PDA

Zobacz pełną wersję : RANKING KOTŁÓW NA EKO GROSZEK



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 [27] 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92

Jarecki79
23-06-2011, 11:51
Znasz osobiście Włodka, zapraszałeś go do siebie oraz na wykłady czy tam odczyty, czy jak to nazwiesz....

Wiesz,że ma wysoki poziom kultury, swoją zawziętością na tym forum zniszczyłeś wszystko, wyzwiska, epitety, czepiactwo itd.
W dyskusji na forum zapominasz o podstawowych zasadach szacunku do drugiej osoby.

Sam pracujesz, rozwijasz a masz pretensje do innych, czy coś poprawiają, dlaczego i po co....


Suspenser dostał przecież Cobrę, aby mógł ją sprawdzić, zgłosić co mu pasuje, co go denerwuje, co by zmienił.
Porównuje ją z RT09pid, brulim....
Karoka z Ognikiem, Liderem, Brulim...

Tego typu osób jest więcej, m.in. na podstawie ich opinii zwrotnych produkt jest rozwijany i udoskonalany.

darase
23-06-2011, 12:08
Jarecki jak Tobie to Ogniwo i eCoal przeszkadza, wyobraź sobie że u mnie piec cyka jak ta lala, może trafiła się Jack-owi feralna sztuka lub fatalny węgiel z którym inny sterownik bez korekty nie dałby rady. Dlaczego nie napisałeś że np. Puma u kilku osób przesypywała opał do popielnika, trzeba było robić korekty. Najłatwiej zobaczyć drzazgę w oku "bliźniego" a w swoim belki nie widzieć. Kultura na forum jest wysokich lotów tak z jednej jak i z drugiej strony. :)

Wlodek_PID
23-06-2011, 12:19
Szanowni Państwo,
Kilka słów gwoli wyjaśnienia:
1. Napisałem do Neli. Odpowiedział W._pid. Wszystko jasne. Łatwo sprawdzić..

Z pełną odpowiedzialnością za powyższe - Sławomir Janiszewski ksywa zawijan_2

Re Zawijan, zawijan_2.

Ponownie - ze spokojem - żądam sprostowania pomówienia, że Nela_32
to ja - czyli Włodek_PID.

Ponownie żądam przeprosin za użyty język. Przeprosin forumowiczów.
Mnie te przeprosiny są niepotrzebne.

Włodek

zawijan
23-06-2011, 12:21
...wysoki poziom kultury...

Czy masz może jakiś analizator czy miernik poziomu kultury? Nie masz.
Nikt jeszcze nie wymyślił (nie mówiąc o zastosowaniu) takiego miernika.
Podobnie - nikt jeszcze nie wymyślił miernika poziomu rozumu.
Rozumiesz o co mi chodzi?
Na wszelki wypadek wyjaśnię.
To wszystko są oceny subiektywne. Co dla jednego wielkie - dla drugiego może być takie sobie, lub nawet małe.

Jeśli czegoś nie zmierzyłeś - nie możesz powiedzieć, że wiesz.

zawijan
23-06-2011, 12:23
Re Zawijan, zawijan_2.

Zdecyduj się, czego żądasz od zawijana, a czego od zawijana_2.

Jarecki79
23-06-2011, 12:30
Jarecki jak Tobie to Ogniwo i eCoal przeszkadza, wyobraź sobie że u mnie piec cyka jak ta lala, może trafiła się Jack-owi feralna sztuka lub fatalny węgiel z którym inny sterownik bez korekty nie dałby rady. Dlaczego nie napisałeś że np. Puma u kilku osób przesypywała opał do popielnika, trzeba było robić korekty. Najłatwiej zobaczyć drzazgę w oku "bliźniego" a w swoim belki nie widzieć. Kultura na forum jest wysokich lotów tak z jednej jak i z drugiej strony. :)

W czym mi przeszkadza, bo nie rozumiem?

To są inne produkty i dzięki temu jest wybór.

Tak jak soft u Ciebie został trafiony pod Twoje warunki domu i instalacji, tak soft Ognika u kuzynki Karoki również, ona nic nie zmienia oprócz temp.

Nieszczelności palnika moga być powodem niedopalania, w jakims zakresie mogę to w pumie korygować.
U kilku userów zawieszał się opał na drzwiczkach ogniwa, mnie to ziębi.
Do nastu użytkowników po testach poszło naście prototypów a to palnik 5 zamiast 4członowy a to inne rzędzy otworów a to więcej rur pionowych, ziębi mnie to totalnie, podobnie jak kilka typów rusztu w tym kotle czy braki zawirowaczy. Ziębi mnie także, jak z prototypami będzie sobie radził za jakiś czas producent.

Pod koniec ubiegłego sezonu rozwijaliśmy i sprawdzaliśmy równolegle 3wersje poprawki przy rozwiązaniu z rusztem żeliwnym.
Idea, która okazała się najlepsza weszła niedawno do produkcji.

Jak wspomniał Jack sterowań jest na rynku cała masa i każdy ma szansę wybrac to, co mu funkcjonalnie najbardziej odpowiada.

Vld
23-06-2011, 12:36
Czy masz może jakiś analizator czy miernik poziomu kultury? Nie masz.
Nikt jeszcze nie wymyślił (nie mówiąc o zastosowaniu) takiego miernika.
Podobnie - nikt jeszcze nie wymyślił miernika poziomu rozumu.
Rozumiesz o co mi chodzi?
Na wszelki wypadek wyjaśnię.
To wszystko są oceny subiektywne. Co dla jednego wielkie - dla drugiego może być takie sobie, lub nawet małe.

Jeśli czegoś nie zmierzyłeś - nie możesz powiedzieć, że wiesz.

straszne, a nawet śmieszne rzeczy piszesz,
Skoro nie ma miernika to nie wolno ci zwrócić uwagi?!

karoka65
23-06-2011, 12:39
Nigdy - podkreślam NIGDY - nie napisałem, że Cobra jest gorsza od eCoala. Wiele razy natomiast napisałem, że pojęcie lepszy/gorszy jest z punktu widzenia techniki bez sensu, jeśli nie powie się lepszy/gorszy do czego (pod jakim względem). Moim celem nie będzie dyskredytacja Cobry. Moim celem będzie zweryfikowanie wypowiedzi niektórych komentatorów. Nie jestem z natury nieufny, ale już Lenin powiedział: "Ufaj, lecz kontroluj". Ja po prostu ich skontroluję. Jaki będzie wynik kontroli? Nie wiem. Nie zakładam z góry niczego. Sprawdzam.




I to jest dobre podejście do sprawy. Kilkukrotnie rozmawiałem z p.Edwardem z E-S i on również nigdy nie powiedział że Cobra jest gorsza od eCoala, ceni i szanuje wkład pracy ludzi którzy ją stworzyli.
Jak już kiedyś napisałem wydaje mi się że łatwiejszą rzeczą jest stworzenie sterowania pod jeden kocioł, wyposażony w jeden palnik niż sterownik który ma obsługiwać różne kotły i wyroby "kotłopodobne", może się mylę ale to już musicie wybaczyć.
Nie ma cudów jak Cobra tak i eCoal muszą mieć nastawy wyjściowe.
Jeśli masz jeden kocioł z danym palnikiem to ustalasz parametry wyjściowe i nie ma więcej co grzebać.
Jednak gdy sterownik ma prowadzić różne kotły, o różnych mocach i Bozia wie w jakie palniki wyposażone to wtedy musisz mieć dostęp żeby skorygować nastawy wyjściowe bo inaczej się nie da żeby to dobrze funkcjonowało. Myślę że się z tym zgodzisz ?
Jeśli nie tak to nie potrzebna by była możliwość w eCoalu wyboru oprogramowania 15,16 czy 25.
Nie mam tego kotła ani sterownika ale z tego co doczytałem coś takiego jest i wydaje mi się że w gruncie rzeczy chodzi głównie te parametry wyjściowe pod dany palnik.
Każdy producent chce wiadomo dużo sprzedać ale jak Nowak ubzdura sobie że chce ecoala to za skarby nie kupi Cobry a jak Kowalski chce Cobrę to choćby nie wiadomo w jakiej promocji nie kupi eCoala.
To użytkownik decyduje co mu się podoba, co sprosta jego oczekiwaniom i za co chce zapłacić.
Mój "badziewiaczek" pracował na: Liderze, Ogniku II-Pid, Brulim a obecnie na Cobrze.
Jeśli bym miał eCoal z możliwością ingerencji w nastawy wyjściowe bez problemu mógłby również prowadzić mój nieosławiony kociołek, jestem tego pewien.

zawijan
23-06-2011, 12:57
straszne, a nawet śmieszne rzeczy piszesz,
Skoro nie ma miernika to nie wolno ci zwrócić uwagi?!

Wolno.
Nie jest to jednak ocena obiektywna, tylko subiektywna.
I tyle.

zawijan
23-06-2011, 13:19
Jak już kiedyś napisałem wydaje mi się że łatwiejszą rzeczą jest stworzenie sterowania pod jeden kocioł, wyposażony w jeden palnik niż sterownik który ma obsługiwać różne kotły i wyroby "kotłopodobne", może się mylę ale to już musicie wybaczyć.
Nie ma cudów jak Cobra tak i eCoal muszą mieć nastawy wyjściowe.
Jeśli masz jeden kocioł z danym palnikiem to ustalasz parametry wyjściowe i nie ma więcej co grzebać.
Jednak gdy sterownik ma prowadzić różne kotły, o różnych mocach i Bozia wie w jakie palniki wyposażone to wtedy musisz mieć dostęp żeby skorygować nastawy wyjściowe bo inaczej się nie da żeby to dobrze funkcjonowało. Myślę że się z tym zgodzisz ?
Jasne, że się zgodzę z tym, że „gdy sterownik ma prowadzić różne kotły… … to wtedy musisz mieć dostęp żeby skorygować nastawy wyjściowe…”. Tylko głupi mógłby się z tym nie zgodzić.
Zgadzam się także z tym, że „…łatwiejszą rzeczą jest stworzenie sterowania pod jeden kocioł, wyposażony w jeden palnik niż sterownik który ma obsługiwać różne kotły…”. Napisałem nawet kiedyś, że skonstruowanie sterownika, który potrafiłby poprawnie obsługiwać wszystkie kotły i palniki jest nierealne (czy jakoś tak podobnie – szkoda czasu, żeby odszukiwać ten wpis), za co Włodek_PID obrugał mnie (mówiąc żartobliwie) dość mocno.
Tyle tylko, że użytkownik nie kupuje „różnych kotłów i wyrobów kotłopodobnych”. Użytkownik kupuje jeden konkretny kocioł i ma od producenta tego kotła otrzymać kocioł ze sterownikiem, który obsługuje go w sposób należyty. To nie użytkownik ma się martwić jakie dobierać nastawy (początkowe, czy korygujące – wszystko jedno). Taka jest moja filozofia. Można się z nią zgadzać, lub nie – oczywiście.
W OGNIWO EKO PLUS to nie użytkownik „dobiera” nastawy początkowe. Nastawy początkowe ma eCoal – dla kotła 16kW jest to plus16, dla 25kW jest plus25. Użytkownik nic tu nie „dobiera”.

Vld
23-06-2011, 13:44
Wolno.
Nie jest to jednak ocena obiektywna, tylko subiektywna.
I tyle.

Załóżmy, że oberwę w twarz. Widzę gwiazdy i bolą mnie zęby, to jest to ocena obiektywna, czy subiektywna? I jak miał bym to komuś udowodnić że mnie boli, skoro nie ma miernika?
A już tak na poważnie, można się spierać, nie zgadzać, przedstawiać argumenty i kontrargumenty poparte własnymi badaniami, ale się nie wyzywać, obrażać i zarzucać komuś że jest jednocześnie kimś innym i działa z niskich pobudek. Cenię Zawiajn twoją wiedzę i doświadczenie, chętnie też bym podyskutował o wielu rzeczach, ale trwa wojna i każdy waży każde słowo by nie zostać przyłapany za jakieś słówko i nie zostać publicznie rozjechany.
Czekam niecierpliwie na wnioski z badań eksploatacyjnych i odp na pytanie dlaczego sprawność rośnie w miarę zabrudzenia wymiennika. O tych rzeczach dyskutujmy a nie o kulturze.

karoka65
23-06-2011, 13:48
No z tymi różnymi kotłami to źle sformułowałem ale chyba wiadomo o co mi chodziło.
Wiem że nastawy wyjściowe musi mieć każdy ster ale chciałem żebyś to potwierdził i uzmysłowił co niektórym że nic z niczego się nie bierze jak to wielu się wydaje. Ktoś po prostu odwalił za nich tą ciemną robotę.
Zgadzam się również że kocioł ze sterownikiem od producenta powinien wychodzić tak żeby użytkownik nie musiał już tam grzebać a niektórzy mają to gdzieś.
Jak dzwonisz że jest do kitu to pierwsza odpowiedź że węgiel do luftu a zaraz później że nie prawidłowe nastawy ale jakie powinny być to już ani be ani me, ustawić trzeba, no i piłeczka odbita. Tak było w moim przypadku na początku.
Cobrę otrzymałem z dobrymi nastawami i po podłączeniu osprzętu pracowała prawidłowo.
Teraz sobie czasami coś kombinuję tak z ciekawości.

zawijan
23-06-2011, 14:09
...można się spierać, nie zgadzać, przedstawiać argumenty i kontrargumenty poparte własnymi badaniami, ale się nie wyzywać, obrażać i zarzucać komuś że jest jednocześnie kimś innym i działa z niskich pobudek.
Czekam niecierpliwie na wnioski z badań eksploatacyjnych i odp na pytanie dlaczego sprawność rośnie w miarę zabrudzenia wymiennika. O tych rzeczach dyskutujmy a nie o kulturze.

Ja nigdy nie zarzucałem nikomu, że jest kimś innym i działa z niskich pobudek. A wyzywać i obrażać można równie dobrze za pomocą pięknych i okrągłych zdań, kwalifikujących się na na salony, nawet u królowej angielskiej. Ja używam słów ostrzejszych, ale nigdy (tak mi się wydaje) nie przekroczyłem granic przyzwoitości. Współczesna "literatura piękna" - także ta z najwyższymi notowaniami, nawet "na salonach" - używa słów znacznie ostrzejszych.

Ja też wolałbym dyskutować tylko o technice. Jakbyś sprawdził - to przekonałbyś się, że wiele odpuszczam. Nie muszę mieć ostatniego słowa. Ale też nie mogę pozwalać na "za wiele". W przyrodzie występuje takie zjawisko - małe pieski obskakują Cię, obsikują Ci nogi, szarpią za nogawki, kąsają po łydkach. Coś tam im tłumaczysz - nie skutkuje. Krzyczysz na nie - nic. Usuwasz się - dopiero Ci dają, bo uważają, że się boisz. I nie przestaną tak długo... dopóki nie dostaną kopa w zęby. Tego "kopa" nie należy traktować dosłownie - to tylko taka przenośnia, jak w literaturze pięknej.

zawijan
23-06-2011, 14:13
No z tymi różnymi kotłami to źle sformułowałem...

Nie, nie...
Bardzo dobrze to ująłeś i doskonale Cię zrozumiałem.
Nie wpadaj w kompleksy niższości wobec "piszących inaczej", tzn. piszących językiem pełnym podtekstów i domyśleń, zamiast prostym ludzkim, "bez owijania w bawełnę".

Wlodek_PID
23-06-2011, 14:16
Ja nigdy nie zarzucałem nikomu, że jest kimś innym i działa z niskich pobudek. A wyzywać i obrażać można równie dobrze za pomocą pięknych i okrągłych zdań, kwalifikujących się na na salony, nawet u królowej angielskiej. Ja używam słów ostrzejszych, ale nigdy (tak mi się wydaje) nie przekroczyłem granic przyzwoitości. Współczesna "literatura piękna" - także ta z najwyższymi notowaniami, nawet "na salonach" - używa słów znacznie ostrzejszych.

Ja też wolałbym dyskutować tylko o technice. Jakbyś sprawdził - to przekonałbyś się, że wiele odpuszczam. Nie muszę mieć ostatniego słowa. Ale też nie mogę pozwalać na "za wiele". W przyrodzie występuje takie zjawisko - małe pieski obskakują Cię, obsikują Ci nogi, szarpią za nogawki, kąsają po łydkach. Coś tam im tłumaczysz - nie skutkuje. Krzyczysz na nie - nic. Usuwasz się - dopiero Ci dają, bo uważają, że się boisz. I nie przestaną tak długo... dopóki nie dostaną kopa w zęby. Tego "kopa" nie należy traktować dosłownie - to tylko taka przenośnia, jak w literaturze pięknej.

Wydaje się, że w tym wypadku nic się nie da zrobić.

zawijan
23-06-2011, 14:46
Wydaje się, że w tym wypadku nic się nie da zrobić.

Nie domyślam się, o jaki wypadek Ci chodzi.

Jeśli myślałbyś jednak o tych pieskach - to wystarczy kop w zęby.
W przyrodzie to się sprawdza.

Jeśli myślałbyś o tej dyskusji wyłącznie o technice - to ja potrafiłbym tak dyskutować. Za innych nie mogę już jednak ręczyć.

SUSPENSER
23-06-2011, 15:04
Suspenser.Ty myślisz poważnie, ze Cobra to jakaś konkurencja dla e Coala? Niby jaka? Ja nie zauważyłem zeby eCoal jakoś na sile chciał zdobywać rynek. Cobre i tak kupi ten co ma ja kopic, i nic tego nie zmieni...Cobra i e Coal to zupełnie inne sterowniki,a na rynku jest jeszcze od zarąbania innych .

Nie dla eCOALA - dla Bruli.

jorgo
23-06-2011, 15:19
Czekam niecierpliwie na wnioski z badań eksploatacyjnych i odp na pytanie dlaczego sprawność rośnie w miarę zabrudzenia wymiennika. O tych rzeczach dyskutujmy a nie o kulturze.

Ja nie chcę być adwokatem zawijana, ale muszę coś napisać.
Właśnie ten cytat powyżej oddaje to co najważniejsze. Na Forum toczy się spór - i bardzo dobrze że się toczy, zawsze coś z tego pozytywnego wyjdzie. Ludziska zarzucają zawijanowi że jest arogancki, że się spiera. Ale inni też zachowują się jak bojówki PIS-u wyciągając zawijanowi "coś tam" sprzed lat a to że został usunięty z jakiegoś tam forum bo był be, bez jakichkolwiek podstaw starają się zdyskredytować jego osobę oraz brucera czy Plusa. Dokładnie wszyscy wiemy, że w zasadzie każdemu kotłowi można cokolwiek zarzucić w myśl powiedzenia: dajcie mi człowieka a znajdziemy na niego paragraf. Ja tak to widzę i od razu proszę mi nie czynić zarzutów z tego powodu.
Ja chcę także powiedzieć w tym miejscu jedno: kto pod kim dołki kopie, ten sam w nie w końcu wpada, więc Panowie nie kopcie dołków, łopaty do piaskownicy. Chcę na koniec powiedzieć że:
1. to zawijan publikuje wyniki swoich badań, testów kotłów, dzieli się tymi wynikami na ogólnodostępnym Forum - więc jako ich autor ma całkowitą rację i prawo do ich merytorycznej obrony - czy ktoś jest w stanie temu zaprzeczyć, a może opublikuje badania swojego kotła - pewnie wszyscy chętnie się z nimi zapoznają.
2. to zawijan całkowicie bezinteresownie zorganizował " wycieczkę " do IChPW w Zabrzu, pokazał aparaturę, całe stanowisko do badań, sprzęt, wyniki i pomiary, zaprosił i zaangażował osoby ( chodzi mi o przedstawiciela od Ecoala i panów z Instytutu ) podzielił się wiedzą. Każdy mógł jechać, nie było żadnych ograniczeń.

Dlatego całkowicie po ludzku, nie podoba mi się jak ktoś z jednej strony próbuje zdyskredytować zawijana, a z drugiej dowiedzieć się od niego w zawoalowany sposób jak eCoal steruje kotłem :)

ten tekst nie dotyczy kolegi Vld którego zacytowałem jak wyżej

Wojtek_mazury
23-06-2011, 15:49
Jorgo.

To nie bojówki PiS zabiły pracownika biura poselskiego PiS a były członek PO. Tak więc mniej polityki.

Wlodek_PID
23-06-2011, 15:53
Nie domyślam się, o jaki wypadek Ci chodzi.

Jeśli myślałbyś jednak o tych pieskach - to wystarczy kop w zęby.
W przyrodzie to się sprawdza.

Jeśli myślałbyś o tej dyskusji wyłącznie o technice - to ja potrafiłbym tak dyskutować. Za innych nie mogę już jednak ręczyć.

napisał dr inż. Jacek Z., pracownik naukowy IChPW.

Twój język jest pełen nienawiści i pogardy dla każdego, kto myśli inaczej.
Nie będę żądał przeprosin, nie sądzę, żebyś się mógł zmienić.

Niestety - w tej sytuacji nie mogę z Tobą prowadzić debaty.
Na żaden temat.

zawijan
23-06-2011, 16:22
Twój język jest pełen nienawiści i pogardy dla każdego, kto myśli inaczej. Nie będę żądał przeprosin, nie sądzę, żebyś się mógł zmienić.

Niestety - w tej sytuacji nie mogę z Tobą prowadzić debaty.
Na żaden temat.[/B]

A gdzieś Ty się tutaj dopatrzył nienawiści i pogardy?

A gdzieś Ty się tutaj dopatrzył debaty? To zwyczajna karczemna awantura. Z jednej i drugiej strony. Posługujemy się różnymi językami, ale nie zmienia to faktu, że jest to karczemna awantura. Nie prowadź jej dalej. Dobrze zrobisz. Dla siebie, dla mnie i dla innych.

jorgo
23-06-2011, 17:14
Jorgo.

To nie bojówki PiS zabiły pracownika biura poselskiego PiS a były członek PO. Tak więc mniej polityki.

to ty dorobiłeś politykę - ja użyłem porównania

Wojtek_mazury
23-06-2011, 17:22
Jorgo.
Masz rację. Zwrot "bojówki PiS" to nie była polityka.

zawijan
23-06-2011, 17:40
Nie dla eCOALA - dla Bruli.

Bruli to nie moja bajka. Zainteresowanie konkurencją Bruli z Cobrą jest u mnie zerowe. No, może nie zerowe, bo z czysto ludzkich niskich pobudek ucieszyłbym się gdyby p. Edward dokopał na rynku p. Włodkowi. Ale przysięgam, że nie kiwnę palcem, aby pomóc lub zaszkodzić komukolwiek z nich w tej rynkowej rywalizacji.

Natomiast duet Włodek_PID + Jarecki stawiają Cobrę naprzeciw eCoala. Ta rywalizacja interesuje mnie żywotnie. Na tym polu moja aktywność będzie maksymalnie wysoka.

zawijan
23-06-2011, 18:58
Jeszcze raz spróbuję opisać PROCES ogrzewania domów za pomocą instalacji centralnego ogrzewania opartej na kotle zasilanym paliwem stałym. Z uwypukleniem roli, jaką w tym procesie pełni SYSTEM sterowania/regulacji (jak zwał, tak zwał). System sterowania/regulacji – NIE sterownik/regulator.
Cały ten proces główny (proces ogrzewania domów za pomocą instalacji centralnego ogrzewania opartej na kotle zasilanym paliwem stałym) składa się z wielu procesów składowych, przy czym te procesy składowe są procesami o różnym charakterze.

Najważniejsze z nich to (idąc po kolei):
Proces spalania paliwa (proces wytwarzania ciepła – podstawowy proces, bez którego nie byłoby całej reszty), zachodzący w palniku i komorze dopalania kotła.
Proces wymiany ciepła pomiędzy gorącymi spalinami (o temperaturze od ponad 1000˚C do poniżej 100˚C) a ciepłą wodą (o temperaturze od poniżej 90˚C do ponad 40˚C), zachodzący w wymienniku kotła.
Proces rozdziału wody (nośnika ciepła) na poszczególne układy i obiekty instalacji wodnej.
Proces wymiany ciepła pomiędzy ciepłą wodą (o temperaturze od poniżej 90˚C do ponad 40˚C) a powietrzem (o temperaturze około 20˚C), zachodzący w grzejnikach, zlokalizowanych w ogrzewanych pomieszczeniach.

Czy zadaniem kotła jest utrzymywanie stałej temperatury wody? NIE.
Czy zadaniem kotła jest utrzymywanie temperatury wody na poziomie XY˚C z dokładnością +/- Z˚C? NIE.
Zadaniem kotła jest uzupełnianie strat ciepła z ogrzewanych pomieszczeń, czyli ogrzewanie wody od temperatury z jaką woda powraca do kotła do temperatury jaką ktoś (człowiek) lub coś (jakieś urządzenie sterujące) zada mu, jako wartość zadaną temperatury wody wylotowej.
Zwracam uwagę, że proces spalania paliwa odbywa się BEZ UDZIAŁU WODY. Poziom temperatury wody w kotle w żaden sposób nie wpływa na przebieg procesu spalania. O przebiegu procesu spalania decydują wyłącznie wzajemne relacje pomiędzy strumieniem podawanego paliwa a strumieniem podawanego powietrza. Spalanie jest optymalne wtedy, kiedy proporcje tych strumieni są optymalne. W przypadku nadmiaru lub niedomiaru któregoś z nich – spalanie przestaje być optymalne, co niesie za sobą negatywne skutki ekologiczne i EKONOMICZNE. Wiem, że skutki ekologiczne specjalnie nie interesują większości z Was, wytłuściłem więc ekonomikę.

I co teraz? Ano to, że gdy dopuścimy do dysproporcji tych strumieni to tracimy część ciepła wyprodukowanego w procesie spalania. Tracimy ją bezpowrotnie – kominem i popielnikiem. To ciepło już nigdy nie trafi do ogrzewanych pomieszczeń, ani nie wróci do kotła. Toteż – jeśli założymy, że w danej chwili pracujemy z właściwą proporcją paliwa i powietrza – każda manipulacja tylko jednym z tych strumieni MUSI prowadzić do straty ciepła (straty ekonomicznej).

Woda pojawia się dopiero w drugim z wymienionych przeze mnie procesów. To proces wymiany ciepła pomiędzy spalinami a wodą, zachodzący w wymienniku kotła. A jaki jest wpływ temperatury wody na ten proces? Wiadomo, że aby zaszła wymiana ciepła przez przegrodę, niezbędna jest stosowna różnica temperatur po obu stronach tej przegrody. Im ta różnica wyższa – tym wymiana ciepła bardziej efektywna. Na pierwszy rzut oka wygląda więc to tak, że im wyższa temperatura wody – tym słabsza wymiana ciepła.
Tak prosto jest jednak tylko w układach statycznych, w których po obu stronach przegrody są media znajdujące się w bezruchu. W układach dynamicznych dochodzi wpływ prędkości przepływu mediów, burzliwości przepływu i charakteru powierzchni przegrody, który ma wpływ na tę burzliwość. A w kotle - do wymiany ciepła drogą przewodzenia, dochodzi jeszcze wpływ promieniowania cieplnego spalin w komorze dopalania.
Ciąg dalszy nastąpi…
Pytania dopuszczalne są na bieżąco.

Jarecki79
23-06-2011, 19:28
masło maślane, mydło mydlane.

Bez nastawy temp. wody wszystkie procesy, które wymieniasz nie będą zachodziły.
Wraca podstawowa sprawa, po co user eCoala nastawia temp., skoro jest ona nieważna?

Chcesz rozmawiać o procesach, bo je rozumiesz, nie tolerujesz tego, co jest podstawową funkcją sterownika... kółko się zamyka
Wałkowany temat od ponad 20stron i dalej nic.

Proces spalania realizuje sterownik, podstawowym sygnałem dla tego procesu jest nastawa temp.

Problem jest taki, że piszesz o pracy tego zestawu, mimo,że go nie używasz, Ty go badasz w warunkach laboratoryjnych.
Nie znam kotłów z przedziału mocy 12-40kW, gdzie temp. spalin wynosi ponad 1000st.C, ciężko znaleźć też takie, gdzie jest ona >300st.C

Nastawy większości kotłów mieszczą się w przedziale 40-60st.C

Zadaniem kotła jest wyprodukowanie ciepła, sterownika utrzymanie temp. zadanej a całości w miarę optymalne spalanie z możliwie małą ilością odpadu.
Gdzieś mamy tutaj kompromis.... tutaj pracują algorytmy sterowań, każdy producent ma na to swój pomysł

Strata jest także wtedy, gdy przy nastawie 40 czy 50 kocioł uzyskuje 70st.C...

Na temat obsługi sterowań powinni wypowiedzieć się użytkownicy, co jest dla nich łatwe, zrozumiałe, co chcieliby zmienić.
To oni oceniają co jest dobre.

Vld
23-06-2011, 19:32
:) pomijam ideologie co jest czym, do czego słuzy i co w tym najważniejsze.
Pytania bieżące:
wiadomo strumień paliwa w relacji do strumienia powietrza w proporcjach optymalnych
Warunki domowe, brak analizatorów spalin i ciepłomierzy. Strumień paliwa można ustalić na podstawie trendu czy tam przyrostu temperatury w czasie, ustawia się lekki nadmiar mocy by np osiągał zadaną w 30-40min na spokojnie. Jak zwykły użytkownik ma dostosować strumień powietrza? Kolor, wysokość kopczyka, granica żar/popiół w tłoku? Czy może skorzystać z wskazań zwykłej uniwersalnej podgrzewanej sondy cyrkonowej 0-1V za 80zł? Wiadomo że poszczególne modele mogą się miedzy sobą różnić, ale czy byłbyś w stanie potwierdzić mając do dyspozycji analizator, że wskazania 13mV to lambda ok 1,5, 15mV to lambda 1,4, a 20mV to lambda 1,3 i że należało by się trzymać możliwie tego zakresu 13-20mV.
Z obserwacji wiem że po podaniu wskazania wzrastają nawet do 25-32mV, czyli należało by zwiększyć strumień powietrza. Teraz pytanie powietrza pierwotnego, czy może lepiej było by zwiększyć przez 20-40s ilość powietrza wtórnego wdmuchiwanego w płomień?
mam nadzieje, ze nie zostanę zignorowany i z góry mówię, że nie pytam o ecoal i jego algorytmy a sądzę że ta wiedza przydała by się nie jednemu z nas użytkowników kotłów z podajnikami.

Wojtek_mazury
23-06-2011, 19:37
Zawijan pisze: "Zwracam uwagę, że proces spalania paliwa odbywa się BEZ UDZIAŁU WODY. Poziom temperatury wody w kotle w żaden sposób nie wpływa na przebieg procesu spalania."
Pytanie. Czy w związku z tym stwierdzeniem, zmiany zawartości stężenia tlenu w spalinach mające miejsce przy zmniejszaniu mocy kotła (temperatura wody w kotle zbliża się do temperatury zadanej przez kogoś) są czy nie są spowodowane wpływem "poziomu temperatury wody"?

zawijan
23-06-2011, 20:05
masło maślane, mydło mydlane.
Bez nastawy temp. wody wszystkie procesy, które wymieniasz nie będą zachodziły.
i tak dalej...

O roli nastawy temperatury wody wylotowej będzie w swoim czasie.
Na razie przestudiuj dokładnie to, co napisałem dotąd, bo nie za bardzo to rozumiesz.

A poza tym - będziesz odtąd dla mnie przeźroczysty...

A Ty - Bobek_Budowniczy - co powiesz na ten wpis Jareckiego. Miło Ci się go czytało?

Wlodek_PID
23-06-2011, 20:27
:) pomijam ideologie co jest czym, do czego słuzy i co w tym najważniejsze.
Pytania bieżące:
wiadomo strumień paliwa w relacji do strumienia powietrza w proporcjach optymalnych
Warunki domowe, brak analizatorów spalin i ciepłomierzy. Strumień paliwa można ustalić na podstawie trendu czy tam przyrostu temperatury w czasie, ustawia się lekki nadmiar mocy by np osiągał zadaną w 30-40min na spokojnie. Jak zwykły użytkownik ma dostosować strumień powietrza? Kolor, wysokość kopczyka, granica żar/popiół w tłoku? Czy może skorzystać z wskazań zwykłej uniwersalnej podgrzewanej sondy cyrkonowej 0-1V za 80zł? Wiadomo że poszczególne modele mogą się miedzy sobą różnić, ale czy byłbyś w stanie potwierdzić mając do dyspozycji analizator, że wskazania 13mV to lambda ok 1,5, 15mV to lambda 1,4, a 20mV to lambda 1,3 i że należało by się trzymać możliwie tego zakresu 13-20mV.
Z obserwacji wiem że po podaniu wskazania wzrastają nawet do 25-32mV, czyli należało by zwiększyć strumień powietrza. Teraz pytanie powietrza pierwotnego, czy może lepiej było by zwiększyć przez 20-40s ilość powietrza wtórnego wdmuchiwanego w płomień?
mam nadzieje, ze nie zostanę zignorowany i z góry mówię, że nie pytam o ecoal i jego algorytmy a sądzę że ta wiedza przydała by się nie jednemu z nas użytkowników kotłów z podajnikami.

Musisz uważać, bo pomiar nie jest prosty. Napięcie sondy cyrkonowej
na poziomie kilku mV sumuje się z napięciem termoelektrycznym, bo
sonda jest gorąca - musi mieć ponad 300'C.

Napięcie termoelektryczne jest porównywalne z napięciem z sondy :-)

Fajna zabawa.

Jarecki79
23-06-2011, 20:29
:)
Z obserwacji wiem że po podaniu wskazania wzrastają nawet do 25-32mV, czyli należało by zwiększyć strumień powietrza. Teraz pytanie powietrza pierwotnego, czy może lepiej było by zwiększyć przez 20-40s ilość powietrza wtórnego wdmuchiwanego w płomień?
mam nadzieje, ze nie zostanę zignorowany i z góry mówię, że nie pytam o ecoal i jego algorytmy a sądzę że ta wiedza przydała by się nie jednemu z nas użytkowników kotłów z podajnikami.

To właśnie jest podstawowy wniosek z badań w OTGiS tłoka, strumień powietrza musi wzrosnąć po podaniu porcji paliwa.
W przypadku badania mojego kotła było to prawie 90sek. jak dobrze pamiętam. Oba strumienie powietrza wzrastały.

Z tego też względu prosiłem, czy możesz przetestować zmiany w nowym modelu sterowania.
Pod różne tłoki jest tam opcja podbicia oraz czas podbicia po zatrzymaniu tłoka.

Tłok to je inna bajka. Dużo ciężej..., cały czas szukam lepszego wyjścia.....

zawijan
23-06-2011, 20:41
wiadomo strumień paliwa w relacji do strumienia powietrza w proporcjach optymalnych
Warunki domowe, brak analizatorów spalin i ciepłomierzy. Strumień paliwa można ustalić na podstawie trendu czy tam przyrostu temperatury w czasie, ustawia się lekki nadmiar mocy by np osiągał zadaną w 30-40min na spokojnie. Jak zwykły użytkownik ma dostosować strumień powietrza? Kolor, wysokość kopczyka, granica żar/popiół w tłoku? Czy może skorzystać z wskazań zwykłej uniwersalnej podgrzewanej sondy cyrkonowej 0-1V za 80zł? Wiadomo że poszczególne modele mogą się miedzy sobą różnić, ale czy byłbyś w stanie potwierdzić mając do dyspozycji analizator, że wskazania 13mV to lambda ok 1,5, 15mV to lambda 1,4, a 20mV to lambda 1,3 i że należało by się trzymać możliwie tego zakresu 13-20mV.
Z obserwacji wiem że po podaniu wskazania wzrastają nawet do 25-32mV, czyli należało by zwiększyć strumień powietrza. Teraz pytanie powietrza pierwotnego, czy może lepiej było by zwiększyć przez 20-40s ilość powietrza wtórnego wdmuchiwanego w płomień?
Zwykły użytkownik może zrobić tylko to, co mogą mu doradzić posiadane przez niego urządzenia.
Nie jestem w stanie potwierdzić tego, co napisałeś o sondzie, bo nigdy tego nie badałem. Posiadane przez nas informacje wskazują, że sondy nie wytrzymują długo w środowisku spalin z węgla.
W tej mojej lakonicznej odpowiedzi nie ma żadnych złośliwości, podtekstów itp.
Wykonanie takiego badania jest możliwe. Dysponuję kotłem i analizatorem spalin. Jeśli znalazłby się ktoś, kto chciałby wykonać takie badania i zapłacić za nie – nie widzę przeszkód. Tu też nie ma żadnej złośliwości. To najbardziej rzeczowa odpowiedź, jakiej potrafię udzielić.

Vld
23-06-2011, 20:43
Musisz uważać, bo pomiar nie jest prosty. Napięcie sondy cyrkonowej
na poziomie kilku mV sumuje się z napięciem termoelektrycznym, bo
sonda jest gorąca - musi mieć ponad 300'C.

Napięcie termoelektryczne jest porównywalne z napięciem z sondy :-)

Fajna zabawa.

sonda jest gorąca i czystym powietrzu pokazuje -2 do 0 mV. Każde otwarcie dzwiczek powoduje spadek wskazań do kilku mV.
Nie wiem co to napięcie termoelektryczne, ale z zachowania sondy wyraźnie widać ze reaguje na tlen.
Po wpłączneiu fuzzylogic na zmodyfikowanym palniku pokazała nawet 800 mV, a żar lał się do popielnika

co do tych obu strumieni to właśnie mam wątpliwości bo zwiększenie pierwotnego jednocześnie zwiększa intensywność spalania(rośnie tlen, ale też i rośnie co), a zwiększenie samego wtórnego spowoduje tylko wzrost tlenu i być może zmniejszenie co.


ps: gdzieś mi sie obiło o uszy, że w peleciakach z sondą jej wskazania służą właśnie do sterowania powietrzem wtórnym, a pierwotne jest ustalane z algorytmu z ew korektą przez użytkownika w razie nie odpowiedniego spania na palniku

Vld
23-06-2011, 20:46
Zwykły użytkownik może zrobić tylko to, co mogą mu doradzić posiadane przez niego urządzenia.
Nie jestem w stanie potwierdzić tego, co napisałeś o sondzie, bo nigdy tego nie badałem. Posiadane przez nas informacje wskazują, że sondy nie wytrzymują długo w środowisku spalin z węgla.
W tej mojej lakonicznej odpowiedzi nie ma żadnych złośliwości, podtekstów itp.
Wykonanie takiego badania jest możliwe. Dysponuję kotłem i analizatorem spalin. Jeśli znalazłby się ktoś, kto chciałby wykonać takie badania i zapłacić za nie – nie widzę przeszkód. Tu też nie ma żadnej złośliwości. To najbardziej rzeczowa odpowiedź, jakiej potrafię udzielić.

rozumiem
ale szkoda że tylko tyle
sonda oczywiście nie będzie siedziała tam cały czas bo nie ma takiej potrzeby. Wystarczy godzina dwie na dokonanie pomiarów i regulacje, później do pudełka na następną okazje.

Jarecki79
23-06-2011, 20:50
Zobaczymy na koniec wakacji, w moim kotle dysze powietrza wtórnego są inaczej konstruowane. Ty ze zdjęć masz dość duży przekrój otworów tego powietrza wtórnego. Możliwe, że trzeba to inaczej ustawiać. Nie wiem, zobaczymy :)

Jestem ciekaw jak to wyjdzie w Twoim przypadku. :)

Andrzej_M_
23-06-2011, 20:53
... Bez nastawy temp. wody wszystkie procesy, które wymieniasz nie będą zachodziły.
Wraca podstawowa sprawa, po co user eCoala nastawia temp., skoro jest ona nieważna?...


Jako amator nie zgodzę się z tą wypowiedzią.

Zawijan twierdzi iż temperatura zadana CO jest mu do niczego niepotrzebna. Przyznam mu racje.

Do „ważności tego parametru” przyzwyczaili nas producenci kotłów i sterowników. Nas nie powinna interesować temperatura CO a powinna nas bardzo zainteresować aktualna „MOC” dostarczana przez kocioł.

Problem polega na tym iż zdecydowanie łatwiej i taniej zmierzyć temperaturę CO niż "MOC" aktualną kotła.

Pozdrawiam
Andrzej

Vld
23-06-2011, 20:56
Zobaczymy na koniec wakacji, w moim kotle dysze powietrza wtórnego są inaczej konstruowane. Ty ze zdjęć masz dość duży przekrój otworów tego powietrza wtórnego. Możliwe, że trzeba to inaczej ustawiać. Nie wiem, zobaczymy :)

Jestem ciekaw jak to wyjdzie w Twoim przypadku. :)

u mnie te dysze fajkowe mają po ok 15mm wewnątrz, dodatkowo w ceramice po każdej stronie L i P po jednym otworze ok fi 5mm tuz przy wylocie z palnika.

darase
23-06-2011, 20:59
Zgadzam się z Andrzejem ustawianie tem. CO to najprostrza regulacja, jest ale być nie musi żeby piec wytwarzał ciepło.

Jarecki79
23-06-2011, 20:59
Jako amator nie zgodzę się z tą wypowiedzią.

Zawijan twierdzi iż temperatura zadana CO jest mu do niczego niepotrzebna. Przyznam mu racje.

Do „ważności tego parametru” przyzwyczaili nas producenci kotłów i sterowników. Nas nie powinna interesować temperatura CO a powinna nas bardzo zainteresować aktualna „MOC” dostarczana przez kocioł.

Problem polega na tym iż zdecydowanie łatwiej i taniej zmierzyć temperaturę CO niż "MOC" aktualną kotła.

Pozdrawiam
Andrzej

Proszę mi pokazać chociaż jeden sterownik kotła z podajnikiem na rynku, w którym nie jest ustawiana temp. wody, jaka ma być osiągnięta.

Wlodek_PID
23-06-2011, 21:00
Jako amator nie zgodzę się z tą wypowiedzią.

Zawijan twierdzi iż temperatura zadana CO jest mu do niczego niepotrzebna. Przyznam mu racje.

Do „ważności tego parametru” przyzwyczaili nas producenci kotłów i sterowników. Nas nie powinna interesować temperatura CO a powinna nas bardzo zainteresować aktualna „MOC” dostarczana przez kocioł.

Problem polega na tym iż zdecydowanie łatwiej i taniej zmierzyć temperaturę CO niż MOC aktualną kotła.

Pozdrawiam
Andrzej

To ciekawe. A nie sądzisz, że interesująca jest temperatura powietrza?
Przecież to nie moc Cię grzeje?

Do utrzymania właściwej temperatury powietrza służy termostat, pogodówka
lub zawory termostatyczne na grzejnikach.

Moc kotła jest bardzo zmienna w czasie. Jest zmienna, bo zmienia się odbiór
ciepła, a temperatura wody CO jest utrzymywana na tym samym poziomie.
Gdybyś nastawił stałą moc, a na dworze wyjdzie słońce, zrobisz w domu
saunę.

Wlodek_PID
23-06-2011, 21:01
re Andrzej_M_

Aha. I stój zawsze po jasnej stronie mocy.

Jarecki79
23-06-2011, 21:02
u mnie te dysze fajkowe mają po ok 15mm wewnątrz, dodatkowo w ceramice po każdej stronie L i P po jednym otworze ok fi 5mm tuz przy wylocie z palnika.

Musiałbym sprawdzić w rysunkach, ale z pamięci są to otwory nad płomieniem od strony kosza o średnicy 4 lub 5mm..

zawijan
23-06-2011, 21:07
Zawijan pisze: "Zwracam uwagę, że proces spalania paliwa odbywa się BEZ UDZIAŁU WODY. Poziom temperatury wody w kotle w żaden sposób nie wpływa na przebieg procesu spalania."
Pytanie. Czy w związku z tym stwierdzeniem, zmiany zawartości stężenia tlenu w spalinach mające miejsce przy zmniejszaniu mocy kotła (temperatura wody w kotle zbliża się do temperatury zadanej przez kogoś) są czy nie są spowodowane wpływem "poziomu temperatury wody"?
Kocioł „nie widzi” zmian temperatury wody wylotowej. Pracuje z zadanymi parametrami podawania paliwa i powietrza tak długo, jak długo układ sterowania/regulacji mu ich nie zmieni. Potem pracuje z nowymi nastawami tak długo, aż dostanie kolejne nowe nastawy.
Zmiany zawartości stężenia tlenu w spalinach, mające miejsce przy zmniejszaniu mocy kotła, są spowodowane zmianą mocy kotła (bez zmiany palnika). Dzieje się tak niezależnie od wartości temperatury wody.
Jeśli kocioł pracuje ze sterownikiem, który zmienia nastawy podawania paliwa i powietrza w trakcie zbliżania się temperatury wody do wartości zadanej – poziom tlenu zmienia się także w podobny sposób.
Jeśli kocioł pracuje ze sterownikiem, który zmienia nastawy podawania paliwa i powietrza dopiero po osiągnięciu temperatury zadanej wody – poziom tlenu zmienia się dopiero po osiągnięciu tej temperatury.

Jarecki79
23-06-2011, 21:07
Zgadzam się z Andrzejem ustawianie tem. CO to najprostrza regulacja, jest ale być nie musi żeby piec wytwarzał ciepło.

Wyjmij zatem czujnik temp. kotła i poinformuj za godzinę co się stało......
Zapewniam Cię, że ciepło wytworzysz....

Do wytwarzania ciepła może nie jest potrzebne, ale do uzyskania temp. zadanej, która z kolei jest wyznacznikiem dla pracy algorytmu owszem....

Wlodek_PID
23-06-2011, 21:13
Zgadzam się z Andrzejem ustawianie tem. CO to najprostrza regulacja, jest ale być nie musi żeby piec wytwarzał ciepło.

Puma i Cobra mają taki tryb pracy, co prawda przewidziany
do badania kotła.

Jest zabezpieczenie przed zagotowaniem wody :-)
Jak będziesz tak grzał, pogorszysz krajowe emisje dwutlenku
węgla i wywołasz lokalny efekt cieplarniany.

I szykuj dużą kasę na węgiel...

zawijan
23-06-2011, 21:28
Andrzej_M i darase
Istnieją dwa pojęcia dotyczące temperatur charakterystycznych wody wylotowej z kotła – temperatura zadana i temperatura graniczna. Niektórzy specjaliści jednak ich nie rozróżniają.
Nie denerwujcie się. Wasze wpisy na ten temat mają sens. Wrócimy do tego tematu, ale już nie dzisiaj. Taką mam higienę życia osobistego.

Andrzej_M_
23-06-2011, 21:30
To ciekawe. A nie sądzisz, że interesująca jest temperatura powietrza?
Przecież to nie moc Cię grzeje?

Ja uważam iż nie grzeje mnie temperatura a moc cieplna dostarczana przez źródło ciepła



Do utrzymania właściwej temperatury powietrza służy termostat, pogodówka
lub zawory termostatyczne na grzejnikach.

W wielkim uproszczeniu mogę stwierdzić iż termostat i pogodówka to tylko mierniki temperatury, którymi staracie się sterować kotłem CO.
Natomiast zawory termostatyczne na grzejnikach to już jest namiastka regulatorów MOCY. One nie obniżają temperatury w obiegu grzewczym a regulują przepływem CO.



Moc kotła jest bardzo zmienna w czasie. Jest zmienna, bo zmienia się odbiór
ciepła, a temperatura wody CO jest utrzymywana na tym samym poziomie.
Gdybyś nastawił stałą moc, a na dworze wyjdzie słońce, zrobisz w domu
saunę.

A kto mówi iż ma być dostarczana stała MOC.

czarnyziutek
23-06-2011, 21:32
Śledzę ten wątek z dużym zaciekawieniem, jak zapewne wielu innych forumowiczów. Próbuję zrozumieć argumenty jednej i drugiej strony w tej dyskusji. Jednak pewne rzeczy nie dają mi spokoju.
Panie Jarecki, bardzo Pana proszę (a może ktoś inny raczy podzielić się swoją wiedzą w tym temacie) o rozwianie moich wątpliwości: jak to jest z tym przeregulowaniem temperatury i stratami. Pisze Pan:


Strata jest także wtedy, gdy przy nastawie 40 czy 50 kocioł uzyskuje 70st.C...

To co się dzieje z tą energią, gdzie ona jest tracona gdy przy zadanej temperaturze 50 na kotle mam temperaturę 70? Proszę jasno i klarownie napisać co takiego się dzieje, że będę miał straty, jakie straty, ile tych strat, jak je wyliczyć, ile mnie to będzie na koniec sezonu grzewczego kosztowało? Może Pan przedstawić wzory, wyliczenia, bilans strat, wszystko jedno - jeśli czegoś nie zrozumiem, to z pewnością dopytam, albo koledzy z forum mnie uświadomią.

Druga sprawa jest powiązana z pierwszym pytaniem. Załóżmy teoretycznie, że istnieje dwóch sąsiadów, mają domek bliźniaka. A w tym domku dwa identyczne kotły, z takimi samymi układami sterowania, identyczne instalacje CO z zaworami termostatycznymi, wszystko to samo. I jeden z nich utrzymuje na kotle temperaturę 50 st.C a drugi 60 st.C. Czy oznacza to, że ten drugi ma potężne straty, bo ma wyższą temperaturę od tego pierwszego?

Czy z powyższych wynika, że istnieje pewna wartość temperatury wody CO, która powinna być utrzymywana aby nie generować strat energii?

Jako ekspert na tym forum bardzo proszę o rzetelną odpowiedź.

pomorzanin
23-06-2011, 21:34
Do panów miłośników kontroli temperatury wody(pan Jarecki i spółka):kocioł gazowy temp.wody 70st, dostarcza mocy od ułamka kW do 24kW i zawsze ma tą temperaturę. Wyjaśnijcie wszystkim jak on to robi? Mamy dwie instalacje CO, w jednej są czyste grzejniki a w drugiej są grzejniki pokryte wewnątrz osadem wapiennym i pytanie w której instalacji trzeba zwiększyć temperaturę wody aby w ogrzewanych pomieszczeniach była ta sama temperatura,jednakowe zapotrzebowanie na ciepło?

Jarecki79
23-06-2011, 21:43
To co się dzieje z tą energią, gdzie ona jest tracona gdy przy zadanej temperaturze 50 na kotle mam temperaturę 70? Proszę jasno i klarownie napisać co takiego się dzieje, że będę miał straty, jakie straty, ile tych strat, jak je wyliczyć, ile mnie to będzie na koniec sezonu grzewczego kosztowało? Może Pan przedstawić wzory, wyliczenia, bilans strat, wszystko jedno - jeśli czegoś nie zrozumiem, to z pewnością dopytam, albo koledzy z forum mnie uświadomią.

Druga sprawa jest powiązana z pierwszym pytaniem. Załóżmy teoretycznie, że istnieje dwóch sąsiadów, mają domek bliźniaka. A w tym domku dwa identyczne kotły, z takimi samymi układami sterowania, identyczne instalacje CO z zaworami termostatycznymi, wszystko to samo. I jeden z nich utrzymuje na kotle temperaturę 50 st.C a drugi 60 st.C. Czy oznacza to, że ten drugi ma potężne straty, bo ma wyższą temperaturę od tego pierwszego?

Czy z powyższych wynika, że istnieje pewna wartość temperatury wody CO, która powinna być utrzymywana aby nie generować strat energii?

Jako ekspert na tym forum bardzo proszę o rzetelną odpowiedź.


Jak zadałeś 50 a masz 70st.C na kotle, to strat szukaj w popielniku i koszu zasypowym, spaliłes bowiem więcej paliwa dla wytworzenia wyższej temp., niż to zgłaszałeś zadając nastawę 50st.C


Jak ktoś zadał 50 i ma 50, to mówiąc wprost nie ma przeregulowania, jak proces spalania optymalny, to nie ma też związanej z przeregulowaniem straty
Jak ktos zada 60st.C i ma 60 st.C, to patrz zdanie wyżej.

Jarecki79
23-06-2011, 21:45
Do panów miłośników kontroli temperatury wody(pan Jarecki i spółka):kocioł gazowy temp.wody 70st, dostarcza mocy od ułamka kW do 24kW i zawsze ma tą temperaturę. Wyjaśnijcie wszystkim jak on to robi? Mamy dwie instalacje CO, w jednej są czyste grzejniki a w drugiej są grzejniki pokryte wewnątrz osadem wapiennym i pytanie w której instalacji trzeba zwiększyć temperaturę wody aby w ogrzewanych pomieszczeniach była ta sama temperatura,jednakowe zapotrzebowanie na ciepło?


Zobacz sam co napisałeś, ma nastawę 70st.C, co jest zatem sygnałem do modulacji mocy dla osiągnięcia i utrzymania tej temperatury?

Wracam do pytania:
Proszę pokazać choć jeden sterownik kotła z podajnikiem, w którym nie zadaję temp. wody

pomorzanin
23-06-2011, 21:50
Ja uważam iż nie grzeje mnie temperatura a moc cieplna dostarczana przez źródło ciepła



W wielkim uproszczeniu mogę stwierdzić iż termostat i pogodówka to tylko mierniki temperatury, którymi staracie się sterować kotłem CO.
Natomiast zawory termostatyczne na grzejnikach to już jest namiastka regulatorów MOCY. One nie obniżają temperatury w obiegu grzewczym a regulują przepływem CO.



A kto mówi iż ma być dostarczana stała MOC.

Jak najbardziej ma pan racje. A tak w odpowiedzi na pana wcześniejsze pytania,wątpliwości:problem ze sterownikami jest taki że większość z nich nić nie wie co się dzieje z procesem spalania. Jedynie panowie Zawijan zauważyli pewne prawidłowości w zmianach temperatury spalin na podstawie których można wywnioskować o stanie procesu. Pozostali niestety błądzą we mgle.W przemysłowych kotłowniach instaluje się aparaturę analizującą skład chemiczny spalin co w domowych kotłowniach jest trudne do zrealizowania. Są już obecnie proste metody na obserwację procesu spalania ale producenci sterowników albo ich nie znają albo nie rozumieją ich działania. I na koniec też jak Pan jestem amatorem z kilka letnim doświadczeniem w budowie palnika i sterownika. Powodzenia w pracach.

Vld
23-06-2011, 21:51
Do panów miłośników kontroli temperatury wody(pan Jarecki i spółka):kocioł gazowy temp.wody 70st, dostarcza mocy od ułamka kW do 24kW i zawsze ma tą temperaturę. Wyjaśnijcie wszystkim jak on to robi? Mamy dwie instalacje CO, w jednej są czyste grzejniki a w drugiej są grzejniki pokryte wewnątrz osadem wapiennym i pytanie w której instalacji trzeba zwiększyć temperaturę wody aby w ogrzewanych pomieszczeniach była ta sama temperatura,jednakowe zapotrzebowanie na ciepło?

wydźwięk jest tego postu taki, że nie ważna jest temperatura czynnika dla przekazanie tej czy innej mocy.
na poparcie tej tezy przykład kotła gazowego.
odp: kocioł gazowy na 70C pracuje ze stałą mocą np 24kW lub wyższą. a to ile dostarcza zależy od tego jak długo musi pracować palnik do podtrzymania tej stałej temperatury 70C na zasadzie włącz - wyłącz, 0,5kW pracuje np 3 min godzinę nie pracuje, przy 24 pracuje cały czas.
moc to jest różnica temperatur zasilania - powrotu i ilość przepływającego czynnika. Jak nie odpowiada nam sterowanie temperaturą to możemy sterować przepływem, a jak nie odpowiada nam ani jedno ani drugie to można zwiększać lub zmniejszać powierzchnie wymiany ciepła np poprzez dynamiczne dokładanie i ujmowanie żeberek w grzejnikach :)

pomorzanin
23-06-2011, 21:52
Zobacz sam co napisałeś, ma nastawę 70st.C, co jest zatem sygnałem do modulacji mocy dla osiągnięcia i utrzymania tej temperatury?

Wracam do pytania:
Proszę pokazać choć jeden sterownik kotła z podajnikiem, w którym nie zadaję temp. wody

Zapotrzebowanie na moc cieplną jest sygnałem do modulacji.

jack18
23-06-2011, 21:56
Jarecki jak Tobie to Ogniwo i eCoal przeszkadza, wyobraź sobie że u mnie piec cyka jak ta lala, może trafiła się Jack-owi feralna sztuka lub fatalny węgiel z którym inny sterownik bez korekty nie dałby rady. Dlaczego nie napisałeś że np. Puma u kilku osób przesypywała opał do popielnika, trzeba było robić korekty. Najłatwiej zobaczyć drzazgę w oku "bliźniego" a w swoim belki nie widzieć. Kultura na forum jest wysokich lotów tak z jednej jak i z drugiej strony. :)

Mówiłem kilka razy węgiel był podłej jakości, ale fakt faktem ze w 15Kw ten kołnierz powinien i mógł być węższy. W większym wymienniku jak u minertu nie stanowiło to problemu.

Wlodek_PID
23-06-2011, 21:57
Zobacz sam co napisałeś, ma nastawę 70st.C, co jest zatem sygnałem do modulacji mocy dla osiągnięcia i utrzymania tej temperatury?

Wracam do pytania:
Proszę pokazać choć jeden sterownik kotła z podajnikiem, w którym nie zadaję temp. wody

Daj spokój. Takiego sterownika co prawdę nie ma, ale powstanie.
Pomysł już jest. :yes::yes::yes:

Dobranoc!!!

Vld
23-06-2011, 21:58
Zapotrzebowanie na moc cieplną jest sygnałem do modulacji.

a co jest sygnałem o zwiększonym zapotrzebowaniu?

Andrzej_M_
23-06-2011, 21:58
...Wracam do pytania:
Proszę pokazać choć jeden sterownik kotła z podajnikiem, w którym nie zadaję temp. wody

Spróbuje odpowiedzieć. Może się nie pomylę.

Nie ma takiego sterownika.

No i wychodzi na to iż racja jest po Twojej stronie

czarnyziutek
23-06-2011, 21:59
Jak zadałeś 50 a masz 70st.C na kotle, to strat szukaj w popielniku i koszu zasypowym, spaliłes bowiem więcej paliwa dla wytworzenia wyższej temp., niż to zgłaszałeś zadając nastawę 50st.C

Ale kto powiedział, ze te 50 st.C jest wartością poprawną, a jeśli się pomyliłem i zamiast 70 ustawiłem 50, a sterownik z jakiś przyczyn utrzymuje 70? To co wtedy, tez energia jest tracona? Niestety nie odpowiedział Pan na moje pytanie, co się dzieje z energią przy przeregulowaniu temperatury? Może ktoś inny umie odpowiedzieć na to pytanie?


Jak ktoś zadał 50 i ma 50, to mówiąc wprost nie ma przeregulowania, jak proces spalania optymalny, to nie ma też związanej z przeregulowaniem straty
Jak ktos zada 60st.C i ma 60 st.C, to patrz zdanie wyżej.

Masło maślane, nadal nie wynika z tej wypowiedzi co się dzieje z traconą energią przy przeregulowaniu temperatury?

A jeśli mam uszkodzony czujnik, albo źle skalibrowany i czujnik temperatury zaniża pomiar o 10 st.C?
Zadaje na sterowniku 50 st.C, czujnik mierzy 50st.C ale faktycznie mam 60st.C (bo czujnik jest źle skalibrowany). To też będę miał straty?

No proszę wybaczyć, ale to się nie trzyma kupy.
Miałem fizykę w szkole podstawowej, potem średniej i wyższej. Szło mi całkiem nieźle, ale to co Pan wypisuje to jakieś absurdy, albo sporo się zmieniło w tej dziedzinie.

pomorzanin
23-06-2011, 22:00
wydźwięk jest tego postu taki, że nie ważna jest temperatura czynnika dla przekazanie tej czy innej mocy.
na poparcie tej tezy przykład kotła gazowego.
:)

Tak zgadza się. Dodam jeszcze że te 70 st odpowiada maksymalne sprawności kotła. Tak zaprojektował to producent. Można by zapytać Zawijana czy dla węglowego bada się zależność sprawności od temperatury roboczej wody na wyjściu kotła, czy taka zależność w ogóle występuje ?

pomorzanin
23-06-2011, 22:02
a co jest sygnałem o zwiększonym zapotrzebowaniu?

pomyśl co to może być?

Jarecki79
23-06-2011, 22:03
Zapotrzebowanie na moc cieplną jest sygnałem do modulacji.

Bardzo dobrze, a z czego wynika zapotrzebowanie na moc cieplną w Twoim przykładzie?
Z zadanej temp. 70st.C??

Proces tej modulacji może być natomiast taki, jak wskazuje Zawijan, czyli:
albo modulujesz tym palnikiem gazowym zwiększając i zmniejszając płomień przy zbliżaniu się do nastawy 70st.C
albo palnik gazowy 0/1-kowo dochodzi do temp. zadanej i dłużej lub krócej pozostaje w uśpieniu.

W moim kotle gazowym kocioł osiąga nastawę temp. wody wylotowej 0/1, w mieszkaniu temp. ustawiam natomiast termostatem pokojowym
Termostat wpływa na to jak długo kocioł pracuje a jak długo pozostaje w uśpieniu.

andrew01
23-06-2011, 22:05
Z tym przeregulowaniem to ja rozumiem tak, że jak w instalacji woda o zadanej temperaturze idzie bezpośrednio na grzejniki (bez zaworów termostatycznych) i np. zimą utrzymujemy w pomieszczeniach 23 stopnie przy temp. zadanej 50stopni, to jeżeli piec pogoni na 70 stopni, to w pomieszczeniach będzie za ciepło, dajmy na to 26 stopni i otwieramy okna - czyli puszczamy ciepełko na zewnatrz - to dla mnie jest strata, bo niepotrzebnie nagrzałem za wysoko pomieszczenia.

Sprawa komplikuje się przy podłogówkach czy np. zaworach na grzejnikach, bo jak będzie za wysoka temp. to inne regulatory przymkną przepływ i nadmiar energii pozostanie w instalacji, co spowoduje że np. piec później zacznie pracować z wyższą mocą.

Vld
23-06-2011, 22:08
Tak zgadza się. Dodam jeszcze że te 70 st odpowiada maksymalne sprawności kotła. Tak zaprojektował to producent. Można by zapytać Zawijana czy dla węglowego bada się zależność sprawności od temperatury roboczej wody na wyjściu kotła, czy taka zależność w ogóle występuje ?

ale problem w tym że kocioł gazowy po godzinie zapali się od zapalarki i dalej będzie grzał przez 3 min na stałej sprawności, w węglowym trzeba przez godzinę potrzymać ogien a to są straty, a przez 3 min pracy nawet nie zdąży się ustabilizować proces spalania.
Te kotły są ze sobą nie porównywalne! A przykład na poparcie tezy zły!
tak jak napisałem masz trzy parametry temperaturę zasilania, temperaturę powrotu i wielkość przepływu. Czym chcesz sterować by dobrać odpowiednią moc kotła do pokrycia zmiennych strat ciepła?

Vld
23-06-2011, 22:08
pomyśl co to może być?
ja wiem co to jest, ale czekam na twoją odpowiedź

Jarecki79
23-06-2011, 22:13
Ale kto powiedział, ze te 50 st.C jest wartością poprawną, a jeśli się pomyliłem i zamiast 70 ustawiłem 50, a sterownik z jakiś przyczyn utrzymuje 70? To co wtedy, tez energia jest tracona? Niestety nie odpowiedział Pan na moje pytanie, co się dzieje z energią przy przeregulowaniu temperatury? Może ktoś inny umie odpowiedzieć na to pytanie?

Jak zadałeś 50 a masz 70, to wyprodukowałeś więcej energii, niż zgłosiłeś zapotrzebowania, tracisz zatem na ilości spalanego paliwa.
Spaliłeś więcej, bo uzyskałeś 70st.C a miałeś spalić tyle, aby uzyskać 50st.C....

Ile tracisz? A to już zależy od tego, czy jak ustawiłeś 50 a masz 70... czy otwierasz wszystkie okna? Temp. spada i znowu grzejesz? Ponownie osiągasz 70 i otwierasz okna?... Jak miałeś fizykę i byłeś z niej dobry, to powinno to być jasne....





A jeśli mam uszkodzony czujnik, albo źle skalibrowany i czujnik temperatury zaniża pomiar o 10 st.C?
Zadaje na sterowniku 50 st.C, czujnik mierzy 50st.C ale faktycznie mam 60st.C (bo czujnik jest źle skalibrowany). To też będę miał straty?

Normalnym zachowaniem każdej osoby, jak jest za gorąco jest dopasowanie temp. do swojego, subiektywnego odczuwania ciepła.
Można jednak siedzieć w przegrzanym pomieszczeniu i aby się schłodzić otwierać co jakiś czas okna.....

Skoro urządzenia ma zadane 50 i osiąga 50, to pod względem funkcjonowania dobrze pracuje.
Jak jest komuś za gorąco, to dopasowuje temp. w sposób zapewniający komfortowe warunki bytowe.


A jak już ktoś napisał zawsze można się do czegoś przyczepić.

czarnyziutek
23-06-2011, 22:20
Panowie, wszyscy piszą o stratach energii a nikt nie jest w stanie wytłumaczyć, wyliczyć, pokazać co faktycznie się dzieje z traconą energią.

Rozumiem inne formy traconej energii:
- strata kominowa - energia tracona, gdy mamy za wysoką temperaturę spalin,
- strata niecałkowitego spalania - gdy podajnik przesypuje opał do popielnika,
- może jeszcze inne straty o których nie wiem.

Ale co się dzieje z ta energią gdy występuje przeregulowanie temperatury?
Czy nikt nie jest w stanie tego wyjaśnić?

Może podacie jakąś literaturę, stronę www, to sobie doczytam?

Andrzej_M_
23-06-2011, 22:21
Daj spokój. Takiego sterownika co prawdę nie ma, ale powstanie.
Pomysł już jest. :yes::yes::yes:

Dobranoc!!!

Włodek nie myśl iż czepiam się Ciebie.

Ale już wspomniałem iż regulacja MOCY poprzez zmianę wartości temperatury CO jest w tej chwili najprostszym i najtańszym sposobem regulacji.

Odnosząc się do dziedziny elektryczności. Jak ogrzewam sobie pomieszczenie grzejnikiem elektrycznym i jest mi za zimno, to dzwonie do rejonu energetycznego aby mi zwiększyli napięcie w gniazdkach, czy też po prostu zwiększam moc grzejnika elektrycznego.

Jarecki79
23-06-2011, 22:32
Panowie, wszyscy piszą o stratach energii a nikt nie jest w stanie wytłumaczyć, wyliczyć, pokazać co faktycznie się dzieje z traconą energią.

Rozumiem inne formy traconej energii:
- strata kominowa - energia tracona, gdy mamy za wysoką temperaturę spalin,
- strata niecałkowitego spalania - gdy podajnik przesypuje opał do popielnika,
- może jeszcze inne straty o których nie wiem.

Ale co się dzieje z ta energią gdy występuje przeregulowanie temperatury?
Czy nikt nie jest w stanie tego wyjaśnić?

Może podacie jakąś literaturę, stronę www, to sobie doczytam?

Moje wyjaśnienia nie trafiają, może warto przeczytać post Andrew1

Jak zadałeś 50st.C, bo w efekcie chciałeś w swojej chałupie mieć 22st.C powietrza a osiągnąłeś 70st.C i masz 27st.C powietrza, to ze względu na saunę otworzyłeś okna.... za chwilę wychłodzi się do 18st.C, zamkniesz okna, kocioł ponownie zacznie grzać, jak znowu przereguluje, to ponownie otworzysz okna....

Teraz rozumiesz, gdzie tracisz?

Jarecki79
23-06-2011, 22:34
Włodek nie myśl iż czepiam się Ciebie.

Ale już wspomniałem iż regulacja MOCY poprzez zmianę wartości temperatury CO jest w tej chwili najprostszym i najtańszym sposobem regulacji.

Odnosząc się do dziedziny elektryczności. Jak ogrzewam sobie pomieszczenie grzejnikiem elektrycznym i jest mi za zimno, to dzwonie do rejonu energetycznego aby mi zwiększyli napięcie w gniazdkach, czy też po prostu zwiększam moc grzejnika elektrycznego.

To efekt braku zrozumienia.

Włodek wspomina właśnie, że przy nastawie 50st.C modulujemy mocą, bo jest ona zmienna.
Nie zmieniamy nastawy 50st.C, tylko modulujemy mocą, aby mieć owe 50st.C
Podał przykład nasłonecznienia.....

czarnyziutek
23-06-2011, 22:43
A jak mam zawory termostatyczne na wszystkich grzejnikach? Co wtedy?

SUSPENSER
23-06-2011, 22:48
Panowie, wszyscy piszą o stratach energii a nikt nie jest w stanie wytłumaczyć, wyliczyć, pokazać co faktycznie się dzieje z traconą energią.

Rozumiem inne formy traconej energii:
- strata kominowa - energia tracona, gdy mamy za wysoką temperaturę spalin,
- strata niecałkowitego spalania - gdy podajnik przesypuje opał do popielnika,
- może jeszcze inne straty o których nie wiem.

Ale co się dzieje z ta energią gdy występuje przeregulowanie temperatury?
Czy nikt nie jest w stanie tego wyjaśnić?

Może podacie jakąś literaturę, stronę www, to sobie doczytam?


Z praktyki dodam, że przy wyższej temperaturze zadanej w kotłowni zamiast mieć zimą 26 st masz 30 i tu są też straty, przy wyższej temp. zadanej będą także większe straty kominowe, do tego wyższa temp. pracy instalacji spowoduje większe nagrzewanie ścian i podłóg w których one są [a głównie chodzi o grzanie powietrza w pomieszczeniach nie zaś ścian, podłogi, stropu itd.].

Wyliczeń ani literatury nie podam, bo są to moje praktyczne obserwacje.

Możesz to sprawdzić nastawiając w kotle na ten sam okres czasu 50 st a potem 70 st [najlepiej przy porównywalnym odbiorze np. teraz przy grzaniu CWU] - i sam się przekonasz o ile więcej spalisz.

jack18
23-06-2011, 22:56
Jsrecki Ja z obserwacji eCoala zauwazylem ze takie przeregulowanie, jak to nazywasz nie wpływa na temperaturę w pomieszczeniu, albo wpływa w bardzo niewielkim stopniu (okolo 0,2 stopnia) To co widać na podglądzie sterownika w necie może być spowodowane praca w trybie termostat (gdzie jest odłączony nagle odbiór ciepła) albo, albo błędem odczytu czujnika (zła kalibracja). Moim jednak zdaniem jest to zrobione po to żeby kocioł jak najrzadziej wchodził w podtrzymanie. Zauważ ze przeregulowanie jest chwilowe bo kocioł zmniejsza nadmuch i częstotliwość podawania i dochodzi do temp zadanej. Jego przy czujniku pokojowym lub termostacie obchodzi temperatura w pomieszczeniach- tak jak by był to jego priorytet. A i jeszcze jedno- np w mojej instalacji CO nie ma żadnych termostatów na grzejnikach i kocioł w podtrzymanie nie wchodzi nigdy. Dążę do tego, ze wpływ na przeregulowanie maja tez pewnie zamykające się jednocześnie termostaty na grzejnikach (rodzaj instalacji CO)

darase
23-06-2011, 23:10
Przeregulowanie to problem tylko wtedy gdy sterujemy tem. w pomieszczeniu ustawiając tem. CO, jeśli mamy zawory przy kaloryferach lub zawory mieszające to przeregulowanie nie jest istotne, nadmiar ciepła zostanie w piecu, który sterownik przeregulowuje o 20st? Strata ciepła przez chłodzenie pomieszczeń otwartymi oknami to jakaś abstrakcja. Jeśli np. producent wymaga tem. powrotu 50st to się zakłada zawory mieszające, bo zasilanie musi być ustawione 50st plus zapotrzebowanie na ciepło i wychodzi 60st a 60st to dla mnie tropiki. ECoal obsługuje pompę mieszającą i jeśli stwierdzi że powrót zbyt zimny to ciach i sobie podgrzeje.

Pisałem że dla użytkownika nastawy tem. CO może nie być co nie znaczy że sterownik ma nie wiedzieć jaka jest tem w kotle. Każecie wyjmować czujnik tem CO? Jakiś głupi pomysł. Uważam że sterownik powinien dobrać sobie tem. CO sam tak żeby jak najbardziet efektywnie i ekonomicznie utrzymywać tem w pomieszczeniach . Mnie nie interesuje czy woda w kotle będzie mieć 50 czy 55st mam mieć ciepło. Mądry sterownik sprawdzi i dostosuje tem CO do aktualnych potrzeb.

darase
23-06-2011, 23:26
Pan Włodek napisał "Daj spokój. Takiego sterownika co
prawdę nie ma, ale powstanie.
Pomysł już jest.
Dobranoc!!!"

Ukłon w pana stronę, tak 3mać, świetny pomysł. Temu nowemu sterownikowi przydałby się czujnik tem. spalin żeby rozpoznał kaloryczność opału no i ta bidna sonda mierząca przez podczerwień ile potrzeba tlenu do spalania i wtedy można mówić o automatycznym może nawet idealnym sterowniku, takie cosik chętnie zobaczyłbym w kotłowni.
Aaaa i "ofkors" moduł internetowy w standarcie :)
Aaaaa i takie cosik może pracować tylko z jednym palnikiem i jedną dmuchawą :)

Andrzej_M_
23-06-2011, 23:32
To efekt braku zrozumienia.

Włodek wspomina właśnie, że przy nastawie 50st.C modulujemy mocą, bo jest ona zmienna.
Nie zmieniamy nastawy 50st.C, tylko modulujemy mocą, aby mieć owe 50st.C
Podał przykład nasłonecznienia.....

Nim się ułożę do snu to jeszcze napisze o tym czego nie rozumiem.

Właściwie jak umiecie regulować ( modulować ) mocą kotła, to po co uparcie stoicie na stanowisku iż nastawa temperatury CO jest niezbędna do poprawnej pracy kotła.


Zakładam iż mam wersje kotła z podajnikiem bez żadnych wodotrysków.

W pomieszczeniach ogrzewanych obniżyła się temperatura, więc schodzę do kotłowni i zwiększam temperaturę CO.
Gdy odczuwam iż jest za ciepło, schodzę do kotłowni i obniżam temperaturę CO.
Myślę iż wszyscy zrozumieli to co napisałem.


A teraz sytuacja hipotetyczna taka, gdy ustawowo zabronimy używać wartości temperatury w kotłach CO.

W pomieszczeniach ogrzewanych obniżyła się temperatura, więc schodzę do kotłowni i zwiększam MOC kotła.
Gdy odczuwam iż jest za ciepło, schodzę do kotłowni i obniżam MOC kotła.
Mam nadzieje iż to co teraz napisałem także będzie zrozumiane.


Oczywiście na głównym wyświetlaczu sterownika zamiast temperatury CO jest wyświetlana MOC zadana I MOC aktualna.
Nie muszę podpowiadać iż można to powiązać z sterowaniem pokojowym, pogodowym, tygodniowym itp.

Obawiam się tylko lamentu użytkowników kotłów iż deklarowana sprawność kotła widniejąca na reklamówkach ma się nijak do sprawności uzyskiwanych na kotle.
A to się da już w prosty sposób wyliczyć mając na wyświetlaczu moc kotła i deklarowaną wartość opałową opału.

Pozdrawiam sennie
Andrzej

Kid1
24-06-2011, 00:09
Chciałbym jeszcze zapytać forumowiczów co myślicie o kotłach Ogniwo Eko Plus 16Kw bądź Skam-P Premium 17 Kw ?? Czy ktoś po tej zimie mógłby się wypowiedzieć na temat któregoś z kotłów ? Eko Plus z eCoalem to na pewno tegoroczna nowośc ale może ktoś ma już jakieś doświadcznia?
odrzuciłem już wszystkie moje poprzednie typy (Galmet 22 KW, Weber 20KW, Heiztechnik 25KW)

karoka65
24-06-2011, 00:21
A to się da już w prosty sposób wyliczyć mając na wyświetlaczu moc kotła i deklarowaną wartość opałową opału.


Andrzej

Tak, tylko czy deklarowana wartość opałowa paliwa nie jest tylko deklarowana.
Co wtedy z twoimi wyliczeniami ?

Andrzej_M_
24-06-2011, 07:54
Tak, tylko czy deklarowana wartość opałowa paliwa nie jest tylko deklarowana.
Co wtedy z twoimi wyliczeniami ?

A to już będzie zapewne tematem nowych gorących dysput

karoka65
24-06-2011, 07:57
A to już będzie zapewne tematem nowych gorących dysput

:)

karoka65
24-06-2011, 08:13
Wiecie panowie co ? Jak czytam wpisy z ostatnich kilkunastu stron to widzę że treści w nich zawarte odbiegają bardzo od tytułu założonego tematu. Wydaje mi się że ludzie zwabienie tytułem wchodząc tutaj są nieco zawiedzeni bo nijak ma się ta burzliwa przepychanka do rankingu kotłów.
Nasz forumowy kolega Liwko założył już jeden temat pt.
Ogólnoforumowa pyskówka (na tematy z domem)
Może założyć temat pokrewny np.
Ogólnoforumowa pyskówka ( na tematy związane z ogrzewaniem lub kotłami CO)
Kto czół by taką potrzebę to tam mógłby przedstawiać swoje fantazje związane z tematem bądź dokopać słownie koledze którego nie lubi.

dino49
24-06-2011, 08:58
Wydaje mi się że ludzie zwabienie tytułem wchodząc tutaj są nieco zawiedzeni bo nijak ma się ta burzliwa przepychanka do rankingu kotłów.

:yes::yes::yes:

Jarecki79
24-06-2011, 09:35
Cytat ze strony producenta modelu eCoal:

Sterownik spełnia dwie podstawowe funkcje:

Jest regulatorem procesu spalania - dobiera odpowiednie proporcje paliwa i powietrza w celu uzyskania optymalnego spalania.
Jest regulatorem mocy kotła - dobiera odpowiednią ilość paliwa w celu uzyskania temperatury zadanej wody wypływającej z kotła.

Andrzej, kocioł zasypowy:
mam Protona PID i podpięty do niego PILOT R
bez schodzenia do kotłowni podwyższam temp. wody na kotle, jak jest mi za zimno lub bez schodzenia do kotłowni zmniejszam temp. wody na kotle jak jest mi za gorąco. Ewentualnie nastawiam temp. powietrza jaką chce mieć w pomieszczeniu i niech sobie sterownik na dole kombinuje co z tym fantem zrobić.

Proton dobiera ilość powietrza dostarczanego do paleniska do zapotrzebowania na ciepło (moc)......

Wyświetlanie aktualnej mocy masz wyciągnięte na ekran Pumy, Cobry a także Ognika PID.

Jarecki79
24-06-2011, 09:39
ps nadal czekam na przykład choćby jednego sterownika dostępnego na rynku, gdzie nie muszę zadać temp.....

Natomiast, jak ktoś doświadcza, że jakiś sterownik średnio przeregulowuje nastawę o 6st.C, powiedzmy,że nazywa się on Argon2... to wówczas każdy myślący user zada temp. o te 4-6st.C niższą, aby mieć komfortowe warunki bytowe w pokojach.....

jack18
24-06-2011, 10:17
Co jest z tym czasem zamieszczania postów na tym forum? Wszyscy tak macie ,czy mi przeglądarka jakieś nr robi? Pokazuje ponad 1h do tylu..

karoka65
24-06-2011, 10:25
Co jest z tym czasem zamieszczania postów na tym forum? Wszyscy tak macie ,czy mi przeglądarka jakieś nr robi? Pokazuje ponad 1h do tylu..
U mnie różnica chyba 2 godziny.

karoka65
24-06-2011, 10:26
Wyświetlanie aktualnej mocy masz wyciągnięte na ekran Pumy, Cobry a także Ognika PID.

Zgadza się, miałem w Ogniku mam i w Cobrze.

jorgo
24-06-2011, 10:34
Chciałbym jeszcze zapytać forumowiczów co myślicie o kotłach Ogniwo Eko Plus 16Kw bądź Skam-P Premium 17 Kw ?? Czy ktoś po tej zimie mógłby się wypowiedzieć na temat któregoś z kotłów ? Eko Plus z eCoalem to na pewno tegoroczna nowośc ale może ktoś ma już jakieś doświadcznia?
odrzuciłem już wszystkie moje poprzednie typy (Galmet 22 KW, Weber 20KW, Heiztechnik 25KW)

Kid1.... tu masz linki do temetów o tych kotłach

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?175218-Ogniwo-eko-plus
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?169888-kocio%C5%82-SKAM-P-i-sterownik-Puma

http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/9139-opinie-skam-p-premium-17kw-ster-puma/
http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/8096-nie-chce-zadnej-porady-nie-mam-zadnego-problemu/

masz tam opisane zalety i wady tych kotłów... przeczytaj i wyciągaj wnioski
ja też szukam i czytam, pozdrawiam

Andrzej_M_
24-06-2011, 10:57
Cytat ze strony producenta modelu eCoal:

Sterownik spełnia dwie podstawowe funkcje:

Jest regulatorem procesu spalania - dobiera odpowiednie proporcje paliwa i powietrza w celu uzyskania optymalnego spalania.
Jest regulatorem mocy kotła - dobiera odpowiednią ilość paliwa w celu uzyskania temperatury zadanej wody wypływającej z kotła.


A z tym do Zawijana dlaczego tak sformułowali to zdanie. Widocznie wszyscy jesteśmy do tego pojęcia temperatury przyzwyczajeni.



Andrzej, kocioł zasypowy:
mam Protona PID i podpięty do niego PILOT R
bez schodzenia do kotłowni podwyższam temp. wody na kotle, jak jest mi za zimno lub bez schodzenia do kotłowni zmniejszam temp. wody na kotle jak jest mi za gorąco. Ewentualnie nastawiam temp. powietrza jaką chce mieć w pomieszczeniu i niech sobie sterownik na dole kombinuje co z tym fantem zrobić..

Tak samo bez schodzenia do kotłowni mógłbyś zmienić nastawy MOCY kotła



Wyświetlanie aktualnej mocy masz wyciągnięte na ekran Pumy, Cobry a także Ognika PID.

Jarecki ja dalej nie rozumiem, dlaczego jeżeli podstawowym parametrem kotła jest MOC, to w sterowniku zmuszany jestem nastawiać temperaturę CO.

Jak doradzacie przyszłym użytkownikom kotłów co mają kupić to operujecie pojęciem MOCY kotła a nie temperatury jaką na nim można osiągnąć.
Zobacz ile mniej problemów "komunikacyjnych" na forum byłoby gdyby użytkownicy kotłów operowali parametrem MOCY a nie temperaturą zadaną.

Oczywiście jakiś pomiar temperatury w tle musi być, chociażby po to aby obliczyć aktualną MOC kotła. Ale czy to będzie 40 *C czy 80*C to jest mniej istotne. Ważne aby sprawność była jak największa.

minertu
24-06-2011, 11:11
Racja, czekamy teraz na porównania Cobry z eCoalem, Minertu liczymy na obiektywizm z Twojej strony.
Jak tylko dostanę Cobrę to porównam oba sterowniki.Oczywiście pełen obiektywizm.Na razie czekam na ster :)

darase
24-06-2011, 11:25
Jarecki napisał "ps nadal czekam na przykład
choćby jednego sterownika
dostępnego na rynku, gdzie nie
muszę zadać temp....." chłopie jesteś jak dziecko ;) mówiące chcę zabawkę, chcę zabawkę, napisał pan Włodek że nie ma ale już o tym myśli a jak myśli to wymyśli :)

jorgo
24-06-2011, 11:42
Po prostu zawijan opracował takie algorytmy w pracy Ecoala, które świetnie wykorzystują do jego działania procesy chemiczne jakie zachodzą podczas spalania węgla...... temperatura wody jest pochodną tego procesu spalania - przenosi energię więc musi mieć jakąś temperaturę......
pozostała większość niestety rozumuje w tym zakresie tak jak ja do tej pory na swoim zasypowym..... dajemy w kotle czadu, wzrasta temp. wody, wzrasta moc kotła i temp. w pokoju......
dlatego bez względu na to, jakie paliwo wsypiemy do kotła ze sterownikiem Ecoal, to w zależności od zachodzących procesów podczas spalania danego paliwa wszystko się pięknie "dopasowuje". Dlatego darase napisał, że wsypywał zboże, miał, eko i kocioł po prostu sobie z tym daje radę.
Gdy mamy kocioł z tradycyjnym sterownikiem czegoś takiego nie zrobimy, bo będziemy musieli siedzieć w kotłowni i korygować nastawy.....
:)

Jarecki79
24-06-2011, 11:58
Jak ktoś chce zadać MOC kotła, to zada ją jedną, w sterowniku typu Puma czy Cobra otwierasz okno serwisowe i zadajesz moc - a co z temp.?
Zadasz jedną moc, to ją osiągasz... zatem to nie moc ma być zadawana, tylko moc ma być modulowana. Skoro tak, to coś innego musi być wyznacznikiem modulacji MOCY.

Jak zadaję temp. wody, to do tej temp. dobiera się właśnie MOC. Moc dobierana jest do zapotrzebowania na ciepło, które zależy od tego, co m.in. opisał VLD...


W dość dawnej historii ludzie wierzyli, że ziemia jest płaska i leży na siedmiu krokodylach.
To zjawisko propagowało sporo uczonych i ludzie w to wierzyli.
Życie toczyło się normalnie, nikt sobie tym specjalnie głowy nie zaśmiecał.

Skoro ktoś ma ochotę wierzyć,że bez nastawy i pomiaru temp. wody w kotle, gdzie wymiennik posiada płaszcz wodny będzie regulować moc, to ma do tego pelne prawo. Można także wierzyć,że da się sterować całym procesem bez nastawy temp.

Ja wymiękam, skoro nawet nie wierzy się w to, co napisał producent sterownika i algorytmu, czyli E-S

Vld
24-06-2011, 12:54
Ja wymiękam, skoro nawet nie wierzy się w to, co napisał producent sterownika i algorytmu, czyli E-S

dopóki im Zawijan nie napiszę, że tak jest, to nikt ich nie przekona łącznie z producentem.
A Zawijan napisał:
"Zadaniem kotła jest uzupełnianie strat ciepła z ogrzewanych pomieszczeń, czyli ogrzewanie wody od temperatury z jaką woda powraca do kotła do temperatury jaką ktoś (człowiek) lub coś (jakieś urządzenie sterujące) zada mu, jako wartość zadaną temperatury wody wylotowej."

karoka65
24-06-2011, 13:00
Po prostu zawijan opracował takie algorytmy w pracy Ecoala, które świetnie wykorzystują do jego działania procesy chemiczne jakie zachodzą podczas spalania węgla...... temperatura wody jest pochodną tego procesu spalania - przenosi energię więc musi mieć jakąś temperaturę......
No jorguś już nie przesadzaj, Zawijan nie jest programistą, co najwyżej mógł być stroną doradzającą.
Jeszcze trochę to będziecie pisać że Zawijan stworzył wszechświat :)

karoka65
24-06-2011, 13:07
Gdy mamy kocioł z tradycyjnym sterownikiem czegoś takiego nie zrobimy, bo będziemy musieli siedzieć w kotłowni i korygować nastawy.....
:)

Jorgo nie myśl że naskoczyłem na Ciebie bo Cię cytuję ale mogłeś dopisać że pisząc o tradycyjnym sterowniku miałeś na myśli stery dwustanowe, chyba że się mylę, zaraz większość pomyśli że tradycyjne sterowniki to wszystkie te które nie nazywają się eCoal.

Andrzej_M_
24-06-2011, 13:29
... W dość dawnej historii ludzie wierzyli, że ziemia jest płaska ...

Jarecki pozwolisz iż podręczę się słownie z Tobą a przede wszystkim z tematem



Jak ktoś chce zadać MOC kotła, to zada ją jedną, w sterowniku typu Puma czy Cobra otwierasz okno serwisowe i zadajesz moc - a co z temp.? ...

Co z temperaturą pytasz ?.
Może nim odpowiem , to napiszę iż moje rozważania teoretyczne służą do tego aby ktoś mi wytłumaczył dlaczego zmuszany jestem na sterowniku kotła CO do nastaw temperatury CO a nie MOCY kotła.

Zakładamy iż dopuszczalny (optymalny) zakres temperatury wody w kotle to 40-80*C i to jest ustawienie domyślne (nastawy serwisowe, fabryczne itp)

1 - przykład. Kocioł 25 KW sterowanie bardzo prymitywne.

Nastawiam na kotle 3 kW mocy. Jak zauważę że pomieszczenia są nie dogrzewane to sobie zwiększam moc ręcznie czy zdalnie, nie jest to istotne.

Zobacz to samo robisz nastawiając temperaturę CO.

Nie interesuje mnie w ogóle temperatura wody w kotle. Ona ma oscylować w granicach 40-80*C.
Ale za to mam bardzo ważny parametr jaka aktualnie moc cieplna jest potrzebna do uzupełnienia ubytków ciepła w ogrzewanym budynku .


Nastawiam na kotle 20 KW mocy. No przesadziłem w nastawach mocy na kotle, lub aktualnie zapotrzebowanie na energie cieplną budynku gwałtownie spadło, co się dzieje z temperaturą wody w kotle. Oczywiście szybko wzrasta ale tylko do temperatury 80*C potem kocioł automatycznie zmniejsza moc.

Zobacz to samo robisz nastawiając temperaturę CO. Po osiągnięciu zadanej temperatury kocioł wpada w potrzymanie lub moduluje swoją moc.

Ale ja dalej mam tą przewagę iż wiem jaką aktualnie moc potrzebuje aby uzupełnić ubytki energii cieplnej w ogrzewanym budynku.


2 - przykład. Kocioł 25 KW sterowanie zaawansowane.

W tym przypadku sterownik sam sobie poradzi z nastawami mocy. Pomagać mu w tym będą pomocnicy w postaci sterowania pokojowego, pogodowego, itp.
Jeżeli sterownik zauważy iż z aktualną mocą jaką w danej chwili pracuje, przyrost temperatury wody w kotle jest bardzo szybki to obniży sobie aktualną moc pracy. Jak temperatura wody w kotle będzie powoli spadała to sobie zwiększy aktualną moc pracy kotła.

A ja dalej dzięki temu mam wgląd jakie zapotrzebowanie cieplne ma mój ogrzewany budynek.




Skoro ktoś ma ochotę wierzyć,że bez nastawy i pomiaru temp. wody w kotle, gdzie wymiennik posiada płaszcz wodny będzie regulować moc, to ma do tego pelne prawo. Można także wierzyć,że da się sterować całym procesem bez nastawy temp.

Ja wymiękam, skoro nawet nie wierzy się w to, co napisał producent sterownika i algorytmu, czyli E-S

A ja wierzę iż to co zasugerowałem nie jest utopią.

karoka65
24-06-2011, 13:47
A ja wierzę iż to co zasugerowałem nie jest utopią.

Utopią nie jest ale dlaczego wywracać świat do góry nogami i poprawiać coś co się sprawdza.

Andrzej_M_
24-06-2011, 14:03
Utopią nie jest ale dlaczego wywracać świat do góry nogami i poprawiać coś co się sprawdza.

Może dlatego aby doprowadzić do normalności.

Bo uważam iż nastawy w sterowniku powinny być w jednostkach mierzących moc.

Wlodek_PID
24-06-2011, 14:07
Re Andrzej_M_

Nikt Cię nie zmusza do nastawiania temperatury wody w kotle.
Po prostu zrób sobie inny sterownik, w którym będziesz nastawiać
moc.

Takiego wyrobu nie ma na rynku. Możesz zgłosić go jako wynalazek.

karoka65
24-06-2011, 14:12
Może dlatego aby doprowadzić do normalności.

Bo uważam iż nastawy w sterowniku powinny być w jednostkach mierzących moc.
Nie dasz rady.
Dla mnie jest teraz normalnie a tą mocą to byś dobrego bigosu nawarzył i to wszystkim.
Jeszcze z temperaturą ma wielu problemy.

Jarecki79
24-06-2011, 14:15
A ja wierzę iż to co zasugerowałem nie jest utopią.

Zgadzam się z Karoką.

Dla Ciebie może to logiczne, ale przysłowiowy Kowalski jak ma nastawić 3kW, to co to dla niego oznacza?

Mnie interesuje, aby było w pokoju ok. 21-23st.C temp. powietrza i do tego dążę poprzez nastawę temp. wody na kotle lub nastawę temp. powietrza na pilocie.

Jak masz jednak trochę zacięcia oraz umiejętności, to możesz przecież zrobić swój sterownik....
lub
Częściowo zadowoliłby Cię sterownik Luksus EKO RT, bo tam wyjściowo zadajesz przesyp ilościowy i moc kotła w kW.
Następnie możesz pracować na podglądzie generowanej mocy cieplnej...., tyle,że zmartwi Cię jedna rzecz... - trzeba zadać temp. wody wylotowej.....

Choć jak dobrze pamiętam można by ograniczyć np. górną moc i zadać max.8kW, dość dawno go testowałem, musiałbym poczytać, aby sobie kilka spraw przypomnieć.... wówczas generowałbyś moce max. do tych 8kW, zostawiając ster na podglądzie mocy generowanej byłbyś prawie w domu :)

Vld
24-06-2011, 14:24
moc dostarczana 8kW
czech 20MJ = ?? kW
polak 27MJ= ?? kW

a może moc otrzymana dostarczona do grzejników pomnożona przez 0,5 do 0,7
która moc należało by ustawiać na sterowniku??

Andrzej_M_
24-06-2011, 14:27
Re Andrzej_M_

Nikt Cię nie zmusza do nastawiania temperatury wody w kotle.
Po prostu zrób sobie inny sterownik, w którym będziesz nastawiać
moc.

Takiego wyrobu nie ma na rynku. Możesz zgłosić go jako wynalazek.

Ja mam taki sterownik, gdzie mogę sobie nastawić MOC. Ale niestety nastawa jest nie regulowana (modulowana).
Ponadto w tym sterowniku od dwóch lat ciągle znajduje jakieś błędy a producent z oporami je poprawia nie ustrzegając się nowych. W testach nie dotarłem jeszcze do sterowania pogodowego i sterowania zaworami mieszającymi.

Andrzej_M_
24-06-2011, 14:41
moc dostarczana 8kW
czech 20MJ = ?? kW
polak 27MJ= ?? kW

a może moc otrzymana dostarczona do grzejników pomnożona przez 0,5 do 0,7
która moc należało by ustawiać na sterowniku??

Na sterowniku ustawialibyśmy rzeczywistą moc wychodzącą z kotła.
Pomiar podobnie jak w ciepłomierzu

Vld
24-06-2011, 14:56
Na sterowniku ustawialibyśmy rzeczywistą moc wychodzącą z kotła.
Pomiar podobnie jak w ciepłomierzu
czyli musiałby być jeszcze ciepłomierz, bo z dawek podawanego paliwa żaden sterownik nie był by w stanie wyliczyć takiej mocy.
brniemy w ślepy zaułek i próbujemy na nowo wymyślić koło
czy będziemy ustawiali moc czy temp zadaną, temp powrotu czy przepływ ciągle będziemy ustawiali to samo. Różnica polega tylko na tym kto jaką ma instalacje, gołe grzejniki, grzejniki z zaworami, czy też grzejniki z zworami i mieszaczem. Wszystkie te sposoby są mało ważne bo i tak wiaza siez modulacją mocy, a z nią z kolei wiąże się strata sprawnośc I to jest tak naprawdę ważne, jak zachować wysoką sprawność obniżając moc? Na tym proponuje się skupić. Bo przy budynku 200m2 i kotle 25kW tracimy około 1t opału rocznie.

Jarecki79
24-06-2011, 14:56
moc dostarczana 8kW
czech 20MJ = ?? kW
polak 27MJ= ?? kW

a może moc otrzymana dostarczona do grzejników pomnożona przez 0,5 do 0,7
która moc należało by ustawiać na sterowniku??

Jeżeli miało to być pytanie do mnie, to w sterowniku Luksus Eko RT trzeba podać opał, tj. jego kaloryczność
producent w instrukcji podaje ile MJ ma kilka przykładowych groszków.....

ale Andrzej chyba ma sterownik, jakiego oczekiwał... trzeba go tylko usprawnić

wojtek65
24-06-2011, 14:58
Może dlatego aby doprowadzić do normalności.

Bo uważam iż nastawy w sterowniku powinny być w jednostkach mierzących moc.

Jeżeli zapotrzebowanie na MOC obniży temp. do 40 st.to co z CWU , żeby miała np. 45 st.

Jarecki79
24-06-2011, 15:00
I to jest tak naprawdę ważne, jak zachować wysoką sprawność obniżając moc? Na tym proponuje się skupić. Bo przy budynku 200m2 i kotle 25kW tracimy około 1t opału rocznie.

Modulacja mocy pomaga, ale oprócz tego należy tak naprawdę dostosować palnik....

Fajny patent na to ma palnik AZP-MŻ, wymieniam głowicę na mniejszą, dzięki czemu uzyskuje wyższą sprawność na niższej mocy

Andrzej_M_
24-06-2011, 15:03
Zgadzam się z Karoką.

Dla Ciebie może to logiczne, ale przysłowiowy Kowalski jak ma nastawić 3kW, to co to dla niego oznacza?

Kowalski na sterowniku ustawi wartość "3" . Dla niego to będzie tak sama czynność jak nastawa temperatury "55"



Mnie interesuje, aby było w pokoju ok. 21-23st.C temp. powietrza i do tego dążę poprzez nastawę temp. wody na kotle lub nastawę temp. powietrza na pilocie.?

Te same komfortowe temperatury w pokoju uzyskasz poprzez nastawę MOCY kotła




Jak masz jednak trochę zacięcia oraz umiejętności, to możesz przecież zrobić swój sterownik....


Zacięcie to mam już tylko czasami a umiejętności w stworzeniu nowego sterownika to mi naprawdę sporo brakuje.
Chociaż ostatnio pod oryginalny sterownik kotła podłączyłem sterownik PLC i podpalałem sobie antracytem.

Andrzej_M_
24-06-2011, 15:23
czyli musiałby być jeszcze ciepłomierz,...

No to w wersji DELUX. W przybliżeniu można by określić na podstawie temp. wychodzącej i przychodzącej oraz wydajności pompki, lub na podstawie czasu spadku temperatury przy nie pracującym palniku.



... czy będziemy ustawiali moc czy temp zadaną, temp powrotu czy przepływ ciągle będziemy ustawiali to samo. .

W pełni się z tobą zgadzam, ale w takim razie po co kupiłeś i zamontowałeś ciepłomierz.
Głupie pytanie chyba zadałem ?.

Wojtek_mazury
24-06-2011, 15:32
Czytam o zadawaniu mocy kotła zamiast zadawania temperatury c.o i wydaje mi się, że są to dwa różne światy. Zadawanie temperatury c.o powoduje, że sterownik w miarę na przykład spadania temperatury za oknem dąży poprzez zwiększenie mocy do utrzymania stałej temperatury wody wyjściowej z kotła czym niweluje wychładzanie pomieszczeń!
Zadawanie mocy spowoduje, że w miarę spadku temperatury za oknem spadać będzie temperatura wyjściowa c.o w związku z czym sterownik nie będzie przeciwdziałał wyziębianiu się pomieszczeń.

Andrzej_M_
24-06-2011, 15:35
Jeżeli zapotrzebowanie na MOC obniży temp. do 40 st.to co z CWU , żeby miała np. 45 st.

Myślę iż będzie normalnie. Jak czujnik CWU zasygnalizuje gotowość doładowania zasobnika CWU to kocioł bardzo chętnie to wykona. Podwyższona temperatura wody w kotle rozejdzie się po obiegu grzejnym, że nawet tego nie zauważysz

Vld
24-06-2011, 15:42
No to w wersji DELUX. W przybliżeniu można by określić na podstawie temp. wychodzącej i przychodzącej oraz wydajności pompki, lub na podstawie czasu spadku temperatury przy nie pracującym palniku.



W pełni się z tobą zgadzam, ale w takim razie po co kupiłeś i zamontowałeś ciepłomierz.
Głupie pytanie chyba zadałem ?.

ten ciepłomierz dla mnie to tak jak by zapalić światło w ciemnej piwnicy.
Dzieki niemu widze moc przeplyw sprawność potrafie ocenić jakość opału i jakość spalania. Pokaże też mi rzeczywiste zapotrzebowanie na ciepło budynku.

Andrzej_M_
24-06-2011, 15:47
... Zadawanie mocy spowoduje, że w miarę spadku temperatury za oknem spadać będzie temperatura wyjściowa c.o w związku z czym sterownik nie będzie przeciwdziałał wyziębianiu się pomieszczeń.

W jednym z poprzednich postów napisałem



... Jak temperatura wody w kotle będzie powoli spadała to sobie zwiększy aktualną moc pracy kotła. ...


w moim zamyśle teoretycznym jest to aby układ wytwarzający energie cieplną automatycznie dostosowywał swoją moc do układu odbierającego energie cieplną, czyli do wytworzenia równowagi pomiędzy dwoma układami

Wojtek_mazury
24-06-2011, 15:51
W jednym z poprzednich postów napisałem
w moim zamyśle teoretycznym jest to aby układ wytwarzający energie cieplną automatycznie dostosowywał swoją moc do układu odbierającego energie cieplną, czyli do wytworzenia równowagi pomiędzy dwoma układami

To po co zadawać moc? Przecież jeśli zechcę zadać 1 KW to zadam a w mroźną noc sterownik zwiększy mi to na na przykład 12 kW. Ale aby mógł to zrobić musi mieć dostarczoną informację, że ma to zrobić. Jaką i skąd?

Andrzej_M_
24-06-2011, 15:54
ten ciepłomierz dla mnie to tak jak by zapalić światło w ciemnej piwnicy.
Dzieki niemu widze moc przeplyw sprawność potrafie ocenić jakość opału i jakość spalania. Pokaże też mi rzeczywiste zapotrzebowanie na ciepło budynku.

No widzisz a ja zasugerowałem delikatnie aby producenci kotłów i sterowników sami zapalili nam światło w ciemnej piwnicy.

Mam wrażenie iż nie jest nam po drodze

Andrzej_M_
24-06-2011, 16:27
To po co zadawać moc? Przecież jeśli zechcę zadać 1 KW to zadam a w mroźną noc sterownik zwiększy mi to na na przykład 12 kW. Ale aby mógł to zrobić musi mieć dostarczoną informację, że ma to zrobić. Jaką i skąd?

Przy prostym ręcznym sterowaniu to tak długo będziesz zwiększał moc kotła aż otrzymasz zadowalającą temperaturę w pomieszczeniach. Przecież to samo robisz przy nastawach temperatury.

Przy trybie automatycznym to informacja zwrotna będzie dostarczana poprzez czujnik pokojowy, pogodowy itp.

A jak w drodze eksperymentu ustawisz sobie w mroźną noc, moc na kotle 1 KW, to zapewne Ty jak i sterownik kotła zauważycie powolny spadek temperatury wody CO. Będzie to sygnał iż należy zwiększyć moc kotła. I tak po kroczku aż do pełnego zrównoważenia

Wojtek_mazury
24-06-2011, 16:39
To prawda, że w mroźną noc, jeśli zadam moc 1 kW , to na podstawie obniżania się bądź temperatury w pomieszczeniu bądź temperatury c.o sterownik dowie się, że należy zwiększyć moc. Załóżmy dalej, że wyposażę sterownik w mechanizm nadzoru zarówno temperatury c.o jak i temperatury pomieszczenia. Która temperatura szybciej poinformuje sterownik, że temperatura w pomieszczeniach obniża się? Która temperatura szybciej da znać sterownikowi, że należy zwiększyć moc?

Andrzej_M_
24-06-2011, 16:56
... Która temperatura szybciej poinformuje sterownik, że temperatura w pomieszczeniach obniża się? Która temperatura szybciej da znać sterownikowi, że należy zwiększyć moc?

Wojtek widzę, że zacząłeś mnie ostro przepytywać.

A ja tu wpadłem tylko na chwilę jako amator z pewnym pomysłem.

Nie odpowiem Ci jako specjalista bom nim nie jestem.
Ale wyobraźnia podpowiada mi iż zanim ostygnie o 1*C te kilkaset ton materiałów budowlanych to woda w Twoim kotle będzie już bardzo chłodnawa.

Vld
24-06-2011, 17:07
Wojtek widzę, że zacząłeś mnie ostro przepytywać.

A ja tu wpadłem tylko na chwilę jako amator z pewnym pomysłem.

Nie odpowiem Ci jako specjalista bom nim nie jestem.
Ale wyobraźnia podpowiada mi iż zanim ostygnie o 1*C te kilkaset ton materiałów budowlanych to woda w Twoim kotle będzie już bardzo chłodnawa.

złapał cię.
Temp wody zasilającej i powrotnej prawie się nie zmieni jak temp powietrza spadnie o kilka C przy tej samej mocy kotła.

Andrzej_M_
24-06-2011, 17:44
złapał cię.
Temp wody zasilającej i powrotnej prawie się nie zmieni jak temp powietrza spadnie o kilka C przy tej samej mocy kotła.

Masz racje. Ale jak odpowiadałem na pytanie to nie dosyć, że pobieżnie przeczytałem zapytanie to na dodatek jeszcze gdzieś w pamięci utkwiło mi te nastawione 1 KW mocy.
Mogę tylko przeprosić.

Ale pomysł z nastawianiem MOCY w sterownikach myślę, że ktoś kiedyś w ramach konkurencji to zrealizuje

Vld
24-06-2011, 17:53
jak to zrealizują to będzie dużo trudniej wcisnąć człowiekowi 25 kW do 200m2 ocieplonego budynku i będą musieli zacząć produkować kotły o małej mocy i wysokiej sprawności.

Andrzej_M_
24-06-2011, 18:08
Puma i Cobra mają taki tryb pracy, co prawda przewidziany
do badania kotła.

Jest zabezpieczenie przed zagotowaniem wody :-)
Jak będziesz tak grzał, pogorszysz krajowe emisje dwutlenku
węgla i wywołasz lokalny efekt cieplarniany.

I szykuj dużą kasę na węgiel...

Włodek jeżeli można. Co miałeś na myśli wspominając o większej emisji dwutlenku węgla

Wlodek_PID
24-06-2011, 18:49
Włodek jeżeli można. Co miałeś na myśli wspominając o większej emisji dwutlenku węgla

Grzanie w oparciu o nastawę mocy jest nieefektywne, czyli spalisz
więcej węgla. Dlaczego? Bo zapotrzebowanie na moc bardzo się
zmienia w ciągu doby, zatem sterownik musi wiedzieć, jak tą moc
zmieniać.

Teraz wie po temperaturze wody. Gdy ta temperatura rośnie ponad
nastawę, sterownik zmniejsza moc i odwrotnie.

Bez nastawy temperatury wody nie ma informacji, jak sterować
procesem.

Najprostszy system sterowania to termostaty na grzejnikach + nastawa CO.
W każdym pokoju inna temperatura, wg. gustu.

SUSPENSER
24-06-2011, 20:22
Od kilku stron jest tu jakiś megaofftop :offtopic: czytając ostatnie wpisy aż chce się "wyjść z kina" ;)

Czy nie lepiej te wszystkie dywagacje nie dotyczące rankingu przenieść do bardziej ogólnego wątku - np. tu:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?44553-Piece-na-ekogroszek-z-zasobnikiem!/page217 :confused:

Niech MOC będzie z Wami.

darase
24-06-2011, 21:47
To może z innej beczki? Komu przeszkadza niech się przeniesie ;)

Jeśli chcecie martwy temat odwiedzany raz na miesiąc to są takie tematy w których nikt nie pisze.

Odnośnie ustawień mocy kotła to jest taka nastawa zbyteczna. Sterownik ma tak dobierać moc, obr. dmuchawy, temperaturę CO, podawanie eko żeby jak najlepiej i jak najmniej spalić paliwa. Przyszłość sterowników jeśli będzie widzę w pełnym automacie. Takie różne korekty zostawiam dla "zapaleńców" :)

Mija drugi tydzień grzania cwu na 100kg eko zimowego. Byle tak dalej, nie zaglądam do pieca, nie czyszczę kanałów czekam aż się spali 100kg eko.

Tob
24-06-2011, 21:57
Witam
Ponieważ atmosfera jest napięta jak skóra na d…e pawiana, strach się bać, mimo to zapytam Kol. ( opuszczenie to trochę jak dezercja ) jak sobie wyobrażają kulturalną rozmowę w wiodącym temacie wątku. Nieuchronnie zawodowcy znaleźli sobie na tym forum niszę reklamową, dziwię się, że reprezentowane tylko są te dwa ścierające się nurty. Walka o „obsikanie” jak największego obszaru trwa w najlepsze, ale nie jest to naganne, jeżeli Administracja forum pozwala na ten rodzaj reklamy.
Marketing musi znaleźć metodę na wypromowanie produktu, tutaj trwa próba rozstrzygnięcia o wyższości jednego ze sterowników, po czym efekt się przeniesie i da sukces całemu wyrobowi.
Dlatego mimo kolejnych deklaracji o opuszczeniu dyskusji adwersarze wracają na ring.
Na pewno dla wielu jest męczącym zajęciem, czytanie setny raz, opisywanych na różną modłę, o podstawowych procesach rządzących działaniem kotłów, ale równie dobrze dyskusja mogła rozgorzeć na temat wyższości (z pewną przesadą) niebieskiego nad zielonym kolorem kotła.
Pytanie, jak poprowadzić ten wątek, już „the day after”, (bo przecież kiedyś to się musi zakończyć), aby nie popaść w banał, przecież każdy może, bez żenady i możliwości weryfikacji, na podstawie not producentów, wychwalać swoje.
Jak amator ma sparametryzować, stworzyć obiektywne kryteria oceny, mając świadomość, że oparta jest na jego specyficznych warunkach eksploatacji, ale mimo trudności amatorzy nie mogą tego pola pozostawić do końca przedstawicielom branżowym.
Pozdrawiam

jorgo
24-06-2011, 23:42
Jak ktoś chce zadać MOC kotła, to zada ją jedną, w sterowniku typu Puma czy Cobra otwierasz okno serwisowe i zadajesz moc - a co z temp.?
Zadasz jedną moc, to ją osiągasz... zatem to nie moc ma być zadawana, tylko moc ma być modulowana. Skoro tak, to coś innego musi być wyznacznikiem modulacji MOCY.

Jak zadaję temp. wody, to do tej temp. dobiera się właśnie MOC. Moc dobierana jest do zapotrzebowania na ciepło, które zależy od tego, co m.in. opisał VLD...


W dość dawnej historii ludzie wierzyli, że ziemia jest płaska i leży na siedmiu krokodylach.
To zjawisko propagowało sporo uczonych i ludzie w to wierzyli.
Życie toczyło się normalnie, nikt sobie tym specjalnie głowy nie zaśmiecał.

Skoro ktoś ma ochotę wierzyć,że bez nastawy i pomiaru temp. wody w kotle, gdzie wymiennik posiada płaszcz wodny będzie regulować moc, to ma do tego pelne prawo. Można także wierzyć,że da się sterować całym procesem bez nastawy temp.

Ja wymiękam, skoro nawet nie wierzy się w to, co napisał producent sterownika i algorytmu, czyli E-S

sorry, ale zbyt enigmatycznie to brzmi.... żeby nie powiedzieć masło maślane.... :)

jorgo
24-06-2011, 23:45
No jorguś już nie przesadzaj, Zawijan nie jest programistą, co najwyżej mógł być stroną doradzającą.
Jeszcze trochę to będziecie pisać że Zawijan stworzył wszechświat :)

nie mówię ze jest programistą......po prostu wie na czym polegają procesy chemiczne. Nie wiem czy osobiście czy za pośrednictwem innych osób, ale wcielił to w Ecoala......... na pewno nie stworzył wszechświata...tu już Ty przesadziłeś :)

jorgo
24-06-2011, 23:49
Jeżeli miało to być pytanie do mnie, to w sterowniku Luksus Eko RT trzeba podać opał, tj. jego kaloryczność
producent w instrukcji podaje ile MJ ma kilka przykładowych groszków.....



dobrze że nie trzeba podać ceny opału netto, albo ilości bryłek eko na dcm sześcienny...... pieprzyc takie sterowniki

jorgo
24-06-2011, 23:53
Witam
Ponieważ atmosfera jest napięta jak skóra na d…e pawiana, strach się bać, mimo to zapytam Kol. ( opuszczenie to trochę jak dezercja ) jak sobie wyobrażają kulturalną rozmowę w wiodącym temacie wątku. Nieuchronnie zawodowcy znaleźli sobie na tym forum niszę reklamową, dziwię się, że reprezentowane tylko są te dwa ścierające się nurty. Walka o „obsikanie” jak największego obszaru trwa w najlepsze, ale nie jest to naganne, jeżeli Administracja forum pozwala na ten rodzaj reklamy.
Marketing musi znaleźć metodę na wypromowanie produktu, tutaj trwa próba rozstrzygnięcia o wyższości jednego ze sterowników, po czym efekt się przeniesie i da sukces całemu wyrobowi.
Dlatego mimo kolejnych deklaracji o opuszczeniu dyskusji adwersarze wracają na ring.
Na pewno dla wielu jest męczącym zajęciem, czytanie setny raz, opisywanych na różną modłę, o podstawowych procesach rządzących działaniem kotłów, ale równie dobrze dyskusja mogła rozgorzeć na temat wyższości (z pewną przesadą) niebieskiego nad zielonym kolorem kotła.
Pytanie, jak poprowadzić ten wątek, już „the day after”, (bo przecież kiedyś to się musi zakończyć), aby nie popaść w banał, przecież każdy może, bez żenady i możliwości weryfikacji, na podstawie not producentów, wychwalać swoje.
Jak amator ma sparametryzować, stworzyć obiektywne kryteria oceny, mając świadomość, że oparta jest na jego specyficznych warunkach eksploatacji, ale mimo trudności amatorzy nie mogą tego pola pozostawić do końca przedstawicielom branżowym.
Pozdrawiam

Po prostu jest lato, jak zacznie się sezon grzewczy zejdziemy do meritum :)

Wlodek_PID
25-06-2011, 07:42
re Tob

Wiodący temat - czyli ranking kotłów.

Jest wiele dobrych konstrukcji. Mechanicznie różnią się niewiele.
Podobnie wygląda sprawność - to, czy kocioł ma sprawność 86%,
czy 82% (na pełnym obciążeniu) niewiele Ci da, bo w domu kocioł
rzadko pracuje na takiej mocy.

Wg mnie, przy tak podobnych konstrukcjach, największą różnicę
w zużyciu opału daje sterowanie. Stąd te dyskusje o sterownikach.
Realne opinie o zestawach kocioł + sterownik mogą pochodzić
tylko od użytkowników.

Laboratoria nie prowadzą badań symulujących warunki domowej
eksploatacji.

zawijan
25-06-2011, 08:08
Realne opinie o zestawach kocioł + sterownik mogą pochodzić tylko od użytkowników.
Laboratoria nie prowadzą badań symulujących warunki domowej eksploatacji.

Ciekawe, czy napisałbyś tak, gdybyś miał takie laboratorium?

Aha, jeszcze to - i gdybyś umiał go obsługiwać i właściwie wykorzystać.

jack18
25-06-2011, 08:43
re Tob

Wiodący temat - czyli ranking kotłów.

Jest wiele dobrych konstrukcji. Mechanicznie różnią się niewiele.
Podobnie wygląda sprawność - to, czy kocioł ma sprawność 86%,
czy 82% (na pełnym obciążeniu) niewiele Ci da, bo w domu kocioł
rzadko pracuje na takiej mocy.

Wg mnie, przy tak podobnych konstrukcjach, największą różnicę
w zużyciu opału daje sterowanie. Stąd te dyskusje o sterownikach.
Realne opinie o zestawach kocioł + sterownik mogą pochodzić
tylko od użytkowników.

Laboratoria nie prowadzą badań symulujących warunki domowej
eksploatacji.


To w takim razie ,co to są badania eksploatacyjne?

Jarecki79
25-06-2011, 09:27
nie mówię ze jest programistą......po prostu wie na czym polegają procesy chemiczne. Nie wiem czy osobiście czy za pośrednictwem innych osób, ale wcielił to w Ecoala......... na pewno nie stworzył wszechświata...tu już Ty przesadziłeś :)

Moim skromnym zdaniem algorytm oraz produkt jest dziełem producenta, czyli E-S.
Panowie mogli cos konsultowac i zbadać efekty jego działania.
Autorami programu są Panowie z E-S, nie rozumiem dlaczego nie ufa się w to, co piszą na swojej stronie


jak jakieś działania dotyczyczą tylko jednego wyrobu, to dla mnie jest to zwyczajna reklama

Wlodek_PID
25-06-2011, 10:00
To w takim razie ,co to są badania eksploatacyjne?

Dobre pytanie. Bardzo ciekawe będzie porównania wniosków z badań
eksploatacyjnych prowadzonych w laboratorium z wnioskami, jakie
będą mieć użytkownicy testujące różne sterowniki.

Czy będą podobne, czy rozbieżne?

jorgo
25-06-2011, 15:59
Moim skromnym zdaniem algorytm oraz produkt jest dziełem producenta, czyli E-S.
Panowie mogli cos konsultowac i zbadać efekty jego działania.
Autorami programu są Panowie z E-S, nie rozumiem dlaczego nie ufa się w to, co piszą na swojej stronie


jak jakieś działania dotyczyczą tylko jednego wyrobu, to dla mnie jest to zwyczajna reklama

faktycznie niezbyt trafnie to ująłem........ "wykorzystali"

ale można przypuszczać że to wspólne dzieło
http://zawijan.wordpress.com/poradnik-uzytkownika/regulatory-kotlow/zloty-medal/

zawijan_2
25-06-2011, 18:41
re: jorgo

Daj spokój.
Przecież Pan Jarecki wie lepiej, skoro napisał:
"Moim skromnym zdaniem algorytm oraz produkt jest dziełem producenta, czyli E-S.
Panowie mogli cos konsultowac i zbadać efekty jego działania.
Autorami programu są Panowie z E-S, nie rozumiem dlaczego nie ufa się w to, co piszą na swojej stronie
jak jakieś działania dotyczyczą tylko jednego wyrobu, to dla mnie jest to zwyczajna reklama".
(Nawet pewnie lepiej wie: Kto z kim śpi i czyje dzieci są).
A może nawet przy tym był.
A dla zapewnienia sobie spokoju i zabezpieczenia 4 liter ma to swoje motto:
"Wyżej wymieniony post wyraża moje zdanie w dniu dzisiejszym, być może takie samo będzie w dniu jutrzejszym, jednakże zastrzegam sobie prawo zmiany zdania w każdym momencie bez podania przyczyny...".

Panie Jarecki

U nas na Śląsku mówi się tak:
Kup se chłopie meter gumy i strzel se w ..., abo weź rozpęd, a betonowo ściana cie sama znajdzie.

Przepraszam wszystkich, że znowu wchodzę na to forum, ale wszystko ma swoje granice.
Gostek lepiej ode mnie, od Jacka i od innych twórców eCoala wie, co swojego (każdy z nas) włożyliśmy w ten wyrób.

JARECKI!!!!!!!!!! Daj ... siana. Chociaż w tym temacie.
Bo pewnie za chwilę gdzieś odczytam, że prowadziłeś mi rękę, gdy rysowałem BURNERA, a gdy projektowałem OE+, to mi obliczenia sprawdzałeś.

Jarecki! Zajmij się chłopie tym, na czym się znasz.
Bo gdy napiszę: rób kupę, albo wypad z nocnika, to się znowu wicha pod niebiesia roznieci.

zawijan
25-06-2011, 20:37
Słuchajcie…
Oni tutaj nie chcą gości zadających niewygodne pytania. Oni tutaj nie chcą gości dociekających istoty sprawy. Oni tutaj nie chcą gości, którzy nie wierzą w ciemno ich teoriom, żądając dowodów. Oni mówią nam WYNOCHA – to jest RANKING KOTŁÓW NA EKO GROSZEK. Zaśmiecacie ten wątek. Oni tutaj nie chcą nas… - my im tylko przeszkadzamy.
A temu wątkowi daleko do tego, co można nazwać rankingiem. Konia z rzędem temu, kto wśród tych 7000 wpisów z tego wątku znajdzie choć 1% wpisów, które mają charakter RANKINGU KOTŁÓW.
Czy wpisy użytkowników, którzy piszą o użytkowanych przez siebie kotłach – to ranking? Przecież nie. Te wpisy to sondaż – sondaż zadowolenia konsumenta, a nie żaden ranking.
Tym bardziej rankingiem nie są wpisy tych użytkowników, którzy opisują i hierarchizują kotły, których nie eksploatują, nie eksploatowali, nie badali... Jak to nazwać? Z pewnością nie rankingiem.
A już wpisy producentów, piszących niby to o różnych, a w rzeczywistości o swoich kotłach – to przecież marketing a nie ranking.
Ranking polega na pomiarze przez fachowców charakterystycznych parametrów wyrobu i – w oparciu o te wyniki – zhierarchizowaniu wyrobów według określonego klucza. A ci wszyscy, o których wspomniałem powyżej, nic nie mierzą, nie operują żadnymi konkretami… Po prostu piszą to co chcą. TO NIE JEST ŻADEN RANKING.

Ale pal ich sześć. Nie chcą nas – to dajmy im spokój. Niech siedzą sobie na tym wątku i zachwycają się sami sobą. Założyłem przed chwilą nowy wątek
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?181882-z-zawijanem-o-sterowaniu-kot%C5%82em-nieco-inaczej
Tam się przenieśmy (tak, jak nam radzą). Tam podyskutujemy, mam nadzieję spokojniej, wyjaśniając nurtujące nas problemy. Może uda się tam dyskutować bez ich głupawych zaczepek, przytyków, docinków… Chociaż wątpię, żeby chcieli to uszanować. Ale może…?

jack18
25-06-2011, 22:57
Ja jestem tylko ciekaw czy teraz to będzie ranking ? Moim zdaniem nie...

SUSPENSER
25-06-2011, 23:29
Słuchajcie…
Oni tutaj nie chcą gości zadających niewygodne pytania. Oni tutaj nie chcą gości dociekających istoty sprawy. Oni tutaj nie chcą gości, którzy nie wierzą w ciemno ich teoriom, żądając dowodów.
Cholewka co to za oni - to musi być jakiś UKŁAD :jawdrop:
Dobrze, że do mnie jeszcze nie przemówili za zadawanie niewygodnych pytań, dociekanie i brak wiary :rotfl:



Oni mówią nam WYNOCHA – to jest RANKING KOTŁÓW NA EKO GROSZEK. Zaśmiecacie ten wątek. Oni tutaj nie chcą nas… - my im tylko przeszkadzamy.

Kurcze Haloween jakiś czy co - skoro do was mówią a ja nie widzę tych wpisów :evil:



Czy wpisy użytkowników, którzy piszą o użytkowanych przez siebie kotłach – to ranking? Przecież nie. Te wpisy to sondaż – sondaż zadowolenia konsumenta, a nie żaden ranking.
Tym bardziej rankingiem nie są wpisy tych użytkowników, którzy opisują i hierarchizują kotły, których nie eksploatują, nie eksploatowali, nie badali... Jak to nazwać? Z pewnością nie rankingiem.

Każdy może podać tu własny ranking z uzasadnieniem lub bez - dlaczego chcesz tego zabronić ?



A już wpisy producentów, piszących niby to o różnych, a w rzeczywistości o swoich kotłach – to przecież marketing a nie ranking.

Czy możesz jako uzasadnienie podać nr posta w którym producent podał jakiś ranking ?

A może to jakaś zawoalowana samokrytyka - w końcu ze sprzedaży tych "swoich" kotłów o których piszesz także coś masz podobnie jak ci "producenci" ?



Ranking polega na pomiarze przez fachowców charakterystycznych parametrów wyrobu i – w oparciu o te wyniki – zhierarchizowaniu wyrobów według określonego klucza.

A kto ośmiela się sądzić inaczej w piekle smażyć się będzie :lol2:



A ci wszyscy, o których wspomniałem powyżej, nic nie mierzą, nie operują żadnymi konkretami… Po prostu piszą to co chcą. TO NIE JEST ŻADEN RANKING.

Tak, to na pewno UKŁAD :evil:



Ale pal ich sześć. Nie chcą nas – to dajmy im spokój. Niech siedzą sobie na tym wątku i zachwycają się sami sobą. Założyłem przed chwilą nowy wątek
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?181882-z-zawijanem-o-sterowaniu-kot%C5%82em-nieco-inaczej
Tam się przenieśmy (tak, jak nam radzą). Tam podyskutujemy, mam nadzieję spokojniej, wyjaśniając nurtujące nas problemy.

Ach jakież wybawienie - tam będziecie mogli przez 50 stron dyskutować nad tym czy sterownik kotła to regulator temperatury kotła i o innych aspektach najistotniejszych dla przeciętnych użytkowników kotłów.



Może uda się tam dyskutować bez ich głupawych zaczepek, przytyków, docinków… Chociaż wątpię, żeby chcieli to uszanować. Ale może…?

Pamiętaj, że "kto sieje wiatr ten zbiera burzę" więc jeśli sam się powstrzymasz to pewnie będzie ok.
Powodzenia życzę i mam nadzieję, że tak do końca nie wystraszysz się UKŁADU i czasem jednak napiszesz tu także.

czp01
26-06-2011, 02:44
No i wyszło szydło z worka - mamy UKŁAD trzymający w garści branżę kotlarską.
Czyżby trzeba było powołać kolejną komisję śledczą ?

Miłej nocy - no właściwie miłego dnia. :)

jorgo
26-06-2011, 07:44
jak w filmie Bareji......"zmiany, zmiany, zmiany "

darase
26-06-2011, 08:25
Jorgo zegar Ci zaczyna tykać ;)
Kupujesz osobowy, ciężarowy czy wyścigowy piec?

minertu
26-06-2011, 08:50
Jorgo zegar Ci zaczyna tykać ;)
Kupujesz osobowy, ciężarowy czy wyścigowy piec?
A co Jargo kupuje?

darase
26-06-2011, 08:59
Tajemnica, Minertu nie masz zbyt zimno w domu? Zimą miałeś cieplej to pewnie teraz marzną Ci domownicy.

Wlodek_PID
26-06-2011, 09:04
Prawdę mówiąc - spodziewałem się, że Zawijan zniknie. Jest coś dziwnego
w tym poziomie agresji. Cała to wojna wydaje się nie mieć powodu.

Sprawa zaogniła się, gdy rozpoczęliśmy porównywanie różnych sterowników.
Testy robią użytkownicy. Wyniki są inne, niż oczekiwał Zawijan.

Z czego wynika różnica? Moim zdaniem to zderzenie teorii z praktyką.
Panowie z IChPW myślą, że badanie kotła na stanowisku laboratoryjnym
daje odpowiedź, jak kocioł będzie działał "w terenie". To całkowicie mylny
pogląd.

zawijan
26-06-2011, 09:23
Prawdę mówiąc - spodziewałem się, że Zawijan zniknie.

...gdy rozpoczęliśmy porównywanie różnych sterowników. Testy robią użytkownicy. Wyniki są inne, niż oczekiwał Zawijan.

Moim zdaniem to zderzenie teorii z praktyką. Panowie z IChPW myślą, że badanie kotła na stanowisku laboratoryjnym
daje odpowiedź, jak kocioł będzie działał "w terenie". To całkowicie mylny pogląd.

Jak zwykle.
Trzy zdania - trzy bzdury.

zawijan nie zniknął. Moja aktywność na tym forum (nie na tym wątku) raczej wzrośnie.

Nie oczekiwałem wyników Twoich (Waszych) porównań. I tych wyników nie ma. WYNIKÓW. I wątpię, żeby jakieś WYNIKI się pojawiły.

To nie praktyka zderzyła się z teorią. To praktyka zderzyła się z brakiem teorii. Tylko, że to zderzenie nastąpiło u Ciebie. Wyłącznie u Ciebie.

Nie łapcie za klawiatury i nie klepcie, że zawijan nie dotrzymuje słowa.
Nie będę się pchał na ten wątek, ale zareaguję na każdą wycieczkę osobistą pod moim adresem.
Przestańcie pisać o mnie. Zacznijcie o kotłach. Chyba, że na kotłach się nie znacie. Ale wtedy też nie piszcie o mnie. Może raczej o sobie.

minertu
26-06-2011, 10:18
Prawdę mówiąc - spodziewałem się, że Zawijan zniknie. Jest coś dziwnego
w tym poziomie agresji. Cała to wojna wydaje się nie mieć powodu.

Sprawa zaogniła się, gdy rozpoczęliśmy porównywanie różnych sterowników.
Testy robią użytkownicy. Wyniki są inne, niż oczekiwał Zawijan.

Z czego wynika różnica? Moim zdaniem to zderzenie teorii z praktyką.
Panowie z IChPW myślą, że badanie kotła na stanowisku laboratoryjnym
daje odpowiedź, jak kocioł będzie działał "w terenie". To całkowicie mylny
pogląd.

Czekam z niecierpliwością na sterownik do testu.
Czy to takie trudne do załatwienia?
"Jeżeli to sprawa finansowa jestem skłonny za niego zapłacić".
Dodam,że z sterownikiem bruli.pl do testu nie miałem problemu,przyjechał do mnie na drugi dzień :)
Jak Wam twórcom COBRY nie zależy na testach i wynikach to mnie też nie.

Ps. Darase a po co mi teraz więcej ciepła?
Wróciłem z ciepłej Bułgarii to mnie jeszcze trzyma :)

jack18
26-06-2011, 10:33
Czekam z niecierpliwością na sterownik do testu.
Czy to takie trudne do załatwienia?
"Jeżeli to sprawa finansowa jestem skłonny za niego zapłacić".
Dodam,że z sterownikiem bruli.pl do testu nie miałem problemu,przyjechał do mnie na drugi dzień :)
Jak Wam twórcom COBRY nie zależy na testach i wynikach to mnie też nie.

Ps. Darase a po co mi teraz więcej ciepła?
Wróciłem z ciepłej Bułgarii to mnie jeszcze trzyma :)

Bardzo mozliwe ze nie zależny. Moj post w tym temacie przeszedł bez reakcji Włodka. Ale może Włodek uznał ze nie będę bezstronna osoba do tego testu ,lub co gorsze- będę zbyt bezstronna osoba. Minertu z tym płaceniem to chyba się pomyliłeś? Nie chciałeś napisać ze Tobie zapłacą?To Twój stracony czas...

minertu
26-06-2011, 10:42
Bardzo mozliwe ze nie zależny. Moj post w tym temacie przeszedł bez reakcji Włodka. Ale może Włodek uznał ze nie będę bezstronna osoba do tego testu ,lub co gorsze- będę zbyt bezstronna osoba. Minertu z tym płaceniem to chyba się pomyliłeś? Nie chciałeś napisać ze Tobie zapłacą?To Twój stracony czas...
Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o p.......e :)
Jakaś przyczyna musi być.
Z płaceniem się nie pomyliłem :)
To mój stracony czas dla Was,fakt,ale jak już kiedyś to napisałem ,jestem otwarty na pomoc,testy itd itp,nie robię tego dla kasy ale dla tego,że mnie to kręci i tyle.
Dla kasy robię co innego :) a to ogłoszę jak wszystko będzie zapięte na ostatni "guzik" :)

karoka65
26-06-2011, 10:46
Minertu z tym płaceniem to chyba się pomyliłeś? Nie chciałeś napisać ze Tobie zapłacą?To Twój stracony czas...
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale żeby była jasność, nikt nie płacił i nie płaci za testy sterownika Bruli jak i Cobry !!!!

jack18
26-06-2011, 10:53
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale żeby była jasność, nikt nie płacił i nie płaci za testy sterownika Bruli jak i Cobry !!!!

Zle zrozumiałeś. Napisałem to z przekąsem w chwili kiedy minertu napisał ,ze zapłaci za ster zeby moc go testować. Po prostu nie do końca mi się normalne to wydało..

karoka65
26-06-2011, 11:04
Zle zrozumiałeś. Napisałem to z przekąsem w chwili kiedy minertu napisał ,ze zapłaci za ster zeby moc go testować. Po prostu nie do końca mi się normalne to wydało..
Przez to zastrzegłem że nie wiem czy dobrze zrozumiałem. Jak obiecali że dadzą to pewnie dadzą i płacić raczej też nie będzie.

Wlodek_PID
26-06-2011, 11:06
Czekam z niecierpliwością na sterownik do testu.
Czy to takie trudne do załatwienia?
"Jeżeli to sprawa finansowa jestem skłonny za niego zapłacić".
Dodam,że z sterownikiem bruli.pl do testu nie miałem problemu,przyjechał do mnie na drugi dzień :)
Jak Wam twórcom COBRY nie zależy na testach i wynikach to mnie też nie.

Ps. Darase a po co mi teraz więcej ciepła?
Wróciłem z ciepłej Bułgarii to mnie jeszcze trzyma :)

Minertu, Jack18 - błagam - cierpliwości.

Montaż kolejnej partii sterowników rozpocznie się za 2 tygodnie.
Potem testy i uruchomienie.

Karoka i Suspenser też czekali - przepraszam!!

Nie jestem w stanie niczego przyspieszyć. Dostaniecie sterowniki
w 2-giej połowie lipca.

Pozdrowienia,

Włodek

minertu
26-06-2011, 11:06
Zle zrozumiałeś. Napisałem to z przekąsem w chwili kiedy minertu napisał ,ze zapłaci za ster zeby moc go testować. Po prostu nie do końca mi się normalne to wydało..
Panowie nie róbcie z tego problemu.
Chodziło mi tylko o to,że trzeba długo czekać na sterownik w dzisiejszych czasach to nie do pomyślenia.

Jarecki79
26-06-2011, 11:13
Panowie nie róbcie z tego problemu.
Chodziło mi tylko o to,że trzeba długo czekać na sterownik w dzisiejszych czasach to nie do pomyślenia.

Witam!

Może czegoś nie wiem, ale zapytam....

Z tego, co pamiętam, pisałeś, że obecnie testów nie chcesz robić, bo jest lato...
Wydawało mi się,że porównanie chcieliśmy robić jesienią... i takie ustalenia wstępnie padły...
Wówczas dostałbyś pewnie udoskonalony o dodatkowe sprawy sterownik...

tzn. dla mnie fajnie, jak jednak chcesz tryb letni porównać, aby nie było...

To juz kwestia ustaleń z Włodkiem

jorgo
26-06-2011, 11:30
Jorgo zegar Ci zaczyna tykać ;)
Kupujesz osobowy, ciężarowy czy wyścigowy piec?

Kupuję kocioł węglowy........ :)
a jaki? - powiem dopiero jak kupię

karoka65
26-06-2011, 11:38
Kupuję kocioł węglowy........ :)
a jaki? - powiem dopiero jak kupię

Trzymasz wszystkich w niepewności :)

Endriux
26-06-2011, 11:42
Witam po raz pierwszy w tym wątku , aczkolwiek śledzę go od długiego czasu i co mnie irytuje to mało on mam wspólnego z ,,Rankingiem Kotłów Co ''

Dla mnie jako przeciętnego użytkownika jest WAŻNE ile będzie mnie kosztował PLN roczny koszt eksploatacji kotła firmy ,,X'' lub ,,Y''

I bym prosił użytkowników kotłów z podajnikiem o wypowiedź -

jakiego pieca używacie i ile metrów ogrzewa .

Pozdrawiam .

jorgo
26-06-2011, 11:44
Trzymasz wszystkich w niepewności :)

chociaż tyle...... ;)

minertu
26-06-2011, 11:44
Witam!

Może czegoś nie wiem, ale zapytam....

Z tego, co pamiętam, pisałeś, że obecnie testów nie chcesz robić, bo jest lato...
Wydawało mi się,że porównanie chcieliśmy robić jesienią... i takie ustalenia wstępnie padły...
Wówczas dostałbyś pewnie udoskonalony o dodatkowe sprawy sterownik...

tzn. dla mnie fajnie, jak jednak chcesz tryb letni porównać, aby nie było...

To juz kwestia ustaleń z Włodkiem
Jeszcze raz napiszę,chodzi mi o czas oczekiwania na sterownik.A co by było gdyby Kowalski chciał go już teraz?
Oczywiście,że poczekam z testami do jesieni,ale zapoznać z nim chciałbym się wcześniej choćby na sucho.
Nie róbmy z tego problemu,nie pali się,skoro trzeba czekać to poczekamy?
Sterownik można z biegiem czasu zaktualizować.

jorgo
26-06-2011, 11:48
Witam po raz pierwszy w tym wątku , aczkolwiek śledzę go od długiego czasu i co mnie irytuje to mało on mam wspólnego z ,,Rankingiem Kotłów Co ''

Dla mnie jako przeciętnego użytkownika jest WAŻNE ile będzie mnie kosztował PLN roczny koszt eksploatacji kotła firmy ,,X'' lub ,,Y''

I bym prosił użytkowników kotłów z podajnikiem o wypowiedź -

jakiego pieca używacie i ile metrów ogrzewa .

Pozdrawiam .

pytanie w sumie bez sensu.....
każdy dom ma inne zapotrzebowanie na ciepło, cwu itp.
Co ci da że jeden czy drugi napisze że spala 3 tony eko mając kocioł X... a ty mając ten kocioł X spalisz 5 ton.....
pozdro

minertu
26-06-2011, 12:00
jorgo nie pamiętam czy brałeś pod uwagę również RBR EKONUIWERSAL z eCoalem.

wojtek65
26-06-2011, 12:11
Czy SKAM-P 12 kw z awaryjnym rusztem żeliwnym będzie miał pow grzewczą 1,3 m2. Bo powierzchnia rusztu wodnego liczy się do pow. grzewczej ? Czy może się mylę.
Do Pleszewa mam kilkadziesiąt km i chciałbym zobaczyć go na żywo.
Pozdrawiam.

jorgo
26-06-2011, 12:19
jorgo nie pamiętam czy brałeś pod uwagę również RBR EKONUIWERSAL z eCoalem.

był w kręgu mojego zainteresowania swego czasu.....

Endriux
26-06-2011, 12:27
pytanie w sumie bez sensu.....
każdy dom ma inne zapotrzebowanie na ciepło, cwu itp.
Co ci da że jeden czy drugi napisze że spala 3 tony eko mając kocioł X... a ty mając ten kocioł X spalisz 5 ton.....
pozdro

w sumie to większość postów w tym temacie nie ma sensu .....

Nie szukam dokładnych danych , czy ktoś ma ocieplony dom czy zużywa 100l cwu czy 200l
Wiem ,ze to ma wpływ na ilość spalanego opału ,jednak jeśli kila osób poda np. ten sam typ pieca i już można wyciągnąć wnioski .

Jarecki79
26-06-2011, 12:37
Czy SKAM-P 12 kw z awaryjnym rusztem żeliwnym będzie miał pow grzewczą 1,3 m2. Bo powierzchnia rusztu wodnego liczy się do pow. grzewczej ? Czy może się mylę.
Do Pleszewa mam kilkadziesiąt km i chciałbym zobaczyć go na żywo.
Pozdrawiam.

Zapraszam, pow. grzewcza 12kW ma 1,5m2

Lipiec to w branży okres urlopowy, pracownicy wybierają, co im się należy (kiedyś muszą)

Jarecki79
26-06-2011, 12:42
Jeszcze raz napiszę,chodzi mi o czas oczekiwania na sterownik.A co by było gdyby Kowalski chciał go już teraz?
Oczywiście,że poczekam z testami do jesieni,ale zapoznać z nim chciałbym się wcześniej choćby na sucho.
Nie róbmy z tego problemu,nie pali się,skoro trzeba czekać to poczekamy?
Sterownik można z biegiem czasu zaktualizować.

Mam zarezerwowaną odpowiednią ilość Cobry i z moim kotłem na chwilę obecną Cobry posiadam
Chodziło mi o dodanie dodatkowej funkcjonalności technicznej... aktualizacja softu tutaj nic nie zmieni...
Przepraszam,że tak niejasno piszę, ale pewne sprawy są jeszcze w trakcie rozwojowym....

wojtek65
26-06-2011, 12:51
Zapraszam, pow. grzewcza 12kW ma 1,5m2

Lipiec to w branży okres urlopowy, pracownicy wybierają, co im się należy (kiedyś muszą)

Ale z rusztem wodnym a z żeliwnym bez wodnego ?
O urlopach wiem bo dzwoniłem .
Jutro blisko mnie dojeżdża SKAM-P 17 jestem wstępnie umówiony żeby ją zobaczyć.

Jarecki79
26-06-2011, 13:04
Ale z rusztem wodnym a z żeliwnym bez wodnego ?
O urlopach wiem bo dzwoniłem .
Jutro blisko mnie dojeżdża SKAM-P 17 jestem wstępnie umówiony żeby ją zobaczyć.

W takim razie, jutro się przejadę i porozmawiamy na żywo....

wojtek65
26-06-2011, 13:16
Miałem jeszcze kilka pytań ale to na jutro .
Dziękuję.
Pozdrawiam.

Jarecki79
26-06-2011, 14:18
jack18

Z pewnych względów technologicznych chcę, aby minertu zrobił próby jesienią.
Wyjaśniliśmy sobie prywatnie z jakich powodów.

Natomiast, jeżeli Włodek Tobie tez zaproponował porównanie i masz na taki test ochotę, to funkcjonalnie (jak pisze Włodek) będzie to możliwe w drugiej połowie lipca.

SUSPENSER
26-06-2011, 15:22
w sumie to większość postów w tym temacie nie ma sensu .....

Nie szukam dokładnych danych , czy ktoś ma ocieplony dom czy zużywa 100l cwu czy 200l
Wiem ,ze to ma wpływ na ilość spalanego opału ,jednak jeśli kila osób poda np. ten sam typ pieca i już można wyciągnąć wnioski .

Ja polecam Skam-P Premium bo taki ma mój sąsiad i w porównaniu z moim Enka Set oraz znajomych Hef, Weber Heiztechnik, Zębiec, Galmet jest lepszy.

O innych polecanych poczytasz we wcześniejszych wpisach.

SUSPENSER
26-06-2011, 15:39
Jorgo zegar Ci zaczyna tykać ;)
Kupujesz osobowy, ciężarowy czy wyścigowy piec?

Czy wyścigowy to pełny manual [ze sterownikiem Expert], ciężarowy mocno przewymiarowany, osobowy dobrany prawidłowo [tu do wyboru jeszcze pełny automat (ze sterownikiem eCOAL) lub automat z wyborem trybu działania "sport, economy, manual" (ze sterownikiem Cobra,Puma)] ?

Jeśli tak to ja brałbym któryś z osobowych ;)

Zwróć też koniecznie uwagę na dobre gumy [od klapy zasobnika dla niewtajemniczonych] bo potrafią wciskać kiepskie ;)

pomorzanin
26-06-2011, 21:40
Pytanie do p.Jareckiego: czy Sztoker przeszedł jakieś modyfikacje, można to gdzieś obejrzeć?

darase
26-06-2011, 21:53
Suspenser bardzo ładnie "rozkminiłeś" mój wpis. :) Tak to widzę.

Minertu widzę źe urlop udany, chodziło mi o Twoich starszych domowników, jeśli zimą miałbyś taką temperaturę jak teraz to spaliłbyś strzelam pół tony mniej opału.

Macie pomysł na bolący ząb?

karoka65
26-06-2011, 22:05
Macie pomysł na bolący ząb?
Spróbuj opić skurczybyka a jak to i inne domowe sposoby nie pomogą to musisz rano odwiedzić "wyrwizęba"

minertu
27-06-2011, 07:45
Suspenser bardzo ładnie "rozkminiłeś" mój wpis. :) Tak to widzę.

Minertu widzę źe urlop udany, chodziło mi o Twoich starszych domowników, jeśli zimą miałbyś taką temperaturę jak teraz to spaliłbyś strzelam pół tony mniej opału.

Macie pomysł na bolący ząb?
Oczywiście,że mniej ale w zimę inaczej odczuwa się temperaturę a w lecie też inaczej.
Zaryzykuj i powiedz to mojemu dziadkowi,że wystarczy nam 22*C w zimie :)

A na bolący ząb to u nas się mówi"je..i się w palec to cie palec będzie bolał" :)

Jarecki79
27-06-2011, 10:56
Pytanie do p.Jareckiego: czy Sztoker przeszedł jakieś modyfikacje, można to gdzieś obejrzeć?

Tak, zmodyfikowany opcjonalny ruszt awaryjny.
Teraz jest to jedna całośc odlewu, którą można ułożyć w miejsce dolnego deflektora.
W celu korzystania z tego rozwiązania należy wyjąć oba deflektory.

Modyfikacja na prośbę uzytkowników, twierdzili, że obecne mocowanie daje zbyt małą komorę awaryjną.

Zadzwoń do Komiz w sprawie lokalizacji takiego kotła.

Jarecki79
27-06-2011, 11:08
wojtek65, dzięki za rozmowę, zapraszam do siedziby :)

makaroni, również dzięki za rozmowę, widzimy się na koniec lipca ;) :)

zawijan_2
27-06-2011, 19:27
"Tak, zmodyfikowany opcjonalny ruszt awaryjny.
Teraz jest to jedna całośc odlewu, którą można ułożyć w miejsce dolnego deflektora.
W celu korzystania z tego rozwiązania należy wyjąć oba deflektory.

Modyfikacja na prośbę uzytkowników, twierdzili, że obecne mocowanie daje zbyt małą komorę awaryjną."

:lol2::rotfl::D

A jeszcze nie tak dawno (przypomnieć kiedy?) potępiano w czambuł rozwiązania z Ogniwa, a Zawijana odsądzano od czci i wiary za propagowanie tego rozwiązania.
A teraz co?
MAŁPOWANIE rozwiązania z rusztem opcjonalnym.

Czy teraz widzicie Szanowni Czytelnicy tego forum dlaczego chcieli nas zagryźć?

Bo taniej im wychodzi małpowanie cudzych rozwiązań, niż przeprowadzenie własnych badań.

O tym, że do badań trzeba ... nie wspominam! Przez grzeczność.

I jak wam w buźkach????
:rotfl::P:bye:

zawijan_2
27-06-2011, 19:31
A podrabia się przecież to, co lepsze.
Jarecki!!! Zadzwoń do Ee. i popytaj, jak im leci.
Prawdy się od nich nie dowiesz.
Dopiero ... otworzy ci oczy.

zawijan_2
27-06-2011, 19:41
A nawet za komuny szkoły były otwarte dla wszystkich

:rotfl::rotfl::rotfl:

marek43
27-06-2011, 20:52
Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o p.......e :)
Jakaś przyczyna musi być.
Z płaceniem się nie pomyliłem :)
To mój stracony czas dla Was,fakt,ale jak już kiedyś to napisałem ,jestem otwarty na pomoc,testy itd itp,nie robię tego dla kasy ale dla tego,że mnie to kręci i tyle.
Dla kasy robię co innego :) a to ogłoszę jak wszystko będzie zapięte na ostatni "guzik" :)
Zyczę ci powodzenia wiem o co biega

Jarecki79
27-06-2011, 21:11
"Tak, zmodyfikowany opcjonalny ruszt awaryjny.
Teraz jest to jedna całośc odlewu, którą można ułożyć w miejsce dolnego deflektora.
W celu korzystania z tego rozwiązania należy wyjąć oba deflektory.

Modyfikacja na prośbę uzytkowników, twierdzili, że obecne mocowanie daje zbyt małą komorę awaryjną."

:lol2::rotfl::D

A jeszcze nie tak dawno (przypomnieć kiedy?) potępiano w czambuł rozwiązania z Ogniwa, a Zawijana odsądzano od czci i wiary za propagowanie tego rozwiązania.
A teraz co?
MAŁPOWANIE rozwiązania z rusztem opcjonalnym.

Czy teraz widzicie Szanowni Czytelnicy tego forum dlaczego chcieli nas zagryźć?

Bo taniej im wychodzi małpowanie cudzych rozwiązań, niż przeprowadzenie własnych badań.

O tym, że do badań trzeba ... nie wspominam! Przez grzeczność.

I jak wam w buźkach????
:rotfl::P:bye:

TU BYŁO CO INNEGO... ale sobie odpuściłem....

System podwójnych deflektorów Sztokera jest autorskim rozwiązaniem, forma i kształt tych deflektorów również.

Ruszt z jednej całości znany jest od kilkunastu lat, gotowe tzw ruszty tabliczkowe idzie dostać w każdym sklepie metalowym. O piecokuchniach słyszano? Jego używanie wymaga demontażu i wygaszenia automatu.
Widziałeś te rozwiązania, że oskarżasz kogoś o kopiowanie?

Za takie oskarżenia powinieneś przepraszać producenta, firme KOMIZ

Jarecki79
27-06-2011, 21:14
A nawet za komuny szkoły były otwarte dla wszystkich

:rotfl::rotfl::rotfl:

To dlaczego Cię tam nie było i kultury nie nauczono?

Jarecki79
27-06-2011, 21:16
To już było przekroczenie wszelkich możliwych granic.
Żądam, aby admin tego forum z tymi wpisami Zawijana2 coś zrobił, jeżeli sam z siebie nie przeprosi.

To jest publiczne oskarżenie o kradzież.

Jarecki79
27-06-2011, 21:25
hmm... jarecki, wyhamuj.....

Co wyhamuj, ten ... oskarża kogoś o kradzież!!!!!!!!!!!!!!!!!

To jest szczyt wszystkiego!!!!!!!!!!!!!!!!!

Wlodek_PID
27-06-2011, 21:32
Co wyhamuj, ten ... oskarża kogoś o kradzież!!!!!!!!!!!!!!!!!

To jest szczyt wszystkiego!!!!!!!!!!!!!!!!!

A ja Ci też mówię - wyhamuj. Ten pracownik IChPW też mnie obraził, ale
nie odpowiadam na tym samym poziomie.

To próba wzniecania kolejnych awantur. Nie ma Zawijanów - jest spokój.

Proponuję ignorować wszystkie takie wpisy.

Pozdrowienia,

Włodek

Wlodek_PID
27-06-2011, 21:35
Re Jarecki79

Aha, Jarek, jeszcze jedno - ruszt żeliwny miałem w swoim piecu kaflowym.
Obśmiej się z tego.

jorgo
27-06-2011, 21:37
Więc chamie jeden, skoro nie umiesz kulturalnie, tylko na poziomie nocnika, kupy i oskarżeń o kopiowanie:....
Widziałeś prostaku te rozwiązania, że oskarżasz kogoś o kopiowanie?

Jarecki79....... nawet jeśli - teoretyzując - to co mówisz jest prawdą..... to używając takich epitetów w jakim świetle się stawiasz?
zaznaczam, że nie oceniam tylko po prostu stwierdzam.

naprawdę dajcie już qrwa na luz. :offtopic:
pozdrawiam

Jarecki79
27-06-2011, 21:46
Jarecki79....... nawet jeśli - teoretyzując - to co mówisz jest prawdą..... to używając takich epitetów w jakim świetle się stawiasz?
zaznaczam, że nie oceniam tylko po prostu stwierdzam.

naprawdę dajcie już qrwa na luz. :offtopic:
pozdrawiam

Może masz rację, ale ciśnienie mi się zagotowało do granic możliwości.

Opluć, oskarżyć o kradzież....

ps. nocniki to akurat słownictwo zawijana.

Nie mniej skasuję wcześniejsze posty, bo to faktycznie prowokacja zazdrosnego człowieka.

Jarecki79
27-06-2011, 22:00
ps.
System mocowania awaryjnych rusztów żeliwnych w kotłach Skam-P Premium na dwóch wysokościach jest z kolei naszym autorskim rozwiązaniem.

Górne mocowanie zostaje na stałe i tworzy przy okazji kanał dymowy (kolejny zakręt spalin), nadaje się do spalania małej ilości papierów lub drewna bez wygaszania automatu. Nadal zostaje mocowanie deflektora.... (również autorskiego)

Dolne mocowanie wymaga wygaszenia automatu oraz demontażu deflektora, ale umożliwia otrzymanie bardzo dużej komory awaryjnej. Wykorzystywane jest wówczas 100% powierzchni grzewczej wymiennika konstrukcji Skam-P.

Piszę na wszelki wypadek, bo może ktoś sobie autorstwo tego rozwiązania przypisze za jakiś czas....

:P

Wlodek_PID
27-06-2011, 22:06
hehe no i luz... bluzgac to mogę ja :) ( ostro piszę -ale staram się nie pisać personalnie( no... staram ))osoba prywatna, TY czy Władek_pid cze zawijany jestescie osobami prawnymi, którzy pracują w branży kotlarskiej i dzieki takim postom wystawiajacie sobie laurkę.....

Jestem Włodek, nie Władek. :-)

I myślę, że nie warto bluzgać ani na osobę prywatną, ani na instytucję.
Lepiej zachować dystans.

Wlodek_PID
27-06-2011, 22:18
eee tam..... o jedną literę nie bedziemy się kłócić..... ;)

Mam nadzieję, że nie będziemy się kłócić o nic, a co najwyżej
dyskutować :yes:

darase
27-06-2011, 23:29
Pogadaliście na wysokim poziomie? To teraz ja :)
Ze spalaniem węgla jest jak z bolącym zębem. Wydaje się prosta sprawa a jednak. Byłem u dentysty wyrwać gada i... jedno znieczulenie ząb boli, twarz drętwa, to ciach drugie znieczulenie- ząb boli, dentysta dała antybiotyk i z tym samym bólem wróciłem do domu. Tragedia żeby nie można wyrwać zęba ze znieczuleniem.
Tak samo jest z paleniem węgla niby takie proste podpalić a zarazem takie skomplikowane żeby dobrze spalić. Dobrej nocy i kolejna noc bez spania :(

Vld
27-06-2011, 23:42
Pogadaliście na wysokim poziomie? To teraz ja :)
Ze spalaniem węgla jest jak z bolącym zębem. Wydaje się prosta sprawa a jednak. Byłem u dentysty wyrwać gada i... jedno znieczulenie ząb boli, twarz drętwa, to ciach drugie znieczulenie- ząb boli, dentysta dała antybiotyk i z tym samym bólem wróciłem do domu. Tragedia żeby nie można wyrwać zęba ze znieczuleniem.
Tak samo jest z paleniem węgla niby takie proste podpalić a zarazem takie skomplikowane żeby dobrze spalić. Dobrej nocy i kolejna noc bez spania :(
podpalenie może się skończyć pożarem
wyrwanie zęba z ropniakiem sepsą i zgonem w paręnaście h

zawijan_2
28-06-2011, 06:34
re: Jarecki

Napisałeś o mnie tak:
"To jest publiczne oskarżenie o kradzież".

Wskaż zatem - proszę - gdzie i kiedy tak napisałem. Jeśli potrafisz udowodnić, to przeproszę Cię na tym forum.
Małpowanie, a kradzież, to dwie bardzo różne rzeczy.
Warto o tym wiedzieć.

Wszystko i na temat.

zawijan_2

zawijan
28-06-2011, 07:14
[I] A jeszcze nie tak dawno (przypomnieć kiedy?) potępiano w czambuł rozwiązania z Ogniwa, a Zawijana odsądzano od czci i wiary za propagowanie tego rozwiązania.
A teraz co?
MAŁPOWANIE rozwiązania z rusztem opcjonalnym.

Czy teraz widzicie Szanowni Czytelnicy tego forum dlaczego chcieli nas zagryźć?

Bo taniej im wychodzi małpowanie cudzych rozwiązań, niż przeprowadzenie własnych badań.


TU BYŁO CO INNEGO... ale sobie odpuściłem....

Widziałeś te rozwiązania, że oskarżasz kogoś o kopiowanie?

Za takie oskarżenia powinieneś przepraszać producenta, firme KOMIZ


To już było przekroczenie wszelkich możliwych granic.
Żądam, aby admin tego forum z tymi wpisami Zawijana2 coś zrobił, jeżeli sam z siebie nie przeprosi.

To jest publiczne oskarżenie o kradzież.


Co wyhamuj, ten ... oskarża kogoś o kradzież!!!!!!!!!!!!!!!!!

To jest szczyt wszystkiego!!!!!!!!!!!!!!!!!


Może masz rację, ale ciśnienie mi się zagotowało do granic możliwości.

Opluć, oskarżyć o kradzież....

ps. nocniki to akurat słownictwo zawijana.

Nie mniej skasuję wcześniejsze posty, bo to faktycznie prowokacja zazdrosnego człowieka.

Jarecki79

Ty – jak zwykle – nie rozumiesz, co czytasz. Za to – jak zwykle – czytasz to, czego nie napisano.

Przytoczyłem treść wpisu zawijana_2. Gdzie tam pisze o kradzieży, lub nawet o kopiowaniu?

zawijan_2 zarzuca Ci, że przez długi czas, w awanturach ze mną, upierałeś się, że awaryjny ruszt wodny jest rozwiązaniem zdecydowanie lepszym od wymiennego rusztu żeliwnego, bo… wystarczy wrócić do tych wpisów. A ja jestem … bo upieram się, że jest inaczej. A teraz – kiedy argumenty z naszych badań są jasne i jednoznaczne – zmieniasz zdanie (wiem, wiem – zastrzegłeś sobie prawo zmiany zdania) i wynosisz pod niebiosa takie właśnie rozwiązanie. Bo jest ono Twoje…
Użył tam wprawdzie zawijan_2 okropnego, rynsztokowego i obraźliwego słowa „małpowanie”, za które powinien - być może - siedzieć. Nie mogę jednak doszukać się w jego wpisie zarzutów kradzieży, czy kopiowania.

Natomiast TY … ho, ho. Szybko wymazałeś swoje obelgi, bo zdałeś sobie jednak sprawę z tego, co napisałeś.

A ja napiszę jeszcze tylko jedno.
Zarzewiem prawie wszystkich awantur na tym (i innych wątkach) jesteś właśnie TY. I dobrze byłoby, żeby admin tego forum coś z Tobą zrobił.

Ja ze swej strony zrobię to, żeby zawijan_2 już więcej na tym wątku się nie pokazał.

darase
28-06-2011, 07:46
Spoko, spoko, mniej nerwów i emocji.
Tak jak w F1 kopiowanie rozwiązań to nic złego, jeśli te rozwiązania nie są chronione patentem.

ppietrz
28-06-2011, 08:19
darase, ty zawsze wszystkich przebijasz zrozumieniem tekstu :lol2:
zawijan wyżej napisał, że nigdzie w tekście zawijan_2 nie ma mowy o kradzieży lub nawet kopiowaniu, więc po co wzmianka o kopiowaniu?

Jarecki79
28-06-2011, 09:24
Miała być kultura , jak zwykle odwracanie kota ogonem.

Ściąganie, małpowanie, podrabianie itd. tak jakby ogniwo amerykę odkryło z rusztem żeliwnym znanym od kilkunastu lat

Przeprosić firmę KOMIZ i jej właściciela oraz konstruktora należy m.in. za ten wpis:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?65781-RANKING-KOT%C5%81%C3%93W-NA-EKO-GROSZEK&p=4787099&viewfull=1#post4787099

SZTOKER nie jest moja konstrukcją i nie mam zamiaru tego nasty raz powtarzać.


Wodny jest oczywiście wygodniejszy w obsłudze i tutaj zdania nie zmieniam.
Będzie lepszym rozwiązaniem dla osób, których potrzeby spełnia. Produkt dobiera się bowiem do potrzeb.

Dla innych mamy do wyboru nowoczesną formę dwupoziomowego rusztu żeliwnego.

Czyżby tutaj bolało? Że jest wybór?

Stosując jednak ten kontekst wypowiedzi:

Bardzo cieszy mnie fakt, że przy konstrukcji oe wykorzystano budowę znanego od ubiegłego wieku wymiennika UKS, produktu wymyślonego i produkowanego przez zakłady pleszewskie.

W sprawie rusztu żeliwnego odlewanego z jednej całości. Model tłokowy OPAL o mocy 25kW sprzedawany i produkowany od 2000r. od kilku sezonów cieszy się żeliwnym rusztem awaryjnym odlanym z jednego elementu. Bardzo dobrze,że takie dobre i sprawdzone rozwiązanie zmałpowano w nowym kotle oe+.
Przecież należy podpatrywać najlepszych...

Jarecki79
28-06-2011, 09:41
Każdorazowo, gdy nie ma przez kilka godzin prowokacji Zawijanów rozmawia się normalnie.
Bez większych emocji.

Zawijan Twoje wyrafinowane metody wysyłania na maila gróźb, aby Włodek się uciszył, bo Ty chodzisz w wadze ciężkiej jest przejawem najwyższych lotów kultury.

Obiecaliście,że nie będziecie tutaj już więcej mącić, założyliście do swoich celów w sumie 3wątki, ale niestety bez prowokacji i obrzucenia błotem żyć się chyba nie da. Początkowo wesoły sposób wypowiedzi kolegi z nr2 zamienił się na język ulicy i oskarżeń. Jak tu normalnie rozmawiać? Z kim i o czym?

Faktycznie dziwne, że komuś nerwy mogą puścić. Przecież małopowanie czy podrabianie to tak do końca nie jest kradzież, o co więc chodzi??

Wlodek_PID
28-06-2011, 10:46
Jarek, nie reaguj na Zawijanów. Po prostu. Nie czytaj i nie odpowiadaj.
Będzie spokój. Niech piszą.

Wlodek_PID
28-06-2011, 10:58
Pogadaliście na wysokim poziomie? To teraz ja :)
Ze spalaniem węgla jest jak z bolącym zębem. Wydaje się prosta sprawa a jednak. Byłem u dentysty wyrwać gada i... jedno znieczulenie ząb boli, twarz drętwa, to ciach drugie znieczulenie- ząb boli, dentysta dała antybiotyk i z tym samym bólem wróciłem do domu. Tragedia żeby nie można wyrwać zęba ze znieczuleniem.
Tak samo jest z paleniem węgla niby takie proste podpalić a zarazem takie skomplikowane żeby dobrze spalić. Dobrej nocy i kolejna noc bez spania :(

Zanim go wyrwiesz, zrób sobie prześwietlenie. Ropa często
nie daje objawów, a może być jeszcze pod innymi zębami.
Też miałem takie problemy.

Pozdrowienia,

Włodek

darase
28-06-2011, 12:10
Dzięki panowie za dobre rady :) Na takie bóle rewelacyjny jest Antidol 15.

Ppietrz o kopiowaniu pomysłów sprawdzonych nie napisałem do tyłu ale do przodu, nie wszyscy muszą rozumieć dlaczego. To nie odnosiło się do panów Zawijanów. Można odnieść wrażenie że Świat wiruje wokół ale tak nie jest. :)

ppietrz
28-06-2011, 12:41
Ppietrz o kopiowaniu pomysłów sprawdzonych nie napisałem do tyłu ale do przodu, nie wszyscy muszą rozumieć dlaczego.

sorry, ale czytając wątek narzuca się to od razu...

zawijan_2
28-06-2011, 13:35
Wpis Pana Jareckiego:

„W sprawie rusztu żeliwnego odlewanego z jednej całości. Model tłokowy OPAL o mocy 25kW sprzedawany i produkowany od 2000r. od kilku sezonów cieszy się żeliwnym rusztem awaryjnym odlanym z jednego elementu. Bardzo dobrze,że takie dobre i sprawdzone rozwiązanie zmałpowano w nowym kotle oe+.”

I wszystko byłoby prawdziwe, gdyby nie to, że rusztodeflektor w OGNIWO EKO PLUS składa się z 3 ELEMENTÓW, co łatwo zoczyć na fotkach.

http://zawijan.wordpress.com/burner-s-nowy-palnik/ruszto-deflektor/

Niskie ukłony bez dalszych komentarzy, bo jaki jest koń, każdy widzi.

Jarecki79
28-06-2011, 14:06
Jarek, nie reaguj na Zawijanów. Po prostu. Nie czytaj i nie odpowiadaj.
Będzie spokój. Niech piszą.

p.Włodku, posłucham Pana rady i niczym Artur Boruc na ostatni wpis na forum odpowiem dyplomatycznie:
POMIDOR

Wlodek_PID
28-06-2011, 21:06
Super! :yes:

Wojtek_mazury
29-06-2011, 19:01
Gdzie mogę znaleźć schemat podłączenia kotła c.o (oprócz Ogniwa bo tam już trafiłem)?

jorgo
29-06-2011, 19:49
Gdzie mogę znaleźć schemat podłączenia kotła c.o (oprócz Ogniwa bo tam już trafiłem)?

tutaj masz rozbudowane http://www.termsystem.com/schematy.htm

Jarecki79
29-06-2011, 19:51
Gdzie mogę znaleźć schemat podłączenia kotła c.o (oprócz Ogniwa bo tam już trafiłem)?

Decydując się na któryś z modeli:
Skam-P / Skam-P Premium
lub
tłokowy model OPAL

dany użytkownik otrzymuje 5przykładowych schematów instalacji.

Schematy mogę wysłać na maila.


Mogę też podać interesują stronę:
http://www.letorex.com.pl/por_schematy.htm

Może też innym zaczynającym myślenie o instalacji cosik pomoże....

Jarecki79
29-06-2011, 20:05
Natomiast takim, co użytkują nową instalację i mają jakies kłopoty... przyda się następująca rada:

http://www.letorex.com.pl/por_instalacje.htm

Wojtek_mazury
29-06-2011, 20:44
Dzięki za pomoc. Właśnie się zapoznaję z nimi.

Jarecki79
29-06-2011, 20:47
U welcome, no mather what U chose ;)

darase
29-06-2011, 21:10
Nie ma to jak "spikować po angielskiemu" ;)

woma4
30-06-2011, 11:38
Panowie Jarecki i Włodek i oczywiście inni którzy "siedzą w temacie" !

Kłócicie się o ruszty, kopiowania, małpowania i inne tego typu "pierdy".

A ja mam konkretne pytanie ... takie dla zwykłego, przeciętnego użytkownika kotłów jak ja.
Znacie jakieś inne rozwiązanie (palnik + sterownik) w którym pali się tak:
- wsypuj do podajnika opał (eko-groszek, miał itp mieszanki) to co akurat masz
- wybieraj popiół
To wszystko. Dokładnie to wszystko co ma robić użytkownik. Nic więcej !
Ja znam tylko rozwiązania oparte o to co wymyślili właśnie "zawijany" czyli Ogniwo Eko i ostatnio Ogniwo Eko + i chyba jeszcze z dwie firmy które do swych kotłów biorą ich palniki i sterownik.
Ale ja jestem tylko użytkownik, więc mogę się mylić :-)
Z życia wzięte (mojego):
Kupiłem Ogniwo Eko Plus 16 kW, przyjechał doświadczony specjalista, monter OC
(podłączył już kilkadziesiąt tylko samych kotłów retortowych z podajnikiem w tym również w hotelach o mocach rzędu 100 kW).
Podłączył mój kocioł do CO, wsypaliśmy eko-groszek do podajnika, wziął taboret i rozpalił. I mówi:
- taboret to teraz się panu przyda przez miesiąc, żeby ustawić kocioł :-)
A ja włączyłem tryb pracy "auto" i zabrałem taboret do kuchni.
Nie mógł uwierzyć, że nic nie trzeba ustawiać na sterowniku.
Śmiał się ze mnie, że mu głupoty gadam i chyba z takim przekonaniem ode mnie wyjechał...
Ale taboret jak stał tak stoi w kuchni a nie w kotłowni.
To tyle w temacie "ranking kotłów na eko-groszek"

Wlodek_PID
30-06-2011, 12:02
Panowie Jarecki i Włodek i oczywiście inni którzy "siedzą w temacie" !

Kłócicie się o ruszty, kopiowania, małpowania i inne tego typu "pierdy".

A ja mam konkretne pytanie ... takie dla zwykłego, przeciętnego użytkownika kotłów jak ja.
Znacie jakieś inne rozwiązanie (palnik + sterownik) w którym pali się tak:
- wsypuj do podajnika opał (eko-groszek, miał itp mieszanki) to co akurat masz
- wybieraj popiół
To wszystko. Dokładnie to wszystko co ma robić użytkownik. Nic więcej !
Ja znam tylko rozwiązania oparte o to co wymyślili właśnie "zawijany" czyli Ogniwo Eko i ostatnio Ogniwo Eko + i chyba jeszcze z dwie firmy które do swych kotłów biorą ich palniki i sterownik.
Ale ja jestem tylko użytkownik, więc mogę się mylić :-)
Z życia wzięte (mojego):
Kupiłem Ogniwo Eko Plus 16 kW, przyjechał doświadczony specjalista, monter OC
(podłączył już kilkadziesiąt tylko samych kotłów retortowych z podajnikiem w tym również w hotelach o mocach rzędu 100 kW).
Podłączył mój kocioł do CO, wsypaliśmy eko-groszek do podajnika, wziął taboret i rozpalił. I mówi:
- taboret to teraz się panu przyda przez miesiąc, żeby ustawić kocioł :-)
A ja włączyłem tryb pracy "auto" i zabrałem taboret do kuchni.
Nie mógł uwierzyć, że nic nie trzeba ustawiać na sterowniku.
Śmiał się ze mnie, że mu głupoty gadam i chyba z takim przekonaniem o de mnie wyjechał...
Ale taboret jak stał tak stoi w kuchni a nie w kotłowni.
To tyle w temacie "ranking kotłów na eko-groszek"

To nic takiego. Tak się pali na tysiącach kotłów z naszymi sterownikami,
ale pod jednym warunkiem - że opał jest w miarę normalny.
Przeważająca ilość naszych klientów pali na nastawach fabrycznych
- czyli niczego nie zmienia.

Problemy się zaczynają, gdy opał jest bardzo złej jakości. To trochę inny
problem, bo często jest to opał, którego nie potrafi spalić palnik. Na to
sterownik nie poradzi.

A kłótni już nie będzie. Do tego są potrzebne 2 strony, a ja dałem sobie
spokój.

Pozdrowienia,

Włodek

Jarecki79
30-06-2011, 12:16
Wybierając Skam-P Premium z Ekoenergią i Cobrą na nastawach fabrycznych (wgranych pod mój kocioł) spalisz:
- ekogroszek
- miał węglowy (odpowiedniej jakości)
- miał węglowy mieszany z ziarnem owsa

z doświadczenia na modelu Titanic wynika,że nastawy na miał węglowy są niemal identyczne z tymi do owsa, więc uważam,że sam owies prawdopodobnie bez korekcji też spalę. Nie próbowałem jednak tego na Cobrze czy Pumie.

Wybierając Skam-P z palnikiem AZP-MŻ z systemem wymiennych głowic spalających spalę bez przełączania niczego w ustawionej Cobrze pod moc mojego zestawu:
- ekogroszek
- miał węglowy

Dodatkowo dzięki opcji wymiany głowicy w kotłach o mocach między 17-35kW mogę dodać mniejszą głowicę spalającą dla trybu letniego czy wiosennego. Dzięki temu uzyskuje zestaw, który pracuje z wyższą sprawnością na małych mocach w stosunku do oryginalnie zamontowanej głowicy.
Wymiana głowicy na mniejszą nie wymaga żadnego zaklejania rzędów otworów, nie wymaga też zamiany i demontażu 4 czy 5członów, wymiana jest dziecinnie prosta, zmienia się jeden, górny odlew żeliwny. Jak łatwo się to robi, mógł wczoraj zobaczyć Suspenser.
Po zmianie głowicy nie muszę również wprowadzać żadnej korekty.

zawijan
30-06-2011, 12:20
To nic takiego. Tak się pali na tysiącach kotłów z naszymi sterownikami...

A kłótni już nie będzie...

Nie będzie kłótni. Potwierdzam.
Po prostu to sprawdzimy.

woma4
30-06-2011, 13:02
ale pod jednym warunkiem - że opał jest w miarę normalny.
Przeważająca ilość naszych klientów pali na nastawach fabrycznych
- czyli niczego nie zmienia.


W mojej informacji co do palenia nie ma mowy o żadnych warunkach co do paliwa ...
Ja jestem z północnej polski i z paliwem jest tak, im dalej od kopalni tym dziwniejsze robi się to paliwo :-/
A ilość klientów palących bez żadnych zmian na ogniwo eko + jest 100 % a nie przeważająca ...
Jak to jest w reklamie żywca ... "prawie robi różnicę" :-)

I tak po prawdzie panowie nie odpowiedzieliście na pytanie (czy w waszych kotłach lub innych które znacie pali się tak:
wsyp paliwo, wybierz popiół, koniec kropka więcej nic !).
Tylko zareklamowaliście swoje produkty.

Po drugie:

nastawach fabrycznych (wgranych pod mój kocioł) spalisz:
- ekogroszek
- miał węglowy (odpowiedniej jakości)
- miał węglowy mieszany z ziarnem owsa

Ale jak spalisz ? Jak będzie strata kominowa ? Jak będzie strata niecałkowitego spalenia ?

Tak ... wychodzi na to, że mój instalator miał wyjątkowego pecha, że to tej pory nie trafił ani na skam ani na pumę ...

woma4
30-06-2011, 13:44
Może tak użytkownicy różnych kotłów potwierdzą "Ja tylko wsypuję paliwo i wybieram popiół" ?

Jarecki79
30-06-2011, 14:02
Po drugie:

Ale jak spalisz ? Jak będzie strata kominowa ? Jak będzie strata niecałkowitego spalenia ?

Tak ... wychodzi na to, że mój instalator miał wyjątkowego pecha, że to tej pory nie trafił ani na skam ani na pumę ...

Odnoszę dziwne wrażenie,że to jakaś natarczywość, nie wiem czy jest Pan instalatorem, czy rzeczywiście użytkownikiem, czy użytkownikiem-pasjonatem....
Co znaczy Polska północna?, bo w takowej akurat sporo konstrukcji chodzi...

Więc odpowiedz, z jaką to sprawnością spalasz ten miał czy owies u siebie w domu?
Jakie masz te straty niecałkowitego spalania i kominowe? Czym je mierzysz?

Odpowiedziałem Ci szczerze.
Przy odpowiednich nastawach wyjściowych nie musisz przy Cobrze i Ekoenergii montowanej z moim wyrobem przestawiać parametrów, aby spalić miał czy groszek, takie było Twoje pytanie.

Miał, mam na myśli paliwo posiadające trochę więcej grubszego ziarna, bo samego "piasku" spalać się nie da poprawnie.

Masz jednak możliwość poprawy, jeżeli uważasz to za słuszne.

W Cobrze nie musisz, ale możesz coś poprawić
W Twoim eCoalu nie musisz, ale też nie masz najdrobniejszej szansy, aby coś poprawić.

To podstawowa różnica, więc decydować może odbiorca końcowy.


Zatem kto, co woli.

Jarecki79
30-06-2011, 14:06
Karoka już wielokrotnie pisał,że jego kuzyna na prostym Ogniku PID tylko wsypuje opał, zadaje temp. i wywala popiół.
Na lato obniżyła temp. na oFF, ustawiła inną na bojler i zabawa była skończona.


Ja rozumiem,że tak ciężko przyjąć do wiadomości, że na rynku jest trochę więcej produktów jak jeden kocioł, jeden palnik i jeden sterownik.

Wlodek_PID
30-06-2011, 14:38
Może tak użytkownicy różnych kotłów potwierdzą "Ja tylko wsypuję paliwo i wybieram popiół" ?

Wiesz co - jeśli naprawdę Cię to ciekawi, musisz spróbować jak działa
na Twoim kotle Cobra. Niestety musiałbyś ją kupić. Nie wiem, czy
ktoś odkupi od Ciebie eCoala, więc będzie to dodatkowy wydatek.

Zwróć uwagę, że ze sprzedaniem Cobry nie będziesz miał żadnego
problemu. To jedna z wielu zalet tego sterownika. Nie piszę o innych
zaletach, bo nie jestem pewien, czy chcesz je poznać.

Nie chcę przynudzać.

karoka65
30-06-2011, 14:45
Ja rozumiem,że tak ciężko przyjąć do wiadomości, że na rynku jest trochę więcej produktów jak jeden kocioł, jeden palnik i jeden sterownik.
Tak, niektórym za ciężko a najgorsze jest to że nawet na oczy nie widzieli nie mówiąc że nie spróbowali a słowa krytyki tak łatwo im przychodzą.
Mi znowu jest to ciężko zrozumieć.

SUSPENSER
30-06-2011, 15:14
Może tak użytkownicy różnych kotłów potwierdzą "Ja tylko wsypuję paliwo i wybieram popiół" ?

Ja tak mogę zrobić z moim Enka Set po zamontowaniu sterownika Cobra, i to tylko moja sprawa, że po jego otrzymaniu na testy zmieniałem ustawienia BO CHCIAŁEM.
Gdybym nie chciał działałby bez żadnych zmian nastaw.

Mam też Audi 1.9 TDI [silnik AFN], w którym lubię czasem coś pozmieniać [dawkę paliwa, kąt wtrysku itp. za pomocą VAG-a] - i co powiesz, że Audi jest do d..py i wolisz Fiata bo tam tylko lejesz paliwo i jeździsz ?

jack18
30-06-2011, 15:35
Możliwe ze od jesieni eCoal tez będzie miał możliwość ster ręcznego. Niestety nie wiem czy w formie tylko drobnych korekcji ,czy w formie jakby połączenia dwóch ster Bruli/eCoal..

Jarecki79
30-06-2011, 15:40
Jack18
ja to uważam za dobrą wiadomość, niezależnie od sposobu, który zostanie wymyślony.

karoka65
30-06-2011, 15:40
,czy w formie jakby połączenia dwóch ster Bruli/eCoal..
Z tego co wiem to raczej nie. Firma sama zrobiłaby konkurencję dla Bruli.
Podsuwałem nawet taki pomysł.

Wlodek_PID
30-06-2011, 15:45
Możliwe ze od jesieni eCoal tez będzie miał możliwość ster ręcznego. Niestety nie wiem czy w formie tylko drobnych korekcji ,czy w formie jakby połączenia dwóch ster Bruli/eCoal..

Widzisz - nie jestem zdziwiony. Zdziwiony byłem, i to bardzo, gdy się
dowiedziałem, że użytkownik nie może nic przestawić.

Ten sterownik nie działa tak, że zawsze jest OK. Co wtedy? Zęby w ścianę...

Ale marketing wymagał takiego sloganu. I wygrał - na krótko.
A teraz życie to weryfikuje.

jack18
30-06-2011, 15:46
Ciężko mi teraz to na 100% stwierdzić. Słyszałem jednak, ze były takie plany i to po wizycie w ICHPW. Natomiast nie zarzekam się ze tak będzie .Minertu może by wiedział coś więcej na temat. ES Chciał coś takiego zrobić dla zainteresowanych- niestety nie wiem jak by to miało wyglądać.

jack18
30-06-2011, 16:00
Widzisz - nie jestem zdziwiony. Zdziwiony byłem, i to bardzo, gdy się
dowiedziałem, że użytkownik nie może nic przestawić.

Ten sterownik nie działa tak, że zawsze jest OK. Co wtedy? Zęby w ścianę...

Ale marketing wymagał takiego sloganu. I wygrał - na krótko.
A teraz życie to weryfikuje.

Tak jak w Pumie czy Cobrze konieczności takiej nie ma. Ale są tacy co chcieli . Bez żadnej ściemy i kręcenia powiem jednak ze od chwili kupna tego kotła i ster nie było konieczności korygowania żadnych nastaw. Testowałem naprawdę rożne opały. Myślę ze jednak gdyby była taka możliwość to użytkownicy by się tym bawili. Z jakim skutkiem? -trudno powiedzieć.

karoka65
30-06-2011, 16:02
Możliwe ze od jesieni eCoal tez będzie miał możliwość ster ręcznego. Niestety nie wiem czy w formie tylko drobnych korekcji
Raczej tak ma to wyglądać o ile dobrze pamiętam.

jack18
30-06-2011, 16:08
Raczej tak ma to wyglądać o ile dobrze pamiętam.

Bardzo mozliwe. Z tego co rozmawiałem z Panem z ES sprzętowo było by wykonalne nawet połączenie obu tych sterów tzn. Chcesz to korzystasz z Bruli a jak nie z eCoala. Jesli chodzi o konkurencje dla siebie to nie do końca tak. Bruli pracuje z każdym typem palnika - eCoal już nie.

Jarecki79
30-06-2011, 16:10
Raczej tak ma to wyglądać o ile dobrze pamiętam.

Z tego, co się orientuję tylko na podstawie rozmowy z pracownikami OTGiS Łódź drobnych korekcji powietrza w małym zakresie można dokonywać na sterownikach firmy PLUM przy aktywnym algorytmie... chyba plus-minus 10%.

Takie coś jest już wystarczające do wykonania jakiegoś zabiegu korekcji.


Na jesień będziemy próbować coś nowego i tutaj z kolei ja chciałbym coś otwarcie napisać... wprost i bez żadnej ściemy.
Tak, aby był czas na przemyślenie tematu.

Miałbym wówczas ochotę na wypróbowanie sterownika Bruli, czy ktoś może odpowiedzieć, czy jest na to szansa, aby udostępniono mi na ok.30dni model do wykonania testów? Minertu, mógłbyś zapytać? Ewentualnie, czy mógłbym wówczas wypożyczyć taki ster na te 30dni od Karoki bądź Suspensera, jeżeli jeszcze będą te sterowniki mieli?

Jak wspominałem, lubię takie próby i często sprawdzam wyroby innych producentów.

karoka65
30-06-2011, 16:12
Bez żadnej ściemy i kręcenia powiem jednak ze od chwili kupna tego kotła i ster nie było konieczności korygowania żadnych nastaw. Myślę ze jednak gdyby była taka możliwość to użytkownicy by się tym bawili.
Z Cobrą jest tak samo tylko kocioł już miałem. A jak mam możliwość to się właśnie bawię.
Ograniczyłem tylko max moc dmuchawy do 80% do czeskiego eko, gdybym tego nie zrobił pewnie równie dobrze by się wypalał ale jak mam możliwość to dlaczego nie.
Druga rzecz to ustawiona fabrycznie minimalna moc kotła na 3% przestawiłem na 1% bo mnie wkurzało jak kocioł przeciągał po 12 stopni od zadanej na CWU ale jak popatrzę na eCoalowców to im nawet 30 stopni nie przeszkadza, no ale taka już moja uroda.

jack18
30-06-2011, 16:18
Z tego, co się orientuję tylko na podstawie rozmowy z pracownikami OTGiS Łódź drobnych korekcji powietrza w małym zakresie można dokonywać na sterownikach firmy PLUM przy aktywnym algorytmie... chyba plus-minus 10%.

Takie coś jest już wystarczające do wykonania jakiegoś zabiegu korekcji.


Na jesień będziemy próbować coś nowego i tutaj z kolei ja chciałbym coś otwarcie napisać... wprost i bez żadnej ściemy.
Tak, aby był czas na przemyślenie tematu.

Miałbym wówczas ochotę na wypróbowanie sterownika Bruli, czy ktoś może odpowiedzieć, czy jest na to szansa, aby udostępniono mi na ok.30dni model do wykonania testów? Minertu, mógłbyś zapytać? Ewentualnie, czy mógłbym wówczas wypożyczyć taki ster na te 30dni od Karoki bądź Suspensera, jeżeli jeszcze będą te sterowniki mieli?

Jak wspominałem, lubię takie próby i często sprawdzam wyroby innych producentów.
Gdzieś mi tez przemknęło info o tym ze Panowie ES testowali model do tłoka (Bruli) Jak by Cie interesowało to możne minertu tez zapytać. Ale już nic nie pisze bo jeszcze opiernicz dostane od minertu..:)

karoka65
30-06-2011, 16:22
Miałbym wówczas ochotę na wypróbowanie sterownika Bruli, czy ktoś może odpowiedzieć, czy jest na to szansa, aby udostępniono mi na ok.30dni model do wykonania testów? Minertu, mógłbyś zapytać? Ewentualnie, czy mógłbym wówczas wypożyczyć taki ster na te 30dni od Karoki bądź Suspensera, jeżeli jeszcze będą te sterowniki mieli?


W sobotę będę przechodził na Bruli, może będę rozmawiał jutro z p. Edwardem z E-S jeśli nie wyrażą sprzeciwu to chyba nikt ci nie odmówi. Dodatkowo wiem że Budowniczy ma dostać Cobrę do testów a ma też Bruli.
Tak ustaliłem z firmami że po miesiącu pracują ich sterowania, trzeba jakoś to pogodzić. Nie wiem jak Suspenser to rozwiązał.
Już mnie ciekawi jak wypadną w porze zimowej.

karoka65
30-06-2011, 16:24
Panie Włodku działaj pan z tym netem i tygodniowym programatorem. Tego mi brakuje.

jack18
30-06-2011, 16:24
Z Cobrą jest tak samo tylko kocioł już miałem. A jak mam możliwość to się właśnie bawię.
Ograniczyłem tylko max moc dmuchawy do 80% do czeskiego eko, gdybym tego nie zrobił pewnie równie dobrze by się wypalał ale jak mam możliwość to dlaczego nie.
Druga rzecz to ustawiona fabrycznie minimalna moc kotła na 3% przestawiłem na 1% bo mnie wkurzało jak kocioł przeciągał po 12 stopni od zadanej na CWU ale jak popatrzę na eCoalowców to im nawet 30 stopni nie przeszkadza, no ale taka już moja uroda.
Normalnie eCoal po przekroczeniu zadanej o 5 stopni wpada w podtrzymanie. Takie przeciąganie najczęściej jest widoczne przy pracy cyklicznej pompy CO. Pompa się zatrzymuje a kocioł po rozpędzeniu oddaje jeszcze ciepło do wody i temp rośnie. U mnie częściowo ten problem się rozwiązał bo trochę woda w obiegu porusza się grawitacyjnie.

karoka65
30-06-2011, 16:25
Kurde tak się wciągnąłem a to nie ten temat.

karoka65
30-06-2011, 16:27
Normalnie eCoal po przekroczeniu zadanej o 5 stopni wpada w podtrzymanie. Takie przeciąganie najczęściej jest widoczne przy pracy cyklicznej pompy CO. Pompa się zatrzymuje a kocioł po rozpędzeniu oddaje jeszcze ciepło do wody i temp rośnie. U mnie częściowo ten problem się rozwiązał bo trochę woda w obiegu porusza się grawitacyjnie.
Miałem na myśli tryb Lato.

jack18
30-06-2011, 16:30
No to już nie wiem. Ja nie miałem tego rodzaju kłopotu.

karoka65
30-06-2011, 16:31
Pompa się zatrzymuje a kocioł po rozpędzeniu oddaje jeszcze ciepło do wody i temp rośnie.
Tak reaguje każdy kociołek, to ta bezwładność. Im paliwo lepsze i lepiej trzyma żar tym większe przerosty no żeby było ładniej to przeregulowanie.

Wlodek_PID
30-06-2011, 16:31
Panie Włodku działaj pan z tym netem i tygodniowym programatorem. Tego mi brakuje.

Program tygodniowy postaram się zrobić latem, cierpliwości.

Jarecki79
30-06-2011, 16:32
Gdzieś mi tez przemknęło info o tym ze Panowie ES testowali model do tłoka (Bruli) Jak by Cie interesowało to możne minertu tez zapytać. Ale już nic nie pisze bo jeszcze opiernicz dostane od minertu..:)

Do tłoka to akurat pracuję sam nad czyms innym, o pomoc w testowaniu prosiłem z kolei kolegę VLD.
Mam swoje przemyślenia i spostrzeżenia.

Natomiast przy nowym wyrobie chciałbym rzeczywiście podjąć się próby.
Obojętnie, czy będzie zgoda i wysyłka przez E-S, czy będzie zgoda na wypożyczenie od Karoki, Suspensera czy Budowniczego na 30dni.

Pytam wcześniej, aby był czas na zastanowienie.

ps. koledze kocurmarcin gaśnie na miale... więc uważam,że w tym wypadku jakaś ręczna korekta w eCoalu by mu pomogła, ale co ja tam wiem...
piasek się nie pali bezproblemowo... doradziłbym mu próbę domieszania trocin bądź pelletu bądź ziarna owsa w ilości ok.40%objętościowo, powinno wówczas się dłużej paliwo podtrzymać w trybie letnim... ale ja tu tylko sprzątam..... :)