PDA

Zobacz pełną wersję : RANKING KOTŁÓW NA EKO GROSZEK



Strony : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92

ilkus
21-03-2009, 07:20
Dziękuję Panu Jareckiemu za odpowiedż, rady . Uważam ze producenci kotłów z Pleszewa powinni być mu wdzięczni bo moim następnym zakupem będzie piec z tego regionu.
Po sezonie zakupię do mojego pieca palnik ardeo 25 kw i sterownik ognik PID.(z perfecta też jestem zadowolony)
Ps.
Czy mógłby Pan jeszcze mi wytłumaczyć jak to jest z tą powierzchnią grzewczą wymiennika i określeniem mocy w kw.
Mój kocioł podobno ma 30 kw,a wymiennik 3m jednak moc w instrukcji jest podana od 8 do 34 kw.Czyli co, mam palnik większej mocy( w instrukcji pisze że firmy Pancerpol) .Kiedy wchodzę na stronę producentów kotłów to dla 25kw powierzchnia wymiennika to od 2,5 do 3 m.
Np firma Sekom podaje że jest to 2,5 m dla 25 kw i dlatego stąd wzięły się moje wątpliwości,a przed zakupem palnika ardeo chciałbym się upewnić,albo przynajmniej rozwiać wątpliwości.
Pozdrawiam :P :D :wink:

ilkus
21-03-2009, 07:26
Dziękuję Panu Jareckiemu za odpowiedż, rady . Uważam ze producenci kotłów z Pleszewa powinni być mu wdzięczni bo moim następnym zakupem będzie piec z tego regionu.
Po sezonie zakupię do mojego pieca palnik ardeo 25 kw i sterownik ognik PID.(z perfecta też jestem zadowolony)
Ps.
Czy mógłby Pan jeszcze mi wytłumaczyć jak to jest z tą powierzchnią grzewczą wymiennika i określeniem mocy w kw.
Mój kocioł podobno ma 30 kw,a wymiennik 3m jednak moc w instrukcji jest podana od 8 do 34 kw.Czyli co, mam palnik większej mocy( w instrukcji pisze że firmy Pancerpol) .Kiedy wchodzę na stronę producentów kotłów to dla 25kw powierzchnia wymiennika to od 2,5 do 3 m.
Np firma Sekom podaje że jest to 2,5 m dla 25 kw i dlatego stąd wzięły się moje wątpliwości,a przed zakupem palnika ardeo chciałbym się upewnić,albo przynajmniej rozwiać wątpliwości.
Pozdrawiam :P :D :wink:

Jarecki79
21-03-2009, 08:09
Dziękuję Panu Jareckiemu za odpowiedż, rady . Uważam ze producenci kotłów z Pleszewa powinni być mu wdzięczni bo moim następnym zakupem będzie piec z tego regionu.
Po sezonie zakupię do mojego pieca palnik ardeo 25 kw i sterownik ognik PID.(z perfecta też jestem zadowolony)
Ps.
Czy mógłby Pan jeszcze mi wytłumaczyć jak to jest z tą powierzchnią grzewczą wymiennika i określeniem mocy w kw.
Mój kocioł podobno ma 30 kw,a wymiennik 3m jednak moc w instrukcji jest podana od 8 do 34 kw.Czyli co, mam palnik większej mocy( w instrukcji pisze że firmy Pancerpol) .Kiedy wchodzę na stronę producentów kotłów to dla 25kw powierzchnia wymiennika to od 2,5 do 3 m.
Np firma Sekom podaje że jest to 2,5 m dla 25 kw i dlatego stąd wzięły się moje wątpliwości,a przed zakupem palnika ardeo chciałbym się upewnić,albo przynajmniej rozwiać wątpliwości.
Pozdrawiam :P :D :wink:

Jeżeli masz palnik Pancerpol, to ta firma nie produkuje palnika o mocy 30kW.
Pancerpol produkuje palniki na ekogroszek w następujących mocach:
12kW (od ok.3miesięcy)
17kW
25kW
50kW
75kW
100kW

Teoretycznie może byc sytuacja zatem taka:
przy palniku 25kW typu PPS w zależności od jakości paliwa jest modulacja mocy 20-28kW. Zatem producent mógł zaryzykować podając moc 30kW z takim palnikiem, jeżeli naprawdę powierzchnia wodna czynnie biorąca udział w procesie grzewczym wynosi 3m
inna opcja jest zastosowanie w kotle 30kw palnika 50kW (wątpliwe, ten palnik stosuje się dla kotłów od ok.38 do 50kW) Modulacja mocy wersji 50kw wynosi od 30 do 50kW.

Każdy palnik ma jakąś regulację mocy model AZP-MR z Ardeo 25kW - efektywna regulacja to od ok.15 do ok.28kW w zależności od stosowanego opału. Minimalna wydajność cieplna jest szacowana na ok.8kW

Najczęściej moc 25kw dobiera się do 200m2 powierzchni do ogrzania, niektórzy jednak polecają taki model do 250m2 nowego budownictwa. Dobranie palnika na styk ma negatywne skutki dla żywotności palnika, chodzi on na zbyt wysokich parametrach i zwyczajnie może się przepalić przy zbyt częstym podawaniu i dmuchaniu w okolicach max. wydajności dmuchawy, z tych powodów upieram się, aby dla mocy 25kw nie przekraczać 200m2.

Jarecki79
21-03-2009, 09:11
Czy mógłby Pan jeszcze mi wytłumaczyć jak to jest z tą powierzchnią grzewczą wymiennika i określeniem mocy w kw.
Mój kocioł podobno ma 30 kw,a wymiennik 3m jednak moc w instrukcji jest podana od 8 do 34 kw.Czyli co, mam palnik większej mocy( w instrukcji pisze że firmy Pancerpol) .Kiedy wchodzę na stronę producentów kotłów to dla 25kw powierzchnia wymiennika to od 2,5 do 3 m.
Pozdrawiam :P :D :wink:

W sumie masz jeszcze jedna opcję, jeżeli na 100% jest to palnik Pancerpol, to najłatwiej bez przeróbek i innych kosztów dopasujesz palnik obrotowy PPSM.

Palnik obrotowy firmy Pancerpol model PPSM wychodzi w opcji 25 oraz 50kW, mocowanie ramki jest identyczne jak w modelu na sam groszek, ba nawet mocowanie kosza jest identyczne. Zatem zachowasz swój stary kosz zasypowy i w miejsce palnika PPS przykręcisz bez żadnych problemów palnik PPSM.

Obrotowy Pancerpol ma koronkę obrotowa wewnętrzną, jest prosty w obsłudze, czyszczenie strefy napowietrzania takie samo jak w modelu klasycznym - odkręcany dekielek pod palnikiem.

Jest to chyba najlepsza dla Ciebie opcja, jeżeli chcesz mieć palnik miałowo-groszkowy. Pamiętaj tylko, aby palić suchym opałem.

Na koniec ciekawostka, bez podtekstów, suche dane do przemyślenia:
KP-30 wysokość 1290mm a np. konstrukcja Skam-p 1590mm
KP-30 szerokość z podajnikiem 1300mm Skam-P z palnikiem PPS 1185mm, z Brucer 1300mm
KP-30 głębokość 947mm Skam-P 950mm
KP-30 ma 3m2 a Skam-P 2,5m2.........??

gegus37
21-03-2009, 16:08
Mam takie bardzo ważne pytanie - czy ktoś z forumowiczów używa pieca na ekogroszek z OGNIWO BIECZ i co o nim sądzi - (OGNIWO - EKO 15) - potrzebóje informacji jak się go w praktyce użytkuje, ile spala i jakie ma zalety i wady ...no i oczywiście czy warto go zakupić - dom 142m2 + 19 garaż
http://www.ogniwobiecz.com.pl/ogniwo_eko.html

pele10
21-03-2009, 16:12
Czytam państwa wypowiedzi i muszę dodac tak.
Z informacji jakie podaje Pan Jarecki wynika że piec Zębiec ma zawyżoną moc,a odnośnie wymiany palnika to trzeba dodać ze w tym modelu pieca KP kosz jest przyspawany do rury w której chodzi ślimak.Wymiana podajnika musi być razem z dokupieniem nowego kosza(ewentualnie przeróbka).
Odnośnie palnika brucer to ciężko go zamontować w tym modelu ze względuna płaszcz wodny.Do kołnierza przyspawanego do pieca można przykręcić palnik ale trzeba dodać około 7cm,a palnik brucera zaczyna się 4cm od płyty którą można przykręcić do kołnierza kotła.Trzeba dorobic kołnierz który byłby zamontowany do kotła,a potem do niego ewentualnie palnik.
Jeszcze odnośnie Brucera-miał ma tendencje do spieków i brucer może sobie z tym nie radzić a obrotowypalnik tak.
Pozdrawiam

Jarecki79
21-03-2009, 17:38
pele10 jak kosz jest przyspawany to dziwna sprawa. Palnik Pancerpola jest wykonywany w taki sposób, aby kosz przykręcać.
Może ten producent stosuje palniki różnych producentów.

Podam linka do palnika ppsm, tam w zakładce zdjęcia widac jak powinien być mocowany kosz
http://www.piece.bazarek.pl/opis/255360/palnik-obrotowy-pancerpol-25kw-mozliwosc-spalania-mialu.html

Brucer faktycznie nie ma paleniska obrotowego, ale nie oznacza to,że opał nie jest wzruszany. Brucer jest płytki i palenisko jest prostokątne, na środku paleniska na grubym ślimaku żeliwnym jest przeciwuzwojenie, które na zmianę opał podnosi i opuszcza, czyli paliwo spalane na retorcie brucer jest wzruszane, tyle,że przez ślimak. Nie mniej jest kłopot z instalacja tak dużego palnika do małego wymiennika. Ponieważ Brucer jest cały żeliwny, to jego ramki nie da się przyspawać, kosz również musi byc przykręcany.

Jeżeli ilkus ma klasycznego pancerpola, to najmniej zabawy będzie miał przy wymianie na wersję obrotową pancerpola ppsm, taka sama ramka mocujące, te same wymiary do środka paleniska.

Jarecki79
21-03-2009, 17:47
Mam takie bardzo ważne pytanie - czy ktoś z forumowiczów używa pieca na ekogroszek z OGNIWO BIECZ i co o nim sądzi - (OGNIWO - EKO 15) - potrzebóje informacji jak się go w praktyce użytkuje, ile spala i jakie ma zalety i wady ...no i oczywiście czy warto go zakupić - dom 142m2 + 19 garaż
http://www.ogniwobiecz.com.pl/ogniwo_eko.html

Na Twoim miejscu wybrałbym większy model kotła tego producenta. 142+19=>160m2 myślę, że tutaj producent tez przesadził z pow. do ogrzania 150m2, po wymiarach te wymienniki również nie należą do gigantów na rynku...

Jestem zdania,że moce 15-17kw należy dobierac do max.130m2 może 140m2 dobrze docieplonego budowncitwa, dobranie na styk mocy do budynku może się odbić na trwałości palnika, nie jest wskazane, aby palnik ślimakowy chodził na granicy swojej mocy. (przez to próbuję powiedzieć, że fizycznie 15-17kw ogrzeje na styk nawet 170m2, tyle,że odbije sie to na trwałości kotła i palnika)

Najlepiej jednak zadzwoń do producenta, powiedz jaka masz pow. do ogrzania, jak jest ocieplony dom, jaka ma instalacje. Na 100% polecą odpowiednią opcję. Ostatecznie te 142m2 są na styku obu typów kotłów.

masia!
21-03-2009, 19:10
Hello.To mój debiut wiec proszę nie zastrzelcie mnie smiechem.Własnie stoję przed życiowym wyborem jakim jest zakup kotła c.o.Ponieważ nie chodzi o parę złotych,do sprawy podeszłam metodycznie-pozbierałam wszelkie ulotki reklamowe,zapoznałam się z nimi dokładnie i...wszystkie wydawały mi się takie same dopóki nie zobaczyłam reco.Gdy tylko spojrzałam na niego trafiła mnie strzała Amora.Z chwilą przeczytania ulotki wiedziałam że to miłość mojego zycia.Ponieważ jednak zawsze jestem rozsądna,postanowiłam sprawdzić dokładniej charakter "ukochanego".Tak trafiłam na to forum.I trach!Czytam sobie posty i dowiaduję się,że mój "książe" może okazać się zwykłą żabą.Szkoda,bo już myślałam,że problem wyboru mam już z głowy.Choć wygląda na to,że jeszcze nikt nie wymyślił czegoś takiego jak kocioł bez wad.A może się mylę?Może jest ktos kto nie ma zastrzezeń do pracy swojego kotła?Lub są one minimalne?Będę bardzo wdzięczna za jakiekolwiek wskazówki,bo mam już totalny mętlik w głowie.Co wyłoni mi się jakiś faworyt to kolejny post studzi moje zapały.Dodam,że w grę wchodzi tylko piec z podajnikiem.

ilkus
21-03-2009, 20:26
Jarecki.
Chyba popełniłem błąd odnośnie producenta bo na stronach Zębca stosowane są palniki pancerpol w starszym modelu KP C
Mój jest KP i nie mogę się doczytać w instrukcji jaki producent jest( być może ten sam).Obudowa palnika jest prostokątna i jest wyczystka na dwie śrubki 8.Obudowa kończy się lekkim skosem .Retorta(żeliwna) ma ok. na wyjściu 12 cm.Ruszt ma średnicę zewnętrzną ok 26 cm a wewnętrzną ok 13 cm.Napęd Nord,przełożenie 1 do 900 i silnik o mocy 90W.Dmuchawa 1700 na min.Producentem ślimaka jest ADAMEX-Hucisko
Rzeczywiście problem z koszem jest taki że jest przyspawany do rury w której pracuje ślimak, ta z kolei do płyty palnika.Palnik Brucer jest za krótki a gdyby go przykręciło się do kołnierza pieca to ogień z palnika byłby przy samej ścianie pieca :(

ilkus
22-03-2009, 08:58
DO Masia
Tylko spokojnie bo to musi być przemyślany zakup.Kocioł nie może być przewymiarowany.Jeśli ktoś doradza ci aby była większa moc to nie słuchaj go.nie sugeruj się że moc możesz regulować sama w takim piecu.Ja kupiłem Zębca i już bym drugi raz go nie kupił.Wejdż na strony producentów z Pleszewa( Sekom,Simar,Dziubarczyk).Warto też zwrócić uwagę na Hef-a,Sas-a,klimosza .Odnośnie serwisu to w Zębcu trzeba czekać 2 tygodnie na przyjazd fachowców :lol:
Warto aby taki kocioł miał ruszt awaryjny(najlepiej wodny).Do Zębca można dokupić ruszt awaryjny,ale patrząc na niego to nie widzę szans na używanie go :wink:

masia!
22-03-2009, 10:54
DO Masia
Tylko spokojnie bo to musi być przemyślany zakup.Kocioł nie może być przewymiarowany.Jeśli ktoś doradza ci aby była większa moc to nie słuchaj go.nie sugeruj się że moc możesz regulować sama w takim piecu.Ja kupiłem Zębca i już bym drugi raz go nie kupił.Wejdż na strony producentów z Pleszewa( Sekom,Simar,Dziubarczyk).Warto też zwrócić uwagę na Hef-a,Sas-a,klimosza .Odnośnie serwisu to w Zębcu trzeba czekać 2 tygodnie na przyjazd fachowców :lol:
Warto aby taki kocioł miał ruszt awaryjny(najlepiej wodny).Do Zębca można dokupić ruszt awaryjny,ale patrząc na niego to nie widzę szans na używanie go :wink:
hej Ikus.Wielkie dzięki za radę.Tak się składa,że już radzono mi zakup pieca o większej mocy.Mój domek ma niecałe 150m2 i pan od pieców stwierdził,że powinnam kupić piec 24kw gdy tymczasem producenci wspominają o sporo mniejszym.Odstraszyłeś mnie tym opóżnionym serwisem w Zębcu.Często zostaje w domu sama,fachowcem nie jestem a dwa tygodnie w zimie bez ogrzewania...brr Jeszcze raz dzięki.Fajnie wiedzieć,że ktoś mnie czyta.

pele10
22-03-2009, 11:44
Do masia
Czytaj uważnie Jareckiego.
Piece które godne są polecenia to Ling duo plus Klimosz.Nie wiem jak z serwisem,ale uważam że nie ma co liczyć na przyjazd na drugi dzień,a dodatkowa komora do spalania w przypadku awarii ślimaka jest plusem tym bardziej jak jest z rusztem wodnym.Słyszałem tez dobre opinie o Hefi-e,ale też podkreślam że za przyjazd na gwarancji trzeba płacić(ale może sie mylę).Znajomy ma Hefa i bardzo sobie chwali.
Do Ilkus.
Oczywiscie ruszt jest okragły ,a obudowa palnika pod nim prostokątna.Może Zebiec zamówił sobiedla tego modelu KP jakieś palniki tylko dla niego i jeszcze trzeba dodać że mocowanie wentylatora jest z boku tej rury a nie pod nią do plyty.
Do Jarecki
Czy w piecu firmy Sekom z palnikiem brucer w przypadku awari można palić na ruszcie wodnym na takiej zasadzie ze wkładamy drewno węgiel następnie nastawiamy temperaturę i dmuchawa utrzymuje kilka godzin temp.
Drugie pytanie
Odnośnie palnika brucer że ognik z pid śle spala miał il epszy jest zwykły sterownik,a jak będzie to z palnikiem ardeo bo też stosujecie te palniki i czy tu też jest lepszy zwykły sterownik
Trzecie.
Wymiana palnika na miałowy jest ciekawa,ale jakie sa minusy tego .Czy palnik 25 KW poradzi sobie z tym wymiennikiem tj 3m

Jarecki79
22-03-2009, 13:47
"Chyba popełniłem błąd odnośnie producenta bo na stronach Zębca stosowane są palniki pancerpol w starszym modelu KP C
Mój jest KP i nie mogę się doczytać w instrukcji jaki producent jest( być może ten sam).Obudowa palnika jest prostokątna i jest wyczystka na dwie śrubki 8.Obudowa kończy się lekkim skosem .Retorta(żeliwna) ma ok. na wyjściu 12 cm.Ruszt ma średnicę zewnętrzną ok 26 cm a wewnętrzną ok 13 cm.Napęd Nord,przełożenie 1 do 900 i silnik o mocy 90W.Dmuchawa 1700 na min.Producentem ślimaka jest ADAMEX-Hucisko
Rzeczywiście problem z koszem jest taki że jest przyspawany do rury w której pracuje ślimak, ta z kolei do płyty palnika.Palnik Brucer jest za krótki a gdyby go przykręciło się do kołnierza pieca to ogień z palnika byłby przy samej ścianie pieca "

Producentem palnika jest w Twoim kotle pewnie Adamex-hucisko.

Pogratulować pomysłowości w tym zestawieniu. Twój kocioł KP ma 2 kanały pionowe za palnikiem, wymagają one zatem czyszczenia od góry i wybrania syfu gdzieś dołem, pewnie wyczystkę masz za koszem, jak wąska kotłownia i brak dojścia to nawet kosza nie możesz zdemontować, bo jest przyspawany. Genialne, nie ma co. Do wyczyszczenia bocznej wyczystki w wąskiej kotłowni trzeba wyjąc palnik z przyspawanym koszem, to już jest szczyt wygody.

Zatem wybór masz otwarty, jak chcesz zmienić palnik na obrotowy, mozesz wybrac albo pancerpola, tutaj drobna uwaga, mocowanie dmuchawy jest pod ślimakiem, ale wychodzi też jego limitowana seria, która mocowanie dmuchawy ma z boku - ramka jest rozbudowana na szerokość zamiast na wysokość.
Pancerpol obrotowy ma od krótkiego czasu nowy odlew paleniska, dysponuje podstawowymi wcześniejszymi danymi o jego wymiarach:
Od ramki do końca paleniska 390mm
Od ramki mocującej do środka paleniska 240mm

Wygodniejszy do przeróbki będzie pewnie palnik ardeo, mocowanie dmuchawy jest na górze, zatem ten palnik można dość nisko wpuścić w wymiennik kotła.
AZP-MR 25kw ma wymiary:
Od ramki mocującej do końca talerza obrotowego 370mm
Od ramki mocującej do końca palnika wewnątrz paleniska 430mm
Talerz obrotowy fi.280mm
Cała długość palnika to 1190mm

Jarecki79
22-03-2009, 14:08
Do Jarecki
Czy w piecu firmy Sekom z palnikiem brucer w przypadku awari można palić na ruszcie wodnym na takiej zasadzie ze wkładamy drewno węgiel następnie nastawiamy temperaturę i dmuchawa utrzymuje kilka godzin temp.
Drugie pytanie
Odnośnie palnika brucer że ognik z pid śle spala miał il epszy jest zwykły sterownik,a jak będzie to z palnikiem ardeo bo też stosujecie te palniki i czy tu też jest lepszy zwykły sterownik
Trzecie.
Wymiana palnika na miałowy jest ciekawa,ale jakie sa minusy tego .Czy palnik 25 KW poradzi sobie z tym wymiennikiem tj 3m

Ad.1
Tak, na ruszcie awaryjnym w modelach Skam-P, Skam-P Reto-Crown, Skam-P Premium można palić grubym węglem i drewnem na wypadek awarii prądu czy awarii podajnika. Jak wybierzesz sterownik klasyczny np. typu Titanic można próbować taka pracę wspierać dmuchawą w trybie ręcznym sterownika (dmucha poprzez retortę, ale jest to wystarczające do napowietrzenia, jak ktoś chce pokombinować). Ze znanych mi sterowników tylko prototypowy model Menuet może wyłączyć softwerowo sam podajnik pozostawiając zautomatyzowaną pracę dmuchawy i pomp. Zatem przy sterowniku typu Menuet można zaryzykowac stwierdzenie,że przy pracy w trybie awaryjnym bez podajnika proces palenia na ruszcie awaryjnym będzie zautomatyzowany i najdłuższy, nie stawiał bym jednak na dużą liczbę godzin. W końcu to ruszt awaryjny zaczynający się w połowie wymiennika wodnego o ograniczonej pojemności wsadu.

Generalnie jednak obsługa rusztu awaryjnego przy awarii podajnika polega na przykryciu deflektorem otworu palnika, aby spadający żar między rusztem awaryjnym nie zajarzył węgla w podajniku, co mogłoby cofnąć płomień w stronę kosza. Dozowanie powietrza do spalania przy awarii prądu lub palnika odbywa się poprzez delikatne uchylenie drzwiczek popielnikowych. Podczas pracy w trybie automatu na ruszcie wodnym można spalić jakieś papiery bez wygaszania palnika.

ad.2
Nie tyle ognik pid dużo gorzej spala miał, co czopuch jest bardziej gorący, znając menu kodowe ognika pid można skorygować pracę algorytmu uzyskując zadowalający poziom wypalenia miału. Inną alternatywą jest sterownik pośredni typu RT09pid marki Tatarek, tutaj mamy automatyczny dobór dawek paliwa, ale ręcznie do danej jakości paliwa dobieramy nawiew. Konkretnie dobieramy siłę dmuchania w momencie pracy razem z podajnikiem, czas wybiegu mocniejszego dmuchania (np. plus dodatkowe 10sekund) oraz siłę nadmuchu przy pracy bez podawania paliwa.

Titanic do końca tez nie jest zwykłym sterownikiem, ma zautomatyzowany algorytm przejścia między przedmuchem a grzaniem, tj. nie podaje po spadku o histerezę, tylko po przeliczeniu wykorzystania %mocy w danym trybie pracy. dla minimalizacji emisji Titanic zanim poda opał, pierwsze 5sekund tylko dmucha i dopiero zaczyna podawać.

Wybór i ocenę co jest lepsze PID czy klasyczny sterownik zostawiam w decyzji zamawiającego. Zawsze można poprosić o instrukcję danego sterownika i na spokojnie podjąć jakąś decyzję.

ad.3
Minus- dodatkowy, spory wydatek - ponad 2tys. za sam palnik, trzeba dopasować kosz, ramkę, może zajść potrzeba korekty budowy wymiennika wodnego kotła dla dopasowania takiej retorty. Jak do ogrzania jest do 220m2 to palnik 25kw sobie poradzi. (jak wspomniałem wcześniej Pancerpol robi 25 a później 50kW, nie ma palnika 30kW, Ardeo 25kw oraz 38kW).

Tego typu palniki należy wybierać moim zdaniem przy zakupie kotła, wówczas są tylko niewielkie dopłaty w zależności od producenta kotła i retorty obrotowej od min.250 (np. do Skam-P dla Pancerpola PPSM) do max.800zł (Klimosz) lub wybór kotła dedykowanego pod miał i ekogroszek np. Skam-P Reto-Crown, Skam-P Premium z Brucerem.

ilkus
22-03-2009, 16:04
Jarecki.
Wchodzę na stronę ardeo i widzę jakąś promocję dla instalatorów.Po sezonie wymienię palnik na ardeo 25 kW.
Odnośnie spalania na ruszcie dodatkowym to wystarczyłoby dorobić przykrywkę(np. przez tokarza) na palnik z wywierconymi otworami z boku na powietrze( sypiący się popiół nie zatka otworów),a czas podawania ślimaka ustawić na 0.No chyba że dmuchawa działa tylko przy obrotach ślimaka.
Jeszcze odnośnie palnika w Zębcu to zastosowany w nim system napowietrzania według mnie jest słaby.
Strony w internecie Adamex nie mogę znaleść.
Dzięki za wszystkie rady
:wink:

ilkus
22-03-2009, 17:05
Jarecki
Oglądam zdjęcia mendrasa piec ling duo plus i tak samo wygląda ubudowa palnika w moim kotle(oczywiście na zdjęciu jest obrotowa)

Jarecki79
22-03-2009, 18:32
Jarecki.
Wchodzę na stronę ardeo i widzę jakąś promocję dla instalatorów.Po sezonie wymienię palnik na ardeo 25 kW.
Odnośnie spalania na ruszcie dodatkowym to wystarczyłoby dorobić przykrywkę(np. przez tokarza) na palnik z wywierconymi otworami z boku na powietrze( sypiący się popiół nie zatka otworów),a czas podawania ślimaka ustawić na 0.No chyba że dmuchawa działa tylko przy obrotach ślimaka.
Jeszcze odnośnie palnika w Zębcu to zastosowany w nim system napowietrzania według mnie jest słaby.
Strony w internecie Adamex nie mogę znaleść.
Dzięki za wszystkie rady
:wink:

Ze sterownikiem nie jest tak zupełnie hop jak myślisz.

W większości modeli nie da się ustawić czasu podawania na 0 a większość markowych sterowników ma dodatkowo jakiś softwarowy ogranicznik, tj. jeżeli przez jakiś czas nie osiągnę temp. zadanej oznacza to wypalenie paliwa z kosza i przejście w stop.

Tryb ręczny jest natomiast sztywny, czyli jak ręcznie załączam nadmuch, to ten działa "do zwycięstwa", czyli do chwili, kiedy go sam ponownie ręcznie rozłączę.

Np. w modelu Tango Negro minimalny czas podawania to 5sekund, minimalna przerwa to 30sekund, wypięcie dmuchawy powoduje wyświetlenie alarmu, nie pamiętam jak to jest przy wypięciu podajnika
model Argon P minimalny czas podawania 5sekund, minimalna przerwa 5sekund
model titanic podobnie.....

Szczerze mówiąc jedyny znany mi model sterownika umożliwiający pracę w miarę zautomatyzowana to menuet, w programie wyłączam obwód podajnika i sterownik myśli,że steruje kotłem całodobowym, czyli dmuchawa pracuje do t. zadanej, sa przedmuchy, kontrolujemy pracę pomp.

Jak będziesz zamawiał podajnik Ardeo, to możesz pogadać z producentem o zakupie samego podajnika bez przekładni i silnika (przekładnię masz w swoim modelu palnika, można przełożyć, to dość duży generator kosztu, pewnie zejdzie z ceny ok.600zł)

irysy
22-03-2009, 18:40
A czy ktoś ma jakieś doświadczenia za sterownikiem Negro Plus bo właśnie taki mam zamontowany do mojego kotła...

gegus37
23-03-2009, 06:48
Do Jarecki !
Z tym piecem 15 KW zabiłeś mi klina bo teraz nie wiem co począć - mój instalator twierdzi że zdecydowanie wystarczy mu mocy a za duza moc jest nieekonomiczna - jeszcze go pomencze. Podpowiedz mi czy te piece z ogniwa są godne polecenia, jaką maję automatyke, sterownik i ogólnie czy są sprawne i nie awaryjne.
Dzięki !

Jarecki79
23-03-2009, 08:14
A czy ktoś ma jakieś doświadczenia za sterownikiem Negro Plus bo właśnie taki mam zamontowany do mojego kotła...

Sterownik identyczny w obsłudze jak Tango Negro, jedyna róznica to dodatkowy moduł obsługi CWU. Model Tango Negro bardzo długo na rynku, solidny, ale z ciężko napisana instrukcją. Po opanowaniu pozwala bardzo ładnie dopasować spalanie prawie do każdej instalacji.

Jarecki79
23-03-2009, 08:28
Do Jarecki !
Z tym piecem 15 KW zabiłeś mi klina bo teraz nie wiem co począć - mój instalator twierdzi że zdecydowanie wystarczy mu mocy a za duza moc jest nieekonomiczna - jeszcze go pomencze. Podpowiedz mi czy te piece z ogniwa są godne polecenia, jaką maję automatyke, sterownik i ogólnie czy są sprawne i nie awaryjne.
Dzięki !

Kocioł w zasadzie bardzo podobny do Zębca. Małe gabaryty, ma kanały pionowe, czyli wymaga czyszczenia z góry i wybrania syfu gdzieś z boku na dole wymiennika, najczęściej wyczystka jest za koszem. Jak masz szeroką kotłownię i dojdziesz do tej wyczystki bez ściągania kosza, to będzie ok.

Producent do tego kotła całe szczęście stosuje deflektory rozbijające płomień (czego nie ma w zębcu), deflektor poprawia jakośc spalania i obniża emisje.

Uwaga w tym kotle w/g opisu zastosowano żeliwny palnik BRUCER, do tak małego wymiennika może się on nie sprawdzić. Większość producentów od dłuższego czasu stosujących palniki Brucer (Cichewicz, SEKOM, INSTALCO) stosuje je w kotłach o mocy od 25 do 40kW.

Dla modelu 15kw jest to przewymiarowany palnik, może się to odbić na jakości dopalania i ilości spalanego węgla. Minimalna moc palnika Brucer to 15kW, max.40kW.

Zatem jak chcesz ten model z Brucerem, wybierz model większy 24kW.

Co jeszcze pozytywnego, korpus ma wspawane wsporniki w części paleniskowej, na których można ułożyć żeliwny ruszt awaryjny przy braku prądu. Zapytaj tylko,czy ruszt awaryjny wymaga dopłaty.

Sterownik- ze zdjęć wnioskuję, że stosowane sa modele firmy TECH, jeżeli chodzi o rozwiązania, szczególnie trybu przedmuchu nie stawiam tych modeli zbyt wysoko w swojej prywatnej statystyce.

pawelo_pl
23-03-2009, 16:46
Jarecki79 Walczę z Tango Negro i sterownikiem pokojowym. Sterownik pokojowy doprowadził już dwa razy do całkowitego wygaśnięcia kotła - a przecież nie oto chodzi żeby ustawiać na sterowniku pokojowym wyższą temperaturę by kocioł chodził non stop. Zauważyłem , że gdy pokojówka złapie temperaturę Tango-Negro przechodzi w tryb nadzoru włączając co parametr CoP pompę - i tak może sobie stać aż się wygasza. Tak jak Pisałeś instrukcja do Tango jest kiepsko napisana . Z skolei ściągnąłem sobie instrukcję do Tango- Negro Plus i tam jest fajna funkcja nazwana bodaj ALG ( algorytm) w którym decydujemy co ma się stać gdy zadziała pokójwka ( chodzi o to by piec się nie wyłączał całkowicie)- pytanie czy można podobną funkcję zaszyć w Tango Negro ( prawdopodobnie producent musiałby wgrać soft ) - pytanie czy można . I czy nie można by tak pokombinować nastawami - parametry OnP i OnD tak by przeciągnąć działanie pieca. Instrukcja jest tu mętna i nie wyjaśnia tego do końca z skolei jak się w nią wczytać to chyba właśnie w ten sposób mogę zapobiec wyłączaniu się pieca. Pytanie tylko jak te dwa parametry dobrać. Aktualnie na piecu mam ustawioną temperaturę na 57stopni ....

masia!
23-03-2009, 20:46
do Jarecki79 Twoja wiedza w zakresie instalacji grzewczych jest imponująca.Czy w takim razie mozesz zdradzić mi jaki piec ty posiadasz?Bo tak sobie myślę,że taki ekspert nie mógł wybrać żle...

ilkus
24-03-2009, 16:07
Jarecki
Piszesz że mogę wykorzystać mój silnik i moją przekładnię ,aby zejść z kosztów-dzięki za radę.i tu moje pytanie odnośnie przekładni.
Jeśli mam w przekładni przełożenie 1 do 900 to czy będzie odpowiednie dla takiego podajnika,czy to jest jakiś standard( to przełożenie) bo kiedy patrze na ten podajnik ardeo,zresztą na większość podajników to widzę że przekładnia jest przykręcona do podajnika bezpośrednio, a w Zębcu jest inaczej.Przekręcona jest obudowa do podajnika z łożyskiem(które podtrzymuje ślimak), a po między ślimakiem a przekładnią jest sprzęgło z zawleczkami.Czyli inaczej mówiąc między przekładnią ,a podajnikiem jest sprzęgło z dwoma zawleczkami.
Odnośnie modulacji mocy palnika to czy polega ona właśnie na tym przełożeniu,czy na sterowniku jakoś się reguluje.
Pozdrawiam :-?

Jarecki79
25-03-2009, 07:29
Jarecki
Piszesz że mogę wykorzystać mój silnik i moją przekładnię ,aby zejść z kosztów-dzięki za radę.i tu moje pytanie odnośnie przekładni.
Jeśli mam w przekładni przełożenie 1 do 900 to czy będzie odpowiednie dla takiego podajnika,czy to jest jakiś standard( to przełożenie) bo kiedy patrze na ten podajnik ardeo,zresztą na większość podajników to widzę że przekładnia jest przykręcona do podajnika bezpośrednio, a w Zębcu jest inaczej.Przekręcona jest obudowa do podajnika z łożyskiem(które podtrzymuje ślimak), a po między ślimakiem a przekładnią jest sprzęgło z zawleczkami.Czyli inaczej mówiąc między przekładnią ,a podajnikiem jest sprzęgło z dwoma zawleczkami.
Odnośnie modulacji mocy palnika to czy polega ona właśnie na tym przełożeniu,czy na sterowniku jakoś się reguluje.
Pozdrawiam :-?

Nie widziałem z bliska rozwiązania, które opisujesz. Wszystkie znane mi przekładnie montowane są bezpośrednio (Ewmar-Ness, Besel, Archimedes, NORD, Tramec itd.) Przełożenie świadczy o sile, jak nie masz bezpośredniego przełożenia, to prawdopodobnie elementy, które opisujesz (łożysko i te sprzęgła) mogą dawać kolejne, niewielkie przełożenie.
Nie chcę Cie wprowadzić w błąd, jakbyś miał przekładnię typu Ewmar-Ness, Besel czy NORD, to przy przełożeniu do kolejnego ślimaka co najwyżej trzeba wywiercić we właściwym miejscu otwór pod zawleczkę. Jak masz jakies inne rozwiązania pewnie będziesz musiał kupić jednak całość.

Przełożenie świadczy o sile i prędkości obrotu ślimaka, jak przekładnia obraca się szybciej, to w tym samym czasie podaje więcej paliwa, to koryguje sie w sterowniku.

Jarecki79
25-03-2009, 07:48
Jarecki79 Walczę z Tango Negro i sterownikiem pokojowym. Sterownik pokojowy doprowadził już dwa razy do całkowitego wygaśnięcia kotła - a przecież nie oto chodzi żeby ustawiać na sterowniku pokojowym wyższą temperaturę by kocioł chodził non stop. Zauważyłem , że gdy pokojówka złapie temperaturę Tango-Negro przechodzi w tryb nadzoru włączając co parametr CoP pompę - i tak może sobie stać aż się wygasza. Tak jak Pisałeś instrukcja do Tango jest kiepsko napisana . Z skolei ściągnąłem sobie instrukcję do Tango- Negro Plus i tam jest fajna funkcja nazwana bodaj ALG ( algorytm) w którym decydujemy co ma się stać gdy zadziała pokójwka ( chodzi o to by piec się nie wyłączał całkowicie)- pytanie czy można podobną funkcję zaszyć w Tango Negro ( prawdopodobnie producent musiałby wgrać soft ) - pytanie czy można . I czy nie można by tak pokombinować nastawami - parametry OnP i OnD tak by przeciągnąć działanie pieca. Instrukcja jest tu mętna i nie wyjaśnia tego do końca z skolei jak się w nią wczytać to chyba właśnie w ten sposób mogę zapobiec wyłączaniu się pieca. Pytanie tylko jak te dwa parametry dobrać. Aktualnie na piecu mam ustawioną temperaturę na 57stopni ....

Z nowym sterownikiem Tango Negro nie miałem do czynienia od ok.2lat. W wersji Tango wisząca (szara obudowa) jest opcja wyboru algorytmu pracy, nie wiem, czy to samo jest w aktualnie produkowanym modelu Tango Negro.

OnP to minimalna temp. załączenia pompy
OnD to z kolei minimalna temp. nastawiana

Z tego co pamiętam, przy zadziałaniu termostatu pokojowego sterownik schodzi na wartość OnD, choc głowy za to uciąć sobie nie dam, na 100% jednak sterownik wchodzi w nadzór.

Do pracy z termostatem musisz dobrać CoP, to czas przerwy pompy C.O., wartość ustawiona na 0 oznacza stałą pracę pompy na czas zwarcia styku termostatu pokojowego, wartości od 1 w górę określają przerwę w minutach pracy pompy C.O.. Spróbuj zostawić CoP na 3 (co 3 minuty na 30sekund pracuje pompa)

Aby kocioł na czas zwarcia styków nie gasł, musisz dobrać właściwie parametry:
CdP - czas pracy dmuchawy w podtrzyzmaniu wyjściowo 10sekund
Coc - pauza dmuchawy w podtrzymaniu spróbuj okres 3minuty jak masz duże straty ciepła
PPo - co który przedmuch dokręcić paliwa - jak zbyt często, to przesypie i zgaśnie, jak za rzadko, to żar schodzi w głąb retorty i równiez za jakis czas zgaśnie. Wyjściowo PPo jest co 3cykl, ale to musisz dopasować do działania termostatu.

Niestety - dobre 3godzinki w kotłowni obserwacji i dobierania. Opał musi mieć wypukły kopczyk, czas przedmuchu ma podtrzymywać żar a krotność zapewniac jego odpowiedni poziom. (zamiast 10sekund byc może dmuchać 20sekund..., zamiast PPo3 byc może PPo4..., musisz obserwować i korygować)

Jarecki79
25-03-2009, 07:59
do Jarecki79 Twoja wiedza w zakresie instalacji grzewczych jest imponująca.Czy w takim razie mozesz zdradzić mi jaki piec ty posiadasz?Bo tak sobie myślę,że taki ekspert nie mógł wybrać żle...

Ja osobiści jestem zwolennikiem kotłów z podajnikiem tłokowym i użytkuję prywatnie model OPAL (obecnie w celach testowych na sterownikach Ognik PID i titanic, oryginalnie pracował na sterowniku Tango Negro).

Nikogo jednak nie zmuszam do zakupu kotła tłokowego, bo sam taki posiadam...

Jak wolisz ślimaki, to z doświadczenia z ostatnich 2lat napiszę, że:

Przy wyborze kotła ślimakowego o mocy 17kW ponad 90% zamawiających wybiera retortę obrotową (okres ostatnich 2lat). Z retorty obrotowej do tej pory przy 17kW najczęściej wybierano model z obrotem wewnętrznym, w ostatnim czasie (ostatnie 2 miesiące) tendencja odwraca się w strone retorty z obrotem zewnętrznym i systemem półautomatycznego czyszczenia (przemawiają kwestie wygody zmodernizowanego palnika AZP-MR, jak decyduje kobieta, zawsze wybór pada na obrót zewnętrzny z tym półautomatycznym czyszczeniem)

Przy wyborze mocy 25kW zamawiający decydują się głównie na model z palnikiem żeliwnym IIej generacji BRUCER, stanowi to ponad 75% wyboru, następnie ok. 20% wybiera retorty obrotowe i znikoma część klasyczne na sam ekogroszek.

Jak wolisz ślimak, wybierz albo z palnikiem BRUCER albo z retortą obrotową, będziesz mogła oprócz ekogroszku spalać tez miał węglowy, co obniża koszty użytkowania kotła. Wymiennik o budowie górnokanałowej, tak, aby czyściło się go wygodnie, mile widziany wodny ruszt awaryjny. Np. konstrukcje firmy SEKOM Skam-P (palniki klasyczne i obrotowe wewn), Skam-P Premium (palnik Brucer) czy Skam-P Reto-Crown(palnik obrotowy zewn AZP-MR),
albo model EKR - w zależnosci od producenta z różnymi palnikami (simar- AZP-MR, Tilgner- Brucer, nie wiem jakie palniki stosuje firma Grobelny) :D

pawelo_pl
25-03-2009, 08:08
Z nowym sterownikiem Tango Negro nie miałem do czynienia od ok.2lat. W wersji Tango wisząca (szara obudowa) jest opcja wyboru algorytmu pracy, nie wiem, czy to samo jest w aktualnie produkowanym modelu Tango Negro.

Właśnie tej funkcji brak .



OnP to minimalna temp. załączenia pompy
OnD to z kolei minimalna temp. nastawiana


Z tego co pamiętam, przy zadziałaniu termostatu pokojowego sterownik schodzi na wartość OnD, choc głowy za to uciąć sobie nie dam, na 100% jednak sterownik wchodzi w nadzór.

No właśnie tak to działa .


Do pracy z termostatem musisz dobrać CoP, to czas przerwy pompy C.O., wartość ustawiona na 0 oznacza stałą pracę pompy na czas zwarcia styku termostatu pokojowego, wartości od 1 w górę określają przerwę w minutach pracy pompy C.O.. Spróbuj zostawić CoP na 3 (co 3 minuty na 30sekund pracuje pompa)

Aby kocioł na czas zwarcia styków nie gasł, musisz dobrać właściwie parametry:
CdP - czas pracy dmuchawy w podtrzyzmaniu wyjściowo 10sekund
Coc - pauza dmuchawy w podtrzymaniu spróbuj okres 3minuty jak masz duże straty ciepła
PPo - co który przedmuch dokręcić paliwa - jak zbyt często, to przesypie i zgaśnie, jak za rzadko, to żar schodzi w głąb retorty i równiez za jakis czas zgaśnie. Wyjściowo PPo jest co 3cykl, ale to musisz dopasować do działania termostatu.

Niestety - dobre 3godzinki w kotłowni obserwacji i dobierania. Opał musi mieć wypukły kopczyk, czas przedmuchu ma podtrzymywać żar a krotność zapewniac jego odpowiedni poziom. (zamiast 10sekund byc może dmuchać 20sekund..., zamiast PPo3 byc może PPo4..., musisz obserwować i korygować)
Kombinacje z parametrami CdP CoC nic nie daje - dlatego że piec jest w takim stanie że działa ewentualnie pompa co parametr CoP , a piec w tym czasie nie podaje paliwa i nie przedmuchuje . Czeka tak aż wygaśnie czyli gdy przekroczy OnD . ...
No nic myślałem że może coś wymyślisz innego - ale dzięki za chęci.
Dzwoniłem już do producenta - mają soft ( wgrywają na specjalne życzenie) - który przy pracy z termostatem nie wyłącza pieca ...

Jarecki79
25-03-2009, 08:23
Nigdy nie widziałem pracującego Tango Negro z podłączonym panelem pokojowym na ślimaku. Jeżeli jest tak jak piszesz, czyli nadzór nie działa (parametry przedmuchu) to współpraca z termostatem jest moim zdaniem skopana. Tylko schodzić na OnD bez aktywnego przedmuchu to porażka.

Na chwilę obecną jedynym wyjściem wydaje się ustawienie CoP na 0, układ szybciej wytraci temp. i kocioł szybciej wróci w tryb grzania, może wówczas nie zgaśnie (pompa pracuje ciągle generując straty ciepła).

Pod tym względem sterowniki Argon P czy titanic są 10krotnie lepsze od Tango Negro.

pele10
25-03-2009, 14:11
illkus.
Przekładnia w tym piecu to nord,a dlatego oddalona jest bo końcówka ślimaka podzielona jest na dwie części czyli sprzęgło( w którym znajduja się zawleczki).Jeszcze w tym sprzęgle są 3 magnesy pod którymi znajduje się czujnik ruchu podajnika.Kiedy sprzęglo się kręci to czujnik wyczuwa ruch ,kiedy zawleczki się zerwią to włącza sie alarm.
Kup sam podajnik zawsze potem można dokupić przekładnie.
Odnośnie firmy Adamex to chyba jakiś mały producent(każdy schodzi z kosztów jak może).
Rzeczywiście pisze w instrukci że max. moc dla węgla to 34 kw,skąd to sie wzięło to niemam pojęcia.
Dzięki Jarecki za twoją cierpliwość(bo mnie niechchciałoby sie)

ilkus
26-03-2009, 15:07
Pele
Zgadza się jest to nord.Mamy pewnie takie same piece Kp30 które lubią dużo węgla,a jeśli ktoś ma przewymiarowany piec to jeszcze więcej go pochłania i dlatego chcę wymienić w nim palnik bo rzeczywiście dla Kp 30 to 30 kw,a max.podane jest dla węgla 34 kw. Dodam że piec Zębca Kp20 ma 20 kw dla powierzchni wymiennika 2,3m a max moc kw to 25 kw a jeśli pisze Jarecki że palniki są produkowane o mocy 17, a potem 25 to ja trochę się pogubiłem.
W większości kotłow które oglądam przekładnia jest przekręcona bezpośrednio do podajnika ,a z tyłu jest zawleczka,klin.W naszym jest rzeczywiście czujnik ruchu ślimaka na sprzęgle.
Bardzo podoba mi się ten ognik z PID którego poleca Jarecki.Tylko trochę się martwię że czopuch będzie gorący,bo u mnie jak jest gorący to oznacza że ciepło wydmuchiwane jest do komina zamiast grzać wymiennik.
Masia.
Sterownik który jest w moim piecu jest prosty w obsłudze ,ale i tu zaczynają się schody '
1 trzeba znaleść odpowiednią wartość powietrza eksperymentalnie w celu poprawnego spalania,a jeśli trafi się na opał słabej jakości to może być trudno go ustawić,dlatego wydaje mi się że dla kobiety lepszy byłby ognik z PId
2 regulowana jest moc pieca którą możesz sobie samemu zmniejszać lub zwiększać.Zmniejszenie mocy nie oznacza że kocioł będzie mniej palił.
Plusem jest to że mają szybki serwis(tzn firma która produkuje sterownik nie Zębiec) i fachowo doradzają telefonicznie i przez internet.
Ja kupiłem kocioł przewymiarowany i dlatego spala trochę więcej i muszę teraz główkować co zrobić dlatego dobrze że pytasz bo ja nie pytałem i teraz trzeba ponosić tego konsekwencje.
Jeżeli to co pisze Jarecki że sam sobie dobiera dawki powietrza i sam reguluje sobie moc to chyba warto zainwestować w taki kocioł z tym sterownikiem. Czyli jeśli kupisz za duży kocioł do powierzchni domu to musisz się liczyć z większym zużyciem węgla.Piec będzie żle pracował,ty się będziesz denerwować,a nerwy odbiją się na wszystkich

Vafel
26-03-2009, 15:41
Czyli jeśli kupisz za duży kocioł do powierzchni domu to musisz się liczyć z większym zużyciem węgla.Piec będzie żle pracował,ty się będziesz denerwować,a nerwy odbiją się na wszystkich

No właśnie... z tym przewiduje problem u siebie.

Domek to parterówka bez poddasza, 106 m2 pow. użytkowej. Bawiłem się ostatnio OZC i wyszło mi zapotrzebowanie na ciepło na poziomie 6,5 kW + 1,4 kW na wentylację. Do tego trzeba by doliczyć jeszcze grzanie zasobnika CWU. Wychodzi mi, że potrzebowałbym kotła o mocy 10-12 kW, a problem w tym, że takich małych to albo nie ma wcale, albo jak na lekarstwo (jakieś dziwy, robione na zamówienie cuda itp.).

Kupienie 17 kW kotła przy takim domku to chyba lekka przesada, prawda?

Jarecki79: są jakieś sensowne kotły o mocy 10-12 kW? Jakich palników szukać jeśli chodzi o taką małą moc?

ilkus
26-03-2009, 18:29
Vafel.
Cześć
Ostatnio przeglądałem stronę firmy HEF i tam widziałem kocioł o mocy 12 KW nazwa HEF EKO PLUS.
Powodzenia,na pewno coś znajdziesz. :wink: :P :D

ilkus
27-03-2009, 18:21
I trzeba jeszcze dodać dla tych którzy chcą kupić piec na ekogroszek.
Właściwy opał.Jeżeli kupimy tani to nie liczmy na to że piec będzie mało palił.
Zbliża się koniec sezonu i z doświadczenia wiem że tani znaczy małokaloryczny-małokaloryczny znaczy dużo,a dużo to nie znaczy tanio.
Najlepszym jakim paliłem to był pieklorz z rudy i chwałowic i to była najlepsza kaloryczność,ale podobno kupiłem też ten sam pieklorz ale na innym składzie i była tragedia.Jeżeli kupi się np 5-6 ton kiepskiej jakości to dopiero jest tragedia.Paliłem też z kazimierz Juliusz i Piasta, są podobnej kaloryczności z tym że z piasta jest więcej popiołu.Paliłem jakimś tanim kupionym okazyjnie po 400zł/t,ale tylko mogę dodać że palił się.
Dlatego uważam że kotły na ekogroszek przy dzisiejszych cenach eko przestają być ekonomiczne,ale na pewno są wygodne w obsłudze.

pele10
29-03-2009, 12:06
Ilkus Pali ci dużo bo masz duży kocioł.Kociol o takiej mocy to musi dużo palic.
Jak masz zmieniac palnik to dowiedz sie czy czasami twoja 30 nie ma takiego samego palnika.Jak juz zdecydujesz sie to kup z żeliwa bo z blachy to zaraz go temp rozwali. :D
Mendras.
Chwalisz się że średnio pali ci 25 kg na dobę kocioł 35 Kw to powiedz przy jakiej temp. na zewnątrz i jakiej na kotle. :lol:
jarecki.
Zamawiając sterownik ognik pid u was w firmie mozna liczyc na to ze wgracie jakieś oprogramowanie pod jakis konkretny kocioł,palnik.czy tylko dostanie sie sterownik taki jak od producenta. :roll:

ilkus
29-03-2009, 16:05
Podejrzewam Pele że że się mylisz.Zauważ że dużo producentów z Pleszewa używa w swoich kotłach tych palników tzn.ardeo.Jeśli byłyby kiepskie to mieliby dużo reklamacji,a w dzisiejszych czasach nikt na to nie może sobie pozwolić .Pewnie jest z blachy żaroodpornej.Wiadomo że żeliwo jest odporniejsze na temp.ale pewnie jest droższy z żeliwa.
Nie będę już szukał jaka jest moc tego mojego palnika i kto jest producentem bo zanim bym dodzwonił sie do Zebca,a tam sami pewnie nie wiedzą.Uważam że lepszym rozwiazaniem jest ruszt obrotowy nawet dla eko,a jakby nie było go to zawsze można palić miałem.Gdzieś czytałem jak mendras zastanawiał sie czy dopłacić z ruchomym rusztem choć przedstawiciele sprzedawcy go do tego zniechęcali,a potem nie żałował
Z jednym nie mogę się zgodzić z Jareckim że żeliwa nie można pospawać.Można ,wiem bo ostatnio sam byłem świadkiem w pracy.Wystarczy dobry spawacz który rozumie spawanie,ba nawet mogę dodać że można to zrobić elektrodą do metalu.I dodam jeszcze że było to spawanie które musiało być precyzyjne. :wink:

hopki
29-03-2009, 22:05
A co myslicie o kotle LING M 28 żeliwny,z podajnikiem tłokowymhttp://www.fuego.pl/go/_info/reviews.php?id=1930&item=4#menu

Powierzchnia do ogrzania 190 m2, dom ocieplony styropian, wata na poddaszu.
Czy nie za duża to moc na taką powierzchnię? chociaz wczesniej ktoś pisał że to jest moc maksymalna, a srednia jest duzo mniejsza.

jacek_m
30-03-2009, 07:11
[quote="Jarecki79
Przy wyborze mocy 25kW zamawiający decydują się głównie na model z palnikiem żeliwnym IIej generacji BRUCER, stanowi to ponad 75% wyboru, następnie ok. 20% wybiera retorty obrotowe i znikoma część klasyczne na sam ekogroszek.

Jak wolisz ślimak, wybierz albo z palnikiem BRUCER albo z retortą obrotową, będziesz mogła oprócz ekogroszku spalać tez miał węglowy, co obniża koszty użytkowania kotła. Wymiennik o budowie górnokanałowej, tak, aby czyściło się go wygodnie, mile widziany wodny ruszt awaryjny. Np. konstrukcje firmy SEKOM Skam-P (palniki klasyczne i obrotowe wewn), Skam-P Premium (palnik Brucer) czy Skam-P Reto-Crown(palnik obrotowy zewn AZP-MR),
[/quote]

W takim razie mam pytanie, który palnik (Brucer czy palnik obrotowy zewn AZP-MR) wg. Ciebie jest ekonomicznejszy w uzytkowaniu przy spalaniu eko-groszku?

mendras
30-03-2009, 10:56
Dla zainteresowanych dobrym kotłem.
http://picasaweb.google.pl/meandras/LingDuoPlus35kWPlusPareProstyhUspawnienBezTrwalejI ngerencjiWJegoStanFirmowy?authkey=kMwRmOSkLOk#

Żmija, „do ogrzania ok 300m2” i jak przypuszczam, co najmniej 140l c.w.u. Mogę ci polecić Linga Duo 35kW z retortą obrotową. Masz nawet gdzieś w twojej okolicy (Wąbrzeźno) przedstawiciela Klimosza..

masia!, „Mój domek ma niecałe 150m2 i” pewnie c.w.u., która wymaga również kilka kilowatów kotła. 15kW Ling Duo z retortą obrotową, moim zdaniem.

Hopki, lepszym wyborem byłby LingDuo25kW z retortą obrotową.

pele10, przede wszystkim niczym się nie chwalę. Na forum muratora, tym i piece na ekogroszek z zasobnikiem, odpowiadam na pytania i prezentuję rzeczywiste dane, ponieważ nie interesują mnie odczucia tylko konkretne, mierzalne fakty. Jestem użytkownikiem i niczego nie sprzedaję. Jeśli jesteś tym zainteresowany, łatwo znajdziesz na forum moje wypowiedzi. Jeśli wówczas nadal będziesz miał jakiś konkretny problem na który nie znalazłeś odpowiedzi, chętnie odpowiem w ramach moich możliwości. Sterowniki mnie nie interesują, ponieważ nie ma takiego na rynku, który spełniałby moje wymagania. Economic w Lingu jest wystarczająco dobry do sterowania zarówno ręcznego jak i dla tych, co chcą mieć pełny automat pogodowy. Inne sterowniki to domena Jareckiego.

Vafel, podawane moce kotłów, to ich maksymalna wielkość przy spalaniu węgla rzędu 28MJ. W stosunku do realiów tu i teraz, są czysto teoretyczne.
Pierwsze, to nie ma na rynku takiego węgla a nawet te kwalifikowane typu Pieklorz, pod warunkiem, że nie jest to tylko słowna informacja sprzedawcy, mają 26MJ tylko potencjalnie. Rzeczywista ich wartość to skala 23 –26 MJ z przewagą dolnego zakresu potencjału. Za równie astronomiczna cenę możesz kupić węgiel z Chwałowic, sprzedawany jako 27MJ o rzeczywistej wartości 20MJ. Mówiąc krótko, cena węgla na rynku nie gwarantuje bezwzględnie jego jakości.
Drugie. Moc kotła ma zakres od do. Zależy to od ilości konkretnego węgla podawanego na palnik a dopiero w drugiej kolejności od wielkości wymiennika i pojemności wodnej kotła. W moim 35kW/115litrów, w tej chwili palę na poziomie 7-8kW (5/40/31%), 1.25kg/h 20MJ. Temperatura na zewnątrz 5şC noc, 8şC dzień,mierzona 2,5 m nad ziemią. Przy węglu 28MJ mój kocioł pracowałby na najmniejszym możliwym nastawie 5/60/30% na poziomie 8kW, spalaniu 0,9kg/h, co jest niestety tylko teoretyczne. Mając Linga 15kW z całą pewnością można palić w nim na poziomie 5kW. Można też palić pelletami 17-18kW, uzyskując jeszcze niższy potencjał i komfort obsługi.
Istotne w tym całym procesie grzania jest ile zapłacimy za rzeczywisty MJ paliwa w jego wadze i co z tej wielkości wykorzystamy efektywnie w realnym czasie spalania do uzyskania w domu stałej temperatury odczuwanej przez nas jako komfort cieplny.
Co do ceny i jakości węgla. Cena będzie rosła a jakość spadała, ponieważ decydują o tym wyłącznie kopalnie i dystrybutorzy.
Mając nowy i dobrze ocieplony dom z podłogówką, zastosowałbym system, gazowy kocioł kondensacyjny, bufor z c.w.u. i kominek z płaszczem wodnym.

Vafel
30-03-2009, 11:24
Vafel, podawane moce kotłów, to ich maksymalna wielkość przy spalaniu węgla rzędu 28MJ. W stosunku do realiów tu i teraz, są czysto teoretyczne.
Pierwsze, to nie ma na rynku takiego węgla a nawet te kwalifikowane typu Pieklorz, pod warunkiem, że nie jest to tylko słowna informacja sprzedawcy, mają 26MJ tylko potencjalnie. Rzeczywista ich wartość to skala 23 –26 MJ z przewagą dolnego zakresu potencjału. Za równie astronomiczna cenę możesz kupić węgiel z Chwałowic, sprzedawany jako 27MJ o rzeczywistej wartości 20MJ. Mówiąc krótko, cena węgla na rynku nie gwarantuje bezwzględnie jego jakości.
Drugie. Moc kotła ma zakres od do. Zależy to od ilości konkretnego węgla podawanego na palnik a dopiero w drugiej kolejności od wielkości wymiennika i pojemności wodnej kotła. W moim 35kW/115litrów, w tej chwili palę na poziomie 7-8kW (5/40/31%), 1.25kg/h 20MJ. Temperatura na zewnątrz 5şC noc, 8şC dzień,mierzona 2,5 m nad ziemią. Przy węglu 28MJ mój kocioł pracowałby na najmniejszym możliwym nastawie 5/60/30% na poziomie 8kW, spalaniu 0,9kg/h, co jest niestety tylko teoretyczne. Mając Linga 15kW z całą pewnością można palić w nim na poziomie 5kW. Można też palić pelletami 17-18kW, uzyskując jeszcze niższy potencjał i komfort obsługi.
Istotne w tym całym procesie grzania jest ile zapłacimy za rzeczywisty MJ paliwa w jego wadze i co z tej wielkości wykorzystamy efektywnie w realnym czasie spalania do uzyskania w domu stałej temperatury odczuwanej przez nas jako komfort cieplny.
Co do ceny i jakości węgla. Cena będzie rosła a jakość spadała, ponieważ decydują o tym wyłącznie kopalnie i dystrybutorzy.
Mając nowy i dobrze ocieplony dom z podłogówką, zastosowałbym system, gazowy kocioł kondensacyjny, bufor z c.w.u. i kominek z płaszczem wodnym.

Dzięki wielkie Mendras.

Czyli jak rozumiem mogę spokojnie wybierać sobie w kotłach o mocy 10-17kW i nie powinienem mieć później problemów związanych z tym, że taki np. 17kW kocioł jest za duży. Super.

Co do innego sposobu ogrzewania, to problem w tym, że u mnie nie ma gazu (i nie będzie co najmniej przez najbliższe 10 lat). Płynnego gazu, ani oleju nie chcę. Ogrzewanie na prąd też mi się jakoś nie uśmiecha. Kominka w ogólę nie planuję, bo nie jest to dla mnie żadna wielka atrakcja i na pewno nie będzie mi się chciało w nim palić. Dla mnie kocioł na ekogroszek/pelet to taki kompromis między ceną a uciążliwością obsługi.

W domu, w którym obecnie mieszkam mam piec węglowy górnego spalania, ktory codziennie trzeba pracowicie rozpalać i to mnie najbardziej dobija. Nie jest dla mnie problemem dorzucenie opału 1-2 razy dziennie, tylko codzienne rozpalanie tego ustrojstwa. Przy kotle z podajnikiem tego nie ma i to jest dla mnie OK.

ilkus
30-03-2009, 13:29
Mendras
Mam pytanie odnośnie palnika.
Kiedyś kupiłem węgiel który bardzo szlakował(z węgla robiły się duże stożki) ,robił się z niego coś podobnego do koksu.Nie mogłem poradzić sobie z nim,zmiany parametrów powietrza nic nie dawały,ale najgorsze było to że kocioł się szybko zatkał( związane jest to z jego budową- odprowadzeniem spalin)) i moje pytanie czy rzeczywiście rozbija taki palnik obrotowy szlakę,bo czytałem że brucer ma z tym problemy.
Pozdrawiam :-? :(

mendras
31-03-2009, 20:04
ilkus,ruszt obrotowy Linga radził sobie z wszystkim co testowałem. Nawet węgiel koksujący przerabiał na dorodny koks, którym można byłoby palić, wrzucając go z powrotem do zasobnika. Natomiast serio, warto mieć to urządzenie, choćby dla idealnego wypalania właściwego paliwa. Dobry miał węglowy, najlepiej Chwałowice 27D, Piastem 25 paliłem najwięcej, z głupiego przyzwyczajenia. Ostatnio przez te deszcze na początku marca kupiłem ekogoszek z Chwałowic, bo był pod dachem na hali ale przywieźli mi z części wystającej na plac. Zorientowałem się dopiero u siebie i tylko mogłem już zagotować telefon. Co gorsza, ten super węgiel do mix przesiany o wartości w porywach najwyżej 20MJ (675zł/t!!) Syf, który tylko szlakuje i przez to nie dopala się. Ruszt go rozrywa bez problemu ale to nie załatwia sprawy.Chodzi przecież, by takie drogie świństwo chociaż dopalić do cna. Takiego palnika na rynku nie ma.

Prawdę mówiąc, rozwiązałem ten problem, bo już dla miału z Piasta, który też zszedł na dziadostwo, zrobiłem pewną innowację. Tu miałem dodatkową motywację. Odzyskać choć namiastkę wyrzuconych w błoto pieniędzy.
Jeszcze nie mogę wszystkiego ujawnić, bo dopiero wchodzę w procedurę rejestracji w urzędzie patentowym. Innowacja dedykowana jest dla Linga, bo mam :D a ta konstrukcja kotła jest tego warta. Może nie jest to zasługa tylko Klimosza ale przynajmniej trzymają się dobrych, sprawdzonych rozwiązań. Trochę dziwi mnie, że nie reklamują swojego rusztu obrotowego. Faktem jest, że każą sobie dobrze za niego zapłacić! Mimo to warto go mieć.
Swego czasu myślałem o palniku Ardeo, ale oni wszyscy myślą tylko o napowietrzaniu a tu o co innego chodzi. Problem tkwi w czym innym.

:wink:
tu mała ciekawostka

http://pubserv.uprp.pl/PublicationServer/Temp/u3e95o5nu747q6sb523kaj3796/PL13445B1.pdf
spróbuj ten
http://pubserv.uprp.pl/PublicationServer/Temp/p4eesuiljpk7479oieikh1rn05/PL13445B1.pdf

jeśli nie, to wpisz google ruszt obrotowy i znajdź pdf Wzoru użytkowego egzemplarz archiwalny - ruszt obrotowy

ilkus
01-04-2009, 10:36
Zgadza się odnośnie jakości węgla,miału.Chyba każda osoba doświadczyła tego.Dzięki za odpowiedzi na forum(razem z jareckim).Dzięki wam zawsze coś ciekawego można się dowiedzieć.
P.s Nie mogę otworzyć tego linka :roll:

kolorado
01-04-2009, 10:43
Także zastanawiam się nad modelem kotła do mojego domui rozważam aktualnie dwa:
- Eko-centr http://www.eko-centr.pl/ Carbo-ret 20kW z pogodówką bądź bez,
- Termo-tech http://www.kotlyco.pl/?id=6 Eko-tech 22kW

która z tych konstrukcji będzie lepsza? Cena jest powiedzmy - zbliżona.

Czy ktoś z Was miał do czynienia z tymi kotłami i może coś o nich powiedzieć/porównać?

Z góry wielkie dzięki.

piotrulex
01-04-2009, 10:53
Także zastanawiam się nad modelem kotła do mojego domui rozważam aktualnie dwa:
- Eko-centr http://www.eko-centr.pl/ Carbo-ret 20kW z pogodówką bądź bez,
- Termo-tech http://www.kotlyco.pl/?id=6 Eko-tech 22kW

która z tych konstrukcji będzie lepsza? Cena jest powiedzmy - zbliżona.

Czy ktoś z Was miał do czynienia z tymi kotłami i może coś o nich powiedzieć/porównać?

Z góry wielkie dzięki.

nam do wyboru jaka dobra marke podawano rowniez ekocentr

daga75
01-04-2009, 11:10
uf udało się kocioł już hula...
Mendras prośba do Ciebie, podaj mi jakie powinnam mieć ustawienia pieca, żeby tylko "ogrzać mury" (aktualnie tylko 1 grzejnik w łazience, podlogówka ok.70m, woda użytkowa)

mendras
01-04-2009, 11:27
daga75, a gdzie fotki? :D

Podaj danie :D , czym palisz? Teraz to chyba wystarczy, że będziesz do niego chuchać ciepłym oddechem :lol:

Napisz konkretnie, jaki węgiel, ile ma MJ, jaki masz zawór drogowy, czy masz podgrzewacz c.w.u. na priorytecie. Jakie masz teraz ustawienia wpisane przez instalatora i jaki masz sterownik.
moje gratulacje przede wszystkim

:wink:

pele10
01-04-2009, 11:49
Mendras
Przepraszam jeżeli to tak zabrzmiało jak wyśmiewanianie sie z kogoś.Fajnie się ciebie czyta,a ja mam piec 30kw i wychodzilo mi spalanie około 55 kg na dobe z cwu.Podobno paliłem pieklorzem( i chyba byl dobry,bo ładnie sie wypalał). Dom 200m :(

daga75
01-04-2009, 12:43
Fotki będą jak sprzątnę, bo kotłownia pływała. Miałam 120kg groszku na pierwszy rozruch a teraz szukam dostawcy dobrego ekogroszku. Facet z Wyszkowa ma po 650zł plus transport 100zł ale nie wiem co to jest. Zawór czterodrogowy, bojler dwupłaszczowy a czy na prorytecie tego nie wiem. Ustawień nie pamiętam ale podjadę na działkę i spiszę.

mendras
01-04-2009, 13:41
pele10, nie wiem jak liczyłeś średnią u siebie. Poza faktem, że sprzedają ci węgiel tylko z nazwy, to jeszcze robią inne rzeczy.
Cały czas suszę paliwo i wsypuję do zasobnika suche i zważone (dokładnie). Od początku prowadzę dziennik kotłowni. 55%miał z Piasta, 25%czeski węgiel brunatny, 10%węgiel z Chwałowic i 10% różnej maści do testów.

Przeciętna spalania z tego wszystkiego (7t bez paru kilogramów/180dni) wyszła 38,9kg/doba . Zgadnij za ile ton zapłaciłem u sprzedawców?

Według wystawionych rachunków za 9 075kg. Czyli według tego przeciętna to 50,4kg/doba.

Zastanawiam się tylko ile z tych brakujących dwóch ton stanowiła woda a ile niedowaga, czyli dodatkowe oszustwo. O MJ nawet nie mówię, bo szkoda słów.

:wink:

daga75
01-04-2009, 19:05
Mendras spisałam różne rzeczy ale nie wiem co mam Ci podać. Pytałeś o cwu i dziwna sprawa, bo jest cwu-brak priorytetu a w następnym ustawieniu cwu-priorytet czas-30m.

ilkus
01-04-2009, 20:58
Jarecki.
Odnośnie sterownika w którym można zatrzymać podajnik,a praca dmuchawy pozostaje bez zmian.
Uważam że tutaj nie ma żadnego problemu.Producenci kotłów zamawiają gdzieś sterowniki,a jeśli byłoby zapotrzebowanie na taki kocioł z takim sterownikiem to podejrzewam że każdy producent sterowników wykonałby taki produkt.Mam znajomego który 3 lub4 sezon ma kocioł od lokalnego producenta ze sterownikiem(i tu nie chciałbym się pomylić ale chyba nazwa metalcolor)który jest bardzo zadowolony z czegoś takiego że zatrzymuje ślimaka,a dmuchawa dalej pracuje utrzymując temp.na kotle paląc na ruszcie awaryjnym(czy jak to się nazywa).Rozmawiałem z nim i mówił mi że w okres przejściowych(tj,jesień zima) doskonale to się sprawdza.
Podejrzewam że większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego kupując kocioł,a wystarczyłoby dodać do swojej oferty taką funkcję,no chyba że nie chcecie(tj producenci kotłów).
Tutaj odezwą się zaraz głosy że ekologia,że są inne do tego kotły,ale uważam że nawet w przypadku poważniejszej awarii z podajnikiem taka funkcja byłaby dla nas (użytkowników)do czasu usunięcia jej dodatkowym argumentem do kupna takiego kotła :wink: :roll: :)

mendras
02-04-2009, 06:30
ilkus,podejrzewam, że w każdym kotle da się zatrzymać podajnik bez zatrzymywania dmuchawy. Dajesz opcję podawania 0sek.Poza tym sterownik np. w Lingu ma opcje rozpalanie kotła, gdzie można również włączyć samą dmuchawę. Nie wiem tylko, czy palenie typu tradycyjnego, czyli ręcznym zasypem to jakaś korzyść? Dla kogoś, kto chce spalać śmieci? Więcej z tym zachodu, niż korzyści. Tylko spalanie drewna lub koksu miałoby sens energetyczny i bez syfienia pieca.W Lingu jest ten plus przynajmniej, że jest wodny ruszt i to "awaryjne" palenisko zamyka również ceramiczny deflektor. Ale żadna to przyjemność, palenie tego typu. Sens ma palenie równoległe, czyli palnik na niskich nastawach i drewno lub np. brykiety drzewne na górnym palenisku. Trzeba jednak trzymać się kosztów. Zobacz sobie zdjęcia u mnie.

daga, podaj wszystko co spisałaś. Przypomnij mi jaki masz sterownik. U mnie jest Economic 3000.
U siebie mam w tej chwili podawanie PO2 - 5s, czas przerwy w trakcie palenia PO3 - 55s, moc dmuchawy PO5 - 30%. Na zaworze trójdrożnym 1i1/6 w skali 0-6, czyli minimalne grzanie na c.o. 35şC. Temperatura kotła 60şC. Pompę c.o. na 1, pompę c.w.u. wyłączoną, bo grawitacyjnie nagrzewa 58şC.
U ciebie pompa c.w.u. będzie działać, więc ustaw sobie temperaturę c.w.u. PO6 - 40şC.

:wink:

ilkus
02-04-2009, 10:27
Do mendras i nie tylko.
Jeżeli masz taką funkcję czas podawania 0,a dmuchawa chodzi i można utrzymywać dzięki niej temp na kotle paląc na ruszcie to tylko jest bardzo dużym plusem tego kotła.
Właśnie to tłumaczę Jareckiemu -wystarczy chcieć aby w kotle była taka funkcja.
Ja tylko mogę dodać to co kiedyś napisałem że producenci z Pleszewa powinni być wdzięczni Jareckiemu za robotę jaką odwala w internecie dla nich.Tobie powinien być wdzięczny Klimosz.
Ja trochę zrazilem sie do klimosza kiedy wysłałem do nich e-meila z pytaniem czy nadaje się kocioł o mocy 25kw do domu o powierzchni 220m i jaka jest powierzchnia grzewcza wymiennika bo takich informacji nigdzie nie mogę znaleźć.Ich dział techniczny nawet nie odpisał.
Prawda jest taka że szukamy kotła dla rodziców i nie chciałbym popełnić błędu jaki ja zrobiłem.
Jarecki zwrócił uwagę na kotły z Pleszewa i to dzięki niemu wiem że kupując kocił warto zwrócić uwagę na Sekom,Tilgner,Grobelny,Dziubarczyk,a dzięki tobie na Klimosza.
Ps.
W moim sterowniku najmniejszy czas podawania jest 1 s ,a jeżeliby miał czas podawania 0 to byłoby super.Jednak nie byłby kotłem ekologicznym.Podejrzewam że w sterownikach z Pid jest jakaś zależność miedzy podawaniem,a obrotami dmuchawy.
Choć da się wyłączyć Pid i działa sterownik na zasadzie załącz-wyłącz to dalej czas podawania najmniejszy jest 1 s.
Dlatego palenie na ruszcie awaryjnym w Zębcu KP30 mija się z celem. Założenie rusztu awaryjnego w tym kotle byłoby niewygodne,a nawet gdyby udało nam sie rozpalić to trzeba nieżle by się nagimnastykować żeby wsadzić jakiś opał do niego i oczywiście dorobić jakąś regulację dopływu powietrza.
Dlatego nie polecam palenia w tym kotle na ruszcie awaryjnym.
Plusem tego kotła jest czyszczenie go,trwa to bardzo szybko i jest to czynność prosta
Ps
Drugi link był ok
Dodam humorystycznie-Wybitni ludzie byli w większości" dziwakami" :wink:

daga75
02-04-2009, 10:47
Mendras spisałam moje ustawienia:1.temp.ogrzewania-65
2.podajnik podawanie-5s
3.podajnik przerwa-14s
4.podajnik podtrzymanie-30m
5.dmuchawa-30%
6.temp.cwu-50 C
7.temp.min. kotła-55 C
8.temp.max. kotła-70 C
9.temp. kireytyczna-85 C
10.temp. ochrony-45 C
11.histereza palnika-2 C
12.dodatkowy nadmuch-8s
13.praca podajnika w podtrz.-10s
14.dmuchawa dopalanie-8s
15.moc dmuchawy-26%
16.temp. alarmu podajnika-60%
17.praca pompy co-1 max
18.cwu-brak priorytetu
19.cwu-priorytet czas-30m
20.cwu dodatkowy Tkot-100
21.czas mieszacza t.max 95stopni
22.zaw.mieszaczat.max-95 stopni
23.termostat-40%
Czekam na propozycje zmian, zależy mi na tym żeby cokolwiek grzać, bo na razie mam tylko podłogówkę i 1 grzejnik w łazience. Pompę do cwu cyrkulacji mam nie podłączoną.

PAPROCIAK
02-04-2009, 10:56
Od miesiąca oglądam piece z podajnikiem i mam sporo dylematów co do producentów w sumie mam 2 faworytów Ogniwo Biecz z nowym piecem chyba z brucerem bo w opisie podają miał jako ew paliwo i Instalco też z brucerem. Ten drugi tańszy o 500 zł co o nich sądzicie bo ja od czytania o ślimakach, palnikach i wymiennikach mamm zawrót głowy

pele10
03-04-2009, 13:35
Paprociak
Ja bym polecił ci Klimosz-a.Poczytaj sobie Mendrasa na tym forum i na innych też go znajdziesz.
Warto chyba go kupic dlatego że ma dodatkowa komore z rusztem wodnym.
Obejrzyj sobie jego zdjęcia(mendrasa),a jezeli to co pisze że mozna palic w tej komorze i steruje tym sterownik to chyba nie trzeba nic dodawać.
Jeszcze zwróc uwage na hef-a i kotły z pleszewa.
Wejdż sobie na strone www.klasterkotlarski.pl
Znajdziesz tam wykaz firm z Pleszewa.
O serwisie do kotłów zapomnij.Na drugi dzien do ciebie napewno nie przyjadąDlatego warto mieć dodatkowa komore i tutaj wszystko przemawia za Klimoszem ling duo

pele10
03-04-2009, 14:36
Dodam że posiadam kocioł Zebiec i z moja podpowiedzią wcale nie musisz sie zgadzać
Właśnie czytam ilkusa i muszę się zgodzić-palenie na ruszcie awaryjnym byłaby to czynnosc skomplikowana(w tym kotle).Zreszta ja takiego rusztu nie posiadam.Chociaż na allegro można dokupić.
Trochę ilkus zamieszał z tą wymiana palnika,a tak swoją drogą to patrząc na powierzchnie grzewczą mojego pieca 3m i 30KW to większość kotłów z pleszewa podaje 25 KW dla tej powierzchni kotła( ij.est to wartość max).
Kiedy kupisz już kocioł i minie pierwsza euforia to dopiero mogą zacząć sie kłopoty,czego tobie nie :wink: :lol: życzę

ilkus
03-04-2009, 16:16
Czytać to można mendrasa i jareckiego :lol: :lol: :lol: .
Tak na poważnie to żeby tylko moc jego nie była za duża do powierzchni domu

ilkus
03-04-2009, 19:36
Znalazłem na stronie www.kotly-zywiec.com.pl kocioł integra w którym zamontowany jest sterownik Tech St-42.Podobna da się wyłączyć podajnik i działa jako piec zasypowy z dmuchawą

mendras
03-04-2009, 21:24
daga, Miałaś podać mi nazwę sterownika!! Gdzie ona?
Z twoich danych wynika, że to nie jest Economic 3000.
Miałaś podać jaki węgiel ile ma MJ? :roll: :evil:

w danych które podałaś zmień:

3.podajnik przerwa-14s --> na 40s lub jeszcze więcej. Ja mam max czyli 60.

Na zaworze 4drogowym daj tak by temperatura c.o była góra 40şC lub mniej bo się w domu ugotujesz przy tej temperaturze na zewnątrz.

nie wiem co to jest --> 20.cwu dodatkowy Tkot-100 Jeśli to jest temperatura c.w.u. podgrzewacza to zmień to na 45, max 50!!
w twoich danych nie ma właśnie temperatury c.w.u. sorry, przegapiłem widzę, że jest 6.temp.cwu-50 C OK

tego też nie rozumiem --> Pompę do cwu cyrkulacji mam nie podłączoną.
Czy chodzi o cyrkulację w instalacji od podgrzewacza do kranów czy między kotłem a podgrzewaczem?

Zrób te fotki, bym widział co tam masz!! :-?
:wink:

jeszcze jedno 5.dmuchawa-30% może być za dużo, ale trzymaj się przedziału od 27% do 31%. Zmieniaj najwyżej o 1% w zależności od koloru płomienia. Powinien być wyraźnie żółty ale bez dymnych końcówek. W razie czego lepiej jaśniejszy niż z dymkiem. Byle nie iskrzył zbytnio. Dużo zależy od węgla.

JACUŚ
04-04-2009, 16:58
Jarecki powierzchnia urzytkowa mojego domu to 186m plus okolo 90m to pawilon handlowy, instalator polecil mi piec firmy Galmet 30 kw na ekogroszek.
Czy znasz ten piec? ewentualnie co mozesz powiedziec na jego temat?
Na jakie spalanie wegla trzeba sie przygotowac przy tej mocy kotla i tej powierzchni, dodam ze dom ocieplony styropianem 15 cm, poddasze 25cm welna, posadzka 10cm styropianu, dom o prostej konstrukcji bez balkonow wykuszy itp.
Pozdrawiam

pele10
05-04-2009, 12:31
Jacuś
Lepiej kupić kociołek znanej firmy z tradycjami,doświadczeniem.Z takimi firmami co produkują wszystko mieliśmy do czynienia.Weżmy np.Daewoo które produkowało wszystko od telewizorów po samochody i coś tam jeszcze,apotem trzeba nazwę zmieniać żeby ktoś te produkty kupował.
Napewno cos znajdziesz ciekawszego,warto poszukac na internecie ludzi którzy maja takie piecyki,a co będzie jeśli instalator myli się? :D

mendras
05-04-2009, 18:44
Galmet nie jest nieznaną firmą. Jedna rzecz w ich kotłach od 30kW w zwyższ, podobnie jak w Hefie, jest nieciekawa. Tylna pionowa komora wymiennika, gdzie spaliny stykają się z dolnymi partiami wymiennika, które mają temperaturę powrotu wody do kotła i te komory szybko rdzewieją, bo tam leje się po ściankach wymiennika woda wkraplana ze spalin. Znam to z autopsji a na forum też się z tym spotkałem. [/b]

ilkus
05-04-2009, 19:57
Mam bojler 120l tej firmy i grzeję cwu z kotła .Całkiem porządna rzecz.Co nie znaczy że piec musi też być taki.
Dla mnie to taki sam jest kocioł elektromet i chyba nie przypadek że producent tego kotła pochodzi z tej samej miejscowości co galmet. :lol:

PAPROCIAK
05-04-2009, 20:53
ok szukałem na allegro kotłow ale oprócz dobrych cen to nnie wiele można sie dowiedzieć o producentach albo nie ma ich nazwy albo sa to mało znane rzeczy. Czy komus cos mówi Metalkolor z Czarnca czy Kom-star, Wożny, Stalkot, Stefaniak, Hurt Big wzsystkie z Pleszewa.
Albo kocioł Domino P zwany na innych aukcjach tego samego producenta Dominator P ( z palnikiem brucer)?

ilkus
06-04-2009, 10:37
Paprociak.
Powiem ci co w moim Zębcu jest wadą.
Kiedy kupisz węgiel kiepskiej jakości ,a pewnie to cię czeka wcześniej czy póżniej choćbyś nie chciał to potrafi się zatkać odprowadzenie spalin.Budowa wymiennika jest taka że trzeba zwrócić na na to uwagą.Odprowadzenie spalin jest od dołu.
Wejdż na stronę http://www.zebiec.com.pl/prezentacja
Zobaczysz jak odchodza spaliny,a spadająca szlaka potrafi zablokować odprowadzenie od dołu i wtedy masz trochę smrodu w domu itd.
Dlatego warto zrócić uwagę na wymiennik tak jak pisze mendras.
Dobry wymiennik + dobry sterownik to podstawa dobrej pracy kotła :lol:

piotrulex
06-04-2009, 10:42
... wszystkie z Pleszewa....

utarlo sie ze w pleszewie dobre kociolki

mam tam ciotke wiec u niej zarejestruje firme. bede spawal kociolki w swoim garazu pod Toruniem i bede to tez sprzety z Pleszewa :wink:

nazwe "VIP duo hot"

PAPROCIAK
06-04-2009, 16:28
Pleszewa

nazwe "VIP duo hot"


Piotrulex całkowita zgoda dlatego wypytuje o te modele bo mam nadzieje, że ktoś to wział lub zna i wypróbował i mnie oświeci ,i zamiast 8 tys wydam 6 za coś innego niż te z reklamy

mendras
07-04-2009, 09:37
PAPROCIAK, ekonomię należy traktować poważnie. Trwałość kotła to wiele lat poza gwarancją. Warto mieć produkt jakościowy, firmy z tradycją, która również realnie dysponuje pewnymi normami i zaawansowanym technicznie warsztatem wykonania. Warto widzieć te tysiąc lub dwa zaoszczędzone w czasie co najmniej 10lat. Reklama jest dźwignią handlu ale też wyraża pewną kondycję firmy. Nie warto tego lekceważyć bezmyślnie.
Co do wymiennika, to nie wymyślono lepszej konstrukcji od tej, gdzie temperatura spalin ma wyjście w miejscu kulminacji temperatury kotła. To daje sprawność i chroni przed korozją niskotemperaturową. Ta, ze względu na przerywaną pracę palnika węglowego jest nieunikniona! Dlatego stosuje się suszak i częste czyszczenie z sadzy, warstwy wytwarzającej dodatkową izolację termiczną, która wzmacnia proces rdzewienia. Czyni go też mało widocznym.

ilkus
07-04-2009, 12:15
Paprociak
Zakup takiego kotła zawsze wiąże się dużym wydatkiem,dlatego te 2 tys różnicy to kwota nie mała ,ale pytanie czy warto oszczędzić.
Jarecki pisał że producentów z Pleszewa jest koło 140-150 ,ale wystarczy wejść na stronę www.klasterkotlarski.pl i poczytać sobie trochę o producetach kotłów z Pleszewa.
Założyli grupę kilkudziesięciu producentów,wymieniają się doświadczeniami.wydają kasę na badania i zawsze można coś ciekawego wybrać.
Podejrzewam że w waszej okolicy jest tez kilku producentów kotłów.
Kiedyś czytałem na jakimś forum że jakiś gostek wybrał się w ten region,pooglądał sobie kilku producentów i znalazł produkt który go zadawalał (nawet miał okazje przekonać się jak działa kocioł) i może warto jechać zobaczyć i przekonac się ,a może zaoszczędzi się więcej niż 2 tys..Może uzna się że warto dopłacić trochę więcej.
Ps
Co to dzisiaj jest wsiąść w samochód i zrobić sobie wycieczkę,choćby mieszkało się kilkaset kilometrów dalej :wink:

piotrulex
07-04-2009, 12:20
...Zakup takiego kotła zawsze wiąże się dużym wydatkiem,dlatego te 2 tys różnicy to kwota nie mała ,ale pytanie czy warto oszczędzić....

mozna rowniez zrobic z tego taka wersje:

2 tys różnicy to kwota nie mała ,ale pytanie czy warto przepłacać ...

co jest wart konkretny kociol powiedzmy z tzw. Pleszewa jak mamy ich jak wyzej napisane 150 to chyba ciezkie do stwierdzenia podczas wycieczki samochodowej (chyba ze jedziemy na miesiac zabierajac z soba jakiegos dobrego palacza, inzyniera w temacie i wrożkę Semirę)

ilkus
08-04-2009, 07:33
piotrulex
Czy jak kupujesz samochód to też odwiedzasz kilkadziesiąt salonów ,zabierasz inżyniera mechanika i zawodowego kierowce.
Naturalne jest że zawężasz grupę do kliku,kilkunastu i wtedy łatwiej ci kupić.
Można kupić teraz samochodzik marki tata który jest podobno tani,a można kupić też lepszej marki.
Jeżeli będziemy rozumować tak jak ty to wybierzemy tańszy samochód bo przecież też jeżdzi,ładnie wygląda a pytanie dalej pozostaje czy warto przepłacać . Można podawać tak przykłady cały czas.
Odpowiem ci tak-WARTO bo to ci się zwróci z nawiązką . Może się okazać że ten produkt droższy w perspektywie paru lat zwróci ci się szybciej niż się spodziewasz(żywotność,bezawaryjność,niskie spalanie)
Kiedy zaczniesz mieć problemy ze swoim kociołkiem(czego ci nie życzę) to będziesz obrażony na cały świat bo przecież tyle wydałem na ten kocioł pieniędzy to odpowiedz sobie tak- był tani ,kupiłem jakieś badziewie to co tu wymagać
:lol:

daga75
08-04-2009, 09:34
daga, Miałaś podać mi nazwę sterownika!! Gdzie ona?
Z twoich danych wynika, że to nie jest Economic 3000.
Miałaś podać jaki węgiel ile ma MJ? :roll: :evil:

w danych które podałaś zmień:

3.podajnik przerwa-14s --> na 40s lub jeszcze więcej. Ja mam max czyli 60.

Na zaworze 4drogowym daj tak by temperatura c.o była góra 40ºC lub mniej bo się w domu ugotujesz przy tej temperaturze na zewnątrz.

nie wiem co to jest --> 20.cwu dodatkowy Tkot-100 Jeśli to jest temperatura c.w.u. podgrzewacza to zmień to na 45, max 50!!
w twoich danych nie ma właśnie temperatury c.w.u. sorry, przegapiłem widzę, że jest 6.temp.cwu-50 C OK

tego też nie rozumiem --> Pompę do cwu cyrkulacji mam nie podłączoną.
Czy chodzi o cyrkulację w instalacji od podgrzewacza do kranów czy między kotłem a podgrzewaczem?

Zrób te fotki, bym widział co tam masz!! :-?
:wink:

jeszcze jedno 5.dmuchawa-30% może być za dużo, ale trzymaj się przedziału od 27% do 31%. Zmieniaj najwyżej o 1% w zależności od koloru płomienia. Powinien być wyraźnie żółty ale bez dymnych końcówek. W razie czego lepiej jaśniejszy niż z dymkiem. Byle nie iskrzył zbytnio. Dużo zależy od węgla.

Mendras ja to mam chyba pecha. Piec aktualnie wygaszony, bo jak to przed Świętami kobieta ma co robić w domu, a więc nie mam czasu na działkę. Drugi powód to to, że tzw. pazur z retorty obrotowej mi odpadł. Rozmawiałam z serwisem i facet powiedział, że wystarczy go nałożyć i dokręcić śrubę. Spróbujemy to zrobić i po Świętach zabieram się za sprzątanie i odpalam kociol od nowa. Zastanawiam się tylko jaka była przyczyna, że ten "pazur" znalazł mi się w popielniku?
Pytałeś o piec, mam taki sam jak Ty, tylko 25kW i sterownik też Economic 3000.

mendras
08-04-2009, 22:49
daga , to prawda, że ten pazur, palec popychający, wystarczy nałożyć i dobrze dokręcić śrubę aretującą. Nie mniej dziwi, że się odkręciła. Co to za monter składał twój kocioł? Ja na twoim miejscu bym tego nie ruszał i kazał zrobić to temu monterowi. Może okazać się, że zerwał np. gwint.
Po świętach też wygaszę kocioł, bo taniej wychodzi grzać wodę gazem i porozkręcam cały podajnik. Ciekaw jestem jaki jest jego stan po sezonie i chcę założyć popychacz trój lub czteropalcowy, by ruszt retorty obracał się z większą częstotliwością.
:wink: [/b]

PAPROCIAK
09-04-2009, 06:59
Kom-star, Wożny, Stalkot, Stefaniak, Hurt Big wzsystkie z Pleszewa.
Albo kocioł Domino P zwany na innych aukcjach tego samego producenta Dominator P ( z palnikiem brucer)?
Właśnie sprawdzałem wszystkie te firmy sa z tzw kotlarskiego klastra pleszewskiego(www.klasterkotlarski.pl) i mają piece na allegro.

Ilkus oglądałem zrębca 15 kw ale strasznie to małe i aby użyć tego rusztu dodatkowego to trzeba by lopatki dzieciecej - strasznie mało miejsca na 1kg węgla zero funkcjonalności, bardziej podoba mi sie stąporków 19 kw oba widziałem w castoramie za ok 5 tys

A czy ktos słyszał o producentach w mojej okolicy? tzn podkarpackie lub małopolska?

ilkus
09-04-2009, 07:42
Paprociak
Wejdż na stronę sas-a.
Już pisałem że mnie polecał go instalator.Podobno sprzedają go z obrotem umożliwiającym spalanie miału i sterownikiem z PID.Wejdż na str. http://www.sas.busko.pl/
Obejrzyj sobie prezentacje sas gro-eco.
Mnie polecał go dlatego że bardzo jest cichy(podobno),ale też solidnie jest wykonany.Znajomy kiedyś opowiadał mi że serwis czekał na niego na drugi dzień przed domem jak zgłosił że coś mu się dzieje ze sterownikiem(coś nie umiał ustawić).Nie mam pojęcia jak ze spalaniem na ruszcie awaryjnym.
Ps
waga tego kotła jest imponująca :wink: :wink:

tig1
09-04-2009, 13:37
ja póki co chwalę sobie kociołek:
http://allegro.pl/item604346111_futura_econo_a_moze_heitz_eko.html
posiada całkiem przyzwoitą jak na ta moc kotła komorę do załadunku i palenia awaryjnego np. drzewem, brakuje mi tylko możliwości pracy automatycznej z wył. podajnika, ale w nowych sterownikach już zaimplementowano tę funkcję, kocioł posiada żeliwny segmentowy ruszt do palenia awaryjnego, a którego to praktycznie nie zdejmuję (poza miejscem tuż nad retortą) - wspomagam się dorzucając parę drew podczas normalnej pracy kotła
oglądałem kiedyś kocioł elektrometu - tam można palić awaryjnie chyba tylko papierkami po cukierkach
a tak mamy kominek ale nie koniecznie w salonie

ilkus
10-04-2009, 21:41
Jarecki
Popraw mnie jeśli się mylę.
Brucer wychodzi w jednej wielkości i piszesz że najlepiej nadaje się do kotłów o mocy w przedziale 25-40 czyli moc palnika w danym kotle zależy od szybkości podawania węgla(czasu obrotu ślimaka /min).
Jeżeli np chcemy aby miał moc np 25 kw dla danego kotła to obrót ślimaka 1,1/min ,a jeżeli 40kw to 1,8 obr/min ( oczywiście te wartości mogą być błędne) ale chodzi o zasadę.Oczywiście dmuchawy i powierzchnia grzewcza kotła też

darek038
11-04-2009, 13:31
Panowie pomocy
W środę uruchomiłem centralne ogrzewanie w moim domu. Kocioł skamp-p premium z palnikiem brucera 25kw, sterownik rt09 PID , podajnik zasypałem groszkiem -100kg, w piątek zasobnik był pusty. Wychodzi że w lecie pali 50kg na dobę to ja nie wiem co będzie zimą.
Dom 180 m2 w tym 80 m2 pow. podłogówki reszta grzejniki, 140l cieplej wody, na kotle ustawiona temperatura 52 stopnie.
Jeśli wiecie co może być przyczyną to proszę o rady.

pawelo_pl
11-04-2009, 15:46
Panowie pomocy
W środę uruchomiłem centralne ogrzewanie w moim domu. Kocioł skamp-p premium z palnikiem brucera 25kw, sterownik rt09 PID , podajnik zasypałem groszkiem -100kg, w piątek zasobnik był pusty. Wychodzi że w lecie pali 50kg na dobę to ja nie wiem co będzie zimą.
Dom 180 m2 w tym 80 m2 pow. podłogówki reszta grzejniki, 140l cieplej wody, na kotle ustawiona temperatura 52 stopnie.
Jeśli wiecie co może być przyczyną to proszę o rady.
Każdy początkujący ma z tym problem . Po pierwszym roku palenia staniesz się ekspertem i sam będziesz pomagał innym. A tak na poważnie zależy od nastawień przerwy i podawania grochu. Najlepsze efekty są gdy ta proporcja jest utrzymana w stosunku 1:3 czyli np 5 sekund podawanie węgla , 45 pauza. Wartości te należy dobrać indywidualnie w zależności od instalacji jak i poboru energii. Poza tym w całym tym procesie istotny jest sam eko-groszek ( kiepskiej jakości - więcej zużyjesz) jak i ustawienia dawki powietrza ( za dużo żle , za mało też niedobrze) . W moim piecu też z Brucerem poprawę spalania zaobserwowałem w momencie uszczelnienia samego palnika - węgiel zaczął się lepiej dopalać. Standardowy palnik ( przynajmniej u mnie ) nie był uszczelniony ..

ilkus
11-04-2009, 17:44
darek
Coś musi być nie tak .
Przy dzisiejszych temperaturach nawet przy otwartych oknach takie spalanie to dużo,tym bardziej że temp. na kotle 52 nie jest wysoką .
W tym sterowniku dobierasz ,ustawiasz powietrze sam?.Być może coś z utawieniami sterownika.

darek038
11-04-2009, 21:41
węgiel był trochę mokry, palnik mam uszczelniony a ustawienia takie:
obr.dmuch. w czasie pracy podajnika 90%
pauzy podajnika 40%
załączenie podajnika 15 sek
wyłączenie podajnika 35 sek
czas przedłużenia pracy dmuch. z chwilą wyłączenia podaj. 20sek
szczelina w dmuchawie uchylona około 2 centymetry

pawelo_pl
12-04-2009, 06:29
węgiel był trochę mokry, palnik mam uszczelniony a ustawienia takie:
obr.dmuch. w czasie pracy podajnika 90%
pauzy podajnika 40%
załączenie podajnika 15 sek
wyłączenie podajnika 35 sek
czas przedłużenia pracy dmuch. z chwilą wyłączenia podaj. 20sek
szczelina w dmuchawie uchylona około 2 centymetry
Ustaw na początek to :
załączenie podajnika 15 sek
wyłączenie podajnika 45 sek - z tym możesz kombinowac do 55 s .

mendras
12-04-2009, 06:49
darek, błąd myślenia charakterystyczny dla początkujących ( zwłaszcza tych co palili przedtem tradycyjnie) czyli duża dawka węgla, mocny nadmuch. Do tego dochodzi mokry węgiel, czyli taki, który zużywa dużą część swojego potencjału na odparowanie wody. Nie zdają sobie sprawy z tego, że może to być nawet 50% jego wartości cieplnej. Rodzaj węgla też ma swoje znaczenia. Węgiel gorszej jakości zawiera domieszki niepalne, które również pochłaniają część energii w procesie spalania. W dodatku są rezerwuarem właśnie wody i węgiel taki nawet wyglądający na suchy ma dużo wody nadal we "wnętrzu".
Jakość węgla w miarę wiarygodna jest tylko z dokumentem pochodzenia (kopalni).Wyraża to wysoka liczba MJ. Przynajmniej 25-26MJ.
No i rzecz podstawowa, temperatura kotła, tzw. zadana, czyli ta którą ustawiasz. Minimum 57şC!! Niższa nie tylko powoduje korozję ale przede wszystkim drastycznie ogranicza moc kotła! Do grzania samej c.w.u. nie ma potrzeby wyższej od 57şC - 59şC ale do grzania c.o. i c.w.u. najlepiej powyżej 60şC (zimą 65şC - 70şC) Dobrze nagrzany kocioł jest bardziej sprawny, co automatycznie znaczy bardziej ekonomiczny.

Najprostsza i najbardziej ekonomiczna zasada w nastawach to:
5sekund podawanie i okolica 30% mocy nadmuchu przy szczelinowym otwarciu (na przysłonie dmuchawy zazwyczaj zaznaczone przez producenta)
Tych dwóch parametrów nie powinno się zmieniać. Należy natomiast dobrać czas palenia się czyli czas pomiędzy kolejnymi podawaniami węgla. Przy pierwszym uruchomieniu 15 - 20 sekund. Po osiągnięciu stabilnie temperatury zadanej, można stopniowo wydłużać ten interwał.
Ja w tej chwili grzeje tylko c.w.u. i mam 60sekund między podawaniem przy dmuchawie 27%. Temperaturę kotła 59şC Zasobnik 140 l i 10 osób (goście) wystarcza dla wszystkich.
:wink:
wszystkim dużo radości i ciepła w świątecznym domu.

ilkus
12-04-2009, 08:25
Ludzie rzucili się na brucera bo jest teraz modny .
Trzeba trochę poczekać i poczytać innych.Pojechałem kiedyś do sprzedawcy który oferuje w swoich kotłach brucera i jakoś nie zrobił na mnie wrażenia.Podstawową wadą jest jego odlew Jeden tylko typ,a jeśli kocioł posiada z boku kołnierz do którego przykręcona jest płyta montażowa podajnika i płaszcz wodny to odległość rusztu do płyty montażowej ok4cm utrudnia montaż jego O ile spalanie ekogroszku jest ok to z miałem robią się spieki które trudno rozbić(być może wina miału),dlatego bardziej jestem za palnikiem obrotowym i do eko i do miału.
W moim zebcu obroty dmuchawy ustawione są na 20 % minimalne i 45 max.
To są obroty ustawione na sterowniku przez producenta i jeśli jest złe spalanie (nie dopala się)to staram sie zmienić tylko minimalne o 1 -2 % co zwykle przynosi efekt(na 21-22)
Nie ma czegoś takiego jak jakaś przesłona na wentylatorze. sterownik sam dobiera sobie obroty w zależności od zbliżenia się do zadanej temp. w sposób płynny. Zębiec w instrukcji pisze że powietrze ustawić na 80 ,a producent sterownika aby stopniowo zmniejszać aż do osiągnięcia najlepszego efeku spalania eko.W zależności od jakości węgla przedział u mnie jest przy retopalu z piasta ilość powietrza 60,a przy eko z chwałowic 25 %.
Jeżeli kocioł się ustabilizuje np na temp 60 st to dmuchawa chodzi na 17-25 %.
Trochę nie rozumiem Jareckiego kiedy gdzieś wyczytałem że przy ogniku nie potrzeba zaworu trójdrożnego(lub 4) bo wystarczy że na cwu idzie np 60 a na CO mniejsza bo gdybym ja nie miał takiego zaworu to pewnie spalanie byłoby takie jak u ciebie.
Zauważyłem u mnie że na duże spalanie ma cwu (120 l) bo mam układ grawitacyjny ciepłej wody i cały czas woda się schładza.Może to i dobre jest bo odkręci się i woda zaraz leci ciepła ale wtedy często włącza się pompa ładująca cwu co ma wpływ na stabilną pracę sterownika(spada temp na kotle)
Dlatego muszę zrobić aby cwu była dodatkowym "kaloryferem" bo wtedy (zima) praca jest sterownika stabilna.Można zakręcić grawitację ale wtedy zwiększy się zużycie wody

darek038
12-04-2009, 10:56
Dzięki za rady, we wtorek ustawiam nowe nastawy i zasypuje zasobnik.

pele10
12-04-2009, 11:30
Większość ustawień ustawionych przez producenta jest dobra,ale nic nie szkodzi cos delikatnie zmienić..
Zła jakosć ekogroszku robi swoje i cudów tu nie nalezy sie spodziewać co moze potwierdzic mendras,bo on już chyba wszystko przetestował.
Ilkus.
Zgadzam sie z tobą odnośnie brucera(tj.jego wymiarów).
W Zębiec KP nie ma możliwości montażu tego palnika bez jakiejś przeróbki.
Odnośnie spalania miału w brucerze to powinni wypowiadać sie osoby które go posiadają w swoim kotle i palą miałem.
Sprawdż czy tobie ardeo sie zmieści w twoim kotle?
Jarecki
Co ty na to że ten kociołek tyle żre,bo nawet jakby wegiel był kiepskiej jakosci to troche dużo przy dzisiejszych temp.na dworze

VIP Jacek
12-04-2009, 16:25
a, co powiecie o tym, że palnik brucera montują w kotle o mocy 20 KW.
Mnie potrzebny jest kocioł o tej mocy i chciałem z palnikiem brucera i rozmawiałem z Tilgnerem i powiedzieli mi, że oni taki kociołek o takiej mocy produkują. Nawet przysłali mi wymiary tego kociołka.
Palnik brucera jego moc zaczyna się od 25 KW, a wychodzi kocioł o mocy 20 KW.
Boję się, że może tu być jakieś przekłamanie. Nie chcę mieć następnego przewymiarowanego kotła.

pele10
12-04-2009, 16:44
Dodam tylko że od 1 kwietnia firma sekom produkuje kociol skamp-p premium o mocy 19 kw z palnikiem brucer. www.bazarek.pl/produkt/0/299530/skam-p-premium-19kw-brucer-mialowo-groszkowy.html Ciekawe co na to jarecki który uważa że do pieców o mniejszej mocy niż 25 kw ten palnik sie nie nadaje.
Nie nadaje sie ,ale pytają sie o niego to produkujemy!!!! :lol:

pawelo_pl
12-04-2009, 18:48
a, co powiecie o tym, że palnik brucera montują w kotle o mocy 20 KW.
Mnie potrzebny jest kocioł o tej mocy i chciałem z palnikiem brucera i rozmawiałem z Tilgnerem i powiedzieli mi, że oni taki kociołek o takiej mocy produkują. Nawet przysłali mi wymiary tego kociołka.
Palnik brucera jego moc zaczyna się od 25 KW, a wychodzi kocioł o mocy 20 KW.
Boję się, że może tu być jakieś przekłamanie. Nie chcę mieć następnego przewymiarowanego kotła.
Mam Tilgnera - porządny kocioł - ze sterownikiem Tango - Negro mimo że ten jest już trochę przestarzały - to producent sterownika za darmo oferuje soft dostosowany do potrzeb. Chcesz sterownik pokojowy dzwonisz i masz nową wersję softu. A sam kocioł - widać porządnie wykonany wszystko z porządnej blachy kotłowej ....

ilkus
13-04-2009, 10:11
Darek 038
W twoim profilu przeczytałem że mieszkasz koło Katowic.
Można wiedzieć jak zamawiałeś kocioł ,bo ja też mieszkam niedaleko Katowic.Czy u jakiegoś lokalnego dystrybutora

darek038
13-04-2009, 12:00
do ilkus
kocioł zamówiłem u producenta i przywiózł mi go na miejsce bez dodatkowych opłat.

darek038
13-04-2009, 12:29
Mam jeszcze takie pytanie. Skoro mój sterownik ma algorytm pid a w instrukcji pisze, że w fazie pracy automatycznej wytwarzana taka ilość ciepła na jaką aktualne jest zapotrzebowanie, to w jakim celu ja mam ustawiać czas podawanie i przerwy.

mendras
13-04-2009, 14:37
darek, musisz się zdecydować, czy sterujesz ręcznie, czy automatem z PID.
W automacie podajesz tylko temperatury c.o. i c.w.u. oraz moc dmuchawy.
cytuję:
od 01.03.2009 istnieje także możliwość zamówienia nowego sterownika z algorytmem PID- modelu RT09pid, sterownik posiada strefy czasowe, autoamatyczny dobór dawek paliwa, ale wydatek powietrza należy dobrać samodzielnie dla momentu podawania paliwa oraz dla pracy bez podawania paliwa, dzięki temu lepiej dopalane są paliwa słabsze gatunkowo.

:wink:

ilkus
13-04-2009, 14:52
darek
Tutaj na pewno pomoże ci Jarecki.
Zawsze możesz go poprosić telefonicznie ,przecież kupiłeś kocioł z jego firmy.
Ja mam sterownik z PID czy jak tam twierdzą inni z PI,ale zasada jest taka że mam fabrycznie ustawiony czas podawania 7s ,a przerwę 20 sek.
I tu dam ci przykład jak to działa
Ustawiam np. temp na kotle 65 po wcześniejszym uruchomieniu. Fabrycznie ilość powietrza ustawiona jest na 80 %.
Kiedy temp na kotle dochodzi do 65 st. czas podawania jest cały czas 7s jednak przerwa w podawaniu wydłuża się np do 70 s. Może to i byc 100s a i też 50sek
I tak kocioł osiągnął zadaną temp i cały czas trzyma ją a czas przerwy wynosi przykładowo 70 s i wtedy zmniejszam stopniowo ilość powietrza aby ten czas przerwy w podawaniach był jak najdłuższy np żeby był 150 sek. przy podawaniu 7s i kocioł chodził stabilnie . ( cały czas mogę podglądać jaka jest przerwa)
Max. przerwa wynosi 225 sek.i po tej przerwie kocioł wchodzi w nadzór co jest niewskazane gdyż kocioł musi na nowo dobijać do temp 65 bo jest schłodzony.
Oczywiście dmuchawa też zwalnia jak dochodzi do 65 stop.
generalnie chodzi o to aby przy czasie podawania węgla 7 sek przerwa miedzy podawaniami była jak najdłuższa czyli najlepiej aby była np 220 s co w praktyce jest niemożliwe( mnie się nie udało)
Zależy to też od ekogroszku
Masz słaby to będzie czas podawania 7 sek,a przerwa może być np 40 sek bo węgiel nie będzie miał kalorii i będzie kocioł miał problemy z osiągnięciem zadanej temp( będzie musiał szybciej podać sobie paliwo)
Mogę wyłączyć PID i wtedy sterownik działa w sposób "prymitywny"
Ustawię go np czas podawania 5sek i przerwę 20s powietrze dam np na 40 % i będzie tak działał cały czas aż do osiągnięcia zadanej temp po czym wyłączy się jak osiągnie temp 65 ,5 stop.i wejdzie w nadzór kiedy temp spadnie do 64,5 włączy się i tak w kółko. Dobrze by było jak by się temp zatrzymała na 64,5 i rosła ale jednak ona z wiadomych względów spada nawet do 55stop. i trzeba czasu aby z powrotem dobiła do 65,5
Na str firmy galmet podane są przerwy dla danej mocy kotła
Dla uzyskania maksymalnej mocy kotła czas ten powinien wynosić
dla stałej retorty ;= 1 / 4 - dla 17kW = 1 / 3 - dla 25kW
= 1 / 2,8 - dla 30kW = 1 / 2 - dla 40kW = 1 /1,7 - dla 50kW
Nie wiem jak jest dla brucera bo dla obrotowego palnika te czasy są inne
dla obrotowej retorty;
= 1 / 2 - dla 17kW = 1 / 1.8 - 25kW
=1,1.7 – 30kW = 1 / 1,2 - dla 40kW 1/1 - dla 50kW.
Galmet stosuje palniki pancerpol .
Zawsze możesz to zmienić w zależności od spalania w twoim kotle,ale zasada jest taka że dla mocy 25 KW stosunek 1 do 3 np czas podawania węgla 5sek a przerwa razy 3 czyli 15 sek.
Czyli u mnie by się zgadzało Zębiec ustawił fabrycznie stosunek 1/2,8 dla 30 KW
PS
Jak będziesz palił miałem to napisz bo zżera mnie ciekawość

ilkus
13-04-2009, 15:41
Mendras
Dla takich ludzi jak ty stworzony jest sterownik firmy elster Perfekt( ja mam taki).Nowsze jego wydanie to expert.
Uważam że tu miałbyś pole do popisu tj ustawić go tak aby przerwa była jak najdłuższa,a kocioł nie wchodził w nadzór.
Masz wpływ na powietrze dmuchawy,podawanie przerwy,moc kotła,całkowanie i wiele innych parametrów.
Może wydaje się że jest to dużo ,ale sterownik jest bardzo prosty w obsłudze(są też strefy czasowe),ale ustawienie tak żeby przerwa w podawaniu węgla była jak najdłuższa to jest dopiero sztuka
Wierz mi kiedy wpłyniesz na te parametry sterownik odwdzięczy ci tak że uśmiech będziesz miał od ucha do ucha :D :D

mendras
14-04-2009, 07:54
dzięki ilkus, :)
obawiam się, ze sterownik klasy "mendras" jest nie do zrobienia :D
Prawdę mówiąc tendencja systemów grzewczych idzie w kierunku "bezwęglowym". Problemem jest bowiem węgiel, którego jakość i cena przestały być sterowane zdrowym rozsądkiem. Brak przede wszystkim niezależnych mechanizmów kontroli jakości. Z całą pewnością nie powstaną, bo nie ma takiej siły w tym kraju, która byłaby w stanie to uczynić.
Mówię o węglu, bo na jego jakościowej opcji oparty był sens kotłów retortowych.
Jakość termiczna domów, czyli zdolność utrzymywania stabilnej temperatury we wnętrzu powoduje, że systemy grzewcze idą w "podłogówki", ogrzewanie o dużej bezwładności. Do tego typu rozwiązań wystarczy "prymitywny" sterownik pogodowy na zasadzie włącz/wyłącz z odpowiednim wyprzedzeniem i paliwo spalane impulsowo np. gaz, też pelety.
Palniki węglowe obecnej generacji nie uwzględniają złej jakości węgla i sterowanie nimi to teorie. Nie chcę się wdawać w szczegóły, bo była by to długa i nudna lektura z racji jałowych rozważań, które prowadzą do Nikąd.
Samą c.w.u. w sumie, z całą pewnością bardziej opłaca się ogrzewać gazem.

:wink:
PS
Perfekcyjny Ekspert Elstera, interesujący i sądząc po wypowiedziach na forum firmowym dobre rozwiązanie.
Sterownik Ekspert firmy Elster
http://sterowniki.w.com.pl/pliki/expert_r.pdf
forum firmy
http://sterowniki.w.com.pl/forum

mika73
14-04-2009, 09:53
Do mendras'a:
Napisz mi proszę, jaki w chwili obecnej wybrałbyś piec do ogrzania domu o pow. użytk. ok. 150m2.
Czytałam ten wątek i przyznaję, że mam już mętlik w głowie. Więc napisz konkretnie, że Ty kupiłbyś ten lub ten.
Będę bardzo wdzięczna, ponieważ niestety ilu sprzedawców tyle opinii, a Ty wzbudzasz zaufanie...
Pozdrawiam

mendras
14-04-2009, 21:05
mika, to miłe z twojej strony, te słowa o zaufaniu. Dziękuję.

Rozumiem, że orientujesz się, że niczego nie sprzedaję i nie instaluję. :D
Ja z kolei rozumiem, bo trochę zajrzałem do was, że to będzie nowy a zatem i dobrze ocieplony dom, choć w otwartej przestrzeni trochę go będzie wiatr owiewał, póki co. Piękne położenie i te czyste Bieszczady. Pozazdrościć.
Chciałbym wiedzieć jakiego rodzaju będzie instalacja c.o. i jak duży, ilu litrowy podgrzewacz c.w.u.
Pytanie podstawowe. Czym zamierzacie palić? Jaki jest dostęp i do jakich paliw w waszej okolicy? Jak z dostępem do gazu? Jakie jest zapotrzebowanie energetyczne waszego domu, powinno być wyliczone w projekcie.
By móc zachować zaufanie, muszę po prostu mieć trochę informacji. :lol:
Dom ładny, mam na myśli jego architekturę. Fajne otwarte wnętrze. Kotłownia nieduża i drzwi dzielące na dwie małe przestrzenie. Raczej pod gaz.

mika73
14-04-2009, 21:31
mika, to miłe z twojej strony, te słowa o zaufaniu. Dziękuję.

Rozumiem, że orientujesz się, że niczego nie sprzedaję i nie instaluję. :D
Ja z kolei rozumiem, bo trochę zajrzałem do was, że to będzie nowy a zatem i dobrze ocieplony dom, choć w otwartej przestrzeni trochę go będzie wiatr owiewał, póki co. Piękne położenie i te czyste Bieszczady. Pozazdrościć.
Chciałbym wiedzieć jakiego rodzaju będzie instalacja c.o. i jak duży, ilu litrowy podgrzewacz c.w.u.
Pytanie podstawowe. Czym zamierzacie palić? Jaki jest dostęp i do jakich paliw w waszej okolicy? Jak z dostępem do gazu? Jakie jest zapotrzebowanie energetyczne waszego domu, powinno być wyliczone w projekcie.
By móc zachować zaufanie, muszę po prostu mieć trochę informacji. :lol:
Dom ładny, mam na myśli jego architekturę. Fajne otwarte wnętrze. Kotłownia nieduża i drzwi dzielące na dwie małe przestrzenie. Raczej pod gaz.

Oczywiście zauważyłam, że nie jesteś sprzedawcą, ale zauważyłam też, że w tym temacie jesteś nieźle zorientowany.
Jeśli chodzi o c.o. to planujemy palić głównie eko-groszkiem, choć chcielibyśmy mieć jakąś alternatywę (w razie czego), np. zwykły węgiel, drewno. Podgrzewacz wody - 200 l. Zapotrzebowania energetycznego w projekcie nie znalazłam, są tylko parametry czynnika grzejnego 70/55*C (cokolwiek to znaczy) i podane są straty ciepła 14 467W.
Gaz nie wchodzi w rachubę, bo po prostu go nie ma.
Wprawdzie troszkę czasu jeszcze mam, ale c.o. planujemy na ten rok, więc już się przygotowuję.
Dzięki za zainteresowanie.
Pozdrawiam

mendras
15-04-2009, 08:20
mika,

są tylko parametry czynnika grzejnego 70/55*C (cokolwiek to znaczy) i podane są straty ciepła 14 467W.

czyli kocioł niskotemperaturowy 15kW powinien wystarczyć


planujemy palić głównie eko-groszkiem, choć chcielibyśmy mieć jakąś alternatywę (w razie czego), np. zwykły węgiel, drewno. Podgrzewacz wody - 200 l.

ta ilość c.w.u. pochłonie dodatkowo dużo energii kotła a tej pojemności podgrzewacze są raczej z dwoma wężownicami dla dwóch źródeł ciepła.

Moja sugestia co do kotła jest "oczywista" :D Ling Duo 15kW z rusztem obrotowym. Co do podgrzewacza sadzę, że nie ma potrzeby grzać takiej ogromnej ilości wody. Poza tym bardziej wydajny jest podgrzewacz płaszczowy. Przy 200l potrzebny byłby raczej kocioł 25kW.
Dla nas (5 osób) bez problemu wystarcza 140l. Wystarczał też dla 10osób (goście w święta przez 5 dni).
Inna sprawa to dalekie usytuowanie odbioru wody od kotłowni, zwłaszcza kuchni gdzie używa się często i nieduże ilości. Woda w rurkach zdąży każdorazowo wystygnąć. To też są konkretne W.
Osobiście zrobiłbym tak: kocioł 15kW wzdłuż ściany działowej z garażem. Zawór 3D na powrocie, obwód wewnętrzny kotła z podgrzewaczem płaszczowym 140l i pompką na powrocie. Powrót tego obiegu między kotłem i zaworem 3D. Drugi obieg c.o. z podłogówką.
Podgrzewacz płaszczowy poziomy usytuowałbym w WC koło spiżarki na ścianie zewnętrznej. Obieg zasilający poprowadziłbym pod sufitem wzdłuż ściany garażu i nad wejściem dobrze izolowany i zamknięty w skrzynce z płyt gipsowych. To rozwiązanie daje nieduże odległości odbioru c.w.u. i jest moim zdaniem bardziej ekonomiczne niż cyrkulacja pomiędzy podgrzewaczem a odbiornikami.

:wink:
u mnie
http://picasaweb.google.pl/meandras/LingDuoPlus35kWPlusPareProstyhUspawnienBezTrwalejI ngerencjiWJegoStanFirmowy?authkey=kMwRmOSkLOk#

mika73
15-04-2009, 09:12
Wielkie dzięki mendras!!! To rozwiązanie z podgrzewaczem wody w wc nawet dla takiego laika jak ja, brzmi rozsądnie. Te 200 l to podałam, bo wydawało mi się, że lepiej mieć ciepłej wody na wszelki wypadek trochę więcej. Ale jeżeli piszesz, że 140 w zupełności wystarczy, to upierać się nie będę.
Podejrzewam, że jeszcze nie raz będę Ci głowę "suszyć" (ale to pewnie bliżej jesieni).
Pozdrowionka!!!

mendras
15-04-2009, 12:09
u mnie, droga miko, nie bardzo jest co suszyć na głowie :lol: ale proszę cię bardzo. Powodzenia.
:wink:

pele10
15-04-2009, 13:55
A jarecki milczy
Czyżby załamał się po tym jak darek podał ile jego kocioł pali :P :lol:

mika73
15-04-2009, 17:33
u mnie, droga miko, nie bardzo jest co suszyć na głowie :lol: ale proszę cię bardzo. Powodzenia.
:wink:
:lol: :lol: hi!!! hi!!! Ale ważniejsze to co w głowie a nie na głowie.... :wink:

PAPROCIAK
18-04-2009, 09:19
DDAREK
jak ci ci idzie to palenie, tez rozwazam ten ktory ty kupiles. Ty masz ten z brucerem?

[/list]

darek038
18-04-2009, 11:56
Kocioł mam z brucerem, a palenie na razie przerwałem. Dzwoniłem do producenta podał mi trochę inne ustawienia sterownika. Jak odpalę na tych ustawieniach to się odezwę.

ilkus
19-04-2009, 07:08
Darek
Jak wygląda ta dodatkowa komora z rusztem wodnym tzn. czy dobre jest do niej dojście( wkładanie) i czy jest duża. :P

PAPROCIAK
19-04-2009, 10:32
Od Skama jako z jedynej firmy (wyslalem kilkanascie zapytan) otrzymalem wyczerpujaca, profesjonalna oferte z katalogiem w pdf i zdjeciami pieca w roznych "pozycjach". Funkcjonalna dodatkowa komora na palenie dosc duza. Jednak calosc wyglada dosc topornie i cena 7400 za piec ktorego przedstawicela nie ma na poludniu polski (co z serwisem, czesciami :-? ) to troche duzo. Ale mysle ze moze troche zejda z ceny blizej lata??/ :lol:

Znalazlem firme w Nisku nazywa sie RAKOCZY pono
niezle piece ale robia jedynie ze zwyka retorta na czysty eko a to mi srednio lezy.
Ktos o nich slyszal?

eilian
04-05-2009, 21:09
Pisałam już taki post na ogólnym wątku wymiana doświadczeń, ale teraz natknęłam się na ten wątek specjalistyczny (gdzie stopień zaawansowania wiedzy piszących jest, dla mnie ignorantki, naprawdę imponujący, do tego stopnia, że nic prawie nie rozumiem:)), mam zatem nadzieję, że może tutaj uda mi się znaleźć odpowiedź na pytanie jaki piec kupić?.
W ogóle na piecach się nie znam a muszę podjąć decyzję. Moje kryteria są następujące:
- piec głównie na ekogroszek (ew. inne paliwa, ale z tego co się zorientowałam piece tzw. uniwersalne są sporo droższe i nie wiem czy opłaca się płacić wyższą cenę za ten luksus), moc min. 17 kw
- piec powinien trzymać ciepło kilka dni (zdarzają się nam wyjazdy a wtedy dobrze by było gdyby rury nie pozamarzały)
- ma ogrzewać dom (mały, ok. 105 m2, częściowo z podłogówką, o ile to ma jakieś znaczenie) oraz wodę (w lecie rzecz jasna tylko wodę), czyli musi mieć możliwość przełączenia na ogrzewanie samej wody.
- powinien być w przystępnej cenie:)
Gdyby ktoś zechciał mi doradzić, albo chociaż naprowadzić na jakiś trop, firmę... będę ogromnie wdzięczna.

mendras
05-05-2009, 12:32
eilian, polecam ci ten sam zestaw , który zaproponowałem dla miki, patrz wyżej parę wpisów. Ling nie nie jest tani. To jego wada. Poza tym mankamentem jest niezawodny i prosty w użytkowaniu. Mając ruszt obrotowy masz szansę palić miałem węglowym z Chwałowic i to jest najlepsze do niego paliwo i tańsze od ekogroszków. Zobacz sobie jak jest u mnie.

eilian
05-05-2009, 20:57
Dziękuję za odpowiedź! A co sądzicie o takim kotle: http://www.cichewicz.pl/produkty/kotly_grzewcze/na_wegiel/futura_econo_mini.php
Natknęłam się na tę firmę na naszym forum wielkopolskim, cena przystępna...
Bo niestety ten Ling to już przerasta nas cenowo:(, ale przyznaję, że fajny.

mendras
06-05-2009, 17:20
eilian
Wymiennik ma na pewno bardzo dobry, szkoda że ruszt nie wodny, ale to nie ma aż takiego znaczenia. Paląc ekogroszkiem dobrej jakości na pewno będzie wydajny. Cichewicz uchodzi za dobrą firmę.
Na alegro widziałem w cenie 6 tyś. zł, nieźle.

FUNKE w wersji dla Buederusa
http://www.buderus.lublin.pl/-funke-futura-econo-mini-c3c2i202.htm?PHPSESSID=4de3e35e43e4f7074e77a80e3eb 0e2bc

:wink:

bajanadjembe
09-05-2009, 04:23
Kłaniam się, jestem tu nowa.
Kilka godzin czytałam ten wątek. Nie odsyłajcie mnie do innych.
Od dłuższego czasu poszukuję dobrego kotła, który byłby przystosowany do spalania różnych rodzajów paliwa (groszku, drewna, gorszego węgla). Mój dom ma 140 mkw powierzchni. Wg projektu obliczeniowe zapotrzebowanie ciepła dla mojego domku wynosi Q = 13,55 kW, jako żródło ciepła projekt przewiduje kocioł z podajnikiem o mocy 25kW. Spotkałam się z opiniami, że przwymiarowany. Drudzy mówią, że w sam raz.
Właściwie, to mam już wymurowany komin (wysokość 7 m, średnica 180mm)z czopuchem na wysokości wymaganej dla Eko Perfekt Lazara. Ale każdy wykonawca instalacji a też i przedstawiciele producenta zniechęcają mnie do tego kotła. Proponują Hefa, Defro... jakieś z Pleszewa. Każdy zdziwiony dlaczego żeliwny, dlaczego taki drogi. A ja, nie wiedzieć dlaczego mam jakiś "sentyment" do żeliwa. A oni nawet na stalowego Ekokomforta się krzywią. (Może wynika to z nieznajomości kotłów tego producenta na moim terenie.) A jeden to mi nawet powiedział, że średnica mojego komina za mała jest.
Proszę niech mi ktoś doradzi. Obiektywnie. Może z własnego doświadczenia.
I czy to prawda, że przy doborze kotła należy brać pod uwagę pojemność kotła i całej instalacji? Czy to prawda, że pojemność wodna Lazara jest bardzo mała (co podobno może stanowić problem) i że jest on bardzo trudny do czyszczenia? W ogóle to jak przechodzą w nim kanały? Czy może występuje w nim ten palnik azp-mr, o którym tu czytałam? Czy takie same parametry ma Ling Klimosza? A w ogóle to czym różnią się te piece? (poza nazwą - :D ) Są takie podobne z wyglądu zewnętrznego; nie wiem jak u nich reszta.
Proszę zorientowanych, w poruszonych tu przeze mnie kwestiach, o opinię.

Pozdrawiam

mendras
09-05-2009, 18:18
bajanadjembe, egzotyczna poezja a takie przyziemne sprawy cię interesują. :D
Nie chcę ci niczego wywracać, tym bardziej, że po przeczytaniu tego forum powinnaś mieć już jakieś własne zdanie, tak mi się wydaje.

Ja na twoim miejscu zrezygnowałbym z sentymentu do żeliwa. W tym kotle jest wyjątkowo zakamarkowy wymiennik. A utrzymanie wymiennika w czystości to utrzymanie jego sprawności i wydajności. A to ma być tzw. szybki wymiennik z małą ilością wody 23kW ma 33l. To nie jest wada ani zaleta, tylko taki typ do danej instalacji. Najlepiej z buforem, który ma wewnątrz zasobnik c.w.u.. Do tego podłogówka. Oczywiście na zaworze D. W konkretach to musi rozwiązać wykonawca.

Jeśli twój sentyment do żeliwa masz duży to u ciebie jest wszystko OK i nie przejmowałbym się ludzkim gadaniem. Ważne tylko byś nie kupowała wersję z płaszczem wodnym komory spalania, bo ona jest stalowa i ten kocioł ma 28kW i to już jest za dużo. Palnik jest rzeczywiście azp-mr. Warto by był w wersji z wyczystką zewnetrzną. Sterownik pogodowy A3000D, czyli powinien cie wyręczyć. Tej samej firm co w Lingu ale chyba nowsza wersja.

Komin u ciebie jest w porządku.

Dodam jeszcze a propos porównań z Lingiem. Żeliwny wymiennik w Lingu też ma zakamarki, bo taka jest natura wymienników żeliwnych. Palnik z obrotowym rusztem ma prostsze wykonanie i obrót w jedną stronę, co rozprowadza żarową część paleniska i jest moim zdaniem lepszym pomysłem od raz w lewo i raz w prawo w azp. Ling ma deflektor ceramiczny a Lazar żeliwny lub stopowy. To nie są jakieś tam zasadnicze kwestie. Po prostu inne rozwiązanie tych samych zagadnień. Nie wiem czy dla użytkownika istotne. Sterownik maja w sumie tej samej firmy RecalArt.

i jeszcze jedno, kup sobie do odkurzacza taki pośredni pojemnik do czyszczenia kominków i tym czyścić kocioł będzie ci łatwiej i szybciej. Stosuj też dodatek do spalania Sadpal, co również wspomaga utrzymywanie wymiennika w czystości. Powinno być nawet całkiem OK.


:wink:

bajanadjembe
10-05-2009, 22:11
Mendras, wiedziałam..., że Ty odpowiesz mi na pewno.
A dlaczego zrezygnowałbyś z żeliwnego? Tylko z powodu tych "zakamarków"?
A czy w Ekokomforcie też będzie tak ciężko z czyszczeniem?

(...poezja, -uwielbiam)

mendras
11-05-2009, 02:42
bajanadjembe, moja rezygnacja jest teoretyczna, bo nie użytkowałem tego typu wymiennika.
Są cztery elementy ułatwiające czyszczenie.
1. tryb palenia bez przerw ale do tego potrzebny byłby inny sterownik. Można to uzyskać na sterowaniu ręcznym ale to wymaga trochę wprawy.
2. stosując Sadpal, taki dodatek wysuszający sadze, co powoduje, że większość wylatuje przez komin a te w wymienniku łatwo usunąć.
3. stosując absolutnie suche paliwo
4. ustawiając właściwe napowietrzanie palnika i palnik z obrotowym rusztem

Stosując odkurzacz ze specjalnym dodatkowym pojemnikiem zakamarki być może nie takie straszne.

Stalowy wymiennik w Komforcie jest typu szafka z rurowym rusztem nad retortą i baterią płomieniówek u góry, które czyści się okrągłą drucianą szczotką. To w zasadzie tak jak u mnie w Lingu. Producent zaleca czyszczenie co tydzień. Ponieważ spełniam powyższe warunki, czyszczę raz w miesiącu, choć zabrudzenie jest minimalne. Tak dla poprawienia sobie humoru :wink: lubię zrobić coś pożytecznego.

bajanadjembe
11-05-2009, 19:22
Dzięki.
W dalszym ciągu nie wiem jaki kocioł wybrać. :(

mendras
13-05-2009, 07:54
ach poetko, :D czekasz na natchnienie?

No to masz: Kup sobie 15kW Ling Duo z rusztem obrotowym. Będę w pobliżu :wink:

bajanadjembe
15-05-2009, 09:41
:roll:
:roll:
:roll:
(chyba zrobię losowanie :lol: )

alpejczyk
15-05-2009, 12:57
Moim faworytem też jest 15kW Ling Duo z rusztem obrotowym.Ciekaw jestem jak spalanie pelletu w nim sie ma.[/u]

mendras
17-05-2009, 07:42
alpejczyku, masz tu wątek
http://forum.muratordom.pl/ling-duo-kociol-na-pellet-doswiadczenia,t110680.htm

ilkus
17-05-2009, 18:44
Do Jarecki i Mendras.
Dla mnie czytanie waszych wypowiedzi na forum to przyjemność. Nie chcę skakać po innych stronach bo w zasadzie temat jest ten sam. Czytam na innym forum wasze wypowiedzi http://www.forumbudowlane.pl/viewtopic.php?t=9110&postdays=0&postorder=asc&start=270&sid=9e88b49e95819d9f64bc64eebab62f43 i z doświadczenia wiem że obydwoje macie rację.Każdy broni swojej strony i wypowiedzi.
Odnośnie spalania różnych węgli to ty mendras masz rację i wiem sam że najlepsze węle są z grupy pieklorz(pod warunkiem że kupimy to co chcemy).Nie mam jeszcze obrotowego palnika( zostawiam to na wakacje) ale będę go miał i to że będzie to ardeo to dzięki Jareckiemu( wymiary obrotowego żeliwnego podchodzą prawie idealnie pod kołnierz mocujący w Zębcu( dziwię się że go nie montują).
Rzeczywiście przykre jest to że pomysły są podrabiane czy to jak pisze Jarecki podkradane są do brucera z ardeo,z brucera do innego podobnego palnika ,ale takie jest życie ja na to nie mam wpływu( ale hurtownie z pleszewa sprzedają takie wyroby chociaż są pomysły podkradane). Przecież to samo tyczy węgla.Szlak człowieka trafia jak kupi coś co gasi ogień w kotle,a ma być dobrym węglem. Odnośnie brucera to proszę sobie poczytać forum http://forum.info-ogrzewanie.pl/lofiversion/index.php?t662-0.html
i , czy brucer jest dobry do miału to nie wiem i zgodzę się z Jareckim bo tu ma największe doświadczenie.
Mandras.
Sterownik z Pid jest naprawdę dobry wiem to bo posiadam taki tobie też taki polecałem i wierz mi jest ważny tak samo jak palnik(przypuszczam że nawet ważniejszy)
Może jest to mało ważne ale jak napisał kiedyś Jarecki dla mnie wyświetlacz w Ogniku trąci myszką.
Ps
Jarecki
Czyszczenie kotła Zębiec KP jest bardzo proste bo czyszcząc kanały pionowe wszystko spada nam do popielnika i usuwanie jest proste sadzy.Nie trzeba gdzieś z boku czy z tyłu odkręcać wyczystek i to jest oprócz sterownika plusem tego kotła bo to że rdzewieje kocioł to Mendras ma rację słaby wymiennik a ja ndodam że jak kupimy kiepski węgiel to jeszcze może nam się szybko zatkać a wtedy do tragedi jest już blisko. U mnie w kotle jest tak że wszystko co spada z palnika leci na jedną stronę w większości,a pech chce że tam odprowadzane są spaliny.
Dlatego taka uwaga do panów konstruktorów z Zębca żebyście to wzięli pod uwagę.To że firma jest jeszcze państwowa to nie znaczy że nie można wymyślić coś lepszego.Proszę sobie poczytać inne fora i przemyśleć budowę wymiennika który przy dzisiejszch węglach szybko może się zatkać.Konkurencja poszła dalej, a żeby nie było w waszej ofercie obrotowego palnika to wstyd

ilkus
18-05-2009, 11:05
Jeszcze odnośnie grzania cwu latem.
Ten sterownik chyba jest do tego stworzony (Perfekt)
Zmniejszam mu moc do 30 % wyłączam grawitację wody aby się nie schładzała( tzn zakręcam zawór w instalacji) i przy kotle 30kw 25 kg ekogroszku starcza na cały tydzień(3 osoby). Dodam jeszcze że zwór 3 drożny ustawiam na 1
Oczywiście kocioł wchodzi w nadzór
Sterownik z PID doskonale się sprawdza przy grzaniu cwu mam taką możliwość że ma piorytety grzania wody.
W zimę działa to tak jak chyba u wszystkich że grzeje kocioł cały czas na kaloryfery,a jak spadnie temp na cwu np o 5 st. to załącza się pompa cwu.
Można też ustawić go odwrotnie .
Jeszcze mam pytanie do Jareckiego
W ofercie ardeo jest też palnik na miał bez obrotu taki kwadratowy.Jak on się spisuje.Co rozrywa spieki bo brucer jest płytki i jakoś sobie to wyobrażam .Czy coś wiesz na ten temat

marjucha
18-05-2009, 11:48
Witam.

Mam takie pytanie.
Muszę zakupić kocioł na ekogroszek.
Czy spotkaliście się kiedykolwiek z kotłem, który ma wylot spalin umieszczony w górnej pokrywie kotła?
Szukam takowego, ale coś mi mówi, że nie znajdę takiego, skoro dotychczas nie znalazłem.
Pozdrawiam :D

mendras
19-05-2009, 07:19
marjucha
np. Futura ekonomo Cichewicza, też w wersji dla Buderusa, masz link wyżej

ilkus, przełączyłem na gaz. Jest taniej i mam już dość tych przekrętów z węglem. Nie mogę też patrzeć na ten zasyfiony sadzą wymiennik a nie da się tego zmienić kiedy kocioł cały czas pracuje na podtrzymaniu. Palenie miałem o RI 15 w tej sytuacji w ogóle odpada. Tworzą się za duże spieki i spadają do popielnika nie spalone. Trzeba by je wybierać i wkładać na powrót do zasobnika. Raczej idiotyczne zajęcie. Muszę dopracować jeszcze adapter na palnik i zmienić palec obracający rusztem na czteroelementowy lub więcej, żeby zwiększyć częstotliwość obrotu rusztu. Miał z Chwałowic też nie daje gwarancji równej jakości. Muszę przywieźć próbną ilość prosto z kopalni by mieć przynajmniej rozeznanie na co mogę liczyć. Latem trzeba zdecydować jakim paliwem będę ostatecznie palił w sezonie grzewczym.

Co do PID, owszem, wówczas kiedy zdoła utrzymać stałą pracę palnika bez przerw i wchodzenia w podtrzymanie. W Ecomicu Linga jest idiotyczne ograniczenie czasu palenia do 60sekund, co uniemożliwia palenie na niższej mocy a mókłbym taką uzyskać przez adapter na palniku. Muszę zapytać producenta czy tego nie da się zmienić. Chwilowo chcę mieć jednak świety spokój od kotłowni. :wink:

marjucha
19-05-2009, 07:30
Wielkie dzięki :D

ilkus
19-05-2009, 11:59
Mendras
Kiedy ja ustawiam czas podawania np 6s a przerwę 20 s to zmniejszając moc do 30 % czas przerwy wydłuża się do nawet 200s i tu taki sterownik sprawdza się doskonale,chociaż potem wchodzi w nadzór.Oczywiście ja palę eko(najlepszy jaki ja używałem to z chwałowic).Piec nawet po godzinie rozpala się bez problemu,a dmuchawa chodzi przy takiej przerwie na minimalnych obrotach i zużycie węgla jest bardzo małe.
Według mnie doskonale sprawdziłby się na okres letni palnik o małej mocy np 12 kw :wink:

mendras
19-05-2009, 13:28
ilkus, a nie możesz wyjść z niższego podawania np. 3s? I druga sprawa, PID tego sam nie rozciąga? Jakie masz temperatury na kotle i w zasobniku c.w.u.? Wielkość palnika (ty masz 25kW czy mniejszy?) nie powinna być tu problemem. W moim 35kW wylot kielich retory ma coś 13cm średnicy. Inna rzecz, że masz za mocne paliwo na lato. Z tego co się zorientowałem, najlepszy byłby owies. Wydajność kaloryczną ma podobną do pelletów a lepszą charakterystykę palenia. Znam to tylko z relacji osób, które paliły jednym i drugim. W mojej okolicy chcą 550zł/t za owies ale w internecie znalazłem oferty 420zł/t, tyle że daleki transport. Jeśli zamierzasz cały czas palić w kotle, warto spróbować owsem. No i nie zapomnieć o Sadpalu, zwłaszcza przy takim przerywanym paleniu.[/b]

ilkus
19-05-2009, 21:37
Mendras
Czas podawania zaczyna się od 1 s i nie może być mniejszy .Temp. na kotle mam cały czas 60 st.,a temp na zbiorniku cwu (120 l) 48st.
Odnośnie mocy palnika to nie wiem.
Kiedy mierzyłem i porównywałem retorte z innymi to wychodzi mi że jest to 25 kw,ale tu pojawia się problem bo podobno palnik 25 kw ma przełożenie 1 do 1250 i obrót ślimaka 1,1 /min,a u mnie jest 1 do 900 i obrót ślimaka około 1,7/min .Przy wymienniku 3 m zębiec podaje 30kw.
Palnik jest to własna produkcja Zębca(wybite oznakowanie Zębiec na poszczególnych elementach,jedynie ślimak jakiejś firmy Adamex).Podejrzewam że jakiś składak.
Odnośnie palenia czymś innym niż węgiel to trochę się boję o zapłon tego paliwa.
Doszedłem do wniosku że w tym modelu (jego budowa) konieczne jest zamontowanie obrotowego palnika choćbym palił samym eko.Spadająca szlaka z kiepskiego węgla szybko blokuje wylot spalin,a zdarzyło mi się to i trzeba na to uważać :( :wink:.
Wylot kielicha ma też 13 cm ,a rusztu 28cm. Jaki producent jest twojego palnika bo jak patrzę na twoje zdjęcia to mój wygląda identycznie.Oczywiście mój nie jest obrotowy

ilkus
20-05-2009, 07:41
Mendras .
Tak PID to rozciąga do tych 200s(max jest 225 s i po tej przerwie sterownik wchodzi w nadzór)bo zmniejszając moc o do 30 % przy tych 6 s czas przerwy jest większy a pid to stopniowo wydłuża.Oczywiście dmuchawa działa też na 30 procent mocy.Czas podawania można ustawić na 1 s ,ale możesz też dać na 15 s.Masz możliwość wyboru
Z pid-em to taka fajna sprawa że reguluje płynnie mocą dmuchawy.Np. ja mam ustawione na dmuchawie obroty max na 45 a min na 20(fabrycznie )mogę je sobie zmieniać + -.Fajna jest też sprawa z ilością powietrza mogę go regulować od 100 do minimum i nie trzeba żadnej przesłony.
Jarecki tłumaczy że sam sobie sterownik dobiera ilość powietrza w zależności od kaloryczności opału.U mnie jest tak że sam dobieram sobie ilość powietrza tzn obserwuję największą przerwę po osiągnięcciu zadanej temp.I tak ustawiam temp na 60 st i powietrze np na 70 to ta przerwa przy podawaniu 6 s może być np 50 s tak cały czas,ale mogę zmniejszyć powietrze i ta przerwa może być np 100, a najlepiej żeby była około 200s.Bo wtedy wiadomo 6s podawania a następne podawanie za 200s.Czyli generalnie chodzi o to aby sterownik znalazł i ustabilizował ,a przerwa w podawaniach była jak najdłuższa.
Ps.
Ja będę kupował drugi sterownik(chciałbym mieć awaryjnie),a bardzo korci mnie ten nowy ognik z pid-em to mógłbym ci pożyczyć np na miesiąc Perfekta żebyś sobie go przetestował. Oczywiście gratis.
Aha ja nie jestem powiązany w żaden sposób z producentem tego sterownika tylko chwalę produkt który jest dobry tak jak ty.Wpisując ilkus w wyszukiwarce nie znajdziesz w mojej okollicy jakiegoś znaczącego producenta kotłów i sterowników

mendras
20-05-2009, 18:34
ilkus, zaskoczyłeś mnie tą propozycją wypożyczenia perfekta :lol:
Może jesienią, ale wiesz jak to jest z pożyczonymi sprawami a nuż coś wysiądzie :D
Póki co, odpuściłem sobie kotłownie bo mam na głowie wiele innych spraw z domem i muszę się mocno gimnastykować, by zdążyć przed zimą.

Przekładni nie zmienisz ale paliwo możesz. Owies jest bardziej bezpieczny od pelletów i gaśnie poniżej wylotów powietrza. Tak twierdzą ci co palą owsem. Tak jak miał węglowy uszczelnia rurę podajnika i powietrze nie przechodzi do zasobnika. Paląc miałem nie zamykałem nigdy zasobnika, bo chciałem żeby wysychał. Dlatego mówię o owsie a nie pelletach. Przy groszku i pelletach masz porowatą strukturę w rurze podajnika i nadciśnienie powietrza w kotle może przedmuchać żar aż do zasobnika, dlatego musi być zamknięty i to szczelnie!

Prawdę mówiąc mam naprawdę wielką ochotę spróbować palić owsem, bo tak jak sobie to wyobrażam teoretycznie, największą zaletą jest idealne uziarnienie tego paliwa co powoduje też trzymanie żaru i nie wymaga rusztu obrotowego, na pewno! Poza tym ma prawdopodobnie największą rozpiętość skali termicznej, co właśnie jest korzystne dla uzyskania małych mocy. No i trochę pyłu zamiast popiołu, zapach, czystość kotłowni itp.

Mój palnik nie ma oznakowań. Całość jest ZPH Tekla ze Strumienia a serwis Viadrus Centrum Serwisowe w Żorach. Wszystko pod Klimosz sp. z oo

tu masz trochę lektury na temat palenia owsem.
http://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?showtopic=2028

ilkus
20-05-2009, 19:53
Mendras.
Jeżeli coś proponuje to chyba naturalne że nie musisz się martwić.Jak zrobi się zimniej to można spróbować bo też teraz przełączam na prąd ,muszę go pomierzyć, wyczyścić i dać sobie trochę luzu bo żona uważa że coś się zaczyna ze mną dziać bo jeszcze w zimie zrozumie ,ale latem że przesada.

AlinkaAla
24-05-2009, 14:35
Czy może ktoś mi powiedzieć jak to jest ze zużyciem ekogroszku. W danych technicznych podane jest zużycie paliwa 4,1 kg/h przy mocy 24 kW, i 9,1 kg przy mocy 40 KW (różne firmy)

4,1 kg ekogroszku na godzinę to 98,4 kg na dobę. Okres grzewczy w naszym klimacie to 180 dni. Wychodzi 17 ton i 712 kg. Czyli koszt ogrzewania w jednym roku to ok. 12 tysięcy zł. Do tego potrzeba oddzielny magazyn na 18 palet i przerzucić ręcznie 17 ton.

Czy te dane techniczne które podają producenci to tylko fikcja ???

neokowal2
25-05-2009, 07:53
Czy może ktoś mi powiedzieć jak to jest ze zużyciem ekogroszku. W danych technicznych podane jest zużycie paliwa 4,1 kg/h przy mocy 24 kW, i 9,1 kg przy mocy 40 KW (różne firmy)

4,1 kg ekogroszku na godzinę to 98,4 kg na dobę. Okres grzewczy w naszym klimacie to 180 dni. Wychodzi 17 ton i 712 kg. Czyli koszt ogrzewania w jednym roku to ok. 12 tysięcy zł. Do tego potrzeba oddzielny magazyn na 18 palet i przerzucić ręcznie 17 ton.

Czy te dane techniczne które podają producenci to tylko fikcja ???

Pytasz poważnie, czy żartujesz sobie?
Jeżeli poważnie to odpowiadam: te 4,1 kg na godzinę to spala pracując z mocą maksymalną. System sterowania w kotle reguluje ilość spalanego opału w zależności od potrzeb. Przy bardzo małym zapotrzebowaniu na energię kocioł może spalać te 4,1 kg w ciągu całej doby.

mendras
29-05-2009, 14:53
AlinkaAla,

jeśli masz nowy dom, to masz w projekcie ile potrzebujesz kW do jego ogrzania, to przelicz na ilość węgla o określonej wartości (MJ).

Tak dla orientacji plus minus, dom 200m˛,c.w.u.140l, kocioł 20kW, węgiel 25MJ około 5-6t.

W opisie kotłów podawane jest max zużycie w ciągu godziny przy wartości węgla 28MJ, co jest tylko założoną charakterystyką maksymalnej mocy kotła.Innymi słowy, oznacza to ile zużyje węgla pracując na pełnej mocy. Nie ma to wiele wspólnego z ilością węgla, jaka będzie ci potrzebna do ogrzania domu. Zużycie węgla zależy od stopnia izolacji termicznej twojego domu i wówczas może być nawet tak fantastyczne jak podaje neokowal, czyli niecałą tonę na sezon :D :D :D :D :D :D :D warto nie oszczędzać na izolacji, bo jak widzisz amortyzacja kosztów w ciągu sezonu!!

neokowal2
29-05-2009, 18:12
Zużycie węgla zależy od stopnia izolacji termicznej twojego domu i wówczas może być nawet tak fantastyczne jak podaje neokowal, czyli niecałą tonę na sezon :D :D :D :D :D :D :D warto nie oszczędzać na izolacji, bo jak widzisz amortyzacja kosztów w ciągu sezonu!!
Mendras, a gdzie ja napisałem że kocioł spala niecałą tonę na sezon?
Pisząc o 4 kg na dobę miałem na myśli grzanie c.w.u w sezonie letnim i wcale to nie jest fantastyka tylko rzeczywistość, poparta własnym doświadczeniem.

ilkus
30-05-2009, 07:58
Kiedy kobieta pyta czasami trzeba uśmiechnąć się i bez ironii ładnie odpowiedzieć :D

mendras
31-05-2009, 19:40
Nie znam twoich myśli kowalu :lol: nie mam takiej mocy. Musisz je napisać. A swoją drogą, nie marzy ci się taka możliwość spalania 4,1kg na dobę? Mnie tak :D Wodę grzeję gazem, bo wychodzi niecałą stówę miesięcznie a nie wymaga obsługi i tych innych nieprzyjemności.

ilkus, a czy ja odpowiedziałem brzydko? Zobacz ile radosnych buziek wysłałem! Sądzisz, że jeszcze mało?

Panowie, między radosnym odruchem a ironią jest całkiem spora różnica :roll:

damianexus
01-06-2009, 13:44
Witam. Mam pytanie odnośnie Kotła firmy Tilgner KTM 25KW. Czy ktoś uzytkuje taki kocioł i czy sie sprawdza? To tłokowiec bardzo dobrze pasujący do mojej kotłowni ponieważ mam dość dużą kotłownię natomiast bardzo wąską. Tenn kocioł idelanie pasuje gabarytami. Bede bardoz wdzięczny za jakiekoliwke informacje

ilkus
01-06-2009, 19:20
Mendras
Myślisz że to było do ciebie?.Odpowiem ci z :D .
Byłbyś ostatnią osobą na forum z której bym drwił,ale to nie mój styl(tak mi się to jakoś napisało) :wink:

tokas
01-06-2009, 20:42
Nadeszła chwila wyboru piece. I tutaj pytanie : czym kierować sie przy wyborze pieca. Palnik Brucer , sterownik, sprawność pieca . Na co jeszcze musze zwrócic uwage przy wyborze

maroco11
02-06-2009, 07:29
Nadeszła chwila wyboru piece. I tutaj pytanie : czym kierować sie przy wyborze pieca. Palnik Brucer , sterownik, sprawność pieca . Na co jeszcze musze zwrócic uwage przy wyborze

Ja tez wlasnei mam podobny problem, do ktorego dochodzi jak dobrac wielkośc (moc ) pieca , bo jak sie wczytuję w różne lektury to sa na to rózne szkoły tj jedni mówią ze piec powinien mieć rezerwę, a inni ze jak pracuje na wyzszych paramytech to wszystko lepiej i dokładneij sie spala . Co do doboru to moze ktos mi doradzi??? Mój domek wg projektu ma 146m2 pow użytkowej i jest z użytkowym poddaszem, scianke kolankową podniosłem o dwa pustakki, więc ta powierzchnia sie zwiększa, dodatkowo w pomieszczeiu nad garażem przewidziany był strych, a my to pomieszczenie zamierzamy potraktowac jako normalny pokój, wiec kolejna powierzchnia do ogrzania , nadmienie, ze na dole mam 90m2 bez garazu, czyli do ogrzewania tez wypadałoby chyba liczyc i tyle u góry??? a ponadto chcemy w sumie na pow ok 45m2 zainstalować ogrzewanie podłogowe. I tak potencjalnie zastanawiam sie nad kotłem Q Eko Duo i teraz czy 17kW czy też 25kW Heiztechnik Ta 17 jest w danych technicznych do 170m2 . Jakie macie doswiadczenie odnośnie doboru kotlów???

mendras
02-06-2009, 09:35
maroco
na twoim miejscu wybrałbym Linga Duo 25kW z rusztem obrotowym. Jest w podobnej cenie do Heiztechnik a ma dwa plusy. Wymiennik komory spalania, co jest ogromną zaletą i zyskiem sprawności bezpośrednio w miejscu największych temperatur a drugi, ruszt obrotowy, prosty w mechanice i optymalizujący proces spalania.
Dlaczego 25kW. Do twoich 180m˛ dodaj zasobnik c.w.u., najlepiej z płaszczowym wymiennikiem a nie spiralą. I poziomy, np. Galmet. LinG Duo 25 kW ma ten sam palnik co 15kW a większy wymiennik. Może pracować spokojnie na średniej mocy a przy paleniu mniej kalorycznym paliwem (tańszym miałem np. 21MJ) znaczniej poniżej, co jest nie tylko ekonomiczne ale przede wszystkim daje ci swobodę w wyborze paliwa na rynku. Można palić bez problemu owsem, co przy dostępie, może być lepszym paliwem od węgla. Można też równocześnie palić na górnym palenisku, co w pewnych sytuacjach może być też korzyścią.
Ten kocioł jest po prostu lepszy. Nie jest bez wad ale ponieważ mam Linga Duo to wiem, że są do skorygowania bez większych kłopotów a jest to konstrukcja bardzo prosta w obsłudze.

tak jest u mnie

http://picasaweb.google.pl/meandras/LingDuoPlus35kWPlusPareProstyhUspawnienBezTrwalejI ngerencjiWJegoStanFirmowy?authkey=kMwRmOSkLOk#

maroco11
02-06-2009, 09:42
Mendras>> dzięki za szybką i konkretna informację, widze ze jak wielu tu z nas na twoje rady moge i ja liczyć :-))
A powiedz mi, bo własnie elektryk mi zadał wczoraj takie pytanie "gdzie Ci wyprowadzic kabel na sterownik do co i jaki to bedzie kabel" ??? Czy do tych sterowników , kóre sie montuje gdzies tam w hallach to sa jakies inne dziwne i specjalne kable ??? jak to sie w ogóle ma do tego ??? A Mendras jeszcze jedno ja mam zamiar wpiac w ten mój system ogrzewania piec gazowy co bym mógł w lecie korzystac z ciepłej wody nie zachodzac do kotłowni. Piec na ekogroszek bede miał w piwnicy , która posiadam pod garazem . jak widzisz taki ukłąd ??

mendras
02-06-2009, 10:26
maroco
przewód 1 PEN ~ 50 Hz (pobór mocy max 300W - motor, wentylator i 2 pompki)
pod garażem - jeśli tak masz wygodnie, jest OK.
Ogrzewacz gazowy najprościej wepnij w c.w.u., zrób mu tylko dodatkową izolację na okres zimowy i zamknij wylot spalin, by nie wychładzał. Na lato zdejmiesz izolację i przywrócisz wylot spalin i włączysz palnik. Ja w tym roku miałem gazowy podłączony do zimnej wody i musiałem spuścić z niego wodę i przepłukać go, bo stojąca w nim przez zimę woda po prostu zaśmierdła. A tak system jest bez zastojów i jeśli gazowy masz lepiej usytuowany, to możesz zrobić miedzy nimi cyrkulację. Nie wiem jak to jest u ciebie w przestrzeni domu w stosunku do łazienek i kuchni. U mnie z gazowego do kuchni mam 2m a do łazienek po 4m. Cyrkulację na lato zamykasz rzecz jasna.

maroco11
02-06-2009, 10:37
maroco
przewód 1 PEN ~ 50 Hz (pobór mocy max 300W - motor, wentylator i 2 pompki)
pod garażem - jeśli tak masz wygodnie, jest OK.
Ogrzewacz gazowy najprościej wepnij w c.w.u., zrób mu tylko dodatkową izolację na okres zimowy i zamknij wylot spalin, by nie wychładzał. Na lato zdejmiesz izolację i przywrócisz wylot spalin i włączysz palnik. Ja w tym roku miałem gazowy podłączony do zimnej wody i musiałem spuścić z niego wodę i przepłukać go, bo stojąca w nim przez zimę woda po prostu zaśmierdła. A tak system jest bez zastojów i jeśli gazowy masz lepiej usytuowany, to możesz zrobić miedzy nimi cyrkulację. Nie wiem jak to jest u ciebie w przestrzeni domu w stosunku do łazienek i kuchni. U mnie z gazowego do kuchni mam 2m a do łazienek po 4m. Cyrkulację na lato zamykasz rzecz jasna.

U mnie ta odległośc do łazienek będzie neiwielka, ale juz do kuchni to niestety jest w dwoch rożnyc koncach domu. A piec na ekogroszek bedzie stał w piwnicy, a ten gazowy dokładnie nad nim ok 3m, zasowbnik na wodę planuję tez ustawić obok tego gazowegi tj w garażu. A powiedz mi jeszcze jaka jest roznica w tych piecach Klimosz miedzy odmiana Ling Duo a ling combi ???

mendras
02-06-2009, 13:41
maroco, combi ma żeliwny wymiennik i jest droższy. Trudniej utrzymać w czystości a to ogranicza sprawność, nawet znacznie. Stalowy przy prawidłowej eksploatacji termicznej też jest nie do zdarcia. W tym systemie eksploatacji, stosując dodatkowo suszak (Sadpal), różnica trwałości przestaje mieć znaczenie.
Zresztą, zwłaszcza w combi należy dbać o stosowanie suszaka, bo to ułatwia utrzymanie wymiennika w czystości.
Chyba, że masz jakiś sentyment do żeliwa, bo to jest w sumie kwestia gustu.

Dlaczego zasobnik c.w.u. nie umieścisz na ścianie obok kotła? Ja mam 140l poziomy z płaszczowym wymiennikiem 23kW! To jest istotne dla stabilizacji termicznej kotła a poza tym w garażu masz częste wietrzenie.
Inna sprawa, w praktyce najczęściej w kuchni używa się małe ilości wody i często a w między czasie woda w instalacji zdąży się wystudzić. Będziesz musiał zrobić cyrkulację miedzy gazowym i kuchnią.

bermud
03-06-2009, 02:40
Witam czy wiecie coś na temat kotłów firmy BERSKI ? spodobał mi się kocioł dwu paleniskowy tej firmy bo gdy będę w domu chętnie zaoszczędzę paląc drewno a gdy mnie nie będzie mógłbym palić groszkiem nie dokładając żadnych rusztów etc. Widziałem takie rozwiązanie w fińskich kotłach JASPI na które niestety mnie nie stać... a BERSKI wygląda podobnie,i kosztuje 1/3 tego co tamten bo ok 6 tysięcy zł.

mendras
03-06-2009, 05:49
bermud
JASPI nie produkuje kotłów z retortą i automatycznym podawaniem, tylko ręcznym. Ewentualnie z dodaniem palnika na Pellety.

Drugie palenisko ma sens, gdy ma ruszt wodny i można w nim palić ze sterowaniem.

PAPROCIAK
03-06-2009, 07:41
To może coś napiszesz o skamie, opalu lub innym pleszewie (cena). Jarecki juz tu nie zagląda :P :wink:

PAPROCIAK
03-06-2009, 07:42
to było do Mendrasa

mendras
03-06-2009, 08:51
PAPROCIAK tu masz A1 do Jareckiego :D

http://www.forumbudowlane.pl/viewtopic.php?t=9110&postdays=0&postorder=asc&start=270&sid=244e8669637e57894c1140aa40d46c2f

Nie interesuję się produkcją kotłów c.o., znam się tylko trochę na fizyce w praktyce kotłownianej i wiem co jest istotne w tym całym procederze. Na tym forum też już wiele zostało powiedziane. Prościej jest mi też odpowiedzieć na konkretne pytanie.
Poza tym, ja mam Linga Duo i według mnie jest to najbardziej optymalne rozwiązanie dla tego co jest na rynku paliw. Ma wady jak wszystko co podlega w pierwszym rzędzie kryteriom polskiego biznesu. Nikt się nie wysila, jeśli może sprzedać tak jak jest. Niestety. Za każdy mały kroczek do przodu musi zapłacić klient! W Lingu można samemu pewne rzeczy dopracować, chociaż tyle dobrze. jesienią przedstawię moje innowacje. Chodzi o palnik, bo wymiennik jest bez zarzutu. Sam wymiennik jest moim zdaniem rozwiązaniem wzorcowym. Parę detali można by jeszcze skorygować ale to wymaga myśli inżynierskiej a nie biznesowych kombinacji.
:wink:

jest jeszcze kwestia sterownika, powiem tylko: Economic 3000, taki sobie! Wada podstawowa to ograniczenie przerwy podawania do 60sek, idiotyzm. Drugi to hasło na ustawienia serwisowe, kuriozum!! W ogóle parametry czasowe i temperaturowe powinny być od 0 i bez ograniczenia. Do ustawienia przez użytkownika albo pełen automat z algorytmami i czujnikami pogodowym i pokojowym.

maroco11
03-06-2009, 09:14
maroco
na twoim miejscu wybrałbym Linga Duo 25kW z rusztem obrotowym. Jest w podobnej cenie do Heiztechnik a ma dwa plusy. Wymiennik komory spalania, co jest ogromną zaletą i zyskiem sprawności bezpośrednio w miejscu największych temperatur a drugi, ruszt obrotowy, prosty w mechanice i optymalizujący proces spalania.
Dlaczego 25kW. Do twoich 180m² dodaj zasobnik c.w.u., najlepiej z płaszczowym wymiennikiem a nie spiralą. I poziomy, np. Galmet. LinG Duo 25 kW ma ten sam palnik co 15kW a większy wymiennik. Może pracować spokojnie na średniej mocy a przy paleniu mniej kalorycznym paliwem (tańszym miałem np. 21MJ) znaczniej poniżej, co jest nie tylko ekonomiczne ale przede wszystkim daje ci swobodę w wyborze paliwa na rynku. Można palić bez problemu owsem, co przy dostępie, może być lepszym paliwem od węgla. Można też równocześnie palić na górnym palenisku, co w pewnych sytuacjach może być też korzyścią.
Ten kocioł jest po prostu lepszy. Nie jest bez wad ale ponieważ mam Linga Duo to wiem, że są do skorygowania bez większych kłopotów a jest to konstrukcja bardzo prosta w obsłudze.


Mendras co do cen to jeszcze nei zdażyłem sie zorientowac , ale byłem u siebie w lokalnym sklepie i heiztechinka Q eko duo 17kW mogę miec za 7200, a przez tel w innym sklepie Pan wycenił mi ling duo 25kw na 8270 pln, teraz kwestia czy do obu można podlaczyc te wszystkei rzeczy typu "pogodynka" itp . Kolega wlasnei mi dziś mowil, ze byl ogladac Heiztechnika 17kW i sam chce kupić takiego, ale czy na 180m2 domu to nie za mało, tym bardziej,z e ze 30m2 będzie miał tez podłogówki ??' A pytałem ile jest droższy combi duo - o 800zł netto

mendras
03-06-2009, 09:33
maroco kup co tam chcesz, twoja sprawa. Kup przez firmę, która będzie instalować zapłacisz mniejszy wat. Ling Duo 25kW z rusztem obrotowym u Klimosza bez watu 8710 zł, tu masz cennik


http://www.klimosz.pl/cenniki/cennikdo50kw01072006A.pdf

maroco11
03-06-2009, 09:52
maroco kup co tam chcesz, twoja sprawa. Kup przez firmę, która będzie instalować zapłacisz mniejszy wat. Ling Duo 25kW z rusztem obrotowym u Klimosza bez watu 8710 zł, tu masz cennik

http://www.klimosz.pl/cenniki/cennikdo50kw01072006A.pdf

Mendras nie irytuj się tak bardzo, po prostu pytam po to jest to forum , wiem ze nigdy nie będe mial 100% pewnosci czy zrobiłem dobrze, na szczescie nic mnie nie goni z podjeciem decyzji , gdyż na razie rozmawiam z instalatorami o wykonawstwie instalacji . A Ty jak długo ekploatujesz ten swój kociołek ???

PAPROCIAK
03-06-2009, 10:50
[quote="mendras"]PAPROCIAK tu masz A1 do Jareckiego :D

http://www.forumbudowlane.pl/viewtopic.php?t=9110&postdays=0&postorder=asc&start=270&sid=244e8669637e57894c1140aa40d46c2f

Mendras chodziło mi o jakieś krytyczne spojrzenie. A nie laurki
Urzytkownicy pleszewa uzewnętrzniajcie się

maroco11
03-06-2009, 11:14
mendras >>> a jak jest wlasciwie z wieloscią kotła (tj mocą) w stosunku do powierzchni domku ???

mendras
03-06-2009, 11:29
maroco, sądzisz, że rzeczową odpowiedź dyktuje irytacja? Niczego nie sprzedaję, dzielę się swoją wiedzą i uznaję wolność wyborów. U siebie mam tak jak sam sobie zażyczyłem a instalację mam od 1982 r. Dość długo, by mieć trochę pojęcia o tych sprawach. Linga mam pierwszy sezon. Przedtem miałem tej samej klasy wymiennik tyle, że bez retorty i podajnika. Stąd wybrałem Linga, choć wcześniej chciałem tłokowego Stalmarka ze względu na paliwo. A rynek paliw znam do bólu!! Miałem wielką ochotę na gazowy pulsacyjny Aurera, tyle, że muszę najpierw dokończyć inwestycje w izolację domu. W międzyczasie Klimosz zrobił palnik z obrotowym rusztem, więc nie miałem wątpliwości co wybrać. Zasadniczo paliłem miałem z Piasta. Przez lato dokończę modyfikacje palnika i będę mógł palić każdym węglem nawet typu 34. Ale odpowiadam za swoje sprawy tylko u siebie. Tu przedstawiam dane rzeczywiste i nie biorę odpowiedzialności, za czyjeś decyzje. Myślę, że jest to dosyć klarowne stanowisko.

W projekcie powinna być charakterystyka termiczna domu, do tego dodaj jakieś 5kW na c.w.u. i masz wielkość pieca. W praktyce nowy dom z właściwą izolacją to poniżej 10kW na 100 m˛.

maroco11
03-06-2009, 13:17
mendras>> dzieki za kolejna rzeczowa odpowiedź

PAPROCIAK
04-06-2009, 07:14
Mendras a jak wygląda wymiennik w Lingu /pionowy czy poziomy/? I w czym jest lepszy od innych. Sprawdzałem ceny to ling jest ok 1 tys droższy od podobnych konkurencji
Może jakis link?

mendras
04-06-2009, 19:41
PAPROCIAK, to jak porównałeś konstrukcje, jeśli nie wiesz jaka jest w Lingu? :D

Ling Duo jest klasyczna pionową skrzynią, bez tylnych kanałów pionowych. Wymiennikiem jest również stopa. Tylko przednia ścianka nie jest w pełni wymiennikiem, ponieważ są w niej otwory drzwiowe, umożliwiające dostęp do wewnętrznej komory i górnej baterii kanałów dymowych.Komorę wewnętrzną dzieli rurowy ruszt wodny na dolną retortową i górną ręczną.W obu są ceramiczne deflektory a górną dodatkowo zamyka wymiennik płytowy.Dolna jest równocześnie popielnikiem. Czym się różni od innych? Skutecznością i prostą obsługą z łatwym dostępem do całego wymiennika. Ma szansę nie korodować w stopniu znaczącym, czytaj trwały.
przynieś podaj
http://www.klimosz.pl/cenniki/cennikdo50kw01072006A.pdf
http://www.kotly.com

PAPROCIAK
05-06-2009, 09:26
:D porównywałem głównie ceny linga

ben88
07-06-2009, 11:05
mam pytanie do osób które znają się na kotłach z podajnikami.muszę podjąć decyzję jakiej firmy kocioł kupić.projektant mówił coś o piecu Galmet,przeglądajęc forum nie trafiłam na opinię o tych kotlach.myślę o lingu,chcialabym aby piec mógł okresowo spalać drewno lub jakieś inne alternatywne do eko groszku paliwo.dom o powierzchni 350 m2 więc piec ok 35kw.w lato będzie grzal wodę.Dodam,żę Ogrzewanie podłogowe w części domu, a w drugiej części normalne grzejnikowe.Piece gazowe odpadają ,brak gazu w okolicy.Będę wdzięczna za kazdą pomoc forumowiczów.PO co kupować piec nieznanej firmy skoro można zapoznać się z radami forumowiczów i uniknąć kłopotów.

Mendras czytając forum zwróciłam uwagę na Twój piec i bardzo mi się spodobał,z tego co pamiętam to też ogrzewasz duży dom i piec sobie radzi znakomicie. :wink:

gegus37
09-06-2009, 14:11
Co sądzicie o tym kotle (interesuje mnie 15 KW) , chcialbym go kupić , a może ktoś go używa i podzieli się ze mną doświadczeniami !

http://www.ogniwobiecz.com.pl/eko.html

andrew01
11-06-2009, 16:20
Witam serdecznie, również chciałbym prosić o pomoc w wyborze kotła, choć jak na razie u mnie faworytem jest właśnie Ling Duo. Dom według projektu:

http://www.archon.pl/projekt_domu/dom_w_tamaryszkach_2/m43b12f30b6933

Na parterze podłogówkam nad garażem i piętrze grzejniki. Wg projektu zapotrzebowanie na ciepło to 10,6kW, do tego (jak już wyczytałem w tym wątku) na cwu (myślę o wielkości około 150l) trzeba dodać 5kW, czyli wychodzi 15,6kW. Waham się pomiędzy Lingiem 15 a 25kW. Z powyższych wartości bardziej pasuje 15, ale czy na pewno? Palić zamierzam ekogroszkiem ale chciałbym mieć możliwość palenia innymi paliwami (pellets, owies, może miał). Ta wersja 15kW Linga Duo jest trochę inna od 25kW, nie ma trzecich drzwiczek - czy to jest duże utrudnienie i niedogodność? Nie widziełam "na żywo" tych kotłów ale podejrzewam że w wersji 25kW jest lepsze dojście do rusztu awaryjnego. Na koniec jeszcze kilka niepewności:

- czy do ekogroszku też jest potrzebny ruszt obrotowy?,
- czy ruszt obrotowy można dokupić w późniejszym czasie i czy to jest ekonomicznie sensowne?
- czy do Ling'a Duo można podłączyć (czy producent to przewiduje) sterownik PID? Przejrzałem strone Klimosza ale nic w tym temacie nie znalazłem.
- jaki przekrój powinien mieć komin - w specyfikacji znalazłem informacje o średnicy wylotu 145mm oraz ciąg kominowy 10-20, o ile pierwszą wartość rozumiem, o tyle ciąg kominowy to dla mnie czarna magia.

Po lekturze tematu rankingu kotłow na forumbudowlane.pl znalazłem dwóch konkurentów dla Ling Duo, są to kotły firmy Sekom:

a) SKAM-P Premium 25kW BRUCER (miałowo-groszkowy)

oraz

b) SKAM-P RETO-CROWN 25kW

Teraz to ja mam dopiero mętlik w głowie... :(

Pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedź
Andrzej

wilmax
12-06-2009, 19:47
Witam,czy ktoś posiada,któryś z w/w pieców Lazara (Eco-Komfort a Eco-Komfort Economic) ? Prosiłbym o ocenę oraz czym ewentualnie różnią się te piece.
Może małe porównanie do Ling-a Duo 15kW czy EKO-TECH 18 kW ? Wszystkie wymienione piece palą w podstawie ekogroszek a dodatkowo pelety i o to mi chodzi .Lazar jest najładniejszy,Eko-Tech najtańszy a Ling jest najdroższy i najsłabszy(15kW) Jak tak to po co przepłacać
Który z n/w piecyków wg.was jest najlepszym rozwiązaniem ??
Jakie sterowniki mają Lazary,czy dobre ? Czy mają pogodówkę,czy jest możliwość podpięcia pokojówki i jak się to sprawdza ?
http://www.hkslazar.pl/oferta/kotly-eko-komfort-economic/
http://www.hkslazar.pl/oferta/kotly-eko-komfort/
http://www.termoeko.pl/kociol_17kW.html
http://www.klimosz.pl/lingduo.htm

Zamierzam podpiąć go (wg.mnie Lazara) do samej podłogówki+cwu w parterówce o pow.110m.kw.,jako zastępcze źródło to będzie kominek z DGP.

Pozdrawiam

neokowal2
12-06-2009, 20:04
Witam,
z DTR Lazera Eko-Komfort wynika że posiadają one sterownik Recal-Art A 3000D współpracujący z czujnikiem temp. pokojowym i pogodowym.
Tutaj masz stronę z której możesz pobrać DTR tego kotła:
http://www.kotly-pulawy.pl/wszystkie-rodzaje-kotlow-szczegoly/id/10/cat/4/p/2

Leszko
14-06-2009, 12:40
Co sądzicie o tym kotle (interesuje mnie 15 KW) , chcialbym go kupić , a może ktoś go używa i podzieli się ze mną doświadczeniami !

http://www.ogniwobiecz.com.pl/eko.html

Ciekawe jak z czyszczeniem tego pieca, czy jest dostęp, bo jak nie to nie warto zawracać sobie głowy

ilkus
19-06-2009, 19:31
Mendras.
Polecam stronę http://zawijan.wordpress.com/1-co-to-jest/

PAPROCIAK
19-06-2009, 20:40
Ilkus ta stronka to marzenie poszukiwacza pieca. Dzieki
Jarecki też ją znalazłma tam 1 post

ilkus
20-06-2009, 19:34
Paprociak
Kliknij na 5 Budowa kotła -regulatory kotła to zobaczysz ile a postów ma Jarecki,albo prościej od razu http://zawijan.wordpress.com/5-budowa-kotla/regulatory-kotlow/

bedziu
21-06-2009, 07:50
Czy miał ktoś doświadczenie z BUDERUSEM?

michal_81
22-06-2009, 10:44
Witam wszystkich.

Mam zamiar zmienić piec CO. Obecnie posiadam piec na olej opalowy ale niestety jest bardzo paliwożerny. Powierzchnia jaką ma piec ogrzewać to ok 500m kw. Obecnie myślę nad kotłem na miał lub ekogroszek. Chcę aby piec miał możliwość grzania samej wody w okresie letnim. Ważne dla mnie jest też aby miał w miare duży zasobnik na paliwo. Czy miał ktoś może kontakt z takim piecem? Przypuszczam ze musi to być piec ok 50 - 60 KW. Moze ma ktoś taki? Bardzo proszę o jakieś informacje jaki byście polecili i jakie jest spalanie takiego piece. Na forum widzę że dużo osób poleca piec Ling Duo. Dodam że budynek jest nowy i dobrze ocieplony

Proszę o jakieś informacje i może jakieś porady. Będe wdzięczny za jakiekolwiek sugestie.

Pozdrawiam

damianexus
22-06-2009, 21:04
Przeglądam sobie allegro w poszukiwaniu kotła na ekogroszek 25KW. Mam wąską kotłownię więc i takiego pieca potrzebuję. Bardzo proszę o wypowiedź kogoś na temat tych kotłów:

http://allegro.pl/item658000925_piec_piece_kotly_z_podajnikiem_tloko wym_promocja.html

http://allegro.pl/item665433015_kotly_tlokowo_mialowy_ktm_tilgner_pr omocja.html
http://allegro.pl/item658495524_piec_kociol_z_podajnikiem_tlokowym_p romocja.html

http://allegro.pl/item658410197_kociol_kotly_piec_piece_stal_max_z_p odajnikiem.html

o_gierek
02-07-2009, 23:28
Witam,
zalozylem temat odnosnie miejsc gdzie zaopatrujecie sie w ekogroszek (trójmiasto i okolice - pomorskie), prosze wiec o wpisy.

http://forum.muratordom.pl/post3471342.htm#3471342

Pzdr!

ona_lewkonia
03-07-2009, 06:27
Zamówiliśmy Ling Combi 23 kw, dwupaleniskowy z żeliwnym rusztem, i mam nadzieję, że to była trafna decyzja...

lonleyWolf
06-07-2009, 16:31
...chcialam tylko nieco wspomniec o tym jak pierwszy i ostatni raz kupilismy piec (co prawda ma mial--uniwersalny) z pleszewa.
Bardzo duzo dobrego slyszelismy o piecach pleszewskich dlatego tez zdecydowalismy sie na niego...ale niestety po okolo 2 miesiacach uzytkowania piec zaczal niemilosiernie walic,raz tak walło,ze moje sasiadki u siebie w domach slyszaly a mnie ponadpekaly nowiusienkie gladzie!!!!!!!!
przyjechal niby szef ,przywiozl dwa worki roznego mialo bo twierdzi,ze mamy jakis felerny mial.tylko trzeba wspomniec ze bralismy na probe mial z roznych miejsc i za kazdym razem bylo to samo. na co szef tej firmy stwierdzil,ze jemu w domu tez tak wali piec a zona to nawet brwi sobie podpalila ale go dalej uzywaja i jest okey.....jak to uslyszalam to rece mi opadly.
Powiedzielismy,ze w takim razie podamy go do sądu bo to nie jest normalne aby piec walil jak glupi. Na co "szef" odpowiedzial,ze on sie nie boi i droga wolna....
Straszny gbur,gdybym nie musiala siedziec z malym kilkumiesiecznym dzieckiem w domu wyszlabym i dalabym mu w ta niewyparzona gębe!!
Jednak w koncu tamten piec sprzedalismy(oczywiscie powiedzielismy co sie z nim dzieje, ale ten ktos potrzebowal tylko go na spalanie trocin ,bez regulacji-pali w nim tak jak w tych starych piecach na wegiel) i kupilismy nowy ale nie pamietam firmy i wszystko narazie jest okey...ale strach pozostal.....

chcialam jeszcze dodac,ze jest podobno kilka firm ktore podszywaja sie pod (prawdopodobnie) orginalne piece z pleszewa a my trafilismy na jedna z takich firm....ale wiem ,ze na pewno z zadnego "pleszewa" pieca juz nie kupie!!!!

wortek
06-07-2009, 22:13
Witam wszyskich
Bardzo ciezko wybrac zwyklemu czlowiekowi piec ktory ma sluzyc grobo ponad 10 lat ja czytajac to forum wybralem 2 piece :
Integra Lux 22kW z Żywca -8300zl
Ling Combi LC4 SO 23 - 10300zl
raczej z przewaga na Linga 2000zl dla zeliwa mysle ze warto wydac jezeli chodzi o utrzymanie czystosci komory w srodku to pomoze mi sadpal.
Pozdrawiam.

PAPROCIAK
07-07-2009, 08:12
...chcialam tylko nieco wspomniec o tym jak pierwszy i ostatni raz kupilismy piec (co prawda ma mial--uniwersalny) z pleszewa.
Bardzo duzo dobrego slyszelismy o piecach pleszewskich dlatego tez zdecydowalismy sie na niego...ale niestety po okolo 2 miesiacach uzytkowania piec zaczal niemilosiernie walic,raz tak walło,ze moje sasiadki u siebie w domach slyszaly a mnie ponadpekaly nowiusienkie gladzie!!!!!!!!
przyjechal niby szef ,przywiozl dwa worki roznego mialo bo twierdzi,ze mamy jakis felerny mial.tylko trzeba wspomniec ze bralismy na probe mial z roznych miejsc i za kazdym razem bylo to samo. na co szef tej firmy stwierdzil,ze jemu w domu tez tak wali piec a zona to nawet brwi sobie podpalila ale go dalej uzywaja i jest okey.....jak to uslyszalam to rece mi opadly.
Powiedzielismy,ze w takim razie podamy go do sądu bo to nie jest normalne aby piec walil jak glupi. Na co "szef" odpowiedzial,ze on sie nie boi i droga wolna....
Straszny gbur,gdybym nie musiala siedziec z malym kilkumiesiecznym dzieckiem w domu wyszlabym i dalabym mu w ta niewyparzona gębe!!
Jednak w koncu tamten piec sprzedalismy(oczywiscie powiedzielismy co sie z nim dzieje, ale ten ktos potrzebowal tylko go na spalanie trocin ,bez regulacji-pali w nim tak jak w tych starych piecach na wegiel) i kupilismy nowy ale nie pamietam firmy i wszystko narazie jest okey...ale strach pozostal.....

chcialam jeszcze dodac,ze jest podobno kilka firm ktore podszywaja sie pod (prawdopodobnie) orginalne piece z pleszewa a my trafilismy na jedna z takich firm....ale wiem ,ze na pewno z zadnego "pleszewa" pieca juz nie kupie!!!!

To może napiszesz jaka to firma, bo chyba temu słuzy ten wątek ma byc tu ranking a nie gdzie co dokrecić żeby chodziło. Jak nie chcesz na forum to napisz na priv.
Tak na marginesie to jest w Pleszewie kilka poważnych firm i takie uogólnianie b. im szkodzi.
Jak cie tak potraktowali to tu i na podobnych forach masz okazje im odpłacić. A uwierz mi czytaja to tysiące osób zainteresowanych kupnem i z branży co.

AGA NR 1
07-07-2009, 08:50
Dzisiaj odradzono mi piec na ekogroszek.

Nie wiem co robić, bo byłam zdecydowana na 100 %.

Powód :
Sypialnia jest zbyt blisko kotłowni a taki piec "głośno chodzi".
Tzn. jego podajnik głośno chodzi. Wali czy stuka - coś w tym stylu.

Czy to prawda :
CZY PIEC NA EKOGROSZEK JEST GŁOŚNY i BĘDZIE PRZESZKADZAŁ W SYPIALNI ?

Od kotłowni naszą sypialnię oddziela tylko mała garderoba....
:(

lonleyWolf
07-07-2009, 11:19
paprociak NIE MOW MI ZE SZKODZE, DOBRZE??
dopiero zaszkodzilabym jakiejs firmie gdybym napisala nazwe firmy ktorej nazwy nie do konca pamietam!!!!!!!!!!!!!!

i nie irytuj sie ,ok? wiesz,to ja jestem stratna kolo 4 tysiecy,bo musialam kupic drugi piec za kolo 5tysiecy zeby moje dziecko w zime nie zmarzlo,nie mialam wyjscia.
a tak na marginesie nie uzywaj tekstu,ze uzytkownicy piecow z pleszewa sie uzewnetrzniali bo UOGOLNIASZ I MOZESZ ZASZKODZIC. :lol:

a tak pomijajac te bezcelowe zlosliwosci,nalezy pamietac,aby kupic piec taki ktorego juz ktos uzywa.Chyba,ze ktos jest ryzykantem,to zycze powodzenia.
Za jakis czas bedziemy sie budowac,wiec juz postanowione,ze bedzie piec na eko-groszek ale z jakiej firmy na 100% jeszcze nie wiemy,pooodwiedzamy znajomych,porownamy,poczytamy forum jak teraz :) i dopiero sie zdecydujemy... nie bedziemy juz ryzykowac i na wlasna reke pieca juz nie kupie....

natomiast bardzo interesuje mnie pytanie AGA NR 1
chetnie poczytam odpowiedzi...to wazne bo kotlownie w upatrzonym projekcie mam za sciana pokoju.....

ZUZEK
07-07-2009, 12:31
CZY PIEC NA EKOGROSZEK JEST GŁOŚNY i BĘDZIE PRZESZKADZAŁ W SYPIALNI ?
Od kotłowni naszą sypialnię oddziela tylko mała garderoba....

Mój (Taurus Gaur - podajnik tłokowy) najcichszy chyba nie jest. Kotłownię mam sąsiadująca z salonem (ściana MAX 12 cm z Kozłowic) i go trochę słychać (podawanie węgla). Nawet myślałem o wytłumieniu ściany w kotłowni ale
jest OK.
Podejrzewam, że w sypialni by mnie to jednak wkurzało :-? . Tam lubię spokój i sam decyduję kiedy jest głośno :wink:

AGA NR 1
07-07-2009, 16:35
Hmmm...
no proszę,
i jednak może być problem w sypialni z tym hałasującym piecem....

A jak można by wykonać taką izolację akustyczną ???

PAPROCIAK
08-07-2009, 07:11
Ja nikogo nie atakuję ale np nasz "mentor" :wink: Jarecki by się zapienił gdy ruga się cały Pleszew i jego firme. To tak jakbym powiedział że wszystko co niemieckie jest be bo sie zawiodłem na trabancie
W Pleszewie jest kilkudziesięciu producentów i na pewno znaczna część robi produkcje w stodole. Jest też grupa która myśli o utrzymaniu sie na rynku, tworzyli kiedyś tzw. klaster kotlarski i im raczej można zaufać maja ciekawe konstrukcje nie wiem jak z wykonaniem i trwałością. I takie uwagi merytoryczne wydają mi się najcenniejsze i takich chyba poszukują kupujący.
A propo wyboru pieca np na aukcji. Nawet nie oglądajcie ofert gdzie nie ma wyrażnej nazwy firmy i gdzie zastanawiają sie czy wam wystawic fakturę.

Jak można to odnajdz nazwę producenta i go opisz na tym forum :wink: dasz mu wtedy prawdziwą nauczkę.

PAPROCIAK
08-07-2009, 07:22
Hmmm...
no proszę,
i jednak może być problem w sypialni z tym hałasującym piecem....

A jak można by wykonać taką izolację akustyczną ???

Aga w razie czego od 5 - 10 cm wełny mineralnej zapewni ci ciszę absolutną.
Można dokleić do ściany taką wełnę z folią aluminiwą (15 min roboty strona aluminiową do kotłowni) albo dostawić ścianke z kartongipsu z wygłuszeniem w środku. Będzie to dodatkowe zabezpieczenie przeciwpożarowe

lonleyWolf
08-07-2009, 10:40
okey PAPROCIAK :)
Jesli znajde dokumenty z nazwa firmy wysle ci na priv. moze do weekendu uda mi sie znalezc jakies dokumenty.

pozdrawiam :wink:

AGA NR 1
08-07-2009, 15:30
Hmmm...
no proszę,
i jednak może być problem w sypialni z tym hałasującym piecem....

A jak można by wykonać taką izolację akustyczną ???

Aga w razie czego od 5 - 10 cm wełny mineralnej zapewni ci ciszę absolutną.
Można dokleić do ściany taką wełnę z folią aluminiwą (15 min roboty strona aluminiową do kotłowni) albo dostawić ścianke z kartongipsu z wygłuszeniem w środku. Będzie to dodatkowe zabezpieczenie przeciwpożarowe


PAPROCIAK,
dziękuję za odpowiedź.

AGA NR 1
08-07-2009, 20:18
Witam,czy ktoś posiada,któryś z w/w pieców Lazara (Eco-Komfort a Eco-Komfort Economic) ? Prosiłbym o ocenę oraz czym ewentualnie różnią się te piece.
Może małe porównanie do Ling-a Duo 15kW czy EKO-TECH 18 kW ? Wszystkie wymienione piece palą w podstawie ekogroszek a dodatkowo pelety i o to mi chodzi .Lazar jest najładniejszy,Eko-Tech najtańszy a Ling jest najdroższy i najsłabszy(15kW) Jak tak to po co przepłacać
Który z n/w piecyków wg.was jest najlepszym rozwiązaniem ??
Jakie sterowniki mają Lazary,czy dobre ? Czy mają pogodówkę,czy jest możliwość podpięcia pokojówki i jak się to sprawdza ?
http://www.hkslazar.pl/oferta/kotly-eko-komfort-economic/
http://www.hkslazar.pl/oferta/kotly-eko-komfort/
http://www.termoeko.pl/kociol_17kW.html
http://www.klimosz.pl/lingduo.htm

Zamierzam podpiąć go (wg.mnie Lazara) do samej podłogówki+cwu w parterówce o pow.110m.kw.,jako zastępcze źródło to będzie kominek z DGP.

Pozdrawiam


Podnoszę temat - proszę o wypowiedzi odnośnie tego kotła ( LAZAR EKO KOMFORT ) .

I jaka jest cena tego kotła ?
Interesuje mnie wersja z podajnikiem stalowym, moc 18 kW.

I gdzie wogóle mogę sobie sprawdzić ceny kotłów ?
Niektórzy producenci np. wspomniany LAZAR nie mają podanych cen na swojej stronie....
:evil:

neokowal2
09-07-2009, 08:15
Tutaj masz cenę kotłów Lazara:
http://sanitsystem.pl/sklep/index.php?cPath=47

AGA NR 1
09-07-2009, 21:11
Bardzo dziękuję !
:D

masia!
15-07-2009, 16:59
Witam ponownie.Z różnych powodów (siła wyższa) przesunęło mi się w czasie urządzanie kotłowni a co za tym idzie wybór pieca.Na razie przyglądam się HEFowi.I w związku z tym mam pytanie.Gdzie lepiej kupić-w salonie firmowym czy u autoryzowanego sprzedawcy?Oba punkty znajdują się w tym samym miejscu,więc odległość nie gra tu roli.
Bardzo proszę o przychylne potraktowanie mojej prośby o odpowiedż. :D

masia!
15-07-2009, 20:25
Do Mendrasa
Nie myśl,że zignorowałam Twoje rady.Doradziłeś mi Ling duo 15kw.Obejrzałam Twoje zdjęcia i owszem kociołek całkiem fajny. :D
Jednak w wątku poświęconym tylko Lingowi wyczytałam,że posiada on tylko dwoje drzwiczek,a tymczasem mnie wygodniejszym rozwiązaniem wydaje się z trzema.Nie mam racji?
Do tego raczej na minus postrzegam znaczną odległość od producenta i najbliższego sprzedawcy.
Poza tym na ich stronie nie ma nic o sterownikach.(no chyba,że ja już ślepnę od ciągłego czytania tego forum :lol: ).
W Hefie oferują sterownik ognik Pid (dla takiego laika jak ja ponoć najlepszy...zresztą jak próbowałam czytać o tych wszystkich przedmuchach itd.itp. zgroza mnie ogarnia) i żeliwny palnik obrotowy.Cena ok.8500.Spodobał mi się zwłaszcza Multi-Mat.No i punkty sprzedaży mam niedaleko więc z serwisem też chyba nie byłby problemu...Pytałam o to telefonicznie,ale pan powiedział mi że trudno tu o jednoznaczną odpowiedż bo praktycznie jeszcze nie miał potrzeby serwisowania.
Tylko,że jest jeszcze coś-zdaje się że ten model produkują od 25kw,a Ty radzisz mniejszy.
Sprawdzę jeszcze Skam-P polecany przez Jareckiego.
do Jareckiego
Tęsknimy za Tobą............
PROSZĘ,NIE ZOSTAWIAJCIE MNIE TERAZ!!!!! :wink: [/b]

masia!
15-07-2009, 20:34
Jeszcze tylko jedno.Czy ktoś słyszał o sterownikach eCoal?Ponoć rozwiązują problem z różnorodnością kaloryczności opału w przypadku Pid.Kilka stron temu był poruszany taki wątek.

gegus37
20-07-2009, 13:41
Jeszcze tylko jedno.Czy ktoś słyszał o sterownikach eCoal?Ponoć rozwiązują problem z różnorodnością kaloryczności opału w przypadku Pid.Kilka stron temu był poruszany taki wątek.

Mam właśnie kupić piec z takim właśnie sterownikiem i mocy 15 KW z ogniwa Biecz - też jestem ciekawy opini użytkowników
http://www.ogniwobiecz.com.pl/eko.html

RobXY
20-07-2009, 18:52
A co sądzicie o kotłach DEFRO ??? Słyszałem że robią tańsze kopie kotłów Cichewicza i Klimosza ??? Czy to dobre kotły ??? - ta firma nie jest chyba długo na rynku

masia!
20-07-2009, 18:53
do gogus
W takim razie polecam tę stronkę
http://www.forumbudowlane.pl/viewtopic.php?t=15795

masia!
20-07-2009, 18:58
robXY
Firma Defro jest na rynku już jakiś czas,ale wcześniej produkowała betoniarki.Też rozpatrywałam ich "kandydaturę",ale odrzuciłam ją ze względu na krótkie doświadczenie.Bo jak można udzielić gwarancji 5-letniej na coś co jest produkowane dwa lub trzy lata?...Ale to tylko moje skromne zdanie...

RobXY
26-07-2009, 19:23
robXY
Firma Defro jest na rynku już jakiś czas,ale wcześniej produkowała betoniarki.Też rozpatrywałam ich "kandydaturę",ale odrzuciłam ją ze względu na krótkie doświadczenie.Bo jak można udzielić gwarancji 5-letniej na coś co jest produkowane dwa lub trzy lata?...Ale to tylko moje skromne zdanie...

Dzięki. A może podpowiesz co wybrałeś ??. Może stare pytanie ale co by spalało dobrze pellety i groszek ??

masia!
27-07-2009, 12:40
Ja zdecydowałam się na Hef Multi Mat.Pan w salonie powiedział,że można w nim palić wszystkim byleby tylko średnica paliwa nie była większa niż ekogroszku.

samir
28-07-2009, 13:12
Hmmm...
no proszę,
i jednak może być problem w sypialni z tym hałasującym piecem....

A jak można by wykonać taką izolację akustyczną ???

Witam

Mam piec retortowy z podajnikiem (drugi sezon). Możesz przyjechać (okolice Wodzisławia) i sama ocenić czy głośny?
pozdrawiam

Bentul
28-07-2009, 14:11
Hmmm...
no proszę,
i jednak może być problem w sypialni z tym hałasującym piecem....

A jak można by wykonać taką izolację akustyczną ???
Piec retortowy w bezpośrednim sąsiedztwie sypialni może stanowić problem (szczególnie dla osób ze słabym snem :wink: ). Ale uwaga! Hałas przenosi się głównie przez posadzkę. Sama izolacja akustyczna ścian zatem nie wystarczy. Warto zastosować podkładkę pod piecem (i zbiornikiem na opał). Kostrzewa zaleca np: "kocioł postawić na niepalną, izolującą cieplnie podkładkę, która z każdej strony kotła powinna być większa od podstawy kotła o 20mm." Chodzi tu o izolację termiczną (roszenie wewnątrz kotła) oraz izolację akustyczną. Ja tego nie zastosowałem, ale u mnie kotłownia jest daleko od sypialni (był to jeden z ważniejszych warunków przeróbki oryginalnego projektu). Myślę, że mi osobiście kotłownia w bezpośrednim sąsiedztwie sypialni by przeszkadzała...

pafcio111
04-08-2009, 14:34
Ja zdecydowałam się na Hef Multi Mat.Pan w salonie powiedział,że można w nim palić wszystkim byleby tylko średnica paliwa nie była większa niż ekogroszku.

Jeśli chcesz mieć problemy z piecem HEF'a to polecam mój post:
http://forum.muratordom.pl/post3540716.htm

masia!
05-08-2009, 19:44
Paffcio to gdzie ty byłeś wcześniej.Niestety ja już zamówiłam ten piec i co gorsza zapłaciłam.Niestety nie znalazłam wcześniej negatywnych opinii na temat tego producenta,a wręcz przeciwnie.Teraz to chyba pozostaje mi mieć nadzieję na to,że mojego nie schrzanią...

riso
05-08-2009, 22:12
mendras

jestem zdecydowany na zakup pieca Ling duo z tym że nie wiem na który się zdecydować 15kW czy 25 kW. W projekcie mam założenie 19kW razem c.w.u. Dodatkowo chce założyć podłogówkę na około 50 m2. Dom ma 150 m2 pow. użytkowej z poddaszem użytkowym zbudowany z termoporu 25 i docieplony styropianem 15 cm. Poddasze docieplone super matą isover 20 cm.
Proszę o pomoc

Pozdrawiam

pierwek
06-08-2009, 06:43
te 25kW to jest na pewno sporo za dużo - kocioł z nadmiarem mocy będzie więcej palił na "jałowym biegu". Patrząc tylko na moc brałbym 15kW ale te kotły mogą się zasadniczo różnić konstrukcją - małe kotły są zrobione nieraz dość dziwnie.

zawijan
12-08-2009, 07:58
Jeszcze tylko jedno.Czy ktoś słyszał o sterownikach eCoal?Ponoć rozwiązują problem z różnorodnością kaloryczności opału w przypadku Pid.Kilka stron temu był poruszany taki wątek.

Mam właśnie kupić piec z takim właśnie sterownikiem i mocy 15 KW z ogniwa Biecz - też jestem ciekawy opini użytkowników
http://www.ogniwobiecz.com.pl/eko.html
Niestety, takiej opinii jeszcze nie uzyskacie. Sterowniki eCoal.pl są sprzedawane dopiero od 3 miesięcy. Pierwszymi firmami, które wypuszczą kotły z eCoal.pl są OGNIWO z Biecza, INSTALCO Ryszard Bałka z Łaszczowa i KOTSTAL z Działdowa. Sterownik eCoal.pl jest przeznaczony do prowadzenia palnika retortowego nowej generacji o nazwie handlowej BRUCER i na razie jest stosowany tylko w kotłach z tym palnikiem.
Jako współtwórcy zarówno sterownika eCoal.pl, jak i palnika BRUCER, dysponujemy bogatym zasobem wyników badań tych urządzeń, które prezentujemy na naszym blogu "kotły co - poradnik użytkownika". Adres tego bloga http://zawijan.wordpress.com/ już funkcjonuje w tym wątku. Otrzymujemy od Was najwięcej wizyt, co skłoniło nas do podjęcia stałej współpracy z tym forum. Mamy nadzieję być częstymi komentatorami Waszych postów. Mamy zamiar być również źródłem najnowszych informacji z branży kotlarskiej, dla której co rocznie wykonujemy ponad 100 różnych prac technologicznych.

pierwek
12-08-2009, 14:35
Aga w razie czego od 5 - 10 cm wełny mineralnej zapewni ci ciszę absolutną.

nie sądzę, ponieważ hałas przenosi się również przez podłogę. Hałas bierze się z tego że przy większych kawałkach groszku ślimak kruszy węgiel i stąd powstają dość głośne stuknięcia.Słychać teżdmuchawę jak przedmuchuje podczas podawania paliwa. A w nocy hałas się niesie...

Ja mam kotłownię od sypialni jakieś 10m. Sypialnię od kotłowni dzieli pralnia, łazienka i 2 pokoje. Przy poprzednim ekogroszku w nocy słyszałem pracę podajnika. Z tym że nie mam jeszcze drzwi wewnętrznych (w kotłowni są). Po zmianie ekgroszku na jakiś drobniejszy jest dużo ciszej. Ale i tak słyszę w nocy kocioł jak podaje paliwo i pracuje wentylator - to jest taki charakterystyczny dźwięk... Mi to specjalnie nie przeszkadza ale słychać. Prawdopodobnie jak zamontuje drzwi hałas powinien być niesłyszalny.

_PiotR_
16-08-2009, 23:13
witam,
im wiecej czytam, tym mniej wiem. Nie wiem czy ze mna cos nie tak czy godzina trudna?! czy te wszystkie mądrości ktoś sie postaral zebrac w jednym miejscu.. wydaja mie sie ze dosc istatnych... ktos pisal o tym ze tem. kotla 57-59 (albo 67-69) stopni, bo mniej korozji.... ktos inny ze nie mozna przedobrzyc z piecem, bo bedzie pracowal w trybie jalowym i jego sprawnosc spadnie.... znowu ktos, ze jak cwu to + 5kW trzeba doliczyc... a ile jak podlogówka??? moze jest wiecej takich zlotych mysli? a do mnie jakies propozycje??/ dom ok 85m2 grzejniki i podlogówka na calym...

pierwek
17-08-2009, 07:11
a jak ocieplone masz te 85m2 ? Bo to istotne...

_PiotR_
17-08-2009, 09:33
a jak ocieplone masz te 85m2 ? Bo to istotne...
sciany 15 cm dach 15 + 5 albo 20 + 5... podloga porzadnie zaizolowana... aha no i gaz i olej opałowy odpada.

szkocik
18-08-2009, 06:38
witam serdecznie
dwa tygodnie temu zamontowałem mój piec tlokowy 35 kw czy moze ktos mi napisac jakie ma ustawienia sterownika oprucz fabrycznych.nie wiem jak zmienic zeby zwiekszyc ilości przedmuchów poniewaz gaśnie mi piec a wegiel jest podany prosze o pomoc pozdrawiam

edde
18-08-2009, 07:40
witam serdecznie
dwa tygodnie temu zamontowałem mój piec tlokowy 35 kw czy moze ktos mi napisac jakie ma ustawienia sterownika oprucz fabrycznych.nie wiem jak zmienic zeby zwiekszyc ilości przedmuchów poniewaz gaśnie mi piec a wegiel jest podany prosze o pomoc pozdrawiam

:lol: :lol: :lol:
n odpowiedź pewnie będziesz musiał poczekać, bo dyżurna wróżka forum na urlopie ;)

reszta forumowiczów nie jest w stanie odgadnąć jaki masz piec i jaki sterownik, nie bardzo jest też jak za Ciebie zajrzeć do instrukcji obsługi, zadzwonić do instalatora, dystrybutora czy producenta tego 35kW cudeńka ;)

szkocik
18-08-2009, 16:36
sterownik meunet i kolego czytałem nie raz ta instrukcje ale jest napisana tak jak w polsce sa postawione znaki drogowe np.

_PiotR_
25-08-2009, 10:34
chyba sie zdecyduje na SKAM-P 12 KW... z SEKOMU... jesli ktos ma jakies przeciw pisac.... :) zanim zamowie

arti.sa
27-08-2009, 12:48
I również mam dylemat odnośnie pieca.
Zastanawiałem sie nad Sekomem z brucerem. Ale... trochę porozmawiałem i odczułem, że Pani kierownik jest bardziej od sprzedaży. Nie chcę negatywnie oceniać Pan od sterownika dużo wyjaśnił i podpowiedział. Dalej się zastanawiam bo czy więcej wiem tym bardziej nie wiem na który się zdecydować.

Rozpatruję jeszcze kocioł Ling Duo - tu przynajmniej podobno serwis porządny i gwarancja dłuższa.
Ktoś ma do czynienia z tym piecem? Bardziej mi chodzi jak wygląda palenie na tradycyjnym załadunku bez podajnika. Mile widziana opinia również na temat podajnika. ;)

I jeszcze jeden dylemat MOC Ling duo ma tylko 15 i 25kW. Dom 170m2 z pustaka 24cm (belix) ocieplenie 20cm styropian, 20 cm styropian w podłodze, 30cm wełna, wentylacja mechaniczna (wymiennik żwirowy), rekuperator, okna elit thermo szyba u-0,6.
Proszę o pomoc bo ręce opadają chcą mi wcisnąć 25kW.

PAPROCIAK
28-08-2009, 20:52
Sprqwdz Ogniwo Biecz także maja piece z Palnikiem brucer, z obrotówka do ecogroszku i miału robi Galmet, Per - eco, i firma Instalco

PAPROCIAK
28-08-2009, 20:59
użyteczny ink http://www.fuego.pl/Kotly_z_podajnikiem_idc=id_5.html?sess_id=735f43ca 2827309eed0d5900fb0762d8

zawijan
29-08-2009, 09:04
Sprqwdz Ogniwo Biecz także maja piece z Palnikiem brucer, z obrotówka do ecogroszku i miału robi Galmet, Per - eco, i firma Instalco
Firma INSTALCO od zeszłego roku robi kotły z BRUCEREM.

VIP Jacek
29-08-2009, 18:16
I również mam dylemat odnośnie pieca.
Zastanawiałem sie nad Sekomem z brucerem. Ale... trochę porozmawiałem i odczułem, że Pani kierownik jest bardziej od sprzedaży. Nie chcę negatywnie oceniać Pan od sterownika dużo wyjaśnił i podpowiedział. Dalej się zastanawiam bo czy więcej wiem tym bardziej nie wiem na który się zdecydować.

Rozpatruję jeszcze kocioł Ling Duo - tu przynajmniej podobno serwis porządny i gwarancja dłuższa.
Ktoś ma do czynienia z tym piecem? Bardziej mi chodzi jak wygląda palenie na tradycyjnym załadunku bez podajnika. Mile widziana opinia również na temat podajnika. ;)

I jeszcze jeden dylemat MOC Ling duo ma tylko 15 i 25kW. Dom 170m2 z pustaka 24cm (belix) ocieplenie 20cm styropian, 20 cm styropian w podłodze, 30cm wełna, wentylacja mechaniczna (wymiennik żwirowy), rekuperator, okna elit thermo szyba u-0,6.
Proszę o pomoc bo ręce opadają chcą mi wcisnąć 25kW.

bierz 15, wystarczy.

arti.sa
29-08-2009, 18:30
Był u mnie Pan z Instalco chyba się zdecydyję na ten kocioł. Produkcja niedaleko jak i serwis a gwarancja dla mnie rewelacyjna 5lat na wszystko. Nie tak jak inne firmy robią niby 5 lat ale tylko na płaszcz a na resztę 1 lub 2 lata gryyy.
Mają już nowy sterownik ecoal który spełniłby moje oczekiwania. Swietna sprawa to wbudowany wymiennik na ciepłą wodę użytkową - nie potrzeba również zbiornika , nie ma też strat na przesyle pomiędzy urządzeniami.
Może ktoś użytkuje brucera z Instalco?
Proszę o podzielenie się opiniami.

zawijan
29-08-2009, 19:00
Może ktoś użytkuje brucera z Instalco?
Proszę o podzielenie się opiniami.
Mamy właśnie w Instytucie kocioł f-my INSTALCO z eCoalem.pl. W okresie wrzesień/październik wykonamy kompleksowe badania eksploatacyjne tego kotła.
Wyniki znajdziesz na naszym blogu "kotły co - poradnik użytkownika" (http://zawijan.wordpress.com/). Zaglądnij za kilka tygodni.[/url]

arti.sa
29-08-2009, 20:14
Niestety za kilka tygodni to dla mnie za późno na decyzję.
A może ktoś ma do czynienia z tym kotłem jeszcze bez ecoal'a?
Wykonanie, czyszczenie jakieś inne uwagi?

fux
29-08-2009, 20:50
A po co babrac się z węglem, skoro jest koza + piec na olej, np.?
Spaliłem w długim sezonie 8 m3 drewna i około 500l oleju na 135mkw. Bez kłopotu, bez brudu.

VIP Jacek
30-08-2009, 08:59
coraz więcej słyszy się o kotłach z palnikiem Brucer'a, o jego udoskonalaniu itd.
Jest paru producentów kotłów z tym palnikiem, ale wciąż jest mało opinii na temat jego użytkowania. Jak się sprawdzają te kotły, opinie jego użytkowników.
Wiele osób narzeka na spore spalanie. Wydaje się, że nie do końca dopracowany jest ten palnik.
Może odezwą się użytkownicy tych kotłów i podzielą się swoimi doświadczeniami. Pomoże to w podjęciu decyzji o zakupie takich kotłów, jak i jego konstruktorom w udoskonaleniu tego palnika. Bo widać na tym forum, co jest dobre, obecność wynalazców tego palnika.
Sam noszę się z zakupem takiego kotła.
Zachęcam do dyskusji i wymiany doświadczeń.

zawijan
31-08-2009, 10:09
Niestety za kilka tygodni to dla mnie za późno na decyzję.
A może ktoś ma do czynienia z tym kotłem jeszcze bez ecoal'a?
Wykonanie, czyszczenie jakieś inne uwagi?
Coś Ci poradzę. Zatelefonuj do producenta, aby podał Ci namiary na użytkowników w Twojej okolicy. Firma INSTALCO sprzedała w zeszłym roku blisko 100 kotłów z Brucerem w swojej okolicy. Może któryś z tych użytkowników będzie chciał podzielić się doświadczeniami z ubiegłego sezonu.

zawijan
31-08-2009, 10:29
coraz więcej słyszy się o kotłach z palnikiem Brucer'a,
Wiele osób narzeka na spore spalanie. Wydaje się, że nie do końca dopracowany jest ten palnik.
W zeszłym roku sprzedano producentom kotłów blisko 2.000 palników Brucer. To był pierwszy rok sprzedaży i pierwszy rok doświadczeń eksploatacyjnych.
Muszę Cię jednak zapytać: Co to znaczy "spore spalanie"? Sprecyzuj o co chodzi - postaram się wyjaśnić problem.

VIP Jacek
31-08-2009, 16:39
pisząc "spore spalanie" mam na myśl po prostu, że kotły spalają dużo większą ilość groszku niż powinny. Mozna to odnieść np. do kotłów z palnikami stalowymi. Nie wiem w jaki sposób można to zobrazować?
Wypowiedzi można spotkać na tym forum, jak i na "ogrzewanie.pl"

Zastanawia mnie też, czy palnik ten można montować w kotłach o mocy 20 KW i mniej?
Z tego co wiem, to montaż zaczyna się od 25 KW.
Tilgner sprzedaje 20-tki i chyba 19-tkę - Pleszew Łucki.

PAPROCIAK
31-08-2009, 22:09
Zastanawia mnie też, czy palnik ten można montować w kotłach o mocy 20 KW i mniej?
Z tego co wiem, to montaż zaczyna się od 25 KW.
Tilgner sprzedaje 20-tki i chyba 19-tkę - Pleszew Łucki.[/quote]

Ogniwo montuje brucera do pieca o mocy 15 Kw z małym wymiennikiem o powierzchni 1,5 m`. Może Zawijajan się wypowie bo Jarecki kwestionował jakis czas temu taką konstrukcje jak zbyt mała do tego palnika

pierwek
01-09-2009, 07:24
A po co babrac się z węglem, skoro jest koza + piec na olej, np.?
Spaliłem w długim sezonie 8 m3 drewna i około 500l oleju na 135mkw. Bez kłopotu, bez brudu.

hehehe - 8m3 spalonego drewna - bez brudu i kłopotu... jasne - :lol: I to drewno samo się przyniosło do salonu i wskoczyło do tej kozy (bez kłopotu), a koza popiół zjadła (bez brudu). Czytuję Lema ale nawet on takich bajek nie opowiadał.

fux
01-09-2009, 08:05
A po co babrac się z węglem, skoro jest koza + piec na olej, np.?
Spaliłem w długim sezonie 8 m3 drewna i około 500l oleju na 135mkw. Bez kłopotu, bez brudu.

hehehe - 8m3 spalonego drewna - bez brudu i kłopotu... jasne - :lol: I to drewno samo się przyniosło do salonu i wskoczyło do tej kozy (bez kłopotu), a koza popiół zjadła (bez brudu). Czytuję Lema ale nawet on takich bajek nie opowiadał.

To jest kwestia podejścia do tematu. Powiedz, że paląc w węglowcu, jestes tych "przyjemności" pozbawiony.. :lol:

Ja wskazałem alternatywę.

Nie moja wina, że mam takie rozwiązanie domu, które umozliwia mi takie rozwiązanie kwestii ogrzewania.
Lubimy widok palacego sie drewna, a niewielkie niedokogdności, wg. Ciebie, sa przez nas pomijane.

maroco11
02-09-2009, 07:25
czy ktoś ma doswiadczenie z kotłami UNIRET i KWM-SGR firmy TERMIKO z jarocina ?

mkf
02-09-2009, 07:43
Standardowo, w przypadku dobrze izolowanego domu, przy wysokościach pomieszczeń ok 2,5m i co ważne dobrze izolowanym stropie można przyjąć że potrzebna jest moc 1kW/10m2.
Przy automatyce od Kostrzewy moc może być niższa, tam mają sondę lambda która podciąga sprawność kotła.

mruva
02-09-2009, 10:40
Witam, mam pytanie do znawców tematu, który kocioł z dwu wymienionych polecacie (chodzi o całokształt):

Elektromet 25KW
Defro Eko Komfort 25 KW

Bardzo proszę o podpowiedż?.

_PiotR_
02-09-2009, 13:04
ja sie zastanawiam miedzy
Ling Duo 15 kW z KLIMOSZ'a
a
Skam-P 12kW z SEKOMU i nie mam pojecia co lepsze...

Skam-P ze sterownikiem Ognik PID-II wydaje sie mniej uciążliwy... bo w tym z Klimosza trzeba samemu wszystkie parametry ustawiac.. nie wiem czy to nie bedzie mniej ekonomiczne?!

Puchar
02-09-2009, 18:10
Witam !!

Przewertowałem wiele forów i nadal problem z podjęciem decyzji, a zima tuż tuż.
Dołączając się do tematu, bardzo proszę o podpowiedź w kwestii wyboru kotła.
Właściwie jestem zdecydowany na kocioł wielopaliwowy, z dodatkowym paleniskiem paliw stałych, gdzie podstawowym paliwem ma być miał węglowy, ewentualnie ekogroszek. Dom około 200m2 (jeszcze niedocieplony), okna nowe, bez CWU, kaloryfery aluminiowe, stara instalacja stalowa.

Znalazłem piece do spalania miału i ekogroszku zarówno z podajnikiem tłokowym:
1. Klimosz Ling M
2. Lazar Multi Perfekt
3. Lazar Multi Komfort
(wymieniam tylko te modele, które mnie szczególnie zainteresowały)

jak i ślimakowymi
1. Klimosz Ling Duo 25kW w opcji z rusztem obrotowym do spalania miału
2. Lazar EKO-Perfekt automat

Bardzo proszę o porady, który ze sposobu podawania paliwa jest lepszy w przypadku miału węglowego, względnie ekogroszku oraz czy ma to wpływ na (lepsze/gorsze) spalanie.

Który z kotłów byłby optymalnie najlepszym wyborem?? Czy może ktoś ma jeszcze coś innego do zaproponowania??

zawijan
02-09-2009, 20:20
Zastanawia mnie też, czy palnik ten można montować w kotłach o mocy 20 KW i mniej?
Z tego co wiem, to montaż zaczyna się od 25 KW.
Tilgner sprzedaje 20-tki i chyba 19-tkę - Pleszew Łucki.

Ogniwo montuje brucera do pieca o mocy 15 Kw z małym wymiennikiem o powierzchni 1,5 m`. Może Zawijajan się wypowie bo Jarecki kwestionował jakis czas temu taką konstrukcje jak zbyt mała do tego palnika[/quote]

BRUCER jest palnikiem o mocy do 30-35kW. Jego gabaryty są większe od konwencjonalnych palników retortowych o mocy 15kW, toteż nie mieści się on w komorze palnikowej tych kotłów. Jak sądzę - właśnie to miał na myśli Jarecki w cytowanym powyżej komentarzu.
Natomiast nie ma żadnych przeszkód, żeby Brucer pracował w kotle z wymiennikiem 15kW. Ogniwo-EKO 15kW jest kotłem skonstruowanym specjalnie dla palnika BRUCER (według naszych wytycznych projektowych). Jest to kocioł z wymiennikiem 3-ciągowym pionowym, w którym 1-szy ciąg ma wymiary ściśle dostosowane do wymiarów palnika BRUCER i stanowi komorę dopalającą spaliny uchodzące z paleniska. Ciągi 2-gi i 3-ci to panele o przekroju prostokątnym, każdy dzielony na kilka kanałów płaskownikami, stanowiącymi równocześnie elementy stężające konstrukcję kotła. Kotły o wyższych mocach posiadają identyczne wymiary w przekroju poziomym - różnią się tylko wysokością.
Kocioł 15kW z palnikiem BRUCER wypuści lada moment na rynek także f-ma KOTSTAL z Działdowa (także według naszych wytycznych projektowych). Kotły te będą się różnić od kotłów OGNIWA tym, że kanały spalinowe 2-giego i 3-ciego ciągu wymiennika stanowią pionowe rury stalowe.

zawijan
03-09-2009, 10:33
coraz więcej słyszy się o kotłach z palnikiem Brucer'a,
Wiele osób narzeka na spore spalanie. Wydaje się, że nie do końca dopracowany jest ten palnik.

Cytowane powyżej uwagi są nieprawdziwe z technicznego punktu widzenia. Obserwowane przez tych komentatorów zwiększenie zużycia paliwa ma inne przyczyny niż niedoskonała konstrukcja palnika. To co napisałem dotyczy każdego palnika, nie tylko BRUCERA. Palnik może być niedopracowany pod kątem mechaniki działania, niezawodności itp., bo to wychodzi dopiero w eksploatacji ciągłej. Natomiast badanie efektywności spalania palnika automatycznego należy do grupy najprostszych badań technologicznych - bada się po prostu zawartość niedopalonych części gazowych w spalinach i zawartość niedopalonych części stałych w popiele, przy czym na obniżenie sprawności cieplnej kotła (czyli zwiększenie zużycia paliwa) zdecydowanie silniejszy wpływ ma niedopalenie części stałej paliwa. W tym badaniu naprawdę trudno się pomylić.
Tutaj nie ma miejsca na szczegółowe wywody na ten temat. Zapraszamy do czytania naszego bloga "kotły co - poradnik użytkownika (http://zawijan.wordpress.com/), gdzie te zagadnienia omawiamy dużo obszerniej. W tym miejscu chcemy przedstawić tylko skondensowane wyjaśnienia praktyczne.
Niedopalone części gazowe w spalinach - w dobrze pracującym kotle - to z grubsza 1000mg/m3. Strata sprawności z tego tytułu stanowi około 0,5%. Pogorszenie spalania do zawartości części palnych w spalinach 3000mg/m3 zwiększa stratę do 1,5% a w kotle kiepskim zasypowym ręcznym, gdzie zawartość części palnych w spalinach jest 5000mg/m3 - strata wynosi 2,5%. Jest to, jak widzicie niewiele.
Gorzej jest w przypadku niedopalonych części stałych w popiele. W dobrym kotle ilość części palnych w popiele wynosi z grubsza 15-20%, co daje stratę sprawności spalania 1-2%. Wzrost części palnych do około 40% (takie przypadki są częste w eksploatacji) zwiększa stratę do około 6% a przy 75% części palnych w popiele (takie przypadki się zdarzają) strata wzrasta do 10%.
Najgorzej jednak jest w przypadku przedawkowania powietrza do spalania oraz nie utrzymania temperatury spalin na odpowiednim poziomie. W dobrym kotle temperatura spalin powinna utrzymywać się na poziomie do 180 st. Celsjusza, a zawartość tlenu w spalinach do 12% - wtedy tzw. strata kominowa nie przekracza 12-14%. Wzrost temperatury spalin do np. 270 st. Celsjusza zwiększa stratę do 20% (przy normalnej zawartości tlenu w spalinach) a wzrost nadmiaru powietrza do zawartości tlenu w spalinach 16% zwiększa stratę do 21% (przy niskiej temperaturze spalin, bo przy takim nadmiarze powietrza trudno uzyskać wysokie temperatury spalin).
Podsumowując - Obarczanie palnika winą za zwiększone zużycie paliwa ma sens tylko w jednym przypadku - kiedy w kotle mamy zainstalowany palnik za mały w stosunku do oczekiwanej mocy kotła - w takim przypadku forsowanie palnika poprzez zwiększanie nadawy węgla i ilości powietrza prowadzi do sytuacji, w której spalamy tylko gazowe produkty rozkładu substancji węglowej (tzw. części lotne) natomiast stała pozostałość (żar) nie zdąży się dopalić i jest wypychany przez kolejne porcje paliwa do popielnika.
W innych przypadkach powodem jest zawsze złe wyregulowanie ilości paliwa, ilości powietrza i przerwy na dopalanie. Zmiana typu palnika w kotle stwarza bezwarunkową konieczność przeregulowania sterownika.
Regulacja sterownika "na oko" jest niezmiernie trudna. O ile sytuację nadmiaru paliwa w stosunku do powietrza można zaobserwować nawet mało wprawnym okiem (ciemny kolor paleniska, dym z komina, dużo niedopału w popiele), to sytuacja nadmiaru powietrza w stosunku do paliwa jest nie do zauważenia nawet "fachowym" okiem. A jak napisaliśmy powyżej, właśnie w tej sytuacji straty sprawności (czyli zużycie paliwa) są największe.

ilkus
06-09-2009, 09:27
Jarecki.
Czy mógłbyś coś powiedzieć na temat nowego sterownika firmy Elektro Miz.Z tego co wiem ma być z kolorowym wyświetlaczem i powoli zastąpić ognika z Pid.
Kiedy będzie w sprzedaży bo kto jak nie ty może nam udzielić informacji.podobno będzie się nadawał do wszystkich kotłów

PAPROCIAK
06-09-2009, 21:45
Hej widziałem dzisiaj brucera w na żywo i musze powiedziec że to kawał żeliwnego odlewu, budzi szacunek. To to duże takie że ledwo w piecu sie mieściło (ogniwo eco) . Spalanie dośc gładko w nim idzie jednak chyba gorzej niż na obrotówce ( paliliśmy Pieklorzem) gołym okiem widać że więcej kopci.
Ale spieki z (innego wegla) tak fajnie wypiętrza przeciwuzojeniem i łamie; na pewno jest niesamowicie uniwersalny jara sie w nim wszystko. Jestem pod wrażeniem.[/b]

zawijan
07-09-2009, 07:39
Spalanie dośc gładko w nim idzie jednak chyba gorzej niż na obrotówce ( paliliśmy Pieklorzem) gołym okiem widać że więcej kopci.

Napisz jeszcze - jeśli pamiętasz - z jakim sterownikiem było to OGNIWO. Jestem bardzo ciekaw.

PAPROCIAK
07-09-2009, 20:38
Napisz jeszcze - jeśli pamiętasz - z jakim sterownikiem było to OGNIWO. Jestem bardzo ciekaw.


Gościu jechał na "ręcznym" był to pokaz na targach. Otwarte drzwiczki czyli mało wiarygodna proba. Pod koniec tygodnia bede montował Ogniwo z brucerem sterownik chyba ecoal to troche sie pobawię i opiszę wrażenia. Ogniwo zmienił konstrukcją wymiennika pod brucera w tych starszych S8wc jest taki niemożliwy do wyczyszczenia a w eco fajny dostęp od góry zero komplikacji. I co jeszcze mają możliwość zmiany strony podajnika, odkrecasz 6 śrub i można go przenieść na drugą strone pieca.
Ciekawą ofertę miał SAS -obrotówka, Polspaw i Zrębiec. Ten ostatni ma fajny piec z klasyczna retorta z możliwoscia palenia pelets ale cena troche wygórowana 7300. [/quote]

adi_
08-09-2009, 15:54
mkf Wysłany: Sro, 2 Wrzesień 2009 06:43 Temat postu:

--------------------------------------------------------------------------------

Standardowo, w przypadku dobrze izolowanego domu, przy wysokościach pomieszczeń ok 2,5m i co ważne dobrze izolowanym stropie można przyjąć że potrzebna jest moc 1kW/10m2.
Przy automatyce od Kostrzewy moc może być niższa, tam mają sondę lambda która podciąga sprawność kotła.
:o to przelicznik do normalnego domu z lat 90 a nie do naszych termosow teraz to miez ise w metrach do ogzania a nie w kw bynajmniej takie pprzeliczenia widzialem
przy dobze ocieplonym domu i stropie i szczelnych oknach wentylacja z odzyskiem pokusil bym sie o polowe wydajny piec i to powinien wystarczyc

VIP Jacek
08-09-2009, 20:30
coraz więcej słyszy się o kotłach z palnikiem Brucer'a,
Wiele osób narzeka na spore spalanie. Wydaje się, że nie do końca dopracowany jest ten palnik.

Cytowane powyżej uwagi są nieprawdziwe z technicznego punktu widzenia. Obserwowane przez tych komentatorów zwiększenie zużycia paliwa ma inne przyczyny niż niedoskonała konstrukcja palnika. To co napisałem dotyczy każdego palnika, nie tylko BRUCERA. Palnik może być niedopracowany pod kątem mechaniki działania, niezawodności itp., bo to wychodzi dopiero w eksploatacji ciągłej. Natomiast badanie efektywności spalania palnika automatycznego należy do grupy najprostszych badań technologicznych - bada się po prostu zawartość niedopalonych części gazowych w spalinach i zawartość niedopalonych części stałych w popiele, przy czym na obniżenie sprawności cieplnej kotła (czyli zwiększenie zużycia paliwa) zdecydowanie silniejszy wpływ ma niedopalenie części stałej paliwa. W tym badaniu naprawdę trudno się pomylić.
Tutaj nie ma miejsca na szczegółowe wywody na ten temat. Zapraszamy do czytania naszego bloga "kotły co - poradnik użytkownika (http://zawijan.wordpress.com/), gdzie te zagadnienia omawiamy dużo obszerniej. W tym miejscu chcemy przedstawić tylko skondensowane wyjaśnienia praktyczne.
Niedopalone części gazowe w spalinach - w dobrze pracującym kotle - to z grubsza 1000mg/m3. Strata sprawności z tego tytułu stanowi około 0,5%. Pogorszenie spalania do zawartości części palnych w spalinach 3000mg/m3 zwiększa stratę do 1,5% a w kotle kiepskim zasypowym ręcznym, gdzie zawartość części palnych w spalinach jest 5000mg/m3 - strata wynosi 2,5%. Jest to, jak widzicie niewiele.
Gorzej jest w przypadku niedopalonych części stałych w popiele. W dobrym kotle ilość części palnych w popiele wynosi z grubsza 15-20%, co daje stratę sprawności spalania 1-2%. Wzrost części palnych do około 40% (takie przypadki są częste w eksploatacji) zwiększa stratę do około 6% a przy 75% części palnych w popiele (takie przypadki się zdarzają) strata wzrasta do 10%.
Najgorzej jednak jest w przypadku przedawkowania powietrza do spalania oraz nie utrzymania temperatury spalin na odpowiednim poziomie. W dobrym kotle temperatura spalin powinna utrzymywać się na poziomie do 180 st. Celsjusza, a zawartość tlenu w spalinach do 12% - wtedy tzw. strata kominowa nie przekracza 12-14%. Wzrost temperatury spalin do np. 270 st. Celsjusza zwiększa stratę do 20% (przy normalnej zawartości tlenu w spalinach) a wzrost nadmiaru powietrza do zawartości tlenu w spalinach 16% zwiększa stratę do 21% (przy niskiej temperaturze spalin, bo przy takim nadmiarze powietrza trudno uzyskać wysokie temperatury spalin).
Podsumowując - Obarczanie palnika winą za zwiększone zużycie paliwa ma sens tylko w jednym przypadku - kiedy w kotle mamy zainstalowany palnik za mały w stosunku do oczekiwanej mocy kotła - w takim przypadku forsowanie palnika poprzez zwiększanie nadawy węgla i ilości powietrza prowadzi do sytuacji, w której spalamy tylko gazowe produkty rozkładu substancji węglowej (tzw. części lotne) natomiast stała pozostałość (żar) nie zdąży się dopalić i jest wypychany przez kolejne porcje paliwa do popielnika.
W innych przypadkach powodem jest zawsze złe wyregulowanie ilości paliwa, ilości powietrza i przerwy na dopalanie. Zmiana typu palnika w kotle stwarza bezwarunkową konieczność przeregulowania sterownika.
Regulacja sterownika "na oko" jest niezmiernie trudna. O ile sytuację nadmiaru paliwa w stosunku do powietrza można zaobserwować nawet mało wprawnym okiem (ciemny kolor paleniska, dym z komina, dużo niedopału w popiele), to sytuacja nadmiaru powietrza w stosunku do paliwa jest nie do zauważenia nawet "fachowym" okiem. A jak napisaliśmy powyżej, właśnie w tej sytuacji straty sprawności (czyli zużycie paliwa) są największe.

dzięki zawijan za wytłumaczenie problemu.
Pisząc o dużym spalaniu opierałem się na opiniach świeżych użytkowników tych kotłów. Pewnie wynikało to z niedostatecznej wiedzy użytkownika i odpowiedniego wyregulowania kotła.
Chciałem też wywołać dyskusję nt. kotłów z palnikiem Brucer. Bo wciąż jest to nowość.
Odnośnie Twojego bloga, to będę go z zaciekawieniem śledził. Gdyż planuję zakup kotła z palnikiem Brucer.
Ostatnio dzwoniłem do Ogniwa i kocioł 15 KW kosztuje 8.200 zł. Trochę dużo. :roll:

zawijan
09-09-2009, 09:07
Chciałem też wywołać dyskusję nt. kotłów z palnikiem Brucer. Bo wciąż jest to nowość.
Odnośnie Twojego bloga, to będę go z zaciekawieniem śledził. Gdyż planuję zakup kotła z palnikiem Brucer.
Ostatnio dzwoniłem do Ogniwa i kocioł 15 KW kosztuje 8.200 zł. Trochę dużo. :roll:

Gorąco zachęcam do takiej dyskusji. Jako współtwórcy palnika BRUCER i sterownika eCoal.pl deklarujemy stałą obecność w tej dyskusji i gotowość do udzielenia wszelkich możliwych wyjaśnień.
W zeszłym roku sprzedano blisko 2000 palników Brucer (pierwszy rok sprzedaży), więc grono użytkowników powinno już być spore. Może mają kontakt z forum - zobaczymy.
W tym roku rozpoczęto sprzedaż palników Brucer ze sterownikiem eCoal.pl (między innymi dla kotłów OGNIWO-EKO z Biecza). Pojawią się więc także użytkownicy tego zestawu.

arti.sa
09-09-2009, 11:07
No i firmy INSTALCO przecie. Jak dobrze pójdzie to będę zdawał relację z użytkowania - na razie negocjacje trwają ;)

PAPROCIAK
10-09-2009, 08:48
Sprawdzcie ceny w internecie na fuego i kotly.com u tych 2 kupowałem i żadnych zastrzeżeń. Ogniwo mają już z ecoalem cena poniżej siódemki

_PiotR_
10-09-2009, 09:14
zastanawiam sie pomiedzy SKAM-P 12 i SKAM-P 17... 12 w zupelnosci mi by wystarczylo, ale nie mozna retorty dokupic... natomist 17 bedzie na wyrost i sie obawiam, bo wiem ze tez niedobrze kupic piec za duzy bo pracuje w niekorzystnych dla siebie warunkach