PDA

Zobacz pełną wersję : RANKING KOTŁÓW NA EKO GROSZEK



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 [29] 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92

Jarecki79
20-07-2011, 12:41
Jeżeli podnoszę temp powrotu wody poprzez mieszanie jej z woda ciepłą (z pieca) to zmniejsza się różnica temp na czujnikach temp wody wejściowej i wyjściowej widoczej na sterowniku. Mniejsza różnica temp "oszukuje" sterownik ustawiając piec w niższy zakres mocy i tym samym obniża temp całego pieca i wtedy może powstać pkt rosy. Dobrze rozumuje?

leo

Z wyników badań:
pełna moc 17kW - różnica między zasileniem a powrotem = 20st.C
moc obniżona 4,7kW - różnica między zasilaniem a powrotem = 6st.C

Generalnie różnica temp. wpływa na moc z jaką kocioł pracuje.
Na małych mocach dany sterownik nadal może pracować z niższym, ciągłym wydatkiem powietrza i mniejszym podawaniem paliwa.
Od tego właśnie jest modulacja mocy w nowoczesnych sterownikach.

Zawór n-drogowy nie jest potrzebny do każdej instalacji, raczej moim zdaniem jest rzadko potrzebny..

W mojej opinii powinno się go stosować, gdy mamy osobny obieg grzewczy np. podłogówkę ewentualnie, gdy buda jest wyjątkowo stara (tzw. jaskinia) i wraca extremalnie wychłodzona woda - wówczas ma to sens.

Chodzi o ciągły ruch spalin....

woma4
20-07-2011, 12:49
Jeżeli podnoszę temp powrotu wody poprzez mieszanie jej z woda ciepłą (z pieca) to zmniejsza się różnica temp na czujnikach temp wody wejściowej i wyjściowej widoczej na sterowniku. Mniejsza różnica temp "oszukuje" sterownik ustawiając piec w niższy zakres mocy i tym samym obniża temp całego pieca i wtedy może powstać pkt rosy. Dobrze rozumuje?

leo ... przekombinowujesz :-)

Jak ustawisz na kotle niską temperaturę CO np 48 st. C to temperatura powrotu musi być niższa (bo zostało odebrane ciepło przez grzejniki) i może się zdażyć, że będzie poniżej 45 st. C. Jak teraz dodasz do niej trochę tej cieplejszej (48 st. C) to podniesiesz jej temperaturę tak by miała min. 45 st. C i już masz ochronę przed punktem rosy. Tyle, że niektórzy kwestionują w ogóle takie zjawisko jak punkt rosy w kotłach małej mocy a więc i sens stosowania tego rozwiązania.
Z drugiej strony wystarczy jak ustawisz na odpowiednim poziomie temperaturę CO np. 55 st C tak by po odjęciu różnicy na powrocie dalej było min. 45 st C do tego dodasz pompę adaptacyjną i głowice termostatyczne i też masz rozwiązany problem z punktem rosy i przegrzewaniem pomieszczeń w ciepłe dni bo puszczanie 55 st. C w układ CO wczesną jesienią albo późną wiosną to "trochu" za dużo :-)

woma4
20-07-2011, 12:54
Czp01 czyli po przeróbkach jesteś zadowolony? Na forach ludzie są podzieleni: jedni wkurzeni inni entuzjaści :)


Leo dobrze ci radzę mam nadzeiję, że koledzy potwierdzą jaki byś nie kupował kocioł to taki w którym z góry nie jesteś skazany na przeróbki !
Naprawdę wybór jest spory !
Mam wrażenie że już zdecydowałeś się na tego kielara i teraz tylko szukasz potwierdzenia wyboru :-)

Gelo_26
20-07-2011, 13:10
Uff.. w końcu po przeczytaniu góry postów zdecydowałem się na zakup RBR Ekouniwersal 17KW z Burner-s i zaworem schładzającym. Jeszcze w poniedziałek byłem zdecydowany na Ogniwo Eko Plus ale w końcu za wyborem przeważyło umiejscowienie czopucha u góry, dzięki czemu kocioł mniej miejsca zajmuje w kotłowni. Mam nadzieje że będę zadowolony z wyboru.

woma4
20-07-2011, 13:18
Uff.. w końcu po przeczytaniu góry postów zdecydowałem się na zakup RBR Ekouniwersal 17KW z Burner-s i zaworem schładzającym. Jeszcze w poniedziałek byłem zdecydowany na Ogniwo Eko Plus ale w końcu za wyborem przeważyło umiejscowienie czopucha u góry, dzięki czemu kocioł mniej miejsca zajmuje w kotłowni. Mam nadzieje że będę zadowolony z wyboru.

Ogniwo Eko Plus ma swoje plusy i RBR Ekouniwersal ma swoje plusy, najawżniejsze że oba mają eCoal.pl i Burner S !
Będziesz zadowolony ! :-) A do tego jak kotłownia mała to musisz być zadowolony ! :p
Dobrze, że wziołeś z zaworem schładzającym, z tego co pamiętam to taka ich wersja wężownicy schładzającej więc będziesz mógł podłączyć kocioł do układu zamkniętego !

Gelo_26
20-07-2011, 13:22
kotłowanie nie taka mała ale złe umiejscowienie komina i ogniwo miałbym prosto w drzwiach :)
mam nadzieje że w razie kłopotów jakiś będę mógł na was liczyć :)

zawijan
20-07-2011, 13:33
Chyba sam sobie piec zbuduje :)

Dam Ci dobrą radę.
Nie buduj sobie pieca.

zawijan
20-07-2011, 13:40
Generalnie różnica temp. wpływa na moc z jaką kocioł pracuje.

Nie gniewaj się, ale MUSZĘ to sprostować.
To nie różnica temperatur wpływa na moc z jaką kocioł pracuje.
To moc z jaką kocioł pracuje decyduje o wielkości różnicy temperatur.

leo71
20-07-2011, 14:00
Chciałbym kocioł żeliwny, z długim obiegiem spalin i fajnym sterownikiem. Jest taki?
Myślę o rbr-ekouliwersal, ogniwo, kielar eco. Decyzja trudna. Nawet bardzo trudna...
No i nie tylko na ekogroszek...

Jarecki79
20-07-2011, 14:12
Nie gniewaj się, ale MUSZĘ to sprostować.
To nie różnica temperatur wpływa na moc z jaką kocioł pracuje.
To moc z jaką kocioł pracuje decyduje o wielkości różnicy temperatur.

To samo powiedziane z innej strony, nie gniewam się :)
(jak Pani domu otworzy wszystkie okna w celu wietrzenia i do kotła wróci zimniejsza woda, to ten w reakcji na taką sytuację, zwiększy swoją moc, aby nadal utrzymać jakąś tam wartość zadaną...)

Generalnie mniejsza różnica temp. = niższa moc z jaką dany kocioł pracuje
Wyższa różnica temp. = zwiększenie mocy kotła.

ps. leo, żeliwny kocioł to tylko ten kielar, pozostałe plus skam-p premium mają palniki żeliwne a wykonane są ze stali.

woma4
20-07-2011, 14:16
Chciałbym kocioł żeliwny, z długim obiegiem spalin i fajnym sterownikiem. Jest taki?
Myślę o rbr-ekouliwersal, ogniwo, kielar eco. Decyzja trudna. Nawet bardzo trudna...

Ogniwo Eko Plus mam sam i polecam !
RBR Ekouniwersal - podobny kocioł, ma eCoal.pl i Burner S, z tym że ma poziome wymienniki ciepła.
Oba kotły są bardzo dobre z tym, że stalowe a nie żeliwne !
Oczywiście palnik Burner S jest w całości z żeliwa :-)

Kielar nic ci nie powiem bo nie znam, tyle że jest żeliwny ale narzekał na niego Czp01, zresztą ma stronę z opisem wszystkich "przygód" z tym kotłem. Ja bym mocno się zastanowił zanim bym kupił kocioł tylko dla tego że jest żeliwny ale którzy inni przerabiali by lepiej działał ...
Zresztą te żeliwo nie jest za darmo ... różnica w okolicy 5 tyś zł w stosunku do Ogniwa i RBR ... czy warto ?

czp01
20-07-2011, 15:20
Czp01 czyli po przeróbkach jesteś zadowolony? Na forach ludzie są podzieleni: jedni wkurzeni inni entuzjaści :)



Przeróbka spowodowała jedynie to, że odzyskałem ze spalin trochę straconego ciepła i to dodatkowe ogniwo podgrzewa mi wodę wyjściową z kotła o parę stopni w górę i to tylko tyle. Po przeróbce kocioł jest efektywniejszy. Specjalnie Kielara nie polecam ale jestem już z niego zadowolony chociaż ciągle coś tam z nim kombinuję.

karoka65
20-07-2011, 15:28
Zresztą te żeliwo nie jest za darmo ... różnica w okolicy 5 tyś zł w stosunku do Ogniwa i RBR ... czy warto ?
Nie warto.
Nic nie jest wieczne.

leo71
20-07-2011, 17:18
czp01

Z tego co doczytałem to sterownik st37 ma tylko dwustanowy tryb pracy. Jeżeli tak, to działa w podtrzymaniu i na maxa i wtedy faktycznie przy dużym nawiewie sporo ciepła nawiewa kominem. Ma on modulowaną prędkość dmuchawy?
Do tych kotłów dają teraz sterownik z pod znaku śliwki :) na logice rozmytej, co powoduje ze można osiągnąć dowolne moce...

Jaki rodzaj stali jest użyty na obieg spalin i na wymiennik ciepła? Ma ktoś taką wiedzę?

Jestem za biedny na zakup kotła co 5-6 lat lub jego serwis.

Jarecki79
20-07-2011, 17:47
leo:
1. kielar jest z żeliwa.
2. wymiennik na czopuch to konstrukcja stalowa kolegi czp01 - jego usprawnienie
3. sterownik spod znaku śliwki, czyli plum, seria ecoMAX 700 lub 800
4. zastosowany może być w tym kotle (z tego, co wiem) palnik z żeliwnym paleniskiem pancerpol z rurą stalową i stalowym ślimakiem na sam ekogroszek lub jego wersja z głowicą obrotową do spalania miałów i groszków. Ogólnie dobrej klasy palnik. Wiem,że dla tej firmy robiony jest na specjalne zamówienie.

Masz na niego ochotę, to kupuj. Zapraszamy później do wspólnej wymiany doświadczeń.
Będzie ciekawiej.

czp01
20-07-2011, 18:53
czp01

Z tego co doczytałem to sterownik st37 ma tylko dwustanowy tryb pracy. Jeżeli tak, to działa w podtrzymaniu i na maxa i wtedy faktycznie przy dużym nawiewie sporo ciepła nawiewa kominem. Ma on modulowaną prędkość dmuchawy?


Tak ST-37 to tylko zwykły sterownik dwustanowy. Nie miałem nigdy sterownika z żadnym pidem czy fuzy logic czy też innym automatycznym dobieraniem parametrów przez sterownik. Parametry w trybie pracy tego sterownika dobieram ręcznie według własnego doświadczenia w tym zakresie i pomocy forum jeżeli trzeba było ( nie ustawiam sterownika na maxa) . Ostatniej zimy prowadziłem kocioł na małej mocy co wystarczało mi na utrzymywanie w domu 22 do 23 st. C. - z tym, że u mnie sterownik współpracuje dodatkowo z regulatorem pokojowym Auratonem. Gdyby np. warunki zewnętrzne pogorszyły się drastycznie to musiałbym skorygować nastawy i np. zwiększyć dawkę podawania eko i większy nadmuch. Dmuchawa pracuje w tym sterowniku na ustawieniach od 1 do 10 - ja ostatnio miałem cały czas ustawione na 2. Na takiej zwykłej retorcie jaką ja mam to podstawą do dobrego spalania jest jednak b. dobry ekogroszek i to bardzo suchy. No niestety przy tym sterowniku ja pracuje jako algorytm kotła. Przyzwyczaiłem się jednak do pracy dwustanowej sterownika ( rozglądam się teraz za brulim) i wg. mojego subiektywnego odczucia ma on taką zaletę, że im więcej jest w trybie podtrzymania tym mniej spali ekogroszku i tu są oszczędności.

Takie same wymienniki żeliwne co Kielar ma jeszcze kocioł R-ECO a tu jest wątek o nim R-ECO na forum (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?65428-Kocio%C5%82-MCI-R-ECO-Automat-sta%C5%82o-si%C4%99-)-FOTKI-Opinnie)

oraz kocioł cichewicz futura s dual który ma na forum artecki a tu jest o tym wątek futura na forum (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?169849-cichewicz-futura-s-dual-26-jakie-macie-ustawienia)

jorgo
20-07-2011, 20:14
Nie gniewaj się, ale MUSZĘ to sprostować.
To nie różnica temperatur wpływa na moc z jaką kocioł pracuje.
To moc z jaką kocioł pracuje decyduje o wielkości różnicy temperatur.

taka mała rzecz..... a jak wszystko zmienia :)

Jarecki79
20-07-2011, 20:33
taka mała rzecz..... a jak wszystko zmienia :)

Nie sądzę Jorguś, ale masz prawo do własnej interpretacji.

Woda będzie sygnałem do podniesienia mocy kotła, gdy mocno schłodzisz pomieszczenia, to właśnie wracająca na powrót zimniejsza woda da sygnał do podniesienia mocy dla zrównoważenia tej sytuacji....


Możesz to jednak odbierać i rozumieć zupełnie inaczej - Twoja sprawa :)

Stwierdzenie,że powracająca zimniejsza woda do kotła będzie sygnałem do zwiększenia mocy kotła jest tak samo ważne jak stwierdzenie Zawijana, że moc z jaką kocioł pracuje decyduje o wielkości różnicy temperatur. Zależy co chcesz brać pod uwagę i jaką sytuację chcesz analizować. To samo można powiedzieć z różnych stron.

To celowy zabieg kolegi, aby zasiać trochę zamętu.

Jak temp. na zewnątrz spadają z np. 0st.C na -20st.C, to odbiór ciepła przez grzejniki i straty ciepła w danym budynku (podłogi, ściany, okna...) powodują, że na powrót zaczyna wracać zimniejsza woda, dla mnie oznacza to tyle,że owa zimniejsza woda daje sygnał do podniesienia mocy kotła, aby sytuację zrównoważyć. Jak ktoś ma ochotę, to może to interpretować z odwrotnej strony. Nie mam nic przeciwko. Byle się nie zarzekać, że druga strona się kategorycznie myli.

Wlodek_PID
20-07-2011, 21:02
Nie gniewaj się, ale MUSZĘ to sprostować.
To nie różnica temperatur wpływa na moc z jaką kocioł pracuje.
To moc z jaką kocioł pracuje decyduje o wielkości różnicy temperatur.

Nie gniewaj się, ale MUSZĘ to sprostować.

Jorgo. Jeśli nie ma odbioru ciepła, różnica temperatur między
zasilaniem a powrotem jest 0. Słownie zero. Niezależnie od
tego, na jakiej mocy kocioł pracuje.

A zatem moc ma się nijak do różnicy temperatur :yes::yes::yes:
Czyli Zawijan nie ma racji...:yes::yes::yes:

Jarecki79
20-07-2011, 21:19
właśnie o takim niepotrzebnym zamęcie mówię...

Można powiedzieć, że kocioł przy spadku temp. zewn. zwiększa swoją moc, co widać po większej różnicy temp. między zasilaniem oraz powrotem.

Można także powiedzieć, że przy spadku temp. zewn. do powrotu kotła zaczyna wracać z pomieszczeń chłodniejsza woda, co jest sygnałem do podniesienia mocy kotła dla zrównoważenia tej sytuacji....

Oba stwierdzenia sa prawdziwe, ale widziane z innej perspektywy.


Resztę wyjątków, przypadków równości i wymyślania haków zostawiłbym na boku.
Dobrej nocy

Wlodek_PID
20-07-2011, 21:20
To był żart. Ogólnie - nie warto się wymądrzać.

zawijan
20-07-2011, 21:36
Stwierdzenie,że powracająca zimniejsza woda do kotła będzie sygnałem do zwiększenia mocy kotła jest tak samo ważne jak stwierdzenie Zawijana, że moc z jaką kocioł pracuje decyduje o wielkości różnicy temperatur. Zależy co chcesz brać pod uwagę i jaką sytuację chcesz analizować. To samo można powiedzieć z różnych stron.

To celowy zabieg kolegi, aby zasiać trochę zamętu.

Każdy związek przyczynowo-skutkowy ma tylko jeden kierunek - od przyczyny do skutku. Nigdy odwrotnie. To przyczyna wywołuje skutek - a nie skutek wywołuje przyczynę.
Chciałem Ci trochę pomóc, ale widzę, że wiesz lepiej. Przestaję więc.

Jarecki79
20-07-2011, 21:39
Zawijan masz swoje zdanie, ja mam swoje.

Dla mnie przyczyną do zwiększenia mocy jest powrót zimniejszej wody z instalacji.
Jest to prosty ciąg zdarzeń przyczynowo-skutkowych, jasny oraz klarowny.
Moc nie ma prawa wzrosnąć, gdy nie zmieni się temp. wody powrotnej, odbiór ciepła jest na stałym poziomie, więc moc również utrzymuje się na stałym poziomie.

Jeżeli masz ochotę pisać,że zwiększanie się mocy wpływa na różnicę temp. zasilanie-powrót , bardzo proszę.
Wytłumacz jednak z czego wynika...., tak, aby przysłowiowy Kowalski zrozumiał.
Nie wykluczam, że zmienię wówczas swoje zdanie. Przekonaj mnie do swoich racji.

Pozdrawiam

zawijan
20-07-2011, 21:41
Nie gniewaj się, ale MUSZĘ to sprostować.

Jorgo. Jeśli nie ma odbioru ciepła, różnica temperatur międzyzasilaniem a powrotem jest 0. Słownie zero. Niezależnie od tego, na jakiej mocy kocioł pracuje.
A zatem moc ma się nijak do różnicy temperatur :yes::yes::yes:
Czyli Zawijan nie ma racji...:yes::yes::yes:


To był żart. Ogólnie - nie warto się wymądrzać.

Czemu Ty ciągle tak się wygłupiasz? Nie jesteś już przecież w szkole, gdzie to imponuje szczawom. Pisałeś o tym. Pamiętasz?
I czemu tak ciągle boldujesz te swoje mądrości. Od pogrubienia tekstu nie staną się one mądrzejsze. Możesz mi wierzyć.
To nie był żart.

zawijan
20-07-2011, 21:49
Zawijan masz swoje zdanie, ja mam swoje.

Dla mnie przyczyną do zwiększenia mocy jest powrót zimniejszej wody z instalacji.
Jest to prosty ciąg zdarzeń przyczynowo-skutkowych, jasny oraz klarowny.
Moc nie ma prawa wzrosnąć, gdy nie zmieni się temp. wody powrotnej, odbiór ciepła jest na stałym poziomie, więc moc również utrzymuje się na stałym poziomie.

Jeżeli masz ochotę pisać,że zwiększanie się mocy wpływa na różnicę temp. zasilanie-powrót , bardzo proszę.
Wytłumacz jednak z czego wynika...., tak, aby przysłowiowy Kowalski zrozumiał.
Nie wykluczam, że zmienię wówczas swoje zdanie. Przekonaj mnie do swoich racji.

Pozdrawiam

Przysłowiowy Kowalski już dawno to zrozumiał.
Nie mam co Cię przekonywać. Sprawa jest prosta - albo to rozumiesz, albo nie rozumiesz.
I nie zależy mi absolutnie na tym, abyś zmienił zdanie.
P.S.
Widzę, że Tobie też na tym nie zależy, bo w międzyczasie zmieniłeś swój tekst.

Jarecki79
20-07-2011, 21:52
?? Nie rozumiem, chcesz się szarpać, wypisywać, ok.

Ja swoje argumenty spokojnie przedstawiłem, Ty się jedynie upierasz, że Twoim zdaniem jest inaczej.
Na grzeczną prośbę reagujesz alergicznie.

Skoro przysłowiowy Kowalski zrozumiał, to może jego poprosimy o pełna interpretację.

Nadal brak zrozumienia dla argumentów drugiej strony a jak argumentów brakuje, to najlepiej atakować.


Dobrej nocy

andrew01
20-07-2011, 22:11
Ale Panowie macie problemy :) przysłowiowy Kowalski ;) rozumie to tak:

- gdy wzrasta moc kotła (przy niezmiennym odbiorze ciepła) różnica temperatur maleje,
- wzrost różnicy temperatur (co świadczy o wzroście zapotrzebowania na ciepło, przy stałej mocy kotła) jest sygnałem dla sterownika aby zwiekszyć moc kotła.

Czyli ogólnie mówiąc na jedno wyjdzie, bo jedno ma wpływ na drugie i odwrotnie. Tak na moje oko o to właśnie chodzi w sterowaniu PID, gdzie wyjście ma wpływ na wejście, takie sprzężenie zwotne.

darase
20-07-2011, 22:17
Darase Kowalski : wygląda że obie interpretacje są prawidłowe tzn.
jak zwiększa się moc kotła to zwiększa się temperatura, jeśli zwiększamy tem. CO kociołek pracuje z większą mocą do osiągnięcia zadanej temperatury, możemy przyjąć że temperatura i moc kotła są od siebie zależne.
Chyba że piec by osiągnąć daną tem. pracuje z tą samą mocą ale w sposób ciągły. Wszystko zależy jak leży :)

Jarecki79
20-07-2011, 22:49
Tak samo to interpretuję i jak mi się wydaje w ten sam sposób to opisałem.

Kwestia innego spojrzenia na ten sam problem.


Jak mamy prostą instalację bez żadnych zaworów, osobnych pomp do bojlera, termostatów, czujników pogodowych... i innych bajerów

To nastawa X na kotle (niech każdy wstawi swoją wartość) jest pilnowana przez dany sterownik zwykły (praca w przedmuchu) bądź z modulacją mocy.
Ta nastawa ma bezpośrednie przełożenie na temp. powietrza w pomieszczeniach.
Bez zmian temp. powietrza w pomieszczeniach a co za tym idzie bez zmian temp. wody w obiegu kocioł pracuje na jakims niskim poziomie mocy, czego wyrazem może być różnica np.5st.C między zasilaniem a powrotem, co oznacza np. 6kW stale dostarczanej mocy.

Jak Pani domu zechce przewietrzyć nagle całą chałupkę, to powrót zimniejszej wody obudzi sterownik zwykły do pracy ciągłej lub taki z modulacją mocy zwiększy proporcjonalnie wydatek powietrza oraz paliwa, aby wcześniej ustaloną temp. wody wylotowej utrzymać.... przez jakiś okres możemy mieć różnicę między zasileniem a powrotem np. 12st.C, co oznacza np. 14kW dostarczanej chwilowo mocy. Jak okna się zamkną i temp. się ustabilizuje, to po jakims czasie powrócimy do punktu wyjścia.

Miłego wieczoru Panowie :)

Vld
20-07-2011, 22:50
Vlad Kowalski: z punktu widzenia grzejnika spadek temperatury w pokoju o 1 - 2 C nie robi wielkiej różnicy na ilość ciepła jaką oddaje on do pomieszczenia, tym samym temperatura powrotu przy stałej temperaturze zasilania zmieni się nieznacznie(nie chce mi się szukać wzoru), tym samym temperatura powrotu do kotła z całej instalacji będzie niemal taka sama jak przed spadkiem temperatury w pokoju. Gdyby było inaczej raz nastawiona temperatura wystarczała by i na okresy przejściowe i na zimę. Obciążenie kotła w postaci grzejników(bez głowic i 3-4d) jest stałe, więc moc tych grzejników do pokrycia strat możemy zwiększać tylko poprzez zwiększenie temperatury zasilania. Idąc dalej są trzy uda :) żona krzyczy że za zimno i kowalski leci podkręcić zadaną, kowalski ma czujnik wew w salonie i on po ustawieniu temperatury wyższej od temperatury równowagi steruje kotłem dwustanowo, kowalski ma czujnik zewnętrzny i na podstawie krzywej grzewczej sterownik sam mu wyznacza temperaturę równowagi dla poszczególnych temperatur na polu.
dobrej nocy

Vld
20-07-2011, 22:54
Tak samo to interpretuję i jak mi się wydaje w ten sam sposób to opisałem.

Jak Pani domu zechce przewietrzyć nagle całą chałupkę, to powrót zimniejszej wody obudzi sterownik zwykły do pracy ciągłej lub taki z modulacją mocy zwiększy proporcjonalnie wydatek powietrza oraz paliwa, aby wcześniej ustaloną temp. wody wylotowej utrzymać....

Miłego wieczoru Panowie :)

tak by się stało gdyby pani miała głowicę termostatyczną na grzejniku i po jej otwarciu faktyczna moc grzejnika by się zwiększyła, bez głowicy nic się nie stanie.

Andrzej_M_
20-07-2011, 23:03
... jak zwiększa się moc kotła to zwiększa się temperatura

Zawijan_2 teleportował mnie niedawno do lat szkolnych, powiem wprost do podstawówki.

Nie zapomnę już do końca życia, że „MOC jest wartością wyliczaną, nie mierzoną”.

Darase pozwolisz, że się z Tobą nie zgodzę.
Ja twierdze, że jak zwiększamy MOC to temperatura może spadać.

Pozdrawiam
Andrzej

Jarecki79
20-07-2011, 23:09
Vld teraz to rozbiłeś na szczegóły a ja chciałem tylko obrazowo przedstawić zasadę.

Można zacząć teraz dyskusję jak długo okna są otwarte, jak mocno wychłodzi to pomieszczenia i jak mocno wychłodzą się wówczas grzejniki.
Nie o to nam wszystkim chyba chodziło.

Wszystko ma jakiś swój zakres temp. funkcjonowania, zwykły ster w pewnym momencie z nastawy 50st.C i pracy w przedmuchu podnosi się do pracy ciągłej generując większa moc, a jak jest nam za zimno to zwiększamy temp. i tyle.

W szczegółach masz jednak rację. :)

Jarecki79
20-07-2011, 23:11
Tak Andrzej, chwilowo przy zwiększaniu mocy, gdy mamy zmienne warunki temp. przez jakiś czas może spadać.
Koniec końców ma jednak utrzymac się na jakimś zadanym poziomie, więc będzie musiała zacząć rosnąć wraz ze wzrostem mocy, aby do tego poziomu wrócić.

Można na ten sam problem patrzeć z dwóch stron. Zawsze można się przyczepić do jakiegoś słowa i nadal ciągnąć interesujące rozmowy.

Ważne, aby pozwolić sobie na odmienne widzenie danego problemu.

zawijan
21-07-2011, 08:12
Można na ten sam problem patrzeć z dwóch stron. Zawsze można się przyczepić do jakiegoś słowa i nadal ciągnąć interesujące rozmowy.

Ważne, aby pozwolić sobie na odmienne widzenie danego problemu.

No to pociągnijmy te interesujące rozmowy.
Na początek jednak zastanówcie się (przypomnijcie sobie), co to jest związek przyczynowo-skutkowy i co to jest stan równowagi. Bez tego ani rusz.

Co jest przyczyną, a co skutkiem?
Czy gorączka jest przyczyną a choroba skutkiem?
Czy choroba jest przyczyną a gorączka skutkiem?
Są one ze sobą związane, podobnie jak w kotle różnica temperatur wody wylotowej i powrotnej oraz moc kotła.
Czy jak zmniejszysz gorączkę (lekarstwem, kompresem itp.), to choroba znika? Nie znika, nawet jak obniżysz tę gorączkę do poziomu normalnego – po jakiejś chwili gorączka wróci, jeśli nie przeprowadzisz leczenia. Bo gorączka jest objawem (jednym ze skutków) choroby, a nie jej przyczyną.

Czy jak zwiększysz dwukrotnie różnicę temperatur wody w kotle (np. z 5 do 10 stopni) obniżając temperaturę wody powrotnej (np. otwierając okna, dopuszczając zimną wodę do układu itp.), to moc kotła będzie przez to dwukrotnie większa? Z wyliczenia przecież będzie tak wynikało. Nie będzie, bo kocioł będzie dalej wytwarzał tyle mocy, ile wynika z parametrów zasilania kotła paliwem i powietrzem. Nastąpi tylko zwiększenie stanu nierównowagi.

Spróbuję to wyjaśnić najprościej, jak to możliwe.

Wyobraźmy sobie, że kocioł nie ma żadnego sterownika.
Zmniejszamy mu temperaturę wody powrotnej (np. otwierając okna, dopuszczając zimną wodę do układu itp.), czyli zwiększamy mu różnicę temperatur wody. Co się dzieje z mocą kotła? Ano NIC. Kocioł dalej pracuje z taką samą mocą – pomimo, że różnica temperatur wzrosła i obliczenia wykazałyby, że ta moc jest większa (przy specyficznych warunkach te obliczenia mogłyby wykazać moc nawet większą niż 100%). Bo różnica temperatur wody nie jest przyczyną zmiany mocy kotła.
Co się będzie działo dalej? Po krótkiej chwili zmaleje także temperatura wody wylotowej, różnica temperatur wody wylotowej i powrotnej wróci do swojej wartości wynikającej z aktualnej mocy kotła i tak będą obie te temperatury maleć, dopóki nie nastąpi zmiana parametrów zasilania kotła.

Wyobraźmy sobie teraz, że kocioł ma sterownik dwustanowy i jest w fazie grzania, pracując z określoną mocą (wynikającą z nastaw podawania paliwa i powietrza).
Zmniejszamy mu temperaturę wody powrotnej (np. otwierając okna, dopuszczając zimną wodę do układu itp.), czyli zwiększamy mu różnicę temperatur wody. Co się dzieje z mocą kotła? Ano NIC. Kocioł dalej pracuje z taką samą mocą – pomimo, że różnica temperatur wzrosła i obliczenia wykazałyby, że ta moc jest większa (przy specyficznych warunkach te obliczenia mogłyby wykazać moc nawet większą niż 100%). Bo różnica temperatur wody nie jest przyczyną zmiany mocy kotła.
Co się będzie działo dalej? Po krótkiej chwili zmaleje także temperatura wody wylotowej, różnica temperatur wody wylotowej i powrotnej wróci do swojej wartości wynikającej z aktualnej mocy kotła i tak będą obie te temperatury maleć, dopóki nie nastąpi zmiana parametrów zasilania kotła.
Sterownik dwustanowy jednak takiej zmiany nie dokona, bo on o tym nie wie. Ten sterownik wie tylko, że temperatura wody wylotowej jest poniżej temperatury zadanej, więc trzeba grzać. No to grzeje – tak jak mu nastawiono. Bo różnica temperatur wody nie jest przyczyną zmiany mocy kotła.

Wyobraźmy sobie teraz, że kocioł ma sterownik PID i jest w fazie grzania, pracując z określoną mocą (wynikającą z aktualnych nastaw podawania paliwa i powietrza).
Zmniejszamy mu temperaturę wody powrotnej (np. otwierając okna, dopuszczając zimną wodę do układu itp.), czyli zwiększamy mu różnicę temperatur wody. Co się dzieje z mocą kotła? Ano NIC. Kocioł dalej pracuje z taką samą mocą – pomimo, że różnica temperatur wzrosła i obliczenia wykazałyby, że ta moc jest większa (przy specyficznych warunkach te obliczenia mogłyby wykazać moc nawet większą niż 100%). Bo różnica temperatur wody nie jest przyczyną zmiany mocy kotła.
Co się będzie działo dalej? Po krótkiej chwili zmaleje także temperatura wody wylotowej, różnica temperatur wody wylotowej i powrotnej wróci do swojej wartości wynikającej z aktualnej mocy kotła i tak będą obie te temperatury maleć, dopóki sterownik PID nie uzna, że temperatura wody WYLOTOWEJ jest za niska i włączy działanie wynikające z algorytmu, w jaki został wyposażony, czyli zmieni odpowiednio parametry zasilania kotła. Bo różnica temperatur wody nie jest przyczyną zmiany mocy kotła.

Czy można odmiennie widzieć dany problem?
Pewnie, że można. Wszak, czy włożysz z jednej, czy z drugiej strony – niezaprzeczalnie będziesz w środku. Tyle tylko, że w innym miejscu tego środka.

Wlodek_PID
21-07-2011, 09:48
Ja - poprzez swój żartobliwy wpis - chciałem dać sygnał, że
1. Nie warto dyskutować o rzeczach oczywistych
2. Nie warto się wymądrzać.
Cała dyskusja zaczęła się od tego, że Zawijan poprawił Jareckiego
- ale nie do końca był precyzyjny.

No i mamy wykład o tym, co jest przyczyną, a co skutkiem.

Przyczyną jest niepotrzebna korekta wpisu Jareckiego
A skutkiem - zmarnowanych kilka stron forum. :yes::yes:

ppietrz
21-07-2011, 09:51
A skutkiem - zmarnowanych kilka stron forum. :yes::yes:

I czasu czytających :p

zawijan
21-07-2011, 10:06
Kto nie chce, może nie czytać.

ppietrz
21-07-2011, 10:10
Kto nie chce, może nie czytać.

A co jeśli ktoś chce czytać wartościowe rzeczy związane z tematem wątku? Dwie strony o temacie widzianym z innego punktu odniesienia to mistrzostwo :D
A co było pierwsze kura czy jajko? Co jest przyczyną a co skutkiem?

zawijan
21-07-2011, 10:14
A co było pierwsze kura czy jajko? Co jest przyczyną a co skutkiem?

Nie odpowiem ci, bo nie znam się na drobiu.
Znam się tylko troszkę na kotłach.

ppietrz
21-07-2011, 10:28
To była aluzja do istoty problemu który był tak bardzo dyskutowany... pewnie na forum rolniczym nad tym się zastanawiają i są mocno podzieleni w tej kwestii ;)

zawijan
21-07-2011, 10:38
To była aluzja do istoty problemu który był tak bardzo dyskutowany... pewnie na forum rolniczym nad tym się zastanawiają i są mocno podzieleni w tej kwestii ;)

Ależ kminisz.
Widzę, że chyba jednak masz za dużo czasu, pomimo tego, że Ci go namarnowałem.

leo71
21-07-2011, 11:50
A co było pierwsze kura czy jajko?

1. A dinozaury jajek nie znosiły? Jeden problem rozwiązany.

2. Moim zdaniem przyczyną CHĘCI zmiany mocy kotła przez sterownik (zależy czy ma płynna regulacje podawania paliwa) jest różnica temperatur. To podobnie jak z samochodem. Jedziesz ze stałą prędkością i nagle wjeżdzasz pod górkę to prędkość maleje (powstaje uchyb regulatora na wartości zadanej i mierzonej), żeby jechać dalej z V=const musisz dodać gazu (dołożyc paliwa) i moc silnika wzrasta. Przy tym samym ustawieniu przepustnicy (mocy pieca) pojedziesz wolniej.
Co może być innym mierzalnym sygnałem informacji sterownika o zmianie jego parametrów pracy?

3. Ilość/ intensywność konwekcji grzejnika zależy od różnic temperatur grzejnika i otoczenia. Brak różnicy temp = brak wymiany ciepła. Z tego powodu jak w pomieszczeniu jest zimno z kaloryfera wraca zimniejsza woda bo proces był bardziej intensywny i więcej ciepła oddał grzejnik.

HA! Ale wymędrkowałem :rotfl:

makol
21-07-2011, 12:52
No rzeczywiście, na darmo produkował się zawijan i tak sa tacy co coś "wymędrkują". Przecież zawijan napisał że dla obojętnie jakiego sterownika sygnałem czy ma grzać ( lub dla PID czy ma grzać słabiej lub mocniej )jest temp. wody wyjściowej. Nie ważne czy powracająca woda jest lodowata czy wrząca to jeżeli po przejściu przez wymiennik osiąga temp. zadaną to jest to informacja dla sterownika, że mocy nie trzeba zmieniać. Różnica między zasilaniem a powrotem mówi na coś o wielkości chwilowego odbioru ciepła, ale nie służy do sterownia kotłem. W Twoim przykładzie z samochodem zamiast prędkości wstaw temp. wody wyjściowej i będzie ok.

Jarecki79
21-07-2011, 12:59
Chciałbym jeszcze podyskutować, choć zgadzam się z Darase, Andrew1, leo itd.






Wyobraźmy sobie teraz, że kocioł ma sterownik dwustanowy i jest w fazie grzania, pracując z określoną mocą (wynikającą z nastaw podawania paliwa i powietrza).
Zmniejszamy mu temperaturę wody powrotnej (np. otwierając okna, dopuszczając zimną wodę do układu itp.), czyli zwiększamy mu różnicę temperatur wody. Co się dzieje z mocą kotła? Ano NIC. Kocioł dalej pracuje z taką samą mocą – pomimo, że różnica temperatur wzrosła i obliczenia wykazałyby, że ta moc jest większa (przy specyficznych warunkach te obliczenia mogłyby wykazać moc nawet większą niż 100%). Bo różnica temperatur wody nie jest przyczyną zmiany mocy kotła.
Co się będzie działo dalej? Po krótkiej chwili zmaleje także temperatura wody wylotowej, różnica temperatur wody wylotowej i powrotnej wróci do swojej wartości wynikającej z aktualnej mocy kotła i tak będą obie te temperatury maleć, dopóki nie nastąpi zmiana parametrów zasilania kotła.
Sterownik dwustanowy jednak takiej zmiany nie dokona, bo on o tym nie wie. Ten sterownik wie tylko, że temperatura wody wylotowej jest poniżej temperatury zadanej, więc trzeba grzać. No to grzeje – tak jak mu nastawiono. Bo różnica temperatur wody nie jest przyczyną zmiany mocy kotła.

Nie zgadzam się z wnioskami końcowymi, dlaczego:

1. Sterownik dwustanowy ma zadana jakąś temp. np. 60st.C, zakładam,że po jej osiągnięciu jest w podtrzymaniu/chłodzeniu
2. Do powrotu wraca zimniejsza woda, stopniowo maleje temp. wylotowa, sterownik po spadku o poziom histerezy zauważa to i wchodzi w tryb grzania, czyli zwieksza moc, aby powrócić do wartości zadanej.

Tutaj w sterowaniu histerezowym będziemy mieli sytuację, o której wspomniał Andrzej, w pierwszej fazie przy włączeniu nadmuchu po powrocie do trybu grzania temp. będzie spadać (mimo,że dmuchamy i podajemy), dopiero po jakimś czasie zacznie rosnąć. Po dojściu do wartości zadanej rozłączy się nadmuch, ale temp. może jeszcze rosnąć o jakąś wartość "z rozpędu"....

Zwykły ster histerezowy może pracować w 2trybach:
- grzanie (tutaj powiedzmy, że nasze nastawy podawania i powietrza = 14kW)
- chłodzenie (tutaj powiedzmy,że kocioł pracuje na ok.2kW)

Bilans z kilku godzin pracy cyklów grzania oraz chłodzenia może dać średnią moc na poziomie np.7kW.

Tutaj mamy 2 stany pracy:
w trybie grzania pracujemy z mocą, którą ręcznie wprowadzimy poprzez dobór podawania, przerwy i siły nadmuchu
w trybie chłodzenia pracujemy z mocą minimalną zależną m.in. od przerwy podtrzymania oraz sposobu działania podajnika w tym trybie
Przeskakiwanie między trybami grzanie/chłodzenie wyciąga w dłuższej perspektywie czasu średnią moc z tych dwóch wprowadzonych stanów pracy.






Wyobraźmy sobie teraz, że kocioł ma sterownik PID i jest w fazie grzania, pracując z określoną mocą (wynikającą z aktualnych nastaw podawania paliwa i powietrza).
Zmniejszamy mu temperaturę wody powrotnej (np. otwierając okna, dopuszczając zimną wodę do układu itp.), czyli zwiększamy mu różnicę temperatur wody. Co się dzieje z mocą kotła? Ano NIC. Kocioł dalej pracuje z taką samą mocą – pomimo, że różnica temperatur wzrosła i obliczenia wykazałyby, że ta moc jest większa (przy specyficznych warunkach te obliczenia mogłyby wykazać moc nawet większą niż 100%). Bo różnica temperatur wody nie jest przyczyną zmiany mocy kotła.
Co się będzie działo dalej? Po krótkiej chwili zmaleje także temperatura wody wylotowej, różnica temperatur wody wylotowej i powrotnej wróci do swojej wartości wynikającej z aktualnej mocy kotła i tak będą obie te temperatury maleć, dopóki sterownik PID nie uzna, że temperatura wody WYLOTOWEJ jest za niska i włączy działanie wynikające z algorytmu, w jaki został wyposażony, czyli zmieni odpowiednio parametry zasilania kotła. Bo różnica temperatur wody nie jest przyczyną zmiany mocy kotła.



Skoro sterownik z danym algorytmem np. PID uzna oraz zmierzy, że maleje temp. wody powracającej oraz w konsekwencji wody wylotowej, to zacznie zwiększać swoją moc dobierając odpowiednio parametry nadmuchu i podawania, aby powrócić do wartości zadanej. Będzie to reakcja na zmiany temp.
Tutaj moc zmienia się płynnie.

Jak zauważył Andrzej MOC jest sprawą wyliczaną, więc coś trzeba mierzyć, aby moc wyliczyć. Zmienne są temperatury.


Dalej już nic nie piszę, wolę siłę argumentów jak argumenty siły.

ppietrz ładnie sprawę podsumował odwiecznym dylematem czy kura czy jajko było pierwsze.
Nic dodać - nic ująć.

Miłego dnia :)

leo71
21-07-2011, 13:19
jeżeli po przejściu przez wymiennik osiąga temp. zadaną to jest to informacja dla sterownika, że mocy nie trzeba zmieniać.

No faktycznie to mi umknęło... Taka strategia też może być zrobiona.
A może wszyscy mamy rację?
Różnica temp we i wy określa z jaką mocą piec pracuje Natomiast porówanie temp zadanej przez użytkownika oraz wypływającej z wymiennika informuje czy piec pracuje z moca taką jak należy... Czyli: różnica między temp wody powrotnej a zadanej przez uzytkownika określa zapotrzebowanie na chwilową jego moc, różnica temp wchodzącej i wychodzącej aktualna moc kotła, róznica temp zadanej przez użytkownika i wychodzącej z wymiennika decuduje ile paliwa dołożyć, ująć w nastepnym cylku pracy ( w którym kierunku wyregulować moc).

karoka65
21-07-2011, 16:28
Pewnie nie wszystkim spodoba się to co napiszę ale co zrobić.
Zawijan opisał sprawę najprościej jak można było, teraz w jego wpisie oprócz motoryzacji pojawiło się trochę medycyny :)
Ale przeczytajcie to powoli ze zrozumieniem.
Gdy pisze o sterowaniu dwustanowym, że gdy operator wstawi jakieś parametry to ta moc jest stała i chociaż kocioł będzie pracował non-stop to większej mocy nie wygeneruje dotąd do póki operator nie zmieni mu parametrów np. zwiększenie dawki paliwa, zwiększenie nadmuchu czy zmniejszenia przerwy między podawaniem.
Cudów nie ma !!!
Gdy powracająca chłodna woda trafi do kotła to tak jak pisze spadnie temp. zasilania i sterownik będzie grzał ale z taką mocą jak ustawił użytkownik i ta moc jest stała.
Temperatura może spadać mimo że kocioł będzie pracował aż wystąpi równowaga i dopiero zacznie rosnąć do zadanej. Wadą jest to że potrwa to w czasie.
Przy sterowaniu Pid sterownik sam zmieni parametry czyli zwiększy moc bo tam nastawy już nie są wartością stałą.
Nie wiem czy nie napisałem znowu za bardzo chaotycznie ale myślę że coś z tego wpisu można zrozumieć.

karoka65
21-07-2011, 16:38
1. Sterownik dwustanowy ma zadana jakąś temp. np. 60st.C, zakładam,że po jej osiągnięciu jest w podtrzymaniu/chłodzeniu
2. Do powrotu wraca zimniejsza woda, stopniowo maleje temp. wylotowa, sterownik po spadku o poziom histerezy zauważa to i wchodzi w tryb grzania, czyli zwieksza moc, aby powrócić do wartości zadanej.


To jasne że gdy stoi w podtrzymaniu i zaczyna pracować to zwiększa moc ale tylko do takiej wartości na jaką mu pozwolił operator ustawiając parametry na sterowniku. I ta moc będzie stała. Jakieś maximum wynikające z aktualnych nastaw.
Żeby zwiększyć moc jak dobrze wiesz trzeba zmienić nastawy a sterownik dwustanowy sam tego nie zrobi.

zawijan
21-07-2011, 20:39
Jarecki
Ojejejku! Ależ zamętu narobiłeś.

Mocy chwilowej (efektywnej) kotła nie można zmienić inaczej, jak tylko przez zmianę warunków zasilania kotła. Toteż PRZYCZYNĄ, czyli zdarzeniem, w wyniku którego MOC ULEGŁA ZMIANIE, może być tylko zmiana warunków zasilania kotła.
Natomiast POWODY, czyli okoliczności, które spowodowały, że warunki zasilania kotła NALEŻAŁO ZMIENIĆ, mogą być różne. Jakie mogą być te powody? Tylko dwa – zmiana warunków odbioru ciepła lub zmiana warunków zasilania kotła (lub jedno i drugie równocześnie).
Zarówno jeden, jak i drugi z tych powodów może być PRZYCZYNĄ, czyli zdarzeniem, w wyniku którego uległa zmianie wartość chwilowa (krótko-trwała) różnicy temperatur wy/we wody.
A teraz czytajcie uważnie.
1.Wzrost wartości chwilowej różnicy temperatur wy/we wody może być spowodowany zwiększeniem odbioru ciepła przez obiekt (z różnych powodów), co skutkuje spadkiem temperatury wody powrotnej. Wtedy należy podjąć działania zwiększające moc kotła.
2.Wzrost wartości chwilowej różnicy temperatur wy/we wody może być spowodowany zwiększeniem produkcji ciepła przez kocioł (z różnych powodów, np. wzrost wartości opałowej paliwa, wzrost gęstości nasypowej paliwa itp.), co skutkuje wzrostem temperatury wody wylotowej. Wtedy należy podjąć działania zmniejszające moc kotła.

Jak widzicie, chwilowy wzrost różnicy temperatur wy/we wody może być spowodowany dwoma przeciwnymi zjawiskami – przewagą odbioru ciepła nad produkcją ciepła (przypadek 1) lub przewagą produkcji ciepła na d odbiorem ciepła (przypadek 2). W dodatku ten sam objaw (skutek), czyli wzrost różnicy temperatur wy/we wody, może wymagać podjęcia przeciwnych działań – zwiększenia mocy kotła (przypadek 1) lub zmniejszenia mocy kotła (przypadek 2).
Jak więc można mówić, że wzrost różnicy temperatur wy/we jest PRZYCZYNĄ wzrostu mocy kotła? To tak, jakby mówić, że przyczyną świecenia księżyca jest nastanie ciemności, a nie odbicie światła słonecznego.
Toteż nie ma i nie może być sterowników, które sterują kotłem w oparciu o analizę różnicy temperatur wy/we wody.

Na zakończenie taka sobie uwaga.
Nabywanie wiedzy wyłącznie drogą obserwacji jest dalece niewystarczające, aby ją nabyć. Po pierwsze – oko ludzkie nie widzi wszystkiego, co ma wpływ na dane zjawisko. Po drugie – to, co widzi oko, jest przetwarzane przez mózg, który zestawia to ze swoimi zasobami i interpretuje. Jeśli te zasoby są skromne – to i interpretacja jest taka sobie.

Jarecki79
21-07-2011, 20:52
Wcześniej specjalnie uprościłem sytuację, bo wiedziałem,że będziesz szukał jakiś wyjść bocznych.

Doszło zmiana gęstości paliwa, wzrost wartości opałowej.

Niczego to nie zmienia w tłumaczeniach ostatnich postów.
Jak temp. wody wylotowej jest wyższa od zadanej - sterownik ma obniżyć moc
Jak temp. wody wylotowej jest niższa od zadanej - sterownik ma podnieść moc...

Wcześniej opisałem przykład powrotu zimniejszej wody, co miało wynikać np. z intensywnego wietrzenia. To z kolei miało wpłynąć na niższą temp. powrotu a ta na niższą temp, wody wylotowej, czego skutkiem miał być wzrost mocy.


Naprawdę uważam,że dalej nie warto tego ciągnąć, bo piszemy o tym samym, tyle,że na siłę chcesz stanąć po drugiej stronie barykady.

zawijan
21-07-2011, 21:01
...piszemy o tym samym, tyle,że na siłę chcesz stanąć po drugiej stronie barykady.

Pewno, że piszemy o tym samym - ba jakżeby inaczej.
I Twoje obserwacje są prawidłowe. Nie mam im nic do zarzucenia.
Tylko ich interpretacja była trochę nie taka.

karoka65
21-07-2011, 21:36
No i mamy jeszcze astronomię ale każdy sposób jest dobry :)

Tob
21-07-2011, 21:50
Witam
W jednej z książek wyczytałem takie zdanie, jaka jest różnica miedzy studentami i profesorami, studenci wiedzą wszystko o niczym, profesorowie nie wiedzą nic o wszystkim.
To jest moja ocena tego i innych sporów toczonych między wiadomą czwórką „zaprzyjaźnionych tematycznie” oponentów. Zawodowstwo, tak jak zapewne rozumieją to Zawijanowie, obliguje i wymaga ogromnej precyzji w formułowaniu myśli, to jest u nich odruch warunkowy, widzą błędy to zabierają się do ich rugowania. Z tym, że nieścisłości popełniane przez nas amatorów są przez nich traktowane dużo łagodniej, ale ci co aspirują do profesury mają pod górę. Forma już proszę, prawie wersal.
Pozdrawiam

Jarecki79
21-07-2011, 21:58
Ja to określę z innej strony.
Pan profesor zapytany przez studenta podczas egzaminu, czy może otworzyć okno odpowiada:
- proszę śmiało otwierać, tutaj orłów nie ma.

- po egzaminie profesor zamyka drzwi, na co student mówi, o widzę,że Pan profesor też drzwiami....

zawijan
21-07-2011, 22:06
No i mamy jeszcze astronomię ale każdy sposób jest dobry :)

A co mi tam...
Na astronomii znam się tak samo, jak na drobiu, czy motoryzacji.

zawijan
21-07-2011, 22:10
Różnica między profesorem a studentem polega głównie na tym, że profesor wie, czego nie wie, a studentowi wydaje się, że wie wszystko.

Andrzej_M_
21-07-2011, 23:22
... To jest moja ocena tego i innych sporów toczonych między wiadomą czwórką „zaprzyjaźnionych tematycznie” oponentów. Zawodowstwo, tak jak zapewne rozumieją to Zawijanowie, obliguje i wymaga ogromnej precyzji w formułowaniu myśli, to jest u nich odruch warunkowy, widzą błędy to zabierają się do ich rugowania. Z tym, że nieścisłości popełniane przez nas amatorów są przez nich traktowane dużo łagodniej, ale ci co aspirują do profesury mają pod górę. Forma już proszę, prawie wersal. ...

Tob powiem szczerze, że dzięki Zawijanom nauczyłem się uważnie czytać. Potem nadszedł czas na czytanie ze zrozumieniem.
Myślę iż niebawem będę także mógł sam przekazywać innym coś pożytecznego.

Ale od Ciebie będę się uczył DYPLOMACJI.

Trafne, udane i zręczne podsumowanie wymiany poglądów zwaśnionych stron.


Pozdrawiam serdecznie
Andrzej

TomiAyomi
22-07-2011, 12:05
czy ktoś tym palił ? http://allegro.pl/promocja-ekogroszek-workowany-490zl-detal-i1682340912.html

Vld
22-07-2011, 12:57
jest to czech po 665zł/t

hubi27
22-07-2011, 13:07
czy ktoś tym palił ? http://allegro.pl/promocja-ekogroszek-workowany-490zl-detal-i1682340912.html

Zakupiłem worek w Castoramie, jakiś lepszy brunatny.Palę pieklorzem piekarskim wsypałem ten ze Zgorzelca nie przestawiałem nic w Pumie i pali się świetnie na drobny popiół.

karoka65
22-07-2011, 16:15
Tak jak pisze Vld to czeski eko. Można nim palić w okresach przejściowych i latem. Spala sie bardzo dobrze wydzielając spore ilości sadzy. Kaloryczność około 19MJ/kg jeśli jest z Komoran.
Problemy z ustawieniem poprawnych parametrów będą mieli użytkownicy sterowników dwustanowych.
Jak ktoś chce spróbować tego paliwa i będzie miał problem mogę pomóc. Pisałem z resztą już w innych tematach ale teraz nikt się tam nie odzywa.
Aha i nie za taką kasę.
W zeszłym roku zrzuciliśmy się ze znajomymi na autko 25 ton to wyszło po 300 z dowozem.
Obecnie za workowany nie dał bym więcej jak 420 do 440.
Przy wyższej cenie się nie opłaca. Tak jak pisałem sadza i więcej się spala z powodu niskiej kaloryczności.

Jarecki79
22-07-2011, 18:51
Tomi mieszka nad morzem (jak dobrze pamiętam), także kawałek drogi jest.
Nad morzem większość leci na gazie, trudno się chyba skrzyknąć.


Spróbować chyba jednak można, najwyżej tonę spali w trybie letnim... i na początku jesieni


sprytnie podana wartość opałowa 22Mj...

mecholl
22-07-2011, 18:54
Hej

W końcu podjąłem decyzje i zamówiłem kocioł ogniwo eko plus 16kw. Teraz z muszę dokupić jakieś zabezpieczenie. I tu zaczynają się schody dla mnie. Czy możecie doradzić jakieś zabezpieczenie i trochę je opisać o co chodzi z nim ? Jest jakiś zawór 4-ro kulowy < czy jakoś tak >, jakiś zbiornik ale nie pamiętam dokładnie nazwy. Jak poznam nazwy to będę mógł popytać wujka google bo na razie błądzę i to chyba konkretnie. Na razie to wszystko dla mnie czarna magia ale z czasem myślę, że się ze wszystkim oswoję a szczególnie z terminologią. Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc. Kamil

SUSPENSER
22-07-2011, 20:47
Polecam Ci Kamilu poniższy wątek:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?149321-Palnik-BRUCER-sterownik-eCoal/page173

Najlepiej tam pytaj bo jest tam najwięcej osób mających ten sam i podobne kotły.

PS Co do zaworu to chodzi o 4 drogowy.

SUSPENSER
22-07-2011, 20:58
Mocy chwilowej (efektywnej) kotła nie można zmienić inaczej, jak tylko przez zmianę warunków zasilania kotła. Toteż PRZYCZYNĄ, czyli zdarzeniem, w wyniku którego MOC ULEGŁA ZMIANIE, może być tylko zmiana warunków zasilania kotła.
Natomiast POWODY, czyli okoliczności, które spowodowały, że warunki zasilania kotła NALEŻAŁO ZMIENIĆ, mogą być różne. Jakie mogą być te powody? Tylko dwa – zmiana warunków odbioru ciepła lub zmiana warunków zasilania kotła (lub jedno i drugie równocześnie).
Zarówno jeden, jak i drugi z tych powodów może być PRZYCZYNĄ, czyli zdarzeniem, w wyniku którego uległa zmianie wartość chwilowa (krótko-trwała) różnicy temperatur wy/we wody.
A teraz czytajcie uważnie.
1.Wzrost wartości chwilowej różnicy temperatur wy/we wody może być spowodowany zwiększeniem odbioru ciepła przez obiekt (z różnych powodów), co skutkuje spadkiem temperatury wody powrotnej. Wtedy należy podjąć działania zwiększające moc kotła.
2.Wzrost wartości chwilowej różnicy temperatur wy/we wody może być spowodowany zwiększeniem produkcji ciepła przez kocioł (z różnych powodów, np. wzrost wartości opałowej paliwa, wzrost gęstości nasypowej paliwa itp.), co skutkuje wzrostem temperatury wody wylotowej. Wtedy należy podjąć działania zmniejszające moc kotła.

Jak widzicie, chwilowy wzrost różnicy temperatur wy/we wody może być spowodowany dwoma przeciwnymi zjawiskami – przewagą odbioru ciepła nad produkcją ciepła (przypadek 1) lub przewagą produkcji ciepła na d odbiorem ciepła (przypadek 2). W dodatku ten sam objaw (skutek), czyli wzrost różnicy temperatur wy/we wody, może wymagać podjęcia przeciwnych działań – zwiększenia mocy kotła (przypadek 1) lub zmniejszenia mocy kotła (przypadek 2).
Jak więc można mówić, że wzrost różnicy temperatur wy/we jest PRZYCZYNĄ wzrostu mocy kotła? To tak, jakby mówić, że przyczyną świecenia księżyca jest nastanie ciemności, a nie odbicie światła słonecznego.
Toteż nie ma i nie może być sterowników, które sterują kotłem w oparciu o analizę różnicy temperatur wy/we wody.
.

Dzięki za precyzyjne wyjaśnienie zagadnienia - trochę długie, ale jak to mówią "mądrego warto posłuchać" - teraz już chyba każdy wie co jest skutkiem a co przyczyną.

Dodam tylko, że są sterowniki sterujące kotłami w oparciu o analizę trendów zmian temperatury wody.

mecholl
22-07-2011, 21:05
Suspenser dzięki za link, moje światełko w tunelu. Uciekam do nowej lektury

TomiAyomi
22-07-2011, 22:28
Tomi mieszka nad morzem (jak dobrze pamiętam), także kawałek drogi jest.
Nad morzem większość leci na gazie, trudno się chyba skrzyknąć.


Spróbować chyba jednak można, najwyżej tonę spali w trybie letnim... i na początku jesieni


sprytnie podana wartość opałowa 22Mj...
ano wlasnie nad morzem i wsio co sie pali mam drogo
na lato zasypalem pieklorzem z chwalowic zostal po zimie
myslalem raczej o zakupie na sezon zimowy ale widze
ze z tego co piszecie to nie warto

woma4
23-07-2011, 09:11
Hej

W końcu podjąłem decyzje i zamówiłem kocioł ogniwo eko plus 16kw. Teraz z muszę dokupić jakieś zabezpieczenie. I tu zaczynają się schody dla mnie. Czy możecie doradzić jakieś zabezpieczenie i trochę je opisać o co chodzi z nim ? Jest jakiś zawór 4-ro kulowy < czy jakoś tak >, jakiś zbiornik ale nie pamiętam dokładnie nazwy. Jak poznam nazwy to będę mógł popytać wujka google bo na razie błądzę i to chyba konkretnie. Na razie to wszystko dla mnie czarna magia ale z czasem myślę, że się ze wszystkim oswoję a szczególnie z terminologią. Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc. Kamil

Tu jest forum użytkowników kotła Ogniwo Eko Plus:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?175218-Ogniwo-eko-plus
Tam było na ten temat, a jak dalej będziesz miał wątpliwości na pewno ktoś ci pomoże :-)

Jarecki79
23-07-2011, 11:01
ano wlasnie nad morzem i wsio co sie pali mam drogo
na lato zasypalem pieklorzem z chwalowic zostal po zimie
myslalem raczej o zakupie na sezon zimowy ale widze
ze z tego co piszecie to nie warto

Tomi a nie masz w Darłowie znajomych z obojętnie jakim kotłem z podajnikiem?

My mamy pracujące kotły w okolicach Słupska, wcześniej były tam dostarczane tłoki lub modele z głowicami obrotowymi, nie zapisywałem sobie wówczas danych. Może jednak ktoś z tych osób czyta to forum. Wspólnie coś można pokombinować.

Ostatnio jednak też jeden model do użytkownika naszego forum tam pojechał. Do tej osoby mam już dane kontaktowe, mogę zapytać co myśli o wspólnym zakupie opału. Ze Słupska do Darłowa rzut kamieniem ok. 50km

Można spróbować się dogadać w kilka osób i zakupić zestaw węgla.
Może Karoka coś spróbuje zorganizować.

W dziale ogrzewanie jest temat o ekogroszku, spróbuj zacząć rozmowę w stylu zbieram chętnych na opał....
Napisz do Karoki, coś sensownego może się załatwi. (mam nadzieję Karoka,że nie wyskoczyłem przed szereg... :) )

karoka65
23-07-2011, 11:15
W dziale ogrzewanie jest temat o ekogroszku, spróbuj zacząć rozmowę w stylu zbieram chętnych na opał....
Napisz do Karoki, coś sensownego może się załatwi. (mam nadzieję Karoka,że nie wyskoczyłem przed szereg... :) )

Nie wyskoczyłeś ale na razie bedę chyba zmuszony do wstrzymania zamówień. Za duża się kolejka zrobiła, już ponad 30 dni. Trzeba wywieźć to co jest bo później mogą być niedomówienia że już czekam tyle i tyle a tu nic. Zrobił się środek zimy w środku lata. Za tydzień wyjeżdżam z rodziną na 14 dni i mnie nie będzie. Po połowie sierpnia jak się może trochę poluzuje.
Jak macie gdzieś w pobliżu coś konkretnego to bierzcie bo jak się sezon zacznie to będzie jeszcze gorzej.
Nie kraczę i nie przesadzam.

jorgo
23-07-2011, 19:14
No to pociągnijmy te interesujące rozmowy.
Na początek jednak zastanówcie się (przypomnijcie sobie), co to jest związek przyczynowo-skutkowy i co to jest stan równowagi. Bez tego ani rusz.

Co jest przyczyną, a co skutkiem?
Czy gorączka jest przyczyną a choroba skutkiem?
Czy choroba jest przyczyną a gorączka skutkiem?
Są one ze sobą związane, podobnie jak w kotle różnica temperatur wody wylotowej i powrotnej oraz moc kotła.
Czy jak zmniejszysz gorączkę (lekarstwem, kompresem itp.), to choroba znika? Nie znika, nawet jak obniżysz tę gorączkę do poziomu normalnego – po jakiejś chwili gorączka wróci, jeśli nie przeprowadzisz leczenia. Bo gorączka jest objawem (jednym ze skutków) choroby, a nie jej przyczyną.

Czy jak zwiększysz dwukrotnie różnicę temperatur wody w kotle (np. z 5 do 10 stopni) obniżając temperaturę wody powrotnej (np. otwierając okna, dopuszczając zimną wodę do układu itp.), to moc kotła będzie przez to dwukrotnie większa? Z wyliczenia przecież będzie tak wynikało. Nie będzie, bo kocioł będzie dalej wytwarzał tyle mocy, ile wynika z parametrów zasilania kotła paliwem i powietrzem. Nastąpi tylko zwiększenie stanu nierównowagi.

Spróbuję to wyjaśnić najprościej, jak to możliwe.

Wyobraźmy sobie, że kocioł nie ma żadnego sterownika.
Zmniejszamy mu temperaturę wody powrotnej (np. otwierając okna, dopuszczając zimną wodę do układu itp.), czyli zwiększamy mu różnicę temperatur wody. Co się dzieje z mocą kotła? Ano NIC. Kocioł dalej pracuje z taką samą mocą – pomimo, że różnica temperatur wzrosła i obliczenia wykazałyby, że ta moc jest większa (przy specyficznych warunkach te obliczenia mogłyby wykazać moc nawet większą niż 100%). Bo różnica temperatur wody nie jest przyczyną zmiany mocy kotła.
Co się będzie działo dalej? Po krótkiej chwili zmaleje także temperatura wody wylotowej, różnica temperatur wody wylotowej i powrotnej wróci do swojej wartości wynikającej z aktualnej mocy kotła i tak będą obie te temperatury maleć, dopóki nie nastąpi zmiana parametrów zasilania kotła.

Wyobraźmy sobie teraz, że kocioł ma sterownik dwustanowy i jest w fazie grzania, pracując z określoną mocą (wynikającą z nastaw podawania paliwa i powietrza).
Zmniejszamy mu temperaturę wody powrotnej (np. otwierając okna, dopuszczając zimną wodę do układu itp.), czyli zwiększamy mu różnicę temperatur wody. Co się dzieje z mocą kotła? Ano NIC. Kocioł dalej pracuje z taką samą mocą – pomimo, że różnica temperatur wzrosła i obliczenia wykazałyby, że ta moc jest większa (przy specyficznych warunkach te obliczenia mogłyby wykazać moc nawet większą niż 100%). Bo różnica temperatur wody nie jest przyczyną zmiany mocy kotła.
Co się będzie działo dalej? Po krótkiej chwili zmaleje także temperatura wody wylotowej, różnica temperatur wody wylotowej i powrotnej wróci do swojej wartości wynikającej z aktualnej mocy kotła i tak będą obie te temperatury maleć, dopóki nie nastąpi zmiana parametrów zasilania kotła.
Sterownik dwustanowy jednak takiej zmiany nie dokona, bo on o tym nie wie. Ten sterownik wie tylko, że temperatura wody wylotowej jest poniżej temperatury zadanej, więc trzeba grzać. No to grzeje – tak jak mu nastawiono. Bo różnica temperatur wody nie jest przyczyną zmiany mocy kotła.

Wyobraźmy sobie teraz, że kocioł ma sterownik PID i jest w fazie grzania, pracując z określoną mocą (wynikającą z aktualnych nastaw podawania paliwa i powietrza).
Zmniejszamy mu temperaturę wody powrotnej (np. otwierając okna, dopuszczając zimną wodę do układu itp.), czyli zwiększamy mu różnicę temperatur wody. Co się dzieje z mocą kotła? Ano NIC. Kocioł dalej pracuje z taką samą mocą – pomimo, że różnica temperatur wzrosła i obliczenia wykazałyby, że ta moc jest większa (przy specyficznych warunkach te obliczenia mogłyby wykazać moc nawet większą niż 100%). Bo różnica temperatur wody nie jest przyczyną zmiany mocy kotła.
Co się będzie działo dalej? Po krótkiej chwili zmaleje także temperatura wody wylotowej, różnica temperatur wody wylotowej i powrotnej wróci do swojej wartości wynikającej z aktualnej mocy kotła i tak będą obie te temperatury maleć, dopóki sterownik PID nie uzna, że temperatura wody WYLOTOWEJ jest za niska i włączy działanie wynikające z algorytmu, w jaki został wyposażony, czyli zmieni odpowiednio parametry zasilania kotła. Bo różnica temperatur wody nie jest przyczyną zmiany mocy kotła.

Czy można odmiennie widzieć dany problem?
Pewnie, że można. Wszak, czy włożysz z jednej, czy z drugiej strony – niezaprzeczalnie będziesz w środku. Tyle tylko, że w innym miejscu tego środka.

Bardzo fajnie Zawijan przedstawiłeś ten problem ludziom takim jak ja......których wiedza o kotłach na ekogroszek jest żadna lub znikoma.
to Forum jest też i dla takich osób, a nie tylko dla " przemądrzałych wszystkowiedzących i oświeconych"
pozdrawiam

sebsa
23-07-2011, 19:20
napisał minertu
Na dzień dzisiejszy są to producenci
Ogniwo,Tilgner,Instalco,Kotstal ...

Zapomnieliście drogie grono o Ponarach z Żywca
Z tego co pamiętam to kolejność była następująca.
Pierwsze Ogniwo. Potem Instalco. Kolejne Kotstal i Ponar. Ostatni (mam nadzieję, że dojdą kolejni) Tilgner.

sebsa
23-07-2011, 19:35
Przepraszam Minertu. 2 strony dalej był post Womy, który wskazywał wszystkich producentów kotłów mających w ofercie sterowniki Ecoal.

SUSPENSER
26-07-2011, 21:43
Dzisiaj zakończyłem test Cobry - 23.2 kg Pieklorza było zasypane 4.07 o godz. 19.00 - wystarczyło to do dzisiaj tj. 15.07 do godz. 9.00 - średnie zużycie wyszło około 2.21 kg/dobę.
Cobra działała na nastawach: maksymalna moc przy podawanie/przerwa 3/30, dmuchawa 1-60%, minimalna moc kotła 3%.


Dzisiaj zakończyłem test Bruli - 23.2 kg Pieklorza było zasypane 15.07 o godz. 9.00 - wystarczyło to do dzisiaj tj. 26.07 do godz. 12.00 - średnie zużycie wyszło około 2.1 kg/dobę [wczoraj na jakiś czas kocioł wygasł bo były przerwy w dostawie prądu].
Bruli działał na nastawach: podawanie/przerwa 3/30, dmuchawa 30%.

Jak widać życie zaskakuje - stawiałem na Cobrę a tu minimalnie lepiej wypadł Bruli, zobaczymy jakie będą wyniki kolejnej pary testów.

Dopaliłem trochę węgla [odsypuję te 23.2 kg z worków 25.5 kg i trochę się zebrało] i o godzinie 17.30 przełączyłem sterowanie na Cobra [zapomniałem wyczyścić wymiennik, ale za chwilę to zrobię] oraz wsypałem kolejne 23.2 kg Pieklorza do zasobnika.

Zmieniłem nastawy na maksymalna moc przy podawanie/przerwa 4/20, dmuchawa 1-80%, minimalna moc kotła 3%.

Za 10 dni kolejne wyniki ...

czp01
27-07-2011, 00:40
No to w swoim żeliwnym monstrum - rozwiązaniem zawijana_2 przyspieszyłem (osiągnąłem) większą prędkość spalin. Na razie nie mam jeszcze bruliego ani czujnika temperatury spalin to wiele nie mogę powiedzieć oprócz tego, że mam w kotle o wiele mniej sadzy na górnym wymienniku (mniej syfu) a więcej drobnego pyłu. Coś jakby mi ten kocioł bardziej wymiotło.

jorgo
27-07-2011, 04:26
Dzisiaj zakończyłem test Bruli - 23.2 kg Pieklorza było zasypane 15.07 o godz. 9.00 - wystarczyło to do dzisiaj tj. 26.07 do godz. 12.00 - średnie zużycie wyszło około 2.1 kg/dobę [wczoraj na jakiś czas kocioł wygasł bo były przerwy w dostawie prądu].
Bruli działał na nastawach: podawanie/przerwa 3/30, dmuchawa 30%.

Jak widać życie zaskakuje - stawiałem na Cobrę a tu minimalnie lepiej wypadł Bruli, zobaczymy jakie będą wyniki kolejnej pary testów.

Dopaliłem trochę węgla [odsypuję te 23.2 kg z worków 25.5 kg i trochę się zebrało] i o godzinie 17.30 przełączyłem sterowanie na Cobra [zapomniałem wyczyścić wymiennik, ale za chwilę to zrobię] oraz wsypałem kolejne 23.2 kg Pieklorza do zasobnika.

Zmieniłem nastawy na maksymalna moc przy podawanie/przerwa 4/20, dmuchawa 1-80%, minimalna moc kotła 3%.

Za 10 dni kolejne wyniki ...

różnica niewielka, ale jednak na korzyść Bruliego :-)

Jarecki79
27-07-2011, 16:40
Dzisiaj zakończyłem test Bruli - 23.2 kg Pieklorza było zasypane 15.07 o godz. 9.00 - wystarczyło to do dzisiaj tj. 26.07 do godz. 12.00 - średnie zużycie wyszło około 2.1 kg/dobę [wczoraj na jakiś czas kocioł wygasł bo były przerwy w dostawie prądu].
Bruli działał na nastawach: podawanie/przerwa 3/30, dmuchawa 30%.

Jak widać życie zaskakuje - stawiałem na Cobrę a tu minimalnie lepiej wypadł Bruli, zobaczymy jakie będą wyniki kolejnej pary testów.

Dopaliłem trochę węgla [odsypuję te 23.2 kg z worków 25.5 kg i trochę się zebrało] i o godzinie 17.30 przełączyłem sterowanie na Cobra [zapomniałem wyczyścić wymiennik, ale za chwilę to zrobię] oraz wsypałem kolejne 23.2 kg Pieklorza do zasobnika.

Zmieniłem nastawy na maksymalna moc przy podawanie/przerwa 4/20, dmuchawa 1-80%, minimalna moc kotła 3%.

Za 10 dni kolejne wyniki ...

Bardzo ładnie. Dobry z Ciebie operator :)

Po tych kolejnych 10dniach może spróbujesz nowszych softów, tj.:
a) zaktualizuj Bruli (opcja 25%mocy nadmuchu...)
b) zaktualizuj Cobrę (poprawki funkcjonalne)

zawijan_2
27-07-2011, 19:20
re; czp01 (#7453)

:wave:

Zrób resztę, będzie całkiem OK.

Postaram Ci się o jakiegoś rejestrowalnego.

:yes:

SUSPENSER
27-07-2011, 19:46
Bardzo ładnie. Dobry z Ciebie operator :)

Po tych kolejnych 10dniach może spróbujesz nowszych softów, tj.:
a) zaktualizuj Bruli (opcja 25%mocy nadmuchu...)
b) zaktualizuj Cobrę (poprawki funkcjonalne)

Ok czemu nie - zobaczymy co się zmieni [tylko z Brulim będzie kłopot bo muszę gdzieś dorwać kabel RS-USB].
Dla porównania mogę też podłączyć Tatarka, ale on nie ma stref na CWU więc wynik musi być gorszy.

TomiAyomi
27-07-2011, 21:04
co jaki czas panowie tudzież panie czyścicie piecyk w trybie lato ? ? ?

Wlodek_PID
27-07-2011, 21:11
Dzisiaj zakończyłem test Bruli - 23.2 kg Pieklorza było zasypane 15.07 o godz. 9.00 - wystarczyło to do dzisiaj tj. 26.07 do godz. 12.00 - średnie zużycie wyszło około 2.1 kg/dobę [wczoraj na jakiś czas kocioł wygasł bo były przerwy w dostawie prądu].
Bruli działał na nastawach: podawanie/przerwa 3/30, dmuchawa 30%.

Jak widać życie zaskakuje - stawiałem na Cobrę a tu minimalnie lepiej wypadł Bruli, zobaczymy jakie będą wyniki kolejnej pary testów.

Dopaliłem trochę węgla [odsypuję te 23.2 kg z worków 25.5 kg i trochę się zebrało] i o godzinie 17.30 przełączyłem sterowanie na Cobra [zapomniałem wyczyścić wymiennik, ale za chwilę to zrobię] oraz wsypałem kolejne 23.2 kg Pieklorza do zasobnika.

Zmieniłem nastawy na maksymalna moc przy podawanie/przerwa 4/20, dmuchawa 1-80%, minimalna moc kotła 3%.

Za 10 dni kolejne wyniki ...

Bardzo dziękuję za testy i wyniki !!!! Tym razem Bruli jest
górą! Gratulacje!!!

Nu, zajc, pagadi.... :yes::yes::yes:

Pamiętacie tę rosyjską bajkę ? Nie wiem, jak reszta, ale dla
mnie to fantastyczna zabawa.

Suspenser, mam nowy soft, ale jeszcze go testuję - jutro
go wyślę. Mam prośbę, wgraj go proszę do Cobry, testu nie
przerywaj.

Jeszcze raz bardzo dziękuję


Włodek

Jarecki79
27-07-2011, 21:21
Ok czemu nie - zobaczymy co się zmieni [tylko z Brulim będzie kłopot bo muszę gdzieś dorwać kabel RS-USB].
Dla porównania mogę też podłączyć Tatarka, ale on nie ma stref na CWU więc wynik musi być gorszy.

Ja obserwuję z ciekawością, tak jak pisałem na innym wątku z chęcią koło jesieni chciałbym sprawdzic pracę Bruli na innym wyrobie.
Zawijan wspominał,że wprawny operator może lepiej ustawić klasyczny sterownik, znasz kocioł, palnik, dmuchawę... (dla ścisłości przy pomocy aparatury, ale jak wspomina karoka z brulim widzimy na jedno oko....)

Ja latem nie grzeję wody kotłem, podobnie jak Budowniczy solar i tyle.

Całkiem możliwe, że w trybie letnim można się pokusić o wyłączenie PID dla odrobiny oszczędności, tyle,że trzeba być dobrym obserwatorem, aby wynik poprawić. Wówczas ustawić dane parametry na stałe i zrobić test. To można wypraktykować po kolejnej zamianie sterowników na Cobrze.

nie mniej i tak jesteś jednym z rekordzistów 2,1 do 2,2kg/dobę - większość ma po 5-7kg.


ps. wilk i zając kultowa bajka... :)

czp01
27-07-2011, 21:28
re; czp01 (#7453)

:wave:

Zrób resztę, będzie całkiem OK.

Postaram Ci się o jakiegoś rejestrowalnego.

:yes:

Dzięki.

Jasne - kombinuje z resztą i cały czas mi chodzi po głowie aby nie przerwać nie potrzebnie tych rozpędzonych ciągów spalin. Przed zastosowaniem napiszę na priv.

:)

Laraa
27-07-2011, 21:50
Witam wszystkich
jaki kocioł polecilibyście do domu o pow. 100mkw, przyznam że przeszukałam już strony bardziej liczących się producentów i mam mętlik w głowie,
moim faworytem jest kocioł ENKA set4, ponieważ jest na eko-groszek i pellety, ma dodatkowy ruszt wodny i czopuch do góry, tylko te piece zaczynają się od 18KW i nie wiem czy to nie jest za duże moc do takiego małego domu
w każdej firmie poddają inną moc potrzebną do ogrzania tej powierzchni domu od 12 do 20KW, dodam tylko że chciałabym utrzymywać w domu temp. do 25stopni i chciałabym ogrzewać wodę ok 150-200l, z góry dziękuje za wszystkie odpowiedzi

Jarecki79
27-07-2011, 22:45
Witam wszystkich
jaki kocioł polecilibyście do domu o pow. 100mkw, przyznam że przeszukałam już strony bardziej liczących się producentów i mam mętlik w głowie,
moim faworytem jest kocioł ENKA set4, ponieważ jest na eko-groszek i pellety, ma dodatkowy ruszt wodny i czopuch do góry, tylko te piece zaczynają się od 18KW i nie wiem czy to nie jest za duże moc do takiego małego domu
w każdej firmie poddają inną moc potrzebną do ogrzania tej powierzchni domu od 12 do 20KW, dodam tylko że chciałabym utrzymywać w domu temp. do 25stopni i chciałabym ogrzewać wodę ok 150-200l, z góry dziękuje za wszystkie odpowiedzi

Na 100m2 nowego budownictwa przy chęci utrzymywania +25st.C zdecydowanie 12kW, nic więcej nie potrzeba.
(to 12kW już ma swój lekki zapas przy tej pow. do ogrzania).

pogloądowo:
straty ciepła 70W/m2 * 100m2 pow. grzewczej = 7kW na potrzeby C.O. (w zimie!!!!)
plus ok.3kW na potrzeby CWU, - 10kW na styk..... a 12kW z minimalnym zapasem (biorąc pod uwagę wys. pomieszczeń do 2,5m oraz to 25st.C w plusie)

woma4
28-07-2011, 07:58
Witam wszystkich
jaki kocioł polecilibyście do domu o pow. 100mkw, przyznam że przeszukałam już strony bardziej liczących się producentów i mam mętlik w głowie,
moim faworytem jest kocioł ENKA set4, ponieważ jest na eko-groszek i pellety, ma dodatkowy ruszt wodny i czopuch do góry, tylko te piece zaczynają się od 18KW i nie wiem czy to nie jest za duże moc do takiego małego domu
w każdej firmie poddają inną moc potrzebną do ogrzania tej powierzchni domu od 12 do 20KW, dodam tylko że chciałabym utrzymywać w domu temp. do 25stopni i chciałabym ogrzewać wodę ok 150-200l, z góry dziękuje za wszystkie odpowiedzi

Co do twojego wyboru to nie polecałbym jednak kotła z rusztem wodnym, owszem z dodatkowym rusztem awaryjnaym tak, ale nie wodnym. Tu masz dlaczego:
http://zawijan.wordpress.com/poradnik-uzytkownika/kotly-retortowe/ruszt-wodny-tak-czy-nie/

Co do paliwa to dla czego zależy ci na pelletsach ? To w cale nie jest tanie paliwo i ma swoje wady.
Chyba że masz jakiś dostęp do niego po wyjątkowych cenach i możliwość przechowywania dużych ilości w suchych warunkach. Jeśli nie to bym raczej sugerował kocioł który jest na ekogroszek i miał.

kolorado
28-07-2011, 10:45
Bruli działał na nastawach: podawanie/przerwa 3/30, dmuchawa 30%.
Mam dwa pytanka odnośnie tych ustawień.
1. Jakie nastawy dla podtrzymania? Bo mam wrażenie że u mnie częściej podtrzymuje niż grzeje i głównie te nastawy maja wpływ na spalanie.
2. Dmuchawa sporo - 30% - rozumiem że maks. to 100%? U mnie zimą chodzi na 25% a latem mam na 18%. Nie wiem czy ja coś źle robię, czy Ty nieco przesadziłeś :)
3. Jakie (teoretycznie) parametry węgla (kaloryczność)?

pomorzanin
28-07-2011, 18:06
Dzisiaj zakończyłem test Bruli - 23.2 kg Pieklorza było zasypane 15.07 o godz. 9.00 - wystarczyło to do dzisiaj tj. 26.07 do godz. 12.00 - średnie zużycie wyszło około 2.1 kg/dobę [wczoraj na jakiś czas kocioł wygasł bo były przerwy w dostawie prądu].
B
Za 10 dni kolejne wyniki ...

Kolego Suspenser napracowałeś się i nic z tego nie wynika. Dla każdego sterownika zmieniasz jakieś ustawienia, sterowniki robią co chcą, bo obecne palenie właściwie jest podtrzymywaniem żaru. I na podstawie ilości zużytego węgla,nie mając wiedzy o zużytej energii cieplnej oceniasz wartość sterownika. Co tu chcesz oceniać jeżeli wszystkie te sterowniki pracują w ten sam sposób. Jeżeli chcesz wiedzieć jak się zachowuje kocioł z konkretnym sterownikiem przy pracy przerywanej z małą mocą musisz ustalić cykl obciążeń jednakowy dla wszystkich sterowników, te same obciążenie, ten sam węgiel(uziarnienie). Ustawiać sterowniki jak zaleca producent dla tego rodzaju pracy. Tak jak się to robi w laboratorium i wówczas ma to sens

Jarecki79
28-07-2011, 18:06
Mam dwa pytanka odnośnie tych ustawień.
1. Jakie nastawy dla podtrzymania? Bo mam wrażenie że u mnie częściej podtrzymuje niż grzeje i głównie te nastawy maja wpływ na spalanie.
2. Dmuchawa sporo - 30% - rozumiem że maks. to 100%? U mnie zimą chodzi na 25% a latem mam na 18%. Nie wiem czy ja coś źle robię, czy Ty nieco przesadziłeś :)
3. Jakie (teoretycznie) parametry węgla (kaloryczność)?

Różne %mocy nadmuchu na różnych sterownikach mogą w rzeczywistości oznaczać taką samą prędkość obrotową i ten sam wydatek powietrza, tego samego wentylatora.

W Brulim na sofcie, który ma suspenser niżej zadać wentyla nie idzie. Minimum to 30% i finał.
Nowszy soft można ponoć zejść do 25%...

Z kosmosu:
sterownik X na nastawie 40%mocy może podawać np. 130V na silnik danego wentyla
sterownik Y na nastawie 25%mocy może podawać np. 130V na silnik danego wentyla,
sterownik Z na nastawie 10%mocy może podawać np. 130V na silnik danego wentyla....

co przełoży się na identyczne obroty i wydatek powietrza tego samego wentylatora pracującego z różnymi sterami mimo teoretycznie różnych nastaw...

W sterowniku np. Titanic są biegi, jest ich 12. Użytkownik wybiera np. 3 czy 4bieg, aby było łatwiej.
Serwis natomiast wprowadza wartość podawanego prądu dla biegu 1, aby wirnik się kręcił oraz wartość prądu dla biegu 11-go, gdzie nie ma już efektu wzrostu wydajności wentylatora mimo wzrostu podawanego prądu....
Nastawa prądu dla biegu 1 oraz 11go wprowadza charakterystykę danej dmuchawy, ten sterownik będzie pracował dobrze z 99%dmuchawami na rynku.
bieg 12 odpowiada włożeniu dmuchawy bezpośrednio w kontakt.

Cos podobnego obecnie ma Cobra.... Mogę ustawić dół wentyla, aby wirnik się kręcił, będzie to przyjęte jako obroty minimalne dla minimalnej, wyliczonej mocy....

W RT09pid mogę wybrać 3wgrane charakterystyki pod dane modele wentyli (a w zasadzie ich silniki).
Na każdej z wybranych charakterystyk 10%nadmuchu oznacza zupełnie co innego....


Coś mi się wydaje, że czegoś podobnego brakuje w Brulim, ale to zawsze można dodać, aby sterownik był bardziej uniwersalny względem różnych dmuchaw.

Jarecki79
28-07-2011, 18:12
Kolego Suspenser napracowałeś się i nic z tego nie wynika. Dla każdego sterownika zmieniasz jakieś ustawienia, sterowniki robią co chcą, bo obecne palenie właściwie jest podtrzymywaniem żaru. I na podstawie ilości zużytego węgla,nie mając wiedzy o zużytej energii cieplnej oceniasz wartość sterownika. Co tu chcesz oceniać jeżeli wszystkie te sterowniki pracują w ten sam sposób. Jeżeli chcesz wiedzieć jak się zachowuje kocioł z konkretnym sterownikiem przy pracy przerywanej z małą mocą musisz ustalić cykl obciążeń jednakowy dla wszystkich sterowników, te same obciążenie, ten sam węgiel(uziarnienie). Ustawiać sterowniki jak zaleca producent dla tego rodzaju pracy. Tak jak się to robi w laboratorium i wówczas ma to sens

1. W laboratorium nikt nie badał do tej pory trybu lato sterownika, w laboratorium nie podłącza się pomp do gniazd sterownika

2. Wynik 2,1 czy 2,2kg/24h jest z bardzo małą odchyłką i faktycznie może tu mieć znaczenie zużycie w danych dniach... (lub niedoszacowanie węgla, nieco inna linia zasypu paliwa, trochę większa lub mniejsza wilgotność...., odrobinka więcej zużytej wody) Patrząc jednak na wykresy z dłuższego czasu wyraźnie widać,że o tych samych godzinach powtarzają sie te same prawidłowości. Zatem można przyjąć, że warunki testu są porównywalne

3. Sterowniki są inne. Bruli jest sterownikiem dwustanowym ze wspomaganiem temp. spalin. Cobra jest z PID, ma modulację mocy i stara się pracować z ciągłym nadmuchem, jeżeli jest to możliwe, w wyjątkowych sytuacjach przechodzi w podtrzymanie... W brulim mogę ustawiać parametry podtrzymania, w cobrze mogę tylko zadać minimalną moc kotła, aby nie gasło, podtrzymanie wylicza się samodzielnie.
W tych samych godzinach są zadane takie same korekcje na sterownikach.

4. Węgiel jest ten sam


Moim zdaniem test jest obiektywny i ciekawy, przede wszystkim odbywa się w warunkach domowych a więc rzeczywistych a nie symulowanych.

pomorzanin
28-07-2011, 18:13
Mam dwa pytanka odnośnie tych ustawień.
1. Jakie nastawy dla podtrzymania? Bo mam wrażenie że u mnie częściej podtrzymuje niż grzeje i głównie te nastawy maja wpływ na spalanie.
2. Dmuchawa sporo - 30% - rozumiem że maks. to 100%? U mnie zimą chodzi na 25% a latem mam na 18%. Nie wiem czy ja coś źle robię, czy Ty nieco przesadziłeś :)
3. Jakie (teoretycznie) parametry węgla (kaloryczność)?

Te procenty dmuchawy u Ciebie nie są tymi samymi procentami co u Suspensera. Wystarczy że masz mniejsze opory przepływu powietrza w swoim kotle a przy tym lipnym sterowaniu dmuchawą będziesz dawał więcej powietrza.

darase
28-07-2011, 18:24
Pomorzanin nie rób z domu labolatorium. ;)

pomorzanin
28-07-2011, 18:26
Pomorzanin nie rób z domu labolatorium. ;)
Czemu nie? Jak się bawić to na całego, z jajami.

darase
28-07-2011, 18:30
Praca kotła w lecie to praktycznie tylko podtrzymanie, dlatego mój pracuje ok. 1 h a 4 h jest wyłączony i myślę że będą oszczędności ale to będę wiedział po
spaleniu 100 kg eko.

Jarecki79
28-07-2011, 18:37
Pomorzanin nie rób z domu labolatorium. ;)

Uważam,że suspenser dołożył wszelkich starań, aby warunki były porównywalne.
- stosuje to samo paliwo
- ważył zasypywane paliwo, zaznaczył sobie linię zasypu
- ma takie same strefy czasowe
- jak widać z dłuższej perspektywy czasu na wykresach o tych samych porach dnia są takie same prawidłowości (stara się, aby cykl obciążeń jak to kol. pomorzanin ładnie określił, był identyczny dla obu modeli)

Koniec końców są to testy na obiekcie domowym i obaj producenci mają szansę coś poprawić, sam użytkownik może się też bawić zmieniając parametry na brulim czy dane wyjściowe algorytmu w Cobrze.

Jarecki79
28-07-2011, 18:44
Praca kotła w lecie to praktycznie tylko podtrzymanie, dlatego mój pracuje ok. 1 h a 4 h jest wyłączony i myślę że będą oszczędności ale to będę wiedział po
spaleniu 100 kg eko.

Trzymam kciuki za Twoje oszczędności.

Rodzi się jednak pytanie co to za automat, którego dla oszczędności trzeba brutalnie rozłączać programatorem kupionym w markecie, aby zaoszczędzić trochę paliwa?

Producent może pomyśleć o funkcji stop grzania, wówczas zadasz sobie,że w danych godzinach ma Ci nie grzać CWU ani C.O., ma tylko nie wygasnąć.
Wówczas mógłbyś pracować 1h grzejąc a 4h pozostając w uśpieniu bez reakcji na zmiany temp. CWU czy C.O.

Plusem tej funkcji w sterze jest opcja zachowania aktywnych zabezpieczeń np. przed zagotowaniem wody w kotle, cofka żaru do kosza. Obecnie odrobinkę ryzykujesz....

Ty w swoim eCoalu możesz chyba wprowadzić w danych godzinach tylko jedną, sporą korekcję temp.

W Cobrze oprócz korekcji temp. idzie zrobić STOP w danych godzinach, zobaczymy po większej liczbie prób, czy nie będzie to polem, nad którym warto, aby Włodek popracował dla lepszych efektów..... a może zwyczajnie tryb lato nie potrzebuje ciągłego nadmuchu takiego jak jesienią czy zimą... lub jakąś inną jego formę...

pomorzanin
28-07-2011, 19:29
W Cobrze oprócz korekcji temp. idzie zrobić STOP w danych godzinach, zobaczymy po większej liczbie prób, czy nie będzie to polem, nad którym warto, aby Włodek popracował dla lepszych efektów..... a może zwyczajnie tryb lato nie potrzebuje ciągłego nadmuchu takiego jak jesienią czy zimą... lub jakąś inną jego formę...
Gdzieś w necie widziałem palnik rynnowy z elektryczną zapalarką. W dnie tego palnika była zamontowana grzałka elektryczna. Rozgrzewała się do czerwoności rozpalając w ten sposób węgiel. Możecie pomyśleć nad czymś takim,np w Sztokerze. Inny patent to palnik olejowy wstawiany w drzwiczki kotła na lato - grzanie CWU olejem zamiast węglem.

Jarecki79
28-07-2011, 19:33
Jak piszesz o próbach z grzałką kolegi VLD, to robi je po moich sugestiach....

Dalej no comments.

Ja mam na lato solar......

Laraa
28-07-2011, 20:10
dzięki za odpowiedzi, czy moglibyście polecić jakieś konkretne kotły, do domu 100mkw, niestety nie ma wielkiego wyboru do małych domów i dodatkowo z czopuchem z góry, o pellecie myślałam jako rozwiązanie paliwa na lato do ogrzania wody, jak widać jestem zielona w temacie i będę wdzięczna za wszelkie rady
pozdrawiam

Jarecki79
28-07-2011, 20:17
dzięki za odpowiedzi, czy moglibyście polecić jakieś konkretne kotły, do domu 100mkw, niestety nie ma wielkiego wyboru do małych domów i dodatkowo z czopuchem z góry, o pellecie myślałam jako rozwiązanie paliwa na lato do ogrzania wody, jak widać jestem zielona w temacie i będę wdzięczna za wszelkie rady
pozdrawiam

Kotły z podajnikiem o mocy 12kW:
- Galmet (palnik na sam eko, ale chyba mają też opcję miałową...)
- HEF (nie mam pojęcia jaki palnik, ale dla 12kw chyba sam eko)
- Skam-P (palnik z wymiennymi głowicami dający możliwość zwiększenia mocy całego zestawu, spalający miał i groszek lub palnik żeliwny na miał i groszek)
zobacz m.in. tutaj:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?169888-kocio%C5%82-SKAM-P-i-sterownik-Puma&p=4830813&viewfull=1#post4830813

Wyjście spalin może być górne, wówczas głębokość kotła 62cm, szerokość z podajnikiem w zależności od wyboru palnika od min.115cm do max.130cm

Uważam,że w takich kotłach w trybie lato większy sens ekonomiczny ma stosowanie ekogroszku węgla brunatnego niż kupowanie dość drogiego w zakupie pelletu.

SUSPENSER
28-07-2011, 21:48
Witam wszystkich
jaki kocioł polecilibyście do domu o pow. 100mkw, przyznam że przeszukałam już strony bardziej liczących się producentów i mam mętlik w głowie,
moim faworytem jest kocioł ENKA set4, ponieważ jest na eko-groszek i pellety, ma dodatkowy ruszt wodny i czopuch do góry, tylko te piece zaczynają się od 18KW i nie wiem czy to nie jest za duże moc do takiego małego domu
w każdej firmie poddają inną moc potrzebną do ogrzania tej powierzchni domu od 12 do 20KW, dodam tylko że chciałabym utrzymywać w domu temp. do 25stopni i chciałabym ogrzewać wodę ok 150-200l, z góry dziękuje za wszystkie odpowiedzi

Tak jak napisał Jarecki79 moc 12 kW będzie już ze sporym zapasem - u mnie przy 150 m2 + 25 m2 ogrzewanego garażu oraz CWU 120 litrów kocioł Enka Set3 18 kW przy największych mrozach pracował ze średnią mocą poniżej 8 kW [w domu 21-22 st].

Enka jest ostatnio bardzo droga i nie mają tak małych mocy.

Generalnie polecam Skam-P 12 kW [ten sam poleciłem niedawno sąsiadowi więc jestem w temacie na bieżąco].

SUSPENSER
28-07-2011, 21:51
Mam dwa pytanka odnośnie tych ustawień.
1. Jakie nastawy dla podtrzymania? Bo mam wrażenie że u mnie częściej podtrzymuje niż grzeje i głównie te nastawy maja wpływ na spalanie.
2. Dmuchawa sporo - 30% - rozumiem że maks. to 100%? U mnie zimą chodzi na 25% a latem mam na 18%. Nie wiem czy ja coś źle robię, czy Ty nieco przesadziłeś :)
3. Jakie (teoretycznie) parametry węgla (kaloryczność)?

Ad.1. Podawanie 5 s przerwa 80 minut
Ad.2. Przy sterowniku Tatarek miałem dmuchawę na 3%, jak już pisał Jarecki w Brulim mniej niż 30 [25] nie nastawisz - przede wszystkim procent procentowi nierówny, więc bez sensu jest porównywanie ich przy różnych sterownikach
Ad.3. 28-29,5 MJ/kg - Pieklorz Bytomski

Wlodek_PID
28-07-2011, 21:55
Suspenser - wysłałem mailem nowy soft. Jeśli możesz, wgraj go jutro.
Zachowaj starą wersję - na wszelki wypadek... :-)

Może będzie lepiej? :yes:

Pozdrowienia,


Włodek

SUSPENSER
28-07-2011, 21:58
Kolego Suspenser napracowałeś się i nic z tego nie wynika. Dla każdego sterownika zmieniasz jakieś ustawienia, sterowniki robią co chcą, bo obecne palenie właściwie jest podtrzymywaniem żaru. I na podstawie ilości zużytego węgla,nie mając wiedzy o zużytej energii cieplnej oceniasz wartość sterownika. Co tu chcesz oceniać jeżeli wszystkie te sterowniki pracują w ten sam sposób. Jeżeli chcesz wiedzieć jak się zachowuje kocioł z konkretnym sterownikiem przy pracy przerywanej z małą mocą musisz ustalić cykl obciążeń jednakowy dla wszystkich sterowników, te same obciążenie, ten sam węgiel(uziarnienie). Ustawiać sterowniki jak zaleca producent dla tego rodzaju pracy. Tak jak się to robi w laboratorium i wówczas ma to sens

Dla wielu jak widać coś jednak wynika ;)

Dla każdego sterownika dobieram optymalne nastawy, żeby kocioł spalił jak najmniej paliwa.

Określenie ilości zużytego ciepła w jednostkach jest zbędna - istotne jest, żeby były to zbliżone ilości w każdym z przypadków i na im dłużej wystarczy węgla tym lepiej.

Każdy z tych sterowników pracuje w INNY sposób - poczytaj o nich to się dowiesz ;)


Czemu nie? Jak się bawić to na całego, z jajami.

Ja nikomu nie narzucam jak ma się bawić, Tobie także nie bronię, więc możesz śmiało pokazać jak się bawisz "z jajami" ;)

darase
28-07-2011, 22:13
Cobra ma funkcję STOP? Czyli działa jak mój programator. To świetne rozwiązanie na lato. Piec nie pracuje=nie spala eko. Musiałem trochę podgrzać w domu. Zobaczymy. Kto nie ryzykuje ten w piecu nie siedzi ;) małe ryzyko, temperatura do 90 st nie dojdzie, tzw. cofka bez dopływu powietrza nie działa, żar bez tlenu ma tendencję gasnącą. ;)

Jarecki79
28-07-2011, 22:22
Tak,
Cobra oraz Puma mają funkcję STOP

W tej chwili możesz co godzinę w skali doby miec inna korekcję temp. C.O. lub CWU, możesz także w każdej z godzin powiedzieć STOP

Funkcja STOP bardzo możliwe,że mogłaby być jeszcze lepiej działająca, większa ilość testów kolegi suspenser pozwoli zebrać nowe informacje i doświadczenia.
Będzie materiał do analizy trybu LATO.

Zobaczymy co wyjdzie na nowszych softach w obu sterach.

darase
28-07-2011, 22:34
Taki stop może działać 4 h i piec nie wygaśnie, czyli całkiem ciekawa ta Cobra. U mnie programator " live is brutal " he he ;) Jeśli oszczędności będą ok. tydzień dłuższe grzanie cwu to gra ( programator) warta świeczki :)

czp01
29-07-2011, 07:55
Z tego co zrozumiałem to intencją funkcji STOP jest jedynie wyłączenie pracy kotła ( CWU i CO) i nie dopuszczenie do wygaśnięcia kotła w zadanym przez użytkownika przedziale czasowym.

Jeżeli tak to czy kocioł w czasie trwania tej funkcji STOP jedynie samoczynnie 'wyżarza' ekogroszek, który ma w retorcie i nie podejmuje żadnej pracy czy też w minimalnym (zaprogramowanym) zakresie włącza jednak podawanie i nadmuch aby nie wygasnąć czyli działa tak jak w trybie podtrzymania (przedmuchu) w sterowniku dwustanowym - to jednak musiałby coś jednak tego ekogroszku zużyć. ? :)

darase
29-07-2011, 07:59
Czp01 słuszna uwaga.

kolorado
29-07-2011, 08:11
Ad.1. Podawanie 5 s przerwa 80 minut
Ad.2. Przy sterowniku Tatarek miałem dmuchawę na 3%, jak już pisał Jarecki w Brulim mniej niż 30 [25] nie nastawisz - przede wszystkim procent procentowi nierówny, więc bez sensu jest porównywanie ich przy różnych sterownikach
Ad.3. 28-29,5 MJ/kg - Pieklorz Bytomski
Odnośnie procentów, to tak podejrzewałem, chciałem się tylko upewnić. W takim razie jakbyś dla porównania podał procenty jakie masz zimą, to da mi to jakiś lepszy obraz całości... :)

pumpaluna
29-07-2011, 22:58
zastanawiamy się nad wyborem pieca na ekogroszek z podajnikiem ślimakowym, teraz tylko pojawia się pytanie o moc pieca który powinniśmy kupić, załóżmy wstępnie że będzie to defro komfort eko (ale to nie jest jeszcze przesądzone) nie udało mi się dzisiaj dodzwonić do doradcy technicznego, a w sklepie gdzie sprzedają te kotły panowie doradzili mi 15kW podczas gdy wcześniej hydraulik mówił coś o 18-20kW
podaję to co chyba jest najistotniejsze - pow. użytkowa 122m2 (parter i użytkowe poddasze) + ok 30m2 nieogrzewane (garaż, kotłownia), podłogówki w sumie ok 20m2; ogrzewanie wody docelowo dla 4 osób; dom właśnie postawiony z solbet 600, później na to pójdzie styropian 12, dach ocieplany wełną 25. więcej nie wiem co może być ważne przy ocenianiu pożądanej mocy
będę wdzięczna za podpowiedź czego szukać

minertu
30-07-2011, 15:33
Polecam Ogniwo EKO PLUS 16KW,RBR EKOUNIVERSAL 17KW,EKR 15KW wszystkie wymienione kotły są wyposażone w palnik II generacji oraz w pełni automatyczny sterownik eCoal.pl
Zapewne jeszcze co niektórzy doradzą inne marki.

truskawek36
31-07-2011, 11:12
Witam zaczynam powoli szukać pieca na ekogroszek do nowo budowanego domku jednorodzinnego o powierzchni użytkowej około 180m2,jaki piec byście polecili i jakiej mocy na taki metraż,dom ceramika 29cm+15 styropian ,pod podłoga 15 cm styropianu.

darase
31-07-2011, 12:13
Powoli tzn. na przyszły rok? To masz czas :)

Jarecki79
31-07-2011, 19:25
pumpaluna
122m2 nowego budownictwa to przedział mocy 12-17kW

Ja polecam Skam-P Premium z palnikiem II-ej generacji i sterowaniem Cobra

Truskawek36
Do 190m2 można jeszcze wybrać 17kW lub już myśleć o mocy 25kW.
Przy braku piwnic sugerowałbym moc 17kW na to Twoje 180m2

pumpaluna
31-07-2011, 19:57
u nas w sumie decyzja co do defro podjęta (15kw)
mamy tutaj na miejscu przedstawiciela i serwis w razie czego, cena też przystępna a i dużo dobrych opinii online znalazłam

minertu
31-07-2011, 20:45
Witam zaczynam powoli szukać pieca na ekogroszek do nowo budowanego domku jednorodzinnego o powierzchni użytkowej około 180m2,jaki piec byście polecili i jakiej mocy na taki metraż,dom ceramika 29cm+15 styropian ,pod podłoga 15 cm styropianu.
Polecam to co wyżej,w grę wchodzi zamiast 15kw EKR 25KW

darase
31-07-2011, 21:02
Minertu ile masz od pieca? ;)

darase
31-07-2011, 21:15
DEFRO DUO 15 kW 8799 to przystępna cena? Za Ogniwo swoje dałem 6500. Jak to jest im drożej tym "lepszej" :) Tak firmy robią ludzi w bambuko ;) Serwis no problem, jedzie na drugi koniec Polski, czasami jak blisko to nie jest tak dobrze :D
ps. to jest ta firma gdzie woda CO ma mieć powyżej 60st ?

pumpaluna
31-07-2011, 21:23
dostałam cenę 7200 za defro komfort eko 15kw i dlatego napisałam że przystępna cena; przynajmniej porównując to co oglądałam z innych firm na allegro :)

darase
31-07-2011, 21:29
To nie zaciekawiło Cię, czemu tak pojechali z ceną? Nieważne, ważne jest to żebyś był zadowolony i po dwóch trzech miesiącach napisał tu na forum co i jak :) Pozdro.

Gelo_26
31-07-2011, 21:49
Ja wiem czy zjechali większość ofert na necie to poniżej 7tys. Zresztą wszystko chyba zależy od sprzedawcy ja jak kilka dni temu szukałem kotła to różnice u sprzedawców sięgały ponad 1tys za ten sam model kotła. W końcu kupiłem RBR Ekouniwersal 23KW za 8tys

pumpaluna
31-07-2011, 22:11
w tej hurtowni planujemy zrobić całe zakupy hydrauliczne, może dlatego; jeśli byśmy wzięli linię tradycyjną to byłoby jeszcze o kilkaset zł taniej ale chcemy ten z nowej linii

poza tym odrobinę asekurantką jestem, a jeszcze jak usłyszałam opowieść jak to kolega kupił piec online, przesyłkę przyjęła żona i nie obejrzała dokładnie pieca a niestety później problem bo piec był powgniatany tu i ówdzie, jakoś wolę tego typu zakupy robić blisko domu

SUSPENSER
01-08-2011, 14:16
u nas w sumie decyzja co do defro podjęta (15kw)
mamy tutaj na miejscu przedstawiciela i serwis w razie czego, cena też przystępna a i dużo dobrych opinii online znalazłam

Ja znalazłem taką opinię:

huraaa opanowałam do perfekcji defro komfort eko 20:wave:

a oto moje wskazówki jak oswoić bestię :
- groszek tylko suchy i tylko z kopalni , absolutnie nie ze składów bo cyganią , węgiel nie chce się palić i robi się szlaka
- czas podawania 15 sek , przy krótszym czasie nie dochodzi do żądanej temp. a przy 15 sek dochodzi ,piec się wyłącza i spala ekonomicznie
- przerwa w podawaniu 1 min
- przy takiej pogodzie +0 mamy tryb letni- zadana temp 40 ,grzeje podłogówka na dole i bojler,góra wyłączona
- przy do -20 tryb normalny,ustawienia te same ale zadana temp 49
czasami zapominamy ,że trzeba iść chasie wybrać i dosypać do podajnika

link: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?117728-moze-ktos-ma-doswiadczenia-z-piecem-Defro-Eko/page6

Ja dziękuję za kombinowanie zimą z trybem Lato, a jako, że coraz trudniej kupić porządny ekogroszek [już teraz latem kolejki w dostawach Pieklorza Bytomskiego sięgają miesiąca] to nie polecam kupować kotła bez opcji spalania miału [wydobywa się dużo więcej miału niż węgla o grubszej frakcji].
Te z palnikami do miału spalą poprawnie także węgiel gorszej jakości z którym zwykłe sobie nie poradzą.

Skoro jednak już wybrałaś to ok - napisz nam zimą jak działa i jakim węglem palisz.

miedz1
01-08-2011, 14:54
SUPENSER, zgadzam się z Twoją opinią w 100%. Sam użytkuję kocioł z obrotowa retortą PANCERPOLA i jak dotychczas brak jakichkolwiek problemów ze spalaniem opału gorszej jakości, a przetestowałem wszelakie "dobro" jakie w mojej okolicy mogę kupić, poczynając od kazachskiego miału poprzez krajowe miały, ekogroszki kończąc na czeskim eko. Spaliło się wszystko, a opłacalność poszczególnych paliw to już inny temat.

Jarecki79
01-08-2011, 18:08
cześć miedz1

Wyjmowałeś już może koronkę, aby sprawdzić jej stan od spodu?

Jak użytkujesz obrotówkę ok.3sezon, to warto do góry wyjąć samą koronke obrotową, zobacz, czy zęby nie są juz mocno wytarte lub ukruszone.
Lepiej takie oględziny zrobić przed nowym sezonem. Póki czas na ewentualny zakup zapasowej.

Andi007
01-08-2011, 20:05
Buduję dom z poddaszem użytkowym o pow. 150 m2 + garaż i jestem na etapie wyboru kotła c.o. na ekogroszek - poradźcie jaki wybrać i na co zwrócić uwagę. Dzieki i pozdrawiam ;-)

Jarecki79
01-08-2011, 21:20
Buduję dom z poddaszem użytkowym o pow. 150 m2 + garaż i jestem na etapie wyboru kotła c.o. na ekogroszek - poradźcie jaki wybrać i na co zwrócić uwagę. Dzieki i pozdrawiam ;-)

Jeżeli chodzi o moc, to 17kW
Jeżeli chodzi o model to Skam-P Premium i sterownik Cobra

kol.Suspenser mieszka stosunkowo niedaleko od Wrocka (koło Jelcza)
i zna proponowany model z "bezpośredniego sąsiedztwa"

kol.Michał1507 również te regiony, za 2dni wybieram się w okolice Wrocka (rzut kamieniem ok.130km)

zapraszam na wątek o Skam-P
:)
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?169888-kocio%C5%82-SKAM-P-i-sterownik-Puma/page40

SUSPENSER
01-08-2011, 22:17
Jeżeli chodzi o moc, to 17kW
Jeżeli chodzi o model to Skam-P Premium i sterownik Cobra


Czy do nowego, ocieplonego domu nie będzie bardziej ekonomiczny Skam-P z wymiennymi głowicami 12 i 17 kW ?

Ja mam 150 m2 + garaż [ocieplenie standardowe, ale mam rekuperator + GWC] i zimą średniodobowa moc na CO + CWU to poniżej 8 kW.

12 kW przy dobrym ekogroszku spokojnie wystarczy, a gdy Andi będzie chciał palić zimą czymś niskokalorycznym i będzie za niska moc wtedy założy głowicę 17 kW.

darase
01-08-2011, 22:23
Suspenser możesz przypomnieć ile eko spaliłeś? Od października do 31 marca.

Andi007
01-08-2011, 23:34
Suspenser masz już doświadczenie, to wiesz co mówisz Ja dopiero zaczynam "przygodę" i dlatego szukam pomysłów. Może faktycznie wziąć mniejszą moc pieca, tym bardziej, że będę miał też kominek, co prawda bez płaszcza wodnego tylko z DGP, ale zawsze może pomoc przy bardzo niskich temperaturach.
Zastanawiam się jeszcze nad rekuperatorem, czy warto ?!

Jarecki79
02-08-2011, 08:53
Czy do nowego, ocieplonego domu nie będzie bardziej ekonomiczny Skam-P z wymiennymi głowicami 12 i 17 kW ?

Ja mam 150 m2 + garaż [ocieplenie standardowe, ale mam rekuperator + GWC] i zimą średniodobowa moc na CO + CWU to poniżej 8 kW.

12 kW przy dobrym ekogroszku spokojnie wystarczy, a gdy Andi będzie chciał palić zimą czymś niskokalorycznym i będzie za niska moc wtedy założy głowicę 17 kW.

12-kę polecamy do 140m2

Przy bardzo dobrym dociepleniu i ewentualnie innym źródle ciepła można ja polecić do 150m2

ps. przy rekuperatorze i GWC można zakładać straty ciepła ok.50-60W/m2
bez niego, nowy, ale lepiej izolowany dom 70W/m2
50W/m2 x 150 =7,5kW na C.O. plus ok.2-3kW na bojler 9,5-10,5kW
w zimie przy mrozach

70W/m2 x 150 = 10,5kW na C.O. plus ok.2-3kW na bojler 12,5-13,5kW
w zimie przy mrozach

Przy wyborze tego palnika z wymiennymi głowicami na 100% da sobie jednak radę.
Na podstawowej, mniejszej głowicy przy opalaniu ekogroszkiem można osiągnąć do 15kW mocy.

SUSPENSER
02-08-2011, 23:41
Suspenser masz już doświadczenie, to wiesz co mówisz Ja dopiero zaczynam "przygodę" i dlatego szukam pomysłów. Może faktycznie wziąć mniejszą moc pieca, tym bardziej, że będę miał też kominek, co prawda bez płaszcza wodnego tylko z DGP, ale zawsze może pomoc przy bardzo niskich temperaturach.
Zastanawiam się jeszcze nad rekuperatorem, czy warto ?!

Wg mnie warto, choć teraz wykonałbym instalację sam, dużo taniej - np. przy zakupie Jan-Gaz projekt wentylacji dostajesz gratis.
Jedynym problemem może być wypożyczenie anemometru w celu zestrojenia pracy instalacji ...

PS jeśli reku to koniecznie z GWC rurowym lub glikolowym [tani w wykonaniu i daje sporo korzyści zimą i latem].

SUSPENSER
02-08-2011, 23:42
Suspenser możesz przypomnieć ile eko spaliłeś? Od października do 31 marca.

Z tego co pamiętam niecałe 2,5 tony, generalnie 3 tony wystarczyły mi na CO + CWU na rok, teraz powinno być jeszcze lepiej bo mam lepsze sterowniki ;)

czp01
03-08-2011, 15:20
Z tego co pamiętam niecałe 2,5 tony, generalnie 3 tony wystarczyły mi na CO + CWU na rok, teraz powinno być jeszcze lepiej bo mam lepsze sterowniki ;)

No bardzo ekonomiczne zużycie ekogroszku na sezon - z tego co pamiętam to ogrzewasz chyba około 180 m2 po podłogach (mogę się tu coś mylić z tymi m2 ) no to jest co grzać.

Moje zapędy w tej dziedzinie są mniejsze ale myślę, że aktualne "wynalazki" w tym jeden zasadniczy (opracowany przez zawijana_2) no i zmiana sterownika na lepszy pozwolą mi zaoszczędzić jakieś 300 kg na sezon - zabrzmiało jak proroctwo ale zobaczymy co z tego wyjdzie. :)

darase
03-08-2011, 18:37
Czp01 nie czytasz wszystkich postów, wczoraj Suspenser napisał o 150m i znowu o czymś zapomniał, chyba że to ja coś pokręciłem :) Wynik dość dobry, mnie interesowałoby spalenie 2t w okresie zimowym 6cio miesięcznym i to byłoby mistrzostwo. 2t dobrego eko na 150m2+Cwu150l. Czy taki wynik jest możliwy? Pewnie tak i do tego potrzebowałbym reku,gwc, okna 3 szybowe, 2drzwi wejściowe, dodatkowe ocieplenie strychu:) tylko tyle i aż tyle.

miedz1
03-08-2011, 20:24
cześć miedz1

Wyjmowałeś już może koronkę, aby sprawdzić jej stan od spodu?

Jak użytkujesz obrotówkę ok.3sezon, to warto do góry wyjąć samą koronke obrotową, zobacz, czy zęby nie są juz mocno wytarte lub ukruszone.
Lepiej takie oględziny zrobić przed nowym sezonem. Póki czas na ewentualny zakup zapasowej.68274

Całkiem niedawno wyjmowałem i tak wyglądała.

Jarecki79
03-08-2011, 20:34
68274

Całkiem niedawno wyjmowałem i tak wyglądała.

Delikatnie zęby już podtarło, to efekt pracy stalowej łopatki na żeliwie.
Ten sezon jeszcze powinno pociągnąć. Będzie widać zakłócenia w postaci podskakiwania koronki lub braku jej regularnego obrotu

Inna modyfikacją jest zakładany pierścień stalowy w kolanie, gdzie ślimak przechodzi przez żeliwo. To taka kołyska stalowa do pracy ślimaka, wygląda z grubsza jak obudowa łożyska. Jej zadanie podobne - nie wycierać jaja w kolanie żeliwnym podajnika.

Jeszcze zapytam o ten zabierak,
masz jeszcze wersję zabieraka z 4-ma pręcikami?, czy masz juz nowszą wersję z grubszego płaskownika z dwoma łopatkami?

czp01
03-08-2011, 20:34
Jasne - widocznie przegapiłem a wszystkiego zawsze nie czytam.
darase na pewno jest to możliwe tylko zapewne parę inwestycji - tych wskazanych przez Ciebie będziesz musiał przeprowadzić.
Ja mam tylko wentylację grawitacyjną ( jakoś przegapiłem ten temat przy budowie) no i przerabiać teraz nowy budynek zrobić reku i gwc to zbyt pracochłonna inwestycja i pewnie się nie opłaci no i tyle kucia - nic z tego.

300 kg oszczędności to pewnie przesadziłem bo to by było 8,4 % na sezon - no ale zobaczymy - zresztą to i tak głównie zależy od zimy. :)

miedz1
03-08-2011, 20:40
Delikatnie zęby już podtarło, to efekt pracy stalowej łopatki na żeliwie.
Ten sezon jeszcze powinno pociągnąć. Będzie widać zakłócenia w postaci podskakiwania koronki lub braku jej regularnego obrotu

Inna modyfikacją jest zakładany pierścień stalowy w kolanie, gdzie ślimak przechodzi przez żeliwo. To taka kołyska stalowa do pracy ślimaka, wygląda z grubsza jak obudowa łożyska. Jej zadanie podobne - nie wycierać jaja w kolanie żeliwnym podajnika.

Jeszcze zapytam o ten zabierak,
masz jeszcze wersję zabieraka z 4-ma pręcikami?, czy masz juz nowszą wersję z grubszego płaskownika z dwoma łopatkami?

Dwie łopatki z płaskownika.

darase
03-08-2011, 21:35
Czp01 masz rację wszystko zależy od tem. na zewnątrz, jeśli sterownik rejestruje tem. na dworze to można porównać dwie zimy tylko komu by się chciało wszystko wertować :)

SUSPENSER
04-08-2011, 11:38
Czp01 nie czytasz wszystkich postów, wczoraj Suspenser napisał o 150m i znowu o czymś zapomniał, chyba że to ja coś pokręciłem :) Wynik dość dobry, mnie interesowałoby spalenie 2t w okresie zimowym 6cio miesięcznym i to byłoby mistrzostwo. 2t dobrego eko na 150m2+Cwu150l. Czy taki wynik jest możliwy? Pewnie tak i do tego potrzebowałbym reku,gwc, okna 3 szybowe, 2drzwi wejściowe, dodatkowe ocieplenie strychu:) tylko tyle i aż tyle.

Ja mam 150 m2 + garaż [ocieplenie standardowe, ale mam rekuperator + GWC] i zimą średniodobowa moc na CO + CWU to poniżej 8 kW.

Po podłogach dokładnie 185 m2, garaż ogrzewany do + 16 st [stoi w nim rekuperator].

Darase - zgadza się - żeby osiągnąć 2 t na zimę musiałbyś naprawdę znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło, i do tego co wymieniłeś zamontować PC powietrze-woda [koszt ok. 7 tys zł] która przez większość sezonu mogłaby wspomagać kocioł.

darase
04-08-2011, 11:55
Tylko czy wszystko warte nakładów, jeżeli zyskałbym 2t tj. ok. 1500 zł rocznie. Tak wygląda sprawa ze solarami, koszt ok. 12tyś to za taką kwotę mam grzania Cwu ok 34lat. Będę miał do Ciebie Suspenser kilka pytań ale dopiero w przyszłym roku jak dożyję ;)

SUSPENSER
04-08-2011, 17:23
Tylko czy wszystko warte nakładów, jeżeli zyskałbym 2t tj. ok. 1500 zł rocznie. Tak wygląda sprawa ze solarami, koszt ok. 12tyś to za taką kwotę mam grzania Cwu ok 34lat. Będę miał do Ciebie Suspenser kilka pytań ale dopiero w przyszłym roku jak dożyję ;)

Zgadza się - to jest w tej chwili nie opłacalne - może w przyszłości będą inne ceny i wtedy sam też pomyślę nad jakimiś "bajerami" w stylu PC powietrze-woda.

Solary to dzisiaj inwestycja która nigdy się nie zwróci - prędzej się zepsują ;)

Ja też liczę na to, że dożyję ;)

jorgo
05-08-2011, 04:26
Zgadza się - to jest w tej chwili nie opłacalne - może w przyszłości będą inne ceny i wtedy sam też pomyślę nad jakimiś "bajerami" w stylu PC powietrze-woda.

Solary to dzisiaj inwestycja która nigdy się nie zwróci - prędzej się zepsują ;)

Ja też liczę na to, że dożyję ;)

a ja tam właśnie montuję solary....
a argumenty " inwestycja się nie zwraca" są dla mnie w obecnych czasach nie do przyjęcia.... czy w ogóle cokolwiek się zwraca? NIE!!!
samochód sie zwraca albo sprzęt rtv? kupujemy coś albo nie, po prostu tak chcemy aby uzyskać określony cel.
A po nowym roku jak energia w naszym "tanim kraju" wzrośnie o 30%, do węgla zaczną doliczać podatek VAT ( tona podrożeje o ok. 50 zł)........ ?????
pozdrawiam

Jarecki79
05-08-2011, 09:12
Mam solary od 3lat, generalnie jestem zadowolony, ale kolejny raz do podgrzewania ciepłej wody wybrałbym jakąś pompe ciepła (połowę taniej w zakupie i działa w każdych warunkach pogodowych)

SUSPENSER
05-08-2011, 10:30
Zmieniłem nastawy na maksymalna moc przy podawanie/przerwa 4/20, dmuchawa 1-80%, minimalna moc kotła 3%.
Za 10 dni kolejne wyniki ...

Wyniki są szybciej, bo węgiel się skończył tym razem po 8,5 doby co daje ok. 2,7 kg/dobę.
Może być to spowodowane tymi zmianami [przez pierwszą dobę kocioł osiągał temperaturę sporo wyższą od zadanej, potem się unormowało].
Może jednak te moje poprzednie nastawy podawanie/przerwa 3/30 i dmuchawa maks 60% są lepsze od fabrycznych ?

W każdym razie teraz działa Bruli - tylko zasypałem 28,1 kg bo trochę mi się nazbierało luzem - kolejne wyniki za około 12 dni.

Podłączyłem znowu

Jarecki79
05-08-2011, 12:17
Wyniki są szybciej, bo węgiel się skończył tym razem po 8,5 doby co daje ok. 2,7 kg/dobę.
Może być to spowodowane tymi zmianami [przez pierwszą dobę kocioł osiągał temperaturę sporo wyższą od zadanej, potem się unormowało].
Może jednak te moje poprzednie nastawy podawanie/przerwa 3/30 i dmuchawa maks 60% są lepsze od fabrycznych ?

W każdym razie teraz działa Bruli - tylko zasypałem 28,1 kg bo trochę mi się nazbierało luzem - kolejne wyniki za około 12 dni.

Podłączyłem znowu

Może lepsze na tryb lato.
Może zużyłeś trochę więcej ciepłej wody a i temp. w ostatnich dniach na zewn. były niższe, nie wiem, czy to ma jakies przełożenie na bojler w kotłowni i jego straty postojowe. Następnym razem spróbuj przy nowym sofcie ponownie swoje nastawy wyjściowe, sam swój kocioł, palnik oraz komin i kotłownię znasz najlepiej

Podam Ci z innych prób dla przerwy podawania 30sek. i przekładni o przełożeniu 1:900 przy klasycznym palniku:
czas podawania ok 0,4sekundy na każdy kilowat mocy kotła do ok.30kW, czyli coś koło 7sekund na 30sekund pauzy dla uzyskania ok.17kW mocy
3/30 to ok. 6-7kW....

to nie są dokładne wyliczenia, to tylko szacunki.

sebsa
05-08-2011, 16:00
napisał Jorgo;4842509]a ja tam właśnie montuję solary....
a argumenty " inwestycja się nie zwraca" są dla mnie w obecnych czasach nie do przyjęcia....

Zgodzę się. Tylko niech wszelkiej maści sprzedawcy zaczną o tym uczciwie mówić. A nie wmawiać bajki o szybkim zwrotach poniesionych kosztów. Przy naszej strefie klimatycznej trochę to nierealne. Należałoby powiedzieć uczciwie o solarach jak jednej z form ogrzewania CWU a nie jako a jakiejś "złotej alternatywie".

jorgo
06-08-2011, 18:06
Witam..
po ponad pół roku szukania - w dniu dzisiejszym do mojego domku dotarł kociołek Ogniwo Eko plus 16 kW o nr fabrycznym 256
tak więc witam w klubie niebieskich....
od wtorku montaż
pozdrawiam

darase
06-08-2011, 19:01
256 dobry nr, ale nuuuumer

hmm hmm a miałeś mnie zaskoczyć :)

Witaj w klubie brucero-ecoal-owców ;)

Gratuluję dobrego wyboru.

Znalazłeś brakujące Ogniwo :)

POZDRO

miedz1
06-08-2011, 21:36
Witam..
po ponad pół roku szukania - w dniu dzisiejszym do mojego domku dotarł kociołek Ogniwo Eko plus 16 kW o nr fabrycznym 256
tak więc witam w klubie niebieskich....
od wtorku montaż
pozdrawiam
Wreszcie, długo trzymałeś w napięciu. Mam nadzieję że nadal będziesz się dzielił wrażeniami ale tym razem już z użytkowania swego Ogniwo.

korin
08-08-2011, 16:17
Mam male pytanko o to czy instalacja do Ogniwo Eco jest prawidlowa i zgodna z warunkami gwarancji.

Instalator wymyslil mi taki uklad:
-z wyjscia kotla idzie rura fi 28 bez pompy do naczynia wzbiorczego, od tej rury trojnikami podlaczone sa: obwod CWU i 2 szafki rozprowadzajace wode na parterze i pietrze budynku (wiec nic nie blokuje przeplywu wody do naczynia wzbiorczego ani nie zmniejsza przekroju rury)
-na powrocie ma zamontowac zawor 3D i pompe obiegowa CO

Czy jako doswiadczeni uzytkownicy kotlow zaakceptowalibyscie taki uklad?

Jarecki79
08-08-2011, 16:23
Zgodnie z wymogami norm na rurze do przelewu nie ma być zaworów ani przewężeń

Zgodnie z wymogami norm pompe można instalować na zasilaniu bądź powrocie.


Z tak krótkiego opisu ogólnie wygląda poprawnie a w szczegółach to już odpowiedzialność i praca instalatora

darase
09-08-2011, 23:00
30 dni wytrzymał piec na 100kg eko
kupionego na zimę po 690 zł,grzanie cwu dla
5osób plus zmywarka, 3dni podgrzewane
kaloryfery wieczorem. Dziś zasypałem 100kg
eko po 820/ t który wczoraj kupiłem, ma
mieć lepszą kaloryczność. Był workowany po
50kg i ku mojemu zdziwieniu suchy jak
pieprz bo trzymany pod dachem, miał być
dla księdza :D . Który eko lepszy ten tańszy
który daje 20l popiołu ze 100 kg i zero
sadzy , czy eko dający sadzę ale malutko
popiołu . Po eko zimowym tym tańszym piec czyściutki. :)

Gelo_26
10-08-2011, 08:59
Od wczoraj jestem posiadaczem RBR Ekouniwersal 23KW
Moje pierwsze spostrzeżenia
+ zamontowany zawór schładzający przez Instalco
+ dobrze zabezpieczony piec na palecie
+ piec ogólnie wygląda na solidny :)
+ nawet spora komora do palenia awaryjnego ( zaznaczam że nie mam porównania z innymi )
pierwszy efekt psują
- resztki elektrod i luźne odpryski po spawach w popielniku i komorze
- pobrudzony sterownik
- dodatki w pudełku prosto ze spawalni :)
- nie przepłukany dobrze piec, okruchy spawalnicze w otworze na zawór spustowy

Szkoda że firmy nie zwracają uwagi na takie drobiazgi
a wystarczyło poświęcić 15min aby sprawdzić, wyczyścić kocioł, dodatki umieścić w ładnym czystym pudełku...
Bo potem klient przy odbiorze jest trochę zawiedziony w końcu wydaje trochę kasy na zakup.

Za tydzień prawdopodobnie uruchomienie a od września chyba zacznę już sezon grzewczy :) i wtedy zobaczymy czy będę zadowolony
z tego kociołka i duetu ecoal+burner-s

No i być może rozpowszechnię ten kocioł u mnie w okolicy bo spodobał się wczoraj moim znajomym którzy też planują zakup kotła, a byli zdecydowani już na sasa

darase
10-08-2011, 09:36
Gelo26 witaj w gronie (grono jak w google plus:D) eCoal-owców, czekamy na rozpoczęcie sezonu i na Twoje przemyślenia. Duża komora na spalanie awaryjne to akurat w konstrukcji kotła na ekogroszek według mnie wada a nie zaleta. Coś kosztem czegoś.

Jarecki79
10-08-2011, 09:58
Kolega z naszego forum tak oto podłączył Skam-P Premium 17kW z powiększonym koszem zasypowym
Może się sam pochwali :)
Głębokość zestawu z drzwiczkami 65cm, istotne było miejsce

Dziękuję za fotkę po podłączeniu i odpaleniu.
Miejsce: Bieszczady, okolice Krosna, Jasła :)

darase
10-08-2011, 10:21
Jarecki a co to jest na piecu z takim małym wyświetlaczem? Cobra? Można wiedzieć ile dm3 ma ten powiększony zbiornik?

ppietrz
10-08-2011, 12:05
Sterownik to zapewne Tatarek RT-09 PID. Też jestem ciekaw o ile został powiększony kosz zasypowy. U mnie w Skam-P Premium 17kW wchodzi 120kg.

Jarecki79
10-08-2011, 14:00
Jarecki a co to jest na piecu z takim małym wyświetlaczem? Cobra? Można wiedzieć ile dm3 ma ten powiększony zbiornik?

Nie, to jest RT09pid i wyświetlacz w nim jest z grubsza taki, jak w Twoim eCoalu, tyle, że trochę dłuższy

Jarecki79
10-08-2011, 14:02
Sterownik to zapewne Tatarek RT-09 PID. Też jestem ciekaw o ile został powiększony kosz zasypowy. U mnie w Skam-P Premium 17kW wchodzi 120kg.

Z pamięci:
Typowy kosz do 12-25kW ma 50szer. na50cm głęb i wys. ok.95cm

Powiększony ma 50szer. na 60cm głęb i ok. 105cm wys. przy czym klapa jest tylko na mniejszym skosie, sprawdzę dokładniej nieco później
Może cyknę fotkę z góry takiego kosza

Gelo_26
11-08-2011, 08:58
Mam około 180m2 podłogówki + 11 grzejników.
Chcę dać jedna pompkę ALPHA 2 25-60 na grzejniki + ALPHA 2 25-60 na podłogówkę + pompka do bojlera + pompka cyrkulacyjna cwu ( sterowana centralka alarmową ) + zawór czterodrożny
Jak rozwiązać sterowanie zaworem czterodrożnym i pompką podłogówki w ecoalu?

Mariusz Kam
11-08-2011, 09:51
Witam.
Czytam tu Wasze info. o piecach i jestem głupi :(
Wybudowałem sobie domek pow. użytkowa 130m2 - parter z poddaszem (plus piwnica pod garażem i garaż na dwa samochody = łącznie daje to po podłodze ok 200m2).
Dom mam wybudowany z Ytonga 24 + 15 styropian. Planuję normalne ogrzewanie w miedzi + podłogowe w łazienkach.
Teraz właśnie jestem na etapie szukania DOBREGO pieca. W PSB (bo tam robię zakupy) polecono mi Kocioł HEITZ EKO 2 24kW (za 9000zł).
Mam znajomego który zachwala piec f-my DZIUBARCZYK KWM-SGR 25kW, a widzę, że Wy jako znawcy nawet o tych piecach nic nie piszecie (są takie złe :o ?).
Może polecicie mi coś lepszego?
Piecem który kupię mam zamiar ogrzewać latem CWU - bo to wydaje mi się (chyba, że się mylę) rozsądnym wyjściem. Miałem co prawda zamiar kupić takie cudo HEITZ AIR ale jakoś mi przeszło ;).
Czekam na dobre rady ;)

arti15
11-08-2011, 15:21
cześć,
mam prośbę o pomoc w doborze kotła. jestem kompletnym laikiem w tym temacie i proszę o pomoc. potrzebuję kotła z podajnikiem do starego peerelowskiego kwadracicka (około 200m2), dom nieocieplony, płaski dach, piwnica.
przyglądałem się kotłom:
Eko Plus Duo 25 kW firmy Protech
Ling Duo 25kW firmy Klimosz
Max Plus U 25kW firmy Polspaw
SKAM-P 35kW Ekoenergia + RT09 PID firmy Sekom

Możecie coś na ich temat powiedzieć?

Słyszałem od sprzedawcy, że jest jeszcze różnica w czyszczeniu jedne maja na górze płaskie blachy do omiatania, a inne okrągłe otwory do wkładania jakiejś miotełki (sorry za infantylne słownictwo:D ).

Czy sterowanie temperaturą w domu może odbywać się np ze sterownika w piecu (np. inna temperatura na dzień i na noc) czy z ręcznego ustawiania termostatów na grzejnikach

Widzę na forum, że jarecki ma duże doświadczenie, ale proszę o pomoc każdego kto może rozwiać moje wątpliwości.

Jarecki79
11-08-2011, 15:29
cześć,
mam prośbę o pomoc w doborze kotła. jestem kompletnym laikiem w tym temacie i proszę o pomoc. potrzebuję kotła z podajnikiem do starego peerelowskiego kwadracicka (około 200m2), dom nieocieplony, płaski dach, piwnica.
przyglądałem się kotłom:
Eko Plus Duo 25 kW firmy Protech
Ling Duo 25kW firmy Klimosz
Max Plus U 25kW firmy Polspaw
SKAM-P 35kW Ekoenergia + RT09 PID firmy Sekom

Możecie coś na ich temat powiedzieć?

Słyszałem od sprzedawcy, że jest jeszcze różnica w czyszczeniu jedne maja na górze płaskie blachy do omiatania, a inne okrągłe otwory do wkładania jakiejś miotełki (sorry za infantylne słownictwo:D ).

Czy sterowanie temperaturą w domu może odbywać się np ze sterownika w piecu (np. inna temperatura na dzień i na noc) czy z ręcznego ustawiania termostatów na grzejnikach

Widzę na forum, że jarecki ma duże doświadczenie, ale proszę o pomoc każdego kto może rozwiać moje wątpliwości.

yyyy a dlaczefo tamte kotły 25kw a Skam-P Premium 35kW??

200m2 starszego budownictwa - spoko ogrzeje Skam-P Premium 25kW

Skam-P Premium ma dla odmiany prostokątny grill spalinowy, czyści się go specjalnym narzędziem dostarczanym z kotłem

pawelo_pl
11-08-2011, 15:29
Czy sterowanie temperaturą w domu może odbywać się np ze sterownika w piecu (np. inna temperatura na dzień i na noc) czy z ręcznego ustawiania termostatów na grzejnikach

Tak temperaturą może sterować zarówno sterownik na piecu , ale też sterownik pokojowy zainstalowany np w salonie ( to rozwiązanie jest lepsze bo reaguje bezpośrednio na temp. w pomieszczeniach). Nie zależnie od sterownika na piecu dobrze jest mieć elektroniczne termostaty na grzejnikach ( wiadomo każde pomieszczenie inaczej się nagrzewa a koszt o około 30 zł większy od termostatów tradycyjnych.) .

Jarecki79
11-08-2011, 15:30
Witam.
Czytam tu Wasze info. o piecach i jestem głupi :(
Wybudowałem sobie domek pow. użytkowa 130m2 - parter z poddaszem (plus piwnica pod garażem i garaż na dwa samochody = łącznie daje to po podłodze ok 200m2).
Dom mam wybudowany z Ytonga 24 + 15 styropian. Planuję normalne ogrzewanie w miedzi + podłogowe w łazienkach.
Teraz właśnie jestem na etapie szukania DOBREGO pieca. W PSB (bo tam robię zakupy) polecono mi Kocioł HEITZ EKO 2 24kW (za 9000zł).
Mam znajomego który zachwala piec f-my DZIUBARCZYK KWM-SGR 25kW, a widzę, że Wy jako znawcy nawet o tych piecach nic nie piszecie (są takie złe :o ?).
Może polecicie mi coś lepszego?
Piecem który kupię mam zamiar ogrzewać latem CWU - bo to wydaje mi się (chyba, że się mylę) rozsądnym wyjściem. Miałem co prawda zamiar kupić takie cudo HEITZ AIR ale jakoś mi przeszło ;).
Czekam na dobre rady ;)

Nowe, dobrze ocieplone budownictwo o pow. uzytkowej 130m2 ogrzeje model o mocy 12kW, z całą pewnością nic ponad 17kW nie potrzebujesz.
25kW to bardzo, bardzo, bardzo gruba przesada

Jarecki79
11-08-2011, 15:34
Jak rozwiązać sterowanie zaworem czterodrożnym i pompką podłogówki w ecoalu?

Chyba nijak, bo eCoal nie steruje zaworem mieszającym.

Do sterowania zaworem mieszającym możesz zastosować osobny moduł np. Frisko czy Estymy
Wówczas sterujesz zaworem i pompą za tym zaworem.....

arti15
11-08-2011, 15:35
yyyy a dlaczefo tamte kotły 25kw a Skam-P Premium 35kW??

200m2 - spoko ogrzeje Skam-P Premium 25kW

Skam-P Premium ma dla odmiany prostokątny grill spalinowy, czyści się go specjalnym narzędziem dostarczanym z kotłem


wydaje mi się, że tak wyczytałem w ulotkach producentów odnośnie ogrzewanej powierzchni, czy któryś z nich jest szczególny polecenia?
Protech mogę mieć od ręki, na inne trzeba poczekać. warto czekać czy kupić protech? Jak jest z serwisem, niektóre firmy podobno robią pierwsze uruchomienie. czy te przeze mnie wymienione mają taką opcję?

arti15
11-08-2011, 15:38
Tak temperaturą może sterować zarówno sterownik na piecu , ale też sterownik pokojowy zainstalowany np w salonie ( to rozwiązanie jest lepsze bo reaguje bezpośrednio na temp. w pomieszczeniach). Nie zależnie od sterownika na piecu dobrze jest mieć elektroniczne termostaty na grzejnikach ( wiadomo każde pomieszczenie inaczej się nagrzewa a koszt o około 30 zł większy od termostatów tradycyjnych.) .

a czy sterowanie na piecu jest w standardowym urządzeniu czy trzeba coś dokupić?

Jarecki79
11-08-2011, 15:43
wydaje mi się, że tak wyczytałem w ulotkach producentów odnośnie ogrzewanej powierzchni, czy któryś z nich jest szczególny polecenia?
Protech mogę mieć od ręki, na inne trzeba poczekać. warto czekać czy kupić protech? Jak jest z serwisem, niektóre firmy podobno robią pierwsze uruchomienie. czy te przeze mnie wymienione mają taką opcję?

Czy jesteś gdzieś z rejonu m.Kęty?
25kW:
120 - 200m2 przy stratach 90-120W/m2 razem z zapotrzebowaniem CWU (tutaj mieści się ta prl-owska kostka)
lub
160 - 280 nowego budownictwa 70-80W/m2 strat ciepła


Kasowanie za pierwsze uruchomienie uważam za grandę.
W instrukcji Skam-P Premium przy danym sterowaniu jest krok po kroku opisane jakie guziki wciskamy przy rozpalaniu kotła i co robimy.
Nawet wyjątkowo ciemny instalator jest w stanie to powtórzyć, wystarczy,że umie czytać. Opisane prostym językiem są też czynności podstawowe.

W Skam-P Premium stosowany jest nowy palnik żeliwny Ekoenergia2, dostępny od ok. początku lipca.
Ślimak z żeliwa sferoidalnego, obudowa żeliwna, palenisko żeliwne, granulacja opału 0-32mm.
Sterownik RT09pid to dla mnie trafiony wybór do tego żeliwnego podajnika. Bardziej zaawansowana jest kolorowa Cobra, ale RT09pid spokojnie wystarczy i tak pewnie przewyższa sterowania stosowane w pozostałych, wymienionych konstrukcjach.


Sterownik RT09pid:
- ma strefy czasowe w sobie na C.O., wkrótce pewnie dojdą też strefy na CWU
Strefy na C.O. oznaczają,że w danych porach dnia/nocy można obniżać lub podwyższyć automatycznie temp. bez chodzenia do kotłowni.

0degree
11-08-2011, 17:41
Witam.
Czytam tu Wasze info. o piecach i jestem głupi :(
Wybudowałem sobie domek pow. użytkowa 130m2 - parter z poddaszem (plus piwnica pod garażem i garaż na dwa samochody = łącznie daje to po podłodze ok 200m2).
Dom mam wybudowany z Ytonga 24 + 15 styropian. Planuję normalne ogrzewanie w miedzi + podłogowe w łazienkach.
Teraz właśnie jestem na etapie szukania DOBREGO pieca. W PSB (bo tam robię zakupy) polecono mi Kocioł HEITZ EKO 2 24kW (za 9000zł).
Mam znajomego który zachwala piec f-my DZIUBARCZYK KWM-SGR 25kW, a widzę, że Wy jako znawcy nawet o tych piecach nic nie piszecie (są takie złe :o ?).
Może polecicie mi coś lepszego?
Piecem który kupię mam zamiar ogrzewać latem CWU - bo to wydaje mi się (chyba, że się mylę) rozsądnym wyjściem. Miałem co prawda zamiar kupić takie cudo HEITZ AIR ale jakoś mi przeszło ;).
Czekam na dobre rady ;)

Witam, ja mam dziubarczyka kwm-sgr 25kW i uważam że są to dobre kotły, ale są i lepsze. Doczepiłbym się tu konkretnie palnika, obecnie kupując kocioł zdecydowałbym się na palnik 2 generacji czyli brucerem/ekoenergią. Być może aktualnie jest taka możliwość aby Ci taki zestaw zmontowali na życzenie, zadzwoń zapytaj. W swoim kotle mam sterownik RK2006L2-z który jest prosty w obsłudze, ma modulacje mocy, możliwość podłączenia zapalarki, jednak dalej pozostaje on sterownikiem dwustanowym. Dużym plusem w tych kotłach jest brak zawleczki, która została zastąpiona elektronicznym zabezpieczeniem przeciążeniowym.

arti15
12-08-2011, 11:29
Czy jesteś gdzieś z rejonu m.Kęty?
25kW:
120 - 200m2 przy stratach 90-120W/m2 razem z zapotrzebowaniem CWU (tutaj mieści się ta prl-owska kostka)
lub
160 - 280 nowego budownictwa 70-80W/m2 strat ciepła


Kasowanie za pierwsze uruchomienie uważam za grandę.
W instrukcji Skam-P Premium przy danym sterowaniu jest krok po kroku opisane jakie guziki wciskamy przy rozpalaniu kotła i co robimy.
Nawet wyjątkowo ciemny instalator jest w stanie to powtórzyć, wystarczy,że umie czytać. Opisane prostym językiem są też czynności podstawowe.

W Skam-P Premium stosowany jest nowy palnik żeliwny Ekoenergia2, dostępny od ok. początku lipca.
Ślimak z żeliwa sferoidalnego, obudowa żeliwna, palenisko żeliwne, granulacja opału 0-32mm.
Sterownik RT09pid to dla mnie trafiony wybór do tego żeliwnego podajnika. Bardziej zaawansowana jest kolorowa Cobra, ale RT09pid spokojnie wystarczy i tak pewnie przewyższa sterowania stosowane w pozostałych, wymienionych konstrukcjach.


Sterownik RT09pid:
- ma strefy czasowe w sobie na C.O., wkrótce pewnie dojdą też strefy na CWU
Strefy na C.O. oznaczają,że w danych porach dnia/nocy można obniżać lub podwyższyć automatycznie temp. bez chodzenia do kotłowni.

Nie, z okolic Opola.
Dzięki za info, na temat Skam-P mam już sporo informacji, a możesz mi napisać coś o:
Eko Plus Duo 25 kW firmy Protech
Ling Duo 25kW firmy Klimosz
Max Plus U 25kW firmy Polspaw
Jak to się ma do Skam-P? O Klimoszu jeszcze można znaleźć informacje, ale o Protechu i Polspawie nie spotkałem. Masz jakieś doświadczenia?

Jarecki79
12-08-2011, 14:25
Nie, z okolic Opola.
Dzięki za info, na temat Skam-P mam już sporo informacji, a możesz mi napisać coś o:
Eko Plus Duo 25 kW firmy Protech
Ling Duo 25kW firmy Klimosz
Max Plus U 25kW firmy Polspaw
Jak to się ma do Skam-P? O Klimoszu jeszcze można znaleźć informacje, ale o Protechu i Polspawie nie spotkałem. Masz jakieś doświadczenia?

Eko duo ma ruszt wodny, palnik wygląda na produkcję pancerpola, klasyczny fajkowy na ekogroszek ew. z głowicą obrotową wewnętrzną na miks miału z groszkiem. Ślimak jest tutaj stalowy. Granulacja paliwa 5-25mm

W lingu też ruszt wodny, palnik klasyczny fajkowy na ekogroszek lub za dopłata ich wersja obrotowa. Nie wiem jaka granulacja paliw

Ma plus nic mi nie mówi

W Skam-P Premium jest wybór między rusztem wodnym a żeliwnym dwupoziomowym, sterowania RT09pid lub opcjonalnie Cobra PID-II, palnik całkowicie żeliwny, granulacja paliw 0-32mm (spoko do 35mm)
25kW z rusztem żeliwnym i koszem po lewej jest chyba wolny na magazynie.
Ma wyjście spalin z tyłu skierowane w górę.

arti15
12-08-2011, 16:15
Eko duo ma ruszt wodny, palnik wygląda na produkcję pancerpola, klasyczny fajkowy na ekogroszek ew. z głowicą obrotową wewnętrzną na miks miału z groszkiem. Ślimak jest tutaj stalowy. Granulacja paliwa 5-25mm

W lingu też ruszt wodny, palnik klasyczny fajkowy na ekogroszek lub za dopłata ich wersja obrotowa. Nie wiem jaka granulacja paliw

Ma plus nic mi nie mówi

W Skam-P Premium jest wybór między rusztem wodnym a żeliwnym dwupoziomowym, sterowania RT09pid lub opcjonalnie Cobra PID-II, palnik całkowicie żeliwny, granulacja paliw 0-32mm (spoko do 35mm)
25kW z rusztem żeliwnym i koszem po lewej jest chyba wolny na magazynie.
Ma wyjście spalin z tyłu skierowane w górę.


ok, dzięki za wyczerpującą informację, teraz to wszystko sobie przeanalizuję

darase
12-08-2011, 21:16
arti przeanalizuj i dobierz taki sterownik jak eCoal żebyś nie musiał siedzieć w kotłowni i patrzeć jak się pali, zobacz na stronie www.esterownik.pl jak ma się podgląd na pracę kotła przez internet lub nadzoruj piec za pomocą telefonu z androidem, życzę udanego wyboru i zero kłopotu w czasie palenia :) Nie pozwól myśleć producentom kotłów za Ciebie. Każdy powie że jego piec jest najlepszy. Pozdro.

Jarecki79
12-08-2011, 22:27
Darase

Cobra zapewnia taki sam stopień spokoju.

Odpalić i zapomnieć,że kocioł jest w kotłowni, relaksować się i myśleć o czymś innym

darase
12-08-2011, 22:37
Jarecki jeśli tak jest jak piszesz to tak jest w danej chwili a jak będzie jutro? Może zmienisz zdanie i liiiipa. Z całym szacunkiem do Twojej osoby ale nie robiłbym interesów z kimś kto w każdej chwili może zmienić zdanie bez podania przyczyny. Zmień "zdanie" i zmień podpis :)

Jarecki79
12-08-2011, 22:47
Na prośbę kolegi oraz własną chęć drobnej zmiany "nadejszła" wiekopomna chwila zmiany podpisu

:P

Vld
12-08-2011, 23:03
a ja bym radził nie być tak bezkrytycznym wyniki eksploatacyjne jasno pokazały że optymalne parametry spalania są tylko przy 16 kW im niżej tym gorzej już przy 9 kW było ponad 14% tlenu. Na brulim po ograniczeniu nadmiaru uzyskali o 8% wyższą sprawność przy tych samych 9 kW. 40-50% sprawnosci przy 3 kW to też żadna rewelacja. Jak ktoś nie ma zielonego pojęcia o regulowaniu i spalaniu to ecoal jest dla niego, w innym przypadku da się osiągnąć lepsze wyniki.

Jarecki79
12-08-2011, 23:08
a ja bym radził nie być tak bezkrytycznym wyniki eksploatacyjne jasno pokazały że optymalne parametry spalania są tylko przy 16 kW im niżej tym gorzej już przy 9 kW było ponad 14% tlenu. Na brulim po ograniczeniu nadmiaru uzyskali o 8% wyższą sprawność przy tych samych 9 kW. 40-50% sprawnosci przy 3 kW to też żadna rewelacja. Jak ktoś nie ma zielonego pojęcia o regulowaniu i spalaniu to ecoal jest dla niego, w innym przypadku da się osiągnąć lepsze wyniki.

Jak ktoś pojęcia nie ma, to korzysta z Cobry tak, jak ja pod daną moc ustawi producent.
Spokojnie daje radę w automacie, co ostatnio pisał Hubi przechodząc z eko węgla kamiennego na eko z brunatnego bez jakichkolwiek korekcji. Sterownik spokojnie sobie poradził.
Jak ktoś jednak chce coś poprawić, to ma taką możliwość.

Wiesz to po sobie i swoim IFL.

Jeżeli chodzi o bruli, to też mi się podoba (jego praca, bo do dużej puszki mam pewne zastrzeżenia estetyczne) i nie ma przeszkód, aby go stosować czy zamawiać do Skam-P, jak ktoś ma taką ochotę.

ps. ostatnio wyczytałem w pewnym miejscu,że E-S chce przejść na sposób sterowania nadmuchem taki jak w Pumie czy Cobrze, czyli z fazowego na grupowe.... ciekawostka przyrodnicza....

Vld
12-08-2011, 23:23
nie wiem jak jest w cobrze bo jej wyników nie widziałem i nie miał okazji sam sprawdzić, ale uważam, że jak już robi się automat to jego praca a dokładniej strumień paliwa i strumień powietrza powinny zmieniać się liniowo proporcjonalnie czy jak tam go zwał. W ecoal wyraźnie dmucha za mocno na małych mocach i jest to albo celowe by pilnować niskiego CO albo przez niedopasowanie dmuchawy do reszty. Jak rośnie tlen to zapada się kopczyk i odsłaniają się otwory napowietrzające, i niech mi nikt nie mówi że tak ma być. Najwyraźniej czujnik temperatury to za mało by panować nad nadmiarem i skomplikowano tajne algorytmy zdaję się nie do końca sobie z tym radzą.

Mogami
13-08-2011, 03:06
Przeczytałem ponad 200 stron i .... muszę się przespać :)

SUSPENSER
13-08-2011, 09:22
Witam.
Czytam tu Wasze info. o piecach i jestem głupi :(
Wybudowałem sobie domek pow. użytkowa 130m2 - parter z poddaszem (plus piwnica pod garażem i garaż na dwa samochody = łącznie daje to po podłodze ok 200m2).
Dom mam wybudowany z Ytonga 24 + 15 styropian. Planuję normalne ogrzewanie w miedzi + podłogowe w łazienkach.
Teraz właśnie jestem na etapie szukania DOBREGO pieca. W PSB (bo tam robię zakupy) polecono mi Kocioł HEITZ EKO 2 24kW (za 9000zł).
Mam znajomego który zachwala piec f-my DZIUBARCZYK KWM-SGR 25kW, a widzę, że Wy jako znawcy nawet o tych piecach nic nie piszecie (są takie złe :o ?).
Może polecicie mi coś lepszego?
Piecem który kupię mam zamiar ogrzewać latem CWU - bo to wydaje mi się (chyba, że się mylę) rozsądnym wyjściem. Miałem co prawda zamiar kupić takie cudo HEITZ AIR ale jakoś mi przeszło ;).
Czekam na dobre rady ;)

Nie piszemy o tamtych bo są drogie [9000 za 24 kW] i/lub są gorsze od tutaj polecanych.

Mój prywatny ranking jako użytkownika, który niejeden kocioł widział [choć jest z poza branży] wygląda nadal tak:
1. Skam-P Premium ze sterownikiem Cobra [niedługo drugi sąsiad taki polecony przeze mnie uruchomi]
2. RBR Ekouniwersal z palnikiem Burner-S i sterownikiem eCOAL
3. Ogniwo Eko Plus z palnikiem Burner-S i sterownikiem eCOAL

Pisałem już wcześniej kilka razy czym się one różnią, więc nowym użytkownikom polecam poczytać ten wątek to znajdą [bierzcie przykład z Mogami ;)].

SUSPENSER
13-08-2011, 09:28
nie wiem jak jest w cobrze bo jej wyników nie widziałem i nie miał okazji sam sprawdzić, ale uważam, że jak już robi się automat to jego praca a dokładniej strumień paliwa i strumień powietrza powinny zmieniać się liniowo proporcjonalnie czy jak tam go zwał. W ecoal wyraźnie dmucha za mocno na małych mocach i jest to albo celowe by pilnować niskiego CO albo przez niedopasowanie dmuchawy do reszty. Jak rośnie tlen to zapada się kopczyk i odsłaniają się otwory napowietrzające, i niech mi nikt nie mówi że tak ma być. Najwyraźniej czujnik temperatury to za mało by panować nad nadmiarem i skomplikowano tajne algorytmy zdaję się nie do końca sobie z tym radzą.

eCOAL steruje dmuchawami fazowo i nie ma możliwości regulacji poniżej pewnego poziomu, a Cobra ma bo steruje grupowo.

Vld
13-08-2011, 09:38
eCOAL steruje dmuchawami fazowo i nie ma możliwości regulacji poniżej pewnego poziomu, a Cobra ma bo steruje grupowo.

gdyby to w tym był problem, to nadmiar pojawiał by się przy 3-5 kW, a nie już rośnie przy 12 kW, a przy 9 kW ma ponad 14%. Moja śmiała teza, że jest to celowe by utrzymać niski poziom tlenku węgla w spalinach, który rośnie wraz ze zmniejszającą się intensywnością spalania i temperaturą całego paleniska. Wiec jak się go wymiesza w 3,5 raza większej ilości powietrza, to udział procentowy CO faktycznie będzie niski.

Jarecki79
13-08-2011, 11:36
eCOAL steruje dmuchawami fazowo i nie ma możliwości regulacji poniżej pewnego poziomu, a Cobra ma bo steruje grupowo.

Doczytałem odpowiedź firmy E-S, wygląda ona następująco:

"Wprowadzimy taką możliwość, ale będzie to wymagało sterowania grupowego wentylatorem (aktualnie wentylator sterowany jest fazowo). Po takiej zmianie będzie można zejść do bardzo niskich obrotów.
Kiedy wprowadzimy taką zmianę - nie wiem. Na razie sezon urlopowy w pełni i wypoczywamy :) Ale wszelkie uwagi i sugestie notujemy i poddajemy dyskusji..." elektro-system, seba

Więcej nie ma chyba potrzeby komentować.

zawijan
13-08-2011, 15:12
nie wiem jak jest w cobrze bo jej wyników nie widziałem i nie miał okazji sam sprawdzić, ale uważam, że jak już robi się automat to jego praca a dokładniej strumień paliwa i strumień powietrza powinny zmieniać się liniowo proporcjonalnie czy jak tam go zwał. W ecoal wyraźnie dmucha za mocno na małych mocach i jest to albo celowe by pilnować niskiego CO albo przez niedopasowanie dmuchawy do reszty. Jak rośnie tlen to zapada się kopczyk i odsłaniają się otwory napowietrzające, i niech mi nikt nie mówi że tak ma być. Najwyraźniej czujnik temperatury to za mało by panować nad nadmiarem i skomplikowano tajne algorytmy zdaję się nie do końca sobie z tym radzą.

Oczywiście, że czujnik temperatury spalin to za mało, żeby sterować procesem spalania DOSKONALE. Jednak jest to wystarczające, aby sterować procesem poprawnie w stopniu zadowalającym i - co ważniejsze - ZDECYDOWANIE LEPIEJ, NIŻ ZA POMOCĄ STEROWNIKA Z NASTAWAMI RĘCZNYMI, KTÓRE NASTAWIA MAŁO ZAAWANSOWANY OPERATOR.
Jeśli komuś uda się zrobić taki idealny sterownik w cenie eCoala - oddam mu głęboki pokłon.

Vld
13-08-2011, 16:19
Oczywiście, że czujnik temperatury spalin to za mało, żeby sterować procesem spalania DOSKONALE. Jednak jest to wystarczające, aby sterować procesem poprawnie w stopniu zadowalającym i - co ważniejsze - ZDECYDOWANIE LEPIEJ, NIŻ ZA POMOCĄ STEROWNIKA Z NASTAWAMI RĘCZNYMI, KTÓRE NASTAWIA MAŁO ZAAWANSOWANY OPERATOR.
Jeśli komuś uda się zrobić taki idealny sterownik w cenie eCoala - oddam mu głęboki pokłon.

a jak by jednak dać możliwość bardziej doświadczonym skorygowania nadmuchu pod konkretne paliwo tak jak to jest w ecomax, to może znikła by konieczność zaklejania odsłoniętych otworów. I jak to jest tą dmuchawą faktycznie jej nadmierna wydajność na niższych mocach wynika ze sterowania nią triakiem?
Pozdrawiam

pomorzanin
14-08-2011, 00:09
Doczytałem odpowiedź firmy E-S, wygląda ona następująco:

"Wprowadzimy taką możliwość, ale będzie to wymagało sterowania grupowego wentylatorem (aktualnie wentylator sterowany jest fazowo). Po takiej zmianie będzie można zejść do bardzo niskich obrotów.
Kiedy wprowadzimy taką zmianę - nie wiem. Na razie sezon urlopowy w pełni i wypoczywamy :) Ale wszelkie uwagi i sugestie notujemy i poddajemy dyskusji..." elektro-system, seba

Więcej nie ma chyba potrzeby komentować.

Czy to będzie sterowanie fazowe czy grupowe jest to ta sama lipa w sterowaniu nadmuchem. Obroty dmuchawy są w obu przypadkach wynikiem równowagi średniej mocy dostarczanej do silnika i jego obciążenia. Jeżeli Kolega ma kontakt z producentem to można mu zaproponować wykorzystanie układu sterowania silnikiem jaki jest stosowany w pralkach. Mam to w swoim kotle i pracuje od ok.1% RPM do 100%RPM, i sterowanie silnikiem jest fazowe,triakiem. Układ zawiera specjalizowany układ scalony- bardzo tani. Można na żywca,bez zmian konstrukcyjnych wykorzystać taki moduł z pralki i nie będzie problemów z ustawianiem obrotów pod dmuchawę.

zawijan
14-08-2011, 10:03
a jak by jednak dać możliwość bardziej doświadczonym skorygowania nadmuchu pod konkretne paliwo tak jak to jest w ecomax, to może znikła by konieczność zaklejania odsłoniętych otworów. I jak to jest tą dmuchawą faktycznie jej nadmierna wydajność na niższych mocach wynika ze sterowania nią triakiem?
Pozdrawiam

Doświadczony użytkownik, który potrafi sterować kotłem lepiej niż eCoal, nie potrzebuje eCoala.
eCoal - to sterownik przede wszystkim dla niedoświadczonych.

pomorzanin
15-08-2011, 11:39
Doświadczony użytkownik, który potrafi sterować kotłem lepiej niż eCoal, nie potrzebuje eCoala.
eCoal - to sterownik przede wszystkim dla niedoświadczonych.

Kolego Z. nie daj się podpuścić. Chcą Ciebie wmanewrować w dyskusję o zasilaniu dmuchawy. Te triaki czy IGT nie mają żadnego znaczenia dla funkcjonowania kotła.

Wojtek_mazury
15-08-2011, 12:37
Kolego Z. nie daj się podpuścić. Chcą Ciebie wmanewrować w dyskusję o zasilaniu dmuchawy. Te triaki czy IGT nie mają żadnego znaczenia dla funkcjonowania kotła.

Wydaje mi się, że jednak jest to bardzo istotna część sterownika, bo umożliwiająca przejście od sterowania dwustanowego (Załącz 100% mocy/ wyłącz) do wielostanowego (załącz x% mocy/załącz x1% mocy......./ wyłącz). Bez tych "nie mających znaczenia dla funkcjonowania kotła" elementów pewnie nie powstał by e-coal.

Andrzej_M_
15-08-2011, 14:19
Witam


Chciałem zaznaczyć, że ja tu na forum jestem tylko słuchaczem.

Co prawda Jarecki79 w tym czasie był na urlopie, ale przypomnę nie tylko jemu, ale wszystkim czytającym forum.
Niedawno Zawijan_2 z wrodzoną sobie swadą, wszystko lub prawie wszystko na temat wentylatorów w piękny sposób opisał.

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?65781-RANKING-KOTŁÓW-NA-EKO-GROSZEK&p=4813299#post4813299
i
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?65781-RANKING-KOTŁÓW-NA-EKO-GROSZEK&p=4814236#post4814236


Mnie te jego wpisy przekonały do głoszonych przez Zawijanów teorii.

Gdyby nie było to jeszcze w pełni zrozumiałe to podaje adres pewnego wykresu.
Proszę szczególnie zwrócić uwagę na tą szarą linie. Co prawda nie są to obroty wentylatora, ale ciśnienie panujące w komorze spalania.

http://zawijan.files.wordpress.com/2011/05/p2.png

Objaśnienia co do wykresu zamieszczonego powyżej, znajdują się w adresie poniżej.

http://zawijan.wordpress.com/z-historii-krotkiej-badania-pewnej-pumy/


Na koniec jeszcze mała dygresja.
Skoro kolega Vlad zasugerował swoją śmiałą tezą iż Zawijan manipuluje wynikami CO, specjalnie wprowadzając nadmiar powietrza przy pracy palnika na małej mocy, to ja spróbuje temu zaradzić w prosty sposób.

Myśle iż Zawijan się nie obrazi za mały tuning palnika. Ale to dopiero wieczorem, muszę to dopiero naszkicować.

Pozdrawiam
Andrzej

Vld
15-08-2011, 15:34
oglądałem te wykresy ze 20 razy i dop teraz widzę, że to co wywnioskowałem o relacji nadmiar powietrza - zawartosć CO dokładnie widać na tych wykresach. Zawsze jak tlen sięga 20% CO spada do 0. Trzymanie tlenu na poziomie 15-18% (ecoal) daje CO na poziomie 0,1-0,2 %. Utrzymywanie przez pumę tlenu na poziomie 10 - 12 % skutkuje wzrostem CO do 0,2 - 0,4%, a że korekta nadmuchu w pumie była źle ustawiona na ten miał to nastąpiło przewęglenie tlen spadł do 0 a CO poza skale. Widać też różnicę ciśnienia które tworzy dmuchawa na pumie i na ecoal i zmniejszającą się stratę kominową(temp spalin) przy nadmiarze zmniejszonym z 15 na 10%
pozdrawiam

Jarecki79
15-08-2011, 17:52
1. Cała sytuacja miała miejsce ponad rok temu a od tego czasu wyszła m.i.n Cobra a sam soft był udoskonalany. Podobnie jak w Ecoalu czy Brulim, również są aktualizacje softów i stała praca nad rozwojem.
Cobra obecnie spokojnie spali miał węglowy. Poza tym test nie został dokończony a Włodek nie widział na własne oczy jak ten sam miał węglowy spala eCoal.
Kilka osób z tego forum spotkało już miał, z którym ecoal sobie nie poradził. Na dupne paliwo żaden sterownik nie pomoże.


2. Jakby sterowanie grupowe nie miało sensu, to firma Elektro-system nie informowałaby o przejściu na taki sposób pracy.
Powinno to nieco zastanowić czytelników forum. Wpisy osób korzystających z bruli dowodzą,że fabryczne 30% to zbyt mocny nadmuch, wyszedł soft testowy z 25% a to i tak dla niektórych jeszcze za dużo. Mamy różne kotłownie, kominy, napowietrzenie w kotłowniach nie są to warunki laboratoryjne.

3. Także kilkakrotnie na tym forum pisałem o użytecznych obrotach dmuchaw.

Andrzej_M_
15-08-2011, 18:27
... 2. Jakby sterowanie grupowe nie miało sensu, to firma Elektro-system nie informowałaby o przejściu na taki sposób pracy.
Powinno to nieco zastanowić czytelników forum. Wpisy osób korzystających z bruli dowodzą,że fabryczne 30% to zbyt mocny nadmuch, wyszedł soft testowy z 25% a to i tak dla niektórych jeszcze za dużo. Mamy różne kotłownie, kominy, napowietrzenie w kotłowniach nie są to warunki laboratoryjne. ...


Jarecki79 nie chciałbym aby mój wpis świadczył, o tym że jestem Twoim oponentem w rozmowach na forum.

Jeżeli twierdzisz na podstawie Twoich informacji, że producent sterownika Bruli zamierza przejść na inny sposób sterowania silnika wentylatora, bo gro użytkowników tego sterownika narzeka na zbyt mocny nadmuch wentylatora, to ja to mogę interpretować następujący sposób:
Złe dopasowanie wentylatora do paleniska kotła.

Jarecki79
15-08-2011, 18:39
Jarecki79 nie chciałbym aby mój wpis świadczył, o tym że jestem Twoim oponentem w rozmowach na forum.

Jeżeli twierdzisz na podstawie Twoich informacji, że producent sterownika Bruli zamierza przejść na inny sposób sterowania silnika wentylatora, bo gro użytkowników tego sterownika narzeka na zbyt mocny nadmuch wentylatora, to ja to mogę interpretować następujący sposób:
Złe dopasowanie wentylatora do paleniska kotła.

Teraz na przykładzie kol. Karoka czy suspenser.

Bruli dmucha za mocno
Cobra natomiast pracuje z ich dmuchawami odpowiednio.

To nie złe dopasowanie wentylatora, tylko ten sterownik ma stworzoną konkretną charaketerytyke pod konkretną dmuchawę.
Potrzebne menu serwisowe, aby wgrać odpowiednią charakterystykę wentyla albo należy stworzyć odpowiednie charakterystyki pod 4-5najbardziej popularnych modeli wentyli na rynku i umożliwić wybór z menu np. WBS6a, RV-13AM, RV-13AMs, WPa06, WPa07.....

zawijan
15-08-2011, 18:40
Zawsze jak tlen sięga 20% CO spada do 0.

Te - powtarzające się cyklicznie - wyskoki tlenu do 20% i CO do 0%, to cecha charakterystyczna stosowanego analizatora spalin, który cyklicznie "samoregeneruje się" (przedmuchuje się powietrzem). Stąd te wyniki.
Nie mają one nic wspólnego z aktualną zawartością tlenu i CO w spalinach.

Andrzej_M_
15-08-2011, 19:18
... a że korekta nadmuchu w pumie była źle ustawiona na ten miał to nastąpiło przewęglenie tlen spadł do 0 a CO poza skale. Widać też różnicę ciśnienia które tworzy dmuchawa na pumie i na ecoal i zmniejszającą się stratę kominową(temp spalin) przy nadmiarze zmniejszonym z 15 na 10%
pozdrawiam

Vld sugerujesz, że to były tyko złe nastawy korekty nadmuchu. Ba jeszcze zachwalasz na wykresie widoczną mniejszą stratę kominową przy sterowniku Puma.
Ty chyba widzisz tylko co chcesz zobaczyć.
Ja na wykresie nr.2 i nr.3 zobaczyłem jak palnik zaczyna z biegiem czasu pracy się dusić.
I nie podejrzewam tu winy softu Pumy, tylko właśnie filozofii w sposobie dostarczania powietrza.
Jeszcze raz poniżej zamieszczę fragment wypowiedzi Zawijana_2 z pominięciem animozji do Włodka_PID.



...Tak nadmiar, niedomiar jak i nierównomierność dawkowania powietrza skutkuje ujemnie na przebieg procesu spalania. ...
...A wynika to z tego, że gdy dmuchnie mocno, to rozżarza paliwo, ono zaczyna gazować i potrzebuje tlenu akurat wówczas, gdy wentylator traci swoją zdolność pracy użytecznej. Następny dmuch wypycha niedopalone gazy i tak w kółeczko. ...


Te słowa mnie przekonują.

Ponadto palnik Burner-S jest inną konsrukcją, gdzie powietrze jest podawane wąskimi poziomymi szczelinami. Tam to zjawisko impulsowego i miejscowego rozżarzania paliwa na pewno jest zwielokrotnione.
Te szczelinowe podawanie powietrza ma być sposobem na głęboką penetracje powietrza w złoże paliwa o drobnym uziarnieniu.

Vld
15-08-2011, 19:45
Vld sugerujesz, że to były tyko złe nastawy korekty nadmuchu. Ba jeszcze zachwalasz na wykresie widoczną mniejszą stratę kominową przy sterowniku Puma.
Ty chyba widzisz tylko co chcesz zobaczyć.
Ja na wykresie nr.2 i nr.3 zobaczyłem jak palnik zaczyna z biegiem czasu pracy się dusić.
I nie podejrzewam tu winy softu Pumy, tylko właśnie filozofii w sposobie dostarczania powietrza.
Jeszcze raz poniżej zamieszczę fragment wypowiedzi Zawijana_2 z pominięciem animozji do Włodka_PID.



Te słowa mnie przekonują.

Ponadto palnik Burner-S jest inną konsrukcją, gdzie powietrze jest podawane wąskimi poziomymi szczelinami. Tam to zjawisko impulsowego i miejscowego rozżarzania paliwa na pewno jest zwielokrotnione.
Te szczelinowe podawanie powietrza ma być sposobem na głęboką penetracje powietrza w złoże paliwa o drobnym uziarnieniu.

Tak, jak patrze na wykres to widzę to na co patrze, a widzę że Puma dmuchała dużo słabiej niż ecoal i za słabo niż powinna, bo z czasem następowało przewęglanie. Widzę też, że jeden i drugi startował z dużego nadmiaru. I wiem że nie soft jest zły tylko potrzeba dobrać odpowiednią korektę nadmuchu w obydwu sterownikach. Cieszę się że słowa o nadmiarze i niedomiarze cie przekonują właściwy poziom tlenu dla spalania węgla to 5-7%, wszystko ponad to straty. Nie wiem natomiast o co mu chodzi z nierównomiernością mi dmuchawa pracuje stale, na tych samych obrotach zależnych od mocy i nie występują żadne pierwsze - drugie dmuchy. Wiem jedno ma być kopiec, ma być temperatura, ma być przestrzeń i ciągły właściwy nadmuch.
I proszę mi nie imputować że jedno chwalę a inne ganie, bo jak na razie mamy upublicznione wyniki tylko jednego kotła,sterownika, palnika. Po wycinku badania Pumy niewłaściwie wyregulowanej do badania nie można wyciągać daleko idących wniosków.
Respekt dla Zawijana za publikowanie wyników badań, ale tez ciągle mam nadzieje doczekać się jego wniosków i analiz z miesięcznej pracy kotła bez czyszczenia.

Jeszcze jeden obrazek dla pełni dyskusji:
http://zawijan.files.wordpress.com/2009/06/wentylator.png
widać wyraźnie że przy tym sterowaniu co było przy wykonywaniu tego wykresu na 40% dmuchawa niemal się zatrzymuje a na 35% zatrzymuje.

zawijan
15-08-2011, 19:50
Respekt dla Zawijana za publikowanie wyników badań, ale tez ciągle mam nadzieje doczekać się jego wniosków i analiz z miesięcznej pracy kotła bez czyszczenia.

Przecież wyniki masz jak na dłoni. Możesz śmiało analizować i wyciągać wnioski.

Vld
15-08-2011, 20:23
Przecież wyniki masz jak na dłoni. Możesz śmiało analizować i wyciągać wnioski.

widzisz, ja mogę się tylko domyślać i gdybać, Ty natomiast masz dużo większą wiedzę i doświadczenie, po za tym sam ten kocioł badałeś.
Ja bym chciał wiedzieć w zasadzie dwie rzeczy: dlaczego sprawność rosła wraz z zabrudzeniem kotła, aż do 50% i drugie jaki udział poszczególnych strat w % przypada na te drugie 50% tracone.
no i w wolnej chwili jak byś mógł parę słów napisać na temat podgrzewania powietrza dla spalania byłbym wdzięczny
Pozdrawiam

Andrzej_M_
15-08-2011, 20:52
Teraz na przykładzie kol. Karoka czy suspenser.

Bruli dmucha za mocno
Cobra natomiast pracuje z ich dmuchawami odpowiednio.

To nie złe dopasowanie wentylatora, tylko ten sterownik ma stworzoną konkretną charaketerytyke pod konkretną dmuchawę. ...


Tak, tylko ja dalej nie potrafię zrozumieć po co producenci kotłów montują wentylatory o dużej wydajności, by za chwilę zmniejszać jego wydajność za pomocą sterownika.

Tylko mi nie tłumacz, że musi być duży zapas wydajności wentylatora na okres zimowy. W okresie zimowym to natura wspiera wydajność wentylatora.

Może pytanie wygląda na trochę naiwnie, ale nie bardzo umiem to sobie wytłumaczyć.

pomorzanin
15-08-2011, 21:08
Tak, tylko ja dalej nie potrafię zrozumieć po co producenci kotłów montują wentylatory o dużej wydajności, by za chwilę zmniejszać jego wydajność za pomocą sterownika.

Tylko mi nie tłumacz, że musi być duży zapas wydajności wentylatora na okres zimowy. W okresie zimowym to natura wspiera wydajność wentylatora.

Może pytanie wygląda na trochę naiwnie, ale nie bardzo umiem to sobie wytłumaczyć.

Twoje pytanie nie jest naiwne. Producenci,z jednym wyjątkiem, sami nie wiedzą jakie mają wstawić dmuchawy. Nie wiedzą też co z nimi zrobić jak już są wstawione do kotła, czy 1% obrotów a może 50%, spróbujemy 30%, itd.

Jarecki79
15-08-2011, 22:01
Tak, tylko ja dalej nie potrafię zrozumieć po co producenci kotłów montują wentylatory o dużej wydajności, by za chwilę zmniejszać jego wydajność za pomocą sterownika.

Tylko mi nie tłumacz, że musi być duży zapas wydajności wentylatora na okres zimowy. W okresie zimowym to natura wspiera wydajność wentylatora.

Może pytanie wygląda na trochę naiwnie, ale nie bardzo umiem to sobie wytłumaczyć.

Już to ze 3razy pisałem, ale powtórzę...

Wcześniej nie było wyboru dmuchaw, patrząc kilka lat do tyłu do miałowego była tylko dmuchawa DM231 i nic więcej, zaadaptowana z wyciągów kuchennych.
Po kilku latach było 3-4producentów i wybór do zasypowego ok.4modeli.

Przy debiucie podajników sytuacja była podobna, była tylko WBS6a stalowa w czarnej obudowie i finał.
Pod ten typ nadmuchu stworzono sterowania i "odpowiednią mapę" pracy.
Jak pod sterownik przygotowany dla WBS6a podłączysz np. RV-12Pmd to kicha - złe sterowanie, zła krzywa powietrza.

Pracując z kilkoma producentami sterowań doszedłem do jakiegoś przyzwoitego stanu.
RT09pid- ma wybór pod WBS6a, RV-14 oraz WPa-07
Cobra - sam obecnie ustalam właściwą charakterystykę podają dolne obroty do startu wirnika i odpowiednią górę
Titanic, Argon - menu serwisowe, gdzie wnoszę wartości prądu dla biegu 1, aby wirnik się kręcił oraz wartości prądu dla przedostatniego biegu, gdzie po zwiększaniu "prądu" nie ma już wyraźnego wzrostu przyrostu powietrza. Tym sposobem podaje zakres uzytecznej pracy, tego brakuje w brulim i pewnie w ecoalu.

Obecnie jest wybór 3dmuchaw o mniejszej wydajności tj. stosowana w ogniwie dmuchawka metrixu, dalej mplusm WPa07 (średnio mi się widzi) i typ dmuchawy RV-13AMs z silnikiem 40W. Te 3modele mają zblizone parametry, ale wymagają innej "mapy" sterowania. W sumie do RT09pid żadna z nich nie pasuje. Ponieważ każdy wentyl ma użyteczny zakres obrotów, to wystarczy do tego mieć odpowiednie sterowanie.
Temat jest dłuższy, ale nie chcę przynudzać.

Andrzej_M_
15-08-2011, 22:45
Już to ze 3razy pisałem, ale powtórzę...

... Temat jest dłuższy, ale nie chcę przynudzać.

Jarecki79 jestem usatysfakcjonowany Twoją wypowiedzią.


Jakie wnioski dla mnie z niej wynikają.
Związana z Tobą branża kotlarska stara się rozwijać. Co widać po Twojej wypowiedzi na temat wentylatorów.

Co prawda nie posiadacie takich stanowisk badawczych jak np. Zawijanowie w ICHPW, ale trudno wymagać od małych czy średnich producentów takiego luksusu.

Można by razem w gronie kilku producentów zlecić jakieś specjalistyczne badania, ale mam pewne wątpliwości czy to jest możliwe przy Polskiej mentalności.


Pozostaje jedynie mały niesmak czy niedosyt klienta, który musi za ten rozwój niekiedy sporo zapłacić.


Pozdrawiam serdecznie bez podtekstów
Andrzej

Jarecki79
15-08-2011, 22:53
My wyroby swojej firmy rozwijamy w oparciu o współpracę z instytutem w Łodzi.
Oni nam m.in. pomogli, dobrali i wyliczyli przekroje pod konkretną dmuchawę przy kotłach zasypowych

Korzystamy tez z innej pomocy, ale ze zrozumiałych względów nie będę się rozpisywał.


Dla przykładu podam Ci zakres użyteczny przy RT09pid:
WBS6a 9-37 oraz 44% (suspenser ma mniejsze wartości w swojej kotłowni)
Jak pod tą charakterystykę dam RV-12Pmd, to górę musze ustawić na ok.70-75%, aby mieć podobne efekty.

Jest jednak małe ale... zaczynając stosować RT09pid niby gotową pod WBS6a podawanie powietrza było łągodnie mówiąc nic nie warte.
To może chyba jeszcze pamiętać suspenser, dopiero bardziej ścisła współpraca i softy od v.5.09 w górę mają dobrą mapę pracy.


Generalnie jest tak,że konkretne sterowania dedykowane są pod konkretne dmuchawy.
Z małymi wyjątkami, nad którymi miałem okazję popracować.

zawijan
16-08-2011, 07:37
No i popatrzcie.
A kiedyś ktoś STRASZNIE rugał mnie, że to co piszę o konieczności właściwego doboru dmuchaw to bzdura i chwyt marketingowy.
A kiedyś ktoś STRASZNIE krytykował nas, że sprzedaż sterownika eCoal łącznie z wybraną dmuchawą to oznaka naszej nieudolności, bo przecież uniwersalność ... itd. - to dopiero sztuka.
A kiedyś ktoś... możnaby tak jeszcze wiele, wiele, ale mi się nie chce.

jorgo
16-08-2011, 08:55
Glowa puchnie od tych modeli i wersji.....
Jak to się ma do zapracowanego, zalatanego, zajętego rodziną, dosypiającego w MZ-ce w drodze do pracy szarego człowieczka??
on nie ma na to czasu ani ochoty.....
Pewna starsza osoba miała takie powiedzenie: jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego :) i ja się tego trzymam

pomorzanin
16-08-2011, 10:53
Już to ze 3razy pisałem, ale powtórzę...

Wcześniej nie było wyboru dmuchaw, patrząc kilka lat do tyłu do miałowego była tylko dmuchawa DM231 i nic więcej, zaadaptowana z wyciągów kuchennych.
Po kilku latach było 3-4producentów i wybór do zasypowego ok.4modeli..
Nie było by problemów z dmuchawami gdyby producenci skupili się na rozwiązaniu zagadnienia analizy procesu spalania. Na opracowaniu czujników,przetworników które dostarczałyby sterownikowi informacji co dzieje się w palniku. A podeszli do tematu od tzw."tylca" i dlatego te różne kombinacje kocioł- dmuchawa. W samochodach dmuchawy są różne-jak kto szybko jedzie tak dmucha w silnik- a proces spalania jest dokładny.
Kolego Jarecki ,i nie tylko, przeanalizujcie plik:" http://www.freepatentsonline.com/4927350.pdf". I zróbcie to w swoich kotłach.w końcu te wasze "węże" będą miały jakiś punkt zaczepienia do poprawnego sterowania. Później ,jak kogoś to zainteresuje zamieszczę zdjęcie czujnika "46" z mojego kotła.

pomorzanin
16-08-2011, 10:59
Glowa puchnie od tych modeli i wersji.....
Jak to się ma do zapracowanego, zalatanego, zajętego rodziną, dosypiającego w MZ-ce w drodze do pracy szarego człowieczka??
on nie ma na to czasu ani ochoty.....
Pewna starsza osoba miała takie powiedzenie: jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego :) i ja się tego trzymam
Prawda, głowa może rozboleć. A to dlatego że pewnym producentom nie chce się uczyć. A jak mawiała pewna starsza osoba: wiedza to potęgi klucz.

Vld
16-08-2011, 12:27
Pierwsza zabawa z analizatorem: TESTO 325-1
Na automacie moc ok 7 kW podczas pracy O2 6 - 7 %, CO 120-170 mg/m3, temp spalin 123C
w podtrzymaniu O2 11,2 %, CO 8000 - 9000 mg/m3 (koniec skali), temp spalin 73C
Ciekawe jak daleko tu do stężenia wybuchowego?!
Niech każdy wyznawca krótkiej pracy i długiego podtrzymania zastanowi się nad tymi wynikami.
Pozdrawiam

kolejne pomiary pokazywały 18000 -19000 mg/m3, a analizator piszczy i się wyłącza bo mu nie smakuje.

outsider85
16-08-2011, 17:36
Witam.
Mam pytanie...
Czy kotłownia 6mkw zastosowana w tym projekcie:
http://www.galeriadomow.pl/projekt,upb2204-dom-przy-modrzewiowej-2,175.html
...wystarczy na kocioł, np Eko PLUS Ogniwo 16kW? Czy nie jest za mała, żeby taki kocioł zmieścić?

Czy budować dom jednak z częściowym podpiwniczeniem?

Jarecki79
16-08-2011, 18:08
No i popatrzcie.
A kiedyś ktoś STRASZNIE rugał mnie, że to co piszę o konieczności właściwego doboru dmuchaw to bzdura i chwyt marketingowy.
A kiedyś ktoś STRASZNIE krytykował nas, że sprzedaż sterownika eCoal łącznie z wybraną dmuchawą to oznaka naszej nieudolności, bo przecież uniwersalność ... itd. - to dopiero sztuka.
A kiedyś ktoś... możnaby tak jeszcze wiele, wiele, ale mi się nie chce.

??
Coś kręcimy, tylko w jakim celu?

Pisane było, że każda dmuchawa ma swój jakiś zakres obrotów użytecznych, co sprawdzałem przy okazji testów w labo na podstawie 3modeli dmuchaw.
Było to wówczas tłumaczone obrazowo na podstawie tamy wodnej.

Sugerowane było,że skoro poleca się ecoala z brucerem i dana dmuchawą, to należy umozliwić zakup takiego zestawu

Ponownie kieruję uwagę na kol.Suspensera, z brulim za mocno, z Cobrą dobrze.
Powtarzam,że to kwestia dopasowania i wgrania odpowiedniej charakterystyki. Mówię to na podstawie doświadczenia.
Skoro bruli ma byc do różnych kotłów, to chyba warto o tym pomyśleć prawda? Nikomu korona z głowy nie spadnie.

Jarecki79
16-08-2011, 18:11
Glowa puchnie od tych modeli i wersji.....
Jak to się ma do zapracowanego, zalatanego, zajętego rodziną, dosypiającego w MZ-ce w drodze do pracy szarego człowieczka??
on nie ma na to czasu ani ochoty.....


I słusznie, bo to zadanie producenta, aby dobrać i polecić spasowany odpowiednio zestaw.
Co Kowalskiego interesuje,że jest 10 czy 15dmuchaw i 12 sterowników? Ma dostać zestaw, który odpowiednio działa.

czp01
16-08-2011, 18:12
Kiedyś zadałem sobie podobne pytanie co do podpiwniczenia i w sumie machnąłem dokładnie przyziemie pod całym domem. Dlatego przyziemie a nie piwnice bo mam wysoki stan wód gruntowych. W przyziemiu znalazło się miejsce na kotłownię prawie 14 m2 i 2,70 m wysokości ( trochę podkopana niżej) wszystko się tam mieści razem z ekogroszkiem i łupkami do kominka. Do tego w przyziemiu zmieścił się podwójny garaż, duża pralnia, salonik ogrodowy, warsztacik i piwniczki pod schodami na przetwory. Same zalety takiego rozwiązania i jednak wada, że takie przyziemie trochę kosztuje i trzeba było mocno zweryfikować kosztorys.

Co do kotła czy wejdzie to się nie wypowiem bo ma inny ale są tu użytkownicy Ogniwa to doradzą. ( pewnie wejdzie ale i tak zostanie mało miejsca na eko)

outsider85
16-08-2011, 18:20
Co do kotła czy wejdzie to się nie wypowiem bo ma inny ale są tu użytkownicy Ogniwa to doradzą. ( pewnie wejdzie ale i tak zostanie mało miejsca na eko)

No właśnie chodzi o to czy wejdzie i czy będzie jego bezproblemowa obsługa, do samej kotłowni ważne aby weszło kilkanaście worków, reszta pójdzie do garażu ładnie ułożona pod sam sufit, a na resztę coś wykombinuję poza domem...jeżeli dało by radę wykombinować bez piwnicy - wiadomo, chodzi o koszty których jakbym mógł się trochę pozbyć to zawsze miło....

Jarecki79
16-08-2011, 18:27
Witam.
Mam pytanie...
Czy kotłownia 6mkw zastosowana w tym projekcie:
http://www.galeriadomow.pl/projekt,upb2204-dom-przy-modrzewiowej-2,175.html
...wystarczy na kocioł, np Eko PLUS Ogniwo 16kW? Czy nie jest za mała, żeby taki kocioł zmieścić?

Czy budować dom jednak z częściowym podpiwniczeniem?

Rozumiem,że kotłownia ma 153cm szerokości
Szukałbym na Twoim miejscu kotła z górnym wyjściem spalin, aby jego głębokośc była możliwie mała.
Na ok.138m2 użytkowych nowego, dobrze docieplonego budownictwa przedział mocy 12-17kW

outsider85
16-08-2011, 18:34
Rozumiem,że kotłownia ma 153cm szerokości
Szukałbym na Twoim miejscu kotła z górnym wyjściem spalin, aby jego głębokośc była możliwie mała.
Na ok.138m2 użytkowych nowego, dobrze docieplonego budownictwa przedział mocy 12-17kW

Mógłbyś jakiś konkretny polecić? Tak, żebym miał jakiś punkt zaczepienia....

Znalazłem jakiś Sztoker 25kW ale to chyba dużo za duży...a mniejszych chyba nie maja... :/ Ale faktycznie mniej miejsca zajmuje gdy spaliny odprowadzane są górą... :]

zawijan_2
16-08-2011, 20:38
Serdecznie wszystkich ponownie witam
I od progu kolejno pytam:

Pytanie nr 1 do kol. Jareckiego
Co to są te sterowania fazowe i sterowania grupowe, jeśli są, to czemu służą i czym się różnią? Mam prawo być głupi, zwłaszcza po urlopie? Mam! Mam prawo pytać? Mam! Więc pytam i oczekuje na odpowiedź.

Pytanie nr 2 do kol. Jareckiego
Czy posiada może Szanowny Kolega dane z pomiarów V-p konkretnego wentylatora zabudowanego do konkretnego palnika i te charakterystyki dla poszczególnych obrotów wirnika tego wentylatora? A czy posiada może Kolega pliki z konkretnymi wartościami wielkości pasm strumienia masowego powietrza oraz odpowiadającej mu wartości sprężu (zdolności do pokonywania oporów przepływu) w konkretnym palniku przy różnych wartościach ciśnienia atmosferycznego, ciągu kominowego, temperatury powietrza i jego wilgotności dla konkretnego typu wentylatora? Pytam, ponieważ ja mam tego sporo (wszak to fragmencik niewielki przygotowywanej przeze mnie pracy dr) i chętnie bym się zapoznał z wynikami innych. Użył - z podaniem źródeł - w publikacji. Fajnie by było.

Czyli zero bezprzedmiotowego ataku. Zwykła prośba o wymianę doświadczeń, jak to między fachowcami bywa.

Pozdrawiam serdecznie zawijan_2

pomorzanin
16-08-2011, 21:18
Wygląda na to że są jakieś problemy z tym opisem : http://www.freepatentsonline.com/4927350.pdf. W razie czego służę pomocą. Po tym sezonie grzewczym zmieniam hobby i póki co mogę wymienić się wiedzą, bezpłatnie.

Andrzej_M_
16-08-2011, 22:32
Wygląda na to że są jakieś problemy z tym opisem : http://www.freepatentsonline.com/4927350.pdf. W razie czego służę pomocą. ...


Nie, nie było problemów ze znalezieniem poprawnego adresu.
Nieraz penetrowałem internet za pomocą tej wyszukiwarki patentów w poszukiwaniu wiadomości o spalaniu antracytu.


Co do podanego przez Ciebie opisu patentu dotyczącego regulacji optymalnego spalania do wstępnie dobranych wartości paliwa i powierza za pomocą detektora podczerwieni, to po przeczytaniu do połowy stwierdziłem, że ta dawka wiedzy mnie przerasta.

Owszem idea regulacji procesu spalania za pomocą uzyskiwanej maksymalnej wartości z czujnika podczerwieni jest bardzo ciekawa, ale nawet jak byś podał nam w szczegółach zarys Twojego czujnika podczerwieni, to polegniemy przy algorytmie spalania stechiometrycznego.

Pozdrawiam
Andrzej

Jarecki79
16-08-2011, 22:52
Serdecznie wszystkich ponownie witam
I od progu kolejno pytam:

Pytanie nr 1 do kol. Jareckiego
Co to są te sterowania fazowe i sterowania grupowe, jeśli są, to czemu służą i czym się różnią? Mam prawo być głupi, zwłaszcza po urlopie? Mam! Mam prawo pytać? Mam! Więc pytam i oczekuje na odpowiedź.

Pytanie nr 2 do kol. Jareckiego
Czy posiada może Szanowny Kolega dane z pomiarów V-p konkretnego wentylatora zabudowanego do konkretnego palnika i te charakterystyki dla poszczególnych obrotów wirnika tego wentylatora? A czy posiada może Kolega pliki z konkretnymi wartościami wielkości pasm strumienia masowego powietrza oraz odpowiadającej mu wartości sprężu (zdolności do pokonywania oporów przepływu) w konkretnym palniku przy różnych wartościach ciśnienia atmosferycznego, ciągu kominowego, temperatury powietrza i jego wilgotności dla konkretnego typu wentylatora? Pytam, ponieważ ja mam tego sporo (wszak to fragmencik niewielki przygotowywanej przeze mnie pracy dr) i chętnie bym się zapoznał z wynikami innych. Użył - z podaniem źródeł - w publikacji. Fajnie by było.

Czyli zero bezprzedmiotowego ataku. Zwykła prośba o wymianę doświadczeń, jak to między fachowcami bywa.

Pozdrawiam serdecznie zawijan_2

Dokładnie Pan wie co to jest sterowanie fazowe a co grupowe.
Głupa prosze nie strugać. Może Pan dopytać E-S, bo o takim sterowaniu myślą, skoro na swoim forum o tym piszą.

Jeżeli w rzeczywistości ma Pan ochotę na współpracę w zakresie ustalenia granic sterowania pod daną dmuchawę jestem otwarty na prywatną wymiane doświadczeń a doświadczenia w tym zakresie mam dość spore.

Z czystej ciekawości mogę wysłać Państwu po wcześniejszym pytaniu o zgodę RT09pid przygotowany pod WBS6a. Sami możecie sprawdzić.

Nic kasiorki nie wymagam, mogę za darmo zademonstrowac o co chodzi i równiez za darmo zasugerowac co mozna by zrobić (łącznie z żywą demonstracją jak takie coś działa).

Jarecki79
16-08-2011, 22:54
Mógłbyś jakiś konkretny polecić? Tak, żebym miał jakiś punkt zaczepienia....

Znalazłem jakiś Sztoker 25kW ale to chyba dużo za duży...a mniejszych chyba nie maja... :/ Ale faktycznie mniej miejsca zajmuje gdy spaliny odprowadzane są górą... :]

Za duży...
Może być 12kW, z czopuchem górnym:
gł. 62cm
szer z podajnikiem żeliwnym II-ej generacji 115cm
wys. do zasilenia 134cm

17kW
gł.65cm
wys. 140cm do zasilenia
szer.125cm z podajnikiem

jorgo
17-08-2011, 04:31
I słusznie, bo to zadanie producenta, aby dobrać i polecić spasowany odpowiednio zestaw.
Co Kowalskiego interesuje,że jest 10 czy 15dmuchaw i 12 sterowników? Ma dostać zestaw, który odpowiednio działa.

Niby tak powinno być...
ale jak przejrzeć fora internetowe i jakie problemy z kotłami opisują na tychże ludziska, to ja nie wiem czy to tylko problem producentów.

pomorzanin
17-08-2011, 10:39
Owszem idea regulacji procesu spalania za pomocą uzyskiwanej maksymalnej wartości z czujnika podczerwieni jest bardzo ciekawa, ale nawet jak byś podał nam w szczegółach zarys Twojego czujnika podczerwieni, to polegniemy przy algorytmie spalania stechiometrycznego.

Pozdrawiam
Andrzej
Nie polegniesz przy algorytmie. W podanym opisie masz rozrysowany algorytm.Jest to wersja uproszczona,pokazująca ideę sterowania. Maksimum IR występuje wówczas gdy spala się całe paliwo oraz niema nadmiaru powietrza. Dotychczasowe metody polegające na analizie spalin sprowadzają się również do znalezienia
ilości powietrza przy ,której uzyskuje się maksimum ciepła. O tym jak działa czujnik można poczytać w necie, wrzuć hasło pomiar strumienia ciepła lub czujnik Gardona. W sumie polega to na pomiarze temperatury tzw. ścianki pomiarowej.

pomorzanin
17-08-2011, 11:35
Dokładnie Pan wie co to jest sterowanie fazowe a co grupowe.
Głupa prosze nie strugać. Może Pan dopytać E-S, bo o takim sterowaniu myślą, skoro na swoim forum o tym piszą.

Jeżeli w rzeczywistości ma Pan ochotę na współpracę w zakresie ustalenia granic sterowania pod daną dmuchawę jestem otwarty na prywatną wymiane doświadczeń a doświadczenia w tym zakresie mam dość spore.

Z czystej ciekawości mogę wysłać Państwu po wcześniejszym pytaniu o zgodę RT09pid przygotowany pod WBS6a. Sami możecie sprawdzić.

Nic kasiorki nie wymagam, mogę za darmo zademonstrowac o co chodzi i równiez za darmo zasugerowac co mozna by zrobić (łącznie z żywą demonstracją jak takie coś działa).
Koledzy nie sprzeczajcie się . Poczytajcie:http://forum.muratordom.pl/showthread.php?181882-z-zawijanem-o-sterowaniu-kot%C5%82em-nieco-inaczej/page9.
Jeżeli coś niejasne to dopowiem.

Jarecki79
17-08-2011, 16:29
Koledzy nie sprzeczajcie się . Poczytajcie:http://forum.muratordom.pl/showthread.php?181882-z-zawijanem-o-sterowaniu-kot%C5%82em-nieco-inaczej/page9.
Jeżeli coś niejasne to dopowiem.

Nie sprzeczam się, uważam,że po wakacjach każdy ma nowe siły i może nastąpić tzw nowe otwarcie.
Z miłą chęcią wymienię się prywatnie doświadczeniami. Jestem przekonany,że czegoś nowego mogą się dowiedziec zawijany a i moja wiedza może ulec powiększeniu. Co ważniejsze, koniec końców może to być z korzyścią dla osób korzystających z różnych sterowań, w tym modelu Bruli.

Taki temat można zarzucić na priva, odpowiem i można się jakoś normalnie umówić.
Jak są chęci, zapraszam do kontaktu. O efektach można później napisać na forum. :)

Wojtek_mazury
17-08-2011, 16:55
Piszę na różnych wątkach, bo szukam ważnej informacji. Otóż mój znajomy chce zamontować kocioł Ogniwo Eko 15kW. Gdy wszedł na stronę internetową Ogniwa (http://www.ogniwobiecz.com.pl/kotly/eko) to przeczytał, że:
Wymiary gabarytowe obudowy
szerokość x głębokość x wysokość [mm] 545 x 745 x 1000
W DTR (Automatyczny kocioł centralnego ogrzewania z palnikiem retortowym Ogniwo Eko) wymiary są następujące:
Wymiary gabarytowe obudowy
szerokość x głębokość x wysokość [mm] 545 x 745 x 1100
Niby niewiele się różnią ale które są prawdziwe? Na tym nie koniec. Podobnie różnią się inne wymiary.
Na stronie internetowej podane są wymiary kotła kompletnego jako:
Wymiary gabarytowe kotła kompletnego
szerokość x głębokość x wysokość [mm] 1135 x 975 x 1120, zaś w DTR jako:
Wymiary gabarytowe kotła kompletnego
szerokość x głębokość x wysokość [mm] 1135 x 915 x 1120.. Które są prawdziwe?
Może któryś z użytkowników zna właściwe wymiary?
Kolejna sprawa to posadowienie kotła.
Czy dla kotła z zasobnikiem paliwa po PRAWEJ stronie istnieją jakieś graniczne odległości od ścian? W DTR jest jedynie informacja, że powinno pozostać około 40 cm od strony zasobnika dla jego wyjęcia w razie potrzeby. A co ze stroną lewą? Jaka powinna być minimalna odległość od ściany kominowej ( tył kotła).Jaka minimalna odległość z przodu kotła? Znajomy ma dosyć małą kotłownię. Czy ktoś udzieli mi informacji?

Jarecki79
17-08-2011, 17:20
Do głębokości musisz swobodnie dodać 25cm, bo Ogniwo nie ma typowego czopucha, to tylko kawałek rury a przecież musisz to podłączyć do komina a jeszcze jak masz niżej wyczystkę kominową to przyzwoite minimum robi się na 35cm. To musisz dodać pewnie do tych 915 lub 975, bo to pewnie wymiar z klamkami i wystającymi elementami.
Z tyłu masz też spust wody i powrót wody z instalacji

Od strony kosza minimum 40cm a od drugiej teoretycznie prawie nic... ok.10cm powinno wystarczyć

Reszty tematu się nie podejmuję, pytaj na wątku o ogniwie

Wojtek_mazury
17-08-2011, 17:31
Dzięki za odpowiedź. Co prawda na stronie Ogniwa jest rysunek ale tam wymiar (głębokość) od czopucha do końca klamek wynosi 960 mmm. Czyli kolejny trzeci już wymiar.

SUSPENSER
17-08-2011, 22:53
Za duży...
Może być 12kW, z czopuchem górnym:
gł. 62cm
szer z podajnikiem żeliwnym II-ej generacji 115cm
wys. do zasilenia 134cm

17kW
gł.65cm
wys. 140cm do zasilenia
szer.125cm z podajnikiem

Kolega pytał o konkretny model, więc dodam, że chodzi najpewniej o Skam-P Premium.

Gregorioos
19-08-2011, 10:58
Witam,

Stoję przed wyborem kotła na ekogroszek. Po przeczytaniu tego wątku wstępnie wybrałem Skam P-Premium i Ogniwo Eko Plus.

Mam dom wybudowany w latach 70, nieocieplony, okna częściowo plastikowe, częściowo drewniane Urzędowskiego. Powierzchnia domu to 150m2 + piwnica (nieogrzewana) + poddasze (nieogrzewana i nieocieplone). W przyszłym roku planuję adaptację poddasza (ok. 70m2) i tam też będę ogrzewał. Instalacja starego typu, grzejniki żeliwne. CWU mam podrzewagną piecem gazowym typy 'Junkers'.
W chwili obecnej palę koksem w piecu 'samoróbce'. Wychodzi tego koksu ok. 5-6 ton na sezon. Wiem, że koks ma wyższą kaloryczność od węgla i dłużej się pali ale w tym sezonie jest cholernie drogi (w mojej okolicy tona koksu 1370 zł, ekogroszek z kopalni Bobrek 770 zł za tonę).

W mojej głowie rodzą się następujące pytania:
1) Czy piec na ekogroszek da mi taki sam komfort cieplny co piec na koks (ciepłe rury cały czas - utrzymuje temperaturę)? Bo wiem, że piec na gaz nie daje - mam taki i ogrzewanie nim, nie dość że jest drogie to jeszcze w domu jest zimno.
2) Jakiej mocy powinienem wybrać piec?
3) Jakiego spalania mogę się spodziewać? O ile więcej będzie się spalać eko od koksu?
4) Który z wymienionych 2 byłby lepszy?

Być może odpowiedź na takie pytanie już była ale na przeczytanie całego tego wątku potrzebowałbym miesiąc... :)

Dzięki z góry i pozdrawiam

Jarecki79
20-08-2011, 12:42
Witam,

Stoję przed wyborem kotła na ekogroszek. Po przeczytaniu tego wątku wstępnie wybrałem Skam P-Premium i Ogniwo Eko Plus.

Mam dom wybudowany w latach 70, nieocieplony, okna częściowo plastikowe, częściowo drewniane Urzędowskiego. Powierzchnia domu to 150m2 + piwnica (nieogrzewana) + poddasze (nieogrzewana i nieocieplone). W przyszłym roku planuję adaptację poddasza (ok. 70m2) i tam też będę ogrzewał. Instalacja starego typu, grzejniki żeliwne. CWU mam podrzewagną piecem gazowym typy 'Junkers'.
W chwili obecnej palę koksem w piecu 'samoróbce'. Wychodzi tego koksu ok. 5-6 ton na sezon. Wiem, że koks ma wyższą kaloryczność od węgla i dłużej się pali ale w tym sezonie jest cholernie drogi (w mojej okolicy tona koksu 1370 zł, ekogroszek z kopalni Bobrek 770 zł za tonę).

W mojej głowie rodzą się następujące pytania:
1) Czy piec na ekogroszek da mi taki sam komfort cieplny co piec na koks (ciepłe rury cały czas - utrzymuje temperaturę)? Bo wiem, że piec na gaz nie daje - mam taki i ogrzewanie nim, nie dość że jest drogie to jeszcze w domu jest zimno.
2) Jakiej mocy powinienem wybrać piec?
3) Jakiego spalania mogę się spodziewać? O ile więcej będzie się spalać eko od koksu?
4) Który z wymienionych 2 byłby lepszy?

Być może odpowiedź na takie pytanie już była ale na przeczytanie całego tego wątku potrzebowałbym miesiąc... :)

Dzięki z góry i pozdrawiam

Budownictwo masz stare, instalację również, do tych użytkowych 150m2 ma w niedalekim czasie dojść 70m2, ja polecam moc 25kW.
Uważam,że będzie najbardziej oszczędną propozycją dla takiego budownictwa.

Przy tak opisanym budownictwie spodziewać się można w sezonie dobowego spalania na poziomie ok.35kg/dobę przy pełnym metrażu lub coś w granicy 25-30kg dla tych 150m2.

W domu będziesz miał równie ciepło co z koksiaka.
Polecam z nową Ekoenergią2 oraz do wyboru sterownik albo RT09pid albo Cobra
Palić można miałem lub ekogroszkiem 0-32mm

minertu
21-08-2011, 10:29
Poza podanymi kotłami warte uwagi są również kotły Tilgner EKR z COBRĄ lub eCoal oraz RBR EKOUNIWERSAL z eCoal.Oba wyposażone w palnik II generacji EKOENERGIA.Jak najbardziej dla Twojego domu kocioł w okolicach 25kW.No chyba,że zainwestujesz w nową instalację oraz ocieplenie budynku.
Na moim przykładzie ,również mam dom z lat 70-tych ale nowa instalacja i ocieplony,powierzchnia grzewcza 220m2 temp wewnętrzna w sezonie grzewczym 26*C ,piec OGNIWO EKO 24kW ,spaliłem od 15 września do 28 maja 6,3t groszku średniego z KWK CHWAŁOWICE.

czp01
21-08-2011, 10:38
minertu normalnie wygrzewasz tą swoją rodzinkę - 26 st C to caaałkiem cieplutko. Dobrze, że mojej żonce wystarcza 23 st. C. :)

Gregorioos
21-08-2011, 11:14
Poza podanymi kotłami warte uwagi są również kotły Tilgner EKR z COBRĄ lub eCoal oraz RBR EKOUNIWERSAL z eCoal.Oba wyposażone w palnik II generacji EKOENERGIA.Jak najbardziej dla Twojego domu kocioł w okolicach 25kW.No chyba,że zainwestujesz w nową instalację oraz ocieplenie budynku.
Na moim przykładzie ,również mam dom z lat 70-tych ale nowa instalacja i ocieplony,powierzchnia grzewcza 220m2 temp wewnętrzna w sezonie grzewczym 26*C ,piec OGNIWO EKO 24kW ,spaliłem od 15 września do 28 maja 6,3t groszku średniego z KWK CHWAŁOWICE.

O Tilgnerze nic nie wiem na razie. RBR z tego co wiem ma wężownicę do grzania ciepłej wody na stałe i dlatego odpada.
Instalacji nie zamierzam przerabiać, bo z opinii które mam nie ma to sensu. Oszczędności w ogrzewaniu będą do 5%.
Natomiast ocieplenie domu jak najbardziej rozważam, bo na tym to już można oszczędzić ok. 30%. Tylko co wtedy z piecem 25kW? Będzie za duży? Może lepiej kupić 16kW, a poddasze włączyć do użytkowania dopiero po dociepleniu (wtedy będzie w sumie 220m ocieplonego domu).

No chyba, że różnica w spalaniu pomiędzy 16 i 25 nie będzie większa niż 10% to wtedy wolę większy kocioł, zapas mocy i spokój w zimne dni.

Gelo_26
21-08-2011, 12:17
Ja zakupiłem tydzień temu RBR 23KW i on nie ma wężownicy do grzania cwu na stałe - jest to opcja, ja posiadam ten piec bez tej wężownic

darase
21-08-2011, 12:20
Greg kup piec większy żeby miał większą ilość wody jeśli nie zmieniasz instalacji w której zapewne masz sporo wody, ja podobnie jak Zawijan2 jestem zwolennikiem jak najmniejszej ilości wody w CO i w piecu dlatego kupiłem Ogniwo 15 z 48l , eko 24 też w porównaniu z konkurencją ma mało wody chyba 78l przy powierzchni grzewczej jak się nie mylę 2.5 to świetny wynik, jestem zwolennikiem małej ilości wody a dużej powierzchni grzewczej.

minertu
21-08-2011, 12:25
O Tilgnerze nic nie wiem na razie. RBR z tego co wiem ma wężownicę do grzania ciepłej wody na stałe i dlatego odpada.
Instalacji nie zamierzam przerabiać, bo z opinii które mam nie ma to sensu. Oszczędności w ogrzewaniu będą do 5%.
Natomiast ocieplenie domu jak najbardziej rozważam, bo na tym to już można oszczędzić ok. 30%. Tylko co wtedy z piecem 25kW? Będzie za duży? Może lepiej kupić 16kW, a poddasze włączyć do użytkowania dopiero po dociepleniu (wtedy będzie w sumie 220m ocieplonego domu).

No chyba, że różnica w spalaniu pomiędzy 16 i 25 nie będzie większa niż 10% to wtedy wolę większy kocioł, zapas mocy i spokój w zimne dni.

Tak jak napisał gelo26 wężownica to opcja za dopłatą,na 220m2 RBR 23kW będzie wystarczające.

minertu
21-08-2011, 12:26
minertu normalnie wygrzewasz tą swoją rodzinkę - 26 st C to caaałkiem cieplutko. Dobrze, że mojej żonce wystarcza 23 st. C. :)
Cóż poradzę na to jak w domu same zmarzluchy :)

minertu
21-08-2011, 12:33
Greg kup piec większy żeby miał większą ilość wody jeśli nie zmieniasz instalacji w której zapewne masz sporo wody, ja podobnie jak Zawijan2 jestem zwolennikiem jak najmniejszej ilości wody w CO i w piecu dlatego kupiłem Ogniwo 15 z 48l , eko 24 też w porównaniu z konkurencją ma mało wody chyba 78l przy powierzchni grzewczej jak się nie mylę 2.5 to świetny wynik, jestem zwolennikiem małej ilości wody a dużej powierzchni grzewczej.
Zgadzam się ,dodam tylko tak od siebie,co z paleniem na ruszcie awaryjnym czy na tyle m2 kocioł wydoli w razie "w" ?Wiem,zdarzy się to 1 lub 2x w roku.

karoka65
21-08-2011, 13:18
Zgadzam się ,dodam tylko tak od siebie,co z paleniem na ruszcie awaryjnym czy na tyle m2 kocioł wydoli w razie "w" ?Wiem,zdarzy się to 1 lub 2x w roku.
Zdarzyło się raz na 2,5 sezonu. Sterownik zdechł.

Jarecki79
21-08-2011, 18:28
Tylko co wtedy z piecem 25kW? Będzie za duży? Może lepiej kupić 16kW, a poddasze włączyć do użytkowania dopiero po dociepleniu (wtedy będzie w sumie 220m ocieplonego domu).

No chyba, że różnica w spalaniu pomiędzy 16 i 25 nie będzie większa niż 10% to wtedy wolę większy kocioł, zapas mocy i spokój w zimne dni.

Na Twoje stare budownictwo nawet po dociepleniu na 220m2 polecam 25kW, będzie zdecydowanie oszczędniejszym produktem.
Skam-P Premium 25kW może być albo z RT09pid albo z Cobrą. Przy ruszcie awaryjnym żeliwnym są dwie wysokości jego montażu.

Jarecki79
21-08-2011, 18:29
Zdarzyło się raz na 2,5 sezonu. Sterownik zdechł.

Wszystko zależy jeszcze od miejsca montażu rusztu awaryjnego, pow. grzewczą liczy się od poziomu rusztu, jak będzie w połowie wymiennika, to też odpowiednio mniejsza będzie pow. grzewcza rusztu awaryjnego w stosunku do paleniska automatycznego.

W Skam-P dolne mocowanie wykorzystuje 100% pow. wodnej kotła.

SUSPENSER
22-08-2011, 10:57
O Tilgnerze nic nie wiem na razie. RBR z tego co wiem ma wężownicę do grzania ciepłej wody na stałe i dlatego odpada.
Instalacji nie zamierzam przerabiać, bo z opinii które mam nie ma to sensu. Oszczędności w ogrzewaniu będą do 5%.
Natomiast ocieplenie domu jak najbardziej rozważam, bo na tym to już można oszczędzić ok. 30%. Tylko co wtedy z piecem 25kW? Będzie za duży? Może lepiej kupić 16kW, a poddasze włączyć do użytkowania dopiero po dociepleniu (wtedy będzie w sumie 220m ocieplonego domu).

No chyba, że różnica w spalaniu pomiędzy 16 i 25 nie będzie większa niż 10% to wtedy wolę większy kocioł, zapas mocy i spokój w zimne dni.

Jeśli masz taką możliwość to obejrzyj "na żywo" RBR oraz Skam-P to zobaczysz jaka jest różnica między nimi - gwarantuję, że zauważysz spore różnice i przestaniesz mieć wątpliwości który wybrać ;)

Jarecki dobrze Ci radzi - 25 kW w Twoich warunkach będzie lepszy, darase też dobrze Ci radzi "kup piec większy żeby miał większą ilość wody jeśli nie zmieniasz instalacji w której zapewne masz sporo wody".

Widziałem jak u znajomych pracuje kocioł o mocy 17 kW, który ma małą pojemność wodną podłączony do instalacji starego typu [grube rury], w domu ocieplonym o pow. 220 m2 i na pewno takiego błędu bym nikomu nie polecał robić.

Podsumowując: podtrzymuję, że Skam-P Premium 25 kW z Cobrą będzie optymalnym wyborem.

trammel
22-08-2011, 13:52
Ja już zamówiłem Skam-p premium 17kw z palnikiem APPS-R. U mnie powierzchnia ogrzewana jest mniejsza - ok.150m2 z instalacją nowego typu ( dół podłogówka, góra grzejniki ). Mam nadzieję że zakres mocy kotła do 21kw będzie wystarczający.

Gregorioos
22-08-2011, 14:06
Jeśli masz taką możliwość to obejrzyj "na żywo" RBR oraz Skam-P to zobaczysz jaka jest różnica między nimi - gwarantuję, że zauważysz spore różnice i przestaniesz mieć wątpliwości który wybrać ;)

Jarecki dobrze Ci radzi - 25 kW w Twoich warunkach będzie lepszy, darase też dobrze Ci radzi "kup piec większy żeby miał większą ilość wody jeśli nie zmieniasz instalacji w której zapewne masz sporo wody".

Widziałem jak u znajomych pracuje kocioł o mocy 17 kW, który ma małą pojemność wodną podłączony do instalacji starego typu [grube rury], w domu ocieplonym o pow. 220 m2 i na pewno takiego błędu bym nikomu nie polecał robić.

Podsumowując: podtrzymuję, że Skam-P Premium 25 kW z Cobrą będzie optymalnym wyborem.

Darase, Minertu, Jarecki, Suspenser - Dzieki za opinie. Jesteście niezawodni :)
Na pewno kupie 25kW. Widze, ze polecacie zgodnie Skam'pa. A co z Ogniwem? Eko Plus tez ma dobre opinie. Jakie sa różnice między nimi?

Rury zostaną takie jak teraz. Zastanawiam się czy warto wymienić grzejniki z żeliwnych na aluminiowe. Po pierwsze zmniejszyłaby się ilość wody w układzie, po drugie stałby się mniej bezwładny. Czy to mi da jakieś oszczędności?

No i sprawa ekogroszku. W mojej miejscowości na składach jest Retopal z Piasta i Pieklorz z Bobrka. Retopal ma mniejszą kaloryczność (24) ale też mniejszą spiekalność (0-1). Bobrek kaloryczność 28 ale spiekalność 15-20. Różnica w cenie to ok. 70 zł za tonę (Retopal tańszy). Który lepiej wziąć?