PDA

Zobacz pełną wersję : RANKING KOTŁÓW NA EKO GROSZEK



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 [38] 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92

mylas
10-02-2012, 12:57
Zainteresował mnie kocioł KMB-RP PLUS 19kW Witkowskiego http://www.kotly-witkowski.pl/kmb-rp-plus. Trochę było informacji na forum w zeszłym roku ale bardzo zdawkowo. Czy ktoś może się pochwalić doświadczeniami lub opiniami na temat tego kotła. Cena wydaje się atrakcyjna 6700 zł ze sterownikiem Cobra. Znajomy zakupił niedawno ale opala dopiero od początku sezonu, na razie jest zadowolony, może ktoś ma większe doświadczenie.

darase
10-02-2012, 13:17
Mylas a zapytaj znajomego jaką moc ma silnik i dmuchawa, ciekawe czy nie ma dopłaty do Cobry? Kolorystycznie podobny do Ogniwa to może i będzie dobry. :)

Jarecki79
10-02-2012, 14:06
Darase, toż już wsiadłeś na właściciela czy pracownika tej firmy, jak się w zeszłym roku tutaj zalogował.... i mam wrażenie, że później inny nick się pojawił pod szyldem użytkownika... ale...

Przypomnij sobie kwestie rusztu, jego dodatkowego odbioru ciepła itd.

Tutaj link do wątku o kotle:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?190001-Kocio%C5%82-Witkowski-KMB-RB-Plus-25kW-ze-sterownikiem-Titanic-ustawienia-opinie

darase
10-02-2012, 14:20
Jarecki przecież wiesz że mam kiepską pamięć, pewnie byłem zainteresowany tym kotłem tak jak teraz :)

Jarecki79
10-02-2012, 14:26
To szperaj na tym wątku, bo tutaj w kilku po przywitaniu wsiedliście na niego z serią pytań i spasował

trochę Ci odświeżę:

..Najważniejszą zaletą oprócz niemalże bezobsługowej pracy jest dodatkowe palenisko w formie rusztu wodnego(dodatkowy odbiór ciepła)...
Ważnym atutem jest także dodatkowy odbiór ciepła - spaliny zanim dostaną się do kanałów konwekcyjnych muszą najpierw oddać część ciepła ruszt wodny. Trzecim atutem jest możliwość jednoczesnego spalania paliw na dwóch paleniskach. Po wypełnieniu opałem górne palenisko (drewno, w. kamienny) następuje samoczynny zapłon od ognia z paleniska automatycznego - w ten sposób znacząco zmniejszamy zużycie opału z zasobnika.

:)

darase
10-02-2012, 14:31
Jarecki może nie znał odpowiedzi? Ciebie nic nie rusza :D
Jestem ciekaw jaką ma moc silnik i dmuchawa, pewnie się nie doczekam, zaraz zadzwonię i się dowiem.

Jarecki79
10-02-2012, 14:33
70-80W dmuchawa (zależy czy w danej chwili WPa06 na EBM-ie, czy RV-13 na silniku Ziehla, czy WBS6a na EMC) 180W podajnik

rutino78
10-02-2012, 14:39
to ja pytałem wcześniej o tego witkowskiego. Całe moje tygodniowe L4 poświęciłem na czytanie o kotłach:)
ja chyba wezmę ten "jednopaleniskowy" z tłokiem, wydaje mi się, że takie hybrydy są mniej wydajne.
Poza tym zdaje się że na stronie Zawijana jest coś o tym, że ruszt wodny schładza spaliny i gazy lotne się nie dopalają, ale czy to jest jakaś znacząca strata, to już nie wiem.

Jarecki79
10-02-2012, 14:45
Poza tym zdaje się że na stronie Zawijana jest coś o tym, że ruszt wodny schładza spaliny i gazy lotne się nie dopalają, ale czy to jest jakaś znacząca strata, to już nie wiem.

W tym samym wymienniku:

Z rusztem wodnym umieszczonym odpowiednio wysoko nad palnikiem możesz mieć mniejszą stratę kominową, ale większą stratę niecałkowitego spalania (w związku z przerwaniem spalania po kontakcie z rusztem wodnym)

Bez tego rusztu w tym samym wymienniku będziesz miał wyższą stratę kominową, ale mniejszą stratę niecałkowitego spalania.

Suma-sumarum może wyjść na końcu podobna sprawność kotła, trzeba zbadać ten sam wymiennik... Tyle,że na wodnym będzie szybciej zabrudzony wymiennik...

Natomiast pisanie o wydłużeniu czasu spalania przy dokładaniu na ruszt awaryjny biorę jako żart marketingowy, spory opis dotyczący tego rusztu też jest żartem. Nie spalisz całkowicie zasypu drewna na ruszcie awaryjnym, jak pracuje podajnik, on przecież zużywa tlen do spalania węgla a te resztki z nadwyżki powietrza nie wystarczą do całkowitego spalenia dużego wsadu na ruszt awaryjny. To są zwykłe żarty :)


Z tłokiem - fajna sprawa na zimę, ale latem może Ci taka konstrukcja gasnąć. Ja tłóki lubię, ale wymagają wiedzy przy obsłudze. Jak się rutino na tłoka decydujesz, to polecam Ci to na sterowniku Titanic.

darase
10-02-2012, 14:46
Jarecki mylisz się czy mijasz się z prawdą?
Rozmawiałem przed chwilą z Panem Witkowskim i Twój standart legł. Do brucera dają silnik 0,09kw tak jak Ogniwo a dmuchawę ciut mocniejszą 60W
Chyba wie co sprzedaje chyba że Ty wiesz lepiej. :D

Jarecki79
10-02-2012, 14:49
ino oni mają palnik Ekoenergia, a dostawca dostępny na miejscu ma to na silnikach 180W.....
chyba,że coś zmienili ;)

a jaka to dmuchawa, bo nie ma takiej z silnikiem 60W :) :) :)

darase
10-02-2012, 14:50
Rutino żeby dobrze wybrać to idź jeszcze ze dwa razy na L4 :)

Jarecki79
10-02-2012, 14:52
Choć muszę przyznać,że z silnikami do palników żeliwnych jest trochę zamieszania.

Z ciekawości rzucę okiem jak to mam w ostatniej dostawie, to Ci zaraz powiem :)

darase
10-02-2012, 14:55
Jarecki odróżniasz zapewne ekoenergię od brucera? Cały czas pisałem o brucerze. Najlepiej podoba mi się Twoje stwierdzenie co innego miałem na myśli :D nie do pobicia Ty i Twój nadmorski styl życia :D
Aż humor mi się poprawił :D

Jarecki79
10-02-2012, 14:59
Darase, więc wczorajsza dostawa, palnik ekoenergia 15-35 silnik 180W
silnik dla WBS6aAL 75W

silnik w WPa06 miał oryginalnie 83W, nie wiem jak jest teraz, bo dawno tego modelu nie brałem.
silnik Ziehla przy RV-13AM ma 75W

Z pewnością ma jedną z tych dmuchaw, bo one pasują wyjściowo pod Titanica i pracuje tez z cobrą na nastawach wyjściowych.
Nie piszę tego kierując to z myślą o konkretnym producencie, ale zdecydowana większość kupuje podzespoły i tak, jak je kupi, tak daje dalej.
Instalator ma dobrać, a jak nie dobierze, to ma to zrobić klient.... Naprawdę mało jest osób lubiących i wiedzących co zrobić z danym sterownikiem, jaką można do niego zastosować dmuchawę i co do niej przestawić

Jarecki79
10-02-2012, 15:00
Jarecki odróżniasz zapewne ekoenergię od brucera? Cały czas pisałem o brucerze. Najlepiej podoba mi się Twoje stwierdzenie co innego miałem na myśli :D nie do pobicia Ty i Twój nadmorski styl życia :D
Aż humor mi się poprawił :D

Oczywiście, wygląd palników odróżniam tym bardziej.
Widzę napis Brucer a zdjęcie Ekoenergii....
Także przy kotłach ma zamontowane Ekoenergię na zdjęciach

więc się śmiej - to dobrze robi na zdrowie

darase
10-02-2012, 15:10
Tu wpis ze strony producenta Pana Witkowskiego "Kotły o mocy do 38kW są wyposażone w
żeliwny palnik II generacji BRUCER.
Umożliwia on spalanie eko-groszku, miału
oraz węgla spiekającego się, a także na
współspalanie w/w paliw z owsem i
peletem." może po cichu sprzedają ekoenergię nazywając ją brucerem? Tego nie wiem. Jestem za brucerem i silnikiem 0,09KW i dmuchawką 48W, oszczędność w moim przypadku to priorytet :)
Kupując Ogniwo nie miałem zielonego pojęcia jakie ma zapotrzebowanie na energię i tym bardziej się cieszę że nie jest tak duże :) Takie 90W silnik i 48W dmuchawa wystarcza i nawet dmuchawa nie pracuje na 100%

Jarecki79
10-02-2012, 15:12
Tu wpis ze strony producenta Pana Witkowskiego "Kotły o mocy do 38kW są wyposażone w
żeliwny palnik II generacji BRUCER.
Umożliwia on spalanie eko-groszku, miału
oraz węgla spiekającego się, a także na
współspalanie w/w paliw z owsem i
peletem." może po cichu sprzedają ekoenergię nazywając ją brucerem? Tego nie wiem. Jestem za brucerem i silnikiem 0,09KW i dmuchawką 48W, oszczędność w moim przypadku to priorytet :)
Kupując Ogniwo nie miałem zielonego pojęcia jakie ma zapotrzebowanie na energię i tym bardziej się cieszę że nie jest tak duże :) Takie 90W silnik i 48W dmuchawa wystarcza i nawet dmuchawa nie pracuje na 100%

Kurde Darase, zawsze taki kozioł uparty jesteś?

Tak, na stronie jest napisane Brucer
ALE ZDJĘCIA SĄ EKOENERGII, NA FOTACH SĄ SILNIKI BESEL, DŁUZSZE ŻEBROWANIE WSKAZUJE SILNIK 180W

darase
10-02-2012, 15:15
Nie jestem :D

Jarecki masz rację :D

Nie do pobicia Jarecki i nadmorski styl życia ;) :D

Jarecki79
10-02-2012, 15:32
Skoro już raz dzwoniłeś, to jako ten Rutkowski-bis zapytaj, jaki jest typ dmuchawy, niech Ci poda producenta i model
Zapytaj też o palnik, czy na 100% jest to brucer, czy jednak ekoenergia.

No ale, Ty pewnie lepiej widzisz i dla Ciebie na zdjęciach jest brucer a skoro przez słuchawkę powiedziano silnik dmuchawy 60W, to tak tez pewnie jest.

Zresztą ziębi mnie to. Tłumaczyć mi się też nie chce, dlaczego silnik 180W do palników żeliwnych.
Grunt,że Ty masz dobry humor :) :) :)

To fotka z jego strony, uważasz, że to Brucer??
http://www.kotly-witkowski.pl/_img/ikonki/ico_palenisko.gif
http://www.kotly-witkowski.pl/produkty/kmb-rp-plus/09-m.jpg

Jarecki79
10-02-2012, 15:38
ps. ja tylko podaję, co jest na zdjęciach, na alledrogo pokazuje ten produkt opisując ekoenergię.

Możliwe,że na życzenie założy też Brucera, z tym się nie spieram.

darase
10-02-2012, 15:42
Jarecki to są pierdoły dla mnie nieistotne :) może mątować nawet silniki 3KW i dmuchawy 180W.
Istotne jest dla mojej kieszeni mniejsze zużycie "prundu" :)

Jarecki79
10-02-2012, 15:48
Rozumiem, ale mówię Ci uczciwie jak jest.

Dostawcę palników ma tego samego, skoro na fotach są Ekoenergie, to sa one od dość dawna wyposażane w silniki 180W, z konkretnego powodu zresztą.

Tylko do Brucera możliwe jest w tej chwili wybranie jeszcze palnika z silnikiem 90W.
Nie możliwe też, aby dmuchawa miała silnik 60W, na 90% jest to albo WPa06, albo RV-13AM, albo WBS6a a żadna z nich nie ma takiej mocy silnika.
Te modele pasują pod sterowniki, które stosuje ten producent. Te dmuchawy na fabrycznych nastawach sterowań prawidłowo pracują.

Jarecki79
10-02-2012, 16:03
ps. Do Cobry jak idzie do danej mocy kociołka stosuję dmuchawkę z silnikiem 40W
Do eCoala natomiast z silnikiem 34W

:) :) :)

donstef
10-02-2012, 16:14
Mój KMB-RP PLUS 25 Witkowskiego jest z palnikiem EKOENERGII IIg firma z PORAJA z Pumą. O BRUCERZE nie wspominał Witkowski jak kupowałem piec,ale myślę że faktycznie na życzenie klienta może zmienić. Co do dmuchawy to sprawdzę jak będę w domu.

Jarecki79
10-02-2012, 16:18
No i piknie, jak kupowałeś rok temu, to jeszcze mógł być silnik 90W.
Ostatnio jednak są silniki 180W, sprawdź zatem jak możesz moc silnika przy palniku.
Rok temu były niebieskie silniki Besel, teraz silniki są srebrne z czarnym dekielkiem na wirniki

Typ dmuchawy masz na naklejce na dmuchawie
Moc silnika, to musisz z latarką poświecić na wyłączony bęben dmuchawy, jak go palcem delikatnie obrócisz, to odczytasz moc silnika.

donstef
10-02-2012, 16:23
Silnik mam faktycznie niebieski. Sprawdzę za godzinę i napiszę co i jak z silnikiem i modelem i mocą dmuchawy.
Co do palnika to mój jest w połowie demontowany, Brucer chyba nie ma takiej możliwości.

Jarecki79
10-02-2012, 17:00
Co do palnika to mój jest w połowie demontowany, Brucer chyba nie ma takiej możliwości.

Nie ma. Ma też gorsze mocowanie dmuchawy i przez to jest także kłopot z koszem zasypowym....
Jestem prawie pewien,że będziesz miał silnik 180W :)

Możliwe,że za ok. miesiąc będzie nowy palnik Ekoenergii już dostępny :) :) :)

Wlodek_PID
10-02-2012, 17:01
może po cichu sprzedają ekoenergię nazywając ją brucerem? Tego nie wiem. Jestem za brucerem i silnikiem 0,09KW i dmuchawką 48W, oszczędność w moim przypadku to priorytet :)
Kupując Ogniwo nie miałem zielonego pojęcia jakie ma zapotrzebowanie na energię i tym bardziej się cieszę że nie jest tak duże :) Takie 90W silnik i
48W dmuchawa wystarcza i nawet dmuchawa nie pracuje na 100%

Darase, energia potrzebna do pracy kotła o konkretnej mocy
nie zależy od mocy dmuchawy ani od mocy silnika podajnika.

Jeśli zamieniłbyś dmuchawę 48W na 60W, ta ostatnia będzie
pracowała na zmniejszonych obrotach i zużyje podobną ilość
energii.

Silnik w podajniku może być nawet o mocy 40W, jak komuś
się będzie chciało zrobić taką przekładnię. Tyle, że wtedy będzie
musiał pracować bez przerwy. Silnik o mocy 150W będzie
mógł pchać opał szybciej, więc chociaż podczas pracy
prąd będzie większy, to podczas postoju jest 0 i średnio
wychodzi na to samo.

Ogólnie energia potrzebna do podawania opału wynika z oporów
tego podawania i masy opału, a nie z mocy silnika...

Tak więc stosując silnik 90W nie masz żadnych oszczędności...

Jarecki79
10-02-2012, 17:08
Z tym silnikiem 180W chodzi o opory pracy tego żeliwnego palnika, jest pewniejszy start.
Jak twierdzi ekoenergia ma to tez przełożenia na zawleczkę, choć osobiście nie bardzo rozumiem w jaki sposób.

tatrzan
10-02-2012, 18:11
Możliwe,że za ok. miesiąc będzie nowy palnik Ekoenergii już dostępny :) :) :)

Jaki to będzie palnik ? I w czym ulepszony ?

tesel
10-02-2012, 18:20
Nie ma. Ma też gorsze mocowanie dmuchawy i przez to jest także kłopot z koszem zasypowym....
Jaki problem? Możesz napisać?

darase
10-02-2012, 18:36
Ha ha ha Włodek nie wiedziałem że jesteś elektrykiem :D

Jarecki Ci wyjaśnił palniki Ekoenergii mają większy opór dlatego stosują mocniejsze silniki.

Mam oszczędności w silniku 90W choćby dlatego że inwerter 300W jest tańszy od tego 500W.

Jarecki jeśli masz kłopot w mocowaniu kosza do brucera to tylko ze względu na budowę swojego kosza, tak się składa że odkręcałem kosz, wyjmowałem całego brucera i nie było żadnego problemu żeby zestaw złożyć :) Nawet lepiej że cały palnik wyszedł bo piec był lżejszy a ja kafarem nie jestem. :)

donstef
10-02-2012, 18:53
Sprawdziłem. Silnik w moim Witkowskim to BESEL 0,18 kW, a dmuchawa WBS-6a o mocy 0.08 kW.

Wlodek_PID
10-02-2012, 18:59
Ha ha ha Włodek nie wiedziałem że jesteś elektrykiem :D


Nie jestem elektrykiem, ale uczyli mnie fizyki. Niestety, nic
z niej nie rozumiesz i cały mój wysiłek na nic...:bash:

Ale jesteś z tym szczęśliwy, i to się liczy najbardziej !!! :yes::yes::yes:

darase
10-02-2012, 19:31
Włodek masz rację tak jak Jarecki chyba gracie w jednym klubie. :)

Przeczytałeś mój post że zaoszczędziłem na kupnie inwertera? czy już tego nie?

Jeżeli podajnik ma podać małą ilość paliwa ale ciągle to oszczędności jednak będą przy mniejszym silniku. Jak wiesz zapewne silnik pobiera najwięcej energii gdy startuje.

toker
10-02-2012, 19:56
Włodek masz rację tak jak Jarecki chyba gracie w jednym klubie. :)

Przeczytałeś mój post że zaoszczędziłem na kupnie inwertera? czy już tego nie?

Jeżeli podajnik ma podać małą ilość paliwa ale ciągle to oszczędności jednak będą przy mniejszym silniku. Jak wiesz zapewne silnik pobiera najwięcej energii gdy startuje.

Witam. Który silnik (90 czy 180W) zużyje więcej prądu nie zależy tylko i wyłącznie od mocy silnika, lecz od oporów które musi pokonywac w czasie pracy, od częstotliwości właczeń. Jeżeli opory są znaczne i silnik miałby pracować przy maksymalnej mocy, kto wie, ale silnik większej mocy mógłby być oszczędniejszy w zużyciu energii elektrycznej. Jednak bez przeprowadzenia pomiarów jest nie do ustalenia "który". Największy prąd pobiera silnik przy starcie. ZGODA. Ale start trwa krótko, z ta różnicą, że silnik małej mocy przy znacznych oporach mechanizmu podajnikowego ma ten start dłuższy. silnik większej mocy w tym samym mechaniżmie start będzie miał krótszy... pozostaje: bez konkretnych pomiarów nie można przesądzić. Pozdrawiam.

darase
10-02-2012, 20:07
Toker dzięki za opinię. Mój silnik pracuje przez 4s. Trzeba byłoby zrobić pomiary tak jak napisałeś.
Jest jednak prawdą że dzięki mniejszej mocy silnika mogłem zaoszczędzić na kupnie inwertera.
Toker ostatnia sprawa ekoenergia ma większe opory wg. Jareckiego, jeżeli brucer ma mniejsze opory to na 100% oszczędzam.
Nie napisałej że w palniku Ekoenergii mój silnik byłby oszczędniejszy, napisałem o swoim brucerze a Jarecki do tego wmieszał Ekoenergię.

Jarecki79
10-02-2012, 20:35
Jaki to będzie palnik ? I w czym ulepszony ?

W małym palniku Ekoenergii trwają właśnie prace na drobnymi poprawkami konstrukcji.
Są testowane bodajże 3rozwiązania i które wypadnie najlepiej - będzie wprowadzone do modernizacji oraz produkcji

Darase, to Ty się upierałeś,że u konkretnego producenta jest brucer, ja pisałem,że na zdjęciach jest Ekoenergia, więc mi tu nie wyskakuj z dorabianiem filozofii.
To Ty twierdziłeś, że ma silnik 90W i dmuchawę z silnikiem 60W...

Mi jednak nie wierzyłeś.
Grunt,że masz dobry humor - tego Ci nikt nie zabierze.

Jarecki79
10-02-2012, 20:38
Jaki problem? Możesz napisać?

Już to kilka razy pisałem.
Przy brucerze mocowanie dmuchawy jest zbyt blisko płyty mocującej do kotła, to wymaga robienia takich odstawek dla dmuchawy, albo producent w tym miejscu nie daje izolacji kotła (znam takie przypadki)

Wystające pogrubienie mocowania dmuchawy robi problem z wykonaniem i mocowaniem kosza. Kosz albo jest wąski z dużym skosem w górę albo typowo robiony w lewej lub prawej wersji.

W palniku, który posiadasz mocowanie dmuchawy jest oddalone, zmienione jest mocowanie kosza a dziura zsypu paliwa jest większa, dzięki czemu ryzyko przywieszania paliwa jest zdecydowanie obniżone w stosunku do modelu brucer.

Jarecki79
10-02-2012, 20:41
Sprawdziłem. Silnik w moim Witkowskim to BESEL 0,18 kW, a dmuchawa WBS-6a o mocy 0.08 kW.

No właśnie :)

Ciesz się, bo to dobry zestaw. Taki silnik nie ma problemu z ruszaniem tego ślimaka. Opory podawania w brucerach i ekoenergii są wyższe.
Ten zestaw jest bardziej niezawodny.

WBS6a to dobry wentylator, tak jak przypuszczałem jeden z trójki kupowanych najczęściej, bo pasuje pod sterowniki titanic czy puma bez zmian charakterystyki prądu podawanego na dmuchawę. ( w titanicu trzeba wejść w menu kodowe dla tego celu a w pumie ten wentyl startuje od 1%obrotów w przeciwieństwie do małych dmuchaw typu WPa07 czy RV-13AMs)

darase
10-02-2012, 21:43
Jarecki napisał "ps. ja tylko podaję, co jest na
zdjęciach, na alledrogo
pokazuje ten produkt opisując
ekoenergię.
Możliwe,że na życzenie założy
też Brucera, z tym się nie
spieram."
Pana Witkowskiego pytałem o BRUCERA i powiedział o silniku 0.09KW , cały czas pisałem o BRUCERZE który w moim Ogniwie pracuje z silnikiem 0.09KW.

Jarecki Ty się nie zmienisz, jak ktoś uważa inaczej to byś go z błotem zmieszał. Dziękuję za porównanie do detektywa.
Nie chciałbym Twojego pieca nawet za darmo.
P.S. Jarecki może wszystko nawet humor mi popsuł :(

SUSPENSER
10-02-2012, 21:49
Bruli pilnuje a Exppert nie. A jak cieplej się zrobi to przymykasz zawór 3D?

Tak, ale dopiero wtedy gdy zmniejszam temp. na kotle poniżej 47 st.

Jarecki79
10-02-2012, 21:56
Zmieniam ten post, bo możliwe, że obraziłem Darase.
Jak to tak źle zabrzmiało, to sorry.

Niepotrzebnie pisałem i tłumaczyłem.

Jarecki79
10-02-2012, 21:58
Darase zresztą czym sie przejmujesz, masz swojego brucera z silnikiem 90W, masz dmuchawę 48W, masz eCoala, zużywasz mało prądu.

Co Cię tak smuci?
Nie miałeś problemu z zawleczkami, spala Ci się dobrze, stary soft pracuje jak złoto.
Uśmiechnij się i miłej nocy.

darase
10-02-2012, 22:02
Jarecki mam prośbę nie odzywaj się do mnie.
Rozmawiałem z panem Witkowskim bo dostałem nr komórki od jego syna. Jak mi powiedział tak napisałem. Obrażanie masz w genach.

Jarecki79
10-02-2012, 22:08
W sumie dziwna ta rozmowa.
Nikt się nie upierał,że przy palniku Brucer nie może być silnika 90W, bo taki można kupić.
Od dawna jednak drugi palnik, który tam widac na zdjęciach ma inny silnik.

Z dmuchawą inny temat.

Kolega Donstef, co produktu używa, jak ma u siebie napisał.
Ja powtórzę,że możliwe, iż idzie zamówić dokładnie z palnikiem Brucer, wówczas pewnie znajdzie się silnik 90W
Nie mniej na wszystkich zdjęciach są pokazane tylko i wyłącznie palniki ekoenergia.

:( teraz to Ty mnie zasmuciłeś :(

DanielRomian
10-02-2012, 22:15
Pytanie może głupie...odnośnie sterowników przez neta eCoal, Bruli i co tam jeszcze jest...czy je można podłączyć do mojego Galmeta...
Jest gdzieś w necie opis tych sterowników w necie w pdf.
Szczerze nie szukałem i opisów może ktoś podeśle linka...zaczyna mi się podobać taki nadzór na piecem :)

Jarecki79
10-02-2012, 22:16
Wejdź na bruli.pl lub ecoal.pl

DanielRomian
10-02-2012, 22:20
i jeszcze odnoście palników. W Galmecie mam pancerpola...tak czy nie bo nie wiem. Są jeszcze inne palniki co znalazłem...brucera i z retortą obrotową pancerpola czy się mylę. Moglibyście wypisać jakie są i które to generacje...i które uważacie za lepsze?

DanielRomian
10-02-2012, 22:20
a który lepszy ?

DanielRomian
10-02-2012, 22:21
Jarecki79 rozumie że nie było by problemu żeby podłączyć go do Galmeta

Jarecki79
10-02-2012, 22:22
Daniel o palnikach na tym wątku było dość już dawno pisane.
Były zady i walety wszystkich.

Bruli możesz do swojej fajki założyć. eCoal oficjalnie jest do Brucera, ale kol. CZP01 oraz Karoka testują go na fajce pancerpola.

W galmecie powinieneś miec albo stałego pancerpola, popularnie zwanego fajką
ew. retortę obrotową pancerpola, ale juz pisałeś, że koronki obrotowej nie masz.

DanielRomian
10-02-2012, 22:34
czyli mamy palniki:
Pancerpola
Brucera
Ekoenergia
Burner
....poszukam później i poczytam :)...a te z obrotowymi retortami to II generacji czy jak...ale chyba stałe są lepsze...sorki jak było..

karoka65
10-02-2012, 22:40
Jarecki79 rozumie że nie było by problemu żeby podłączyć go do Galmeta

Bruli możesz podłączyć bez problemu, u mnie eCoal na zwykłej fajce pracuje idealnie. Gdybyś mieszkał niedaleko mnie można by było spróbować czy tobie będzie odpowiadała jego praca i twoja instalacja.
Na większą odległość nie będziemy ryzykować.
Z Bruli jak pisałem na pewno twój kociołek będzie dobrze pracował.

Jarecki79
10-02-2012, 22:40
palników jest dużooooo więcej.

Można je jednak segregować:
1. Klasyczne na sam ekogroszek, gdzie palenisko jest w formie fajki, tutaj jako przykład pancerpol typ PPS. Takie palniki sa na dobry groszek o niskiej spiekalności, najlepiej do max.15RI a idealnie do max. 10RI
2. Palniki z głowicą obrotową do spalania miałów i groszków. Te jużlepiej radzą sobie ze spiekającymi paliwami. Mogą być z koronka obrotową wewnętrzną np. pancerpol typ ppsm/duo lub z koronka obrotowa zewnętrzną bodajże klimosz coś takiego miał a najstarszy i najdłużej produkowany jest palnik ardeo typu azp-mr, trochę nowszy azp-mrż. Ten palnik ze względu na przeciwzwój wypiętrzający paliwo można zaliczyć już do palników tzw. II-ej generacji
3. Palniki tzw rynnowe, gdzie paliwo dosuwane jest w poziomie, tutj m.in. stalkot, apps-r, neo-tech... na miały, groszki. Pracują cicho, ale jeszcze trzeba przy nich trochę pracy wykonać...
4. Palniki bez koronki obrotowej umożliwiające spalanie miału oraz groszku np. ardeo typ azp-mż, żeliwne Brucer, Burner, Ekoenergia, APPM-1. Wszystkie one mają w palenisku jakąś formę przeciwzwoju wypiętrzającego paliwo do strefy spalania

Z palników węglowych to chyba wsio ze ślimakiem :)

DanielRomian
10-02-2012, 23:02
Dzięki za szybki opis.

karoka65
10-02-2012, 23:07
Dzięki za szybki opis.
Nie pamiętam w którym wątku trzeba by pogrzebać mocno wstecz i znalazł byś tam dokładne opisy tych palników.

DanielRomian
10-02-2012, 23:31
jak tak przeglądałem to Brucer mi się podoba :) ale chyba nie obeszłoby się bez przeróbek :) jutro pomierzę Galmeciaka

czp01
10-02-2012, 23:38
DanielRomian - jak retorta stała pancerpola dobrze Ci pali to ją zostaw bo szkoda się w koszty pakować. Moja PPS 25 kw czyli zwykła stała retorta pancerpola tzw. fajkowa spala mi b. dobrze i nawet lepiej niż nie jeden palnik tzw. II generacji . Oczywiście spalam tylko eko - w tym roku bobrka.

DanielRomian
10-02-2012, 23:43
DanielRomian - jak retorta stała pancerpola dobrze Ci pali to ją zostaw bo szkoda się w koszty pakować. Moja PPS 25 kw czyli zwykła stała retorta pancerpola tzw. fajkowa spala mi b. dobrze i nawet lepiej niż nie jeden palnik tzw. II generacji . Oczywiście spalam tylko eko - w tym roku bobrka.

tylko nie wiem co jest z moim pancerpolem....ciągle szybciej wypala mi się od przodu a z tyłu nie bardzo. Kombinuje już delikatnie z parametrami żeby nie spiekało się z tyłu...a dwa dni temu uszczelniłem palnik na nowo. Jest lepiej ...albo ten typ tak ma :)

DanielRomian
10-02-2012, 23:45
czp01 zauważyłem że testowałeś eCoal'a na kotle 25 kW. Jutro poczytam...skłaniam się to takiego sterowania przez www :)

czp01
10-02-2012, 23:55
O dziwno eCoal na moim kotle wypadł lepiej niż nie jeden eCoal na dedykowanym kotle ogniwie z palnikiem brucerem itp. Dziury mi w palniku nie zrobił a kalafiorów nie wyprodukował - oczywiście wszystkie swoje uwagi starałem się obiektywnie przedstawić. No mój kocioł to 35 kw ale założyłem mu mniejszy palnik 25 kw. Na brucerach użytkownicy też nie raz tu na forach narzekają, że spala im np. z jednej strony albo, że przesypuje, albo, że się zapada - tak, że w mojej ocenie jeszcze nie wyprodukowano palnika, który byłby jakimś przełomowym odkryciem w tej dziedzinie.

mylas
11-02-2012, 00:00
Mylas a zapytaj znajomego jaką moc ma silnik i dmuchawa, ciekawe czy nie ma dopłaty do Cobry? Kolorystycznie podobny do Ogniwa to może i będzie dobry. :)
Co do mocy silnika i dmuchawy to zapytam w poniedziałek w pracy ale obawiam się że tak z czaszki mi nie odpowie więc poproszę go o sprawdzenie. Z tego co mi mówił to jest to ekoenrgia i miał do wyboru dwie moce i ma tą mniejszą. W kotłach, a co za tym idzie również w palnikach na razie jestem laikiem więc nie wiem czy ekoenergia występuje w kilku wariantach czy też miał wybór między Brucer-em a Ekoenergia.
Co do dopłaty do Cobry to faktycznie jest 500 zł, ale cenę podałem już powiększoną, standardowo to kocioł kosztuje 6200.
A tak dla podsumowania to co sądzicie o tym kotle, nie ukrywam że bardzo mnie kusi.

karoka65
11-02-2012, 00:08
tylko nie wiem co jest z moim pancerpolem....ciągle szybciej wypala mi się od przodu a z tyłu nie bardzo. Kombinuje już delikatnie z parametrami żeby nie spiekało się z tyłu...a dwa dni temu uszczelniłem palnik na nowo. Jest lepiej ...albo ten typ tak ma :)
Mój pracuje 3 lata, nigdy nic nie uszczelniałem, jak do mnie przyjechał tak pali się non-stop czyli lato zima. Dwa razy do roku czyszczę komorę powietrza ( zaglądałeś tam kiedyś bo to może być też przyczyną takiego nierównomiernego palenia) i to co na bieżąco tzn. nasypać węgla, wysypać popiół i co wypalony zasobnik zgrubne odrapanie ścianek z sadzy bądź pyłu.

karoka65
11-02-2012, 00:12
ale cenę podałem już powiększoną, standardowo to kocioł kosztuje 6200.

Brutto czy netto ?
Jak netto to nie zaprzątaj sobie nim głowy bo w tej cenie można kupić coś dużo lepszego i to z eCoalem.

Jarecki79
11-02-2012, 13:01
Daniel, do Twojego kotła pasują bez przeróbek takie palniki:
- PPSM/DUO - obrotowy z pancerpola
- rynnowy Pancerpola (jeszcze nie oferowany) oraz APPS-r Ewmar-Ness

Brucer ma inną ramke mocującą i musiałbys przerabiać, nie pasuje także kosz zasypowy - kolejna przeróbka ramki.
Na szerokość, aby wsadzić Brucera musisz mieć w kotle w środku 40cm miejsca.

Ten palnik fajkowy jak palisz groszkiem jest bdb. Pewnie trafiła Ci się gorsza partia groszku i tyle a dodatkowo ostro mrozi.
Ja bym palnika nie zmieniał, ale decyzja zawsze należy do Ciebie.

mylas
11-02-2012, 13:25
Brutto czy netto ?
Jak netto to nie zaprzątaj sobie nim głowy bo w tej cenie można kupić coś dużo lepszego i to z eCoalem.
Brutto, dlatego zaprzątam nim sobie i wam głowę ;)

timon120777
13-02-2012, 17:37
WAKACJE

czytajcie proszę i piszcie

http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post5197479 (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?194561-Wakacje&p=5197479&viewfull=1#post5197479)

Beata&Slawek
16-02-2012, 21:19
No i Co ja mam teraz wybrac skam-p czy ogniwo :)

darase
16-02-2012, 21:25
Zagrajcie :) rzut monetą? :)

Jarecki79
16-02-2012, 21:55
Rzut monetą fajny pomysł, czy mogę dla Skam-Pa wybrać "orzełka"?

;)

timon120777
16-02-2012, 22:03
tylko nie na parkiecie bo nie daj Boże między klepki na sztorc wpadnie i dalej nic nie będzie wiadomo:D

SUSPENSER
17-02-2012, 23:41
No i Co ja mam teraz wybrac skam-p czy ogniwo :)

Może RBR Ekouniwersal ;)

Beata&Slawek
17-02-2012, 23:44
Wiem,ze może zdjęcie nie na miejscu bo dotyczy tragicznego wypadku jaki zdarzył się dzisiaj w Gorzowie Wlkp. Ale ponieważ mnie zaintrygowało to je opublikuje bo coś mi się zdaje ale może sie myle, że w Gorzowie własnie na placu przy jednej ze stacji paliw produkowano ekogroszek, paliwo z założenia odsiarczone i specjanie selekcjonowane.

http://bi.gazeta.pl/im/1/11169/z11169741X.jpg

czp01
18-02-2012, 07:55
No i Co ja mam teraz wybrac skam-p czy ogniwo :)

Wybierz Kielara żeliwny i 10 lat gwarancji na wymiennik i b. duże palenisko awaryjne i b. duży popielnik ( starczy nawet na 30 dni palenia) no a jak Ci się uda go udomowić to będziesz z niego zadowolony, a jak się nie uda to trudno :)

Beata&Slawek
18-02-2012, 11:06
Tylko ,ze ja mam 128 m pow uzytkowej a z garazem ktory bedzie ciagnal na jednym grzejniczku 150 a te kielary zaczynaja sie od 23kw

Jarecki79
18-02-2012, 11:13
Jak dla mnie na 128m2 pow. użytowej nowego budownictwa to moc 12kW

Fajna fotka, to ten selekcjonowany, suchy ekogroszek, najpewniej pieklorz :) :)

czp01
18-02-2012, 11:18
Tylko ,ze ja mam 128 m pow uzytkowej a z garazem ktory bedzie ciagnal na jednym grzejniczku 150 a te kielary zaczynaja sie od 23kw

Tu racja Kielar jest za duży - garażu pewnie grzać nie będziesz bo i tak w nim będzie plusowa temperatura to faktycznie starczy Ci kocioł 12 kw a pewnie jeszcze lepszy byłby 10 kw ( tylko nie wiem czy są takie 10-tki dobrze skonfigurowane tzn. mniejszy wymiennik i mniejszy palnik)

Jarecki79
18-02-2012, 11:31
Tu racja Kielar jest za duży - garażu pewnie grzać nie będziesz bo i tak w nim będzie plusowa temperatura to faktycznie starczy Ci kocioł 12 kw a pewnie jeszcze lepszy byłby 10 kw ( tylko nie wiem czy są takie 10-tki dobrze skonfigurowane tzn. mniejszy wymiennik i mniejszy palnik)

10 czy 12kW jeden pies.
Zarówno kocioł 10kW będzie pracował z mocą 12kW
jak też 12kW z mocą 10kW

10kw ma chyba tylko heiztechnik na małym, zwykłym palniku pancerpola na ekogroszek i akurat konkretnie ten malutki palniczek jest wielce porblematyczny w przeciwieństwie do jego większych braci..

czp01
18-02-2012, 11:45
No tu gdzieś na forum współpracownicy ogniwa zapowiadali przebój 10 kw z nowym wymiennikiem i specjalnie dostosowanym palnikiem do pracy na b. małych mocach - co ma wyjść na przeciw problemom z przewymiarowywaniem kotłów :)

Jarecki79
18-02-2012, 11:58
No tu gdzieś na forum współpracownicy ogniwa zapowiadali przebój 10 kw z nowym wymiennikiem i specjalnie dostosowanym palnikiem do pracy na b. małych mocach - co ma wyjść na przeciw problemom z przewymiarowywaniem kotłów :)

Oni o tym piszą od lipca 2010,że już zaraz.... :) nawet już wówczas na forum podawali wyniki.
Mi do tego nie spieszno :)
Ja na chwilę obecną mogę polecić realnie dostępny od ponad roku Skam-P Premium 12kW z palnikiem żeliwnym z mniejszą głowicą spalającą...

Beata&Slawek
18-02-2012, 13:43
Moze dokladniej opisze moj domek to aps188, powierzchnia laczna 150 (kubatura grzania 350m3) uzytkowa 128, stropian na scianie 20 na poddaszu bedzie 30 welna. Po podlogach niestety tylko 10 ale moze wykosztuje sie na pir co bedzie rowne 16 cm. Na dole ma byc podlogowka + grzejnik w garazu na gorze podlogowka w lazience i grzejniki w pokojach, instalator namawia mnie na kocial 18 kw zastanawialem sie nad bio ling duo klimosza ale ostatecznie bedzie jednak ekogroszek myslalem nad 17 kw skam-p wlasnie. Mowicie ze 12kw bedzie lepiej dopasowane?

Acha wentylacja grawitacyjna ale zastanawiam sie co tu zrobic aby ten element jakos poprawic niestety pewne rzeczy z racji mieszkania zagranicqa przeoczylem na etapie budowy i teraz to sie msci tzn wykosztowalem sie juz na kominy wentylacyjne teraz sie zastanawiam czy mozna z tego zrobic jakas hybryde WM + WG.

Jarecki mozesz na szybko napisac jaka jest minimalna wysokosc otworu komina przy czopuch z wylotem u gory a jaka przy chopuchu z tylu i ile w tym przypadku kocial bedzie stal od sciany, bo cos mi sie wydaje,ze fachman zrobil ten otwor za nisko okolo 135 cm od posadzki do srodka otworu, w razie czego trzeba bedzie sie wkuwac a tego chcialbym uniknac, widzialem zreszta gdzies fotke ze skam-p zamontowanym w ten sposob.

Jarecki79
18-02-2012, 14:14
Chcesz mieć trochę większy, to może być 17kW
ale na to 128m2 pow. użytkowej nowego budownictwa wystarczające będzie 12kW

Czopuch w 17kW wychodzący typowo do tyłu ma do dolnej krawędzi w zalezności od regulacji podstawą od 112 do 117cm
Czopuch w 12kW wychodzący typowo do tyłu ma do dolnej krawędzi w zależności od regulacji podstawą od 107 do 112cm

Głębokości od drzwiczek do końca typowego czopucha to 95cm dla 17kW i 85cm dla 12kW

Dla mnie ważne ile jest od gotowej posadzki do dolnej krawędzi otworu komina. Chłopaki na produkcji będą wiedziec co z takim fantem zrobić.
Wyżej nie problem, gorzej jak za nisko :)

ps. na izolację wydatków nigdy nie za mało, to obniża koszty późniejszego ogrzewania

karoka65
18-02-2012, 14:24
W RBR-Ekouniwersal z wyjściem spalin do góry jest idealnie 135 oś rury która jest z kotłem w zestawie + kolano skrętne w dwóch płaszczyznach.

patyk05
18-02-2012, 17:22
Dom nowo wybudowany ocieplenie ściany 10cm podłoga 10cm. Powierzchnia całkowita 369m2 powierzchnia użytkowa 273,75m2 kubatura 993m3. Pomieszczenia na parterze mają wysokość 3m. Bojler 300l oraz nagrzewnica wodna 17KW. Wszyscy instalatorzy w moim mieście polecają mi Defro duo Uni 35KW. Ja po przestudiowaniu tego forum skłaniałbym się do zakupu Ogniwo Eko Plus 25KW a słyszałem że jest już 35KW. Czy to prawda? Czy do mojego domu potrzebuję 35KW czy może 25KW mi wystarczy?

tesel
18-02-2012, 19:11
Wiem,ze może zdjęcie nie na miejscu bo dotyczy tragicznego wypadku jaki zdarzył się dzisiaj w Gorzowie Wlkp. Ale ponieważ mnie zaintrygowało to je opublikuje bo coś mi się zdaje ale może sie myle, że w Gorzowie własnie na placu przy jednej ze stacji paliw produkowano ekogroszek, paliwo z założenia odsiarczone i specjanie selekcjonowane
Jak chcesz zobaczyć pracę kotła to zapraszam do siebie .Mam kocioł SKAMP-P12 kw.Mieszkam koło Barlinka. Jakbyś był zainteresowany to pisz na PW. Umówimy się.

SUSPENSER
18-02-2012, 20:23
Moze dokladniej opisze moj domek to aps188, powierzchnia laczna 150 (kubatura grzania 350m3) uzytkowa 128, stropian na scianie 20 na poddaszu bedzie 30 welna. Po podlogach niestety tylko 10 ale moze wykosztuje sie na pir co bedzie rowne 16 cm. Na dole ma byc podlogowka + grzejnik w garazu na gorze podlogowka w lazience i grzejniki w pokojach, instalator namawia mnie na kocial 18 kw zastanawialem sie nad bio ling duo klimosza ale ostatecznie bedzie jednak ekogroszek myslalem nad 17 kw skam-p wlasnie. Mowicie ze 12kw bedzie lepiej dopasowane?

Acha wentylacja grawitacyjna ale zastanawiam sie co tu zrobic aby ten element jakos poprawic niestety pewne rzeczy z racji mieszkania zagranicqa przeoczylem na etapie budowy i teraz to sie msci tzn wykosztowalem sie juz na kominy wentylacyjne teraz sie zastanawiam czy mozna z tego zrobic jakas hybryde WM + WG.

Instalator ma pewnie niezły % od sprzedanego Klimosza.

Na pewno 12 kW wystarczy i będzie mniej kłopotu z ograniczaniem jego mocy.

Co do wentylacji to musiałbyś pozaślepiać kanały WG bo albo WM albo WG [chyba, że uda się izolowane przewody WM wpuścić w istniejące kanały WG lub np. natrysnąć na ich wnętrze piankę, żeby była izolacja termiczna i wtedy wykorzystać].

Szkoda, że budowlańcy jeszcze się nie nauczyli wykonywać wlot do komina na wysokości minimum 160 cm.

minertu
20-02-2012, 06:33
Dom nowo wybudowany ocieplenie ściany 10cm podłoga 10cm. Powierzchnia całkowita 369m2 powierzchnia użytkowa 273,75m2 kubatura 993m3. Pomieszczenia na parterze mają wysokość 3m. Bojler 300l oraz nagrzewnica wodna 17KW. Wszyscy instalatorzy w moim mieście polecają mi Defro duo Uni 35KW. Ja po przestudiowaniu tego forum skłaniałbym się do zakupu Ogniwo Eko Plus 25KW a słyszałem że jest już 35KW. Czy to prawda? Czy do mojego domu potrzebuję 35KW czy może 25KW mi wystarczy?
U mnie w domu z lat 70-tych pracuje Ogniwo 24kW z zmniejszonym paleniskiem Brucera. W stopce masz przykład jego pracy.
Warto się jeszcze zastanowić (poza tym wytypowanym przez Ciebie) nad kotłem RBR EKOUNIVERSAL oraz TILGNER EKR ,oba z palnikiem II generacji oraz sterownikiem eCoal.pl

patyk05
20-02-2012, 09:55
Minertu czyli sugerujesz że 25KW mi wystarczy? A co z nagrzewnicą wodną podobno dużo mocy pobiera. A jakbym chciał pelletem palić to kocił 25KW nie będzie zamały? Muszę dodać że tu zimy potrafią być zimne -30 C tydzień temu.

Jarecki79
20-02-2012, 10:05
Nie chcę nic mówić, ale kubatura to 993m3 a mówimy raczej o "średnim" dociepleniu oraz wysokości pom.3m, no i mówimy o Nowym Sączu

wrb
20-02-2012, 10:34
Dla porównania. Ja mam dom stary, ok 210 m2 + 120 m2 nieogrzewanej piwnicy + 2 bojlery 100 l, ocieplenie styropian 10 cm. Przy największych mrozach (-22) spalił dobowo 48 kg eko, co podobno daje moc ok. 11kW.

timon120777
20-02-2012, 12:21
moc mocą ale defro duo uni to kocioł z palnikiem rynnowym. dobrze przemyśl ten wybór- palnik trudniejszy w prowadzeniu z tego co czytam na forach
co do mocy myślę że powinno dać radę 25kw wg producenta palnik pracuje do 31KW więc da się z niego wycisnąć wszystko jak zajdzie potrzeba przez tydzień ostro naprawdę palić

Jarecki79
20-02-2012, 13:43
Dla porównania. Ja mam dom stary, ok 210 m2 + 120 m2 nieogrzewanej piwnicy + 2 bojlery 100 l, ocieplenie styropian 10 cm. Przy największych mrozach (-22) spalił dobowo 48 kg eko, co podobno daje moc ok. 11kW.

No to jeszcze popatrz co się u kilku użytkowników działo, jak palniki zaczęły pracować na wyższych mocach, ile było odpadu, szlaki i narzekania,że cos może nie do końca dopalać, nawet Darase przy tych wielkich mrozach zaczął myśleć o zmianie softu...

Nigdzie kotł z podajnikiem nie gibią na 100%mocy, przeważnie przez większą część sezonu pracują między 30-50%mocy i wówczas popiół jest ładny, 25kW może wystarczyć i pracować poprawnie do ok. 28-30kW mocy, warto jednak to dobrze przemyśleć.

Piotrek42
20-02-2012, 15:05
Stało się, ojcu rozpadł się kociołek został doraznie pospawany, tak żeby dotrwał do końca sezonu grzewczego, ale zmuszony zostałem do zakupu nowego kotła do domku o powierzchi 125m2, założenia 1 bezobsługowość, 2-ma mało palić, 3-zmiana parametrów przez sieć, 4-mały gabarytowo, jako że jestem osobą która posiada kocioł na eko (25KW-standardowo przewymiarowany jakieś 40-50% ) , znam sterowniki, więc przystąpiłem do dzieła, jestem osobą raczej mało podatną na reklamę z forum, lubię wszystko sprawdzić organoleptycznie wybór moj padł na 1-ogniwo eko plus,2-rbr,3-skamp z ecoalem i 4- enkę z ekomaxem,pojedziłem po sklepach wystawach i sprzedawcach i użytkownikach kotłów Eko plusa ogniwo,odrzuciłem ze względu na problematyczne czyszczenie, enkę to samo ale ze względu na jednak kiepski sterownik bez możliwości netu, skamp- odrzuciłem ze względu na potężne gabaryty, moj wybór padł na kocioł rbr- firmy instalco, kilka słów o kotle, kociołek bardzo dobrze wykonany,staranne spawy, sterownik ecoal w standardzie, małe gabaryty ( wg mnie super) przemyslany każdy detal,łatwość czyszczenia,możliwość palenia drewnem lub węglem kamiennym, dodana nawet rewizja w czopuchu (zeby zerknąc czy nie ma sadzy lub wyczyscić czujnik spalin) kolano skrętne, jako ze kocioł idzie do instalacji zamknietej zażyczyłem sobie zawór ochładzajacy kocioł w przypadku zagotowania wody (bez potrzeby węzownicy-bezpieczeństwo ponad wszystko) naprawde zmyslny kociołek z bardzo dobrym sterowaniem (chyba na tą chwilę nr1 w Polsce) , wart zakupu cena to 7700zł+ zawór bezpieczeństwa do instalacji zamkniętej. brzymi jak reklama???- nie jest nią... jest to ocena uzytkownia po zakupie kotła, a jak kocioł będzie się sprawował to napisżę w przyszłym roku bo podłączenie zamierzam przeprowadzić po sezonie grzewczym

Ps aż miałem ochotę wywalić swój przewymiarowany kocioł i zamontowac rbr u siebie:)

darase
20-02-2012, 15:25
Piotrase Twój post może być świetnym poradnikiem :) tylko brakuje mu zakończenia i... kupiłeś 17kw? Znowu przewymiarowałeś :D chyba że jak tytuł postu, kupiłeś dla siebie :D
Ile to cacko ma litrów wody?

Piotrek42
20-02-2012, 15:45
Przewymiarowałem ale nieznacznie, to dom poniemiecki ocieplony tylko styro 5cm,od podłogi ciągnie jak diabli do tego cwu 200l, pojemność kotła to 98l, zakończenie będzie jak podłaczę kociołek... a swoją drogą co ma nie chodzic??? u mnie ecoal pracuje na retorcie pancerpola 1 generacji i...... daje radę !! a tu co? palnik ekoenergii dedykowany dla sterownika, wg mnie super kociołek. zobaczymy jak będzie w zimę bo muszę przerobić poł instalacji.

Ps tak 17Kw

czp01
20-02-2012, 15:49
Fajnie wygląda ten kociołek - tzn. on ma wymiennik poziomy bez żadnych płomieniówek ?

Piotrek42
20-02-2012, 15:55
Fajnie wygląda ten kociołek - tzn. on ma wymiennik poziomy bez żadnych płomieniówek ?

Tak,jestem fanem porządku -równiez w kotłowni ,to był równiez+, w kotłowni będa kafelki to po co mam brudzić dodatkowo przy czyszczeniu,zawsze byłem przeciwnikiem kanałów pionowych własnie ze względu na czyszczenie,rbr ma fajnie przemyslane czyszcznie tylnej sciany która cięzko się czysci w kanałach poziomych ma taki jakby bolec-raz szurniesz i sadza spada,jest taki dopracowany w KAŻDYM szczególe.

Ps tak wygląda kociołek (fotka zapożyczona od użytkownika forum zbigmaz01 ) , nie pytałem się o prawa autorskie :)

102169

czp01
20-02-2012, 16:16
No fotkę obejrzałem też na stronie producenta tylko nie znalazłem tam przekroju kotła ani fotek wnętrza.

Piotrek42
20-02-2012, 16:19
No fotkę obejrzałem też na stronie producenta tylko nie znalazłem tam przekroju kotła ani fotek wnętrza.

Będę u ojca to zrobię ci kilka i wyślę na priwa... nie będe tu robić za reklamę :)

Gelo_26
20-02-2012, 16:21
na stronie minertu jest dtr-ka-instrukcja do tego kotła możesz sobie zobaczyć jego przekrój

mam nadziej że minertu nie będzie miał mi za złe :)

czp01
20-02-2012, 16:29
Dzięki :)

Jarecki79
20-02-2012, 16:43
To wszystko jest co raz mocniej dowciapne. Względem wypowiedzi Zawijana o rusztach wodnych oraz adaptacji wymienników do danych rozwiązań.

fi***o
20-02-2012, 18:25
To wszystko jest co raz mocniej dowciapne.

Wcześniej Zawijan krytykował ruszta wodne, ale na wątku o EKR, J.T. to dobry producent, a że są w standardzie ruszta wodne, to luzik....

Dalej była krytyka producentów,że wzięli sobie bezpośrednio wymienniki od kotłów dolnego spalania i do tego bezmyślnie wkładają palniki.
A tu znowu zonk.

Chyba punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, albo kierunku i objętości spadania "dzingów" :)

Jarecki za moment przegniesz.

Jarecki79
20-02-2012, 18:54
Jarecki za moment przegniesz.

Wypowiedź była skierowana do Zawijana i jego wcześniejszych opinii o rusztach wodnych i konstrukcjach dolnego spalania łączonych z automatami.
Wcześniej na tym wątku była taka burzliwa dyskusja n/t konstrukcji kotła TRIO (Protech oraz Taurus), licencję na ten wymiennik także chcieliśmy kupić. Pomysł wyszedł strikte od producenta palnika, to był produkt kompleksowy tj. palnik, nadmuch, kocioł i konkretny sterownik.
Był on z kanałem pionowym i dalej z sześcioma rurami z mechanicznym i automatycznym czyszczeniem. Pochodził w czystej linii także od konstrukcji dolnego spalania.
Było wówczas także omawiane niebezpieczeństwo przy takiej konstrukcji i kilka innych spraw.

Ja jestem za róznymi rozwiązaniami na rynku i zdecydowanie jestem wrogiem jedynie słusznego rozwiązania.

fi***o
20-02-2012, 19:58
Usunąłem swój wpis ponieważ postanowiłem jednak nie komentować sprawy .
Ale niesmak pozostał.

Pozdrawiam

Jarecki79
20-02-2012, 20:02
Usunąłem swój wpis ponieważ postanowiłem jednak nie komentować sprawy .
Ale niesmak pozostał.

Pozdrawiam

Ja swój wpis zatem zmodyfikuję, bo nie był skierowany do Pana.

darase
20-02-2012, 20:04
Piotrase strasznie dużo wody w tym 17kw, jeśli chodzi o czystość to mieliśmy takiego kolegę który po kotłowni chodził w białych skarpetkach :D

fi***o
20-02-2012, 20:07
Ja swój wpis zatem zmodyfikuję, bo nie był skierowany do Pana.

Być może źle to odebrałem.

Pozdrawiam

Piotrek42
20-02-2012, 20:11
Piotrase strasznie dużo wody w tym 17kw, jeśli chodzi o czystość to mieliśmy takiego kolegę który po kotłowni chodził w białych skarpetkach :D

Pamiętam... z tego co wiem.... dalej chodzi ;)

Jarecki79
20-02-2012, 20:24
Pamiętam... z tego co wiem.... dalej chodzi ;)

no i luzik, jak ciepło w pomieszczeniu, to i w skarpach można pomykać :)

fi***o
20-02-2012, 20:29
Stało się, ojcu rozpadł się kociołek został doraznie pospawany, tak żeby dotrwał do końca sezonu grzewczego, ale zmuszony zostałem do zakupu nowego kotła do domku o powierzchi 125m2, założenia 1 bezobsługowość, 2-ma mało palić, 3-zmiana parametrów przez sieć, 4-mały gabarytowo, jako że jestem osobą która posiada kocioł na eko (25KW-standardowo przewymiarowany jakieś 40-50% ) , znam sterowniki, więc przystąpiłem do dzieła, jestem osobą raczej mało podatną na reklamę z forum, lubię wszystko sprawdzić organoleptycznie wybór moj padł na 1-ogniwo eko plus,2-rbr,3-skamp z ecoalem i 4- enkę z ekomaxem,pojedziłem po sklepach wystawach i sprzedawcach i użytkownikach kotłów Eko plusa ogniwo,odrzuciłem ze względu na problematyczne czyszczenie, enkę to samo ale ze względu na jednak kiepski sterownik bez możliwości netu, skamp- odrzuciłem ze względu na potężne
gabaryty, moj wybór padł na kocioł rbr- firmy instalco, kilka słów o kotle, kociołek bardzo dobrze wykonany,staranne spawy, sterownik ecoal w standardzie, małe gabaryty ( wg mnie super) przemyslany każdy detal,łatwość czyszczenia,możliwość palenia drewnem lub węglem kamiennym, dodana nawet rewizja w czopuchu (zeby zerknąc czy nie ma sadzy lub wyczyscić czujnik spalin) kolano skrętne, jako ze kocioł idzie do instalacji zamknietej zażyczyłem sobie zawór ochładzajacy kocioł w przypadku zagotowania wody (bez potrzeby węzownicy-bezpieczeństwo ponad wszystko) naprawde zmyslny kociołek z bardzo dobrym sterowaniem (chyba na tą chwilę nr1 w Polsce) , wart zakupu cena to 7700zł+ zawór bezpieczeństwa do instalacji zamkniętej. brzymi jak reklama???- nie jest nią... jest to ocena uzytkownia po zakupie kotła, a jak kocioł będzie się sprawował to napisżę w przyszłym roku bo podłączenie zamierzam przeprowadzić po sezonie grzewczym

Ps aż miałem ochotę wywalić swój przewymiarowany kocioł i zamontowac rbr u siebie:)

Dzięki.
Bardzo miło czytać takie wpisy .
Oczywiście to nie znaczy że nie będziemy dalej rozwijać produktu , ciągle jesteśmy zdania że da się jeszcze sporo poprawić i ulepszyć wymaga to sporo czasu i wielu eksperymentów , ale efekty i zadowolenie klientów są tego warte .

Pozdrawiam

minertu
21-02-2012, 09:24
na stronie minertu jest dtr-ka-instrukcja do tego kotła możesz sobie zobaczyć jego przekrój

mam nadziej że minertu nie będzie miał mi za złe :)
A niby dlaczego?

Gelo_26
21-02-2012, 09:48
no wiesz przez całe to ACTA :)

zbigmaz01
21-02-2012, 11:23
Ps tak wygląda kociołek (fotka zapożyczona od użytkownika forum zbigmaz01 ) , nie pytałem się o prawa autorskie :)

102169
Nie mam pretensji :)
Powiem tylko tyle: stary poniemiecki dom ponad 300m2, 6 dorosłych osób, troje małych dzieci od 11m-cy do 6 lat czyli wody ciepłej opór, i tylko 17kW temperatury -20 oC i żadnych kłopotów. Chyba jeszcze za duży :) Miałem kłopoty ze spiekami o czym pisałem w innym temacie to sam producent do mnie zadzwonił (firmainstalco) i pomógł rozwiązać ten problem. Teraz cieszę się że kupiłem ten piecyk, i nie zamienię go na żaden inny.
A tak naprawdę to taki komplet kupić to jest super. Producent pieca dzwoni aby pomóc i pomaga, producent sterownika wydaje nowe softy polepszające spalanie, i gdzie szukać lepszego?
Jak go zobaczyłem to od razu wiedziałem że będzie mój, niech się wypowie na ten temat karoka65 :) (też pozdrawiam)
Mały, zgrabny, ze skrętnym górnym wyjściem spalin, które pozwala na wsadzenie do każdej dziury, no i teraz mogę napisać wydajny. Czyszczenie zajmuje mi 5 min.
Jak by się ktoś pytał to z czystym sercem polecam.
Wypowiadam się tutaj z uwagi na przedstawienie mojego zdjęcia.

P.S. Zapomniałem podziękować producentom kotła i sterownika : WIELKIE DZIĘKI za taki komplet. :) :) :)

zbigmaz01
21-02-2012, 11:37
Qrde ale wyszły z tego peany a tego nie chciałem :)

darase
21-02-2012, 11:42
Zbigmaz napisał "Powiem tylko tyle: stary
poniemiecki dom ponad
300m2, 6 dorosłych osób, troje
małych dzieci od 11m-cy do 6
lat czyli wody ciepłej opór, i
tylko 17kW temperatury -20 oC
i żadnych kłopotów. "

Piotrase dalej uważasz że mało przewymiarowałeś piec?

Nie podoba mi się w tym piecu kosz 160dm3 to ok. 3 dni krótrze palenie w porównaniu z 220dm3, duża ilość wody to o 50l więcej wody niż w moim Ogniwie. Chyba że ktoś ma np. masę wody w instalacji. Jak czyścić kanał nr 4 koło nr 5?

zbigmaz01
21-02-2012, 11:46
Z tyłu masz taką dźwignie którą robisz dwa ruchy do przodu i tyłu i już . W środku musi być jakiś płaskownik który się przesuwa wzdłuż tego kanału. Sadza spada do popielnika.

tatrzan
21-02-2012, 12:48
to niech ten mechanizm sie lepiej nie popsuje :) czego oczywiście życzę
swoją drogą ciekwy kociołek ... ciekawy...
szkoda że nie ma 12 kW

Piotrek42
21-02-2012, 12:57
Piotrase dalej uważasz że mało przewymiarowałeś piec?
Pewnie, kocioł kupujesz równiez do swojej instalacji a ja nie zamierzam wsadzać 1T bufora jak ma kol zbigmaz01

tatrzan
21-02-2012, 13:04
Piotrek - ja nie rozumieć logiki.
Bufor jest po to by zmagazynować nadmiar energi ( najczeście z kotłów typu "na drewno" gdzie najefektywniej palić szybko dużo mocno ) czyli z kotłów o dużych mocach - a przewymiarowanie znaczy że kocioł jest większy niż potrzeby. Zatem jak nie wsadzasz bufora ( co moim zdaniem w kotłach z podajnikiem na eko jest pomyłką - chyba że w jakiś specyficznych sytuacjach ) to potrzebujesz mniejszej mocy niz z buforem.
Nie dam sobie nic obciąć za to że ja dobrze rozumować ale co tam postanowiłem sie wypowiedziec. :)

zbigmaz01
21-02-2012, 13:05
Pewnie, kocioł kupujesz równiez do swojej instalacji a ja nie zamierzam wsadzać 1T bufora jak ma kol zbigmaz01
Jakiej tony, jakiej tony ? Liczysz tylko wodę a zbiornik? :)

zbigmaz01
21-02-2012, 13:53
Piotrek - ja nie rozumieć logiki.
Bufor jest po to by zmagazynować nadmiar energi ( najczeście z kotłów typu "na drewno" gdzie najefektywniej palić szybko dużo mocno ) czyli z kotłów o dużych mocach - a przewymiarowanie znaczy że kocioł jest większy niż potrzeby. Zatem jak nie wsadzasz bufora ( co moim zdaniem w kotłach z podajnikiem na eko jest pomyłką - chyba że w jakiś specyficznych wytuacjach ) to potrzebujesz mniejszej mocy niz z buforem.
Nie dam sobie nic obciąć za to że ja dobrze rozumować ale co tam postanowiłem sie wypowiedziec. :)Masz rację, Ja ją magazynuję. Solary, kominek, a następne dodatki za jakiś czas :) Jeżeli masz kocioł przewymiarowany to wiadomo że potrzebujesz mniejszy i nie ma na to wpływu czy masz bufor czy go nie masz, a zasilanie bufora normalnym kotłem eko czy zasypowym jest obojętne. W instalacji z buforem (czy zbiornikiem) piec eko wydaje mi się że pracuje stabilniej. Nie ma tak szybkich spadków temperatury na powrocie i może instalacja CO pracować w cyklicznej pracy pompy, bez wymuszania ciągłego obiegu. Może się ktoś z tym nie zgadzać, wiadomo że są różne priorytety grzania, jednak w moim przypadku sprawdza się w 100% i to tylko z tak dobrym duetem jak RBR i eCoala i w mocy 17kW
Jeszcze jedno. Kominek pracuje sporadycznie w sobotę i niedzielę. Moja córka w nim pali i czuję że to jej się znudzi za jakiś czas. Na razie jest nowy to jest fajny. Potem pewnie przestanie.
Jak spojrzysz na wykresy z wczorajszego dnia to taka mała 17-tka i tak za dużo wytwarza bo piec i tak przechodził w podtrzymanie. I nie było żadnych dodatkowych źródeł ciepła.
Jak wspomniałem ten układ mi pasuje, innym nie musi :)

tatrzan
21-02-2012, 14:34
Fajna konfiguracja - nie tania i nie prosta ale brzmi logicznie.
ma nadzieje że ja po wykoniu swojej instalacji też będę zadowolony
pozdrawiam

zbigmaz01
21-02-2012, 14:45
Fajna konfiguracja - nie tania i nie prosta ale brzmi logicznie.
ma nadzieje że ja po wykoniu swojej instalacji też będę zadowolony
pozdrawiam
Droższa tylko o bufor, pomniejszając cenę o dodatkowe zawory n-drożne i rozdzielacze.
A jest ona jak najbardziej prosta w wykonaniu, bez kłopotu przez każdego hydraulika.
Myślę że jeżeli teraz czytasz przed wykonaniem instalacji to znaczy że się uczysz i zbudujesz to co ty będziesz chciał i byle jaki paproch nie sknoci twojej instalacji. Ważne abyś ty wiedział co chcesz i tego wymagał aby tak zostało wykonane.
Nie będziesz miał potem kłopotów z kotłami przewymiarowanymi :)
Życzę wszystkiego dobrego :)

tatrzan
21-02-2012, 15:06
Masz podłączone solary kominek i przygotowane pewnie miejsce na "dodatki" ( mała pompa ciepła :) ) zatem nie jest to tanie rozwiązanie ogrzewania :)
Kiedyś też miałem ambitne plany a potem przyszło życie .... ;)

A uczyć się zaczynam niestety dopiero teraz bo istalacje po domu mam juz "odwaloną" przez hudraulika teraz czeka mnie urządzanie kotłowni i tu już ja będę rządził :) lepiej późno niż później :)

zbigmaz01
21-02-2012, 15:32
Pompa za droga :( nie stać mnie na nią.

tatrzan
21-02-2012, 15:37
mała pompa powietrze woda może podobno kosztować 3 - 4 tys. podobno :)

zbigmaz01
21-02-2012, 15:54
mała pompa powietrze woda może podobno kosztować 3 - 4 tys. podobno :)
Do tego części, montaż, to i tak jak na mnie drogo.

karoka65
21-02-2012, 16:38
Jak go zobaczyłem to od razu wiedziałem że będzie mój, niech się wypowie na ten temat karoka65 :) (też pozdrawiam)
Mały, zgrabny, ze skrętnym górnym wyjściem spalin, które pozwala na wsadzenie do każdej dziury, no i teraz mogę napisać wydajny. Czyszczenie zajmuje mi 5 min.

Dokładnie tak jak piszesz.
Zbyszek przyjechał obejrzeć całkiem inny kocioł który planował zakupić ale po chwili podszedł do RBRa i tak już zostało.
Jak usłyszałem ile chce ogrzewać to chciałem go odwieść od tego zakupu ale sparty był.
Dziękuję jeszcze raz za zakup i zaufanie.

zbigmaz01
21-02-2012, 16:42
Pozdrawiam :)

johny34
21-02-2012, 20:27
Witam RBR-owców :) Czytam i czytam, konsultuje się i czytam, czytam....ciągle jakieś nowinki. Kolega Zbigmaz01 ma 17KW na 300m2 , ale z pomocą bufora, kominka i solarów...ja mam 202 m2 użytkowe i 240m2 całkowitych powierzchni, dom ocieplony, nowe okna....myślę poważnie o tym 17KW, ale mam obawy czy w mrozy podoła i czy nie lepiej kupić 23KW, ale czy ten nie będzie za duży? Jeden z was serdecznie mi doradza i nie mam powodów mu nie wierzyć :) , ale musiałem to napisać, jak już kupię to chce mieć pewność , ze jest to odpowiednio dobrane. Instalację mam na 1/2" rurkach stalowych, grzejniki z tych nowych, nie żeliwne. Dojdzie mi jeszcze jakieś 15-20m2 garażu. W sklepie sprzedawca zdecydowanie namawiał mnie na 23KW , twierdził, że ma większy wymiennik i stabilniej pracuje.... Znacie może różnice w ilości spalania 17KW a 23 KW? Doradzicie coś? :) Z góry dziękuję.

Gelo_26
21-02-2012, 20:51
ja mam 23KW - i ogrzewam 180m2 obecnie spalam około 16kg/dobę a w mrozy szło 30-40kg ekogroszku.
akurat mój kocioł jest za duzy jak na mój dom.

karoka65
21-02-2012, 21:08
No Gelo przeholowałeś.

johny34
21-02-2012, 21:13
Gelo_26 , jeśli u ciebie 23KW jest za duży...ja mam około 20m2 więcej + 15-20m2 dojdzie na garaż...pytanie czy u mnie 17KW nie będzie za mały?

karoka65
21-02-2012, 21:14
No johny masz problema bo jesteś na pograniczu jednej i drugiej mocy. Pytaj, co kilka głów to nie jedna. Według mnie powinien dać radę "malutki" a w razie "W" na te kilka dni masz dopalacz hehe.
Sprzedawca będzie za większym bo prowizja wyższa.

johny34
21-02-2012, 21:15
Karoka65 :) witam...nadal nie mam zdania, ale dojrzewam :)

Gelo_26
21-02-2012, 21:15
ale może przytka sie w lato szparki w palniku i będzie git w sumie nie narzekam spalanie mnie satysfakcjonuje a pewnie będzie lepsze jak poprawie instalację. A kocioł kupiłem taki bo akurat ten model był dostepny od ręki a musiałem mieć kocioł w ciągu kilku dni aby zdążyć z wygrzaniem wylewek.

johny34
21-02-2012, 21:19
Karoka pewno masz rację co do sprzedawcy :) to prawda, ze na biedę mam olejowy dopalacz, ale wolałbym go nie używać , teraz nawet małe tankowanie to duży ból :)

zbigmaz01
21-02-2012, 21:20
No johny masz problema bo jesteś na pograniczu jednej i drugiej mocy. Pytaj, co kilka głów to nie jedna. Według mnie powinien dać radę "malutki" a w razie "W" na te kilka dni masz dopalacz hehe.
Sprzedawca będzie za większym bo prowizja wyższa.
No to na mnie nie zarobiłeś ?
Żartowałem :)
Ja od razu chciałem 17kW. U mnie w mrozy -18 d0 20 piecyk spalał 40-45kg/doba i bez innego wspomagania. Miałem kłopoty z tym że dopiero uczę się palić. U mnie piecyk ruszył 14XII tak że to dopiero początki palenia, poznawania i dostrajania kotła.

karoka65
21-02-2012, 21:22
Na następny rok wszyscy będziemy znowu trochę mądrzejsi, byleby nie trzeba się uczyć na swoich błędach i oby nie namówić innych do ich popełnienia.

johny34
21-02-2012, 21:23
Zbigmaz01 to był odważny krok na 300m2, aż ciśnie się pytanie, dlaczego 17KW w ulotce polecają do 160 m2??? Skoro na 300 wystarcza... :)

zbigmaz01
21-02-2012, 21:29
Zbigmaz01 to był odważny krok na 300m2, aż ciśnie się pytanie, dlaczego 17KW w ulotce polecają do 160 m2??? Skoro na 300 wystarcza... :)
Dwie trzecie tego budynku czyli około 200m2 ogrzewałem innym kociołkiem i miał on tylko 12kW Po dodaniu reszty budynku nie dawał rady tak że trzeba było zwiększyć. Jeszcze jedno. Wolę aby piec pracował w warunkach nominalnych niż się dusił. W instrukcji jest że pracuje on od 3 do 21kW tak że da radę. I daje :)

karoka65
21-02-2012, 21:31
No to na mnie nie zarobiłeś ?
Żartowałem :)

Zbyszek u ciebie była sprawa jasna, w twoim przypadku każdy nawet z czystego rozsądku radziłby ci minimum te 23 a bardziej bojaźliwi nawet 35.
Górna granica montażu 23kW to około 300m.
Byłem bardziej przejęty twoim wyborem niż ty.

Piotrek42
21-02-2012, 21:33
Bierz 17 Kw, aaa i pamiętajcie ze sprawność kotła mierzy sie w mocy nominalnej :)

zbigmaz01
21-02-2012, 21:36
Zbyszek u ciebie była sprawa jasna, w twoim przypadku każdy nawet z czystego rozsądku radziłby ci minimum te 23 a bardziej bojaźliwi nawet 35.
Górna granica montażu 23kW to około 300m.
Byłem bardziej przejęty twoim wyborem niż ty.
Po prostu ja wiedziałem co chcę mieć, a nie opierać się na tym co mi wcześniejsi instalatorzy doradzali. Też mówili że 35 to minimum. :jawdrop:

karoka65
21-02-2012, 21:37
Jeszcze jedno. Wolę aby piec pracował w warunkach nominalnych niż się dusił. W instrukcji jest że pracuje on od 3 do 21kW tak że da radę. I daje :)
I ja jestem takiego zdania a większe autorytety podparły te teorie nawet badaniami, im kocioł pracuje na większej mocy tym sprawność wyższa.
W tym roku gdzieś około 2 tygodnie kociołki miały więcej roboty a reszta sezonu pełny luzik.

johny34
21-02-2012, 21:38
No to już mam 2 podpowiedzi na 17kw - liczę się z waszym zdaniem i pewno tak wybiorę :) W instrukcji faktycznie zakres pracy ma 3-21KW , a moc nominalna 17KW.

SUSPENSER
21-02-2012, 21:40
Z tyłu masz taką dźwignie którą robisz dwa ruchy do przodu i tyłu i już . W środku musi być jakiś płaskownik który się przesuwa wzdłuż tego kanału. Sadza spada do popielnika.

A co to za ustrojstwo nr 10 na schemacie - czyżby otwierało się tą zastawkę przy czyszczeniu ?

Czy nie obawiasz się, że gdy zapomnisz opróżnić popielnik lub np. będą się robić spieki i będzie ich więcej objętościowo w popielniku - może dojść do zatkania kanału nr 5 i ... dalej to już chyba każdy może sobie wyobrazić co by się działo ?

zbigmaz01
21-02-2012, 21:45
A co to za ustrojstwo nr 10 na schemacie - czyżby otwierało się tą zastawkę przy czyszczeniu ?

Czy nie obawiasz się, że gdy zapomnisz opróżnić popielnik lub np. będą się robić spieki i będzie ich więcej objętościowo w popielniku - może dojść do zatkania kanału nr 5 i ... dalej to już chyba każdy może sobie wyobrazić co by się działo ? Ta zastawka jest otwierana podczas palenia na ruszcie zapasowym. A co do dalszego pytania to w każdym piecu jest tak samo, a sterownik cię o tym powiadomi :)

SUSPENSER
21-02-2012, 21:49
Gelo_26 , jeśli u ciebie 23KW jest za duży...ja mam około 20m2 więcej + 15-20m2 dojdzie na garaż...pytanie czy u mnie 17KW nie będzie za mały?

Przyłączam się do opinii, że 17 kW będzie ok :cool:

Dzięki temu unikniesz kombinowania z ograniczaniem mocy kotła i zastanawiania się czy z jego powodu nie będzie za niska temperatura spalin i w kominie nie wykropli się syf.

SUSPENSER
21-02-2012, 21:50
Ta zastawka jest otwierana podczas palenia na ruszcie zapasowym. A co do dalszego pytania to w każdym piecu jest tak samo, a sterownik cię o tym powiadomi :)

Co do zastawki dzięki za info.

Co do tego drugiego mylisz się - wcale nie jest tak samo w innych kotłach.

Piotrek42
21-02-2012, 21:52
SUSPENSER tez miałem jeża z tym nr10 jak kupiłem ten kociołek... ale zerknełem w dtr... i spoko wsio jasne... mówiłem że ten kociołek jest dopracowany w najmieszych szczegółach, mozesz ustwaić sobie kierunek spalin.

SUSPENSER
21-02-2012, 21:53
mała pompa powietrze woda może podobno kosztować 3 - 4 tys. podobno :)

Nie podobno tylko na pewno np. tu:

http://allegro.pl/powietrzna-pompa-ciepla-hewalex-pcwu-3-8h-a3-i2148080809.html

Montaż jest bardzo łatwy i można go wykonać samemu.

SUSPENSER
21-02-2012, 21:54
SUSPENSER tez miałem jeża z tym nr10 jak kupiłem ten kociołek... ale zerknełem w dtr... i spoko wsio jasne... mówiłem że ten kociołek jest dopracowany w najmieszych szczegółach, mozesz ustwaić sobie kierunek spalin.

Czemu nie wybrałeś wersji z wbudowaną wężownicą do grzania CWU ?

zbigmaz01
21-02-2012, 21:55
Co do zastawki dzięki za info.

Co do tego drugiego mylisz się - wcale nie jest tak samo w innych kotłach.
Zgadza się :) nie wszystkie są sterowane przez taki sterownik :) Zanim ten kanał się zatka to przestanie się zsypywać z palnika i piec nie będzie mógł osiągnąć temperatury. Jeszcze tak nie miałem, wybieram teraz popiół raz na dwa dni.

Piotrek42
21-02-2012, 22:01
Czemu nie wybrałeś wersji z wbudowaną wężownicą do grzania CWU ?

to dla ojca kupiłem... mam zasobnik nowy 200l bo mi został z budowy wiec go wykorzysta... a w razie co kocioł ustawie mu przez net..

johny34
21-02-2012, 22:06
No to sytuacja się wyklarowała, zwycięzcą zostaje 17KW :) Dzięki za pomoc, wbrew pozorom to było ważne, bo na lata się robi takie zakupy :)
Mam nadzieję, że niedługo dołączę do grona zadowolonych użytkowników :)

tesel
21-02-2012, 22:08
No to już mam 2 podpowiedzi na 17kw - liczę się z waszym zdaniem i pewno tak wybiorę :) W instrukcji faktycznie zakres pracy ma 3-21KW , a moc nominalna 17KW.
Niektórym to się już całkiem w głowach poprzewracało.Jak szukałem kotła, to jeden z producentów proponował mi 23kw.Na 60m2 mieszkania.Teraz ledwo mogę 12 ujarzmić.
Z drugiej strony to może i miał rację.Mógłbym ogrzewać sąsiadów i może bym zrobił na tym interes.:D

karoka65
21-02-2012, 22:11
No chłopaki w razie czego trzeba będzie chyba nowe konta założyć albo forum zmienić a tak się do tego już powoli przywiązałem hehe.

zbigmaz01
21-02-2012, 22:15
No chłopaki w razie czego trzeba będzie chyba nowe konta założyć albo forum zmienić a tak się do tego już powoli przywiązałem hehe.
Zanim coś zmienisz to zmień swoje miejsce wskazane na esterownik :) Gdzie tam ciebie pokazuje? Moje też jest ciekawe :) A tak faktycznie to fajnie z tymi mapami :)

johny34
21-02-2012, 22:21
Karoka sugerujesz, ze padłem ofiara reklamy? :) Chociaż słowo "ofiara" zupełnie tutaj nie pasuje :)

tesel
21-02-2012, 22:41
Zanim coś zmienisz to zmień swoje miejsce wskazane na esterownik :) Gdzie tam ciebie pokazuje? Moje też jest ciekawe :) A tak faktycznie to fajnie z tymi mapami :)
Bardzo ciekawe miejsce.
Tylko po co Ci tam kocioł?:)

karoka65
21-02-2012, 22:43
No miej się na baczności to sami starzy wyjadacze :)
Wystarczy takich ze 4 czy pięciu i jesteś odłowiony.

zbigmaz01
21-02-2012, 22:50
Bardzo ciekawe miejsce.
Tylko po co Ci tam kocioł?:)
Sama nazwa się zgadza tylko bez tego City :) A że tak wskazało to już nie moja wina :)

johny34
21-02-2012, 22:50
Hmmmmmmmmmmmm ;)

tesel
21-02-2012, 22:55
Hmmmmmmmmmmmm ;)
Jak za pierwszym razem wpisałem nazwę miejscowości ,to pokazało mi w Angli

johny34
21-02-2012, 22:59
Chciał nie chciał, pełna anonimowość z tymi mapkami :)

darase
21-02-2012, 23:15
Mam pytanie czy w tym piecu istnieje możliwość wymiany części która czyści kanał pionowy, po kilku latach ładnie tam może kocioł zarosnąć. Czy deflektor jest regulowany? Kierownica spalin jest odjazdowa ;) Zapewne jakby zapchał się kanał pionowy to kierownica uniosłaby się do góry i wypuściła spaliny.

Na dzień dzisiejszy nie podobają mi się trzy rzeczy:
1 mały kosz zasypowy
2 duża ilość wody
3 brak dostępu do czyszczenia kanału pionowego

zbigmaz01
21-02-2012, 23:23
Na te pytania dobrze aby odpowiedział ci producent, ja mogę być posądzony o stronniczość :)

darase
21-02-2012, 23:34
Zbigmaz jak zacząłeś to dokończ :)

zbigmaz01
21-02-2012, 23:53
Mam pytanie czy w tym piecu istnieje możliwość wymiany części która czyści kanał pionowy, po kilku latach ładnie tam może kocioł zarosnąć. Czy deflektor jest regulowany? Kierownica spalin jest odjazdowa ;) Zapewne jakby zapchał się kanał pionowy to kierownica uniosłaby się do góry i wypuściła spaliny.

Na dzień dzisiejszy nie podobają mi się trzy rzeczy:
1 mały kosz zasypowy
2 duża ilość wody
3 brak dostępu do czyszczenia kanału pionowego

Na kotłach się nie znam. To jest mój pierwszy.

ad1 125kg mógłby być większy ale i więcej roboty na raz jak dla mnie
ad2 mnie to odpowiada większa bezwładność w połączeniu z buforem ( myślę że z grzejnikami też)
Ten wihajster do czyszczenia jest dobry bo nawet się nie ubrudzisz,wystarczy dwa trzy ruchy i sadza spada. A tak ja sobie myślę że jak systematycznie będę czyścił to przecież nie powinno zarosnąć lub blokować. Ta dźwignia jest wkręcana w blachę na gwint, bo w lewo się odkręca a w prawo blokuje. Widocznie była za słabo dokręcona bo na początku mi się obracała ale sobie dokręciłem. Tak myślę że jak oni potrafili ją tam wsadzić to nawet jak coś by było nie tak to pewnie też bym potrafił założyć nową, choć przyznam nie myślałem o takich kłopotach.

darase
22-02-2012, 00:03
Zbigmaz01 dziękuję za odp. a deflektor można dać niżej?

zbigmaz01
22-02-2012, 06:23
Zbigmaz01 dziękuję za odp. a deflektor można dać niżej?
Nie. Jest na wspawanej półce. Jest zdejmowany.

tatrzan
22-02-2012, 09:15
Nie podobno tylko na pewno np. tu:

http://allegro.pl/powietrzna-pompa-ciepla-hewalex-pcwu-3-8h-a3-i2148080809.html

Montaż jest bardzo łatwy i można go wykonać samemu.

Czy ktoś tu tego używa ? Szukam alternatywy dla CWU latem ale nie do końca jestem przekoanany to takiego urządzenia.
Za cenne uwagi dziekuje :)

Jarecki79
22-02-2012, 09:27
Czy ktoś tu tego używa ? Szukam alternatywy dla CWU latem ale nie do końca jestem przekoanany to takiego urządzenia.
Za cenne uwagi dziekuje :)

Mój kuzyn ma dokładnie taką, bo pracował w hurtowni, gdzie się tym zajmowano.
Jest bardzo zadowolony.

tatrzan
22-02-2012, 09:54
właśnie miałem w tej sprawie do Ciebie sie odezwać - bo pamiętam że mi o tym wspominałeś

tatrzan
22-02-2012, 10:11
Czy ta pompa w obiegu zbiornik CWU - pompa ciepła - zbiornik CWU wykorzystuje grawitacje czy wymuszenie obiegu ?

Jarecki79
22-02-2012, 12:52
Czy ta pompa w obiegu zbiornik CWU - pompa ciepła - zbiornik CWU wykorzystuje grawitacje czy wymuszenie obiegu ?

Przypuszczam,że pracuje pompa obiegowa, ale dokłądnie co i jak, to musiałbym do niego zadzwonić i dopytać.
Miał kupować solary, do tego miał już wcześniej kupiony zasobnik z podwójną wężownicą, ale doradzono mu pompę ciepła i jest z tego mega zadowolony.

tatrzan
22-02-2012, 12:55
Z tego co ja zrozumiałem to do tej pompy nie trzeba zbiornika z podówjną wężownica
Połącza się ją pod cyrkulację.

Jarecki79
22-02-2012, 13:04
Możliwe, nie wiem, nie używam.
Ja mam akurat solar u siebie.

U kuzyna był wstępnie temat solaru.
Kocioł tłokowy połączony z takim bojlerem z dwiema wężownicami. Jedna pod kocioł a druga czekała na solar jak dobrze pamiętam.
Stanęło na pompie ciepła :)

Jak mówiłem wcześniej, musiałbym zadzwonić do niego i dopytać.

tatrzan
22-02-2012, 14:12
Sądząc po temacie tego forum jest to tu temat raczej poboczny ;)

SUSPENSER
22-02-2012, 14:37
Zgadza się :) nie wszystkie są sterowane przez taki sterownik :) Zanim ten kanał się zatka to przestanie się zsypywać z palnika i piec nie będzie mógł osiągnąć temperatury. Jeszcze tak nie miałem, wybieram teraz popiół raz na dwa dni.

Na razie wybierasz co 2 dni, ale jak się znudzi to będzie co zasobnik ;)

Nieraz zdarzyło mi się, że popiołu nasypało się wokół palnika do pełna i kocioł nadal działał, więc jak najbardziej jest to prawdopodobne [a nawet wypróbowane].

SUSPENSER
22-02-2012, 14:38
Z tego co ja zrozumiałem to do tej pompy nie trzeba zbiornika z podówjną wężownica
Połącza się ją pod cyrkulację.

Z opisu wynika, że tak to działa.

Ja także planuję taką PC na lato :-)

SUSPENSER
22-02-2012, 14:40
Kierownica spalin jest odjazdowa ;) Zapewne jakby zapchał się kanał pionowy to kierownica uniosłaby się do góry i wypuściła spaliny.

Na dzień dzisiejszy nie podobają mi się trzy rzeczy:
1 mały kosz zasypowy
2 duża ilość wody
3 brak dostępu do czyszczenia kanału pionowego

Nie byłbym taki pewny czy zanim kierownica uniesie się do góry dym nie poleci przez zasobnik i całe spalanie nie pójdzie w złym kierunku.

Ad.2. musi tyle być bo jest opcja wewnętrznej spirali grzejącej CWU.

darase
22-02-2012, 14:45
Gdy zasobnik będzie szczelny to nie wypuści spalin, chociaż nie podoba mi się takie rozwiązanie.

tatrzan
22-02-2012, 14:46
Ad.2. musi tyle być bo jest opcja wewnętrznej spirali grzejącej CWU.


Jest taka opcja ale jak zrozumiałem z opisu od wersji 23 kW w górę.

fi***o
22-02-2012, 19:39
Nie byłbym taki pewny czy zanim kierownica uniesie się do góry dym nie poleci przez zasobnik i całe spalanie nie pójdzie w złym kierunku.

Rozumiem że pisząc "spalanie pójdzie w złym kierunku " masz na myśli kosz zasypowy?
Nie pójdzie ponieważ kosz jest również dodatkowo napowietrzany i panuje w nim podobne ciśnienie jak w komorze spalania.
Popioły to nie jednolita masa i nawet jeśli wlot tylnego kanału zostanie przysypany to i tak spaliny wydostaną się z komory spalania. Jeśli nawet zdarzyło by się że tylny kanał pionowy został by zablokowany całkowicie zablokowany to właśnie wtedy zadziała ta klapa uchyli się i wypuści spaliny bo nie ma innego wyjścia.
Warunek jest jeden Kanały spalinowe muszą być drożne , ale to dotyczy każdego kotła bez wyjątku.
Czyszczak kanału pionowego nie zepsuje się ponieważ nie ma co się w nim zepsuć.jest banalnie prosty i bardzo skuteczny.
Założenie przy kotle rbr było następujące na maksa mały , na maksa płytki , maksymalnie uniwersalny jeśli chodzi o podłączenia instalacji i wylotu spalin do komina i zero dekielków, otworków które trzeba odkręcić , podnosić żeby wyczyścić kanały.
Bok bez palnika i tył można całkowicie dostawić do ściany , a powrót z instalacji podłączyć od góry.

Ad.2. musi tyle być bo jest opcja wewnętrznej spirali grzejącej CWU.

Musi mieć tyle wody ponieważ takie było założenie . Możecie wierzyć lub nie , ale instalacje starego tupu z dużą ilością wody pracują o wiele stabilniej niż nowe z minimalną ilością wody w takim czy takim przypadku ciepło i tak zostaje w budynku.
Zbiornik paliwa jest standardowo dopasowany do wymiarów wymiennika . Ktoś potrzebuje większy? Jaki problem?

Piotrek42
22-02-2012, 19:52
Zbiornik paliwa jest standardowo dopasowany do wymiarów wymiennika . Ktoś potrzebuje większy? Jaki problem?

Ja potrzebuje.... jakiś z połtonowy :) chyba sobie latem taki wstawię :)

darase
22-02-2012, 19:55
Firmainstalco "Czyszczak kanału pionowego
nie zepsuje się ponieważ nie
ma co się w nim zepsuć.jest
banalnie prosty i bardzo
skuteczny."
Jak jest skuteczny okaże się po kilku latach :)
Po prawie drugim sezonie palenia wiem że trzeba docisnąć czyszczak do wymiennika bo takie strącenie nie zawsze jest skuteczne.

SUSPENSER
22-02-2012, 20:28
Gdy zasobnik będzie szczelny to nie wypuści spalin, chociaż nie podoba mi się takie rozwiązanie.

U znajomego też był szczelny [w innym modelu kotła], ale gdy zatkał mu się nawrót kanału pionowego dym poszedł zasobnikiem [ciśnienie] i zapalił się w koszu opał :x

Piotrek42
22-02-2012, 20:30
Ty tam darase nie filozofuj :D

zbigmaz01
22-02-2012, 21:10
Może dokupić do tego "strażaka" Jest taka możliwość w sterowniku do podłączenia :)

fi***o
22-02-2012, 21:57
Firmainstalco "Czyszczak kanału pionowego
nie zepsuje się ponieważ nie
ma co się w nim zepsuć.jest
banalnie prosty i bardzo
skuteczny."
Jak jest skuteczny okaże się po kilku latach :)
Po prawie drugim sezonie palenia wiem że trzeba docisnąć czyszczak do wymiennika bo takie strącenie nie zawsze jest skuteczne.

kilka lat stosujemy to rozwiązanie w kotłach 100 , 200 i 300 kW tam w ciągu godziny spala się więcej węgla niż w małym kotle w ciągu doby więc i osadów na wymienniku jest znacznie więcej działa i nie psuje się i kto tu mówi o strącaniu tym się czyści a nie strąca

darase
22-02-2012, 22:53
Firmainstalco pożyjemy zobaczymy :)
Z małymi piecami jest czasami więcej kłopotu niż z wielkimi.
Jeżeli czyszczak dociska do kanału to poruszanie nim powinno być ciężkie, jeżeli mocno nie dolega to ta przerwa szybko zarośnie zmniejszając sprawność kotła.
Dekielek w Ogniwie to nie hit sezonu ale zapewnia dostęp do kanałów pionowych. Na rynku zarysowały się trzy rodzaje wymienników z kanałami pionowymi, poziomymi i tak jak kociołek na oku pionowo-poziomym. Wszystkie rozwiązania nadają się do pracy.
Jeżeli ktoś pomyśli to zada sobie pytanie dlaczego cały sztab ludzi w Ogniwie upiera się przy kanałach pionowych, czy za tym "uparciem" przemawia tylko/lub oszczędność na materiale czy cuś innego :)

Piotrase liczę na Twoje pełne prześwietlenie tego kotła bo mogę mieć na niego klienta. :)
Zrób rentgena ;)

P.S. Mam nadzieję że przez otwory w konstrukcji czyszczaka dym się nie wydobędzie.

darase
22-02-2012, 23:02
Napisał Firmainstalco
"Zbiornik paliwa jest standardowo
dopasowany do wymiarów wymiennika .
Ktoś potrzebuje większy? Jaki problem?"

Dostanę w tej samej cenie 220dm3? taki uważam za idealny.

Piotrek42
22-02-2012, 23:06
Piotrase liczę na Twoje pełne prześwietlenie tego kotła bo mogę mieć na niego klienta. :)
Zrób rentgena ;)

Własnie dziś zrobiłem, ciepło było nudziłem sie jak mops, to rozebrałem co sie dalo rozebrać na pierwszy ogień pomyslalem sobie że uszczelnię głowice silikonem , ściagam... ściągam ale coś cholera ciężko idzie ,ale nie poddaję się-walcze jak lew uff sciągnelem i zonk :bash: głowica już uszczelniona ,no to wydrapałem silikon i zasmarowałem od nowa...przy okazji zobaczyłem jak chodzi slimak na sucho,następnie przejrzałem ten mechanizm do czyszczenia -faktycznie cep przy tym to skomplikowane urządzenie ;) przyjrzałem sie deflektorowi, spoko nawet ruszta dodatkowe sprawdzałem jak pasują ,pozniej dobrałem sie do tej klapki co mozesz regulować spaliny... i za jasna anielkę jej nie mogłem wyjać... sprawdziłem nawet czy sprzęt do czyszczenia (graca) nie jest czasem za słaba,w końcu nie miałem sie do czego przyczepić, to jest darase kawał grzmota 470kg!! przy ogniwie jak dobrze pamietam 350kg, a jednak jest gabarytowo mniejszy!!! no i wymysliłem sobie ze jakby producent dał tak z połtonowy zasobnik na eko to jednak wywaliłbym swoj stary kociołek i zamontował rbr-a....o sterwniku nie będe pisac bo standart ecoal...ale juz sobie wymysliłem ze na nastepny sezon puszcze go na brulim zeby wiedzieć co potrafi kociołek na dwustanie..

darase
22-02-2012, 23:23
Piotrase ta waga to z 98l wody? :D
Jakie spełnia zadanie deflektor zawieszony tak wysoko? Chyba że działa przy paleniu awaryjnym.
Aaaa pytanie dlaczego wejście powrotu wody jest tak wysoko? Można to zmienić?

Piotrek42
22-02-2012, 23:25
Piotrase ta waga to z 98l wody? :D
Jakie spełnia zadanie deflektor zawieszony tak wysoko? Chyba że działa przy paleniu awaryjnym.
Aaaa pytanie dlaczego wejście powrotu wody jest tak wysoko? Można to zmienić?

To już sie pytaj wytwórcy... ja ci podałem dane jako osoba która kupiła kociołek- a nie produkująca go :)

darase
22-02-2012, 23:32
Spoko spoko każda wskazówka cenna :)

Wystarczy o nim bo będzie śnił mi się po nocy ;)

Do wagi piórkowej nie należy ;)

Pozdro i spokojnej :)

fi***o
22-02-2012, 23:39
Firmainstalco pożyjemy zobaczymy :)
Z małymi piecami jest czasami więcej kłopotu niż z wielkimi.
Jeżeli czyszczak dociska do kanału to poruszanie nim powinno być ciężkie, jeżeli mocno nie dolega to ta przerwa szybko zarośnie zmniejszając sprawność kotła.
Dekielek w Ogniwie to nie hit sezonu ale zapewnia dostęp do kanałów pionowych. Na rynku zarysowały się trzy rodzaje wymienników z kanałami pionowymi, poziomymi i tak jak kociołek na oku pionowo-poziomym. Wszystkie rozwiązania nadają się do pracy.
Jeżeli ktoś pomyśli to zada sobie pytanie dlaczego cały sztab ludzi w Ogniwie upiera się przy kanałach pionowych, czy za tym "uparciem" przemawia tylko/lub oszczędność na materiale czy cuś innego :)

Piotrase liczę na Twoje pełne prześwietlenie tego kotła bo mogę mieć na niego klienta. :)
Zrób rentgena ;)

P.S. Mam nadzieję że przez otwory w konstrukcji czyszczaka dym się nie wydobędzie.

Idealnych rozwiązań nie ma albo jeszcze nikt ich nie wymyślił . Jaki układ kanałów jest lepszy? Nikt tego ostatecznie nie potwierdził i nie udowodnił .
Jak zawsze wszystko zweryfikuje czas i użytkownicy . A na razie niech każdy robi swoje i idzie w swoim kierunku . Takie jest moje zdanie .

Oczywiście że dostaniesz większy zbiornik w cenie kotła do tego z pożądanym gazowym siłownikiem do klapy.

darase
22-02-2012, 23:44
Dzięki :) i to jest dbanie o klienta, inni mogą się uczyć :)

Piotrek42
23-02-2012, 00:07
Dzięki :) i to jest dbanie o klienta, inni mogą się uczyć :)

Przeciez to znasz.... producent sterownika ecoal/bruli ma podobne stanowisko.... pewnie dlatego firmainstalco wsadziła ten ster do kotła...coś mi się wydaje że tam ( na chwilę obecną) są zastosowane wszystkie najlepsze wzorce.... ale żeby nie bylo tak różowo...oby się tylko nie popsuła...będe monitorował ten kociołek bo chyba wiem jaki kocioł kupię jak moj padnie.... chyba ze wymyśla inne tanie zródło ciepła do naszych domów...Wiesz jak patrzę na te kotły w sklepach marketach czy na wystawach to czasami czlowieka trafia , kotły zaczynają być robione jak samochody one muszą być ładne... a reszta schodzi na dalszy plan, cieńka i słabej jakości blacha,kiepskie strowniki, kiepskie czyszczenie, drogi serwis , jak ktoś nie wie, to tak łatwo wpadnie w maliny że szok... a to nie jest walizka że wezmiesz wyrzucisz i wstawisz nowy...

darase
23-02-2012, 00:12
Jeszcze do warunków gwarancji nie doczytałem, dzisiaj poczytam, bo chciałbym sam zainstalować a pieczątki nie mam, tzm. mam ale nie taką ;)

fi***o
23-02-2012, 00:27
Jeszcze do warunków gwarancji nie doczytałem, dzisiaj poczytam, bo chciałbym sam zainstalować a pieczątki nie mam, tzm. mam ale nie taką ;)

Spokojnie możesz sam instalować byle poprawnie nikt w razie czego nie będzie robił problemów w razie ew. reklamacji. Instalator swoją pieczęcią zaświadcza że montaż jest wykonany prawidłowo i zgodnie ze sztuką .

fi***o
23-02-2012, 00:32
Przeciez to znasz.... producent sterownika ecoal/bruli ma podobne stanowisko.... pewnie dlatego firmainstalco wsadziła ten ster do kotła...coś mi się wydaje że tam ( na chwilę obecną) są zastosowane wszystkie najlepsze wzorce.... ale żeby nie bylo tak różowo...oby się tylko nie popsuła...będe monitorował ten kociołek bo chyba wiem jaki kocioł kupię jak moj padnie.... chyba ze wymyśla inne tanie zródło ciepła do naszych domów...Wiesz jak patrzę na te kotły w sklepach marketach czy na wystawach to czasami czlowieka trafia , kotły zaczynają być robione jak samochody one muszą być ładne... a reszta schodzi na dalszy plan, cieńka i słabej jakości blacha,kiepskie strowniki, kiepskie czyszczenie, drogi serwis , jak ktoś nie wie, to tak łatwo wpadnie w maliny że szok... a to nie jest walizka że wezmiesz wyrzucisz i wstawisz nowy...

Jak twój padnie i zechcesz kiedyś kupić kocioł dla siebie to na bank coś już będzie ulepszone . Ktoś mądry , ale nie wiem kto powiedział coś w tym stylu "kto stoi w miejscu ten się cofa" I raczej miał rację

mylas
23-02-2012, 10:42
RBR EKOUNIWERSAL jest w kręgu moich zainteresowań, ale również mnie zastanawia ten kanał pionowy. Pomijam zasypanie go popiołem lub czymkolwiek lecz samo usytuowanie wlotu do kanału poniżej powierzchni palnika. Czy nie powoduje to utrudnienia w odprowadzeniu spalin, zaburzenia ciągu i temu podobne?
Pytam bo tak poza tym kociołek mi się podoba.

SUSPENSER
23-02-2012, 10:54
Rozumiem że pisząc "spalanie pójdzie w złym kierunku " masz na myśli kosz zasypowy?
Nie pójdzie ponieważ kosz jest również dodatkowo napowietrzany i panuje w nim podobne ciśnienie jak w komorze spalania.
Popioły to nie jednolita masa i nawet jeśli wlot tylnego kanału zostanie przysypany to i tak spaliny wydostaną się z komory spalania. Jeśli nawet zdarzyło by się że tylny kanał pionowy został by zablokowany całkowicie zablokowany to właśnie wtedy zadziała ta klapa uchyli się i wypuści spaliny bo nie ma innego wyjścia.
Warunek jest jeden Kanały spalinowe muszą być drożne , ale to dotyczy każdego kotła bez wyjątku.
Czyszczak kanału pionowego nie zepsuje się ponieważ nie ma co się w nim zepsuć.jest banalnie prosty i bardzo skuteczny.
Założenie przy kotle rbr było następujące na maksa mały , na maksa płytki , maksymalnie uniwersalny jeśli chodzi o podłączenia instalacji i wylotu spalin do komina i zero dekielków, otworków które trzeba odkręcić , podnosić żeby wyczyścić kanały.
Bok bez palnika i tył można całkowicie dostawić do ściany , a powrót z instalacji podłączyć od góry.

Dziękuję za konkretną odpowiedź - cytuję ją bo skleiła się z moim pytaniem i byłą mało widoczna.

Mam jeszcze jedno pytanie: w jaki sposób jest napowietrzany kosz zasypowy ?

Co do postępu i nowych rozwiązań to może wymyślicie jakiś sposób na suszenie węgla w zasobniku ;)

Jarecki79
23-02-2012, 10:58
Co do postępu i nowych rozwiązań to może wymyślicie jakiś sposób na suszenie węgla w zasobniku ;)

To można zrobić kierując jakąś plastikową rurę od zaślepki dmuchawy do góry kosza, było juz o tym pisane przy konstrukcjach tłokowych, wspominał o kłopotach z takim rozwiązaniem podczas badań także Zawijan

Gelo_26
23-02-2012, 11:16
dokładnie tak jest zrobione w RBR tylko nie do góry a na bocznej ściance kosza ( o ile mnie pamięć nie myli) jest króciec do którego jest podłączona ta rura

fi***o
23-02-2012, 11:18
Dziękuję za konkretną odpowiedź - cytuję ją bo skleiła się z moim pytaniem i byłą mało widoczna.

Mam jeszcze jedno pytanie: w jaki sposób jest napowietrzany kosz zasypowy ?

Co do postępu i nowych rozwiązań to może wymyślicie jakiś sposób na suszenie węgla w zasobniku ;)

Witam!
Właśnie to napowietrzanie jednocześnie suszy węgiel sypiesz wilgotny do kosza a na deklu nie będzie kropli skropliny.

darase
23-02-2012, 11:22
Suspenser napisał "Co do postępu i nowych rozwiązań to może
wymyślicie jakiś sposób na suszenie węgla w
zasobniku" najlepiej suszyć przed wsypaniem. Sprawę suszenia możnaby rozwiązać nie zamykając kosza,ale nie ma takiego chyba pieca żeby pracował przy otwartym koszu. Gdy kosz jest zamknięty to woda musi gdzieś odparować i się skroplić np. do jakiegoś odstojnika.

fi***o
23-02-2012, 11:23
RBR EKOUNIWERSAL jest w kręgu moich zainteresowań, ale również mnie zastanawia ten kanał pionowy. Pomijam zasypanie go popiołem lub czymkolwiek lecz samo usytuowanie wlotu do kanału poniżej powierzchni palnika. Czy nie powoduje to utrudnienia w odprowadzeniu spalin, zaburzenia ciągu i temu podobne?
Pytam bo tak poza tym kociołek mi się podoba.

Wlot kanału celowo jest poniżej palnika .
Żeby pokazać jak działa wymiennik w RBR weź szklankę odwróć dnem do góry i potrzymaj tę szklankę nad zapalniczką albo świeczką wtedy zobaczysz o co chodzi w tym wymienniku . Tylko się nie poparz !

darase
23-02-2012, 11:25
Firmainstalco a gdzie para wodna jest odprowadzona? Do paleniska?

fi***o
23-02-2012, 11:25
To można zrobić kierując jakąś plastikową rurę od zaślepki dmuchawy do góry kosza, było juz o tym pisane przy konstrukcjach tłokowych, wspominał o kłopotach z takim rozwiązaniem podczas badań także Zawijan

To rozwiązanie nie powoduje kompletnie żadnych kłopotów ma same pozytywy.

darase
23-02-2012, 11:31
Rozwiązanie kanału poniżej palnika uważam za bardzo dobre :)
Poniżej palnika jest tyle ciepła którego w innych piecach(nie wszystkich) nie ma co odebrać. Widziałem wymienniki które otulone są płaszczem wodnym do samego dołu. Popielniki w piecach pracujących 24h są strasznie nagrzewane.

darase
23-02-2012, 11:41
Ponawiam pytanie co się dzieje z odparowaną wodą? Jeśli idzie w komin to nie jest już takie fajne rozwiązanie np. dla komina. Podstawowa sprawa to suche paliwo.

fi***o
23-02-2012, 11:43
Dzieje się to samo co przy paleniu mokrym węglem.
To logiczne

fi***o
23-02-2012, 11:47
No dobra wystarczy tych szczegółów więcej nic nie powiem.
Pozdrawiam

darase
23-02-2012, 11:48
:) dziękuję za odp. to też logiczne. Rozwiązanie dobre pod względem tylko ochrony kosza. Niech ktoś wymyśli palenie z otwartym koszem, to byłby hicior :)

darase
23-02-2012, 11:51
Firmainstalco proszę się nie denerwować, dzięki Państwa wypowiedziom lepiej ludzie mogą poznać produkt i to właśnie może skłonić do jego zakupu :)

SUSPENSER
23-02-2012, 11:55
Witam!
Właśnie to napowietrzanie jednocześnie suszy węgiel sypiesz wilgotny do kosza a na deklu nie będzie kropli skropliny.

Dzięki za odpowiedź.

Podoba mi się to zwłaszcza, że w moim Enka niedawno sperforowało mi jedną ścianę zasobnika a to dopiero 4 sezon :bash:

Jarecki79
23-02-2012, 11:59
To rozwiązanie nie powoduje kompletnie żadnych kłopotów ma same pozytywy.

To, że sa pozytywy wiem z budowy modeli tłokowych.
Zawijan natomiast podawał,że w labo mieli kłopot z tym rozwiązaniem przy palniku retortowym z cofką żaru w jakis warunkach, trzeba by pogrzebać i poszukać co wówczas pisał.

Taki typ powietrza antyspalinowego można też dostarczac inaczej, ale to juz kwestia rozwiązań stosowanych przez każdego producenta i niech tak zostanie :)

fi***o
23-02-2012, 12:00
Firmainstalco proszę się nie denerwować, dzięki Państwa wypowiedziom lepiej ludzie mogą poznać produkt i to właśnie może skłonić do jego zakupu :)

Jestem całkowicie spokojny po prostu o pewnych rzeczach nie mogę pisać na forum są tu nie tylko użytkownicy czy klienci ale również koledzy po fachu a im mniej wiedzą tym lepiej dla nas.

fi***o
23-02-2012, 12:03
:) dziękuję za odp. to też logiczne. Rozwiązanie dobre pod względem tylko ochrony kosza. Niech ktoś wymyśli palenie z otwartym koszem, to byłby hicior :)

To niewykonalne przy żeliwnym palniku. Albo ktoś jeszcze nie wie że nie da się tego zrobić i to zrobi.

zawijan
23-02-2012, 12:08
...najlepiej suszyć przed wsypaniem.

Zdecydowanie - TAK.

zawijan
23-02-2012, 12:09
rozwiązanie dobre pod względem tylko ochrony kosza.

tak

zawijan
23-02-2012, 12:12
Zawijan natomiast podawał,że w labo mieli kłopot z tym rozwiązaniem przy palniku retortowym z cofką żaru w jakis warunkach...

Nie z cofką żaru, tylko z zasmoleniem zasobnika.
Nie przy pracach nad suszeniem węgla w zasobniku (bo tym się nie zajmowaliśmy), tylko przy czym innym.

Jarecki79
23-02-2012, 12:15
Nie z cofką żaru, tylko z zasmoleniem zasobnika.
Nie przy pracach nad suszeniem węgla w zasobniku (bo tym się nie zajmowaliśmy), tylko przy czym innym.

Ano tez podawałem, że trzeba by się cofnąć i poszukać, co wówczas Pan pisał.
Pamiętałem,że jakiś kłopot się Wam trafił.

zawijan
23-02-2012, 12:15
A jakby ktoś chciał pogadać, to zapraszam na http://exposilesia.pl/sibex/15/4/pl/

SUSPENSER
23-02-2012, 12:18
Zdecydowanie - TAK.

Najlepiej kupić suchy ...

Jarecki79
23-02-2012, 12:19
Najlepiej kupić suchy ...

Chyba latem :)
Prawda jest taka, że trzeba umożliwić jakies warunki do przesychania paliwa.

Hef natomiast wykombinował zasobnik plastikowy, jestem ciekaw jakie w jego przypadku mogą być konsekwencje np. cofki żaru.
http://www.hef.com.pl/cms.php?img=866

Każdy jednak cos kombinuje i myśli. Jak słusznie zostało wspomniane, kto stoi w miejscu, ten się cofa.

darase
23-02-2012, 12:38
Można do kosza dać tackę na której rozsypujemy granulat pochłaniający wodę. Woda zostaje zatrzymana w granulacie i po kłopocie ;)

zbigmaz01
23-02-2012, 12:39
Jakieś dwa tygodnie temu miałem takie zdarzenie. Na dworze zimno, mała zadymka śniegiem, a moja druga połówka przychodzi do mnie abym wyrzucił obierki z ziemniaków do śmieci. A że chciało mi się palić, a jedynym miejscem w domu na palenie papierosów jest kotłownia to najpierw myślę zapalę. Zlazłem do piwnicy, palę, i a co, obierki do kosza zasypowego.:)
Spalą się.
Jakie moje zdumienie było jak na drugi dzień zaglądam do kosza i widzę na boku obierki i już prawie suche? Te ze środka wciągnęło ślimakiem (taki lej się robi) a te przy boku kosza już zaczęły się skręcać. Pewnie gdyby były wsypane jak kosz jest pełny to do opróżnienia kosza były by jak wiór. Dlatego jak węgiel jest trochę wilgotny to na pewno się wysuszy, a i po ściankach nie będzie ciekło :)

darase
23-02-2012, 12:46
Zbigmaz racja? ;)
RACJA jest jak d--a, każdy ma swoją ;)

zbigmaz01
23-02-2012, 12:51
Zbigmaz racja? ;)
RACJA jest jak d--a, każdy ma swoją ;)
Jak chcesz to masz. Co sobie kupiłeś to masz :wiggle:

Jarecki79
23-02-2012, 12:53
Ten temat z obierkami co jakiś czas powraca.
W kwestii spalania na palniku.

Teksty typu pamiętacie jak nasze babcie itd...

Czy jakieś doświadczenie lub teoretyczne wytłumaczenie lepszego spalania węgla czy też zblizonych właściwości do sadpalu może przedstawić kol.Zawijan
czy jednak można to włożyc między bajki?

Jakieś 2-3m-ce temu była audycja na ten temat w PR-1 polskiego radia i tam jakiś kwalifikowany mistrz kominiarski stwierdził,że to nie ma żadnych podstaw.

zbigmaz01
23-02-2012, 12:59
Ten temat z obierkami co jakiś czas powraca.
W kwestii spalania na palniku.

Teksty typu pamiętacie jak nasze babcie itd...

Czy jakieś doświadczenie lub teoretyczne wytłumaczenie lepszego spalania węgla czy też zblizonych właściwości do sadpalu może przedstawić kol.Zawijan
czy jednak można to włożyc między bajki?

Jakieś 2-3m-ce temu była audycja na ten temat w PR-1 polskiego radia i tam jakiś kwalifikowany mistrz kominiarski stwierdził,że to nie ma żadnych podstaw.
Ta moja odpowiedź nie miała na celu opisywać pozbywania się sadzy, tylko zwrócenie uwagi na suszenie węgla. A jeżeli chodzi o moją babcię to w domu paliła na jednym piecu w kuchni z fajerkami, usytuowanym centralnie w środku domu. Wtedy jeszcze nie myśleli o pozbywaniu się sadzy,

johny34
23-02-2012, 13:02
Jak twój padnie i zechcesz kiedyś kupić kocioł dla siebie to na bank coś już będzie ulepszone . Ktoś mądry , ale nie wiem kto powiedział coś w tym stylu "kto stoi w miejscu ten się cofa" I raczej miał rację

Ktoś też powiedział "Lepsze jest wrogiem dobrego" :)

johny34
23-02-2012, 13:50
Zapomniałbym się pochwalić , że reanimowałem teściowej piec 25KW białka z 2005 roku - nowy zasobnik, ślimak i rura na ślimak (wszystko było dziurawe), dodatkowo korzystając z pomocy Karoke65 i tego forum uszczelniłem też pierścień w palniku, czego nigdy nie robiłem....nikt o tym nie wspomniał z instalatorów.
Dzisiaj odpaliłem piecyk i pięknie pracuje, w ciągu najbliższych dni dopracuje jeszcze parametry spalania, bo ostatnio przez te nieszczelności to wszystko było totalnie rozstrojone :) Pozdrawiam forumowiczów, fajnie, że jest miejsce gdzie można skorzystać z rad doświadczonych kolegów ;)

darase
23-02-2012, 22:08
Jeśli Ktoś nie ma internetu a chciałby przez telefon lub komputer sterować sterownikiem eCoal to podpowiem jak zrobić bezprzewodowy internet. Panowie twórcy eCoala i zdalnego dostępu wielki SZACUN-ek :) :) :)

Piotrek42
23-02-2012, 22:14
Jeśli Ktoś nie ma internetu a chciałby przez telefon lub komputer sterować sterownikiem eCoal to podpowiem jak zrobić bezprzewodowy internet. Panowie twórcy eCoala i zdalnego dostępu wielki SZACUN-ek :) :) :)


A tak po polsku to sie nie da???

Nie chwal się tylko dawaj receptę :D pewnie innym się przyda.

Piotrek42
23-02-2012, 22:15
A ja puszczę Ci muzę zeby ci się lepiej pisało :) akurat coś dla Ciebie :D http://www.youtube.com/watch?NR=1&feature=endscreen&v=hcm55lU9knw

SUSPENSER
23-02-2012, 22:38
Zdecydowanie - TAK.


Chyba latem :)

Iii tam karoka się chwalił dzisiaj, że ma suchy :P

darase
23-02-2012, 22:39
Piotrase :D takie stękanie nie na moje lata :D
To jest moja młodość youtube.com/watch?gl=US&hl=pl&client=mv-google&rl=yes&v=iHciQO2Ow1E

Do sterowania i podglądu zdalnie naszego pieca ze sterownikiem eCoal potrzeba internetu :)
Jeśli go nie mamy to kupujemy kabel rj45(25m-35zł)może być krótrzy, router 3g np. tplink 3420(ok.135zł), modem 3g współpracujący z routerem np. huawei e169(ok.100zł)i kartę sim z internetem na kartę np. play online(19zł)którą doładowujemy np. 75zł na 3miesiące.
Taki zestaw działa u mnie "piknie"
:) :) :)

ElwoodWroclaw
23-02-2012, 22:40
Witajcie. Właśnie szykuję się do budowy domu ale i wyboru pieca. A to cięzka przeprawa, jak czytam wasze posty... genralnie im więcej ich przeczytałem, tym już głupszy jestem.
Ostatnio zainteresował mnie kocioł: SEKO EKO-II wJ
http://www.seko.pl/seko-kotly-piece-co/kociol_co_podwojny_eko2wj.html

Czy ktoś ma jakiekolwiek doświadczenia z tym urządzeniem? Może go polecić albo zdecydowanie odradzić?
Dla mnie minusem jest brak sterownika eCoal, plusem ten 'extra' piec do palenia wszystkim.
Będę wdzięczny za jakiekolwik opinie, bo nie chcę się opierać jedynie na ulotce producenta, a wolałbym na waszym doświadczeniu.
Pozdrawiam i z góry dziekuję.

SUSPENSER
23-02-2012, 22:40
Zdecydowanie - TAK.


Można do kosza dać tackę na której rozsypujemy granulat pochłaniający wodę. Woda zostaje zatrzymana w granulacie i po kłopocie ;)

Tia albo pochłaniacz wilgoci z Biedronki ;)

darase
23-02-2012, 22:47
ElwoodWroclaw jak coś jest extra i do wszystkiego to jest do ...
Złapałeś się na reklamę :)
Kup i napisz jak jesteś zachwycony :)

darase
23-02-2012, 22:54
Zapomniałem :)
Gdy mamy już wszystko kupione do zdalnego sterowania kotłem ze sterownikiem eCoal to dzwonimy do darase przyjeżdża i podłącza. :)
Żartowałem :D