PDA

Zobacz pełną wersję : RANKING KOTŁÓW NA EKO GROSZEK



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 [41] 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92

zbigmaz01
14-03-2012, 20:30
Pierwsze co muszę zrobić to przetestować ten tryb lato. Jeszcze nigdy tego nie załączyłem :)
Zapowiadają że ma być +20 może to dobry czas na próbę?

karoka65
14-03-2012, 20:35
U ciebie z tym buforem to będą jajca, co trzy dni będziesz go odpalał hehe
CWU też masz zasilane z bufora nie ?

zbigmaz01
14-03-2012, 20:49
U ciebie z tym buforem to będą jajca, co trzy dni będziesz go odpalał hehe
CWU też masz zasilane z bufora nie ?
U mnie wszystko jest z bufora :yes:

Jarecki79
14-03-2012, 20:58
Karoka, nikt nie mówi o układaniu cegieł na palniku, inny sposób napowietrzenia niczego nie popsuje, może tylko sprawę poprawić.

Co do rantów - można się wzorować na próbach pancerpola w obrotówce, ranty nie moga być wysokie, bo się zacznie spiekać (to apropo's tych cegieł).
Pancerpol robił chyba 3wersje od płaskiego paleniska, gdzie było trochę narzekania,że spada niedopalony opał w obrotówce, po kombinacje z takim podniesionym na końcu rantem na kształt kapelusza meksykańskiego. Wysokość tego rantu dobierana była eksperymentalnie. Najlepsza wersja została w produkcji seryjnej.

Co do napowietrzenia, jak pisałem wcześniej można się wzorować z kolei na typowej fajce czy palniku serii azp. Niczego się nie popsuje, zmieni to jak to określaja Panowie z laboratorium w Łodzi strefę retencji żaru (inna grubość spalającej się warstwy węgla). Jak nie będzie napowietrzane zbyt nisko, to uda się zmniejszyć moc palnika i ładnie dopalić opał. Jak kolega ma ochotę na taki test, to niczego nie popsuje poza zakupiona nową głowicą spalającą.....

tesel
14-03-2012, 21:03
Z chłodzonej podłogi nici :(
A na lato miała być opcja chłodzenia piwa. :D

tesel
14-03-2012, 21:06
A dopowiem że do lata jeszcze daleko a do tego czasu coś się jeszcze może zmienić.

Ale nie w naszych kotłach.Chyba,że sami coś wymyślimy.

zbigmaz01
14-03-2012, 21:09
A na lato miała być opcja chłodzenia piwa. :DW lato mam chłodną piwnicę, ale ciepła podłoga mi też za bardzo nie odpowiada :)
Co do pracy przy palniku z wierceniem otworów to jest to dla mnie bez najmniejszych problemów. Obróbka "ubytkowa" w metalach jest dla mnie bez tajemnic i problemów :)

karoka65
14-03-2012, 21:09
Karoka, nikt nie mówi o układaniu cegieł na palniku, inny sposób napowietrzenia niczego nie popsuje, może tylko sprawę poprawić.


Jarek ja wiem co piszę, zbyszek ma inną koronę.
Żadnego wiercenia, raczej zakleić co nie co.

Jarecki79
14-03-2012, 21:16
W lato mam chłodną piwnicę, ale ciepła podłoga mi też za bardzo nie odpowiada :)
Co do pracy przy palniku z wierceniem otworów to jest to dla mnie bez najmniejszych problemów. Obróbka "ubytkowa" w metalach jest dla mnie bez tajemnic i problemów :)

Na początek najmniejszym kosztem możesz na dzień-dwa dla próby zakleić od dołu ok.1cm wysokości szczelin napowietrzających. Nie wiem jak to długo wytrzyma, ale będziesz miał obraz pracy palnika o mniejszej mocy.

karoka65
14-03-2012, 21:19
Ale nie w naszych kotłach.Chyba,że sami coś wymyślimy.
Myślami byłem bliżej sterownika niż kotła, ale tylko tyle...

karoka65
14-03-2012, 21:24
Mówię, ma inną koronę i nie o szczeliny mi chodziło.
Problemem trochę jest zasilanie z bufora.
Wydaje mi się że bardziej ekonomicznie byłoby bezpośrednio z kotła ale to trzeba sprawdzić najlepiej namacalnie.

Nemo5576
14-03-2012, 22:03
Ciekawe czy w OE 10 kw jest inny palnik czy tylko trochę poprawiony BURNER S - tzn. że może mieć tej samej wielkości gardziel co w 15-tce ? :)
Na pewno inaczej się go czyści (przynajmniej tak z DTR wynika).

Maher
14-03-2012, 22:28
Ciekawie się zapowiada, SKAM-P Premium 12, Ogniwo 10, RBRka 11 :)

Któryś z tych pieców może pracować w układzie zamkniętym bez utraty gwarancji.

Nemo5576
14-03-2012, 22:30
Przy odpowiednich zabezpieczeniach wszystkie, ale RBR pewnie będzie z nich najłatwiejszy do wstawienia do układu zamkniętego.

Jarecki79
14-03-2012, 22:32
Któryś z tych pieców może pracować w układzie zamkniętym bez utraty gwarancji.

Wężownica schładzająca i no problem
albo
Sam kocioł zabezpieczamy w ukł.otwartym, wymiennik płytowy i calutki dom już w zamkniętym - tak zawsze będzie najbezpieczniej.

Przykładowe schematy podłączenia sa dostępne z dokumentacją kotła Skam-P

Maher
14-03-2012, 22:36
Wężownica schładzająca i no problem
albo
Sam kocioł zabezpieczamy w ukł.otwartym, wymiennik płytowy i calutki dom już w zamkniętym - tak zawsze będzie najbezpieczniej.



Ale żaden z nich nie można podłączyć bez utraty gwarancji do układu zamkniętego?

Jarecki79
14-03-2012, 22:40
Ale żaden z nich nie można podłączyć bez utraty gwarancji do układu zamkniętego?

??

Chyba napisałem wyraźnie, wężownica schładzająca i zgodnie z przepisami, bez utraty gwarancji skam-p podłączysz pod układ zamknięty.
Pozostałe kotły pewnie podobnie. Sa jeszcze prostsze sposoby z samym zaworem, ale to już kwestia indywidualnych upodobań instalatora/producenta

albo

Sam kocioł w kotłowni ukł. otwarty, wymiennik płytowy i 100% dalszej instalacji grzewczej w układzie zamkniętym. Taki miks jest najbezpieczniejszy.

timon120777
14-03-2012, 22:45
??

Sa jeszcze prostsze sposoby z samym zaworem, ale to już kwestia indywidualnych upodobań instalatora/producenta


jakie???

Piotrek42
14-03-2012, 22:53
jakie???

zawór DBV -połowę tanszy od wężownicy

Maher
14-03-2012, 22:55
Dzięki za odpowiedź, na początku nie załapałem z wężownicą. Nie wiem czemu dawać piec w układzie otwartym + wymiennik i resztę zamknięty jak przez wężownice schładzającą powinno być prościej i taniej. Teraz mam zwykłego kopciucha w układzie zamkniętym (dołożyłem mu trochę elektroniki UPS-ów i powiadomienie GSM) i wydaje mi się że jest bezpiecznie. Przy nowym piecu z w/w wymienionych powinno być jeszcze bezpieczniej (brak wystarczającej ilości paliwa które może przy awarii się zapalić i przegrzać układ).

Maher
14-03-2012, 23:03
zawór DBV -połowę tanszy od wężownicy

Ciekawe czy producent kotła uzna gwarancje przy montażu tego zaworu. Fajnie jakby tym zaworem można byłoby dopijać ciśnienia do instalacji.

Piotrek42
14-03-2012, 23:06
Ciekawe czy producent kotła uzna gwarancje przy montażu tego zaworu. Fajnie jakby tym zaworem można byłoby dopijać ciśnienia do instalacji.
hehe kupiłem od producenta kocioł z zamontowanym zaworem DBV... jak myslisz uzna gwarancję??:D

Nemo5576
14-03-2012, 23:08
Napisz do producenta to Ci odpowiedzą :) tzn. SECOM (SCAM-P) i INSTALCO (RBR). Z Ogniwem może być gorzej. Przynajmniej na moje mejle nie odpisują :) No ale mamy wolny rynek, jak ktoś Cię ignoruje zawsze możesz iść do konkurencji.

Maher
14-03-2012, 23:10
hehe kupiłem od producenta kocioł z zamontowanym zaworem DBV... jak myslisz uzna gwarancję??:D

A jaki masz kocioł? Ja zaczynam dopiero czytać ok kotłach, zakup planuje za jakieś pół roku, najpierw muszę uporać się/ rozgryźć podłogówkę.

Piotrek42
14-03-2012, 23:11
Napisz do producenta to Ci odpowiedzą :) tzn. SECOM (SCAM-P) i INSTALCO (RBR). Z Ogniwem może być gorzej. Przynajmniej na moje mejle nie odpisują :) No ale mamy wolny rynek, jak ktoś Cię ignoruje zawsze możesz iść do konkurencji.


Pisz na forum to ci jarecki odpowie (SCAM-P) a i Instalco( RBR) widzę ma tu swój profil wiec też Ci odpowie:D

Piotrek42
14-03-2012, 23:13
Maher Taki mam http://forum.muratordom.pl/showthread.php?181350-Rbr-Ekouniwersal&p=5220583&viewfull=1#post5220583 a za jakiś czasu kupuję taki drugi:) a za 10 lat jak moj padnie to kupię taki 3:wave:

Maher
14-03-2012, 23:20
Ja planowałem ogniwo dopóki nie trafiłem tutaj na forum, z RBR mogę mieć problem bo wylot spalin ma do góry, a komin ma wejście na wysokości około 1,1m (komin stawiany pod ogniwo ecoplus 16Kw), po przeczytaniu postów raczej będzie coś w granicach 11Kw.

karoka65
14-03-2012, 23:28
Teraz mam zwykłego kopciucha w układzie zamkniętym (dołożyłem mu trochę elektroniki UPS-ów i powiadomienie GSM) i wydaje mi się że jest bezpiecznie. Przy nowym piecu z w/w wymienionych powinno być jeszcze bezpieczniej (brak wystarczającej ilości paliwa które może przy awarii się zapalić i przegrzać układ).
Jak masz jeszcze UPSa to czego się bać ?
Tak jak Piotrek pisze zawór DBV coś około 300pln i nie ma żadnego problemu z gwarancją i połowę taniej jak wężownica.
W DTR RBRa także są schematy podłączeń jak w Skam-p.
Poza tym tak jak piszesz na palniku jest za mało żaru żeby doprowadzić do jakiegoś nieszczęścia.
Brak napięcia, staje podajnik, zatrzymuje się dmuchawa, kocioł zaczyna przygasać.
Na początku oczywiście temp. może wzrosnąć bo pompki także się zatrzymują ale nie do jakiś niebezpiecznych wartości a po jakimś czasie spada.

Piotrek42
14-03-2012, 23:30
kol Maher jak ci się podoba jakiś kocioł,poszukaj watku o danym kotle( praktycznie KAZDY kocioł ma swój wątek) poczytaj o nim, popytaj się użytkowników ,napewno chętnie podzielą się doswiadczeniami,zawsze coś wybierzesz dla siebie, nie po to ganiam chłopaków zeby nie przesadzali na wątku ogólnym z reklamami, zebym sam reklamował jakiś kocioł ,a tu możesz się pytać własnie o takie rzeczy jak np,zawory do kotłów instlacje czy inne pierdoły związane z kotłami:D

karoka65
14-03-2012, 23:31
Ja planowałem ogniwo dopóki nie trafiłem tutaj na forum, z RBR mogę mieć problem bo wylot spalin ma do góry, a komin ma wejście na wysokości około 1,1m (komin stawiany pod ogniwo ecoplus 16Kw), po przeczytaniu postów raczej będzie coś w granicach 11Kw.
W piątek wysłałem RBRa 17kW gdzie wlot do komina FACHOWCY zrobili na wysokości 105cm od posadzki, to nie jest duży problem w twoim przypadku.

Xerses
15-03-2012, 09:01
Zbigmaz01 - No to jak na taką powierzchnię to nie spaliłeś dużo. Z tamtego wątku interesował mnie bardziej fakt - wynikający z co niektórych wpisów- że przy większych mrozach sterownik szaleje i spala o wiele za dużo. Krzykaczy nie słucham bo zawsze znajdzie sie ktos - kto będzie niezadowolony. Jeden lubi córke drugi teściową :)

Co do spalania - zależało mi na opinii osób które właśnie w tym okresie (największych mrozów) obserwowały ilość spalonego paliwa i chciałem aby się tutaj również tymi obserwacjami podzieliły. Jaki był wzrost zużycia paliwa i czy przeciętny palacz - nie mający doświadczenia- musi się produkowac w kotłowni aby ewentualnie takowy wzrost opanować?

Xerses
15-03-2012, 09:06
Ja wczoraj widziałem za 7200 zł.

http://unimax.ik.pl/produkt/ogniwo/kotly_stojace/kotly_stojace_na_paliwo_stale/kotly_ogniwo_eko_plus/?id=23679&msg=&cod=&cdo=&cid=40028bc37c615d

Mam nadzieję że stanieje, bo obok SKAM-P Premium 12 kW znalazł się na krótkiej liście kandydatów do wstawienia do mojej kotłowni. No chyba że zapowiadany w kwietniu najmniejszy RBR Elektrouniwersal okaże się lepszy :)

Ale piszesz o cenie netto............ (bynajmniej tak jest na tej stronie)? myślę że jak dobrze poszukasz to znajdziesz w brutto:)

Nemo5576
15-03-2012, 09:11
To wychodzi ze na razie źle szukam ;] Chyba żaden większy sklep internetowy nie ma go jeszcze w ofercie.

SUSPENSER
15-03-2012, 09:13
To już 500 strona - ależ niesamowicie wątek się rozwija :)

Nemo5576
15-03-2012, 09:16
Pomyśl ze ja go musiałem w zeszłym miesiącu przeczytać od pierwszej strony :)

timon120777
15-03-2012, 09:28
Co do spalania - zależało mi na opinii osób które właśnie w tym okresie (największych mrozów) obserwowały ilość spalonego paliwa i chciałem aby się tutaj również tymi obserwacjami podzieliły. Jaki był wzrost zużycia paliwa i czy przeciętny palacz - nie mający doświadczenia- musi się produkowac w kotłowni aby ewentualnie takowy wzrost opanować?

W temacie spalania w większe mrozy
nawet na sterowniku dwustanowym nie ma potrzeby korekty ustawień przy dużych mrozach, no chyba ze przy okresie przejściowym sterownik był ustawiony z minimalnym zapasem mocy. po prostu kocioł pracuje częściej a mniej odpoczywa. zaś przy sterowaniu pracą w trybie ciągłym algorytm decyduje o mocy z jaką kocioł ma pracować aby uzupełnic straty wynikające z większego zapotrzebowania. zatem np eCoal, Cobra czy inny sterownik przeznaczony do pracy ciągłej nie będzie wymagał interwencji, również dobrze ustawiony dwustanowy nie zagoni Cię do kotłowni no chyba że jak niektórzy lubisz tam sobie zapalić;)

Xerses
15-03-2012, 10:51
W temacie spalania w większe mrozy
nawet na sterowniku dwustanowym nie ma potrzeby korekty ustawień przy dużych mrozach, no chyba ze przy okresie przejściowym sterownik był ustawiony z minimalnym zapasem mocy. po prostu kocioł pracuje częściej a mniej odpoczywa. zaś przy sterowaniu pracą w trybie ciągłym algorytm decyduje o mocy z jaką kocioł ma pracować aby uzupełnic straty wynikające z większego zapotrzebowania. zatem np eCoal, Cobra czy inny sterownik przeznaczony do pracy ciągłej nie będzie wymagał interwencji, również dobrze ustawiony dwustanowy nie zagoni Cię do kotłowni no chyba że jak niektórzy lubisz tam sobie zapalić;)

Na szczęście nie pale:)
Oki zobaczymy w praktyce , następna zima ju niedługo:D

SUSPENSER
15-03-2012, 12:36
Pomyśl ze ja go musiałem w zeszłym miesiącu przeczytać od pierwszej strony :)

Chyba jesteś jedynym, który przeczytał całość ;)

darase
15-03-2012, 12:52
Suspenser napisał "Chyba jesteś jedynym, który przeczytał
całość"

Jak tak to ja jestem drugi :)

Xerses
15-03-2012, 14:12
ja próbowałem , ale poległem :P

karoka65
15-03-2012, 16:11
No to ja trzeci, ale miałem wtedy coś około setki.

karoka65
15-03-2012, 16:17
Xerses gdyby niektórzy zrobili chociaż tyle żeby przeczytać nawet 20 czy 30 stron wstecz naprawdę nie musieliby o nic pytać, tylko w wyjątkowych przypadkach.
Niektóre problemy są poruszane co kilka stron już czasami nie można na to patrzeć, czytać a tym bardziej po raz N-ty odpowiadać na te same pytania.
Nie jest to skierowane do ciebie ale to prawda, ci co wysiadują na forum od jakiegoś dłuższego czasu na pewno mogą potwierdzić.

Xerses
15-03-2012, 16:21
Tak zgadza się , tylko jak ktoś jest "nowy" w temacie i przeczyta ze 100 stron to ma większy mętlik niż przed tym nim zaczął czytać:) - zwłaszcza gdy idzie dyskusja "lepszości" jednego nad drugim. A zawsze człowiek jest spokojniejszy jak bardziej doświadczony kolega odpowie konkretnie w jego przypadku.

tesel
15-03-2012, 17:40
Suspenser napisał "Chyba jesteś jedynym, który przeczytał
całość"

Jak tak to ja jestem drugi :)
Przeczytałeś całość i sterujesz kocioł ręcznie ? ;)

Jarecki79
15-03-2012, 18:37
Ja planowałem ogniwo dopóki nie trafiłem tutaj na forum, z RBR mogę mieć problem bo wylot spalin ma do góry, a komin ma wejście na wysokości około 1,1m (komin stawiany pod ogniwo ecoplus 16Kw), po przeczytaniu postów raczej będzie coś w granicach 11Kw.

107 do 112cm do dołu czopucha w 12-ce, do regulacji podstawą...

DARASE, byłem dzisiaj koło Bielska, piękna, słoneczna pogoda, ciekawe, kiedy wygaszanie kotlów.... ??
Albo praca tylko w nocy a na dzień stop....

Maher
15-03-2012, 19:07
Wężownica schładzająca i no problem
albo
Sam kocioł zabezpieczamy w ukł.otwartym, wymiennik płytowy i calutki dom już w zamkniętym - tak zawsze będzie najbezpieczniej.

Przykładowe schematy podłączenia sa dostępne z dokumentacją kotła Skam-P

Coś takiego znalazłem na stronie głównej:
Kotły SKAM-P mogą być stosowane wyłącznie w instalacjach systemu otwartego zabezpieczonego zgodnie z PN-91/B-02413

Czyli jakbym go kupił i podłączył w układzie zamkniętym to mam po gwarancji?

Jarecki79
15-03-2012, 19:08
Nie, w DTR jest wzmianka o sposobach podłączenia do układu zamkniętego.
(wężownica czy przez wymiennik)

dino49
15-03-2012, 19:22
Ja wczoraj widziałem za 7200 zł.

http://unimax.ik.pl/produkt/ogniwo/kotly_stojace/kotly_stojace_na_paliwo_stale/kotly_ogniwo_eko_plus/?id=23679&msg=&cod=&cdo=&cid=40028bc37c615d

Mam nadzieję że stanieje, bo obok SKAM-P Premium 12 kW znalazł się na krótkiej liście kandydatów do wstawienia do mojej kotłowni. No chyba że zapowiadany w kwietniu najmniejszy RBR Elektrouniwersal okaże się lepszy :)

8856 zł kosztuje Ogniwo E+ 10 KW, a nie 7200 zł, podałeś w cenie netto :)

karoka65
15-03-2012, 19:26
Brrrr

tesel
15-03-2012, 19:42
8856 zł kosztuje Ogniwo E+ 10 KW, a nie 7200 zł, podałeś w cenie netto :)
Dużo.Ciekawe czy będzie wart swojej ceny?

Piotrek42
15-03-2012, 19:46
8856 zł kosztuje Ogniwo E+ 10 KW, a nie 7200 zł, podałeś w cenie netto :)
hmmm tanio nie jest, to się grzecznie zapytam... CZY ICH TAM W BIECZU CAŁKIEM POGIEŁO?????? 16KW NA ALEDDRO KOSZTUJE 7400ZŁ A 10 MA KOSZTOWAC DROŻEJ???? ktoś ciekawie skalkulował ceny.... za tą cenę to niech sobie kocioł w d.... wsadzą !!! zeby nie było... jasno wyraznie i na temat :D

zbigmaz01
15-03-2012, 19:48
Zbigmaz01 - No to jak na taką powierzchnię to nie spaliłeś dużo. Z tamtego wątku interesował mnie bardziej fakt - wynikający z co niektórych wpisów- że przy większych mrozach sterownik szaleje i spala o wiele za dużo. Krzykaczy nie słucham bo zawsze znajdzie sie ktos - kto będzie niezadowolony. Jeden lubi córke drugi teściową :)

Co do spalania - zależało mi na opinii osób które właśnie w tym okresie (największych mrozów) obserwowały ilość spalonego paliwa i chciałem aby się tutaj również tymi obserwacjami podzieliły. Jaki był wzrost zużycia paliwa i czy przeciętny palacz - nie mający doświadczenia- musi się produkowac w kotłowni aby ewentualnie takowy wzrost opanować?
W czasie dużych mrozów (-20 do-25) spalałem około 40-45kg. Mogę powiedzieć że teraz bym spalał może trochę mniej bo dużo czytam kolegów. Jestem taki że jak ktoś napisze że tak u niego w ten sposób jest dobrze a wtedy u mnie jest trochę gorzej to sprawdzam czy to zda egzamin u mnie. Przez ten okres mocnych mrozów zawsze coś testowałem i zmieniałem, to widać zresztą na wykresach, dlatego twierdzę że jak bym go zostawił w spokoju to spalanie pewnie by spadło. Sterownik może i trochę szalał na poprzednich softach (mówię o sobie) ale teraz jest OK.
Co do krzykaczy się nie wypowiadam bo nie chcę z nimi polemizować. Tak jak piszesz jedna owca .... Na forum esterownik już też ta owca się pasie. Ciekawe jak długo.
Jedyna uwaga jest taka że jak jest instalacja zrobiona dobrze bez jakiś dzikich koni, kocioł dobrany na miarę a nie przewymiarowany to sterownik będzie działał super. Na temat kotłów czy ten jest lepszy który ja mam czy inny, ja się nie wypowiadam z prostej przyczyny - ja ich nie znam. Można powiedzieć (chyba) że swój już trochę poznałem i mam problem z głowy.
Fakt jest taki że nie muszę się wypowiadać (pisać) na FM bo mam super to co chciałem i jestem zadowolony.
Jednak chcę się podzielić tym że jestem zadowolony, oraz tym by przestrzec następnych kupujących kotły by wreszcie uwierzyli w kotły że one naprawdę dają sobie dobrze radę i nie potrzeba ich na siłę zwiększać. Teraz pisałem o swoim kotle :)
Dzisiaj rozmawiałem z kolegą z pracy, buduje dom 150m2 ma być dobrze docieplony (indywidualny projekt) i on mi mówi że w projekcie ma kocioł 25KW :bash::bash::bash:
I teraz co wy na to:???::???::???::bash::bash::bash: :cry::cry::cry:

karoka65
15-03-2012, 19:52
Czekaj, pójdzie na fuego do instalbudu to zaraz spadnie z 1500.

timon120777
15-03-2012, 19:59
ja na swoje 142m2 po podłogach mam 19KW i wiem że za dużo
pisałem już kiedyś że następny będzie maks 15KW ale po tym co czytam to chyba będzie 12KW raczej. nie boję się że zabraknie a nawet jeśli to jest kominek jeszcze z DGP więc mam w nosie. Nauczyłem się że kocioł nie może być za duży bo się marnuje.
Myślę że musisz swojego kolegę na szkolenie na nasze forum wysłać niech czyta i wyciąga wnioski zanim wyrzuci kasę w błoto

Jarecki79
15-03-2012, 20:44
Dzisiaj rozmawiałem z kolegą z pracy, buduje dom 150m2 ma być dobrze docieplony (indywidualny projekt) i on mi mówi że w projekcie ma kocioł 25KW :bash::bash::bash:
I teraz co wy na to:???::???::???::bash::bash::bash: :cry::cry::cry:

ART-E ma chyba coś koło tego (jak dobrze kojarzę) i kociołek 12kW....

dino49
15-03-2012, 20:48
ja na swoje 142m2 po podłogach mam 19KW i wiem że za dużo
pisałem już kiedyś że następny będzie maks 15KW ale po tym co czytam to chyba będzie 12KW raczej. nie boję się że zabraknie a nawet jeśli to jest kominek jeszcze z DGP więc mam w nosie. Nauczyłem się że kocioł nie może być za duży bo się marnuje.
Myślę że musisz swojego kolegę na szkolenie na nasze forum wysłać niech czyta i wyciąga wnioski zanim wyrzuci kasę w błoto

Jorgo ma 16-kę, zawijan_2 luknął na jego wykresy, powiedział, że jego bestia pracuje na 8 KW (nie pamietam w jakim okresie) Wyczytałem na forum w blogu zawijana

Ps. Teraz przypomniało mi, to było w okresie przed mocnymi mrozami

zbigmaz01
15-03-2012, 21:08
Podałem koledze adres tej strony może wyczyta :jawdrop:

karoka65
15-03-2012, 21:11
Zanim wybuduje będzie w czym przebierać.

zbigmaz01
15-03-2012, 21:24
Zanim wybuduje będzie w czym przebierać.
Już ma zaczynać instalację CO, tak że temat dla niego na topie.

karoka65
15-03-2012, 21:33
Już ma zaczynać instalację CO, tak że temat dla niego na topie.
A twój mu się nie podoba ?

zbigmaz01
15-03-2012, 21:35
Jeszcze nie widział. Na razie szuka tam gdzie nie trzeba :) Od dzisiaj już ma adres tej strony to pewnie zacznie czytać, jutro w robocie go spytam :)

Nemo5576
15-03-2012, 23:24
8856 zł kosztuje Ogniwo E+ 10 KW, a nie 7200 zł, podałeś w cenie netto :)
Tak tylko ze to ceny katalogowe. Patrząc po cenach to katalogowo każdy z tych Eko+ kosztuje netto tyle normalnie brutto. Taki chłyt marketingowy. Najpierw cena z księżyca, a potem upust 25% i klient szczęśliwy :)

dino49
15-03-2012, 23:50
Właśnie, to ceny katalogowe, masz rację z tym chłytem marketingowym :)

Xerses
16-03-2012, 08:01
Właśnie, to ceny katalogowe, masz rację z tym chłytem marketingowym :)

No tak tylko wiesz....... zależy gdzie kupujesz:) Pare dni temu byłem w jakimś "centrum CO" i gdy zapytałem o cene SAS-a - bo akurat taki stał - to mi pan podyktował cene z katalogu - usilnie twierdził że niżej sie nie da bo tak producent sprzedaje :D . Znam ludzi którzy się budują opierając się jedynie na jednej osobie - jakis tam majster wszystko załatwia od materiału po robocizne. No i można się cholernie ździwić. Prosty przykład - facet zrobił elektryke w domu mojej wielkości - bez szaleństwa, u mnie nawet więcej kabla poszło - i zapłacił na całości 5K więcej od mnie - bo mu majster podesłał fachowca..... przy czym szafka nie była robiona na produktach z wyższej półki :) Frajerów nie brakuje............

Nemo5576
16-03-2012, 08:07
Jak "fachura" widzi frajera to korzysta. Ja ostatnio ze zdziwieniem odkryłem aluminiowa instalację elektryczną w budynku wykończonym w 2002 roku. Właściciel powiedział ze elektryk założył aluminiowe kable bo "od miedzi się teraz odchodzi i wraca do aluminium bo jest wytrzymalsze i tańsze". Dla mnie największą zagadką skąd pan fachowiec miał jeszcze taki zapas aluminiowego kabla że mu na ten domek starczyło :)

pawelo_pl
16-03-2012, 08:37
Dla mnie największą zagadką skąd pan fachowiec miał jeszcze taki zapas aluminiowego kabla że mu na ten domek starczyło :)
Na alledrogo kupił od Chińczyków , podobnie jak można kupić kabel UTP ( to do robienie sieci komputerowych ) ze stalową żyłą w środku - jak widać chińskie rączki wszystko są w stanie wytworzyć .

timon120777
16-03-2012, 19:48
No i co dobrego narobiłaś.Nikogo nie ma.:bash:

ja jestem :rotfl:
i czekam na jakieś konkrety o nowym tworze z Biecza
ciekawe gdzie się w rankingu uplasuje??????????????

tesel
16-03-2012, 19:51
ja jestem :rotfl:
i czekam na jakieś konkrety o nowym tworze z Biecza
ciekawe gdzie się w rankingu uplasuje??????????????

Musimy jeszcze trochę poczekać.Może mieć cenę zaporową.

timon120777
16-03-2012, 19:57
myślę że jakieś 2 lata i 200 stron( i cena nic tu do rzeczy mieć nie będzie)
życie musi zweryfikować kociołek w pracy normalnej a nie tylko badania
tak jak z innymi ogniwami- musiało upłynąć dużo wody żeby kotły się przyjęły sprawdziły i eCoal też ciągle się zmieniał, podejrzewam że z 10-ką będzie tak samo, ludziska będą pisać o problemach niuansach i firma będzie ze 2 lata wprowadzać poprawki do softu tak aby wszystko działało jak należy.
jednak życie szybciej ujawnia plusy i minusy niż badanie na kilku stanowiskach nawet przez dłuższy okres czasu
niektórzy użytkownicy miewają takie pomysły że "fizjologom" się nie śniło i wtedy wyłażą kwiatki.
pewnie ES będzie miał kolejne ciężkie miesiące pracy nad softem do nowego produktu

karoka65
16-03-2012, 20:00
To ja wam powiem że jest już wersja finalna RBR-Ekouniwersal 11kW, dwie pierwsze sztuki już będą wyjeżdżać w Polskę.
Piotrek42 spóźniłeś się na ten z ' Number One" hehe.

timon120777
16-03-2012, 20:03
i ten produkt też będę bacznie obserwował
bo gazem grzał nie będę a eko mi potrzebne jakieś 12KW zatem oba są na mojej liście przyszłych życzeń

tesel
16-03-2012, 20:05
Ja też się nie doczekałem.Pocieszam się tym ,że będę miał ,może ,soft do mojej 12.
Panowie.W proteście przeciwko zakazowi weekendowania zmieniam stopkę

Piotrek42
16-03-2012, 20:40
To ja wam powiem że jest już wersja finalna RBR-Ekouniwersal 11kW, dwie pierwsze sztuki już będą wyjeżdżać w Polskę.
Piotrek42 spóźniłeś się na ten z ' Number One" hehe.

Teść zbiera kase (przecież ja nie matka Teresa -nie będę mu sponsorował) mówi się trudno :D poczekamy...

tesel
16-03-2012, 20:51
Dino nie wymądrzaj się bo i tak za chwilę swoje wpisy wykasujesz.Cwany lisie.:P

tesel
16-03-2012, 21:02
Darase Jesteś tu.O godz.16 ustawiłem pompę CO na wyłączoną i od tamtej pory do teraz zaoszczędziłem 3: 15 do zasypu.
Kurde jak ciężko pisze się dzisiaj normalne posty.Aż klawiatura się zacina. :bash: Ale mnie kusi,ale dam radę.Jest post i trzeba mieć jakieś wyrzeczenia.

Jarecki79
16-03-2012, 21:39
Darase Jesteś tu.O godz.16 ustawiłem pompę CO na wyłączoną i od tamtej pory do teraz zaoszczędziłem 3: 15 do zasypu.
Kurde jak ciężko pisze się dzisiaj normalne posty.Aż klawiatura się zacina. :bash: Ale mnie kusi,ale dam radę.Jest post i trzeba mieć jakieś wyrzeczenia.

U mnie dzisiaj w dzień +17st.C było.
Chyba będzie pomalusiu taka praca,że w dzień STOP a tylko w nocy podgrzewanko.
Może ten stopik pompy będzie Tesel trzymal od ok.10:00 do ok. 18:00, zobaczymy :)

tesel
16-03-2012, 21:48
U mnie dzisiaj w dzień +17st.C było.
Chyba będzie pomalusiu taka praca,że w dzień STOP a tylko w nocy podgrzewanko.
Może ten stopik pompy będzie Tesel trzymal od ok.10:00 do ok. 18:00, zobaczymy :)
Chyba nie da rady.Ja mam zimne mieszkanie.Wszystkie okna na zachód ,a za oknami las.Nawet latem mam słońce w oknach ok.2 godz. max.Dzieci mówią,że ojciec ma klimę w domu bo latem temp. wew. nie przekracza 22st.
Pisałem ostatnio o tym,że wolę mieć termostaty na grzejnikach niż zawór odcinający,bo chcę mieć możliwość grzania łazienki nawet latem.

karoka65
16-03-2012, 22:23
A ja chyba podłączę Bruli w tryb auto-lato i będzie spokój. Nie będę wyjeżdżając do pracy zaglądał w niebo czy będzie ciepło czy chłodno.
Niech sterownik pilnuje.

darase
16-03-2012, 22:23
Już jestem :)
Czasami z opóźnieniem ale wszystko czytam. Wyłączenie pompy i włączenie sterowania ręcznego to dopiero mega odlotowe oszczędzanie, dziś ukryłem swój sterownik nie wiem ile kb na sekundę pobiera jeśli 0,3kb/s to na miesiąc ok. 800Mb może źle coś policzyłem, mam na miesiąc tylko ok. 2,5GB.

Dzisiaj miałem luźną rozmowę z synem 5,5 lata , mówił do mnie że ma w głowie mózg :) to ja się pytam czy wszyscy mają mózgi? A chłopak z takim przejęciem -Wszyscy mają mózgi nawet dziewczyny :D
Zapewne już wie jaka jest różnica między chłopcem a dziewczynką, w końcu czegoś nauczył się w tej Zerówce :) :D

darase
16-03-2012, 23:29
W końcu mózg to nie siusiak ;) :D

Teraz trzeba ranking podzielić na moc kotłów, robi się ciekawie w ok. 11kw .
10-11-12 niezłe trio :)

Piotrek42
16-03-2012, 23:40
taaaa zaraz co niektórzy będa bazgrać ze przydałby się takie 3-5kw :D:rotfl:

Nemo5576
16-03-2012, 23:40
Mnie by się przydało 5-7 ;) Najlepiej z zakresem mocy 2-10 KW.

darase
16-03-2012, 23:45
Nemo kozę sobie kup :) do palenia.
W zimę mróz -25 i tem. spalin 400st. trzeba zachować zdrowy rozsądek.

Nemo5576
16-03-2012, 23:48
Na grzyba mi koza, mam kafloka ;) Tyle że nie ma czasu w nim palić no i nie ma czym CWU zrobić.

darase
17-03-2012, 19:52
Gratulacje :) Może będą bliźniaki. ;)

Kończę sezon zimowy 31 marca, 6 miesięcy wystarczy :)
Teraz trzeba kupić eko czeski do przepalania i grzania Cwu.

karoka65
17-03-2012, 20:04
Darase Ty wszystko tak szybko kończysz ? :)
Twoja pewnie młoda żona nie jest z tego zadowolona hehe.
Ja to zawsze kończę około 5-go może 7-ego maja.

tesel
18-03-2012, 12:04
jednak założyłem nowy wątek.Jak ktoś chce to możemy spamować do woli.
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?199624-Weekendowe-pogaduchy&p=5274559#post5274559

darase
18-03-2012, 12:06
Sezon zimowy trwa u mnie pół roku, reszta to zabawa w palenie. Na pytania nie związane z tematem budowlanym, kotłami nie będę odpowiadał :)

tesel
18-03-2012, 12:17
Sezon zimowy trwa u mnie pół roku, reszta to zabawa w palenie. Na pytania nie związane z tematem budowlanym, kotłami nie będę odpowiadał :)
Czy to znaczy ,że olewasz mój nowy wątek?

Odyn1
18-03-2012, 15:14
Witam

Przeczytałem sporo stron tego forum i trudno nie zauważyć że istnieje tu kilku - może kilkunastu stałych bywalców preferujących określony produkt:). Wśród nich widze Ogniwo Eko plus , RBR Ekouniwersal i SKAMP-p . O tym że sterownik będe miał ecoala to już zdecydowałem. Trudno mi jednak jest z tych wszystkich postów zebrać do kupy konkrety o poszczególnych kotłach więc pozwolę sobie wpisac prośbę następującej postaci:

Czy ktoś ze znawców tematu jest mi w stanie w kilku-kilkunastu podpunktach rzeczowo podać zalety i wady wyżej wymienionych? Wiem że wiele tego było - ale nigdzie nie ma takich konkretów jak np nie wiem grubość blachy , jakoś podajnika, łatwość czyszczenia itp . Jestem w tym nowicjuszem więc nie wiem zbytnio nawet o co pytać. Szukałem troche na temat producentów i chyba np ten RBR jest robiony przez jakąś małą firmę, trudno powiedzieć czy doświadczoną, ogniwo to chyba duży producent -pytanie czy nie ma tu masówki..... Proszę o takie mocne konkrety gdyż musze kupić kocioł w ciągu najbliższych 2-3 tygodni....

zbigmaz01
18-03-2012, 16:21
Jeżeli będzie odpowiadał użytkownik tego kotła lub producent to wiadomo że jego jest najlepszy. Tylko u sprzedawcy możesz dostać te informację ale zadając konkretne pytanie. Zresztą oni też mają swoich faworytów, ale czytając ten wątek możesz to wszystko znaleźć. To czego nie ma musisz pytać. A znawców tematu jest tutaj wielu :)
Co kocioł to znawca :)
Pytaj sprzedawców i konsultuj to z wpisami na forum, ale i tak zawsze jest jakieś ale :)

Witam
....
np ten RBR jest robiony przez jakąś małą firmę, trudno powiedzieć czy doświadczoną, ...
Ja go posiadam i moje wpisy o tym kotle chyba powinieneś znać, a o innych nie będę pisał bo ich nie znam.:)

raf1
18-03-2012, 18:05
Spsród kotłów które najlepiej wybrać do CO:
1)KOCIOŁ C.O. DEFRO-KOMFORT-EKO 15
2)KOCIOŁ C.O. DEFRO-DUO 15
3)KOCIOŁ EKO-PLUS PROTECH II 18,5 kW
4)KOCIOŁ EKO-PLUS DUO PROTECH II 18,5 kW
za wszelkie info z góry dzięki

darase
18-03-2012, 18:15
Raf wiesz jakie sterowniki mają w/w kotły?

timon120777
18-03-2012, 18:21
chyba nie wie:rotfl:

Piotrek42
18-03-2012, 18:21
Raf wiesz jakie sterowniki mają w/w kotły? ładne .... obudowane.... i do d...... :)

raf1
18-03-2012, 18:24
nie wiem ale to problem chyba każdego teraz pieca że 1 zimę trzeba poswięcić na testowanie:)

Piotrek42
18-03-2012, 18:25
NO panowie juz wiem skad te przewymiarowane kotły... zobaczcie na projekt i SUGEROWANY kociołek http://projekty.muratordom.pl/projekt_moj-swiat,358,1,0.htm
Sposób ogrzewania: kocioł na gaz, możliwy kocioł na paliwo stałe. Po dostosowaniu na etapie adaptacji, możliwy kocioł na paliwo stałe do 25kW

karoka65
18-03-2012, 18:30
nie wiem ale to problem chyba każdego teraz pieca że 1 zimę trzeba poswięcić na testowanie:)
Nie trzeba, chyba że ktoś to lubi.
Można rozpalić, włączyć automat, czas do czasu obczyścić kociołek i pamiętać żeby dosypać węgla i wysypać popiół.
Gdybyś zapomniał o dosypaniu węgla to sterownik ci przypomni smsem :)

darase
18-03-2012, 18:30
Raf a kupisz jeden i ten sam opał na 4 sezony?
Każda zmiana opału to korekty jak się znasz to sobie poradzisz jak nie to łóżko do kotłowni :)
Mózgiem pieca jest sterownik, u człowieka mózg jest najważniejszy tak więc trzeba z niego korzystać.

tesel
18-03-2012, 18:30
Raf podałeś strasznie skromną ofertą.

karoka65
18-03-2012, 18:32
Raf podałeś strasznie skromną ofertą.
I nic o domu.

tesel
18-03-2012, 18:38
NO panowie juz wiem skad te przewymiarowane kotły... zobaczcie na projekt i SUGEROWANY kociołek http://projekty.muratordom.pl/projekt_moj-swiat,358,1,0.htm
Sposób ogrzewania: kocioł na gaz, możliwy kocioł na paliwo stałe. Po dostosowaniu na etapie adaptacji, możliwy kocioł na paliwo stałe do 25kW
Pietrek Ty mi tego nie pokazuj.Jak już kiedyś pisałem na moje 60m2 proponowano mi kocioł 22kw.Masakra.Dobrze ,że tu jesteście i dzięki wam nie dałem się zrobić w konia.

tesel
18-03-2012, 18:41
nie wiem ale to problem chyba każdego teraz pieca że 1 zimę trzeba poswięcić na testowanie:)

Nie prawda. ECoala odpaliłem w Grudniu i ciągnie do dzisiaj,bez żadnej ingerencji.

raf1
18-03-2012, 18:47
Dom ma pow. 160 m2 z czego 140 to pow. uzytkowa, Jest oczywiście ocieplony wybudowany z pustaka ceramicznego. A wiec o jaki kocioł polecacie bo oczywiście taki co wysyła sms to żart :)

timon120777
18-03-2012, 18:50
nie kolego taki co wysyła sms to nie żart
taki co go możesz w swoim telefonie kontrolować to też prawda
te kotły które podałeś to mają sterowniki dwustanowe ewentualnie za dopłatą z PID
do Twojego domu 12KW

tesel
18-03-2012, 18:52
Spsród kotłów które najlepiej wybrać do CO:
1)KOCIOŁ C.O. DEFRO-KOMFORT-EKO 15
2)KOCIOŁ C.O. DEFRO-DUO 15
3)KOCIOŁ EKO-PLUS PROTECH II 18,5 kW
4)KOCIOŁ EKO-PLUS DUO PROTECH II 18,5 kW
za wszelkie info z góry dzięki

Rafi szukasz kotła dla siebie czy reklamujesz coś?

raf1
18-03-2012, 18:54
Rafi szukasz kotła dla siebie czy reklamujesz coś?
oczywiście że dla siebie, ale mam dylemat co fachowiec to inne pomysły :(

raf1
18-03-2012, 19:02
nie kolego taki co wysyła sms to nie żart
taki co go możesz w swoim telefonie kontrolować to też prawda
te kotły które podałeś to mają sterowniki dwustanowe ewentualnie za dopłatą z PID
do Twojego domu 12KW
jakież bliższe info. które kotły mają lepsze sterowniki??

timon120777
18-03-2012, 19:03
to te pozycje które podałeś wykasuj ze swojej listy
chyba że chcesz palić tylko dobrym jakościowo eko to wtedy może ostatecznie defro komfort eko ze sterownikiem ag lux chyba czyli st57 z pid czy jakiś taki model
żebyś miał cociaż jakąś kontrolę nad spalaniem pozostałe sterowniki to dwustanowe chyba że w eko plusach coś innego dają ostatnio
Ja zaczynałem od st80 potem st37
uwierz mi trzeba się znać na palenu żeby takimi sterwnikami ogarniać kocioł ja walczyłem 2 sezony zanim zacząłem forum czytać
teraz mogę onieco podpowiedzieć ale jak widzisz odradzam chyba żeś pasjonat

Nemo5576
18-03-2012, 19:09
jakież bliższe info. które kotły mają lepsze sterowniki??
Szukaj czegoś z eCoalem lub Cobrą (wybór zależny od priorytetów). Do tego sensowny palnik spalający nie tylko ekogroszki (Brucer, Burner-S, Ekoenergia).

karoka65
18-03-2012, 19:11
jakież bliższe info. które kotły mają lepsze sterowniki??
Z tych "małolitrażowych" jaki jest ci potrzebny a może mieć sterownik eCoal o którym piszemy czyli z pełnym dostępem do nastaw prze stronę www i telefonu komórkowego z systemem Android to Skam-p Premium 12kW i RBR-Ekouniwersal 11kW bez problemu poleci na 13 do 14kW w razie potrzeby.
Jest już także Ogniwo Eko Plus 10kW ale nie wiem na ile może pójść na maxa w razie potrzeby.

Nemo5576
18-03-2012, 19:13
Eko+ 10 kW według DTR daje 3-13 kW.

karoka65
18-03-2012, 19:18
Eko+ 10 kW według DTR daje 3-13 kW.
No to też się łapie w zainteresowanych.

raf1
18-03-2012, 19:25
to te pozycje które podałeś wykasuj ze swojej listy
chyba że chcesz palić tylko dobrym jakościowo eko to wtedy może ostatecznie defro komfort eko ze sterownikiem ag lux chyba czyli st57 z pid czy jakiś taki model
żebyś miał cociaż jakąś kontrolę nad spalaniem pozostałe sterowniki to dwustanowe chyba że w eko plusach coś innego dają ostatnio
Ja zaczynałem od st80 potem st37
uwierz mi trzeba się znać na palenu żeby takimi sterwnikami ogarniać kocioł ja walczyłem 2 sezony zanim zacząłem forum czytać
teraz mogę onieco podpowiedzieć ale jak widzisz odradzam chyba żeś pasjonat

czyli generalnie polecacie kotły z tym sterownikiem ecoal a czy piec RBR -ekouniwersal spelnia te wymagania?? Co to znaczy sterownik dwustanowy??

timon120777
18-03-2012, 19:38
sterownik dwustanowy to taki który najpierw "grzeje" wodę w układzie do temperatury zadanej ze stałą mocą ustawioną przez użytkownika a po jej osiągnięciu przechodzi w stan podtrzymania w którym jest do momentu wychłodzenia wody o histerezę i tak w kółko
wprawny palacz ustawi dośc szybko taki sterownik ale wymaga on kontroli i korekty ustawień zwłaszcza jeśli pracuje z minimalnym zapasem mocy
automaty sterują pracą kotła w sposób ciągły z modulacją mocy w zależności od chwilowego zapotrzebowania

karoka65
18-03-2012, 19:38
czyli generalnie polecacie kotły z tym sterownikiem ecoal a czy piec RBR -ekouniwersal spelnia te wymagania?? Co to znaczy sterownik dwustanowy??
Tak spełnia twoje wymagania jak i pozostałe.
eCoal to pełny automat, nic nie musisz w nim grzebać nawet przy bardzo drastycznej zmianie w kaloryczności paliwa, założeniem przy tym sterowniku jest praca z ciągłym nadmuchem czyli kocioł cały czas pracuje dobierając moc do zapotrzebowania na ciepło a raczej uzupełniania jego strat.
W sterowniku dwustanowym to ty sam musisz dobrać czas podawania, czas między podawaniem i siłę nadmuchu to podstawowe sprawy i przy każdej zmianie paliwa zaczynamy od nowa.
Sterownik pracuje w dwóch stanach czyli praca i podtrzymanie.
Dobija do zadanej prze ciebie temperatury i wchodzi w podtrzymanie. Gdy temp. spadnie o wartość ustawionej histerezy zaczyna znowu pracować.
To tak w wielkim skrócie.

karoka65
18-03-2012, 19:39
Timon tośmy się napisali :)
Nie cierpię pisać hehe

tesel
18-03-2012, 19:40
czyli generalnie polecacie kotły z tym sterownikiem ecoal a czy piec RBR -ekouniwersal spelnia te wymagania?? Co to znaczy sterownik dwustanowy??
To znaczy,że jeśli nie jesteś wytrawnym palaczem,to w kotłowi spędzisz całą zimę.

raf1
18-03-2012, 19:46
To znaczy,że jeśli nie jesteś wytrawnym palaczem,to w kotłowi spędzisz całą zimę.
moi staruszkowie posiadają piec z takim sterownikiem tak wiec coś wiem o tym bo grzebałem chyba z 2 tygodnie :) karaoka i timon dzięki za opisanie istoty problemu :)

timon120777
18-03-2012, 19:46
Timon tośmy się napisali :)
Nie cierpię pisać hehe


dobrze że obaj na temat i to samo a nie zupełnie co innego
:rotfl:

karoka65
18-03-2012, 19:46
To znaczy,że jeśli nie jesteś wytrawnym palaczem,to w kotłowi spędzisz całą zimę.
Znam takich co już dwie zimy kombinują bez powodzenia.
Niektórzy się poddali i kupili sterowania z Pid, ustawiłem je wyjściowo w domu nie widząc nawet kotła na oczy, do tego mała instrukcja ustna czym w razie czego dopieścić i spokój.

timon120777
18-03-2012, 19:49
znam takiego co 2 zimy siedział nocami w kotłowni zanim odkrył forum i nauczył się palić zanim poległ przy swojej pomarańczowej bestii
teraz dwustanowy mu nie straszny ale nie gardzi automatem

karoka65
18-03-2012, 19:49
moi staruszkowie posiadają piec z takim sterownikiem tak wiec coś wiem o tym bo grzebałem chyba z 2 tygodnie :) karaoka i timon dzięki za opisanie istoty problemu :)
Nie ma za co dziękować, masz problema to pytaj :)
Myślisz że byłem mądrzejszy na początku a na dodatek nie miałem kogo zapytać.

tesel
18-03-2012, 19:49
Timon tośmy się napisali :)
Nie cierpię pisać hehe
Ty leniu.Zajrzałbyś chociaż na http://forum.muratordom.pl/showthread.php?199624-Weekendowe-pogaduchy&p=5274559#post5274559
Nawet Aga się tam pokazała.106845

karoka65
18-03-2012, 19:50
znam takiego co 2 zimy siedział nocami w kotłowni zanim odkrył forum i nauczył się palić zanim poległ przy swojej pomarańczowej bestii
teraz dwustanowy mu nie straszny ale nie gardzi automatem
Chyba wiem o kim piszesz :)

karoka65
18-03-2012, 20:07
Ty leniu.Zajrzałbyś chociaż na http://forum.muratordom.pl/showthread.php?199624-Weekendowe-pogaduchy&p=5274559#post5274559
Nawet Aga się tam pokazała.106845
Oj tam, oj tam zagadałem się z jednym fanatykiem od prądu i tak trwa to prawie od rana. Timon też próbował coś mu wyjaśnić ale szkoda gadać.
My od węgla to neandertalczyki z ciemnogrodu i jest tylko jeden słuszny nośnik energii to takie krótkie streszczenie.

tesel
18-03-2012, 20:23
Ja jestem elektrykiem ,to mogę mu od razu powiedzieć,że ogrzewanie elektryczne jest nieopłacalne .

Piotrek42
18-03-2012, 20:27
Ja jestem elektrykiem ,to mogę mu od razu powiedzieć,że ogrzewanie elektryczne jest nieopłacalne .

opłacalne......dla elektrowni :D

zawijan
18-03-2012, 20:39
czyli generalnie polecacie kotły z tym sterownikiem ecoal a czy piec RBR -ekouniwersal spelnia te wymagania?? Co to znaczy sterownik dwustanowy??

Spróbuj trochę poczytać http://zawijan.wordpress.com/poradnik-uzytkownika/

timon120777
18-03-2012, 20:40
Ja jestem elektrykiem ,to mogę mu od razu powiedzieć,że ogrzewanie elektryczne jest nieopłacalne .


to dawaj śmiało wesprzyj stado neandertalczyków w walce z oświeconymi:lol2:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?199539-Odwieczny-problem-jakie-ogrzewanie

ciekawie się robi od 3 strony chyba ale jak chcesz czytaj całość

karoka65
18-03-2012, 20:42
Szkoda zdrowia.
Jeszcze z pokrzyw nie wyszedł a już wie jakie rachunki będzie płacił.

raf1
18-03-2012, 20:47
Spróbuj trochę poczytać http://zawijan.wordpress.com/poradnik-uzytkownika/
czyli piec Ogniwo Eko Plus lub RBR Ekouniwersal można brac pod uwagę tylko nasuwa sie pytanie co lepsze :)

timon120777
18-03-2012, 20:50
musisz sam zdecydować
weź pod uwagę gabaryty czyszczenie pojemność zasobnika kolor:no: no jeśli się liczy dla Ciebie
To jak z autem każdy dobiera pod siebie
tylko pamiętaj że to wybór na więcej niż rok czy dwa lata

tesel
18-03-2012, 20:51
to dawaj śmiało wesprzyj stado neandertalczyków w walce z oświeconymi:lol2:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?199539-Odwieczny-problem-jakie-ogrzewanie

ciekawie się robi od 3 strony chyba ale jak chcesz czytaj całość
Przeczytałem.Szkoda czasu.Dziwię się,że Wy go marnujecie.Lepiej byście jakiś dowcip napisali.
Ps.czytaliście o autach?

tesel
18-03-2012, 20:54
musisz sam zdecydować
weź pod uwagę gabaryty czyszczenie pojemność zasobnika kolor:no: no jeśli się liczy dla Ciebie
To jak z autem każdy dobiera pod siebie
tylko pamiętaj że to wybór na więcej niż rok czy dwa lata
Spytaj mojej żony jakie mamy auto,to odpowie,że czerwone.:lol2:

raf1
18-03-2012, 20:55
musisz sam zdecydować
weź pod uwagę gabaryty czyszczenie pojemność zasobnika kolor:no: no jeśli się liczy dla Ciebie
To jak z autem każdy dobiera pod siebie
tylko pamiętaj że to wybór na więcej niż rok czy dwa lata
dla mnie jak dla każdego liczy się niezawodność i co z tym związane jakość

tesel
18-03-2012, 21:05
dla mnie jak dla każdego liczy się niezawodność i co z tym związane jakość
Tego nikt Ci nie zagwarantuje.Nigdzie nie ma doskonałości. Czytaj,szukaj,pytaj.

czp01
18-03-2012, 21:19
Spytaj mojej żony jakie mamy auto,to odpowie,że czerwone.:lol2:

tesel - to Ty znasz moją żonę ? :)

Jarecki79
18-03-2012, 21:20
Witam

Przeczytałem sporo stron tego forum i trudno nie zauważyć że istnieje tu kilku - może kilkunastu stałych bywalców preferujących określony produkt:). Wśród nich widze Ogniwo Eko plus , RBR Ekouniwersal i SKAMP-p . O tym że sterownik będe miał ecoala to już zdecydowałem. Trudno mi jednak jest z tych wszystkich postów zebrać do kupy konkrety o poszczególnych kotłach więc pozwolę sobie wpisac prośbę następującej postaci:

Czy ktoś ze znawców tematu jest mi w stanie w kilku-kilkunastu podpunktach rzeczowo podać zalety i wady wyżej wymienionych? Wiem że wiele tego było - ale nigdzie nie ma takich konkretów jak np nie wiem grubość blachy , jakoś podajnika, łatwość czyszczenia itp . Jestem w tym nowicjuszem więc nie wiem zbytnio nawet o co pytać. Szukałem troche na temat producentów i chyba np ten RBR jest robiony przez jakąś małą firmę, trudno powiedzieć czy doświadczoną, ogniwo to chyba duży producent -pytanie czy nie ma tu masówki..... Proszę o takie mocne konkrety gdyż musze kupić kocioł w ciągu najbliższych 2-3 tygodni....

Z której Wysokiej piszesz? Niedaleko jednej w wlkp jest kolega markon2 posiadający od ok.2m-cy Skam-Pa..

zbigmaz01
18-03-2012, 21:23
A może dobierze pod kolor kafelek :confused:
Też by ładnie było :p

tesel
18-03-2012, 21:35
tesel - to Ty znasz moją żonę ? :)
Kurcze,chyba nie.A może One się znają.106859

timon120777
18-03-2012, 21:35
ja mam kolor pomarańczowy oczywiście kociołka a nie kafelków w kotłowni
tam mam pobielone ściany i trochę pajęczyn dla kontrastu.
jedni polecą RBR inni SKAM-P a jeszcze inni Ogniwo
wszystkie są dla kogoś dobre i dla kogoś złe
jeśli wiesz już w jakim obszarze się poruszać to poszukaj tych kotłów żebyś mógl obejrzeć jak wyglądają realnie, otwórz klapę zasobnika i przymierz się do wsypania eko, otwórz drzwi i sprawdź jak byś to czyścił
potem wybierz ten który dla Ciebie będzie najwygodniejszy w eksploatacji bo będziesz z nim spędzał czas zimą przez ładnych kilka lat

oczywiście tego czasu nie będzie dużo ale ma nie być jakąś ekwilibrystyką
i żebyś po każdej wizycie w kotłowni nie musiał do kręgarza latać

tesel
18-03-2012, 21:40
A może dobierze pod kolor kafelek :confused:
Też by ładnie było :p
Zbyszek.Nie ironizuj.Kolega pyta to mu odpowiadamy.Ja też kiedyś byłem jak Raf.Jestem pewny,że większość z was też

tesel
18-03-2012, 21:42
ja mam kolor pomarańczowy oczywiście kociołka a nie kafelków w kotłowni
tam mam pobielone ściany i trochę pajęczyn dla kontrastu.
jedni polecą RBR inni SKAM-P a jeszcze inni Ogniwo
wszystkie są dla kogoś dobre i dla kogoś złe
jeśli wiesz już w jakim obszarze się poruszać to poszukaj tych kotłów żebyś mógl obejrzeć jak wyglądają realnie, otwórz klapę zasobnika i przymierz się do wsypania eko, otwórz drzwi i sprawdź jak byś to czyścił
potem wybierz ten który dla Ciebie będzie najwygodniejszy w eksploatacji bo będziesz z nim spędzał czas zimą przez ładnych kilka lat

oczywiście tego czasu nie będzie dużo ale ma nie być jakąś ekwilibrystyką
i żebyś po każdej wizycie w kotłowni nie musiał do kręgarza latać
No to musi być Skam-p z koalą :p

karoka65
18-03-2012, 21:46
Każdy z tych kotłow ma założony wątek na forum, poczytaj trochę co ludzie piszą, popytaj.

raf1
18-03-2012, 21:47
Zbyszek.Nie ironizuj.Kolega pyta to mu odpowiadamy.Ja też kiedyś byłem jak Raf.Jestem pewny,że większość z was też
wiec jaki kocioł u Ciebie hula :))

zbigmaz01
18-03-2012, 21:51
Zbyszek.Nie ironizuj.Kolega pyta to mu odpowiadamy.Ja też kiedyś byłem jak Raf.Jestem pewny,że większość z was teżFakt. Ztymi kafelkami to może przesadziłem.
Dla mnie ważne było podłączenie do komina reszta to dopiero po propozycji oglądania wyczytałem.
Jeżeli chodzi o wsypywanie węgla do zasobnika to ważna wysokość (w moim jest 113cm) też nie było bez znaczenia a może i najważniejsza. Przy zakupie mniejszego ta wysokość też się pewnie zmieni.

Jarecki79
18-03-2012, 21:58
No to musi być Skam-p z koalą :p

Nie wypada mi się nie zgodzić z użytkownikiem takiej 12-ki już prawie po całym sezonie grzewczym :)

Swoją drogą halo Tatrzan! Jak tam, 12ka odpalona?

tesel
18-03-2012, 21:59
wiec jaki kocioł u Ciebie hula :))

Już Ci napisałem,ale to nie znaczy,że u Ciebie też musi być.Jak wcześniej pisałem;czytaj,szukaj,pytaj.Nie jestem sprzedawcą i nie będę Cie namawiał na żaden kocioł.Powiem Ci tylko,że ze swojego jestem zadowolony.

Odyn1
18-03-2012, 22:01
czyli piec Ogniwo Eko Plus lub RBR Ekouniwersal można brac pod uwagę tylko nasuwa sie pytanie co lepsze :)

O i własnie o to pytałem kilka postów wczesniej i nikt niestety nie odpisał. Znaczy inaczej. Odpisał ale bez konkretów. Panowie wchodzący tu zielony człowiek nie oczekuje wpisów typu poczytaj zobacz, pomyśl - bo tak jak w moim przypadku - większość już czytała myślała i widziała. Problem w tym że laikowi ciężko jest wybrać, bo każdy swoje chwali. Jak wejdziesz do salonu fiata forda i audi każdy powie Ci o aucie w superlatywach. Ale dopiero konkretne porównanie pokaże który ma lepsze parametry. A użytkowanie to zweryfikuje. W takim samym tonie posiadacz defro może powiedzieć zobacz mój jest zajebisty ma super grubą blache , ekstra sterownik itd......... tylko bez konkretów to czcza gadanina. A wystarczy że znawca tematu - a widać jest tu paru - poda kilka faktów, małe zestawienie odnośnie parametrów, skonfrontuje się to z odczuciami posiadaczy pieca - nie potrzeba 500 stron aby mieć pełny obraz.........

darase
18-03-2012, 22:02
Tesel dobrze prawisz ja ze swojego Ogniwa też jestem zadowolony. Wybieraj taki kosz żeby na 10dni wystarczył zasyp.

Odyn1
18-03-2012, 22:02
Już Ci napisałem,ale to nie znaczy,że u Ciebie też musi być.Jak wcześniej pisałem;czytaj,szukaj,pytaj.Nie jestem sprzedawcą i nie będę Cie namawiał na żaden kocioł.Powiem Ci tylko,że ze swojego jestem zadowolony.

i to jest dobra odpowiedź użytkownika...... a teraz poprosze znawców tematu o konkrety.

czp01
18-03-2012, 22:07
i to jest dobra odpowiedź użytkownika...... a teraz poprosze znawców tematu o konkrety.

To dla odmiany tu masz recenzje mojego kotła http://www.czp.pl/kociol/kielar/kielar.html i jest tam zestawienie zalet i wad jednak go nie polecam :)

karoka65
18-03-2012, 22:07
Nie wszystkim wypada pisać wszystko.
Tak dyplomatycznie podejdę do sprawy.

Odyn1
18-03-2012, 22:07
Spróbuj trochę poczytać http://zawijan.wordpress.com/poradnik-uzytkownika/

Fajne ale jak pan wejdzie na strone z RBR-em czy tez każdym innym producentem (defro sas. kostrzewa itd) to też wypisują że ich piec jest zajebisty. Nie chcę wchodzić w polemike jaki sterownik - bo tu akurat jestem zdecydowany - ale chodzi mi o pokazanie że nie wiem wspomniany rbr to - mały producent bez doświadczenia itd itp a ogniwo to klasa sama w sobie gruba blacha lub odwrotnie - pokazanie tego konkretami....... Same opisy produkty nic nie zmieniają - wiem coś o tym...

raf1
18-03-2012, 22:08
O i własnie o to pytałem kilka postów wczesniej i nikt niestety nie odpisał. Znaczy inaczej. Odpisał ale bez konkretów. Panowie wchodzący tu zielony człowiek nie oczekuje wpisów typu poczytaj zobacz, pomyśl - bo tak jak w moim przypadku - większość już czytała myślała i widziała. Problem w tym że laikowi ciężko jest wybrać, bo każdy swoje chwali. Jak wejdziesz do salonu fiata forda i audi każdy powie Ci o aucie w superlatywach. Ale dopiero konkretne porównanie pokaże który ma lepsze parametry. A użytkowanie to zweryfikuje. W takim samym tonie posiadacz defro może powiedzieć zobacz mój jest zajebisty ma super grubą blache , ekstra sterownik itd......... tylko bez konkretów to czcza gadanina. A wystarczy że znawca tematu - a widać jest tu paru - poda kilka faktów, małe zestawienie odnośnie parametrów, skonfrontuje się to z odczuciami posiadaczy pieca - nie potrzeba 500 stron aby mieć pełny obraz.........
dobrze prawisz :) już sam fakt że jest coś takiego jak sterownik Ecoal jest miłym zaskoczeniem że coś takiego można znależc na rynku

karoka65
18-03-2012, 22:09
To dla odmiany tu masz recenzje mojego kotła http://www.czp.pl/kociol/kielar/kielar.html i jest tam zestawienie zalet i wad jednak go nie polecam :)
To, to mi się najbardziej podoba, uczciwe podejście do bólu :)

Odyn1
18-03-2012, 22:12
Nie wszystkim wypada pisać wszystko.
Tak dyplomatycznie podejdę do sprawy.

E...... to po co to forum?? Może lepiej aby się ono nie nazywało ranking kotłów tylko forum sprzedawców , naganiaczy itd? Widziałem tu kilka dyskusji - nawet burzliwych - ale właśnie to daje możliwość wyrobienia sobie opinii. Jeśli wszyscy piszecie tu po to aby sobie w kilka osób nie dokuczyć i realizować plany sprzedaży to lipa.......

Odyn1
18-03-2012, 22:13
To dla odmiany tu masz recenzje mojego kotła http://www.czp.pl/kociol/kielar/kielar.html i jest tam zestawienie zalet i wad jednak go nie polecam :)

I widzisz kolego to jest rzecz o która sie tak od jakiejś chwili produkuje. Super sprawa.

timon120777
18-03-2012, 22:16
odyn
oczekujesz że ja Ci powiem jaki masz kocioł wybrać???
a za rok będziesz mnie po kraju ganiał za to że ci powiedziałem a się nie spodobał
a wysil że swoje szare komórki i podejmij samodzielną decyzję???
chcesz rady
kup taki jak mój dla mnie jest naj bo mi ciepło w tyłek zimą jest

czp01
18-03-2012, 22:17
To, to mi się najbardziej podoba, uczciwe podejście do bólu :)

Ha ha lata praktyki z moim monstrum :)

Odyn1
18-03-2012, 22:18
dobrze prawisz :) już sam fakt że jest coś takiego jak sterownik Ecoal jest miłym zaskoczeniem że coś takiego można znależc na rynku

tak - wygląda na to że sterownik jest perspektywiczny. ale oprócz elektroniki jest jeszcze kociołek za pare tysiaczków. I fajnie by było wiedzieć który jest najlepszy - lub widzieć opienie że "w naszym odczuci skamp-p rbr i ogniwo to zajebiste konstrukcje" - decyzje o wyborze zostawiamy użytkownikom. Miałbym wtedy chociaż jakąś pewność ze nie ide w ciemność......... :)

Odyn1
18-03-2012, 22:20
odyn
oczekujesz że ja Ci powiem jaki masz kocioł wybrać???
a za rok będziesz mnie po kraju ganiał za to że ci powiedziałem a się nie spodobał
a wysil że swoje szare komórki i podejmij samodzielną decyzję???
chcesz rady
kup taki jak mój dla mnie jest naj bo mi ciepło w tyłek zimą jest

Hm........ nie bo jakbyś mi powiedział który to bym sie 10 razy zastanawiał. Chciałem tylko takie małe porównanko - ja już bym sobie sam wybrał.....

Odyn1
18-03-2012, 22:22
Tesel dobrze prawisz ja ze swojego Ogniwa też jestem zadowolony. Wybieraj taki kosz żeby na 10dni wystarczył zasyp.

słyszałem ze się go do bani czyści i że są jakieś problemy z uszczelnianiem eeee...... palnika? Nie umiem dokładnie powtórzyć po sprzedawcy. Wypowiesz się w tej kwestii jako użytkownik pieca?

Odyn1
18-03-2012, 22:25
Każdy z tych kotłow ma założony wątek na forum, poczytaj trochę co ludzie piszą, popytaj.

Tak ale tam sie wypowiada raptem pare tych samych osób - co niektórych widziałem i widze tutaj. I wszyscy chwalą swoje. Wiesz jak to jest nie chcę aby to był zakup - " abyś kupił:)"

karoka65
18-03-2012, 22:26
E...... to po co to forum?? Może lepiej aby się ono nie nazywało ranking kotłów tylko forum sprzedawców , naganiaczy itd? Widziałem tu kilka dyskusji - nawet burzliwych - ale właśnie to daje możliwość wyrobienia sobie opinii. Jeśli wszyscy piszecie tu po to aby sobie w kilka osób nie dokuczyć i realizować plany sprzedaży to lipa.......

Niektórzy leją na to, ja się staram hamować bo nie jestem już teraz bezstronny i wydaje mi się że osoby zainteresowane nie powinny nic sugerować publicznie.
Jestem również użytkownikiem ale obecnie już nie tylko.

karoka65
18-03-2012, 22:31
Tak ale tam sie wypowiada raptem pare tych samych osób - co niektórych widziałem i widze tutaj. I wszyscy chwalą swoje. Wiesz jak to jest nie chcę aby to był zakup - " abyś kupił:)"
To widzę że wietrzysz jakiś spisek :)
Całe forum chyba nie zmówiło się na Ciebie.
Kilku kolegów się obraziło i walczą na zaprzyjaźnionym forum a nie wszyscy mają czas przed komputerem
cały czas siedzieć.
Wiem jak to jest bo sam kiedyś musiałem wybrać a wsparcia takiego nie miałem, praktycznie żadnego.

timon120777
18-03-2012, 22:31
to takich porównań jest sporo wysil się odrobinę przeczytaj instrukcje, opinie użytkowników
nie proś aby ktoś robił porównania za Ciebie
był kiedyś taki Pan Adam Słodowy się nazywał

karoka65
18-03-2012, 22:34
Aha, co wybrałem ci nie powiem ale drugi raz bym tego nie wybrał chociaż też jestem zadowolony teraz ze swojego " badziewiaczka"

tesel
18-03-2012, 22:37
odyn Pisałeś wcześniej,że jesteś zdecydowany na sterownik.Napisz jaki? To zawęzi krąg poszukiwań.
Swoją drogą.Jak było już pisane,nikt nie powie Ci ,kup ten albo tamten kocioł.Jeśli na to liczyłeś,to żle trafiłeś.

tesel
18-03-2012, 22:40
To widzę że wietrzysz jakiś spisek :)
Całe forum chyba nie zmówiło się na Ciebie.
Kilku kolegów się obraziło i walczą na zaprzyjaźnionym forum a nie wszyscy mają czas przed komputerem
cały czas siedzieć.
Wiem jak to jest bo sam kiedyś musiałem wybrać a wsparcia takiego nie miałem, praktycznie żadnego.
Piszesz z fona czy próbujesz wierszem? ;)

Odyn1
18-03-2012, 22:42
odyn Pisałeś wcześniej,że jesteś zdecydowany na sterownik.Napisz jaki? To zawęzi krąg poszukiwań.
Swoją drogą.Jak było już pisane,nikt nie powie Ci ,kup ten albo tamten kocioł.Jeśli na to liczyłeś,to żle trafiłeś.

Ecoal - to jest to co chcę mieć. A te sterowniki ma tylko kilka piecy. Dzisiaj wywęszyłem jeszcze jakiegos typa z pleszewa - Tilgner. Wie sz ja tylko chciałem aby - jeśli użytkujesz ogniwo - abyś napisał ze: np żle sie go czyści , blacha cienka, ale za to super spala np miał - to tylko takie moje dywagacje. Takie wiesz mam ten piec i w nim dobre jest - i tu kilka przykładów - a złe jest np - i też kilka wątków. Nie chce palca wskazującego:)

raf1
18-03-2012, 22:49
Skam-P Premium 12kW z eCoalem, co wy na to??

karoka65
18-03-2012, 22:50
Tak, pan J. Tilgner też ma w ofercie eCoala jak słusznie zauważyłeś jako jeden z nielicznych.

Jarecki79
18-03-2012, 22:52
Skam-P Premium 12kW z eCoalem, co wy na to??

Zapytaj kolegi Tesel, pierwszy sezon właśnie na takim zestawie kończy.

tesel
18-03-2012, 22:56
Ecoal - to jest to co chcę mieć. A te sterowniki ma tylko kilka piecy. Dzisiaj wywęszyłem jeszcze jakiegos typa z pleszewa - Tilgner. Wie sz ja tylko chciałem aby - jeśli użytkujesz ogniwo - abyś napisał ze: np żle sie go czyści , blacha cienka, ale za to super spala np miał - to tylko takie moje dywagacje. Takie wiesz mam ten piec i w nim dobre jest - i tu kilka przykładów - a złe jest np - i też kilka wątków. Nie chce palca wskazującego:)
Ok.Mam kocioł Skam-p z eCoalem.Palę w nim węglem brunatnym pomieszanym ze zbożem.Wszystko ślicznie spala.Wiem,że ten palnik(brucer) potrafi spalić niemal wszystko co mu podajnik zaserwuje.Tak poważnie to można w nim palić ekogroszkiem,miałem oraz wszelkimi mieszankami.Obsługa dzienna sprowadza się do popatrzenia na piecyk ,zapalenia papierosa i westchnienia,że nie ma co robić.Czyszczenie zajmuje mi 4-5 min.Zasyp węgla 10-15.(Bo robię mieszankę).Wybieranie popiołu.Co trzeci dzień 2 min.
Jakby coś to pytaj.
Acha.Nie wiem jakie ma blach i kształtowniki i prawdę mówiąc nie obchodzi mnie to.

Maher
18-03-2012, 23:01
To można przynajmniej zrobić krótkie porównanie słynnej trójki (o najmniejszych mocach), na stronach producentów jak nie ma tych informacji to może zweryfikować ktoś z forumowiczów - właściciela kotła. Proszę o kopiowanie wpisu i ewentualne poprawianie i uzupełanianie i ewentualnie dodawanie dodatkowych punktów. Pewnie to bardzo pomorze takim forumowiczom jak ja w wyborze kotła

1. OGNIWO EKO PLUS 10KW
a. Atestowana blacha kotłowa P265GH
b. palnik BURNER S
c. sterownik e-coal
d. wysokość załadunku ????
e. gwarancja na korpus kotła 4lata
f. dozwolona praca w układzie zamkniętym ????
g.wylot spalin z boku wysokość 855mm
h. cena w pełnym wyposażeniu sterownik ecoal + burner s ??????

2.RBR EKOUNIWERSAL 11KW

a. blacha ??????
b. palnik brucer lub ekoenergia dopłata ok.700zł do BURNER S
c. sterownik e-coal
d. wysokość załadunku ????
e. gwarancja na korpus kotła 4lata
f. dozwolona praca w układzie zamkniętym ????
g.wylot spalin z góry wysokość ????
h. cena w pełnym wyposażeniu sterownik ecoal + burner s ??????

3. SKAM-P 12 KW

a. blacha ??????
b. palnik brucer
c. sterownik OGNIK PID dopłata do ecoal ????
d. wysokość załadunku ????
e. gwarancja na korpus kotła ????
f. dozwolona praca w układzie zamkniętym ????
g.wylot spalin z góry wysokość ????
h. cena w pełnym wyposażeniu sterownik ecoal + burner s ??????

raf1
18-03-2012, 23:07
Ok.Mam kocioł Skam-p z eCoalem.Palę w nim węglem brunatnym pomieszanym ze zbożem.Wszystko ślicznie spala.Wiem,że ten palnik(brucer) potrafi spalić niemal wszystko co mu podajnik zaserwuje.Tak poważnie to można w nim palić ekogroszkiem,miałem oraz wszelkimi mieszankami.Obsługa dzienna sprowadza się do popatrzenia na piecyk ,zapalenia papierosa i westchnienia,że nie ma co robić.Czyszczenie zajmuje mi 4-5 min.Zasyp węgla 10-15.(Bo robię mieszankę).Wybieranie popiołu.Co trzeci dzień 2 min.
Jakby coś to pytaj.
Acha.Nie wiem jakie ma blach i kształtowniki i prawdę mówiąc nie obchodzi mnie to.
i to się nazywa merytoryczne podejście do sprawy:)

Piotrek42
18-03-2012, 23:07
To można przynajmniej zrobić krótkie porównanie słynnej trójki (o najmniejszych mocach), na stronach producentów jak nie ma tych informacji to może zweryfikować ktoś z forumowiczów - właściciela kotła. Proszę o kopiowanie wpisu i ewentualne poprawianie i uzupełanianie i ewentualnie dodawanie dodatkowych punktów. Pewnie to bardzo pomorze takim forumowiczom jak ja w wyborze kotła

1. OGNIWO EKO PLUS 10KW
a. Atestowana blacha kotłowa P265GH
b. palnik BURNER S
c. sterownik e-coal
d. wysokość załadunku ????
e. gwarancja na korpus kotła 4lata
f. dozwolona praca w układzie zamkniętym ????
g.wylot spalin z boku wysokość 855mm
h. cena w pełnym wyposażeniu sterownik ecoal + burner s ??????

2.RBR EKOUNIWERSAL 11KW

a. blacha ??????
b. palnik brucer lub ekoenergia dopłata ok.700zł do BURNER S
c. sterownik e-coal
d. wysokość załadunku ????
e. gwarancja na korpus kotła 4lata
f. dozwolona praca w układzie zamkniętym ????
g.wylot spalin z góry wysokość ????
h. cena w pełnym wyposażeniu sterownik ecoal + burner s ??????

3. SKAM-P 12 KW

a. blacha ??????
b. palnik brucer
c. sterownik OGNIK PID dopłata do ecoal ????
d. wysokość załadunku ????
e. gwarancja na korpus kotła ????
f. dozwolona praca w układzie zamkniętym ????
g.wylot spalin z góry wysokość ????
h. cena w pełnym wyposażeniu sterownik ecoal + burner s ??????

Dobrze by było wiedziec.....

acha nie przesadzac chłopaki z reklamą.... ja to czytam... jak przegniecie to jak zwykle ...pojadę!!!!!

SUSPENSER
18-03-2012, 23:15
tak - wygląda na to że sterownik jest perspektywiczny. ale oprócz elektroniki jest jeszcze kociołek za pare tysiaczków. I fajnie by było wiedzieć który jest najlepszy - lub widzieć opienie że "w naszym odczuci skamp-p rbr i ogniwo to zajebiste konstrukcje" - decyzje o wyborze zostawiamy użytkownikom. Miałbym wtedy chociaż jakąś pewność ze nie ide w ciemność......... :)

W moim odczuciu Skam-P i RBR to zajebiste konstrukcje - wybierając pomiędzy nimi wybierzesz na pewno dobrze [jakbym dzisiaj miał kupić nowy kocioł to wybrałbym jeden z nich] :)

Maher
18-03-2012, 23:41
W moim odczuciu Skam-P i RBR to zajebiste konstrukcje - wybierając pomiędzy nimi wybierzesz na pewno dobrze [jakbym dzisiaj miał kupić nowy kocioł to wybrałbym jeden z nich] :)

A ogniwo jest złe?
Zawsze jak miałem wybór wolałem dać zarobić małej firmie niż dużemu molochowi, jak mam towar tej samej jakości. Teraz zastanawiam się czy te kotły mają podobną grubość i jakość blachy czy czasem nie jest tak że w ogniwie dostaje wszystko w najlepszej jakości a w dwóch innych do palnika bruner-s muszę popłacić jak i do sterownika e-coal i cena wyjdzie podobna a co do jakości blachy nigdy nie będę miał pewności z czego jest wykonane.

darase
18-03-2012, 23:52
Muszę pobronić Ogniwa, jest nowe 10kw, może być to dobry piec. Tym bardziej że ma ładnie pracować od 3kw do 14kw, czyli ogrzeje nawet do 140m2.
Z tym czyszczeniem wymiennika poziomego nie jest tak źle. Mam Ogniwo eko 15kw i najdłużej odkręcam 4motylki ok. 30s. Wybieranie sadzy z wyczystki bocznej odbywa się raz lub dwa razy w sezonie.

Swojego pieca szukałem pół roku, przeczytałem cały ten wątek.
Najpierw szukałem sterownika, znalazłem eCoala, następnie palnik, trzecie kryterium mała ilość wody w kotle,czwarte kosz ok. 160kg, piątka to cena 6500zł.
Wszystkie moje prioryty spełnił Ogniwo eko 15kw. Piec pracuje u mnie drugi sezon bezproblemowo.
Paliłem w nim żytem, eko czeskim, tanim eko, drogim eko i eCoal dawał sobie radę.
Po podłączeniu internetu do ster. eCoal jestem w pełni zadowolony z w/w zestawu.

W tamtym sezonie przez pół roku spaliłem 4t dobrego eko, w tym po ociepleniu 10cm styro i ciepłej zimie do 13marca ok. 3t lepszego i gorszego eko. Dom 11m na 9.5m razy dwie kondygnacje plus Cwu dla 5osób.

P.S. Nie sprzedaję kotłów i nie mam żadnych zysków od ilości sprzedanych kotłów Ogniwa.

zawijan
19-03-2012, 07:30
...nie przesadzac chłopaki z reklamą.... ja to czytam... jak przegniecie to jak zwykle ...pojadę!!!!!

Masz jakąś obsesję z tą reklamą?
Przecież to jest forum o kotłach. Po to, żeby je reklamować właśnie. Nie po to, żeby pisać na nim kawały i inne takie...
Moim zdaniem trzeba tu reklamować kotły, tylko reklamować rzeczowo, w oparciu o uzyskane wyniki. Nie napiszę "wyniki badań", bo wiem, że tego nie lubicie. PRAKTYKA, PRAKTYKA... to jest najważniejsze dla Was. Tylko - czyja praktyka? Skąd mieć pewność, że gość reklamujący swoje "osiągnięcia" jest dobrym praktykiem. I czy rzeczywiście osiągnął to, co pisze? I czy złe "osiągnięcia" są winą kotła, czy tego "praktyka"?

A teraz już nie do Ciebie Piotrek, tylko do tych nowych...
Jest taka platforma https://esterownik.pl/
Znajdziecie tam kilkaset kotłów, których pracę można oglądać on-line...
Znajdziecie tam forum, na którym twórcy urządzeń pomagają użytkownikom usunąć ich problemy...
Znajdziecie też poradnik, omawiający w sposób popularno-techniczny zasady konstrukcji i eksploatacji kotłów...

To parę takich "głupot" z mojej strony...

Piotrek42
19-03-2012, 07:40
Masz jakąś obsesję z tą reklamą?


Mam, ja akurat siedze na forum wiec wiem kto i co sprzedaje ,ale nowi uzytkownicy tego nie wiedzą.... napisze jakiś pajac że kocioł XYZ to super kocioł (achy ochy) że mało pali ze jest the best itd... następnie nowy uzytkownik kupuje taki kocioł( Kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą- ot taki cytat ;) pozniej okazuje się że ten kocioł nie jest taki różowy, bo ma np cienkie blachy i po okresie gwarancji przerdzewieje,albo sterownik ma do d... albo zły palnik etc...no i sie buja z takim kotłem przez lata. (to nie walizka ze wezmiesz i wyrzucisz) mało widziałeś postów gdzie uzytkownicy nie mieli juz sił do swoich kotłów??? a na forum przeciez pisało....że nr1...oczywiscie jak jest przedstawiony rzeczowo i raz to ok, ale jak co co drugi post to już gruba przesada...

zawijan
19-03-2012, 07:56
Mam...
...oczywiscie jak jest przedstawiony rzeczowo i raz to ok, ale jak co co drugi post to już gruba przesada...

Z tym się zgadzam.

Xerses
19-03-2012, 08:28
Ech napisałem sie napisałem i wykasowałem :)
od nowa zatem Pare konkretów chciałbym dopytac:
1. Wyczytałem gdzieś na innym forum że Ogniwo ma słabą (nawet rdzewiejącą szybko) blache - Może kotś to zdementować lub potwierdzic? (może pan zawijan - wygląda mi że jest pan zainteresowany i w temacie)
2. Czytając opis znalazłem że RBR ma dolnokanałowe spalanie - a ogniwo i skamp chyba górne - w czym jest różnica i które rozwiązanie jest lepsze?
3. Jak jest z serwisem lub wsparciem do tych pieców? Czas reakcji serwisu lub wogóle zaangażowanie po stronie producenta?
4. I jeszcze o panikach. Generalnie jest ten burner-s - droższy - ekoenergia - tańszy - który i dlaczego? czy wszystkie te paniki sa odlewane z żeliwa (ogniwo napewno a nie wiem czy rbr i skamp)? jak wygląda kwestia ich użytkowania?
5. Czyszczenie pieca - co ile trzeba czyścić poszczególny model i ewentualne uwagi co do sposobu, trudności itp

Tyle na ta chwilę. już byłem prawie zdecydowny a tu znowu jakieś nowości:) Swoją drogą dyskusja widze ostro trwa:)

Xerses
19-03-2012, 08:45
Znalazłem na stronie Skamp-a : " W celu zapewnienia prawidłowej pracy kotła przekrój komina powinien wynosić min. 400cm2 dla kotłów o mocy do 30kW"

Tak faktycznie jest? Do chyba całkiem duzy ten przekrój ........ ja ma 16x16 i wychodzi że sobie jakis - kominek zrobiłem a nie komin:)

Jarecki79
19-03-2012, 09:32
Xerses komin ceramiczny fi.160mm jest idealny dla mocy kotła 12-17kW

Różnica budowy kotłów jest taka, że w Ogniwie czy Skamie masz ruszt awaryjny, z którego możesz korzystać podczas pracy palnika.
Przy braku prądu w Skamie (nie wiem jak obecnie w ogniwie) przekładasz ruszt na dolne mocowanie i spaliny muszą w 100%pokonac taką sama drogę jak przy pracy automatu. Wykorzystywana jest wówczas także w 100% cała powierzchnia wodna wymiennika.

Jak jest z serwisem i wsparciem widzisz chociaz na tym forum, wszystkie produkty maja mocne wsparcie

Co do palników sprawa nie jest tak prosta jak się pozornie wydaje. Minęło już trochę czasu i każda konstrukcja ma swoją wersję palnika żeliwnego.
Ogniwo ma swój palnik burner ze swoja dziurą na wyjście paliwa, rbr ma swoją wersję ekoenergii, skam ma również swój model palnika z szerszym zejściem na paliwo z kosza. Wszystkie są żeliwne.

Czyszczenie- każdy użytkownik danego modelu może odpowiedzieć. Nie jest mega skomplikowane. Średnio raz na 14dni trzeba czyścić.
W ogniwie czyścisz kanały pionowe (odstawiasz klapę na górze kotła, odkręcasz motylki do wyczystki kanałów pionowych, ostukujesz lub wyjmujesz zawirowacze), spada to obecnie do skrzynki na dole, którą wyciągasz przodem, musisz zwracać uwagę, aby wkładając ponownie skrzynke dobrze dolegała do tylnej ściany bo jest jednocześnie uszczelnieniem kanałów pionowych
W Skamie czyścisz tylko od przodu na wysokości klatki piersiowej. Zgarniasz od góry do dołu, wszystko też spadnie do skrzynki na dole.

zawijan
19-03-2012, 09:36
1. Wyczytałem gdzieś na innym forum że Ogniwo ma słabą (nawet rdzewiejącą szybko) blache - Może kotś to zdementować lub potwierdzic? (może pan zawijan - wygląda mi że jest pan zainteresowany i w temacie)
2. Czytając opis znalazłem że RBR ma dolnokanałowe spalanie - a ogniwo i skamp chyba górne - w czym jest różnica i które rozwiązanie jest lepsze?
3. Jak jest z serwisem lub wsparciem do tych pieców? Czas reakcji serwisu lub wogóle zaangażowanie po stronie producenta?
4. I jeszcze o panikach. Generalnie jest ten burner-s - droższy - ekoenergia - tańszy - który i dlaczego? czy wszystkie te paniki sa odlewane z żeliwa (ogniwo napewno a nie wiem czy rbr i skamp)? jak wygląda kwestia ich użytkowania?
5. Czyszczenie pieca - co ile trzeba czyścić poszczególny model i ewentualne uwagi co do sposobu, trudności itp

1. Jestem zainteresowany o tyle, że brałem osobiście udział w tworzeniu sterowników eCoal.pl i bruli.pl oraz palników BRUCER i BURNER-S, a także kotłów OGNIWO EKO i EKO PLUS. Dlatego też, jak mogłeś zauważyć, nie biorę udziału w dyskusjach n/t który kocioł jest lepszy, bo zaraz przeciwnicy zarzucają mi osobisty interes. To tyle na ten temat.
W moim poradniku możesz przeczytać wiele informacji wyjaśniających podstawowe problemy konstrukcyjno-eksploatacyjne. Chcesz im wierzyć - wierz. Nie chcesz - nie wierz. To naprawdę wyłącznie Twoja sprawa.
Użytkowników kotłów f-my OGNIWO (różnych typów) jest z pewnością dobrych kilkaset tysięcy. Myślę, że na forach znajdziesz sporo informacji n/t jakości tych kotłów. F-ma OGNIWO produkuje kotły już blisko 40 lat, wypuszczając corocznie na rynek blisko 20 tysięcy sztuk różnych kotłów o mocach jednostkowych do 50 kW.
2 i 5. RBR i SKAM-P to kotły z poziomymi wymiennikami ciepła, czyszczonymi od przodu kotła.
OGNIWO EKO i EKO PLUS to kotły z pionowymi wymiennikami ciepła, czyszczonymi od góry kotła, przy czym w EKO są wyczystki boczne dolne do usuwania pyłów z czyszczenia wymiennika, zaś w EKO PLUS pyły te usuwa się przez popielnik w czasie usuwania popiołu z popielnika.
Kotły z wymiennikami pionowymi takimi, jak w OGNIWO EKO i EKO PLUS, można czyścić rzadziej, bo więcej pyłów opada w nich samoczynnie do dolnej komory nawrotnej. Nie są to jednak różnice czasowe wielkie w sensie praktycznym.
Co do łatwości / trudności czyszczenia jednych i drugich - zdania są, jak to zwykle, podzielone. Jedni wolą takie, drudzy inne.
Moim zdaniem - nie ma o czym dyskutować. Te problemy są praktycznie nieistotne.
3. Nasze produkty (te, w których tworzeniu brałem udział) mają - moim zdaniem - wsparcie bezkonkurencyjne. Jak na razie. Pisałem już, żeby zobaczyć https://esterownik.pl/
O reakcjach serwisu - niech piszą użytkownicy.
4. Palniki:
BURNER-S jest udoskonalonym BRUCEREM (oba palniki są naszej konstrukcji i przez nas dogłębnie przebadane, na forach i blogach można znaleźć mnóstwo wyników tych badań). BURNER-S oceniam zdecydowanie wyżej.
EKOENERGIA jest podrobionym BRUCEREM, nieznacznie modyfikowanym.

Jarecki79
19-03-2012, 09:54
Panie Jacku trochę się z Pana opinią nie zgadzam.

RBR oraz Skam to różne pod względem budowy kanałów dymnych konstrukcje.
Nie do końca rbr ma tylko poziome wymienniki ciepła....

Wszystkie 3kotły prezentują inne pochodzenie oraz konstrukcje kanałów dymnych.
Wybór dla użytkownika jest więc pełen.

Ogniwo może Pan porównać pod względem budowy kanałów do Kotstala czy Ponara
Skama do np. Galmetu czy Klimosza
RBR-a do Taurusa Żubra czy Protecha Trio.

Mała Ekoenergia ma mniejszą dziurę na wyjście paliwa w strefie spalania jak burner czy brucer, ma tez inny ślimak, który jest aktualnie modyfikowany.
Zaznaczam,że powstała wczesniej od burnera, nie ma tez odpowiednika przy brucerze. Do brucera może Pan porównać duży model Ekoenergii.
Więc słowo podrobiona jest z Pana strony wielkim nadużyciem.

To konstrukcja poprawiana względem brucera. Zresztą Pan wie, kto był współtwórcą brucera, więc ciężko mówic o współtwórcy,że podrabia wprowadzając w swój wyrób poprawki, rozwijając go. Ekoenergia to dwa wyroby, oczywiście powstałe jako coś nowszego od brucera. Burner jest tez czymś nowszym jako Wasza propozycja alternatywy brucera. Szkoda,że brucera się nie rozwija.

darase
19-03-2012, 09:54
"Kotły z wymiennikami
pionowymi takimi, jak w
OGNIWO EKO i EKO PLUS..."
W/w kotły mają wymienniki poziome a kanały pionowe. Tak dla ścisłości :)

tatrzan
19-03-2012, 11:01
Woda idzie z dołu do góry - więc stawiam że wszystkie kotły mają wymieniki pionowe ;)

rutino78
19-03-2012, 11:17
1. Wyczytałem gdzieś na innym forum że Ogniwo ma słabą (nawet rdzewiejącą szybko) blache - Może kotś to zdementować lub potwierdzic? (może pan zawijan - wygląda mi że jest pan zainteresowany i w temacie)
rwa:)
to może ja byłem. Mój instalator mówił, że wymieniał niedawno kocioł Ogniwo, który po 7latach strzelił. Ale obecne modele nie są w produkcji od tamtego czasu i nie wiem czy to przydatna informacja, czy może niepotrzebny szum.
Ciekawią mnie piece rbr i skam-p, ale niewiele wiemy o fabrykach w których powstają. jakiś Witkowski chwali się w internecie swoim zakładem i sprzętem, podobnie dworek z oświęcimia, a tutaj coś krucho

EDIT: byłem ostatnio w nowym domu kolegi. bardzo bogaty dom, ponad 300m2 ogrzewanej powierzchni. ściana z BK44cm docieplona 10cm styro.
A w piwnicy czai się 40kw Klimosz, jako że mocy nigdy dość:)
7ton na sezon mu potrzeba!

zawijan
19-03-2012, 11:32
Panie Jacku trochę się z Pana opinią nie zgadzam.

Masz prawo.

Porównywałem generalnie zasadę działania poszczególnych wymienników, a nie wszystkie szczegóły ich konstrukcji. Znam dobrze Kotstala i Ponara, bo w ich konstruowaniu także miałem osobisty udział. Znam także dobrze RBR-Ekouniwersal, bo brałem osobisty udział w jego przekonstruowaniu do dzisiejszej postaci.

Znam także dokładnie - z pewnością znacznie lepiej od Ciebie - historię powstawania Brucera i Ekoenergii. To, co napisałem, jest prawdą. Bez względu na to, czy się z tym będziesz zgadzał, czy nie. Duża Ekoenergia jest podróbką Brucera. Mała Ekoenergia jest modyfikacją dużej. Takie są fakty.
Nie ma to jednak najmniejszego znaczenia dla oceny ich efektywności. To dwie różne sprawy.
Według mnie BURNER-S jest lepszy i od Brucera i od Ekoenergii, dużej czy małej. To jest moje zdanie. Ty możesz się z nim nie zgadzać.

Brucera się nie rozwija, bo BURNER-S jest lepszym rozwiązaniem, które zastąpiło brucera.

zawijan
19-03-2012, 11:38
"Kotły z wymiennikami
pionowymi takimi, jak w
OGNIWO EKO i EKO PLUS..."
W/w kotły mają wymienniki poziome a kanały pionowe. Tak dla ścisłości :)

Dokładniej - wymienniki ciepła z pionowymi kanałami spalinowymi. Zresztą nie całkiem, bo jest tam także kanał poziomy.
To przykład skrótu myślowego, który może mylić. Moja wina.

Natomiast nie wiem, czy są to wymienniki poziome. Czemu poziome?

zawijan
19-03-2012, 11:46
Ciekawią mnie piece rbr i skam-p, ale niewiele wiemy o fabrykach w których powstają.

RBR EKOUNIWERSAL jest produkowany przez f-mę INSTALCO z Łaszczowa (niedaleko Zamościa). To mała, ale solidna, f-ma rodzinna o ponad 30-letnich tradycjach, która prowadzi najczęściej cały proces technologiczny - od produkcji kotła do jego instalacji włącznie. Jest to jedna z firm (obok Kotstala i Ponara), które obok OGNIWA jako pierwsze uzyskały możliwość instalowania w swoich kotłach sterownika eCoal.pl

O f-mie produkującej SKAM-Pa najwięcej wie Jarecki.

czp01
19-03-2012, 11:49
Halo halo aby nowi nabywcy kotłowi wiedzieli co tracą to są jeszcze wymienniki "żeberkowate" które tak wyglądają

http://czp.pl/kociol/komora_kielara/images/komora2.jpg

no i niestety trudno się czyszczą - ale mają za to ( w większości wypadków) 10 lat gwarancji na żeliwny wymiennik :)

darase
19-03-2012, 12:00
Kiedyś znalazłem coś podobnego.
Mam tylko do dyspozycji telefon to przepraszam za kiepską jakość.

tatrzan
19-03-2012, 12:45
Ja kiedyś znalazłem informację że ziemia jest płaska - ale nie uwierzyłem i innych do tej teorii nie przekonuję ;)

Ale faktycznie jak spojrzeć z odpowiedniej odległości to masz rację :)

Xerses
19-03-2012, 12:46
Masz prawo.

Porównywałem generalnie zasadę działania poszczególnych wymienników, a nie wszystkie szczegóły ich konstrukcji. Znam dobrze Kotstala i Ponara, bo w ich konstruowaniu także miałem osobisty udział. Znam także dobrze RBR-Ekouniwersal, bo brałem osobisty udział w jego przekonstruowaniu do dzisiejszej postaci.

Znam także dokładnie - z pewnością znacznie lepiej od Ciebie - historię powstawania Brucera i Ekoenergii. To, co napisałem, jest prawdą. Bez względu na to, czy się z tym będziesz zgadzał, czy nie. Duża Ekoenergia jest podróbką Brucera. Mała Ekoenergia jest modyfikacją dużej. Takie są fakty.
Nie ma to jednak najmniejszego znaczenia dla oceny ich efektywności. To dwie różne sprawy.
Według mnie BURNER-S jest lepszy i od Brucera i od Ekoenergii, dużej czy małej. To jest moje zdanie. Ty możesz się z nim nie zgadzać.

Brucera się nie rozwija, bo BURNER-S jest lepszym rozwiązaniem, które zastąpiło brucera.

Z tego co się dowiedziałem - burner s ma dekiel przykręcany srubami. Czy podczas czyszczenia palnika nie będzie po paru latach problemów z odkręceniem? Nie widziałem schematu jednego i drugiego , ale tak wole zapytac z ciekawości.......

Jarecki79
19-03-2012, 12:50
Skoro zostało to wywołane do tablicy...

SEKOM-Łucki jest rodzinna firmą produkcyjną powstałą w 1973r, jedną z pierwszych kilku na terenie powiatu Pleszewskiego, pewnie jedną z ok trzech działających do dzisiaj.
Sam znam tylko jedną starszą firmę - obok zakładu p.Henryka Wrońskiego jest jedną z najstarszych w regionie.

Początkowo były wykonywane kompleksowe prace budowy szklarni wraz z kotłem oraz układem centralnego ogrzewania.
Obecnie zajmuje się produkcją kotłów, jest autoryzowanym regionalnym dystrybutorem materiałów spawalniczych Metalweld, prowadzi też sprzedaż sterowań, dmuchaw, palników.

Co do palnika, masz prawo do takiego zdania, ja nie muszę zdradzać, jakie rozwiązania sa szykowane dla nas. Mogę jedynie powiedzieć,że są lepsze od dostępnych standardowo. Uważam też,że mniejsze wyjście na paliwo do strefy spalania ma równie duże znaczenie przy kotłach małych mocy.

zawijan
19-03-2012, 12:56
Z tego co się dowiedziałem - burner s ma dekiel przykręcany srubami. Czy podczas czyszczenia palnika nie będzie po paru latach problemów z odkręceniem? Nie widziałem schematu jednego i drugiego , ale tak wole zapytac z ciekawości.......

BURNER-S nie trzeba czyścić w środku. Wysokie ciśnienie powietrza wydmucha wszystko na zewnątrz.
Jakby jednak taka potrzeba się zdarzyła - to kilka złotych kosztują nowe śruby.

Piotrek42
19-03-2012, 13:02
To można przynajmniej zrobić krótkie porównanie słynnej trójki (o najmniejszych mocach), na stronach producentów jak nie ma tych informacji to może zweryfikować ktoś z forumowiczów - właściciela kotła. Proszę o kopiowanie wpisu i ewentualne poprawianie i uzupełanianie i ewentualnie dodawanie dodatkowych punktów. Pewnie to bardzo pomorze takim forumowiczom jak ja w wyborze kotła

1. OGNIWO EKO PLUS 10KW
a. Atestowana blacha kotłowa P265GH
b. palnik BURNER S
c. sterownik e-coal
d. wysokość załadunku ????
e. gwarancja na korpus kotła 4lata
f. dozwolona praca w układzie zamkniętym ????
g.wylot spalin z boku wysokość 855mm
h. cena w pełnym wyposażeniu sterownik ecoal + burner s ??????

2.RBR EKOUNIWERSAL 11KW

a. blacha ??????
b. palnik brucer lub ekoenergia dopłata ok.700zł do BURNER S
c. sterownik e-coal
d. wysokość załadunku ????
e. gwarancja na korpus kotła 4lata
f. dozwolona praca w układzie zamkniętym ????
g.wylot spalin z góry wysokość ????
h. cena w pełnym wyposażeniu sterownik ecoal + burner s ??????

3. SKAM-P 12 KW

a. blacha ??????
b. palnik brucer
c. sterownik OGNIK PID dopłata do ecoal ????
d. wysokość załadunku ????
e. gwarancja na korpus kotła ????
f. dozwolona praca w układzie zamkniętym ????
g.wylot spalin z góry wysokość ????
h. cena w pełnym wyposażeniu sterownik ecoal + burner s ??????

Panowie a moglibyście uzupełnić te dane??? tak dla potomnych...

darase
19-03-2012, 13:05
Tatrzan zejdź już z drzewa ;) Dawno temu przyjęliśmy na forum żeby się nie mylić będziemy pisać piec z kanałami pionowymi lub poziomymi :)

minertu
19-03-2012, 13:18
Co do wielkości gardzieli to na moim przykładzie mogę potwierdzić to co napisał Jarecki.
Jak już co niektórzy wiedzą cały sezon mój kocioł OGNIWO EKO 24kW przepracował z palnikiem BRUCER
z nasadką ,którą otrzymałem od ICHPW , napowietrzanie dopracowałem sam.
Palnik radzi sobie wyśmienicie co widać na wykresach.
Palnik już przetestowany.
Obecnie testuję nowy deflektor.
Konstrukcji nie zdradzę-na razie :)
Dodam,że pasuje do 15kW , 24kW oraz 35kW
Może jakiś patent?

Odyn1
19-03-2012, 13:41
Ello, jak miło z powyzszych postów naprawdę mozna juz cos pownioskować. Dziękuje wszystkim za czas poświęcony na odpisywanie. Co nie zmiena faktu że mam dalej wode zamiast mózgu w tej kwestii :) Wyjdzie na ten przykład rzut kostka i którys kupię:) Podpinam sie pod poprzednika z pytaniem o ten palnik. Aha z czego wynika różnica w wadze między rbr a ogniwo? Rbr ma ponoc grubsza blache - 6mm - ogniowo ponoc 5 ale czy to akurat ma wpływ na wagę?

darase
19-03-2012, 13:53
Odyn różnica między 1m2 blachy 5mm a 1m2 blachy 6mm to ok. 8kg. Prównaj również ilość wody w kotłach :) potem weź dwa zbiorniki o różnych pojemnościach i je zważ zakładając że grubość blach jest taka sama.

Nie szukałem to nie wiem czy do wagi kotła wlicza się np. palnik.

Szkoda że wymienniki nie są budowane z aluminium , rdza nie byłaby straszna ;)

Xerses
19-03-2012, 14:45
Odyn różnica między 1m2 blachy 5mm a 1m2 blachy 6mm to ok. 8kg. Prównaj również ilość wody w kotłach :) potem weź dwa zbiorniki o różnych pojemnościach i je zważ zakładając że grubość blach jest taka sama.

Nie szukałem to nie wiem czy do wagi kotła wlicza się np. palnik.

Szkoda że wymienniki nie są budowane z aluminium , rdza nie byłaby straszna ;)

właśnie :)

darase
19-03-2012, 14:50
Xerses "Aluminium bardzo "nie lubi" związków
siarki " może dlatego :D

Xerses
19-03-2012, 15:07
Podejrzewam że długo by nie powalczył w kotłowni:) Swoją drogą patrząc na to wszystko - to chyba tak naprawde wybór tego kotla a nie innego to rzecz gustu i subiektywnej oceny pewnych aspektów. Różnice są i może ale każdy ma jakieś zalety i wady. Kwestia gustu i szczęścia. Odyn podejdź do tego jak do zakupu samochodu - z jednej półki jakościowej (marek nie bede wymieniał) - Kwestia który wpadnie w oko. Parametry zbliżone a rozwiązania, no cóz jedni wolą mieć włącznik świateł mijania w kierunkowskazie inni na desce. A jakość....... cóż nawet u najlepszych zawsze sie trafi czarna owca:) Dobrze że można sobie skorygować wiedze i zrozumieć że znana marka nie zawsze idzie w parze z dobrym produktem. Ot tyle mojej filozofii......

darase
19-03-2012, 15:13
Tak było od pokoleń :) znana marka lub nie znana może wyprodukować bubel, dlatego jest gwarancja i rękojmia :)

Xerses
19-03-2012, 16:09
A tak z innej beczki troche - kto palił owsem w takich piecach i czy to jest wogóle opłacalny interes - oczywiście ma tu na mysli mieszanke z eko lub tym podobną.....

karoka65
19-03-2012, 17:11
Bardzo dobrym rozwiązaniem jest stosowanie takich mieszanek a w szczególności jak trafisz na jakiś paskudny groszek czy miał.

0degree
19-03-2012, 17:13
to może ja byłem. Mój instalator mówił, że wymieniał niedawno kocioł Ogniwo, który po 7latach strzelił. Ale obecne modele nie są w produkcji od tamtego czasu i nie wiem czy to przydatna informacja, czy może niepotrzebny szum.

Może chodziło mu o model S8WC,w mojej okolicy instalatorzy też twierdzą że ten typ strzela jakby częściej (mieszkam 40 km od Biecza, więc tych kotłów jest mnóstwo w sąsiedztwie). W jesieni mój znajomy wymieniał wspomniany model z podajnikiem po CZTERECH latach użytkowania, pękł wymiennik. Palił mokrym eko, instalacja bez zaworu mieszającego, więc większą część sezonu kocioł pracował na temperaturach ok 42-45 stopni.
O awariach kotłów eko lub eko plus z Ogniwa jak dotąd nie słyszałem

karoka65
19-03-2012, 17:15
Szkoda że nie byliście teraz na targach w Sosnowcu, był producent RBR-a i można było na żywo zobaczyć jak pracują te kotły. Jeden był odpalony ma eko groszku a drugi na samym owsie.
Obecnie kolega Tesel na kotle Skam-p Premium pali mieszanką czeskiego eko z owsem i widać że zadowolony.

0degree
19-03-2012, 17:20
A tak z innej beczki troche - kto palił owsem w takich piecach i czy to jest wogóle opłacalny interes - oczywiście ma tu na mysli mieszanke z eko lub tym podobną.....
Ja palę mieszankami, już dwa sezony za mną. A mieszanka to miał 70%, owies 30% domieszka owsa wspomaga spalanie miału - lepsze napowietrzanie paleniska w efekcie mniejsze spieki.

tesel
19-03-2012, 17:28
Szkoda że nie byliście teraz na targach w Sosnowcu, był producent RBR-a i można było na żywo zobaczyć jak pracują te kotły. Jeden był odpalony ma eko groszku a drugi na samym owsie.
Obecnie kolega Tesel na kotle Skam-p Premium pali mieszanką czeskiego eko z owsem i widać że zadowolony.
Z jęczmieniem.

karoka65
19-03-2012, 17:32
Z jęczmieniem.
Nie byłem pewny, wiem że dają też żyto, ktoś dostał resztki z czyszczenia rzepaku też palił, ktoś pestkami także pomysłowość ludzka nie zna granic a najważniejsze że można to z powodzeniem spalić przy pomocy dobrego sterownika.

darase
19-03-2012, 17:35
Palenie owsem jest nie opłacalne ze względu na słabą kaloryczność. Tak jak koledzy napisali, jedynie mieszanka żeby uszlachetnić marne paliwo.

Nemo5576
19-03-2012, 17:42
Opłacalność zależy od ceny za dany opał. jak ktoś ma dostęp do taniego zboża to palenie mieszanek z miałem może być całkiem sensowne. Ważne żeby palnik był w miarę wszystkożerny :)

tesel
19-03-2012, 18:25
Opłacalność zależy od ceny za dany opał. jak ktoś ma dostęp do taniego zboża to palenie mieszanek z miałem może być całkiem sensowne. Ważne żeby palnik był w miarę wszystkożerny :)
Zeżre niemal wszystko.Nie pamiętam kto,ale ktoś pisał,że pali/palił mieszanką węgla i skrawków papieru.

zbigmaz01
19-03-2012, 20:19
Odyn różnica między 1m2 blachy 5mm a 1m2 blachy 6mm to ok. 8kg. Prównaj również ilość wody w kotłach :) potem weź dwa zbiorniki o różnych pojemnościach i je zważ zakładając że grubość blach jest taka sama.

Nie szukałem to nie wiem czy do wagi kotła wlicza się np. palnik.

Szkoda że wymienniki nie są budowane z aluminium , rdza nie byłaby straszna ;)
Czyli im kocioł mniejszy i cięższy to ma grubszą blachę? Że ja o tym wcześniej nie myślałem?
U mnie na piecu pisze : Masa zestawu bez wody 470kg
A jak jest z innymi?
Ktoś podpowie?

dino49
19-03-2012, 20:30
Im grubsza blacha tym dłuższa gwarancja

Im grubsza blacha tym większe zużycie paliwa / gdzieś wyczytałem post zawijana /

Ogniwo ma blachę 5 mm wewn i 4 mm zewn - 4 lata gwarancji

RBR-ka ma blachę 6 mm wewn i ? mm zewn. - 5 lat gwarancji , tak?

karoka65
19-03-2012, 21:22
Proszę bardzo dokładniejsze dane o RBR-Ekouniwersal 11kW
Była prośba o uzupełnienie.
Producent Skam-p Premium jest na forum to nie będę wychodził przed szereg.

a. blacha P265GH odpowiednio wewnątrz 6 mm zewnętrzna 4 mm

b. palnik ekoenergia dopłata 800zł do BURNER S

c. sterownik e-coal w standarcie

d. wysokość załadunku 110cm (standardowo zbiornik wykonany z blachy 2 mm , wysokiej jakości siłownik gazowy do klapy zasobnika , a nie chińskie badziewie za 10 zł. System osuszania paliwa w zasobniku, wysokiej jakości uszcelka klapy zasobnika.

e. gwarancja na korpus kotła 5lat , pozostałe elementy tj. palnik , motoreduktor, wentylator, sterownik 2 lata.

f. dozwolona praca w układzie zamkniętym - TAK

g.wylot spalin z góry wysokość 122 cm do osi wylotu ( w zestawie kolano fi 130 mm z regulowanym kątem i odcinek rury 50 cm)

h. cena w pełnym wyposażeniu sterownik ecoal+ palnik Ekoenergia 7400 brutto
( dostawa pod drzwi w cenie.)

Dodatkowo w standardzie 2 mufy zasilenia 2 mufy powrotu.
Elementy obudowy wykonane ze stali nierdzewnej.

Wymiary :
szerokość x głębokość x wysokość zestawu. - 108 cm x 70 cm x 100 cm
pojemność zbiornika paliwa 160 dm3
masa zestawu bez wody 415 kg
pojemność wody kotłowej 74 l

dino49
19-03-2012, 21:28
Pojemność zbiornika paliwa 160 dm3 - około 130 kg ekogroszku ?

karoka65
19-03-2012, 21:29
Pojemność zbiornika paliwa 160 dm3 - około 130 kg ekogroszku ?
Coś koło tego.

Xerses
19-03-2012, 21:49
Proszę bardzo dokładniejsze dane o RBR-Ekouniwersal 11kW
Była prośba o uzupełnienie.
Producent Skam-p Premium jest na forum to nie będę wychodził przed szereg.

a. blacha P265GH odpowiednio wewnątrz 6 mm zewnętrzna 4 mm

b. palnik ekoenergia dopłata 800zł do BURNER S

c. sterownik e-coal w standarcie

d. wysokość załadunku 110cm (standardowo zbiornik wykonany z blachy 2 mm , wysokiej jakości siłownik gazowy do klapy zasobnika , a nie chińskie badziewie za 10 zł. System osuszania paliwa w zasobniku, wysokiej jakości uszcelka klapy zasobnika.

e. gwarancja na korpus kotła 5lat , pozostałe elementy tj. palnik , motoreduktor, wentylator, sterownik 2 lata.

f. dozwolona praca w układzie zamkniętym - TAK

g.wylot spalin z góry wysokość 122 cm do osi wylotu ( w zestawie kolano fi 130 mm z regulowanym kątem i odcinek rury 50 cm)

h. cena w pełnym wyposażeniu sterownik ecoal+ palnik Ekoenergia 7400 brutto
( dostawa pod drzwi w cenie.)

Dodatkowo w standardzie 2 mufy zasilenia 2 mufy powrotu.
Elementy obudowy wykonane ze stali nierdzewnej.

Wymiary :
szerokość x głębokość x wysokość zestawu. - 108 cm x 70 cm x 100 cm
pojemność zbiornika paliwa 160 dm3
masa zestawu bez wody 415 kg
pojemność wody kotłowej 74 l

To co........ kolega jarecki może napisze takie info na temat skamp i ktoś z ogniwa na temat swojego produktu i będziemy mieć śliczny komplet. i będzie dla potomnych.:)

karoka65
19-03-2012, 21:57
To co........ kolega jarecki może napisze takie info na temat skamp i ktoś z ogniwa na temat swojego produktu i będziemy mieć śliczny komplet. i będzie dla potomnych.:)
Wypadałoby.
Mam też trochę danych o Skam-p ale niepełne
Zawijan chyba zna Ogniwo od podszewki

zbigmaz01
19-03-2012, 21:57
Proszę bardzo dokładniejsze dane o RBR-Ekouniwersal 11kW
Była prośba o uzupełnienie.
......
......
d. wysokość załadunku 110cm (standardowo zbiornik wykonany z blachy 2 mm , wysokiej jakości siłownik gazowy do klapy zasobnika , a nie chińskie badziewie za 10 zł. System osuszania paliwa w zasobniku, wysokiej jakości uszcelka klapy zasobnika.
.......
.......
Wymiary :
szerokość x głębokość x wysokość zestawu. - 108 cm x 70 cm x 100 cm
pojemność zbiornika paliwa 160 dm3
masa zestawu bez wody 415 kg
pojemność wody kotłowej 74 l
pkt d Siłownik nawet trochę za mocny ale jest super, natomiast system osuszania działa bardzo dobrze, można dosypywać paliwo podczas normalnej pracy kotła, nie kopci ani nie śmierdzi gdy klapa jest otwarta :)

Co do pojemności wody kotłowej na naklejce na piecu mam 122dm3,
pojemność zbiornika paliwa 170dm3,
sortyment paliwa 0-32mm
pellet śr 6-20mm
sprawność >88%
masa zestawu bez wody 470kg to tak celem uaktualnienia :)

karoka65
19-03-2012, 22:01
Aha, RBR nie jest moim produktem lecz firmy Inastalco ale mam na bieżąco prawie wszystkie dane i to mi się podoba bo lubię znać odpowiedzi jak ktoś potrzebuje informacji.

karoka65
19-03-2012, 22:03
pkt d Siłownik nawet trochę za mocny ale jest super, natomiast system osuszania działa bardzo dobrze, można dosypywać paliwo podczas normalnej pracy kotła, nie kopci ani nie śmierdzi gdy klapa jest otwarta :)

Co do pojemności wody kotłowej na naklejce na piecu mam 122dm3,
pojemność zbiornika paliwa 170dm3,
sortyment paliwa 0-32mm
pellet śr 6-20mm
sprawność >88%
masa zestawu bez wody 470kg to tak celem uaktualnienia :)
Zbyszek luknij jeszcze raz o jakim kotle napisałem :)

zbigmaz01
19-03-2012, 22:07
Ja piszę o swoim :)

P.S. Widać różnicę między 11 a 17

Xerses
19-03-2012, 22:19
I jak sie wszyscy wypowiedzą zrobimy tabelkę. To było ulubione słowo mojej byłej szefowej - tabelka :)

minertu
20-03-2012, 09:27
Ja jestem elektrykiem ,to mogę mu od razu powiedzieć,że ogrzewanie elektryczne jest nieopłacalne .
Jeden poseł kiedyś powiedział "po co nam węgiel skoro mamy prąd" już chyba posłem nie jest ale osłem pozostał :)

Odyn1
20-03-2012, 10:44
i co ucichlo jakos......... gdzie te 2 pozostałe zestawienia?

tatrzan
20-03-2012, 11:11
Ja jadę na pierwsze odpalenie mojego reaktora 12 kW.
pozdrawiam

minertu
20-03-2012, 11:38
i co ucichlo jakos......... gdzie te 2 pozostałe zestawienia?
Na zestawienia zapewne poczekamy.
Wazniejsze beda opinie uzytkujacych.

Regut1
20-03-2012, 13:24
Widzisz cześć osób z tego forum ma już troszkę inne zapotrzebowanie na ciepło w już wybudowanym budynku, lokalizację, związaną z nią strefę klimatyczną oraz potrzeby dotyczące powierzchni użytkowej własnego domu. Z ogrzewaniem jak z ubraniem, każdy dobiera je dla siebie.
Twój teoretyczny kazus bardzo sobie cenię i będę go sobie cenił jeszcze bardziej gdy swój wymarzony dom wybudujesz, a wyliczenia i funkcjonalność rozwiązań zweryfikujesz w praktyce.

pionan
20-03-2012, 14:03
Jeden poseł kiedyś powiedział "po co nam węgiel skoro mamy prąd" już chyba posłem nie jest ale osłem pozostał :)

jest również taki jeden na tym forum, baa nawet w tym wątku (patrz wpis wyzej) :D

a ja mam kociołęk Heiztechnik Q eko duo 17kw. Po początkowych problemach odnośnie doboru właściwego paliwa (testowane groszki strasznie koksowały), trafiłem w końcu na odpowiedi opał. Spala się pięknie i oszczędnie, popiołu malutko, dużo ciepłą daje. Choć w sumie już nie daje, bo piecyk przestawiony w tryb letni od soboty :)

Regut1
20-03-2012, 14:08
Zgadza się ale na ten wątek zaglądają również przyszli inwestorzy,którzy są lub będą na etapie budowu i takie wyliczenia są jak najbardziej pomocne.Gro ludzi nie zdaje sobie sprawy,że są inne systemy grzewcze i ile to kosztuje i że tak można a żyje stereotypami :)
A obniżenie rachunków poprzez zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło jest chyba bardziej "życiowe" i przyszłościowe niż palenie wunglem ;)
Także czekamy na wyliczenia kolegi "tesel" :)
Ludzie mają różne potrzeby jeżeli chodzi o budowę domu, te życiowe i te mniej życiowe. Ogrzewanie i ocieplenie nie jeste jedynym czynnikiem, który determinuje budowę domu, choć jest czynnikiem ważnym. Dla mnie Twoje ubranko nie pasuje, nawet gdy się sprawdzi - mam troszkę inny wzrost i inne poczucie estetyki i realizuje je właśnie kosztem palenia wunglem. O życiowości wyborów porozmawiamy jak już zamieszkasz.

Regut1
20-03-2012, 14:26
U mnie czynniki są dwa, przy czym najważnejszym jest powierzchnia budynku. Jest jeszcze inne zobczenie alo ono jest mniej istotne. Ogrzewanie węglem jest sprawdzone w praktyce i w miarę stabilnym źródłem ogrzewania domu. Jego obsługowość polega na wniesieniu opału, zasypaniu zasobnika i wyniesieniu popiołu raz na tydzień w sezonie. Raz na sezon wyczyszcenie kotła i komina. Nakłady na sam piec nie są na tyle istotne żeby w przyszłości nie móc zmienić źródła ogrzewania jeżeli zajdzie tylko taka potrzeba. Jak na razie jej nie ma.

darase
20-03-2012, 14:36
Energetyka w Polsce to wungiel tzn. ogrzewając prądem ogrzewasz wunglem :)

Regut1
20-03-2012, 14:46
Wierz mi, jerzeli ktoś to już robi to podejmowanie tych czynności zajmuje mniej czasu niż pisanie na forum o niedogodnosciach z tym związanych, przez ludzi, którzy nigy tego nie robili. W domu mam też troszkę trawy do skoszenia, drzewek do przycięcia, owoców do zebrania, zimą jest troszke śniegu do odgarnięcia. Także mnie akurat czynności, o których piszesz jakoś nie przerażają. Może gdybym był samotną kobietką, chociaż kobietki teraz sobie radzą lepiej niż nie jeden gość, któremu wydaje sie że jest facetem.

Regut1
20-03-2012, 14:59
Sporo znajomych i rodziny pali węglem także co nieco słyszałem i widziałem ;)

Może dlatego, że tylko słyszałeś i widziałeś to Cię tak przeraża? Tak jak innych blokresów może przerażać koszenie trawy dwa razy w tygodniu dlatego np. betonują całe podwórka kostką

Vld
20-03-2012, 15:18
nie wiem po co te przepychanki. Jak faktycznie będziesz miał tak małe zapotrzebowanie na ciepło jak planujesz, to nie ma i szybko nie będzie dla ciebie kotła, który z węgla zapewni ci 700-800W/h przez większość sezonu. Nawet bez żadnych pomp, grzejąc prądem zapłacisz mniej niż 2000zł na rok.
Jak ktoś ma zapotrzebowanie 10 razy większe, to ciebie nie zrozumie, a i ty jego nie przekonasz do pompy.

adkwapniewski
20-03-2012, 15:23
Musiałeś odreagować na wątku TWA i sprzedawców "śmieciuchów";)Poczekamy na wyliczenia niezależnego elektryka "tesel",jestem ciekawy wyników ;)

Ja podałem Ci wyliczenia na podstawie Mojego domku w innym watku i nijak prąd , pompa nie wychodziły taniej od węgla.
Koszt zwrotu inwestycji dla pompy w stosunku do węgla to 15lat i to przy kozystaniu tylko z II taryfy za prąd przy pompie do tego się nie odniosłeś.
Koszt wyposażenia mojej kotłowni to max 9500PLN , kotłownia jest w piwnicy a piwnica musi być ze względu na warunki terenu i tyle.

Więc proszę Cię zbuduj dom, pomieszkaj trochę i wrzuć skany faktur za prąd.

Redakcja
20-03-2012, 15:29
Prosimy o kulturę dyskusji.

Nemo5576
20-03-2012, 15:39
Ale wątek jest o piecach, wiec może o grzaniu pompą ciepła by pisać gdzie indziej?

Elfir
20-03-2012, 15:44
Arturo - ja rozumiem, że masz misję nawracania ludzi na grzanie prądem, ale załóż sobie w tym celu swój własny wątek, bo piszesz nie na temat!

Vld
20-03-2012, 15:45
Ale wątek jest o piecach, wiec może o grzaniu pompą ciepła by pisać gdzie indziej?

tak dla ścisłości:
Wątek jest o kotłach, nie o piecach :P