PDA

Zobacz pełną wersję : RANKING KOTŁÓW NA EKO GROSZEK



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92

jorgo
16-03-2011, 08:16
Mam mieszane uczucia co do palnikow obrotowych ,jak one beda pracowac po kilku latach?a ten trio ma jeszcze dysze czy te konćowki nie beda sie upalac?co o tym mysla fachowcy?
pozdrawiam

Ja fachowcem nie jestem ale.....
pamiętaj, że im mniej ruchomych części tym mniejsze ryzyko wystąpienia jakiejkolwiek usterki.
A w palniku gdzie panują ekstremalne warunki typu skoki temperatury, pylenie na maksa, popiół, żużel i do tego silne przedmuchy powietrza..... to naprawdę należy solidnie dbać o ten palnik ... a i tak wcześniej czy później użytkownik nie ustrzeże się się wymiany tych ruchomych części... a palnikach typu Brucer czy Burner ( nie wiem jeszcze jakie są inne tego typu) nie ma się co zepsuć, bo tam nie ma ruchomych elementów.

miedz1
16-03-2011, 08:47
Ja fachowcem nie jestem ale.....
pamiętaj, że im mniej ruchomych części tym mniejsze ryzyko wystąpienia jakiejkolwiek usterki.
A w palniku gdzie panują ekstremalne warunki typu skoki temperatury, pylenie na maksa, popiół, żużel i do tego silne przedmuchy powietrza..... to naprawdę należy solidnie dbać o ten palnik ... a i tak wcześniej czy później użytkownik nie ustrzeże się się wymiany tych ruchomych części... a palnikach typu Brucer czy Burner ( nie wiem jeszcze jakie są inne tego typu) nie ma się co zepsuć, bo tam nie ma ruchomych elementów.
Czytając wasze wypowiedzi z czystej ciekawości zadałem pytanie producentowi (firma PANCERPOL) o koszty wymiany owych ruchomych części.
oto odpowiedź:
W dniu 14 marca 2011 08:04 użytkownik sekretariat <[email protected]> napisał:

- koronka - 72, 80 zł netto
- ślimak - 135,80 zl netto
Według mnie ceny dość przystępne. Zaznaczam, że sam użytkuję 2 sezon taki właśnie typ palnika, spalam w nim bez problemów:
- polski ekogroszek
- czeski eko
- rożne mieszanki eko z różnymi miałami.
Nawet gdybym miał wymieniać te części po tym sezonie to i tak mi się to opłaciło.

Pozdr.

jack18
16-03-2011, 09:42
Aha tylko ja chce kupić piec webera reto duo albo za doplatą trio. 17kw oni nie maja. W ofercie webera są 15,20,25....kw wiec co ? chyba lepiej 20kw. starsze budownictwo z dobudówką.

Bardzo solidne - osobiście oglądałem. Niestety ich cena to kosmos.Ten kocioł nie ma raczej nic dlaczego miał by być o tyle droższy niż inne. No i warunek uznania gwarancji to zabezpieczenie powrotu na min 55" -to tez jakaś wyssana z palca bzdura.

darase
16-03-2011, 10:29
Jack dla pewnej grupy ludzi im droższe tym lepsze. Z drugiej strony czemu nie, jak jest leżąca kasa to ciach.

Jarecki79
16-03-2011, 11:09
Ja fachowcem nie jestem ale.....
pamiętaj, że im mniej ruchomych części tym mniejsze ryzyko wystąpienia jakiejkolwiek usterki.
A w palniku gdzie panują ekstremalne warunki typu skoki temperatury, pylenie na maksa, popiół, żużel i do tego silne przedmuchy powietrza..... to naprawdę należy solidnie dbać o ten palnik ... a i tak wcześniej czy później użytkownik nie ustrzeże się się wymiany tych ruchomych części... a palnikach typu Brucer czy Burner ( nie wiem jeszcze jakie są inne tego typu) nie ma się co zepsuć, bo tam nie ma ruchomych elementów.

Inny tego typu palnik to dostępny od kilku lat (długo przed brucerem) model AZP-M
Nowy model tego palnika z głowicą żeliwną dla mocy palników 15,25,38kW dostępny jest od jakiegoś roku czasu.

* To palnik, gdzie mamy szeroką gardziel zsypową kosza, aby nie zawieszał się na miał, gdzie wykonano taki warkocz na ślimaku dla dodatkowego wzruszania tego paliwa w koszu.
* Od strony paleniska jest przeciwzwój wypiętrzający paliwo do strefy spalania.
* Powietrze trafiające do paleniska jest wstępnie podgrzewane, omywa po drodze całą rurę, w której pracuje ślimak. To jakby odlew w odlewie. Dystrybucja jest dwustrefowa.
Powietrze na palenisko trafia od dołu a nie jak w brucerze od przodu. Takie są różnice.
* Dla wygody użytkownika jest mechanizm automatycznego czyszczenia strefy napowietrzania paleniska, to dźwignia wyniesiona koło kosza zasypowego
* Palenisko jest głębsze jak w brucerze (chodzi o odgazowywanie paliwa)

Inny podobny w zasadzie działania palnik z nawet podobnym paleniskiem kwadratowym produkuje bodajże żywiec oraz jeden z pleszewskich producentów palników, nazywa się on ekopal (ten typ palnika)

Natomiast palnik obrotowy pancerpola to dobrej jakości wyrób, zgadzam się jednak,że ruchome części w palenisku to potencjalnie wyższe ryzyko jakiejś awarii mechanicznej. Więcej jest też mechanicznej zabawy przy demontażu ślimaka czy czyszczeniu palnika po sezonie. Jak jednak wspomniałem jest doskonale przygotowana instrukcja, można też pobrać film szkoleniowy.

jack18
16-03-2011, 11:58
Jack dla pewnej grupy ludzi im droższe tym lepsze. Z drugiej strony czemu nie, jak jest leżąca kasa to ciach.

Masz racje. Zastanawia mnie tez nazwa sugerująca pochodzenie kotła z zza zachodniej granicy. Gdzieś wyczytałem ze doże grono potencjalnych nabywców myśli ze to kocioł niemiecki . No i za ten niby niemiecki kocioł trzeba zapłacić, za np 20KW te 9000... Ale wolny kraj -wolny wybór.

Jarecki79
16-03-2011, 12:57
Masz racje. Zastanawia mnie tez nazwa sugerująca pochodzenie kotła z zza zachodniej granicy. Gdzieś wyczytałem ze doże grono potencjalnych nabywców myśli ze to kocioł niemiecki . No i za ten niby niemiecki kocioł trzeba zapłacić, za np 20KW te 9000... Ale wolny kraj -wolny wybór.

Kocioł Weber, jeżeli o nim mówisz...
To polski produkt, dość nowej firmy na naszym rynku.

Producent ma swoja siedzibę w Trzebiatowie, w moim rodzinnym woj. zach-pom.

jagawe
16-03-2011, 13:01
Grzeję pierwszy sezon kocioł Heiztechnik Q Eko Duo 17 - na razie bez problemów.
Najważniejsze dla mnie przy zakupie kotła był serwis. Od domu do fabryki w Skarszewach mam 25 km.

jorgo
16-03-2011, 13:07
Czytając wasze wypowiedzi z czystej ciekawości zadałem pytanie producentowi (firma PANCERPOL) o koszty wymiany owych ruchomych części.
oto odpowiedź:
W dniu 14 marca 2011 08:04 użytkownik sekretariat <[email protected]> napisał:

- koronka - 72, 80 zł netto
- ślimak - 135,80 zl netto
Według mnie ceny dość przystępne. Zaznaczam, że sam użytkuję 2 sezon taki właśnie typ palnika, spalam w nim bez problemów:
- polski ekogroszek
- czeski eko
- rożne mieszanki eko z różnymi miałami.
Nawet gdybym miał wymieniać te części po tym sezonie to i tak mi się to opłaciło.

Pozdr.

No widzisz.... ja wole te pieniążki przeznaczyć na inny cel.......to ponad 200 złotych....... dla mnie taki argument, że można co sezon wymieniać jakąś część w kotle bo niby tanie....to sry..... żaden argument.... nie po to się wydaje 7000-10000 złotych żeby jeszcze kupując kocioł zakładać, że się będzie psuł i co sezon coś w nim wymieniało.....
No ale jak mawiał dziadek: jeden lubi schabik, drugi lubi mostek..... a ja wolę c..... - bo tam nie ma kostek :D

jorgo
16-03-2011, 13:10
Grzeję pierwszy sezon kocioł Heiztechnik Q Eko Duo 17 - na razie bez problemów.
Najważniejsze dla mnie przy zakupie kotła był serwis. Od domu do fabryki w Skarszewach mam 25 km.

O!!! i to jest jakiś argument że zakupiłeś ten kocioł..... a powiedz, jaką powierzchnię ogrzewasz i czy cwu także... no i ile spala, czy odnotowałeś jakieś problemy?
Będzie zawsze jakaś wiedza dla kupujących kocioł na wiosnę....
I jak Ci się sprawuje kocioł w trybie IFL..... bo gdzieś czytałem na jakimś forum, teraz nie przypominam sobie gdzie, że są z tym trybem problemy...... i ludziska przechodzą na ustawienia standardowe.

jorgo
16-03-2011, 13:23
Dopiero teraz zauważyłem, że nazwę "heitztechnik" wykorzystują dwaj producenci kotłów..... można się nieźle pomylić..... a są to całkowicie odmienne produkty....
załączam linki
http://www.heiztechnik.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=11&Itemid=20&lang=pl
http://www.weberht.pl/reto_duo.php
Jagawe....patrząc na moc kotła, to Ty masz ten z pierwszego linku ?

Ja nie wiem, ale niektórzy producenci to ceny chyba biorą z kosmosu....

Jarecki79
16-03-2011, 13:25
No widzisz.... ja wole te pieniążki przeznaczyć na inny cel.......to ponad 200 złotych....... dla mnie taki argument, że można co sezon wymieniać jakąś część w kotle bo niby tanie....to sry..... żaden argument.... nie po to się wydaje 7000-10000 złotych żeby jeszcze kupując kocioł zakładać, że się będzie psuł i co sezon coś w nim wymieniało.....
No ale jak mawiał dziadek: jeden lubi schabik, drugi lubi mostek..... a ja wolę c..... - bo tam nie ma kostek :D

Twój argument jest dziwny.
Kolega pisze,że uzytkuje palnik 2lata i nic w nim nie wymieniał do tej pory.

Ślimaki średnio żyją 5sezonów (ale moga pracować dłużej), to element wymienny podobnie jak klocki w samochodzie.
Nie ma w tym nic dziwnego czy nadzwyczajnego.

Z całym szacunkiem, ale wolę wymienić ślimak za 130zł netto jak przetarty korpus brucer-a, jeżeli taka sytuacja miałaby miejsce częściej po kilku latach eksploatacji. Poczekajmy do 2013-14roku z ferowaniem takich opinii.

Tymczasem zobacz dla przypomnienia jak wytarł się zamiast ślimaka korpus brucera:
To było wymienione w ramach gwarancji, bo tryknęło w krócej jak 2lata, sądzę jednak,że cały odlew korpusu brucer-a jest droższy jak ślimak
Tutaj była to prawdopodobnie jakaś wada fabryczna tego konkretnego egzemplarza

jack18
16-03-2011, 14:26
Kocioł Weber, jeżeli o nim mówisz...
To polski produkt, dość nowej firmy na naszym rynku.

Producent ma swoja siedzibę w Trzebiatowie, w moim rodzinnym woj. zach-pom.

Tam jest wielu tych producentów czy to tylko jednostkowe przypadki? Wiesz coś więcej o tym sterowniku? On jak i cały kocioł wyglądaj bardzo solidnie, tyle ze skąd ta cena?

Jarecki79
16-03-2011, 14:39
Tam jest wielu tych producentów czy to tylko jednostkowe przypadki? Wiesz coś więcej o tym sterowniku? On jak i cały kocioł wyglądaj bardzo solidnie, tyle ze skąd ta cena?

Znam malutkiego wyrobnika z Moczyłek, mała firma produkcyjna jest w Karlinie, drobni rzemieślnicy w Białogardzie.

Sterownik pluma widziałem w Łodzi na tym Weberze, kotle SaS a także na zasypowym modelu Cichewicza - Logica.
Nie znam go z własnego doświadczenia. Tyle, co powiedział mi pracownik instytutu przy badaniu tego Webera,że FL było do badania wyłączone.

jorgo
16-03-2011, 15:42
Twój argument jest dziwny.
Kolega pisze,że uzytkuje palnik 2lata i nic w nim nie wymieniał do tej pory.

Ślimaki średnio żyją 5sezonów (ale moga pracować dłużej), to element wymienny podobnie jak klocki w samochodzie.
Nie ma w tym nic dziwnego czy nadzwyczajnego.

Z całym szacunkiem, ale wolę wymienić ślimak za 130zł netto jak przetarty korpus brucer-a, jeżeli taka sytuacja miałaby miejsce częściej po kilku latach eksploatacji. Poczekajmy do 2013-14roku z ferowaniem takich opinii.

Tymczasem zobacz dla przypomnienia jak wytarł się zamiast ślimaka korpus brucera:
To było wymienione w ramach gwarancji, bo tryknęło w krócej jak 2lata, sądzę jednak,że cały odlew korpusu brucer-a jest droższy jak ślimak
Tutaj była to prawdopodobnie jakaś wada fabryczna tego konkretnego egzemplarza

Jeśli wada fabryczna to inna sprawa.... w każdym produkcie, w każdej nawet najlepszej marce- wada fabryczna to co innego niż niechlujne, celowe lub nie, działania producenta i przenoszenie późniejszych kosztów eksploatacji na użytkownika.
Ten przykład który podałeś jest adekwatny np. do usterek fabrycznych w samochodach Toyota, Mercedes czy w zasadzie w każdej marce i potem darmowe ( bez względu czy obejmuje to gwarancja czy nie) usunięcie.

Ponadto nie chodzi mi o ślimak, tylko o sam palnik. Mój argument jest taki: jak najmniej ruchomych elementów w palnikach..... a jeśli już są, to niech będą solidne... a nie że to "tylko" koszt 100 czy 200 złotych i niech użytkownik płaci i daje utrzymanie jednej czy drugiej nieudolnej firmie, nieudanej kosntrukcji.
No bo jak już zakupi się kocioł, to wiadomym jest że nie będzie się go od razu wymieniać w całości tylko właśnie ten uszkodzony element. Jak ktoś ma za dużo pieniędzy, to niech zmienia nawet cały kocioł po sezonie, mnie się to nie uśmiecha.

Piszesz, żeby czekać do 2013-2014 roku......
Ja nie będę czekał żeby się przekonać lub nie , bo kocioł chcę zmienić w tym roku.

zawijan
16-03-2011, 16:48
Tymczasem zobacz dla przypomnienia jak wytarł się zamiast ślimaka korpus brucera:
To było wymienione w ramach gwarancji, bo tryknęło w krócej jak 2lata, sądzę jednak,że cały odlew korpusu brucer-a jest droższy jak ślimak
Tutaj była to prawdopodobnie jakaś wada fabryczna tego konkretnego egzemplarza

Tymczasem dla przypomnienia powtórzę Ci, co kiedyś już na ten temat napisałem.
Oczywiście może to być wada fabryczna, ale mogła to także być wina nawiercanych przez Waszą firmę otworów "oddymiających" zasobnik.
Nie rozstrzygnąłeś tego jednoznacznie do dzisiaj. Prawda?
Może nie feruj jednoznacznych wniosków, jeżeli nie masz jednoznacznych argumentów.

Jarecki79
16-03-2011, 17:23
Tymczasem dla przypomnienia powtórzę Ci, co kiedyś już na ten temat napisałem.
Oczywiście może to być wada fabryczna, ale mogła to także być wina nawiercanych przez Waszą firmę otworów "oddymiających" zasobnik.
Nie rozstrzygnąłeś tego jednoznacznie do dzisiaj. Prawda?
Może nie feruj jednoznacznych wniosków, jeżeli nie masz jednoznacznych argumentów.

To jeden z pierwszych brucerów i takiego otworu nie miał.
Powtarzam Ci,że produktu wybielać nie będę. Żadnego, nie tylko brucer-a
Powtarzam też -poczekajmy do 2013-14roku, wówczas będzie dużo więcej wiadomo o eksploatacji brucer-a i nie doszukuj się w tym zdaniu żadnych podtekstów.

Dodam,że to był przypadek, natomiast prawidłowość stanowią pękające sprzęgła. Co również przypomnę i to zdarzało się już w kilku firmach.

Jorgo - koronka jest solidna, przynajmniej w pancerpolu. Oczywiście i to można zniszczyć złą eksploatacją.
Co również Ci za chwilę pokażę, aby nie było,że krytykuję tylko brucer-a.

Zgadzam się z Tobą, też wolę mniej elementów ruchomych w palniku w strefie spalania.

Natomiast pewne rzeczy z czasem mogą ulegać naturalnemu zużyciu i siłą rzeczy będa musiały być wymienione (po kilku latach).
Producent Brucera z całą pewnością ma również osobno wyceniony ślimak, taką wycenę mam od Ekoenergii.

zawijan
16-03-2011, 19:53
To jeden z pierwszych brucerów i takiego otworu nie miał.

Jeśli tak, to rzeczywiście zostaje tylko wada fabryczna jako powód.

robixx78
16-03-2011, 19:58
Koledzy którzy szukają kotła i byli w ICHPW w Zabrzu. Czy coś Was przekonało jaki kocioł chcecie? Mnie na pewno przekonał sterownik eCoal. Już wcześniej interesowałem się BRULLI`m. Tylko dziwi mnie, dlaczego Panowie z Elektro-System głośno nie chcą przyznać, że oba sterowniki potrafią to samo, z tym że Brullim można dodatkowo sterować ręcznie. Albo coś źle zrozumiałem i te sterowniki są różne od siebie... Co wy o tym myślicie lub co usłyszeliście?
Przekonał mnie palnik BURNER-S prosty w budowie, żeliwny, wyglądał nie do zajechania. Osobiście brałbym ten palnik i sterownik, ale za cholerę nie mogę się przekonać do kotła firmy OGNIWO ( na swojej stronie twierdzą, że kotły ECO PLUS zostały wyposażone w palnik BRUNER-S.:)) Po za tym potrzebuję kocioł o mocy ok 30kW, a takiego Ogniwo nie wyprodukuje. 400 producentów w Polsce i nima co wybrać:) Dobrze, że jeszcze mam czas na kocioł, może się coś "urodzi".
No i przekonał mnie ZawiJan i jego współpracownicy dla nich to praca i pasja zarazem i to było widac:)

Pozdrawiam

Alk
16-03-2011, 20:17
eCoal - pełny automat, sypiesz węgiel, wysypujesz popiół
brulli - sterowanie ręczne, sam ustawiasz parametry, sypiesz węgiel, wysypujesz popiół
reszta raczej taka sama.

robixx78
16-03-2011, 20:31
eCoal - pełny automat, sypiesz węgiel, wysypujesz popiół
brulli - sterowanie ręczne, sam ustawiasz parametry, sypiesz węgiel, wysypujesz popiół
reszta raczej taka sama.

Pamiętam zdanie pana z Elektro_Systemu kiedy kol. Suspenser ustawiał brulli recznie, " Nawet jak użytkownik popieprzy ustawienia sterownik je skoryguje, użytkownikowi tylko się wydaje, że coś zmienia" No ale te korygowanie to na dłuższą metę chyba, bo jak coś Suspenser przestawiał efekty było widać z takim lekkim opóźnieniem.

karoka65
16-03-2011, 20:41
Koledzy którzy szukają kotła i byli w ICHPW w Zabrzu. Czy coś Was przekonało jaki kocioł chcecie? Mnie na pewno przekonał sterownik eCoal. Już wcześniej interesowałem się BRULLI`m. Tylko dziwi mnie, dlaczego Panowie z Elektro-System głośno nie chcą przyznać, że oba sterowniki potrafią to samo, z tym że Brullim można dodatkowo sterować ręcznie. Albo coś źle zrozumiałem i te sterowniki są różne od siebie... Co wy o tym myślicie lub co usłyszeliście?
Przekonał mnie palnik BURNER-S prosty w budowie, żeliwny, wyglądał nie do zajechania. Osobiście brałbym ten palnik i sterownik, ale za cholerę nie mogę się przekonać do kotła firmy OGNIWO ( na swojej stronie twierdzą, że kotły ECO PLUS zostały wyposażone w palnik BRUNER-S.:)) Po za tym potrzebuję kocioł o mocy ok 30kW, a takiego Ogniwo nie wyprodukuje. 400 producentów w Polsce i nima co wybrać:) Dobrze, że jeszcze mam czas na kocioł, może się coś "urodzi".
No i przekonał mnie ZawiJan i jego współpracownicy dla nich to praca i pasja zarazem i to było widac:)

Pozdrawiam

Nie ma tego problemu co ty bo mam już kocioł.
Odnosząc się do tego co napisałeś to wrażenie prawie identyczne. Sterownik także bardzo mi się podobał i myślę że dla tych którzy chcą mieć podgląd przez neta to wyjście najlepsze i tutaj zaznacza się przewaga eCoala nad Pumą.
Palnik myślę że ma przyszłość bardzo prosty, wygląda porządnie, głeboki i ta zaleta że nawet gdyby się coś nawet przypadkiem uszkodziło to nie trzeba wywalać całego palnika tylko jeden element oraz to że jest możliwość jego rozbudowy w razie potrzeby, oczywiście w rozsądnych granicach.
Co do kotła to też nie głupi, wygląd zewnętrzny ok, nie za duży o ile dobrze pamiętam to wys. 110, głęb. 85 z czopuchem i chyba 108 szer. z zasobnikiem. Nawet te cegły z których się tu naśmiewano to na żywo nie wyglądają na złe rozwiązanie a raczej na dobre i zarazem bardzo tanie w razie draki.
Jedyne co mnie utwierdziło przy moim bo widziałem to także na żywo a chodzi o czyszczenie od góry. Kolega Zawijan2 jak na został przedstawiony (myslę że ME) ale to domysły, zademonstrował nam jak się czyści kocioł bo wszystkich to interesowało. Niby nic strasznego ale niech mi nigdy więcej nikt nie pieprzy że to tak szybko i łatwo i tak samo jak w kanałach poziomych.
Nie mówię że tylko poziome ale mam porównanie i nikt mi nie wmówi że to to samo.
Szanuję to że komuś to nie przeszkadza i chwali to co ma ale nie jest to tak samo.
Muszę jednak przyznać i takie są moje przypuszczenia że kocioł z kanałami pionowymi można czyścić trochę rzadziej ale to można by potwierdzić po dłuższym użytkowaniu.
A tak do producentów Ogniwa czy zamiast tej klapki na motylki nie można by zamontować normalnych drzwiczek na klamkę otwieranych do góry ? Było by czyściej i na pewno szybciej.

SUSPENSER
16-03-2011, 20:55
Pamiętam zdanie pana z Elektro_Systemu kiedy kol. Suspenser ustawiał brulli recznie, " Nawet jak użytkownik popieprzy ustawienia sterownik je skoryguje, użytkownikowi tylko się wydaje, że coś zmienia" No ale te korygowanie to na dłuższą metę chyba, bo jak coś Suspenser przestawiał efekty było widać z takim lekkim opóźnieniem.

Zmieniałem ustawienia w trybie ręcznym, w automacie Bruli ma kontrolę i ograniczanie temperatury spalin w oparciu o logikę rozmytą (fuzzy logic) [o ile się nie mylę w zamyśle to jest taki eCoal do różnych kotłów a nie tylko do Ogniwa jak eCoal].

Faktycznie efekty zmian były z opóźnieniem [mam porównanie z innymi sterownikami], ale może to kwestia innego palnika i dmuchawy.

Jeśli dostanę Bruli na testy wtedy będę mógł powiedzieć więcej na temat jego użyteczności.

darase
16-03-2011, 21:06
Karoka dobrze wszystko opisałeś a takie drzwiczki zamiast tego włazu to sprawa priorytet, bym rzekł kropka nad i :) Suspenser wytargowałeś sterownik bruli to "winszuję"

SUSPENSER
16-03-2011, 21:11
Koledzy którzy szukają kotła i byli w ICHPW w Zabrzu. Czy coś Was przekonało jaki kocioł chcecie? Mnie na pewno przekonał sterownik eCoal. Już wcześniej interesowałem się BRULLI`m. Tylko dziwi mnie, dlaczego Panowie z Elektro-System głośno nie chcą przyznać, że oba sterowniki potrafią to samo, z tym że Brullim można dodatkowo sterować ręcznie. Albo coś źle zrozumiałem i te sterowniki są różne od siebie... Co wy o tym myślicie lub co usłyszeliście?
Przekonał mnie palnik BURNER-S prosty w budowie, żeliwny, wyglądał nie do zajechania. Osobiście brałbym ten palnik i sterownik, ale za cholerę nie mogę się przekonać do kotła firmy OGNIWO ( na swojej stronie twierdzą, że kotły ECO PLUS zostały wyposażone w palnik BRUNER-S.:)) Po za tym potrzebuję kocioł o mocy ok 30kW, a takiego Ogniwo nie wyprodukuje. 400 producentów w Polsce i nima co wybrać:) Dobrze, że jeszcze mam czas na kocioł, może się coś "urodzi".
No i przekonał mnie ZawiJan i jego współpracownicy dla nich to praca i pasja zarazem i to było widac:)

Pozdrawiam

Ja jestem bardzo wybredny - najbardziej interesujący dla mnie byłby zestaw Sztoker + eCoal [lub Brulli] ;-)

Skoro takiego niestety nie ma to wybierałbym pomiędzy Sztoker z Pumą a Ogniwo Eco Plus z eCoal - są między nimi spore różnice, więc każdy musi wybrać które cechy są dla niego ważniejsze.

Między Brulim a eCoal mogą być spore różnice skoro ten pierwszy może być montowany do dowolnych kotłów a drugi tylko do Ogniwa.

SUSPENSER
16-03-2011, 21:17
Karoka dobrze wszystko opisałeś a takie drzwiczki zamiast tego włazu to sprawa priorytet, bym rzekł kropka nad i :) Suspenser wytargowałeś sterownik bruli to "winszuję"

Co do drzwiczek masz rację - bardzo ułatwiłoby to obsługę użytkownikom.

Jeszcze nie "wytargowałem" sterownika, więc nie mów hop, poza tym zobaczymy jak będzie się sprawował jeśli mi go przyślą [z obecnym nie mam żadnych problemów, więc tylko ciekawość pcha mnie do jego przetestowania, a nuż będzie lepiej niż jest].

PS podpisuję się pod wpisem karoka65 - mam podobne odczucia :-)

karoka65
16-03-2011, 21:25
Także jak się uda, a na razie wszystko jest na dobrej drodze zobaczę jaka różnica będzie w stosunku do Ognika.

robixx78
16-03-2011, 21:30
"Zestaw Sztoker + eCoal [lub Brulli] " Na takie cudo to też bym się pisał.
Właściwie nic nie stoi na przeszkodzie żeby taki zestaw zmontować, to powinno działać, może to wypróbuję, już mi to przez myśl przeszło jak wracałem w sobotę z Zabrza:)

"Między Brulim a eCoal mogą być spore różnice skoro ten pierwszy może być montowany do dowolnych kotłów a drugi tylko do Ogniwa"

Tu mi właśnie coś nie pasuje, wydaje mi się, że Panowie z Elektro-System mają umowę z ICHPW, że ecoal tylko z kotłami przez nas badanymi i tylko z naszymi palnikami. A jak się zorientowali, że wyprodukowali świetny sterownik który radzi sobie zawsze z różnym opałem, bez ingerencji użytkownika, to pomyśleli czemu na tym nie zarobić, i wypuścili Brulli, niby trza ustawiać a końcowy efekt będzie taki sam. Przecież oba sterowniki bazują na temperaturze spalin, nie napisali innego algorytmu, może być taki sam lub rozbudowany lub okrojony...właśnie na to pytanie mi nie odpowiedzieli. eCoal powstał przy współpracy z ICHPW , a Brulli nie :) przynajmniej tego się można dowiedzieć ze strony brulli.pl i ecoal.pl heh

Slaveta
16-03-2011, 21:31
Sterownik także bardzo mi się podobał i myślę że dla tych którzy chcą mieć podgląd przez neta to wyjście najlepsze i tutaj zaznacza się przewaga eCoala nad Pumą.

Dziwne że już któryś raz czytam o internecie jako głównym atutem eCoal-a, tak naprawdę główna przewaga eCoal-a nad innymi sterownikami to całkowita automatyzacja procesu spalania co jest istotne dla ludzi którzy nie chcą się bawić lub nie mają czasu w bawienie się ustawianiami manualnymi. Podgląd internetowy to jest tylko taki bajer (nawet jeszcze do dzisiaj nie podłączyłem neta bo nie czuję takiej potrzeby czyt. nie chce mi się). To jest jego główna zaleta reszta schodzi na dalszy plan. Chcesz palić różnymi trudnymi paliwami a nie chcesz się wgłębiać w proces spalania to eCoal jest nr 1.

karoka65
16-03-2011, 21:37
Karoka dobrze wszystko opisałeś a takie drzwiczki zamiast tego włazu to sprawa priorytet, bym rzekł kropka nad i :)
To tylko moje zdanie, każdy może się z nim zgodzić lub nie. Ja jestem tylko jak większość tutaj potencjalnym przyszłym nabywcą i tak bym to widział. Oczywiście każdy ma jakieś swoje wizje i priorytety. Co mi się przypomniało to Zawijan2 wspominał że będą inne drzwiczki w Plusie, bardziej odsunięte i lepiej izolowane.

darase
16-03-2011, 21:50
Tak izolacja drzwiczek ważna sprawa, to też nadaje się do poprawy. Jak Ktoś mądrze pisze to trzeba przyznać rację :)

karoka65
16-03-2011, 21:59
Dziwne że już któryś raz czytam o internecie jako głównym atutem eCoal-a, tak naprawdę główna przewaga eCoal-a nad innymi sterownikami to całkowita automatyzacja procesu spalania co jest istotne dla ludzi którzy nie chcą się bawić lub nie mają czasu w bawienie się ustawianiami manualnymi. Podgląd internetowy to jest tylko taki bajer (nawet jeszcze do dzisiaj nie podłączyłem neta bo nie czuję takiej potrzeby czyt. nie chce mi się). To jest jego główna zaleta reszta schodzi na dalszy plan. Chcesz palić różnymi trudnymi paliwami a nie chcesz się wgłębiać w proces spalania to eCoal jest nr 1.

Jak widzisz napisałem że sterownik mi się podoba a o jego zaletach dowiedziałem się bezpośrednio od twórców. Wypowiedź była powierzchowna i w skrócie o wszystkich spostrzeżeniach dotyczących tego kotła. Jestem w tej dobrej sytuacji że nie muszę palić trudnymi paliwami.
A którym numerem jest też nie wspominałem. Dla ciebie 1 dla drugiego może 3 a dla kogoś jeszcze innego może jest poza wyborem.
Dla mnie przez 1,5 roku numerem 1 był Lider bo taki kupiłem z kotłem, obecnie moim nr.1 jest Ognik Plus Pid za miesiąc może to być Bruli a za pół roku jeszcze jakieś inne pioruństwo bo pewnie znowu coś wymyślą.

Jarecki79
16-03-2011, 22:01
"Zestaw Sztoker + eCoal [lub Brulli] " Na takie cudo to też bym się pisał.
Właściwie nic nie stoi na przeszkodzie żeby taki zestaw zmontować, to powinno działać, może to wypróbuję, już mi to przez myśl przeszło jak wracałem w sobotę z Zabrza:)


Stoi na przeszkodzie, bo twórcą Sztokera jest producent PUMY oraz Cobry.
Z takim sterowaniem Sztokery o mocach 25-100kW były badane i osiągnęły bardzo dobre wyniki.

Raport z badań jest do ściągnięcia ze strony producenta Sztokera
polecam, różnica między pełną mocą a ok.7kW mocy to tylko 1% straty na sprawności.....

karoka65
16-03-2011, 22:03
Tak izolacja drzwiczek ważna sprawa, to też nadaje się do poprawy. Jak Ktoś mądrze pisze to trzeba przyznać rację :)

Cieszę się że jako użytkownik Ogniwa zauważasz to samo. Producenci również tutaj zaglądają, może jeszcze częściej jak my. Być może ta nasza pisanina na coś się przyda.

robixx78
16-03-2011, 22:11
Stoi na przeszkodzie, bo twórcą Sztokera jest producent PUMY oraz Cobry.
Z takim sterowaniem Sztokery o mocach 25-100kW były badane i osiągnęły bardzo dobre wyniki.

Raport z badań jest do ściągnięcia ze strony producenta Sztokera
polecam, różnica między pełną mocą a ok.7kW mocy to tylko 1% straty na sprawności.....

Mi chodziło oto, że mogę sobie kupić dowolny sterownik do dowolnego kotła ( no prawie) , a jak to będzie działać, czy się sprawdzi, czy kompletna porażka to inna sprawa. Wiem, że Puma to bardzo dobry sterownik i jego też można stosować w innych kotłach nie tylko w Sztokerze, chyba, że tak nie jest to popraw.

robixx78
16-03-2011, 22:18
Rozmawiałem z p.Edwardem(współwłascicielem firmy elektro-system) na temat róznic sterowników generalnie ecoal jest dedykowany pod kocioł ogniwo (brak jakichkolwiek ingerencji użytkowniaka) a bruli może być dedykowany pod inne kociołki, generalnie obydwa sterowniki działają na tych samych zasadach ale e-cola wiąze umowa licencyjna.

Właśnie parę postów wcześniej pisałem o tym, że jakaś umowa na wyłączność ecoal`a musi być. Dobrze, że brulli jest zwyczajnie do kupienia :)

Darek G
16-03-2011, 22:19
Tak izolacja drzwiczek ważna sprawa, to też nadaje się do poprawy. Jak Ktoś mądrze pisze to trzeba przyznać rację :)

W Zabrzu mierzyłem temperaturę drzwiczek palnika podczas pracy na mocy w okolicach maksymalnej i temperatura ta dochodziła do 110 stC. Moim zdaniem zdecydowanie za dużo, więc popieram.

Jarecki79
16-03-2011, 22:19
PUMĘ możesz stosować w innych kotłach.
Ja stosuję PUMĘ do np. SKAM-P

Chodzi o to,że Sztokera nie kupisz z innym sterowaniem jak PUMA/Cobra
To jeden komplet a parametry są wgrane pod ten typ kociołka.
W najbliższym czasie będą dostępne już 3moce, 25kW, 50kW oraz 100kW, obecnie mamy 25 oraz 100kW

Slaveta
16-03-2011, 22:38
Jestem w tej dobrej sytuacji że nie muszę palić trudnymi paliwami.
A którym numerem jest też nie wspominałem. Dla ciebie 1 dla drugiego może 3 a dla kogoś jeszcze innego może jest poza wyborem.
Dla mnie przez 1,5 roku numerem 1 był Lider bo taki kupiłem z kotłem, obecnie moim nr.1 jest Ognik Plus Pid za miesiąc może to być Bruli a za pół roku jeszcze jakieś inne pioruństwo bo pewnie znowu coś wymyślą.

Nie czytasz uważnie, napisałem dlaczego jest nr 1 i tutaj nie ma do rzeczy czy dla Ciebie czy dla mnie. Polecam jeszcze raz przeczytać końcówkę mojej wypowiedzi. Co do paliw to sytuacja jest taka że są coraz gorsze więc zacznij brać to pod uwagę.

karoka65
16-03-2011, 22:55
Nie czytasz uważnie, napisałem dlaczego jest nr 1 i tutaj nie ma do rzeczy czy dla Ciebie czy dla mnie. Polecam jeszcze raz przeczytać końcówkę mojej wypowiedzi. Co do paliw to sytuacja jest taka że są coraz gorsze więc zacznij brać to pod uwagę.
Staram się czytać dokładnie i tobie też polecam bo nie napisałem że atutem tylko że jak ktoś chce mieć taką możliwość to jest to dla niego dobry wybór. Piszesz że niektórzy nie chcą lub nie mają czasu na żadne ustawianie - zgoda.
Ale są i tacy co jak powyżej i do tego np. pracują w delegacjach a w domu żona która siedzi z małymi dziećmi i nie ma pojęcia o kotle. Przyciska mróz a mężuś przez neta kociołkiem może posterować, ot co.
Nie jest to np. dla mnie sprawą priorytetową ale dla niektórych jednak tak.

Slaveta
16-03-2011, 23:19
Staram się czytać dokładnie i tobie też polecam bo nie napisałem że atutem tylko że jak ktoś chce mieć taką możliwość to jest to dla niego dobry wybór. Piszesz że niektórzy nie chcą lub nie mają czasu na żadne ustawianie - zgoda.
Ale są i tacy co jak powyżej i do tego np. pracują w delegacjach a w domu żona która siedzi z małymi dziećmi i nie ma pojęcia o kotle. Przyciska mróz a mężuś przez neta kociołkiem może posterować, ot co.
Nie jest to np. dla mnie sprawą priorytetową ale dla niektórych jednak tak.

No dobrze. Tak na marginesie ustawiasz pogodówkę i zmiany temp. na zewnątrz nie straszne ale fakt internet to fajny bajer.

jack18
16-03-2011, 23:28
Rozmawiałem z p.Edwardem(współwłascicielem firmy elektro-system) na temat róznic sterowników generalnie ecoal jest dedykowany pod kocioł ogniwo (brak jakichkolwiek ingerencji użytkowniaka) a bruli może być dedykowany pod inne kociołki,.

Prawie bo jak sam wiesz sa tez inne kotły ze sterownikiem eCoal. Bruli może tez działać z innymi palnikami ,a to już robi miedzy nimi różnice bo eCoal nie może. Utkwiło mi tez w pamięci ze Panowie mówili o algorytmie w bruli pilnującym podtrzymania żaru i ograniczającym temp spalin a nie o algorytmie spalania jak ktoś tam wcześniej powiedział. Chodziło o to ze po prostu nie da się tak bardzo złe ustawić kotła żeby ten wygasł.On nie ma takiego algorytmu żeby mógł pracować jak eCoal ,bez ustawień ręcznych.

czp01
17-03-2011, 05:44
Tak izolacja drzwiczek ważna sprawa, to też nadaje się do poprawy. Jak Ktoś mądrze pisze to trzeba przyznać rację :)

Tutaj - akurat pochwalam mój kocioł bo ma dodatkowy zaizolowany panel drzwiowy do wszystkich drzwiczek kotła i jest ok. bo ciepło tą drogą już nie ucieka.

zawijan
17-03-2011, 05:52
Pamiętam zdanie pana z Elektro_Systemu kiedy kol. Suspenser ustawiał brulli recznie, " Nawet jak użytkownik popieprzy ustawienia sterownik je skoryguje, użytkownikowi tylko się wydaje, że coś zmienia" No ale te korygowanie to na dłuższą metę chyba, bo jak coś Suspenser przestawiał efekty było widać z takim lekkim opóźnieniem.

Po każdej ingerencji użytkownika w nastawy trzeba odczekać przynajmniej pół godziny. Kocioł wraz z układem wodnym mają ogromną bezwładność cieplną.

zawijan
17-03-2011, 06:12
Sterownik także bardzo mi się podobał i myślę że dla tych którzy chcą mieć podgląd przez neta to wyjście najlepsze i tutaj zaznacza się przewaga eCoala nad Pumą.

Trochę spłyciłeś.
Rzeczywiście eCoal różni się od Pumy funkcją podglądu (i możliwością reagowania) przez internet. Jednakże nie to jest jego przewagą nad Pumą.
Sterownik eCoal analizuje proces spalania (poprzez analizę sposobu zmian temperatury spalin) i ustawia parametry pracy w zależności od wyników tej analizy.
Puma ma zadany pewien zakres ustawień paliwo-powietrze (na podstawie wcześniej wykonanych testów na iluś tam różnych węglach) i w zależności od przebiegu temperatury wody przebiega po tych zadanych ustawieniach, dobierając taki żeby temperaturę wody ustabilizować. Starałem się to napisać najprościej jak to możliwe. Wydaje mi się, że można to zrozumieć.
Sterowniki firmy Plum robią to samo co Puma, tylko mają zadany zakres ustawień uboższy od Pumy. Puma działa prawidłowo na szerszym zakresie jakości paliwa od sterowników Pluma.
Jednakże ani Puma ani Plum nie analizują procesu spalania. Na ostatniej konferencji koksowniczej twórcy tych sterowników wyjaśnili to jednoznacznie. Proszę więc innych ekspertów od sterowników, aby nie próbowali swoich uporczywych dyskusji na ten temat, bo sprawy zostały wyjaśnione u źródła.
eCoal natomiast działa w całym zakresie jakości węgla, bo nie ma żadnych zadanych parametrów nastawy, tylko sam je sobie ustala w zależności od zmian trendu temperatury spalin. Czy to jest jego przewaga nad Pumą? Dla jednych tak - dla innych nie. Jak to zwykle bywa.

zawijan
17-03-2011, 06:15
Zmieniałem ustawienia w trybie ręcznym, w automacie Bruli ma kontrolę i ograniczanie temperatury spalin w oparciu o logikę rozmytą (fuzzy logic) [o ile się nie mylę w zamyśle to jest taki eCoal do różnych kotłów a nie tylko do Ogniwa jak eCoal].

Nie taki eCoal, tylko taki troszkę mądrzejszy sterownik dwu-stanowy. Bruli nie ma algorytmu analizy procesu spalania.

zawijan
17-03-2011, 06:17
Ja jestem bardzo wybredny - najbardziej interesujący dla mnie byłby zestaw Sztoker + eCoal [lub Brulli] ;-)

Bez złośliwości - z prostej ciekawości:
Czy widziałeś pracującego Sztokera?

zawijan
17-03-2011, 06:23
Tu mi właśnie coś nie pasuje, wydaje mi się, że Panowie z Elektro-System mają umowę z ICHPW, że ecoal tylko z kotłami przez nas badanymi i tylko z naszymi palnikami. A jak się zorientowali, że wyprodukowali świetny sterownik który radzi sobie zawsze z różnym opałem, bez ingerencji użytkownika, to pomyśleli czemu na tym nie zarobić, i wypuścili Brulli, niby trza ustawiać a końcowy efekt będzie taki sam. Przecież oba sterowniki bazują na temperaturze spalin, nie napisali innego algorytmu, może być taki sam lub rozbudowany lub okrojony...właśnie na to pytanie mi nie odpowiedzieli. eCoal powstał przy współpracy z ICHPW , a Brulli nie :) przynajmniej tego się można dowiedzieć ze strony brulli.pl i ecoal.pl heh

Jeśli miałoby być tak, jak piszesz - to panowie z Elektro-Systemu mieliby się z pyszna. Sposób wykorzystania analizy temperatury spalin do regulacji procesu spalania jest chroniony zgłoszeniem patentowym a Elektro-System jest związany umową licencyjną i nie może tego sposobu stosować ot tak sobie.

zawijan
17-03-2011, 06:34
Stoi na przeszkodzie, bo twórcą Sztokera jest producent PUMY oraz Cobry.

O!!! A jakaż to przeszkoda?
Ja np. obiecałem twórcy Pumy, że zastosuję ją w Ogniwie, jeśli wyniki badań potwierdzą jej wyższość w regulacji procesu spalania. Na razie czekam na taką Pumę. Dotychczasowe badania (wykonane wspólnie z twórcą Pumy) nie dały mi jeszcze podstaw do takiej decyzji.
Nie miałem zamiaru o tym pisać, ale Twoje - Jarecki - autorytatywne uwagi spowodowały, że to napisałem. Niech twórca Pumy ma więc pretensje do Ciebie za to, że puściłem taką informację. Może wreszcie Cię przegonią. Ja go przepraszam za moje - w pewnym sensie - nieładne zachowanie. Myślę jednak, że to co Ty wyprawiasz wypisując różne marketingowe wygibasy - trochę mnie usprawiedliwia. Niech czytelnicy także o tym wiedzą.

zawijan
17-03-2011, 06:37
Stałem chwile z suspenserem jak próbował ustawić sterownik -czas reakcji kotła do wprowadzonych zmian jest faktycznie duży, mam sterownik tatarka- gdzie kocioł po wprowadzeniu zmian reaguje praktycznie natychmiast, a w brulim bardzo wolno.

O nie. Sterownik nie ma nic do szybkości reakcji kotła.
Decyduje tu dynamika kotła.

zawijan
17-03-2011, 06:40
Prawie bo jak sam wiesz sa tez inne kotły ze sterownikiem eCoal. Bruli może tez działać z innymi palnikami ,a to już robi miedzy nimi różnice bo eCoal nie może. Utkwiło mi tez w pamięci ze Panowie mówili o algorytmie w bruli pilnującym podtrzymania żaru i ograniczającym temp spalin a nie o algorytmie spalania jak ktoś tam wcześniej powiedział. Chodziło o to ze po prostu nie da się tak bardzo złe ustawić kotła żeby ten wygasł.On nie ma takiego algorytmu żeby mógł pracować jak eCoal ,bez ustawień ręcznych.

Właśnie tak.

robixx78
17-03-2011, 06:51
Jeśli miałoby być tak, jak piszesz - to panowie z Elektro-Systemu mieliby się z pyszna. Sposób wykorzystania analizy temperatury spalin do regulacji procesu spalania jest chroniony zgłoszeniem patentowym a Elektro-System jest związany umową licencyjną i nie może tego sposobu stosować ot tak sobie.

No tak. Nie wiedziałem, że ta metoda jest chroniona w urzędzie patentowym. Dlatego nie mogła zostać wykorzystana w Brullim. Chyba kupię ten sterownik i zamontuję w u rodziców w starym HEF`ie przećwiczę go i zobaczę jak będzie działać. Ale dalej mi się wydaję, że różnice między tymi sterownikami nie są zbyt wielkie. Poczekam też aż ecoal wejdzie do innych producentów kotłów o czym wspominał p. Edward, wtedy będę miał jeszcze większy wybór kotła do nowego domu.

Pozdrawim

minertu
17-03-2011, 06:56
Dodam,że brulli nie powstał aby na nim zarobić ,ale powstał dlatego,że użytkownicy eCoala chcieli sobie pogrzebać w nastawach tak jak to jest w sterownikach dwu stanowych.Chęć bycia mądrzejszym od eCoala co niektórych przerosła,można to sobie zobaczyć na esterownik.pl przejść na użytkowników z brulli i poczytać.A to alarm a to kocioł wygaszony i siedzenie w piwnicy.Ja nie ukrywam bo tez siedzę w kotłowni ale nie dla tego,że muszę ale dla tego że (większość wie dla czego ) :)
nie miał bym co robić w wolnym czasie :)

minertu
17-03-2011, 07:03
Nie wiem czy mi głowy za to nie urwią panowie z elektro-system,ale jak ktoś chce mieć na siłę z eCoala sterownik brulli to jest taka możliwość przeprogramowania go ale nie ma odwrotu.Są w stanie to zrobić za friko i moim zadaniem jeśli da się w jedną stronę to da się i w drugą.Pytanie tylko "po co" :)

miedz1
17-03-2011, 07:24
Twój argument jest dziwny.
Kolega pisze,że uzytkuje palnik 2lata i nic w nim nie wymieniał do tej pory.

Ślimaki średnio żyją 5sezonów (ale moga pracować dłużej), to element wymienny podobnie jak klocki w samochodzie.
Nie ma w tym nic dziwnego czy nadzwyczajnego.

Z całym szacunkiem, ale wolę wymienić ślimak za 130zł netto jak przetarty korpus brucer-a, jeżeli taka sytuacja miałaby miejsce częściej po kilku latach eksploatacji. Poczekajmy do 2013-14roku z ferowaniem takich opinii.

Tymczasem zobacz dla przypomnienia jak wytarł się zamiast ślimaka korpus brucera:
To było wymienione w ramach gwarancji, bo tryknęło w krócej jak 2lata, sądzę jednak,że cały odlew korpusu brucer-a jest droższy jak ślimak
Tutaj była to prawdopodobnie jakaś wada fabryczna tego konkretnego egzemplarza

Jak dotychczas nic nie wymieniałem i nie ma takiej potrzeby. Pisząc o opłacalności miałem na uwadze to, że w obrotowej retorcie spalam paliwa o dużo gorszej jakości (ale z kolei i dużo tańszych), które sprawiają dużo problemów użytkownikom zwykłych retort. A te 200 zł.to pozostaje w mojej kieszeni już po spaleniu pierwszej tony tego opału :).

jagawe
17-03-2011, 07:55
Dopiero teraz zauważyłem, że nazwę "heitztechnik" wykorzystują dwaj producenci kotłów..... można się nieźle pomylić..... a są to całkowicie odmienne produkty....
załączam linki
http://www.heiztechnik.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=11&Itemid=20&lang=pl
http://www.weberht.pl/reto_duo.php
Jagawe....patrząc na moc kotła, to Ty masz ten z pierwszego linku ?

Ja nie wiem, ale niektórzy producenci to ceny chyba biorą z kosmosu....

Tak mam kocioł z pierwszego linka.
Ogrzewam powierzchnię użytkową 125 m kw. po podłogach jest 160 m kw. plus garaż. Mam pod piec CWU, podłogówki około 50 kw. i 12 grzejników. Temp. w domu 24 st C (moja połówka lubi ciepło) do tej pory spaliłem 3,5 tony ekogroszku i pół tony miału. Tylko że ja palę piecem od 10 sierpnia :)
Do tej pory raz zawiesił się wentylator i cały czas dmuchał, ale po wyłączeniu i załączeniu kotła wróciło wszystko do normy.
Cena ze strony producenta jest z kosmosu. Kocioł kupiłem za 7100.
Ustawienia mam podobne do zalecanych przez producenta. Na indywidualnych ustawieniach efekt podobny.

jack18
17-03-2011, 10:02
Tak mam kocioł z pierwszego linka.
Ogrzewam powierzchnię użytkową 125 m kw. po podłogach jest 160 m kw. plus garaż. Mam pod piec CWU, podłogówki około 50 kw. i 12 grzejników. Temp. w domu 24 st C (moja połówka lubi ciepło) do tej pory spaliłem 3,5 tony ekogroszku i pół tony miału. Tylko że ja palę piecem od 10 sierpnia :)
Do tej pory raz zawiesił się wentylator i cały czas dmuchał, ale po wyłączeniu i załączeniu kotła wróciło wszystko do normy.
Cena ze strony producenta jest z kosmosu. Kocioł kupiłem za 7100.
Ustawienia mam podobne do zalecanych przez producenta. Na indywidualnych ustawieniach efekt podobny.

To akurat w miarę dobra cena ale zobacz na cenę webera :) Ja pisałem o nim.

Jarecki79
17-03-2011, 10:17
O!!! A jakaż to przeszkoda?
Ja np. obiecałem twórcy Pumy, że zastosuję ją w Ogniwie, jeśli wyniki badań potwierdzą jej wyższość w regulacji procesu spalania. Na razie czekam na taką Pumę. Dotychczasowe badania (wykonane wspólnie z twórcą Pumy) nie dały mi jeszcze podstaw do takiej decyzji.
Nie miałem zamiaru o tym pisać, ale Twoje - Jarecki - autorytatywne uwagi spowodowały, że to napisałem. Niech twórca Pumy ma więc pretensje do Ciebie za to, że puściłem taką informację. Może wreszcie Cię przegonią. Ja go przepraszam za moje - w pewnym sensie - nieładne zachowanie. Myślę jednak, że to co Ty wyprawiasz wypisując różne marketingowe wygibasy - trochę mnie usprawiedliwia. Niech czytelnicy także o tym wiedzą.

Za Włodka wypowiadał się nie będę, wyjątkowo niskich lotów atak.
Współczuję Ci, jeżeli tak nisko musisz schodzić.

Myślę,że jeżeli Włodek będzie miał czas - sam Ci cos odpowie.

Wyniki badań pumy ze Sztokerem:

25kW :
Sprawność na mocy nominalnej 25,09kW 88,96%
Nadmiar powietrza, lambda na pełnej mocy 1,52
Sprawność przy obciążeniu częściowym = 7,7kW wynosiła 87,65%
Nadmiar powietrza przy obciążeniu częściowym, lambda 2,67
Strumień paliwa pełna moc 3,53kg/h
Strumień paliwa częściowe obciążenie 1,10kg/h
Temp. spalin pełna moc 186st.C
Temp. spalin obciążenie częściowe 102st.C

100kW:
Sprawność na mocy nominalnej 105kW 90,07%
Nadmiar powietrza, lambda na pełnej mocy 1,42
Sprawność przy obciążeniu częściowym = 30,8kW wynosiła 89,45%
Nadmiar powietrza przy obciążeniu częściowym, lambda 2,48
Strumień paliwa pełna moc 14,65kg/h
Strumień paliwa częściowe obciążenie 4,31kg/h
Temp. spalin pełna moc 181st.C
Temp. spalin obciążenie częściowe 95st.C

W załącznikach masz też wnioski końcowe z raportu, polecam uwadze pkt. 7.6

Jarecki79
17-03-2011, 10:21
Jak dotychczas nic nie wymieniałem i nie ma takiej potrzeby. Pisząc o opłacalności miałem na uwadze to, że w obrotowej retorcie spalam paliwa o dużo gorszej jakości (ale z kolei i dużo tańszych), które sprawiają dużo problemów użytkownikom zwykłych retort. A te 200 zł.to pozostaje w mojej kieszeni już po spaleniu pierwszej tony tego opału :).

Zgadza się, ta retorta obrotowa umożliwia spalanie ekogroszku, eko mieszanego z miałem lub dobrego miału.
Koronka w razie "W" to tylko ok.100zł, z całą pewnością oszczędności na paliwie pokryją koszt takiej wymiany eksploatacyjnej.

Jarecki79
17-03-2011, 10:33
Dopiero teraz zauważyłem, że nazwę "heitztechnik" wykorzystują dwaj producenci kotłów..... można się nieźle pomylić..... a są to całkowicie odmienne produkty....
załączam linki
http://www.heiztechnik.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=11&Itemid=20&lang=pl
http://www.weberht.pl/reto_duo.php
Jagawe....patrząc na moc kotła, to Ty masz ten z pierwszego linku ?

Ja nie wiem, ale niektórzy producenci to ceny chyba biorą z kosmosu....

Nie, firm wykorzystujących w nazwie niemieckie słowo Heitz jest więcej (wszystkie są polskie).

Jest też bowiem sam Heitz.... z kotłem Heitz Eko
http://www.skwiercz-instal.pl/index.php

miedz1
17-03-2011, 10:47
Zgadza się, ta retorta obrotowa umożliwia spalanie ekogroszku, eko mieszanego z miałem lub dobrego miału.
Koronka w razie "W" to tylko ok.100zł, z całą pewnością oszczędności na paliwie pokryją koszt takiej wymiany eksploatacyjnej.

Gdy 2,5 roku temu stanąłem przed koniecznością wymiany pieca miałem dylemat jaki palnik wybrać. Brucer już był na rynku ale wtedy to była nowość i jakoś nie wzbudził mojego zaufania (zaznaczam, ze nie jestem jego przeciwnikiem, nie znam go i nie wypowiadam się na jego temat). Zainteresował mnie natomiast palnik obrotowy, wybrałem Pancerpola i jestem naprawde zadowolony. Mój kolega ma Hefa z obrotowa retorta Ardeo, jego opinia jest również pozytywna. Oba kociołki jak na razie pracują bezawaryjnie.

Jarecki79
17-03-2011, 10:51
Gdy 2,5 roku temu stanąłem przed koniecznością wymiany pieca miałem dylemat jaki palnik wybrać. Brucer już był na rynku ale wtedy to była nowość i jakoś nie wzbudził mojego zaufania (zaznaczam, ze nie jestem jego przeciwnikiem, nie znam go i nie wypowiadam się na jego temat). Zainteresował mnie natomiast palnik obrotowy, wybrałem Pancerpola i jestem naprawde zadowolony. Mój kolega ma Hefa z obrotowa retorta Ardeo, jego opinia jest również pozytywna. Oba kociołki jak na razie pracują bezawaryjnie.

Naprawdę masz bardzo dobry palnik.
(dla mnie lipa to jego bezczelna podróba stosowana przez jednego z większych producentów ze względu na cenę)

Powiedz, czy palenisko w Twoim modelu ma już taki podniesiony rant?

Ten model obrotowy Ardeo, kolega ma wersję żeliwną czy stalową?
Tam bardzo wygodny jest mechanizm półautomatycznego czyszczenia.

Na bazie żeliwnej wersji obrotowej Ardeo powstał palnik umożliwiający spalanie miału oraz groszku, ale pozbawiony mechanizmu obrotowego.
Bardzo fajnym patentem jest opcja zmiany jego mocy poprzez inne, zamienne, żeliwne dysze.
Zostawiono w nim mechanizm wygodnego czyszczenia.

zawijan
17-03-2011, 11:25
Wyniki badań pumy ze Sztokerem...

To już nie badasz kotłów w Łodzi?

zawijan
17-03-2011, 11:28
Nie wiem czy mi głowy za to nie urwią panowie z elektro-system,ale jak ktoś chce mieć na siłę z eCoala sterownik brulli to jest taka możliwość przeprogramowania go ale nie ma odwrotu.Są w stanie to zrobić za friko i moim zadaniem jeśli da się w jedną stronę to da się i w drugą.Pytanie tylko "po co" :)

Ponieważ tak bardzo wszyscy chcecie - za parę miesięcy będziecie mieli eCoala z opcją pracy półautomatycznej (czyli z możliwością dokonywania ręcznych nastaw).
Zaryzykujemy. Zobaczymy.

zawijan
17-03-2011, 11:29
Współczuję Ci, jeżeli tak nisko musisz schodzić.

Współczuj raczej sobie.

Jarecki79
17-03-2011, 11:32
Ponieważ tak bardzo wszyscy chcecie - za parę miesięcy będziecie mieli eCoala z opcją pracy półautomatycznej (czyli z możliwością dokonywania ręcznych nastaw).
Zaryzykujemy. Zobaczymy.

Kilkanaście stron wcześniej zarzekałeś się,że tego nie zrobicie...
jak napisałem,że prędzej czy później taką funkcję dodacie...

Nie wysilaj się dalej z odpowiedzią, bo uważam,że to bardzo dobry pomysł. Nie krytykuję go.
Może jednak mam większe doświadczenie w kwestii sterowań?...

Jarecki79
17-03-2011, 11:35
To już nie badasz kotłów w Łodzi?

Twojego chamstwa i ataków mam powyżej uszu.
Mam nadzieję,że Ci ktoś nareszcie uwagę zwróci.
Tego już nie idzie normalnie wytrzymać

Albo załóż sobie wątek ataki zawijana i tam wypisuj do woli.

Ile razy można powtarzać,że kotła Sztoker nie produkuję.

zawijan
17-03-2011, 11:38
Może jednak mam większe doświadczenie w kwestii sterowań?...

Większe od czego?

zawijan
17-03-2011, 11:40
Twojego chamstwa i ataków mam powyżej uszu.
Mam nadzieję,że Ci ktoś nareszcie uwagę zwróci.

Przecież zwracasz mi uwagę bezustannie.
Tylko może zdefiniuj znaczenie pojęcia "chamstwo". Ja prostak za bardzo nie rozumiem, co robię takiego chamskiego. Będziesz miał zasługę w niebie, jeśli mnie nawrócisz na drogę cnoty.

zawijan
17-03-2011, 11:45
Ile razy można powtarzać,że kotła Sztoker nie produkuję.

Nie? A piszesz tak szczegółowo, jakbyś kierował jego produkcją.

miedz1
17-03-2011, 11:52
Naprawdę masz bardzo dobry palnik.
(dla mnie lipa to jego bezczelna podróba stosowana przez jednego z większych producentów ze względu na cenę)

Powiedz, czy palenisko w Twoim modelu ma już taki podniesiony rant?

Ten model obrotowy Ardeo, kolega ma wersję żeliwną czy stalową?
Tam bardzo wygodny jest mechanizm półautomatycznego czyszczenia.

Na bazie żeliwnej wersji obrotowej Ardeo powstał palnik umożliwiający spalanie miału oraz groszku, ale pozbawiony mechanizmu obrotowego.
Bardzo fajnym patentem jest opcja zmiany jego mocy poprzez inne, zamienne, żeliwne dysze.
Zostawiono w nim mechanizm wygodnego czyszczenia.

Tak mój palnik posiada podniesiony rant, jeżeli chodzi o Ardeo to jest to wersja stalowa.

Jarecki79
17-03-2011, 11:58
Tak mój palnik posiada podniesiony rant, jeżeli chodzi o Ardeo to jest to wersja stalowa.

Mogę Cię jeszcze zapytać o sterownik, jaki używasz przy tej retorcie?

jorgo
17-03-2011, 13:59
Tak izolacja drzwiczek ważna sprawa, to też nadaje się do poprawy. Jak Ktoś mądrze pisze to trzeba przyznać rację :)

będzie dobrze....... przecież było powiedziane, że lada moment Ogniwo ma montować drzwiczki o nowej konstrukcji, kształtowane na prasie i izolowane, ponadto ma być izolowana strona przeciwległa do zasobnika.
Dla mnie rozmiar kotła pasuje, jest nawet atutem... nie jest to landara typu Defro czy inne potwory....mają po 18-20 kW a wyglądają jakby miały z 50 ... ;)
Także te cegły mnie nie zrażają. A powiem więcej, nie zraża mnie też to czyszczenie tych pionowych kanałów.....uważam że czepiacie się niepotrzebnie. Czy ja wyczyszczę kocioł te dwa razy w miesiącu w sezonie grzewczym po 15 minut i odkręce te 4 motylki, czy zrobię to w ciągu 5 minut bo mam wyczystki z przodu, to ani to wielki plus, ani wielki minus.
Ja powiem przekornie inaczej, kto spędzi więcej czasu w kotłowni: użytkownik ecoala z kanałami pionowymi czy użytkownik innego sterownika z kanałami poziomymi? Ja już wiem :D hehe
Co do różnic pomiędzy ecoalem a brulim........ciężka sprawa. Myślę, że są to takie same sterowniki, tylko Bruli ma opcję zadawania wszystkich parametrów. Nikt z nas do środka nie zaglądał więc ciężko się wypowiedzieć. Do tego Ecoal to nazwa i myśl techniczna zastrzeżona dla Ogniwa - taki nierozerwalny duet. Ponieważ jednak jest zapotrzebowanie rynku na sterownik z którym ludziska mogą się pobawić, to dano im Bruli. I tyle .

ppietrz
17-03-2011, 14:16
Ja powiem przekornie inaczej, kto spędzi więcej czasu w kotłowni: użytkownik ecoala z kanałami pionowymi czy użytkownik innego sterownika z kanałami poziomymi? Ja już wiem :D hehe


Tja... i dlatego w ecoalu w najbliższym czasie mają pojawić się ustawienia, których rzekomo do tej pory nie trzeba było ruszać... hehe
Prawda jest taka, że jak ktoś ma zwaloną instalację to i tak swoje musi odsiedzieć w kotłowni z każdym sterem ;)

jorgo
17-03-2011, 14:20
Tja... i dlatego w ecoalu w najbliższym czasie mają pojawić się ustawienia, których rzekomo do tej pory nie trzeba było ruszać... hehe
Prawda jest taka, że jak ktoś ma zwaloną instalację to i tak swoje musi odsiedzieć w kotłowni z każdym sterem ;)

A to też prawda.......:wiggle:

jack18
17-03-2011, 14:31
Tja... i dlatego w ecoalu w najbliższym czasie mają pojawić się ustawienia, których rzekomo do tej pory nie trzeba było ruszać... hehe
Prawda jest taka, że jak ktoś ma zwaloną instalację to i tak swoje musi odsiedzieć w kotłowni z każdym sterem ;)

Pojawia się bo chcieli tego użytkownicy a nie bo trzeba było.On daje sobie doskonale rade z ustawieniami bez pomocy użytkownika.Tak czy siak będzie korzystał z tego ten kto chce, a kto nie włączy automat.Sa jeszcze tacy co lubią wiec niech się bawią..

mac76
17-03-2011, 14:31
A mnie ciekawi, kiedy w sprzedaży będzie ostateczna wersja Ogniwo Eko Plus 16. Bo jak na razie to śledzę codziennie różne informacje i ktoś ma ruszt żeliwny , a nie cegły, na blogu Zawijana jedna osoba pisze, że kupiła Ogniwo Eko Plus 25 i ma ruszt żeliwny z dwóch kawałków żeliwa. Z kolei na zdjęciach w sklepach internetowych widzę dolną boczną wyczystkę, której ma nie być (czyszczenie przez popielnik). No i jeszcze Jorgo piszesz, że mają być montowane nowe, izolowane drzwiczki. Kocioł chcę na następny sezon grzewczy, a widzę, że gdybym dzisiaj chciał kupić ze sklepu internetowego, to dostałbym wersję Ogniwo Eko Plus "na chybił - trafił" - tak to trochę wygląda.

Slaveta
17-03-2011, 14:41
A mnie ciekawi, kiedy w sprzedaży będzie ostateczna wersja Ogniwo Eko Plus 16. Bo jak na razie to śledzę codziennie różne informacje i ktoś ma ruszt żeliwny , a nie cegły, na blogu Zawijana jedna osoba pisze, że kupiła Ogniwo Eko Plus 25 i ma ruszt żeliwny z dwóch kawałków żeliwa. Z kolei na zdjęciach w sklepach internetowych widzę dolną boczną wyczystkę, której ma nie być (czyszczenie przez popielnik). No i jeszcze Jorgo piszesz, że mają być montowane nowe, izolowane drzwiczki. Kocioł chcę na następny sezon grzewczy, a widzę, że gdybym dzisiaj chciał kupić ze sklepu internetowego, to dostałbym wersję Ogniwo Eko Plus "na chybił - trafił" - tak to trochę wygląda.

Eko Plus jest dostępny o mocy 16KW skąd wytrzasnąłeś te 25KW?
Wiesz kotlarstwo cały czas się rozwija więc nie dziw sie że są poprawki i ulepszenia raczej to świadczy dobrze o firmie, chcą ulepszać produkt bardzo dobrze.

minertu
17-03-2011, 14:46
Tja... i dlatego w ecoalu w najbliższym czasie mają pojawić się ustawienia, których rzekomo do tej pory nie trzeba było ruszać... hehe
Prawda jest taka, że jak ktoś ma zwaloną instalację to i tak swoje musi odsiedzieć w kotłowni z każdym sterem ;)

Ta wersja sterownika ma być dla tych co chcą przechytrzyć ustawienia automatyczne,już o tym pisałem pytanie tylko jak długo pojadą na ustawieniach ręcznych.

mac76
17-03-2011, 14:52
Eko Plus jest dostępny o mocy 16KW skąd wytrzasnąłeś te 25KW?


Fragment komentarza wątku o Ogniwo Eko Plus z blogu Zawijana: "Mam aktualnie OGNIWO EKO PLUS 25! Nr fabryczny 9."

jorgo
17-03-2011, 15:06
Fragment komentarza wątku o Ogniwo Eko Plus z blogu Zawijana: "Mam aktualnie OGNIWO EKO PLUS 25! Nr fabryczny 9."

No jest już , jest....co prawda wczoraj na stronie Ogniwa i Instalbudu ( firma gdzie zakupiono kocioł ) kotła jeszcze nie ma.....ale już ogólnie jest....marketingowo to nie pasuje mi to :-(

jorgo
17-03-2011, 15:06
Bo to jest tak, najpierw chcemy żeby kocioł zaczął grzać (no juz grzeje -ale fajnie cieplusio jest) pozniej patrzymy -są jakies spieki (warto byłoby je wyeliminowac:) następnie (jak kocioł chodzi i nie mamy spieków) chcemy zeby kocioł spalał mało ekogroszku (no przecież na forum ludzie piszą ze spalaja np 2kg /doba) no i dlatego kążdy chce te ręczne ustawienia

No i jajko chce być mądrzejsze od koguta...... ;)

minertu
17-03-2011, 15:08
Bo to jest tak, najpierw chcemy żeby kocioł zaczął grzać (no juz grzeje -ale fajnie cieplusio jest) pozniej patrzymy -są jakies spieki (warto byłoby je wyeliminowac:) następnie (jak kocioł chodzi i nie mamy spieków) chcemy zeby kocioł spalał mało ekogroszku (no przecież na forum ludzie piszą ze spalaja np 2kg /doba) no i dlatego kążdy chce te ręczne ustawienia

Heh z tymi 2 kg to trochę przesadziłeś bo to chyba 2kg/h.Ale jest dokładnie tak jak piszesz z tym ,że za eCoal i jego tryby sterowania w razie jakiejś awarii odpowiada elektro-system natomiast za ustawienia w brulli odpowiada sam użytkownik.Ciekawi mnie jak będzie to rozwiązane w nowym eCoalu z możliwością ręcznych nastaw.Nie wykluczam,że będzie on zabezpieczony tak jak eCoal przed zagotowaniem wody lub wygaśnięciem.

minertu
17-03-2011, 15:10
Czy jest tu ktoś kto obecnie pali miałem ? Mam parę pytań.

Slaveta
17-03-2011, 15:16
Pojawia się bo chcieli tego użytkownicy a nie bo trzeba było.On daje sobie doskonale rade z ustawieniami bez pomocy użytkownika.Tak czy siak będzie korzystał z tego ten kto chce, a kto nie włączy automat.Sa jeszcze tacy co lubią wiec niech się bawią..

Dla mnie to jest niezrozumiałe, cofanie się w tył. Często tutaj na forum wymieniane są kotły na gaz jako idealna sprawa ogrzewania domu (gdyby nie cena gazu) i właśnie eCoal zbliża się bardziej niż inne sterowniki do bezobsługowego sterowania cenionego w kotłach na gaz a tutaj masz powraca temat ustawiania manualnego ehhh...

0degree
17-03-2011, 15:21
Czy jest tu ktoś kto obecnie pali miałem ? Mam parę pytań.

Ale w Ogniwie, czy innym kotle też?

minertu
17-03-2011, 15:26
Ale w Ogniwie, czy innym kotle też?

Dałeś mi tym do zrozumienia,że nie masz ogniwa,ale to nic bo nie chodzi mi o kocioł ale o miał,jak masz gg to zapukaj 2426716

jack18
17-03-2011, 15:27
Dla mnie to jest niezrozumiałe, cofanie się w tył. Często tutaj na forum wymieniane są kotły na gaz jako idealna sprawa ogrzewania domu (gdyby nie cena gazu) i właśnie eCoal zbliża się bardziej niż inne sterowniki do bezobsługowego sterowania cenionego w kotłach na gaz a tutaj masz powraca temat ustawiania manualnego ehhh...

Ja raczej korzystał z tego nie będę bo nie widzę powodów. Ale jeśli komuś tego brakuje to czemu nie? Większość ustawień ręcznych i tak sporo będzie odbiegała od optymalnych.

minertu
17-03-2011, 15:31
Ja raczej korzystał z tego nie będę bo nie widzę powodów. Ale jeśli komuś tego brakuje to czemu nie? Większość ostawień ręcznych i tak sporo będzie odbiegała od optymalnych.

Przetestować nie zaszkodzi ale podejrzewam ,że i tak większość szybko wróci do automatu :)

Jarecki79
17-03-2011, 15:55
Dałeś mi tym do zrozumienia,że nie masz ogniwa,ale to nic bo nie chodzi mi o kocioł ale o miał,jak masz gg to zapukaj 2426716

Z tego, co wiem, to cały sezon na miale węglowym na dużej wersji Ekoenergii (to podobny palnik do Twojego Brucera) jechał sąsiad Suspensera.

SUMO
17-03-2011, 17:43
Czy jest tu ktoś kto obecnie pali miałem ? Mam parę pytań.

Pale miałem od 10 lat ale na piecu zasypowym SAS
pozdrawiam:rolleyes:

minertu
17-03-2011, 18:58
Pale miałem od 10 lat ale na piecu zasypowym SAS
pozdrawiam:rolleyes:

No to sobie pogadaliśmy :)

miedz1
17-03-2011, 19:11
Mogę Cię jeszcze zapytać o sterownik, jaki używasz przy tej retorcie?

Perfekt R, pisałes kilka stron wcześniej o nim, że jest trochę skomplikowany. Może i tak jest ale wszystko jest do opanowania.
Pozdr.

Jarecki79
17-03-2011, 19:31
Perfekt R, pisałes kilka stron wcześniej o nim, że jest trochę skomplikowany. Może i tak jest ale wszystko jest do opanowania.
Pozdr.

Dość fajny jest luksus z elstera (moim zdaniem dużo łatwiejszy), ale perfekt nie jest tragiczny w obsłudze.
W sumie to masz kilka funkcji takich jak później wypuszczony eCoal, m.in. te korekcje nocne,ekonomiczne.
Korzystasz z tego? Masz czujnik pogodowy?

Opowiedz trochę z czego korzystasz w tym sterowniku.

zawijan
17-03-2011, 19:43
Dla mnie to jest niezrozumiałe, cofanie się w tył. Często tutaj na forum wymieniane są kotły na gaz jako idealna sprawa ogrzewania domu (gdyby nie cena gazu) i właśnie eCoal zbliża się bardziej niż inne sterowniki do bezobsługowego sterowania cenionego w kotłach na gaz a tutaj masz powraca temat ustawiania manualnego ehhh...

eCoal pozostanie eCoalem. Bruli będzie Brulim. I będzie coś trzeciego...
A każdy kupi sobie, co zechce.

SUMO
17-03-2011, 20:13
Mam prośbę.
Mam komin o przekroju 14 x 14 cm czy nada się do niego jakiś kocioł na eko groszek? Pow. ogrzewana 180 m2 dom ocieplony. Czym grozi podłączenie do takiego komina kotła który wymaga komina 18x18cm. Oczywiście jeżeli będę w nim palił..
Dziękuję z góry za odpowiedź .

miedz1
17-03-2011, 20:19
Dość fajny jest luksus z elstera (moim zdaniem dużo łatwiejszy), ale perfekt nie jest tragiczny w obsłudze.
W sumie to masz kilka funkcji takich jak później wypuszczony eCoal, m.in. te korekcje nocne,ekonomiczne.
Korzystasz z tego? Masz czujnik pogodowy?

Opowiedz trochę z czego korzystasz w tym sterowniku.

Czujnik pogodowy podłączony od samego początku, praca w automacie. Z korekcji nocnej oczywiście korzystam, z ekonomicznej raczej rzadko bo praktycznie przez cały czas ktoś w domu przebywa, z programu tygodniowego CWU nie korzystam. Priotytet CWU jest na stałe załączony, kocioł użytkuję cały rok, praktycznie go nie wygaszam.
Co do Luksusa chciałbym go zobaczyc "w akcji".

jorgo
17-03-2011, 20:39
Mam prośbę.
Mam komin o przekroju 14 x 14 cm czy nada się do niego jakiś kocioł na eko groszek? Pow. ogrzewana 180 m2 dom ocieplony. Czym grozi podłączenie do takiego komina kotła który wymaga komina 18x18cm. Oczywiście jeżeli będę w nim palił..
Dziękuję z góry za odpowiedź .

Jak rozmawiałem z kominiarzem, to przekrój czopucha musi być co najmniej równy, a najlepiej mniejszy od przekroju kanału w kominie. U Ciebie będzie odwrotnie...... wydaje mi się, że jak będzie dobry ciąg to jakoś to będzie, ale jak ciąg będzie mniejszy - np. przez warunki pogodowe czy zanieczyszczenie samego kanału - to będzie się dymić, kocioł będzie się dusił. Trzeba brać jeszcze pod uwagę, że teraz w kotłach mamy dmuchawy........ a jeszcze zależy z czego jest ten komin zbudowany i jaka jest jego wysokość i czy jest w środku budynku czy w ścianie zewnętrznej...... wbrew pozorom nie takie to proste.
Ja teraz - właśnie dziś - otrzymałem wełnę skalną i kleje itp i będę ocieplał komin na poddaszu nieużytkowym które jest nieogrzewane. Mam wysoki komin ok. 9 m i dobry ciąg, szczególnie jak ostatnio go wyczyściłem..... ale po zmianie kotła na ekogroszek będzie mniejsza temperatura spalin, wtedy na tym nieogrzewanym poddaszu nieocieplony komin będzie wychładzał spaliny... przez to mogą się wytrącać kwaśne skropliny na tym odcinku, zniszczą komin, będzie na tym odcinku zarastał........dlatego go ocieplam.
Na Twoim miejscu wezwałbym, na miejsce kominiarza i przedstawił sprawę, on ma specjalny przyrząd o mierzenia ciągu...... na pewno Ci podpowie , a koszt takiej wizyty np. u mnie to 50 złotych. Uważam że warto.

darase
17-03-2011, 21:03
Napisał pan Zawijan "eCoal pozostanie eCoalem . Bruli
będzie Brulim . I będzie coś
trzeciego . .." dobrze to rozumiem? Pracujecie jeszcze nad jednym sterownikiem? Tak jest, sam informatyk nie napisze dobrego sterownika musi mieć cenne wskazówki co do czego z czym się pali i jak to ma działać żeby działało :) trochę namieszałem ale zapewne wiecie o co mi chodzi.

jorgo
17-03-2011, 21:16
eCoal pozostanie eCoalem. Bruli będzie Brulim. I będzie coś trzeciego...
A każdy kupi sobie, co zechce.

No to będzie:
1. ecoal
2. bruli
3. ?
trzy gwoździe do trumny konkurencji........ Bo czy na rynku jest firma mogąca zaoferować aż 3 sterowniki? Nie znam dokładnie tego rynku, ale wydaje mi się, że nie ma takiej....

zawijan
17-03-2011, 21:24
Bo czy na rynku jest firma mogąca zaoferować aż 3 sterowniki? Nie znam dokładnie tego rynku, ale wydaje mi się, że nie ma takiej....

Jest, jest.
Jarecki z pewnością odpowie dokładniej.
Nie będę mu odbierał chleba.

queene
17-03-2011, 21:37
to co w końcu z tym ogniwem eko plus 25kW.....dostępny czy nie bo zbliża się moja godzina W ;-)

Slaveta
17-03-2011, 21:43
No to będzie:
1. ecoal
2. bruli
3. ?
trzy gwoździe do trumny konkurencji........ Bo czy na rynku jest firma mogąca zaoferować aż 3 sterowniki? Nie znam dokładnie tego rynku, ale wydaje mi się, że nie ma takiej....

Gwoździem do trumny by był panel lcd na kształt tabletu (tylko nie taki wielki) który pokazywał by na bieżąco wszystkie ważne informacje, łączył się bezprzewodowo i którym można by sterować kotłem, wykonany z dobrych materiałów no i oczywiście ładna oprawa graficzna. Pierwszy bym stał w kolejce:)

SUSPENSER
17-03-2011, 23:15
Stoi na przeszkodzie, bo twórcą Sztokera jest producent PUMY oraz Cobry.
Z takim sterowaniem Sztokery o mocach 25-100kW były badane i osiągnęły bardzo dobre wyniki.

Raport z badań jest do ściągnięcia ze strony producenta Sztokera
polecam, różnica między pełną mocą a ok.7kW mocy to tylko 1% straty na sprawności.....

To świetny wynik i chyba póki co typowe palniki "zawieszone" w powietrzu nie mają szans mu dorównać.

SUSPENSER
17-03-2011, 23:16
Nie taki eCoal, tylko taki troszkę mądrzejszy sterownik dwu-stanowy. Bruli nie ma algorytmu analizy procesu spalania.

Ciekaw jestem czy jest więc mądrzejszy od mojego RT09PID.

Pracującego Sztokera widziałem póki co tylko na filmiku, ale jego wyniki są bardzo interesujące - skoro na 30% mocy ma o zaledwie 1% niższą sprawność niż przy 100% mocy - nie wiem czy jakiś inny kocioł to "potrafi".

SUSPENSER
17-03-2011, 23:17
O nie. Sterownik nie ma nic do szybkości reakcji kotła.
Decyduje tu dynamika kotła.

Bobkowi pewnie chodziło o szybkość reakcji dmuchawy na zmianę w sterowniku - w Enka reakcje są szybsze - może to kwestia sterownika, dmuchawy, palnika - sam nie wiem.

SUSPENSER
17-03-2011, 23:18
Z tego, co wiem, to cały sezon na miale węglowym na dużej wersji Ekoenergii (to podobny palnik do Twojego Brucera) jechał sąsiad Suspensera.

Dokładnie przez jakiś czas - w sumie spalił 800 kg, cały przyszły sezon planuje palić miałem, bo znalazł dobre jego "źródło".

minertu
18-03-2011, 06:02
Dokładnie przez jakiś czas - w sumie spalił 800 kg, cały przyszły sezon planuje palić miałem, bo znalazł dobre jego "źródło".

A gdzie to dobre źródło znalazłeś o ile to nie tajemnica? I co to za miał,jaka kopalnia?

minertu
18-03-2011, 06:05
to co w końcu z tym ogniwem eko plus 25kW.....dostępny czy nie bo zbliża się moja godzina W ;-)

Witaj,myślę,że zawijan najszybciej będzie w stanie odpowiedzieć na to pytanie.

zawijan
18-03-2011, 06:14
Gwoździem do trumny by był panel lcd na kształt tabletu (tylko nie taki wielki) który pokazywał by na bieżąco wszystkie ważne informacje, łączył się bezprzewodowo i którym można by sterować kotłem, wykonany z dobrych materiałów no i oczywiście ładna oprawa graficzna. Pierwszy bym stał w kolejce:)

To akurat najmniejszy problem. Używamy w praktyce taki panel dotykowy do sterowania kotłem. Ci, którzy byli w naszym instytucie może zwrócili uwagę, że na tej szafie zbierającej wyniki pomiarów był zamontowany panel dotykowy (mniej więcej wielkości A5) - to było TO.
Technicznie - do wykonania w każdej chwili.
Jest tylko problem kosztów. Ilu klientów by to kupiło?

robixx78
18-03-2011, 06:29
Jest tylko problem kosztów. Ilu klientów by to kupiło?

Zależy jaki koszt takiego panelu? Ja bym kupił w rozsądnej cenie i pewnie wielu by się znalazło.

zawijan
18-03-2011, 06:55
To świetny wynik i chyba póki co typowe palniki "zawieszone" w powietrzu nie mają szans mu dorównać.


Pracującego Sztokera widziałem póki co tylko na filmiku, ale jego wyniki są bardzo interesujące - skoro na 30% mocy ma o zaledwie 1% niższą sprawność niż przy 100% mocy - nie wiem czy jakiś inny kocioł to "potrafi".

W sądzie przysięga się tak: "Będę mówił prawdę, całą prawdę i tylko prawdę". Czy jakoś podobnie.
Mnie chodzi o tę "całą prawdę".
A mianowicie:
W badaniach atestacyjnych kocioł ustawia się ręcznie, wspomagając się analizatorem spalin. Bez względu na to, jaki sterownik jest w kotle zainstalowany - bo to jest badanie KONSTRUKCJI KOTŁA, a nie regulatora. Sprawny badacz, wyposażony w analizator spalin potrafi wyregulować kocioł tak, że sprawności są naprawdę maksymalne. Np. dla kotła OGNIWO EKO PLUS wynosiły one: dla 10kW - 89,6%, dla 16kW - 90,2% i dla 25kW - 90,7% (oczywiście dla mocy nominalnej - żeby była jasność).
W badaniach atestacyjnych na 30% mocy nominalnej kocioł również ustawia się ręcznie, wspomagając się analizatorem spalin.
W obu tych przypadkach można więc uzyskać wyniki znacznie wyższe niż przy pracy kotła na regulatorze ustawiającym parametry pracy palnika automatycznie - bez względu na to, czy jest to regulator typu eCoal czy typu PUMA. A każdy regulator automatyczny ma to do siebie, że w miarę obniżania mocy kotła pracuje z coraz wyższym nadmiarem powietrza w stosunku do tego, co można uzyskać przy ustawianiu ręcznym z analizatorem spalin. Stąd sprawność kotła w miarę obniżania jego mocy maleje, pomimo tego, że temperatura spalin wylotowych również maleje - bo rośnie współczynnik nadmiaru powietrza (czyli ilość tzw. fałszywego powietrza, które nie bierze udziału w procesie spalania).

Żeby była jasność - nie neguję możliwości, że Sztoker uzyskuje parametry lepsze od wszystkich innych kotłów. TAK MOŻE BYĆ . Ale wolałbym zobaczyć parametry pracy tego kotła w warunkach zbliżonych do naturalnych - tak jak mogliście to zobaczyć w czasie wizyty w instytucie, gdzie kocioł OGNIWO EKO PLUS 16kW o sprawności nominalnej wyatestowanej 90% pracował na tej właśnie mocy ze sprawnością tylko 80% w warunkach zbliżonych do Waszych kotłowni.
Wprawdzie "błogosławieni, którzy nie widzieli a uwierzyli", ja jednak nie nadaję się na błogosławionego, bo muszę zobaczyć. Taki ze mnie niewierny Tomasz.

zawijan
18-03-2011, 06:57
Witaj,myślę,że zawijan najszybciej będzie w stanie odpowiedzieć na to pytanie.

Nie. Najszybciej będzie w stanie odpowiedzieć OGNIWO. To są przecież ich decyzje. Nie moje.

zawijan
18-03-2011, 06:59
Zależy jaki koszt takiego panelu? Ja bym kupił w rozsądnej cenie i pewnie wielu by się znalazło.

Wrzućcie ten temat Elektro-Systemowi.
Zobaczy się, co oni na to.

minertu
18-03-2011, 07:03
queene Jednak ja szybciej odpowiem.Pojedyńcze sztuki już wyszły,u dystrybutorów maja być za ok 3tyg.

minertu
18-03-2011, 07:10
Nie. Najszybciej będzie w stanie odpowiedzieć OGNIWO. To są przecież ich decyzje. Nie moje.

Już się tym zająłem :)

robixx78
18-03-2011, 07:32
Już się tym zająłem :)

Lepiej zadzwoń, bo na email zwrotny się nie doczekasz....

minertu
18-03-2011, 07:39
Lepiej zadzwoń, bo na email zwrotny się nie doczekasz....

Ja z nimi rozmawiam a nie piszę :)

jorgo
18-03-2011, 07:42
Gwoździem do trumny by był panel lcd na kształt tabletu (tylko nie taki wielki) który pokazywał by na bieżąco wszystkie ważne informacje, łączył się bezprzewodowo i którym można by sterować kotłem, wykonany z dobrych materiałów no i oczywiście ładna oprawa graficzna. Pierwszy bym stał w kolejce:)

Nie chcę powiedzieć, że Cię poniosło...... ale to chyba byłby przerost formy nad treścią. Wiadomym jest, że fajnie jest mieć te wszystkie - ja to mówię z autopsji, żona tak do mnie mówi :D - gadżety. A jak rozmawiałem z Panami z Elektro-Systemu w Instytucie, to można już teraz dać AP do sterownika i bezprzewodowo się nim łączyć lapkiem z pokoju, siedząc wygodnie, popijając piwko czy coś mocniejszego i oglądać fajny film albo słuchać muzyczki.... a w kociołku wszystko sobie podglądać, ustawiać i cieszyć się wolnością - bo nie trzeba chodzić do kotłowni.
Nie zapominajmy w tym wszystkim, że głównym celem jest uzyskać jak najlepszy komfort cieplny w domciu przy jak najmniejszym zużyciu paliwa. Może to zapewnić odpowiednio dobrany kocioł, dobrej jakości a nie jakieś garażowe samoróbki czy zakupione w supermarketach. A reszta to dodatki: czyścić trzeba, wynosić popiół, węgiel czy inne drogie cholerstwo sypać trzeba........ :)

zawijan
18-03-2011, 08:34
W sądzie przysięga się tak: "Będę mówił prawdę, całą prawdę i tylko prawdę". Czy jakoś podobnie.
Mnie chodzi o tę "całą prawdę".

Żeby nie być gołosłownym, przytoczę wpis Jareckiego (żebyście nie musieli szukać po wątku)


Wyniki badań pumy ze Sztokerem:

25kW :
Sprawność na mocy nominalnej 25,09kW 88,96%
Nadmiar powietrza, lambda na pełnej mocy 1,52
Sprawność przy obciążeniu częściowym = 7,7kW wynosiła 87,65%
Nadmiar powietrza przy obciążeniu częściowym, lambda 2,67
Strumień paliwa pełna moc 3,53kg/h
Strumień paliwa częściowe obciążenie 1,10kg/h
Temp. spalin pełna moc 186st.C
Temp. spalin obciążenie częściowe 102st.C


A teraz przytoczę wyniki badań "zwykłego kotła na ekogroszek", badanego w naszym instytucie:

Kocioł typu KWM-SR jednej z firm z rejonu Pleszewa (badany w czerwcu 2010r.)

Moc 20,0kW
Sprawność 88,4%
Współczynnik nadmiaru powietrza 1,7
Emisja CO 19mg/m3
Zawartość O2 8,5%
Temp. Spalin 175⁰


Moc 5,1kW (25,5% mocy nominalnej)
Sprawność 85,8%
Współczynnik nadmiaru powietrza 4,5
Emisja CO 463mg/m3
Zawartość O2 16,4%
Temp. Spalin 94⁰

No i co Wy na to?

andrew01
18-03-2011, 08:47
eCoal pozostanie eCoalem. Bruli będzie Brulim. I będzie coś trzeciego...
A każdy kupi sobie, co zechce.

Bruli z algorytmem adaptacyjnym?

Darek G
18-03-2011, 09:51
Nie chcę powiedzieć, że Cię poniosło...... ale to chyba byłby przerost formy nad treścią. Wiadomym jest, że fajnie jest mieć te wszystkie - ja to mówię z autopsji, żona tak do mnie mówi :D - gadżety. A jak rozmawiałem z Panami z Elektro-Systemu w Instytucie, to można już teraz dać AP do sterownika i bezprzewodowo się nim łączyć lapkiem z pokoju, siedząc wygodnie, popijając piwko czy coś mocniejszego i oglądać fajny film albo słuchać muzyczki.... a w kociołku wszystko sobie podglądać, ustawiać i cieszyć się wolnością - bo nie trzeba chodzić do kotłowni.

Taki tablet do sterowania piecem będzie pewnie już niedługo. Podczas wizyty w zabrzu panowie z Elektro-System powiedzieli, że właśnie takie coś przygotowują - chcą zdążyć z tym na targi (niestety nie wiem jakie). Oni jednak też nie byli bardzo optymistyczni co do tego głównie ze względu na koszty.

Dodatkowo Panowie obiecali, że dla zainteresowanych mogą udostępnić API programistyczne do kontroli i zmiany parametrów sterownika. To daje możliwość stworzenia niezależnego oprogramowania do sterowanie eCoalem z praktycznie dowolnego urządzenia (smartfony, tablety i kto sobie co jeszcze wymyśli).

darase
18-03-2011, 10:11
Panie Zawijanie pana porównanie Sztokera i drugiego kotła wskazuje dobitnie że przy świetnych ustawieniach nawet zwykły kociołek może uzyskać b.dobre wyniki. Tym samym można zauważyć że niebagatelną rolę odgrywa sterownik.

Jarecki79
18-03-2011, 10:23
Ciekaw jestem czy jest więc mądrzejszy od mojego RT09PID.

Pracującego Sztokera widziałem póki co tylko na filmiku, ale jego wyniki są bardzo interesujące - skoro na 30% mocy ma o zaledwie 1% niższą sprawność niż przy 100% mocy - nie wiem czy jakiś inny kocioł to "potrafi".

Podam Ci namiary po odpaleniu kotła koło Ciebie przez instalatora

andrew01
18-03-2011, 10:25
Czy zatem kotły nie powinny być badane w komplecie ze sterownikiem? Nikt w kotłowni nie ma przecież aparatury do ustawiania optymalnych parametrów, więc wyniki uzyskane w badaniu samego kotła nie bardzo się mają do wyników u użytkownika końcowego.

Jarecki79
18-03-2011, 10:29
Bo czy na rynku jest firma mogąca zaoferować aż 3 sterowniki? Nie znam dokładnie tego rynku, ale wydaje mi się, że nie ma takiej....

Zaproszony do dyskusji odpowiadam:
Foster ma pewnie z 15sterowań w ofercie, z czego do podajnika:
- Tango
- Tango Negro
- Menuet
menuet dla Heitztechnik dzieli się na kolejne trzy serie

Elektro-Miz:
- Coster
- Płomyk
- Płomyk PID
- Elegant
- Ognik CWU
- Ognik PID-II
- PUMA
za kilka dni:
- kolorowy Skorpion
- kolorowa Cobra

Prond:
seria ART - 3tanie sterowania
- Proton
- Proton CWU
- Proton pid fuzyy logic
- Krypton
- Krypton CWU
- Argon2
- Argon P
- Titanic
- debiutujący Iryd z wyświetlaczem graficznym
- panel kontrolno-pomiarowy montowany w domu współpracujący z wszystkimi w/w

Tatarek:
do kominków nie zlicze, bo jest tego sporo
- RT04c PID
- RT04 B
- RT01B pid
- RT02 B pid
- RT09pid plus jego panel kontrolno-pomiarowy montowany w domu

i tak można wymieniać dalej

Jarecki79
18-03-2011, 10:33
Czy zatem kotły nie powinny być badane w komplecie ze sterownikiem? Nikt w kotłowni nie ma przecież aparatury do ustawiania optymalnych parametrów, więc wyniki uzyskane w badaniu samego kotła nie bardzo się mają do wyników u użytkownika końcowego.

model 17kW badany był na Ogniku PID sl.27 z cały czas aktywnym algorytmem zarówno na 100% jak też 30%mocy

Współczynnik nadmiaru powietrza dla mocy 17,2kW wyniósł 1,56
Współczynnik nadmiaru powietrza dla mocy 4,7kW wyniósł 3,67

problem w tym,że bada się bez pomp na stałym odbiorze ciepła a takie coś najczęściej w instalacjach domowych nie występuje, dlatego przeprowadzamy na obiektach testowych własne próby

Jarecki79
18-03-2011, 10:36
Panie Zawijanie pana porównanie Sztokera i drugiego kotła wskazuje dobitnie że przy świetnych ustawieniach nawet zwykły kociołek może uzyskać b.dobre wyniki. Tym samym można zauważyć że niebagatelną rolę odgrywa sterownik.

Niebagatelną rolę odgrywa użytkownik i jego instalacja- tu jest cały problem.
Problemem są błędy robione przez użytkowników.

Jak jest dobrze zrobiona instalacja i w miarę stały odbiór ciepła, to zwyczajnie wszystko chodzi bez grzebania na RT09pid czy Ogniku PID czy PUMIE itd.


Problemem nie jest sterownik, bo praktycznie przy każdym idzie dojść do bardzo dobrej pracy.

jorgo
18-03-2011, 10:41
Zaproszony do dyskusji odpowiadam:
Foster ma pewnie z 15sterowań w ofercie, z czego do podajnika:
- Tango
- Tango Negro
- Menuet
menuet dla Heitztechnik dzieli się na kolejne trzy serie

Elektro-Miz:
- Coster
- Płomyk
- Płomyk PID
- Elegant
- Ognik CWU
- Ognik PID-II
- PUMA
za kilka dni:
- kolorowy Skorpion
- kolorowa Cobra

Prond:
seria ART - 3tanie sterowania
- Proton
- Proton CWU
- Proton pid fuzyy logic
- Krypton
- Krypton CWU
- Argon2
- Argon P
- Titanic
- debiutujący Iryd z wyświetlaczem graficznym
- panel kontrolno-pomiarowy montowany w domu współpracujący z wszystkimi w/w

Tatarek:
do kominków nie zlicze, bo jest tego sporo
- RT04c PID
- RT04 B
- RT01B pid
- RT02 B pid
- RT09pid plus jego panel kontrolno-pomiarowy montowany w domu

i tak można wymieniać dalej

OMG! to chylę czoła :)

zawijan
18-03-2011, 10:44
Panie Zawijanie pana porównanie Sztokera i drugiego kotła wskazuje dobitnie że przy świetnych ustawieniach nawet zwykły kociołek może uzyskać b.dobre wyniki. Tym samym można zauważyć że niebagatelną rolę odgrywa sterownik.

Właśnie tak.
Choć są z pewnością ludzie, którzy potrafią uzyskać parametry pracy kotła nie gorsze od sterowników automatycznych (ilu ich może być?). Jednakże nawet oni nie uzyskają parametrów optymalnych bez posiłkowania się analizatorem spalin i miernikami charakterystycznych parametrów pracy kotła, których w kotłowniach niestety nie ma.

darase
18-03-2011, 10:46
Pan Jarecki napisał: "Problemem nie jest sterownik , bo
praktycznie przy każdym idzie dojść
do bardzo dobrej pracy ." zgadzam się, pan to potrafi, część ludków też,ale dla większości to czarna magia. Instalacja odbierająca w sposób płynny ciepło to ważna sprawa. Teraz przy tem. 0st piec znowu u mnie ładnie pracuje utrzymując 45st bez przechodzenia w stan spoczynku :)

zawijan
18-03-2011, 10:51
Czy zatem kotły nie powinny być badane w komplecie ze sterownikiem? Nikt w kotłowni nie ma przecież aparatury do ustawiania optymalnych parametrów, więc wyniki uzyskane w badaniu samego kotła nie bardzo się mają do wyników u użytkownika końcowego.

Zgadza się. nie bardzo się mają.
Badania atestacyjne wykonuje się w warunkach określonych przez stosowne normy, a nie w warunkach rzeczywistych.
Natomiast badania eksploatacyjne wykonuje się w warunkach symulujących warunki rzeczywiste.
TO JEST TA RÓŻNICA, KTÓREJ WIELE OSÓB NIE POTRAFI LUB NIE CHCE ZROZUMIEĆ!

magos
18-03-2011, 10:52
Witam,

ponieważ musimy się zdecydować do poniedziałku na wybór kotła na ekogroszek plus dodatkowo palenie drewnem.Jeśli ktoś ma taki piec i może się podzielić doświadczeniem z użytkowania, proszę o opinie.
Pozdrawiam

Jarecki79
18-03-2011, 10:53
Z ciekawostek, bo zależy na czym użytkownikowi zależy.

Do RT09pid jest panel domowy, na którym bez schodzenia do kotłowni widzisz temp. kotła, temp. CWU, możesz bez chodzenia do kotłowni zmienić nastawę kotła, możesz też przejść na sterowanie w/g stref czasowych temp. powietrza w pomieszczeniu.


Do Titanic-a jest bardzo prosty panel kontrolny z sygnalizacja pracy dmuchawy, podajnika, pompy c.o., cwu, opcją sterowania temp. kotła lub zadania komfortowej temp. pomieszczenia. Do nowego sezonu podobno ma być jego lepsza wersja.

Wstawię Ci fotki takich zestawów.

zawijan
18-03-2011, 10:54
model 17kW badany był na Ogniku PID sl.27 z cały czas aktywnym algorytmem zarówno na 100% jak też 30%mocy

Ale nastawy wyjściowe były dokonywane ręcznie i posiłkowano się przy ustalaniu nastaw analizatorem i inną aparaturą dostępną w laboratoriach spalania.

Nie próbuj znowu kręcić!

zawijan
18-03-2011, 10:59
Niebagatelną rolę odgrywa użytkownik i jego instalacja- tu jest cały problem.
Problemem są błędy robione przez użytkowników.
Jak jest dobrze zrobiona instalacja i w miarę stały odbiór ciepła, to zwyczajnie wszystko chodzi bez grzebania na RT09pid czy Ogniku PID czy PUMIE itd.
Problemem nie jest sterownik, bo praktycznie przy każdym idzie dojść do bardzo dobrej pracy.

Znowu odpowiedź nie na temat.
Odpowiedź powinna brzmieć:
Tak. Dobry sterownik poprowadzi kocioł lepiej od niedoświadczonego operatora/użytkownika kotła, choć gorzej od doświadczonego badacza wyposażonego w specjalistyczną aparaturę.

Jarecki79
18-03-2011, 11:00
Teraz przy tem. 0st piec znowu u mnie ładnie pracuje utrzymując 45st bez przechodzenia w stan spoczynku :)

Tak samo zachowuje się np. Ognik PID u kilku użytkowników, czy też RT09pid, głównym czynnikiem wpływającym na zachowanie sterownika jest instalacja domowa, jakie zmiany wprowadza i jak na owe zmiany reaguje dany sterownik.

Potwierdzam zdanie Suspensera,że RT09pid reaguje bardzo szybko, ale jego algorytm jest prostszy jak ognika czy pumy.
Nie mniej w pełni wystarczający do automatycznej pracy jak ktoś się nie zna. Trzeba na etapie produkcji wgrać dane wyjściowe dla danego palnika i mocy kotła.
Reakcja ognika do softu sl.32 była wolniejsza, od softu sl.32 przyspieszono reakcję na zmiany.

zawijan
18-03-2011, 11:04
Z ciekawostek, bo zależy na czym użytkownikowi zależy.
Do RT09pid jest panel domowy, na którym bez schodzenia do kotłowni widzisz temp. kotła, temp. CWU, możesz bez chodzenia do kotłowni zmienić nastawę kotła, możesz też przejść na sterowanie w/g stref czasowych temp. powietrza w pomieszczeniu.
Do Titanic-a jest bardzo prosty panel kontrolny z sygnalizacja pracy dmuchawy, podajnika, pompy c.o., cwu, opcją sterowania temp. kotła lub zadania komfortowej temp. pomieszczenia. Do nowego sezonu podobno ma być jego lepsza wersja.
Wstawię Ci fotki takich zestawów.

Nie wysilaj się. Z eCoalem nie wygrasz, choćbyś dał na panel kontrolny cały pułk gołych bab - dla lepszego wrażenia.
Ja Ci to mówię, mówię - choć Tyś najlepszym sterowniczym w klubie.

darase
18-03-2011, 11:05
Drodzy mili większość różnic między różnymi sterownikami jednego producenta to zmiany kosmetyczne, to tak jakby eCoal nie robił upgrate tylko dodawał jedną funkcję np. powiadomienie o kończącym się paliwie i wymyślił że to nowy lepszy sterownik i tak można zarabiać na naiwnych lubiących nowości ludziach.

Jarecki79
18-03-2011, 11:06
Ale nastawy wyjściowe były dokonywane ręcznie i posiłkowano się przy ustalaniu nastaw analizatorem i inną aparaturą dostępną w laboratoriach spalania.

Nie próbuj znowu kręcić!

Nie szarp się, bo to nudne. Oczywiście,że w labo tak się pracuje.

Twoja odpowiedź to jest dopiero sensowna:
"Tak. Dobry sterownik poprowadzi kocioł lepiej od niedoświadczonego operatora/użytkownika kotła, choć gorzej od doświadczonego badacza wyposażonego w specjalistyczną aparaturę. "

Dołączysz takiego badacza do każdego kotła?

Moja odpowiedź dotyczyła użytkowania w rzeczywistości:
Niebagatelną rolę odgrywa użytkownik i jego instalacja (instalacja grzewcza w domu)- tu jest cały problem.
Problemem są błędy robione przez użytkowników.
Jak jest dobrze zrobiona instalacja i w miarę stały odbiór ciepła, to zwyczajnie wszystko chodzi bez grzebania na RT09pid czy Ogniku PID czy PUMIE itd.
Problemem nie jest sterownik, bo praktycznie przy każdym idzie dojść do bardzo dobrej pracy.
To jest prawda a odpowiedź jest na temat, nie rozmawiam z Tobą, tylko z użytkownikiem, którego cytuję.
Przestań TROLOWAĆ

Na przepychanki z Tobą powinien w końcu się odezwać jakiś admin, bo tylko niszczyć potrafisz i znalazłeś sobie hobby w postaci wojowania.
Nie zastanawia Cię dlaczego na innych forach dostajesz bany? - właśnie z powodu takiego zachowania.

zawijan
18-03-2011, 11:08
Tak samo zachowuje się np. Ognik PID u kilku użytkowników, czy też RT09pid, głównym czynnikiem wpływającym na zachowanie sterownika jest instalacja domowa, jakie zmiany wprowadza i jak na owe zmiany reaguje dany sterownik.
Potwierdzam zdanie Suspensera,że RT09pid reaguje bardzo szybko, ale jego algorytm jest prostszy jak ognika czy pumy.
Nie mniej w pełni wystarczający do automatycznej pracy jak ktoś się nie zna. Trzeba na etapie produkcji wgrać dane wyjściowe dla danego palnika i mocy kotła.
Reakcja ognika do softu sl.32 była wolniejsza, od softu sl.32 przyspieszono reakcję na zmiany.

Ale, ale... Czy to nie Ty wielokrotnie twierdziłeś, że eCoal będzie gorszy od tych sterowników, które wymieniłeś?
Nie wysilaj się. Z eCoalem nie wygrasz.
Ja Ci to mówię, mówię - choć Tyś najlepszym sterowniczym w klubie.

zawijan
18-03-2011, 11:11
Nie szarp się, bo to nudne. Oczywiście,że w labo tak się pracuje.

No! Wreszcie coś, z czym mogę się zgodzić.
Reszta tego wpisu nie jest - moim zdaniem - godna uwagi.

Jarecki79
18-03-2011, 11:11
Nie wysilaj się. Z eCoalem nie wygrasz, choćbyś dał na panel kontrolny cały pułk gołych bab - dla lepszego wrażenia.
Ja Ci to mówię, mówię - choć Tyś najlepszym sterowniczym w klubie.

Ty masz zwyczajną obsesję a na Twoje durne wojowanie mógłby w końcu odezwać się jakiś admin.

Produkty wybiera się w/g potrzeb a nie tylko jeden jedyny słuszny, bo Ty masz z tego kasę.
Komu tu pomagasz oprócz użytkowników eCoala i brucera? Tylko kłócić się potrafisz

Może wreszcie ktoś Cię do pionu postawi. Normalnej, kulturalnej dyskusji prowadzić nie potrafisz.

darase
18-03-2011, 11:18
Mam takie pytanie jakie panowie Jarecki i Zawijan macie znaki zodiaku? Jeśli to nie tajemnica?

Jarecki79
18-03-2011, 11:18
Ale, ale... Czy to nie Ty wielokrotnie twierdziłeś, że eCoal będzie gorszy od tych sterowników, które wymieniłeś?


Ostatni raz mówię, nie wmawiaj mi rzeczy,których nie mówiłem.
Daj cytat, skoro pomawiasz kogoś, udowodnij to.

Może mieć lepsze i gorsze cechy dla danej osoby, natomiast nie powiem,że jest gorszy.

Wielokrotnie mówiłem,że nie jestem wrogiem tego sterownika, to są Twoje jakies ubzdurane zwidy.

Proszę admina o jakąś reakcję, bo to się zaczyna robić niesmaczne. Ten człowiek tylko doprowadza do kłótni.

zawijan
18-03-2011, 11:21
Ty masz zwyczajną obsesję a na Twoje durne wojowanie mógłby w końcu odezwać się jakiś admin.
Produkty wybiera się w/g potrzeb a nie tylko jeden jedyny słuszny, bo Ty masz z tego kasę.
Komu tu pomagasz oprócz użytkowników eCoala i brucera? Tylko kłócić się potrafisz
Może wreszcie ktoś Cię do pionu postawi. Normalnej, kulturalnej dyskusji prowadzić nie potrafisz.

Oj, nie męcz adminów.
Lepiej pisz z większym sensem, to nie będę miał powodu, żeby się Ciebie czepiać. Są tu przecież jeszcze inni ludzie i wcale ich się nie czepiam. A przecież nie wszyscy się ze mną zgadzają.

Już chyba setki razy pisałem, że ja nie walczę z Tobą, tylko z NIEKTÓRYMI Twoimi wpisami. Z tymi, którymi wprowadzasz czytelników w błąd. Czy robisz to świadomie, czy nieświadomie - tego nie wiem, ale - bez różnicy - jedno i drugie jest jednakowo szkodliwe.

I nie używam w stosunku do Ciebie takich wyrażeń, jak Ty w stosunku do mnie - np. durny, chory, obsesyjny itp. A może to z Tobą trzeba coś zrobić? Zastanów się.

Jarecki79
18-03-2011, 11:22
Czujnik pogodowy podłączony od samego początku, praca w automacie. Z korekcji nocnej oczywiście korzystam, z ekonomicznej raczej rzadko bo praktycznie przez cały czas ktoś w domu przebywa, z programu tygodniowego CWU nie korzystam. Priotytet CWU jest na stałe załączony, kocioł użytkuję cały rok, praktycznie go nie wygaszam.
Co do Luksusa chciałbym go zobaczyc "w akcji".

Luksusa miałem na testach dwa tygodnie.
Bardzo prosty w obsłudze. Nie ma jednak korekcji nocnej, z której korzystasz.

Najlepsze jest to,że spokojnie sobie korzystasz z palnika obrotowego od 2,5roku, nie bawisz się w żadne zaklejania, wiercenia, nacięcia.
Produkt przebadany, sprawdzony, dobrze działający.

Możesz powiedzieć jakim opałem palisz? Jak wygląda popiół z tego palenia?
Zapodaj fotkę popiołu, jeżeli możesz.

darase
18-03-2011, 11:23
Panie Jarecki wejście admina oznaczałoby zablokowanie dwóch stron sporu, bo to tanga trzeba dwojga a to byłaby zbyt duża strata dla forum.

zawijan
18-03-2011, 11:26
Proszę admina o jakąś reakcję, bo to się zaczyna robić niesmaczne. Ten człowiek tylko doprowadza do kłótni.

Kolego
Proszę Cię bardzo. Zwróć uwagę, że do kłótni potrzeba dwojga - jak do tanga.
Reagujesz zbyt osobiście na moje uwagi natury technicznej. To nie ma nic wspólnego z kłótnią. Nie musisz zawsze mieć racji. Ja nie zawsze mam rację i wcale mnie to nie doprowadza do szału.
Myślę, że powinieneś się trochę uspokoić.
Na jakiś czas dam Ci spokój. Ochłoń.

Jarecki79
18-03-2011, 11:33
Panie Jarecki wejście admina oznaczałoby zablokowanie dwóch stron sporu, bo to tanga trzeba dwojga a to byłaby zbyt duża strata dla forum.

Wpłyń na niego, niech przestanie się czepiać. Tego czytac nie idzie, a ja na siebie najeżdżać nie pozwolę.
Jak coś mi zarzuca- niech to udowodni, bo na chwilę obecną to są tylko pomówienia a na ostatnich stronach ataki bardzo niskich lotów.

Temat wątku to ranking, tu moim zdaniem powinno się omawiać różne palniki, sterowniki, odpowiadać na pytania w tym temacie.
Dyskutowac o spalaniu, kłopotach na różnych konstrukcjach kotłów, to pomoże osobom obcym podjąć decyzję dobrą dla ich indywidualnych potrzeb.
Można dowiedziec się jak pracuje inny palnik jak brucer czy ekoenergia.

Rynek to nie tylko brucer i eCoal oraz Ekoenergia i puma czy ognik

Kolega miedź ma nareszcie jakiś inny produkt, jest sterownik perfekt, jest retorta obrotowa od ponad dwóch lat użytkowana bez żadnego kłopotu, bez żadnych przeróbek, zaklejania i wmawiania producentom,że ich broszką jest poprawa palnika, co wiećej wspomniał,że prawdopodobnie pali czymś tańszym jak ekogroszek. To są ciekawe informacje o których można porozmawiać.

Zobacz ile podobnych funkcji do Twojego sterownika ma perfekt.

Wojowania Zawijana mam dość - nie odzywaj się do mnie, nie wycinaj moich fragmentów wypowiedzi - zwyczajnie się odczep.
Zrób to dla czytelników, aby mogli cos pożytecznego dla siebie znaleźć.

Od eCoal-a czy Brucera jest dla Zawijana osobny wątek, tam może sobie pisac o tym do woli.
Tak jak ja o Ekoenergii oraz pumie na wątku do tego celu stworzonym.

Slaveta
18-03-2011, 14:07
Nie chcę powiedzieć, że Cię poniosło...... ale to chyba byłby przerost formy nad treścią. Wiadomym jest, że fajnie jest mieć te wszystkie - ja to mówię z autopsji, żona tak do mnie mówi :D - gadżety. A jak rozmawiałem z Panami z Elektro-Systemu w Instytucie, to można już teraz dać AP do sterownika i bezprzewodowo się nim łączyć lapkiem z pokoju, siedząc wygodnie, popijając piwko czy coś mocniejszego i oglądać fajny film albo słuchać muzyczki.... a w kociołku wszystko sobie podglądać, ustawiać i cieszyć się wolnością - bo nie trzeba chodzić do kotłowni.

Widzisz i tu się mylisz. Teraz potrzebujesz laptopa czy komputer, a co jak ja nie mam laptopa?? zostaje komputer ale gdzie tu wygoda musisz odpalić kompa uruchomić program i dopiero masz podgląd, lipa a tablecik stawiasz na stole czy wieszasz na ścianie ustawiasz podświetlenie dzienne-nocne i masz non stop dostęp do podstawowych funkcji i informacji. Pobiera niewielką ilość prądu do tego super wygląd na koniec rozsądna cena, sukces murowany:)

Slaveta
18-03-2011, 14:15
Z ciekawostek, bo zależy na czym użytkownikowi zależy.

Do RT09pid jest panel domowy, na którym bez schodzenia do kotłowni widzisz temp. kotła, temp. CWU, możesz bez chodzenia do kotłowni zmienić nastawę kotła, możesz też przejść na sterowanie w/g stref czasowych temp. powietrza w pomieszczeniu.


Do Titanic-a jest bardzo prosty panel kontrolny z sygnalizacja pracy dmuchawy, podajnika, pompy c.o., cwu, opcją sterowania temp. kotła lub zadania komfortowej temp. pomieszczenia. Do nowego sezonu podobno ma być jego lepsza wersja.

Wstawię Ci fotki takich zestawów.

Szczerze? nie powiesił bym w salonie takich brzydactw chyba że w skrzynce z bezpiecznikami serio. Producenci powinni się bardziej postarać. W dobie paneli dotykowych i wyświetlaczy lcd trzeba iść z postępem, ceny paneli lcd są naprawdę niskie wystarczy zerknąć na monitory do komputerów ceny lecą na łeb.

pomorzanin
18-03-2011, 14:29
Szczerze? nie powiesił bym w salonie takich brzydactw chyba że w skrzynce z bezpiecznikami serio. Producenci powinni się bardziej postarać. W dobie paneli dotykowych i wyświetlaczy lcd trzeba iść z postępem, ceny paneli lcd są naprawdę niskie wystarczy zerknąć na monitory do komputerów ceny lecą na łeb.

Przestańcie wymyślać kolejne bzdety do tak prymitywnego ustrojstwa jak piec węglowy. Szczytem absurdu jest propozycja interfejsu API do softweru sterownika.Zaraz będziecie chcieli żeby sterownik gotował,sprzątał i dobrze robił palaczowi. Popatrzcie sobie na ten amerykański piecyk:http://www.harmanstoves.com/products/details.asp?cat=central-heating&prd=boilers&f=BLRVF3000. Posiada wszystko co niezbędne dla takiego urządzenia i posiada takie same parametry jak te wasze piece z tymi super sterownikami. Tracicie czas na bzdety zamiast zająć się np. problemami o których pisałem wcześniej.

darase
18-03-2011, 14:33
Slaveta masz telefon? jeśli tak i jeśli masz jakiś mały pakiet internetowy to wgrywasz operę mini i gdziekolwiek jesteś masz podgląd na pracę kotła. Zmiana tem. C.O. z poziomu telefonu jest taka sama jak z poziomu komputera. Nie musisz odpalać kompa ani laptopa. Teraz wchodzę na stronę esterownik.pl i widzę np. pracę pieca chochli, minerta i innych. Wszystko przez telefon, jeśli masz tel z systemem operacyjnym symbianem, androidem to możesz zainstalować zamiast opery skyfire i masz podgląd na żywo. Fajna sprawa. :)

Łukasz1979
18-03-2011, 14:48
Czy możecie mi coś powiedzieć na temat ECO MAX 800

jorgo
18-03-2011, 15:11
Nie wysilaj się. Z eCoalem nie wygrasz, choćbyś dał na panel kontrolny cały pułk gołych bab - dla lepszego wrażenia.
Ja Ci to mówię, mówię - choć Tyś najlepszym sterowniczym w klubie.

Zawijan, jakby tak dać pułk gołych bab, to kocioł czy sterownik niepotrzebny :wiggle:

jorgo
18-03-2011, 15:15
Czy możecie mi coś powiedzieć na temat ECO MAX 800

Proszę:
http://www.plum.pl/pl/?id=192
http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/7453-regulator-ecomax-700-lub-800-czy-faktycznie-jest-oszczednosc/
http://www.polmark.com.pl/uploads/images/217/karta_ecomax800R_21_01_2010.pdf

Jarecki79
18-03-2011, 15:15
Czy możecie mi coś powiedzieć na temat ECO MAX 800

Pogadaj z użytkownikiem Artecki, on ma Pluma:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?44553-Piece-na-ekogroszek-z-zasobnikiem!&p=4604584&viewfull=1#post4604584

Może zaproś go na ten wątek?

Trzeba to trochę inaczej zacząć robić, bo z rankingu to tu nic za chwilę nie zostanie.

"Miedź1" ma perfekta, niech opisze jak mu się pali, prosimy o wstawienie fotki popiołu, podaj jaki węgiel spalasz. Jakie masz wyczystki pionowe, poziome?

"Artecki" ma pluma, niech opisze palnik, jak mu się kociołek czyści, z czym walczy,
to już bardziej na ranking będzie wyglądało

o RT09pid już wiemy,
Ogniku, Pumie i eCoalu też.

jorgo
18-03-2011, 15:23
Jak ranking to ranking....... może ktoś kupi na e-bay
http://www.hearthnhome.com/downloads/brochures/HAR-1507.pdf
ale raczej jako ciekawostka.... całkowicie odmienny dizajn :)

jorgo
18-03-2011, 15:26
Witam,

ponieważ musimy się zdecydować do poniedziałku na wybór kotła na ekogroszek plus dodatkowo palenie drewnem.Jeśli ktoś ma taki piec i może się podzielić doświadczeniem z użytkowania, proszę o opinie.
Pozdrawiam

A przepraszam że spytam.......a masz już jakieś upatrzone typy? bo jeśli chcesz do poniedziałku zdecydować się na kocioł na ekogroszek i do tego jeszcze na drewno - rozumiem że nie pellet - to trochę loteria...... mało czasu....

karoka65
18-03-2011, 15:31
Podam Ci namiary po odpaleniu kotła koło Ciebie przez instalatora

Jak coś to ja też proszę, chętnie bym zobaczył i kolegę zabiorę ze sobą bo ma małą kotłownię a Sztoker by się zmieścił.

Jarecki79
18-03-2011, 15:37
Jak coś to ja też proszę, chętnie bym zobaczył i kolegę zabiorę ze sobą bo ma małą kotłownię a Sztoker by się zmieścił.

Wyślę Ci info na priva, gdzie to będzie pracować.

miedz1
18-03-2011, 18:55
Pogadaj z użytkownikiem Artecki, on ma Pluma:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?44553-Piece-na-ekogroszek-z-zasobnikiem!&p=4604584&viewfull=1#post4604584

Może zaproś go na ten wątek?

Trzeba to trochę inaczej zacząć robić, bo z rankingu to tu nic za chwilę nie zostanie.

"Miedź1" ma perfekta, niech opisze jak mu się pali, prosimy o wstawienie fotki popiołu, podaj jaki węgiel spalasz. Jakie masz wyczystki pionowe, poziome?

"Artecki" ma pluma, niech opisze palnik, jak mu się kociołek czyści, z czym walczy,
to już bardziej na ranking będzie wyglądało

o RT09pid już wiemy,
Ogniku, Pumie i eCoalu też.
Obecnie palę czeskim eko, spala się dobrze wiadomo jest mniej kaloryczny więc idzie go trochę więcej. W ubiegłym sezonie kupiłem miał z za wschodniej granicy, nie powiem że bez problemów ale go spaliłem. Piec z kanałami poziomymi.4860048601

Wlodek_PID
18-03-2011, 19:15
Ponieważ tak bardzo wszyscy chcecie - za parę miesięcy będziecie mieli eCoala z opcją pracy półautomatycznej (czyli z możliwością dokonywania ręcznych nastaw).
Zaryzykujemy. Zobaczymy.

Uważam, że ruch w dobrą stronę. Z drugiej strony nasuwa
się pytanie : Po co poprawiać coś, co działa dobrze? :-)


Pozdrowienia,



Włodek

Wlodek_PID
18-03-2011, 19:49
O!!! A jakaż to przeszkoda?
Ja np. obiecałem twórcy Pumy, że zastosuję ją w Ogniwie, jeśli wyniki badań potwierdzą jej wyższość w regulacji procesu spalania. Na razie czekam na taką Pumę. Dotychczasowe badania (wykonane wspólnie z twórcą Pumy) nie dały mi jeszcze podstaw do takiej decyzji.
Nie miałem zamiaru o tym pisać, ale Twoje - Jarecki - autorytatywne uwagi spowodowały, że to napisałem. Niech twórca Pumy ma więc pretensje do Ciebie za to, że puściłem taką informację. Może wreszcie Cię przegonią. Ja go przepraszam za moje - w pewnym sensie - nieładne zachowanie. Myślę jednak, że to co Ty wyprawiasz wypisując różne marketingowe wygibasy - trochę mnie usprawiedliwia. Niech czytelnicy także o tym wiedzą.


Wykonaliśmy tylko 1 badanie - przejście z paliwa ekogroszek na miał
przesiany, czyli całkowicie pozbawiony większych grudek. Rzeczywiście
kompletna katastrofa - sterownik nie przestawił dawki i kocioł kopcił
jak lokomotywa...

Nie badaliśmy przejścia z ekogroszku węgiel kamienny na wegiel
brunatny i innych kombinacji... Wynika stąd wniosek, że algorytm
ADC źle działa na Brucerze przy spalaniu miału. Ale może spokojnie
pracować na groszku...

Puma ma funkcję automatycznej korekcji dawki, i jest jedynym
sterownikiem, który tą informację wystawia na ekran... Dajemy
użytkownikowi narzędzie do weryfikacji działania algorytmu.
Dlaczego nikt inny tego nie robi? Pumy z funkcją ADC pracują
na setkach kotłów retortowych i Sztokerach (palnik rynnowy).
Nie ma przeszkód, by próbować na tłokach. Będziemy kiedyś
pracować nad spalaniem miału na retorcie, ale w dalszej kolejności
- uważam, że miał na retortach (nawet na Brucerze) pali się
znacznie gorzej niż groszek... W sumie nie polecam - chyba, że
zmieszamy miał z groszkiem lub pelletem.


Zdaję sobie sprawę, że nie wszystko działa idealnie - dlatego
użytkownik może wyłączyć automatyczną korekcję dawki (ADC).
Może też wyłączyć PID.

Cały czas prowadzimy prace badawczo - rozwojowe.
Wprowadzamy na rynek 2 nowe sterowniki z ekranami TFT.
Zobaczymy, jak ADC z Cobry spisze się na tłokach...
Ale - jak mawiał Kipling - to juz jest zupełnie inna historia...


Pozdrowienia,



Włodek

zawijan
18-03-2011, 19:58
Po co poprawiać coś, co działa dobrze? :-)

Włodku
Czy to może miała być lekka złośliwość?
Nie - poprawiać. Urozmaicać. To różnica.
To nie mój pomysł, tylko Twojego kolegi z branży. Powinieneś go lepiej rozumieć niż ja.
Nie potrafię powiedzieć nic o jego motywach.

Wlodek_PID
18-03-2011, 19:59
No to będzie:
1. ecoal
2. bruli
3. ?
trzy gwoździe do trumny konkurencji........ Bo czy na rynku jest firma mogąca zaoferować aż 3 sterowniki? Nie znam dokładnie tego rynku, ale wydaje mi się, że nie ma takiej....

Jest wiele takich firm. Ja ze swej strony polecam :

1. Puma PID - ekran TFT 2.8" 400x240 pixeli, automatyczna korekcja dawki, rejestracja pracy
w Internecie po dołączeniu modułu Buran

2. Cobra - ekran TFT 2.2" 320x240 pixeli, automatyczna korekcja dawki, rejestracja pracy
w Internecie po dołączeniu modułu Buran

3. Scorpion - ekran TFT 1.7", na kocioł zasypowy.

Nie są to gwoździe do niczyjej trumny - to są znakomite sterowniki zrobione
w technologii dostępnej tylko u nas. Nie piszę nic o innych modelach, bo są
już znane.

Pozdrowienia,



Włodek

Wlodek_PID
18-03-2011, 20:07
Włodku
Czy to może miała być lekka złośliwość?
Nie - poprawiać. Urozmaicać. To różnica.
To nie mój pomysł, tylko Twojego kolegi z branży. Powinieneś go lepiej rozumieć niż ja.
Nie potrafię powiedzieć nic o jego motywach.

OK. Ja się nie będę cofać do tyłu - czyli nie wrócę do sterowników
histerezowych z mnóstwem nastaw. Uważam, że trzeba rozwijać
sterowania automatyczne.

Miłego wieczoru!


Włodek

zawijan
18-03-2011, 20:11
...algorytm ADC źle działa na Brucerze przy spalaniu miału. Ale może spokojnie
pracować na groszku...

...uważam, że miał na retortach (nawet na Brucerze) pali się
znacznie gorzej niż groszek... W sumie nie polecam - chyba, że
zmieszamy miał z groszkiem lub pelletem.

Potwierdzam. Puma na Brucerze zasilanym groszkiem pracowała dobrze. To bardzo dobry sterownik, choć inny od eCoala. Ciągle jeszcze nie wykluczam tej możliwości, że będzie pracować w kotłach z Burnerem-S.

Zgadzam się także, że miał na retortach pali się znacznie gorzej, niż groszek. Za wyjątkiem jednakże Brucera, a szczególnie za wyjątkiem Burnera-S. Tu się z Tobą nie zgadzam.

zawijan
18-03-2011, 20:26
Uważam, że trzeba rozwijać
sterowania automatyczne.

Też tak uważam. Przecież to nasz eCoal jest - jak dotąd - jedynym sterownikiem procesu spalania (podkreślam - PROCESU SPALANIA) nie wymagającym od użytkownika dokonywania żadnych nastaw, poza temperaturą zadaną wody wylotowej z kotła.
Z pewnością nie będziemy się cofać. To nie my!

jorgo
18-03-2011, 20:41
Jest wiele takich firm. Ja ze swej strony polecam :

1. Puma PID - ekran TFT 2.8" 400x240 pixeli, automatyczna korekcja dawki, rejestracja pracy
w Internecie po dołączeniu modułu Buran

2. Cobra - ekran TFT 2.2" 320x240 pixeli, automatyczna korekcja dawki, rejestracja pracy
w Internecie po dołączeniu modułu Buran

3. Scorpion - ekran TFT 1.7", na kocioł zasypowy.

Nie są to gwoździe do niczyjej trumny - to są znakomite sterowniki zrobione
w technologii dostępnej tylko u nas. Nie piszę nic o innych modelach, bo są
już znane.

Pozdrowienia,



Włodek

Dziękuje :)

pomorzanin
18-03-2011, 20:43
Jest wiele takich firm. Ja ze swej strony polecam :

1. Puma PID - ekran TFT 2.8" 400x240 pixeli, automatyczna korekcja dawki, rejestracja pracy
w Internecie po dołączeniu modułu Buran

2. Cobra - ekran TFT 2.2" 320x240 pixeli, automatyczna korekcja dawki, rejestracja pracy
w Internecie po dołączeniu modułu Buran

3. Scorpion - ekran TFT 1.7", na kocioł zasypowy.

Nie są to gwoździe do niczyjej trumny - to są znakomite sterowniki zrobione
w technologii dostępnej tylko u nas. Nie piszę nic o innych modelach, bo są
już znane.

Pozdrowienia,



Włodek

Kolego Wlodek jak te twoje sterowniki sterują procesem spalania jak one nie mają żadnej informacji o tym co się dzieje w palniku. eCoal przynajmniej obserwując temperaturę spalin stara się coś wiedzieć o stanie paleniska. Co prawda jest to stara jak świat metoda ale skuteczna. Twoje sterowniki mają wszystkie bzdety tylko nie robią podstawowej czynności. Dlatego wykrzaczył Ci się przy zmianie z groszku na miał.
PS. Coś nie widzę zachwytów ani krytyki na temat amerykańskiej technologi. Może problemy z angielskim?

darase
18-03-2011, 20:54
Panie Włodku Puma od Cobry różni się tylko wielkością ekranu? Kosmiczna różnica.

Wlodek_PID
18-03-2011, 20:58
Kolego Wlodek jak te twoje sterowniki sterują procesem spalania jak one nie mają żadnej informacji o tym co się dzieje w palniku. eCoal przynajmniej obserwując temperaturę spalin stara się coś wiedzieć o stanie paleniska. Co prawda jest to stara jak świat metoda ale skuteczna. Twoje sterowniki mają wszystkie bzdety tylko nie robią podstawowej czynności. Dlatego wykrzaczył Ci się przy zmianie z groszku na miał.
PS. Coś nie widzę zachwytów ani krytyki na temat amerykańskiej technologi. Może problemy z angielskim?

1. Puma i Cobra mają algorytm do badania kaloryczności
opału i automatycznej korekcji dawki paliwa.
2. Bzdety - co za kultura dyskusji!
3. O co chodzi z amerykańską technologią?

Nikt Cię nie zmusza, żebyś uwierzył. Ani żebyś kupił.
Tym bardziej żebyś zrozumiał.


Pozdrowienia,



Włodek

Wlodek_PID
18-03-2011, 21:03
Panie Włodku Puma od Cobry różni się tylko wielkością ekranu? Kosmiczna różnica.

Jest mniejszym sterownikiem - ma tylko 4 wyjścia. 2 pompy,
podajnik, dmuchawa. Ale - podobnie jak Puma - można do niej
przyłączać moduły rozszerzeń. Czyli można w oparciu o ten
sterownik stworzyć rozbudowany system automatyki.

Cobra ma być tańsza, na kotły typu retorta lub tłok.
Puma jest stworzona dla kotłów na biopaliwa, ale oczywiście
może być montowana na kotłach węglowych.

Oba sterowniki są bardzo efektowne - chociaż piękno to rzecz
gustu.



Włodek

Jarecki79
18-03-2011, 21:10
W pumie na biomasę jest czujnik spalin, bo tam potrzeba, aby wykrył wygaśniecie palnika i pomógł go automatycznie rozpalić....

tak tylko dodam....

zawijan
18-03-2011, 21:22
W pumie na biomasę jest czujnik spalin, bo tam potrzeba, aby wykrył wygaśniecie palnika i pomógł go automatycznie rozpalić....

tak tylko dodam....

Znowu się wpychasz między wódkę a zakąskę. Zapomniałeś dodać: "ale nie reguluje on procesem spalania".
tak tylko dodam...

Jarecki79
18-03-2011, 21:31
Czy możecie mi coś powiedzieć na temat ECO MAX 800

Kolega Artecki mi napisał w ten sposób:
o moich zmaganiach z piecem (i sterownikiem) możesz poczytać w wątku
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?169849-cichewicz-futura-s-dual-26-jakie-macie-ustawienia

generalnie na dzień dzisiejszy jestem (już ) zadowolony z pluma oraz funkcji fuzzy logic z którą miałem na początku problemy - niby sama ma wszystko robić a jednak coś nie działało. funkcja działa, faktycznie sterownik sam dobiera parametry, warunek jest taki, że eko musi być taki jaki zaleca producent pieca (a wiadomo, że czasem kupuje się przysłowiowego kota w worku).
Pozdrawiam


Jak chcesz zatem pogadać o plumie, to pytaj go bezpośrednio po zapoznaniu się z wypowiedziami.

pomorzanin
18-03-2011, 21:34
1. Puma i Cobra mają algorytm do badania kaloryczności
opału i automatycznej korekcji dawki paliwa.
2. Bzdety - co za kultura dyskusji!
3. O co chodzi z amerykańską technologią?

Nikt Cię nie zmusza, żebyś uwierzył. Ani żebyś kupił.
Tym bardziej żebyś zrozumiał.


Pozdrowienia,



Włodek

ad1. Jak ten sterownik może badać kaloryczność aktualną węgla jak on nawet nie wie ile w danym momencie ten węgiel dostarcza energii.Pomiar temperatury wody to jest żaden wyznacznik, bo na wielkość temperatury ma wpływ wiele czynników. Gdybyś choć zrobił pomiar wielkości strumienia ciepła generowanego z palnika to można by było już mówić o jakimś racjonalnym sterowaniu.
ad2.słowo bzdet może jest brzydkie,przepraszam. Przyjmijmy "wodotryski"(display TFT,internet itp)
ad3. amerykanie zrobili sterowanie najprościej jak się da,i to każdy użytkownik jest w stanie obsłużyć. Podajnik widziałeś jaki jest mały. Mała moc napędu,mała waga i trwałość (gwarancja producenta 5 lat). Porównaj to z takim Brucerem,który jest szczytem absurdu jeżeli chodzi o masę. Nawet wybuch jądrowy nie jet w stanie go uszkodzić. Ile w nim zmarnowano materiału i energii przy jego produkcji. I żeby chociaż był trwały?.

Wlodek_PID
18-03-2011, 21:56
ad1. Jak ten sterownik może badać kaloryczność aktualną węgla jak on nawet nie wie ile w danym momencie ten węgiel dostarcza energii.Pomiar temperatury wody to jest żaden wyznacznik, bo na wielkość temperatury ma wpływ wiele czynników. Gdybyś choć zrobił pomiar wielkości strumienia ciepła generowanego z palnika to można by było już mówić o jakimś racjonalnym sterowaniu.
ad2.słowo bzdet może jest brzydkie,przepraszam. Przyjmijmy "wodotryski"(display TFT,internet itp)
ad3. amerykanie zrobili sterowanie najprościej jak się da,i to każdy użytkownik jest w stanie obsłużyć. Podajnik widziałeś jaki jest mały. Mała moc napędu,mała waga i trwałość (gwarancja producenta 5 lat). Porównaj to z takim Brucerem,który jest szczytem absurdu jeżeli chodzi o masę. Nawet wybuch jądrowy nie jet w stanie go uszkodzić. Ile w nim zmarnowano materiału i energii przy jego produkcji. I żeby chociaż był trwały?.

1. Mierzę temperaturę na wylocie i powrocie.

2. Wynik korekcji wystawiam na ekran. Nikt inny tego nie robi...
Są miejsca, gdzie to działa źle - ale użytkownik to widzi - i może wyłączyć.
Gdyby w ogóle nie działało - czy naprawdę sądzisz, że podkładałbym się
konkurencji?

3. Jest wiele miejsc, gdzie to działa dobrze...


Pozdrowienia,



Włodek

pomorzanin
18-03-2011, 22:07
1. Mierzę temperaturę na wylocie i powrocie.

2. Wynik korekcji wystawiam na ekran. Nikt inny tego nie robi...
Są miejsca, gdzie to działa źle - ale użytkownik to widzi - i może wyłączyć.
Gdyby w ogóle nie działało - czy naprawdę sądzisz, że podkładałbym się
konkurencji?

3. Jest wiele miejsc, gdzie to działa dobrze...


Pozdrowienia,



Włodek

Niestety nie rozumiemy się. Może kolega Zawijan wyłoży prościej.

Wlodek_PID
18-03-2011, 22:07
ad1. Jak ten sterownik może badać kaloryczność aktualną węgla jak on nawet nie wie ile w danym momencie ten węgiel dostarcza energii.Pomiar temperatury wody to jest żaden wyznacznik, bo na wielkość temperatury ma wpływ wiele czynników. Gdybyś choć zrobił pomiar wielkości strumienia ciepła generowanego z palnika to można by było już mówić o jakimś racjonalnym sterowaniu.
ad2.słowo bzdet może jest brzydkie,przepraszam. Przyjmijmy "wodotryski"(display TFT,internet itp)
ad3. amerykanie zrobili sterowanie najprościej jak się da,i to każdy użytkownik jest w stanie obsłużyć. Podajnik widziałeś jaki jest mały. Mała moc napędu,mała waga i trwałość (gwarancja producenta 5 lat). Porównaj to z takim Brucerem,który jest szczytem absurdu jeżeli chodzi o masę. Nawet wybuch jądrowy nie jet w stanie go uszkodzić. Ile w nim zmarnowano materiału i energii przy jego produkcji. I żeby chociaż był trwały?.

Jeszcze jedno - ekran TFT nie jest wodotryskiem. Po prostu na nim
lepiej widać. Na Pumie czy Cobrze wszystko odczytasz z kilku metrów!
Układ ekranu, ikony - to wszystko pomaga użytkownikowi w obsłudze.

Nie chcę robić siermiężnej elektroniki. Nasze sterowniki muszą dobrze
pracować, i jeszcze lepiej wyglądać! Czy kupiłbyś BMW, gdyby wyglądało
jak syrenka? Estetyka i technologia nie przeszkadzają napisać dobrego
algorytmu i stworzyć dobrego sterownika.

Nasze firmy (Elektro-Miz i moja) wprowadziły pierwsze sterowniki z płynną
regulacją mocy. Nowa rodzina ma również mnóstwo innowacyjnych rozwiązań.
Cały czas rozwijamy algorytmy.

Obejrzyj sobie zdjęcia....


Pozdrowienia,



Włodek

Darek G
18-03-2011, 22:16
Czy możecie mi coś powiedzieć na temat ECO MAX 800

Interesowałem się trochę tym sterownikiem bo uważam, że ma dość rozbudowane możliwości. Firm Plum (producent tego sterownika) nie sprzedaje sterownika oddzielnie. Sterownik jest sprzedawany do kotłów po przebadaniu kotła przez producenta sterownika i dostosowaniu oprogramowania sterownika pod dany model kotła. Z informacji uzyskanych od firmy Plum, na chwilę obecną używają go następujący producenci kotłów:

CICHEWICZ
ENKA
GREŃ
HEIZTECHNIK
HEITZ
LAZAR
LUMO
METALFACH
MODERATOR
SAS
WEBER

Uważam, że sterownik ma parę funkcji wartych zainteresowania. Posiada czujkę pogodową, steruje siłownikiem zaworu mieszającego, obniżenia nocne jak i krzywe grzewcze można wybierać niezależnie dla temperatury kotła i dla temperatury wody za zaworem n-drożnym. Po dokupieniu dodatkowego modułu (około 400zł) może sterować dodatkowymi dwom zaworami mieszającymi np pętli podłogówki.

Z minusów to chyba jeszcze zbyt świeży produkt sądząc po ilości opinii o sterowniku. W tak rozbudowanym sterowniku dostęp przez internet był by też fajnym dodatkiem. Nie wiadomo tak naprawdę jak się sprawdza ten ich tryb sterowania automatycznego Indywidual Fuzzy Logic. Dosłownie parę opinii to zbyt mało aby wyrobić sobie opinię.

Przy okazji rozmowy w Zabrzu z twórcami konkurencyjnego sterownika eCoal próbowałem ich podpytać co sądzą o Ecomaxie. Oczywiście nie powiedzieli, że jest lepszy od eCoal, ale stwierdzili, że to dobry produkt i algorytm Fuzzy Logic jest dobrym rozwiązaniem. Według nich lepszym niż wszystkie inne mające sterowanie typu PID.

Ja do decyzji o wyborze kotła mam jeszcze trochę czasu więc bacznie obserwuje wszelkie dyskusje i szukam opinii o tym sterowniku. Narazie jak dla mnie jest chyba mimo wszystko faworytem. Drugi jaki biorę pod uwagę to eCoal, później PUMA.

jack18
18-03-2011, 22:22
Kolega Artecki mi napisał w ten sposób:
o moich zmaganiach z piecem (i sterownikiem) możesz poczytać w wątku
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?169849-cichewicz-futura-s-dual-26-jakie-macie-ustawienia

generalnie na dzień dzisiejszy jestem (już ) zadowolony z pluma oraz funkcji fuzzy logic z którą miałem na początku problemy - niby sama ma wszystko robić a jednak coś nie działało. funkcja działa, faktycznie sterownik sam dobiera parametry, warunek jest taki, że eko musi być taki jaki zaleca producent pieca (a wiadomo, że czasem kupuje się przysłowiowego kota w worku).
Pozdrawiam


Jak chcesz zatem pogadać o plumie, to pytaj go bezpośrednio po zapoznaniu się z wypowiedziami.

Ja rozumie z wypowiedzi Arteckiego ze nie działa.Bo jak to niby można inaczej zrozumieć skoro trzeba sypać paliwo tylko takie jak zaleca producent? Gdyby tak miało być to wystarczyły by jedne nastawy i nie był by potrzebny FL.. Raczej średnio to wygląda, choć sam sterownik wizualnie wygoda bardzo ładnie.Fajnie jak coś jest ładne ale czy to akurat musi być sterownik pieca? Ja osobiście bym jego piękno znienawidził kiedy ten nie działał by dobrze, tylko dobrze wyglądał.

zawijan
19-03-2011, 09:15
Niestety nie rozumiemy się. Może kolega Zawijan wyłoży prościej.

Nie wyłoży. Latasz zbyt wysoko jak dla mnie.

zawijan
19-03-2011, 09:26
Interesowałem się trochę tym sterownikiem bo uważam, że ma dość rozbudowane możliwości. Firm Plum (producent tego sterownika) nie sprzedaje sterownika oddzielnie. Sterownik jest sprzedawany do kotłów po przebadaniu kotła przez producenta sterownika i dostosowaniu [/SIZE][/FONT] [FONT=Verdana][SIZE=2][COLOR=black]oprogramowania sterownika pod dany model kotła.

Ma on jednak jedną wadę - moim zdaniem - bardzo poważną. Przyznał to w dyskusji na ostatniej konferencji kotlarskiej jego twórca i producent. Algorytm jest dostosowany do konkretnego kotła i KONKRETNEGO PALIWA - z możliwością niewielkiej tylko tolerancji zmian jakości paliwa. Pracuje bardzo dobrze, jednak większej zmianie jakości paliwa nie daje rady. Jak stwierdził jego twórca - trzeba starać się o stabilną jakość paliwa.

czp01
19-03-2011, 09:43
Pisałem o tym już wcześniej.

Mój kolega ma e-comax 800 w kotle Ling Duo Combi żeliwniaku. Kocioł nowy zamontowany na jesieni. Sterownik padł mu zaraz na początku ( funkcja FL wysiadła)- ale to nie problem bo firma zaraz wymieniła na gwarancji na nowy. Kolega spala w nim nie ekogroszek ale jakiś inny zwykły rodzaj groszku. Przy większych mrozach FL coś mu jednak źle spalało bo przesypywało niedopalony groszek i dlatego przestawił na sterowanie ręczne. Teraz jak jest cieplej to włączył FL i mówi, że mu się spala elegancko. Temperaturę w domu reguluje zaworem n-drogowym. Dom ma duży starszy i nie za dobrze ocieplony to może też to ma znaczenie dla pracy sterownika.

jorgo
19-03-2011, 12:07
Widzę, że Bruli robi postępy..... pojawił się jako samodzielny sterownik w dziale "nowe produkty" za cenę 890,00 złotych http://kotly.com/product_info.php?products_id=3247

minertu
19-03-2011, 14:50
Widzę, że Bruli robi postępy..... pojawił się jako samodzielny sterownik w dziale "nowe produkty" za cenę 890,00 złotych http://kotly.com/product_info.php?products_id=3247

No niedawno był po 750zł ale teraz wszystko idzie do góry.

pomorzanin
19-03-2011, 20:38
Nie wyłoży. Latasz zbyt wysoko jak dla mnie.

Bez przesady z wysokością. Pracujesz na uczelni technicznej i masz lepsze doświadczenie w przekazywaniu wiedzy.Kolega Wlodek dobrze zna programowanie mikrosterowników ale nie czuje fizyki w piecu. Gdyby to poznał lepiej wykorzystałby swoje informatyczne umiejętności.

jack_
20-03-2011, 00:08
Bez przesady z wysokością. Pracujesz na uczelni technicznej i masz lepsze doświadczenie w przekazywaniu wiedzy.Kolega Wlodek dobrze zna programowanie mikrosterowników ale nie czuje fizyki w piecu. Gdyby to poznał lepiej wykorzystałby swoje informatyczne umiejętności.

Jakby kolega Włodek nie czuł fizyki w kotle to by raczej robili sterownik PÓMA, a nie PUMA...
Ja osobiście będę od wiosny robił własny sterownik na 8-bitowym ATMEGA... ale jednak raczej 2-stanowy, kontrolę spalin też przewiduję, ale tylko w celu ograniczenia temperatury czopucha. Będę miał przeróbkę kotłowni i raczej spuszczoną całą wodę... chcę zliczyć sobie masę wody w instalacji.
Znając masę wody będę mógł sobie wyliczyć dokładne moc potrzebną dla określonego wzrostu temperatury i może szarpnę się na płynną regulację mocy.
Żeby tylko jeszcze węgiel miał tyle J co na papierku.

SUSPENSER
20-03-2011, 08:26
A gdzie to dobre źródło znalazłeś o ile to nie tajemnica? I co to za miał,jaka kopalnia?

Sąsiad znalazł jakiś porządny, lokalny skład w okolicy Jelcza, dopytam o szczegóły gdy go spotkam.

SUSPENSER
20-03-2011, 08:48
Potwierdzam. Puma na Brucerze zasilanym groszkiem pracowała dobrze. To bardzo dobry sterownik, choć inny od eCoala. Ciągle jeszcze nie wykluczam tej możliwości, że będzie pracować w kotłach z Burnerem-S.

Zgadzam się także, że miał na retortach pali się znacznie gorzej, niż groszek. Za wyjątkiem jednakże Brucera, a szczególnie za wyjątkiem Burnera-S. Tu się z Tobą nie zgadzam.

Ciekaw jestem o jakim miale piszesz, bo ten Wasz do badań zupełnie nie przypomina tego, który sprzedają nam na składach.

SUSPENSER
20-03-2011, 08:49
Żeby nie być gołosłownym, przytoczę wpis Jareckiego (żebyście nie musieli szukać po wątku)

No i co Wy na to?

Widzę, że wraz ze wzrostem nadmiaru powietrza spadła sprawność, ale zaledwie o 3% - pytanie brzmi: czy badany kocioł był ustawiany ręcznie przy użyciu analizatora czy też jego sterownik go tak potrafił ustawić ?

SUSPENSER
20-03-2011, 08:50
Sprawny badacz, wyposażony w analizator spalin potrafi wyregulować kocioł tak, że sprawności są naprawdę maksymalne. Np. dla kotła OGNIWO EKO PLUS wynosiły one: dla 10kW - 89,6%, dla 16kW - 90,2% i dla 25kW - 90,7% (oczywiście dla mocy nominalnej - żeby była jasność).
W badaniach atestacyjnych na 30% mocy nominalnej kocioł również ustawia się ręcznie, wspomagając się analizatorem spalin.

Wprawdzie "błogosławieni, którzy nie widzieli a uwierzyli", ja jednak nie nadaję się na błogosławionego, bo muszę zobaczyć. Taki ze mnie niewierny Tomasz.

Dzięki za odpowiedź - o te dane mi chodziło.

W takim razie pytanie brzmi jakie sprawności przy 30% mocy mają Eko Plus oraz Sztoker na ekogroszku przy sterowaniu dedykowanymi do nich sterownikami ?

Odpowiedź na to da porównanie który kocioł będzie spalał mniej w rzeczywistych warunkach - zgadza się ?

zawijan
20-03-2011, 10:12
W takim razie pytanie brzmi jakie sprawności przy 30% mocy mają Eko Plus oraz Sztoker na ekogroszku przy sterowaniu dedykowanymi do nich sterownikami ?
Odpowiedź na to da porównanie który kocioł będzie spalał mniej w rzeczywistych warunkach - zgadza się ?

Zgadza się.

zawijan
20-03-2011, 10:16
Ciekaw jestem o jakim miale piszesz, bo ten Wasz do badań zupełnie nie przypomina tego, który sprzedają nam na składach.

Piszę o normalnym miale. Nie wiem co "sprzedają Wam na składach", bo mogą sprzedawać - niestety - wszystko.
Dotyczy to także groszku. Wyobraź sobie, że spotkałem kiedyś ślicznie wyglądający groszek, który miał wartość opałową 15.000kJ/kg (i nie był to czeski groszek).

jorgo
20-03-2011, 12:26
Ja się właśnie tego obawiam.......że kupie fajny kocioł, a opał nie dosyć że drogi, to jeszcze lipnej jakości.... i dopiero będę kombinował... ;)

trebor102
20-03-2011, 14:53
Kolega miedź ma nareszcie jakiś inny produkt, jest sterownik perfekt, jest retorta obrotowa od ponad dwóch lat użytkowana bez żadnego kłopotu, bez żadnych przeróbek, zaklejania i wmawiania producentom,że ich broszką jest poprawa palnika, co wiećej wspomniał,że prawdopodobnie pali czymś tańszym jak ekogroszek. To są ciekawe informacje o których można porozmawiać.
Mój kociołek też jest sterowany przez sterownik perfekt r . Od dwu lat palę ekogroszkiem. Staram się kupować dobry ( w tym roku ekoret). W tym sezonie od pażdziernika do dziś spaliłem trzy tony, pozostało jeszcze 0,6 (kupuję workowany więc prosto liczyć ilość).W tym roku cały sezon z czujnikiem pogodowym. Przyznaję - nie jest to sterownik przyjazny, ale chyba każdy raz dziennie odwiedza kotłownię, przynajmniej w celach dozorowania czy wszystko ok. Ja te wizyty w zeszłym sezonie wykorzystywałem dodatkowo i robiłem zapiski. W tym roku te doświadczenia bardzo się przydały.
Kociołek to KWM-SR firmy Walendowscy 25kW.Retorta obrotowa.

minertu
20-03-2011, 15:03
Sąsiad znalazł jakiś porządny, lokalny skład w okolicy Jelcza, dopytam o szczegóły gdy go spotkam.
A gdybyś zarzucił foto jak ten miał wygląda ciekawi mnie jego frakcja.

Jarecki79
20-03-2011, 16:27
Mój kociołek też jest sterowany przez sterownik perfekt r . Od dwu lat palę ekogroszkiem. Staram się kupować dobry ( w tym roku ekoret). W tym sezonie od pażdziernika do dziś spaliłem trzy tony, pozostało jeszcze 0,6 (kupuję workowany więc prosto liczyć ilość).W tym roku cały sezon z czujnikiem pogodowym. Przyznaję - nie jest to sterownik przyjazny, ale chyba każdy raz dziennie odwiedza kotłownię, przynajmniej w celach dozorowania czy wszystko ok. Ja te wizyty w zeszłym sezonie wykorzystywałem dodatkowo i robiłem zapiski. W tym roku te doświadczenia bardzo się przydały.
Kociołek to KWM-SR firmy Walendowscy 25kW.Retorta obrotowa.

Witam kolego, dzięki serdeczne za nowe informacje.
Jeżeli mógłbyś jeszcze dodać jak długo palisz już w tym kotle, byłoby ok.
Z ekogroszku korzystasz od 2lat, czy to oznacza także, że kocioł masz dwa lata, czy wcześniej paliłes innym opałem?

Ze zdjęć widze,że korzystasz z retorty Ardeo typ AZP-MR, także ją stosuję, ale w wersji z żeliwnym paleniskiem AZP-MRŻ.

Co sądzisz o półautomatycznym systemie czyszczenia strefy napowietrzania (ta dźwignia koło kosza zasypowego), często z tego korzystasz?

trebor102
20-03-2011, 19:44
Witam
Kocioł użytkuję drugi sezon. W zeszłym roku miałem również ekogroszek , ale pierwsze dwie tony to była jakaś porażka. Kocioł trzymał parametry , ale było duuuuużżżżżżżo więcej popiołu ( w zasadzie popiół nie różnił się od tego na zdjęciu , ale te ilości). Potem kupiłem droższy ( z "papierami - certyfikatami) i problem ilości popiołu zmniejszył się widocznie. Typowym miałem nigdy nie paliłem , chociaż na kotle ( tabliczce znamionowej) jest zapis "paliwo podstawowe - miał".Kosz ma szeroki lej, nie widziałem takiego w kotłach , które oglądałem.Moze ma to na celu niezawieszanie się paliwa wilgotnego???
W swoim palniku nie mam dolnej wyczystki ,uruchamianej ręcznie ( może jakaś zubożona wersja??). Wyczystka jest widoczna na zdjęciu - ta klapka.
Palnik bardzo łatwo się czyści ( rozbiera) . Nie potrzeba żadnych silikonów , sznurów itp. Ja sobie ten palnik chwalę. Jeszcze nigdy nie zgasł bez mojej wiedzy, mimo ,że nie raz ekogroszek był tak mokry , iż skraplała się woda w zbiorniku (workowany Pieklorz z wodą - ciekawe dlaczego - he he he).Ślimak ma również przeciwuzwojenie.Natomiast nie mam porównania do innych palników i ................. chyba nawet nie chcę mieć. Narazie jet dobrze.
Sam kocioł w miarę zgrabny, ma palenisko awaryje - spaliłem w nim w zeszłym roku deski po budowie i tyle. Jedynie aby go wyczyścić trzeba otwierać wyczystkę z tyłu no i zabiera to trochę wiecej niż 15 minut- tak jak w pionowych.
Natomiast jeżeli chodzi o sterownik to ma parę fajnych funkcji , ale o tym można sobie poczytać na stronie producenta -firmy Elster.No i trzeba sobie go oswoić (czyt. nauczyć).
Pozdrawiam

Jarecki79
20-03-2011, 19:55
tak, ta duża komora zsypowa jest pomyslana dla miału, może dzięki temu być nawet wilgotny - i tak zejdzie bez zawieszania.
Nie wiem czy już w Twoim modelu tak jest, ale od bardzo dawna na ślimaku w koszu sa inne rodzaje uzwojenia, aby wzruszać miał dla jego lepszego schodzenia z kosza.

W palenisku też masz przeciwzwój wypiętrzający paliwo, aby go nie zagęszczać, to właśnie z myślą o spalaniu miału węglowego.

Silicon to akurat mógłbyś dać w ten rowek pod kwadratowym paleniskiem na którym kręci Ci się ten okrągły talerz....., ale jak się dobrze pali, to nie trzeba kombinować.

Elster ma swoje forum, na którym pomaga uzytkownikom, nie wiem, czy jest Ci ono znane?

miedz1
20-03-2011, 20:02
Mój kociołek też jest sterowany przez sterownik perfekt r . Od dwu lat palę ekogroszkiem. Staram się kupować dobry ( w tym roku ekoret). W tym sezonie od pażdziernika do dziś spaliłem trzy tony, pozostało jeszcze 0,6 (kupuję workowany więc prosto liczyć ilość).W tym roku cały sezon z czujnikiem pogodowym. Przyznaję - nie jest to sterownik przyjazny, ale chyba każdy raz dziennie odwiedza kotłownię, przynajmniej w celach dozorowania czy wszystko ok. Ja te wizyty w zeszłym sezonie wykorzystywałem dodatkowo i robiłem zapiski. W tym roku te doświadczenia bardzo się przydały.
Kociołek to KWM-SR firmy Walendowscy 25kW.Retorta obrotowa.
3t. przy 25 kw. to całkiem nieźle. Napisz ile m2. ogrzewasz, w moim przypadku przy ogrzewaniu ok.110 m2 poszło jak do tej pory również w przybliżeniu 3t., z tym, że obecnie palę czeskim eko, a on jest mniej kaloryczny. Moc mojego kotła to 17 kw.

Jarecki79
20-03-2011, 20:06
miedz1, zapodaj fotkę popiołu z Twojego palnika. Dla porównania...

miedz1
20-03-2011, 20:15
miedz1, zapodaj fotkę popiołu z Twojego palnika. Dla porównania...
Dodawałem wczoraj, ale to forum tak dynamicznie się toczy:).

trebor102
20-03-2011, 20:17
witam,
http://sterowniki.w.com.pl/forum/viewforum.php?f=4
nie wiem czy to firmowe , alenapewno są tam konsultanci elstera.
Pan zawijan gościł już na tym forum , ale nie pamiętam w jakim temacie.

Co do powierzchni - wg danych do podatku to 138m - bez garażu 30m ( w tym 50 m podłogówki), wymiennik na ciepłą wodę 120 litrów.
Na grzejnikach zawory termostatyczne.W domu około 23-24 stopni.
pzdr

miedz1
20-03-2011, 20:22
witam,
http://sterowniki.w.com.pl/forum/viewforum.php?f=4
nie wiem czy to firmowe , alenapewno są tam konsultanci elstera.
Pan zawijan gościł już na tym forum , ale nie pamiętam w jakim temacie.

Co do powierzchni - wg danych do podatku to 138m - bez garażu 30m ( w tym 50 m podłogówki), wymiennik na ciepłą wodę 120 litrów.
Na grzejnikach zawory termostatyczne.W domu około 23-24 stopni.
pzdr
U mnie na grzejnikach również termostaty, temp. ok.22 stopni, CWU 80l, w instalacji zawór trójdrożny, ale sterowany ręcznie. Właściwie to ustawiony na jedną wartość i nie zmieniany.

Jarecki79
20-03-2011, 20:23
Dodawałem wczoraj, ale to forum tak dynamicznie się toczy:).

Całkiem przyzwoicie.

Po sezonie grzewczym wyjmowałeś kiedyś koronkę obrotową?
W pancerpolu wyciąga się ją zwyczajnie w górę, powinieneś sprawdzić, czy wszystkie otwory są drożne i ewentulanie jakims śrubokrętem je udrożnić, polecam ściągnąć sobie filmik szkoleniowy ze strony pancerpola.

miedz1
20-03-2011, 20:27
Całkiem przyzwoicie.

Po sezonie grzewczym wyjmowałeś kiedyś koronkę obrotową?
W pancerpolu wyciąga się ją zwyczajnie w górę, powinieneś sprawdzić, czy wszystkie otwory są drożne i ewentulanie jakims śrubokrętem jest udrożnić, polecam ściągnąć sobie filmik szkoleniowy ze strony pancerpola.
Po sezonie robiłem gruntowne czyszczenie kotła z rozebraniem palnika na czynniki pierwsze. Ten filmik oglądałem, bardzo przejrzyście przedstawiona instrukcja.

minertu
20-03-2011, 20:40
U mnie to wygląda tak.
Piec Ogniwo eko 24KW
Opał-groszek średni KWK CHWAŁOWICE
korona osadzona na silikonie oraz doszczelniona pomiędzy
koroną a palnikiem wewnątrz paleniska

powierzchnia grzewcza 220m2 użytkowa
+ ogrzewane 2 piwnice (łącznie 22m2)
do tego 14m2 podłogówki

Temp
wewn 26stC
zewnętrzna średnia 3stC
zadana CO 42stC
zadana CWU 42stC (140l)

trebor102
20-03-2011, 21:01
Po sezonie również rozebrałem palnik , Nie było tam żadnego silikonu ( resztek po silikonie) Nawet nie wiem gdzie go nałożyć.Jest tylko jakby kwadratowy lejek , w drugim takim samym, większym.Mniemam , ze to kanał powietrzny( ta przestrzeń pomiędzy lejkami).
Też posiadam dwa zawory 3-drożne. Jeden termostyczny do podłogówki i drugi ręczny na grzejniki.
PS. W "posadzkach" jest 186 m2.

miedz1
21-03-2011, 05:01
Po sezonie również rozebrałem palnik , Nie było tam żadnego silikonu ( resztek po silikonie) Nawet nie wiem gdzie go nałożyć.Jest tylko jakby kwadratowy lejek , w drugim takim samym, większym.Mniemam , ze to kanał powietrzny( ta przestrzeń pomiędzy lejkami).
Też posiadam dwa zawory 3-drożne. Jeden termostyczny do podłogówki i drugi ręczny na grzejniki.
PS. W "posadzkach" jest 186 m2.
Z tym uszczelnianiem w przypadku Pancerpola sytuacja nie jest jednoznaczna. Producent kotła zaleca uszczelnienie stałego talerza retorty, a producent retorty nie. W moim przypadku mam więc bez uszczelnienia.

SUSPENSER
21-03-2011, 07:05
A gdybyś zarzucił foto jak ten miał wygląda ciekawi mnie jego frakcja.

Ok gdy do niego podejdę zrobię fotki.

SUSPENSER
21-03-2011, 07:06
Mój kociołek też jest sterowany przez sterownik perfekt r . Od dwu lat palę ekogroszkiem. Staram się kupować dobry ( w tym roku ekoret). W tym sezonie od pażdziernika do dziś spaliłem trzy tony, pozostało jeszcze 0,6 (kupuję workowany więc prosto liczyć ilość).W tym roku cały sezon z czujnikiem pogodowym. Przyznaję - nie jest to sterownik przyjazny, ale chyba każdy raz dziennie odwiedza kotłownię, przynajmniej w celach dozorowania czy wszystko ok. Ja te wizyty w zeszłym sezonie wykorzystywałem dodatkowo i robiłem zapiski. W tym roku te doświadczenia bardzo się przydały.
Kociołek to KWM-SR firmy Walendowscy 25kW.Retorta obrotowa.

Bardzo ładnie spala się ten węgiel u Ciebie.

Odwiedzam kotłownię czasem co tydzień [gdy wyjeżdżam] i nic złego się nie dzieje [choć gdy jestem to wstępuję tam 1-2 razy dziennie spojrzeć co się dzieje].

SUSPENSER
21-03-2011, 07:07
Piszę o normalnym miale. Nie wiem co "sprzedają Wam na składach", bo mogą sprzedawać - niestety - wszystko.
Dotyczy to także groszku. Wyobraź sobie, że spotkałem kiedyś ślicznie wyglądający groszek, który miał wartość opałową 15.000kJ/kg (i nie był to czeski groszek).

Na składzie miał to frakcja 0-10 mm

zawijan
21-03-2011, 07:50
Na składzie miał to frakcja 0-10 mm

Ze spalaniem frakcji 0-10mm i Brucer i Burner-S dają sobie radę. Spalaliśmy nawet eksperymentalnie frakcję 0-3mm.
Problemy są dopiero wtedy, kiedy jest nadmierna zawartość wody lub popiołu, lub silne spiekanie (jak zresztą i przy groszku).
Oczywiście w przypadku takich takich zubożonych miałów obserwuje się nadmierny wydmuch pyłów 0-0,5mm z palnika.

magos
21-03-2011, 07:55
Jeszcze raz mam pytanie.
Co sądzicie o tym kotle?
http://allegro.pl/show_item.php?item=1505562401
jest on firmy Dragon.
Chcemy z rusztem wodnym, żeby można było również palić czasami drewnem.

wrb
21-03-2011, 08:33
Witam wszystkich (to mój pierwszy raz :))
Co myślicie o piecu Tignera ze sterownikiem eCoal?
Myślałem, że eCoal jest tylko z Burnerem w Ogniwie i jeszcze kilku.
Ten Tilgner EKR bardzo mi się podoba, Jarecki79 chwali firmę, Zawijan sterownik,
a ja jestem dotychczasowym, zadowolonym użytkownikiem miałowca Tilgnera.

pawelo_pl
21-03-2011, 09:44
Witam wszystkich (to mój pierwszy raz :))
Co myślicie o piecu Tignera ze sterownikiem eCoal?
Myślałem, że eCoal jest tylko z Burnerem w Ogniwie i jeszcze kilku.
Ten Tilgner EKR bardzo mi się podoba, Jarecki79 chwali firmę, Zawijan sterownik,
a ja jestem dotychczasowym, zadowolonym użytkownikiem miałowca Tilgnera.
Mam EKR ze sterownikiem RT09 PID i też sobie chwalę .

pomorzanin
21-03-2011, 09:49
Jakby kolega Włodek nie czuł fizyki w kotle to by raczej robili sterownik PÓMA, a nie PUMA...
Ja osobiście będę od wiosny robił własny sterownik na 8-bitowym ATMEGA... ale jednak raczej 2-stanowy, kontrolę spalin też przewiduję, ale tylko w celu ograniczenia temperatury czopucha. Będę miał przeróbkę kotłowni i raczej spuszczoną całą wodę... chcę zliczyć sobie masę wody w instalacji.
Znając masę wody będę mógł sobie wyliczyć dokładne moc potrzebną dla określonego wzrostu temperatury i może szarpnę się na płynną regulację mocy.
Żeby tylko jeszcze węgiel miał tyle J co na papierku.
Musze pochwalić kolegę za inicjatywę budowy sterownika. Zaczynasz dobrze, od ustalenia parametrów obiektu którym chcesz sterować. W trakcie pracy może Ci wpadnie do głowy również pomysł na oszacowanie liczby J węgla. Swój sterownik zrobiłem na ATMEG-u 32, kod programu zajął ok 16kB EEPROM-u.niema żadnych wodotrysków.

Darek G
21-03-2011, 09:56
Witam wszystkich (to mój pierwszy raz :))
Co myślicie o piecu Tignera ze sterownikiem eCoal?
Myślałem, że eCoal jest tylko z Burnerem w Ogniwie i jeszcze kilku.
Ten Tilgner EKR bardzo mi się podoba, Jarecki79 chwali firmę, Zawijan sterownik,
a ja jestem dotychczasowym, zadowolonym użytkownikiem miałowca Tilgnera.

No faktycznie, ciekawa alternatywa. Musi być chyba od niedawna bo jeszcze jakiś miesiąc temu nie mieli w ofercie ecoala. Dzwoniłem właśnie przed chwilą i faktycznie teraz oferują w sprzedaży kocioł EKR z eCoal-em. Na kotły ze standardowym sterownikiem można uzyskać rabat około 10%, przy wersji z eCoal-em niema możliwości rabatu, ale niema też żadnej dopłaty do sterownika.

Jak dla mnie alternatywa jest bardzo ciekawa z tego względu, że Tilgner może zrobić kocioł z wyjściem czopucha w górę co przy małej kotłowni jest bardzo ważne.

Co myślicie o tym połączeniu? Nie za duża nowość, żeby się decydować?

Wojtek_mazury
21-03-2011, 13:55
Musze pochwalić kolegę za inicjatywę budowy sterownika. Zaczynasz dobrze, od ustalenia parametrów obiektu którym chcesz sterować. W trakcie pracy może Ci wpadnie do głowy również pomysł na oszacowanie liczby J węgla. Swój sterownik zrobiłem na ATMEG-u 32, kod programu zajął ok 16kB EEPROM-u.niema żadnych wodotrysków.

Czy trudno jest zrobić taki sterownik?Co trzeba mierzyć?

trebor102
21-03-2011, 14:04
Z tym uszczelnianiem w przypadku Pancerpola sytuacja nie jest jednoznaczna. Producent kotła zaleca uszczelnienie stałego talerza retorty, a producent retorty nie. W moim przypadku mam więc bez uszczelnienia..
Ja nie mam palnika Pancerpol tylko inną konstrukcję ( jeżeli się nie mylę produkcji firmy ARDEO). Z kotłem nie otrzymałem żadnej DTR dotyczącej samego palnika. DTR kotła zawiera informację o palniku ( mniej więcej tak" po sezonie palnik rozebrać , wyczyścić , dokonać weryfikacji części itp.)
Z firmy ARDEO dostałem instrukcję jak wysłałem mail - bardzo szybka reakcja - za co pełny szacunek.
Tylko ....... jeżeli się pali ( a z wyliczeń wychodzi średnio 20 kg dziennie - tej zimy) to chyba jest ok. Palę tylko ekogroszkiem ( bez drewna , kartonów i innych wynalazków) , A w wyniki typu 10 kg nie uwierzę.

czp01
21-03-2011, 14:30
No przy moich 240 m2 powierzchni to średniej 10 kg na pewno nie osiągnę ale jak niektórzy maja mniejsze b. dobrze izolowane domy o powierzchni 80 m2 to taki wynik jest chyba realny. ALe pewnie przy tak małej powierzchni grzewczej stosują inne źródła ogrzewania jak gaz czy PC.

miedz1
21-03-2011, 15:33
.
Ja nie mam palnika Pancerpol tylko inną konstrukcję ( jeżeli się nie mylę produkcji firmy ARDEO). Z kotłem nie otrzymałem żadnej DTR dotyczącej samego palnika. DTR kotła zawiera informację o palniku ( mniej więcej tak" po sezonie palnik rozebrać , wyczyścić , dokonać weryfikacji części itp.)
Z firmy ARDEO dostałem instrukcję jak wysłałem mail - bardzo szybka reakcja - za co pełny szacunek.
Tylko ....... jeżeli się pali ( a z wyliczeń wychodzi średnio 20 kg dziennie - tej zimy) to chyba jest ok. Palę tylko ekogroszkiem ( bez drewna , kartonów i innych wynalazków) , A w wyniki typu 10 kg nie uwierzę.

Masz bardzo dobry wynik i nie ma co kombinować, a w te 10 kg. to nawet przy ocieplonym domu i niewielkiej pow. do ogrzania trudno mi uwierzyć

headpoint
21-03-2011, 15:44
Ma ktoś z Was piec ENKA set 4 Indyvidual Fuzzy Logic i chciałby się podzielić opinią?

Jarecki79
21-03-2011, 15:48
Z tym uszczelnianiem w przypadku Pancerpola sytuacja nie jest jednoznaczna. Producent kotła zaleca uszczelnienie stałego talerza retorty, a producent retorty nie. W moim przypadku mam więc bez uszczelnienia.

W pancerpolu obrotowym można ewentualnie dac silicon, ale nie pod koronkę (ona się przeciez obraca!!).
silicon pod ten stały element z wystającym rantem na styku z czarną metalową obudową

Jarecki79
21-03-2011, 15:51
Po sezonie również rozebrałem palnik , Nie było tam żadnego silikonu ( resztek po silikonie) Nawet nie wiem gdzie go nałożyć.Jest tylko jakby kwadratowy lejek , w drugim takim samym, większym.Mniemam , ze to kanał powietrzny( ta przestrzeń pomiędzy lejkami).
Też posiadam dwa zawory 3-drożne. Jeden termostyczny do podłogówki i drugi ręczny na grzejniki.
PS. W "posadzkach" jest 186 m2.

W ardeo można natomiast silicon dać pod ten rowek elementu przykrywającego ten kwadratowy lejek.
Jak rozbierałes palnik, najpierw podniosłes talerz obrotowy a w następnej kolejności stałą, kwadratową dyszę z nacięciami, pod nią jest właśnie rowek. tutaj można dać trochę siliconu, ale 99% tego nie robi i palnik dobrze pracuje.

jorgo
21-03-2011, 17:25
Jeszcze raz mam pytanie.
Co sądzicie o tym kotle?
http://allegro.pl/show_item.php?item=1505562401
jest on firmy Dragon.
Chcemy z rusztem wodnym, żeby można było również palić czasami drewnem.

No nie wiem nic na temat tej marki....ale cena 5000 dobra, tylko czy kocioł dobry?
A czy na ruszcie żeliwnym nie będzieśz palic drewnem? :) Ja uważam że w kotle retortowym ruszt wodny zbędny.
Nie wiem czy patrzyłeś specyfikacje tego kotła http://www.kotly-dragon.pl/dragon.html
porównaj sobie masę tego kotła do kotła takiej samej mocy innego producenta, np.Ogniwa, Defro czy Zębca........
No i nie ma nic informacji o grubości ścianek wymiennika.....
:)

jorgo
21-03-2011, 17:32
Ma ktoś z Was piec ENKA set 4 Indyvidual Fuzzy Logic i chciałby się podzielić opinią?

Użytkownicy SUSPENSER i Bobek_Budowniczy mają kotły ENKA, ale chyba wersję set3. Ich spytaj najlepiej. Ogólnie chwalą sobie te kociołki.

jack_
21-03-2011, 18:10
Musze pochwalić kolegę za inicjatywę budowy sterownika. Zaczynasz dobrze, od ustalenia parametrów obiektu którym chcesz sterować. W trakcie pracy może Ci wpadnie do głowy również pomysł na oszacowanie liczby J węgla. Swój sterownik zrobiłem na ATMEG-u 32, kod programu zajął ok 16kB EEPROM-u.niema żadnych wodotrysków.

Do mnie już leci ATmega128, planuję docelowo obsługę poprzez przeglądarkę WWW, serwer na układzie ENC28J60, lub ostatecznie z aplikacji PC przez port UDP.
Ma sporo portów oraz kilka PWM do płynnej regulacji, ale również całe 16MHz... zobaczymy co z tego będzie.

miedz1
21-03-2011, 18:31
W pancerpolu obrotowym można ewentualnie dac silicon, ale nie pod koronkę (ona się przeciez obraca!!).
silicon pod ten stały element z wystającym rantem na styku z czarną metalową obudową

Oczywiście, że chodziło o stały talerz. Dzwoniłem do Pancerpola i oni tak jak napisałem wcześniej, nie zalecają uszczelniania tego elementu siliconem.

SUSPENSER
21-03-2011, 21:37
Użytkownicy SUSPENSER i Bobek_Budowniczy mają kotły ENKA, ale chyba wersję set3. Ich spytaj najlepiej. Ogólnie chwalą sobie te kociołki.

Dokładnie tak jak piszesz mam Set3.

Z tym chwaleniem to mam trochę mieszane uczucia, bo mój kocioł to przerobiony piec zasypowy, ma kilka wad, ale jakoś z tym żyję - dzisiaj na pewno wybrałbym inny kocioł zwłaszcza, że Enka bardzo podrożały ostatnio.

Sprawdź czy od krawędzi palnika masz minimum 4-5 cm do ścianek (u mnie to 2-3 cm i popiół czasem się zawiesza).

SUSPENSER
21-03-2011, 21:40
Jeszcze raz mam pytanie.
Co sądzicie o tym kotle?
http://allegro.pl/show_item.php?item=1505562401
jest on firmy Dragon.
Chcemy z rusztem wodnym, żeby można było również palić czasami drewnem.

Opis kotła ciekawy, cena bardzo atrakcyjna.

Najlepiej pojedź zobaczyć ten "zakład z wieloletnim doświadczeniem" to będziesz wiedział od kogo kupujesz i zobaczysz proces produkcyjny.

Palnik i sterownik pewnie produkuje ktoś inny, i są wymienne, najważniejsza jest więc reszta, która nie jest wymienna ;-)

SUSPENSER
21-03-2011, 21:41
.
Tylko ....... jeżeli się pali ( a z wyliczeń wychodzi średnio 20 kg dziennie - tej zimy) to chyba jest ok. Palę tylko ekogroszkiem ( bez drewna , kartonów i innych wynalazków) , A w wyniki typu 10 kg nie uwierzę.

TO zależy od zapotrzebowania budynku i temperatury zewn. - u mnie średnia z ostatnich 13 dni to 9,6 kg [150 m2 + garaż 24 m2 (podłóg 185 m2) + CWU dla 2 osób i zmywarki, ale mam rekuperator i GWC, dom nowy, standardowo ocieplony].

Przy -20 było nawet do 25 kg na dobę.

jack18
21-03-2011, 22:00
Ma ktoś z Was piec ENKA set 4 Indyvidual Fuzzy Logic i chciałby się podzielić opinią?

Mogę się mylić, ale czasem nie oglądałeś w sobotę enki na targach we Wrocławiu? Wiem ze się wystawiali..

hrhrhr
22-03-2011, 08:51
Najpierw śledziłam ten wątek przed wyborem pieca, potem odpuściłam. Proszę nie krytykujcie, jezeli pytanie jest dla Was aż nazbyt oczywiste ale potrzebujemy pomocy.

Po kilku nieprzyjemnych doświadczeniach z zakupionym i użytkowanym przez nas od października DEFRO DUO PLUS 25 KW, wczoraj kolejna niespodzianka - odpadła koronka (ta górna część) od retorty obrotowej.

Serwis twierdzi że miał problemy z palnikami tego typu i się wycofuje na rzecz retort stałych (z powodu awaryjności tych pierwszych, problemai z dostawcami żeliwa itd). Mamy mozliwość bezpłatnej wymiany na retortę stałą z jakimis gratisami z ich strony.

Co robić? Jakoś niepodoba mi sie mocno ich pomysł. Jestem świadoma zalet retort obrotowych.

czp01
22-03-2011, 09:28
W retorcie stałej ( mam taką ) spalanie wygląda trochę gorzej - a przynajmniej wymaga większego zachodu ze strony użytkownika przy groszkach spiekających się. Jak moja retorta padnie to właśnie mam ją zamiar wymienić na nową obrotową firmy Pancerpol - chyba, że do tego czasu ktoś wymyśli coś prostszego i efektywnieszego.

Ps.
Fakt jednak, że przez 3 sezony kocioł nie zerwał mi jeszcze zawleczki - ale to może być kwestia szczęścia.

wrb
22-03-2011, 10:02
Jedno pytanie do użytkowników OGNIWO EKO 24/25 kW.
Jaka musi być wysokość pomieszczenia, żeby bezproblemowo
czyścić kocioł i dosypywać węgla?
Kotłownie mam sporą ale niską - ok. 190 cm

Jarecki79
22-03-2011, 10:48
Najpierw śledziłam ten wątek przed wyborem pieca, potem odpuściłam. Proszę nie krytykujcie, jezeli pytanie jest dla Was aż nazbyt oczywiste ale potrzebujemy pomocy.

Po kilku nieprzyjemnych doświadczeniach z zakupionym i użytkowanym przez nas od października DEFRO DUO PLUS 25 KW, wczoraj kolejna niespodzianka - odpadła koronka (ta górna część) od retorty obrotowej.

Serwis twierdzi że miał problemy z palnikami tego typu i się wycofuje na rzecz retort stałych (z powodu awaryjności tych pierwszych, problemai z dostawcami żeliwa itd). Mamy mozliwość bezpłatnej wymiany na retortę stałą z jakimis gratisami z ich strony.

Co robić? Jakoś niepodoba mi sie mocno ich pomysł. Jestem świadoma zalet retort obrotowych.

Powiem brutalnie i szczerze, tak to się kończy jak się korzysta z tanich kopii palników
Ta firma korzysta z kopii modelu duo/ppsm, moim zdaniem (a kilka razy tę podróbę oglądałem) dość miernie zrobionej....

Ta sama firma oferuje im dwa inne rodzaje palników, klasyczny na ekogroszek oraz korytowy z dyszami powietrza wtórnego. Korytowy daje możliwość spalania podobnych paliw jak ten obrotowy. Jak masz możliwość zamiany, to korzystaj.

Jarecki79
22-03-2011, 10:55
Trebor, zrobiłem fotki na wersji stalowej, aby było jaśniej o które miejsce mi chodzi.

Jak nakładasz to kwadratowe palenisko, to ma ono pod spodem rowek, takie dospawane płaskowniki, one idealnie nie leżą a w dodatku nie są pełną ramką.
Szczelność ma tylko z pwoodu tego, że od spodu w stosunku do ramki leży to wszystko przylegle.

Po nałożeniu tego kwadratu na korpus palnika można to od spodu przeciągnąć czarnym siliconem wzdłuż korpusu palnika (ps. ten kwadrat ma nacięcie, ono ma być od strony kosza zasypowego, na fotce zaznaczyłem na czerwono). Powtarzam można, bo 99% tego nie wie i nie robi i wszystko dobrze działa.
Gwarantuje,że takie doszczelnienie poprawi jeszcze spalanie na Twoim palniku

jorgo
22-03-2011, 12:14
Najpierw śledziłam ten wątek przed wyborem pieca, potem odpuściłam. Proszę nie krytykujcie, jezeli pytanie jest dla Was aż nazbyt oczywiste ale potrzebujemy pomocy.

Po kilku nieprzyjemnych doświadczeniach z zakupionym i użytkowanym przez nas od października DEFRO DUO PLUS 25 KW, wczoraj kolejna niespodzianka - odpadła koronka (ta górna część) od retorty obrotowej.

Serwis twierdzi że miał problemy z palnikami tego typu i się wycofuje na rzecz retort stałych (z powodu awaryjności tych pierwszych, problemai z dostawcami żeliwa itd). Mamy mozliwość bezpłatnej wymiany na retortę stałą z jakimis gratisami z ich strony.

Co robić? Jakoś niepodoba mi sie mocno ich pomysł. Jestem świadoma zalet retort obrotowych.

A dopiero co niedawno był poruszany temat palników........ ja twierdziłem, i ten przykład mnie jeszcze bardziej w tym utwierdza: jak najmniej ruchomych pieprzot w palnikach: jakieś koronki i inne cudeńka........
Ja generalnie szedłbym w kierunku zwrotu tego kotła....ale nie wiem czy to jest możliwe. Trzeba by przestudiować warunku gwarancji tego kotła. Na chłopski rozum jest to część która ulega zużyciu, wymienialna.... więc chyba nie masz wyjścia tylko zgodzić sie na wymianę palnika..... weź się dowiedz jaki konkretnie ma być ten palnik i wrzuć na Forum :-)

Jarecki79
22-03-2011, 13:16
Jorgo, napisałem,że to lipna kopia palnika ppsm/duo i stąd te problemy.
Tani zamiennik.... czy znajdź sobie odpowiednią nazwę dla takiego "podobieństwa/kopii/podróbki" niepotrzebne skreślić.

Zamiana jest możliwa zapewne tylko na produkty od tego samego producenta a więc albo retorta korytowa z dyszami powietrza wtórnego albo klasyczna na ekogroszek.

Ich nazwy to apps oraz apps uni


Nazwy producenta palnika wymieniać nie chcę.

hrhrhr
22-03-2011, 13:36
Jorgo, napisałem,że to lipna kopia palnika ppsm/duo i stąd te problemy.
Tani zamiennik.... czy znajdź sobie odpowiednią nazwę dla takiego "podobieństwa/kopii/podróbki" niepotrzebne skreślić.

Zamiana jest możliwa zapewne tylko na produkty od tego samego producenta a więc albo retorta korytowa z dyszami powietrza wtórnego albo klasyczna na ekogroszek.

Ich nazwy to apps oraz apps uni


Nazwy producenta palnika wymieniać nie chcę.

Prawdopodobnie tak będzie. Na razie ściagamy koronkę ale problem pozostanie i chcemy go rozwiązac przed kolejnym sezonem grzewczym.
Namawiano nas jeszce na opcję palnika rynnowego oczywiście za dopłatą +/- 900 zł i podejrzewam że tez tylko z tej gamy http://www.defro.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=529&Itemid=630&lang=pl APPS UNI.

Nie sądze aby zwrot kotła wchodził w grę, więc musimy wybrać "mniejsze zło" :/

minertu
22-03-2011, 14:07
Jedno pytanie do użytkowników OGNIWO EKO 24/25 kW.
Jaka musi być wysokość pomieszczenia, żeby bezproblemowo
czyścić kocioł i dosypywać węgla?
Kotłownie mam sporą ale niską - ok. 190 cm

To masz tak wysoką jak moja a ja piec postawiłem jeszcze na 12cm podeście :)

jack18
22-03-2011, 15:08
Prawdopodobnie tak będzie. Na razie ściagamy koronkę ale problem pozostanie i chcemy go rozwiązac przed kolejnym sezonem grzewczym.
Namawiano nas jeszce na opcję palnika rynnowego oczywiście za dopłatą +/- 900 zł i podejrzewam że tez tylko z tej gamy http://www.defro.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=529&Itemid=630&lang=pl APPS UNI.

Nie sądze aby zwrot kotła wchodził w grę, więc musimy wybrać "mniejsze zło" :/

Skoro nie są w stanie Ci zagwarantować palnika obrotowego ( bo za taki zapłaciłeś kupując kocioł) to dlaczego niby masz dopłacać?Rozumie ze bez dopłaty zaproponowali retortę stalą tak? Jeśli tak to oni powinni Ci zwrócić różnice która Ty dopłaciłeś w dobrej wierze , mając nadzieje na spalanie rożnych gatunków paliwa.. Cena za retortę która masz była na bank doliczona do wartości kotła..

Jarecki79
22-03-2011, 15:10
hrhrhr
Ja widziałem jeden z pierwszych egzemplarzy tej korytówki, była stalowa. Nie mam przekonania do tego konkretnego palnika.
Jedyne co mi się podoba, to dodanie tych dysz powietrza wtórnego, bez tego na 100% korytówka brudno spala, ale czy to w tym palniku działa jak powinno- tego nie wiem....

Jeżeli musicie tyle dopłacać, to wymieńcie lepiej na normalny na ekogroszek.
Czym paliliście do tej pory?
Może gratisy, które dostaniecie będą fajne... Firma wymienia Wam palnik na nowy, do tego jeszcze jakieś zadośćuczynienie. Pod tym względem to plus.


Myślę,że opcje będą tylko na palniki tego producenta ze względu na mocowania do kotła i brak konieczności przeróbek.

jack18
22-03-2011, 15:38
Najpierw śledziłam ten wątek przed wyborem pieca, potem odpuściłam. Proszę nie krytykujcie, jezeli pytanie jest dla Was aż nazbyt oczywiste ale potrzebujemy pomocy.

Po kilku nieprzyjemnych doświadczeniach z zakupionym i użytkowanym przez nas od października DEFRO DUO PLUS 25 KW, wczoraj kolejna niespodzianka - odpadła koronka (ta górna część) od retorty obrotowej.

Serwis twierdzi że miał problemy z palnikami tego typu i się wycofuje na rzecz retort stałych (z powodu awaryjności tych pierwszych, problemai z dostawcami żeliwa itd). Mamy mozliwość bezpłatnej wymiany na retortę stałą z jakimis gratisami z ich strony.

Co robić? Jakoś niepodoba mi sie mocno ich pomysł. Jestem świadoma zalet retort obrotowych.

Jak się zgodzisz na gratis to prawdopodobnie będziesz już do końca żywota tego kotła uzależniony od syfiastego i coraz droższego eko groszku .Ja bym walczył o retortę z możliwością spalania rożnych paliw ale bez żadnej dopłaty..

Jarecki79
22-03-2011, 15:46
Bez przesady... miał to jeszcze większy syf, tyle,że jest tani.
Większość osób i tak spala ekogroszek, w zwykłej retorcie możesz ten ekogroszek pomieszać z pellet, nawet do 40% zawartości pellet, możesz też dodać do ok.20%miału. Kwestia dobrej obsługi sterownika.

Dzisiaj na składnicy widziałem już bardzo ładną cenę za ekogroch tj. 640zł/tona, druga kupka 760zł/tona.
Nie dopytałem jednak jakie to były ekogroszki.

Minertu a jak tam Twoje walki z miałem, pierwsze podejście porażka a próbowałeś już po przeschnięciu?