PDA

Zobacz pełną wersję : RANKING KOTŁÓW NA EKO GROSZEK



Strony : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92

PAPROCIAK
13-09-2009, 10:46
Dla instalatorów
do uruchomienia sterownika e'coal trzeba wołać serwis bo nawet funkcje wody użytkowej trzeba przez nich aktywować. Wszystkie inne zmiany ustawień fabrycznych także co nie jest tanie ale nie ma inego wyjscia - nie polecam.
Kto nie wierzy niech sprawdzi w instrukcji na www.ecoal.pl

zawijan
19-09-2009, 10:50
Dla instalatorów
do uruchomienia sterownika e'coal trzeba wołać serwis bo nawet funkcje wody użytkowej trzeba przez nich aktywować. Wszystkie inne zmiany ustawień fabrycznych także co nie jest tanie ale nie ma inego wyjscia - nie polecam.
Kto nie wierzy niech sprawdzi w instrukcji na www.ecoal.pl

Nie masz racji w tym napisałeś, ale wina leży po stronie autorów instrukcji obsługi.
Jak sądzę, powodem Twoich uwag jest punkt:
5.5.Parametry serwisowe
Służą do zmian parametrów pracy kotła. Dokonywać zmian w tych ustawieniach powinien tylko serwis. Dostęp do możliwości ustawień zabezpieczony został hasłem.

Autorzy instrukcji nie wzięli pod uwagę, że sformułowania "serwis” oraz "parametry pracy kotła” nie są jednoznaczne i mogą być różnie odczytane przez różnych odbiorców. W wyniku Twojej uwagi ten punkt został zweryfikowany i aktualnie brzmi:
5.5.Parametry zaawansowane
Służą do ustawień instalacyjnych kotła. Dostęp do możliwości zmian tych ustawień został zabezpieczony hasłem.

A teraz do rzeczy.
Ideą sterownika eCoal.pl jest brak możliwości ingerencji w proces wytwarzania ciepła, zarówno przez użytkownika/operatora, jak i przez instalatora/serwisanta. Parametry pracy palnika (czas podawania paliwa, czas przerwy i wydajność/obroty wentylatora) ustalane są automatycznie (według stosownego algorytmu) i nie ma możliwości ich zmiany. Wyjątkiem jest tylko stan podtrzymania żaru, gdzie użytkownik/operator może z poziomu operatora zmieniać czas przerwy między kolejnymi przedmuchami, zaś instalator z poziomu parametrów zaawansowanych (zabezpieczonego hasłem) może zmieniać parametry podtrzymania (czas podawania paliwa, czas przedmuchu krótkiego i czas przedmuchu długiego). Czy takie działania będą potrzebne? Trudno powiedzieć. Na razie nie stwierdziliśmy przypadków takiej potrzeby, ale nigdy nie wiadomo, czy nie trafi się taka potrzeba w jakiejś indywidualnej specyficznej sytuacji.

Instalator i użytkownik mogą decydować tylko o sposobie wykorzystania wytworzonego ciepła. Przeważająca część funkcji z tego obszaru obsługi jest dostępna z poziomu operatora.
Natomiast druga część jest zabezpieczona hasłem i powinna być dostępna tylko dla instalatora, aby "chronić użytkownika przed nim samym”. Podkreślam – nie dla serwisu producenta (jak mogłoby się wydawać ze starego sformułowania), lecz dla instalatora kotła. Hasło można uzyskać od producenta sterownika lub producenta kotła bez żadnej opłaty i fatygi. Jeśli użytkownik się uprze, to także może otrzymać to hasło, ale straci wtedy adresata ewentualnej reklamacji w przypadku "efektywnego” rozregulowania pracy instalacji. Sterownik wyposażony jest w kartę pamięci, która pozwala instalatorowi lub serwisantowi producenta odtworzyć wszystkie działania użytkownika/operatora z okresu całego sezonu grzewczego.

Sterownik ma ustawienia "fabryczne”, które pozwalają uruchomić i eksploatować kocioł natychmiast po podłączeniu. Jedynym parametrem ustawianym przez użytkownika/operatora jest wartość zadana temperatury wody podgrzanej (wychodzącej z kotła). Można ją ustawiać ręcznie, lub za pomocą programatorów, czy termostatu, których uaktywnienie wymaga tylko zainstalowania w stosownym miejscu czujnika temperatury (znajdującego się w zestawie sterownika eCoal.pl) i podłączenia do odpowiednich zacisków sterownika.

Ustawienia "fabryczne” zakładają pracę układu z pompą mieszającą. Do uaktywnienia takiego układu wystarczy zainstalowanie czujnika temperatury wody powrotnej i podłączenie pompy do sterownika. W przypadku innych układów niezbędna jest zmiana parametrów zaawansowanych.

Z poziomu parametrów zaawansowanych instalator może zmienić także możliwy zakres ustawiania wartości zadanej temperatury wody podgrzanej (wychodzącej z kotła). Ustawienia "fabryczne” dopuszczają zakres 45-80°C. Maksymalny możliwy zakres to 42-80°C.

Tak więc możesz się nie obawiać żadnych nadzwyczajnych trudności. Zapewniam Cię także, że wszelkie konsultacje z producentem sterownika eCoal.pl będą możliwe za darmo i bez przeszkód. Instaluj, próbuj i informuj o rezultatach. Czekamy na Twoje informacje, bo z Twoich postów wynika, że znasz się na tych problemach.

PAPROCIAK
20-09-2009, 10:47
No faktycznie instrukcja jest teraz inna tamta była za bardzo "asekurancka" i nieco mnie wystraszyła :D .
Za montaż ogniwa zabiorę się dopiero za tydzień na pewno napiszą o trudnościach i sukcesach. dzięki za reakcje i za konkretną odpowiedż

VIP Jacek
20-09-2009, 18:42
PAPROCIAK, jaki model Ogniwa wybrałeś i na jaką powierzchnię?

malka
20-09-2009, 23:20
Rozglądam się za piecem wielopaliwowym już od dłuższego czasu, ale teraz bardziej intensywnie.
Znalazłam kocioł Retklaster25 - czy ktoś z Was taki użytkuje i może podzielić się doświadczeniami ?

jeszcze ciekawi mnie KTM Tilgnera i KWMP2 Kotremu - te piece mają tą zaletę, że są płytkie i długie, czyli idealne do naszej kotłowni.
Niestety z powodu gabarytów odpadł nasz faworyt - ling duo :(

maroco11
21-09-2009, 07:36
Rozglądam się za piecem wielopaliwowym już od dłuższego czasu, ale teraz bardziej intensywnie.
Znalazłam kocioł Retklaster25 - czy ktoś z Was taki użytkuje i może podzielić się doświadczeniami ?

jeszcze ciekawi mnie KTM Tilgnera i KWMP2 Kotremu - te piece mają tą zaletę, że są płytkie i długie, czyli idealne do naszej kotłowni.
Niestety z powodu gabarytów odpadł nasz faworyt - ling duo :(

malka znasz moze cenę tego retklastera???

PAPROCIAK
21-09-2009, 09:10
Retklaster o ile sie nie myle to była konstrukcja Klastera Pleszewskiego a której ze względu na horendalne opłaty licencyjne nikt nie zdecydował sie produkować, piec o tej nazwie był wystawiany na targach poznańskich.

Jacek dobralismy ogniwo eco 15 kw do domu 160 m (nowy budynek, dobrze ocieplony)i sądzę że wystarczy, ma grzać także cwo ale w budynku jest jeszcze kominek 14 kw.

QbaB
21-09-2009, 10:49
Retklaster o ile sie nie myle to była konstrukcja Klastera Pleszewskiego a której ze względu na horendalne opłaty licencyjne nikt nie zdecydował sie produkować, piec o tej nazwie był wystawiany na targach poznańskich.

Jacek dobralismy ogniwo eco 15 kw do domu 160 m (nowy budynek, dobrze ocieplony)i sądzę że wystarczy, ma grzać także cwo ale w budynku jest jeszcze kominek 14 kw.

Ja chyba gdzieś o niego pytałem. O ile mnie pamięć nie myli to była kwota rzędu 15 tys. Koszty tworzą podzespoły m.in wentylator za 600 eur. Są tam jakieś wyciągi do spalin itp itd. Generalnie kocioł ten został stworzony po to żeby pokazać że da sie zrobic na prawdę ekologiczny kocioł węglowy a nie po to żeby do sprzedawać. Podejrzewam że jest trudny w obsłudze a zwłaszcza w czyszczeniu bo zapewne ma turbolizatory albo inne dziwnie brzmiące nazwy po to aby zwiększyć do maximum sprawność.

Firma Seko ma ciekawy kociol w ofercie
http://www.seko.pl/seko-kotly-piece-co/kociol_co_podwojny_eko2wj.html
Wszystkopalny i/LUB małoobsługowy dzięki podajnikowi.
Ja sie jednak na niego nie zdecydowałem.

Pzdr
QbaB

malka
21-09-2009, 11:17
Rozglądam się za piecem wielopaliwowym już od dłuższego czasu, ale teraz bardziej intensywnie.
Znalazłam kocioł Retklaster25 - czy ktoś z Was taki użytkuje i może podzielić się doświadczeniami ?

jeszcze ciekawi mnie KTM Tilgnera i KWMP2 Kotremu - te piece mają tą zaletę, że są płytkie i długie, czyli idealne do naszej kotłowni.
Niestety z powodu gabarytów odpadł nasz faworyt - ling duo :(

malka znasz moze cenę tego retklastera???

ok 15 tyś netto, ale nie produkują go seryjnie, trzeba zamówić i czekać :roll:
Mnie jednak po rozmowie z producentem odstraszył fakt czekania bóg wie jak długo na części zamienne, które są sprowadzane z Niemiec, po prostu nie ma serwisu na ten kocioł.
Wniosek - skreślam go z listy.

VIP Jacek
21-09-2009, 18:27
Retklaster o ile sie nie myle to była konstrukcja Klastera Pleszewskiego a której ze względu na horendalne opłaty licencyjne nikt nie zdecydował sie produkować, piec o tej nazwie był wystawiany na targach poznańskich.

Jacek dobralismy ogniwo eco 15 kw do domu 160 m (nowy budynek, dobrze ocieplony)i sądzę że wystarczy, ma grzać także cwo ale w budynku jest jeszcze kominek 14 kw.

ja mam dom o pow. 177 m2 + cwu i też dobrze ocieplony.
I też myślę nad 15 KW.
A jak jest z serwisem przy sprzedaży przez sklep internetowy.

maroco11
21-09-2009, 19:33
ok 15 tyś netto, ale nie produkują go seryjnie, trzeba zamówić i czekać :roll:
Mnie jednak po rozmowie z producentem odstraszył fakt czekania bóg wie jak długo na części zamienne, które są sprowadzane z Niemiec, po prostu nie ma serwisu na ten kocioł.
Wniosek - skreślam go z listy.

to ja go tez zdecydownaie skreslam !!! i dodatkowo z tego drugiego powodu

PAPROCIAK
22-09-2009, 13:57
ja mam dom o pow. 177 m2 + cwu i też dobrze ocieplony.
I też myślę nad 15 KW.
A jak jest z serwisem przy sprzedaży przez sklep internetowy.[/quote]

Serwis jest taki sam jakbys kupił gdzie indziej i jeszcze ci za darmo do domu przywioża a za piwko :D wjadą do kotłowni. Pierwszy raz jak kupowałem byłem w szoku jak zamówiłem wieczorem a o 14 nastepnego dnia był na miejscu - ze Slaska do Rzeszowa to niezły wynik.
Zaznaczam że wyroby niczym się nie różnią.
Zobacz jeszcze ofertę Sekoma Łucki, mają nową obrotówkę a i brucer u nich nieco podrasowany.

step26
24-09-2009, 09:41
ja planuje kupić piec na eko-groszek R-ECO ECONO 29 kW
za 10122 zł netto cena katalogowa + 7% VAT bo z monatażem

ponoć dobry piec, do tego żeliwny
ale słyszalem, że cięszko ustawić w nich poprawnie sterowanie

co myślicie o moim wyborze?

kolorado
24-09-2009, 11:17
Czy miał ktoś do czynienia z piecem Termo-Tech Termo-Eco C19? Właśnie widziałem w Castoramie, a na stronach Termo-techu nie mają tego. Na pierwszy rzut oka inny palnik niż termo-tech, mniejszy zasobnik ale lepsze otwieranie i sterownik ST-80. Cena około 5500.
Dobre toto?

grego_h
27-09-2009, 14:10
Witam muzę na dniach kupić piec na ekogroszek. Przez pewien czas byłem zdecydowany na LINGA DUO 25 (zależy mi na dodatkowym palenisku). Ale jakiś czas temu trochę zwątpiłem a to dlatego że Lingi są już produkowane parę ładnych lat i w zasadzie nic się w nich nie zmieniło a konkurencja idzie co trochę coś wprowadza a to inne paleniska, inne sterowniki np. PID, czy też inne konstrukcję. I teraz to nie wiem czy faktycznie są tak dopracowane, czy wychądzą z założenia że jak się coś sprzedaję to poco się męczyć z zmianami.
Ostatnio widziałem nowe piece Defro i jestem ciekaw czasem nie jest to właśnie taki Ling z poprawkami, ciekawa konstrukcja, możliwość wyboru sterownika cz też palnika do pellet. Na plus Linga przemawia wielopaliwowość, przynajmniej producent tak twierdzi. Co o tym sądzicie, bo się nie mogę zdecydować.

malka
27-09-2009, 14:54
a o które Defro Ci konkretnie chodzi ?

Ja też byłam fanką Linga, ze względu min na awaryjne palenisko, bo nie wiedziałam, że takowe można zrobić w prawie każdym piecu :D

grego_h
27-09-2009, 15:27
DEFRO DUO 25 kw z nowej linii. Mi też właśnie chodzi o to dodatkowe palenisko. I w Lingu i w tym Defro są dość duże komory, chyba w Defro nawet większe, ze stałym rusztem wodnym. Sprzedawca mówił że w Lingu częściej się mogą zapychać te wymienniki rurowe na górze kotła bo są dość małe, w Defro są trzy rury ale o dużej średnicy i się może wolniej zapychać, ponoć serwis ma lepszy od Klimosza. Wogle polecał mi bardziej Defro, choć w sklepie miał oba piece, cena ta sama. Tylko że użytkowników tych pieców jakoś jeszcze nie widać bo to nowość. I jestem w kropce.

malka
27-09-2009, 15:36
Fajniutki ten kociołek :D no i prawie tysiak tańszy od Klimosza,
ale przy tych gabarytach mam ten sam kłopot co przy Lingu - zbyt mało miejsca przed piecem :roll:

Nadal szukam czegoś fajnego i "płaskiego"

grego_h
27-09-2009, 15:46
Ja też mam dość wąską kotłownię, ale coś mi się wydaję że o węższy będzie ciężko, moim zdaniem one są i tak dość płytkie a za to wysokie.

A ostatni widziałem taki kociołek
http://kotly-zywiec.com.pl/oferta/kociol/132/134. Sprzedawca bardzo go wychwalał, też ma ruszt wodny gabarytowo dość wąski i ciekawe palenisko, tylko jakość mniej znany

malka
27-09-2009, 17:01
z wąskich kotłów faworytem jest teraz dla mnie ten (56 cm głębokości :o ) i możliwość czopucha od góry (czyli piec tuż przy scianie)
http://www.tilgner.com.pl/kotly-typu-ktm.html
z dodatkowym paleniskiem nie ma kłopotu, ze sterownikiem PID też nie - wg producenta,cena dobra,sprawność też i opinie ma fajne.
Oglądałam,macałam - wrażenie pozytywne :D
no i serwis na poziomie

BARABUS
28-09-2009, 21:28
małe pytanko do użytkowników kotłów na eko-groszek.stoję przed wyborem kotła .mój wybór padł na firmę Kostrzewa ,a konkretnie na pellets fuzzy logic 15kw.jak sądzicie czy jest to dobry wybór i czy cena 11 tyś to nie za dużo za taki kocioł.może jest jakaś alternatywa...moę tańsza lecz nie koniecznie gorsza ...za odpowiedzi z góry dziękuję

jarq235
28-09-2009, 22:31
Witam. Czy ktoś z was użytkuje kocioł EKO PLUS firmy BUDMET-NOCOŃ i może podzielić się doświadczeniami.

malka
28-09-2009, 22:39
małe pytanko do użytkowników kotłów na eko-groszek.stoję przed wyborem kotła .mój wybór padł na firmę Kostrzewa ,a konkretnie na pellets fuzzy logic 15kw.jak sądzicie czy jest to dobry wybór i czy cena 11 tyś to nie za dużo za taki kocioł.może jest jakaś alternatywa...moę tańsza lecz nie koniecznie gorsza ...za odpowiedzi z góry dziękuję

Tu masz wątek o tym piecu

http://forum.muratordom.pl/kostrzewa-pellets-fuzzy-logic-ktos-ma-doswiadczenie,t139002.htm?highlight=kostrzewa

i trochę tu

http://forum.muratordom.pl/kto-ma-kociol-na-pal-stale-firmy-kostrzewa,t15350.htm?highlight=kostrzewa
i tu
http://forum.muratordom.pl/kostrzewa-pellets-plus,t112819.htm?highlight=kostrzewa

kwazina
01-10-2009, 13:27
Witam,

Jako nowy użytkownik forum poszukuje szczęśliwych (bądź nie) posiadaczy kotłów Defro Eko Komfort 25 kW bądź zbliżonych, ale tego producenta z okolic Łodzi... Będę wdzięczny za kontakt na mail i ewentualne uwagi użytkowników :)
btw: czy możecie polecić PEWNE miejsce, w którym zaopatrujecie się w groszek? okolice Łodzi, Koluszek, Brzezin itp...

adamrobert
07-10-2009, 20:06
jestem użytkownikiem kotła HEF EKO-PLUS 20kW od 5lat jego płomieniówki rurowe są bardzo zadowalające a zatem i sprawność ,trochę zabawy przy czyszczeniu ale to nie jest przeszkodą co do innych producentów można polecić jeszcze Eko-centr podobna budowa wymiennika ma go znajomy też sobie chwali no i cena niższa od HEFA teraz walczę u znajomego z ustawieniami przy EKO-CENTR Carboret całkiem inna budowa wymiennika jw. nie podoba mi się w nim jak otworzę wyczystkę to widzę wylot czopucha zobaczymy jak z jego faktyczną sprawnością podawaną przez producenta

GREGORUS99
08-10-2009, 04:00
Witam wszystkich

Zakupiłem piec Ogniwo EKO 24 kw z sterownikiem eColal,montaż za dwa tygodnie.Mam pytanie czy ktoś z forumowiczów używa już takiego pieca i jak ten kocioł się sprawuje ile spala itp.Z góry dzięki za odpowiedź. :lol:

kolorado
08-10-2009, 09:36
teraz walczę u znajomego z ustawieniami przy EKO-CENTR Carboret całkiem inna budowa wymiennika jw. nie podoba mi się w nim jak otworzę wyczystkę to widzę wylot czopucha zobaczymy jak z jego faktyczną sprawnością podawaną przez producenta
Bardzo czekam na wszelkie opinie na temat tego pieca. Wkrótce będę zamawiał piec i póki co ten jest na liście pierwszy.

VIP Jacek
08-10-2009, 16:56
Witam wszystkich

Zakupiłem piec Ogniwo EKO 24 kw z sterownikiem eColal,montaż za dwa tygodnie.Mam pytanie czy ktoś z forumowiczów używa już takiego pieca i jak ten kocioł się sprawuje ile spala itp.Z góry dzięki za odpowiedź. :lol:

możesz coś przybliżyć? Jaką powierzchnię będziesz ogrzewał, jak masz dom ocieplony i ile zapłaciłeś?

GREGORUS99
08-10-2009, 19:10
Witam.
Dom mam o powieżchni ok.190 m,ściany szer.25 cm z maksa plecewice+12 cm styropian.
Poddasze jeszcze nie ocieplone w planach wełna wełna 18 cm wzdłóż i 5 cw poprzek.Więźba odeskowana,opapowana i blachodachówka.Za kocioł zapłaciłem 7.900 zł.

VIP Jacek
08-10-2009, 19:50
nie za duży na taką powierzchnię?
Może 20-tka by wystarczyła?

zawijan
09-10-2009, 07:53
nie za duży na taką powierzchnię?
Może 20-tka by wystarczyła?

W typoszeregu kotłów OGNIWO-EKO nie ma 20kW. Jest 15, 24 i 35kW.

tokas
10-10-2009, 21:38
Witam

Szukam uzytkowników pieca Tillgner ze sterownikiem Menuet - szukam pomocy w ustawieniu parametrów sterownika

QbaB
13-10-2009, 10:05
Witam

Szukam uzytkowników pieca Tillgner ze sterownikiem Menuet - szukam pomocy w ustawieniu parametrów sterownika

obecny, ale nie pomogę zbytnio bo jeszcze nie palę.
Zakupiłem termometr do spalin i mam nadzieję ze to mi ułatwi ustawienie sterownika (zwłaśzcza moc dmuchawy, bo to chyba najważniejsze).

Pzdr
QbaB

VIP Jacek
17-10-2009, 13:11
nie za duży na taką powierzchnię?
Może 20-tka by wystarczyła?

W typoszeregu kotłów OGNIWO-EKO nie ma 20kW. Jest 15, 24 i 35kW.

zawijan, jak generalnie oceniasz producenta Ogniwo - Biecz i Tilgnera?
Ci dwaj producenci oferują kotły z palnikiem Brucera o mocy 15 KW i ceny ich są dla mnie atrakcyjne w porównaniu z innymi producentami.
Przy obecnych cenach ekogroszku 750-800 zł/t palenie miałem w kotłach z Brucerem, wydaje się korzystną alternatywą - 480 zł/t. Jak oceniasz spalanie miału w tych kotłach w tym palniku?
Czy sterownik ecoal to odpowiednik ognika Pid, gdzie nie potrzebował ingerencji użytkownika?
Czy ecoal współpracuje z reg. pokojowym i pogodowym?
Bo Ogniwo sprzedaje kotły z tym sterownikem.

zawijan
17-10-2009, 20:06
zawijan, jak generalnie oceniasz producenta Ogniwo - Biecz i Tilgnera?
Ci dwaj producenci oferują kotły z palnikiem Brucera o mocy 15 KW i ceny ich są dla mnie atrakcyjne w porównaniu z innymi producentami.
Przy obecnych cenach ekogroszku 750-800 zł/t palenie miałem w kotłach z Brucerem, wydaje się korzystną alternatywą - 480 zł/t. Jak oceniasz spalanie miału w tych kotłach w tym palniku?
Czy sterownik ecoal to odpowiednik ognika Pid, gdzie nie potrzebował ingerencji użytkownika?
Czy ecoal współpracuje z reg. pokojowym i pogodowym?
Bo Ogniwo sprzedaje kotły z tym sterownikem.

Obie firmy mają kilkudziesięcioletnią tradycję i dobrą opinię u użytkowników kotłów.
Na postawione tu pytania znajdziesz odpowiedzi pod tymi adresami:
http://zawijan.wordpress.com/8-palniki-automatyczne/brucer-paliwa/
http://zawijan.wordpress.com/regulatory-kotlow/ecoal-pl/
http://zawijan.wordpress.com/regulatory-kotlow/ecoal-pl-idea-sterownika/
http://www.ecoal.pl/
http://www.ogniwobiecz.com.pl/eko.html
http://www.tilgner.com.pl/

Chciałbym Ci jednak udzielić pewnej rady - nie kupuj czasem kotła z awaryjnym rusztem wodnym. Patrz: http://zawijan.wordpress.com/5-budowa-kotla/ruszt-wodny-tak-czy-nie/
Za kilkanaście dni - jak czas pozwoli - przedstawimy na blogu http://zawijan.wordpress.com/ wyniki z badań takiego kotła, wraz z fotografiami zasadzowanych przestrzeni wymiennika ciepła.

VIP Jacek
18-10-2009, 07:34
dzięki zawijan nie planuję kupić kotła z awaryjnym rusztem. Coś na temat palenia w kotle bez podajnika wiem. :D

Trochę poczytałem, zrobiłem wpis na blogu.
Swoją drogą, można dowiedzieć się wielu ciekawych opinii. No i mój faworyt poddawany jest ocenie, Ogniwo 15 KW.
No, dobra dalej śledzę i szukam opinii na temat kociołków z Brucerem.

gegus37
19-10-2009, 11:12
Kupiłem , odpaliłem i ....podziwiam - pali sie bardzo fajnie tylko teraz jestem ciekawy jakie będzie spalanie no i poszukuje dobrego paliwa - może ktoś mi podpowie (jaki węgiel , po ile ,a może pallet) - okolice Krakowa ?

Soraya
19-10-2009, 14:48
Witam

Szukam uzytkowników pieca Stalkot Pleszew 25kw ze sterownikiem Lider - szukam pomocy w ustawieniu parametrów sterownika. Piec uruchomieny 2 dni temu spala 50-60 kg groszku na dobę !!!! Mam 2 osobne pompy do c.o. i c.w.u. .Domek 190m2 ocieplony. Grzejniki bez termoregulatorów. Proszę o pomoc w ustawieniu sterownika.
13:41:16
Piec przełącza się w podtrzymanie na bardzo krótki czas(5 min) gdyż temperatura spada i potem regulacja aż osiągnie Tz=60

VIP Jacek
19-10-2009, 19:21
Kupiłem , odpaliłem i ....podziwiam - pali sie bardzo fajnie tylko teraz jestem ciekawy jakie będzie spalanie no i poszukuje dobrego paliwa - może ktoś mi podpowie (jaki węgiel , po ile ,a może pallet) - okolice Krakowa ?

no, to gratuluję wyboru.
Ja też chodzę koło tego modelu 15 KW. Dobrze, że nie wziąłeś 25 KW, bo byś miał przewymiarowany.
Z tego co pisze zawijan na swoim blogu, to można palić w nim miałem, ekogroszkiem i pelletami. Miał jest obecnie coś koło 480 zł/t, także masz wybór.
Czy masz tam sterownik ecoala? Jeśli tak, to w zasadzie jest on bezobsługowy. Sterownik sam wszystko dobiera.
Podziel się swoimi uwagami, jak się w nim pali.
A ile za niego zapłaciłeś i gdzie go kupiłeś?

PAPROCIAK
19-10-2009, 20:03
Gegus37- najlepiej to mieszaj miał z eco albo z pelets bo sam pelets nie jest zalecany do tego palnika. Niezadowalające dopalanie i ryzyko zapalenia w zasobniku. Dodatek miału w pelets uszczelnia slimak.
W Rzeszowie miał klasyfikowany 480 zł groch 640. Można kupić także "COS" z Ukrainy ale za każdym razem co innego na TIRze po ok 450 - 550

Bombelos
20-10-2009, 13:57
witam
Wiele ciekawych rzeczy piszecie i dzieki Wam za to.
A ja mam jedna kwestie:
Gmina dofinansuje u mnie 20 % zakupu kotla ale....

urządzenia grzewcze bezrusztowe z tzw. paleniskiem retortowym, w których spalany jest „eko - groszek” oraz urządzenia zbudowane podobnie jak retortowe, wyposaŜone w podajnik szufladowy, w których spalany jest miał węglowy.
Dla obu tych urządzeń warunkiem przyznania dopłaty jest brak dodatkowego stałego rusztu, na którym w tradycyjny sposób moŜna spalać paliwa gorszej jakości

Podpowiedzcie mi ktory kociol ja mam wybrac ?
Dom o pow 140 m2 kostka z lat 50 cwu 150l :)

Dzieki wielkie

Dzejson
23-10-2009, 09:05
A ja szukam użytkowników kotłów firmy Heiztechnik. Jak jest z ich jakością. Podobna mają świetne sterowniki plum

jacmur
27-10-2009, 16:09
Witam wszystkich , szukam szczęśliwców którzy zakupili LAZARA Ekokomfort 18 KW.Chciałbym podzielić sie opinią o ustawieniach sterownika oraz o ilości spalania groszku.Proszę o odpowiedz. :D

jarq235
28-10-2009, 16:28
Witam. Czy ktoś z was użytkuje kocioł EKO PLUS uniwersalny firmy BUDMET-NOCOŃ i może podzielić się doświadczeniami. Witam ponownie, jeżeli nikt nie użytkuje tego kotła to może fachowcy na forum wypowiedzą się na temat jego budowy. Ewentualnie jakieś porównanie np. z OGNIWO EKO 24 kW, CICHEWICZ FUTURA ECONO 25KW ,SAS GRO-ECO 23 kW

r.tyrman
30-10-2009, 21:39
Czy ktoś ma piec z firmy Woźny z Pleszewa? Proszę o opinie.

DARO66
06-11-2009, 07:58
Kupiłem , odpaliłem i ....podziwiam - pali sie bardzo fajnie tylko teraz jestem ciekawy jakie będzie spalanie... Witam gegus. Czy możesz napisać jak u Ciebie z tym spalaniem ? Bo ja kupiłem kocioł 24KW (dom 180m2, nieocieplony) i trgedia. Ponad 62 kg na dobę !!! Chciałbym wiedzieć czy tylko ja mam taki problem, czy to problem z tymi piecami ?

VIP Jacek
08-11-2009, 08:31
a z jakim sterownikiem kupiłeś to Ogniwo?
Teraz w tych kotłach stosują sterownik ecoala, który sam wszystko dobiera.
Spytaj może zawijana, on jest specem od tego sterownika i prowadzi badania z tym kotłem.

gegus coś nie nie odpowiada. :roll:
Też jestem ciekawy, jak u niego pracuje kociołek z Ogniwa?

DARO66
08-11-2009, 10:33
a z jakim sterownikiem kupiłeś to Ogniwo?
Kupiłem właśnie z ECOLALEM. Pytałem Zawijana na PW, ale też nie odpowiada. Sprawa częściowo się już wyjaśniła. Zadzwoniłem do serwisu OGNIWA i kazali przełożyć czujnik powrotu CO w inne miejsce niż zamontował hydraulik i zaizolować. Kiedy to zrobiłem kocioł sie znacznie uspokoił i spalanie spadło, ale nie sprawdzałem jeszcze o ile. Ponadto stwierdzili, że ten zawór 3D który zamontował mi hydraulik, nie zda egzaminu przy tym sterowniku. Czekam teraz na hydraulika, bo przy zmianie zaworu na inny rodzaj, trzeba przerobić instalację. Jak będę miał wszystko doprowadzone do porządku, będę sprawdzał ile spala :-? i na pewno napiszę. Po co się wcześniej denerwować :D? Pozdrawiam.

PAPROCIAK
08-11-2009, 15:42
Daro a gdzie ci kazali przenieść ten czujnik?
Jaki zawór 3D masz a jaki ci kazali zamontować?

DARO66
08-11-2009, 16:39
Daro a gdzie ci kazali przenieść ten czujnik?
Jaki zawór 3D masz a jaki ci kazali zamontować? Witam Paprociak. Czujnik kazali przenieść jak najblizej wejscia do pieca i dobrze zaizolować. Był zamontowany 1-1,2m od wejścia. Zawór 3D jest z termostatem, który uniemożliwia powrót wody do pieca o temp poniżej 50st C. Jeśli woda jest chłodniejsza to wraca z powrotem do grzejników i miesza się z gorącą wodą wychodzącą z kotła(tak mi to tłumaczył hydraulik). Nie jestem fachowcem w tej dziedzinie, więc nie mogę Ci wytłumaczyć dokładniej. Potrzebny jest chyba zawór, który pozwoli regulować temp wody wychodzącej z kotła do instalacji. Gdybyś miał jakieś pomysły to napisz. Każda rada się przyda :D . Pozdrawiam

PAPROCIAK
08-11-2009, 17:34
czyli czujnik powrotu co hydraulik zamontował za zaworem 3D patrząc od strony pieca?

DARO66
08-11-2009, 20:10
czyli czujnik powrotu co hydraulik zamontował za zaworem 3D patrząc od strony pieca? Dokładnie tak. Czujnik był zamontowany na powrocie tuż za zaworem 3D (bo umnie zawór 3D jest na powrocie). Kazali go przenieść jak najbliżej wejścia do kotła i zaizolować.

PAPROCIAK
08-11-2009, 21:46
No tak sterownik zgłupiał i cały czas pracował na maxa. Przycisnij gościa i niech jak najszybciej zmieni ci zawór na 4 drogowy ale nie wiem czy nie zawołaj kogoś z konkurencji żeby oglądnał ci całe podłączenie. Albo narysuj schemat

DARO66
09-11-2009, 11:19
No tak sterownik zgłupiał i cały czas pracował na maxa. Przycisnij gościa i niech jak najszybciej zmieni ci zawór na 4 drogowy ale nie wiem czy nie zawołaj kogoś z konkurencji żeby oglądnał ci całe podłączenie. Albo narysuj schemat Witam Paprociak. Chętnie narysuję Ci schemat , ale nie wiem jak go tutaj wstawić. Jeśli Ty wiesz to podpowiedz, a jeśli nie to będę szukał sposbu. Mam jeszcze jeden problem: temperaturę CWU mam znacznie wyższą od zadanej (jeśli nie ma odbioru). Np mam zadaną 45st C, a na zasilaniu zasobnika jest 56st C. Wygląda na to, że zasobnik grzeje się grawitacyjnie, bez udziału pompy CWU bo praktycznie jaką mam temp na zasilaniu CO to taka sama jest na zasilaniu CWU (róznaica około 2szt C). Mozesz cos na ten temat podpowiedzieć ?

zawijan
09-11-2009, 12:57
Po dłuższej nieobecności, dopiero dzisiaj odwiedziłem ponownie to forum. Do problemów zgłaszanych przez DARO66 mam na razie takie uwagi:
Po pierwsze - w przypadku jakichkolwiek problemów należy zawsze zaczynać od kontaktu z producentem kotła. Z pewnością nie wszyscy będą tak kompetentni i uczynni jak OGNIWO, ale to jest najlepsza kolejność - jak pokazał ten przykład.
Po drugie - nie należy wyolbrzymiać roli sterownika. Żaden sterownik nie potrafi wykonać tego, czego nie potrafi wykonać kocioł, czy inne stosowne urządzenia zainstalowane w układzie c.o.
Po trzecie - sterownik eCoal.pl PRZEDE WSZYSTKIM ustawia ilość paliwa potrzebną do aktualnego zapotrzebowania mocy oraz optymalne proporcje paliwa i powietrza do spalania. Jeśli w układzie c.o. wystąpi jakaś usterka, która jest powodem, że eCoal.pl otrzyma błędną informację o stanie układu - wykona działania błędne z punktu widzenia oczekiwań użytkownika.
Po czwarte - w przypadku sterownika eCoal.pl zużycie paliwa nie zależy od ustawień dokonywanych przez użytkownika (jak w przypadku innych sterowników). Zużycie paliwa zależy od zgłaszanej przez układ c.o. wielkości zapotrzebowania mocy.
Chcemy zwrócić uwagę, że w przypadku węgla o przykładowej wartości opałowej 25MJ/kg oraz sprawności kotła 80% prawidłowe zużycie węgla jest następujące:
przy zapotrzebowaniu mocy 20kW - 86kg/dobę
przy zapotrzebowaniu mocy 10kW - 43kg/dobę
przy zapotrzebowaniu mocy 5kW - 21,5kg/dobę
W przypadku kotła o mocy nominalnej 15kW zużycia węgla przy pracy z mocą 20kW (czyli wyższą od nominalnej) może być wyższe o około 2% (za mały wymiennik ciepła, czyli wyższa temperatura spalin wylotowych).
Zamierzamy zająć się bardziej szczegółowo tematyką kotłów ze sterownikiem eCoal.pl zarówno na tym forum (otworzymy za kilka dni nowy wątek), jak i na blogu http://zawijan.wordpress.com/

DARO66
09-11-2009, 19:23
Albo narysuj schemathttp://img513.imageshack.us/i/skanowanie200911091151.pdf/ Paprociak, to próba, nie wiem czy udana.

DARO66
09-11-2009, 19:27
Paprociak, nie udalo się :evil: Będę jeszcze próbował.

DARO66
09-11-2009, 22:01
Albo narysuj schemat Witam Paprociak http://wgrajfoto.pl/pokazfoto/img1109/skanowanie20091109224a1d.jpg Kolejna próba. Jeśli coś z mojego rysuku zrozumiesz :D to daj znać co i jak. Pozdrawiam

VIP Jacek
11-11-2009, 08:56
no i jakie masz teraz spalanie?
coś się poprawiło?
Z tym spalaniem to może być różnie u każdego.
Piszesz, że masz dom nieocieplony. Tak naprawdę to nie wiemy jak wygląda Twój dom. Okna, ściany, strop, dach. Przez to wszystko cholernie ucieka ciepło. Można przez to ładować w niego dużo energii.
Zawołaj może innego hydraulika i niech sprawdzi Ci poprawność podłączenie kotła.

DARO66
11-11-2009, 14:22
Zawołaj może innego hydraulika i niech sprawdzi Ci poprawność podłączenie kotła. Witam. Na razie czekam na swojego hydraulika, żeby poprawi to co sknocił. Kocioł sie trochę uspokoił po przełożeniu i zaizolowaniu czujnika temp powrotu (nie wiem czy czytałeś w poprzednich postach- przełozenie i zaizolowanie czujnika zalecił mi producent kotła), ale instalacja jest sknocona. Po prostu jeśli zadam temp CO 60st C kocioł chodzi tak że w domu sauna (w łazience miałem 30st C :D) i stąd takie duże spalanie. W tej chwili nie mierzyłem dokładnie bo nie ma sensu, ale z obserwacji wynika że spala około 45 kg na dobę, a to już znacznie mniej niż przedtem(62 kg na dobę). Ale temp zadaną CO mam 52st C i w domu zakręcone 3/4 grzejników. Jak będzie wszystko doprowadzone do porządku, to napiszę o efektach. Pozdrawiam.

zawijan
13-11-2009, 19:45
Zaglądnijcie na stronę producenta http://www.ecoal.pl/. Można tam podglądnąć trzy różne kotły podłączone do internetu. Zwróćcie tylko uwagę na hasło, które trzeba wpisać (z tabelki).
Pod przyciskiem ARCHIWUM/Wykresy można zobaczyć wykres aktualny, a kliknięcie strzałki w lewo pozwoli oglądnąć wykresy za poprzednie doby.
Miłego oglądania.

VIP Jacek
13-11-2009, 20:28
ale to jest symulacja pracy kotła, czy idzie na żywo?

DARO66
13-11-2009, 20:42
ale to jest symulacja pracy kotła, czy idzie na żywo? Idzie na żywo, ale trzeba przeglądać na mozilli, bo na explorerze nie ma dostępu do przeglądania archiwum. I zwróć uwagę, na jak niskich temperaturach pracują te kotły.

VIP Jacek
13-11-2009, 20:50
fajna sprawa. :D
A jak u ciebie kociołek się sprawuje?
Masz tak podłączony swój kocioł? Chodzi mi o schemat.

VIP Jacek
13-11-2009, 20:52
jeden chodzi na 63 stopni, to nie tak mało. :roll:

zawijan
13-11-2009, 21:12
ale to jest symulacja pracy kotła, czy idzie na żywo?

Na żywo. Trzy kotły w trzech różnych kotłowniach, z różnymi rozwiązaniami instalacyjnymi.

VIP Jacek
13-11-2009, 21:30
jakie jest zużycie paliwa i przy jakiej powierzchni?
Jaka jest moc kotłów?

DARO66
14-11-2009, 08:10
fajna sprawa. :D
A jak u ciebie kociołek się sprawuje?
Masz tak podłączony swój kocioł? Chodzi mi o schemat. Ciągle czekam na swojego hydraulika. Obiecał, że po niedzieli przyjdzie i poprawi instalację. Na razie mam zakręcone 3/4 grzejników w domu i jest ciepło. Gdybym odkręcił wszystkie to miałbym saunę, a kocioł by szalał. No i jak na razie spalanie dosyć duże- około 45 kg na dobę :cry:

DARO66
14-11-2009, 08:23
Jeszcze jedno. Schemat jest standartowy na stronie www, więc nie widać jak są podłączone te kotły.

DARO66
14-11-2009, 20:51
Pytanko do fachowców. Czy ktoś mógłby mi wyrysować lub opisać dokładnie jak powinien być włączony w instalację zawór 4D ? Ma do mnie przyjść hydraulik poprawić instalację i nie chciałbym żeby znów coś sknocił :D

PAPROCIAK
15-11-2009, 09:35
Hejka jestem po pierwszym uruchomieniu Ogniwo eco 15 kw. Wrażenia w sumie pozytywne ale..?
Serownik ecoal w trybie automatycznym spisuje się bardzo ok, tzn reaguje na zmianę paliwa i dostosowuje sie płynnie, na miale trochę przerzucał niespalony do popielnika. Moim zdaniem powinna być możliwość większej ingerencji w ustawienia w trybie ręcznym kiedy mamy do czynienia z paliwem "trudnym" .
Sama konstrukcja wymiwnnika pieca łatwa do czyszczenia ale w komorze spalania ZA MAŁO MIEJSCA wokół palnika co skutkuje tym żę spieki nie mają jak spaść do popielnika i blokuja pracę pieca. Sam popielnik trudny do opróżnienia i po prostu za mały do pieca, który ma być nieobsługowy przez kilka dni i który ma służyć do palenia miałem ( wiecej popiołu). Oczywiście jest perfekcyjny do palenia ekogroszkiem wtedy zachowuje się bez zarzutów

DARO66
15-11-2009, 10:27
Hejka jestem po pierwszym uruchomieniu Ogniwo eco 15 kw. Wrażenia w sumie pozytywne ale..?
No witam. Napisz jak ze spalaniem wtym kotle. No i wyrysowałem Ci schemat mojego podłączenia i czekam na dpowiedź

VIP Jacek
15-11-2009, 16:47
Widać, że jednak nie do końca producent Ogniwa przemyślał konstrukcję swojego kotła. Palnik gabarytowo duży, a komora w 15 KW mała, no i ten popielnik. :roll:
Na to wygląda, że miałem nie będzie można palić?
Trochę dziwna sprawa.
Paprociak, napisz jak może już obliczyłeś, jakie masz zużycie groszku i przy jakiej powierzchni domu.

PAPROCIAK
15-11-2009, 21:09
Daro napisałem ci na priva.
Jacek.A spalanie to na razie cięzko wyliczyć łyknął ok 40 kg ecogroszku na 1 dobę, ale to był rozruch (ok 150 m w tym z 40 m podłogówki. Potem sie uspokoił i w następnej dobie zjadł jakies 30 kg miału. Jak ustaliłem przepływy i zamontowałem termostaty to całkiem spokojnie sobie pyka ale sprawa braku przestrzeni z boku brucera powoduje że spieki nie maja gdzie spadać i sie wieszaja na takim poprzecznym kątowniku trzeba iść raz na ok 12 godz i to porozbijać. Fakt że ten mój miał to chyba jakis węgiel koksujacy mam na szczescie tylko kilka worków to jakos zmęczę.

DARO66
16-11-2009, 08:22
Daro napisałem ci na priva.
Niestety nic nie dostałem :o

zawijan
16-11-2009, 08:28
Serownik ecoal w trybie automatycznym spisuje się bardzo ok, tzn reaguje na zmianę paliwa i dostosowuje sie płynnie, na miale trochę przerzucał niespalony do popielnika. Moim zdaniem powinna być możliwość większej ingerencji w ustawienia w trybie ręcznym kiedy mamy do czynienia z paliwem "trudnym" .

Muszę coś wyjaśnić. Sterownik eCoal.pl Z ZAŁOŻENIA nie daje możliwości żadnej ingerencji ręcznej w ustawienia parametrów procesu spalania. To jest sterownik przeznaczony dla osób, które nie umieją i nie chcą się uczyć ustawiania palnika. Takich osób jest - naszym zdaniem - przeważająca większość. Brak takiej możliwości wyklucza równocześnie możliwość obciążania użytkownika winą za nieprawidłowe spalanie, co - naszym zdaniem - powinno mu dać komfort w sporach reklamacyjnych, czy innych, z producentem lub sprzedawcą.
Zdajemy sobie sprawę, że są osoby, które potrafią porządnie wyregulować spalanie sposobem ręcznym i lubią to robić. Ich eCoal.pl może denerwować.

Ani palnik BRUCER, ani Sterownik eCoal.pl nie są rozwiązaniami cudownymi. Nie oczekujcie, że ten układ będzie działał tak samo na węglu dobrym i trudnym. Tak jak napisaliśmy na naszym blogu, że żaden sterownik nie przemieni złego kotła w dobry - tak samo BRUCER z eCoalem nie przemieni złego węgla w dobry. W BRUCERze MOŻNA bezawaryjnie spalać węgle trudne (z pewnością jednak znajdą się i takie węgle, z którymi i BRUCER nie da sobie rady - wszystko jest możliwe), ale efekty spalania MUSZĄ być gorsze - to są czynniki obiektywne.
Dotyczy to szczególnie węgli, które mają tendencje do tworzenia dużych spieków - wszystko jedno, czy koksowych, czy żużlowych. Konstrukcja BRUCERa minimalizuje możliwość zakleszczenia palnika w takim przypadku (ale czy wyklucza? - dotąd nie napotkano na taki przypadek), ale sam fakt powstania spieku jest przyczyną zaburzeń spalania i to jest czynnik obiektywny.

Można myśleć o modyfikacji konstrukcji komory palnikowej i popielnika. To nie jest problem skomplikowany technicznie. Proponuję nawet, żeby wszelkie uwagi n/t kotła OGNIWO/EKO kierować do producenta na adres: [email protected]
Zalecam jednak, aby nie wyciągać wniosków zbyt pochopnie. Proszę najpierw popracować jakiś czas, aby zweryfikować obserwacje w trochę dłuższym okresie.

I jeszcze jedno. Zmiana rodzaju paliwa zasilającego kocioł to jest POWAŻNE zaburzenie procesu spalania. Proszę nie oczekiwać, że eCoal.pl poradzi sobie z tym w ułamku sekundy. Czasem - tak, ale czasem trzeba poczekać kilkadziesiąt minut na ustabilizowanie się parametrów pracy. Myślę jednak, że i tak będzie to trwało krócej, niż przy ingerencji ręcznej.

shooter
16-11-2009, 12:41
Mam nadzieje że w tym temacie znajdą sie użytkownicy tłokowców i pomoga mi w wyborze
Na etapie wyboru kotła zrezygnowalem z kotła slimakowego na rzecz tłokowca
bardzo prosze o pomoc w wyborze kotła (+ i - mile widziane)

Pytanie konkursowe brzmi :

TAURUS GAUR 31 kW czy Lazar Multikomfort MK31 ?

tfor
17-11-2009, 11:17
Witam, czytam o waszych doświadczeniach i opinei tn. kotłow na ekogrosz. Przymierzam sie kupic z pleszewa Stalkot. Zastanawiam sie tylko czy KWM-SGR czy KWM- SR . Jesli ten piewrszy to czy z podajnikierm samoczyszcącycm uniwersalny czy retorowym? Jakie macie doświadczenie i opienei na ten temat? A moze odradzacie firme Stalkot?
Zamierzam ten kocioł wspomóc czasami kominkiem z płaszczem wodnym.

Z góry Dziękuję za opinie i porady.

arti.sa
18-11-2009, 10:46
Witam, a tak trochę z innej beczki jakie dokumenty wymagać od dostawcy kotła eko z montażem? Oferują 5 lat na całą kotłownię.


ps. Kupiłem brucerowca z firmy Instalco na pokładzie eCoal :lol:
Pyka od wczoraj. Na razie na samą podłogówkę ustawione 27st.

PAPROCIAK
18-11-2009, 20:47
Nie napisałem że oczekuje od ecoal'a cudów, i moim zdaniem to dobry sterownik. A co do ogniwa to także całkiem dobry piec z tym , że niedopracowany. Poza drobnymi błedami w konstrukcji - zbyt mało miejsca wokół brucera mój był niechlujnie zmontowany- niedokrecone śruby, pozamieniame przewody w sterowniku, przekręcona górna cz. brucera o 180 ( ciężko było zauważyć :evil: ) pogrzebacz za wysoki i nie wchodził pod retorte aby wygarnąć popiół - trzeba było heblować gumówką :-?
TYLKO mam nadzieje że to tylko mało znaczące szczegóły i całość bedzie działała kilka ładnych lat.
Mam pytanie czy ktoś pali na brucerze inne paliwa niż groszek i miał?
Myślę o owsie cena w tym roku niezła i w takich temp jak teraz mozna by to wykożystać. :wink:

zawijan
19-11-2009, 15:01
Napisałem do OGNIWA aby śledzili ten wątek. Znając ich myślę, że te uwagi potraktują z należytą uwagą i wykorzystają w praktyce produkcyjnej.

W BRUCERZe można bez obaw podjąć próbę spalania owsa. Spróbujemy też to zrobić w wolnym czasie.

Mam do Was pytanie - ono już wcześniej pojawiało się na tym forum:
Czy nie byłoby sensowne założenie nowego wątku, poświęconego tylko kotłom z BRUCERem i eCoalem. Chętnie byłbym jego stałym gościem. W tym wątku jest bardzo szeroki zakres dyskusji.

PAPROCIAK
19-11-2009, 15:55
Napisałem do OGNIWA aby śledzili ten wątek. Znając ich myślę, że te uwagi potraktują z należytą uwagą i wykorzystają w praktyce produkcyjnej.

W BRUCERZe można bez obaw podjąć próbę spalania owsa. Spróbujemy też to zrobić w wolnym czasie.

Mam do Was pytanie - ono już wcześniej pojawiało się na tym forum:
Czy nie byłoby sensowne założenie nowego wątku, poświęconego tylko kotłom z BRUCERem i eCoalem. Chętnie byłbym jego stałym gościem. W tym wątku jest bardzo szeroki zakres dyskusji.
POpieram :D . Moim zdaniem ten kierunek rozwoju pieców retorowych jest najbardziej perspektywiczny

VIP Jacek
19-11-2009, 19:31
zawijan napisał:
Mam do Was pytanie - ono już wcześniej pojawiało się na tym forum:
Czy nie byłoby sensowne założenie nowego wątku, poświęconego tylko kotłom z BRUCERem i eCoalem. Chętnie byłbym jego stałym gościem. W tym wątku jest bardzo szeroki zakres dyskusji.


też jestem za założeniem nowego wątku o kotłach z palnikiem Brucera i sterownika ecoala.
Kto zakłada wątek? :D
Proponuję, kolegę zawijan.

GREGORUS99
19-11-2009, 20:12
Również popieram założenie wątku o Brucerze i eCoalu.Pozdrawiam :D

zawijan
20-11-2009, 06:41
też jestem za założeniem nowego wątku o kotłach z palnikiem Brucera i sterownika ecoala.
Kto zakłada wątek? :D
Proponuję, kolegę zawijan.

Cieszę się z Waszego zainteresowania. Do końca tygodnia przygotuję krótkie podsumowanie aktualnej wiedzy na ten temat, jako początek wątku

SUSPENSER
29-11-2009, 16:18
Mam pytanie czy ktoś pali na brucerze inne paliwa niż groszek i miał?
Myślę o owsie cena w tym roku niezła i w takich temp jak teraz mozna by to wykożystać. :wink:

Z tym owsem to faktycznie ciekawy temat (dużo niższa cena i mniej brudu niż przy węglu) - czy ktoś próbował dodawać go do ekogroszku mając piec ze zwykłym palnikiem ?

jankes131
13-12-2009, 14:15
Mam pytanie do Jareckiego, ale również do każdego kto ewentualnie jest posiadaczem takiego samego pieca jak ja-chodzi mi o kocioł typu KWM-SP z podajnikiem tłokowym, mam do niego zainstalowany sterownik Menuet i chciałbym sie dowiedzieć o jaknajlepsze ustawienia do tego pieca.Coprawda to mój pierwszy sezon i siedZę trochę w kotłowni, ale chciałbym aby dobrze sie paliło, ale również spalało ekonomicznie

Aandziula
13-12-2009, 14:50
Witam

Szukam uzytkowników pieca Stalkot Pleszew 25kw ze sterownikiem Lider - szukam pomocy w ustawieniu parametrów sterownika. Piec uruchomieny 2 dni temu spala 50-60 kg groszku na dobę !!!! Mam 2 osobne pompy do c.o. i c.w.u. .Domek 190m2 ocieplony. Grzejniki bez termoregulatorów. Proszę o pomoc w ustawieniu sterownika.
13:41:16
Piec przełącza się w podtrzymanie na bardzo krótki czas(5 min) gdyż temperatura spada i potem regulacja aż osiągnie Tz=60

Ja mam taki piec jednak Ci nie pomoge bo sie na tym nie znam kompletniee...
Wsyztko ustawiał mi fachwiec

dandi11
21-12-2009, 18:32
Witam. Mam prośbę aby ktoś zorientowany zerknął na poniższy schemat i powiedział dlaczego bardzo słabo grzeją mi grzejniki. (na chwilę obecną podłogówka jest zamkniętą na rozdzielaczu). Generalnie zawór trójdrożny jest zamknięty tzn. nie dopuszcza ciepłej wody do powrotu gdyż jak się okazało (po odpaleniu pieca) z powrotu bojlera wraca bardzo ciepła woda (nie idzie utrzymać jej w ręku). I generalnie powrót jak pracuje pompa co jest gorący. Pompa c.o. włącza się przy 55 st. Piec chodzi na okrągło próbując dogrzać wodę do temperatury zadanej czyli 60 st. Jak osiąga temperaturę 55 st. i załączą się pompa to temperatura spada do 47 st. (w międzyczasie wyłącza się pompa). Nie dopala przez to węgla i ile węgla wrzucę tyle popiołu i szlaki wyjmę.

Zastanawiam się czy powrotu wody z bojlera nie podłączyć do zaworu 3d zamiast zasilania tak aby można było regulować (kryzować) ile gorącej wody powracającej z bojlera dopuszczać do powrotu.

Nadmieniam, że jak miałem otwarty zawór 3d na połowę to piec dochodził do temperatury zadane przez 11 minut i 12 min pozostawał w stanie czuwania

Dane:
Kocioł 19 kW z podajnikiem ślimakowym i retortą obrotową - sterownik Menuet
Układ oczywiście otwarty
Czas podawania węgla 10 s.
Czas oczekiwania 60 s.
Obroty dmuchawy 12
Przesłona dmuchawy w ½ otwarta

Ustawienia oczekiwania do którego teraz nie dochodzi!!!
Czas oczekiwania w podtrzymaniu 5 min
Krotność podawania 2
Obroty dmuchawy 8
Czas obrotów dmuchawy 20 sek

Grzejniki z głowicami termostatycznymi
Dom 160 m2 keramzytobeton 24 cm + 12 cm styropianu (nie zamieszkany i nie umeblowany) pierwsza zima z ogrzewaniem wykonane tynki i posadzki na wiosnę
Poddasze 25 cm wełny (współczynnik 0039)

Może mam za mały piec??


http://wgrajfoto.pl/pokaz/img1209/schematogrzewaniae06b.gif

Vafel
22-12-2009, 19:55
Czy ktoś mógłby mi coś doradzić?

Zapotrzebowanie budynku na ciepło (w OZC) wychodzi mi około 8 kW (uwzględniając straty na wentylację). Do tego trzeba dodać ogrzewanie CWU, czyli pewnie potrzebowałbym kotła o mocy w okolicach 10 kW.

Najmniejsze kotły z podajnikami jakie znalazłem mają 12 kW, ale są to proste konstrukcje (Hef albo Sekom - nie mają obrotowych retort, o Brucerach nie wspominając). Żeby mieć obrotową retortę to musiałbym kupić większy kocioł (15 lub 17 kW). I tutaj moje pytanie. Czy lepiej kupić kocioł bez obrotowej retorty, ale lepiej dostosowany do wymaganej mocy, czy też dużo za duży, ale za to z obrotową retortą?

Z góry wielkie dzięki za jakieś wskazówki...

ventor
22-12-2009, 20:56
Witam!

Posiadam Ling Duo 25 KW z obrotową retortą i sterownikiem Economic Premium.

Czy ktos ma ten sterownik i wie jak ustawić :
- czas podawania węgla (fabrycznie mam 7s)
- histereze palnika

Czy w ogóle jest mozliwość zmiany tych parametrów ?

Instrukcję dostałem niestety od Economic 3000.

Czy ktoś używał funkcji PID i ile jest potrzebne do tego czujników ?

_PiotR_
22-12-2009, 22:36
Czy ktoś mógłby mi coś doradzić?

Zapotrzebowanie budynku na ciepło (w OZC) wychodzi mi około 8 kW (uwzględniając straty na wentylację). Do tego trzeba dodać ogrzewanie CWU, czyli pewnie potrzebowałbym kotła o mocy w okolicach 10 kW.

Najmniejsze kotły z podajnikami jakie znalazłem mają 12 kW, ale są to proste konstrukcje (Hef albo Sekom - nie mają obrotowych retort, o Brucerach nie wspominając). Żeby mieć obrotową retortę to musiałbym kupić większy kocioł (15 lub 17 kW). I tutaj moje pytanie. Czy lepiej kupić kocioł bez obrotowej retorty, ale lepiej dostosowany do wymaganej mocy, czy też dużo za duży, ale za to z obrotową retortą?

Z góry wielkie dzięki za jakieś wskazówki...
witam, mialem podobny problem
tez cudowalem, fajnie miec retorte, bo wszytskim moge palic... brucer bo nowosc... ale tak naprawde przy takiej powierzchni(zapotrzebowaniu) to cudow i oszczednosci wielkich nie osiagniesz... ja wzialem sekoma 12kW

SUSPENSER
23-12-2009, 13:56
witam, mialem podobny problem
tez cudowalem, fajnie miec retorte, bo wszytskim moge palic... brucer bo nowosc... ale tak naprawde przy takiej powierzchni(zapotrzebowaniu) to cudow i oszczednosci wielkich nie osiagniesz... ja wzialem sekoma 12kW

Wg mnie to bardzo dobra decyzja :D

Ja mam niepotrzebnie 18 kW zamiast 12 i dużo się nakombinowałem, żeby rozsądnie pracował.

Vafel
23-12-2009, 14:05
Hmm... no to jak na razie dwa rozsądne głosy za mniejszą mocą... Może i rację macie. Jakoś tak napaliłem się na tą obrotową retortę, bo czytam, że to takie fajne, spieki samo rozbija itp.
No i zasobnik w tych kociołkach 12 kW znacznie mniejszy niż w tych większych... ale za to cena przystępniejsza...

SUSPENSER
26-12-2009, 13:36
Vafel - wolałbym 12 kW ze zwykłą retortą niż 17 kW z obrotową w sytuacji gdy wystarcza mi z zapasem 12.

Gdy kupowałem piec jeszcze nikt nie mówił o retortach obrotowych, więc za jakiś czas i tak wejdzie coś nowego, lepszego i będzie można zrobić upgrade pieca (np. pewnie pojawią się obrotowe retorty do mniejszych palników lub nowe palniki - patrz Brucer, nowe sterowniki - patrz Ecoal itp.).
Osprzęt zawsze łatwiej będzie wymienić na lepiej sterujący procesem spalania niż cały piec na mniejszy.

Zasobnik zwykle dostaniesz większy gdy będziesz chciał większy od producenta (dołączą ci od innego pieca, większej mocy).
Zwróć uwagę na to czy jest szuflada popielnika i ile w niej zmieści się popiołu (zwykle częściej wyrzuca się popiół niż dorzuca węgla) oraz czy da się łatwo czyścić wymiennik.

PAPROCIAK
26-12-2009, 16:10
jest mały piec z brucerem 15 kw , sprwdz na kotly com

PAPROCIAK
26-12-2009, 16:29
Mam taki i obecnie pracuje z mocą ok 5 kw, bo spala ok 15-20 kg miału i wszystko jest ok tzn komin czysty ładnie sobie radzi, nie gaśnie.

Vafel
26-12-2009, 18:42
Wiem, że jest. Znalazłem: Ogniwo 15 kW. Tylko, że tam jest napisane, że on pracuje w zakresie 7-18 kW. A to ciągle dla mnie za dużo. Bo te moje 8 kW zapotrzebowania to jest przy -20. A jak będzie 0 stopni, to pewnie potrzebuje jakieś 4 kW... albo nawet mniej. I boję się, że taki kocioł sobie z tym nie poradzi...

dora123
27-12-2009, 09:46
Dom z lat 80, 1,5 pustaka+styropian 8cm, wymieniona stolarka, instalacja starego typu z nowymi grzejnikami płytowymi, 250m2+zasobnik 160l.
Mam hefa 25kW ale po rozbudowie o ok. 50m2 nie daje rady przy -15 (działa non stop bez zatrzymania).
Na co mam wymienić do kwoty 8000zł?

Konto usunięte na żądanie Forumowicza
27-12-2009, 09:59
ja posiadam enka set 25kw, u mnie sprawuje sie ok, wiec z czystym sumieniem mogę polecic...http://www.enka-ogrzewanie.pl/

dora123
27-12-2009, 10:26
Ale hef 25 też był dobry do czasu rozbudowy (myślę, że pracował na styk).
Myślę o kotle 30-35kW.

PAPROCIAK
27-12-2009, 11:08
Vafel najmniejszy kociłek na eco jaki mi się obił o uszy to robi sekom chyba 10 kw. Myśle że nie problem zamówić w Pleszewie jakiś mniejszy jak chcesz.
Złap Jareckiego na tym forum albo zadzwoń do sekoma to ci doradzą albo kogoś polecą

Vafel
27-12-2009, 12:12
Vafel najmniejszy kociłek na eco jaki mi się obił o uszy to robi sekom chyba 10 kw. Myśle że nie problem zamówić w Pleszewie jakiś mniejszy jak chcesz.
Złap Jareckiego na tym forum albo zadzwoń do sekoma to ci doradzą albo kogoś polecą

Hmm... z sekomem już rozmawiałem. Najmniejszy kociołek jaki mają to 12 kW. Takie same kociołki ma też HEF i Galmet (po 12 kW każdy) i pewnie spośród nich coś sobie wybiorę.

Poczytałem sobię stronę zawijana (blog o kotłach) i z tego co tam napisane, to wynika, że lepiej jak nie ma dodatkowego rusztu wodnego (w sekomie jest, w HEFie i Galmecie nie ma) i jak kanały są pionowe, a nie poziome (w HEFie pionowe - w sekomie i galmecie poziome). Poza tym, to praktycznie niewiele się od siebie te kociołki różnią. Jutro podjadę do kilku sklepów w Krakowie i pooglądam je na żywo, to może coś mi się rozjaśni. Ciągle się tylko zastanawiam czy ograniczać się do tych 12 kW. Bo np. taki Żywiec oferuje kociołek o nominalnej mocy 15 kW, ale podobno bez problemu pracujący w zakresie 3-15 kW, czyli w zasadzie wsio ryba, bo np. taki Hefowy 12kW ma zakres mocy 3,6-12 kW.

A co mi tam - podsumuję krótko te, które na razie znalazłem (kociołki małej mocy). Może komuś też się przyda. Na tapecie mam:

1. HEF Eko Plus 12 kW
2. Sekom Skam-P 12 kW
3. Galmet EKO-GT-KWP 12 kW
4. Per-Eko KSR 14 kW
5. Tilgner EKR 15 kW
6. Klimosz Ling 15 kW
7. Defro Duo 15 kW
8. Żywiec KDO CLASSIC/KDO ECONOMIC/KDO ECONOMIC Standard (różnią się tylko palnikiem: zwykły, obrotowa retorta albo coś a'la brucer) 15 kW
9. Zębiec KP 15 kW
10. Enka Set 16 kW

Coś z tego muszę wybrać.

Aha, i przy okazji pytanie. Czy warto zwracać uwagę na powierzchnie czynną kotła (m2) i pojemność wodną (l)? Np. kocioł o pow. czynnej 1,25 m2 i poj. wodnej 42 l i drugi kocioł o takiej samej mocy nominalnej, pow. czynnej 1,5 m2 i poj. wodnej 55 l. Co mi to mówi? Które rozwiązanie jest lepsze?

SUSPENSER
27-12-2009, 15:22
Dom z lat 80, 1,5 pustaka+styropian 8cm, wymieniona stolarka, instalacja starego typu z nowymi grzejnikami płytowymi, 250m2+zasobnik 160l.
Mam hefa 25kW ale po rozbudowie o ok. 50m2 nie daje rady przy -15 (działa non stop bez zatrzymania).
Na co mam wymienić do kwoty 8000zł?

dora123 - czy na pewno masz ten piec ustawiony tak, że generuje 25 kW ?

Warto to sprawdzić, bo może pracuje na 2/3 mocy i dlatego nie wyrabia - np. ja mam tak wyregulowany 18 kW, że pracując ciągle generuje 7,2 kW.

Napisz ile i jakiego węgla na dobę spalał Ci przy tych -15 (i czy spalał go prawidłowo bez spieków i niedopałków) to na tej podstawie będzie można określić jaką mógł generować moc.
Czy wtedy komin był bardzo ciepły, bo może spora część ciepła nim ucieka ?

Vafel - mi poziome kanały w moim ENKA odpowiadają, bo bardzo łatwo się go czyści :)
Widzę, że w Żywcach są obrotowe retorty co jest bardzo ważne, bo w każdym worku ekogroszku jest trochę miału i w ogóle będzie równiejsze spalanie bez grzebania w retorcie :wink:

dora123
27-12-2009, 19:02
Spalanie na poziomie 60kg na dzień, trochę spieków i niedopałków ok. 10%,
fakt że przewód kominowy gorący.
Piec przy -15 chodził cały czas.

SUSPENSER
28-12-2009, 06:24
Hmm napisz jeszcze jaki masz piec i węgiel.

Przy założeniu, że piec ma sprawność 70% (trochę już pracuje, więc fabrycznych 80 raczej nie ma), a węgiel ma 25 MJ/kg generowana średnia moc przy spaleniu 54 kg/dobę to około 11 kW.

Prawidłowe zużycie węgla przy mocy ciągłej 25 kW to około 122 kg.

Napisz na ile masz otwartą przesłonę wentylatora, jakie czasy przerwy i podawania, oraz jakim ekogroszkiem palisz.

dora123
28-12-2009, 08:33
hef plus 25kw z 2004r, stara instalacja otwarta z nowymi grzejnikami płytowymi i zaworami termostatecznymi.
Co do węgla do z powodu marnej jakości węgla fabrycznie pakowanego w folię (mokre dziadostwo) kupuję workowany w worki parciane, niestety węgiel super się spala (bardzo mało popiołu) ale nie wiem jaka jest wartość energetyczna.
Męczy mnie pytanie czy nie lepiej wymienić na większy piec, czy do takiej instalacji zastosować zawór 4drożny, pogodówkę, czy tylko spróbować zmienić sterownik na PID?

SUSPENSER
28-12-2009, 12:43
hef plus 25kw z 2004r, stara instalacja otwarta z nowymi grzejnikami płytowymi i zaworami termostatecznymi.
Co do węgla do z powodu marnej jakości węgla fabrycznie pakowanego w folię (mokre dziadostwo) kupuję workowany w worki parciane, niestety węgiel super się spala (bardzo mało popiołu) ale nie wiem jaka jest wartość energetyczna.
Męczy mnie pytanie czy nie lepiej wymienić na większy piec, czy do takiej instalacji zastosować zawór 4drożny, pogodówkę, czy tylko spróbować zmienić sterownik na PID?

Hmm jak do tego jest tani to jest szansa, że kupujesz czeski ekogroszek, który ma niską wartość opałową i stąd problemy - spytaj sprzedawcy co to za węgiel.
Czeski jest bardzo suchy (bo musi być - inaczej by się rozpadł, bo jest to groszek węgla brunatnego), popiół z niego jest biało-szary.

Pogodówka i zawór nic nie pomogą, a PID będzie lepiej sterował piecem i tyle - też sam z siebie nie wykrzesze więcej mocy.

Napisz na ile masz otwartą przesłonę wentylatora, jakie czasy przerwy i podawania bo to tu (poza rodzajem węgla) jest klucz do sukcesu (osiągnięcia mocy nominalnej).

dora123
28-12-2009, 16:56
miałem:
podawanie 16
przerwa 44
przepustnica 1cm
po rozmowie z hefem (odradzili pid jako zbędny wydatek 700zł)
założenie deflektora
podawanie 23
przerwa 37
przepustnica ok. 1cm

Konto usunięte na żądanie Forumowicza
28-12-2009, 17:34
no to spalanie bedzie.......

dora123
28-12-2009, 17:43
?
czyli jakie ustawienia będą optymalne?

SUSPENSER
28-12-2009, 19:17
miałem:
podawanie 16
przerwa 44
przepustnica 1cm
po rozmowie z hefem (odradzili pid jako zbędny wydatek 700zł)
założenie deflektora
podawanie 23
przerwa 37
przepustnica ok. 1cm

Ok uporządkujmy pewne rzeczy:

1. Przenieśmy pisanie na ten temat do odpowiedniego wątku:
http://forum.muratordom.pl/piece-na-ekogroszek-z-zasobnikiem,t56356-2880.htm

2. Możesz sobie założyć deflektor, czy chcą Ci go przyjechać przyspawać ?

3. Pfff 700 zł za PID też bym nie dał (mnie kosztował <100 zł)

4. Czy przy tak małym otwarciu przepustnicy wentylatora nie masz przypadkiem za mało powietrza w mieszance (sporo czarnego osadu tzw. nagaru na ściankach wymiennika) ?

5. Otwórz przesłonę na 3 cm.

6. Suma podawania i przerwy nie musi wynosić ściśle 60 - np. u mnie jest to 5/48, więc skoro pracował dobrze przy 16/44 proponuję 16/35 i obserwuj czy dobrze spala węgiel i nie przesypuje go do popielnika gdy jeszcze jest twardy (niedopalony) - jeśli nie przesypuje stopniowo zmniejszaj przerwę po 1 s aż zacznie przesypywać - wtedy zwiększ o 2 s i to będzie maks. moc palnika dla tej ilości powietrza.

Daj znać jak efekty nastaw w wątku:
http://forum.muratordom.pl/piece-na-ekogroszek-z-zasobnikiem,t56356-2880.htm

michalkarolina
01-01-2010, 19:59
witam, poszukuje kotła na ekogroszek około 25 kW ( na około 220-250 m2) mieszkam stosunkowo blisko pleszewa?

Konto usunięte na żądanie Forumowicza
01-01-2010, 20:10
to bierz w Pleszewie- toć to zagłębie kotłów.....przynajmiej serwis bedziesz miał blisko... u mnie ostatnio(wookoło same domki i place budowy) padł gosciowi piec kostrzewy(w te mrozy)...owszem serwisant przyjechał za 2 dni ale nie miał jakiejś częsci i czekali W TE MROZY!!!! na czesci....chyba z tydzien czasu...

Konto usunięte na żądanie Forumowicza
01-01-2010, 23:02
mam pytanko , jako ze nie mieszkam na slasku i mamy dość utrudniony dostęp do ekogroszku kupował może ktoś eko z tej stronki???

http://resover.eu/

Krzysiek.
05-01-2010, 19:03
ja kupiłem, mieszkam na mazurach więc też mam problemy z kupnem ekogroszku.
zamówiłem pieklorz workowany, w sumie polecam. przywieźli mi samochodem z windą ale czekałem na dostawę ponad miesiąc no i policzyli troche za dostawę i palety,.

Konto usunięte na żądanie Forumowicza
06-01-2010, 07:51
a jaka jakosc tego eko?? i czy kg sie zgadzaja? palety mam z budowy, wiec nie ma problemu... dostałem od nich 2 maile w jednym cena za 4 t- za dowóz wynosi 100zł, a w drugim cena za tone za dowóz wynosi 50zł czyli 50złx4t =200zł hehe i bądz tu mądry, ot taka sobie róznica... :D

Krzysiek.
06-01-2010, 15:59
jakość węgla dobra, trzeba pamietac zeby po przywiezieniu przykryc czyms bo namoknie, w workach są otwory wentylacyjne. Mi policzyli za dowóz 260zl za 4 palety. worki są bez nadruku ale wierzę im że to Pieklorz.

PAPROCIAK
06-01-2010, 18:07
ZAKUPY> Nie wiem co to typ wegla, czym sie różni 32.1 od 31.2 i który lepszy do palnika brucer i efektywniejszy. Ktoś mnie może oświecić?

adammonika
07-01-2010, 12:03
Skąd można mieś pewność że to PIEKLORZ?

Rodowity
28-01-2010, 09:36
Sterownik ma:
1. Tryb ręczny, w którym mam rozpalić kocioł, czyli podaje do momentu wyłączenia guzikiem i dmucham do momentu wyłączenia guzikiem
2. Przy pid.1 realizowana jest praca automatyczna w oparciu o udoskonalony, bardziej oszczędny software. Wszystko jest bardziej stabilne i osadza mniej sadzy dzięki regulacji podbicia mocy dmuchawy w chwili podawania opału.
3. Przy pid.0 mam symulację zwykłego sterownika, czyli podaję co przerwę, jaka zadam i dmucham bardziej agresywnie, sterownik uczy się tylko progu rozłączania dla minimalizacji przeciągnięcia temp. zadanej. Po rozłączeniu nadmuchu i podawania w tym trybie realizowany jest programowalny przedmuch.


Jarecki pozwoliłem sobie powrócić do Twojej odpowiedzi ze stycznia 2009 roku. Czy możesz wyjaśnić jak realizuje się ustawienia sterwonika aby pracował w trybie pid.1 i pid. 0. ? Jak jest "fizyczna" różnica w pracy kotła dla pid.1 i pid.0? Mam soft 7c (chyba :D).

Z góry dziękuję!

POzdr.

wacek1970
28-01-2010, 21:43
mam pytanko , jako ze nie mieszkam na slasku i mamy dość utrudniony dostęp do ekogroszku kupował może ktoś eko z tej stronki???

http://resover.eu/

Ja również polecam tą firmę. Pierwszy raz brałem latem, w styczniu następny transport. W lecie nie pamiętam ile czekałem a teraz miałem za 3 dni dostawę - pewnie dlatego, że mam zakład pod Krakowem - 50 km od ich siedziby i brałem całe 12 ton. Auta mają z windami, paleciakami. Obsługa klienta - oceniam wysoko. Transport miałem w gratisie. W lecie brałem Pieklorza z Piekar a teraz Ekores (tańszy 20 PLN). Różnicy w paleniu nie widzę. Pali się jak paliwo rakietowe. Zdziwiło mnie, że teraz w środku zimy dostałem taki suchutki towar. Palety miałem na wymiankę. Dawniej paliłem różnymi wynalazkami ale to już historia.

Konto usunięte na żądanie Forumowicza
28-01-2010, 22:09
ja juz czekam na transport od nich ponad tydzien... składałem zamowienie to było ok...a teraz mrozy są, to i ludzie pewnie dużo zamawiaja....

chrobry
10-02-2010, 19:56
Zainteresowałem się konstrukcją SKAM-P RETO-CROWN wersja 17kw czyli obrotowa retora i PID II generacji. Do dziś moim faworytem był LingDuo 15kw tez z obrotową retorą.
Poradźcie który z nich wybrać. Jeżeli ktoś ma tego sekoma bardzo proszę o kontakt ewentualnie podzielenie się doświadczeniem na jego temat.

SUSPENSER
11-02-2010, 16:09
Zainteresowałem się konstrukcją SKAM-P RETO-CROWN wersja 17kw czyli obrotowa retora i PID II generacji. Do dziś moim faworytem był LingDuo 15kw tez z obrotową retorą.
Poradźcie który z nich wybrać. Jeżeli ktoś ma tego sekoma bardzo proszę o kontakt ewentualnie podzielenie się doświadczeniem na jego temat.

Hmm ja polecałbym jednak z palnikiem typu Brucer bardziej niż z obrotową retortą - np. SKAM-P PREMIUM ze sterownikiem Ognik.

Vafel
11-02-2010, 16:48
Zainteresowałem się konstrukcją SKAM-P RETO-CROWN wersja 17kw czyli obrotowa retora i PID II generacji. Do dziś moim faworytem był LingDuo 15kw tez z obrotową retorą.
Poradźcie który z nich wybrać. Jeżeli ktoś ma tego sekoma bardzo proszę o kontakt ewentualnie podzielenie się doświadczeniem na jego temat.

Hmm ja polecałbym jednak z palnikiem typu Brucer bardziej niż z obrotową retortą - np. SKAM-P PREMIUM ze sterownikiem Ognik.

No ja ostatecznie zdecydowałem się na kocioł Tilgnera EKR 15 kW z Brucerem i sterownikiem PID (Ognik). Mam nadzieję, że będę zadowolony :-)

pawelo_pl
12-02-2010, 07:20
No ja ostatecznie zdecydowałem się na kocioł Tilgnera EKR 15 kW z Brucerem i sterownikiem PID (Ognik). Mam nadzieję, że będę zadowolony :-)
Powinieneś być zadowolony ja też mam Tilgnera EKR25 KW ze sterownikiem Tango-Negro - ciekawy jestem jak będzie piec pracował na Ogniku .

impiasecka
12-02-2010, 09:12
Mam 300 m dom w tym ok 260 m grzewczych- 2/3 domu będzie ogrzewane podłogówką,. Jestem zdecydowana na kocioł z z retortą brucera . Mam kotłownię dosyć dużą 18 m2, więc chce tak składowac ekogroszek, miał, drzewo (awaryjnie).

Mój typ kotła to:
1.Tilgnera EKR38- z retortą brucera

2.Skamp P Premium 40 kw

3. może coś doradzicie innego z retortą brucera

Mam pytanie; Jaka jest różnica miedzy kotłem 1 i 2 w łatwej i szybkiej obsłudze, może są w jednym ulepszenia a w drugim ich brak?

Czytałam o minusach np:
- brak wyczystki pod palnikiem, czyszczenie strefy napowietrzania polega na wyłączeniu palnika, zdjęciu żeliwnego paleniska i załączeniu dmuchawy na maxa w celu wyczyszczenia tej strefy. - czy to dotyczy obu tych kotłów, i czy ten minus jest bardzo upierdliwy w użytkowaniu?
Bardzo proszę o pomoc w doborze odpowiedniego kociołka, może są inne oprócz tych 2 wymienionych warte grzechu. Bardzo proszę o wypisanie (+) i (-) tych w/w kotłach. Przepraszam, jeśli powielam pytania :oops:

pawelo_pl
12-02-2010, 09:17
- brak wyczystki pod palnikiem, czyszczenie strefy napowietrzania polega na wyłączeniu palnika, zdjęciu żeliwnego paleniska i załączeniu dmuchawy na maxa w celu wyczyszczenia tej strefy. - czy to dotyczy obu tych kotłów, i czy ten minus jest bardzo upierdliwy w użytkowaniu?
To się robi raz na rok przed sezonem grzewczym - i chyba nie ma potrzeby robić częściej - chyba że przy okazji gdy podajnik zerwie zawleczkę i trzeba wygrzebać co nieco z retorty to przy okazji można wyczyścić kanały. Składowanie groszku w kotłowni to trochę chyba kiepski pomysł - chyba że ktoś lubi mieć w kotłowni kopalnię węgla .

impiasecka
12-02-2010, 09:33
Mój teściu zrobi taki kojec po sam sufit. Wsypywać ekogroszek będziemy specjalnie zrobionym kanałem do kojca, także chyba nie będzie źle. :lol:

impiasecka
12-02-2010, 09:37
Pawelo pl ty użytkujesz Tilgnera EKR25 KW może coś więcej napiszesz, jak tam zużycie opału i obsługa. Co pokusiło cię do kupienia akurat tego kociołka a nie np.Sekoma P -Premium może inne opinie ??? :D

pawelo_pl
12-02-2010, 10:08
Pawelo pl ty użytkujesz Tilgnera EKR25 KW może coś więcej napiszesz, jak tam zużycie opału i obsługa. Co pokusiło cię do kupienia akurat tego kociołka a nie np.Sekoma P -Premium może inne opinie ??? :D
Jednym z warunków zakupu był wymiar pieca z podajnikiem - niestety kotłownia jest mała i trzeba było kombinować jak dobrze postawić piec. Drugi warunek to retorta Brucera. Na tym forum ale tez na innym wymieniano kilku producentów pieca jako tych z dużym doświadczenie i przemyślanymi konstrukcjami - tak wybór padł na Tilgnera. Co do spalania - 240 m2 dom temp 23 stopnie w domu, bojler zdaje się że 150 l Galmet temp 49 stopnie . Zbiornik ( bodaj 120Kg) przy temp. -2~ + 5 stopnie starcza na 6 ~ 7 dni , przy temperaturach niższych na 4~5 dni. Z tym że palę teraz groszkiem + miał ( wszystko mokre ) i tworzy się sporo spieków. Dodatkowo w domku zainstalowany jest sterownik pokojowy Auraton - który wprowadza sporą oszczędność ( nie ma nas piec stoi tylko w nadzorze) .

impiasecka
12-02-2010, 10:22
Pawelo jak nie miałbyś tych ograniczeń wymiarowych pieca to też zdecydowałbyś się na ten kociołek, czy może miałeś innego faworyta hmmm jestem ciekawa. Czy w domu masz podłogówke + kaloryfery. U mnie 2/3 to podłogówka będzie a 1/3 poddasze kaloryfery. Może w tych poszukiwaniach kotła widziałęs opinie na temat innych polecanych kotłów. Mnie kusi na tego Sekoma P Premium 40 KW (ponieważ duzo mam miejsca w kotłowni) :lol: ale chce poznać inne opinie forumowiczów, bo może wiele stracę kupując ten kocioł a nie inny ;-)

pawelo_pl
12-02-2010, 10:31
Pawelo jak nie miałbyś tych ograniczeń wymiarowych pieca to też zdecydowałbyś się na ten kociołek, czy może miałeś innego faworyta hmmm jestem ciekawa. Czy w domu masz podłogówke + kaloryfery. U mnie 2/3 to podłogówka będzie a 1/3 poddasze kaloryfery. Może w tych poszukiwaniach kotła widziałęs opinie na temat innych polecanych kotłów. Mnie kusi na tego Sekoma P Premium 40 KW (ponieważ duzo mam miejsca w kotłowni) :lol: ale chce poznać inne opinie forumowiczów, bo może wiele stracę kupując ten kocioł a nie inny ;-)
Tilgner był tańszy - a to też miało znaczenie . Ogrzewanie mam kaloryfery w pokojach , kuchnia hol na dole oraz wszystkie łazienki i wc podłogówka. Dodatkowo w układzie grzewczym jest tez kominek z płaszczem wodnym Zuzia 25KW - która bardzo dobrze wspomaga palenie pieca. Palimy najczęściej w weekendy , jak były mrozy po -15 to paliliśmy również wtedy .

impiasecka
12-02-2010, 11:03
No tak zawsze patrzy się na koszty hmmm Musze zobaczyć jaka jest różnica cenowa między moimi kotłami. Oczywiście czekam na Wasze opinie dotyczące tych kotłów Tilgnera EKR38 - z retortą brucera i Sekom P Premium 40kw.który bardziej polecacie :D jakie plusy a jakie minusy one mają Jestem ciekawa, który WYGRA !!! Może propozycja innego z reortą BRUCERA.

zawijan
12-02-2010, 11:45
No tak zawsze patrzy się na koszty hmmm Musze zobaczyć jaka jest różnica cenowa między moimi kotłami. Oczywiście czekam na Wasze opinie dotyczące tych kotłów Tilgnera EKR38 - z retortą brucera i Sekom P Premium 40kw.który bardziej polecacie :D jakie plusy a jakie minusy one mają Jestem ciekawa, który WYGRA !!! Może propozycja innego z reortą BRUCERA.

Zobacz http://forum.muratordom.pl/palnik-brucer-sterownik-ecoal,t174677.htm
Może coś z tego.

pawelo_pl
12-02-2010, 12:01
No tak zawsze patrzy się na koszty hmmm Musze zobaczyć jaka jest różnica cenowa między moimi kotłami.
Z ciekawości poszukałem na necie. Tilgner cennika nie ma . Oficjalna cena EKR-38 ze sterownikiem Menuet u producenta 7300 netto ale za 8000 zł brutto po rabacie są w stanie sprzedać i dowieźć , SKAM-P Premium 40kW BRUCER 9100 brutto http://www.bazarek.pl/produkt/0/286155/skam-p-premium-40kw-brucer-mialowo-groszkowy.html -ale pewnie też można byłoby powalczyć o rabacik ...

impiasecka
12-02-2010, 12:02
ZawiJan dzięki za ten link !!!!!! :P

impiasecka
12-02-2010, 12:07
No tak zawsze patrzy się na koszty hmmm Musze zobaczyć jaka jest różnica cenowa między moimi kotłami.
Z ciekawości poszukałem na necie. Tilgner cennika nie ma . Oficjalna cena EKR-38 ze sterownikiem Menuet u producenta 7300 netto ale za 8000 zł brutto po rabacie są w stanie sprzedać i dowieźć , SKAM-P Premium 40kW BRUCER 9100 brutto http://www.bazarek.pl/produkt/0/286155/skam-p-premium-40kw-brucer-mialowo-groszkowy.html -ale pewnie też można byłoby powalczyć o rabacik ...

Hmm ta różnica w cenach to 1100 zł. Teraz to chyba kwestia tych sterowników ale ja jestem z tego ciemna. Będę opalać ekogroszkiem głównie, potem miał a awaryjnie drewno, węgiel na tych rusztach awaryjnych. ktoś polecał sterownik z algorytmem PID (chyba dobrze napisałam) :oops:

zawijan
12-02-2010, 12:36
ZawiJan dzięki za ten link !!!!!! :P

Warto poczytać także http://zawijan.wordpress.com/

SUSPENSER
12-02-2010, 18:16
Zainteresowałem się konstrukcją SKAM-P RETO-CROWN wersja 17kw czyli obrotowa retora i PID II generacji. Do dziś moim faworytem był LingDuo 15kw tez z obrotową retorą.
Poradźcie który z nich wybrać. Jeżeli ktoś ma tego sekoma bardzo proszę o kontakt ewentualnie podzielenie się doświadczeniem na jego temat.

Hmm ja polecałbym jednak z palnikiem typu Brucer bardziej niż z obrotową retortą - np. SKAM-P PREMIUM ze sterownikiem Ognik.

No ja ostatecznie zdecydowałem się na kocioł Tilgnera EKR 15 kW z Brucerem i sterownikiem PID (Ognik). Mam nadzieję, że będę zadowolony :-)

Czy ten Tilgner ma kanały pionowe, czy poziome ?

Zasobnik tylko 60 kg ?

pawelo_pl
12-02-2010, 18:30
Czy ten Tilgner ma kanały pionowe, czy poziome ?
Nie wiem o co Ci chodzi - ma płomieniówki na samej górze + ruszt awaryjny poniżej .



Zasobnik tylko 60 kg ?
To zależy który ten 15KW ma 60kg ale np 25 KW już 130 kg ..

0degree
12-02-2010, 19:29
No tak zawsze patrzy się na koszty hmmm Musze zobaczyć jaka jest różnica cenowa między moimi kotłami. Oczywiście czekam na Wasze opinie dotyczące tych kotłów Tilgnera EKR38 - z retortą brucera i Sekom P Premium 40kw.który bardziej polecacie :D jakie plusy a jakie minusy one mają Jestem ciekawa, który WYGRA !!! Może propozycja innego z reortą BRUCERA.

Witam atlasowiczkę :wink:
Brucera montuje również CICHEWICZ i OGNIWO +(ecoal)

Vafel
12-02-2010, 21:05
Zainteresowałem się konstrukcją SKAM-P RETO-CROWN wersja 17kw czyli obrotowa retora i PID II generacji. Do dziś moim faworytem był LingDuo 15kw tez z obrotową retorą.
Poradźcie który z nich wybrać. Jeżeli ktoś ma tego sekoma bardzo proszę o kontakt ewentualnie podzielenie się doświadczeniem na jego temat.

Hmm ja polecałbym jednak z palnikiem typu Brucer bardziej niż z obrotową retortą - np. SKAM-P PREMIUM ze sterownikiem Ognik.

No ja ostatecznie zdecydowałem się na kocioł Tilgnera EKR 15 kW z Brucerem i sterownikiem PID (Ognik). Mam nadzieję, że będę zadowolony :-)

Czy ten Tilgner ma kanały pionowe, czy poziome ?

Zasobnik tylko 60 kg ?

Poziome, czyszczone tylko od przodu. A zasobnik standardowo jest 60 kg (w EKR 15 kW), bo taką pojemność ma też szuflada na popiół (tzn. jak się kończy paliwo w zasobniku, to wiadomo też, że od razu trzeba opróżnić szufladę na popiół), ale nie ma problemu, żeby dali Ci zasobnik 130 kg (z kotła 25 kW). Ja właśnie poprosiłem o większy zasobnik i taki dostanę. Bez żadnej dopłaty :-)

tomaszek25_1980
14-02-2010, 09:48
witam,
Czy ktoś z was zastanawiał się nad Kotłem DWUPALENISKOWYM z podajnikiem tłokowym

http://allegro.pl/item889797306_kociol_dwupaleniskowy_podajnikiem_tl okowy_mial.html


byłbym wdzięczny za podpowiedz...

PAPROCIAK
14-02-2010, 10:56
Szukający pieca zobaczcie na www.kotly.com ja tam kupowałem i żadnych zastrzeżeń. Bardzo szybko i fachowo i NAJNIZSZE ceny

impiasecka
14-02-2010, 11:24
No tak zawsze patrzy się na koszty hmmm Musze zobaczyć jaka jest różnica cenowa między moimi kotłami. Oczywiście czekam na Wasze opinie dotyczące tych kotłów Tilgnera EKR38 - z retortą brucera i Sekom P Premium 40kw.który bardziej polecacie :D jakie plusy a jakie minusy one mają Jestem ciekawa, który WYGRA !!! Może propozycja innego z reortą BRUCERA.

Witam atlasowiczkę :wink:
Brucera montuje również CICHEWICZ i OGNIWO +(ecoal)

Odegree wtam ale nie poznaję :oops: hehe To prawda ja Atlasowiczka :lol: a ty? Szukam kociołka do mojego domu. napewno poczytam o tym Cichewiczu i Ogniwo.

0degree
14-02-2010, 13:28
Odegree wtam ale nie poznaję :oops: hehe To prawda ja Atlasowiczka :lol: a ty? Szukam kociołka do mojego domu. napewno poczytam o tym Cichewiczu i Ogniwo.

Ja też jestem atlasowiczem, na innym forum przyczaiłem się pod innym nickiem. Sam niedawno kupiłem kocioł na ecogroszek, więc temat przewałkowałem, a jak wiadomo kotłownia w oryginalnych gabarytach nie powala na kolana (co innego u Ciebie). Jednak udało mi się zastosować mały kompromis, piec na zamówienie od dziubarczyka kwm-sgr25 wylot spalin do góry, do tego dojdzie wymiennik biawaru w.e 220.81, który ma średnice 58 cm. 220l. Dzieki temu wszystko zmieszczę na ścianie od strony łazienki. Do pieca zamówiłem sobie retortę z żeliwnym paleniskiem pod te gorsze jakościowo paliwa, trochę żałuje że zrezygnowałem ze sterownika pid-a na rzecz rk-2006. No cóż zobaczymy wkrótce.

SUSPENSER
14-02-2010, 14:46
Zainteresowałem się konstrukcją SKAM-P RETO-CROWN wersja 17kw czyli obrotowa retora i PID II generacji. Do dziś moim faworytem był LingDuo 15kw tez z obrotową retorą.
Poradźcie który z nich wybrać. Jeżeli ktoś ma tego sekoma bardzo proszę o kontakt ewentualnie podzielenie się doświadczeniem na jego temat.

Hmm ja polecałbym jednak z palnikiem typu Brucer bardziej niż z obrotową retortą - np. SKAM-P PREMIUM ze sterownikiem Ognik.

No ja ostatecznie zdecydowałem się na kocioł Tilgnera EKR 15 kW z Brucerem i sterownikiem PID (Ognik). Mam nadzieję, że będę zadowolony :-)

Czy ten Tilgner ma kanały pionowe, czy poziome ?

Zasobnik tylko 60 kg ?

Poziome, czyszczone tylko od przodu. A zasobnik standardowo jest 60 kg (w EKR 15 kW), bo taką pojemność ma też szuflada na popiół (tzn. jak się kończy paliwo w zasobniku, to wiadomo też, że od razu trzeba opróżnić szufladę na popiół), ale nie ma problemu, żeby dali Ci zasobnik 130 kg (z kotła 25 kW). Ja właśnie poprosiłem o większy zasobnik i taki dostanę. Bez żadnej dopłaty :-)

Jak w cenie jest 130 kg to taki bym brał, bo ja np. popiół wyrzucam co 3 doby (szuflada), a węgla dosypuję co 6-7 dni (zasobnik na 5x25 kg).

SUSPENSER
14-02-2010, 15:11
witam,
Czy ktoś z was zastanawiał się nad Kotłem DWUPALENISKOWYM z podajnikiem tłokowym

http://allegro.pl/item889797306_kociol_dwupaleniskowy_podajnikiem_tl okowy_mial.html


byłbym wdzięczny za podpowiedz...

Wygląda interesująco jeśli masz sporo miejsca w kotłowni.

Mam kilka pytań:

1) jak podłączyć ten nietypowy czopuch do komina ?
2) jak w praktyce sprawuje się wężownica - jest to bardzo ciekawe, bo bojler to dodatkowy wydatek kilkuset zł + pompka, rury itd.
3) jak wymienia się wężownicę - czy przewidzieli to przy konstruowaniu pieca

Jest w nim sterownik dwustanowy, więc warto byłoby spytać też czy mają propozycję porządnego PID np. Ognik

Generalnie wygląda na bardzo ciekawą propozycję do dużej kotłowni.

Paprociak - w kotly.com jest pokazany jakiś inny niż pod tamtym linkiem :-?

tomaszek25_1980
15-02-2010, 10:18
miejsca;
chyba nie za duzo 2,90szer x 3,76myśle że się zmieści zależy mi na piecu w którym w razie potrzeby bede mówgŁ palić węglem czy drewnem nie przez chwilke ale moiżliwe ze dŁużej ,,
wiadomo ze eko groszke na razie nie jest :DROGI: za chwilke może być podobnie jak z olejem czy gazem.
Mam nowy dom 125 grzewczej i jestem na etapie doboru inst... myśle też o pompie ciepŁa czytając forum nieciekawie ludzi to opisują , duzy koszt awaryjne ... ciezko cos dobrać...

SUSPENSER
15-02-2010, 18:09
miejsca;
chyba nie za duzo 2,90szer x 3,76myśle że się zmieści zależy mi na piecu w którym w razie potrzeby bede mówgŁ palić węglem czy drewnem nie przez chwilke ale moiżliwe ze dŁużej ,,
wiadomo ze eko groszke na razie nie jest :DROGI: za chwilke może być podobnie jak z olejem czy gazem.
Mam nowy dom 125 grzewczej i jestem na etapie doboru inst... myśle też o pompie ciepŁa czytając forum nieciekawie ludzi to opisują , duzy koszt awaryjne ... ciezko cos dobrać...

Co do miejsca to weź pod uwagę jego wwiezienie oraz czyszczenie.

Pompa ciepła dzisiaj jeszcze jest drogą fanaberią, ale myślę, że warto robić sporo podłogówek, bo za niedługo ceny powinny spaść i takie niskotemperaturowe instalacje łatwo będzie podłączyć do nowego źródła ciepła.

Zamiast pompy ciepła, która nigdy się nie zwróci lepiej kupić uniwersalny piec i zainwestować np. w dodatkowe izolacje i wentylację mechaniczną z rekuperatorem i GWC.

Zwłaszcza GWC jest świetnym pomysłem, bo daje za darmo ciepło w zimie a chłód latem (co do lata lata to polecam rolety od wschodniej, południowej i zachodniej strony - niestety ja ich nie mam i będę kombinował z roletkami wewnętrznymi, zasłonami itp.).

Ot i cała lista inwestycji za jeden zestaw pompy ciepła :wink:

tomaszek25_1980
16-02-2010, 11:10
Wczoraj byŁem u gościa wycenil instalację wodną oraz pompe ciepla na 47 tys
bedzie ona może nie najlepsza firmy Delair BV.
Ogrzewala bedzie dom <podŁogówka> i wodę koszt 47 tys wydaje mi sie troszkę duży gdzie tradycyjny system piec dwupalnikowy podŁogówka kolo 20 jak myślicie warto wyżucać kasę...

Vafel
16-02-2010, 12:08
"wyżucać" zawsze warto :roll:

AGP-ON
17-02-2010, 20:25
Co sądzicie o CICHEWICZ FUTURA ECONO MINI 16 kW?
Jest łatwy w obsłudze?

A może ktoś go uztkuje i może podzielic się spostrzeżeniami :P

Czy będzie to dobry wybur do baaardzo małej kotłowni (180 x 200)?
Ma czopuch do gory wiec dojdzie prawie do sciany.....

SUSPENSER
18-02-2010, 06:45
Co sądzicie o CICHEWICZ FUTURA ECONO MINI 16 kW?
Jest łatwy w obsłudze?

A może ktoś go uztkuje i może podzielic się spostrzeżeniami :P

Czy będzie to dobry wybur do baaardzo małej kotłowni (180 x 200)?
Ma czopuch do gory wiec dojdzie prawie do sciany.....

To tak jak ENKA z czopuchem do góry.

Napisz jaką ma retortę (stała, obrotowa, Brucer), sterownik (2 stanowy, PID, PID 2), kanały wymiennika (poziome, pionowe), pojemność zasobnika, czy ma szufladę na popiół i ile kosztuje.

AGP-ON
18-02-2010, 07:28
Co sądzicie o CICHEWICZ FUTURA ECONO MINI 16 kW?
Jest łatwy w obsłudze?

A może ktoś go uztkuje i może podzielic się spostrzeżeniami :P

Czy będzie to dobry wybur do baaardzo małej kotłowni (180 x 200)?
Ma czopuch do gory wiec dojdzie prawie do sciany.....

To tak jak ENKA z czopuchem do góry.

Napisz jaką ma retortę (stała, obrotowa, Brucer), sterownik (2 stanowy, PID, PID 2), kanały wymiennika (poziome, pionowe), pojemność zasobnika, czy ma szufladę na popiół i ile kosztuje.

Tu jest opis;
http://www.cichewicz.pl/produkty/kotly_grzewcze/na_wegiel/futura_econo_mini.php

Vafel
18-02-2010, 09:20
Co sądzicie o CICHEWICZ FUTURA ECONO MINI 16 kW?
Jest łatwy w obsłudze?

A może ktoś go uztkuje i może podzielic się spostrzeżeniami :P

Czy będzie to dobry wybur do baaardzo małej kotłowni (180 x 200)?
Ma czopuch do gory wiec dojdzie prawie do sciany.....

To tak jak ENKA z czopuchem do góry.

Napisz jaką ma retortę (stała, obrotowa, Brucer), sterownik (2 stanowy, PID, PID 2), kanały wymiennika (poziome, pionowe), pojemność zasobnika, czy ma szufladę na popiół i ile kosztuje.

Tilgner EKR 15 kW też może mieć czopuch do góry, może mieć sterownik 2 stanowy lub Ognik PID, ma poziome kanały wymiennika, pojemność zasobnika 60 lub 130 kg i ma szufladę na popiół.

AGP-ON
18-02-2010, 09:51
ale jest większy
ma mniejszy zasobnik 60 L

nie wiem jaką ma pojemność wodną.

Mam maluśką kotłownię 180x200 i szukam małego kociołka z maksymalnym zasobnikiem paliwa.

Vafel
18-02-2010, 11:13
???

Futura (szer., wys., głęb.): 1095, 1270, 780
Tilgner(szer., wys., głęb.): 1100, 1150, 680

A zasobnik, tak jak napisałem można sobie wybrać: albo 60 l albo 130 l (cena się nie zmienia).

AGP-ON
18-02-2010, 11:42
???

Futura (szer., wys., głęb.): 1095, 1270, 780
Tilgner(szer., wys., głęb.): 1100, 1150, 680

A zasobnik, tak jak napisałem można sobie wybrać: albo 60 l albo 130 l (cena się nie zmienia).

ale... z wiekszym zasobnikiem jest większy (szerszy)

U mnie jest max 140 cam między kominem a ścianą

AGP-ON
18-02-2010, 11:47
Nie zmiania to faktu że Tilgner z elekrtonika PID bylby bardzo ciekawy.
Szkoda że CICHEWICZ o tym nie myśli :cry:
nie mozna regulować nadmuchu....

Vafel
18-02-2010, 11:52
Z większym zasobnikiem nie jest ani szerszy, ani głębszy. Jest tylko wyższy. Nic więcej.

P.S. Ja też mam małą kotłownię i szukałem małego kotła :-)

AGP-ON
18-02-2010, 11:58
Poza tym palnik brucer jest dla kotłów powyżej 25kW

Wysłałem jednak zapytanie do producenta z prośba o podanie dodatkowych parametrów.

Podzielę sie wiedzą gdy tylko je otrzymam. Przy okazji będzie to test na szybkośc działania.

Vafel
18-02-2010, 12:31
Fakt - niby brucer ma moc 25 kW, ale kilka stron wcześniej (albo w tym drugim wątku o kotłach) Zawijan wspominał, że bez problemu potrafi pracować z mocą 3-4 kW...

AGP-ON
18-02-2010, 12:41
to sie zgadza.
Napisalem tylko informcje ze strony producenta. Informują tam iz montuja te palniki w kotłach od 25kW, stąd też moje zapytanie do producenta.

Wiele firm montuje Brucera II generacji w kotlach o małj mocy.

O ile potwierdzą ten fakt i podadzą wymiary kotła to jest to jak najbardziej ciekawy wybór. Ważna jest też pojemnośc wodna kotła.

Vafel
18-02-2010, 12:46
A o czym świadczy pojemność wodna?

Tzn. lepiej jak jest większa czy mniejsza?

AGP-ON
18-02-2010, 12:48
Raczej większa - "większa bezwładność"
tzn wolniej sie wychładza

Vafel
18-02-2010, 13:12
Raczej większa - "większa bezwładność"
tzn wolniej sie wychładza

Ale za to jak jest mniejsza to szybciej się nagrzewa. Czy tak?

Hmm... nie będę sobie tym głowy zawracał. I tak już zamówiłem kocioł.

AGP-ON
18-02-2010, 13:25
a ja się chiwile wstrzymam ponieważ Tilgner ma elektronike PID

Zostaje kwestia wymiarów

0degree
18-02-2010, 16:05
Mam maluśką kotłownię 180x200 i szukam małego kociołka z maksymalnym zasobnikiem paliwa.

Ja mam jeszcze mniejszą i zmieściłem kocioł 25kW ze sporym zasobnikiem KWM-SGR firmy Dziubarczyk, kanały oczywiście poziome, czyszczenie bez problemów. Czopuch przerobili do góry bez żadnej dopłaty, głębokość całego zestawu to ok 82cm. szer. 115cm. Na 180 centymetrowej ścianie idealnie mieści mi się ten zestaw z wymiennikiem 220l. biawar WE 220 8.1

mario30
18-02-2010, 18:18
AGP-ON napisał:


Mam maluśką kotłownię 180x200 i szukam małego kociołka z maksymalnym zasobnikiem paliwa.

Moja kotłownia jest jeszcze mniejsza od Twojej 160x210 Komin w tym samym rogu tylko na drugiej scianie w ktorej sa drzwi na klatke Drugie drzwi do garażu i okno podobnie jak u Ciebie Na tej krótszej ścianie zmieściłem Tilgnera EKR 25 z czopuchem na górze Rzeczywista szerokość zestawu to 104 cm tylko motoreduktor na dole wystaje na 112 cm Sterownik mam Menuet firmy Foster Przy wyborze kotła bierz pod uwagę budowę zasobników tzn żeby nie miały tendencji do zawieszania się [miału] jeżeli będziesz chciał nim palić Znam taki przypadek i to własnie w kotle o którym wspominałeś Następna sprawa to czy chcesz mieć ruszt wodny czy sztabkowy Ja wybrałem sztabkowy Powodzenia

pawelo_pl
18-02-2010, 19:06
A jak Ci się sprawuje Tilgner na sterowniku Menuet - bo ja w swoim mam Tango Negro. Poza tym ciekawi mnie ten ruszt - gdyż u mnie jest on na stałe w drugich drzwiczkach ...

mario30
18-02-2010, 19:42
Jestem dopiero na etapie montażu instalacji a więc jeszcze nie palę i nie mogę Ci nic napisać Ruszt jest mniej więcej na tej samej wysokośći no ale w moim przypadku zawsze będzie można pokombinować i go opuścić na dowolną wysokość bez jakiejś większej ingerencji mechanicznej jeżeli zajdzie taka potrzeba oczywiście

SUSPENSER
18-02-2010, 21:44
Co sądzicie o CICHEWICZ FUTURA ECONO MINI 16 kW?
Jest łatwy w obsłudze?

A może ktoś go uztkuje i może podzielic się spostrzeżeniami :P

Czy będzie to dobry wybur do baaardzo małej kotłowni (180 x 200)?
Ma czopuch do gory wiec dojdzie prawie do sciany.....

To tak jak ENKA z czopuchem do góry.

Napisz jaką ma retortę (stała, obrotowa, Brucer), sterownik (2 stanowy, PID, PID 2), kanały wymiennika (poziome, pionowe), pojemność zasobnika, czy ma szufladę na popiół i ile kosztuje.

Tu jest opis;
http://www.cichewicz.pl/produkty/kotly_grzewcze/na_wegiel/futura_econo_mini.php

Gdzie jest opis to ja potrafię znaleźć, ale szkoda mi czasu na szukanie w nim istotnych informacji, więc wypisałem co jest istotne ...

Do AGP i innych z małymi kotłowniami - pamiętajcie, że kotła z czopuchem do góry nie można dosunąć do ściany z kominem, bo jak wybierzecie po roku popiół z wyczystki komina ?

Najrozsądniejszy wg mnie byłby piec z czopuchem wychodzącym z tyłu, lecz nie jak zwykle otworem do tyłu, a do góry - wtedy łatwo go będzie podłączyć (1 kolanko 90 stopni - tylko w stronę wejścia do komina) i będzie odsunięty o optymalną odległość, żeby móc dostać się do wyczystki.

SUSPENSER
20-03-2010, 11:51
Kotły na ekogroszek:

RED – nietypowa (ponoć opatentowana) budowa wymiennika – wg mnie utrudnione czyszczenie, sterownik ecomax, „ciężki w rozmowie” przedstawiciel

Klimosz – trudny w czyszczeniu wymiennik żeliwny

HEF – trudny w czyszczeniu wymiennik (płomieniówki)

Primus eco – archaiczna budowa (pieca i sterownika), trudny w czyszczeniu wymiennik żeliwny, drogi jak diabli (ponad 12 tys za 25 kW)

Stalbud – kanały wymiennika poziome, łatwe w czyszczeniu, lecz spawane (w Enka gięte), sterownik zwykły lub lepszy z Elektro Miz
W ofercie ciekawy tłokowiec na miał

Ogniwo Biecz – wymiennik z kanałami pionowymi trudny w czyszczeniu (trzeba otworzyć górną klapę i czyścić szczotą drucianą), na plus wentylator małej mocy (32W), bardzo cicho pracujący podajnik i wentylator, sterownik eCoal

Kielar – trudny w czyszczeniu wymiennik (płomieniówki), obrotowa retorta (Brucer lepszy), drogi (ponad 9 tys za 23 kW)

Enka – kanały wymiennika poziome, łatwe w czyszczeniu, gięte (nie spawane) co jest plusem, retorta obrotowa (szkoda, że nie typu Brucer), sterownik ecomax, atrakcyjna cena 6 700 zł za 16 kW

Podsumowując wg mnie najlepszym wyborem dzisiaj są pisząc od najlepszego: Skam-P Premium z palnikiem typu Brucer 2 Ekoenergia czopuchem do góry i sterownikiem PUMA; następnie Tilgner EKR z Brucer 2 i sterownikiem Ognik; Ogniwo z Brucer 2 i sterownikiem eCoal; Enka Set 3 z retortą obrotową czopuchem do góry i sterownikiem Ecomax lub RT09 PID.

To jest mój własny ranking na podstawie tego co wiem dzisiaj - jeśli spotkam się z innymi ciekawymi konstrukcjami może się zmienić ...

VIP Jacek
20-03-2010, 18:42
dobre podsumowanie, ranking, SUSPENSER. W tym gąszczu informacji przyda się.
Zobaczymy dalej, co się na rynku wykluje.
Zima odchodzi, także wątki o groszkowcach trochę zwolnią.

PAPROCIAK
21-03-2010, 10:17
A co nowego w skamie premium? Kiedys to był mój faworyt ale odpadł przez to że miał stały ruszt wodny co nie jest najszczęsliwszym rozwiązaniem , dalej tak ma?

SUSPENSER
21-03-2010, 15:25
A co nowego w skamie premium? Kiedys to był mój faworyt ale odpadł przez to że miał stały ruszt wodny co nie jest najszczęsliwszym rozwiązaniem , dalej tak ma?

Z tego co widzę jest dostępny nowy bardzo ciekawy sterownik PUMA, palnik typu Brucer 2 generacji produkowany przez ekoenergia (ma mniejszą moc od poprzedniego - chyba około 35 kW, a poprzedni miał 40 kW nawet przy piecu o mocy 15 kW).
Ten mniejszy jest lepiej dopasowany do pieca (zwłaszcza o mniejszej mocy).

Nie wiem czy wiecie, że np. w piecu 16 i 25 kW Enka jest zastosowany ten sam palnik Pancerpol o mocy 40 kW.

SUSPENSER
21-03-2010, 15:34
A co nowego w skamie premium? Kiedys to był mój faworyt ale odpadł przez to że miał stały ruszt wodny co nie jest najszczęsliwszym rozwiązaniem , dalej tak ma?

Z tego co widzę jest dostępny nowy bardzo ciekawy sterownik PUMA, palnik typu Brucer 2 generacji produkowany przez ekoenergia (ma mniejszą moc od poprzedniego - chyba około 35 kW, a poprzedni miał 40 kW nawet przy piecu o mocy 15 kW).
Ten mniejszy jest lepiej dopasowany do pieca (zwłaszcza o mniejszej mocy).

Nie wiem czy wiecie, że np. w piecu 16 i 25 kW Enka jest zastosowany ten sam palnik Pancerpol o mocy 40 kW.

Jeśli jest jakiś inny piec z poziomymi kanałami, Brucerem 2 generacji i porządnym sterownikiem to podajcie linka.

Tylko niech nikt mi nie wciska kitu, że pionowe kanały czy też płomieniówki łatwo się czyści (jak to próbowali bajerować na targach np. szczotka druciana, odkręcanie tylnej lub bocznej klapy itp. atrakcje) bo poproszę o prezentację i czar pryśnie.
Przy poziomych kanałach czyszczę piec nie brudząc nawet rąk (nie mówiąc o ubraniu) - wystarcza dostarczona mi przez Enka szufelka i pogrzebacz z prostokątną blaszką na końcu - a potem ludzie się dziwią, że w kotłowni mam tak czysto, że chodzę do niej w skarpetkach.

Emilka i Karol
21-03-2010, 17:48
Co sądzicie o piecach dziubarczyka? http://www.dziubarczyk.com.pl/index.php?p=oferta02d&l=pl

Jarecki79
21-03-2010, 18:21
A co nowego w skamie premium? Kiedys to był mój faworyt ale odpadł przez to że miał stały ruszt wodny co nie jest najszczęsliwszym rozwiązaniem , dalej tak ma?

Czy ruszt wodny nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem - to zależy z której strony na to sie patrzy i co jest dla kogoś ważniejsze. Wszystko ma swoje plusy i minusy.

1. Można wybrać w/g własnego uznania wersje z rusztem wodnym lub żeliwnym

2. Standardem są sterowania z algorytmem PID typ Ognik PID-II sl.28 lub RT09pid Tatarek

3. Można wybrać najnowszy produkt model PUMA pid, kolorowy wyświetlacz, do 24stref na C.O. i do 24stref na CWU, auto dobór priorytetów pracy pomp, zwalnianie pracy pompy C.O. na czas ładowania CWU (tego nie ma nikt). Aktualizacja softu przez neta. Opcja włączenia wykresu rysującego charakterystyke pracy kotła, zapis miesięcznej historii pracy. Archiwum można zgrac na kompa i analizować w dołączonym programie.

Jarecki79
21-03-2010, 18:26
Z tego co widzę jest dostępny nowy bardzo ciekawy sterownik PUMA, palnik typu Brucer 2 generacji produkowany przez ekoenergia (ma mniejszą moc od poprzedniego - chyba około 35 kW, a poprzedni miał 40 kW nawet przy piecu o mocy 15 kW).
Ten mniejszy jest lepiej dopasowany do pieca (zwłaszcza o mniejszej mocy).

Nie wiem czy wiecie, że np. w piecu 16 i 25 kW Enka jest zastosowany ten sam palnik Pancerpol o mocy 40 kW.

Jeśli jest jakiś inny piec z poziomymi kanałami, Brucerem 2 generacji i porządnym sterownikiem to podajcie linka.

Tylko niech nikt mi nie wciska kitu, że pionowe kanały czy też płomieniówki łatwo się czyści (jak to próbowali bajerować na targach np. szczotka druciana, odkręcanie tylnej lub bocznej klapy itp. atrakcje) bo poproszę o prezentację i czar pryśnie.
Przy poziomych kanałach czyszczę piec nie brudząc nawet rąk (nie mówiąc o ubraniu) - wystarcza dostarczona mi przez Enka szufelka i pogrzebacz z prostokątną blaszką na końcu - a potem ludzie się dziwią, że w kotłowni mam tak czysto, że chodzę do niej w skarpetkach.


Jeżeli chodzi o zwykłe, klasyczne retorty, to Pancerpol robi:
1. Palnik o mocy 10-15kW
2. Palnik 17kW
3. Palnik 25kW
4. Palnik 50kW

Nie mają palnika 40kW.....

Obrotowe wersje to tylko:
PPSM 25kW
PPSM 50kW

Brucer ma tylko jeden typ palnika podawany jako zakres mocy 15-40kW

Ekoenergia ma max. moc podana jako 35kW i kilka bardzo trafnych zmian w porównaniu do brucer-a.

PAPROCIAK
21-03-2010, 21:16
Ja mam ogniwo z pionowymi kanałami i nie narzekam, czyszczenie to 5 minut. Robie to raz w tygodniu. Najwiecej schodzi z odkreceniem klapy - 4 motylki i potem ruszyc z 5 razy szczotą i po wszystkim, sadza spada na dno. Na dole w wyczystce jest tyle miejsca że sadze wybieram raz na miesiąć. Gorzej sie syfi gdy wybiera się popiół bo ze względu na stały charakter pracy pieca jest cały czas ciepły i bardzo lotny. Raz na tydzień trzeba niestety z mopem polatać.

Jarecki79
22-03-2010, 07:31
Wszystko jest dobrze, bo masz miejsce w kotłowni na obsługę kanałów pionowych.

Jakbyś musiał dolną, boczną wyczystkę obsługiwać w wąskiej kotłowni, to musiałbyś wywalić opał z kosza i go odkręcić, bo inaczej byś się do niej nie dostał.

Częste sa też przypadki,że ludzie nie mają jak wyczyścić kanałów pionowych, bo sufit jest nisko i nie sposób wsadzić tam narzędzie do czyszczenia.

Najważniejsze, że w Twoich warunkach jest dobrze i czyszczenie nie zajmuje Ci dużo czasu.


Przy kotle na paliwo stałe zawsze będzie trzeba trochę posprzątać.

andrew01
22-03-2010, 07:43
Ja mam ogniwo z pionowymi kanałami i nie narzekam, czyszczenie to 5 minut. Robie to raz w tygodniu. Najwiecej schodzi z odkreceniem klapy - 4 motylki i potem ruszyc z 5 razy szczotą i po wszystkim, sadza spada na dno. Na dole w wyczystce jest tyle miejsca że sadze wybieram raz na miesiąć. Gorzej sie syfi gdy wybiera się popiół bo ze względu na stały charakter pracy pieca jest cały czas ciepły i bardzo lotny. Raz na tydzień trzeba niestety z mopem polatać.

Czy mógłbym prosić o jakieś fotki jak to dokładnie wygląda? Chodzi mi głównie o tą klapę i ile potrzeba miejsca aby sensownie mieć do niej dojście. Sam się zastanawiam nad tym kotłem, ale nie wiem czy biorąc pod uwagę moją kotłownię i umiejscowienie kotła będzie to równie wygodne.

PAPROCIAK
22-03-2010, 21:57
Klapa jest mała jakies 40x40 cm podnosisz do góry jak właz w czołgu odkrecasz palcami dekel i możesz szczotkować. Czyli w góre musisz mieć min 60 cm i pasuje z boku też tyle samo bo trzeba jakos sadzę wyciągnąć przez wyczystkę. Choc z boku można wygrzebać to czyms krótszym jak sie ktos uprze.
I panowie I panie, którzy planujecie piec na eko w wąskiej kotłowni nie zapominajcie o miejscu na ewentualny serwis i demontaż ślimaka i retorty czyli znowu po stronie kosza jakies 70 cm luzu ( zależnie od rodzaju pieca) aby w razie potrzeby to wszystko wyciągnąć.

SUSPENSER
22-03-2010, 22:58
U mnie kanały poziome czyści się po odkręceniu klapki z przodu (nie muszę wchodzić na stołki itp.), popiół wygarniam pogrzebaczem zakończonym prostokątną blaszką wprost na szufelkę i tyle - łatwiej już się chyba nie da.
Poruszony przy wygarnianiu lekki pył gdy się trochę kurzy jest od razu wciągany do komina i nic nie wylatuje z pieca.

Czy przy "szczotkowaniu" pionowych kanałów nie kurzy się ?

PAPROCIAK
23-03-2010, 07:47
ogniwo jest niskie i ja przy 170 nie wchodzę na żadne stołki :lol: . Przy czyszczeniu wymiennika ciąg kominowy wciaga dymy i sadze takze nic sie nie kurzy. Najwiecej sie syfi przy wybieraniu popiołu i nawalaniu węgla tak że staram sie robic te rzeczy jednego dnia aby raz posprzatać. Popiół jest ciepły i niewiele trzeba aby to furgało. Musze chyba dorobić 2 szufladkę i po wyciagnieciu jednej zostawiac popiól do wystygniecia i dopiero wtedy to to wynosić

Jacek6
23-03-2010, 14:56
U mnie kanały poziome czyści się po odkręceniu klapki z przodu (nie muszę wchodzić na stołki itp.), popiół wygarniam pogrzebaczem zakończonym prostokątną blaszką wprost na szufelkę i tyle - łatwiej już się chyba nie da.
Poruszony przy wygarnianiu lekki pył gdy się trochę kurzy jest od razu wciągany do komina i nic nie wylatuje z pieca.

Czy przy "szczotkowaniu" pionowych kanałów nie kurzy się ?

Syf jest wszędzie wookoło :)

zawijan
23-03-2010, 16:46
Kotły na ekogroszek:

Podsumowując wg mnie najlepszym wyborem dzisiaj są pisząc od najlepszego: Skam-P Premium z palnikiem typu Brucer 2 Ekoenergia czopuchem do góry i sterownikiem PUMA; następnie Tilgner EKR z Brucer 2 i sterownikiem Ognik; Ogniwo z Brucer 2 i sterownikiem eCoal; Enka Set 3 z retortą obrotową czopuchem do góry i sterownikiem Ecomax lub RT09 PID.

To jest mój własny ranking na podstawie tego co wiem dzisiaj - jeśli spotkam się z innymi ciekawymi konstrukcjami może się zmienić ...

Brakuje mi w tym rankingu kryteriów oceny. Oczywiście Twoich kryteriów, bo - jak piszesz - jest to Twój własny ranking. Na jakiej podstawie uszeregowałeś te kotły właśnie tak? Co dla Ciebie było najważniejsze, a co mniej ważne? Które z tych kotłów znasz z własnych doświadczeń, a które tylko z opisów innych ludzi? Co o tych kotłach wiesz na pewno, a co wiesz ze słyszenia?
Jeśli tego nie podasz, to ten ranking będzie miał wartość tylko dla Ciebie. Każdy z nas może mieć inne preferencje i inny system wartości. Weź za przykład dyskusję n/t czyszczenia wymiennika od góry lub z przodu. Nawet w tak prostej sprawie zdania są podzielone.
Dlatego w każdym rankingu niezmiernie ważne jest precyzyjne określenie kryteriów oceny.

SUSPENSER
23-03-2010, 20:43
Kotły na ekogroszek:

Podsumowując wg mnie najlepszym wyborem dzisiaj są pisząc od najlepszego: Skam-P Premium z palnikiem typu Brucer 2 Ekoenergia czopuchem do góry i sterownikiem PUMA; następnie Tilgner EKR z Brucer 2 i sterownikiem Ognik; Ogniwo z Brucer 2 i sterownikiem eCoal; Enka Set 3 z retortą obrotową czopuchem do góry i sterownikiem Ecomax lub RT09 PID.

To jest mój własny ranking na podstawie tego co wiem dzisiaj - jeśli spotkam się z innymi ciekawymi konstrukcjami może się zmienić ...

Brakuje mi w tym rankingu kryteriów oceny. Oczywiście Twoich kryteriów, bo - jak piszesz - jest to Twój własny ranking. Na jakiej podstawie uszeregowałeś te kotły właśnie tak? Co dla Ciebie było najważniejsze, a co mniej ważne?

Trafna uwaga - już uzupełniam:
najważniejsze dla mnie są względy praktyczne tzn. wysoka sprawność, jak najlepsze spalanie ekogroszku (nawet gdy jest w nim miał co jest bardzo często spotykane, oraz gdy jest mokry), skuteczny i przyjazny w obsłudze sterownik, łatwość obsługi samego kotła (czyszczenie, dorzucanie węgla, wyciąganie popiołu), łatwość podłączenia do instalacji i potrzebne miejsce (tu przydaje się wyjście czopucha do góry).



Które z tych kotłów znasz z własnych doświadczeń, a które tylko z opisów innych ludzi? Co o tych kotłach wiesz na pewno, a co wiesz ze słyszenia?


Tu wyczuwam nutkę próby dyskredytacji mojej osoby - mam jednak dużą nadzieję, że obędzie się bez niesmacznej pyskówki jaką Panowie fachowcy uskuteczniali na innym forum - bynajmniej ja nie zamierzam tu używać argumentów ad personam.

Z własnych doświadczeń znam piec Enka, budowę i działanie innych widziałem np. na targach czy też stronach www producentów, wiele wiem także na podstawie opisów innych forumowiczów (w tym także Twoich), nie mam żadnych informacji "ze słyszenia".

Uważam forum za bardzo ważne źródło informacji - lepsze niż informacja producenta/sprzedawcy (bardziej obiektywne i uwzględniające wszelkie uwagi użytkowników - bardzo istotne, bo to dla nich są te piece a nie na odwrót) między innymi dlatego, że gdy jakiś wniosek jest błędny ktoś na to zwróci uwagę podając stosowne argumenty.

zawijan
23-03-2010, 21:09
Tu wyczuwam nutkę próby dyskredytacji mojej osoby

Uważam forum za bardzo ważne źródło informacji - lepsze niż informacja producenta/sprzedawcy (bardziej obiektywne i uwzględniające wszelkie uwagi użytkowników - bardzo istotne, bo to dla nich są te piece a nie na odwrót) między innymi dlatego, że gdy jakiś wniosek jest błędny ktoś na to zwróci uwagę podając stosowne argumenty.

Co do pierwszego zdania - absolutnie NIE. Mój wpis traktuj jako poradę zawodowca, który WIE, że nie wystarczy przeczytać co napisano, ale należy jeszcze wiedzieć, kto to pisze. Człowiek, który lubi kotły okrągłe - nie wybierze na pierwszym miejscu kotła kwadratowego (trochę absurdalny przykład, żeby nikogo nie urazić).

Co do drugiego zdania - częściowo tak. Częściowo - bo nie zawsze komentarze na forum są pisane przez osoby, które wiedzą, o czym piszą.

polak9
24-03-2010, 17:51
witam może ktoś podpowie jak sprawuje się kociołek HEIZTECHNIK 15KW na eko groszek, chodzi mi o spalanie

Escape2
28-03-2010, 09:52
Ciekawe jak zamiesza ten nowy Taurus Gaur Duo.

SUSPENSER
04-04-2010, 17:49
Co takiego w tym Taurusie widzisz rewelacyjnego ?

aylostera
06-04-2010, 19:24
Grzebie po sieci, ale nie znalazłem automatycznego kotła żeliwnego z podajnikiem, który może pracować w zamkniętym układzie CO? Wydaje mi się, że to nie jest jakiś dziwny system - czy ktoś używa coś takiego?

Jarecki79
07-04-2010, 08:07
Dla podłączenia kotła na paliwa stałe w układzie zamkniętym musi być spełniona zależność:
1. Albo kocioł ma wbudowana wężownicę schładzającą
2. Albo Pan czy instalator kupuje osobno montowaną wężownicę schładzającą.

Paradoks kotłów żeliwnych z podajnikiem na chwile obecna polega na tym,że wymiennik jest żeliwny a podajnik stalowy....
Żeliwne jest tylko palenisko, korpus podajnika oraz ślimak sa stalowe. Najszybciej zużywającym sie elementem jest ślimak (ok.4-5sezonów grzewczych).

aylostera
08-04-2010, 22:35
dzięki za odp. Nawet jakiś tam zagramaniczny kocioł wreszcie znalazłem, ale cena powala i nie pozwala się podnieść. Nic tylko kupię jakiś stalowy najprostszy w miarę ciężki i w dodatku zrobię system otwarty - będzie kilka razy taniej najwyżej za 10 lat będę miał powtórkę z rozrywki.

Jarecki79
09-04-2010, 21:06
Nie musi być taniej....

System otwarty plus odpowiednie spady ma konkretna zaletę.
Przy kotle z podajnikiem wyposażonym w ruszt awaryjny na wypadek awarii prądu masz zapewniony minimalny komfort cieplny.
Palisz jak w tradycyjnym kotle, ciepło rozchodzi się grawitacyjnie.
(śnieżyca i kilka dni walki energetyki...)

Jak zrobisz układ zamknięty możesz zapomnieć o paleniu awaryjnym, bez prądu leżysz i płaczesz. Zatem dochodzi zakup jakiegoś zasilacza awaryjnego, na jakiś czas zapewni komfort cieplny. Przy agregacie prądotwórczym trzeba już uważać jaki prąd jest podawany, sterowniki to wrażliwe urządzenia, tanim agregatem można sterownik wykończyć.

W układzie zamkniętym nie ma naczynie przelewowego gdzieś na górze budynku, nie robisz dziur w suficie, nie wkuwasz haków do rur i montażu naczynia przelewowego. Tutaj mniej robocizny i zabawy.

Wężownica schładzająca montowana na zasilanie każdego kotła na paliwo stałe kosztuje brutto ok.600zł z wyposażeniem (zawór jednofunkcyjny plus zawór odpowietrzający).
Wężownica zabezpiecza kocioł przed przegrzaniem czy nagłym zanikiem prądu.

Zawsze są plusy i minusy. Zależy, co dla Ciebie jest ważniejsze.

ofelia
19-05-2010, 11:52
Witam:)
Czy ktoś kupywał tutaj eko groszek?
http://kotly.com/index.php?cPath=64

jack18
20-05-2010, 12:28
Witam:)
Czy ktoś kupywał tutaj eko groszek?
http://kotly.com/index.php?cPath=64

Przyznam ze dosc dziwne warunki sprzedazy, doliczaja 29zl jak zamowisz jedna palete (chyba za kare ze tylko jedna?) i ja obliczysz ile kosztuje tona to nie zbyt tanio wychodzi.

SUSPENSER
22-05-2010, 14:10
Przyznam ze dosc dziwne warunki sprzedazy, doliczaja 29zl jak zamowisz jedna palete (chyba za kare ze tylko jedna?) i ja obliczysz ile kosztuje tona to nie zbyt tanio wychodzi.

Taniej jest tu:
http://www.eko-groszek.info.pl/index.php

SUSPENSER
23-05-2010, 21:42
SUSPENSER

a brałes tam??? ten gość ogłasza się również na alegro

Od pewnego czasu biorę tylko tam ( po kilka worków osobówką gdy jestem przejazdem) - polecam Pieklorza Bytomskiego 28.5-29 MJ.

Jeden z forumowiczów podrzucił mi na priv info, że jest promocja w Resover i nie dość, że mają po 840 zł/tonę (lub 800 w big bagu - chodzi o węgiel z KWK Bobrek) to jeszcze transport do końca maja gratis.

ofelia
23-05-2010, 22:57
Ekores VIP.Coś na ten temat?

maroco11
24-05-2010, 10:54
witam
A ja mam pytanie odnosnie podlączenia pieca, bo jak zagadywałem teraz z moim instalatorem to podyktowal mi materiały na kotłownie i zastanawia mnie fakt do czego będą wykorzystane jednoczesnei zawór trójdrożny i czterodrożny ??? Czy normalne jest instalowanie w instalacja dwóch takich zaworów jednoczesnie ???
Nadmienie, ze kocioła oczywiscie n aekogroszek, a cwu zasadniczo z solarów

maroco11
24-05-2010, 13:03
hmm fachowcem nie jestem ale 1 zawór trójdrójdożny mam przy solarach, cobym się nie poparzył :) a drugi zawór trójdrożny mam do podłogówki ,czterodrożnego nie posiadam...

BoBEk >>> dzięki bo to juz jest zawsze jakaś informacja, czyli ten trójdrożny sluzy jako mieszacz wody ???

Jarecki79
25-05-2010, 16:15
Jestem właśnie po wizycie z firmy Centro-Ekoenergia (spółka powstała z Centrozapu) i miałem przyjemność zobaczyć nowa wersję palnika Brucer.
Swoja drogą ciekawa zbieżność nazw, mamy aktualnie 2produkty kojarzone z nazwą ekoenergia.... a powstające niezależnie.

Jest mniejsze palenisko i poprawiono sprzęgiełko pod obsługę kluczem w razie zerwania zawleczki. Duży plus.

Na tym koniec zmian. Rozmowa jednak miła i rzeczowa.
Palnik znacząco się zmniejszył.

SUSPENSER
25-05-2010, 18:40
To dobrze, że palnik jest mniejszy - do tego teraz trzeba dołożyć mniejszy wymiennik i tak w ogromnym skrócie powstanie piec z Brucerem o mniejszej mocy ;-)

Jarecki79
25-05-2010, 19:01
Żeby być bardziej precyzyjnym, dziura przez która wypiętrza sie paliwo jest identyczna jak w Brucerze I czy Ekoenergia, mniejszy jest jedynie sam obwód paleniska...

Suspenser w porównaniu z kotłem, który widziałeś z Ekoenergią:

Wymiar Brucer oferowany przez Centroekoenergia:

szerokość paleniska zewn. 216mm
długość paleniska zewn. 296mm
od ramki mocującej do końca paleniska 370mm

Wymiar palnika II-ej generacji Ekoenergia (jak to uprościłem brucer2) oferowanej przez Ekoenergia
szerokość paleniska zewn. 245mm
długość paleniska zewn. 330mm
od ramki mocującej do końca palnika 390mm

Wymiar wersji Brucer oferowanej do tej pory przez Centrozap:
szerokość paleniska zewn. 270mm
długość paleniska zewn. 360mm
od ramki mocującej do końca paleniska 400mm


Ja czekam jeszcze na mniejszy model Ekoenergia, wstępnie wiem,że ma być krótszy o 60mm (o tyle mniejsze ma być palenisko)
Trochę nam wygodniej z ekoenergią, bo rozbieralna, odsunięte mocowanie kosza i możemy go wykonać symetrycznie, co zajmuje mniej miejsca w magazynie (nie trzeba robić prawych i lewych koszy jak do brucer-a)

Jeszcze jakieś 2tygodnie i będzie można myśleć o czymś mniejszym z palnikiem II-ej generacji.

winthek
25-05-2010, 22:48
Witam,

poszukuje kotła na ekogroszek z podajnikiem do ogrzania domu o pow. 150m2
zainteresowal mnie Sekom SKAM-P RETO-CROWN ze sterownikiem PiD.
czy ktos uzywa tego pieca? to dobry wybor?
jak wyglada sprawa serwisowania? na stronie producenta trudno jest znalezc jakiekolwiek informacje na ten temat..
prosze o odpowiedz, dzieki!

jack18
25-05-2010, 22:54
Żeby być bardziej precyzyjnym, dziura przez która wypiętrza sie paliwo jest identyczna jak w Brucerze I czy Ekoenergia, mniejszy jest jedynie sam obwód paleniska...

Suspenser w porównaniu z kotłem, który widziałeś z Ekoenergią:

Wymiar Brucer oferowany przez Centroekoenergia:

szerokość paleniska zewn. 216mm
długość paleniska zewn. 296mm
od ramki mocującej do końca paleniska 370mm

Wymiar palnika II-ej generacji Ekoenergia (jak to uprościłem brucer2) oferowanej przez Ekoenergia
szerokość paleniska zewn. 245mm
długość paleniska zewn. 330mm
od ramki mocującej do końca palnika 390mm

Wymiar wersji Brucer oferowanej do tej pory przez Centrozap:
szerokość paleniska zewn. 270mm
długość paleniska zewn. 360mm
od ramki mocującej do końca paleniska 400mm


Ja czekam jeszcze na mniejszy model Ekoenergia, wstępnie wiem,że ma być krótszy o 60mm (o tyle mniejsze ma być palenisko)
Trochę nam wygodniej z ekoenergią, bo rozbieralna, odsunięte mocowanie kosza i możemy go wykonać symetrycznie, co zajmuje mniej miejsca w magazynie (nie trzeba robić prawych i lewych koszy jak do brucer-a)

Jeszcze jakieś 2tygodnie i będzie można myśleć o czymś mniejszym z palnikiem II-ej generacji.

Tylko czy ciągle zmniejszanie grubości ścianek żeliwnych paleniska nie wpłynie negatywnie na jego kształt przy wysokich temperaturach? Bo jeśli otwór którym wypychane jest paliwo jest taki sam to rozumie ze ściany żeliwnej nakładki są coraz cieńsze?

Jarecki79
26-05-2010, 13:12
Tylko czy ciągle zmniejszanie grubości ścianek żeliwnych paleniska nie wpłynie negatywnie na jego kształt przy wysokich temperaturach? Bo jeśli otwór którym wypychane jest paliwo jest taki sam to rozumie ze ściany żeliwnej nakładki są coraz cieńsze?

Nie jest zmieniana grubość żeliwa, tylko szerokość niecki paleniska, w pierwszej wersji mocno z tym przesadzono.

Jest to strefa, gdzie i tak juz nic więcej sie nie pali i gdzie nie ma już dysz powietrza.

Jarecki79
26-05-2010, 13:15
Witam,

poszukuje kotła na ekogroszek z podajnikiem do ogrzania domu o pow. 150m2
zainteresowal mnie Sekom SKAM-P RETO-CROWN ze sterownikiem PiD.
czy ktos uzywa tego pieca? to dobry wybor?
jak wyglada sprawa serwisowania? na stronie producenta trudno jest znalezc jakiekolwiek informacje na ten temat..
prosze o odpowiedz, dzieki!

Polecam model Skam-P Premium z palnikiem II-ej generacji Ekoenergia. Żeliwny w całości, spala miały oraz groszki a także miksy tych paliw z pellet czy ziarnem owsa.
Na Twój dom spokojnie 17kW, badania i atest: Instytut Energetyki, Oddział Techniki Grzewczej i Sanitarnej w Łodzi.

Chyba,że jesteś zdecydowanym zwolennikiem wersji obrotowych, to w modelu Reto-Crown jest dodatkowe udogodnienie w postaci systemu półautomatycznego czyszczenia strefy napowietrzania.

winthek
26-05-2010, 22:08
Polecam model Skam-P Premium z palnikiem II-ej generacji Ekoenergia. Żeliwny w całości, spala miały oraz groszki a także miksy tych paliw z pellet czy ziarnem owsa.
Na Twój dom spokojnie 17kW, badania i atest: Instytut Energetyki, Oddział Techniki Grzewczej i Sanitarnej w Łodzi.

Chyba,że jesteś zdecydowanym zwolennikiem wersji obrotowych, to w modelu Reto-Crown jest dodatkowe udogodnienie w postaci systemu półautomatycznego czyszczenia strefy napowietrzania.

Dziekuje za odpowiedz
Wiec zalozmy ze bym sie zdecydowal na Skam-P Premium, zapomnialem tylko dodac ze jeszcze ma on ogrzewac bojler c.w.u o poj. 200l, czy w takim wypadku model 17kW rownierz wystarczy?
Mam jeszcze pare pytan..
czy sterownik tego pieca posiada roznicowy regulator temperatury?
czy my regulacje petli histerezy?
czy ma mozliwosc sterowania pompy c.o z pomiarem temperatury na kolektorze?
czy ma mozliwosc sterowania pompy obiegowej c.w.u?

O co dokladnie chodzi z tym sterownikiem PiD? Czy jest on w standardzie?

Czekam na odpowiedz :)

kamlotek
27-05-2010, 09:10
Witam:). Mam dylemat i chcę się poradzić,czy dobry jest piec wielopaliwowy z dodatkowym rusztem Link duo 15kW? Do ogrzania 130m2 i podgrzanie wody w bojlerze 160-200litrów. Wszędzie podłogówka. Proszę o odpowiedź

Jarecki79
27-05-2010, 11:22
Dziekuje za odpowiedz
Wiec zalozmy ze bym sie zdecydowal na Skam-P Premium, zapomnialem tylko dodac ze jeszcze ma on ogrzewac bojler c.w.u o poj. 200l, czy w takim wypadku model 17kW rownierz wystarczy?
Mam jeszcze pare pytan..
czy sterownik tego pieca posiada roznicowy regulator temperatury?
czy my regulacje petli histerezy?
czy ma mozliwosc sterowania pompy c.o z pomiarem temperatury na kolektorze?
czy ma mozliwosc sterowania pompy obiegowej c.w.u?

O co dokladnie chodzi z tym sterownikiem PiD? Czy jest on w standardzie?

Czekam na odpowiedz :)

Moc 17kW wystarczy bez żadnego problemu.

W standardzie jest jeden ze sterowników z algorytmem PID, co oznacza, że w zależności od zapotrzebowania samodzielnie dobierane są porcje paliwa oraz ilośc powietrza.
Wgrywane sa odpowiednie zakresy juz na produkcji pod dana moc kotła w dany sterownik.
Standardowo jest wybór między RT09pid marki Tatarek, taki sterownik ma na tym forum m.in. Suspenser czy Bobek_Budowniczy
lub jest OGNIK PID-II, jeden z pierwszych modeli Ognika użytkuje na tym forum Pierwek.

Jak jest PID, to nie ma histerezy, dobierane jest wszystko automatycznie do obciążenia kotła.

Przy RT09pid można wyłączyc algorytm PID i tylko w tym przypadku jest histereza, gdyz mamy symulacje pracy klasycznego sterownika, wyjściowo wynosi ona 1st.C.

Przy Ogniku PID też można wyłączyć algorytm pid, jest wówczas także histereza, ale jest ona stała bez możliwości regulacji.

Histereza to punt nieczułości przy klasycznym sterowaniu. Czyli jak masz zadane 50st.C, to do uzyskania tych 50st.C dmuchawa działa non stop a podajnik cyklicznie, powyżej 50st.c jest tryb przedmuchu. Histereza 1st.c mówi,że przy spadku poniżej 50st.C powrót do trybu grzania nastąpi dopiero na 48,9st.C, jest to po to, aby klasyczny sterownik nie zawiesił się i nie zgupiał na tych 50st.C

Sterownik RT09pid oraz Ognik PID-II steruja pracą pompy C.O. oraz pompy ładującej CWU.
Posiadają czujniki temp. kosza, czujnik temp. wody zasilającej, czujnik temperatury wody w bojlerze,
jest wyjście na termostat pokojowy.


Za dopłatą mozna wybrac sterownik w pełni adaptacyjny (dobiera paliwo i nadmuch do różnej kaloryczności paliw bez potrzeby dokonywania korekcji przy przejściach z miału na ekogroszek)
Jest to model PUMA z kolorowym wyświetlaczem (screen z pumy jest w moim nicku) systemem PID-II, FBS oraz adaptacją ADC
Do ADC dokładany jest czujnik temp. wody powrotnej.
Sterownik ma wyjście USB do komunikacji z komputerem, można samodzielnie aktualizować soft.

Jest tez opcja dokupienia serwera internetowego BURAN i podglądu oraz analizy pracy kotła przez internet.

impiasecka
27-05-2010, 21:02
A co sądzicie o tym kotle -Żywiec
INTEGRA LUX to nowoczesna dwupaleniskowa konstrukcja kotła stalowego. Urządzenie wyposażone jest w nowoczesny palnik retortowy własnej, zastrzeżonej konstrukcji osiągający wysokie parametry spalania przez co kocioł bardzo dobrze radzi sobie ze spalaniem nie tylko ekogroszku, ale także gorszych jego sortów czy mieszanek ekogroszku z miałem. Pojemna komora zasypowa nad stałym rusztem wodnym, w który wyposażone jest nasze urządzenie pozwala na spalanie węgla lub jego mieszanek z miałem, drewnem, mułem sposobem tradycyjnym osiągając zadowalającą stałopalność kotła. Zdecydowaną zaletą tego rozwiązania jest brak konieczności zdejmowania lub zakładania awaryjnego paleniska żeliwnego, chcąc zmienić sposób palenia. Integracja obu technik spalania w jednym urządzeniu gwarantuje użytkownikowi możliwość dostosowania sposobu ogrzewania swojego mieszkania do aktualnych możliwości finansowo-paliwowych czy warunków technicznych.

Jarecki79
29-05-2010, 11:58
Konstrukcja taka jak wyżej wymieniony Skam-P Premium z palnikiem II-ej generacji typu BRUCER.

Oczywiście upraszczam, mam na myśli zastosowanie w wymienniku wodnego rusztu awaryjnego.
W tym kotle użytkownik ma jednak wybór między stałym wodnym rusztem awaryjnym (cały czas gotowy do użytkowania nawet podczas pracy automatu mozna spalić jakieś papiery czy kawałki drewna) a demontowalnym rusztem żeliwnym. Modele z wyjmowanym rusztem żeliwnym charakteryzuje z kolei większa czystość spalania podczas pracy automatycznej ale też nieco mniejsza użyteczność czy wygoda obsługi rusztu żeliwnego (wygaszanie automatu, układanie rusztu), zaletą jest z kolei dwukrotnie większa pojemność samego rusztu żeliwnego, który mocowany jest niżej w wymienniku, zapewnia to dłuższy okres palenia jednego wsadu na ruszcie awaryjnym. Wybór pozostawiany jest zatem klientom w zależności od ich preferencji.


Kotłów z rusztem wodnym jest znacznie więcej, Klimosz, Heitz..., Hef itd.

SKAM-P Premium jest konstrukcją sprawdzoną, publikacje na jej temat były w kilku czasopismach fachowych już w 2008r. Między innymi systemy instalacyjne, polski instalator...

Co do palnika w kotle żywiec zastosowano ciekawą na wygląd dyszę, ale obudowa palnika oraz ślimak jest stalowy.

Przy palnikach II-ej generacji czyli albo Brucer albo Ekoenergia mamy całość wykonaną z żeliwa, co daje lepszą żywotność i trwałość.
Granulacja paliw 0-31,5mm, także paliwa szlakujące, gorszej jakości miały można spalić w palnikach Ekoenergia czy Brucer (spiekalność powyżej 20.RI)
Zastosowanie żeliwa obniża poziom głośności pracy. W palniku ekoenergia ślimak wykonany z żeliwa sferoidalnego.

zawijan
30-05-2010, 11:14
Informuję czytelników, że Jarecki79 jest pracownikiem PRODUCENTA kotła, który poleca. Przed podjęciem decyzji zakupie kotła radziłbym dokładnie poczytać także inne wątki na ten temat, gdzie można znaleźć naprawdę dużo interesujących informacji.
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?149321-Palnik-BRUCER-sterownik-eCoal&p=4125821#post4125821
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?44553-Piece-na-ekogroszek-z-zasobnikiem!&p=4114382#post4114382
Warto także poszukać w internecie także innych informacji na ten temat. Jest ich niemało.

kaszpir007
21-06-2010, 10:04
A może mi coś polecicie ?

Dom będzie taki:

http://pprojekt.pl/projekt1494-madzia__95_1_m.html

Wykończony będzie tylko parter. Piętro będzie nie wykończona i nie zamieszkała.
Ocieplenie ścian 15cm , ocieplenie podłogi - 10cm , ocieplenie sufitu - 20cm (wełna).

Na dachu dachówki ceramiczne + folia ...

Firma która wybuduje mi ten dom w standardzie "wyposażenia" montuje piec Elektromet EKO-KWP-15.

Chciałbym palić w tym piecu ekogroszkiem i owsem ...

Nie chciałbym kupić za "mocnego" pieca , bo nie chciałbym zużywac bez sensu zbyt dużo paliwa. Obydwoje z żoną pracujemy , dzieci zawozimy do żłobka więc w domu jesteśmy dopiero wieczorem.
Nie jesteśmy "ciepłolubni". Starczy nam w pokojach 20 stopni , a gdy nas nie ma w domu starczy 16 stopni ...

Piec będzie działał nonstop , także w lato. W lato będzie służył do ogrzania wody ...

Wykonawca zachwala Elektrometa , ale mi osobiście bardziej by odpowiadało by mi Ogniwo EKO 15.
Powód ? Ma ciekawszy bezobsługowy sterownik (nie chce siedzieć w kotłowni i ciągle ustawiać ...) oraz nadaje się do owsa (na wsi z owsem nie ma problemu).

Tyle że boję się że oba pieca mają za dużą moc i będę przepuszczał przez komin zbyt duzo opału ...

Dzwoniłem do sklepu z ciekawością jakie sa ceny kotłów (Elektromet i Ogniwo Eko) to otrzymałem ceny (dla firmy - brutto) - 7302zł (ogniwo) i 6075 (elektromet).
Czy warto aż tyle dopłacąć ???

Pomóżcie !!!

SUSPENSER
23-06-2010, 15:48
Firma która wybuduje mi ten dom w standardzie "wyposażenia" montuje piec Elektromet EKO-KWP-15.

Chciałbym palić w tym piecu ekogroszkiem i owsem ...

Nie chciałbym kupić za "mocnego" pieca , bo nie chciałbym zużywac bez sensu zbyt dużo paliwa. Obydwoje z żoną pracujemy , dzieci zawozimy do żłobka więc w domu jesteśmy dopiero wieczorem.

Piec będzie działał nonstop , także w lato. W lato będzie służył do ogrzania wody ...

Wykonawca zachwala Elektrometa , ale mi osobiście bardziej by odpowiadało by mi Ogniwo EKO 15.
Powód ? Ma ciekawszy bezobsługowy sterownik (nie chce siedzieć w kotłowni i ciągle ustawiać ...) oraz nadaje się do owsa (na wsi z owsem nie ma problemu).

Tyle że boję się że oba pieca mają za dużą moc i będę przepuszczał przez komin zbyt duzo opału ...

Dzwoniłem do sklepu z ciekawością jakie sa ceny kotłów (Elektromet i Ogniwo Eko) to otrzymałem ceny (dla firmy - brutto) - 7302zł (ogniwo) i 6075 (elektromet).
Czy warto aż tyle dopłacąć ???


Ja wybrałbym dzisiaj Skam-P Premium 17 kW, bo pracuje w szerokim zakresie mocy (4.8-21 kW), ma palnik i ślimak żeliwny (trwałość), kanały poziome (łatwe czyszczenie), solidny sterownik PID (Tatarek) lub za dopłatą najnowszy PUMA [ polecam Tatarka, bo sam go używam i w zupełności wystarczy ].

Wg mnie warto dopłacić, bo nie będzie problemu z wymianą ślimaka co kilka lat, szczelnością retorty obrotowej itd.

paul997
01-07-2010, 07:10
Wykonawca zachwala Elektrometa , ale mi osobiście bardziej by odpowiadało by mi Ogniwo EKO 15.
Powód ? Ma ciekawszy bezobsługowy sterownik (nie chce siedzieć w kotłowni i ciągle ustawiać ...)

Na to akurat nie patrz. Ja w Galmecie też mam taki samonastawiający się sterownik (Ekspert R). Niby tylko zmieniasz nadmuch, moc kotła, kaloryczność opału, bez wnikania w czasy podawania i przestoju. Wszystko pięknie, tylko po kilkunastu bezskutecznych próbach ustawienia kotła szlag mnie trafił i musiałem znaleźć instrukcję serwisanta, żeby móc ręcznie ustawić czas podawania, przestoju i trybu podtrzymania. I jednak doczytać w internecie i instrukcji, który czas co oznacza. Jak już kocioł jest ustawiony, to teraz latem zaglądam do niego co kilka dni - przez ścianę słyszę, że pracuje podajnik, więc nie wygasł.

Jarecki79
01-07-2010, 07:39
Na to akurat nie patrz. Ja w Galmecie też mam taki samonastawiający się sterownik (Ekspert R). Niby tylko zmieniasz nadmuch, moc kotła, kaloryczność opału, bez wnikania w czasy podawania i przestoju. Wszystko pięknie, tylko po kilkunastu bezskutecznych próbach ustawienia kotła szlag mnie trafił i musiałem znaleźć instrukcję serwisanta, żeby móc ręcznie ustawić czas podawania, przestoju i trybu podtrzymania. I jednak doczytać w internecie i instrukcji, który czas co oznacza. Jak już kocioł jest ustawiony, to teraz latem zaglądam do niego co kilka dni - przez ścianę słyszę, że pracuje podajnik, więc nie wygasł.

Expert to innego typu sterowanie. Wcale nie jest samonastawiający się. On do tego aspiruje, ale jeszcze trochę pracy przed nim. Ma bardzo mocno rozbudowane menu klienta, instalatora a także serwisanta. To taki rodzaj pid, gdzie bardzo dużo warunków brzegowych musi wprowadzić albo producent kotła albo instalator odpalający kocioł. Duży plus za samo zaprojektowanie menu. Expert to rodzaj kombajnu, gdzie wpakowano wszystko, co się dało (C.O., CWU, sterowanie pogodowe, dokładanie modułów sterujących zaworami mieszającymi, tyle,że na końcu użytkownik musi to obsłużyć). To fajne sterowanie dla automatyków, osób, które lubią się pobawić i wiedzą, co przestawiają. Wybór dla instalatora, jak kupuje kocioł do siebie do domu. Prosty użytkownik będzie miał kłopot z właściwą obsługą.
Łatwiejszy do opanowania z tej firmy (mniej parametrów) jest Perfekt.
Mam z tym modelem (expert) małe doświadczenie, znam się na urządzeniach sterujących i mnogość parametrów mnie przeraża (instalator zamawiał model pod tłoka).

O niebo łatwiejszy jest RT09pid a Ognik PID czy PUMA w porównaniu do tego modelu praktycznie nie mają nastaw. Ognik ma tylko 3parametry do poprawy plus 1parametr z menu kodowego, PUMA podobnie ale z wyborem PID/pełna adaptacja ADC, gdzie już nic nie muszę wybierać oprócz temperatur.

maroco11
02-07-2010, 13:53
Mam jedno pytanko, jakie sa zazwyczaj tendencje jeżeli chodzi o ceny ? lepiej jest kupić kocioł teraz (zamiar wykonania kotłowni i montażu jest na przełom wrzesień- zasidlenie grudzień? czy też poczekac do ostatniej chwili, jak to sie mialo cenowo w ostatnich latach? moze ktoś jest zorientowany ???

Jarecki79
02-07-2010, 14:12
Branża kotłów grzewczych jest sezonowa.

W tym roku podwyżki cen stali już były, zatem można mieć nadzieję, że do jesieni nic już takiego nie będzie miało miejsca.
Bezpiecznie ze stalą będzie do ok. końca sierpnia, jakiś ruch cenowy może być na początku września, gdy branża ruszy na dobre.

W okresie letnim można liczyć na jakiś rabat, kotły najczęściej dostępne są od ręki ew. max. do 14dni. (teraz pracownicy również wykorzystują urlopy, część firm przeprowadza w tym okresie bieżące konserwacje parku maszynowego, odmalowanie hal itp.)

Sezon na dobre rozpoczyna się ok.20sierpnia, w zależności od zamówień schodzących z hurtowni oraz od klientów indywidualnych terminy dostaw mogą się wydłużyć nawet do ponad miesiąca czasu dla klienta indywidualnego.

Jeżeli chcesz kupić od ręki, to lepiej teraz. Jak przymierzasz się np. na okolice 15października, to dobrze, abyś zadzwonił do danego producenta w okolicy 15września.

zawijan
03-07-2010, 12:03
Na to akurat nie patrz. Ja w Galmecie też mam taki samonastawiający się sterownik (Ekspert R). Niby tylko zmieniasz nadmuch, moc kotła, kaloryczność opału, bez wnikania w czasy podawania i przestoju. Wszystko pięknie, tylko po kilkunastu bezskutecznych próbach ustawienia kotła szlag mnie trafił i musiałem znaleźć instrukcję serwisanta, żeby móc ręcznie ustawić czas podawania, przestoju i trybu podtrzymania. I jednak doczytać w internecie i instrukcji, który czas co oznacza. Jak już kocioł jest ustawiony, to teraz latem zaglądam do niego co kilka dni - przez ścianę słyszę, że pracuje podajnik, więc nie wygasł.

Zastosowany w kotle OGNIWO EKO sterownik eCoal.pl to całkiem inny świat w porównaniu do Eksperta i innych sterowników. On jest naprawdę automatyczny i bezobsługowy oraz sprawdzony eksploatacyjnie. Przeczytajcie sobie dokładnie wątek http://forum.muratordom.pl/showthread.php?149321-Palnik-BRUCER-sterownik-eCoal

zawijan
03-07-2010, 12:10
A może mi coś polecicie ?
Wykonawca zachwala Elektrometa , ale mi osobiście bardziej by odpowiadało by mi Ogniwo EKO 15.
Powód ? Ma ciekawszy bezobsługowy sterownik (nie chce siedzieć w kotłowni i ciągle ustawiać ...) oraz nadaje się do owsa (na wsi z owsem nie ma problemu).

Tyle że boję się że oba pieca mają za dużą moc i będę przepuszczał przez komin zbyt duzo opału ...


Zwracam uwagę na nowy kocioł OGNIWO PLUS. Sprzedaż kotłów OGNIWO PLUS rusza w sierpniu. Właśnie zakończono stosowne badania eksploatacyjne. Od sierpnia będą sprzedawane dwa pierwsze kotły z planowanego typoszeregu, tj. 10kW i 16kW, ze specjalnie dostosowanym do takich mocy palnikiem o mocy maksymalnej 20kW. Produkcja kotłów z zakresu 16-25kW ruszy trochę później, po zakończeniu stosownych badań eksploatacyjnych nad większym palnikiem.
Kocioł jest produkowany na licencji Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu. Będzie wyposażony w całkowicie nowy palnik retortowy (oczywiście II-ej generacji, oczywiście żeliwny), który jest zdecydowanie lepszy od Brucera i Ekoenergii. Piszę to z pełną odpowiedzialnością, jako jeden z twórców Brucera i Ekoenergii oraz tego nowego palnika.
Kocioł OGNIWO PLUS jest udoskonaloną mutacją kotła OGNIWO EKO, tak chwalonego przez użytkowników w ubiegłym sezonie.
Planuje się sprzedaż kotłów OGNIWO PLUS w dwóch wersjach: jedna - z całkowicie automatycznym sterownikiem eCoal.pl nie wymagającym żadnej ingerencji użytkownika przy zmianie paliwa bądź zapotrzebowania mocy, druga - ze sterownikiem PUMA (po zakończeniu prac nad jego udoskonaleniem) dla tych, którzy lubią sobie pogrzebać przy ustawieniach kotła.
Co do sterownika PUMA. Autorytatywnie stwierdzam, że właśnie wspólnie z twórcą sterownika PUMA wykonaliśmy serię badań eksploatacyjnych, które wykazały, że PUMA jeszcze nie rozpoznaje paliwa miał/groszek i jeszcze nie koryguje podawania w zadowalającym stopniu.
Obiecuję Wam w imieniu swoim i twórcy PUMY, że niedługo będzie to robiła, bo podjęliśmy współpracę w tym celu. Na razie Jarecki bzdurzy na temat PUMY.

Jarecki79
03-07-2010, 13:27
W pracy życzę Ci powodzenia, ale jako człowiek jesteś próżny i zawistny.

PUMA radzi sobie z paliwami miał-groszek, po to ma też gniazdo USB, aby jej użytkownik mógł szybko, prosto i bez problemu zaktualizować soft.
Sterowniki nowej generacji mają otwarty charakter oprogramowania, sytuacja jest identyczna jak przy debiucie Coala, to Ty się upierałeś, że sterownik jest idealny a ja mówiłem, że zobaczymy po sezonie, że z pewnością będą poprawki softu. Jak pokazują wpisy na Twoim wątku była już cała masa poprawek softu.
Zrozum wreszcie, że poprawki oprogramowania to normalna sprawa niezależnie od produktu. Życzę Ci sukcesów zawodowych przy współpracy z p.Włodkiem.

Co do palnika.
Nowa mniejsza Ekoenergia będzie produktem lepszym jak obecne brucer i obecna ekoenergia. Po pierwsze i najważniejsze producent przed zmianami zebrał opinie z rynku oraz od producentów. Efektem takich sugestii jest m.in. wprowadzenie dysz powietrza anty-spalinowego, które palniki brucer oraz ekoenergia (jako prawdopodobnie jedyne na rynku) nie miały. Są 2zagięcia wzmacniające palenisko, palenisko rozszerza się ku górze nie w celach marketingowych jak próbujesz złośliwie wmawiać. Jest też inne wykonanie końcówki ślimaka. Ślimak oczywiście odlany z żeliwa sferoidalnego.
Zapewniam zatem z całą odpowiedzialnością, popartą doświadczeniem,że jest to palnik lepszy od dostępnych obecnie na rynku.

Jestem ciekaw, czy nowy palnik, który wymyśliłeś ma dysze powietrza anty-spalinowego... Swoimi posunięciami i radami wykańczasz producenta brucera, aktualnie spółkę centro-ekoenergia. Takie zmiany im doradziłeś, że mogą powoli zwijać produkcję (wczoraj nasza większa konkurencja z regionu odebrała pierwsze dostawy ekoenergi zamiast brucera). Innych natomiast zmian w Centro-ekoenergia przy brucerze nie wprowadzą, dopóki nie obrobią w zyskach zmiany konstrukcji odlewu. Jakby trochę mniej słuchali Twoich rad a wcześniej wybrali się na przejazd po zakładach produkcyjnych, to zmiany byłyby bardziej trafione.

W pogoni za zyskiem naginasz teraz 3go producenta do wprowadzenia kolejnej ewolucji palnika II-ej generacji. Sam zatem wprowadzasz już 3-go gracza na rynek, masz w d.. niech się oni wykończą, suma sumarum Ty i tak zarabiasz. Niszczysz takimi ruchami dobry produkt.
Z pewnością p. Wątrobski z centro-ekoenergii jest bardzo zadowolony,że dokoptowałeś mu następnego producenta "po przyjacielsku w ramach współpracy"
To właśnie pokazuje z jakiej klasy współpracownikiem mają do czynienia osoby decydujące się na współpracę z Tobą.

zawijan
03-07-2010, 14:12
Kurka rurka, Jarecki
Ty wiesz o mnie więcej, niż ja sam.
Pleciesz, jak mały Kazio.

Mikołaj:)
04-07-2010, 21:31
No to i ja zapytam :) Szukam kotła w którym mógłbym spalać zarówno groszek jak i owies. Nie chodzi mi o mieszanki. Z kupnem owsa nie powinno byc problemów, ale zawsze lepiej mieć w zanadrzu jakąś alternatywę.

Jarecki79
05-07-2010, 07:59
No to i ja zapytam :) Szukam kotła w którym mógłbym spalać zarówno groszek jak i owies. Nie chodzi mi o mieszanki. Z kupnem owsa nie powinno byc problemów, ale zawsze lepiej mieć w zanadrzu jakąś alternatywę.

Fizycznie na samym owsie można palić w Ekoenergi, tak też podaje producent tego palnika.
Osobiście polecam jednak współspalanie, chociaż z miałem, efekty są lepsze.

Trzeba moim zdaniem dla samego owsa wybrać już taki sterownik, który daje możliwość wprowadzenia własnych zmian, aby paliwo typu owies właściwie się spalało.
Z samym owsem robiłem próby na sterowaniach Titanic (klasyczne) oraz RT09pid (Tatarek)

Zobacz jak to wyglądało:
Owies w koszu:
(http://img718.imageshack.us/i/owieswkoszu.jpg/)



Tak płonie sam owies na palniku II-ej generacji Ekoenergia:
(http://img408.imageshack.us/i/palenieowsa1.jpg/)



Tak wyglądał popiół z samego owsa:
http://img197.imageshack.us/img197/15/popij.th.jpg (http://img197.imageshack.us/i/popij.jpg/)

kaszpir007
05-07-2010, 09:50
Zwracam uwagę na nowy kocioł OGNIWO PLUS. Sprzedaż kotłów OGNIWO PLUS rusza w sierpniu.

Pieca będę potrzebował dopiero w lutym (marcu) 2011 , więc sądzę że do tego czasu pojawią się jakieś nowe modele.

Rozmawiałem z fachowcem z Sekomu i poradził mi że do mojego domku 95,1m2 optymalny piec to piec 12KW ...

Piec musi palić ekogroszek , miał i owies ...
Musi miec bezobsługowy inteligentny (PID) sterownik

Obecnie wymagania moje spełnia piec Sekomu Skam Premium 17kW i Ogniwo EKO 15kW.
Oba na nowej generacji podajnikach , bez problemu spalającymi owies ...

Tyle że oba są dla mnie za "mocne" a nie chce przewymiarowanego pieca ...

Dlatego czekam na wersje o mniejszej mocy (12kW) i być może jakieś inne inowacje (usprawnione podajniki , bardziej "ekonomiczne" (mniejsze zużycie pradu) mechanizmy i itd ...

I zapewne ze względu na niższą moc pieca niższe ceny ;)

Ale sądzę że wybór będzie pomiędzy Skam Premium 12kW z sterownikiem Ognik PID II a Ogniwo Plus (ECool) 12KW ...

Ale mam jeszcze czas

rafsli_rs
05-07-2010, 10:04
A czy ktoś ma piec firmy HKS LAZAR z grupy: Perfekt - Multi, EKO lub Automat - kotły na różny rodzaj paliwa i z dodakowym rusztem.
Co możecie o nich powiedzieć - wydajność, niezawodność, serwis itp.

Jarecki79
05-07-2010, 11:50
Pieca będę potrzebował dopiero w lutym (marcu) 2011 , więc sądzę że do tego czasu pojawią się jakieś nowe modele.

Rozmawiałem z fachowcem z Sekomu i poradził mi że do mojego domku 95,1m2 optymalny piec to piec 12KW ...

Piec musi palić ekogroszek , miał i owies ...
Musi miec bezobsługowy inteligentny (PID) sterownik

Obecnie wymagania moje spełnia piec Sekomu Skam Premium 17kW i Ogniwo EKO 15kW.
Oba na nowej generacji podajnikach , bez problemu spalającymi owies ...

Tyle że oba są dla mnie za "mocne" a nie chce przewymiarowanego pieca ...

Dlatego czekam na wersje o mniejszej mocy (12kW) i być może jakieś inne inowacje (usprawnione podajniki , bardziej "ekonomiczne" (mniejsze zużycie pradu) mechanizmy i itd ...

I zapewne ze względu na niższą moc pieca niższe ceny ;)

Ale sądzę że wybór będzie pomiędzy Skam Premium 12kW z sterownikiem Ognik PID II a Ogniwo Plus (ECool) 12KW ...

Ale mam jeszcze czas

Jak będziesz o zakupie myślał w okolicach lutego 2011..

Do kotłów serii Skam-P przewidziany jest opracowywany jeszcze sterownik Skorpion PID, jest to tańsza wersja PUMY, do lutego platforma będzie dopracowana.
W porównaniu z PUMĄ jest jedna płytka zamiast dwóch płytek oraz obsługa 4wyjść. (Puma obsługuje 6wyjść i docelowo zostanie pewnie sterowaniem do kotłów typowo na pellet)
Skorpion w porównaniu do PUMY ma także minimalnie mniejszy wyświetlacz kolorowy.
Oczywiście Skorpion tez będzie z gniazdem USB, aby użytkownik mógł samodzielnie i bez problemu wgrać nowszy soft.

Skorpion PID ma w/g planów zastąpić Ognika PID

Mniejszy, ulepszony palnik Ekoenergia ze ślimakiem z żeliwa sferoidalnego już jest na etapie produkcji, pierwsze dostawy spodziewane są jeszcze w tym miesiącu.

kaszpir007
05-07-2010, 13:20
Jak będziesz o zakupie myślał w okolicach lutego 2011..

Skorpion PID ma w/g planów zastąpić Ognika PID



To dla mnie byłby ideał ;) Skam Premium 12kW (z nowym podajnikiem) + Skorpion PID . Mam nadzieję że ze względu na mniejsze wymiary i mniejszą konstrukcję będzie tańszy niż Skam Premium 17kW z Ognikiem ;)

Myślałem też o modelu Reto-Crown 12kW (idealna moc dla mnie podobno) , ale on nie ma żeliwego podajnika i nie potrafi spalać samego owsa ...
Choć raczej owies byłby alternatywą , ale zawsze warto mieć możliwość ...

zawijan
07-07-2010, 09:19
Co do palnika.
Nowa mniejsza Ekoenergia będzie produktem lepszym jak obecne brucer i obecna ekoenergia. Po pierwsze i najważniejsze producent przed zmianami zebrał opinie z rynku oraz od producentów. Efektem takich sugestii jest m.in. wprowadzenie dysz powietrza anty-spalinowego, które palniki brucer oraz ekoenergia (jako prawdopodobnie jedyne na rynku) nie miały. Są 2zagięcia wzmacniające palenisko, palenisko rozszerza się ku górze nie w celach marketingowych jak próbujesz złośliwie wmawiać. Jest też inne wykonanie końcówki ślimaka. Ślimak oczywiście odlany z żeliwa sferoidalnego.
Zapewniam zatem z całą odpowiedzialnością, popartą doświadczeniem,że jest to palnik lepszy od dostępnych obecnie na rynku.


Tylko dwie uwagi:
1. Jarecki pisze: ...są 2 zagięcia wzmacniające...
W BRUCERZE nie ma co wzmacniać. Jest on wystarczająco mocny. Chwyt reklamowy.

2. Jarecki pisze: ...Ślimak oczywiście odlany z żeliwa sferoidalnego...
Zapomniał chyba, że o tym już dyskutowaliśmy na tym wątku http://forum.muratordom.pl/showthread.php?149321-Palnik-BRUCER-sterownik-eCoal/page8
w dniach 9-10.III.2010. Przypomnę kwintesencję dyskusji.

Cytuję, co wtedy napisałem:
BRUCER nie jest odlewany z żeliwa szarego maszynowego, tylko z żeliwa szarego modyfikowanego. Żeliwo sferoidalne przewyższa żeliwo szare maszynowe i modyfikowane większą wytrzymałością na rozciąganie i granicą plastyczności. Tyle tylko, że w palniku te parametry nie mają żadnego znaczenia. Natomiast żeliwo sferoidalne znacznie gorzej tłumi drgania i jest mniej odporne na ściskanie.

Z wyższością żeliwa sferoidalnego nad żeliwem szarym w palniku takim jak BRUCER jest mniej więcej tak samo, jak z wyższością stali kotłowej nad stalą węglową w wymienniku ciepła kotła wodnego. Stal kotłowa, która jest stalą węglową modyfikowaną, ma rzeczywiście lepsze własności wytrzymałościowe od stali węglowej konstrukcyjnej, jednakże dopiero w temperaturach znacznie wyższych od temperatur występujących w wymienniku ciepła kotła wodnego. W obu przypadkach mamy do czynienia z tzw. kwiatkiem do kożucha, czyli tanim chwytem marketingowym.

tfor
07-07-2010, 11:30
Jak teraz wygląda sprawa kotłów na eko groszek? Który jest górą? Kiedyś były dobre kostrzewy, a ujęło mnie sonda lambda i samozapalanie. Jak wyglądają te funkcje w innych kotłach.? Czy ktos więcej je już zaiinicjował w swoich produkach? Jakiej firmy proponujecie kocioł na eko groch z podajnikiem i 99% podłogówki na 150 mkw?

Jarecki79
07-07-2010, 14:18
Dzięki Bobek za zwrócenie uwagi. Tyle,że ja nie mam ochoty dyskutować i ataków zazdrosnej osoby mam serdecznie dość.
Oczywiście, że polecam także produkty firmy w której pracuję, ale nie tylko. Znam też kilka innych sterowań, Tobie również pomogłem przy RT09pid, mimo, iż nie masz produktu od mojej osoby.

Chciałbym jednak wspomnieć o czymś nowym, co właśnie wchodzi na rynek.
Palniki II-ej generacji się sprawdziły i obecnie możemy mówić o ich ewolucji oraz ulepszaniu.

Pragnę zwrócić uwagę na coś zupełnie nowego.

Kocioł z podajnikiem, w którym zrezygnowano z paleniska retortowego. Pierwsza tego typu konstrukcja na rynku Polskim a prawdopodobnie europejskim, jeżeli nie światowym.
Sztoker, to kocioł z paleniskiem klepsydrowym, do którego opał podawany jest ślimakiem. Ślimak odpowiada jednak tylko i wyłącznie za poziomy transport paliwa, palenisko jest już integralnym elementem budowy wymiennika kotła. Sprawność konstrukcji potwierdzona raportem z badań wynosi 87%.
Uzyskano także dobry współczynnik nadmiaru powietrza wynoszący 1,7. Konstrukcja powstała na rynku Pleszewskim, rozwiązania konstrukcyjne zgłoszone zostały do ochrony patentowej.

Sztoker-25 został skonstruowany wraz z PUMĄ oraz oprogramowaniem dostosowanym do jego konstrukcji.

Na czym polega innowacyjność produktu?

Kocioł Sztoker dzięki wyeliminowaniu paleniska retortowego przekazuje energię ze spalania paliwa od razu do czynnika grzewczego jakim jest woda, poprzez zastosowanie odpowiedniego kształtu wymiennika już w najbliższym sąsiedztwie rusztu, na którym przebiega proces spalania (palenisko klepsydrowe). Dzięki temu bezpośrednio odzyskujemy też promieniowanie podczerwone dotychczas częściowo tracone w poprzednich konstrukcjach. Zapewnia to wysoką sprawność cieplną kotła oraz bezpośrednie nagrzewanie wody powracającej z instalacji grzewczej dzięki czemu ograniczono do minimum tzw. „roszenie” nawet przy pracy z minimalnymi temperaturami czy na małym odbiorze mocy. Oczywiście nadal odzyskiwane jest ciepło zawarte w spalinach dzięki specjalnej konstrukcji wymiennika.

Specjalna konstrukcja podajnika ślimakowego pozwala na spalanie rożnych paliw bez konieczności wymiany ślimaka, znikome opory przy transporcie paliwa wydłużają żywotności ślimaka podającego, nie ma wiec obaw o szybkie wytarcie się łopatek. Ryzyko zerwania zawleczki zabezpieczającej też jest znikome. Daje to nam w pełni zadowolonego klienta, który nie musi się martwic czy w opale nie znajdzie się kamień, kawałek drewna lub metalu.

Konstrukcja bryły kotła jest wynikiem dostosowania jej do uwag płynących z rynku, zarówno od instalatorów jak i użytkowników. Wyjście spalin usytuowane w górnej części kotła umożliwia dowolna konfiguracje podłączenia do przewodu kominowego a zbiornik paliwa umieszczony z tylu kotła można dowolnie obracać zapewniając klientowi optymalny dostęp do zasypu paliwa.
Duża cześć wymiennika wykonana jest z profili giętych dzięki czemu zmniejszyła się ilość złączy spawanych a co za tym idzie możliwość wystąpienia pęknięć w wyniku naprężeń.

Istotną zaletą konstrukcji jest podobieństwo wymiarów gabarytowych do modeli tłokowych. Ten kocioł zajmuje bardzo mało miejsca na szerokość, jedynie 50cm
Można go zmieścić w obecnych, wąskich kotłowniach projektowanych pod gaz.

Co kocioł potrafi spalić:
1. Ekogroszek
2. Paliwo zastępcze miał węglowy
3. Współspalanie z ekogroszkiem węgiel kamienny-miał M I i II klasy, pellets, trociny, zboże (ziarna) w stosunku 60/40.
60% paliwa typu ekogroszek, 40%objętościowo paliw zastępczych
4. Po zmianie granic pracy algorytmu możliwe jest spalanie samego pellets, ale do tego celu kocioł będzie wyposażony w innego typu podawanie, zapalarkę oraz czujnik spalin. Badania wersji typowo pelletowej zamówione są na sierpień. Kocioł pod pellet będzie się nazywał e24, podzielone podawanie, tj. jeden podajnik wyciągający pelletki z kosza i drugi dozujący separowane dawki na palenisko. W modelu pelletowym kosz będzie juz jednak z boku wymiennika. Wymiennik ma jednak tę sama konstrukcję kanałów oraz paleniska co wersja węglowa Sztoker. Model pelletowy będzie uzbrojony w PUMĘ ale już z systemem zapalarki, czujnikiem spalin i ewentualną wersją rozbudowy dla obsługi odpopielania. Program będzie typowo napisany pod pellet dla tej konstrukcji kotła i systemu podającego.

Tak wygląda wersja groszkowo-miałowa SZTOKER:
Modulacja mocy 2-25kW, od 80 do 250m2 pow. do ogrzania.

Otwarty kosz, widok od frontu

http://img291.imageshack.us/img291/3742/sztokerotwartykoszfront.th.jpg (http://img291.imageshack.us/i/sztokerotwartykoszfront.jpg/)

Widok od tyłu, od strony kosza, który można obracać.
http://img269.imageshack.us/img269/5396/sztokertylewyzkoszem.th.jpg (http://img269.imageshack.us/i/sztokertylewyzkoszem.jpg/)


Widok od prawej strony front kotła.
http://img375.imageshack.us/img375/4718/sztokerfrontprawy.th.jpg (http://img375.imageshack.us/i/sztokerfrontprawy.jpg/)

Puławiak
07-07-2010, 14:30
A czy ktoś ma piec firmy HKS LAZAR z grupy: Perfekt - Multi, EKO lub Automat - kotły na różny rodzaj paliwa i z dodakowym rusztem.
Co możecie o nich powiedzieć - wydajność, niezawodność, serwis itp.

Mogę powiedzieć że mam Eko-Komfort Economic szt 1, bez dodatkowego rusztu, Komfort Dual dodatkowy ruszt wodny szt 1, Kilka Eko-perfektów i kilka MultiKomfortów i użytkownicy są z nich zadowoleni, roboty z serwisem z tymi kociołkami nie mam ogolnie działają dobrze sprawność też jest dość wysoka. Ogolnie dobre kotły. A dodam jeszcze że sprzedaję i serwisuję te kotły tak żeby była jasność. Moi klienci na te kotły nie narzekają więc mogę z czystym sumieniem polecić.

Puławiak
07-07-2010, 17:54
No ok ładny. Tylko Palnik pokaż !!!!!

zawijan
07-07-2010, 20:35
żeby nie było- jarecki pracuje w wytwórni kotłów i czerpie swoja wiedzę z produkowanych tam kotłów i jakby nie patrzec reklamuje je również, zawijan pracuje w instytucie na slasku(sprawdzaja tam kotły) i wiedze ma z instytutu,,promuje również sterownik ekoal-a , wiec panowie i panie czytający !!obaj promują swoje wyroby i próbuja udowodnic sobie i nam ze ich towar jest najlepszy:)

Zgadza się. Tak jest.

Jarecki79
08-07-2010, 08:15
No ok ładny. Tylko Palnik pokaż !!!!!

Tak wygląda palnik podczas palenia miałem:
http://img714.imageshack.us/img714/6810/paleniemiau2.th.jpg (http://img714.imageshack.us/i/paleniemiau2.jpg/)

Tak wygląda palenisko klepsydrowe bez opału:
http://img269.imageshack.us/img269/9382/dpaleniskaklepsydrowego.th.jpg (http://img269.imageshack.us/i/dpaleniskaklepsydrowego.jpg/)

Palnik a w zasadzie palenisko jest integralna częścią wymiennika kotła, podczas transportu nie wyjmuje się go.
Demontować można kosz, rurę podajnika wystająca na zewnątrz i króciutki ślimak dosuwający paliwo.

Tak wygląda specjalnie zaprojektowany żeliwny deflektor górny:
http://img97.imageshack.us/img97/4386/deflektorgrny.th.jpg (http://img97.imageshack.us/i/deflektorgrny.jpg/)

Tak wygląda nowy pomysł na kocioł.

kaszpir007
08-07-2010, 08:41
Tylko się cieszyć że pojawiają się nowe pomysły , rozwiązania , piece są udoskonalane i itd ...

Dzięki temu po prostu będzie można już nie długo kupić lepszy , nowocześniejszy piec ...

Ja się cieszę bo w styczniu-lutym jak będę zamawiał piec to zapewne będą już piece "nowsze" , poprawione z nowymi "pomysłami" konstrukcyjnymi ...

Ja czekam na nowe piece , ale nie takie "giganty" 25kW a piece do małych domków (mój dom będzie miał 95m2 powierzchni użytkowej (nie licząc garażu i kotłowni) , więc takie giganty mnie nie interesują ...
A raczej interesują mnie piece 12kW bo nie chce kupić przewymiarowanego pieca ...

Co do "kłótni" pomiędzy "Jareckim" a "Zawijanem" to niech będą , ale niech to będzie rzeczowa i konstruktywna wymiana zdań , bo ostra konkurencja i "współpraca" będzie tak naprawdę dobra dla końcowego klienta ...

Moimi faworytami jeśli chodzi o producentów pieców jest na razie Sekom i Ogniwo i zapewne pomiędzy produktami tych producentów wybiorę dla siebie odpowiedni piec ...

Czekam na inowacje które skutkować będą najcichszą z możliwych pracą pieca (z podajnikiem) i najniższym poborem prądu przez cały piec ...

zawijan
08-07-2010, 20:55
Co do "kłótni" pomiędzy "Jareckim" a "Zawijanem" to niech będą , ale niech to będzie rzeczowa i konstruktywna wymiana zdań , bo ostra konkurencja i "współpraca" będzie tak naprawdę dobra dla końcowego klienta ...


Moje komentarze są rzeczowe i oparte na wynikach skrupulatnych badań eksploatacyjnych. Jeszcze raz zapraszam na wątek http://forum.muratordom.pl/showthread.php?149321-Palnik-BRUCER-sterownik-eCoal/page12

Kroitz
09-07-2010, 13:30
Jarecki,

Nie do końca widzę tu nowość szczególnie na rynku Polskim. Na rynku jest wiele kotłów z podawaniem poziomym paliwa poprzez ślimak.
Weźmy Granpala, w produkcji chyba od 2006 który od zawsze miał integralny palnik jak i poziome podawanie paliwa.

Widziałem Sztokera na Targach w Bydgoszczy i jakoś nie powalił mnie na kolana rozwiązaniami :)

Jarecki79
09-07-2010, 14:45
Mam nadzieję,że nie zamierzasz porównywać palnika tzw samoczyszczącego czy tez korytowego do rozwiązań w kotle Sztoker.
Sztoker ma palenisko klepsydrowe otoczone wodą a palnik korytowy grzeje powietrze a więc medium pośrednie.

Rozumiem natomiast,że nie każdemu się kocioł musi podobać. Innowacyjne jest palenisko (jest zgłoszone do ochrony patentowej) a także system deflektorów dolnych i górnych wykonanych z właściwego stopu i grubości żeliwa zachowujących odpowiedni rozstaw z odpowiednio umieszczonymi otworami oraz zębami. Takie drobnostki tworzą różnicę.

Fajnie natomiast,że jest jakiś odzew z targów z Bydgoszczy, dobrze,że są osoby patrzące na nowinki rynkowe.

W zasadzie mówisz jednak o targach pelletowych. Sztoker jest kotłem głównie na groszek oraz miał.

Model pelletowy to e24, będzie na rynku nieco później, badania atestacyjne są na koniec sierpnia. Tutaj będzie czujnik spalin, zapalarka, możliwe jest zamówienie systemu automatycznego odpopielania.

SUSPENSER
13-07-2010, 06:33
Moje komentarze są rzeczowe i oparte na wynikach skrupulatnych badań eksploatacyjnych. Jeszcze raz zapraszam na wątek http://forum.muratordom.pl/showthread.php?149321-Palnik-BRUCER-sterownik-eCoal/page12

Nie wiem jak inni, ale ja wolę dyskutować w wątku o różnych piecach i rozwiązaniach niż tylko o piecu jednego producenta.

Wolę mieć wybór niż dyskutować tylko o jednym rozwiązaniu - jedynie słuszny wybór i partię rządzącą już kiedyś mieliśmy i wiadomo jak było ...

W tutejszym wątku jest ciekawie, bo dwóch (polecających swoje piece) się "kłóci", a reszta z tego korzysta będąc tym przysłowiowym "trzecim" ;-)

Aga i Zbyszek
17-07-2010, 11:24
Jestesmy na etapie wyboru kotla. Problem w tym, ze mamy bardzo małą kotłownie.
Czy ktoś moze doradzic jaki kociol ma male wymiary i najchetniej czopuch kominowy do gory.
Mamy na oku kociol Futura Econo mini kw 21, ale zastanawiamy sie czy aby nie bedzie za maly dla naszego domu. Mamy powierzchnie okolo 180m2 i bojler 120l.
Chcemy wybrac kociol ktory posiada dodatkowy ruszt żeliwny do awaryjnego spalania drewna opałowego.

SUSPENSER
17-07-2010, 12:34
Ja uważam, że najlepszy wybór to Skam-P Premium 17 kW z czopuchem do góry, ponieważ:

- ma zakres mocy 4.8-21 kW przy czym weźcie pod uwagę np. moje doświadczenia, gdzie przy nowym, ocieplonym domu o pow. podłóg 185 m2 (liczone z ogrzewanym garażem) maksymalna średnia moc generowana przez piec w zimie przy -25 st na zewnątrz wyniosła ok. 7,5 kW !!!

- rusztu żeliwnego nigdy nie używałem, bo sporo z tym roboty i na 100% wybrałbym stały ruszt wodny, który ma Skam

- ja też mam kotłownie przewidzianą pod gazowy i problem jest innego typu, a mianowicie kocioł się mieści bez problemu, ale gdy przyjdzie mi wymienić ślimak to będę musiał rozmontowywać piec, bo nie mam wymaganych 600 mm "na obsługę" [ta obsługa to właśnie wymiana ślimaka co kilka lat] - Skam ma ślimaka żeliwnego, który ma większą trwałość

- palnik Brucer 2 generacji spali w razie potrzeby miał, mieszankę ekogroszku z żytem, a na ruszcie wodnym spali się wszystko co grube [orzech, drewno itp.]

- poziome kanały łatwo się czyści [i nic się nie ubrudzi - nawet biała koszulka gdy mam taką na sobie] :-)

Podajcie wymiary kotłowni lub link do projektu to porównam z moją i napiszę co możecie w niej zmieścić ;-)
Albo kliknijcie i zobaczcie jak małą kotłownię ja mam:
http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-paprociach-2/m410794850837b