PDA

Zobacz pełną wersję : RANKING KOTŁÓW NA EKO GROSZEK



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 [48] 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92

minertu
02-06-2012, 09:50
Fakt. Jeden woli żonkę , drugi teściową:yes:. Żeby już zakończyć dyskusję napiszę, że Plum udostępnia mozliwość elektronicznej regulacji w obiegach grzewczych ale nie przekreśla to możliwości rezygnacji z tego typu rozwiązań ( budowa modułowa-nie dokupuje się modułów) i założenia zaworów termostatycznych. Czyba temat został wyczerpany ?
Tak ,będziemy powoli kończyć temat bo goście się zjadą a trochę roboty jeszcze jest.

Samo założenie głowic termostatycznych na grzejnikach (a praktycznie wszyscy w nowych domkach je zakładają) rozwiązuje nam utrzymanie odpowiedniej temp w danym pomieszczeniu.
Plum umożliwia elektroniczną regulację ale musi mieć czym sterować tak?Skoro będą załóżmy 4 obiegi niezależne (oczywiście na jednej pompie) musisz sterować nimi niezależnie a to wiąże się z kosztami.

minertu
02-06-2012, 09:52
to nie te same obiegi grzewcze o których ja pisze

w twoich panuje jedna i ta sama temperatura tzn kotła
w moich temperatury mogą być różne i nie zależne ob siebie nawzajem

dziwie się że tego nie rozumiesz
Doskonale to rozumie.Tylko po co robić takie koszty instalacji?
Załatwi to głowica termostatyczna na grzejniku.

Vld
02-06-2012, 09:53
... założenia zaworów termostatycznych.

tak jak większość ja też jestem zdania że najlepsze jest sterowanie ilościowo-jakościowe

ale są różne przypadki, instalacje, upodobania
a sterownik powinien być na tyle uniwersalny by spełniać jak najwięcej różnych "zachcianek"

miło było
teraz trzeba się brać za robotę na sobotę :D
pzdr

Vld
02-06-2012, 09:56
Plum umożliwia elektroniczną regulację ale musi mieć czym sterować tak?Skoro będą załóżmy 4 obiegi niezależne (oczywiście na jednej pompie) musisz sterować nimi niezależnie a to wiąże się z kosztami.
1 pompa kotłowa
4 pompy mieszaczy
4 siłowniki
4 zawory mieszające
moduł M1
ecoster200
3 czujniki wew.

minertu
02-06-2012, 09:57
tak jak większość ja też jestem zdania że najlepsze jest sterowanie ilościowo-jakościowe

ale są różne przypadki, instalacje, upodobania
a sterownik powinien być na tyle uniwersalny by spełniać jak najwięcej różnych "zachcianek"

miło było
teraz trzeba się brać za robotę na sobotę :D
pzdr
Dobrze to ująłeś :)
Przypadki,upodobania i najważniejsze ,kasa .

minertu
02-06-2012, 09:59
1 pompa kotłowa
4 pompy mieszaczy
4 siłowniki
4 zawory mieszające
moduł M1
ecoster200
3 czujniki wew.
Pewnie,że tak można ale popatrz na koszta.
Kto ma kasę to może sobie pompę z mieszaczem założyć na każdy grzejnik tylko po co?

minertu
02-06-2012, 10:01
Pogoda się robi,trzeba zmykać :)
Pozdrawiam cieplutko :)

karoka65
02-06-2012, 10:02
1 pompa kotłowa
4 pompy mieszaczy
4 siłowniki
4 zawory mieszające
moduł M1
ecoster200
3 czujniki wew.
No to niezła sumka się uzbiera.

Vld
02-06-2012, 10:15
Pewnie,że tak można ale popatrz na koszta.
Kto ma kasę to może sobie pompę z mieszaczem założyć na każdy grzejnik tylko po co?

znów patrzysz ze swojej perspektywy, ja zresztą też nie potrzebuje 4 obiegów mi wystarcza jeden.

ale jak trafi się gagatek-bogatek i postawi sobie chatkę np 500-1000m2 z trzema podłogówkami powyżej 150m2 każda i instalacją grzejnikową w sypialniach i łazienkach ...
Chcąc niezależnie i automatycznie tym sterować, będzie musiał taki zestaw sobie sprawić :)
czy się skrzywi, bo drogo?
wątpię :P

Jarecki79
02-06-2012, 10:23
VLD, Wojtek - bardzo ciekawe uwagi.

Ja tylko dopiszę, co ja znam:
Cobra czy Puma z modułem Alligator (można podłączyć na chwilę obecną do dwóch modułów alligator dublując możliwości):
- Cobra - 2pompy C.O., CWU, programator tygodniowy z funkcja STOP grzania, obsługa termostatu
- Puma - 3pompy, C.O., CWU, cyrkulacyjna reszta to samo....
- Alligator - sterowanie zaworem bez programowania jego pracy - sam uczy się otwierania i zamykania dla stabilizacji temperatury za zaworem, obsługa kolejnych 2pomp, obsługa drugiego termostatu na obieg za zaworem z opcją albo zamknięcia zaworu i wyłączenia pompy albo z funkcja obniżeia nastawy za zaworem o dana temperaturę na czas utrzymania temp. w pomieszczeniu

lub przy RT09pid:
- moduł zaworu RT12 mieszacz z obsługą pompy za mieszaczem oraz termostatu na ten obieg. Kilka spraw z otwieraniem zaworu trzeba zaprogramować w przeciwieństwie do alligatora.
- panel RT09zs (SP1) - tutaj też w menu serwisowym jest opcja kalibracji wskazań czujnika wewnętrznego, tez bodajże o +,-3st.... są 3tryby pracy - echo, gdzie podglądamy temp. na c.o., cwu, pokojową, kocioł, gdzie możemy z pokoju zmieniać nastawę c.o. oraz pokój, gdzie ustawiamy temp. w pomieszczeniu także z wykorzystaniem stref czasowych.

To tylko dla pełniejszej informacji i zgadzam się, że każdy ma wybór, jeden buduje taką instalację a drugi inną.

darase
02-06-2012, 10:33
Vld napisał "ale jak trafi się gagatek-bogatek
i postawi sobie chatkę np
500-1000m2 z trzema
podłogówkami powyżej 150m2
każda i instalacją grzejnikową w
sypialniach i łazienkach ...
Chcąc niezależnie i
automatycznie tym sterować,
będzie musiał taki zestaw sobie
sprawić
czy się skrzywi, bo drogo?
wątpię"

Wyobrażasz sobie takiego gagatka ładującego brudny ekogroszek, ludzie z taką kasą nie bawią się w palaczy :)

Vld
02-06-2012, 10:37
Wyobrażasz sobie takiego gagatka ładującego brudny ekogroszek, ludzie z taką kasą nie bawią się w palaczy :)

taki gagatek ma swojego palacza, sprzątacza i kosiarza trawy w ogródku

po za tym co chcesz przez to powiedzieć?
że nie potrzebne takie możliwości w sterowniku?

ja uważam, że nie szkodzą i lepiej je mieć i z nich nie korzystać, niż chcieć z nich skorzystać i nie mieć takiej możliwości

darase
02-06-2012, 10:40
Od przybydku głowa nie boli, chociaż kolega Jarecki tego nie podziela.

Wlodek_PID
02-06-2012, 11:10
Ale musi brać pod uwagę to co producent pisze w dokumentacji o dokładności pomiaru temperatury- być może uniknie rozczarowań. Żeby nie być jednostronnym należy przypomnieć, że w ecoalu również dokładność pomiaru temperatury może być różna. Aby temu zaradzić producent ecoala wyposażył sterownik w procedurę KALIBRACJI czujników czyli pisząc po ludzku UWIARYGODNIENIA pomiarów.

Typowa dokładność powszechnie stosowanych czujników KTY to 2'C
(1'C dla 25'C). Pt100 lub Pt1000 są dokładniejsze, ale droższe.

Należy pamiętać, że niewłaściwe zamocowanie czujnika (lub niewłaściwe
poprowadzenie przewodu czujnika, przez który "ucieka" ciepło) prowadzi
do znacznie większych błędów pomiaru.

W grzaniu nie ma potrzeby osiągania większej dokładności, jak komuś
jest zimno, to podnosi nastawę...

aregh24
02-06-2012, 11:30
znów patrzysz ze swojej perspektywy, ja zresztą też nie potrzebuje 4 obiegów mi wystarcza jeden.

ale jak trafi się gagatek-bogatek i postawi sobie chatkę np 500-1000m2 z trzema podłogówkami powyżej 150m2 każda i instalacją grzejnikową w sypialniach i łazienkach ...
Chcąc niezależnie i automatycznie tym sterować, będzie musiał taki zestaw sobie sprawić :)
czy się skrzywi, bo drogo?
wątpię :P

I wyobrazasz sobie, ze instalacja bogatka-gagatka w tysiacmetrowym, nowoczesnym i wybajerzonym domu oparta jest na jakims smiesznym plumie. Niech tylko bogatek-gagatek dowie sie, ze jego biedny sasiad w stumetrowym domku ze strzechy moze sterowac instalacja grzewcza z kazdego miejsca na ziemi siedzac na kiblu, a on jak ostatni pajac musi stac przy jakiejs scianie wygladajacej jak kokpit meserszmita bo jakis pseudoinstalator wcisnal mu w jego mniemaniu supernowoczesne rozwiazania.

Vld
02-06-2012, 13:21
I wyobrazasz sobie, ze instalacja bogatka-gagatka w tysiacmetrowym, nowoczesnym i wybajerzonym domu oparta jest na jakims smiesznym plumie. Niech tylko bogatek-gagatek dowie sie, ze jego biedny sasiad w stumetrowym domku ze strzechy moze sterowac instalacja grzewcza z kazdego miejsca na ziemi siedzac na kiblu, a on jak ostatni pajac musi stac przy jakiejs scianie wygladajacej jak kokpit meserszmita bo jakis pseudoinstalator wcisnal mu w jego mniemaniu supernowoczesne rozwiazania.

z całym szacunkiem
ale tu nie ma czego komentować
pzdr

Arturo72
02-06-2012, 13:34
I wyobrazasz sobie, ze instalacja bogatka-gagatka w tysiacmetrowym, nowoczesnym i wybajerzonym domu oparta jest na jakims smiesznym plumie. Niech tylko bogatek-gagatek dowie sie, ze jego biedny sasiad w stumetrowym domku ze strzechy moze sterowac instalacja grzewcza z kazdego miejsca na ziemi siedzac na kiblu, a on jak ostatni pajac musi stac przy jakiejs scianie wygladajacej jak kokpit meserszmita bo jakis pseudoinstalator wcisnal mu w jego mniemaniu supernowoczesne rozwiazania.
Przekonań instalatorów kotłów na ekogroszek nie zmienisz,oni w to wierzą ;)
Ja się nie podejmuje zmiany ich przekonań bo nie warto...żal mi tylko inwestorów.
No ale to nie temat na żale ;)


1 pompa kotłowa
4 pompy mieszaczy
4 siłowniki
4 zawory mieszające
moduł M1
ecoster200
3 czujniki wew.

A po co aż 4 mieszacze ? Nie wystarczy jeden i podłogówka odpowiednio zaprojektowana pod konkretne zapotrzebowanie na ciepło danego pomieszczenia i pod konkretną temperaturę zasilania ?
Co ma na celu taka rozbudowana instalacja ?

julianna16
02-06-2012, 13:42
Dzień dobry :)
Ponownie przychodzę z prośbą o pomoc, bo decyzja nadal nie podjęta. Mam na uwadze kotły, które wiodą prym w tym wątku, ale wierzę, że można tu również uzyskać obiektywną opinię o innych :D. Czy mogłabym poprosić o opinię o Tym kotle (http://www.metalteres.com.pl/index.php?str=k1&abc=ECO_LUX_UM&kat=5&id=28)? Sterowanie to Elster Expert (http://www.elster.w.com.pl/?expert-r,25) lub Tech ST-48 (http://www.techsterowniki.pl/tech-st48-produkty).
Będę ogromnie wdzięczna za informację :).

adkwapniewski
02-06-2012, 13:43
@Arturo 72
Przecież kupujesz kociołek z bruli.pl lub ecoal.pl i wszystko masz pod kontrolą nawet z kibla jak lubisz :D

Jarecki79
02-06-2012, 14:02
Dzień dobry :)
Ponownie przychodzę z prośbą o pomoc, bo decyzja nadal nie podjęta. Mam na uwadze kotły, które wiodą prym w tym wątku, ale wierzę, że można tu również uzyskać obiektywną opinię o innych :D. Czy mogłabym poprosić o opinię o Tym kotle (http://www.metalteres.com.pl/index.php?str=k1&abc=ECO_LUX_UM&kat=5&id=28)? Sterowanie to Elster Expert (http://www.elster.w.com.pl/?expert-r,25) lub Tech ST-48 (http://www.techsterowniki.pl/tech-st48-produkty).
Będę ogromnie wdzięczna za informację :).

Na temat kotła nie wiem nic. Na temat palnika - to ekoenergia, więc palnik tutaj szeroko opisywany.
Ze sterowników wolę Experta od wyrobów techa.
Ja sobie z expertem dam jednak radę. Jak firma produkująca kocioł dobrze go ustawi wyjściowo, to dla użytkownika jest prosty w obsłudze, ma system podpowiedzi i wyświetlacz graficzny. Firma Elster ma także swoje forum firmowe, gdzie możesz uzyskać pomoc. Zaliczyc go można do sterowników tzw automatycznych.

Arturo72
02-06-2012, 14:04
@Arturo 72
Przecież kupujesz kociołek z bruli.pl lub ecoal.pl i wszystko masz pod kontrolą nawet z kibla jak lubisz :D
Akurat nie o to mi chodziło w przypadku bogatego właściciela nowoczesnego i wybajerzonego domu 1000m2 ale nie będę rozwijał i tłumaczył ;)
Zapewne w takim domu jako podstawa zasilania c.o będzie kocioł na ekogroszek z jednym z w/w sterowników ;)

timon120777
02-06-2012, 14:42
arturo
czasami nawet taki super bogaty co stawia super wybajerzony dom nie ma możliwości doprowadzenia gazu a styl w jakim swoją super "chawirę" wybuduje nie pozwala osiągnąć zapotrzebowania na ciepło na poziomie opłacalności pompy ciepła i pozostaje węgiel bo wkopanie zbiornika gazowego np nie wchodzi w grę z powodu obecności w tym miejscu basenu
i co zrobisz takiemu????
trzeba brać pod uwagę szerokie spektrum warunków wpływających na ludzkie decyzje a nie tylko kilka cyfr z jakiegoś kalkulatora czy czyjeś przekonanie o danym jedynie słusznym rozwiązaniu.
jak widzisz niektórzy nie dostrzegli nawet różnic o których pisał VLD i nadal twardo o sterowaniu z kibla piszą. bo dla nich to ma znaczenie a dla pana co ma miliony to nieistotny szczegół. Jak pisał VLD jego palacz się będzie tym zajmował on nawet nie będzie wiedział co i jak u niego działa

darase
02-06-2012, 16:16
Timon napisał "wybuduje nie pozwala osiągnąć
zapotrzebowania na ciepło na
poziomie opłacalności pompy
ciepła i pozostaje węgiel bo
wkopanie zbiornika gazowego
np nie wchodzi w grę z powodu
obecności w tym miejscu
basenu
i co zrobisz takiemu????"

Mam takiego znajomego ma działkę w Mikołowie 1ha to ma dużo miejsca, ma mały zameczek, psa sprowdził z Japoni i co robi ?? Tankuje raz do roku olej opałowy i ma gdzieś węgiel gaz i pompę. :)

Jednym słowem kasiasty gość a normalnie można z nim pogadać :)

Piotrek42
02-06-2012, 20:29
Wbrew pozorom ludzie bogaci umieją liczyć swój cięzko zrobiony grosz (znam kilku) oni mają kotłownie w nosie bo jak ktoś wczesniej wspomniał po prostu kogoś zatrudnią,ale lubią wszystko widzieć nawet to, jak uciekaja im pieniadze na ogrzewanie chaty,a jakie zrobią ogrzewanie??? najtańsze w eksplatacji... a to uwierzcie przeliczą bardzo dokładnie

julianna16
02-06-2012, 21:38
Na temat kotła nie wiem nic. Na temat palnika - to ekoenergia, więc palnik tutaj szeroko opisywany.
Ze sterowników wolę Experta od wyrobów techa.
Ja sobie z expertem dam jednak radę. Jak firma produkująca kocioł dobrze go ustawi wyjściowo, to dla użytkownika jest prosty w obsłudze, ma system podpowiedzi i wyświetlacz graficzny. Firma Elster ma także swoje forum firmowe, gdzie możesz uzyskać pomoc. Zaliczyc go można do sterowników tzw automatycznych.

Jarecki79 pięknie dziękuję za odpowiedź i wskazówki. Jak zwykle można na Ciebie liczyć :). Czyli jak rozumiem kocioł godny rozważenia :).

Pozdrawiam wszystkich bywalców niniejszego wątku :)

Xerses
02-06-2012, 23:57
Vld napisał "ale jak trafi się gagatek-bogatek
i postawi sobie chatkę np
500-1000m2 z trzema
podłogówkami powyżej 150m2
każda i instalacją grzejnikową w
sypialniach i łazienkach ...
Chcąc niezależnie i
automatycznie tym sterować,
będzie musiał taki zestaw sobie
sprawić
czy się skrzywi, bo drogo?
wątpię"

Wyobrażasz sobie takiego gagatka ładującego brudny ekogroszek, ludzie z taką kasą nie bawią się w palaczy :)

Dokładnie:D

Łukasz_B
04-06-2012, 20:35
Witam
proszę o doradzenie który wybrać lub polecic coś
Dokonałeś już zakupu? jeśli nie to na 300% i z pełną odpowiedzialnością polecam EKO Plusa. Użytkowałem Ogniwo EKO 15kW z zaworem 4D, spalałem miał KWK Ziemowit 24MJ/kg , 4-4,5 tony na średnio ocieplony dom parterowy 127m2. TYLKO Brucer/Burner i eCoal ! TZLKO Ogniwo EKO z Biecza !

pawko_
04-06-2012, 21:21
Ponoć Ogniwo mało komfortowo się czyści. Mam dom kilometr od firmy Defro, ale kotła od nich nie kupiłem ponieważ są za duże do mojej powierzchni domu, czyli dla 160m2. Dla przykładu Defro Duo zaczyna się od 15kW to samo Duo Uni. W Defro Duo masz ślimak stalowy, co moim zdaniem jest na minus i w nim można z tego, co wiem spalać tylko groszek. W Defro Duo Uni masz palnik, który jest uniwersalny i można palić tam wszystko, mój hydraulik polecał mi ten piec ze względu na palnik. Natomiast od serwismenów dowiedziałem się, że nie są to dopracowane kotły i te palniki mogą się przepalać. Dodatkowo cena Duo Uni zdecydowanie za wysoka. Ruszta wodne ponoć są chwytem marketingowym i nie pomagają, a wręcz przeszkadzają w prawidłowym spalaniu paliwa- tworzą się spieki. Kotły Defro bardzo fajnie wyglądają, duża ilość moich znajomych ma i nie narzeka mimo tego, że większość ma przewymiarowane piece. Natomiast ja na przekór znajomym i rodzinie kupiłem kocioł innej firmy, jutro powinienem go mieć u siebie (ale nie będę chwalił dnia przed zachodem słońca- jak będzie spełniał moje oczekiwania to na pewno się na forum pochwale, co to za kociołek). Jakiekolwiek spostrzeżenia będę mógł pisać po sezonie grzewczym o ile do tego czasu wyrobią się z zainstalowaniem słupa energetycznego.

P.S Dodam tylko, że są to informacje przeczytane i usłyszane. Jestem laikiem w tej dziedzinie także moich uwag nie musisz brać głęboko do serca.

edit. temat ze stycznia a ja się pocę przy klawie...

karoka65
04-06-2012, 21:43
Łukasz odgrzebuje jakieś wątki sprzed pół roku.

slawek1980
05-06-2012, 09:25
Pieca jeszcze nie kupiłem ,ale na początku lipca sprawa powinna być już załatwiona.
Po szperaniu na forach mój wybór padł na ogniwo eko plus 16 lub sekom skamp premium 17 kw z sterownikem cobra , niewiem chyba rzucę monetą bo ciężko się zdecydować :-)

pawko_
05-06-2012, 13:46
na 140 metrów w/g wszystkich znawców forum i ogólno dostępnego kalkulatora OZC kocioł 15 kW do nowo budowanego budynku jest za duży, a ogniwo to 16 kW. Jak liczyłem zapotrzebwoanie dla swojego również parterowego domu- podstawa budynku 15mx16m o powierzchni całkowitej 158m² i powierzchni zabudowy 194,5 m² (nie licze strychu, który ma patrząc po podłodze 180m², ale nie ogrzewam tego pomieszczenia i jak sama nazwa wskazuje, będzie pełnił funkcję strychu, dlatego strop włącznie ze styropianem 20cm ma grubość 40 cm, mam nadzieję, że to wystarczy, bo na dachu jest tylko folia paroprzepuszczalna i dachówka) wyszła mi szczytowa moc 8,9kW. Dom nowy, podłoga 10cm 038, porotherm 24cm, ocieplenie 15cm 030-032, 35 m² okien- pakiet 3szyby 06.

P.S Też było mi ciężko to przełknąć, że muszę kupić kocioł mniejszy niż 15kW, nawet polecano mi 20 kW, ale powoli z tą myślą sie oswajam i kupiłem malucha- zobaczymy jak będzie w praktyce.

slawek1980
05-06-2012, 14:01
Za bardzo sie nieznam ale piec wg mnie 10kw będzie dobry wiosną,wczesną jesienią i latem cwu ale na pewno nie da rady zimą w mrozy

pawko_
05-06-2012, 14:34
Za bardzo sie nieznam

Dobrze, że się przyznałeś. Ja też się nie znam, wiem tyle, co przeczytam albo usłyszę.
Liczby nie kłamią- chyba, że ten kalkulator jest lewy...
https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?authkey=CPfu-_8B&key=0AmIvzeh1jpYadFFBbXNqUk5pQjJQNjF1STgxNkVRd2c&authkey=CPfu-_8B#gid=102
Policz sobie tutaj, ile potrzebujesz maksymalnego zpaotrzebowania (czyli wielkie mrozy, np. -22 stopnie C), tak jak pisałem mnie wyszlo 8,9 kW, więc stwierdzenie, że kocioł mniejszy niż 15kW nie da sobie rady, niczym nie jest podparte skoro masz 140 m2. Też mi w to ciężko uwierzyć ale jest to prawda podparta kalkulatorem OZC, jak będzie zobaczymy.

adziaj
05-06-2012, 14:56
Witam, mam pytanie odnośnie kotła Weber Heiztechnik Reto duo lub reto uni duo. Czy ktoś z Państwa ma lub miał do czynienia z tym piecem, gdyż jestem zainteresowana jego kupnem. Z góry dziękuję

slawek1980
05-06-2012, 15:11
Ja bym nieryzykowal z tak malym piecem tym bardziej ze dom parterowy ,bryla nie jest zwarta i stoi na wsi na otwartej przestrzeni pozatym bym nie ufał programom tego typu bo to są ogolne obliczenia czesto nie majace nic wspolnego z realem

Vld
05-06-2012, 15:32
Też mi w to ciężko uwierzyć ale jest to prawda podparta kalkulatorem OZC, jak będzie zobaczymy.

możesz to policzyć z grubsza ze spalania dobowego w największe mrozy
zakładając 60% sprawności i kaloryczność opału 25 MJ wiele się nie pomylisz

bardziej dokładnie możesz zobaczyć swoje zapotrzebowanie montując ciepłomierz w swojej kotłowni.

pawko_
05-06-2012, 16:10
Ponoć największe mrozy utrzymują się przez ok. 1 miesiąc w roku, reszte sezonu kocioł pracuje na pół gwizdka albo i mniej. Ja zaryzykowałem zobaczymy jak na tym wyjdę, na całości mam ogrzewanie podłogowe. Są to ogólne obliczenia, ale po coś ten kalkulator jest i od biedy nie pokazuje mi jakiegoś wyniku z kosmosu... Nawet będąc w pewnym sklepie, szef polecał mi 15kW albo 20kW, ja mu wypaliłem z tym OZC, że jest takie i takie zapotrzebowanie i że coś mniejszego by się zdało, pracownik żadnego interesu w tym nie miał i pokiwał głową twierdząco (stał za głową szefa), ale właściciel jak to właściciel zarobić musi z czegoś trzeba żyć i polecił mi ostatecznie kocioł 15 kW. Na targach jeszcze z nim gadałem pewnie mnie nie kojarzył i polecał mi 20kW, teraz 15 bo mniejszego nie mają. Nie wiadomo komu wierzyć, więc zawierzyłem liczbom :)


możesz to policzyć z grubsza ze spalania dobowego w największe mrozy
zakładając 60% sprawności i kaloryczność opału 25 MJ wiele się nie pomylisz

bardziej dokładnie możesz zobaczyć swoje zapotrzebowanie montując ciepłomierz w swojej kotłowni.

Nie policzę bo jestem na etapie robienia kotłowni, ale kocioł już zakupiłem tylko nie odebrałem go od kuriera.

minertu
05-06-2012, 19:35
Witam, mam pytanie odnośnie kotła Weber Heiztechnik Reto duo lub reto uni duo. Czy ktoś z Państwa ma lub miał do czynienia z tym piecem, gdyż jestem zainteresowana jego kupnem. Z góry dziękuję
Witam.Niestety nie miałem z nim do czynienia,jednak dystrybutorem na śląsku jest INSTALBUD jeżeli jesteś z tego rejonu to warto do nich zajrzeć.

Maher
05-06-2012, 20:40
Za bardzo sie nieznam ale piec wg mnie 10kw będzie dobry wiosną,wczesną jesienią i latem cwu ale na pewno nie da rady zimą w mrozy

To lepiej sobie poczytaj trochę wątków ludzi którzy kupili większe piece do nowych domów i piszą z jaką mocą ich piec pracuje w największe mrozy. Teraz tylko nadają że piec pracuje z połową mocy, przez to szybko się brudzi i sprawność pieca przy takiej mocy bardzo spada.

karoka65
05-06-2012, 20:47
Sławek w poszukiwaniach powinieneś poruszać się w przedziale 10 do 12kW jeśli chodzi o moc kotła a z tej dychy powinno ci jeszcze zostać na paliwo, jeden sezon :)

Vld
05-06-2012, 20:52
tu niech sobie zobaczy co może spowodować za duży kocioł + brak wiedzy i doświadczenia w paleniu
klik (http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/12648-prosba-o-pomoc-w-sprawie-modernizacji-komina/page__view__findpost__p__114337)

Vasko
05-06-2012, 22:28
Witam.Niestety nie miałem z nim do czynienia,jednak dystrybutorem na śląsku jest INSTALBUD jeżeli jesteś z tego rejonu to warto do nich zajrzeć.

Witam.
nadeszła pora i na mnie.
Po przeczytaniu pierwszych 100 zakładek na tym forum zgłupiałem do reszty i wiem tylko jedno, nie tędy droga, więc zacznę normalnie, od pytania...

Mianowicie, interesuje mnie kocioł:
- uniwersalny na ekogroszek, miał i na pellet jednocześnie - z zasobnikiem
- Moc około 15-18kW
- sterowanie automatyczne najlepiej programowalne (czasówki)

Może coś więcej o instalacji dodam.
dom 160m2 z użytkowym poddaszem,
na dolnym poziomie głównie podłogówka ale jednocześnie będzie też 4 grzejniki (gabinet i łazienka) +( garaż i kotłownia- antyzamarzanie)
na górnym poziomie głownie grzejniki płytowe ale będą też dwa węże w podłogówce w łazienkach.

A swoją drogą, to po jakiego wała są jakieś tam krzywe grzewcze i czujki na zewnątrz, skoro wystarczyć powinny czujniki termiczne w pokojach? ;)
I czy dobrze pojmuję temat, że można sterować temperaturą w pokojach głowicami termicznymi w grzejnikach... a podłogówkę podpiąć pod zawory z siłownikami?

Kto mi wymieni producentów i ewentualnie model kotła, który spełni moje wymagania? Kto mi doradzi jaki ja potrzebuję sterownik?

zbigmaz01
05-06-2012, 22:32
Czy już coś wiadomo w tym temacie?
Post #10932 z dn. 15.04.2012


Za kilka tygodni dowiecie się, co będzie w eCoal-u a co w bruli w nowych wersjach softowych.

minertu
05-06-2012, 22:44
Witam.
nadeszła pora i na mnie.
Po przeczytaniu pierwszych 100 zakładek na tym forum zgłupiałem do reszty i wiem tylko jedno, nie tędy droga, więc zacznę normalnie, od pytania...

Mianowicie, interesuje mnie kocioł:
- uniwersalny na ekogroszek, miał i na pellet jednocześnie - z zasobnikiem
- Moc około 15-18kW
- sterowanie automatyczne najlepiej programowalne (czasówki)

Może coś więcej o instalacji dodam.
dom 160m2 z użytkowym poddaszem,
na dolnym poziomie głównie podłogówka ale jednocześnie będzie też 4 grzejniki (gabinet i łazienka) +( garaż i kotłownia- antyzamarzanie)
na górnym poziomie głownie grzejniki płytowe ale będą też dwa węże w podłogówce w łazienkach.

A swoją drogą, to po jakiego wała są jakieś tam krzywe grzewcze i czujki na zewnątrz, skoro wystarczyć powinny czujniki termiczne w pokojach? ;)
I czy dobrze pojmuję temat, że można sterować temperaturą w pokojach głowicami termicznymi w grzejnikach... a podłogówkę podpiąć pod zawory z siłownikami?

Kto mi wymieni producentów i ewentualnie model kotła, który spełni moje wymagania? Kto mi doradzi jaki ja potrzebuję sterownik?
Sterowania są różne , każdy producent stosuje swoje opcje w sterowniku.
W eCoalu i bruli zastosowano krzywą grzania dla temp zewnętrznej i wg niej pracuje kocioł podnosi temp CO gdy na zewnątrz temp spada i odwrotnie ale nie trzeba z tego korzystać.Można samemu temp CO na kotle ustawiać bo takie możliwości są.
Jeżeli masz takie wymagania co do uniwersalności kotła to raczej z palnikiem II generacji.
Przy paleniu jednak samym pelletem byłbym ostrożny.
Temperaturą można sterować różnie ale to zależy tez od kieszeni inwestora.
Można sterować tanio i drogo.
A jaki sterownik? No cóż wybór jest duży a ja preferuję to co użytkuję.
Jestem zadowolony i nie mam z nim problemów.
Wybór kotłów masz min na mojej stronie.

minertu
05-06-2012, 22:53
Czy już coś wiadomo w tym temacie?
Post #10932 z dn. 15.04.2012
:yes:

Vasko
05-06-2012, 23:03
Sterowania są różne , każdy producent stosuje swoje opcje w sterowniku.
W eCoalu i bruli zastosowano krzywą grzania dla temp zewnętrznej i wg niej pracuje kocioł podnosi temp CO gdy na zewnątrz temp spada i odwrotnie ale nie trzeba z tego korzystać.
Można samemu temp CO na kotle ustawiać bo takie możliwości są.
Jeżeli masz takie wymagania co do uniwersalności kotła to raczej z palnikiem II generacji.
Przy paleniu jednak samym pelletem byłbym ostrożny.
Temperaturą można sterować różnie ale to zależy tez od kieszeni inwestora.
Można sterować tanio i drogo.
A jaki sterownik? No cóż wybór jest duży a ja preferuję to co użytkuję.
Jestem zadowolony i nie mam z nim problemów.
Wybór kotłów masz min na mojej stronie.

1.No tak, co do krzywej grzewczej. Jeśli zadamy na piecu temp. załóżmy 65 C, a będziemy sterowali odbiorami, to chyba nie będzie zbyt drogie rozwiązanie? Sterownik i siłownik mógłby sterować na przykład pompkami na rozdzielaczach, a na grzejnikach płytowych zamontować termostaty.... czyli sterować odbiorami.
Poza tym jeśli głównym "grzejnikiem" w domu jest podłogówka, to po co podnosić temp. na piecu?
2. No właśnie chodzi mi o system, gdzie nie trzeba niczego samemu zmieniać na piecu. Ot po prostu chcę zamontować programator, który będzie działał tak, że w zadanych godzinach obniży nam temp w domu powiedzmy do 15c a później sam podniesie do 22c
3. a co daje palnik 2 generacji? Czy chodzi o palnik wielopaliwowy jak na przykład Metalteres model Eco Lux UM?
4. Owszem, można sterować tanio i drogo, ale można też sterować źle-drogo i tanio-dobrze :)
A wszystko tkwi w znajomości tematu :)

timon120777
05-06-2012, 23:35
Vasko
najważniejsze to sterować dobrze. a u Ciebie zacząłbym od mniejszego kotła niż przedział mocy o ktory pytasz
przy danych jakie podałeś skupiłbym się na czymś w okolicy do 12KW.
obecnie sterowniki pozwalają na obsługę procesu spalania w sposób ciągły i nie ma konieczności utrzymywania na kotle 65stC
zerknij na wykresy kolegów pracujących na eCoalu czu bruli z minionej zimy
reszta czyli sposób sterowania temperaturą w pomieszczeniach możesz rozwiązać różnie
albo termostaty na kaloryferach i masz w każdym pomieszczeniu taką temperaturę jaką chcesz alb sterujesz "pokojówką" wtedy układ dąży do utrzymania temperatury jaka została zaprogramowana w pomieszczeniu wzorcowym. moim zdaniem o tyle złe rozwiązanie że wymaga bardzo dokładnego dobrania mocy urządzeń grzewczych w każdym pomieszczeniu niezależnie kaloryfer czy podłogówka tak aby uniknąć przegrzewania lub niedogrzania któregoś z nich
jest kilka sterowników które bez potrzeby zakupu dodatkowego programatora mozesz ustawić na strefy czasowe zarówno do ogrzewania domu jak i CWU i to nie tylko w zakresie doby ale również na każdy dzień tygodnia
o palnikach napiszą koledzy co mają większą wiedzę
ja dodam tylko że jeśli chcesz mieć kocioł na wszystko to będzie to trudne. zwłaszcza pellet wymaga separacji opału ze względów bezpieczeństwa(ryzyko zapłonu opału w koszu)

szukaj kotła na miarę - 15KW to za dużo dla Ciebie
szukaj sterownika który spełni Twoje oczekiwania- o kilku jest tutaj dość sporo pisane(o co nawet z adminem już nawet wymiana zdań była)
udanego poszukiwania i dobrego wyboru

ps
zakładam że to nowy budynek więc po mojemu obniżenie w określonych godzinach temperatury z 22 do 15st może być bardzo trudne- małe straty ciepła spowodują że dom nie zdąży się wychłodzić
ale wolnoć tomku;)
możesz próbować

Vasko
06-06-2012, 00:37
Vasko
najważniejsze to sterować dobrze. a u Ciebie zacząłbym od mniejszego kotła niż przedział mocy o ktory pytasz
przy danych jakie podałeś skupiłbym się na czymś w okolicy do 12KW.
obecnie sterowniki pozwalają na obsługę procesu spalania w sposób ciągły i nie ma konieczności utrzymywania na kotle 65stC
zerknij na wykresy kolegów pracujących na eCoalu czu bruli z minionej zimy
reszta czyli sposób sterowania temperaturą w pomieszczeniach możesz rozwiązać różnie
albo termostaty na kaloryferach i masz w każdym pomieszczeniu taką temperaturę jaką chcesz alb sterujesz "pokojówką" wtedy układ dąży do utrzymania temperatury jaka została zaprogramowana w pomieszczeniu wzorcowym. moim zdaniem o tyle złe rozwiązanie że wymaga bardzo dokładnego dobrania mocy urządzeń grzewczych w każdym pomieszczeniu niezależnie kaloryfer czy podłogówka tak aby uniknąć przegrzewania lub niedogrzania któregoś z nich
jest kilka sterowników które bez potrzeby zakupu dodatkowego programatora mozesz ustawić na strefy czasowe zarówno do ogrzewania domu jak i CWU i to nie tylko w zakresie doby ale również na każdy dzień tygodnia
o palnikach napiszą koledzy co mają większą wiedzę
ja dodam tylko że jeśli chcesz mieć kocioł na wszystko to będzie to trudne. zwłaszcza pellet wymaga separacji opału ze względów bezpieczeństwa(ryzyko zapłonu opału w koszu)

szukaj kotła na miarę - 15KW to za dużo dla Ciebie
szukaj sterownika który spełni Twoje oczekiwania- o kilku jest tutaj dość sporo pisane(o co nawet z adminem już nawet wymiana zdań była)
udanego poszukiwania i dobrego wyboru

ps
zakładam że to nowy budynek więc po mojemu obniżenie w określonych godzinach temperatury z 22 do 15st może być bardzo trudne- małe straty ciepła spowodują że dom nie zdąży się wychłodzić
ale wolnoć tomku;)
możesz próbować

Ogromne dzięki za porcję wiedzy.
Co do mocy... to duży dom, tyle ze metry użytkowe liczy się jakoś inaczej, a przy dachu kopertowym... :) Do tego mam ogromny garaż i kotłownię.
Użytkowe 160m2 oznacza u mnie w praktyce prawie 300m2 wylewek na podłodze ;) więc sądzę że coś około 16kW będzie odpowiednią mocą.

Jeśli chodzi o dobór mocy poszczególnych grzejników to co sądzisz o kryzowaniu na rozdzielaczu? Zawsze można podkręcić te grzejniki które zbyt mocno grzeją, chociaż termostaty na każdym z nich będą lepszą opcją.
I teraz pytanie za 100 punktów, bo ja tego nie ogarniam: jak sterować niezależnie dwoma strefami grzewczymi? Chodzi o parter i poddasze.
Przypomnę, że na dole mam głównie ogrzewanie podłogowe + 4grzejniki płytowe (garaż+kotłownia-"antyzamarzaniówka") + (gabinet i kibelek - płyty)
Na górze mam dwie łazienki z podłogówką+suszarki na ręczniki a w pozostałych pomieszczeniach mam płyty.
Czyli wychodzi na to że potrzebuję aż 4 listwy rozdzielacza., po dwie na każdy poziom domu... i dwie "pokojówki" tylko co i jak sterować?

pawelo_pl
06-06-2012, 07:18
No raczej będzie Ci ciężko sterować dwoma strefami jednym piecem - co byś nie robił gdy góra będzie chciała ciepło to siłą rzeczy pompa przepchnie też na dół. No chyba że jakieś dodatkowe zawory z siłownikami sterowane sterownikiem pokojowym - ale to strasznie komplikuje układ i podraża inwestycję. Musisz pamiętać że przynajmniej na grzejnikach łazienkowych nie powinno i chyba nawet nie wolno zakładać termostatów ( w razie gdy wszędzie się zamkną termostaty bo już jest ciepło - pompa musi mieć możliwość przepchnięcia wody gdzieś dalej - dlatego przynajmniej w łazienkach ich się nie montuje). Dobrym rozwiązaniem jest założenie w pokojach na grzejnikach termostatów elektronicznych ( ja mam Honneywella ) które można niezależnie programować i ustawiać dowolne strefy temperaturowe i czasowe w każdym pomieszczeniu. Przy czym koszt jest parę złotych wyższy od standardowych termostatów. Co do sterowania podłogówką to u mnie są zainstalowane na każdej odnodze termostaty ręczne ( zamontowane w skrzynce na rozdzielaczach ) i nimi ustawia się temperaturę podłogi. Przy czym nie mam zamontowanego żadnego wymiennika czy bufora ciepła - od tak wszystko wychodzi z pieca poprzez zawór cztero-drogowy ( dodatkowo podłączony kominek z płaszczem tu zawór trzy-drogowy ) na rozdzielacze podłogowe + kaloryfery ( dom 190 m z garażem 240 m po podłogach) . W holu zamontowany mam sterownik pokojowy Euroster 2006 który steruje piecem w połączeniu ze sterownikiem pieca RT09PID - dzięki temu w domu jest stała temperatura - układ się bardzo dobrze sprawdza. Poza tym wydaje mi się że lekko przesadzasz z tą temp 15 stopni - tak to chyba raczej bym ustawił jak wyjeżdża się na dłużej a do normalnego bytowania obniża się temperaturę o 2 ~3 stopnie - zanim dom by się nagrzał z tej temp do 22 minęła by cała wieczność . Pamiętaj też że piec nie powinien pracować w temperaturach niższych niż zaleca producent a jest to około 60 stopni czyli sterowanie temp na piecu raczej odpada .

Vasko
06-06-2012, 08:23
No raczej będzie Ci ciężko sterować dwoma strefami jednym piecem - co byś nie robił gdy góra będzie chciała ciepło to siłą rzeczy pompa przepchnie też na dół. No chyba że jakieś dodatkowe zawory z siłownikami sterowane sterownikiem pokojowym .
No kurde, jakoś musi się to dać zrobić :)
na dole mam kominek, więc jak go napalę, to nie chciałbym aby mi jeszcze cały dom odcięło od ogrzewania, zwłaszcza górny jego poziom.

I nadal nie mam zielonego pojęcia jakiej firmy piec wybrać i jakie sterownik :) Ani pojęcia jak tym wszystkim sterować... a fachowcy przychodzą w sobotę, a ja muszę kupić górę części... i nawet nie wiem jakich ;(

Kolejno może :
1. Wymieńcie proszę 3 rodzaje pieca jakie byście mi z czystym sumieniem polecili.
2. Jaki sterownik dobralibyście do tego pieca. (jak na razie słyszałem co nieco o jakimś Plumie)
3. jaką koncepcję sterowania temperaturą w domu byście wybrali u siebie? Poprzez siłowniki termostaty na grzejnikach czy ....?

timon120777
06-06-2012, 08:30
Vasko
cofnij się o kilka stron tego wątku
VLD pisał o sterowaniu kilkoma obiegami przy wykorzystaniu możliwości sterownika tylko nie pamiętam nazwy
niestety jest to kosztowne rozwiązanie
mozesz też regulować oddzielnie temperaturą podłogówki a na kaloryferach założyć głowice i wtedy jak pisałem nie tylko na górze i na dole ale w każdym pomieszczeniu w którym będzie kalafior wisiał możesz decydować jaką chcesz temperaturę.
Ja korzystam tylko z termostatów na kaloryferach i u mnie się to sprawdza co nie oznacza że Ty będziesz zadowolony. musisz zrobić instalację pod siebie i swoje oczekiwania.
jeśli to nowy domek to powinieneś mieć policzone zapotrzebowanie na ciepło a jak ne ma to inwestuj w obliczenia OZC koszt niewielki a dobierzesz kocioł na miarę i będziesz spał spokojnie

Jarecki79
06-06-2012, 08:41
Porozmawiaj ze swoim instalatorem, przedstaw mu o co Tobie chodzi w kwestii sterowania, zapisz co proponuje.
Wówczas tutaj wspólnie coś można pomyśleć.

VLD ma pluma i on ma swoje rozwiązania do sterowania zaworem mieszającym
Moduł zaworu i osobną temp. za zaworem zapewni także Expert z firmy Elster
Moduł zaworu i osobną temp. za zaworem zapewni także Cobra z jej modułem o nazwie Alligator

Taki moduł pozwala na osobne wysterowanie drugiego układu z inną temperaturą (a także osobna pompą) niż ta wysterowana i wychodząca z wyjścia podstawowego sterownika - pompy c.o. (czyli np. z wyjścia sterownika c.o. góra domu a z modułu i jego pompy dół domu)

To mogą być wstępne rozdziały a precyzyjną regulację to już np. indywidualne termostaty na grzejnikach, mogą być takie elektroniczne, jak poleca kol.pawelo...

Vasko
06-06-2012, 09:02
Porozmawiaj ze swoim instalatorem, przedstaw mu o co Tobie chodzi w kwestii sterowania, zapisz co proponuje.
Wówczas tutaj wspólnie coś można pomyśleć.

To mogą być wstępne rozdziały a precyzyjną regulację to już np. indywidualne termostaty na grzejnikach, mogą być takie elektroniczne, jak poleca kol.pawelo...

Wczoraj rozmawiałem z instalatorem. On mówi abym wybrał sobie piec ze sterownikiem, on się do niego dostosuje... błędne kolo, bo jak mam wybrać piec.
Wy mi w tym nie pomagacie, nadal nie padły żadne nazwy kotła, jakie polecacie ;)
Czy ja za wiele wymagam? ;)
Kocioł ma być 16-18kW, uniwersalny na miał i na ekogroch, za normalne pieniądze ale w miarę dobry, abym nie musiał lutować dziur za 5 lat :)
I nadal nie mam przykładowej koncepcji, jak rozgryźć sterowanie....

Vasko
06-06-2012, 09:06
Vasko
cofnij się o kilka stron tego wątku
VLD pisał o sterowaniu kilkoma obiegami przy wykorzystaniu możliwości sterownika tylko nie pamiętam nazwy
niestety jest to kosztowne rozwiązanie
mozesz też regulować oddzielnie temperaturą podłogówki a na kaloryferach założyć głowice i wtedy jak pisałem nie tylko na górze i na dole ale w każdym pomieszczeniu w którym będzie kalafior wisiał możesz decydować jaką chcesz temperaturę.
Ja korzystam tylko z termostatów na kaloryferach i u mnie się to sprawdza co nie oznacza że Ty będziesz zadowolony. musisz zrobić instalację pod siebie i swoje oczekiwania.
jeśli to nowy domek to powinieneś mieć policzone zapotrzebowanie na ciepło a jak ne ma to inwestuj w obliczenia OZC koszt niewielki a dobierzesz kocioł na miarę i będziesz spał spokojnie
ja się już cofałem, i przez to całkowicie zgłupiałem ;)
Mówisz że to kosztowne, a jakiego rzędu są to koszty? 500pln- 3000pln?
Masz rację, dom nowy, zapotrzebowanie na ciepło policzone. Oprócz tego instalator chce to obliczać jeszcze raz po swojemu, bo dałem więcej ocieplenia niż było w planie :)

pawelo_pl
06-06-2012, 09:12
na dole mam kominek, więc jak go napalę, to nie chciałbym aby mi jeszcze cały dom odcięło od ogrzewania, zwłaszcza górny jego poziom.
Czyli dochodzi jeszcze jeden element o którym nie wspomniałeś - kominek - pytanie czy z płaszczem wodnym czy zwykły. Tak czy siak uwzględnij że tenże podłączony jest do komina - który nagrzany przez kominek działa jak kaloryfer i przynajmniej przedpokój i jeden z pokoi masz grzane dodatkowo przez komin ( plus ciepło które uleci do góry z dołu ) . Jeśli dodatkowo jest płaszcz wodny to i grzejniki czyli powraca temat termostatów na grzejnikach . Co by nie kombinować chyba najtaniej a dobrze sprawdzą się te termostaty elektroniczne na grzejnikach.



I nadal nie mam zielonego pojęcia jakiej firmy piec wybrać i jakie sterownik :) Ani pojęcia jak tym wszystkim sterować... a fachowcy przychodzą w sobotę, a ja muszę kupić górę części... i nawet nie wiem jakich ;(

Co do sterownika na piecu to możesz mieć mały wybór w zależności od tego jakiego producenta pieca wybierzesz. Bo może się okazać że ten stosuje jeden lub góra dwa sterowniki i nie ma w czym wybierać. Generalnie tej zimy najmodniejszy był sterownik eCoal i zdaje się że Puma - ale tu najlepiej popytać się sprzedawców na forum .


Kolejno może :
1. Wymieńcie proszę 3 rodzaje pieca jakie byście mi z czystym sumieniem polecili.
Ja mam Tilgnera


2. Jaki sterownik dobralibyście do tego pieca. (jak na razie słyszałem co nieco o jakimś Plumie)
Ja mam RT09PID ale marzyłby mi się eCoal - tylko na razie jest wciąż jak dla mnie za drogi


3. jaką koncepcję sterowania temperaturą w domu byście wybrali u siebie? Poprzez siłowniki termostaty na grzejnikach czy ....?
Ja mam termostaty plus sterownik pokojowy Euroster 2006 i sobie chwalę - nawet jak napalę w kominku z płaszczem mam stabilną temperaturę - choć jest cieplej o 2 stopnie w całym domu ...

Xerses
06-06-2012, 09:23
Wczoraj rozmawiałem z instalatorem. On mówi abym wybrał sobie piec ze sterownikiem, on się do niego dostosuje... błędne kolo, bo jak mam wybrać piec.
Wy mi w tym nie pomagacie, nadal nie padły żadne nazwy kotła, jakie polecacie ;)
Czy ja za wiele wymagam? ;)
Kocioł ma być 16-18kW, uniwersalny na miał i na ekogroch, za normalne pieniądze ale w miarę dobry, abym nie musiał lutować dziur za 5 lat :)
I nadal nie mam przykładowej koncepcji, jak rozgryźć sterowanie....

Coś Ci powiem. Nie tak dawno ja tez szukałem kotła do swojego domu. Generalnie pewnie już dostałes na priva pare opcji do zakupu. Jesli chcesz sobie znaleść jakąś nazwę pieca - 100 stron wstecz spora na ten temat była dyskusja. Kocioł większy niz 16 KW może być za duży dla Ciebie. Na tym forum preferuje się rozwiązania z kilkoma piecami - zależy kto co dystrybuuje. Jak się cofniesz poczytasz o piecu Ogniwo, Skam-p, czy RBR-Ekouniwersal (sorki jesli któryś pominąłem :P). Nie wiem czy jest sens aby koledzy po raz kolejny wypisywali posty który lepszy:)- bo i tak nic z tego nie wyniknie. Poświęć troche czasu na czytanie i dopytaj ewentualnie o różnice - już pod katem Twojej kotłowni - czasami na wybór pieca bedzie wpływała np wysokość wlotu do komina lub ustawienie pieca względem komina etc. Nie dołuj się przy czytaniu - bo pewnie będziesz miał wiekszy mętlik niż teraz. Ale jakis pogląd sobie zrobisz.

O sterowaniu już Ci koledzy pisali - na rozdzielaczach w skrzynce powinieneś miec zamontowane głowice - nimi ustawisz temperature podłogi - na pokojach również głowica. I wystarczy. Nie napalaj się na cudowanie ze strefami czasowymi -w których to raz temperatura 15 raz 20 stopni - bo nie wiem czy Ci się to opłaci.

Tyle ode mnie. Specem od kotłów nie jestem - ot taki mój mały wywód filozoficzny :)

timon120777
06-06-2012, 09:26
kotły z góry tego rankingu to
OE+
RBR ekouniwersal
Skam-premium
kolejność przypadkowa
mają dobre sterowniki i są od kilku sezonów na rynku
Skam ma Cobrę o której możliwościach sterowania dwoma ukladami ciut już Jarecki napisał

Ja mam wyrób firmy stąporków (patrz stopka) a ostatnią zimę pracowałem właśnie na Cobrze.
uważam że przyzwoity kocioł=wykonanie + sprawność w połączeniu ze sterownikiem który spełni Twoje oczekiwania to najlepszy mariaż
skoro masz zapotrzebowanie na ciepło to ile go potrzebujesz??? na tej podstawie dobierz kocioł - nawet trochę mniejszy skoro masz kominek i większą warstwę ocieplenia
sterowanie jeśli ma być proste i w miarę tanie to termostaty na kaloryferach sugeruję. elektroniczne w pomieszczeniach rzadko używanych żebyś nie musiał latać kilka razy dziennie zmienać nastaw zaś zwykłe w tych co przebywać będziesz dłużej- podejrzewam że w nich nie będziesz zmieniał temperatur w ciągu doby

Jarecki79
06-06-2012, 09:34
ja się już cofałem, i przez to całkowicie zgłupiałem ;)
Mówisz że to kosztowne, a jakiego rzędu są to koszty? 500pln- 3000pln?
Masz rację, dom nowy, zapotrzebowanie na ciepło policzone. Oprócz tego instalator chce to obliczać jeszcze raz po swojemu, bo dałem więcej ocieplenia niż było w planie :)

Zależy ile pomp, jakie pompy.... pompę można kupić za ok.100zł a równie dobrze za 700zł

Jak mówimy tylko o zaworze mieszającym, jego automatyzacji i module do danego sterownika, to z grubsza będzie to koszt:
Zawór 3D np. womix ok.135, Zawór 4D ok. 165zł
Napęd do zaworu womix MP-06 ok. 320zł

Moduł obsługi i sterowania zaworem mieszającym, do Experta dawno nie zamawiałem, nie pamiętam ile kosztuje, osobny moduł RT-12 Tatarek to ok. 290zł w hurcie, detal, jakbyś sam zamawiał u producenta ok.350zł.
Alligator, moduł zaworu do sterownika Cobra to koszt 369zł

Kotły znajdziesz m.in. obok mojego podpisu, link do wątku jest w moim podpisie
ale także np. u kolegi Karoka.

minertu
06-06-2012, 11:24
To i ja dodam coś od siebie jeżeli chodzi o kotły.
Do wymienionych już Ogniwo Eko Plus,RBR EKOUNIWERSAL i Skam-P
dodaję
Tilgner EKR sterownik do wyboru Cobra ,eCoal.pl, bruli.pl
EG DUO firmy GREŃ sterownik ESTYMA z tego co wiem to obsługuje do 8 obiegów pompowych.
No i kotły CHT Cichewicz
Wszystkie znajdziesz tu (http://minertu.eu/index.php)

kolorado
06-06-2012, 11:27
Moim zdaniem jedynym sensownym rozwiązaniem są głowice termostatyczne na grzejnikach i tyle. Podłogówka nie potrzebuje regulacji, zresztą czujnikiem temp. wewnętrznej jej nie wysterujesz - za duża bezwładność. To się robi właśnie za pomocą temp. zewnętrznej i krzywych grzewczych.
Ja mam głowice (elektroniczne) na grzejnikach i tyle - żadnych stref na piecu (cały czas ta sama temp. zadana), nic na podłogówkę.

darase
06-06-2012, 11:47
Kolorado ma rację, wiecie ile jest obiegów w bloku 10cio piętrowym?
Może zamiast mieszacza i siłownika na podłogówkę lepszy będzie zawór termostatyczny i na wyjściu zawsze np. 30st.

Dalej polecam sterownik eCoal, działa drugi sezon bezproblemowo, ma różne opcje ustawień, programator dzienny i tygodniowy, regulator tem. wewnętrznej, funkcję autolato, dostęp do sterownika przez internet, telefon. Działa u mnie w automacie i nic nie zmieniam przy zmianie ekogroszku.

Teraz spalam eko najtańsze retopal po 665zł i aż jestem zdziwiony bo świetnie się spala na brucerze, nawet płomień jest idealnie na środku, wadą taniego paliwa jest duża ilość popiołu. Na zimę kupiłem 2t Boruty.

Xerses
06-06-2012, 12:32
Kolorado ma rację, wiecie ile jest obiegów w bloku 10cio piętrowym?
Może zamiast mieszacza i siłownika na podłogówkę lepszy będzie zawór termostatyczny i na wyjściu zawsze np. 30st.

Dalej polecam sterownik eCoal, działa drugi sezon bezproblemowo, ma różne opcje ustawień, programator dzienny i tygodniowy, regulator tem. wewnętrznej, funkcję autolato, dostęp do sterownika przez internet, telefon. Działa u mnie w automacie i nic nie zmieniam przy zmianie ekogroszku.

Teraz spalam eko najtańsze retopal po 665zł i aż jestem zdziwiony bo świetnie się spala na brucerze, nawet płomień jest idealnie na środku, wadą taniego paliwa jest duża ilość popiołu. Na zimę kupiłem 2t Boruty.

A tak pro po ekogroszku - Jaki jest najbardziej wskazany jeslichodzi o kaloryczność - jakies nazwy kopalni ?Co warto kupić bo będe musiał sie juz na tą zime zaopatrzyć

darase
06-06-2012, 12:52
Ten Boruta ma mieć 29MJ/kg, zobaczymy, popiół od 5-7, najpewniej jest gdy się kupuje workowany oryginalnie. Zawsze kupuję luzem, szkoda mi kasiorki na worek. Przetestuję też ekoret luzem.

bembol
06-06-2012, 14:24
Witam,

Od kilku tygodni przeczesuje fora w celu znalezienia odpowiedniego kotła dla mojego nowego domu. Powierzchnia użytkowa to 200 m2, przy czym 30m2 stanowi garaż i kotłownia których nie zamierzam ogrzewać. Technologia wykonania domu to Max Kozłowicki 30 cm + Styropian 12 cm. Dach docieplony wełną mineralną 25 cm. Okna 3 szybowe, 6 komorowe o całkowitym średnim współczynniku przenikalności cieplnej 0,8 - 0,9 w zależności od wymiaru danego okna. Parter chce ogrzewać podłogówką około 90m2, natomiast górę grzejnikami oraz częściowo podłogówka (łazienka + pralnio-szuszarnia).

Po przeczytaniu kilkuset stron z tego oraz innych wątków skłaniam się ku 2 opcjom:
1. RBR Ekouniwersal 17kW ( nie wiem jaki tu palnik wybrać Brucer, Ekoenergia czy Burner -S)
2. Ogniwo Eko Plus 16kW (tu nie ma problemu gdyż w standardzie jest Burner-S)

Mam jeden problem, nie wiadomo czemu murarze wymurowali komin tak że wysokości od posadzki do środka otworu czopucha jest równa 110 cm.

Z tego co wyczytałem, Ogniwo Eko Plus da rade podłączyć bezproblemowo gdyż ma wyjście spalin z tyłu a środek otworu wylotu spalin jest na wysokości 96 cm.
Wyczytałem również że nie ma problemu aby zamówić RBR Ekouniwersal z wylotem spalin z tyłu zamiast z góry który jest na wysokości wyższej niż środek otworu w kominie. Czy taka przeróbka nie wpływa negatywnie sam kocioł i nie dyskwalifikuje go już na wstępie ?

Pytanie co będzie lepszym wyborem ?

Xerses
06-06-2012, 15:19
Witam,

Od kilku tygodni przeczesuje fora w celu znalezienia odpowiedniego kotła dla mojego nowego domu. Powierzchnia użytkowa to 200 m2, przy czym 30m2 stanowi garaż i kotłownia których nie zamierzam ogrzewać. Technologia wykonania domu to Max Kozłowicki 30 cm + Styropian 12 cm. Dach docieplony wełną mineralną 25 cm. Okna 3 szybowe, 6 komorowe o całkowitym średnim współczynniku przenikalności cieplnej 0,8 - 0,9 w zależności od wymiaru danego okna. Parter chce ogrzewać podłogówką około 90m2, natomiast górę grzejnikami oraz częściowo podłogówka (łazienka + pralnio-szuszarnia).

Po przeczytaniu kilkuset stron z tego oraz innych wątków skłaniam się ku 2 opcjom:
1. RBR Ekouniwersal 17kW ( nie wiem jaki tu palnik wybrać Brucer, Ekoenergia czy Burner -S)
2. Ogniwo Eko Plus 16kW (tu nie ma problemu gdyż w standardzie jest Burner-S)

Mam jeden problem, nie wiadomo czemu murarze wymurowali komin tak że wysokości od posadzki do środka otworu czopucha jest równa 110 cm.

Z tego co wyczytałem, Ogniwo Eko Plus da rade podłączyć bezproblemowo gdyż ma wyjście spalin z tyłu na środek otworu wylotu spalin jest na wysokości 96 cm.
Wyczytałem również że nie ma problemu aby zamówić RBR Ekouniwersal z wylotem spalin z tyłu zamiast z góry który jest na wysokości wyższej niż środek otworu w kominie. Czy taka przeróbka nie wpływa negatywnie sam kocioł i nie dyskwalifikuje go już na wstępie ?

Pytanie co będzie lepszym wyborem ?

Obawiam się że na tak postawione pytanie będziesz musiał sobie odpowiedziec sam:)
Myślę że który bys nie wybrał - bedzie to dobry zakup.
Co do przeróbki - raczej nie. Wiele firm zwłaszcza nie robiących seryjnie kotlów- ma mozliwość ustawienia otworu z różnej strony. Piece Tilgnera - które kiedys też brałem pod uwage zdaje się robione na zamówienie - maja otwór z dowolnie wybranej strony.

Xerses
06-06-2012, 15:24
Ten Boruta ma mieć 29MJ/kg, zobaczymy, popiół od 5-7, najpewniej jest gdy się kupuje workowany oryginalnie. Zawsze kupuję luzem, szkoda mi kasiorki na worek. Przetestuję też ekoret luzem.

Ekoret u nas workowany po 980/t. A Pieklorza stosowałeś?

darase
06-06-2012, 16:00
Pieklorz u nas na składach niedostępny.

karoka65
06-06-2012, 17:47
Bembol RBR 17kW wysyłałem ostatnio do miejsc. Lubsza koło Brzegu, tam fachowcy zrobili wlot spalin na 105cm, także nie ma problemu.
Odpalony około miesiąca temu, właściciel suszy nowy domek. Zadzwoniłem żeby zapytać jak kociołek się sprawuje ?
Właściciel uśmiechnięty od ucha do ucha.

zbigmaz01
06-06-2012, 20:38
Właściciel uśmiechnięty od ucha do ucha.
Ja też http://emotikona.pl/emotikony/pic/0dance3.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)http://emotikona.pl/emotikony/pic/0dance3.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)http://emotikona.pl/emotikony/pic/0dance3.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)

minertu
06-06-2012, 21:05
Ja też http://emotikona.pl/emotikony/pic/0dance3.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)http://emotikona.pl/emotikony/pic/0dance3.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)http://emotikona.pl/emotikony/pic/0dance3.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)
Ty Zbyszek to chyba jesteś najbardziej z wszystkich zadowolony :)

zbigmaz01
06-06-2012, 21:19
Ty Zbyszek to chyba jesteś najbardziej z wszystkich zadowolony :)Jest to możliwe http://emotikona.pl/emotikony/pic/0slonce.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)http://emotikona.pl/emotikony/pic/0slonce.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)http://emotikona.pl/emotikony/pic/0slonce.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F) http://emotikona.pl/emotikony/pic/0dance3.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)http://emotikona.pl/emotikony/pic/0dance3.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)http://emotikona.pl/emotikony/pic/0dance3.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)

zbigmaz01
06-06-2012, 21:21
Pali mi się super, ogrzewa to co ma ogrzać, i nie mam z tym już kłopotów. http://emotikona.pl/emotikony/pic/0slonce.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)

Vasko
06-06-2012, 22:04
Ty Zbyszek to chyba jesteś najbardziej z wszystkich zadowolony :)

http://allegro.pl/kociol-skam-p-17kw-z-cobra-sterownik-kolorowy-tft-i2373843766.html
http://allegro.pl/piec-kociol-rbr-ekouniwersal-brucer-17kw-podajnik-i2377704381.html
http://allegro.pl/kociol-piec-reto-uni-duo-15-kw-groszek-mial-pelet-i2398143386.html
http://allegro.pl/kociol-z-podajnikiem-ekogroszek-ogniwo-eko-plus-16-i2333815347.html

Minertu, który byś wybrał i czym wg. Ciebie się różnią te piece?
Jedni piszą że ich piece mogą pracować przy temp powrotu 40c, więc nie trzeba zaworu 4D, inni piszą że obniża spalanie o 40%, inni że można palić owsem ;)
Do tego dochodzą sterowniki, który jest jaki, czym one się od siebie tak istotnie różnią?
FullyLogic, Kobra, eCoal,

No i ceny... poproszę oferty na wasze piece ( [email protected] ) z podziałem na golasy i ze sterami....

at123
06-06-2012, 22:35
Za bardzo sie nieznam ale piec wg mnie 10kw będzie dobry wiosną,wczesną jesienią i latem cwu ale na pewno nie da rady zimą w mrozy

kolego slawek1980 mam domek 250m2 (średnio ocieplony) prawie w szczerym polu, wywiew z każdej strony, kupując kociołek oparłem się o wyliczeniach fachowców -25kW
zeszłej zimy w największe mrozy (-20 oC) kocioł szedł na 50% mocy, czyli 12-14kW, więc o czym mowa?

minertu
06-06-2012, 22:52
http://allegro.pl/kociol-skam-p-17kw-z-cobra-sterownik-kolorowy-tft-i2373843766.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fkocio l-skam-p-17kw-z-cobra-sterownik-kolorowy-tft-i2373843766.html)
http://allegro.pl/piec-kociol-rbr-ekouniwersal-brucer-17kw-podajnik-i2377704381.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fpiec-kociol-rbr-ekouniwersal-brucer-17kw-podajnik-i2377704381.html)
http://allegro.pl/kociol-piec-reto-uni-duo-15-kw-groszek-mial-pelet-i2398143386.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fkocio l-piec-reto-uni-duo-15-kw-groszek-mial-pelet-i2398143386.html)
http://allegro.pl/kociol-z-podajnikiem-ekogroszek-ogniwo-eko-plus-16-i2333815347.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fkocio l-z-podajnikiem-ekogroszek-ogniwo-eko-plus-16-i2333815347.html)

Minertu, który byś wybrał i czym wg. Ciebie się różnią te piece?
Jedni piszą że ich piece mogą pracować przy temp powrotu 40c, więc nie trzeba zaworu 4D, inni piszą że obniża spalanie o 40%, inni że można palić owsem ;)
Do tego dochodzą sterowniki, który jest jaki, czym one się od siebie tak istotnie różnią?
FullyLogic, Kobra, eCoal,

No i ceny... poproszę oferty na wasze piece ( [email protected] ) z podziałem na golasy i ze sterami....
Z wymienionych godne uwagi są pierwsze dwa i ostatni.

minertu
06-06-2012, 22:56
Jednak zauważ,że cena na Ogniwo jest tylko z montażem na 8% VAT

slawek1980
06-06-2012, 23:05
wiec trzeba to jeszcze raz przeanalizować :-(

Vasko
06-06-2012, 23:07
Jednak zauważ,że cena na Ogniwo jest tylko z montażem na 8% VAT

Oj tam, oj tam :) Oczywiście że to zauważyłem i biorę pod uwagę. Wszak zbieram faktury i odliczam 15% VATu
I dodam że tysiak "w te czy we fte" nie robi na mnie wrażenia :)
Chcę mieć dobrze i uniwersalnie.
Czyli bezobsługowy sterownik, uniwersalną retortę (bo ciągle coś innego jest w modzie- raz pellet, raz miał , raz groszek)
Teraz mam kasę, więc mogę kupić kocioł uniwers palić ekogrochem z wora a za parę lat możliwe że będę biednym bezrobotnym i będę palił liśćmi z ogródka albo najtańszym miałem ;)
No i jakość kotła w miarę dobra aby mi się woda z pieca nie lała, bo lepiej teraz dać tysiaka więcej i mieć piec na 20lat niż co 5 lat kupować nowy, niewiele tańszy ;)
Pees: trzeci kocioł z listy wykreślony, chociaż podoba mi sie opis tego pieca "na eko groszek , pellet , miał , owies , drewno , węgiel , itp." ;) No i mają podajnik IV GENERACJI ;) a te wasze najwyżej II ;) ;) ;) ;)

Piotrek42
06-06-2012, 23:11
Kotły Pleszewskie

To znowu ja :) cieszycie sie??;) Ktoś mi kiedyś zarzucił że wystawiam opinię o kotłach które znam i które widzę na targach a nie uwzględniam zagłębia kotlarskiego czyli rejonu pleszewa,no to naprawiam ten błąd :) jako że byłem kilka dni własnie w rejonie pleszewskim to odwiedziłem 7 wytwórców i jeden zakład kotlarski(ale o nim w następnym poście bo tego wymaga) u każdego wytwórcy robiłem niczym ZORRO- pełna anonimowośc i zupełne zagubienie w branży kotlarskiej (kazałem sobie tłumaczyc dosłownie wszystko, nawet to czy woda jest w kotle;) ) faktycznie w tym rejonie jest mase wytwórców kotłów (jeden wytwórca wspomniał cos o 50) moje kroki były całkiem bez ładu i skladu- jechałem przez Pleszew (swoja drogą zakorkowany jak diabli -ciasne i wąskie uliczki) widziałem warsztat to wjeżdżałem do niego i mówiłem że chcę kupić kocioł,przy okazji wchodziłem na hale produkcyjną żeby zobaczyć jak powstaje kocioł, nie będę pisał z nazw bo nie chce komuś robić krypto czy reklamy,teraz meritum.. firmy w których byłem to przeważnie firmy rodzinne lub kilkuosobowe, mają swoje zamowienia i produkują kotły, z tego co widziałem sa to kotly na bazie tz kotłów smieciuchów (bez urazy) do nich dostawiony jest palnik i sterownik wg upodobań wytwórcy lub nabywcy, czyli robiny jest kocioł a w razie co można zrobić z niego i smieciucha i kociol na ekokroszek, materiały-w celu zmiejszenia kosztów wykonania producenci uciekaja się do pewnych trików a mianowicie kocioł robi sie z kilku rodzajów blach (cena blachy) 4,5 i 6mm ale jak sie ktoś nie dopyta to wszędzie pisze że z 6mm ;) jakość- jakośc wytworzonych kotłów jest indywidualna;) tz jak sie uda kocioł zrobić,małe firmy nie mają zaawansowanych maszyn, np do cięcia czy gięcia blach, wiec tu już jest róznie, spawanie też swoje robi, bo niektórzy spawają ręcznie inni maszynowo, w jednych są spawy jak posmarkane w innych książkowe,ładne proste ( jak wyjdzie-farba i tak wszystko przykryje) detale- wszystkie elementy dekoracyjne tu już króluje chińszczyzna , malowanie - u małych producentów nie spotkalem profesjonalnej hali do malowania,co jeszcze widziałem?? a no widzialem dużo np ,nieodtluszczone blachy pospawane i dawane bezpośrednio do malowania, wkrecane na siłę palniki,(w razie awarii ciekawe kto to odkreci) krzywe detale, w 2 zakładach widziałem arkusze blach z napisem MADE IN CHINA itd itp... wnioski, osobiscie balbym sie kupić kocioł od takiego wytwórcy, brak stanowisk pomiarówych, barak jakiegokolwiek stanowiska z kontrolą jakości, (w razie co to farba i gra), tylko oko własciciela i kocioł idzie na świat.....

Ps co żałuję? żałuje że brakło mi czasu na odwiedzenie elektro-miz ale kiedys to nadrobię;)

Vasko
06-06-2012, 23:18
Kto bogatemu zabroni bawić się w palacza ;)
Kilka postów temu była dyskusja na ten temat czy bogatemu zależy na bezobsługowości czy zatrudni palacza na etat.
Odpowiedź już znamy :D
A ja bidny zamiast zatrudnić palacza muszę(chcę) grzać prądem ;)
P.S.
To taki przerywnik,który za chwilę będzie usunięty ;)
Nie no, bez jaj, aż tak bogaty to ja nie jestem aby grzać prądem :))

darase
06-06-2012, 23:22
Tak bogactwo "różne ma imię", u nas gość ma własny samolot i helikopter ciekawe czym ogrzewa dom, strzelam w ciemo olej opałowy, jutro zapytam kolegi który z nim lata. :)

karoka65
06-06-2012, 23:24
A ja bidny zamiast zatrudnić palacza muszę(chcę) grzać prądem ;)

Moja już nieżyjąca babcia mawiała:
" Dlaczegoś bidny ? boś głupi
Dlaczegoś głupi ? boś bidny "

To mądra kobieta była.
Teraz dopiero bidny będziesz hehe.

karoka65
06-06-2012, 23:26
Nie no, bez jaj, aż tak bogaty to ja nie jestem aby grzać prądem :))
Heh, aleś Arturo na odcisk nadepnął, jutro nawet tu nie zaglądam :)

Xerses
06-06-2012, 23:38
Pieklorz u nas na składach niedostępny.

To u nas jest w 'promocji' po 900 zl/tona

karoka65
06-06-2012, 23:40
Analizuj zawczasu bo później będzie za późno.

Xerses
06-06-2012, 23:57
Nie no, bez jaj, aż tak bogaty to ja nie jestem aby grzać prądem :))
E no co Ty według prądowców - nie musisz robić kotłowni, zainwestujesz pare tysiaków w ocieplenie i grzejesz prądem za 600 zł rocznie - bo nawet tyle usłyszałem.
Hm tylko jak się zaczałem z gośćmi wykłócać o koszty - to i tak żaden jawnie nie przyznał racji że niestety biedny kredytowiec to za swego życia inwestycji nie odzyska - a jak odzyska to pod koniec swego pięknego życia......... :) Moi hydraulicy - już po wykonaniu inwestycji ,dzisiaj się z nimi rozliczałem- na postawione pytanie o ogrzewanie prądem - stwierdzili jedynie że jedynych którzy znali że grzali prądem - już maja kotłownie :) A dom pasywny - cóż - może i fajnie ale koszt przeraża.

Xerses
06-06-2012, 23:59
Nieźle,to prawie 2500kWh/t...

No właśnie nie wiem , więc dopytuję - pierwszy raz eko będe kupował więc warto zasiegnąć małej opini doświadczonych już kolegów

Xerses
07-06-2012, 00:06
A brunatny z Czech ? Na rybnickim forum jest używany i nie mają większych zastrzeżeń.
A przy okazji,mi każdy,bez wyjątku mówił,że zbankrutuje na prądzie :)

gadalem z jednym gosciem dzisiaj ze składu - fakt prawie połowa tanie- ale jak sam stwierdził max do -10C - poniżej znika w moment:). Dobry na okresy letnie wiosenne i jesienne. Napewno przetestuję i zobaczę jak to się ma do realiów :)

darase
07-06-2012, 00:09
Arturo opamiętaj się chłopie ;)
jak nie palisz eko to nie doradzaj, czeski jest dobry ale na lato do ogrzewania Cwu i tylko gdy kosztuje max 500zł/t, w tym roku jest droższy to wolę retopal po 665zł/t lepszą ma kaloryczność :)

Vasko
07-06-2012, 00:09
E no co Ty według prądowców - nie musisz robić kotłowni, zainwestujesz pare tysiaków w ocieplenie i grzejesz prądem za 600 zł rocznie - bo nawet tyle usłyszałem.
Hm tylko jak się zaczałem z gośćmi wykłócać o koszty - to i tak żaden jawnie nie przyznał racji że niestety biedny kredytowiec to za swego życia inwestycji nie odzyska - a jak odzyska to pod koniec swego pięknego życia......... :) Moi hydraulicy - już po wykonaniu inwestycji ,dzisiaj się z nimi rozliczałem- na postawione pytanie o ogrzewanie prądem - stwierdzili jedynie że jedynych którzy znali że grzali prądem - już maja kotłownie :) A dom pasywny - cóż - może i fajnie ale koszt przeraża.

Tiaaaa - pasywnie, jasne. Niektórych mostków termicznych nie da się wykluczyć, chociaż z nimi ostro walcze na każdym etapie budowy :)
Po kilku latach styrodur jednak namięknie albo krety go zjedzą ;) Wełna na poddaszu zawilgotnieje, panele na dachu straca swoją efektywność a prąd wciąz droższy. teraz jak trzeba płacić haracz za wyimaginowany CO2 to już w ogóle masakra a będzie jeszcze gorzej. Przyszłość w pelletach - słoma, liście, wierzba itd.

darase
07-06-2012, 00:33
Coś dla szukających:

"Jeżeli mogę prosić jeszcze o
radę, który kocioł eko plus 10
kW czy 16 kW. Dom 180m2 ,
dobrze ocieplony, obecny
kocioł zużycie szczytowe ( luty
2012 )przy - 20 C około 33 kg
( dobry groszek 27MJ ).
Posiadam kocioł tłokowy moc
25 kW,mocno
przewymiarowany , stąd sadza -
mocne zabrudzenie kotła, dym.
6 lat zmiany ustawień,
przeróbek , itd. dość! Wymiana
kotła.
Pozdrawiam J...."

Lepiej nie przewymiarowywać :)
Po 6latach można się zdenerwować :D

Piotrek42
07-06-2012, 00:43
Kotły Pleszewskie c.d.

Jak wspomniałem odwiedziłem też jeden zaklad kotlarski w Pleszewie był to zaklad TILGNER , nie znalem wcześniej tej firmy, widziałem ją tylko raz czy 2x na jakiś targach z ogrzewaniem, a warto o nim wspomnieć dlaczego? otóż byl to jedyny zaklad z prawdziwiwego zdarzenia jaki widzialem w Pleszewie, zatrudniał kilkudziesieciu pracowników,(nie wiem dokladnie ilu ale stawiam na jakieś( 60-70osob) po wyjasnieniach o jaki kocioł mi chodz,i zwiedzilem sobie zakład zobaczyłem halę z profesjonalnymi maszynami do cięcia,giecia blach,widzialem spawanie maszynowe (spawy równiotkie aż miło spojrzec) widzialem powstawanie każdego elementu,widzialem stanowsko pomiarowe i stanowisko do tworzenia nowych konstrukcji,co mnie zaciekawio? zaciekawiła mnie rownież wieloprzedmiotowość produkcji, od kotłów śmieciuchów, po kotły na ekogrszek, miał i kotły na pelet!! i każdy kocioł miał inną konstrukcje (nie była to jedna matryca ale całkowicie inne kotły) wszystko wykonane ,ładnie równo z poczuciem dobrego smaku, jako nieliczni z Pleszewa mieli koncesje na ecoala,(praktycznie na zamowienie mogą wsadzic dowolny sterownik) ale widziałem też sterownik lokalny elektr-mizu i również sterownik techa, malo tego wg zapotrzebowania użytkownika mogą zrobic wymiennik rurowy (wieksza sprawność=wiekszy bród podczas czysczenia) albo wymiennik półkowy (czystość w kotlowni),mozliwość załozenia dowolnego palnika, czy to brucera,burnera albo ekoenergii, widziałem sprawność kotła na pelet 94%!!!!! potwierdzoną zewnetrznymi badaniami, powiem szczerze bylem w szoku,Generalnie wizyta w tym zakładzie zachwiała mocno moim rankingiem pozycja nr 1 jest niezmienna ( rbr-ekouniwersal) ale w pozycji nr 2 skłoniłbym sie bardziej do kotłów Tilgnera niż Ogniwa może są porównywalne, ale mozliwośc wyboru i jednak jakość wykonania przemawia za Tilgnerem, szkoda tylko że firma jest malo znana, bo faktycznie warto zainteresowac się nią bliżej,to tyle z moich raidow po ziemii Pleszewskiej :)

darase
07-06-2012, 00:55
Piotrase jak zwykle świetna relacja, dzięki Ci za to "Ojcze" ;)
:)

Vasko
07-06-2012, 01:00
Coś dla szukających:
Lepiej nie przewymiarowywać :)
Po 6latach można się zdenerwować :D
Pogadaj z moim sąsiadem o tym ... :)
Zbudował dom 4 lata temu, 180m2. Ma piec 16kW. Żona ciągle go gnębiła że w domu jest za zimno a dzieci małe, więc podkręcił piec na maxa.
Efekt jest taki że on pali 7 ton ekogrochu rocznie a zamiast garstki popiołu w popielniku ma wegiel zgazowany ;)
Wcześniej utwardzał nim drogę dojazdową a teraz składuje na kupie a "popiół" odbiera moja matka, która ma piec zasypowy i pali tym popiołem w piecu ;)

A może skojarzymy ze sobą tych naszych znajomych i sie zamienią na piece?;))

karoka65
07-06-2012, 08:10
Vasko, twój sąsiad powinien zainwestować w dobre sterowanie a problem zniknie a mama będzie miała okazję kupić wungiel :)
To może lepiej mu nie mów hehe.
Jemu tylko się wydaje że podkręcił na maxa, on nie spala tego węgla tylko go niszczy.

karoka65
07-06-2012, 08:17
gadalem z jednym gosciem dzisiaj ze składu - fakt prawie połowa tanie- ale jak sam stwierdził max do -10C - poniżej znika w moment:). Dobry na okresy letnie wiosenne i jesienne. Napewno przetestuję i zobaczę jak to się ma do realiów :)
Możesz zaufać opinii tego człowieka. Kocioł poniżej tych -10 oczywiście da radę trzymać temperaturę ale ze względu niższej kaloryczności tego paliwa będzie duże zużycie.
W okresach przejściowych, wiosna-jesień jest dobrze, latem do grzania CWU super sprawa.
Wiem bo palę nim od chyba prawie 3 lat.
Tylko ten czech to nie marketowy.

minertu
07-06-2012, 08:23
Vasko, twój sąsiad powinien zainwestować w dobre sterowanie a problem zniknie a mama będzie miała okazję kupić wungiel :)
To może lepiej mu nie mów hehe.
Jemu tylko się wydaje że podkręcił na maxa, on nie spala tego węgla tylko go niszczy.
Dokładnie.Odgazował a to najlepsze do popielnika.
Znam takich co produkują koks w kotłowni bo rady nie mogą sobie dać z sterowaniem.Żal mi ich bo po nocach w kotłowni siedzą i majstrują.Albo zgaśnie albo albo za koksuje i pożera co mu się nasypie.

minertu
07-06-2012, 08:51
Ciekawe sterowanie zastosowane w kotłach przez firmę GREŃ
ESTYMA (http://www.youtube.com/watch?v=SAtPDgxLeEw&feature=fvwrel) obsługuje do 16 obiegów .
Jak dla mnie za dużo ale jak ktoś ma tych obiegów sporo no to jest to alternatywa.
Tak wygląda kocioł,może być w dwóch kolorach jak na zdjęciach.
119388
119389
kocioł ma dwie wersje palników I i II generacji,ciekawy sposób czyszczenia wymiennika.

pawelo_pl
07-06-2012, 08:56
Kotły Pleszewskie c.d.

ale w pozycji nr 2 skłoniłbym sie bardziej do kotłów Tilgnera niż Ogniwa może są porównywalne, ale mozliwośc wyboru i jednak jakość wykonania przemawia za Tilgnerem, szkoda tylko że firma jest malo znana, bo faktycznie warto zainteresowac się nią bliżej,to tyle z moich raidow po ziemii Pleszewskiej :)
Ale mnie podbudowałeś od czterech lat w nim palę . A dowiedziałem się o nich na naszym forum - ktoś robił kiedyś ranking podobny do Twojego .

Maher
07-06-2012, 10:48
Pogadaj z moim sąsiadem o tym ... :)
Zbudował dom 4 lata temu, 180m2. Ma piec 16kW. Żona ciągle go gnębiła że w domu jest za zimno a dzieci małe, więc podkręcił piec na maxa.
Efekt jest taki że on pali 7 ton ekogrochu rocznie a zamiast garstki popiołu w popielniku ma wegiel zgazowany ;)
Wcześniej utwardzał nim drogę dojazdową a teraz składuje na kupie a "popiół" odbiera moja matka, która ma piec zasypowy i pali tym popiołem w piecu ;)

A może skojarzymy ze sobą tych naszych znajomych i sie zamienią na piece?;))

Może trzeba mu podpowiedzieć że piec trzeba od czasu do czasu czyścić.
Jak ma w popielniku węgiel skoksowany to ewidentna przyczyna braku tlenu przy spalaniu (albo piec/komin zatkany lub nieszczelny - brak ciągu lub za mało dostarcza powietrza to paleniska).

Vasko
07-06-2012, 10:59
Może trzeba mu podpowiedzieć że piec trzeba od czasu do czasu czyścić.
Jak ma w popielniku węgiel skoksowany to ewidentna przyczyna braku tlenu przy spalaniu (albo piec/komin zatkany lub nieszczelny - brak ciągu lub za mało dostarcza powietrza to paleniska).

Sąsiad jest delikatnie mówiąc "specyficzny" :) Wolę się pośmiać z jego metod i sposobów :)
Z tego co mówił, wiele razy majdrował przy ustawieniach pieca i albo jemu gasł, albo płomień się cofał albo było za zimno, więc podkręcił retortę na maxa i jest git ;)
Ogólnie cechuje go wielka pomysłowość, np w miejsce zrywających się aluminiowych zawleczek retorty wstawił wiertło hartowane ;) Raz w roku kupuje nowego ślimaka ;)))

Piotrek42
07-06-2012, 11:43
Ale mnie podbudowałeś od czterech lat w nim palę . A dowiedziałem się o nich na naszym forum - ktoś robił kiedyś ranking podobny do Twojego .

Widzisz... ja opisuję kotły z pozycji zwykłego użytkownika, co dla konstruktora,wytwórcy czy sprzedawcy moze być mało ważne dla osoby palącej w kotle może mieć olbrzymie znaczenie...np sposób czyszczenia,brud przy czyszczeniu,sposób sterownia ( czy trudny czy łatwy) wielkość zasobnika (czy ładujemy eko 1x na tydzien czy 2x w miesiacu), jakość wykonania,z jakich materiałów jest zrobiony kocioł (trwałość) wrażenia ogólne i to dla mnie jest najważniejsze a papką marketingowa niech zajmuje się ktoś inny :)

zawijan
07-06-2012, 12:09
...który jest jaki, czym one się od siebie tak istotnie różnią?

Próbowałeś może poczytać poradnik, którego adres masz w mojej stopce?
Jeśli nie czytałeś - to spróbuj.

SUSPENSER
07-06-2012, 13:32
No właśnie nie wiem , więc dopytuję - pierwszy raz eko będe kupował więc warto zasiegnąć małej opini doświadczonych już kolegów

Polecam więc bazować na opinii tych, którzy od kilku lat palą w swoich kotłach na ekogroszek - Arturo jeszcze nie wybudował domu, ani tym bardziej go nie ogrzewał [zamierza grzać prądem] a doraaaaadza aż huczy ;)

Teoretycznie to ja też mogę się w kilka dni nauczyć np. jak upolować bizona, i potem doradzać jako super fachowiec ;)

Z dedykacją dla "super fachowców" ;):
http://demotywatory.pl/3819931/Zyciowa-prawda

SUSPENSER
07-06-2012, 13:38
A brunatny z Czech ? Na rybnickim forum jest używany i nie mają większych zastrzeżeń a cenę mają bardzo fajną na niego.

Cenę trzeba porównać biorąc pod uwagę kaloryczność.

Do tego ten Czeski ma dużo siarki, która w kotle w połączeniu z wodą zżera stal i skraca żywotność kotła.



A przy okazji do postu wyżej,mi każdy,bez wyjątku mówił,że zbankrutuje na prądzie,każdy powtarzał,że tylko węgiel jest najtańszy :)

Nie lubię oszustów i wpierania mi nie moich słów, więc oczekuję, że zacytujesz mój wpis, w którym napisałem, że "tylko węgiel jest najtańszy" lub przyznasz, że minąłeś się tym wpisem z prawdą ...

minertu
07-06-2012, 14:26
Ale mnie podbudowałeś od czterech lat w nim palę . A dowiedziałem się o nich na naszym forum - ktoś robił kiedyś ranking podobny do Twojego .
Założyłem kiedyś wątek o nim http://forum.muratordom.pl/showthread.php?187851-EKR-firmy-TILGNER-wymiana-do%C5%9Bwiadcze%C5%84
ale nic ciekawego się na nim nie dzieje.
Moi klienci się nawet nie odzywają,chyba pracują bez problemowo :)

SUSPENSER
07-06-2012, 14:36
Z całym szacunkiem dla osób na forum ale ja nie zwracam i nie słucham uwag na mój temat i mojego sposobu ogrzewania,także mój wpis dotyczył osób bezpośrednio związanych ze mną,z moim otoczeniem i z moją budową.
Ty taką osobą nie jesteś a więc nie mam ochoty do niczego się przyznawać :)

Ok wymigałeś się tym razem ...

karoka65
07-06-2012, 21:01
Suspenser na jakim sterze teraz jedziesz na swojej N-ce ? i jak ze spalaniem/dobę.

SUSPENSER
07-06-2012, 21:46
Na Bruli i spalanie ok. 2 kg/dobę, ale dokładnie powiem gdy skończy się zasobnik :cool:

darase
07-06-2012, 22:00
O takim spalaniu można pomarzyć w ... zimę ;)
Chociaż teraz to też rewelacja :D , u siebie wieczorem i rano podgrzewam cały dom to i spalanie mam większe.

karoka65
07-06-2012, 22:06
Darase, przecież pisałeś że sezon zakończyłeś chyba ostatniego kwietnia :)
Nie jesteś sam, też ostatnio pod wieczór robiło się chłodno w domu i włączałem pompkę CO.

karoka65
07-06-2012, 22:10
Na Bruli i spalanie ok. 2 kg/dobę, ale dokładnie powiem gdy skończy się zasobnik :cool:
Widzę że jednak Bruli bardziej leży ci na lato.
Muszę kiedyś wrzucić nowy soft i zobaczyć jak to będzie ale jakoś z czasem krucho a w niedzielę to już mi się nic nie chce.

darase
07-06-2012, 22:13
Oj Karoka Karoka, sezon zimowy zakończyłem 31marca, teraz to taka zabawa tzn. tryb przejściowy :D

minertu
07-06-2012, 22:22
Oj Karoka Karoka, sezon zimowy zakończyłem 31marca, teraz to taka zabawa tzn. tryb przejściowy :D
Ja też dogrzewam testując nowe spalanie bruliego :)

darase
07-06-2012, 22:26
Potestuj Minertu to może Bruli będzie "lepszejszy" :)

zbigmaz01
07-06-2012, 22:28
Ja też dogrzewam testując nowe spalanie bruliego :)
I pewnie z nowym softem:wave:

minertu
07-06-2012, 22:37
Z nowym.
Napisałem w wątku o bruli.pl ,że wygląda to bardzo dobrze.

Maher
07-06-2012, 22:54
Na Bruli i spalanie ok. 2 kg/dobę, ale dokładnie powiem gdy skończy się zasobnik :cool:

Liczył ktoś ile w ciągu doby piec zużywa prądu?
Może doliczając prąd wcale grzanie CWU nie jest takie opłacalne.
U mnie grzejąc wodę grzałką zużywam 4kW (1 godzina rano, jedna wieczorem) razy 0,6zł za kilowat to daje 2,4zł dziennie.
Grzejąc wodę piecem wychodzi około 2kg - 1,4zł + prąd = ?

Piotrek42
07-06-2012, 22:59
Liczył ktoś ile w ciągu doby piec zużywa prądu?

(1 godzina rano, jedna wieczorem)

w zlewie się myjesz?????hmmm no to mam przechlapane z moim zużyciem wody ok 20m3/m-c.....

darase
07-06-2012, 23:08
Grzałką to można zagrzać szklankę wody :D, jak już to ogrzewacz przepływowy na siłę :) do prysznica.

karoka65
07-06-2012, 23:15
Też mnie trochę dziwi ta godzina rano i wieczorem. Grzałem kilka lat wodę prądem ale żeby nagrzać 140-kę to ze 3 do 4 godzin schodziło i to podgrzanie nie wystarczało dla wszystkich, trzeba było czekać na wodę.

Maher
07-06-2012, 23:52
Bojler mam 120l , aby nagrzać wodę do 47stopni schodzi z 3/4 godziny , ale wody nigdy nie grzeje od początku tylko woda ma zawsze powyżej 30stopni i wtedy wystarczy godzina aby ją podgrzać do 47stopni. Bojler spokojnie wystarczy na prysznice i mycie dla 3 osobowej rodziny, do mycia naczyń używamy zmywarki.

adkwapniewski
08-06-2012, 00:00
Raczej 4 godziny i zakładając 100% sprawność układu ... gdzieś już nie pamiętm gdzie ;) znalazłem że do ogrzania 1m3 wody z 15*C do 55*C potrzeba 210k dżuli ~59kWh. 1m3 wody to 1000l więc 59/1000 to 0,059kWh na 1l czyli na 140l potrzeba ~8,3 kWh ... przy grzałce 2kW to 4 godziny jak nic do tego straty układu.

Ja miałem średnio miesięcznie na 140l ~290kWh jak jeszcze prundem grzałem i wody ciepłej brakowało ... "trochę" drogo przy jednej taryfie ;) Teraz śmiechiuch do cwu a w nowym domku będzię aftomat na eko i wkońcu wygoda i taniość w jednym :)

darase
08-06-2012, 00:16
Teraz wyszło szydło z worka :D

Popatrzcie kto mało wydaje na ogrzewanie wody to:
1-myje się w zimnej,
2-ogranicza mycie do mycia zębów
Suspenser? ;)

:D
Ktoś wyliczył że stygnięcie wody to ok. 2st. na 1h.

Maher
08-06-2012, 00:22
Bojler mam podłączony do sterownika który steruje całym procesem grzania (włącza i wyłącza się o określonych godzinach, jeżeli nie będę korzystał z ciepłej wody mogę go zdalnie wyłączyć i nie załączy grzania, mogę też poustawiać różne warianty załączania np. nie ma mnie w domu to bojler się nie włączy itd.) Bojler jest pionowy z wężownicą spiralną którą wykorzystuje w zimie, także trzeba naprawdę brać bardzo długi prysznic aby odczuć spadek temperatury wody. Oczywiści do tego jest słuchawka prysznicowa z napowietrzaczem która powoduje że woda leci z dużym strumieniem, a w rzeczywistości wody leci dużo mniej.

Maher
08-06-2012, 00:25
Ktoś wyliczył że stygnięcie wody to ok. 2st. na 1h.

Coś się z tym nie mogę zgodzić, bo przychodząc z pracy bojler powinien być u mnie zimny, a średnie dobowe spadki temperatury u mnie są około 4 stopni.

Piotrek42
08-06-2012, 00:30
Kazdy robi jak chce jego wybór...u mnie na samo podlewanie ogrodu idzie po 2,5m3 wody (2xdziennie) ale to z mojej prywatnej studni :) a w domu 3 wanny dziennie+ jak jest gorąco to prysznice których nie licże...

adkwapniewski
08-06-2012, 00:32
darase ... :)

Ktoś mi kiedyś zarzucił na tym forum że mam chiński kalkulator ...
1kg wungla to 6-8kWh w zależności od wungla i kociołka (sprawność) , dobry eko (retopal ?) można teraz kupić za ~680PLN/t więc nawet przy 1kg wungla ~6kWh wychodzi że 1kWh z wungla to około 011PLN ... 11 groszy bez pie..enia się z dwoma , trzema taryfami, "lodówkami" z COP 10 ;) itd

Maher
08-06-2012, 00:33
Kazdy robi jak chce jego wybór...u mnie na samo podlewanie ogrodu idzie po 2,5m3 wody (2xdziennie) ale to z mojej prywatnej studni :) a w domu 3 wanny dziennie+ jak jest gorąco to prysznice których nie licże...

Ale chyba ciepłą wodą ogrodu nie podlewasz?

A może ktoś wreszcie podać średnie zużycie prądu pieca lato/zima?

minertu
08-06-2012, 07:24
Ja nie podam bo tego nie liczę.

darase
08-06-2012, 10:10
Ok.30zł miesięcznie(dwie taryfy) zakładając pracę pompy CO na 1biegu -30W(24h/24h), moc dmuchawy 20W(24h/24h) i pracę silnika 90W przez 60h/miesiąc. Okres zimowy.

Teraz pompa CO 4h/24h, piec mało pracuje, to może ok. 10zł/miesiąc.

Mogłem się pomylić :)

Nemo5576
08-06-2012, 10:34
Coś się z tym nie mogę zgodzić, bo przychodząc z pracy bojler powinien być u mnie zimny, a średnie dobowe spadki temperatury u mnie są około 4 stopni.
Spadek mocno zależy od tego czy jest pompa cyrkulacyjna CWU. Z mojego doświadczenia. Spadek przy wyłączonej pompie cyrkulacyjnej i wyłączonym grzaniu to około 1 stopień na 8 godzin, przy włączonej cyrkulacji nawet 15-20 stopni po 8 godzinach.

timon120777
08-06-2012, 12:42
u mnie w sezonie zimowym gdy miałem możliwość podglądu temperatur na wykresach w godzinach nocnych kiedy nikt nie korzystał z CWU i nie była ona podgrzewana spadek wynosił maks 1st/h- bojler w nieogrzewanej kotłowni

Vasko
08-06-2012, 13:20
A kto mi powie jakie retorty są lepsze, tłokowe czy ślimakowe??

darase
08-06-2012, 13:26
Jeśli chodzi Ci o podajnik to ślimakowy żeliwny. Lepiej sterowalny i może być oszczędniejszy, lepszy do grzania Cwu latem. Mam ślimaka i odkąt go mam ani razu nie poszła zawleczka.

Vasko
08-06-2012, 13:28
Jeśli chodzi Ci o podajnik to ślimakowy żeliwny. Lepiej sterowalny i może być oszczędniejszy, lepszy do grzania Cwu latem. Mam ślimaka i odkąt go mam ani razu nie poszła zawleczka.

Moje pytanie wzięło się stąd, że producenci opisują tłokowy jako lepszy, bo wszystko wciąga od pyłu do grubości 40mm. Nie wiem więc jakie to są między nimi różnice.
Nawet Defro produkuje tłokowe, więc sam nei wiem :)

darase
08-06-2012, 13:38
Ot taka moda, dwa lata temu na 99% miałem kupić tłokowca żeby zawleczek nie ścinało, stało się inaczej i nie żałuję :)

Swoje poszukiwania zaczynałem od sterownika, padło na ster. eCoal, później szukałem pieca z małą ilością wody padło na Ogniwo, jak się okazało nawet cena mi pasowała.
Mam tak piec dobrany że w okresie zimowym dzięki ustawieniu tem. na 42st piec nie przechodzi w podtrzymanie.

Vasko
08-06-2012, 14:05
Ot taka moda, dwa lata temu na 99% miałem kupić tłokowca żeby zawleczek nie ścinało, stało się inaczej i nie żałuję :)

Swoje poszukiwania zaczynałem od sterownika, padło na ster. eCoal, później szukałem pieca z małą ilością wody padło na Ogniwo, jak się okazało nawet cena mi pasowała.
Mam tak piec dobrany że w okresie zimowym dzięki ustawieniu tem. na 42st piec nie przechodzi w podtrzymanie.

No właśnie, ciekawy temat -to podtrzymanie.
Obliczył ktoś ile kosztuje ciągła praca retorty i dmuchawy przez cały okres grzewczy? :)
Tu też mam dylemat, chociaż wstępnie zdecydowałem się już na ecoala.

I mała ilość wody... kolejny ciekawy temat... który właśnie analizuję
Wydaje mi się że jednak lepszy jest z dużą ilością wody, bo wtedy można doprowadzać zimniejszą wodę na powrocie do pieca bez obawy że coś się zacznie skraplać.
Poza tym jak korki pierdzielną, to jest większa bezwładność pieca i mniejsze szanse że się woda zagotuje... A wady? hmm, wychodzi mi na to że wadą może być właśnie ta bezwładność latem, gdy grzejemy tylko COW.
To mje przemyślenia, ale niech się wypowiedzą znawcy tematu.

minertu
08-06-2012, 14:27
Nadmiar energii zawsze możesz zrzucić na bojler.

darase
08-06-2012, 14:44
Wyliczyłem wyżej 30zł*6miesięcy=180zł przy zestawie jednej pompy, dmuchawy i silniku podajnika.

Jeśli jest dużo wody w instalacji to lepiej więcej wody w kotle. Grzeję wodę na herbatę wstawiam 250ml a nie 2litry. :)

Od dbania o tem. powrotu powinien być sterownik, gdy jest niska eCoal włącza pompę mieszającą. Proste i skuteczne rozwiązanie. :)

zbigmaz01
08-06-2012, 15:01
Od dbania o tem. powrotu powinien być sterownik, gdy jest niska eCoal włącza pompę mieszającą. Proste i skuteczne rozwiązanie. :)Ja tak wykorzystuję tą opcję w sterowniku. U mnie jest czujnik skorygowany o 8*C w dół czyli jak mam na powrocie 40* to faktycznie jest 48*C. Pozwala to na wcześniejsze załączenie pompy mieszającej i wykorzystanie gorącej wody w piecu. Przy takim buforze jak ja mam to wcześniejsze załączenie tej pompy a potem pieca sprawdza się w tym że za zimna woda nie trafia na piec i nie ma tej rosy.

berdnard
08-06-2012, 15:57
A kto mi powie jakie retorty są lepsze, tłokowe czy ślimakowe??

ŚLIMAKOWE burner-s ze sterowanikiem pid na chwile obecna nie ma leprzego zestawu wg mojej wiedzy i urzytkowania

jack18
08-06-2012, 16:25
ŚLIMAKOWE burner-s ze sterowanikiem pid na chwile obecna nie ma leprzego zestawu wg mojej wiedzy i urzytkowania

Jaki masz na myśli sterownik? I w czym jest lepszy od innych?

zbigmaz01
08-06-2012, 16:50
A tak trochę inaczej :)

http://emotikona.pl/emotikony/pic/2spam.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)http://emotikona.pl/emotikony/pic/2spam.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)http://emotikona.pl/emotikony/pic/2spam.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)



http://emotikona.pl/emotikony/pic/2flaga.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)http://emotikona.pl/emotikony/pic/2flaga.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)http://emotikona.pl/emotikony/pic/2flaga.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)


Ja stawiam 2 : 0 dla http://emotikona.pl/emotikony/pic/2flaga.gif (http://emotikona.pl/emotikony/)


http://emotikona.pl/emotikony/pic/2flaga.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)http://emotikona.pl/emotikony/pic/2flaga.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)http://emotikona.pl/emotikony/pic/2flaga.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)

Vasko
08-06-2012, 16:56
Nadmiar energii zawsze możesz zrzucić na bojler.

Minertu, czy ja dobrze pamiętam, że w RBR nie trzeba dawać zaworów 3d lub 4d, bo można zasilać piec zimną wodą, ze względu na wlot w połowie wysokości pieca?
Czy może pomyliło mi się z jakimś innym modelem?

zbigmaz01
08-06-2012, 17:32
Minertu, czy ja dobrze pamiętam, że w RBR nie trzeba dawać zaworów 3d lub 4d, bo można zasilać piec zimną wodą, ze względu na wlot w połowie wysokości pieca?
Czy może pomyliło mi się z jakimś innym modelem?

Takie coś znalazłem :)



Kocioł RBR-EKOUNIWERSAL NIE WYMAGA PODNOSZENIA TEMPERATURY POWROTU.
Pozdrawiam
Daniel Bałka

Vasko
08-06-2012, 17:38
Takie coś znalazłem :)

Super że to znalazłeś :)
A Ty podgrzewasz powrót u siebie zaworem? :)
Kto wie czy gwarancja obowiązuje nawet wtedy gdy nie ma zaworu mieszającego na powrocie?
I w związku z tym czy istnieje konieczność montowania takiego zaworu, czy to jest zbędną stratą kasy?

zbigmaz01
08-06-2012, 18:05
Ja nie mam
Ale było blisko do bramki :(

Vasko
08-06-2012, 18:51
Ja nie mam
Ale było blisko do bramki :(

Gooooooooool :)))

Wytłumacz mi może jaki masz układ CO i czym steruje ecoal :)
Przypuszczam że masz podobny dom jak i ja, czyli z użytkowym poddaszem. na górze grzejniki a na dole podłogówka.
Ile masz pompek, zaworów 3d i 4d itd :)

zbigmaz01
08-06-2012, 19:04
Gooooooooool :)))

Wytłumacz mi może jaki masz układ CO i czym steruje ecoal :)
Przypuszczam że masz podobny dom jak i ja, czyli z użytkowym poddaszem. na górze grzejniki a na dole podłogówka.
Ile masz pompek, zaworów 3d i 4d itd :)
Zaworów x-dr nie mam
119559

To taki uproszczony schemat.



Czekam na jeszcze jedną bramkę :):):)
http://emotikona.pl/emotikony/pic/2flaga.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)http://emotikona.pl/emotikony/pic/2flaga.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)http://emotikona.pl/emotikony/pic/2flaga.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)

Mam jeden 3dr na podłogówce
http://emotikona.pl/emotikony/pic/2flaga.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)http://emotikona.pl/emotikony/pic/2flaga.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)http://emotikona.pl/emotikony/pic/2flaga.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)

darase
08-06-2012, 19:54
Nie ma jak to dobry TYTOŃ :) :) :)

:D

Vasko
08-06-2012, 20:01
Zaworów x-dr nie mam
119559

To taki uproszczony schemat.

http://emotikona.pl/emotikony/pic/2flaga.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)http://emotikona.pl/emotikony/pic/2flaga.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)http://emotikona.pl/emotikony/pic/2flaga.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)

Mam jeden 3dr na podłogówce
http://emotikona.pl/emotikony/pic/2flaga.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)http://emotikona.pl/emotikony/pic/2flaga.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)http://emotikona.pl/emotikony/pic/2flaga.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)

Dobry i jeden punkt :)
Eeeee jestem elektrykiem a nie hydraulikiem, co to jest ten bufor, czy chodzi o wymiennik? :)
I co byś teraz zmienił w swojej instalacji, gdybyś budował od nowa?

zbigmaz01
08-06-2012, 20:15
Dobry i jeden punkt :)
Eeeee jestem elektrykiem a nie hydraulikiem, co to jest ten bufor, czy chodzi o wymiennik? :)
I co byś teraz zmienił w swojej instalacji, gdybyś budował od nowa?
To budował Adolf w 1933r, ja tylko wyremontowałem
Dałbym więcej podłogówki.
Ten mój bufor to zbiornik który ma 1000L wody, w środku jest drugi zbiornik z 200L CWU.
Ja ogrzewam tylko ten duży, a ten mały odbiera ciepło od tego dużego.




Rozpacz :(

http://emotikona.pl/emotikony/pic/0zlosc.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)http://emotikona.pl/emotikony/pic/0zlosc.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)http://emotikona.pl/emotikony/pic/0zlosc.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)

http://emotikona.pl/emotikony/pic/35pijacy.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)http://emotikona.pl/emotikony/pic/35pijacy.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)http://emotikona.pl/emotikony/pic/35pijacy.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)
A mogło być inaczej :(

Vasko
08-06-2012, 20:20
Zaworów x-dr nie mam
119559
To taki uproszczony schemat.
Mam jeden 3dr na podłogówce
[/IMG][/URL]

I pytanie za 100 punktów, czy ten zawór 3d na podłogówce spełnia dobrze swoją rolę?
I za 200, czy Ty masz dwa termostaty pokojowe, jeden do podłogówki i jeden do grzejników+ 3 pogodynka za oknem?

darase
08-06-2012, 20:30
Tak mógłby wykorzystać karny .
Nie jest źle :)

zbigmaz01
08-06-2012, 20:38
I pytanie za 100 punktów, czy ten zawór 3d na podłogówce spełnia dobrze swoją rolę?
I za 200, czy Ty masz dwa termostaty pokojowe, jeden do podłogówki i jeden do grzejników+ 3 pogodynka za oknem?Przy podłogówce jest termostatyczny i ustawiony na 34*C resztę robią rotametry na listwie. Jeden raz tylko lekko podniosłem temp. jak w lutym były mrozy, podniosłem z 30*C i do tej pory tak zostało. Resztę robi sterownik.
119573
W jednym pokoju jest zamontowany czujnik pokojowy i pogodowy na zewnątrz, tak samo z z eCoala.
W pokojach mam na grzejnikach zawory termostatyczne. Między grzejnikami a zbiornikiem jest tylko pompa i jeden zawór zwrotny, nic więcej.

zbigmaz01
08-06-2012, 20:44
Instalacja jak najbardziej uproszczona, im więcej dodatkowych zaworów i termostatów to więcej sterowania i większe koszty montażu. Miało być dobrze i tanio. Tak jest i zdaje egzamin. :)

darase
08-06-2012, 21:07
Zbigmaz napisał "Przy podłogówce jest
termostatyczny i ustawiony na
34*C " i to jest dobre rozwiązanie :)

karoka65
08-06-2012, 21:10
Widzę Vasko że mnie sprawdzasz hehe, ale to dobrze.
Fajnie jak jest gdzie zapytać.

Vasko
08-06-2012, 21:12
Przy podłogówce jest termostatyczny i ustawiony na 34*C resztę robią rotametry na listwie. Jeden raz tylko lekko podniosłem temp. jak w lutym były mrozy, podniosłem z 30*C i do tej pory tak zostało. Resztę robi sterownik.
119573
W jednym pokoju jest zamontowany czujnik pokojowy i pogodowy na zewnątrz, tak samo z z eCoala.
W pokojach mam na grzejnikach zawory termostatyczne. Między grzejnikami a zbiornikiem jest tylko pompa i jeden zawór zwrotny, nic więcej.
jeszcze trochę i będę biegły z układach hydro ;))
Kolejne pytanie, na schemacie masz jednak pompę od podłogówki... :) czy jeśli termostat pokojowy powie ecolowi że już dość tego grzania, to ten sterownik wyłącza wszystkie pompki obiegu wody na grzejniki i podłogę i po chwili piec przechodzi w stan spoczynku/podtrzymania?

zbigmaz01
08-06-2012, 21:20
jeszcze trochę i będę biegły z układach hydro ;))
Kolejne pytanie, na schemacie masz jednak pompę od podłogówki... :) czy jeśli termostat pokojowy powie ecolowi że już dość tego grzania, to ten sterownik wyłącza wszystkie pompki obiegu wody na grzejniki i podłogę i po chwili piec przechodzi w stan spoczynku/podtrzymania?Wyłączy tylko pompkę od grzejników. Pompkę od podłogówki wyłączy jak osiągnie temperaturę, lub nie wyłączy jej wcale. Tak samo z grzejnikami. Zależy jak masz ustawiony sterownik. Jest taka opcja.
Ten sterownik steruje niezależnie tymi obiegami.

Vasko
08-06-2012, 21:47
Wyłączy tylko pompkę od grzejników. Pompkę od podłogówki wyłączy jak osiągnie temperaturę, lub nie wyłączy jej wcale. Tak samo z grzejnikami. Zależy jak masz ustawiony sterownik. Jest taka opcja.
Ten sterownik steruje niezależnie tymi obiegami.

hehe, ja też browary piję... :)
Podoba mi się ten ecoal, wyłączy albo nie wyłączy jej wcale... sorry, ale ni chuja, nie pojąłem tego co napisałeś ;)

To może jeszcze raz, od początku:

Termostat w pokoju daje sygnał że założona temperatura powietrza została osiągnięta, co wtedy robi u Ciebie Ecoal?

zbigmaz01
08-06-2012, 21:59
Termostat w pokoju daje sygnał że założona temperatura powietrza została osiągnięta, co wtedy robi u Ciebie Ecoal?
Wyłączy http://emotikona.pl/emotikony/pic/0dance3.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)


http://emotikona.pl/emotikony/pic/0drinks.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)http://emotikona.pl/emotikony/pic/0drinks.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)http://emotikona.pl/emotikony/pic/0drinks.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)

Vasko
08-06-2012, 22:09
[QUOTE=zbigmaz01;5411009]Wyłączy http://emotikona.pl/emotikony/pic/0dance3.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)

Tak, mogłem się spodziewać tego że wyłączy, tylko co wyłączy?;) Pompkę, pompki czy pompki i piec? ;)

rutino78
08-06-2012, 22:09
Przyjechał do mnie, mr RBR Ekouniwersal 17kw e.coal. Tydzień temu. Już przypięty do reszty włości (ale nieuruchomiony) to mogę się chwalić.

a mama mówiła, nie bierz kotła z marketu:)
http://img11.imageshack.us/img11/7324/img0206al.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/11/img0206al.jpg/)

ten z prawej, z chytrym uśmieszkiem to pan Minertu :)

edit:
dziękuję za wszystkie odpowiedzi na zadane pytania, temat uważam za należycie zgłębiony.

zbigmaz01
08-06-2012, 22:15
Do mnie dotarł ofoliowany i też z zasobnikiem po lewej jak u ciebie :)

zbigmaz01
08-06-2012, 22:19
Wyłączy http://emotikona.pl/emotikony/pic/0dance3.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)

Tak, mogłem się spodziewać tego że wyłączy, tylko co wyłączy?;) Pompkę, pompki czy pompki i piec? ;)
Jak nagrzeje w pokoju to wyłączy pompkę od grzejników i dalej piec pracuje aż nagrzeje wodę w buforze i wtedy piec przejdzie w podtrzymanie.

Vasko
08-06-2012, 22:20
[QUOTE=rutino78;5411031]Przyjechał do mnie, mr RBR Ekouniwersal 17kw e.coal. Tydzień temu. Już przypięty do reszty włości (ale nieuruchomiony) to mogę się chwalić.

a mama mówiła, nie bierz kotła z marketu:)
Ten z prawej, z chytrym uśmieszkiem to pan Minertu :)

To Minertu robi w Obi? :)
Podziel się jakie rozwiązanie zastosowałeś, czyli piec i co dalej?

Vasko
08-06-2012, 22:34
Jak nagrzeje w pokoju to wyłączy pompkę od grzejników i dalej piec pracuje aż nagrzeje wodę w buforze i wtedy piec przejdzie w podtrzymanie.
O kurde, a skoro nie planuję cysterny w domu... to wyłączy mi piec natychmiast? OK, zaczynam łapać ..... i się zastanawiać czy muszę kupić zawór mieszający czy wymiennik

karoka65
08-06-2012, 22:36
Nie musisz mieć ani jednego ani drugiego ale jak masz takie kaprycho to możesz mieć.

Vasko
08-06-2012, 22:36
[QUOTE=Arturo72;5411056
Chociaz jesli chodzi o supermarkety to Kospel tam jest najtaniej,w LM po 2,5tys.zł :D[/QUOTE]

najtaniej jets na ogół na alledro i w ceneo :)
Właśnie się napatoczyłem na RBR z brucerem i ecoalem za 7500

minertu
08-06-2012, 22:37
Przyjechał do mnie, mr RBR Ekouniwersal 17kw e.coal. Tydzień temu. Już przypięty do reszty włości (ale nieuruchomiony) to mogę się chwalić.

a mama mówiła, nie bierz kotła z marketu:)
http://img11.imageshack.us/img11/7324/img0206al.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/11/img0206al.jpg/)

ten z prawej, z chytrym uśmieszkiem to pan Minertu :)

edit:
dziękuję za wszystkie odpowiedzi na zadane pytania, temat uważam za należycie zgłębiony.
No maskę to mi niezłą dorobiłeś :)

minertu
08-06-2012, 22:38
Do mnie dotarł ofoliowany i też z zasobnikiem po lewej jak u ciebie :)
Ten foliowany nie musiał być bo jechał zaledwie 5,5km

minertu
08-06-2012, 22:41
Aby nie było niejasności,kocioł dostarczył mój kolega,który jeździ pod OBI.
RBR nie jest kotłem z marketu i nigdy nie będzie.

karoka65
08-06-2012, 22:49
O kurde, a skoro nie planuję cysterny w domu... to wyłączy mi piec natychmiast? OK, zaczynam łapać
Obawiam się że dalej nie łapiesz. Jeżeli zostanie osiągnięta temp. w pomieszczeniu gdzie pilnuje jej czujnik pokojowy to wyłączy się tylko pompka CO, dalej może niezależnie pracować np. pompka CWU, czy pompka mieszająca.
Pompka CWU może być ustawiona w dwojaki sposób czyli jako CWU lub jeśli masz bojler blisko kotła to możesz ją ustawić jako CWU+mieszająca wtedy pilnuje temp. CWU i temp. powrotu.
W gniazdo pompki mieszającej możesz wpiąć osobno mieszającą, możesz wykorzystać to gniazdo jako pompki do cyrkulacji albo po zastosowaniu następnego czujnika wewnętrznego możesz ustawić ją jako podłogowa i wtedy pilnuje ci temp. w pomieszczeniu gdzie masz podłogówkę. Jeśli to pomieszczenie osiągnie ustawioną przez ciebie temp. to ta pompka się wyłączy, dopiero po spadku w pomieszczeniu temp. o wartość histerezy jaką ustawisz na programatorze eCoal znowu włączy tą pompkę.
Pozostałe pompki mogą pracować jak jest taka potrzeba.
Dopiero gdyby był taki mały odbiór ciepła i wszystkie pompki się zatrzymają, kocioł pójdzie spać czyli w podtrzymanie.
Uff, prościej nie potrafię.
Zajarzyłeś ?

adkwapniewski
08-06-2012, 22:59
Obawiam się że dalej nie łapiesz. Jeżeki zostanie osiągnięta temp. w pomieszczeniu gdzie pilnuje jej czujnik pokojowy to wyłączy się tylko pompka CO, dalej może niezależnie pracować np. pompka CWU, mieszająca.
Pompka CWU może być ustawiona w dwojaki sposób czyli jako CWU lub jeśli masz bojler blisko kotła to możesz ją ustawić jako CWU+mieszająca wtedy pilnuje temp. CWU i temp. powrotu.
W gniazdo pompki mieszającej możesz wpiąć osobno mieszającą, możesz wykorzystać to gniazdo jako pompki do cyrkulacji albo po zastosowaniu następnego czujnika wewnętrznego możesz ustawić ją jako podłogowa i wtedy pilnuje ci temp. w pomieszczeniu gdzie masz podłogówkę. Jeśli to pomieszczenie osiągnie ustawioną przez ciebie temp. to ta pompka się wyłączy, dopiero po spadku w pomieszczeniu o wartość histerezy jaką ustawisz na programatorze eCoala znowu się włączy.
Pozostałe pompki mogą pracować jak jest taka potrzeba.
Dopiero gdyby był taki mały odbiór ciepła i wszystkie pompki się zatrzymają, kocioł pójdzie w spać czyli w podtrzymanie.
Uff, prościej nie potrafię.
Zajarzyłeś ?

To ja się podepnę : ile kociołek "zjada" w podtrzymaniu (może już o to pytałem , ale zapomniałem ;) )

karoka65
08-06-2012, 23:05
A co z kotłem ? Czyżby dalej pracował i ciepło z tej pracy szło w komin a dalej w powietrze ?
Czyli nasze zł wpakowane w opał idą w błoto ?

Sens ten sam ;)
Arturo przeczytaj do końca co napisałem, bardzo proszę.
Jest tam wszystko zawarte, to o co pytasz w tej chwili też.

karoka65
08-06-2012, 23:10
To ja się podepnę : ile kociołek "zjada" w podtrzymaniu (może już o to pytałem , ale zapomniałem ;) )
Niby tak się mądrze ale powiem ci że nie wiem :)
Ja uznaję że w trybie lato jak grzeję tylko CWU to tak jak podtrzymanie tylko przy okazji wodę mam ciepłą.
Na sterowniku Bruli w tamtym roku jak sprawdzałem to wychodziło mi 2,7kg/dobę czeskiego eko po 300pln/tonę.
Nawet czysty prąd Arturo zostaje w ciemnej dupie hehe.

karoka65
08-06-2012, 23:15
Co się dalej dzieje z ciepłem wytworzonym z kotła w stanie spoczynku ? Zapewne idzie w komin bo nie do naszych instalacji,a więc nasze zł uciekają w powietrze czyli w błoto :)
Arturo wtedy kocioł idzie w podtrzymanie czyli nie podaje paliwa, dmuchawa się zatrzymuje i nic nie ucieka.
Co kilkadziesiąt minut ze 4 czy 5s poda pół garstki węgla, dmuchnie lekko przez 20s i dalej śpi.

adkwapniewski
08-06-2012, 23:34
Ale na podtrzymaniu ta garstka węgla też kosztuje ;)
No właśnie i to jest kwestia jak długo w jakim domu jest na podtrzymaniu czyli im dom budowany wg nowocześniejszych standartów tym te podtrzymanie będzie mniej nas kosztowało :)
Ale pytanie,po co nam podtrzymanie i wyrzucanie niepotrzebne kasy do komina ?
Piczman w swoim domu ma bufor i nic nie traci na podtrzymanie przez kilka dni a to się uzbiera parę złotówek oszczędności :)

Akurat o to jestem spokojny,paliwa stałego,z uwagi na koszty u mnie w domu nie będzie nigdy :)
Ale wiedzę lubię przyswajać ;)

W kominku to czym będziesz palił ? Gazem ? Alkoholem ? Czy drewnem ... Drewno to paliwo stałe.

kol. Piczman traci na buforze ... ile ? NIE MA IDEALNEGO UKŁADU.
Zawsze na czymś stracisz . Zgadzam się z Tobą że trzeba dom dobrze docieplić , przede wszystkim ma być szczelnie i z wentylacją mechaniczną.
Sposób ogrzewania trzeba dobrać do lokalnych cen paliw - róznią się Pisałem Ci już gdzieś ile kosztuje 1kWh z wungla (piec z podajnikiem, małe straty) 0,09PLN przy obecnej cenie prądu w I taryfie nigdy tego nie osiągnę , a jak "stracę" 2,7kg wungla na dobę za 450PLN/t (doliczam transport od karoki65 ;) ) to nie zbankrutuję. Dodatkowo można zamontować w kotłowni "naturalną peleciarkę" i dopiero mieć tanie i eko paliwo ;) (to w ramach "żarciku" na dobranoc ;) )


A tu dla wszystkich na poprawienie humoru (obejżyjcie do końca z głosem :) )
http://www.youtube.com/watch?v=YYfpjAkRyPI

karoka65
08-06-2012, 23:40
No właśnie i to jest kwestia jak długo w jakim domu jest na podtrzymaniu czyli im dom budowany wg nowocześniejszych standartów tym te podtrzymanie będzie mniej nas kosztowało :)



No i znowu źle myślisz.
W nowym domu budowanym wg. najnowszych standardów jak to ładnie nazwałeś będzie wyglądało to akurat odwrotnie.
Kociołek dogrzeje szybciutko i z powodu braku odbioru ciepła będzie większość czasu w podtrzymaniu także to będzie więcej kosztowało.
A ile to kosztuje to napisałem, mi się wydaję że bardzo niewiele.

Vasko
08-06-2012, 23:50
Obawiam się że dalej nie łapiesz. Jeżeki zostanie osiągnięta temp. w pomieszczeniu gdzie pilnuje jej czujnik pokojowy to wyłączy się tylko pompka CO, dalej może niezależnie pracować np. pompka CWU, mieszająca.
Pompka CWU może być ustawiona w dwojaki sposób czyli jako CWU lub jeśli masz bojler blisko kotła to możesz ją ustawić jako CWU+mieszająca wtedy pilnuje temp. CWU i temp. powrotu.
W gniazdo pompki mieszającej możesz wpiąć osobno mieszającą, możesz wykorzystać to gniazdo jako pompki do cyrkulacji albo po zastosowaniu następnego czujnika wewnętrznego możesz ustawić ją jako podłogowa i wtedy pilnuje ci temp. w pomieszczeniu gdzie masz podłogówkę. Jeśli to pomieszczenie osiągnie ustawioną przez ciebie temp. to ta pompka się wyłączy, dopiero po spadku w pomieszczeniu o wartość histerezy jaką ustawisz na programatorze eCoala znowu się włączy.
Pozostałe pompki mogą pracować jak jest taka potrzeba.
Dopiero gdyby był taki mały odbiór ciepła i wszystkie pompki się zatrzymają, kocioł pójdzie w spać czyli w podtrzymanie.
Uff, prościej nie potrafię.
Zajarzyłeś ?
Tak, zaczynam łapać :)
I wreszcie się dowiedziałem że można podpiąć pod ekola dwa termostaty pokojowe + jeden pogodynkowy :)
I że każdy z nich wyłącza pompkę na odpowiednim poziomie domu ;)
Uf, to nie można było tak od razu? ;)

OK, czyli mam dwa poziomy, na jednym grzejniki a na drugim podłogówka i do tego 3 grzejniki płytowe.
Jutro rano muszę kupić osprzęt dla hydraulików, układamy specyfikację:

Dwa rozdzielacze na dół i jeden na górę. na górze dam termostaty na grzejnikach i pompkę obiegową (przy rozdzielaczu ?)
Rozdzielacze na dół -na podłogówkę kupujemy z przepływkami, do tego (trzeba?) pompkę mieszającą do podłogówki (czy ta pompka jest jednocześnie pompką obiegową podłogówki?)

adkwapniewski
08-06-2012, 23:54
Absolutnie się z tym nie zgodzę,nie neguję,że eksploatacja węgla jest tania ale weźmy pod uwagę eksploatację+instalację a wtedy już węgiel nie jest tak atrakcyjny cenowo.
Policz sobie zużycie na c.o 4000kWh biorąc pod uwagę koszt instalacji i eksploatacji przy różnych mediach grzewczych.
Gwarantuje Ci,że wynikiem się zdziwisz :) CUT

Policzyłem i się nie zdziwiłem ... Kocioł mogę sobie sam zamontować , komin również , instalację podłogówki też ile mnie to kosztuje ? Tyle co materiał , opłacalna był by jeszcze może "chińska" pompka ale nie będę na tyle ryzykował. Podłogówa po całości także mogę grzać wszystkim na tą chwilę dla mnie najtańszy w ekspolatacji i inwestycji jest kociołek na groszek

W wyliczeniach biorę pod uwagę 1 taryfę za prąd bo inna opcja nie wchodzi w grę ! (indukcja , piekarnik, i parę innych sprzętów po 3kW pracujących często między 9-18 )

darase
09-06-2012, 00:01
Zauważcie że 1000l trzeba najpierw zagrzać, czy zagrzanie takiej ilości wody będzie tańsze od wchodzenia w podtrzymanie?

timon120777
09-06-2012, 09:27
to może ja w temacie tego ciepła co koledze arturo w podtrzymaniu przez komin ucieka
przypomnijcie sobie co się dzieje kiedy kocioł przejdzie w podtrzymanie.
ano wyłączają się pompki jesli tak sa ustawione oraz wentylator i w tym właśnie momencie ciepło przez komin przestaje uciekać. chyba że jest duży ciąg kominowy to naturalnie jakąś część z kotła wyciągnie spalin. ale jak jest klapa na dmuchawie mocno przymknięta lub dodatkowo miarkownik na niej i odetnie pobór powietrza to spaliny się zatrzymują i w komin leci naprawdę niewiele.
Tak ja nauki zawijana zrozumiałem.
co zatem się w tym podtrzymaniu dzieje.
ano ciepło jest oddawane nie w komin tylko odbiera je wymiennik. obserwujemy powolny wzrost temperatury na kotle przecież w tym stanie. oczywiście niewielki, potem temperatura się wyrównuje i zaczyna spadać powoli do punktu w którym kocioł znów zacznie pracować.
zatem energia w podtrzymaniu idzie na wyrównanie strat
niektórzy pisali już że mają ustawione reakcje kotła w trybie podtrzymania jeśli już do niego dochodzi na 150 i więcej minut
oznacza to że przez 2,5godziny bądź dłużej prawie nic nie ucieka w komin tylko jest zmagazynowane w wymienniku kotła.
straty nie są zatem zbyt duże jeśli układ właściwie wyregulowany
to tyle mojego.
jeśli jakąs głupotę palnąłem poprawcie mnie proszę.

a na koniec
sterowniki coraz częściej są projektowane do pracy ciągłej co oznacza że nie dopuszczają do osiągnięcia stanu podtrzymania. zmniejszają moc i oscyluja w rejonie temperatur zadanych.
można zadać sobie pytanie czy sprawność wtedy jest na tyle wysoka że taka praca jest nadal efektywniejsza niż przejscie kotła w podtrzymanie bez jakiejkolwiek pracy????
nie pamiętam czy o tym było ale to już ucieczka totalna od tematu wątku

karoka65
09-06-2012, 10:17
najtaniej jets na ogół na alledro i w ceneo :)
Właśnie się napatoczyłem na RBR z brucerem i ecoalem za 7500
Tak to jest jeszcze pewnie kocioł który zalega od zimy na magazynie, jeśli doliczysz 250 za wysyłkę to już nie jest tak tanio, wychodzi prawie tyle co po podwyżce.
Ta sama hurtownia ma wystawionego RBRa 40kW na Brucerze, takiej mocy kotła nie ma w produkcji, jest 35kW, większy 47.
Starego Brucera też się nie montuje do tych kotłów. Obecnie Burner-S i nowa Ekoenergia.

Wojtek_mazury
09-06-2012, 11:10
Arturo. Nazwałem cię kiedyś pleciugą i nic się nie zmieniło. Piszesz: "Cytaty zapodawane są od użytkowników bufora ciepła i to są ich spostrzeżenia i ich zużycie węgla
Z matematyką sie nie podyskutuje..."
W tym sęk, że ja podałem twój cytat, a ty nie jesteś użytkownikiem bufora i nie podałeś matematycznych wyliczeń , że
" przy dużych mrozach" (jakich temperaturach) "przy domu o niskim zapotrzebowaniu" (jakim) "Bufor 1000l nagrzany do 90st.C starczy na ok.3 dni "

Powtarzam jeszcze raz. Jesteś pleciugą nie znawcą ogrzewania.

timon120777
09-06-2012, 13:45
Wyjaśnił,tyle o ile ale bez konkretów.Jakoś nie mogę sobię wyobrazić jak sterownik pokojowy wyłączy nam pompkę obiegową a piec nie spala węgla a spaliny nie lecą w komin...
Co się dzieje z tym ciepłem w podtrzymaniu np.przez kilka godzin gdy temperatura w domu nam nie spadnie do momentu załączenia się pompki ?

myślałem że tak wyedukowany użytkownik wirtualnego domu budowanego jak termos nie potrzebuje łopatologii
kolejny raz udowadniasz jak niewiele wiesz.
ponieważ moje wyjaśnienia dotyczą części pracy kotła jaką w niektórych przypadkach jest podtrzymanie to napiszę dokładniej.
spaliny przekazują swoje ciepło do układu podczas ruchu. im większa prędkość ruchu tych spalin i im dłuższa droga z wymiennika do komina tym więcej tego ciepła jest z nich przekazywane i tym mniej ucieknie przez komin. jednocześnie im mniejsza ich prędkość tym mniejsza wymiana a jak spaliny stoją to wymiana prawie nie zachodzi. ale to nie wszystko. poza spalinami jest w kotle jeszcze ciepło pochodzące z "ogniska" i ono jest przekazywane przez promieniowanie i konwekcję jeśli dobrze pamiętam. a spaliny stoją więc nie ma emisji ciepła z kotła do atmosfery. straty zaś powstają pomiędzy kotłem a otoczeniem.
minimalizacja tych strat polega na izolowaniu termicznym kotła poprzez "otulenie" wełną mineralną wymiennika przed zamknięciem go w obudowie - tej pięknie malowanej jak u Twojego lidera rankingu. tylko jest pewna granica opłacalności tej grubości izolacji. straty będą zawsze niestety.
tak samo występują straty po drugiej stronie kotła czyli w układzie CO. woda w nim stygnie "na stojąco" potem jak już pompka ruszy woda trafi do kotła gdzie zostanie ponownie podgrzana.

co do kłopotu z pojęciem jak to działa po wyłączeniu pompki i dmuchawy
to nie palnik gazowy ani silnik spalinowy że po odcięciu dopływu powietrza następuje stop.
w komorze spalania jest jeszcze sporo powietrza i żar oraz ogień. to się nie wyłączy jak światło po naciśnięciu przycisku. jest tam jeszcze sporo energii, która jest przekazywana do układu nawet gdy kocioł nie pracuje przez np godzinę. spróbuj zgasić ognisko ale stosując tylko metodę niedokładania opału. będzie się palić jeszcze długo nim żar zgaśnie a złoże wystygnie.
a jak podtrzymanie jest długie to sterownik ma taką opcję że sypnie garstkę węgla i dmuchnie przez kilkanaście sekund żeby żar nie zgasł i żeby potem kocioł miał mniej pracy gdy znów się włączy


teraz rozumiesz????

i w temacie tego co pisze darase a Ty nie ogarniasz.
woda w rurze która kiedyś do swojego domu podłaczysz ma temperaturę w okolicy 8stC żeby mogła zacząć ogrzewać dom musimy ją podgrzać powyżej 30st i właśnie tej części energii którą zużyjemy na podgrzanie o 22st nie odzyskamy. odzyskamy dopiero to co powyżej tej wartości ponieważ tylko z tego ciepła skorzystamy

wróć jak zbudujesz

Vasko
09-06-2012, 16:24
Tak to jest jeszcze pewnie kocioł który zalega od zimy na magazynie, jeśli doliczysz 250 za wysyłkę to już nie jest tak tanio, wychodzi prawie tyle co po podwyżce.
Ta sama hurtownia ma wystawionego RBRa 40kW na Brucerze, takiej mocy kotła nie ma w produkcji, jest 35kW, większy 47.
Starego Brucera też się nie montuje do tych kotłów. Obecnie Burner-S i nowa Ekoenergia.

No właśnie, na czym polegają różnice pomiędzy Brucerem, Burner-Sem i Ekoenergią?

Vasko
09-06-2012, 16:27
... utrzesz nam nosa albo zrobię ci promocję po starej znajomości na jakiś dobry kociołek z porządnym sterowaniem.

To ja poproszę promocję na porządny RBR z eColem ... tylko jeszcze nie wiem jaka retortę wstawić :)

zawijan
09-06-2012, 17:12
To ja poproszę promocję na porządny RBR z eColem ... tylko jeszcze nie wiem jaka retortę wstawić :)

Sam jestem ciekaw, jaka jest najlepsza.
Proszę tylko z rzeczowymi uzasadnieniami.

minertu
10-06-2012, 09:57
Dobre pytanie jaka jest najlepsza.
Moim zdaniem są na tym samym poziomie jeżeli chodzi o sprawność.
Różnica jest w konstrukcji leja z kosza zasypowego (szerszy) oraz samego paleniska.
W Brucerze,ekoenergii jest osadzana na silikonie natomiast Burner-S jest zbudowany z segmentów,którymi
można dopasować się do odpowiedniej mocy.

zawijan
10-06-2012, 10:51
Moim zdaniem...

Tylko takie różnice widzisz?
Bardzo powierzchowna odpowiedź.
Powiedziałbym - wymijająca.

sebsa
10-06-2012, 11:28
Wady palnika RGM 25 Brucer zaobserwowane po dwuletniej jego eksploatacji. Dymienie z zasobnika. Zbyt krótki, co przekłada się w większości przypadków na małą pojemność koszy zasypowych. Konieczność okresowego uszczelniania silikonem wysokotemperaturowym. Zbyt duża gardziel paleniska związana z dużą rozpiętością mocy Brucera. W efekcie czego w kotłach 16kW montowany jest palnik o mocy do 40kW (pewnie nawet większej). Niska sprawność w okresach przejściowych, przy niewielkim zapotrzebowaniu na ciepło. Ekoenergii oraz Burner-S nie użytkowałem - nie mam więc żadnego porównania.

zawijan
10-06-2012, 11:51
Ekoenergii oraz Burner-S nie użytkowałem - nie mam więc żadnego porównania.

A jakieś inne (oprócz Brucera) eksploatowałeś?

berdnard
10-06-2012, 14:04
Witam, Oto moje spostrzeżenia z użytkowania palenia piecem z podajnikiem ślimakowym od 12 lat z takimi podajnikami jak: zwykły podajnik fajkowy 25 KV, obrotowy palnik 50 KV, brucer jeden z pierwszych wyprodukowanych i na chwilę obecną podajnik burner- s 25KV. na dzień dzisiejszy burner spełnia moje wyśrubowane wymogi paląc groszkiem grubym, eko groszkiem i płukanym miałem- bez kamienia spełnia moje oczekiwania tzn. czystość palenia, uniwersalność różnych węgli - spiekalność i prawie bez awaryjność pracy. A oto moje plusy w czym palnik burner jest lepszy od innych:
1. Większa strefa odgazowania węgla- żaru- wyższa komora od ślimaka do dolnych dysz nadmuchowych- czyścij i spala;
2. Dysze palnika maja większą przepustowość i można zastosować miejszy wentylator o mniejszym sprężu i mocy- oszczędność prądu;
3. uniwersalność mocy palnika- zaklejanie pojedynczych dysz- otworów, szybkość zaklejania lub udrążania bez konieczności wyciągania palnika z pieca;
4. Burner- segmenty raz zaklejone i skręcone szpilkami tworzą szczelność na długie lata;
5. Segmenty na przeciwzwoju ślimaka można wymienić a w Brucerze po 5 latach odlew jest wytarty i wtedy należy wymienić cały podajnik;
6. Łatwość czyszczenia komory powietrznej;
7. Dużo większa komora zsypowa z kosza do ślimaka- węgiel się nie zawiesza o większej średnicy a miał o dużej wilgotności;
9. Minusem jakie maja wszystkie palniki Bruceropodobne to jest źle zrobiony odlew- za krotki między ścianą zsypową z kosza a początkiem przykręcenia przekładni do odlewu podajnika- pomiędzy ślimakiem a przekładnią drobny węgiel wpada i uszkadza zimering i wyciera się aluminiowa pokrywa przekładni- korozja;
JEDYNĄ WADĄ BURNERA- S JEST BRAK DOSTĘPU ZAKUPU SAMEGO PODAJNIKA BEZ KOTŁA pozdrawiam

minertu
10-06-2012, 17:32
Tylko takie różnice widzisz?
Bardzo powierzchowna odpowiedź.
Powiedziałbym - wymijająca.
Nie użytkowałem go więc więcej nie napiszę bo jak pisać o czymś czego się nie posiada?
Możliwe,że 22.06 coś mi się uda załatwić jeszcze przed sezonem :)

sebsa
10-06-2012, 17:52
A jakieś inne (oprócz Brucera) eksploatowałeś?
Nie rozumiem do czego zmierzasz. Próbujesz zdyskredytować mój wpis? Napisałem wyraźnie co mi przeszkadza z punktu widzenia użytkownika w toku eksploatacji. Nie silę się na jakieś pseudonaukowe wpisy i takie tam. Rozumiem, że mam być zadowolony bo pewnie posiadacze innych rozwiązań mają jeszcze gorzej. Odpowiadając na Twoje pytanie - niemal co dzień jestem u kuzyna, który użytkuje Hef-a Eko Plusa. Kocioł ma już 10 lat, zamontowano w nim najzwyklejszą retortę. Nigdy nie zaobserwowałem u niego dymienia, nie musi nic uszczelniać silikonem, gardziel palnika jest dużo mniejsza. Spala niemal te same groszki co ja. Życzyłbym sobie takiego popiołu w szufladzie. W każdym bądź razie na Ecoali nie udało mi się osiągnąć nic takiego.

zawijan
10-06-2012, 18:06
Próbujesz zdyskredytować mój wpis?

Nie próbuję.
Masz prawo być niezadowolony.
Ja sam o Brucerze pisałem jeszcze gorzej.

zawijan
10-06-2012, 18:08
Oto moje spostrzeżenia...

Tak. Potwierdzam.

sebsa
10-06-2012, 18:26
Witam, Oto moje spostrzeżenia...

Bernard ten grubszy węgiel o którym piszesz to Orzech II?

berdnard
10-06-2012, 19:00
Bernard ten grubszy węgiel o którym piszesz to Orzech II?
witam ten węgiel grubszy można zaliczyć do orzecha2 25 klc z kwk -piast kruszunyj z kostki paliłem całą zimę burner spisał się zasługując na pochwałę ZAWIJANÓW ale od wiosny pale miałym drobnym 23 klc płukany z kwk piast i uwarzam że burner topiero pokazał swoje oblicze on jest stworzony do palenia dobrego miału ktury jest durzo tańszy i dostępny jak dobry eko-groszek i groszek zapomniałem napisać że muj pierwszy piec jak go tak można nazywać był z podajnikiem tłokowym po pierwszej zimie wyleciał z kotłowni razem z producentem pozdrawiam

darase
10-06-2012, 19:01
Hmm... a ja jestem z Brucera zadowolony :)
Spalam najtańsze eko i gdy dać więcej "powera" to nawet płomień jest idealnie na środeczku. Brucer lubi bardziej pracę dwustanową ze względu na swoją wielkość. Zapewne Burner-S jest "lepszejszy", tem. podajnika jest niska w przeciwieństwie do tem. podajnika Brucera.

Jarecki79
10-06-2012, 19:13
Swego czasu pisałem, że pewne rewelacje zweryfikuje rynek.
Pada właśnie mit o "Wielo czy tam kilkukrotnie" wyższej żywotności palnika żeliwnego...
inne kwestie były wielokrotnie opisywane, więc sensu nie widzę, aby do tematu wracać.

Swego czasu pisałem także o tym, że żeliwo jest mniej odporne na procesy tarcia, odpowiedzią było coś w stylu,że tutaj pracuje żeliwo z żeliwem itd...
Swego czasu pytałem także co wyjdzie taniej, czy wymiana stalowego ślimaka co 4-5sezonów czy może wymiana korpusu żeliwnego...?....

W ekoenergii idzie wymienić sam człon paleniska...... - to tak w ramach uzupełnienia -aha sam korpus odlewu ekoenergii jest też grubszy od brucera...
Nie można jednak zapominać o użytkownikach, którzy są z brucera bardzo zadowoleni!

Mam swoje zdanie co do wymiarów samego paleniska oprócz tylko samego aspektu jego napowietrzenia.

Moim zdaniem rozwiązaniem nie było stosowanie palników obrotowych, ale brucer ze swoją dużą głowicą spalającą jakoś wielce lepszy nie jest.
Tutaj kłaniają się m.in. obecne próby kol.minertu z mniejszą głowicą. Uważam,że dobrą drogę pokazała mała ekoenergia, tędy trzeba iść i sprawy poprawiać.

Teraz zarysowują się także dwie nowe koncepcje i uważam,że ta druga bardziej słuszna.
Są palniki z mniejszą głowicą spalającą, szeroką gardzielą na zejście paliwa z kosza i albo przeciwzwojem w strefie spalania albo jak pokazują ostatnie wyroby innym kątem na wejście paliwa w strefę spalania. Inny kąt na wejście paliwa do strefy spalania daje możliwość spalania miałów bez większych problemów i z lepszym efektem wizualnym w popielniku.... opiera się to na sprawdzonej fajce i chyba słusznie, bo strefa odgazowania odpowiednio głęboka a także brak przesady z wielkością otworu paleniskowego. Czy to droga słuszna? - przekonamy się za 4-5lat. Na podstawie pracy retort fajkowych nie należy się jednak spodziewać większych bóli. Sam widzę jeden problem, ale czy słusznie- to czas pokaże. Jeden z dużych producentów wszedł w temat i można się spodziewać pierwszych opinii w nadchodzącym sezonie grzewczym. Sprawę będę bacznie śledził.

Jedno dla mnie jest niezmienne - wszystko weryfikuje rynek, spływające z niego informacje pozwalają na podejmowanie konkretnych działań i poprawki w konkretnych obszarach produktu. Wszystko można i należy udoskonalać.

minertu
10-06-2012, 19:13
Mogę potwierdzić wpis bernarda i wierzę,że tak jest bo kiedyś pokazywał mi co w swojej kotłowni ma.
Dla nas BURNER-S jest nie dostępny a jemu się udało :)

zawijan
10-06-2012, 19:14
BURNER-S jest lepszy od BRUCER-a i brucero-pochodnych. Piszę to jako współtwórca obu tych konstrukcji.
Pisałem o tym już wiele razy w swoim poradniku i na tym forum.

minertu
10-06-2012, 19:28
BURNER-S jest lepszy od BRUCER-a i brucero-pochodnych. Piszę to jako współtwórca obu tych konstrukcji.
Pisałem o tym już wiele razy w swoim poradniku i na tym forum.
Dlatego moim zdaniem warto Brucera zmodyfikować.Tym bardziej,że Burner-S jest nie dostępny bez kotła.
Mniejsza dysza już jest praktycznie gotowa.Jest ona od dawna ale przeszła jeszcze mały lifting.

darase
10-06-2012, 19:29
Tak, jeśli siądzie moje Ogniwo z Brucerem to zapewne będzie już następca Burnera-S i wtedy zmienię :)

berdnard
10-06-2012, 19:49
Witam tak tylko do dobrego palnika burnera-s potrzeba takiej samej drugiej połówki - bo do tanga trzeba dwojga i wtedy taniec wychodzi superowo pozdr.

minertu
10-06-2012, 20:01
Witam tak tylko do dobrego palnika burnera-s potrzeba takiej samej drugiej połówki - bo do tanga trzeba dwojga i wtedy taniec wychodzi superowo pozdr.
Zapewne masz na myśli sterowanie?
Czym teraz jest sterowany Twój kocioł?

berdnard
10-06-2012, 20:23
Zapewne masz na myśli sterowanie?
Czym teraz jest sterowany Twój kocioł?
witam ja go już dawno ochrzciłem i nie zmienię ani nazwy ani jego pracuje z jedną dmuchawą i podajnikiem z chwilą włączenia podajnika włącza się druga mniejsza dmuchawa oryginalnie to ma nazwę rt 09 pid a pracą pompy-utrzymania w mieszkaniu komfortu myśli druga połuwka burnera-s i robi w sposób wyśmienity tak jak jego wspulnik burner-s

minertu
10-06-2012, 20:30
witam ja go już dawno ochrzciłem i nie zmienię ani nazwy ani jego pracuje z jedną dmuchawą i podajnikiem z chwilą włączenia podajnika włącza się druga mniejsza dmuchawa oryginalnie to ma nazwę rt 09 pid a pracą pompy-utrzymania w mieszkaniu komfortu myśli druga połuwka burnera-s i robi w sposób wyśmienity tak jak jego wspulnik burner-s
Każdy swoje preferuje.
Ja jestem dalej za eCoalem i jeżeli bym miał zmienić to na bruliego.Właśnie go testuję z nowym softem.

sebsa
10-06-2012, 20:33
Witam, Oto moje spostrzeżenia...
5. Segmenty na przeciwzwoju ślimaka można wymienić a w Brucerze po 5 latach odlew jest wytarty i wtedy należy wymienić cały podajnik;

Z tym twierdzeniem chyba się nie zgodzę. Dlaczego piszesz o takim okresie. Większość brucerów pracujących aktualnie w piecach nie ma jeszcze 5 lat. Opierasz się na jakiś danych, informacjach z rynku itd. Niech potwierdzi Zawijan - ale 5 lat temu to dopiero wprowadzano ten palnik do produkcji... Poza tym nie rozumiem. Co się wyciera? Ślimak, czy cały palnik. Być może będzie możliwość wymiany ślimaka jeśli to zjawisko będzie rzeczywiście się nasilało.

berdnard
10-06-2012, 21:44
Z tym twierdzeniem chyba się nie zgodzę. Dlaczego piszesz o takim okresie. Większość brucerów pracujących aktualnie w piecach nie ma jeszcze 5 lat. Opierasz się na jakiś danych, informacjach z rynku itd. Niech potwierdzi Zawijan - ale 5 lat temu to dopiero wprowadzano ten palnik do produkcji... Poza tym nie rozumiem. Co się wyciera? Ślimak, czy cały palnik. Być może będzie możliwość wymiany ślimaka jeśli to zjawisko będzie rzeczywiście się nasilało.

witam ślimak będzie cały a obudowie palnika w miejscu gdzie przeciwzwuj ślimaka pracuje w zależności jakim grubym węglem palisz będzie po prostu dziura lub pęknie obudowa mam przecięty podajnik kątówką w poprzek miejcse w obudowie zostało około 3 mm mięsa po około 3 pełnych latach palenia a palnik mialem prototypowy bez obrubki jeden z pierwszych jakie wyszły pozdr

jack18
10-06-2012, 22:55
witam ślimak będzie cały a obudowie palnika w miejscu gdzie przeciwzwuj ślimaka pracuje w zależności jakim grubym węglem palisz będzie po prostu dziura lub pęknie obudowa mam przecięty podajnik kątówką w poprzek miejcse w obudowie zostało około 3 mm mięsa po około 3 pełnych latach palenia a palnik mialem prototypowy bez obrubki jeden z pierwszych jakie wyszły pozdr

Jeśli tak to uważam ze posiadacze brucera po jego uszkodzeniu powinni mieć możliwość wymiany na burnera. Raczej na brucera już nikt wymienić tego chciał nie będzie..U mnie na razie śmiga, ale ma dopiero 2 sezony..

SUSPENSER
10-06-2012, 23:12
W Brucerze,ekoenergii jest osadzana na silikonie natomiast Burner-S jest zbudowany z segmentów,którymi
można dopasować się do odpowiedniej mocy.

Czy ktoś już to dopasowywał ?

Jeśli tak to skąd wziął krótszego/dłuższego od standardowego ślimaka ?

sebsa
10-06-2012, 23:29
Nie próbuję.
Masz prawo być niezadowolony.
Ja sam o Brucerze pisałem jeszcze gorzej.
Napiszę tylko, że po tym wpisie opadły mi ręce. Dalej nie warto... Ja nie pamiętam byś kiedykolwiek pisał coś źle o Brucerze (przynajmniej tu na forum i na swoim blogu). Pamiętam za to wojenki z Jareckim. Pamiętam jak nie przyjmowałeś do wiadomości, że to czy owo jest niedopracowane... Jeśli przyznajesz mi prawo bycia niezadowolonym, napisz proszę do kogo mam kierować swoje obiekcje w tym temacie. Do producenta kotła, producenta samego palnika (dawnego Centrozapu), sprzedawcy pieca, czy do kogoś jeszcze innego. 3 lata użytkowania Brucera przez kolegę Bernarda i "trach" to jest ta wielokrotnie wyższa żywotność produktu i brak efektu zmęczenia materiału o którym pisałeś w poście otwierającym temat "Palnik BRUCER + sterownik eCoal". Proszę o informację, bo być może muszę już zacząć rozglądać się za nowym palnikiem na sezon 2013/2014. A tylko rok czasu przede mną....

darase
10-06-2012, 23:41
Na piec 5lat gwarancji na sterownik i silnik 2lata, mam nadzieję że sprzęt gwarancję wytrzyma :)

berdnard
10-06-2012, 23:47
witam ja wcale nie napisałem że po 3-latach pękneła mi obudowa podajnika tylko po 3 - latach urzytkowania w miejscu gdzie pracuje przeciwzwuj obudowa zmiejszyła sie do grubosci 3 mm a w innym miejcsu ma ponad 5 mm mieżyłem dzisiaj a slimak z brucera jest krutszy od ślimaka burnera 4-segmentowego dokładnie o 1-segment pozdr

timon120777
11-06-2012, 06:35
Czy ktoś już to dopasowywał ?

Jeśli tak to skąd wziął krótszego/dłuższego od standardowego ślimaka ?

dobre pytanie
czy ktoś zmieniał ilość segmentów skoro można????
czy są dostępne krótsze ślimaki????

i pytanie do użytkowników Burnera-s w kotłach różnej mocy- z ilu członów składają się wasze palniki????
Bo z tego co widzę w ulotkach to niezależnie od mocy są 4 człony- a może to tylko zdjęcie poglądowe???

minertu
11-06-2012, 06:48
Członów jest tyle samo,ślimak zostaje ten sam.
Zmieniamy tylko człony z odpowiednia ilością otworów napowietrzających,tak przynajmniej kiedyś słyszałem.
Na rynku kupić się nie da ale myślę,że telefon do Ogniwa można wykonać i zapytać czy byłby problem z zakupem.
zawijan czy zgadzasz się ze mną.

zawijan
11-06-2012, 07:02
witam ślimak będzie cały a obudowie palnika w miejscu gdzie przeciwzwuj ślimaka pracuje w zależności jakim grubym węglem palisz będzie po prostu dziura lub pęknie obudowa mam przecięty podajnik kątówką w poprzek miejcse w obudowie zostało około 3 mm mięsa po około 3 pełnych latach palenia a palnik mialem prototypowy bez obrubki jeden z pierwszych jakie wyszły pozdr

Te 3mm wystarczy na sporo dłużej niż 2 lata.

zawijan
11-06-2012, 07:05
Ja nie pamiętam byś kiedykolwiek pisał coś źle o Brucerze (przynajmniej tu na forum i na swoim blogu).

Pisałem, pisałem.
A skąd się wziął BURNER? Tak sobie dla zabawy?

zawijan
11-06-2012, 07:13
i pytanie do użytkowników Burnera-s w kotłach różnej mocy- z ilu członów składają się wasze palniki????
Bo z tego co widzę w ulotkach to niezależnie od mocy są 4 człony- a może to tylko zdjęcie poglądowe???

Też już o tym pisałem, ale czytacie tylko to, co chcecie.
Była pierwsza krótka partia BURNER-ów o większej ilości członów (jeszcze w 2009r.).
Od 2010r. są tylko 4-członowe. Z tym samym ślimakiem.
Zmieniając moc kotła - zmienia się człony na inne, lub zakleja stosownie otwory. Jak kto woli.

pawelo_pl
11-06-2012, 07:36
Swego czasu pisałem, że pewne rewelacje zweryfikuje rynek.
Pada właśnie mit o "Wielo czy tam kilkukrotnie" wyższej żywotności palnika żeliwnego...
inne kwestie były wielokrotnie opisywane, więc sensu nie widzę, aby do tematu wracać.

Swego czasu pisałem także o tym, że żeliwo jest mniej odporne na procesy tarcia, odpowiedzią było coś w stylu,że tutaj pracuje żeliwo z żeliwem itd...
Swego czasu pytałem także co wyjdzie taniej, czy wymiana stalowego ślimaka co 4-5sezonów czy może wymiana korpusu żeliwnego...?....


Niestety muszę potwierdzić słowa @Jareckiego u mnie widać wyraźne ubytki w żeliwnym ślimaku Brucera po trzech latach palenia.

Jarecki79
11-06-2012, 08:37
Nie pamiętam krytyki brucera z zawijana strony, wręcz odwrotnie. Pamiętam upieranie się, że wszystko jest ok.
Także na pokazie w Pleszewie, gdy zgłaszane były pewne uwagi.

Pamiętam,że to nic, że pali się bliżej kosza itd....

Burner moim zdaniem powstał jako odpowiedź na poprawiony produkt ekoenergii składający się ze ślimaka, części montażu kosza oraz części paleniskowej, czyli produkt rozbierany. To w ekoenergii poprawiono mocowanie kosza.... To w ekoenergii wykonano grubszy odlew korpusu....

O wycieraniu się żeliwa nie pisałem wówczas z kosmosu, tylko na podstawie doświadczeń z palnikami obrotowymi z głowicami żeliwnymi, ale cóż...
Nie ma jeszcze co panikować, ale obserwować warto. Mam nadzieję, że części eksploatacyjne będa dostępne, podobnie jak do palników fajkowych.

zawijan
11-06-2012, 10:25
Burner moim zdaniem powstał jako odpowiedź na poprawiony produkt ekoenergii...

Znowu coś wiesz lepiej ode mnie...

minertu
11-06-2012, 14:43
Na piec 5lat gwarancji na sterownik i silnik 2lata, mam nadzieję że sprzęt gwarancję wytrzyma :)
Mała poprawka , na piec 4 lata .

darase
11-06-2012, 14:47
Minertu mała poprawka ja mam jeszcze na 5 lat :)

Piotrek42
11-06-2012, 15:08
Nie pamiętam krytyki brucera z zawijana strony, wręcz odwrotnie. Pamiętam upieranie się, że wszystko jest ok.
Także na pokazie w Pleszewie, gdy zgłaszane były pewne uwagi.

Pamiętam,że to nic, że pali się bliżej kosza itd....

.

A ja pamiętam... byłem w Zabrzu i Zawijan o tym mówił.... mówił rówież że konstrukcja brucera została zaniechana i zaczęli pracę na konstrukcja burnera,bo brucer nie spełniał ich oczekiwań

berdnard
11-06-2012, 21:50
w załączniku zdjęcie

Adrianna66
11-06-2012, 22:10
W wyborze kotła nigdy jakoś nie brałam pod uwagę tego wymienionego powyżej . Nie wiem czy jest dobry czy nie .Koleżanka poleciła mi kocioł firmy EKOWITT . Tak go chwaliła ,że sama go w końcu kupiłam . Sprawuje się bardzo dobrze . Wybrałam ten z podajnikiem tłokowym .

adkwapniewski
11-06-2012, 22:16
W wyborze kotła nigdy jakoś nie brałam pod uwagę tego wymienionego powyżej . Nie wiem czy jest dobry czy nie .Koleżanka poleciła mi kocioł firmy EKOWITT . Tak go chwaliła ,że sama go w końcu kupiłam . Sprawuje się bardzo dobrze . Wybrałam ten z podajnikiem tłokowym .

Jak jest taki super to wklej proszę zdjęcia z Twojej kotłowni. Jak nie wklejisz to pewnie nie masz tego kotła tylko Ktoś Ci płaci za tą "piękną" reklamę.

Wymienionego powyżej ? Kocioł Brucer tak ? Masakra :rotfl:

zbigmaz01
11-06-2012, 22:36
Wymienionego powyżej ? Kocioł Brucer tak ? Masakra :rotfl:
Nie kocioł a palnik :)

darase
11-06-2012, 22:40
Zbigmaz koleżanka pisała o piecu Brucer :D

karoka65
11-06-2012, 23:30
Dajcie spokój niewieście bo już tu nie zajrzy a zawsze przyjemniej jak ta ładniejsza część narodu jest między nami.

minertu
12-06-2012, 03:23
Po tym palniku widzę,że nie był szanowany.

Xerses
12-06-2012, 08:06
Po tym palniku widzę,że nie był szanowany.

A tak z ciekawości co oznacza szanowanie palnika? Niedługo zacznę palić więc warto wiedzieć......... :)

minertu
12-06-2012, 09:26
A tak z ciekawości co oznacza szanowanie palnika? Niedługo zacznę palić więc warto wiedzieć......... :)
Choćby to aby suszyć opał :)

berdnard
12-06-2012, 09:36
w załączniku zdjęcie
witam w tym korpusie podajnika miałem jeszcze pod koniec kariery jego zamontowaną kwadratową dużo mniejszą tak jak ma teraz mała ekoenergia głowicę 25kv z podajnika żywiec i z przerobionym ślimakiem z brucera -przeciwzwuj i paliłem samym orzechem 2 do miału sie nie nadawał napiszę krutko THE-BEST tylko orzech 2 zawieszał sie w nierdzewnym zbiorniku ponieważ gardło w brucerze było za małe-wąskie i piec gasł lub pracował nie stabilnie ten przerobiony ślimak-przeciwzuj z dorobionym sprzegłem i zasłonietym odpowienio w zbiorniku wlot do ślimaka bo slimak z brucera jest krutrzy o 4 cm zdał egzamin w tegoroczną zime w palniku burner-s paląc orzechem 2 do miału sie nie nadawał-musiałem zamontowc oryginalny z burnera-s pałąc dobrym płukanym dużo tańszym miałem od orzecha 2 to takie moje chobby może namówie jedną z moich inż-ek to mi wklei zdjęcia bo na komp sie nie znam i nie pragne tego ustrojstwa-uzalerznienia pozdr

berdnard
14-06-2012, 09:22
WITAM TIMON ja mam 4-segmentowy z 4-rzędami dysz czyli wg producenta 25kv on może pracować nawet na oko i 40kv i na oko 5kv-odpowiednio zaklejając dysze ja palnik-podajn kosz i ster-niestety nie oryginalny lecz pid -testowałem na podwurku chyba z tydzien paliłem orzechem 2 miałem płukanym i widziałem zachowanie żaru w palniku i to jakie masz spaliny czyste -masz łatwy dostęp do zaklejania i do udrążania odpowiednich dysz i muszę przyznać racje koledze MINERTU moje dysze -rozłorzenie są zbliżone do dysz nowej głowicy kolegi tylko na wyższej edległości od ślimaka do góry palnika dopiero wtedy założyłem palnik do pieca a to miało miejsce w zeszłym roku w lato w brucerze terz tak testowałem z mniejsza głowicą z palnika z żywca a robiłem to na węglach nie spiekających czyli z kwk-piast i weglach z kwk-brzeszcze - bardzo spiekających palnik to jest najważniejsze urządzenie i to on odpowiada za poprawne działanie w każdym piecu a robiłe to po to gdyż węgjel jest coraz gorszej jakości z niższych pokładów jak do tej pory burner-s jest nr1 na mojej liście a miałem ich łącznie 5 pozdr

minertu
15-06-2012, 03:27
muszę przyznać racje koledze MINERTU moje dysze -rozłożenie są zbliżone do dysz nowej głowicy kolegi tylko na wyższej odległości od ślimaka do góry palnika dopiero wtedy założyłem palnik do pieca a to miało miejsce w zeszłym roku w lato w brucerze też tak testowałem z mniejszą głowicą z palnika z żywca a robiłem to na węglach nie spiekających czyli z kwk-piast i węglach z kwk-brzeszcze - bardzo spiekających palnik to jest najważniejsze urządzenie i to on odpowiada za poprawne działanie w każdym piecu a robiłem to po to gdyż węgel jest coraz gorszej jakości z niższych pokładów jak do tej pory burner-s jest nr1 na mojej liście a miałem ich łącznie 5 pozdr
Dla wyjaśnienia dysza to głowica a ona nie jest moim pomysłem.To nie ja ja wymyśliłem.
Dzięki Panom zawijanom dotarłem do pomysłodawcy tej dyszy-nasadki.
Okazało się,że owa dysza-nasadka pracuje od kilku sezonów na palniku Brucer i to z dużym powodzeniem.Sam twórca potwierdził moje obserwacje,że Brucer jest za dużym palnikiem , sama dysza pozwala na sprawniejszą jego pracę .
Przeszła nie mały lifting wg mojego pomysłu ,który również spodobał się samemu pomysłodawcy i z ochotą zostanie on wdrożony do produkcji.
Mam nadzieję,że nie jednemu rozwiąże problemy ze spalaniem,spiekami itp.
Szczególnie pomaga na przewymiarowane kotły.

darase
15-06-2012, 14:27
Minertu oby nasadka była strzałem w 10tkę ale dlaczego budzisz mnie o 3.27 ?

timon120777
15-06-2012, 17:45
berdnard
mój palnik też pierwszej generacji- jego zdjęcia są w moim wątku(stopka)
właśnie jestem w trakcie jego liftingu. zrobilem szamotową wkładkę oraz zatkałem sporą część otworów nadmuchowych- jestem ciekaw jaki to da efekt ale o tym się przekonam jak odpalę kociołek. na razie wszystko leży w kotłowni i czeka na zamontowanie w kotle. jak już to zostanie zrobione zamieszczę na wątku opis przeróbki i fotki. podam że przed zrobieniem wkładki otwór miał wymiary 19x11cm teraz ma 14x11 więc jest dużo mniejszy i mam nadzieję że będzie lepiej prcował. ale o tym jak zacznie być dużo zimniej na dworze

minertu
17-06-2012, 16:19
No aby później nie płakać to przemyśl sprawę 2 razy.

81marek
18-06-2012, 22:01
Witam, po raz kolejny:D. Ok. miesiąc temu zwróciłem się z prośbą o pomoc w dobraniu kotła. Przypomnę dom 135 m2 + 20m2 garaż (155m2 razem) w tym ok. 70m2 podłogówki, reszta to kaloryfery. Do ogrzania również woda w bojlerze ok. 120l. (także w okresie letnim) Dom zbudowany jest z keramzytu 24 + 15 cm styropianu, ale posiada wykusz (bardzo duży mostek termiczny;))dom zaopatrzony w małą nieustawną kotłownię;). Otóż po miesiącu zadawania pytań:confused:, odwiedzeniu kilku instalatorów:wtf: i śledzenia forum "wiem że nic nie wiem:confused:" Na pewno nie upieram się już przy tłokowcu, wiem że kocioł powinien mieć od 11 do 15 Kw:yes:. Na pewno powinien być łatwy do wyczyszczenia (sadza itp.) i mieć dobry serwis, który w trakcie zimy przyjedzie i naprawi bez ściemniania:mad:. No i jak wiadomo, cena adekwatna do produktu.Chciałbym, aby kocioł był na dobre i kaloryczne paliwa, niekoniecznie ekogroszek (cena), może być groszek oraz alternatywa :drewno,pellet, zrębki. Oto zestawienie kotłów które mi doradzono:jawdrop::

- Ogniwo Eko Plus

- RBR Ekounwiersal

- Defro Akm Uni

- Zębiec Merkury

-Stalmark Duo Pid

-Klimosz Ling

-Eko Jastal

-Sztoker

-Opal Uni

-Skam p-Premium

-Sas Groeco

-Taurus Gaur

-Cichewicz Futura Econo Mini 16 kW

Dlatego właśnie zwracam się do fachowców z forum o pomoc w doborze kotła:cool:, bo jak wiadomo instalator instalatorowi nierówny o doświadczeniu nie wspomnę:wiggle:, a kocioł na lata. Wszelka pomoc i cenne uwagi, ewentualne propozycje mile widziane:wave:. Pozdrawiam:D

karoka65
18-06-2012, 22:10
Zapraszałem kolegę z wrocka do obejrzenia kociołków u mnie, niestety nie skorzystał i wpieprzył się w tłoka, wczoraj już widziałem wpis co tu teraz zrobić bo piec przeciąga do ponad 70 stopni a jak zmniejszy parametry to gaśnie i tak sobie teraz będzie kręcił całe lato. później zimę ale będzie miał o czym pisać na forum.
Masz niedaleko, możesz podjechać nawet w niedzielę, ci co nie mają czasu korzystają z takiej możliwości.
Kupić nie musisz.

SUSPENSER
18-06-2012, 22:14
Krótko i na temat: wybrałbym pomiędzy RBR Ekouniwersal a Skam-P Premium.

Vasko
19-06-2012, 08:45
Krótko i na temat: wybrałbym pomiędzy RBR Ekouniwersal a Skam-P Premium.

A czym wg. Ciebie różnią się te piece?
No i sterowanie, Skam ma Cobrę, RBR ma eCola,
Który zestaw w czym jest leszy?

edit: Skam robią też ze sterownikiem Bruli. Do złudzenia przypomina eCola, czy to przypadkiem nie jest ten sam ster z inną nazwą handlową? ;)

darase
19-06-2012, 09:35
Vasko wstyd ;)
Jesteś na forum i nie wiesz że Bruli i eCoal jest dziełem tego samego producenta?
Bruli jest dostępny dla wszystkich, eCoal dla wybrańców i eCoal z najnowszym softem będzie miał to co Bruli. Poczytaj trochę :)

Z podanych kociołków wybrałbym Ogniwo.
Dostajemy w standarcie ster. eCoal i wg kolegi z forum najlepszy palnik Burner-s.