PDA

Zobacz pełną wersję : RANKING KOTŁÓW NA EKO GROSZEK



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 [26] 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92

karoka65
18-06-2011, 22:07
Sterowniki które dokładnie trzymają temperaturę z reguły przy skoku w górę temperatury wody szybko duszą palnik.Węgiel w palniku zostaje "byle jak spalony"
Bzdura na resorach panie kolego !!!
Ani w przypadku sterownika Bruli który jest serownikiem dwustanowym one w przypadku dojścia do temp. zadanej przechodzą w nadzór od ręki i w moim przypadku bez podkładania paliwa oraz żadnego przedmuchu kocioł po 150 minutach ruszał normalnie do pracy a paliwo był BARDZO DOBRZE dopalone ani w przypadku sterownika Cobra w trybie lato nic takiego nie ma miejsca.

Wlodek_PID
18-06-2011, 22:30
Problem z tymi kotłami jest taki że mają on bardzo dużą bezwładność. Dodatkowo dochodzi niestabilne paliwo. To wszystko sprawia że trudno pogodzić stałość temperatury wody z optymalnym spaleniem węgla.Sterowniki które dokładnie trzymają temperaturę z reguły przy skoku w górę temperatury wody szybko duszą palnik.Węgiel w palniku zostaje "byle jak spalony".I są straty.Więc lepiej dopuścić wzrost temperatury o parę stopni spalając optymalnie nadmiar węgla.

Chyba jednak w tym wypadku hobbyści nie mają
wiedzy. Lepiej pisać o rzeczach, które się zna.

karoka65
18-06-2011, 22:39
Chyba jednak w tym wypadku hobbyści nie mają
wiedzy. Lepiej pisać o rzeczach, które się zna.

Włodku, pomorzanin to też nie głupi facet ale tym wpisem to zawalił jak gajowy w lesie goła d..pą o sosnę.

pomorzanin
18-06-2011, 22:41
Bzdura na resorach panie kolego !!!
Ani w przypadku sterownika Bruli który jest serownikiem dwustanowym one w przypadku dojścia do temp. zadanej przechodzą w nadzór od ręki i w moim przypadku bez podkładania paliwa oraz żadnego przedmuchu kocioł po 150 minutach ruszał normalnie do pracy a paliwo był BARDZO DOBRZE dopalone ani w przypadku sterownika Cobra w trybie lato nic takiego nie ma miejsca.
Praca w podtrzymaniu jest takim samym spalaniem jak w zwykłym zasypowym.Gdyby było to dobre spalanie to te kotły miałyby taka samą sprawność jak retorty.Jak może być dobre spalanie z ograniczonym powietrzem.

pomorzanin
18-06-2011, 22:42
Chyba jednak w tym wypadku hobbyści nie mają
wiedzy. Lepiej pisać o rzeczach, które się zna.

Konkretnie o co chodzi.

karoka65
18-06-2011, 22:47
pomorzanin nie traktuj mojego wpisu jako złośliwość co do twojej osoby czy wiedzy. Chętnie czytam twoje posty i uczę się ale z tym ostatnim niestety się nie zgadzam.

darase
18-06-2011, 22:49
Panowie żeby piec grzał nie musimy mu ustawiać tem CO, wystarczy czujnik pokojowy i wtedy tem. CO jest niepotrzebna. Bliźniacy mają rację tem. CO może być wyznacznikiem ale nie musi.

pomorzanin
18-06-2011, 22:52
pomorzanin nie traktuj mojego wpisu jako złośliwość co do twojej osoby czy wiedzy. Chętnie czytam twoje posty i uczę się ale z tym ostatnim niestety się nie zgadzam.

Nie traktuje tego jako złośliwość. Jeżeli nie zgadzasz się tym co wcześniej napisałem przekonaj mnie że się mylę. Nie jestem nieomylny.

karoka65
18-06-2011, 22:53
Praca w podtrzymaniu jest takim samym spalaniem jak w zwykłym zasypowym..

Nie jest.
Zależy jak sterownik wychodzi z opresji żeby tak nie było a opał był dobrze dopalony.

darase
18-06-2011, 22:57
Pomorzanin napisał "Problemz tymi kotłami jest taki że
mają on bardzo dużą bezwładność.
Dodatkowo dochodzi niestabilne
paliwo. To wszystko sprawia że
trudno pogodzić stałość temperatury
wody z optymalnym spaleniem
węgla.Sterowniki które dokładnie
trzymają temperaturę z reguły przy
skoku w górę temperatury wody
szybko duszą palnik.Węgiel w palniku
zostaje "byle jak spalony".I są
straty.Więc lepiej dopuścić wzrost
temperatury o parę stopni spalając
optymalnie nadmiar węgla.
hobbyści też mają wiedzę"
Ma chłop rację, jeżeli odetniemy powietrze to np. gaz z odgazowanego węgla uchodzi kominem a się nie spala.
Jest tak jak napisał pan Włodek trzeba zbadać które straty są większe z przeciąganiem tem. czy straty z odcięciem tlenu.

karoka65
18-06-2011, 22:58
Panowie żeby piec grzał nie musimy mu ustawiać tem CO, wystarczy czujnik pokojowy i wtedy tem. CO jest niepotrzebna. Bliźniacy mają rację tem. CO może być wyznacznikiem ale nie musi.
A jak nie chcę czujnika to ??

karoka65
18-06-2011, 23:03
darase dla mnie nie dopala znaczy: dużo popiołu, szlaka i spieki a nie jakieś tam gazy.
Gazy to ja mam ale po grochówce.

darase
18-06-2011, 23:04
Wszystko zależy od hamowania, jeśli puma i cobra zaczynają wcześnie hamować żeby dojść do tem zadanej to też mogą dobrze dopalać, ale to już tajemnica pana Włodka. Czekam na testy porównawcze eCoala i Cobry u Minertu-a :)

Wlodek_PID
18-06-2011, 23:04
Panowie żeby piec grzał nie musimy mu ustawiać tem CO, wystarczy czujnik pokojowy i wtedy tem. CO jest niepotrzebna. Bliźniacy mają rację tem. CO może być wyznacznikiem ale nie musi.

Chcesz zrobić bombę? Jeśli sterownik pokojowy się zepsuje,
skończy mu się bateria albo nastąpi uszkodzenie kabla sterownik
będzie grzał do zagotowania się wody.

Musisz mieć jakąś nastawę temperatury.

darase
18-06-2011, 23:14
Czujnik tem pokojowy musi być sterownik musi wiedzieć jaką ktoś lubi temperaturę, chyba że załatwią to zawory przy kaloryferach i na nich ktoś ustawi tem. w pokoju np. w jednym pokoju ustawiam tem. na zaworze 26 a w drugim pokoju 24st, o ile wiem nie ma takich zaworów a to byłoby genialne rozwiązanie.

Smacznego, ale nie zajadaj na noc ;)

zawijan
18-06-2011, 23:18
Problem z tymi kotłami jest taki że mają on bardzo dużą bezwładność. Dodatkowo dochodzi niestabilne paliwo. To wszystko sprawia że trudno pogodzić stałość temperatury wody z optymalnym spaleniem węgla...
...lepiej dopuścić wzrost temperatury o parę stopni spalając optymalnie nadmiar węgla.

Z tym się zgadzam całkowicie.

Będziemy jeszcze o tym pisać.

darase
18-06-2011, 23:26
Sprostowanie chyba są takie zawory z elektronicznym wyświetlaczem gdzie ustawia się różne duperele ale czy ustawia się też tem. to nie chce mi się szukać.

Panie Włodku od tego są zabezpieczenia, sterownik jako urządzenie elektroniczne również może się popsuć lub zbzikować. Nie napisałem że nie musi mieć górnego ograniczenia np.85st. Wszystko da się zaprogramować, np. siada czujnik tem. piec pracuje, sterownik nie dostaje informacji o wzroście tem np. przez 10-15min co robi wysyła sms-a sprawdź czujnik tem.

Tak to widzę co nie znaczy że dobrze widzę bo noszę okulary. Faktycznie jestem chory a ile lat pożyję tego nie wiem.

karoka65
18-06-2011, 23:40
O tym co pisze p. Włodek to nawet myśli nie dopuszczałem ale jest taka możliwość i jest to bardzo możliwe.
No i coś może dychnąć i przemeblować domek.
Tak że proszę nie piszcie więcej takich rzeczy że nie trzeba nic nastawiać bo jeszcze nie ma takiego regulatora który by się łączył telepatycznie z właścicielem i wg tego pracował.
Nawet tak dobry sterownik ( regulator) jak eCoal
MUSI !!! mieć nastawy wyjściowe o czym może większość początkujących nie wie i myślą że coś dzieje się z niczego. BZDURA !!!
Nie jestem aż takim fachowcem jak większość szacownego grona ale wydaje mi się że dużo łatwiej jest stworzyć oprogramowanie do takiego regulatora(sterownika) który obsługuje jeden znany nam kocioł, jeden znany nam palnik niż do kotła X czy Y i palnika Y czy Z czy jeszcze innego cudaka.

pomorzanin
18-06-2011, 23:40
Nie jest.
Zależy jak sterownik wychodzi z opresji żeby tak nie było a opał był dobrze dopalony.

Co ma zrobić sterownik jeżeli w retorcie są np 2kg węgla do którego spalenia należy dostarczyć ok 20m3 powietrza a temperatura wody jest wyższa o 0.5stopnia od zadanej?. Cobra prawdopodobnie wyłączy dmuchawę i kto dostarczy te m3 powietrza? Sterownik Zawijanów nadąża za zmianami temperatury wody(zmiany zapotrzebowania na ciepło) ale nie reaguje "nerwowo" na wzrost temperatury. Kombinuje spokojnie z wielkością podawanego węgla dążąc do zmniejszenia mocy,cały czas podając tyle powietrza ile potrzebuje aktualna ilość węgla.

pomorzanin
18-06-2011, 23:44
O tym co pisze p. Włodek to nawet myśli nie dopuszczałem ale jest taka możliwość i jest to bardzo możliwe.
No i coś może dychnąć i przemeblować domek.
Tak że proszę nie piszcie więcej takich rzeczy że nie trzeba nic nastawiać bo jeszcze nie ma takiego regulatora który by się łączył telepatycznie z właścicielem i wg tego pracował.
Nawet tak dobry sterownik ( regulator) jak eCoal
MUSI !!! mieć nastawy wyjściowe o czym może większość początkujących nie wie i myślą że coś dzieje się z niczego. BZDURA !!!
Nie jestem aż takim fachowcem jak większość szacownego grona ale wydaje mi się że dużo łatwiej jest stworzyć oprogramowanie do takiego regulatora(sterownika) który obsługuje jeden znany nam kocioł, jeden znany nam palnik niż do kotła X czy Y i palnika Y czy Z czy jeszcze innego cudaka.

Sama prawda. Poza tym bezpieczeństwo to bardzo ważna sprawa.

karoka65
18-06-2011, 23:58
Z tym się zgadzam całkowicie.

Będziemy jeszcze o tym pisać.
Każdy cytuje co mu pasuje.
Pod tym co Ty zacytowałeś podpisuję się dwoma długopisami chociaż nie jestem pewnie dla Ciebie żadnym autorytetem i słusznie. Ale nie zgadzam się z tym co jest między kropeczkami Twojego cytatu czyli:
Sterowniki które dokładnie trzymają temperaturę z reguły przy skoku w górę temperatury wody szybko duszą palnik.Węgiel w palniku zostaje "byle jak spalony".

karoka65
19-06-2011, 00:14
[QUOTE=pomorzanin;4775947]Co ma zrobić sterownik jeżeli w retorcie są np 2kg węgla do którego spalenia należy dostarczyć ok 20m3 powietrza a temperatura wody jest wyższa o 0.5stopnia od zadanej?

"Po co tyle tego węgla tam napchał ? Myślę że taki problem może wystąpić najczęściej przy obsłudze sterownika dwustanowego przez niewprawionego operatora."

. Cobra prawdopodobnie wyłączy dmuchawę i kto dostarczy te m3 powietrza?

"Kto Ci takich rzeczy naopowiadał ? Czy może masz Cobrę ? Moja tak nie działa."

Sterownik Zawijanów nadąża za zmianami temperatury wody(zmiany zapotrzebowania na ciepło) ale nie reaguje "nerwowo" na wzrost temperatury. Kombinuje spokojnie z wielkością podawanego węgla dążąc do zmniejszenia mocy,cały czas podając tyle powietrza ile potrzebuje aktualna ilość węgla.

"To nie jest sterownik Zawijanów tylko firmy Elektro-system, skąd wiesz jak reagują inne sterowniki ???
Bo na forum pisali ?"

karoka65
19-06-2011, 00:34
Szkoda pomorzanin że mieszkamy na przeciwnych "biegunach Polski" Można by pogadać bo pisząc nie można tyle przekazać ile w normalnej rozmowie. Ja piszę chaotycznie, za dużo myśli a mało słów pisanych i różnie to wychodzi.
Mógłbyś zobaczyć czy wszystko co piszą na forum można brać na poważnie.
Najbardziej mnie wkurza jak wymądrzają się ci którzy mają w planie kupić działkę żeby na niej postawić dom w ciągu najbliższych 20-tu lat a następne 20 będą jeszcze spłacać kredyt a tu już:
jakiej mocy kocioł?
jakie straty ciepła ?
jaki kocioł ? (za 20 lat już tych nie będzie)
a nawet ile eko groszku czy prądu zużyją

Niejednokrotnie, nie mówię że zawsze ale ci mają jak najwięcej do powiedzenia, wyliczania i filozofowania.
A jak się w piecu pali to przecież wiedzą bo widzieli jak to tato robił.

Wlodek_PID
19-06-2011, 08:41
Co ma zrobić sterownik jeżeli w retorcie są np 2kg węgla do którego spalenia należy dostarczyć ok 20m3 powietrza a temperatura wody jest wyższa o 0.5stopnia od zadanej?. Cobra prawdopodobnie wyłączy dmuchawę i kto dostarczy te m3 powietrza? Sterownik Zawijanów nadąża za zmianami temperatury wody(zmiany zapotrzebowania na ciepło) ale nie reaguje "nerwowo" na wzrost temperatury. Kombinuje spokojnie z wielkością podawanego węgla dążąc do zmniejszenia mocy,cały czas podając tyle powietrza ile potrzebuje aktualna ilość węgla.

Ten problem w sterownikach z moim algorytmem PID
w ogóle nie występuje.

Wlodek_PID
19-06-2011, 08:43
Sterownik z algorytmem PID nie zatrzymuje się, gdy temperatura
przekroczy nastawę o 0.5'C czy o 3'C, tylko zwalania.

Zatrzymuje się sterownik 2-stanowy.

darase
19-06-2011, 08:48
Tak jak pisałem wyhamowywuje :)
Dobre hamulce to podstawa byleby wcześnie zacząć hamować.

zawijan
19-06-2011, 11:07
Drodzy Koledzy Forumowicze
W odpowiedzi na różne Wasze uwagi, pragnę Wam przekazać kilka słów prawdy. Brutalnej – być może. Taka jednak jest prawda.
Po pierwsze
Nie mam obowiązku udzielania Wam odpowiedzi na każde pytanie, które zadacie. Piszę to co chcę. Nie piszę tego czego nie chcę. Na niektóre pytania odpowiadam – bo chcę. Na niektóre nie odpowiadam – bo nie chcę. Na niektóre nie odpowiadam – bo nie znam odpowiedzi. Natomiast jeśli odpowiadam – to odpowiedzi oparte są na wiedzy wynikającej z mojej znajomości teorii i wykonanych przeze mnie badań. Nigdy te odpowiedzi nie są oparte na wiedzy „wymyślanej na poczekaniu na doraźne potrzeby chwili”.
Po drugie
Badam tylko to, co mi zlecą (Instytut to nie jest mój prywatny folwark, tylko normalna firma rynkowa). Stąd nie wszystkie Wasze potrzeby czy oczekiwania mogę spełnić.
Publikuję (czy to na moim blogu http://zawijan.wordpress.com/ czy to na tym forum) tylko to, co zbadałem. Choć nie wszystko, bo z jednej strony – nie wszystko chcę pokazać, zaś z drugiej – nie wszystko wolno mi pokazać.
Po trzecie
Użytkownicy, którzy pytają, bo są w potrzebie – otrzymają ode mnie odpowiedź najlepszą, jakiej udzielić potrafię.
Mądrale, którzy popisują się wymyślonymi przez siebie teoryjkami i zadają złośliwe lub głupkowate pytania – zostaną przeze mnie olani, lub dostaną kopa, w zależności od mego humoru i rangi zagadnienie, które poruszyli.
A harcujący po forum producenci, lub ich agenci, którzy próbują mi dokopać – tych mam w…

zawijan
19-06-2011, 11:10
a jak by tak pójść krok dalej i podać z jaką sprawnością przy tej samej mocy, ten sam palnik spali węgiel o RI > 50, a węgiel o RI < 20 i jaka będzie strata niecałkowitego spalania w obu przypadkach. Bo mam przeczucie że przejście przez palnik nie zawsze oznacza całkowite spalenie.
Padło twierdzenie teraz poproszę dowody na wyższość waszego palnika nad palniki konkurencji, czy może specjalnie ma się czym chwalić, że dwa razy żaden nie raczył zauważyć tego pytania?
A czy są samochody (normalne dobre samochody osobowe, nie sportowe), które potrafią jechać z prędkością ponad 220km/godz.? Są.
A czy ich producenci podają w dokumentacji zużycie paliwa przy jeździe z prędkością ponad 220km/godz.? Nie podają.
A czy ich producenci piszą w dokumentacji, że należy jeździć z prędkością ponad 220km/godz.? Nie piszą.
Ręczę, że jeśli do naszych palników dostałby się węgiel o spiekalności RI>50 – nie spowoduje to żadnej awarii, nawet zerwania zawleczki z tego powodu.
Natomiast, gdyby ktoś powiedział mi, że chce swój kocioł zasilać węglem o spiekalności RI>50 – usłyszałby ode mnie, że jest głupi.

Nela_32
19-06-2011, 11:11
Tak jak pisałem wyhamowywuje :)
Dobre hamulce to podstawa byleby wcześnie zacząć hamować.

A co w tym złego że wyhamowuje?
Najważniejsze że dobrze reguluje.

Pozdrawiam

zawijan
19-06-2011, 11:12
Nie czytałem wszystkich postów tej dyskusji…
Szkoda, bo chyba przeoczyłeś te najistotniejsze dla tej dyskusji.


Oczywiście ogrzewany obiekt potrzebuje energii (a nie temperatury) do pokrycia strat ciepła, ale właśnie wysokość temperatury wody grzewczej determinuje ilość energi dostarczanej do ogrzewanego obiektu. Jest to tak oczywiste, że chyba wszyscy uczestnicy tej dyskusji o tym wiedzą.
Ciekawa interpretacja.
A teraz zobacz rozdział mojego bloga http://zawijan.wordpress.com/wyniki-badan/
Są tam wykresy parametrów charakterystycznych kotła OGNIWO EKO PLUS 16kW, który pracuje z mocą na poziomie 3kW. Zauważ, że temperatura wody wylotowej układa się na poziomie 80ᵒC.
A teraz odpowiedz (wykorzystując swoją teorię) na takie dwa pytania:
Jaką temperaturę powinna mieć ta woda, aby ten kocioł pracował z mocą 16kW (to jego moc tzw. nominalna), a jaką, aby pracował z mocą 20kW (to jego moc maksymalna)?
Z jaką mocą będzie pracował ten kocioł, jeśli obniży mu się wartość zadaną temperatury wody do np. 50ᵒC?


Jeśli mówimy o sterowniku, który zrealizuje optymalne pokrycie strat ciepła przez budynek i spowoduje dopasowanie mocy kotła do bieżących strat ciepła, to oczywiście musi sterować temperaturą wody grzewczej, bo czym innym może sterować?.... (dostarczenie większej lub mniejszej energii jest możliwe tylko poprzez zmianę temperatury stałej ilości wody, albo - niemożliwe- zmianę ilości ogrzewanej wody i powierzchni wymiany grzejników)...
Jeśli mówimy o sterowniku, który zrealizuje optymalne pokrycie strat ciepła przez budynek i spowoduje dopasowanie mocy kotła do bieżących strat ciepła, to oczywiście musi sterować MOCĄ KOTŁA.
Oczywiste jest, że nie da się sterować mocą kotła bez posiłkowania się wskazaniami czujnika temperatury wody wylotowej. Tylko skończony głupek może myśleć, że się da. A tylko jeszcze głupszy głupek może myśleć, że ja myślę, że się da.
Informacja z czujnika temperatury wody wylotowej jest niezbędna do sterowania kotłem, ale nie jest wystarczająca do poprawnego sterowania. Często wystarcza do uzyskania w miarę przyzwoitych wyników, ale nie wystarcza do uzyskania wyników optymalnych.

Jarecki79
19-06-2011, 11:18
Co ma zrobić sterownik jeżeli w retorcie są np 2kg węgla do którego spalenia należy dostarczyć ok 20m3 powietrza a temperatura wody jest wyższa o 0.5stopnia od zadanej?. Cobra prawdopodobnie wyłączy dmuchawę i kto dostarczy te m3 powietrza? Sterownik Zawijanów nadąża za zmianami temperatury wody(zmiany zapotrzebowania na ciepło) ale nie reaguje "nerwowo" na wzrost temperatury. Kombinuje spokojnie z wielkością podawanego węgla dążąc do zmniejszenia mocy,cały czas podając tyle powietrza ile potrzebuje aktualna ilość węgla.

Już kilka osób, w tym Darase pisali,że ich sterowania przy przeregulowaniu wpadają w przedmuch....

Cobra czy Puma nadążają właśnie za zmianami t.wody, kombinują z wielkością podawanego węgla dążąc do zmniejszenia mocy podając tyle powietrza ile potrzebuje aktualna ilość węgla (to samo stara się też robić eCoal, aby nie było,że sugeruję coś innego) W zależności od poziomu zapotrzebowania na moc obe sterowania mogą chwilowo wpaść w podtrzymanie.


W odpowiedzi do Zawijana:
"Informacja z czujnika temperatury wody wylotowej jest niezbędna do sterowania kotłem"

To prawda, więc jest to zadanie podstawowe. Jak już do ecoala dojdzie opcja wyłączenia algorytmu, to jak myślisz co nadal pozostanie podstawową sprawą? Czyżby nastawa t.wody?

Prawdą jest też,że wartość nastawy nie odpowiada bezpośrednio za jakośc spalania (O CZYM PISZĘ OD 15 STRON), ale jest niezbędna, aby algorytm wiedział co ma robić.

Jarecki79
19-06-2011, 11:20
Co do temp. zasilania, proszę nie robić z ludzi osłów.
Kilkakrotnie było to również tłumaczone.

T.zasilania nie ma znaczenia dla poziomu wykorzystania mocy.
Na nastawie 50st.C możemy pracować z mocą 80% jak też na nastawie 80st.C z mocą 30%....

darase
19-06-2011, 11:44
Nela źle zinterpretowałaś mój wpis, właśnie uważam że to bardzo dobrze że wcześniej hamuje żeby osiągnąć tem. zadaną i jej nie przekraczać.
Pragnę zwrócić uwagę że przy stałej pracy pompy CO moj sterownik eCoal trzymał ładnie tem. zadaną z błędem wybiegu +,- 0.5st.

jorgo
19-06-2011, 11:50
Powiem szczerze, że jeśli chodzi o spór co do tych regulatorów czy jak inni mówią sterowników, to w sumie spieranie się o samą nazwę nie ma dla mnie najmniejszego znaczenia. Ale nurtuje mnie inna kwestia.....
Jeszcze mam :( kocioł zasypowy, i do tej pory uważałem właśnie - i idę o zakład że zdecydowana większość ludzi także - że im wyższa temperatura wody, tym większa moc kotła.
A tu proszę........... nie jest takie proste - bynajmniej dla mnie - zrozumienie tych wszystkich skomplikowanych zależności. Jak już zmienię kocioł, to z pewnością nabiorę praktyki i wówczas będę mógł napisać coś więcej o swoich doświadczeniach praktycznych i łatwiej mi będzie zrozumieć to, co teraz dla mnie mało zrozumiane. Bo teoria teorią, ale praktyka tez musi być.

Jarecki79
19-06-2011, 12:11
Jak wybierzesz kocioł z Cobrą czy Pumą, to poziom wykorzystania mocy masz wyrzucony na ekran zewnętrzny....



Na badaniach w Łodzi:
100% mocy - woda wylotowa 78.7st.C, powrotna 58st.C
30%mocy - woda wylotowa 64,6, powrotna 58.1

W obu przypadkach strumień masy wody 988kg/h

i z innego modelu:
100%mocy - woda wylotowa 80.8, powrotna 60.2st.C
30%mocy - woda wylotowa 65.3, powrotna 59.7
W obu przypadkach strumień masy wody mw 720kg/h


W IChPW ustawili to natomiast:
100%mocy 68.9 zasil, 58.6powrót, strumień wody 35L/min
lub
100%mocy 62.3zasil, 46.5powrót, strumień wody 46,9L/min

Myślę, że już zależności widzisz....

jack18
19-06-2011, 12:19
Jorgo np jeśli teraz byś odpalił kocioł i włączył CO , to zeby utrzymać np 50stopni temp zadanej kocioł zużył by np 5% swoich możliwych zasobów. Jeśli np przy temp na dworze minus 21- wtedy zużył by 70%. Większa różnica temp i kocioł musi grzać na większej mocy bo woda w układzie szybciej się wychładza...Nie wiem czy jasno? - jeśli nie to poprawcie mnie..

Wlodek_PID
19-06-2011, 12:52
Drodzy Koledzy Forumowicze
Po trzecie
Mądrale, którzy popisują się wymyślonymi przez siebie teoryjkami i zadają złośliwe lub głupkowate pytania – zostaną przeze mnie olani, lub dostaną kopa, w zależności od mego humoru i rangi zagadnienie, które poruszyli.
A harcujący po forum producenci, lub ich agenci, którzy próbują mi dokopać – tych mam w…

Są agenci. To na pewno jest też Układ.

Forum służy do wymiany poglądów i doświadczeń. Jeśli ktoś pisze
złośliwie, można mu złośliwie odpisać. Też tak czasem robię, jak
miałeś się okazję przekonać.

Ale trzeba się wzajemnie szanować i nie przekraczać pewnych
barier. Ty je właśnie przekroczyłeś.

Dla mnie ta dyskusja i współzawodnictwo są jak mecz. Gramy
w przeciwnych drużynach, ale możemy sobie podać rękę, pożartować
i napić się piwa.

zawijan
19-06-2011, 12:59
Pociągnijmy ten – tak udanie zaczęty – temat regulatorów kotłów na paliwo stałe.
Ciągle dostrzegam brak zrozumienia tego prostego tematu. Co dziwne, ten brak zrozumienia dostrzegam u osób, które – wydawałoby się - powinny go rozumieć najlepiej. A może to nie jest z ich strony brak zrozumienia? Może to co innego?

Czym się różnią regulatory eCoal.pl i Cobra/Puma?

eCoal.pl oczekuje od swego użytkownika dokonania (i późniejszych ewentualnych korekt) tylko jednej nastawy WARTOŚCI ZADANEJ TEMPERATURY WODY WYLOTOWEJ Z KOTŁA. Użytkownik może tę nastawę korygować ręcznie lub posiłkując się sterownikami pokojowymi, pogodowymi itp. I TO WSZYSTKO.
Określenie wartości zadanej temperatury wody wylotowej jest bardzo proste. Jest mi za ciepło – zwiększam, jest mi za zimno – zmniejszam tę wartość. Jest mi w sam raz – nie ruszam jej. Nie trzeba do tego żadnej „wiedzy tajemnej”.
eCoal.pl jest przeznaczony dla osób, nie uważających siebie za wprawnych operatorów kotłów, które zmuszone są eksploatować. Wyręcza on ich praktycznie we wszystkim, co wiąże się z tym tak trudnym procesem, jakim jest prowadzenie kotła na paliwo stałe.
Wybiera go również spore grono osób, które są wprawnymi operatorami kotłów, ale nad pieszczoty z kotłem przedkładają inne rodzaje spędzania wolnego czasu. Takie, w których regulator już ich nie wyręczy.
A ja jeszcze radziłbym, aby zainteresowały się nim te osoby, które wprawdzie uważają się za wprawnych operatorów kotłów, ale w rzeczywistości są nimi tylko we własnym mniemaniu. Prowadzenie kotła jest bowiem czynnością trudną i wymagającą niemałych umiejętności, o czym świadczą niezbicie ogromne ilości wpisów na forach, dotyczące właśnie tych problemów.

PUMA/COBRA oczekują od swego użytkownika jeszcze (oprócz nastawy wartości zadanej temperatury wody wylotowej z kotła) dokonania wstępnych nastaw i późniejszych korekt dawki paliwa i wysokości kopczyka paliwa (a w pewnych przypadkach także ułamka mocy wyjściowej kotła). Aby móc to wykonać – muszą poznać podstawy „wiedzy tajemnej”, tzn. jaki ma być kolor płomienia i jaki powinien być kształt i wysokość tego kopczyka. Obserwacji i pomiarów niezbędnych do wykonania tych czynności dokonuje się za pomocą najgorszego ze spotykanych w technice instrumentu badawczego – własnego oka. W dodatku przy otwartych drzwiczkach kotła, co doskonale zaburza przebieg obserwowanego procesu. I trba mieć jeszcze „dobre oko do kolorów”, bo musi się określić, czy płomień jest dostatecznie jasny (ale nie za bardzo) i dostatecznie żółty (ale nie za bardzo) A kopczyk czasem ma być lekko wypukły a czasem lekko wklęsły (ale nie za bardzo).
Jeśli posiadasz tę „wiedzę tajemną” i przepadasz za pieszczotami ze swoim kotłem – jest to wymarzony regulator dla Ciebie.

I to jest najważniejsza podstawowa różnica – z praktycznego punktu widzenia - między tymi dwoma rozwiązaniami.
Ponieważ twórcy i producenci regulatorów PUMA/COBRA nie znajdują argumentów, na zbagatelizowanie tej najistotniejszej różnicy – wyszukują coraz to nowe pseudo-argumenty, aby „poniżyć” regulator eCoal.pl, często śmieszne lub głupie z technologicznego punktu widzenia. Jakie? Wystarczy dokładnie przeczytać ten wątek.

Jarecki79
19-06-2011, 13:13
Przeskoczyłeś z tematem, ale dalej piszesz głupoty

ok, ecoal obsługujesz tak jak mówisz, ale masz do niego całą masę programatorów.
Ich obsługa dla sporej części osób wcale nie musi byc taka prosta.
Użytkownicy jego prace korygują m.in. kalibracją czujników, czego w cobrze czy pumie nie robimy, kombinują też z przełączaniem programów pod daną moc kotła ogniwo eko15, ogniwo plus 16 a może 25kW... dalej kombinują jeszcze z cyklicznościa pracy pompy...

Zapomniałem dodać, w ecoalu musisz jeszcze wybierać sposób pracy pompy CWU, a więc tryb lato, priorytet grzania CWU. To wszystko Puma czy Cobra dobierają same tylko na podstawie zadanej temp. na C.O. i CWU.


Puma czy Cobra, jak wielokrotnie było pisane:
Klient normalnie nie ma dostępu do kodu i nie ustawia żadnych czasów!!
Zaawansowany użytkownik, a takich na tym forum jest sporo zna kod i może to zmienić. Może a nie musi

Nie ustawia też siły nadmuchu do koloru płomienia, bzdura!!

Ma dolne ograniczenie mocy dmuchawy służące do spasowania z danym typem dmuchawy (aby wirnik ruszył) oraz ma możliwość ograniczenia górnych obrotów. Nie dobiera mocy wentylatora do koloru płomienia.

Ma możliwośc skorygowania tzw wysokości kopca, jeżeli mu algorytm przesypie nieco niedopalonego węgla do popielnika (bo węgiel będzie wyjątkowo kijowy). To jest opcja korekcji.

Wybiera dolną minimalna moc kotła. W eCoalu ustawiasz za to czas przedmuchu np. na 90minut. Tutaj to nastawienie polega na ustaleniu dolneuj mocy kotła np. 1% - 3% - 5%.


Cały myk polega na tym,że ciekawe jest to, czy lepszy jest sterownik, gdzie nie mogę nic poprawić (ewentualnie wybieram inny program czy kombinuję z cyklicznościa pracy pompy), czy lepszy jest sterownik, w którym mogę w prosty sposób dokonać jakiejś korekty.

Wlodek_PID
19-06-2011, 13:30
Jacku,

Nie napisałeś o innej podstawowej różnicy.

Cobra i Puma mogą pracować na każdym kotle, z każdym podajnikiem.


Gdybym wiedział, na jakim kotle będą, z jaką dmuchawą, mógłbym
zablokować dostęp do tych nastaw.

Ot i wszystko.

Pozwólmy, aby rynek rozstrzygnął, który regulator lepiej się sprawdza
w praktyce.

I życzę Ci więcej pogody i humoru.

jack18
19-06-2011, 13:40
Przeskoczyłeś z tematem, ale dalej piszesz głupoty

ok, ecoal obsługujesz tak jak mówisz, ale masz do niego całą masę programatorów.
Ich obsługa dla sporej części osób wcale nie musi byc taka prosta.
Użytkownicy jego prace korygują m.in. kalibracją czujników, czego w cobrze czy pumie nie robimy, kombinują też z przełączaniem programów pod daną moc kotła ogniwo eko15, ogniwo plus 16 a może 25kW... dalej kombinują jeszcze z cyklicznościa pracy pompy...

Zapomniałem dodać, w ecoalu musisz jeszcze wybierać sposób pracy pompy CWU, a więc tryb lato, priorytet grzania CWU. To wszystko Puma czy Cobra dobierają same tylko na podstawie zadanej temp. na C.O. i CWU.


Puma czy Cobra, jak wielokrotnie było pisane:
Klient normalnie nie ma dostępu do kodu i nie ustawia żadnych czasów!!
Zaawansowany użytkownik, a takich na tym forum jest sporo zna kod i może to zmienić. Może a nie musi

Nie ustawia też siły nadmuchu do koloru płomienia, bzdura!!

Ma dolne ograniczenie mocy dmuchawy służące do spasowania z danym typem dmuchawy (aby wirnik ruszył) oraz ma możliwość ograniczenia górnych obrotów. Nie dobiera mocy wentylatora do koloru płomienia.

Ma możliwośc skorygowania tzw wysokości kopca, jeżeli mu algorytm przesypie nieco niedopalonego węgla do popielnika (bo węgiel będzie wyjątkowo kijowy). To jest opcja korekcji.

Wybiera dolną minimalna moc kotła. W eCoalu ustawiasz za to czas przedmuchu np. na 90minut. Tutaj to nastawienie polega na ustaleniu dolneuj mocy kotła np. 1% - 3% - 5%.


Cały myk polega na tym,że ciekawe jest to, czy lepszy jest sterownik, gdzie nie mogę nic poprawić (ewentualnie wybieram inny program czy kombinuję z cyklicznościa pracy pompy), czy lepszy jest sterownik, w którym mogę w prosty sposób dokonać jakiejś korekty.
Jarcki -większość tych opcji w eCoalu jest zablokowana kodem. Wielu użytkowników z nich nigdy nie korzysta. Sa natomiast tacy jak ja lub minertu i bawimy się tymi ustawieniami dla zaspokojenia wlanej ciekawości. Tryb lato w eCoalu tez załącza się automatycznie na podstawie czujnika temp na zewnątrz.Powiedzmy sobie wprost - nie do końca znasz ten sterownik. Wypróbuj go i zobaczysz ze on od użytkownika wymaga naprawdę niewielkich wiadomości.

Jarecki79
19-06-2011, 14:09
Jarcki -większość tych opcji w eCoalu jest zablokowana kodem. Wielu użytkowników z nich nigdy nie korzysta. Sa natomiast tacy jak ja lub minertu i bawimy się tymi ustawieniami dla zaspokojenia wlanej ciekawości. Tryb lato w eCoalu tez załącza się automatycznie na podstawie czujnika temp na zewnątrz.Powiedzmy sobie wprost - nie do końca znasz ten sterownik. Wypróbuj go i zobaczysz ze on od użytkownika wymaga naprawdę niewielkich wiadomości.

Tu jest sedno sprawy pogrzebane, Zawijan nie korzysta z Cobry a próbuje ją opisywać, robi to nieudolnie.
To z mocą szczątkową, co zgaduje Zawijan dokładnie odpowiada temu, co Ty ustawiasz w eCoalu jako wartość podtrzymania (owe 90minut np.)

Jak w drugą stronę robię identyczny zabieg, to zwracasz mi uwagę..

Użytkownicy Cobry czy Pumy podobnie nie mają kodu serwisowego, więc czasów nie zadają.
Na tym forum są tacy użytkownicy, którzy mają trochę chęci i kod znają, więc podobnie jak Ty czy minertu bawią się.

Jak nie masz czujnika zewn. lub z niego nie korzystasz, to będziesz musiał wybrać tryb lato lub priorytet CWU, prawda?

W Cobrze czy Pumie zadajesz tylko temp. od STOP poprzez 40 w górę.... nie ma wyboru trybów, priorytetów pracy CWU, dobierają się samoczynnie.

Podobna uwaga w Twoją stronę, wypróbuj Cobrę czy Pumę i zobacz jak niewiele wymaga od użytkownika.

Są to inne produkty, których celem ma być uproszczenie obsługi urządzenia oraz właściwy proces spalania.

jack18
19-06-2011, 14:30
Pewnie ze można przetestować nawet tylko po to żeby mieć porównanie.Jeśli twórca Włodek_pid zechce doac do testow Cobre w okresie jesiennym (teraz kocioł nie pracuje) to dlaczego nie?

SUSPENSER
19-06-2011, 14:45
Czujnik tem pokojowy musi być sterownik musi wiedzieć jaką ktoś lubi temperaturę, chyba że załatwią to zawory przy kaloryferach i na nich ktoś ustawi tem. w pokoju np. w jednym pokoju ustawiam tem. na zaworze 26 a w drugim pokoju 24st, o ile wiem nie ma takich zaworów a to byłoby genialne rozwiązanie.

Smacznego, ale nie zajadaj na noc ;)

Ja mam takie zawory termostatyczne i gdy w jednym pokoju jest 16 st zimą to w drugim 21-22 [gdy są zamknięte drzwi w tym chłodniejszym].

SUSPENSER
19-06-2011, 14:46
Wszystko zależy od hamowania, jeśli puma i cobra zaczynają wcześnie hamować żeby dojść do tem zadanej to też mogą dobrze dopalać, ale to już tajemnica pana Włodka. Czekam na testy porównawcze eCoala i Cobry u Minertu-a :)

Hamują bo mają czym [skuteczna regulacja obrotów wentylatora + zmniejszenie ilości podawanego węgla].

SUSPENSER
19-06-2011, 14:47
Jorgo jeśli na rekuperator i GWC chcesz wydać 10tyś to jest to przerost formy nad treścią, zrobię to 10razy taniej, gościu zrobił i jest zadowolony, latem ma tanią klimę,np wentylator o wydajności 400m3/h kosztuje ok 100zł pobór prądu 30w,taki przepływ powietrza wystarczy na 150m2 standardowej wysokości pomieszczeń. Uważam że b.duże straty powoduje ucieczka ciepłego powietrza przez kanały wentylacyjne. Jak to podpisuje pomorzanin i sam sobie zrobił palnik :)

Za 1 tys zł zrobisz działające reku i GWC - otwieraj firmę i sprzedawaj po 8 tys - wykosisz całą drogą konkurencję ;)

Możesz przesłać mi link do tego wentyla 400 m3/godz z poborem prądu 30 W w cenie 100 zł ?

SUSPENSER
19-06-2011, 14:48
Pomorzanin dzięki za info, też mam komin centralnie w domu, to teraz takie pytanie czy warto podłączyć hłodnicę do pieca i nią podgrzewać powietrze z GWC? Jaki będzie zysk i strata, ciekawe ile opału na to poleci.

Ja także mam komin [z cegieł który miło grzeje korytarz i łazienkę] centralnie w domu i wykorzystuję temp. czopucha do podgrzania powietrza wlatującego z zewnątrz do kotłowni [mam na niego skierowaną rurę spiro doprowadzającą powietrze z zewnątrz].

SUSPENSER
19-06-2011, 14:57
Również jestem bardzo ciekawy jak będzie wyglądało to w okresie zimowym.
Sam jestem zdania nie wiem czy słusznie ale porównywanie akurat tych dwóch sterowań nie jest za bardzo fer. Od strony ekonomicznej na pewno wielu użytkowników to interesuje ale przecież zasada pracy tych sterowań bardzo różna chociaż dążą do jednego celu.
Bruli jest jednym z najlepszych, jak nie najlepszym sterownikiem dwustanowym.
Myślę że sensowne byłoby porównanie Cobry i eCoala na tym samym kotle i obiekcie ale w moim przypadku z wiadomych przyczyn jest to niemożliwe.

Tu się zgadzam w 100% :) choć producent Bruli w rozmowie telefonicznej stwierdził, że sterowniki modulujące moc kotła doprowadzają do obniżenia temperatury paleniska co powoduje gorsze spalanie i dlatego Bruli może pracować lepiej od nich - niedługo sam to sprawdzę u siebie.

SUSPENSER
19-06-2011, 15:20
Czytam i czytam, tytulem rankingow kotlow,ale nic nie ma tu na ten temat. Dla takiego laika jak ja Panowie, powierzchnia domu do ogrzania poki co to 120m, kiedys moze bedzie to kolo 180, i teraz pytanie czy Galmet 22kw czy defro eko 20kw, czy moze co jeszcze innego?

Co do modelu to polecam Ci któryś z tych:

- Skam-P Premium z palnikiem Ekoenergia i sterownikiem Puma [lub tańszą Cobrą] 17 kW
- RBR Ekouniwersal 17 kW z palnikiem Burner i sterownikiem eCOAL
- Ogniwo Eko Plus 16 kW z palnikiem Burner i sterownikiem eCOAL

Te 180 m2 to będzie użytkowych i ogrzewanych czy np. wchodzi w to garaż, trzeba odliczyć skosy poddasza itp. ?
Czy to nowy, dobrze ocieplony dom ?

SUSPENSER
19-06-2011, 15:22
Przyznam Ci się, że kompletnie nie interesuje mnie analiza zużycia paliwa podczas pracy wyłącznie na grzanie c.w.u. Przy zużyciu dobowym paliwa 2-3kg, możliwe do uzyskania oszczędności lub straty zamykają się przecież w kwocie kilku złotych na miesiąc. Interesująca będzie dopiero analiza pracy w okresie zużywania kilku kilogramów na godzinę. Dopiero wtedy zainteresuję się tym problemem.

Tylko, że ta różnica potrafi być też znacząca - skoro na Tatarku spalałem 125 kg w 5 tygodni, a przy Cobrze będzie to ok. 10 tygodni to miesięczne oszczędności będą na poziomie 840*0,125=105 zł.

W ciągu jednego sezonu letniego jest to ok 750 kg węgla co daje oszczędność 630 zł - dla mnie są to istotne wartości.

SUSPENSER
19-06-2011, 15:23
W Pumie i Cobrze ustawia się tylko 1 parametr - minimalną
moc kotła. Domyślna wartość = 3%, Karoka ma 1%.

Jeśli źle ustawisz ten parametr, kocioł wygaśnie.
Wygaśnie również, jeśli będziesz próbował palić
piaskiem.


W piątek mi wygasł i już chciałem to napisać w odpowiedzi na:

A Cobra i Puma w ogóle na retorcie nie gaśnie.
Tylko tyle. :-)

ale widzę, że to moja wina bo ustawiłem minimalną moc kotła właśnie na 1%, a do tego minimalną moc dmuchawy też na 1% - potem z powrotem dałem minimalną moc dmuchawy na 20% i jest ok.

Teraz sprawdzę jak będzie działał przy min mocy kotła 3% a dmuchawy 1%

zawijan
19-06-2011, 15:37
Przeskoczyłeś z tematem, ale dalej piszesz głupoty…
Zaklinasz deszcz…


…kombinują też z przełączaniem programów pod daną moc kotła ogniwo eko15, ogniwo plus 16 a może 25kW...
Nic nie muszą kombinować. OGNIWO EKO 15kW ma program ogniwo eko 15, a OGNIWO EKO PLUS 16kW ma program ogniwo plus 16. Tak przychodzą z fabryki – a że ludzie czasem lubią kombinować…


Cały myk polega na tym,że ciekawe jest to, czy lepszy jest sterownik, gdzie nie mogę nic poprawić (ewentualnie wybieram inny program czy kombinuję z cyklicznościa pracy pompy), czy lepszy jest sterownik, w którym mogę w prosty sposób dokonać jakiejś korekty.
Cały myk jest w tym, że nie MOŻESZ ale MUSISZ często dokonywać tych korekt.

zawijan
19-06-2011, 15:51
Nie napisałeś o innej podstawowej różnicy.
Cobra i Puma mogą pracować na każdym kotle, z każdym podajnikiem.
Gdybym wiedział, na jakim kotle będą, z jaką dmuchawą, mógłbym zablokować dostęp do tych nastaw.

Pozwólmy, aby rynek rozstrzygnął, który regulator lepiej się sprawdza w praktyce.

I życzę Ci więcej pogody i humoru.

Napiszę za to o innej podstawowej różnicy.
Ja nie żyję ze sprzedaży regulatorów. Ty tak.
Dla mnie celem nie było i nie jest zdobywanie rynku regulatorów. Moim celem było skonstruowanie najlepszego na rynku kotła retortowego. Do realizacji tego celu potrzebny był najlepszy palnik i najlepszy regulator (najlepszy z mojego punktu widzenia). Ten cel osiągnąłem – tak mi się wydaje – w kotle OGNIWO EKO PLUS. Dlatego nie interesowała i nadal nie interesuje mnie uniwersalność palnika i regulatora.

Nie miałem ani nie mam zamiaru przeszkadzać rynkowi, aby cokolwiek rozstrzygał, więc nie musisz namawiać mnie, abym mu na coś pozwalał.

Mieczy (pogody i humoru) ci u mnie dostatek, ale z podzięką przyjmuję Twoje życzenia.

Jarecki79
19-06-2011, 15:59
Cały myk jest w tym, że nie MOŻESZ ale MUSISZ często dokonywać tych korekt.

Podaj definicję słowa często
Raz na miesiąc, raz na 3miesiące, raz przy zmianie paliwa? czy 10razy na dzień to jest może często?

Najlepiej nie pisz o produkcie, którego nie znasz.

Użytkownik nic nie musi, a może.

Podając przykład kolegi z eC, spalał miał, niestety nic mu z tego nie wychodziło, nie miał opcji korekty, więc nie wie, czy np. z cobrą lub pumą ten sam opał mógłby lepiej spalić.

Towar weryfikuje rynek a nie Twoje wymysły. Poczekajmy spokojnie do porównania, zobaczymy która strona będzie musiała brać się pilnie do roboty

zawijan
19-06-2011, 16:02
Tu jest sedno sprawy pogrzebane, Zawijan nie korzysta z Cobry a próbuje ją opisywać...

No to odpowiedz - proszę - czy w Cobrze trzeba nastawiać ręcznie wstępną dawkę paliwa, a jeśli jest ona ustawiona fabrycznie, to czy trzeba ją ręcznie korygować, czy nie? I czy przy zmianie paliwa trzeba dokonywać ręcznie korekty dawki paliwa, czy nie?

zawijan
19-06-2011, 16:04
Podaj definicję słowa często
Raz na miesiąc, raz na 3miesiące, raz przy zmianie paliwa? czy 10razy na dzień to jest może często?

Masz rację. Cofam słowo często. Zostawiam samo musisz.

Jarecki79
19-06-2011, 16:05
ps. no coś Ty, przecież najlepszy na rynku jest SKAM-P Premium z Ekoenergią i Cobrą :P

mnie akurat uniwersalność palnika interesuje, bo chcę, aby spalał ekogroszki, miały, ich mieszanki z pelletami czy ziarnem owsa
:P

zawijan
19-06-2011, 16:09
mnie akurat uniwersalność palnika interesuje...

Gdybyś nie był taki... mógłbyś mieć BURNERA-S.
Ale jesteś...

Jarecki79
19-06-2011, 16:09
No to odpowiedz - proszę - czy w Cobrze trzeba nastawiać ręcznie wstępną dawkę paliwa, a jeśli jest ona ustawiona fabrycznie, to czy trzeba ją ręcznie korygować, czy nie? I czy przy zmianie paliwa trzeba dokonywać ręcznie korekty dawki paliwa, czy nie?

Tak jak w Ecoalu kupując Ogniwo Eko np. 15kW musisz wybrac soft pod Ogniwo Eko 15kW

Tak w Cobrze montowanej do Skam-P Premium z Ekoenergią wprowadzam odpowiednie nastawy pod taką moc zestawu.

Tak jak w ecoalu nie skoryguję dopalania np. miału, nawet jakbym bardzo chciał, tak w Cobrze mogę to zrobić (choć nikt mnie do tego nie zmusza) uzyskując w efekcie lepiej dopalony popiół lub tego nie robię i mam więcej szlaki w popielniku.

Korekta służy mi do minimalizacji m.in przeciągnięcia kotła czy poprawienia stopnia dopalenia danego paliwa.
Cobra w dość szerokim zakresie potrafi skorygowac swoje nastawy przy zmianie opału a zawsze pozostaje mi opcja dokonania własnej wersji poprawki

Jarecki79
19-06-2011, 16:12
Gdybyś nie był taki... mógłbyś mieć BURNERA-S.
Ale jesteś...

kol. Andrew1 tutaj masz m.in. odpowiedź o co chodzi.
Chodzi o focha Zawijana.

Jak widzisz mimo,że nie produkuje, to jednak selekcjonuje...

:P

ps. tylko nie mylić z FOCH-em - to uwaga dla luzaków
:P

zawijan
19-06-2011, 16:17
Tak jak w Ecoalu kupując Ogniwo Eko np. 15kW musisz wybrac soft pod Ogniwo Eko 15kW...
To nieprawda. On tam już jest.


...Cobra w dość szerokim zakresie potrafi skorygowac swoje nastawy przy zmianie opału a zawsze pozostaje mi opcja dokonania własnej wersji poprawki
Zrewanżuję Ci się: Podaj definicję pojęcia "w dość szerokim zakresie". Ale jak przekroczy ten zakres, to trzeba korygować, czy nie?
I co to takiego jest to "dokonanie własnej wersji poprawki"?

Wlodek_PID
19-06-2011, 16:19
Gdybyś nie był taki... mógłbyś mieć BURNERA-S.
Ale jesteś...

Jacku,

Mimo, że jesteś taki... oferuję Ci Pumę i Cobrę!!!! :-)
Po bardzo atrakcyjnych cenach...

zawijan
19-06-2011, 16:21
kol. Andrew1 tutaj masz m.in. odpowiedź o co chodzi.
Chodzi o focha Zawijana.
Jak widzisz mimo,że nie produkuje, to jednak selekcjonuje...

Będę niegrzeczny.
Niczego nie selekcjonuję, bo nie mam takiej siły.
A chodzi mi o Twoje walory techniczno-negocjacyjno-handlowe, które dyskwalifikują Cię jako partnera poważnych firm.

jorgo
19-06-2011, 16:23
Jorgo np jeśli teraz byś odpalił kocioł i włączył CO , to zeby utrzymać np 50stopni temp zadanej kocioł zużył by np 5% swoich możliwych zasobów. Jeśli np przy temp na dworze minus 21- wtedy zużył by 70%. Większa różnica temp i kocioł musi grzać na większej mocy bo woda w układzie szybciej się wychładza...Nie wiem czy jasno? - jeśli nie to poprawcie mnie..

Nie no jasne, wiadomo że zimą budynek potrzebuje więcej energii a latem mniej, tylko ja myślałem że temperatura wody w c.o. jest wprost proporcjonalna do mocy kotła. Czyli jak podwyższam temp. wody w układzie to wzrasta moc kotła.... ale widać byłem w błędzie. Po prostu w takim kotle zasypowym jak mam to sypie węgiel, daję mu czadu, wzrasta temp w c.o. i jest ciepło w domu.
Z kotłami z modulowaną sterownikiem mocą ( ja będę mówił sterownik a nie regulator) jest to jednak inaczej. A dlaczego?? a no bo regulator kojarzy mi się z regulacją, natomiast sterownik ze sterowaniem. Dla mnie sterowanie ma szersze zastosowanie niż regulacja, regulacja jest zawężona i jest "pochłaniana" przez sterowanie. Gdyby chodziło tylko o regulację samej wody c.o. czy c.w.u to wtedy bym się zgodził z nazewnictwem "regulator". Ale sterownik to nie tylko temperatura, to także wentylator, ślimak, czujniki, itp. Dlatego właśnie jak dla mnie to urządzenie nazywane będzie S T E R O W N I K I E M. ;)
A teraz jeszcze znowu kilka słów o wyższości Cobry/Pumy nad eCoalem......czy też odwrotnie.
Czy to trochę nie jest tak jak ze wszystkim w życiu. Pewne cele można osiągnąć różnymi drogami. Także i w tym przypadku. Celem jest jak najlepsze sterowanie pracą kotła. Użytkownik kotła nie chce spędzać ( poza nielicznymi amatorami badaczami ) czasu w kotłowni. Czy nie uważacie że spieranie się o to który sterownik lepszy do niczego nie doprowadzi??? Mam znajomych którzy używają różnych kotłów na ekogroszek: różni producenci, ten ślimak, tamten szuflada, i jak myślicie czy któryś z nich spędza swój wolny czas w kotłowni ????? NIE!!!!! Dopóki wsio chodzi jak należy, nic się nie psuje, to jest dobrze. Ja przedstawiam ten problem od strony użytkownika, który nie ma kotła na ekogroszek, ale wkrótce go zakupię.
Pojawiłem się w styczniu na Forum po to, by zapoznać się z ludźmi, posłuchać jakie są problemy z kotłami, a przede wszystkim by kupić dobry technicznie i jakościowo, ekonomiczny i przyjazny dla użytkownika kocioł.
Ja to tak widzę. Taki tylko jeden z przykładów w tym sporze: np. Puma wyświetli mi z jaką mocą w danej chwili pracuje... to co mi to tak naprawdę da?????
Nic!!!!! na początku może się tym podniecę, a potem co? Przecież od tej informacji nie zmniejszy się ilość spalonego węgla.
pozdrawiam

Wlodek_PID
19-06-2011, 16:25
Będę niegrzeczny.
Niczego nie selekcjonuję, bo nie mam takiej siły.
A chodzi mi o Twoje walory techniczno-negocjacyjno-handlowe, które dyskwalifikują Cię jako partnera poważnych firm.

No, no.... I kto to mówi?

zawijan
19-06-2011, 16:25
Jacku,
Mimo, że jesteś taki... oferuję Ci Pumę i Cobrę!!!! :-)
Po bardzo atrakcyjnych cenach...


Włodku
Nie ośmieszaj się.
Zwróć uwagę, że między żartownisiem a pajacem jest wprawdzie ogromna różnica, ale dla niektórych wyjątkowo zdolnych nie stanowi ona problemu.

Jarecki79
19-06-2011, 16:25
To nieprawda. On tam już jest.

Ok, a jak ktoś kupi RBR Eko... 17kW i będzie on z ekoenergią, to jaki soft ma klient wybrać?
Ogniwo Eko15, Ogniwo Plus 16kW czy Ogniwo Eko25kW??



Zrewanżuję Ci się: Podaj definicję pojęcia "w dość szerokim zakresie". Ale jak przekroczy ten zakres, to trzeba korygować, czy nie?
I co to takiego jest to "dokonanie własnej wersji poprawki"?

+,-15% przy aktywnym PID
+,- 33% jak jest stały odbiór ciepła i aktywne ADC

wówczas widząc,że w popielniku mam szlakę, prosto i bez kłopotu robię np. korekcje kopca -3
:P

Co to znaczy dokonanie własnej poprawki hmmmm?
Wybuduj dom, wstaw kocioł, uzbrój go w Cobrę to się rozjaśni :)

jorgo
19-06-2011, 16:25
Tylko, że ta różnica potrafi być też znacząca - skoro na Tatarku spalałem 125 kg w 5 tygodni, a przy Cobrze będzie to ok. 10 tygodni to miesięczne oszczędności będą na poziomie 840*0,125=105 zł.

W ciągu jednego sezonu letniego jest to ok 750 kg węgla co daje oszczędność 630 zł - dla mnie są to istotne wartości.

A taki miał być świetny ten Tatarek......

Wlodek_PID
19-06-2011, 16:26
Jorgo,

Badamy zużycie opału. To jest Coś, co Cię zainteresuje.

Wlodek_PID
19-06-2011, 16:27
Włodku
Nie ośmieszaj się.
Zwróć uwagę, że między żartownisiem a pajacem jest wprawdzie ogromna różnica, ale dla niektórych wyjątkowo zdolnych nie stanowi ona problemu.

No, no... I kto to mówi??? :-)

Jarecki79
19-06-2011, 16:31
Będę niegrzeczny.
Niczego nie selekcjonuję, bo nie mam takiej siły.
A chodzi mi o Twoje walory techniczno-negocjacyjno-handlowe, które dyskwalifikują Cię jako partnera poważnych firm.

Twoje wypowiedzi czytane także przez innych producentów kotłów, pozwolą na omijanie szerokim łukiem instytutu, gdzie pracuje tak niekompetentna i niewychowana osoba.

Niepoważne to są Twoje wypowiedzi i zachowanie.

jako partner poważnych firm m.in.:
- METALWELD (autoryzowany dystrybutor)
- CENTROSTAL (posiadamy referencje tego dostawcy stali)
- PANCERPOL
- ELEKTRO-MIZ
- TATAREK
- PROND
- EKOENERGIA

odpowiadam,że Twoją odpowiedź mam głęboko w d.... (tutaj z kolei ja jestem niegrzeczny)
:P

zawijan
19-06-2011, 16:32
Ok, a jak ktoś kupi RBR Eko... 17kW i będzie on z ekoenergią, to jaki soft ma klient wybrać?

A o to - mój drogi - zapytaj producenta RBR Eko...
Skoro zdecydował się na ten sterownik - to może wie...

zawijan
19-06-2011, 16:34
Twoje wypowiedzi czytane także przez innych producentów kotłów, pozwolą na omijanie szerokim łukiem instytutu, gdzie pracuje tak niekompetentna i niewychowana osoba.

Niepoważne to są Twoje wypowiedzi i zachowanie.

Wyślij tę informację do każdego producenta. Będzie lepszy skutek.

Nela_32
19-06-2011, 17:40
Kol. Zawijan,

zastanawia mnie pewien fakt. Oglądałem stronę producenta kotłów RBR EKOUNIWERSAL.

Jest tam wystawiony kocioł z eCOALEM i palnikem BURNER. Jest to kocioł górnokanałowy,
gdzie ty jesteś przeciwnikiem rozwiązania. Ale nie o to tu chodzi. Czy do tych kotłów też
jest specjalny soft jak do typoszeregu kotłów Ogniwa? Zestaw palnik+sterownik jest ten sam,
jedynie wymiennik inny.

Pozdrawiam

zawijan
19-06-2011, 17:53
Kol. Zawijan,

zastanawia mnie pewien fakt. Oglądałem stronę producenta kotłów RBR EKOUNIWERSAL.

Jest tam wystawiony kocioł z eCOALEM i palnikem BURNER. Jest to kocioł górnokanałowy,
gdzie ty jesteś przeciwnikiem rozwiązania. Ale nie o to tu chodzi. Czy do tych kotłów też
jest specjalny soft jak do typoszeregu kotłów Ogniwa? Zestaw palnik+sterownik jest ten sam,
jedynie wymiennik inny.

Pozdrawiam

Nie jestem przeciwnikiem kotłów poziomo-kanałowych, tylko uważam, że pionowo-kanałowe są korzystniejsze eksploatacyjnie.

Soft do RBR jest ten sam, co do OGNIWA. Różne softy są do różnych palników.

Wlodek_PID
19-06-2011, 17:53
Drodzy forumowicze,

Było krwiście i soczyście. Dla rozładowania atmosfery :

Na bezludnej wyspie wylądowało 3 rozbitków : 20, 40 i 60 lat.
Po obejściu wyspy zobaczyli, że niedaleko jest 2-ga wyspa,
a na niej piękne dziewczyny.

Ale w wodzie między wyspami widać trójkątne płetwy...

20-latek : Panowie! Damy radę!!! Płyniemy!!!!!!
40 latek : Ale na spokojnie, zjedzmy po bananie, żeby nabrać sił..
60 latek : Ale właściwie po co mamy płynąć, przecież stąd też wszystko świetnie widać....
:-) :-)

Żeby nie było, że się czepiam - mam 55 lat...

Miłego wieczoru!!!

SUSPENSER
19-06-2011, 17:56
A taki miał być świetny ten Tatarek......

Był bardzo dobry dokąd ... nie dostałem do testów Bruli oraz Cobry.

Gdy dorobią mu opcję stref czasowych CWU na pewno wypadnie dużo lepiej latem [zimą wypada całkiem dobrze] - chętnie bym to przetestował - może ktoś z Tatarka czyta ten wątek i coś zaproponuje.

Jarecki79
19-06-2011, 17:57
Kol. Zawijan,

zastanawia mnie pewien fakt. Oglądałem stronę producenta kotłów RBR EKOUNIWERSAL.

Jest tam wystawiony kocioł z eCOALEM i palnikem BURNER. Jest to kocioł górnokanałowy,
gdzie ty jesteś przeciwnikiem rozwiązania. Ale nie o to tu chodzi. Czy do tych kotłów też
jest specjalny soft jak do typoszeregu kotłów Ogniwa? Zestaw palnik+sterownik jest ten sam,
jedynie wymiennik inny.

Pozdrawiam

Widzisz Nela ostatnio się okazało, że u tego producenta są do wyboru:
- standard (przy 17kw jak sądzę) palnik Ekoenergia plus eCoal
- opcja za dopłatą 700zł burner + eCoal

typoszereg mocy inny a programy wybiera się z napisem Ogniwo pod moce kotłów Ogniwo....
jedne softy są pod ogniwo z brucerem drugie z plus pod ogniwo z burnerem
softu pod małą Ekoenergię w Ogniwie nie ma, zobaczymy zatem jak to będzie chodzić....

Jarecki79
19-06-2011, 17:59
Był bardzo dobry dokąd ... nie dostałem do testów Bruli oraz Cobry.

Gdy dorobią mu opcję stref czasowych CWU na pewno wypadnie dużo lepiej latem [zimą wypada całkiem dobrze] - chętnie bym to przetestował - może ktoś z Tatarka czyta ten wątek i coś zaproponuje.

Temat im zarzuciłem, bo mnie Trociu na innym wątku prosił - a jak do tego podejdą i jak wymyślą strefy na CWU, tego nie wiem.

dino49
19-06-2011, 18:00
Żeby nie było, że się czepiam - mam 55 lat...


A Jarek, ile?

SUSPENSER
19-06-2011, 18:05
A Jarek, ile?

Zgaduję - 79 ;) :D

Chyba jednak nie o Jarka Ci chodziło ...

Nela_32
19-06-2011, 18:08
Oglądam stronę producenta Ogniwo a dokładnie kotły Eco Plus.
W tabelce jest opis 16kW i 25kW.
Różnica między tymi kotłami to taka, że jeden jest większy od drugiego 0,4m3 powierzchni
grzewczej i wyższy o 2cm oraz ma 12l wody więcej, różnica w mocy 9kW.

Konieczność jest wyboru softu dla 16-ki czy 25-tki. Po co jak różnica jest taka mała?

SUSPENSER
19-06-2011, 18:09
Temat im zarzuciłem, bo mnie Trociu na innym wątku prosił - a jak do tego podejdą i jak wymyślą strefy na CWU, tego nie wiem.

Pamiętam, tylko tak przypominam kwestię bo jest naprawdę istotna, żeby brać go pod uwagę przez grzejących kotłami CWU.

Na MTP trafiłem na jednego z producentów kotłów, który twierdził, że Tatarek oferuje jakiś dodatkowy moduł tym sterujący - czy to prawda ?

Jarecki79
19-06-2011, 18:10
Pewnie dlatego, że mniejszy ma jeden rządek otworów napowietrzających mniej a drugi jeden rządek więcej

16- 2rzędy
25- 3rzędy

SUSPENSER
19-06-2011, 18:13
Oglądam stronę producenta Ogniwo a dokładnie kotły Eco Plus.
W tabelce jest opis 16kW i 25kW.
Różnica między tymi kotłami to taka, że jeden jest większy od drugiego 0,4m3 powierzchni
grzewczej i wyższy o 2cm oraz ma 12l wody więcej, różnica w mocy 9kW.

Konieczność jest wyboru softu dla 16-ki czy 25-tki. Po co jak różnica jest taka mała?

25-tka ma pewnie większy palnik [dodatkowa sekcja], więc jest większa powierzchnia [i objętość] na której pali się węgiel a to już dużo zmienia - zgadłem ?

Jarecki79
19-06-2011, 18:14
Pamiętam, tylko tak przypominam kwestię bo jest naprawdę istotna, żeby brać go pod uwagę przez grzejących kotłami CWU.

Na MTP trafiłem na jednego z producentów kotłów, który twierdził, że Tatarek oferuje jakiś dodatkowy moduł tym sterujący - czy to prawda ?

W chwili obecnej do RT09pid możesz dokupić moduł o nazwie RT-12 to osobny moduł zaworu mieszającego ze swoim wyświetlaczem i programatorem.
Zarządza osobnym obwodem grzewczym, zadajesz jaka ma byc temp. za zaworem. Proces regulacji jest z algorytmu....
Do tego modułu możesz podpiąc tez termostat pokojowy, może być z funkcja pogodową, z tego co mi mówili któryś model Eurostera ma taki tryb

Do jesieni ma wyjść nowa wersja RT09pid z wbudowanym sterowaniem zaworu mieszającego.
Nie wiem jeszcze jak to ma wyglądać, wiem,że ma być do wyboru. (chyba z tego nie zrezygnowali)

Nela_32
19-06-2011, 18:15
Po co większy palnik jak tylko różnica jest w wysokości 2cm.

Jarecki79
19-06-2011, 18:15
25-tka ma pewnie większy palnik [dodatkowa sekcja], więc jest większa powierzchnia [i objętość] na której pali się węgiel a to już dużo zmienia - zgadłem ?

palnik wielkościowo jest podobno taki sam.
w mniejszym jest jednak 2rzędy otworów
w większym mocowo 3rzędy

dziura, którą opał wychodzi nie ulega zmianie
(skoro są to elementy zamienne, to przecież dochodzi długość ślimaka......)

poczekajmy jednak na odp. bardziej kompetentnej w tym zakresie osoby

zawijan
19-06-2011, 18:21
Oglądam stronę producenta Ogniwo a dokładnie kotły Eco Plus.
W tabelce jest opis 16kW i 25kW.
Różnica między tymi kotłami to taka, że jeden jest większy od drugiego 0,4m3 powierzchni
grzewczej i wyższy o 2cm oraz ma 12l wody więcej, różnica w mocy 9kW.

Konieczność jest wyboru softu dla 16-ki czy 25-tki. Po co jak różnica jest taka mała?

25kW:16kW=1,56 (156%). To mało?

dino49
19-06-2011, 18:21
Zgaduję - 79 ;) :D

Chyba jednak nie o Jarka Ci chodziło ...

Młody! chyba z nim rozmawiałem na INSTALACJE 2010. Na stoisku SKAMP była mowa o ster. zaworu mieszającego 3-4 d. Na kotle stał Tatarek, pytałem Jarka, czy dało by rady połączyć sterownik kotła ze sterownikiem zaworu mieszającego w jedno pudełko? odpowiedział mi, że tak, będzie gotowy na jesień. No i proszę, Cobra powstała, czyli jestem OJCEM CHRZESTNYM COBRY :wave:

Jarecki79
19-06-2011, 18:25
Młody! chyba z nim rozmawiałem na INSTALACJE 2010. Na stoisku SKAMP była mowa o ster. zaworu mieszającego 3-4 d. Na kotle stał Tatarek, pytałem Jarka, czy dało by rady połączyć sterownik kotła ze sterownikiem zaworu mieszającego w jedno pudełko? odpowiedział mi, że tak, będzie gotowy na jesień. No i proszę, Cobra powstała, czyli jestem OJCEM CHRZESTNYM COBRY :wave:

hehe to nie tak, ale możliwe, że ze mną rozmawiałeś, bo na Instalacjach wystawiamy się od 3edycji tych targów.

Cobra ma obsługę zaworu, ale to osobny moduł, fakt,że zarządzany z wyświetlacza Cobry.

W RT09pid w tym roku, dosłownie miesiąc temu dowiedziałem się, że planuja moduł RT-12 włożyć do środka RT09pid i sprzedawać jako osobną, bogatszą wersję
Zobaczymy, czy im się to uda :)

Jarecki79
19-06-2011, 18:27
p. Włodku mogę osobom zainteresowanym zaprezentować fotkę pierwszych modeli modułu Alligator?

dino49
19-06-2011, 18:30
hehe to nie tak, ale możliwe, że ze mną rozmawiałeś, bo na Instalacjach wystawiamy się od 3edycji tych targów.

Cobra ma obsługę zaworu, ale to osobny moduł, fakt,że zarządzany z wyświetlacza Cobry.

W RT09pid w tym roku, dosłownie miesiąc temu dowiedziałem się, że planuja moduł RT-12 włożyć do środka RT09pid i sprzedawać jako osobną, bogatszą wersję
Zobaczymy, czy im się to uda :)

Jeszcze była mowa o możliwości zainstalowania wymiennika na czopuchu, pamietać?

Jarecki79
19-06-2011, 18:35
To co w kominkach z tymi rurami?
Rozmowę jakąś w tym temacie kojarzę, ale osoby niestety nie.

dino49
19-06-2011, 18:38
To co w kominkach z tymi rurami?

Tak, tak.

Wlodek_PID
19-06-2011, 18:39
p. Włodku mogę osobom zainteresowanym zaprezentować fotkę pierwszych modeli modułu Alligator?

To jest prototyp. Jak już napisałeś, że jest - to pokaż.... :-)

Jarecki79
19-06-2011, 18:54
To jest prototyp. Jak już napisałeś, że jest - to pokaż.... :-)

Alligator łączony jest ze sterownikiem Cobra i zarządzany z poziomu tego urządzenia.
Sam moduł mocujemy na listwie np. na ścianie blisko miejsca montażu zaworu....

Ogólnie prototyp modułu zarządzania zaworem mieszającym ALLIGATOR wygląda tak:

karoka65
19-06-2011, 18:57
Fajnie by to było z tym Alligatorem ale cena siłownika do mojego zaworu mnie dobiła ( około 400pln)

dino49
19-06-2011, 20:15
Fajnie by to było z tym Alligatorem ale cena siłownika do mojego zaworu mnie dobiła ( około 400pln)

...a mnie 685 zł... z regulatorem temp., sam ustawia wg, zadanej temp.- bardzo wygodne :)

jorgo
19-06-2011, 21:04
mam pytanie: czy w przypadku jak nie mam zaworów termostatycznych na grzejnikach to lepszym rozwiązaniem będzie zamontowanie zawór 4 D z siłownikiem?? powinno chyba się sprawdzić takie rozwiązanie. Wydaje mi się, że 1. w przypadku zmiany kotła mniej problemów niż z montażem zaworów a 2. to chyba ciut taniej :)

karoka65
19-06-2011, 21:09
To najtaniej jak udało mi się znaleźć, no jeszcze wysyłka.
Tak na pewno bardzo wygodne ale i kosztowne.

dino49
19-06-2011, 21:17
mam pytanie: czy w przypadku jak nie mam zaworów termostatycznych na grzejnikach to lepszym rozwiązaniem będzie zamontowanie zawór 4 D z siłownikiem??
Tak, jak najbardziej

Chcę Ci dodatkowo dopowiedzieć, wspaniałą sprawą byłoby jeszcze siłowniki nie tylko z reg. temperatury, a z czujnikami temp. zewnętrzrnymi i pokojowymi. eCoala nie mam, podejrzewam, że na takim podobnym zasadzie działa.
Ja zastanawiam nad zainstalowaniem drugiego zaworu 4 d. Jeden zasilił by dom od strony południa, gdzie słońce grzeje, a drugi od strony północnej. Od strony południa, na podstawie temp.zewn. i pokojowej, siłownik automatycznie przykręcał by częściowo, nawet całkiem w zależności od nasłonecznienia, a od strony północnej utrzymał wg zadanej i tu widzę oszczędności w zużyciu wungla. Od strony południa mam większe wymiary okien niż od północnej.
Zawory termostatyczne, jak słyszałem od niektórych instalatorów, czasami psują i nie zawsze reagują na zmianę temp w pokojach, dlatego mi doradzali zainstalować zawór 4d. Mam zawór od 4 sezonów i jest niezawodny.

Stąd apel do Was, do moich żołnierzy, wymyślcie jakiś moduł, który by obsługiwał 2 czy 3 siłowniki.

Pozdrawiam

OJCIEC CHRZESTNY COBRY
DON DINO CARLEONE :D

dino49
19-06-2011, 21:21
To najtaniej jak udało mi się znaleźć, no jeszcze wysyłka.
Tak na pewno bardzo wygodne ale i kosztowne.

Nie żałuję, koszty szybko sie zwróciły, zaoszczedziłem wungla gdzieś około 2 ton :)

pomorzanin
19-06-2011, 22:10
Sterownik z algorytmem PID nie zatrzymuje się, gdy temperatura
przekroczy nastawę o 0.5'C czy o 3'C, tylko zwalania.

Zatrzymuje się sterownik 2-stanowy.

Ile wynosi czas całkowania w Twoim PID?

Wlodek_PID
19-06-2011, 22:17
Ile wynosi czas całkowania w Twoim PID?

To jest PID bez nastaw, auto - tuning.
Ze zrozumiałych względów za dużo na ten temat nie będę pisał...

darase
19-06-2011, 22:53
"Regulator PID (ang. proportional-integral-
derivative controller – regulator
proporcjonalno-całkująco-różniczkujący) – w
automatyce, regulator składający się z
członu proporcjonalnego P o wzmocnieniu
kp, członu całkującego I o czasie zdwojenia
Ti oraz członu różniczkującego D o czasie
wyprzedzenia Td. Jego celem jest
utrzymanie wartości wyjściowej na
określonym poziomie, zwanym wartością
zadaną." Ostatnie zdanie, celem PID jest utrzymanie wartości zadanej, czyli puma i cobra spełniają powyższe warunki gdy mają jednakowy odbiór ciepła.

Czy cobra może pracować w instalacji grawitacyjnej bez pomp cwu i CO? Jak sobie poradzi gdy to ja będę sam sterował pompą CO? Czy sterownik da radę wyhamować gdy sam mu odłączę pompę? Pompa będzie wyłączana w różnej fazie pracy kotła.

karoka65
19-06-2011, 23:13
Nie żałuję, koszty szybko sie zwróciły, zaoszczedziłem wungla gdzieś około 2 ton :)
Zawór 4D mam zamontowany wtedy jak modernizowałem instalację i montowałem kocioł z podajnikiem.
Zastanawiam się czy zamiast siłownika nie lepiej zainwestować w termostat.
Na pewno taniej.

dino49
19-06-2011, 23:21
Zawór 4D mam zamontowany wtedy jak modernizowałem instalację i montowałem kocioł z podajnikiem.
Zastanawiam się czy zamiast siłownika nie lepiej zainwestować w termostat.
Na pewno taniej.

Termostat? ale gdzie? nie wiem o co chodzi?

Vld
19-06-2011, 23:35
Tak, jak najbardziej
Stąd apel do Was, do moich żołnierzy, wymyślcie jakiś moduł, który by obsługiwał 2 czy 3 siłowniki.

Pozdrawiam

OJCIEC CHRZESTNY COBRY
DON DINO CARLEONE :D

już jest wymyślony
ecomax800r z modułem MX 01 i masz trzy oddzielne obwody z siłownikami

dino49
19-06-2011, 23:37
już jest wymyślony
ecomax800r z modułem MX 01 i masz trzy oddzielne obwody z siłownikami
Zaskoczyłeś mnie :eek:

Vld
19-06-2011, 23:39
świat się nie kończy na 3 kotłach, czy trzech sterownikach ;)

karoka65
19-06-2011, 23:58
Termostat? ale gdzie? nie wiem o co chodzi?

Chodzi mi o czujnik temp. pokojowej który by włączał bądź wyłączał pompę CO w zależności od temp. wewnątrz. Myślę o bezprzewodowym bo już za dużo tych kabli.
Żona zrobi mi eksmisję.

dino49
20-06-2011, 08:33
Chodzi mi o czujnik temp. pokojowej który by włączał bądź wyłączał pompę CO w zależności od temp. wewnątrz. Myślę o bezprzewodowym bo już za dużo tych kabli.
Żona zrobi mi eksmisję.

Właśnie te kable. Mamy podobne żony, też mnie groziła z eksmisją do kotłowni :D
Najwyżej oba wylądujemy na wyspie Bolko z pięknymi "dziewczynami". Damy radę z dopłynięciem, nam nie przeszkodzą pływające trójkątne płetwy, hehehe.

pomorzanin
20-06-2011, 09:33
To jest PID bez nastaw, auto - tuning.
Ze zrozumiałych względów za dużo na ten temat nie będę pisał...

Czy Twój PID ma człon różniczkujący?

darase
20-06-2011, 09:43
Czy nie lepiej zamiast zaworu n-drogowego założyć zawór termostatyczny, mam baterię pod prysznicem z takim zaworem i zawsze leci woda o ustawionej tem.

dino49
20-06-2011, 09:50
Czy nie lepiej zamiast zaworu n-drogowego założyć zawór termostatyczny, mam baterię pod prysznicem z takim zaworem i zawsze leci woda o ustawionej tem.

Z zaworem termostatycznym pod prysznicem, jak najbardziej, ale na CO? To się nie nadaje.

darase
20-06-2011, 10:04
Dlaczego się nie nadaje, są takie zawory wtedy nie trzeba siłownika ani regulatora.

dino49
20-06-2011, 11:13
Dlaczego się nie nadaje, są takie zawory wtedy nie trzeba siłownika ani regulatora.
Co to za zawór? czy reguluje samodzielnie na podstawie wahań temp. w pokojach?
Mam siłownik elektryczny z czujnikem zasilającym. Zadaję temp. w regulatorze, który utrzymuje stałą temp. w całym systemie grzewczym

Jarecki79
20-06-2011, 11:13
"Regulator PID (ang. proportional-integral-
derivative controller – regulator
proporcjonalno-całkująco-różniczkujący) – w
automatyce, regulator składający się z
członu proporcjonalnego P o wzmocnieniu
kp, członu całkującego I o czasie zdwojenia
Ti oraz członu różniczkującego D o czasie
wyprzedzenia Td. Jego celem jest
utrzymanie wartości wyjściowej na
określonym poziomie, zwanym wartością
zadaną." Ostatnie zdanie, celem PID jest utrzymanie wartości zadanej, czyli puma i cobra spełniają powyższe warunki gdy mają jednakowy odbiór ciepła.

Czy cobra może pracować w instalacji grawitacyjnej bez pomp cwu i CO? Jak sobie poradzi gdy to ja będę sam sterował pompą CO? Czy sterownik da radę wyhamować gdy sam mu odłączę pompę? Pompa będzie wyłączana w różnej fazie pracy kotła.

Ogólna definicja jest taka, jej sens bardziej bym odniósł do RT09pid

Zastosowanie algorytmu zależy od konstruktora, jego rozbudowanie i łączenie z innymi systemami również.
Algorytm Cobry czy Pumy jest bardziej złożony i rozbudowany.

Jednym z zadań jest pilnowanie wartości zadanej.

Tak, mam klientów, którzy pracują bez pomp na instalacjach grawitacyjnych na RT09pid, nie próbowałem jak to wygląda na pumie, więc odpowiem szczerze, że nie wiem.

Pompę w pumie czy cobrze rozłącza termostat pokojowy, zatem ogólnie z sytuacją rozłączania sterownik sobie radzi. Naturalnie przy gwałtownym odbiorze ciepła (odcięciu grzejników) będziesz miał przeregulowanie na kotle.

Jarecki79
20-06-2011, 11:15
Cobra może sprzętowo obsłużyć większą ilość zaworów mieszających, soft w tej chwili przewiduje chyba 3sztuki takiego modułu..

Tutaj trzeba chyba dopytać p.Włodka o ilość możliwych do sterowania zaworów.....

Jarecki79
20-06-2011, 11:17
Właśnie te kable. Mamy podobne żony, też mnie groziła z eksmisją do kotłowni :D
Najwyżej oba wylądujemy na wyspie Bolko z pięknymi "dziewczynami". Damy radę z dopłynięciem, nam nie przeszkodzą pływające trójkątne płetwy, hehehe.

Cobrę, pumę czy ognika można parować z termostatami bezprzewodowymi np. Euroster 3000TX/RX
jest takich urządzeń więcej na rynku. Zatem przynajmniej o ten kabel może być mniej......

Jarecki79
20-06-2011, 11:18
Czy nie lepiej zamiast zaworu n-drogowego założyć zawór termostatyczny, mam baterię pod prysznicem z takim zaworem i zawsze leci woda o ustawionej tem.

Kolega Suspenser ma zawory termostatyczne na grzejnikach. Ich zaleta jest taka, że w każdym z pokoi można mieć inne temperatury, czego termostat pokojowy typu Euroster 2000 czy tam 3000 nie daje.

darase
20-06-2011, 11:33
Dzięki "kolego" za odpowiedź. :)

Jarecki79
20-06-2011, 14:26
Sprawdziłem w menu Cobry, mogę wybrać (bez podłączonego modułu) zawór mieszający 1 oraz zawór mieszający 2.
Z całą pewnością soft pozwala obsłużyć zatem 2szt. zaworu.

Po tej operacji zadzwoniłem zapytać czy można tych zaworów obsłużyć więcej, teoretycznie można dopisać obsługę do 4szt. zaworu.
Pytanie po co tak dużo w instalacji domowej?


W menu Cobry wybieram temp. za zaworem oraz ustawiam wartość obniżenia, jeżeli sterownik współpracuje z termostatem pokojowym.
Tyle wiem teoretycznie, bo sam zaworu nie posiadam i wypróbować na chwilę obecną nie mam jak......

Wlodek_PID
20-06-2011, 14:47
Czy Twój PID ma człon różniczkujący?

Napisz proszę, o co Ci chodzi?

Wlodek_PID
20-06-2011, 14:54
"Regulator PID (ang. proportional-integral-
derivative controller – regulator
proporcjonalno-całkująco-różniczkujący) – w
automatyce, regulator składający się z
członu proporcjonalnego P o wzmocnieniu
kp, członu całkującego I o czasie zdwojenia
Ti oraz członu różniczkującego D o czasie
wyprzedzenia Td. Jego celem jest
utrzymanie wartości wyjściowej na
określonym poziomie, zwanym wartością
zadaną." Ostatnie zdanie, celem PID jest utrzymanie wartości zadanej, czyli puma i cobra spełniają powyższe warunki gdy mają jednakowy odbiór ciepła.

Czy cobra może pracować w instalacji grawitacyjnej bez pomp cwu i CO? Jak sobie poradzi gdy to ja będę sam sterował pompą CO? Czy sterownik da radę wyhamować gdy sam mu odłączę pompę? Pompa będzie wyłączana w różnej fazie pracy kotła.

Teoretycznie może pracować na takiej instalacji.
Ale jest to niebezpieczne, bo w razie wzrostu temperatury
nie ma gdzie zrzucać ciepła.

Zatrzymanie pompy CO spowoduje wzrost temperatury i Cobra
po pewnym czasie wyłączy nadmuch i podawanie opału.
Ale kocioł ma dużą masę która będzie dalej oddawać ciepło
i temperatura będzie dale rosnąć.

O ile? To zależy od ilości wody w kotle oraz temperatury i masy nagrzanych
elementów.

Cobra ma świetne hamowanie, ale lepiej jej tak nie testować...

Pozdrowienia,

Włodek

darase
20-06-2011, 15:21
Hmm... Teraz ogrzewając cwu eCoal musi pracować bez pompy bo oszczędzam energię i wykorzystuję grawitację. Ustawioną mam tem. zadaną 42 st. przeciąga do 47st(taką ma chyba histerezę 5st) pilnuje tej tem. i się wyłącza. Tem. powrotu to ok. 42.3st. Wykraplanej wody brak. Myślę że Cobra również sobie by poradziła.

pomorzanin
20-06-2011, 15:36
Napisz proszę, o co Ci chodzi?

Chciałem ustalić parametry algorytmu PID, które dają taką dużą(+-0.5st) precyzję trzymania temperatury.

Jarecki79
20-06-2011, 15:38
Hmm... Teraz ogrzewając cwu eCoal musi pracować bez pompy bo oszczędzam energię i wykorzystuję grawitację. Ustawioną mam tem. zadaną 42 st. przeciąga do 47st(taką ma chyba histerezę 5st) pilnuje tej tem. i się wyłącza. Tem. powrotu to ok. 42.3st. Wykraplanej wody brak. Myślę że Cobra również sobie by poradziła.

Na obiekcie w Pleszewie, gdzie mam podłączonego Skam-P z Ekoenergią jest RT09pid, instalacja jest stara, grawitacyjna i nie ma kompletnie pomp.
Sterownik sobie z tym radzi, zimą przeregulowania max. o 2,5st.C od wartości zadanej.

Musiałbym tam zainstalować Cobrę zima, to bym wiedział jak pracuje. Ognik PID-II tam pracował przez 2tygodnie i dawał radę....

jorgo
20-06-2011, 16:15
Tak, jak najbardziej

Chcę Ci dodatkowo dopowiedzieć, wspaniałą sprawą byłoby jeszcze siłowniki nie tylko z reg. temperatury, a z czujnikami temp. zewnętrzrnymi i pokojowymi. eCoala nie mam, podejrzewam, że na takim podobnym zasadzie działa.
Ja zastanawiam nad zainstalowaniem drugiego zaworu 4 d. Jeden zasilił by dom od strony południa, gdzie słońce grzeje, a drugi od strony północnej. Od strony południa, na podstawie temp.zewn. i pokojowej, siłownik automatycznie przykręcał by częściowo, nawet całkiem w zależności od nasłonecznienia, a od strony północnej utrzymał wg zadanej i tu widzę oszczędności w zużyciu wungla. Od strony południa mam większe wymiary okien niż od północnej.
Zawory termostatyczne, jak słyszałem od niektórych instalatorów, czasami psują i nie zawsze reagują na zmianę temp w pokojach, dlatego mi doradzali zainstalować zawór 4d. Mam zawór od 4 sezonów i jest niezawodny.

Stąd apel do Was, do moich żołnierzy, wymyślcie jakiś moduł, który by obsługiwał 2 czy 3 siłowniki.

Pozdrawiam

OJCIEC CHRZESTNY COBRY
DON DINO CARLEONE :D

Ojcze Chrzestny ;) a dałbyś na priwa linki lub jakąś literaturę w tym temacie ......
a co do tego twojego pomysłu z drugim zaworem, to może od strony południowej dać właśnie zaworki termo na grzejnikach? chyba wyjdą taniej....a sterownik wysteruje dwa siłowniki?

jorgo
20-06-2011, 16:27
Czy nie lepiej zamiast zaworu n-drogowego założyć zawór termostatyczny, mam baterię pod prysznicem z takim zaworem i zawsze leci woda o ustawionej tem.

też mam taką baterię, ale ona sprawdza się pod prysznicem...a zawór jednak ograniczy i będzie stała temp w całej instalacji

Wlodek_PID
20-06-2011, 16:46
Chciałem ustalić parametry algorytmu PID, które dają taką dużą(+-0.5st) precyzję trzymania temperatury.

Ale do tego musisz dojść sam, podobnie, jak ja.
Może wymyślisz lepszy algorytm?

Spójrz na wykres
http://serwer.itask.pl/buranco/?group=kotlyco&kociol=7&func=zmienokres&atab=1
z dnia 1 kwietnia 2011.

Od godziny 0 do 5.59 nastawa wynosi 46'C. Tego nie widać, to robi
strefa czasowa. Od godziny 1.00 do 6.00 odchyłki są ok. 0.3'C

Od godz. 6.00 zaczyna się pobór wody CWU. Odchyłki do 1.2'C.
U Cypriana CWU to ok. 12 KW skokowego poboru energii.
Od godz. 11.00 do 17.00 odchyłki ok. 0.5'C.

Musisz pamiętać, że to jest wiosna i odbiór ciepła jest b. mały.
Sterowanie jest szczególnie trudne. Zimą temperatura byłaby stabilniejsza.

Pozdrowienia,

Włodek

Wlodek_PID
20-06-2011, 16:46
Aha, zapomniałem

haslo test
login test

dino49
20-06-2011, 17:39
Ojcze Chrzestny ;) a dałbyś na priwa linki lub jakąś literaturę w tym temacie ......
a co do tego twojego pomysłu z drugim zaworem, to może od strony południowej dać właśnie zaworki termo na grzejnikach? chyba wyjdą taniej....a sterownik wysteruje dwa siłowniki?

Zapodałem linka na PW

zawijan_2
20-06-2011, 20:08
Oczywiście jak zwykle nie nadążam. Gdy się znajdzie chwilka czasu to wątek już 100 km dalej.
Ale niech tam.
Zaplanowałem zabrać głos w sprawie regulatorów więc to i czynię.


Regulatory i ...

Regulator temperatury jak sama nazwa wskazuje służy do ... regulacji temperatury.
Może to być (w przypadku regulatorów wody opuszczającej kocioł) OPERATOR, który podglądając wskazania termometru umieszczonego na wylocie wody z kotła będzie podejmował decyzje, co czynić dalej.
Może to być również np. tzw. miarkownik ciągu działający SAMOCZYNNIE lub układ automatyki, reagujący w sposób ZAPROGRAMOWANY wcześniej przez człowieka.
Tak, czy siak - dobrze działający REGULATOR będzie dążył do tego, aby temperatura wody opuszczającej kocioł oscylowała w paśmie przyjętym jako dopuszczalne i nie powodowała zagrożenia większego, niż założone.
Ponieważ w układach kotłowych kotłów wodnych temperatura bezpieczna wody to temperatura poniżej temperatury wrzenia wody (jest ona różna, bo zależna od ciśnienia) w warunkach dopuszczonych dla danego kotła, przeto przyjęto założenie, że ta temperatura bezpieczna to ta, poniżej 20 – 25 K poniżej temp. wrzenia wody w warunkach układu.
Pasmo rozbieżności przyjęte jako dopuszczalne zależne jest od tego, do czego owa woda ma służyć.
Jeśli np. do utrzymania odpowiedniej temp. w wannach galwanicznych, to pasmo musi być wąskie, aby utrzymać znaczną sprawność procesu.
Podobnie, gdy regulator temperatury zabezpiecza proces destylacji pewnej substancji zawierającej naturalne „delicyje” przez drożdże wytworzone. Tam – niczym w bitwie pod Grunwaldem (1410) wszystko zależy od stabilności temperatury (Krzyżacy na słońcu się przegrzali, przeto na mocy przegrali). Pogonione – rozcieńczone. Niedogrzanie – wydajności spapranie.
Przepraszam, że nie publikuję prawidłowych nastaw dla tego 1410 procesu, ale prawo na to nie zezwala.
Miarkownik ciągu – zabudowany w przestrzeni wodnej kotła - wykorzystując fizyczne zjawisko rozszerzalności cieplnej ogrzewanych ciał - za pomocą np. cięgna zmienia położenie przysłony regulującej wielkość przepływu spalin (jako substancji wynikowej z procesu spalania) np. przez wymiennik przeponowy kotła.
Nie interesuje go, co będzie się działo np. w palenisku, gdy ograniczy mu dopływ powietrza.
Nie interesuje go, co będzie się działo np. w palenisku, gdy zwiększy mu dopływ powietrza.
Jego jedyną rolą jest działanie prowadzące do utrzymania temp. w przestrzeni przezeń nadzorowanej.
Podobnie będzie się zachowywał regulator temperatury oparty na czujnikach termooporowych itp. w automatycznym regulatorze temperatury.
W układach kotłowych będzie – albo wyłączał całkowicie nadmuch, albo zmieniał jego wielkość tak, aby utrzymać zadaną temperaturę w dopuszczalnym paśmie rozbieżności (odchyłek).
Nie interesuje go, co będzie się działo np. w palenisku, gdy ograniczy mu dopływ powietrza.
Nie interesuje go, co będzie się działo np. w palenisku, gdy zwiększy mu dopływ powietrza.
Jego jedyną rolą jest działanie prowadzące do utrzymania temp. w przestrzeni przezeń nadzorowanej.

Podsumowując:
Regulator temperatury wody w kotle nie steruje procesem spalania w sposób optymalny, czyli taki, aby spaliny powstałe w palenisku były dopalone, miały na wylocie z niego odpowiednią temperaturę, a w odpadach było jak najmniej części palnych.
Regulator temperatury stanowi wyłącznie jeden z podukładów sterownika pracy kotła.
Ale to już temat na inne opowiadanie.

zawijan_2
20-06-2011, 21:23
:yes::yes::yes:

Wlodek_PID
20-06-2011, 21:41
Panie Sławku,

1. Na kotle znajduje się regulator temperatury.
2. Jego źródłem energii może być
- prąd
- gaz
- olej
- paliwo stałe.
3. W pierwszych 3 przypadkach regulator do uzyskania energii nie musi
sterować procesem spalania
4. Przy paliwie stałym regulator - na potrzeby regulacji temperatury -
steruje procesem spalania.

Pozdrowienia,

Włodek

pomorzanin
20-06-2011, 22:11
Podsumowując:
Regulator temperatury wody w kotle nie steruje procesem spalania w sposób optymalny, czyli taki, aby spaliny powstałe w palenisku były dopalone, miały na wylocie z niego odpowiednią temperaturę, a w odpadach było jak najmniej części palnych.
Regulator temperatury stanowi wyłącznie jeden z podukładów sterownika pracy kotła.
Ale to już temat na inne opowiadanie.

Tak jest choć są tacy na tym forum,którzy uważają inaczej. Czy kolega przeczytał o zagadnieniu o których pisałem w:#6567.

Wlodek_PID
20-06-2011, 22:18
Re Zawijan, Zawijan_2, pomorzanin.

Koledzy,

Nie będę więcej zabierał głosu na temat "regulator temperatury - czy regulator kotła".

Oto link do artykułu

http://www.archiwum.polskiinstalator.com.pl/artyk/2004-01/kotly_przepisy.htm

A oto cytat z normy.


Nowa norma PN-EN 303-5 w konflikcie z rozporządzeniem
W dniu 17.04.2002 r. (a więc po podpisaniu przez ministra infrastruktury rozporządzenia [1]),
ustanowiona została polska norma PN-EN 303-5:2002 „Kotły grzewcze. Część 5: Kotły grzewcze
na paliwa stałe z ręcznym i automatycznym zasypem paliwa o mocy nominalnej do 300 kW.
Terminologia, wymagania, badania i oznakowanie”. W normie tej zapisano m.in. następujące wymagania:

4.1.5.11.2 Regulator temperatury i ogranicznik temperatury bezpieczeństwa w zamkniętych układach grzewczych.
Jeśli instalacje grzewcze zabezpieczone są termostatycznie, a system spalania jest szybko całkowicie wyłączony, to
zabezpieczający wymiennik ciepła lub/i inne niezawodne urządzenia powinny zapewnić odprowadzenie ciepła przy pełnej
lub szczątkowej mocy nie przejętej przez system grzewczy.
W tym przypadku przewiduje się następujące wyposażenie:
a) w przypadku systemu spalania szybko wyłączanego wymagane wyposażenie powinny stanowić:
– regulator temperatury;
– ogranicznik temperatury bezpieczeństwa z ręcznym powrotem do pozycji wyjściowej;
b) w przypadku systemu spalania częściowo wyłączanego wymagane wyposażenie powinny stanowić:
– regulator temperatury;
– ogranicznik temperatury bezpieczeństwa z ręcznym powrotem do pozycji wyjściowej;
– niezawodne urządzenie do odprowadzania nadmiaru mocy cieplnej zgodnie z 4.1.5.11.3;
c) w przypadku gdy system spalania nie jest wyłączalny, a nominalna moc cieplna < 100 kW,
wymagane wyposażenie powinny stanowić:
– regulator temperatury;
– niezawodne urządzenie (według 4.1.5.11.3) do odprowadzenia możliwie maksymalnej
mocy cieplnej, w przypadku powstania zakłóceń;
4.1.5.11.3 Urządzenie do odprowadzenia nadmiaru mocy cieplnej do 100 kW.
Zabezpieczający wymiennik ciepła lub inne urządzenie do odprowadzenia nadmiaru ciepła
powinny zapewnić to, aby maksymalna temperatura wody w kotle,... nie przekraczała 110°C.

I tak dalej....

Wlodek_PID
20-06-2011, 22:35
Podsumowując:
Regulator temperatury wody w kotle nie steruje procesem spalania w sposób optymalny, czyli taki, aby spaliny powstałe w palenisku były dopalone, miały na wylocie z niego odpowiednią temperaturę, a w odpadach było jak najmniej części palnych.
Regulator temperatury stanowi wyłącznie jeden z podukładów sterownika pracy kotła.
Ale to już temat na inne opowiadanie.

Jeśli Wasze urządzenie nie jest regulatorem temperatury, należy
je wymienić lub postawić obok regulator temperatury.

Na podstawie powyższego opisu i obserwacji uważam, że Wasze
sterowniki nie są regulatorami temperatury - użytkownik coś nastawia,
nie wiadomo, po co, a one sobie grzeją, jak chcą.

No to - do dzieła! :-)

Pozdrowienia,

Włodek

pomorzanin
20-06-2011, 22:36
Re Zawijan, Zawijan_2, pomorzanin.

Koledzy,

Nie będę więcej zabierał głosu na temat "regulator temperatury - czy regulator kotła".

I tak dalej....
Nie denerwuj się,Zawjan_2 nie dywagował czy regulator taki czy siaki,przeczytaj to tłustym drukiem. Czy na tych wykresach z Cobry można jakoś odczytać wydajność dmuchawy(jest jakieś ukryte menu?)

Nela_32
20-06-2011, 22:43
Czy na tych wykresach z Cobry można jakoś odczytać wydajność dmuchawy(jest jakieś ukryte menu?)

Aleś ciekawski, nie wystarczy ci wykres temperatury?

Pozdrawiam

pomorzanin
20-06-2011, 22:52
Aleś ciekawski, nie wystarczy ci wykres temperatury?

Pozdrawiam

Mam coraz większe obawy czy ta Cobra ma algorytm PID, że jest to tylko chwyt marketingowy?

Nela_32
20-06-2011, 22:55
Mam coraz większe obawy czy ta Cobra ma algorytm PID, że jest to tylko chwyt marketingowy?

Nie pozostaje ci nic innego jak zaryzykować i kupić regulator.

Zacznij od Ognika Plus PID, na pewno jest tańszy niż Cobra.

Pozdrawiam

jack18
20-06-2011, 23:02
Nie pozostaje ci nic innego jak zaryzykować i kupić regulator.

Zacznij od Ognika Plus PID, na pewno jest tańszy niż Cobra.

Pozdrawiam

A co ma wspólnego jeden i drugi ster oprócz tego ze jest z tej samej firmy?

Wlodek_PID
20-06-2011, 23:02
Mam coraz większe obawy czy ta Cobra ma algorytm PID, że jest to tylko chwyt marketingowy?

Nie kupisz, nie dowiesz się.. :yes::yes:

Wlodek_PID
20-06-2011, 23:03
A co ma wspólnego jeden i drugi ster oprócz tego ze jest z tej samej firmy?

Algorytm regulacji.

Nela_32
20-06-2011, 23:04
Choćby podobny algorytm.

jack18
20-06-2011, 23:06
Algorytm regulacji.

Czyli ze jak ktoś nie potrzebuje tych bajerów z Cobry to może wziąć ognika i będzie miał to samo?

jack18
20-06-2011, 23:08
Choćby podobny algorytm.

Podobny? Juz Włodek napisał ze ten sam...

Wlodek_PID
20-06-2011, 23:09
Podobny? Juz Włodek napisał ze ten sam...

Podobny. :-)

Nela_32
20-06-2011, 23:10
Może taki sam, nie jestem jego autorem a jedynie dzięki uprzejmości P. Włodka testuję
te urządzenia na swoim kotle.

jack18
20-06-2011, 23:16
Podobny. :-)

To jak jest naprawdę? Pytam nie złośliwie tylko dlatego ze sąsiad szuka ster z pid do retorty obrotowej Jak wiadomo ognik jest tańszy tak?

Wlodek_PID
20-06-2011, 23:18
To jak jest naprawdę? Pytam nie złośliwie tylko dlatego ze sąsiad szuka ster z pid do retorty obrotowej Jak wiadomo ognik jest tańszy tak?
O cenę pytaj w firmie Elektro-Miz.
Algorytm jest podobny. Sterowniki znacznie się różnią.

jack18
20-06-2011, 23:26
Dobra to inaczej. Który z tych sterowników będzie łatwiejszy w obsłudze dla starszej osoby? Pali tylko eko groszkiem.

karoka65
20-06-2011, 23:28
To jak jest naprawdę? Pytam nie złośliwie tylko dlatego ze sąsiad szuka ster z pid do retorty obrotowej Jak wiadomo ognik jest tańszy tak?

Ognik II Pid chyba 580 + wysyłka a Cobra o ile się nic nie zmieniło to chyba 840, na początku była 790.
Napisz do Jareckiego kiedyś pisał że dla forumowiczów jakąś promocję może zrobić.
Jeśli by chciał bardzo mało używanego, chyba ze 2 miesiące to mam na zbyciu ( Ognika), uaktualnione oprogramowanie chyba dwa tygodnie temu do najnowszego.

karoka65
20-06-2011, 23:31
Dobra to inaczej. Który z tych sterowników będzie łatwiejszy w obsłudze dla starszej osoby? Pali tylko eko groszkiem.

Obydwa proste w obsłudze jak budowa cepa. Jak nie chcą kombinować ze strefami to Ognik prościutki i tańszy.

jack18
20-06-2011, 23:33
Ognik II Pid chyba 580 + wysyłka a Cobra o ile się nic nie zmieniło to chyba 840, na początku była 790.
Napisz do Jareckiego kiedyś pisał że dla forumowiczów jakąś promocję może zrobić.
Jeśli by chciał bardzo mało używanego, chyba ze 2 miesiące to mam na zbyciu ( Ognika), uaktualnione oprogramowanie chyba dwa tygodnie temu do najnowszego.
Jak się dowiem to dam znać. On ma Klimosza tyle ze bez pid. Teraz już maja, ale słyszałem ze szału nie ma...

karoka65
20-06-2011, 23:33
Nie proponuję Ognika tylko dla tego że mam do sprzedania żeby była jasność. Może kupić sobie nowego ale jak chcą prosto to będzie akurat.

karoka65
20-06-2011, 23:40
U kuzynki śmiga na Skam P od Jareckiego 17kW z Brucerem od jesieni i jest bardzo zadowolona. Obecnie podgrzewają CWU. Nic nie ruszali po zimie tylko temp. CO poniżej 40 stopni żeby wyłączyła się pompa CO i wsio bo temp. CWU została nastawiona po zimie i tak sobie pyka.

jack18
20-06-2011, 23:44
To spoko. Pogadam z sąsiadem. On kupuje węgiel w worach ale z pryzmy i miesza w tych ustawieniach prze okrutnie..:)

karoka65
20-06-2011, 23:53
miesza w tych ustawieniach prze okrutnie..:)
Nerwowy jakiś, tak to nigdy do ładu nie dojdzie.

zawijan
21-06-2011, 06:49
Nie będę komentował tej dyskusji, która rozwinęła się po ostatnim wpisie zawijana_2, bo niektóre z głosów są po prostu głupie.
Wiecie co zrobię?
Kupię najnowszą wersje Cobry. Za kilka tygodni od kupna będziecie wiedzieli o niej wszystko - jak podaje paliwo, jak dmucha, na jakiej zasadzie trzyma temperaturę...
Napisał Włodek_PID, że nadaje się ten sterownik do wszystkich kotłów. Upewnię się jeszcze - niech odpowie - czy do Ogniwa Eko Plus także?
Jeśli - nie daj Boże - do Ogniwa nie pasuje, to kupię Cobrę razem z jakimś kotłem - niech Włodek_PID powie - do którego najbardziej pasuje. I za miesiąc-dwa będziecie wiedzieli także wszystko o tym kotle.
Mam już dość pieprzenia się bez orgazmu!

darase
21-06-2011, 07:10
Panie Zawijanie strzał w 10tkę. Zobaczymy co jest warta Cobra, jak spala paliwo i czy jest taka oszczędna. Pieca niech Pan nie kupuje, ma działać na każdym kotle. To jest męska decyzja :)

darase
21-06-2011, 07:48
Panie Zawijanie jeśli z piecem to tylko ze Skam-p em, z pewnością po testach łatwo Pan odsprzeda taki zestaw :)

dino49
21-06-2011, 07:55
Brawo Zawijanie! Wreszcie dowiemy się prawdy.:)

SUSPENSER
21-06-2011, 09:20
Kolega Suspenser ma zawory termostatyczne na grzejnikach. Ich zaleta jest taka, że w każdym z pokoi można mieć inne temperatury, czego termostat pokojowy typu Euroster 2000 czy tam 3000 nie daje.

Dokładnie tak i na pewno nie zamieniłbym ich na samo sterowanie pokojowe czy pogodowe [mam dzięki temu różne temp. w zamykanych pomieszczeniach] .

Dodatkowo w salonie mam czujnik sterownika pokojowego który całkowicie wyłącza kocioł gdy jest odpowiednia temp. [przy zaworach termostatycznych jednak minimalny odbiór ciepła jest a przy nowym, dobrze ocieplonym domu nie jest on potrzebny].

SUSPENSER
21-06-2011, 09:23
zawijan - liczę na Twój obiektywizm - może dzięki temu badaniu Cobra będzie dostępna jako opcja do wyboru przy Ogniwie albo powstanie jakiś super sterownik eCobraCOAL ;)

zawijan
21-06-2011, 09:35
zawijan - liczę na Twój obiektywizm...

A co to jest obiektywizm?
Założę się, że dyskusja na ten temat nie byłaby mniejsza, niż na temat - nazwijmy to tak - rankingu kotłów.

SUSPENSER
21-06-2011, 09:36
Cobra ma świetne hamowanie, ale lepiej jej tak nie testować...


Dzisiaj przypadkiem przetestowałem zabezpieczenia Cobry a było to tak:

- jakiś czas temu grzebałem w parametrach i choć zapisałem ustawienie minimalnego nadmuchu na 20% to faktycznie zapomniałem go tak ustawić a korekcję kopca dałem na 2
- dzisiaj rano miałem dużo węgla na retorcie - prawie się przesypywał, więc włączyłem tryb ręczny i dałem dmuchawę na 100% żeby się wypalił
- zapomniałem załączyć pompę CWU a wyszedłem z kotłowni tylko na 10 minut
- po powrocie okazało się, że wentylator jest wyłączony, a na kotle 94 st [wskaźnik zegarowy], Cobra pokazywała ok. 89 st

Wnioski:
1) zabezpieczenia działają nawet gdy namieszamy w trybie ręcznym
2) lepiej wstrzymać się ze zmianą ustawień w sterowniku gdy mamy mało czasu albo ktoś zawraca nam gitarę bo można narobić niezłego bałaganu

Na koniec składam samokrytykę przypominając słowa klasyka "kto w młodości głupim nie był ten na starość nie zmądrzeje" i obiecuję się poprawić ;)

darase
21-06-2011, 09:43
Suspenser napisał "na kotle
94 st [wskaźnik
zegarowy], Cobra
pokazywała ok. 89 st" tzn. jak to jest z tą kalibracją fabryczną skoro różnica to aż ;) 5st.

SUSPENSER
21-06-2011, 10:02
A co to jest obiektywizm?
Założę się, że dyskusja na ten temat nie byłaby mniejsza, niż na temat - nazwijmy to tak - rankingu kotłów.

Ech łapiesz za słowa niczym nauczyciel języka polskiego ;)

Poprawiam się - chodzi o całkowitą szczerość [lub przemilczenie kwestii jeśli uderzałyby w Wasze interesy] oraz rzetelność badań [podawanie danych z odchyłkami przyrządów pomiarowych - czyli np. zmierzona moc 3kW +-50% (błąd pomiaru) ].

zawijan
21-06-2011, 10:25
zawijan - liczę na Twój obiektywizm...

Wiesz co?
Właściwie za takie słowa powinienem się na Ciebie obrazić.
Powiem Ci jednak, co powiedział mi kiedyś pewien profesor - a powiedział on "...licz na siebie".

SUSPENSER
21-06-2011, 10:55
Wiesz co?
Właściwie za takie słowa powinienem się na Ciebie obrazić.
Powiem Ci jednak, co powiedział mi kiedyś pewien profesor - a powiedział on "...licz na siebie".

Ja zdaję sobie sprawę z tego, że jako osoba związana z branżą mając pewne pisane i niepisane umowy możesz nie móc wszystkiego napisać.

Liczę bardzo na opinie tych nie związanych z żadnym producentem, czyli karoki, Bobka_Budowniczego, no i oczywiście samego siebie - my możemy o danym sterowniku, kotle napisać całą prawdę nie obawiając się konsekwencji ujawnienia wad tego czy tamtego produktu - bo co nam zrobią - zabiorą sterownik dany na testy - raczej nie, bo to świadczyłoby o tym, że dana firma stchórzyła i ma coś do ukrycia i od razu jej konkurent byłby "do przodu" bo nie uciekł z "placu boju".

Zobacz jak Bobek "objechał" producenta Cobry gdy ten zamiast napisać, że się nie wyrobił z obudowami obiecywał, że dostarczy sterowniki za tydzień przez ... kilka miesięcy.

zawijan
21-06-2011, 11:07
Ja zdaję sobie sprawę z tego, że jako osoba związana z branżą mając pewne pisane i niepisane umowy możesz nie móc wszystkiego napisać.

Liczę bardzo na opinie tych nie związanych z żadnym producentem, czyli karoki, Bobka_Budowniczego, no i oczywiście samego siebie - my możemy o danym sterowniku, kotle napisać całą prawdę nie obawiając się konsekwencji ujawnienia wad tego czy tamtego produktu...

Nie mogę napisać bez zgody zleceniodawcy o wynikach badań wykonanych na jego zlecenie.
O badaniach, które wykonuję za "własne" pieniądze, mogę napisać wszystko.

A od Was różnię się tym, że dysponuję "warsztatem badawczym" nieporównywalnie lepszym i mogę często "widzieć" to, czego Wy nigdzie nie zobaczycie. Mogę więc dokonać oceny daleko głębszej.

Związków z producentem Cobry nie mam żadnych.

zawijan_2
21-06-2011, 17:02
re; Nela 32

Czy jesteś w stanie przedstawić nam - użytkownikom tego forum, pod jakim również nickiem pracujesz równocześnie?
Mimo, ze nie nadążam za waszym atakiem, to jest to również pewnie i zaleta.

Kilka stron wcześniej Nela dziewica w temacie, a już kilka stron dalej doświadczona .rwa z doświadczeniem niczym te z DK1.

Trudno mnie wyprowadzić z równowagi, trzeba sobie przy okazji na ten zaszczyt zasłużyć, ale ... uprzejmie informuję, że istnieją rózne metody technik informatycznych, pozwalających na zdemaskowanie robala.
Nie, nie. Ja ich oczywiście nie znam, ani poznawać nie zamierzam.

Pytam jeno Neli 32 przedszkolnym zapytaniem? Robisz kupę czy sp.lasz z nocnika?
Chcesz więcej? To za chwilę przedstawię to wszem i wobec, z administratorem tego forum włącznie.
Niech rozstrzygnie sprawę. Dynamiczny IP nie jest przeszkodą w dotarciu do sedna.

Bez pozdrowień ale z pełną odpowiedzialnością za powyższe zawijan_2

Wlodek_PID
21-06-2011, 17:16
Tak sobie czytam...

Pajac, smarkacz tchórz ... to było pod moim adresem, ale nie
pamiętam całego bogactwa epitetów.

Tu - nocnik, lanie, dziewica ....

Parę postów wcześniej - mam dość pieprzenia się bez orgazmu...

I tak dalej, jak przystało na pracowników naukowych Instytutu.
A może byście trochę poczytali literatury pięknej?

zawijan_2
21-06-2011, 17:45
Szanowny Panie Wlodek_PID

Wg Słownika Wyrazów Obcych PWN Warszawa str. 136 pojęcie:
DEFINICJA
cyt: "2. zwięzłe i jasne wyłuszczenie, określenie czego"

A teraz jako podsumowanie Pańskich wpisów w podtemacie REGULATORY

Norma (ta sama, którą Pan notabene powołujesz) PN-EN 303-5:2002
rozdział 3: DEFINICJE

pkt. 3.19 REGULATOR TEMPERATURY

urządzenie, które automatycznie utrzymuje temperature wody w kotle w granicach zadanej wartości

Tylko tyle, i aż tyle.

Nie dziwię się zatem, że chce Pan zakończyć dyskusję w tym temacie.
Bo zasada jest prosta: zapisy norm stosuje się literalnie. Brak w tym miejsca na ich interpretacje na zasadzie: "co poeta miał na myśli".

Dura lex sed lex.

Pozdrawiam serdecznie (zgodnie z definicją) zawijan_2

Wlodek_PID
21-06-2011, 17:51
Szanowny Panie Sławku,


Ta norma mówi, że kocioł musi być wyposażony w regulator
temperatury.

Wasz sterownik NIE JEST regulatorem temperatury.

Czyli wszystkie kotły z eCoalem trzeba wyposażyć w regulator
temperatury. Albo jako dodatkowe urządzenie, albo przez
wymianę sterownika.

zawijan_2
21-06-2011, 17:57
Szanowny Panie Włodku

Przeczytałem Pański wpis #6787 i ...:jawdrop:

Nijak tego pojąć nie mogę.
Sam z sobą???? IPSACJA??? OK. Każdemu wolno ... Live is brutal.

Ale co do tej masturbacji ma instytut i jego pracownicy? Zaprawdę nie jestem tego w stanie swoim małym rozumkiem pojąć!!!

Mimo wszystko, bom nadzwyczaj spokojny człowiek pozdrawiam serdecznie zawijan_2

zawijan_2
21-06-2011, 18:01
"Wasz sterownik NIE JEST regulatorem temperatury."

10000000000000000000000000000000000000000000000000 00000000000000000000000000% racji masz Waćpan!

NASZ STEROWNIK NIE JEST REGULATOREM TEMPERATURY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!

On jest jedynie urządzeniem sterującym procesem spalania paliwa w kotle i dopasowującym jego (kotła) wydajność do zapotrzebowania układu zewnętrznego odbioru ciepła.

I O TO CHODZI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!

Ponownie cieplutko pozdrawiam zawijan_2

Wlodek_PID
21-06-2011, 18:04
Szanowny Panie Włodku

Przeczytałem Pański wpis #6787 i ...:jawdrop:

Nijak tego pojąć nie mogę.
Sam z sobą???? IPSACJA??? OK. Każdemu wolno ... Live is brutal.

Ale co do tej masturbacji ma instytut i jego pracownicy? Zaprawdę nie jestem tego w stanie swoim małym rozumkiem pojąć!!!

Mimo wszystko, bom nadzwyczaj spokojny człowiek pozdrawiam serdecznie zawijan_2

Panie Sławku,

Jeśli Pan sugeruje, że jestem Nela_32 to - delikatnie mówiąc - jest Pan
w błędzie. Proszę uruchomić to śledztwo z IP i tak dalej.

Żądam sprostowania i przeprosin.

Nie powinno się oskarżać nikogo bez dowodów.

Obaj z Jackiem przekraczacie granice merytorycznej dyskusji.
Chyba Wam puszczają nerwy. Pisał Pan coś o jakimś ataku
- czy ktoś pisał do Pana takim językiem?

Wlodek_PID
21-06-2011, 18:05
"Wasz sterownik NIE JEST regulatorem temperatury."

10000000000000000000000000000000000000000000000000 00000000000000000000000000% racji masz Waćpan!

NASZ STEROWNIK NIE JEST REGULATOREM TEMPERATURY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!

On jest jedynie urządzeniem sterującym procesem spalania paliwa w kotle i dopasowującym jego (kotła) wydajność do zapotrzebowania układu zewnętrznego odbioru ciepła.

I O TO CHODZI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!

Ponownie cieplutko pozdrawiam zawijan_2

Bez komentarza

Wlodek_PID
21-06-2011, 18:10
Szanowny Panie Włodku

Przeczytałem Pański wpis #6787 i ...:jawdrop:

Nijak tego pojąć nie mogę.
Sam z sobą???? IPSACJA??? OK. Każdemu wolno ... Live is brutal.

Ale co do tej masturbacji ma instytut i jego pracownicy? Zaprawdę nie jestem tego w stanie swoim małym rozumkiem pojąć!!!

Mimo wszystko, bom nadzwyczaj spokojny człowiek pozdrawiam serdecznie zawijan_2

Napisał pracownik Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu.
Instytut aż kapie kulturą. Czy wiedza jest na poziomie kultury?

Wlodek_PID
21-06-2011, 18:19
zawijan - liczę na Twój obiektywizm - może dzięki temu badaniu Cobra będzie dostępna jako opcja do wyboru przy Ogniwie albo powstanie jakiś super sterownik eCobraCOAL ;)

Poczytaj sobie wpisy i zastanów się dobrze, na co liczysz.

Pozdrowienia,

Włodek

zawijan_2
21-06-2011, 18:24
Jako zwycięzca powinienem odpuścić natychmiast, ale pozostaje do wyjaśnienia pewien wpis:
oto on:
"Jeśli Pan sugeruje, że jestem Nela_32 to - delikatnie mówiąc - jest Pan
w błędzie. Proszę uruchomić to śledztwo z IP i tak dalej.

Żądam sprostowania i przeprosin.

Nie powinno się oskarżać nikogo bez dowodów."

Upraszam łaski szanownego Pana aby wskazał, gdzie ja sugeruję, że Nela i Pan...

Gdy tylko to obaczę na własne kaprawe ślipka, to na kolanach przepraszać będę.
Póki nic takiego miejsca nie miało, bo mieć nie mogło wniosku Pańskiego (prócz zachowania tzw. Print Screenów z tego forum, jako corpus delicti) spełnić nie mogę.

A wie Pan, co mi co najwyżej ciśnienie ze 110 na 115 dźwiga?

Ano to, że hamulce Waćpanu puszczają, choć nie powinny. Po co się Pan denerwuje?

Już to przeżyłem. Chce Pan, to (jeśli Jarecki pozwoli, bo to do niego niegdyś korespondencja była) przedstawię, jak mnie owa persona (q.rczę, pewnie nim sięgnie po słownik, to mnie będzie chciał w proch zetrzeć) o pewne sprawy podejrzewała.

Pozdrawiam zawijan_2

zawijan_2
21-06-2011, 18:28
Miłego wypoczynku weekendowego wszystkim forumowiczom życzę

- zawijan_2

Wlodek_PID
21-06-2011, 18:29
Ja nigdzie nie napisałem zdania, którego nie można
przytoczyć na przyjęciu u królowej brytyjskiej.

Pański język jest niespotykany nawet w toalecie
publicznej.

Nela_32
21-06-2011, 19:15
re; Nela 32

Czy jesteś w stanie przedstawić nam - użytkownikom tego forum, pod jakim również nickiem pracujesz równocześnie?
Mimo, ze nie nadążam za waszym atakiem, to jest to również pewnie i zaleta.

Kilka stron wcześniej Nela dziewica w temacie, a już kilka stron dalej doświadczona .rwa z doświadczeniem niczym te z DK1.

Trudno mnie wyprowadzić z równowagi, trzeba sobie przy okazji na ten zaszczyt zasłużyć, ale ... uprzejmie informuję, że istnieją rózne metody technik informatycznych, pozwalających na zdemaskowanie robala.
Nie, nie. Ja ich oczywiście nie znam, ani poznawać nie zamierzam.

Pytam jeno Neli 32 przedszkolnym zapytaniem? Robisz kupę czy sp.lasz z nocnika?
Chcesz więcej? To za chwilę przedstawię to wszem i wobec, z administratorem tego forum włącznie.
Niech rozstrzygnie sprawę. Dynamiczny IP nie jest przeszkodą w dotarciu do sedna.

Bez pozdrowień ale z pełną odpowiedzialnością za powyższe zawijan_2

Witam,

szanowny Panie Zawijanie_2.

Wystepuję tylko i wyłącznie pod jednym nickiem.
pochodzę z wielkopolski. To powinno Panu wystarczyć.

Nie wiem co takiego obraźliwego i złego napisałem aby Pan mnie aż tak atakował.
Trudno. Nie przejmuję się tym. Po prostu ścieka to po mnie jak deszcz po kaczce.

Będę się biernie przyglał tym co się dzieje na tym forum i nie odzywał
aby czasem nie urazić Pana dumy.

Może byc Pan z siebie dumny.

W przeciwieństwie do Pana
życzę wszystkim i również Panu wszytkiego najlepszego
i gorąco pozdrawiam.

zawijan
21-06-2011, 19:42
Tak sobie czytam...
Pajac, smarkacz tchórz ... to było pod moim adresem, ale nie pamiętam całego bogactwa epitetów.
A może byście trochę poczytali literatury pięknej?
No cóż? Widocznie pamięć słaba. Dobrze, że pamiętasz choć te najważniejsze. Nie jest więc jeszcze aż tak źle.
Dziwię Ci się, że chce Ci się jeszcze dyskutować z tymi chamami z tego instytutu. I to o kulturze, o literaturze pięknej…
Odpowiedz mi więc tylko, CZY COBRA NADAJE SIĘ DO KOTŁA OGNIWO EKO PLUS i możesz już więcej nie dyskutować o niczym – tak jak chciałeś.

Wlodek_PID
21-06-2011, 19:50
No cóż? Widocznie pamięć słaba. Dobrze, że pamiętasz choć te najważniejsze. Nie jest więc jeszcze aż tak źle.
Dziwię Ci się, że chce Ci się jeszcze dyskutować z tymi chamami z tego instytutu. I to o kulturze, o literaturze pięknej…
Odpowiedz mi więc tylko, CZY COBRA NADAJE SIĘ DO KOTŁA OGNIWO EKO PLUS i możesz już więcej nie dyskutować o niczym – tak jak chciałeś.

Nie wiem. Skąd mogę wiedzieć? Nigdy nie paliłem na tym kotle.
Będziesz musiał rozwiązać sam ten problem.

Pozdrowienia,

Kid1
21-06-2011, 21:08
Witam, po długich nocach czytania waszych opinii na temat różnych kotłów postanowiłem zwrócić się o pomoc/poradę w doborze odpowiedniego kotła ponieważ mam już w głowie totalny mętlik. Do ogrzania mam nowy domek powierzchnia ok 140-150 m2 (w tym około 60m podłogówki)+ 60m2 piwnicy (są tam dwa małe grzejniki) oraz 20m2 garażu (również mały grzejnik na wypadek wielkich mrozów). Najpierw wybór padł na Galmet 22KW z obrotową retortą i rusztem wodnym - niestety nasłuchałem się od znajomych, że Galmet to specjaliści w innej dziedzinie, ich piece często zrywają zawleczki i tak średnio z serwisem, więc rzuciłem się na Heiztechnika tu jednak problem jest w mocy mój hydraulik twierdzi, że piec powinien mieć ok 20KW tymczasem heiztechnik produkuje 17KW lub 25KW (jeden może być trochę za słaby drugi zdecydowanie za mocny) poza tym nie stosują sterowników fuzzy logic. Po kolejnych poszukiwaniach trafiłem na kocioł Weber Reto Duo z obrotową retortą rusztem wodnym i sterownikiem Fuzzy logic, moc kotła 20KW ...niestety nigdzie nie mogę znaleźć konstruktywnych opinii na temat tego kotła więc proszę was specjalsitów od ogrzewania o poradę ;) czy ktoś zna ten kocioł ewentualnie go posiada ? a może jednak wrócić do Hezitechnika Q Eko Duo 25 KW ??? z góry dzięki za pomoc

Jarecki79
21-06-2011, 21:13
Wracam sobie dzisiaj z trasy, przejechałem sporo km.

Co widzę?

Ano po 1dobie niebytu na forum było kulturalnie, wymieniano poglądy, nawet nie pogryzłem się z Darase.
Nikt wzajemnie nie oskarżał innego produktu.

Pojawia się zawijan1 i dołącza z kulturą dyskusji na identycznym poziomie zawijan2.

Co widać, ano chamstwo do kwadratu.

Kulturalnie upraszam administratora tego forum o jakąś reakcję, zwrócenie uwagi. Jak widać kultura dyskusji leży na łopatkach, jak zaczyna swoje wywody p.Zawijan.

Jest to już kolejny przypadek na tym wątku, że przy nieobecności p.Zawijana można rozmawiać kulturalnie i wzajemnie sobie pomagać.
Niestety jego pojawienie się sieje tylko zamęt.

Nie wiem, co reszta myśli o takiej kulturze dyskusji, ale uważam,że ostatnie wpisy złamały wszelki granice przyzwoitości i dobrego smaku.
Tak o to zachowuje się kwiat Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla.

Gratuluję!!

Jarecki79
21-06-2011, 21:17
Witam, po długich nocach czytania waszych opinii na temat różnych kotłów postanowiłem zwrócić się o pomoc/poradę w doborze odpowiedniego kotła ponieważ mam już w głowie totalny mętlik. Do ogrzania mam nowy domek powierzchnia ok 140-150 m2 (w tym około 60m podłogówki)+ 60m2 piwnicy (są tam dwa małe grzejniki) oraz 20m2 garażu (również mały grzejnik na wypadek wielkich mrozów). Najpierw wybór padł na Galmet 22KW z obrotową retortą i rusztem wodnym - niestety nasłuchałem się od znajomych, że Galmet to specjaliści w innej dziedzinie, ich piece często zrywają zawleczki i tak średnio z serwisem, więc rzuciłem się na Heiztechnika tu jednak problem jest w mocy mój hydraulik twierdzi, że piec powinien mieć ok 20KW tymczasem heiztechnik produkuje 17KW lub 25KW (jeden może być trochę za słaby drugi zdecydowanie za mocny) poza tym nie stosują sterowników fuzzy logic. Po kolejnych poszukiwaniach trafiłem na kocioł Weber Reto Duo z obrotową retortą rusztem wodnym i sterownikiem Fuzzy logic, moc kotła 20KW ...niestety nigdzie nie mogę znaleźć konstruktywnych opinii na temat tego kotła więc proszę was specjalsitów od ogrzewania o poradę ;) czy ktoś zna ten kocioł ewentualnie go posiada ? a może jednak wrócić do Hezitechnika Q Eko Duo 25 KW ??? z góry dzięki za pomoc

Weber był badany w Instytucie Energetyki, Oddział Techniki Grzewczej i Sanitarnej w Łodzi.
Na badaniach widziałem jednostkę o mocy 25kW z palnikiem typu DUO.
Palnik produkowany przez firmę Pancerpol.

Tutaj koniec mojej wiedzy w temacie tego wyrobu.

ps. 17-ka wystarczy spokojnie do 190m2 nowego budownictwa o stratach ciepła 70W/m2....

zawijan
21-06-2011, 21:17
Nie wiem. Skąd mogę wiedzieć? Nigdy nie paliłem na tym kotle. Będziesz musiał rozwiązać sam ten problem.

To żaden problem. Pierwszym punktem w planie badań może być sprawdzenie, czy Cobra nadaje się do kotła Ogniwo Eko PLus.
Oby się nadawała, bo inaczej wyjdziesz na... (dość kulturalnie to napisałem?).
Tylko po co - w takim razie - napisałeś:

Jacku,
Nie napisałeś o innej podstawowej różnicy.
Cobra i Puma mogą pracować na każdym kotle, z każdym podajnikiem.
I życzę Ci więcej pogody i humoru.
I życzę Ci jeszcze więcej pogody i humoru.

Jarecki79
21-06-2011, 21:23
Nie rozumiem tej nienawiści i zajadłości.

Wcześniej można było rozmawiać normalnie, wyjaśniając sobie pewne sprawy, były przeprosiny, zdawac się może w miarę normalna sytuacja, co się zatem zmieniło w ostatnim czasie (ok.20stron)?

Co Was tak z równowagi wyprowadza? Testy rzeczywistej pracy u użytkowników?, tak Was boli, że ktoś może zrobić fajny produkt?

Do tego potrzebne sa na koniec epitety podkreślające powagę sytuacji?

Vld
21-06-2011, 21:25
popieram.
Na forum info ogrzewanie admin grzecznie wyprosił pana specjalistę, tu jak widać raczej nikt nad trescią nie panuje.

Jarecki79
21-06-2011, 21:29
popieram.
Na forum info ogrzewanie admin grzecznie wyprosił pana specjalistę, tu jak widać raczej nikt nad trescią nie panuje.

Tutaj Pana o nicku młody energetyk też wyproszono.
Na forumbudowlane chyba także z tego co pamiętam

Na forum firmy Elster p.Zawijanowi także podziękowano za dalsze dyskusje.

To tak dla przemyslenia.....
Może kultura wróci... w końcu kiedyś każdy ma hamulce....

Laurkę dla instytutu Panowie już wystawili.

Kid1
21-06-2011, 21:31
Weber był badany w Instytucie Energetyki, Oddział Techniki Grzewczej i Sanitarnej w Łodzi.
Na badaniach widziałem jednostkę o mocy 25kW z palnikiem typu DUO.
Palnik produkowany przez firmę Pancerpol.

Tutaj koniec mojej wiedzy w temacie tego wyrobu.

ps. 17-ka wystarczy spokojnie do 190m2 nowego budownictwa o stratach ciepła 70W/m2....

Jarecki, a co sądzisz o tym Heiztechniku 17KW ? jaki ma palnik ? też Pancerpol ? czy brak sterownika typu Fuzzy Logic (w heiztechniku jest jakiś HT Tronic 500) to duży minus ? Będę niestety początkującym użytkownikiem nigdy nie paliłem w kotłach ;(

Jarecki79
21-06-2011, 21:35
HT Tronic 500 to jak dobrze kojarzę modernizacja sterownika MENUET firmy FOSTER.

zobacz sobie tutaj:
http://foster-pleszew.com.pl/index.php?navi=man
w dziale instrukcje przy sterowniku menuet masz instrukcję do HT Tronic 500 produkowanego dla firmy HT

ściągnij, poczytaj, oceń czy jest to jasno ułożone.

Foster produkuje dobrej jakości sterowniki (jedna ze starszych na rynku firm tej branży).
Uważam,że można sobie z nim poradzić.

Pytasz, bo masz do nich blisko?
Z tego co wiem, to HT korzysta z Pancerpola
Zawsze możesz zadzwonić i sam ich zapytać (lub firmę Pancerpol)

Kid1
21-06-2011, 21:41
Jestetm z kujawsko-pomorskiego więc blisko nie mam do nikogo, chodź Heiztechnik to Skarszewy więc zaledwie jakieś 150 km...
Pytam, bo pilnie muszę się już na coś zdecydować z trójcy Galmet 22KW sterownik bodajże Perfekt, Heiztechnik 17KW na tym HT tronic lub Weber 20KW na Fuzzy Logic, chciałem Klimosza Ling Duo niestety za wysokie progi finansowe. czy jeszcze jakiś producent z kotłami w granicach 6-7 tys. zł stosuje sterowniki typu fuzzy logic, które możnaby polecić ?

karoka65
21-06-2011, 21:43
Kolego Kid1 o już nie te czasy, teraz płacisz za to co chcesz kupić a nie za to co ci chcą sprzedać.
Mówisz panowie: kupię od was ten kociołek ale chcę go z takim a takim sterowaniem jeśli nie macie go w ofercie to wezmę sam kocioł a sterownik sobie dokupię wg. swojego widzi mi się, jeśli nie ma takiej możliwości to poszukam u konkurencji.
Słowo "konkurencja" to takie magiczne słowo.

Jarecki79
21-06-2011, 21:46
Jestetm z kujawsko-pomorskiego więc blisko nie mam do nikogo, chodź Heiztechnik to Skarszewy więc zaledwie jakieś 150 km...
Pytam, bo pilnie muszę się już na coś zdecydować z trójcy Galmet 22KW sterownik bodajże Perfekt, Heiztechnik 17KW na tym HT tronic lub Weber 20KW na Fuzzy Logic, chciałem Klimosza Ling Duo niestety za wysokie progi finansowe. czy jeszcze jakiś producent z kotłami w granicach 6-7 tys. zł stosuje sterowniki typu fuzzy logic, które możnaby polecić ?

A daleko masz do Brodnicy, Nowego Miasta Lubawskiego lub do Żukowa?
Mogę Ci tam adres w okolicach zarzucić.....

Kid1
21-06-2011, 21:49
Karoka65 po części masz rację, jednak z tego co wiem sterowniki typu Fuzzy Logic firmy Plum są specjalnie "dopasowywane" do danego kotła i niestety dokupienie go do Heiztechnika gdzie od Fuzzy Logic odeszli pewnie nie dałoby spodziewanych efektów w spalaniu...poza tym zawsze najlepsze oferty mają za "cały pakiet" więc kupno kotła bez sterownika i dokupywanie sterownika gdzie indziej na pewno nie obniży kwestii finansowej...;(

Kid1
21-06-2011, 21:50
Jestem właśnie spod Brodnicy, a co mógłbyś zarzucić ??

zawijan
21-06-2011, 21:56
Na forum firmy Elster p.Zawijanowi także podziękowano za dalsze dyskusje.
To tak dla przemyslenia.....

No i widzisz?
Niby kulturalnie. Ale pokaż mi, kiedy to byłem na forum f-my Elster. Nie było mnie tam nigdy. A Ty oskarżasz. Niby to kulturalnie, ale...

Ja wiem, co boli niektórych... buszujących po tym forum. Boli ich, że z moim przyjściem tutaj skończył się dla nich czas bezkarnej manipulacji czytelnikami. Boli ich, że od czasu do czasu ktoś wytyka im błędne lub tendencyjne sformułowania, które do tej pory uchodziły im bezkarnie. To boli - ja wiem.
A teraz boli Was szczególnie, że postanowiłem zweryfikować Wasze zachęty marketingowe dotyczące sprzedawanych przez Was produktów.

Informuję Was jednak wyjątkowo bardzo uprzejmie, że co byście nie wypisywali, do kogo byście te wypisy adresowali, jakie działania byście nie podjęli - to ja i tak kupię i przebadam Cobrę i podzielę się z czytelnikami wynikami z tych badań.

Tylko czego się tak boicie? Przecież macie super produkt. Powinniście się cieszyć, że wszyscy się o tym dowiedzą.
A może okaże się, że po tych badaniach w kotłach Ogniwo Eko Plus pokażą się Cobry? Jako naukowiec nie wykluczam takiej możliwości.
Trochę mnie tylko zastanawia Wasza nerwowa reakcja.

Jarecki79
21-06-2011, 21:56
Jestem właśnie spod Brodnicy, a co mógłbyś zarzucić ??

Napisze na priva, mam nadzieję, że umiesz odebrać :)

Na górze obok swojego nicku masz zakładkę wiadomości....

Jarecki79
21-06-2011, 22:26
Całkiem możliwe, że na forum Elstera nie byłeś, zapamiętałem jedynie odpowiedź admina tego forum n/t dyskusji, udało mi się ją odnalexć:\

"3) W jednym miejscu można przeczytać, że: "...sterownik adaptacyjny o nazwie handlowej eCoal.pl (produkowany w oparciu o licencję IChPW)...", a na innej stronie, opisaującej sam sterownik, że: "zawartość tlenku węgla spełniała kryteria klasy „A” na „znak bezpieczeństwa ekologicznego” według IChPW." Również bardzo ciekawe. Sterownik produkowany w oparciu o licencję IChPW spełnia kryteria ustalone przez IChPW. To prawie to samo co stwierdzenie, że sterowniki produkowane przez Elster spełniają wymagające normy jakościowe ustalone przez Elster. Jedyne co, to Elster sam sobie certyfikatów nie wystawia. ;)
4) Strona wyraźnie w celach "reklamowych", więc pewnie przedstawiają wszystko najlepsze, co udało im się osiągnąć. Można zrozumieć, każdy swoje chwali. Tylko dlaczego na wykresach, przy stałej temperaturze zadanej i stabilnym odbiorze ciepła zmieniającym się w takim tempie jak temperatura na dworze ("...układ odbioru ciepła był symulowany przez nagrzewnice powietrza...") wahania temperatury CO są ok 2-3stC? To jest ich najlepszy rezultat? :-/
"

Więc ok. faktycznie, mogło cię tam nie być, bo już byś awanturę na 15stron wywołał.

Kupuj cobrę, napisz ładnie do jej producenta list, powiedz o co Ci chodzi, ewentualnie zaproś, bo może czegoś nie będziesz wiedział.
Zrób zdjęcia opałów, abys mógł się pochwalić tez wizualnie czym palisz, bo jak chłopcy wspominali, na wizycie zobaczyli miał wyglądający jak ekogroszek... a może on dziwnym trafem zmienić swój stan skupienia w piasek.....


Ciekawe,że nie chcesz jednak zbadać zestawu w laboratorium niezależnym. Nie sądzisz,że wówczas będzie bezstronnie? Utnie to wszelkie spekulacje, nikt do nikogo nie będzie miał pretensji. Będzie etycznie.

pomorzanin
21-06-2011, 22:31
To żaden problem. Pierwszym punktem w planie badań może być sprawdzenie, czy Cobra nadaje się do kotła Ogniwo Eko PLus.
Oby się nadawała, bo inaczej wyjdziesz na... (dość kulturalnie to napisałem?).
Tylko po co - w takim razie - napisałeś:

I życzę Ci jeszcze więcej pogody i humoru.
Ten sterownik można bez kotła "przemaglować".

Jarecki79
21-06-2011, 22:38
Na kotle, jak najbardziej, jestem ZA

- Laboratorium niezalezne, akredytowane (IE OTGiS lub Instytut w Brnie np., UDT CERT):
a) Ogniwo Eko Plus z ecoal
b) założenie Cobry, dobranie parametrów wyjściowych pod kocioł i nietypową dmuchawę i jazda...

Bezstronnie, bez podtekstów, etycznie.

jack18
21-06-2011, 22:40
Jarecki. Jak narazie to Zawijany jakieś badania na tym forum opublikowali. Ja i pewnie kilku jeszcze użytkowników ciekawych , czeka na badanie Pumy czy Cobry..Ja zdaje sobie sprawę ze ktoś może powie -badali swój ster, to napisali co chcieli. Takie jednak podejście jest dla mnie chore, bo to tak jak bym miał myśleć ze każdy to złodziej i nie warto z nim interesów robić bo i tak mnie okradnie... Ty jako przedstawiciel producenta kotłów masz takie badania sterownika Cobra? Wiesz co sprzedajesz ludziom? Czy tez chętnie byś takie badania zobaczył?Ja pytam bo nie wiem jak to jest....

Darek G
21-06-2011, 22:41
Jestetm z kujawsko-pomorskiego więc blisko nie mam do nikogo, chodź Heiztechnik to Skarszewy więc zaledwie jakieś 150 km...
Pytam, bo pilnie muszę się już na coś zdecydować z trójcy Galmet 22KW sterownik bodajże Perfekt, Heiztechnik 17KW na tym HT tronic lub Weber 20KW na Fuzzy Logic, chciałem Klimosza Ling Duo niestety za wysokie progi finansowe. czy jeszcze jakiś producent z kotłami w granicach 6-7 tys. zł stosuje sterowniki typu fuzzy logic, które możnaby polecić ?

Jeśli interesujesz się kotłami ze sterownikiem Ecomax 800 (tak się domyślam), to poczytaj ten wątek począwszy od tego posta: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?65781-RANKING-KOT%C5%81%C3%93W-NA-EKO-GROSZEK&p=4618638#post4618638 (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?65781-RANKING-KOT%C5%81%C3%93W-NA-EKO-GROSZEK&p=4618638#post4618638)
Padło trochę odpowiedzi i linków. Ja też się nim interesowałem, ale ostatecznie zamówiłem piec Tilgner EKR ze sterownikiem eCoal.

Jarecki79
21-06-2011, 22:43
Badałem z Ognikiem i PUMĄ

Na bezstronne badania nie widzę problemu.
Włodek to konstruktor, zaprosić do kompletu producenta kulturalnie i można coś zrobić.

Jak się dogadają, to dla mnie gitara, dla kompletu doprosić firmę Plum, Tatarek i Elstera

Jack po ostatnich postach to mi chodzi o bezstronność i etykę.
Mozna coś zrobić, ale z zachowaniem szacunku do drugiej strony, zaproponowaniem jakiegoś porządku prac, zaproszeniem szerszego grona producentów, jak ranking, to ranking, prawda?

ps. wyniki badań Sztokera z PUMĄ na mocy znamionowej i obniżonej były przedstawiane....

jack18
21-06-2011, 22:55
Tak tylko Sztoker to specyficzny produkt. Ani tłok ani slimak, prędzej połączenie obu naraz.

Jarecki79
21-06-2011, 22:57
To nie tak panowie....ŻADEN test nie jest w stanie wyłapać tego co zwykły codzienny użytkownik, nie badacie warunków ekstremalnych, róznych instalacji, innych zródeł ciepła etc... instytytut zawijana sprawdza TYLKO (albo aż) poprawość procesów spalania, a co z sytuacjami awaryjnymi? nietypowymi sytuacjami wywoławanymi przez samych użytkowników? takie rzeczy sprawdzają TYLKO użytkownicy kotłów, a co dla nich jest najważniejsze??? żeby w domu było ciepło,a kocioł spalał jak najmiejszą ilość opału, i dobrze by było żeby kotłownie odwiedzić raz na tydzień czy dwa....

Nie zgodzę sie z Tobą (ale tylko częściowo).

Jednym z elementów badania w OTGiS Łódź jest sytuacja awaryjna, celowo doprowadza się do zagotowania wody i sprawdza działanie zabezpieczeń.
Element badania bezpieczeństwa jest integralną częścią badań w OTGiS Łódź.
1. Badanie 100%mocy
2. Badanie 30%mocy bez zmiany nastaw sterownika ze 100%mocy (zwykły ster wchodzi w przedmuchy a z pid ma się dostosować)
3. Badanie bezpieczeństwa


Nie zgadzam się tylko częściowo....
Bowiem zgadzam się, że instalacji domowych cała masa, użytkowników i ich pomysłów równie dużo. Tego nie zasymuluje nikt!! To weryfikuje zycie

W związku z tym niezależnie i tak będzie porównanie działania sterów w róznych warunkach domowych.

jack18
21-06-2011, 23:05
Z tego co widziałem w ICHPW to różnorodność badan eksploatacyjnych jest w stanie ograniczyć tylko wyobraźnia badających.Mozna zasymilować naprawdę wszystko, albo prawie wszystko.

Jarecki79
21-06-2011, 23:11
Sterownik obsługuje pompy, czego w labo się nie podłącza.

Sterownik ma tryb CWU, którego w labo się nie sprawdza

Sterownik może obsłużyc zawór mieszający, czego w labo nie sprawdzisz

Strownik może pracować z czujnikiem pogodowym, czego w labo nie sprawdzisz

Sterownik może pracować z termostatem pokojowym, czego w labo nie sprawdzisz

Kocioł może pracowac w instalacji mieszanej, otwartej, zamkniętej z grzejnikami, sama podłogówką, w instalacji mieszanej, instalacja może być z termostatami lub bez nich, podłogówka sterowana zaworem lub rotometrami....

Nie zasymulujesz wszystkiego....

Jarecki79
21-06-2011, 23:15
badanie na 100% mocy no i co ci to da?? ile kocioł pracuje w sezonie z taką mocą??? tydzien..może 2 tyg??
badanie na 30% mocy j.w po to jest pid że ma modulować a nie-chodzić na 30%... co ze stanami pośrednimi?? gdzie reszta??
badanie bezpieczeństwa-ok ale nigdy nikt nie przewidzi tego co niewprawiony użytkownik może namieszać z kotłem...
następna sprawa, trzeba brać pod uwagę awarię pompek,awarie kotła np max dmucha i podawanie non stop, czyli awarie sterownika..etc,etc

100%mocy - że kocioł jest właściwie skonstruowany, jaką ma wówczas t.spalin. Zgadzam się,że na takiej mocy kilka dni..
30%mocy badane w odpowiedni sposób przybliża mi normlane warunki eksploatacyjne. Powtarzam za OTGiS, na tak małych mocach pracują kotły prawie przez 80%dni zimowych. Ich sposób badania dużo mi mówi.

Z resztą wpisu całkowicie się zgadzam. Sam bym chciał jeszcze 50 i 70%mocy i zmieniłbym zasadę badania 100%mocy- tylko sprawdzić czy osiąga, na jakich paramaetrach i nie bawić się tym przez cały dzień.

jack18
21-06-2011, 23:20
Moza zasymilować normalny obieg , wiec czemu np nie sprawdzisz pogodówki czy cwu? Chodzi o brak pompy CWU? Tak dalece nie znam tych możliwości,to już by musiał się któryś Zawijań wypowiedzieć...Ale mi się wydaje ze jakoś to testowali nie?

Wlodek_PID
21-06-2011, 23:39
To żaden problem. Pierwszym punktem w planie badań może być sprawdzenie, czy Cobra nadaje się do kotła Ogniwo Eko PLus.
Oby się nadawała, bo inaczej wyjdziesz na... (dość kulturalnie to napisałem?).
Tylko po co - w takim razie - napisałeś:

I życzę Ci jeszcze więcej pogody i humoru.

Jacku,

1. Żeby się przekonać - trzeba założyc Cobrę na Ogniwo Eko Plus

2. Cobra się nadaje na taki typ kotła i palnika, ale czasem trzeba
coś zmienić w algorytmie, jeśli konstrukcja jest nietypowa.
Czy jest w tym coś złego, lub czy to przeczy zasadzie, że Cobra
może pracować na każdym kotle z każdym palnikiem?

3. Nie mam nic przeciwko takim badaniom, nawet u Ciebie, ale ze
zrozumiałych (mam nadzieję) względów nie będę w nich uczestniczyć.

Mam dużo pogody i dobrego humoru, a także dużo kultury.
Brakuje Wam wszystkich 3 składników, ale najbardziej ostatniego.

Pozdrowienia,

Włodek

jack18
22-06-2011, 09:23
Mam dużo pogody i dobrego humoru, a także dużo kultury.
Brakuje Wam wszystkich 3 składników, ale najbardziej ostatniego.

Pozdrowienia,

Włodek

To może zostawmy ocenie czytających. Czasem można z nadmiaru tych składników wpaść w samozachwyt.Wyjście z takiego nieświadomego letargu grozi przejściem ze skrajności w skrajność.:)

Jarecki79
22-06-2011, 13:19
To może zostawmy ocenie czytających. Czasem można z nadmiaru tych składników wpaść w samozachwyt.Wyjście z takiego nieświadomego letargu grozi przejściem ze skrajności w skrajność.:)

hmmm jako strażnik moralności powinieneś zwrócic uwagę na ostatnie, jakże dalekie od kultury wypowiedzi Zawijanów.
Zwróciłeś mi uwag, jak cisnienie brakiem zrozumienia podniósł mi Darase, potrafiłem przeprosić.

Słowo "przepraszam" po chamskich wypowiedziach obu Zawijanów żadnemu przez gardło nie przechodzi

zawijan
22-06-2011, 13:20
Koledzy Włodek_PID i Jarecki

Wybaczcie, że nie będę słuchał Waszych rad n/t co, jak i gdzie mam robić. Mam swój rozum. Wystarczy mi. Waszych mi nie trzeba.

Rzeczywiście nie jestem ekspertem od kultury i literatury pięknej, ale też nie mam zamiaru zajmować się badaniami jednej bądź drugiej. Nie mam też zamiaru zajmować się badaniami sterowników, w tym także kompleksowymi badaniami porównawczymi Cobry i eCoala. Nie jestem megalomanem. Wiem, na czym się znam i co jestem wart.

Mam zamiar sprawdzić tylko jak Cobra radzi sobie z regulacją procesu spalania przy zmianach odbioru ciepła i przy zmianach jakości i rodzaju paliwa. W trakcie tego mam zamiar sprawdzić również, czy w tych przypadkach są niezbędne jakieś czynności nastawcze dokonywane manualnie przez użytkownika i jakie to są czynności. Cała reszta mnie nie interesuje, bo leży poza obszarem moich kompetencji.

Czy któryś z Was chce zakwestionować moje kompetencje i możliwości badawcze w tym zakresie, jakim mam zamiar się zająć? Proszę. Piszcie, jeśli chcecie. Nie piszcie, jeśli nie chcecie. Wasza sprawa.

Zgadzam się z dyskutantami, że w warunkach laboratorium spalania nie da się zasymulować wszystkiego… Podkreśliłbym jednak nieśmiało, że nie tyle z powodu braku możliwości technicznych (te są bardzo duże), lecz bardziej z niemożliwości wymyślenia wszystkich możliwych sytuacji, jakie mogą powstać samoczynnie, a szczególnie takich, które potrafi stworzyć użytkownik z bogatą fantazją. To, co mam zamiar zrobić, jest jednak w pełni wykonalne.

Jarecki79
22-06-2011, 13:23
Moza zasymilować normalny obieg , wiec czemu np nie sprawdzisz pogodówki czy cwu? Chodzi o brak pompy CWU? Tak dalece nie znam tych możliwości,to już by musiał się któryś Zawijań wypowiedzieć...Ale mi się wydaje ze jakoś to testowali nie?

Tym razem już poważnie.

Odpowiedź prosta- bo się w labo nie da...

Dlaczego;
Sterownik taki jak eCoal czy Cobra potrafi obsługiwać min. 2pompy tj. C.O. i CWU, w labo żadna nie jest podłączona do sterownika.

W domu możesz zadać np. 60st.C na CWU a 50st.C na dom.
W eCoal musisz w tym celu chyba wybrac priorytet CWU, pompa C.O. będzie pewnie pracować cyklicznie... są stery, gdzie na czas ładowania CWU pompa C.O. nie chodzi wcale.

W Cobrze w tym samym celu zadasz tylko 60st.C na CWU, 50st.C na C.O. a reszta dobierze się sama, sterownik dodatkowo będzie sterował wydajnością pracy pompy C.O., czego jak mi wiadomo nie robi żadne inne sterowanie do kotłów z podajnikiem

Jarecki79
22-06-2011, 13:25
Mam nadzieję, że testy nie będą na zasadzie wyborów prezydenta Białorusi...
Czyli wszyscy wiedzą,że wybory będą
Opozycja może wystawic kandytatów
Kandydaci w odpowiednim momencie są pałowani i zamykani
Ogłasza się wynik wyborów, który był do przewidzenia przed ich początkiem

zawijan
22-06-2011, 13:31
Mam nadzieję, że testy nie będą na zasadzie wyborów prezydenta Białorusi...
Czyli wszyscy wiedzą,że wybory będą
Opozycja może wystawic kandytatów
Kandydaci w odpowiednim momencie są pałowani i zamykani
Ogłasza się wynik wyborów, który był do przewidzenia przed ich początkiem

Widzisz Pan

Pański wysoki poziom kultury jest porażający.
Z przykrością muszę stwierdzić, że niestety nie mogę skorzystać z Pańskich wzorców, bo nie dam rady. Te progi są dla mnie o wiele za wysokie.

Jarecki79
22-06-2011, 13:32
Teraz poważnie:
Sterownik Cobra możesz kupić.

Mam nadzieję,że poświęcisz mu minimum przyzwoitego czasu, aby poznać zasadę jego działania.

Testy należy wykonać podając otwarcie zasady, skoro otwarcie informuje się o takim zamiarze.

eCoal powstawał z myślą o danym kotle, palniku i jak to nie jest większym problemem dla większości sterowań z tzw płynną regulacją mocy, tak problemem jest regulacja obrotów nietypowego wentylatora dobranego do tego zestawu.

Postaram się nakreślić....
sterowniki Elster najlepiej pracują z wentylami MplusM, odpowiednikiem dmuchawy DM32SF jest model WPa07, na tej pierwszej Expert nie musi pracować optymalnie a na WPa07 powinien.
RT09-ka podstawa to dmuchawa klasy WBS6aAL, zastępczo RV-14 lub od krótkiego czasu WPa07

Cobra ma tryb doboru dolnych obrotów dmuchawy i od tego trzeba zacząć montując nietypowy wentylator....

Sam test widzę tak:
-Zapoznanie się przez jakis czas z działaniem Cobry
-Dobranie parametrów wyjściowych dla uzyskania 100%mocy, przy czym ze względu na inny typ sterowania nadmuchem moc optymalna np.16kW na eCoal-u nie musi być mocą optymalną dla Cobry. eCoal ma pracować poprawnie w całym zakresie, bo do tego zestawu został stworzony. Logiczne jest zatem dla mnie dobranie optimum pracy pod Cobrę.

- Badanie pełnej mocy na ekogroszku Cobra, przejście na eCoal, podanie lambdy, sprawności, emisji na obu modelach
- Badanie dowolnej niższej mocy na Cobrze np. 60% i przejście w trakcie badania na niższą moc np.35%, identyczny test eCoal - podanie wyników....
- Badanie odwrotne, czyli praca na małej mocy i podniesienie na wyższą np. 55%... Cobra, ecoal- wyniki

Powtórzenie badań na miale węglowym, wyniki.

Jarecki79
22-06-2011, 13:50
Teraz chciałbym z innej beczki...

Byłem dzisiaj na obiekcie, gdzie testowany jest nasz tłok OPAL.
Od kilku miesięcy pracuje tam nowy typ sterownika IRYD, bardzo dużo pracy włożyłem w uwagi dotyczące pracy tłoka na podstawie dotychczasowych jego badań i uwag z instytutu. Sterownik ma naniesione wszystkie poprawki sugerowane przez laboratorium.

Układ jest rozbudowany funkcjonalnie:
- podajnik
- dmuchawa
- pompa c.o.
- pompa cwu
- cyrkulacja, podmieszanie lub czasowy włącznik osobnego układu grzewczego
- mieszacz w trybie grzejniki, podłogówka, kocioł plus ew. pompa za mieszaczem


Sterowanie kotłem może być;
- normalne, bez zabawek
- aktywne strefy na C.O.
- aktywne strefy plus korekcja pogodowa
- aktywne strefy plus termostat firmowy lub uniwerslany

Podobne funkcje dla CWU.... (bez pogodówki, jedynie przejście w tryb lato moż być z czujnika pogodowego, jest to pierwszy producent, który ten pomysł wprowadził w życie w modelu Titanic)

Sterownik może sterować np. domem, gdzie na dole są grzejniki i tutaj wspomagac się dodatkowym PILOTEM do sterowania z parteru, obieg na piętrze z podłogówką może być sterowany przez mieszacz wspomagany czujnikiem pogodowym plus nadzór pilota.


Sterownik przewiduje,że tłok wyposażony jest w dysze powietrza wtórnego.
Stąd mój uśmiech skierowany do kolegi VLD, czy zechcesz pomóc w ocenie funkcjonalności nowego stera w okresie ok. koniec sierpnia, początek września (został jeszcze etap projektowania nowej obudowy).

Zależy mi na niezależnej opinii, sam współtworzyłem część jego założeń pracy, wiem jak funkcjonuje Titanic, dla mnie zatem obsługa IRYDA jest intuicyjna.

VLD, pomożesz?

Wlodek_PID
22-06-2011, 13:54
Koledzy Włodek_PID i Jarecki

Wybaczcie, że nie będę słuchał Waszych rad n/t co, jak i gdzie mam robić. Mam swój rozum. Wystarczy mi. Waszych mi nie trzeba.

Rzeczywiście nie jestem ekspertem od kultury i literatury pięknej, ale też nie mam zamiaru zajmować się badaniami jednej bądź drugiej. Nie mam też zamiaru zajmować się badaniami sterowników, w tym także kompleksowymi badaniami porównawczymi Cobry i eCoala. Nie jestem megalomanem. Wiem, na czym się znam i co jestem wart.

Mam zamiar sprawdzić tylko jak Cobra radzi sobie z regulacją procesu spalania przy zmianach odbioru ciepła i przy zmianach jakości i rodzaju paliwa. W trakcie tego mam zamiar sprawdzić również, czy w tych przypadkach są niezbędne jakieś czynności nastawcze dokonywane manualnie przez użytkownika i jakie to są czynności. Cała reszta mnie nie interesuje, bo leży poza obszarem moich kompetencji.

Czy któryś z Was chce zakwestionować moje kompetencje i możliwości badawcze w tym zakresie, jakim mam zamiar się zająć? Proszę. Piszcie, jeśli chcecie. Nie piszcie, jeśli nie chcecie. Wasza sprawa.

Zgadzam się z dyskutantami, że w warunkach laboratorium spalania nie da się zasymulować wszystkiego… Podkreśliłbym jednak nieśmiało, że nie tyle z powodu braku możliwości technicznych (te są bardzo duże), lecz bardziej z niemożliwości wymyślenia wszystkich możliwych sytuacji, jakie mogą powstać samoczynnie, a szczególnie takich, które potrafi stworzyć użytkownik z bogatą fantazją. To, co mam zamiar zrobić, jest jednak w pełni wykonalne.

Badaj, nie widzę problemu.

zawijan
22-06-2011, 14:07
Szanowny Panie Jarecki

Uprzejmie dziękuję za wyczerpujący wykład n/t metodyki wykonywania badań. Bardzo mi tego brakowało, bo nigdy w życiu jeszcze badań nie robiłem.
Coś Panu zapodam.
Niedługo będzie konkurs na dyrektora IChPW. Może się Pan zgłosi? Myślę, że wygrałby Pan bez problemów i mógłby Pan zrobić wreszcie porządek w tej firmie.

A teraz na poważnie
Proszę podać jaki jest typowy wentylator do Cobry. Zamontujemy typowy.

A czy palnik Burner-S jest dostatecznie typowy?
Jak będzie trzeba – to możemy zamontować również jakiś typowy palnik. Proszę tylko podać jaki.
A jakby to też było jeszcze za mało – to możemy zamontować jeszcze jakiś typowy kocioł.
Zrobimy wszystko, żeby ten uniwersalny sterownik do wszystkich kotłów i palników mógł działać poprawnie.

Proszę mi jeszcze łaskawie wyjaśnić, co to jest „dobranie optimum pracy pod Cobrę”. Takim prostym językiem – proszę – żebym zrozumiał. Słyszałem bowiem od pewnych ekspertów, że Cobra tym się różni od eCoala, że nie trzeba jej nic robić, aby mogła pracować z różnymi palnikami (oczywiście retortowymi – żeby nie było, że się czepiam).

Ale po co ja z Panem o tym gadam. Chyba z grzeczności tylko. Przecież to chyba nie Pan produkuje ten palnik i chyba nie Pan jest jego konstruktorem? Ale może się mylę?

P.S.
Ups... Przepraszam - miałem oczywiście napisać sterownik a nie palnik.

zawijan
22-06-2011, 14:08
Badaj, nie widzę problemu.

Kamień spadł mi z serca.
Już myślałem (po przeczytaniu wpisu Jareckiego), że nie mogę, bo to się nie da.

darase
22-06-2011, 15:37
Lista życzeń do badania Cobry:

interesuje mnie zmiana paliwa jakby dało radę wsypać żyto,potem zmiana paliwa na eko i eko czeskie, tak spalałem i eCoal świetnie sobie radził

interesuje mnie również oszczędność ile spali przy jakimś zapotrzebowaniu na ciepło

dzięki :)

jorgo
22-06-2011, 16:26
interesuje mnie zmiana paliwa jakby dało radę wsypać żyto,potem zmiana paliwa na eko i eko czeskie, tak spalałem i eCoal świetnie sobie radził

dzięki :)

To super

Jarecki79
22-06-2011, 16:37
Zawijan coś Ty taki zajadły?

Kup sobie wreszcie ten sterownik, zapytaj, jak czegoś nie będziesz wiedział.

- dobierz parametry pracy pod dmuchawę, którą kupiłeś (taki dobór dolnych obrotów, aby płynnie obracał się wirnik... tyle chyba umiesz zrobić)
dla WBS6aAL dmuchawa startuje od 1%mocy dla RV-13AMs od 14%mocy, dla DM32SF pojęcia bladego nie mam od jakich obrotów ten typ silnika wystartuje.

Parametry brzegowe musisz podać, inaczej się nie da. Było tyle razy pisane, że producent kotła, pod daną moc kotła, typ palnika i dmuchawy ustawia dane wyjściowe, później do dyspozycji jest to, co opisano w instrukcji. Tak jak w eC wyboerasz soft pod 15,16 czy 25kW , tak tutaj musisz podać parametry dla 100%mocy w kodzie 3111.

W menu klienta na końcu zobaczysz okno wyboru paliwa miał włączony/wyłączony.
Reszta napisana w instrukcji, jak czegoś nie wiesz- dzwoń do serwisu firmy Elektro-Miz

Optimum dobre dla cobry, nie wiem jak będzie zarządzać Twoją dmuchawą, tak jak np. przy eCoal optymalna moc to 16kW, tak tutaj może to być 15,2 lub 16,8kW, wyjdzie- jak zaczniesz badać. Zresztą rób jak uważasz.

Ja bym tylko chciał znać kolejność i sposób badania. To tylko moje pytanie i moja prywatna ciekawość, nie wiem co o tym myślą inni.

Vld
22-06-2011, 17:12
Teraz chciałbym z innej beczki...

Byłem dzisiaj na obiekcie, gdzie testowany jest nasz tłok OPAL.
Od kilku miesięcy pracuje tam nowy typ sterownika IRYD, bardzo dużo pracy włożyłem w uwagi dotyczące pracy tłoka na podstawie dotychczasowych jego badań i uwag z instytutu. Sterownik ma naniesione wszystkie poprawki sugerowane przez laboratorium.

Układ jest rozbudowany funkcjonalnie:
- podajnik
- dmuchawa
- pompa c.o.
- pompa cwu
- cyrkulacja, podmieszanie lub czasowy włącznik osobnego układu grzewczego
- mieszacz w trybie grzejniki, podłogówka, kocioł plus ew. pompa za mieszaczem


Sterowanie kotłem może być;
- normalne, bez zabawek
- aktywne strefy na C.O.
- aktywne strefy plus korekcja pogodowa
- aktywne strefy plus termostat firmowy lub uniwerslany

Podobne funkcje dla CWU.... (bez pogodówki, jedynie przejście w tryb lato moż być z czujnika pogodowego, jest to pierwszy producent, który ten pomysł wprowadził w życie w modelu Titanic)

Sterownik może sterować np. domem, gdzie na dole są grzejniki i tutaj wspomagac się dodatkowym PILOTEM do sterowania z parteru, obieg na piętrze z podłogówką może być sterowany przez mieszacz wspomagany czujnikiem pogodowym plus nadzór pilota.


Sterownik przewiduje,że tłok wyposażony jest w dysze powietrza wtórnego.
Stąd mój uśmiech skierowany do kolegi VLD, czy zechcesz pomóc w ocenie funkcjonalności nowego stera w okresie ok. koniec sierpnia, początek września (został jeszcze etap projektowania nowej obudowy).

Zależy mi na niezależnej opinii, sam współtworzyłem część jego założeń pracy, wiem jak funkcjonuje Titanic, dla mnie zatem obsługa IRYDA jest intuicyjna.

VLD, pomożesz?

co bedę mógł zbadać to zbadam, nie ma problemu.

Jarecki79
22-06-2011, 17:20
co bedę mógł zbadać to zbadam, nie ma problemu.

Na dzień dzisiejszy wgrane jest 6 czy 7typów dmuchaw w charakterystyki, ale jest też charakterystyka własna....
Do sierpnia, września będzie to bardziej kompletne.

Mógłbys podać czy posiadasz w instalacji zawór mieszajacy i w jakiej funkcji tj. ochrony powrotu kotła, czy sterowanie osobnym obiegiem grzewczym?

Będę temat rozwijał z producentem, pewnie wysłałbym Ci to z loggerem aby zapisywać pracę urządzenia na karcie. Przez logge idzie też wgrać w drugą stronę soft (tutaj mam 60%pewności, bo tak było przy innym modelu stera, który wcześniej sprawdzałem, na to jednak będzie jeszcze czas dopytać).

Cieszę się, jeżeli zechcesz pomóc, wpisuję sobie na listę... :)

Vld
22-06-2011, 17:52
4d z siłownikiem, jest i ochrona powrotu bo dobrze działa obieg grawitacyjny i sterowane pogodowo CO.

Andrzej_M_
22-06-2011, 18:13
Witam.

Wtrącę swoje trzy grosze.

Czytając gorącą dyskusje na forum odnoszę wrażenie iż niektórzy chcą zdyskredytować dwuletnie badania analityczne i końcowy efekt Panów z IChPW, przyrównując ich dokonania do zwykłego regulatora temperatury CO.

Do tej pory większość uważała iż do sterowania kotłem wystarczy panowanie nad temperaturą wody w kotle. I to wystarczało. Pojawiały się ulepszenia w postaci sterowników z funkcjami PID, ale one nie wprowadzały nic nowego co najwyżej spowalniały pracę dmuchawy w okolicach przejścia kotła w stan podtrzymania. Po wznowieniu pracy, kocioł pracował znów pełną mocą.

Przypuszczam iż ideą sterownika eCoal jest samoczynne dopasowanie mocy kotła do aktualnego zapotrzebowania na odbiór ciepła. Czy to jest robione na podstawie „trendów temperatury spalin” czy też na analizie szybkości dochodzenia kotła do temperatury zadanej CO, to już jest tajemnicą twórców idei sterownika.

Co do ekspresji wypowiedzi, obu Panów z IchPW nie będę się wypowiadał. Ale widocznie aby swoje racje przedstawić, niekiedy należny być trochę grubiańskim.

Pozdrawiam
Andrzej

Jarecki79
22-06-2011, 18:14
4d z siłownikiem, jest i ochrona powrotu bo dobrze działa obieg grawitacyjny i sterowane pogodowo CO.

:) :) :)
i o to chodzi, aby te gadżety wypróbować przy współpracy na sofcie tłokowym...

:) :) :)

będę pamiętał, dziękuję za informację

zawijan_2
22-06-2011, 19:06
Szanowni Państwo,
Kilka słów gwoli wyjaśnienia:
1. Napisałem do Neli. Odpowiedział W._pid. Wszystko jasne. Łatwo sprawdzić..
2. Szanowny Pan Jarecki - jeśli ma Pan coś do mnie lub do Zawijana, niech wali w nas. Nie w Instytut. Na to nie pozwolę, bo obraża Pan dziesiątki pracujących tam ludzi, którzy mogą nawet nie wiedzieć, że istnieje to forum.
3. Panie Jarecki. Na przeprosiny trzeba sobie zasłużyć. Nie będę dalej rozwijał tematu. Przypominam jedynie szanownemu Panu, że posiadam zarchiwizowane treści z przełomu 2009/10. Przeprosił mnie Pan za ohydne pomówienia? NIE!!! Na co zatem Pan liczy? Tym bardziej, że nie przypominam sobie, abym Pana obraził.

Na zakończenie kilka słów: Jeśli uważasz Pan, żeś taki mądry jak my głupi, to ... gratuluję dobrego samopoczucia.

Kończę. Przepraszam jedynie wszystkich tych uczestników forum którzy musieli wczytywać się w treści wypisywane przez niektórych "ekspertów", którzy nie widzieli, nie badali,a już werdykt wydawali, nawet jeszcze w czasach, gdy mnie na tym forum nie było.

Chętnie poznam udokumentowane wyniki Pańskich prac badawczych panie J.cki.

Ukłony dla wszystkich

Z pełną odpowiedzialnością za powyższe - Sławomir Janiszewski ksywa zawijan_2

Jarecki79
22-06-2011, 19:51
Zwijan2
Ten sam styl odpowiedzi był przy początkach Waszego bloga.
Po wyjaśnieniach, za co miałem, to przeprosiłem.

Nie rozumiem drastycznej zmiany nastawienia w stosunku do mojej osoby w ostatnich postach. W Pana stronę niczego krzywdzącego na ostatnich stronach nie napisałem.
Uważałem wręcz, że swoim poczuciem humoru był Pan do tej pory doskonałym "hamulcowym" zapędzającego się kolegi.

Tutaj ponownie zaczynacie w tandemie zachowywać się bardzo niekulturalnie, czego tym razem kompletnie nie rozumiem.
Proszę zwrócić uwagę jak wymieniane są opinie i poglądy, gdy Waszych prowokacji nie ma.

Sądząc po sposobie ostatnich Pana wypowiedzi odnosze bardzo solidne wrażenie,że osoba o nicku młody_energetyk oraz obecna ksywa zawijan2 łączy jedna wspólna cecha= ta sama osoba.


Jeszcze nikomu z głowy korona nie spadła, gdy starał się trzymać jakiegos standardu.
Wyzywanie, epitety, słownictwo z rynsztoka, co to ma być "dziewica, .wa z doświadczeniem z DK1"

Pan uważa,że nie ma za co przepraszać, to są kpiny a kultura osobista leży na łopatkach.


Moim zdaniem, to coś Was bardzo boli, że ktoś chce weryfikować produkty w rzeczywistości.
Ewentualnie niczym w/w prezydent Białorusi chcecie mieć jako jedyni rację, ma być jeden produkt, zatwierdzony przez Was i koniec.
Informuję,że komuna juz jakiś czas temu się skończyła i podobne praktyki również.

Rozmawiać można normalnie, wymieniać poglądy również. Skoro chce się prowadzić rozmowę na poziomie chodnikowym, to proponuję wyprawę pod kiosk z piwem. To nie ja obrażam instytut, to Wy mu taką opinię swoimi ostatnimi wypowiedziami wystawiacie. Robicie to publicznie, o czym chyba się zapomniało....

Jarecki79
22-06-2011, 20:14
p. Sławku, do tej pory odpisywał Pan z humorem, proszę tego nie zmieniać.

Co już zostało napisane, to "poszło", jednak kolejne wypowiedzi mogą juz mieć inny wydźwięk.
Nie sądzę, aby głównym celem pana bytności na forum miała być kłótnia z Włodkiem czy moja osobą.

Raczej każdy chciał tutaj komus pomagać. Proponuję wrócić do tego nurtu. Bez dalszych komentarzy pobocznych.

jorgo
22-06-2011, 20:52
Ja tam obrażony nie jestem, nie jestem fałszywie pruderyjny....wiele w życiu przeszedłem, mam do czynienia z ludźmi na różnym poziomie ..nazwijmy to kulturalno-oświatowym i światopoglądowym i nie czuję się obrażony przez żadną ze stron....... bardziej sobie cenię człowieka prostego w sensie mentalnym niż inteligentnego fałszywego fircyka.

Obserwuję ten spór z boku -zresztą nie tylko ja - i swoje wnioski mam. Nie ma tu małych dzieci, każdy wnioski wyciąga. A teraz idę na piwo.
dobranoc państwu

Wlodek_PID
22-06-2011, 21:45
Jarecki79 - dziękuję.

Tob
22-06-2011, 23:03
Witam
Również mnie, niespecjalnie przejmuje forma toczącej się dyskusji, jedynie, czego troszkę żal, to zachwianej równowagi w proporcji, części dydaktycznej do pozostałej, przyznaję, iż jestem tutaj kilka razy na dobę, zaczyna to być trochę chore, lato i tak dalej a ja śledzę ten wątek jak jakiś serial.
Powiem tak, do momentu, gdy zacząłem czytać zamieszczane tutaj posty, ja absolutny amator i laik, robiący wyłącznie na własny użytek drobne modernizacje w posiadanym zasypowym Ogniwie, trwałem w przekonaniu, że napisanie świetnego oprogramowania do współczesnego sterownika, kierującego kotłem z podajnikiem, to „bułka z masłem”, kurna podajemy paliwo po „deku”, powietrze po „hauście”, czujników różnej maści pomieści „ile bądź”, moce obliczeniowe mikrokontrolerów (procesorów) potęga, pamięci ile się chce, zmodernizowany przez różnych naukowców PID, a mamy utrzymać tylko zadaną temperaturę wody, chyba, że źle interpretuję przedstawione informacje. W kotle zasypowym to może być problem, ale tutaj, czy palę groszkiem, miałem, lepszym, gorszym, ta mądrala sterownik powinien tak majstrować, nie mówię, że natychmiast, ale w rozsądnym czasie powinien rozpoznać, kto zacz i jakim sposobem go ogarnąć. Oczywiście po próbach nawet powierzchownego zgłębienia teorii PID, bezwzględnie i bezkrytycznie doceniam umiejętności osób programujących Pumę, Cobrę i pozostałe znajdujące się na rynku regulatory, trzeba posiadać nielichą wiedzę żeby stworzyć wsad i mieć pewność, że spełni pokładane oczekiwania.
I tyle by było wstępu, co by oddać szacunek i honor. Wygląda, że dopiero eCoal, zawierający to innowacyjne coś, zniweluje ograniczenia zmuszające użytkownika po zabudowie sterownika, do wykonania pkt.1,2,3…, aby dopasować możliwości do kotła.
Pozwoli posiadaczom na faktycznie bezobsługową eksploatację, gwarantując jednocześnie kontrolowany proces spalania, czyli spowoduje jakość porównywalną przynajmniej z kotłem gazowym.
Chcę zapytać, na czym polega kłopot z uniwersalizacją sterowników opartych na PID, chyba, że ja po prostu źle odczytuję problemy posiadaczy, walczących z optymalizacja nastaw, dlaczego nie można zmusić nowoczesnego sterownika do zdjęcia z barków operatora tych może drobnych w sumie problemów, czy to tak naprawdę sprawa ceny jaką chce zapłacić, średnio zamożny kupujący, producent musząc się w niej zmieścić i jeszcze móc konkurować nie może wyposażyć sterownika w dodatki podnoszące komfort obsługi. A podobno lotami Apollo kierowały komputery o mocach obliczeniowych porównywalnych z 486.
Czy to możliwe, iż do momentu wprowadzenia eCola, nikt z producentów sterowników nie zaprzątał sobie głowy jakością przebiegającego w kotle procesu spalania, skupiając uwagę na zapewnieniu funkcjonalności i bezpieczeństwa.
Pozdrawiam

Jarecki79
23-06-2011, 11:38
Budowniczy cytat dający do myślenia.

PID:
- różne firmy mają swoje rozwiązania, ot cała prawda.

Generalnie stosunkowo proste 0/1 ma RT09pid, po ustawieniu jest to bardzo fajny ster. Można go z każdej strony korygować.
Ciężko stwierdzić, że się czegoś uczy. Zaczyna swoje działanie na kilka stopni przed t.zadaną, konkretnie na 8st.C przed zadaną. Później tą granicę przesuwa, ma 16poziomów mocy, którymi szachuje w zadanych granicach dolnej i górnej. tj. zadaje min. przerwę podawania, max. przerwę podawania, zadaję siłę max. nadmuchu przy pracy podajnika, max. bez podawania, min. bez podawania, dobieram przedmuch, jak ster w niego wpada, dobieram krotność.
Tu jest sporo czynności, jak wgram dobre nastawy to jest względny spokój. Uważam,że do brucera czy ekoenergii ten sterownik się sprawdza.

Podobne granice wgrywam do perfekta czy experta.

- bardziej zaawansowany algorytm ma ognik czy puma czy cobra, ogólna nazwa to też pid i co z tego?
Ten sterownik bada jakie są trendy zmiany temp., nie reaguje konkretnie od 8st.C czy 10st.C, może zwolnić nawet na 20st.c przed wartością zadaną.
Tak ciężko tolerować, że konkurencja robi coś innego, fajnego?

w serwisie zadaję czas pracy ślimaka i czas pauzy dla 100%mocy,
(mogę z tego zrezygnować i zamówić wgranie konkretnych nastaw pod dany palnik i kocioł oraz moc zestawu, wówczas wybiorę soft np. Skam-P 17kW....)
ograniczam w trybie klienta (choć nie muszę) max. obroty dmuchawy i koniec.

Ktoś twierdzi,że trzeba go korygować.
Nie trzeba, ale można.

Sterownik typu Ognik PID-II sl.27 pracujący na kotle Skam-P 17kW po obniżeniu na moc 4,7kW osiąga sprawność 73,5% bez żadnych korekcji, zmiany nastaw itd. zwyczajnie obniżono temp. na kotle i zmniejszono różnicę między zasilaniem i powrotem. Czy można to poprawić - można używając korekcji.
Czy to samo możliwe jest w eCoal- ano nie, bo nic poprawić nie mogę, jak dobierze- tak będzie i finał.

Pytanie czy ktoś chce mieć taką korekcję, czy jej nie potrzebuje. Po co z tego robić taką awanturę?


Jack kupił ogniwo, które było wszechstronnie badane, więc kocioł powinien chodzić jak zegarek.
Tymczasem szlaka wieszała mu się na drzwiczkach.... Doradziłem przycięcie korony paleniska, kocioł dalej pracuje i szlaka spada.
Źle zrobiłem dając taką radę?
Czy mam z tym problem? Nie mam, ale pytam: skoro produkt jest tak świetnie badany to po co obcinać palenisko, aby szlaka spadała?

Ktoś powie, że to było wcześniej, ok, ale któryś z nowych użytkowników, nowego ogniwo wspomina,że ma podajnik z konkretnej strony i nadal szlaka mu wiesza się na drzwiczkach? Czy mnie to drażni- kompletnie nie, jak ktoś chce, to może się w poprawki bawić. Jego wybór, jego sprawa.

Wspomina się o przysłanianiach dmuchawy, poprawkach blachy, bo spaliny mają pod 300st.C,czy to wielki problem - nie, mamy czujnik spalin, więc widać,że blacha krzywo leży lub jej nie ma i można to poprawić. Skoro ktoś chce- to może. Komuś obcierają drzwiczki, przeciez wystarczy zabrać szlifierkę i poprawić - można?- ano oczywiście,że tak.

Innej osobie spodoba się Zębiec, innej Sztoker, innej Skam-P, innej Enka itd.
Z czego robiony jest taki problem?

SUSPENSER
23-06-2011, 11:40
Witam, po długich nocach czytania waszych opinii na temat różnych kotłów postanowiłem zwrócić się o pomoc/poradę w doborze odpowiedniego kotła ponieważ mam już w głowie totalny mętlik. Do ogrzania mam nowy domek powierzchnia ok 140-150 m2 (w tym około 60m podłogówki)+ 60m2 piwnicy (są tam dwa małe grzejniki) oraz 20m2 garażu (również mały grzejnik na wypadek wielkich mrozów). Najpierw wybór padł na Galmet 22KW z obrotową retortą i rusztem wodnym - niestety nasłuchałem się od znajomych, że Galmet to specjaliści w innej dziedzinie, ich piece często zrywają zawleczki i tak średnio z serwisem, więc rzuciłem się na Heiztechnika tu jednak problem jest w mocy mój hydraulik twierdzi, że piec powinien mieć ok 20KW tymczasem heiztechnik produkuje 17KW lub 25KW (jeden może być trochę za słaby drugi zdecydowanie za mocny) poza tym nie stosują sterowników fuzzy logic. Po kolejnych poszukiwaniach trafiłem na kocioł Weber Reto Duo z obrotową retortą rusztem wodnym i sterownikiem Fuzzy logic, moc kotła 20KW ...niestety nigdzie nie mogę znaleźć konstruktywnych opinii na temat tego kotła więc proszę was specjalsitów od ogrzewania o poradę ;) czy ktoś zna ten kocioł ewentualnie go posiada ? a może jednak wrócić do Hezitechnika Q Eko Duo 25 KW ??? z góry dzięki za pomoc

Dlaczego nie chcesz żadnego z tych polecanych w tym wątku [Skam-P Premium, RBR Ekouniwersal, Ogniwo Eko Plus] ?

Są sprawdzone przez użytkowników, są o nich opinie, więc po co ryzykować i kombinować z innymi ?

Co do mocy to 15-17 kW spokojnie wystarczy - u mnie przy podobnym metrażu zimą przy największych mrozach kocioł generuje średniodobowo maks niecałe 8 kW na CO i CWU.

SUSPENSER
23-06-2011, 11:46
Nie mogę napisać bez zgody zleceniodawcy o wynikach badań wykonanych na jego zlecenie.
O badaniach, które wykonuję za "własne" pieniądze, mogę napisać wszystko.

A od Was różnię się tym, że dysponuję "warsztatem badawczym" nieporównywalnie lepszym i mogę często "widzieć" to, czego Wy nigdzie nie zobaczycie. Mogę więc dokonać oceny daleko głębszej.

Związków z producentem Cobry nie mam żadnych.

Zgoda warsztat i wiedzę masz większe, ale masz związki z konkurentem Cobry i o ile o niej możesz napisać wszystko o tyle o tym drugim już nie - prawda ?

jack18
23-06-2011, 12:35
Suspenser.Ty myślisz poważnie, ze Cobra to jakaś konkurencja dla e Coala? Niby jaka? Ja nie zauważyłem zeby eCoal jakoś na sile chciał zdobywać rynek. Cobre i tak kupi ten co ma ja kopic, i nic tego nie zmieni...Cobra i e Coal to zupełnie inne sterowniki,a na rynku jest jeszcze od zarąbania innych .

zawijan
23-06-2011, 12:41
Zgoda warsztat i wiedzę masz większe, ale masz związki z konkurentem Cobry i o ile o niej możesz napisać wszystko o tyle o tym drugim już nie - prawda ?

O! To już za wiele, SUSPENSER.
A te wszystkie wyniki badań, szczegółowe wykresy pracy kotłów z eCoalem w różnych warunkach, pokazy na żywo... To mało? Praktycznie każdy tydzień przynosi coś nowego.
Pokaż mi coś takiego ze strony Cobry.

Wszystko, co zbadam na eCoalu mogę opisać - nie muszę mieć żadnej zgody jego producenta, bo nie on będzie mi za to płacił.
Tak samo będzie z Cobrą, którą kupię - bo to będzie moja własność.
Jeśli zechciałbym zbadać inne sterowniki i kotły, to też mógłbym o nich napisać wszystko co zbadam, jeśli bym je sobie kupił - bo byłyby moją własnością.

Nigdy - podkreślam NIGDY - nie napisałem, że Cobra jest gorsza od eCoala. Wiele razy natomiast napisałem, że pojęcie lepszy/gorszy jest z punktu widzenia techniki bez sensu, jeśli nie powie się lepszy/gorszy do czego (pod jakim względem). Moim celem nie będzie dyskredytacja Cobry. Moim celem będzie zweryfikowanie wypowiedzi niektórych komentatorów. Nie jestem z natury nieufny, ale już Lenin powiedział: "Ufaj, lecz kontroluj". Ja po prostu ich skontroluję. Jaki będzie wynik kontroli? Nie wiem. Nie zakładam z góry niczego. Sprawdzam.

Wielu z Was (komentatorów) wyraźnie nie rozumie o czym ja piszę i co ja piszę. Proszę o więcej koncentracji i o trochę większe zaangażowanie rozumu. Wiele spośród wypowiedzi czytelników świadczy, że treści moich wpisów nie są niezrozumiałe - Oni je rozumieją bardzo dobrze. Tylko niektórzy nie rozumieją... lub nie chcą zrozumieć. Ale to ich sprawa.