PDA

Zobacz pełną wersję : RANKING KOTŁÓW NA EKO GROSZEK



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 [28] 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92

karoka65
30-06-2011, 17:36
No to już nie wiem. Ja nie miałem tego rodzaju kłopotu.

Czasami piszę z minertu na gadulcu i podglądam często jego kociołek jak i on mój.
Zauważyłem że w trybie lato potrafi mu po 30 stopni nawet nadłożyć. Dzisiaj widzę że chyba dorwał jakąś nową wersję oprogramowania która umożliwia wydłużyć czas postoju ponad 90min.
Coś po jego wykresie mi tak wygląda. Za krótki eCoal miał ten czas i dlatego tak ciągnął w górę.
Rzuć okiem na jego wykres.

jack18
30-06-2011, 17:41
Jarecki On ma eko plus chyba. Ja przyznam się ze nie znam tego palnika.Widziałem go tylko na testach. Nie wiem tez czy ten miał to nie sam piasek ,bo wtedy może mieć problem.Możliwe ze jakaś korekta by mu pomogła.

jack18
30-06-2011, 17:44
Czasami piszę z minertu na gadulcu i podglądam często jego kociołek jak i on mój.
Zauważyłem że w trybie lato potrafi mu po 30 stopni nawet nadłożyć. Dzisiaj widzę że chyba dorwał jakąś nową wersję oprogramowania która umożliwia wydłużyć czas postoju ponad 90min.
Coś po jego wykresie mi tak wygląda. Za krótki eCoal miał ten czas i dlatego tak ciągnął w górę.
Rzuć okiem na jego wykres.
Jest wersia testowa na e sterowniki do 120min.

SUSPENSER
30-06-2011, 17:54
W sobotę będę przechodził na Bruli, może będę rozmawiał jutro z p. Edwardem z E-S jeśli nie wyrażą sprzeciwu to chyba nikt ci nie odmówi. Dodatkowo wiem że Budowniczy ma dostać Cobrę do testów a ma też Bruli.
Tak ustaliłem z firmami że po miesiącu pracują ich sterowania, trzeba jakoś to pogodzić. Nie wiem jak Suspenser to rozwiązał.
Już mnie ciekawi jak wypadną w porze zimowej.

Ja planuję każdy ze sterowników podłączać po kolei na tyle na ile wystarczy worek węgla [dobrane parametry Bruli i Tatarek mam zapisane], dodatkowo Bruli i Tatarek sprawdzę z założonym tłumieniem dolotu powietrza do wentylatora [włóknina filtracyjna+wełna] oraz tylko z przysłoniętą przesłoną wentylatora bez dodatkowych tłumień [tu pewnie będą konieczne korekty nastaw tzn. większa dawka węgla w czasie cyklu pracy].

Jarecki79
30-06-2011, 17:58
Ja planuję każdy ze sterowników podłączać po kolei na tyle na ile wystarczy worek węgla [dobrane parametry Bruli i Tatarek mam zapisane], dodatkowo Bruli i Tatarek sprawdzę z założonym tłumieniem dolotu powietrza do wentylatora [włóknina filtracyjna+wełna] oraz tylko z przysłoniętą przesłoną wentylatora bez dodatkowych tłumień [tu pewnie będą konieczne korekty nastaw tzn. większa dawka węgla w czasie cyklu pracy].

Moim zdaniem włóknina filtracyjna oraz wełna nie należą do wyposażenia zarówno kotła, jak też dmuchawy, jak też sterownika. Przeciętny użytkownik na to nie wpadnie, korzysta z tego, co ma dostępne. Więc ograniczenie obrotów dmuchawy, ewentualnie przysłonka na dmuchawie.

Cobra radzi sobie bez tych dodatków, więc pozostałe sterowniki też mogą czy tam powinny sobie z tym fantem radzić.
Jak to robią - to chyba mamy zamiar sprawdzić....

karoka65
30-06-2011, 18:05
No ja właśnie teraz chcę podłaczyć tak jak na Cobrze bez żadnych cegieł, włoknin ani innych kombinacji.
Przeczyszczę tylko kociołek.
Już wiem że temp. spalin pójdzie ostro w górę, może ukaże się poprawka która umożliwi w Brulim niższą nastawę min. mocy dmuchawy.
Jest teraz 30% myślę że od 20 było by już przyzwoicie dla mojego "badziewiaczka"
Chociaż coraz bardziej się utwierdzam w tym że to wcale nie najgorszy kocioł.

Jarecki79
30-06-2011, 18:50
Instrukcje czytalem , teraz ja przegladam i nie moge znalezc informacji ktore by mi pomogly . Moze cos przeoczylem , Prosze mnie naprowadzic.

Szanując odrębność wątków postaram się pomóc w tym miejscu.....

Wiem tylko tyle,że masz opcję zadawania przedmuchu, tak więc być może spróbuj skrócić ten czas.

Piasek, co odpowiedziałem innemu koledze, w innym miejscu nie jest prosty do spalenia i rodzi problemy, pomogła by opcja korekcji, ale jej nie masz.

Inną logiczną zatem metodą do takiego drobnego miału jest dodanie ok.40% trocin, ziarna owsa bądź pellet, zależy do czego masz dostęp.
Powinno to pomóc z podtrzymaniem żaru w trybie lato, SPRÓBUJ

kocurmarcin
30-06-2011, 21:26
Dzieki Jarecki jutro cos pomajstruje .

Jak PUszcze na centralne to nie ma problemu , natomiast gasnie w trybie lato poniewaz mam za maly odbiur ciepla no i opal do dupy, na testy wziolem worek.

SUSPENSER
30-06-2011, 21:39
Moim zdaniem włóknina filtracyjna oraz wełna nie należą do wyposażenia zarówno kotła, jak też dmuchawy, jak też sterownika. Przeciętny użytkownik na to nie wpadnie, korzysta z tego, co ma dostępne. Więc ograniczenie obrotów dmuchawy, ewentualnie przysłonka na dmuchawie.

Cobra radzi sobie bez tych dodatków, więc pozostałe sterowniki też mogą czy tam powinny sobie z tym fantem radzić.
Jak to robią - to chyba mamy zamiar sprawdzić....

Oczywiście, że te dodatki nie należą do wyposażenia - sam wymyśliłem, żeby je montować i kilku osobom już to pomogło ograniczyć "huragan w kominie" i zdmuchiwanie płomienia.

Chcę jednak u siebie sprawdzić jaki wpływ na zużycie opału ma to ograniczanie.

Przypomina mi się jak jakiś czas temu pewna osoba w tym wątku stwierdziła, że problemem jest instalowanie zbyt mocnych dmuchaw przez producentów kotłów - ciekawe, że po zamontowaniu Ognika lub Pumy te same dmuchawy od razu pracują jak trzeba i są już dobre.

Czytałem trochę o sterowaniu fazowym i grupowym - podobno grupowe jest energooszczędne tzn. dmuchawa na niższych obrotach bierze mniej kWh niż przy sterowaniu fazowym gdzie bierze praktycznie tyle samo w całym zakresie obrotów - czy tak jest faktycznie czy też coś źle zrozumiałem ?

darase
30-06-2011, 21:41
Marcin faktycznie masz kiepskie paliwo, podczas burzy tata wyłączył piec i po burzy zapomniał go włączyć. 6h był bez prądu, po włączeniu w bardzo krótkin czasie osiągnął zadaną tem. Widzę że u Minerta po wgraniu softu z ok. 23 dni do końca eko zrobiło się ponad 45dni do końca przy tej samej ilości węgla 30%. To się nazywa oszczędność. Brawo dla twórców eCoala za expresowe zmiany :)

SUSPENSER
30-06-2011, 21:43
+
No ja właśnie teraz chcę podłaczyć tak jak na Cobrze bez żadnych cegieł, włoknin ani innych kombinacji.
Przeczyszczę tylko kociołek.
Już wiem że temp. spalin pójdzie ostro w górę, może ukaże się poprawka która umożliwi w Brulim niższą nastawę min. mocy dmuchawy.
Jest teraz 30% myślę że od 20 było by już przyzwoicie dla mojego "badziewiaczka"
Chociaż coraz bardziej się utwierdzam w tym że to wcale nie najgorszy kocioł.

Nie wiem czy 20 by już było ok - on ma chyba podobne sterowanie [fazowe] jak Tatarek a na tym ustawiam od 3% [przy niższych dmuchawa już nie rusza tylko buczy] - praktycznie dopiero od 30 w dół są widoczne efekty regulacji.

Co do najgorszych kotłów to jeden znajomy ma od kilku lat kocioł znanej firmy i to dopiero była porażka [sterowanie i czyszczenie] - wymienił sterownik na Ognik i od tej pory kocioł działa [ale czyszczenie pozostało], drugi pretendujący do miana najgorszego ma zakupiony w Castoramie [też markowy] bez popielnika [obudowa palnika jest 2 cm od dolnej blachy obudowy kotła], oczywiście z kiepskim sterownikiem i najtańszą dmuchawą, która po 3 latach już ledwo działa [przed zimą chyba wymieni dmuchawę i sterownik] - to są dopiero badziewiaczki.

A potem nowi wchodzą na forum i się dziwią dlaczego w rankingu najlepszych nie ma tych znanych, polecanych przez instalatorów marek nie rozumiejąc, że gdyby szukali najszybszych samochodów to nie ma sensu dyskutować o najbardziej popularnych markach typu Skoda, VW czy Fiat a raczej o tych egzotycznych jak Lotec czy Bugatti [co jest ciekawe w branży kotlarskiej najlepsze kotły potrafią być tańsze lub niewiele droższe od tych najgorszych].

darase
30-06-2011, 21:49
Suspenser najmniej prądu lub prundu ;) pobierają silniki EC.

karoka65
30-06-2011, 21:50
Przypomina mi się jak jakiś czas temu pewna osoba w tym wątku stwierdziła, że problemem jest instalowanie zbyt mocnych dmuchaw przez producentów kotłów - ciekawe, że po zamontowaniu Ognika lub Pumy te same dmuchawy od razu pracują jak trzeba i są już dobre.


Tak, ciekawa sprawa.

zawijan
01-07-2011, 07:40
Przypomina mi się jak jakiś czas temu pewna osoba w tym wątku stwierdziła, że problemem jest instalowanie zbyt mocnych dmuchaw przez producentów kotłów - ciekawe, że po zamontowaniu Ognika lub Pumy te same dmuchawy od razu pracują jak trzeba i są już dobre.

Jeśli już tak piszesz - to podaj proszę dokładne cytaty, bo mi się przypomina, że było napisane trochę inaczej. Chyba, że przypomina mi się coś innego, niż Tobie - bez cytatów tego jednak nie da się rozstrzygnąć.
I podaj - proszę - jakie to były te złe wyniki, a jakie są te dobre.

zawijan
01-07-2011, 07:48
A potem nowi wchodzą na forum i się dziwią dlaczego w rankingu najlepszych nie ma tych znanych, polecanych przez instalatorów marek nie rozumiejąc, że gdyby szukali najszybszych samochodów to nie ma sensu dyskutować o najbardziej popularnych markach typu Skoda, VW czy Fiat a raczej o tych egzotycznych jak Lotec czy Bugatti [co jest ciekawe w branży kotlarskiej najlepsze kotły potrafią być tańsze lub niewiele droższe od tych najgorszych].

No właśnie...
Lotec i Bugatti są kompletnie nieznane i wyraźnie tańsze od Skody, VW czy Fiata.
Też się dziwię, czemu ludzie ich nie kupują???
A Ty SUSPENSER - jaki masz samochód?

SUSPENSER
01-07-2011, 09:14
No właśnie...
Lotec i Bugatti są kompletnie nieznane i wyraźnie tańsze od Skody, VW czy Fiata.
Też się dziwię, czemu ludzie ich nie kupują???
A Ty SUSPENSER - jaki masz samochód?

Pisałem NAJSZYBSZYCH a nie NAJTAŃSZYCH.

Mam A4 TDI o czym już pisałem, więc żadna tajemnica a Ty ?

zawijan
01-07-2011, 09:16
pisałem najszybszych a nie najtańszych.

Mam a4 tdi o czym już pisałem, więc żadna tajemnica a ty ?

dodge caliber

darase
01-07-2011, 09:33
Marka samochodu mało mówi :) ważny jest rok produkcji, mój znajomy ma brykę że szok ale data produkcji też szok ;)

Jarecki79
01-07-2011, 10:10
Dzieki Jarecki jutro cos pomajstruje .

Jak PUszcze na centralne to nie ma problemu , natomiast gasnie w trybie lato poniewaz mam za maly odbiur ciepla no i opal do dupy, na testy wziolem worek.

Jak nie masz za dużo tego miału, to kup inny.

Jak chcesz się przekonać, czy domieszka trocin czy owsa będzie pomocna, to spróbuj.
W moich testach takie coś się sprawdziło.

andrew01
01-07-2011, 10:40
Marka samochodu mało mówi :) ważny jest rok produkcji, mój znajomy ma brykę że szok ale data produkcji też szok ;)

Tu akurat po modelu już widać, że nie jest mocno wysłużony, skoro pojawił się dopiero w 2006 roku.

woma4
01-07-2011, 14:42
Panowie nie pomyliły wam się wątki ... ???
Ten jest o kotłach a nie autach.
Ja mam starego rozpadającego się Citroena Berlingo rocznik ... matko jedyna, lepiej nie sprawdzać !
I co z tego wynika w związku z tym wątkiem ? Mogę pisać czy muszę kupić sobie lepsze auto ?

Wlodek_PID
01-07-2011, 14:47
Trochę zmiany nie zaszkodzi...
Auta już były - przejdźmy do dziewczyn...:yes::yes::yes:

Gelo_26
01-07-2011, 14:53
mamy zacząć od rocznika :)

jorgo
02-07-2011, 09:53
w zasadzie ten wątek jest o wszystkim...... tylko nie o rankingu kotłów...
co na to słownik wyrazów obcych
klasyfikacja osób, zespołów, którą przeprowadza się według określonych zasad, najczęściej na podstawie wyników, osiągniętych w jakiejś dziedzinie w pewnym okresie; lista zestawiona według jakichś osiągnięć: Według rankingu "Gazety Bankowej" jest on czwartym co do wielkości bankiem w Polsce. Tegoroczny ranking tenisistek otwiera Stefi Graff. Ranking polityków według popularności.
UWAGA: wyraz nadużywany zamiast określeń: lista, zestawienie, klasyfikacja.ang. ranking
tak gwoli przypomnienia tylko :-)

Jarecki79
02-07-2011, 11:08
Dla prowadzenia rankingu potrzebna jest akceptacja innych wyrobów na rynku.

Próbowaliśmy opisywać kilka palników, aby była jakas świadomość, to okazało się,że jednego to nie warto kupować, bo ekogroszku już za 5sekund nie będzie (ciekawe co na to CZP01?), palniki obrotowe to też nie, bo komuś się koronki tylko z majtkami kojarzą, na siłę został brucer/burner.

Dalej było kilka wzmianek o sterownikach, ale też idealny jest tylko jeden, zatem dyskusji dalszej nie ma po co prowadzić. Użytkownicy posiadający i użytkujący jedno urządzenie wiedzą lepiej od tych, co sprawdzają kilka...

Spora część osób wskazuje na wyższą wygodę czyszczenia kanałów poziomych, ale to też źle i nie po myśli.
Można mówić, widzieć, pokazywać, argumenty nie są akceptowane.

Dalej najlepszy jest tylko jeden ruszt awaryjny, więc dyskusji nie ma po co prowadzić.....


Kończąc już poważniejszą puentą z użyciem języka motoryzacji (skoro p.Z można, to nie widzę przeciwskazań do tego samego):

Na rynku jest cała gama samochodów z nowoczesnymi silnikami diesla, są TDI, HDI itd.
Każdego działanie ogólne sprowadza się do tego samego, czyli wysokie ciśnienie wtrysku, lepsze przyspieszenia, mniejsze spalanie.

Czy to oznacza, że te silniki są takie same? - Oczywiście, że nie.

Przenosząc tę metaforę na urządzenia sterujące:
mamy na rynku sterowania nowej generacji, które starają się w taki, czy inny sposób dostosować podawanie paliwa oraz siłę nadmuchu do chwilowego zapotrzebowania na ciepło. Upraszczając: jednym do pilnowania wysokości kopca potrzeba czujnika temp. spalin, inne robią to w nieco odmienny sposób.

Cel końcowy ma być ten sam - optymalna modulacja mocy w/g zapotrzebowania na ciepło.

Mamy m.in.:
Luksus, Perfekt, Expert firmy Elster
RT09pid firmy TATAREK (który do palników brucer/ekoenergia jest moim zdaniem bardzo dobrym rozwiązaniem)
OGNIK PID, Cobra, Puma firmy Elektro-Miz
serię sterowników ecoMAX firmy PLUM
jest eCoal firmy Elektro-System dedykowany do konkretnego palnika
są sterowania firmy Estyma pod kotły Kostrzewy

i jeszcze pewnie o kilku zapomniałem

Wszystkie te wyroby rozwijane są w/g własnej koncepcji, każda z firm dokłada wszelkich starań, aby wyroby były co raz lepsze.
Wystarczy ten fakt zaakceptować.

zawijan_2
02-07-2011, 14:32
re" #7149

"Wystarczy ten fakt zaakceptować"

No właśnie! :bye:

Wlodek_PID
03-07-2011, 13:07
Jeśli źle zrozumiałem to przepraszam,ale z kontekstu wpisu moglo tak wynikać.

Kontekst wpisu jest taki, że dla wielu użytkowników istotna
jest obsługa sterownika z klawiatury. Grubo ponad 90%
naszych klientów nie ma Internetu w kotłowni.

Spróbuj ustawić strefy czasowe w swoim sterowniku z klawiatury.
A potem zrób to samo na Cobrze i zobaczysz, do czego się
przydaje kolorowy wyświetlacz. Albo przejrzyj wykresy z historii
pracy.

Na ekranie TFT jest sporo ważnych informacji, których nie można
czytelnie pokazać na linijce 2x16 znaków. Kolejna rzecz - czytelność
ekranu dla osób źle widzących. Jest ogromna różnica, nasz ekran
jest doskonale widoczny nawet z kilku matrów - mimo tego, że
jest mały!

Nie warto pisać, że coś jest gadżetem, dopóki nie spróbujesz
- a przecież nie miałeś jeszcze kontaku z Cobrą.
Nawiasem mówiąc - ES dostarcza tablet do zamontowania
w kotłowni i ludziom się to podoba.

Tu na forum wszyscy są na Ty, więc proponuję taką formę.

SUSPENSER
03-07-2011, 16:10
Jeśli już tak piszesz - to podaj proszę dokładne cytaty, bo mi się przypomina, że było napisane trochę inaczej. Chyba, że przypomina mi się coś innego, niż Tobie - bez cytatów tego jednak nie da się rozstrzygnąć.
I podaj - proszę - jakie to były te złe wyniki, a jakie są te dobre.

To było kilka stron dyskusji których nie ma sensu cytować - chyba każdy śledzący wątek wie o co chodzi.

To, że dmuchawa przy tych sterownikach pracuje jak trzeba oznacza, że nie muszę przysłaniać jej wlotu włókniną i wełną, żeby ograniczyć wywiewanie ciepła kominem.

Dzisiaj włączyłem CO bo było chłodno, więc kończy się już węgiel w zasobniku i niebawem przeprowadzę próby z różnymi sterownikami i podam wyniki.

Na razie mam jeden wynik - przy sterowniku Cobra i stosowaniu stref CWU oraz cyrkulacji 125 kg węgla [50 kg ekoret i 75 kg Pieklorz] wystarczyło na około [około, ponieważ węgiel dzisiaj wieczorem osiągnie poziom odniesienia do którego będę liczył zużycie przy testowaniu różnych sterowników, a jeszcze się nie skończył więc oszacowałem, że wystarczyłoby go jeszcze na co najmniej 3 dni] 54 dni, czyli wychodzi średnia 2,3 kg/dobę :D

jorgo
04-07-2011, 07:25
Nawiasem mówiąc - ES dostarcza tablet do zamontowania
w kotłowni i ludziom się to podoba.



A ile ten tablet kosztuje?

jack18
04-07-2011, 15:27
Włodku tablet jest do zamontowania ,ale nikt nie mówi ze w kotłowni. Można go tam zawiesić tak jak zresztą plazmę, lub cokolwiek innego ,ale raczej mało osób decyduje się go tam dać.

karoka65
04-07-2011, 15:38
A ile ten tablet kosztuje?
Nie jest to jakiś markowy, cena myślę około 400pln ale działa bardzo dobrze.

karoka65
04-07-2011, 15:41
Włodku tablet jest do zamontowania ,ale nikt nie mówi ze w kotłowni. Można go tam zawiesić tak jak zresztą plazmę, lub cokolwiek innego ,ale raczej mało osób decyduje się go tam dać.
Oczywiście, po co go dawać do kotłowni, żeby zarastał kurzem ?
W kotłowni jak potrzebuję coś zmienić to mam panel wykonawczy a tablet mam w domu i żeby coś zmienić czy poprawić nie trzeba właśnie tam biegać.
Im rzadziej tym lepiej.

Wlodek_PID
04-07-2011, 18:45
Włodku tablet jest do zamontowania ,ale nikt nie mówi ze w kotłowni. Można go tam zawiesić tak jak zresztą plazmę, lub cokolwiek innego ,ale raczej mało osób decyduje się go tam dać.

OK. Tak czy owak, fajny gadżet.

czp01
04-07-2011, 21:41
Dla prowadzenia rankingu potrzebna jest akceptacja innych wyrobów na rynku.

Próbowaliśmy opisywać kilka palników, aby była jakas świadomość, to okazało się,że jednego to nie warto kupować, bo ekogroszku już za 5sekund nie będzie (ciekawe co na to CZP01?), palniki obrotowe to też nie, bo komuś się koronki tylko z majtkami kojarzą,.

Wywołany - odpowiadam. Może i nie warto jednak ja kupiłem dopiero co w Pancerpolu mniejszy zwykły palnik PPS 25 ze stałą retortą, którym zastąpiłem większego poprzednika PPS-50 ( no tak w drodze eksperymentu). Akurat u mnie taki palnik w ubiegłym roku z ekogroszkiem z KWK Julian a w tym roku ekogroszkiem z bobrka tworzy udana symbiozę. Ekogroszek jak dla mnie pali się b. dobrze. Spokojnie tak szybko ekogroszek nie zniknie z powierzchni ziemi.

jack18
04-07-2011, 22:06
OK. Tak czy owak, fajny gadżet.

To fakt-jest to gadżet.

zawijan
05-07-2011, 07:36
Spokojnie tak szybko ekogroszek nie zniknie z powierzchni ziemi.

Za 5 sekund z pewnością nie zniknie.
Pod ziemią jest go jednak coraz mniej.
Czy zniknie szybko?
Co dla jednego szybko - dla drugiego może być wolno. Zależy to od bardzo wielu czynników.
Faktem jest jednak, że zużycie roczne ekogroszku systematycznie wzrasta, a jego podaż już zaczyna nie nadążać za tym wzrostem.

darase
05-07-2011, 07:59
Trzeba będzie kruszyć gruby węgiel.

andrew01
05-07-2011, 08:10
Faktem jest jednak, że zużycie roczne ekogroszku systematycznie wzrasta, a jego podaż już zaczyna nie nadążać za tym wzrostem.

Przy takiej sytuacji na rynku to cena ekogroszku szybko nie spadnie...

zawijan
05-07-2011, 09:05
Trzeba będzie kruszyć gruby węgiel.

Nierealne.
Ten węgiel jest ciągle droższy od groszku (poza chwilowymi "wariackimi" sytuacjami z popytem/podażą), bo jest go jeszcze mniej niż groszku, a potrzeby są ciągle duże i nie maleją.

zawijan
05-07-2011, 09:05
Przy takiej sytuacji na rynku to cena ekogroszku szybko nie spadnie...

Nie spadnie

darase
05-07-2011, 10:20
Przyjęliśmy pakiet energetyczny zaraz zakażą nam palić węglem, trzeba będzie robić domy pasywne, najeść się grochu i ogrzewać gazem własnej produkcji ;)

Andrzej_M_
05-07-2011, 10:31
Ktoś tu chciał receptę Małego_energetyka na regulację palnika retortowego. Oto ona.

Jak użytkownik kotła, nie dysponujący żadną aparaturą pomocniczą, może sobie poradzić z nastawami palnika retortowego? Oto kilka rad praktycznych, aby nieco ułatwić życie palaczy konwencjonalnych kotłów retortowych.


http://www.instalator.pl/archi/2011/mi1(149)/30.pdf
http://www.instalator.pl/archi/2011/mi1(149)/31.pdf

Zawijan i Zawijan_2 od razu piszę iż nie podejrzewam Was o "małpowanie" i publikowanie czyiś tekstów. Także nie zazdroszczę Wam iż publikujecie w prestiżowym miesięczniku branżowym.


Bardzo pochwalam Wasze zaangażowanie w przekazywanie WIEDZY innym.


"poprawiony wpis" Ale kwestie pewnego podejrzenia zasygnalizowanego przez Jareckiego należało by wyjaśnić

Pozdrawiam serdecznie
Andrzej

ps.
"orginalny wpis" Ale kwestie pewnego podejrzenia zasygnalizowanego przez Włodka_PID należało by wyjaśnić

Chciałbym sprostować moją wypowiedź dotyczącą Włodka_PID. Pomyliłem wypowiedzi. Pamięc już nie ta.
Przepraszam Andrzej

Wlodek_PID
05-07-2011, 11:02
Ale kwestie pewnego podejrzenia zasygnalizowanego przez Włodka_PID należało by wyjaśnić

Pozdrawiam serdecznie
Andrzej

O co chodzi???

Andrzej_M_
05-07-2011, 11:13
O co chodzi???

Szukam w archiwum, może pomyliłem z wypowiedzią Jareckiego. Jak znajdę to oczywiście sprostuje.

andrew01
05-07-2011, 11:16
Szukam w archiwum, może pomyliłem z wypowiedzią Jareckiego. Jak znajdę to oczywiście sprostuje.

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?65781-RANKING-KOT%C5%81%C3%93W-NA-EKO-GROSZEK&p=4781496&viewfull=1#post4781496

Wlodek_PID
05-07-2011, 11:26
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?65781-RANKING-KOT%C5%81%C3%93W-NA-EKO-GROSZEK&p=4781496&viewfull=1#post4781496

Widzę tam Jareckiego i Zawijana_2, który tłumaczy ponownie,
że Nela_32 i ja to ta sama osoba.

Nigdy tego nie odwołał ani nie przeprosił za chamski język.
Ale dalej nie wiem, o jakie podejrzenia chodzi.

andrew01
05-07-2011, 11:30
Widzę tam Jareckiego i Zawijana_2, który tłumaczy ponownie,
że Nela_32 i ja to ta sama osoba.

Nigdy tego nie odwołał ani nie przeprosił za chamski język.
Ale dalej nie wiem, o jakie podejrzenia chodzi.

Panie Włodku, to raczej chodzi o Jareckiego:

"Sądząc po sposobie ostatnich Pana wypowiedzi odnosze bardzo solidne wrażenie,że osoba o nicku młody_energetyk oraz obecna ksywa zawijan2 łączy jedna wspólna cecha= ta sama osoba."

Andrzej_M_
05-07-2011, 11:38
O co chodzi???

Włodek_PIT wypowiedź swoją sprostowałem, w oryginalnym poście.
Jeszcze raz przepraszam
Andrzej

Andrzej_M_
05-07-2011, 11:51
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?65781-RANKING-KOT%C5%81%C3%93W-NA-EKO-GROSZEK&p=4781496&viewfull=1#post4781496

Andrew01 dziękuje za pomoc
Andrzej

zawijan_2
05-07-2011, 12:09
re: Andrzej_M

Rozbawiłeś mnie Szanowny Kolego i dobrze, bo niezbyt dobrze się czuję więc odrobina śmiechu nie zaszkodzi. :D:lol2:

Tak, jestem (i mam :()mały, średni, duży, młody, stary, jestem też Włodzimierz I.U. ksywa Lenio z Poronienia i co tam jeszcze chcesz.

A przy okazji niejako pozwolę sobie poprosić Szanownego Kolegę, aby przeczytał ostatnie zdania z cytowanego artykułu i wszystko będzie jasne. Źródło zostało podane.

Jeszcze raz dziękując za szczyptę leku na me bóle pozdrawiam serdecznie zawijan_2

Andrzej_M_
05-07-2011, 12:26
re: Andrzej_M
Jeszcze raz dziękując za szczyptę leku na me bóle pozdrawiam serdecznie zawijan_2

No to myślę iż wyjaśniliśmy moje i Jareckiego wątpliwości.

Zdrowia i pogody ducha życzę

Pozdrawiam serdecznie
Andrzej

zawijan_2
05-07-2011, 13:22
Kol. Andrzeju

Rozbierając "Zdrowia i pogody ducha życzę"

odpowiadam:

Zdrowie jak pieniądze - nigdy zbyt wiele
Pogoda dziś na Śląsku zmienna - chmury, deszcze przelotne
Duch - jeśli jest to niech jest
:hug:

A za życzenia z całego serca dziękuję i pozdrawiam ponownie zawijan_2

Jarecki79
05-07-2011, 16:12
a propos sterowań "automatycznych"
Dzisiaj rozmawiając z pewnym instalatorem...

Elster pracuje równiez nad swoim produktem - EXPERTEM, podobno znacznie ułatwiono obsługę, sporo zmian.
(nie wiem czy juz w otwartej sprzedaży...)
Sterownik obsługuje pogodówkę oraz moduł zaworu mieszającego w kilku trybach. Trzeba uczciwie przyznać,że na polu pogodówki i mieszacza maja najdłuższe doświadczenie. Swoją droga jestem ciekaw owych poprawek. Expert był dośc mocno rozbudowany, teraz obsługa uzytkownika pozwalać ma ponoć tylko na korektę powietrza o niewielki procent... Ciekaw jestem pozostałych nowinek. Jak ułatwiono obsługę, to będzie to fajna wiadomość dla fanów Experta.

0degree
05-07-2011, 18:34
Jarecki;
Nie dawno podłączyłem kocioł znajomemu Kostrzewa fuzzy logic z estymą, która również steruje zaworem mieszającym, dodatkowo moduł z sondą lambda. Wg. mnie również ciekawa automatyka, może jest ktoś na tym wątku który ma za sobą sezon z tym sterowaniem. Aha serwisant przy pierwszym uruchomieniu wgrał do niego soft 10.7 w którym minimalna nastawa temp zadanej to 60st.

woma4
05-07-2011, 20:11
Jarecki;
Nie dawno podłączyłem kocioł znajomemu Kostrzewa fuzzy logic z estymą, która również steruje zaworem mieszającym, dodatkowo moduł z sondą lambda. Wg. mnie również ciekawa automatyka, może jest ktoś na tym wątku który ma za sobą sezon z tym sterowaniem. Aha serwisant przy pierwszym uruchomieniu wgrał do niego soft 10.7 w którym minimalna nastawa temp zadanej to 60st.

60 st. minimalna .... ??? to za ekonomicznie nie jest :o
55 st. by z zapasem wystarczyło (tak na styk to pewnie i 52 st.)
jak ktoś nie będzie miał 4D to d..a blada :-(
zwłaszcza wczesną jesienią i późną wiosną :-)

Jarecki79
05-07-2011, 20:49
nie to,żeby się czepiał,

ale zapytałeś czym jest opalany, czy tak krytyka w imię zasady?
nie wiesz też, czy nie ma zalecenia producenta odnośnie montażu zaworu mieszającego...


Podam Ci przykład, kolega kocur ma początkowe problemy z obsługą, nie załapał o co chodzi z nastawianiem przedmuchów, jest tego tyle:
- Czas postoju w podtrzymaniu 40 min
- Czas pracy podajnika w podtrzymaniu 10 sek
- Czas krótkiej przerwy podajnika w podtrzymaniu 20 sek
- Ilość powtórzeń cyklu (praca - krótka przerwa) w podtrzymaniu 1 (możliwa wartość maksymalna 3)
- Moc dmuchawy w podtrzymaniu 60 %

Odpowiednikiem całej tej listy jest jeden parametr w Cobrze lub Pumie, zwie się minimalna moc kotła, jak gaśnie, to o 1% w górę i się sam z algorytmu przeliczy... Czyli minimalna moc kotła 3%, 4% czy tam 5%...

Czy to znaczy,że eCoal jest w tym układzie "mniejszym" automatem? Przecież nie, to tylko inny pomysł na rozwiązanie tego samego problemu.

Do czego zmierzam:

Wniosek jest taki,że pewne sprawy są czytelniejsze i prostsze w jednym urządzeniu, inne rzeczy są lepiej rozwiązane w drugim a trzeci producent ma jeszcze inny pomysł na działanie i to wszystko u każdego producenta może dobrze funkcjonować.

Ważne, aby użytkownik końcowy był zadowolony i ewentualnie w taki czy inny sposób uzyskał pomoc.

darase
05-07-2011, 22:05
Tak 60st CO to można się ugotować. ;)
Ktoś mi powie jaka jest różnica w spalaniu żeby utrzymać tem. 46st a 60st? Każdy piec emituje ciepło i każdy traci w postaci tem. spalin. Który będzie b.ekonomiczny?

Vld
05-07-2011, 23:02
Tak 60st CO to można się ugotować. ;)
Ktoś mi powie jaka jest różnica w spalaniu żeby utrzymać tem. 46st a 60st? Każdy piec emituje ciepło i każdy traci w postaci tem. spalin. Który będzie b.ekonomiczny?
mowa o kotłach z pełną automatyką i zaworem mieszającym z siłownikiem i sterowaniem pogodowym, więc temp kotła nie przekłada się wprost na temperaturę CO. A utrzymanie temperatury kotła o 12C wyższej będzie oznaczało o ułamki procenta wyższą stratę kominową.

0degree
05-07-2011, 23:32
Vld dokładnie, w tej estymie najważniejszą temp. jest temperatura powrotu kotła która ma wynosić minimum 55 st. i dopóki jej nie osiągnie pompa cwu sie nie załączy a zawór mieszajacy otworzy sie na obieg kotłowy. A zawór mieszający naturalnie jest oczywiście z siłownikiem, dodatkowo ster pokojowy więc o temperatura w domu opanowana. ;)

woma4
06-07-2011, 07:37
Vld dokładnie, w tej estymie najważniejszą temp. jest temperatura powrotu kotła która ma wynosić minimum 55 st. i dopóki jej nie osiągnie pompa cwu sie nie załączy a zawór mieszajacy otworzy sie na obieg kotłowy. A zawór mieszający naturalnie jest oczywiście z siłownikiem, dodatkowo ster pokojowy więc o temperatura w domu opanowana. ;)

A dla czego na powrocie minimum to 55 st. ?
Dla węgla kamiennego 45 st. jest już bezpieczną temperaturą jeśli chodzi o punkt rosy.
Wtedy na zasilaniu wystarczy jakieś 52 st i wtedy na powrocie temperatura nie powinna zejść do 45 st.

darase
06-07-2011, 07:50
Vld Twój piec nie nagrzewa kotłowni? Tak jest dobrze zaizolowany? Jeśli tak to faktycznie 46st czy 60st to tylko strata kominowa. Moim skromnym zdaniem im większa tem. CO tym większe spalanie nawet w podtrzymaniu tem. zadanej.

Vld
06-07-2011, 10:58
Vld Twój piec nie nagrzewa kotłowni? Tak jest dobrze zaizolowany? Jeśli tak to faktycznie 46st czy 60st to tylko strata kominowa. Moim skromnym zdaniem im większa tem. CO tym większe spalanie nawet w podtrzymaniu tem. zadanej.

nie narzekam na izolacje w swoim kotle, poza tym kotłownia znajduje się w budynku i tak z tego ciepła nic nie ginie.
Druga sprawa, mowa o kotle do spalania peletu z zbóż, a tu punk skraplania rosy jest trochę inny.
Trzecia sprawa, z racji algorytmów sterownika temp kotła musi być wyższa niż min temp powrotu, by w możliwie krótkim czasie osiągnąć stan równowagi w pracy siłownika i uniknąć ciągłego otwierania i zamykania zaworu.
Jest jeszcze kilka innych zalet takiego sterowaniu, ale wspomnę na razie tylko o możliwości ustawienia temp CO np na 30C, czy podniesienie temp kotła o 10C, bez ingerencji w temp CO w celu szybszego naładowania zasobnika CWU

woma4
06-07-2011, 11:14
nie narzekam na izolacje w swoim kotle, poza tym kotłownia znajduje się w budynku i tak z tego ciepła nic nie ginie.
Druga sprawa, mowa o kotle do spalania peletu z zbóż, a tu punk skraplania rosy jest trochę inny.
Trzecia sprawa, z racji algorytmów sterownika temp kotła musi być wyższa niż min temp powrotu, by w możliwie krótkim czasie osiągnąć stan równowagi w pracy siłownika i uniknąć ciągłego otwierania i zamykania zaworu.
Jest jeszcze kilka innych zalet takiego sterowaniu, ale wspomnę na razie tylko o możliwości ustawienia temp CO np na 30C, czy podniesienie temp kotła o 10C, bez ingerencji w temp CO w celu szybszego naładowania zasobnika CWU

Pelet ... tak mi na to wyglądało że jakaś przyczyna tej wysokiej temperatury minimalnej musi być
Ale to jest forum o kotłach na eko-groszek a nie na pelet ...
A te zalety to raczej nie kotła tylko jego otoczki - zawór z siłownikiem

darase
06-07-2011, 11:17
Vld napisał : "...poza tym kotłownia
znajduje się w budynku i tak z
tego ciepła nic nie ginie." zgadzam się ale latem grzejąc tylko CWU ogrzewanie kotłowni po przez większą tem CO nijak ma się do oszczędności. Chciałbym zobaczyć piec z tem. CO 60st i tem. w tejże kotłowni 16st w np. tym dniu gdy na dworze nie ma upałów.

Vld
06-07-2011, 11:19
Ale to jest forum o kotłach na eko-groszek a nie na pelet ...


i ty mnie strofujesz w tym że piszę nie na temat?
Na poprzedniej stronie trzeba było się nie dziwić że temp min 60C, tylko się zorientować o jaki kocioł chodzi i ugryźć się w język.
Zdrowia życzę.

Vld
06-07-2011, 11:22
Vld napisał : "...poza tym kotłownia
znajduje się w budynku i tak z
tego ciepła nic nie ginie." zgadzam się ale latem grzejąc tylko CWU ogrzewanie kotłowni po przez większą tem CO nijak ma się do oszczędności. Chciałbym zobaczyć piec z tem. CO 60st i tem. w tejże kotłowni 16st w np. tym dniu gdy na dworze nie ma upałów.
a tu coś na temat mojego cwu
http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/9709-zapalarka-do-podajnika-tlokowego/page__pid__82627#entry82627

Jarecki79
06-07-2011, 11:32
tak jak mówię, nikt nie wpadł na pomysł, aby dopytać o paliwo a już jak łatwo można krytykować....


VLD to co opisujesz charakteryzuje nieco bardziej złożone instalacje.

Podobnie działa Expert przy instalacji nieco rozbudowanej:
- zadajemy temp. na kotle, która jeszcze ewentualnie może trafiać na jakiś obieg grzejnikowy
- zadajemy temp. na bojler
- korzystamy z cyrkulacji
- mamy jednak np. jeden lub dwa osobne obiegi grzewcze z podłogówkami, tutaj dzięki modułom zaworów oraz sterowaniu pogodowemu sterownik daje rozkaz dla kotła do utrzymania temp. o 10st.C wyższej o temp. zadanej na najcieplejszym mieszaczu. Cel jest taki, jak opisałeś wyżej.
Sterowanie ma się odbywać na mieszaczu i obejmować układ budowany za nim, może być wspomagane pogodowo, trzeba tylko dobrać krzywą grzewczą.

Jak do mieszacza i obwodu za nim wykorzystujemy czujnik pogodowy, to nastawa temperatury jest nastawą temperatury powietrza w pomieszczeniu, która z kolei oblicza rzeczywistą temp. pracy dla zaworu na podstawie temp. dla pomieszczenia oraz współczynnika pogodowego, jeżeli jest to podłogówka to dodatkowym ograniczeniem jest max, wartość 40st.C. Do tego jeszcze idzie dołożyć tygodniowy program korekcji....

Jak ktoś ma taka instalację i takie potrzeby, to powinien szukać produktu, który je spełni.....
Można też do danego sterowania dołożyć moduł zewnętrzny, osobno programowany, np. sporo instalatorów korzysta z modułów Frisko


Darase ciepła woda do mycia o temp. 40st.C? Przy jakiej nastawie kotła w trybie letnim?
Jaka rzeczywista temp. kotła w trybie letnim? Z całą pewnością masz min.50st.C na kotle, jeżeli nie więcej.....
Może trochę więcej powagi..... nie przesadzajmy i uszanujmy inne produkty na rynku.

woma4
06-07-2011, 11:44
Jarecki,

Nie przesadzaj to jest forum a nie klub wzajemnej adoracji :-)
Jedni piszą coś a inni komentują.
Jedni komentują na plus a inni na minus.
A jeszcze inni czytają i wyciągają wnioski.
A jak potrafią czytać ze zrozumieniem to czy ktoś będzie ganił czy chwalił i tak nie będzie miało to na nich wpływu.
Takie buty :-)

A pro po 50 st. to mimo wszystko jednak nie 60 st. i nie ma w tym nic niepoważnego.

darase
06-07-2011, 12:08
Jarecki napisał "Darase ciepła woda do mycia o
temp . 40st .C? Przy jakiej
nastawie kotła w trybie letnim?
Jaka rzeczywista temp. kotła w
trybie letnim? Z całą pewnością
masz min.50st .C na kotle , jeżeli
nie więcej... .."
Gdzie napisałem że 40st? Mam 50st? znowu jasnowidz :)
Tak to wygląda :zadana tem.42st + histereza 5st + przeciągnięcie 0.5 razem 47.5 Praca pieca w układzie grawitacyjnym 23h, 1h załączona pompa bieg 2 w godz. 19-20 w celu dogrzania dolnej wody w 150l bojlerze.Taka ilość wody wystarcza na prysznic dla 5 osób.

darase
06-07-2011, 12:22
Vld nie mogę otworzyć Twojego linku.
Czasami trudno się zrozumieć, napisałem tylko o oszczędnościach i stratach na opale w postaci większego spalania gdy ustawimy większą tem. CO, rodzaj paliwa mnie nie interesuje, można nawet pestkami palić. Druga sprawa jeśli ktoś chce mieć w bojlerze 70st żeby np. nie napić się bakterii pod prysznicem to każego indywidualna sprawa i nikomu nic do tego :) a jeśli ktoś powie że spali przy 70st mniej paliwa niż przy 47.5 to "nie uwierzę jak nie zobaczę" :)

Vld
06-07-2011, 12:37
"nie uwierzę jak nie zobaczę" :)

zostawmy już w spokoju te temperatury, jedni uważają tak inni inaczej nie warto o to się kłócić.
Tak jak piszę Zawijan dopóki jeden czy drugi za pomocą co najmniej ciepłomierza nie sprawdzi, jaka rzeczywiście strata wynika z podniesienia kotła o 12C z tym samym obciążeniem, będziemy poruszać się e kręgu "wydaje mi się ...", "Myślę, że ...", "Wierzę w ...."

darase
06-07-2011, 12:47
Zapomiałem o tym ciepłomierzu, jeśli mówisz o 12st i że to sprawdziłeś to oki już się nie czepiam, ale na 20st nie sprawdzałeś ;)

Vld
06-07-2011, 12:54
Zapomiałem o tym ciepłomierzu, jeśli mówisz o 12st i że to sprawdziłeś to oki już się nie czepiam, ale na 20st nie sprawdzałeś ;)

nie napisałem, że sprawdziłem i nie napiszę że będę to sprawdzał, ani na 20C, 21C, 22C itd.. tylko po to byś się już nie czepiał ;)

Jarecki79
06-07-2011, 12:58
zostawmy już w spokoju te temperatury, jedni uważają tak inni inaczej nie warto o to się kłócić.
Tak jak piszę Zawijan dopóki jeden czy drugi za pomocą co najmniej ciepłomierza nie sprawdzi, jaka rzeczywiście strata wynika z podniesienia kotła o 12C z tym samym obciążeniem, będziemy poruszać się e kręgu "wydaje mi się ...", "Myślę, że ...", "Wierzę w ...."

Popraw mnie, jeżeli źle Cię wcześniej zrozumiałem...
Mówimy o normalnym ogrzewaniu a nie samym trybie lato....

1. Mamy kocioł i sterownik X obsługujący zawór mieszający...

Nastawa temp. wody na kotle 65st.C nazwijmy to na krótkim obiegu (mimo wysokiej nastawy praca na mocy minimalnej), za zaworem nastawa na układ podłogowy 37st.C...
W pewnym momencie zgłaszane jest zapotrzebowanie na dogrzanie CWU do np. 58st.C, tutaj tylko zostanie załączona pompa ładująca, kocioł temp. odpowiednią już posiada, naturalnie po chwili ładowania zwiększona zostanie moc kotła ze względu na zapotrzebowanie.....

2. Druga sytuacja, inny dom, inna instalacja:
Mamy kocioł stale pracujący na np. 43st.C, tyle wystarcza, aby w domu było ciepło i komfortowo (tutaj kocioł pracuje stale z nieco wyższą mocą jak w pierwszym przypadku na krótkim obiegu)
W pewnym momencie mamy zgłoszenie zapotrzebowania dogrzania CWU na także 58st.C, w tym celu kocioł jakby z marszu musi podnosić temp. oraz moc a sterownik jeszcze musi dołożyć nadwyżkę grzania...

Tutaj pytanie bez odpowiedzi:
w którym przypadku zrobimy to przy mniejszym zużyciu węgla ?

woma4
06-07-2011, 13:21
Jarecki,

Ja też mam pytanie bez odpowiedzi !
Jesteś pewien czy dla dłuższego okresu a nie zdarzenia chwilowego opisanego przez ciebie mniejsze zużycie węgla będzie w tym samym przypadku czy może już nie ???

Vld
06-07-2011, 14:51
podniesienie temperatury kotła podczas ładowania cwu jest zawsze korzystne, czy w trybie lato czy w normalnym. I tak jak napisałeś, że z zastosowaniem mieszacza +5, czy +10C nie stanowi żarnego problemu, a tyle w drugim przypadku logicznym było by na czas lądowania CWU wyłączyć pompę CO. Bo przecież nie potrzebujemy przez godzinę 60C w instalacji CO skoro wystarcza nam np 45C, a to oznacza priorytet CWU i przez godzinę zimne kaloryfery.
Tylko wszyscy o tym wiedzą, a ja mam wrażenie że się wygłupiam.
A na poważnie nie zależy mi by przekonywać przekonanych.

Jarecki79
06-07-2011, 15:46
podniesienie temperatury kotła podczas ładowania cwu jest zawsze korzystne, czy w trybie lato czy w normalnym. I tak jak napisałeś, że z zastosowaniem mieszacza +5, czy +10C nie stanowi żarnego problemu, a tyle w drugim przypadku logicznym było by na czas lądowania CWU wyłączyć pompę CO. Bo przecież nie potrzebujemy przez godzinę 60C w instalacji CO skoro wystarcza nam np 45C, a to oznacza priorytet CWU i przez godzinę zimne kaloryfery.
Tylko wszyscy o tym wiedzą, a ja mam wrażenie że się wygłupiam.
A na poważnie nie zależy mi by przekonywać przekonanych.


a jeżeli niekoniecznie dany sterownik działa jak opisujesz?
Cobra czy Puma przy współpracy z klasyczną pompą obniża wydajność tej pompy (podobnie jak układy solarne), aby na dom nie pchać zbyt gorącej wody, na którą nie zgłaszaliśmy zapotrzebowania.

Przy współpracy z pompą energooszczędną praca c.o. przy wyższym podgrzewaniu CWU jest cykliczna, tj.okresowo puszczana jest część wody na grzejniki.
Nie chcemy przecież, aby po godzinie wróciła lodowata woda na kocioł.... komfort cieplny w pomieszczeniach też może spadać przy tak długim postoju w trybie priorytetu CWU


Cały czas twierdzę,że różne rozwiązania dla różnych instalacji.

Dwa przykłady były wymienione celowo.
W jednym temp. na sterowniku i kotle ma bezpośrednie przełożenie na odczucie ciepła w pomieszczeniach i tutaj stabilizacja ma istotne znaczenie
W drugim przy współpracy z mieszaczem i pogodówką temp. wody na kotle i sterowniku ma znaczenie drugorzędne, ważniejsza jest temp. sterowalna, czyli ta za zaworem.


ps. nieco z boku tej dyskusji

Pięknie całą sprawę z wielkością dziury, którą wychodzi opał obrazuje przykład kolegi CZP01, zamienił palnik na mniejszy, ten sam kocioł, to samo paliwo, ten sam bojler, ten sam sterownik a spalanie w trybie letnim o ile mniejsze.... różnica to tylko średnica dziury, którą opał wychodzi a co za tym idzie ilość paliwa, która musi się siłą rzeczy tlić i powoli spalać w nazwijmy to trybie gotowości do pracy....
U niego palnik pracuje teraz z wyższą sprawnością i to jest tajemnica sukcesu

Vld
06-07-2011, 17:37
nic się nie stanie, bardzo dobrze że producent przewiduje takie sytuacje i wdraża rozwiązania, które eliminują niedogodności.

Kolega CZP01 moim zdaniem nadal ma za duży palnik jak na potrzeby CWU i moim zdaniem dobrze by się u niego sprawdziło okresowe odpalanie kotła, a nie ciągle podtrzymanie ognia. No i druga strona medalu, trudno było by u niego zwiększyć prędkość spalin, wymiennik żeliwny nie daje wielu możliwości.

Andrzej_M_
06-07-2011, 18:09
No i druga strona medalu, trudno było by u niego zwiększyć prędkość spalin, wymiennik żeliwny nie daje wielu możliwości.

Vld i tu się mylisz. Ja Ci to kiedyś udowodnię.

Pozdrawiam
Andrzej

Vld
06-07-2011, 18:21
Vld i tu się mylisz. Ja Ci to kiedyś udowodnię.

Pozdrawiam
Andrzej

ah no tak, macie identyczne wymienniki :)
Widziałem też tę sztukę na aukcji :)
A jeszcze chętniej bym zobaczył wzrost sprawności po zwiększeniu nadmiaru tlenu w spalinach :)
Tylko bym nie został źle odebrany, mówię od razu że nie robię sobie żartów, wręcz przeciwnie bardzo się cieszę, że będzie nas świadomych więcej.
A co do prędkości to przydało by się nadąć jakiś stalowy balon w komorze zasypowej by przycisnąć spaliny do ścianek wymiennika.
Jak chcesz mogę na priwa wysłać zdjęcie jak to wygląda u mnie z ta turbo prędkością.

Andrzej_M_
06-07-2011, 18:31
A co do prędkości to przydało by się nadąć jakiś stalowy balon w komorze zasypowej by przycisnąć spaliny do ścianek wymiennika.
Czy Ty masz jakiś podgląd na moje dane w komputerze?


Jak chcesz mogę na priwa wysłać zdjęcie jak to wygląda u mnie z ta turbo prędkością.

Nie, nie chcę, ale możesz potem, skrytykować moje rozwiązania jak przedstawię na forum.

Pozdrawiam

Vld
06-07-2011, 18:35
Czy Ty masz jakiś podgląd na moje dane w komputerze?



Nie nie chcę, ale możesz potem, skrytykować moje rozwiązania jak przedstawię na forum.

Pozdrawiam

nie mam żadnego podglądu, po prostu tędy jest jedyna droga i ją będę chwalił. Natomiast uturbianie spalin dmuchawą będę krytykował ;)

Andrzej_M_
06-07-2011, 18:40
Natomiast uturbianie spalin dmuchawą będę krytykował ;)

Jestem ciekaw czy Zawijan chwyci za przynętę i podpowie nam rozwiązania

Jarecki79
06-07-2011, 18:47
ehhh Vld żałuję,że napisałeś posta 7204.....

odbierz prv

czp01
06-07-2011, 19:10
nic się nie stanie, bardzo dobrze że producent przewiduje takie sytuacje i wdraża rozwiązania, które eliminują niedogodności.

Kolega CZP01 moim zdaniem nadal ma za duży palnik jak na potrzeby CWU i moim zdaniem dobrze by się u niego sprawdziło okresowe odpalanie kotła, a nie ciągle podtrzymanie ognia. No i druga strona medalu, trudno było by u niego zwiększyć prędkość spalin, wymiennik żeliwny nie daje wielu możliwości.

Okresowe odpalanie - widać, że mam sens - ale w tym roku tego już nie zdążę przetestować. W każdym razie w temacie grzania CWU jeszcze ostatniego słowa nie powiedziałem.

Ciekawi mnie jednak jak zachowa się mój mniejszy i to o połowę palnik w sezonie zimowym. Z pewnością będzie pracował na wyższej mocy i tak go muszę ustawić - jednak jakie to będzie miało przełożenie na zużycie ekogroszku to już jedna niewiadoma. Z drugiej strony i tak decydujące znaczenie będzie miała zima - jak będzie ostra to i więcej spalimy i żadna filozofia tu tego nie zmieni.

wojtek65
08-07-2011, 19:33
Napisał Vld
A co do prędkości to przydało by się nadąć jakiś stalowy balon w komorze zasypowej by przycisnąć spaliny do ścianek wymiennika.

Czy Ty masz jakiś podgląd na moje dane w komputerze?
Czy Ty masz jakiś podgląd na myśli w mojej głowie?
Co prawda jest to tylko jedna z opcji ,ale to dlatego że jeszcze nie mam kotła, ale już go widziałem.

SUSPENSER
08-07-2011, 19:39
Tak to wygląda :zadana tem.42st + histereza 5st + przeciągnięcie 0.5 razem 47.5 Praca pieca w układzie grawitacyjnym 23h, 1h załączona pompa bieg 2 w godz. 19-20 w celu dogrzania dolnej wody w 150l bojlerze.Taka ilość wody wystarcza na prysznic dla 5 osób.

Na 5 osób ???

U mnie zasobnik 120 litrów z wodą o temperaturze 50 st ledwo wystarcza dla mnie samego [zwykła słuchawka+mycie głowy pod deszczownią + hydromasaż], podobnie żonie ledwo wystarcza bo ma sporą wannę [a ona kąpie się codziennie].

zawijan_2
08-07-2011, 19:41
"No i druga strona medalu, trudno było by u niego zwiększyć prędkość spalin, wymiennik żeliwny nie daje wielu możliwości."

Sie da, i to prostym rozwiązaniem.

Pozdr. zawijan_2

SUSPENSER
08-07-2011, 19:45
zostawmy już w spokoju te temperatury, jedni uważają tak inni inaczej nie warto o to się kłócić.
Tak jak piszę Zawijan dopóki jeden czy drugi za pomocą co najmniej ciepłomierza nie sprawdzi, jaka rzeczywiście strata wynika z podniesienia kotła o 12C z tym samym obciążeniem, będziemy poruszać się e kręgu "wydaje mi się ...", "Myślę, że ...", "Wierzę w ...."

Proponuję zrobić eksperyment: zasypać worek węgla i sprawdzić na ile dni wystarczy przy temp. kotła 45 a potem ile przy zadanej 75 st - założę się, że w drugim przypadku będzie więcej - i to mi wystarczy, żeby nadal nastawiać możliwie niską temperaturę.

Vld
08-07-2011, 22:07
Proponuję zrobić eksperyment: zasypać worek węgla i sprawdzić na ile dni wystarczy przy temp. kotła 45 a potem ile przy zadanej 75 st - założę się, że w drugim przypadku będzie więcej - i to mi wystarczy, żeby nadal nastawiać możliwie niską temperaturę.

Przeczytałem, ale nie komutuję.

Vld
08-07-2011, 22:09
"No i druga strona medalu, trudno było by u niego zwiększyć prędkość spalin, wymiennik żeliwny nie daje wielu możliwości."

Sie da, i to prostym rozwiązaniem.

Pozdr. zawijan_2

To podpowiedź tę proste rozwiązanie, przynajmniej prywatnie kolegom z kielarem i reko

Vld
08-07-2011, 22:11
Napisał Vld
A co do prędkości to przydało by się nadąć jakiś stalowy balon w komorze zasypowej by przycisnąć spaliny do ścianek wymiennika.

Czy Ty masz jakiś podgląd na moje dane w komputerze?
Czy Ty masz jakiś podgląd na myśli w mojej głowie?
Co prawda jest to tylko jedna z opcji ,ale to dlatego że jeszcze nie mam kotła, ale już go widziałem.
a tego wpisu to już całkiem nie rozumiem
Wojtek coś wie, zna inną opcję, ale kotła jeszcze nie ma?
Zamieniam się w słuch

darase
08-07-2011, 23:00
Suspenser napisał :
"Na 5 osób ???
U mnie zasobnik 120 litrów z wodą o
temperaturze 50 st ledwo wystarcza dla
mnie samego [zwykła słuchawka+mycie
głowy pod deszczownią + hydromasaż],
podobnie żonie ledwo wystarcza bo ma
sporą wannę [a ona kąpie się
codziennie]"-- z tego wynika że jeżeli żonie ledwo wystarcza a kąpie się codziennie to Ty musisz :
1.nie kąpać się
2.kąpać w zimnej wodzie
3.czekasz aż ponownie zagrzeje się woda
4.myjecie się w tej samej wodzie ;)

Perlator może pomóc ale nie do kąpieli i nie do hydromasażu.

Zgadzam się z Tobą mniejsza temperatura mniejsze spalanie.

jorgo
09-07-2011, 06:08
A ja stary kocioł już wyrzuciłem, nowiutkie płytki położone..... :)

czp01
09-07-2011, 08:15
"No i druga strona medalu, trudno było by u niego zwiększyć prędkość spalin, wymiennik żeliwny nie daje wielu możliwości."

Sie da, i to prostym rozwiązaniem.

Pozdr. zawijan_2

Poproszę o ujawnienie tego prostego rozwiązania :) :) :) Może jednak w moim żeliwiaku z żeberkowatym wymiennikiem coś się jeszcze da poprawić. :)

zawijan
09-07-2011, 08:59
Proponuję zrobić eksperyment: zasypać worek węgla i sprawdzić na ile dni wystarczy przy temp. kotła 45 a potem ile przy zadanej 75 st - założę się, że w drugim przypadku będzie więcej - i to mi wystarczy, żeby nadal nastawiać możliwie niską temperaturę.

Zapomniałeś podać, czy chodzi Ci o ogrzewanie wody w lecie, czy o ogrzewanie domu w zimie.
Chyba, że uważasz, iż to nie ma znaczenia?

Andrzej_M_
09-07-2011, 09:06
Może jednak w moim żeliwiaku z żeberkowatym wymiennikiem coś się jeszcze da poprawić. :)

Da się i to na pewno.

Mnie nawet udało się umieścić w środku zwężkę Venturiego, po to aby lepiej spalać kawałki drewna ręcznie podkładane i domowe odpadki.

A za przyrządy pomiarowe prawidłowego spalania służy moje ucho. Jak CHUCZY, to znaczy, jest prawidłowe spalanie.


Pozdrawiam
Andrzej

ps.
Tylko proszę nie myśleć, że te odgłosy dochodzą z czopucha. One są tylko z środka wymiennika.
Ortodoksyjnych ekologów przepraszam za te domowe odpadki

woma4
09-07-2011, 09:31
Ortodoksyjnych ekologów przepraszam za te domowe odpadki

Te domowe odpadki to plastiki i takie tam ...
Nie przepraszaj po prostu nie spalaj ich, smrodzisz i trujesz rodzinę i okolicę ...
Ja domowe odpadki wywożę na śmietnik.

Andrzej_M_
09-07-2011, 09:40
Te domowe odpadki to plastiki i takie tam ...
Nie przepraszaj po prostu nie spalaj ich, smrodzisz i trujesz rodzinę i okolicę ...
Ja domowe odpadki wywożę na śmietnik.

NIE plastiki. Te wrzucam posortowane do odpowiednich worków foliowych z napisami

woma4
09-07-2011, 09:44
NIE plastiki. Te wrzucam posortowane do odpowiednich worków foliowych z napisami

Oki :-)

zawijan
09-07-2011, 10:00
A za przyrządy pomiarowe prawidłowego spalania służy moje ucho. Jak CHUCZY, to znaczy, jest prawidłowe spalanie.

Podam Ci jeszcze jeden sposób.
Kiedyś odwiedził mnie w Instytucie jeden gość, który dokonał epokowego odkrycia i chciał, aby instytut mu to rozpropagował. To odkrycie miało powodować, że spalanie było niespotykanie czyste.
Na moje pytanie, skąd wie, że było takie czyste, odpowiedział, że ma doskonały sposób badania - WĄCHA SPALINY i wszystko wie.
Tak naprawdę było - to nie żart.

Andrzej_M_
09-07-2011, 10:22
Podam Ci jeszcze jeden sposób.


Zawijan może to źle napisałem. Na pewno to źle napisałem.

Masz całkowitą racje.

Ale pragnę Cię zapewnić, że jak u mnie CHUCZY to spaliny z drewna są zdecydowanie lepiej dopalone, co stwierdzam po ( no i co ja mam tu teraz napisać, niech tam ) bo WIDZE po tym co osadza się na wymienniku.

zawijan
09-07-2011, 11:27
...jak u mnie CHUCZY to spaliny z drewna są zdecydowanie lepiej dopalone, co stwierdzam po ( no i co ja mam tu teraz napisać, niech tam ) bo WIDZE po tym co osadza się na wymienniku.

Tak. To jest prawda.
Ale fakt, że drewno jest lepiej dopalone w sposób wyraźnie widoczny - to nie znaczy jeszcze, że spalanie jest prawidłowe. A co ze współczynnikiem nadmiaru powietrza (straty kominowe)?

wojtek65
09-07-2011, 12:54
a tego wpisu to już całkiem nie rozumiem
Wojtek coś wie, zna inną opcję, ale kotła jeszcze nie ma?
Zamieniam się w słuch

Od dwóch lat przymierzam się do wymiany kotła, ale stary miałowiec nie chce się zepsuć. I tyle też czasu czytam i analizuję różne fora i poradniki. Większość czasu moim faworytem był kocioł ogniwo eko a później plus, ewentualnie SKAM-P 17kw.Gdy w ofercie SEKOMu pojawił się SKAM-P Premium 12kw i do tego Cobra, wreszcie dokonałem wyboru. Jest to dobry kocioł ale dla normalnego użytkownika a ja chyba taki nie jestem bo zawsze mam swoje "CO BY TU POPRAWIć" Ponieważ kocioł już ogłądałem i nie długo będę go miał, to już chodzi mi po głowie co by tu jeszcze z tymi warstwami laminarnymi,prędkościami spalin, zawirowaczami i modyfikacjami deflektora domowym sposobem. Oczywiście nie ujmując nic konstruktorom tego kotła bo to dobry wyrób, ale nie wszystko może być wdrożone do produkcji seryjnej, bo np. krótka żywotność elementów trudności w czyszczeniu i nie wiem co jeszcze.

karoka65
09-07-2011, 17:37
Tak. To jest prawda.
Ale fakt, że drewno jest lepiej dopalone w sposób wyraźnie widoczny - to nie znaczy jeszcze, że spalanie jest prawidłowe. A co ze współczynnikiem nadmiaru powietrza (straty kominowe)?
Zawijan dobrze że jest extra spalone po co wspominać o tych 600 czy 700 stopniach w kominie.
Jak tak ładnie huczy to pewnie taka temperatura tam panuje a może i lepiej jak suche.

SUSPENSER
09-07-2011, 17:49
Podam Ci jeszcze jeden sposób.
Kiedyś odwiedził mnie w Instytucie jeden gość, który dokonał epokowego odkrycia i chciał, aby instytut mu to rozpropagował. To odkrycie miało powodować, że spalanie było niespotykanie czyste.
Na moje pytanie, skąd wie, że było takie czyste, odpowiedział, że ma doskonały sposób badania - WĄCHA SPALINY i wszystko wie.
Tak naprawdę było - to nie żart.

Czy on to mówił bezpośrednio po wąchaniu spalin ? :rotfl:

SUSPENSER
09-07-2011, 17:50
Zapomniałeś podać, czy chodzi Ci o ogrzewanie wody w lecie, czy o ogrzewanie domu w zimie.
Chyba, że uważasz, iż to nie ma znaczenia?

Oczywiście, że chodzi o lato, chociaż zimą także to zadziała [choć w mniejszym zakresie] - zgadza się ?

SUSPENSER
09-07-2011, 17:52
Suspenser napisał :
"Na 5 osób ???
U mnie zasobnik 120 litrów z wodą o
temperaturze 50 st ledwo wystarcza dla
mnie samego [zwykła słuchawka+mycie
głowy pod deszczownią + hydromasaż],
podobnie żonie ledwo wystarcza bo ma
sporą wannę [a ona kąpie się
codziennie]"-- z tego wynika że jeżeli żonie ledwo wystarcza a kąpie się codziennie to Ty musisz :
1.nie kąpać się
2.kąpać w zimnej wodzie
3.czekasz aż ponownie zagrzeje się woda
4.myjecie się w tej samej wodzie ;)

Perlator może pomóc ale nie do kąpieli i nie do hydromasażu.

Zgadzam się z Tobą mniejsza temperatura mniejsze spalanie.

W zależności od okoliczności prawidłowe są odpowiedzi nr 1,2,3,4 ;)

Andrzej_M_
09-07-2011, 19:48
.... po co wspominać o tych 600 czy 700 stopniach w kominie. ....

Karoka65 z tą temperaturą w czopuchu mam pewien problem, ostatnio dwa czujniki temperatury spaliłem. To są koszty eksperymentów.

Mogę Ci udzielić rady, NIGDY nie stosuj do pomiaru temperatury w czopuchu czujników elektronicznych typu DB18B20 one wytrzymują tylko 125*C. Niestety chwila nieuwagi i poszło do czopucha trochę więcej.

Natomiast za moją dyszą venturiego w komorze dopalania, która znajduje się w pośrodku wymiennika żeliwnego kotła, temperatura to raczej dochodzi do 800*C a może i więcej (poznaje po kolorach stalowej osłony)

pomorzanin
10-07-2011, 00:18
NIE plastiki. Te wrzucam posortowane do odpowiednich worków foliowych z napisami

Już to widzę,he,he

pomorzanin
10-07-2011, 00:29
Mogę Ci udzielić rady, NIGDY nie stosuj do pomiaru temperatury w czopuchu czujników elektronicznych typu DB18B20 one wytrzymują tylko 125*C. Niestety chwila nieuwagi i poszło do czopucha trochę więcej.


Najpierw trzeba przeczytać notę aplikacyjną czujnika. Poza tym wszystkie elementy(w tym czujniki) półprzewodnikowe nie wytrzymują temperatur powyżej 125st.
A ta zwężka Venturiego to co ona robi w Twoim kotle?

czp01
10-07-2011, 09:58
Da się i to na pewno.

Mnie nawet udało się umieścić w środku zwężkę Venturiego, po to aby lepiej spalać kawałki drewna ręcznie podkładane i domowe odpadki.

A za przyrządy pomiarowe prawidłowego spalania służy moje ucho. Jak CHUCZY, to znaczy, jest prawidłowe spalanie.


Pozdrawiam
Andrzej

ps.
Tylko proszę nie myśleć, że te odgłosy dochodzą z czopucha. One są tylko z środka wymiennika.
Ortodoksyjnych ekologów przepraszam za te domowe odpadki

Czasami spalam w swoim żeliwniaku drewno w postaci kawałków desek czy też jakieś gałązki drzew owocowych i kartony ale taka sytuacja ma miejsce raz na parę miesięcy to montowanie tylko i włącznie w tym celu zwężki staje się chyba niecelowe ( no chyba że jej montaż jest bez problematyczny i polegający tylko na włożeniu do komory spalania) Czy taka zwężka ma też pozytywny wpływ na jakość spalania ekogroszku ?

Może kolega wrzuci jakąś fotkę - jak to wygląda w praktyce.?

darase
10-07-2011, 10:40
Wojtek65 jesteś "gigant" nie napiszę dlaczego bo nie chcę robić awantury o... "Basię" :)

Panie Zawijanie jak tam czuje się Cobra? Jeśli przedsięwzięcie aktualne.

Andrzej_M_
10-07-2011, 13:03
Miało mnie nie być dwa dni. Niby mnie niema, a jednak jestem.
Muszę dziś docenić wartość potęgi internetu z innej strony.
Akurat grzmi i okropnie leje, ale z daleka widać na niebie przejaśnienie.



Już to widzę,he,he
Pomorzanin, u mnie w okolicy w każdym gospodarstwie tych worków foliowych to chyba z siedem rodzai każdy posiada. Pragnę Cię zapewnić iż każdy worek jest z innym napisem i prawie każdy innego koloru.
Worki są odbierane za DARMO ale płacimy za wywóz odpadów komunalnych.



Najpierw trzeba przeczytać notę aplikacyjną czujnika. Poza tym wszystkie elementy(w tym czujniki) półprzewodnikowe nie wytrzymują temperatur powyżej 125st.


Pomorzanin ja nie chciałem pisać o moich problemach z czujnikami, ale w tej aluzji do kolegi Karoka65, chciałem przekazać iż takich piekielnych temperatur u mnie w czopuchu nie ma, a tym bardziej w kominie.

Co do czytania instrukcji aplikacji tego czujnika, to powiem iż czytałem wielokrotnie i dalej nie potrafię tego czujnika samodzielnie oprogramować.
Dla nie wtajemniczonych, wyjaśniam że to nie jest zwykły czujnik a mikroprocesor zalany w plastiku z trzema metalowymi nóżkami.



A ta zwężka Venturiego to co ona robi w Twoim kotle?



Może kolega wrzuci jakąś fotkę - jak to wygląda w praktyce.?


Na razie nie będzie z mojej strony żadnych wyjaśnień, opisów czy zdjęć.

Kiedyś to wszystko przedstawię, opisze, udokumentuje i dołączę zdjęcia.
Kiedy? - raczej „później” niż „wcześniej”

Czp01 nic, nie ujmując Twojej modernizacji kotła i Twojej prezentacji chcę to zrobić lepiej bo i moje przeróbki kotła uważam za lepsze.

W jakiej formie to mniej więcej będzie wyglądało, możesz zobaczyć na innym forum na, którym także bywasz. Zerknij na „antracyt”, przy okazji poznasz „kumpli z piaskownicy”.

Mogę tylko zdradzić pewną informacje, że tam gdzie Ty spalasz drewno w postaci pociętych kawałków desek, to ja nie umiałbym z powodu braku miejsca nawet patyka włożyć. ( przesadziłem – ale tylko trochę)


Kończę, bo przestało lać.
Pozdrowienia
Andrzej

jorgo
10-07-2011, 15:25
Miało mnie nie być dwa dni. Niby mnie niema, a jednak jestem.
Muszę dziś docenić wartość potęgi internetu z innej strony.
Akurat grzmi i okropnie leje, ale z daleka widać na niebie przejaśnienie.


Pomorzanin, u mnie w okolicy w każdym gospodarstwie tych worków foliowych to chyba z siedem rodzai każdy posiada. Pragnę Cię zapewnić iż każdy worek jest z innym napisem i prawie każdy innego koloru.
Worki są odbierane za DARMO ale płacimy za wywóz odpadów komunalnych.



Pomorzanin ja nie chciałem pisać o moich problemach z czujnikami, ale w tej aluzji do kolegi Karoka65, chciałem przekazać iż takich piekielnych temperatur u mnie w czopuchu nie ma, a tym bardziej w kominie.

Co do czytania instrukcji aplikacji tego czujnika, to powiem iż czytałem wielokrotnie i dalej nie potrafię tego czujnika samodzielnie oprogramować.
Dla nie wtajemniczonych, wyjaśniam że to nie jest zwykły czujnik a mikroprocesor zalany w plastiku z trzema metalowymi nóżkami.




Na razie nie będzie z mojej strony żadnych wyjaśnień, opisów czy zdjęć.

Kiedyś to wszystko przedstawię, opisze, udokumentuje i dołączę zdjęcia.
Kiedy? - raczej „później” niż „wcześniej”

Czp01 nic, nie ujmując Twojej modernizacji kotła i Twojej prezentacji chcę to zrobić lepiej bo i moje przeróbki kotła uważam za lepsze.

W jakiej formie to mniej więcej będzie wyglądało, możesz zobaczyć na innym forum na, którym także bywasz. Zerknij na „antracyt”, przy okazji poznasz „kumpli z piaskownicy”.

Mogę tylko zdradzić pewną informacje, że tam gdzie Ty spalasz drewno w postaci pociętych kawałków desek, to ja nie umiałbym z powodu braku miejsca nawet patyka włożyć. ( przesadziłem – ale tylko trochę)


Kończę, bo przestało lać.
Pozdrowienia
Andrzej

http://pl.wikipedia.org/wiki/Zw%C4%99%C5%BCka_Venturiego

ale czy ta gra jest warta świeczki???

Wlodek_PID
10-07-2011, 21:36
Najpierw trzeba przeczytać notę aplikacyjną czujnika. Poza tym wszystkie elementy(w tym czujniki) półprzewodnikowe nie wytrzymują temperatur powyżej 125st.


No niezupełnie. Czujniki KTY mają zakres pracy -55'C do +150'C.
Niektóre mikroprocesory mogą pracować do 210... 250'C.
Ale są trochę drogie. Co kto lubi...

czp01
11-07-2011, 15:20
Na razie nie będzie z mojej strony żadnych wyjaśnień, opisów czy zdjęć.
Kiedyś to wszystko przedstawię, opisze, udokumentuje i dołączę zdjęcia.
Kiedy? - raczej „później” niż „wcześniej”

Czp01 nic, nie ujmując Twojej modernizacji kotła i Twojej prezentacji chcę to zrobić lepiej bo i moje przeróbki kotła uważam za lepsze.
W jakiej formie to mniej więcej będzie wyglądało, możesz zobaczyć na innym forum na, którym także bywasz. Zerknij na „antracyt”, przy okazji poznasz „kumpli z piaskownicy”. Mogę tylko zdradzić pewną informacje, że tam gdzie Ty spalasz drewno w postaci pociętych kawałków desek, to ja nie umiałbym z powodu braku miejsca nawet patyka włożyć. ( przesadziłem – ale tylko trochę)

Andrzej

No tam - nie robiłem swoich przeróbek aby były od czegoś tam lepsze – a jedynie zrobiłem je po to aby choć trochę w moim żeliwnym śmieciuchu ograniczyć straty kominowe i to mi się udało. Co prawda nie poparłem swojej „przeróbki” żadnymi badaniami naukowymi ani obliczeniami. Moje dodatkowe ogniwo wytrzymało już dwa pełne sezony i jeszcze nie zardzewiało ani też nie rozciekło się czyli nie jest źle jak na domorosłą przeróbkę. Następna wersja tego ogniwa (jeżeli to padnie) będzie miała wdrożonych kilka poprawek w stosunku do wersji obecnej ale to raczej odległy temat.

Palenie antracytem to wyzwanie i bardzo dobrze, że jest kilku zapaleńców, którzy drążą temat bo za jakiś czas możemy w tej dziedzinie spodziewać się kompletnych rozwiązań co do sterowania i palnika do antracytu. Puki jest jeszcze taki dobry ekogroszek jak aktualny z „bobrka”, który elegancko się pali na mojej stałej zwykłej retorcie Pancerpola to nie mam na paliwo co narzekać – oby tylko ściany na kopalniach za szybko się nie skończyły.

Temat zwężki jest ciekawym podejściem do procesu spalania w kotle – byle tylko faktycznie nie było to zbyt drogie przedsięwzięcie.

Osobiście w swoim kotle mam zaplanowaną jeszcze jedna zasadniczą przeróbkę – niestety musiałbym naruszyć deczko dolną część żeliwnego wymiennika i tu producent twierdzi, że stracę gwarancję na wymiennik no a zostało jeszcze 7 lat gwarancji to muszę się głęboko zastanowić czy kolejne doświadczenie z przeróbką jest opłacalne.

zawijan_2
11-07-2011, 16:39
Do Kolegi Vld

Bądź tak dobry i podeślij mi na priv. fotki oraz wymiary wnętrza twojego żeliwiaczka oraz jego moc nominal. oraz rodz. sterownika, a postaram się podsunąć Ci rozwiązanie. Jeden tylko warunek: Pozostanie ono Twoją i moją wiedzą, ponieważ:
Nie zamierzam producentom rozwiązywać za frico ich problemów. Ja się nagłówkuję, oni natłuką kapuchy.

Przed zmianami przeprowadź test na starym układzie, a później w tych samych (w miarę jak najbardziej zbliżonych) warunkach na nowym układzie. Różnice do opublikowania na forum.

Będziemy w kontakcie.

Pozdrawiam wszystkich zawijan_2

Vld
11-07-2011, 22:40
Do Kolegi Vld

Bądź tak dobry i podeślij mi na priv. fotki oraz wymiary wnętrza twojego żeliwiaczka oraz jego moc nominal. oraz rodz. sterownika, a postaram się podsunąć Ci rozwiązanie. Jeden tylko warunek: Pozostanie ono Twoją i moją wiedzą, ponieważ:
Nie zamierzam producentom rozwiązywać za frico ich problemów. Ja się nagłówkuję, oni natłuką kapuchy.

Przed zmianami przeprowadź test na starym układzie, a później w tych samych (w miarę jak najbardziej zbliżonych) warunkach na nowym układzie. Różnice do opublikowania na forum.

Będziemy w kontakcie.

Pozdrawiam wszystkich zawijan_2
Nie dość uważnie czytasz nasze wpisy.
Ja mam MK21 Lazara ze sterownikiem ecomax800, wymiennik z poziomych płomieniówek po 6 szt w dwóch ciągach. U mnie sprawa była prosta, bo wystarczyło za pomocą zatkanych rur stalowych 1' wypełnić osie płomieniówek i sprawa pozamiatana. A prosiłem w imieniu kol. czp01 i Andrzeja, choć chyba on mnie nie lubi i pewnie zaraz napisze, że sobie nie życzy, bo to oni mają kotły zbudowane na żeliwnych kotłach koksowych.
Z pomiarów na razie napisze tyle że temperatura spalin niemal w całym zakresie mocy jest 20-30C niższa niż bez turborurek, dokładniejsze pomiary ciepłomierzem będę robił jak będę miał więcej czasu na takie zabawy.
Pozdrawiam

czp01
12-07-2011, 06:17
zawijan_2

W nawiązaniu do powyższego wpisu Vld - jeżeli podtrzymujesz propozycję, to prześle bliższe namiary swojego żeliwiaczka plus dodatkowe fotki - no jasne, że nie będę publikował a jedynie wyniki.

zawijan_2
12-07-2011, 12:42
Kolego Vld

Trudno, abym pamiętał "kto z kim śpi i czyje dzieci są".
Trudno też abym sobie zawracał pacynę danymi, które mi do niczego nie są przydatne.
Z wrodzonego "leństwa" nie chce mi się też "sznupać " za wymiarami czyichś wyrobów.

Jeślim uraził, przepraszam

Miłego dnia zawijan_2

zawijan_2
12-07-2011, 12:46
KOLEGO czp01

Jak najbardziej. Potrzebuję wymiary komory, ze dwie fotki, bo już nie pamiętam dokładnie tego KE2 35 czy jak mu tam, no i sterowniczek, bo stosował różne.
Jeśli masz możliwość, to kup albo wydzierżaw z Kutna ster. Bruli, bo i podgląd do niego zdalny jest i źródło wiedzy w postaci temp. spalin.

Pozdrawiam w oczekiwaniu na dane

zawijan_2

czp01
12-07-2011, 13:00
Jasne - pstryknę fotki - i podam wymiary i co tam potrzeba na priv.
No to widzę, że muszę pomyśleć też nad Brulim.

minertu
12-07-2011, 13:12
Jasne - pstryknę fotki - i podam wymiary i co tam potrzeba na priv.
No to widzę, że muszę pomyśleć też nad Brulim.
Moja oferta jest dalej aktualna :)

czp01
12-07-2011, 13:56
minertu - pamiętam - jakoś to zorganizuje

Vld
12-07-2011, 15:04
Kolego Vld

Trudno, abym pamiętał "kto z kim śpi i czyje dzieci są".
Trudno też abym sobie zawracał pacynę danymi, które mi do niczego nie są przydatne.
Z wrodzonego "leństwa" nie chce mi się też "sznupać " za wymiarami czyichś wyrobów.

Jeślim uraził, przepraszam

Miłego dnia zawijan_2
jeśli pozwolisz nie będziemy się więcej do siebie zwracali, ani przepraszali
miłego dnia

darase
12-07-2011, 16:35
Kurcze Jarecki ma urlop, ciekawe czy od hobby też :)

zawijan_2
12-07-2011, 17:57
re: Vld

"jeśli pozwolisz nie będziemy się więcej do siebie zwracali, ani przepraszali"

Oczywiście, że pozwalam

:goodnight:

RobertAn
12-07-2011, 18:45
Witam.
Noszę się z zamiarem zakupu pieca RBR Ekouniwersal 17 kW. Z tego co widzę nie jest on zbyt popularny i nie mogę znaleźć opinii użytkowników. Mam trudny wybór ze względu na małą i specyficznie ukształtowaną kotłownię. Podajnik musi być z prawej strony, czopuch od góry i piec dość płytki (do 80-90 cm).
Chciałby się dowiedzieć czy RBR Ekouniwersal to generalnie dobry wybór i który z palników wybrać Ekoenergię czy Bernera-S? Sprawa jest dosyć pilna ze względu na konieczność urządzania kotłowni w najbliższym czasie.

darase
12-07-2011, 19:29
Roberto sprawa dość pilna? a Ty się dziś obudziłeś ;) Jarecki na wakacjach to Ci nie doradzi Skamp-a, Minerta się zapytaj. Palnik ważny ale nie tylko. Moim priorytetem był sterownik.

RobertAn
12-07-2011, 19:55
Tak to jest... Ktoś doradził mi Ciechewicza Futura Econo Mini 16 kW. I do tej pory jak naiwny myślałem, że wybór pieca mam z głowy. Jednak przed samym zakupem poczytałem trochę jakie problemy są z tym kotłem i sobie odpuściłem. A że kotłownię mam ciasną to mam niewielkie możliwości doboru pieca...

Andrzej_M_
12-07-2011, 22:24
... i Andrzeja, choć chyba on mnie nie lubi i pewnie zaraz napisze, że sobie nie życzy, ...

Vld mam wrażenie, że coś Cię gryzie. Dręczące wyrzuty sumienia nie dają Ci spokojnie spać.
Widzę iż jesteś człowiekiem bardzo wrażliwym i delikatnym, jakby to określiła moja żona z zawodu psychoterapeuta.



A jeszcze chętniej bym zobaczył wzrost sprawności po zwiększeniu nadmiaru tlenu w spalinach




Natomiast uturbianie spalin dmuchawą będę krytykował


Wspomnę jeszcze, że naciągnąłeś mnie na 60 zł, z mojego kieszonkowego.


Vld ja mogę o pewnych rzeczach zapomnieć, na inne przymknąć oko, ale musisz spełnić jeden warunek.
Musisz mi dostarczyć instrukcje do LQM II.


Pozdrawiam serdecznie
Andrzej


ps.
Vld przy okazji Twojej wypowiedzi o zatykaniu płomieniówek, wypadało by wspomnieć o koledze Heso. Bo o ile się nie mylę to on pierwszy napisał o tym sposobie zwiększania sprawności.

minertu
12-07-2011, 22:34
RobertAn odbierz priva.

darase
12-07-2011, 22:37
Widzisz Minertu jak jesteś potrzebny to Cię nie ma. Trzeba ustawić powiadamianie o emailach na telefon, kolega pewnie już chrapie ;)

minertu
12-07-2011, 22:45
Widzisz Minertu jak jesteś potrzebny to Cię nie ma. Trzeba ustawić powiadamianie o emailach na telefon, kolega pewnie już chrapie ;)
Pewnie nie bo widać ,że na forum jest.

RobertAn
13-07-2011, 06:23
Minertu, dzięki za priva.

minertu
13-07-2011, 21:16
Minertu, dzięki za priva.
Cieszę się z dobrego wyboru :)

darase
13-07-2011, 22:03
Minertu ciesz się gdy kolega sezon przepali i też będzie się cieszył :)

minertu
13-07-2011, 22:19
Minertu ciesz się gdy kolega sezon przepali i też będzie się cieszył :)
A dlaczego miał by nie przepalić?

Andrzej_M_
13-07-2011, 22:23
... Ja mam MK21 Lazara ze sterownikiem ecomax800, wymiennik z poziomych płomieniówek po 6 szt w dwóch ciągach. U mnie sprawa była prosta, bo wystarczyło za pomocą zatkanych rur stalowych 1' wypełnić osie płomieniówek i sprawa pozamiatana. ...

Vld, Twój post zainspirował mnie do twórczego myślenia. A co powiesz na takie "2 w 1".

Jakbyś miał jakieś pytania, to mogę opowiedzieć, co do czego służy.
Nakreśliłem to do płomieniówek o średnicy 80mm

Vld
13-07-2011, 22:43
Vld, Twój post zainspirował mnie do twórczego myślenia. A co powiesz na takie "2 w 1".

Jakbyś miał jakieś pytania, to mogę opowiedzieć, co do czego służy.
Nakreśliłem to do płomieniówek o średnicy 80mm
Połączyłeś dwa rozwiązania w jedno, tak jak wcześniej pisałem i się zastanawiałem spiralne turbulatory, czy gładkie rurki eliminujące środek płomieniówki.
Co lepsze trzeba by zrobić badania, ale w eksploatacji z poziomymi płomieniówkami zauważyłem że turborurki znacznie zmniejszają osadzanie się syfu w płomieniówkach w porównaniu do wersji bez. Spiralne turbulatory natomiast mogą tę tendencję wychylić, ale w drugą stronę i wyłapywać pyły i sadze.
Twoja wersja może być skuteczniejsza, ale widzę dwa problemy: pierwszy to spore opory przepływu, ale przy szczelnym kociołku do pokonania, dwa trudność wykonania :) 12 takich ślimaków musiało by kosztować trochę grosza. A samemu trudno było by nawinąć pasek 2-3mm blachy na rurkę, trzeba by palnik, migomat i kogoś do pomocy.

ps: napisał byś coś koledze od tetracytu, bo jego wywody obrażają ludzką inteligencję.
Pozdrawiam

Andrzej_M_
13-07-2011, 23:48
..., dwa trudność wykonania :) 12 takich ślimaków musiało by kosztować trochę grosza. A samemu trudno było by nawinąć pasek 2-3mm blachy na rurkę, trzeba by palnik, migomat i kogoś do pomocy. ...
Pozdrawiam

Więc masz wersje amatorską, trzy pręty o średnicy 6 mm, bardzo łatwe w ułożeniu. Co do oporów to z pewnością większe będą, ale możemy wtedy mniej zwojów nawinąć.

Pozdrawiam

Vld
14-07-2011, 00:11
z tymi prętami bardzo sprytne, przyłapać w kilku miejscach i do testów jak znalazł, a jak się sprawdzi to może i wersja profesjonalna powstanie.
Tylko testy, by zapewnić porównywalne warunki trzeba by też w jakiś sposób kontrolować tlen, alby był o obu przypadkach taki sam.
Ja jak się obrobię z kanalizacyjną biurokracją to sprawdzę swoje turborurki i opublikuje wyniki.
Pozdrawiam

Fley79
14-07-2011, 11:23
Witam
Mam przedwojenny dom ocieplony styropianem 10cm pow. 120 m2 Jaki kocioł z podajnikiem wybrać? Jaki polecacie? Chciałbym tez mieć drugi ruszt na drewno:) Czy jest szansa żeby się zmieścic w cenie 10 tys. brutto?

korin
14-07-2011, 13:10
Witam,

Przygladam sie od jakiegos czasu dyskusji na temat kotlow a wlasnie nadszedl czas wyboru kotla do mojego domu, wiec prosilbym o mala pomoc.

Dom: powierzchnia uzytkowa 120 z uzytkowym poddaszem, + garaz 18m lekko ogrzewany w bryle, odizolowany od reszty cienkim styropianem (temperatura do 10 st C) + czesciowe podpiwniczenie bez ogrzewania (kotlownia, sklad opalu - 20 m).
Sciany porotherm 30 +15 styropian; dach - 25 rockwool, podloga - 10 styropian.
Lokalizacja: slask
Z projektu (niestety troche przerobionego mam 10 kw dla instalacji gazowej)
Odbiorniki ciepla: podlogowka 70 m2, 5 grzejnikow i ogrzewanie 140 l wody (bojler z wezownica podojna pozioma).

Jakiej mocy kociol na eko-groszek potrzebuje?
Czy przykladowy Ogniwo Eko 15 lub 16Plus bedzie dobrym wyborem? (widzialem dosc rozne opinie na jego temat), czy tez polecacie inne kotly?
Czy kotly Zywiec na groszek to bylby dobry wybor? (lokalny producent, wiec spora liczba dystrybutorow)
Pozdrawiam i dziekuje za pomoc.

minertu
14-07-2011, 14:55
Witam,

Przygladam sie od jakiegos czasu dyskusji na temat kotlow a wlasnie nadszedl czas wyboru kotla do mojego domu, wiec prosilbym o mala pomoc.

Dom: powierzchnia uzytkowa 120 z uzytkowym poddaszem, + garaz 18m lekko ogrzewany w bryle, odizolowany od reszty cienkim styropianem (temperatura do 10 st C) + czesciowe podpiwniczenie bez ogrzewania (kotlownia, sklad opalu - 20 m).
Sciany porotherm 30 +15 styropian; dach - 25 rockwool, podloga - 10 styropian.
Lokalizacja: slask
Z projektu (niestety troche przerobionego mam 10 kw dla instalacji gazowej)
Odbiorniki ciepla: podlogowka 70 m2, 5 grzejnikow i ogrzewanie 140 l wody (bojler z wezownica podojna pozioma).

Jakiej mocy kociol na eko-groszek potrzebuje?
Czy przykladowy Ogniwo Eko 15 lub 16Plus bedzie dobrym wyborem? (widzialem dosc rozne opinie na jego temat), czy tez polecacie inne kotly?
Czy kotly Zywiec na groszek to bylby dobry wybor? (lokalny producent, wiec spora liczba dystrybutorow)
Pozdrawiam i dziekuje za pomoc.
Będzie dobrym wyborem.
Polecam również kocioł RBR EKOUNIWERSAL 17Kw .
Oba te kotły wyposażone są w palnik II generacji oraz automatyczny sterownik eCoal z modułem internetowym ,o którym zapewne już czytałeś.

zawijan_2
14-07-2011, 19:58
re: korin

"Czy przykladowy Ogniwo Eko 15 lub 16Plus bedzie dobrym wyborem? (widzialem dosc rozne opinie na jego temat), "

Gdzie te różne opinie widziałeś? Chcesz mieć max informacji na temat tego kotła, to odwiedź www.zawijan.wordpress.com

Żaden inny producent nigdzie nie udostępnił tylu rzetelnych, potwierdzonych badaniami informacji na temat swojego wyrobu, co SMO OGNIWO Biecz.

Pozdrawiam zawijan_2

SUSPENSER
14-07-2011, 21:45
Witam
Mam przedwojenny dom ocieplony styropianem 10cm pow. 120 m2 Jaki kocioł z podajnikiem wybrać? Jaki polecacie? Chciałbym tez mieć drugi ruszt na drewno:) Czy jest szansa żeby się zmieścic w cenie 10 tys. brutto?

Proponuję Skam-P Premium 17 kW - spokojnie się zmieścisz i zostanie na pompy oraz instalację ;)

SUSPENSER
14-07-2011, 21:53
Witam,

Przygladam sie od jakiegos czasu dyskusji na temat kotlow a wlasnie nadszedl czas wyboru kotla do mojego domu, wiec prosilbym o mala pomoc.

Dom: powierzchnia uzytkowa 120 z uzytkowym poddaszem, + garaz 18m lekko ogrzewany w bryle, odizolowany od reszty cienkim styropianem (temperatura do 10 st C) + czesciowe podpiwniczenie bez ogrzewania (kotlownia, sklad opalu - 20 m).
Sciany porotherm 30 +15 styropian; dach - 25 rockwool, podloga - 10 styropian.
Lokalizacja: slask
Z projektu (niestety troche przerobionego mam 10 kw dla instalacji gazowej)
Odbiorniki ciepla: podlogowka 70 m2, 5 grzejnikow i ogrzewanie 140 l wody (bojler z wezownica podojna pozioma).

Jakiej mocy kociol na eko-groszek potrzebuje?
Czy przykladowy Ogniwo Eko 15 lub 16Plus bedzie dobrym wyborem? (widzialem dosc rozne opinie na jego temat), czy tez polecacie inne kotly?
Czy kotly Zywiec na groszek to bylby dobry wybor? (lokalny producent, wiec spora liczba dystrybutorow)
Pozdrawiam i dziekuje za pomoc.

Potrzebujesz z 8-10 kW.

Wolałbym Eko Plus od Eko [ma lepszy palnik], ale wziąłbym także pod uwagę Skam-P Premium 12 kW z wymiennymi głowicami.

Żywiec wg mnie nic ciekawego obecnie nie oferuje.

czp01
15-07-2011, 10:14
KOLEGO czp01

Jak najbardziej. Potrzebuję wymiary komory, ze dwie fotki, bo już nie pamiętam dokładnie tego KE2 35 czy jak mu tam, no i sterowniczek, bo stosował różne.
Jeśli masz możliwość, to kup albo wydzierżaw z Kutna ster. Bruli, bo i podgląd do niego zdalny jest i źródło wiedzy w postaci temp. spalin.

Pozdrawiam w oczekiwaniu na dane
zawijan_2

Wysłałem dane na priv plus fotki.

SUSPENSER
15-07-2011, 10:47
Dzisiaj zakończyłem test Cobry - 23.2 kg Pieklorza było zasypane 4.07 o godz. 19.00 - wystarczyło to do dzisiaj tj. 15.07 do godz. 9.00 - średnie zużycie wyszło około 2.21 kg/dobę.
Cobra działała na nastawach: maksymalna moc przy podawanie/przerwa 3/30, dmuchawa 1-60%, minimalna moc kotła 3%.

Przełączyłem kocioł na Bruli, wyczyściłem wymiennik, zsynchronizowałem [dzięki regulacji offsetu w Bruli] czujniki bo miały rozbieżne wskazania , ustawiłem te same strefy czasowe i temp. CWU, zasypałem 23.2 kg Pieklorza [specjalnie odważone] i od teraz działa Bruli, a Cobra wskazuje wartości ze swoich czujników [zamontowanych obok tych od Bruli, ale na rurkach więc wskazania ich są obarczone dużym błędem].

Nastawy Bruli: podawanie/przerwa 3/30, moc dmuchawy 30% [mniej się nie da ustawić].

Podobnie jak przy Cobrze nie zasłaniam wlotu wentyla niczym - przysłoniłem tylko jego wlot oryginalną klapką do 2 cm w najszerszym miejscu otwarcia [gdy zacznie grzać jeszcze sprawdzę czy to prawidłowa nastawa].

Za około 10 dni podam wyniki Bruli.

Chcącym poobserwować jak to działa podaję link:
https://esterownik.pl/remote/449

Wlodek_PID
15-07-2011, 12:37
Super, czekamy na informacje!

Pozdrowienia,

Włodek

czp01
15-07-2011, 13:05
No fajnie z nowym softem - bo mocno zastanawiam się nad tym Brulim i pierwsze co mi się rzuciło po zapoznaniu się z instrukcją i wiadomościami z forum to to, że dmuchawę można ustawić najniżej na 30 % - a ja teraz w swoim ST37 mam ustawione na 10 % i wydami się, że jest idealnie ( przynajmniej w trybie lato). 25 % to już lepiej i jest nadzieja , że obniżą w kolejnych softach moc może jeszcze trochę na dół.

minertu
15-07-2011, 14:53
Dzisiaj zakończyłem test Cobry - 23.2 kg Pieklorza było zasypane 4.07 o godz. 19.00 - wystarczyło to do dzisiaj tj. 15.07 do godz. 9.00 - średnie zużycie wyszło około 2.21 kg/dobę.
Cobra działała na nastawach: maksymalna moc przy podawanie/przerwa 3/30, dmuchawa 1-60%, minimalna moc kotła 3%.

Przełączyłem kocioł na Bruli, wyczyściłem wymiennik, zsynchronizowałem [dzięki regulacji offsetu w Bruli] czujniki bo miały rozbieżne wskazania , ustawiłem te same strefy czasowe i temp. CWU, zasypałem 23.2 kg Pieklorza [specjalnie odważone] i od teraz działa Bruli, a Cobra wskazuje wartości ze swoich czujników [zamontowanych obok tych od Bruli, ale na rurkach więc wskazania ich są obarczone dużym błędem].

Nastawy Bruli: podawanie/przerwa 3/30, moc dmuchawy 30% [mniej się nie da ustawić].

Podobnie jak przy Cobrze nie zasłaniam wlotu wentyla niczym - przysłoniłem tylko jego wlot oryginalną klapką do 2 cm w najszerszym miejscu otwarcia [gdy zacznie grzać jeszcze sprawdzę czy to prawidłowa nastawa].

Za około 10 dni podam wyniki Bruli.

Chcącym poobserwować jak to działa podaję link:
https://esterownik.pl/remote/449
Mogłeś jeszcze wyzerować licznik.

karoka65
15-07-2011, 16:07
czp01 nie musi być prawdą że 30% na Bruli jest równe 30% na Twoim Techu. Zależy jakie wartości prądowe są przypisane do %.

zawijan_2
15-07-2011, 18:55
Szanowni Panowie

Błagam! Litości! Chciałbym jeszcze trochę pożyć, a Wy mnie rozwalacie na maxa.

Co znaczy 1% wentylatora? Obroty, czy może wydajność objętościowa? masowa?

Jeśli silnik asynchroniczny wentylatora ma np. nominalne obroty 1380/min to 1% wynosiłby 1/100 czyli 13,8 obr./min. Tak? czy może macie jakąś inną teorię?
13,8 obr./min = 0,23 obr/s czyli rotor wentylatora wykonałby 1 OBRÓT w ciągu ok. 4 sek. Co by to dało?

ano nic.

Teoria maszyn przepływowych (szkoły były dostępne dla wszystkich) jest nieubłagana.

Przy wirniczkach tego wentylatorka (większość wentylatorów kotłowych oparta jest na jednym silniku) przedział wykorzystywalnej wydajności nie schodzi poniżej 30% obrotów silnika. Już wówczas nadciśnienie oscyluje w przedziale bliskim 0 Pa.

Aby uprzedzić nawiedzonych (myślących inaczej) uprzejmie informuję, że naturalny ciąg kominowy to ok. 12 - 20 Pa. Ta wartość wynika z różnicy temperatur i tym samym różnicy ciężaru właściwego, co powoduje tzw. wyporność.

Równie dobrze możecie całkowicie odłączyć wentylator, jak dać mu te wasze 1 czy nawet 20 %. Śmiem twierdzić, że próba utrzymania obrotów na poziomie 1% jest bardziej szkodliwa dla procesu, niż ciąg naturalny pozbawiony oporów postawionego mu na przeszkodzie wentylatorka.

Wyłączajcie - szanowni wyznawcy 1% - zasilanie wentalatorka z czystym zyskiem dla procesu zasilania paleniska tlenem z powietrza atmosferycznego.

A może - zanim zaczniecie tworzyć "niebiańskie" teorie podejmiecie próbę zdjęcia charakterystyk wentylatora w konkretnym układzie palnika i wymiennika konwekcyjnego.

Ja np. to zrobiłem (wykorzystując przepływomierz rotacyjny MZŁ-502) dla konkretnego wentylatora (DM32 SF) i konkretnego kotła (Ogniwo Eko PLUS 16 kW) i dlatego jestem taki mądry. Poniżej pewnej wartości obrotów jest kaplica. Czyli zero. Podobnie wygląda sprawa wydajności powyżej pewnej wartości obrotów. Szkoda męczyć silniczek.

Swoje wyniki badan mogę przedstawić w każdej chwili.

A co możecie przedstawić wy Panowie - zwolennicy JEDNOPROCENTOWi????

Wojtek_mazury
15-07-2011, 20:13
"A może - zanim zaczniecie tworzyć "niebiańskie" teorie podejmiecie próbę zdjęcia charakterystyk wentylatora w konkretnym układzie palnika i wymiennika konwekcyjnego."
Czy z paliwem zasłaniającym część otworów?

Wlodek_PID
15-07-2011, 20:46
Drodzy forumowicze,

Mamy wśród nas guru - czyli Zawijanów. Znają się na wszystkim
- od mechaniki i termodynamiki, poprzez fizyke, teorię maszyn
elektrycznych, teorie regulacji, sterowniki, do informatyki oraz
spraw wywiadu - potrafią ustalic numer IP i rozgryźć agentów
producentów buszujących po forum.

Skoro ich sterownik nie steruje wentylatorem poniżej 30%,
to znaczy, że takie sterowanie jest niemożliwe.
Co więcej - to znaczy, że kocioł nie może pracować z mocą
poniżej 30%. Czyli że nie ma wiosny i jesieni. Jest tylko syberyjska
zima i lato jak na Saharze.

Ale opublikowali wyniki kotła Ogniwo na mocy 30%. Pewnie
zatkali wentylator szmatą.


Ręce opadają....

Utilla
15-07-2011, 20:48
Witam,
czytając to forum zakręciło mi się w głowie :( Ja z takim prostym pytaniem. Chciałabym wstawić kocioł na eko-groszek z podajnikiem do garażu i nie wiem ile miejsca potrzebuję. Nie wiem też jak duży potrzebuję kocioł dom ma mieć 130 m, parterówka (projekt znany c114). Wiem, że nic nie wiem :) i dlatego pytam Was. Znalazłam w mojej okolicy firme http://www.enka-ogrzewanie.pl/kotly_set4.html coś wiecie o nich ? Bardzo dziękuje za odpowiedź

czp01
15-07-2011, 20:50
czp01 nie musi być prawdą że 30% na Bruli jest równe 30% na Twoim Techu. Zależy jakie wartości prądowe są przypisane do %.

Jasne wydaje mi się, że to wyskalowanie w moim sterowniku jest jedynie orientacyjne. Jest to skala od 1 do 10 a ja dla wygody przyjmuje, że odpowiada to analogicznie od 10 do 100% mocy dmuchawy. Moc dmuchawy po prostu ustawiam tak aby proces spalania był optymalny (oceniam to wizualnie) i jak nie ma na wymienniku czarnych sadzy to uważam, że ilość dostarczanego powietrza jest wystarczająca. Cały ostatni sezon miałem dmuchawę ustawiona na "2" i nie było żadnych problemów ze spalaniem. Tak teraz patrzę na opis w moim sterowniku i parametr ten opisany jest jako "siła nadmuchu" to faktycznie nie wiadomo ile to może być mocy dmuchawy. W każdym razie jako zwykłemu użytkownikowi kotła takie podejście na razie w zupełności mi wystarcza.

minertu
15-07-2011, 21:55
Drodzy forumowicze,

Mamy wśród nas guru - czyli Zawijanów. Znają się na wszystkim
- od mechaniki i termodynamiki, poprzez fizyke, teorię maszyn
elektrycznych, teorie regulacji, sterowniki, do informatyki oraz
spraw wywiadu - potrafią ustalic numer IP i rozgryźć agentów
producentów buszujących po forum.

Skoro ich sterownik nie steruje wentylatorem poniżej 30%,
to znaczy, że takie sterowanie jest niemożliwe.
Co więcej - to znaczy, że kocioł nie może pracować z mocą
poniżej 30%. Czyli że nie ma wiosny i jesieni. Jest tylko syberyjska
zima i lato jak na Saharze.

Ale opublikowali wyniki kotła Ogniwo na mocy 30%. Pewnie
zatkali wentylator szmatą.


Ręce opadają....
Na początek chcę oznajmić ,że.
Nic do Ciebie nie mam ,Twoje wypowiedzi mnie nie interesują ( w sensie tego co piszesz ,w końcu mamy wolność słowa) co nie znaczy,że ich nie czytam.
Co chce tylko napisać to to,że dmuchawa jest dobrana do palnika a reg.kotła odpowiednio nią steruje i dobiera odpowiednie % w stosunku do dawki paliwa.Nigdzie nie jest napisane,że ma nią sterować tak jak COBRA czy inne regulatory.Po prostu steruje inaczej.Czy musi tak samo? Nie!!! Mi to sterowanie odpowiada tak jak innym odpowiada np Twoja COBRA.Możliwe,że będzie mi odpowiadała COBRA ale jak nie sprawdzę to nie powiem,że tak.
Zapewniam Cię,że w instytucie nikt nie zatykał wentylatora szmatą!!!

SUSPENSER
15-07-2011, 22:34
Witam,
czytając to forum zakręciło mi się w głowie :( Ja z takim prostym pytaniem. Chciałabym wstawić kocioł na eko-groszek z podajnikiem do garażu i nie wiem ile miejsca potrzebuję. Nie wiem też jak duży potrzebuję kocioł dom ma mieć 130 m, parterówka (projekt znany c114). Wiem, że nic nie wiem :) i dlatego pytam Was. Znalazłam w mojej okolicy firme http://www.enka-ogrzewanie.pl/kotly_set4.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.enka-ogrzewanie.pl%2Fkotly_set4.html) coś wiecie o nich ? Bardzo dziękuje za odpowiedź

To bardzo konkretne i na temat pytanie :yes:

Przy kotle z czopuchem w górę wystarczy, że od strony zasobnika zostawisz około 1 metra, a od frontu też minimum 80 cm, żeby wygodnie go obsługiwać, z tyłu do rozmiaru kotła dolicz 20 cm i tyle.

Przy kotle z czopuchem w tył albo czopuch wejdzie wprost w komin [jeśli wejście do komina będzie na wprost] albo z tyłu kotła trzeba zostawić tyle, żeby podłączyć czopuch do komina - ok. 0,5 metra.

Co do modelu kotła to ja mam Enka Set 3 i jest technicznie średni, za to serwis mają bardzo porządny.

Nie masz podanej mocy kotła w projekcie ?
Jeśli to będzie dobrze ocieplony dom to moc ok. 12-15 kW spokojnie wystarczy [na CO+CWU] - polecam Skam-P Premium z wymiennymi głowicami [12-17 kW] lub Ogniwo Eko Plus 16 kW bo to wg mnie dzisiaj najlepsze kotły na ekogroszek i miał, a do tego sporo tańsze od Enki.

SUSPENSER
15-07-2011, 22:53
Szanowni Panowie

Błagam! Litości! Chciałbym jeszcze trochę pożyć, a Wy mnie rozwalacie na maxa.

Co znaczy 1% wentylatora? Obroty, czy może wydajność objętościowa? masowa?


Zgadza się: procent procentowi nierówny, więc nie ma sensu deliberować nie wiedząc co który oznacza.

Cobra steruje wentylatorami w zupełnie inny sposób [grupowo] niż reszta sterowników [fazowo], więc porównywanie % nastaw jest totalnie bez sensu.

SUSPENSER
15-07-2011, 22:54
Mogłeś jeszcze wyzerować licznik.

Ok zrobione.

minertu
15-07-2011, 22:57
Ja polecę jeszcze RBR EKOUNIWERSAL 17KW,wylot spalin do góry a więc to co podaje kolega suspenser a więc zajmuje minimum miejsca.

minertu
15-07-2011, 22:59
Ok zrobione.
A jaki był poprzedni wynik?
I czy to co było w ślimaku odliczyłeś?

woma4
15-07-2011, 23:05
Skoro ich sterownik nie steruje wentylatorem poniżej 30%,
to znaczy, że takie sterowanie jest niemożliwe.
Co więcej - to znaczy, że kocioł nie może pracować z mocą
poniżej 30%. Czyli że nie ma wiosny i jesieni. Jest tylko syberyjska
zima i lato jak na Saharze.

Ale opublikowali wyniki kotła Ogniwo na mocy 30%. Pewnie
zatkali wentylator szmatą.


Ręce opadają....

Włodek a może by tak poczytać zanim coś napiszesz ... ??? Bo ręce opadają ...
Fragment opublikowanych badań kotła Ogniwo Eko Plus co do których pijesz:
"w fazie grzania obroty dmuchawy wynosiły 38%, w fazie chłodzenia podajnik i dmuchawa były wyłączone..."
Zachęcam do zapoznania się z całością pod adresem:
http://zawijan.wordpress.com/wyniki-badan/

jack18
15-07-2011, 23:12
Drodzy forumowicze,

Mamy wśród nas guru - czyli Zawijanów. Znają się na wszystkim
- od mechaniki i termodynamiki, poprzez fizyke, teorię maszyn
elektrycznych, teorie regulacji, sterowniki, do informatyki oraz
spraw wywiadu - potrafią ustalic numer IP i rozgryźć agentów
producentów buszujących po forum.

Skoro ich sterownik nie steruje wentylatorem poniżej 30%,
to znaczy, że takie sterowanie jest niemożliwe.
Co więcej - to znaczy, że kocioł nie może pracować z mocą
poniżej 30%. Czyli że nie ma wiosny i jesieni. Jest tylko syberyjska
zima i lato jak na Saharze.

Ale opublikowali wyniki kotła Ogniwo na mocy 30%. Pewnie
zatkali wentylator szmatą.


Ręce opadają....

Super!!1 Tylko co wnosi Twoja wypowiedz? Trochę złośliwy chyba jesteś? Moze czas się pogodzić z pewnymi faktami? Np Takimi ze na temat spalania wiedzę maja większa niż Ty?

Jarecki79
15-07-2011, 23:54
Witam,
czytając to forum zakręciło mi się w głowie :( Ja z takim prostym pytaniem. Chciałabym wstawić kocioł na eko-groszek z podajnikiem do garażu i nie wiem ile miejsca potrzebuję. Nie wiem też jak duży potrzebuję kocioł dom ma mieć 130 m, parterówka (projekt znany c114). Wiem, że nic nie wiem :) i dlatego pytam Was. Znalazłam w mojej okolicy firme http://www.enka-ogrzewanie.pl/kotly_set4.html coś wiecie o nich ? Bardzo dziękuje za odpowiedź

Dobry wieczór wszystkim, widzę, że wszystko po staremu....

Utilla
Skam-P 12kW z palnikiem z wymiennymi głowicami przy czopuchu górnym ma wymiary:
głębokość 62cm, szerokość z podajnikiem 130cm (do tego +60cm na obsługę)

Skam-P Premium 12kW z palnikiem żeliwnym ma szerokość z podajnikiem 115cm.... (na styk do obsługi+40cm)

Skam-P Premium 17kW z palnikiem żeliwnym:
głębokość przy czopuchu górnym 65cm
szerokość z podajnikiem 130cm (+40-50cm na obsługę)


Dobranoc państwu :)
jutro będących nad morzem zapraszam na:
http://www.sss.org.pl/
http://sdc.org.pl/event.php?view=170711

ps. proszę o kibicowanie Jarkowi Cybulskiemu (mała prywata) liderowi dryftingowego pucharu bałtyku
http://www.driftcup.pl/

zawijan
16-07-2011, 10:35
Drodzy forumowicze,

Mamy wśród nas guru - czyli Zawijanów. Znają się na wszystkim
- od mechaniki i termodynamiki, poprzez fizyke, teorię maszyn
elektrycznych, teorie regulacji, sterowniki, do informatyki oraz
spraw wywiadu - potrafią ustalic numer IP i rozgryźć agentów
producentów buszujących po forum.

Skoro ich sterownik nie steruje wentylatorem poniżej 30%,
to znaczy, że takie sterowanie jest niemożliwe.
Co więcej - to znaczy, że kocioł nie może pracować z mocą
poniżej 30%. Czyli że nie ma wiosny i jesieni. Jest tylko syberyjska
zima i lato jak na Saharze.

Ale opublikowali wyniki kotła Ogniwo na mocy 30%. Pewnie
zatkali wentylator szmatą.


Ręce opadają....

Nie opuszczaj rąk. Raczej podnieś głowę i zacznij jej używać do myślenia, a nie do wymyślania złośliwości.
Może wtedy zrozumiesz, że sformułowanie "30%" nie znaczy NIC. Musisz dodać jeszcze "czego" - "30% CZEGO". Maksymalnych obrotów wentylatora? Maksymalnych obrotów silnika napędzającego wentylator? Ilości nadmuchu w porównaniu do maksymalnej? Mocy kotła - jakiej mocy? Zawartości alkoholu? Stopnia zrozumienia? I czego tam jeszcze by nie wymyślić...?
A czasem warto zatkać szmatą gębę, zanim się wypowie coś durnego. To do wszystkich - także do mnie, więc nie próbuj się obrażać i ciskać.

SUSPENSER
16-07-2011, 13:07
A jaki był poprzedni wynik?
I czy to co było w ślimaku odliczyłeś?

Poprzedni wynik czego [licznik nie był podłączony bo podajnikiem sterowała Cobra] ?

W sumie węgla poszło niewiele [orientacyjnie na pół doby] bo ślimak był pełny, mam punkt orientacyjny w zasobniku, który przyjąłem jako zero [dlatego zasypuję po 23.2 kg].

SUSPENSER
16-07-2011, 13:08
Ja polecę jeszcze RBR EKOUNIWERSAL 17KW,wylot spalin do góry a więc to co podaje kolega suspenser a więc zajmuje minimum miejsca.

Zgadza się - faktycznie zapomniałem o RBR a to także zacny kocioł :yes:

zawijan_2
16-07-2011, 16:53
Jeszcze raz o tym samym. Może dotrze.

Ciśnienie (p) tłoczenia wentylatora jest zależne od:
- ciężaru właściwego sprężanego gazu (m)
- prędkości obwodowej na wylocie z wirnika (u)
- współczynnika ciśnienia tłoczenia (a)
- przyspieszenia ziemskiego (g)

p = (a*m*u^2)/2g

Jak widać z powyższego wzoru największy wpływ na wielkość (p) mają obroty wirnika.
Jeśli zmaleją o połowę, to ciśnienie zmaleje CZTEROKROTNIE.
Jeśli zostaną zredukowane do 1/3, to ciśnienie zmaleje DZIEWIĘCIOKROTNIE.
Gdyby zredukować mu obroty do 10%, to ciśnienie zmaleje STUKROTNIE.

Podobnie wygląda sytuacja z wydatkiem masowym wentylatora.

Stąd widać, że każdy wentylator posiada pewien przedział przydatności do konkretnych potrzeb.

Kanały powietrzne palnika oraz cała reszta układu spalinowego kotła stawia określony opór hydrauliczny, który musi pokonać wentylator.

Jeżeli opór zrównoważy się z ciśnieniem tłoczenia wentylatora, to do palnika przestanie dopływać powietrze.

Ograniczanie wydajności masowej wentylatora poprzez zmianę obrotów wirnika pociąga za sobą zmianę max. ciśnienia możliwego do osiągnięcia.

Każdy wentylator posiada tzw. punkty krytyczne, których przekroczenie (w górę i w dół) mija się z celem.

Konkretna dawka paliwa (podawanie + przerwa) w kotłach podajnikowych potrzebuje odpowiedniej dla tego ustawienia dawki powietrza.
Tak nadmiar, niedomiar jak i nierównomierność dawkowania powietrza skutkuje ujemnie na przebieg procesu spalania.

Spotkałem w swoim życiu sterownik, który próbuje obniżyć wydajność masową wentylatora poprzez cykliczne (szybkie) fukanie. Pulsując obrotami od (nawet) max. do zera (lub w jego pobliżu) sumarycznie dostarcza mniej powietrza do palnika, wirnik się obraca (bezwładność odgrywa tutaj dużą rolę). I wszystko byłoby fajnie gdyby nie te wyskoki (wydmuchy) CO, widoczne zwłaszcza przy drobnych frakcjach paliwa. A wynika to z tego, że gdy dmuchnie mocno, to rozżarza paliwo, ono zaczyna gazować i potrzebuje tlenu akurat wówczas, gdy wentylator traci swoją zdolność pracy użytecznej. Następny dmuch wypycha niedopalone gazy i tak w kółeczko.

Może ktoś z forumowiczów wie coś więcej w tej sprawie? :D

Pozdrawiam zawijan_2

Utilla
16-07-2011, 20:56
Bardzo dziękuję za rady. Niestety nie mogę znaleźć wymiarów RBR EKOUNIWERSAL 17KW :( a co sądzicie o OGNIWO EKO 15 kW ? Nie będę więcej szukać bo im więcej tym trudniejszy wybór. Który z tych trzech jest najlepszy ?
RBR EKOUNIWERSAL 17KW
OGNIWO EKO 15 kW
Skam-P Premium 17kW z palnikiem żeliwnym

SUSPENSER
16-07-2011, 22:46
Bardzo dziękuję za rady. Niestety nie mogę znaleźć wymiarów RBR EKOUNIWERSAL 17KW :( a co sądzicie o OGNIWO EKO 15 kW ? Nie będę więcej szukać bo im więcej tym trudniejszy wybór. Który z tych trzech jest najlepszy ?
RBR EKOUNIWERSAL 17KW
OGNIWO EKO 15 kW
Skam-P Premium 17kW z palnikiem żeliwnym

Wszystkie 3 są najlepsze - różnią się jednak od siebie i musisz zdecydować co dla Ciebie jest najważniejsze.

Dlaczego nie bierzesz pod uwagę Ogniwo Eko Plus 16 kW tylko starszy model Eko 15 kW [różnią się palnikami] ?

W wielkim skrócie podam Ci czym się różnią:

Ogniwo Eko Plus oraz RBR Ekouniwersal [z Burner-S] mają ten sam palnik i sterownik [Burner + eCOAL] - RBR ma łatwiejszy w czyszczeniu [niż Ogniwo] wymiennik poziomokanałowy. W sterowniku eCOAL nie ma możliwości korekty nastaw, ma bardzo dobrą stronę www i sterowanie przez internet [lepszej nie widziałem], steruje pompą mieszającą lub cyrkulacyjną [do wyboru]. Burner to nowy palnik i dopiero po nadchodzącej zimie będzie przetestowany przez użytkowników [z poprzednim Brucerem były różne kłopoty].

Skam-P Premium ma inny palnik od powyższych [spalający te same paliwa], wymiennik poziomokanałowy, sterownik [Cobra].
W sterowniku jest możliwość korekty nastaw [choć pracuje jako automat], ma trochę gorszą stronę www i sterowanie przez internet [ale to stopniowo nadrabiają].

Ja poleciłem niedawno kolejnemu sąsiadowi Skam-P bo wolę mieć pewność, że będzie dobrze działał [jeden sąsiad już ma Premium 17 kW od roku, palił czym się dało i jest zachwycony], jeśli w nadchodzącym sezonie sprawdzi się palnik Burner wtedy kolejnemu polecę RBR z tym palnikiem, żeby mieć porównanie na miejscu ;)

Jeśli coś pominąłem inni forumowicze z pewnością to zauważą i dopiszą [na co liczę] ;)

SUSPENSER
16-07-2011, 22:53
Utilla jedz do nowej soli i obejrzyj sobie w zakładzie produkcyjnym enkę na żywo.

Jeszcze tam koleżankę zbajerują, wyda więcej o kilka tys zł za podobny kocioł i potem będzie na Ciebie ;)

karoka65
17-07-2011, 00:57
Suspenser do Burner-S w kotle RBR jest dopłata, jedni piszą 700 a drudzy 600pln.

SUSPENSER
17-07-2011, 15:25
hmmm moze masz racje :) a co byłes w nowy soli ze kupiłeś enkę ???:rotfl:

W czasach wyboru kotła [i budowy domu] byłem w temacie jeszcze zielony, ale kocioł wybrałem na targach budowlanych we Wrocławiu oglądając różne z nich i rozmawiając z wieloma sprzedawcami [niektórzy taki kit wciskali, że szok].

Dzisiaj wiem, że wybrałem wtedy najlepiej bo żadnego lepszego nikt tam nie wystawiał a i cenowo był w porządku [6300 zł].

woma4
17-07-2011, 19:38
Bardzo dziękuję za rady. Niestety nie mogę znaleźć wymiarów RBR EKOUNIWERSAL 17KW :( a co sądzicie o OGNIWO EKO 15 kW ? Nie będę więcej szukać bo im więcej tym trudniejszy wybór. Który z tych trzech jest najlepszy ?
RBR EKOUNIWERSAL 17KW
OGNIWO EKO 15 kW
Skam-P Premium 17kW z palnikiem żeliwnym

Pominąłeś Ogniwo Eko Plus 16kW,a to jest poprawiona wersja kotła Ogniwo Eko, więc jeżeli już bierzesz ten kocioł pod uwagę to bierz najnowszy model :-)
Poza tym co napisał suspensor jest jeszcze kilka udogodnień w tej wersji kotła (stąd pewnie w nazwie "plus" :-) )
- brak bocznych wyczystek - wszystko wybiera się z przodu przez popielnik
- zintegrowany ruszto-deflektor który cały czas pełni rolę deflektora a jak jest potrzeba pełni rolę rusztu awaryjnego
Co do RBR Ekouniwersal to:
- w RBR Ekouniwersal są poziome wymienniki ciepła ale ma to też swoją wadę - trzeba je częściej czyścić
- RBR Ekouniwerrsal o analogicznej mocy jest droższy od Ogniwo eko Plus - jak ja zastanawiałem się który kocioł kupić (kwiecień) to była różnica w okolicach 800 zł

kristof77
17-07-2011, 22:30
Witam wszystkich.

Właśnie dołączyłem jako zalogowany użytkownik.
Czytam ten post już od dłuższego czasu z prozaicznego powodu:
Muszę wymienić przed zimą piec na nowy. Proszę o propozycje szanowne grono.
Moje wymagania/założenia:
1. Kocioł automatyczny - ze sterowaniem. Sterownik eCoal lub Cobra
2. Podajnik tłokowy (raczej nie zdecyduję się na ślimakowy, chyba że ktoś przekona mnie Swoimi argumentami)
3. Kocioł oczywiście z zasobnikiem :)
4. Wyjście do komina musi być z prawej strony kotła, więc zasobnik z lewej

Jeśli ktoś na forum zajmuje się montażem kotłów wraz z instalacją w kotłowni lub może kogoś polecić będę wdzięczny. Mieszkam w Jaworznie, woj. śląskie.

SUSPENSER
17-07-2011, 22:37
Co do RBR Ekouniwersal to:
- w RBR Ekouniwersal są poziome wymienniki ciepła ale ma to też swoją wadę - trzeba je częściej czyścić


Na jakiej podstawie twierdzisz, że trzeba je częściej czyścić niż pionowe ?
Była tu o tym dyskusja i póki co nikt tej tezy nie udowodnił [jak już pisałem miałem do czynienia z kotłem z poziomymi, w którym pokazałem jak wyczyścić wymiennik a bez czyszczenia działał już 3 sezon ogrzewając dom ponad 200 m2 - zgadnij co działoby się gdyby ktoś próbował tak długo nie czyścić przy pionowych - jak nie zgadniesz to napiszę bo inny znajomy miał taki przypadek i już pod koniec pierwszego sezonu ... ].

SUSPENSER
17-07-2011, 22:48
Moje wymagania/założenia:
1. Kocioł automatyczny - ze sterowaniem. Sterownik eCoal lub Cobra
2. Podajnik tłokowy (raczej nie zdecyduję się na ślimakowy, chyba że ktoś przekona mnie Swoimi argumentami)
3. Kocioł oczywiście z zasobnikiem :)
4. Wyjście do komina musi być z prawej strony kotła, więc zasobnik z lewej


Witaj,

Ad.1. oraz 2. Cobra i eCOAL sterują "ślimakowymi" - przekonałem Cię ? ;)
Jeśli nie to dodam, że "ślimakowym" trudniej się steruje [zwłaszcza latem gdy grzeje tylko CWU].
Więcej argumentów poda pewnie Jarecki gdy wróci z urlopu bo u niego produkują oba rodzaje.
Jest jeszcze trzeci rodzaj - Sztoker ;)

Ad.4. Jeśli wyjście musi być w bok [to dość nietypowe, bo zwykle są w tył lub w górę] to też radzę poczekać na Jareckiego.

minertu
17-07-2011, 23:07
Do tłoka jest jeszcze sterownik bruli.pl
Mam pytanie do kristof77 dlaczego to musi być tłok?
Swego czasu a to całkiem niedawno bo przed sezonem grzewczym tez chciałem mieć tłokowca,wybór padł na Taurus Gaur ,już był u mnie przed domem ale zrezygnowałem na rzecz Ogniwo Eco 25kw.
Dlaczego zrezygnowałem?A to dlatego,że dowiedziałem się,że przy każdej zapodanej dawce paliwa tłok zakopci i na dachu osiadać będzie się sadza.Zrezygnowałem również dlatego,że znalazłem piec z automatycznym sterownikiem eCoal i żeliwnym podajnikiem ślimakowym i to zadecydowało o jego zakupie.
Ogniwo ma wylot spalin do tyłu ale jest kociołek z regulowanym pod kątem wyjściem spalin w górę.Ten kocioł to RBR EKOUNIWERSAL z wymiennikiem pionowo poziomym,palnikiem II generacji i sterownikiem eCoal.
Jeżeli z Cobrą to Jarecki79 jak wróci to pewnie coś zaproponuje.
Ja proponuje przyjrzeć się jeszcze temu kociołkowi http://www.tilgner.com.pl/ktm.html

karoka65
17-07-2011, 23:12
[QUOTE=SUSPENSER;4815322]Witaj,

Ad.1. oraz 2. Cobra i eCOAL sterują "ślimakowymi" - przekonałem Cię ? ;)
Jeśli nie to dodam, że "ślimakowym" trudniej się steruje [zwłaszcza latem gdy grzeje tylko CWU].
/QUOTE]
eCoal nie steruje tłokami, na dzień dzisiejszy sprzedawany jest tylko z trzema kotłami ślimakowymi, chyba że o czymś nie wiem ale raczej jestem na bieżąco.
Cobra może sterować tłokiem i ślimakiem.
Co do sterowania latem to się nie zgodzę bo trudniej jest utrzymać przy życiu tłoka niż ślimaka.
Tłoki lubią wygasać. Kuzyn ma tłoka i często mu gaśnie latem.

kristof77
18-07-2011, 00:07
Witaj,

Jest jeszcze trzeci rodzaj - Sztoker ;)

Ad.4. Jeśli wyjście musi być w bok [to dość nietypowe, bo zwykle są w tył lub w górę] to też radzę poczekać na Jareckiego.


O Sztokerze nic nie słyszałem. Napisz coś więcej.

A kiedy Jarecki wraca na forum/do pracy?

kristof77
18-07-2011, 00:11
Do tłoka jest jeszcze sterownik bruli.pl
Mam pytanie do kristof77 dlaczego to musi być tłok?
Dlaczego zrezygnowałem?A to dlatego,że dowiedziałem się,że przy każdej zapodanej dawce paliwa tłok zakopci i na dachu osiadać będzie się sadza. http://www.tilgner.com.pl/ktm.html

Po kilku dniach czytania opini o różnych kotłach zdecydowałem, że chcę tłokowca ze względu na dużo mniejszą awaryjność podajnika. Wiele osób pisze, że ślimaki lubią się zacinać i coś tam się zrywa. Z tą sadzą na dachu to pierwsze słyszę. Poczytam jeszcze o tym sterowniku bruli i tym kociołku z pod linka.
Dzięki za info

kristof77
18-07-2011, 00:14
eCoal nie steruje tłokami, na dzień dzisiejszy sprzedawany jest tylko z trzema kotłami ślimakowymi, chyba że o czymś nie wiem ale raczej jestem na bieżąco.
Cobra może sterować tłokiem i ślimakiem.
Co do sterowania latem to się nie zgodzę bo trudniej jest utrzymać przy życiu tłoka niż ślimaka.
Tłoki lubią wygasać. Kuzyn ma tłoka i często mu gaśnie latem.[/QUOTE]

Jaki jest ten trzeci kocioł z eCoal. Wiem o RBR i Ogniwo.
Jeśli znasz to napisz jakimi tłokowcami steruje Cobra

kristof77
18-07-2011, 00:17
[QUOTE=SUSPENSER;4815322]Witaj,

eCoal nie steruje tłokami, na dzień dzisiejszy sprzedawany jest tylko z trzema kotłami ślimakowymi, chyba że o czymś nie wiem ale raczej jestem na bieżąco.
Cobra może sterować tłokiem i ślimakiem.


Coś się rozjechało :)
Jaki jest ten trzeci kocioł z eCoal. Wiem o RBR i Ogniwo.
Jeśli znasz to napisz jakimi tłokowcami steruje Cobra

jack18
18-07-2011, 08:38
[QUOTE=karoka65;4815347]

Coś się rozjechało :)
Jaki jest ten trzeci kocioł z eCoal. Wiem o RBR i Ogniwo.
Jeśli znasz to napisz jakimi tłokowcami steruje Cobra

Na pewno z eCoalem możesz kopic Tilgnera i chyba Konstal ,ale przy tym drugim nie mam pewności co do nazwy.

minertu
18-07-2011, 09:41
[QUOTE=kristof77;4815404]

Na pewno z eCoalem możesz kopic Tilgnera i chyba Konstal ,ale przy tym drugim nie mam pewności co do nazwy.
Kotły z eCoalem
Na dzień dzisiejszy są to producenci
Ogniwo,Tilgner,Instalco,Kotstal

Jarecki79
18-07-2011, 09:51
[QUOTE=karoka65;4815347]

Coś się rozjechało :)
Jaki jest ten trzeci kocioł z eCoal. Wiem o RBR i Ogniwo.
Jeśli znasz to napisz jakimi tłokowcami steruje Cobra

Witaj!
Cobra steruje np. tłokiem typu OPAL lub KTM z firmy Grobelny (tu w pewnej wersji tłoka możliwa Puma)

Przy OPAL-u może być wyjście w tył, górę lub bok, nie ma z tym kłopotu.
Tłoki jednak budowane są troszeczkę inaczej, kosz z podajnikiem jest jakby wzdłuż konstrukcji.....

Alternatywą dla zrywających się zawleczek jest model Sztoker, gdzie do minimum zredukowano opory podawania.
Jeżeli chodzi o dopychanie paliwa, to zasada podobna jak w tłoku, jeżeli chodzi o podawane ilości i czystość spalania, to zdecydowanie bliżej tej konstrukcji do ślimaka.

tutaj wątek o sztokerze:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?174806-SZTOKER-25-prosze-o-uwagi-i-opinie

Karoka ma rację. tłoka ciężej utrzymać przy zyciu w trybie "lato" grzejąc sam bojler.

pyton79
18-07-2011, 11:56
Witam,planuję na wiosnę budowę domu i rozważam do ogrzewania piec na eko ale moje pytanie czy do samej podłogówki w całym domu +cwu nadaje się taki piec?
Kolega który ma piec na eko mówi ze najniższa temp to 50 stopni.
A podłogówka niskotemperaturowa jest.
Jeszcze czytając myślał bym o ogniwo plus ,tylko czy jest kociołek do domku 88 m?

Jarecki79
18-07-2011, 12:34
Witam,planuję na wiosnę budowę domu i rozważam do ogrzewania piec na eko ale moje pytanie czy do samej podłogówki w całym domu +cwu nadaje się taki piec?
Kolega który ma piec na eko mówi ze najniższa temp to 50 stopni.
A podłogówka niskotemperaturowa jest.
Jeszcze czytając myślał bym o ogniwo plus ,tylko czy jest kociołek do domku 88 m?

Skam-P Premium 12kW od 50m2 starego budownictwa lub od 80m2 nowego budownictwa....
Mały palnik żeliwny w zestawie (szer. z podajnikiem 115cm) lub mały palnik z wymiennymi głowicami....(szer.z podajnikiem 130cm) oba spalają miały i groszki, sterownik Cobra. Głębokość od drzwiczek do wejścia kominowego typowo do tyłu 85cm lub przy górnym wykonaniu czopucha 62cm

Instalację powinien zabezpieczyć instalator. Kocioł na krótkim obiegu może być w ukł.otwartym z nastawą np. 50st.C czy 55st.C, aby bez kłopotu dogrzewać bojler a po drugiej stronie wymiennika płytowego ukł.zamknięty i podłogówka sterowana do max. np. 40st.C.
To już jednak praca i obowiązki instalatora.

pyton79
18-07-2011, 13:12
Dzięki za odpowiedź

woma4
18-07-2011, 13:16
[QUOTE=jack18;4815549]
Kotły z eCoalem
Na dzień dzisiejszy są to producenci
Ogniwo,Tilgner,Instalco,Kotstal

eCoal.pl jest sprzedawany/dystrybuowany/parowany z dwoma palnikami:
- starszym Brucer
- nowszym Burner S

W najnowszym układzie eCoal.pl + Burner S jest dostępny w kotłach:
- Ogniwo Eko Plus
- RBR Ekouniwersal (za dopłatą)
W starszym układzie eCoal.pl + Brucer jest dostępny w kotłach:
- Ogniwo Eko
- RBR Ekouniwersal (bez dopłaty)
- Kotstal Eko
- Ponar Eko
- Tilgner EKR

Nie można sobie kupić samego sterownika eCoal.pl i podłączyć do innego palnika.

karoka65
18-07-2011, 15:33
Wiele osób pisze, że ślimaki lubią się zacinać i coś tam się zrywa. Z tą sadzą na dachu to pierwsze słyszę. Poczytam jeszcze o tym sterowniku bruli i tym kociołku z pod linka.


Jak masz syfiasty eko to czy w ślimaku czy też w tłoku bedziesz miał problem. Z tą sadzą to nie prawda. Kuzyn ma właśnie Taurusa Gaura 18,5kW i grzeje nim już cztery sezony. Sterowany jakimś Techem. Dwie, trzy zawleczki zrywa mu w sezonie, moim zdaniem są za cienkie. Być może stosują już grubsze. Jest bardzo zadowolony z tego kotła, jednak latem przy podgrzewaniu tylko CWU potrafi mu co jakiś czas wygasnąć z resztą na forum też użytkownicy tłokowców o tym piszą.
W ślimakowym nie zdarza mi się wygaszanie no chyba że raz zapomniałem eko dosypać.

SUSPENSER
18-07-2011, 18:50
Witaj,

Ad.1. oraz 2. Cobra i eCOAL sterują "ślimakowymi" - przekonałem Cię ? ;)
Jeśli nie to dodam, że "ślimakowym" trudniej się steruje [zwłaszcza latem gdy grzeje tylko CWU].
/

Co do sterowania latem to się nie zgodzę bo trudniej jest utrzymać przy życiu tłoka niż ślimaka.
Tłoki lubią wygasać. Kuzyn ma tłoka i często mu gaśnie latem.

No pewnie, że tak - o to mi chodziło tylko mi się coś popierniczyło [to nocne odpisywanie] - miało być tak:

"Jeśli nie to dodam, że "tłokowym" trudniej się steruje [zwłaszcza latem gdy grzeje tylko CWU]." ;)

zawijan_2
18-07-2011, 18:58
re: kristof77

Ponoć SŁYSZAŁEŚ Kolego, że w podajnikach coś się zrywa. Tak? No to powiedz co, gdzie i jak często.
Ja ponoć słyszałem Szanowny Kolego, że w niektórych tłokowcach występują usterki typu: zawieszenie kontaktronu, cofnięcie się płomienia do zasobnika, mały zasobnik wymagający częstych zasypów itp.
Słyszałem też, że gdzieś w Zadupkowie Dolnym wylądowało UFO.

A osobiście tojedynie widziałem, nie pamiętam dokładnie daty, ale na pewno było to w latach '70 w Katowicach ukazało się UFO. Taki napis nad miastem:
Śląsk UFO Gierkowi.

W każdym podajniku ślimakowym zawleczka może ulec zerwaniu, bo po to tam jest. To element bezpieczeństwa.
W każdym podajniku tłokowym może wystąpić niekorzystne zdarzenie opisane wyżej.

Czy na tej podstawie można wysnuć jednoznaczny wniosek, że tłok lepszy (gorszy) od ślimaka???

Twoja kasa, Twoja decyzja. Kupuj co chcesz.

Pozdrawiam zawijan_2

SUSPENSER
18-07-2011, 18:59
Po kilku dniach czytania opini o różnych kotłach zdecydowałem, że chcę tłokowca ze względu na dużo mniejszą awaryjność podajnika. Wiele osób pisze, że ślimaki lubią się zacinać i coś tam się zrywa. Z tą sadzą na dachu to pierwsze słyszę. Poczytam jeszcze o tym sterowniku bruli i tym kociołku z pod linka.
Dzięki za info

U mnie się nigdy podajnik nie zaciął [a mam kocioł już trzeci sezon], u sąsiada podobnie.

zawijan_2
18-07-2011, 19:05
re; pyton

Tobie wystarczy kociołek o nominalnej mocy 10 kW, bo i tak średnie w tym układzie domeczku zapotrzebowanie będziesz miał w granicach 4 - 8 kW.
Dlatego, jeśli chcesz ślimakowca, to ... OGNIWO EKO PLUS 10 kW. Jeśli będzie potrzeba, to i 14 kW wyciągnie. A że on jest ze sterownikiem eCoal, to zapalasz kocioł, zasypujesz paliwo do zasobnika, ustawiasz temp. zadaną i NIC CIĘ WIĘCEJ NIE OBCHODZI. Zmienisz paliwo, kocioł sam sobie z tym poradzi.

Pozdrawiam zawijan_2

zawijan_2
18-07-2011, 19:08
re: Suspenser

Śląsk UFO ...

Słabej baletnicy rąbek u spódnicy przeszkadza.

Tak to jest, jak słyszał, nie widział a uwierzył. Szkoda zdrowia na ....

Pozdrowienia szanowny Kolego

zawijan_2

Jarecki79
18-07-2011, 19:43
Nic się nie zmienia jak widać, zawijany dokładają tylko kolejne wątki na których powtarzają te same tezy w gronie tych samych osób, obiecują nie wypowiadać się na tym, ale te wszystkie obiecanki biorą po kilku dniach w łeb.

Wpaść, namieszać, dowalić komuś, napisać coś o UFO i rąbkach spódnicy i się cieszyć. Za chwilunię będzie poklask i gra gitara.
Macie swoje wątki, tam się produkujcie do woli.

1.
W tłoku się zapala, jak nie jest zabezpieczony kosz. - generalnie kwestia konstrukcji!! Nie prawda objawiona.
Wlkp. nie UFO ślązakowi w tej dziedzinie.

Można jednak tak tłoka skonstruować, że paliwo płonące na palniku nie ma żadnego kontaktu z tym w koszu. Tłok nie musi też mieć zawleczek, zabezpieczenie może być w postaci elektronicznej, jego mechanizm może być dużo mocniejszy od ślimaka ze względu na dodatkowe przełożenia . Fakt- są kontraktony pozycjonujące oraz mniejsze kosze zasypowe. Ten produkt jest zwyczajnie inny i ma swoje grono odbiorców.

2.
W brucerach/burnerach/ekoenergii i innych palnikach ślimakowych zrywanie zawleczek się zdarza. Najmniejsze ryzyko i opory podawania generują palniki rynnowe lub konstrukcja Sztoker. Wszelkie przypadki kłopotów z różnymi palnikami były tutaj opisywane przy okazji omawiania palników, co było jednak nie na rękę pewnej osobie i natychmiast spotykało się z torpedowaniem wypowiedzi.

W ślimakach również zdarzały się przypadki zapłonu paliwa w koszu a tutaj nie ma przecież separacji paliwa znajdującego się w koszu od tego płonącego na palniku (nie licząc uzwojeń ślimaka, kompletna separacja możliwa jest w tłoku, z tego też powodu są przypadki wygaszania tłoka w trybie letnim). Wlkp. ponownie nie UFO ślązakowi.

Jak ktoś ma określone preferencje to przecież jego sprawa i jego kryterium oceny. Nie każdy musi jeździć autem jednej marki wracając do języka motoryzacji.

Pozdrawiam

zawijan
19-07-2011, 07:44
Nic się nie zmienia jak widać, zawijany dokładają tylko kolejne wątki na których powtarzają te same tezy w gronie tych samych osób, obiecują nie wypowiadać się na tym, ale te wszystkie obiecanki biorą po kilku dniach w łeb.
Macie swoje wątki, tam się produkujcie do woli.

Najmniejsze ryzyko i opory podawania generują palniki rynnowe lub konstrukcja Sztoker.

Nie każdy musi jeździć autem jednej marki wracając do języka motoryzacji.

Wróciłeś. Fajno czuć ten Twój impuls.

Zwracam Ci uwagę, że Zawijan_2 nic nie obiecywał. To ja obiecywałem, ale z wyjątkiem reakcji na wycieczki osobiste. Takie, jak właśnie ta Twoja.
Więc reaguję.
Pozwól, że Ci zapodam, że nic Ci do tego gdzie się produkuję. To tylko mój wybór i moja decyzja. Rozkazuj komu innemu...

W Sztokerze rzeczywiście zanotowano, jak dotąd, najmniej przypadków zerwania zawleczki. Tyle tylko, że Sztokerów, jak dotąd, pracuje zaledwie kilka lub kilkanaście sztuk. A kotłów z palnikami retortowymi gdzieś z 200 tysięcy sztuk.

A Ty co? Jeździsz autem wielu marek. Jak sobie dajesz radę?
Fajny jest ten język motoryzacji. Co no nie?

Fley79
19-07-2011, 07:59
Poproszę o obiektywne opinie na temat kotłów firmy GALMET:)

woma4
19-07-2011, 08:11
Najmniejsze ryzyko i opory podawania generują palniki rynnowe lub konstrukcja Sztoker.

Sztoker ... sztoker ... to ten kocioł w którym popielnik starcza na 9 godzin palenia ???
Piszę tak z pamięci bo kiedyś była na stronie producenta dokumentacja z badań tego kotła z tą informacją ale... już jej nie ma :-)

Jarecki79
19-07-2011, 09:30
Wypoczęty po wakacjach odpowiadam na lajcie.

woma 9godzin przy ciągłej pracy na mocy znamionowej, czego nie rozumiesz.... - widziałeś swój kocioł, aby chociaż 1dobę pracował na 100%mocy bez żadnego zejścia z mocą (jak masz 25kW, to czy był taki dzień, gdzie spaliłeś ok.90-100kg?)

Kotły pracują na mocach 20% do max.40-50%podczas ok.80%dni zimowych.

Z drugiej strony woma, lepiej jak w Ogniwie szlaka zawiesza się na drzwiczkach i trzeba ją pogrzebaczem do popielnika zwalać, ale co tam.... luzik


Zawijan, nie mam nic przeciwko wypowiedziom z humorem, gdy dotyczą i wnoszą coś nowego.
Mam przeciwko, gdy wypowiedzi schodzą na sferę emocjonalną i dotyczą konkretnych osób, nie podoba mi się słownictwo w stylu zatykanie gęby szmatą, wycieczki osobiste w stronę suspensera z rąbkami spódnicy i niedokończeniem zdania ...

Wcześniej tylko czytałem wieczorami co jest pisane. Panowie, to wygląda fatalnie. Wbijacie kij w mrowisko, później ktoś pisze jedno zdanie na obronę z czego robi się kolejnych 4-5wpisów z oskarżeniami. To totalnie nic nie wnosi.

Zawijan zadziwię Cię, jeżdżę autami 3marek a w ostatni weekend sprawdzałem jazdę nieco mocniejszym autem z driftu. Było bardzo fajnie :)

Pozostając w dobrym humorze życzę dobrego dnia

Jarecki79
19-07-2011, 09:57
Poproszę o obiektywne opinie na temat kotłów firmy GALMET:)

Wcześniej Galmet korzystał tylko z palników firmy Pancerpol, nie wiem jak to wygląda na dzień dzisiejszy.

Można było wybrać klasyczny palnik na ekogroszek, który jest bardzo mało kłopotliwy w obsłudze, ale w 99% na ekogroszek z opcją niewielkiej domieszki miału czy ziarna owsa (tak do 20%). Przy lepszym poznaniu sprzętu można spalać eko z węgla brunatnego.

TEGO TYPU PALNIK MA SUSPENSER W SWOIM KOTLE, BUDOWNICZY, KAROKA CZY CZP01. Możesz zatem zapytać, jak im palnik pracuje...

Druga opcja to palnik typu DUO z wewnętrzną głowicą obrotową do spalania miału i groszku. W tym modelu zalecam jednak albo spalanie samego groszku albo mieszanki miał-groszek w stosunku 50:50.

Sterowniki:
Stosowane przez Galmet sterowania w standardzie mają mieć sterowanie pogodowe. Są to modele Perfekt lub Expert z firmy Elster.

Elster w swojej siedzibie posiada palniki Pancerpola i stale pracuje nad rozwojem swojego produktu. Firma dysponuje także prowadzonym od kilku lat swoim forum dla potrzeb użytkowników. Dzięki temu sterownik ma bardzo dobre wsparcie techniczne a firma widzi kierunki rozwoju.


Wybierając Galmeta sugeruję sterownik Expert, jest ustawiany pod daną moc kotła, wówczas mały kłopot z ewentualną korekcją pracy.
Expert jest o tyle lepszy od Perfekta, że ma spory wyświetlacz graficzny z menu podpowiedzi. Podstawowa obsługa polega na odpowiadanie na serię pytań typu "czy rozpalić kocioł?", "czy węgiel jest już na palenisku", "czy załączyć nadmuch do rozpalenia" itp.. Skomplikowanie robi się, gdy chcemy korzystać z menu serwisowego.

Od pewnych rzeczy na początku jest jednak wymienione wcześniej forum firmowe ze wsparciem technicznym.
Z ostatnich wiadomości wiem tyle,że Expert będzie uproszczony w najbliższym czasie, co bardzo cieszy.

woma4
19-07-2011, 10:19
Wypoczęty po wakacjach odpowiadam na lajcie.

woma 9godzin przy ciągłej pracy na mocy znamionowej, czego nie rozumiesz.... - widziałeś swój kocioł, aby chociaż 1dobę pracował na 100%mocy bez żadnego zejścia z mocą (jak masz 25kW, to czy był taki dzień, gdzie spaliłeś ok.90-100kg?)

Kotły pracują na mocach 20% do max.40-50%podczas ok.80%dni zimowych.

Z drugiej strony woma, lepiej jak w Ogniwie szlaka zawiesza się na drzwiczkach i trzeba ją pogrzebaczem do popielnika zwalać, ale co tam.... luzik


1. przyjmijmy 50% mocy to i tak daje maksymalnie 2*9h=18h ... rewelki nie ma, prawda :(
2. na innym wątku sam przyznałeś, że jest to do poprawy:


Ad.1 Na chwilę obecną pojemnik jest mniejszy, ale będzie to wkrótce zmienione (powiększona pojemność popielnika). Podobnie jak u innych producentów, także tutaj słucha się opinii użytkowników.

3. ja mam kocioł ogniwo i go uzutkuję i raz że nie mam szlaki a dwa że nic nie zawiesza mi się na drzwiczkach, ty nie masz ogniwa ale wiesz że jest szlaka i że się zawiesza ... martwisz się o nas użytkowników ogniwa bardziej niż o tych od sekomu :o

czp01
19-07-2011, 10:40
No tam to w końcu pochwalę za coś swoje żeliwne monstrum Kielara ECO2 ( zresztą pisałem o tym wcześniej) otóż do popielnika zmieści mi się ponad 100 litrów popiołu i to starcza mi na spalenie trzech pojemników ekogroszku po 170 kg - no czyli co najmniej 18 dni spokoju w okresie zimowym z wybieraniem popielnika.

Wlodek_PID
19-07-2011, 11:21
Wróciłeś. Fajno czuć ten Twój impuls.

W Sztokerze rzeczywiście zanotowano, jak dotąd, najmniej przypadków zerwania zawleczki. Tyle tylko, że Sztokerów, jak dotąd, pracuje zaledwie kilka lub kilkanaście sztuk.


Wiedza Instytutu jest po prostu porażająca. A właściwie wszechwiedza.
Na każdy temat. Jest się czego uczyć. :yes::yes::yes:

woma4
19-07-2011, 12:09
Wiedza Instytutu jest po prostu porażająca. A właściwie wszechwiedza.
Na każdy temat. Jest się czego uczyć. :yes::yes::yes:

A ile w takim razie pracuje tych Sztokerów ?
Będzie jakiś konkret czy tylko docinki ?

Gelo_26
19-07-2011, 12:14
przerywnik... :)

Słuchajcie w którym kotle jest większa komora spalania awaryjnego w Ogniwo Eko Plus czy RBR Ekouniwersal i w którym jest lepiej rozwiązane to palenie awaryjne np drzewem?
Im bliżej do zakupu pieca tym większy mętlik, RBR mniej miejsca mi zajmie w kotłowni ( czopuch u góry ) ale za to ogniwo tańsze o te 200zł

Wlodek_PID
19-07-2011, 12:35
A ile w takim razie pracuje tych Sztokerów ?
Będzie jakiś konkret czy tylko docinki ?

Pytaj producenta. Tam wiedzą najlepiej.

minertu
19-07-2011, 12:46
przerywnik... :)

Słuchajcie w którym kotle jest większa komora spalania awaryjnego w Ogniwo Eko Plus czy RBR Ekouniwersal i w którym jest lepiej rozwiązane to palenie awaryjne np drzewem?
Im bliżej do zakupu pieca tym większy mętlik, RBR mniej miejsca mi zajmie w kotłowni ( czopuch u góry ) ale za to ogniwo tańsze o te 200zł
W RBR 17kw komora ma 38x38x26cm na wysokość. Sypiesz węgiel środkowymi drzwiczkami.Środkowymi załadujesz mniej ale za to grubsze kawałki drewna.
Co do kotłów zawsze są wady i zalety,czasem za zaletę warto dopłacić 200zł :)

leo71
19-07-2011, 13:03
Witam,

A jakie są różnice między kielar eco PLUS LUX a kielar eco SUPER LUX?
Mają całkiem fajny sterownik, żeliwną konstrukcję.


Czy lepszy jest Klimosz żeliwny lub OGNIWO EKO PLUS.

Jakby ktoś kto je widział zrobił małe porównanko wad i zalet. Sporo sie tutaj naczytałem i dowiedziałem na temat całego procesu ich badania sprawności itd... No ale cóż :)

Druga sprawa: moc grzewcza przy doborze wielkości pieca szacunkowo ok 80W/m^2 to jest wartość teoretycznego utrzymania temperatury na 1 m^2? Czyli podczas ogrzewania musi byc wyższ? Dobrze rozumuje?

Dzęki !

woma4
19-07-2011, 13:08
przerywnik... :)

Słuchajcie w którym kotle jest większa komora spalania awaryjnego w Ogniwo Eko Plus czy RBR Ekouniwersal i w którym jest lepiej rozwiązane to palenie awaryjne np drzewem?
Im bliżej do zakupu pieca tym większy mętlik, RBR mniej miejsca mi zajmie w kotłowni ( czopuch u góry ) ale za to ogniwo tańsze o te 200zł

RBR z palnikiem Burner S (czy na pewno ?) tylko 200 zł droższy ... no no nieźle zeszli z ceną.

Ogniwo Eko Plus ma ruszto-deflektor którego się nie wymienia jak chce się palić awaryjnie, jest ciągle w kotle czy palisz palnikiem czy też awaryjnie.
Komora do spalania awaryjnego to przed wszystkim zależy od wielkości drzwiczek zasypowych i tu w Ogniwie szaleństwa nie ma, ale dokładne wymiary to musiałbym po południu sprawdzić po powrocie do domu.

Jeśli chodzi o RBR to miałem DTR-kę od niego ale mi się gdzieś zapodziała więc za dużo ci nie powiem.
Tak z pamięci to chyba standardowo jest zawieszony deflektor więc pewnie ruszt awaryjny montuje się jak chce się palić awaryjnie ... ale podkreślam mówię to z pamięci i mogę się mylić. To samo z wielkością drzwiczek, nie pamiętam już ich wymiarów. Może ktoś kto ma RBR by się podzielił tymi informacjami.

minertu
19-07-2011, 13:21
Deflektor to duża płyta żeliwna osadzona na podporach,wyjmuje się ja górnymi drzwiczkami gdy chcemy palić tradycyjnie.Ruszta układamy nad samym palnikiem jakieś 1,5cm,są zrobione z dwóch żeliwnych odlewów (połówek).
Posiadam DTR do tego kotła.

Gelo_26
19-07-2011, 13:26
Tak z Burner S ( RBR Ekouniwersal 23KW ) a z Brucerem tańszy od Eko Plusa ( 25KW ) o około 400zł
Minertu mógłbyś mi podesłać tą DTR-kę

minertu
19-07-2011, 13:34
Tak z Burner S ( RBR Ekouniwersal 23KW ) a z Brucerem tańszy od Eko Plusa ( 25KW ) o około 400zł
Minertu mógłbyś mi podesłać tą DTR-kę
Musisz mi przesłać e-mail.

Gelo_26
19-07-2011, 13:35
:) skleroza .... [email protected]
Dzięki minertu

zawijan
19-07-2011, 13:41
Zawijan zadziwię Cię, jeżdżę autami 3marek a w ostatni weekend sprawdzałem jazdę nieco mocniejszym autem z driftu. Było bardzo fajnie :)

Za szybko czytasz. Ja nie pisałem o jeździe autami, tylko o jeździe autem.
Napisałem

A Ty co? Jeździsz autem wielu marek. Jak sobie dajesz radę?
Fajny jest ten język motoryzacji. Co no nie?

minertu
19-07-2011, 13:48
:) skleroza .... [email protected]
Dzięki minertu
Poszła.

leo71
19-07-2011, 13:51
Ogniwo Eko Plus ma ruszto-deflektor którego się nie wymienia jak chce się palić awaryjnie, jest ciągle w kotle czy palisz palnikiem czy też awaryjnie.


to dobrze czy źle?
Można śmiało kupowac kielara?

Zawijan Jarecki79, polubiliście się od 14 postu:) Co Wy na to? Innych opinia jest nie mniej ważna :)

woma4
19-07-2011, 14:47
to dobrze czy źle?
Można śmiało kupowac kielara?

Ad. 1 Dobrze ... chyba, że lubisz sobie grzebać w kotle to wtedy źle :-)
Ad. 2 Nie mam pojęcia, nie znam kielara

leo71
19-07-2011, 16:43
Ok, czekam na opinie innych badaczy tematu.
A czy ja też moge dostać dtr do RBR ? [email protected] :)

Jak jest ze sprawnością kotła: czy lepiej jak są osobne dzwiczki do trybu "awaryjnego" czy jedne do wszystkiego?

Jarecki79
19-07-2011, 16:51
woma, sam przytaczasz gdzieś przeczytane wypowiedzi n/t Sztokera bez jego użytkowania....
Nie wiesz co i kiedy było poprawione, ale dokładnie wiesz na ile starcza popielnik.

problem z zawieszaniem opału miał m.in. jack18, przyciął sobie palenisko i dalej działa.
problem miał też ostatnio z nowym wyrobem bodajże wojtek, u niego z opisu wynika,że problem dotyczy montażu nowego palnika po konkretnej stronie kotła.

Nie pisz o sztokerze, którego nie znasz, że ma mały popielnik, to ja nie będę pisał, że w ogniwie kilku userom zawieszał się na drzwiczkach spalany opał.
Wówczas będziemy "kwita"

Ja podchodzę do tematu ze spokojem, ziębi mnie to totalnie.


ps. komora awaryjna przy ruszcie żeliwnym w Skam-P Premium:
12kW ma 36szer. x 36cm głęb. x 29cm wys.
17kW ma 40szer. x 40cm głęb. x 30cm wys.
25kW ma 40szer. x 40cm głęb x 34cm wys.

W każdym z tych modeli jest ponadto dodatkowe górne mocowanie rusztu awaryjnego, na którym montujemy połowę odlewu rusztu awaryjnego i mamy cały czas niewielką, gotową do użytku komorę awaryjną podczas pracy podajnika....
Jednocześnie górne mocowanie połowy rusztu tworzy kolejną półkę dla spalin podczas pracy automatu (kolejny zakręt)

Dzisiaj zauważyłem,że podobne do naszego, testowanego od ubiegłej zimy rozwiązania z dwupoziomowym rusztem awaryjnym zaczyna stosować inny producent kotłów.

Pozdrowionka :)

Jarecki79
19-07-2011, 16:55
Ok, czekam na opinie innych badaczy tematu.
A czy ja też moge dostać dtr do RBR ? [email protected] :)

Jak jest ze sprawnością kotła: czy lepiej jak są osobne dzwiczki do trybu "awaryjnego" czy jedne do wszystkiego?

Konstrukcję Skam-P Premium zmieniliśmy z jednych drzwi "do wszystkiego" na osobne 2szt. drzwiczek.
Z naszych doświadczeń wynika,że lepiej jest, gdy drzwiczki są podzielone.
Pozwoliło nam to m.in. na stworzenie dwupoziomowego rusztu awaryjnego....
Duży zasyp awaryjny nie opiera się także całym swoim ciężarem na sporych pojedynczych drzwiczkach.

Z tych właśnie powodów uważam, że lepsza opcja to podział ich funkcji.....

leo71
19-07-2011, 18:21
1. Widzę że niektóre piece posiadają dlugi obieg spalin. To dobrze czy źle? Jeżeli temp spalin będzie ponizej punktu rosy dla wody lub kwasów to będzie korozja albo pieca albo w kominie górnej części? Mylę się? Jeżeli sterownik reguluje temperaturę spalin, tak aby na wylocie komina nie było temperatury poniżej 80 st.C to musi wtedy rozpalić piec aby ciepło spalin nie było poniżej punktu rosy na wylocie komina. Jak wtedy ze sprawnością?
Czy jest sens pchać się w konstrukcję o wydłużonej drodze spalin? Być może kominem nie ucieka tak dużo ciepła i spadek sprawności nie będzie taki duży?

2. Uważam, że przy doborze pieca trzeba ustawić jego moc w punkt pracy o najwyższej sprawności. Dla jakich wartości "obciążenia" piec osiąga maksymalną sprawność? Czy jest to to 30-60% o czym pisaliście wcześniej?


3. Czy jest porównanie różnych typów palników? Poparte oczywiście badaniami :) ?

zawijan_2
19-07-2011, 19:11
Szanowny Panie Jarecki po urlopie

Napisałem tak:

"Ja ponoć słyszałem Szanowny Kolego, że w niektórych tłokowcach występują usterki typu: zawieszenie kontaktronu, cofnięcie się płomienia do zasobnika, mały zasobnik wymagający częstych zasypów itp."

Upraszam więc po raz kolejny, na luzie, po urlopie - poczytać tamten wątek i nie ciepać się o UFO.

Bo to przecież nie kto inny tylko Wy - przedstawiciele producentów WIĘKSZOŚCI (nie wszystkich!) - wciskacie bez uzasadnienia potencjalnym klientom, że UFO istnieje i ma się dobrze, pod warunkiem, że z Waszej galaktyki.

Pozdrawiam

zawijan_2
19-07-2011, 19:21
Szanowny W_PID

Zechciej odszukać kilka stron wcześniej mój wpis dotyczący parametrów wentylatora oraz możliwości "uzysku" tzw. parametrów.
Jeśli możesz - udziel odpowiedzi.

Pozdrawiam

Wlodek_PID
19-07-2011, 19:47
Szanowny W_PID

Zechciej odszukać kilka stron wcześniej mój wpis dotyczący parametrów wentylatora oraz możliwości "uzysku" tzw. parametrów.
Jeśli możesz - udziel odpowiedzi.

Pozdrawiam

Bardzo chętnie z Tobą dyskutowałem - do czasu, kiedy przekroczyłeś
wszelkie granice (w moim subiektywnym odczuciu).
Więc jeśli nie odwołasz pomówień i nie przeprosisz - odpowiedzi nie będzie.

zawijan_2
19-07-2011, 20:08
OK
Nie odpowiadaj.
Nie będę musiał publikować wyników pracy owego wentylatora.
Konkurencja się nie dowie.
Wszystko będzie dalej tzw. OK.
W moim BARDZO SUBIEKTYWNYM odczuciu.

"Bo choć mam solidną glacę,
To szanuję cudzą pracę".

To moje o mnie. I tego wszystkim innym też z całego serca życzę.

Wlodek_PID
19-07-2011, 20:27
OK
Nie odpowiadaj.
Nie będę musiał publikować wyników pracy owego wentylatora.
Konkurencja się nie dowie.
Wszystko będzie dalej tzw. OK.
W moim BARDZO SUBIEKTYWNYM odczuciu.

"Bo choć mam solidną glacę,
To szanuję cudzą pracę".

To moje o mnie. I tego wszystkim innym też z całego serca życzę.

Ja też szanuję Twoją i Waszą pracę. I szanuję Was, co nie znaczy, że
nie bywam czasem złośliwy. Ale nigdy nie obraziłem ani Ciebie, ani Jacka.
Chcę tylko wzajemności - to nic wielkiego.

Napisałeś nieprawdę - może warto się wycofać?

leo71
19-07-2011, 20:56
Panowie, to jest "RANKING KOTŁÓW NA EKO GROSZEK" a nie prywatna przepychanka...
Ktoś może potwierdzic lub zaprzeczyć?

1. Widzę że niektóre piece posiadają dlugi obieg spalin. To dobrze czy źle? Jeżeli temp spalin będzie ponizej punktu rosy dla wody lub kwasów to będzie korozja albo pieca albo w kominie górnej części? Mylę się? Jeżeli sterownik reguluje temperaturę spalin, tak aby na wylocie komina nie było temperatury poniżej 80 st.C to musi wtedy rozpalić piec aby ciepło spalin nie było poniżej punktu rosy na wylocie komina. Jak wtedy ze sprawnością?
Czy jest sens pchać się w konstrukcję o wydłużonej drodze spalin? Być może kominem nie ucieka tak dużo ciepła i spadek sprawności nie będzie taki duży?

2. Uważam, że przy doborze pieca trzeba ustawić jego moc w punkt pracy o najwyższej sprawności. Dla jakich wartości "obciążenia" piec osiąga maksymalną sprawność? Czy jest to to 30-60% o czym pisaliście wcześniej?


3. Czy jest porównanie różnych typów palników? Poparte oczywiście badaniami ?

Jarecki79
19-07-2011, 21:18
leo71

odpowiem Ci jakie sa moje subiektywne odczucia.

Pracuję w firmie, która buduje kotły od prawie 40lat.
Na podstawie konstrukcji zasypowych uważam po wielu latach, że te z dłuższą drogą spalin i kanałami pionowymi charakteryzuje krótsza żywotność.
Podobną zależność zauważamy w konstrukcjach z palnikiem tłokowym.

Nie mam jednak zamiaru zwalać wszystkiego tylko na sposób budowy kanałów spalinowych. Proces rozwoju firm, dochodzenie do wiedzy, zlecanie badań dużo rozjaśnia. Laboratoria też inwestują w lepszy sprzęt, mają co raz większą wiedzę i doświadczenie. Współpracując z danym ośrodkiem badawczym (w naszym przypadku z Łodzią) dużo można usprawnić, poprawić.


Temp. spalin np. wymiennika 17kW na pełnej mocy wynosiła 170st.C, na 30%mocy -ok.4,7kW 102st.C.
Kocioł spala małe ilości paliwa pracując w okolicy 20 do 50%mocy, ale też jednocześnie pracuje w tym momencie z niższą od nominalnej sprawnością.
Swoją max. sprawność kotły uzyskują w okolicy 100%mocy, ale nie wiem czy ktoś się zgodzi na tak intensywna pracę palnika, ślimaka, kotła, to przecież też jest większe zużycie.....

Ja lubię porównania do motoryzacji, bo uważam, że rozsądnym ludziom coś obrazują, choć nie opisują w 100% tych samych sytuacji.
Kupujesz auto, wiesz, że najbardziej oszczędna jazda oznaczająca małe spalanie to 90-110km/h a dana fura może jechać np. 190km/h, ale wówczas żłopie np. 18litrów, pytanie z jaką sprawnością??

Kotły należy dobrać do wielkości obiektu i zapotrzebowania na ciepło, są na to odpowiednie wzory, dobry instalator wyliczy Ci to na miejscu, sam też możesz to liczyć, są do tego odpowiednie narzędzia. Można też dość dokładnie to oszacować (już nie liczyć) na podstawie wielkości powierzchni użytkowej oraz wstępnie ustalonych strat ciepła, podałeś 80W/m2, podaj jaki duży jest metraż użytkowy domu (bez kotłowni i garażu)

Podajniki dobiera się w/g mocy znamionowej.

leo71
19-07-2011, 21:23
Ok, dzieki.

Jarecki79
19-07-2011, 21:27
ps. leo to co opisujesz z temp. spalin realizowane jest raczej w modelach pelletowych, tam po uzyskaniu zadanej temp. podobnie jak w kotłach gazowych można wygasić kocioł i palnik, rozpali się on automatycznie, gdy pojawi się zapotrzebowanie na ciepło lub rozkaz startu zapalarki poda sterownik, gdy temp. spalin spadnie na dłużej poniżej jakiegoś poziomu (badany jest jej trend zmian w czasie w porównaniu z innymi elementami algorytmu)....

Przy ekogroszku proces trwa dłużej, jest bardziej skomplikowany, samo wygaszanie ekogroszku trwać może nawet kilka godzin (zależy od palnika i opału, bo zagasnąć może też po 40minutach). Środowisko bardziej zasyfione, zapalarka mocniej obciążona, moim zdaniem jeszcze nie ten czas i nie ta technologia na zapalarki w kotłach z podajnikiem ślimakowym.... zbyt duża awaryjność i problematyczność.

darase
19-07-2011, 21:28
To ja dodam że mam piec z kanałami pionowymi 13letni i działa dalej, zostawiłem go w instalacji na wypadek braku prądu lub awarii. :)

leo71
19-07-2011, 21:40
Reasumując:
Kocioł na paliwa stałe OGÓLNIE osiąga max sprawność przy max mocy. Im mniejsze zapotrzebowanie mocy tym gorsza sprawność. Jest problem z predykcją czasu "uśpienia" pieca bo stygnie przez długi czas i wtedy ciepło idące do pomieszczeń powoduje ich przegrzanie (minimalnie) taka histereza temperaturowa.

Trwałość zależy od użytych materiałów i rodzaju sterowania. Darase się już o tym przekonał że można zrobić to tak jak należy. No i oczywiste, że nie można jechać samochodem :) na maxa.

Zaczyna mi już w głowie sie wszystko układac jak należy :)

A wspólpraca wymiennika ciepła z wodą. Jest lepiej jak woda wpływa chłodna czy lepiej jak cieplejsza? Czy wymiennik podgrzewa o DeltaT niezależnie od temp wody?

Jarecki79
19-07-2011, 21:52
Prywatnie mam jeszcze kocioł zasypowy 14 czy 15-to już letni i nadal działa (kanały pionowe)... od 2007r. ma sterowania z alg.pid forsujące ciągłą pracę nadmuchu i ruch spalin.

Podobnie w podajniku ślimakowym działa Cobra czy Puma.
To automat, który pozostawia możliwość dokonania korekcji lub całkowitego przejścia na sterowanie tzw dwustanowe.

Cobra stara się pracować w trybie ciągłego grzania modulując moc kotła, generalnie odpowiednio redukuje powietrze oraz ilośc podawania paliwa, aby na mniejszej mocy nadal pracować z ciągłą pracą dmuchawy (generując ruch spalin).

Jarecki79
19-07-2011, 22:08
A wspólpraca wymiennika ciepła z wodą. Jest lepiej jak woda wpływa chłodna czy lepiej jak cieplejsza? Czy wymiennik podgrzewa o DeltaT niezależnie od temp wody?

Nie rozumiem pytania.

Pytasz o nadwyżkę grzania wody w bojlerze??

Czy pytasz o różnice temp. wody wylotowej i powrotnej?

jack18
19-07-2011, 22:38
.

problem z zawieszaniem opału miał m.in. jack18, przyciął sobie palenisko i dalej działa.
:)

Nigdy nie napisałem ze wieszał mi się opal na drzwiach kotła- to nie prawda. Za to wielokrotnie pisałem ze miało to miejsce podczas spalania śmieci ,bo groszkiem bym tego nie nazwał.Śmieci pochodzenia powęglowego... To coś wieszało się od strony przeciwnej i przycięcie korony załatwiło sprawę. Dodam ze ja mam 15Kw. w większych wymiennikach ten problem nie występuje.Zresztą przy normalnym opale i w moim kotle by go nie było.

czp01
20-07-2011, 00:00
to dobrze czy źle?
Można śmiało kupowac kielara?

:)

Jasne można kupować Kielara - też tak trzy lata temu pomyślałem i go kupiłem. Wszystkie swoje doświadczenia związane z tym żeliwnym monstrum zapisałem poniżej na swojej stronie - to możesz poczytać. Nowe wersje Kielara o nazwach Plus Lux i Super Lux poza nowszym sterownikiem oraz w jednym z nich retortą obrotową Pancerpola nic nowego w swoich konstrukcjach nam nie proponują. Ślimak i rurę ze stali nierdzewnej mam też w swojej wersji Kielara od trzech lat. Wymiennik tego kotła jak był odlewany z żeliwa ileś lat temu tak nadal jest ten sam i nic nowego tu nie wymyślono. Kocioł tylko podretuszowano dla celów marketingowych i tyle. Zresztą jak widać na rynku kotlarskim większość producentów stosuje w nazwach swoich wyrobów taką taktykę ( Super Lux-ów i Plusów i innych wodotrysków) aby zachęcić potencjalnego klienta do zakupu.

W każdym razie mój żeliwniaczek nadal pracuje i nie dolega mu nic co mogłoby wpłynąć na istotę jego działania. Minęły 3 sezony i jeszcze nie zerwał zawleczki - no ale może to zaleta ekogroszku a nie kotła.

zawijan
20-07-2011, 07:02
Reasumując:
Kocioł na paliwa stałe...

A czytałeś to?
http://zawijan.wordpress.com/

woma4
20-07-2011, 08:48
woma, sam przytaczasz gdzieś przeczytane wypowiedzi n/t Sztokera bez jego użytkowania....
Nie wiesz co i kiedy było poprawione, ale dokładnie wiesz na ile starcza popielnik.


Jarecki, zgadza się nie wiem co i kiedy było poprawiane w Sztokerze.
Ale jeśli popielnik został powiększony to po prostu napisz o tym i na ile teraz starcza.
Bo w zasadzie dalej nic na ten temat nie wiadomo, a dla potencjalnych kupców tego kotła na pewno była by to cenna informacja.

pozdrawiam :bye:

leo71
20-07-2011, 11:22
A czy są na rynku kotły żeliwne z wydłużonym obiegiem spalin? Oglądam zdjęcia różnych firm i z nich nic nie wynika... Takie widziałem dla kotłów stalowo żeliwnych i stalowych...
A może producenci powinni pomyśleć o nakładce między kominem a piecem grzejącej wodę?

PS. chodzi mi kiedy uzyska się większą różnice tempearatur wlotowej i wylotowej na wymienniku ciepła. Kiedy wymiennik podgrzewa najlepiej?

woma4
20-07-2011, 11:35
A czy są na rynku kotły żeliwne z wydłużonym obiegiem spalin? Oglądam zdjęcia różnych firm i z nich nic nie wynika... Takie widziałem dla kotłów stalowo żeliwnych i stalowych...
A może producenci powinni pomyśleć o nakładce między kominem a piecem grzejącej wodę?

PS. chodzi mi kiedy uzyska się większą różnice tempearatur wlotowej i wylotowej. Czy zależy ona od temperatury wody wlotowej?

Leo coś w dziwnych rejonach twoje myśli szybują ...
Czemu zależy ci na dużej róznicy temperatur wody zasilającej i powracającej ??? :o
Różnica będzie tym większa im większy będziesz miał odbiór ciepła przez instalację CO (kaloryfery, podłogówka, CWU).
Ja to bym się cieszył jak przez cały sezon grzewczy ta różnica była by miminalna a w domu ciągle by było 22 st. C
Kocioł by sobie chodził na podtrzymaniu a w sezonie spalił bym z pół tony węgla :-)
Ale jak ci zależy na dużej róznicy ... puść sobie podłogówkę na całą działkę, trawę będziesz miał cały rok zieloną a różnicę temperatur największą w kraju :-)

leo71
20-07-2011, 11:43
1. Mi chodzi o to kiedy wymiennik ciepła lepiej podgrzewa wodę. Jak wpływa do niego zimna czy ciepła woda...
2. Po co jest mieszacz wody CO?

woma4
20-07-2011, 12:16
1. Mi chodzi o to kiedy wymiennik ciepła lepiej podgrzewa wodę. Jak wpływa do niego zimna czy ciepła woda...
2. Po co jest mieszacz wody CO?

Ad 1. Leo ... dalej ni w ząb nie mogę pojąć !
Czy sądzisz, że wymiennik jest w stanie podgrzać wodę jak wpływa do niego zimna woda ... ???
Wymiennik tylko wymienia ciepo miedzy dwoma ukałdami. I ciepło zawsze przechodzi od układu cieplejszeg do zimniejszego, inaczej panie to się nie da, koniec kropka.
O jaki wymiennik ci chodzi, do czego chcesz go zastosować ?
Jak kocioł jest dobrze skonstruowany to nie potrzebujesz żadnego dodatkowego wymiennika, nawet możesz teraz podłączyć kotły na paliwa stałe bezpośrednio do CO w układzie zamkniętym (oczywiście z wężownicą w zestawie).
Więc po co kolego tak męczysz ten biedny wymiennik ?

Ad 2. "mieszacz wody CO" to rozumiem, że chodzi ci o pompę mieszającą albo zawór N drożny ?
Ma dwa zastosowania:
- podnoszenie temperatury powrotu wody do kotła by nie była za niska (punkt rosy)
tu jest sporna kwestia, wiele osób kwestionuje sens stosowania tego pomysłu
- obniżanie temperatury która trafia do układu CO by w ciepłe dni za mocno nie grzały grzejniki
tu jak masz głowice termostatyczne i pompę adaptacyjną to też ten problem ci nie grozi

leo71
20-07-2011, 12:31
- podnoszenie temperatury powrotu wody do kotła by nie była za niska (punkt rosy)


Jeżeli podnoszę temp powrotu wody poprzez mieszanie jej z woda ciepłą (z pieca) to zmniejsza się różnica temp na czujnikach temp wody wejściowej i wyjściowej widoczej na sterowniku. Mniejsza różnica temp "oszukuje" sterownik ustawiając piec w niższy zakres mocy i tym samym obniża temp całego pieca i wtedy może powstać pkt rosy. Dobrze rozumuje?

Mieszanie wody zimnej z ciepłą na wyjściu pieca nie ma sensu jak jest płynne sterowanie mocą za pomocą sterownika (nie dwustanowe).

Czp01 czyli po przeróbkach jesteś zadowolony? Na forach ludzie są podzieleni: jedni wkurzeni inni entuzjaści :)

Zawijan, tak czytałem. Super stronka... Jeszcze bardziej pokazała jak mało wiem :) ale tez sporo sie dowiedziałem :)

Chyba sam sobie piec zbuduje :)