PDA

Zobacz pełną wersję : RANKING KOTŁÓW NA EKO GROSZEK



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 [42] 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92

Nemo5576
20-03-2012, 15:46
W mojej okolicy częściej mówi się piec niż kocioł ;) Ale faktycznie masz rację o kotłach wodnych :)

Vld
20-03-2012, 15:52
W mojej okolicy częściej mówi się piec niż kocioł ;) Ale faktycznie masz rację o kotłach wodnych :)

No to jaki KOCIOŁ według was jest NR1?

- najdroższy?
- najtańszy?
- najładniejszy?
- najmniej obsługowy?
- najbardziej uniwersalny?
- najlepiej serwisowany?
- najbardziej sprawny?
czy może najlepiej dopasowany do zapotrzebowania?

Elfir
20-03-2012, 16:01
Arturo - przeczytaj temat wątku! Bo zmuszasz mnie do wykasowania twoich wpisów.

adkwapniewski
20-03-2012, 20:20
Panowie bardzo proszę pisac na temat tj "RANKING KOTŁÓW NA EKO GROSZEK". Wasze okna, dachówki i to czym sobie dogadzadzie mnie nie interesuje :P

Kol. Karoka65 bardzo ładnie opisał RBR 11kW, czy kol Jarecki i kol zawijan mogliby uzupełnić dane nt ogniwa 10kw i skamp-prem 12kW ?
Brakuje jeszcze sprawności przy niskich mocach oraz gwarancji
Wtedy ten temat chociaż troszkę podchodziłby pod "ranking" :)

Coraz więcej osób potrzebuje mniejsze kotły, przy takim opisie każdy mógłby sobie łatwo wybrać

Posty można podpiąć i wtedy nie trzeba się będzie przegryzać przez dachówki i chińskie kalkulatory ;)

Vld
20-03-2012, 20:39
każdemu na tej stronie bana na dobę!
Bo tak chcą o rankingu pisać jak głodny ...

ps: ja też poprosze by sprawiedliwie było

pionan
20-03-2012, 20:45
a mi nie :P
a ja mam kociołek Heiztechnik Q eko duo 17kw. Po początkowych problemach odnośnie doboru właściwego paliwa (testowane groszki strasznie koksowały), trafiłem w końcu na odpowiedi opał. Spala się pięknie i oszczędnie, popiołu malutko, dużo ciepłą daje. Choć w sumie już nie daje, bo piecyk przestawiony w tryb letni od soboty

zbigmaz01
20-03-2012, 20:53
a mi nie :P
a ja mam kociołek Heiztechnik Q eko duo 17kw. Po początkowych problemach odnośnie doboru właściwego paliwa (testowane groszki strasznie koksowały), trafiłem w końcu na odpowiedi opał. Spala się pięknie i oszczędnie, popiołu malutko, dużo ciepłą daje. Choć w sumie już nie daje, bo piecyk przestawiony w tryb letni od soboty
A można go podglądnąć na stronie www?

pionan
20-03-2012, 21:08
o to chodziło?? http://www.heiztechnik.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=35&Itemid=84&lang=pl
bo chyba nie o pracę mojego kotła on-line?? :D

karoka65
20-03-2012, 21:12
Chyba niestety o to drugie zbyszkowi chodziło.

darase
20-03-2012, 21:12
Pionan o podgląd pracy online jaki jest na www.esterownik.pl

Nie dziwię się koledze Arturo, jak buduje dom wysoko energoszczędny to grzech palić wunglem.

pionan
20-03-2012, 21:17
a nie, nie. Nie kręcą mnie takie zabawki. Nie mam na to czau ani ochoty. Jak coś to zapraszam do siebie. Siądziemy przy piecyku, popatrzymy, podyskutujemy...flaszeczke zrobimy :D

zbigmaz01
20-03-2012, 21:18
o to chodziło?? http://www.heiztechnik.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=35&Itemid=84&lang=pl
bo chyba nie o pracę mojego kotła on-line?? :D
Właśnie o to.Producent kotła i sterownika pomogli mi i nie musieli do mnie jechać, pooglądali na żywo:D
Obsługa z zapisanymi danymi na temat spalania i grzania 24h/dobę :yes:

zbigmaz01
20-03-2012, 21:21
a nie, nie. Nie kręcą mnie takie zabawki. Nie mam na to czau ani ochoty. Jak coś to zapraszam do siebie. Siądziemy przy piecyku, popatrzymy, podyskutujemy...flaszeczke zrobimy :DNie muszę przy piecyku. Wygodnie w fotelu przed telewizorem i z kompem na kolanach wiesz co w piecu

pionan
20-03-2012, 21:23
ja nie muszę z kompem. Wszystko ustawione według mnie ok. Żadnych zmian nie wprowadzam. Wszystko funkcjonuje bez problemów. Jeśli będzie można opał wrzucić do zasobnika przez kompa, to chętnie skorzystam :)

karoka65
20-03-2012, 21:24
a nie, nie. Nie kręcą mnie takie zabawki. Nie mam na to czau ani ochoty. Jak coś to zapraszam do siebie. Siądziemy przy piecyku, popatrzymy, podyskutujemy...flaszeczke zrobimy :D
Powiem ci że do póki nie podłączyłem to też miałem mieszane uczucia. Czasu jeszcze mniej potrzebujesz.
Co do końcowej części wpisu to czemu nie ale do zbyszka już od listopada jadę ale dojadę :)

darase
20-03-2012, 21:24
Zbigmaz masz 2,5 raza więcej wody niż ja, jak myślisz który więcej zbiornik waży ten mieszczący 122l czy 48l zakładając że grubość blachy jest taka sama. Waga kotła to nie wszystko :)

karoka65
20-03-2012, 21:26
pionan a jaki masz tam sterowniczek bo z tego co piszą na stronie to dość funkcjonalny, nawet sterowaniem zaworem jak dobrze doczytałem.

darase
20-03-2012, 21:27
Pionan jak Ci zmienią opał to Ty zmienisz zdanie :)

karoka65
20-03-2012, 21:30
darase ja nie wiem czy więcej bądź mniej wody to lepiej.
Może się mylę ale jak tej wody jest więcej to kocioł chyba stabilniejszy bo sterownik przy każdym ruchu z instalacji nie musi tyle kombinować.

pionan
20-03-2012, 21:33
pionan a jaki masz tam sterowniczek bo z tego co piszą na stronie to dość funkcjonalny, nawet sterowaniem zaworem jak dobrze doczytałem.

ich nazwa to HTtronic 500, a inna nazwa to chyba Menuet. Dość fajny i prosty. Do tego pogodówka, ale jeszcze nie podłączona (zrobi się po elewacji). Choc nie do końca jestem przekonany, czy przy samej podłogówce pogodówka ma większy sens.
Darase, mam nadzieję, ze nie zmienią :)

sterownik http://www.foster-pleszew.com.pl/index.php?navi=inv&cid=0&pid=28

darase
20-03-2012, 21:34
Karoka mniejsza ilość wody to praca ciągła kotła i mniej wyprodukowanego ciepła na zapas, mała ilość wody do nowych instalacji CO.

zbigmaz01
20-03-2012, 21:35
Zbigmaz masz 2,5 raza więcej wody niż ja, jak myślisz który więcej zbiornik waży ten mieszczący 122l czy 48l zakładając że grubość blachy jest taka sama. Waga kotła to nie wszystko :)Ja tylko pytałem:yes:

darase
20-03-2012, 21:36
Pionan od kiedy jestem Zbig? :D

pionan
20-03-2012, 21:38
poprawione, ale tak to jest jak sie robi 10 rzeczy na raz :P

darase
20-03-2012, 21:41
:D 10? machasz palcami ? Możesz 20, są palce u nóg ;) :D
I... nie wypinaj języka bo Ci krowa ... :D

pionan
20-03-2012, 21:44
a nawet 21, bo żona obok mnie i pokusa z wieczora coraz silniejsza :D

darase
20-03-2012, 21:45
:D tak 3maj :)

zbigmaz01
20-03-2012, 21:49
:D tak 3maj :)Po z drów żonę :wave:

Maher
20-03-2012, 22:19
Widzę że RBR w rankingu wysuwa się na pierwsze miejsce, bo jedynie on ma wypełnione rzetelnie wszystkie dane .
Czyżby konkurencja bała się uzupełnić tabeli bo wypadłaby gorzej?

tesel
20-03-2012, 22:36
Jak zrobicie tabelki,to kto zapyta jaki kocioł wybrać?Wszystko będzie miał jak na tacy.

Xerses
20-03-2012, 22:42
No ale o to właśnie chyba chodzi....... jak ranking to ranking. Kwestia gustu pozostaje w gestii użytkownika :)

Xerses
20-03-2012, 22:44
A tak 513 stron i jak nie ma tak nie ma :D Chyba kolega Odyn tu ostrzej pojechał kilka stron wcześniej i nie trudno mu przyznać racji :D

SUSPENSER
20-03-2012, 22:57
"Kotły z wymiennikami
pionowymi takimi, jak w
OGNIWO EKO i EKO PLUS..."
W/w kotły mają wymienniki poziome a kanały pionowe. Tak dla ścisłości :)

Zaproponowałem kiedyś określenia "pionowokanałowe" i "poziomokanałowe" ;)

minertu
21-03-2012, 07:33
A tak 513 stron i jak nie ma tak nie ma :D Chyba kolega Odyn tu ostrzej pojechał kilka stron wcześniej i nie trudno mu przyznać racji :D
Jeszcze można wejść na stronę producenta.
Na mojej stronie wkrótce również będą wszystkie konkretne dane dotyczące kotłów.
Jak na razie stronka w przebudowie i są pewne braki a na urlopie żona mi nie pozwala aby się nią zająć :)
Oczywiście stronką,żoną zajmuję się cały czas :)

Xerses
21-03-2012, 09:46
Czy ktoś może zapodac link lub dtr dla kotła RBR? Na stronie producenta nie mogę jakoś znaleść......

Xerses
21-03-2012, 10:25
Dobra znalazłem sobie....... ale producent chyba powinien to zamieścić u siebie.......

Nemo5576
21-03-2012, 14:07
Jakby ktoś jeszcze szukał na stronie Minertu jest:
http://minertu.eu/kategoria,8/instalco

Jarecki79
21-03-2012, 15:22
Trochę zajęty jestem i mnie nie było...

Świeżo przywieziony z wagi Skam-P Premium 12kW z palnikiem żeliwnym II-ej generacji gotowy do wysyłki bez węgla w koszu i wody w wymienniku waży 380kg. Fotka z ważenia w załączeniu. Blacha kotłowa 4,5mm

Co ważne Skam-P Premium w pojedynczych egzemplarzach ma za sobą już 2sezony grzewcze a w całkiem dużej ilości kończący się bieżący sezon grzewczy, czego produkty stające do porównania nie obejmują. Ich pierwszy sezon grzewczy skończy się o tej porze roku w 2013r. Na chwilę obecną gwarancja bez podziału spawy-blacha jest całościowo na 36m-cy. Kocioł posiada obecnie w standardzie dwupoziomowy żeliwny ruszt awaryjny odlany z dwóch elementów.
Palnik nie jest typowy i dla nas ma szerszą ramkę zejścia na paliwo z kosza, głowica spalająca też nie jest typowa i otwór na węgiel ma 10na14cm (typowa głowica ekoenergii małej 14na17cm) to jest w standardzie. Pojemność wodna wymiennika to 80literków.
Zasyp obecnego kosza to 200dm3, co odpowiada ok.150-170kg w zależności od granulacji stosowanego paliwa.

Wymiary gabarytowe są następujące:
Wysokość korpusu 126cm, wysokość do zasilenia 134cm, wysokość do dołu typowego czopucha wychodzącego do tyłu 105cm, można wykonać dowolna przedłużkę takiego czopucha, końcówki możemy zawinąć maszynowo od średnicy 150 do 200mm na szerokości materiału do 9cm
Przedłużka jest do zrobienia przy czopuchu wychodzącym do tyłu, do tyłu w bok, na górze kotła w bok, wykonujemy ja w długości do 50cm bez dopłat.

Szerokość korpusu kotła to 51cm, szerokość z koszem zasypowym 105cm, z wystającym silnikiem przekładni 115cm

Głębokość przy górnym czopuchu jak na fotce 62cm licząc od drzwiczek do końca korpusu lub przy typowym czopuchu do tyłu liczone od drzwiczek do końcówki kominowej 85-90cm

Krawędź zasypu węgla do kosza na wysokości 105cm od posadzki.

Spalanie na mocy znamionowej 12kW 1,98kg/h-2,03kg/h (2pomiary)
Spalanie na mocy 3,4kW 0,59kg/h - 0,6kg/h1 przy niecałym 3,6kW (2pomiary)
Średnio na dobę licząc wykorzystanie mocy w granicy 20-40% dla uzupełniania strat ciepła 12-22kg
Badania i zaświadczenie z badań OTGiS Łódź

Zapomniałem o cenach:
6500zł z RT09pid
6800zł z Cobrą
7000zł Bruli
7300zł eCoal

darase
21-03-2012, 15:34
Brawo Jarecki za duży kosz zasypowy, to się chwali :)

Piotrek42
21-03-2012, 16:06
Jarecki... a masz może DTr-a?? ciekawi mnie co ten kociolek tak nagle utył??:D i chciałbym sobie looknąć czy gdzies przypadkiem nie zastosowano cegieł szamotowych...

Jarecki79
21-03-2012, 16:33
DTRa mam, jutro zważę jeszcze 17kW w/g nowego wykonania z palnikiem żeliwnym

Chcesz zobaczyć konstrukcję - proszę bardzo

Porównajmy teraz zatem przebieg spalin przy pracy palnika automatycznego oraz przy korzystaniu z rusztu awaryjnego.
Wklejam i czekam na podobne schematy pozostałych konstrukcji.

Nemo5576
21-03-2012, 18:09
Chłopie, możesz nie spamować? Bo stajesz się męczący.

Piotrek42
21-03-2012, 18:19
To kotły sprzedaje się na wagę ? Cena za 1kg ? Ranking kotłów jest według wagi ?
Ciekawe ;)
Taki tonowy to musi kosić konkurencję ;)

Nie, ale pozwala oszacować z jakich elementów jest kocioł zrobiony,z jakiej blachy,jakich użyto materiałów do jego produkcji ile ma spawów itd...czy zamieniono np żeliwo na na jakiś kompozyt czy tani stop,etc...nie od dziś wiadomo że np PORZĄDNIE wykonana elektronika waży, np PORZADNY zasilacz do komputera potrafi ważyc do 2,5kg.. a chińskie masówki ważą po 1/4 tego, zresztą... kupujesz tanią pompę zobacz ile ona waży a ile wazy pompa markowa...pewnie myslisz że to nic nie znaczy... ale przekonasz się jak bedziesz użytkował..

Xerses
22-03-2012, 08:17
Nie, ale pozwala oszacować z jakich elementów jest kocioł zrobiony,z jakiej blachy,jakich użyto materiałów do jego produkcji ile ma spawów itd...czy zamieniono np żeliwo na na jakiś kompozyt czy tani stop,etc...nie od dziś wiadomo że np PORZĄDNIE wykonana elektronika waży, np PORZADNY zasilacz do komputera potrafi ważyc do 2,5kg.. a chińskie masówki ważą po 1/4 tego, zresztą... kupujesz tanią pompę zobacz ile ona waży a ile wazy pompa markowa...pewnie myslisz że to nic nie znaczy... ale przekonasz się jak bedziesz użytkował..

Nie wiem jak z piecami ale co do zasilaczy komputerowych to potwierdzam:D

zbigmaz01
22-03-2012, 08:58
Zauważyłem,że mój post na temat wagi kotła oraz rankingu zniknął a był bardziej merytoryczny od powyższego.Jeśli mamy bawić się w ciuciubabkę i ktoś wziął sobie na ambit mnie kasować i nie umie spojrzeć prawdzie w oczy to ok.Każdy post niezgodny z tematem "Ranking kotłów na eko-groszek" będzie zgłaszany do kasowania.Takich postów jest tutaj wiele.
To że piszesz nie na temat to jesteś ślepy. Żałuję że faktycznie wszystkich twoich postów nie skasowali.
I zapamiętaj, tutaj jest "Ranking kotłów na eko groszek"

Odyn1
22-03-2012, 08:59
Witam

Ładne to zestawienie jareckiego. Został już tylko ogniwo:)

Xerses
22-03-2012, 09:02
Zauważyłem,że mój post na temat wagi kotła oraz rankingu zniknął a był bardziej merytoryczny od powyższego.Jeśli mamy bawić się w ciuciubabkę i ktoś wziął sobie na ambit mnie kasować i nie umie spojrzeć prawdzie w oczy to ok.Każdy post niezgodny z tematem "Ranking kotłów na eko-groszek" będzie zgłaszany do kasowania.Takich postów jest tutaj wiele.

Tak kolego tylko ja nie pier........ole takich postów jak ty co drugą stronę. Tutaj miedzy nami jest zasadnicza różnica.

Odyn1
22-03-2012, 09:22
Napisał Arturo72
Zauważyłem,że mój post na temat wagi kotła oraz rankingu zniknął a był bardziej merytoryczny od powyższego.Jeśli mamy bawić się w ciuciubabkę i ktoś wziął sobie na ambit mnie kasować i nie umie spojrzeć prawdzie w oczy to ok.Każdy post niezgodny z tematem "Ranking kotłów na eko-groszek" będzie zgłaszany do kasowania.Takich postów jest tutaj wiele.


Tak kolego tylko ja nie pier........ole takich postów jak ty co drugą stronę. Tutaj miedzy nami jest zasadnicza różnica.

Sie nie denerwuj. Widzisz że ten pan ma jakies problemy....... :)
Co do kociołków poruszana była tutaj kwestia wagi - może firma instalco napisze dlaczego ich kocioł jest taki ciężki? Ogniwo widziałe waży 375 KG a RBr ponad 450 i chyba to nie jest kwestia tylko troche grubszej blachy - jak zauważył wczesniej jeden z kolegów. Widziałem kiedys profil z tej fimy..... to moze sie uda uzyskać odpowiedź.

Jarecki79
22-03-2012, 09:46
Ja jednak czekam na szkice przebiegu spalin w pozostałych konstrukcjach przy pracy automatu oraz przy pracy na ruszcie awaryjnym.
Skoro chcecie porównywać- to porównajmy.

zawijan
22-03-2012, 09:46
...Ogniwo widziałe waży 375 KG a RBr ponad 450 i chyba to nie jest kwestia tylko troche grubszej blachy...

Jak możecie zobaczyć, w moich komentarzach nie piszę nic n/t porównania jakości poszczególnych kotłów. Nie piszę - i już. I nadal nie będę pisał.
Przypomnę natomiast (bo wiele razy już o tym pisałem), że waga kotła nie determinuje jego jakości. Z wielu powodów tego faktu wymienię przykładowo tylko jeden. Z takiej samej powierzchni wymiany ciepła (czyli z takiej samej ilości blachy) można uzyskać inne efektywności wymiany ciepła, operując np. prędkością przepływu spalin. Przypomnę http://zawijan.wordpress.com/poradnik-uzytkownika/5-budowa-kotla/pionowe-czy-poziome/
Różna jest także efektywność cieplna powłoki wodnej w zależności od tego, czy w danej strefie dominuje przekazywanie ciepła drogą promieniowania czy drogą konwekcji (przewodzenia). I jeszcze parę innych takich "błahostek".

zyzolek
22-03-2012, 10:22
Co do masy kotła, to mój Klimosz Ling Combi 35 KW waży jedyne 545 kg.

darase
22-03-2012, 10:25
Zbigmaz szukasz już nowego kotła?
Jeśli będzie powrót spadał do 28st to nawet 1mm grubszej blachy Ci nie pomoże :)

Piotrek42
22-03-2012, 10:26
Zawijan oczywiscie że nic nie świadczy..ba ..może mieć nawet gorsze parametry...ale jest taki wyraz którego nie bierzesz pod uwagę!! TRWAŁOŚĆ

Regut1
22-03-2012, 10:43
Nie chce sie wtrącać ale może zamiast grubości blach może warto rozważyć lub już wprowadzono inne rozwiązania, które zwiększają trwałosć kotła. Jednym z nich może być czujnik temperatury spalin i temperatury powrotu oraz przestrzeganie pewnych wielkości. Dlatego m. in. moje wcześniejsze pytanie na forum o jakieś wskazówki bądź wskazanie temperatury spalin, która winna być utrzymana lub która nie powinna być utrzymywana w dłuższym okresie.

Zamiast dokładać grubości blachy może warto zastanowić się, lub ktoś sie nad tym zastanowił, co zrobić żeby dokładanie nie była potrzebne ?

Zastanawiam się na ile to się mozę sprawdzić w sytuacji w której wiekszość zakupionych kotłów została przewymiarowana (m in. mój) więc może ta solidniejsza konstrukcja jest lepszym rozwiązaniem w takich przypadkach?

zbigmaz01
22-03-2012, 10:53
Zbigmaz szukasz już nowego kotła?
Jeśli będzie powrót spadał do 28st to nawet 1mm grubszej blachy Ci nie pomoże :)
Powrót celowo obniżyłem o 8*C aby się mieszająca szybciej załączała :)

darase
22-03-2012, 10:55
Regut dla kotła ważniejsza jest tem. powrotu a dla komina tem. spalin. Jeśli eCoal pracuje na automacie to dba o jedno i drugie. Chyba że ktoś ma taką instalacje lub tak steruje pompami że piec w jednej chwili dostaje masę zimnej wody wtedy powrót spada tak że sterownik nie daje rady go podnieść w danej chwili.

Moje Ogniwo ma mi służyć 15lat :)
Jak będzie potrzeba mam lekarza ze spawarką to podleczymy :)

darase
22-03-2012, 10:59
Zbigamaz sprytnie :) ale dowód zapisany na karcie pokazuje 28st. :D

adkwapniewski
22-03-2012, 11:00
Jaki jest projektowany czas "życia" pieca z podajnikiem ?

darase
22-03-2012, 11:04
Pniewski tyle ile gwarancja :D
Np. karty Kingstona mają wieczystą gwarancję :)

Regut1
22-03-2012, 11:08
Regut dla kotła ważniejsza jest tem. powrotu a dla komina tem. spalin. Jeśli eCoal pracuje na automacie to dba o jedno i drugie. Chyba że ktoś ma taką instalacje lub tak steruje pompami że piec w jednej chwili dostaje masę zimnej wody wtedy powrót spada tak że sterownik nie daje rady go podnieść w danej chwili.
No właśnie kocioł nie jest autonomicznym urządzeniem tylko elementem pewnej całości (komin, rodzaj instalacji co itp.) , która wpływa na prace i trwałość kotła. W kontekście tego oraz ewentualnego nieprawidłowego użytkowania może lepszym rozwiązaniem jest grubsza blacha, zawsze dobicie nastąpi później niż wcześniej :-)
Dzwoniłem do Ogniwa z propozcją, skoro nie sprzedaja kotłów z autoryzowanym montażem to może warto dać na strone więcej schematów instalacji. Jak widać na forum jest mase o to pytań, a zarzuty do samego kotła bardzo często są winą instalacji .


Moje Ogniwo ma mi służyć 15lat :) Jak będzie potrzeba mam lekarza ze spawarką to podleczymy :)
Jeżeli pacjent będzie kwalifikował się jeszce do leczenia. Miałem śmieciuch i za drugim leczeniem nie było czego leczyć. :-) Przy ewidentnie zlym sposobie użytkowania i tak dobrze że wytrzymał 20 lat.

Xerses
22-03-2012, 11:12
Jak możecie zobaczyć, w moich komentarzach nie piszę nic n/t porównania jakości poszczególnych kotłów. Nie piszę - i już. I nadal nie będę pisał.
Przypomnę natomiast (bo wiele razy już o tym pisałem), że waga kotła nie determinuje jego jakości. Z wielu powodów tego faktu wymienię przykładowo tylko jeden. Z takiej samej powierzchni wymiany ciepła (czyli z takiej samej ilości blachy) można uzyskać inne efektywności wymiany ciepła, operując np. prędkością przepływu spalin. Przypomnę http://zawijan.wordpress.com/poradnik-uzytkownika/5-budowa-kotla/pionowe-czy-poziome/
Różna jest także efektywność cieplna powłoki wodnej w zależności od tego, czy w danej strefie dominuje przekazywanie ciepła drogą promieniowania czy drogą konwekcji (przewodzenia). I jeszcze parę innych takich "błahostek".
Cóż taki artykuł potrrafi konkretnie rozjaśnić problem grubości blachy i ciezaru pieca. Zatem idac tym tokiem rozumowania - cieższy niekoniecznie lepszy.....

zawijan
22-03-2012, 11:15
Zawijan oczywiscie że nic nie świadczy..ba ..może mieć nawet gorsze parametry...ale jest taki wyraz którego nie bierzesz pod uwagę!! TRWAŁOŚĆ

TRWAŁOŚĆ też nie zależy od wagi, niezależnie od tego, co tę wagę "robi".

Jarecki79
22-03-2012, 11:21
Jaki jest projektowany czas "życia" pieca z podajnikiem ?

Mój domowy miałowiec, od 2007r jadący na sterowaniu pid żyje od 1994roku, wykonany jest z blachy 4 i 5mm.

Średnia granica powinna wynosic cos pi razy drzwi 12lat przy średniej dbałości o kocioł w dobrych warunkach użytkowania.
Na żywotność kotła wpływ ma także budowa wymiennika, to gdzie zaczyna się płaszcz wodny w stosunku do palnika, pewne rzeczy wychodzą z czasem i są stale poprawiane. Tu jako przykład podam pierwsze konstrukcje tłokowe, najwięcej chyba do powiedzenia jest o protechach, generalnie chodzi o to,że tam woda była przy samym palniku i okazuje się,że żywotność średnia wychodziła 7-11lat, w ten typ konstrukcji wpisuje się większa ilośc tłoków na rynku i zaczyna sie juz potwierdzac ta prawidłowośc..

Dla mnie ważne są czynniki:
- właściwy dobór kotła do zapotrzebowania bezapelacyjnie na pierwszym miejscu. Nawet najlepszy kocioł 3krotnie przewymiarowany nie będzie pracował dobrze, problemy będą także, gdy kocioł będzie niedoszacowany (spieki, szlaka, wysokie spalanie, częsta obsługa popielnika)
- modulacja mocy, odpowiedni sterownik, dopasowanie softu do mocy kotła
- zastosowany palnik, co można na nim spalać
- wygoda czyszczenia
- uniwersalność konstrukcji - skoro chcemy mieć te ruszta awaryjne, to niech będzie z nich można skorzystac podczas pracy automatu, niech droga spalin przy typowym wykorzystaniu paleniska awaryjnego będzie taka sama a nie grzejemy tylko komin, bo 2/3kanałów dymnych przestaje w tym momencie brać udziału w wymianie ciepła
- sprawdzone urządzenia w boju, fakt, czy producenci zwracają uwagi na sugestie użytkowników i czy wprowadzają je do produkcji po dokonaniu odpowiedniej analizy
- kontakt producenta z klientem przed i po zakupie
- innowacyjność, rozwój, staż na rynku

Na koniec dodam,że podstawa dobrej pracy kotła jest także właściwe wykonanie instalacji grzewczej. Na prace kotła składa się instalacja, paliwo (wilgotność, jakość), komin, napowietrzenie kotłowni, umiejętności użytkownika.

CZEKAM NA PORÓWNANIE DROGI SPALIN, CZY WSZYSTKIE KONSTRUKCJE ZAPEWNIAJĄ RÓWNIE WYSOKI ODBIÓR CIEPŁA PRZY PRACY AUTOMATYCZNEJ ORAZ NA SAMYM RUSZCIE AWARYJNYM??

zbigmaz01
22-03-2012, 11:22
Zbigamaz sprytnie :) ale dowód zapisany na karcie pokazuje 28st. :D I to mnie boli ale tego nie ukrywam. Już pisałem że w sterowniku przydałaby się funkcja mieszająca przy pracy podłogówki. Mieszająca taka jak jest przy CO ale aby te funkcje miały ograniczenie temp. zadaną. Przy dużej podłogówce i dużym obiegu grzejnikowym jest masę tej zimnej wody, a jak się zejdzie że te pompy razem się załączą to może być tak jak piszesz (ale to 28 + 8 = 36*C)

darase
22-03-2012, 11:25
Regut widzę że wiesz co mówisz, 20lat dla kotła to piękna starość. :) Najlepsza instalacja to prosta instalacja, jak nie będzie co leczyć to mu wszystkie blachy wymienię :)

Xerses
22-03-2012, 11:40
Mój domowy miałowiec, od 2007r jadący na sterowaniu pid żyje od 1994roku, wykonany jest z blachy 4 i 5mm.

Średnia granica powinna wynosic cos pi razy drzwi 12lat przy średniej dbałości o kocioł w dobrych warunkach użytkowania.
Na żywotność kotła wpływ ma także budowa wymiennika, to gdzie zaczyna się płaszcz wodny w stosunku do palnika, pewne rzeczy wychodzą z czasem i są stale poprawiane. Tu jako przykład podam pierwsze konstrukcje tłokowe, najwięcej chyba do powiedzenia jest o protechach, generalnie chodzi o to,że tam woda była przy samym palniku i okazuje się,że żywotność średnia wychodziła 7-11lat, w ten typ konstrukcji wpisuje się większa ilośc tłoków na rynku i zaczyna sie juz potwierdzac ta prawidłowośc..

Dla mnie ważne są czynniki:
- właściwy dobór kotła do zapotrzebowania bezapelacyjnie na pierwszym miejscu. Nawet najlepszy kocioł 3krotnie przewymiarowany nie będzie pracował dobrze, problemy będą także, gdy kocioł będzie niedoszacowany (spieki, szlaka, wysokie spalanie, częsta obsługa popielnika)
- modulacja mocy, odpowiedni sterownik, dopasowanie softu do mocy kotła
- zastosowany palnik, co można na nim spalać
- wygoda czyszczenia
- uniwersalność konstrukcji - skoro chcemy mieć te ruszta awaryjne, to niech będzie z nich można skorzystac podczas pracy automatu, niech droga spalin przy typowym wykorzystaniu paleniska awaryjnego będzie taka sama a nie grzejemy tylko komin, bo 2/3kanałów dymnych przestaje w tym momencie brać udziału w wymianie ciepła
- sprawdzone urządzenia w boju, fakt, czy producenci zwracają uwagi na sugestie użytkowników i czy wprowadzają je do produkcji po dokonaniu odpowiedniej analizy
- kontakt producenta z klientem przed i po zakupie
- innowacyjność, rozwój, staż na rynku

Na koniec dodam,że podstawa dobrej pracy kotła jest także właściwe wykonanie instalacji grzewczej. Na prace kotła składa się instalacja, paliwo (wilgotność, jakość), komin, napowietrzenie kotłowni, umiejętności użytkownika.

CZEKAM NA PORÓWNANIE DROGI SPALIN, CZY WSZYSTKIE KONSTRUKCJE ZAPEWNIAJĄ RÓWNIE WYSOKI ODBIÓR CIEPŁA PRZY PRACY AUTOMATYCZNEJ ORAZ NA SAMYM RUSZCIE AWARYJNYM??

No i chyba właśnie takiej merutorycznej dyskusji wszyscy tu oczekujemy.

darase
22-03-2012, 11:50
Jarecki napisał "CZEKAM NA PORÓWNANIE DROGI SPALIN,
CZY WSZYSTKIE KONSTRUKCJE ZAPEWNIAJĄ
RÓWNIE WYSOKI ODBIÓR CIEPŁA PRZY
PRACY AUTOMATYCZNEJ ORAZ NA SAMYM
RUSZCIE AWARYJNYM??"

Ogniwo eko 15kw zapewnia, ruszt awaryjny mieści się minimalnie nad palnikiem. :)

Regut1
22-03-2012, 12:01
ORAZ NA SAMYM RUSZCIE AWARYJNYM??
Z tym rusztem awaryjnym to nie przesadzajmy, Miałem przyjemność testować jego działanie na samym OEP i palenie na nim przy możliwosciach OEP+ to jak pchać samemu samochód po to żeby nim gdzieś dojechać. Awaryjnie i na upartego można, tylko w jakim celu ....

minertu
22-03-2012, 12:07
O jakosc i wilgotnosc paliwa musi zadbac uytkownik.
O dobra instalacje uzytkownik juz nie do konca bo nawet dobrzy instalatorzy z stazem po 20-30 lat potrafia skonocic instalacje na tyle,ze nigdy nie bedzie jego winy jak ulad pracuje ale wina bedzie w kotle czy tez sterowaniu.
I tutaj sie zaczynaja schody. Jedno i to samo sterowanie na dobrze zrobionej instalacji chodzi dobrze a na drugiej tez dobrze zdaniem innego uzytkownika bo tak mu sie wydaje,bo mial instalatora z stazem w swoim fachu jakies 20 lat i wie co robi.Taki uzytkownik wszystko zwali na kociol,ba zwali to na sterownik bo instalacja jest dobra,bo sasiad ma kociol o tej samej konstrukcji ale inny producent (sa tacy) wiec kociol odpada.Malo tego,kotly maja te same palniki i opalane sa tym samym opalem,nawet metrarz podobny i co ? I zwala wszystko na sterowanie bo na jakosc wykonania swojej instalacji nie dadza sobie nic powiedziec.
Panowie tu tkwi wiekszosc problemu.Dobrze zrobiona instalacja.I z rozumem !!!

W sosnowcu na targach uczestniczylem w konferencji i byl poruszany ten problem i to mnie cieszy.
Juz nie tylko konstrukcja kotla czy palnika i jakosc sterowania ale umiejetnosci instalatorow sa waznym aspektem.I nie dajcie sie naciagac na rzeczy zbedne,malo tego.Jak instalator wam cos wcisnie to niech pozniej walczy z problemami a nie zostawia inwestora z wlasnym problemem.
W tych czasach o klienta trzeba dbac.
Przepraszam wszystkich,ze nie na temat rankingu ale coraz czesciej sie spotykam z nie potrzebnie dobranymi pierdolami do instalacji nie wykorzystujac mozliwosci sterowania.A one naprawde sa coraz lepsze.
A najgorsze jak instalator zainstaluje co sie da a pozniej placze bo nawet nie wie jak to poustawiac aby dzialalo nalezycie.
Sorki za haos w mojej wypowiedzi.

Jarecki79
22-03-2012, 12:12
Jarecki napisał "CZEKAM NA PORÓWNANIE DROGI SPALIN,
CZY WSZYSTKIE KONSTRUKCJE ZAPEWNIAJĄ
RÓWNIE WYSOKI ODBIÓR CIEPŁA PRZY
PRACY AUTOMATYCZNEJ ORAZ NA SAMYM
RUSZCIE AWARYJNYM??"

Ogniwo eko 15kw zapewnia, ruszt awaryjny mieści się minimalnie nad palnikiem. :)

Ty masz ten wcześniejszy model i możesz (jak rozumiem) ułożyć ruszt awaryjny tuz nad palnikiem.
Droga spalin jest więc identyczna jak przy pracy automatu.

To nowsze Ogniwo w/g rysunku na stronie ma stały ruszto-deflektor troche wyżej (jak w skamie na górnym mocowaniu).
Nie znam jednak z pracy tego kotła i nie wiem, czy ten ruszto-deflektor idzie przełożyc na dół (Skam-P ma dolne mocowanie, to zwiększa pojemnośc paleniska awaryjnego). Nie mniej droga spalin kotła Ogniwo taka jak w automacie.

Panowie zostaje pytanie - Zbigmaz- może jakiś szkic jak drogi spalin wyglądają w automacie oraz na ruszcie awaryjnym u Ciebie

darase
22-03-2012, 12:24
Minertu podsumowując Twój wpis, napiszę jeszcze raz : dobra instalacja to prosta instalacja :)
Taki schemat jest na stronie Ogniwa, taki schemat mamy gdy podglądamy kotły online na www.esterownik.pl

Odyn1
22-03-2012, 12:30
Z tego co widziałem na rysunku z DTR to piec RBr ma skrócony obieg spalin poprzez jakąś dźwignie lub cos kolo tego.......

Xerses
22-03-2012, 12:31
Z tego co widziałem na rysunku z DTR to piec RBr ma skrócony obieg spalin poprzez jakąś dźwignie lub cos kolo tego.......

Pozostaje zatem pytanie czy droga tych spalin jest z punktu widzenia użytkownika tak bardzo istotna? Czy ma to jakieś szczególne strategiczne znaczenie?

Regut1
22-03-2012, 12:34
I tutaj sie zaczynaja schody. Jedno i to samo sterowanie na dobrze zrobionej instalacji chodzi dobrze a na drugiej tez dobrze zdaniem innego uzytkownika bo tak mu sie wydaje,bo mial instalatora z stazem w swoim fachu jakies 20 lat i wie co robi.Taki uzytkownik wszystko zwali na kociol,ba zwali to na sterownik bo instalacja jest dobra,bo sasiad ma kociol o tej samej konstrukcji ale inny producent (sa tacy) wiec kociol odpada.Malo tego,kotly maja te same palniki i opalane sa tym samym opalem,nawet metrarz podobny i co ? I zwala wszystko na sterowanie bo na jakosc wykonania swojej instalacji nie dadza sobie nic powiedziec.
Panowie tu tkwi wiekszosc problemu.Dobrze zrobiona instalacja.I z rozumem !!! W sosnowcu na targach uczestniczylem w konferencji i byl poruszany ten problem i to mnie cieszy.
No dobrze, pogadaliście sobie ale co z tego wynikneło? Na dzień dzisiejszy albo przeszkoleni instalatorzy albo schematy na stronie producenta jak to wszystko zgrać żeby kocioł działał prawidłowo. Inaczej w pierwszej kolejności obrywa za to producent kotła.

darase
Prosta instalacja tak z tym że tak jak wzrastają oczekiwania co do kotła, podobnie rosną oczekiwania co do inastalacji. I nie chodzi tylko o jej włąsciwości uzytkowe ale też o to żeby była jak najmniej widoczna i zajmowała jak najmniej miejsca, a te kwestie z grawitacją cieżko jest pogodzić.

zawijan
22-03-2012, 12:39
Koledzy
Kocioł automatyczny służy do spalania automatycznego.
Do spalania na ruszcie służą inne kotły.
Moim zdaniem - głupi ten, kto wybiera samochód osobowy pod kątem możliwości dowozu cegieł i cementu na budowę domu.
Tyle.

darase
22-03-2012, 12:42
Im spaliny mają większą prędkość i dłuższą drogę tym temperatura spalin niższa i tym mniejsza strata kominowa.

Tak jak u kol. Zbigmaz tem. spalin w porywach 200st. ale zapewne ma kolega czujnik zkalibrowany ;) tylko w dół czy w górę? :)

Regut1
22-03-2012, 12:43
Koledzy
Kocioł automatyczny służy do spalania automatycznego.
Do spalania na ruszcie służą inne kotły.
Moim zdaniem - głupi ten, kto wybiera samochód osobowy pod kątem możliwości dowozu cegieł i cementu na budowę domu.
Tyle.
Myśl dobra ale przykład nie trafiony. Przynajmniej na tym forum. Ja tam swój po budowie sprzedaje jak jeszcze będzie chciał ktoś go kupić ;-)

Xerses
22-03-2012, 12:46
Koledzy
Kocioł automatyczny służy do spalania automatycznego.
Do spalania na ruszcie służą inne kotły.
Moim zdaniem - głupi ten, kto wybiera samochód osobowy pod kątem możliwości dowozu cegieł i cementu na budowę domu.
Tyle.

Bardzo słuszna uwaga.

Xerses
22-03-2012, 12:48
Im spaliny mają większą prędkość i dłuższą drogę tym temperatura spalin niższa i tym mniejsza strata kominowa.

Tak jak u kol. Zbigmaz tem. spalin w porywach 200st. ale zapewne ma kolega czujnik zkalibrowany ;) tylko w dół czy w górę? :)

Ok zatem w prostych słowach - ja wywnioskowałem że RBR ma najkrótsza drogę spalin. Mozna ten wniosek potwierdzic lub obalic jakimiś konkretnymi cyframi, danymi itd?

tatrzan
22-03-2012, 12:49
Co do prostoty instalacji tez nie ma co przesadzać - mój hyraulik tak bardzo uprościł mi instalację ( zapewne dla swojej wygody ) że jestem skazany na małe pętle podłogówek na powrotach z grzejników - jak tym staerować !??!?! . Za to jestem zagorzałym zwolennikiem zaworu 4D. Nie rozwiązuje on wszytkich bolączek świata - ale daje spore możliwości. A tak wogóle mój reaktor Kam 12 kW został odpalony - jedzie w zakresie swojej hipernadaktywności i grzeje moje zimne ściany i atmosferę. Idzie jak przecinak - nawet w domu jest ciepło.

zawijan
22-03-2012, 12:51
Myśl dobra ale przykład nie trafiony. Przynajmniej na tym forum. Ja tam swój po budowie sprzedaje jak jeszcze będzie chciał ktoś go kupić ;-)

Trafiony, trafiony.
Ale może znajdzie się taki głupi, co go kupi? Za jakąś złotówkę?

darase
22-03-2012, 12:56
Zamiast zaworu 4d lepiej dać dwa zawory 3d, lepiej wtedy można wszystko dostroić lub zawór 3d na podłogówkę i pompę mieszającą tak uważam :)

Regut1
22-03-2012, 12:56
Może i będzie bo to jeden z takich, które po 20 latach od daty produkcji mają pierwszy lakier, silnik, nie mają dużo elektroniki i są bardzo tanie w eksploatacji.
Jak będziesz sam budował szybko zrozumiesz ;-).

Xerses
22-03-2012, 12:59
Oki to jeszcze do znawców tematu tak tomat troche obok rankingu. Wiadomo że im mniej kombinacji przy przyłączeniu czopuch do komina tym lepie. Moje pytanie - czy dwa kolana - aby doprowadzic rure od czopucha do komina to spory problem dla ciągu i wogóle dla pracy kotła? Mówie tu bardziej w kontekście ogniwa - bo gdybym kupił ten piec to właśnie musiałbym tak zrobić........

darase
22-03-2012, 13:24
U mnie prostopadłościan do komina wpuszczony jest po skosie, spawacz mi dorobił taki prostopadłościan z wejściem na czopuch. Dwóch kolanek 90st lepiej nie zakładać ale np.jedno 45st drugie 30st byłoby oki. Zależy jaki masz tzw. ciąg kominowy.

Xerses
22-03-2012, 13:32
U mnie prostopadłościan do komina wpuszczony jest po skosie, spawacz mi dorobił taki prostopadłościan z wejściem na czopuch. Dwóch kolanek 90st lepiej nie zakładać ale np.jedno 45st drugie 30st byłoby oki. Zależy jaki masz tzw. ciąg kominowy.

Kurde sytuacja jest tak że musze zmieścic się z piecem na głębokość 100- 105 cm max. komin mam w rogu kotłowni ,przy czym wlot komina nie jest przy ściane - wtedy wystarczyłoby tylko jedno kolano i prosto do otworu - tylko otwór jest odsuniety od ściany o jakieś 40 cm (przy ścianie ida kanały wentylacyje). Stąd dwa kolana i to chyba będzie kicha..........
ciąg .....hmmm komin ma 8,5 metra i jest przekroju 16x16

minertu
22-03-2012, 15:20
Co do prostoty instalacji tez nie ma co przesadzać - mój hyraulik tak bardzo uprościł mi instalację ( zapewne dla swojej wygody ) że jestem skazany na małe pętle podłogówek na powrotach z grzejników - jak tym staerować !??!?! . Za to jestem zagorzałym zwolennikiem zaworu 4D. Nie rozwiązuje on wszytkich bolączek świata - ale daje spore możliwości. A tak wogóle mój reaktor Kam 12 kW został odpalony - jedzie w zakresie swojej hipernadaktywności i grzeje moje zimne ściany i atmosferę. Idzie jak przecinak - nawet w domu jest ciepło.
Prostota wcale nie oznacza,że do grzejników,podłogówki jak i bojlera nie powinno być odrębnego zasilania.Jest wręcz wskazane aby nimi (układami) dobrze sterować.
Ale takie rzeczy to już powinien wiedzieć instalator.

Gelo_26
22-03-2012, 15:42
Pniewski tyle ile gwarancja :D
Np. karty Kingstona mają wieczystą gwarancję :)
W tym przypadku oznacza - mija 5 lat po zaprzestaniu produkcji :)

timon120777
22-03-2012, 16:51
Koledzy
Kocioł automatyczny służy do spalania automatycznego.
Do spalania na ruszcie służą inne kotły.
Moim zdaniem - głupi ten, kto wybiera samochód osobowy pod kątem możliwości dowozu cegieł i cementu na budowę domu.
Tyle.

Troche tak i trochę nie
skoro jest zapotrzebowanie na sterownik automatyczny to jest i na kocioł automatyczny ale wszyscy chcą rusztu "awaryjnego" z takich czy innych powodów
ten ktory będzie chciał spalić na nim śmieci zamiast je wyrzucić w głębokim poważaniu ma sprawność jaką na ruszcie kociołek osiaga

inaczej jednak z tym co mieszka w takim miejscu co zima lubi dać znac o sobie nie tylko pod postacią mrozu i śniegu ale równiez awarii elektryczności
jeśli awaria 8 godzin to przeżyje ale jeśli kilka dni??? wtedy sprawność tego kotła przy pracy na ruszcie awaryjnym jest jednym z argumentów podczas zakupu.
taki użytkownik zadba też zapewne o sposób wykonania instalacji taki aby gdy tego prądu braknie nie musiał się do kotłowni z rodziną przenosić.
zadne UPS-y nie dadzą rady tydzień instalacji na nogach trzymać zwłaszcza jeśli kilka pomp i zaworów do sterowania będzie
zatem moim zdaniem zarówno poprawność(nie prostota) wykonania instalacji jak i zdolność kotła do pracy w każdych warunkach są równie ważne

czasem trzeba i mercedesa cegłami lub cementem umazać ;)

zawijan
22-03-2012, 17:05
...czasem trzeba i mercedesa cegłami lub cementem umazać ;)

Czasem trzeba. Ale szkoda go na to.
A czasem warto kupić coś drugiego - taniego, na awarię.
Ja raczej wybierałbym to drugie rozwiązanie. Wszak chcecie, aby Wasze kotły pracowały jak najdłużej i jak najefektywniej.

timon120777
22-03-2012, 17:27
uważasz że każdego stać na zakup 2 kotłów???
zwłaszcza że ten drugi będzie stał i czekał na awarię pierwszego lub awarię prądu???
każdy teraz liczy złotówki i dlatego niektórzy z nas nie kupili na budowę domu drugiego auta tylko wożą tym co mają.
dlatego też użytkownik oczekuje od kotła aby miał to czego chce- sterowania, rusztu, wyjścia spalin z odpowiedniej strony, czy jak niektórzy koloru
uważam że w przypadku ogniwa rozwiązanie rusztu awaryjnego jest całkiem sprytnie pomyślane i pewnie jak pisze Jarecki daje to korzyści w przypadku palenia na nim gdyz droga spalin jest tylko odrobinę krótsza niż przy pracy na palniku
zatem nie uważam aby ruszt awaryjny był tym elementem kotła automatycznego ktory może być bagatelizowany przez producenta-konstruktora

karoka65
22-03-2012, 17:46
Ja jednak czekam na szkice przebiegu spalin w pozostałych konstrukcjach przy pracy automatu oraz przy pracy na ruszcie awaryjnym.
Skoro chcecie porównywać- to porównajmy.
Ja na początku też się tak podniecałem rusztem awaryjnym a jak do tej pory użyłem go tylko raz 2 lata temu jak zdechł sterownik przez 2 doby ( wystarczy) i raczej nikt mnie nie namówi żeby się z nim pieprzyć w innym przypadku.
Ruszt awaryjny trzeba traktować tak jak wskazuje na to jego nazwa AWARYJNY
Ludzie się naczytają w rzeczywistości później wielkie zdziwko, gdzie ja tam mam palić ?
Bieganie co 2 godziny do pieca przestało mnie już bawić dawno temu a jak ktoś lubi to niech sobie kupi śmieciuszka i będzie sobie dokładał jak lubi.

darase
22-03-2012, 18:02
Timon pierniczysz trochę ;) Powiedz u ilu ludzi jest instalacja grawitacyjna nie wliczając mnie :)

Regut1
22-03-2012, 18:19
Moim zdaniem lepiej do tego celu wybudować kominek albo jeżeli trwa to dłużej kupić agregat.

timon120777
22-03-2012, 18:23
u mnie
i pewnie u wielu którzy mieszkaja w domach kilku-kilkunasto letnich
i wcale nie pierniczę
myślicie o sterowniku co to krawaty wiąże usuwa ciąże a bez pradu i sterownik wypasiony i kocioł są do .....
coraz więcej ludzi idzie w miedź albo pexy jakoweś a coraz mniej myśli co by było gdyby
ilu z was sie głowiło lub kupiło za spora kasę jakieś UPS-y a po co???
trzeba było od razu agregat kupić spalinowy
moim zdaniem tych kilkaset złotych albo ponad tysiąc zamiast w dodatkowe urzadzenia warto zainwestowac w grawitację przynajmniej częściową
ale to tylko moje zdanie

Nemo5576
22-03-2012, 18:32
Zależnie od potrzeb :) Dla każdego inne cechy produktu mogą być istotne. Dla jednego ruszt awaryjny jest ważny (bo np. w lato CWU grzeje paląc w kotle drewnem), dla drugiego jest to wynalazek całkiem zbędny. Pierwszy kupi Skam-pa lub Eko+ drugi może Ekouniwersala. Dla mnie spora zaletą Skam-pa której nie maja konkurenci jest spora elastyczność producenta. Wyprowadzenie czopucha w dowolnym kierunku na pewno ułatwia wstawienie tego kotła do dowolnej już istniejącej kotłowni. A wybór typu sterownika pozwala na kupno kotła także tym którym z różnych powodów nie odpowiada eCoal.

Jarecki79
22-03-2012, 18:43
Chcieliśmy porównac różne rzeczy - zróbmy to bez gdybania czy potrzebne czy nie.
Mi jest internet nie potrzebny przy sterowniku kotła, ale część z Was nie wyobraża sobie bez tego działania a przecież sterownik węgla nie dokłada ani popiołu nie wysypuje...
Tak samo jest z rusztem awaryjnym.

Mozna spojrzeć na temat szerzej koncentrując się na pracy automatycznej:
Ogniwo Eko - przy pracy automatycznej nie da rady korzystac z rusztu awaryjnego
RBR jak rozumiem podobnie
ale już...
Ogniwo Eko + ma ruszto-deflektor, więc podczas pracy automatu jakies papiery spalę bez zabaw (co do tej pory możliwe było przy rusztach wodnych)
podobnie aktualny Skam-P - górne mocowanie rusztu zostaje, więc podczas pracy automatu mogę spalić jakies papiery.


GENERALNIE PONAWIAM PYTANIE, CZY DOCZEKAMY SIĘ SZKICY DO PORÓWNANIA?

karoka65
22-03-2012, 18:45
Nemo ja mam te kotły i widzę je na bieżąco Skam-P też i powiem ci że jak i Eko+ tak i RBR są dużo mniejsze. Eko + ma wylot do tyłu w RBR standardowo dzięki kolanu skrętnemu w dwóch płaszczyznach bez żadnego zamawiania możesz kocioł podłączyć równie dobrze do tyłu jak i na boki także nie rozumiem twojej wypowiedzi. W Eko + są eCoale ale RBR nie musi być z tym sterownikiem ale producent daje go standardowo bez dopłat.
Wiesz ile kosztuje ten sterownik ?
Zobaczysz co będzie możliwe w eCoalu na przyszły sezon.

tesel
22-03-2012, 18:47
Skam-p jest mocnym kotłem,ale... Jak zawsze są jakieś.Ja zamówiłem kocioł z podajnikiem z lewej strony.Tak mi pasowało.Jednak w czasie instalacji okazało się,że trzeba zamontować go inaczej.Teraz wiem,że lepszy byłby z koszem z prawej.Skam-p nie ma możliwości zmiany strony montażu podajnika przez użytkownika.Szkoda.

karoka65
22-03-2012, 18:50
Ja na początku też się tak podniecałem rusztem awaryjnym a jak do tej pory użyłem go tylko raz 2 lata temu jak zdechł sterownik przez 2 doby ( wystarczy) i raczej nikt mnie nie namówi żeby się z nim pieprzyć w innym przypadku.
Ruszt awaryjny trzeba traktować tak jak wskazuje na to jego nazwa AWARYJNY
Ludzie się naczytają w rzeczywistości później wielkie zdziwko, gdzie ja tam mam palić ?
Bieganie co 2 godziny do pieca przestało mnie już bawić dawno temu a jak ktoś lubi to niech sobie kupi śmieciuszka i będzie sobie dokładał jak lubi.
Co do rusztu awaryjnego moje zdanie również wyraziłem i żeby ktoś sobie za dużo po nim nie obiecywał i to w przypadku każdego kotła z podajnikiem, nie tylko tych o których tutaj obecnie piszemy.
Z resztą z biegiem czasu każdy będzie się mógł przekonać.

karoka65
22-03-2012, 18:52
Skam-p jest mocnym kotłem,ale... Jak zawsze są jakieś.Ja zamówiłem kocioł z podajnikiem z lewej strony.Tak mi pasowało.Jednak w czasie instalacji okazało się,że trzeba zamontować go inaczej.Teraz wiem,że lepszy byłby z koszem z prawej.Skam-p nie ma możliwości zmiany strony montażu podajnika przez użytkownika.Szkoda.
No widzisz a taką możliwość ma Ogniwo ale też marudy są, że trzeba uszczelniać, że klapka bez ocieplenia i nikomu nie dogodzisz.

Nemo5576
22-03-2012, 18:59
Wiesz, w "bez dopłat" i "gratis" to wierzyłem dawno temu :) To może wrzucisz ceny Ekouniwersala z innymi sterownikami, ewentualnie przy zakupie bez sterownika? Kocioł niezależnie od sterownika kosztuje tyle samo? Wiem że RBR ma kolano skrętne i czopuch u góry, ale z tego powodu jest ono chyba wyżej niż u konkurencji? Był już na tym forum użytkownik który miał wlot do komina na tyle nisko że pojawił się problem z ewentualnym podłączeniem kotła. Wymiary kotła to insza inszość. Mniejszy na pewno wygodniej wstawić do kotłowni, większy ma pewnie większą objętość paleniska przy paleniu na ruszcie awaryjnym. Zależnie od priorytetów każdy wybierze co mu wygodnie. A co do porównań. Eko+ i Ekouniwersal maja DTR dostępne w sieci, a tej do Skam-pa za czorta znaleźć nie można :)

karoka65
22-03-2012, 19:11
Wysyłałem już RBRa bez sterownika, wysyłałem również 1,5 tygodnia temu tam gdzie fachowcy zrobili wlot do komina na wysokości 105cm i nie było problemu.
A jak piszę że nie ma dopłaty w Ogniwo Eko + i RBR to nie ma a w Skam-p standardowo możesz sobie wybrać RT-09 Pid firmy Tatarek lub Ognik Plus Pid firmy Elektro-Miz. Do Cobry dopłacasz 300pln, do Bruli i Pumy 500 a do eCoala 800.
To jak wg ciebie jest dopłata czy nie ?

Jarecki79
22-03-2012, 19:13
DTR nie ma na stronie i nie będzie.
Zbyt duża konkurencja miejscowa i nie mamy zamiaru komuś za friko dawać gotowych rozwiązań i efektów kilku lat własnych doświadczeń.

Skam-P jest wyższy, bo ma układ kanałów górnokanałowy, będzie jednak zajmować mniej miejsca na głębokość (górne wyjście spalin 62-65cm)
Aktualnie zmienione zostały wymiary na szerokość zestawu przez inne mocowanie palnika (zyskaliśmy 10cm) licząc tylko z koszem szerokość to 107cm, z przekładnią 115cm a było 125cm.

Ogniwo jest niższe, bo ma tylnokanałowy układ kanalów dymnych, licząc jednak razem z przyłączem kominowym zajmuje więcej miejsca na głębokość

GDZIE TE SZKICE?

Jarecki79
22-03-2012, 19:14
Karoka, bo wycenione zostały z tym sterownikiem, kolega pyta ile kosztuje bez niego lub z innym.

Nemo5576
22-03-2012, 19:22
Zbyt duża konkurencja miejscowa i nie mamy zamiaru komuś za friko dawać gotowych rozwiązań i efektów kilku lat własnych doświadczeń.


Jak DTR jest z kotłem, to jest u konkurencji. Jak nie za friko to za 6300 zł (w zasadzie taniej bo kociołek po skopiowaniu DTR można pchnąć na Allegro :)) Poza tym nie przesadzajmy, kocioł nie bomba atomowa, jak ktoś fachowym okiem zerknie w sklepie to dowie się tyle samo co i z DTR. A co do Dopłat za eCoala. Proponuje tak. Skam-p z eCoalem gratis za 7300, z Cobrą i dodatkowym upustem ceny 7000 zł itd. :)

karoka65
22-03-2012, 19:28
A Ogniwo i RBR zostały wycenione z Ecoalem. Pisząc innym, jest to Bruli.
Jak słusznie jeden z kolegów napisał że czytając wątek o RBR nie natrafił na słowa krytyki i wydaje mi się że między innymi dla tego.
Jak pisałem mam te kotły a kto sobie co wybierze to jego sprawa.
Kto chce może kupić sobie inny kocioł a sterowników jest jak siana i nie tylko te opisywane tutaj.

Nemo5576
22-03-2012, 19:36
No to w takim razie ile promocyjny Ekouniwersal bez eCoala? Bo jak tyle samo co ze sterownikiem to wybór jest oczywisty. Sterownik zawsze można pchnąć na Allegro :)

Jarecki79
22-03-2012, 19:37
Jak DTR jest z kotłem, to jest u konkurencji. Jak nie za friko to za 6300 zł (w zasadzie taniej bo kociołek po skopiowaniu DTR można pchnąć na Allegro :)) Poza tym nie przesadzajmy, kocioł nie bomba atomowa, jak ktoś fachowym okiem zerknie w sklepie to dowie się tyle samo co i z DTR. A co do Dopłat za eCoala. Proponuje tak. Skam-p z eCoalem gratis za 7300, z Cobrą i dodatkowym upustem ceny 7000 zł itd. :)

Taka polityka, ktoś chce- może napisać na maila i stosowne informacje otrzyma.
W sklepie może być wyrób 5-6msięczny jeszcze z innym palnikiem czy innym rozwiązaniem :)

Mieliśmy jednak cos porównać, skoro macie DTR-ki, to wklejcie szkice drogi spalin przy automacie i ruszcie awaryjnym.
Niech sobie każdy wówczas sam oceni, co dla niego lepsze.

Jarecki79
22-03-2012, 19:38
Tak też można Skam-p 12kW z eCoalem gratis 7300, a z Cobrą zrobię ci dodatkową promocję za 6800 nawet hehe

Dobrze gadacie, trzeba polać piwa :) :) :)

karoka65
22-03-2012, 19:49
No to w takim razie ile promocyjny Ekouniwersal bez eCoala? Bo jak tyle samo co ze sterownikiem to wybór jest oczywisty. Sterownik zawsze można pchnąć na Allegro :)
Tam gdzie pojechał bez sterownika klient miał eCoala.
To jest komplet a co potem sobie z nim zrobisz i co zamontujesz to już twoja sprawa.
Tylko żebyś o problemach nie meldował.
Nie odpowiada ci Skam-p, Ogniwo czy RBR, to znajdź sobie coś innego. kotłów cała masa a sterowników jak napisałem, jak siana.
Będziemy mieli o czym pisać i doradzać zimą.

Nemo5576
22-03-2012, 20:01
Czyli po prosty Ekouniwersal 11kW z eCoalem bez dopłat 7400 (u Minertu), Skam-p 12kW z eCoalem i dopłatą 7300, Ogniwo Eko+ z eCoalem bez dopłaty 7750 (http://kotlywilga.pl/oferta/kotly_na_eko-groszek/127_kociol_ogniwo_eko_plus_10_kw.php może gdzieś taniej?).

karoka65
22-03-2012, 20:10
Czyli po prosty Ekouniwersal 11kW z eCoalem bez dopłat 7400 (u Minertu)
Wszędzie są jednakowo, to normalny producent.
Nie dąży żeby się dystrybutorzy powyrzynali.

Jarecki79
22-03-2012, 20:17
Na tym wątku to niemożliwe tzn.że nie każdy a właściwie nikt kto tutaj buduje nie liczy złotówek,no może poza sprzedawcami kotłów,których jest tutaj bez liku ;)

Troche trolujesz, to jest wątek n/t kotłów, Ty chcesz grzac inaczej.

Z danych, które podawałes potrzebujesz max.ok.4kW na potrzeby grzewcze dla Twojego domu 118m2 w warunkach zimowych, więc szczytem głupoty u Ciebie będzie jakiekolwiek ogrzewanie centralne czy to pompa ciepła, czy gaz czy olej czy groszek (tak małego kotła nie ma zresztą)
Powinienes jeszcze mocniej zainwestowac w izolację (aby zejść <30W/m2 strat ciepła) i decydowac się na ogrzewanie niecentralne, elektryczne z precyzyjnym sterowaniem każdego pomieszczenia, siakiś reku, dobry cichy, dobrze oizolowany i niedrogi reku można kupić Onyx 250 sky np.... z silnikiem EC.
Oczywiście zero komina.
Ciepła woda wówczas tylko punktowo w miejscach poboru, w łazience prysznic, są tez takie ze zmiennym kolorem podświetlenia, aby pokazać, kiedy zaczynasz marnować wodę.

Jakbyś sie jednak wielce uparł, to kocioł z podajnikiem tylko z grzaniem CWU, bo wówczas jeszcze jest szansa na zrobienie czegoś w okolicy 7kw mocy z modulacja od ok. 2 - 2,6kW

Sądzę jednak, że ten wątek to nie miejsce dla ciebie, bo tego źródła ogrzewania nie bierzesz pod uwagę. O innych źródłach możemy pogadac na innych wątkach.

raf1
22-03-2012, 20:19
czy kocioł rbr-ekouniwersal ma dodatkowo ruszt na którym można spalić np. niepotrzebne papiery??

karoka65
22-03-2012, 20:20
Mieliśmy jednak cos porównać, skoro macie DTR-ki, to wklejcie szkice drogi spalin przy automacie i ruszcie awaryjnym.
Niech sobie każdy wówczas sam oceni, co dla niego lepsze.
Ten ranking zaczyna przypominać ranking kotłów na śmieci z możliwością spalania eko groszku.

karoka65
22-03-2012, 20:22
czy kocioł rbr-ekouniwersal ma dodatkowo ruszt na którym można spalić np. niepotrzebne papiery??
Ma, ale do papierów nie musisz mieć rusztu.
Suspenser z racji wykonywanej pracy ma dużo kartonów, wrzuca je bezpośrednio na palnik

raf1
22-03-2012, 20:24
Ma, ale do papierów nie musisz mieć rusztu.
Suspenser z racji wykonywanej pracy ma dużo kartonów, wrzuca je bezpośrednio na palnik
dzięki a gdzie znajdę jakiś schemat tego pieca lub przekrój??

tesel
22-03-2012, 20:24
Ten ranking zaczyna przypominać ranking kotłów na śmieci z możliwością spalania eko groszku.
Prawda.

karoka65
22-03-2012, 20:31
dzięki a gdzie znajdę jakiś schemat tego pieca lub przekrój??

Do 17-ki mogę ci przesłać a 11-ka jest w czasie aktualizacji.
Producent w nocy wyjeżdża na 3 dni na wystawę do Rzeszowa jakby ktoś był z okolic to można będzie zobaczyć na żywo odpaloną 11-kę i 17-kę.
Trochę się przez to przeciąga.

tesel
22-03-2012, 20:32
Już o tym pisałem.Napiszecie wszystko co wiecie o kotłach,porobicie tabelki ,zestawienia,porównania.Po co ?Żeby się potem pokłócić,który jest lepszy?Już wyczuwam napięcie u niektórych.
A jak ktoś będzie szukał kotła ,przeczyta te wasze tabelki to na koniec i tak zapyta Który kocioł wybrać ?

Jarecki79
22-03-2012, 20:39
:) :) :)
Tesel tys prowda, przeciez większość tych wszystkich spraw była już 2-3krotnie omawiana na tym wątku.
Ja jednak wiem,że to przecież Ty masz najlepiej skonfigurowany wyrób ;)
Podobnie jak najlepszą konfigurację dla siebie posiada Darase itd.

:) :) :)

raf1 podczas pracy automatu ruszt awaryjny masz do dyspozycji w OE+ oraz SKAM-P

Piotrek42
22-03-2012, 20:40
Pozwolę się nie zgodzić z Zawijanem ( a co :D w końcu kto mi zabroni ;) ) jezeli ktoś kupuje kocioł z rusztem awaryjnym to znaczy że jest mu taki ruszt potrzebny i BASTA! ja np 2 sezony palilem drewno z budowy,(podbitkę ,więzbę, palety,ogrodzenie tymczasowe itd) doszedłem do takiej wprawy że wkoncu paliłem to na automacie (bruli i ecoal) jest taki popyt producent to produkuje i tak ma być jest wolny rynek...poza tym wszelkie kartony papier też palę w kotle ,zamiast to wyrzucać..Następna sprawa dotycząca Trwałości - nikt mi nie wmówi ze blacha 4mm ( przy identycznych parametrach użytkowania kotła) wytrzyma tyle samo lub dłuzej jak blacha 5mm. Masz jarecki rbr-a bo zawału dostaniesz:D

Ps Oczywiście nie całe 2 sezony a okresy przejściowe!

Jarecki79
22-03-2012, 20:42
Fajnie Piotrase, to przepływ spalin przy pracy automatu a teraz pokaż jak wygląda przepływ spalin przy pracy na ruszcie awaryjnym

karoka65
22-03-2012, 20:53
Firma Instalco jako jako nie liczna wśród producentów kotłów zajmuje się od 37 lat budową instalacji grzewczych i kotły które produkują są sumą również tych doświadczeń , wiedzą jak ich urządzenia pracują z dziesiątkach rodzajów instalacji grzewczych i jak powiedział człowiek z tej firmy na targach w Sosnowcu "nie jest sztuką zbudować kocioł który dobrze pracuje tylko w dobrych instalacjach , kocioł ma pracować dobrze w każdej instalacji i dlatego RBR jest taki a nie inny i nie zrobi mu krzywdy ani zimny powrót z instalacji ani głupota instalatora "

Jarecki79
22-03-2012, 20:56
Jarecki79 na wysokosci wyczystki masz klapke w kształcie litery Z (pogrubiona ) odginasz to, w stronę drzwiczek i zmieniasz przepływ spalin (bardzo zmyslna konstrukcja) 1 ruch i cześć

I tym sposobem spaliny z paleniska awaryjnego pomijają dwa kanały dymowe i tylko jednym płaskim, poziomym trafiają bezpośrednio do komina (czyli 2/3kanałów dymowych przestaje brac udział w wymianie ciepła).

Piotrek42
22-03-2012, 20:59
Jeszcze raz obie fotki, i informacja: w kotle RBR deflektor bierze udział również przy paleniu na ruszcie awaryjnym

Jarecki79
22-03-2012, 21:01
Jeszcze raz obie fotki, i informacja: w kotle RBR deflektor bierze udział również przy paleniu na ruszcie awaryjnym

Super, przydałoby się coś podobnego z OE+ oraz OE

Dla przypomnienia wstawiam ze skam-a

tesel
22-03-2012, 21:01
Jeśli pozwolicie to dorzucę jeszcze jeden kamyk do ogródka na temat rusztu awaryjnego.
Bądżcie konsekwentni na stronie http://zawijan.wordpress.com/poradnik-uzytkownika/kotly-retortowe/ruszt-wodny-tak-czy-nie/ zawijan napisał,że ruszt awaryjny został wymuszony na producentach przez użytkowników.
Teraz okazuje się,że to zbędny gadżet. Ja się cieszę ,że go mam i obym nie musiał z niego korzystać.

Piotrek42
22-03-2012, 21:04
Super, przydałoby się coś podobnego z OE+ oraz OE

Dla przypomnienia wstawiam ze skam-a

Co głupio Ci się zrobiło :D hehe ,ale fakt faktem, jedyny kociołek co nie zmamiescił danych to ogniwo.... acha jarecki... a nie dodaliście czasami cegły szamotowej w celu lepszej akumulacyjności?? ;)

karoka65
22-03-2012, 21:08
Ludzie powiem wam jeszcze jedno o czym pewnie większość nie ma pojęcia.
Chełpienie się rusztem awaryjnym może komuś wyleźć bokiem.
Już piszę dlaczego.
W miejscowościach gdzie jest możliwość z korzystania z dopłat do kotłow niskoemisyjnych w ramach Programu Niskiej Emisji Spalin jest wręcz przeciwnie, kocioł który ma ruszt awaryjny dyskwalifikowany jest od ręki.
Producenci w takich przypadkach robią różne rzeczy a wiem bo znam taki przypadek.
Tam gdzie można wstawić ruszt wspawują delikatnie blachy żeby to zasłonić do odbioru, taki niby zsyp wewnętrzny do szufladki, i inne rzeczy ale nie wszystko musicie wiedzieć.
Różnie urzędasy do tego podchodzą.
Sam wiesz jarecki że twój kocioł miał grzać u mojego kuzyna ale ruszt i za krótka gwarancja, wymagali minimum 5 lat.
Żeby dostać tam te pieniądze tak jak napisałem mieli warunek gwarancja 5 lat, żadnego rusztu poza palnikiem który umożliwiłby spalenie czegoś innego jak eko groszek no i jeszcze wg mnie głupota a raczej cwaniactwo i kumoterstwo bo były narzucone od razu firmy instalatorskie które mogły to wykonać.
Chyba 3 na cały powiat nie mały.
Także pomyślcie zanim coś chlapniecie niechcący albo będziecie chcieli gdzieś czymś zabłysnąć.

zawijan
22-03-2012, 21:08
Super, przydałoby się coś podobnego z OE+ oraz OE

A po co?
Chcesz kupić takie?

karoka65
22-03-2012, 21:10
Ja się cieszę ,że go mam i obym nie musiał z niego korzystać.
i ja się pod tym podpisuję obydwiema łapami :)

karoka65
22-03-2012, 21:17
Idąc dalej jak myślicie dlaczego niby mały producent jakim jest firma Instalco dostał się do bardzo wąskiego grona firm które dostały możliwość instalacji sterownika eCoal.pl ano pewnie takie że ich konstrukcja jest odpowiednio dobra.

Maher
22-03-2012, 21:43
Idąc dalej jak myślicie dlaczego niby mały producent jakim jest firma Instalco dostał się do bardzo wąskiego grona firm które dostały możliwość instalacji sterownika eCoal.pl ano pewnie takie że ich konstrukcja jest odpowiednio dobra.

To producent ecoala jest takim autorytetem, że nie sprzedaje byle komu sterownika tylko sprawdzonym firmom?
Wydawało mi się że wystarczy zwykły piec z palnikiem typu brucer itd. aby można go buło wyposażyć w sterownik ecoal.
Może jak znasz to wymienisz wszystkich producentów którzy dostali się do wąskiego grona, może są lepsze konstrukcje oprócz tej trójki?

karoka65
22-03-2012, 22:00
firmy to ogniwo , kotstal , tilgner , ponar , i instalco

karoka65
22-03-2012, 23:01
Ktoś domagał się DTR Ogniwo Eko+ 10kW widzę że jest na stronie firmy z Biecza.
http://www.ogniwobiecz.com.pl/do-pobrania/dtr

minertu
23-03-2012, 00:55
raf1 DTR jest do pobrania u mnie na stronie.
Również tak jak karoka69 czekam na DTR do 11-tki.

minertu
23-03-2012, 01:13
Super, przydałoby się coś podobnego z OE+ oraz OE
A po co jak to widać z rysunku w DTR jaki te spaliny mają obieg.

Czepiacie się rusztu awaryjnego,który w większości gmin gdzie są dotacje unijne do kotłów EKO jest dyskwalifikowany zaraz na starcie.
Ja mam OE 2 sezon i jeszcze na ruszcie awaryjnym nie paliłem.
Śmieci segreguję bo odbierają je za darmo.
Teściowa kupiła ELEKTROMETA (3 sezony temu) bo spełniał warunek ,że kocioł nie ma rusztu awaryjnego.Dorabiali go po odbiorze instalacji.Dopłaciła 500zł a ani razu z niego nie skorzystała :) ale ma.
Ja z gminą powalczyłem co do Ogniwa bo był zapis w DTR ,że jest ruszt awaryjny.
Zapytałem tylko "to na jakiej podstawie kocioł dostał certyfikat ekologiczny" i przestali się czepiać rusztu.Zresztą w okresie 3 lat mają prawo -bo jest to w zapisie o dofinansowaniach gdzieś- przyjść i pobrać próbkę popiołu.

Piotrek42
23-03-2012, 07:09
U mnie w Mieście jak poszedłem po dofinasownie na kocioł to zrobili TAAAAAAAKIE oczy;) i tekst w stylu Barei ,bo wie pan bo gmina biedna jest, pieniędzy nie ma i takie tam... no to zatrzymałem sie u Burmistrza, spytałem sie, co ma za leniwych urzędników że nawet nikomu nie chce się dowiedzieć o dofinansowanie ekologiczne...no i teraz juz jest dotacja....2 lata po tym jak zamontowałem kocioł:D

Xerses
23-03-2012, 08:19
U mnie w Mieście jak poszedłem po dofinasownie na kocioł to zrobili TAAAAAAAKIE oczy;) i tekst w stylu Barei ,bo wie pan bo gmina biedna jest, pieniędzy nie ma i takie tam... no to zatrzymałem sie u Burmistrza, spytałem sie, co ma za leniwych urzędników że nawet nikomu nie chce się dowiedzieć o dofinansowanie ekologiczne...no i teraz juz jest dotacja....2 lata po tym jak zamontowałem kocioł:D

Hehe dobre. Ale nie tylko u Ciebie. U mnie jest podobnie. Jedynie dopłata do kolektorów i pomp ciepła. Co do pieców. Mam takie małe pytanka:
1. Ktoś tu wczesniej napisał że w RBR na palniku można spalić papiery itp . Czy to jest bezpieczne i dopuszczalne?
2. Pytałem kiedyś i chyba nikt nie odpowiedział. Dlaczego RBR tak dużo waży? Tylko bez ściemy że grubsza blacha. Co jest dołożone - szamot? Prosze o konkretną odpowiedź dystrybutora.
3. Kolega jarecki zarzucil krótki obieg spalin w RBR. Zatem pytanie - jaki ma to wpływ na nie wiem sprawność, wydajność? Mówie to w kontekście osoby która będzie chciała wykorzystać ruszt do przepalania jesienią i ewentualnie wiosną.
4. No a może takie przepalanie sie wogóle nie opłaca?

Xerses
23-03-2012, 08:22
Ogniwo to duży producent , ale wydaje mi się że powinni dostosowac się do rynku i zaczać produkować kotły z wylotem spalin do góry. Zwłaszcza że coraz więcej projektów ma kotłownie projektowane pod gaz - i niestety nikt tam nie myśli że ktoś może sobie wsadzić piecyk z podajnikiem. Efekt - za cholere nie idzie wsadzić pieca z wylotem z tyłu.........

Xerses
23-03-2012, 08:23
Już o tym pisałem.Napiszecie wszystko co wiecie o kotłach,porobicie tabelki ,zestawienia,porównania.Po co ?Żeby się potem pokłócić,który jest lepszy?Już wyczuwam napięcie u niektórych.
A jak ktoś będzie szukał kotła ,przeczyta te wasze tabelki to na koniec i tak zapyta Który kocioł wybrać ?

Może......... ale jak do tej pory nikt tej tabelki nie zrobił....... i te pytania napewno dalej będą sie pojawiać - bo ciężko znaleść hardcora który przeczyta te wszystkie posty - a tak wklejasz strone z tabelką i wszystko w temat.:)

Nemo5576
23-03-2012, 08:27
Który kocioł wybrać ?
Ten który ma najwięcej cech uważanych za zalety, a najmniej cech uważanych za wady :) A co jest wadą, a co zaletą to sprawa indywidualna :D

Jarecki79
23-03-2012, 08:32
1. Jeżeli odległości między głowica paleniska a ścianami wodnymi są odpowiednie, to na palniku spalisz papiery, jak włożysz je w plastikową rekalmówkę.
Będzie to bezpieczne

Tyle,że w kotłach OE+ oraz Skam możesz to zrobić wygodniej na stale zamontowanych rusztach. Ich zastosowanie ma tez wpływ na temp. dołu kotła...

3. Przy tym ruszcie awaryjnym i krótkim obiegu oczywiście sprawnośc będzie niższa. Czy to ważne? Nie wiem, dla kogoś, kto będzie chciał przepalac może tak, ale z drugiej strony przepalamy godzinke na sama wode w bojlerze.... Równie dobrze można zadać pytanie, czy internet w sterowniku jest ważny - dla części forumowiczów tak, ale czy dla wszystkich użytkowników? Stąd chyba wybór sterowników jest sensowny.

4. Jak sie komuś chce- to tak działa. Nie musisz, dobrze wykonana instalacja, wykorzystanie stref czasowych z funkcją STOP grzania CWU (Bruli, ecola, Cobra, Puma) pozwala na spalanie od 1-3kg/24h w trybie letnim przy pracy automatu. Chyba sensowniejsze jest to górne mocowanie do okazjonalnego spalenia jakiś papierów. Dolne mocowanie na sytuacje awaryjne.

5. Dochodzi jeszcze kwestia sytuacji awaryjnych w OE, OE+, SKAM jak zadziała np. czujnik kosza, albo nie chce Ci się często wywalać popiołu, to może nawet zasypać popielnik na równo z palnikiem i nadal będzie normalny przepływ spalin do komina.

kaczmimo
23-03-2012, 09:29
1. Jeżeli odległości między głowica paleniska a ścianami wodnymi są odpowiednie, to na palniku spalisz papiery, jak włożysz je w plastikową rekalmówkę.
Będzie to bezpieczne


Jarecki chyba nie zrozumiałem, możesz wyjasnić bardziej szczegółowo?

Piotrek42
23-03-2012, 09:38
Kolektory to badziew ale pompa ciepła ???

Ciekawe spostrzezenie PC to COP 3-4 a COP kolektorów kilkaset....

darase
23-03-2012, 09:42
Kaczmimo dobrze że dałeś na czerwono, nie wolno spalać plastyków w piecach, swego czasu ogrzewałew wodę w lato darmowywi kartonami i... mam serdecznie dość, masa roboty, masa popiołu i mało ciepłej wody. Koszt grzania eko czeskim dla 5osób i zmywarki to ok. 2.2 zł na 24h.

darase
23-03-2012, 09:48
Przy cenie 3tyś i mojej cenie za Cwu 2,2zł inwestycja się zwróci po 4latach jak końca świata nie będzie :)
Warto pomyśleć.

Nemo5576
23-03-2012, 09:55
Energii elektrycznej nie doliczyłeś. I przeglądów/napraw. Pytanie szybciej padnie czy się zwróci :)

Piotrek42
23-03-2012, 09:57
Przy cenie 3tyś i mojej cenie za Cwu 2,2zł inwestycja się zwróci po 4latach jak końca świata nie będzie :)
Warto pomyśleć.
jasne... kup sobie ....zwłaszcza jak masz duze zuzycie cwu.....

Nemo5576
23-03-2012, 10:07
Jak nie trzeba doliczać kosztów energii elektrycznej znaczy bez prądu działają. Znaczy jakieś amerykańskie. Moje niemieckie bez sztrumu działać nie chcą :D

darase
23-03-2012, 10:13
"własnie mam awarie sprężarki pompy
ciepla viessmann vitocal 343 po 6 latach
użytkowania"

Już mi się odechciało :D
Nie ma jak to ekogroszek :)

Jarecki79
23-03-2012, 10:13
Jarecki chyba nie zrozumiałem, możesz wyjasnić bardziej szczegółowo?

Tak, mam kilka znajomych, sam tez tak robiłem w tłoku na hali produkcyjnej.

Suspenser tez tak działa na swoim kociołku.... nie wkłada rusztu awaryjnego, tylko ładuje papiery w reklamówkę i spala je bezpośrednio na palniku, u niego jest mała odległość między końcem palnika a ścianami wodnymi, dlatego jest to możliwe do spalenia, same papiery jednak mu już fruwają i uciekają, muszą byc w jakiejś reklamówce.

Nemo5576
23-03-2012, 10:15
Nie lepiej przez niszczarkę przepuścić i z ekogroszkiem zmieszać? Choć nie wiem co na to ślimak w podajniku :)

Jarecki79
23-03-2012, 10:20
Tak tez można (choć nie próbowałem), muszę Ci jednak powiedzieć,że ten papier po przepuszczeniu przez niszczarke jest świetną rozpałką palnika.
Tak mój instalator rozpala często swojego domowego tłoka. Idzie błyskawicznie

raf1
23-03-2012, 10:23
raf1 DTR jest do pobrania u mnie na stronie.
Również tak jak karoka69 czekam na DTR do 11-tki.
a możesz podać linka :)

darase
23-03-2012, 10:25
A nie lepiej te papiery dać na makulaturę albo do toalety :) :D
Najlepiej rozpala się olejem napędowym plus benzyna, dwie minuty :) tylko trzeba uważać ofkorse :)

Nemo5576
23-03-2012, 10:29
Haziel byle papierem łatwo zatkać :P A makulatura tania, poza tym może z nudów ktoś to jeszcze poskleja ;) A jak przez piec przejdzie to pewne że już na 1000 % utajnione :D

Jarecki79
23-03-2012, 10:49
A nie lepiej te papiery dać na makulaturę albo do toalety :) :D
Najlepiej rozpala się olejem napędowym plus benzyna, dwie minuty :) tylko trzeba uważać ofkorse :)

Srajtaśma to do toalety :)
Ale to po niszczarce fajna podpałka jest.

Benzyny czy oleju nie polecam, zbyt niebezpieczne, zakazane są takie metody także w DTR.
Z tych niebezpiecznych metod sam rozpalałem kilka podajników takim małym palnikiem :) :) też szybko idzie, ale jest równie niebezpieczne i tez nie polecam.

Najlepiej, najwygodniej podpałka do grilla w kostkach - szybko, wygodnie, bezpiecznie.

Andrzej_M_
23-03-2012, 10:55
,,,, Najlepiej rozpala się olejem napędowym plus benzyna, dwie minuty :) tylko trzeba uważać ofkorse :)

Pozwolisz, że nie skomentuje Twego wpisu.

Andrzej

Xerses
23-03-2012, 11:27
A odpowiedzi na to dlaczego RBR tak dużo waży jak nie ma taknie ma........

Odyn1
23-03-2012, 12:02
A odpowiedzi na to dlaczego RBR tak dużo waży jak nie ma taknie ma........

Tak też mnie to ciekawi........... aż mnie korci aby zadzwonić do producenta, ale wolałbym aby się dealerzy wypowiedzieli......

Xerses
23-03-2012, 12:12
z DTR ogniwa czyramy..."użytkowanie kotła przy zbyt małym odbiorze ciepła (okres letni) moze powodować wykrapanie sie kondensatu na zew. powierzchniach płaszcza wodnego i przyspieszone zużycie kotła" --> każdy kocioł tak ma czy inni producenci tego nie piszą?

minertu
23-03-2012, 12:15
Nikt tego lepiej nie wie jak sam producent.
Na pewno betonem nie jest zalany bo co by tę wodę grzało?
Sam palnik waży ok 90kg.
Nie byłem przy produkcji więc się nie wypowiem.
Kotła rozcinał nie będę aby to sprawdzić.
Blacha swoje waży.

minertu
23-03-2012, 12:17
z DTR ogniwa czyramy..."użytkowanie kotła przy zbyt małym odbiorze ciepła (okres letni) moze powodować wykrapanie sie kondensatu na zew. powierzchniach płaszcza wodnego i przyspieszone zużycie kotła" --> każdy kocioł tak ma czy inni producenci tego nie piszą?
Może co nie znaczy,że musi.
U mnie tego nie zauważyłem.

minertu
23-03-2012, 12:19
a możesz podać linka :)
Czy Ty jesteś z Tarnowskich Gór?
Wpisz mojego nicka w google a ono cie naprowadzi :)
DTR jest tam gdzie RBR EKOUNIWERSAL tylko rozwiń stronę.

Jarecki79
23-03-2012, 13:11
z DTR ogniwa czyramy..."użytkowanie kotła przy zbyt małym odbiorze ciepła (okres letni) moze powodować wykrapanie sie kondensatu na zew. powierzchniach płaszcza wodnego i przyspieszone zużycie kotła" --> każdy kocioł tak ma czy inni producenci tego nie piszą?

Każdy kocioł tak ma, chodzi głównie o tzw punkt rosy spalin.
Najlepiej, jakby kotły pracowały między 100-200st.C spalin w zależności od wykorzystania mocy.
Z własnych doświadczeń moge powiedzieć, że przy odpowiednich warunkach pracy, paliwa, ciągu kominowego... nie ma tego kłopotu do ok.70st.C spalin, kłopot może być przy przeciągających się temp. <70st.c spalin. Trzeba wówczas myslec i zmieniac warunki pracy kotła, aby sytuacje zmienić/poprawić.

raf1
23-03-2012, 18:52
Czy Ty jesteś z Tarnowskich Gór?

ok

Xerses
23-03-2012, 19:37
Każdy kocioł tak ma, chodzi głównie o tzw punkt rosy spalin.
Najlepiej, jakby kotły pracowały między 100-200st.C spalin w zależności od wykorzystania mocy.
Z własnych doświadczeń moge powiedzieć, że przy odpowiednich warunkach pracy, paliwa, ciągu kominowego... nie ma tego kłopotu do ok.70st.C spalin, kłopot może być przy przeciągających się temp. <70st.c spalin. Trzeba wówczas myslec i zmieniac warunki pracy kotła, aby sytuacje zmienić/poprawić.

Czyli aż tak źle nie jest :) Dzięki za informacje kolego. Twoja wiedza to spora skarbnica:)

Jarecki79
23-03-2012, 21:03
Chopy, cały czas taka powaga, początek weekendu, moze trochę luzu weekendowego na wątku Tesla??

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?199624-Weekendowe-pogaduchy&p=5286085&viewfull=1#post5286085

SUSPENSER
23-03-2012, 21:36
Kaczmimo dobrze że dałeś na czerwono, nie wolno spalać plastyków w piecach, swego czasu ogrzewałew wodę w lato darmowywi kartonami i... mam serdecznie dość, masa roboty, masa popiołu i mało ciepłej wody. Koszt grzania eko czeskim dla 5osób i zmywarki to ok. 2.2 zł na 24h.

Przesadzasz - wypełniaczami i kartonami nieźle się pali.

Nawet worki po ekogroszku [z PE] pięknie się spalają bez dymienia gdy jest dobrze rozżarzony żar.

Pamiętaj, że czeski eko ma masę siarki zabójczej dla wymiennika kotła, więc trzeba wybrać odpowiedni [ja na lato także się nad nim zastanowię jako domieszka do Pieklorza - wtedy mniej popiołu z czeskiego osadza się na wymienniku].

SUSPENSER
23-03-2012, 21:38
Suspenser tez tak działa na swoim kociołku.... nie wkłada rusztu awaryjnego, tylko ładuje papiery w reklamówkę i spala je bezpośrednio na palniku, u niego jest mała odległość między końcem palnika a ścianami wodnymi, dlatego jest to możliwe do spalenia, same papiery jednak mu już fruwają i uciekają, muszą byc w jakiejś reklamówce.

Z tą reklamówką to raczej przeszłość i drobniejsze papiery trafiają do kosza, ale kartony są ok i gdy się ich nazbiera idą z dymem [gdy mam ochotę posiedzieć w kotłowni] ;)

SUSPENSER
23-03-2012, 21:48
Moje pytanie - czy dwa kolana - aby doprowadzic rure od czopucha do komina to spory problem dla ciągu i wogóle dla pracy kotła? Mówie tu bardziej w kontekście ogniwa - bo gdybym kupił ten piec to właśnie musiałbym tak zrobić........

U mnie to żaden problem - jedno kolano 90 st mam za czopuchem, potem rura 0,5 m w pionie i drugie kolano 90 st [mam wysoko wlot do komina] - dzięki temu bardzo mało popiołu dolatuje do komina.

SUSPENSER
23-03-2012, 21:49
A odpowiedzi na to dlaczego RBR tak dużo waży jak nie ma taknie ma........

Może ma balast jak pralka ;) ... dobra idę na wątek łykendowy zanim mnie ktoś "wyprostuje".

darase
23-03-2012, 22:06
Ale ale ile trzeba spalić kartonów żeby mieć 150l ciepłej wody a potem tyle popiołu, aa trzeba także je pociąć lub porwać, szkoda cennego czasu dla 2,2zł.

Uwaga dla kupujących piece, dzisiaj rozmawiałem z kobitką pytam jak zima jej minęła, a ta mówi strasznie 6t eko spaliła, 4,5t eko po ok. 1000zł i 1,5t tańszego, jak jej powiedziałem że na podobną powierzchnię spaliłem 2t eko po 690zł/t i 1,2t eko po 820zł/t (średni koszt 24h -ok. 14zł) to powiedziała żebym jej nie denerwował i wyszła.

Taka przestroga dla kupujących co nie wiedzą jaki np. jest sterownik a potem wychodzi gorzej niż na automacie eCoal.

Temperatura w pomieszczeniach od 23st. do 24st. jestem ciepłolubny :)
Dom 9.5m na 11m razy dwie kondygnacje plus dwie przybudówki, plus woda dla 5osób i zmywarki.

Piotrek42
23-03-2012, 22:08
Ale ale ile trzeba spalić kartonów żeby mieć 150l ciepłej wody a potem tyle popiołu, aa trzeba także je pociąć lub porwać, szkoda cennego czasu dla 2,2zł.

Uwaga dla kupujących piece, dzisiaj rozmawiałem z kobitką pytam jak zima jej minęła, a ta mówi strasznie 6t eko spaliła, 4,5t eko po ok. 1000zł i 1,5t tańszego, jak jej powiedziałem że na podobną powierzchnię spaliłem 2t eko po 690zł/t i 1,2t eko po 820zł/t (średni koszt 24h -ok. 14zł) to powiedziała żebym jej nie denerwował i wyszła.

Taka przestroga dla kupujących co nie wiedzą jaki np. jest sterownik a potem wychodzi gorzej niż na automacie eCoal.

Trza było z obcymi babami nie gadać :D

SUSPENSER
23-03-2012, 22:21
Ale ale ile trzeba spalić kartonów żeby mieć 150l ciepłej wody a potem tyle popiołu, aa trzeba także je pociąć lub porwać, szkoda cennego czasu dla 2,2zł.

W sumie masz rację - gdy u mnie też będzie tak tanio i nie będę miał ochoty rzucę to ;)

minertu
24-03-2012, 06:01
Ale ale ile trzeba spalić kartonów żeby mieć 150l ciepłej wody a potem tyle popiołu, aa trzeba także je pociąć lub porwać, szkoda cennego czasu dla 2,2zł.

Uwaga dla kupujących piece, dzisiaj rozmawiałem z kobitką pytam jak zima jej minęła, a ta mówi strasznie 6t eko spaliła, 4,5t eko po ok. 1000zł i 1,5t tańszego, jak jej powiedziałem że na podobną powierzchnię spaliłem 2t eko po 690zł/t i 1,2t eko po 820zł/t (średni koszt 24h -ok. 14zł) to powiedziała żebym jej nie denerwował i wyszła.

Taka przestroga dla kupujących co nie wiedzą jaki np. jest sterownik a potem wychodzi gorzej niż na automacie eCoal.
Dobrze by było dodawać do tych opisów utrzymywana temperaturę w pomieszczeniu ja tez mogę napisać,że spaliłem 3 tony groszku ale,że w tym czasie chodziłem w korzuchu po domu juz nikt ni9e bierze pod uwagę.
Darase nie mam na myśli Ciebie ale ogólnie jak ktoś pisze ile spalił niech również napisze przy jakim zapotrzebowaniu i jaka utrzymywał temp wewnętrzną.

darase
24-03-2012, 07:44
Minertu podsumowanie sezonu zrobię w kwietniu, chodziło o pokazanie pracy dwóch sterowników: mojego automatu i drugiego kóry jest źle ustawiony i połyka groszek jak ciepłe bułeczki. Kobitka nie wie jaki ma piec a tym bardziej jaki sterownik :)
Dobrze że chociaż wie ile wydaje miedzi na sezon zimowy.

Nemo5576
24-03-2012, 11:49
Uffff... dobrze że w naszym społeczeństwie mamy światłych i oświeconych ludzi którzy uważają że wszystko robią najlepiej, sa trendy i na czasie....
Nie martw, Się większość tych trendy ma w domu kominek i jak bieda przyciśnie jest gdzie co łatwopalniejsze, a kaloryczniejsze śmieci upchnąć ;)

minertu
24-03-2012, 12:17
Nie martw, Się większość tych trendy ma w domu kominek i jak bieda przyciśnie jest gdzie co łatwopalniejsze, a kaloryczniejsze śmieci upchnąć ;)
Mam również kominek zrobiony dużo wcześniej przed wymiana kotła.Przez dwa sezony odpaliłem go bodajże 3 razy.
Wydałem na niego 8tyś zł.
Ustawiam na nim pamiątki z wczasów :)

tesel
24-03-2012, 13:27
Powiem ,że gdyby się w gminie postarali to było by stać wszystkich i to właśnie dzięki gminie,niech rusza dupy,kasa z środków unijnych przepada bo tylko kombinują jak i ile do siebie nagrabić.
Przekręty są wszędzie,nawet w mojej gminie.
Inwestycje fikcyjne i nikt tego nie kontroluje.
Powiem tak. Im się nie chce.to jest chore,a dla mnie przykre.To jest walka z wiatrakami a ja Don Kichotem nie jestem.

Jarecki79
24-03-2012, 16:29
ARTURO SPAMUJESZ NA TYM WĄTKU

Nie wstawisz sobie kotła do swojego domu, bo nikt tak małego nie produkuje.
Nie ma kotła z podajnikiem o mocy 4kW, możliwe jest wykonanie czegoś koło 7kW razem z zapotrzebowaniem na CWU.

U Ciebie jednak żadne ogrzewanie centralne tj. pompa ciepła, gaz, olej, groszek nie powinno wchodzić w rozważania.
System niecentralny, elektryczny, precyzyjnie sterowany, jakiś reku, woda podgrzewana punktowo. Budowa kominka i komina do niego to głupota w takim domu.

Dlatego ostatni raz proszę, abyś tutaj nie spamował.

Vld
24-03-2012, 23:33
sprawiedliwość to ponoć w niebie dopiero
tylko co mają zrobić ateiści?

Vld
24-03-2012, 23:42
A nie lepiej te papiery dać na makulaturę albo do toalety :) :D
Najlepiej rozpala się olejem napędowym plus benzyna, dwie minuty :) tylko trzeba uważać ofkorse :)

a czy ta wypowiedź była na temat?
Tak jak 90% pozostałych na tym wątku i kilku innych podobnych tasiemcach?
Taka jest niestety prawda i by chcieć zapanować nad prywatnymi pogawędkami tej czy innej grupki osób, trzeba by nic nie robić jak tylko siedzieć i usuwać.
A tak łatwiej skasować wpis jednego czy drugiego odmieńca, który zwróci na to uwagę i pozorny spokój forumowych wyjadaczy zaburzy.

Widzę darase, że i twoje wypowiedzi nie są ze spiżu :)

zbigmaz01
25-03-2012, 10:36
Miałem pilny wyjazd i mnie nie było więc jeżeli mogę to dopiero dzisiaj odpowiem.


Panowie zostaje pytanie - Zbigmaz- może jakiś szkic jak drogi spalin wyglądają w automacie oraz na ruszcie awaryjnym u Ciebie
Tylko jedno pytanie dlaczego z tym zwracasz się do mnie? Co ja jestem jakiś specjalista w budowie pieca? To nie jest mój wyrób, ja go tylko użytkuję więc proszę zadawać te pytania właściwym osobom a ja taką nie jestem, zresztą szkic to już masz. Jako kumaty człowiek w posługiwaniu się internetem chyba nie trudno znaleźć DTR :???: (bo ta jest dostępna :lol:w przeciwieństwie do innych)


Tak jak u kol. Zbigmaz tem. spalin w porywach 200st. ale zapewne ma kolega czujnik zkalibrowany ;) tylko w dół czy w górę? :)Czujnik skalibrowany i pokazuje tyle ile jest (spaliny). Wzrastają tak dużo bo dostają dużo zimnej wody z CO i podłogówki. To jest naprawdę dużo wody i trzeba ją nagrzać co jak widać nie stważa żadnego kłopotu :)


Ok zatem w prostych słowach - ja wywnioskowałem że RBR ma najkrótsza drogę spalin. Mozna ten wniosek potwierdzic lub obalic jakimiś konkretnymi cyframi, danymi itd?A o jakie cyfry lub dane ci chodzi? Masz wykresy na których wszystko widać, jaki czas jest potrzebny by po tym jak kocioł zacznie grzać a kiedy zaczyna wzrastać temperatura. Jeszcze tylko poczytać posty i wiadomo ile kto ma wody w obiegu i już widać sprawność oddawania ciepła przez (nie tylko) spaliny.


Kurde sytuacja jest tak że musze zmieścic się z piecem na głębokość 100- 105 cm max. komin mam w rogu kotłowni ,przy czym wlot komina nie jest przy ściane - wtedy wystarczyłoby tylko jedno kolano i prosto do otworu - tylko otwór jest odsuniety od ściany o jakieś 40 cm (przy ścianie ida kanały wentylacyje). Stąd dwa kolana i to chyba będzie kicha..........
ciąg .....hmmm komin ma 8,5 metra i jest przekroju 16x16 Mój piec ustawiony jest na głębokości 115cm (mierząc razem zrączkami drzwiczek) jednak z tyłu pieca mam jeszcze 30cm miejsca (inwerter, akumulator, pompa), a co do podłączenia komina to tu już niema żadnego kłopotu, jest od góry i skrętne :)


Chcieliśmy porównac różne rzeczy - zróbmy to bez gdybania czy potrzebne czy nie.
Mi jest internet nie potrzebny przy sterowniku kotła, ale część z Was nie wyobraża sobie bez tego działania a przecież sterownik węgla nie dokłada ani popiołu nie wysypuje...
Tak samo jest z rusztem awaryjnym.

Mozna spojrzeć na temat szerzej koncentrując się na pracy automatycznej:
Ogniwo Eko - przy pracy automatycznej nie da rady korzystac z rusztu awaryjnego
RBR jak rozumiem podobnie
ale już...
Ogniwo Eko + ma ruszto-deflektor, więc podczas pracy automatu jakies papiery spalę bez zabaw (co do tej pory możliwe było przy rusztach wodnych)
podobnie aktualny Skam-P - górne mocowanie rusztu zostaje, więc podczas pracy automatu mogę spalić jakies papiery.


GENERALNIE PONAWIAM PYTANIE, CZY DOCZEKAMY SIĘ SZKICY DO PORÓWNANIA?Wszystko jest super, tylko ja potrzebuję około 5min na wyczyszczenie pieca i wcale się nie ukalam jak kominiarz i mogę to zrobić nawet jak jestem obkuty w Anzug :) Może robię to w nieodpowiedni sposób? A jest na to jakaś DTR? Nie wiem nie szukałem :) Mogę nawet dosypać opału i nie przechodząc na tryb ręczny, otwieram zasobnik a z niego się nie kopci ani nie dymi i w kotłowni nie ma smrodu :)

DTR nie ma na stronie i nie będzie.
Zbyt duża konkurencja miejscowa i nie mamy zamiaru komuś za friko dawać gotowych rozwiązań i efektów kilku lat własnych doświadczeń.
Może najwyższy czas aby to opatentować:???: W internecie jest tego tyle że konkurencja miejscowa tylko czeka na taki rarytas:???:



Przepraszam jak odpowiedziałem na pytania na które już padły odpowiedzi ale w niektórych sytuacjach nie mogłem się powstrzymać od wypowiedzi czytając tak na szybko te kilka ston :)

karoka65
25-03-2012, 10:49
Tutaj to już chyba szkoda pisać bo wpadnie jakiś narwaniec i wykasuje wszystko nie patrząc kto włazi tam gdzie go nikt nie chce słuchać i wprowadza zamieszanie na wątku.

Jarecki79
25-03-2012, 10:55
Zbigmaz, to wszystko już nieaktualne, zwracałem się do Ciebie, bo często zabierasz głos.
Na pytania w międzyczasie odpowiedział Piotras i wkleił szkice.
Brakuje tylko ostatniej konstrukcji, jak ktoś chce porównywać.

W niedzielę na serio o kotłach, gdy taka ładna pogoda za oknem to lekka przesada.

karoka65
25-03-2012, 11:01
Wkleiłem link do DTR Ogniwo Eko+ 10kW jak ktoś chce to sobie popatrzy.
Chyba tego nie wykasowali ?

minertu
25-03-2012, 11:16
DTR-ki Ogniwa , RBR-a oraz eEKR-a są dostępne również na mojej stronie.
Nikt się z nimi nie kryje.Konstrukcje są opatentowane więc producenci strachu o podróbę nie mają.
Panie Jarecki zapytam się o znaczenie tych dróg spalin na ruszcie awaryjnym.
Ile dni w roku użytkownik z nich skorzysta biorąc pod uwagę to,że nie kupuje się kotła automatycznego po to aby palić w nim tradycyjnie.
Oczywiście każdy ma coś tam do spalenia,ale nie będzie tego spalał przez 5 lat bo wtedy w taki kocioł nie opłaci się inwestować.

minertu
25-03-2012, 11:21
Poza tym nikt nikogo nie zmusza do zakupu takiego a nie innego kotła.Wybór zawsze podejmie inwestor.
Tutaj dowie się o wadach i zaletach.
To do czego chce wykorzystać kocioł i jak go użytkować zawsze będzie jego decyzją.
Czy miłośnika FIATA zmusisz do zakupu MERCEDESA?
Nie bo to jego kasa i to on podejmie decyzję czym chce jeździć , prawda?

Jarecki79
25-03-2012, 11:37
DTR-ki Ogniwa , RBR-a oraz eEKR-a są dostępne również na mojej stronie.
Nikt się z nimi nie kryje.Konstrukcje są opatentowane więc producenci strachu o podróbę nie mają.
Panie Jarecki zapytam się o znaczenie tych dróg spalin na ruszcie awaryjnym.
Ile dni w roku użytkownik z nich skorzysta biorąc pod uwagę to,że nie kupuje się kotła automatycznego po to aby palić w nim tradycyjnie.
Oczywiście każdy ma coś tam do spalenia,ale nie będzie tego spalał przez 5 lat bo wtedy w taki kocioł nie opłaci się inwestować.

Znaczenie było już kilka razy opisywane. W 3 z 4-ech konstrukcji spaliny mają do pokonania taką samą drogę spalin, co przy pracy automatu.
Ma to wpływ na sprawność wymiany ciepła w trybie pracy awaryjnej. Jak kto z tego korzysta, to już nie jest moja sprawa.

W 2 z 4-ech konstrukcji można z rusztu korzystać podczas pracy automatu.
Do tego można dodać jeszcze produkt Galmetu, który ma podobne rozwiązanie od jakiegoś czasu....

Czy to ma znaczenie - dla kogoś tak, dla kogoś nie. Podobnie jak z netem w sterowniku kotła, dla kogoś to ważne,a dla innej osoby zbyteczne.

My korzystamy z 4rozwiązań zgłoszonych w UP.

minertu
25-03-2012, 12:09
Zgadzam się dla jednych tak dla drugich nie i dlatego uważam ,że na stronach firmowych DTR kotłów powinny być ogólnodostępne.
Jak będą to szukający kotła nie będą zadawali tyle nie potrzebnych pytań.
Ja DTR produktów ,które sprzedaje udostępniam publicznie.
Ukrywanie tego przed innymi jest bez sensu.
Klient powinien mieć swobodny dostęp do informacji.
Ja kupując Ogniwo DTR kotła czytałem w sklepie.To samo mogła i może robić konkurencja.
Uważam,że producenci powinni udostępniać DTR swoich produktów w sieci.

Jarecki79
25-03-2012, 12:16
Minertu odpowiem Ci tak:
- będziesz chciał - udostępnisz
Dodatkowe sprawy z obsługi stera, przykładowe schematy montażu to i tak osobne kwestie.

- jak ktoś potrzebuje, może napisać i dostanie, jeżeli go to interesuje.

minertu
25-03-2012, 12:32
Mam pytanie czy uzytkownicy Skampa z eCoalem,są z niego zadowoleni ?
Oczywiście chodzi mi o wybór sterownika.

minertu
25-03-2012, 12:34
Minertu odpowiem Ci tak:
- będziesz chciał - udostępnisz
Dodatkowe sprawy z obsługi stera, przykładowe schematy montażu to i tak osobne kwestie.

- jak ktoś potrzebuje, może napisać i dostanie, jeżeli go to interesuje.
Nie udostępniam czegoś bez zgody producenta.
Udostępniam te co są już w sieci dostępne oraz te ,na które mam zgodę na udostępnienie.

karoka65
25-03-2012, 12:35
eCoal może prawidłowo prowadzić nie jeden kocioł.

Jarecki79
25-03-2012, 12:41
Mam pytanie czy uzytkownicy Skampa z eCoalem,są z niego zadowoleni ?
Oczywiście chodzi mi o wybór sterownika.

Tutaj możesz zapytać kolegi Tesel.
Ja mam sporadyczny kontakt z jeszcze jednym userem, co pracuje na terenie Niemiec i luka jak mu bestia w Polsce chodzi..
Dwa razy mu bez sensu wywalił alarm o czyszczeniu, ale softa zmienił i jest ok.
Reszta- nie wiem, odpalone i pewnie działają.

minertu
25-03-2012, 13:07
eCoal może prawidłowo prowadzić nie jeden kocioł.
Z tym się zgadzam.
Chodzi nawet z żeliwniakiem.
Nie na darmo pisze,że jest adaptacyjny i widać,że nie tylko do opału :)

minertu
25-03-2012, 13:09
Tutaj możesz zapytać kolegi Tesel.
Ja mam sporadyczny kontakt z jeszcze jednym userem, co pracuje na terenie Niemiec i luka jak mu bestia w Polsce chodzi..
Dwa razy mu bez sensu wywalił alarm o czyszczeniu, ale softa zmienił i jest ok.
Reszta- nie wiem, odpalone i pewnie działają.
Właśnie to pytanie zadałem tym użytkownikom.

karoka65
25-03-2012, 13:11
Chodzi bardzo dobrze z moim "badziewiakiem" i wiem że kolega mariusz jest zadowolony jak pracuje na jego Klimoszu również na zwykłej retorcie jak w moim przypadku.

minertu
25-03-2012, 13:43
Chodzi bardzo dobrze z moim "badziewiakiem" i wiem że kolega mariusz jest zadowolony jak pracuje na jego Klimoszu również na zwykłej retorcie jak w moim przypadku.
Właśnie kolega Mariusz miał inne sterowanie a jest zadowolony z pracy eCoala.
Więc jednak są użytkownicy chcący wygody a to daje im eCoal.
Jedyne sterowanie ,do którego jestem przekonany.

tatrzan
28-03-2012, 10:25
Sprawdzam czy ten wątek żyje.

czp01
28-03-2012, 10:41
Żyje, żyje i ma się dobrze - gdzieś zapewne jutro zakończę sezon grzewczy (bezawaryjny)

No na kanwie bezawaryjności to polecam swojego Kielara, któremu jeszcze od jesieni 2008 roku nie zerwała się ani jedna zawleczka a to w dużej mierze zasługa kotła noo i ekogroszku. Na dokładkę kocioł w ogóle nie rdzewieje ale przecież to żeliwo :)

pawelo_pl
28-03-2012, 11:07
Ż nie zerwała się ani jedna zawleczka a to w dużej mierze zasługa kotła Nie kotła - każdy będzie chodzi bezawaryjnie ( zrywanie zawleczki ) dopóki w ekogroszku nie będzie jakiegoś syfu - kocioł nie ma tu nic do tego...

michael_28
28-03-2012, 11:20
Witam.
A są jakieś opinie na temat tego kotła:
http://technika-grzewcza.blogspot.com/2010/08/koty-na-eko-groszek-buderus-funke-kw.html ?
Pozdrawiam

czp01
28-03-2012, 11:28
Nie kotła - każdy będzie chodzi bezawaryjnie ( zrywanie zawleczki ) dopóki w ekogroszku nie będzie jakiegoś syfu - kocioł nie ma tu nic do tego...

pawelo_pl - no nie zgadzam się z twierdzeniem, że każdy będzie chodził bezawaryjnie bo chodź parę procent zasługi ( nie zrywania zawleczek) jest po stronie kotła bo ma na to wpływ jakość i solidność wykonania podajnika a w głównej mierze zawleczka o odpowiedniej twardości.

Wiadomo stal zbrojeniowa w ekogroszku zrobi swoje jednak w normalnym warunkach pracy nie zrywanie zawleczki to też zasługa kotła i tu bronię swojego stanowiska. :)

zawijan
28-03-2012, 12:04
</p>
Ależ macie problem...

Ty jesteś pisarzem jakimś? Czy co?
Tyle piszesz.
I jak Ci najlepsi pisarze - często bez sensu.

Jarecki79
28-03-2012, 12:22
Sprawdzam czy ten wątek żyje.

Sprawdzam czy kociołek odpalony... ;)

Hubertus_ czekam na fotki po podłączeniu 12-ki w tej ładniutkiej mini kotłowni
;)

tatrzan
28-03-2012, 12:53
Jeszcze raz dzieki Jarecki.
Jeszcze raz sprawdza się zasada że jesli w najprostrzej rzeczy do zrobienia choć jeden element można zamontować źle ( bo isteje taka fizyczna możliwość ) to mimo kilkukrotnego tłumaczenia fachowcom - i tak ten element zamontują źle.
Troche przerażony złym spalaniem wungla poprosiłem Jareckiego o radę - a on następnego dnia był u mnie i naprawił to co moi fachowcy nabroili - w trybie serwisowo-gwarancyjnym ;) ( brzmi jak reklama ale co tam - w końcu zadowolony klient to najlepsza reklama :) )
Dziś chyba odpalę mój reaktor i przetestuję jego poprawki - idzie przecież zima.

pozdrawiam

zyzolek
28-03-2012, 13:19
Ależ macie problem ;) Tym razem zamiast rankingu wg wagi kotła będzie ranking według twardości zawleczki ;)Chyba za karę macie te ekogroszki w nowych domach bo nie sądzę,że z własnej,nieprzymuszonej woli :)

Jakoś w rankingach pomp ciepła nie widzę twoich uwag do jakości.

zyzolek
28-03-2012, 13:41
Za to są zdecydowane uwagi co do ceny niektórych pomp ciepła ;)A co do jakości to przy 5 letniej gwarancji na pompę raczej o jakość można być spokojnym,poza tym tam nie ma zawleczek,ślimaków,na jakość prądu też nie można narzekać :)Podobnie z piecami elektrycznymi,tam jest jedynie grzałka i nic więcej także nie ma na co narzekać :)

Ja na żeliwniaka mam 20 lat gwarancji na żeliwo. A zawleczka to zwykła śruba 5 za 80 gr w sklepie metalowym. Jeszcze jej nigdy nie wymieniałem (choć z ciekawości ją wyciągałem, demontaż i montaż 30 sekund) A w pompie ciepła sprężarki czy grzałki raczej sam nie wymienisz.

pawelo_pl
28-03-2012, 13:57
Za to są zdecydowane uwagi co do ceny niektórych pomp ciepła ;)A co do jakości to przy 5 letniej gwarancji na pompę raczej o jakość można być spokojnym,poza tym tam nie ma zawleczek,ślimaków,na jakość prądu też nie można narzekać :)Podobnie z piecami elektrycznymi,tam jest jedynie grzałka i nic więcej także nie ma na co narzekać :)
A Twoja wiedza opiera się na czystej teorii i wyliczeniach. Zabierasz zdanie a jeszcze nawet nie zacząłeś w tym swoim śmiesznym małym domku mieszkać - więc z skąd możesz wiedzieć jakie będzie zużycie prądu i jak to wspaniale będziesz miał. A wiesz wielkie G... i tylko tu Trolujesz - i denerwujesz. Mieszkałem 10 lat w mieszkaniu dobrze ocieplonym grzany prądem. Zainstalowane 10 KW chodziło non stop 7 KW. I co rachunki w zimie po 1000 zł /m-c a w domu raptem 21 stopni w dzień i 19 w nocy . Oczywiście da się ale przy wunglu grzeję 240 m2 i mam 23 stopnie a płacę te same pieniądze. Więc proszę - wróć na swój wątek i ni troluj tutaj.
Acha sąsiad ma też 240 m2 i pompę ciepła - nie jakąś tanią a z najwyższej półki ( stać go 4x razy w roku lata na wakacje - żebyś nie trolował ) i zwierzył mi się że płaci po 800 ~1000 zł /mc w zimie.

zyzolek
28-03-2012, 14:07
Acha sąsiad ma też 240 m2 i pompę ciepła - nie jakąś tanią a z najwyższej półki ( stać go 4x razy w roku lata na wakacje - żebyś nie trolował ) i zwierzył mi się że płaci po 800 ~1000 zł /mc w zimie.

Mój sąsiad z branży energetycznej też tyle płaci w zimie przy PCi gruntowej Danfossa, ale jego dom to tylko 160m2 i 100% podłogówki.

zawijan
28-03-2012, 14:24
Arturo72
Jesteś zmierzły.

pawelo_pl
28-03-2012, 14:24
Idż precz na swój wątek - jeszcze raz Ci napiszę - teoretyzujesz nie mieszkasz jeszcze a drzesz się jakbyś wszystkie rozumy zjadł ....

Nemo5576
28-03-2012, 14:33
Trolla ignorować, bezsensowne posty zgłaszać do moderacji. Szybko mu się znudzi.

zyzolek
28-03-2012, 14:54
Pierwszy mój post dzisiaj był na temat rankingu kotłów na ekogroszek...reszta to tylko odpowiedzi.

To jaki kocioł ma najlepszy ranking?

zyzolek
28-03-2012, 15:11
Wychodzi na to,że najlepszy kocioł w rankingu to taki,który jest bardzo ciężki oraz posiada zawleczkę z najtwardszego materiału,także taki do którego nie trzeba ręcznie wrzucać węgla i nie dbać o rozpalanie,powinien mieć również odsysacz pyłu węglowego przy wrzucaniu oraz powinien rozpoznawac gatunki węgla :)Ale co Wy wtedy zrobicie z wolnym czasem ? Nic tylko się zachlastać,nie będzie trzeba odliczać sekund podawania,pracy dmuchawy itp.,można się załamać...;)

Poczytaj sobie wątki o pompach ciepła i posty typu ratunku i pomocy w domu zimno a licznik bije, serwis ustawia ale nie potrafi ustawić

zyzolek
28-03-2012, 15:26
Czytałem i powtarzam cały czas,że rachunki nie zależą od źródła ciepła !

Tu się z tobą nie zgodzę. Scheissowate źródło ciepła zniweluje wszystkie teoretyczne wyliczenia.
Teoretycznie tanie i ekonomiczne auto typu TATA powinno być oszczędne, ale co z tą oszczędnością jak się na okrągło psuje?

tatrzan
28-03-2012, 15:30
Ja Cię rozumiem Arturo - przecież jak ktoś sobie kupił projekt w którym z kotłowni wychodzi się bezpośrednio do salonu to nie mozna byc fanem kotła na paliwo stałe. A jak to mawia moja babuszka .. za luksus się zawsze płaci - więc licz ale najlepiej licz na siebie.

zyzolek
28-03-2012, 15:44
Tu nie chodzi o projekt,tu chodzi o kasę ;) Ja za luksus zapłacę mniej niż Wy za nie luksus :) Piec elektryczny to 4tys.zł a zejście do niskiego zapotrzebowania,dzięki likwidacji kominów to minimalnie więcej niż "normowy" projekt :)

To dlaczego podpisałeś umowę na pompę ciepła no name za ponad 22 tys zł?

zyzolek
28-03-2012, 15:55
No to się nie zgadzamy ;) Jak szajsowate źródło ciepła może zniwelować wyliczenia ? Przecież one daje określoną moc cieplną i pobiera określoną ilość energii. Może być &quot;szajsowate&quot; ale tylko dlatego,że źle zostało dobrane do naszego zapotrzebowania,które zostało źle wyliczone :)Przykład,zapotrzebowanie zostało wyliczone na 4kW,my chcąc grzać w II taryfie czyli przez 10h kupujemy piec o mocy 10kW,żeby przez te 10h oddało tyle mocy ile przez 24h urządzenie z mocą 4kW.

Pod warunkiem, że te scheissowate źródło ciepła będzie pobierało 4 kw energii i tyle samo ciepła oddawało. A co będzie, jak to szajsowate urządzenie będzie brało 4 kw a oddawało tylko 1kw, bo coś z nim nie teges?
Właśnie dlatego bardzo ważne jest źródło ciepła i jego jakość.

tatrzan
28-03-2012, 15:56
Pompa 22 tys. dodatkowe ocieplenie 10 tys rekuperacja 20 tys ( wtedy może nagrzejesz w miare tanio ) tylko mam nadzieje że nie musisz spłacać kredytu za te dodatkowe 50 tys wpakowane w dom bo twoje wyliczenia wezmą w łeb. A na koniec i tak nie można wziąć prysznica ;) Aby życ oszczędnie trzeba być bardzo bogatym - jak ktoś jest skromnym Kowalskim - nie stać go na oszczędność.

ppietrz
28-03-2012, 16:00
Oszczędne domy to szczytna idea, ale na nasze warunki nie są jeszcze opłacalne. Zawsze trafi się jakiś napaleniec co ma za dużo kasy i takie coś pobuduje. W ciągu 20 lat mu się to może zwróci. Ale czy da radę w tym kraju tyle czasu wysiedzieć?

zyzolek
28-03-2012, 16:00
22tys.zł to jest koszt łącznie z podłogówką :)A podpisałem tylko ze względu na cwu,ponieważ będę miał w domu tylko wannę,prysznica nie będzie a głupio by było,żebym za cwu płacił więcej niż za c.o,zresztą w moim pierwszym poście w dzienniku pisze o tym,że do cwu miała być pompa ciepła.Tak się stało,że powietrzne pompy ciepła posżły w dół i nie było sensu kupować tylko do cwu.:)Ja buduję oszczędnie :)

Przy wannie raczej nie zaoszczędzisz. Zasobnik 300l to przy kąpieli faktycznie tylko 150 litrów ciepłej wody przy temp. cwu 45.
Potem trzeba czekać na ciepłą wodę. Do tego cyrkulacja itd. Tyle samo lodowatej wody wpływa co ciepłej ubywa. Matematyka i fizyka. Tylko w II taryfie nie pociągniesz.

karoka65
28-03-2012, 16:06
Arturo ty jesteś tak tępy czy nierozgarnięty że nie rozumiesz co się do ciebie pisze ?
Mod już cię upominał żebyś nie robił zamieszania w temacie o którym nie masz zielonego pojęcia ale ty dalej zasypujesz wszystkich swoimi teoriami, złośliwościami i zaczepkami.
Już chyba wszędzie masz na pieńku że tutaj się przykleiłeś.
Jak tak ma wyglądać ta nasza oświecona część społeczeństwa to ja dziękuję, wolę tutaj z tymi brudasami od węgla z ciemnogrodu jak nas nazywasz.

ppietrz
28-03-2012, 16:44
Każdy może sobie dawać ile chce centymetrów izolacji. Pewnie jak bym ich u siebie więcej dołożył bym miał jeszcze oszczędniejszy kocioł a mieszkał w domu w przyszłym roku :) A tak to już od roku jestem posiadaczem fajnego domku :) Na komin to wydałem gdzieś z 3 tys. ;)
Arturo, wiem, że każdy musi czasem się dowartościować. Nie masz innego wątku aby Cię poklepali po ramieniu? Na tym raczej nie doznasz "katharsis" :)

zyzolek
28-03-2012, 16:49
Niewiedza kosztuje ;).Dodatkowe ocieplenie+WM z reku+ciepłe okna to 15-16tys.zł więcej niż normowo ale za to -5tys.zł na komin spalinowy,-5tys.zł na komin WG czyli nie 50tys.zł a 5 tys.zł więcej niż normowo.Niewiedza kosztuje :D


Oj tak, tylko czemu moje okna U=0,8 do domu z ciemnogrodu opalanego węglem kosztowały 28 tys. zł.
Arturo, chyba jesteś jakimś magikiem, że za 16 tyś masz dodatkowe ocieplenie, porządne okna i WM z reku. Może masz sponsora i płacisz tylko za robociznę?

karoka65
28-03-2012, 16:49
@#$#@#% to Ty jesteś skoro nie widzisz,że odpowiadam na skierowane do mnie zarzuty...
Poza tym reklama produktów też jest zakazana na forum...także uważaj.
Jak widzę to znowu Ty tu przylazłeś i szukasz kolejnej zaczepki.
A co ja tutaj reklamuję.
Ty możesz być w większym stopniu posądzony o reklamę pomp ciepła w wątku o kotłach na eko groszek.
Ja nie łażę tam gdzie mnie nie chcą i na czym się nie znam, nie szukam zaczepki.
A Ty się na tym nie znasz !!!

timon120777
28-03-2012, 18:54
to jak tak trochę zgryźliwie ale wracając do tematu
najlepszy kociołek w rankingu to taki który ma cechy pożadane przez użytkownika, czy to w zakresie paliwa, czy sterowania, czy też komfortu użytkowania
jeden chce pełny automat, innemu nie potrzebne sterowanie przez neta a jeszcze inny ma 200cm wzrostu i nie przeszakdza mu czyszczenie kotła od góry no chyba że ma kotłownię 1,7m wysoką:yes:
i najważniejsze
arturo nie będzie miał kociołka więc to co pisze nie ma znaczenia dla rankingu kotłów
zresztą okien też za dużo miał nie będzie bo co to za okno co się zowie fix i się nie otwiera???
Dajcie mu spokój ignorujcie sam sobie pójdzie a jak jest dważny to wróci jak zamieszka i zacznie płacić

Wlodek_PID
28-03-2012, 20:22
@#$#@#% to Ty jesteś skoro nie widzisz,że odpowiadam na skierowane do mnie zarzuty...
Poza tym reklama produktów też jest zakazana na forum...także uważaj.

Który kocioł uważasz za najlepszy i dlaczego?

czp01
28-03-2012, 20:33
No widzicie i żeliwny śmieciuch reco na pierwszym miejscu - bo ładnie opakowany a druga zaleta to 10 lat gwarancji na żeliwny wymiennik ha ha :)

Andrzej_M_
28-03-2012, 20:38
Bo jest ładny :) ,,,,
108433


Arturo72 ja jestem użytkownikiem tego mezaliansu wymiennika żeliwnego z palnikiem retortowym.
Może chciałbyś podyskutować o tym kotle.?


Andrzej

zyzolek
28-03-2012, 20:45
Arturo woli kotłownię i popiół w salonie. Komin z kominkiem za 20 tys. i tak stawia, bo do PCi za 22 tys. w zimie potrzebuje awaryjnego źródła ciepła. Razem 44 tys zł ta jego kotłownia do małego mieszkania 118 m2.

karoka65
28-03-2012, 20:55
Arturo cały czas szukasz zaczepki i robisz sobie kpiny z wszystkich userów na tym wątku.

zyzolek
28-03-2012, 21:04
Jak już piszesz to pisz prawdę,żebym nie musiał prostować bo potem się rzucają ;)
Pompa ciepła za 16tys.zł,wkład kominkowy f-my Pama,model Diablo II bezrusztowy za 3tys.zł,obudowa własnoręcznie z płyt silca ok.1,5tys.zł,jako rezerwowe źródło ciepła na wypadek braku prądu.
Dla Twojej wiedzy m3 dębiny wychodzi drożej niż gdybym grzał pompą ciepła czy bezpośrednio prądem :)
Widzę,że nie możesz się pogodzić z faktami ;)

To dlaczego wciskasz ludziom ciemnotę, że kominy są po 20 tys zł i cię na to nie stać?

zyzolek
28-03-2012, 21:17
Metr bieżący komina z nierdzewki to 600 zł. Nie wiem jak wyliczyłeś te 5 tyś, ale ponoć umiesz liczyć

Jarecki79
28-03-2012, 21:31
PO co tutaj śmiecisz, to jest wątek o kotłach na ekogroszek, tyle razy byłeś proszony o opuszczenie go.
Nie masz i nie będziesz miał kotła na groszek z wiadomych powodów, więc nie wiem czemu tutaj wodę lejesz.

Znajdź sobie inny wątek, albo się doczekasz bana, bo spamujesz na potęgę.

Tob
28-03-2012, 21:38
Witam,
To co niżej napisałem pewnie nikomu do niczego się nie przyda, ale ostatnie strony maja taką sama wartość, poświęcam jakąś chwilę swojego czasu na czytanie Waszych wpisów i jedno stało się dla mnie niepodważalnym faktem, emigracja kolegów zawijan to poważny uszczerbek dla wątku, tamte wcześniejsze utarczki przynajmniej w jakiejś części czegoś uczyły, to był walor, który kompensował, niekoniecznie parlamentarny (to chyba niedobre porównanie) styl toczonych sporów, no teraz to już bicie piany na całego, niestety „śpiewać każdy może…”. Przynajmniej nie grozi tutaj wiosenno - letni letarg.
Pozdrawiam,

Vld
28-03-2012, 21:44
a moim zdaniem robi porzyteczną robotę.
Zadaje nie wygodne pytania, zmusza niektórych święcie przekonanych do refleksji. Lubie i szanuje takich.
A to że niektórym z 'branży' i niedoszłym handlowcom to nie w smak, to też super. Szybciej dostosują swoją ofertę i podejście do coraz bardziej świadomego klijenta.
Tak trzymaj!

Jarecki79
28-03-2012, 21:48
Na wątku rozmawiamy o kotłach na ekogroszek.

Zapytał, jaki kocioł dla niego, dostał odpowiedź,że takiego o mocy 4kw nie ma.
Reszta to śmiecenie.

Na tym wątku nie da się prowadzić merytorycznej rozmowy, bo wszelkie próby takowej sa torpedowane, ale przynajmniej dotyczyły kotła na groszek.
Próbowałem opisać palniki, co spalają, były filmy, fotki czyszczenia wymienników, omówienia konstrukcji itp. itd. i tak psu na budę, bo wszystko niszczone a to koronki w majtkach a to inne sprawy. Nie mniej rozmawiamy o kotłach z podajnikiem, wymieniamy w tym zakresie doświadczenia.


To nie jest folwark dla pompiarzy, prądziarzy i innych sekciarzy.
Założyć sobie swój wątek, zaprosić innych i można tworzyć do woli o oknach, prądzie, kominach i innych rzeczach.
Z miła chęcia odwiedzę, poczytam i byc może coś nawet napiszę.

karoka65
28-03-2012, 21:55
a moim zdaniem robi porzyteczną robotę.

Tak ? to wejdź na wątek pompiarzy albo gazowników i spróbuj tam pieprzyć cały czas o kotłach węglowych hehe

Wlodek_PID
28-03-2012, 21:58
Ja mam sukces - Arturo napisał coś o kotłach...

To nic nie szkodzi, że się na nich nie zna. Jak
pogrzeje prądem, to jego wiedza na temat kotłów
pewnie wzrośnie :yes::yes::yes:

A na razie sobie spamuje. Od czegoś trzeba zacząć.

zbigmaz01
28-03-2012, 22:15
A na razie sobie spamuje. Od czegoś trzeba zacząć.Pierwszą zimę wytrzyma :) Tylko będzie latał do licznika i patrzył z niedowierzaniem że coś takiego ma miejsce, drugą też przetrzyma bo będzie zdania że za dużo w to włożył aby od razu z tego rezygnować :) Jak tej pierwszej zimy za bardzo mu da popalić przez długie dni niskich temperatur, to pompa zostanie mu na lato do CWU a będzie się rozglądał za jakimś piecykiem i dlatego już teraz go tu widzimy. Tylko zastanawia mnie jaki nick wtedy sobie przyjmie?:bash: I jak tu rozwiązać aby w pralni zrobić kotłownię z wyjściem na pokój :bash::lol2:

zbigmaz01
28-03-2012, 22:45
Wreszcie moderator wyrzuca jego wypowiedzi, no i aby tak pozostało

zbigmaz01
28-03-2012, 22:46
A może on sam skasował swoją wypowiedź?

Elfir
28-03-2012, 22:58
Sam skasował, bo go poprosiłam.

tatrzan
29-03-2012, 09:09
Wyglad ... polecam mój piec . Moc 11 kW. Można tam wrzucic trochę ekogroszku - żeby nikt nie mówił że nie na temat ;)