PDA

Zobacz pełną wersję : RANKING KOTŁÓW NA EKO GROSZEK



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 [49] 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92

Vasko
19-06-2012, 10:03
Vasko wstyd ;)
Jesteś na forum i nie wiesz że Bruli i eCoal jest dziełem tego samego producenta?
Bruli jest dostępny dla wszystkich, eCoal dla wybrańców i eCoal z najnowszym softem będzie miał to co Bruli. Poczytaj trochę :)

Z podanych kociołków wybrałbym Ogniwo.
Dostajemy w standarcie ster. eCoal i wg kolegi z forum najlepszy palnik Burner-s.

Oj tam, oj tam :) Chyba nie sądzisz że przeczytałem 650 zakładek o piecach. Człowieku, ja dom buduję, nie mam za wiele czasu ;)

A wracając do tematu, kwestię sterownika możemy pominąć, skoro są te same.
Czyli skupmy się na samych piecach. Ceny tych kotłów są niemal takie same.
Jakie są różnice konstrukcyjne pomiędzy SKAM a RBR?
Coś mi świta że w RBR nie trzeba dawać zaworu 3drogowego, bo ma wlot wody z boku i dużą pojemność wody w środku, w SKAM też tak jest?

timon120777
19-06-2012, 10:19
sterowniki nie są te same ani takie same, eCoal, bruli i Cobra to różne konstrukcje,
co do kotłów zapytaj karoki jareckiego i minertu podeślą Ci kwity to sobie porównasz konstrukcje chociaż i one były porównane w tym wątku tylko trochę wcześniej i dość burzliwie zresztą
Co do zaworu n-drogowego to raczej Twoja instalacja a nie konstrukcja kotła determinować będzie konieczność jego montażu. wielu użytkowników nie posiada zaworu 3D, 4D i nic złego się z tego powodu nie dzieje w ich układach, możesz wykorzystać pompę CWU jako mieszającą jeśli zajdzie potrzeba. wszystko zależy od tego jak złożona będzie Twoja instalacja(jakie temperatury powrotu będą)

Vasko
19-06-2012, 11:03
sterowniki nie są te same ani takie same, eCoal, bruli i Cobra to różne konstrukcje,
co do kotłów zapytaj karoki jareckiego i minertu podeślą Ci kwity to sobie porównasz konstrukcje chociaż i one były porównane w tym wątku tylko trochę wcześniej i dość burzliwie zresztą
Co do zaworu n-drogowego to raczej Twoja instalacja a nie konstrukcja kotła determinować będzie konieczność jego montażu. wielu użytkowników nie posiada zaworu 3D, 4D i nic złego się z tego powodu nie dzieje w ich układach, możesz wykorzystać pompę CWU jako mieszającą jeśli zajdzie potrzeba. wszystko zależy od tego jak złożona będzie Twoja instalacja(jakie temperatury powrotu będą)
A Ty Timon, jaki sterownik byś wybrał do swojego domu? Ja już się mentalnie nastawiłem na eCola, ale chcę mieć najmniej obsługowy, bo często wyjeżdżam na parę dni i lepiej aby żona nie majdrowałą nic przy piecu :)

A przy okazji, w jaki sposób można wykorzystać pompę CWU jako mieszającą?
Poproszę o wytłumaczenie, takie łopatologiczno-fizyczne.

darase
19-06-2012, 11:46
Vasko jeśli masz blisko pieca zbiornik Cwu to ustawiasz pracę pompy Cwu jako Cwu+mieszająca i jedna pompa robi za dwie tzn. dogrzewa Cwu do np. 50st i pilnuje tem. powrotu :)

Vasko
19-06-2012, 17:43
Vasko jeśli masz blisko pieca zbiornik Cwu to ustawiasz pracę pompy Cwu jako Cwu+mieszająca i jedna pompa robi za dwie tzn. dogrzewa Cwu do np. 50st i pilnuje tem. powrotu :)

A tak fizycznie, mamy rurę wychodzącą z piecyka i rurę do niego powracającą
mamy też Boilej CWU z pompką tuż obok piecyka, a teraz co z czym połączyć aby było dobrze?

karoka65
19-06-2012, 18:04
A tak fizycznie, mamy rurę wychodzącą z piecyka i rurę do niego powracającą
mamy też Boilej CWU z pompką tuż obok piecyka, a teraz co z czym połączyć aby było dobrze?
Jeśli masz jedno zasilanie to musisz zrobić odczep na obieg CWU. W kotle RBR-Ekouniwersal masz standardowo dwa wyjścia i dwa powroty.
Na jednym zasilaniu podłączasz CO a na drugim osobny obieg na CWU, na tych obiegach 2 pompki.
Tak jak napisał ci darase możesz pompkę CWU wykorzystać dwojako czyli jako samą CWU lub zaznaczyć w parametrach CWU+mieszająca i wtedy pilnuje ci tepm. CWU a dodatkowo temp. powrotu. W kotle RBR nie ma jakiegoś minimum temp. powrotu i nie trzeba montować zaworu N-drożnego.

karoka65
19-06-2012, 18:08
Vasko DTRki tych kotłów znajdziesz na mojej stronie pod opisami kotłów.

minertu
19-06-2012, 22:40
Aby pompa CWU + mieszająca działała sprawnie wtedy powrót powinien być wspólny.
Czujnik powrotu musi mierzyć sumę powrotów wtedy zadziała prawidłowo CWU+mieszająca.
Zawór 4D nie jest wymogiem ale lepiej można doregulować temp wody w układzie.

timon120777
20-06-2012, 06:25
A Ty Timon, jaki sterownik byś wybrał do swojego domu? Ja już się mentalnie nastawiłem na eCola, ale chcę mieć najmniej obsługowy, bo często wyjeżdżam na parę dni i lepiej aby żona nie majdrowałą nic przy piecu :)

A przy okazji, w jaki sposób można wykorzystać pompę CWU jako mieszającą?
Poproszę o wytłumaczenie, takie łopatologiczno-fizyczne.

ja zaczynałem od zwykłego sdwustanowego z obsługa jednej pompy, potem był również dwustanowy ale bardziej rozbudowany, teraz jest jak w stopce. a jak będzie nowy kociołek to zapewne na rynku pojawi się coś nowszego niż to co do tej pory lub te konstrukcje się rozwiną. będę wybierał na pewno coś co da mi możliwość wyboru trybu pracy(automat+ dwustanowo)
ale to dla Ciebie nie powinno żadnego mieć znaczenia co ja chcę. To jest Twój wybor i ma odpowiadać Twoim preferencjom i oczekiwaniom. Jeśli jak piszesz będziesz często wyjeżdżał to weź eCoala lub Bruli- masz dostęp przez internet z kazdego miejsca. Cobry kontrolować tak nie możesz na razie ale ona również pracuje w automacie i nie będzie musiała Twoja połowica w niej grzebać.

Vasko
20-06-2012, 08:29
Vasko DTRki tych kotłów znajdziesz na mojej stronie pod opisami kotłów.

Właśnie przeglądałem DTRkę RBRa i mam pytanie, jak się czyści kanał wylotu spalin z tyłu pieca? Dostęp zerowy a syfki i smoła mogą osiadać.

minertu
20-06-2012, 10:53
Właśnie przeglądałem DTRkę RBRa i mam pytanie, jak się czyści kanał wylotu spalin z tyłu pieca? Dostęp zerowy a syfki i smoła mogą osiadać.

Z tyłu kotła jest czyszczak.Taki przesuwny drążek,przesuwamy go tam i z powrotem.

Xerses
20-06-2012, 16:27
Oj tam, oj tam :) Chyba nie sądzisz że przeczytałem 650 zakładek o piecach. Człowieku, ja dom buduję, nie mam za wiele czasu ;)



Dobre, miałem to samo odczucie gdy tu pierwszy raz zajrzalem :D

karoka65
20-06-2012, 16:43
Właśnie przeglądałem DTRkę RBRa i mam pytanie, jak się czyści kanał wylotu spalin z tyłu pieca? Dostęp zerowy a syfki i smoła mogą osiadać.
Jeśli chodzi ci o kanał pionowy wymiennika to tak jak pisze minertu a jeśli o samą rurę wylotu spalin do komina to jest na kolanie otwór rewizyjny z zaślepką na dwie śrubki.

Wlodek_PID
20-06-2012, 21:19
A ja odwrotnie,zanim zacząłem budować "uczyłem się" budowy dwa lata...
Dzięki temu nie mam...komina w kotłowni ;)

Bo masz komin w salonie...

darase
20-06-2012, 22:39
Hmm, a ten czyszczak dobrze czyści? Czasami nie wystarcza delikatnie przeciągnąć.
Jak wygląda sprawa ze spalinami nie wydostają się przez otwory dźwigni czyszczaka?

Tak jak napisałem wcześniej brak dostępu do kanału pionowego to dla mnie minus.

timon120777
20-06-2012, 23:00
Arturo
nie dość że masz komin w salonie suszarnię(czy pralnię-dla mnei bez różnicy bo to Twój dom-będzie) w kotłowni to z chwilę mieć będziesz kotłownię w sypialni:lol2::lol2::lol2:
skoro kominek dla ozdoby to trzeba było narysować albo fototapetę sobie strzelić
zaoszczędziłbyś na kolejnym kominie i na koszcie kominka.
zejdź na ziemię i wróć jak zbudujesz i pierwszy raz odpalisz kominek bo Twoje urządzenie grzewcze nie da rady albo będzie Ci zimno w pierwszej taryfie

darase
ja też się zastanawiam jak ten "czyścik" da radę po kilku sezonach zwlaszcza gdy nie będzie ktoś palił suchym eko i zanieczyszczenia mocno okleją wymiennik.
poczekam jednak z ferowaniem wyroków na opinie użytkowników za sezon lub dwa. mam jeszcze czas bo moja bestia ma się całkiem nieźle na razie.

Vasko
uwierz mi lub nie ale ja przez cały ten watek przebrnąłem i jeszcze kilka innych zanim wogóle pisać zacząłem. czasem warto się poświęcić żeby potem nie pluć sobie w brodę że się nie próbowało

81marek
21-06-2012, 23:11
Z waszych wypowiedzi widzę, że powinienem się raczej skupić na 6 kotłach tj.
-RBR Ekouniwersal
-Skam Premium
-Ogniwo Eko Plus
-Opal uni
-Cichewicz mini
-EKR Tilgner
czy jeszcze coś z podanej przeze mnie listy jest godne uwagi, zgodnie z parametrami które podałem?

karoka65
21-06-2012, 23:48
RBRa, Skam-p Premium i Sztokera możesz zobaczyć u mnie jak chce ci się podjechać, nie masz daleko.

minertu
22-06-2012, 06:24
Do mnie masz za daleko aby cokolwiek oglądać.
Większość kotłów jest w mojej ofercie.
Godny uwagi jest jeszcze kocioł EKOGREŃ.

darase
22-06-2012, 06:56
EKOGREŃ? Dlaczego jest godny? Ma sterownik z dostępem przez internet? W czym jest lepszy? Ma lepszy palnik od Burner-S?
Wybacz, polecasz bo masz go w ofercie, bo masz najlepszą marżę? :D

Opinie handlujących są mało wiarygodne :D

Piotrek42
22-06-2012, 13:27
Opinie handlujących są mało wiarygodne :D


Hehe to samo miałem powiedzieć :) mi tam podobały się kotły Tilgnera.. zwłaszcza ten na pelety.. i z porządnym sterownikiem :):D

Wlodek_PID
22-06-2012, 15:25
Hehe to samo miałem powiedzieć :) mi tam podobały się kotły Tilgnera.. zwłaszcza ten na pelety.. i z porządnym sterownikiem :):D

Puma!!! Wiedziałem, że się przekonasz....

81marek
22-06-2012, 15:46
Mam pytanie do darase, Piotrek 42 i zawijan jaki kocioł obecnie byście wybrali:confused:

Piotrek42
22-06-2012, 19:46
Puma!!! Wiedziałem, że się przekonasz....

Puma... chyba niepowazny jestes..... widziałem na sterze bruliego....

Piotrek42
22-06-2012, 19:51
81marek Jestes krótko na forum wiec nie wiesz że w lutym zakupiłem drugie kociołek (dla ojca) który będzie zamontowany w budynku gospodarczym 20m od domu, jest to kocioł RBR ekouniwersal 17 Kw ze sterownikiem ecoal i dla mnie jest to nr1, po wizycie w Pleszewie na miejscu drugim uplasowałbym kocioł Tilgner ze sterownikiem,ecoal/bruli, miejsce 3 to ogniwo ze sterem ecoal/bruli i to jest moja cała lista...

81marek
22-06-2012, 20:34
Dzięki za szybką odpowiedź Piotrek42:D, a propos zakupu (RBR) wiem, bo jest to we wcześniejszych postach:D a jak wyglądają rankingi reszty specjalistów:confused: Serdecznie pozdrawiam:D

Piotrek42
22-06-2012, 21:23
81marek Nie jestem specjalistą...jestem zwykłym użytkownikiem kotła na ekogroszek,nie mam nic wspólnego z produkcją, dystrybucją i sprzedażą kotłów, moj ranking to wypadkowa, 1-ilosci spalonego eko,2-jakością spalania,3-funkcjonalnością sterownika,4-jakością wykonania,5-funkcjonalnoscią czyszczenia kotła,i kilkoma dodatkowymi ''pierdołami '' o których sprzedawcy czasami (lub często) ''zapominają'' dodac :)

karoka65
22-06-2012, 21:33
81marek i kilkoma dodatkowymi ''pierdołami '' o których sprzedawcy czasami (lub często) ''zapominają'' dodac :)

Czy podałem ci jakieś nierzetelne informacje, bądź coś zataiłem ?
Bo teraz to już też jestem sprzedawcą, jakoś tak się złożyło :)

zawijan
22-06-2012, 21:46
Mam pytanie do darase, Piotrek 42 i zawijan jaki kocioł obecnie byście wybrali:confused:

Jak to - jaki? Oczywiście swój - OGNIWO EKO PLUS. Gdybym go nie wybrał, to co byłoby warte to moje całe pisanie.
A dlaczego OGNIWO EKO PLUS? Już mówię.
1. Jest to kocioł specjalnie zaprojektowany do palnika BURNER-S. Kształt i wymiary komory dopalania, rusztodeflektor, prędkości spalin w ciągach wymiennika - to wszystko zostało zaprojektowane jako kompleks z palnikiem. I zostało wszechstronnie przebadane i potwierdzone w długotrwałych eksperymentach z pełnym badaniem wszystkich istotnych parametrów pracy kotła.
2. Kotły Tilgnera i Bałki powstały poprzez przekonstruowanie kotłów zasypowych komorowych (RBR Bałki na pewno, bo sami maczaliśmy palce w tej przeróbce, Tilgner prawdopodobnie, bo nie wiem tego na pewno). Kotłów Tilgnera i Bałki nie miałem okazji poddać takim badaniom jak OE+, więc nie mam o nich tak dokładnej wiedzy. Nie mogę więc dokonać konkretnych merytorycznych porównań. Nie mogę ich więc ani pochwalić, ani zganić.
Spełniają one - oczywiście - kryteria IChPW "na znak bezpieczeństwa ekologicznego", jedna takie kryteria spełniają prawie wszystkie kotły automatyczne.
3.Nie zgadzam się też z twierdzeniem SUSPENSERa, że kotły z poziomymi ciągami wymiennika (jak Tilgner i Bałka) są w czyszczeniu łatwiejsze i mniej brudzące, bo jak twierdzi SUSPESER wyciąga z nich pył delikatnie na śmietniczkę i może to robić w białej koszuli i białych skarpetkach.
Chciałbym zwrócić uwagę, że pył z czyszczenia OE+ zrzuca sie po prostu do wnętrza kotła i wyciąga dopiero przy opróżnianiu popielnika, razem z popiołem. Nie wiem, czy SUSPENSER opróżnia popielnik w białej koszuli i skarpetkach. Nie wiem także, czy czyścił własnoręcznie OE+. Ja jednak nie uważam, że czyszczenie OE+ jest trudniejsze i bardziej brudzące. Może jest tylko o kilka minut dłuższe, ale to też kwestia wprawy. Natomiast zdecydowanie pionowe kanały wymiennika można czyścić rzadziej, niż poziome - o czym kilkakrotnie pisałem i z czym większość się zgadza.

Podsumuję tak:
Wszystkie te trzy kotły są dobre. Sądzę, że wybierając którykolwiek z nich - nie zawiedziesz się. Różnice w zużyciu paliwa będą z pewnością nieistotne i bardziej zależne od Twoich umiejętności, niż od konstrukcji tych kotłów. Wybierz ten, który Ci się bardziej podoba.

animuss
22-06-2012, 22:06
jest to kocioł RBR ekouniwersal 17 Kw ze sterownikiem ecoal i dla mnie jest to nr1, po wizycie w Pleszewie .

Nieźle wygląda ten wymiennik ,tego kociołka RBR ekouniwersal zastanawia mnie jedynie ten w plecach pionowy kanał ,który czyści się specjalnym czyszczakiem i nie ma możliwości oceny tej czynności w tym miejscu a przy paleniu na ruszcie awaryjnym drastycznie spada sprawność - b .krótki obieg .

Piotrek42
22-06-2012, 22:29
animuss hehe a co ci sie tam nazbiera???? fajne, proste tanie i szybkie rozwiązanie.

Vld
22-06-2012, 22:34
Jak to - jaki? Oczywiście swój - OGNIWO EKO PLUS. Gdybym go nie wybrał, to co byłoby warte to moje całe pisanie.
A dlaczego OGNIWO EKO PLUS? Już mówię.
1. Jest to kocioł specjalnie zaprojektowany do palnika BURNER-S. Kształt i wymiary komory dopalania, rusztodeflektor, prędkości spalin w ciągach wymiennika - to wszystko zostało zaprojektowane jako kompleks z palnikiem. I zostało wszechstronnie przebadane i potwierdzone w długotrwałych eksperymentach z pełnym badaniem wszystkich istotnych parametrów pracy kotła.

<Osiągając zawrotną sprawność niecałych 40%
no chyba, że zamkniesz oczy przez miesiąc nie czyszcząc kotła to zasmakujesz 50% sprawności>



Podsumuję tak:
Wybierz ten, który Ci się bardziej podoba.

ViVa marketnig!
ViVa Porefesore!!!

karoka65
22-06-2012, 22:37
przy paleniu na ruszcie awaryjnym drastycznie spada sprawność - b .krótki obieg .
Bo to jest kocioł w pełni automatyczny a nie jakiś śmieciuch z możliwością palenia eko groszkiem.
Pisałem już nie raz ruszt awaryjny to dodatek który trzeba traktować jak wskazuje na to jego nazwa.

animuss
22-06-2012, 22:39
animuss hehe a co ci sie tam nazbiera???? fajne, proste tanie i szybkie rozwiązanie.
Mam nadzieję że nic że to jest przemyślane ,chyba ze się urwie ,ale bez lusterka ani rusz nie podejrzysz .Czyszczak ten w plecach musi oczyścić obie powierzchnie pionowe kanału a jest na sztywno na drążku czyli jak jest za bardzo spasowany to przy systemie zamkniętym może spuchnąć i skrobak nie będzie mógł przesuwać się po całej powierzchni .Jeżeli jest spory luz to nie zgarnie wszystkiego w kanale .Będzie trzeba chyba jeszcze wymieniać uszczelnienie drążka .

Piotrek42
22-06-2012, 22:54
odpowiem ci po następnym sezonie, jak się czysci... a reszte to pewnie za 10 lat:)

karoka65
22-06-2012, 22:59
Nie jest to stosowane od wczoraj i jakoś nic się nie urywa, nic nie puchnie, i jak można doczytać na wątku o tym kotle to użytkownicy bardzo zadowoleni z wygody czyszczenia oraz pracy kotła.

animuss
22-06-2012, 23:04
odpowiem ci po następnym sezonie, jak się czysci... a reszte to pewnie za 10 lat:)

Taki test jest najlepszy najbardziej wiarygodny ,jednak nie możesz pozwolić sobie na palenie czymś mokrym nawet z przypadku na ruszcie awaryjnym jak tam się coś zaklei to wtedy dopiero zrobi się problem .

karoka65
22-06-2012, 23:16
Taki test jest najlepszy najbardziej wiarygodny ,jednak nie możesz pozwolić sobie na palenie czymś mokrym nawet z przypadku na ruszcie awaryjnym jak tam się coś zaklei to wtedy dopiero zrobi się problem .
Na każdym kotle pisze: Używać tylko suchego paliwa.
Właśnie dlatego jest ta kierownica spalin żeby się tam nie kleiło, zobacz jeszcze raz jak przebiega droga spalin w obu przypadkach.

animuss
22-06-2012, 23:20
Nie jest to stosowane od wczoraj i jakoś nic się nie urywa, nic nie puchnie, i jak można doczytać na wątku o tym kotle to użytkownicy bardzo zadowoleni z wygody czyszczenia oraz pracy kotła.

Nie chce tu nikogo straszyć to tylko teoria w praktyce pewnie wszystko działa dobrze.

Piotrek42
22-06-2012, 23:21
Taki test jest najlepszy najbardziej wiarygodny ,jednak nie możesz pozwolić sobie na palenie czymś mokrym nawet z przypadku na ruszcie awaryjnym jak tam się coś zaklei to wtedy dopiero zrobi się problem .

hmm ja tam mam swój sposób na zaklejenie scianek... oczywiście z lenistwa:) bo mi sie czyscić nigdy nie chce ;) podawanie-max, dmucha -max ze 2-3 łyżki sadpalu na palnik i tak z 20-30min, ani to ekonomiczne ani ekologiczne ale pożadany efekt przynosi...poprostu przepalam kocioł na ostro..

Wlodek_PID
22-06-2012, 23:21
Puma... chyba niepowazny jestes..... widziałem na sterze bruliego....

Raczej żartowałem. Ale bruli na pellecie? To coś nowego...

Piotrek42
22-06-2012, 23:24
Raczej żartowałem. Ale bruli na pellecie? To coś nowego...

Nie wiem, taki widziałem może testowali? może mają taką produkcje??? nie chciałem się za bardzo demaskowac ze jakąś tam wiedzę posiadam bo ja tam byłem incognito...:cool:

karoka65
22-06-2012, 23:25
Nie chce tu nikogo straszyć to tylko teoria w praktyce pewnie wszystko działa dobrze.
:)

animuss
22-06-2012, 23:26
Na każdym kotle pisze: Używać tylko suchego paliwa.
Właśnie dlatego jest ta kierownica spalin żeby się tam nie kleiło, zobacz jeszcze raz jak przebiega droga spalin w obu przypadkach.
Widziałem, tylko dym przy paleniu na ruszcie awaryjnym na pewno też będzie docierał -stał w tym kanale pionowym .
A kierownica przyda się też jak w lecie czy przy rozruchu ktoś rozpala palnik ,potem po rozpaleniu może przymknąć ją .

81marek
23-06-2012, 00:46
Zawijan dzięki za podpowiedź:wave:, w tym momencie zostały mi już faktycznie tylko 3 kotły do wyboru tj. RBR Ekouniwersal:confused:, EKR Tlinger:confused:Ogniwo Eko Plus:confused: więc jeszcze trochę o nich poczytam, zapytam hydraulika-instalatora i będę kupował. Co do karoka65:cool: to od początku służy radą i zaprasza na bezpośrednie spotkanie z kotłami(żeby nie kupić kota w worku):D. Pozdrawiam:D

minertu
23-06-2012, 06:05
EKOGREŃ? Dlaczego jest godny? Ma sterownik z dostępem przez internet? W czym jest lepszy? Ma lepszy palnik od Burner-S?
Wybacz, polecasz bo masz go w ofercie, bo masz najlepszą marżę? :D

Opinie handlujących są mało wiarygodne :D

Nie widziałeś go a piszesz,ze nie jest godny.
Ma bardzo dobry wymiennik,palnik ekoenergii i może być z sterownikiem bruli.pl
W ofercie mam kotły dobre i to je polecam,nic nie faworyzuję a akurat marżę od nich mam najniższą :P

karoka65
23-06-2012, 07:39
Co do karoka65:cool: to od początku służy radą i zaprasza na bezpośrednie spotkanie z kotłami(żeby nie kupić kota w worku):D. Pozdrawiam:D
Raczej kotła w worku :)

Jarecki79
23-06-2012, 08:50
Dzięki za szybką odpowiedź Piotrek42:D, a propos zakupu (RBR) wiem, bo jest to we wcześniejszych postach:D a jak wyglądają rankingi reszty specjalistów:confused: Serdecznie pozdrawiam:D

Suspenser napisał tutaj:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?65781-RANKING-KOT%C5%81%C3%93W-NA-EKO-GROSZEK&p=5423369&viewfull=1#post5423369

Karoka tutaj:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?65781-RANKING-KOT%C5%81%C3%93W-NA-EKO-GROSZEK&p=5428310&viewfull=1#post5428310

Zawijan walnął swój elaborat reklamowy

Więc teraz ja napiszę dlaczego na to 135m2 warto pomyśleć o Skam-P Premium 12kW, ten kocioł możesz zamówić u Karoki, na chwilę obecną tego mniejszego modelu z tym konkretnym palnikiem nie ma u siebie:

- Kocioł przepracował na rynku 2sezony grzewcze i jest już poza fazą wieku dziecięcego, dopracowany. Wielu użytkowników ogrzewało nim swoje domy o powierzchniach 160m2, w praktyce a nie tylko teorii kociołek świetnie dał sobie z tym radę.

- Posiada indywidualnie przygotowany palnik żeliwny, gdzie mamy szerszą gardziel na zejście paliwa z kosza, ale przede wszystkim odpowiednio dobrana wielkość głowicy spalającej, gdzie nie ma problemów z paleniem się tylko przy koszu zasypowym czy niedopałkach na końcu.... został starannie sprawdzony i dobrany dla kotłów mniejszych mocy

- Jest atest z badań tej mocy

- Wyniki osiąga następujące: praca z nadmiarem mocy 15kW - 2,49kg/h, praca z mocą 12kW - 2,01kg/h, 2gi pomiar 1,98kg/h, praca z moca 3,6kW 1pomiar 0,61kg/h, 3,4kW 0,58kg/h 2pomiar

- Wygodnie się go czyści tylko od przodu z dostępem do każdego kanału.

- Posiada dwupoziomowy awaryjny ruszt żeliwny odlany z dwóch płyt, którymi można wpływać na temperaturę spalin wylotowych przy pracy na niskich mocach, górne mocowanie zostaje na stałe i pomaga w pracy kotła. W dolnej części kotła wypala się to co musi i powinno, płyty żeliwne pomagają w dalszej części, na wymiennik idzie już dużo mniej pyłów i są one szare... Dodatkowo na tym górnym mocowaniu można podczas pracy spalić drobną ilość papierów. Pracując natomiast na dolnym mocowaniu rusztu otrzymujemy zasyp awaryjny o wielkości 36cm szer. na 36cm głęb oraz 32cm wysokość.
Co ważne przy dolnym mocowaniu ruszt wykorzystane jest 100%powierzchni wymiennika wodnego i spaliny mają do pokonania taką samą drogę jak w przypadku automatu.

- Pod względem bezpieczeństwa nawet zrównanie się popiołu z linia palnika nie odetnie drogi spalin do komina

- Wybrać możesz obecnie między sterownikami: RT09pid, Ognik PID-II, za dopłatą: Cobra, Puma, Bruli.
Trwają jeszcze prace nad rozszerzeniem oferty o w sumie 3nowe sterowniki, ale dopóki się wszystko nie zakończy nie będę wymieniał nazw modeli oraz producentów

zawijan
23-06-2012, 10:47
ViVa marketnig!

Napisałbyś od czasu do czasu coś mądrzejszego.
Spróbuj.

zawijan
23-06-2012, 10:55
Zawijan walnął swój elaborat reklamowy
Więc teraz ja napiszę...

Chętnie napisałbym takie elaboraty reklamowe o wszystkich Waszych kotłach.
Niestety, nie dajecie ich do takich badań.
Piszcie więc je sami. Trudno.

Vld
23-06-2012, 13:06
Napisałbyś od czasu do czasu coś mądrzejszego.
Spróbuj.
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?164725-Ranking-paliwa-typu-ekogroszek&p=5430255&viewfull=1#post5430255

SUSPENSER
23-06-2012, 14:14
3.Nie zgadzam się też z twierdzeniem SUSPENSERa, że kotły z poziomymi ciągami wymiennika (jak Tilgner i Bałka) są w czyszczeniu łatwiejsze i mniej brudzące, bo jak twierdzi SUSPESER wyciąga z nich pył delikatnie na śmietniczkę i może to robić w białej koszuli i białych skarpetkach.
Chciałbym zwrócić uwagę, że pył z czyszczenia OE+ zrzuca sie po prostu do wnętrza kotła i wyciąga dopiero przy opróżnianiu popielnika, razem z popiołem. Nie wiem, czy SUSPENSER opróżnia popielnik w białej koszuli i skarpetkach. Nie wiem także, czy czyścił własnoręcznie OE+. Ja jednak nie uważam, że czyszczenie OE+ jest trudniejsze i bardziej brudzące. Może jest tylko o kilka minut dłuższe, ale to też kwestia wprawy.

Znowu to samo wałkujemy ?

Widziałem OE+ u Was w ICHPW, więc wiem jak się go czyści.



Natomiast zdecydowanie pionowe kanały wymiennika można czyścić rzadziej, niż poziome - o czym kilkakrotnie pisałem i z czym większość się zgadza.

Ja się nie zgadzam - przekonaj mnie.

Czy są jakieś badania na to wskazujące czy tylko tak się niektórym wydaje ?

W sumie, jakbym miał polecić kocioł z kanałami pionowymi to faktycznie byłby OE+, więc niech będzie - dołączam go do polecanych RBR i Skam-P.

Skam-P na razie nie można kupić z eCOAL, ale jak zwykle parametry sterownika Bruli są w nim poustawiane u producenta i użytkownik nie musi zbytnio kombinować o ile będzie używał dobrego ekogroszku.
Zobaczymy co nowego będzie w Bruli już niebawem bo ma być także sterownikiem "automatycznym" a nie 2 stanowym jak obecnie.

animuss
23-06-2012, 15:17
Ja się nie zgadzam - przekonaj mnie.

Czy są jakieś badania na to wskazujące czy tylko tak się niektórym wydaje ?

W sumie, jakbym miał polecić kocioł z kanałami pionowymi to faktycznie byłby OE+, więc niech będzie - dołączam go do polecanych RBR i Skam-P.

.
Mam kocioł z pionowymi kanałami a przedtem miałem śmieciucha z poziomymi kanałami i na poziomych kanałach więcej odkładało się sadzy .W smieciuchu paliłem tylko groszkiem .
http://www.ekogroszekcentrum.pl/uploads/images/kotly_c_o_na_ekogroszek_rakoczy_gigar.gif

Piotrek42
23-06-2012, 16:32
animuss Dla uproszczenia, na forum przyjelismy formułę że kanały które są wspawane do pieca poziomo to poziome, a te co stoją pionowo to pionowe (chociaz jest odwrotnie) i ten co podałeś linka jest wg naszej terminologii z pionowymi kanałami :)

animuss
23-06-2012, 17:48
animuss Dla uproszczenia, na forum przyjelismy formułę że kanały które są wspawane do pieca poziomo to poziome, a te co stoją pionowo to pionowe (chociaz jest odwrotnie) i ten co podałeś linka jest wg naszej terminologii z pionowymi kanałami :)
Tak właśnie napisałem że teraz mam z pionowymi kanałami ten z linka czyli tak samo jak OE tylko więcej kanałów.

Wlodek_PID
23-06-2012, 18:11
Chętnie napisałbym takie elaboraty reklamowe o wszystkich Waszych kotłach.
Niestety, nie dajecie ich do takich badań.
Piszcie więc je sami. Trudno.

Ja zupełnie nie rozumiem tych kotlarzy. Mają Instytut, który
im przebada kotły, wystawi opinie i jeszcze zrobi reklamę
na forum. Czysty zysk!

A oni nie chcą. Ciekawe, dlaczego?

Piotrek42
23-06-2012, 21:30
Ja zupełnie nie rozumiem tych kotlarzy. Mają Instytut, który
im przebada kotły, wystawi opinie i jeszcze zrobi reklamę
na forum. Czysty zysk!

A oni nie chcą. Ciekawe, dlaczego?


Daj swoje dane ze sterów albo kody do np techa czy elkektro-systemu.... chcesz zeby wywalili ci wszystkie bugi? czy twoje niedociagnięcia?? TY się dziwisz????:lol2:

Wlodek_PID
23-06-2012, 23:49
Daj swoje dane ze sterów albo kody do np techa czy elkektro-systemu.... chcesz zeby wywalili ci wszystkie bugi? czy twoje niedociagnięcia?? TY się dziwisz????:lol2:

Ciekawa teoria.... :yes:

zawijan
24-06-2012, 12:22
Znowu to samo wałkujemy ?

Ja się nie zgadzam - przekonaj mnie.

Czy są jakieś badania na to wskazujące czy tylko tak się niektórym wydaje ?

Jak widać - ciągle to samo.
Właśnie dlatego, że nie ma badań wskazujących na wymierne różnice. Więc tylko piszemy sobie, jak nam się wydaje. I Tobie, i mnie.
Tobie się wydaje, że poziome kanały czyści się... Mnie się wydaje, że pionowe kanały czyści się...
A jeśli się ze mną nie zgadzasz - przekonaj mnie.

zawijan
24-06-2012, 12:25
Ciekawa teoria.... :yes:

Byłeś u mnie w instytucie z Pumą. Pokazaliśmy Ci,co w niej źle działa.
Potem przestałeś przyjeżdżać.
Ciekawe, czemu się dziwisz?

berdnard
24-06-2012, 13:11
Jak widać - ciągle to samo.
Właśnie dlatego, że nie ma badań wskazujących na wymierne różnice. Więc tylko piszemy sobie, jak nam się wydaje. I Tobie, i mnie.
Tobie się wydaje, że poziome kanały czyści się... Mnie się wydaje, że pionowe kanały czyści się...
A jeśli się ze mną nie zgadzasz - przekonaj mnie.
Witam Zawijanie masz racje że kanały pionowe czyści się dużo lepiej i dokładniej i mniej wymagają czyszczenia jak poziome sam mam piec robiony na zamuwienie -taki chciałem z pionowymi kanałami ktury morze iść na oko 5kv a morzna z niego wycisnąc nawet 50kv -wystarczy jeden ruch-wajchą -regulujesz obieg spalin w kanałach i mam zamontowany tzw czyszczak z łancuchów z prawdziwego zdarzenia wszyskie kanały są czyszczone paroma ruchami a dodatkowo są pokrywy do bardzo dokładnego czyszczenia prawie całego pieca-ręcznie -jak czyszczę zamykam czopuch żeby osad-pył nie szedł w komin-na dach a wszystko idzie do skrzynki z popiołem przez puł roku raz w tygodniu czysciłem u brata piec z kanałami poziomymi -zrezygnowałem napisze krutko to jest nieporozumienie że elita forum dalej pisze takie brednie że w bindże i białej koszuli czyści piec lepiej z poziomymi kanałami pozdr

SUSPENSER
24-06-2012, 13:17
Mam kocioł z pionowymi kanałami a przedtem miałem śmieciucha z poziomymi kanałami i na poziomych kanałach więcej odkładało się sadzy .W smieciuchu paliłem tylko groszkiem .
http://www.ekogroszekcentrum.pl/uploads/images/kotly_c_o_na_ekogroszek_rakoczy_gigar.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.ekogroszekcent rum.pl%2Fuploads%2Fimages%2Fkotly_c_o_na_ekogrosze k_rakoczy_gigar.gif)

Czy poziome MUSIAŁEŚ częściej czyścić, czy CHCIAŁEŚ bo było to łatwiejsze.

Poza tym porównywanie śmieciucha z kotłem stałopalnym [z podajnikiem] też nie jest najszczęśliwsze ...

SUSPENSER
24-06-2012, 13:31
Witam Zawijanie masz racje że kanały pionowe czyści się dużo lepiej i dokładniej i mniej wymagają czyszczenia jak poziome sam mam piec robiony na zamuwienie -taki chciałem z pionowymi kanałami ktury morze iść na oko 5kv a morzna z niego wycisnąc nawet 50kv -wystarczy jeden ruch-wajchą -regulujesz obieg spalin w kanałach i mam zamontowany tzw czyszczak z łancuchów z prawdziwego zdarzenia wszyskie kanały są czyszczone paroma ruchami a dodatkowo są pokrywy do bardzo dokładnego czyszczenia prawie całego pieca-ręcznie -jak czyszczę zamykam czopuch żeby osad-pył nie szedł w komin-na dach a wszystko idzie do skrzynki z popiołem przez puł roku raz w tygodniu czysciłem u brata piec z kanałami poziomymi -zrezygnowałem napisze krutko to jest nieporozumienie że elita forum dalej pisze takie brednie że w bindże i białej koszuli czyści piec lepiej z poziomymi kanałami pozdr

W OE+ takiego systemu czyszczaków nie ma.

Co do łatwości czyszczenia poziomych wrzuciłem kiedyś link do filmiku, który sam nakręciłem, a inny forumowicz wrzucił z czyszczeniem pionowych i ewidentnie było widać co łatwiej, czyściej dla otoczenia i szybciej idzie.

Jeśli nie wierzysz zapraszam do mnie na pokaz czyszczenia w białej koszuli - tu zresztą nie o koszulę chodzi a o łatwość, szybkość i czystość kotłowni [u mnie jest to czyste, wykafelkowane pomieszczenie].

Miałem do czynienia z kotłem z pionowymi i poza trudnym czyszczeniem jest niebezpieczeństwo, że gdy użytkownik na dłużej zapomni o czyszczeniu to kanał nawrotny się zapcha, dym pójdzie zasobnikiem i skończy się to zapaleniem opału w zasobniku - takie zdarzenie miało miejsce u znajomego.

Dla porównania u znajomej pracuje kocioł z poziomymi i dopiero gdy po ponad 2 latach użytkowania kotła [wylot czopucha wprost do komina] poprosiła mnie o pomoc w ustawieniu sterownika okazało się, że nigdy nawet nie otworzyli drzwiczek do czyszczenia wymiennika [były pod osłoną a sprzedawca nie powiedział, że tam są i trzeba tam czyścić] - dziwili się tylko, że komin się często zabrudza i muszą wybierać popiół z wyczystki.

Fakt, że to są skrajne przypadki, ale jak widać przy wylocie czopucha wprost do komina można w ogóle nie czyścić wymiennika poziomego i nic złego [poza spadkiem sprawności i brudzeniem komina] się nie dzieje - przy pionowych nawet nie ma co próbować - znajomy już to "testował".

Jarecki79
24-06-2012, 13:34
Znowu to samo.... i po co?
Były filmy, były zdjęcia i od nowa Polska Ludowa...

Kwestia konstrukcji konkretnego kotła, palnika, jakości spalania z uwzględnieniem na jakiej mocy to głównie pracuje.

Można mieć taki kocioł z kanałami pionowymi, że kogoś szlag na miejscu trafi, bo będzie wymiennik wysoki, trzeba odkręcić izolację, dalej jakies klapki-srapki, dalej wyjąć pierdy w stylu łańcuchy lub inne zawirowacze, dalej wyczyścić, robić w ciasnej kotłowni gimnastykę, aby dostać się do dolnej wyczystki za kosz zasypowy... a jeszcze na złość przy złym puszczeniu instalacji część rur utrudni dostęp do czyszczenia kanałów pionowych.

Będzie lepiej, jak trafimy na niższy wymiennik, z lepszym dostępem do czyszczenia kanałów pionowych i jak to co spadnie- wybierzemy z przodu, tutaj podoba mi się pod tym względem rozwiązanie taurusa żubra, protecha trio czy OE+

Z drugiej mańki można mieć układ poziomy, gdzie ktoś zapoda sito z małej średnicy rur i też się idzie zabić z częstym czyszczeniem dużej ilości rurek.
Można też lepiej, odpowiednia budowa kanałów, jakieś żeliwo, ceramika....

Nie ma co ukrywać, że dostęp do poziomych na wysokości klatki piersiowej jest wygodny i nie trzeba na kolanach klękać, aby syf z dołu i danego boku wybierać
Kwestia wyboru co komu odpowiada

SUSPENSER
24-06-2012, 13:37
Jak widać - ciągle to samo.
Właśnie dlatego, że nie ma badań wskazujących na wymierne różnice. Więc tylko piszemy sobie, jak nam się wydaje. I Tobie, i mnie.
Tobie się wydaje, że poziome kanały czyści się... Mnie się wydaje, że pionowe kanały czyści się...
A jeśli się ze mną nie zgadzasz - przekonaj mnie.

Ok gdy piszesz, że tak Ci się wydaje to jest w porządku, ale gdy piszesz, że:
"http://forum.muratordom.pl/images/misc/quote_icon.png Napisał zawijan http://forum.muratordom.pl/images/buttons/viewpost-right.png (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?p=5429611#post5429611)

Natomiast zdecydowanie pionowe kanały wymiennika można czyścić rzadziej, niż poziome - o czym kilkakrotnie pisałem i z czym większość się zgadza."

to już brzmi w ustach kierownika poważnego instytutu jak rzecz potwierdzona badaniami - a tak nie jest - i to o ten "szczegół" mi chodziło.

SUSPENSER
24-06-2012, 13:41
- Jest atest z badań tej mocy

- Wyniki osiąga następujące: praca z nadmiarem mocy 15kW - 2,49kg/h, praca z mocą 12kW - 2,01kg/h, 2gi pomiar 1,98kg/h, praca z moca 3,6kW 1pomiar 0,61kg/h, 3,4kW 0,58kg/h 2pomiar

Jaka wyszła sprawność na tych mocach [policzyłbym sam, ale nie wiem jakiego węgla użyto] ?

Wlodek_PID
24-06-2012, 13:42
Byłeś u mnie w instytucie z Pumą. Pokazaliśmy Ci,co w niej źle działa.
Potem przestałeś przyjeżdżać.
Ciekawe, czemu się dziwisz?

Ciekawa teoria ....:yes:

berdnard
24-06-2012, 14:16
Witam ja to pisze bo to przeżyłem ten koszmar z piecym z kanałami poziomymi musiałem raz w tygodniu jechac dziesiad km bo piec wymaga czyszczenia po tygodniu palenia a własciciele są niepełnosprawni -wystarczy ruszyc gurny kanal i zgarnac pył-sadza na niższy kanał i tak dalej snieg na dachu czarny nie muwiąc o tym czym sie oddycha piec z poziomymi kanałami 2 razy szybciej zarasta jak z pionowymi kanałami i spada sprawność wiem jest wygogniejszy bo nie trzeba sie schylać klękac odkręcać pokryw ale coś za coś pozdr

zawijan
24-06-2012, 18:07
...pionowe kanały wymiennika można czyścić rzadziej, niż poziome...
to już brzmi w ustach kierownika poważnego instytutu jak rzecz potwierdzona badaniami - a tak nie jest...

Stwierdzenie, że kanały poziome w wymienniku zarastają szybciej, niż pionowe wymaga udowadniania badaniami w takim samym stopniu, jak stwierdzenie, że ze spadkiem temperatury człowiekowi jest chłodniej.
Można badać, czy dwa razy szybciej, czy trzy razy... itd. Jednak sam fakt szybszego zarastania jest zdecydowanie oczywisty.

zawijan
24-06-2012, 18:07
Ciekawa teoria ....:yes:

Faktycznie. Ciekawa.

animuss
24-06-2012, 21:16
Czy poziome MUSIAŁEŚ częściej czyścić, czy CHCIAŁEŚ bo było to łatwiejsze.

Poza tym porównywanie śmieciucha z kotłem stałopalnym [z podajnikiem] też nie jest najszczęśliwsze ...

Nie jest to prawda ,ale zasada jest podobna nawet bardziej uwidoczniona ,nie potrzeba tu żadnych badań przeprowadzać samo prawo powszechnego ciążenia powoduje że to co pojawi się w kanale poziomym a nie może utrzymać się na jego górnej powierzchni kanału opada na powierzchnię dolną i zaczyna ją izolować i spada sprawność .

Vld
24-06-2012, 21:38
opada na powierzchnię dolną i zaczyna ją izolować i spada sprawność .

prawda też jest taka, że ta dolna powierzchnia praktycznie nie bierze udziału w całej zabawie, bo większość ciepła przemieszcza się pod górną powierzchnią.
w pionowych głównie środkiem stąd te zawirowywacze spiralne, na których z kolei już dużo łatwiej osadza się się pyły i sadze.

animuss
25-06-2012, 01:10
prawda też jest taka, że ta dolna powierzchnia praktycznie nie bierze udziału w całej zabawie, bo większość ciepła przemieszcza się pod górną powierzchnią.
w pionowych głównie środkiem stąd te zawirowywacze spiralne, na których z kolei już dużo łatwiej osadza się się pyły i sadze.
Podczas grawitacyjnego przepływu szerokim strumieniem owszem będzie spora różnica temperatur powietrze zdąży się "przegrupować" i ciepło przemieszcza się pod górną powierzchnią ,ale w czasie szybszego ciągu kominowego powstałego wskutek ruchu ogrzanych gazów spalinowych w węższych szczelinach kotła przenoszenie energii przez przewodzenie ciepła polega na przenoszeniu energii wewnątrz ośrodka materialnego lub z jednego ośrodka do drugiego przy ich bezpośrednim zetknięciu z miejsc o temperaturze wyższej do miejsc o temperaturze niższej, przy czym poszczególne cząstki nie wykazują większych zmian położenia. ciepłe powietrze znajduje się w środku strumienia ,zawirowywacze rozwarstwiają-mieszają ten strumień .

zawijan
25-06-2012, 16:18
...w pionowych głównie środkiem stąd te zawirowywacze spiralne, na których z kolei już dużo łatwiej osadza się się pyły i sadze.

Zgadza się. Powierzchnie zawirowywaczy nie są jednak powierzchniami wymiany ciepła. Osadzony na nich pył nie pogarsza wymiany ciepła między spalinami i wodą, która zachodzi poprzez ścianki kanałów spalinowych. A nawet polepsza, bo zmniejszenie przekroju kanałów spalinowych zwiększa prędkość spalin.

Vld
25-06-2012, 17:03
Zgadza się. Powierzchnie zawirowywaczy nie są jednak powierzchniami wymiany ciepła. Osadzony na nich pył nie pogarsza wymiany ciepła między spalinami i wodą, która zachodzi poprzez ścianki kanałów spalinowych. A nawet polepsza, bo zmniejszenie przekroju kanałów spalinowych zwiększa prędkość spalin.

no to mamy odpowiedź na pytanie:
Dlaczego po miesiącu nie czyszczenia OE+16 kW na mocy 3 kW osiągnął zawrotną sprawność 50%?
Dziękuje! Normalnie spać po nocach nie mogłem, ciągle o tym rozmyślając! Uff...!
ps: ale ja ja widzę, znów ze mną dyskutujesz?! już ci się cierpliwość skończyła?!
cytowałem cie? obraziłem cie? napisałem nieprawdę o (twoim, nie twoim)* produkcje?

* różne wersje krążą w necie, raz piszesz mój, innym razem się wyrzekasz, ze nie mój

bez podrowień

jack18
25-06-2012, 17:16
no to mamy odpowiedź na pytanie:
Dlaczego po miesiącu nie czyszczenia OE+16 kW na mocy 3 kW osiągnął zawrotną sprawność 50%?
Dziękuje! Normalnie spać po nocach nie mogłem, ciągle o tym rozmyślając! Uff...!
ps: ale ja ja widzę, znów ze mną dyskutujesz?! już ci się cierpliwość skończyła?!
cytowałem cie? obraziłem cie? napisałem nieprawdę o (twoim, nie twoim)* produkcje?

* różne wersje krążą w necie, raz piszesz mój, innym razem się wyrzekasz, ze nie mój

bez podrowień

Tyle ze post zawijana coś zawiera.....

Vld
25-06-2012, 17:18
Tyle ze post zawijana coś zawiera.....
a twój co zawiera?

zawijan
25-06-2012, 17:22
ps: ale ja ja widzę, znów ze mną dyskutujesz?!

Nie dyskutuję z Tobą. Udzielam informacji czytelnikom.

Vld
25-06-2012, 17:28
cieszę się
jeszcze prosił bym byś mnie nie cytował, bo mi ciśnienie skacze
dziekuje

animuss
25-06-2012, 17:32
jeszcze prosił bym byś mnie nie cytował, bo mi ciśnienie skacze

prawda też jest taka, że ta dolna powierzchnia praktycznie nie bierze udziału w całej zabawie.

Pisząc tak od razu wykazujesz że "poziomaki" mają mniejszą powierzchnię wymiany czyli mniejszą sprawność. 122206

Vld
25-06-2012, 17:43
Pisząc tak od razu wykazujesz że "poziomaki" mają mniejszą powierzchnię wymiany czyli mniejszą sprawność. 122206

to jest bardziej złożone
patrząc z punktu widzenia mocy nominalnej np 25 kW, nie ma problemu, bo objętość i prędkość spalin są wystarczająco duże, by zjawisko nie powstawało, a powierzchnia wymiany się nie zmniejszała.
problem zaczynasz się w momencie jak nie potrzebujesz tak dużej mocy 25 kW i zaczynasz zmniejszać moc palnika. Wtedy maleje powierzchnia wymiany i sprawność, ale dobrą rzeczą jest fakt, że przez ten laminarny przepływ spalin sama temperatura spalin nie spada aż tak mocno jak wynikało by z obniżenia mocy palnika. Pomaga to w utrzymaniu ciągu i dobrej "kondycji" komina. W pionowym wymienniku potrzeba ingerencja, poprzez wyjecie turbulatorów lub zatykanie ciągów.

Jarecki79
25-06-2012, 17:54
Nie chce mi się wracać do dyskusji o tym samym, doświadczenie pokazywało także, że "poziomki" mają dłuższą żywotność.

Chciałem jednak o czym innym...
Od około końcówki przyszłego tygodnia będzie już normalnie dostępny poprawiony palnik mała ekoenergia.
Obecna modyfikacja dotyczy ślimaka. Ja czekam i atakuję jeszcze o kolejne dwie :) :) :)

SUSPENSER
25-06-2012, 18:41
Stwierdzenie, że kanały poziome w wymienniku zarastają szybciej, niż pionowe wymaga udowadniania badaniami w takim samym stopniu, jak stwierdzenie, że ze spadkiem temperatury człowiekowi jest chłodniej.
Można badać, czy dwa razy szybciej, czy trzy razy... itd. Jednak sam fakt szybszego zarastania jest zdecydowanie oczywisty.

Tu nie chodzi o samo zarastanie a o związanym z tym spadkiem sprawności kotła.

Jesli okazałoby się np., że czyszczenie zimą co miesiąc powoduje spadek sprawności o 2% w porównaniu z czyszczeniem co tydzień wtedy większość odpuściłaby sobie cotygodniowe czyszczenie ...

Vld
25-06-2012, 18:41
Chciałbym dopisać (ale może już jutro..) następny palnik... Aby czytelnicy mieli porównanie...
Jak nie ma pytań do zwykłego oczywiście.

Zawijan, co myślisz o wniosku przy palniku klasycznym? (spadanie szlaki na końcu palnika przy pracy na wyższej mocy) Czy sugestia o podwyższeniu na tym końcu czy zrobieniu skosu czy też innego napowietrzenia może być słuszna?

Pytam jako specjalistę od badań, nie wymagam podawania szczegółów takiej poprawki, kątów itp. rzeczy. Tylko czy taki rodzaj poprawki mógłby wpłynąć na poprawę spalania? (teoretycznie, bo praktycznie, to trzeba oczywiście wykonać i sprawdzić)

sorry, że wyciągam tak nie świeżego posta
chciałbym się ustosunkować
stawiam swoją flagowa tezę: dzieje się tak dlatego, ponieważ warstwa węgla na obu tych częściach palnika jest różna. Bliżej kosza gdzie jest więcej czasu i mniejsze podawanie - jest niższa warstwa i niższa temperatura. Po przeciwnej podawania dawka w jednostce czasu jest wiesza, przez co spalając się dłużej warstwa paliwa jest wyższa - większa temperatura i powstające spieki.
By zapobiec takiej sytuacji moim zdaniem zamiast okrągłego talerza retorty, przydał by się coś w kształcie jaja czy gruszki - zwężone przy koszu i poszerzone po stronie przeciwnej. Taki kształt pozwoli zachować mimo większej ilości paliwa taka samą warstwę żaru i taką samą temperaturę.

dobry też był wpis kol darese
" Napisał darase
Po co te pierdoły? Wiadomo że najlepsze palniki są żeliwne, więc piszmy co jest najlepsze. Znowu mamy dwa typy brucer i ekoenergia."

Fajnie czas zweryfikował to twierdzenie, ciekaw jestem jego aktualnej opinii na ten temat

Vld
25-06-2012, 18:48
Tu nie chodzi o samo zarastanie a o związanym z tym spadkiem sprawności kotła.

Jesli okazałoby się np., że czyszczenie zimą co miesiąc powoduje spadek sprawności o 2% w porównaniu z czyszczeniem co tydzień wtedy większość odpuściłaby sobie cotygodniowe czyszczenie ...

przez całą zimę notowałem sobie uzyski ciepła z ciepłomierza i powiem co zauważyłem:
mianowicie nie zauważyłem większej jak 5% zmiany w szacowanej sprawnosci przy wymienniku zawalonym, a wymienniku czystym.
Mam poziome płomieniówki 12 szt w dwóch ciągach.
Tak że nie brudźcie się chłopaki za bardzo, bo to nie tu wam ucieka. Skupcie się na takim czymś czego nie widać, a na imie mu Nadmiar Tlenu lub inaczej współczynnik lambda, on was goli co roku z mniej więcej tony węgla.

mikolajdresler
25-06-2012, 19:38
Witam Panów serdecznie.Kupujemy dom 120m2 (parter plus pierwsze piętro).Z racji tego,ze nie mamy dostepu do gazu miejskiego jestesmy zmuszeni do pieca na ekogroszek.Koszt ogrzewania gazem z butli jest podobno duzy! W takim razie chcialbym Wasze szanowne grono ekspertów spytac sie jakiej firmy i o jakich parametrach mam kupic piec? Jestesmy laikami,wiec prosze o rade.Mam nadzieje,ze znajdziecie wspolny konsensus.Wiadomo nie chcemy najtanszego ale tez nie stac nas na "mercedesy".Wazne zeby byl trwaly,wydajny i w miare bezobslugowy ;) Tzn z podajnikiem i aby moja zona potrafila go latwo obslugiwac...Dziekuje i pozdrawiam

tesel
25-06-2012, 20:42
Taki post czytam po raz n-ty.Kolego.Nikt nie odpowie Ci na tak zadane pytanie.Nie opisałeś swojego domu.Stary/nowy.Dobrze/słabo ocieplony.Jaki planujesz mieć bojler.Na ile osób.Ile masz miejsca w kotłowni.Gdzie jest wlot do komina.Pomijając nawet te kwestie,nikt nie zdecyduje za Ciebie,jaki konkretnie piec wybrać.Proszę, poczytaj wcześniejsze wpisy.Były tam opisywane różne domy,a wiem na pewno,że o takiej powierzchni jak Twój,też.
Jestem pewny,że te kotły,o których najczęściej piszemy nie będą stanowić żadnego problemu dla Twojej szanownej małżonki.:yes:

minertu
25-06-2012, 21:13
Witam Panów serdecznie.Kupujemy dom 120m2 (parter plus pierwsze piętro).Z racji tego,ze nie mamy dostepu do gazu miejskiego jestesmy zmuszeni do pieca na ekogroszek.Koszt ogrzewania gazem z butli jest podobno duzy! W takim razie chcialbym Wasze szanowne grono ekspertów spytac sie jakiej firmy i o jakich parametrach mam kupic piec? Jestesmy laikami,wiec prosze o rade.Mam nadzieje,ze znajdziecie wspolny konsensus.Wiadomo nie chcemy najtanszego ale tez nie stac nas na "mercedesy".Wazne zeby byl trwaly,wydajny i w miare bezobslugowy ;) Tzn z podajnikiem i aby moja zona potrafila go latwo obslugiwac...Dziekuje i pozdrawiam

Na dzień dzisiejszy nie robią mniejszych niż 10kW jeżeli chodzi o podajniki.
Także do wyboru masz OE+10kW,RBR EKOUNIWERSAL 11kW to kotły z sterownikiem eCoal.pl więc żona na pewno nie będzie nic przy kotle więcej robić poza wybieraniem popiołu i wsypaniem paliwa,Ty natomiast zajmiesz się czyszczeniem :)

minertu
25-06-2012, 21:23
Kolega Tesel ma Skam-P Premium 12kW i nie narzeka z tym,że prowadzi go eCoal.pl
Na obecna chwile jednak kotły te nie są dostępne z tym sterowaniem.
Dla nich i pozostałych oferowany jest sterownik bruli.pl , wkrótce z półautomatem i spalaniem grupowym,urzytkownik wyreguluje tylko moc dmuchawy i to wszystko.

Piotrek42
25-06-2012, 21:39
Dla nich i pozostałych oferowany jest sterownik bruli.pl , wkrótce z półautomatem i spalaniem grupowym,urzytkownik wyreguluje tylko moc dmuchawy i to wszystko.

Ale na obecna chwile to narazie bruli .... z pózniejszą aktalizacją softową (aktualizacja przez internet) ale na chwilę obecną sterownik dwustanowy bruli...(oczywiscie ful wypas-dopisek moj prywatny :D pierwszy lepszy z brzegu... tak wyglada) https://esterownik.pl/remote/268

minertu
25-06-2012, 21:48
No nie ma co ukrywać,że bruli pokaże pazura w tym sezonie.

SUSPENSER
25-06-2012, 21:54
przez całą zimę notowałem sobie uzyski ciepła z ciepłomierza i powiem co zauważyłem:
mianowicie nie zauważyłem większej jak 5% zmiany w szacowanej sprawnosci przy wymienniku zawalonym, a wymienniku czystym.
Mam poziome płomieniówki 12 szt w dwóch ciągach.
Tak że nie brudźcie się chłopaki za bardzo, bo to nie tu wam ucieka. Skupcie się na takim czymś czego nie widać, a na imie mu Nadmiar Tlenu lub inaczej współczynnik lambda, on was goli co roku z mniej więcej tony węgla.

Dzięki za ten wpis - o takie informacje chodzi :yes:

Pod koniec zeszłego sezonu też dorobiłem zawirowywacze do kanałów poziomych mojego kotła i obserwowałem jak dzięki nim spadła temp. spalin, czyli zapewne wzrosła sprawność.

Te 5% po jakim czasie [ponad ten odniesienia] nie czyszczenia miałeś ?

SUSPENSER
25-06-2012, 21:56
No nie ma co ukrywać,że bruli pokaże pazura w tym sezonie.

Niczym niepozorny jamniczek na filmiku pod linkiem ;):

http://demotywatory.pl/3842891/Counter-Strike

minertu
25-06-2012, 22:22
Niczym niepozorny jamniczek na filmiku pod linkiem ;):

http://demotywatory.pl/3842891/Counter-Strike (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fdemotywatory.pl%2F 3842891%2FCounter-Strike)

No niezły jest :)

sebsa
25-06-2012, 22:36
przez całą zimę notowałem sobie uzyski ciepła z ciepłomierza i powiem co zauważyłem:
mianowicie nie zauważyłem większej jak 5% zmiany w szacowanej sprawnosci przy wymienniku zawalonym, a wymienniku czystym.
Mam poziome płomieniówki 12 szt w dwóch ciągach.
Tak że nie brudźcie się chłopaki za bardzo, bo to nie tu wam ucieka. Skupcie się na takim czymś czego nie widać, a na imie mu Nadmiar Tlenu lub inaczej współczynnik lambda, on was goli co roku z mniej więcej tony węgla.
Dla mnie trochę ogólnie. O ile potwierdzę to, że nie również nie zauważyłem gwałtownego spadku efektywności pracy pieca wraz ze wzrostem zabrudzenia wymiennika ( w sezonie czyszczę średnio raz na 2 miesiące) - o tyle ta strata tony węgla to już chyba na wyrost u niektórych... Pamiętam liczyłeś kiedyś sprawność pracy mojego kotła na coalu i wychodziło coś ok 50%. Jestem gotów uwierzyć, że przy mojej powierzchni i spalaniu mogę zmniejszyć spalanie o ok tonę w sezonie. Co jednak z osobami którzy mają powierzchnię 100-150 m2 i spalanie na poziomie ok 3-3,5 tony. Tam również strata spowodowana nadmiarem tlenu będzie wynosić tonę? Procentowo wskazywałoby to już na bardzo niską sprawność ich pieców. Pozdrawiam. :)

Piotrek42
25-06-2012, 22:53
Procentowo wskazywałoby to już na bardzo niską sprawność ich pieców. Pozdrawiam. :) albo przewymiarowany kocioł lub zle zrobioną instalacje, tego nie bierzesz pod uwage???

karoka65
25-06-2012, 23:24
Tesel, a gdzie ty się chłopie podziewasz ?
Co obraziłeś się na kolegów ?
Fajny z ciebie chłop i już dość dawno zauważyłem brak twoich wpisów.
Po spamowałoby się trochę w sobotnie wieczory co :)

Vld
25-06-2012, 23:30
Te 5% po jakim czasie [ponad ten odniesienia] nie czyszczenia miałeś ?

Płomieniówki czyściłem co każdy zasyp (125kg) czyli co 6-10 dni i prawdę mówiąc trudno było zauważyć jakąś prawidłowość, że po czyszczeniu za każdym razem sprawnoscią wzrastała. Raczej ginęło to w codziennej zmienności +/- 5% w związku z innymi czynnikami.
Natomiast wyraźnie było widać siadającą sprawność, przed czyszczeniem palnika. Bo jak może wiesz co jakiś czas w tłoku tworzy się garb na płycie palnika i coraz bardziej spiętrza opał. Tu potrafił zgubić nawet do 10% i widać było po palniku że źle spala, nie dopala i tworzy coraz większe spieki.


Dla mnie trochę ogólnie. O ile potwierdzę to, że nie również nie zauważyłem gwałtownego spadku efektywności pracy pieca wraz ze wzrostem zabrudzenia wymiennika ( w sezonie czyszczę średnio raz na 2 miesiące) - o tyle ta strata tony węgla to już chyba na wyrost u niektórych... Pamiętam liczyłeś kiedyś sprawność pracy mojego kotła na coalu i wychodziło coś ok 50%. Jestem gotów uwierzyć, że przy mojej powierzchni i spalaniu mogę zmniejszyć spalanie o ok tonę w sezonie. Co jednak z osobami którzy mają powierzchnię 100-150 m2 i spalanie na poziomie ok 3-3,5 tony. Tam również strata spowodowana nadmiarem tlenu będzie wynosić tonę? Procentowo wskazywałoby to już na bardzo niską sprawność ich pieców. Pozdrawiam. :)

wiadomo, że by móc napisać coś bardziej ogólnego trzeba trochę uogólnić. Pojedynczych przypadków nie da się przełożyć na wszystkich :)
To uogólnienie tyczyło się bardziej osób z domem właśnie 150-200 m2 spalających 3-4 tony w kotle najpopularniejszym 25 kW i z mglistą wiedzą o meandrach spalania.
Prawdą jest, że ktoś kto ma 100m2 standardowo ocieplonego budynku, mogą też spalić 3 t ekogorszku, mimo iż kocioł praktycznie cały czas będzie się kisił w podtrzymaniu. Podstawiając współczynnik 0,7 Wm2/K mamy 6720 kWh + 3000 kWh na CWU = 9720 kWh/r, gdyby średnia roczna sprawność tego kogoś była na poziomie 65%, wystarczyło by mu 2150 kg na CO i CWU na cały rok. Niestety tak nie jest, bo rzadko kto ma właściwie dobrany kocioł do zapotrzebowania i do tego ma pojęcie o spalaniu. Przykładów, gdy z przewymiarowanym kotłem podszkolony palacz w następnym sezonie oszczędzał ponad 1t opału tu na forum już nie brakuje. Np kol Czp01 czy kol timon120777. Można też zamknąć oczy i stwierdzić, że kupuje kocioł X ze sterownikiem Y i w d.. mam kopiec, temperaturę spalin, czy koksik w popiele. Skoro zapewniono mnie o wysokiej sprawności i całkowitej automatyczności procesu spalania, to z całą pewnością tak jest i basta!
Ale czy tak rzeczywiście jest?

sebsa
25-06-2012, 23:49
...
Niestety tak nie jest, bo rzadko kto ma właściwie dobrany kocioł do zapotrzebowania i do tego ma pojęcie o spalaniu. Przykładów, gdy z przewymiarowanym kotłem podszkolony palacz w następnym sezonie oszczędzał ponad 1t opału tu na forum już nie brakuje. Np kol Czp01 czy kol timon120777. Można też zamknąć oczy i stwierdzić, że kupuje kocioł X ze sterownikiem Y i w d.. mam kopiec, temperaturę spalin, czy koksik w popiele. Skoro zapewniono mnie o wysokiej sprawności i całkowitej automatyczności procesu spalania, to z całą pewnością tak jest i basta!
Ale czy tak rzeczywiście jest?
Masz rację. Sam mam piec o mocy grubo ponad zapotrzebowanie budynku, więc doskonale dostrzegam rzeczy o których piszesz. Jednak w moim przypadku nie jest chyba aż tak źle przy temperaturach, które utrzymuje w pomieszczeniach. Czasami czytam wpisy o ilości zużytego opału przy konkretnej powierzchni i ponoć prawidłowo dobranej mocy kotła - nieraz naprawdę łapię się za głowę, gdzie właściciel pieca uśmiechnięty i zadowolony. Same ochy i achy...

mostek
26-06-2012, 05:40
witam, jaki polecilibyscie mi piec dla domku 110m2 - domek dobrze ocieplony, (20cm styro - sciany podloga, 35 welny w dachu, okna 3 szybowe) powiedzialbym ze moze i lekko trąci o energooszczrdny,, chcialbym miec rekuperator - takze jeszcze bardziej enrgooszczdny... tylko zostaje mi pytanie jaki piec ..co i cwu - wszedzie grzejniki
Pozdrawiam

Vld
26-06-2012, 09:11
No ciekawy jestem co chłopaki dobiorą ekonomicznego na 2-3kW przy -20st.C ;)

np minibio 10 kW, lub inny mały paletowy z zapalarką i bez retorty fajkowej

mikolajdresler
26-06-2012, 10:17
Kupuje dom,który jest nowy ale zbudowany od dwóch lat. Podwójnie ocieplony dach 30cm a ściany 12. Będziemy mieszkać w 3 osoby- jakieś sugestie co do wielkości bojlera? Zmywac będzie zmywarka więc to odpada ale kąpać sie lubimy. Kotlownia wielka nie jest. W salonie ok34m2 ogrzewania podlogowego plus 9m2 kuchnia a na górze w 3 sypialniach od10do 15m2 grzejniki plus na dole jeszcze mała łazienka z grzejnikiem... Mam nadzieje ze teraz lepiej przedstawiłem Wam dom pod piec. Nie wiem jakie są trwałe firmy i strasznie przerażają mnie te sterowniki:( Jakie najlepsze i co one dają...

Jarecki79
26-06-2012, 12:09
Kupuje dom,który jest nowy ale zbudowany od dwóch lat. Podwójnie ocieplony dach 30cm a ściany 12. Będziemy mieszkać w 3 osoby- jakieś sugestie co do wielkości bojlera? Zmywac będzie zmywarka więc to odpada ale kąpać sie lubimy. Kotlownia wielka nie jest. W salonie ok34m2 ogrzewania podlogowego plus 9m2 kuchnia a na górze w 3 sypialniach od10do 15m2 grzejniki plus na dole jeszcze mała łazienka z grzejnikiem... Mam nadzieje ze teraz lepiej przedstawiłem Wam dom pod piec. Nie wiem jakie są trwałe firmy i strasznie przerażają mnie te sterowniki:( Jakie najlepsze i co one dają...

A co Cię interesuje w sterowniku?
Prosty w obsłudze jak przysłowiowa budowa cepa jest Ognik PID-II, moim zdaniem co do obsługi prościej się nie da. Okrojony ze wszystkich wodotrysków, jedna nastawa na c.o., jedna na cwu, wyjście na termostat pokojowy i finał.

Ja lubię/preferuję/najwięcej wiem o Cobrze PID/ADC, automatyczny dobór paliwa, powietrza, automatyczny dobór pracy pomp.
Podstawowa obsługa to wybór temp. C.O., CWU i tyle.

Dalej jest Bruli, którego sam cenię - z opcją sterowania przez internet, jak potrzebne- ok
Dalej jest eCoal.
Oba tj. Bruli i ecoal sa mocno rozbudowane. eCoal ma taką zaletę,że nie trzeba wielce dobierać parametrów grzania (wybiera się softy z daną mocą), choc małe opcje korekty pracy istnieją.

Zapytam może tak - co Ci jest w sterowniku potrzebne?
Przy górnym wyjściu spalin
Skam-P Premium 12kW ma 62cm głębokości, szer korpusu 51cm, szer z koszem 107cm, z przekładnią na okrągło 115cm

81marek
26-06-2012, 13:56
Ja mam pytanie do Vid, jaki kocioł zaproponowałbyś na moje warunki:confused:

Vld
26-06-2012, 14:24
Ja mam pytanie do Vid, jaki kocioł zaproponowałbyś na moje warunki:confused:
hmm pi x drzwi w najcięższe warunki za pomocą 6 kW spokojnie ogarniesz cały swój dom. Nie wiem jaką rzeczywistą eksploatacyjna sprawność będą miały kotły 10-11 kW Ogniwa i RBR, ale jak by miało być tak jak w OE+16 kW, to twoja średnioroczna sprawność była by poniżej 50% i rocznie na CO+CWU spalił byś trochę ponad 4t eko. Gdyby jednak te kotły pracowały trochę lepiej np ze średnioroczną sprawnoscią 55%, to spalił byś 3,4 t eko. Mniejszych kotłów z podajnikami jeszcze niestety nie wymyślono, ale wymyślono zapalarki i pelet. Gdybyś kupił coś jak minibio, to z pewnością mógłbyś liczyć na większą średnioroczną sprawność, tu mogę tylko zgadywać 65-70% i twoje spalanie wyniosło by ok 3,5-3,7t dobrego peletu w tej samej cenie co eko. Cena kotła będzie porównywalna, cena paliwa jest taka sama, czystość, bezosobowość i gabaryty nie porównywalne.

mostek
26-06-2012, 15:35
np minibio 10 kW, lub inny mały paletowy z zapalarką i bez retorty fajkowej

dzieki za odp. ale raczej myslalem o piecyku na ekogroszek z mozliwoscia palenia pelletem ... ten minibio to troche drogi w porownaniu do kotłow na eko, a do tego w najblizszym czasie nie bede mial gdzie magazynowac pellet i co najgorsze nie znam zadnego producenta pelletu w okolicy, a te Berlinki to za drogie w porownaniu do eko

Vld
26-06-2012, 15:44
dzieki za odp. ale raczej myslalem o piecyku na ekogroszek z mozliwoscia palenia pelletem ... ten minibio to troche drogi w porownaniu do kotłow na eko, a do tego w najblizszym czasie nie bede mial gdzie magazynowac pellet i co najgorsze nie znam zadnego producenta pelletu w okolicy, a te Berlinki to za drogie w porownaniu do eko
proszę :)

niemniej jednak pamiętaj o tej mojej radzie, być może po 2 latach będziesz miał już więcej doświadczenia i inne preferencje.
mi dwa lata temu niestety nikt nie doradził kotła 10-12 kW, a teraz chętnie bym przygarnął takiego mini bio. Węgla coraz bardziej zaczynam mieć dość

ps: dotarłem już do 146 strony :)
dużo jeszcze przede mną, ale mam nadzieje, że doczytam do momentu, w którym Jarecki przekona Zawijan, że dmuchawa i spręż to nie wszystko

mostek
26-06-2012, 18:42
no wlasnie mi chodzi o kocial 10-12kW na ekogroszek ... chcialem sie zorientowac jakie sa dostepne modele itd ... -dobrze jakby ten kociolem spalal rowniez pellet, moze kkiedys (jak juz bede mial jakis domek gospodarczy i tam bede mial miejsce na pellet) bede nim palił

tesel
26-06-2012, 18:49
no wlasnie mi chodzi o kocial 10-12kW na ekogroszek ... chcialem sie zorientowac jakie sa dostepne modele itd ... -dobrze jakby ten kociolem spalal rowniez pellet, moze kkiedys (jak juz bede mial jakis domek gospodarczy i tam bede mial miejsce na pellet) bede nim palił
Nie znam pieca na ekogroszek, w którym można spalać sam pellet. Można palić mieszankami eko+pellet ,eko+ zboże(to niestety oburza niektórych)eko+ trociny,ale nie sam pellet.

tesel
26-06-2012, 18:51
Karoka.Byłem jestem i będę.O spamowaniu... możemy pomyśleć.Tylko nie mów Jolisko.:lol2:

Jarecki79
26-06-2012, 18:58
no wlasnie mi chodzi o kocial 10-12kW na ekogroszek ... chcialem sie zorientowac jakie sa dostepne modele itd ... -dobrze jakby ten kociolem spalal rowniez pellet, moze kkiedys (jak juz bede mial jakis domek gospodarczy i tam bede mial miejsce na pellet) bede nim palił

1. Takie, co mają minimum jeden sezon grzewczy na swoim koncie:
a) Hef Eko Plus 12kW, palnik ekogroszkowy
b) Galmet EKO-GT KWP 12kW, palnik ekogroszkowy, sterownik typu Expert (teraz już w nowym wydaniu)
c) Heiztechnik HT EKO 10kW (praca 3-12kW), palnik ekogroszkowy, sterowanie HT Tronic 500, czyli menuet Fostera (obecnie Signum)
d) Skam-P Premium 12kW z małym palnikiem żeliwnym II-ej generacji na miały-groszki 0-32mm, można współspalać owies czy ziarno owsa, producent palnika teoretycznie wspomina o spalaniu samego pelletu, ale osobiście nie mam do tego za grosz przekonania. Sterowania RT09pid/Cobra/Puma/Bruli

2. Takie, które mają sezon dopiero przed sobą
a) Ogniwo Eko Plus 10kW ze swoim palnikiem żeliwnym z coalą
b) RBR 11-ka z małą Ekoenergią z coalą
c) Galmet EKO-GT KWPS 12kW z palnikiem skośnym miałowo-groszkowym, z nowym expertem

mostek
26-06-2012, 20:09
aaa chyba niedopisalem ze chodzi mi o piecyk z podajnikiem ... wiec wtedy bufor generalnie traci sens, a poza tym mialbym ogroooomne problemy zeby jakis sensowny bufor (minimium1000l) zmiescic ... :)
mozliwy jest taki piecyk z podajnikiem 7kW, i chyba taki juz by mogl byc dla mnie ok,

Jarecki79
26-06-2012, 20:20
dużo jeszcze przede mną, ale mam nadzieje, że doczytam do momentu, w którym Jarecki przekona Zawijan, że dmuchawa i spręż to nie wszystko

Chyba w garbate aniołki wierzysz. Było pisane o co chodzi, ale nie dociera/ło...

Niech sobie każdy pisze, co mu odpowiada

Vld
26-06-2012, 20:35
Chyba w garbate aniołki wierzysz. Było pisane o co chodzi, ale nie dociera/ło...

Niech sobie każdy pisze, co mu odpowiada

trzeba być dobrej myśli!
Generalnie nie zaprzecza, że potrzebna mniejsza powierzchnia, ale i też nie potwierdza tego. Mam już swoje przypuszczenia dlaczego, ale jeszcze o nich nie napisze. Dalej twardo czytam, może się okaże że są mylne.
Inym wrażeniem mogę już teraz się podzielić.
Jak to mówią 'dał cukierka, a mógł zastrzelić', to wydaje mi się że wcześniej więcej cukierków dawał, a mniej strzelał.

SUSPENSER
26-06-2012, 21:49
No ciekawy jestem co chłopaki dobiorą ekonomicznego na 2-3kW przy -20st.C ;)


Pomyliłeś się - tam będzie 200-300 W potrzebne :lol2:

A teraz na poważnie - przestań już tym teoretyzowaniem wprowadzać ludzi w błąd - idę o zakład z Tobą, że 3 kW nie wystarczy przy -20 st :P

SUSPENSER
26-06-2012, 22:22
witam, jaki polecilibyscie mi piec dla domku 110m2 - domek dobrze ocieplony, (20cm styro - sciany podloga, 35 welny w dachu, okna 3 szybowe) powiedzialbym ze moze i lekko trąci o energooszczrdny,, chcialbym miec rekuperator - takze jeszcze bardziej enrgooszczdny... tylko zostaje mi pytanie jaki piec ..co i cwu - wszedzie grzejniki
Pozdrawiam

Do takiego domu PPC Hevalex z zasobnikiem 200 L - do CWU i CO wspomagana w największe mrozy grzałką elektryczną z 10-12 kW, żebyś nagrzał w 2 taryfie.

Do tego mocna pompa do CO i powinno być tanio i bez obsługowo.

Podpytaj jeszcze grzejących prądem o szczegóły i daj sobie spokój z węglem - ja na Twoim miejscu bym tak zrobił.

zawijan
26-06-2012, 22:26
Chyba w garbate aniołki wierzysz. Było pisane o co chodzi, ale nie dociera/ło...
Niech sobie każdy pisze, co mu odpowiada

Ja piszę o tym, co jest.
Nie piszę o tym, co ja (lub kto inny) chciałby, aby było. Ani o tym, co mogłoby być.
Czekam na taki palnik, jaki się Wam marzy.
Zróbcie go wreszcie. Nie czekajcie na mnie. Ja jestem tylko taki przygłupawy teoretyk. To Wy jesteście praktycy co się zowie.

adkwapniewski
26-06-2012, 22:28
Pomyliłeś się - tam będzie 200-300 W potrzebne :lol2:

A teraz na poważnie - przestań już tym teoretyzowaniem wprowadzać ludzi w błąd - idę o zakład z Tobą, że 3 kW nie wystarczy przy -20 st :P

To ile spali węgla taki kociołek 10-12kW jeżeli będzie pracował z mocą powiedzmy 5-6kW przez dobę ? (w kg) - z ciekawości pytam

Vld
26-06-2012, 22:37
Pomyliłeś się - tam będzie 200-300 W potrzebne :lol2:

A teraz na poważnie - przestań już tym teoretyzowaniem wprowadzać ludzi w błąd - idę o zakład z Tobą, że 3 kW nie wystarczy przy -20 st :P

Na moje oko, przegrał byś
nawet licząc 0,6 Wm2/K dla raczej standardowego ocieplenia to przy delcie 43C i 110 m2 będzie potrzebował 2,84 kW na uzupełnienie strat.
biorąc pod uwagę jego ponad standardowe ocieplenie i planowany rekuperator mógł by zejść poniżej 0,4 Wm2/K czyli 1,9 kW przy - 20C i 23 w domu.


To ile spali węgla taki kociołek 10-12kW jeżeli będzie pracował z mocą powiedzmy 5-6kW przez dobę ? (w kg) - z ciekawości pytam

ok 26-27 kg

adkwapniewski
26-06-2012, 22:49
Na moje oko, przegrał byś
nawet licząc 0,6 Wm2/K dla raczej standardowego ocieplenia to przy delcie 43C i 110 m2 będzie potrzebował 2,84 kW na uzupełnienie strat.
biorąc pod uwagę jego ponad standardowe ocieplenie i planowany rekuperator mógł by zejść poniżej 0,4 Wm2/K czyli 1,9 kW przy - 20C i 23 w domu.



ok 26-27 kg

A w domku tak ocieplonym jak powyżej tylko powierzchnia 140m2 ? Kociołek 10-12kW z jaką mocą będzie pracował ? Ile spali przy założeniu -24*C na zewnątrz i 23*C wew. oraz jak będzie pracował ? nagrzeje do zadanej i się odstawi ? Ile wtedy spali na dobę ?

Vld
26-06-2012, 23:04
A w domku tak ocieplonym jak powyżej tylko powierzchnia 140m2 ? Kociołek 10-12kW z jaką mocą będzie pracował ? Ile spali przy założeniu -24*C na zewnątrz i 23*C wew. oraz jak będzie pracował ? nagrzeje do zadanej i się odstawi ? Ile wtedy spali na dobę ?

przy współczynniku trochę większym 0,5 Wm2/K bo bez rekuperatora, wychodzi ok 3,3 kW
gdyby to była zwykła mała retorta i dobry eko, to można by się pokusić i o 60-65% sprawności
to przez 24h spalił byś ok 17,6 kg
przy złym palniku i przewymiarowanym kotle sprawność była by ok 40% i spalanie ok 26 kg


Nie pchajcie się w węgiel z takimi domami, tu nawet wybierając droższe źróło energii koszty będą niewiele wyższe, a komfort i bezosobowość duużo wyższe.

adkwapniewski
26-06-2012, 23:13
to zapytam jeszcze o dni kiedy temp na zewnątrz jest między -5*C a 5 *C ile wtedy "zje" wungla ? Przepraszam że tak wypytuje ale próbuję oszacować faktyczne zurzycie groszku , domek dodatkowo z reku. Chciałbym wiedzieć ile "zje" orientacyjnie na sezon

Vld
26-06-2012, 23:27
to zapytam jeszcze o dni kiedy temp na zewnątrz jest między -5*C a 5 *C ile wtedy "zje" wungla ? Przepraszam że tak wypytuje ale próbuję oszacować faktyczne zurzycie groszku , domek dodatkowo z reku. Chciałbym wiedzieć ile "zje" orientacyjnie na sezon

przez 2-3 tygodnie masz prawdziwą zimę, reszta ok 180 dni to właśnie okolice 0C. Z ostatniego sezonu średnia mi wyszła +1
5900 kWh, sprawność średnioroczna ok 50% to ok 1600 kg na CO + 3000 kWh na CWU ze sprawnoscią ok 40%, to kolejne 1000 kg = 2600 kg razem na rok
Ale podkreślam te sprawnosci to bardzo optymistyczne przy tych mocach. Musiał byś mieć trochę pojęcia w paleniu i dobry kocioł.

adkwapniewski
26-06-2012, 23:34
Dzięki za info :) Mniej więcej wiem teraz czego się spodziewać :)

timon120777
27-06-2012, 04:49
mostek
a kto Ci broni mieć kociołek na eko z podajnikiem i bufor????
jeden z kolegów tak ma - niestety nie pamiętam który
skoro chcesz miec eko i nie puszczać ciepła w komin szukaj jakiegos malucha(może jest coś z zapalarką w opcji- nie czytam ostatnio o kociołkach to nie wiem) wtedy ładujesz buforek i korzystasz z zapasu i nie wyjdzie tak źle
możesz też jakiegoś malutkiego "śmieciuszka" do bufora podłączyć i też obsługa Ci się ograniczy do wizyty raz na kilka dni po to żeby rozpalić dac tyle paliwa aby bufor nagrzać a przy kolejnej wizycie wygarnąć i znów napalić-
to takie moje propozycje laika skoro musisz węglem działac

mostek
27-06-2012, 05:16
przez 2-3 tygodnie masz prawdziwą zimę, reszta ok 180 dni to właśnie okolice 0C. Z ostatniego sezonu średnia mi wyszła +1
5900 kWh, sprawność średnioroczna ok 50% to ok 1600 kg na CO + 3000 kWh na CWU ze sprawnoscią ok 40%, to kolejne 1000 kg = 2600 kg razem na rok
Ale podkreślam te sprawnosci to bardzo optymistyczne przy tych mocach. Musiał byś mieć trochę pojęcia w paleniu i dobry kocioł.


czyli jak bede grzal cwu groszkiem tylko wtedy jak bede nim grzal co, a latem to cwu podgrzeje mi grzalka to zuzycie ekogroszku zejdzie okolo 500 kg ..??
czyli niewiele wiecej jak 2 tony na sezon .... w sumie to by sie zgadzalo, kumpel z domkiem o bardzo podobnych parametrach co moj spalil ostatnio 2,2 tony eko..
Pozdrawiam

zbigmaz01
27-06-2012, 05:30
To może i ja dodam to co gdzieś tam wyczytałem :)
Przy tak małym zapotrzebowaniu na ciepło (tak dobrym ociepleniu budynku) warto przemyśleć grzanie prądem.
Jest tylko jedno ale. Faktycznie w takim rozwiązaniu wydaje się to słuszne w połączeniu z buforem ciepła.
Drugie ale to zastosowanie ogrzewania niskotemperaturowego.
Przy ogrzewaniu podłogówką (niskotemperaturowe) będzie miało to sens, przy ogrzewaniu grzejnikami (wysokotemperaturowe) będzie to drożej.
To też powinno być brane pod uwagę.

mostek
27-06-2012, 05:49
no wlasnie beda grzejniki bez podłogówki ;/

Jarecki79
27-06-2012, 10:58
Dzięki za info :) Mniej więcej wiem teraz czego się spodziewać :)

Jak dobrze pamiętam Kaszpir na ocieplonym domku Skam-Pem 12kW spalał ok. 10-12kg/24h jakiegoś ruskiego groszku. Kaszpir miał wersję z rusztem wodnym z ognikiem

TESEL na 12kW tez już zimę pociągnął na Coali na starym budownictwie

Jest tez tomaszziolkowski, on miał chyba większy domek ok.160m2, ma na małej ekoenergii z cobrą

Dalej jest Tatrzan, ale on jeszcze ma budowę i nie przepracował tego sezonu.

12kW jest u kolegi Andrew01 i chyba juz leciał 2gi sezon, jest na RT09pid z panelem domowym

Dalej ma to jeszcze z forum kolega z nickiem Gadzina83
Nie pamiętam jaki model ma kolega ART-E, ale chyba też 12kW i też sezon już pociągnął
Kolega Makaroni też ma 12kW i już pełen sezon na bank przepalił, chyba z Cobrą
Jest Kazik123, też na bank minimum jedną zimę przeleciał

Jest jeszcze kolega z dwoma kotłami i jeden to była 12-ka, ale zapomniałem, czy jest z forum

Ostatnio na świeżo po pierwszych odpaleniach Nemo5576, kolega, który zmienił jakiegoś tłoka 25kW na naszą 12-kę.

Można dopytać jak to im się z grubsza układało na ich obiektach.

zyzolek
27-06-2012, 11:36
No taki 6-7kW byłby dobry,biorąc pod uwagę sprawność także niech koledzy Ci zaproponują o takiej mocy ;)

Bufor nie byłby zły,raz palisz i tydzień lub ponad masz spokój :)
Rzuć wymiary kotlowni,bo na 110m2 to ciężko wygospodarować miejsce na piec z podajnikiem,zasobnikiem wg norm.

No ale przecież moc pieca/palnika jest modulowana w razie potrzeby. Ja swoim 35 KW bez problemu grzeje latem samą CWU. Ustawiam możliwie najmniejszą moc palnika i zero problemu. Arturo, trochę przesadzasz z tym dobieraniem mocy kotła węglowego co do 1KW. Nawet 30 KW możesz ustawić na 3 KW. Pełna elastyczność.

zyzolek
27-06-2012, 12:02
czyli jak bede grzal cwu groszkiem tylko wtedy jak bede nim grzal co, a latem to cwu podgrzeje mi grzalka to zuzycie ekogroszku zejdzie okolo 500 kg ..??
czyli niewiele wiecej jak 2 tony na sezon .... w sumie to by sie zgadzalo, kumpel z domkiem o bardzo podobnych parametrach co moj spalil ostatnio 2,2 tony eko..
Pozdrawiam

A czemu nie chcesz grzać CWU groszkiem? Przecież to dużo taniej wychodzi niż prądem.

Piotrek42
27-06-2012, 13:31
To może i ja dodam to co gdzieś tam wyczytałem :)
Przy tak małym zapotrzebowaniu na ciepło (tak dobrym ociepleniu budynku) warto przemyśleć grzanie prądem.
Jest tylko jedno ale. Faktycznie w takim rozwiązaniu wydaje się to słuszne w połączeniu z buforem ciepła.
Drugie ale to zastosowanie ogrzewania niskotemperaturowego.
Przy ogrzewaniu podłogówką (niskotemperaturowe) będzie miało to sens, przy ogrzewaniu grzejnikami (wysokotemperaturowe) będzie to drożej.
To też powinno być brane pod uwagę.

Taaa jasne :D to mogłeś sobie chatę grzac prądem a nie rbr-em :) panowie, to jest nasz wybór cen i praw fizyki się nie zmieni albo palimy w kotłach,w domu mamy cieplutko i cenowo to nas nie dobija, albo przechodzimy na bezobsługowe ogrzewanie domu- zmiejszamy temp w domu ale mamy większy komfort, coś za coś

slawek1980
27-06-2012, 14:42
Piec zamowiony :-)
Skam-p premium 12 kw ster. cobra
w sumie jak bedzie za slaby w duze mrozy to wspomoge go kominkiem :-)

zbigmaz01
27-06-2012, 16:04
Taaa jasne :D to mogłeś sobie chatę grzac prądem a nie rbr-em :)
...

Poszukaj w moich postach :)
Grzałem :) 240m2 :) przez 4lata :)
A teraz mam rbr-a i nie zmieniam niczyich wyborów.
A co do prądu to napisałem "warto przemyśleć"
Jeżeli podajecie zapotrzebowanie w granicach 5-7kW i jak by to miało być bez bufora to piecyk 10-12kW będzie pracował w nieekonomicznie znaczy drożej. Piecyk z buforem będzie dobrym wyborem.

mostek
27-06-2012, 16:35
dobra to tak teraz mysle ze zrobie sobie sciane z ytonga 36.5 o wspolczynniku 0.25 (odmiana 350 ) to w tym momencie taki 10,12kW bylby chyba idealny ... ?? troche zaoszczedze na ociepleniu... bede mial na opał na 4 sezony :)

timon120777
27-06-2012, 17:41
nie idź w tą stronę. zaoszczędzisz w ten sposób na krótką metę
zrób 10-12KW z buforem jeśli musi to być kocioł węglowy zaoszczędzisz więcej na niższym zużyciu opału przez 8-10lat eksploatacji kotła jeśli dobrze o niego zadbasz i dobrze zrobią Ci lub sam zrobisz instalację . Jeden z kolegów grzeje sporą powierzchnię takim zestawem tylko chyba o mocy 17KW
jesli nie musi to być wegiel szukaj alternatyw.
na ociepleniu zaoszczędzisz na chwilę a opał niezależnie od tego czy gaz prąd czy węgiel będą drożały i żaden z nich nie wlezie Ci na ściany jako dodatkowa warstwa izolacji - szukaj oszczędności nadłuższą metę a nie na chwilę

zbigmaz01
27-06-2012, 17:48
. Jeden z kolegów grzeje sporą powierzchnię takim zestawem tylko chyba o mocy 17KW

To nie skromnie ja , 320m2

http://emotikona.pl/emotikony/pic/0dance3.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)http://emotikona.pl/emotikony/pic/0dance3.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)http://emotikona.pl/emotikony/pic/0dance3.gif


(http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)

timon120777
27-06-2012, 18:02
oj tam od razu nieskromnie:p
napisz lepiej jak działa żeby koledze rozjaśnić i być może ułatwić dokonanie wyboru

timon120777
27-06-2012, 18:07
mostek
fakt braku podłogówki nie stanowi problemu przy buforze. możesz dobrać moc grzejników do temperatury zbliżonej do tej przy której pracuję gazowe kondensaty czyli okolica 45stc - wtedy montujesz po prostu większe kalafiory i z bufora spokojnie je zasilisz a przy takiej izolacji spokojnie czynnik o temperaturze 45st ogrzeje dom i pozwoli korzystać z bufora dość długo

mostek
27-06-2012, 18:27
hmmm jeszcze jeden powazny problem ... kotłownia ma 4,4 m2 ... czyli zmieszcze mały peicyk, powiesze zbiornik z woda na cwu , otworze drzwi ... i to wszystko ...;/

zbigmaz01
27-06-2012, 18:48
hmmm jeszcze jeden powazny problem ... kotłownia ma 4,4 m2 ... czyli zmieszcze mały peicyk, powiesze zbiornik z woda na cwu , otworze drzwi ... i to wszystko ...;/

Ja aby zamontować bufor 1000L wykopałem dziurę na 65cm w posadzce aby go postawić. U mnie piwnica ma 193cm wysokości a bufor z ociepleniem 205cm i średnicę 105cm :) przez drzwi nie mogłem wnieść i wnosiłem przez okno 95x95cm. Dobrze że jakiś Goebbels jak budował zrobił talie duże :)
Całość (piec i bufor) stoi na prostokącie 3m x 1,20 i to ze ślimakiem w stronę bufora. Zresztą zdjęcie ustawienia pieca gdzieś tu wstawiałem. prowizoryczy schemat instalacji też.

adkwapniewski
27-06-2012, 21:23
Nie idź tą drogą ;)
Zrobisz największy błąd jaki można popełnić.
Za chwilę będziesz musiał docieplać tego ytonga i to nie ze względu na przenikalność ale ze względu nawet nie na mostki a mosty termiczne.
Ile zaoszczędzisz na ociepleniu w takim domku ? 3-4tys.zł ? Toż to nawet kosztu komina z wykończeniem nie pokrywa ;)
Wydasz 1tys.zł więcej na ogrzewanie.

Poniższe jaśniejsze spoiny to kg węgla uciekające na zewnątrz...i to nie przez komin :)
122688

Szukam takich zdjęć (termowizja) tyle że z poddaszy , masz więcej ?

Piotrek42
27-06-2012, 21:48
Poddaszy nie mam,mam kilka zdjęć ściągniętych z forum od "chwalących" się użytkowników ;)

OOO jaka fajna fotka Ja poczekam aż Arturo zamieści fotki w termowizji Swojego domu :)

SUSPENSER
27-06-2012, 22:19
Na moje oko, przegrał byś
nawet licząc 0,6 Wm2/K dla raczej standardowego ocieplenia to przy delcie 43C i 110 m2 będzie potrzebował 2,84 kW na uzupełnienie strat.
biorąc pod uwagę jego ponad standardowe ocieplenie i planowany rekuperator mógł by zejść poniżej 0,4 Wm2/K czyli 1,9 kW przy - 20C i 23 w domu.

Ja mam wysokiej klasy rekuperator, i przy powierzchni 150 m2 + garaż maksymalne zapotrzebowanie to ok. 7 kW - może w teorii powinno być mniej, ale w praktyce tyle wychodzi.




ok 26-27 kg

Nie zgadza się:

przy kaloryczności węgla 28MJ/kg oraz sprawności kotła 80% prawidłowe zużycie węgla jest następujące:
przy zapotrzebowaniu mocy 20kW - 77kg/dobę
przy zapotrzebowaniu mocy 10kW - 38kg/dobę
przy zapotrzebowaniu mocy 5kW - 19kg/dobę

W tym sezonie od Października 2011 do dzisiaj na CO+CWU poszło mi około 2,5 tony ekogroszku - opis domu i ocieplenia w stopce, więc nie strasz kolegi, że spaliłby tyle w mniejszym i lepiej ocieplonym domu.

SUSPENSER
27-06-2012, 22:20
To może i ja dodam to co gdzieś tam wyczytałem :)
Przy tak małym zapotrzebowaniu na ciepło (tak dobrym ociepleniu budynku) warto przemyśleć grzanie prądem.
Jest tylko jedno ale. Faktycznie w takim rozwiązaniu wydaje się to słuszne w połączeniu z buforem ciepła.
Drugie ale to zastosowanie ogrzewania niskotemperaturowego.
Przy ogrzewaniu podłogówką (niskotemperaturowe) będzie miało to sens, przy ogrzewaniu grzejnikami (wysokotemperaturowe) będzie to drożej.
To też powinno być brane pod uwagę.

Dlaczego grzanie prądem ma być droższe przy grzejnikach niż podłogówce - przecież to nie PC przy której ma to znaczenie ?

Vld
27-06-2012, 22:41
Ja mam wysokiej klasy rekuperator, i przy powierzchni 150 m2 + garaż maksymalne zapotrzebowanie to ok. 7 kW - może w teorii powinno być mniej, ale w praktyce tyle wychodzi.




Nie zgadza się:

przy kaloryczności węgla 28MJ/kg oraz sprawności kotła 80% prawidłowe zużycie węgla jest następujące:
przy zapotrzebowaniu mocy 20kW - 77kg/dobę
przy zapotrzebowaniu mocy 10kW - 38kg/dobę
przy zapotrzebowaniu mocy 5kW - 19kg/dobę

W tym sezonie od Października 2011 do dzisiaj na CO+CWU poszło mi około 2,5 tony ekogroszku - opis domu i ocieplenia w stopce, więc nie strasz kolegi, że spaliłby tyle w mniejszym i lepiej ocieplonym domu.

1 skąd wiesz, że twoje maksymalne zapotrzebowanie wynosiło 7 kW?
2 czy masz takie samo ocieplenie jak kolega do którego swój dom porównujesz
3 jaki kocioł masz na myśli i jaką on osiąga rzeczywistą eksploatacyjną sprawność przy 20 - 10 - 5 kW?, a jaką sprawność będzie osiągał przy zapotrzebowaniu 1,5 kW średnio przez 180 dni w roku?
4 znając swoje zużycie ekogroszku, podaj jeszcze ile ciepła w GJ lub kWh z tej ilości groszku uzyskałeś z podziałem na CO i CWU.
5 będąc na forum od 2006r i mając na koncie ponad 3000 postów nadal wierzysz w 80% sprawnosc swojego kotła?

zbigmaz01
27-06-2012, 23:49
Dlaczego grzanie prądem ma być droższe przy grzejnikach niż podłogówce - przecież to nie PC przy której ma to znaczenie ?
Na grzejniki grzejesz i utrzymujesz wodę o wyższej temperaturze, wtedy i straty na przesyle i zbiorniku będą trochę wyższe. Wiem że to nie przekonuje ale u mnie tak wychodziło. Łatwiej utrzymać niższą temp. w zbiorniku i do przesyłu do podłogówki niż wyższą o jakieś 15-20*C do grzejników.

timon120777
28-06-2012, 04:08
Na grzejniki grzejesz i utrzymujesz wodę o wyższej temperaturze, wtedy i straty na przesyle i zbiorniku będą trochę wyższe. Wiem że to nie przekonuje ale u mnie tak wychodziło. Łatwiej utrzymać niższą temp. w zbiorniku i do przesyłu do podłogówki niż wyższą o jakieś 15-20*C do grzejników.

myślę w tą sama stronę i dlatego proponowałem koledze mostek aby przewymiarował lekko kalafiory aby grzać temperaturą zbliżona do podłogówki i minimalizować straty

mostek
28-06-2012, 16:25
ooo taka opcja juz wchodzi w gre ... - podoba mi sie z tym przewymiarowaniem grzejnikow :P

Marzena i Rafał
28-06-2012, 20:16
Witam

Kochani Panowie powiedźcie mi ile płaciliście za ogrzewanie i kanalizację ? Mam domek 136 m2 i dzisiaj przyszli fachowcy i zaśpiewali za sam materiał ( w Aluplex-ie) min.30 tys + robocizna, którą mają mi na pojutrze wyliczyć. Już sama kwota za materiał przyprawiła mnie o ból głowy :( a jeszce jak dołożą z 15 tys za robociznę to zejdę śmiertelnie czy robią mnie w konia czy ja biedna blondyna się delikatnie mówiąc przeliczyłam ? Piec wyliczyli na ok 4 tys. no to raczej norma ale ta reszta .... za całość 45 tys ?

mostek
28-06-2012, 20:24
Chłopie,weź przestudiuj forum,neta,zdobądź trochę wiedzy bo czytam,że będziesz biedny podczas budowy ;)
Jeśli podobają Ci się przewymiarowane grzejniki to znaczy,że nie myślisz o węglu,groszkowi nie podszebne są do szczęścia grzejniki niskotemperaturowe...no chyba,ze z buforem.
Dalej Ci się podobają ?
A dlaczego nie wejdziesz w ogrzewanie podłogowe ?
Podłogówka sama w sobie jest buforem ciepła.


ee bo grzejniki o wiele taniej wychodza i do tego wole panele a nie płytki

zbigmaz01
28-06-2012, 20:36
ee bo grzejniki o wiele taniej wychodza i do tego wole panele a nie płytkiA co masz przciwko panelom na podłogówce? Są takie do podłogówki i wcale nie różnią się ceną :)

Grzejniki może i taniej wychodzą ale niewiele. Nie jest to tylko grzejnik ale i instalacja. Taniej wychodzi ogrzewanie i to nie w jednym roku ale przez długi czas, oszczędności długofalowe.

minertu
28-06-2012, 20:39
Witam

Kochani Panowie powiedźcie mi ile płaciliście za ogrzewanie i kanalizację ? Mam domek 136 m2 i dzisiaj przyszli fachowcy i zaśpiewali za sam materiał ( w Aluplex-ie) min.30 tys + robocizna, którą mają mi na pojutrze wyliczyć. Już sama kwota za materiał przyprawiła mnie o ból głowy :( a jeszce jak dołożą z 15 tys za robociznę to zejdę śmiertelnie czy robią mnie w konia czy ja biedna blondyna się delikatnie mówiąc przeliczyłam ? Piec wyliczyli na ok 4 tys. no to raczej norma ale ta reszta .... za całość 45 tys ?

A co to za piec jeśli można wiedzieć za 4 tyś ?
Niestety materiał instalacyjny jest coraz droższy.
Moi klienci tez się dziwią,ale niestety taka jest rzeczywistość.

Marzena i Rafał
28-06-2012, 20:46
piec 17KW Żywiec ale czy faktycznie takie ceny za resztę - i ile może kosztować robocizna za ogrzewanie za kanalizację i wodę ?

timon120777
28-06-2012, 21:42
Chłopie,weź przestudiuj forum,neta,zdobądź trochę wiedzy bo czytam,że będziesz biedny podczas budowy ;)
Jeśli podobają Ci się przewymiarowane grzejniki to znaczy,że nie myślisz o węglu,groszkowi nie podszebne są do szczęścia grzejniki niskotemperaturowe...no chyba,ze z buforem.
Dalej Ci się podobają ?
A dlaczego nie wejdziesz w ogrzewanie podłogowe ?
Podłogówka sama w sobie jest buforem ciepła.

arturo czytaj ze zrozumieniem
ja mu właśnie do bufora przewymiarowane prponuję bo nie ma podłogówki żeby mógł na niższej temperaturze i mniejszych stratach pracować.
czasem warto poza ostatnim postem cofnąć się odrobinę aby poznać kontekst

timon120777
28-06-2012, 21:47
mostek
zbigmaz01 ma rację
może inwestycja droższa ale potem eksploatacja taniej
ja myślałem że już kalafiory założyłeś i wsiadłem na arturo
jeśli jeszcze ich nie masz to słuchaj tych co zrobili i wiedzą że można
czasem trafić sę może instalator co gotów bajki nowe wymyślać byle tylko czegoś co Ty chcesz nie zrobić bo za dużo dłubania albo nie potrafi
warto utopić tysiaka lub dwa na starcie żeby potem zaoszczędzić po tysiaku co sezon
jeśli nie popełniłeś jeszcze instalacji to nic straconego

Vld
28-06-2012, 21:58
Pytanie do kolegi Jareckiego, inni też mogą odpowiedzieć jak chcą

akcja dzieje się na płytce palnika tłokowego, paliwo miał + drobny grysik który gromadzi się pod płytką palnika i pod podajnikiem mniej więcej 0-5 mm.
Tak się złożyło, że grubsze kawałki 5-30 mm ułożyły się po lewej stronie płytki, a ten drobny grysik po prawej. Nadmuch nie duży w sterowniku 24%, spręż ok 30 Pa.
A zapytać chciałem, dlaczego te grubsze kawałki po lewej mają czerwono żółtą barwę, są luźnie nie sklejają się i spalają niemal na pył, a ten grysik po prawej ma barwę żółto białą, konsystencję półplastyczną, wyraźnie skleja się w 4-5 cm kalafiory?

minertu
28-06-2012, 22:24
piec 17KW Żywiec ale czy faktycznie takie ceny za resztę - i ile może kosztować robocizna za ogrzewanie za kanalizację i wodę ?

W Żywcu produkuje się wiele kotłów.
Pytanie tylko czy ten kocioł ma palnik pierwszej czy drugiej generacji?
Możesz wrzucić foto tego kotła?

Jarecki79
28-06-2012, 23:20
VLD to pytanie to odnośnie Twojego lazara?

Dam znac na priva, jakby co to pogadamy jutro, jak kwestia Twojego kotła to idzie zakombinować, ale ja nie znam dokładnie dystrybucji powietrza Twojego palnika i sposobu montażu nadmuchu

animuss
28-06-2012, 23:22
Pytanie do kolegi Jareckiego, inni też mogą odpowiedzieć jak chcą

akcja dzieje się na płytce palnika tłokowego, paliwo miał + drobny grysik który gromadzi się pod płytką palnika i pod podajnikiem mniej więcej 0-5 mm.
Tak się złożyło, że grubsze kawałki 5-30 mm ułożyły się po lewej stronie płytki, a ten drobny grysik po prawej. Nadmuch nie duży w sterowniku 24%, spręż ok 30 Pa.
A zapytać chciałem, dlaczego te grubsze kawałki po lewej mają czerwono żółtą barwę, są luźnie nie sklejają się i spalają niemal na pył, a ten grysik po prawej ma barwę żółto białą, konsystencję półplastyczną, wyraźnie skleja się w 4-5 cm kalafiory?
Może Polsko -Czeski "wungiel".

Marzena i Rafał
29-06-2012, 08:06
W Żywcu produkuje się wiele kotłów.
Pytanie tylko czy ten kocioł ma palnik pierwszej czy drugiej generacji?
Możesz wrzucić foto tego kotła?

no niestety nie mam zdjęcia - miałby to być kocioł bez podajnika - moje jedyne zastrzeżenie, które zgłosiłam to aby m musiała go zasypywać nie częściej niż raz na 24h

Jarecki79
29-06-2012, 09:27
no niestety nie mam zdjęcia - miałby to być kocioł bez podajnika - moje jedyne zastrzeżenie, które zgłosiłam to aby m musiała go zasypywać nie częściej niż raz na 24h

Kotły zasypowe w zależności od konstrukcji:
- dolnego spalania dobiera się do mocy znamionowej i zasyp nie wystarczy na dobę, ale można dorzucać. Tutaj zatem coś w mocy 10-12kW

- z zasypem cyklicznym tzw. miałowe czy całodobowe dobiera się do średniej eksploatacyjnej. Kocioł tego typu zasypujemy po krawędź drzwiczek załadowczych i odpalamy od góry. Taka konstrukcja może dawać spokój na 24h. Tutaj moc ok. 15-17kW, aby utrafić ze średnią ekspl. 9-11kW

zawijan
29-06-2012, 10:15
Czyli sprawność 50% ? Wrzucamy 2t a grzeje nam 1t a 1t idzie w komin ? 800zł ucieka z dymem ?

Oświecona Góro Rankingu
Nie pomyślałeś nigdy, żeby się trochę poduczyć z dziedziny, na temat której zabierasz głos?
Myślę, że warto by było.
Czasem jesteś denerwujący.

zawijan
29-06-2012, 10:16
...- z zasypem cyklicznym tzw. miałowe czy całodobowe dobiera się do średniej eksploatacyjnej. Kocioł tego typu zasypujemy po krawędź drzwiczek załadowczych i odpalamy od góry. Taka konstrukcja może dawać spokój na 24h. Tutaj moc ok. 15-17kW, aby utrafić ze średnią ekspl. 9-11kW

Plus odpowiednio duży bufor.

zawijan
29-06-2012, 10:19
Jakbyś nie widział to po każdym zdaniu jest znak zapytania :)

Mówią, że podobno nie ma głupich pytań...
Ja jednak wiem, że są.

Vld
29-06-2012, 15:33
VLD to pytanie to odnośnie Twojego lazara?

Dam znac na priva, jakby co to pogadamy jutro, jak kwestia Twojego kotła to idzie zakombinować, ale ja nie znam dokładnie dystrybucji powietrza Twojego palnika i sposobu montażu nadmuchu

Tak to przypadek z wczoraj z mojego kotła
dystrybucja wygląda tak jak w załączniku, ale ja nie sądzę, że to problem w dystrybucji powietrza. Palnik był świeżo wyczyszczony i uszczelniony, nie było dziur w złożu którymi by mogło uciekać powietrze, był raczej równo pokryty żarem. W tym ułożeniu na palniku też nie doszukiwał bym się jakichś szczególnych powodów, po prostu sypałem szufelką do wiadra raz normalny miał raz ten grysik, później całość do zasobnika. Z normalnym miałem gdzie w miarę równo wymieszane są różne wielkości ziaren nie ma żadnego problemu. Spala się równomiernie z taką samą temperaturą. Ciekawi mnie dlaczego ten odsiany grysik w takich samych warunkach z takim samym wiatrem, pali się tak intensywnie, że aż się topi.


Może Polsko -Czeski "wungiel".

nie sądzę, grysik pochodzi z tego samego miału, a miał jest wyraźnie kamienny, nie widać w nim nic brunatnego.
Poza tym kilka razy paliłem czechem i trudno go było stopić.

SUSPENSER
29-06-2012, 23:24
1 skąd wiesz, że twoje maksymalne zapotrzebowanie wynosiło 7 kW?
2 czy masz takie samo ocieplenie jak kolega do którego swój dom porównujesz
3 jaki kocioł masz na myśli i jaką on osiąga rzeczywistą eksploatacyjną sprawność przy 20 - 10 - 5 kW?, a jaką sprawność będzie osiągał przy zapotrzebowaniu 1,5 kW średnio przez 180 dni w roku?
4 znając swoje zużycie ekogroszku, podaj jeszcze ile ciepła w GJ lub kWh z tej ilości groszku uzyskałeś z podziałem na CO i CWU.
5 będąc na forum od 2006r i mając na koncie ponad 3000 postów nadal wierzysz w 80% sprawnosc swojego kotła?

1. Obliczyłem
2. Nie
3.Enka Set ze zmniejszonym palnikiem i zamontowanymi zawirowywaczami [bez tego miał >80% przy 18 kW wg producenta, ale te dane są wg mnie mało wiarygodne]. Średnio to ja i mój pies mamy po 3 nogi ;-)
4. W jakim celu ?
5. Tak, a dlaczego nie powinienem ?

SUSPENSER
29-06-2012, 23:27
Witam

Kochani Panowie powiedźcie mi ile płaciliście za ogrzewanie i kanalizację ? Mam domek 136 m2 i dzisiaj przyszli fachowcy i zaśpiewali za sam materiał ( w Aluplex-ie) min.30 tys + robocizna, którą mają mi na pojutrze wyliczyć. Już sama kwota za materiał przyprawiła mnie o ból głowy :( a jeszce jak dołożą z 15 tys za robociznę to zejdę śmiertelnie czy robią mnie w konia czy ja biedna blondyna się delikatnie mówiąc przeliczyłam ? Piec wyliczyli na ok 4 tys. no to raczej norma ale ta reszta .... za całość 45 tys ?

Wg mnie to dużo - i do tak drogiej instalacji tani kocioł zasypowy ?

To tak jakby do nowego Mercedesa założyć najtańsze, Chińskie opony.

Pogadaj z Arturo - niech podeśle Ci swoich fachowców od PC i podłogówki to będziesz mieć taniej i nowocześnie ;)

Vld
29-06-2012, 23:39
1. Obliczyłem
2. Nie
3.Enka Set ze zmniejszonym palnikiem i zamontowanymi zawirowywaczami [bez tego miał >80% przy 18 kW wg producenta, ale te dane są wg mnie mało wiarygodne]. Średnio to ja i mój pies mamy po 3 nogi ;-)
4. W jakim celu ?
5. Tak, a dlaczego nie powinienem ?

1 jak zakładałeś w obliczeniach 80% sprawność, pomyliłeś się o 20-25%
2 wiec porównywanie było nie uprawnione, szczególnie, że ja do jego rocznego zużycia wliczałem granie CWU latem przy sprawnosci ok 30%, a ty zapewne podałeś tylko zużycie na CO i CWU w sezonie grzewczym. Jego zapotrzebowanie na CO szacowałem na 1500 kg.
3 Nie wiem czy zauważyłeś, ale np OE+16 ma wg producenta ponad 90%, a wg Zawijana przy 3 kW niecałe 40%. Mój MK21 wg producenta 85%, a moja pomiary nie przekraczają 65%, średnio 58% po wielkich bojach w kotłowni i z analizatorem.
4 w celu oszacowania rzeczywistego zapotrzebowania na ciepło twojego budynku, ilości ciepła zużywanego na CWU i rzeczywistej sprawności całego procesu
5 w związku z tym co napisałem wyżej powiem tak: nie wypada

Pozdrawiam

animuss
30-06-2012, 00:11
Tak to przypadek z wczoraj z mojego kotła
dystrybucja wygląda tak jak w załączniku, ale ja nie sądzę, że to problem w dystrybucji powietrza. Palnik był świeżo wyczyszczony i uszczelniony, nie było dziur w złożu którymi by mogło uciekać powietrze, był raczej równo pokryty żarem. W tym ułożeniu na palniku też nie doszukiwał bym się jakichś szczególnych powodów, po prostu sypałem szufelką do wiadra raz normalny miał raz ten grysik, później całość do zasobnika. Z normalnym miałem gdzie w miarę równo wymieszane są różne wielkości ziaren nie ma żadnego problemu. Spala się równomiernie z taką samą temperaturą. Ciekawi mnie dlaczego ten odsiany grysik w takich samych warunkach z takim samym wiatrem, pali się tak intensywnie, że aż się topi.



nie sądzę, grysik pochodzi z tego samego miału, a miał jest wyraźnie kamienny, nie widać w nim nic brunatnego.
Poza tym kilka razy paliłem czechem i trudno go było stopić.

Trafiłem kiedyś trochę takiego gumowego "groszku w groszku " co się topił zamiast spalać zauważyłem ze on potrzebuje więcej czasu na spalenie ,potrzebuje więcej energii na dopalenie, energię pozyskuje z prawdziwego węgla czasami powtórne puszczenie go w obieg dopiero obróciło go w popiół .Uważam że "chrzczenie groszku" jest na porządku dziennym i procentowo gorsze gatunki oraz tzw.wypełniacze są dodawane do prawdziwego paliwa .

Marzena i Rafał
30-06-2012, 08:12
A to już zależy w mniejszym stopniu od samego kotła a większym stopniu od domu,w którym ten piec będzie grzał a konkretnie od zapotrzebowania domu na ciepło i pod nie dobiera się moc kotła :)Nie wszyscy instalatorzy o tym wiedzą,dobierając kocioł,sugerują się dwanymi czasami gdy w oknach były szapry 2cm a ciepło uciekało szparami jak w durszlaku :)Te czasy minęły zwłaszcza jak ktoś buduję dla siebie na długie lata a nie na sprzedaż,zwłaszcza,że do "dobrego" budowania obliguje nas norma i świadectwo energetyczne nie z allegro ;)Widzę,że Twoi przyszli lub niedoszli instalatorzy nie zważają na to i próbują wcisnąć Ci kocioł o prawie 200% przewymiarowany :)Trzymaj się od nich z daleka...Przed wyborem źródła ciepła zrób profesjonalny audyt energetyczny,tam będziesz miała zestawienie przyszłych rachunków i wtedy wybieraj co będzie najbardziej odpowiednie pod takie warunki.

WIELKA :) prośba z mojej stronki nie miał byś jakiś namiarów na kogoś rozsądnego do instalacji - takiego co zrobi dobrze ;) i nie zedrze ostatniego łacha

minertu
30-06-2012, 09:09
WIELKA :) prośba z mojej stronki nie miał byś jakiś namiarów na kogoś rozsądnego do instalacji - takiego co zrobi dobrze ;) i nie zedrze ostatniego łacha

Odbierz Priwa.

Jarecki79
30-06-2012, 13:50
VLD masz tłoka, na małej mocy jest pewien kłopot, ale idzie to obejść, aby podnieść sprawność.

Wysłałem Ci na priva sugestie, co można zrobić i proszę abyś zachował to dla siebie i nie dzielił się tym na forum oraz nie wysyłał innym osobom zdjęć.

ps. OPAL-25kW wersja tłokowa na badaniach na mocy 6,3kW uzyskał 75,2%sprawności
(bez zmiany parametrów na 100%mocy badanie 30%mocy, chodził przez 8h badania głównie w trybie podtrzymania)

Vld
30-06-2012, 15:14
VLD masz tłoka, na małej mocy jest pewien kłopot, ale idzie to obejść, aby podnieść sprawność.

Wysłałem Ci na priva sugestie, co można zrobić i proszę abyś zachował to dla siebie i nie dzielił się tym na forum oraz nie wysyłał innym osobom zdjęć.

ps. OPAL-25kW wersja tłokowa na badaniach na mocy 6,3kW uzyskał 75,2%sprawności
(bez zmiany parametrów na 100%mocy badanie 30%mocy, chodził przez 8h badania głównie w trybie podtrzymania)

Widzę, że się kompletnie nie rozumiemy
to nie była mała moc, nie o sprawność chodzi, nie o konstrukcję i montaż.
pytam o zjawisko!
niech każdy sam u siebie sprawdzi, czy różne fakcje w tych samych warunkach tak się spalają.
jestem pewien ze będzie identycznie

Jarecki79
30-06-2012, 15:24
W tłoku nigdy na to nie zwracałem uwagi, powinno iść równo, bo jest równa szczelina i wszystko pchane w tym samym kierunku. Podział moim zdaniem w tłoku zależny będzie od wypoziomowania paleniska czy jakiś innych skosów w koszu zasypowym.

W brucerze owszem zjawisko obserwowane. Na początku od kosza gruba frakcja, na końcu miałowa.
Przy pracy z większym obciążeniem z godnie z ruchem przeciwzwoju spada szlaka a po drugiej stronie palnika drobny popiół.

Vld
30-06-2012, 15:32
jeszcze raz wkleję pytanie z pierwszego postu "A zapytać chciałem, dlaczego te grubsze kawałki po lewej mają czerwono żółtą barwę, są luźnie nie sklejają się i spalają niemal na pył, a ten grysik po prawej ma barwę żółto białą, konsystencję półplastyczną, wyraźnie skleja się w 4-5 cm kalafiory?"

nie pytam, dlaczego doszło do powstania dwóch frakcji, bo sam zresztą to wytłumaczyłem. Nie zmieszałem dokładnie tego co wsypałem, w ogóle nie mieszałem, więc nie dziwne, że i na palniku się nie zmieszało.

Andrzej_M_
30-06-2012, 16:38
,,,, dlaczego te grubsze kawałki po lewej mają czerwono żółtą barwę, są luźnie nie sklejają się i spalają niemal na pył, a ten grysik po prawej ma barwę żółto białą, konsystencję półplastyczną, wyraźnie skleja się w 4-5 cm kalafiory? ,,,,


Vld wytłumaczenie tego zjawiska wydaje mi się w proste.

Przyczyną zapewne jest spora różnica pomiędzy wielkością ziaren węgla. Po procesie odgazowywania powstały koks spala się już tylko powierzchniowo.
A przy drobnych ziarnach, jest o wiele większa aktywna powierzchnia koksu mająca kontakt z powietrzem.
I ta duża aktywna powierzchnia plus dobry kontakt z powietrzem spowodowały szybkie i gwałtowne spalanie łącznie z powstaniem spieków.

81marek
30-06-2012, 16:51
Witam mam jeszcze jedno pytanie, a mianowicie, który z tych 3 kotłów:confused::
- RBR Ekouniwersal 11kw;
- Skam P - Premium 12kw;
- Ogniwo Eko Plus 10 kw
jest najmniej czuły na paliwo czyli spali mi bez problemu np. groszek, czeski ekogroszek, ewentualnie inne paliwo. Pozdrawiam:D

Jarecki79
30-06-2012, 17:13
jeszcze raz wkleję pytanie z pierwszego postu "A zapytać chciałem, dlaczego te grubsze kawałki po lewej mają czerwono żółtą barwę, są luźnie nie sklejają się i spalają niemal na pył, a ten grysik po prawej ma barwę żółto białą, konsystencję półplastyczną, wyraźnie skleja się w 4-5 cm kalafiory?"

nie pytam, dlaczego doszło do powstania dwóch frakcji, bo sam zresztą to wytłumaczyłem. Nie zmieszałem dokładnie tego co wsypałem, w ogóle nie mieszałem, więc nie dziwne, że i na palniku się nie zmieszało.

Tutaj znajdziesz odpowiedź:
http://zawijan.wordpress.com/poradnik-uzytkownika/4-proces-spalania/

Jarecki79
30-06-2012, 17:17
Witam mam jeszcze jedno pytanie, a mianowicie, który z tych 3 kotłów:confused::

- Skam P - Premium 12kw;

jest najmniej czuły na paliwo czyli spali mi bez problemu np. groszek, czeski ekogroszek, ewentualnie inne paliwo. Pozdrawiam:D

Piszę tylko w kwestii Skam-a
Palnik ma szersze ranty paleniska, więc lepiej jak mała ekoenergia radzi sobie ze spalaiem pliw miałowych czy spiekających
(wiem, bo małą ekoenergię również stosujemy)

Palnik ma jednocześnie najmniejszy otwór na wyjście paliwa z wymienionej trójki, co przekłada się na jakość procesu spalania szczególnie na małych mocach.

Użytkownicy spalają na nim oprócz typowego ekogrochu miały węglowe, jakiś ruskie groszki, czy miksy groszku z ziarnem owsa - tu jak dobrze pamiętam taki miks stosuje kolega Tesel.

Z czeskim ekogroszkiem też luuuzzz, moim zdaniem fajne paliwo na cieplejsze okresy, czyli tryb letni, późna wiosna czy wczesna jesień.

tesel
30-06-2012, 20:47
Piszę tylko w kwestii Skam-a
Palnik ma szersze ranty paleniska, więc lepiej jak mała ekoenergia radzi sobie ze spalaiem pliw miałowych czy spiekających
(wiem, bo małą ekoenergię również stosujemy)

Palnik ma jednocześnie najmniejszy otwór na wyjście paliwa z wymienionej trójki, co przekłada się na jakość procesu spalania szczególnie na małych mocach.

Użytkownicy spalają na nim oprócz typowego ekogrochu miały węglowe, jakiś ruskie groszki, czy miksy groszku z ziarnem owsa - tu jak dobrze pamiętam taki miks stosuje kolega Tesel.

Z czeskim ekogroszkiem też luuuzzz, moim zdaniem fajne paliwo na cieplejsze okresy, czyli tryb letni, późna wiosna czy wczesna jesień.
Potwierdzam.Mix ekogroszku z jęczmieniem w różnych proporcjach nawet 30/70 spalał się świetnie,żeby nie powiedzieć,że lepiej niż sam eko.Brak spieków.Nie paliłem jeszcze miałem,ale inne grochy idą jak ta lala.dodam jeszcze,że paliłem też eko+ trociny.trochę gorzej,bo trociny się zawieszały w koszu,ale w palniku spalały się świetnie.Jeśli mogę to polecam współspalanie eko z biomasą.

81marek
30-06-2012, 21:27
No, to już jakaś podstawa do wyboru kotła jest:yes:, ciekawe jak tam reszta:stereo: się wypowie. pozdrawiam:D

tesel
30-06-2012, 21:30
Karoka. Jesteś? Sobota.:wave:

tesel
30-06-2012, 21:44
No, to już jakaś podstawa do wyboru kotła jest:yes:, ciekawe jak tam reszta:stereo: się wypowie. pozdrawiam:D

Nie traktuj tego jako reklamy kotła.Napisałem tylko jak jest u mnie.Mam palnik brucer,a on w innych kotłach może spalać całkiem inaczej.
Niech inni piszą co chcą,ale ja jestem zadowolony z kotła.Od 10 grudnia do końca maja,spaliłem 1000 kg eko z kopalni PIAST,1000kg jęcznienia,1000kg czeskiego .Wiem,że to sporo,ale przez ten okres nauczyłem się dużo i wiem już jak ustawić parametry sterownika.Nikt mi nie powie,że koalę można puścić samopas i on zrobi za nas całą robotę.Z własnego doświadczenia wiem,że trzeba go ujarzmić.Dla mnie bardzo pomocne było np. dodanie korekty dmuchawy.Czekam na dalsze opcje.

tesel
30-06-2012, 22:03
Arturo.Wyprzedzam Twój post.Nie pisz mi,że lepiej by mi było grzać prądem,bo tego nigdy nie zrobię.Kupiłem piec z całą świadomością i tego nie żałuję.Dostałem wczoraj rachunek za prąd.Kiedy grzałem CW prądem.Szok. W maju grzałem Cw grochem.!00kg czeskiego za 60 zł wystarczyło mi na ponad miesiąc.

adkwapniewski
30-06-2012, 22:08
ehhehehe :) Dobre :D - Mogę za tego posta warna odebrać , a co mi tam ;)

@Tesel - Jaki masz bojler do cwu i jakie masz zurzycie ? Napisz Proszę :)

Arturo72
30-06-2012, 22:12
Arturo.Wyprzedzam Twój post.Nie pisz mi,że lepiej by mi było grzać prądem,bo tego nigdy nie zrobię.Kupiłem piec z całą świadomością i tego nie żałuję.
Twój wybór,Twoja kasa,na nawracanie za późno ;)

tesel
30-06-2012, 22:13
Bojler 80l.jakie zużycie już pisałem

Arturo72
30-06-2012, 22:16
Bojler 80l.jakie zużycie już pisałem
Bardzo skromniutki, nie dziwie się,że miałeś rachunki jakie miałeś :)
Ja przy prądzie zastanawiałem się czy 140l będzie nie za mały ;)
Przy PCi mam 300l...

tesel
30-06-2012, 22:17
Twój wybór,Twoja kasa,na nawracanie za późno ;)
Nie żałuję swojego wyboru.Całe szczęście,że za późno.

tesel
30-06-2012, 22:19
Mały,bo przez większość roku jestem sam.

tesel
30-06-2012, 22:32
Ale widzisz.Taki mały bojler mogę ogrzać takim dużym piecem.Tylko muszę c zęściej czyścić piec.Na początku bałem się o komin.moim piortytetem była wysoka temp spalin.Później przekonałem się ,że mam w d...ie komin.Mam stary poniemiecki dom i jak narazie nic złego z kominem się nie dzieje.

tesel
30-06-2012, 22:35
kociłoek Skam-p 25kw palnik ekoenergia zmodyfikowany cw 140 ltr czeski groch wychodzi doba 1,50 zł dla mnie rewelka

O coś pytasz?Czy chcesz potwierdzenia?

Jarecki79
30-06-2012, 22:42
O coś pytasz?Czy chcesz potwierdzenia?

Raczej napisał, co ma u siebie.

Korzysta z naszego skam-a 25kW :) i opala go aktualnie czeskim groszkiem, wychodzi mu 1,50pln na dobę przy grzaniu cwu.

tesel
30-06-2012, 22:49
I oto chodzi.Niech tak trzyma.

andrew01
30-06-2012, 22:50
A ja przy grzaniu samego CWU ze strefami (dwie godzinki rano, dwie wieczorem) zauważyłem przy górnych drzwiczkach świecące się ścianki... znaczy się na moje oko się smoła osadza i pewnikiem jak się zasobnik skończy to przejdę na prund. Zużycie jakie mam przy grzaniu samego CWU to około 3kg ekogroszku na dobę.

tesel
30-06-2012, 22:53
Kiedyś grzałem prądem i wychodziło dużo drożej w tym kontekście.
Czy wy macie podobnie?
Ja mam skampa 12kw i na dzień dzisiejszy wiem,że lepiej jest grzać CW eko niż prądem.Niech Arturo gada co chce.

Piotrek42
30-06-2012, 22:55
Bardzo skromniutki, nie dziwie się,że miałeś rachunki jakie miałeś :)
Ja przy prądzie zastanawiałem się czy 140l będzie nie za mały ;)
Przy PCi mam 300l...

No.... nie powaliłeś mnie na kolana...zbiornik biwalentny ( 2 wężownicowy) grzanie kotłem na eko 200l (hehe brakuje ciepłej wody - bo wszyscy chca sie kąpac o jednej godzinie) lato solar 400l wody np o temp 70 st :) i na to, dla zasady, grzałaka elektryczna 250l wody:) rodzina 3 osobowa.

tesel
30-06-2012, 22:57
A na prądzie wyjdziesz lepiej? Bo ja nie.

Arturo72
30-06-2012, 23:00
No.... nie powaliłeś mnie na kolana...zbiornik biwalentny ( 2 wężownicowy) grzanie kotłem na eko 200l (hehe brakuje ciepłej wody - bo wszyscy chca sie kąpac o jednej godzinie) lato solar 400l wody np o temp 70 st :) i na to, dla zasady, grzałaka elektryczna 250l wody:) rodzina 3 osobowa.
Aleee o so chozii ?
Przeciez mówię,że 80l za malutki,140l grzany do 80st.C mógłby być za mały a 300l z 50st.C styknie spokojnie dla 3 osób :)

Piotrek42
30-06-2012, 23:03
Aleee o so chozii ?
Przeciez mówię,że 80l za malutki,140l grzany do 80st.C mógłby być za mały a 300l z 50st.C styknie spokojnie dla 3 osób :)

Komuś wytykasz że ma mały a sam szału nie masz....300l cwu 50st...mi by brakło... tym bardziej że dodatkowo pralka i zmywarka podłaczona do cwu...

Arturo72
30-06-2012, 23:09
300l cwu 50st...mi by brakło... tym bardziej że dodatkowo pralka i zmywarka podłaczona do cwu...
A no widzisz,ja mam 300l tylko do kąpania :)
Do bierzących potrzeb,w kuchni czy w łazience będą małe bojlerki po 5l a zmywara będzie podpięta bezpośrednio do wodociągu :)

tesel
30-06-2012, 23:11
Te nowe wynalazki.Pracuję w szpitalu powiatowym. |Zrobiliśmy termomodernizację. Ponad 200 m2 paneli słonecznych. I co? myślicie ,że to jest eko?
G...no prawda.Zużwamy tylo samo energii co przedtem

Piotrek42
30-06-2012, 23:12
A no widzisz,ja mam 300l tylko do kąpania :)
Do bierzących potrzeb,w kuchni czy w łazience będą małe bojlerki po 5l a zmywara będzie podpięta bezpośrednio do wodociągu :)

Co jak co.... ale energetyka na Tobie zarobi :)

Arturo72
30-06-2012, 23:14
Te nowe wynalazki.Pracuję w szpitalu powiatowym. |Zrobiliśmy termomodernizację. Ponad 200 m2 paneli słonecznych. I co? myślicie ,że to jest eko?
G...no prawda.Zużwamy samy energii co przedtem
Solary to bardzo duża pomyłka za taką kasę ;)

Co jak co.... ale energetyka na Tobie zarobi :)
A ja sądzę,że niezbyt zarobi,może spodziewać się tylko max.4000kWh i to 3/4 w taniej taryfie :)
Wszak u mnie będzie COP2,5 :D

Jarecki79
30-06-2012, 23:46
Ale widzisz.Taki mały bojler mogę ogrzać takim dużym piecem.Tylko muszę c zęściej czyścić piec.Na początku bałem się o komin.moim piortytetem była wysoka temp spalin.Później przekonałem się ,że mam w d...ie komin.Mam stary poniemiecki dom i jak narazie nic złego z kominem się nie dzieje.

U Ciebie jest już sprawa łatwiejsza.
Masz możliwość wpływu na temp. spalin.

Te płyty żeliwne w Twoim 12kW można wyjmować. Teraz masz założone obie, jakby był kłopot ze skroplinami, to jedną możesz wyjąć.
Jedna płyta jest mniejsza a druga większa, możesz zatem zostawić tylko większą a jak to nie wystrarczy, to możesz pracować tylko na mniejszej.
Oczywiście w tym przypadku płytę przesuwasz na środek,

Na tej płycie wieszasz deflektorek i jest ok.

Andrew a jak tam Twój kolega z 12kW?, on miał jeden z pierwszych kociołków z takim palnikiem jak ma Tesel.

81marek
01-07-2012, 00:37
Tesel wcale się nie sugeruję, ani nie biorę używanego przez Ciebie kociołka za reklamę służącą do jego kupna, tak jak napisałem jakaś podstawa jest:confused:, ale czekam jeszcze na wypowiedzi reszty m.in. użytkowników: RBR Ekouniwersal i Ogniwo Eko Plus. Pozdro:D

Piotrek42
01-07-2012, 07:30
81marek budowa kotła to nie konstrukcja bomby atomowej :D w całej tej zabawie chodzi o to, żeby odpowiednio dobrac kilka parametrów, -sterowanie, palnik i dmuchawa, jak to będzie ladnie ze sobą współpracowac to reszta to już bajka...ile zykasz na konstrukcji kotła?? 2-5%?? ale są również dodatkowe parametry np trwałość kotla,zastosowane materialy, estetyka,jakośc wykonania

Ps O ogniwie i rbr są osobne wątki możesz poczytać w wolnej chwilii

tesel
01-07-2012, 08:29
O trwałości pieca nie mogę nic powiedzieć.To się okaże za naście lat :D Co do konstrukcji to mogę powiedzieć tyle.Proste jest piękne.Żadnych bajerów.Łatwy dostęp do wszystkiego.Nie trzeba nic odkręcać,by dostać się gdziekolwiek.Czyszczenie łatwe i szybkie.Wykonanie,w moim egzemplarzu,estetyczne i solidne.No chyba Jarek nie zrobił mi kotła ekstra.:D

tesel
01-07-2012, 08:40
A ja przy grzaniu samego CWU ze strefami (dwie godzinki rano, dwie wieczorem) zauważyłem przy górnych drzwiczkach świecące się ścianki... znaczy się na moje oko się smoła osadza i pewnikiem jak się zasobnik skończy to przejdę na prund. Zużycie jakie mam przy grzaniu samego CWU to około 3kg ekogroszku na dobę.
Też swego czasu miałem smołę na ściankach.Wystarcz raz na jakiś czas rozpalić na ruszcie awaryjnym i po sprawie.3 kg/doba eko i Ty chcesz przejść na prąd?

zbigmaz01
01-07-2012, 08:57
81marek budowa kotła to nie konstrukcja bomby atomowej :D w całej tej zabawie chodzi o to, żeby odpowiednio dobrac kilka parametrów, -sterowanie, palnik i dmuchawa, jak to będzie ladnie ze sobą współpracowac to reszta to już bajka...ile zykasz na konstrukcji kotła?? 2-5%?? ale są również dodatkowe parametry np trwałość kotla,zastosowane materialy, estetyka,jakośc wykonania

Ps O ogniwie i rbr są osobne wątki możesz poczytać w wolnej chwiliiWłaśnie tak jak piszesz, można poczytać na osobnych wątkach. Co do konstrukcji kotła i doboru kilku parametrów, też się zgadzam :) Ale co do bomby atomowej to już nie. Dla mnie jako nowicjusza w paleniu w piecu z podajnikiem i człowieka który pierwszy raz w swojej historii ma piec, te twoje 2-5% zysku na konstrukcji kotła też jest do przełknięcia, jako mały szczegół który w finansach jest do przełknięcia :)
Z jednego się cieszę o czym już gdzieś kiedyś pisałem (chyba na wątku o RBR) że kocioł który kupiłem bardzo mnie cieszy, chociaż kupiłem go po 2 min. oglądania. Pojechałem obejrzeć inny a gdy zobaczyłem ten to od razu wiedziałem że to ten właściwy który potrzebuję :)
Od pół roku palę w nim i nie mam żadnych (już nie mam) kłopotów.
Jednak nie to mnie tak bardzo cieszy.
Cała satysfakcja w tym kotle pewnie polega na tej właściwej konstrukcji tego kotła o czym się przekonałem czytając wasze wypowiedzi na różnych forach.
Z czym jest to związane :confused:
Właśnie z konstrukcją ale i nie tylko. Konstrukcyjnie satysfakcję mam na tym że :
1. nie muszę dokładać żadnych dodatkowych deflektorów (czapek) mających na celu wyhamowanie spalin aby jak najdłużej przebywały w komorze spalania,
2. nie muszę przytykać żadnych kanałów aby zwiększyć prędkość spalin a tym samym obniżyć moc kotła (ja to tak rozumiem),
3. szybkie i bezproblemowe czyszczenie bez jakiegokolwiek demontażu osłon i klap,
4. zasyp węgla do podajnika w każdej chwili bez konieczności wyłączania kotła aby się nie kopciło.
Z tego co zrozumiałem z waszej lektury jako zielony w konstrukcjach kotłów mój kocioł jest inaczej zbudowany bo inaczej ma rozwiązane wyjście spalin z komory spalania. Wychodzą one nie bezpośredni do góry przez co palnik nie potrzebuje aż takiego deflektora, one po prostu opuszczają komorę poniżej poziomu palnika. Czyli najpierw oddają ciepło w komorze spalania a potem opadają w dół i trafiają dopiero w kanały.

Piotrek wiem że już też masz RBR-a i na ten temat też już możesz coś napisać ze swojej obserwacji, chociaż nie wiem czy już go uruchomiłeś.
Jako człowiek światły w testach sterowników i oglądaniu produkcji kotłów od strony "turysty" :) już też pewnie nasunęły ci się jakieś wnioski skoro takiego RBR-a już masz :)
Czy możesz się ustosunkować do tej mojej wypowiedzi jako "użytkownik fachowiec"?
Przepraszam że tak cię nazwałem ale przynajmniej z twojej strony wypowiedzi nie są tendencyjne, bo piszesz co wiesz i co zaobserwowałeś jako użytkownik i człowiek dociekliwy.
Ja mam do czynienia tylko z tym kotłem a resztę wiem z czytania :)

Dawno się tyle nie napisałem:)

Piotrek42
01-07-2012, 09:56
hoho... na taki treściwy post to aż TRZEBA odpowiedziec :)

Niejednokrotnie pisałem juz o kotłach i zawsze pisałem co widzialem , co wiem, co dostrzegłem, i mowiąc szczerze średnio mnie obchodzi co o tym myślą producenci,sprzedawcy ,konstrutorzy czy goście którzy piszą softy na sterownik, jak wspomniałem wczesniej (albo nie wspomniałem :lol2:) nie mam kominka ale mam kociolek na eko i lubię sobie iść do kotłowni usiąść w fotelu zaplić papieroska poobserwować prace kociołka, coś przy nim pogrzebać, spróbowac oszukac sterownik itd..itd moje posty nie są udokumentowane żadną aparaturą pomiarową (bo poprostu takiej nie posiadam) wyznacznikiem dla mnie jest ciepło w mieszkaniu, ciepla woda w każdej chwili, i możliwie niskie zużycie ekogroszku.oczywiście codzienna obsługa kotła (raczej jej brak ) też się liczy, a że lubię czystość i estetykę to i ten aspekt biorę pod uwagę,podchodzę do kotła hobbystycznie i jak uda mi sie zrobić coś czego nie przewidzial producent to mam zwykłą ludzką satysfakcję, a że mnie kotły na eko ''wciągneły'' to poprostu jeżdze sobie po wystawach, sklepach ,producentach i porownuję opisy na stronach www ,forach czy opowieściami sprzedawców z życiem, swoją drogą kolego Jarecki mogłbyś podsypać krawęznik u siebie bo kiepsko stanąć samochodem ;) jeżeli trafi mi się coś fajnego to opisuję na forum, jeżeli kiszka to też opisuję ale dziwnym trafem te komentarze ktore są niepochlebne dla danego wyrobu ''znikają '' z moich wędrówek kol [ B]zbigmaz01[/B] własnie kocioł rbr wyszedł na nr1 ze wzgędów na dopracowanie każdego szczegółu, detalu, czy chocby nawet innowacyjne zastosowanie prostego czyszczaka, jest jeszcze kilka rzeczy ale już to opisywalem,z moich wędrówek własnie wyłapalem kociołek Tilgnera (chociaż o nim wczesniej nie wiedzialem) i go nie widzialem, dla nas jako użytkownikow bardzo ważną rzeczą są realia... bo papier i strona www przyjmie wszystko :)

Rbr-a jeszcze nie odpalilem bo murarz wystawił mnie do wiatru i nie postawił mi komina :)

andrew01
01-07-2012, 10:34
Też swego czasu miałem smołę na ściankach.Wystarcz raz na jakiś czas rozpalić na ruszcie awaryjnym i po sprawie.3 kg/doba eko i Ty chcesz przejść na prąd?

Będę musiał przepalić i zobaczę jak to będzie wyglądało, odnośnie ekonomiki... 3kg na dobę daje nam 90 kg, zaokrąglijmy do 100kg czyli biorąc moje okolicie to jest około 90 zł za sam ekogroszek, plus niewielkie koszty prądu to daje nam już 100zł na miesiąc.

Moim zdaniem o ile nie jest to więcej niż grzanie prądem to co najwyżej wychodzi na to samo. Gdybym grzał prądem to w najgorszej sytuacji grzania ciągłego przez dwie godziny rano i wieczorem grzałką 2kW wychodzi nam 2kW * 4h * 30dni * 0,5cena = 120zł

Nie jestem fanatykiem prądu jak Arturo :) ale na siłę grzać kociołkiem to też nie ma sensu. Wszystko zależy również od tego gdzie mieszkamy, gdybym miał groszek za 600pln to już sytuacja wyglądałaby inaczej.

tesel
01-07-2012, 10:40
nie mam kominka ale mam kociolek na eko i lubię sobie iść do kotłowni usiąść w fotelu zaplić papieroska poobserwować prace kociołka, coś przy nim pogrzebać, spróbowac oszukac sterownik itd..itd moje posty nie są udokumentowane żadną aparaturą pomiarową (bo poprostu takiej nie posiadam) wyznacznikiem dla mnie jest ciepło w mieszkaniu, ciepla woda w każdej chwili, i możliwie niskie zużycie ekogroszku.
Ja też tak mam:D

minertu
01-07-2012, 10:43
Jak już mamy kocioł na eko to lepiej nim grzać niż go odstawiać.
U mnie samo CWU latem to 2,69kg/doba

karoka65
01-07-2012, 10:48
Karoka. Jesteś? Sobota.:wave:

Wczoraj nie miałem neta, do tego robota, robota i jeszcze raz ....
Skończyłem bardzo późno, wykąpałem się i zasnąłem w fotelu :(

tesel
01-07-2012, 10:50
Będę musiał przepalić i zobaczę jak to będzie wyglądało, odnośnie ekonomiki... 3kg na dobę daje nam 90 kg, zaokrąglijmy do 100kg czyli biorąc moje okolicie to jest około 90 zł za sam ekogroszek, plus niewielkie koszty prądu to daje nam już 100zł na miesiąc.

Moim zdaniem o ile nie jest to więcej niż grzanie prądem to co najwyżej wychodzi na to samo. Gdybym grzał prądem to w najgorszej sytuacji grzania ciągłego przez dwie godziny rano i wieczorem grzałką 2kW wychodzi nam 2kW * 4h * 30dni * 0,5cena = 120zł

Nie jestem fanatykiem prądu jak Arturo :) ale na siłę grzać kociołkiem to też nie ma sensu. Wszystko zależy również od tego gdzie mieszkamy, gdybym miał groszek za 600pln to już sytuacja wyglądałaby inaczej.
Ja grzeję czeskim za 60zł/100kg workowany.Luzem jeszcze taniej.

karoka65
01-07-2012, 10:53
Ale widzisz.Taki mały bojler mogę ogrzać takim dużym piecem.Tylko muszę c zęściej czyścić piec.Na początku bałem się o komin.moim piortytetem była wysoka temp spalin.Później przekonałem się ,że mam w d...ie komin.Mam stary poniemiecki dom i jak narazie nic złego z kominem się nie dzieje.
Nic się nie bój Tesel ja 4 lata już tak grzeję i też nic się nie dzieje. Czecha miałem za grosze i już pisałem Arturo że przy moich 81gr/ na dobę to jest w ciemnej dupie ze swoim czystym prądem :)

karoka65
01-07-2012, 10:55
Kiedyś grzałem prądem i wychodziło dużo drożej w tym kontekście.
Czy wy macie podobnie?
Ogrzewałem kilka lat w lecie prądem ale to nie na moją kieszeń.

jack18
01-07-2012, 11:05
Będę musiał przepalić i zobaczę jak to będzie wyglądało, odnośnie ekonomiki... 3kg na dobę daje nam 90 kg, zaokrąglijmy do 100kg czyli biorąc moje okolicie to jest około 90 zł za sam ekogroszek, plus niewielkie koszty prądu to daje nam już 100zł na miesiąc.

Moim zdaniem o ile nie jest to więcej niż grzanie prądem to co najwyżej wychodzi na to samo. Gdybym grzał prądem to w najgorszej sytuacji grzania ciągłego przez dwie godziny rano i wieczorem grzałką 2kW wychodzi nam 2kW * 4h * 30dni * 0,5cena = 120zł

Nie jestem fanatykiem prądu jak Arturo :) ale na siłę grzać kociołkiem to też nie ma sensu. Wszystko zależy również od tego gdzie mieszkamy, gdybym miał groszek za 600pln to już sytuacja wyglądałaby inaczej.

Tu się zgadzam. U mnie kocioł tez jest wyłączony ,bo biorąc pod uwagę ze on oprócz tego ze zużywa eko zużywa tez prąd to wątpliwe żeby mi wyszło na tym 10 zl miesięcznie do przodu. W tamtym sezonie niestety nie wyszło. Ale jestem wstanie uwierzy, ze jak ktoś ma więcej osób w rodzinie to wychodzi taniej grzanie eko groszkiem..

karoka65
01-07-2012, 11:08
Tesel wcale się nie sugeruję, ani nie biorę używanego przez Ciebie kociołka za reklamę służącą do jego kupna, tak jak napisałem jakaś podstawa jest:confused:, ale czekam jeszcze na wypowiedzi reszty m.in. użytkowników: RBR Ekouniwersal i Ogniwo Eko Plus. Pozdro:D
Pisałem Ci już, masz nie daleko, podjedź, zobaczysz, pomacasz, to dużo wyjaśnia.
Zbigmaz odżałował 3 litry ON i widać że nie żałuje na razie tej straty.

karoka65
01-07-2012, 11:11
Hej jack18, rzadko bywasz ostatnio.
No u mnie 7 ludków w jednej chałpce

jack18
01-07-2012, 11:13
No to koszty masz, ale i dla odmiany weselej :)

Piotrek42
01-07-2012, 11:24
No to koszty masz, ale i dla odmiany weselej :)

Taaa zwłaszcza jak wszyscy do obiadu siądą....:lol2:

zbigmaz01
01-07-2012, 11:34
Taaa zwłaszcza jak wszyscy do obiadu siądą....:lol2:
A po obiedzie jeszcze postaw każdemu piwo :)

Pisałem Ci już, masz nie daleko, podjedź, zobaczysz, pomacasz, to dużo wyjaśnia.
Zbigmaz odżałował 3 litry ON i widać że nie żałuje na razie tej straty.
Ja nie żałuje tych 3L :) tylko żałuję czasu który zmarnowałem na szukanie kotła w necie. Wystarczyła chwilka i jak zobaczyłem to co miałem pooglądać i chyba kupić to w 2 no 3 minuty zmieniłem zdanie. Kupiłem całkiem coś innego. Czasami warto zobaczyć to "coś" co się szuka a jeszcze fajniej jest jak obok tego "czegoś" stoi coś innego do porównania.
Warto oglądać przed zakupem, chociaż ja bardzo krótko oglądałem :)

karoka65
01-07-2012, 11:42
No eXpresowa decyzja, dobrze że trafna :)

tesel
01-07-2012, 12:28
Nic się nie bój Tesel ja 4 lata już tak grzeję i też nic się nie dzieje. Czecha miałem za grosze i już pisałem Arturo że przy moich 81gr/ na dobę to jest w ciemnej dupie ze swoim czystym prądem :)
Ja przestałem już przejmować się czymkolwiek.Życie jest za krótkie aby przejmować się każdą duperelą.Mam ciepłą wodę i już.Pieniądze są dla mnie a nie ja dla nich.Pewnie,że chciałbym,żeby piec produkował węgiel zamiast popiołu,ale tak nie ma i nie wiem dlaczego.:D Przez ta parę miesięcy przygody z moim smokiem nauczyłem się bardzo dużo.Chciałbym Wam wszystkim podziękować,bo to od Was nauczyłem się wszystkiego.Przestałem dbać o piec o komin i zauważyłem ,że jest mi lepiej.Co będzie jak piec się wykończy? Kupię drugi.:DCo będzie jak komin się zniszczy? Postawię nowy,albo sprzedam dom i kupię nowy:yes:Spróbujcie podejść do życia jak ja,a zobaczycie,że jest ono piękne.ale się zrobiłem filozof.:lol2:Jeszcze jedno.Przestańcie liczyć złotówki.Najważniejsze jest aby było ciepło i nie chodzić w ciasnych butach.

karoka65
01-07-2012, 12:35
Ja przestałem już przejmować się czymkolwiek.Życie jest za krótkie aby przejmować się każdą duperelą.Mam ciepłą wodę i już.Pieniądze są dla mnie a nie ja dla nich.Pewnie,że chciałbym,żeby piec produkował węgiel zamiast popiołu,ale tak nie ma i nie wiem dlaczego.:D Przez ta parę miesięcy przygody z moim smokiem nauczyłem się bardzo dużo.Chciałbym Wam wszystkim podziękować,bo to od Was nauczyłem się wszystkiego.Przestałem dbać o piec o komin i zauważyłem ,że jest mi lepiej.Co będzie jak piec się wykończy? Kupię drugi.:DCo będzie jak komin się zniszczy? Postawię nowy,albo sprzedam dom i kupię nowy:yes:Spróbujcie podejść do życia jak ja,a zobaczycie,że jest ono piękne.ale się zrobiłem filozof.:lol2:Jeszcze jedno.Przestańcie liczyć złotówki.Najważniejsze jest aby było ciepło i nie chodzić w ciasnych butach.
I to jest to, moje podejście jest takie samo. Nie można być niewolnikiem swojego domu. Życie jest za krótkie.
Nic nie jest wieczne a zmiany dobrze robią. nawet lepsze samopoczucie :)

zbigmaz01
01-07-2012, 12:45
I to jest to, moje podejście jest takie samo. Nie można być niewolnikiem swojego domu. Życie jest za krótkie.
Nic nie jest wieczne a zmiany dobrze robią. nawet lepsze samopoczucie :)Na pewno jest więcej takich ludzi (włącznie ze mną:)) ale ważne jest także to, że jak człowiek tak sobie usiądzie koło tego kociołka, weźmie http://emotikona.pl/emotikony/pic/2piwko.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F) w rękę i popatrzy jak to pięknie chodzi to od razu ręce się wyciągają po następne http://emotikona.pl/emotikony/pic/2piwko.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F).
Najważniejsze jest zadowolenie, reszta potem, a na końcu http://emotikona.pl/emotikony/pic/2piwko.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)

tesel
01-07-2012, 14:05
Na pewno jest więcej takich ludzi (włącznie ze mną:)) ale ważne jest także to, że jak człowiek tak sobie usiądzie koło tego kociołka, weźmie http://emotikona.pl/emotikony/pic/2piwko.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F) w rękę i popatrzy jak to pięknie chodzi to od razu ręce się wyciągają po następne http://emotikona.pl/emotikony/pic/2piwko.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F).
Najważniejsze jest zadowolenie, reszta potem, a na końcu http://emotikona.pl/emotikony/pic/2piwko.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)
Może trochę przesadziłem bo jakby każdy miał takie podejście jak ja,to by nie było tego forum.:DChodzi mi o to ,żeby nie liczyć każdej złotówki,tylko cieszyć się tym,że jest Ci dobrze.:yes:Ja jestem w takim nastroju bo we wtorek wraca moje słoneczko,Za dwa miesiące zostanę prawdziwym dziadkiem.Życie jest piękne.:lol2:

karoka65
01-07-2012, 14:13
No i jak tu nie być niewolnikiem we własnym domu przy kotle na ekogroszek ;)
Nie masz o tym nawet zielonego pojęcia, także Twoja pisanina tutaj jest głęboko nie na miejscu.

tesel
01-07-2012, 14:14
No i jak tu nie być niewolnikiem we własnym domu przy kotle na ekogroszek ;)

Ja jestem bardzoooo leniwy,ale lubię wyzwania.Nich ten mój smok będzie nie eko.I tak go lubię.Za co? Za to,że jest.Za to,że mogę coś pokombinować,za to że muszę go czyścić za to,że muszę wybierać popiół,za to,że muszę dosypywać węgiel.Ty nie będziesz robił nic .Ja tak bym nie mógł.

zbigmaz01
01-07-2012, 14:14
Ja jestem w takim nastroju bo we wtorek wraca moje słoneczko,Za dwa miesiące zostanę prawdziwym dziadkiem.Życie jest piękne.:lol2: No to wszystkiego najlepszego na nowej drodze dziadka http://emotikona.pl/emotikony/pic/041.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)http://emotikona.pl/emotikony/pic/041.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)http://emotikona.pl/emotikony/pic/041.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)
Ale tak zapytam: czy będziesz dziadkiem czy mężem babki :confused:
Czyli teraz masz mało czasu bo w domu musi być błysk http://emotikona.pl/emotikony/pic/035.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)http://emotikona.pl/emotikony/pic/035.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)http://emotikona.pl/emotikony/pic/035.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)

A tak nawiasem to ja już mam troje :)

karoka65
01-07-2012, 14:21
Na tyle mam pojęcia,że wiem,że nie można zostawić grzejącego kotła samemu sobie i wyjechać w zimie na 2 tygodnie urlopu :)
Czyli jakby nie było kocioł zmusza nas do ciągłego interesowania się nim a to zakrawa już na niewolnictwo ;)
Kolego w zeszłym roku zasypałem zasobnik, paliło się trzy tygodnie, później pojechałem na dwa tygodnie go Chorwacji, w domu zostali tylko rodzice po 70-ce i jakoś obeszło się beze mnie, wróciłem z Chorwacji i paliło się dalej jeszcze ponad dwa tygodnie.
Napisałem Ci jasno, nie masz o tym pojęcia to nie pisz bzdur bo się ośmieszasz.

tesel
01-07-2012, 14:27
123363
No to wszystkiego najlepszego na nowej drodze dziadka http://emotikona.pl/emotikony/pic/041.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)http://emotikona.pl/emotikony/pic/041.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)http://emotikona.pl/emotikony/pic/041.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)
Ale tak zapytam: czy będziesz dziadkiem czy mężem babki :confused:
Czyli teraz masz mało czasu bo w domu musi być błysk http://emotikona.pl/emotikony/pic/035.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)http://emotikona.pl/emotikony/pic/035.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)http://emotikona.pl/emotikony/pic/035.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)

A tak nawiasem to ja już mam troje :)
Zbyszek. Napisałem,że będę prawdziwym dziadkiem.:D Już nie mogę się doczekać.Tobie gratuluję.Ja mam tylko jednego syna,ale jestem z niego dumny.

tesel
01-07-2012, 14:32
Na tyle mam pojęcia,że wiem,że nie można zostawić grzejącego kotła samemu sobie i wyjechać w zimie na 2 tygodnie urlopu :)
Czyli jakby nie było kocioł zmusza nas do ciągłego interesowania się nim a to zakrawa już na niewolnictwo ;)
Napiszę to w żartach. Co robisz jak pokłócisz się z żoną?Ja idę do kotłowni.Tam jest mój azyl.mogę wszystko przemyśleć i jest na tyle blisko,żeby można było się pogodzić.:D

tesel
01-07-2012, 14:33
Będąc w Chorwacji(w zimie ? ) czy w Austrii w zimie,zamykasz dom na dwa tygodnie z grzejącym kotłem ???
A jak mu zawleczka walnie to co się stanie ? Jakie będą efekty ?? Jak jakimś cudem wygaśnie albo zgłupieje ? Jakie będę efekty ?
Oświeć mnie bo nie chcę się ośmieszać ;)

Faktycznie ośmieszasz się.

karoka65
01-07-2012, 14:38
Będąc w Chorwacji(w zimie ? ) czy w Austrii w zimie,zamykasz dom na dwa tygodnie z grzejącym kotłem ???
A jak mu zawleczka walnie to co się stanie ? Jakie będą efekty ?? Jak jakimś cudem wygaśnie albo zgłupieje ? Jakie będę efekty ?
Oświeć mnie bo nie chcę się ośmieszać ;)
W Chorwacji to raczej latem polecam. Mój kocioł pracuje non-stop.
A co ma się mu stać ?
To samo jak Tobie braknie czystego prądu, zrobi się zimno. hehe.
Szwagier może wsadzić zawleczkę nawet po kilku godzinach od zerwania i nie będzie musiał nawet rozpalać.
Skąd będę wiedział ?
Bo mam podgląd przez neta, jak nie mam neta to dostanę darmowego SMSa na komórkę.
Nie wyszukuj jakiś ekstremalnych przypadków, bo też ci mogę kilka podać.
Ja tam przeżyję ze swoim kotłem bez prądu a Ty będziesz musiał uruchomić swoją kotłownię w salonie hehe.

tesel
01-07-2012, 14:44
Ja tam przeżyję ze swoim kotłem bez prądu a Ty będziesz musiał uruchomić swoją kotłownię w salonie hehe.
I o to chodzi.Ja wolę mieć jakieś alternatywne rozwiązanie,nie tylko bazować na jednej opcji.

minertu
01-07-2012, 14:46
Napiszę to w żartach. Co robisz jak pokłócisz się z żoną?Ja idę do kotłowni.Tam jest mój azyl.mogę wszystko przemyśleć i jest na tyle blisko,żeby można było się pogodzić.:D

Ja ci odpowiem,wchodzi na wątek rankingu kotłów na ekogroszek.
:lol2:

zbigmaz01
01-07-2012, 15:34
123363
Zbyszek. Napisałem,że będę prawdziwym dziadkiem.:D Już nie mogę się doczekać.Tobie gratuluję.Ja mam tylko jednego syna,ale jestem z niego dumny.
Ja mam dwie córki (też moja duma) i mam już dwóch wnuków i jedną wnuczkę. Co kto faworyzuje to nie muszę pisać.


I o to chodzi.Ja wolę mieć jakieś alternatywne rozwiązanie,nie tylko bazować na jednej opcji.

Alternatywą może też być zabezpieczenie w postaci inwertera i akumulatorów.
Karoka twoje aku tylko czekają na taką okazję braku prądu ?


Ja ci odpowiem,wchodzi na wątek rankingu kotłów na ekogroszek.
:lol2:
Uczy się? Wiadomo że między teorią a praktyką zawsze są różnice, więc warto wcześniej być oczytanym?
:):):)

tesel
01-07-2012, 17:09
Alternatywą może też być zabezpieczenie w postaci inwertera i akumulatorów.
Karoka twoje aku tylko czekają na taką okazję braku prądu ?



To dla nas.A jaką masz alternatywę grzejąc prądem?

zbigmaz01
01-07-2012, 17:18
To dla nas.A jaką masz alternatywę grzejąc prądem?Z jednym źródłem ogrzewania to żadnej. Ale kominek z płaszczem wodnym podłączony do bufora, plus zabezpieczenie poprzez inwerter i aku załatwiło by sprawę :)Ale koszty kominka porównywalne jak kocioł na ekogroszek.

tesel
01-07-2012, 17:22
Arturo.Taki cwaniak,na początku pisał,że tylko prąd.Potem napisał,że buduje kominek.Niby tylko dla ozdoby.Ciekawe.

karoka65
01-07-2012, 17:26
Dla klimatu :)

zbigmaz01
01-07-2012, 17:36
Dla klimatu :)

Bo niby kotłownia w salonie http://emotikona.pl/emotikony/pic/0suicide.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)http://emotikona.pl/emotikony/pic/0suicide.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)http://emotikona.pl/emotikony/pic/0suicide.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)
http://emotikona.pl/emotikony/pic/037.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)http://emotikona.pl/emotikony/pic/037.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)http://emotikona.pl/emotikony/pic/037.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)

tesel
01-07-2012, 17:46
Przeliczcie sobie Panowie ile kosztuje kWh z 1m3 drewna dębowego w cenie 200zł/m3 i odpowiedź będzie prosta do czego jest mi kominek potrzebny ;)

No właśnie po co?

zbigmaz01
01-07-2012, 17:52
No właśnie po co?
http://emotikona.pl/emotikony/pic/2spam.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)http://emotikona.pl/emotikony/pic/2spam.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)http://emotikona.pl/emotikony/pic/2spam.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)



http://emotikona.pl/emotikony/pic/0slonce.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)http://emotikona.pl/emotikony/pic/0slonce.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)http://emotikona.pl/emotikony/pic/0slonce.gif
(http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F) http://emotikona.pl/emotikony/pic/0shoot.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)http://emotikona.pl/emotikony/pic/0shoot.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)http://emotikona.pl/emotikony/pic/0shoot.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)

Jarecki79
01-07-2012, 18:08
W piątek widziałem się ze znajomym, który używa naszego kociołka.
Wiosna-jesień pali czechem. Na wieczór podchodzi do stera, wyłącza go guzikiem i rano przed wyjściem do pracy załącza i kocioł po 8-9godzinach wstaje i grzeje....
Trochę byłem tym zadziwiony, bo na taki pomysł nie wpadłem.... jak widać pomysłowość ludzka jest wielka.

Teselos amigos ja moją przygodę życia zaczynam planowo w październiku i czekam na dwa aniołki :)

tesel
01-07-2012, 18:12
W piątek widziałem się ze znajomym, który używa naszego kociołka.
Wiosna-jesień pali czechem. Na wieczór podchodzi do stera, wyłącza go guzikiem i rano przed wyjściem do pracy załącza i kocioł po 8-9godzinach wstaje i grzeje....
Trochę byłem tym zadziwiony, bo na taki pomysł nie wpadłem.... jak widać pomysłowość ludzka jest wielka.

Teselos amigos ja moją przygodę życia zaczynam planowo w październiku i czekam na dwa aniołki :)

Fajnie. Nadmiar szczęścia w tym przypadku jest ok.
Gratuluję.Życzę Wam dużo pociechy z aniołków.123402