, 15:45
W sobotę 12 marca 12-stu czytelników tego forum zwiedziło Laboratorium Spalania Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu. Mam do nich prośbę. Odpowiedzcie publicznie na tym forum na takie dwa pytania:
Czy mamy warunki i aparaturę pozwalające wykonać długotrwałe badania eksploatacyjne kotła i dowiedzieć się o nim wszystkiego, co potrzebuje wiedzieć jego użytkownik?
Czy mamy ludzi, którzy potrafią ten kocioł i tę aparaturę fachowo obsłużyć i zinterpretować wyniki tych badań?

Ja w zamian odpowiem, czego nie mamy.
NIE MAMY KOTŁÓW DO WYKONANIA TAKICH BADAŃ.
Producenci z niezrozumiałych powodów (a może ze zrozumiałych) nie chcą zgłaszać kotłów do badań eksploatacyjnych. Twierdzą, że to za dużo kosztuje. Czy rzeczywiście? Tygodniowe badania (rozpalamy kocioł w poniedziałek rano i prowadzimy go do niedzieli, zmieniając w tym czasie paliwa i warunki pracy kotła) kosztują 15.000zł. To tyle co 2-3 reklamy w czasopismach branżowych. Tyle tylko, że te reklamy nie zawierają ŻADNYCH rzeczowych informacji technologicznych, natomiast pełne są typowych marketingowych zachęt, i to często niezgodnych z prawdą.
Krytykujecie mnie czasami, że piszę tylko o "swoim" OGNIWIE, pomijając innych producentów. A JA CHCIAŁBYM PISAĆ O WSZYSTKICH PRODUCENTACH - tylko nie mam o czym. Tego, co piszą oni w swoich reklamach, nie mogę przecież napisać bez potwierdzenia tych danych. Taka jest rola instytutów. Możemy zareklamować każdego - pod warunkiem, że da nam taką szansę.

Ad 1.
Obserwując sprzęt którym dysponuje ICHPW Zabrze stwierdziłem, że cała ta aparatura którą dysponują przypomina sprzęt szpitalny oddziałów intensywnej terapii. Oni zajmują się kotłami - są one przemierzone wzdłuż i wszerz, prześwietlone i poddane wszelkim (być może nawet i celowo destrukcyjnymi) testom. Potrafią swoją wiedzę przekazać odbiorcy w zrozumiały sposób i jakość tych wypowiedzi to zupełnie inna liga w porównaniu z wypowiedziami handlowców czy monterów zajmujących się kotłami.
Ad 2.
Fachowcy których spotkałem w ICHPW należą do grona "pozytywnych wariatów". Wybitnie lubią swoją pracę, mają wiedzę i doświadczenie związane z budową kotłów, spalaniem węgla i szeroko rozumianej chemii i fizyki. Są to jak najbardziej osoby na miejscu i nie zawsze wierzą innym na słowo - aż sami sprawdzą.

Łukasz1979
14-03-2011, 17:24
Witam. jestem na etepie wyboru kotła na paliwo stałe do domku 120m2, ściana 30+10 ocieplenia okna 6kom 3szyby.Zaciekawiły mnie dwa kotły ; klimosz link duo i weber reto duo. Cena podobna ale chciałem prośic o fachowe opinie moze ktoś ma te kotły lub mial podobny problem.

jorgo
14-03-2011, 20:06
W zasadzie jak się czyta o obu tych kotłach...... to ich parametry są porównywalne...wielopaliwowe, palniki podobne itp..
Bardziej mnie zastanawia, czy jednak te 15 kW nie za dużo będzie dla Ciebie..... nie piszesz jakie ocieplenie ścian i dachu.....i jaki rodzaj instalacji co i cwu....ale mimo to 12 kW będzie bardziej adekwatne....
Może takie produkty.....
http://piece.bazarek.pl/opis/282986/skam-p-12kw-podajnik-slimakowy.html
http://www.fuego.pl/1824_HEF_EKO_PLUS_12_kW.html
W sumie mało jest tego typu kotłów...

karoka65
14-03-2011, 20:07
Ad 1.
Obserwując sprzęt którym dysponuje ICHPW Zabrze stwierdziłem, że cała ta aparatura którą dysponują przypomina sprzęt szpitalny oddziałów intensywnej terapii. Oni zajmują się kotłami - są one przemierzone wzdłuż i wszerz, prześwietlone i poddane wszelkim (być może nawet i celowo destrukcyjnymi) testom. Potrafią swoją wiedzę przekazać odbiorcy w zrozumiały sposób i jakość tych wypowiedzi to zupełnie inna liga w porównaniu z wypowiedziami handlowców czy monterów zajmujących się kotłami.
Ad 2.
Fachowcy których spotkałem w ICHPW należą do grona "pozytywnych wariatów". Wybitnie lubią swoją pracę, mają wiedzę i doświadczenie związane z budową kotłów, spalaniem węgla i szeroko rozumianej chemii i fizyki. Są to jak najbardziej osoby na miejscu i nie zawsze wierzą innym na słowo - aż sami sprawdzą.

Podpisuję się pod tym co napisał Alk obydwoma łapami.
Może jest tak jak pisze Zawijan, może producenci czasami wolą żeby ich niedoróbki nie były zauważone i przemilczane.
W końcu jak chce się wprowadzić na rynek nowy wyrób który przyniesie nie małe zyski to te 15 tysi to chyba dla producenta nie jest wielkim wydatkiem, to średnio 1,5 kotła.

jimmy123
14-03-2011, 20:10
Wybacz, ale na temat tych kotłów wole się nie wypowiadać.

Własnie, ale czemu?

jimmy123
14-03-2011, 20:11
Witam. jestem na etepie wyboru kotła na paliwo stałe do domku 120m2, ściana 30+10 ocieplenia okna 6kom 3szyby.Zaciekawiły mnie dwa kotły ; klimosz link duo i weber reto duo. Cena podobna ale chciałem prośic o fachowe opinie moze ktoś ma te kotły lub mial podobny problem.

Również jestem ciekawy opinii o tych kotłach.Pytałem już kilka razy było zero odzewu może tym razem mi się poszczęsci ;)

Slaveta
14-03-2011, 21:40
Podpisuję się pod tym co napisał Alk obydwoma łapami.
Może jest tak jak pisze Zawijan, może producenci czasami wolą żeby ich niedoróbki nie były zauważone i przemilczane.
W końcu jak chce się wprowadzić na rynek nowy wyrób który przyniesie nie małe zyski to te 15 tysi to chyba dla producenta nie jest wielkim wydatkiem, to średnio 1,5 kotła.

Moim zdaniem dla dobra nas konsumentów takie badania powinny być obowiązkowe jak przegląd w samochodzie, człowiek wiedział by wtedy co kupuje a marne konstrukcje zniknęły by z rynku.

jack18
14-03-2011, 22:13
Moim zdaniem dla dobra nas konsumentów takie badania powinny być obowiązkowe jak przegląd w samochodzie, człowiek wiedział by wtedy co kupuje a marne konstrukcje zniknęły by z rynku.

Zgadzam się .Ale producenci chyba nie..

Łukasz1979
14-03-2011, 22:21
ściany porothem 30 + 10 stropo dach +20 styropian instalacja rurki plastikowe w tym ok 50m2 podłogówka , zasobnik 200L zaiteresował mnie ten weber i ling gdyż maja najlepsze opinie dodam ze na piec planuje przeznaczyc ok 9 000zł

jack18
14-03-2011, 22:24
Również jestem ciekawy opinii o tych kotłach.Pytałem już kilka razy było zero odzewu może tym razem mi się poszczęsci ;)

Czemu te dwa? Co Ci się w nich podoba, albo inaczej - maja całkiem inne sterowniki i palniki ich cecha wspólna jest ruszt wodny i kanały poziome czy to te cechy które sa do Ciebie ważne? Czym chcesz palić?

Łukasz1979
14-03-2011, 22:34
W zasadzie jak się czyta o obu tych kotłach...... to ich parametry są porównywalne...wielopaliwowe, palniki podobne itp..
Bardziej mnie zastanawia, czy jednak te 15 kW nie za dużo będzie dla Ciebie..... nie piszesz jakie ocieplenie ścian i dachu.....i jaki rodzaj instalacji co i cwu....ale mimo to 12 kW będzie bardziej adekwatne....
Może takie produkty.....
http://piece.bazarek.pl/opis/282986/skam-p-12kw-podajnik-slimakowy.html
http://www.fuego.pl/1824_HEF_EKO_PLUS_12_kW.html
W sumie mało jest tego typu kotłów...
sciana purotherm 30 + 10 styropian stropodach +20styropian instalacja plastik w tym 50m2 podłogówki + 200L zbiornik. Zaineresowaly mnie weber i ling duo gdyż mialy najlepsza opinie, dodam że na kocioł planuje wydac ok 9 000zł .

Jarecki79
14-03-2011, 22:41
Widziałem badania linga duo w OTGiS, osoby badające mówiły, że osiągał dobre wyniki.
Wiem też, że badano także prace na ruszcie awaryjnym, tam zasypywane było drewno.

Ja widziałem jak badano model o mocy 50kW
Tyle mogę powiedzieć.

Łukasz1979
14-03-2011, 22:47
Widziałem badania linga duo w OTGiS, osoby badające mówiły, że osiągał dobre wyniki.
Wiem też, że badano także prace na ruszcie awaryjnym, tam zasypywane było drewno.

Ja widziałem jak badano model o mocy 50kW
Tyle mogę powiedzieć.

A czy mozesz coś powiedziec na temat sterowników i czy za tą cene można znależć coś lepszego?

SUSPENSER
14-03-2011, 22:50
Nie jestem osobą dobrze usytowaną. Poprostu uważam że zakup pieca do bardzo ważna inwestycja i zależy mi na najlepszym piecu jaki jest na rynku. W sumie chciałbym od forumowiczow zeby napisali 3 dobre piece i sobie o nich poczytam.

Ja już napisałem na str. 137 tuż przed Twoim pytaniem o kotły.

Sąsiadowi poleciłem Skam-P Premium rok temu, dzisiaj z nim rozmawiałem i jest bardzo zadowolony [choć jest wybredny i baaardzo oszczędny].
Palił już w nim samym miałem [opowiadał mi jaki spory gwóźdź znalazł w popielniku - o dziwo prosty], mieszanką z ekogroszkiem, samym ekogroszkiem, czeskim ekogroszkiem brunatnym, teraz pali węglem Orzech kruszonym młotkiem, drewnem z budowy, łupinami a nawet kulkami z papieru - jest już na emeryturze i ma czas na kombinacje.

Przy tych wszystkich jego paliwach kocioł i sterownik RT09PID dają radę.

karoka65
14-03-2011, 23:10
Sąsiadowi poleciłem Skam-P Premium rok temu, dzisiaj z nim rozmawiałem i jest bardzo zadowolony
Zaproponowałem koledze wielebny81 też Skama nawet zaproponowałem że umówię go na oględziny bo ma taki kocioł pracujący o rzut kamieniem ale zdyskwalifikował go za zbyt niską wagę. Poleciłem go swojej kuzynce która tak jak i twój sąsiad też jest bardzo zadowolona, różnica taka że steruje nim Ognik Plus Pid.

jimmy123
15-03-2011, 07:00
Czemu te dwa? Co Ci się w nich podoba, albo inaczej - maja całkiem inne sterowniki i palniki ich cecha wspólna jest ruszt wodny i kanały poziome czy to te cechy które sa do Ciebie ważne? Czym chcesz palić?

Interesuje mnie głównie kocioł Webera.Jakość wykonania i duży ruszt dodatkowy na którym chciałem przepalać drewnem,kanały poziome.Podstawowym paliwem ma być ekogroszek.

Jarecki79
15-03-2011, 08:34
A czy mozesz coś powiedziec na temat sterowników i czy za tą cene można znależć coś lepszego?

Z Recalart testowałem tylko OptimęEco, która miała mieć PID, moim zdaniem działało to średnio,żeby nie powiedzieć,że nie spełniało moich oczekiwań.
Do nowego sezonu mieli algorytm poprawić, jak będę miał jeszcze czas, to go będę próbował.

Nie znam natomiast wersji do podajnika, wiem,że jest jakieś menu podpowiedzi. Jak to działa- pojęcia nie mam.

Ze sterowań odpowiadają mi modele Ognik PID, PUMA marki Elektro-Miz, RT09pid marki Tatarek, Luksus marki Elster (z systemem podpowiedzi mają też Experta, ale dla mnie jest ciężki w obsłudze).

Z normalnych sterowań tzw klasycznych, dwustanowych mogę polecić modele Fostera Menuet czy też Tango lub Titanic marki Prond.

Łukasz1979
15-03-2011, 18:10
Jarecki czy mógłbys mi doradzić jakis kociołek, dodam że głownie żona będzie się nim zajmować więc myślę że na groszek bedzie ok.zwłaszcza ze latem też bedzie uzywany do ogrzewania wody.

Jarecki79
15-03-2011, 18:48
Jarecki czy mógłbys mi doradzić jakis kociołek, dodam że głownie żona będzie się nim zajmować więc myślę że na groszek bedzie ok.zwłaszcza ze latem też bedzie uzywany do ogrzewania wody.

Ja mam podobne zdanie jak Jorgo, powinieneś szukać mocy 12kW

wielebny81
15-03-2011, 19:03
Mam pytanie mój dom liczy sobie 154 m2. Czy wystarczy piec na taki dom 15kw? Dom nie jest ocieplony ale bedzie ocieplany latem.

Jarecki79
15-03-2011, 19:06
Interesuje mnie głównie kocioł Webera.Jakość wykonania i duży ruszt dodatkowy na którym chciałem przepalać drewnem,kanały poziome.Podstawowym paliwem ma być ekogroszek.

To bierz, będzie ciekawiej na forum. Więcej produktów, więcej opinii.
Też widziałem ten model na badaniach w Łodzi, badaliśmy w tym samym okresie swój produkt.
Stosują retorty pancerpola, weź z modelem TRIO

Jarecki79
15-03-2011, 19:08
Mam pytanie mój dom liczy sobie 154 m2. Czy wystarczy piec na taki dom 15kw? Dom nie jest ocieplony ale bedzie ocieplany latem.

15-17kW polecam....., bardziej 17 dla starszego budownictwa podawanego termoizolacji

Łukasz1979
15-03-2011, 19:10
Rozumiem że WEBER RETO DUO 15kw odpada i trzeba zacząć poszukiwania od nowa a z tego co widzę to 12 niema za wiele. Możecie mi podpowiedzieć który kocioł ma podobną jakość wykonania i taki zeby od czasu do czasu można było przepalić drzewam.

darase
15-03-2011, 19:25
Łukasz Łukasz czego szukasz? 12kw pa pan Jarecki, szukasz daleko a masz blisko ;)

Łukasz1979
15-03-2011, 19:39
Łukasz Łukasz czego szukasz? 12kw pa pan Jarecki, szukasz daleko a masz blisko ;)

kolego wybacz ale nie kumam.

darase
15-03-2011, 19:50
Trochę pożartowałem, a tak na poważnie firma w której pracuje pan Jarecki produkuje kotły 12 kw.

Jarecki79
15-03-2011, 19:55
Tak, zobacz wiadomość prywatną
Na górze strony obok napisu Witaj Łukasz1979 masz napis wiadomości, sprawdź sobie wiad.prywatną, tak otwarcie linków podawał nie będę.

wielebny81
15-03-2011, 19:58
15-17kW polecam....., bardziej 17 dla starszego budownictwa podawanego termoizolacji

Aha tylko ja chce kupić piec webera reto duo albo za doplatą trio. 17kw oni nie maja. W ofercie webera są 15,20,25....kw wiec co ? chyba lepiej 20kw. starsze budownictwo z dobudówką.

darase
15-03-2011, 20:00
Takie dobre te piece webera? Muszę na nie luknąć.

Jarecki79
15-03-2011, 20:16
Aha tylko ja chce kupić piec webera reto duo albo za doplatą trio. 17kw oni nie maja. W ofercie webera są 15,20,25....kw wiec co ? chyba lepiej 20kw. starsze budownictwo z dobudówką.

Weź zatem 20kę. W 15-ce będzie pewnie palnik o mocy max.17kW, także w razie wojny może nie utargać.
Mi pasuje sposób czyszczenia takiej konstrukcji.
Będzie też ciekawiej na wątku, mam nadzieję,że po zakupie nie znikniesz.

Ja widziałem badany egzemplarz o mocy 25kW, wiem,że badali 15 i 25kW, 20-ka jest wartością pośrednią, która wchodzi w wyniki tych 2badanych egzemplarzy. Badali z tego co kojarzę na obrotowym typu DUO i chyba FL podczas badań był wyłączony. Nie pamiętam dokładnie, z całą jednak pewnością na badaniach był sterownik pluma.

ps. retorta trio jest droższa od duo o 100zł netto z tego, co pamiętam, ale dochodzi jeszcze koszt zaworu oraz zbiornika zalewowego na kosz, bo ten palnik może też pracowac z pellet.

kamil777
15-03-2011, 21:37
Mam mieszane uczucia co do palnikow obrotowych ,jak one beda pracowac po kilku latach?a ten trio ma jeszcze dysze czy te konćowki nie beda sie upalac?co o tym mysla fachowcy?
pozdrawiam

Jarecki79
15-03-2011, 21:47
Mam mieszane uczucia co do palnikow obrotowych ,jak one beda pracowac po kilku latach?a ten trio ma jeszcze dysze czy te konćowki nie beda sie upalac?co o tym mysla fachowcy?
pozdrawiam

Jeżeli chodzi o pancerpol, to model duo pracuje od kilku lat.
Od tego sezonu poprawiono koronkę.
Co najwyżej wymienisz koronkę obrotową, czy zabierak - do 100zł się w tym zamkniesz.

ślimak- podobnie jak w innych palnikach.

Więcej zabawy przy konserwacji po sezonie grzewczym, ale akurat ten producent daje świetną instrukcję, z dokumentacją foto.
Można też pobrać film szkoleniowy.

Co do tych rur, są stosowane od kilku lat w dużych palnikach fajkowych zamiast deflektorów.