PDA

Zobacz pełną wersję : RANKING KOTŁÓW NA EKO GROSZEK



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 [37] 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92

zawijan
30-01-2012, 06:15
...mówię, że jak u Ciebie działa, to nie znaczy,że we wszystkich innych miejscach musi chodzić tak samo. Tylko tyle i aż tyle.

A przy słabszym opale to można przykombinować z innym podawaniem i nadmuchem. Całkiem możliwe, że tutaj właśnie takie przejście na tryb dwustanowy by bardzo pomogło. Możliwe także, że po aktualizacji softu i odpowiednich korekcjach eCoal sobie z tym miałem poradzi.

Jeśli w jednym miejscu działa a w innym nie tak samo... to chyba o czymś świadczy? Co nie?

Nie da się skorygować sterownika do każdych warunków.
Nie da się palić piaskiem.
No, chyba że zmiesza się go z wodą. Jak w tych super kotłach...

ewanz
30-01-2012, 07:41
może niezbyt odpowiedni to wątek, ale Wy z pewnościa to wiecie: jak najlepiej podłączyc kocioł do bojlera - grawitacyjnie ( tak chce nasz hydraulik) czy przez pompe? Mamy zasobnik wody dwupłaszczowy 140l, kocioł skam-p 17KW
(pompa zasilająca instalację cwu w ciepła wodę z bojlera już jest)

Jarecki79
30-01-2012, 07:48
może niezbyt odpowiedni to wątek, ale Wy z pewnościa to wiecie: jak najlepiej podłączyc kocioł do bojlera - grawitacyjnie ( tak chce nasz hydraulik) czy przez pompe? Mamy zasobnik wody dwupłaszczowy 140l, kocioł skam-p 17KW
(pompa zasilająca instalację cwu w ciepła wodę z bojlera już jest)

To zależy od wykonania instalacji, dobrania przekroju rurek i bliskości bojlera od kotła.
Jak jest blisko, to nagrzeje się grawitacyjnie, potrwa to trochę dłużej i w zasadzie tyle.
Wówczas zostawiamy jedną wyższą nastawę C.O. np. 55st.C, aby mieć ciepłą wodę w bojlerze i w zasadzie w tym miejscu myślałbym nad zaworem mieszającym, aby obniżyć temp. na dom, bo się ugotujecie. Wodę do bojlera brać przed wpiętym zaworem (to co na kotle ładuje bojler) a za zaworem regulujemy na dom np. 45-47st.C, bo to da komfortowe warunki bytowe.

Druga opcja to osobna pompa, wówczas jest pewność, że bojler zostanie zawsze nagrzany, ważne, aby w tym wypadku na układzie z pompą ładująca bojler zamontować zawór zwrotny. Takie podłączenie daje możliwość regulacji osobnych temperatur na c.o. i cwu

Jarecki79
30-01-2012, 07:53
Jacku świadczy o tym, że nie wszędzie jest wszystko dobrane idealnie.
To jest właśnie ten element, z którym jakoś się nie możemy zgodzić. Nie da się wszystkiego zasymulować, część rzeczy wychodzi dopiero w boju.
To właśnie owo wyzwanie dla sterownika.

Oczywiście,że się nie da skorygować sterownika do każdych warunków.
Mając jednak kilka korekcji w ręku można coś spróbować zrobić.
Stąd sugestia dla koleżanki ANNY o wgranie softu z taka możliwością oraz ewentualnie o wymieszanie tego paliwa z jakimś groszkiem. Może cosik się uda zrobić.

Piasku się nie spali, to oczywiste :)

ewanz
30-01-2012, 08:02
zawór mieszajacy mamy, bo jest też ogrzewanie podłogowe

Jarecki79
30-01-2012, 08:23
Na podłogówkę to może być zawór mieszający termostatyczny....

Inną pewnie nitką idzie jeszcze na dom temperatura na grzejniki i tutaj pójdzie pewnie tyle, ile będzie zadane na sterowniku.
Bardziej mi o ten układ chodzi, aby móc także na grzejniki coś wyregulować zaworem mieszającym z takim ręcznym pokrętłem i skalą. Oczywiście w przypadku, gdyby miało się nagrzewać bojler grawitacyjnie.

Instalacji nie widzę, zatem to trochę wróżenie z fusów. Skoro instalator twierdzi,że będzie działać, to najwyżej będzie później ścigany o poprawki :)

ewanz
30-01-2012, 08:31
właśnie tych poprawek wolałabym uniknąc, dlatego pytam...:)

zawijan
30-01-2012, 09:56
Jacku świadczy o tym, że nie wszędzie jest wszystko dobrane idealnie.
To jest właśnie ten element, z którym jakoś się nie możemy zgodzić. Nie da się wszystkiego zasymulować, część rzeczy wychodzi dopiero w boju.
To właśnie owo wyzwanie dla sterownika.

Sterownik nie jest urządzeniem, które ma służyć korekcji błędów konstrukcyjno-wykonawczych kotła czy instalacji wodnej. Pisałem to dziesiątki razy.
Kocioł ma być dobry. Instalacja ma być dobra. Wtedy dobry sterownik też będzie dobry.

Aha. Jeszcze paliwo też ma być dobre.
Wierzcie mi. Wszyscy.
Łatwiej znaleźć dobre paliwo, niż zrobić sterownik do spalania g...a.
Tylko nikt za Was tego nie zrobi. Musicie sami!

ppietrz
30-01-2012, 10:07
Sterownik nie jest urządzeniem, które ma służyć korekcji błędów konstrukcyjno-wykonawczych kotła czy instalacji wodnej. Pisałem to dziesiątki razy.
Kocioł ma być dobry. Instalacja ma być dobra. Wtedy dobry sterownik też będzie dobry.

Aha. Jeszcze paliwo też ma być dobre.
Wierzcie mi. Wszyscy.
Łatwiej znaleźć dobre paliwo, niż zrobić sterownik do spalania g...a.
Tylko nikt za Was tego nie zrobi. Musicie sami!

Z pierwszym się zgodzę, ale z drugim będzie trochę gorzej ;)
Od zaawansowanego sterownika użytkownik oczekuje pracy z każdym dającym się spalić opałem. Kiedy mieszka się blisko kopalń to można bawić się w szukanie dobrego towaru, ale czym dalej na północ Polski to już nie jest to takie różowe. Tu liczy się ekonomia. Nie kupię "dobrego" opału jak mam u siebie "gorszy", ale tańszy o 200-300 zł z tony.

zawijan
30-01-2012, 10:17
Z pierwszym się zgodzę, ale z drugim będzie trochę gorzej ;)
Od zaawansowanego sterownika użytkownik oczekuje pracy z każdym dającym się spalić opałem. Kiedy mieszka się blisko kopalń to można bawić się w szukanie dobrego towaru, ale czym dalej na północ Polski to już nie jest to takie różowe. Tu liczy się ekonomia. Nie kupię "dobrego" opału jak mam u siebie "gorszy", ale tańszy o 200-300 zł z tony.

Gorszy / lepszy, czy tańszy / droższy - to pojęcia względne. Nic nie mówiące.
Ważne jest, ile ciepła efektywnego uzyskasz z 1 tony, czy z 1 kg paliwa. To dopiero możesz porównać.
Sterownik nie zrobi tego za Ciebie. Ani nie znajdzie Ci lepszego węgla. Ani nie spali dobrze złego.
Żaden sterownik!
MUSISZ SOBIE ZADAĆ TRUD POSZUKANIA WZGLĘDNIE DOBREGO WĘGLA.
MUSISZ!!!

tatrzan
30-01-2012, 11:24
Witam szanowne grono.
Przeczytałem w ciągu 2 dniu wiele wpisów.... ale nurtuje mnie ciagle pytanie jaki kocioł wybrać.
Do wybory oczywiście spam-p premium 17kW bądź Eko-Max 4 Berski ?
Eko-Max 4 - to nowa konstrukcja tego producenta ( jakkolwiek to brzmi ) - na papierze wszytko pięknie - martwi mnie ruszt wodny umieszczony tak nisko na palnikiem ( Ekoenergia ) i sterownik Titanic. http://www.greenengineering.com.pl/index.php/site/strona/14--produkty/PRODUKTY

W kotle skam - p premium ( znalazłem mało zdjęć ) - martwi mnie pojemność ręcznej komory ( ruszt żeliwny ) w górnym położeniu - czy jest ona na wysokość dolnej krawędzi drzwiczek ? Zakładam ze mogę czasem coś spalić ręcznie. - czy można palić w 2 komorach jednocześnie ( jak w eko-max4 ) ?

serdecznie pozdrawiam i z góry dziękuję za ew. pomoc :)

darase
30-01-2012, 11:51
Tatrzan w dwóch komorach?
Jeździsz zimą na oponach wielosezonowych czy zimowych? Jeśli Twój wybór ogranicza się tylko do dwóch kotłów to bierz Skam-p.

ppietrz
30-01-2012, 11:51
MUSISZ SOBIE ZADAĆ TRUD POSZUKANIA WZGLĘDNIE DOBREGO WĘGLA.
MUSISZ!!!

Paliwo względnie dobre... W większości przypadków dla klienta liczy się cena. Tanie to dobre :) Inna sprawa, że dobrego jest jak na lekarstwo i trzeba nie lada wysiłku aby było ok. Popatrz na kombinacje ludzi ze spalaniem miału - po co one?
Względnie dobry sterownik będzie radził sobie z różnorodnością paliw. Nawet jeśli miałby na danym paliwie lepiej działać od innego, to jeśli ten drugi obsłuży więcej "problematycznych" paliw to wygrywa rywalizację. Wiadomo automat nie zrobi wszystkiego - może w przyszłości ktoś wykona sterownik na sieciach neuronowych, który "rozpozna" dobrze paliwo, ale obecnie to użytkownik musi wspomóc sprzęt, bo realia uzyskania laboratoryjnego groszku wykraczają poza możliwości przeciętnego Kowalskiego.

zawijan
30-01-2012, 12:14
Paliwo względnie dobre... W większości przypadków dla klienta liczy się cena. Tanie to dobre :) Inna sprawa, że dobrego jest jak na lekarstwo i trzeba nie lada wysiłku aby było ok. Popatrz na kombinacje ludzi ze spalaniem miału - po co one?
Względnie dobry sterownik będzie radził sobie z różnorodnością paliw. Nawet jeśli miałby na danym paliwie lepiej działać od innego, to jeśli ten drugi obsłuży więcej "problematycznych" paliw to wygrywa rywalizację. Wiadomo automat nie zrobi wszystkiego - może w przyszłości ktoś wykona sterownik na sieciach neuronowych, który "rozpozna" dobrze paliwo, ale obecnie to użytkownik musi wspomóc sprzęt, bo realia uzyskania laboratoryjnego groszku wykraczają poza możliwości przeciętnego Kowalskiego.

Każdy ma swój rozum. Każdy robi, jak uważa.
Nie miałem na myśli wcale "laboratoryjnego groszku". Tu wychodzi już u Ciebie "szkoła Jareckiego".

Ciekawe, czy do swojego samochodu też kupujesz paliwo byle gdzie (gdzie Ci wygodnie), w byle jakiej stacji, bez wiedzy o jej poziomie uczciwości?

Ja uważam, że lepiej potrudzić się nad poszukaniem porządnych dostawców węgla. Już teraz na przyszły sezon. Po co męczyć się potem przez kilka tygodni, czy miesięcy z byle jakim g....m? Chyba, że wolisz pracować w kotłowni.
Poza tym w marcu i kwietniu ceny węgla są najniższe.

W praktyce - najczęściej wystarczy dodatek dobrego węgla (wcale nie taki znowu duży), aby z kiepskiego paliwa uzyskać przyzwoite.

tatrzan
30-01-2012, 12:33
darase
Szczerze mówiąc nie dokońca kumam porówania z oponami - opon nie zamierzam palić ;)
info producenta :
•można palić jednocześnie w podajniku i w palenisku do palenia ręcznego jak w zwykłym kotle
•wiosną, latem, jesienią można palić w drugim palenisku różnego rodzaju paliwo: drewno, węgiel, brykiet, itd.
•gdy kupimy gorszej jakości opał możemy go spalić w palenisku dodatkowym
•gdy kupimy gorszej jakości opał i kocioł nie może dojść do temperatury zadanej możemy wspomóc drugim paleniskiem
•gdy braknie prądu lub podajnik uszkodzi się możemy bez problemu funkcjonować dalej

osobiście wyobrażam sobie sytuacje kiedy wrzucam sobie gorsze paliwo ( tańsze ) wieczorem - a gdy się wypali i temp spadnie "uśpiony" palnik przejmuje pałeczkę i grzeje eko-groszkiem.
bądź wygodnie ( duża komora ręczna ) pale sobie w okresach przejsciowych bądz latem podgrzewam wodę
- oczywiście to że sobie to wyobrażem nie znaczy że tak będzie

Poprostu zainteresował mnie ten kocioł ze względu na teoretyczne mozliwości - choć wiadomo jak coś jest do wszytkiego to jest do niczego - ale od reguły zawsze są jakieś wyjątki.
Na stronie producent podaje sprawność 90% - co przy wodnym ruszcie nad palnikiem wydaje się ( przynajmniej mi ) niemożliwe - zresztą wogóle niemozliwe - chyba że w labolatorium. Martwi mnie to że przy niskim ruszcie wodnym kocioł będzie zarastał sadzą po kilku dniach.

Jeżeli ktoś chciałby looknąć na eko-max 4 ( choćby z ciekwości ) i mnie sprowadzić na ziemię ( bądź utwierdzić w wyborze berskiego ) dzieki.

Jarecki79
30-01-2012, 12:36
Witam szanowne grono.
Przeczytałem w ciągu 2 dniu wiele wpisów.... ale nurtuje mnie ciagle pytanie jaki kocioł wybrać.
Do wybory oczywiście spam-p premium 17kW bądź Eko-Max 4 Berski ?
Eko-Max 4 - to nowa konstrukcja tego producenta ( jakkolwiek to brzmi ) - na papierze wszytko pięknie - martwi mnie ruszt wodny umieszczony tak nisko na palnikiem ( Ekoenergia ) i sterownik Titanic. http://www.greenengineering.com.pl/index.php/site/strona/14--produkty/PRODUKTY

W kotle skam - p premium ( znalazłem mało zdjęć ) - martwi mnie pojemność ręcznej komory ( ruszt żeliwny ) w górnym położeniu - czy jest ona na wysokość dolnej krawędzi drzwiczek ? Zakładam ze mogę czasem coś spalić ręcznie. - czy można palić w 2 komorach jednocześnie ( jak w eko-max4 ) ?

serdecznie pozdrawiam i z góry dziękuję za ew. pomoc :)

W obecnych modelach Skam-P Premium (od ok.roku) jest dwupoziomowy ruszt awaryjny.
Górne mocowanie pozwala na spalenie drobnej ilości drewna czy jakies papiery podczas pracy automatu...
Dolne mocowanie pod warunkiem instalacji grawitacyjnej to duży zasyp awaryjny i palenia jak w typowym górniaku.

Jarecki79
30-01-2012, 12:38
i słusznie,że niskie mocowanie rusztu wodnego budzi Twoje wątpliwości

Jarecki79
30-01-2012, 12:41
CHŁOPAKI PISZĘ DRUKOWANYMI, BO JEST JEDNA KWESTIA:

Jest osoba z mniejszym zasobem pieniążków chętna kupić sprawny sterownik do podajnika, tak do ok.200zł.
Nie musi być obsługi pompy cwu. Musi obsłużyć dmuchawę, podajnik i pompę c.o.

Czy ktoś, kto się przesiadł na inny ster ma coś takiego do opchnięcia?

Jarecki79
30-01-2012, 12:47
Każdy ma swój rozum. Każdy robi, jak uważa.
Nie miałem na myśli wcale "laboratoryjnego groszku". Tu wychodzi już u Ciebie "szkoła Jareckiego".


.

Niskich lotów argument.
Poczytaj sobie troszeczkę forum eSterownik, to dojdziesz jak pomocne są korekcje w eCoalu do gorszych paliw.
Mocno nawet nie musisz szukac, bo właśnie kolega makol coś wkleił na wątku z brucerem.

pawelo_pl
30-01-2012, 12:54
CHŁOPAKI PISZĘ DRUKOWANYMI, BO JEST JEDNA KWESTIA:

Jest osoba z mniejszym zasobem pieniążków chętna kupić sprawny sterownik do podajnika, tak do ok.200zł.
Nie musi być obsługi pompy cwu. Musi obsłużyć dmuchawę, podajnik i pompę c.o.

Czy ktoś, kto się przesiadł na inny ster ma coś takiego do opchnięcia? Leży u mnie Tango-Negro - tylko sam nie wiem czy chcę je sprzedać .

tatrzan
30-01-2012, 13:33
Tatrzan w dwóch komorach?
Jeździsz zimą na oponach wielosezonowych czy zimowych? Jeśli Twój wybór ogranicza się tylko do dwóch kotłów to bierz Skam-p.

Chciałem jeszcze dodać że potrzebuje kocioł w którym może być zamontowany czopuch na górze.

Jarecki79
30-01-2012, 13:59
Chciałem jeszcze dodać że potrzebuje kocioł w którym może być zamontowany czopuch na górze.

Nie ma z tym kłopotu przy konstrukcji Skam-P, może mieć górne wyjście spalin

zobacz na wątek:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?169888-kocio%C5%82-SKAM-P-i-sterownik-Puma/page121

darase
30-01-2012, 14:04
Tatrzan jedno ze zdjęć przypomina mi karczmę ;) fajowo :D

darase
30-01-2012, 14:10
Tatrzan czy uważasz że duża komora spalania to jest plus przy paleniu ekogroszkiem, plus jest ale przy paleniu w zwykłym piecu. Wybierz sterownik z czujnikiem tem. spalin. Będziesz wiedzieć ile idzie w komin :)

tatrzan
30-01-2012, 14:15
Jarecki79 wielkie dzięki za zobrazowanie :)

darase - domyślam się że chodzi o moje "wizualizacje" :) nie wiadomo jak to wyjdzie w praniu ale dzięki ;)

tatrzan
30-01-2012, 14:27
Przy paleniu ekogroszkiem żadna komora spalania nie jest potrzebna.

Moje podejście wynika tylko z tego że lubię mieć w życiu zawsze jakiś wybór ( chociażby była to iluzja ) .
W domu w którym teraz mieszkam ogrzwanie jest gazowe.. ale w takie dni jak te pali sie w kotle zasypowym. Zadnej komplikacji schodzi sie do piwnicy nakłada do kotła i kocioł gazowy przestaje grzac. Widocznie mam juz coś tak ukształtowane że szukam rozwiązań podobnych do tych co już sie w życiu sprawdziły.
Tutaj widzę to tak iż w eko-max podczas palenia retortą mogę wrzucić na ruszt inne paliwo - które się przyzwoicie spali ( nie idealnie ) oszczędze groszek podniosę na chwile temp w domu- jak sie wypali to poleci ekogroszek. Wczesna jesienią ( jeśli nie paliłbym eko ) a trzeba by czasem "przepalić" robię to bez problemu drewnem - bez uruchamiania podajnika- bez zbędnych czynności . potrzeba mi ciepłej wody a boiler grzeje grzałka elektryczna - wrzucam troche do kotła i palę. ( kwesta jeszcze sterownika - alby umia wszytko to co ja chcę ;) )
Tuaj chodzi o aternatywę grzania. Większa jest w eko-max choć nie wszytkie rozwiązania mi sie w nim podobaja. W skam-p`ie jest dobry sterownik, płomienniki - niewielkie wymiary - przyzwoite czyszczenie z tego co mogę zobaczyć na zdjęciach. Myslę że nada się u mnie mimo znikomej zdolności łączenia sposobów palenia. Zreszta czy będzie ono mi potrzebne nie wiem. Pytam - bo ciągle szukam....
pozdrawiam i dziękuje ;)

zawijan
30-01-2012, 17:00
Poczytaj sobie troszeczkę forum eSterownik, to dojdziesz jak pomocne są korekcje w eCoalu do gorszych paliw.

Jarecki
Ty nie znasz się na węglu i jego spalaniu, natomiast sądzisz, że znasz się na sterownikach. Logiczne jest więc, że wybierasz manipulacje sterownikiem.
Ja znam się na węglu i jego spalaniu, natomiast uważam, że nie znam się na sterownikach. Logiczne jest więc, że wybieram zasilanie dobrym węglem.

Zadam Ci jednak takie pytanie:
Czy sądzisz, że użytkownik, który nic nie wie o spalaniu, kotle, sterownikach itp. powinien kupować byle jaki, przypadkowy węgiel i do niego sterownik eCoal z opcjami korekcji różnego rodzaju? Czy naprawdę sądzisz, że ten użytkownik da sobie radę z obsługą tych wszystkich opcji?
Ja sądzę, ze taki użytkownik powinien zrobić wszystko, żeby znaleźć dobry węgiel i stosować do niego w pełni automatyczny sterownik eCoal, przy którym użytkownik nic nie będzie musiał robić.
A dobrych węgli wcale nie brakuje. Dobrych – z punktu widzenia takich palników, jak Brucer czy Burner-S. Kłopoty na rynku nie wynikają z braku dobrych węgli, a tylko z nieuczciwych manipulacji niektórych sprzedawców. Nie trzeba być naukowcem od węgla, aby sprawdzić na stosownych próbkach, jak który się spala. To jest z pewnością łatwiejsze od opanowania sterownika z opcjami ręcznych korekcji.

Zadam Ci też inne pytanie:
Czy Ty naprawdę wiesz, jak pracują sterowniki, o których tyle piszesz? Naprawdę, tzn. czy jesteś pewien, że konkretny sposób działania przyniesie taki a nie inny efekt? Mnie się wydaje, że nie wiesz. Mnie się wydaje, że po prostu próbujesz takie czy inne działania i sprawdzasz, co przyniosą. I tak – drogą prób i błędów – próbujesz uzyskać coś, co będziesz mógł nazwać sukcesem. Czasem się to udaje.

Ja natomiast wiem, że nie da się tak dobrze spalić złego węgla, jak węgiel dobry. Żadnym sterownikiem. To, że komuś wydaje się, że spala zły węgiel dobrze – to mu się tylko wydaje. Daleko temu niby dobremu spalaniu do spalania węgla dobrego. I prawie zawsze efekt ekonomiczny takiego niby spalania jest gorszy, bez względu na cenę zakupu tego niby węgla. Jakaby ona nie była niska. Bo ten oszust, który ten niby węgiel spreparował, doskonale wie, jak się na tym zarabia. Kosztem nabywcy – oczywiście.

Jarecki79
30-01-2012, 17:20
Zawijan

Cały ambaras jest w tym,że non stop chwaliłeś palnik z dedykowanym sterownikiem do spalania węgli trudnych o podwyższonej spiekalności. (pewnie połowa Twojego bloga jest na ten temat)

Teraz natomiast piszesz, że najlepiej spalać paliwo dobre jakościowo. Ja się z tym zgadzam i o tym wcześniej pisałem. Najwyższy czas przestać wmawiać, że palnik i sterownik spala miałowate piaski...

Problem jest też taki,że do Ciebie do laboratorium trafia węgiel high class na badania, bo wszyscy dupami trzęsą jak słyszą,że węgiel ma trafić do laboratorium.

W Polsce to natomiast jest tak, jak pisał Ppietrz, im dalej na północ od śląska, tym ciekawiej.
Sam również radzę, aby kupić 2woreczki na próbę i jak będzie dobrze, to następnego dnia szybciutko kupić ok.2tony. Nie doradzam zapasu na cały sezon, bo się można przejechać.

O te proste korekcje bym się jednak nie martwił, skoro już ktoś do neta eCoala zarzucił, to wszystko widzi jak na dłoni i zrobienie +5% czy -3% nadmuchu nie jest trudne. W gąszczu programatorów eCoala raptem jeden wiersz więcej do nastaw użytkownika... Jak ktoś kupi coś gorszego, to ma jakieś opcje i szansę na poradzenie sobie w takiej sytuacji.

Jarecki79
30-01-2012, 17:25
Poczekaj chwilunię i się nie denerwuj,
zaraz eCoala odpalę i zrobię fotkę ekranu z tą korekcją, zobaczysz, że nie jest to takie mega trudne

Jarecki79
30-01-2012, 17:46
Zobacz zatem sam, czy to przy podłączeniu pod kompa jest takie trudne

Dodam jeszcze fotke trybu zaawansowanego nastaw, co byś tak nie wmawiał,że wszystko polega tylko na włącz i naciśnij start, odrobinkę trzeba jednak zrobić.
98302

zawijan
30-01-2012, 19:24
Zawijan
Cały ambaras jest w tym,że non stop chwaliłeś palnik z dedykowanym sterownikiem do spalania węgli trudnych o podwyższonej spiekalności. (pewnie połowa Twojego bloga jest na ten temat)
Teraz natomiast piszesz, że najlepiej spalać paliwo dobre jakościowo. Ja się z tym zgadzam i o tym wcześniej pisałem. Najwyższy czas przestać wmawiać, że palnik i sterownik spala miałowate piaski...

Kolego Jarecki
To, co piszesz, jest bez sensu. Nie widzisz tego?
Masz dziwny dar. Czytasz to co napisane a rozumiesz tak jak chcesz, lub jak Ci wygodnie.

Owszem, chwaliłem Brucera i potem Burnera za to, że potrafią spalać węgle trudne o podwyższonej spiekalności, z którymi nie dają sobie rady zwykłe retorty fajkowe. I dalej tak piszę i będę pisał, bo to jest prawda. Tyle tylko, że nic z tym nie miał wspólnego dedykowany sterownik, bo ten pojawił się dopiero ponad rok później.
O sterowniku eCoal pisałem i piszę nadal, że sterownik automatyczny, aby był naprawdę automatycznym, wymaga dobrego kotła i dobrego węgla (nie najlepszego, ale dobrego). Nigdy nie pisałem, że te palniki i ten sterownik spalają miałowate piaski. To już Twój wymysł. Nie wiem – skąd wzięty. Przeczytaj sobie może jeszcze raz mój blog, żeby to sprawdzić.

Robisz Kolego złą robotę. Świadomie lub bezwiednie.
Usiłujesz wmówić niewprawionym, świeżym użytkownikom kotłów, że dadzą sobie bez trudu radę ze sterownikami z korekcją ręczną. A to nie jest prawda. I namawiasz ich do koncentrowania się na korekcjach sterownika, zamiast na poszukiwaniu dobrych węgli. Czy masz w tym jakiś interes?
Chyba taki, że Ty dysponujesz kotłami właśnie z takimi sterownikami. Z ręczną korekcją. I możesz wykazać się przed nimi swoją przewagą, bo Ty potrafisz. Ale Ty sprzedajesz takich kotłów z kilkadziesiąt sztuk rocznie a w całym kraju sprzedaje się ich kilka tysięcy. I tych kilka tysięcy nabywców ma się Ciebie pytać, jak te korekcje robić? Za każdym razem?

Reprezentujemy – ja i Ty – różne filozofie podejścia do nowych, niewprawionych użytkowników. Ja chcę im dać automat. Ty chcesz im dać swój autorytet i swoją pomoc. Która z tych filozofii jest słuszniejsza? To muszą ocenić już Ci użytkownicy. Sami.

Jarecki79
30-01-2012, 19:28
uuu uu dobra, daj na luz, bo już widzę się rozpędzasz.
Zupełnie niepotrzebnie, ale powtarzajmy - szukać dobrego węgla.

Miłego wieczoru

timon120777
30-01-2012, 19:52
tak czytam waszą potyczkę słowną i argumenty których używacie i mam dla was propozycję.
niech każdy z was wejdzie na swój wątek- Jarecki na skam-p lub Pid a zawijan na ogniwo i zadajcie użytkownikom jedno pytanie:

kto włączył sterownik, ustawił temperaturę co i CWU i nie dotyka się do sterownika???


Bo na tym polega chyba działanie automatu??? a może się mylę??? wtedy będziemy wiedzieli czy eCoal to prawdziwy automat którego oczekuje zielony palacz i który nie wymaga obsługi.

Bo jeśli się okaże że i zarówno użytkownicy koali jak i pozostałych strowników muszą wprowadzać korekty to dla mnie te sterowniki są takie same. tylko oparte na innym oprogramowaniu.
tak rozumuję ja "kowalski"

Jarecki79
30-01-2012, 20:01
Timon takie rzeczy to chyba rzadko, ale..

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?169888-kocio%C5%82-SKAM-P-i-sterownik-Puma&p=5159038&viewfull=1#post5159038
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?169888-kocio%C5%82-SKAM-P-i-sterownik-Puma&p=5159097&viewfull=1#post5159097

Więc kolega markon2 zasypał węgla, zrobił start i szlus.
Ja jednak uważam, że jakiś wpływ na sterownik powinien być.

Kolega z tego linku też eCoala podłączył, ktoś go odpalił i szlus:
https://esterownik.pl/remote/1166

Dopiero chyba wczoraj napisałem mu jak lekko obniżyć nadmuch, bo mówił, że leciutko mu szlakuje.

timon120777
30-01-2012, 20:12
Ja poczekam na wyniki sondażu,
może się oczy otworzą że nie ma sterownika automatycznego.

jak by go nie nazwał to nie jest automat. automat mamy w samochodzie. zaprogramowany tak że nawet jak na kiepskiej stacji paliwo wlejesz to będzie jechał i nie musisz grzebać w silniku i przestawiać i biegi się same zmieniają kierowca tylko o prędkości decyduje. w kotłach nie zrobił takiego jeszcze nikt nawet zawijan który się upera że to jest automat a nie jest.
gdyby był to forum by było puste w temacie kotłów z eCoalem a na stronie esterownik byłyby same idealne wykresy a tak nie jest.

Obaj macie rację w jednym że każdy sterownik będzie lepiej pracował na lepszym opale ale wszystkie powtarzam WSZYSTKIE wymagają korekt a to już nie jest automatyka.
Owszem Obaj dążycie do tego by do tej automatycznej pracy się zbliżyć ale daleka droga jeszcze
szary Kowalski nie wie często jakie korekty i w którą stronę ma wprowadzać niestety.

SUSPENSER
30-01-2012, 20:20
Karoka do zadanej 52st. brakuje Ci 0.5 st. to jest straszne :D
Tem. spalin 120st całkiem przyzwoita :)

U mnie notorycznie przebija o 5 st, a spaliny do 190 st - link: https://esterownik.pl/remote/449

Tak jak napisał Jarecki zadaję o 5 st niżej niż chcę mieć i tyle.
Spalanie bardzo ładne [sądząc po popiele].

Karoka jaki masz czas podawania i korektę nadmuchu przy Pieklorzu ?

karoka65
30-01-2012, 20:33
Cały czas mam podawanie 3 sekundy. Przy przejściu nic nie zmieniałem dalej 3 sekundy było a co do nadmuchu nawet nie zmieniałem oprogramowania i mam 0.2.8.1 w tym oprogramowaniu nie ma jeszcze takiej możliwości, jest mi to zbędne. Ustawiłem raz na początku przesłonką i tak jest cały czas, nic nie ruszam.

zawijan
30-01-2012, 20:48
...każdy sterownik będzie lepiej pracował na lepszym opale ale wszystkie powtarzam WSZYSTKIE wymagają korekt a to już nie jest automatyka.

Mylisz się, Drogi Kolego.

W moim pobliżu pracuje kocioł ogniwo eko 35Kw. Już trzeci sezon.
Na sterowniku eCoal.pl wersja 1.0
Pracuje bez żadnych korekt. Od samego początku. Nie ma żadnych możliwości korekt.
Oglądam go co najmniej kilkanaście razy w sezonie, bo to moi znajomi.
Duży dom. 18 grzejników. 16 z termostatami, 2 bez. I to cała instalacja.
CWU grzeje prądem na parterze i gazem na piętrze. Tak miał, bo przedtem grzał gazem sieciowym.
Nie przerabiał instalacji wodnej w najmniejszym stopniu. Jest ta sama, co była na gazie.

Domownicy są wniebowzięci, bo spadli z kosztami ogrzewania o ponad połowę, choć przedtem marzli (z oszczędności gazu) a teraz nie oszczędzają sobie na cieple. Nie próbują więc bić rekordów niskiego zużycia. Problem mieli tylko raz, kiedy zapomnieli na czas kupić paliwo i musieli w pośpiechu kupić tonę przypadkowego "jak leci", bo akurat porządnego nie było u ich dostawcy. Od tego czasu już się nie spóźniają z zakupem.

I tyle.

Dodam do tego tylko to:
Najgorzej, jeśli ktoś jeszcze nawet nie wie, czy spala za dużo, ale już chce to spalanie zmniejszać.
A jeszcze w dodatku chce, aby sterownik pracował tak, jak on sobie wyobraża, że powinien pracować.

karoka65
30-01-2012, 20:55
Dodam do tej wypowiedzi jeszcze jedno że zaczyna się kręcić nie wiedząc czy w ogóle jest taka potrzeba.

timon120777
30-01-2012, 21:04
ale to jak w przypadku Jareckiego jeden przykład, Twój na plus a jego na minus
nie jest to argument dla mnie Mimo że z wiedzą w temacie węgla i spalania oraz sterowników do pięt wam nie dorastam.
skoro ma byc automat to po co forum po co tysiące pytań co zmienić jak przestawić co poprawić???
A no po to żeby może kiedyś w przyszłości te wszystkie zmiany i sugestie użytkowników doprowadziły do tego żeby stał się automatem.
Dla mnie nie jest.
Chcesz mojego zdania:
ustawiam swój kocioł jakoś tam i się pali. osiaga zadaną jestem zadowolony, nie osiaga wkurzam się bo źle ustawiłem albo że sterownik do d...albo kocioł. nieważne. zakładamy że wylądowałem w tym odsetku użytkowników którzy ustawili swój kocioł i działa coś tam spieka coś niedopali ale mam to gdzieś. zatem dla mnie Koala to żadna rewelacja bo też będzie coś tam spiekał gdzieś dmuchnie albo jeszcze inna pierdoła. Tak myśli szary Kowalski(ja troszkę inaczej ale wcielam się w rolę) i powiedz mu że Twój jest lepszy niż jareckiego albo odwrotnie. On ma to gadanie gdzieś. a jak się jednak da przekonać i wybierze Twój i odpali i zacznie mu robić huragany nie daj Boże albo mocniej odrobinę spiekać a jeszcze niech Kowalski będzie nerwowy bo z żoną ciche dni to radzę wyłącz komórkę i weź wolne bo żyć Ci nie da i każe zjeść ten automat co to automatem nie jest.
Ty wiesz co stworzyłeś i ile włożyłeś w to pracy cięzkiej. wiesz tez ile jeszcze jej trzeba żeby było jak trzeba. chcę wam tylko uświadomić że i jednym i drugim sterownikom daleko do automatu. dlatego są testy nowe softy poprawki itd itp
Myślę że jedyny automat to stoi w waszym instytucie tylko że montaż takiego w kotle który mam w domu wiązałby się z wzięciem kredytu żeby mnie było na niego stać.

timon120777
30-01-2012, 21:06
Dodam do tej wypowiedzi jeszcze jedno że zaczyna się kręcić nie wiedząc czy w ogóle jest taka potrzeba.

a to już jest nasza wada narodowa żeby poprawiać wszystko i po wszystkich bo przecież Ja wiem najlepiej.

Jarecki79
30-01-2012, 21:11
Trochę nie zrozumiałem.
Dlaczego mój przykład na minus?

Dałem Ci dwa przykłady kotła Skam-P, jeden z Cobrą - odpalony i działa a drugi z eCoalem, odpalony i działa.
Ten z eCoalem od grudnia do prawie teraz bez żadnych kombinacji chodził, tak jak ode mnie wyszedł. Dopiero ostatnio malutka korekcja nadmuchu o -3%.

Wszystko wymaga czasu, doświadczenia i pracy w warunkach bojowych. Obaj producenci sterowań poprawiają wyroby z korzyścią dla ich użytkowników.

Jarecki79
30-01-2012, 21:15
Dla mnie to najlepiej sobie Tesel poradził.

Czytał, pytał, pokombinował z pracą eCoala, ale jeszcze mu sterownik przebijał.
Doszedł do wniosku,że jeszcze "pogorszy" parametry paliwa i od 29.01. idzie pięknie.
Domieszał jakiegoś ziarna do swojego opału i efekty przyszły same.

To forum to nieoceniona pomoc. Wymiana doświadczeń bezcenna.

timon120777
30-01-2012, 21:33
Trochę nie zrozumiałem.
Dlaczego mój przykład na minus?

Dałem Ci dwa przykłady kotła Skam-P, jeden z Cobrą - odpalony i działa a drugi z eCoalem, odpalony i działa.
Ten z eCoalem od grudnia do prawie teraz bez żadnych kombinacji chodził, tak jak ode mnie wyszedł. Dopiero ostatnio malutka korekcja nadmuchu o -3%.

Wszystko wymaga czasu, doświadczenia i pracy w warunkach bojowych. Obaj producenci sterowań poprawiają wyroby z korzyścią dla ich użytkowników.

pomieszała głowa słowa wybaczcie
podaliście obaj przykłady ale to za mało żeby jednoznacznie ocenić
dlatego chciałem referendum;)
tesel sobie poradził bo zmieniał a jakby nie zmieniał to by mu nadal przebijał i się odstawiał i w stan spoczynku przechodził a przecież dobre paliwo ma chyba???
bo musiał oszukać sterownik że ma gorszę jeśli dobrze rozumiem, więc jednak musiał korygować
Dla mnie Panowie obaj jesteście nieocenioną kopalnią wiedzy szkoda że stoicie w innych drużynach. a moze do kupy te wasze sterowniki i wtedy może nie wybuchnie:hug::hug::hug:

SUSPENSER
30-01-2012, 22:16
Timon - tylko wydaje Ci się, że w garażu masz automat - spróbuj jako paliwo zadać na przemian benzynę 95 okt, ekstrakcyjną, lakową - pojedzie na tym wszystkim ?
A przecież tak mało się różnią ;)

Żaden automat nie poradzi sobie gdy paliwo nie będzie spełniało norm przewidzianych przez producenta.

Niestety instytucje badające jakość produktów i ich zgodność z deklaracjami producentów nie chcą widzieć jakie oszustwa dzieją się w branży sprzedaży węgla i dlatego potem "tani opał" ma w opisie na worku 26 MJ/kg a w rzeczywistości może z połowę tej wartości.

Czy samochód pojechałby na benzynie 48 oktanowej - chyba nawet poczciwy GAZ co to podobno na wszystkim pojedzie mógłby nie dać rady.

darase
30-01-2012, 22:23
Timon jam jest(Jurand ze Spychowa :) ) człek u którego eCoal chodzi drugi sezon bez korekt. Opał kupuję w czerwcu. Paliłem żytem, czechem, słabym eko, dobrym eko.

Tesel to jest najgorszy przykład pracy eCoala z piecem Skam-p, dlaczego? ano dlatego że jest to piec przewymiarowany a dodatkowo kolega miał dobry eko.

Rada dla wszystkich kto chce palić kiepskim paliwem niech kupuje większy piec.

Następny przykład kolegi Adama znwowu eCoal i piec Skam-p i znowu kraksa, kolega kupił mniejszy piec na większą powierzchnię a do tego palił kiepskim paliwem, widzieliśmy jaką miał tem. spalin-masakra. Większość nawet nie wie jaką ma tem. spalin bo nie mają jak wiedzieć :D

Czyja w w/w przykładach wina, ano wina kupujących, mogli dobrać lepiej wielkość piecy do swoich potrzeb. Teraz nie musieliby kombinować.

Następna sprawa Timon widziałeś ile pracuje kotłów na esterownik z eCoalem, jakby połowa zadałaby Ci pytanie jakie korekty robić to byś spasował,a ilu tu się pojawia? Malutko. Dalej się upieram że eCoal spełnił swoje zadanie, a czy są dwa spieki więcej czy mnie to większość ma to gdzieś tak jak jo :)

Wlodek_PID
30-01-2012, 22:27
Mylisz się, Drogi Kolego.

W moim pobliżu pracuje kocioł ogniwo eko 35Kw. Już trzeci sezon.
Na sterowniku eCoal.pl wersja 1.0
Pracuje bez żadnych korekt. Od samego początku. Nie ma żadnych możliwości korekt.
Oglądam go co najmniej kilkanaście razy w sezonie, bo to moi znajomi.
Duży dom. 18 grzejników. 16 z termostatami, 2 bez. I to cała instalacja.
CWU grzeje prądem na parterze i gazem na piętrze. Tak miał, bo przedtem grzał gazem sieciowym.
Nie przerabiał instalacji wodnej w najmniejszym stopniu. Jest ta sama, co była na gazie.

Domownicy są wniebowzięci, bo spadli z kosztami ogrzewania o ponad połowę, choć przedtem marzli (z oszczędności gazu) a teraz nie oszczędzają sobie na cieple. Nie próbują więc bić rekordów niskiego zużycia. Problem mieli tylko raz, kiedy zapomnieli na czas kupić paliwo i musieli w pośpiechu kupić tonę przypadkowego "jak leci", bo akurat porządnego nie było u ich dostawcy. Od tego czasu już się nie spóźniają z zakupem.

I tyle.

Dodam do tego tylko to:
Najgorzej, jeśli ktoś jeszcze nawet nie wie, czy spala za dużo, ale już chce to spalanie zmniejszać.
A jeszcze w dodatku chce, aby sterownik pracował tak, jak on sobie wyobraża, że powinien pracować.

Czy to prawda, że eCoal ma ustawiany czas pracy podajnika
i czas przerwy?

darase
30-01-2012, 22:43
Włodek moja wersja nie ma,a czy to prawda że jeden kolega musiał w Twoim sterowniku wyłączyć algorytm pid? Bo sterownik coś nie tegies.

timon120777
31-01-2012, 03:39
Timon - tylko wydaje Ci się, że w garażu masz automat - spróbuj jako paliwo zadać na przemian benzynę 95 okt, ekstrakcyjną, lakową - pojedzie na tym wszystkim ?
A przecież tak mało się różnią ;)ale jednak kupując każde z tych paliw masz je w jakiś sposób oznakowane a węgiel jest czarny i szary Kowalski nie ma pojęcia jak duże g... kupuje:confused:

Żaden automat nie poradzi sobie gdy paliwo nie będzie spełniało norm przewidzianych przez producenta.tutaj się z Toba w 100% zgadzam ale znów odwołam się do Twojego przykładu z benzyną. tam jest jakaś kontrola a na składzie u pana Stasia jej nie ma w 90% przypadków i klient słyszy to co chce. Panie to Pieklorz- Ależ oczywiście proszę pana dwa dni w kolejce stełem po niego. (Pewnie Pan Staś nie wie nawet gdzie Pieklorza kupić) - Ja zreszta tez się na węglu nie znam

Niestety instytucje badające jakość produktów i ich zgodność z deklaracjami producentów nie chcą widzieć jakie oszustwa dzieją się w branży sprzedaży węgla i dlatego potem "tani opał" ma w opisie na worku 26 MJ/kg a w rzeczywistości może z połowę tej wartości. znowu się zgadzamy

Czy samochód pojechałby na benzynie 48 oktanowejpewnie nie pojedzie ale wiesz jaką benzyne lejesz bo na dystrybutorze stoi dużą czcionką a w składzie węgla leży certyfikat sprzed 2 lat i nim się macha klientowi przed oczami - chyba nawet poczciwy GAZ co to podobno na wszystkim pojedzie mógłby nie dać rady.
Łatwiej jest Goralowi gadać o oscypku i górnikowi o węglu ale Kowalski patrzy co papier przyjął i na tej podstawie często gesto nieświadom błędów swoich dokonuje wyboru

timon120777
31-01-2012, 03:53
Timon jam jest(Jurand ze Spychowa :) ) człek u którego eCoal chodzi drugi sezon bez korekt. Opał kupuję w czerwcu. Paliłem żytem, czechem, słabym eko, dobrym eko.

Tesel to jest najgorszy przykład pracy eCoala z piecem Skam-p, dlaczego? ano dlatego że jest to piec przewymiarowany a dodatkowo kolega miał dobry eko.

Rada dla wszystkich kto chce palić kiepskim paliwem niech kupuje większy piec.

Następny przykład kolegi Adama znwowu eCoal i piec Skam-p i znowu kraksa, kolega kupił mniejszy piec na większą powierzchnię a do tego palił kiepskim paliwem, widzieliśmy jaką miał tem. spalin-masakra. Większość nawet nie wie jaką ma tem. spalin bo nie mają jak wiedzieć :D

Czyja w w/w przykładach wina, ano wina kupujących, mogli dobrać lepiej wielkość piecy do swoich potrzeb. Teraz nie musieliby kombinować.
nie wiem jak duży % to wina kupującego. rynek jest jaki jest i spora część sprzedawców wciska większe piece niż trzeba i spora część nieświadomych uzytkowników takie kupuje. rozmowa jednak toczy się nie wokół kociołka tylko wokół sterownika. ja rzuciłem stwierdzenie że nie ma automatu jeszcze pełnego i żeby się Koledzy nie spierali. Moim zdaniem porównujac 2 zupełnie inne produkty pracujące w oparciu o inne założenia porównują dzień z nocą a się nie da. łatwiej jest i bardziej merytorycznie ustalić co jest w którym dobre(jaka funkcjonalność ) a co można poprawić "by żyło się lepiej" niż się spierać

Następna sprawa Timon widziałeś ile pracuje kotłów na esterownik z eCoalem a ile nie jest podłączonych????, jakby połowa zadałaby Ci pytanie jakie korekty robić to byś spasowała ilu użytkowników będzie siadziało jak ja 2 zimy i bluźniło zanim zajrzy na forum i pytanie zada lub da sobie spokój????,a ilu tu się pojawia? Malutko ponieważ nie wszyscy chcą nie wszyscy maja problemy i nie wszyscy wiedzą że można. Dalej się upieram że eCoal spełnił swoje zadanie nigdy nie powiedziałem że zadania nie spełnia, tylko że to nie automat, a czy są dwa spieki więcej czy mnie to większość ma to gdzieś tak jak jo :)

dodam jeszcze w temacie kombinowania - skoro kupili ten "automatyczny" sterownik to nie powinni musieć kombinować skoro on taki automatyczny. powinien sam robotę odwalić-
Zawijan użył odpowiedniego określenia dla Koali i uważam że jest ono bardziej na miejścu niz automatyczny.
ADAPTACYJNY
tylko czasem a może częstio żeby się do zmian zaadapotował to coś tam mu trzeba pomóc. jak wszystkim pozostałym sterownikom na rynku bez wyjątku

mnie się eCoal podoba:lol2::lol2::lol2: nie podoba mi się spór Kolegów:no::no::no:

zawijan
31-01-2012, 05:54
Czy to prawda, że eCoal ma ustawiany czas pracy podajnika i czas przerwy?

Wyjaśnij - proszę - o co chodzi w tym pytaniu, bo ja go nie rozumiem.

zawijan
31-01-2012, 06:45
...chciałem referendum...

Timon
Trochę chyba dziwaczysz.

Nie ma – oczywiście – automatu, który robiłby wszystko.
Sterownik eCoal.pl był takim automatem (bo po zrealizowaniu Waszych „postulatów” już nie jest), który wymagał od użytkownika nastawienia tylko temperatury zadanej wody.
Oczywiście w zakresie regulacji procesu spalania, bo co do regulacji obiegów wodnych – to tam, z oczywistych powodów, trzeba ustawiać jeszcze parę innych rzeczy, w zależności od skomplikowania rozwiązań instalacyjnych.

Jeśli użytkownik ma prostą, nie nadmiernie skomplikowaną, instalację (a chyba użytkownik, który nie ma zielonego pojęcia o technologii ogrzewania węglem, powinien mieć właśnie taką, bo jeśli nie – to jest po prostu głupi), to odpala kocioł, nastawia temperaturę zadaną wody wylotowej i… musi pamiętać tylko o czyszczeniu kotła i wybieraniu popiołu. Oczywiście, jeśli pali węglem a nie g,,,,m. Jak mu się robi za zimno – podnosi temperaturę zadaną. Jak za gorąco – obniża ją. Może to robić ręcznie (kilka razy w sezonie - jak ten mój znajomy, o którym piszę), może posługiwać się regulatorem pogodowym. Jeśli ma termostaty na grzejnikach – doregulowuje sobie temperaturę w pomieszczeniach do własnego poczucia komfortu cieplnego. I KONIEC. TO WSZYSTKO.

No, ale jeśli użytkownik chce mieć temperaturę np. 22⁰C z dokładnością do 0,1⁰C… A w dodatku w każdym pomieszczeniu inną… I chce to uzyskać za pomocą manipulacji kotłem (czyli sterownikiem spalania)… I chce jeszcze grzać cwu do temperatury wyższej, niż temperatura zadana wody wylotowej z kotła… I chce jeszcze, aby mu palnik ładnie wyglądał, tzn. żeby kopczyk miał określoną wysokość z dokładnością do 1mm… I jeszcze chce, aby z jednej kalorii w węglu uzyskać 1,25 kalorii w wodzie… A jeszcze jeden chce, aby kocioł się odstawiał, a drugi chce, aby kocioł się nie odstawiał… A trzeci chce, aby węgiel był suchutki, ale żeby się nie pylił… itd. itp.

Wtedy masz rację. Takiego automatu nie ma. Dodam jeszcze – I NIGDY NIE BĘDZIE.
Każdy automat ma określone przeznaczenie i określone warunki pracy. eCoal.pl jest automatem przeznaczonym do regulacji PROCESU SPALANIA.
Ma on – oczywiście – swoją jakość, czyli poziom dokładności. Jeśli użytkownika to zadowala – to ma AUTOMAT. Jeśli użytkownik chce więcej – to eCoal mu tego nie spełni. Musi sobie sterować ręcznie. Tyle tylko, że powinien się zastanowić, czy da radę i czy chce poświęcić na to określoną (niemałą) ilość czasu.

Ja nie żyję ze sprzedaży kotłów i sterowników. Mnie więc „zwisa”, czy ktoś je kupi, czy nie. Mieszkam sobie w bloku ogrzewanym z elektrociepłowni. Temperaturę w mieszkaniu reguluję pokrętłami na grzejnikach. Bez termometrów. Nie wiem, czy jest 22 czy 24⁰C, nie myśląc już nawet wcale o przecinkach. I dobrze mi z tym.
I znam wiele osób, które mają domy z kotłowniami węglowymi, i którym też „zwisa” jakie mają temperatury w pomieszczeniach. Byle było ciepło. I dla nich jest właśnie eCoal. CAŁKOWICIE AUTOMATYCZNY STEROWNIK PROCESU SPALANIA.

Piszę JEST, bo pomimo tych wszystkich możliwości korekcji, wprowadzonych na Wasze postulaty, eCoal może nadal pracować bez korekcji.
A ja – osobiście – jestem przekonany, że 80% korekcji, które wprowadzać będziecie w swoim eCoalu, wprowadzi Wam więcej zamętu, niż korzyści.
ABY STEROWAĆ RĘCZNIE KOTŁEM – TRZEBA SIĘ NAPRAWDĘ NA TYM ZNAĆ!!!

ppietrz
31-01-2012, 06:56
Ciekawe, czy do swojego samochodu też kupujesz paliwo byle gdzie (gdzie Ci wygodnie), w byle jakiej stacji, bez wiedzy o jej poziomie uczciwości?


Kupuję ON gdzie taniej (np. na stacji przy Auchan), choć teraz trudno powiedzieć, że gdzieś jest taniej ;)
Nie mam aparatury aby badać każde paliwo, wiec nie mam pewności czy to droższe to lepsze, a leciwy pasek jeździ na każdym ;)



Ja uważam, że lepiej potrudzić się nad poszukaniem porządnych dostawców węgla. Już teraz na przyszły sezon. Po co męczyć się potem przez kilka tygodni, czy miesięcy z byle jakim g....m? Chyba, że wolisz pracować w kotłowni.
Poza tym w marcu i kwietniu ceny węgla są najniższe.

W praktyce - najczęściej wystarczy dodatek dobrego węgla (wcale nie taki znowu duży), aby z kiepskiego paliwa uzyskać przyzwoite.

Kowalski który nie zna się na nastawach i choć trochę na procesie spalania nie rozpozna dobrego paliwa, bo niby skąd? On inwestuje w dobry automatyczny sterownik i chce mieć kocioł z głowy...
Kowalski kupuje to co poleci mu sprzedawca, albo znajomy przy czym głównym argumentem jest cena. Rozmawiałem przy ostatnich zakupach ze sprzedawcą opału. Większość Klientów kupuje najtańszy ekogroszek. Ja wziąłem ten droższy o kilkadziesiąt złotych - teraz bardzo ładnie mi pali, jak byłoby z tym drugim to nie wiem (może uda mi się uzyskać worek od sąsiada, który kupił oba).

Kowalski kupi dwa worki, wrzuci do kotła - pali? pali to ok... łatwo mówić, że paliwo ma być dobre, ale aby to rozpoznać trzeba mieć trochę wiedzy ;)

ppietrz
31-01-2012, 07:00
Włodek moja wersja nie ma,a czy to prawda że jeden kolega musiał w Twoim sterowniku wyłączyć algorytm pid? Bo sterownik coś nie tegies.

Przyznam się, że nie słyszałem o tym przypadku, ale o tym, że Bruli lepiej dopala paliwo od eCoal to już tak. A Bruli działa bez algorytmu PID :)

ppietrz
31-01-2012, 07:05
Nie ma – oczywiście – automatu, który robiłby wszystko.
Sterownik eCoal.pl był takim automatem (bo po zrealizowaniu Waszych „postulatów” już nie jest), który wymagał od użytkownika nastawienia tylko temperatury zadanej wody.
Oczywiście w zakresie regulacji procesu spalania, bo co do regulacji obiegów wodnych – to tam, z oczywistych powodów, trzeba ustawiać jeszcze parę innych rzeczy, w zależności od skomplikowania rozwiązań instalacyjnych.


Rynek, decyduje co jest lepsze. Okazuje się, że szczytna idea prostego sterownika jest niewystarczająca, ale ją całkowicie rozumiem. Może warto było pozostawić eCoal taki jaki był i stworzyć coś nowego z rozbudowanymi nastawami? Tylko, że te uwagi płynęły od obecnych użytkowników eCoal którzy byliby zawiedzeni, że u siebie opcji nie mają...

zawijan
31-01-2012, 07:06
Kowalski kupi dwa worki, wrzuci do kotła - pali? pali to ok... łatwo mówić, że paliwo ma być dobre, ale aby to rozpoznać trzeba mieć trochę wiedzy ;)

Jakiej wiedzy?

Kowalski kupi dwa worki...

Jeśli ma sterownik automatyczny - wrzuci do kotła i... pali się dobrze - tzn. węgiel dobry (warto dokupić), pali się źle - szukać innego. Proste.

Jeśli ma sterownik ręczny - to nie będzie wiedział, czy winny jest węgiel, czy operator kotła. I co robić? To już nie takie proste.

zawijan
31-01-2012, 07:11
Rynek, decyduje co jest lepsze. Okazuje się, że szczytna idea prostego sterownika jest niewystarczająca, ale ją całkowicie rozumiem. Może warto było pozostawić eCoal taki jaki był i stworzyć coś nowego z rozbudowanymi nastawami? Tylko, że te uwagi płynęły od obecnych użytkowników eCoal którzy byliby zawiedzeni, że u siebie opcji nie mają...

Uwagi płynęły od pewnych, specyficznych użytkowników. Nie od wszystkich.
Nie bądźcie tak zarozumiali. Policzcie użytkowników piszących na tym forum. I zestawcie to z liczbą użytkowników kotłów automatycznych, których pracuje obecnie coś około 200.000 sztuk.
Mój znajomy (i nie tylko on) nie chce żadnych opcji korekcji. Na przykład...

pawelo_pl
31-01-2012, 07:31
Jakiej wiedzy?

Kowalski kupi dwa worki...

Jeśli ma sterownik automatyczny - wrzuci do kotła i... pali się dobrze - tzn. węgiel dobry (warto dokupić), pali się źle - szukać innego. Proste.

Jeśli ma sterownik ręczny - to nie będzie wiedział, czy winny jest węgiel, czy operator kotła. I co robić? To już nie takie proste.
Panie Janie tak pięknie to może jest tam gdzie Pan mieszka tu w Zachodniopomorskim mam dwa składy węgla w tej samej cenie bez możliwości wyboru ( oba niby Pieklorz z certyfikatem) . Mogę co prawda kupić ekstra węgiel w BricoMarche ale już po 1000 zł za tonę. Oczywiście mogę też ściągnąć z innego miasta - pewnie też po 1000 za tonę lub więcej. Czasami nie ma alternatywy i pali się tym co się ma .

zawijan
31-01-2012, 07:40
Panie Janie tak pięknie to może jest tam gdzie Pan mieszka tu w Zachodniopomorskim mam dwa składy węgla w tej samej cenie bez możliwości wyboru ( oba niby Pieklorz z certyfikatem) . Mogę co prawda kupić ekstra węgiel w BricoMarche ale już po 1000 zł za tonę. Oczywiście mogę też ściągnąć z innego miasta - pewnie też po 1000 za tonę lub więcej. Czasami nie ma alternatywy i pali się tym co się ma .

No to napisz - proszę - jak Ci się to pali z eCoalem, a jak z ręcznymi korektami. Jakie to korekty?

A próbowałeś porównać ze sobą te węgle? Porównać poprzez próbne spalanie.

ppietrz
31-01-2012, 07:41
Jeśli ma sterownik automatyczny - wrzuci do kotła i... pali się dobrze - tzn. węgiel dobry (warto dokupić), pali się źle - szukać innego. Proste.


A skąd ma wiedzieć, że pali się dobrze. Kowalski jest zupełnie zielony w te klocki. Spieki może mieć na pięść, ale i o połowę mniejsze. Ma szukać takiego co da pyłek? A co jeśli będzie miał z popiołem czarno w popielniku, bo mu przerzuca niedopalony węgiel? Będzie wiedział, że coś jest nie tak? Prawda jest taka, że na początku nie ma żadnego odniesienia...

ppietrz
31-01-2012, 07:42
Uwagi płynęły od pewnych, specyficznych użytkowników. Nie od wszystkich.
Nie bądźcie tak zarozumiali. Policzcie użytkowników piszących na tym forum. I zestawcie to z liczbą użytkowników kotłów automatycznych, których pracuje obecnie coś około 200.000 sztuk.
Mój znajomy (i nie tylko on) nie chce żadnych opcji korekcji. Na przykład...

To już nie rozumiem... Wspaniałą ideę (na prawdę tak uważam) zniszczyliście dla kilku użytkowników spośród tysięcy?

zawijan
31-01-2012, 07:47
To już nie rozumiem... Wspaniałą ideę (na prawdę tak uważam) zniszczyliście dla kilku użytkowników spośród tysięcy?

Idea nie została zniszczona. eCoal dalej może pracować bez korekcji. Jak kto chce.
Może też pracować z korekcją. Jak kto chce.
Macie wolny wybór.

P.S.
To nie my zniszczyliśmy ideę (jeśli można użyć Twojego sformułowania).
Producent ma cel w postaci sprzedaży. To on decyduje, co produkować, żeby mu się sprzedawało. To produkuje, co rynek kupuje. To przecież prawidłowa logika.

zawijan
31-01-2012, 07:52
A skąd ma wiedzieć, że pali się dobrze. Kowalski jest zupełnie zielony w te klocki. Spieki może mieć na pięść, ale i o połowę mniejsze. Ma szukać takiego co da pyłek? A co jeśli będzie miał z popiołem czarno w popielniku, bo mu przerzuca niedopalony węgiel? Będzie wiedział, że coś jest nie tak? Prawda jest taka, że na początku nie ma żadnego odniesienia...

A skąd ma wiedzieć, ze pali się źle? Że trzeba korygować? I jak korygować?
Jak jest zielony - to jest zielony w każdą stronę. Co nie?

Ma próbować i porównywać. Oczywiście, jeśli ma automat.
Jak nie ma automatu - to będzie jeszcze zieleńszy. Bo co z czym ma porównywać?

Ale to jest moje zdanie.
ktoś inny może mieć inne.

pawelo_pl
31-01-2012, 08:02
No to napisz - proszę - jak Ci się to pali z eCoalem, a jak z ręcznymi korektami. Jakie to korekty?

A próbowałeś porównać ze sobą te węgle? Porównać poprzez próbne spalanie.
A z skąd pewność że mam eCoala - jesteśmy na wątku : RANKING KOTŁÓW NA EKO GROSZEK a ja mam RT09 PID . Czy sprawdzałem oba groszki - tak oba tej samej jakości. Najlepiej palił mi się z BricoMarche - pewnie oryginalny Pieklorz ale za 1000 zł !

timon120777
31-01-2012, 08:17
skoro kowalski zielony i palić mu się źle bedzie to kowalski pomysli że to nie wina węgla tylko albo kotła albo palnika albo sterownika. węgiel przeciez kupił czarny więc musi byc dobry.....

możemy tak w nieskończoność.

rozpętałem zupełnie niechcący wojenkę a miałem nadzieję na to że Zawijan z Jareckim zamiast się przepychac w rozmowie o 2 róznych sterownikach znajdą wspólny cel w uznaniu co nalezy i jesli należy w tych sterownikach poprawić jeśli oczekuje tego rynek.
widać z wpisów że część użytkowników oczekuje pewnych funkcjonalności zarówno od sterownika eCoal jak i od Cobry Pumy czy Bruli i wielu innych sterowników.
Na pytanie czy te funkcjonalności sa niezbedne odpowiedzi nie ma.
Na pytanie czy użytkownicy jeśli one się w tych sterownikach znajdą to z nich skorzystają też nie.

Jeden będzie studiował DTR od deski do deski a inny wciśnie guzik i za godzinę zadzwoni do producenta z wrzaskiem PANIE NIE DZIAŁA!!!!
A trzeci będzie kręcił wszystkim bo jak to napisał karoka nie będzie nawet wiedział czy jest taka potrzeba - tak jest zielony i też pewnie wcześniej czy później trafi albo na forum albo do prodcenta z wołaniem o pomoc.

chyba musicie wszyscy do tej mojej Rawy przyjechać usiąść zjeść napić się czegoś dobrego i wrócić potem bogatsi o radość ze spotkania i z większą zapałem do pracy nad swoimi dziełami i w swoich "laboratoriach"(czytaj kotłowniach z przeróbkami)

za wywołanie wojenki przepraszam
za głupoty jeśli jakieś namazałem również
:hug::hug::hug::hug::hug::hug::hug::hug:

zawijan
31-01-2012, 08:23
A z skąd pewność że mam eCoala - jesteśmy na wątku : RANKING KOTŁÓW NA EKO GROSZEK a ja mam RT09 PID . Czy sprawdzałem oba groszki - tak oba tej samej jakości. Najlepiej palił mi się z BricoMarche - pewnie oryginalny Pieklorz ale za 1000 zł !

Dyskusja, w której wziąłeś udział, dotyczyła pytania, czy eCoal z opcją korekcji ręcznej góruje nad eCoalem bez takiej opcji.

czp01
31-01-2012, 08:25
Podoba mi się porównanie do "laboratorium" - muszę jednak płytki na ścianach machnąć - a eko pomimo mrozów jak się palił tak się pali i to jest najważniejsze a w domu ciepełko.
Jedyne co mi się nasuwa to bardzo przewymiarowany kocioł na moje 240 m2 - skoro teraz przy minus 15 mój palnik PPS 25 kw chodzi na pół gwizdka i nagrzewa i się jeszcze odstawia to góra 15 kw by mi wystarczył. Niestety jak się myślało, że większy to lepszy to teraz mam dużo stojącego w kotłowni żeliwa dobrze, że chociaż z tą 10 letnią gwarancją. :)

zawijan
31-01-2012, 08:29
...rozpętałem zupełnie niechcący wojenkę a miałem nadzieję na to że Zawijan z Jareckim zamiast się przepychac w rozmowie o 2 róznych sterownikach znajdą wspólny cel w uznaniu co nalezy i jesli należy w tych sterownikach poprawić...

Swoje stanowisko w tej sprawie przedstawiłem bardzo wyraźnie na swoim blogu i w kilku publikacjach.
Zacytuję je jeszcze raz:

W „małej energetyce” opartej na węglu mamy do czynienia z „dwoma światami równoległymi”. Pierwszy – to świat spalania podłych, tanich miałów, tworzących w palniku liczne duże spieki żużlowe. Drugi – to świat spalania „przyzwoitych” (a najlepiej dobrych) paliw w sposób naprawdę automatyczny, w dobrym kotle ze sterownikiem eCoal.pl.
„Światy równoległe” nie zachodzą na siebie, toteż każdy użytkownik musi podjąć decyzję, w którym świecie chce się znaleźć. Kto chce być w pierwszym (bo wierzy, że tani miał przyniesie mu efekt ekonomiczny, lub nie chce zadać sobie trudu poszukania „przyzwoitego” paliwa, bo wierzy, że to nic nie da) – niech zapomni o sterowniku eCoal.pl. Kto chce być w drugim (bo wierzy, że automatyczny sterownik zdejmie z niego konieczność żmudnego ręcznego sterowania palnikiem a poprawne spalanie przyniesie mu efekt ekonomiczny) – niech zapomni o spalaniu łatwo dostępnego i taniego podłego miału.
Palniki BRUCER i BURNER-S mogą występować w obu tych światach, jednakże w różnych kotłach. To producent kotła podejmuje decyzję, do którego świata kieruje swój produkt i to on potem ponosi skutki swojej decyzji (w postaci większej, lub mniejszej sprzedaży). Miału tworzącego duże ilości wielkich spieków nie da się dobrze spalić w żadnym palniku, także w palniku BRUCER czy BURNER-S. Dadzą sobie one radę z ewakuacją spieków z paleniska, jednak zaburzenia procesu spalania są w tych przypadkach tak duże i niepowtarzalne, że nie ma co marzyć o jego automatyzacji.

Obszerniej na ten temat piszę w rozdziale:
http://zawijan.wordpress.com/poradnik-uzytkownika/kotly-retortowe/spieki-w-palnikach-weglowych/

P.S.
Te uwagi dotyczą nie tylko miałów. Także groszków.

Jarecki79
31-01-2012, 08:42
Rynek, decyduje co jest lepsze. Okazuje się, że szczytna idea prostego sterownika jest niewystarczająca, ale ją całkowicie rozumiem. Może warto było pozostawić eCoal taki jaki był i stworzyć coś nowego z rozbudowanymi nastawami? Tylko, że te uwagi płynęły od obecnych użytkowników eCoal którzy byliby zawiedzeni, że u siebie opcji nie mają...

Prosty bez srupsów-dupsów - Ognik PID, jak będziesz miał równie prostą instalację, to temp., start i finał.
Mam kilka przypadków podobnych do opisanych przez Zawijana. Ognik nie ma stref, tygodniówek i innych pierdół. Ma być prosty i taki jest.

Rozbudowana jest Cobra czy Puma, ale jak Timon pisze juz po 1dniu śmiga po menu bez instrukcji. Więc obsługa prosta.


Włodku eCoal ma opcję korekty nadmuchu +,-6% od aktualnego doboru. Oraz możliwość zdania czasu pracy podajnika, ale bez wpływu na wyliczaną pauzę podawania.

Po co te nerwy?

ppietrz
31-01-2012, 08:50
Zawijan, Twoja wypowiedź o dwóch równoległych światach kojarzy mi się z podziałem na Polską A i Polskę B :) Jak blisko kopalń to warto brać eCoal, jeśli nie to lepiej wybrać coś innego... Ok, ja jestem z tej części północnej i nie mam eCoal ;)

ppietrz
31-01-2012, 08:51
Po co te nerwy?

Chyba nikt tu się nie denerwuje, a wątek ożył ;)

Wlodek_PID
31-01-2012, 08:56
Włodku eCoal ma opcję korekty nadmuchu +,-6% od aktualnego doboru. Oraz możliwość zdania czasu pracy podajnika, ale bez wpływu na wyliczaną pauzę podawania.

Po co te nerwy?

Dziękuję za info.

Ale czy pauzy między dawkami się nie ustawia? Dla Brucera rozumiem,
palnik, motoreduktor i ślimak są znane. Tym niemniej dla różnych mocy kotła
podawanie musi być różne, więc pewnie ustawia się typ kotłą (de facto
moc palnika) 16kW 23kW i tak dalej..

To właśnie jest ustawianie pauzy podawania.

zawijan
31-01-2012, 09:00
Zawijan, Twoja wypowiedź o dwóch równoległych światach kojarzy mi się z podziałem na Polską A i Polskę B :) Jak blisko kopalń to warto brać eCoal, jeśli nie to lepiej wybrać coś innego... Ok, ja jestem z tej części północnej i nie mam eCoal ;)

Dobry węgiel można kupić nie tylko na Śląsku.
Trzeba sobie tylko zadać trochę trudu.

A eCoala nie masz nie dlatego, że jesteś z części północnej. Nie ćmij.

zawijan
31-01-2012, 09:01
Dziękuję za info.

Ale czy pauzy między dawkami się nie ustawia? Dla Brucera rozumiem,
palnik, motoreduktor i ślimak są znane. Tym niemniej dla różnych mocy kotła
podawanie musi być różne, więc pewnie ustawia się typ kotłą (de facto
moc palnika) 16kW 23kW i tak dalej..

To właśnie jest ustawianie pauzy podawania.

Całkowicie błędny komentarz.

timon120777
31-01-2012, 09:04
Ale im dalej na północ tym z tym lepszym eko gorzej
sprzedawcom sie nie opłaca ciągnąć przez pół kraju bo nikt im 1000zł lub wiecej za tone nie zapłaci jak ma w markecie w worki pakowany juz od 15zl za worek. zatem ciagną najtańszy zarabiają na marży i ludzkiej niewiedzy mówiąc klientowi to co chce usłyszeć.
To się nazywa życie:confused:

pawelo_pl
31-01-2012, 09:14
Dobry węgiel można kupić nie tylko na Śląsku.
Trzeba sobie tylko zadać trochę trudu.

No pewnie za 1000 zł za tonę a jak dołożysz stówę to nawet Ci wniosą - dziękuje - wolę palić jednak ten za 680 zeta ...

ppietrz
31-01-2012, 09:36
Dokładnie jest tak jak mówicie. Pytałem rożnych dostawców o Pieklorza to wszyscy jednym głosem mówili, że im się nie opłaca, bo jak przywiozą to nikt im tego nie kupi z uwagi na cenę... I co ja mogę zadać sobie trochę trudu? Testować takie firmy jak Resover, które dostarczają towar po długim czasie i jest to co innego niż się testowało? Sam koszt transportu podnosi cenę o 200-300 zł :(

darase
31-01-2012, 09:53
Węgiel drogutki, transport drogutki to i paliwo na stacji drogutkie, a może odwrotnie :)

ppietrz
31-01-2012, 10:40
Węgiel drogutki, transport drogutki to i paliwo na stacji drogutkie, a może odwrotnie :)

To zjawisko nosi jedną nazwę: inflacja...

pomorzanin
31-01-2012, 10:46
Panie Janie tak pięknie to może jest tam gdzie Pan mieszka tu w Zachodniopomorskim mam dwa składy węgla w tej samej cenie bez możliwości wyboru ( oba niby Pieklorz z certyfikatem) . Mogę co prawda kupić ekstra węgiel w BricoMarche ale już po 1000 zł za tonę. Oczywiście mogę też ściągnąć z innego miasta - pewnie też po 1000 za tonę lub więcej. Czasami nie ma alternatywy i pali się tym co się ma .
A dlaczego nie kupujesz rosyjskiego w Ekoenergi w Szczecinie( 24MJ, zero spieków, 600zł w lecie).

pomorzanin
31-01-2012, 10:51
No to napisz - proszę - jak Ci się to pali z eCoalem, a jak z ręcznymi korektami. Jakie to korekty?

A próbowałeś porównać ze sobą te węgle? Porównać poprzez próbne spalanie.
Zrobiło się zimno na zewnątrz i w domu, i kto jest temu winny , oczywiście Zawijany. Jak mówił klasyk: w zimie musi być zimno takie są odwieczne prawa natury.

pawelo_pl
31-01-2012, 12:46
A dlaczego nie kupujesz rosyjskiego w Ekoenergi w Szczecinie( 24MJ, zero spieków, 600zł w lecie).
Policzmy 2,5 zł / km ( cena z zeszłego roku ) x 300 km = 700 zł - opłaca się ? Musiałbym kupić z 10 ton .

Makologwa
31-01-2012, 17:30
Może wreszcie od tych Waszych dywagacji o sterownikach i jakości węgla to cieplej się zrobi, Temat wtedy Wam się skończy do następnej zimy.

zawijan
31-01-2012, 18:40
Może wreszcie od tych Waszych dywagacji o sterownikach i jakości węgla to cieplej się zrobi, Temat wtedy Wam się skończy do następnej zimy.

Chwalisz nas, czy krytykujesz?
Bo nie wiem, czy się cieszyć, czy Cię ochrzaniać.
pozdrawiam świeżego dyskutanta

Makologwa
31-01-2012, 19:55
Ochrzaniać, choć to bez znaczenia. Doktoratu z ustawiania sterowników i tak pisał nie będę. Sterownik ma być w użytkowaniu "lekki łatwy i przyjemny". Jeżeli kupujący musi ustawiać to i tamto i jeszcze coś na dodatek to jest do bani, acha nie powinien zawyżać znacząco kosztów samego kotła. Po wszystkich tych dyskusjach dochodzę do wniosku że niedługo sam kociołek to będzie tylko 1/3 ceny drugie 1/3 to palnik a reszta jak tak dalej pójdzie to sterownik (jak tylko projektanci i producenci znajdą na to sposób i odpowiednio toto zareklamują)>

zawijan
31-01-2012, 20:31
Po wszystkich tych dyskusjach dochodzę do wniosku że niedługo sam kociołek to będzie tylko 1/3 ceny drugie 1/3 to palnik a reszta jak tak dalej pójdzie to sterownik (jak tylko projektanci i producenci znajdą na to sposób i odpowiednio toto zareklamują)>

Eee tam. Kminisz.

tatrzan
01-02-2012, 10:07
Witam, Jarecki
starałem się znaleśc zdjęcia wnętrza kotła Skam p premium 17 KW ale nie było mi dane dokładne zobaczenie jak on wygląda w środku.
Tzn wiem że mogę ruszta poukładać na spodzie i wyłączyć podajnik. Widze płomienniki. Ale nie widzę osadzenia rusztu w górnym położeniu ( który podaobno spełnia rolę kanału dla spalin ) na jakimś zdjęciu widzę jakieś druty i stalowe płaskowniki w komorze spalania w tylniej części kotła. Mieszkam 35 km od pleszewa - Krotoszyn - a lokalnie tego kotła nie znalazłem nigdzie. Chętnie bym tam podjechał i pooglądał namacalnie ten kociołek - rozumiem ze jest taka możlliwość.
pozdrwaiam

Jarecki79
01-02-2012, 11:06
Witam, Jarecki
starałem się znaleśc zdjęcia wnętrza kotła Skam p premium 17 KW ale nie było mi dane dokładne zobaczenie jak on wygląda w środku.
Tzn wiem że mogę ruszta poukładać na spodzie i wyłączyć podajnik. Widze płomienniki. Ale nie widzę osadzenia rusztu w górnym położeniu ( który podaobno spełnia rolę kanału dla spalin ) na jakimś zdjęciu widzę jakieś druty i stalowe płaskowniki w komorze spalania w tylniej części kotła. Mieszkam 35 km od pleszewa - Krotoszyn - a lokalnie tego kotła nie znalazłem nigdzie. Chętnie bym tam podjechał i pooglądał namacalnie ten kociołek - rozumiem ze jest taka możlliwość.
pozdrwaiam

To, co wkleiłeś, to jeszcze ciupkę starsze rozwiązanie.
Podaj na priva swojego maila, znajdę fotki i wyślę (chyba mam zrobione)
W Krotoszynie mieszka kol. Tomaszziolkowski, znajdziesz go na wątku o Skam-P, swój dom grzeje modelem 12kW.
Nie pamiętam jednak czy ma jeszcze starsze czy już nowsze rozwiązanie

Jarecki79
01-02-2012, 11:08
ps. w Krotoszynie jestem często, średnio raz na 2tygodnie w związku z działalnościa firmy.
Więc możesz podać dane kontaktowe na priva, mogę podjechać.

tatrzan
01-02-2012, 11:41
Dzięki

capriman
02-02-2012, 10:06
Czesc, w tym miesiącu będę kupował kocioł i mam do was pytanie. Chce kupić sasa multi 17 kw. Czy on jest dużo gorszy jakościowo od Zębca mercury, Klimosza ling duo czy defro duo? Cenowo jest roznicy prawie 2tys. Nadmienie ze jestem z małopolski a Busko to rzut beretem. No i dostep do czesci i serwisu nie jest utrudniony.
Jak myślicie?

darase
02-02-2012, 10:20
Bliskość serwisu to najgorsza metoda wyboru kotła o jakiej słyszałem :)
Cokolwiek kupisz to będzie się palić.
Zobacz na tani piec karoki który prowadzi eCoal na stronie www.esterownik.pl .
Idzie jak burza , marketing i wyciąganie pieniędzy to podstawa u sprzedających :)

capriman
02-02-2012, 11:03
Bliskość serwisu to najgorsza metoda wyboru kotła o jakiej słyszałem :)
Cokolwiek kupisz to będzie się palić.
Zobacz na tani piec karoki który prowadzi eCoal na stronie www.esterownik.pl .
Idzie jak burza , marketing i wyciąganie pieniędzy to podstawa u sprzedających :)

Tak, wiem że bliskosc serwisu to nie jest najleszpy argument, niemniej jednak uwazam ze wazny. Nie zamierzam czekac na czesc bo sie skończyła na magazynie i bedzie za 14 bo płynie z chin..albo PAN serwisant przyjedzie do Krakowa za 7 dni bo z jednym wezwaniem sie nie opłaca bo drogie paliwo....

darase
02-02-2012, 11:10
Jeśli kupisz made in Poland to każdy serwis dojedzie w 24h. Jeśli mają do Ciebie przyjeżdżać żeby ustawiać sterownik pod konkretne paliwo to faktycznie wizyt może być wiele, nie jestem wielkim specem a sam podpiąłem Ogniwo z eCoalem i tak się pali drugi sezon bez pomocy serwisu. :)

capriman
02-02-2012, 11:25
To jak z tym Sasem lepszy czy gorszy?

marcin_dxm
02-02-2012, 12:20
Doradcy i zwykli użytkownicy kotłów na ekogroszek piszący na tym forum polecają i chwalą sobie:
Ogniwo Eko Plus
Skam-p Premium
Sztoker
RBR Ekouniwersal

Kotły te posiadają najlepsze na rynku sterowniki, ślimaki i paleniska (żeliwne). I to za cenę ok. 7,5 tys. model ok. 17 kw.
W Lingach czy Mercurasach lepiej palić się nie będzie, nawet wydanie dodatkowo 2 tys. w tym nie pomoże.

Ja mam Skam-pa i hula w nim aż miło

czp01
02-02-2012, 12:25
Ja chwalę w tym roku swój ( po 3 latach użytkowania) kocioł żeliwny Kielar ECO2 bo w końcu go udomowiłem i jestem z niego zadowolony http://www.kielar-eco.pl/ :)

tatrzan
02-02-2012, 12:50
A ja mam pytanie z tych "głupich"
Ile średnio może kosztowac podgrzewanie wody latem ekogroszkiem w kotle skam p 12 kW ?
Powiedzmy rodzina 4 osobowa - zuzycie średnie krajowe.
Czy podgrzewanie kotłem skam p o mocy 17 kW będzie drożej wychodzić ? ( mówie o lecie )
pozdrawiam

czp01
02-02-2012, 13:05
Tu w tym wątku pisaliśmy coś o kosztach http://forum.muratordom.pl/showthread.php?173009-CWU-na-lato-dostosowanie-kot%C5%82a-na-ekogroszek grzania wody w lato dla CWU ekogroszkiem.

tatrzan
02-02-2012, 13:12
tak przeczytałem cały wątek - mnie zastanawia czy stosowanie kotła o niskiej mocy 12 kW - moze spowodować znaczący ( mniej lub więcej ) spadek zużycia węgla.
Nie bardzo sobie potrafię wyobrazić ile może spalać taki kocioł w trybie "nadzoru"

czp01
02-02-2012, 13:18
W moim kotle widziałem różnicę jak zmieniłem palnik PPS 50 na mniejszy PPS 25 to wtedy w trybie lato kocioł mniej zużywał ale głównie chyba dlatego, że w czasie podtrzymania w mniejszej retorcie mniej ekogroszku się wyżarzyło niż w tej samej jednostce czasu w dużej retorcie.

Wlodek_PID
02-02-2012, 13:34
To jak z tym Sasem lepszy czy gorszy?

To znakomity kocioł. Nawet się nie zastanawiaj.

zawijan
02-02-2012, 13:47
To znakomity kocioł. Nawet się nie zastanawiaj.

Łooooooooo!

tatrzan
02-02-2012, 14:10
No faktycznie ciekawie się prezentuje.
Zebym nie potrzebował czopuch do góry też bym wziął - albo OE+

Wlodek_PID
02-02-2012, 14:27
Łooooooooo!
??????????

Jarecki79
02-02-2012, 15:24
Doradcy i zwykli użytkownicy kotłów na ekogroszek piszący na tym forum polecają i chwalą sobie:
Ogniwo Eko Plus
Skam-p Premium
Sztoker
RBR Ekouniwersal

Kotły te posiadają najlepsze na rynku sterowniki, ślimaki i paleniska (żeliwne). I to za cenę ok. 7,5 tys. model ok. 17 kw.
W Lingach czy Mercurasach lepiej palić się nie będzie, nawet wydanie dodatkowo 2 tys. w tym nie pomoże.

Ja mam Skam-pa i hula w nim aż miło

Witaj Marcin, widze,że zmieniłeś forum :)

Zapraszam do wizyt oraz wymiany opinii na wątek:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?169888-kocio%C5%82-SKAM-P-i-sterownik-Puma/page122

Jarecki79
02-02-2012, 15:25
Tatrzan, wkrótce pewnie pogadamy na żywo, to się trochę wyjaśni :)

zawijan
02-02-2012, 16:10
??????????

Nie udawaj, nie udawaj...

Wlodek_PID
02-02-2012, 16:19
Nie udawaj, nie udawaj...

? :bash:

capriman
02-02-2012, 17:02
Doradcy i zwykli użytkownicy kotłów na ekogroszek piszący na tym forum polecają i chwalą sobie:
Ogniwo Eko Plus
Skam-p Premium
Sztoker
RBR Ekouniwersal

Kotły te posiadają najlepsze na rynku sterowniki, ślimaki i paleniska (żeliwne). I to za cenę ok. 7,5 tys. model ok. 17 kw.
W Lingach czy Mercurasach lepiej palić się nie będzie, nawet wydanie dodatkowo 2 tys. w tym nie pomoże.

Ja mam Skam-pa i hula w nim aż miło

a można w nich palić na ruszcie zastepczym np. w lecie i ogrzewać cwu?

capriman
02-02-2012, 17:04
a można w nich palić na ruszcie zastepczym np. w lecie i ogrzewać cwu?

sztoker odpada bo ma z tyłu zasobnik, z pozostałych 3 ma któryś przedstawicielstwo w krakowie ew. okolicach żeby oglądnąć?

Jarecki79
02-02-2012, 17:08
a można w nich palić na ruszcie zastepczym np. w lecie i ogrzewać cwu?

Odpowiadam za Skam-P Premium - tak można, ruszt awaryjny jest dwupoziomowy

czp01
02-02-2012, 17:14
a można w nich palić na ruszcie zastepczym np. w lecie i ogrzewać cwu?


W takim jak mój można palić na ruszcie awaryjnym , koksem, węglem, drewnem itp. no i ma dużą tą komorę awaryjną http://czp.pl/kociol/komora_kielara/ ale i kosztuje sporo.

tatrzan
03-02-2012, 08:58
Mam pytanie.
Czy kotły Skamp P Premium , Ogniwo Eko Plus są " zaizolowane" ?
Mają jakąś izolację płaszcza czy drzwiczek ?
Pytam bo przy kotłach innych producentów znalazłem takie informację tutaj nie .
Czy ktoś dodatkowo próbował dołóżyć jakąś izolację ?

Ile spala taki kocioł w trybie podtrzymania i jakie jest prawdopodobieśtwo że przy długim trybie podtrzymania kocioł wygaśnie ?

pozdrawiam

Jarecki79
03-02-2012, 09:42
:) Oczywiście,że są zaizolowane, inaczej widziałbyś gołą blachę z rozpórkami :)

W Skam-P drzwiczki izolowane są od środka oraz od zewnątrz.

tatrzan
03-02-2012, 10:02
Dobra w ogniwie znalazłem informację.
W skampie wierzę na słowo.

Czy istnieje taki kocioł jak Ognowo Eko Plus 10 kW ?

timon120777
03-02-2012, 10:11
Dobra w ogniwie znalazłem informację.
W skampie wierzę na słowo - Jak go przetnę to uwierzę ;)

jak Ci powiem że w twoim ciele jest krew to też uwierzysz dopiero jak przetniesz?????
zastanów się jakie by były straty ciepła z takiego niezaizolowanego kotła. to by się paliło jak w zwykłej kozie i jedyne dogrzane pomieszczenie to by była kotłownia- od razu mógłbyś ją przemianować na saune.
nawet najgorsze badziewiaki garażowe są izolowane wełną pomiędzy wymiennikiem a obudową inaczej straty przekraczałyby poziom sensowności grzania czymś takim

tatrzan
03-02-2012, 11:40
Ja posiadam w domu kocioł niezaizolowany - nie koza - przecież jest płaszcz wodny ( a może sie mylę ?? ) :)
Wierzę wierzę - to był żart - słaby ale żart ;)

A w innym temacie. Czyam troche o ogrzewaniu i jak jeszcze ze 3 dni poczytam postanowie ogrzewać dom zapalniczką - a pierwotnie zastanwaiałem sie czy nie kupić kotła o moc 25 kW :)
pozdrawiam i dzieki,

p.s. Jest ten kocioł Ogniwo Eko Plus 10 kW ? czy to jakieś złudzenie internetowe?
Bo prawie jestem pewnien że gdzieś na nakie coś trafiłem.

timon120777
03-02-2012, 12:00
nie pamiętam czy pisałeś jaka powierzchnia ale sądząc ze zdjęć to 25kW będzie za duzy

tatrzan
03-02-2012, 12:06
Z wyników „obliczeń” wychodzi mi jakieś +- 15kW zatem szukam kociołka
w przedziale między 10 a 12 kw – nie po to mam kozę w centralnym punkcie domu ( otwarta przestrzeń ) żebym nie brał jej pod uwagę – a dodatkowych choćby 8 kW nie posób pomijać.
Do tego raczej chciałbym używać kotła do CWU także latem.
zatem szukam .. szukam ... i juz nic nie wiem

timon120777
03-02-2012, 12:16
czego nie wiesz ???
powinieneś wiedzieć jakie masz oczekiwania od kociołka.
jak chcesz nim sterować(czy samemu ustawiać i korygować czy włączyć guzik i zapomnieć)
jak chcesz go czyścić ( wyminnik pionowy czyścimy od góry potem popiół wyciągamy przez wyczystki z boku lub przodu zależnie od kotła, poziomy czyścimy od przodu przez drzwiczki wyczystkowe, popiół z popielnika wygarniamy
najważniejsze czym chcesz palić(jeśli dobry eko to zwykła stara retorta fajkowa ale z tym opałem coraz ciężej, jeśli gorsze paliwa lb miał albo jego mieszanka z eko to musisz szukać kotła z palnikiem do takich węgli przeznaczonym.
dodajesz sobie wszystko sprawdzasz któremu kociołkowi najbliżej i wybierasz moc.
Kolor Mogą Ci dziecaiki zawsze przerobić.
to jest mocno rozwinięty rynek ze względu na mnogość producenów ale rodzajów kotłłów nie ma zbyt wiele. różnice w jakości materiałów i wykonaniu

jack18
03-02-2012, 12:21
Timon . Jak Ci tam Cobra daje rade na Twoim kociołku?

timon120777
03-02-2012, 12:27
a daje radę daje
ale test dopiero 5 dobę chyba więc jeszcze nie było niespodzianek i może ne będzie bo mimo mrozów nie szaleje

Jarecki79
03-02-2012, 12:32
Ja posiadam w domu kocioł niezaizolowany - nie koza - przecież jest płaszcz wodny ( a może sie mylę ?? ) :)
Wierzę wierzę - to był żart - słaby ale żart ;)

A w innym temacie. Czyam troche o ogrzewaniu i jak jeszcze ze 3 dni poczytam postanowie ogrzewać dom zapalniczką - a pierwotnie zastanwaiałem sie czy nie kupić kotła o moc 25 kW :)
pozdrawiam i dzieki,

p.s. Jest ten kocioł Ogniwo Eko Plus 10 kW ? czy to jakieś złudzenie internetowe?
Bo prawie jestem pewnien że gdzieś na nakie coś trafiłem.

Ja stawiam na złudzenie internetowe ;) a wpisy o tym 10kw to sa od ubiegłego roku od ok. lipca wstawiane przez Zawijana.... ba nawet rok temu podawał jego wyniki.
Tylko producent jeszcze go nie oferuje.

Co do Skam-P 12kW, produkt jest, nawet od dłuższego czasu pracuje w Twojej okolicy.
Może okresowo pracować z mocą do 15kW, więc tutaj kłopotu nie ma :)

tatrzan
05-02-2012, 11:11
Mam pytanie teoretyczne :)
Ile zużyje kocioł ( Skam p 12 kW ) gdyby pracował przez miesiąc tylko w trybie podtrzymania ?
Jednym słowem jakie jest spalanie dla podtrzymania ?
Wiem że zależy pewnie od miliona czynników ale jak to mówią pi razy oko ;)

pozdrawiam

Jarecki79
05-02-2012, 11:56
Mam pytanie teoretyczne :)
Ile zużyje kocioł ( Skam p 12 kW ) gdyby pracował przez miesiąc tylko w trybie podtrzymania ?
Jednym słowem jakie jest spalanie dla podtrzymania ?
Wiem że zależy pewnie od miliona czynników ale jak to mówią pi razy oko ;)

pozdrawiam

??
Trochę nie rozumiem pytania.

Jak chodzi o zużycie na CWU, to przy wykorzystaniu stref czasowych np. 2razy dziennie możesz na 24H spalać lekko powyżej 1kg ekogroszku.
Dokładniej to trzeba zapytać Karoki i Suspensera, bo oni z trybu letniego korzystali.

Na budowie początkowo możesz spalać pi razy oko 40-48kg/24h
Później ok. 25-30kg/h jak już budowę wygrzejesz i będzie jakoś docieplona. To na podstawie danych kolegi Art-e, który ma podobny domek do Twojego.

Pewnie jak zamieszka i będzie wszystko "fertig" to będzie w normlanych warunkach coś koło 12-14kg/24h

rutino78
05-02-2012, 14:17
decyzja na dziś (bo jutro pewnie będzie całkowicie inna:) ) to witkowski tłokowy 22kw http://www.kotly-witkowski.pl/ekw-raps
Gdybym tak starannie żonę wybierał, to jeszcze długo wolny bym chodził :)
Nie chcę pieca poniżej 20kw. swoją drogą niewiele jest kotłów o mocy między 20, a 25kw.
Na pewno nie będe nigdy palił miałem, prędzej podłym groszkiem jeśli nie dostanę przyzwoitego. Mieszkam na sląsku, to może nie będzie z tym paliwem tak źle.
Chciałbym was jeszcze raz przepytać o ten podajnik tłokowy. czy w mojej sytuacji jest on dobrym rozwiązaniem? czy spali on trochę więcej węgla niż z podajnikeim ślimakowym? o 5% więcej? Czy znacząco więcej spali przy podgrzewaniu CWU?

darase
05-02-2012, 14:27
Przy Cwu to on może wygasać, myślisz że 5kw różnicy to jest tak wiele? Mam kociołek 15kw a spokojnie dzięki większemu palnikowi pójdzie 20kw i ponad. Dobranie mocy kotła do powierzchni to priorytet tak jak dobranie sterownika jako mózgu.

czp01
05-02-2012, 14:35
Użytkownicy tłokowych piszą, że tłok mniej czysto spala stąd nieraz problemy z zabrudzeniem od sadzy dachówek. To tylko opinia z postów wyczytanych na forach bo mam doświadczenie jedynie ze ślimakiem :)

czp01
05-02-2012, 17:40
Hej.

Dzisiaj trafiłem na jeszcze jeden żeliwny kocioł ale z podajnikiem tłokowym.

Jest to kocioł KMV-Lux żeliwny produkowany przez firmę ( Producent kotłów SPAW - MET 43-354 CZANIEC UL. PODGÓRSKA 40)

tu link do kotła http://www.spaw-met.eu/index.php?lang=pl&modul=produkty&id=1062


Z wiadomości na stronie producenta i zamieszczonych tam obrazkach wynika, że kocioł posiada żeliwny wymiennik ( identyczny jak w kielarze) a ponieważ nie podają z jakiej odlewni to bardziej stawiam na odlew na licencji Boscha , bo odlew z SIME z Włoch miałby zapewne 10 letnią gwarancje a nie 5-cio letnią. Na stronie producenta kotła nie wyczytałem jaki mają sterownik ani też jakiej firmy podajnik tłokowy ( a może jakaś ich własna konstrukcja podajnika)


Jest to pierwszy kocioł żeliwny na ekogroszek (miał) na jaki do tej pory natrafiłem, który ma podajnik tłokowy. Ciekawe jak będzie pracował i jak spalał.

Skoro to kocioł żeliwny to wiadomo, że na pewno będzie posiadał większość wad i zalet kotła żeliwnego, które wymieniłem na początku wątku.

Tego żeliwnego rodzynka dodaję w pierwszym wpisie pod pozycją nr 12.

Piotrek42
05-02-2012, 17:43
A co ty czp01 takie hobby masz z tymi żeliwnikami??? :D

czp01
05-02-2012, 17:48
Ha ha co Cię nie zabije to Cię wzmocni :)

Vld
05-02-2012, 17:56
Jest to pierwszy kocioł żeliwny na ekogroszek (miał) na jaki do tej pory natrafiłem, który ma podajnik tłokowy. Ciekawe jak będzie pracował i jak spalał.


to wcześniej z Ling M i MultiPerfektem, się nie spotkałeś? Oba są na viadrusie u22.

czp01
05-02-2012, 18:07
Poszukam i uzupełnię wiedzę - Ling owszem ale z tłokiem nie widziałem i nie słyszałem.

czp01
05-02-2012, 18:12
Jasne są Lingi z podajnikiem tłokowym http://www.hkslazar.pl/produkty,kotly-co-multiperfekt,6,11.html jak najbardziej.
Być może palniki tłokowe w kotłach żeliwnych są mniej popularne to i dlatego o tylu nie słyszałem :)

donstef
06-02-2012, 14:05
decyzja na dziś (bo jutro pewnie będzie całkowicie inna:) ) to witkowski tłokowy 22kw http://www.kotly-witkowski.pl/ekw-raps
Gdybym tak starannie żonę wybierał, to jeszcze długo wolny bym chodził :)
Nie chcę pieca poniżej 20kw. swoją drogą niewiele jest kotłów o mocy między 20, a 25kw.
Na pewno nie będe nigdy palił miałem, prędzej podłym groszkiem jeśli nie dostanę przyzwoitego. Mieszkam na sląsku, to może nie będzie z tym paliwem tak źle.
Chciałbym was jeszcze raz przepytać o ten podajnik tłokowy. czy w mojej sytuacji jest on dobrym rozwiązaniem? czy spali on trochę więcej węgla niż z podajnikiem ślimakowym? o 5% więcej? Czy znacząco więcej spali przy podgrzewaniu CWU?

Rutino78 - to Ty chyba pisałeś na priva do mnie o Witkowskiego... Jesteś widzę fanek tłokowa. Z czystym sercem polecam Ci jednak zainwestować w ślimakowca. Czyste spalanie to jedno. Drugie to na pewno ekonomiczniejsze spalanie (porównuje do tłokowca u sąsiada) no i obawa czy nie wygaśnie w lato jak będziesz palił na samą wodę CWU. Zerwane zawleczki w ślimakowcach to bajka, chyba że ktoś faktycznie wrzuca z groszkiem jakieś drewniane klocki.
Faktycznie jest problem z dachówkami brudnymi od sadzy przy spalaniu miału w tłokowcu, co do ekogroszku to nie mam przykładu.
Mój Witkowski 25kW teraz na takie mrozy idealnie pracuje w domu o pow. 200m2(podłoga), użytkowej 174m2(tak w projekcie napisali), ale jak było w grudniu 8-10oC powyżej zera to też ładnie palił, nie przegrzewał się. A mam ocieplenie przyzwoite moim zdaniem (ściana)- 15cm styropian, (dach) - 25cm wełna. Polecam piecyk ze sterownikiem Pumą/Cobrą PID i palnikiem Ekoenergii II. Praktycznie nie ma spieków w porównaniu do Pancerpola pieca Greń ze sterownikiem GeCo mojego teścia na tym samym opale.
Postaram się wkleić wieczorem spalanie z ostatnich 3 miesięcy na podstawie tabeli kolegi Czp01 jakie mój Witkowski KMB-PR PLUS 25 uzyskuje.

tatrzan
07-02-2012, 07:47
Jarecki79 dzięki choć nie do końca o to pytałem :)
No to jeszcze pytanie z innej beczki. Czy istnieje coś takiego jak minimalna temp. powrotu i minimalna temp kotła dla skam p`a ?
Z tego co czytałem kocioł powinen pracować przynajniej w temp. 60 deg.C . Czy Cobra pilnuje temp powrotu - jak ? Bo nie zarządza dodatkową pompą mieszającą - a zaworem 3D tylko w opcji. Czy pozostaje poprostu "ręczna" nastawa zaworu 3D po stronie powrotu?
Nie jestm hydraulikiem - zatem mogę nie do końca łapać tematu i zasad działania :)
pozdrawiam

Jarecki79
07-02-2012, 08:01
Jarecki79 dzięki choć nie do końca o to pytałem :)
No to jeszcze pytanie z innej beczki. Czy istnieje coś takiego jak minimalna temp. powrotu i minimalna temp kotła dla skam p`a ?
Z tego co czytałem kocioł powinen pracować przynajniej w temp. 60 deg.C . Czy Cobra pilnuje temp powrotu - jak ? Bo nie zarządza dodatkową pompą - a zaworem 3D tylko w opcji. Czy pozostaje poprostu "ręczna" nastawa zaworu 3D po stronie powrotu?
Nie jestm hydraulikiem - zatem mogę nie do końca łapać tematu i zasad działania :)
pozdrawiam

Nie musi być 60st.C na zasileniu. Chyba to 100raz powtarzam.
To takie kwestie w stylu widziałem Yeti.

Wodny punkt rosy dla suchego węgla kamiennego przy nadmiarze powietrza 1,0-2,0 kończy się na ok.41-42st.C zasilania.
Zjawisko bardziej złożone, wpływa oprócz temp. ma m.in. wilgotność paliwa, jego skład, poprawność wentylacji, to, czy do kotłowni nie nachodzi woda itd.

Najniższa nastawa np. dla Cobry to 40st.C. Jak dokupimy do Cobry moduł zaworu i będziemy chcieli tym sterować, to w zależności od miejsca montażu spełni on daną funkcję. Może zatem stale pilnować jakiejś temp. wody w danym miejscu instalacji.

Przy nowym budownictwie bym się tym wszystkim mocno nie przejmował, zawór wstawić można i zawsze go w późniejszym terminie idzie zautomatyzować.
Tak zwyczajnie, to jak zobaczymy kropelki wody przy czopuchu to trzeba coś robić, aby podnieść temp. spalin, można próbować od zwiększenia nastawy c.o.

tatrzan
07-02-2012, 08:10
Nie musi być 60st.C na zasileniu. Chyba to 100raz powtarzam.

No to powiedziałeś to 101 raz :)

Ja pytam ze względu na "specyficzną" ( czytaj lekko spieprzoną ) instalację. Podejrzewam że temp. powrotu u mnie będzie niska ze względu na budowę instalacji.
Zamiast czekać na kropelki wolę wcześniej być świadomym co i jak .

jaki jest przybliżony koszt tego słynnego modułu ?
Czy Cobra obsługuje zawory 4D ?

Edycja : Doczytałem że ten moduł to dopiero plany. A sterowania pompą mieszającą w Cobrze ni mo. ( Ale może to zbędny gadzet w takich kotłach z takim sterowniem )


pozdrawiam

darase
07-02-2012, 09:03
Koszt zaworu z siłownikiem i modułu będzie większy niż koszt pompy mieszającej, zobacz Tarzanie jak pracują kotły z eCoalem, Brulim na stronie www.esterownik.pl Np. eCoal ma powiadamianie o ilości groszku w zasobniku, ma regulator pogodowy, pokojowy, wystarczy podłączyć czujnik za 2.5zł gdzie jeden dostajesz gratis :) Zapewne o tym wszystkim wiesz ale może inni nie wiedzą.

P.S. Dziś dostanę prezent od Św. Mikołaja :)
Inwerter Orvaldi , Mikołaj pomylił adres i poszedł do kolegi Sebsa.
Dam znać czy Orvaldi 300W da radę pociągnąć Ogniwo eko 15kw i pompę CO.
Jednak marzenia się spełniają i trzeba wierzyć w Mikołaja. :D

tatrzan
07-02-2012, 09:23
Dobrze prawisz darase - choć jeśli chodzi o koszty to dolicz jeszcze dodatkowy koszt samego sterownika eCoal.
I jak ładnie zauważyłeś moje refleksje były podyktowane lekturą "teoretycznych" instalacji które mogłem oglądac na stronie eCoal.
Uroczo wygląda sterowanie kotłem przez www ;)
Ale jak to w życiu coś za coś. Narazie wygrywa Cobra :) choć możliwości eCoal wyglądają bardzo ładnie ( Pytanie czy to konkurs piękności ) ;)

darase
07-02-2012, 09:34
Zależy jaki zestaw kupujesz :)
Za swój 15kw z eCoalem dałem 6500zł cena niewielka. Domek też mam mały 9.5m na 11m razy dwie kondygnacje plus dwie przybudówki. W największy mróz tj. -24st. tem. spalin miała 176st. czyli nie tak źle :)
Dodam że szyby w oknach przepuszczają mróz tak że skropliny na ramie mi zamarzały.

tatrzan
07-02-2012, 09:48
Nooo cena kotła ( pewnie nieaktualna ) ale z tych do łyknięcia :)
Ja jeszcze jestem na etapie poszukiwań :)
Możesz mi powiedzieć czy używasz kotła do grzania wody latem ?

sebsa
07-02-2012, 09:56
Napisał Darase
...P.S. Dziś dostanę prezent od Św. Mikołaja :)
Inwerter Orvaldi , Mikołaj pomylił adres i poszedł do kolegi Sebsa.
Dam znać czy Orvaldi 300W da radę pociągnąć Ogniwo eko 15kw i pompę CO.
Jednak marzenia się spełniają i trzeba wierzyć w Mikołaja.

Nie chwal, nie chwal:)

darase
07-02-2012, 10:58
Jasne, mam już sezon letni za sobą, najtaniej wyszło grzanie Cwu czeskim groszkiem po 500zł tona.
Najdrożej wyszło grzanie eko który ma mało popiołu. Mam wszystko zanotowane:
doba grzania czeskim to 2.17zł dla 5ciu osób plus zmywarka.
Groszkiem po 690zł tona to koszt 2.56zł/24h, groszkiem po 820zł tona to 3.15zł/24h.

Gdy wyłączałem piec zewnętrznie z prądu na 5h tzw. funkcja stop (przymusowa) to palenie groszkiem po 690zł wystarczyło na dłużej i koszt się zmniejszył do 2.3zł na 24h.

Tak wyglądało grzanie Cwu latem.

tatrzan
07-02-2012, 11:16
No no całkiem przyzwoicie to wygląda u Ciebie. Dzieki za informację - straszono mnie że to jest nieoplacalne i upierdliwe.
Ale jak to zwykłem mówić coś za coś ;)
Rozumiem że najlepiej zubożyć ( i potanieć jednocześnie ) paliwo - do takiego grzania.
Moim zdaniem w takich warunkach grzania - skam p 12kW z Cobrą - będzie miał przyzwoite wyniki.

darase
07-02-2012, 11:23
Tego nie wiem :D może tak może nie, może będziesz spalać mniej lub więcej ;)
napisałem jak to wyglądało u mnie w Ogniwie 15kw z eCoalem. Cena jest w tym roku podobna bo droższy to jest eko ale plus. :)

tatrzan
07-02-2012, 11:27
Dzięki wezmę pod uwagę Twoje uwagi , rady i doświadczenie:)

darase
07-02-2012, 11:32
Tak jak to mówi u nas nowy proboszcz "nic nie musisz, robisz jak chcesz" :D

Jarecki79
07-02-2012, 11:51
Przypomnij jeszcze, że ta cena to już po odliczeniu Vat-u.....

Chyba, że coś mi sie pokręciło, ale to chyba Ty o tym wspominałeś.

darase
07-02-2012, 12:01
Cena jak najbardziej z fakturą na 23%,
15% vatu można jeszcze odzyskać i wychodzi eCoal w cenie zwykłego taniego steru ale z dużo większymi możliwościami :)

Jarecki79
07-02-2012, 12:24
jaki jest przybliżony koszt tego słynnego modułu ?
Czy Cobra obsługuje zawory 4D ?

Edycja : Doczytałem że ten moduł to dopiero plany. A sterowania pompą mieszającą w Cobrze ni mo. ( Ale może to zbędny gadzet w takich kotłach z takim sterowniem )


pozdrawiam

Witaj, nie moduł już jest, to nie sa plany.

Moduł może sterować albo zaworem 3d albo 4d.
W skłąd kompletu modułu alligator wchodzi sam moduł, przewód zasilający, czujnik pomiarowy 2,7m, zasilacz, kartonik, instrukcja.

Moduł obsługuje pracę:
a) samego zaworu
b) samej dodatkowej pompy na dany układ grzewczy
c) zaworu + pompy za tym zaworem

Moduł fizycznie dodaje funkcjonalność obsługi kolejnego obiegu grzewczego z pomiarem i nastawa temp. na ten obieg
oraz obsługuje kolejną pompę cyrkulacyjną CWU

Z modułem Alligator Cobra obsługuje 4pompy oraz pracę zaworu plus kolejny termostat pokojowy na układzie za zaworem mieszającym....

Wycenę modułu wyślę na priva lub maila

tatrzan
07-02-2012, 12:26
Tak ale odzyskać Vat można od każdego kotła z każdym sterem :) Zatem to nie jest "poprawne" rozumowanie.

Jarecki czytałem te możliwości Aligatora z wypiekami na twarzy :)
Fajna sprawa- naprawdę fajna - zwłaszcza dla kogoś z bardzoej skąplikowaną instalacją - ja wykorzystałbym ułamek tego :)

Jarecki79
07-02-2012, 12:32
Trochę jestem zalatany, podaj mi na priva maila, to postaram się jutro wysłać instrukcję do tego modułu zaworu.
Przetrawisz, czy potrzebujesz tego dodatku

timon120777
07-02-2012, 12:35
jarecki priv a sprawdź

darase
07-02-2012, 12:55
Tatrzan dużo wiesz :) a wiesz że czasami dostajesz fakturę z vatem 8% wtedy też odliczysz? Nie kupisz taniej 15kw znanego producenta z eCoalem.

darase
07-02-2012, 12:58
Mikołaj wylądował, rozpakowałem a tam dwie cegły ;) może się przydadzą :D

sebsa
07-02-2012, 13:05
Sprzedającemu w okno jakby nie działało.:P

darase
07-02-2012, 13:07
Widać nie byłem grzeczny :D

tatrzan
07-02-2012, 13:16
Tatrzan dużo wiesz :) a wiesz że czasami dostajesz fakturę z vatem 8% wtedy też odliczysz? Nie kupisz taniej 15kw znanego producenta z eCoalem.

Tak. z tak ustawionym przetargiem nikt inny nie ma szans :)

A jaki jest najtańszy kocioł 12 kW znanego producenta z eCoalem ?

I dlatego warto porównywać o ceny netto - bez niedomówień :)

darase
07-02-2012, 13:49
Tatrzan a ile wody w kotle ma Twój na oku 12kw, mój piecyk ma 48l wody :)

tatrzan
07-02-2012, 13:51
Jarecki jesli uważasz że niska temp. powrotu to nie problem to rozumiem że Sekam nie robi problemu z gwarancją kotła dla instalacji gdzie nie jest zapewniona odpowiednia temp pracy kotła.
Jeżeli u mnie ze względu na instalację (elemnty podłogówki na powrotach - teraz wiem jakie durne to rozwiącanie) powrót będę mieć na niskim poziomie ( zwłaszcza w okresach niskiego zapotrzebowania domu na energię ) nie musiałbym kontrolować tego parametru ?

tatrzan
07-02-2012, 14:10
Tatrzan a ile wody w kotle ma Twój na oku 12kw, mój piecyk ma 48l wody :)

I ten parametr także bardzo podoba mi sie w kotle Ogniwa :) Skam p ma 80 z tego co pamiętam ( ale Ty zapewnoe dobrze to wiesz :) )

Jarecki79
07-02-2012, 14:24
Jarecki jesli uważasz że niska temp. powrotu to nie problem to rozumiem że Sekam nie robi problemu z gwarancją kotła dla instalacji gdzie nie jest zapewniona odpowiednia temp pracy kotła.
Jeżeli u mnie ze względu na instalację (elemnty podłogówki na powrotach - teraz wiem jakie durne to rozwiącanie) powrót będę mieć na niskim poziomie ( zwłaszcza w okresach niskiego zapotrzebowania domu na energię ) nie musiałbym kontrolować tego parametru ?

Na podłogówkę puszczasz mniejszą temp., ale fizycznie na kotle jest ona wyższa, wszystko zależy od wykonania instalacji.
To co wróci z podłogówki jeszcze będzie zmieszane z układem powrotu z grzejników, ew. jakieś inne rozwiązanie. To zależy od wykonania instalacji na konkretnym obiekcie. Instalator Ci powinien polecić właściwe rozwiązanie.
Nie ma problema przy cobrze z takimi temp. Nie ma też wymogu trzymania strikte danej temp. zasilenia czy powrotu.

Dobry fachowiec to gwarancja poprawności wykonania instalacji i dobrej pracy zestawu jako całości.

tatrzan
07-02-2012, 14:32
Ja nie miałem dobrego fachowca.
A małe pętle podłogówki mam zrobione na powrotach z grzejników. ( WOW - takie rzeczy jeszcze robia ) Zatem rozumiesz tę prostotę mojej instalacji a co za tym idzie niemożmość sterowania oddzielnie podłogówką i grzejnikami.

marcin_dxm
07-02-2012, 14:32
Akurat większa pojemność kotła to zaleta, a nie wada.
Powoduje lepszą stabilność pracy kotła
Pisano o tym na wielu wątkach na różnych forach. Poszukaj, a się przekonasz.
Należy raczej unikać kotłów o małej pojemności wodnej.

Jarecki79
07-02-2012, 14:38
Ja nie miałem dobrego fachowca.
A małe pętle podłogówki mam zrobione na powrotach z grzejników. ( WOW - takie rzeczy jeszcze robia ) Zatem rozumiesz tę prostotę mojej instalacji a co za tym idzie niemożmość sterowania oddzielnie podłogówką i grzejnikami.

Rozumiem, na instalatorstwie nie znam się kompleksowo i dogłębnie.
Trzeba odpalić i zobaczyć jak to będzie funkcjonować jako całość.
Możliwe,że instalator poleci montaż zaworu, ciężko powiedzieć.

Jarecki79
07-02-2012, 14:40
Akurat większa pojemność kotła to zaleta, a nie wada.
Powoduje lepszą stabilność pracy kotła
Pisano o tym na wielu wątkach na różnych forach. Poszukaj, a się przekonasz.
Należy raczej unikać kotłów o małej pojemności wodnej.

Mała - duża pojęcie względne.
Do 12ki uważamy,że w naszym wypadku jest właściwa. Wcale nie jest duża. Naszym zdaniem odpowiedni kompromis szczególnie przy większych ilościach wody w układach podłogowych.
Inne konstrukcje - nie wiem, nie moja sprawa.

tatrzan
07-02-2012, 14:41
Ok rozumiem :)
Rozumiem że z tym gadem ( aligatorem ) mogę sterować dodatkową pompą ( mieszającą ) bez dodatkowego zaworu mieszającego- jak to ma miejsce w eCoal.

Jarecki79
07-02-2012, 14:43
Rozwiązań w zakresie instalacji jest tak wiele, że ciężko to ogarnąć.
Spora część instalatorów ma swoje sprawdzone przyzwyczajenia i schematy instalacji.

Do DTR kotła dajemy 5przykładowych schematów instalacji, zawsze instalator może z jakiś rozwiązań w tych schematach skorzystać.

karoka65
07-02-2012, 15:36
eCoal ma powiadamianie o ilości groszku w zasobniku, ma regulator pogodowy, pokojowy, wystarczy podłączyć czujnik za 2.5zł gdzie jeden dostajesz gratis :)

Teraz dwa są gratis ze sterownikiem.

karoka65
07-02-2012, 15:41
Dobrze prawisz darase - choć jeśli chodzi o koszty to dolicz jeszcze dodatkowy koszt samego sterownika eCoal.

Nie we wszystkich kotłach musisz dopłacać do eCoala. Niektóre mają go w standardzie.

karoka65
07-02-2012, 15:47
Jasne, mam już sezon letni za sobą, najtaniej wyszło grzanie Cwu czeskim groszkiem po 500zł tona.
Najdrożej wyszło grzanie eko który ma mało popiołu. Mam wszystko zanotowane:
doba grzania czeskim to 2.17zł dla 5ciu osób plus zmywarka.
Groszkiem po 690zł tona to koszt 2.56zł/24h, groszkiem po 820zł tona to 3.15zł/24h.

Gdy wyłączałem piec zewnętrznie z prądu na 5h tzw. funkcja stop (przymusowa) to palenie groszkiem po 690zł wystarczyło na dłużej i koszt się zmniejszył do 2.3zł na 24h.

Tak wyglądało grzanie Cwu latem.
Jak pewnie pamiętasz też pisałem i grzeję non-stop czyli lato-zima. Zasobnik 140l dla 7 osób na czeskim groszku ogrzewałem za 81gr na dobę ale groszek kupiłem po 300pln/t dwa lata temu. Na sterowniku Bruli wychodziło mi 2,7kg/dobę.

karoka65
07-02-2012, 15:51
Witaj, nie moduł już jest, to nie sa plany.

Moduł może sterować albo zaworem 3d albo 4d.
W skłąd kompletu modułu alligator wchodzi sam moduł, przewód zasilający, czujnik pomiarowy 2,7m, zasilacz, kartonik, instrukcja.

Moduł obsługuje pracę:
a) samego zaworu
b) samej dodatkowej pompy na dany układ grzewczy
c) zaworu + pompy za tym zaworem

Moduł fizycznie dodaje funkcjonalność obsługi kolejnego obiegu grzewczego z pomiarem i nastawa temp. na ten obieg
oraz obsługuje kolejną pompę cyrkulacyjną CWU

Z modułem Alligator Cobra obsługuje 4pompy oraz pracę zaworu plus kolejny termostat pokojowy na układzie za zaworem mieszającym....

Wycenę modułu wyślę na priva lub maila

Ile kosztuje Alligator ?????

karoka65
07-02-2012, 15:55
Tatrzan dużo wiesz :) a wiesz że czasami dostajesz fakturę z vatem 8% wtedy też odliczysz? Nie kupisz taniej 15kw znanego producenta z eCoalem.
Tak, dostaniesz na 8% z montażem, na montażu instalator złoi cię ile zechce i VAT pójdzie w pi..u.

zawijan
07-02-2012, 16:14
Akurat większa pojemność kotła to zaleta, a nie wada.
Powoduje lepszą stabilność pracy kotła
Pisano o tym na wielu wątkach na różnych forach. Poszukaj, a się przekonasz.
Należy raczej unikać kotłów o małej pojemności wodnej.

Dużo wody w kotle - większa stabilność pracy.
Mało wody w kotle - szybsza reakcja na zmiany.
Co kto woli. Jak zwykle - coś za coś.

tatrzan
07-02-2012, 18:09
Przy jakiej temp powrotu eCoal włącza (wyłącza ) pompę mieszającą ( czy to wartość stała czy nastawialna ) ?

darase
07-02-2012, 19:31
Inwerter Orvaldi 300W podłączony i..... działa na akumulatorach od traktora 165Ah :)
Przypomnę piec Ogniwo eko 15kw silnik 90W, dmuchawa 48W, pompa CO 60W, pompa mieszająca 32W razem 230W - wszystko uruchomione w trybie ręcznym na maxa i inwerter pokazywał 74% zużycia.
Praca podajnika, dmuchawy i pompy CO na 1 biegu 52%.
Teraz utrata prądu mi niestraszna. Zostaje jeszcze podpiąć alternator do rowera i jazda :)

Jacek6
07-02-2012, 20:50
Miał być ranking kotłów, a jest prawie 500 stron reklamy :))))

Piotrek42
07-02-2012, 21:03
Jak na WSZYTKICH wątkach :D

karoka65
07-02-2012, 21:07
A co cię interesuje konkretnie Jacku ?
Co prawda jak piszesz w większości to jednak reklama tylko trochę zamaskowana i też nie zawsze ale dowiedzieć też się coś można.

rutino78
07-02-2012, 21:22
Znowu was pomęczę o chyba moim przyszłym Witkowskim :)
producent na stronie pokazuje swoje certyfikaty, co mu się chwali, bo większość tylko wspomina, że je ma.
Tylko że mój "obiekt marzeń" tłokowy 22kw EKO-RAPS ma certyfikat IChPW w klasie "B"
( http://www.kotly-witkowski.pl/certyfikaty , czwarty cetyfikat)
Może mieć to jakieś znaczenie dla zwykłego (sknerowatego :) )użytkownika?
Co do tloka, to wykluczam palenie miałem (nawet jakby mnie przycisło, to kotłownia za mała), ale to chyba rozwiązanie odporniejsze jesli trafię na podlejszy sort ekogroszku? Czy on spali zauważalnie więcej niż ślimak?
Instalatorzy polecają

Piotrek42
07-02-2012, 21:29
Eeee to już bym wolał chyba kocioł tilingera.... chociaż nie kopci i ma sterownik bruli:)) http://www.tilgner.com.pl/kotly_typu_ktm.html

karoka65
07-02-2012, 21:36
Piotrek z tym Bruli to trochę się zagalopowałeś. Pan Edward jeszcze prowadzi testy i jak się nic do tej pory nie zmieniło to Bruli dobrze ( czysto spalając) prowadził tłoka ale przy dużym obciążeniu, 25kW.
Kuzyn ma tłoka i jak już było pisane tak i tu się potwierdza, przykapca i często mu gaśnie latem przy grzaniu CWU albo ma duże przerosty temp. na kotle w nadzorze.

darase
07-02-2012, 21:40
Karoka prosty wniosek lepszy ślimak :)

PS. Dzięki za radę bo inwerter działa :)

karoka65
07-02-2012, 21:44
Nie ma za co Darase, mówiłem że sprawdzony, będziesz zadowolony i akumulatorki zimą popracuje co dla nich lepiej wróży :)

Piotrek42
07-02-2012, 21:48
darase a ile cie ten mikołaj kosztował??

darase
07-02-2012, 22:22
Piotrase trochę taniej niż na alledrogo inaczej bym nie kupił :) Już rodzice proponują składkę ale na przyszłą emeryturę. Nawet akumulatory do 32% naładował. :) Z jednego kwas mi wycieka.

karoka65
07-02-2012, 22:31
Nie wiem jaki prostownik ma wbudowany 300-tka bo mój daje 8A.
Piszą że akumulator do 120Ah doładuje ale nie wydaje mi żeby taki duży doładował bo z tego co kiedyś uczyli to około 10% z pojemności akumulatora trzeba ładować no w zależności od czasu ładowania.
Jak długo kocioł pracował na Upsie i już po powrocie napięcia zakończył ładowanie to podłączyłem mu jeszcze prostownik na dwie godzinki.
Tak dla spokojności hehe

darase
07-02-2012, 22:51
Też mam ładowarkę 8A, do tego mam prostownik od traktora,bardzo mocny, zobaczę po nocy do ilu doładował. Można spać spokojnie :)
Ciekawe jak szybko ładuje alternator, jak sprawdzę to dam znać.

zawijan
08-02-2012, 06:10
...producent na stronie pokazuje swoje certyfikaty, co mu się chwali, bo większość tylko wspomina, że je ma.
Tylko że mój "obiekt marzeń" tłokowy 22kw EKO-RAPS ma certyfikat IChPW w klasie "B"
( http://www.kotly-witkowski.pl/certyfikaty , czwarty cetyfikat)
Może mieć to jakieś znaczenie dla zwykłego (sknerowatego :) )użytkownika?
Co do tloka, to wykluczam palenie miałem (nawet jakby mnie przycisło, to kotłownia za mała), ale to chyba rozwiązanie odporniejsze jesli trafię na podlejszy sort ekogroszku? Czy on spali zauważalnie więcej niż ślimak?

W tym kotle w klasie "A" nie mieści wię tylko jeden parametr - zanieczyszczenia organiczne (klasa "A" dopuszcza maks. 75mg/m3. Pozostałe mieszczą się w klasie "A".
Czy tłoki maja niższe sprawności od ślimaków? Generalnie nie. W obu typach sprawności nominalne mieszczą się w przedziale 80-90%.

Polecam poczytać http://zawijan.wordpress.com/poradnik-uzytkownika/badania-kotlow/

rutino78
08-02-2012, 07:44
Dziękuję.
Byłem na tej stronie, ale ten artykuł pominąłem.

sebsa
08-02-2012, 13:28
Piotrase trochę taniej niż na alledrogo inaczej bym nie kupił :).

Trochę taniej...???;)

tatrzan
08-02-2012, 13:48
Witam
nadal nie mogę opracować swojego stanowiska w sprawie zawory 4d i temp powrotu .
Niby nie powinno to nas dotyczyć ale może jednak ...
Czy używacie tego zabezpieczenia w swoich instalacjach ?

Chciałbym cos zacytowac :

Zawór mieszający czterodrożny służy do mieszania gorącej wody wytwarzanej w kotle z chłodniejszą powracającą z instalacji. Uzyskujemy dzięki temu wyższą temperaturę wody w kotle i niższą w obiegu instalacji C.O. Zawór ten umożliwia utrzymywanie temperatury pracy kotła powyżej 60°C czyli powyżej punktu rosy, zapobiegając tym samym wykraplaniu się wody ze spalin i paliwa, niemal całkowicie likwidując zjawisko korozji stalowego wymiennika kotła. Dopiero przy tej temperaturze nowoczesny kocioł na paliwo stałe osiąga deklarowaną przez producenta wysoką sprawność.


Wiem że nie można mić ciastka i zjeść ciastka ale cos tu trzeba wybrać.
I co z latem i CWU pilnowąc wtedy jakieś przyzwoitej temp na kotle czy pełen lajt ?

jaro963
08-02-2012, 13:53
Mam pytanie do forumowiczów:
jak sterujecie temperaturą w pomieszczeniach?
lepiej jest sterować zaworem 4D czy termostatami na grzejnikach?

tatrzan
08-02-2012, 14:46
Czy skam p 12 kw jest dobrze zgrany z eCoal ?
Czy są potrzebne jakieś poprawki i modyfikacje ?

karoka65
08-02-2012, 16:31
Czy skam p 12 kw jest dobrze zgrany z eCoal ?
Czy są potrzebne jakieś poprawki i modyfikacje ?
Jak nie chcesz pogadać to napisz do tesela na priv i wypytaj, on ma Skam-p 12kW z koalą.
Ja mam zamontowany 4D i sobie chwalę.
Nie montuj za wiele pierdół w instalacji bo to tylko wprowadza niepotrzebny chaos w stabilnej pracy kotła.

karoka65
08-02-2012, 16:35
Mam pytanie do forumowiczów:
jak sterujecie temperaturą w pomieszczeniach?
lepiej jest sterować zaworem 4D czy termostatami na grzejnikach?
Zaworem obniżasz lub podwyższasz temp. wychodzącą na instalację ( cały dom), a głowicami możesz doregulować w poszczególnych pomieszczeniach.

tatrzan
08-02-2012, 16:37
A jak sterujesz tym zaworem ?
Jaki masz kocioł i sterownik ?

Jarecki79
08-02-2012, 16:37
Tesel pracuje na kotle Skam-P Premium 12kW z eCoalem

Zapytaj jego o wrażenia z pracy takiego zestawu.
Jego wpisy znajdziesz m.in. na wątku o brucerze

karoka65
08-02-2012, 16:48
A jak sterujesz tym zaworem ?
Jaki masz kocioł i sterownik ?
Kocioł to jakiś badziewiaczek z jednej z Pleszewskich firm a zaś sterowniki to przemiennie Bruli, Cobra i eCoal ( obecnie) ale w sobotę będzie trochę czasu to przepnę pod Cobrę.
Sterowanie zaworem paliuchami czyli ręcznie ale rzadko się to rusza, przy dużych zmianach temp. na zewnątrz.

timon120777
08-02-2012, 17:15
tatrzan
ja zaworu nie posiadam, mam termostaty na wszystkich kaloryferach i dzięki temu mam możliwośc regulacji temperatury w każdym pomieszczeniu oddzielnie, niestety w okresie przejściowym miałem bardzo niską temperaturę powrotu- przy zasilaniu 56 powrót w okolicy 32st. wykonałem niewielką przeróbkę w postaci krótkiego obiegu i mam powrót 52-56st przy zasilaniu 60. pamiętaj że mam same kaloryfery gdybym miał podłogówkę pewnie zawór byłby niezbędny
też uważam że za dużo fajerwerków w instalacji wprowadza zamieszanie

tatrzan
08-02-2012, 17:27
Faktycznie ja też zawsze jestem zwolennikiem prostoty :)
A zawór mógłby być też sterowany ręcznie ... przy "posiadaniu" czujnika temp. powrotu to raczej nie było by zbyt skomplikowane.
Jakoś nie mogę sie przekonać do eCoala.

karoka65
08-02-2012, 17:34
Jakoś nie mogę sie przekonać do eCoala.
Dlaczego ?
eCoal sam pilnuje temp. powrotu jak wstawisz pompę mieszającą. Robią też tak że jak bojler jest nie daleko kotła a w większości przypadków tak jest to wykorzystuje się pompę CWU jako mieszającą.

timon120777
08-02-2012, 17:46
tatrzan
skoro sterownik daje Ci możliwość pilnowania bezpiecznego poziomu temperatury powrotu i zrobi to sam za Ciebie to po co zakładać zawór(dodatkowy wydatek) i to sterowany ręcznie którego nie będziesz mógł właściwie ustawić z kilkunastu powodów????

Jarecki79
08-02-2012, 17:56
Faktycznie ja też zawsze jestem zwolennikiem prostoty :)
A zawór mógłby być też sterowany ręcznie ... przy "posiadaniu" czujnika temp. powrotu to raczej nie było by zbyt skomplikowane.
Jakoś nie mogę sie przekonać do eCoala.

Cobra ma czujnik powrotu i możesz to zobaczyć na ekranie diagnostycznym pod kodem 1982
Tak jak mówiłem wcześniej - sugeruję założyć opcję ręczną a zawsze możesz to rozbudować.

Ja preferuję Cobrę, mam blisko do producenta, na bieżąco wiem "co w trawie piszczy".
Każdy jednak musi wybrać w/g własnych potrzeb i preferencji, po to właśnie jest wybór

tatrzan
08-02-2012, 18:29
timon i karaoka...
Sterowny ręcznie bądź automatycznie.
Przy odpowiednim schemacie zawór 4d wydaje się dawać więcej korzyści niż sama pompa kotłowa.
np. trzymanie wyższej temp na obwodzie kotłowym ( w części zasilającej też wodę cwu ) - na mój chłopski rozum.
Zresztą dopłacenie do eCoal`a to też wydatek.
A Cobra wyjade się bardziej elastyczna - i nie tak zamknięta w swoich algorytmach.

Ale ja ciągle szukam ... ;)

A poza tym sami nie macie rozwiązania o którym piszecie ;)

timon120777
08-02-2012, 18:43
nie mam zaworu ani pompy kotłowej.
zrobienie krótkiego obiegu kosztowało mnie mniej i dało ten sam efekt, gdyby się nia dało musiałbym założyć pewnie.
na codzień steruję dwustanem techa st37 a teraz testuję cobrę tylko, więc kontroli jakotakiej nad powrotem nie miałem i dopiero obieg mi ją dał. nie twierdzę że masz zrobić tylko że masz wybór.

karoka65
08-02-2012, 18:58
Cobra ma czujnik powrotu i możesz to zobaczyć na ekranie diagnostycznym pod kodem 1982
Tak jak mówiłem wcześniej - sugeruję założyć opcję ręczną a zawsze możesz to rozbudować.

Ja preferuję Cobrę, mam blisko do producenta, na bieżąco wiem "co w trawie piszczy".
Każdy jednak musi wybrać w/g własnych potrzeb i preferencji, po to właśnie jest wybór

eCoal ma czujnik powrotu i możesz to zobaczyć na ekranie swojego laptopa leżąc na kanapie na prawym boku tak jak ja teraz albo na ekranie swojego telefonu komórkowego nie chodząc do kotłowni.
Producenta mam również pod ręką i wiem co w trawie piszczy hehe

karoka65
08-02-2012, 19:02
Zresztą dopłacenie do eCoal`a to też wydatek.

Ale ja ciągle szukam ... ;)



Nie we wszystkich kotłach musisz dopłacać do eCoala, niektóre mają go w standardzie.
Szukaj a może znajdziesz.

timon120777
08-02-2012, 19:04
na którym boku byście nie leżeli i w jakie wykresy się nie gapili to i tak wszyscy solidarnie musimy tyłki zawlec do kotłowni dać bestiom żreć
bez tego wszystkie te czujniki i wykresy........
chyba zmajstruję ślimak przez całą kotłownię i będę miał 3 tonowy zasobnik na węgiel:lol2::lol2::lol2:
tylko kto za mnie popiół wyrzuci:confused:

karoka65
08-02-2012, 19:07
Timon a jakby tak malutki przenośnik taśmowy z popielnika na zewnątrz :)

timon120777
08-02-2012, 19:10
a czym uszczelnisz???
składzik węgla jeszcze mam jak odizolować ale tasmy już się nie da:bash:
ech życie dobrze że to kotłowni po schodach to się człowiek chociaż rusza:wiggle:

karoka65
08-02-2012, 19:21
ech życie dobrze że to kotłowni po schodach to się człowiek chociaż rusza:wiggle:
No ty się teraz nabiegasz.
Mi już przeszło, im rzadziej tym lepiej. Praktycznie tylko wtedy się tam wybieram jak wskaźnik poziomu paliwa zbliża się niebezpiecznie do 650.
Ewentualnie wpada tam mój w pełni automatyczny robot czyli synowie Krzysztof i Kacper, wtedy mam w pełni automatyczny i bezobsługowy kocioł :)

timon120777
08-02-2012, 19:26
ja biegam do węża sprawdzać co u niego. jak kocioł chodził na dwustanowym biegałem 2 razy dziennie kuknąć czy wszystko dobrze, potem jak już miałem pewnośc że na tyle ustawiony że nic nie odwali to raz dziennie żeby sprawdzić temperatury i wpisać do arkusza.
No i standardowo czyszczenie i zasyp w jednym rzucie,
Mój robot ma dopiero 4,5 roku jakbym go tam wpuścił to nawet nie chcę myśleć;)

Jarecki79
08-02-2012, 19:50
Timon a jakby tak malutki przenośnik taśmowy z popielnika na zewnątrz :)

i pod pumę go podłączyć, bo odpopielanie obsługuje.... ;)

Piotrek42
08-02-2012, 19:58
na którym boku byście nie leżeli i w jakie wykresy się nie gapili to i tak wszyscy solidarnie musimy tyłki zawlec do kotłowni dać bestiom żreć
bez tego wszystkie te czujniki i wykresy........
chyba zmajstruję ślimak przez całą kotłownię i będę miał 3 tonowy zasobnik na węgiel:lol2::lol2::lol2:
tylko kto za mnie popiół wyrzuci:confused:

Człowiek robi się leniwy.... za oknem było -22 cos mi zaczyna chłodkiem zajeżdzać.... mysle co by tu w kotle zmienić, co pogrzebać, może inaczej coś ustawic, albo sam nie wiem co... w końcu zwlokłem się z fotela polazłem do kotłowni i przestawiłem pompkę z 2 na 3!! :) i luzio :)

timon120777
08-02-2012, 20:09
ja jak przyszły mrozy podniosłem temp na kotle z 60 na 65, zawory termostatyczne zostały na 4(22st podobno) no i jakoś tą temperaturę trzymał.
jak zapiąłem Cobrę to postanowiłem eksperyment mały przeprowadzić. skoro i tak testuję i idzie więcej eko to co mi tam.
odkręciłem termostaty na maksa na dole wszystkie(salon kuchnia i przedpokój) w godzinę miałem 23st więc zostawiłem otwarte i zacząłem obniżać temeraturę na kotle. przy -20 na dworze zjechałem do 60 kocioł się uspokoił a w domu nadal 22.
pompa u mnie na 1 biegu ciągle

darase
08-02-2012, 20:35
Hmm, też musiałem podnieść tem. na całe 50st. i tak została, trzeba dogrzać mury :)

timon120777
08-02-2012, 20:38
ja jestem zdziwiony że łatwiej dogrzewa niższą temperaturą na pełnym przepływie niż wyższą i załączonych termostatach. teoretycznie skoro ustawione na 22st to powinny się zamknąć po jej osiągnięciu a przy wyższej temperaturze wody powinny to zrobić sprawniej
takie moje myślenie. okazało się inaczej i nie wiem czemu tak???

karoka65
08-02-2012, 21:04
Powoli też do tego dochodzisz, i kocioł stabilniejszy, co ? hehe
Już pisałem w innym wątku że te wszystkie bzdety i w instalacji to o kant ... rozbić, lepiej jak mądry człowiek dobierze odpowiednią ilość np. grzejników o odpowiedniej mocy do pomieszczenia i w razie mrozów dorzucić ze 2 czy 4 stopnie na kotle a tak pompecek, dupecek, zaworków, śmorków, kupa kasy na to i jeden wielki chaos. To się pompka włączy, to wyłączy i później marudzenie że piec nie dobry że sterownik do dupy.
Dobrej i cieplejszej nocki życzę.

Piotrek42
08-02-2012, 21:05
chociaż mam 100% grzejników z zaworami termostatycznymi to są one otwarte na fuul

timon120777
08-02-2012, 21:08
zastanawiam się jak nisko można tak zejść bez szkody dla kotła???- kondensacja zimny powrót i cała reszta- gdzie granica????
ja niestety odziedziczyłem instalację po poprzednikach a chodziła z kotłem olejowym, do tego różnica poziomów między częścią dzienną i nocną więc część ciepła z dołu na górę. sam już nie wiem jak mam to ogrzewać. zaworów n-drogowych nie mam więc tylko zagadka jak to ugryźć żeby było dobrze???

darase
08-02-2012, 21:44
Karoka zgadzam się z Tobą w 101% :)

Timon kombinuj nim Twe lata przeminą ;)

Piotrase na full? To widzę nie żałujesz sobie :D

Piotrek42
08-02-2012, 21:54
Piotrase na full? To widzę nie żałujesz sobie :D

Ciepłolubny jestem jak mniej jak 22,5st to szukam polaru :) nie po to budowałem dom żeby w nim teraz marznąć :)

darase
08-02-2012, 21:57
Piotrase też się z Taboj zgadzam. :)

robertgr1
08-02-2012, 22:25
Panowie pomocy bo juz nie daje rady!Intensywnie szukam jakiegos fajnego kociolka ,co instalator to inny piec doradza ,po przesiedzeniu wielu godzin na forum musze przyznac ze mam 2 faworytow -tloka-Taurus gaur duo 18,5 kw oraz slimaka -ogniwo eko plus 16 kw,wiem ze oszczedniejszy i latwiejszy w sterowaniu jest slimak z drugiej zas strony jak mnie kaska przycisnie kiedys to bede walil dzbanem w mur ze nie kupilem tloka ktory pozre mial i drzewo.Prosze o fachowa podpowiedz bo rece opadaja i mozg sie lasuje.

Piotrek42
08-02-2012, 22:35
A kto ci broni palić miałem w ogniwie???

darase
08-02-2012, 22:36
Roberto miałem podobnie i też tak wybrałem jak Ty plus zastanawiałem się nad piecem Skam-p ale Jarecki uciekł mi na urlop i nie zabrał gg ze sobą. Postawiłem na Ogniwo i st. eCoal wybór jak najbardziej trafny. Drugi sezon bezproblemowy i nawet zawleczka nie poszła :)
Widziałeś kotły? Wszystko w nich porównałeś? Czy tylko dostrzegasz różnicę tłok ślimak. Zapoznałeś się jakie mają sterowniki?

darase
08-02-2012, 22:38
Piotrase ale drewna ślimakiem nie popchniesz a może tłok da radę ;D

Piotrek42
08-02-2012, 22:46
Piotrase ale drewna ślimakiem nie popchniesz a może tłok da radę ;D
hehe, no fakt a spaliłem chyba z 15m3 pozostałości z budowy:)

robertgr1
08-02-2012, 22:55
dzieki za odpowiedz,taurusa widzialem ogniwa nie mialem jeszcze okazji co nie zmienia faktu ze nawet gdybym widzial to i tak niewiele to zmienia bo ja na kotlach sie poprostu nie znam ,dlatego chcialem skorzystac z fachowego forum ze by sie uchronic moze nie od wpadki bo obydwa te kotly maja w miare pochlebne opinie ale chcialbym zeby ten zakup byl poprzedzony fachowymi opiniami i radami za ktore bede wdzieczny,

zawijan
09-02-2012, 06:34
Piotrase ale drewna ślimakiem nie popchniesz a może tłok da radę ;D

Nie. Nie da rady.

timon120777
09-02-2012, 12:04
zastanawiam się jak nisko można tak zejść bez szkody dla kotła???- kondensacja zimny powrót i cała reszta- gdzie granica????
ja niestety odziedziczyłem instalację po poprzednikach a chodziła z kotłem olejowym, do tego różnica poziomów między częścią dzienną i nocną więc część ciepła z dołu na górę. sam już nie wiem jak mam to ogrzewać. zaworów n-drogowych nie mam więc tylko zagadka jak to ugryźć żeby było dobrze???


Panowie prośba o wypowiedź w tej kwestii, wiem że juz pewnie gdzieś było to może chociaż kierunkowskaz a jesli któryś się o pełną odpowiedź pokusi to z gory dziękuję.
trzeba grzać rozsądnie i skoro nie trzeba tak wysoko temperatur trzymać to dobrze by było wiedzieć gdzie granica

darase
09-02-2012, 12:19
W ciepłe dni mam nastawę na piecu 42st. krótki obieg cwu dogrzewa powrót, nie zaobserwowałem wykraplania wody w komorze spalania ani w kominie, kiedyś było powiedziane żeby był ciągły ruch spalin. Jednak automat eCoal ma swoje zalety,do tego ma pompę mieszającą i sam sobie podgrzeje powrót w awaryjnej sytuacji.

Jarecki79
09-02-2012, 12:48
Timon granicę widać, jak masz kropelki w kanale pionowym czy w kominie, to kombinuj i podnoś temp. spalin.

Ja non stop jadę w normalnych warunkach na temp. 41-43st.C i mam 22-23st.C w domu.
Przy tych mrozach jadę na 50-55st.C, aby miec to 22-23st.C w domu. Też mam prosta instalacje bez żadnych srupsów-dupsów.
Kocioł-antyk ma ponad 16lat (montaż jakoś 1994-5), komin z cegły bez wykwitów, nic mi się nie skrapla.

Regut1
09-02-2012, 12:57
Wydaje mi się że wpływ na wykraplanie ma nie tylko temperatura wody na kotle. Ważny jest również np. suchy opał, dobry ciąg ciag kominowy pewnie też inne czynniki. Moim zdaniem najlepiej obserwować wymiennik i sadze przy czyszczeniu. Jeżeli sadza jest sucha i łatwo się czyści to powinno być ok. Jeżli jest wilgotna lub nie daje sie usunąć z wymiennika to trzeba podbić.

U mnie kociołek pracuje na zadanej 42. E Coal przebija temperature zadaną o 5 stopni także przy min. 42 dochodzi do 47. Sadza jest sucha i miałka. Odstoinik skroplin w kominie też jest suchy. W układzie nie ma jeszcze wpiętej CWU i podmieszania.

Jarecki79
09-02-2012, 14:10
Dokładnie jak podajesz REgut, zbiór kilku negatywnych czynników a nie tylko suche np. 42st.C...

- ciąg komina, jakość opału, jego wilgotność, napowietrzenie kotłowni, problemy z nachodzeniem wody do kotłowni, temp. i przepływ spalin itd....

Tak jak mówisz - obserwować i ewentualnie reagować.

tatrzan
09-02-2012, 15:01
Tak ale żeby reagowac - to trzeba mieć możliwość działania :)

Można pewnie też ustawić wyższą temp na kotle - pod warunkiem że ma sie na grzejnikach głowice i na nich wyregulowć temp. a co za tym idzie podwyższyć sobie temp w kotle- czyli temp powrotu czyli temp spalin i pewnie jednocześnie podgrzać kotłownie zby wilgotność była mniejsza :).

Może pewnie dużo i wiele zwłaszcza jak sie wie co i jak .

timon120777
09-02-2012, 16:05
u mnie opał się od lipca suszył więc chyba ten problem odpada, ciąg dobry komin drożny wykwitów nie było w górnej częśći żadnych-na poddaszu gołe cegły nieocieplony był do niedawna, teraz go wełną 5cm otuliłem więc żadnego szoku nie dostaje, w kotłowni sucho ciepło(myślę że w okolicy 26-28st) woda weszła w lato jak były ulewy ale na 2 dni tylko i w części gdzie nie ma opału. problem będzie jak wrócę do swojego dwustana -jak tam z temperaturą??

wiem że przy pracy ciągłej jest inaczej. Jak pisałem wcześniej, kiedy odkręciłem termostaty na maksymalny przepływ to mimo 5st niższej temperatury na kotle miałem cieplej w pokojach niż przy wyższej na kociołku i "pracujących" termostatach.
wiem że najprościej wyżej na kotle i termostatami regulować ale z tego co sam u siebie zaobserwowałem to odwrotna sytuacja była lepsza dla pracy kotła. pracował płynniej z mniejszymi wahaniami temperatury.

zobaczymy co z tego wyjdzie. na razie obniżam powoli zadaną na kotle i trzymam pełny przepływ i będę kontrolował sytuację
dzięki za zaangażowanie:yes::yes::yes:

DanielRomian
09-02-2012, 19:50
to co Panowie twierdzicie że lepiej zawór 3D na powrocie otworzyć na maksa z powrotu z instalacji, a dławiki na grzejnikach otworzyć na maksymalny przepływ tak jak to było w starych instalacjach?

timon120777
09-02-2012, 20:10
ja opisałem jakie u mnie takie przestawienie termostatów dało efekty ale u mne tylko kaloryfery bez podłogówki i zaworów n-drożnych
u kogoś innego może być efekt inny takiego działania

DanielRomian
09-02-2012, 20:19
no ciekawe...chyba otworzę 3D na maksa powrót z obiegu, a dławiki na grzejnikach zostawię tak jak są nastawione. Sam zresztą zauważyłem że im więcej otwieram 3D na powrót z obiegu tym lepiej w pokojach i piec lepiej pracuje. Jak będzie lepiej to otworzę dławiki na maksa na grzejnikach i zobaczymy co będzie.

timon120777
09-02-2012, 20:39
ja się w tym roku nie boję eksperymentów
zima spokojna to i można się na kolejną lepiej przygotować
wolę wiedzieć kiedy mój kociołek jak się zachowuje i potem móc go do warunków lepiej dopasować.

DanielRomian
09-02-2012, 21:38
Zawór od godziny otwarty na 95% powrotu z obiegu (3D na powrocie), dławiki na wylocie z grzejników nie zmieniane. Grzejniki cieplejsze. Zobaczymy jak Galmeciak będzie się zachowywał. Temperatura zadana 63. Wcześniej dobijało do 64,8...

SUSPENSER
09-02-2012, 21:45
Panowie pomocy bo juz nie daje rady!Intensywnie szukam jakiegos fajnego kociolka ,co instalator to inny piec doradza ,po przesiedzeniu wielu godzin na forum musze przyznac ze mam 2 faworytow -tloka-Taurus gaur duo 18,5 kw oraz slimaka -ogniwo eko plus 16 kw,wiem ze oszczedniejszy i latwiejszy w sterowaniu jest slimak z drugiej zas strony jak mnie kaska przycisnie kiedys to bede walil dzbanem w mur ze nie kupilem tloka ktory pozre mial i drzewo.Prosze o fachowa podpowiedz bo rece opadaja i mozg sie lasuje.

Weź pod uwagę także Skap-P Premium, RBR Ekouniwersal - oba ze sterownikiem eCOAL jeśli chcesz mieć automat lub Bruli jeśli chcesz się pobawić i dojść do najoszczędniejszych ustawień samemu.

Tłok kiepsko działa przy małym odbiorze ciepła.

SUSPENSER
09-02-2012, 21:47
Zawór od godziny otwarty na 95% powrotu z obiegu (3D na powrocie), dławiki na wylocie z grzejników nie zmieniane. Grzejniki cieplejsze. Zobaczymy jak Galmeciak będzie się zachowywał. Temperatura zadana 63. Wcześniej dobijało do 64,8...

Ja mam od jesieni otwarty całkowicie 3d, a obecna temp. na kotle to 50 st co w zupełności wystarcza [Bruli pilnuje żeby temp. powrotu nie spadała poniżej 40 st].

DanielRomian
09-02-2012, 21:50
Ja mam od jesieni otwarty całkowicie 3d, a obecna temp. na kotle to 50 st co w zupełności wystarcza [Bruli pilnuje żeby temp. powrotu nie spadała poniżej 40 st].

Bruli pilnuje a Exppert nie. A jak cieplej się zrobi to przymykasz zawór 3D?

darase
09-02-2012, 21:59
Daniel jak cieplej to zmniejsza się tem. CO lub trzeba przykręcić zawory przy kaloryferach, jeśli sterownik obsługuje np. pompę mieszającą to sam pilnuje powrotu, koszt pompy niewielki a wygoda duża.

tatrzan
10-02-2012, 07:33
Witam ja mimo wszystko uważam że zawór 4D ( zwłaszcza sterowalny ) jest rozwiązaniem które daje więcej możliwości.
Mozemy np utrzymywac temp na kotle np 55 deg. i ten obieg zasila także CWU a na obiedu grzejnikowycm trzymać sobie temp jaką chcemy powiedzmy 38 deg. i nic w niczym nie przeszkadza.
Tyle wydedukowałem z kilkudniowego studiowania tematu ;)

Jeżeli jestem w błędzie to dajcie znać żebym (nieświadomie ) nie szerzył po świecie herezji ;)

w zał. schemat ideowy instalacji o której myślę ( wkorzystanie Cobry i Aligatora - gady jedne )
pozdrawiam