PDA

Zobacz pełną wersję : RANKING KOTŁÓW NA EKO GROSZEK



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92

jack18
22-03-2011, 16:55
Bez przesady... miał to jeszcze większy syf, tyle,że jest tani.
Większość osób i tak spala ekogroszek, w zwykłej retorcie możesz ten ekogroszek pomieszać z pellet, nawet do 40% zawartości pellet, możesz też dodać do ok.20%miału. Kwestia dobrej obsługi sterownika.

Dzisiaj na składnicy widziałem już bardzo ładną cenę za ekogroch tj. 640zł/tona, druga kupka 760zł/tona.
Nie dopytałem jednak jakie to były ekogroszki.

Minertu a jak tam Twoje walki z miałem, pierwsze podejście porażka a próbowałeś już po przeschnięciu?

Tak ale po co? On zapłacił za palnik uniwersalny i chyba to sprawa producenta żeby dalej taki miał tak? Czy użytkownika musi to obchodzić i czy musi dopłacać za to ze już nie ma tych palników a są nowsze? Gdzie tu gwarancja? Kupujesz busa rozpadł Ci sie silnik to w zamian dadzą ci auto kombi tak?

Jarecki79
22-03-2011, 17:08
Nie kombi tylko inny silnik do busa np. 1.9tdi zamiast powiedzmy 2.5tdi

Oczywiście,że to kwestia rozmowy, ja tylko mówię,że skoro są kłopoty z tą wersją obrotową, to osobiście wymieniłbym na klasyczny, tym bardziej, jeżeli do tej pory stosowano sam ekogroszek. Jeżeli korzystałem do tej pory z miału, to kombinowałbym z jakąś lepszą opcją wymiany na korytowy.
Zrobiłbym tak ze względu na święty spokój.

Można się upierać i dalej walczyć z tym obrotowym, tylko po co?

Komfort psychiczny,że ewentualnie spalę miał (do tej pory z tego nie korzystając..) i załamka nerwowa z przygodami związanymi z jego eksploatacją na ekogroszku. Dość specyficzny miks.

jack18
22-03-2011, 17:13
Zgadzam sie .Na ten sam model bym nie chciał.Dobrze jednak mieć taka możliwość bo bywa rożnie, a kociołek prawie nowy wiec jeszcze parę latek pośmiga...

jorgo
22-03-2011, 17:40
Skoro nie są w stanie Ci zagwarantować palnika obrotowego ( bo za taki zapłaciłeś kupując kocioł) to dlaczego niby masz dopłacać?Rozumie ze bez dopłaty zaproponowali retortę stalą tak? Jeśli tak to oni powinni Ci zwrócić różnice która Ty dopłaciłeś w dobrej wierze , mając nadzieje na spalanie rożnych gatunków paliwa.. Cena za retortę która masz była na bank doliczona do wartości kotła..

Też bym szedł w tym kierunku: niech wymieniają palnik jak zamontowali wadliwy.... a jak nie mają takich palników to niech zamontują inny albo wymienią cały kocioł..... nie ma w tym Twojej winy, więc nie zgadzaj się na żadne dopłaty. Widać że też trochę "dziadują". Gdyby to była porządna firma, to powinni przyjechać, wymienić palnik - jeśli nie mają nawet na droższy, ładnie przeprosić za kłopot, pocałować Panią domu w rąsie i zamknąć drzwi.

jorgo
22-03-2011, 17:42
Tak ale po co? On zapłacił za palnik uniwersalny i chyba to sprawa producenta żeby dalej taki miał tak? Czy użytkownika musi to obchodzić i czy musi dopłacać za to ze już nie ma tych palników a są nowsze? Gdzie tu gwarancja? Kupujesz busa rozpadł Ci sie silnik to w zamian dadzą ci auto kombi tak?

"jak Ci zabiorą furę, to dostaniesz samolot" :)

darase
22-03-2011, 18:40
Uważam że najlepszy będzie ten gratis w postaci np. zapasowego haczyka ;) 900 zł dopłaty? To chyba żart, mają dać Ci palnik wielopaliwowy i basta. Towar niezgodny z umową? Każdy produkt podlega gwarancji i rękojmi. Powiedz tak palnik ma być wielopaliwowy, bo taki kupowałaś jak nie to niech zabierają kocioł,a jak nie to masz sprawę wygraną w sądzie. Widziałem Defro na wielkim bilbordzie, mają na taką reklamę to i mają na reklamację. Pan Jarecki stoi po drugiej stronie i stąd głos że masz się cieszyć z wymiany na gorszy palnik :) i na ten gratis może to będzie szuflada na popiół? :)

hrhrhr
22-03-2011, 18:45
Dziękuję za zainteresowanie.

Do tej pory mieliśmy palnik bez możliwości palenia peletem, a miału nie próbowaliśmy po przygodach z ekogroszkiem mniejszej frakcji, więc powiedzmy że rzeczywiście kombi by nam wystarczył.

Po powrocie z pracy okazało się, że poszła już nie tylko koronka, a jakaś zawleczka pod retortą i ogólnie porażka, bo mężowi nie chce się po raz dziesiąty pieca rozbierać. Chyba pójdę za radę Jareckiego, tym bardziej że ostatecznie czekamy na gazociąg i dalej inwestować w ten tym palenia nie mamy zamiaru.

wrb
22-03-2011, 18:48
To masz tak wysoką jak moja a ja piec postawiłem jeszcze na 12cm podeście :)

Super.
Zastanawia mnie jeszcze sprawa instalacji kotła i czujników. Na twoim kotle (http://esterownik.pl/remote/189)
jest teraz temp. CO 42 stopnie. Czy to jest temp. mierzona na kotle czy za jakimś zaworem 4-drożnym? Temperaturę powrotu
też masz niską 32 st. Gdzie powinny być zamontowane czujniki?

darase
22-03-2011, 18:56
wrb minerta 42 st to jest tem. wody w kotle, ten piecyk może śmigać z takimi temperaturami i rdza nie puka, przy suchym opale nie ma prawa nic się wykraplać. Nie ma potrzeby gnać powrót na 55st, szkoda opału, tropiki w kotłowni? Jak ktoś lubi. :)

Jarecki79
22-03-2011, 19:01
Uważam że najlepszy będzie ten gratis w postaci np. zapasowego haczyka ;) 900 zł dopłaty? To chyba żart, mają dać Ci palnik wielopaliwowy i basta. Towar niezgodny z umową? Każdy produkt podlega gwarancji i rękojmi. Powiedz tak palnik ma być wielopaliwowy, bo taki kupowałaś jak nie to niech zabierają kocioł,a jak nie to masz sprawę wygraną w sądzie. Widziałem Defro na wielkim bilbordzie, mają na taką reklamę to i mają na reklamację. Pan Jarecki stoi po drugiej stronie i stąd głos że masz się cieszyć z wymiany na gorszy palnik :) i na ten gratis może to będzie szuflada na popiół? :)

Mylisz się i to bardzo.

Moja rada z wymianą na klasyczny palnik wynika z tego, że wiem kto go produkuje, a z takim będzie Pani miała zero problemu i nareszcie będzie miała spokój.
Ten klasyczny palnik w żadnym wypadku nie jest produktem gorszym od tej kopii, a jak będzie bezawaryjny, to Pani będzie zadowolona.
Paliła tylko groszkiem, więc sprawa paliwa jest z boku.

Ten producent podrabiał tez brucera, jakby Pani korzystała tutaj z kopii brucera i pisała, że palnik II-ej generacji jest do d... to jestem ciekaw, czy waszym zdaniem należy wyciągnąć wniosek,że palniki II-ej generacji są do d... czy tylko ta podróba? Dodam,że podrobione było calutkie palenisko brucera oraz sposób wypychania paliwa, sprawę jednak rozwiązano, palnika już w takiej wersji bruceropodobnej nie widziałem.

darase
22-03-2011, 19:10
Panie Jarecki nic nie pisałem o wyższości podróbek nad oryginałami. Nie twierdzę że koronki są złe, u pań te koronki to nawet ładnie wyglądają ale nie na zębach ;)

minertu
22-03-2011, 20:10
Super.
Zastanawia mnie jeszcze sprawa instalacji kotła i czujników. Na twoim kotle (http://esterownik.pl/remote/189)
jest teraz temp. CO 42 stopnie. Czy to jest temp. mierzona na kotle czy za jakimś zaworem 4-drożnym? Temperaturę powrotu
też masz niską 32 st. Gdzie powinny być zamontowane czujniki?

Jak kupisz piecyk to wizualnie do wszystkiego dojdziesz.
Oczywiście 42* jest na kotle a 39-40* idzie na dom.

minertu
22-03-2011, 20:12
Jarecki79 Miał się suszy ale za jakiesś 2 dni zasypie pełny zasobnik i zobaczę co z tego będzie.

Slaveta
22-03-2011, 20:30
Jarecki79 Miał się suszy ale za jakiesś 2 dni zasypie pełny zasobnik i zobaczę co z tego będzie.

Będzie dobrze:) ja zasypałem połowę zasobnika (tego powiększonego) miałem węglowymi i wszystko poszło elegancko bez zgrzytu, dopiero jak się kończył to na tych skośnych ściankach trochę było przyklejone. Zobaczysz jak ładnie się spala na proch:)

jorgo
22-03-2011, 20:38
wrb minerta 42 st to jest tem. wody w kotle, ten piecyk może śmigać z takimi temperaturami i rdza nie puka, przy suchym opale nie ma prawa nic się wykraplać. Nie ma potrzeby gnać powrót na 55st, szkoda opału, tropiki w kotłowni? Jak ktoś lubi. :)

A ja powiem, że ten temat to kolejny z tych: i ten Pan ma rację i ta Pani też.....
zamieszczam post użytkownika z innego Forum: ".....Korozja w czopuchu i korozja na dole kotła to dwie różne rzeczy. Tam na dole chodzi o wodny punkt rosy, czyli kondensację pary wodnej. Dla suchego paliwa w pełni spalanego jest to temperatura około 40C. Natomiast u góry mamy do czynienia z kondensacją roztworu kwasu siarkowego. Powstaje w spalinach w wyniku spalania siarki zawartej w węglu. Ten tak zwany "kwaśny punkt rosy" (acid dew-point) w przypadku spalin węglowych to temperatura około 120C - 160C. Jeśli koroduje czopuch, to znaczy, że jest zbyt niska temperatura spalin, albo za mała ilość powietrza (przy większej dawce powietrza ten kwaśny punkt rosy przesuwa się do góry)......"
link:http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/2682-punkt-rosy-praktyka-a-teoria/
i jeszcze taki wykresik http://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=4513

jack18
22-03-2011, 21:14
Mylisz się i to bardzo.

Moja rada z wymianą na klasyczny palnik wynika z tego, że wiem kto go produkuje, a z takim będzie Pani miała zero problemu i nareszcie będzie miała spokój.
Ten klasyczny palnik w żadnym wypadku nie jest produktem gorszym od tej kopii, a jak będzie bezawaryjny, to Pani będzie zadowolona.
Paliła tylko groszkiem, więc sprawa paliwa jest z boku.

Ten producent podrabiał tez brucera, jakby Pani korzystała tutaj z kopii brucera i pisała, że palnik II-ej generacji jest do d... to jestem ciekaw, czy waszym zdaniem należy wyciągnąć wniosek,że palniki II-ej generacji są do d... czy tylko ta podróba? Dodam,że podrobione było calutkie palenisko brucera oraz sposób wypychania paliwa, sprawę jednak rozwiązano, palnika już w takiej wersji bruceropodobnej nie widziałem.

Mi Jarecki w tych postach zupełnie nie chodziło o to który palnik jest lepszy. Ta pani nie ma problemu bo nie chce palić miałem i jest ok.Chodziło mi natomiast o podejście firmy produkującej kotły do klienta. Nie jestem w stanie zrozumieć dlaczego jest tak ze firma której ta pani zaufała i kopiła ich kocioł ,żąda od niej dopłaty za wymianę części która jest objęta gwarancja? I powiem szczerze ze mnie jako klienta by bardzo mało obchodziło ze już tych palników firma nie stosuje i jakiekolwiek inne tłumaczenia. Czy nie powinni założyć palnika nowszego, lub innego ale który ma możliwości podobne do poprzedniego? Zadanie dopłaty za coś co i tak już było raz zapłacone to zwykła bezczelność - mimo gratisów.

darase
22-03-2011, 21:15
jorgo widzę że stajesz się ekspertem, całkiem całkiem,a co powiesz o sterownikach dwustanowych? Tam, jak kocioł nie pracuje to dopiero spada temperatura spalin i myślisz że piece strzelają siarką w bazyliszka?

jorgo
23-03-2011, 07:05
jorgo widzę że stajesz się ekspertem, całkiem całkiem,a co powiesz o sterownikach dwustanowych? Tam, jak kocioł nie pracuje to dopiero spada temperatura spalin i myślisz że piece strzelają siarką w bazyliszka?

Darase....... z tym ekspertem to troszku pojechałeś po mnie.... ;) ale wybaczam Ci.
Powiem jedno: po 3 miesiącach pobytu na tym Forum oraz także innych, czytania wielu postów i artykułów, kupowania gazet, interesowania się tematem ogrzewania - o których wcześniej nie miałem najmniejszego pojęcia - dochodzę do wniosku: nie ma jednoznacznych pytań i jednoznacznych odpowiedzi. :) W zasadzie ten sam problem ( no prawie każdy) można przedstawić co najmniej na dwa sposoby.... i co najśmieszniejsze będzie się miało mniejsze lub większe racje.
A co do sterowników dwustanowych...... to nie odpowiem na pytanie, bo mnie to nie dotyczy. Jak kupię kocioł to na pewno nie z archaicznym sterownikiem dwustanowym. Sam mam kocioł zasypowy już 14 lat, dolniaka z kanałami pionowymi i też go rdza żądna nie bierze. Nie mam żadnego sterownika. Teraz jak są takie temperatury na zasilaniu mam 40-45 stopni a powrót jest zimny.... no i tak mam już od tych 12 lat mniej więcej jak regularnie nim grzeję dom. I działa!!!!
Czopuch nie przerdzewiał, wymiennik tez grzeje.....
W takim razie można się zastanawiać: czemu niektórzy producenci kotłów wymusili warunkami gwarancji stosowanie zaworów lub bypasów i trzymanie temperatury 55 stopni na kotle? Jak to jest naprawdę??? Może znasz odpowiedzi na te pytania?

darase
23-03-2011, 07:48
Jorgo widać, że widać, :) że jesteś oczytany, na Twoje pytanie mam odp. " wiem ale nie powiem" ;)

TomWit
23-03-2011, 10:20
Witaj mineretu, tak się składa, że troszkę się znam na kotłach(około 15 lat w branży). Nie kwestionuje twojego doświadczenia, ale ja mam z tymi sprawami do czynienia na co dzień. Pracuję w dziale konstrukcji i serwisu. Kotła zasypowego nie da się przerobić w taki sposób, żeby się nadawał do dalszej sprzedaży jako kocioł z podajnikiem. Po pierwsze musiałbyś wyciąć ruszta wodne paleniska, a co za tym idzie zostaje ślad np. wspawany pasek. Po drugie w kotle zasypowym masz zupełnie inny układ wsypów oraz wyczystek - przerobienie ich... całkowicie nieopłacalne. Po trzecie kotły zasypowe mają węże palenisko, łatwo się domyślić, że nie będzie pasował palnik. Tak mniej więcej sprawa wygląda z pkt widzenia praktycznego:)

jack18
23-03-2011, 11:43
Witaj mineretu, tak się składa, że troszkę się znam na kotłach(około 15 lat w branży). Nie kwestionuje twojego doświadczenia, ale ja mam z tymi sprawami do czynienia na co dzień. Pracuję w dziale konstrukcji i serwisu. Kotła zasypowego nie da się przerobić w taki sposób, żeby się nadawał do dalszej sprzedaży jako kocioł z podajnikiem. Po pierwsze musiałbyś wyciąć ruszta wodne paleniska, a co za tym idzie zostaje ślad np. wspawany pasek. Po drugie w kotle zasypowym masz zupełnie inny układ wsypów oraz wyczystek - przerobienie ich... całkowicie nieopłacalne. Po trzecie kotły zasypowe mają węże palenisko, łatwo się domyślić, że nie będzie pasował palnik. Tak mniej więcej sprawa wygląda z pkt widzenia praktycznego:)

Raczej może chodzi o konstrukcje pieca zasypowego, a nie piec zasypowy fizycznie. Poza tym na etapie produkcji nie trzeba wspawywać rusztu wodnego jeśli się chce wstawić tam podajnik. Pogadaj z Zawijaniem to dowiesz się ze można, on tez ma troszkę doświadczenia bo bada to co wy projektujecie i to co inni adoptują z zasypowców.

czp01
23-03-2011, 13:24
Kotła zasypowego nie da się przerobić w taki sposób, żeby się nadawał do dalszej sprzedaży jako kocioł z podajnikiem.

No tu muszę kolegę zmartwić bo mam kocioł Kielar 35 kw, który został na żywca przerobiony na kocioł z podajnikiem na ekogroszek. Firma podniosła tylko kocioł wyżej dospawawszy większy popielnik i zamontowała tam palnik i tyle. Mój kocioł jest przykładem tego, że tak się robiło i nadal robi.

jorgo
23-03-2011, 13:55
na Twoje pytanie mam odp. " wiem ale nie powiem" ;)

Czyli nie wiesz :p

darase
23-03-2011, 14:09
Taki staż w firmie Witkowski to ładnie, witamy kolejnego producenta kotłów. Tak na marginesie ładna kolorystyka kotła. :)

jorgo
23-03-2011, 14:25
Niebieskie kotły mnie też się najbardziej podobają...to najlepszy kolor dla kotłów c.o. :)

darase
23-03-2011, 14:31
Jorgo, mogę powiedzieć że znam kolor Twojego kotła?

minertu
23-03-2011, 16:29
Witaj mineretu, tak się składa, że troszkę się znam na kotłach(około 15 lat w branży). Nie kwestionuje twojego doświadczenia, ale ja mam z tymi sprawami do czynienia na co dzień. Pracuję w dziale konstrukcji i serwisu. Kotła zasypowego nie da się przerobić w taki sposób, żeby się nadawał do dalszej sprzedaży jako kocioł z podajnikiem. Po pierwsze musiałbyś wyciąć ruszta wodne paleniska, a co za tym idzie zostaje ślad np. wspawany pasek. Po drugie w kotle zasypowym masz zupełnie inny układ wsypów oraz wyczystek - przerobienie ich... całkowicie nieopłacalne. Po trzecie kotły zasypowe mają węże palenisko, łatwo się domyślić, że nie będzie pasował palnik. Tak mniej więcej sprawa wygląda z pkt widzenia praktycznego:)

Nie do końca się z Tobą zgodzę,nie mówię,że są one przerabiane dosłownie ale w czasie produkcji są do nich dopasowywane palniki.Co innego jak ktoś sobie chce przerobić a co innego jak coś nie schodzi lub jest na coś popyt więc trochę kombinacji i mamy kocioł z podajnikiem.Miałem zębca i powiem ci szczerze chciałem go przerobić na podajnikowy ale już za stary.

jorgo
23-03-2011, 19:33
Jorgo, mogę powiedzieć że znam kolor Twojego kotła?

Mój aktualny kocioł zasypowy też jest niebieski......

jorgo
23-03-2011, 19:58
TomWit...co jak co, ale możliwości firmy WITKOWSKI w zakresie usytuowania czopucha są naprawdę imponujące..... zadowolą każdego użytkownika. Do tego widzę sterownik PUMA i BRUCER....... bardzo ciekawy kocioł. Ładnie się też prezentują, ma na to pewno wpływ i to, że park maszynowy w firmie nowoczesny. Przejrzałem certyfikaty, ale jakoś nie mogę znaleźć dla kotła z podajnikiem KMB-RP.... także nie widzę DTR dla tego kotła. Jak mógłbyś dać linki, będę wdzięczny bo jestem ciekaw jaka grubość ścianek, z jakich blach i jaka osiągnął sprawność podczas badań.

Po przejrzeniu danych kotła o mocy 19 kW zastanawiam się dlaczego jest zalecany do ogrzewania powierzchni do 120 m kw.......?
Dane wielu producentów o mocy kotłów w stosunku do zalecanych powierzchni ogrzewania jest ? .......... niech każdy sobie odpowie na to pytanie.

SUSPENSER
23-03-2011, 23:47
No tu muszę kolegę zmartwić bo mam kocioł Kielar 35 kw, który został na żywca przerobiony na kocioł z podajnikiem na ekogroszek. Firma podniosła tylko kocioł wyżej dospawawszy większy popielnik i zamontowała tam palnik i tyle. Mój kocioł jest przykładem tego, że tak się robiło i nadal robi.

Mój Enka podobnie i do tego palnik ledwo się zmieścił [na targach 3 lata temu był jeszcze skośny otwór za jednymi z drzwiczek i drzwiczki z przesłoną miarkownika ciągu, a już był dołożony wentylator, sterownik i "nowy" palnik].

trebor102
24-03-2011, 15:04
TO zależy od zapotrzebowania budynku i temperatury zewn. - u mnie średnia z ostatnich 13 dni to 9,6 kg [150 m2 + garaż 24 m2 (podłóg 185 m2) + CWU dla 2 osób i zmywarki, ale mam rekuperator i GWC, dom nowy, standardowo ocieplony].

Przy -20 było nawet do 25 kg na dobę.

Witam,
Ja do swojej średniej brałem pod uwagę dokładnie 151 dni . I o taki okres chodziło mi z tymi 10-cioma kg ( wtedy wyszłoby ok 1,5 tony!!!! - to byłby kocioł). Przy teraźniejszej pogodzie to już w ogóle jest luksus, gdyż na dzień przełączam piec w tryb LATO ( grzanie wody). Jakby bylo można jeszcze zredukować minimalną temperaturę......
A właśnie .............. jaka może być minimalna temperatura na kotle , aby nie doszło do korozi niskotemperaturowej???
Pozdrawiam

trebor102
24-03-2011, 15:12
Witam,
Jarecki79 - bardzo dziękuję za zainteresowanie i fotki. Po sezonie jak rozbiorę i wyczyszczę palnik to nie omieszkam spróbować . A może wcześniej ......, bo już jestem ciekawy.
Ps. odwiedzałeś forum elstera???
Pozdrawiam

Jarecki79
24-03-2011, 16:01
Witam,
Jarecki79 - bardzo dziękuję za zainteresowanie i fotki. Po sezonie jak rozbiorę i wyczyszczę palnik to nie omieszkam spróbować . A może wcześniej ......, bo już jestem ciekawy.
Ps. odwiedzałeś forum elstera???
Pozdrawiam

Ja się pytałem, czy Ty znasz to forum. Ja kiedyś na nie zaglądałem, nie mam jednak takich potrzeb każdego dnia, bo na swoim kotle nie mam ich sterownika.
Ostatnio miałem gorącą linię jak testowałem ich nowy, prosty model Luksus do podajnika ślimakowego, pisałem o nim na innym wątku, wklejałem też fotki.

Ja byłem bezpośrednio 3-4razy w Elsterze jak rozpoczynałem zamawiać Experta.
Okresowo korzystam z Experta, mam instalatora, który sobie życzy pełen wypas z modułem zaworu mieszającego oraz czujnikiem pogodowym.
Generalnie jednak obsługę Experta znam na poziomie podstawowym niezbędnym do wgrania nastaw wyjściowych, dokładniejszą obsługę zna mój instalator.

czp01
24-03-2011, 20:53
A właśnie .............. jaka może być minimalna temperatura na kotle , aby nie doszło do korozi niskotemperaturowej???


Temat był wałkowany wiele razy - powiem tylko tyle, że przy kotle żeliwnym - mój producent podaje temperaturę minimalną kotła 35 st C. Użytkownicy niektórych kotłów stalowych piszą, że maja zalecaną minimalną temperaturę 50 czy też nawet 65 st. C ( w niektórych jest to nawet warunek gwarancji) - ale moim zdaniem 65 st. C na kotle to przesada - jeżeli nie ma takiego zapotrzebowania na ciepło. No wiadomo, że temperaturę na instalacje CO wysterujemy zaworem n-drogowym to może być ona prawie dowolnie niższa W każdym razie nie widać na forum rzeszy użytkowników którym na niższych temperaturach wymiennik szybko przerdzewiał, ale jest wielu którzy maja kotły na niskich temperaturach i im nic się im złego nie dzieje. Korozja niskotemperaturowa na pewno istnieje jednak ja jej jeszcze nie widziałem.

SUSPENSER
25-03-2011, 07:59
W każdym razie nie widać na forum rzeszy użytkowników którym na niższych temperaturach wymiennik szybko przerdzewiał, ale jest wielu którzy maja kotły na niskich temperaturach i im nic się im złego nie dzieje. Korozja niskotemperaturowa na pewno istnieje jednak ja jej jeszcze nie widziałem.

Ja też jej nigdy u siebie nie zaobserwowałem [poza zasobnikiem węgla], już pisałem, że ta rosa jest jak Yeti ;-)

trebor - średnia spalania u mnie z ostatnich 184 dni [od 22.09 do dzisiaj] to 13.31 kg/dobę [spaliłem 2 450 kg węgla].
Niedawno zlikwidowałem duży mostek termiczny, kilka małych, oraz dołożyłem do sterowania termostat pokojowy, strefy czasowe i na przyszły sezon kupię węgiel wiosną [lepszy i suchy], więc jeszcze powalczę z tym zużyciem ;-)
Byłoby jeszcze lepiej gdybym zamykał garaż do którego dmucha szparą obok uszczelki bramy garażowej [strona domu z której prawie zawsze wieje], ale muszą tam wchodzić koty [jedzenie + kuwety], a poza tym nie ma tam żadnej wentylacji, więc ta "grawitacyjna" szparą musi być [dlatego jej nie likwiduję].

minertu
25-03-2011, 08:26
Ja też jej nigdy u siebie nie zaobserwowałem [poza zasobnikiem węgla], już pisałem, że ta rosa jest jak Yeti ;-)

trebor - średnia spalania u mnie z ostatnich 184 dni [od 22.09 do dzisiaj] to 13.31 kg/dobę [spaliłem 2 450 kg węgla].
Niedawno zlikwidowałem duży mostek termiczny, kilka małych, oraz dołożyłem do sterowania termostat pokojowy, strefy czasowe i na przyszły sezon kupię węgiel wiosną [lepszy i suchy], więc jeszcze powalczę z tym zużyciem ;-)
Byłoby jeszcze lepiej gdybym zamykał garaż do którego dmucha szparą obok uszczelki bramy garażowej [strona domu z której prawie zawsze wieje], ale muszą tam wchodzić koty [jedzenie + kuwety], a poza tym nie ma tam żadnej wentylacji, więc ta "grawitacyjna" szparą musi być [dlatego jej nie likwiduję].

Jeśli piec chodził 24/24 to nie wiem z czym Ty chcesz walczyć :)

Ps.Odpowiedz na priv.

czp01
25-03-2011, 09:14
Używa ktoś może stożkowego ceramicznego dopalacza http://www.neotech-kotly.pl/p,s,produkty,s2,dopalacz.html
no i czy są jakieś zauważalne efekty ???

darase
25-03-2011, 09:49
Czp01 świetnie to wypatrzyłeś jeżeli jest tak jak napisali to byłoby super, kto pierwszy przetestuje?

czp01
25-03-2011, 10:36
No właśnie potrzebny jest jakiś ochotnik - i trzeba ustalić ile to kosztuje - albo zdobyć gdzieś taki ceramiczny stożek.

Ps.
znalazłem tu na forum info-ogrzewanie http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/8558-serce-kotla-palnik/page__st__20 użytkownik Kessel cos takiego zamontował i testuje.

czp01
25-03-2011, 10:53
Zadzwoniłem do firmy Neo Tech i tak:
- sam stożek kosztuje gdzieś 75 zł
- całe jak przedstawiciel firmy to nazwał "urządzenie" kosztuje gdzieś do 250 zł.

Jak ktoś chce kupić u nich w firmie to najlepiej wcześniej przedzwonić czy mają na stanie to świadczy o tym, że ktoś to jednak kupuje hmmm.

darase
25-03-2011, 11:04
Czp01 świetnie zadziałałeś, 75zł to nie tak wiele, resztę można samemu dorobić.

trebor102
25-03-2011, 14:28
trebor - średnia spalania u mnie z ostatnich 184 dni [od 22.09 do dzisiaj] to 13.31 kg/dobę [spaliłem 2 450 kg węgla].
Niedawno zlikwidowałem duży mostek termiczny, kilka małych, oraz dołożyłem do sterowania termostat pokojowy, strefy czasowe i na przyszły sezon kupię węgiel wiosną [lepszy i suchy], więc jeszcze powalczę z tym zużyciem ;-)
.
Będę Ci kibicował. Przypomnę się po sezonie 2011/2012. Tomasz też był małej wiary.
Pozdrawiam

sebos17
25-03-2011, 21:01
Witam,

Trafiłem na Wasze forum ponieważ zawsze w momencie jak wkraczam w nowe nieznane mi dziedziny lubię poznać opinię ludzi którzy mają doświadczenie w danym temacie.

Temat ten jest tak długi, że przeczytanie wszystkiego zajęło by mi kilka dni, na co nie mogę sobie teraz pozwolić…

W skrócie opiszę swoją sytuację.

Trzeba ogrzać stary dom oraz nowo pobudowaną halę produkcyjną.

1. Dom z lat 80-90, okna wymienione, nie ocieplony, powierzchnia 120m2, 132 szt. żeberek żeliwnych. Zapotrzebowanie temperatury – max 24 stopni C
2. Nowa hala, konstrukcja stalowa ocynk, płyta warstwowa 10 cm poliuretanowa, powierzchnia 100m2, kubatura 500m3. Wymiennik ciepła nagrzewnica z automatyką i programatorem tygodniowym. Zapotrzebowanie temperatury – max 14 stopni C

W domu w kotłowni ma stanąć nowy piec na Eko-groszek, hala stoi 12 mb od domu. Jaką moc pieca sugerujecie do sprawnego ogrzewania tych budynków? W układzie planowane jest wstawienie wymiennika cieplnego, a układ do ogrzewania hali zostanie zalany płynem.
W doborze mocy pieca trzeba jeszcze zwrócić uwagę na pewną zależność. Przy temperaturach poniżej -10 stopni praca na hali prawdopodobnie zostanie wstrzymana (względy techniczne – zakład kamieniarski). Jak nikt nie będzie pracował, to teoretycznie ogrzewanie zostanie wyłączone ( ewentualnie będzie włączone tylko podtrzymanie aby sprzęt na wodę nie zamarzł). Tutaj rodzi się pytanie, czy piec nie będzie pracował na dolnej granicy swojej dopuszczalnej temperatury? Swoją drogą, czy to prawda, że te piece muszę mieć dolną temperaturę pracy aż 65 stopni? W takim razie ile stopni ma woda która płynie do grzejników?

Piec.
W tej chwili rozważam dwie opcje, Ling Duo 35 KW z obrotową retorą oraz piec produkowany w moim mieście (producent na rynku lokalnym od ponad 20 lat) z podajnikiem firmy pancerpol i sterownikiem PID, blacha 5mm. Druga opcja jest tańsza o jakieś 2 tys. złotych. Firma z Bielska swoje piece nazywa TUR, w Internecie praktycznie nie istnieje… Jeżeli nie Klimosz, to co w cenie do 10 tys. zł z obrotową retorą i sterownikiem automatycznym możecie polecić?

Nagrzewnica.
Proponowana przez wszystkich to Volcano, ale czy warto? Nie będę korzystał z obrotnicy… Zastanawiam się nad Aqua-air, czy ktoś miał z tym urządzeniem do czynienia?

Eko-groszek.
Sprzedawany na naszych terenach węgiel pochodzi z Rosji, Kazachstanu. Są drobni sprzedawcy co niby sprzedają polski groszek, jednak sami go workują, a na placu mają też tańszy z rosyjski tak więc średnio mi się wierzy gadka o polskim węglu. Dwóch sąsiadów ma piece z zasypem od bielskiego producenta, biorą rosyjski węgiel (nawet dzisiaj sąsiad kupował po 580 zł T – sam workował) i jakoś to się pali, tylko popiołu dużo z tego. Zawleczkę zerwie dwa razy do roku, sterowniki jakieś bardzo tanie/budżetowe. Obawiam się, że pieniądze wydane na Ling Duo będą wywalone w błoto, ponieważ nie poradzi sobie on ze słabym Eko-groszkiem, a może się mylę?

Za wszystkie sugestie bardzo dziękuję.

darase
25-03-2011, 21:14
Sebos dużo napisałeś, jak chcesz palić kiepskim paliwem a tego dobrego jest coraz mniej to musisz celować w 30-35kw, z tym popiołem jest jak z kartonami mało ciepła a popiołu masa. O Twoich kandydatach nic nie powiem, bo ich nie znam. Popatrz na sterowniki obyś nie miał problemu z ich ustawianiem.

Wlodek_PID
25-03-2011, 23:14
Witam,

Trafiłem na Wasze forum ponieważ zawsze w momencie jak wkraczam w nowe nieznane mi dziedziny lubię poznać opinię ludzi którzy mają doświadczenie w danym temacie.

Temat ten jest tak długi, że przeczytanie wszystkiego zajęło by mi kilka dni, na co nie mogę sobie teraz pozwolić…

W skrócie opiszę swoją sytuację.

Trzeba ogrzać stary dom oraz nowo pobudowaną halę produkcyjną.

1. Dom z lat 80-90, okna wymienione, nie ocieplony, powierzchnia 120m2, 132 szt. żeberek żeliwnych. Zapotrzebowanie temperatury – max 24 stopni C
2. Nowa hala, konstrukcja stalowa ocynk, płyta warstwowa 10 cm poliuretanowa, powierzchnia 100m2, kubatura 500m3. Wymiennik ciepła nagrzewnica z automatyką i programatorem tygodniowym. Zapotrzebowanie temperatury – max 14 stopni C

W domu w kotłowni ma stanąć nowy piec na Eko-groszek, hala stoi 12 mb od domu. Jaką moc pieca sugerujecie do sprawnego ogrzewania tych budynków? W układzie planowane jest wstawienie wymiennika cieplnego, a układ do ogrzewania hali zostanie zalany płynem.
W doborze mocy pieca trzeba jeszcze zwrócić uwagę na pewną zależność. Przy temperaturach poniżej -10 stopni praca na hali prawdopodobnie zostanie wstrzymana (względy techniczne – zakład kamieniarski). Jak nikt nie będzie pracował, to teoretycznie ogrzewanie zostanie wyłączone ( ewentualnie będzie włączone tylko podtrzymanie aby sprzęt na wodę nie zamarzł). Tutaj rodzi się pytanie, czy piec nie będzie pracował na dolnej granicy swojej dopuszczalnej temperatury? Swoją drogą, czy to prawda, że te piece muszę mieć dolną temperaturę pracy aż 65 stopni? W takim razie ile stopni ma woda która płynie do grzejników?

Piec.
W tej chwili rozważam dwie opcje, Ling Duo 35 KW z obrotową retorą oraz piec produkowany w moim mieście (producent na rynku lokalnym od ponad 20 lat) z podajnikiem firmy pancerpol i sterownikiem PID, blacha 5mm. Druga opcja jest tańsza o jakieś 2 tys. złotych. Firma z Bielska swoje piece nazywa TUR, w Internecie praktycznie nie istnieje… Jeżeli nie Klimosz, to co w cenie do 10 tys. zł z obrotową retorą i sterownikiem automatycznym możecie polecić?

Nagrzewnica.
Proponowana przez wszystkich to Volcano, ale czy warto? Nie będę korzystał z obrotnicy… Zastanawiam się nad Aqua-air, czy ktoś miał z tym urządzeniem do czynienia?

Eko-groszek.
Sprzedawany na naszych terenach węgiel pochodzi z Rosji, Kazachstanu. Są drobni sprzedawcy co niby sprzedają polski groszek, jednak sami go workują, a na placu mają też tańszy z rosyjski tak więc średnio mi się wierzy gadka o polskim węglu. Dwóch sąsiadów ma piece z zasypem od bielskiego producenta, biorą rosyjski węgiel (nawet dzisiaj sąsiad kupował po 580 zł T – sam workował) i jakoś to się pali, tylko popiołu dużo z tego. Zawleczkę zerwie dwa razy do roku, sterowniki jakieś bardzo tanie/budżetowe. Obawiam się, że pieniądze wydane na Ling Duo będą wywalone w błoto, ponieważ nie poradzi sobie on ze słabym Eko-groszkiem, a może się mylę?

Za wszystkie sugestie bardzo dziękuję.


Spróbuj kocioł Sztoker z Pumą PID.
Jak wpiszesz w Google "kocioł Sztoker",
znajdziesz wszystko.

Pozdrowienia,


Włodek

darase
26-03-2011, 00:29
Sebos17 to wpisz www.ecoal.pl lub www.esterownik.pl i też znajdziesz wszystko a nawet więcej :)

Jarecki79
26-03-2011, 10:46
sebos17

Zapotrzebowanie hali produkcyjnej o kubaturze 500m3 szacuję na ok. 20-22kW
Dom 120m2 średnio izolowany ok. 15kW.

Generalnie sugeruję kocioł o mocy 35 a nawet 40kW (hala 12mb od domu, nagrzewnice generują spory odbiór ciepła). Znajomy korzysta z volcano (euroheat) na swojej hali.

Możesz skorzystać z wyrobu miejscowego, palniki Pancerpol prezentują wysoka jakość, mogę je z czystym sumieniem polecić.
Producent z tego samego miasta=serwis pod ręką. Będzie Ci łatwiej coś w przyszłości załatwić.

Z obrotówki do mocy kotła 35-40kW będzie wstawiony model duo 50kW, także masz zapas mocy palnika w stosunku do wymiennika, spokojnie to ogrzejesz.

Nawet jak sterownik "no name", to masz 2tysie do przodu i sterownik możesz wymienić na dużo lepszy np. Cobrę czy Pumę....

SUSPENSER
26-03-2011, 14:50
Tutaj rodzi się pytanie, czy piec nie będzie pracował na dolnej granicy swojej dopuszczalnej temperatury? Swoją drogą, czy to prawda, że te piece muszę mieć dolną temperaturę pracy aż 65 stopni? W takim razie ile stopni ma woda która płynie do grzejników?


Przy mokrym węglu wystarczy 50 stopni, przy suchym nawet 42.

Woda płynąca do grzejników ma maksymalnie tyle co kocioł, ale można obniżyć jej temperaturę montując zawór 3 lub 4 drogowy.

Co do samego kotła to odwiedź ten okoliczny zakład, zobacz jak wygląda produkcja kotłów i jeśli wzbudzą Twoje zaufanie zamów tam życząc sobie zamontowanie porządnego, automatycznego sterownika [np. Cobra, RT09PID, PUMA] za który dopłacisz mniej niż gdybyś płacił za jakiś kiepski i dokupował lepszy, który będziesz musiał jeszcze sam podłączyć.
Sprawdź czy kocioł ma szufladę na popiół [min. 14 litrów], niech pokażą jak się czyści wymiennik [w zimie dobrze go czyścić co 1-2 tygodnie], zasobnik powinien mieć co najmniej 150 kg "ładowności", palnik Pancerpol z obrotowa retortą [spali nawet kiepski węgiel lub miał], czy od krawędzi palnika do ścian kotła będzie co najmniej 4-5 cm miejsca na spadanie popiołu, spieków i ewentualnych niespalonych kamyków [zdarzają się w gorszych węglach].

Bądź wymagający, bo to potem Ty będziesz "żył" z tym kotłem przez ileś lat ;-)

SUSPENSER
26-03-2011, 14:51
Jeśli piec chodził 24/24 to nie wiem z czym Ty chcesz walczyć :)
.

Teraz robię próby gdy kocioł wchodzi w podtrzymanie, a do tego obniżyłem temp. zadaną do 42 st, póki co Yeti [tzn. rosa] się nie pojawia ;-)

Użytkownicy Ogniwa [nie pamiętam teraz którzy] też mają po 42-45 st i jest ok.

karoka65
26-03-2011, 14:59
Teraz robię próby gdy kocioł wchodzi w podtrzymanie, a do tego obniżyłem temp. zadaną do 42 st, póki co Yeti [tzn. rosa] się nie pojawia ;-)

Użytkownicy Ogniwa [nie pamiętam teraz którzy] też mają po 42-45 st i jest ok.

Myślę że dopiero jak węgiel jest mokry wtedy Yeti może się pojawić przy niskiej temp. zadanej.

Jarecki79
26-03-2011, 17:07
Dodaj do tego wilgoć w kotłowni i postaraj się pogorszyć ciąg komina... (wsadź np. cegłówkę na wysoki kant w wylot spalin, przysłoń go jakoś...)
zepsuj jeszcze trochę wentylację kotłowni, to wówczas sukces prawie murowany.

jack18
26-03-2011, 17:20
sebos17. To ze masz blisko do tej firmy nie gwarantuje Ci dobrego serwisu. Niby dlaczego mieli by Cie potraktować inaczej niż innych? Ja bym się nie bawił w wymiany sterowników, bo po co? Kup lepiej kocioł w całości ze sterownikiem jakim chcesz i najlepiej w renomowanej firmie która zagwarantuje Ci serwis na poziomie.

Husy
26-03-2011, 19:00
Witam,
Jeśli mam piecem Heiztechnik ekoduo 35kW sterownik ecoMax 800, czy jest jakaś mozliwosc aby mieć podgląd stanu pieca przez internet? Czy można np podłączyć sterownik bruli.pl nie odłączając ekoMax800 i korzystać ze strony esterownik.pl? Zaznaczam, że niekoniecznie chodzi o sterowanie, wystarczy mi sam podglad, co sie dzieje z piecem.

Pozdrawiam serdecznie i z góry dziekuje za odpowiedzi.
Maciej

darase
26-03-2011, 21:17
Husy jest to wykonalne,ale nie będziesz mógł piecem sterować, ale żeby mieć tylko podgląd płacić 900zł to dużo. Możesz kupić st bruli podłączyć do niego dodatkowe czujniki, całość do internetu i masz. Do st bruli możesz podłączyć jeszcze czujnik tem. spalin, czujnik tem. kty żeby wiedzieć jaka jest tem w domu i na dworze. Jest to wykonalne :)

P.S. Zadzwoń i się upewnij czy ten sterownik może pracować bez sterowania motoreduktorem. Czy nie będzie " wył " o awari.

Jarecki79
26-03-2011, 21:26
Witam,
Jeśli mam piecem Heiztechnik ekoduo 35kW sterownik ecoMax 800, czy jest jakaś mozliwosc aby mieć podgląd stanu pieca przez internet? Czy można np podłączyć sterownik bruli.pl nie odłączając ekoMax800 i korzystać ze strony esterownik.pl? Zaznaczam, że niekoniecznie chodzi o sterowanie, wystarczy mi sam podglad, co sie dzieje z piecem.

Pozdrawiam serdecznie i z góry dziekuje za odpowiedzi.
Maciej

Pomyśl, co oferuje producent Twojego sterowania.

Masz np. do ecoMAX800:
ecoSTER100:
Zdalne sterowanie w pokoju. Wyświetlane są podstawowe parametry kotła i instalacji. Możliwe jest ustawianie temperatur CO, CWU, układów mieszaczowych, przedziałów czasowych, krzywych grzewczych.

ecoSTER200:
ecoSTER 200 to zdalne sterowanie z wyświetlaczem graficznym i systemem obsługi TOUCH & PLAY. Współpracuje z regulatorami typoszeregu ecoMAX 800R, T jako programowalny termostat pokojowy. Posiada wbudowany czujnik wewnętrzny.

Moduł powiadamiania SMS:
System powiadamiania ecoTEL jest nowoczesnym rozwiązaniem elektronicznym, które służy użytkownikowi do zdalnego odbierania informacji o zaistniałych zdarzeniach w postaci krótkich wiadomości tekstowych (SMS).

ecoTEL współpracuje z telefonem komórkowym i pełni funkcję nadajnika GSM. Drogą bezprzewodową (sieci komórkowej) wysyła informacje o zaistniałych alarmach w pracy kotła. Zapewnia to użytkownikowi wygodę i bezpieczeństwo 24h/dobę w zakresie prawidłowego funkcjonowania procesu grzewczego. Użytkownik jest zdalnie powiadamiany przebywając nawet poza domem.

darase
26-03-2011, 21:32
Panie Jarecki czytał Pan? Kolega chciałby mieć podgląd przez internet a nie przez sms. Jak ma internet w telefonie to przez telefon też można. Chyba bruli też powiadamia o alarmach ale cena kosmos, 750zł to jeszcze.

Jarecki79
26-03-2011, 21:39
Panie Jarecki czytał Pan? Kolega chciałby mieć podgląd przez internet a nie przez sms. Jak ma internet w telefonie to przez telefon też można. Chyba bruli też powiadamia o alarmach ale cena kosmos, 750zł to jeszcze.

Czytałem, za ważną informację uznaję:

"Zaznaczam, że niekoniecznie chodzi o sterowanie, wystarczy mi sam podglad, co sie dzieje z piecem."

Kolega ma sterownik z FL i nie widzę sensu zmiany na zwykły, czy też dokupienia drugiego zwykłego, jeżeli do obecnego można dołączyć system powiadomień sms.

Użytkownik miał prawo nie wiedzieć,że taka opcja jest możliwa w jego sterowaniu.
Mówię o przeanalizowaniu opcji, jakie posiada jego obecne sterowanie, jeżeli stwierdzi,że to nie jest wystarczające, może myślec o innym rozwiązaniu.

ecoMAX800 ma wyjście na ten moduł sms.
Moduł SMS informuje o tym, co się dzieje z kotłem.

Kolega czeka na różne informacje, przedstawiam mu alternatywę.

Nie wiemy do jakiego celu ma służyć ten podgląd, może jest wygodny i chce na piętrze widzieć, co się dzieje w kotłowni - wówczas jeden z paneli domowych,

jeżeli chodzi o kontrolę na wyjazdach, to sms-owy system bardzo dobrze się sprawdza, komórki ma praktycznie każdy a internet niekoniecznie musimy mieć non stop ze sobą...

Husy
26-03-2011, 22:54
Dziękuje Wam za odpowiedzi.
Sytuacja wygląda następująco:
trzy domu, w jednym będzie piec ale nie w tym w którym będę mieszkał, odległość ok40m. wszystko połączone preizolka.
przez najbliższe 12miesiecy (oby tylko) odbywać się będzie remont w moim domu, a wiec nie będę mieszkał na miejscu (w odleglosci ok 10km) a w dwóch pozostałych domach musi być ogrzewane. chciałbym mieć nadzór nad piecem aby kontrolnie czasem sprawdzić czy wszystko jest ok. Jarecki79 brałem pod uwagę powiadomienia sms ale nie bardzo mam zaufanie do takich tematów (jak coś będzie nie tak to zostanie wysłana wiadomość, a jak np zapomnę o przedłożeniu ważności karty SIM to nic nie dostane,itp), wole wejść na stronę sprawdzić czy działa system i odczytać co dzieje się w kotłowni.
A tak dodatkowo na przyszłość, jesli chodzi o sterowanie EcoSter100/200 serwisant stwierdził że długość przewodu łączącego moduł sterownika z regulatorem pokojowym (ok 50m) może być problemem, że mogą pojawić się zakłócenia- czy jest na to jakiś sposób?
Internet mam w tel i podgląd przez www jest dla mnie idealny, no tylko ta cena :( ale jak nie będzie wyjścia, no cóż ...zobaczymy

Chyba ze są jeszcze jakieś inne Opcje??

Pozdrawiam

darase
27-03-2011, 00:43
Husy może tu coś znajdziesz www.madartsoft.com/ 234zł trochę taniej ale czy to spełni Twoje wymagania.

sebos17
27-03-2011, 14:24
Podjadę jeszcze i porozmawiam z tą firmą z mojego miasta o ich piecach. Jest jeszcze taka sprawa, że oni nie montują innych sterowników, piec sprzedadzą ale regulacje musiałbym robić we własnym zakresie... Niby nic nadzwyczajnego, jednak zawsze to jakieś utrudnienie.
Poszukałem trochę na necie ofert Klimosza i są teraz fajne wyprzedaże. Z dostawą do domu zwykły Ling 35KW z retorą obrotową zaproponowano mi za 8600 zł
Zastanawiam się, czy jest sens dopłacać do modelu Duo? Nie mam swojego lasu, śmieci i tak wyrzucam (są kosze obowiązkowe na dom i firmę tak więc bez problemu). Jak nie będzie prądu długo zawsze mogę odpalić agregat prądotwórczy ;) Jednak odpukać, nie pamiętam kiedy były przerwy w dostawie prądu...

Kolejna sprawa, bo nigdzie nie znalazłem, podajnik z retorą w Lingu jest produkcji własnej czy ktoś im dostarcza?
Jak wygląda temat sterownika? Są wystarczające czy lepiej kupić coś lepszego?
Co przemawia za sterownikami Cobra/Puma ?

karoka65
27-03-2011, 14:36
co przemawia za sterownikami cobra/puma ?

święty spokój.

Jarecki79
27-03-2011, 15:05
Podjadę jeszcze i porozmawiam z tą firmą z mojego miasta o ich piecach. Jest jeszcze taka sprawa, że oni nie montują innych sterowników, piec sprzedadzą ale regulacje musiałbym robić we własnym zakresie... Niby nic nadzwyczajnego, jednak zawsze to jakieś utrudnienie.
Poszukałem trochę na necie ofert Klimosza i są teraz fajne wyprzedaże. Z dostawą do domu zwykły Ling 35KW z retorą obrotową zaproponowano mi za 8600 zł
Zastanawiam się, czy jest sens dopłacać do modelu Duo? Nie mam swojego lasu, śmieci i tak wyrzucam (są kosze obowiązkowe na dom i firmę tak więc bez problemu). Jak nie będzie prądu długo zawsze mogę odpalić agregat prądotwórczy ;) Jednak odpukać, nie pamiętam kiedy były przerwy w dostawie prądu...

Kolejna sprawa, bo nigdzie nie znalazłem, podajnik z retorą w Lingu jest produkcji własnej czy ktoś im dostarcza?
Jak wygląda temat sterownika? Są wystarczające czy lepiej kupić coś lepszego?
Co przemawia za sterownikami Cobra/Puma ?

Podobno retorta obrotowa klimosza, to ich wymysł, dopłata chyba w granicy 800zł
Nie potrzebujesz rusztu awaryjnego - to zamów bez tego dodatku, skoro jest taniej.
Sterownik Recalart z tego, co kojarzę, nie znam jego obsługi, od krótkiego czasu zrobili jakąś formę automatyzacji.

Dobrze rozumiem,że Twój miejscowy producent kompletnie daje kocioł bez sterowania?
Dziwne, 20lat na rynku i kocioł z podajnikiem bez sterowania??
Jak się zdecydujesz zamówić miejscowy produkt z obrotowym pancerpola, zamów Cobrę lub Pumę w Elektro-Miz, nastawy do palnika Duo 50kW pancerpola podamy Ci na forum.

Za sterowniki COBRA/PUMA z Elektro-Miz przemawia ponad 15lat doświadczeń w produkcji sterowań do kotłów węglowych.
Ognik PID ich produkcji to pierwszy na rynku model z modulacją mocy.
Współautor rozwiązań pumy/cobry czasami wypowiada się na forum pod nickiem Włodek_PID

sebos17
27-03-2011, 15:17
Miejscowa firma oczywiście daje sterownik do swoich pieców, jednak jest to prosty sterownik bez funkcji PID.
Nie robią problemów aby sprzedać taniej bez sterownika, jednak sam muszę sobie jakiś kupić i to poustawiać, oni umywają ręce od tego.
Podejście dziwne, jednak jest to taka firma która liczy tylko na lokalnych klientów, nie mają żadnego działu reklamy, starszy człowiek jest właścicielem i sobie tak robią od lat te piece. Szkoda tylko, że używają blachy 5 mm do budowy pieca.
Jutro jeszcze raz wszystko przeliczę i dam znać.

Swoja drogą, powiadacie, że podajnik 50 KW będzie dobry do pieca 35KW?

Jarecki79
27-03-2011, 15:29
5mm to też grubośc blach ogniwa z tego co pisał Zawijan, normalna sprawa, nic nadzwyczajnego.
W/g normy jak to się mówi.
Jeżeli ma dobrych spawaczy, to kocioł powinien być dobry, ma na konstrukcje jakieś badania zrobione, obojętnie w jakim laboratorium?

Palniki obrotowe pancerpola produkowane sa w wielkości 25 oraz 50kW, do kotła 35kW nie wsadzisz przecież palnika 25kW...
Palnik w stosunku do wymiennika powinien miec zapas mocy. Modulacja mocy palnika (jej zmniejszenie) to dobranie innych granic podawania, przerwy podawania oraz max. siły nadmuchu.

Korzystaja z jakiegoś sterowania, nie dziw się zatem,że umywają ręce od innego, który sobie chcesz zamówić. Nie mają obowiązku znać wszystkich na rynku, są zadowoleni ze współpracy z danym producentem elektroniki, znają ich obsługę. Idą Ci na rękę dając możliwość wyboru elektroniki, jaką sobie wymyślisz.

karoka65
27-03-2011, 15:55
Miejscowa firma oczywiście daje sterownik do swoich pieców, jednak jest to prosty sterownik bez funkcji PID.
Nie robią problemów aby sprzedać taniej bez sterownika, jednak sam muszę sobie jakiś kupić i to poustawiać, oni umywają ręce od tego.


Jeśli dokupisz któryś z wymienionych przez ciebie praktycznie prawie nic nie musisz ustawiać, podstawowe rzeczy. Jeśli kupisz zwykły dwustanowy to pakuj bety i mała przeprowadzka do kotłowni na dwa miechy. Przerabiałem to.

karoka65
27-03-2011, 15:59
Mogę nawet odsprzedać w pełni sprawnego Lidera jeszcze na gwarancji za pół ceny. Służę pomocą w ustawieniu parametrów, bo mam go rozpracowanego.

Jarecki79
27-03-2011, 19:09
Teraz robię próby gdy kocioł wchodzi w podtrzymanie, a do tego obniżyłem temp. zadaną do 42 st, póki co Yeti [tzn. rosa] się nie pojawia ;-)

Użytkownicy Ogniwa [nie pamiętam teraz którzy] też mają po 42-45 st i jest ok.

YETI istnieje,jak chcesz, to mogę na priva napisać kto to osiągnął i jakim sposobem, ale lekcje będą płatne :)

Fotki też puścić mogę, jak ładnie się do popsucia spalania doprowadza....

miedz1
27-03-2011, 20:26
YETI istnieje,jak chcesz, to mogę na priva napisać kto to osiągnął i jakim sposobem, ale lekcje będą płatne :)

Fotki też puścić mogę, jak ładnie się do popsucia spalania doprowadza....
"Ku przestrodze" powinieneś opublikować te fotki i opisać w jaki sposób do tego doszło.

SUSPENSER
28-03-2011, 10:26
Dodaj do tego wilgoć w kotłowni i postaraj się pogorszyć ciąg komina... (wsadź np. cegłówkę na wysoki kant w wylot spalin, przysłoń go jakoś...)
zepsuj jeszcze trochę wentylację kotłowni, to wówczas sukces prawie murowany.

Czyli skoro mam sucho w kotłowni, dobry ciąg komina i suchy opał to nie mam co się obawiać ujrzenia "Yeti" ;-)

Przy 42 st nic się nie pojawiło, wyjeżdżam na kilka dni, ale gdy wrócę sprawdzę jeszcze niższe temperatury pracy.

jorgo
28-03-2011, 10:31
Mogę nawet odsprzedać w pełni sprawnego Lidera jeszcze na gwarancji za pół ceny. Służę pomocą w ustawieniu parametrów, bo mam go rozpracowanego.

Czas na sterowanie Bruli???? :rolleyes:

trebor102
28-03-2011, 15:26
"Ku przestrodze" powinieneś opublikować te fotki i opisać w jaki sposób do tego doszło.
Panie Jarecki79 - dołączam się do prośby o fotki i okoliczności
Pozdrawiam

Jarecki79
28-03-2011, 16:44
Panie Jarecki79 - dołączam się do prośby o fotki i okoliczności
Pozdrawiam

Wybacz, ale nie mogę, obiecałem,że nie powiem kto to był.

To był jego błąd jako operatora, generalnie brakowało powietrza do właściwego palenia.

karoka65
28-03-2011, 16:57
Czas na sterowanie Bruli???? :rolleyes:

Zobaczymy kto będzie pierwszy.
Na razie dostawa się opóźnia, obiecano na połowę kwietnia, dostałem maila że firma szykuje jakąś niespodziankę przez to jest opóźnienie. Obecnie kocioł pracuje na Ogniku Plus Pid. Bardzo fajny, prosty w obsłudze sterowniczek. Mogę polecić laikom oraz leniwcom którzy mają uczulenie na przebywanie w kotłowni.

miedz1
28-03-2011, 19:25
Wybacz, ale nie mogę, obiecałem,że nie powiem kto to był.

To był jego błąd jako operatora, generalnie brakowało powietrza do właściwego palenia.
Ależ tu nie chodzi o to abyś podawał komu się udało doprowadzić do opisywanej sytuacji. Jeżeli opublikujesz foty, ale bez danych pozwalających zidentyfikować właściciela kotła to pozwoli innym wyciągnąć wnioski na przyszłość.

owip2001
03-04-2011, 12:28
mam 200m powierzchni domu i 80m pomieszczeń gospodarczych (tu ma być utrzymana tylko plusowa temperatura zimą) stoję przed wyborem kotła, nie chcę się wiązać tylko z jednym rodzajem paliwa, rozważam zakup kotła takiego jak w poniższym linku:

http://allegro.pl/kociol-dwupaleniskowy-z-podajnikiem-tlokowy-i1499531091.html

http://www.stefaniak.pl/produkty/skot_plus.html

czy ktoś już może posiada taki kocioł lub zna jakieś opinie na jego temat??
albo doradza coś innego

SUSPENSER
03-04-2011, 14:17
mam 200m powierzchni domu i 80m pomieszczeń gospodarczych (tu ma być utrzymana tylko plusowa temperatura zimą) stoję przed wyborem kotła, nie chcę się wiązać tylko z jednym rodzajem paliwa, rozważam zakup kotła takiego jak w poniższym linku:

http://allegro.pl/kociol-dwupaleniskowy-z-podajnikiem-tlokowy-i1499531091.html

http://www.stefaniak.pl/produkty/skot_plus.html

czy ktoś już może posiada taki kocioł lub zna jakieś opinie na jego temat??
albo doradza coś innego

Nie widać jaki tam jest sterownik, kanały pionowe mnie nie przekonują bo są trudne w czyszczeniu.

Weź pod uwagę ten:
http://www.sekom-pleszew.com.pl/opal.html

ze sterownikiem PUMA lub Skorpion.

Czy masz ocieplony dom ?
30 kW to naprawdę sporo ...

darase
03-04-2011, 14:33
Ogniwo eko 24kw wystarczy do ogrzania 280m2, jak nie ten to szukaj ze sterownikiem www.ecoal.pl zobacz jak te piece pracują na www.esterownik.pl

queene
03-04-2011, 21:37
czy Ogniwo eko PLUS 24kW jest już w sprzedaży ? lada dzień bede musiała sie decydować, czekam jeszcze na targi budowlane w moim miescie
mój instalator proponuje mi Elektrometa...ale sam przyznaje ze trudno je wysterować bo często grzeją do 36st. i lipa...

darase
03-04-2011, 21:50
Jest jakiś eko plus 25kw na allegro, elektromet ma mój znajomy z hurtowni zabawek w Płocku, jest w miarę zadowolony ale mimo mniejszego metrażu a lepszego docieplenia spalił więcej niż ja swoim Ogniwem, był nawet zdziwiony.

jack18
03-04-2011, 23:05
czy Ogniwo eko PLUS 24kW jest już w sprzedaży ? lada dzień bede musiała sie decydować, czekam jeszcze na targi budowlane w moim miescie
mój instalator proponuje mi Elektrometa...ale sam przyznaje ze trudno je wysterować bo często grzeją do 36st. i lipa...

Jest na fuego 25kW Nie podaje linka, ale sprawdzałem.

SUSPENSER
04-04-2011, 21:02
mój instalator proponuje mi Elektrometa...ale sam przyznaje ze trudno je wysterować bo często grzeją do 36st. i lipa...

To mnie zaciekawiło - możesz rozwinąć temat - jak to grzeje do 36 st tzn. kocioł nie osiąga wyższej temperatury ?

pawelo_pl
05-04-2011, 07:46
mój instalator proponuje mi Elektrometa...ale sam przyznaje ze trudno je wysterować bo często grzeją do 36st. i lipa...
Pomyśl już teraz nad zmianą instalatora - bo ten jak tak gada to już na wstępie źle rokuje.

minertu
05-04-2011, 12:22
czy Ogniwo eko PLUS 24kW jest już w sprzedaży ? lada dzień bede musiała sie decydować, czekam jeszcze na targi budowlane w moim miescie
mój instalator proponuje mi Elektrometa...ale sam przyznaje ze trudno je wysterować bo często grzeją do 36st. i lipa...

Teściowa ma elektrometa 25kw z wyglądu fajny ale spala dużo więcej niż moje Ogniwo a dom mam o jakieś 50m2 większy.
Na dodatek za ruszt awaryjny musiała dopłacać 2 lata temu chyba 300zł.

Anett i Artur
06-04-2011, 09:06
Mój EkoPerfekt 23kW firmy LAZAR nie może połknąć 5t groszku już drugą zimę, zostało mi 10x50kg, także sprawność na pewno ma te 81% jak podaje producent a moge sie pokusic o stwierdzenie że nawet nieco lepszą. Zimy ostatnie dwa lata wiemy jakie były, jedni powiedza że słabo było z mrozem a inni że była masakra :), tak czy siak w marcu minęło mu 2 lata i zero awarii czy jakichś niespodzianek - no może poza jedną kiedy to źle ustawiłem czas podawania groszku i udusiłem biedaka :))) no ale to wina operatora hehehe

darase
06-04-2011, 09:31
Anet Artur jaka powierzchnia,jakie ocieplenie, jaka tem. wewnątrz? Ile osób korzysta z CWU?

Vld
06-04-2011, 09:53
Mój EkoPerfekt 23kW firmy LAZAR nie może połknąć 5t groszku już drugą zimę, zostało mi 10x50kg, także sprawność na pewno ma te 81% jak podaje producent a moge sie pokusic o stwierdzenie że nawet nieco lepszą. Zimy ostatnie dwa lata wiemy jakie były, jedni powiedza że słabo było z mrozem a inni że była masakra :), tak czy siak w marcu minęło mu 2 lata i zero awarii czy jakichś niespodzianek - no może poza jedną kiedy to źle ustawiłem czas podawania groszku i udusiłem biedaka :))) no ale to wina operatora hehehe
jesteś w bardzo dużym błędzie co do tej sprawności
jak byś jechał pracą ciągłą i czyścił go co drugi dzień to może byś wycinał w okolicach 70%
Jak masz palnik na 100% mocy i długie potrzymanie to sprawność masz od 50 do 60%
kawałek ciepłomierza otworzy ci oczy na to jak palisz i co palisz

queene
06-04-2011, 10:05
To mnie zaciekawiło - możesz rozwinąć temat - jak to grzeje do 36 st tzn. kocioł nie osiąga wyższej temperatury ?

nie wnikałam w temat, ale na forach internetowych też spotkałam u ludzi z tym problemem jak szukałam opinii, nie wiem czy moge tu podawac linki ale wystarczy wpisac w google "opinie elektromet" i sie znajdą
a instalator potwierdził ze zdarzają sie kłopoty z jego ustawieniem ale to kwestia czasu po prostu....ale to chyba u wszystkich ;) ale te 36st. to najczęstszy problem

johny34
06-04-2011, 15:32
Witam. Jestem zainteresowany zakupem kotła na ekogroszek i zamiennie miał, pellet. Znalazłem dzięki temu forum producenta NEO-TECH.
Czy ktoś z was kupił juz taki piec? Podają , ze ich piec 25KW ma sprawność ponad 90% - czy to możliwe? Na ich stronie jest do obejrzenia gazetka ze specyfikacją "unikatowego" typu płomienic gwarantujących wysoką sprawność. - może ktoś się na tym zna?
Czekam niecierpliwie na odzew :)
Z góry dziękuję.

SUSPENSER
06-04-2011, 20:49
nie wnikałam w temat, ale na forach internetowych też spotkałam u ludzi z tym problemem jak szukałam opinii, nie wiem czy moge tu podawac linki ale wystarczy wpisac w google "opinie elektromet" i sie znajdą
a instalator potwierdził ze zdarzają sie kłopoty z jego ustawieniem ale to kwestia czasu po prostu....ale to chyba u wszystkich ;) ale te 36st. to najczęstszy problem

Hmm może jednak podaj linki, bo wpisałem w google "opinie elektromet" i nic nie ma - link:

http://www.google.pl/search?as_q=&as_epq=opinie+elektromet&as_oq=&as_eq=&hl=pl&num=10&lr=&cr=&as_ft=i&as_filetype=&as_qdr=all&as_occt=any&as_dt=i&as_sitesearch=&as_rights=&safe=images&btnG=Szukaj+w+Google

SUSPENSER
06-04-2011, 21:02
Witam. Jestem zainteresowany zakupem kotła na ekogroszek i zamiennie miał, pellet. Znalazłem dzięki temu forum producenta NEO-TECH.
Czy ktoś z was kupił juz taki piec? Podają , ze ich piec 25KW ma sprawność ponad 90% - czy to możliwe? Na ich stronie jest do obejrzenia gazetka ze specyfikacją "unikatowego" typu płomienic gwarantujących wysoką sprawność. - może ktoś się na tym zna?
Czekam niecierpliwie na odzew :)
Z góry dziękuję.

W danych technicznych podają 86,3% a w ulotce piszą, że maja powyżej 84% sprawności i były badane w IPCHW w Zabrzu [pewnie zespół zawijana je badał więc mogliby co nieco o nich powiedzieć].

Może poproś producenta o skan wyników badań atestacyjnych [ciekawe czy mierzyli sprawność przy 30% mocy nominalnej] i spytaj jak się czyści te płomienice ?

queene
06-04-2011, 22:15
Hmm może jednak podaj linki, bo wpisałem w google "opinie elektromet" i nic nie ma - link:

http://www.google.pl/search?as_q=&as_epq=opinie+elektromet&as_oq=&as_eq=&hl=pl&num=10&lr=&cr=&as_ft=i&as_filetype=&as_qdr=all&as_occt=any&as_dt=i&as_sitesearch=&as_rights=&safe=images&btnG=Szukaj+w+Google

mnie najpierw wyskakuje to:
http://systemyogrzewania.pl/Forum/Elektromet-pomocy-kocioł-25kv-nie-chce-grzać-16147.html

darase
07-04-2011, 05:57
Pati po takich komentarzach jeszcze myślisz o takim piecu, to życzę powodzenia :)

czp01
07-04-2011, 08:14
Witam. Jestem zainteresowany zakupem kotła na ekogroszek i zamiennie miał, pellet. Znalazłem dzięki temu forum producenta NEO-TECH.
Czy ktoś z was kupił juz taki piec? Podają , ze ich piec 25KW ma sprawność ponad 90% - czy to możliwe? Na ich stronie jest do obejrzenia gazetka ze specyfikacją "unikatowego" typu płomienic gwarantujących wysoką sprawność. - może ktoś się na tym zna?
Czekam niecierpliwie na odzew :)
Z góry dziękuję.

Identyczne rozwiązanie z płomienicami ma chyba EkoKomfort automat firmy Lazar - to nie jest to żadna nowość. Wymiennik Lazara czyści się od góry to i w tym kotle neo tech też zapewne demontuje się górę zdejmuje tą ceramiczna zaporę i szczotkuje. Na stronie producenta nic nie wyczytałem o czyszczeniu no to dokładnie nie wiadomo ale jakoś czyścić się musi. No chyba, że takie kotły czyści się rzadziej. ja mam trudne czyszczenie swojego Kielara bo wiadomo żeberkowaty wymiennik - no ale nie muszę niczego odkręcać i specjalnie demontować. Znajomy ma takiego Lazara z płomienicami i zabudował go w garażu obok domu. W tym sezonie palił groszkiem brunatnym - ale nie przywiązuje on większej wagi do obsługi kotła. Ładuje groszek i jak sobie przypomni to nie częściej niż raz na miesiąc go przeczyści.

Nie znam się aż tyle na palnikach i nie potrafię zidentyfikować co to za palnik wielopaliwowy jest w tym neo tech - ale podoba mi się, że spala paliwa o wysokiej spiekalności a to byłby sukces.

johny34
07-04-2011, 08:40
Dziękuję z wpisy - ale nadal mam wątpliwości :) A może polecicie jakiś kocioł o wysokiej sprawności i z palnikiem umożliwiającym palenie nie tylko ekogroszkiem.
Pozdrawiam

Anett i Artur
07-04-2011, 08:43
Anet Artur jaka powierzchnia,jakie ocieplenie, jaka tem. wewnątrz? Ile osób korzysta z CWU?

21 w domu i dwie osoby, ale jedna bardzo długo dwa razy dziennie, no i czasem kąpiele w dużej wannie ale to chyba nic nowego każda laska lubi się plumkać :) a my tylko płacimy rachunki

darase
07-04-2011, 09:50
Anett Artur jaka powierzchnia domu? Jakie ocieplenie?

johny34
07-04-2011, 09:55
Witam ponownie. :)
Znalazłem cuś innego :) Co powiecie o takim rozwiązaniu - wydaje się , że ma dużą sprawność :

http://allegro.pl/mial-kociol-piec-podajnik-tlokowy-6-kanalow-250m2-i1532844107.html

Czekam na opinie .
Pozdrawiam

queene
07-04-2011, 10:26
Pati po takich komentarzach jeszcze myślisz o takim piecu, to życzę powodzenia :)

ale ja go własnie nie chce :) chce Ogniwo EKo :) Elektromet był jedną z opcji dopóki nie przeczytałam opinii różnych w necie :)

zawijan
07-04-2011, 15:23
Koledzy
Ogniwo Eko Plus jest naprawdę lepsze od Ogniwo Eko. Powody główne są dwa: palnik BURNER-S i wymiennik rurowy.Powód dodatkowy: brak wyczystek dolnych bocznych - łatwe czyszczenie komory nawrotnej przez popielnik w trakcie wybierania popiołu.

TOT
07-04-2011, 16:51
Czy ktoś miał do czynienia z firmą SAS, mój instalator poleca mi SASa MULTI, lub GRO ECO, jakieś opinie odnośnie firmy i jej poprzednich kotłów, coś na temat sterownika ST-45 i pokojowego regulatora ST-202 ? ;) Planuję zakupić w tym sezonie jakiś kocioł 23-25KW.
http://www.sas.busko.pl/pl/produkty/sas-multi/opis-waciwoci-kota.html

Jarecki79
07-04-2011, 16:59
Moim zdaniem gro eco to dobry produkt, coś więcej mógłby też n/t napisać p.Włodek pid (jeżeli miałby czas), bo zna lepiej firmę i produkty.

Ja wiem,że korzystają z markowych palników Pancerpol, mogę z czystym sumieniem polecić.

Polecam jako alternatywę Skam-P Premium, wygodne czyszczenie od przodu, dobry palnik Ekoenergia, nowe sterowanie typu Cobra

TOT
07-04-2011, 18:00
Jeszcze jedno, przez 20 lat mam system otwarty z zbiornikiem wyrównawczym (kocioł zasypowy). Instalator powiedział mi, że teraz jak będzie montował nowy kocioł to zrobi system zamknięty (z czego się ucieszyłem bo chciałem podłogówkę w kilku pomieszczeniach), ale w warunkach DT-R kotłów napisano tłustym drukiem, że one przeznaczone są tyko do systemów otwartych, no to jak to właściwie jest, albo on mnie robi w ... bo chce więcej zarobić, albo ja czegoś nie rozumiem :)

0degree
07-04-2011, 18:40
Jeszcze jedno, przez 20 lat mam system otwarty z zbiornikiem wyrównawczym (kocioł zasypowy). Instalator powiedział mi, że teraz jak będzie montował nowy kocioł to zrobi system zamknięty (z czego się ucieszyłem bo chciałem podłogówkę w kilku pomieszczeniach), ale w warunkach DT-R kotłów napisano tłustym drukiem, że one przeznaczone są tyko do systemów otwartych, no to jak to właściwie jest, albo on mnie robi w ... bo chce więcej zarobić, albo ja czegoś nie rozumiem :)

Poczytaj tu;
http://www.info-ogrzewanie.pl/artykul,id_m-76,t-zamknieta_instalacja_grzewcza_z_kotlem_na_paliwa_s tale___zmiana_przepisow.html

Jarecki79
07-04-2011, 20:15
Jeszcze jedno, przez 20 lat mam system otwarty z zbiornikiem wyrównawczym (kocioł zasypowy). Instalator powiedział mi, że teraz jak będzie montował nowy kocioł to zrobi system zamknięty (z czego się ucieszyłem bo chciałem podłogówkę w kilku pomieszczeniach), ale w warunkach DT-R kotłów napisano tłustym drukiem, że one przeznaczone są tyko do systemów otwartych, no to jak to właściwie jest, albo on mnie robi w ... bo chce więcej zarobić, albo ja czegoś nie rozumiem :)

Sam kocioł radzę zabezpieczyć w układzie otwartym a resztę instalacji możesz przerobić na układ zamknięty.
Jak upierasz się na cały układ zamknięty, to do kotła musisz dokupić wężownicę schładzającą.
Urządzenie wygląda tak:
http://domer.pl/wezownica-schladzajaca-wzs-2-kpl.html
badania w instytucie u naszych południowych sąsiadów - BRNO.

lub tak:
http://domer.pl/naczynie-schladzajace-kotla-ns-z-20.html
do tej trzeba dokupić osobno zawory, przebadana przez UDT (posiada opinię udt)

SUSPENSER
07-04-2011, 20:27
mnie najpierw wyskakuje to:
http://systemyogrzewania.pl/Forum/Elektromet-pomocy-kocioł-25kv-nie-chce-grzać-16147.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fsystemyogrzewania. pl%2FForum%2FElektromet-pomocy-kocio%C5%82-25kv-nie-chce-grza%C4%87-16147.html)

Widzę tam problemy z ustawieniem sterownika, dmuchawy itp.

Fakt, że zastosowane w nich sterowniki wymagają od użytkownika sporych umiejętności regulacji i lepiej kupić kocioł z "automatem" czyli z eCoal, Puma, Cobra

tomasziolkowski
07-04-2011, 21:18
Kochani tak na szybko potrzebne mi info w/s kotła. Właśnie rozpocząłem hydraulikę (parterówka 135m2 +CWU) i głównym i jedynym źródłem ciepła miał być właśnie Elektromet 15KW , a usłyszałem od instalatora „tylko nie ślimakowy podajnik, jak już to tylko tłokowy!” . Natomiast znajomy który handluje Elektrometem bardzo go sobie chwali. Podpytywałem go o ewentualne reklamacje, jakieś częste usterki, jedyne co tam się może stać jego zdaniem to zrywanie zawleczki i wyłączanie pieca spowodowane np. zablokowaniem się ślimaka przez jakiś większy kawałek węgla czy jakiś kamyczek.
Nie wiem już sam. Na 100% byłem zdecydowany na ten kocioł, a tu mi namieszali z tym tłokowym, co o tym sądzicie, tak szczerze jesteście zadowoleni z wyboru Elektrometa, były jakieś poważne problemy z obsługą. Proszę o opinie. Pozdrawiam

regentgnik
07-04-2011, 22:36
Kochani tak na szybko potrzebne mi info w/s kotła. Właśnie rozpocząłem hydraulikę (parterówka 135m2 +CWU) i głównym i jedynym źródłem ciepła miał być właśnie Elektromet 15KW , a usłyszałem od instalatora „tylko nie ślimakowy podajnik, jak już to tylko tłokowy!” . Natomiast znajomy który handluje Elektrometem bardzo go sobie chwali. Podpytywałem go o ewentualne reklamacje, jakieś częste usterki, jedyne co tam się może stać jego zdaniem to zrywanie zawleczki i wyłączanie pieca spowodowane np. zablokowaniem się ślimaka przez jakiś większy kawałek węgla czy jakiś kamyczek.
Nie wiem już sam. Na 100% byłem zdecydowany na ten kocioł, a tu mi namieszali z tym tłokowym, co o tym sądzicie, tak szczerze jesteście zadowoleni z wyboru Elektrometa, były jakieś poważne problemy z obsługą. Proszę o opinie. Pozdrawiam


Z osobistego doświadczenia nie polecam Elektrometa, zakupiony kocioł i 300 l zbiornik na wodę z podwójną wężownicą. Zbiornik dokładnie po 3 latach i 3 tygodniach (czyli 3 tygodnie po upływie gwarancji) zaczął mocno przeciekać. Rozebrałem go w miejscu przecieku (i tak nie było gwarancji) to się przeraziłem jak zobaczyłem w jakim stanie korozji jest zbiornik (oczywiście emaliowany od środka kosztował 3 tyś zł do tego założone są filtry na wodę przed zbiornikiem i kotłem). Kocioł lubi się zaprzyjaźniać tzn. najlepiej chciałby jakby się na początku spędzało z nim czas w kotłowni 24 na dobę. Suspenser napisał: "Fakt, że zastosowane w nich sterowniki wymagają od użytkownika sporych umiejętności regulacji i lepiej kupić kocioł z "automatem" czyli z eCoal, Puma, Cobra" i podpisuję się pod tym.

SUSPENSER
07-04-2011, 23:07
Kochani tak na szybko potrzebne mi info w/s kotła. Właśnie rozpocząłem hydraulikę (parterówka 135m2 +CWU) i głównym i jedynym źródłem ciepła miał być właśnie Elektromet 15KW , a usłyszałem od instalatora „tylko nie ślimakowy podajnik, jak już to tylko tłokowy!” . Natomiast znajomy który handluje Elektrometem bardzo go sobie chwali. Podpytywałem go o ewentualne reklamacje, jakieś częste usterki, jedyne co tam się może stać jego zdaniem to zrywanie zawleczki i wyłączanie pieca spowodowane np. zablokowaniem się ślimaka przez jakiś większy kawałek węgla czy jakiś kamyczek.
Nie wiem już sam. Na 100% byłem zdecydowany na ten kocioł, a tu mi namieszali z tym tłokowym, co o tym sądzicie, tak szczerze jesteście zadowoleni z wyboru Elektrometa, były jakieś poważne problemy z obsługą. Proszę o opinie. Pozdrawiam

Dodam tylko, że tłokowy pracuje ciszej, bo nie "chrupie" węgla, ale tu też bardzo ważny jest sterownik, żebyś nie musiał z nim "zaprzyjaźniać się" jak to napisał regentgnik - ja raczej nazwałbym to oswajaniem bestii ;-)

regentgnik - dzięki za wpis o zasobniku CWU Elektromet - warto byłoby, żebyś go wkleił także tutaj:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?54149-Jaki-bojler-wybra%C4%87

TOT
07-04-2011, 23:40
mi się właśnie wydawało, że to będzie więcej kombinowania, większe koszta :/ więc nie wiem, pewnie chce zarobić.
Co do kotłów, faktycznie wcześniej rozważałem Skam-p premium i Sztokera (25kw), ich producent znajduje się 350km a Sas tylko 130km od mojej miejscowości (dlatego pytałem o Sasa bo nic o nim nie wiem, wczoraj dostałem jego ulotkę), wysłałem zapytania do jednego i drugiego jak wygląda sprawa serwisu, zobaczę.

Jarecki79
08-04-2011, 10:46
Kochani tak na szybko potrzebne mi info w/s kotła. Właśnie rozpocząłem hydraulikę (parterówka 135m2 +CWU) i głównym i jedynym źródłem ciepła miał być właśnie Elektromet 15KW , a usłyszałem od instalatora „tylko nie ślimakowy podajnik, jak już to tylko tłokowy!” . Natomiast znajomy który handluje Elektrometem bardzo go sobie chwali. Podpytywałem go o ewentualne reklamacje, jakieś częste usterki, jedyne co tam się może stać jego zdaniem to zrywanie zawleczki i wyłączanie pieca spowodowane np. zablokowaniem się ślimaka przez jakiś większy kawałek węgla czy jakiś kamyczek.
Nie wiem już sam. Na 100% byłem zdecydowany na ten kocioł, a tu mi namieszali z tym tłokowym, co o tym sądzicie, tak szczerze jesteście zadowoleni z wyboru Elektrometa, były jakieś poważne problemy z obsługą. Proszę o opinie. Pozdrawiam

Z tak małym tłokiem to trochę kłopotliwa sprawa... Zaletą tłoka jest mocniejszy mechanizm podający (nie u wszystkich producentów)
Wadą trochę większy kłopot z trybem lato i współpracą z bojlerem, trzeba trochę posiedzieć ze sterowaniem, aby to dla trybu letniego opanować.
Jest trochę więcej zabawy przy tej konstrukcji i mam mieszane uczucia co do tzw w pełni automatycznych sterowań do konstrukcji tłokowych.
W kwestii sterowania tłokiem jeszcze sporo pracy.

Na 135m2 nowego, dobrze izolowanego budownictwa to tak między 12kW a max. 17kW. Ja bym polecił coś z palnikiem retortowym, tyle,że nowszej generacji do spalania miałów i groszków. Do ślimaka wybór fajnych sterowań jest spory.

johny34
08-04-2011, 10:51
Czytam i czytam o tych piecach - duuuuużo tego :) Chcę kupić piec o jak najwyższej sprawności na ekogroszek + miał i pellet - czy możecie coś polecić? Dom o powierzchni 160 m2 , ocieplony. Pozdrawiam.

darase
08-04-2011, 12:39
Johny34 wybrałeś mniej istotny problem, sprawność powinna Cię interesować na samym końcu. Najważniejszy jest sterownik, jak nie będziesz umieć ustawić optymalnego spalania to najwyższa sprawność nic nie da.

Jarecki79
08-04-2011, 13:18
Czytam i czytam o tych piecach - duuuuużo tego :) Chcę kupić piec o jak najwyższej sprawności na ekogroszek + miał i pellet - czy możecie coś polecić? Dom o powierzchni 160 m2 , ocieplony. Pozdrawiam.

W Zduńskiej masz lokalnego producenta firmę bodajże Ekocal czy jakoś tak. Jadąc od strony Kalisza od pierwszego ronda skręcasz na światłach w lewo koło fotoradaru (tam chyba jest reklama prześcieradeł) dom jest blisko jezdni na tych światłach, następnie przejeżdżasz tory i prawie na wprost masz małą firmę produkcyjną na takim zakręcie w lewo.

Oni mieli coś wspólnego z Instytutem Techniki Grzewczej i Sanitarnej w Łodzi, okresowo dowoziłem tam swego czasu materiały spawalnicze. Nie pamiętam o jakie powiązania chodziło.

Zapraszam też do kontaktu na priva, ja mam do Ciebie ok.80-90km, mogę coś polecić.

Jarecki79
08-04-2011, 14:18
Kochani tak na szybko potrzebne mi info w/s kotła.

Tomasz odbierz priva, jutro koło 7-ej będę jechał przez Twoją miejscowość, możemy porozmawiać "live"

Marin75
09-04-2011, 00:12
Witam. Jestem nowy na forum, ale do tego czasu intensywnie czytam o różnych kotłach. Interesuje mnie zakup małego (wejście do kotłowni po krętych schodach) pieca do ogrzewania ok. 150 m budynku (2 kondygnacje, parter i poddasze). Budynek wiekowy, ale wyremontowany, nowe okna drewniane, otynkowany bez styropianu, strych będę jeszcze docieplał wełną. Instalacja częściowo na starych rurach, częściowo na miedzi, kaloryfery aluminiowe z termostatami. Kocioł w tej chwili żeliwny firmy Dozamet K75-1-17.Daje radę. W domu ciepło - jakieś 22-24 stopnie, w zależności jak sobie ustawię na termostatach. Nie posiada żadnego sterowania, co podejrzewam jest przyczyna dość sporego poboru paliwa. W obiegu CO i CWU (na powrocie do kotła) pompa (na I biegu sobie chodzi), głównie po to aby równomiernie i szybciej rozprowadzić ciepło po grzejnikach. Zastanawiam się nad wymianą kotła na automatyczny z podajnikiem slimakowym z mozliwością spalania miału, czy też innego paliwa. Mój wybór padł na Ogniwo Eco Plus 16 kW (małe gabaryty, sterownik eCoal z ciekawymi możliwościami oraz żeliwny palnik Burner S). Zastanawia mnie jednak trwałość kotłów stalowych. Jak pisze kolega Elezibi w innym wątku na podobny temat, zauważył jakieś ogniska rdzy wewnątrz u dołu pieca w swoim Ogniwie. Jeżeli nowy piec już zaczyna korodować, to co będzie po kilku latach ? Oczywiście nie znamy warunków spalania paliwa (mokre ?, za niska temperatura ?), ale mój ojciec też miał kiedyś kocioł z kanałami pionowymi i po zdaje się 8 latach zaczął przeciekać. Okazało się, iż właśnie w tylnej części u dołu zrobiło się sito. Podejrzewam wpływ niskiej temperatury spalin oraz tworzenie się kwasu siarkowego, który jest zabójczy dla blachy stalowej i dla komina. W takim razie pytanie - czy warto brać Ogniwo, czy może lepiej jakiś piec żeliwny (tylko do jakiego stopnia obecnie produkowane żeliwniaki są żeliwne, a w jakiej części jest stosowana blacha ?). Poza tym, czy nie będzie potrzebny także wkład kominowy, co by się komin po kilku latach nie rozsypał w drobny pył)...
A może ktoś ma doświadczenia ze starszymi modelami kotłów firmy Ogniwo - jak one się sprawują, ile lat wytrzymują...

Jarecki79
09-04-2011, 09:40
Małe gabaryty mają kotły tzw górnokanałowe, w zasypowych charakteryzuje je także większa trwałośc od modeli z kanałami pionowymi.
Podobne zależności widać już w modelach tłokowych. Myślę, że zbliżone zjawiska mogą także dotyczyć modeli z podajnikami ślimakowymi.

Ja polecam półki poziome nad palnikiem, bo łatwiej się je czyści, jest to mało skomplikowane i wygodne.
Uważam,że wpływ tych kanałów na żywotność też nie jest bez znaczenia.

Co do gabarytów np. model Skam-P Premium 17kW (po zdjęciu kosza i odkręceniu połowy podajnika):
przy wyjściu czopucha do góry 65cm głębokość, 57cm szerokość, wysokość korpusu do zasilenia 145cm
przy wyjściu czopucha klasycznie do tyłu 95cm głębokość, 57cm szerokość, wys. korpusu do zasilenia 145cm

Zobacz też na wątek:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?169888-kocio%C5%82-SKAM-P-i-sterownik-Puma

ps. Skalmierzyce k/Kalisza??
za kilka dni jadę z autem na serwis, auto dostawcze jest serwisowane między Kaliszem a Skalmierzycami (serwis Peugeot tam gdzie Agroma.. przy ul.Wrocławskiej)
Mogę podjechać i luknąć co i jak...
Napisz na priva, jak Cię to interesuje.

jack18
09-04-2011, 14:58
Małe gabaryty mają kotły tzw górnokanałowe, w zasypowych charakteryzuje je także większa trwałośc od modeli z kanałami pionowymi.
Podobne zależności widać już w modelach tłokowych. Myślę, że zbliżone zjawiska mogą także dotyczyć modeli z podajnikami ślimakowymi.

.

Jarecki z całym szacunkiem dla Twojej wiedzy na temat kotłów - pisz o faktach nie o przemyśleniach. Bo jak np porównać piec zasypowy do pieca z podajnikiem , to dwa rożne światy a dodatkowo to i tak bym poddał to Twoje stwierdzenie pod watpliwosc.Mailem kocioł z kanałami pionowymi 12 lat i wyobraź sobie ze grzeje jeszcze u kogoś innego,a nie było wtedy żadnych zabezpieczajacych zaworów itd. Bez urazy ale myślę ze to co piszesz wynika z faktu braku w ofercie Twojej firmy kotła z takimi kanałami.

Jarecki79
09-04-2011, 15:26
Jarecki z całym szacunkiem dla Twojej wiedzy na temat kotłów - pisz o faktach nie o przemyśleniach. Bo jak np porównać piec zasypowy do pieca z podajnikiem , to dwa rożne światy a dodatkowo to i tak bym poddał to Twoje stwierdzenie pod watpliwosc.Mailem kocioł z kanałami pionowymi 12 lat i wyobraź sobie ze grzeje jeszcze u kogoś innego,a nie było wtedy żadnych zabezpieczajacych zaworów itd. Bez urazy ale myślę ze to co piszesz wynika z faktu braku w ofercie Twojej firmy kotła z takimi kanałami.

Bez urazy jack18 ale po raz nasty powtarzam,że w ofercie od wielu lat mamy kocioł z podajnikiem tłokowym z kanałami pionowymi.
Mam prawo zatem wyrazić swoje zdanie w tym temacie oparte na dotychczasowym doświadczeniu.

Sam również mam kocioł zasypowy ponad 14lat i nie jest to dowodem na to,że żywotność tej konstrukcji jest większa (bo tak nie jest w dużej skali produkcyjnej na przestrzeni ostatnich lat).

Nie wypowiadam się kategorycznie w tej sprawie z kotłami ślimakowymi, ale wyrażam obawy,że może być podobnie jak przy tłokach.
Możesz to brac pod uwagę a równie dobrze możesz to bagatelizować. Twoje prawo.

zawijan
09-04-2011, 17:50
Zastanawiam się nad wymianą kotła na automatyczny z podajnikiem slimakowym z mozliwością spalania miału, czy też innego paliwa. Mój wybór padł na Ogniwo Eco Plus 16 kW (małe gabaryty, sterownik eCoal z ciekawymi możliwościami oraz żeliwny palnik Burner S). Zastanawia mnie jednak trwałość kotłów stalowych. Jak pisze kolega Elezibi w innym wątku na podobny temat, zauważył jakieś ogniska rdzy wewnątrz u dołu pieca w swoim Ogniwie. Jeżeli nowy piec już zaczyna korodować, to co będzie po kilku latach ?
Kotły żeliwne są z pewnością trwalsze od stalowych. To fakt nie podlegający dyskusji. Jeśli ten fakt ma dla Ciebie decydujące znaczenie – to nie ma o czym mówić.
Jeśli jednak większe znaczenie ma dla Ciebie najnowocześniejszy aktualnie palnik (BURNER-S) i najnowocześniejszy aktualnie sterownik (eCoal.pl) – to w kotłach żeliwnych obecnych na naszym rynku ich nie znajdziesz.
W tym przypadku mogę Cię jednak uspokoić – kocioł Ogniwo Eko Plus nie koroduje tak szybko, jak to może wynikać z wpisu Elezibi. Są dwie możliwości. Albo Elezibi się pomylił i wziął za korozję pyły popiołowe, które – w zależności od pochodzenia węgla mogą mieć różne kolory (także białawe lub czerwonawe). Albo w jego wymienniku jest mikro nieszczelność, przez którą wydostają się niewielkie ilości wody do kanału spalinowego i dają taki efekt, jak napisał (takiej mikro nieszczelności nie można wykluczyć w 100%, choć jej prawdopodobieństwo jest małe, ze względu na obowiązkowe badania ciśnieniowe każdego wymiennika).

I nie należy wierzyć bezkrytycznie temu, co pisze Jarecki:

Małe gabaryty mają kotły tzw górnokanałowe, w zasypowych charakteryzuje je także większa trwałośc od modeli z kanałami pionowymi.
Podobne zależności widać już w modelach tłokowych. Myślę, że zbliżone zjawiska mogą także dotyczyć modeli z podajnikami ślimakowymi.
Ja polecam półki poziome nad palnikiem, bo łatwiej się je czyści, jest to mało skomplikowane i wygodne.
Uważam,że wpływ tych kanałów na żywotność też nie jest bez znaczenia.

Bez urazy jack18 ale po raz nasty powtarzam,że w ofercie od wielu lat mamy kocioł z podajnikiem tłokowym z kanałami pionowymi.
Mam prawo zatem wyrazić swoje zdanie w tym temacie oparte na dotychczasowym doświadczeniu.
Sam również mam kocioł zasypowy ponad 14lat i nie jest to dowodem na to,że żywotność tej konstrukcji jest większa (bo tak nie jest w dużej skali produkcyjnej na przestrzeni ostatnich lat).
Nie wypowiadam się kategorycznie w tej sprawie z kotłami ślimakowymi, ale wyrażam obawy,że może być podobnie jak przy tłokach.
Te badania statystyczne Jareckiego są – jak sadzę – wyssane z palca. Nikt ich jeszcze nie widział i – jak sądzę - nigdy nie zobaczy. Ja nie znam żadnych wyników badań, które udowadniałyby, że poziomość lub pionowość kanałów spalinowych zmniejsza lub zwiększa żywotność kotłów.
Czyszczenie półek poziomych nad palnikiem wcale nie jest łatwiejsze, ani mniej skomplikowane, ani wygodniejsze od kanałów pionowych. Jedni uważają, że lepiej się czyści poziome, inni że pionowe. I tak już zostanie, bo jedni i drudzy mówią o swoich subiektywnych odczuciach. Ja twierdzę, że jedne i drugie można czyścić bez specjalnych trudności – jeśli tylko konstruktor kotła ergonomicznie zaprojektował otwory wyczystkowe. W Ogniwie Eko Plus tak jest.
Natomiast kanały pionowe można czyścić rzadziej, niż poziome i to jest jedną z ich zalet. Warto trochę więcej poczytać na ten temat w poradniku http://zawijan.wordpress.com/poradnik-uzytkownika/

A do Jareckiego mam tylko jedno pytanie (przewrotne – a jakże):
Skoro – jak twierdzisz – kotły z kanałami poziomymi cechuje większa trwałość, to czemu Twoja firma produkuje – jak również piszesz – kotły z kanałami pionowymi? Nie uważasz, że to nieuczciwe wobec klienta?

jack18
09-04-2011, 18:43
Jarecki precyzyjniej mówiąc chodziło mi o brak w ofercie Twojej firmy kotłów z podajnikiem ślimakowym i kanałami pionowymi. Długoletnia tradycja w produkcji kotłów daje Ci na pewno wiele cennych wiadomości , tyle ze porównywanie kotła zasypowego do kotła z podajnikiem ślimakowym jest dla mnie niezrozumiale. Nawet konstrukcja płaszcza wodnego w obu tych kotłach jest rożna, wiec jak to porównywać?

Wlodek_PID
09-04-2011, 19:07
Jeśli jednak większe znaczenie ma dla Ciebie najnowocześniejszy aktualnie palnik (BURNER-S) i najnowocześniejszy aktualnie sterownik (eCoal.pl)


Cześć Jacku,


Aktualnie najnowocześniejszymi sterownikami są Puma i Cobra.


Pozdrowienia,


Włodek

Jarecki79
09-04-2011, 19:51
Te badania statystyczne Jareckiego są – jak sadzę – wyssane z palca. Nikt ich jeszcze nie widział i – jak sądzę - nigdy nie zobaczy. Ja nie znam żadnych wyników badań, które udowadniałyby, że poziomość lub pionowość kanałów spalinowych zmniejsza lub zwiększa żywotność kotłów.
Czyszczenie półek poziomych nad palnikiem wcale nie jest łatwiejsze, ani mniej skomplikowane, ani wygodniejsze od kanałów pionowych. Jedni uważają, że lepiej się czyści poziome, inni że pionowe. I tak już zostanie, bo jedni i drudzy mówią o swoich subiektywnych odczuciach. Ja twierdzę, że jedne i drugie można czyścić bez specjalnych trudności – jeśli tylko konstruktor kotła ergonomicznie zaprojektował otwory wyczystkowe. W Ogniwie Eko Plus tak jest.
Natomiast kanały pionowe można czyścić rzadziej, niż poziome i to jest jedną z ich zalet. Warto trochę więcej poczytać na ten temat w poradniku http://zawijan.wordpress.com/poradnik-uzytkownika/

A do Jareckiego mam tylko jedno pytanie (przewrotne – a jakże):
Skoro – jak twierdzisz – kotły z kanałami poziomymi cechuje większa trwałość, to czemu Twoja firma produkuje – jak również piszesz – kotły z kanałami pionowymi? Nie uważasz, że to nieuczciwe wobec klienta?

Twoje ataki na moją osobę są nudne jak flaki z olejem.

Jedna osoba powiedziała kiedyś mądre zdanie:
"szczerość można tez odbierać jako głupotę"
Przeprosić mogę za szczerość....

Wyższa żywotność kotłów zasypowych z kanałami poziomymi opalanych takim samym paliwem o takiej samej mocy to fakt potwierdzony przez wiele lat i wielu użytkowników różnych konstrukcji, różnych producentów.

Nie pisze tego, aby dyskutowac z Tobą, pisze, aby poinformować o tym fakcie osoby zastanawiające się nad zakupem jakiegokolwiek kotła.

Wyższa żywotność kotłów tłokowych z kanałami poziomymi zaczyna być zauważalną prawidłowością.
To,że Ty żadnych takich danych nie masz, nie znaczy, że tak nie jest.

Dlaczego mamy taki model tłokowy w ofercie:
1. Bo w tłoku dostęp do dolnej wyczystki jest od strony drzwiczek i nie trzeba robić gimnastyki, aby włazić za kosz, czy klękać za koszem, czy go ściągać i opróżniać
2. Bo w takim modelu jest nisko wyprowadzone zasilenie (kocioł jest niski, ale długi), a część kotłowni tego wymaga.

Piszę o zjawiskach, które występują, nie dyskutuje o gustach. Są zwolennicy modeli pionowych i poziomych.
Kotły z pionowymi i zawirowaczami czyści się średnio co 7-14dni, czyli co taki sam okres jak z poziomymi....

Twój wpis na blogu o kanałach pionowych świadczy o braku wyobraźni konstrukcyjnej:
"otwory wyczystkowe nie muszą przechodzić przez przestrzenie wodne, co jest istotną zaletą konstrukcyjną. "

Z całym szacunkiem, ale kosztem czego jest ta wyczystka na górze umożliwiająca dostęp do kanałów pionowych jak nie kosztem płaszcza wodnego?
Do kanałów pionowych nie trzeba dochodzić?

Prawdziwe powinno być stwierdzenie:
Liczba otworów wyczystnych w kotłach z kanałami dymnymi pionowymi oraz poziomymi powinna umożliwiać dostęp do wyczyszczenia przelotów spalinowych, jeżeli konstrukcja kotła tego wymaga powinno się dodawać dolne wyczystki dla kanałów dymnych pionowych.

Teraz policzmy:
Kocioł górnokanałowy z 4 półkami:
- może mieć 4 drzwiczki wyczystne z osobnym dojściem do każdej półki
- może mieć 2pary drzwiczek wyczystnych umożliwiających dostęp do 2kanałów przy jednym otwarciu
- może mieć jedną, dużą parę drzwiczek umożliwiającą dostęp do 4kanałów dymnych

Kocioł z 2kanałami poziomymi i 2kanałami pionowymi:
- może mieć 2pary drzwiczek do kanałów poziomych i 2pary do pionowych plus dolna wyczystka boczna pionowych
- może mieć 1parę drzwiczek do 2kanałów poziomych, 1 dużą parę do pionowych plus dolna wyczystka boczna pionowych
- może mieć 1parę dla drzwiczek do 2kanałów poziomych, 1 dużą parę do pionowych i wybieranie resztek dolnymi drzwiczkami popielnika

Jarecki79
09-04-2011, 20:15
Nawet konstrukcja płaszcza wodnego w obu tych kotłach jest rożna, wiec jak to porównywać?

Tu się mylisz, bo spora część konstrukcji z podajnikiem ślimakowym polegała tylko na dostawieniu palnika ślimakowego do wymiennika kotła zasypowego, modyfikacja polegała na pozbyciu się na dole rusztów wodnych oraz wycięciu otworu montażowego palnika.

Jarecki79
09-04-2011, 20:19
Czyszczenie półek poziomych nad palnikiem wcale nie jest łatwiejsze, ani mniej skomplikowane, ani wygodniejsze od kanałów pionowych. Jedni uważają, że lepiej się czyści poziome, inni że pionowe.

Panowie, którzy wizytowali Twój instytut i posiadają kotły z kanałami poziomymi kategorycznie po wizycie stwierdzili,że dużo wygodniejsze i szybsze jest czyszczenie kanałów poziomych.

Niektórzy z nich wyrazili się w tej kwestii bardziej dobitnie.

No more comments.

zawijan
09-04-2011, 20:25
Aktualnie najnowocześniejszymi sterownikami są Puma i Cobra.

To według Ciebie.
Co nieco w tym się różnimy.
Możemy jednak o tym dyskutować. Czemu nie?

SUSPENSER
09-04-2011, 21:51
No nie wiem....

https://esterownik.pl/aktualnosci (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Festerownik.pl%2Fa ktualnosci)

wyjezdzam sobie na narty.. ustawiam minimalną temp... przed wyjazdem z nart, biorę w rekę telefon, zmieniam parametry... i przyjezdzam do ciepłego domku tak tak wiem że do cobry mozna dokupic burana ale za ile??? cobra+buran wyjdzie 50% ceny kotła???

Też mi się to podoba, inni w tym momencie zostali z tyłu ...

Wlodek_PID
09-04-2011, 21:56
No nie wiem....

https://esterownik.pl/aktualnosci

wyjezdzam sobie na narty.. ustawiam minimalną temp... przed wyjazdem z nart, biorę w rekę telefon, zmieniam parametry... i przyjezdzam do ciepłego domku tak tak wiem że do cobry mozna dokupic burana ale za ile??? cobra+buran wyjdzie 50% ceny kotła???

To był żart, który miał pokazać, że nieelegancko jest
zbyt mocno chwalić swój ogon. Nie mogę oceniać sam
swojego wyrobu, od tego są klienci.

Ty uważasz, że najlepszy jest eCoal - i Twój werdykt
jest ostateczny, bo Ty kupujesz. :-)

Pozdrowienia,


Włodek

Wlodek_PID
09-04-2011, 22:18
sorry kolego ale ja mam tatarka rt09,swoje posty piszę z pozycji NIEZALEZNEGO obserwatora....podoba mi się ta funkcja wiec o niej piszę i gra, twoj sterownik podoba mi się wizualnie (nawet juz o tym pisałem) a życie zweryfikuje rynek, jak słusznie zauważyłes.... nawiasem mówiac tatarek kosztuje 500zł (notabene uważam że jest to bardzo dobry sterownik) bruli kosztuje cos koło 800zł puma 1200 dorzuc jeszcze do niego burana i wyjdzie ci 1500?1800zł? wiec twoje sterowniki są horendalnie drogie,a jakosc??a funkcjonalnosc? ocenia to użytkownicy

Ja niczego złego nie chciałem powiedzieć. To był przyklad
- klientowi podoba się sterownik A, i kupuje sterownik A.
To klient jest ostatecznym sędzią.

Puma jest na kotły BIO, do normalnych wystarczy Cobra,
dużo tańsza. Może uda się obniżyć cenę modułu internetowego,
a może wbudujemy WiFi w sterownik. Mamy prototyp, ale
na razie zainteresowanie jest nieduże.

Miłego wieczoru!


Włodek

darase
09-04-2011, 22:47
Budowniczy, przed aplikacją na androida miałem już podgląd na piece przez tela, wystarczy opera lub skyfire. Z tymi prętami paliwowymi to "dobra pomysła" :)

Wlodek_PID
09-04-2011, 22:50
Widzisz kolWlodek_PID ja lubie wiedziec co mam zamontowane, monitoruje też rynki o ogrzewaniu bo nie wiem czym zastapie moj piec jak juz mi padnie (moze prętami paliwowymi z japonii ;) ) piszesz


duzo tańsza i co za tym idzie duzo mniejszy wyswietlacz....a w brulim pakujesz to na pierszy lepszy tablet, i masz wielki ponad 4 calowy ekran do sterowania kotłem i np mocujesz go w kotłowni na stałe i masz piekny czytelny wyświetlacz...np dla osób starszych....tel to chyba dla młodszych ;) zobacz jak darase sie chłopisko ucieszył ;)

No, to jest trochę przekombinowane. Czytelność wyświetlacza
to mój priorytet, bo wzrok mi się pusuje... Parametry na ekranie
Cobry odczytasz bez problemu z kilku metrów! Dodatkowo ekran
nie jest "dużo mniejszy" - jest mniejszy o 25%.

Jak już pisałem i mówiłem na konferencji w Zabrzu, zdalne sterowanie
udostępnimy dopiero, gdy będziemy mieć szyfrowane połączenie.
Może się uda do końca roku.

Dlaczego? Bo hasło i login w nieszyfrowanym połączeniu (tak jak w eCoalu)
są zapisane w serwerach tak, jak je wpisujesz i hacker łatwo je może
podejrzeć. Jeśli potem zechce się pobawić nastawami, nieszczęście
gotowe.

Nie jestem wielkim entuzjastą sterowania na odległość bez zabezpieczeń.


Pozdrowienia,


Włodek

karoka65
09-04-2011, 23:22
MY użytkownicy mamy wybór i możemy kupic kocił z wybranym przez nas sterownikiem , ja osbiscie uważam ze tablet to super sprawa 7cali wieszasz np na scianie w kotłowni i zamiast sterownikiem przy kotle ustawiasz wszystko na potężnym wyświetlaczu, a jak cie niema to prze telefon..
Myślę że po niedzieli zobaczę Bruliego z Tabletem a później sprawdzimy tak obiecywaną Cobrę.

zawijan
10-04-2011, 10:37
To był żart, który miał pokazać, że nieelegancko jest
zbyt mocno chwalić swój ogon. Nie mogę oceniać sam
swojego wyrobu, od tego są klienci.

Swojego ogona nie chwalę, bo jest już strasznie stary. Niestety.
Natomiast sterownik eCoal.pl uważam za najnowocześniejszy aktualnie na naszym rynku, ponieważ w odróżnieniu od Pumy czy Cobry nie wymaga od użytkownika dokonywania żadnych innych nastaw poza temperaturą zadaną wody wylotowej.
Nowoczesność sterownika oceniam z punktu widzenia sposobu sterowania procesem spalania w palniku. Wszystko inne to - moim zdaniem - tylko dodatki, które mogą być rozwiązywane na wiele różnych sposobów, zgodnie z aktualnym stanem technik elektronicznych. Niektóre z tych dodatków mogą mieć znaczenie istotne, niektóre są tylko wodotryskami marketingowymi, ale w kotle najważniejsze jest ekonomiczne spalanie a z tym użytkownik ma najwięcej kłopotów (jak pokazują chocby liczne wpisy na forach).
I też taki żart - sterownik nie musi być elegancki, MUSI BYĆ SKUTECZNY. A może to nie żart?

zawijan
10-04-2011, 10:47
Panowie, którzy wizytowali Twój instytut i posiadają kotły z kanałami poziomymi kategorycznie po wizycie stwierdzili,że dużo wygodniejsze i szybsze jest czyszczenie kanałów poziomych.
Niektórzy z nich wyrazili się w tej kwestii bardziej dobitnie.
No more comments.

Wszyscy? 100% wizytujących? I co to znaczy "dużo"?
Ilu tych Panów było?
Jak już coś piszesz - staraj się pisać kompletnie i wyczerpująco. A Ty piszesz tak po wierzchu.
To całkiem tak, jak z tą statystyką kotłów poziomo- i pionowo-kanałowych. Niby ktoś tam coś tam powiedział, ale ilu to powiedziało, a ilu wogóle zabierało głos, a ilu miało zdanie odmienne - tego już nie podajesz. Jakaż to statystyka? To zwyczajne urabianie opinii publicznej. I to bardzo gruboskórne.

zawijan
10-04-2011, 10:49
...spora część konstrukcji z podajnikiem ślimakowym polegała tylko na dostawieniu palnika ślimakowego do wymiennika kotła zasypowego, modyfikacja polegała na pozbyciu się na dole rusztów wodnych oraz wycięciu otworu montażowego palnika.

Tak. I to są te najgorsze z kotłów retortowych.

zawijan
10-04-2011, 10:57
Wyższa żywotność kotłów zasypowych z kanałami poziomymi opalanych takim samym paliwem o takiej samej mocy to fakt potwierdzony przez wiele lat i wielu użytkowników różnych konstrukcji, różnych producentów.
Nie pisze tego, aby dyskutowac z Tobą, pisze, aby poinformować o tym fakcie osoby zastanawiające się nad zakupem jakiegokolwiek kotła.
Wyższa żywotność kotłów tłokowych z kanałami poziomymi zaczyna być zauważalną prawidłowością.
To,że Ty żadnych takich danych nie masz, nie znaczy, że tak nie jest.

Podaj więc źródła potwierdzające te fakty. Bez tego - jest to tylko czcze gadanie.
Nie wątpię w to, że chcesz poinformować o tych "faktach" osoby zastanawiające się nad zakupem kotła. Masz w tym swój cel. Czemu jednak te osoby mają wierzyć właśnie Twoim słowom? Czy Ty masz patent wszechwiedzącego? Jak podasz żródła - to może nawet ja Ci uwierzę.

Jarecki79
10-04-2011, 11:27
Chcesz wojować - to sobie wypisuj.

Napisałem to, co z doświadczenia zawodowego zaobserwowaliśmy. Przypominam,że jestem z rejonu, gdzie w powiecie obecnie mamy cos ponad 120producentów. Trochę wiadomości zatem posiadam, trochę opinii mogę z osobami z innych firm wymienić.

Takie są fakty - wymienniki pionowe mają trochę krótszą żywotność. Ich zgłoszenia awarii w mniejszym przedziale wiekowym to potwierdzają.
Więcej udowadniać nie muszę.

Z obsługi sterownika równie ważne jest także ustawianie temp., wybieranie trybów pracy pompy cwu, czyli lato, priorytet, równolegle. Tego w cobrze czy pumie nie wybieramy - dobiera się to samo tylko na podstawie wyboru temp.

W swoim sterowaniu masz wybór mocy kotłów, zatem softy sa napisane pod konkretną moc kotła.

Puma ma menu kodowe, aby producent ustawił dane wyjściowe do pracy sterownika, u Ciebie oferujesz konkretny soft pod moc kotła.
W Pumie czy Cobrze można coś skorygować... Dla kogoś to plus a dla kogoś minus....

Tak można rozmawiać non stop.
Co nie zmienia faktu,że mówimy o nowoczesnych sterownikach.

Wlodek_PID
10-04-2011, 11:31
Swojego ogona nie chwalę, bo jest już strasznie stary. Niestety.
Natomiast sterownik eCoal.pl uważam za najnowocześniejszy aktualnie na naszym rynku, ponieważ w odróżnieniu od Pumy czy Cobry nie wymaga od użytkownika dokonywania żadnych innych nastaw poza temperaturą zadaną wody wylotowej.
Nowoczesność sterownika oceniam z punktu widzenia sposobu sterowania procesem spalania w palniku. Wszystko inne to - moim zdaniem - tylko dodatki, które mogą być rozwiązywane na wiele różnych sposobów, zgodnie z aktualnym stanem technik elektronicznych. Niektóre z tych dodatków mogą mieć znaczenie istotne, niektóre są tylko wodotryskami marketingowymi, ale w kotle najważniejsze jest ekonomiczne spalanie a z tym użytkownik ma najwięcej kłopotów (jak pokazują chocby liczne wpisy na forach).
I też taki żart - sterownik nie musi być elegancki, MUSI BYĆ SKUTECZNY. A może to nie żart?

To trochę niesprawiedliwa ocena. eCoal działa TYLKO na palniku
Brucera, i TYLKO na przebadanych kotłach. Zawsze się temu
dziwiłem, po co badać kocioł, skoro sterownik jest ADAPTACYJNY.

Te przebadane kotły z palnikami Brucera to mały fragment rynku,
zapewne poniżej 2%.

Sterowniki Puma i Cobra mogą działać na kazdym kotle z każdym
palnikiem. Puma dodatkowo na kotłach BIO. To pozostałe ponad 98%
rynku. Nasze sterowniki są skuteczne, to weryfikuje rynek.

Nigdy nie porównywałeś zużycia opału przez eCoala i Pumę na
obiektach, więc nie wiesz, który sterownik działa lepiej.
W laboratorium wszystko wygląda inaczej, niż u klienta.

Jedno jest pewne - Puma i Cobra mają lepszą regulację temperatury,
eCoal przekracza nastawę o kilka 'C (czasem nawet ponad 10'C)
przez całą dobę (24h!!!). To musi prowadzić do niepotrzebnego
zużycia opału.

W ciągu roku wykonamy badania TUV na skuteczność algorytmu
zmiany dawki paliwa w zależności od rodzaju opału. To zakończy
dyskusję na ten temat - albo będę miał papier, albo będzie
fiasko.


Pozdrowienia,


Włodek

zawijan
10-04-2011, 11:35
Kotły z pionowymi i zawirowaczami czyści się średnio co 7-14dni, czyli co taki sam okres jak z poziomymi....

O! A to znowu skąd wiesz? Wszyscy tak czyszczą? Bez wyjątku?
Może i tak jest - skoro komentatorzy Twego pokroju nachalnie i bezustannie wbijają im do głowy, że tak ma być. Ale od czasu do czasu czytam tu i ówdzie, że niektórzy robią inaczej. To jak to jest naprawdę?
Ja jednak wiem, że nie czyszczenie pionowych kanałów spalinowych z zawirowywaczami powoduje wyraźnie wolniejszy spadek sprawności kotła, niż nie czyszczenie kanałów spalinowych poziomych. Toteż ci spośród użytkowników, którzy przedkładają lenistwo nad oszczędność, mogą takie kotły czyścić znacznie, znacznie rzadziej (nawet co kilka miesięcy), tracąc na tym mniej sprawności niż przy kotłach poziomo-kanałowych.

zawijan
10-04-2011, 11:54
Twój wpis na blogu o kanałach pionowych świadczy o braku wyobraźni konstrukcyjnej:
"otwory wyczystkowe nie muszą przechodzić przez przestrzenie wodne, co jest istotną zaletą konstrukcyjną. "
Z całym szacunkiem, ale kosztem czego jest ta wyczystka na górze umożliwiająca dostęp do kanałów pionowych jak nie kosztem płaszcza wodnego?
Do kanałów pionowych nie trzeba dochodzić?
Prawdziwe powinno być stwierdzenie:
Liczba otworów wyczystnych w kotłach z kanałami dymnymi pionowymi oraz poziomymi powinna umożliwiać dostęp do wyczyszczenia przelotów spalinowych, jeżeli konstrukcja kotła tego wymaga powinno się dodawać dolne wyczystki dla kanałów dymnych pionowych.
Teraz policzmy:
Kocioł górnokanałowy z 4 półkami:
- może mieć 4 drzwiczki wyczystne z osobnym dojściem do każdej półki
- może mieć 2pary drzwiczek wyczystnych umożliwiających dostęp do 2kanałów przy jednym otwarciu
- może mieć jedną, dużą parę drzwiczek umożliwiającą dostęp do 4kanałów dymnych
Kocioł z 2kanałami poziomymi i 2kanałami pionowymi:
- może mieć 2pary drzwiczek do kanałów poziomych i 2pary do pionowych plus dolna wyczystka boczna pionowych
- może mieć 1parę drzwiczek do 2kanałów poziomych, 1 dużą parę do pionowych plus dolna wyczystka boczna pionowych
- może mieć 1parę dla drzwiczek do 2kanałów poziomych, 1 dużą parę do pionowych i wybieranie resztek dolnymi drzwiczkami popielnika

A Ty ciągle tak osobiście.
Nie będę się spierał o to, czy mam wyobraźnię konstrukcyjną czy nie. Do konstruowania kotłów potrzebna jest wiedza - wyobraźnia nie koniecznie.
A co do otworów wyczystkowych wymiennika ciepła w kotle - kocioł Ogniwo Eko Plus ma jeden taki otwór. Od góry, w dogodnym miejscu (kotły Ogniwo Eko Plus są niskie). Pyłu ze ścianek wymiennika nie wyciąga się, tylko zrzuca sie je do dolnej komory nawrotnej, z której wyciąga się je przez popielnik razem z popiołem.

A tak na marginesie. Strasznie namotlałeś z tymi drzwiczkami wyczystnymi. Co to są drzwiczki, a co para drzwiczek? Czy 4 drzwiczki to jest to samo co 2 pary drzwiczek? Pogubiłem się w tym całkowicie. Moja wyobraźnia konstrukcyjna całkiem tu chyba zawiodła.

Jarecki79
10-04-2011, 12:23
Wszyscy? 100% wizytujących? I co to znaczy "dużo"?
Ilu tych Panów było?
Jak już coś piszesz - staraj się pisać kompletnie i wyczerpująco. A Ty piszesz tak po wierzchu.
To całkiem tak, jak z tą statystyką kotłów poziomo- i pionowo-kanałowych. Niby ktoś tam coś tam powiedział, ale ilu to powiedziało, a ilu wogóle zabierało głos, a ilu miało zdanie odmienne - tego już nie podajesz. Jakaż to statystyka? To zwyczajne urabianie opinii publicznej. I to bardzo gruboskórne.

Budowniczy, wpis do kol.Darase 12-03-2011 g.20:35:
"Ps acha jak jeszcze cos wspomnisz o czyszczeniu kanałów pionowych ze lepiej szybciej i przyjemniej to wsiadę w auto ,pojadę do Ciebie i do d... nakopię "

Karoka65 16-03-2011 19:41:
"Kolega Zawijan2 jak na został przedstawiony (myslę że ME) ale to domysły, zademonstrował nam jak się czyści kocioł bo wszystkich to interesowało. Niby nic strasznego ale niech mi nigdy więcej nikt nie pieprzy że to tak szybko i łatwo i tak samo jak w kanałach poziomych.
Nie mówię że tylko poziome ale mam porównanie i nikt mi nie wmówi że to to samo.
Szanuję to że komuś to nie przeszkadza i chwali to co ma ale nie jest to tak samo."

Suspenser wyraził podobną opinię, ale nie mogę się dokopać gdzie.

Po co to ciągniesz? Dyskutujesz ponownie z faktami.


Nie czepiaj się, oczywiście,że wcześniej chodziło o 1otwór wyczystny, 2 lub 4.
W sporej części, w tym także we wcześniejszym Ogniwie producenci kotłów ukrywają wyczystki pionowe pod ściąganą izolacją. Zatem trochę więcej operacji do wykonania.
Zgadzam się,że jak sa odpowiednio nisko tj. ok. 105-115cm od posadzki i nie przeszkadzają rury zasilania oraz jak jest dojście od strony kosza do ewentylanej dolnej, bocznej wyczystki - wówczas czyszczenie pionowych nie musi być dużo bardziej męczące czy niewygodne.

Przy pionowym jest to również kosztem płaszcza wodnego, Twój wpis na blogu jest zatem nieprawdziwy lub celowo w sposób czysto marketingowy w taki sposób napisany, bo zarabiasz tylko na konstrukcjach pionowych.
Zatem mili Państwo nie słuchajcie we wszystkim kolegi Zawijana.

zawijan
10-04-2011, 12:33
Napisałem to, co z doświadczenia zawodowego zaobserwowaliśmy. Przypominam,że jestem z rejonu, gdzie w powiecie obecnie mamy cos ponad 120producentów. Trochę wiadomości zatem posiadam, trochę opinii mogę z osobami z innych firm wymienić.
Takie są fakty - wymienniki pionowe mają trochę krótszą żywotność. Ich zgłoszenia awarii w mniejszym przedziale wiekowym to potwierdzają.
Więcej udowadniać nie muszę.

Z obsługi sterownika równie ważne jest...

Gdybyś tak jeszcze napisał, ilu z tych 120 producentów to producenci dobrzy, a ilu źli. Gdybyś tak jeszcze napisał, czy te krótko żywotne kotły są od tych dobrych czy od tych złych producentów. Może wtedy coś by to mogło znaczyć.
Ja uważam, że o żywotności kotła znacznie silniej decyduje poziom wykonania, niż rodzaj konstrukcji wymiennika.
A tak - choć piszesz "więcej udowadniać nie muszę" - nie udowodniłeś nic. Ale rzeczywiście - nic udowadniać nie musisz. Nie ma takiego przymusu, więc każdy może pisać co mu się chce.

A dyskusję n/t sterowników Puma, Cobra i eCoal - pozwól, że będę prowadził z Włodkiem a nie z Tobą. Za mało o tym wiesz. Niestety.

zawijan
10-04-2011, 12:53
W sporej części, w tym także we wcześniejszym Ogniwie producenci kotłów ukrywają wyczystki pionowe pod ściąganą izolacją. Zatem trochę więcej operacji do wykonania.
Zgadzam się,że jak sa odpowiednio nisko tj. ok. 105-115cm od posadzki i nie przeszkadzają rury zasilania oraz jak jest dojście od strony kosza do ewentylanej dolnej, bocznej wyczystki - wówczas czyszczenie pionowych nie musi być dużo bardziej męczące czy niewygodne.

Przy pionowym jest to również kosztem płaszcza wodnego, Twój wpis na blogu jest zatem nieprawdziwy lub celowo w sposób czysto marketingowy w taki sposób napisany, bo zarabiasz tylko na konstrukcjach pionowych.
Zatem mili Państwo nie słuchajcie we wszystkim kolegi Zawijana.

Napisałem tak: "Czyszczenie półek poziomych nad palnikiem wcale nie jest łatwiejsze, ani mniej skomplikowane, ani wygodniejsze od kanałów pionowych. Jedni uważają, że lepiej się czyści poziome, inni że pionowe. I tak już zostanie, bo jedni i drudzy mówią o swoich subiektywnych odczuciach. Ja twierdzę, że jedne i drugie można czyścić bez specjalnych trudności – jeśli tylko konstruktor kotła ergonomicznie zaprojektował otwory wyczystkowe. W Ogniwie Eko Plus tak jest."
Zawsze będą tacy co wolą kanały poziome i tacy co wolą kanały pionowe.
Ale przede wszystkim napisałem o tym, że pionowe można czyścic rzadziej. I to jest ich przewaga nad poziomymi. Pomijasz to milczeniem, czy nie czytasz wszystkiego?

Tak jest, Mili Państwo.
Nie słuchajcie we wszystkim kolegi Zawijana.
Nie słuchajcie we wszystkim także kolegi Jareckiego. Nie słuchajcie we wszystkim nikogo. Słuchajcie własnego rozumu. Analizujcie poszczególne wpisy i oceniajcie ich wiarygodność.

Jarecki79
10-04-2011, 13:41
Zacytuj to, do czego mam pretensje.
"Na każdym poziomie muszą być zabudowane otwory wyczystkowe, przechodzące przez przestrzenie wodne, co zwiększa koszty wykonawcze urządzenia. Zaletą jest generalnie niższa zawartość pyłów w spalinach z kotłów z takimi wymiennikami" (to do poziomych)

"otwory wyczystkowe nie muszą przechodzić przez przestrzenie wodne, co jest istotną zaletą konstrukcyjną." (to do pionowych)

Bzdura na resorach drogi Panie. W kanałach pionowych otwory wyczystkowe także są zrobione kosztem przestrzeni wodnej, inaczej nad kanałami pionowymi nie byłoby wyczystki i dostępu do ich czyszczenia i płynęła by sobie tam spokojnie woda.

Zarówno w jednych jak i drugich konstrukcjach należy umożliwić dostęp do wyczyszczenia przestrzeni dymowej.

"Efektywność wymiany ciepła w wymiennikach z kanałami pionowymi może być istotnie zwiększona poprzez zastosowanie turbulizatorów (zawirowywaczy strugi), które ułatwiają również wytrącanie pyłów ze strumienia spalin"

Co powoduje,że ich częstotliwość czyszczenia jest zblizona do kanałów poziomych, czyli średnio co 7-14dni w zależności od paliwa i wykorzystania mocy kotła
Jest dokładnie tak, jak to opisałem.

Jarecki79
10-04-2011, 13:46
Twoja praca polega na kilkugodzinnym badaniu kotła, co najwyżej kilku dniowym.

Nie produkujesz kotłów, nie pracujesz w firmie, która je sprzedaje, nie masz w tej dziedzinie wiedzy, doświadczenia w sensie danych wieloletnich.
Twoja wiedza to badanie kotłów i ich emisji, poprawki konstrukcyjne dla usprawnienia danego kotła, aby bardziej czysto spalał na stanowisku badawczym.

Zatem Twoje uwagi odnośnie trwałości kanałów poziomych nad pionowymi są delikatnie mówiąc wypowiadane przez osobę o zerowej wiedzy w tym zakresie.
Ja natomiast powtarzam,że takie prawidłowości sa zauważalne i potencjalny nabywca może to brać pod uwagę, ale nie musi.

minertu
10-04-2011, 17:37
SUSPENSER jak kojarze ty masz htc ,wrzuc sobie aplikacje podłacz sie do dostepnych sterowników i looknij, masz co prawda tylko podglad (brak loginu i hasła) ale i tak fajnie widac...ja monitoruje kocioł minertu ;)

Jest login i hasło i możesz mieć i podgląd wszystkich sterowników oraz sterować swoim piecem.Tak z ciekawości,
dlaczego monitorujesz mój kocioł? Nie żebym Ci zabraniał:)

karoka65
10-04-2011, 17:42
Tak z ciekawości,
dlaczego monitorujesz mój kocioł? Nie żebym Ci zabraniał:)
Co ma zaglądać na obcych jak pod ręką ma kolegę z forum :)

minertu
10-04-2011, 20:53
Bingo ;D

I jak się Tobie widzi praca mojego kotła?

SUSPENSER
10-04-2011, 21:08
Tak. I to są te najgorsze z kotłów retortowych.

Bez przesady - ja mam taki Enka Set 3 i widziałem dużo gorsze np. w Castoramie.

SUSPENSER
10-04-2011, 21:12
SUSPENSER jak kojarze ty masz htc ,wrzuc sobie aplikacje podłacz sie do dostepnych sterowników i looknij, masz co prawda tylko podglad (brak loginu i hasła) ale i tak fajnie widac...ja monitoruje kocioł minertu ;)

Możesz mi przesłać na priv instrukcję jak to zrobić ?

zawijan
10-04-2011, 21:25
Zacytuj to, do czego mam pretensje.
"Na każdym poziomie muszą być zabudowane otwory wyczystkowe, przechodzące przez przestrzenie wodne, co zwiększa koszty wykonawcze urządzenia. Zaletą jest generalnie niższa zawartość pyłów w spalinach z kotłów z takimi wymiennikami" (to do poziomych)
"otwory wyczystkowe nie muszą przechodzić przez przestrzenie wodne, co jest istotną zaletą konstrukcyjną." (to do pionowych)
Bzdura na resorach drogi Panie. W kanałach pionowych otwory wyczystkowe także są zrobione kosztem przestrzeni wodnej, inaczej nad kanałami pionowymi nie byłoby wyczystki i dostępu do ich czyszczenia i płynęła by sobie tam spokojnie woda.
Zarówno w jednych jak i drugich konstrukcjach należy umożliwić dostęp do wyczyszczenia przestrzeni dymowej.

"Efektywność wymiany ciepła w wymiennikach z kanałami pionowymi może być istotnie zwiększona poprzez zastosowanie turbulizatorów (zawirowywaczy strugi), które ułatwiają również wytrącanie pyłów ze strumienia spalin"
Co powoduje,że ich częstotliwość czyszczenia jest zblizona do kanałów poziomych, czyli średnio co 7-14dni w zależności od paliwa i wykorzystania mocy kotła
Jest dokładnie tak, jak to opisałem.
Zarzucasz mi pisanie bzdur, ale – niestety – nie rozumiesz tego co czytasz.
Rzeczywiście napisałem, że w kotłach poziomo-kanałowych „na każdym poziomie muszą być zabudowane otwory wyczystkowe przechodzące przez przestrzenie wodne, co zwiększa koszty wykonawcze urządzenia”. Rzeczywiście napisałem, że w kotłach pionowo-kanałowych „otwory wyczystkowe nie muszą przechodzić przez przestrzenie wodne, co jest istotną zaletą konstrukcyjną”. Natomiast nigdzie nie napisałem, że w kotłach pionowo-kanałowych otwory wyczystkowe nie są zrobione kosztem przestrzeni wodnej. To tylko Ty przypisujesz mi takie słowa. Każdy otwór w kotle jest w pewnym sensie zrobiony kosztem przestrzeni wodnej. Natomiast koszty wykonawcze wyczystek w kotle poziomo-kanałowym (i tym samym koszty wykonawcze kotła) są wysokie i nie jest to żadną bzdurą.

Rzeczywiście napisałem, że „efektywność wymiany ciepła w wymiennikach z kanałami pionowymi może być istotnie zwiększona poprzez zastosowanie turbulizatorów (zawirowywaczy strugi), które ułatwiają również wytrącanie pyłów ze strumienia spalin”, ale to wcale nie znaczy, że częstotliwość ich czyszczenia jest zbliżona do kanałów poziomych. To tylko Ty tak uważasz.
W tym rozdziale, z którego cytujesz, napisałem także: „Wywoływane przez zawirowywacze gwałtowne zmiany kierunku spalin sprzyjają osadzaniu się pyłu na powierzchni zawirowywaczy, które nie są elementami przewodzącymi ciepło do wody (ciepło do wody przenoszą tylko ścianki wymiennika), toteż zalegająca na nich warstwa pyłu nie pogarsza wymiany ciepła od spalin do wody, a przy większej grubości warstwy – pył sam odpada i spada do komory nawrotnej. Duże prędkości spalin (wywołane przez zawirowywacze) utrudniają osiadanie pyłu na ściankach wymiennika, co właśnie powoduje, że wymienniki pionowe z zawirowywaczami można czyścić rzadziej niż wymienniki poziome”. Nie doczytałeś do tego miejsca?

Dobrze Ci radzę, zanim zarzucisz komuś pisanie bzdur, przeczytaj dokładnie jego i swój tekst. Ja wiem, że Twoje teksty czyta się trudno. Masz więc może rację, że ich nie czytasz.

zawijan
10-04-2011, 21:57
… Twój wpis na blogu jest zatem nieprawdziwy lub celowo w sposób czysto marketingowy w taki sposób napisany, bo zarabiasz tylko na konstrukcjach pionowych.

Twoja praca polega na kilkugodzinnym badaniu kotła, co najwyżej kilku dniowym.
Nie produkujesz kotłów, nie pracujesz w firmie, która je sprzedaje, nie masz w tej dziedzinie wiedzy, doświadczenia w sensie danych wieloletnich.
Twoja wiedza to badanie kotłów i ich emisji, poprawki konstrukcyjne dla usprawnienia danego kotła, aby bardziej czysto spalał na stanowisku badawczym.
Zatem Twoje uwagi odnośnie trwałości kanałów poziomych nad pionowymi są delikatnie mówiąc wypowiadane przez osobę o zerowej wiedzy w tym zakresie.
Ja natomiast powtarzam,że takie prawidłowości sa zauważalne i potencjalny nabywca może to brać pod uwagę, ale nie musi.
Co Ty możesz wiedzieć o tym, na czym polega moja praca? Co Ty możesz wiedzieć o tym, na czym ja zarabiam? Co Ty możesz wiedzieć o tym, jakimi danymi ja dysponuję? Co Ty możesz wiedzieć o tym, jaką ja mam wiedzę? Jesteś na to wszystko za cienki.
Ja natomiast powiem Ci, co wiem o Tobie. A wiem to z prawie dwuletniej obecności na tym forum i czytania Twoich wpisów. Co wiem? Wiem, że masz góra kilkanaście tez, które powtarzasz na okrągło w różnych wariantach. Wszystkie Twoje wpisy zawierają to samo. I wszystkie dążą do tego samego – zaproponowania czytelnikom forum kotła skam-p (w większości przypadków) lub innego produktu z obszaru Twoich działań (rzadziej).
Czemu to robisz? Też wiem. Starasz się zdobyć dla siebie wszystkich nowych gości z forum, żeby im zaoferować swoje wyroby. Mało interesują Cię osoby, które nie są Twoimi potencjalnymi klientami. Od pewnego czasu (od kiedy moje dyskusje psują Ci robotę) starasz się tych gości wyciągnąć z forum, aby nie mogli uzyskać informacji innych niż Twoje. Przenosisz dyskusję z nimi z forum na priva, jeździsz do nich do domu… Postępujesz całkiem odwrotnie, niż ja. Ja odmawiam licznym osobom konsultacji prywatnych i kieruję ich na forum, gdzie dyskutuję z nimi jawnie – nie mam się czego wstydzić. Ja przeniosłem całą dyskusję o „moich” produktach z mojego blogu na to forum. Skoncentrowałem tu całą dyskusję w tych tematach, aby w jednym miejscu można było zdobyć maksimum pożytecznych informacji.
Piszesz, że „zarabiam tylko na konstrukcjach pionowych”. To bzdura. Zarabiam na innych rzeczach. Masz jednak rację, że kotły nie są moim źródłem utrzymania (w przeciwieństwie do Ciebie). Dlatego też moje stwierdzenia, które przedstawiam na tym forum, nie są obarczone tak dużą dawką merkantylizmu jak Twoje. A już z pewnością nie są one czysto marketingowe. Ale czy Ty potrafisz to zrozumieć?

Jarecki79
10-04-2011, 22:03
Natomiast koszty wykonawcze wyczystek w kotle poziomo-kanałowym (i tym samym koszty wykonawcze kotła) są wysokie i nie jest to żadną bzdurą.


Koszty wykonania wyczystek w kotle z kanałami poziomymi sa na podobnym poziomie jak te z pionowymi (przy tej samej ilości otworów!!!!!), zastanów się co piszesz.

Mówiąc wprost wycięcie dziury z przodu, wykonanie jakiejś ramki i jej wspawanie to taki sam koszt jak owe wycięcie dziury na górnej powierzchni, wspawanie ramki w kotle z kanałami pionowymi....

Jak w kotle np. takim z kanałami poziomymi:
http://www.sekom-pleszew.com.pl/sekom_gk.html
wykonane są tylko 1drzwiczki dla dojścia do wyczyszczenia kanałów dymnych.

Tutaj kocioł z kanałami pionowymi:
http://www.sekom-pleszew.com.pl/sekom.html
wyczystka to ostatnia pokrywa na przedniej części kotła nad drzwiczkami,
dalej na górze dwie wyczystki dla 2kanałów pionowych
dalej na dole z boku wycztska dolna tych kanałów

Teraz odpowiedz co tu wymaga większej pracy i jest droższe?

Dla porównania na stronie głównej masz model OPAL
http://www.sekom-pleszew.com.pl/opal.html

górna fotka to wersja z kanałami poziomymi, są kwadratowe drzwiczki, 2szt.- to wyczystki 4kanałów dymowych

dolna fotka to model z kanałami pionowymi, dłuższe drzwiczki to wyczystka 2kanałów poziomych
dalej na górze kotła 2pokrywy do dojścia do 2kanałów pionowych
dalej na dole tych kanałów pionowych w kolorze czarnym mniejsza, czarna wyczystka dolna tych kanałów

Co tu jest bardziej kosztowne i pracochłonne w wykonaniu?

Jarecki79
10-04-2011, 22:11
To właśnie zdanie:
„otwory wyczystkowe nie muszą przechodzić przez przestrzenie wodne, co jest istotną zaletą konstrukcyjną”.
jest totalną bzdurą

Jakby tak miało być, to nie było by wyczystki dla kanałów pionowych i nad nimi płynęłaby sobie woda.
Skoro są wyczystki, to znaczy,że odbyło się to kosztem płaszcza wodnego, czyli albo wcześniej inaczej spawam kocioł, albo mówiąc kolokwialnie wycinam dziurę i wspawuję ramkę, aby dojść do czyszczenia tych kanałów

Jarecki79
10-04-2011, 22:27
Obrażaj mnie dalej, sam jesteś cieniutki....

Ty masz na celu oferowanie Ogniwa oraz atakowanie mojej osoby a ja owszem polecam Skam-P, ale również za dobre wyroby uważam kilka innych konstrukcji, o których wspominałem wielokrotnie. Osoby, którym pomogłem same mogą się ponownie odezwać. W sprawie sterowań, palników itd.

Tobie wolno polecać Ogniwo a inni mają zamknąć jadaczki tak?

Z tym,że jeżdżę do kogoś po domach to przegiąłeś na maxa. Jak ktoś mieszka od mojej osoby 20-30km, to moge zaproponować,że przy okazji podjadę, co nie jest równe z jeżdżeniem. Jak mam po drodze, to mogę z daną osobą w rzeczywistości porozmawiać, jeżeli będzie miała taką ochotę i guzik Cię to interesuje.

Dążysz do tego, aby być na siłę uznanym za jedynego fachowca, to tak nie działa, o tym decydują inni a nie Ty.
Niszczysz każdego z odrębnym zdaniem.
Mimo iż kilka osób wspomniało Tobie,że czyszczenie kanałów poziomych jest szybsze i wygodniejsze nadal się upierasz, że jest inaczej.

Żadne tezy nie były by powtarzane, gdybyś nie powtarzał tych samych argumentów. To Ty tak mącisz, ja się tylko bronię.

Kończę na dzisiaj, dobranoc

Jarecki79
10-04-2011, 22:40
Mało interesują Cię osoby, które nie są Twoimi potencjalnymi klientami.

Tutaj to mogę poprosić np. osoby choćby tylko użytkujące Ogniwo z eCoalem czy to prawda...
Czy ich też uważasz za moich klientów?

Może nie będą się bały Twojej zemsty i się odezwą.

johny34
11-04-2011, 09:19
Jarecki79 dzięki za odpowiedź,masz rację jest taka firma u mnie w mieście (mam od nich nawet mój stary piec węglowy) . Pytanie jakie te piece mają parametry? I czy są warte polecenia (mój węglowiec udoskonaliłem montując nadmuch ze sterownikiem)- ale skorzystam z rady i sprawdzę to źródło. Myślałem jednak o marce wartej polecenia. Nie sądziłem, że sterowanie jest takie istotne.

Jarecki79
11-04-2011, 11:07
Jarecki79 dzięki za odpowiedź,masz rację jest taka firma u mnie w mieście (mam od nich nawet mój stary piec węglowy) . Pytanie jakie te piece mają parametry? I czy są warte polecenia (mój węglowiec udoskonaliłem montując nadmuch ze sterownikiem)- ale skorzystam z rady i sprawdzę to źródło. Myślałem jednak o marce wartej polecenia. Nie sądziłem, że sterowanie jest takie istotne.

Sterowanie jest ważne, ale z każdym rodzajem sterownika idzie sobie dać radę. Nie trzeba tego wielce demonizować.

Nie byłem w tej firmie od ok.3-4lat, nie wiem jak to dzisiaj wygląda.
Myślę jednak, że warto podjechać, porozmawiać.
Zapisz sobie pytania na kartce np. o sterownik, palnik, stosowane paliwa. Jak Ci odpowiedzą fachowo, to można się zastanowić.

Kontakt ma szefostwo telefoniczny co jakiś czas. Także wiem,że firma z całą pewnością nadal działa.

Ja okresowo tamtędy też jeżdżę. Zajrzyj sobie na wątek o Skam-P
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?169888-kocio%C5%82-SKAM-P-i-sterownik-Puma&p=4677965&viewfull=1#post4677965

darase
11-04-2011, 13:43
Panie Włodku napisał pan że eCoal dużo przekracza tem zadaną nawet o 10st?, może ma pan złą wersję sterownika eCoal, u mnie utrzymywał tem. w okolicach +- 0.5 lub 1st od zadanej, teraz gdy prawie grzeję same cwu dochodzi do +5st od zadanej,czyli 42+5st=47st. To jak ma się pana wcześniejsza wypowiedź o nieoszczędności eCoala do cytatu:

"Najniższa nastawa na
PUMIE to 40st.C, fizycznie jest
jednak koło 45st."

Może panu się pomyliło i pisząc o tych 10st miał pan na myśli sterownik Puma. Jeśli Puma przekroczy zadaną temperaturę o 5st a drugie 5 ma ukryte to tak wychodzi jak pan pisał.

darase
11-04-2011, 13:51
Pisał pan również że 98% to rynek Pumy, dane mocno niepradziwe i wprowadzające w błąd czytających, chyba że wszystkie inne sterowniki działają pod patronatem Pumy tylko mają inną nazwę? Jest takie przysłowie kto pod kim dołki kopie ten sam w nie wpada. Atakując eCoala wpadł pan w dołek ze swoją Pumą. ;)

Jarecki79
11-04-2011, 14:03
Panie Włodku napisał pan że eCoal dużo przekracza tem zadaną nawet o 10st?, może ma pan złą wersję sterownika eCoal, u mnie utrzymywał tem. w okolicach +- 0.5 lub 1st od zadanej, teraz gdy prawie grzeję same cwu dochodzi do +5st od zadanej,czyli 42+5st=47st. To jak ma się pana wcześniejsza wypowiedź o nieoszczędności eCoala do cytatu:

"Najniższa nastawa na
PUMIE to 40st.C, fizycznie jest
jednak koło 45st."

Może panu się pomyliło i pisząc o tych 10st miał pan na myśli sterownik Puma. Jeśli Puma przekroczy zadaną temperaturę o 5st a drugie 5 ma ukryte to tak wychodzi jak pan pisał.

Myślę,że cytujesz moją wypowiedź.
Miałem co innego na myśli.
40na sterowniku temp. zmierzona, to fizycznie na kotle ok.45st.C mierzone termometrem w płaszczu wodnym.
Chodzi o wykonanie kapilary kotła, takie są błędy wskazań między czujnikiem a fizyczną temp. kotła. To kwestia wspawania kapilary w odpowiednie miejsce kotła.
Na badaniach w zależności od mocy kotła błąd wskazania skakał między ok. 4-do 10st.C

A o przeregulowania- możesz wejść na kilka kotłów i sprawdzić.

darase
11-04-2011, 14:03
Panie Włodku jak ma się oszczędność do kotłów których powrót ma mieć 55st, jaka wtedy ma być tem zadana C.O.? Co z oszczędnością pieca który ma 110l wody i musi tą wodę utrzymywać w granicach 60st? Czepia się pan Ogniwa(ma małą ilość wody)które dzięki st eCoal może pracować na niskich tem zadanych bez ukrytych 5st dzięki czemu praca jest oszczędna. Jeśli ktoś lubi tropiki w kotłowni to niech zasilanie ustawi na np. 70st. To będzie oszczędność. :)

Jarecki79
11-04-2011, 14:04
Pisał pan również że 98% to rynek Pumy, dane mocno niepradziwe i wprowadzające w błąd czytających, chyba że wszystkie inne sterowniki działają pod patronatem Pumy tylko mają inną nazwę? Jest takie przysłowie kto pod kim dołki kopie ten sam w nie wpada. Atakując eCoala wpadł pan w dołek ze swoją Pumą. ;)

Nie, Włodek pisał,że PUMA może obsłużyc 98% kotłów na rynku, bo wszystkie retorty, tłoki oraz kotły na biomasę.
Natomiast eCoal został stworzony typowo pod jeden palnik i 3-4producnetów kotłów stąd owe 2% rynku

Jarecki79
11-04-2011, 14:06
Panie Włodku jak ma się oszczędność do kotłów których powrót ma mieć 55st, jaka wtedy ma być tem zadana C.O.? Co z oszczędnością pieca który ma 110l wody i musi tą wodę utrzymywać w granicach 60st? Czepia się pan Ogniwa(ma małą ilość wody)które dzięki st eCoal może pracować na niskich tem zadanych bez ukrytych 5st dzięki czemu praca jest oszczędna. Jeśli ktoś lubi tropiki w kotłowni to niech zasilanie ustawi na np. 70st. To będzie oszczędność. :)

Jakie ukryte 5st.C? Co Ty piszesz?
Gdzie masz wymóg w Pumie 55 czy 60st.C?
Możesz pracowac od 40st.C, nie potrzeba zaworów mieszających a p.Włodek nie czepia się Ogniwa (bo po co?)

darase
11-04-2011, 14:08
Panie Jarecki też miałem "co innego na myśli", a Pan się nie domyślił? :)

darase
11-04-2011, 14:16
Pan Jarecki napisał "Jakie ukryte 5st.C? Co Ty piszesz?" Czytał pan post wyżej? Pisząc nawet że to pana cytat i już pan tego nie pamięta? Proszę jeszcze raz przeczytać cytat pana "profesora". Już? Bingo, to jest te 5st.

Jarecki79
11-04-2011, 14:24
Pan Jarecki napisał "Jakie ukryte 5st.C? Co Ty piszesz?" Czytał pan post wyżej? Pisząc nawet że to pana cytat i już pan tego nie pamięta? Proszę jeszcze raz przeczytać cytat pana "profesora". Już? Bingo, to jest te 5st.

Myślę,że nie rozumiesz.

Chodzi o to,że takie zjawisko bardzo prawdopodobnie tez jest na Twoim kotle.
tj. jak masz zadane 40st.C i zakładamy,że brak przeregulowania i na sterowaniu widzisz owe 40st.C, to w rzeczywistości temp. wody w Twoim kotle może mieć 43 czy 46st.C.

Najbardziej realistyczny pomiar byłby, gdyby czujnik przechodził na wskroś rury zasilenia kotła.

Tego nie myl z dokładnością pracy danego sterownika, bo to kwestia rozwiązań kotła.

Wlodek_PID
11-04-2011, 14:27
Panie Włodku jak ma się oszczędność do kotłów których powrót ma mieć 55st, jaka wtedy ma być tem zadana C.O.? Co z oszczędnością pieca który ma 110l wody i musi tą wodę utrzymywać w granicach 60st? Czepia się pan Ogniwa(ma małą ilość wody)które dzięki st eCoal może pracować na niskich tem zadanych bez ukrytych 5st dzięki czemu praca jest oszczędna. Jeśli ktoś lubi tropiki w kotłowni to niech zasilanie ustawi na np. 70st. To będzie oszczędność. :)

Nic z tego nie rozumiem. Czy ja zalecam temperaturę powrotu 55'C?
Uważam, że kocioł bez żadnego problemu może pracować na 40'C.
I niczego ani nikogo się nie czepiam. Więcej kultury.

Włodek

Wlodek_PID
11-04-2011, 14:35
Pisał pan również że 98% to rynek Pumy, dane mocno niepradziwe i wprowadzające w błąd czytających, chyba że wszystkie inne sterowniki działają pod patronatem Pumy tylko mają inną nazwę? Jest takie przysłowie kto pod kim dołki kopie ten sam w nie wpada. Atakując eCoala wpadł pan w dołek ze swoją Pumą. ;)

98% rynku to konstrukcje nie zawierające palnika Brucer,
a więc konstrukcje, na których nie może pracować eCoal.
Natomiast te podajniki obsługuje Puma i Cobra.
Chodzi o tłoki, retorty i palniki na biopaliwa

Włodek

Wlodek_PID
11-04-2011, 14:37
Panie Włodku napisał pan że eCoal dużo przekracza tem zadaną nawet o 10st?, może ma pan złą wersję sterownika eCoal, u mnie utrzymywał tem. w okolicach +- 0.5 lub 1st od zadanej, teraz gdy prawie grzeję same cwu dochodzi do +5st od zadanej,czyli 42+5st=47st. To jak ma się pana wcześniejsza wypowiedź o nieoszczędności eCoala do cytatu:

"Najniższa nastawa na
PUMIE to 40st.C, fizycznie jest
jednak koło 45st."

Może panu się pomyliło i pisząc o tych 10st miał pan na myśli sterownik Puma. Jeśli Puma przekroczy zadaną temperaturę o 5st a drugie 5 ma ukryte to tak wychodzi jak pan pisał.

Nic z tego nie rozumiem.


Włodek

pomorzanin
11-04-2011, 15:01
Chcesz wojować - to sobie wypisuj.


Takie są fakty - wymienniki pionowe mają trochę krótszą żywotność. Ich zgłoszenia awarii w mniejszym przedziale wiekowym to potwierdzają.
Więcej udowadniać nie muszę.




.
Za cholerę nie rozumiem o co chodzi z tą wyższością pieców z kanałami poziomymi.
Czy kolego mógłby opisać co powoduje krótką żywotność tych pieców. Jakie zjawiska fizyczne występują w piecach z pionowymi kanałami których niema w poziomych ?

pomorzanin
11-04-2011, 15:09
Sterowniki Puma i Cobra mogą działać na kazdym kotle z każdym
palnikiem. Puma dodatkowo na kotłach BIO. To pozostałe ponad 98%
rynku. Nasze sterowniki są skuteczne, to weryfikuje rynek.









Włodek

No no jestem pod wrażeniem. Brakuje tylko jeszcze żeby sterował reaktorem jądrowym. Jak to zrobiłeś że jest taki uniwersalny?

00marta
11-04-2011, 15:09
Rozglądam się za piecem na eko, z podajnikiem tłokowym, na dom ok 200mkw, wielkopolska co polecacie ?

darase
11-04-2011, 15:15
Przepraszam Panie Włodku do Ogniwa to się czepia pan Jarecki a pan tylko do eCoala, typuje pan dwa swoje sterowniki zapominając że jest w rodzinie z eCoalem Bruli. Nastąpi zmiana procentów z 98% na chociaż 97%.

P.S. Ma pan świetnego adwokata, drogi jest? ;)

Jarecki79
11-04-2011, 15:17
Za cholerę nie rozumiem o co chodzi z tą wyższością pieców z kanałami poziomymi.
Czy kolego mógłby opisać co powoduje krótką żywotność tych pieców. Jakie zjawiska fizyczne występują w piecach z pionowymi kanałami których niema w poziomych ?

Chodzi o dwa rodzaje korozji tzw.pittingową oraz wżerową, ma miejsce najczęściej na dole ostatniego kanału pionowego (wypada w tym miejscu dziurka lub dziurki jak łepki od szpilki po ok.7-8latach takie coś można już odnotowywać), tutaj spaliny w kotłach pionowych mocno przyspieszają, tak intensywnego zjawiska nie ma w kanałach poziomych.

Jarecki79
11-04-2011, 15:18
Darase ja się do Ogniwa nie czepiam. Wypraszam sobie takie przytyki

a Bruli jest zwykłym sterownikiem, nie jest adaptacyjny... (nie steruje też kotłem na pellet, nie obsługuje w nim zapalarki, na dzień dzisiejszy nie steruje też tłokiem - a to byłaby dla mnie fajna opcja, dlatego na 97% też raczej szans nie ma)

Jarecki79
11-04-2011, 15:20
Rozglądam się za piecem na eko, z podajnikiem tłokowym, na dom ok 200mkw, wielkopolska co polecacie ?

Producentów Pleszewskich:
- Grobelny
- Simar
- Sekom

darase
11-04-2011, 15:24
Marta Marta grzechu warta ;) Żart. Szukaj pieca z dobrym sterownikiem, ze swojej strony polecam eCoal. Zaraz dostaniesz pewnie ofertę na priv od jakiegoś producenta. Gdzieś czytałem że najnowocześniejszy to puma i cobra, tak podaje sam producent ale sam nie sprawdzałem i na słowo trudno uwierzyć.

Jarecki79
11-04-2011, 15:28
eCoal nie steruje tłokiem.. po co te złośliwości?

Mieszkając blisko np. producenta Cobry można liczyć na szybki serwis, co nie jest takie równoznaczne z innymi sterowaniami.
Szybki serwis w naszym regionie zapewni też Prond czy firma Foster. To są producenci sterowań modeli tłokowych.

Może więcej kultury wprowadzimy na to forum.

00marta
11-04-2011, 15:29
Producentów Pleszewskich:
- Grobelny
- Simar
- Sekom


dziękuje !

00marta
11-04-2011, 15:30
Marta Marta grzechu warta ;) Żart. Szukaj pieca z dobrym sterownikiem, ze swojej strony polecam eCoal. Zaraz dostaniesz pewnie ofertę na priv od jakiegoś producenta. Gdzieś czytałem że najnowocześniejszy to puma i cobra, tak podaje sam producent ale sam nie sprawdzałem i na słowo trudno uwierzyć.

muszę poszukać na necie, jak bede miała pytania to jeszcze tu wpadnę,

darase
11-04-2011, 15:32
Panie Jarecki cobra jest adaptacyjna? Jasne że pan się nie czepia Ogniwa, "miałem co innego na myśli".

r0berto
11-04-2011, 15:37
Dlaczego? Bo hasło i login w nieszyfrowanym połączeniu (tak jak w eCoalu)
są zapisane w serwerach tak, jak je wpisujesz i hacker łatwo je może
podejrzeć. Jeśli potem zechce się pobawić nastawami, nieszczęście
gotowe.

Nie jestem wielkim entuzjastą sterowania na odległość bez zabezpieczeń.


Pozdrowienia,


Włodek
W związku z pytaniami o bezpieczeństwo danych na platformie eSterownik.pl pragniemy poinformować naszych użytkowników, że połączenie z naszymi serwerami odbywa się poprzez bezpieczne szyfrowane połączenie SSL, które wykorzystuje 256-bitowy klucz AES. Protokół SSL jest obecnie najbezpieczniejszą stosowaną formą ochrony danych. Zastosowane przez nas rozwiązanie jest jedną z metod zapewniających bezpieczeństwo w transakcjach finansowych.

darase
11-04-2011, 15:38
Panie Jarecki nie zrozumiał pan, napisałem że warto rozważyć ślimaka. Prawie pan zgadł. Jeśli warto rozważyć ślimaka to i ecoala. Proste.

Jarecki79
11-04-2011, 15:39
Panie Jarecki cobra jest adaptacyjna? Jasne że pan się nie czepia Ogniwa, "miałem co innego na myśli".

Ja się bronię przed atakami p.Z a nic nie mam do Ogniwa, nie mam żadnego problemu ze sterownikiem eCoal a Bruli byłby dla mnie interesujący do modelu tłokowego.
Jakbym miał problem, to nie rozmawiałbym z jack18 i powiedział,że ma g. kocioł, z Tobą tez bym nie rozmawiał o deflektorze, bo po co, skoro miałbym jakieś problemy do Twojego kotła? Jest jeszcze kilka osób z którymi można porozmawiać bez takiego naskakiwania, jakie momentami prezentujesz.

Tak, Cobra jest adaptacyjna, podobnie jak Puma...

darase
11-04-2011, 15:42
Roberto dzięki za info bo już miałem stracha a tak będę spał spokojnie. :)

darase
11-04-2011, 15:44
Jeśli adaptacyjna to zwracam honor, Panie Jarecki dziś deszczowo, trzeba podnieść ciśnienie :) ;)

Jarecki79
11-04-2011, 15:48
Zapytam z przekorą..
Darase jaki kocioł polecisz koleżance Marcie, mieszkance woj. Wlkp, której miejsce zamieszkania oddalone jest od Pleszewa o jakieś 30km?

r0berto
11-04-2011, 15:56
Jarecki a czy Ty wybrałbyś np. gorszy kocioł tylko dlatego że jest bliżej Twojego miejsca zamieszkania?

darase
11-04-2011, 15:59
Do mnie kocioł jechał 350km i się nie rozpadł :) nawet za dostawę nie płaciłem. Ostateczny wybór należy do kupującego.

Jarecki79
11-04-2011, 16:01
Jarecki a czy Ty wybrałbyś np. gorszy kocioł tylko dlatego że jest bliżej Twojego miejsca zamieszkania?

Wybrałbym porównywalnej klasy lub nawet lepszy, jeżeli byłby produkowany bliżej, stanowiłoby to dla mnie dodatkowa zaletę.

Jarecki79
11-04-2011, 16:03
Do mnie kocioł jechał 350km i się nie rozpadł :) nawet za dostawę nie płaciłem. Ostateczny wybór należy do kupującego.

Jak kupujący myśli o tłoku, to po co wciskać ślimaka?

A nawiasem mówiąc pytałem przekornie, bo skoro polecasz eCoal, to równie dobrym producentem z naszego regionu jest firma Tilgner...

W sprawie tłoków podtrzymuje jednak:
- Simar
- Grobelny
- Sekom

r0berto
11-04-2011, 16:07
Wybrałbym porównywalnej klasy lub nawet lepszy, jeżeli byłby produkowany bliżej, stanowiłoby to dla mnie dodatkowa zaletę.

Może żle sprecyzowałem pytanie albo Ty nie chcesz go zrozumieć

zawijan
11-04-2011, 16:59
...eCoal działa TYLKO na palniku Brucera... ...to mały fragment rynku, zapewne poniżej 2%.
Sterowniki Puma i Cobra mogą działać na kazdym kotle z każdym palnikiem. To pozostałe ponad 98% rynku.
Czyżbyś uważał, że pojęcie „nowoczesny” jest tożsame z pojęciem „uniwersalny” lub „masowy”? Jeśli tak, to nie mamy o czym dyskutować. Ja zaprosiłem Cię do dyskusji, nie do pyskówki. Do pyskówki mam na tym forum lepszego partnera, któremu trudno w tej materii dorównać. Do tej pory myślałem, że Ty z pewnością mu nie dorównasz, ale po tym Twoim wpisie straciłem tę pewność.

Nigdy nie porównywałeś zużycia opału przez eCoala i Pumę na obiektach, więc nie wiesz, który sterownik działa lepiej. W laboratorium wszystko wygląda inaczej, niż u klienta.
A Ty porównywałeś? A Ty wiesz, który działa lepiej? Jeśli mamy dyskutować poważnie – to zacznij od wyjaśnienia dlaczego sterownik gorszy w laboratorium miałby być lepszy u klienta?
Ale zauważ, że ja nie napisałem o eCoalu „najlepszy”. Napisałem „najnowocześniejszy”. I wyjaśniłem w późniejszym wpisie, co rozumiem pod tym pojęciem:

Nowoczesność sterownika oceniam z punktu widzenia sposobu sterowania procesem spalania w palniku. Wszystko inne to - moim zdaniem - tylko dodatki, które mogą być rozwiązywane na wiele różnych sposobów, zgodnie z aktualnym stanem technik elektronicznych. Niektóre z tych dodatków mogą mieć znaczenie istotne, niektóre są tylko wodotryskami marketingowymi, ale w kotle najważniejsze jest ekonomiczne spalanie a z tym użytkownik ma najwięcej kłopotów (jak pokazują choćby liczne wpisy na forach).
Ale jak zacząłeś… Nie pamiętasz już, że Twoja Puma wyłożyła się w naszym laboratorium na testach, w których eCoal śmigał aż miło. Czyżbyś jednak ten fakt traktował jako dowód, że będzie ona lepsza u klienta? Umówiliśmy się wtedy na kolejne badania po dokonaniu przez Ciebie skutecznych modyfikacji. Nie doczekałem się tych badań do tej pory. Teraz piszesz, że wykonasz badania TUV i to zakończy dyskusję na ten temat. Jak to zakończy, skoro dyskusja się jeszcze nie zaczęła? A skoro Puma już jest poprawiona i działa – to czego się obawiasz, że nie chcesz jej badać u nas. Przecież wykonane testy były darmowe i kolejne miały być takie same.

Jeśli więc chcesz dyskutować ze mną, to spróbuj robić to na płaszczyźnie merytorycznej a nie „jedź Jareckim”.

zawijan
11-04-2011, 17:05
Koszty wykonania wyczystek w kotle z kanałami poziomymi sa na podobnym poziomie jak te z pionowymi (przy tej samej ilości otworów!!!!!), zastanów się co piszesz.

Ogniwo Eko Plus ma tylko jeden otwór wyczystkowy. Ogniwo Eko miało trzy.

zawijan
11-04-2011, 17:08
Tobie wolno polecać Ogniwo a inni mają zamknąć jadaczki tak?

Niejeden raz pisałem, że w polecaniu konkretnych wyrobów na forum nie widzę nic złego.
Pod warunkiem, że pisze się prawdę a nie konfabuluje.

Jarecki79
11-04-2011, 17:12
Zobacz jak wykłada się na miale eCoal i brucer w pracy na obiekcie domowym:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?149321-Palnik-BRUCER-sterownik-eCoal&p=4676634&viewfull=1#post4676634

Może to zatem jeszcze kwestia jego jakości...

Pyskówki to akurat Twoja domena. Co potwierdziłeś obecnym atakiem na Włodka.
Dalej głosu nie zabieram, dyskusję kończę.

Jarecki79
11-04-2011, 17:14
Ogniwo Eko Plus ma tylko jeden otwór wyczystkowy. Ogniwo Eko miało trzy.

Czy ten jeden otwór w kanale pionowym jest droższy, tańszy od jednego otworu dla wyczystek kotła z kanałami poziomymi?
Trochę bardziej komplikuje się izolacja, skoro chowamy wyczystkę pod nią, nie sądzisz?

zawijan
11-04-2011, 17:19
Chodzi o dwa rodzaje korozji tzw.pittingową oraz wżerową, ma miejsce najczęściej na dole ostatniego kanału pionowego (wypada w tym miejscu dziurka lub dziurki jak łepki od szpilki po ok.7-8latach takie coś można już odnotowywać), tutaj spaliny w kotłach pionowych mocno przyspieszają, tak intensywnego zjawiska nie ma w kanałach poziomych.

Gdzie te spaliny tak mocno przyśpieszają i dlaczego?
A nawet jeśli tak - to w jaki sposób takie przyśpieszenie spalin może wpływać na korozję?
Chętnie o czymś takim poczytam.

Jarecki79
11-04-2011, 17:23
Tak radzi sobie PUMA z miałem węglowym na obiekcie domowym z palnikiem II-ej generacji.

zawijan
11-04-2011, 17:26
Zobacz jak wykłada się na miale eCoal i brucer w pracy na obiekcie domowym:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?149321-Palnik-BRUCER-sterownik-eCoal&p=4676634&viewfull=1#post4676634

???

zawijan
11-04-2011, 17:29
Dalej głosu nie zabieram, dyskusję kończę.

Przyłączam się.
Tak trzymać!

Jarecki79
11-04-2011, 17:33
???

Twoim zdaniem to coś na palniku fot.nr.4 to dobrze spalany opał?
Moim zdaniem to kicha i to totalna.

Wynikająca pewnie z zastosowanego miału, aby nie było wątpliwości.

Przepraszam, ale ja nie mam ochoty, przyjemności na dalsze dyskusje z Tobą.

zawijan
11-04-2011, 18:54
Przepraszam, ale ja nie mam ochoty, przyjemności na dalsze dyskusje z Tobą.

Odpowiedz tylko jeszcze na post #5268 i możesz sobie dać trochę spokoju.

czarnyziutek
11-04-2011, 19:00
Jak już pisałem i mówiłem na konferencji w Zabrzu, zdalne sterowanie
udostępnimy dopiero, gdy będziemy mieć szyfrowane połączenie.
Może się uda do końca roku.

Dlaczego? Bo hasło i login w nieszyfrowanym połączeniu (tak jak w eCoalu)
są zapisane w serwerach tak, jak je wpisujesz i hacker łatwo je może
podejrzeć. Jeśli potem zechce się pobawić nastawami, nieszczęście
gotowe.

Nie jestem wielkim entuzjastą sterowania na odległość bez zabezpieczeń.

Pozdrowienia,
Włodek

Jako, że mam u siebie podłączony sterownik bruli (już prawie pół roku) i obsługuje go przez internet to szczerze mówiąc te słowa trochę mnie zaniepokoiły. Napisałem wczoraj w tej sprawie do producenta sterownika. Oto co dzisiaj otrzymałem na skrzynkę mailową:


W związku z pytaniami o bezpieczeństwo danych na platformie eSterownik.pl pragniemy poinformować naszych użytkowników, że połączenie z naszymi serwerami odbywa się poprzez bezpieczne szyfrowane połączenie SSL, które wykorzystuje 256-bitowy klucz AES. Protokół SSL jest obecnie najbezpieczniejszą stosowaną formą ochrony danych. Zastosowane przez nas rozwiązanie jest jedną z metod zapewniających bezpieczeństwo w transakcjach finansowych.

Dowodem na połączenie szyfrowane jest adres strony, który zaczyna się od "https://..." zamiast "http://..."

Posiadamy Certyfikat SSL wystawiony przez Unizeto Technologies S.A. który potwierdza, że zapewniamy podczas połączenia z naszymi serwerami:
bezpieczeństwo – szyfrowanie połączeń, bezpieczne przekazywanie danych,
wiarygodność – potwierdzenie tożsamości strony WWW w internecie,
zaufanie – świadczenie usług zgodnie ze światowymi standardami.

Wszystkie hasła użytkowników platformy eSterownik.pl zapisane są w bazie danych po przekształceniu przez algorytmy oparte o jednokierunkowe kryptograficzne funkcje skrótu. Oznacza to, że nikt nie ma dostępu do haseł użytkownika (nawet administratorzy platformy eSterownik.pl).

Każda transakcja wymiany danych sterownika eCoal.pl/bruli.pl z serwerem eSterownik.pl zabezpieczona jest losowym loginem i hasłem, które generowane jest przy każdym nawiązywaniu połączenia.

eSterownik Mobile na system Android również korzysta z zabezpieczonego protokołu SSL i nie posługuje się otwartymi hasłami a jedynie ich „hashami”.

Więcej informacji na stronie: http://esterownik.pl/bezpieczenstwo

Administrator Zdalnego Dostępu
http://eSterownik.pl

Także trochę stracha mi Pan napędził Panie Wlodku_PID, a okazało się to całkowitą nieprawdą (tak jak wynika z treści maila).

SUMO
11-04-2011, 19:17
Dalej jestem w kropce co kupić?
200 m2 i ciepła woda latem.
chce palić: groszkiem, miałem, peletem (współspalanie)

-ogniwo eko plus 25 (100 km od domu)
-skam p 25 (400 km od domu)
-RBR ekouniwersal 23 (200 km od domu)
-sas eko gro 25 (5 km od domu)
-sztoker 25 (400 km od domu)

Proszę o pomoc w wyborze
Dziękuję za wcześniejsze informacje
Pozdrawiam serdecznie

A i panowie nie kłóćcie się tak ostro.

Jarecki79
11-04-2011, 19:26
Moc wybrałeś dobrą, produkty też.

Sam się zastanów, co jest dla Ciebie ważniejsze.

Czy bliskość do producenta?
Czy wygodne czyszczenie? (i co to dla Ciebie oznacza)
Jakie chcesz sterowanie? Co Ci jest w nim potrzebne?
Jaki masz zamiar wybrać palnik/palenisko?

Napisz do wybranych producentów, prześlij im wyrys swojej kotłowni i poproś o umiejscowienie w niej kotła.
Przekonasz się ile miejsca Ci zostanie, zapytaj o miejsce na serwis palnika i kotła.

darek038
11-04-2011, 20:15
Tak radzi sobie PUMA z miałem węglowym na obiekcie domowym z palnikiem II-ej generacji.

Nie chcę się chwalić ,ale mój sterownik rt09 (po wymianie na nowy) radzi sobie z miałem podobnie, a może nawet lepiej.

zawijan
11-04-2011, 20:43
Dalej jestem w kropce co kupić?
Proszę o pomoc w wyborze
Dziękuję za wcześniejsze informacje
Pozdrawiam serdecznie

A i panowie nie kłóćcie się tak ostro.

Zadam Ci proste pytanie:
Czy czegoś oczekujesz ode mnie?
Jeśli tak - to czego?

Jarecki79
11-04-2011, 20:56
Nie chcę się chwalić ,ale mój sterownik rt09 (po wymianie na nowy) radzi sobie z miałem podobnie, a może nawet lepiej.

Bardzo się cieszę, kilka spraw programista Tatarka poprawił po naszych uwagach.
Ten model sterowania mamy zainstalowany na obiekcie testowym w Pleszewie.
Dzięki rozbudowanemu menu serwisowemu mogę trochę na nim "poćwiczyć".

Myślę,że równie zadowoleni z poprawy działania RT09pid będą Suspenser czy Budowniczy.. (jeżeli zechcą aktualizować po sezonie soft)

Dla mnie jest fajnie, że mamy szeroki wybór.

Wlodek_PID
11-04-2011, 20:57
Czyżbyś uważał, że pojęcie „nowoczesny” jest tożsame z pojęciem „uniwersalny” lub „masowy”? Jeśli tak, to nie mamy o czym dyskutować. Ja zaprosiłem Cię do dyskusji, nie do pyskówki. Do pyskówki mam na tym forum lepszego partnera, któremu trudno w tej materii dorównać. Do tej pory myślałem, że Ty z pewnością mu nie dorównasz, ale po tym Twoim wpisie straciłem tę pewność.

A Ty porównywałeś? A Ty wiesz, który działa lepiej? Jeśli mamy dyskutować poważnie – to zacznij od wyjaśnienia dlaczego sterownik gorszy w laboratorium miałby być lepszy u klienta?
Ale zauważ, że ja nie napisałem o eCoalu „najlepszy”. Napisałem „najnowocześniejszy”. I wyjaśniłem w późniejszym wpisie, co rozumiem pod tym pojęciem:

Ale jak zacząłeś… Nie pamiętasz już, że Twoja Puma wyłożyła się w naszym laboratorium na testach, w których eCoal śmigał aż miło. Czyżbyś jednak ten fakt traktował jako dowód, że będzie ona lepsza u klienta? Umówiliśmy się wtedy na kolejne badania po dokonaniu przez Ciebie skutecznych modyfikacji. Nie doczekałem się tych badań do tej pory. Teraz piszesz, że wykonasz badania TUV i to zakończy dyskusję na ten temat. Jak to zakończy, skoro dyskusja się jeszcze nie zaczęła? A skoro Puma już jest poprawiona i działa – to czego się obawiasz, że nie chcesz jej badać u nas. Przecież wykonane testy były darmowe i kolejne miały być takie same.

Jeśli więc chcesz dyskutować ze mną, to spróbuj robić to na płaszczyźnie merytorycznej a nie „jedź Jareckim”.


Jacku, bardzo Cię lubię. Więcej dystansu do tego, co robimy.
W sumie - spierając się i pracując - posuwamy sprawy do przodu.
Ja nie "jadę Jareckim". Jestem sobą, nie wstydzę się swoich opinii
i poglądów, do ich wyrażania nie potrzebuję pomocników.

I nie wstydzę się żadnego postu, który napisałem. Czy możesz
napisać to samo? :-)

Ale to, co tu piszesz, to są emocje, a nie rzeczowa dyskusja.
Kończę i nie będę się więcej wypowiadać.

Serdecznie pozdrawiam,


Włodek.

SUSPENSER
11-04-2011, 22:25
Myślę,że równie zadowoleni z poprawy działania RT09pid będą Suspenser czy Budowniczy.. (jeżeli zechcą aktualizować po sezonie soft)

Dla mnie jest fajnie, że mamy szeroki wybór.

Ja póki co "zaktualizuję" cały sterownik ;-)

SUSPENSER
11-04-2011, 22:31
A Ty porównywałeś? A Ty wiesz, który działa lepiej? Jeśli mamy dyskutować poważnie – to zacznij od wyjaśnienia dlaczego sterownik gorszy w laboratorium miałby być lepszy u klienta?


Ja widzę jeden, ważny powód którego nikt nie zauważył [dlatego się "wtrącam"] - klient będzie palił innym węglem bo np. takiego miału jak macie w laboratorium nigdzie nie kupi.

Wlodek_PID
11-04-2011, 22:49
Jedno pytanie do Wlodek_PID czu uważasz że sterownik bruli jest niezabezpieczony? czy po odpowiedzi producenta sterownika uwazasz że jest zabezpieczony?

pytanie bez kontekstu, pytam po prostu, co o tym sądzisz?


Wydaje się, że wszystko jest OK.

Podczas konferencji w Sosnowcu inżynier z firmy
Elektrosystem prezentował zdalny dostęp do sterownika
eCoal. Włączał i wyłączał podajnik itd.

Strona była http, a nie https. Zwróciłem publicznie na to uwagę.
Nikt mnie nie skorygował, zapewniano mnie, że wystarczający
poziom ochrony zapewnia login i hasło.

Myślę, że po prostu to poprawili. To bardzo dobrze, po to
poruszyłem ten problem.


Pozdrowienia,


Włodek

Slaveta
11-04-2011, 23:34
Zobacz jak wykłada się na miale eCoal i brucer w pracy na obiekcie domowym:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?149321-Palnik-BRUCER-sterownik-eCoal&p=4676634&viewfull=1#post4676634

Bardzo nieładne stosujesz chwyty, dobrze wiesz że Minertu lubi kombinować przy kotle dla tego wygląda to jak wygląda.
Teraz ja coś zapodam i co powiesz na to?
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?149321-Palnik-BRUCER-sterownik-eCoal&p=4575830&viewfull=1#post4575830
i tutaj wykresiki na potwierdzenie
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?149321-Palnik-BRUCER-sterownik-eCoal&p=4578239&viewfull=1#post4578239

jak to się mówi `dziękuję do widzenia`

Slaveta
11-04-2011, 23:49
Ja widzę jeden, ważny powód którego nikt nie zauważył [dlatego się "wtrącam"] - klient będzie palił innym węglem bo np. takiego miału jak macie w laboratorium nigdzie nie kupi.

No i... zaczyna się szukanie dziwnych powodów aby tylko nie wyszło że eCoal daje radę bez kombinacji a inne sterowniki nie, dajcie już spokój.
A cóż to za miał, segregują go w kopalni specjalnie dla ICHPW czy co? Zawijan pisał już o tym że biorą opał ogólnie dostępny, chyba że to nie on pisał:)

Slaveta
11-04-2011, 23:56
Strona była http, a nie https. Zwróciłem publicznie na to uwagę.
Nikt mnie nie skorygował, zapewniano mnie, że wystarczający
poziom ochrony zapewnia login i hasło.

Myślę, że po prostu to poprawili. To bardzo dobrze, po to
poruszyłem ten problem.

Sorry że się wtrącę ale tak się nie robi, najpierw wytykasz wadę której nie ma a później ją korygujesz, bez sensu.
To tak jak by zbić dziecko za coś czego nie zrobiło a później je przepraszać, niby w porządku ale ślad po uderzeniu zostaje.

Jarecki79
12-04-2011, 08:31
Slaveta

Powiem tyle, jesteście tak negatywnie w kilka osób nakręceni, że non stop szukacie zwady.
p.Włodek to bardzo kulturalna osoba i wyjaśnił co widział osobiście na konferencji, na którą zapraszał go p.Z
Niczego nie wytyka. zwraca kulturalnie uwagę, czego nie chciałby zrobić w swoich produktach.
Byłeś tam?, widziałeś? (ja nie byłem, nie mam jednak powodu, aby nie wierzyć p.Włodkowi)

Wykres spalin masz mocno szarpany. Spalanie miału wygląda u Ciebie na palniku bardzo ładnie.
Równie ładnie może wyglądać na RT09pid oraz Pumie, kwestia jakości tego miału.

Proszę o większy dystans do siebie, kotłów i wpisów, nie szukaj wszędzie wojny.

Akurat kolega minertu jest bardzo rozsądną osobą. Z dużym dystansem do tego wszystkiego.

Jeżeli p.Z stosuje ataki poniżej pasa, to chciałem pokazać,że nie jest tak pięknie, jak stara się to przedstawiać. Jak poczułeś się tym urażony, to przepraszam.

r0berto
12-04-2011, 09:37
Bardzo nieładne stosujesz chwyty, dobrze wiesz że Minertu lubi kombinować przy kotle dla tego wygląda to jak wygląda.
Teraz ja coś zapodam i co powiesz na to?
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?149321-Palnik-BRUCER-sterownik-eCoal&p=4575830&viewfull=1#post4575830
i tutaj wykresiki na potwierdzenie
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?149321-Palnik-BRUCER-sterownik-eCoal&p=4578239&viewfull=1#post4578239

jak to się mówi `dziękuję do widzenia`

Może dla przypomnienia dorzuce swoje fotki ze spalania niezbyt dobrego miału

http://img857.imageshack.us/img857/3218/dmuchawa46.jpg

Jarecki79
12-04-2011, 09:42
Też u Ciebie wygląda to ładnie.

Teraz co?, fotki spalania miału ma wkleić ElFi, Nezpers (puma) oraz Darek038 (rt09pid)?

Więcej spokoju, bez nerwów, większy dystans. Chodziło tylko o to,że na przykładzie 1miału (byle jakiej jakości) i jednej próby nie można stawiać wyroków. Co doskonale udowadniacie.

Każda firma pracuje nad rozwojem swojego produktu, czyli kotła czy jego sterownika.
Konkurencja jest o tyle dobra, że mobilizuje do dalszych prac i działania. Wybór między kilkoma dobrymi produktami to świetna sprawa.

r0berto
12-04-2011, 09:50
Też u Ciebie wygląda to ładnie.

Teraz co?, fotki spalania miału ma wkleić ElFi, Nezpers (puma) oraz Darek038 (rt09pid)?

Więcej spokoju, bez nerwów, większy dystans.

Nie chodzi o wklejanie fotek tylko o wykładanie eCoala na miale i udowadnianie z Twojej strony że sobie nie radzi z miałem ;)

zawijan
12-04-2011, 10:11
Jacku, bardzo Cię lubię. Więcej dystansu do tego, co robimy.
W sumie - spierając się i pracując - posuwamy sprawy do przodu.
Ja nie "jadę Jareckim". Jestem sobą, nie wstydzę się swoich opinii
i poglądów, do ich wyrażania nie potrzebuję pomocników.
I nie wstydzę się żadnego postu, który napisałem. Czy możesz
napisać to samo? :-)
Ale to, co tu piszesz, to są emocje, a nie rzeczowa dyskusja.
Włodku
Ta obróbka psychologiczna jest w stosunku do mojej osoby nieskuteczna. Jestem na to zbyt stary.
Gdybyś napisał tylko

Kończę i nie będę się więcej wypowiadać.
to nie ciągnąłbym tego dalej. Jednak to, co napisałeś powyżej, jest trochę obraźliwe, więc muszę Ci odpowiedzieć.
Włodku
Ty nie kończysz. Ty zwyczajnie uciekasz.
Zacząłeś, naplułeś na mnie i uciekasz... Jak smarkacz…
A ja wyznaje taką zasadę: Nie zaczynaj – jeśli nie jesteś zdeterminowany by skończyć. To dobra zasada. Wypróbowałem ją na sobie. Warto ją stosować.
A na zakończenie…
To co napisałem nie oznacza, że nie możemy dalej się lubić. Nie oznacza, że nie możemy dyskutować. Nie oznacza, że nie możemy współpracować. Ja nie jestem specjalnie obraźliwy, ale co się komu należy, to ode mnie dostanie.

zawijan
12-04-2011, 10:14
Ja widzę jeden, ważny powód którego nikt nie zauważył [dlatego się "wtrącam"] - klient będzie palił innym węglem bo np. takiego miału jak macie w laboratorium nigdzie nie kupi.

Czyżbyś uważał, że są takie sterowniki, które kiepsko pracują na dobrym węglu a rewelacyjnie na byle jakim? Ciekawy pogląd.

Jarecki79
12-04-2011, 11:24
Nie chodzi o wklejanie fotek tylko o wykładanie eCoala na miale i udowadnianie z Twojej strony że sobie nie radzi z miałem ;)

Nie radzi sobie z każdym miałem, tylko tyle. Bardzo daleki jestem od kategorycznych stwierdzeń,że w 100%nie radzi sobie z miałem, bo ten palnik do tego paliwa był tworzony.
Mając jednak do dyspozycji pewne korekty możny by to poprawić (w sensie dopalenia) także na takim gorszym miale węglowym.

Wybierając swój produkt analizowałeś pewne kryteria, stwierdziłeś,że spełni je Ogniwo oraz eCoal, nie chciałeś mieć np. opcji korekcji czegoś w sterowniku i uznajesz to za zaletę. To jest Twój wybór, bardzo dobrze,że jesteś z niego zadowolony.

Inne osoby mogę mieć inne preferencje.

Jarecki79
12-04-2011, 11:26
Włodku

Zacząłeś, naplułeś na mnie i uciekasz... Jak smarkacz…
.

Całą tą dyskusję i awanturę Ty rozpocząłeś atakiem na Włodka i jego sterownik, to co robisz jest wstrętne. Teraz odwracasz kota ogonem i zarzucasz atak na swoją osobę.

Nastawiasz ludzi przeciw sobie, powodujesz,że atakują się wzajemnie.

r0berto
12-04-2011, 13:45
Jarecki czy Ty przypadkiem nie jesteś tata Włodka a Włodek jest przedszkolakiem,bo jakoś takie wrażenie odnoszę

Jarecki79
12-04-2011, 14:03
"Jeśli ludzie obgadują Cię za Twoimi plecami, to znaczy,że jesteś przed nimi przynajmniej 2 kroki ..."

zawijan
12-04-2011, 14:19
"Jeśli ludzie obgadują Cię za Twoimi plecami, to znaczy,że jesteś przed nimi przynajmniej 2 kroki ..."

O kurde...
Tylko nie goń za szybko, bo odpadniemy i nie będziesz miał z kim gadać.

Slaveta
12-04-2011, 14:37
Nie chodzi o wklejanie fotek tylko o wykładanie eCoala na miale i udowadnianie z Twojej strony że sobie nie radzi z miałem ;)

Bardzo dobrze sobie radzi a jak ktoś się wczyta w te linki które podałem to można się dowiedzieć że zastosowałem utrudnienie dla sterownika czyli wrzucałem miał na przemian z groszkiem i eCoal bardzo dobrze to znosił inne sterowniki pewnie by się pięknie wysypały bez korekty ustawień.

marek_25
12-04-2011, 15:23
Witam, od kilku dni czytam posty zamieszczane na forum, próbując znaleźć odpowiedź na pytanie, jaki kocioł grzewczy będzie najlepszy do mojego nowobudowanego domu. Przeczytałem już kilkadziesiąt stron, jednakże nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi na moje pytanie, a nadszedł już czas zakupu. Zwracam się zatem z prośbą do bardziej doświadczonych forumowiczów, o pomoc w wyborze kotła. Domek jest parterowy, ma 160 m2 (wraz z garażem) i zbudowany jest z bloczków H+H. W łazience, kuchni, przedpokojach i salonie położone jest ogrzewanie podłogowe, a w sypialniach i garażu kaloryfery. Kotłownia ma wymiary 3,8m x 2,2m. Kocioł w sezonie zimowym powinien ogrzewać dom + ciepłą wodę, a w sezonie letnim tylko wodę. Dobrze byłoby też, żeby miał dodatkowe palenisko, abym w przypadku braku prądu móc spalać w nim inne paliwa stałe np. drewno itp.
Z zamieszczanych postów wynika, że najwięcej pozytywnych opinii maja kotły z dodatkowym paleniskiem Klimosza Ling Combi i Ling Duo, ale z tego co wyczytałem są to piece z podajnikiem ślimakowym, które są nastawione głównie na palenie ekogroszkiem. Osobiście w związku z ciągłym wzrostem cen ekogroszku, wolałbym mieć możliwość palenia także innymi paliwami stałymi np. miałem, więc bardziej nadawałby się do tego piec z podajnikiem tłokowym, który to podajnik z tego co wyczytałem ma jeszcze jedną zaletę czyli mniejszą awaryjność niż ślimakowy. Z kolei inni twierdzą, że przy podajniku tłokowym ciężej jest utrzymać żar na palenisku w okresie letnim, kiedy to podgrzewa się tylko wodę. Im więcej czytam, tym jestem bardziej zdezorientowany, dlatego jeszcze raz zwracam się o pomoc w wyborze kotła.

SUMO
12-04-2011, 16:52
Moc wybrałeś dobrą, produkty też.

Sam się zastanów, co jest dla Ciebie ważniejsze.

Czy bliskość do producenta?
Czy wygodne czyszczenie? (i co to dla Ciebie oznacza)
Jakie chcesz sterowanie? Co Ci jest w nim potrzebne?
Jaki masz zamiar wybrać palnik/palenisko?

Napisz do wybranych producentów, prześlij im wyrys swojej kotłowni i poproś o umiejscowienie w niej kotła.
Przekonasz się ile miejsca Ci zostanie, zapytaj o miejsce na serwis palnika i kotła.


Chce kupić któryś kocioł z tych 5 ciu

Mam dużo miejsca w kotłowni ale komin 14 cm x 14 cm

Chce aby piec:
- spalał groszek, miał ew pelet, pestki (współspalanie).
- był łatwy w czyszczeniu
- by sterowanie pozwalało na efektywne spalanie tych opałów i było łatwe w obsłudze
- by ogrzewał wodę w lecie
- by w razie czego mieć części i serwis

dzięki i pozdrawiam

SUMO
12-04-2011, 17:12
Zadam Ci proste pytanie:
Czy czegoś oczekujesz ode mnie?
Jeśli tak - to czego?

Tak oczekuje porady mam komin 14 cm 14 cm

Czy któryś z tych kotłów " pociągnie" na takim kominie?

-ogniwo eko plus 25
-skam p 25
-RBR ekouniwersal 23
-sas eko gro 25
-sztoker 25

Chce się też bawić w spalanie miału i np odsiewanych zrębków

napisz który polecasz

dziekuję

Jarecki79
12-04-2011, 18:50
Witam, od kilku dni czytam posty zamieszczane na forum, próbując znaleźć odpowiedź na pytanie, jaki kocioł grzewczy będzie najlepszy do mojego nowobudowanego domu. Przeczytałem już kilkadziesiąt stron, jednakże nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi na moje pytanie, a nadszedł już czas zakupu. Zwracam się zatem z prośbą do bardziej doświadczonych forumowiczów, o pomoc w wyborze kotła. Domek jest parterowy, ma 160 m2 (wraz z garażem) i zbudowany jest z bloczków H+H. W łazience, kuchni, przedpokojach i salonie położone jest ogrzewanie podłogowe, a w sypialniach i garażu kaloryfery. Kotłownia ma wymiary 3,8m x 2,2m. Kocioł w sezonie zimowym powinien ogrzewać dom + ciepłą wodę, a w sezonie letnim tylko wodę. Dobrze byłoby też, żeby miał dodatkowe palenisko, abym w przypadku braku prądu móc spalać w nim inne paliwa stałe np. drewno itp.
Z zamieszczanych postów wynika, że najwięcej pozytywnych opinii maja kotły z dodatkowym paleniskiem Klimosza Ling Combi i Ling Duo, ale z tego co wyczytałem są to piece z podajnikiem ślimakowym, które są nastawione głównie na palenie ekogroszkiem. Osobiście w związku z ciągłym wzrostem cen ekogroszku, wolałbym mieć możliwość palenia także innymi paliwami stałymi np. miałem, więc bardziej nadawałby się do tego piec z podajnikiem tłokowym, który to podajnik z tego co wyczytałem ma jeszcze jedną zaletę czyli mniejszą awaryjność niż ślimakowy. Z kolei inni twierdzą, że przy podajniku tłokowym ciężej jest utrzymać żar na palenisku w okresie letnim, kiedy to podgrzewa się tylko wodę. Im więcej czytam, tym jestem bardziej zdezorientowany, dlatego jeszcze raz zwracam się o pomoc w wyborze kotła.

Jak wybrałeś Linga a chcesz mieć opcję spalania miału, to zadzwoń do nich, mieli wcześniej za dopłatą palnik obrotowy.

Tak, latem tłok-a jest ciężej ustawić do bojlera jak model z podawaniem ślimakowym, takiego kłopotu nie ma już jednak w modelu Sztoker.
Zaletą tłoka jest natomiast mocny mechanizm podający.

Generalnie palniki obrotowe np. AZP-MR, PPSM/DUO czy TRIO, palniki AZP-MŻ oraz palniki Brucer, Ekoenergia umożliwiają spalanie miału węglowego.

Wyślij maila z zapytaniem do wybranych producentów, prześlij do nich szkic kotłowni z wrysowanym kominem - dostaniesz odpowiedź co tam można
wsadzić.

Jarecki79
12-04-2011, 18:56
Chce kupić któryś kocioł z tych 5 ciu

Mam dużo miejsca w kotłowni ale komin 14 cm x 14 cm

Chce aby piec:
- spalał groszek, miał ew pelet, pestki (współspalanie).
- był łatwy w czyszczeniu
- by sterowanie pozwalało na efektywne spalanie tych opałów i było łatwe w obsłudze
- by ogrzewał wodę w lecie
- by w razie czego mieć części i serwis

dzięki i pozdrawiam

Aż się boję odpisywać, aby ktoś na mnie nie napadł...
Szczerze powiem,że komin masz mały a nieco mniejszy ciąg jest potrzebny do modeli z kanałami poziomymi.
Czy ten komin wychodzi chociaż nad dach i nie zasłaniany jest przez inne budynki czy drzewa?

Moim zdaniem puma czy cobra są sterowaniami prostymi w obsłudze.
Kotły Sztoker/Skam-P są łatwe w czyszczeniu, firma SaS też korzysta na zamówienie ze sterowań Elektro-Miz z tego, co się orientuję.
O ostatnim kotle dość dużo napiszą jego użytkownicy, możesz też poczytać na wątkach o brucerze, skam-p, sztokerze.

zawijan
12-04-2011, 19:00
Chodzi o dwa rodzaje korozji tzw.pittingową oraz wżerową, ma miejsce najczęściej na dole ostatniego kanału pionowego (wypada w tym miejscu dziurka lub dziurki jak łepki od szpilki po ok.7-8latach takie coś można już odnotowywać), tutaj spaliny w kotłach pionowych mocno przyspieszają, tak intensywnego zjawiska nie ma w kanałach poziomych.

Gdzie te spaliny tak mocno przyśpieszają i dlaczego?
A nawet jeśli tak - to w jaki sposób takie przyśpieszenie spalin może wpływać na korozję?
Chętnie o czymś takim poczytam.
Nie doczekaliśmy się odpowiedzi eksperta. Spróbujmy więc rozgryźć ten problem sami.
Zacznijmy od tego, co to jest prędkość spalin, żebyśmy wiedzieli o czym mówimy. Prędkość spalin (mierzona w m/sek) wynika z objętości spalin (mierzonej w m3/sek) przepływających przez kanał o określonej powierzchni przekroju (mierzonej w m2). Od momentu wejścia do wymiennika ciepła objętość spalin w sposób ciągły maleje (spaliny schładzają się w wymienniku, czemu musi towarzyszyć zmniejszanie się ich objętości), toteż przy niezmiennej powierzchni przekroju wymiennika ich prędkość w sposób ciągły maleje.
Być może istnieją konstrukcje pionowo-kanałowe, w których ostatni kanał pionowy ma tak silnie zmniejszoną powierzchnię przekroju, że prędkość spalin tam mocno rośnie, pomimo zmniejszenia się ich objętości. Być może są to konstrukcje wytwarzane w rejonie Pleszewa. Być może większość spośród 120 producentów z rejonu Pleszewa wytwarza właśnie takie konstrukcje. Być może są to właśnie te kotły, które wykazują skróconą żywotność. Być może… Nie wiem. Nie znam wszystkich konstrukcji pionowo-kanałowych wytwarzanych w Polsce.
Jednak w tych konstrukcjach pionowo-kanałowych, które znam (czyli Ogniwo Eko i Eko Plus, Kotstal Eko i Ponar Eko), takie zjawisko nie występuje (tzn. zjawisko mocnego przyśpieszenia spalin na dole ostatniego kanału pionowego). Przypuszczam też, że nie tylko w tych konstrukcjach, które wymieniłem. Toteż takie uogólnianie, jak przedstawił Jarecki, jest nieuprawnione.

A niezależnie od powyższego – nie wiem, w jaki sposób przyśpieszenie spalin może wpływać na powstawanie zjawisk korozyjnych. Ekspert nie odpowiedział, więc chyba też nie wie. Może ktoś z Was to wie?
Dodam tylko, że prędkości spalin w kotłach, o których tu mówimy, mieszczą się w zakresie kilku m/sek a w ogromnej części kotłów – poniżej 1m/sek. Nie są to więc prędkości kosmiczne.

Jarecki79
12-04-2011, 19:14
Co nie zmienia stanu rzeczy,że korozja wżerowa doprowadzająca do powstawania małych dziurek ma miejsce na nawrocie kanału pionowego w jego dolnej części.
Takie zjawisko obserwuje się już w kotłach 7-8letnich z tego typu kanałami.

zawijan
12-04-2011, 19:17
Tak oczekuje porady mam komin 14 cm 14 cm
Czy któryś z tych kotłów " pociągnie" na takim kominie?
-ogniwo eko plus 25
-skam p 25
-RBR ekouniwersal 23
-sas eko gro 25
-sztoker 25
Chce się też bawić w spalanie miału i np odsiewanych zrębków
napisz który polecasz

Wszystkie wymienione kotły pociągną na tym kominie.

Żaden z kotłów zasilanych podajnikiem ślimakowym nie da sobie rady z podawaniem zrębków (wszystko jedno czy odsianych czy nie odsianych). Niebezpieczeństwo zakleszczenia ślimaka jest bardzo duże.

Do miału - spośród wymienionych kotłów - zdecydowanie polecam Ogniwo Eko Plus. Przeczytaj ostatnie wpisy na tym wątku. Przeczytaj także wątki
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?149321-Palnik-BRUCER-sterownik-eCoal
oraz
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?175218-Ogniwo-eko-plus

zawijan
12-04-2011, 19:28
Co nie zmienia stanu rzeczy,że korozja wżerowa doprowadzająca do powstawania małych dziurek ma miejsce na nawrocie kanału pionowego w jego dolnej części.
Takie zjawisko obserwuje się już w kotłach 7-8letnich z tego typu kanałami.

Rozumiem więc, że nie potrafisz odpowiedzieć na te pytania.
A ta ostatnia Twoja odpowiedź dotyczy kotłów retortowych, czy zasypowych? Tylko kotłów z rejonu Pleszewa, czy wszystkich kotłów produkowanych w Polsce? A wiesz coś n/t jakości blach, z których wyprodukowano te kotły? A n/t jakości producentów, którzy te kotły wyprodukowali?

Jarecki79
12-04-2011, 19:34
Chciałbym jednak podjąć rozmowę, poważną o przyczynach korozji.

Zacznę od prostych stwierdzeń.
- Na korozję wymiennika wpływa:
a) zbyt niska, czy też niska temp. spalin
b) zły proces spalania (np. nieszczelny palnik, znacznie przewymiarowany kocioł, stosowanie wilgotnego paliwa)
c) niedokładne czyszczenie wymiennika (tutaj uważam,że ważny jest wygodny dostęp do wyczystek)
d) wilgotny opał
e) wilgoć w kotłowni
f) niskie temperatury (to jednak w połączeniu z pozostałymi czynnikami, tj. niską temp. spalin i wilgocią w kotłowni lub wilgotnością paliwa)

Proszę o rozwinięcie.

Być może na krótsze żywotności kotłów z kanałami pionowymi wpływała ich zła eksploatacja, brak czyszczenia.
Myślę,że wpływ mogło mieć także czyszczenie, tj. wiem po sobie,że mi się nie chce już tak często czyścić kanałów pionowych.
Nie mniej awarie tych konstrukcji zaczynały być zauważalne po ok.7-8latach.

zawijan
12-04-2011, 19:55
A gdzie i kiedy pojawia się pierwsza korozja w kotłach z kanałami poziomymi?

Jarecki79
12-04-2011, 19:55
Żaden z kotłów zasilanych podajnikiem ślimakowym nie da sobie rady z podawaniem zrębków (wszystko jedno czy odsianych czy nie odsianych). Niebezpieczeństwo zakleszczenia ślimaka jest bardzo duże.


Na targach dot. biomasy w P-niu widziałem kocioł z mieszalnikiem obrotowym w koszu (kosz na dole był okrągły i na około jeździł taki rodzaj płaskownika), który zrębki wpychał/zsypywał do podłużnego otworu, tam do płaskiego paleniska ceramicznego podawał je ślimak. Nie było jednak zjawiska wypiętrzania paliwa w górę. Paliwa w górę nie wypiętrza Sztoker, ale nie wiem czy nadaje się do spalania zrębek mieszanych z miałem czy groszkiem. Być może nie, trzeba by zapytać konstruktora.

SUSPENSER
12-04-2011, 20:51
http://forum.muratordom.images/misc/quote_icon.png Napisał Jarecki79 http://forum.muratordom.images/buttons/viewpost-right.png (http://forum.muratordom.showthread.php?p=4680203#post4680 203)
"Jeśli ludzie obgadują Cię za Twoimi plecami, to znaczy,że jesteś przed nimi przynajmniej 2 kroki ..."


O kurde...
Tylko nie goń za szybko, bo odpadniemy i nie będziesz miał z kim gadać.

Tak właśnie powinniście się kłócić :-D

Przynajmniej jest kulturalnie i wesoło :-)

SUSPENSER
12-04-2011, 20:59
Czyżbyś uważał, że są takie sterowniki, które kiepsko pracują na dobrym węglu a rewelacyjnie na byle jakim? Ciekawy pogląd.

Ciekawa interpretacja mojego wpisu, bo teza była dokładnie odwrotna tzn. że na dobrym węglu łatwiej jest sterownikowi pracować dobrze niż na kiepskim.

Czy zgadzasz się z tym ?

pomorzanin
12-04-2011, 22:11
Co nie zmienia stanu rzeczy,że korozja wżerowa doprowadzająca do powstawania małych dziurek ma miejsce na nawrocie kanału pionowego w jego dolnej części.
Takie zjawisko obserwuje się już w kotłach 7-8letnich z tego typu kanałami.

Żeby zachodziło zjawisko korozji wżerowej musi wystąpić proces elektrochemiczny na powierzchni wymiennika. Do tego potrzebny jest jakiś roztwór kwasu,zasady.W tym miejscu wymiennika o którym mówisz prawdopodobnie wkrapla się para wodna plus siarka z węgla i to jest przyczyną korozji. W tym miejscu prędkość jest tak mała,że spaliny mocno się wychładzają powodując skraplanie pary. Niestety kolego Jarecki dokładniej o tych zjawiskach mógłby powiedzieć Zawijan.

pomorzanin
12-04-2011, 22:14
Na targach dot. biomasy w P-niu widziałem kocioł z mieszalnikiem obrotowym w koszu (kosz na dole był okrągły i na około jeździł taki rodzaj płaskownika), który zrębki wpychał/zsypywał do podłużnego otworu, tam do płaskiego paleniska ceramicznego podawał je ślimak. Nie było jednak zjawiska wypiętrzania paliwa w górę. Paliwa w górę nie wypiętrza Sztoker, ale nie wiem czy nadaje się do spalania zrębek mieszanych z miałem czy groszkiem. Być może nie, trzeba by zapytać konstruktora.

Tutaj faktycznie Sztoker lub jakiś tłokowiec mógłby zrębki podawać. Tylko trzeba coś zrobić z zawieszaniem się zrębek w koszu, na samym dole.

zawijan
12-04-2011, 22:29
Ciekawa interpretacja mojego wpisu, bo teza była dokładnie odwrotna tzn. że na dobrym węglu łatwiej jest sterownikowi pracować dobrze niż na kiepskim.

Czy zgadzasz się z tym ?

Zgadzam się. Przepraszam Cię. Źle zrozumiałem.

minertu
13-04-2011, 07:40
Bardzo nieładne stosujesz chwyty, dobrze wiesz że Minertu lubi kombinować przy kotle dla tego wygląda to jak wygląda.
Teraz ja coś zapodam i co powiesz na to?
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?149321-Palnik-BRUCER-sterownik-eCoal&p=4575830&viewfull=1#post4575830
i tutaj wykresiki na potwierdzenie
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?149321-Palnik-BRUCER-sterownik-eCoal&p=4578239&viewfull=1#post4578239

jak to się mówi `dziękuję do widzenia`

Chce coś sprostować ,otóż w tym przypadku nie było żadnych kombinacji jak z powietrzem czy czymś innym.Zamieniłem tylko standardową koronę z nacięciami 2x po 6 na inną z większą ilością napowietrzania.Po trochę ponad 1 dniu palenia piec się zaczął dusić a sterownik odczytując małą temp spalin zaczął więcej podawać i zaczęło się przesypywać do popielnika.Dlatego stwierdzam,że 2x po 6 nacięć dla miału to widocznie za mało dla różnych miałów czy paliw trudnych.To tyle.

Jak ktoś chce zobaczyć jak się zaczął dusić piec to poniżej jest link do mojego sterownika ,w archiwum -wykresy data od 07.04.11 widać jak na patelni.
Po wymieszaniu tego miału z groszkiem ,którym paliłem całą zimę sytuacja zaczęła się poprawiać a teraz już piec pracuje na samym groszku.

minertu
13-04-2011, 07:53
Bardzo dobrze sobie radzi a jak ktoś się wczyta w te linki które podałem to można się dowiedzieć że zastosowałem utrudnienie dla sterownika czyli wrzucałem miał na przemian z groszkiem i eCoal bardzo dobrze to znosił inne sterowniki pewnie by się pięknie wysypały bez korekty ustawień.

Nie chodzi o to ,że sterownik sobie nie radzi,radzi sobie bardzo dobrze.Ja też dużo eksperymentuje więc wiem.Z trudnym miałem nie radzi sobie sposób napowietrzania czyli sama korona.Nie tam dochodzi powietrze i w takiej ilości jak powinno dlatego zachodzi powolne uduszenie kotła.Miał się nie dopala,potem zaczyna kopcić i na koniec przesypywać do popielnika aż się wygasi.Jest to również wina miału ale ludziska go kupują i spalają,możliwe,że w tłoku ale to ten palnik ma sobie radzić z trudnym miałem.

minertu
13-04-2011, 08:19
Akurat kolega minertu jest bardzo rozsądną osobą. Z dużym dystansem do tego wszystkiego.

Czyżby aż tak dał się zauważyć mój dystans do tego wszystkiego?
Tak podchodzę do tego z dystansem bo co tam macie między sobą to wasza sprawa i nie będę wam tego zabraniał.
Już to kiedyś napisałem,że mi te wasze przepychanki się podobają w sensie takim,że wyciągam z tego różne wnioski ale wnioski.
A z życia wiem choć stary nie jestem,że kij zawsze ma 2 końce.

Jarecki79
13-04-2011, 08:43
Z tymi spalinami i kanałami pionowymi chciałbym rozwinąć swoją wypowiedź, myślę,że p.Z wiedział co mam na myśli, choć faktycznie napisałem to chaotycznie.

Chciałem o korozji rozpocząć inaczej. Ogólnie, jak we wpisie wyżej.

Zrobię to jednak krok po kroku, może użytkownicy kotłów pionowych na czymś zyskają.

1. Mając kanały pionowe i wsadzając w dany kanał lub kanały zawirowacze sprawiam przyspieszenie prędkości spalin, ich wymiana jest lepsza, co skutkuje spadkiem temp. spalin. Myślę,że mogę podać granicę 20-30st.C, najwyżej p.Z mnie skoryguje
2. Korozja ma miejsce, jak wspomniałem, na dole pionowego kanału pionowego
3. Przyczyny korozji podałem ogólnie we wpisie wyżej (niska temp. spalin, mokre paliwo, wilgoć w kotłowni, niskie nastawy)

Teraz pytanie:
Czy w trybie letnim dla kotła pracującego na bardzo małej mocy z niskimi temp. spalin, jak użytkownik kotła z kanałami pionowymi zauważy,że kocioł zaczyna się pocić...
Czy wyjęcie zawirowaczy może pomóc? (zwiększy wystarczająca temp. spalin, aby zjawisko zanikło?)

Jarecki79
13-04-2011, 08:48
Tutaj faktycznie Sztoker lub jakiś tłokowiec mógłby zrębki podawać. Tylko trzeba coś zrobić z zawieszaniem się zrębek w koszu, na samym dole.

Kwestia próby w Sztokerze, jest szersza gardziel zsypowa kosza. Kolega wspominał o współspalaniu z paliwem węglowym, może dałoby radę.
Nie wiem, nie spotkałem się jeszcze z takim pytaniem odnośnie tego kotła a nie jestem jego twórcą, nie jestem też jego producentem.

Kocioł, który widziałem na targach miał takie mieszadło w koszu, jak wspomniałem wcześniej, tyle,że on był typowo na zrębki i zastępczo na pellet.