PDA

Zobacz pełną wersję : RANKING KOTŁÓW NA EKO GROSZEK



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 [40] 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92

timon120777
05-03-2012, 12:31
Xerses
najpierw odpowiedz sobie na kilka pytań a potem zacznij szukać konkretnej konstrukcji
1 jaka moc?
2 jaki sposób podłączenia? z tyły czy z góry
3 Jakie paliwo podstawowe? ekogroszek, miał czy pellet, do tego trzeba wybrać palnik
4 jakie sterowanie? lubisz się bawić czy chcesz włączyć i zapomnieć
5 jaki wymiennik?-pionowy czy poziomy- tu też dochodzi sposób czyszczenia i częstotliwość kotły z wymiennikiem poziomym są wyższe a z pionowym głębsze- zmierz kotłownię żeby się nie okazało iż Twój faworyt nie wejdzie
6 wielkość kosza na opał
7 cena?

timon120777
05-03-2012, 12:33
Xerses mam dla Ciebie rozwiązanie worek eko 50kg wystarczy Ci na całą zimę :) :D

darase
szukasz talentów do kadry olimpijskiej w biegach długodystansowych????:rotfl:

timon120777
05-03-2012, 12:54
wiem wiem
już to komuś radziłeś:lol2:

Xerses
05-03-2012, 13:05
Xerses
najpierw odpowiedz sobie na kilka pytań a potem zacznij szukać konkretnej konstrukcji
1 jaka moc?
2 jaki sposób podłączenia? z tyły czy z góry
3 Jakie paliwo podstawowe? ekogroszek, miał czy pellet, do tego trzeba wybrać palnik
4 jakie sterowanie? lubisz się bawić czy chcesz włączyć i zapomnieć
5 jaki wymiennik?-pionowy czy poziomy- tu też dochodzi sposób czyszczenia i częstotliwość kotły z wymiennikiem poziomym są wyższe a z pionowym głębsze- zmierz kotłownię żeby się nie okazało iż Twój faworyt nie wejdzie
6 wielkość kosza na opał
7 cena?

Dzięki za normalną odpowiedź.
1. Powierzchnia 160 m2 (parter +poddasze -)- nie wiem 15 KW czy za mały?
2. z tyłu
3. Podstawa ekogroszek - ewentualnie miał
4. A da się włączyć i zapomnieć? :)
5. Raczej poziomy - co prawda kotłownia jest duża ale lepiej aby był wyższy niż głebszy
6. Hm nie musi być jakiś ogromny
7. Chce się zmieścić w do 10 tyś

timon120777
05-03-2012, 13:24
Dzięki za normalną odpowiedź.
1. Powierzchnia 160 m2 (parter +poddasze -)- nie wiem 15 KW czy za mały?
2. z tyłu
3. Podstawa ekogroszek - ewentualnie miał
4. A da się włączyć i zapomnieć? :)
5. Raczej poziomy - co prawda kotłownia jest duża ale lepiej aby był wyższy niż głebszy
6. Hm nie musi być jakiś ogromny
7. Chce się zmieścić w do 10 tyś

1 powierzchnia to za mało by moc określić- dom stary czy nowy??? ocieplony czy nie???
2 skoro z tyłu to możesz szaleć sporo konstrukcji robi równiez podłączenia na zamówienie wg potrzeb klienta
3 nawet jeśli eko to teraz z dobrym jest trudniej więc szukaj konstrukcji z palnikami 2 generacji - mądrzejsi koledzy podsuną Ci propozycje
4da się. jest sterownik który sam prowadzi proces spalania. Ty go jedynie podłączyć musisz i dokonać wstępnej nastawy czyli kazać mu grzać CO i CWU do zadanej przez Ciebie temperatury, są też takie które musisz ustawić trochę bardziej a potem też pracuja w trybie automatycznym. są również i takie że przy nich zapomnisz o świecie poza kotlownią ale chyba nie tego chcesz:p
5 masz zatem kolejny filtr na ilość konstrukcji- już mniejszy zakres poszukiwań
6 to masz spory wybór jeśli jakiegoś mega kosza nie potrzebujesz
7 to możesz szaleć
nie podam Ci konkretnej konstrukcji poszukaj dokonaj wstępnego wyboru i wtedy zapytaj o opinie
kilka się znajdzie na pewno

zawijan
05-03-2012, 13:28
4. A da się włączyć i zapomnieć? :)

4. Da się. Ze sterownikiem eCoal.pl

sebsa
05-03-2012, 13:37
4. Da się. Ze sterownikiem eCoal.pl
5. To raczej pionowy - jeśli lepiej aby był wyższy, niż głębszy.

Xerses pod warunkiem, że instalacja dobrze wykonana. Bo inaczej to żaden sterownik nie wyrobi. Przy okazji parę stron wstecz opisane. Kolega Zbigmaz ma RBR 17kW i ogrzewa nim z powodzeniem powierzchnię ponad 300mb. Niech Ci to da do myślenia kolego. Bo później będziesz się bujał i płakał, że piec przewymiarowany...

czp01
05-03-2012, 14:06
Tylko ruszt do palenia - nie tam na jakieś awaryjne sytuacje Jakiej firmy kocioł najlepiej wybrać?

No skoro ma być porządna dodatkowa komora spalania to polecam komorę mojego Kielara http://czp.pl/kociol/komora_kielara/images/komora3.jpg- no kotła nie polecam bo ponad 10 tyś zł.

Xerses
05-03-2012, 14:22
1 powierzchnia to za mało by moc określić- dom stary czy nowy??? ocieplony czy nie???
2 skoro z tyłu to możesz szaleć sporo konstrukcji robi równiez podłączenia na zamówienie wg potrzeb klienta
3 nawet jeśli eko to teraz z dobrym jest trudniej więc szukaj konstrukcji z palnikami 2 generacji - mądrzejsi koledzy podsuną Ci propozycje
4da się. jest sterownik który sam prowadzi proces spalania. Ty go jedynie podłączyć musisz i dokonać wstępnej nastawy czyli kazać mu grzać CO i CWU do zadanej przez Ciebie temperatury, są też takie które musisz ustawić trochę bardziej a potem też pracuja w trybie automatycznym. są również i takie że przy nich zapomnisz o świecie poza kotlownią ale chyba nie tego chcesz:p
5 masz zatem kolejny filtr na ilość konstrukcji- już mniejszy zakres poszukiwań
6 to masz spory wybór jeśli jakiegoś mega kosza nie potrzebujesz
7 to możesz szaleć
nie podam Ci konkretnej konstrukcji poszukaj dokonaj wstępnego wyboru i wtedy zapytaj o opinie
kilka się znajdzie na pewno

Ok zatem do rzeczy:
1. 160m2 -nowy - Ytog 24+12 cm styropian + poddasze ocieplona 25 cm wełny 0,35 - okna - wsp 0,89 dla całego okna (3 szyby) +ocieplane fundamenty i podłoga - tyle w opisie domu
Wnioskuje że 15 Kw wystarczy?

2. Piec - patrzyłem w zasadzie na 4 konstrukcje - ale to bardziej z tego co sie słyszy:
- defro duo uni - 15 KW
-zebiec merkury 18 KW
- sas - Multi lub gro-eco 17 KW
- hef - Master m uni

Może względnie inny producent ?
Prosba o opinie

timon120777
05-03-2012, 15:19
1 przy powierzchni całkowitej 160 to 10-12 KW by wystarczyło, jeśli jest tyle użytkowej to 12-14
Jest kilka konstrukcji z dobrymi sterownikami które mimo ciut wyższej mocy-15-17kw też dadzą spokojnie radę na mniejszej mocy pracować płynnie i z nienajgorszą sprawnością
2 co do Twoich propozycji to gdybym ja miał brać je pod uwagę to:
a kocioł z palnikiem rynnowym - musisz doczytać o tym rozwiązaniu ponieważ wg części użytkowników trudniej sie taki kocioł prowadzi zwłaszcza na małych mocach, wymiennik poziomy ale również ruszt wodny- tutaj też zdania co do jego przydatności są podzielone, ja bym odrzucił, sterowniki jakie firma oferuje to produkty firmy TECH- ja mam dwa sterowniki tej firmy są łatwe w obsłudze ale są to sterowniki dwustanowe które wymagaja częstej korekty ustawień, jest też sterownik z PID w ofercie ale nie wiem jak on się sprawuje
b analogicznie do poprzednika i równiez te same sterowniki, tutaj palnik podstawowy i ruszt żeliwny do palenia tradycyjnego
c-1 dostępna retorta obrotowa poza zwykłym palnikiem, wymiennik pionowy, ruszt wodny, sterownik tech lub PLUM-ecomax- o tym nic nie wiem
c-2 inna konstrukcja wymiennika czyszczony od góry przez dużą wyczystkę, sterowniki i palniki te same
d o tym kotle nic nie wiem
jeśli miałbym wybierać tylko pomiędzy tymi kotłami to miałbym kłopot spory poza defro wszystkie za duże i jak dla mnie z podstawowymi palnikami i sterownikami dla osób lubiących majstrować przy nich dużo, pewnie modele sterowników z PID za dopłata tylko,
nie wybrałbym żadnego z nich ale to moje zdanie
Jeśłi masz dostęp do dobrego ekogroszku to palnik podstawowy nie jest złym rozwiązaniem i pozostaje kwestia wyboru sterowania, tylko modele z PID dają więcej odpoczynku od kotłowni dla niewprawnego użytkownika
to tylko moja subiektywna opinia

darase
05-03-2012, 15:38
Timon ja mam odpoczynek od kotłowni dzięki ster. eCoal, można popatrzeć jak pracują kotły z w/w ster. na esterownik.pl

timon120777
05-03-2012, 16:00
darase
ja na swoim dwustanowym tez w kotłowni nie mieszkam. nauczyłem sie palić i jak ustawiłem tak pracował i spalanie w miarę i popiół przyzwoity i w domu ciepło
ale kolega może nie mieć wiedzy o tym jak kocioł prowadzić więc dwustanowe odradzam

minertu
05-03-2012, 16:06
No skoro ma być porządna dodatkowa komora spalania to polecam komorę mojego Kielara http://czp.pl/kociol/komora_kielara/images/komora3.jpg- no kotła nie polecam bo ponad 10 tyś zł.
Można taki zrobić taniej :)

zbigmaz01
05-03-2012, 16:19
:wave:

A mnie tu się widzi trochę ręki Karoki....:)
Zgadłeś :)
Od niego kupiłem piec i groszek.
Reszta moja i kolegów z forum. Dużo piszą a ja czytam i próbuję to co wyczytam.
Jest jeszcze producent który rozwiązał mój największy problem - spieki (chwała mu za to - dzięki jeszcze raz).:bye:
Jeżeli chodzi o Karoka to na razie obiecywał że mnie odwiedzi i na razie obiecywał :)



Xerses pod warunkiem, że instalacja dobrze wykonana. Bo inaczej to żaden sterownik nie wyrobi. Przy okazji parę stron wstecz opisane. Kolega Zbigmaz ma RBR 17kW i ogrzewa nim z powodzeniem powierzchnię ponad 300mb. Niech Ci to da do myślenia kolego. Bo później będziesz się bujał i płakał, że piec przewymiarowany...

Tu się zgadzam.
Więcej kłopotów z za dużym kotłem niż z za małym. Ale do twojego domu jedne z najmniejszych będą pasować.

karoka65
05-03-2012, 18:55
Odwiedzę, odwiedzę ale na razie czasu trochę brakuje.
Zbyszek grzał cały czas prądem i w końcu zachciało mu się wungla :)
To twardy zawodnik, sam miałbym problem z rozwiązaniem sterowania jego instalacji.
Może jak go odwiedzę to czegoś mnie nauczy.
Ważne że jesteś zadowolony, to cieszy.

zbigmaz01
05-03-2012, 19:01
Prawdę piszesz, a może wtedy i ja się czegoś nauczę :)

dino49
05-03-2012, 19:10
Odwiedzę, odwiedzę ale na razie czasu trochę brakuje.
Zbyszek grzał cały czas prądem i w końcu zachciało mu się wungla :)
To twardy zawodnik, sam miałbym problem z rozwiązaniem sterowania jego instalacji.
Może jak go odwiedzę to czegoś mnie nauczy.
Ważne że jesteś zadowolony, to cieszy.
Pośpiesz się, bo ma nieszczelną zakrętkę :D

zbigmaz01
05-03-2012, 19:15
Tu też się zgadza, nieszczelna bo już przerdzewiała z czekania:lol2:

karoka65
05-03-2012, 19:31
Mówił że barek w szwach pęka. Trzeba coś z tym zrobić.

zbigmaz01
05-03-2012, 19:44
:wave:No to sprawdź

Xerses
06-03-2012, 08:14
Ok zatem wychodzi na to że ten defro 15 z zaproponowanych przeze mnie jest najlepszy. A może jakiś inny producent? Oczywiście w miare dobry:)

darase
06-03-2012, 08:58
Xeres poczytaj www.forum.info-ogrzewanie.pl/topic/11443-defro-agro-uni-15/
Sterownik znasz?
Widzę że eCoal Cię nie interesuje.
Tak wybieraj żebyś nie miał problemów.
Jak już kupisz to napisz co i jak :)

Xerses
06-03-2012, 09:51
Xeres poczytaj www.forum.info-ogrzewanie.pl/topic/11443-defro-agro-uni-15/
Sterownik znasz?
Widzę że eCoal Cię nie interesuje.
Tak wybieraj żebyś nie miał problemów.
Jak już kupisz to napisz co i jak :)

Darse
nie znam się na tym - szczytem marzeń będzie jak ktoś mi napisze jaki piec jest ok . Sam sterownik mi nic nie mówi? z jakimi piecami jest to montowane?

darase
06-03-2012, 10:06
Chcesz kanały poziome, koledzy chwalą Ekouniwersal. Chociaż w moim(naciąganym ;) ) rankingu przegrał z moim Ogniwem, ale u mnie kanały są pionowe.
Patrzyłeś jak pracują kotły z eCoalem?

czp01
06-03-2012, 10:07
Xerses
Niestety nie da się napisać, że jakiś kocioł jest ok - bo każdy ma jakieś wady i nie ma kotłów ani sterowników idealnych.
Musisz poczytać opinię o różnych kotłach i sam sobie wybrać:)

Ja kupując kocioł na eko też nie miałem o tym zielonego pojęcia a miałem jedynie trzy priorytety:

1. kocioł na ekogroszek,
2. musi mieć porządne awaryjne palenisko,
3. musi być b. trwały a nie żeby padł po paru sezonach.

No i tym sposobem kupiłem Kielara ECO2 2 z żeliwnym wymiennikiem prosto z odlewni SIME z Włoch i w końcu go jakoś udomowiłem.

Dzisiaj moje priorytety były by zapewne zupełnie inne - ale jeszcze się nad tym nie zastanawiałem bo po pierwsze nie wyprodukowano kotła na eko który po moich doświadczeniach sprostałby moim oczekiwaniom a poza tym kupiłem trwały żeliwny kocioł to pewnie za 2o lat jeszcze nie padnie skoro wymiennik ma 10 lat gwarancji to nie mam się gdzie spieszyć :)

Xerses
06-03-2012, 10:17
no przeczytałem, jakaś niezła abstrakcja z ustawieniami sterowania:D

darase
06-03-2012, 10:19
Xerses moim priorytetem był sterownik, gdy znalazłem eCoala dalej szukałem pieca z trwałym palnikiej. Tak znalazłem Ogniwo 15kw które odpowiadało mi cenowo oraz podobała mi się mała ilość wody 48l.

darase
06-03-2012, 10:27
Oto moja maszyna na którą mam podgląd w telefonie :)

www.esterownik/remote/1249

W końcu szukałem go pół roku :D

Xerses
06-03-2012, 13:55
Hej

No troche poczytałem to forum - syzyfowa praca:) - i widzę że forsowane były tu takie marki jak Ogniwo - Tilgner..... cos w tym temacie ? w porównaniu np do Defro?

darase
06-03-2012, 14:04
Tutaj kolega napisał
"Witajcie, mam znów malutki
problem.
W związku z tym że przez dzień
przestawiam w sterowniku
pieca st 40 na tryb letni , po
otwarciu drzwiczek od pieca
mam :
- na kopcu nie dopalony eko.
-czarny dym bucha z drzwiczek
oto moje obecne ustawienia ;
czas- 5 s
przerwa -30s
nadmuch -10
w serwisowym:
czas podawania-20s
przerwa podawania-20s
nadmuch 5
praca podtrzymania 20s
przerwa podtrzymania 11min
Co poprzestawiać ???"

Myśleć trzeba przed a nie po, tak jest łatwiej :)

Beata&Slawek
06-03-2012, 14:12
Ludzie znacie kogoś na forum kto zajmuje się projektowaniem uk ladów grzewczych. Bo mi się instalator zbiesił jak mu powiedziałem, że chcę kocioł 12 kw i podłogowke w całym domu. On koniecznie chce żebym zaczął od 19 kw i podlogówke tylko na dole i nawet grzejnik w salonie, do tego mówi, że przy podłogówce spalanie jest większe i chce mnie wziąc na instalację gdzie klient zastanawia się nad całkowitym wyłaczeniem podlogówki bo mu spalanie wzrasta w trakcie używania. Zastanawiam się więc teraz nad opcją wykonania projektu i wykonania instalacji przez instalatora według projektu od A do Z

Jarecki79
06-03-2012, 14:16
Nilsana możesz poprosić, może coś Ci zaproponuje w sensie schematu.
Odegree też się zna, ale nie wiem czy ma czas na takie rzeczy.

My kilka przykładowych opcji udostępniamy w dokumentacji kotła. To jednak inna historia.

zbigmaz01
06-03-2012, 14:34
Ludzie znacie kogoś na forum kto zajmuje się projektowaniem uk ladów grzewczych. Bo mi się instalator zbiesił jak mu powiedziałem, że chcę kocioł 12 kw i podłogowke w całym domu. On koniecznie chce żebym zaczął od 19 kw i podlogówke tylko na dole i nawet grzejnik w salonie, do tego mówi, że przy podłogówce spalanie jest większe i chce mnie wziąc na instalację gdzie klient zastanawia się nad całkowitym wyłaczeniem podlogówki bo mu spalanie wzrasta w trakcie używania. Zastanawiam się więc teraz nad opcją wykonania projektu i wykonania instalacji przez instalatora według projektu od A do ZTakiego instalatora to bym pognał do szkoły a nie do pracy i to przy mojej instalacji. Z tego co piszesz to on sie boi podłogówki a nie że tak będzie lepiej. Spytaj go gdzie on wyczytał że podłogówka ma większe spalanie. Tam gdzie chce cię wsiąść aby ci pokazać to pewnie jest sknocona i dlatego słabo grzeje. Nie daj się wpuścić w maliny i zmień instalatora. Porządny zrobi ci całą instalację z wyliczeniami i przynajmniej masz gwarancję że to będzie chodziło dobrze. Możesz też zlecić w jakimś biurze projektowym, dostarczysz projekt i powiesz co chcesz mieć i też dużych pieniędzy pewnie nie zapłacisz. I też będziesz miała gwarancję że nie zmarzniesz.

Jarecki79
06-03-2012, 14:53
Kolega makaroni ma 12kW i 100%podłogówki w domu z modułem ze sterowaniem pogodowym

Rzadko bywa na forum, mogę jednak spróbowac się z nim skontaktowac i poprosić o jakies 2-3zdjęcia, może cos pomogą przy rozwiązaniu Twojej instalacji.


Sam pisał w następujący sposób na innym wątku:
Dom o powierzchni 138 m2 ocieplony 15 cm styropianu, 30cm wełny na stropie. W całym domu tylko podłogówka.
Pompa CO i zawór czterodrogowy sterowany sterownikiem pogodowym unicontrol mix 7. Utrzymuję temperaturę w granicach 21,5-22 stopnie.
Palę od 14 października i do dnia dzisiejszego spaliłem 2600 kg. Ekogroszek ekoret, z którego jestem bardzo zadowolony.
Od tygodnia testowałem czeski groszek ale nie wypadł zbyt dobrze. Spalanie większe,więcej popiołu.
Dzisiaj zasypałem coś nowego ruski, po 580 zł.
W sumie to spalanie byłoby mniejsze, ale strop ociepliłem dopiero w połowie grudnia.

W ciągu ostatniego tygodnia gdy paliłem czeskim to wyszło w granicach 20 kg na dobę.
Wcześniej gdy paliłem ekoretem wyszło około 15 kg, ale były niższe temperatury.

timon120777
06-03-2012, 14:53
Beata&Sławek
a instalator powedział wam jaki kocioł proponuje???
bo może już się szykuje wcisnąć wam to na czym zarobi najwiecej?????
za radami kolegów zmienić instalatora. zrobić jak wy chcecie a nie jak się jemu podoba czy jak jemu będzie łatwiej

minertu
06-03-2012, 14:55
Takiego instalatora to bym pognał do szkoły a nie do pracy i to przy mojej instalacji. Z tego co piszesz to on sie boi podłogówki a nie że tak będzie lepiej. Spytaj go gdzie on wyczytał że podłogówka ma większe spalanie. Tam gdzie chce cię wsiąść aby ci pokazać to pewnie jest sknocona i dlatego słabo grzeje. Nie daj się wpuścić w maliny i zmień instalatora. Porządny zrobi ci całą instalację z wyliczeniami i przynajmniej masz gwarancję że to będzie chodziło dobrze. Możesz też zlecić w jakimś biurze projektowym, dostarczysz projekt i powiesz co chcesz mieć i też dużych pieniędzy pewnie nie zapłacisz. I też będziesz miała gwarancję że nie zmarzniesz.
Na tym forum jest kolega TomiAyomi ,ma kocioł Ogniwo i cały dom w podłogówce.Dom nowy ,ocieplony i jest zadowolony.Co chcieć więcej?

timon120777
06-03-2012, 15:01
Hej

No troche poczytałem to forum - syzyfowa praca:) - i widzę że forsowane były tu takie marki jak Ogniwo - Tilgner..... cos w tym temacie ? w porównaniu np do Defro?

jeśli upierasz się przy defro weż komfort eko- wymiennik poziomy - łatwy w czyszczeniu, palnik podstawowy ale jeśli będziesz palił tylko ekogroszkiem i nie będziesz szukał najtańszego to nie powinienieś mieć problemu.
ale wybierz opcję sterownika z PID to da Ci chociaż częściową kontrolę nad procesem spalania

Jeśłi chcesz automat to jest do wyboru kilka konstrukcji z eCoalem
wymieniano je z nazwy kilka stron wcześniej więc nie będę przepisywał.
Poczytaj o każdej z nich i podejmij decyzję- sam - żebyś potem nie miał pretensji do kogoś że coś Ci polecił a nie jesteś z wyboru zadowolony. Forum może Cię ukierunkowac mniej lub bardziej w stronę któregoś z kotłów ale to ma być bestia z ktorą Ty będziesz się zmagal kilka ładnych sezonów
spokojnie i cierpliwie

Jarecki79
06-03-2012, 15:08
do tego mówi, że przy podłogówce spalanie jest większe i chce mnie wziąc na instalację gdzie klient zastanawia się nad całkowitym wyłaczeniem podlogówki bo mu spalanie wzrasta w trakcie używania.

Tu Ci podam przykład kolegi ART-e, u niego jeszcze budowa.
Ma instalację mieszaną, jakiś czas temu wyłączył grzejniki, bo chyba musiały być zdjęte czy jakoś tak.
Została sama podłogówka na parterze, fakt,że na absolutne minimum, ale pobił wszelkie rekordy na forum - spalenie 5kg/24h

Gdy ponownie zainstalował grzejniki spalanie na budowie wróciło do poziomu ok.20kg/24h (3grzejniki doszły)

zbigmaz01
06-03-2012, 15:45
Beata&Sławek

U mnie jest ponad 80m2 podłogówki i trzy razy więcej pod grzejnikami i nie mam z tym żadnego kłopotu.
Parę zdjęć z mojego archiwum dotyczących podłogówki :)

104913104914104915

minertu
06-03-2012, 15:46
Tu Ci podam przykład kolegi ART-e, u niego jeszcze budowa.
Ma instalację mieszaną, jakiś czas temu wyłączył grzejniki, bo chyba musiały być zdjęte czy jakoś tak.
Została sama podłogówka na parterze, fakt,że na absolutne minimum, ale pobił wszelkie rekordy na forum - spalenie 5kg/24h

Gdy ponownie zainstalował grzejniki spalanie na budowie wróciło do poziomu ok.20kg/24h (3grzejniki doszły)
Męczą mnie już te liczby kto ile spala.Dlaczego nikt nie poda powierzchni ogrzewanej oraz temp osiągniętej w domu?
Ja też mogę spalać 5kg i pluć lodem.Czy ważne ile spaliłem? Nie ,ważne ile spaliłem na daną powierzchnię aby osiągnąć temp xxdeg.

zbigmaz01
06-03-2012, 15:48
Ja podawałem swoje dane a temperatury dostępne w mojej stopce :)

minertu
06-03-2012, 16:06
Ja podawałem swoje dane a temperatury dostępne w mojej stopce :)
Twoje temp znam :)
I nie o Ciebie mi chodzi.
Pisałem ogólnie.

lujski
06-03-2012, 16:24
to jaki bedzie najlepszy kociołek na ekogroszek dla domu 110m2 - dobrze ocieplony (okolo 60kw/m2/rok) bez podłogówek
i jakie przewidywalne spalanie na sezon grzewczy

Pozdrawiam

zbigmaz01
06-03-2012, 16:26
to jaki bedzie najlepszy kociołek na ekogroszek dla domu 110m2 - dobrze ocieplony (okolo 60kw/m2/rok) bez podłogówek
i jakie przewidywalne spalanie na sezon grzewczy

PozdrawiamJak znajdziesz najmniejszy to i on może być za duży :) Mówię o kotłach z podajnikiem :)

lujski
06-03-2012, 16:31
widze ze sa jakeis 12 kW- ale jak potem wyglada spalanie ?? kociol za szybko osiaga zadana temp. i potem co ??? spi ??? :P

zbigmaz01
06-03-2012, 16:32
Właśnie to. Przechodzi w podtrzymanie.

karoka65
06-03-2012, 16:34
Niebawem będzie dostępny malutki RBR-Ekouniwersal 11kW, z tego co wiem jest już chyba na stanowisku. Niektórzy koledzy w małometrażowych mają Skam-p Premium 12kW.

lujski
06-03-2012, 16:34
a jakie przewidywanie zuzycie eko na sezon grzewczy ???

timon120777
06-03-2012, 16:36
lujski
nikt Ci nie wywróży z fusów jak się kociołek wpięty w Twoją instalacje b ędzie zachowywał. Jeśłi mieszkasz w którejś z zimniejszych stref to może mieć co robić ale ile spali to sam sie dowiesz jak uruchomisz. To nie auto że producent podaje 6,7L/100km i możesz przy oszczędnej jeździe tyle spalić
wszystko zależy od wielu czynników. zapotrzebowanie na ciepło też tylko na papierze takie a jak skopana robota i dużo mostków to moze więcej sporo niż 60KW/m2/rok
mniejszych niż 12KW są może ze 3 konstrukcje albo jeszcze mniej.
dobry sterownik poprowadzi kocioł tak że nie zaśnie, najwyżej odpocznie chwilkę

zbigmaz01
06-03-2012, 16:39
Właśnie to. Przechodzi w podtrzymanie. Jak chcesz zobaczyć jak to wygląda na wykresie taki stan podtrzymania t przykład u mnie możesz znaleźć 30.01 2012 między 11 a 20. Wtedy było palone w kominku a piec był w stanie podtrzymania.

karoka65
06-03-2012, 16:42
a jakie przewidywanie zuzycie eko na sezon grzewczy ???
Piszesz że domek dobrze ocieplony także w dwóch tonach rocznie powinieneś się zmieścić ale to wyjdzie w praniu :)
Nikt o zdrowych zmysłach ci tego nie powie na pewno.

karoka65
06-03-2012, 16:45
lujski
nikt Ci nie wywróży z fusów jak się kociołek wpięty w Twoją instalacje b ędzie zachowywał. Jeśłi mieszkasz w którejś z zimniejszych stref to może mieć co robić ale ile spali to sam sie dowiesz jak uruchomisz. To nie auto że producent podaje 6,7L/100km i możesz przy oszczędnej jeździe tyle spalić
wszystko zależy od wielu czynników. zapotrzebowanie na ciepło też tylko na papierze takie a jak skopana robota i dużo mostków to moze więcej sporo niż 60KW/m2/rok

Tak, to jest bardzo dobra odpowiedź.

karoka65
06-03-2012, 16:50
Wy tam w Lesznie coś duże potrzeby macie :) Był dzisiaj u mnie kolega bartus825 też koło Leszna gdzieś mieszka, jechał przejazdem z Opola. Mówił że był u Jareckiego w firmie ale tutaj mógł porównać obydwa interesujące go kotły czyli Skam-p i RBRa.
Popytaj jego na priva albo ugadajcie się gdzieś jak mieszkacie niedaleko. Bartus dość poważnie obłożył się informacjami, jest na krawędzi i nie wiadomo w którą stronę pójdzie jego wybór.

lujski
06-03-2012, 16:52
ee dlatego pytalem o przewidywalne zuzycie, - zakladam ze za duzo spartolonej roboty nie bedzie, a mieszkam raczej w cieplej okolicy :) - w Lesznie, Wielkopolska i bede mial ładne duze oszklenia na południe :)
domek 24 gazobeton plus 20 styro, dom z poddaszem, prostokatny, bez zadnych lukarn, wykuszów, okien w dachu

timon120777
06-03-2012, 16:56
lujski
to nadal nic nie mówi o poziomie spalania niestety
z dobrym sterownikiem będzie się odstawiał najwyżej ale nie zgaśnie, czy będzie oszczędny????????????????

tesel
06-03-2012, 17:00
lujski
nikt Ci nie wywróży z fusów jak się kociołek wpięty w Twoją instalacje b ędzie zachowywał. Jeśłi mieszkasz w którejś z zimniejszych stref to może mieć co robić ale ile spali to sam sie dowiesz jak uruchomisz. To nie auto że producent podaje 6,7L/100km i możesz przy oszczędnej jeździe tyle spalić
wszystko zależy od wielu czynników. zapotrzebowanie na ciepło też tylko na papierze takie a jak skopana robota i dużo mostków to moze więcej sporo niż 60KW/m2/rok
mniejszych niż 12KW są może ze 3 konstrukcje albo jeszcze mniej.
dobry sterownik poprowadzi kocioł tak że nie zaśnie, najwyżej odpocznie chwilkę
Jaki znasz kocioł z podajnikiem,na ekogroszek mniejszy niż 12kw,który jest aktualnie w sprzedaży?

lujski
06-03-2012, 17:01
no mam nadzieje ze to bedzie osczedne ogrzewanie .... bo z gazem nigdy nic nei wiadomo, a prąd tak jak gaz - jedna wielka loteria jakie ceny beda od nowego roku ...

czp01
06-03-2012, 17:01
ee dlatego pytalem o przewidywalne zuzycie, - zakladam ze za duzo spartolonej roboty nie bedzie, a mieszkam raczej w cieplej okolicy :) - w Lesznie, Wielkopolska i bede mial ładne duze oszklenia na południe :)
domek 24 gazobeton plus 20 styro, dom z poddaszem, prostokatny, bez zadnych lukarn, wykuszów, okien w dachu

Tu wątek o bieżącym zużyciu ekogroszku to możesz sobie porównać http://forum.muratordom.pl/showthread.php?191362-Bie%C5%BC%C4%85ce-zu%C5%BCycie-ekogroszku

timon120777
06-03-2012, 17:12
heiztehnik ht eko 10 tyle że podaje 12KW i zakres mocy 4-12
tyle znalazłem
więc nawet mniej dużo mniej niż 3:confused:

lujski
06-03-2012, 17:21
znalazlem go i pisza ze ma 110m3 zasobnik- czy to nie troche mało ?? ile to kg, groszku ?

zbigmaz01
06-03-2012, 17:29
....
.....
110m3 zasobnik- czy to nie troche mało ?? ile to kg, groszku ?
:confused::confused::confused:

lujski
06-03-2012, 17:30
oo dm3 :) - ile miesci to kg, groszku ??:P

czp01
06-03-2012, 17:33
razy 08, chociaż w moim zasobniku wychodzi razy 0,83 przy bobrku czyli w tym przypadku ok. 90 kg

zbigmaz01
06-03-2012, 17:35
razy 08, chociaż w moim zasobniku wychodzi razy 0,83 przy bobrku czyli w tym przypadku ok. 90 kgDobry przelicznik, u mnie podobnie wychodzi.
Z tym że u mnie jest 160 dm3 i kocioł 17kW

darase
06-03-2012, 17:36
W moim koszu 210dm3 mieści się ok. 160kg eko.

tesel
06-03-2012, 17:49
Do kosza mojego małego skam-pa wchodzi 150kg brunatu:p

karoka65
06-03-2012, 17:53
tesel opróżnij trochę skrzynkę bo od wczoraj nie mogę się dobić do ciebie.

karoka65
06-03-2012, 17:53
dino ty to masz zasobnik :)

Beata&Slawek
06-03-2012, 17:58
Sprawa wygląda tak, żę mieszkam i pracuje w anglii instalatora mam za namową siostry u której robił instalacje ale u nich jest inna bajka mieszkają w wyremontowanym domu tzw. poniemieckim i palą jakimś śmieciuchem galmeta sa zadowoleni bo im ciepło. Ja podchodzę do sprawy trochę inaczej instalatora umawiałem w święta zawsze chcę być i jestem przy każdych robionych pracach, nie było mnie przy kominach i jak murowali ściany dzialowe i teraz mam efekty na łaczeniach pęka tynk kominy ciekną.
Więc instalatora zamowiłem na okres urlopowy, teraz cięzko bedzie kogoś dogadać na prędce wymyśłilem więc, że zlece projekt i dopilnuje żeby ten instalator zrobil tak jak w projekcie bez inwencji własnej. Projekt tzn rzuty budunku mam w wersji elektronicznej.

"Możesz też zlecić w jakimś biurze projektowym, dostarczysz projekt i powiesz co chcesz mieć i też dużych pieniędzy pewnie nie zapłacisz. I też będziesz miała gwarancję że nie zmarzniesz."

No własnie tak bedzie w tym wypadku najrozsądniej. Dlatego pytałem czy ktoś z forum kto się tym zajmuje zawodowo chciałby "zlapać fuche".

zbigmaz01
06-03-2012, 18:03
Dobrze by było aby przy tych wartościach było podane też ile ma kocioł ma kW

timon120777
06-03-2012, 19:15
Sprawa wygląda tak, żę mieszkam i pracuje w anglii instalatora mam za namową siostry u której robił instalacje ale u nich jest inna bajka mieszkają w wyremontowanym domu tzw. poniemieckim i palą jakimś śmieciuchem galmeta sa zadowoleni bo im ciepło. Ja podchodzę do sprawy trochę inaczej instalatora umawiałem w święta zawsze chcę być i jestem przy każdych robionych pracach, nie było mnie przy kominach i jak murowali ściany dzialowe i teraz mam efekty na łaczeniach pęka tynk kominy ciekną.
Więc instalatora zamowiłem na okres urlopowy, teraz cięzko bedzie kogoś dogadać na prędce wymyśłilem więc, że zlece projekt i dopilnuje żeby ten instalator zrobil tak jak w projekcie bez inwencji własnej. Projekt tzn rzuty budunku mam w wersji elektronicznej.

"Możesz też zlecić w jakimś biurze projektowym, dostarczysz projekt i powiesz co chcesz mieć i też dużych pieniędzy pewnie nie zapłacisz. I też będziesz miała gwarancję że nie zmarzniesz."

No własnie tak bedzie w tym wypadku najrozsądniej. Dlatego pytałem czy ktoś z forum kto się tym zajmuje zawodowo chciałby "zlapać fuche".

poszukaj na forum
wydaje mi się że było kilka wątków pisanych przez instalatorów z różnych regionów może Ci się uda znaleźć

Jarecki79
06-03-2012, 21:01
W moim odczuciu na podstawie pisanych postów Nilsan się tym zajmuje zawodowo.

Odegree także zna się na sprawach instalacyjnych, ale czy robi projekty, to nie wiem.

Napisać można.

Jarecki79
06-03-2012, 21:09
widze ze sa jakeis 12 kW- ale jak potem wyglada spalanie ?? kociol za szybko osiaga zadana temp. i potem co ??? spi ??? :P
Tak, może się odstawiać.

Na forum model 12kW ma kolega Tesel, ART-e, Makaroni, Tomaszziolkowski... jak kogoś pominąłem, przepraszam.
Makaroni w pierwszym sezonie grzania od 14października na 138m2 zmieścił się do tej pory z 2600kg ekogroszku, strop docieplił odpowiednio dopiero ok.połowy grudnia.

Nie wiem jak to wygląda u kolegi ART-E, u niego ciągle jeszcze stadium budowy, więc można zapytać ile poszło groszku do tej pory, póki jeszcze nie mieszka.

Tomaszziolkowski też ma nowy domek. Może jak zajrzy, też poda jak wyszło w tym roku u niego.

kol.Tesel ma stare, nieizolowane budownictwo i dla Ciebie zbyt dużych wniosków na tej podstawie pewnie nie da się wyciągnąć, ale zapytać także można, będzie jakiś przekrój.

Xerses
07-03-2012, 07:57
Ok ruszt żeliwny czy wodny? gdzie bym nie dzwonił każdy chwali swoje:)

czp01
07-03-2012, 08:16
Prawda zapewne jest taka, że kocioł na ekogroszek nie powinien mieć żadnego dodatkowego rusztu i awaryjnego paleniska a wymiennik powinien być dostosowany tylko i wyłącznie pod proces spalania eko. Tak więc ani żeliwny ani wodny - tylko żaden.

Niestety użytkownicy kotłów czyli MY coś tam jeszcze chcemy w kotle spalić np. jakieś drewno czy tekturki i stąd producenci kotłów wstawiają przynajmniej ruszta żeliwne tzw. awaryjne.

Inni producenci produkują kotły na bazie starych typów kotłów np. na bazie zasypowych kotłów żeliwnych tzw. "śmieciuchów" - dotyczy to wszystkich kotłów żeliwnych i tylko je przystosowują do spalania ekogroszku dokładając retortę z podajnikiem i koszem i stąd w tych kotłach te ruszta wodne już są bo to było podstawowe palenisko kotła zasypowego a palnik jest dołożony pod spód czyli w popielniku.

zawijan
07-03-2012, 08:26
Ok ruszt żeliwny czy wodny? gdzie bym nie dzwonił każdy chwali swoje:)

Przeczytaj http://zawijan.wordpress.com/poradnik-uzytkownika/kotly-retortowe/ruszt-wodny-tak-czy-nie/
A zrobisz, jak zechcesz. To w końcu Twoja sprawa.

pawelo_pl
07-03-2012, 08:35
Przeczytaj http://zawijan.wordpress.com/poradnik-uzytkownika/kotly-retortowe/ruszt-wodny-tak-czy-nie/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fzawijan.wordpress. com%2Fporadnik-uzytkownika%2Fkotly-retortowe%2Fruszt-wodny-tak-czy-nie%2F)
A zrobisz, jak zechcesz. To w końcu Twoja sprawa.
No co do sadzy to akurat pan @zawijan ma rację - mój piec z rusztem wodnym po tygodniu palenia wygląda dokładnie tak jak na pierwszej fotografii.

Xerses
07-03-2012, 09:02
Przeczytaj http://zawijan.wordpress.com/poradnik-uzytkownika/kotly-retortowe/ruszt-wodny-tak-czy-nie/
A zrobisz, jak zechcesz. To w końcu Twoja sprawa.

Bardzo fajny temat. Dzięki. Sorki że tak o wszystkie pierdoły wypytuje ale w tym temacie jestem akurat zielony a zakup robi się na lata. Co prawda czytam mozolnie poprzednie Wasze wpisy - ale zawsze to łatwiej zapytać. Zatem kwestia rusztu rozwiana.

Teraz inna kwestia. Główne paliwo to ekogrszek. Prośba o info - tak z doświadczenia - jak wygląda kwestia spalania np miału. Mówimy oczywiście o miale a nie jakiś tam mułach itp. Dodatkowo z artykułu wynikało że można palić peletem i innymi tego typu rzeczami. Czy nie ma problemu z podawaniem paliwa i jakie sa osiągi pieca na tym paliwie. Dodatkowo zastanawia mnie kwestia palenia na tzw ruszcie awaryjny. Czy spalanie drewna nie będzie powodować nadmiernego smolenia? Gdzieś wyczytałem że to kwestia temperatury na piecu...

Jarecki79
07-03-2012, 09:14
W telegraficznym skrócie:
Ruszt wodny w konkretnym wymienniku - większa strata niecałkowitego spalania, mniejsza kominowa
Ruszt żeliwny w tym samym wymienniku - większa strata kominowa, mniejsza niecałkowitego spalania.

Końcowa sprawność może być na zbliżonym poziomie, w zasadzie dla użytkownika końcowego ważne info jest takie,że modele z wodnym szybciej się zabrudzą i trzeba je częściej wyczyścić


Co do spalania miału węglowego, non stop miałem pali kolega Masti a mieszanka miału z tanim groszkiem kolega z nickiem 280m

W konstrukcji Ogniwo czy Skam-P masz ruszt nad palnikiem, na którym podczas pracy automatu możesz na bieżąco spalić jakąś drobna ilość papierów czy drobną ilość drewna.
To zaleta tych konstrukcji. Jak to określa Suspenser jakieś "cosie" czasami do spalenia są.

Przy braku prądu w Skamie możesz ruszt przełożyć na dolne mocowanie, nie wiem jak to jest w Ogniwie, czy tez idzie go przełożyć na dół. Wówczas najlepiej palić grubszym węglem, kocioł obsługuje sie wówczas jak typowego górniaka.

timon120777
07-03-2012, 09:17
co do spalania drewna to w nim jest wiecej wilgoci i potrzeba naprawdę suchego aby sie dobrze paliło a nie kopciło i smoliło, jeśli chcesz spalić kilka desek to nie będzie problemu ale dłuższe palenie mokrym drewnem nie wyjdzie kociołkowi na zdrowie, tak samo zresztą jak palenie mokrym węglem, trzeba dbać o wilgotność odpowiednią opału i starać się kupować suchy albo na tyle wcześnie aby nadmiar wilgoci odparował.
przy miale jest inaczej trochę ale o to jak nim palić musisz spytać specjalistów ja nie mam o tym pojęcia
Jeśli chcesz palić samym pelletem to może stanowić duże zagrożenie, jeśli już to mieszanka z eko i to chyba nie więcej niż 40%pellet/60% eko
do samego pelletu jest inna konstrukcja podajnika- musi być separacja opału od kosza ze względu na ryzyko zapłonu

Jarecki79
07-03-2012, 09:24
Co do pelletu, to mam identyczne zdanie jak Timon i takiej samej rady udzielam.
Stosować miks ok.40%pellet na 60% miału czy groszku.

Bezpieczniej jest spalać sam owies jak sam pellet. Mimo wszystko jednak jestem za opcją stosowania mieszanek z paliwami węglowymi ze względów bezpieczeństwa.

darase
07-03-2012, 09:37
Dlaczego upieracie się na pellet? Słaba kaloryczność a cena wysoka, koszt może być podobny do gazu ziemnego.

Jarecki79
07-03-2012, 10:00
Darase ja się na to nie upieram. Raczej odradzam.
Typowo do pelletu moim zdaniem nalezy kupić kocioł do tego przeznaczony z odpowiednim poziomem zabezpieczen i separacja paliwa w koszu od tego na palniku.

Ma to dla mnie sens przy mieszaniu, jak sa kłopoty ze spiekami przy danym groszku czy miale. Wówczas dodatek pellet, owsa daje ładniejszy popiół, niweluje spieki
Mogę to polecić przy udziale % 40pellet/owies :60 paliwa węglowego

W cenach rynkowych też nie widze sensu stosowania pelletu w tych palnikach, chyba, że ktoś ma dostęp do taniego źródła.

sebsa
07-03-2012, 10:01
Dlaczego upieracie się na pellet? Słaba kaloryczność a cena wysoka, koszt może być podobny do gazu ziemnego.

Jak to dlaczego. Silne lobby, chęć zysku i klepanie ciągle tych samych formułek o ekologi, czystości itd

darase
07-03-2012, 10:03
Jrecki czyli pierdu pierdu ;)

Jarecki79
07-03-2012, 10:12
Jrecki czyli pierdu pierdu ;)

Możesz rozwinąć, bo nie zrozumiałem. :)

Timon nie poleca spalania samego pellet, wypowiedział się,że sam pellet to w konstrukcji do tego przeznaczonej.
Zasugerował miks.

Moje zdanie jest w tym zakresie takie same. Nie polecam samego pelletu do brucerowatych, nigdy tego nie robiłem, przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa.
Zawsze sugerowałem najwyżej miks.

darase
07-03-2012, 10:29
Nie ma czego rozwijać, pellet dla "danieli" :)

zawijan
07-03-2012, 10:34
Teraz inna kwestia. Główne paliwo to ekogrszek. Prośba o info - tak z doświadczenia - jak wygląda kwestia spalania np miału.

Co tam będziesz długo szukał...
http://zawijan.wordpress.com/burner-s-nowy-palnik/

Jarecki79
07-03-2012, 10:39
Nie ma czego rozwijać, pellet dla "danieli" :)

:) :) :)
Teraz wszystko jasne, krótko, celnie i treściwie.

Dzięki, uciekam, ale humor mam na cały dzień.

Jarecki79
07-03-2012, 10:42
Zawijan, kiedy przebadałeś 10kW?

Xerses
07-03-2012, 11:07
z tym danielem to dobre było:) O pelet pytałem tak z czystej ciekawości - nie planuje tego używać, ale warto wiedzieć więcej niż mniej. Dzięki za informacje koledzy. Na początku moim faworytem był defro duo uni 15 kw, jednakże o lekturze tutejszego forum -troche zmienił mi się punkt widzenia:). Faktycznie dobór dobrego kotła to nie jest prosta sprawa. Mam niedaleko możliwość obejrzenia pieca Ogniwo eko+ . Może też wybiore się w stronę Pleszewa - wielkich hektarów nie mam. Popytam Was zapewne jeszcze o kilka szczegółów jak będę po oględzinach :D

zawijan
07-03-2012, 11:18
Zawijan, kiedy przebadałeś 10kW?

Jarecki.
No co Ty?
Przecież badam go bez przerwy.
To dopiero będzie HIT!

darase
07-03-2012, 11:36
Wow na te 10kw to już jest duże zapotrzebowanie :) Chyba go kupię do grzania Cwu w lato i na okres przejściowy, tylko czy trzy kotły w kotłowni to już nie tłok ;)

timon120777
07-03-2012, 13:26
darase
dokładnie to pellet wystapił w pytaniu kolegi o spalanie innych paliw niż ekogroszek
stąd w mojej odpowiedzi sugestia że jeśli już chce to nie samym ale mieszanką
tylko wtym sensie przynajmniej ja wywołałem to paliwo do tablicy
dla mnie jest jasne że pelletem w piecu dedykowanym do tego paliwa i jak ktoś chce
Ja nie polecam - osobiście wolę owies wymieszany z eko jak jest mocno spiekający

darase
07-03-2012, 13:28
Timon nie musisz się tłumaczyć ;) :D

timon120777
07-03-2012, 13:31
zadałeś pytanie dlaczego się upieramy
odpowiadam - nie uważam że to tłumaczenie się

darase
07-03-2012, 13:48
Spoko.

Piotrek42
07-03-2012, 19:25
Jednak forum jest WIELKIE pod naciskami forumowiczów, uzytkowników, firmy zdecydowały sie na wprowadzenie do produkcji i sprzedazy małych kotłów ok 10-12Kw czyli problem wielu małych domków został rozwiązany domki 80-120m2 (w nowym budownictwie to i pewnie nawet 150m2-co prawda osobiście bym sie na taki kociołek nie zdecydował- do mojego domku) ale fakt, jest faktem, producenci dostrzegli nareszcie użytkowników małych domków,i zaaoferowali produkt własnie dla nich, teraz nawet jak ktoś bedzie wymieniał w domu kociołek to zakupi sobie własnie taki mały.... era wielkich gabarytowo kotłów odchodzi powoli do lamusa... teraz będziemy mieli w domach Piece :D czyli co? producenci, dało sie??????? (jeszcze kilka lat temu producenci mowi że się nie da ;) )

minertu
07-03-2012, 19:40
Jednak forum jest WIELKIE pod naciskami forumowiczów, uzytkowników, firmy zdecydowały sie na wprowadzenie do produkcji i sprzedazy małych kotłów ok 10-12Kw czyli problem wielu małych domków został rozwiązany domki 80-120m2 (w nowym budownictwie to i pewnie nawet 150m2-co prawda osobiście bym sie na taki kociołek nie zdecydował- do mojego domku) ale fakt, jest faktem, producenci dostrzegli nareszcie użytkowników małych domków,i zaaoferowali produkt własnie dla nich, teraz nawet jak ktoś bedzie wymieniał w domu kociołek to zakupi sobie własnie taki mały.... era wielkich gabarytowo kotłów odchodzi powoli do lamusa... teraz będziemy mieli w domach Piece :D czyli co? producenci, dało sie??????? (jeszcze kilka lat temu producenci mowi że się nie da ;) )
Wszystko się da.Trzeba było jednak czasu aby nie tylko producenci ale sami użytkownicy uwierzyli,że tak dużych kotłów nie potrzebują.

Ps.
Deflektor.To na razie prototyp-działający :)
Nie obrasta popiołem ,wszystko spada do popielnika.
Pomysł własny ,właśnie testowany.Już mogę powiedzieć ,że dopala spaliny w 95% o ile nie więcej.
Oczywiście na przysłowiowe "oko" :) bo tylko nim wizualnie widzę jak kocioł się brudził a jaki jest teraz.
Czy to dużo czy też mało napiszę po powrocie.
Ja za 5dni zaczynam wakacje :) i chyba mogę odpoczywać spokojnie.
Już bez obaw.

sebsa
07-03-2012, 20:29
Wszystko się da.Trzeba było jednak czasu aby nie tylko producenci ale sami użytkownicy uwierzyli,że tak dużych kotłów nie potrzebują.

Ps.
Deflektor.To na razie prototyp-działający :)
Nie obrasta popiołem ,wszystko spada do popielnika.
Pomysł własny ,właśnie testowany.Już mogę powiedzieć ,że dopala spaliny w 95% o ile nie więcej.
Oczywiście na przysłowiowe "oko" :) bo tylko nim wizualnie widzę jak kocioł się brudził a jaki jest teraz.
Czy to dużo czy też mało napiszę po powrocie.
Ja za 5dni zaczynam wakacje :) i chyba mogę odpoczywać spokojnie.
Już bez obaw.

Minert o co z tymi obawami chodzi. 5 dni to okres gdzie w ubiegłym roku u mnie piec bez większego nadzoru chodził. Jedną miałem wtedy z nim wpadkę- gdzie zakopcił mi całą kotłownię. Ale to moja wina, bo pieca nie czyściłem ponad miesiąc.

minertu
07-03-2012, 20:54
Minert o co z tymi obawami chodzi. 5 dni to okres gdzie w ubiegłym roku u mnie piec bez większego nadzoru chodził. Jedną miałem wtedy z nim wpadkę- gdzie zakopcił mi całą kotłownię. Ale to moja wina, bo pieca nie czyściłem ponad miesiąc.
Za 5 dni wyjeżdżam na 3tyg .

darase
07-03-2012, 20:58
Minertu tylko pamiętaj żeby zabrać telefon z internetem :D
Udanego odpoczynku.
Jak napisałeś o wakacjach to pomyślałem o emeryturze ;) :D

Piotrek42
07-03-2012, 21:06
Minertu tylko pamiętaj żeby zabrać telefon z internetem :D
Udanego odpoczynku.
Jak napisałeś o wakacjach to pomyślałem o emeryturze ;) :D


o czym TY darase pomyslałeś???:rotfl: masz tu 2 przykłady :D

80 letnia babcia do 20 letniej wnuczki:
-Wnusiu ja w twoim wieku to już pracowałam !
A wnuczka jej na to:
- Babciu ale ja w twoim też będę pracować

Idzie dwóch posłów po korytarzu w sejmie i słyszą z sali jak inni posłowie wołają STO LAT - STO LAT - STO LAT
- jeden mówi do drugiego
- ma ktoś dzisiaj urodziny ?
- nie odpowiada drugi,ustalają wiek emerytalny.

tesel
07-03-2012, 21:17
Minertu-105280

darase
07-03-2012, 21:37
Dobre Piotrase :D wniosek taki że trzeba zacząć pracować w wieku 40lat :)

zebrix
07-03-2012, 22:00
Może któryś z forumowiczów użytkuje Zębca Merkury 14kW Zastanawiam się nad tym kotłem i wdzięczny byłbym za każdą opinię użytkowników i wskazówki instalatorów.

Piotrek42
07-03-2012, 22:19
NO proszę i tech wprowadził www dla swoich sterów,widać początki dopiero, kiepskie wykresy ale postep jest... tak jak kiedyś mówiłem e-s wyznaczył trendy.. za nimi pojdą nastepni... ciekawe jakie ceny?

darase
07-03-2012, 22:20
zebrix chcesz ruszt wodny?
Ręce opadają, przeczytaj kilka postów wyżej.

Piotrek42
07-03-2012, 22:27
kurcze wielki gabarytowo jest ten kociołek.... no i tani nie jest...

SUSPENSER
07-03-2012, 22:40
Niestety użytkownicy kotłów czyli MY coś tam jeszcze chcemy w kotle spalić np. jakieś drewno czy tekturki i stąd producenci kotłów wstawiają przynajmniej ruszta żeliwne tzw. awaryjne.

Ja takie "cosie" spalam bezpośrednio na palniku bez żadnych rusztów [żeliwnego nie chce mi się zakładać i ściągać] co widać na wykresach w temperaturze spalin powyżej 150 st :)

SUSPENSER
07-03-2012, 22:47
Jednak forum jest WIELKIE pod naciskami forumowiczów, uzytkowników, firmy zdecydowały sie na wprowadzenie do produkcji i sprzedazy małych kotłów ok 10-12Kw czyli problem wielu małych domków został rozwiązany domki 80-120m2 (w nowym budownictwie to i pewnie nawet 150m2-co prawda osobiście bym sie na taki kociołek nie zdecydował- do mojego domku) ale fakt, jest faktem, producenci dostrzegli nareszcie użytkowników małych domków,i zaaoferowali produkt własnie dla nich, teraz nawet jak ktoś bedzie wymieniał w domu kociołek to zakupi sobie własnie taki mały.... era wielkich gabarytowo kotłów odchodzi powoli do lamusa... teraz będziemy mieli w domach Piece :D czyli co? producenci, dało sie??????? (jeszcze kilka lat temu producenci mowi że się nie da ;) )

Muszą iść do przodu bo producenci PPC i innych nowości ich ścigają.

Kto wie czy za kilkanaście lat gdy mój kocioł się wyeksploatuje nie będę grzał systemem: PPC + PKS [dla niewtajemniczonych: powietrzny kolektor słoneczny] + ekoturbina + dające prąd do tego 2 małe wiatraki [Magleva] wraz z ogniwami słonecznymi - ech rozmarzyłem się :rolleyes:

zbigmaz01
08-03-2012, 04:26
Muszą iść do przodu bo producenci PPC i innych nowości ich ścigają.

Kto wie czy za kilkanaście lat gdy mój kocioł się wyeksploatuje nie będę grzał systemem: PPC + PKS [dla niewtajemniczonych: powietrzny kolektor słoneczny] + ekoturbina + dające prąd do tego 2 małe wiatraki [Magleva] wraz z ogniwami słonecznymi - ech rozmarzyłem się :rolleyes:
Jeżeli chcesz wiatrak to policz sobie jaki :)
http://www.bigblue.republika.pl/poprawiony_kalkulator.html

zawijan
08-03-2012, 06:10
Wszystko się da.Trzeba było jednak czasu aby nie tylko producenci ale sami użytkownicy uwierzyli,że tak dużych kotłów nie potrzebują.


Właśnie.
Producent produkuje to, na co ma zamówienia.

Jarecki79
08-03-2012, 10:14
Właśnie.
Producent produkuje to, na co ma zamówienia.

Tak, zgadza się, od debiutu w 2010 mocy 12kW z palnikiem żeliwnym moge powiedziec,że od połowy zeszłego roku 2011 nastąpiła niesamowita dynamika wyboru tej mocy. Domki co raz lepiej izolowane i nic więcej nie jest potrzebne do ich obsłużenia.

lujski
08-03-2012, 14:41
a czy sa te kotły 12 kW nie z podajnikiem ślimakwoym, tylko z (nie wiem czy tak sie fachowo nazywaja) szufladowym ???, azeby sie slimak nie zatykał .. ??

dino49
08-03-2012, 14:48
Domki co raz lepiej izolowane i nic więcej nie jest potrzebne do ich obsłużenia.

To prawda, np. na mojej przykładzie, przed dociepleniem budynku i wymianą okien spaliłem około 7-8 ton węgla na 180 m2 powierzchni, po dociepleniu budynku wełną mineralną grub. 12 cm i wymianą okien w zeszłym sezonie spaliłem 4 tony. W planie mam ocieplenie poddasza /częściowo mam/ i ściany fundamentowej, to ile spalę na 180m2 ? chyba w granicach 3-3,5 ton, dlatego jestem w kropce....., czy kocioł o mocy 16-17 KW czy 10-12 KW :bash:
Ktoś, dobrze znany na forum, doradził mi kocioł 12 KW :)

Jarecki79
08-03-2012, 15:09
a czy sa te kotły 12 kW nie z podajnikiem ślimakwoym, tylko z (nie wiem czy tak sie fachowo nazywaja) szufladowym ???, azeby sie slimak nie zatykał .. ??

Nie ma tak małego tłoka, raczej jest to niemożliwe do zrobienia, opał nie schodził by przez tak wąską szczelinę, jaką trzeba zrobić dla paleniska o mocy ok.12kW w rozwiązaniu tłokowym. Teoretycznie możliwe przy zastosowaniu podawania zsuwającego, ale wówczas zbyt duże ryzyko cofki żaru do kosza.

Prędzej mniejszy palnik rynnowy pracujący na zasadzie przesuwu paliwa (jak w tłoku), ale tutaj jeszcze dobry rok, aby dopracowac konstrukcję palnika dla tak małych mocy. Tez ciężko wykonalne. Choć akurat ja będę zaczynał próbowanie takiego rozwiązania między ok.15-20 tego miesiąca. Aktualnie dostępne najmniejsza moc to 15kW.

Moim zdaniem zostajesz nadal w opcji 12kW, palnik żeliwny spala miały i groszki 0-32mm, zawleczkę zetnie tylko na kamieniu lub kawałku metalu.

Jarecki79
08-03-2012, 15:11
Ktoś, dobrze znany na forum, doradził mi kocioł 12 KW :)

12-ka potrafi pyknąć do 15-16kW na lepszym eko, jak będzie potrzeba w te kilka dni.
Największą powierzchnią na jaką trafiła 12-ka (z tego, co pamiętam) jest lekko ponad 160m2 i bez problemu pracuje i daje radę w nowym budownictwie.

timon120777
08-03-2012, 15:13
I myślę że się nie pomylił.
ja na swoje 142m2 po podłogach mam 19KW kociołek i wiem że następny tez będzie 12KW - tylko w mojej rzece jeszcze sporo wody upłynie zanim zmienię moją pomarańczową bestię na coś nowego- może do tego czasu powstaną jeszcze bardziej udane konstrukcje pracujące np z wyższą sprawnością ???
chociaz nie wiem czy w kociołku na eko da się coś ponad to co juz jest wyciągnąć????

nilsan
08-03-2012, 15:14
dino

Wybór jest bardzo prosty.
Trzeba policzyć średnie zapotrzebowanie mocy dla twojego budynku w sezonie grzewczym i według tego kryterium dokonać wyboru mocy kotła, zwracając również uwagę na jego zakres modulacji i moc minimalną.
Jeżeli zakładasz zużycie węgla na poziomie 3500kg na sezon, o wartości opałowej np. 28MJ/kg, spalanego w kotle pracującym ze średnią sprawnością na poziomie 80%, to twoje średnie zapotrzebowanie mocy w sezonie wyniesie:

28MJ/kg x 80%/100 x 3500kg / 3,6 / 4400h = 4,95kW

Wobec powyższego potrzebujesz kocioł o mocy nominalnej 12kW, bo mniejszego z podajnikiem póki co nie znajdziesz.
Zakładając, że kocioł krótko okresowo może pracować z mocą o około 20% większą od nominalnej, to jeszcze w miarę rozsądnym czasie podgrzejesz nim zasobnik CWU w chwilach szczytowego rozbioru ciepłej wody.

nilsan

karoka65
08-03-2012, 16:03
dino

Wybór jest bardzo prosty.
Trzeba policzyć średnie zapotrzebowanie mocy dla twojego budynku w sezonie grzewczym i według tego kryterium dokonać wyboru mocy kotła, zwracając również uwagę na jego zakres modulacji i moc minimalną.
Jeżeli zakładasz zużycie węgla na poziomie 3500kg na sezon, o wartości opałowej np. 28MJ/kg, spalanego w kotle pracującym ze średnią sprawnością na poziomie 80%, to twoje średnie zapotrzebowanie mocy w sezonie wyniesie:

28MJ/kg x 80%/100 x 3500kg / 3,6 / 4400h = 4,95kW

Wobec powyższego potrzebujesz kocioł o mocy nominalnej 12kW, bo mniejszego z podajnikiem póki co nie znajdziesz.
Zakładając, że kocioł krótko okresowo może pracować z mocą o około 20% większą od nominalnej, to jeszcze w miarę rozsądnym czasie podgrzejesz nim zasobnik CWU w chwilach szczytowego rozbioru ciepłej wody.

nilsan
Może wszystko co piszesz to prawda ale dla mnie to teoria w praktyce może nie być już tak kolorowo.
I co wtedy ?
Przepraszam, pomyliłem się ?
Co jak paliwo zamiast 28 ma 22 ?
Jeśli spalimy ze srednią sprawnością 60% a nie 80 ?
Co jak założenia z przy dociepleniu budynku będą inne jak zakładane ?
Kocioł nie kosztuje 500 czy 700pln, a co zrobić z używanym ?
Odsprzedać komuś za pół ceny jak się uda takiego znaleźć.

Dodam że to tylko moje gdybania.

dino49
08-03-2012, 16:23
Może wszystko co piszesz to prawda ale dla mnie to teoria w praktyce może nie być już tak kolorowo.
I co wtedy ?
Przepraszam, pomyliłem się ?
Co jak paliwo zamiast 28 ma 22 ?
Jeśli spalimy ze srednią sprawnością 60% a nie 80 ?
Co jak założenia z przy dociepleniu budynku będą inne jak zakładane ?
Kocioł nie kosztuje 500 czy 700pln, a co zrobić z używanym ?
Odsprzedać komuś za pół ceny jak się uda takiego znaleźć.

Dodam że to tylko moje gdybania.

Dzięki panowie http://emotikona.pl/emotikony/pic/witaj.gif (http://emotikona.pl/emotikony/)
Na przykładzie darase nie wyrzucę używanego pieca, mam jego schemat instalacji pieca na ekogroszek z piecem zasypowym, gdzieś we wcześniejszych postach zapodał. W razie "W" myślę, że to dobre rozwiązanie? Do następnego, czy następnych sezonów, może rzeczywiście coś się zmieni na lepsze, wtedy będę miał ułatwioną decyzję. :rolleyes:
Pożyjemy, zobaczymy :yes:

karoka65
08-03-2012, 16:28
Zmieni się zmieni.

dino49
08-03-2012, 16:40
Zmieni się zmieni.

Świetnie http://emotikona.pl/emotikony/pic/zwyciestwo2.gif (http://emotikona.pl/emotikony/) :D
Po cichu liczę na nową generację sterownika eCola /panie Jacku! nowy sterownik powinien nazywać - sterownik e_Zawijan :yes:/ w którym będzie uwzględniał w algorytmie kumulację ciepła ściany czy budynku

zbigmaz01
08-03-2012, 16:45
dino

Wybór jest bardzo prosty.
Trzeba policzyć średnie zapotrzebowanie mocy dla twojego budynku w sezonie grzewczym i według tego kryterium dokonać wyboru mocy kotła, zwracając również uwagę na jego zakres modulacji i moc minimalną.
Jeżeli zakładasz zużycie węgla na poziomie 3500kg na sezon, o wartości opałowej np. 28MJ/kg, spalanego w kotle pracującym ze średnią sprawnością na poziomie 80%, to twoje średnie zapotrzebowanie mocy w sezonie wyniesie:

28MJ/kg x 80%/100 x 3500kg / 3,6 / 4400h = 4,95kW

Wobec powyższego potrzebujesz kocioł o mocy nominalnej 12kW, bo mniejszego z podajnikiem póki co nie znajdziesz.
Zakładając, że kocioł krótko okresowo może pracować z mocą o około 20% większą od nominalnej, to jeszcze w miarę rozsądnym czasie podgrzejesz nim zasobnik CWU w chwilach szczytowego rozbioru ciepłej wody.

nilsan



Może wszystko co piszesz to prawda ale dla mnie to teoria w praktyce może nie być już tak kolorowo.
I co wtedy ?
Przepraszam, pomyliłem się ?
Co jak paliwo zamiast 28 ma 22 ?
Jeśli spalimy ze srednią sprawnością 60% a nie 80 ?
Co jak założenia z przy dociepleniu budynku będą inne jak zakładane ?
Kocioł nie kosztuje 500 czy 700pln, a co zrobić z używanym ?
Odsprzedać komuś za pół ceny jak się uda takiego znaleźć.

Dodam że to tylko moje gdybania.

Czegoś nie rozumiem :)

Po podstawieniu do tego wzoru te drugie dane :

22MJ/kg x 60% / 100 x 3500kg /3,6 / 4400h = 2,92kW ???

Czyżby to było lepsze?

karoka65
08-03-2012, 17:03
Może to błąd ale bardziej cenię sobie praktykę i zdrowy rozsądek niż wzory.
Pierwsze i drugie powinno być wsparte odrobiną teorii zaś sama teoria bez praktyki i zdrowego rozsądku jest dla mnie nic nie warta.
I jak zwykle to moje zdanie, każdy może mieć inne.

nilsan
08-03-2012, 17:03
karoka

diono podał jakiego sezonowego zużycia paliwa spodziewa się po dokończeniu termomodernizacji budynku na obecnie eksploatowanym kotle.
Jak widać na podstawie poniższego przykładu średnia moc jest policzona z odpowiednim zapasem bezpieczeństwa.


Czegoś nie rozumiem :)

Po podstawieniu do tego wzoru te drugie dane :

22MJ/kg x 60% / 100 x 3500kg /3,6 / 4400h = 2,92kW ???

Czyżby to było lepsze?

Przecież po zakończeniu termomodernizacji budynku nie spali więcej węgla niż w tym sezonie. Zatem gdzie ty tu widzisz rozbieżność pomiędzy teorią i praktyką?

nilsan

Wlodek_PID
08-03-2012, 17:04
Jarecki.
No co Ty?
Przecież badam go bez przerwy.
To dopiero będzie HIT!

Zastanawiam się, czy 10kW to ostanie słowo. Kto da więcej?
A raczej kto da mniej?

Tylko czy kocioł 10kW ma sens? Od pewnej mocy lepiej po
prostu grzać w inny sposób. To prawda, że inny sposób może
być droższy od opalania węglem. Na przykład - droższy o 100%.
Czyli - znowu na przykład - o 1 500 zł / rok.

Ale za to jaka wygoda... :-)

Oczywiście, odpowiedź da rynek - ciekawe, jaką?

Piotrek42
08-03-2012, 17:17
hmmm... spodziewmam sie spalic 3,5t eko.... to tak jakby kupić samochód i powiedziec " będe spalał 500l benzyny rocznie''....

karoka65
08-03-2012, 17:21
hmmm... spodziewmam sie spalic 3,5t eko.... to tak jakby kupić samochód i powiedziec " będe spalał 500l benzyny rocznie''....
A dlaczego nie ? jeździsz od stycznia do marca samochodem a później przesiadka na rower :)

dino49
08-03-2012, 17:29
hmmm... spodziewmam sie spalic 3,5t eko.... to tak jakby kupić samochód i powiedziec " będe spalał 500l benzyny rocznie''....

Piotrek! w tej chwili temp. zewn. wynosi +1, kaloryfery mam zakręcone, jedynie w pionie ciepło "leci" na piętro, świecą 4 żarówki o mocy 75 W, a w pokoju mam temp. 23,5 st.... za ciepło...., muszę okno otworzyć. Grubość muru mam 63 cm :yes: 24 cm cegła pełna, 12 cm kanał powietrzny, 12 cm cegła i 12 cm wełny, więc kumulacja..... :yes: nie śmiejcie sie , że mieszkam w zamku malborskim :D

zbigmaz01
08-03-2012, 17:32
Piotrek! w tej chwili temp. zewn. wynosi +1, kaloryfery mam zakręcone, jedynie w pionie ciepło "leci" na piętro, świecą 4 żarówki o mocy 75 W, a w pokoju mam temp. 23,5 st.... za ciepło...., muszę okno otworzyć. Grubość muru mam 63 cm :yes: 36 cm cegła pełna, 12 cm kanał powietrzny i 12 cm wełny, więc kumulacja..... :yes:
Nie włączaj telewizora bo się ugotujesz, lub podłącz sąsiada.
A tak na poważnie to jest kumulacja :)

darase
08-03-2012, 17:44
Zgadzam się z kolegami Karoka i Piotrase chociaż jakby palnik 10 kw miał dostawiane elementy zwiększające jego moc np. do 15kw to można kosztem wysokości spalin zaryzykować, żebyś kolego Dino miał rekuperator okna 3 szybowe to w ciemno 10kw wystarczy. :) Ale jeśli mądrze zostawiasz drugi piec to masz zapas mocy w razie nagłej 100letniej zimy. :)

karoka65
08-03-2012, 17:55
Zgadza się darase zawsze w razie biedy można się tym starym podratować ale jak wiesz ten stary też kiedyś się skończy i myślę że raczej nie będziesz wtedy inwestował kasiorki na wspomagacz ale póki co to jest coś w obwodzie.

karoka65
08-03-2012, 17:59
Z tego co wiem to mały RBRek będzie miał moc nominalną 11kW ale w razie wojny pewnie do jakiś 14-tu podciągnie bez większych strat.

SUSPENSER
08-03-2012, 19:30
Piotrek! w tej chwili temp. zewn. wynosi +1, kaloryfery mam zakręcone, jedynie w pionie ciepło "leci" na piętro, świecą 4 żarówki o mocy 75 W, a w pokoju mam temp. 23,5 st.... za ciepło...., muszę okno otworzyć. Grubość muru mam 63 cm :yes: 24 cm cegła pełna, 12 cm kanał powietrzny, 12 cm cegła i 12 cm wełny, więc kumulacja..... :yes: nie śmiejcie sie , że mieszkam w zamku malborskim :D

Gdzieżbym śmiał się śmiać, że w malborskim - raczej w jakimś kępińskim :p

SUSPENSER
08-03-2012, 19:31
Jeżeli chcesz wiatrak to policz sobie jaki :)
http://www.bigblue.republika.pl/poprawiony_kalkulator.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.bigblue.republ ika.pl%2Fpoprawiony_kalkulator.html)

Nie ma tu Magleva, ale daje już pewne pojęcie w różnicach wydajności tych, które tam są :yes:

zbigmaz01
08-03-2012, 19:43
Nie ma tu Magleva, ale daje już pewne pojęcie w różnicach wydajności tych, które tam są :yes:
Wiatrak Magleva jest pionowy, porównanie z poziomym i ich wydajności? Dlatego był ten link do kalkulatora aby to poznać. :p

kolorado
09-03-2012, 12:48
Przecież po zakończeniu termomodernizacji budynku nie spali więcej węgla niż w tym sezonie. Zatem gdzie ty tu widzisz rozbieżność pomiędzy teorią i praktyką?

Rozbieżność jest taka, że zbigmaz wstawił gorszą sprawność i gorszy groszek, a z tego wzoru wyszło że jest mniejsza moc potrzebna.
To raczej przeczy prawom fizyki, chyba że gdzieś brakuje nawiasów.

zbigmaz01
09-03-2012, 13:44
Rozbieżność jest taka, że zbigmaz wstawił gorszą sprawność i gorszy groszek, a z tego wzoru wyszło że jest mniejsza moc potrzebna.
To raczej przeczy prawom fizyki, chyba że gdzieś brakuje nawiasów.
I dlatego napisałem że tego nie rozumiem. Z tym wzorem jest coś nie tak albo ja źle rozumuję :(

nilsan
09-03-2012, 15:06
Rozbieżność jest taka, że zbigmaz wstawił gorszą sprawność i gorszy groszek, a z tego wzoru wyszło że jest mniejsza moc potrzebna.
To raczej przeczy prawom fizyki, chyba że gdzieś brakuje nawiasów.

Nigdzie nie brakuje nawiasów, tylko logicznego myślenia.
Energochłonność budynku najlepiej ocenić na podstawie rzeczywistego zużycia paliwa w ciągu całego sezonu grzewczego.
Logicznym wydaje się być stwierdzenie, że jeżeli dino do ogrzania swojego budynku zużył w sezonie grzewczym 4t węgla, to w następnym po całkowitym zakończeniu termomodernizacji raczej nie zużyje go więcej tylko mniej. Podane przeze mnie równanie pozwala obliczyć kres górny średniego rocznego zapotrzebowania mocy do ogrzania budynku. Na jego podstawie oraz średniorocznej temperatury zewnętrznej w danym rejonie geograficznym, można oszacować nominalną moc kotła niezbędną do zapewnienia pokrycia maksymalnego obciążenia cieplnego budynku. Podstawiając do wzoru górną wartość możliwej do uzyskania średniej sprawności kotła oraz górną wartość wartości opałowej paliwa, eliminujemy możliwości popełnienia błędu w określeniu wymaganej mocy nominalnej nowego kotła, który do ogrzania budynku zużyje co najwyżej mniej paliwa, ale na pewno nie więcej.

nilsan

dino49
09-03-2012, 16:31
darase priv, dzisiaj rano zdobyli.... :wave: :rolleyes:

darase
09-03-2012, 16:37
Odebrałem :D nasi "górą" :)

Piotrek42
09-03-2012, 16:59
Energochłonność budynku najlepiej ocenić na podstawie rzeczywistego zużycia paliwa w ciągu całego sezonu grzewczego.
Logicznym wydaje się być stwierdzenie, że jeżeli dino do ogrzania swojego budynku zużył w sezonie grzewczym 4t węgla, to w następnym po całkowitym zakończeniu termomodernizacji raczej nie zużyje go więcej tylko mniej
nilsan

jasne... porównaj zimy... tegoroczną i ubiegłoroczną potrzebne dane ma np kol czp01

dino49
09-03-2012, 17:09
W tegorocznej zimy spalę również w okolicach 4 ton. czp01 pisał gdzieś wcześniej, że w tym roku w porównaniu do ubiegłego zaoszczędzi ok. 500 kg ekogroszku

darase
09-03-2012, 18:47
Tak tak :) w tamtą zimę od października do 31 marca spaliłem 4 tony super ekogroszku, w tym sezonie od października do 6 marca spaliłem 2946 ekogroszku gorszego i trochę lepszego :) Trochę dociepliłem dom ale wymiernych korzyści brak.

tesel
09-03-2012, 18:58
Darase Masz przepiękne spalanie,ale nie możesz z tym poczekać do poniedziałku? Teraz mamy weekend.

joliska
10-03-2012, 12:52
Za kolejny dowcip będzie ban - nie tylko weekendowy.

zbigmaz01
10-03-2012, 13:36
Pytam administratora : czy można coś zrobić abym nie dostawał po trzy, cztery, a niekiedy pięć powiadomień o odpowiedzi na temat subskrybowany? Musiałem zmienić opcję powiadomień na tygodniowy, skrzynka pełna w dwa dni. Pisałem już w temacie "zgłoszone problemy do rozwiązania " ale nic w tej sprawie się nie stało. Raz dostaję po 5 powiadomień innym razem 2 i już mnie trafia od wyrzucania tego.

darase
10-03-2012, 13:50
Subskrypcja działa świetnie, załóż sobie nowy email na który będziesz dostawał powiadomienia lub odznacz subskrypcję. :)

Piotrek42
10-03-2012, 14:35
nalepiej z tej strony... i zero spamu z fm http://www.yopmail.com/pl/

tesel
10-03-2012, 16:35
Za kolejny dowcip będzie ban - nie tylko weekendowy.
Oj tam ,Oj tam.Nikomu krzywdy nie robimy.Dzięki takiemu spamowaniu lepiej się poznajemy i zaciskamy więzi koleżeńskie.

zbigmaz01
10-03-2012, 16:59
Spamu ja w poczcie nie mam, mam powiadomienia o odpowiedzi i to potrójnie lub poczwórnie.

Elfir
10-03-2012, 17:02
W sprawie powiadomień, żaden moderator wam na to nie odpowie, bo:
1. nie jest pracownikiem redakcji muratora
2. nie jest programistą
3. nie ma dostępu do kodu źródłowego forum, ani żadnych danych wrażliwych jego użytkowników (IP, adres, imię i nazwisko)
4. ma taki sam kontakt z administratorami jak każdy inny użytkownik

Ile razy mam to tłumaczyć?

darase
10-03-2012, 17:07
Elfir zmień podpis bo stawianie klocka może być dwuznaczne ;) Kolega tak mówił jak szedł tam gdzie król piechotą :D

Elfir
10-03-2012, 17:26
Elfir zmień podpis bo stawianie klocka może być dwuznaczne ;) Kolega tak mówił jak szedł tam gdzie król piechotą :D

Miało być właśnie tak....

tesel
10-03-2012, 17:34
A dowcipy o piecach ,byłyby tolerowane? Pytam poważnie.

darase
10-03-2012, 17:40
Tesel nie wygłupiaj się, masz cały temat o dowcipach i tam jest na to miejsce.

Tu jest ranking, jestem ciekaw co z Ogniwem 10kw bo już znajomi z małymi domkami 100-120m2 mnie się pytają. Czy będzie palnik z dostawianymi elementami żeby zwiększyć jego moc?

tesel
10-03-2012, 17:45
Tesel nie wygłupiaj się, masz cały temat o dowcipach i tam jest na to miejsce.

Tu jest ranking, jestem ciekaw co z Ogniwem 10kw bo już znajomi z małymi domkami 100-120m2 mnie się pytają. Czy będzie palnik z dostawianymi elementami żeby zwiększyć jego moc?
Ja na ten piec czekałem ponad rok.Szkoda ,że się nie doczekałem.Teraz mam za duży.Jak zresztą większość.

Piotrek42
10-03-2012, 17:59
Nie wiem co jest z Ogniwem ale kto chce to może popatrzyć jak pracuje chyba od 3 dni RBR-Ekouniwersal 11kW.
https://esterownik.pl/remote/1272
Kociołek na razie jest testowany na różnych mocach, był na 10, 8 teraz na 5kW


Sterownik nie jest udostepniony publicznie. Jeśli posiadasz do niego dostęp zaloguj się na esterownik.pl

darase
10-03-2012, 18:05
Piotrase faza testów, to i mogą być problemy.

karoka65
10-03-2012, 18:10
Piotrase faza testów, to i mogą być problemy.
To nie to. Nie jest jeszcze udostępniony publicznie o czym nie wiedziałem.
Mam do niego wgląd i powiem że bardzo ładnie to wygląda.

Piotrek42
10-03-2012, 18:11
Piotrase faza testów, to i mogą być problemy.

zamiast do mnie do kotłowni zamontowac to szlajają się gdzieś po świecie.... :D

karoka65
10-03-2012, 18:12
zamiast do mnie do kotłowni zamontowac to szlajają się gdzieś po świecie.... :D
Jak chcesz jeszcze jeden to ci wyślę hehe.

Piotrek42
10-03-2012, 18:16
Jak chcesz jeszcze jeden to ci wyślę hehe.taaa jakby zona zobaczyła drugi kociołek w domu to na bank......wykopki:D

tesel
10-03-2012, 18:21
Jak chcą testować na najmniejszych mocach,to zapraszam do mnie.

Beata&Slawek
10-03-2012, 20:54
Taki mały offtop, trochę podrażniła mnie wczoraj moja dotychczasowa przeglądarka i za namową kolegi zainstalowałem SRWare Iron, to coś jak chrome ale nie inwigiluje użytkownikow, ogólnie rewelacja, szybszej przeglądarki w życiu nie widziałem, w dodatku bezpieczna.

darase
10-03-2012, 21:08
Dzięki za info teraz wszystko znajdę w temacie ranking kotłów na ekogroszek :)

Zrobiłem tak: gdy sterownik osiągnął 5st wzwyż od zadanej i przeszedł w stan śmierci klinicznej przeszedłem na tryb ręczny i wszystko wyłączyłem, poczekałem aż tem. spadnie do 43st i znowu dałem tryb auto, na tym zabiegu zaoszczędziłem 1h do ponownego zasypu.

tesel
11-03-2012, 08:21
Darase Jesteś mistrzem w oszczędzaniu.Mi kiedyś wygasł piec jak byłem w pracy.Zanim przyjechałem do domu i rozpaliłem go to zaoszczędziłem 3 godziny.105711

zbigmaz01
11-03-2012, 09:54
Darase Jesteś mistrzem w oszczędzaniu.Mi kiedyś wygasł piec jak byłem w pracy.Zanim przyjechałem do domu i rozpaliłem go to zaoszczędziłem 3 godziny.105711Ja jak raz zapomniałem włączyć na tryb automatyczny, to zaoszczędziłem 8 godz :) całą noc piec stał i nadrabiał :)
Teraz mamy funkcję w ostatnim sofcie i już nie zapomnę. Szkoda, a tyle nadrobił :) I nie wygasł, wystarczyło włączyć podajnik ręcznie aż węgiel wyszedł na wierzch, potem wentylator na 100% i po trzech min już był na chodzie :)

tesel
11-03-2012, 11:08
No mi skończył się opał.

karoka65
11-03-2012, 12:04
No mi skończył się opał.
No to znowu zaoszczędziłeś :)

tesel
11-03-2012, 12:54
Tak sobie pomyślałem.Jak bym palił co drugi dzień,to dopiero bym zaoszczędził.

darase
11-03-2012, 13:21
Tesel gdybyś nie miał strat ciepła to jak najbardziej :)
Dzisiaj o 9 zakręciłem kaloryfery u siebie(oprócz łazienki ), ogrzewanie dołu i ciągła praca pompy nie pozwalają sterownikowi przechodzić w podtrzymanie, następuje śmierć kliniczna :)

tesel
11-03-2012, 17:07
Nie kumam.Jak sterownik nie przechodzi w stan podtrzymanie,to jaka śmierć kliniczna?

darase
11-03-2012, 18:13
Tesel, jest tak z eCoalą jak z duszą, eCoal gdy ma odbiór ciepła to pracuje u mnie w okolicach tem. zadanej 42st. gdy jest cieplej jak dzisiaj piec przeciąga zadaną o 5st. i chce przejść w podtrzymanie ale nie przechodzi bo minimalnie spada mu tem. w kotle i to jest takie ani w 5 ani w 9 :)
Przez zmianę trybu na ręczny wymuszam podtrzymanie i czekam aż tem. spadnie do zadanej. Szkoda że tryb ręczny nie działa automatycznie.

tesel
11-03-2012, 18:24
Już kumam.

sebsa
11-03-2012, 20:06
Tesel, jest tak z eCoalą jak z duszą, eCoal gdy ma odbiór ciepła to pracuje u mnie w okolicach tem. zadanej 42st. gdy jest cieplej jak dzisiaj piec przeciąga zadaną o 5st. i chce przejść w podtrzymanie ale nie przechodzi bo minimalnie spada mu tem. w kotle i to jest takie ani w 5 ani w 9 :)
Przez zmianę trybu na ręczny wymuszam podtrzymanie i czekam aż tem. spadnie do zadanej. Szkoda że tryb ręczny nie działa automatycznie.

Daras w nowszych wersjach softu coali dodano opcję korekty nadmuchu. Może jakbyś miał taką możliwość i lekko zwiększył moc dmuchawy to sterownik powinien się odstawić. Zaktualizuj soft i spróbuj. Tylko łóżko weź z sobą na dół:D:D

tatrzan
11-03-2012, 20:08
Tesel,
Szkoda że tryb ręczny nie działa automatycznie.

Dziwne bo jeśli można ręcznie ustawić tryb automatyczny to dlaczego automatycznie nie może się ustawić tryb ręczny.
;)

darase
11-03-2012, 20:21
Nie wiem, korekta nadmuchu chyba nic nie da, jak zwiększę to może kopiec się zapadać. Seba kiedy Ciebie zobaczymy? :)

W ster. eCoal tryb ręczny służy do rozpalania lub do stałej kontroli pieca np. włącz pompę- wyłącz, włącz podajnik -wyłącz.

Trochę się dziś pobawiłem :)
8h do przodu :)

betonpl2
11-03-2012, 20:23
Witam;

Proszę o pomoc w doborze mocy kotła do budynku 220 m2, dół i góra podłogówka, zbiornik na wodę 300 L, ściany zewnętrzne Porotherm 38 cm na klej, docieplenie styropianem 5 lub 10 cm (jeszcze nie zdecydowałem w projekcie docieplenia nie ma), poddasze wełna 20 cm, okna potrójne, nieosłonięty od wiatru.

czp01
11-03-2012, 20:32
Ja na poroterm 38 cm dałem 10 cm styropianu a mogłem dać 15 cm to byłoby lepiej. W każdym razie teraz dałbym na pewno co najmniej 15. Skosy na poddaszu i suficie dałem 25 cm wełny. Ogrzewam po podłogach 240 m2 z kotłownią - reszty przyziemia nie grzeję ( u mnie większość to grzejniki). Kupiłem kocioł 35 kw i tu przesadziłem mocno bo jest przewymiarowany znacznie. Zmieniłem mu palnik na mniejszy 25 kw ale i tak kocioł ma jeszcze zbyt duża moc w stosunku do potrzeb.

betonpl2 ociepl dobrze dom i kupuj na pewno kocioł poniżej 20 kw.

darase
11-03-2012, 20:42
Słuchaj kolegi Czp i ciesz się małym spalaniem :)
10cm styro to minimum i pamiętaj nie dawaj kołków.

karoka65
11-03-2012, 20:43
Tak tylko pisze że zasobnik 300l też swoje pociągnie jak się będą dużo pluskać w wodzie i nieosłonięty to też swoje robi.

tesel
11-03-2012, 20:48
Nie wiem, korekta nadmuchu chyba nic nie da, jak zwiększę to może kopiec się zapadać. Seba kiedy Ciebie zobaczymy? :)

W ster. eCoal tryb ręczny służy do rozpalania lub do stałej kontroli pieca np. włącz pompę- wyłącz, włącz podajnik -wyłącz.

Trochę się dziś pobawiłem :)
8h do przodu :)
Jak się więcej pobawisz,to zaczniesz ciepło sprzedawać:stirthepot:

SUSPENSER
11-03-2012, 21:18
Tak sobie pomyślałem.Jak bym palił co drugi dzień,to dopiero bym zaoszczędził.

A jak co drugi rok to biłbyś rekordy :lol2:

SUSPENSER
11-03-2012, 21:20
Trochę się dziś pobawiłem :)
8h do przodu :)

Hm dziwne - ja jak się bawię to jestem nawet 8 godzin do tyłu, albo i wielokrotność :D

Jarecki79
12-03-2012, 08:07
Dziwne bo jeśli można ręcznie ustawić tryb automatyczny to dlaczego automatycznie nie może się ustawić tryb ręczny.
;)

Witaj

Kiedy planujesz podłączenie i odpalenie 12-ki?

betonpl2
12-03-2012, 08:52
Czp01 dzięki za pomoc, myślałem o kotle 15 kw.

betonpl2
12-03-2012, 08:54
Darase, przez kołki rozumie że są straty ciepła, czy o coś innego chodzi ?

darase
12-03-2012, 09:16
Tak są straty, chyba że dla bezpieczeństwa na drugiej kondygnacji po jednym termodyblu na 1 płytę, u siostry przyjechała ekipa do ocieplenia i kołki zostawili, ocieplała 15cm styropianu.
U siebie dawałem kołki bo kleiłem styropian na klej w pianie, tylko zrobiłem błąd że nie dałem termodybli.

betonpl2
12-03-2012, 09:38
Piętro mam na poddaszu, także myślę że bez kołków się obędzie.

sebsa
12-03-2012, 12:34
Nie wiem, korekta nadmuchu chyba nic nie da, jak zwiększę to może kopiec się zapadać. Seba kiedy Ciebie zobaczymy? :)
Musisz spróbować. Zwiększając lekko nadmuch zwiększasz temperaturę nad paleniskiem. Dzięki temu kocioł siłą bezwładności powinien się odstawić. U mnie to skutkowało.
Co do Twojego drugiego pytania. Nie wiem czy mnie zobaczycie. Trochę mnie zaskoczyło to co się zaczęło wyprawiać na esterowniku. Robi się tam powoli drugie F-M. Pyskówki, propozycje pojedynku - czemu ma się to służyć nie wiem. Mnie to przestaje odpowiadać. Szkoda czasu na taką aktywność.. Za chwilkę mam urlop. Nie będzie mnie 2 tygodnie. Mam już materiał - będę modyfikował palenisko brucera. Trzymajcie się ciepło i zdrowo. Spadam. Żegnał się nie będę przede mną na pewno jeszcze jeden post.

darase
12-03-2012, 12:44
Chodziło mi o to kiedy będzie widać Twój sterownik w sieci? :)

sebsa
12-03-2012, 14:17
Chodziło mi o to kiedy będzie widać Twój sterownik w sieci? :)

Wiem co miałeś na myśli:). Nie wiem czy udostępnię sterownik. Przy okazji. Nie taka chyba ta praca dwustanowa straszna- skoro notujesz na niej oszczędności... Do zobaczenia za 2 tygodnie.

darase
12-03-2012, 14:23
Tak jak wcześniej napisałem, praca dwustanowa w okresie przejściowym jest nawet wskazana. :) udanego urlopa ;)

zbigmaz01
12-03-2012, 15:05
Tak tylko pisze że zasobnik 300l też swoje pociągnie jak się będą dużo pluskać w wodzie i nieosłonięty to też swoje robi.Ja mam bufor 1000L i 200L CWU a moja 17 daje radę na całe mnóstwo osób. Co do osłonięcia to moja chatka stoi pierwsza od pola, niczym nie osłonięta i to od strony zachodniej a z niej cały czas u mnie wieje. Widziałeś zdjęcie co mi wyciągnęło z komina?


Czp01 dzięki za pomoc, myślałem o kotle 15 kw. Dobry wybór i na pewno nie będziesz żałował a będziesz się cieszył że nie musisz nic zaklejać ani dokładać.

karoka65
12-03-2012, 15:57
Zbyszek i taką 17-kę widziałbym u kolegi.

zbigmaz01
12-03-2012, 16:08
Zbyszek i taką 17-kę widziałbym u kolegi.
Dobrze że tak zrobił że zapytał na forum. Poszedłby do jakiegoś instalatora a ten by mu wcisnął najmniej 25kW a potem kłopoty.

karoka65
12-03-2012, 16:10
Dobrze że tak zrobił że zapytał na forum. Poszedłby do jakiegoś instalatora a ten by mu wcisnął najmniej 25kW a potem kłopoty.

Jak nie więcej.

czp01
12-03-2012, 16:17
No albo 35 kw

zbigmaz01
12-03-2012, 16:26
A potem cegły, wełna, zawirowywacze czy jak to się tam nazywa, albo wymiany palnika?
Jeżeli kogoś uraziłem to przepraszam ale dużo tego na forum.

Jarecki79
12-03-2012, 17:55
Też tam widzę 17kW

Jak to mówią beton wiąże ludzi :)

zbigmaz01
12-03-2012, 17:59
Czp01 dzięki za pomoc, myślałem o kotle 15 kw.
No to już wie co ma zrobić :)

tatrzan
12-03-2012, 19:54
Witaj

Kiedy planujesz podłączenie i odpalenie 12-ki?

Witaj moja rakieta 12 kW powinna być odpalona w przyszłym tygodniu.
3 majcie kciuki :)

narazie kupuję osprzęt i gadżety - czyli to co tygrysy lubią najbardziej ;)

jack18
12-03-2012, 19:59
Tak są straty, chyba że dla bezpieczeństwa na drugiej kondygnacji po jednym termodyblu na 1 płytę, u siostry przyjechała ekipa do ocieplenia i kołki zostawili, ocieplała 15cm styropianu.
U siebie dawałem kołki bo kleiłem styropian na klej w pianie, tylko zrobiłem błąd że nie dałem termodybli.

Darase takie kleje to spory wydatek no chyba ze masz proste jak szyba ściany.. Jak na ta piane kleisz to co słabiej trzyma ze trzeba dać kolki?

tesel
12-03-2012, 20:18
Witaj moja rakieta 12 kW powinna być odpalona w przyszłym tygodniu.
3 majcie kciuki :)

narazie kupuję osprzęt i gadżety - czyli to co tygrysy lubią najbardziej ;)
Trzymamy.Tylko nie przekombinuj z tymi gadżetami.

betonpl2
12-03-2012, 21:20
Ja mam bufor 1000L i 200L CWU a moja 17 daje radę na całe mnóstwo osób. Co do osłonięcia to moja chatka stoi pierwsza od pola, niczym nie osłonięta i to od strony zachodniej a z niej cały czas u mnie wieje. Widziałeś zdjęcie co mi wyciągnęło z komina?

Dobry wybór i na pewno nie będziesz żałował a będziesz się cieszył że nie musisz nic zaklejać ani dokładać.

Dzięki wszystkim za pomoc, postanowiłem dać styropian 10 cm i kocioł 15 kw, nie odliczyłem z 220 m2 kotłowni, bez niej będzie około 200 m2 do ogrzania. Teraz idę spokojnie zasnąć ;)

Xerses
13-03-2012, 13:21
Oglądałem ostatnio ten piecyk Ogniwo 16 KW, szok bo to taka ........... zgrabna bestia:). I taka u siebie postawię. Mam jeszcze jedno pytanie. może jakis instalator odpowie. Czy lepiej robić CO na jednym obwodzie (rozdzielacz 12- obwodowy) czy na dwóch - odrębnie góra- odrebnie dół?

darase
13-03-2012, 13:28
Xerses nie dałeś się namówić na 100 innych kotłów. Brawo. Trzeba umieć wybrać.
Witaj brakujące ogniwo :)

Xerses
13-03-2012, 14:02
Powiem Ci ze byłem pozytywnie zaskoczony tym piecem. W ogóle jak na niego spojrzeć to wygląda na mocną konstrukcję , jest sporo miejsca w dodatkowym ruszcie, (niedawno ogladałem SAS-a i chyba szufelką można by było tam wkładać opał - taka mała komora). Jestem teraz na etapie ustalania ceny - na razie udało mi się ta 16-stke znaleść za 7450 zł ale widzę widoki na niżej:)

darase
13-03-2012, 14:20
Według mnie powinien kosztować max 7200-7000 ale za nowość się płaci:)

karoka65
13-03-2012, 16:36
Tak jak pisałem nie raz co do wyborów porozmawiamy za lat kilka.
Ja jako człowiek któremu się wydaje że jest jeszcze o zdrowych zmysłach nikomu nie powiem i nie powiedziałem że kocioł który jest w sprzedaży od roku czy półtora roku to bardzo dobry czy najlepszy kocioł. nie dotyczy to tylko tego modelu. Pytają czasami ludzie o Sztokera i nikomu nie powiedziałem że to najlepszy kocioł bo po prostu musiałbym być stuknięty albo bardzo chcieć zarobić.
Niektórzy przekonali się co mówię. Opinie użytkowników są na razie pozytywne ale czy to dobry kocioł to powiem panu za jakieś 8 może 10 lat, czas pokaże.

darase
13-03-2012, 16:44
Karoka do tego czasu kupisz Sztokera i go przetestujesz? :)

karoka65
13-03-2012, 16:48
Karoka do tego czasu kupisz Sztokera i go przetestujesz? :)
A może ty kupisz ?
Ja już wiem co sobie kupię.

darase
13-03-2012, 16:56
Ha ;) zapewne Ekouniwersal :)

zbigmaz01
13-03-2012, 18:28
A może ty kupisz ?
Ja już wiem co sobie kupię.
Dobrze ci radzę, jeszcze raz pooglądaj te wszystkie kotły a potem długo się zastanów.
A na pewno kupisz coś innego:wave:

tesel
13-03-2012, 18:43
Tak jak pisałem nie raz co do wyborów porozmawiamy za lat kilka.
Ja jako człowiek któremu się wydaje że jest jeszcze o zdrowych zmysłach nikomu nie powiem i nie powiedziałem że kocioł który jest w sprzedaży od roku czy półtora roku to bardzo dobry czy najlepszy kocioł. nie dotyczy to tylko tego modelu. Pytają czasami ludzie o Sztokera i nikomu nie powiedziałem że to najlepszy kocioł bo po prostu musiałbym być stuknięty albo bardzo chcieć zarobić.
Niektórzy przekonali się co mówię. Opinie użytkowników są na razie pozytywne ale czy to dobry kocioł to powiem panu za jakieś 8 może 10 lat, czas pokaże.
Za 8-10 lat nie będziemy ogrzewać się węglem. Czym? Tego jeszcze nie wiem.

karoka65
13-03-2012, 19:41
Za 8-10 lat nie będziemy ogrzewać się węglem. Czym? Tego jeszcze nie wiem.
Jeszcze długo będziemy i obyśmy nie musieli jeszcze chrustu zbierać jak nam śrubkę dokręcą jeszcze bardziej.

Beata&Slawek
13-03-2012, 20:05
Ten rząd to taki wąż, który zjada własny ogon i jest zadowlony z tego, że jest syty.

zbigmaz01
13-03-2012, 20:11
Jeszcze długo będziemy i obyśmy nie musieli jeszcze chrustu zbierać jak nam śrubkę dokręcą jeszcze bardziej.Jak dokręcą śrubę to masz jeszcze pole a owies też się pali :wave:

karoka65
13-03-2012, 20:16
Jak dokręcą śrubę to masz jeszcze pole a owies też się pali :wave:
Szkoda ziemi na owies.

Xerses
14-03-2012, 07:28
Szkoda ziemi na owies.

Zależy jaka ziemia :). Sa takie miejsca że tylko owies rośnie :D

Xerses
14-03-2012, 08:32
Ten rząd to taki wąż, który zjada własny ogon i jest zadowlony z tego, że jest syty.

A był jakis który tego nie robil? Bo sobie nie przypominam........ :)

dino49
14-03-2012, 14:33
Na stronie Ogniwa pojawił się Eko+ 10kW (w rozpiętości 3÷14 kW).
http://www.ogniwobiecz.com.pl/kotly/eko-plus

darase
14-03-2012, 14:40
Dino gratulacje za szybkość :D

dino49
14-03-2012, 14:46
:)
Szukam ceny

Xerses
14-03-2012, 15:12
Siema
Ktoś może się odniesie do dyskusji jaką znalazłem na forume esterownik.pl ? --> http://esterownik.pl/forum/posty,268/panowie-czy-ktos-w-koncu-zareaguje-zanim-zaczniemy-spalac-po-100kgh,5

Czy to jest czcza gadanina czy rzeczywiście nie jest tak różowo? :)

karoka65
14-03-2012, 15:44
Zależy jaka ziemia :). Sa takie miejsca że tylko owies rośnie :D
To prawda kolego ale w moim regionie nie jest tak źle i bardziej opłaca się coś innego.

zbigmaz01
14-03-2012, 15:47
Ilu ludzi to kupiło to wiadomo bo widać to na mapce, ilu się jeszcze nie podłączyło to tego nie wiadomo. Ale zawsze znajdzie się jakaś osoba niezadowolona która będzie krzyczeć. Ale jak to się odnosi do reszty? Oni nie psioczą i nie oczerniają, tylko pytają i starają się to zrozumieć i zastosować. Gdzie znajdziesz takiego producenta sterownika który słucha jakie są ewentualne niedogodności i propozycje i je wprowadza dodatkowymi softami i to za darmo? Ja jestem zadowolony tak ze sterownika jak i z pieca. Kupisz coś innego i co dalej? Zostajesz na lodzie z tym co trafiłeś. Dobre czy nie dobre? Kupiłeś i do widzenia, a tu masz wsparcie. Ja w największe mrozy (-22 -25) spalałem około 40-45kg na 310m2 plus 6 dorosłych osób i 3 dzieci. Wszystko to widoczne na wykresach. Bez ukrywania. Palę dopiero 3 miesiące i się uczę. Ale nie narzekam i nie obrażam.

karoka65
14-03-2012, 15:59
Tak tylko to co jest widoczne i niewidoczne na mapce to nie tylko Ogniwo.
Widać tylko jaki sterownik czy eCoal czy Bruli, nie wszyscy mają w opisie jaki kocioł.

tesel
14-03-2012, 16:42
Tak tylko to co jest widoczne i niewidoczne na mapce to nie tylko Ogniwo.
Widać tylko jaki sterownik czy eCoal czy Bruli, nie wszyscy mają w opisie jaki kocioł.
Zgadzam się.Myślę,że dla mnie dobry sterownik to połowa sukcesu.Chyba nie dałbym sobie rady ze sterem dwustanowym.
Co do "dyskusji" na esterownik,to już się pogubiłem na co niektórzy narzekają.Na sterownik,kocioł czy cały zestaw.
A może mają zrypaną instalację i teraz wylewają swoje żale i winią wszystkich za wszystko.

karoka65
14-03-2012, 16:52
Zgadzam się.Myślę,że dla mnie dobry sterownik to połowa sukcesu.Chyba nie dałbym sobie rady ze sterem dwustanowym.
Co do "dyskusji" na esterownik,to już się pogubiłem na co niektórzy narzekają.Na sterownik,kocioł czy cały zestaw.
A może mają zrypaną instalację i teraz wylewają swoje żale i winią wszystkich za wszystko.
Gdybyś musiał opanować dwustanowy to nie miałbyś wyjścia a tak cieszysz się z tego co masz.
A tam niektórzy sami już chyba nie wiedzą na co narzekają.
Są tacy ludzie że budząc się rano już są źli, nie wiem czy po tym jak popatrzą w lustro czy jeszcze przed i takiemu przeszkadza wszystko i wszyscy.
Ale co zrobić.

Nemo5576
14-03-2012, 17:02
:)
Szukam ceny

Ja wczoraj widziałem za 7200 zł.

http://unimax.ik.pl/produkt/ogniwo/kotly_stojace/kotly_stojace_na_paliwo_stale/kotly_ogniwo_eko_plus/?id=23679&msg=&cod=&cdo=&cid=40028bc37c615d

Mam nadzieję że stanieje, bo obok SKAM-P Premium 12 kW znalazł się na krótkiej liście kandydatów do wstawienia do mojej kotłowni. No chyba że zapowiadany w kwietniu najmniejszy RBR Elektrouniwersal okaże się lepszy :)

zbigmaz01
14-03-2012, 17:12
Też jestem ciekawy jak będzie wyglądał. Ciekawe czy u mnie by się sprawdził. Ten który mam tak mi się wydaje że też trochę za duży :)

tesel
14-03-2012, 17:29
Też jestem ciekawy jak będzie wyglądał. Ciekawe czy u mnie by się sprawdził. Ten który mam tak mi się wydaje że też trochę za duży :)
No weż.Może poczekaj aż wyprodukują coś rzędu 5-8 kw na Twoje ponad 300m2 ;)

karoka65
14-03-2012, 17:50
Też jestem ciekawy jak będzie wyglądał. Ciekawe czy u mnie by się sprawdził. Ten który mam tak mi się wydaje że też trochę za duży :)
Mogę powiedzieć że będzie trochę inny wymiennik i wysokość kociołka około 90cm, taki mały mercedesik :)

zbigmaz01
14-03-2012, 17:54
Mogę powiedzieć że będzie trochę inny wymiennik i wysokość kociołka około 90cm, taki mały mercedesik :)Może na lato do CWU :confused: :)

czp01
14-03-2012, 18:01
Ciekawe czy w OE 10 kw jest inny palnik czy tylko trochę poprawiony BURNER S - tzn. że może mieć tej samej wielkości gardziel co w 15-tce ? :)

dino49
14-03-2012, 18:18
Ciekawie się zapowiada, SKAM-P Premium 12, Ogniwo 10, RBRka 11 :)

Jarecki79
14-03-2012, 18:19
To już zawijan musi powiedzieć.

Wcześniej wspominał tylko o różnicy w ilości rzędów napowietrzenia, tj. do małego miał być jeden rządek, do 16-ki 2rzędy a 25-ki 3rzędy...

dino49
14-03-2012, 18:22
Może na lato do CWU :confused: :)
Ja na Twoim miejscu, a ty jesteś odważny, wstawiłbym do 17 palnik 10 KW, a nóż :)
Była mowa na ten temat, post #377
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?175218-Ogniwo-eko-plus/page19

zbigmaz01
14-03-2012, 18:37
Ja na Twoim miejscu, a ty jesteś odważny, wstawiłbym do 17 palnik 10 KW, a nóż :)
Była mowa na ten temat, post #377
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?175218-Ogniwo-eko-plus/page19
Najpierw muszę przetestować tryb lato bo jeszcze tego nie próbowałem, wtedy będę wiedział czego jeszcze potrzebuję :)
Ale gdzieś tutaj lub na esterownik wyczytałem że pompa od podłogówki w tym trybie lato działa? Dlaczego? Może w celu klimatyzacji by chłodzić? ale wtedy potrzebna jest zimna woda a z tą kłopot przy działającym kotle :(

Jarecki79
14-03-2012, 18:42
Zamówić z Ekoenergii sam goły odlew paleniska (bez nacięć i wierceń) i go inaczej napowietrzyć przy pomocy wiertarki oraz odpowiedniego wiertełka, zmniejszy to moc zestawu i umożliwi nieco lepsze efekty pracy przy mniejszym zapotrzebowaniu na moc.

dino49
14-03-2012, 18:51
No proszę, jeszcze lepiej, brawo Jarek! http://emotikona.pl/emotikony/pic/0wink.gif (http://emotikona.pl/emotikony/)
Zbyszku, to Cię wiele nie będzie kosztowało :)

zbigmaz01
14-03-2012, 19:06
No proszę, jeszcze lepiej, brawo Jarek! http://emotikona.pl/emotikony/pic/0wink.gif (http://emotikona.pl/emotikony/)
Zbyszku, to Cię wiele nie będzie kosztowało :)
Ale to będzie palnik o tych samych wymiarach, czy to zda egzamin? Może być wtedy niedopalanie a też będzie kupę sadzy, bo przecież mniej otworów, ewentualnie mniejsze średnice? Podnosząc nadmuch ? Może? Ale to dłuższe próby i może być lato za krótkie :)

dino49
14-03-2012, 19:16
Minertu mógłby Ci odpowiedzieć, a on nartach :)

Jarecki79
14-03-2012, 19:21
Ale to będzie palnik o tych samych wymiarach, czy to zda egzamin? Może być wtedy niedopalanie a też będzie kupę sadzy, bo przecież mniej otworów, ewentualnie mniejsze średnice? Podnosząc nadmuch ? Może? Ale to dłuższe próby i może być lato za krótkie :)

W Burnerze masz jedną wielkość dziury wychodzącej a moce zależą od ilości rzędów otworów.

Podobne zabawy, jak proponuję Tobie w małej Ekoenergii były robione przy rozwoju palnika AZP

Podobnie bawił się także minertu, jak dostał taką nakładkę zmniejszającą wymiar brucera do czegoś w pobliżu małej Ekoenergii.


Mniejsza ilość otworów zmniejszy moc palnika, nie będziesz miał sadzy jak zrobisz otwory na odpowiedniej wysokości.
Możesz się wzorować wysokością napowietrzen w palnikach klasycznych pancerpola czy azp.
Mogę Ci takie cosik z fotami z zabawami z AZP wysłać. AZP jest również palnikiem II-ej generacji spalającym miały oraz groszki, tyle,że ślimak stalowy i okrągłe palenisko.

karoka65
14-03-2012, 19:26
Ty tam na razie nie kombinuj, sprawdź jak będzie, już na początku nakombinowaliście.
Powiem ci jak ustawić na lato.

karoka65
14-03-2012, 19:28
A dopowiem że do lata jeszcze daleko a do tego czasu coś się jeszcze może zmienić.