PDA

Zobacz pełną wersję : RANKING KOTŁÓW NA EKO GROSZEK



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 [31] 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92

Vld
06-10-2011, 18:30
Uważam też,że czujniki trochę kosztują i sens ich stosowania jest również w jednostkach o konkretnych mocach i wcale nie są to produkty do domów jednorodzinnych.

Gdzieś koszty stosowania i serwisu takiego czujnika przegrywają walkę z nieco mniej dokładną pracą bez niego. To co możesz zyskać na trochę dokładniejszej pracy tracisz z nawiązką przy wymianie czujnika.....

Pracować jednak trzeba, technologie się rozwijają, może będą trwalsze i tańsze czujniki..... czas pokaże

osiągając w czasie całego sezonu sprawność wyższą zaledwie o 10% przy 200m2 budynku można zaoszczędzić 1 t groszku za 1100 zł, a taka 4 przewodową sondę można już kupić za 70zł na allegro. Nawet gdyby ją trzeba było dwa razy na sezon wymienić i tak sadzę, e to się opłaci.

Jarecki79
06-10-2011, 18:30
czytałem to.
i uważam, że niestety ten sterownik nadal wymaga świadomego użytkownika w kotłowni

Ja natomiast rozmawiałem z producentem... wiem sporo więcej...
Zgadzam się z Twoją opinią

Jarecki79
06-10-2011, 18:31
osiągając w czasie całego sezonu sprawność wyższą zaledwie o 10% przy 200m2 budynku można zaoszczędzić 1 t groszku za 1100 zł, a taka 4 przewodową sondę można już kupić za 70zł na allegro. Nawet gdyby ją trzeba było dwa razy na sezon wymienić i tak sadzę, e to się opłaci.

Oby ona wytrzymała 3tygodnie ciągłej pracy w środowisku węglowym (ta za 70zł)

Vld
06-10-2011, 18:56
Oby ona wytrzymała 3tygodnie ciągłej pracy w środowisku węglowym (ta za 70zł)
to akurat łatwo sprawdzić, to mam takową i wbrew pozorom niczym się nie różni od tej za 400 czy 500 z zarobioną dedykowaną wtyczką dla toyoty Auris.
Tak jak pisał Zawijan w kostrzewie stosują, ale trudno zdobyć informację nawet na ich forum, ile wytrzymuje i co ile ja wymieniają. W instrukcji natomiast piszą o okresowym czyszczeniu.

Jarecki79
06-10-2011, 19:21
to akurat łatwo sprawdzić, to mam takową i wbrew pozorom niczym się nie różni od tej za 400 czy 500 z zarobioną dedykowaną wtyczką dla toyoty Auris.
Tak jak pisał Zawijan w kostrzewie stosują, ale trudno zdobyć informację nawet na ich forum, ile wytrzymuje i co ile ja wymieniają. W instrukcji natomiast piszą o okresowym czyszczeniu.

Tak tylko zacytuję z prostego analizatora spalin do kotłów gazowych i olejowych z opcja badania kotła węglowego:

"spalając paliwo wolne od siarki i chemicznych zanieczyszczeń sonda lambda powinna wytrzymać od roku do kilku lat....
...eksperymentując z paliwami stałymi...może się okazać,że uszkodzimy sondę po kilku dniach eksploatacji."

Ciekaw jestem też ile wymian takiej sondy zalicza instytut w trakcie sezonu/roku....

Trzeba też podkreślić,że Kostrzewa nastawia się głównie pod pellet a to już nieco zmienia postać rzeczy....

Vld
06-10-2011, 19:31
Tak tylko zacytuję z prostego analizatora spalin do kotłów gazowych i olejowych z opcja badania kotła węglowego:

"spalając paliwo wolne od siarki i chemicznych zanieczyszczeń sonda lambda powinna wytrzymać od roku do kilku lat....
...eksperymentując z paliwami stałymi...może się okazać,że uszkodzimy sondę po kilku dniach eksploatacji."

Ciekaw jestem też ile wymian takiej sondy zalicza instytut w trakcie sezonu/roku....

Trzeba też podkreślić,że Kostrzewa nastawia się głównie pod pellet a to już nieco zmienia postać rzeczy....
z tą trwałością sondy to jak z Yeti, dużo coś słyszało, ale nikt nie widział :D
Moja już parę ładnych dóBp :D tam przesiedziała i nie zauważyłem by coś jej zaszkodziło. Na pewno będzie se zapychać pyłami, ale można wykombinować jakiś filierek siatkowy, można też spróbować w jakiejś tulejce umieścić ja w pobliżu palnika gdzie przepływ i temperatura spalin by ją samoczynnie oczyszczały.

Jarecki79
06-10-2011, 19:36
z tą trwałością sondy to jak z Yeti, dużo coś słyszało, ale nikt nie widział :D
Moja już parę ładnych dóBp :D tam przesiedziała i nie zauważyłem by coś jej zaszkodziło. Na pewno będzie se zapychać pyłami, ale można wykombinować jakiś filierek siatkowy, można też spróbować w jakiejś tulejce umieścić ja w pobliżu palnika gdzie przepływ i temperatura spalin by ją samoczynnie oczyszczały.

Franek czy inny Zdzisiek - zapaleniec mogą sobie taką jedną sondę testować, sprawdzać.
Inny Ziutek może sobie 1szt nawet takiego sterownika zrobić, użytkowac i być zadowolonym

Na chwilę obecną nie widzę jednak żadnego producenta sterowników, który do retort węglowych oferuje w skali przemysłowej sterowniki z sondą lamda i daje na nie gwarancje.....

Zobaczymy co będzie dalej, czas pokaże

Regut1
06-10-2011, 22:59
Wielokrotnie także pisałem, jakie kanały dymne uważam za lepsze i dlaczego (niezależnie od marki producenta na tabliczce)

Podawałem tez inne argumenty, które sa dla mnie ważne, m.in. możliwości korekcji, co podobno zostało także obecnie w jakiejś formie dodane do eCoala.

Jarecki 79
Tak się składa że nie jestem instalatorem ani sprzedawcą. Mam tę przypadłość, że nie jestem też zupełnym „świeżakiem”, a tematy o kotłach na tym forum i nie tylko czytam już od kilku lat m. in. Twoje polemiki z zawijanem na temat różnic miedzy Ekoenergią, a Brucerem (nie Brunerem), kwestii budowy wymiennika, rusztów i innych np. filozofii regulacji pracy instalacji. Moim subiektywnym zdaniem, przy całym szacunku dla tego co robisz i ile siły w to wkładasz, po kilku latach czytania i zestawienia merytorycznych i rzeczowych argumentów (w końcu coś więcej niż dotychczasowa marketingowa papka) nie przekonałeś mnie do wyższości swoich rozwiązań. Nie przekonałeś mnie również że rozwiązania konkurencji są gorsze dlatego nie kupiłem polecanego przez Ciebie kotła. Nie jest to Twoja wina lecz ogromnej wiedzy teoretycznej i praktycznej oraz doświadczenia zawodowego, o które rozbił się Twój przekaz.

Napiszę wprost, że razi mnie ten sposób naganiania/reklamy i dla tego pozwoliłem sobie zabrać głos w sytuacji, która miała miejsce dzisiaj, czego wcześniej nie robiłem. To zrażenie nie dotyczy tylko tego przypadku ale również innych „polecających” dla polecania. Polecasz coś napisz w czym jest lepsze od konkurencji, czasami wystarczy nawet że nie jest lepsze, a jest tańsze i to też jest jakiś argument w kontekście tytułu tego wątku. Kazdy będzie miał okazję zweryfikować czy oby na pewno.
Chcesz polecać dla polecania to przejdź do działu reklama.


Rozwój produktów powinien cieszyć, konkurencja także, bo mobilizuje do dalszego rozwoju i pracy.

I tego Tobie oraz sobie życzę. Tak naprawdę marzy mi się obiektywne, konsumenckie zestawienie porównawcze m. in. wyników badań omawianych tutaj kotłów ich słabych i mocnych stron tak żeby każdy był w stanie dobrać coś odpowiedniego dla swoich uwarunkowań, a producent mógł potwierdzić trafność przyjętych rozwiązań. Jest lepiej bo pojawiły się jakieś badania, czekam na dalsze postępy w tym zakresie.

Vld
06-10-2011, 23:27
na tym rankingu od dawna rządzą dwie strony i właściwie tylko ich kotły. By było cokolwiek wspólnego z rankingiem pilnować tego musiała by administracja, a i tak wątpię by im się udało. To jest biznes i tu kasa rządzi, a taki jak ty czy ja może tylko wyłuskać to co mu potrzebne i wyciągnąć własne wnioski.

misie.zelki
06-10-2011, 23:56
moi rodzice maja gizex i chwala go sobie :)

Mogami
07-10-2011, 00:19
Regut1

Trafiłeś w sedno. Takież są i moje odczucia.
Ponadto abstrahuję, czy wywody Zawijana są nieco stronnicze, czy nie, ale spełniły moje oczekiwania co do spójności i logiki przekazu, a przede wszystkim co do ładunku wiedzy teoretycznej w bezpośrednim związku z praktyką.
Ten i podobne tematy pozwalają "wyekstrahować" sporo potrzebnych informacji (choć "dziewicą" nie jestem, 15 lat biegania do kotłowni).
A dalej to już ... Homo sapiens, więc każdy wyciąga wnioski sam.

P.S.
Jestem świeżo po zakupie :)

Regut1
07-10-2011, 00:26
na tym rankingu od dawna rządzą dwie strony i właściwie tylko ich kotły. By było cokolwiek wspólnego z rankingiem pilnować tego musiała by administracja, a i tak wątpię by im się udało. To jest biznes i tu kasa rządzi, a taki jak ty czy ja może tylko wyłuskać to co mu potrzebne i wyciągnąć własne wnioski.

¾ tego forum to naganianie, marketing i łowienie klienta. Wydaje mi się że sama administracja przyjęła takie komercyjne wykorzystanie potencjału tego forum, jeszce bardziej widać to w samej gazecie. Idea sama w sobie nie jest tragiczna pod warunkiem że dyskutuje się o rozwiązaniach i problemach wtedy można dobrać rozwiązanie najlepsze dla siebie. Nie ma jednego idealnego. Gorzej jak cała dyskusja sprowadza się do „u mnie kup, kup u mnie”, a opinie o produkcie są ferowane w zależności od tego na czyje zamówienie powstają. Nie ma przeszkód żeby inni producenci kotłów dołączyli do dyskusji i potrafili merytorycznie udowodnić że ich produkt jest lepszy bądź nie jest dużo gorszy a ma inne zalety np. cały czas interesuje mnie doświadczenia z eksploatacji palnika rynnowego, jest też wątek o spalaniu bezpośrednio na ruszcie. Ideału nie ma ale teoria zapodana przez zawijana pozwoliła przynajmniej wiedzieć czego wymagać i o co pytać. Wskazał też że najbardziej miarodajne są badania. Potrafię docenić też Jareckiego, że się nie bał konfrontacji i podejmuje rzuconą rękawice jest też na tyle uczciwy że nie kryje kto mu płaci za pisanie;-). Całość zweryfikuje praktyka i jeżeli będzie jeszcze to forum lub inne, to chętnie opiszę swoje doświadczenia. Moze ktoś napisze coś o swojej rynnie?

Żeby zobaczyć że może być gorzej spójrz na bagno w tematach o kominkach. Przyznam że im dłużej tam czytam tym bardziej robi mi się niedobrze (grzecznie napisałem) i mam mocne przeczucie żeby omijać usługi naganiaczy -kominiarzy szerokim łukiem.

johny34
07-10-2011, 11:19
Mam jeszcze jedno pytanie, moi rodzice maja piec "Białek" ma on jakieś 6 lat. Palnik retortowy nie wygląda najlepiej w porównaniu z tymi nowymi, robi się dużo spieków...Moje pytanie brzmi : czy można go zmienić na inny, stosowany w nowszych piecach? Czy będą pasowały mocowania i cała reszta?

darase
07-10-2011, 11:30
Szanowny kolego przekłada się silniki samochodom to i palniki można, oczywiście po małych przeróbkach. Sercem pieca jest palnik, mózgiem sterownik i wszystko gra.

zawijan
07-10-2011, 11:45
Uff…!
Widzę, że po okresie śpiączki (letniej?) wątek ożył.
Ponieważ w ostatniej dyskusji znalazły się wtręty dotyczące mojej osoby, muszę się odezwać.
Zacznę od tego, iż nie mam zamiaru dyskutować na tematy merytoryczne z Kolegami Jareckim i VldEm, ponieważ zadeklarowali oni, że nie uważają moich wyników badań za obiektywne, więc taka dyskusja byłaby bez sensu.
Choć chętnie usłyszałbym wyjaśnienie, dlaczego to w przypadku zainstalowania kotła 15kW dom potrzebuje 15kW ciepła, a w przypadku zainstalowania kotła 20kW ten sam dom potrzebuje tylko 12kW ciepła. A co będzie, jeśli zainstalujemy tam kocioł 25kW? Czy dom będzie potrzebował jeszcze mniej ciepła? Może 10kW?
Zwróćcie uwagę, że napisałem „nie uważają moich wyników badań za obiektywne”. Nie napisałem, że „podważają moje wyniki badań”. Gdyby przedstawili jakieś inne wyniki badań, które podważają moje wyniki – podjąłbym dyskusję w celu wyjaśnienia, skąd biorą się takie różnice. Nie mam jednak o czym dyskutować z ludźmi, którzy z góry zakładają, że moje wyniki nie są obiektywne.
Strasznie jestem jednak ciekaw (bo tego nie napisali), co to według nich znaczy, że moje wyniki nie są „obiektywne”. Czy to znaczy, że badania są wykonane niefachowo lub nieudolnie? Czy może to, że te badania są tendencyjne? Czy może też to, że te wyniki są sfałszowane? Jak ktoś mówi „A” – niech powie także „B”.
Jarecki wprawdzie coś tam napisał, że nie mogę być obiektywny, bo jestem osobiście zaangażowany w eCoalu, Burnerze-S i Ogniwie Eko Plus. Oczywiście – jestem. Choć nie żywi mnie firma produkująca te wyroby, jak Jareckiego firma Sekom. Czy mam wobec tego rozumieć, że Jarecki jest jeszcze bardziej nieobiektywny ode mnie?
Co do Kolegi Vld – nie wiem kim jest i z jakiej pozycji występuje na forum. Nie wiem także, czemu tak się zawziął akurat na mnie. Wiem tylko, że założył nawet wątek na innym forum - Tajemnica algorytmu eCoal (kod zawijana)
http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/10004-tajemnica-algorytmu-ecoal/
gdzie również wyżywa się w czepianiu się mojej osoby, szczególnie do spółki z niejakim Pieklorzem, „pracownikiem z branży, miłośnikiem morza, plaży oraz słońca”, którego poglądy (szczególnie w stosunku do mojej osoby) nic się nie różnią od poglądów niejakiego Jareckiego. Czyżby była to cecha miłośników morza?
To tylko jednak taka sobie dywagacja na boku. Specjalnie mnie to nie podnieca.

Natomiast co do wypowiedzi Kolegi Regut1 – chętnie podpiszę się oboma rękami pod jego tekstami. Dodam do tego co napisał, że kilka miesięcy temu wykonywaliśmy w naszym Instytucie badania atestacyjne kotłów firmy Defro z palnikiem rynnowym. Wyniki były niezłe, więc zaproponowałem wykonanie badań eksploatacyjnych, w tym sprawdzenie pracy tego kotła pod sterownikiem eCoal.pl. Jak myślicie – jaki był odzew?

Tak jest. Każdy producent ma dostęp do tego forum. Redakcja nie stawia barier zaporowych. Czemu nie ma tu dwustu producentów z informacjami o swoich kotłach? Odpowiedzcie sobie sami.

darase
07-10-2011, 12:01
"Wyniki
były niezłe..." tzn. nie lepsze od burnera?,tzn. nie warto w nie inwestować jeśli nie chce palić się zbożem?

zawijan
07-10-2011, 14:14
"Wyniki były niezłe..." tzn. nie lepsze od burnera?,tzn. nie warto w nie inwestować jeśli nie chce palić się zbożem?

Jak dotąd, wykonaliśmy dla tych kotłów tylko podstawowe badania atestacyjne według procedur IChPW. Kryteria takich badań spełnia kilkaset kotłów obecnych aktualnie na krajowym rynku.
Takie badania to jednak za mało, aby wydać rzetelna opinię n/t walorów eksploatacyjnych kotła.
Kto nie pamięta, czym się różnią badania atestacyjne od eksploatacyjnych - może sobie przypomnieć
http://zawijan.wordpress.com/poradnik-uzytkownika/badania-kotlow/

johny34
07-10-2011, 14:17
Skoro mamy tutaj doświadczonych doradców :) proszę o opinię pieca SZTOKER 25KW. Palenisko klepsydrowe (w piecach GRANPAL jest bardzo podobne) jest podobno lepszym rozwiązaniem niż retorta. Czy piec z takim paleniskiem jest oszczędniejszy niż piec z retortą (biorąc pod uwagę, że sterowane są tym samym dobrym sterownikiem np. COBRA)?

zawijan
07-10-2011, 14:22
Skoro mamy tutaj doświadczonych doradców :) proszę o opinię pieca SZTOKER 25KW. Palenisko klepsydrowe (w piecach GRANPAL jest bardzo podobne) jest podobno lepszym rozwiązaniem niż retorta. Czy piec z takim paleniskiem jest oszczędniejszy niż piec z retortą (biorąc pod uwagę, że sterowane są tym samym dobrym sterownikiem np. COBRA)?

Masz tu cały wątek na ten temat
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?174806-SZTOKER-25-prosze-o-uwagi-i-opinie

johny34
07-10-2011, 14:34
Dzięki Zawijan :)

Jarecki79
08-10-2011, 11:04
hmm staram się pomagać, nie każdemu się to podoba.

Z drugiej strony skąd brać doświadczenia, uwagi i sposób na pomoc, jak nie od kogoś, kto ma z tym dzień w dzień do czynienia w skali większej jak 1szt. kotła w 1domu.

Zwykła osoba nie jest w stanie znać obsługi kilku palników, sterowników. Inni mogą pisać, ale sie widocznie kogoś boją.

Ja to traktuję jako hobby.
Również wszystkim życzę, aby sterowania, palniki oraz kotły były co raz lepsze.
Także dzięki Wam, użytkownikom forum, to przede wszystkim Wy swoimi opiniami pokazujecie kierunki rozwoju i poprawek, tutaj krzywe drzwiczki, które się haczą, tutaj jakiś kłopot z zadymieniem pojemnika, gdzies zbyt mały i niewygodny otwór do czyszczenia pionowej wyczystki, kłopot z zawleczkami, jakies problemy przy aktualizacjach itp. itd. to są tematy, nad którymi można po uwagach pracować

ppietrz
08-10-2011, 12:57
Regut1 ładnie podzieliłeś się swoimi odczuciami, ale powiedz jak odpisać człowiekowi który pyta się jaki piec wybrać? Takich pytań na forum były setki. Ponieważ na forum znajdują się przedstawiciele i użytkownicy w 90% dwóch rodzajów kotłów dostaje on informacje właśnie o takich kotłach. Trudno za każdym razem podając model wskazywać jego zalety, bo własnie to byłaby "nachalna" reklama. Wszystko było już przedstawiane / porównywane i to nie raz w tym wątku (nie wiem od kiedy go śledzisz). Poszukujący zawsze może wejść na stronę producenta i dowiedzieć się więcej o danych modelach które mu polecają i jeśli czegoś nie rozumie to o to podpytać na forum. Dla mnie przykre jest tylko to jak ktoś pyta o kocioł z poza wymienionej dwójki bo mu instalator polecił i w zasadzie nie ma na ten temat odzewu. Czyja to wina? Czyja strata? Dlaczego razi Cię, że na forum istnieją wpisy inne niż dla kotła który wybrałeś? Zgodzę się, że temat nie ma nic wspólnego z rankingiem i mam marzenia w tym temacie podobne do Twoich, ale z czyjej winy? :)

Jarecki79
08-10-2011, 13:35
Dodam,że od ponad tygodnia badamy nowy egzemplarz z nowym palnikiem rynnowym na stanowisku badawczym.

Badania odbywają się na miale węglowym i sterowaniu Cobra.
Palnik ma kilka nowych rozwiązań niespotykanych w dotychczas występujących rynnach na rynku. Zgłoszone zostały one do ochrony patentowej.

Cząstkowe wyniki pracy podawałem, pełnymi będę mógł się podzielić za miesiąc.

malka
08-10-2011, 15:30
Regut1 ładnie podzieliłeś się swoimi odczuciami, ale powiedz jak odpisać człowiekowi który pyta się jaki piec wybrać?

Właśnie w celu uzyskania odpowiedzi na to pytanie weszłam w wątek, a tu techniczna sieczka i ideologiczna przepychanka...szkoda

Jarecki79
08-10-2011, 16:27
Właśnie w celu uzyskania odpowiedzi na to pytanie weszłam w wątek, a tu techniczna sieczka i ideologiczna przepychanka...szkoda

Spróbuj więc zapytać o produkt, który Cię interesuje.

Może coś poradzimy....

jorgo
08-10-2011, 16:59
Jorgo to czym Ty paliłeś, że tak szybko musiałeś czyścić swój kocioł hehe:)

ekogroszek.. a dodatkowo kartony i szafki z płyty wiórowej.....
a to czyszczenie to tak bardziej z ciekawości zrobiłem, żeby zobaczyć jak to jest :

jorgo
08-10-2011, 17:12
Krótko i w temacie.

Ja jestem autorem tylko jednego wątku i tylko ze względu na to,że wypisanie się budowniczego spowodowało skasowanie bardzo istotnych wątków na forum.
Co miała naprawić redakcja, ale do tej pory się nie doczekaliśmy.

Tymczasem sam zawijan założył wątek ogniwo, ogniwo eko... o sterowaniu, gdzie namiętnie reklamuje eCoala i swoje kotły.
Więc ja mała pchełka przy nim to nic wielkiego....

ps. Darase drogi wyborca wyjedzie na urlop po szerokim kursie informatycznym z obsługi i instalacji RS-a, aby był w stanie wykonać update, jak mu się uda uruchomić port COM. Z tym przy Cobrze kłopotu nie ma żadnego...

A poza tym można eCoal-a dobrać do Skam-P, skoro tak bardzo na tym komuś zależy. Sam wolałbym Bruli.
Tym optymistycznym akcentem kończę swój wywód :)

Panowie!!! przecież nikt nikomu nie zabrania zakładać wątki...... no bez jaj, nie można mieć pretensji do kogoś że założył 4 czy 9 wątków.

Jarecki79.... nie przesadzaj z tym kursem obsługi rs i update sterownika.....

malka
08-10-2011, 17:24
Spróbuj więc zapytać o produkt, który Cię interesuje.

Może coś poradzimy....

Dawno temu,gdy pierwszy raz planowałam kotłownię, stanęło na Lingu duo +, dziś już nie jestem taka pewna.
Krótko mówiąc potrzebuję piec wielopaliwowy (groszek i pelet) z dużym zasobnikiem i z dodatkowym rusztem,o wysokiej sprawności i mega łatwej obsłudze (jestem absolutnie atechniczna), mogę na niego wydać max 10 tys.

Więcej oczekiwań nie mam, ważne by ogrzał dom o powierzchni 200 m2 i zapewnił cwu

Jarecki79
08-10-2011, 17:25
Jarecki79.... nie przesadzaj z tym kursem obsługi rs i update sterownika.....

Teraz to już jestem wściekły.

Wszystko zostało wyjaśnione a czepiactwo już jest niepotrzebne.

Sugeruję, abyś zaczął czytać odpowiedzi.
Drugi raz tłumaczył nie będę,że to było przekomarzanie z Darase, czerwony kolor odpowiedzi powinien dawac do myślenia.

A wyjście USB jest od RS wygodniejsze, Darase miał na tyle cywilnej odwagi, aby się z tym nie spierać mimo,że użytkuje eCoal-a. Zawsze jednak na siłę można się upierać,że czarne jest białe. Na wątku o sterowaniu przez internet wszystko zostało spokojnie wyjasnione, podobno E-S będzie chciał taka poprawkę zrobić. Za co należą się brawa.
W czym więc problem?

Vld
08-10-2011, 17:26
Dawno temu,gdy pierwszy raz planowałam kotłownię, stanęło na Lingu duo +, dziś już nie jestem taka pewna.
Krótko mówiąc potrzebuję piec wielopaliwowy (groszek i pelet) z dużym zasobnikiem i z dodatkowym rusztem,o wysokiej sprawności i mega łatwej obsłudze (jestem absolutnie atechniczna), mogę na niego wydać max 10 tys.

Więcej oczekiwań nie mam, ważne by ogrzał dom o powierzchni 200 m2 i zapewnił cwu
nie ma takiego ;)

Vld
08-10-2011, 17:28
W czym więc problem?

widocznie nie doczytał jeszcze do tego momentu, a komentuje na bieżąco w miarę czytania ;)

Jarecki79
08-10-2011, 17:28
Dawno temu,gdy pierwszy raz planowałam kotłownię, stanęło na Lingu duo +, dziś już nie jestem taka pewna.
Krótko mówiąc potrzebuję piec wielopaliwowy (groszek i pelet) z dużym zasobnikiem i z dodatkowym rusztem,o wysokiej sprawności i mega łatwej obsłudze (jestem absolutnie atechniczna), mogę na niego wydać max 10 tys.

Więcej oczekiwań nie mam, ważne by ogrzał dom o powierzchni 200 m2 i zapewnił cwu

Sam widziałem ten kocioł na badaniach przy okazji badania Skam-Pa , miał dobre wyniki pracy, pracownicy laboratorium mówili,że dobrze pracował.
Atest jest wydany przez OTGiS, więc kocioł musiał być badany na pełnej mocy oraz na mocy obniżonej 30%, ten instytut robi to moim zdaniem bardzo profesjonalnie.
Na tym forum jest wątek uzytkowników tego kotła, spróbuj popytać o szczegóły.

Nie wiem jak wygląda obsługa sterowników recalart, bo takich nie miałem okazji użytkować a z tego co wiem w Lingu są montowane sterowania tej właśnie firmy.

Co Cię skłoniło do wyboru tego kotła (może masz w pobliżu instalatora, który się nim zajmuje?)

malka
08-10-2011, 17:45
nie ma takiego ;)

zabiłeś moje nadzieje ;)





Co Cię skłoniło do wyboru tego kotła (może masz w pobliżu instalatora, który się nim zajmuje?)


stanęło na Lingu duo +, dziś już nie jestem taka pewna.

Uważam, ze jakość nie jest adekwatna do ceny, dwóch znanych mi użytkowników tego kotła z mojej okolicy, bardzo narzeka na serwis i bardzo wyśrubowane parametry jakości paliwa możliwego do stosowanie (utrata gwarancji przy zbyt wilgotnym pelecie :o) ,a dla mnie osobiście jest zbyt skomplikowany.

Vld
08-10-2011, 17:57
zabiłeś moje nadzieje ;)
Uważam, ze jakość nie jest adekwatna do ceny, dwóch znanych mi użytkowników tego kotła z mojej okolicy, bardzo narzeka na serwis i bardzo wyśrubowane parametry jakości paliwa możliwego do stosowanie (utrata gwarancji przy zbyt wilgotnym pelecie :o) ,a dla mnie osobiście jest zbyt skomplikowany.

na naszym forum sporo jest napisane właśnie o sterownikach, są wersje które się zawieszają, lub nie sterują zaworem mieszającym. Serwis natomiast z tego co pisali raczej umywa ręce i zrzuca winę na użytkownika.
Nie może być jeden kocioł z jednym palnikiem który będzie z wysoką sprawnością spalał i pelet i ekogroszek, to są zbyt różne paliwa.
Do tego każdy kocioł na paliwo stałe trzeba obsługiwać, tzn mieć min pojęcia to tym co się robi i od czasu do czasu się przy nim pobrudzić.

Jarecki79
08-10-2011, 18:00
Uważam, ze jakość nie jest adekwatna do ceny, dwóch znanych mi użytkowników tego kotła z mojej okolicy, bardzo narzeka na serwis i bardzo wyśrubowane parametry jakości paliwa możliwego do stosowanie (utrata gwarancji przy zbyt wilgotnym pelecie :o) ,a dla mnie osobiście jest zbyt skomplikowany.

Moim zdaniem spalanie pellet w retorcie to nieporozumienie.
Takie oferty są, bo tego wymaga rynek, ale palniki retortowe czy rynnowe nie powinny być opalane samodzielnie pelletem ze względów bezpieczeństwa.
W "prawdziwym" kotle pelletowym jest system separacji paliwa w koszu od tego będącego na palniku. Sęk w tym,że wówczas zostaje tylko pellet i ewentualnie ziarno owsa a i cena wówczas wyższa.

Część producentów palników dodając układ strażaka z danym typem zaworu daje możliwość spalania pellet w palnikach rynnowych bądź modyfikowanych groszkowych.

Nastaw się lepiej na ekogroszek, miał węglowy i najwyżej współspalanie pellet z paliwem węglowym w stosunku 50:50

Proste w obsłudze są kotły tutaj często opisywane tj. Ogniwo, RBR, Skam-P, posiadają sterowania, które nie sprawiają użytkownikom kłopotu a ich obsługa w głównej mierze polega na wyborze temperatury.

Piotrek42
08-10-2011, 18:00
Krótko mówiąc potrzebuję piec wielopaliwowy (groszek i pelet) z dużym zasobnikiem i z dodatkowym rusztem,o wysokiej sprawności i mega łatwej obsłudze (jestem absolutnie atechniczna), mogę na niego wydać max 10 tys.

Tak to tylko w erze....(kiedys było) a na serio z tym peletem to mocno bym się zastanowił, widziałem poklejony komin po rocznym paleniu peletami, no i na Twoim miejscu dodał bym STEROWANIE KOTŁEM PRZEZ NET

jorgo
08-10-2011, 18:00
Teraz to już jestem wściekły.

Wszystko zostało wyjaśnione a czepiactwo już jest niepotrzebne.

Sugeruję, abyś zaczął czytać odpowiedzi.
Drugi raz tłumaczył nie będę,że to było przekomarzanie z Darase, czerwony kolor odpowiedzi powinien dawac do myślenia.

A wyjście USB jest od RS wygodniejsze, Darase miał na tyle cywilnej odwagi, aby się z tym nie spierać mimo,że użytkuje eCoal-a. Zawsze jednak na siłę można się upierać,że czarne jest białe. Na wątku o sterowaniu przez internet wszystko zostało spokojnie wyjasnione, podobno E-S będzie chciał taka poprawkę zrobić. Za co należą się brawa.
W czym więc problem?

Jarecki79 nie wściekaj się.

Jarecki79
08-10-2011, 18:06
jarecki79 nie wściekaj się.

:) o.k.

Jarecki79
08-10-2011, 18:10
Tak to tylko w erze....(kiedys było) a na serio z tym peletem to mocno bym się zastanowił, widziałem poklejony komin po rocznym paleniu peletami, no i na Twoim miejscu dodał bym STEROWANIE KOTŁEM PRZEZ NET

Sterowanie przez net to nie wiem czy się nie wyklucza ze stwierdzeniem szukam czegoś prostego, jestem atechniczna....


Nie każdy ma ochotę ciągnąć neta do kotłowni, stosować jakieś acess pointy itd. Nie każdy ma w kotłowni neta i nie każdy tego potrzebuje.
Można też mieć kontrolę czy powiadomienia przez SMS, komórkę ma raczej każdy. Tyle,że znowu zadaję pytanie, czy każdy tego potrzebuje?

Generalnie wszystko można, trzeba najpierw określić swoje preferencje odnośnie paliwa, sposobu czyszczenia, sterownika i funkcji, które ma spełniać.

Jarecki79
08-10-2011, 18:22
OK, bo przy sobocie o tej godzinie na forum, to przesada...

malka, rekordzistko forum :) zastanów się, czego potrzebujesz, co ma być paliwem podstawowym, jakiego oczekujesz sterownika, czy potrzebne są Tobie jakieś bajery?
Do jakich celów chcesz bajerów używać....

a) Czy w domu ktoś zawsze jest, czy np. od pon. do pt. wyjazdy a w domu tylko na weekend,
b) czy normalnie ktoś w domu jest, wychodzimy do pracy i wracamy....

Piotrek42
08-10-2011, 18:33
Może malka ma jakiegos męza, kochanka, konkubina, przyjaciela (niewłasciwe skreslić) który bedzie sobie sterował kotłem przez net ;)

jorgo
08-10-2011, 18:47
Sterowanie przez net to nie wiem czy się nie wyklucza ze stwierdzeniem szukam czegoś prostego, jestem atechniczna....


Nie każdy ma ochotę ciągnąć neta do kotłowni, stosować jakieś acess pointy itd. Nie każdy ma w kotłowni neta i nie każdy tego potrzebuje.
Można też mieć kontrolę czy powiadomienia przez SMS, komórkę ma raczej każdy. Tyle,że znowu zadaję pytanie, czy każdy tego potrzebuje?

Generalnie wszystko można, trzeba najpierw określić swoje preferencje odnośnie paliwa, sposobu czyszczenia, sterownika i funkcji, które ma spełniać.

Jarecki79...czy dla obrony, a także udowodnienia za wszelką cenę swoich jedynie słusznych i nieomylnych poglądów jesteś w stanie stwierdzić, że Ziemia jest płaska?

malka
08-10-2011, 19:24
Nastaw się lepiej na ekogroszek, miał węglowy i najwyżej współspalanie pellet z paliwem węglowym w stosunku 50:50

Proste w obsłudze są kotły tutaj często opisywane tj. Ogniwo, RBR, Skam-P, posiadają sterowania, które nie sprawiają użytkownikom kłopotu a ich obsługa w głównej mierze polega na wyborze temperatury.

Dobra, nastawiam się na groszek,niech tak będzie ,co prawda syf mnie nieco przeraża, ale dostępny w mojej okolicy i cena nie najgorsza.

Sterowanie przez net to nie wiem czy się nie wyklucza ze stwierdzeniem szukam czegoś prostego, jestem atechniczna....


Nie każdy ma ochotę ciągnąć neta do kotłowni, stosować jakieś acess pointy itd. Nie każdy ma w kotłowni neta i nie każdy tego potrzebuje.
Można też mieć kontrolę czy powiadomienia przez SMS, komórkę ma raczej każdy. Tyle,że znowu zadaję pytanie, czy każdy tego potrzebuje?

Generalnie wszystko można, trzeba najpierw określić swoje preferencje odnośnie paliwa, sposobu czyszczenia, sterownika i funkcji, które ma spełniać.

czym prościej tym lepiej, neta zostawmy do kontaktu na fm ;)




malka, rekordzistko forum :) zastanów się, czego potrzebujesz, co ma być paliwem podstawowym, jakiego oczekujesz sterownika, czy potrzebne są Tobie jakieś bajery?
Do jakich celów chcesz bajerów używać....

a) Czy w domu ktoś zawsze jest, czy np. od pon. do pt. wyjazdy a w domu tylko na weekend,
b) czy normalnie ktoś w domu jest, wychodzimy do pracy i wracamy....

Co do paliwa - patrz wyżej :) Co do czyszczenia - miło by było, gdyby dostęp był łatwy i by nie było konieczność cotygodniowej eksploracji komina - bo kominy to ja lubię, ale niekoniecznie spalinowe.
Co do sterownika,to tak między bogiem a prawdą nie wiem czego oczekiwać :oops:

Bajery są zbędne, chyba, ,ze za bajer uznamy ruszt do spalania drewna.
W domu ktoś jest :) zasadniczo 7 dni w tygodniu (pomijając ten czas kiedy mnie nie ma ;) :lol: )



Może malka ma jakiegos męza, kochanka, konkubina, przyjaciela (niewłasciwe skreslić) który bedzie sobie sterował kotłem przez net ;)

Malka ma męża (o kochankach to chyba nie ten wątek ;) ) , ale uwierz, gdyby mąż malki miał czas i wiedzę do internetowej obsługi pieca, to miałaby też czas i wiedzę do jego wyboru, a tak...ja tu biedusia;) borykam się z tematem, a przy okazji Wy biedusie;) ze mną

zawijan
08-10-2011, 21:43
Dobra, nastawiam się na groszek...

Sterownik eCoal,pl został wymyślony specjalnie dla osób atechnicznych.
Takim osobom polecam zdecydowanie kotły z tym sterownikiem.
Poczytaj może http://zawijan.wordpress.com/sterowanie-spalaniem/
Jak chcesz - to wierz. Jak masz wątpliwości - to pytaj.

Piotrek42
08-10-2011, 21:52
Sterownik eCoal,pl został wymyślony specjalnie dla osób atechnicznych.

A Bruli dla pasjonatów :wave:

pawelo_pl
08-10-2011, 22:22
Dobra, nastawiam się na groszek,niech tak będzie ,co prawda syf mnie nieco przeraża, ale dostępny w mojej okolicy i cena nie najgorsza.

Nie będzie tak dobrze co sezon przynajmniej od 3 lat cena ekogroszku skacze tak o 100 zł , nie wspomnę o jego kiepskiej jakości .


Co do paliwa - patrz wyżej :) Co do czyszczenia - miło by było, gdyby dostęp był łatwy i by nie było konieczność cotygodniowej eksploracji komina - bo kominy to ja lubię, ale niekoniecznie spalinowe.
Oczywiście możesz sobie odpuścić czyszczenie w jednym tygodniu ale i tak to co nie wyczyścisz , zbierzesz w drugim - "syf" przy tym niemiłosierny a i trzeba mieć miejsce gdzie ten popiół wywalić - bo co by nie mówić jak nasypiesz podajnik węgla to pojemnik popiołu + wiaderko sadzy z pieca wyjąć trzeba ...
Całą wiosnę i lato paliłem drzewem pozostałym z budowy a w tym czasie czyściłem piec tylko 3 razy - wniosek nasuwa się sam aczkolwiek jednak groszek bardziej wygodny ...



Co do sterownika,to tak między bogiem a prawdą nie wiem czego oczekiwać :oops:
No tu chyba wszyscy chwalą e-Coala - tylko żeby jeszcze był tańszy to pewnie sam bym sobie dokupił - choć teraz mam RT09 i też przestałem narzekać ...



Bajery są zbędne, chyba, ,ze za bajer uznamy ruszt do spalania drewna.

A tu się mylisz - nie wiadomo jakie będą ceny energii elektrycznej ( chyba że masz solary ) - a taki ruszt w lato przy tańszym drzewie jak znalazł ...

sebsa
08-10-2011, 22:27
Zawijan, nie uważam się za osobę atechniczną. Nie mam czasu by siedzieć a po drugie nie chce mi się siedzieć w kotłowni i operować tymi wszystkimi parametrami, sugerować się wielkością kopczyka itd. Czas zaoszczędzony wolę poświęcić na inne rzeczy dla mnie przyjemne. Dlatego zdecydowałem się na kocioł wraz z Ecoalem. Pozostałe wszystko potwierdzam, sterownik radzi sobie znakomicie. Ostatnie aktualizacje też uważam za trafione. Pozdrawiam.

Piotrek42
08-10-2011, 22:40
pawelo_pl Kotły na ekogroszek to taka namiastaka -gazu załozenia są takie zeby do minimum ograniczyć pracę przy kotle a mieć wysoki komfort cieplny,nie wszyscy mają żółtą rure z gazem pod domem i dlatego kupuje się kotły.Zgadzam sie z Tobą w zupełnosci ekogroszek idzie co rok do góry (a co cholera nie idzie:P ) kupić naprawdę dobry ekogroszek to jak mieć przynajmiej 3 w totka :) z tym czyszczeniem kotła to lekko przesadzasz... jak masz nowy -czyscisz 1x2tyg, pozniej co miesiac pozniej 1xpoł roku a pozniej pewnie przed zaczęciem lub na koniec sezonu, dzisiejsze kotły nie są już takie jak kiedyś, wytwórcy zauważyli problem z brudem przy czyszczeniu i usprawnili czyszczenie kotla do takiego poziomu ze to juz nie jest takie uciązliwe,ludzie chwala ekoala( sam mam bruli) bo jest prosty w obsłudze włanczasz sobie guziczek ustawiasz tylko temp i sprawa załatwiona rt09 też bardzo fajny sterowniczek ( miałem kiedyś taki) ale powiedziałbym.. bardziej dla hobbystów, wymaga trochę czasu żeby sie go nauczyć i ma troszkę (nawet dosć dużo ) rzeczy do ustawienia, ale jak juz bedziesz wiedział o co chodzi to pracuje bardzo stabilnie,. w dzisiejszych czasach przydaje się bardzo net w sterowniku ( naprawde super funkcja) kto nigdy nie miał neta w sterowniku nie wie o czym piszę czasmi loguję się na stera w różnych miejscach (za granicą tez) i ludzie mowia.... oooo jaki fajny kocioł na ekogroszek -to sa takie??? a są takie sterowniki ze mozna je ustawiac przez neta??? ich miny- bezcenne a ruszt do spalnia drewna... pręt zbrojeniowy 8mm obojetnie jaki spawacz i masz gotowy ruszt...

malka
08-10-2011, 22:57
Sterownik eCoal,pl został wymyślony specjalnie dla osób atechnicznych.
Takim osobom polecam zdecydowanie kotły z tym sterownikiem.
Poczytaj może http://zawijan.wordpress.com/sterowanie-spalaniem/
Jak chcesz - to wierz. Jak masz wątpliwości - to pytaj.

eCoal - zapamietałami i dla pewności zapisałam

choś proszęc wujka googla o pokazanie kotłów z tym sterownikiem, bezlitośnie wywalił mi srylion stron... i bądź tu mądry :bash:



Nie będzie tak dobrze co sezon przynajmniej od 3 lat cena ekogroszku skacze tak o 100 zł , nie wspomnę o jego kiepskiej jakości .

W mojej okolicy obecnie mogę go wyszarpać w cenie 360 zł/t, przy ilości ton 20 nawet za 230 (cent netto)

Oczywiście możesz sobie odpuścić czyszczenie w jednym tygodniu ale i tak to co nie wyczyścisz , zbierzesz w drugim - "syf" przy tym niemiłosierny a i trzeba mieć miejsce gdzie ten popiół wywalić - bo co by nie mówić jak nasypiesz podajnik węgla to pojemnik popiołu + wiaderko sadzy z pieca wyjąć trzeba ...
Całą wiosnę i lato (2)paliłem drzewem pozostałym z budowy a w tym czasie czyściłem piec tylko 3 razy - wniosek nasuwa się sam aczkolwiek jednak groszek bardziej wygodny ...

ad 1 to mnie Pan nie pocieszył
ad 2 drewna ci u mnie dostatek,więc zapewne spożytkuję w ten sam sposób

No tu chyba wszyscy chwalą e-Coala - tylko żeby jeszcze był tańszy to pewnie sam bym sobie dokupił - choć teraz mam RT09 i też przestałem narzekać ..

ano chwalą chwalą, żywię nadzieję,że mają rację

A tu się mylisz - nie wiadomo jakie będą ceny energii elektrycznej ( chyba że masz solary ) - a taki ruszt w lato przy tańszym drzewie jak znalazł ...

Ale ja napisałam,że ten ruszt,to jest jedyny "bajer" jakiego oczekuję i to nawet nie po to by latem grzać wodę,lecz u nas zdarzają się "awarie" i prąd znika, a nie mogę pozwolić by mi dzieć marzł.


Bardzo dziękuję wszystkim Panom za poświęcony sobotni wieczór na dokształcanie kobiety szukającej kotła :) Czy nadużyciem ze strony owej kobiety była by prośba o podanie kilku nazw piecy posiadających wymienione wyżej zalety ? :oops:
Aaaa i jeszcze małe pytanie, czy naprawdę podajnik tłokowy jest lepszy od ślimaka?

sebsa - to o atechniczności to było do mnie, i to jest szczera prawda, ja mogę mury stawiać, gruz wywozić, tynk zacierać i ocieplać, ale jak mam przed sobą coś na prąd i w dodatku z cyferkami to kurczę się do rozmiarów kropki na końcu tego zdania. :oops:

Piotrek42
08-10-2011, 23:08
Aaaa i jeszcze małe pytanie, czy naprawdę podajnik tłokowy jest lepszy od ślimaka?

Nie , nie i jeszcze raz nie!! ludzie kupują (kupowali) je tylko z jednej przyczyny, teoretycznie sa bardziej odporne na zerwanie zabezpieczeń przeciażeniowych podajnika ) popularnej zawleczki :) i spalania miału, są cięzsze do ustawień, bardziej niebezpieczne i mają małe zasobniki

osobiscie znam tylko 2 kotły które nie wymagają innych ustawien jak temeratura kotła, są to kotły ze sterownikami ecoal i ecomax FUZZY LOGIC,ale zawsze mozna polecić kołty ze sterownikami puma/cobra wybór masz naprawdę duzy

wpisz w google: kocioł ecoal albo kocioł ecomax FUZZY LOGIC lub kocioł puma ew kocioł cobra a jak juz poczytasz sobie dziesiatki stron wyplutych przez google to wróc i zadawaj pytania ;)

darase
08-10-2011, 23:10
Ha , tłokowy? Mam ślimakowy i jest gites. Ogniwo z eCoalem bo mam a jak mam to wiem co mam :) lub Skam-p też z eCoalem ze względu na kolegę i jego pomoc "imć" Jarecki. Kup a będziesz spać spokojnie, jeśli skończy Ci się ekogroszek to eCoal Cię powiadomi :) Piotr wie co mówi, jeśli jest internet w domu to żaden problem podłączyć piec i szafa gra :)

zawijan
08-10-2011, 23:47
eCoal - zapamietałami i dla pewności zapisałam
choś proszęc wujka googla o pokazanie kotłów z tym sterownikiem, bezlitośnie wywalił mi srylion stron... i bądź tu mądry :bash:

Najważniejsza jest ta
http://zawijan.wordpress.com/burner-s-nowy-palnik/

malka
09-10-2011, 00:35
Nie , nie i jeszcze raz nie!!

ok,zrozumiałam

ecoal i ecomax FUZZY LOGIC,
eCoala z jego sześcioma guzikami mam szansę ogarnąć, ecomax juz na tak prosty nie wyglada

ale zawsze mozna polecić kołty ze sterownikami puma/cobra


tu juz mnie Pan przecenia :oops:




Ogniwo z eCoalem bo mam a jak mam to wiem co mam :)

Dobra, przekonałeś mnie :lol:

teraz tylko pytanie o moc 16 czy 25 kW. Powierzchnia ogrzewana to ponad 160 m2 z tym,że chałupa ma dziurę potocznie zwaną antresolą, więc mimo niewielkiej powierzchni (po podłodze) kubatura spora

ps. nie wiem czy to ma znaczenie przy wyborze mocy,ale parter-100 m2+ górna łazienka 25 m2 ogrzewana jest podłogówką

darase
09-10-2011, 03:37
Jeśli dom dobrze docieplony wystarczy 16kw tym bardziej że masz składany palnik. Pogratuluj odemnie swojemu mężowi żony. Pozdrawiam :)

jorgo
09-10-2011, 08:04
@ malka...16kW powinno być oki.

SUSPENSER
09-10-2011, 10:18
Co do paliwa - patrz wyżej :) Co do czyszczenia - miło by było, gdyby dostęp był łatwy i by nie było konieczność cotygodniowej eksploracji komina - bo kominy to ja lubię, ale niekoniecznie spalinowe.


Hmm to mnie zaintrygowało - jakie kominy lubisz ?

A co do tematu to 16 kW powinno spokojnie wystarczyć do nowego, ocieplonego domu.

Jarecki79
09-10-2011, 12:07
Dobra, nastawiam się na groszek,niech tak będzie ,co prawda syf mnie nieco przeraża, ale dostępny w mojej okolicy i cena nie najgorsza.


czym prościej tym lepiej, neta zostawmy do kontaktu na fm ;)



Co do paliwa - patrz wyżej :) Co do czyszczenia - miło by było, gdyby dostęp był łatwy i by nie było konieczność cotygodniowej eksploracji komina - bo kominy to ja lubię, ale niekoniecznie spalinowe.
Co do sterownika,to tak między bogiem a prawdą nie wiem czego oczekiwać :oops:

Bajery są zbędne, chyba, ,ze za bajer uznamy ruszt do spalania drewna.
W domu ktoś jest :) zasadniczo 7 dni w tygodniu (pomijając ten czas kiedy mnie nie ma ;) :lol: )




Malka ma męża (o kochankach to chyba nie ten wątek ;) ) , ale uwierz, gdyby mąż malki miał czas i wiedzę do internetowej obsługi pieca, to miałaby też czas i wiedzę do jego wyboru, a tak...ja tu biedusia;) borykam się z tematem, a przy okazji Wy biedusie;) ze mną

Co do paliwa, to palniki:
- burner, brucer czy nowa ekoenergia radzą sobie z ekogroszkiem oraz miałem węglowym. Są w całości wykonane z żeliwa, ekoenergia może być rozkręcana w połowie. Opcja spalania miału może się przydać, jak ceny ekogroszku będą niebotyczne czy też będzie kłopot z jego dostępnością

- bardzo prostym sterownikiem w obsłudze i takie było założenie twórcy jest model Cobra/Puma. Nawet dobór pracy pomp C.O. i CWU jest w niej automatyczny (w eCoalu musisz wybrac tryb lato, priorytet itd.). Podstawowa obsługa sprowadza się do nastawy temp. i naciśnięcia START. Sterownik ma czytelny wyświetlacz.
http://www.elektro-miz.pl/pol/produkty/regulatory_temperatury/regulator_cobra.html
http://instalator.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=585%3Aring-magazynu-instalatora-nowa-era-sterowania-elektro-miz-ls-elektronik-&Itemid=160&lang=pl
http://instalator.pl/archi/2010/mi6%28142%29/9.pdf

- eCoal też z założenia ma być prosty w obsłudze, nie jest jednak jedyny na rynku. Ma dość dużą, jeżeli nie wielgaśną obudowę. Na zdjęciach pokazywany jest zawsze tylko panel wykonawczy. Jest to jednak sterownik, który nie wymaga nastaw podawania.

- co do czyszczenia, zdecydowanie wygodniej i szybciej czyści się kanały poziome, było to wielokrotnie omawiane i pokazywane na zdjęciach na tym wątku. Użytkownicy modeli kotłów z kanałami pionowymi się z tym nie zgadzają. Z tego powodu polecam wybór kotła między RBR a SKAM-P, uważam,że dostęp tylko od przodu jest wygodniejszy i samo czyszczenie jest szybsze. Nic nie trzeba czyścić od góry.

- sterownik zawsze możesz wybrać, zapoznaj się z materiałami, porównaj, przeanalizuj. Moc 16-17kW jest optymalna.

Jarecki79
09-10-2011, 12:14
Nie , nie i jeszcze raz nie!! ludzie kupują (kupowali) je tylko z jednej przyczyny, teoretycznie sa bardziej odporne na zerwanie zabezpieczeń przeciażeniowych podajnika ) popularnej zawleczki :) i spalania miału, są cięzsze do ustawień, bardziej niebezpieczne i mają małe zasobniki

osobiscie znam tylko 2 kotły które nie wymagają innych ustawien jak temeratura kotła, są to kotły ze sterownikami ecoal i ecomax FUZZY LOGIC,ale zawsze mozna polecić kołty ze sterownikami puma/cobra wybór masz naprawdę duzy

wpisz w google: kocioł ecoal albo kocioł ecomax FUZZY LOGIC lub kocioł puma ew kocioł cobra a jak juz poczytasz sobie dziesiatki stron wyplutych przez google to wróc i zadawaj pytania ;)

ecomax też ma opcję wyboru nastaw, co więcej jeden z większych producentów kotłów z niego zrezygnował, bo był problem z wypalaniem ślimaka, dmuchał za mocno na małej mocy. Jak użytkownik niewprawny, to katastrofa gotowa.

Co do tłoka, mam nadzieję,że rzeczy, które wypisałeś uda nam się zmienić w nowej wersji.
Nie zgadzam się natomiast z określeniem,że tłoki są bardziej niebezpieczne. Tłoki moga być dużo bardziej bezpieczne od ślimaka, dobrze skonstruowane kompletnie izolują paliwo w koszu od tego na palniku, co nie jest możliwe w retorcie. Z tego też powodu dobry tłok bardziej nadaje się do spalania samego pellet, jego poziom zabezpieczeń jest bowiem wyższy.
Pracujemy też nad tym, aby zasyp kosza był identyczny jak w ślimaku a spalanie było czyste. Jest to dla mnie priorytet na następny sezon grzewczy.
Na chwile obecną zgadzam się z Tobą,że tłoka ciężej ustawić, chciałbym to poprawić. Zobaczymy, czy się uda.

Piotrek42
09-10-2011, 12:15
- sterownik zawsze możesz wybrać, zapoznaj się z materiałami, porównaj, przeanalizuj.

NIEPRAWDA!!!! sprzedasz mi skam-p ze sterownikiem ecoal?? lub bruli???tak samo jak ogniwo nie sprzeda mi kotła ze sterownikiem puma/cobra

Jarecki79
09-10-2011, 12:26
NIEPRAWDA!!!! sprzedasz mi skam-p ze sterownikiem ecoal?? lub bruli???tak samo jak ogniwo nie sprzeda mi kotła ze sterownikiem puma/cobra

Otóż SPRZEDAM, skoro nie wiesz, to po co atakujesz? Zawiść, zazdrość, czy co innego Tobą kieruje?? Nie wiem, czy już na eSterownik jakies Bruli nie jest nawet pokazane, nie kontroluje tego.

Piotrek42
09-10-2011, 12:29
sprzedasz mi skam-p z ecoalem??? na stronie ww kotła nie ma takiej informacji... mógłbys Jarecki79 napisać na forum jasno i czytelnie żebym ja, zwykły początkujacy user zrozumiał.... firma taka i taka sprzedaje równiez kotły skam-p ze sterownikiem ecoal
...

Jarecki79
09-10-2011, 12:31
sprzedasz mi skam-p z ecoalem??? na stronie ww kotła nie ma takiej informacji... mógłbys Jarecki79 napisać na forum jasno i czytelnie żebym ja, zwykły początkujacy user zrozumiał.... firma taka i taka sprzedaje równiez kotły skam-p ze sterownikiem ecoal
...

TAK, MOŻESZ MIEĆ SKAM-P z BRULI lub eCoal.
Wówczas do kotłów mniejszych mocy specjalnie na potrzeby eCoal montowana jest dmuchawa WPa07.
Myślę,że wyraziłem się jasno.

Mam też nadzieję,że tym wpisem nie wywołam akcji zaczepno-odwetowej profesorów :)

Piotrek42
09-10-2011, 12:34
Bardzo jasno, dziekuję za informacje wg mnie jest to bardzo wazna wiadomość nie tylko dla mnie, ale i dla potencjalnych kupujących bo jezeli mozna kupic skam-p z ecoalem to znaczy ze wszystko idzie w dobrym kierunku.. a ogniwo nie ma monopolu na ww sterownik.

Jarecki79
09-10-2011, 12:35
Bardzo jasno, dziekuję za informacje wg mnie jest to bardzo wazna wiadomość nie tylko dla mnie, ale i dla potencjalnych kupujących bo jezeli mozna kupic skam-p z ecoalem to znaczy ze wszystko idzie w dobrym kierunku.. a ogniwo nie ma monopolu na ww sterownik.

No przecież masz więcej kotłów z tym sterownikiem, choćby ten RBR, ponar, kotstal (czy jakoś tak)

Tak samo jak więcej producentów korzysta z PUMY czy Cobry

Piotrek42
09-10-2011, 12:39
ale mi nie chodzi o innych producentów... mi chodzi konkretnie o sekom-łucki :)

dino49
09-10-2011, 12:45
ekogroszek.. a dodatkowo kartony i szafki z płyty wiórowej.....
a to czyszczenie to tak bardziej z ciekawości zrobiłem, żeby zobaczyć jak to jest :

Jeśli nie masz wkładu kominowego, nie radzę palić płyty wiórowe, ponieważ posiadają w sobie kleje, które oblepiają ściany i doprowadzają do zatkania komina. W przeszłości miałem podobną sytuację. Z kominiarzem przebijaliśmy ciężarkiem 5 kg i wypalaliśmy... czarno i smród w okolicach, nawet straż miejska zjawiła się u mnie... na szczęście nie zapłaciłem mandatu :D

Jarecki79
09-10-2011, 12:48
Ja wielokrotnie pisałem i nadal tak uważam, że wybór powinien wychodzić od rynku, od osoby.

Sam wolę Cobrę, bo wiem o niej praktycznie wszystko, jestem z niej zadowolony i wiem,że jest prosta w obsłudze.
Kwestia przyzwyczajenia, zaufania i zadowolenia z danego produktu.

Sam aktualizowałem soft w Brulim i porównując to z Cobrą na tym polu bruli czy eCoal ustępują i to znacznie, procedura jest bardziej skomplikowana.
Ponieważ taką procedurę przeprowadzałem na obu sterowaniach mam prawo do wyrażania takiej opinii. Cieszy mnie natomiast informacja, że E-S będzie chciał to poprawić na USB, bo jest to zwyczajnie wygodniejsze, szybsze i prostsze. Sterownik Cobra po podłączeniu do kompa jest rozpoznawany jako pendrive, wchodzę na ten dysk wymienny, kasuję stary soft, zrzucam nowy i koniec zabawy.

Tutaj mamy bardzo dynamiczne i fajne forum.
Sa wątki, gdzie można wymieniać opinię o RT09pid, o Cobrze, Pumie, eCoalu czy Brulim
Jest na tyle dużo użytkowników tych wyrobów, że osoby decydujące się na dany zestaw mogą liczyć na pomoc wielu osób.

Piotrek42
09-10-2011, 12:55
Taki fakt zmienia ZUPEŁNIE rozkład rzeczy jest to naprawde wazna informacja.... dziwne że dopiero teraz o tym piszesz.. wczesniej dosc duzo czytałem forum i pamietam teksty zawijana w którym czesto i gęsto pisał że sterowniki ecoal/bruli nie będa sprzedawane zwłaszcza"twojej'' firmie a tu nagle ciach mogę sobie kupic skam-p z brulim czy ecoalem co z tego wynika??? bardzo duzo, mogę sobie kupic kocioł który ma inne wymiary,inny sposób czyszczenia,inne rozwiązania technologiczne... normalnie jak dla mnie to jest BOMBA

Jarecki79
09-10-2011, 13:08
Taki fakt zmienia ZUPEŁNIE rozkład rzeczy jest to naprawde wazna informacja.... dziwne że dopiero teraz o tym piszesz.. wczesniej dosc duzo czytałem forum i pamietam teksty zawijana w którym czesto i gęsto pisał że sterowniki ecoal/bruli nie będa sprzedawane zwłaszcza"twojej'' firmie a tu nagle ciach mogę sobie kupic skam-p z brulim czy ecoalem co z tego wynika??? bardzo duzo, mogę sobie kupic kocioł który ma inne wymiary,inny sposób czyszczenia,inne rozwiązania technologiczne... normalnie jak dla mnie to jest BOMBA

Nie chcę wywoływać wilka z lasu...
Było trochę inaczej, bo najpierw było pisane (możesz się do tego na tym wątku dokopać), że wkrótce eC będzie oferowany bezproblemowo z brucerami.
Później wszystko zakręciło o 180st jak chciałem taki zestaw przebadać w ośrodku niezależnym, nie chcę już jednak do tego wracać. Było-minęło.
Teraz na spokojnie zadzwoniłem, coś się udało dyplomatycznie ustalić (choć cenowo niezbyt atrakcyjnie) i wybór jest.

jack18
09-10-2011, 13:21
Ja wielokrotnie pisałem i nadal tak uważam, że wybór powinien wychodzić od rynku, od osoby.

Sam wolę Cobrę, bo wiem o niej praktycznie wszystko, jestem z niej zadowolony i wiem,że jest prosta w obsłudze.
Kwestia przyzwyczajenia, zaufania i zadowolenia z danego produktu.

Sam aktualizowałem soft w Brulim i porównując to z Cobrą na tym polu bruli czy eCoal ustępują i to znacznie, procedura jest bardziej skomplikowana.
Ponieważ taką procedurę przeprowadzałem na obu sterowaniach mam prawo do wyrażania takiej opinii. Cieszy mnie natomiast informacja, że E-S będzie chciał to poprawić na USB, bo jest to zwyczajnie wygodniejsze, szybsze i prostsze. Sterownik Cobra po podłączeniu do kompa jest rozpoznawany jako pendrive, wchodzę na ten dysk wymienny, kasuję stary soft, zrzucam nowy i koniec zabawy.

Tutaj mamy bardzo dynamiczne i fajne forum.
Sa wątki, gdzie można wymieniać opinię o RT09pid, o Cobrze, Pumie, eCoalu czy Brulim
Jest na tyle dużo użytkowników tych wyrobów, że osoby decydujące się na dany zestaw mogą liczyć na pomoc wielu osób.

Jarecki jeśli chodzi o złącze w eCoalu to pewnie wiesz dlaczego jest rs a nie usb? Kabel usb ma ograniczenia w długości- rs nie ma. Najlepiej jednak żeby ster posiadał oba te złącza. Ja osobiście korzystam z rs bez przejściówki, bo mam w starym modelu kompa.

Jarecki79
09-10-2011, 13:27
Jarecki jeśli chodzi o złącze w eCoalu to pewnie wiesz dlaczego jest rs a nie usb? Kabel usb ma ograniczenia w długości- rs nie ma. Najlepiej jednak żeby ster posiadał oba te złącza. Ja osobiście korzystam z rs bez przejściówki, bo mam w starym modelu kompa.

Ja mam kabel USB 2metrowy, bo tylko taki był w sklepie. Zupełnie wystarcza 0,5metra, bo przeciez nie muszę tego kabla ciągnąć z kotłowni do pokoju na piętrze.
Albo biorę panel Cobry i podłączam pod kompa (zasilanie bierze poprzez USB w kompie)
Albo idę z laptopem do kotłowni i sterownik aktualizuję.

Z RS i Brulim to cała szopka była, sterownik musiał mieć podłączenie pod prąd, zabawy z przejściówką i instalacją, bo mam świeższy komp i takiego starego złącza RS nie posiadam. Uwierz mi,że robiąc to na obu sterowaniach zdecydowanie prościej, lepiej i szybciej jest przy USB.

Nie mniej na obu modelach można to zrobić i to jest sedno sprawy, bo innych sterowań na rynku z domową aktualizacją softu zwyczajnie nie ma.

karoka65
09-10-2011, 13:31
Teraz na spokojnie zadzwoniłem, coś się udało dyplomatycznie ustalić (choć cenowo niezbyt atrakcyjnie) i wybór jest.
Jak już pisałem wielokrotnie, osobom które nie chcą, nie lubią, nie mają czasu itp. lepiej dopłacić trochę i mieć święty spokój.
Niestety trochę więcej trzeba wybulić.
Ciekaw jestem o ile poszybuje cena Cobry w momencie gdy osiągnie porównywalne funkcje jak eCoal.
Być może okaże się że wcale nie jest taki drogi.

zawijan
09-10-2011, 14:17
NIEPRAWDA!!!! sprzedasz mi skam-p ze sterownikiem ecoal?? lub bruli???tak samo jak ogniwo nie sprzeda mi kotła ze sterownikiem puma/cobra

OGNIWO nie sprzeda Ci kotła ze sterownikiem puma/cobra, bo uważa, że eCoal jest lepszy.
Prawdopodobnie mógłbyś kupić u nich kocioł bez sterownika, ale 100% pewności nie mam.

Piotrek42
09-10-2011, 14:18
No to teraz zmieni sie ranking i może on wyglądac np tak

1 Skam-p sterownik ecoal
2ogniwo z ecoalem
3skamp-puma/cobra
4reszta.....

zawijan
09-10-2011, 14:19
Bardzo jasno, dziekuję za informacje wg mnie jest to bardzo wazna wiadomość nie tylko dla mnie, ale i dla potencjalnych kupujących bo jezeli mozna kupic skam-p z ecoalem to znaczy ze wszystko idzie w dobrym kierunku.. a ogniwo nie ma monopolu na ww sterownik.

OGNIWO nigdy nie miało monopolu na sterownik eCoal.pl

Piotrek42
09-10-2011, 14:23
OGNIWO nigdy nie miało monopolu na sterownik eCoal.pl

Pozwolę miec sobie odmienne zdanie... zresztą na FM dość czesto było zaznaczane że ecoal bedzie sprzedawany TYLKO z ogniwem, pozniej zdanie trochę zmieniono na sprzedaz ecoala wraz z palnikiem... a teraz widze demokracja jest :D

karoka65
09-10-2011, 14:23
Panowie, jasno jest napisane że jest taka możliwość. Wszyscy zainteresowani już wiedzą.
Zaraz nam się tu nowa wojna zacznie, a po co.

zawijan
09-10-2011, 14:26
...dosc duzo czytałem forum i pamietam teksty zawijana w którym czesto i gęsto pisał że sterowniki ecoal/bruli nie będa sprzedawane zwłaszcza"twojej'' firmie a tu nagle ciach mogę sobie kupic skam-p z brulim czy ecoalem...

Owszem, tak pisałem, bo Jarecki twierdził, że eCoal jest nic nie wart. Więc po co mu ten sterownik? Żeby mógł skuteczniej obrzydzać go innym?
Teraz, kiedy eCoal został sprawdzony przez liczne grono użytkowników - Jarecki już nie może bezkarnie pisać o nim bzdur.
Elektro-System - być może - uznał, że już można.

Piotrek42
09-10-2011, 14:26
Zaraz nam się tu nowa wojna zacznie, a po co.

A po to zeby kazdy wiedział że jest alternatywa:D a nie ,jestesmy tylko skazani na 1 słuszny sterownik- zresztą danego producenta... jak kupuję auto chcę mieć wybór silnika, mogę kupic 1,6 ale mogę też kupić 2,5 :D

zawijan
09-10-2011, 14:28
No to teraz zmieni sie ranking i może on wyglądac np tak

1 Skam-p sterownik ecoal
2ogniwo z ecoalem
3skamp-puma/cobra
4reszta.....

Dla jednego - tak. Dla drugiego - inaczej.
To zależy od wielu czynników subiektywnych.

karoka65
09-10-2011, 14:30
zdanie trochę zmieniono na sprzedaz ecoala wraz z palnikiem... a teraz widze demokracja jest :D
Demokracja, demokracją ale warunki dalej te same i jasne.
Odpowiedni palnik i nadmuch.
Wydaje mi się że to dobrze bo skoro producent potrafi się do tego dostosować a nawet osoba prywatna która posiada te rzeczy, może sobie znacznie ułatwić obsługę kotła.

czp01
09-10-2011, 14:33
No to teraz zmieni sie ranking i może on wyglądac np tak

1 Skam-p sterownik ecoal
2ogniwo z ecoalem
3skamp-puma/cobra
4reszta.....

Ja na 4 miejsce czyli tuż przed podium wpisuje swoje żeliwne monstrum czyli Kielara Eco2 - głównie z powodu jego trwałości, żeliwnego wymiennika i 10 letniej gwarancji - chociaż te kotły są akurat trochę konserwatywne i baaaardzo powoli się rozwijają.

zawijan
09-10-2011, 14:34
Pozwolę miec sobie odmienne zdanie... zresztą na FM dość czesto było zaznaczane że ecoal bedzie sprzedawany TYLKO z ogniwem, pozniej zdanie trochę zmieniono na sprzedaz ecoala wraz z palnikiem... a teraz widze demokracja jest :D

Tak było. Tylko z Ogniwem do czasu, aż rynek potwierdzi walory eCoala i różni wybrzydzacze nie będą mogli tego zmienić.
Teraz już nie mogą.
Więc niech stosuje go, kto chce.
Nikt nie będzie miał już jednak podstaw do stwierdzenia, że winę za złą pracę jednego czy drugiego kotła ponosi eCoal - skoro z innymi pracuje bardzo dobrze.
Demokracja nie ma tu nic do rzeczy.

karoka65
09-10-2011, 14:38
1 Skam-p sterownik ecoal
2ogniwo z ecoalem
3skamp-puma/cobra
4reszta.....
Ja na pewno do tej trójki na pewno dorzuciłbym Rbr- Ekouniwersal, bardzo solidny kocioł.
I nie koniecznie na 4-tej pozycji.

Piotrek42
09-10-2011, 14:42
Ciekawe jak to będzie wspólpracowac na róznych mocach kotłów?? na róznych konstrukcjach palników? na róznych typach wymienników?? na róznych dmuchawach? no,no,no... pytań dużo, a odpowiedzi?? pewnie z czasem przyjda, napewno jezeli ktos bedzie miał sterownik do wymiany moze pokusic się własnie o ecoal,ew bruli.

karoka65
09-10-2011, 14:51
Więc niech stosuje go, kto chce.

Pierwszy raz nie zgodzę się ale tylko z tym stwierdzeniem.
Nie będzie tak hula-hop.
Tak jak napisałem warunki są jasne.
Na razie mają go tylko wybrane firmy kotlarskie i dwie firmy prywatne na cały kraj.
Będzie sprzedawany z rozwagą i znanymi wymogami.
Jest to też odpowiedź dla Piotrek42.

Piotrek42
09-10-2011, 14:52
Czy mi się wydaje? czy widze smierć w oczach producentów innych sterowników?? ;D :D

karoka65
09-10-2011, 14:52
Z Bruli nie ma problemu, może nabyć go każdy.

karoka65
09-10-2011, 14:54
Czy mi się wydaje? czy widze smierć w oczach producentów innych sterowników?? ;D :D
Heh, śmierć to może nie ale takie małe zatrwożenie.

zawijan
09-10-2011, 14:56
Ciekawe jak to będzie wspólpracowac na róznych mocach kotłów?? na róznych konstrukcjach palników? na róznych typach wymienników?? na róznych dmuchawach? no,no,no... pytań dużo, a odpowiedzi?? pewnie z czasem przyjda, napewno jezeli ktos bedzie miał sterownik do wymiany moze pokusic się własnie o ecoal,ew bruli.

Typ wymiennika nie ma tu nic do rzeczy.
Palnik i dmuchawa jednak ma. i to dużo.
P.S.
To, co tu napisałem, dotyczy oczywiście eCoala.
Dla sterownika bruli nie ma żadnych ograniczeń.

Piotrek42
09-10-2011, 15:07
Typ wymiennika nie ma tu nic do rzeczy.
Palnik i dmuchawa jednak ma. i to dużo.
P.S.
To, co tu napisałem, dotyczy oczywiście eCoala.
Dla sterownika bruli nie ma żadnych ograniczeń.

Wiem Zawijan, wiem... ale tu chodzi o jedną rzecz! frma ELEKTRO-SYSTEM s.c. wypusciła na rynek 2 typy sterownika ecoal -praktycznie sterownik bezobsługowy i bruli sterownik dla zaawansowanych użytkowników vel hobbystów,sterowniki sprawdziły sie w życiu codziennym, uzyskały 1 dobre notowania instytutu i firm które wystawiają atesty czy zajmują się zawodowo sprawdzaniem róznych rozwiązań technologicznych w ogrzewaniu a 2- uzyskały pełną akceptację uzytkowników kotłów i osób które na codzień palą w swoich kotłach, jeżeli nie będzie teraz ograniczeń to nic nie stoi na przeszkodzie żeby te sterowniki wchodziły na rynek z róznymi kotłami, z róznymi konstrukcjami i zdobywały rynek , pewnie powoli rynek sterowników w pl może się znacząco zmienić...

Jarecki79
09-10-2011, 15:55
Owszem, tak pisałem, bo Jarecki twierdził, że eCoal jest nic nie wart. Więc po co mu ten sterownik? Żeby mógł skuteczniej obrzydzać go innym?
Teraz, kiedy eCoal został sprawdzony przez liczne grono użytkowników - Jarecki już nie może bezkarnie pisać o nim bzdur.
Elektro-System - być może - uznał, że już można.

Nie powiedziałem,że jest nic nie wart i prosze mi takich słów nie wmawiać.

Zresztą od nowa tego samego pisac mi się nie chce.

Jarecki79
09-10-2011, 15:58
Tak było. Tylko z Ogniwem do czasu, aż rynek potwierdzi walory eCoala i różni wybrzydzacze nie będą mogli tego zmienić.
Teraz już nie mogą.
Więc niech stosuje go, kto chce.
Nikt nie będzie miał już jednak podstaw do stwierdzenia, że winę za złą pracę jednego czy drugiego kotła ponosi eCoal - skoro z innymi pracuje bardzo dobrze.
Demokracja nie ma tu nic do rzeczy.

hmmm kłopoty rózni użytkownicy z obsługą mają, widać pod wpisach na wątkach.

Jednak póki większość zadowolona, znaczy,że jest dobrze.
Zdanie,że pracuje bardzo dobrze jest chyba trochę na wyrost, ale ok. niech tak zostanie.

Podobnie jak rynek potwierdza,że sterownik eCoal działa, to identyczne zdanie można wyrazić o sterowniku Cobra/Puma

Jarecki79
09-10-2011, 16:00
Ciekawe jak to będzie wspólpracowac na róznych mocach kotłów?? na róznych konstrukcjach palników? na róznych typach wymienników?? na róznych dmuchawach? no,no,no... pytań dużo, a odpowiedzi?? pewnie z czasem przyjda, napewno jezeli ktos bedzie miał sterownik do wymiany moze pokusic się własnie o ecoal,ew bruli.

Pracuje na dwóch typach dmuchaw i trzech palnikach czyli brucer, burner, ekoenergia...
Do takiego zestawu został przygotowany i tyle.

Poprawna praca zależy od palnika i dmuchawy, wymiennik to sprawa drugorzędna.

Badając kocioł z Cobrą soft można przystosować do każdego palnika i prawie każdej dmuchawy na rynku. Trzeba tylko wiedzieć,w jakie menu kodowe wejść i co do takiego zestawu dobrać. Obecnie badamy zestaw z rynną i dmuchawą RV-13AMs z silnikiem 40W

Jarecki79
09-10-2011, 16:05
Czekam na opcję internetową w Cobrze/Pumie z opcja zmiany nastaw
Czekam na moduł obsługi przez komórkę.

Z takimi dodatkami sterownik z pewnością spełni oczekiwania fanatyków sterowania na odległość.

Co ważne obsługuje zawór mieszający i kolejną pompę za tym zaworem np. w układzie podłogowym. To istotne, bo ani bruli ani eCoal takiej możliwości nie ma.
Więc produkt można dobrac do potrzeb konkretnej instalacji i wymogów użytkownika.

Ja osobiście netu w kotłowni nie potrzebuję, ale do panelu pokojowego z podglądem pracy kotła na pięterku mocno się przyzwyczaiłem i tego dodatku jeszcze mi w Cobrze brakuje.

karoka65
09-10-2011, 16:08
Czekam na opcję internetową w Cobrze/Pumie z opcja zmiany nastaw
Czekam na moduł obsługi przez komórkę.

Z takimi dodatkami sterownik z pewnością spełni oczekiwania fanatyków sterowania na odległość.

Co ważne obsługuje zawór mieszający i kolejną pompę za tym zaworem np. w układzie podłogowym. To istotne, bo ani bruli ani eCoal takiej możliwości nie ma.
Więc produkt można dobrac do potrzeb konkretnej instalacji i wymogów użytkownika.

Ja osobiście netu w kotłowni nie potrzebuję, ale do panelu pokojowego z podglądem pracy kotła na pięterku mocno się przyzwyczaiłem i tego dodatku jeszcze mi w Cobrze brakuje.
I właśnie o tym pisałem wcześniej.
Ile to wszystko będzie kosztowało.

Jarecki79
09-10-2011, 16:15
I właśnie o tym pisałem wcześniej.
Ile to wszystko będzie kosztowało.

Pożyjemy-zobaczymy.

mnie bardziej interesuje, aby prace mocniej przyspieszyły i aby wreszcie moduł zaworu był już normalnie dostępny.
równie pilnie oczekuję na dodatkowy moduł obsługi GSM...

Zawiedziony jestem,że kolejny rok ucieka a dalej panelu pokojowego brak.

malka
09-10-2011, 16:26
Jeśli dom dobrze docieplony wystarczy 16kw tym bardziej że masz składany palnik. Pogratuluj odemnie swojemu mężowi żony. Pozdrawiam :)

do mocy za chwilkę się odniosę,a co do gratulacji,to wiesz jak jest,jeśli kogoś przyzwyczaisz ,że o wielu rzeczach mysleć nie musi,to staje się to dla niego normą,niczym nadzwyczajnym...


@ malka...16kW powinno być oki.

jw.


Hmm to mnie zaintrygowało - jakie kominy lubisz ?

A co do tematu to 16 kW powinno spokojnie wystarczyć do nowego, ocieplonego domu.

kominy...hmmmm np takie:78553 tu akurat komin w Żabiej, cudny, acz mało spektakularny ;)

Dobra dosyć pierdół,do meritum czas przejść.
Miło by było gdyby ta 16 dała radę, ale wszyscy piszecie,że "powinno", mnie to nie satysfakcjonuje. Więc po lekturze piecowych wątków (na marginesie - Wasza wiedza mnie powala:o) wymyśliłam sobie, że jeśli stanie na Ogniwie (bo kilka ofert, które spłynęło na mój priv, znów mi namieszało w głowie) kupię 25 i wymienię palnik na mniejszy. Czyli duży wymiennik,mały palnik. Jak gdzieś pisał chyba Zawijan (przepraszam jeśli pomyliłam, ale to była już noc,lub nawet wczesny poranek :oops:), powinno być ok.

Za Ogniwem,przemawiają dobre opinie użytkowników, ciągłe udoskonalanie przez producenta, niezła konstrukcja (chyba ),ale ma jeden minus, wyjście czopucha...nie wiem, czy kotłownia jest wystarczająco szeroka, by go zmieścić...W pierwotnej wersji kocioł miał stać ustawiony po długości ,zakładałam wyjście od góry lub z lewego boku.
Proszę więc o łopatologiczne instrukcje ile z każdej strony pieca trzeba zostawić miejsca na obsługę.
Nie zdawałam sobie sprawy,że rynek kotłów jest tak różnorodny, a dla laika to absolutna dżungla :bash:

Jarecki79
09-10-2011, 16:41
ma jeden minus, wyjście czopucha...nie wiem, czy kotłownia jest wystarczająco szeroka, by go zmieścić...W pierwotnej wersji kocioł miał stać ustawiony po długości ,zakładałam wyjście od góry lub z lewego boku.
Proszę więc o łopatologiczne instrukcje ile z każdej strony pieca trzeba zostawić miejsca na obsługę.
Nie zdawałam sobie sprawy,że rynek kotłów jest tak różnorodny, a dla laika to absolutna dżungla :bash:

Wyjście kominowe można dostosować w innym produkcie.
Wstaw może szkic Twojej kotłowni z wymiarami ścian i umiejscowieniem komina, będzie łatwiej coś doradzić.
Ew. wyślij na priva maila, podam swojego i odrysuję jak można ustawić dany kocioł.

Ja bym jednak sugerował wybór mocy 16-17kW, na 160m2 nowego budownictwo nic więcej nie potrzeba.

Odległości - od strony kosza powinno zostać ok.50cm miejsca na obsługę.
Od przodu tyle miejsca, abyś otworzyła drzwiczki danego kotła i wysunęła szufladę na popiół. Średnio ok.1metr to taka logiczna granica, aby za mocno się nie gimnastykować

Od tyłu to mocno zależy od kotła i jego konstrukcji, jak nie będzie zrobionych z tyłu wyjść tj. powrotu, spustu wody, to można taki model z górnym wyjściem spalin dosunąć na przysłowiowe zero do ściany. W produktach z tylnym wyjściem spalin min.ok.30cm.

zawijan
09-10-2011, 16:52
Podobnie jak rynek potwierdza,że sterownik eCoal działa, to identyczne zdanie można wyrazić o sterowniku Cobra/Puma

Takich sterowników, których dobre działanie potwierdził rynek, jest chyba kilkanaście, a może nawet więcej.
Ale tylko jeden - eCoal.pl - jest takim, gdzie użytkownik nie musi ustawiać podawania, przerwy i nadmuchu (no, może jeszcze sterownik z sondą lambda, który jest stosunkowo mało znany). A jak pokazują liczne wątki na forach - to sprawia użytkownikom (szczególnie początkującym, ale nie tylko) największe problemy. Bo też jest to naprawdę trudne!

Piotrek42
09-10-2011, 16:55
Takich sterowników, których dobre działanie potwierdził rynek, jest chyba kilkanaście, a może nawet więcej.

Ale tylko 1 ma PEŁNE sterowanie przez net,

Jarecki79
09-10-2011, 16:56
Takich sterowników, których dobre działanie potwierdził rynek, jest chyba kilkanaście, a może nawet więcej.
Ale tylko jeden - eCoal.pl - jest takim, gdzie użytkownik nie musi ustawiać podawania, przerwy i nadmuchu (no, może jeszcze sterownik z sondą lambda, który jest stosunkowo mało znany). A jak pokazują liczne wątki na forach - to sprawia użytkownikom (szczególnie początkującym, ale nie tylko) największe problemy. Bo też jest to naprawdę trudne!

O tym już kilkakrotnie rozmawialiśmy.
Wszystko zależy od producenta, od tego, czy produkt był sprawdzany.

Jak wgrywamy odpowiednie dane do cobry, to wszystko odpowiednio pracuje.
Powtarzam kolejny raz,że użytkownik nie znając kodu serwisowego nie ma dostępu do czasu podawania, przerwy podawania... w Cobrze.
Może tylko dokonać ewentualnej korekcji pracy automatu.

Nie chcę wracać do tematu,że w eCoalu trzeba ustawiać tryby pracy pompy CWU, dobrać przedmuchy.
Miała być opcja korekcja pracy eCola, chyba właśnie została dodana. Dzisiaj więc mamy dwa sterowniki, których automatyczną pracę można jednak skorygować.

Jarecki79
09-10-2011, 16:58
Ale tylko 1 ma PEŁNE sterowanie przez net,

To jest istotne, ale chyba są raczej dwa takie sterowniki... mam na myśli tech-a i jego moduł internetowy

Mam nadzieję,że będą cztery tj puma i cobra, bo obecnie przez neta można w nich tylko podglądac pracę kotła

jorgo
09-10-2011, 16:59
Jeśli nie masz wkładu kominowego, nie radzę palić płyty wiórowe, ponieważ posiadają w sobie kleje, które oblepiają ściany i doprowadzają do zatkania komina. W przeszłości miałem podobną sytuację. Z kominiarzem przebijaliśmy ciężarkiem 5 kg i wypalaliśmy... czarno i smród w okolicach, nawet straż miejska zjawiła się u mnie... na szczęście nie zapłaciłem mandatu :D

dzięki dino49.... tych kawałków płyt wiórowych mam tylko z jednej starej szafki, więc myślę że taka ilość nie powinna zaszkodzić kominowi

zawijan
09-10-2011, 17:00
Badając kocioł z Cobrą soft można przystosować do każdego palnika i prawie każdej dmuchawy na rynku. Trzeba tylko wiedzieć,w jakie menu kodowe wejść i co do takiego zestawu dobrać.

Można przystosować do każdego. Ale jeden kocioł pracuje tylko z jednym sterownikiem na raz. Ale użytkownik ma na ogół tylko jeden kocioł na raz.
Po co przystosowywać, jak można kupić gotowy zestaw kocioł+sterownik - dopasowane do siebie jak skóra do ciała?

Ja jestem zwolennikiem rozwiązań specjalizowanych.
Jeśli jednak ktoś woli rozwiązania uniwersalne - to też nic złego.
W jednym kotle wystarczy jednak - moim zdaniem - jeden sterownik. Byle był dobry.

Piotrek42
09-10-2011, 17:04
Nie ma się co czarować ELEKTRO-SYSTEM jest prekursorem nowoczesnych sterowników sterowanych drogą internetową, 1 raz że dobrze działaja 2 że wizualizacja i jest na najwyższym poziomie,działa to przez komputery czy telefony z systemem android( nie wspominam o pomocy czy to on line czy tel- bo u nich to działa wzorcowo) jeżeli chodzi o pumę/cobrę to na obecną chwilę sa bez szans stronka jakaś taka archaiczna... brak sterowania (tylko podgląd) i pewnie coś jeszcze by się znalazło.. to tak na szybko.... ale żebyś przypadkiem zawijan nie popadł w samozachwyt ;) uważam że skam-p z ecoalem to może być naprawdę bardzo ciekawe rozwiazanie. jeszcze jakby dołożyli burnera....

Jarecki79
09-10-2011, 17:04
Można przystosować do każdego. Ale jeden kocioł pracuje tylko z jednym sterownikiem na raz. Ale użytkownik ma na ogół tylko jeden kocioł na raz.
Po co przystosowywać, jak można kupić gotowy zestaw kocioł+sterownik - dopasowane do siebie jak skóra do ciała?

Ja jestem zwolennikiem rozwiązań specjalizowanych.
Jeśli jednak ktoś woli rozwiązania uniwersalne - to też nic złego.
W jednym kotle wystarczy jednak - moim zdaniem - jeden sterownik. Byle był dobry.

Po to się coś sprawdza, aby z palnikiem A i dmuchawą B na kotle C dobrze pracował.
Tak jest, jak stosuję Cobrę ze swoim produktem.
Tak jest, jak stosujecie eCoala z brucerem, burnerem, ekoenergią.

W jednym kotle nie musi być tylko jeden sterownik, można dać wybór, bo każdy produkt oferuje coś innego, co dla konkretnej osoby może być ważne.
Tylko jedna słuszna partia to już kiedyś grali w innym systemie politycznym.

Piotrek42
09-10-2011, 17:06
Jarecki... nie kituj.....
Mam nadzieję,że będą cztery tj puma i cobra, bo obecnie przez neta można w nich tylko podglądac pracę kotła

wlodek_pid obiecał to juz w zeszłym roku, i co?? i nic nawet stronki porządnej nie zrobili..

Jarecki79
09-10-2011, 17:07
Nie ma się co czarować ELEKTRO-SYSTEM jest prekursorem nowoczesnych sterowników sterowanych drogą internetową, 1 raz że dobrze działaja 2 że wizualizacja i jest na najwyższym poziomie,działa to przez komputery czy telefony z systemem android( nie wspominam o pomocy czy to on line czy tel- bo u nich to działa wzorcowo) jeżeli chodzi o pumę/cobrę to na obecną chwilę sa bez szans stronka jakaś taka archaiczna... brak sterowania (tylko podgląd) i pewnie coś jeszcze by się znalazło.. to tak na szybko.... ale żebyś przypadkiem zawijan nie popadł w samozachwyt ;) uważam że skam-p z ecoalem to może być naprawdę bardzo ciekawe rozwiazanie. jeszcze jakby dołożyli burnera....

Z nowej Ekoenergii jestem bardzo zadowolony, jest to pierwszy palnik żeliwny, który był rozbieralny w połowie.
Nie potrzebuję już innego. Rozwiązanie jego ślimaka bardziej mi odpowiada, to ważne, ale publicznie nie chcę się nad tym rozwodzić.

Co do neta w pumie czy cobrze, ma on służyć do rozwoju produktu, nie był myślany strikte pod obsługę przez klienta.

Takie prace będą trwały obecnie i zobaczymy czym innowacyjnym nas firma zaskoczy.

Jarecki79
09-10-2011, 17:09
Jarecki... nie kituj.....

wlodek_pid obiecał to juz w zeszłym roku, i co?? i nic nawet stronki porządnej nie zrobili..

Obiecał na ten sezon grzewczy, zobaczymy czy się ze słowa wywiąże.
To nie ma być na obecnym buranie!! i nie na obecnej stronie z nim związanej.
Pierwszy ma być podobno moduł GSM, zobaczymy

zawijan
09-10-2011, 17:10
W jednym kotle nie musi być tylko jeden sterownik, można dać wybór, bo każdy produkt oferuje coś innego, co dla konkretnej osoby może być ważne.
Tylko jedna słuszna partia to już kiedyś grali w innym systemie politycznym.

Jeśli ktoś produkuje kilka kotłów "na miarę" konkretnego klienta - może tak robić.
Jeśli ktoś produkuje seryjnie kilka tysięcy kotłów - to już nie. Musi wybrać rozwiązanie najlepsze (jego zdaniem).

Polityka nie ma nic do tego. Porównanie dość kiepskie.

Jarecki79
09-10-2011, 17:12
Jeśli ktoś produkuje kilka kotłów "na miarę" konkretnego klienta - może tak robić.
Jeśli ktoś produkuje seryjnie kilka tysięcy kotłów - to już nie. Musi wybrać rozwiązanie najlepsze (jego zdaniem).


To Pana zdanie, można korzystać z 2 czy 3, nie ma w tym nic dziwnego, tak kilka większych firm również funkcjonuje. Musi to było kiedyś, teraz jest słowo może.

Piotrek42
09-10-2011, 17:13
Jarecki....podstawówkę mam skończoną.. wiec raczej nie mam problemów z czytaniem, obiecał to już w zeszłym roku- w poprzednim sezonie grzewczym!!!

zawijan
09-10-2011, 17:15
To Pana zdanie, można korzystać z 2 czy 3, nie ma w tym nic dziwnego, tak kilka większych firm również funkcjonuje. Musi to było kiedyś, teraz jest słowo może.

To ich sprawa.
W Ogniwie myślą inaczej. I to jest ich (Ogniwa) sprawa.
Nikt nie musi mysleć tak samo.

Jarecki79
09-10-2011, 17:16
Jarecki....podstawówkę mam skończoną.. wiec raczej nie mam problemów z czytaniem, obiecał to już w zeszłym roku- w poprzednim sezonie grzewczym!!!

Możliwe, że tak pisał na forum, nie zapieram się.

W rozmowie przed wakacjami była mowa o internecie na ten sezon, czekam do grudnia, nie będzie to również swoją opinię publicznie wyrażę.
Tak jak moduł zaworu miał być dostępny od połowy sierpnia...
a tu jeszcze coś i jeszcze coś, zaraz będzie... :)

Piotrek42
09-10-2011, 17:24
No to teraz z innej strony :D kto mi powie? ile ilosciowo lub procentowo jest sprzedawanych sterowników -ecoal/bruli ,a ile puma/cobra??? jacy producenci korzystają z ww. sterowników??

Jarecki79
09-10-2011, 17:28
No to teraz z innej strony :D kto mi powie? ile ilosciowo lub procentowo jest sprzedawanych sterowników -ecoal/bruli ,a ile puma/cobra??? jacy producenci korzystają z ww. sterowników??

pume czy cobrę kupuje wielu producentów pleszewskich, eksportowana jest też na m.in. rynek duński do kotłów na pellet.
ognika wiem,że stosował hef i chyba sas.
O ilości to raczej musisz pytać producentów sterowań.
eCoal jest ograniczony konkretnym palnikiem i dmuchawą, jego docelowe grono odbiorców jest inne. Chyba trzeba to rozpatrywać w rozmiarach eCoal+Bruli.

Piotrek42
09-10-2011, 17:35
pume czy cobrę kupuje wielu producentów pleszewskich czyli co sterownik lokalny???? ognik mnie nie interesuje bo to inna bajka... porównuje te 2 modele...

Jarecki79
09-10-2011, 17:37
czyli co sterownik lokalny???? ognik mnie nie interesuje bo to inna bajka... porównuje te 2 modele...

Skoro Dania jest dla Ciebie lokalna...

Przecież ja tam nie pracuję, nie wiem z kim mają podpisane umowy i do kogo sterowniki wysyłają.
Na śląsku jest jakiś producent tłoków co z tych sterowań korzysta, ponoć robi tylko tłoki.

Pełne info to tylko u producenta jest możliwe

Piotrek42
09-10-2011, 17:40
Skoro Dania jest dla Ciebie lokalna lokalna.... mały kraj.. byłem kilka razy ;)

Piotrek42
09-10-2011, 17:55
Przecież ja tam nie pracuję, nie wiem z kim mają podpisane umowy i do kogo sterowniki wysyłają.

A widzisz, a powinienes...... pamietam twoja firma sprzedawała kiedys kotły z tatarkiem ( wbrew pozorom to całkiem fajny sterowniczek) ale jednak zatrzymali się w rozwoju i powoli zostają wypierani z rynku (chyba w sumie juz mało kto sprzedaje ich sterowniki?) na + mają tylko to że są tanie, wchodzi nowa era sterowników (internetowych) a puma/cobra jak była w lesie tak jest dalej.....

Jarecki79
09-10-2011, 18:01
A widzisz, a powinienes...... pamietam twoja firma sprzedawała kiedys kotły z tatarkiem ( wbrew pozorom to całkiem fajny sterowniczek) ale jednak zatrzymali się w rozwoju i powoli zostają wypierani z rynku (chyba w sumie juz mało kto sprzedaje ich sterowniki?) na + mają tylko to że są tanie, wchodzi nowa era sterowników (internetowych) a puma/cobra jak była w lesie tak jest dalej.....

RT09pid jest rozwijany, aktualnie dodali strefy do cwu i pewnie jeszcze beda je testować zanim wejdą do sprzedaży.
Nadal jest do wyboru i jest często wybierany, szczególnie jak ktoś chce panel domowy.
Do ekoenergii, brucera fajny ster.

Ma być ponoć wersja z zabudowanym modułem zaworu w jednej obudowie, zobaczymy.

Do pumy i cobry niby kończone są prace nad tym zaworem i pierwsze testy modułu gsm.

Piotrek42
09-10-2011, 18:04
Jarecki79 a powiedz mi dlaczego ja nie widze na waszej stronie kotłów z rt09???

jorgo
09-10-2011, 18:05
Co do paliwa, to palniki:
- burner, brucer czy nowa ekoenergia radzą sobie z ekogroszkiem oraz miałem węglowym. Są w całości wykonane z żeliwa, ekoenergia może być rozkręcana w połowie. Opcja spalania miału może się przydać, jak ceny ekogroszku będą niebotyczne czy też będzie kłopot z jego dostępnością

- bardzo prostym sterownikiem w obsłudze i takie było założenie twórcy jest model Cobra/Puma. Nawet dobór pracy pomp C.O. i CWU jest w niej automatyczny (w eCoalu musisz wybrac tryb lato, priorytet itd.). Podstawowa obsługa sprowadza się do nastawy temp. i naciśnięcia START. Sterownik ma czytelny wyświetlacz.
http://www.elektro-miz.pl/pol/produkty/regulatory_temperatury/regulator_cobra.html
http://instalator.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=585%3Aring-magazynu-instalatora-nowa-era-sterowania-elektro-miz-ls-elektronik-&Itemid=160&lang=pl
http://instalator.pl/archi/2010/mi6%28142%29/9.pdf

- eCoal też z założenia ma być prosty w obsłudze, nie jest jednak jedyny na rynku. Ma dość dużą, jeżeli nie wielgaśną obudowę. Na zdjęciach pokazywany jest zawsze tylko panel wykonawczy. Jest to jednak sterownik, który nie wymaga nastaw podawania.

- co do czyszczenia, zdecydowanie wygodniej i szybciej czyści się kanały poziome, było to wielokrotnie omawiane i pokazywane na zdjęciach na tym wątku. Użytkownicy modeli kotłów z kanałami pionowymi się z tym nie zgadzają. Z tego powodu polecam wybór kotła między RBR a SKAM-P, uważam,że dostęp tylko od przodu jest wygodniejszy i samo czyszczenie jest szybsze. Nic nie trzeba czyścić od góry.

- sterownik zawsze możesz wybrać, zapoznaj się z materiałami, porównaj, przeanalizuj. Moc 16-17kW jest optymalna.

Nie to żebym się czepiał........
sam wiesz Jarecki79, że prowadziłem z Tobą szeroką korespondencję mailową w kwestii gdy szukałem kotła. Nie mogę powiedzieć że jeśli chodzi o informacje na temat Skampa uzyskałem do Ciebie dogłębną, ale ostatecznie cieszy mnie fakt wyboru Ogniwa. Zaznaczam, że z Zawijanem nie wymieniłem nawet słowa w kwestii zakupu Eko PLusa........ ostatecznie zdecydowałem się na Plusa.

I teraz trochę na temat tego, jak elastyczne są Twoje poglądy . Jak wyżej piszesz, że ecoal ma wielgaśną obudowę a jednocześnie wcześniej bardzo krytykowałeś ten sterownik - wystarczy tylko przeczytać w całości ten temat. Ostatecznie okazuje się, że Sekom będzie ze Skampem sprzedawał eCoala. :) Będziecie sprzedawać taki "be" sterownik????
Chciałbym w tym miejscu zadać pytanie: Czy Sekom będzie stosował ze swoimi kotłami eCoala z uwagi na fakt że jest to bardzo dobry sterownik pod względem fachowym i merytorycznym czy dlatego że eCoal jest to produkt dobry pod względem marketingowym i pozwoli firmie Sekom na wzięcie z rynku kolejnego kawałka tortu :) ?
A co się stało, że ostatnio przestałeś promować kocioł Sztokera.... wątek o tym kotle jest mizerny - a więc i użytkowników jak na lekarstwo. Miał być świtnym kotłem, dlaczego więc nie zdobył nabywców????

Bardzo też podkreślasz że nowy palnik Ekoenergii jest dwuczłonowy.... i co to niby ma być za super pozytyw? Idąc tym tropem to Burner jest lepszy bo ma 4 człony. :)

Ja tylko powiem, że argument "wielgaśny " jest żaden, bo przy rozmiarach kotła jest to maleństwo. Przy czym obiektywnie muszę powiedzieć, że kotły Ogniwo są w porównaniu do innych kotłów małymi gabarytowo. Przy kotłach z kanałami poziomymi Ogniwo jest naprawdę mały. Nikt o tym nie pisał wcześniej (albo tego nie wyłapałem) ale dla osób z niskim wzrostem czyszczenie lub wsypywanie ekogroszku do zasobnika kotła z kanałami poziomymi może być problemem.

Także - pisałem o tym ostatnio - wyczyściłem swój kociołek, choć nie było z czego czyścić!! Powiem tak. Kocioł mam pionowe kanały i nie ma z jego czyszczeniem żadnego problemu!!! Argument że kocioł z kanałami poziomymi czyści się szybciej i wygodniej uważam za żaden. W pionowym wszystko spada na dół zawirowacze wystarczy ponieść 15 cm do góry i puścić - wszystko pięknie opadnie na dół i już. W poziomym proponuje włożyć szczotkę pomiędzy kanałami do końca i pociągnąć w swoim kierunku - zobaczymy gdzie poleci sadza? :)
Generalnie w każdym kotle, każdym produkcie, można znaleźć plusy i minusy... tylko niech to będzie rzeczowe i uzasadnione, a nie nakierowane na pogrążenie dobrego produktu konkurencji, a wypromowanie super bubla.

Wlodek_PID
09-10-2011, 18:08
Jarecki... nie kituj.....

wlodek_pid obiecał to juz w zeszłym roku, i co?? i nic nawet stronki porządnej nie zrobili..

Ach ten Włodek... Zupełnie jak polityk :-))

jorgo
09-10-2011, 18:16
pume czy cobrę kupuje wielu producentów pleszewskich, eksportowana jest też na m.in. rynek duński do kotłów na pellet.
ognika wiem,że stosował hef i chyba sas.
O ilości to raczej musisz pytać producentów sterowań.
eCoal jest ograniczony konkretnym palnikiem i dmuchawą, jego docelowe grono odbiorców jest inne. Chyba trzeba to rozpatrywać w rozmiarach eCoal+Bruli.

oto strona producenta sterowników : ognik, puma i cobra http://www.elektro-miz.pl/pol/produkty/regulatory_temperatury/regulator_ognik_plus_pid_ii.html

gdzie jest forum czy wsparcie techniczne ze strony tej firmy dla klienta, upgrade softu itp
Wobec Elektro - Systemu https://esterownik.pl/ czy tej stronki http://ecoal.pl/ to po prostu słabiutko niestety. Tu mamy pełne natychmiastowe wsparcie czy na telefon czy maila.
A to jest bardzo ważne

Jarecki79
09-10-2011, 18:17
Jorgo, pisałem, co mi się nie podoba, jak chcesz to nazwać krytyka dla samej krytyki, to Twoja sprawa.
Obudowa jest wielgaśna, do tematu co jest w środku nie wracam. Generalnie jest ten internet i działa.

A wybór jak wybór, jak ktoś chce, to może mieć. Tyle.
Nie ma produktów idealnych

Ze Sztokerem kłopotu nie ma (dziękuję,że o to pytasz), schodzi bardzo ładnie, jutro także sobie pojedzie, może jego użytkownik się zaloguje na forum

Co do wrzucania paliwa do kosza to większej bzdury jak to,że kosz przy kanałach poziomych jest wyżej nie słyszałem
Przecież palnik w kanałach poziomych nie jest instalowany w połowie wymiennika, trochę trzeba się zastanowić.

Krawędź zasypu kosza czy to będzie wymiennik poziomy czy pionowy jest taka sama.
Przy kanałach poziomych czyścisz wszystko na wysokości klatki piersiowej, więc wygodnie.
Było to omawiane, pokazywane na fotkach i filmikach.

Jarecki79
09-10-2011, 18:18
oto strona producenta sterowników : ognik, puma i cobra http://www.elektro-miz.pl/pol/produkty/regulatory_temperatury/regulator_ognik_plus_pid_ii.html

gdzie jest forum czy wsparcie techniczne ze strony tej firmy dla klienta, upgrade softu itp
Wobec Elektro - Systemu https://esterownik.pl/ czy tej stronki http://ecoal.pl/ to po prostu słabiutko niestety. Tu mamy pełne natychmiastowe wsparcie czy na telefon czy maila.
A to jest bardzo ważne

Świeże softy są non stop dostępne na podanych stronach a jak zauważyłeś po wątku o Skam-P nie ma większych problemów z ich obsługą.
Dobrze napisana instrukcja.

Tu są świeże softy wstawiane do Cobry:
http://www.elektro-miz.pl/pol/produkty/regulatory_temperatury/regulator_cobra.html

a tu do Pumy:
http://www.elektro-miz.pl/pol/produkty/regulatory_temperatury/regulator_puma_pid.html

Skąd wiesz jakie jest wsparcie, skoro nie korzystałeś?

Jarecki79
09-10-2011, 18:21
Ach ten Włodek... Zupełnie jak polityk :-))

p.Włodku, trzeba zakasać rękawy, streszczać się z zaworem mieszającym, streszczać się z gsm i do grudnia spełnic obietnicę o internecie.

andrew01
09-10-2011, 18:26
Cieszy fakt, że wreszcie można samemu poskładać co się chce, kocioł taki, sterownik taki. Jeszcze rok temu zestaw skam + ecoal legł w gruzach i nic z tego nie wyszło. Jedno jest pewne, tak jak w ecoal/bruli programistom świetnie wyszedł dostęp przez net'a i sterowanie (a myślę że to jest bardzo chwytliwe) tak również w pumie/cobrze świetnie wygląda interfejs użytkownika samego sterownika. Szkoda tylko, że nie można mieć jednego i drugiego, choć widzę że jakieś światełko w tunelu dla pumy/cobry się pojawia. Pytanie tylko czy dla obecnych użytkowników również, no i za jaką cenę...

jorgo
09-10-2011, 18:31
Świeże softy są non stop dostępne na podanych stronach a jak zauważyłeś po wątku o Skam-P nie ma większych problemów z ich obsługą.
Dobrze napisana instrukcja.

Tu są świeże softy wstawiane do Cobry:
http://www.elektro-miz.pl/pol/produkty/regulatory_temperatury/regulator_cobra.html

a tu do Pumy:
http://www.elektro-miz.pl/pol/produkty/regulatory_temperatury/regulator_puma_pid.html

Skąd wiesz jakie jest wsparcie, skoro nie korzystałeś?

A podaj linki nie do softu..... tylko do firmowego forum użytkowników tych sterowników

Jarecki79
09-10-2011, 18:35
Pytałeś o upgrade softu, więc pokazałem,że jest.

Co do forum firmowego, widocznie na chwile obecną nie jest potrzebne. Widocznie dobra instrukcja i kłopotów ludzie nie mają.
Może zrobią albo i nie jak dodadzą np. opcję internetową...

Jest to forum, są też inne, gdzie są poglądy o pumie wymieniane.
Dla mnie ważne, aby pomagać użytkownikom zestawów ze Skam-P.

jorgo
09-10-2011, 18:41
Nie piszę po to żeby się kłócić, tylko po to, aby potencjalni nabywcy kotłów mieli rzetelna informację na podstawie której podejmą decyzje o zakupie kotła i zostaną w pewnym sensie skazani na jego eksploatacja przez kilka lub kilkanaście kolejnych lat, bo to nie zabawka, tylko wydatek ok. 8-10 tysiaków.
Ponadto jeśli nie mam racji lub pewności to nie forsuje za wszelką cenę swojego stanowiska.
I nie rób Jarecki79 ze mnie kogoś kim nie jestem. Wiem, że palniki w kotłach są mniej więcej na jednej wysokości, ale kosze niekoniecznie mają tę samą wysokość a i kotły też. Czy twierdzisz, że kocioł z kanałami poziomymi jest niższy niż OE+ z pionowymi?

Podoba mi się to stwierdzenie w Twoim poście " nie ma produktów idealnych"

Jarecki79
09-10-2011, 18:47
Nie korzystałeś ze wsparcia Elektro-Miz, nie korzystałeś z ich sterowania, więc po co mówisz,że wsparcia nie ma.

Pisałeś wyraźnie o krawędzi zasypu kosza, więc się teraz nie wykręcaj:
"Nikt o tym nie pisał wcześniej (albo tego nie wyłapałem) ale dla osób z niskim wzrostem czyszczenie lub wsypywanie ekogroszku do zasobnika kotła z kanałami poziomymi może być problemem"

Oczywiście,że kocioł z kanałami poziomymi jest wyższy, ale jednocześnie zajmuje mniej miejsca na głębokość.
Jak wspomniałem czyszczenie na wysokości klatki a szczotki to będą Ci potrzebne jak będziesz miał rury, jak rur nie ma to czyszczaki sa proste.

Oczywiście,że stwierdzenie,że nie ma produktów idealnych jest prawdziwe.

Co do bubli to dla mnie bublem są zachodzące na siebie drzwiczki i odchodząca farba w nowym wyrobie.

Piotrek42
09-10-2011, 18:56
Nikt o tym nie pisał wcześniej (albo tego nie wyłapałem) ale dla osób z niskim wzrostem czyszczenie lub wsypywanie ekogroszku do zasobnika kotła z kanałami poziomymi może być problemem.

No co jak co ale dla ciebie jorgo nie powinno stanowić to żadnego problemu....


Argument że kocioł z kanałami poziomymi czyści się szybciej i wygodniej uważam za żaden

tu sie nie zgodzę, ale cicho bo z tego powodu była już nie jedna wojna na forum..

jorgo
09-10-2011, 18:56
Jarecki79....
Napisałem, że nie ma wsparcia no bo nie ma żadnego Forum. To na forum esterownik.pl są wrzucane wersje oprogramowania sterownika i każdy kto korzysta pisze jakie są plusy i minusy, i na tej podstawie producent pisze ostateczna wersję oprogramowania uwzględniając uwagi użytkowników. Taką praktykę stosuje Microsoft, i taką praktykę Elektro-System.
Przecież sam powyżej prosisz Pana Włodka żeby zakasał rękawy........

Piotrek42
09-10-2011, 19:01
A ja bardzo chetnie zobaczyłbym skam-p ze sterownikiem ecoal.....

Wlodek_PID
09-10-2011, 19:01
p.Włodku, trzeba zakasać rękawy, streszczać się z zaworem mieszającym, streszczać się z gsm i do grudnia spełnic obietnicę o internecie.

Langsam, aber sicher. Po co ten pośpiech? A potem problemy?

Pozdrowienia,

Włodek

dino49
09-10-2011, 19:06
Langsam, aber sicher. Po co ten pośpiech? A potem problemy?

Pozdrowienia,

Włodek
Rób powoli, a dobrze.:yes:
Tak mi Ślązacy w Opolu wpajali

Jarecki79
09-10-2011, 19:08
Jarecki79....
Napisałem, że nie ma wsparcia no bo nie ma żadnego Forum. To na forum esterownik.pl są wrzucane wersje oprogramowania sterownika i każdy kto korzysta pisze jakie są plusy i minusy, i na tej podstawie producent pisze ostateczna wersję oprogramowania uwzględniając uwagi użytkowników. Taką praktykę stosuje Microsoft, i taką praktykę Elektro-System.
Przecież sam powyżej prosisz Pana Włodka żeby zakasał rękawy........

No wybacz, ale jeżeli brak forum ma być równoznaczny z brakiem wsparcia, to jest to jakaś dziwna opinia.

Elektro-Miz nowe softy udostępnia na swojej stronie. O wymianę opinii, uwagi, poprawki się nie martw.


Wiesz co, jutro sprawdzę jaka jest krawędź zasypu kosza dla modelu 12kW z powiększonym koszem
Sam kocioł ma po poprawkach podstawy obecnie 124cm wysokości razem z króćcem zasilania, dół czopucha tylnego w nim jest obecnie na wysokości 98cm (był na 108cm)

Jarecki79
09-10-2011, 19:10
Langsam, aber sicher. Po co ten pośpiech? A potem problemy?

Pozdrowienia,

Włodek

Do Cobry na ślimaka zastrzeżeń nie mam.
Do tempa prac nad zaworem lekkie obiekcje już wyrażam
Apeluję o zwiększenie wysiłków w sprawie sprzedaży modułu oraz dostępności modułu GSM

a na internet mogę do tego grudnia jeszcze poczekać, skoro ma być langsam aber sicher

Jarecki79
09-10-2011, 19:12
A ja bardzo chetnie zobaczyłbym skam-p ze sterownikiem ecoal.....

W ciągu najbliższych 4tygodni się na to nie doczekasz (tyle jest zamówień na przód), a później się okaże ile osób będzie taki zestaw chciało.

Jarecki79
09-10-2011, 19:14
Rób powoli, a dobrze.:yes:

Twój wpis razem z Twoim podpisem:
"Jedna rzecz to wiedzieć, co należy robić, ale całkiem inną sprawą jest umieć to zrealizować"

stanowią piękną całość podsumowania wypowiedzi Włodka :)

Piotrek42
09-10-2011, 19:31
Reasumujc - w pumie/cobrze nic sie nie dzieje, mamy jakieś mgliste objetnice, że kiedyś, gdzies, coś tam będzię, może do grudnia, moze pozniej, moze wczesniej, moze coś nowego damy, albo nie damy, a ecoal/bruli po cichutku wprowadza swoje sterowanie do coraz większej liczby producentów.

dino49
09-10-2011, 19:36
Twój wpis razem z Twoim podpisem:
"Jedna rzecz to wiedzieć, co należy robić, ale całkiem inną sprawą jest umieć to zrealizować"

stanowią piękną całość podsumowania wypowiedzi Włodka :)

Dzięki.
Cierpliwość wynagradza, tylko spokojnie. Włodek_PID zrealizuje Twoje uwagi, jak nie do grudnia to w przyszłym roku.
Szybkość jest złym doradcą, sam w życiu przekonałem

Jarecki79
09-10-2011, 19:37
Dzieje się i to dużo, tylko ja bym chciał, aby to już zaczęło powoli wchodzić na rynek.
Co się dzieje, to może Włodek zdradzić - lub nie.

Potwierdzam,że problemów dla modeli ślimakowych nie ma.


A jak wcześniej mówiłem... wybór i demokracja fajna sprawa - byliście na wyborach??

Piotrek42
09-10-2011, 19:41
bylismy na wyborach... ale cholera były tylko 2 partie do wyboru cobra/puma i ecoal/bruli :D

jorgo
09-10-2011, 19:42
No wybacz, ale jeżeli brak forum ma być równoznaczny z brakiem wsparcia, to jest to jakaś dziwna opinia.

Elektro-Miz nowe softy udostępnia na swojej stronie. O wymianę opinii, uwagi, poprawki się nie martw.


Wiesz co, jutro sprawdzę jaka jest krawędź zasypu kosza dla modelu 12kW z powiększonym koszem
Sam kocioł ma po poprawkach podstawy obecnie 124cm wysokości razem z króćcem zasilania, dół czopucha tylnego w nim jest obecnie na wysokości 98cm (był na 108cm)

No poszedłeś za daleko..... ja się absolutnie nie martwię. To tylko to świadczy że użytkownik nie ma wpływu na to co każesz mu kupić w ciemno !!!
A system Linuks powstał właśnie w taki sposób...... każda kolejna wersja jest tworzona w oparciu o to co wypracują użytkownicy, co poprawia poprzez użytkowanie softu.
A ty nadal otwarcie nie chcesz przyznać, że nie macie wsparcia w postaci Forum dla użytkowników, tylko każesz mi się nie martwić :) nie zauważasz tego , ludzie chcą mieć wpływ na pewne rzeczy. :)
pozdrawiam

Jarecki79
09-10-2011, 19:47
No poszedłeś za daleko..... ja się absolutnie nie martwię. To tylko to świadczy że użytkownik nie ma wpływu na to co każesz mu kupić w ciemno !!!
A system Linuks powstał właśnie w taki sposób...... każda kolejna wersja jest tworzona w oparciu o to co wypracują użytkownicy, co poprawia poprzez użytkowanie softu.
A ty nadal otwarcie nie chcesz przyznać, że nie macie wsparcia w postaci Forum dla użytkowników, tylko każesz mi się nie martwić :) nie zauważasz tego , ludzie chcą mieć wpływ na pewne rzeczy. :)
pozdrawiam

A ja Tobie kolejny raz mówię,że nie korzystasz z tego wyrobu i wsparcia, więc skąd wiesz jak jest?
Skąd wiesz na jakiej podstawie rozwijany jest produkt, jakie są formy kontaktu i czy uwagi klientów/instalatorów są brane pod uwagę czy nie?

Pisałem,że na chwilę obecną Elektro-Miz swojego forum nie posiada, ale to w żadnym wypadku nie jest wyznacznikiem tego czy firma oferuje wsparcie produktu.
Bez żartów.
Pisałem także, że informacje i wymiany poglądów są na innych forach, myślę, że Elektro-Miz też to obserwuje.

Skoro produkty Elektro-Miz z pid są od 2007roku na rynku to nie zgadzam się,że coś jest robione w ciemno.

dino49
09-10-2011, 19:49
bylismy na wyborach... ale cholera były tylko 2 partie do wyboru cobra/puma i ecoal/bruli :D

... i na kogo głosowałeś :lol:

Piotrek42
09-10-2011, 19:50
myślę, że Elektro-Miz też to obserwuje.

To niech nie obserwują, tylko wezmą się za robotę!!!!

Jarecki79
09-10-2011, 19:51
wrócę do zdania:
"ludzie chcą mieć wpływ na pewne rzeczy"

pięknie się to komponuje z opcją korekcji pracy sterowań puma/cobra przez jej użytkownika

Piotrek42
09-10-2011, 19:51
. i na kogo głosowałeś Nie mogę powiedziec....jakbym Ci powiedział musiałbym cię zabić.... :D

dino49
09-10-2011, 19:54
Nie mogę powiedziec....jakbym Ci powiedział musiałbym cię zabić.... :D

Nie wytrzymałem....pękłem ze śmiechu... hahahahahaha

czp01
09-10-2011, 20:01
Cisza wyborcza :) i też nie powiem :)

jorgo
09-10-2011, 20:06
A ja Tobie kolejny raz mówię,że nie korzystasz z tego wyrobu i wsparcia, więc skąd wiesz jak jest?
Skąd wiesz na jakiej podstawie rozwijany jest produkt, jakie są formy kontaktu i czy uwagi klientów/instalatorów są brane pod uwagę czy nie?

Pisałem,że na chwilę obecną Elektro-Miz swojego forum nie posiada, ale to w żadnym wypadku nie jest wyznacznikiem tego czy firma oferuje wsparcie produktu.
Bez żartów.
Pisałem także, że informacje i wymiany poglądów są na innych forach, myślę, że Elektro-Miz też to obserwuje.

Skoro produkty Elektro-Miz z pid są od 2007roku na rynku to nie zgadzam się,że coś jest robione w ciemno.

Słowa, słowa, słowa....

Jarecki79
09-10-2011, 20:07
Słowa, słowa, słowa....

Cóż musisz w takim razie chyba zadzwonić do E-M i zamówić pume lub cobrę a następnie sprawdzić jak to jest.

karoka65
09-10-2011, 20:17
Ale siedliście na Jareckiego, co najmniej jakby był szefem E-Miz.

Piotrek42
09-10-2011, 20:24
To niech sie nie promuje... a pokaże fakty... zwykłe liczby...niech nie broni E-M , a skupi się również na innych opcjach...że E-M stoi w miejscu to kazdy widzi...wiadomo że biznes rzadzi się swoimi prawami, ale jak chce byc słowny to poprostu niech pokaze np skam-p z ecoalaem (ale by było piekne porównanie do ogniwa) każdy wchodzi na stronkę E_S i widzi na bieząco jak się dany kociołek sprawuje. Jarecki uprawia pewną żonglerkę którą tu na forum dobrze widac!!

darase
09-10-2011, 20:25
Nie jest szefem i dlaczego tak się stawia? ;)

Jarecki79
09-10-2011, 20:28
To niech sie nie promuje... a pokaże fakty... zwykłe liczby...niech nie broni E-M , a skupi się również na innych opcjach...że E-M stoi w miejscu to kazdy widzi...wiadomo że biznes rzadzi się swoimi prawami, ale jak chce byc słowny to poprostu niech pokaze np skam-p z ecoalaem (ale by było piekne porównanie do ogniwa) każdy wchodzi na stronkę E_S i widzi na bieząco jak się dany kociołek sprawuje. Jarecki uprawia pewną żonglerkę którą tu na forum dobrze widac!!

Jak się pisze bzdury o pumie czy cobrze to reaguję. Tym bardziej jak ktoś pisze a nie użytkuje.
Nie wiesz co jest robione w pumie czy cobrze a piszesz,że stoi w miejscu, w podobnym tonie wypowiedziałeś się o RT09pid a to też nie prawda,że ten sterownik stoi w miejscu.

Co jest robione, to może lub nie wyjaśnić Włodek, ja tego nie robię.

Jak ktoś chce ecoal czy Bruli, to może taki sterownik wybrać. Wówczas może też zapisać się na forum producenta tego sterownika
i tyle w temacie.

Jarecki79
09-10-2011, 20:31
Nie jest szefem i dlaczego tak się stawia? ;)

Uwierz mi,że chciałbym być szefem E-M,

a pisanie nieprawdy o cobrze czy pumie czy nawet RT09pid mnie drażni i nie mam zamiaru siedzieć cicho

Piotrek42
09-10-2011, 20:36
a pisanie nieprawdy o cobrze czy pumie czy nawet RT09pid mnie drażni i nie mam zamiaru siedzieć cicho

Taaaaak a to dlaczego firma sekom-łucki nie sprzedaje już kotłów z RT09??? Dlaczego nie ma ich na stonie producenta kotłów??? Sprzedaje je tajnie? dlaczego nie ma nowego softu na stronie tatarka? dlaczego nie ma nowych rozwiazań na stronie E-M? dlaczego, dlaczego, dlaczego.... ano dla tego że sekom-łucki kupuje te stery za grosze a Jarecki promuje je na forum....ooooo

karoka65
09-10-2011, 20:39
Taaaaak a to dlaczego firma sekom-łucki nie sprzedaje już kotłów z RT09???
Sprzedaje.

Piotrek42
09-10-2011, 20:40
Ano pokaz mi linka na stronie sekomu że sprzedaje!!

Jarecki79
09-10-2011, 20:41
Taaaaak a to dlaczego firma sekom-łucki nie sprzedaje już kotłów z RT09??? Dlaczego nie ma ich na stonie producenta kotłów??? Sprzedaje je tajnie? dlaczego nie ma nowego softu na stronie tatarka? dlaczego nie ma nowych rozwiazań na stronie E-M? dlaczego, dlaczego, dlaczego.... ano dla tego że sekom-łucki kupuje te stery za grosze a Jarecki promuje je na forum....ooooo

Teraz to przesadziłeś:
http://www.sekom-pleszew.com.pl/brucer.html

Zdjęcie RT09pid jest bardzo wyraźne
Aktualny soft to v.15 a testowy ma strefy na CWU

Nowy sofcik Puma Charts jest na stronie E-M, kolega DamianLisu właśnie przygotował jego nowszą wersję

a aktualności również na stronach E-M są:
http://www.elektro-miz.pl/pol/aktualnosci.html

moduł zaworu również tam widać.

Więc serdecznie proszę nie p.... farmazonów

zawijan
09-10-2011, 20:42
a pisanie nieprawdy o cobrze czy pumie czy nawet RT09pid mnie drażni i nie mam zamiaru siedzieć cicho

A o innych można?

Piotrek42
09-10-2011, 20:42
Standardowo kotły wyposażone są w jedno ze sterowań z algorytmem PID, tj. model OGNIK PID marki Elektro-Miz lub RT09pid marki Tatarek.

zaznaczyłem na czerwono.... jeden wyraz....

jorgo
09-10-2011, 20:43
Jak się pisze bzdury o pumie czy cobrze to reaguję. Tym bardziej jak ktoś pisze a nie użytkuje.
Nie wiesz co jest robione w pumie czy cobrze a piszesz,że stoi w miejscu, w podobnym tonie wypowiedziałeś się o RT09pid a to też nie prawda,że ten sterownik stoi w miejscu.

Co jest robione, to może lub nie wyjaśnić Włodek, ja tego nie robię.

Jak ktoś chce ecoal czy Bruli, to może taki sterownik wybrać. Wówczas może też zapisać się na forum producenta tego sterownika
i tyle w temacie.

Proszę o wskazanie gdzie napisałem o pumie czy cobrze jakąkolwiek nieprawdę.....

Piotrek42
09-10-2011, 20:44
napisałe kilka stron wczesniej... na + to, że są tanie....

darase
09-10-2011, 20:45
oooo? łooo to nawet ciekawe ;) eCoal tak mniemam jest najtańszym automatyczny sterownikiem którym w pełni można sterować z (jak to mówił Budowniczy) każdego miejsca na świecie gdzie jest internet

Jarecki79
09-10-2011, 20:47
zaznaczyłem na czerwono.... jeden wyraz....

No i co w związku z tym?
Do wyboru w cenie jest ognik lub rt09pid

Choćby przepraszam się należy, ja na stronie zdjęcie RT09pid widzę, myślę,że reszta również

Jarecki79
09-10-2011, 20:48
Proszę o wskazanie gdzie napisałem o pumie czy cobrze jakąkolwiek nieprawdę.....

o pomocy czy wsparciu... ehh taka dyskusja dzieci w piaskownicy

Piotrek42
09-10-2011, 20:49
A widzisz, a powinienes...... pamietam twoja firma sprzedawała kiedys kotły z tatarkiem ( wbrew pozorom to całkiem fajny sterowniczek) ale jednak zatrzymali się w rozwoju i powoli zostają wypierani z rynku (chyba w sumie juz mało kto sprzedaje ich sterowniki?) na + mają tylko to że są tanie, wchodzi nowa era sterowników (internetowych) a puma/cobra jak była w lesie tak jest dalej.....

Są tanie.....

Jarecki79
09-10-2011, 20:49
oooo? łooo to nawet ciekawe ;) eCoal tak mniemam jest najtańszym automatyczny sterownikiem którym w pełni można sterować z (jak to mówił Budowniczy) każdego miejsca na świecie gdzie jest internet

No zaczynam się właśnie zastanawiac o co chodzi?
eCoal jest drogi, bruli nieco tańszy, ale tanimi to bym ich nie nazwał, podobnie jak Cobry czy Pumy. Puma w detalu 1250zł, Cobra 860, Bruli 890 a eCoal przemilczę.

W cenie lekko powyżej standardowych modeli są ognik czy rt09pid, ale do tanich to one również nie należą.

Jarecki79
09-10-2011, 20:52
Tani to jest np. lider, argon2, titanic, ognik klasyczny i jeszcze kilka innych

Piotrek42
09-10-2011, 20:55
jasne do slimaków..... nie sciemniaj jarecki...

Jarecki79
09-10-2011, 20:57
jasne do slimaków..... nie sciemniaj jarecki...

Przestań kłamać. RT09pid nie jest najtańszym sterownikiem na rynku, każdy może to sprawdzić m.in. na alledrogo jest tam cała masa sterowań do ślimaka w cenach <350 a nawet 300zł


Tu masz link do Tatarka, strona domowa, cenę widać:
http://www.tatarek.com.pl/index.php?produkt=TRT09&kat=u&podkat=u1


Czekam na przepraszam odnośnie oferty RT09, jest cały czas dostępny
co widać na zaznaczonym linku

darase
09-10-2011, 20:59
Jarecki ceny za sterownik eCoal oferowanej przy dużych ilościach dla Ogniwa nie dostaniesz, to tak jak z produktami np. dla Biedronki, chodzi o ilość. Ok. 5600 za Ogniwo z eCoalem to nie jest wysoka cena.

Piotrek42
09-10-2011, 21:01
Jak mówiłem jeden wyraz LUB przez ten wyraz prawie rząd upadł!!!! poza tym chcesz porównac ognika czy tatarka do pumy?? ok, no problem, twoja sprawa

Jarecki79
09-10-2011, 21:02
Jarecki ceny za sterownik eCoal oferowanej przy dużych ilościach dla Ogniwa nie dostaniesz, to tak jak z produktami np. dla Biedronki, chodzi o ilość. Ok. 5600 za Ogniwo z eCoalem to nie jest wysoka cena.

Ale ja się takiej nie spodziewam a oferowanie kotła za cenę X to już sprawa danego producenta.

Z całą jednak pewnością nie można mówić, że bruli czy eCoal czy puma czy Cobra to produkty tanie, bez przesady

minertu
09-10-2011, 21:04
Jarecki ceny za sterownik eCoal oferowanej przy dużych ilościach dla Ogniwa nie dostaniesz, to tak jak z produktami np. dla Biedronki, chodzi o ilość. Ok. 5600 za Ogniwo z eCoalem to nie jest wysoka cena.
A gdzieś ty widział za 5600zl Ogniwo z eCoalem?

Jarecki79
09-10-2011, 21:05
Jak mówiłem jeden wyraz LUB przez ten wyraz prawie rząd upadł!!!! poza tym chcesz porównac ognika czy tatarka do pumy?? ok, no problem, twoja sprawa

Słuchaj napisałeś, że na stronie Sekom już nie ma sterownika RT09pid, jak wszyscy widzą na stronie Sekom sterownik JEST.

Napisałeś:
Taaaaak a to dlaczego firma sekom-łucki nie sprzedaje już kotłów z RT09??? Dlaczego nie ma ich na stonie producenta kotłów???

Więc nalezy się chyba do jasnej cholery jakies słowo przepraszam a nie szukanie słówek typu lub, ale czy aż.
Masz na tyle cywilnej odwagi i przyzwoitości, aby przeprosić za rozsiewanie nieprawdziwych informacji?

Gdzie porównuję ognika czy rt09pid do cobry czy pumy?, równiez każdy na stronie widzi,że do cobry jest dopłata.

karoka65
09-10-2011, 21:06
A gdzieś ty widział za 5600zl Ogniwo z eCoalem?
Też mnie to zaciekawiło.

darase
09-10-2011, 21:12
Minertu u mnie w kotłowni po odliczeniu 15% podatku :) Jarecki przepraszam za kolegę :)
Koniec ciszy.

minertu
09-10-2011, 21:16
Minertu u mnie w kotłowni po odliczeniu 15% podatku :) Jarecki przepraszam za kolegę :)
Koniec ciszy.
He he zapewne z kosztem instalacji.
I nie przepraszaj za kolegę.

jorgo
09-10-2011, 21:28
o pomocy czy wsparciu... ehh taka dyskusja dzieci w piaskownicy

jarecki79 masz problem z interpretacją znaczenia słów? czy nieprawda znaczy to samo co krytyka????

Piotrek42
09-10-2011, 21:29
Więc nalezy się chyba do jasnej cholery jakies słowo przepraszam a nie szukanie słówek typu lub, ale czy aż.

Nie należy.... kolega będzie miał dziecko ale kurcze nie wie , bedzie miał z żoną LUB z kochanką...

Jarecki79
09-10-2011, 21:32
Nie należy.... kolega będzie miał dziecko ale kurcze nie wie , bedzie miał z żoną LUB kochanką...

Sam sobie wystawiasz świadectwo, każdy widzi,że RT09pid jest dostępny.

Potwierdził to także Karoka.

Możemy także publicznie to udowodnić, kup od mojej osoby RT09pid, podam Ci zaraz numer konta, jak prześlesz jeszcze dzisiaj potwierdzenie, to jutro go do Ciebie wyślę. Taki dowód będzie chyba już 100%? Czy jeszcze coś wymyślisz?

Piotrek42
09-10-2011, 21:34
wiesz rt09 moge kupic na alegro.. pewnie taniej....

Jarecki79
09-10-2011, 21:36
jarecki79 masz problem z interpretacją znaczenia słów? czy nieprawda znaczy to samo co krytyka????

Krytyka jest dobra, jak masz z produktem doświadczenie, użytkujesz go. Jak piszesz coś o produkcie, którego nie używasz, nie znasz -to jest to dla mnie kłamstwo.
Możesz to jednak nazywać krytyką.

Do krytyki to mam np. prawo mówiąc, że upgrade bruli jest dużo bardziej skomplikowany jak przy Cobrze. Mam do tego prawo, bo taką procedurę na obu sterowaniach przeprowadzałem. Mam tez prawo mówić,że cieszy mnie, że producent ma zamiar to zmienić. Jak mówiłem jest wybór i ostatecznie to odbiorca podejmuje decyzję, czy chce taki sterownik czy inny.

ps. wyraźnie jednak podkreślam,że to są jedyne sterowniki na rynku dające możliwość upgradu w domu. Za to należą się obu firmom ukłony. A nasze wpisy na forum powinny obu producentów mobilizować do dalszej pracy nad wyrobami w taki czy inny sposób.

Piotrek42
09-10-2011, 21:38
tak.. tak poczekamy az s-ł wsadzi do swojego kociołka ecoala i porównamy sobie wtedy te 2 kotły pracujące na tej samej mocy.... a moze s-ł jednak nie wsadzi ecoala do skamp?? :D

Jarecki79
09-10-2011, 21:44
No serdecznie Ci współczuję, proponuję napisać książkę o spiskowej teorii dziejów.
Chyba już wiem na kogo głosowałeś :p

karoka65
09-10-2011, 21:46
tak.. tak poczekamy az s-ł wsadzi do swojego kociołka ecoala i porównamy sobie wtedy te 2 kotły pracujące na tej samej mocy.... a moze s-ł jednak nie wsadzi ecoala do skamp?? :D
Prędzej czy później wsadzi. Rynek to wymusi.

Piotrek42
09-10-2011, 22:18
Dobra przyznam się głosowałem na PPUKnE- Polską Partię Użytkowników Kotłów na Ekogroszek :D

Wlodek_PID
09-10-2011, 22:27
No poszedłeś za daleko..... ja się absolutnie nie martwię. To tylko to świadczy że użytkownik nie ma wpływu na to co każesz mu kupić w ciemno !!!
A system Linuks powstał właśnie w taki sposób...... każda kolejna wersja jest tworzona w oparciu o to co wypracują użytkownicy, co poprawia poprzez użytkowanie softu.
A ty nadal otwarcie nie chcesz przyznać, że nie macie wsparcia w postaci Forum dla użytkowników, tylko każesz mi się nie martwić :) nie zauważasz tego , ludzie chcą mieć wpływ na pewne rzeczy. :)
pozdrawiam

Przecież jest forum. Tutaj. I jest wsparcie. Czego jeszcze chcesz?
My robimy sterowniki, nie zajmujemy się forum. Zajmujemy się
elektroniką i sterowaniem.

Piotrek42
09-10-2011, 22:29
My robimy sterowniki, nie zajmujemy się forum. Czyzby??? ale to akurat dobrze :D

Wlodek_PID
09-10-2011, 22:45
Po co marudzisz? Lubisz Ecoala, kup go. Nie masz pojęcia ani co robimy,
ani czy robimy - po co się wypowiadasz? Posłuchaj, co starsi piszą - może
coś zrozumiesz, a może nie... :-)

jorgo
09-10-2011, 23:00
Krytyka jest dobra, jak masz z produktem doświadczenie, użytkujesz go. Jak piszesz coś o produkcie, którego nie używasz, nie znasz -to jest to dla mnie kłamstwo.
Możesz to jednak nazywać krytyką.

Do krytyki to mam np. prawo mówiąc, że upgrade bruli jest dużo bardziej skomplikowany jak przy Cobrze. Mam do tego prawo, bo taką procedurę na obu sterowaniach przeprowadzałem. Mam tez prawo mówić,że cieszy mnie, że producent ma zamiar to zmienić. Jak mówiłem jest wybór i ostatecznie to odbiorca podejmuje decyzję, czy chce taki sterownik czy inny.

ps. wyraźnie jednak podkreślam,że to są jedyne sterowniki na rynku dające możliwość upgradu w domu. Za to należą się obu firmom ukłony. A nasze wpisy na forum powinny obu producentów mobilizować do dalszej pracy nad wyrobami w taki czy inny sposób.

Ja nie wypowiadam się o sterowniku PUMA, Cobra czy inne zwierze..... jak te sterowniki działają itp.
Chodzi mi o podejście firm produkujących sterowniki do klienta..... a do tego przyznasz nie potrzeba mieć jakiejś tajemnej wiedzy, tylko wystarczy być bacznym obserwatorem i wyciągać wnioski.

Zawijan zorganizował spotkanie w IChPW, zaprosił ludzi, mógł przyjechać kto tylko chciał - Ty z tego nie skorzystałeś.... Byli przedstawiciele Elektro-Systemu, były dyskusje, rozmowy. Są dostępne rzetelne wyniki z badań kotła OE, jest dostęp do stron na których użytkownicy mogą się wymieniać doświadczenia i za pośrednictwem których mają wpływ np. na soft sterownika, jest coś - w mniejszym lub większym stopniu - co zwie się know-how. To właśnie do mnie przemawia.
Natomiast Ty za każdym razem gdy nowy użytkownik tego Forum poszukujący kotła zapyta o kocioł "w ciemno" proponujesz Skampa. I w sumie to ja to rozumiem, tylko przy okazji nie przedstawiaj innych produktów w taki sposób że są one złe, a tylko Twój jest najlepszy - bo najlepszy nie jest. Można obiektywnie powiedzieć, że aktualnie na polskim rynku jest kilka dobrych kotłów. Mówię to jako użytkownik OE+.

Nie będę już więcej z Tobą dyskutował bo to mija się z celem: nie odpowiedziałeś na moje wcześniejsze pytania, skupiasz się na tym co ja mówię, przeinaczasz sens moich wypowiedzi bo tak ci jest wygodnie. Czas pokaże który produkt jest lepszy, lepiej się sprzedaje, ma lepsze wsparcie itp.

jorgo
09-10-2011, 23:02
Przecież jest forum. Tutaj. I jest wsparcie. Czego jeszcze chcesz?
My robimy sterowniki, nie zajmujemy się forum. Zajmujemy się
elektroniką i sterowaniem.

Pełna ignorancja - nic dodać, nic ująć.

karoka65
09-10-2011, 23:09
Czas pokaże który produkt jest lepszy, lepiej się sprzedaje, ma lepsze wsparcie itp.
Owego czasu gdzieś to samo napisałem, że czas pokaże.
To że się coś lepiej lub gorzej sprzedaje akurat nie jest dla mnie żadnym wyznacznikiem co do jakości.
Wsparcie bardzo dobre do sterowania ale o serwisie samego kotła nie wiele się pisze.
Pożyjemy-zobaczymy.

Piotrek42
09-10-2011, 23:09
Po co marudzisz? Lubisz Ecoala, kup go. Nie masz pojęcia ani co robimy,
ani czy robimy - po co się wypowiadasz?

Oj kolego zdziwiłbyś się bardzo, ale to naprawę bardzo....jakoś dziwnie zgadzam sie z Jorgo...

Piotrek42
09-10-2011, 23:21
Od dłuższego czasu obserwuję FM.. czytałem duuużo wątków, równiez te o ogrzewniu, pamietam jak powstał bruli czy ekoal pamietam jak powstała puma a pozniej małe klony pumy..pamietam równiez jak osobiscie pisałeś co to nie zrobicie...że porobicie sterowniki na miare XXI w. jak zrobicie stronę etc.etc i co z tego wyszło?? NIC... tylko zwykłe przechwałki...a widze i czytam co robi E-S i sorry ale zostajecie (jakby to powiedział czerwonowłosy ) ZAJEBISCIE z tyłu... przykład...prosze bardzo, ecoal jest wykorzystywany w ogniwie,RBR,carbon-ie, ponar-ze, kotstal-u a wasz sterownik?? skamp i jakiś regionalny rynek pleszewski...

malka
10-10-2011, 00:49
A Panowie tu dalej toczą bój rodem z kampanii wyborczej ;) o wyższości manualnej skrzyni nad automatem ;)
Nie przeszkadzajcie sobie....to pouczające, acz ja jestem fanką automatu
I tak na chwilkę przerwę tą żywą polemikę.


Wyjście kominowe można dostosować w innym produkcie.
Wstaw może szkic Twojej kotłowni z wymiarami ścian i umiejscowieniem komina, będzie łatwiej coś doradzić.

Proszę,oto moja połamana kotłownia 78664

Wyjście spalin umiejscowione jest na dłuższej ścianie komina (620 mm) na wysokości 1700 mm

Ja bym jednak sugerował wybór mocy 16-17kW, na 160m2 nowego budownictwo nic więcej nie potrzeba.

Tylko problem jest taki,że:
a) to nie jest nowy dom, ściany parteru są trójwarstwowe (cegła-pustka-cegła) o grubości 50 cm + 10 ocieplenia styro, a (nowe) ściany kolankowe, ceramika 25cm + 25 cm ocieplenia styro. Dach nowy - planuje 30 cm wełny lambda < 39
b) powierzchnia podłóg to ok 160m2, jeśli jednak dom nie miałby dziury nad salonem,powierzchnia zwiększyła by się do 196 m2. Niestety nie potrafię policzyć kubatury :oops:

Odległości - od strony kosza powinno zostać ok.50cm miejsca na obsługę.
Od przodu tyle miejsca, abyś otworzyła drzwiczki danego kotła i wysunęła szufladę na popiół. Średnio ok.1metr to taka logiczna granica, aby za mocno się nie gimnastykować

Od tyłu to mocno zależy od kotła i jego konstrukcji, jak nie będzie zrobionych z tyłu wyjść tj. powrotu, spustu wody, to można taki model z górnym wyjściem spalin dosunąć na przysłowiowe zero do ściany. W produktach z tylnym wyjściem spalin min.ok.30cm.

Sugerując się tymi informacjami,Ogniwa nie wcisnę:(


Dziękuję za pomoc :)

zawijan
10-10-2011, 06:50
Po co marudzisz? Lubisz Ecoala, kup go. Nie masz pojęcia ani co robimy,
ani czy robimy - po co się wypowiadasz? Posłuchaj, co starsi piszą - może
coś zrozumiesz, a może nie... :-)

Czy to ta Twoja angielska kultura dyskusji?
Ciągle nie potrafię zrozumieć, co to jest. Chyba jestem zbyt prymitywny.

A jak słucha się, co starsi piszą - to słychać tylko skrzyp piór. Co z tego można zrozumieć?

zawijan
10-10-2011, 06:57
Krytyka jest dobra, jak masz z produktem doświadczenie, użytkujesz go. Jak piszesz coś o produkcie, którego nie używasz, nie znasz -to jest to dla mnie kłamstwo.

Właśnie, właśnie. Jak piszesz o produkcie, którego nie używasz, nie znasz...

Jarecki
Jako niedościgły ekspert od sterowników, napisałbyś jakieś wnikliwe szczegółowe porównanie zalet i wad eCoala/bruli oraz pumy/cobry.
Tylko, żeby to nie było porównanie wad eCoala/bruli z zaletami pumy/cobry.
Uczciwie - zalety i wady jednego i drugiego.

Do dzieła.
Możesz korzystać z pomocy [B}Włodka_PID[/B]

SUSPENSER
10-10-2011, 08:34
kominy...hmmmm np takie:78553 tu akurat komin w Żabiej, cudny, acz mało spektakularny ;)

Dobra dosyć pierdół,do meritum czas przejść.
Miło by było gdyby ta 16 dała radę, ale wszyscy piszecie,że "powinno", mnie to nie satysfakcjonuje.

Ooo teraz rozumiem o jakie kominy chodziło :)

Po Twoim dodatkowym, późniejszym opisie domu jestem pewien na 100%, że 16 kW spokojnie wystarczy gdy będziesz palić ekogroszkiem, a jak będzie przy miale niech się wypowiedzą koledzy [ja miałem nie paliłem i nie mam porównania].

Jarecki79
10-10-2011, 08:43
Właśnie, właśnie. Jak piszesz o produkcie, którego nie używasz, nie znasz...

Jarecki
Jako niedościgły ekspert od sterowników, napisałbyś jakieś wnikliwe szczegółowe porównanie zalet i wad eCoala/bruli oraz pumy/cobry.
Tylko, żeby to nie było porównanie wad eCoala/bruli z zaletami pumy/cobry.
Uczciwie - zalety i wady jednego i drugiego.

Do dzieła.
Możesz korzystać z pomocy [B}Włodka_PID[/B]

Cóż, robi się jesień, zaczyna się trolowanie.

Postaram się OBIEKTYWNIE podsumować kilka spraw, prosze tylko grzecznie, czy się Pan z takim podsumowaniem zgadza.:

Bruli/eCoal ******************************Cobra/Puma
1. Duża obudowa****************************mała obudowa, bo sterownik "kompaktowy"
(puszkę można zamontowac za koszem, aby jej nie było widać)

2. Wyświetlacz 2linikjki 2x16znaków***************Kolorowy TFT 3,2cala - jak w komórkach
3. Aktualizacja softu po RS********************Aktualizacja softu przez USB
4. Obsługa pompy cyrkulacyjnej**************** Puma-obsługa pompy cyrkulacyjnej
5. Strefy czasowe z jedną korektą, ale tygodniowe****Strefy czasowe dobowe z wieloma korekcjami plus funkcja STOP
(czekamy na zmianę na tygodniówkę)
6. Obsługa zamienna pompy mieszającej***********Nie ma takiego rozwiązania
7. brak obsługi zaworu mieszającego i następnej pompy******Możliwa obsługa zaworu i kolejnej pompy
8. podgląd i zmiany przez internet*****************tylko podgląd przez internet w opcji
9. pracuje w automacie************************pracuje w automacie

Na polu sterowanie przez internet eCoal/Bruli na chwile obecną jest najlepszy. Nadrabia tutaj na ekranie komputera czytelność wyświetlacza firmowego

Panie Zawijanie, jest zwięźle i obiektywnie?

SUSPENSER
10-10-2011, 08:49
Nie to żebym się czepiał........

Bardzo też podkreślasz że nowy palnik Ekoenergii jest dwuczłonowy.... i co to niby ma być za super pozytyw? Idąc tym tropem to Burner jest lepszy bo ma 4 człony. :)

Ja tylko powiem, że argument "wielgaśny " jest żaden, bo przy rozmiarach kotła jest to maleństwo. Przy czym obiektywnie muszę powiedzieć, że kotły Ogniwo są w porównaniu do innych kotłów małymi gabarytowo. Przy kotłach z kanałami poziomymi Ogniwo jest naprawdę mały. Nikt o tym nie pisał wcześniej (albo tego nie wyłapałem) ale dla osób z niskim wzrostem czyszczenie lub wsypywanie ekogroszku do zasobnika kotła z kanałami poziomymi może być problemem.

Także - pisałem o tym ostatnio - wyczyściłem swój kociołek, choć nie było z czego czyścić!! Powiem tak. Kocioł mam pionowe kanały i nie ma z jego czyszczeniem żadnego problemu!!! Argument że kocioł z kanałami poziomymi czyści się szybciej i wygodniej uważam za żaden. W pionowym wszystko spada na dół zawirowacze wystarczy ponieść 15 cm do góry i puścić - wszystko pięknie opadnie na dół i już. W poziomym proponuje włożyć szczotkę pomiędzy kanałami do końca i pociągnąć w swoim kierunku - zobaczymy gdzie poleci sadza? :)


Nie to, żebym się wtrącał ... ;)

Człon członowi nierówny jak to w życiu bywa - gdy się przyjrzysz tym z Ekoenergii i tym z Burnera w mig zauważysz o co chodzi.

Co do wielkości to pionowokanałowe są zwykle niższe, ale głębsze [o przestrzeń zajmowaną przez kanały].

Wyjaśnij proszę jakim cudem dlaczego dla niskiej osoby problemem może być czyszczenie przez frontowe drzwiczki, a od góry kotła już nie ?

Co do czyszczenia to dopiero gdy będzie co czyścić np. po pierwszym sezonie wtedy daj znać jak poszło a najlepiej wyczyść u znajomego [jak będziesz w okolicy Wrocławia zapraszam do siebie] wymiennik z poziomymi kanałami i sam się przekonaj [ja tak właśnie zrobiłem dla porównania] - byle nie szczotką - do tego jest pogrzebacz z blaszką dzięki czemu się w ogóle nie kurzy.
Zresztą linki do filmików z czyszczeniem były wrzucane w tym wątku, więc kto chce odnajdzie je i sam sobie porówna [a jak doczyta komentarze dowie się, że na tym z pionowymi nie było pokazane czyszczenie poziomej, górnej półki].

SUSPENSER
10-10-2011, 08:53
bylismy na wyborach... ale cholera były tylko 2 partie do wyboru cobra/puma i ecoal/bruli :D

Zgadza się - reszta to było jakieś stare, zacofane barachło, które się już dzisiaj nie sprawdza ;)

Jarecki79
10-10-2011, 08:57
A Panowie tu dalej toczą bój rodem z kampanii wyborczej ;) o wyższości manualnej skrzyni nad automatem ;)
Nie przeszkadzajcie sobie....to pouczające, acz ja jestem fanką automatu
I tak na chwilkę przerwę tą żywą polemikę.

Dziękuję za pomoc :)


Nie potrafię w 100% powiedzieć, czy lepiej 17kW czy jednak już 25kW.
17kW w/g Twojego opisu powinno jeszcze wystarczyć.

Przykład wykonania i ustawienia załączam.
Ważne kwestie:
- tyłem idzie dosunąć do samej ściany, jak powrót można wykonać albo od strony komina albo od strony kosza zasypowego
- gdzie jest dolna wyczystka komina? Jak na tej samej ścianie co wejście kominowe, to kocioł odsuwamy od komina na ok.40cm, abyś mogła do tej wyczystki się dostać

Piotrek42
10-10-2011, 09:10
1. Duża obudowa****************************mała obudowa, bo sterownik "kompaktowy"
(puszkę można zamontowac za koszem, aby jej nie było widać)

mało wazne puszkę można przykleic z tyłu np kosza i nic nikomu nie przeszkadza..



3. Aktualizacja softu po RS********************Aktualizacja softu przez USB

mało wazne

2. Wyświetlacz 2linikjki 2x16znaków***************Kolorowy TFT 3,2cala - jak w komórkach

ważne, puma ma lepsze rozwiazanie...ale- do ecoala podpinasz zwykłego tableta i masz potężny wielki wyswietlacz

5. Strefy czasowe z jedną korektą, ale tygodniowe****Strefy czasowe dobowe z wieloma korekcjami plus funkcja STOP

ważne, rozwiązanie ecoala o niebo lepsze! +dla ecoala


7. brak obsługi zaworu mieszającego i następnej pompy******Możliwa obsługa zaworu i kolejnej pompy
a tu + dla pumy

6. Obsługa zamienna pompy mieszającej***********Nie ma takiego rozwiązania

wazne, zwlaszcza w przypadku instalacji za wymiennikiem płytowym ! +ecoal


8. podgląd i zmiany przez internet*****************tylko podgląd przez internet w opcji

zdecydowany + dla ecoal

tak na szybko obiektywnie...chciałem zauwazyć że sterownik pracuja na całkowicie odmiennych zasadach, praca w automacie odbywa sie w ecoal-u -na podstwie procesu spalania (czujnik temp spalin) a w cobrze na podstawie zwykłego schematu matematycznego ( generalnie na zakresie temp wody), ecoal ma ponad to możliwosć obserwacji i regulacji w telefonie komórkowym z systemem android

Wojtek_mazury
10-10-2011, 09:35
Bardzo ciekawie rozwinęła się dyskusja na temat sterowników. Piszesz jednak :"praca w automacie odbywa sie w ecoal-u -na podstwie procesu spalania (czujnik temp spalin) a w cobrze na podstawie zwykłego schematu matematycznego ". Nie to, żebym się czepiał ale co to znaczy :"zwykłego schematu matematycznego"? czy to jest jakaś ujma dla sterownika? czy ecoal działa na podstawie NIEZWYKŁEGO schematu matematycznego?

zawijan
10-10-2011, 09:37
Cóż, robi się jesień, zaczyna się trolowanie.
Nie wiem, co to jest trolowanie i jaki ma zwiazek z jesienią.


Panie Zawijanie, jest zwięźle i obiektywnie?
Bardzo zwięźle.
A czy obiektywnie - to ocenią użytkownicy.
Ja nie jestem ekspertem w tym zakresie, więc nie będę oceniał.
Sterowanie procesem spalania przez oba te typy sterowników opisywałem już wielokrotnie. Bardzo szczegółowo.
Na innych sprawach znam się nie tak dobrze.

zawijan
10-10-2011, 09:44
Bardzo ciekawie rozwinęła się dyskusja na temat sterowników. Piszesz jednak :"praca w automacie odbywa sie w ecoal-u -na podstwie procesu spalania (czujnik temp spalin) a w cobrze na podstawie zwykłego schematu matematycznego ". Nie to, żebym się czepiał ale co to znaczy :"zwykłego schematu matematycznego"? czy to jest jakaś ujma dla sterownika? czy ecoal działa na podstawie NIEZWYKŁEGO schematu matematycznego?

Sterownik eCoal.pl steruje procesem spalania na podstawie analizy sygnału z miernika temperatury spalin, który to sygnał niesie informację o przebiegu tego procesu. Sygnał z miernika temperatury wody niesie tylko informacje o relacji mocy aktualnej kotła z aktualnym zapotrzebowaniem ciepła przez ogrzewane obiekty - nie niesie informacji o proporcji powietrza i paliwa do spalania.
Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?181882-z-zawijanem-o-sterowaniu-kot%C5%82em-nieco-inaczej
i tutaj
http://zawijan.wordpress.com/sterowanie-spalaniem/

Wojtek_mazury
10-10-2011, 09:52
To ( jakie sygnały są pobierane) między innymi dzięki wyjaśnieniom zawijanów wiem. Ale teraz odezwał się forumowicz, który sugeruje, że w grę wchodzi jakiś "zwykły schemat matematyczny" co a contrario rodzi domysł że w ecoalu jest zaimplementowany jakiś NIEZWYKŁY schemat matematyczny. Ale pozwólmy wyrazić zdanie forumowiczowi Piotrek42.

Piotrek42
10-10-2011, 10:08
Wojtek_mazury ja nie mówie że to jest ujma, poprostu pokazuje róznice w działaniu, bo ktos pomysli ze praca, w autoamacie pumy i praca w automacie ecoala to to samo- o to mi chodzi. tu masz wykładnie pida w pumie http://pl.wikipedia.org/wiki/Regulator_PID jak mówie sama matematyka :) a pracę ecoala nieraz tłumaczył już zawijan,poprostu pokazuję tylko róznice.

Wojtek_mazury
10-10-2011, 10:34
Dzięki za odpowiedź. Bo już myślałem, że zatraciłeś na chwilę obiektywizm (pisałeś:" tak na szybko obiektywnie...").
Mam jeszcze pytanie.
Czy tak podnoszona możliwość: "ecoal ma ponad to możliwosć obserwacji i regulacji w telefonie komórkowym z systemem android" jest tak ważna?
Czy jest to bardziej wykorzystywane do tego aby z pokoju w którym się ma komputer nie "biegać" do kotłowni w celu zobaczenia jak pracuje sterownik i ewentualnie z pokoju dokonać nastaw temperatur czy bardziej wykorzystywane do podglądu i zmiany nastaw spoza miejsca zamieszkania? Co robi się częściej ?

Jarecki79
10-10-2011, 11:01
Dzięki za odpowiedź. Bo już myślałem, że zatraciłeś na chwilę obiektywizm (pisałeś:" tak na szybko obiektywnie...").
Mam jeszcze pytanie.
Czy tak podnoszona możliwość: "ecoal ma ponad to możliwosć obserwacji i regulacji w telefonie komórkowym z systemem android" jest tak ważna?
Czy jest to bardziej wykorzystywane do tego aby z pokoju w którym się ma komputer nie "biegać" do kotłowni w celu zobaczenia jak pracuje sterownik i ewentualnie z pokoju dokonać nastaw temperatur czy bardziej wykorzystywane do podglądu i zmiany nastaw spoza miejsca zamieszkania? Co robi się częściej ?

eCoal pracuje w oparciu o sygnał t.wody i t.spalin. Jak zauważa kolega VLD czujnik t.spalin nieco "ślepnie" przy małych mocach - mała różnica temp. spalin w stosunku do t.wody.

Cobra i Puma pracują w oparciu o analizę temp. zasilania i powrotu.

Oba mają jakies tablice tzw matematyczne, reszta to marketing.

Piotrek42
10-10-2011, 11:04
Czy tak podnoszona możliwość: "ecoal ma ponad to możliwosć obserwacji i regulacji w telefonie komórkowym z systemem android" jest tak ważna?

bardzo ważna , dam Ci przykład: wyjezdzam np zimą na narty, powiedzmy na tydzień czasu, ustawiam sobie kociołek na minimalne grzanie, np 12-14 st w domu, przed wyjazdem z gór loguję się przez tel na sterownik podbijam temperature w domu -na np 22st i przyjezdzam sobie do cieplutkiego domku... a w razie co na bieząco moge sobie sprawdzac np temp w domu, ile jest st w mojej okolicy etc... z tel zrobisz to prakatycznie z każdego miejsca w kraju lub swiecie..

Jarecki79
10-10-2011, 11:08
Piotrek, ja nie zauważyłeś, to napisałem w porównaniu,że puszkę można schować za koszem

O wyświetlaczu i internecie równiez napisałem na końcu, uważam,że obiektywnie.

eCoal ma tylko jedną korekcję temp. w strefach, którą możez rozpisywac na cały tydzień
Cobra ma 24możliwości korekcji temp. plus funkcja STOP, której eCoal nie ma. Czekam na poprawkę na strefy tygodniowe, bo podobnie uważam,że sama funkcjonalność tygodniowa jest wygodniejsza.

Obsługa pompy mieszającej - to zamiast mieszacza w funkcji ochrony powrotu (choć nie spieram się, czy to może być pompa obsługiwana za wymiennikiem), za wymiennikiem płytowym to akurat plus dla Cobry przy obsłudze mieszacza i kolejnej pompy.... np. dla układu podłogowego. Tutaj trzeba popytać większą ilość użytkowników o inną funkcjonalność pompy mieszającej przy brulim czy ecoalu

Jarecki79
10-10-2011, 11:10
bardzo ważna , dam Ci przykład: wyjezdzam np zimą na narty, powiedzmy na tydzień czasu, ustawiam sobie kociołek na minimalne grzanie, np 12-14 st w domu, przed wyjazdem z gór loguję się przez tel na sterownik podbijam temperature w domu -na np 22st i przyjezdzam sobie do cieplutkiego domku... a w razie co na bieząco moge sobie sprawdzac np temp w domu, ile jest st w mojej okolicy etc... z tel zrobisz to prakatycznie z każdego miejsca w kraju lub swiecie..

Zgadzam się, gadżet fajny - jak domowników nie ma 2-3dni w domu.
p.Włodku, tutaj Cobra ma w plecy. Kiedy ten moduł GSM?

andrew01
10-10-2011, 11:18
Zgadzam się, gadżet fajny - jak domowników nie ma 2-3dni w domu.
p.Włodku, tutaj Cobra ma w plecy. Kiedy ten moduł GSM?

i może jakieś sensowniejsze zrzucanie archiwum po sieci, człowiek robi się wygodny i się nie chce latać z lapkiem do kotłowni za każdym razem aby ściągnąć archiwum. Jest moduł BURAN, ale za taką cenę to ja dziękuję.

Wojtek_mazury
10-10-2011, 11:19
Dzięki Piotrek42 za odpowiedź. .Jednak jeśli przyjąć ją jako ostateczną to oznacza., że NET przydaje się to średnio jeden lub dwa razy w roku.Któż z nas bowiem wyjeżdża na urlop częściej? Dlatego nie negując funkcjonalności zastanawiam się nad CZĘSTOŚCIĄ użycia.

Jarecki79
10-10-2011, 11:22
i może jakieś sensowniejsze zrzucanie archiwum po sieci, człowiek robi się wygodny i się nie chce latać z lapkiem do kotłowni za każdym razem aby ściągnąć archiwum. Jest moduł BURAN, ale za taką cenę to ja dziękuję.

Internet miał być na innej zasadzie robiony, buran służył do podglądu, bardziej potrzebny do prac rozwojowych.
Kotłów z buranem jest więcej, tyle,że sa ukryte, służą do rozwoju oprogramowania.

Czekam co z tego pomysłu wyjdzie, projekt szaty graficznej strony internetowej oglądałem, był czytelny.
Tylko na Boga - SZYBCIEJ !!

ps. jeden ukryty oglądał m.in. VLD, stąd m.in. jego przeróbka tłoka na zapalarkę....

Jarecki79
10-10-2011, 11:24
Dzięki Piotrek42 za odpowiedź. .Jednak jeśli przyjąć ją jako ostateczną to oznacza., że NET przydaje się to średnio jeden lub dwa razy w roku.Któż z nas bowiem wyjeżdża na urlop częściej? Dlatego nie negując funkcjonalności zastanawiam się nad CZĘSTOŚCIĄ użycia.

Ja sie zgadzam, że funkcjonalność przez GSM jest bardziej poręczna, komórkę ma każdy i zapytań o takie rozwiązania jest więcej.
Prawdę piszesz, że używane rzadziej, ale tez masz spokojną głowę, bo Ci kocioł może alarm wysłać... o np. wygaszeniu
Przed kolegami w pracy można poświrować.

Generalnie żyjemy w społeczeństwie informatycznym i takie dodatki powinny być dostępne. Nie każdy z nich korzysta, może 10 czy 20%, może więcej, ale opcję dać można.

zawijan
10-10-2011, 11:40
eCoal pracuje w oparciu o sygnał t.wody i t.spalin. Jak zauważa kolega VLD czujnik t.spalin nieco "ślepnie" przy małych mocach - mała różnica temp. spalin w stosunku do t.wody.
Nie ślepnie. Widzi dalej tak samo.
To tylko palnik przy zbyt małych mocach (w stosunku do swojej mocy maksymalnej) nie potrafi zrealizować należycie tego, co trzeba by wykonać.


Cobra i Puma pracują w oparciu o analizę temp. zasilania i powrotu.
Jak zwał, tak zwał.
Temperatura wody (ani wylotowej, ani powrotnej) nie niesie w sobie informacji o wzajemnych proporcjach paliwa i powietrza. Niesie tylko informację o różnicy pomiędzy zapotrzebowaniem a produkcją ciepła.


Oba mają jakies tablice tzw matematyczne, reszta to marketing.
eCoal nie ma żadnych tablic.
To nie jest marketing, tylko prawda.
Jak piszesz o produkcie, którego nie znasz...

Piotrek42
10-10-2011, 12:09
Piotrek,......

Jarek.. ale to jest moja opinia :) wcale nie musisz sie z nią zgadzac, wyraziłem tylko swoje zdanie...

Wojtek_mazury a jak ktos kupuje samochód i wyjeżdza nim TYLKO raz w roku na wakacje, tz że co? samochód jest mu niepotrzebny?? każdy ma inny pkt widzenia..

Wojtek_mazury
10-10-2011, 12:12
Zawijan napisał: "Nie ślepnie. Widzi dalej tak samo.
To tylko palnik przy zbyt małych mocach (w stosunku do swojej mocy maksymalnej) nie potrafi zrealizować należycie tego, co trzeba by wykonać."

To chyba znaczy, że w konstrukcji zestawów palnik-wentylator-sterownik pomimo istotnych badań i postępu w tej dziedzinie nie zostało powiedziane ostatnie słowo.
Jest więc nadzieja na dalsze doskonalenie konstrukcji.To chyba dobra wiadomość dla wszystkich, którzy do tej pory nie wymienili swoich kotłów.

Wojtek_mazury
10-10-2011, 12:16
Czy ja zanegowałem kiedykolwiek twój punkt widzenia? Jeśli masz sterownik i korzystasz z NETa jeden lub dwa razy w roku ( jak podałeś przykład) to jest to wyłącznie twoja sprawa. Ja się do tego nie odnosiłem i nie odnoszę. Nie oceniam tego.

Piotrek42
10-10-2011, 12:25
Zawijan napisał: "Nie ślepnie. Widzi dalej tak samo.
To tylko palnik przy zbyt małych mocach (w stosunku do swojej mocy maksymalnej) nie potrafi zrealizować należycie tego, co trzeba by wykonać."

To chyba znaczy, że w konstrukcji zestawów palnik-wentylator-sterownik pomimo istotnych badań i postępu w tej dziedzinie nie zostało powiedziane ostatnie słowo.
Jest więc nadzieja na dalsze doskonalenie konstrukcji.To chyba dobra wiadomość dla wszystkich, którzy do tej pory nie wymienili swoich kotłów.

Jest o co walczyć.... kocioł na max ma jakies 90% sprawności, przy małych mocach ta sprawnosć jeszcze maleje... przełóż to na kg niepotrzebie spalonego opału!

darase
10-10-2011, 12:44
Piotr napisał "kocioł na
max ma jakies 90% sprawności,
przy małych mocach ta
sprawnosć jeszcze maleje..." dlatego jestem za nie przewymiarowaniem kotła a pracę na mniejszej tem. CO uważam za zaletę bo piec nie przechodzi w podtrzymanie.

malka
10-10-2011, 12:59
Nie potrafię w 100% powiedzieć, czy lepiej 17kW czy jednak już 25kW.
17kW w/g Twojego opisu powinno jeszcze wystarczyć.

Czyli w kwestii mocy muszę po prostu zdać się na instynkt ;)

Przykład wykonania i ustawienia załączam.
Ważne kwestie:
- tyłem idzie dosunąć do samej ściany, jak powrót można wykonać albo od strony komina albo od strony kosza zasypowego
- gdzie jest dolna wyczystka komina? Jak na tej samej ścianie co wejście kominowe, to kocioł odsuwamy od komina na ok.40cm, abyś mogła do tej wyczystki się dostać
Wyczystka jest na tej samej ścianie, co wejście, ok 40 cm nad podłogą.
Powiedz mi proszę jaki piecyk wstawiłeś mi do kotłowni, chciałabym poczytać o nim co nieco:)


Na wybór mam jeszcze chwilkę, muszę najpierw położyć glazurę w kotłowni, a ostatnio na nadmiar czasu nie mogę narzekać :rolleyes:

darase
10-10-2011, 13:01
Glazurę też sama kładziesz?

malka
10-10-2011, 13:28
A chcesz mi położyć ? :lol:

darase
10-10-2011, 13:33
Brak czasu :)

Jarecki79
10-10-2011, 13:52
Czy ja zanegowałem kiedykolwiek twój punkt widzenia? Jeśli masz sterownik i korzystasz z NETa jeden lub dwa razy w roku ( jak podałeś przykład) to jest to wyłącznie twoja sprawa. Ja się do tego nie odnosiłem i nie odnoszę. Nie oceniam tego.

Racja.

Co do dopasowywania się sterowników nie wchodząc nikomu w drogę nalezy zakończyć na stwierdzeniach:
eCoal dobiera swoją pracę na podstawie czujnika temperatury spalin oraz czujnika t.wody

puma czy cobra na podstawie odczytów temp. zasilania i powrotu.

Działanie końcowe ma być właściwe, automatyczne.
Tajemnice algorytmów to sprawy producentów sterowań i na tym bym temat zakończył.

Jak mawia klasyk, to oczywista oczywistość jest taka,że obie firmy pracują nad udoskonalaniem swoich wyrobów.

ppietrz
10-10-2011, 14:01
IMO Jeśli komuś bardzo zależy na sterowaniu i podglądzie pracy przez internet to lepszym wyborem jest eCoal. Jeśli nie to o ile nie posiada tableta :) lepszym wyborem będzie Puma / Cobra, bo oferują czytelny wyświetlacz na którym widać bardzo ładnie wykresy. Sterowanie w obu konkurencyjnych sterownikach jest równie skuteczne. To są sterowania z najwyższej półki.

ppietrz
10-10-2011, 14:16
Oba sterowniki posiadają zespoły osób pracujące nad ich udoskonalaniem, więc jest to ich ogromny plus. Dzięki temu, że trwa zdrowa konkurencja można liczyć na nowe funkcjonalności. Np. o braku sterowania tygodniowego w Pumie pisałem rok temu. Od pewnego czasu po forum krąży informacja, że taka funkcjonalność ma wkrótce się pojawić. Jeśli chodzi o dostęp z sieci to pierwsze informacje były takie, że nie da rady... Teraz słyszymy, że funkcjonalność pojawi się z dedykowanym nowym modułem. W eCoal zapewne wkrótce pojawi się obsługa zaworu mieszającego, czy tez dodatkowych pomp. Takie są prawa rynku. Trzeba dbać o potrzeby klientów.

zawijan
10-10-2011, 14:17
To chyba znaczy, że w konstrukcji zestawów palnik-wentylator-sterownik pomimo istotnych badań i postępu w tej dziedzinie nie zostało powiedziane ostatnie słowo.

Jest tu pewna sprzeczność organiczna.
Aby móc uzyskać określoną moc maksymalną kotła, musisz dać palnik o takiej właśnie mocy (a tym samym palnik umożliwiający zgromadzenie w nim odpowiednio dużej porcji węgla - im większa moc palnika, tym większa porcja węgla musi się w nim spalać). Jeśli dasz mu palnik mniejszy, nie ma szans na uzyskanie tej mocy.
Jeśli pędzisz kocioł na niższej mocy, porcja spalanego paliwa musi być mniejsza. W za dużym palniku nie da się prawidłowo zrealizować optymalnego napowietrzenia tak małej ilości paliwa. Stąd gorsze wyniki. Gdyby dało się bez-montażowo zmieniać wielkość (czyli moc maksymalną) palnika, byłoby OK. Tak jednak jeszcze nie jest.
Jest nad czym pracować.

zawijan
10-10-2011, 14:29
Co do dopasowywania się sterowników nie wchodząc nikomu w drogę nalezy zakończyć na stwierdzeniach:
eCoal dobiera swoją pracę na podstawie czujnika temperatury spalin oraz czujnika t.wody
puma czy cobra na podstawie odczytów temp. zasilania i powrotu.

Sterowanie w obu konkurencyjnych sterownikach jest równie skuteczne.

Czujnik temperatury spalin + czujnik temperatury wody wylotowej = to nie to samo, co czujnik temperatury wody wylotowej + czujnik temperatury wody powrotnej.
Choć i tu i tu są dwa czujniki.
Tak na marginesie to czujnik temperatury wody wylotowej niesie tę samą informację, co czujnik wody powrotnej. Czujnik wody powrotnej reaguje szybciej, ale z punktu widzenia ogromnej bezwładności cieplnej kotła na paliwo stałe, jest to nieistotne. Natomiast temperaturę wody powrotnej często podnosi się sztucznie za pomocą manipulacji obiegami wodnymi, co stanowi pewnego rodzaju niekontrolowane zakłócenie.

Ja nie wiem, czy sterowanie w obu tych typach sterowników jest równie skuteczne, bo nie miałem możliwości zbadania ich obu.

A Wy zbadaliście to?
Chętnie zobaczyłbym te wyniki badań.

ppietrz
10-10-2011, 14:47
Ja nie wiem, czy sterowanie w obu tych typach sterowników jest równie skuteczne, bo nie miałem możliwości zbadania ich obu.
A Wy zbadaliście to?
Chętnie zobaczyłbym te wyniki badań.

zawijan, Ty zaraz o badaniach :) Ja wnioskuję poprzez obserwację. Mam w domu pumę i wiem jak działa (analiza wykresów, zużycie opału). Patrzę na wykresy z neta dla eCoal, bo można sobie każdy kocioł bez hasła obejrzeć i widzę jak jest. Oba sterowniki robią co do nich należy, na co potrzeba tutaj badań? Wszyscy ochoczo potakują, że jak najbardziej takie badania są potrzebne, ale i tak nikt ich nie zrobi, bo nikomu nie będzie to na rękę. Nie wierzę, że producentów nie stać na kupienie sterowania konkurenta i porównanie go w swoim zakresie. Jak wyżej wykazałem konkurencja służy rozwojowi :)

Regut1
10-10-2011, 15:03
zawijan, Ty zaraz o badaniach :) Ja wnioskuję poprzez obserwację. Mam w domu pumę i wiem jak działa (analiza wykresów, zużycie opału). Patrzę na wykresy z neta dla eCoal, bo można sobie każdy kocioł bez hasła obejrzeć i widzę jak jest. Oba sterowniki robią co do nich należy, na co potrzeba tutaj badań? Wszyscy ochoczo potakują, że jak najbardziej takie badania są potrzebne, ale i tak nikt ich nie zrobi, bo nikomu nie będzie to na rękę. Nie wierzę, że producentów nie stać na kupienie sterowania konkurenta i porównanie go w swoim zakresie. Jak wyżej wykazałem konkurencja służy rozwojowi :)

Pełen romantyzm - Czucie i wiara silniej mówi do mnie / Niż mędrca szkiełko i oko ;)
I tak raz na dwa lata rzucamy jakiś "spojler" do kotła (nowość) , w reklamie piszemy o jego cudownych właściwościach i kasa leci. Za dwa lata znów się coś "dospawa" a w reklamie można będzie pisać że działa podobnie albo z większą sprawnością niż konkurencja. Takie pisanie nic nie kosztuje, a jeszcze można na tym nieźle zarobić.

pomorzanin
10-10-2011, 16:59
Kolega Piotrek42 jest chyba młodym człowiekiem, Jak wszyscy młodzi lubi dużo bajerów(bzdetów).Zadaj podstawowe pytanie producentom: po ilu latach będziesz musiał wyrzucić na złom tą "kupę żelastwa" z powodu rdzy i ponownie wydać 10000zł. To jest bardziej ciekawe z ekonomicznego punktu widzenia niż bajery.

pomorzanin
10-10-2011, 17:00
Pełen romantyzm - Czucie i wiara silniej mówi do mnie / Niż mędrca szkiełko i oko ;)
I tak raz na dwa lata rzucamy jakiś "spojler" do kotła (nowość) , w reklamie piszemy o jego cudownych właściwościach i kasa leci. Za dwa lata znów się coś "dospawa" a w reklamie można będzie pisać że działa podobnie albo z większą sprawnością niż konkurencja. Takie pisanie nic nie kosztuje, a jeszcze można na tym nieźle zarobić.
Trafiłeś w samo sedno sprawy. trudno się nie zgodzić.

Jarecki79
10-10-2011, 17:16
A Wy zbadaliście to?
Chętnie zobaczyłbym te wyniki badań.

Niech Pan skończy z tą retoryką, przecież sam Pan takie badanie storpedował.
Nie zgodził się Pan na zbadanie brucera z eCoalem w innym instytucie, po co do tego wracać.

Zna Pan tak funkcjonowanie cobry czy pumy jak ja eCoala

Dobrze też Pan widzi po użytkownikach,że oba działają.
Naprawdę proponuję zostać przy stwoerdzeniu,że jednemu do pracy potrzebne jest to a drugiemu tamto....

Zostawmy twórcom eCoala ich tajemnicę oraz zostawmy twórcą pumy ich wyniki pracy.

jack18
10-10-2011, 18:16
Nie to, żebym się wtrącał ... ;)

Człon członowi nierówny jak to w życiu bywa - gdy się przyjrzysz tym z Ekoenergii i tym z Burnera w mig zauważysz o co chodzi.

Co do wielkości to pionowokanałowe są zwykle niższe, ale głębsze [o przestrzeń zajmowaną przez kanały].

Wyjaśnij proszę jakim cudem dlaczego dla niskiej osoby problemem może być czyszczenie przez frontowe drzwiczki, a od góry kotła już nie ?

Co do czyszczenia to dopiero gdy będzie co czyścić np. po pierwszym sezonie wtedy daj znać jak poszło a najlepiej wyczyść u znajomego [jak będziesz w okolicy Wrocławia zapraszam do siebie] wymiennik z poziomymi kanałami i sam się przekonaj [ja tak właśnie zrobiłem dla porównania] - byle nie szczotką - do tego jest pogrzebacz z blaszką dzięki czemu się w ogóle nie kurzy.
Zresztą linki do filmików z czyszczeniem były wrzucane w tym wątku, więc kto chce odnajdzie je i sam sobie porówna [a jak doczyta komentarze dowie się, że na tym z pionowymi nie było pokazane czyszczenie poziomej, górnej półki].

Co Ty suspenser chcesz żeby Ci Jorgo kocioł wyczyścił za free?:)

karoka65
10-10-2011, 18:26
Co Ty suspenser chcesz żeby Ci Jorgo kocioł wyczyścił za free?:)

Hehe, to ja też zapraszam.

zawijan
10-10-2011, 18:29
zawijan, Ty zaraz o badaniach :) Ja wnioskuję poprzez obserwację. Mam w domu pumę i wiem jak działa (analiza wykresów, zużycie opału). Patrzę na wykresy z neta dla eCoal, bo można sobie każdy kocioł bez hasła obejrzeć i widzę jak jest. Oba sterowniki robią co do nich należy, na co potrzeba tutaj badań?

Nie gniewaj się. Zastanów się, co porównujesz na tych wykresach. porównujesz niektóre parametry pracy różnych sterowników na różnych kotłach i w różnych domach. Jak możesz to porównać? Skąd wiesz, z jaką sprawnością pracują poszczególne kotły i co wywołuje te różnice sprawności?
Ja nie twierdzę, że któryś z tych sterowników jest lepszy.
Ja tylko stwierdzam, że nie ma podstaw do twierdzenia, że ich efektywność jest jednakowa.
Owszem oba działają. W pewnych określonych warunkach działają nawet podobnie. Ale czy w każdym przypadku? Tego nie wiem ani ja, ani Wy.
To tyle.

Balzak311
10-10-2011, 18:58
Witam

Stałem sie posiadaczek Kotła z podajnikiem DEFRO Eko Duo Uni 19 kw, mam nadzieje ze dobry wybór, może ktoś sie wypowie, jutro prawdopodobnie będę miał kociołek na budowie. cena jaka zapłaciłem to 9500 wydaje mi sie ze w miarę przystępna, podchodziłem sceptycznie do kotłów defro ale zone przekonali znajomi ze to dobry wybór i tak sie stało jak sie stało mam nadzieje ze będzie śmigał co jeszcze nie jest podłączony.

kociołek ma do obsłużenia ok 180m2 w tym 30m2 podłogówki oraz zasobnik cwu ok 150-200 litrów.