PDA

Zobacz pełną wersję : RANKING KOTŁÓW NA EKO GROSZEK



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 [45] 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92

Andrzej_M_
19-04-2012, 18:36
To zadam takie pytanie w ramach dyskusji. Czy kocioł i sterownik
skonstruowany przez Zawijanów to przełom na rynku? Czy też
jest to kocioł jak każdy inny? ,,,,


Włodek, ja postaram się odpowiedzieć Ci, co mi się podoba w ich myśli technicznej, chociaż kocioł i sterownik znam tylko wirtualnie. (trochę czasu mi to zajmie)

Ale gdybyś mógł ze swej strony, rozpocząć tę dysputę, nie przejmując z wyprzedzeniem się jakimiś (niewybrednymi) uwagami ze strony Zawijana.
Zapewne Twoje uwagi przyczyniły by się gorącej i przełomowej dyskusji, a Zawijan zapewne na uzasadnione uwagi przymknął by oko z powodu braku na tę okoliczność stosownych wyników badań.

Andrzej

Wlodek_PID
19-04-2012, 18:46
Widzisz, ja to widzę tak:

Nauka - czyli m. in. instytuty - powinny prowadzić badania naukowe.
Ich wyniki powinny pomóc nam - inżynierom pracującym w przemyśle
- w podejmowaniu właściwych decyzji.

Ja patrzę na sterownik oczami użytkownika i staram się jak najbardziej
uprościć mu życie. Pytanie, czy praca z modulacją jest lepsza czy
gorsza od 2-stanowej, to kwestia dla nauki. Ja daję użytkownikowi
wybór.

Jest tu wiele aspektów, o których trzeba pamiętać - nie tylko spalanie.
Na przykład w trybie podtrzymania ognia kocioł potrafi zgasnąć, co nie
zdarzy mu się przy pracy na małej mocy. Takich niuansów jest mnóstwo...

Andrzej_M_
19-04-2012, 19:28
,,,, Nauka - czyli m. in. instytuty - powinny prowadzić badania naukowe.
Ich wyniki powinny pomóc nam - inżynierom pracującym w przemyśle
- w podejmowaniu właściwych decyzji. ,,,


O ile się orientuje to instytuty powinny prowadzić badania naukowe i podstawowe na rzecz Państwa. Dostają na tę okoliczność odpowiednie granty. I wyniki tych badań pozostają własnością Państwa.
Mogą także prowadzić badania komercyjne, ale zapewne związane jest to z pewną odpłatnością.

Włodek, więc przy takiej działalności jaką Ty prowadzisz, to raczej są marne szanse na jakieś aktualne wyniki badań, które dostaniesz nieodpłatnie.



,,,,Pytanie, czy praca z modulacją jest lepsza czy
gorsza od 2-stanowej, to kwestia dla nauki. Ja daję użytkownikowi
wybór. ,,,,


Włodek nie zrozum mnie źle. Dyskutujemy.

Napisałeś, że jest to kwestia nauki. Jakiej nauki?.
Czy tej poważnej pisanej z dużych liter "NAUKA".
Czy też "nauki" czyli tak zwanego utrapienia, użerania się użytkownika z wyborem pracy sterownika. (wcale nie twierdze, że Twoje sterowniki są złe)

Podobnie jest z kotłami, szczególnie tymi zasypowymi. Użytkownik ma wybór, rozpalać od dołu czy też od góry. Problem jest taki, że obojętnie którą opcje wybierze, to nie działa to prawidłowo.

Z mojej strony, nie ma żadnej uszczypliwości, jedynie jest reakcja na Twoje sformułowanie.

Piotrek42
19-04-2012, 19:30
Widzisz, ja to widzę tak:

Nauka - czyli m. in. instytuty - powinny prowadzić badania naukowe.
Ich wyniki powinny pomóc nam - inżynierom pracującym w przemyśle
- w podejmowaniu właściwych decyzji.


Nauka KolWlodek_PID poszła w stronę komercjalizacji ,chcesz miec dane-to za nie zapłać ! instytu nie jest matką Teresą (sam tak nieraz robie, chcąc mieć specjalistyczne analizy zlecam pracę konkretnej firmie -płacę za to i gra) Ty swoje dane z prac nad sterownikiem udostępniasz publicznie??

Wlodek_PID
19-04-2012, 21:04
Włodek, więc przy takiej działalności jaką Ty prowadzisz, to raczej
są marne szanse na jakieś aktualne wyniki badań, które dostaniesz
nieodpłatnie.


Ale... po co mi te wyniki? Przecież to nie ja postawiłem pytanie, tylko
osoba, zajmująca się badaniami. Niech zbada i zachowa to dla siebie,
Instytutu, czy dla wnuków...

Ja tylko napisałem, że to jest temat naukowy. Moim zdaniem nadaje się
na pracę magisterską, a może nie tylko?

SUSPENSER
19-04-2012, 21:06
Kolego ważny temat został poruszony....

Pytanie brzmiało:

1. Czy lepiej miec palnik z wielką dziura, aby wmawiac spalanie paliw trudnych (zerknąć przy takim paliwie w popielnik!!) przy gorszej sprawności na małych mocach

2. Czy lepiej miec palnik z mniejszym otworem na wyjście paliwa w palenisku, dobranym do mocy kotła i spalać nieco lepsze miały oraz groszki ale z wyższą sprawnością na niskich mocach ...

Chciałes gadać o kotlarstwie, to Ci podałem (bo sprawdzałem!!), że palnik PPS-17 można płynnie modulowac ze sprawnością >70% w okolicy 4,5kW mocy


Suspenser nie masz zwykłego PPS-25, bo masz indywidualnie dopasowany palnik a raczej palenisko, bo z oryginalnego by Ci popiół do popielnika nie spadł..... Stąd w Twoim przypadku raczej małe ruchy przy nastawach, bo to nie ma za bardzo jak zapracować. Ty jesteś już fachowiec w zakresie swojego kotła i wiesz co tam dopieścić, aby drobny popiół spadal do popielnika.

Co do tych 2 punktów to ciekawe czy zawijan jednoznacznie odpowie - obawiam się, że nie - kto zgadnie dlaczego ? ;)

Co do mojego palnika to mam w nim jedynie mniejszej średnicy [o 2-3 cm od oryginału] flanszę co nie ma u mnie znaczącego wpływu na proces spalania [palnik pracuje na minimalnej mocy].

Andrzej_M_
19-04-2012, 21:24
Ale... po co mi te wyniki? ,,,,

,,,, Ja tylko napisałem, że to jest temat naukowy. Moim zdaniem nadaje się
na pracę magisterską, a może nie tylko?

Włodek, jednak napisałeś ciut inaczej


Widzisz, ja to widzę tak:

Nauka - czyli m. in. instytuty - powinny prowadzić badania naukowe.
Ich wyniki powinny pomóc nam - inżynierom pracującym w przemyśle
- w podejmowaniu właściwych decyzji. ,,,,

Ja tam nie jestem ogólnie zbyt spostrzegawczy, ale zinterpretowałem Twą wypowiedź trochę inaczej.
Prywatnie mogę powiedzieć, że większość niesnasek pomiędzy Tobą a Zawijanami zapewne pochodziła z takich niedomówień, bo zauważyłem, że czepiają się nawet "przecinka" gdy chodzi o ścisłości w omawianym temacie.

Wlodek_PID
19-04-2012, 22:25
Część prac powinna być publikowana, inne mogą być komercyjne.
To przecież oczywiste!

Czy dobrze się stało, że Albert opublikował Szczególną Teorię?
A może trzeba było poczekać aż ktoś to kupi? :no:

Piotrek42
19-04-2012, 22:36
Część prac powinna być publikowana, inne mogą być komercyjne.
To przecież oczywiste!


To ja poczekam aż udostępnisz kody zródłowe+szczegółowy algorytm swoich sterowników...

Wlodek_PID
19-04-2012, 22:46
To ja poczekam aż udostępnisz kody zródłowe+szczegółowy algorytm swoich sterowników...

A sądzisz, że kogoś to by zainteresowało? :o
Nie chcę przynudzać...

Wlodek_PID
19-04-2012, 22:48
Zresztą - wkrótce nastąpi koniec tego bałaganu i rynek opanuje
jedynie słuszne rozwiązanie. :yes:

Jakie ma znaczenie, co wymyśliłem?

Piotrek42
19-04-2012, 22:49
A sądzisz, że kogoś to by zainteresowało? :o
.

np konkurencję ;)

Piotrek42
19-04-2012, 22:50
Zresztą - wkrótce nastąpi koniec tego bałaganu i rynek opanuje
jedynie słuszne rozwiązanie.

Cóż.. ludzie jeżdża mercedesami ale i od czasu do czasu jakiś maluch na drodze też się trafi :)

Wlodek_PID
19-04-2012, 22:51
np konkurencję ;)

No przecież ONI twierdzą, że już wygrali. Z całym światem...
Po co się uczyć ode mnie?

Wlodek_PID
19-04-2012, 22:52
Cóż.. ludzie jeżdża mercedesami ale i od czasu do czasu jakiś maluch na drodze też się trafi :)

Ha ha!!! Maluch - z automatyczną skrzynią biegów...
Czyli automat, ale z nastawami :yes:

Jarecki79
19-04-2012, 22:55
Cóż.. ludzie jeżdża mercedesami ale i od czasu do czasu jakiś maluch na drodze też się trafi :)

Na ostatniej stronie dowiedziałem się, że mercedesem jest RT09pid
Idąc terminologią samochodową możemy jeszcze mówić o amerykańskich krążownikach z silnikami hemi, perfekkcyjna robota, wysoka technologia, ale duże pojemności i z tego powodu większe spalanie a i przyjazność dla środowiska nieco słabsza.. ale mają wszystkie możliwe bajery

Tych amerykanów, którzy byli pewni swego, dumni i dalej jak za czubek swego nosa nie patrzyli dogoniła europa oraz japonia.

Powiedzmy zatem,że dla mnie Cobra to taki synonim np. bmw

Dobranoc Panowie :)

Piotrek42
19-04-2012, 23:14
Powiedzmy zatem,że dla mnie Cobra to taki synonim np. bmw


A dla mnie nie... miałem testowałem, to i swoje wiem, za takie same pieniądze (a nawet mniejsze) mozna miec bardziej stabilnego w pracy tatarka rt09 pid,wg mnie cobra/puma to sterownik sprzedawany na forum dzięki Jareckiemu i Włodkowi_pid (notabene pisze softy do niego) począwszy od braku wyglądu-paskudna skrzynka bez wyrazu, poprzez kiepskie ustawianie,częste restarty,kiepskie strefy, brak interfejsu www (ponoć robi sie drugi czy trzeci rok) dodatkowo płatne moduły czynia ten sterownik nieopłacalnym, niekonomicznym ( pewnie opłaca sie go tylko sprzedawać producentowi kotła- bo tanio kupuje) i tyle, dla jednego bedzie bmw... dla mnie to jest syrena...tak, tak wieeelki wyświetlacz ....wielkości paczki papierosów....wiesz- ja mam tablet 7 calowy do sterowania więc wyświetlacz nie robi na mnie wrażenia..

Wlodek_PID
19-04-2012, 23:14
Co do tych 2 punktów to ciekawe czy zawijan jednoznacznie odpowie - obawiam się, że nie - kto zgadnie dlaczego ? ;)

Co do mojego palnika to mam w nim jedynie mniejszej średnicy [o 2-3 cm od oryginału] flanszę co nie ma u mnie znaczącego wpływu na proces spalania [palnik pracuje na minimalnej mocy].

Palnik Zawijana kopcił na małej mocy. Może coś poprawili, ale
sądzę, że okaże się, że najlepiej pracować 2-stanowo... :yes:

Wlodek_PID
19-04-2012, 23:19
A dla mnie nie... miałem testowałem, to i swoje wiem, za takie same pieniądze (a nawet mniejsze) mozna miec bardziej stabilnego w pracy tatarka rt09 pid,wg mnie cobra/puma to sterownik sprzedawany na forum dzięki Jareckiemu i Włodkowi_pid (notabene pisze softy do niego) począwszy od braku wyglądu-paskudna skrzynka bez wyrazu, poprzez kiepskie ustawianie,częste restarty,kiepskie strefy, brak interfejsu www (ponoć robi sie drugi czy trzeci rok) dodatkowo płatne moduły czynia ten sterownik nieopłacalnym, niekonomicznym ( pewnie opłaca sie go tylko sprzedawać producentowi kotła- bo tanio kupuje) i tyle, dla jednego bedzie bmw... dla mnie to jest syrena...tak, tak wieeelki wyświetlacz ....wielkości paczki papierosów....wiesz- ja mam tablet 7 calowy do sterowania więc wyświetlacz nie robi na mnie wrażenia..

1. Czy konkurencyjne rozwiązanie jest ładniejsze?
2. Czy konkurencyjne rozwiązanie ma większy wyświetlacz?
3. Czy konkurencyjne rozwiązanie + tablet jest tańsze?

Z tą "obudową bez wyrazu" to mnie zastrzeliłeś, szczęka mi opadła.
A ta trumna na kotle (moduł wykonawczy) wygląda lepiej? Jest niewiele
mniejsza od kotła...

Piotrek42
19-04-2012, 23:22
1. Czy konkurencyjne rozwiązanie jest ładniejsze?
2. Czy konkurencyjne rozwiązanie ma większy wyświetlacz?
3. Czy konkurencyjne rozwiązanie + tablet jest tańsze?

Z tą "obudową bez wyrazu" to mnie zastrzeliłeś, szczęka mi opadła.
A ta trumna na kotle (moduł wykonawczy) wygląda lepiej? Jest niewiele
mniejsza od kotła...

A czy ja jestem konkurencją??? ja lubie stery testować a nie produkowac...nawiasem mowiąc do czego chcesz sie porówywać??? poszukaj firmy na Swoje możliwości..

zawijan
20-04-2012, 06:58
ja również miałem kłopot z modulacją przy małych mocach...

Bardzo trafne i cenne uwagi zawarłeś w tym komentarzu.

zawijan
20-04-2012, 07:01
...Zawijanowie przy okazji promocji osiągnięć pracy swojej i całego zespołu, starają się wyprostować trochę zakłamaną rzeczywistość dotyczącą szeroko rozumianego kotlarstwa.
Natomiast, ta dyskusja oferowana w tej chwili przez Zawijana to nic innego jak szeroko pojęta edukacja na tematy związane z zagadnieniami spalania węgla.

Absolutnie tak.

zawijan
20-04-2012, 07:06
...sterownik z podglądem i archiwizacją przez neta może pokazać WSZYSTKIE błędy kotła,(np procesu spalania) czy wad sterownika..

Właśnie. Dlatego niektórzy producenci tak głośno krzyczą, że to nic takiego, że jest niepotrzebne, że bardziej są potrzebne np. fototapety na ekranie sterownika itp.

zawijan
20-04-2012, 07:23
Tych amerykanów, którzy byli pewni swego, dumni i dalej jak za czubek swego nosa nie patrzyli dogoniła europa oraz japonia.

Kurde! Rzeczywiście wiesz więcej od innych.

zawijan
20-04-2012, 07:25
Palnik Zawijana kopcił na małej mocy.

Ale tylko wtedy, jak pracował z Pumą.
Tak. Widzieliśmy to obaj.

zawijan
20-04-2012, 07:27
A ta trumna na kotle (moduł wykonawczy) wygląda lepiej? Jest niewiele mniejsza od kotła...

Racja. Bo nasz kocioł jest zdecydowanie mniejszy od innych kotłów o podobnych mocach.
A jednak coś zauważasz. To już coś.

zawijan
20-04-2012, 08:22
Pytanie, czy praca z modulacją jest lepsza czy gorsza od 2-stanowej, to kwestia dla nauki. Ja daję użytkownikowi wybór.

Zgadzam się absolutnie.
Dajesz użytkownikowi wybór - bo nie wiesz, czy praca z modulacją jest lepsza, czy gorsza od 2-stanowej.
Nie martw sie jednak. Ja tez tego nie wiem. Jeszcze.

zawijan
20-04-2012, 08:32
Nauka - czyli m. in. instytuty - powinny prowadzić badania naukowe. Ich wyniki powinny pomóc nam - inżynierom pracującym w przemyśle - w podejmowaniu właściwych decyzji.
To najprawdziwsza prawda.
Tylko taka jakaś niekompletna.
Zapomniałeś dodać, że chodzi Ci o to, żebyś Ty - inżynier z przemysłu - dostawał je za darmo. I wykorzystał - jako prywatny biznesmen - do trzepania na nich prywatnej kasiory. Wszak państwo jest nasze, czyli także Twoje.


Część prac powinna być publikowana, inne mogą być komercyjne. To przecież oczywiste!
Rozumiem, że publikowane (oczywiście za darmo) powinny byś te, których Ty potrzebujesz. Inne mogą być komercyjne.

Czy się mylę?

zawijan
20-04-2012, 09:28
Ludzie! Zejdźcie na Ziemię!
To nie do wszystkich. Niektórzy z Was stoją na Ziemi pewnie i mocno. Niektórzy jednak skakają sobie po Księżycu... Tam przecież łatwiej.
A niektórzy próbują zaklinać deszcz...

Państwowe instytuty badawcze pracują na potrzeby Państwa oraz na potrzeby odbiorców komercyjnych. Odbiorca komercyjny musi jednak - to chyba oczywiste - za potrzebne mu badania zapłacić. To przecież takie proste.
Ja z zawijanem_2 nie rozdajemy wyników badań naszego instytutu ot tak sobie po uważaniu. Nasi partnerzy (w tym przypadku Spółdzielnia Metalowo-Odlewnicza OGNIWO w Bieczu oraz Spółka Cywilna ELEKTRO-SYSTEM w Kutnie) są z nami (z naszym instytutem) związani dwustronnymi umowami o współpracy i umowami licencyjnymi. Te umowy nakładają na nich także określone obowiązki finansowe wobec instytutu - ponoszenie określonych kosztów badań oraz opłat licencyjnych od sprzedawanych produktów licencyjnych. To przecież takie proste.
Nie ma najmniejszych przeszkód, aby taką współpracę z nami podejmowały inne przedsiębiorstwa. Bez wyjątków. Niestety - nie wszystkie chcą.

Właścicielami wyników badań, uzyskanych tą drogą, są licencjobiorcy. To oni także decydują o ostatecznym kształcie wytwarzanych i sprzedawanych przez nich wyrobów. To nie my (ja z zawijanem_2) podejmujemy decyzje. Podejmują je Zarząd, Rada Nadzorcza i Walne Zgromadzenie w przypadku OGNIWA oraz Wspólnicy w przypadku ELEKTRO-SYSTEMU. My jesteśmy tylko Najemnikami, pracującymi dla Nich. To przecież takie proste.


Pierwsza próba zdominowania rynku, poprzedzona latami badań, nie została przez ten rynek zauważona.
Nie było żadnej próby zdominowania rynku. To bzdura.
eCoal nie miał zdominować rynku. Miał dać niewprawnym użytkownikom możliwość zbliżenia się do efektów uzyskiwanych przez wprawnych operatorów kotłów. 4-letni okres prac nad tym rozwiązaniem zakończył się sukcesem. Najlepszym dowodem jest właśnie to, co wypisują o eCoalu jego przeciwnicy, (w tym przede wszystkim Ty Włodku_PID). Gdyby to nie był sukces - byłoby o nim cicho. Absolutnie.
Spore grono użytkowników eCoala jest zadowolone z jego pracy. Co nie znaczy, ze my też jesteśmy zadowoleni w pełni. Prace nad eCoalem będą kontynuowane. Cztery lata to niewiele w przypadku rozwiązań tak nowatorskich, jak ten sterownik. Sterownik prawdziwie automatyczny, jakim jest eCoal, będzie nadal na rynku. Wiem, że takie są decyzje jego producentów.

Powiem Ci jednak Włodku_PID, że swoimi wystąpieniami bardzo dotknąłeś chłopaków z Elektro-Systemu. Tak bardzo, że postanowili Ci dać nauczkę. Choć wcześniej nie mieli takiego zamiaru. To Oni dołożą Ci na rynku. Sterownikiem bruli. Nie eCoal. Nie ja. Nie zawijan_2. Choć będziemy Im pomagać. Komercyjnie. Zawarliśmy właśnie stosowną umowę.
I powiem Ci jeszcze Włodku_PID, że zrobię to z ogromną ochotą. Zrobię wszystko, aby Im się to udało. Tak Cię lubię.

Andrzej_M_
20-04-2012, 09:38
,,,, Poza tym - zgodzę się z Tobą absolutnie, że „prawidłowy proces spalania nie powinien być zatrzymywany”.
Ha! Co to jednak znaczy „prawidłowy”?

Zawijan mam problem (brak wolnego czasu) z udzieleniem szybkiej i poprawnej odpowiedzi.

Domyślam się, że raczej nie będziesz usatysfakcjonowany jak skopiuje definicje spalania całkowitego lub napisze, że „prawidłowy” jest wtenczas gdy spalimy najmniejszą ilość opału.

Postaram się nieco później odnieś do tego zagadnienia swoimi słowami.
Będzie to jakieś podsumowanie tego co się nauczyłem, jak to interpretuje no i zapewne jakieś drobne wdrożenia przekażę.


A może w między czasie, ktoś się jeszcze wypowie na poruszony temat.


Andrzej

Wojtek_mazury
20-04-2012, 09:49
ZawiJan napisał: "Powiem Ci jednak Włodku_PID, że swoimi wystąpieniami bardzo dotknąłeś chłopaków z Elektro-Systemu. Tak bardzo, że postanowili Ci dać nauczkę. Choć wcześniej nie mieli takiego zamiaru. To Oni dołożą Ci na rynku. Sterownikiem bruli. Nie eCoal. Nie ja. Nie zawijan_2. Choć będziemy Im pomagać. Komercyjnie. Zawarliśmy właśnie stosowną umowę.
I powiem Ci jeszcze Włodku_PID, że zrobię to z ogromną ochotą. Zrobię wszystko, aby Im się to udało. Tak Cię lubię.

No cóż. W ten sposób ZawiJan potwierdził, że Włodek_PID jest istotną konkurencją dla ES.
A dlaczego ES będzie trudno zrealizować to co zapowiada ZawiJan? A to już osobna sprawa, ale wizyta na forum esterownik i przeczytanie komentarzy po pojawieniu się nowych wersji oprogramowania dają pojęcie, że droga wybrana przez ES jest wyboista.

zawijan
20-04-2012, 09:51
...zauważyłem, że czepiają się nawet "przecinka" gdy chodzi o ścisłości w omawianym temacie.
Nie czepiamy się ani przecinków, ani ortografii, ani gramatyki, ani składni - jeśli pisze gościu, który dzieli się z nami swoimi doświadczeniami praktycznymi i pomysłami. Nawet, jeśli zgadzamy się nie ze wszystkim, co pisze.

Jeśli jednak pisze do nas gościu, który chce nam udowodnić, że jest lepszy od nas - to wymagamy od niego, aby był rzeczywiście lepszy. We wszystkim. Także w pisaniu.

A jeśli pisze do nas gościu, który za pomocą manipulacji składnią zdania usiłuje czytelnikom rozmiękczyć mózgi - to go po prostu opieprzamy. Czy to jest kulturalne? Może nie. Ale co z tego?

zawijan
20-04-2012, 09:54
A co to znaczy najlepszy sterownik?

Dla jednego - to taki, który daje najmniejsze zużycie paliwa.
Dla drugiego - to taki, który nie wymaga żadnych ingerencji użytkownika w jego pracę.
Dla trzeciego - to taki, który pracuje z ciągłą modulacją mocy.
Dla czwartego - to taki, który pracuje krótko a stoi długo.
A dla piątego - to taki, który ma palnik z małą dziurą.

I jak tu wszystkim dogodzić?

zawijan
20-04-2012, 10:00
No cóż. W ten sposób ZawiJan potwierdził, że Włodek_PID jest istotną konkurencją dla ES.

Nie.
To E-S jest (będzie) istotną konkurencją dla Włodka_PID.
Wszak Włodek_PID jest na rynku kilkakrotnie dłużej. Znaczy - jego sterowniki.

A czy będzie to droga wyboista? Czas pokaże.

A Ty Wojtku, nie wiesz jeszcze co to będzie sterownik bruli. No bo skąd?

zawijan
20-04-2012, 10:04
Zawijan mam problem (brak wolnego czasu) z udzieleniem szybkiej i poprawnej odpowiedzi.

Domyślam się, że raczej nie będziesz usatysfakcjonowany jak skopiuje definicje spalania całkowitego lub napisze, że „prawidłowy” jest wtenczas gdy spalimy najmniejszą ilość opału.

Czasu mamy dużo...

Jeśli mnie przekonasz (jak to ładnie ujął SUSPENSER) - to będę usatysfakcjonowany. Jeśli nie przekonasz - to nie będę.

Wojtek_mazury
20-04-2012, 10:20
ZawiJan napisał: "A Ty Wojtku, nie wiesz jeszcze co to będzie sterownik bruli. No bo skąd?"

Oczywiście, że nie wiem, bo mi się ES nie zwierza. Ale zakładam, że jeśli : "To E-S jest (będzie) istotną konkurencją dla Włodka_PID."
to tylko wtedy tak będzie, jeśli Bruli będzie miał funkcje sterowników Włodka_PID, będzie tańszy i bardziej niezawodny. Sprawę reklamy pomijam.

A zatrudnienie ZawiJana do tego aby pracował nad tym celem odbieram jako próbę umniejszenia znaczenia regulacji PID, która jak rozumiem jest obca ES.

Andrzej_M_
20-04-2012, 10:25
Czasu mamy dużo...

,,,,Jeśli nie przekonasz - to nie będę.

Stawiasz mnie w dosyć niekomfortowej sytuacji. Postaram się.

Ale nie o tym chciałem napisać.
Tak się złożyło, że dzisiaj radio WNET gościło na Śląsku.
http://www.radiownet.pl/sluchaj/#/publikacje/poranek-20-kwietnia-2012 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.radiownet.pl%2 Fsluchaj%2F%23%2Fpublikacje%2Fporanek-20-kwietnia-2012)
Polecam dwie pierwsze części, jest także o węglu.

Andrzej

zawijan
20-04-2012, 10:51
A zatrudnienie ZawiJana do tego aby pracował nad tym celem odbieram jako próbę umniejszenia znaczenia regulacji PID, która jak rozumiem jest obca ES.

Regulacja PID jest znana od ponad 100 lat. Zapewniam Cię, że E-S zna ją doskonale.

zawijan
20-04-2012, 10:52
Stawiasz mnie w dosyć niekomfortowej sytuacji. Postaram się.

Życie już takie jest...

Jarecki79
20-04-2012, 17:49
A co to znaczy najlepszy sterownik?

Dla jednego - to taki, który daje najmniejsze zużycie paliwa.
Dla drugiego - to taki, który nie wymaga żadnych ingerencji użytkownika w jego pracę.
Dla trzeciego - to taki, który pracuje z ciągłą modulacją mocy.
Dla czwartego - to taki, który pracuje krótko a stoi długo.
A dla piątego - to taki, który ma palnik z małą dziurą.

I jak tu wszystkim dogodzić?

Najlepszy sterownik -sprawa prosta.

Najlepszy jest ten, który najbardziej komuś odpowiada, bo spełnia jego indywidualne wymagania.
Dla Suspensera jest to Bruli
Dla Bernarda, który pracował także na eCoalu jest to RT09pid
Dla innych osób Cobra, dla innych eCoal.

Po co ten język nienawiści?, zniszczę Cię , dokopię itd. dziecinada.

zawijan
20-04-2012, 20:34
Najlepszy jest ten, który najbardziej komuś odpowiada, bo spełnia jego indywidualne wymagania.

Właśnie to napisałem.

A E-S ma zamiar zrobić właśnie taki, który będzie odpowiadał znacznej większości.

P.S.
Znacznej większości spośród tych, którzy nie będą preferować eCoala.

Wojtek_mazury
20-04-2012, 20:49
Czy ten sterownik, który ES"ma zamiar zrobić " będzie dostępny na sezon grzewczy 2012/2013?
Jaki został w umowie podpisanej pomiędzy ZawiJanem a ES określony termin zakończenia prac?

Ciekawi mnie to co z tego wyjdzie, bo jak na razie ogłaszane są zapowiedzi i to dość radykalne więc chcę śledzić rozwój wypadków aby wiedzieć, czy wynikają ( zapowiedzi) z wiedzy i umiejętności przewidywania czy jedynie z zarozumialstwa.

zbigmaz01
20-04-2012, 20:57
Właśnie to napisałem.

A E-S ma zamiar zrobić właśnie taki, który będzie odpowiadał znacznej większości.

P.S.
Znacznej większości spośród tych, którzy nie będą preferować eCoala.Czyli co?
Zdaje się że gdzieś doczytałem że do eCoala ma zostać dołożona funkcja Bruli i teraz ten post temu zaprzecza :confused:

zawijan
20-04-2012, 21:00
Wojtku
Mogę bez problemu zrozumieć, że zrobić ze mnie idiotę chcą EKSPERCI. Rozumiem ich intencje i nie mam im tego za złe. Każdy orze, jak może.
Ale czemu Ty?

Jarecki79
20-04-2012, 21:06
Właśnie to napisałem.

A E-S ma zamiar zrobić właśnie taki, który będzie odpowiadał znacznej większości.

P.S.
Znacznej większości spośród tych, którzy nie będą preferować eCoala.

I bardzo dobrze, trzymam kciuki za sukces.
Fajnie,że nikt nie spoczywa na laurach i stara się zrobić coś, co zaspokoi potrzeby większości.

Mnie do tej zadymy proszę jednak nie mieszać, ja w ostatnim czasie mam totalny luzzz i dystans.

Nie wiem, co Cię tak wyprowadza w ostatnim czasie z równowagi, czym Ci Cobra po piętach depcze, może tym sterowaniem zaworu... totalnie mnie to nie interesuje.

To produkt ma spełniac oczekiwania i trafić w gusta, Twoje prywatne animozje w stosunku do Włodka_pid nie są ważne.

LATO idzie, trochę dystansu, jest czas na złapanie powietrza, jakies nowe pomysły...

Wlodek_PID
20-04-2012, 21:10
Właśnie to napisałem.

A E-S ma zamiar zrobić właśnie taki, który będzie odpowiadał znacznej większości.

P.S.
Znacznej większości spośród tych, którzy nie będą preferować eCoala.

Proszę o odpowiedź na kilka pytań :

1. Jak to możliwe, że ktoś nie preferuje sterownika automatycznego?
Pamiętam, jak zawijan_2 pisał, że ten sterownik spala dobrze każdy opał.
Chyba, że nie spala...

2. Czy celem nadrzędnym Porozumienia jest Zniszczenie (wiadomo kogo),
czy też Stworzenie (nie wiadomo, czego)?

3. Czy w sterowniku automatycznym będą dokładane kolejne nastawy?

4. Kiedy nastąpi Wielki Wybuch, po którym nastanie Jedynie Słuszny Sterownik?

Życzę Ci dużo zdrowia i sił. Niezależnie od głupot, które wciskasz klientom
i niedoświadczonym forumowiczom, nie życzę Ci źle. Nie zamierzam też
kogokolwiek niszczyć.

Wojtek_mazury
20-04-2012, 21:12
Nie chcę zrobić z Ciebie idioty ZawiJanie. Uważam, że obecność Twoja, Włodka_PID i Jareckiego 79 jest tym co przyciąga na strony forum bardzo dużo osób w tym mnie. Jest to chyba jedyne miejsce gdzie wymieniacie uwagi i niech tak zostanie. Moje pytanie wynikało jedynie z koniecznośći zaspokojenia ciekawości . Jestem jak dziecko, które wie, że zbliża się Boże Narodzenie i że będą niespodzianki i prezenty. To moja elektroniczna ciekawość.I tyle.

Jarecki79
20-04-2012, 21:14
Czyli co?
Zdaje się że gdzieś doczytałem że do eCoala ma zostać dołożona funkcja Bruli i teraz ten post temu zaprzecza :confused:

Też wyluzuj, sam widzisz, że to jakaś prywatna wojenka między dawnymi znajomymi.

Masz dobre wsparcie, do nowego sezonu masa czasu, zawsze będziesz mógł z niebieskiego zrobić pomarańczowego/zielonego...
podobnie jak Sebsa.

Ludzie o co te wojny??

zawijan
20-04-2012, 21:19
Nie wiem, co Cię tak wyprowadza w ostatnim czasie z równowagi...

Skończyłbyś już z tą psychologią.
Piszesz, ze jesteś na luzie. To bądź.

zawijan
20-04-2012, 21:26
Proszę o odpowiedź na kilka pytań...

Niektórzy mówią, że nie ma głupich pytań.
Nie wierz im. Są.

Jarecki79
20-04-2012, 21:30
Uwierz mi,że mam luz, a Wam chłopaki odrobina przerwy będzie pomocna.
Taka temp. dyskusji nie jest potrzebna.

ps.
Żaden ze mnie psycholog.

Rozumiem, kotły wygaszony i coś robić trzeba, ale może przejdźmy do jakiegoś Hyde Parku.. np. na wątek Tesela, tam może się wszyscy zrelaksujecie/my.

Jarecki79
20-04-2012, 21:34
Zapraszam Was tutaj, może znajdziecie chwilę relaksu:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?199624-Weekendowe-pogaduchy&p=5274559#post5274559

zawijan
20-04-2012, 21:38
Nie chcę zrobić z Ciebie idioty ZawiJanie.

Wiem Wojtku.
Trochę się tu z tymi EKSPERTAMI bawię. Są tacy pocieszni.
Możesz mi jednak wierzyć, ze nie cały czas spędzam na zabawie. Pracujemy na poważnie i niedługo zobaczysz (wraz z innymi) wyniki tych prac. Twoja ciekawość zostanie zaspokojona.

I nie wierz w te wojenki, o których piszą EKSPERCI. To żadna wojenka. To NORMALNY BIZNES. Taki mecz, w którym jeden wygrywa a drugi przegrywa. Bez remisów. Jak w siatkówce. SKRA Bełchatów - być może - nie zdobędzie dziewiątego mistrzostwa. Wieloletni mistrzowie też przegrywają. Przychodzą nowi. To normalne.

Piotrek42
20-04-2012, 21:43
Wiecie co..... najwiekszym producentem sterów do kotłów jest chyba tech.... a ja jeszcze nie testowałem ich wyrobu... aż normalnie głupio...płomyk,tatarek,ecomax,cobra,bruli,ecoal już były na tapecie a stera techa jeszcze nie miałem... dziwne nie??

zawijan
20-04-2012, 21:54
Wiecie co..... najwiekszym producentem sterów do kotłów jest chyba tech.... a ja jeszcze nie testowałem ich wyrobu...

Złóż im ofertę. Czemu nie?

timon120777
20-04-2012, 21:57
zachowujecie się trochę jak dzieci w piaskownicy
jednemu mamusia kupiła wiaderko a drugiemu grabki
teraz się spieracie co lepsze choć to dwa rózne narzędzia
to moje zdanie użytkownika ale wyrażę je głośno jesli powolicie
sterownik eCoal w zamyśle miał być automatem. zawijan sam przyznał że w wyniku larum podniesionego przez część użytkowników dokonano zmian w nim ktore sprawiły że już nie do końca spełnia rolę jaką On w nim pokładał
Cobra czy Puma nie mają dostępu przez neta ale również pracują z modulacją mocy choć w oparciu o inne założenia programowe i inne dane. czy lepsze czy gorszę nie mnie oceniać bo się nie znam
każdy z tych sterownikow ma wady i zalety i każdy jest dla innego grona uzytkowników przeznaczony
oba mają także tą zaletę że są wokół nich ludzie którzy chcą aby dalej ewoluowały i były jeszcze lepsze
moim zdaniem spór toczy się o marchewkę ponieważ są to 2 różne produkty skierowane do róznych odbiorców.
jeden nie ma dostępu do sieci co może być dla niektórych wadą drugi nie ma możliwości wprowadzania odpowiednio dużej ilości korekt co może być wadą dla innych
jeden daje możliwość korekt co lubią ci co "cóś tam" o paleniu w kotle wiedzą drugi daje szansę kontroli z każdego miejsca na ziemi co osobom zapracowanym oferuje komfort. ale o tym który jest lepszy niech zdecyduje rynek- uzytkownicy.
A forum niech będzie miejscem do dyskusji a nie wojny o dwie różne sprawy????????????

ja osobiście pracowałem na dwustanowym oraz na sterowniku z PID. znam różnice i znam swoje oczekiwania odnośnie tego czego chcę od sterowania kotłem. jeśli uzytkownik jest świadomy czego chce i wybierze produkt który będzie spełniał te oczekiwania to będzie zadowolony i nieważne czy to będzie ster dwustanowy, pid fl czy "automat"(eCoal)

tak trochę przekornie na koniec napiszę
chyba najwięcej kotłów na rynku korzysta ze sterowania firmy TECH(nawet ogniwo)
Więc może to one są najlepsze i nie ma potrzeby toczyć wojen na forum gdyż rynek sam się broni??????????

pozostawiam do dyskusji

timon120777
20-04-2012, 21:59
pisząc poprzedni post nie widziałem wpisu Piotrka a też pomyślałem o TECHU
coś w tym musi być..........................................

Jarecki79
20-04-2012, 22:03
Wiecie co..... najwiekszym producentem sterów do kotłów jest chyba tech.... a ja jeszcze nie testowałem ich wyrobu... aż normalnie głupio...płomyk,tatarek,ecomax,cobra,bruli,ecoal już były na tapecie a stera techa jeszcze nie miałem... dziwne nie??

Już dość długo, także na tym forum pojawiały się wpisy n/t tech-a
Jest już chyba rodzina 2sterów z modułem internetowym, który Ciebie tak interesuje.
ST-707zPID oraz ST 709
Baaa w tym tygodniu był nawet na TVN Turbo!!

http://zdalnie.techsterowniki.pl/

Piotrek42
20-04-2012, 22:10
Złóż im ofertę. Czemu nie?

ee pożyczę od kogos.... nie lubie byc zwiazany umowami...

zawijan
20-04-2012, 22:11
No i widzicie?
Pisałem przecież, że Włodka_PID może przegonić jeszcze ktoś, oprócz E-S.

A czemu Ty Jarecki nie pisałeś nigdy o Techu? Nie wiedziałeś o nim dotąd?

Piotrek42
20-04-2012, 22:12
Jarecki... myslisz że nie wiem TAKICH rzeczy??? wiem od dawna..ale jakoś nie było okazji... trzeba się przyjrzeć temu sterowi bliżej i tradycyjnie... wypunktować :)

zbigmaz01
20-04-2012, 22:17
Też wyluzuj, sam widzisz, że to jakaś prywatna wojenka między dawnymi znajomymi.

Masz dobre wsparcie, do nowego sezonu masa czasu, zawsze będziesz mógł z niebieskiego zrobić pomarańczowego/zielonego...
podobnie jak Sebsa.

Ludzie o co te wojny??

Nie robię wojny a tylko napisałem co czytałem i chciałem się dopytać
Na esterownik.pl wyczytałem taki tekst napisany przez seba z dn. 2012-02-02 11:43



"Dla zaawansowanych użytkowników wprowadzimy w sterowniku eCoal.pl ręczne ustawianie parametrów procesu spalania (tak jak w bruli.pl).

Myślę, że wersja testowa pojawi się w przeciągu miesiąca. "Dlatego moje pytanie
Czyli co?
Zdaje się że gdzieś doczytałem że do eCoala ma zostać dołożona funkcja Bruli i teraz ten post temu zaprzecza :confused:
na stwierdzenie
Właśnie to napisałem.

A E-S ma zamiar zrobić właśnie taki, który będzie odpowiadał znacznej większości.

P.S.
Znacznej większości spośród tych, którzy nie będą preferować eCoala.

zawijan
20-04-2012, 22:17
moim zdaniem spór toczy się o marchewkę...

A gdzie Ty tutaj widzisz jakiś spór?
Ja piszę, że sterownik bruli będzie lepszy od Pumy i Cobry a Włodek_PID pisze, że eCoal jest gorszy od Pumy i Cobry.

timon120777
20-04-2012, 22:19
No i widzicie?
Pisałem przecież, że Włodka_PID może przegonić jeszcze ktoś, oprócz E-S.

A czemu Ty Jarecki nie pisałeś nigdy o Techu? Nie wiedziałeś o nim dotąd?

zawijan

skoro eCoal i Bruli są takie wspaniałe to dlaczego ogniwo nie wyrzuciło ze swojej oferty sterowników techa i nie korzysta tylko z dwóch wyżej wymienionych???
a może dlatego że stery TECHA są lepsze od nich????

to moje prywatne zdanie i to że testowałem Cobrę nie ma na nie wpływu
uważam że przesadzasz i tyle
Jak wprowadzicie już zapowiedziane rewelacje i okażą się tak dobre jak piszesz to wtedy przyznam Ci rację
ale dopiero wtedy

Jarecki79
20-04-2012, 22:21
No i widzicie?
Pisałem przecież, że Włodka_PID może przegonić jeszcze ktoś, oprócz E-S.

A czemu Ty Jarecki nie pisałeś nigdy o Techu? Nie wiedziałeś o nim dotąd?

Ale masz krótka pamięć, przecież pisałem. Miałem na testach ST-81zPID i wówczas zachwycony nie byłem.

Cobra czy Puma sterują zaworem mieszającym, czego E-S jeszcze nie oferuje. Także jest kilka frontów, na których dany sterownik jest o pół kroku do przodu...

Wlodek_PID
20-04-2012, 22:27
Dla zaawansowanych użytkowników wprowadzimy w sterowniku eCoal.pl ręczne
ustawianie parametrów procesu spalania (tak jak w bruli.pl).
Myślę, że wersja testowa pojawi się w przeciągu miesiąca.

Ale numer!!!! Piękna idea odchodzi w zapomnienie! To zupełnie jak
z socjalizmem... DLaczego????

I Ty Zawijan na to pozwolisz?

Wlodek_PID
20-04-2012, 22:29
A niedawno pytałem

3. Czy w sterowniku automatycznym będą dokładane kolejne nastawy?

A Ty napisałeś, że to głupie pytanie...

zawijan
20-04-2012, 22:29
skoro eCoal i Bruli są takie wspaniałe to dlaczego ogniwo nie wyrzuciło ze swojej oferty sterowników techa i nie korzysta tylko z dwóch wyżej wymienionych???

uważam że przesadzasz i tyle
Jak wprowadzicie już zapowiedziane rewelacje i okażą się tak dobre jak piszesz to wtedy przyznam Ci rację ale dopiero wtedy

Zapytaj tego EKSPERTA, do jakich kotłów OGNIWO stosuje sterowniki Techa?

Co do drugiej części cytatu - masz prawo tak sądzić. A ja nie mam do Ciebie o to pretensji. Absolutnie. Twoja postawa jest prawidłowa. Tak naprawdę - nie masz żadnych podstaw, aby przyznać mi rację. Tak samo, jak nie masz podstaw, aby zarzucić mi, ze nie mam racji. Przecież nie musisz mi wierzyć.
Czemu jednak wierzysz temu EKSPERTOWI od Techów w OGNIWIE? Przecież też nie masz do tego podstaw.

zawijan
20-04-2012, 22:31
Ale numer!!!! Piękna idea odchodzi w zapomnienie! To zupełnie jak z socjalizmem... DLaczego????
I Ty Zawijan na to pozwolisz?

Chciałbyś!

Niestety (dla Ciebie) nie odejdzie.

Piotrek42
20-04-2012, 22:32
COś się szykuje.....ale co za firma wypuszcza nowe oprogramowanie czy nowe stery po sezonie grzewczym???? do sezonu grzewczego rozwiązania zdąży zerżąć konkurencjia...

zawijan
20-04-2012, 22:32
...jest kilka frontów, na których dany sterownik jest o pół kroku do przodu...

Kto to wie, gdzie przód, gdzie tył?

zawijan
20-04-2012, 22:34
A niedawno pytałem
3. Czy w sterowniku automatycznym będą dokładane kolejne nastawy?
A Ty napisałeś, że to głupie pytanie...

Przepraszam. Pomyliłem się.
Jest to bardzo głupie pytanie.
Może nawet wyjątkowo głupie.

Jarecki79
20-04-2012, 22:38
Kto to wie, gdzie przód, gdzie tył?

Nareszcie z odrobiną luzu!
Tak trzymaj!

timon120777
20-04-2012, 22:38
ja nie wierzę nikomu ani EKSPERTOWI ani Tobie
czekam
po prostu nie podoba mi się że piszesz z pozycji Ja jestam naj i Moje jest naj
nie do końca się z tym zgadzam
zresztą powoli zaczynam dochodzić do wniosku że eCoal jest już bardzo daleko od tego jak Ty go sobie wyobrażałeś co sam zresztą wcześniej przyznałeś
To Twoje naj jest mocno ograniczone i nie dajecie tego na cały rynek aby każdy mógł mieć naj.
Dlaczego???

mam pewną hipotezę ale ponieważ nie mam silnych argumentów na jej potwierdzenie nie chcę rzucać słów na wiatr aby nie być posądzonym o pisanie głupot
dlateg ograniczam się do tego co napisałem w poprzednich postach
nie stoję po żadnej ze stron
jestem pomiędzy

Arturo72
20-04-2012, 23:06
Ludzie o co te wojny??
Ło klienta,ło kasę,ło honor ;)
Inwestor jest tutaj na ostatnim miejscu :)

Czyżby Admin(Elfir) tego nie widziała ?
Czyżby każdy post z na ostatnich klilkudziesięcu stronach był w temacie ?

sebsa
20-04-2012, 23:09
Dobrze napisałeś. Honor najmniej istotny. Liczy się kasa od klienta - często przecież naiwnego i mało doświadczonego.

berdnard
21-04-2012, 07:20
Witam dziecko pana Z służy mi do utrzymywania komfortowej temperatury w domu-praca pomp i robi tą robotę wyśmienicie a ten mój mercedes z burnerem i dmuchawą wpa 03 3-biegową pracuje nad czystym i ekonomicznym paleniu .podstawą do pisania tej oceny jest fakt iż mam zamątowaną szybe żaroodporną w drzwiach i widze palnik i komorę paleniskową jak się odbywa proces palenia w sposub ciągły i czysty a to jest wymagane przy wszystkich palnikach brucero-podobnych pozdr.

Wojtek_mazury
21-04-2012, 07:47
Obejrzałem podgląd Internetowy sterownika Techa pod linkiem podanym przez Jareckiego79. Wygląda na to, że Tech opiera działanie sterownika na temperaturze mierzonej z dokładnością do 1 stopnia (albo tylko tak wyświetla temperatury na wykresach). Czy nie jest to zbyt mała rozdzielczość wskazań? I kolejna sprawa. Wykresy są generowane przez usługę amCharts.com. Co będzie jeśli zabraknie Internetu? Czy wykresów nie będzie? Jest ktoś, kto wie coś na ten temat?

Andrzej_M_
21-04-2012, 08:44
,,,,podstawą do pisania tej oceny jest fakt iż mam zamątowaną szybe żaroodporną w drzwiach i widze palnik i komorę paleniskową jak się odbywa proces palenia w sposub ciągły i czysty ,,,,


Witaj Berdnard
Widzę, że masz skłonności do podglądania z ukrycia.
Ja także podglądam i nie tylko to co się dzieje na powierzchni paleniska czy w obrębie komory spalania, ale także uwielbiam podglądać sąsiadki.

Z tego powodu, że mam "małą dziurę" w palenisku, to wystarcza mi nieduży otwór z małą szybką żaroodporną.
Niestety nie dysponuje zdjęciem mojej szybki (sąsiadek także, żałujcie), ale wklejam zdjęcie wejścia do mej komory spalania.
Po wyjęciu tej blaszki za pomocą magnesu, która z drugiej strony ma izolacje termiczną, wkładam ramkę z szybą żaroodporną.

112696

zawijan
21-04-2012, 09:23
Czyżby każdy post z na ostatnich klilkudziesięcu stronach był w temacie ?

Każdy, za wyjątkiem Twoich.

berdnard
21-04-2012, 09:30
Witaj Berdnard
Widzę, że masz skłonności do podglądania z ukrycia.
Ja także podglądam i nie tylko to co się dzieje na powierzchni paleniska czy w obrębie komory spalania, ale także uwielbiam podglądać sąsiadki.

Z tego powodu, że mam "małą dziurę" w palenisku, to wystarcza mi nieduży otwór z małą szybką żaroodporną.
Niestety nie dysponuje zdjęciem mojej szybki (sąsiadek także, żałujcie), ale wklejam zdjęcie wejścia do mej komory spalania.
Po wyjęciu tej blaszki za pomocą magnesu, która z drugiej strony ma izolacje termiczną, wkładam ramkę z szybą żaroodporną.

112696
tak ale ty musis otworzyc drzwi i d-pa blada i dostaje lewe powietrze ja mam zamątowaną na stale i drzwi nie otwieram piec musi byc zamknięty i wtedy masz podląd do wszystiego jak jest naprawde w rezerwie mam takiego kopciucha co ty

Andrzej_M_
21-04-2012, 09:41
tak ale ty musis otworzyc drzwi i d-pa blada i dostaje lewe powietrze ja mam zamątowaną na stale i drzwi nie otwieram piec musi byc zamknięty ,,,,

Masz całkowitą rację. Dlatego tak ważne jest prawidłowe uszczelnienie drzwiczek.

Ja oprócz bardzo dokładnego dopasowania tej ścianki termicznej widocznej na zdjęciu, stosuje jeszcze strefę o podwyższonym ciśnieniu w komorze spalania. To wyższe ciśnienie częściowo niweluje zaciąganie lewego powietrza.

Andrzej_M_
21-04-2012, 09:45
,,,, w rezerwie mam takiego kopciucha co ty

Tym sformułowaniem mi podpadłeś :P

Wlodek_PID
21-04-2012, 10:05
Napisał Arturo72
Czyżby każdy post z na ostatnich klilkudziesięcu stronach był w temacie ?


Każdy, za wyjątkiem Twoich.

Bingo !!!! :yes::yes::yes:

berdnard
21-04-2012, 10:14
tym sformułowaniem mi podpadłeś :p

nie ma co ukrywac taka jest prawda---nie z podajnikiem z kturym też mam i moge zamontowac jaki typ chcę i kiedy chce a mam 3 kompletne

Jarecki79
21-04-2012, 10:40
Obejrzałem podgląd Internetowy sterownika Techa pod linkiem podanym przez Jareckiego79. Wygląda na to, że Tech opiera działanie sterownika na temperaturze mierzonej z dokładnością do 1 stopnia (albo tylko tak wyświetla temperatury na wykresach). Czy nie jest to zbyt mała rozdzielczość wskazań? I kolejna sprawa. Wykresy są generowane przez usługę amCharts.com. Co będzie jeśli zabraknie Internetu? Czy wykresów nie będzie? Jest ktoś, kto wie coś na ten temat?

Wcześniej pisałem o próbach st81zpid i nie byłem tym zachwycony. Było to dawno.
Mam zbyt słaby kontakt i za daleko do tego producenta.

Dla jednego instalatora zamawiam experty i wbrew temu, co sugeruje zawijan nie uważam, aby były proste w obsłudze.
Ja mimo dużego doświadczenia motam się w ich menu. Dla mnie część spraw jest tam mało logiczna, ale skoro instalator to obejmuje, to proszę bardzo.
Pewnie zaczął przygodę od tego sterownika i "czuje się w nim" najlepiej

Od 2008r mam kontakt z p.Idzikowskim z Mikom, który jest głównym programistą RT09pid. Rozwój tego stera był pod kątem moich potrzeb i cieszę się,że wysłuchano kilku uwag.

Producenta Cobry i Pumy mam pod nosem, korzystam z ich usługo od ponad 15lat, kontakt z Włodkiem dobry. Też wiem, co "w trawie piszczy".
Podobny napis amCharts był przy pierwszych wykresach na buranie....

Mi pasują te dwa sterowniki, bo zwyczajnie najwięcej o nich wiem i mam z nimi największe doświadczenie.

Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć,że tego typu sterowań jest więcej, inny producent będzie miał dobry kontakt z Plumem i będzie zadowolony z dopasowania softu do swoich kotłów i palników, inny producent będzie zadowolony z pracy z techem i ich pid, inny producent będzie zadowolony z Elstera i współpracy z nimi. Prosta sprawa.

zawijan
21-04-2012, 11:05
Dla jednego instalatora zamawiam experty i wbrew temu, co sugeruje zawijan nie uważam, aby były proste w obsłudze.

Producenta Cobry i Pumy mam pod nosem, korzystam z ich usługo od ponad 15lat...
Mi pasują te dwa sterowniki, bo zwyczajnie najwięcej o nich wiem i mam z nimi największe doświadczenie.

Czy Ty masz kompleks zawijana?
Gdzie i kiedy napisałem, że experty są proste w obsłudze? Ja piszę tylko o tym, co znam.

Może byś też przyjął taką zasadę i pisał tylko o tych, które znasz?

czp01
21-04-2012, 11:38
w rezerwie mam takiego kopciucha co ty


Tym sformułowaniem mi podpadłeś :P

Ha ha - też trzymam w kotłowni takiego kopciucha z podajnikiem - ale nie jest aż tak źle i da się z nim żyć:) no i ile jeszcze można w nim zastosować przeróbek i różnych usprawnień - toż to czysta satysfakcja jak udaje się poprawić producenta.:)

Ponadto nazwa handlowa tego wymiennika budzi szacunek "żeliwny wymiennik produkcji Fonderie SIME z Włoch" i brzmi lepiej niż "kopciuch" :)

Jarecki79
21-04-2012, 12:30
Czy Ty masz kompleks zawijana?
Gdzie i kiedy napisałem, że experty są proste w obsłudze? Ja piszę tylko o tym, co znam.

Może byś też przyjął taką zasadę i pisał tylko o tych, które znasz?

Napisałeś, że oferuję to, co komu pasuje i wszystko chwalę. To nieprawda.
Widzę chłopie, że coś Cię ugryzło i na siłę chcesz udowodnić, że jestes najmądrzejszy i najlepszy.

Napij sie jakiegoś piwa albo cosik, bo przesadzasz. Jeszcze Ci drzew zabraknie.

SUSPENSER
21-04-2012, 15:45
pisząc poprzedni post nie widziałem wpisu Piotrka a też pomyślałem o TECHU
coś w tym musi być..........................................

Zwykle najwięcej sprzedaje się najtańszych, ale przecież "tanie mięso psy jedzą" - a przynajmniej powinny ;)

Czy masz kocioł taki jakich sprzedaje się najwięcej w Polsce i to było głównym kryterium wyboru ?

Zobacz które kotły stoją najwyżej w rankingu - przecież to są mali producenci [może właśnie dlatego muszą się starać i mieć lepsze produkty od tych największych].

minertu
21-04-2012, 16:01
Najgorsze,że potencjalny nabywca patrzy w pierwszej kolejności na wygląd,cenę potem gabaryty a na końcu na sprawność.
Ja uważam,że wyglądem się domku nie ogrzeje a kotła na plecach się nie nosi.

Jarecki79
21-04-2012, 16:27
Powiem w taki sposób...

Sam mam dużo cierpliwości i wytrwale pracuję, aby cały zestaw dobrze pracował. Chodzi szczególnie o sterownik z modulacją mocy.
Mam znajomych u tzw dużych producentów i odeszli od sterowań tzw automatycznych, bo nie mieli czasu na tłumaczenia, współpracę, dopasowywanie wszystkiego. W jednej z firm, gdzie stosowane sa palniki żeliwne II-ej generacji powrócono całkowicie do dwustanowych, bo jak stwierdził właściciel - jest spokój i nikt nie narzeka na kopcenie... oczywiście można dobrać soft, aby pracował na małej mocy z nadmiarem powietrza i się odstawiał, ale moim zdaniem nie o to chodzi.
Jednak tutaj rodzi się kolejny problem przy dwustanowym, bo sterowania dwustanowe z palnikami II-ej generacji w ciepłym okresie powodują intensywne nagrzewanie obudowy palnika... więc to tez nie jest takie idealne wyjście.

Minertu sam się na własnej skórze przekonał co znaczy mniejsze palenisko i jak fajnie praca całości może się poprawić...
To naprawdę mozolna praca i trzeba liczyć na siebie i swoja wytrwałość.

Dalej zobaczmy przykład firmy HT, był okres, gdzie masowo stosowane były Plumy, wrócono do klasycznych sterów ht tronic (menuety), bo jest mniejszy kłopot...

Sam od ok.roku rzeźbię przy sterowaniu tłoka, bo wymaga innego sterowania.... czegoś mi brakuje w dotychczasowym podejściu.
Z tej zabawy wyjdą chyba dwa nowe pomysły i nie tylko na tłoka....

Czekam także ze spokojem na nowego Bruli i zobaczymy co będzie.
Na chwilę obecną cieszę się ze spasowania zestawu palnik żeliwny+dmuchawa+sterownik.
W kwestii innych palników nadal szukam "czegoś więcej"

minertu
21-04-2012, 16:43
Tłoka z powodzeniem obsłuży bruli.pl

Wojtek_mazury
21-04-2012, 16:50
Jarecki79. Możesz napisać jakie parametry ma mieć ustawiane sterownik tłoka?

Piotrek42
21-04-2012, 16:53
Tłoka z powodzeniem obsłuży bruli.pl

Tak jest, widziałem takowego..... firmy Tilgner...a najciekawsze że nie kopcił :)

Jarecki79
21-04-2012, 16:58
Jarecki79. Możesz napisać jakie parametry ma mieć ustawiane sterownik tłoka?

Na podstawie badań w OTGiS:
- podbicie po dawce paliwa i długość tego podbicia
- dalej tryb podtrzymania (dla wersji dwustanowej) podzielony na co ile dmucham, jak długo oraz jaka krotność dawki
- dalej algorytm przeliczający %wykorzystania mocy w trybie grzania dla korekcji dawki po przejściu w podtrzymanie oraz algorytm przeliczający %paliwa pozostającego w podtrzymaniu dla powrotu do trybu grzania

Tłok ma zasadniczo dwa problemy:
1. Podtrzymanie żaru w trybie letnim, szczególnie dla obsługi bojlera
2. Problem czystości pracy, chodzi o podawania świeżej dawki...

Minertu, to że napisali soft na tłoka to jeszcze nie wszystko. Niech to zweryfikuje rynek, bo w tłoku błędów można popełnić dużo więcej i ich tak szybko nie wyłapać. Szczególnie chodzi o sprawę pozycjonowania tłoka na przejściach i w sytuacjach alarmowych, o dokończenie ruchów tłoka w konkretnym momencie pracy itd. Z tym entuzjazmem to się wstrzymaj. Nie mówię tego złośliwie, tylko z perspektywy 11lat doświadczeń z taką konstrukcją.

Jarecki79
21-04-2012, 16:59
Tak jest, widziałem takowego..... firmy Tilgner...a najciekawsze że nie kopcił :)

Na większej mocy to nic dziwnego, nic dziwnego, gdy podbijesz nadmuch na określony czas o określoną wartość przy świeżej dawce.

Piotrek42
21-04-2012, 17:07
Na większej mocy to nic dziwnego, nic dziwnego, gdy podbijesz nadmuch na określony czas o określoną wartość przy świeżej dawce.

NO własnie ze nie na dużej mocy a w podtrzymaniu...generalnie bardzo fajnie pracował...

minertu
21-04-2012, 17:11
Jakby szedł na dużej mocy to by mógł ogrzać z 3-4 domki jednorodzinne.
Chodzi praktycznie w podtrzymaniu a zakopci tylko przy rozpalaniu.

Piotrek42
21-04-2012, 18:44
Co nabroiliście że podpadliście Arturo72 ???


Żeby sprawiedliwości stało się zadość ;)
Duże pole do działania dla Moderatora/Administratora:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?65781-RANKING-KOTŁÓW-NA-EKO-GROSZEK&p=5340279#post5340279

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?183958-Moderacja-forum/page2

darase
21-04-2012, 19:18
Piotrase jak zawsze jesteś gdzie trzeba, apropo co się robi z donosicielami?

czp01
21-04-2012, 19:40
A kto to w ogóle jest Arturo72 ?

minertu
21-04-2012, 20:35
:no:

timon120777
21-04-2012, 21:35
Zwykle najwięcej sprzedaje się najtańszych, ale przecież "tanie mięso psy jedzą" - a przynajmniej powinny ;)

Czy masz kocioł taki jakich sprzedaje się najwięcej w Polsce i to było głównym kryterium wyboru ?

Zobacz które kotły stoją najwyżej w rankingu - przecież to są mali producenci [może właśnie dlatego muszą się starać i mieć lepsze produkty od tych największych].

nie wiem czy sterowiki TECHA są najtańsze
nie mam kotła którego sprzedaje się najwęcej w polsce
może dlatego te kotły sa wysoko w rankingu ponieważ sprzedawcy tych których sprzedaje się naprawdę dużo uważają że nie muszą być obecni na forum???
zobacz jakie kotły polecają instalatorzy- defro klimosz krzaczek zębiec - przynajmniej u mnie. ludzie słyszą nazwę firmy i w 8 na 10 przypadkach na tej podstwwie kupują kocioł, nawet na moc nie zwracają uwagi. zobacz ile osób bierze udział w dyskusjach na tym forum w tematach o paleniu - na tym wątku nie więcej niż 15 osób robi to systematycznie i od czasu do czasu ktoś nowy wpadnie spyta i znika najczęściej
Jak powiedziałem mojemu szwagrowi że do jego kamienicy dobrze ocieplonej stawianej jakieś 6 lat temu wystarczy kocioł 25KW na 340m pow użytkowej to mnie prawie śmiechem zabił a jak nazwę kotła podałem który mu to sam ogrzeje bez grzebania w ustawieniach to spytał co biorę
ja uważam że nadal dosyć mala część społeczeństwa jest świadoma i wie czego szukać reszta nadal ślepo ufa instalatorom lub sąsiadom albo wróżce

Andrzej_M_
22-04-2012, 11:57
Właściwie to pytanie do Zawijana

Przygotowując się do wypracowania na temat

„prawidłowy proces spalania nie powinien być zatrzymywany”.
Ha! Co to jednak znaczy „prawidłowy”?

natrafiłem na pewne opracowanie.
http://www.npt.up-poznan.net/pub/art_5_68.pdf (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.npt.up-poznan.net%2Fpub%2Fart_5_68.pdf)


Zawijan swoimi wpisami przyzwyczaiłeś nas do tego, że badanie naukowe powinno być przeprowadzone rzetelnie.

Czy "Metode wizualnej oceny emisji zanieczyszczeń z kotłów węglowych" możemy nazwać metodą rzetelną, czy tak jak napisałem w tytule "kupczeniem naukowym".
Tym bardziej, że charakter tej publikacji w czasopiśmie, które w nazwie ma słowo "naukowe", jest bardzo tendencyjny.

Vld
22-04-2012, 15:38
odpuść sobie Andrzej

i te quasi-naukowe artykuły i wypracowanie
bo pojęcia prawidłowe spalanie i podtrzymanie wykluczają się

Andrzej_M_
22-04-2012, 16:52
odpuść sobie Andrzej

i te quasi-naukowe artykuły i wypracowanie ,,,,


Vld raczej sobie nie odpuszczę, wciągnęło mnie.
A czy coś napiszę potem na forum to zależy, czy będzie to na tyle dobre aby "przekonać" Zawijana.

ps.
Powiem otwarcie i szczerze , mam wyrzuty sumienia, że za młodych lat nie byłem pilnym uczniem a naukę traktowałem jako "zło".

minertu
22-04-2012, 16:55
czp01 Byłem dziś na giełdzie Dom w Rybniku.
Byli sprzedawcy SAS,ŻYWIEC,LAZAR,TAURUS,jakaś nie znana mi marka zapomniałem nazwy no i KIELAR.Wymienniki Włoskie ale najlepszy w nich był pomysł zaczerpnięty
od zawijan_2 z sztabkami cegieł szamotowych.Agenci działają :)

minertu
22-04-2012, 17:16
Właśnie wróciłem z giełdy DOM w Rybniku.Było paru przedstawicieli czy też sprzedawców kotłów min. SAS,ŻYWIEC,DEFRO,LAZAR,TAURUS,KIELAR.
Nie zabrakło tyle,że nieoficjalnie (a szkoda) INSTALCO,OGNIWO,TILGNER
Pochodziłem trochę jako wolny strzelec i wiecie co? Nic się nie zmienia jeżeli chodzi o dobór odpowiedniego kotła jaki proponują sprzedawcy do powierzchni grzewczej oraz ocieplenia budynku.
Wszyscy równo wciskają ten sam kit.Proponowanie kotła z nadwyżką o 10kW (mogło by się to już zmienić) .Tylko jeden zapytał jaką temp wewnętrzną preferuję w swoim domu i czy ocieplony.To co mi mówił dalej zostawię bez komentarza.
Podobało mi się natomiast to ,że były tam firmy kompleksowo wykonujące instalacje "od kotła po zbiornik wyrównawczy". Zaleta-nie ma na kogo (poza wykonawcą i jakością opału) zwalić ewentualnych późniejszych problemów.

Nasuwa się zatem pytanie skąd się bierze taka nadwyżka proponowanych kW ?
Czy powodem nie jest czasem sprawność takiego kotła? :)

Najczęstsze pytanie przysłowiowego "apacza"-panie a ile mi to spali opału?
I tu się rzeka wylała :)

czp01
22-04-2012, 17:37
No dobre, dobre - sztabki cegieł a jeszcze nie dawno w Kielarze tylko piramidki układali ha ha. Normalnie szkoda, że ta giełda mi jakoś dzisiaj umknęła a byłem całkiem bliziutko i mogłem zajrzeć. Ostatnio byłem jednak zajęty robieniem w domu trzeciej kolejnej szafy pod zabudowę ( mam nadzieje, że ostatniej) to moje myśli krążyły zupełnie w innej dziedzinie niż kociołki :)

Andrzej_M_
22-04-2012, 19:13
,,,, KIELAR.Wymienniki Włoskie ale najlepszy w nich był pomysł zaczerpnięty
od zawijan_2 z sztabkami cegieł szamotowych.Agenci działają :)

Minertu może dowiedziałeś się pod jakim hasłem producent wprowadził to udoskonalenie.
Niewątpliwie przyczyni się to do znacznego obniżenia funkcjonalności kotła, ponieważ nie będzie można korzystać z dodatkowego paleniska.
Bardzo jestem ciekaw jak długo oni składają te kotły, że dopiero teraz zaczęli myśleć o sporych niedoskonałościach tej konstrukcji (to się tyczy wszystkich składaczy kotłów).

minertu
22-04-2012, 19:18
Minertu może dowiedziałeś się pod jakim hasłem producent wprowadził to udoskonalenie.
Niewątpliwie przyczyni się to do znacznego obniżenia funkcjonalności kotła, ponieważ nie będzie można korzystać z dodatkowego paleniska.
Bardzo jestem ciekaw jak długo oni składają te kotły, że dopiero teraz zaczęli myśleć o sporych niedoskonałościach tej konstrukcji (to się tyczy wszystkich składaczy kotłów).
No tutaj się nie pomylił :) jeżeli chodzi o dopalanie spalin.Dołożyli również blachę ,która ma za zadanie wyhamować prędkość spalin.
Kotły nie odpalone więc nic więcej nie napiszę.
Odpalone miał jedynie SAS,rwało ogień jak mało :)

Vld
22-04-2012, 20:04
Vld raczej sobie nie odpuszczę, wciągnęło mnie.
A czy coś napiszę potem na forum to zależy, czy będzie to na tyle dobre aby "przekonać" Zawijana.

ps.
Powiem otwarcie i szczerze , mam wyrzuty sumienia, że za młodych lat nie byłem pilnym uczniem a naukę traktowałem jako "zło".

kogo jak kogo, ale Zawijana nie przekonasz swoim wypracowaniem

to taki styl: zamiast odpowiedzi, pytanie

pozdr

SUSPENSER
22-04-2012, 20:31
nie wiem czy sterowiki TECHA są najtańsze
nie mam kotła którego sprzedaje się najwęcej w polsce

Czyli jednak inne kryteria były ważniejsze ;)


może dlatego te kotły sa wysoko w rankingu ponieważ sprzedawcy tych których sprzedaje się naprawdę dużo uważają że nie muszą być obecni na forum???

To jeden z powodów - im po prostu sprzedają je dystrybutorzy i instalatorzy którzy nieświadomemu klientowi wcisną wszystko.

Drugi powód jest taki, że pewnie nie mają się czym pochwalić [mam sporo znajomych z różnymi kotłami ekogroszkowymi i na tle polecanych tu wypadają mniej lub bardziej kiepsko].



ja uważam że nadal dosyć mala część społeczeństwa jest świadoma i wie czego szukać reszta nadal ślepo ufa instalatorom lub sąsiadom albo wróżce

Albo upodobaniom kolorystycznym żony i to nie tylko w kwestii wyboru kotła - a potem tysiące stron narzekań i pytań "jak ustawić kocioł, żeby przestał pękać od gorąca tynk na kominie a zużycie węgla spadło o połowę tj. do ilości, które spalają doświadczeni forumowicze.

zawijan
22-04-2012, 21:43
A teraz trochę na poważnie. Dość już zabawy z EKSPERTAMI.
Widzę, że wielu z Was nie rozumie tej dyskusji. I nie dziwię się temu wcale. Jakaż sensowna dyskusja może się odbywać, jeśli na info jednego z czytelników, że pojawi się na rynku nowe oprogramowanie sterownika Bruli dla kotłów tłokowych, które ma na celu zaoszczędzić do 30% paliwa – EKSPERT odpowiada:

[B]Jak to możliwe??? Przecież eCoal był sterownikiem idealnym, zapewniającym optymalne spalanie w każdych warunkach.
A na uwagi, że sterownik eCoal nigdy nie pracował z kotłami tłokowymi i nie ma takiego zamiaru, EKSPERT odpowiada coś o żabach. O czym z nim dyskutować? Można się – co najwyżej – trochę pobawić w głupa.

A tak na marginesie. Wszystkie dyskusje z EKSPERTEM wyglądały zawsze podobnie. Już od połowy 2009r. (jak kto ma ochotę, może sprawdzić na tym forum i na innych), kiedy to zaczął walczyć ze sterownikiem eCoal, choć nie wiedział o nim nic (ale to absolutnie nic) ponad to, że nazywa się eCoal. Opętała go taka misja. Nie wiedzieć czemu.

Podobnie, jak misja walki z automatycznymi kotłami węglowymi, która opętała niejakiego Arturo72. Ten z kolei chce elektryfikować wszelkie ogrzewanie. To – bez wątpienia – misja słuszna i szlachetna. Już Lenin mówił, że komunizm to elektryfikacja i władza Rad. Dlatego Arturo72 walczy, nie biorąc nawet pod uwagę faktu, że są ludzie, którzy mają domy po 200m2, 300m2 i więcej. Że są ludzie, którzy mają domy sprzed ładnych kilkudziesięciu lat i będą w nich mieszkać przez co najmniej następne kilkadziesiąt. Że są ludzie, którzy nie chcą mieszkać w 72-metrowych termosach ze styropianu.

O czym można dyskutować z takimi opętańcami? Tylko o d..ie Maryni.

zawijan
22-04-2012, 21:50
Ja wiem, że wielu z Was nie czytało naszego poradnika http://zawijan.wordpress.com/poradnik-uzytkownika/ ani nie było na platformie http://esterownik.pl/forum Wielu z Was przeczytało tylko góra kilkadziesiąt ostatnich stron tego wątku. Wielu z Was nic nie przeczytało, tylko zadało pytanie i czeka na odpowiedź, choć i tak nie będzie w stanie określić, czy jest ona poprawna i czy jest coś warta. Dlatego – choć już pisałem o tym setki razy – powtórzę jeszcze raz podstawowe wiadomości o sterownikach eCoal i bruli. Taki kondensat treści.

Sterownik eCoal – w swej klasycznej postaci - jest przeznaczony dla użytkowników, którzy nie znają się na trudnych (niezmiernie trudnych) problemach regulacji procesu spalania i nie chcą przeprowadzać się na sezon grzewczy do kotłowni, aby z tymi problemami walczyć. Sterownik ma ustawienia fabryczne, które pozwalają uruchomić i eksploatować kocioł natychmiast po podłączeniu. Użytkownik nastawia jedynie wartość zadaną temperatury wody podgrzanej (wychodzącej z kotła). Po trzech sezonach pracy sterowników eCoal uzyskaliśmy od użytkowników potwierdzenie, że jego idea sprawdziła się w praktyce. Jest sterownikiem całkowicie automatycznym.
Sterownik eCoal nie jest sterownikiem do bicia rekordów w minimalizacji spalania paliwa. Wprawni użytkownicy, którzy dostali go do praktycznych testów sprawdzających, potwierdzili jednak, że zużycie paliwa przy pracy ze sterownikiem eCoal jest tylko nieco większe (w rozsądnych praktycznie granicach), niż ich osobiste osiągnięcia w tym zakresie. A są to użytkownicy, którzy naprawdę mają się czym pochwalić.
Są i malkontenci. Zdziwiłbym się, gdyby ich nie było. Ta cecha jest wieczna. Zawsze będą tacy, którzy stwierdzą, że eCoal powinien pracować tak, jak oni sobie wyobrażają – inaczej pracuje źle. Zawsze będą tacy, którzy – nie znając algorytmu eCoala – spróbują doskonalić jego pracę według swoich pomysłów. Zawsze będą tacy , którzy są pewni, że wiedzą lepiej – choć wiedzą bardzo niewiele.

Panie! Ten Mercedes to najlepszy samochód??? Coś Pan?! Jeżdżę nim od roku i już miał sześć wypadków, bo ma zbyt długą drogę hamowania przy prędkościach 200km/godz. i powyżej. I sprzęgło ma takie kiepskie. Choć trzymam cały czas nogę na sprzęgle, aby zmniejszyć zużycie tarcz, to wymieniam je i wymieniam bez opamiętania. A ile żre paliwa! Mój sąsiad, który ma zwykłe Seicento, aż się obśmiał, jak usłyszał ile ten Mercedes spala. Jego Seicento spala mniej niż połowę tego, co ten Mercedes.

Sterownik eCoal jest przeznaczony dla kotłów z palnikami BRUCER (i pochodne) oraz BURNER-S. I tylko z wybranymi kotłami był i będzie sprzedawany. Będzie nadal sprzedawany w swej klasycznej postaci, oczywiście z doskonaleniem oprogramowania. W miarę uzyskiwania nowych doświadczeń, wspólnie z jego użytkownikami, dzięki komunikacji internetowej i platformie https://esterownik.pl/

Sterownik bruli jest przeznaczony dla użytkowników, którzy chcą i potrafią sterować ręcznie procesem spalania. Może być stosowany do kotłów z palnikami BRUCER i BURNER-S oraz z wszystkimi innymi palnikami retortowymi. Użytkownik sterownika bruli musi wszystkie parametry spalania ustawić ręcznie – tak, jak w innych sterownikach tego typu.

Poza algorytmem sterowania procesem spalania - oba sterowniki mają te same rozwiązania do sterowania obiegami wodnymi oraz do komunikacji internetowej. Każdy z nich jest jednak przeznaczony dla innej grupy użytkowników – co chcę podkreślić bardzo wyraźnie. Oba te sterowniki będą występować na rynku.

Nie podam na razie szczegółów zastosowanych rozwiązań. Dla zainteresowanych tematem mam na razie tylko taką informację, że podstawowe algorytmy (udoskonalone w oparciu o dotychczasowe doświadczenia) są gotowe, zaś w zespole dyskutujemy nad sprawami dodatkowymi; np. czy do sterownika eCoal dodać opcję sterowania ręcznego bez utraty możliwości powrotu do opcji automatycznej (dotychczas taką możliwość się traciło), czy do sterownika bruli dodać opcję sterowania półautomatycznego (wspomagającą użytkowników mniej wprawnych), jakie przyjąć formy dystrybucji, itp.

Andrzej_M_
22-04-2012, 21:50
kogo jak kogo, ale Zawijana nie przekonasz swoim wypracowaniem ,,,,


A skąd to wiesz.
Może jak ja się dobrze przygotuje to una mój tok rozumowania niewątpliwie skomplikowanych zagadnień spalania, za poprawny czy dostateczny. Przy okazji poprawi parę nieścisłości z mojego przekazu.




,,,, to taki styl: zamiast odpowiedzi, pytanie


To już chyba taki charakterek.
Ale czy to źle. Jest to niewątpliwie "kąśliwe", ale mnie to już nie przeszkadza. Wiedząc, że druga strona wie zdecydowanie więcej, staram się zrozumieć i dociec "dlaczego te pytanie zostało zadane".

Vld nie wiem, czy sobie przypominasz moje pytanie na temat radiatorów w wymienniku żeliwnym
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?181882-z-zawijanem-o-sterowaniu-kot%C5%82em-nieco-inaczej&p=4800274&viewfull=1#post4800274

Zarówno Zawijan_2 jak i Zawijan odpowiedzieli nam na swój sposób. Ale nikt tego wtenczas nie rozumiał.
Nie poprowadzili za rączkę przez ulicę, z dystansu przyglądali się jak my się męczymy.

Mnie to zajęło jeszcze jakiś czas, zanim doszedłem do tego, że to są zagadnienia szkoły podstawowej (trochę przesadzam).
Dziś już wiem, że radiatory tak zachwalane przez producentów kotłów na paliwo stałe z wymiennikiem żeliwnym, w żaden sposób nie przyczyniają się do poprawy wymiany energii pomiędzy spalinami a wodą w wymienniku kotła.

Piotrek42
22-04-2012, 21:51
Podobnie, jak misja walki z automatycznymi kotłami węglowymi, która opętała niejakiego Arturo72. Ten z kolei chce elektryfikować wszelkie ogrzewanie.

eee odrazu misja.... pewnie dostał pare złotych od producenta PC albo dali mu wiekszy rabat za reklamę to i smaruje...pamiętam jego posty z przed roku...chciał wszystko robić kablami bo najtaniej... a tu proszę nagle CUD !!! jak u jednego ojca w TV :) Pc jest panaceum na wszystko..Biznes i tyle...

Andrzej_M_
22-04-2012, 22:08
,,,,Panie! Ten Mercedes _________co ten Mercedes.,,,,


Zawijan wykasuj ten fragment samochodowy, bo przypomina .......

darase
22-04-2012, 22:20
Panie Zawijanie jeśli można to bym prosił o nauczenie sterownika eCoal żeby w okresie gdy tem. na dworze przekroczy +10st sterownik odstawiał się na dłużej, tzn. żeby zaczynał dmuchać i podawać gdy tem. CO spadnie o 5st.

Piotrek42
22-04-2012, 22:28
Mylisz się,nie kablami a wodną podłogówką z piecem elektrycznym i gdyby nie zużycie cwu większe niż c.o to byłby piec elektryczny+bojler :)

Podobnie się mylisz,uważam,że ekogroszek to dobre rozwiązanie dla starych domów.
Ale nie sądzę,że jeśli ktoś buduje nowy dom 200-300m2 za ok.1mln zł to wchodzi w ekogroszek :) Jeśli tak jest to nie mam więcej pytań ;)

Dobra , dobra, pamietam Twoje pierwsze posty jak cię z wątków o PC gonili :)

minertu
22-04-2012, 22:30
Panie Zawijanie jeśli można to bym prosił o nauczenie sterownika eCoal żeby w okresie gdy tem. na dworze przekroczy +10st sterownik odstawiał się na dłużej, tzn. żeby zaczynał dmuchać i podawać gdy tem. CO spadnie o 5st.
To ma tak działać tylko dla Ciebie?
Nie wszystkie układy mają tak mało wody jak Twoja instalacja.Nie u wszystkich będzie oczekiwany efekt jednakowy.

darase
22-04-2012, 22:43
Minertu a słyszałeś o choćby jednym sprawiedliwym :)
Efekt spadku tem. CO o 5st osiągałem trybem ręcznym i było oszczędnie, raz znudziło mi się, dwa problem z serwerem i miałem żar w popielniku.

Ej, DONOSICIEL spadaj delikatnie mówiąc.

Piotrek42
22-04-2012, 22:44
Ale nie sądzę,że jeśli ktoś buduje nowy dom 200-300m2 za ok.1mln zł to wchodzi w ekogroszek :) Jeśli tak jest to nie mam więcej pytań ;)


Każdy robi wg Siebie, co jest dobre dla Arturo72 niekoniecznie jest dobre dla Piotrka42 , widzisz w budowę wrzuciłem kupę kasy ( jakieś 600tys- co prawda sam ogród + granit przed domem 55tys) gazu nie bylo, pompy- wtedy były ceny kosmiczne, miałem kilka ofert 0d 80 do 120tys i wszedłem w kocioł na ekogroszek jakby ktoś teraz zaproponowałby mi zródło ciepła BEZ ZASTANOWIENIA wszedłbym ponownie w ekogroszek sezon Anno Domini 2011/2012 zamknełem ilością spalonego eko 2200kg co przy zakupie eko dało kwotę 2200zł ,190m2 dom w tym 40m2 ogrzewany garaż do 12-14 st dom 150m2 temp w środku 22,5-23st + cwu jakies 15-20m3 wody/miesiac

minertu
22-04-2012, 23:04
Możesz napisać jaki to kocioł,który na 160m2 spala 800kg miesięcznie?

minertu
22-04-2012, 23:15
Dla Ciebie 10cm to za mało?
Moim zdaniem można kolejny kocioł do rankingu zapisać :)

karoka65
22-04-2012, 23:19
[QUOTE=Arturo72;5343063 gość przechodzi z ekogroszka bo mówił,że ma już dość :)


Śwagier natomiast paląc ekogroszkiem(ten który kupił g..o za 690zł/t) pali miesięcznie za 500zł w domu 160m2,czyli wychodzi jakieś 3000zł za sezon.
[/QUOTE]
Arturo zaproś ich tutaj na forum albo niech zainwestują trochę w dobre sterowania a polubią to co mają.
Wszystko można spalić, może trochę gorzej ale można.
To jest tak jak w stopce minertu:
"Jeśli chcesz znajdziesz sposób"
i druga linia:
"jeśli nie chcesz znajdziesz powód"
ja bym dodał: do narzekania

darase
22-04-2012, 23:31
Przy budowie z jednego pustaka to min. 20cm styro.

karoka65
22-04-2012, 23:56
Śwagier jest w tym zakresie ograniczony,nie wierzy w neta ;)
Mówiłem mu,żeby chociaż zapodał sobie jakiś sterownik czy regulator a on ni ;)
No to już nic nie poradzimy jak taki oporny :)

zawijan
23-04-2012, 07:11
kogo jak kogo, ale Zawijana nie przekonasz swoim wypracowaniem
to taki styl: zamiast odpowiedzi, pytanie

Jeśli mnie zapytasz, ile jest 2+2 to Ci odpowiem, że 4.
Jeśli mnie zapytasz, jak długo jedzie się z Zabrza do Warszawy, to odpowiem Ci nie jednym, a kilkoma pytaniami.
To taki styl...???

zawijan
23-04-2012, 07:22
Mylisz się,nie kablami a wodną podłogówką z piecem elektrycznym i gdyby nie zużycie cwu większe niż c.o to byłby piec elektryczny+bojler :)
Podobnie się mylisz,uważam,że ekogroszek to dobre rozwiązanie dla starych domów. Ale nie sądzę,że jeśli ktoś buduje nowy dom 200-300m2 za ok.1mln zł to wchodzi w ekogroszek :) Jeśli tak jest to nie mam więcej pytań ;)

Toteż ja piszę o starych domach. O ludziach, którzy domy mają.


A co złego jest w styropianowym termosie ?
Może i nic złego, ale znam ludzi,którzy nie chcą takich.

Żeby było jasne
Nie jestem przeciwnikiem ogrzewania elektrycznego i nie jestem fanatykiem ogrzewania węglowego. Zajmuję się ogrzewaniem węglowym (między innymi), bo od ponad 40 lat pracuję w węglu. Aktualnie pracuję z tą pewnością, że tej pracy nie zabraknie mi do końca mojego życia. A i myślę, że ogrzewanie węglowe będzie istniało także do końca Twojego życia. I może nawet jeszcze trochę dłużej. Trzeba więc pracować nad tym, żeby było coraz lepsze, bo jeszcze jest raczej kiepskie.

zawijan
23-04-2012, 07:25
Towarzyszu,czyżbyś nie znał takiego oto zwrotu ? :

W epoce Gierka węgiel nazywano czarnym złotem. Nawet jednak kiedy górnictwo przestało już być pieszczochem władzy, zawsze mówiło się w Polsce, że węgiel to strategiczny surowiec dający nam chociaż namiastkę energetycznej niezależności.

Chciałbym Ci odpowiedzieć, ale nie rozumiem, o co Ci chodzi.
Czyżbyś chciał powiedzieć, że węgiel nie daje nam energetycznej niezależności, lub że nie jest strategicznym surowcem?

SUSPENSER
23-04-2012, 08:08
Ale może myślenie się zmieni.Sam jestem ciekawy jak będzie hulała powietrzna PCi w domku poniemieckim 200m2,będzie opomiarowana on-line także zobaczymy w przyszłym sezonie,zreztą gość przechodzi z ekogroszka bo mówił,że ma już dość :)
A cena wcale nie kosmiczna ;)

Ja także jestem tego bardzo ciekaw - wiesz, że im niższa temp. na zewnątrz tym mniejsze COP [ale z tym to jeszcze pół biedy] - gorsze, że wydajność pompy spada drastycznie i przy mrozach poniżej -7 st [patrz ch-ka PPC Hevalex] gdy potrzeba najwięcej ciepła okaże się, że PPC nie wyrabia - chyba, że dobiorą mu moc grzałek elektrycznych do zapotrzebowania budynku przy -25 st i przy temp. <-7 włączą się grzałki el.



Śwagier natomiast paląc ekogroszkiem(ten który kupił g..o za 690zł/t) pali miesięcznie za 500zł w domu 160m2,czyli wychodzi jakieś 3000zł za sezon.
Jemu też mówiłem,że sporo kasy płaci za ogrzewanie ;)

Jednemu ten sam samochód na tej samej trasie spala 5 L drugiemu 8 L - zwłaszcza odpornym na wiedzę wychodzi więcej - i dla takich jest eCOAL ;)

darase
23-04-2012, 08:33
Arturo napisał "Śwagier natomiast
paląc
ekogroszkiem(ten
który kupił g..o za
690zł/t) pali
miesięcznie za
500zł w domu
160m2,czyli
wychodzi jakieś
3000zł za sezon."

Odliczyłeś Szwagrowi grzanie wody Cwu?

Latem grzanie Cwu eko czeskim kupionym po 500zł/t na 24h dla rodziny 5osobowej kosztował mnie 2,17zł

2,17*183(6miesięcy)=397,11zł
3000-397,11=2602,89-za tyle szwagier spalił eko kiepskim zestawem.

Z eCoalem spaliłem na 6miesięcy eko za 2465zł-397,11zł(Cwu)=2067,89
Powierzchnia 166m2,po podłogach. Czy to dużo oceńcie sami. Mam kiepskie szyby w oknach i drzwi z prześwitami. Tem. w domu od 23-25st.

Jarecki79
24-04-2012, 12:59
Włodku_pid z targów MTP Poznań można powiedzieć, że Twój czytelny wyświetlacz kolorowy sporo namieszał.

Kolorowe wyświetlacze zaprezentowali:
- tech
- recalart (na zamówienie dla ich odbiorców)
- foster wspólnie z HT - podobno fajne i czytelne menu
- i bodajże w wersji demo Key

Widać zatem pewne trendy....

Piotrek42
24-04-2012, 20:43
Włodku_pid z targów MTP Poznań można powiedzieć, że Twój czytelny wyświetlacz kolorowy sporo namieszał.

Kolorowe wyświetlacze zaprezentowali:
- tech
- recalart (na zamówienie dla ich odbiorców)
- foster wspólnie z HT - podobno fajne i czytelne menu
- i bodajże w wersji demo Key

Widać zatem pewne trendy....

Taaaa namieszał...i tym oto sposobem sterownik z elektro-miz stracił swój jedyny atut....ładny wygląd...chociaż co do samego wyświetlacza (poza tym że mały) nie można się przyczepić to do obudowy już i owszem.. tech generalnie robi ładne sterowniki choćby ich panel do regulacji temp wewnętrznej... I teraz zagadka, jak nie zmienia się softu,nie ingeruje się w ustawienia, algorytmy, funkcje, co najłatwiej i najtaniej jest zmienić w sterowniku ??? wygląd:D

Jarecki79
24-04-2012, 20:56
Taaaa namieszał...i tym oto sposobem sterownik z elektro-miz stracił swój jedyny atut....ładny wygląd...chociaż co do samego wyświetlacza (poza tym że mały) nie można się przyczepić to do obudowy już i owszem.. tech generalnie robi ładne sterowniki choćby ich panel do regulacji temp wewnętrznej... I teraz zagadka, jak nie zmienia się softu,nie ingeruje się w ustawienia, algorytmy, funkcje, co najłatwiej i najtaniej jest zmienić w sterowniku ??? wygląd:D

Wiesz co do obudowy, to to wielgaśne plastikowe pudło chowane za kotłem (gdzie się dodatkowo prosi, aby zostawić trochę miejsca na obsługę..), które można kupić prawie w każdej Castoramie jakoś mnie bardziej nie przekonuje. Zastosowany wyświetlacz 2x16znaków też do czytelnych nie należy. Czytelność wzrasta dopiero po podłączeniu do neta, ale czy to znaczy, że każdy na budowę ma na siłę zakładać neta, płacić abonament i koniecznie posiadać telefon z androidem, aby mieć czytelną obsługę?
Ja to widzę trochę inaczej.

Masz jednak prawo do własnego zdania.

Moim zdaniem taka czy inna obudowa nie gra roli w działaniu sterownika i nawet to wielkie pudło można schować i nikogo nie będzie razić.

Jakby jednak kolorowy wyświetlacz nie był taki czytelny i fajny, to nikt inny by się na takie rozwiązanie nie decydował.

Co do Tech-a, to fakt jest taki,że ma największy kawałek tortu na rynku i cały przekrój wyrobów od tych tanich po drogie.
W ubiegłym tygodniu można było na turbo zobaczyć jak wygląda obecnie ich zaplecze i musi to robić wrażenie.
Inne firmy mają co do nich nadrabiać. Zobacz na cały przekrój dostępnych opcji.

Piotrek42
24-04-2012, 20:56
karoka65 to twoja strona??? http://karoka.eu/ minertu stronkę już widziałem,a dziś przegladając net znalazłem tą stronę...

fi***o
24-04-2012, 21:08
karoka65 to twoja strona??? http://karoka.eu/ minertu stronkę już widziałem,a dziś przegladając net znalazłem tą stronę...

Ładna? nie?

Piotrek42
24-04-2012, 21:09
Ładna? nie?

No ładna :D

Jarecki79
24-04-2012, 21:17
Taka "amerykańska" i przyjaźnie zielona.
:)

Wlodek_PID
24-04-2012, 21:28
Taaaa namieszał...i tym oto sposobem sterownik z elektro-miz stracił swój jedyny atut....ładny wygląd...chociaż co do samego wyświetlacza (poza tym że mały) nie można się przyczepić to do obudowy już i owszem..

A zaglądałeś do środka? Widziałeś elektronikę?

Piotrek42
24-04-2012, 21:31
A zaglądałeś do środka? Widziałeś elektronikę?

Tak zagładałem... jakoś nie powaliła mnie na kolana....swoja droga.. jak będa ładne wyświetlacze to w kotle się będzie lepiej palic???? chyba sobie kupię auto... nieważna marka... kupie sobie czerwone... ładne będzie...

Jarecki79
24-04-2012, 21:33
Włodku, to ma drugorzędne znaczenie.
tj. wielkość.

Ważna jest funkcjonalność, ważny niski poziom awaryjności, ważne zadowolenie użytkownika.
Co to ma za znaczenie,że płyta główna jest duża, że użyto takich a nie innych podzespołów, to ma przecież działać.

Całą resztę (obudowę) można schować i nie ma to większego znaczenia. Przynajmniej nie zauważam, aby to komuś przeszkadzało.

Jakie jest Twoje zdanie na temat obecnej oferty Tech-a?
Miałeś Włodku okazję zobaczyć w zeszłym tygodniu ten film na tvn turbo?

minertu
24-04-2012, 21:34
Wiesz co do obudowy, to to wielgaśne plastikowe pudło chowane za kotłem (gdzie się dodatkowo prosi, aby zostawić trochę miejsca na obsługę..), które można kupić prawie w każdej Castoramie jakoś mnie bardziej nie przekonuje. Zastosowany wyświetlacz 2x16znaków też do czytelnych nie należy. Czytelność wzrasta dopiero po podłączeniu do neta, ale czy to znaczy, że każdy na budowę ma na siłę zakładać neta, płacić abonament i koniecznie posiadać telefon z androidem, aby mieć czytelną obsługę?
Ja to widzę trochę inaczej.

Masz jednak prawo do własnego zdania.

Moim zdaniem taka czy inna obudowa nie gra roli w działaniu sterownika i nawet to wielkie pudło można schować i nikogo nie będzie razić.

Jakby jednak kolorowy wyświetlacz nie był taki czytelny i fajny, to nikt inny by się na takie rozwiązanie nie decydował.

Co do Tech-a, to fakt jest taki,że ma największy kawałek tortu na rynku i cały przekrój wyrobów od tych tanich po drogie.
W ubiegłym tygodniu można było na turbo zobaczyć jak wygląda obecnie ich zaplecze i musi to robić wrażenie.
Inne firmy mają co do nich nadrabiać. Zobacz na cały przekrój dostępnych opcji.
Czy sterowniki kupuje się ze względu na wyświetlacz czy ze względu na to jak pracuje?

Jarecki79
24-04-2012, 21:36
Czy sterowniki kupuje się ze względu na wyświetlacz czy ze względu na to jak pracuje?

a jak uważasz?

Wlodek_PID
24-04-2012, 21:37
Tak zagładałem... jakoś nie powaliła mnie na kolana....swoja droga.. jak będa ładne wyświetlacze to w kotle się będzie lepiej palic???? chyba sobie kupię auto... nieważna marka... kupie sobie czerwone... ładne będzie...

To może w ogóle nie dawać ekranu? Będzie lepiej?

Wlodek_PID
24-04-2012, 21:38
Jakie jest Twoje zdanie na temat obecnej oferty Tech-a?
Miałeś Włodku okazję zobaczyć w zeszłym tygodniu ten film na tvn turbo?

Niestety, filmu o Techu nie widziałem

minertu
24-04-2012, 21:41
a jak uważasz?
Dla mnie wyświetlacz kompletnie nie ma znaczenia nim domu nie ogrzeję.

Piotrek42
24-04-2012, 21:47
W przyszłym sezonie postaram się pożyczyć od kogoś tego techa i go przetestuje:)

minertu
24-04-2012, 22:06
Na rynku jest masa kotłów z sterowaniem eco max 800 i jakoś nikomu to "pudło" z tyłu kotła nie przeszkadza.
Kotły skam-p tez wyszły jak z bruli.pl i eCoal.pl i też to nikomu nie przeszkadza więc nie wiem o co chodzi?
A co by było gdyby bruli.pl i eCoal.pl miał kolorowy wyświetlacz?
Wtedy to już na pewno nie było by na nie bata?
To może załatwimy kolorowy wyświetlacz tylko do czego mieli byście się wtedy doczepić?

karoka65
24-04-2012, 22:06
karoka65 to twoja strona??? http://karoka.eu/ minertu stronkę już widziałem,a dziś przegladając net znalazłem tą stronę...
Już wynalazłeś ?
Ty chlapniesz a ja będę zbierał joby za reklamę.

Wlodek_PID
24-04-2012, 22:10
A co by było gdyby bruli.pl i eCoal.pl miał kolorowy wyświetlacz?


Będą miały. Po prostu za kilka lat nie będzie innych wyświetlaczy.
Zostaną kolorowe i 7 segmentowe LED.

minertu
24-04-2012, 22:10
Już wynalazłeś ?
Ty chlapniesz a ja będę zbierał joby za reklamę.
Przecież nie Ty się reklamujesz.

minertu
24-04-2012, 22:12
Będą miały. Po prostu za kilka lat nie będzie innych wyświetlaczy.
Zostaną kolorowe i 7 segmentowe LED.
A może E-S będzie miało dotykowe?
Wyświetlacz nie jest priorytetem i nie róbcie z tego hecy.

karoka65
24-04-2012, 22:14
Przecież nie Ty się reklamujesz.
Wiesz jak to jest.

minertu
24-04-2012, 22:15
Wiesz jak to jest.
Wiem.

minertu
24-04-2012, 22:20
"Ekologiczne systemy grzewcze"
Koń by się uśmiał ;)
Co cię tak bawi?

karoka65
24-04-2012, 22:20
A co żeście się znowu tak za łby chwycili ?
Każdy niech robi swoje byle robił to dobrze żeby klient był zadowolony.
Konkurencja to dobra rzecz, inaczej stalibyśmy w miejscu a kto nie idzie do przodu ten się powoli cofa :)

Jarecki79
24-04-2012, 22:23
Dla mnie wyświetlacz kompletnie nie ma znaczenia nim domu nie ogrzeję.

Wydawało mi się, że chciałeś zapytać o coś innego.

Masz rację wyświetlacz nie grzeje. Uważam, że powinien być jednak czytelny, obecne targi pokazują, że producenci zaczynają przykładać wagę do wyświetlanych komunikatów. Sterowniki się rozbudowują, rośnie liczba funkcji, ważne, aby to dobrze obsługiwać.

Nie wiem też o co Ci znowu chodzi z obudową, napisałem chyba jasno i wyraźnie, że:
Moim zdaniem taka czy inna obudowa nie gra roli w działaniu sterownika i nawet to wielkie pudło można schować i nikogo nie będzie razić.

Ważna jest funkcjonalność, ważny niski poziom awaryjności, ważne zadowolenie użytkownika.
Co to ma za znaczenie,że płyta główna jest duża, że użyto takich a nie innych podzespołów, to ma przecież działać.

Całą resztę (obudowę) można schować i nie ma to większego znaczenia. Przynajmniej nie zauważam, aby to komuś przeszkadzało.

Z tym czepianiem to raczej nie do mnie te uwagi proszę kierować!

Takich rozwiązań z panelem i modułem wykonawczym jest więcej, m.in. techy, plumy, seria titanica, geco itd.
Nie zauważyłem wielkiego narzekania na te sprawy od użytkowników, także chyba o czyms to musi świadczyć.

ps. kolorowy, dotykowy miał właśnie tech.....

minertu
24-04-2012, 22:26
No to nie rozumie po co temat wyświetlaczy jest w ogóle ruszany.

minertu
24-04-2012, 22:30
Ekologiczność pieców na ekogroszek :)
Widać,że jesteś mało oczytany jeśli chodzi o tę dziedzinę.
To zadam Tobie pytanie,na ile Twoja elektrownia jest ekologiczna?
Kotły uzyskały certyfikaty i nie wiem co cię irytuje.
Sprzedaj auto i kup sobie rower bo to Twoje auto tez nie jest ekologiczne.

Jarecki79
24-04-2012, 22:32
??
To jest wątek w którym rozmawiamy o kotłach, napisałem,że właśnie trwają targi w Poznaniu i kilku producentów pokazało swoje wyroby z kolorowymi wyświetlaczami.

Moim zdaniem coś to oznacza. Sterowniki się rozwijają, mają więcej funkcji i mogą/powinny być czytelne, skoro obecna technologia na to pozwala.

Ja nie rozumiem natomiast dalszej burzy po takim wpisie??

Piotrek42
24-04-2012, 22:37
??
To jest wątek w którym rozmawiamy o kotłach, napisałem,że właśnie trwają targi w Poznaniu i kilku producentów pokazało swoje wyroby z kolorowymi wyświetlaczami.

Moim zdaniem coś to oznacza. Sterowniki się rozwijają, mają więcej funkcji i mogą/powinny być czytelne, skoro obecna technologia na to pozwala.

Ja nie rozumiem natomiast dalszej burzy po takim wpisie??

Bo napisałeś ze sterowniki z wyswietlaczem to zasługa firmy elektro-miz i wlodka pid a cała konkurencja zerżneła od nich ten pomysł!!! pochwaliłeś swojego sprzedawce sterownika i swoja firmę że jest taka przezorna i od nich kupuje stery... jeszcze się dziwisz??

minertu
24-04-2012, 22:38
Ale żadnej burzy niema.
A sterowanie czy kolorowe czy też nie tak samo może sterować kotłem.

Piotrek42
24-04-2012, 22:39
Arturo72 nie spamuj...

Jarecki79
24-04-2012, 22:40
Bo napisałeś ze sterowniki z wyswietlaczem to zasługa firmy elektro-miz i wlodka pid a cała konkurencja zerżneła od nich ten pomysł!!! pochwaliłeś swojego sprzedawce sterownika i swoja firmę że jest taka przezorna i od nich kupuje stery... jeszcze się dziwisz??

To są wyłącznie Twoje insynuacje.
Po chamsku nie mam przyjemności rozmawiać.

Ja się cieszę, że inne firmy wprowadzają takie rozwiązania do swojej oferty.
Dobranoc

darase
24-04-2012, 22:41
Hej DONOSICIEL :)

minertu
24-04-2012, 22:43
Czy wiesz o czym piszesz ? Mi się wydaje,że nie masz pojęcia.
Który dom bardziej zatruje środowisko tzn,który będzie bardziej ekologiczny,ten który zużyje 2000kWh na sezon grzewczy czy ten,który spali 2t ekogroszku ?
Odpowiadasz jak jeden poseł.
"Po co nam węgiel skoro mamy prąd".

darase
24-04-2012, 22:45
To wszystko dotyczy kotłów DONOSICIELU, piec bez sterownika nie działa.

Elfir
24-04-2012, 22:47
??
To jest wątek w którym rozmawiamy o kotłach, napisałem,że właśnie trwają targi w Poznaniu i kilku producentów pokazało swoje wyroby z kolorowymi wyświetlaczami.


A to dlatego pod moim oknem cały dzień stał samochód "Regulusa" :D

****

Arturo - nie każdy chce grzać prądem czy PC. Niektórzy po prostu mają dostęp do taniego węgla i tyle. Nie nawracaj na siłę.

Piotrek42
24-04-2012, 22:50
Elfir widziałaś Bogusława??? : )

Elfir
24-04-2012, 22:51
nie, tylko jego wielki samochód. Prawdopodobnie mieszka w hotelu naprzeciwko mojego okna i mogę mu pomachać.

Elfir
24-04-2012, 22:54
Arturo - jakiż inny jest cel przesiadywania na tym wątku w twoim przypadku? Przecież sam osobiście nie wybierasz kotła.

Elfir
24-04-2012, 22:55
To chociaz mu pomachaj... albo wywies za okno napis ...zastanawiam sie jakie dać grzejniki :)

Jedyny napis jaki mu wywieszę, to "A ja i tak zrobię podłogówkę!"

SUSPENSER
24-04-2012, 23:01
"Ekologiczne systemy grzewcze"
Koń by się uśmiał ;)

To zależy z czym porównujesz.

Czy celowo starasz się tu wkurzać innych - lubisz to ?

Pewnie liczysz na odpowiedź w stylu "mistrza ciętej riposty" - jak nie wiesz o co chodzi masz tu link:
http://www.ostroo.pl/dowcip-abstrakcyjne/5915

Wlodek_PID
24-04-2012, 23:16
Bo napisałeś ze sterowniki z wyswietlaczem to zasługa firmy elektro-miz i wlodka pid a cała konkurencja zerżneła od nich ten pomysł!!! pochwaliłeś swojego sprzedawce sterownika i swoja firmę że jest taka przezorna i od nich kupuje stery... jeszcze się dziwisz??

Naucz się czytać ze zrozumieniem. Jarecki napisał, że taki jest trend.
Nie da się ukryć, że tu również byliśmy prekursorami, ponownie jak
w sterownikach PID do kotłów.

Ty niestety nie jesteś prekursorem w niczym, nawet w pyskówkach,
bo Badacz jest od Ciebie o kilka klas lepszy.

Spróbuj coś zrobić, żeby obniżyć poziom frustracji. Na pewno się uda!

Piotrek42
24-04-2012, 23:21
Ja mam bardzo dobry humor.. sfrustrowany nie jestem, nie lubie jak ktoś przypisuje sobie nie swoje zasługi i producent kotła reklamuje swojego dostawcę.. zresztą słabego..prekursor cholera jasna...na 3 sterowniki do testów 3 uległy uszkodzeniu (bagatela 100%) miałem cobre po poprawkach restartowałała się 3-5x dziennie i ty to nazywasz sterownikiem??? ja nie, dla mnie to złom z ładnym wyświetlaczem wielkości paczki papierosów i tyle... towar sie pewnie nie sprzedaje to trzeba rozreklamować samego siebie...

Piotrek42
24-04-2012, 23:23
Miałbyś chociaz na tyle skromności zeby nie reklamować samego siebie...

Andrzej_M_
25-04-2012, 00:43
Chciałem wszystkim podziękować za to, że mogłem przez jakiś czas uczestniczyć na forum w dyskusjach dotyczących problematyki kotłów i ich problemów eksploatacyjnych.


Niestety dziś coś we mnie pękło.


Często bywa tak, że jakiś drobiazg może stać się tą kroplą, która przepełnia czarę.
To ten kolorowy wyświetlacz i dyskusja z nim związana, była tą kroplą.


Żegnam.

zawijan
25-04-2012, 07:01
Tak zagładałem... jakoś nie powaliła mnie na kolana....swoja droga.. jak będa ładne wyświetlacze to w kotle się będzie lepiej palic???? chyba sobie kupię auto... nieważna marka... kupie sobie czerwone... ładne będzie...

Czerwone są najlepsze.
Przecież jeździ nimi nawet Straż Pożarna. A ona musi mieć dobre auta.

zawijan
25-04-2012, 07:08
...napisałem,że właśnie trwają targi w Poznaniu i kilku producentów pokazało swoje wyroby z kolorowymi wyświetlaczami.
Moim zdaniem coś to oznacza.

Tylko tyle, że są już na rynku w zadowalającej producentów sterowników cenie. Nic więcej.
I rzeczywiście - nie ma powodów do burzy.

zawijan
25-04-2012, 07:17
...Żegnam.

Mnie też?

Myślałem, że będzie z Tobą ciekawa dyskusja. Na poważnie.
Byłoby szkoda, bo jesteś jednym z niewielu, którzy myślą.

czp01
25-04-2012, 07:24
Niestety dziś coś we mnie pękło.

Żegnam.


Andrzej - nie pękaj i zostań bo jak się dowiemy jakie nowe wynalazki zainstalujesz w swoim wspaniałym żeliwnym kotle. Musimy przecież te żeliwiaki jakoś rozwijać skoro producenci nic w tym kierunku nie robią :)

wojtek65
25-04-2012, 12:18
Nie tak dawno timon120777 pisał
zobacz ile osób bierze udział w dyskusjach na tym forum w tematach o paleniu - na tym wątku nie więcej niż 15 osób robi to systematycznie i od czasu do czasu ktoś nowy wpadnie spyta i znika najczęściej
No to zostało 14, i ja -pilny słuchacz tego i innych wątków z waszym udziałem,od czasu jak jeszcze Ogniwo EKO raczkowało.
Najpierw Bobek Budowniczy,Zawijan 2 , teraz Andrzej, kto będzie następny.
Wyświetlacze kolorowe pozostaną a ludzi będzie brakowało.

Jarecki79
25-04-2012, 14:01
Tylko tyle, że są już na rynku w zadowalającej producentów sterowników cenie. Nic więcej.
I rzeczywiście - nie ma powodów do burzy.


No właśnie nie wiem o co te krzyki.

Przeciez nikt nie odbiera firmie Elektro-System palmy pierwszeństwa w komercyjnym oferowaniu dostępu do internetu.
Jasno i klarownie zaznacza się, że jest to sterownik internetowy. Kto potrzebuje- ten wybiera. Sprawa prosta.
Ja czekam na rozwój bruli. Sterownik można także samodzielnie aktualizować, czasami trzeba do tego dokupić przejściówkę, ale to żaden kłopot.
Obudowę z tyłu kotła za kosz i po sprawie, albo mocowac do ściany jak kolega tesel, co by dostęp do serwisu był (przypadki wymiany płyty głównej).

Elektro-Miz pierwszy na dużą skalę zaprezentował sterowania z tzw. pid i jest prekursorem w stosowaniu takich a nie innych wyświetlaczy.
Oni pierwsi dali ludziom wyjście usb do samodzielnej aktualizacji softu.

Jeden pracuje z Elsterem (np.Galmet), inny z recalartem (np. Klimosz), inny z Plumem, inny z techem (np.Defro czy Zębiec) itd.

Twój znajomy z Kutna mówił, że też problemy były, ale partnerzy wspólnie się wspierają. O to chyba chodzi.
Wdrożenia bywają trudne.

Jakaś burza w szklance wody po zwykłej i prostej informacji z targów.
Psycholog by się większości przydał, chyba za długo przed komputerem....

pawelo_pl
25-04-2012, 14:12
@Jarecki a co z nowym softem w RT09PID - juz te testy coś za długo trwają ( chodzi o wyłączanie pompy obiegowej w określonych godzinach - konieczne w okresie wiosennym) ? .

zawijan
25-04-2012, 14:14
Psycholog by się większości przydał, chyba za długo przed komputerem....

Nie zrozumiałem, o co Ci chodzi.

Jarecki79
25-04-2012, 14:46
@Jarecki a co z nowym softem w RT09PID - juz te testy coś za długo trwają ( chodzi o wyłączanie pompy obiegowej w określonych godzinach - konieczne w okresie wiosennym) ? .

Problem jest taki, że nie ma czasu a raczej możliwości testowania w tej chwili.
Musze w tym celu troche przerobić instalację.

:(

Zawijan uwaga była ogólna, nie skierowana do Ciebie w tym ostatnim wpisie.

pawelo_pl
25-04-2012, 14:58
Problem jest taki, że nie ma czasu a raczej możliwości testowania w tej chwili.
Musze w tym celu troche przerobić instalację.


Możesz przetestować u mnie jak wybierasz się na długi weekend :) .

Jarecki79
25-04-2012, 15:13
Możesz przetestować u mnie jak wybierasz się na długi weekend :) .

Ostatnio byłem właśnie na weekendzie (aquariusa i sixto zaliczyłem ;) )
Poczekaj jeszcze kilka dni, musze kilka spraw dokończyć, jak mi się nic nie zmieni, to wówczas mogę Ci ten sterownik na jakiś zasadach wysłać, skoro chcesz sobie sprawdzić. Podstawowa obsługa jest taka sama, doszedł tylko kolejny poziom menu ze strefami CWU i funkcją STOP

timon120777
25-04-2012, 15:22
tak z boku czytam i się zastanawiam jakby zima trwala 2 miesiące to byście się pozabijali chyba:bash:

Piotrek42
testy są właśnie po to żeby wykrywać błędy i nanosić korekty. to że u Ciebie 3 sztuki padały oznacza że pewnie był jakiś problem z oprogramowaniem lub napięciem - domysły ponieważ się nie znam
dobrze że miałeś możliwość testowania, tak jak inni testują eCoala czy brulli. o to w tym chodzi żeby wykrywać i usuwać błędy i żeby wdrażać usprawnienia i nowe funkcjonalności. może inni producenci wychodzą z załozenia że ich produkty sa idealne i już nie trzeba testować ????

jedni wykorzystują do poprawiania swoich produktów "testerów" inni mają testy na żywym organiźmie i z nich czerpią inspirację i informacje o uwagach i poprawkach

sposób nie jest ważny
liczy się efekt końcowy


Arturo
Twóje ciepło jest tak samo ekologiczne jak nasze. również powstaje z węgla a że mniej bezpośrednio niż nasze nie oznacza że również mniej negatywnie dla środowiska
elektrownie korzystają z gorszych paliw(przypuszczenie) i mniejsza sprawność daje w efekcie te same negatywne skutki dla środowiska
miałbyś prawo pisać o ekologii gdybyśmy mieli prąd do zasilania naszych źródeł ciepła z wody wiatru lub słońca
niestety jest z węgla
czekam kiedy się wprowadzisz

Piotrek42
25-04-2012, 15:53
timon120777 widzisz ja wiem po co sa testy,sam lubie testowac rózne sterowniki do kotłów (takie hobby) mam zabawę jak znajde buga,czasami tesując sterownik wymuszam sytacje z pogranicza S-F ale o to chodzi w testach, dlatego pozyczyłem sobie cobrę żeby nie być gołosłowym albo żeby ktoś mi nie zarzucił że wypowiam sie nie mając sterownika, zauwazyłes gdzies żebym zle pisał o płomyku pid( a też produkt elektromizu), albo tatarku czy ecoalu bruli?? widze wady- punktuje ich wady i zaletyi tyle, a na krytykę sterów ZAWSZE odzywają sie jarecki i włodek pid....zamiast wziąsć sie za robotę to doszukują sie drugiego dna w moich wypowiedziach..nie zmienia to faktu że cobra (pumy nie testowałem ) to dla mnie g.... w ładnym papierku i tyle.

rutinowa żona
25-04-2012, 19:58
http://www.mgspaw.pl/images/tauron_foto.jpg
http://www.mgspaw.pl/index.php?subaction=k_tauron
ciekawy ten piecyk (Tauron 20kw firmy Mgspaw). blacha 6mm, palnik Ekoenergia, a wszystko to za jedyne 5700zł
sterownik niestety zwykły PID Titanik. Co sądzicie? ktoś zna tego producenta?

timon120777
25-04-2012, 20:08
piotrek
ja już dawno temu nie pamiętam ile dzisiąt stron to było uznałem ze jesteś uprzedzony do tego sterownika na skutek jakichś przyczyn które niech zostaną między Tobą a Jareckim
nie jest możliwe aby płomyk czy tatarek były bez wad więc to że nie piszesz o nich złego słowa dodaje mi tylko pewności mojemu przekonaniu o podłożu uprzedzenia.
Również eCoal ma wady co widać po postach jego uzytkowników
nie ma sterownika doskonałego i nie będzie
Twierdzenie zatem że jeden jest super a drugi do d... trąca mi trochę piaskownicą

ja pracowałem na 2 sterownikach z wyświetlaczami jak w eCoalu i dla mnie akurat ta paczka papierosów wydaje się lepsza
sam sterownik również - w porównaniu z tymi których używałem wcześniej.
czy jest lepszy od eCoala- nie wiem nie mam porównania
dobrze prowadzi proces spalania - mimo mojego przewymiarowanego kotła nie zdarzyło się że zgasł albo że spaliny miałem 300st
nie zdarzyło się że miałem spieki wielkości neptuna a raczej ładnie dopalony popiół. oznacza to że u mnie spalanie według oceny wzrokowej prowadzone było poprawnie. nawet z bobrkiem sobie poradziłem mimo że musiałem go spalić w trybie dwustanowym- w automacie bym miał jeden wielki kalafior

dla mnie to dobry sterownik
dla Ciebie może byc najgorszy ale podaj argumenty merytoryczne na poparcie swojego zdania. sam wyświetlacz to nie wszystko. dostęp do sieci również.
liczy się prowadzenie procesu spalania.
oba sterowniki robią to dobrze a że w oparciu o inne oprogramowanie to już inny temat do dyskusji

Piotrek42
25-04-2012, 20:29
timon120777 nie bede znowu nowej wojny tworzył.. nie raz pisałem o wadach cobry.. i co? i nic ..nie chodzi równiez o to że inne stery nie mają błędów (bo mają wszystkie) lub wad, jak wady wyłapuje piszę o tym na forum i tyle, nie zależnie jaki to sterownik czy jaki producent... wyłapałem kiedys wady w innych sterach ,pokazałem niedoskonałości na forum (wg mnie) czy proponowane zmiany i gra, jak tylko napiszę coś zle o cobrze lub pumie zaraz podnosi się larum w postaci postów jareckiego i wlodka_pid-a a niejednokrotnie pisałem że totalnie nie trawie chamskiej reklamy na forum i dopóki jarecki z włodkiem bedą jechac na ogólnym (w rankingu) z reklamą to będę po nich jechał...(zresztą nie tylko po nich) ale co jarecki wyprawia to przesada (zauważyłeś żebym gdzieś sie odezwał na reklamę w watkach tematycznych?? gdzie autorami są użytkownicy danej marki lub producenci..To tyle jezeli chodzi o wyjasnienie, swoje zdanie mam i tak łatwo nie zmienię...

timon120777
25-04-2012, 20:31
nie mam zamiaru wpływać na zmianę Twojego zdania
proszę tylko o ocenę obiektywną

Piotrek42
25-04-2012, 20:32
rutinowa żona Titanik nie jest wcale złym sterownikiem ( koles ma taki) ale jest dość trudny do prowadzenia dla nie wprawnego użytkownika, zawsze możesz sobie zmienić na tatarka ( i poprosić żeby wgrali Ci ustawienia pod dany kociołek) a o kocioł to pytaj jareckiego , to jest blisko Pleszewa a więc jego obszar..

Xerses
25-04-2012, 21:42
timon120777 nie bede znowu nowej wojny tworzył.. nie raz pisałem o wadach cobry.. i co? i nic ..nie chodzi równiez o to że inne stery nie mają błędów (bo mają wszystkie) lub wad, jak wady wyłapuje piszę o tym na forum i tyle, nie zależnie jaki to sterownik czy jaki producent... wyłapałem kiedys wady w innych sterach ,pokazałem niedoskonałości na forum (wg mnie) czy proponowane zmiany i gra, jak tylko napiszę coś zle o cobrze lub pumie zaraz podnosi się larum w postaci postów jareckiego i wlodka_pid-a a niejednokrotnie pisałem że totalnie nie trawie chamskiej reklamy na forum i dopóki jarecki z włodkiem bedą jechac na ogólnym (w rankingu) z reklamą to będę po nich jechał...(zresztą nie tylko po nich) ale co jarecki wyprawia to przesada (zauważyłeś żebym gdzieś sie odezwał na reklamę w watkach tematycznych?? gdzie autorami są użytkownicy danej marki lub producenci..To tyle jezeli chodzi o wyjasnienie, swoje zdanie mam i tak łatwo nie zmienię...

O kryptoreklamie i ofertowaniu na priva nie wspominam:)

Xerses
25-04-2012, 21:45
Tak sobie czytam te wszystkie posty od ostatniego razu jak tu byłem - a pare strone sie z tego zrobiło - i jedno w tym wszystkim jest pewne....... jeszcze sie taki nie narodził co by wszystkim dogodził :) I tym optymistycznym akcentem zakończyłbym ten mój skromny wywód:P

minertu
26-04-2012, 07:16
Tak sobie czytam te wszystkie posty od ostatniego razu jak tu byłem - a pare strone sie z tego zrobiło - i jedno w tym wszystkim jest pewne....... jeszcze sie taki nie narodził co by wszystkim dogodził :) I tym optymistycznym akcentem zakończyłbym ten mój skromny wywód:P
Masz całkowita rację.Dodam,ze taki się nie urodzi :)

kordek16
02-05-2012, 17:54
Witam
Planuję wymianę kotła(teraz chyba na to dobry okres), czy ktos mógłby mi doradzić w sprawie mocy kotła 25kw czy wiecej np.35kw, dom jest średnio wyizolowany styropian 7 cm, nowe okna- plastikowe do ogrzania 2 piętra po 108 m.kw każde oraz w sutenerach pom.gospodarcze 24 m.kw i garaż 35m.kw tam może być chłodniej, ale z kolei brama garażowa nieszczelna więc ciepło ucieka. obecnie ogrzewam kotłem zasypowym na miał 38kw, 1 zasyp 40kg miału 23Mj/kg przy tem zewn. od -5do 0 starcza na około 10-12godz. tem na kotle 50st w domu to różnie zależy od pomieszczenia, ale średnio ok 20st. Co ważne obecnie rozpalam raz na dobę(chyba że duże mrozy to dwa razy) więc cały obieg rozgrzewa się od ok 15 st kazdego dnia, a wody sporo bo instalacja starego typu rury przy kotle o przekroju 2cale, tylko grzejniki nowe(stalowe płytowe). Nowy piec miałby pracowac całą dobę, wstępnie wybrałem kocioł z padajnikiem ślimakowym (palnik ekoenergia), sterownik- ognik PiD, tylko ta moc kotła - duży dylemat, może ktoś pomoże w podjęciu decyzji.:bash:

timon120777
03-05-2012, 10:18
jeśli dobrze liczę to masz do ogrzania 2x108 +24+35= 275m2 z tego garaż zapewne będziesz chciał trzymać tylko na dodatniej temperaturze bo nie sądzę by był sens mieć tam 15 czy 18 st zatem na powierzchnię 240m2 z ociepleniem to kociołek w okolicy 20KW raczej.

sebsa
03-05-2012, 10:51
Tyle się pisze w temacie przewymiarowania kotłów i to dalej jak grochem o ścianę. Kolego Kordek mam powierzchnię troszkę większą od Twojej. Dwa piętra plus suteryny - ogrzewany w całości. Ocieplenie 10cm, nowe okna, garaż również z nieszczelnymi drzwiami, w domu temp 23-25 stopni zimą. Moc kotła 38kW. Niejednokrotnie pisałem, że zrobiłem duży błąd w zakupie i wystarczył by spokojnie kocioł o mocy 23-25kW.

minertu
03-05-2012, 20:17
Trzeba pisać coraz więcej bo nie do wszystkich to dociera.

minertu
03-05-2012, 20:51
Kto pisze same bzdety?
Zauważ kolego,że to społeczeństwo nie jest doinformowane jakiej mocy kocioł wybrać i polegają na zdaniu instalatora.
Oni dalej stosują się do metody dobierania kotła z lat zanim weszły kotły z podajnikiem,nikt nie brał pod uwagę stało palności
Zauważ,że nie wszyscy budują nowe domy jak Ty i ciesz się,że możesz korzystać z samej elektryczności (oby szybko bokiem ci nie wyszła).
Wiesz co ? Nie buduj,kup starszy dom i zmniejsz zapotrzebowanie na ciepło wtedy licz ile wlezie !!!

Wlodek_PID
03-05-2012, 23:40
Nie dociera bo piszecie same bzdety reklamowe zamiast konkretów.
A jak ktoś pisze o zapotrzebowaniu domu na ciepło,o obciążeniu cieplym domu to jest wyklinany i przeganiany.
Od tego wszystkiego zależy dobór mocy kotła.
Ile osób o tym wie w tym wątku ? Ile osób wie w tym wątku,że zapotrzebowanie na ciepło zależy od nas samych ? Ile osób w tym wątku wie,że jeśli zmniejszymy zapotrzebowanie domu na ciepło to zmniejszymy automatycznie nasze rachunki za ogrzewanie ?
Ile osób w tym wątku wie,że jeśli zmniejszymy zapotrzebowanie domu na ciepło to jednocześnie oszczędzamy na kotle kupując kocioł o mniejszej mocy ?
Wam(sprzedawcom,producentom kotłów) to nie na rękę bo kotły nie pracują dobrze w niskich mocach grzewczych lub takich kotłów wogóle nie ma jak to zauważył Jarecki :)
Sebsa jak dobierałeś kocioł ? Na oko czy liczyłeś ? Czemu na oko ? Czemu nie liczyłeś ?

Nie wszystkie wynalazki są tak idealne, jak się wydaje.
Dom typu termos ma gorszą wentylację. Będzie zużywał mniej
energii, ale czy będzie zdrowszy dla użytkowników?
Szczelne okna, idealnie szczelne ściany mogą sprzyjać rozwojowi
pleśni i innych mikroorganizmów.

Ja nie zdecydowałbym się na budowę domu o zapotrzebowaniu
na energię np. 4kW. Ty - jeśli chcesz - buduj.

sebsa
04-05-2012, 07:57
Swój kocioł kupowałem zanim ociepliłem budynek. Wtedy szacowane zapotrzebowanie zapotrzebowanie oscylowało na poziomie ok 140W/m2. Ocieplenia nie miałem w planach - ale jakoś wyszło. Druga sprawa to sprzedawca- dałem się najzwyczajniej w świecie podpuścić. Bajki o stabilniejszej pracy, zapasie mocy przy mrozach itd... Choć wypada napisać, iż w mojej instalacji jest bardzo duża ilość wody. Pamiętam w styczniu kiedy kocioł mi się wykrzaczył na orzechu przy mocnych mrozach w nocy. Po ponownym rozpaleniu - piec potrzebował prawie 2 godziny by dojść do temperatury zadanej. Co wskoczył powyżej 40deg to zaraz zimna woda z instalacji obniżała temperaturę. I tak kilkukrotnie.

zbigmaz01
04-05-2012, 08:42
Ludzie kupują przewymiarowane kotły za poradą instalatorów. Większość nie stać na zrobienie audytu i polegają na "specach hydraulikach" bo oni w tym pracują i "wiedzą" co robią. Większość instalatorów (hydraulików) zakładało instalację CO z piecami stałopalnymi, i w tym przypadku takie przewymiarowane piece dawały sobie radę. Czy było to dobre spalanie i ekonomiczne to inna bajka. Piece z podajnikiem to już jest całkiem inna bajka i wielu instalatorów robi ten błąd że robi tylko zamianę między piecem stałopalnym a z podajnikiem. Ludzie zaczynają wymieniać piece, docieplać domy które były budowane z innych materiałów, i w tu zaczynają się schody. Bo jak to jest możliwe że kiedyś miałem piec (stałopalny) 25kW a teraz kupując z podajnikiem propozycja jest 12kW? Coś im nie pasuje i tego nie mogą zrozumieć. Sąsiad ma taki sam dom i ma 25kW a ja mam być gorszy? A co nie stać mnie wydać te 500-1000zł więcej? Większy piec to będę miał cieplej.
Mało kto kupując swój pierwszy nowy piec z podajnikiem wie jak on będzie pracował. Ja jestem tego przykładem. Nie wiedziałem co on potrafi i nie wiedziałem jak to się obsługuje. Jedyny plus jaki był po mojej stronie to ten że dużo czytam i pytam jak nie wiem. Większość najpierw kupuje a potem pyta.
Ja nie jestem z tych co podglądają co ma sąsiad bo sąsiedzi mieszkają w domach pobudowanych przez Niemców a każdy jest inny i nie ma co porównywać do mojego (oni mają piece po 25-32kW). Ja staram się też ogrzewać dom a nie powietrze na zewnątrz, dlatego w miarę środków i możliwości staram się docieplać chociaż to nie jest proste w tak starym domu. Instalację też mam trochę inną i z dużą ilością wody a jednak u mnie się sprawdza :) Nie u wszystkich musi :) Sporo m2 i sporo wody a kociołek się sprawdził :)

Qrde ale mnie naszło, chyba jeszcze pozostałość po grillu :)

SUSPENSER
04-05-2012, 11:22
Jednak ocieplę styropianem,ja nie jestem z tych co wierzą,że ściany mają płuca czy skrzela i oddychają ;)
Od "oddychania" będę miał sprawną wentylację a nie ściany.
Ja chcę mieć termos w domu...nawet strop ocieplam styropianem 40cm :)
No cóż,są różne zboczenia a moje jest takie,żeby mieć niskie rachunki za ogrzewanie teraz i w przyszłości :)
A wełna jest tańsza od styro z niską lambdą,którym będę ocieplał :)


W wielu kwestiach się z Tobą zgadzam [np. powyższy wpis], szkoda, że często forma w jakiej piszesz przypomina wypowiedzi kobiety, która ma "ciche dni" - popracuj na empatią ;)

Co do meritum to na targach budowlanych rozmawiałem zarówno z ludźmi od bloczków ceramicznych jak i od kształtek styropianowych [do budowy ścian] i konfrontowałem zalety i wady jednych z drugimi - ustaliłem, że w zasadzie główną przewagą ceramiki nad ścianami szczelnymi wg "ceramicznych" było "oddychanie ścian" czego jednak nie potrafili poprzeć badaniami tylko opinią "znajomego doktora z politechniki" [takich bajek nie łykałem nawet będąc studentem].

Osobiście widzę w tym temacie wiele innych, faktycznych różnic, ale niech sami je odnajdą [za to im płacą] i przestaną wciskać kit z "oddychaniem ścian".

pawko_
04-05-2012, 11:41
Skoro jest tu gro fachowców, to może skorzystam z Waszej wiedzy jesli można i doradzicie mi jaki piec powinienem zainstalować. Dom 160 m2 do ogrzania, okna z pakietem 3 szybowym od Jezierskiego Elitha Thermo, zasobnik na wodę 300 litrów, w planach za kilka lat kolektory słoneczne. Dom budowany z porothermu 24cm, ocieplenie 15 cm styropianu lambda 0.33, strop 20 cm styropianu lambda 0.38, góra domu nieużytkowa- strych przykryty tylko folią paropszepuszczalną i dachówka cementowa (pow. strychu 180m2), podłoga styropian 10 cm lambda 0.38. Na całości domu ułożone ogrzewanie podłogowe, dom parterowy, narazie ja z żoną w przyszłości marzy nam się jeszcze dwójka potomków :). Zastanawiam się nad piecem Defro Eko Duo o mocy 19 KW czy to dobry piec i odpowiednia moc dla takiego domku ?
Z góry dziękuje wszystkim za odpowiedzi. Pozdrawiam

Vld
04-05-2012, 11:48
8-10 kW, 19 gdybyś z sąsiadem na spółkę brał

pawko_
04-05-2012, 12:33
A ja słyszałem zupełnie coś innego. Zależy jaki piec się wybierze, np. kostrzewy 15 KW może być natomiast innej firmy takiej jak, np. defro lepiej żeby był 19 KW. Przykładowo mój hydraulik liczy zapotrzebowanie 100W/m2 plus 4KW na ogrzanie tego zasobnika 300 litorwego. Wychodzi mniej więcej 19kW.

darase
04-05-2012, 12:41
Flutebox słyszałeś ale źle :D
Czemu masz przepłacać za lipne 19kw skoro 15kw to już nadwyżka.

pawko_
04-05-2012, 13:11
a czy mógłbyś/moglibyście uzasadnić swoją/swoje wypowiedź/wypowiedzi ?

Vld
04-05-2012, 13:12
skoro tak fachowiec liczy, to w takim razie nie ryzykował bym i brał 25 kW

kordek16
04-05-2012, 13:16
Kolego sebsa
mam dwa pytania czy ten kocioł przed ociepleniem domu był też za duży(u mnie jest mniej styropianu i nieocieplony strych), oraz jakie są konkretne w twoim przypadku skutki uboczne przewymiarowanego kotła(niedopalanie? czy cos jeszcze?)
I jeszcze pytanko do wszystkich z tego co się zorientowałem w kotle 25oraz35 kw występuje palnik ekoenergii tej samej mocy(uniwersalny od15do40kw). skoro tak wnioskuję że moc kotła zależy od pow. grzewczej, oraz pojemności wodnej kotła, skoro palnik jest tej samej mocy czy sama wielkość wymiennika ma aż tak duży wpływ na przewymiarowanie kotła.

darase
04-05-2012, 13:24
Flutebox przepraszam chyba nie doczytałem, chcesz zrobić pomieszczenia na strychu to weź większy.

U mnie pracuje 15kw Ogniwa na 166m2 po podłogach ze słabymi szybami w oknach i prześwitami w drzwiach, jak zmienię okna na 3szybowe to 15kw będzie zbyt duże. Przez pół roku na grzanie CO i Cwu wydałem ok. 2400zł.
Szyby mam takie że skropliny zamarzały mi przy -23st. tam gdzie nie ma kaloryfera pod oknem.

sebsa
04-05-2012, 14:26
Kolego sebsa
mam dwa pytania czy ten kocioł przed ociepleniem domu był też za duży(u mnie jest mniej styropianu i nieocieplony strych), oraz jakie są konkretne w twoim przypadku skutki uboczne przewymiarowanego kotła(niedopalanie? czy cos jeszcze?)
I jeszcze pytanko do wszystkich z tego co się zorientowałem w kotle 25oraz35 kw występuje palnik ekoenergii tej samej mocy(uniwersalny od15do40kw). skoro tak wnioskuję że moc kotła zależy od pow. grzewczej, oraz pojemności wodnej kotła, skoro palnik jest tej samej mocy czy sama wielkość wymiennika ma aż tak duży wpływ na przewymiarowanie kotła.

Jeśli mówisz o palniku do 40kW to raczej pewnie masz na myśli Brucera. Palniki Ekoenergii są w tym momencie o ciut mniejszych mocach. Pytasz mnie o skutki uboczne przewymiarowania kotła? Mo cóż jeśli nie przemawia do Ciebie to, że przez 80% sezonu grzewczego kocioł chodzi tylko na kilka procent swoich możliwości z temperaturą spalin rzadko wyższą niż 100deg - niezdrowe dla komina- to nie wiem co może Cię przekonać. Kotły pracujące na niskich mocach to niska sprawność a więc i spalanie większe. Osobną kwestia poruszaną również jest oczywiście kwestia samego palnika. Brucery ładnie pracują przy większym zapotrzebowaniu na ciepło. W okresie przejściowym bywa z tym gorzej. Stąd też prace użytkowników nad zmniejszeniem gardzieli Brucera. Np Minertu może się pochwalić fajnym rozwiązaniem w tym zakresie. Ja również próbowałem coś tam zrobić ale moje rozwiązanie póki co nie przetrwało próby w dłuższym wymiarze czasu. Moja rada bierz kocioł na miarę z palnikiem na miarę. Odnośnie porównania spalania w okresie kiedy dom był nieocieplony i teraz to nie mam wiarygodnych danych. Palę póki co dopiero dwa sezony. Pierwszy sezon piec wygrzewał niezamieszkany, nieocieplony dom, w którym mieszkał tylko teść. Temperatury w pomieszczeniach były dużo niższe od aktualnie zadanych i utrzymywanych. Jeszcze późną jesienią obserwowałem jak niektóre pokoje się "wygrzewały" a żona i teściowa chodziły w swetrach przy 22 deg wewnątrz.

zbigmaz01
04-05-2012, 18:00
Zastanawiam się nad piecem Defro Eko Duo o mocy 19 KW czy to dobry piec i odpowiednia moc dla takiego domku ?
Z góry dziękuje wszystkim za odpowiedzi. Pozdrawiam
Dwa takie domy ogrzejesz tym piecem

timon120777
04-05-2012, 19:21
Zmień fachowca albo wyślij go po naukę.
Wg dzisiejszej normy na przenikalność cieplną ścian,nie ma prawa powstać dom z zapotrzebowaniem 100W/m2 a to gwarantuje już ściana 24cm+12cm ocieplenia i nikt takiego domu z takim zapotrzebowaniem nie odbierze...

Wklep swoje dane do akrusza kbab-a i wyjdzie Ci zapotrzebowanie domu na ciepło i obciążenie cieplne i wtedy dobieraj kocioł:
https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?authkey=CPfu-_8B&key=0AmIvzeh1jpYadFFBbXNqUk5pQjJQNjF1STgxNkVRd2c&authkey=CPfu-_8B#gid=54 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fdocs.google.com%2 Fspreadsheet%2Fccc%3Fauthkey%3DCPfu-_8B%26key%3D0AmIvzeh1jpYadFFBbXNqUk5pQjJQNjF1STgxN kVRd2c%26authkey%3DCPfu-_8B%23gid%3D54)
Stawiam ok.9-10kW

pierwszy właściwy merytorycznie Twój post
w końcu.
musisz jeszcze zrozumieć że spora część pytających o dobór kotła ma już swoje domy nierzadko w starej technologii budowane i często gęsto koszt zmniejszenia zapotrzebowania na ciepło jest kosztem ekonomicznie niezasadnym. po prostu czasem trzeba grzać tym ekogrochem bo inwestycja w zmniejszenie zapotrzebowania będzie tak droga że się nie zwróci wcześniej niż za 20-30 lat.
dla nowych domów to zupełnie inna rozmowa chociaż jak widać po postach fluteboxa jeszcze wielu instalatorów żyje w innej epoce i to od nich trzeba edukację rozpoczynać.
nie wiem czy zauważyłeś ale ostatnio była tu ostra dyskusja o kociołkach z mocą 10-12KW więc nie mów że wszyscy polecają za duże

minertu
04-05-2012, 19:28
a czy mógłbyś/moglibyście uzasadnić swoją/swoje wypowiedź/wypowiedzi ?
To może na moim przykładzie.
Dom z lat 80-tych 280m2 powierzchni grzewczej ,ocieplony styropianem 15cm,mury z tzw żużlu oraz pustak żużlowy ,strop 20cm wełna mineralna.
Paliłem drugi sezon groszkiem średnim z KWK CHWAŁOWICE ,kocioł Ogniwo Eko 24kW,średnia moc z jaką kocioł pracował to ok 10kW w sezonie,
temp wewnętrzna utrzymywana stale powyżej 25deg , spaliłem 6200kg groszku za 12 miesięcy.

minertu
04-05-2012, 19:34
Stąd też prace użytkowników nad zmniejszeniem gardzieli Brucera. Np Minertu może się pochwalić fajnym rozwiązaniem w tym zakresie.
Prace trwają do dziś.
Co do zmniejszenia gardzieli Brucera to zasługa zawijanów , to od nich otrzymałem nasadkę.
Po małej modyfikacji udało się zmniejszyć otwór paleniska.Nowy deflektor również sprawdza się wyśmienicie ;)

A dziś wyjąłem wszystkie zawirowywacze :)

minertu
04-05-2012, 19:36
Na dobrze ocieplony dom do 160m2 bierzcie kotły 10-12kW.
Ale kotły z dużą sprawnością a nie takie co wypuszczają 70% swojej energii w komin!!!

zbigmaz01
04-05-2012, 19:56
Na dobrze ocieplony dom do 160m2 bierzcie kotły 10-12kW.
Ale kotły z dużą sprawnością a nie takie co wypuszczają 70% swojej energii w komin!!! I to wszyscy powinni wziąć sobie do serca (i łba instalatorzy)

minertu
04-05-2012, 20:04
I to wszyscy powinni wziąć sobie do serca (i łba instalatorzy)
To nic nie da bo instalatorzy są szkoleni przez przestarzałych instruktorów.

pawko_
04-05-2012, 20:56
a jakie to są kotły z dużą sprawnością ? mój instalator jest święcie przekonany ze 10 kW to stanowczo za mało jak go przekonać ?

zbigmaz01
04-05-2012, 21:11
To nic nie da bo instalatorzy są szkoleni przez przestarzałych instruktorów.Ale oni się nie szkolą tylko podpatrują i robią. Widziałeś gdzieś szkołę która wypuszcza takich co zakładają CO. Masz instalatora i zapytaj gdzie kończył szkołę w tym kierunku że teraz zakłada instalację. Kiedyś były jeszcze jakieś wymagania: papiery czeladnicze, mistrzowskie, jakieś cechy rzemiosł, a teraz? Jeżeli chodzi o nowo budowane domy to już jest wina projektanta a oni robią to tak jak 15-20 lat temu. Bardzo rzadko się zdarza że nowy projekt jest z instalacją dobrze dobraną do budynku. Nie mówię tu o projektach robionych na zamówienie specjalnie pod inwestora tylko o tych typowych sprzedawanych na pęczki. Przejrzyjcie takie projekty a przekonacie się jakie tam są proponowane moce kotłów i to już niekiedy z podajnikiem.

a jakie to są kotły z dużą sprawnością ? mój instalator jest święcie przekonany ze 10 kW to stanowczo za mało jak go przekonać ? A kto za to płaci?
Czy on będzie ci dopłacał do opału który spalisz w nadmiarze? On się będzie martwił jak będą na dworze temp. w granicach -2 +5 a takich jest dużo?

minertu
04-05-2012, 21:18
Niektóre firmy produkujące kotły robią szkolenia dla instalatorów współpracujących z nimi.
Nie byłem osobiście na takim szkoleniu ale co nieco słyszałem.Nie ukrywam,że się na takie szkolenie wybiorę.
Nawet jestem w stanie za nie zapłacić aby posłuchać o czym tam się mówi.
Wiem również o pewnym projekcie ICHPW i wydaje mi się,że będzie to dobre posunięcie.
Coś w porównaniu egzaminu czeladniczego,odpowiedni certyfikat i uprawnienia.
Tego zaczną wymagać inwestorzy,może nie teraz ale z czasem.

zbigmaz01
04-05-2012, 21:25
a jakie to są kotły z dużą sprawnością ? mój instalator jest święcie przekonany ze 10 kW to stanowczo za mało jak go przekonać ?Minertu ci napisał co grzeje i czym. Ja ci też napiszę. Mam starą poniemiecką chałupę ocieploną z dwóch stron 5cm styro i z dwóch pozostałych 10cm. Okna pięciokomorowe zakładane jakieś 8 lat temu. Dach docieplony 25 wełny. W domu 6 dorosłych osób i troję małych dzieci (moje wnuki :) ) Bufor 1000L z wbudowanym zbiornikiem CWU . 1/4 to podłogówka reszta grzejniki. Do ogrzania 320m2 i kociołek 17kW To jak to się ma do twojego domu? Twojego ocieplenia?

minertu
04-05-2012, 21:27
Pamiętaj,że nie wszyscy budują tak jak Ty.Jednych stać na taką inwestycję a drugich nie.
Na śląsku węgiel jest i będzie stosunkowo tani do innych paliw a większość liczy grosz do grosza.

pawko_
04-05-2012, 21:28
arturo nie umiem się tym program posługiwać mam wypełnić szare pola, okej więc wypełniam:

pochylenie dachu (stopnie) 40
długość domu 16,00
szerokość domu 16,00
grubość ściany zewnętrznej 0,24
pow domu 158,50 - tu pytanie czy to jest powierzchnia użytkowa ? czy powierzchnia zabudowy bo zabudowy jest 194,5 ?
grubość płyty z izolacją 0,15 - czy to jest sam styropian czy jeszcze tynk ?
wysokość parteru 2,7
wysokość ściany kolankowej 0,50 - mam strych nie wiem ile mam tam kolankowa może 50 cm ?
grubość stropu z izolacją 0,25 - tu jest styro 20 cm plus 5 cm betonu czyli 25 cm ?
pow okien w ścianach 35,50
pow okien połaciowych 2,14
pow drzwi wejściowych 13,25 tu wliczam również bramę garażową ?

i skąd mam wiedzieć co wpisać jeszcze w te pola

straty przez ściany zewn
straty przez dach
straty przez okna
straty okien połaciowych
straty drzwi wejściowych
Razem straty przegród bez płyty w W/K
straty płyty z izolacją
Temperatura pow w domu
Temp pow min na zewnątrz
Temp średnia dla regionu
Wentylacja w m3/h - tu mam wentylację grawitacyjną

minertu
04-05-2012, 21:38
Nie wiem,czemu takie rozwiązanie nie jest tutaj propagowane.
Wg mnie jest to najlepsza sprawa przy grzaniu paliwem stałym :)

Jo tyż jest sam i do mnie wungiel jest drogi ;)
(moje godanie jest dalekie od prawidłowego)
Nyo nie powiym,do ślynzoka ci trocha brakuje :)
Uwierz mi,że dla starszych domków dopiero ocieplanych i tak nie jest drogi.
Ja płacę 620zł/t x6 +- 300kg bo się przeładuje .Liczmy 4tyś zł,wystarczy mi na cały rok.

minertu
04-05-2012, 21:52
Nie neguje węgla w starszych domach :)
Widzisz a głównie są tutaj ludzie zmieniający kocioł z zasypowego na stałopalny z podajnikiem.

minertu
04-05-2012, 22:13
Ja to widzę trochę inaczej.
Tutaj nie chodzi o wytykanie ale zaproponowanie odpowiedniego źródła uzyskania energii (uzyskania ciepła w naszych domkach).
W tym wypadku jest to ranking kotłów więc o nich tutaj piszemy,nikt nikomu niczego na siłę nie wciska choć czasem tak to wygląda.
Nikt nikomu nie broni udzielenia informacji o innym kotle niż wymienione.
Być może to przypadek,że nikt o innych markach kotłów nie pisze a szkoda.
Wszystko idzie do przodu więc i sprawność kotłów ku temu zmierza.
Są producenci ,którzy reagują na rynek (zapotrzebowanie) a są tacy co będą klepać konstrukcje z przed 15 lat.
Wszystko zmierza ku dobremu ale to wymaga czasu.
Budowa domu w Twojej technologi też nie powstała z dnia na dzień.

darase
04-05-2012, 22:16
I to jest totalny "Odlot" :)
Swoją drogą fajny film.

Jeśli jeszcze kolega zapyta jak duży piec ma kupić to... nie dokończę :)

minertu
04-05-2012, 22:26
I to jest totalny "Odlot" :)
Swoją drogą fajny film.

Jeśli jeszcze kolega zapyta jak duży piec ma kupić to... nie dokończę :)
Kotły mają swoje zakresy mocy i nie dogodzi się każdemu z dokładnością do 1kW.
Przerażające jest jednak to,że wciska się kotły o dużo za dużo przewymiarowane.

zbigmaz01
05-05-2012, 12:20
...
Przerażające jest jednak to,że wciska się kotły o dużo za dużo przewymiarowane.
Przypomnij sobie jak ty kupowałeś kocioł, jak tobie doradzali. I co wtedy było na pierwszym miejscu? Co było brane pod uwagę.
Masz do czynienia z ludźmi jak kupują piece, czy mają wiedzę na ten temat? Czym się kierują podczas wyboru?
To nie jest takie trudne do zrozumienia, słuchają pseudo instalatorów.

timon120777
05-05-2012, 17:39
prawdą jest że w projektach gotowych osoba która coś sobie w głowie ułożyła jeśli chodzi o wygląd i konstrukcję domu ignoruje właściwe dobranie sposobu oraz mocy urządzeń służących do ogrzewania tego pomysłu. idą więc po bandzie i np dla domu o powierzchni 130m2 piszą że ogrzewanie gazowe lub węglowe o mocy maks 25KW i co ma biedny użytkownik zrobić???
Do tego dochodzi niewiedza instalatorów którzy albo jeszcze z poprzedniej epoki mają nawyki czyli bierz co jest i się ciesz albo nauczeni są od swoich starszych kolegów i myślą że większy będzie lepszy bo z zapasem mocy łatwiej ogrzać.
Trzeba edukować zarówno projektantów jak i instalatorów, ponieważ na moje oko 80%(albo jeszcze więcej) osób decyzujących się na budowę domu pojęcia bladego nie ma o zastosowaniu odpowiedniego(co do mocy) źródła ogrzewania

ja też pojęcia nie miałem i stałem się posiadaczem przewymiarowanego kociołka. Tylko dzięki swojemu uporowi i chęci zdobycia wiedzy dziś wiem co mogę w nim zmienić aby zmniejszyć negatywne skutki przewymiarowania mojej pomarańczowej bestii

darase
05-05-2012, 18:04
Jeśli chodzi jeszcze o wielkość kotła, odnalazłem projekt swojego domku i miłe wstępne zaskoczenie mam piec 15kw :D

Potem popatrzyłem że ta moc jest na 74m2 powierzchni mieszkalnej i czar prysł bo mam 2* tyle mieszkalnej. :)

asolt
05-05-2012, 18:42
prawdą jest że w projektach gotowych osoba która coś sobie w głowie ułożyła jeśli chodzi o wygląd i konstrukcję domu ignoruje właściwe dobranie sposobu oraz mocy urządzeń służących do ogrzewania tego pomysłu. idą więc po bandzie i np dla domu o powierzchni 130m2 piszą że ogrzewanie gazowe lub węglowe o mocy maks 25KW i co ma biedny użytkownik zrobić???
Do tego dochodzi niewiedza instalatorów którzy albo jeszcze z poprzedniej epoki mają nawyki czyli bierz co jest i się ciesz albo nauczeni są od swoich starszych kolegów i myślą że większy będzie lepszy bo z zapasem mocy łatwiej ogrzać.
Trzeba edukować zarówno projektantów jak i instalatorów, ponieważ na moje oko 80%(albo jeszcze więcej) osób decyzujących się na budowę domu pojęcia bladego nie ma o zastosowaniu odpowiedniego(co do mocy) źródła ogrzewania

ja też pojęcia nie miałem i stałem się posiadaczem przewymiarowanego kociołka. Tylko dzięki swojemu uporowi i chęci zdobycia wiedzy dziś wiem co mogę w nim zmienić aby zmniejszyć negatywne skutki przewymiarowania mojej pomarańczowej bestii

I wtedy są konieczne konieczne dokładne obliczenia ozc które wykażą projektowe obciążenie cieplne budynku czyli moc strat które powinna byc równą mocy
zainstalowanego kotła, zawierają one również zapotrzebowanie na ciepło budynku a takze moc strat dla poszczególnych pomieszczeń, które są z kolei konieczne do projektu podłogówki lub doboru grzejników.

zbigmaz01
05-05-2012, 19:38
I wtedy są konieczne konieczne dokładne obliczenia ozc które wykażą projektowe obciążenie cieplne budynku czyli moc strat które powinna byc równą mocy
zainstalowanego kotła, zawierają one również zapotrzebowanie na ciepło budynku a takze moc strat dla poszczególnych pomieszczeń, które są z kolei konieczne do projektu podłogówki lub doboru grzejników.
I nie dopisałeś - za które trzeba zapłacić bo sami o tym pojęcia nie mamy, ale po co płacić jak "pan Józek" co zakładał u Kazika i u Wieśka i jeszcze paru innych dobrze zrobi bo oni się nie skarżą a nawet go chwalą i przecież tak nie dużo wziął. http://emotikona.pl/emotikony/pic/0slonce.gif (http://emotikona.pl/emotikony/)http://emotikona.pl/emotikony/pic/0slonce.gif (http://emotikona.pl/emotikony/)http://emotikona.pl/emotikony/pic/0slonce.gif (http://emotikona.pl/emotikony/)

timon120777
05-05-2012, 19:52
dokładnie a potem jest zagadka dlaczego u mnie kocioł tyle pali albo smoli i leje się z komina a przecież u Kazika i Wieśka działa:bash::bash::bash:
EDUKACJA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!

Wlodek_PID
05-05-2012, 20:22
Wypluj te słowo ;)
Po edukacji okaże się,że grzanie prądem w nowych domach może być tanie :)
A wtedy kilku forumowych sprzedawców kotłów,sterowników będzie musiało korygować plany sprzedaży ;)

Jeśli oni skorygują w dół, Ty skorygujesz w górę - bo
wreszcie coś sprzedasz... ;)

Gdy dom będzie potrzebował 4kW mocy - może jednak
koza będzie tańsza od prądu? Liczyłeś? :yes:

zbigmaz01
05-05-2012, 20:26
Gdy dom będzie potrzebował 4kW mocy - może jednak
koza będzie tańsza od prądu? Liczyłeś? :yes:
Koza i bufor http://emotikona.pl/emotikony/pic/0slonce.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)http://emotikona.pl/emotikony/pic/0slonce.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)http://emotikona.pl/emotikony/pic/0slonce.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)

zbigmaz01
05-05-2012, 20:28
Koza i bufor http://emotikona.pl/emotikony/pic/0slonce.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)http://emotikona.pl/emotikony/pic/0slonce.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)http://emotikona.pl/emotikony/pic/0slonce.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)Do tego wiatrak bo w zimie wieje jak diabli a wtedy i koza nie będzie potrzebna http://emotikona.pl/emotikony/pic/0slonce.gif (http://emotikona.pl/emotikony/)http://emotikona.pl/emotikony/pic/0slonce.gif (http://emotikona.pl/emotikony/)http://emotikona.pl/emotikony/pic/0slonce.gif (http://emotikona.pl/emotikony/)

timon120777
05-05-2012, 20:30
"czy Tobie czasem arturo sufit na łeb sie nie spad"???????

mam gdzieś czyjeś plany sprzedażowe
rynek niech się broni sam ale nie kosztem użytkownika
więc powtórzę

EDUKACJA EDUKACJA EDUKACJA

pawko_
05-05-2012, 20:43
Powiedzcie mi w takim razie wy ogrzewacie po 320 m2 17kW kotłami, a ja oglądając stronę Defro patrzę i producent wyraźnie napisał, że Eko Duo 19kW ogrzewa maks. powierzchnie do 190m2 http://www.defro.pl/kotly/seria-defro-eko/defro-eko-duo

darase
05-05-2012, 20:55
Arturo dwa lata? Kiepsko, zbyt szybko wszystko się zmienia, zacznij edukację od nowa :) Jeśli poczekasz jeszcze dwa lata to zmienisz zdanie.

darase
05-05-2012, 21:00
Flutebox nie zawracaj gitary, jesteś uparty jak ... :)

Jeśli nie uważasz jak robisz to potem rób jak uważasz. :)