PDA

Zobacz pełną wersję : RANKING KOTŁÓW NA EKO GROSZEK



Strony : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92

Aga i Zbyszek
17-07-2010, 13:30
Nie mozemy miec glebokiego kotla, bo nasza kotlownia jest przechodnia i w dodatku komin jest umieszczony na scianie przy lazience w rogu przy wejsciu do garazu.

http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-rododendronach-5/m434b8c4a91497

Jarecki79
17-07-2010, 13:50
Jestem pracownikiem firmy,której kocioł poleca Suspenser
(Skam-P Premium)

Możemy wykonać na zamówienie nieco inny model od standardowego o małej głębokości:
Wyglądałoby to tak:
- stały wodny ruszt awaryjny, czopuch wychodzący do góry, ale nie za kotłem tylko z górnej jego części. Wymaga to drobnych zmian konstrukcji.
Wówczas głębokość kotła wynosi 65cm, szerokość z podajnikiem 130cm niezależnie, czy moc 17kW czy 25kW

Nie wiem, czy takie wymiary gabarytowe Państwa zadowalają.

Aga i Zbyszek
17-07-2010, 23:24
Jestem pracownikiem firmy,której kocioł poleca Suspenser
(Skam-P Premium)

Możemy wykonać na zamówienie nieco inny model od standardowego o małej głębokości:
Wyglądałoby to tak:
- stały wodny ruszt awaryjny, czopuch wychodzący do góry, ale nie za kotłem tylko z górnej jego części. Wymaga to drobnych zmian konstrukcji.
Wówczas głębokość kotła wynosi 65cm, szerokość z podajnikiem 130cm niezależnie, czy moc 17kW czy 25kW

Nie wiem, czy takie wymiary gabarytowe Państwa zadowalają.

Kilka pytan przeslalismy na priv.

Jarecki79
18-07-2010, 16:22
Kilka pytan przeslalismy na priv.

Odpisałem na priva
:)

Aga i Zbyszek
18-07-2010, 20:20
Odpisałem na priva
:)

poslalam maila na priv

Wojciech_k_k
02-08-2010, 13:57
z uwagi na temat forum i to że pojawił się w rankingu kocioł r-eco dopisuję parę uwag na temat tego kotła. W 2009 roku kupiłem w firmie r-eco kocioł grzewczy.Wybrałem kocioł tej firmy ponieważ był najdroższy na rynku i w swojej naiwności sądziłem że jest najlepszy,niestety rzeczywistość
jest zgoła odmienna.kocioł jest kiepskiej jakości,posiada wady,których serwis firmowy nie jest w stanie usunąć.Decydując się na zakup kotła tej firmy myślałem,że kocioł będzie pracował w sposób optymalny czyli zbliżony do danych ujętych w instrukcji obsługi,a rzeczywistość jest zupełnie inna.Kocioł nazywa się R-eco Automat,a ja spędziłem przy tym kotle 26 nocy i niezliczoną ilość dni(pomijam wizyty serwisu)żeby zaczął prawidłowo pracować,niestety ani serwisowi fabrycznemu,ani mnie nie udało się doprowadzić tego kotła do ładu.
Biorąc pod uwagę moja wiedzę o tym kotle,która posiadłem przez ubiegły sezon grzewczy
ze szczerego serca odradzam wszystkim zainteresowanym kupno kotła tego producenta!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

SUSPENSER
02-08-2010, 20:47
Widziałem w tym roku na targach we Wrocławiu piec Prymus o konstrukcji takiej jak ten Reco, ale z bardziej archaicznym sterownikiem.

Faktycznie diabelnie drogi, wielki i ciężki - podobno za to trwały, bo z żeliwa, jednak przy dzisiejszym postępie w tej dziedzinie [ nowe palniki, sterowniki itp.] wolałbym piec o połowę tańszy i dużo nowocześniejszy - nawet jeśli będzie mniej trwały to za te kilka, kilkanaście lat będą już nowocześniejsze konstrukcje bardziej ekonomiczne i wygodne w obsłudze - dla orientacji wystarczy spojrzeć wstecz jakie były sprzedawane taki okres czasu temu i porównać z dzisiejszymi.
To podobnie jak w samochodzie - nie ma sensu wszystkich elementów metalowych wykonywać ze stali nierdzewnej gdy można użyć np. aluminium [ niższa waga i cena ].

Puławiak
02-08-2010, 21:11
Zgadzam się za trwały kocioł to też duży problem mam stalowego smieciucha z 82 roku i czekam jak na zmiłowanie kiedy mi go szlag trafi i jakoś specjalnie mu się nie spieszy. A chetnie zamontowałbym sobie coś nowszego ładniejszego i bardziej ekonomicznego.

dejfit
02-08-2010, 22:37
Puławiak co to za kociołek ? Ja miałem z Tczewa o taki ;)
http://allegro.pl/item1078892191_kociol_stalowy_wodny_tczew_typ_kam_ 18_moc_18kw.html
wytrzymał "tylko" 17 lat.

Puławiak
03-08-2010, 06:23
Puławiak co to za kociołek ? Ja miałem z Tczewa o taki ;)
http://allegro.pl/item1078892191_kociol_stalowy_wodny_tczew_typ_kam_ 18_moc_18kw.html
wytrzymał "tylko" 17 lat.

Zębiec górnego spalania

atika
04-08-2010, 09:58
Witam i proszę o poradę.

A że jestem "blondynka" to proszę o wyłożenie łopatologiczne ;)

Powiedzmy, że decyduje się na zakup kotła Skam-p Premium z palnikiem Brucer 2, czopuchem do góry i sterownikiem - powiedzmy PUMa.

Mam do ogrzania 185m2 domu parterowego, bez poddasza użytkowego - na całości podłogówka - bez kominka do dodatkowego dogrzania.

Czy kocioł 25kW w zupełności wystarczy ??

Mam też wbudowany garaż - 39m2 czy na jego ogrzanie to 25kW starczy ?? czy lepiej garaz ogrzewać inaczej ?? Jeśli tak to jaki sposób najlepszy, jesli nie to czy jest sens dodawać grzejniki - jeśli w całym domu jest tylko podłogówka i ładować się w koszty mieszaczy, itp ??

I czy ten kocioł bez większych problemów - sterowanie, itp. poradzi sobie z grzaniem wody latem ?? bojler powiedzmy 150-180 l ?? I co ile wówczas trzeba dokładać "do pieca".

Czy palenie mieszanką ekogroszek+pallet będzie równie wydajne jak sam groszek i czy taki mix nie wpływa na szybsze zużycie kotła ?? czy nie będzie się przez to nic "zatykać, psuć", itp" ??

Pomóżcie ;) ładnie proszę.

Jarecki79
04-08-2010, 11:36
Witam i proszę o poradę.

A że jestem "blondynka" to proszę o wyłożenie łopatologiczne ;)

Powiedzmy, że decyduje się na zakup kotła Skam-p Premium z palnikiem Brucer 2, czopuchem do góry i sterownikiem - powiedzmy PUMa.

Mam do ogrzania 185m2 domu parterowego, bez poddasza użytkowego - na całości podłogówka - bez kominka do dodatkowego dogrzania.

Czy kocioł 25kW w zupełności wystarczy ??

Mam też wbudowany garaż - 39m2 czy na jego ogrzanie to 25kW starczy ?? czy lepiej garaz ogrzewać inaczej ?? Jeśli tak to jaki sposób najlepszy, jesli nie to czy jest sens dodawać grzejniki - jeśli w całym domu jest tylko podłogówka i ładować się w koszty mieszaczy, itp ??

I czy ten kocioł bez większych problemów - sterowanie, itp. poradzi sobie z grzaniem wody latem ?? bojler powiedzmy 150-180 l ?? I co ile wówczas trzeba dokładać "do pieca".

Czy palenie mieszanką ekogroszek+pallet będzie równie wydajne jak sam groszek i czy taki mix nie wpływa na szybsze zużycie kotła ?? czy nie będzie się przez to nic "zatykać, psuć", itp" ??

Pomóżcie ;) ładnie proszę.

25kW spokojnie wystarczy, nawet zostanie lekki zapas już łącznie licząc ten garaż oraz zbiornik CWU ok.180L.

Miks ekogroszek 60% plus pellet 40% nie wpływa negatywnie na kocioł. Opał węglowy jest lepiej dopalany, obrazowo pellet wypala się szybciej tworząc łątwieszje miejsca dojścia powietrza, to z kolei powoduje lepsze dopalanie ekogroszku i drobniejszy popiół.
Miks 30 do max.40%pellet nie zmienia długości wypalania jednego wsadu kotła a ma wpływ na mniejszą ilość popiołu.

Przy opalaniu latem samego bojlera w zależności od zużycia wody i strat postojowych zasobnika zasyp kosza ekogroszkiem wystarcza średnio na okres 2-3tygodni.
Latem polecam jednak palenie samym ekogroszkiem nawet kosztem większej ilości spieków. Jest to bezpieczniejsze dla małego zapotrzebowania na moc grzewczą.

atika
04-08-2010, 12:01
bardzo dziękuję za odpowiedź.

SUSPENSER
04-08-2010, 12:53
Jarecki wszystko napisał - dodam tylko, że u mnie pełny zasobnik 125 kg wystarcza na ponad 5 tygodni przy bojlerze 120 litrów i 2 dorosłych osobach [ kąpiele, zmywarka na ciepłą wodę ].

Co do wyboru bojlera to polecam wątek:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?54149-Jaki-bojler-wybra%C4%87&highlight=jaki+bojler

pawelo_pl
04-08-2010, 13:30
A ja dodam że w garażu co prawda mam 2 szt kaloryferów ale w zimie są wyłączone ( ustawione na 1 by w razie czego nie zamarzły ) i w garażu przy naprawdę dużych mrozach temp nie spadła poniżej 15 stopni .

atika
04-08-2010, 13:43
A czy nieogrzewany garaż nie ochłodzi domu ?? Bo w sumie nie zależy mi na ogrzaniu garażu - bo przebywać w nim będe chwilę, a bardziej martwię się czy przez zupełnie nieogrzewany garaż nie będę tracić ciepła z domu.
No i czy w garażu choc po obwodzie wewnątrz jest sens pociągnąć podłogówkę ??

SUSPENSER - dzięki za wątek o bojlerach - zaraz zagłębię sie w lekturę ;)

laspalmas
04-08-2010, 13:49
Zastanawiam się nad zakupem kotła pleszewskiego firmy tobix lub LAWA Eko Plus oba 25 kw miał/ekogroszek z przewagą ekogroszku. Tobix ma konstrukcję bardzo zbliżoną do Galmeta. Spotkał się ktoś z tymi kotłami? Jeśli tak to jakie są wasze doświadczenia?

pawelo_pl
04-08-2010, 13:56
A czy nieogrzewany garaż nie ochłodzi domu ?? Bo w sumie nie zależy mi na ogrzaniu garażu - bo przebywać w nim będe chwilę, a bardziej martwię się czy przez zupełnie nieogrzewany garaż nie będę tracić ciepła z domu.
U mnie garaż w 2/3 sąsiaduje ścianą z kotłownią , 1/3 to hol - nie czuję z powodu braku grzania dyskomfortu. Co do podłogówki - przy kosztach budowy domu te parę metrów więcej rury idzie przeżyć . Ja bym ewentualnie założył tą podłogówkę w garażu z termostatem np w rozdzielni w celu odłączenia jej w razie gdyby nie była potrzebna.

atika
04-08-2010, 14:12
U mnie krótsza ściana garażu sąsiaduje z kotłownią i pom. gospodarczym, dłuższa w połowie jest "na zewnątrz" w 1/4 sąsiaduje z wiatrołapem/przedsionkiem i 1/4 (około 1,5m) to sąsiedztwo korytarza - więc może też nie będzie to w żaden sposób wychładzać domu.

Dzięki za poradę z termostatem. Pewnie tak zrobię - 1 pętla (z 3 rzedy rurek) po wewnętrznym obwodzie garażu na osobnym termostacie i powinno byś dobrze ;)

adi3335
04-08-2010, 22:50
A co powiecie na kocioł tłokowy z Sławkowa Bio wulkan ?
Ma ktoś go jak się sprawuje itp. ?

SUSPENSER
05-08-2010, 09:34
Zastanawiam się nad zakupem kotła pleszewskiego firmy tobix lub LAWA Eko Plus oba 25 kw miał/ekogroszek z przewagą ekogroszku. Tobix ma konstrukcję bardzo zbliżoną do Galmeta. Spotkał się ktoś z tymi kotłami? Jeśli tak to jakie są wasze doświadczenia?

Konstrukcja faktycznie zbliżona do Galmeta, więc zostają daleko w tyle za Skam-P który ma żeliwnego ślimaka, palnik Brucer, stały ruszt wodny do palenia drewnem, bardzo dobry sterownik PUMA lub Tatarek.

Może ich zaletą jest cena - jeśli tak napisz ile kosztują, bo ja nie widzę w nich nic specjalnie ciekawego.

Puławiak
05-08-2010, 12:08
Chciałbym w tym wątku zwrócić uwagę na jedną sprawę taką może drobną ale na mnie działa to jak płachta na byka. Na rynku jest sporo kotłów na ekogroszek, miał, pellets, zboża - ok. Tylko niech jakiś producent w swoim folderze reklamowym napisze że kocioł na ekogroszek + możliwość wspólspalania zboża, pellets itd w stosunku 60/40 a nie tylko w instrukcji gdzieś drobnym druczkiem. Dla mnie kocioł na wyżej wymienione paliwa oznacza tylko tyle że jeśli mam eko-groszek to pale w 100% ekogroszkiem, jeśli pelet - to 100% peletu, zboże - to 100% zboża. A tu ładnie na folderkach wielkimi literami kocioł na eko-groszek, pellet i inne takie. A w instrukcji paliwo podstawowe eko-groszek zastępczo mieszanka w stosunku 60/40 tylko że to już jest współspalanie. !!!!!!!

laspalmas
05-08-2010, 13:22
Do dostania "netto" za 6400 i 6800,
Zależy mi na konstrukcji sprawdzonej i w miarę bezproblemowej. To że ma prosty sterownik jest dla mnie zaletą ponieważ w razie czegoś mogę w każdym sklepie z częściami kupić nowy sterownik i go zamontować nie wzywając serwisu który za byle bzdet skasuje mnie parę stów. Oba piece mają retortę obrotową i ruszt wodny, więc wydaje mi się że palnik II generacji o którym piszesz nie jest wart dopłaty ok. 1500 zł. Przeglądałem fora na temat palników i stwierdziłem że każdy ma swoje plusy i minusy.
Mój znajomy ma kocioł LAWA i jest z niego bardzo zadowolony. Jestem na niego prawie zdecydowany, drugi znajomy ma tobixa ale na zasypowy na miał i przewymiarowanego i też jest z niego zadowolony. Ciekawy jestem czy ktoś użytkuje któryś z tych kotłów i jakie są jego doświadczenia praktyczne.

Jarecki79
05-08-2010, 15:27
Chciałbym w tym wątku zwrócić uwagę na jedną sprawę taką może drobną ale na mnie działa to jak płachta na byka. Na rynku jest sporo kotłów na ekogroszek, miał, pellets, zboża - ok. Tylko niech jakiś producent w swoim folderze reklamowym napisze że kocioł na ekogroszek + możliwość wspólspalania zboża, pellets itd w stosunku 60/40 a nie tylko w instrukcji gdzieś drobnym druczkiem. Dla mnie kocioł na wyżej wymienione paliwa oznacza tylko tyle że jeśli mam eko-groszek to pale w 100% ekogroszkiem, jeśli pelet - to 100% peletu, zboże - to 100% zboża. A tu ładnie na folderkach wielkimi literami kocioł na eko-groszek, pellet i inne takie. A w instrukcji paliwo podstawowe eko-groszek zastępczo mieszanka w stosunku 60/40 tylko że to już jest współspalanie. !!!!!!!

Jeżeli chodzi o palniki II-ej generacji, żeliwne tj. Brucer czy Ekoenergia, to ich instrukcje informują o możliwości samodzielnego spalania pellet czy ziarna owsa.
Sam, osobiście polecam jednak współspalanie 40%owsa czy pellet z 60%miału czy groszku. To ze względów bezpieczeństwa.

Uważam,że absolutnie żaden palnik retortowy na rynku tj. obrotowy, korytowy, czy II-ej generacji nie nadaje się do spalania samego pellet czy owsa. Nie ze względu na złe spalanie ale właśnie ze względów bezpieczeństwa.

Palnik II-ej generacji typu Ekoenergia w kotle SKAM-P Premium spala samodzielnie miał, groszek 0-31,5mm, to są paliwa podstawowe. Instrukcja palnika informuje o możliwości samodzielnego spalania pellet.

Jarecki79
05-08-2010, 15:32
Do dostania "netto" za 6400 i 6800,
Zależy mi na konstrukcji sprawdzonej i w miarę bezproblemowej. To że ma prosty sterownik jest dla mnie zaletą ponieważ w razie czegoś mogę w każdym sklepie z częściami kupić nowy sterownik i go zamontować nie wzywając serwisu który za byle bzdet skasuje mnie parę stów. Oba piece mają retortę obrotową i ruszt wodny, więc wydaje mi się że palnik II generacji o którym piszesz nie jest wart dopłaty ok. 1500 zł. Przeglądałem fora na temat palników i stwierdziłem że każdy ma swoje plusy i minusy.
Mój znajomy ma kocioł LAWA i jest z niego bardzo zadowolony. Jestem na niego prawie zdecydowany, drugi znajomy ma tobixa ale na zasypowy na miał i przewymiarowanego i też jest z niego zadowolony. Ciekawy jestem czy ktoś użytkuje któryś z tych kotłów i jakie są jego doświadczenia praktyczne.

Nie znam takiej firmy jak Tobix, nic mi ta nazwa nie mówi.

LAWA, gdzie jednym z właścicieli jest p.Penkala jest natomiast firmą z długim stażem rynkowym.

W sprawie sterownika błąd myślowy.
Prosty oznacza samodzielne programowanie podawania, postoju, przedmuchów. Kocioł wchodzący w przedmuch spala gorzej (jeżeli nie umiesz go samodzielnie zaprogramować pod opał i wprowadzać odpowiednie korekty podczas sezonu) i szybciej się zużywa.

Sterownik z PID np. RT09pid Tatarek, Ognik PID-II, PUMA z Elektro-Miz czy Perfekt czy Expert z Elster są sterownikami, które starają się nie wchodzić w przedmuch. Stały nadmuch wpływa na zwiększenie żywotności kotła. Modele RT09pid, PUMA, Ognik-II mają gniazda wtykowe komputerowe i podłączane sa identycznie jak proste, zwykłe sterowniki typu Argon 2 CWU, Argon P, Titanic, Tango Negro czy Tango (celowo wymieniam tych producentów, gdyż są to sterowania w 90%występujące na rynku pleszewskim)

SUSPENSER
05-08-2010, 19:02
Do dostania "netto" za 6400 i 6800, .

W takim razie na 100% dołożyłbym do Skam-P.



Zależy mi na konstrukcji sprawdzonej i w miarę bezproblemowej. To że ma prosty sterownik jest dla mnie zaletą ponieważ w razie czegoś mogę w każdym sklepie z częściami kupić nowy sterownik i go zamontować nie wzywając serwisu który za byle bzdet skasuje mnie parę stów.

Ja miałem prosty od początku i sporo się musiałem nauczyć, żeby potrafić go ustawić, a także korygować ustawienia gdy zmieniła się jakość węgla.
Gdy tylko miałem możliwość dogrania PID od razu to zrobiłem, potem dograłem jeszcze nowszą wersję i dzisiaj nikt mnie nie zbajeruje, że tamta "prosta" wersja jest lepsza, bo przerabiałem wszystkie 3.


Oba piece mają retortę obrotową i ruszt wodny, więc wydaje mi się że palnik II generacji o którym piszesz nie jest wart dopłaty ok. 1500 zł.

Dopłaty warte są:
- lepszy sterownik: http://piece.bazarek.pl/opis/696846/rt09pid-tatarek-do-kotla-slimakowego.html
- palnik z żeliwnym ślimakiem: http://piece.bazarek.pl/opis/801274/palnik-ii-ej-generacji-ekoenergia-mialgroszek-0-32mm.html

Czy na pewno potrzebujesz aż 25 kW pieca, bo np. Skam-P 17 kW pracuje od 4,8 do 20 kW - nie wiem czy wiesz, ale w przypadku węgla o przykładowej wartości opałowej 25MJ/kg oraz sprawności kotła 80% prawidłowe zużycie węgla przy zapotrzebowaniu mocy 20kW wynosi 86kg/dobę ?

Ja mam piec Enka ze stałą retortą - teraz sprzedają już obrotowe, ale sąsiadowi poleciłem Skam-P bo jest po prostu dużo lepszy.

laspalmas
06-08-2010, 08:03
Z tym sterownikiem i podajnikiem to niezła sprawa, muszę dokładniej przejrzeć ten sekom.
Mam dom 146 m2, po podłogach 180 m2 (+garaż), 25 kw wynika z tąd że potencjalna Lawa ma piece o mocach 15 kw i 25 kw. Znajomy mający Lawę ma przy mniejszym domu o ok. 10-15 m2 kocioł 20 kw i daje radę bez problemu, ale w tej chwili jak pisałem wyżej 20 kw po prostu nie mają. Co do tobixa to produkuje go p. Hadrzyński link do strony z kotłem który mnie interesuje: http://tobix-kotly.pl/skampm.htm

laspalmas
06-08-2010, 08:05
Czy na pewno potrzebujesz aż 25 kW pieca, bo np. Skam-P 17 kW pracuje od 4,8 do 20 kW - nie wiem czy wiesz, ale w przypadku węgla o przykładowej wartości opałowej 25MJ/kg oraz sprawności kotła 80% prawidłowe zużycie węgla przy zapotrzebowaniu mocy 20kW wynosi 86kg/dobę ?


Szczeże mówiąc nie wiedziałem o tym, ale gdyby to była prawda to by mnie zabiło!

Jarecki79
06-08-2010, 11:02
Nie wiem skąd ta firma ma konstrukcje OPAL, ale na 100%nie od SEKOM. A to właśnie SEKOM jest konstruktorem kotła OPAL. Występują moce 25, 36 oraz 55kW.
Badania były robione w ITGiS Łódź (pierwsze atesty zrobione w latach 2001-2003), ponawiane w październiku/listopadzie 2009 już w OTGiS Łódź, ponieważ firma SEKOM była zleceniodawcą badań zapewniam,że żadna firma Tobix nie brała w tym udziału. Aktualne atesty na OPAL ma tylko 2producentów. Nie wiem jak inne konstrukcje.

Zapewniam także,że OPAL nie był konstruowany w mocy 14kW, nie wiem skąd takie coś w opisie.

Suspenser ma rację.
Węgiel 25000kJ/kg daje teoretycznie z 1kg 6,94kW

Jak sprawność średnia kotła wynosi 80%, to w efekcie z 1kg mamy 5,56kW

Jak kocioł ma wykorzystać pełne 25kW, to na godzinę spali takiego opału z taką sprawnością 4,5kg/h
Czyli na dobę ok. 108kg!!!!!!
Natomiast średnio w 80%dni zimowych kotły pracują na 30%mocy, co oznacza spalanie ok. 1,3kg/h
Czyli średnio 31,2kg na dobę


Ja polecam na ok.150m2 pow. grzewczej SKAM-P Premium 17kW z palnikiem żeliwnym II-ej generacji, sterownikiem PID, atestem wydanym przez OTGiS Łódź potwierdzającym dobre wyniki badań oraz przyjazność dla środowiska.

Ten model może pracować w zakresie mocy 4,8-21kW
Jego spalanie w/g badań z OTGiS wynosi dla mocy 17kW 2,7kg/h
Dla 30%mocy określonych na 4,8kW 0,83kg/h
Średnie spalanie dobowe na poziomie 19-28kg

Może warto wydać niewiele więcej na konstrukcję przebadaną z lepszym palnikiem oraz sterownikiem.

SUSPENSER
06-08-2010, 21:30
Szczeże mówiąc nie wiedziałem o tym, ale gdyby to była prawda to by mnie zabiło!

Jak widzisz Jarecki rozpisał dokładnie z czego to wynika.

Widać po tym jak bardzo przewymiarowywane są zwykle piece na ekogroszek, a potem użytkownik dziwi się, że piec przez większość czasu jest w podtrzymaniu zamiast pracować (PID reguluje moc tak, żeby jak najrzadziej wchodził w podtrzymanie, które powoduje straty i szybsze zużycie pieca).

Niektórzy pytają o co chodzi gdy przy wyborze ogrzewania domu jedna firma proponuje piec 20 kW, a druga pompę ciepła 7 kW ;-)

Ja mam powierzchnię 160 m2 podłóg + 25 m2 ogrzewany garaż i zeszłej zimy przy -25 na zewnątrz mój piec 18 kW generował średnio około 7 kW mocy (wyliczone na podstawie zużycia węgla i sprawności pieca).

atika
07-08-2010, 18:51
To w takim razie jeszcze raz ja i pytanie.
Piec jak wyżej czyli Skam-p Premium z palnikiem Brucer 2, czopuchem do góry i sterownikiem - powiedzmy PUMa.
- dom parterowy bez poddasza użytkowego, bez piwnic.
Budowany z YTONG 24cm + styropian termoorganika platinum 15cm. Ściany wewnętrzne silka.
Dach i strop = wiązary burkietowicz - system mitek.
Okna 5 komorowe.

Powierzchnia domu wraz z pom. gospodarczym 185m2 + garaż 39 m2.
Wentylacja mechaniczna z reku, ogrzewanie podłogowe na całości i bojler ok. 180l.

I teraz po przydługawym wstępie pytanie - jaka moc kotła 18 czy 24 ?? Czytając o przewymiarowaniu, zastanawiam sie czy 24 to nie za dużo ?? czy lepiej jednak większy... co wybrać... ??

Puławiak
07-08-2010, 19:49
18 kW to za dużo. Najlepszy byłby taki 15 kW albo jeszcze mniej. Przy kotłach z podawaniem paliwa zwykle w budynku utrzymywana jest stała temperatura i moc kotła potrzebna jest w sumie niewielka w zasadzie tylko po to by uzupełnić straty energii, a w nowym budownictwie zwłaszcza energooszczednym straty są niewielkie.

SUSPENSER
07-08-2010, 20:46
To w takim razie jeszcze raz ja i pytanie.
Piec jak wyżej czyli Skam-p Premium z palnikiem Brucer 2, czopuchem do góry i sterownikiem - powiedzmy PUMa.
- dom parterowy bez poddasza użytkowego, bez piwnic.
Budowany z YTONG 24cm + styropian termoorganika platinum 15cm. Ściany wewnętrzne silka.
Dach i strop = wiązary burkietowicz - system mitek.
Okna 5 komorowe.

Powierzchnia domu wraz z pom. gospodarczym 185m2 + garaż 39 m2.
Wentylacja mechaniczna z reku, ogrzewanie podłogowe na całości i bojler ok. 180l.

I teraz po przydługawym wstępie pytanie - jaka moc kotła 18 czy 24 ?? Czytając o przewymiarowaniu, zastanawiam sie czy 24 to nie za dużo ?? czy lepiej jednak większy... co wybrać... ??

Dach [ skosy ] i strop pewnie też będą dobrze ocieplone, więc przy tych warunkach wg mnie 17 kW spokojnie wystarczy z zapasem, a jak wiesz Skam pracuje już od 4.8 kW.

Piece o mniejszych mocach np. 15 kW nie mają tak porządnych palników, więc ten 17 kW będzie najlepszy (większa moc przyda się do szybkiego podgrzania CWU - ważne, żeby zamontować odpowiednią pompę CWU i odpowiednio grube rurki, żeby były w stanie przekazać tą moc do zasobnika).

Czy do wentylacji mechanicznej z reku jest także GWC - jeśli nie to warto go zbudować - będzie zimą grzał, a latem chłodził praktycznie za darmo - więcej szczegółów tutaj:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?18098-KTO-MA-REKUPERATOR-KT%C3%93RY-JU%C5%BB-DZIA%C5%81A!!/page28

atika
07-08-2010, 21:25
Bardzo dziękuje za pomoc.

Zastanawiam mnie tylko jedno.... dlaczego na stronie producenta Skam przy 17 kv jest podane że ogrzeje powierzchnie 70-130m jak w sumie i 2 razy taką by spokojnie obsłużył ??

Jarecki79
07-08-2010, 21:45
Bardzo dziękuje za pomoc.

Zastanawiam mnie tylko jedno.... dlaczego na stronie producenta Skam przy 17 kv jest podane że ogrzeje powierzchnie 70-130m jak w sumie i 2 razy taką by spokojnie obsłużył ??

bo na stronie producenta jest to podane dla starego budownictwa, straty ciepła w przedziale 110-130W/m2

przy nowym straty ciepła 70W/m2 ta sama moc ogrzeje spokojnie ok. 200m2 razem z dużym bojlerem....


Na priva wyślę linka do tego kotła ze sklepu internetowego, tam są podane pow. dla danych strat ciepła.

queene
08-08-2010, 18:45
no to przyszła kolej na mnie
parterówka 180m2(podłogówka) +garaż 45m2 (ogrzewany-kaloryfer czy podłogówka ?)+100m2 piwnic (częściowo ogrzewane-kaloryfery)
do podgrzewania wody w niedalekiej przyszłości solary
sciany z porothermu+15 cm styro, nieogrzewane poddasze, na stropie 20-25cm wełny

wyjście do komina w rogu, na wys 120 cm
głównie na ekogroszek ale mozliwosc węgla (to chyba ten ruszt wodny ?) , z podajnikiem

rozrzut kW jaki nam proponowano to 25-31...a teraz czytam że za duży to źle...więc...25 ??

Jarecki79
08-08-2010, 20:06
no to przyszła kolej na mnie
parterówka 180m2(podłogówka) +garaż 45m2 (ogrzewany-kaloryfer czy podłogówka ?)+100m2 piwnic (częściowo ogrzewane-kaloryfery)
do podgrzewania wody w niedalekiej przyszłości solary
sciany z porothermu+15 cm styro, nieogrzewane poddasze, na stropie 20-25cm wełny

wyjście do komina w rogu, na wys 120 cm
głównie na ekogroszek ale mozliwosc węgla (to chyba ten ruszt wodny ?) , z podajnikiem

rozrzut kW jaki nam proponowano to 25-31...a teraz czytam że za duży to źle...więc...25 ??


Jeżeli w sumie nie ma powierzchni ogrzewalnej większej jak 280m2 (przy ograniczonym grzaniu piwnic czy garażu) to 25kW wystarczy dla nowego budownictwa bez najmniejszego problemu.

Ja polecam model kotła SKAM-P Premium 25kW z SEKOM
- praca w zakresie mocy 7,4 do 29kW
- atest ekologiczny
- palnik II-ej generacji, żeliwny tj. ślimak żeliwo sferoidlane, palenisko oraz korpus żeliwo. Spala miały i groszki 0-31,5mm. Bardzo dobrze pracuje współspalając paliwa węglowe czyli miał lub groszek do 60% razem z paliwami typu pellet czy ziarno owsa do 40%.
- sterownik z algorytmem PID dobierający porcje paliwa oraz siłę nadmuchu do zapotrzebowania na ciepło.

Ruszt awaryjny:
a)Wodny wybrać, gdy chcemy często, na bieżąco podczas pracy automatu spalić jakies papiery czy grubsze kawałki drewna.
b)Żeliwny wybrać, gdy ten ruszt ma byc naprawdę okazjonalnie używany. Zaleta jest większy zasyp, bardziej ciasne włożenie umożliwia spalanie drobniejszych paliw. Sprawdzi się, gdy wiosna czy wczesną jesienią chcemy przepalic tylko cos na podgrzanie bojlera lub zakładamy korzystanie z niego tylko dla braku prądu (ale tutaj wymóg grawitacji lub UPS na działanie minimum samej pompy)

Puławiak
08-08-2010, 20:18
No jeśli Jarecki tak namiętnie propaguje SKAM -P to ja też coś polecę. Na eko-groszek/miałto polecam kociołek Lazar Multikomfort a jeśli ma być spalany eko-groszek/pellets to bardzo fajny jest Lazar Eko-Perfekt oba kotły z rusztem do spalania węgla/drewna. A jeśli bez dodatkowych rusztów to Eko -Komfort. Kotły posiadają dobrej klasy zwykłą retortę i naprawdę fajnie spalają paliwo acha a multikomfort ma podajnik tłokowy i naprawdę fajnie skonstruowany palnik. Dobrej klasy sterownik EkoMax 800 firmy PLUM.

queene
08-08-2010, 22:15
skupie sie na tych 2; lazar jest ciut droższy (nie ma 25kW wiec policzyłam 28 kW) za to mam firmę po sąsiedzku, jeszcze dopytam, dziekuję za info

Puławiak
09-08-2010, 04:17
Nie 28 tylko 21-23 spokojnie wystarczy.

Jarecki79
09-08-2010, 09:36
Jak masz po sąsiedzku, to warto podjechać.


Ja zwracam uwagę na różnicę w palnikach. W SKAM-P palnik jest całkowicie żeliwny. Żeliwny ślimak ma 3-4krotnie dłuższą żywotność jak jego stalowy odpowiednik w klasycznej retorcie. Poza tym w palniku żeliwnym II-ej generacji spalane paliwa podstawowe, czyli miały oraz groszki mogą mieć wymiar ziarna od 0-31,5mm a klasyczne palniki wymagają ekogroszku klasyfikowanego o wymiarze ziarna 5-25mm.

Grzegorz1975
09-08-2010, 14:17
Nie znam takiej firmy jak Tobix, nic mi ta nazwa nie mówi.

LAWA, gdzie jednym z właścicieli jest p.Penkala jest natomiast firmą z długim stażem rynkowym.

W sprawie sterownika błąd myślowy.
Prosty oznacza samodzielne programowanie podawania, postoju, przedmuchów. Kocioł wchodzący w przedmuch spala gorzej (jeżeli nie umiesz go samodzielnie zaprogramować pod opał i wprowadzać odpowiednie korekty podczas sezonu) i szybciej się zużywa.

Sterownik z PID np. RT09pid Tatarek, Ognik PID-II, PUMA z Elektro-Miz czy Perfekt czy Expert z Elster są sterownikami, które starają się nie wchodzić w przedmuch. Stały nadmuch wpływa na zwiększenie żywotności kotła. Modele RT09pid, PUMA, Ognik-II mają gniazda wtykowe komputerowe i podłączane sa identycznie jak proste, zwykłe sterowniki typu Argon 2 CWU, Argon P, Titanic, Tango Negro czy Tango (celowo wymieniam tych producentów, gdyż są to sterowania w 90%występujące na rynku pleszewskim)

Mam sterownik Geco w piecu na ekogroszek z podajnikiem ślimakowym (piec ma już 4 lata). Czy mogę bezproblemowo wymienić sterownik na jeden z tych o których piszesz ?? Czy czujniki/ich złącza będą pasować czy też trzeba wymieniać cały osprzęt ? Przyznam że czasem bywa to kłopotliwe i się odechciewa jak trzeba zmieniać i testować nowe ustawienia czasu podawania, przedmuchu, przerw podawania itp. Ciekawe jak te nowe sterowniki spisują się w praktyce.

Jarecki79
09-08-2010, 14:27
Mam sterownik Geco w piecu na ekogroszek z podajnikiem ślimakowym (piec ma już 4 lata). Czy mogę bezproblemowo wymienić sterownik na jeden z tych o których piszesz ?? Czy czujniki/ich złącza będą pasować czy też trzeba wymieniać cały osprzęt ? Przyznam że czasem bywa to kłopotliwe i się odechciewa jak trzeba zmieniać i testować nowe ustawienia czasu podawania, przedmuchu, przerw podawania itp. Ciekawe jak te nowe sterowniki spisują się w praktyce.

Geco akurat jest łączony jak to określam na kabelki....

Zakupując RT09pid firmy TATAREK czy Ognika PID firmy Elektro-Miz otrzymuje sie sterownik w obudowie z wszystkimi czujnikami oraz gniazdami komputerowymi.
W opakowaniu Ognika są wtyczki komputerowe, zatem trzeba będzie doprowadzić kabel z silnika przekładni oraz kabel z dmuchawy do sterownika, zakończyć dołączonymi wtyczkami.

Później z wymianą nie będzie kłopotu. Takie rozwiązania oferuje wielu producentów m.in. Foster, Elektro-Miz, PROND, TATAREK.

Model Ognik PID na rynku od 2007roku, na forum pamiętam,że ma go uzytkownik pierwek.
Model RT09pid na rynku od 2008roku, na forum ma go m.in. Suspenser czy Bobek_budowniczy

Geco to najbardziej okrojony klasyczny sterownik, brakuje mu nawet regulacji mocy nadmuchu. Jest wybierany ze względu na malutka ilość parametrów, co ma gwarantować prostą obsługę.

Kroitz
09-08-2010, 15:39
Puławiak dobrze rzecze, Lazary to dobre konstrukcje, szczególnie Ekokomfort :) A do miału to tylko Mulikomfort :)

Grzegorz1975
10-08-2010, 09:46
Geco akurat jest łączony jak to określam na kabelki....

Geco to najbardziej okrojony klasyczny sterownik, brakuje mu nawet regulacji mocy nadmuchu.

Hmm, a jak rozumieć regulację mocy nadmuchu ? Ja myślałem dotąd że dmuchawa albo dmucha albo nie dmucha w ogóle. Czy ta regulacja oznacza że dozuje się napięcie tak że silnik dmuchawy działa wolniej czy też jednak dmuchawy pracują w różnych trybach ?? Notabene muszę zajrzeć do intrukcji mojej dmuchawki.

Gdzie można kupić taki sterownik PID RT09pid albo Ognika ? Jakie to są kwoty ?

Jarecki79
10-08-2010, 10:13
Hmm, a jak rozumieć regulację mocy nadmuchu ? Ja myślałem dotąd że dmuchawa albo dmucha albo nie dmucha w ogóle. Czy ta regulacja oznacza że dozuje się napięcie tak że silnik dmuchawy działa wolniej czy też jednak dmuchawy pracują w różnych trybach ?? Notabene muszę zajrzeć do intrukcji mojej dmuchawki.

Gdzie można kupić taki sterownik PID RT09pid albo Ognika ? Jakie to są kwoty ?

Ty masz pewnie Geco 403-p02
On nie ma regulacji mocy dmuchawy. Wydatek powietrza przy tym sterowniku reguluje się ręcznie na samej dmuchawie. Tam jest ruchoma rozetka, którą się otwiera lub zamyka w zależności od potrzeb. Popularnie mówi się na to słoneczko.

Przy RT09pid czy przy Ogniku PID uproszczając dozowane jest napięcie na silnik dmuchawy, tak, aby jej wirnik kręcił się szybciej lub wolniej.

RT09pid można kupić np. tutaj:
http://tatarek.com.pl/index.php?produkt=TRT09&kat=u&podkat=u1

lub w promocyjnej cenie tutaj:
http://piece.bazarek.pl/opis/696846/rt09pid-tatarek-do-kotla-slimakowego.html

Ognika PID-II można kupić np. tutaj:
http://piece.bazarek.pl/opis/228725/ognik-pid-ii-do-kotla-slimakowego.html

radams
10-08-2010, 11:20
Jeżeli chodzi o palniki II-ej generacji, żeliwne tj. Brucer czy Ekoenergia, to ich instrukcje informują o możliwości samodzielnego spalania pellet czy ziarna owsa.
Sam, osobiście polecam jednak współspalanie 40%owsa czy pellet z 60%miału czy groszku. To ze względów bezpieczeństwa.

Uważam,że absolutnie żaden palnik retortowy na rynku tj. obrotowy, korytowy, czy II-ej generacji nie nadaje się do spalania samego pellet czy owsa. Nie ze względu na złe spalanie ale właśnie ze względów bezpieczeństwa.


Jarecki, a jak ma się spalanie zboża w tłoku, wydaje się, że jest on bezpieczniejszy w spalaniu takich paliw niż retorta?

Jarecki79
10-08-2010, 13:23
Jarecki, a jak ma się spalanie zboża w tłoku, wydaje się, że jest on bezpieczniejszy w spalaniu takich paliw niż retorta?

To już zależy od konstrukcji i zabezpieczeń tłoka.

Jeżeli tłok ma krótki skok np. 3-4cm, to spalanie owsa jest na nim bardziej niebezpieczne jak w ślimaku.

Mogę mówić jak jest w konstrukcji OPAL, tutaj jest duży skok tłoka, prawie 20cm, dzięki czemu można było wprowadzić zabezpieczenia. Od strony kosza jest zatem elastyczny materiał trudnopalny separujący dawkę paliwa przy starcie tłoka a od strony paleniska przy podawaniu otwiera się stalowo-żeliwna rozeta separująca żar i ogień z paleniska od paliwa w koszu. Robiliśmy próby spalania samego owsa, owsa mieszanego z miałem, samego miału. Badania były robione na ekogroszku oraz próbnie na pellet.

W retorcie podczas pracy większego ryzyka nie ma.
Dlaczego?
Jeżeli szybkość podawania jest większa jak tempo cofania żaru, to nie ma prawa się nic cofnąć.
Jeżeli przy współpracy latem z bojlerem żar lekko schodzi, też nie jest jeszcze źle, im niżej i bliżej kosza, tym mniej tlenu, W rurze podajnika mamy tzw strefę beztlenową. Teoretycznie powinno zatem gasnąć.

Zatem dlaczego się zapal opał w koszach? Otóż ma to miejsce najczęściej latem przy małym odbiorze, większe ryzyko przy zwykłych sterownikach. Cofnięcie żaru ma miejsce w przypadku problemów z właściwą wentylacją kotłowni. Jeżeli w koszu zrobi się z tego powodu podciśnienie, to żar i dym zamiast iść w stronę komina cofają się do kosza zasypowego.
Do takiego kłopotu może też dojść przy dłuższym wyłączeniu prądu.

Osobiście w retortach polecam współspalanie pellet czy owsa z miałem lub groszkiem. To właśnie ze względów bezpieczeństwa.

Podobnie w tłoku, ale to już bardziej ze względów sprawności i wygody spalania. Owies czy pellet szybko się wypalają, ponieważ w tłoku można całkowicie odciąć paliwo, to pali się tylko to, co jest na palenisku. Zatem częściej zdarza się wygaszanie, dłużej żar podtrzymuje miał czy groszek. R
Z moich prób najlepiej tłok pracuje na miksie miału z ziarnem owsa do ok.40%.

radams
10-08-2010, 13:44
To już zależy od konstrukcji i zabezpieczeń tłoka.

Jeżeli tłok ma krótki skok np. 3-4cm, to spalanie owsa jest na nim bardziej niebezpieczne jak w ślimaku....



Dzięki za odpowiedź.
Planuję zakup węgla i zboża na zimę i nie wiem ile czego mam zakupić. Mam KTM 20 KW Tilgnera

Jarecki79
10-08-2010, 14:22
Dzięki za odpowiedź.
Planuję zakup węgla i zboża na zimę i nie wiem ile czego mam zakupić. Mam KTM 20 KW Tilgnera

Jeżeli chodzi o moje próby współspalania..
Robiliśmy to mieszając: 30kg owsa na 50kg miału dla zasypu kosza.

Tutaj zdjęcia jak to wyglądało:
Stanowisko próbne (następne testy zaczynamy dopiero na jesień)
http://a.imageshack.us/img37/440/opalwysokiwkotownilabor.th.jpg (http://img37.imageshack.us/i/opalwysokiwkotownilabor.jpg/)

Owies wymieszany z miałem w koszu kotła OPAL:
(http://img12.imageshack.us/i/owieszmiaemwkoszu.jpg/)

Tutaj jak wyglądało palenisko na małym odbiorze ciepła:
(http://img193.imageshack.us/i/owieszmiaemnapalenisku.jpg/)

Tutaj jak wyglądał popiół po wypaleniu prawie całego zasypu kosza:
(http://img44.imageshack.us/i/popizmiauiowsa.jpg/)

Te próby odbywały się na sterowniku Titanic, jeżeli na swoim KTM-ie masz sterownik Fostera model Tango lub Menuet powinieneś uzyskać w miarę zbliżone wyniki.

Nie kupowaliśmy opału na cały sezon dla takiego palenia, skalę jaką mogę podpowiedzieć to zasyp 30kg owsa na 50kg miału.

radams
10-08-2010, 14:50
Te próby odbywały się na sterowniku Titanic, jeżeli na swoim KTM-ie masz sterownik Fostera model Tango lub Menuet powinieneś uzyskać w miarę zbliżone wyniki.

Nie kupowaliśmy opału na cały sezon dla takiego palenia, skalę jaką mogę podpowiedzieć to zasyp 30kg owsa na 50kg miału.

Mam Pumę, rewelacyjny jest ten sterownik, szczególnie po tym jak rozbudowałem go o dodatkowy czujnik powrotu i zaktualizowałem soft do wersji 7.46. Wszystko to dzięki Twoim radom Jarecki.
Jeszcze raz dziękuję :)

Jarecki79
10-08-2010, 15:10
Mam Pumę, rewelacyjny jest ten sterownik, szczególnie po tym jak rozbudowałem go o dodatkowy czujnik powrotu i zaktualizowałem soft do wersji 7.46. Wszystko to dzięki Twoim radom Jarecki.
Jeszcze raz dziękuję :)

PUMA to naprawdę fajniutkie sterowanie.

Jak lubisz gadżety, to mogę Ci wysłać fajne logo - wyświetla się tylko przy starcie sterownika, ale "oko cieszy"
Logo wrzuca się podobnie jak aktualizację softu, czyli podłączenie Pumy poprzez USB do kompa, skopiowanie pliku z logiem i wklejenie je do katalogu sterownika, zrobi się po chwili samodzielnie. Zrzucamy plik z logo między katalogi UPGRADE oraz ARCHIVE

W Pumie możesz też włączyć wykres rysowania charakterystyki pracy kotła. To już jednak poprzez kod serwisowy.

Kroitz
10-08-2010, 17:18
W spalaniu zboża nie ma takiego problemu w cofaniu żaru jak przy pelecie czy ekogroszku. W Granpalu trzeba wręcz skracać czas podtrzymania by żar nie wygasł.
Więc tym problemem bym się nie martwił.

radams
11-08-2010, 07:24
PUMA to naprawdę fajniutkie sterowanie.

Jak lubisz gadżety, to mogę Ci wysłać fajne logo - wyświetla się tylko przy starcie sterownika, ale "oko cieszy"


Dzięki, raczej logo nie jest mi niezbędne :)
Natomiast brakuje mi informacji na stronie producenta o opracowaniu nowego softu, lub jeszcze lepiej możliwości jego ściągnięcia.
Wiem, że masz kontakt z przedstawicielami Elektro-miz, może warto by było o to zapytać?

pawelo_pl
11-08-2010, 09:34
Dzięki za odpowiedź.
Planuję zakup węgla i zboża na zimę i nie wiem ile czego mam zakupić. Mam KTM 20 KW Tilgnera

EKR 21 Tilgnera w moim przypadku bardzo ładnie spalał mieszankę groszku, miału i owsa w stosunku około 2,5 tony węgla ( bardzo wysokiej jakiści) :1 tona miału a owies sypałem na "oko" tj wiaderko zasypu węgla 1/4 wiaderka owsa. Rezultat takiej mieszanki był taki że piec idealnie dopalał wszystko bo jak paliłem tylko węgiel + miał zostawało pełno spieków. Poza tym piec jakby mniej się brudził i szybciej go się czyściło. Bałem się sypać więcej owsa ze względu na strach przed cofnięciem się płomienia do kosza ale z tego co opisał @Jarecki79 nie potrzebnie. Co istotne worek owsa w zeszłym roku kosztował tylko 10 zł więc koszty palenia spadły drastycznie.

Jarecki79
11-08-2010, 15:18
EKR 21 Tilgnera w moim przypadku bardzo ładnie spalał mieszankę groszku, miału i owsa w stosunku około 2,5 tony węgla ( bardzo wysokiej jakiści) :1 tona miału a owies sypałem na "oko" tj wiaderko zasypu węgla 1/4 wiaderka owsa. Rezultat takiej mieszanki był taki że piec idealnie dopalał wszystko bo jak paliłem tylko węgiel + miał zostawało pełno spieków. Poza tym piec jakby mniej się brudził i szybciej go się czyściło. Bałem się sypać więcej owsa ze względu na strach przed cofnięciem się płomienia do kosza ale z tego co opisał @Jarecki79 nie potrzebnie. Co istotne worek owsa w zeszłym roku kosztował tylko 10 zł więc koszty palenia spadły drastycznie.

Jak w tym EKR masz palnik Brucer, to identyczne próby robiliśmy na konstrukcji SKAM-P Premium z palnikiem II-ej generacji Ekoenergia (to taki trochę poprawiony brucer).

Zasyp 30kg owsa na 50kg miału.

Dla retorty Brucer/Ekoenergia wyglądało to tak:
miał z owsem w koszu SKAM-P Premium:
http://a.imageshack.us/img709/299/mialzowsemwkoszu.th.jpg (http://img709.imageshack.us/i/mialzowsemwkoszu.jpg/)

Tutaj palenie samego owsa widok paleniska:
http://a.imageshack.us/img408/772/palenieowsa1.th.jpg (http://img408.imageshack.us/i/palenieowsa1.jpg/)

Tutaj palenie miksu owsa z miałem widok z bliska paleniska Ekoenergia:
http://a.imageshack.us/img535/5923/mialiowieszbliskaekoene.th.jpg (http://img535.imageshack.us/i/mialiowieszbliskaekoene.jpg/)

Jaki masz sterownik Pawelo?

pawelo_pl
12-08-2010, 06:05
Jaki masz sterownik Pawelo?
Sterownik Tango - Negro , palnik Brucera . Piec Tilgner z dodatkowym rusztem .

karoka65
12-08-2010, 15:00
Do kolegi Jarecki 79.
Proszę o poradę bo w temacie jestem na bieżąco ale mam mały problem a raczej mój kuzyn który korzysta właśnie z dotacji na zakup kotła eko. Musi teraz wybrać, ja zaproponowałem mu SKAM-P z nowym Brucerem i sterownik Puma lub coś z Tatarka. Musi montować przez firmę. Dzwonił po firmach przez które może montować to mówią że SEKOM to musi być jakaś mała firma która nie ma przedstawicielstwa na śląsku, może robią gdzieś w garażu, zaproponowali mu kocioł firmy SAS 23 KW z jakimś zwykłym sterownikiem. Mówią że w razie awarii w SKAM musi np. zdemontować sterownik, wysłać i czekać a z SASa wysyłają instalatora i wymieniają od ręki. Ja za bardzo nie wierzę w te opowieści, myślę że naganiają klientów dla swoich znajomych którzy handlują kotłami. Jakie jest twoje zdanie i może jeszcze coś dobrego możesz polecić? Aha mówili że sterowniki z pid też nie są dobre bo były problemy z czujnikami spalin tzn. zakopcały się i przez to rozregulowywał się cały cykl pracy. Proszę o odpowiedź.

karoka65
12-08-2010, 15:06
Proponują sterownik ST-45.

karoka65
12-08-2010, 15:14
Jarecki dokłądnie proponują SAS GRO-ECO i sterownik ST-202. Już mi się nie podobają te pionowe kanały.

karoka65
12-08-2010, 15:44
Dzięki Bobek_Budowniczy, wiem że kolega Jarecki trochę cukruje w stronę Sekom ale już nawet w tym temacie było kilka pochlebnych opinii na temat skam-p. Jego wiedza na temat kotłów i sterowników jest ogromna. Może poleci też coś od konkurencji. Kuzyn chce kocioł dobry, prosty w obsłudze, bezproblemowy w serwisowaniu w razie awarii no i miło widziana długoletnia gwarancja. Może to dużo ale chyba każdy z nas ma podobne wymagania i oczekiwania.

Puławiak
12-08-2010, 15:48
Ok zobacz sobie kotły lazar we wrześniu bedzie nowy kociołek UniKomfort bardzo fajna i ustawna konstrukcja na bazie multikomforta tylko z retortą. Dobry sterownik EcoMax 800.

SUSPENSER
12-08-2010, 21:51
Aha mówili że sterowniki z pid też nie są dobre bo były problemy z czujnikami spalin tzn. zakopcały się i przez to rozregulowywał się cały cykl pracy. Proszę o odpowiedź.

Ja mam PID bez czujnika spalin i w Skam-P też z tego co wiem też go nie ma, więc nie wiem co im się zakapca.

Ja się cieszę, że sam wybrałem piec - wystarczy, że instalator wybrał mi bojler Galmet 120 litrów (gdy 140 litrowy był droższy o 12 zł) i słabszą pompę obiegową do CO która jest teraz "wąskim gardłem" podgrzewania wody sic !

Sąsiadowi natomiast inny instalator bezczelnie wciskał kocioł gazowy (które przy okazji sprzedaje) opowiadając bzdury, że kotłownia 2,5x4 m jest za mała na piec na ekogroszek o mocy 17 kW i podgrzewacz wody.

Chcesz jeszcze trochę "kwiatków" o instalatorach ?

karoka65
12-08-2010, 22:27
Dobrze że kuzynowi udało się załapać na tą dotację ale dlaczego jest tak że ktoś przy tym musi się nachapać? Narzucają firmy które montują, firma znowu jaki kocioł kupić, i tak w kóleczko. I co ma zrobić przeciętny Kowalski który nie ma o ogrzewaniu pojęcia i takich doradców na forum? Ma płacić !!! za to co mu wcisną.

Jarecki79
13-08-2010, 09:24
Do kolegi Jarecki 79.
Proszę o poradę bo w temacie jestem na bieżąco ale mam mały problem a raczej mój kuzyn który korzysta właśnie z dotacji na zakup kotła eko. Musi teraz wybrać, ja zaproponowałem mu SKAM-P z nowym Brucerem i sterownik Puma lub coś z Tatarka. Musi montować przez firmę. Dzwonił po firmach przez które może montować to mówią że SEKOM to musi być jakaś mała firma która nie ma przedstawicielstwa na śląsku, może robią gdzieś w garażu, zaproponowali mu kocioł firmy SAS 23 KW z jakimś zwykłym sterownikiem. Mówią że w razie awarii w SKAM musi np. zdemontować sterownik, wysłać i czekać a z SASa wysyłają instalatora i wymieniają od ręki. Ja za bardzo nie wierzę w te opowieści, myślę że naganiają klientów dla swoich znajomych którzy handlują kotłami. Jakie jest twoje zdanie i może jeszcze coś dobrego możesz polecić? Aha mówili że sterowniki z pid też nie są dobre bo były problemy z czujnikami spalin tzn. zakopcały się i przez to rozregulowywał się cały cykl pracy. Proszę o odpowiedź.

SEKOM istnieje na rynku od 1973roku.
Na śląsku od ok.1994 były dotacje na wymianę kotłów, wtedy jeszcze miałowych.
W tamtym czasie bardzo prężnie działały programy na terenie m.in. Lędzin, Bierunia, Chełmu Śląskiego.
Firma SEKOM zawsze robiła atesty na swoje wyroby.
Obgadywanie konkurencji to akurat nic nowego...

Chciałem zauważyć,że firma SaS także korzystała i chyba nadal korzysta z opcji Ognika PID (dla nich był przygotowywany soft i zielone fronty, podobnie zreszta jak dla HEFa), ten sterownik nie ma czujnika spalin, podobnie jak RT09pid, bo do kotła z podajnikiem na ekogroszek nie jest on potrzebny a jest problematyczny. Czujnik spalin jest potrzebny do kotła na pellet. Taka jest moja opinia na podstawie doświadczeń i prób z tzw. pid od 2007roku.
Jestem współautorem rozwiązań sterownika Proton PID a także nowego RT04c pid Tatarka, którego debiut już niebawem i zapewniam,że do kotłów miałowych czy też podajnikowych nie ma potrzeby instalacji czujnika spalin.
z głowy mogę polecić instalatorów z Jędrzejowa, Kęt czy firmę instalacyjną z Katowic


Długoletnie gwarancje obwarowane sa kwiatkami. Często już po zainstalaowaniu kotła gwarancja traci ważność.... Inne myki takich gwarancji to np. 8lat gwarancji, ale na spawy a 2lata na blachę... lub wymagany montaż przez serwis producenta plus pierwsze odpłatne odpalenie lub woda w instalacji musi spełniac określone normy, jeżeli ich nie spełnia należy stosowac inhibitory (czy jakoś tak to się nazywa) w innym wypadku po gwarancji lub konieczny montaż zawory mieszającego (pytam dlaczego, skoro nie każda instalacja tego wymaga?)

Jarecki79
13-08-2010, 09:32
Bobek_budowniczy
odnosnie Twojej uwagi

Ja forum traktuje jako hobby.
Głównym celem początkowo była pomoc przy ustawianiu sterowań, na których się znam. Niezależnie od producenta kotła.

Uważam za dobre firmy także takich producentów jak Klimosz, Hef z modelami ślimakowymi, czy też nawet w/w SaS.
Dobre słowa mogę także powiedzieć o firmach typu Tilgner czy Grobelny czy Simar.

Wcale mi to nie przeszkadza, mimo,że stanowią konkurencję dla firmy, w której pracuję.

Jarecki79
13-08-2010, 09:35
Sterownik Tango - Negro , palnik Brucera . Piec Tilgner z dodatkowym rusztem .

Powinieneś osiągać podobne rezultaty spalania co na moich fotkach.
Model Titanic firmy PROND ma podobna budowę funkcji do Tango, sa drobne róznice na przejściach między grzaniem i podtrzymaniem, ale budowa z podziałem na co ile dmucham, jak długo oraz z jaka krotnością.
Tymi 3 parametrami idzie dopieścić spalanie miksu miału z owsem.

makawel
13-08-2010, 10:11
Witam
Moze Puławiak napiszesz co myślisz o Piecu LAzar ekoperfekt 23. Czy warty polecenia(zależy mi na tym bym ograniczył się tylko do czyszczenia i uzupełniania pieca) i czy nie za mały do mojego domku czyli 120 piwnica, 120 parter, 95 poddasze.Fundamenty ocieplone są styro grubości 12 a reszta będzie 15 w kropki poddasze(czytaj dach) 25 wełny. W piwnicy góra dwa małe grzejniki, na parterze 80 m2 podlodówki i 5 grzejników plus góra w grzejnikach. palic chce eko groszkiem
Pozdrawiam

Jarecki79
13-08-2010, 11:22
Witam
Moze Puławiak napiszesz co myślisz o Piecu LAzar ekoperfekt 23. Czy warty polecenia(zależy mi na tym bym ograniczył się tylko do czyszczenia i uzupełniania pieca) i czy nie za mały do mojego domku czyli 120 piwnica, 120 parter, 95 poddasze.Fundamenty ocieplone są styro grubości 12 a reszta będzie 15 w kropki poddasze(czytaj dach) 25 wełny. W piwnicy góra dwa małe grzejniki, na parterze 80 m2 podlodówki i 5 grzejników plus góra w grzejnikach. palic chce eko groszkiem
Pozdrawiam

W Pana regionie zima potrafi przyłożyć, ale 23kW będzie wystarczające.
Piwnicy Pan w sumie nie grzeje, bo ciężko mówić o grzaniu 2grzejnikami pow.120m2.....
Zostaje zatem nieco ponad 200m2 , przy dobrej izolacji domu 23-25kW będzie wystarczające.

Pewnie ten ekogroszek o wschodnich sąsiadów... trochę smoli...

Wyślę na priva krótka informację.

Puławiak
13-08-2010, 11:49
Trochę EkoPerfektów zamontowałem kociołki dobre tylko żeliwny ( materiał za którym specjalnie nie przepadam) u klientów pracują głównie dziwnym trafem na pellecie a sprzedawane były na eko-groszek. Teraz w nich jest fajne sterownanie EcoMax 800 firmy Plum. To już naprawdę extra liga. Ale będzie teraz nowy kociołek stalowy zrobiony na bazie MultiKomforta - wymiennik z multi i do tego podajnik ślimakowy bedzię się nazywał UniKomfort bardzo fajny kociołek będzie i radzę się nad tym zastanowić. Ale EkoPerfekt jest całkiem solidny i już sprawdzony. Spala eko-groszek kamienny, brunatny, pellets - bez mieszania. A mieszaliśmy eko-groszek z owsem i pellets z owsem i całkiem ładnie pracowało.

TomiAyomi
13-08-2010, 21:56
Witam
czy orientujecie się może czy ogniwo eco może mieć
w opcji wyjście czopucha z boku zamiast z tyłu ? ? ?

Jarecki79
14-08-2010, 09:22
Witam
czy orientujecie się może czy ogniwo eco może mieć
w opcji wyjście czopucha z boku zamiast z tyłu ? ? ?

Ten kocioł reklamuje Zawijan, zajmował sie palnikiem do tego kotła i sterownikiem.
Założył osobny wątek Brucer+eCoal, tam musisz zadać to pytanie.

zawijan
15-08-2010, 12:16
Ten kocioł reklamuje Zawijan, zajmował sie palnikiem do tego kotła i sterownikiem.
Założył osobny wątek Brucer+eCoal, tam musisz zadać to pytanie.

Cześć Jarecki
Dawno nie musieliśmy się sprzeczać. Oby tak dalej.
Powodzenia

henry-x
15-08-2010, 14:18
Witam!
Mógłbyś mi powiedzieć jak jak się sprawdza LAZAR ECOKOMFORT AUTOMAT i czy czyszczenie czsem nie jest problemem

Puławiak
15-08-2010, 14:58
Chodzi Ci o czyszczenie kotła ???? Raczej bezproblemowe. A dlaczego akurat automat ???? Czym zamierzasz palić ???

henry-x
15-08-2010, 15:41
Myślę, że automat dla tego, że nie będę miał problemu w przypadku gorszej jakości ekogroszku.
Co byś zrobił wybrał na moim miejscu??
Zaznaczam, że korzystam z dotacji Niskiej Emisji Spalin.
Pozdrawiam

Puławiak
15-08-2010, 17:50
Zwykły kocioł w automacie nie popalisz peletem a automat to raczej jest dedykowany do miału. Paliliśmy różnym eko-groszkiem i zwykły radzi sobie bardzo dobrze w zasadzie bezproblemowo.

henry-x
15-08-2010, 18:44
A co w przypadku kiedy eko-groszek będzie się spiekał??

Puławiak
15-08-2010, 18:51
Jeśli będzie w miarę ok groszek i dobrze wyregulowany to spieków nie ma. Zwykle jeśli są spieki to kocioł jest źle wyregulowany.

Jarecki79
16-08-2010, 09:08
Pytanie do Zawijana

Nasz dystrybutor zaproponowal nam nowy palnik II-ej generacji o mocy max.25kW, oferuje go pod szyldem Ewmar-Ness
Palnik jest mniejszy, ślimak jak w Brucerze z tą literką "U" jak to określam, mocowanie dmuchawy podobne jak w brucerze, ale mocowanie kosza jakby z Pancerpola zerżnięte.

Pytanie, czy sprzedawaliście kolejna licencję na ten produkt, czy to jakaś chamska samowola?
Mam trudna sytuację rodzinna, zdjęcia tej podróbki mogę wkleić na forum lub wysłac na Twojego maila najwcześniej wieczorem.

Odpowiedz proszę tylko co to za numer jest...

zawijan
17-08-2010, 08:38
Pytanie do Zawijana

Nasz dystrybutor zaproponowal nam nowy palnik II-ej generacji o mocy max.25kW, oferuje go pod szyldem Ewmar-Ness


Odpowiedziałem na wątku http://forum.muratordom.pl/showthread.php?149321-Palnik-BRUCER-sterownik-eCoal/page12

Wojciech_k_k
19-08-2010, 13:06
śledziłem ten wątek jakiś czas temu,niestety nie wiem jaki kocioł jest najlepszy ale mogę z czystym sumieniem stwierdzić,że w 100% odradzam kupno kotła r-eco,mimo że jest jednym z najdroższych na rynku,jest kiepskiej jakości,posiada wady,które uniemożliwiają normalna,optymalną pracę tego kotła.
Jest to po prostu "urządzenie" do utylizacji opału,a nie do ogrzewania.Kupiłem ten wątpliwej jakości "twór"myśli inżynieryjno-konstruktorskiej w 2009r. jesienią,przez cały sezon grzewczy mordowałem się z tym "urządzeniem" niestety ani ja,ani serwis fabryczny,wraz z konstruktorem tego "Kotła"? nie mógł usunąć wad fabrycznych,a wizyt tych było osiem i po sześciu brakło miejsca w karcie gwarancyjnej na kolejne wpisy."kocioł" ten ma w swojej nazwie słowo
"automat" a ja przesiedziałem w kotłowni całą zimę zmieniając ustawienia,notując parametry,czasy itd. a i tak para poszła w gwizdek bo nic to nie dało.
Estetyczny wygląd zewnętrzny tego kotła to nie wszystko,bo kocioł ma grzać,a nie wyglądać,a mój nawet już tak nie wygląda jak na stronie producenta,ponieważ ponieważ przeróbki tego kotła przeprowadzone przez serwis,zupełnie zmieniły jego wygląd zewnętrzny.Wszelkie dobre opinie o tym "produkcie" to w/g mnie kompletne bzdury i nie wierzę już,że gdzieś taki kocioł pracuje tak jak powinien.
Osobom,które chcą kupić taki produkt ze szczerego serca to odradzam,a te osoby,które już taki kocioł kupiły współczująco pozdrawiam!
wojciech

zawijan
19-08-2010, 13:16
śledziłem ten wątek jakiś czas temu,niestety nie wiem jaki kocioł jest najlepszy ale mogę z czystym sumieniem stwierdzić,że w 100% odradzam kupno kotła r-eco,Osobom,które chcą kupić taki produkt ze szczerego serca to odradzam,a te osoby,które już taki kocioł kupiły współczująco pozdrawiam!
wojciech

To powiedz jeszcze, kto Ci taki kocioł polecił i czemu go posłuchałeś.
Jako naukę dla innych.
Dodam także - czytajcie fachowe poradniki. Np. http://zawijan.wordpress.com/

Wojciech_k_k
19-08-2010, 13:57
nikt mi go nie polecał,stwierdziłem,że jeśli najdroższy-to jest najlepszy,przeczytałem kilka opinii i to wszystko,dzisiaj z perspektywy czasu wybrałbym raczej kocioł najtańszy,żeby go ewentualnie wyrzucić na złom,po czym kupić następny,sugerowałem się również tym,że jest to żeliwo,10 lat gwarancji,montował ten kocioł przedstawiciel tej firmy z Kalisza,
(pewnie gdyby montował ktoś inny ,producent dopatrzyłby się jakiś błędów) i również zachwalał ten produkt,a efekt?po prostu żenada i nikt się tym nie przejmuje.
pozdrawiam!
wojciech

zawijan
19-08-2010, 18:49
no Zawijan.... troche skromności jeszcze nikomu nie zaszkodziło...... ;)

Wyartykułuj, o co Ci chodzi.

agnie-cha
19-08-2010, 19:32
piec SAS beznadziejny do czyszczenia ....................

zawijan
19-08-2010, 19:51
proszę bardzo....jakbys polecał czyjąś stronke to było by ok, ale własną??? masz sie aż za takiego fachowca?? myslisz że niema lepszych ?a Ty nie roibisz błedów?? dlatego piszę, jest takie słowo jak SKROMNOŚĆ a wiedzę i fachowość ocenią czytelnicy...

Fałszywa skromność nie jest raczej pozytywną cechą. W tym co piszę jestem "aż takim fachowcem". W końcu pracuję w tej branży już ponad 40 lat. Z sukcesem i udokumentowanymi osiągnięciami. Przez moje ręce przeszły setki kotłów. Niestety - prawo jest takie, że nie mogę pisać o tych złych, bo "naruszyłbym dobra" tych kiepskich firm. Właśnie dlatego, że jestem profesjonalistą i pracuję w instytucji badającej kotły. Bez zgody producenta - nie mogę nic. Dlatego przyjąłem zasadę, że piszę tylko o kotłach, które przebadałem w warunkach eksploatacyjnych na zlecenie producentów i mam ich zgodę na publikację wyników tych badań. Tylko takie wyniki są w moim poradniku (naszym, bo piszę go z kolegą, który ze mną pracuje). Kto zgłosi kocioł do badań, może być pewien, że nie ukryję tendencyjnie jego wyników.
A co do mojej - jak piszesz - stronki, proszę poleć jakąś inną o takim charakterze.
I jeszcze odpowiedz mi - jak czytelnicy, którzy wchodzą na forum, bo nie znają się na problemie, który muszą rozwiązać, mogą ocenić fachowość uzyskiwanych odpowiedzi, nie wiedząc kto ich informuje. Dlatego na tym wątku i na moim blogu (poradniku) informuję kim jestem. Nie jestem anonimem.

ozzy30
20-08-2010, 09:23
Przyznaję rację Zawijanowi. Jestem na etapie wyboru pieca i dzięki jego stronie mogłem w przystępnej , zrozumiałej formie zaznajomić się z tematem.

Wojciech_k_k
20-08-2010, 14:09
Przyznaję rację Zawijanowi. Jestem na etapie wyboru pieca i dzięki jego stronie mogłem w przystępnej , zrozumiałej formie zaznajomić się z tematem.

jak rozumiem jeszcze nie wybrałeś pieca ,więc przestrzegam cię ze szczerego serca przed wyrobami f-my MCI r-eco.
Życzę trafniejszego wyboru.
pozdrawiam!
wojciech

maroco11
23-08-2010, 09:24
witam
Ja w niedlugim czasie tez staje przed wyborem , nie chce kupowac czegoś drogiego, jak tu ktos zauwazył, ze wydac kupe kasy i sie męczyc z najdroższym piecem . mam tu pytanie do ekpertów tego tematu co sadzicie o tych piecach chyba nie takich najgorszych . Dom o pow ok 180m po podłogach, w tym ok 40m2 podlogówki plus garaz. moc 17kW (poz nr 1 i 19 kW poz nr 2) i koniecznie z dodatkowym rusztem - zostało troche drewna z budowy. oto moi kandydaci
http://www.heiztechnik.pl/qekoduo.php
http://allegro.pl/item1183649222_kociol_kotly_piec_piece_automat_mod el_astro.html
Pierwszy kociołek ma kolega i uzywl juz caly sezon grzewczy, jest zadowolony. Drugiego nikt w okolicach nie ma . POMÓZCIE, bo niebawem kotłownie trzeba skompletowac

jutkap
23-08-2010, 20:12
Ja także proszę o radę. Powierzchnia grzewcza 110-120m2. Interesuje mnie zarazem możliwość palenia groszkiem, jak także węglem, drzewem czy miałem. Oczywiście piec z podajnikiem. Proszę o opinie :)

Puławiak
23-08-2010, 20:44
witam
Ja w niedlugim czasie tez staje przed wyborem , nie chce kupowac czegoś drogiego, jak tu ktos zauwazył, ze wydac kupe kasy i sie męczyc z najdroższym piecem . mam tu pytanie do ekpertów tego tematu co sadzicie o tych piecach chyba nie takich najgorszych . Dom o pow ok 180m po podłogach, w tym ok 40m2 podlogówki plus garaz. moc 17kW (poz nr 1 i 19 kW poz nr 2) i koniecznie z dodatkowym rusztem - zostało troche drewna z budowy. oto moi kandydaci
http://www.heiztechnik.pl/qekoduo.php
http://allegro.pl/item1183649222_kociol_kotly_piec_piece_automat_mod el_astro.html
Pierwszy kociołek ma kolega i uzywl juz caly sezon grzewczy, jest zadowolony. Drugiego nikt w okolicach nie ma . POMÓZCIE, bo niebawem kotłownie trzeba skompletowac

Zobacz sobie nowy kocioł Lazara UniKomfort to porzadna konstrukcja i mozna powiedzieć ze sprawdzony bo wymiennik jest z kotła Multikomfort a palnik i podajnik to już z znany z eko-komfortów, eko-perfektów.

SUSPENSER
23-08-2010, 23:24
Ja także proszę o radę. Powierzchnia grzewcza 110-120m2. Interesuje mnie zarazem możliwość palenia groszkiem, jak także węglem, drzewem czy miałem. Oczywiście piec z podajnikiem. Proszę o opinie :)

Jako użytkownik pieca na ekogroszek niezależny od żadnego z producentów czy dystrybutorów polecam Skam-P Premium 17 kW.

Porównajcie z nim inne zwracając uwagę na: palnik, dodatkowy ruszt wodny, sterownik, zakres regulacji generowanej mocy, łatwość czyszczenia - jak znajdziecie lepszy to przekonajcie mnie, bo niedługo pomogę wybrać piec kolejnemu sąsiadowi i chcę mu dobrze doradzić.

pawelo_pl
24-08-2010, 06:11
Porównajcie z nim inne zwracając uwagę na: palnik, dodatkowy ruszt wodny, sterownik, zakres regulacji generowanej mocy, łatwość czyszczenia - jak znajdziecie lepszy to przekonajcie mnie, bo niedługo pomogę wybrać piec kolejnemu sąsiadowi i chcę mu dobrze doradzić.
Tilgner EKR ma to wszystko czyli Brucera , ruszt wodny ( ogrzewam nim całe lato wodę ) , sterownik - co prawda ja mam Tango- Negro ale słyszałem jest już stosowany sterownik PID ( współpracują z FOSTER-em ) . No i czyszczenie - bardzo proste i zajmuje góra 20 min i co było dla mnie najważniejsze gabaryty - udało się go wstawić do nieszerokiej kotłowni.

jazap
24-08-2010, 13:17
Witam!
Ma ktos ten piec , albo moze doradzic czy jest okay?
http://www.artbud.pl/Kociol_Grzewczy_automatyczny_AKM_LUX_15_kW_na_mial _weglowy_z_podajnikiem_szt-11480.html

SUSPENSER
25-08-2010, 10:17
Tilgner EKR ma to wszystko czyli Brucera , ruszt wodny ( ogrzewam nim całe lato wodę ) , sterownik - co prawda ja mam Tango- Negro ale słyszałem jest już stosowany sterownik PID ( współpracują z FOSTER-em ) . No i czyszczenie - bardzo proste i zajmuje góra 20 min i co było dla mnie najważniejsze gabaryty - udało się go wstawić do nieszerokiej kotłowni.

Faktycznie jest prawie jak Skam-P, ale na pewno nie lepszy.
Zaletą jest niższa moc nominalna 15 kW, ale nie podali w jakim zakresie mocy pracuje.

Co do sterowników to sam się przekonałem, że PID to podstawa, a teraz to już warto byłoby mieć sterownik z możliwością aktualizacji oprogramowania po podłączeniu się do własnego komputera, czyli np. PUMA - oprogramowania są ciągle udoskonalane, chyba, że wolisz co pół roku wymontowywać i wysyłać sterownik do zmiany softu i jeszcze za to płacić.

SUSPENSER
25-08-2010, 10:19
Witam!
Ma ktos ten piec , albo moze doradzic czy jest okay?
http://www.artbud.pl/Kociol_Grzewczy_automatyczny_AKM_LUX_15_kW_na_mial _weglowy_z_podajnikiem_szt-11480.html

Dlaczego chcesz tłokowca a nie bardziej popularny z podajnikiem ślimakowym ?

jazap
25-08-2010, 11:37
Witam Suspenser!
No wlasnie, poniewaz slyszalem, ze przy tych slimakach cos sie tam urywa gdy znajdzie sie w miale jakies zanieczyszczenie typu sruba, gwozdz lub kamien. Przy tlokowcach moze najwyzej wygasnac piec jesli sie tlok zablokuje. Pytam oczywiscie dlatego, gdyz to moj pierwszy piec ktory chce kupic i nie mam za duzo pojecia (moze nawet wcale).

jack18
25-08-2010, 12:09
Witam Suspenser!
No wlasnie, poniewaz slyszalem, ze przy tych slimakach cos sie tam urywa gdy znajdzie sie w miale jakies zanieczyszczenie typu sruba, gwozdz lub kamien. Przy tlokowcach moze najwyzej wygasnac piec jesli sie tlok zablokuje. Pytam oczywiscie dlatego, gdyz to moj pierwszy piec ktory chce kupic i nie mam za duzo pojecia (moze nawet wcale).

zrywa sie zawleczka, a raczej zostaje ścieta i jest to zwykła śruba którą można kupić w każdym sklepie z art metalowymi..

jazap
25-08-2010, 13:21
Acha, no to nic wielkiego. Tyle, ze gdy mnie czesto w domu nie bedzie to zona sama tego nie zrobi. A dlaczego slimaki sa bardziej popularne od tlokowcow? Czyzby byly lepsze? A jesli tak, to co w nich jest lepsze? Sorry ze tak wierce :)

TomiAyomi
25-08-2010, 21:14
Witam mam domek z poddaszem użytkowym powierzchnia użytkowa 134 m po podłogach 162 m
fundament 10 cm styro elewacja 15 cm
na podlodze na na dole 17 cm styro u gory 3 cm
30 cm wełny w dachu
na całości podłogówka
przymierzam się od jakiegoś czasu do kociołka ogniwo eco 15 kw
rozmawiałem nawet z inż maconiem z ogniwa za radą zawijana jak go umieścić w mojej kotłowni (chodziło o wyjście czopucha)
pasuje mi gabarytowo ten kociołek, jest niewielki
czy sądzicie że te 15 kw da rade ? ? ?

Jarecki79
25-08-2010, 22:15
Acha, no to nic wielkiego. Tyle, ze gdy mnie czesto w domu nie bedzie to zona sama tego nie zrobi. A dlaczego slimaki sa bardziej popularne od tlokowcow? Czyzby byly lepsze? A jesli tak, to co w nich jest lepsze? Sorry ze tak wierce :)

Są mniej problematyczne przy sterowaniu, pracują bardziej czysto, dużo łatwiej ślimaka prowadzić w trybie lato. Tłok może gasnąć lub silnie szlakować przy samym bojlerze.

palnik Brucer/Ekoenergia w kotle Skam-P Premium spala takie paliwa jak tłok:
0-31,5mm miały, ekogroszki, groszki
może być domieszka ziarna owsa czy pellet

SUSPENSER
26-08-2010, 18:14
Witam Suspenser!
No wlasnie, poniewaz slyszalem, ze przy tych slimakach cos sie tam urywa gdy znajdzie sie w miale jakies zanieczyszczenie typu sruba, gwozdz lub kamien. Przy tlokowcach moze najwyzej wygasnac piec jesli sie tlok zablokuje. Pytam oczywiscie dlatego, gdyz to moj pierwszy piec ktory chce kupic i nie mam za duzo pojecia (moze nawet wcale).

W ciągu 2 lat palenia ekogroszkiem nigdy nie urwała mi się zawleczka, ale śrubami nie próbowałem palić ;-)

Trzeba by mieć sporego pecha lub kupować miał u byle kogo, żeby mieć z tym problem.

TomiAyomi - przy Twoim domu ten piec da radę do około -40 stopni na zewnątrz.

Biorąc pod uwagę łatwość czyszczenia kanałów poziomych (dużo łatwiejsze niż pionowych) weź pod uwagę także Skam-P Premium 17 kW z wyjściem czopucha do góry.
Do tego ma on stały ruszt wodny na którym będziesz mógł spalić przy okazji grzania węglem także drewno - nawet nie wiesz jak mi tego brakuje bo mam dostęp do drewna i miałbym tańsze ogrzewanie w zimie.

PAPROCIAK
26-08-2010, 18:59
Panowie ale ten stały ruszt wodny to nie taka znowu zaleta - polecam stronę zawijana (link wyżej) -rozwiązanie to ma istotne wady. Ja w swoim Ogniwie dopalam całe lato drewnem i potrzeba mi z całego rusztu jedynie 1 sztabkę. Palnik brucer jest dosć duży i wystarczy kłasć szczapy bezpośrednio na palnik, przystawić z przodu ta 1 sztabką aby nie spadało drewno i po kłopocie. Palę na funkcji auto aby nie przeholować z temperaturą

ozzy30
26-08-2010, 20:20
Czy 25 kW wystarczy na 350m2 pow. całkowitej z tego 280 mieszkalnej? Planuję zbiornik C.W.U 300 ml. Będzie mieszkać na stałe 4 osoby dorosłe. Budynek z silikatu 24 + 15 cm styropianu. Poddasze użytkowe ocieplone wełną. Mój projektant c.o twierdzi, że w zupełności starczy. Założył temp w pomieszczeniach mieszkalnych 20C a garażu, kotłowni 8C. Według wzorów wychodzi około 21 kW ( 60kW/m2). Wysokość pomieszczeń 2,7 m. Wg kubatury 30kW ( 40W/m3) Jestem zainteresowany kotłem Ogniwo i nie wiem który wybrać. Czy lepiej aby kocioł pracował na 100% mocy czy powinna być jakaś rezerwa? Wzory z netu...

henry-x
26-08-2010, 23:53
Taurus Bizon Duo co o nim sądzicie??

Puławiak
27-08-2010, 06:39
Taurus Bizon Duo co o nim sądzicie??

No dobry kocioł ale chyba lepszy będzie Eko Plus Duo firmy Protech

henry-x
27-08-2010, 07:15
Pod jakim względem ten Eko Plus Duo firmy Protech jest lepszy od będzie lepszy od Taurusa Bizona Duo?? Chodzi ci o sterownik?? Zaznaczam, że chce sterownik z PID'em.
Jestem objęty programem ograniczenia niskiej emisji spalin i dostaje dotacje do pieca.

PAPROCIAK
27-08-2010, 22:18
Czy 25 kW wystarczy na 350m2 pow. całkowitej z tego 280 mieszkalnej? Planuję zbiornik C.W.U 300 ml. Będzie mieszkać na stałe 4 osoby dorosłe. Budynek z silikatu 24 + 15 cm styropianu. Poddasze użytkowe ocieplone wełną. Mój projektant c.o twierdzi, że w zupełności starczy. Założył temp w pomieszczeniach mieszkalnych 20C a garażu, kotłowni 8C. Według wzorów wychodzi około 21 kW ( 60kW/m2). Wysokość pomieszczeń 2,7 m. Wg kubatury 30kW ( 40W/m3) Jestem zainteresowany kotłem Ogniwo i nie wiem który wybrać. Czy lepiej aby kocioł pracował na 100% mocy czy powinna być jakaś rezerwa? Wzory z netu...

25 kw spokojnie ci wystarczy, ale zasobnik cwu 300l dla 4 osób to niepotrzebny wydatek. 120 - 200l sprawdzi się w zupełności. Można kupic 2płaszcowy szybciej sie nagrzewa i po kłopocie. Lepiej, ekonomiczniej jak piec pracuje czasem na 100% - takich dni jest niewiele w roku a duży nadmiar mocy, przerwy w pracy wpływa żle na trwałośc wymiennika

Puławiak
28-08-2010, 06:51
To są te same kotły ich producentem jest Protech. Zadnej różnicy w tym kotle nie ma z wyjątkiem koloru.

zawijan
28-08-2010, 15:54
OGNIWO EKO PLUS jest lepszy od OGNIWO EKO w wielu elementach.
Przede wszystkim ma nieporównywalnie lepszy palnik od BRUCERA i wszystkich brucero-podobnych. Zdecydowanie lepszy dla węgli spiekających się. Bez konieczności uszczelniania przez użytkownika styku paleniska i pokrywy. Pokrywy nie ma. Palenisko jest jednoczęściowe.
Ruszt awaryjny żeliwny jest w takim miejscu i jest tak ukształtowany, że spełnia równocześnie funkcję deflektora. Nie musi być wstawiany do palenia drewnem i usuwany po zakończeniu tego palenia.
Zsyp węgla z zasobnika do ślimaka jest przekonstruowany tak, że utrudnia zawisanie miału w zasobniku. Nie likwiduje całkowicie zawisania miału, ale poważnie go utrudnia.
Wymiennik ciepła jest zdecydowanie efektywniejszy, co widać najlepiej po uzyskanych sprawnościach.
Nie wiem, jaka będzie jego cena, ale polecam go z czystym sumieniem. Jest lepszy od EKO, który był w poprzednim sezonie bardzo chwalony przez użytkowników.
Trzy dni temu dowiedziałem się, że OGNIWO EKO PLUS będzie produkowane także w wersji 12kW i 25kW.
Sprawności nominalne wg badań atestacyjnych na mocy nominalnej (na groszku)
OGNIWO EKO
15kW: 84,8%
24kW: 83,3%
35kW: 83,7%
OGNIWO EKO PLUS
10kW: 89,6%
16kW: 90,2%
Wskaźniki emisyjne tych kotłów: wszystkie w klasie "A" (najlepszej)

SUSPENSER
28-08-2010, 17:18
własnie przejrzałem sobie budowe tego kotła..... zainteresowało mnie dokładnie to i widze juz jak bedzie wygladać pomieszczenie po czyszczeniu kotła od góry..... u mnie w kotłowni mozna chodzić w białych skarpetkach.... nawet po czyszczeniu... a tu....bedzie jeden wielki syf...

Tak niestety zawsze jest przy pionowych kanałach, a potem ludzie się dziwią, że u mnie w kotłowni jest czyściutko [ mam kanały poziome i polecam pieca z takimi - to uwaga dla innych, bo Ty masz taki sam ;-) ].

Mam znajomego, który do czyszczenia pieca z pionowymi kanałami woła sobie co miesiąc okolicznego Pana Mietka, któremu za to płaci - mówi, że stać i nie chce widzieć tego syfu.

Ciekawy jest natomiast ten piec o mocy 10 kW - Bobek podrzuć linka gdzie można go zobaczyć, bo ja go nie znalazłem.

0degree
28-08-2010, 19:19
Witam Suspenser!
No wlasnie, poniewaz slyszalem, ze przy tych slimakach cos sie tam urywa gdy znajdzie sie w miale jakies zanieczyszczenie typu sruba, gwozdz lub kamien. Przy tlokowcach moze najwyzej wygasnac piec jesli sie tlok zablokuje. Pytam oczywiscie dlatego, gdyz to moj pierwszy piec ktory chce kupic i nie mam za duzo pojecia (moze nawet wcale).

Witam, są sterowniki przy ślimakach które mają zabezpieczenie elektroniczne zamiast zawleczki, włancza sie ono wtedy gdy cos zablokuje ślimak. Ustawione jej to na taką samą siłe jaka zrywa zawleczke, włączy się alarm którego resetem wyłączysz. Jeśli coś tam dalej blokuje to zmieniasz obroty na ślimaku wycofując paliwo. Ja mam tą opcje w kotle Dziubarczyka bez żadnych dopłat w standarcie, sterownik RK 2006L2 firmy: http://www.pwkey.eu/index.php?s=oferta&st=12

zawijan
29-08-2010, 19:20
Bobek Budowniczy + SUSPENSER

Mam nieśmiałe pytanie: Czyścił już któryś z Was kocioł OGNIWO EKO lub OGNIWO EKO PLUS?
Jeśli tak - to napiszcie, jak się czyścił.
Jeśli nie - to nie wymyślajcie, jak Waszym zdaniem powinno być, bo właśnie tak nie jest.
Są już tacy, co czyścili. Ich pytajcie.

SUSPENSER
29-08-2010, 20:01
Bobek Budowniczy + SUSPENSER

Mam nieśmiałe pytanie: Czyścił już któryś z Was kocioł OGNIWO EKO lub OGNIWO EKO PLUS?
Jeśli tak - to napiszcie, jak się czyścił.
Jeśli nie - to nie wymyślajcie, jak Waszym zdaniem powinno być, bo właśnie tak nie jest.
Są już tacy, co czyścili. Ich pytajcie.

Mógłbym w odpowiedzi spytać czy pytający czyścił już ENKA SET ;-)

Spytałem o czyszczenie na targach we Wrocławiu i to co mi pokazano wystarczy żebym nie chciał tego robić.

A przy okazji proszę o link do prezentacji tej zapowiedzianej jako przełomowa konstrukcji Eko Plus bo nigdzie nie mogę jej znaleźć.

kamil777
29-08-2010, 21:08
zastanawiam sie nad zakupem pieca jestem zainteresowany

http://www.fuego.pl/3624_TAURUS_ZUBR_TRIO_25_kW.html
lub
http://www.annaczyrskawcentrumswiata.blog.pl/
lub
http://www.hkslazar.pl/produkty,kotly-co-multiperfekt,6,11.html
a moze z wlasnego doswiadczenia polecacie cos innego

SUSPENSER
29-08-2010, 21:29
kamilu - do jakiego domu go planujesz ?

W tym pierwszym zawirowywacze się nie brudzą ?

Ten drugi link nie bardzo w temacie.

Ten trzeci to tłokowiec.

Poczytaj trochę ten wątek to zobaczysz co polecamy i dlaczego ok ?

Puławiak
29-08-2010, 21:37
Zamiast tego pierwszego to zobacz sobie kocioł protech Trio - układ ma czyszczenie wymiennika i zawirowywacze też pprzy okazji się czyszczą. A z lazara zobacz jescze stalowy Multikomfort (tłokowy jak multiperfekt) i Unikomfort też stalowy tyle że z podajnikiem ślimakowym)

queene
29-08-2010, 21:42
przejrzałam temat, nawet brałam udział w dyskusji, ale wytłumaczcie mi prosze prosto i zwięźle jaki podajnik jest lepszy...albo wady i zalety

queene
30-08-2010, 10:09
dokładnie tak, myslimy tak samo :)
czyli sugerujesz piec (podajnik) nie tłokowy tylko ślimakowy ? dobrze rozumiem ? mam podobna powierzchnie tylko dodatkowo 100m2 piwnic, najbliżej mam hks-a lazar, więc chyba tam podjadę i wszystkiego sie dowiem

queene
30-08-2010, 15:26
dzieki :) dam znać co mi nagadają ;-)

SUSPENSER
30-08-2010, 18:24
generalnie wg mnie oczywiscie to nie cudować tylko kupić kociło z wytwórni jak najblizej miejsca swojego zamieszkania(dostępność części,serwis etc)

Z tym nie do końca się zgadzam, bo najbliżej może być kiepska firemka robiąca byle co - ja np. nie kupiłbym Fiata bo mam blisko salon ;-)

Ciekaw jestem czy jakbyś miał dzisiaj wybór pomiędzy swoim Enka a Skam-P Premium 17 kW (chyba nawet tańszy) ze sterownikiem PUMA to wybrałbyś obecny piec ?

Ja na pewno nie wybrałbym mojego Enka 18 kW nawet gdybym miał dopłacić te kilkaset zł.

A centralę wentylacyjną mam z drugiego końca kraju i jest świetna (nie wybrałem bliższych producentów).

SUSPENSER
30-08-2010, 18:28
Zamiast tego pierwszego to zobacz sobie kocioł protech Trio - układ ma czyszczenie wymiennika i zawirowywacze też pprzy okazji się czyszczą. A z lazara zobacz jescze stalowy Multikomfort (tłokowy jak multiperfekt) i Unikomfort też stalowy tyle że z podajnikiem ślimakowym)

Ja tam bym tego Unikomforta czyścić w sezonie co 1-2 tygodnie nie chciał.

Puławiak
30-08-2010, 19:01
Akurat czyszczenie tego kotła to czysta szybka i bezproblemowa robota. Wymiennik jest z myltikomforta i na czysczenie tego kotła nik z klientów nie narzekał, wrecz sobie bardzo chwalili ze szybko i dobry dostęp.

Jarecki79
30-08-2010, 19:23
Zamiast tego pierwszego to zobacz sobie kocioł protech Trio - układ ma czyszczenie wymiennika i zawirowywacze też pprzy okazji się czyszczą. A z lazara zobacz jescze stalowy Multikomfort (tłokowy jak multiperfekt) i Unikomfort też stalowy tyle że z podajnikiem ślimakowym)

Broń Boże model TRIO
Zakłady pleszewskie miały również produkowac model TRIO i się z tego wycofały.
Ten kocioł jest niebezpieczny dla uzytkownika, ten kto wydał atest na taki wyrób niech teraz trzęsie gaciami, bo to tylko kwestia czasu jak się ktoś zaczadzi.

Znam tą konstrukcję, bo też myśleliśmy o zakupie, ale po oględzinach zrezygnowaliśmy.
1. Kocioł nie posiada rusztu awaryjnego
2. Komora paleniskowa jest tak zbudowana,że spaliny idą w górę i muszą wrócić pod palnik trafiając do jedynego pionowego kanału dymnego wykonanego z rur w których są spirale.
Taka budowa grozi zaczadzeniem, znam użytkowników, którzy wynoszą popiół dopiero jak zrówna się z retortą a w tym kotle spaliny schodzą poniżej tej retorty, jak się to zatka popiołem, to dym którędyś musi znaleźć ujście, bo do komina już nie trafi, zatem czad zacznie wychodzić koszem i innymi nieszczelnościami na kotłownię.

Dwa spirale napędzane są osobną przekładnią schowaną pod izolacją, tam są koła zębate i łańcuch. Spirale odrapują wymiennik, ale jak spalać będziemy miał to i te spirale mogą się zabrudzić a ich wyczyszczenie wymaga już rozbiórki całości mechanizmu.

Mogę wkleić zdjęcia, powtarzam, że brałem pod uwagę zakup tej konstrukcji i doskonale wiem co piszę i mówię.

Wstępnie kotły były wyposażone w model sterownika TRIO, teraz jest to chyba sterownik plum.

Retorta to ewolucja palnika obrotowego PPSM firmy Pancerpol, dodano tylko dwie rurki powietrza wtórnego, aby spalać pellet.
Mają doświadczenie z palnikiem PPSM mogę powiedzieć, że zdarzają się częstsze zrywania zawleczek. W palenisku nie ma przeciwuzwojenia, tylko nadal jest to konstrukcja fajki, dodanie obrotu to przejście pręta przez tę fajkę, tutaj odkłada się taki rodzaj czarnej ubitej smoły.

Puławiak, myślałem,że masz trochę więcej wyobraźni.

Puławiak
30-08-2010, 19:45
Mam wyobraźnię i znam tego typu kostrukcje kotła i układy czyszczenia wymiennika. Serwisuję takie kotly i znam dobrze ich konstrukcje. Z konstrukcji tego typu wymiennika mogę ci na początek wymienić EkoKomfort lazar sprzedany w dużej ilości szt. i pracujący niemalże w całej europie. Z kotłow europejskich z takim układem czyszczenia mogę Ci wymienić np HDG Bawaria Pellets Master. A z kotłów naszej konstrukcji to np ecofire Ecovarm. Z Lazarów to masz wspomnianego wcześniej EkoKomforta i teraz nowe kotły peletowe Interfire (wersja na europę) i SmartFire wersja krajowa. Kotły Trio produkuje firma Protech Gierałtowice i sprzedaje pod marką własną oraz Taurus. A co do możliwości zaczadzenia to jakoś jeszcze nikt z użytkowników Ekokomforta nie zaczadział a jak wspomniałem wcześniej sprzedanych i zainstalowanych tych konstrukcji jest już bardzo duzo.
A sterownik w kotle trio masz firmy TECH.
Jarecki a możesz mi wyjaśnić dlaczego jeśli retorta PPSM jest taka kiepska to dlaczego oferujecie ją do swojego osławionego już SKAM-P ???
Acha jeszcze nigdzie nie widziałem przekroju Twoich kotlów ??? Może byś tak wrzucił na stronę swojej firmy chętnie ocenię konstrukcję wymiennika a podobno trochę się na tym znam :) Może nie tak jak Ty ale zawsze odrobinę :))

kamil777
30-08-2010, 21:37
pozwole sobie jeszcze raz nadmienic temat ze wzgledu na pomylke,a mianowicie jestem w trakcie budowy domu 190m bedzie ocieplony i zastanawiam sie nad piecem

http://www.fuego.pl/3624_TAURUS_ZUBR_TRIO_25_kW.html

http://www.hkslazar.pl/produkty,kotl...fekt,6,11.html

[url]www.sekom-pleszew.com.pl/brucer.html
a moze cos zupelnie innego czytalem watek lecz im wiecej czytam w temacie tym bardziej ciezko sie zdecydowac

SUSPENSER
31-08-2010, 16:03
Jeśli będzie dobrze ocieplony (np. ściany 15 cm styro, podłoga 10 cm, strop i dach minimum 20 cm wełny) to 17 kW spokojnie Ci wystarczy - i tak nie wykorzystasz tej mocy chyba, że przyjdą mrozy syberyjskie -40 st.

Ja nadal polecam Skam-P Premium z Sekom bo póki co nikt mnie nie przekonał argumentami, że jest jakiś lepszy wybór.

SUSPENSER
31-08-2010, 16:11
Akurat czyszczenie tego kotła to czysta szybka i bezproblemowa robota. Wymiennik jest z myltikomforta i na czysczenie tego kotła nik z klientów nie narzekał, wrecz sobie bardzo chwalili ze szybko i dobry dostęp.

Czyszczenie wyciorem rur to czysta robota ?

Ja też nie narzekałem dystrybutorowi, że sterownik bez PID był bardzo trudny w ustawieniu, a nastawy fabryczne to bzdury - gdy się zorientowałem napisałem prosto do producenta co i tak nic nie pomogło.
Teraz mam PID i mam porównanie i wiem, że powinienem był wtedy narzekać.

Niech każdy sam popatrzy i się zastanowi PRZED zakupem co będzie łatwiej czyścić - płaski kanał poziomy pogrzebaczem z blaszką na końcu czy rury wyciorem (skoro to takie łatwe i czyste pokazujcie to na targach) :-)

Puławiak
31-08-2010, 18:04
Jeśli bedę się kiedyś na targach wystawiał z kotłami to napewno to pokaże czyszczenie naprawdę jest bezproblemowe przy dobrze wyregulowanym kotle sadza która się osadza jest miałka wiec do czyszczenia wystarcza nawet miotła i robi się to w zasadzie dosłownie w 15 minut.

PAPROCIAK
31-08-2010, 23:45
Wymiennik pionowy na pewno trzeba czyścić rzadziej niż poziomy. I w przypadku ecoal można to robić miotłą raz na miesiąc. Skam jest fajny ale róznica 1000 zł w porównaniu z piecami ogniwa lub innych klonów to przesada. Jak ktos chce to zapraszam na pokaz czyszczenia wymiennika pionowego w 10 minut (podkarpacie i oscienne województwa)

zawijan
01-09-2010, 08:41
Pozwólcie, że spróbuję trochę podsumować tę dyskusję, która toczy się tu od kilku dni. A przypominam także, że jest to dyskusja systematycznie powracająca co jakiś czas.

Na początek przypomnę kilka fragmentów z naszego poradnika użytkownika kotła http://zawijan.wordpress.com/5-budowa-kotla/pionowe-czy-poziome/
Stałym tematem w dyskusjach o wymiennikach jest porównanie wymienników z kanałami poziomymi i pionowymi. Obecnie wydają się przeważać opinie na korzyść wymienników z kanałami pionowymi, jednakże jednoznaczne zakończenie tych dyskusji nie nastąpi chyba prędko.
Kanały poziome sprzyjają osadzaniu się pyłu na powierzchniach (poziomych) wymiennika, zwiększając opory przepływu spalin i zmniejszając efektywność wymiany ciepła (warstwa pyłów jest dobrym izolatorem cieplnym). Konstrukcje z kanałami poziomymi wymagają częstszego pracochłonnego czyszczenia kanałów. Na każdym poziomie muszą być zabudowane otwory wyczystkowe, przechodzące przez przestrzenie wodne, co zwiększa koszty wykonawcze urządzenia. Zaletą jest generalnie niższa zawartość pyłów w spalinach z kotłów z takimi wymiennikami.
W kanałach pionowych osadzanie się pyłu na powierzchniach wymiany ciepła jest niewielkie, szczególnie w przypadku dobrej pracy paleniska (braku w spalinach niespalonych substancji smołowych, kondensujących na chłodnych powierzchniach wymiennika). Efektywność wymiany ciepła w wymiennikach z kanałami pionowymi może być istotnie zwiększona poprzez zastosowanie turbulizatorów (zawirowywaczy strugi), które ułatwiają również wytrącanie pyłów ze strumienia spalin. Pionowość kanałów sprzyja wytrącaniu się pyłów w komorach nawrotnych, otwory wyczystkowe nie muszą przechodzić przez przestrzenie wodne, co jest istotną zaletą konstrukcyjną. Zawirowywacze spalin (turbulizatory) zwiększają „burzliwość” przepływu spalin. Uzyskane tą drogą efekty mogą być znaczące.

A teraz mój komentarz do tej dyskusji.

Który kocioł jest lepszy (najlepszy)?
Jeśli przeczytacie moje wpisy – nie znajdziecie tam takiej oceny. Pomimo, że przez moje ręce przeszły setki kotłów. Takie oceny są bardzo niebezpieczne – bo co to znaczy „najlepszy”?
Akceptuję opinie Bobka Budowniczego, który pisze, że jest całkowicie zadowolony ze swego kotła i podaje dlaczego jest zadowolony. Taka opinia jest poprawna i wartościowa. Pomimo pewnej poetyckości – te białe skarpetki. W każdej kotłowni można chodzić w białych skarpetkach, jeśli się ją wysprząta. A z każdego kotła w czasie czyszczenia poleci sadza, jeśli tam jest (czy to z poziomego, czy z pionowego). Kocioł ma być taki, żeby sadzy nie było. A to już nie zależy od wymiennika, tylko od układu spalania i sposobu eksploatacji.
Nie akceptuję opinii SUSPENSERA, który ma kocioł ENKA a twierdzi, że najlepszy jest SKAMP, bo „nikt nie przedstawił mu lepszych argumentów”. Zaakceptowałbym jego opinię, gdyby napisał, że eksploatował kotły takie a takie, i spośród nich najlepszy jest ten a ten, bo to i to. To byłaby opinia uzasadniona. Robienie rankingu kotłów na podstawie wyobraźni, argumentów itp. – bez badań eksploatacyjnych – jest nieuprawnione.
Dlatego ja opisuję tylko kotły, które przebadałem eksploatacyjnie. Innych nie opisuję, bo uważam, że nie mam podstaw. I dobrze by było, żeby każdy opisywał tylko te kotły, które zna z praktyki, a nie te, o których słyszał, czy widział na targach. Szczególnie, jeśli nie jest ekspertem w tej dziedzinie.

Jak to jest z tymi kotłami?
Połowa producentów produkuje kotły dobre, połowa – kiepskie. Wśród tych dobrych znaczna część osiąga sprawności nominalne na poziomie 85-90% (podkreślam – nominalne, nie eksploatacyjne). Zobaczcie: http://zawijan.wordpress.com/6-badania-kotlow-2/
ŻADEN z użytkowników (podkreślam – ŻADEN) nie osiągnie u siebie takich sprawności. Nieliczni tylko zbliżą się do nich na pewną odległość (być może Bobek i SUSPENSER - najbliżej). Reszta będzie daleko od tego pułapu, bo NAJSŁABSZYM ELEMENTEM UKŁADU CENTRALNEGO OGRZEWANIA JEST JEGO UŻYTKOWNIK. Bo co on biedny może zrobić z tak prymitywnym technicznie urządzeniem, jak kocioł c.o. – nie mając żadnych instrumentów do oceny i regulacji pracy kotła poza własnym okiem i ręką. NIC!
Dlatego radzę potencjalnym kupcom kotłów – słuchajcie raczej opinii tych, którzy dane kotły eksploatują, a wystrzegajcie się opinii tych chwalących kotły, które tylko widzieli. A szczególnie wystrzegajcie się ludzi z dużą wyobraźnią.
Kotłów o poprawnej konstrukcji jest wiele. Nie tylko OGNIWO, który współtworzyłem i przebadałem na wszystkie strony. Wiele innych także. Czemu więc o nich nie piszę? Dlatego, że nie miałem możliwości wykonania badań eksploatacyjnych tych kotłów – nie mam więc dostatecznej pewności, żeby poprzeć je swoim słowem. A diabeł – jak zwykle – tkwi w szczegółach. Wierzcie mi, że w trakcie tysięcy godzin spędzonych na badaniach kotłów, wiele razy zaskoczyły mnie pewne zachowania się tych kotłów, choć w tej branży (energo-chemicznego przetwórstwa węgla) pracuję już ponad 40 lat.
Teorii małych kotłów nie ma. Podręczników nie ma. Jest tylko praktyka technologiczna, która powoli dopiero zaczyna przeradzać się w teorię. Nie wierzcie więc domorosłym teoretykom. Słuchajcie praktyków, ale tylko tych, którzy mówią o tym, co wypraktykowali.

Jak to jest z tymi sterownikami?
Powtórzę jeszcze raz: NAJSŁABSZYM ELEMENTEM UKŁADU CENTRALNEGO OGRZEWANIA JEST JEGO UŻYTKOWNIK. Bo co on biedny może zrobić z tak prymitywnym technicznie urządzeniem, jak kocioł c.o. – nie mając żadnych instrumentów do oceny i regulacji pracy kotła poza własnym okiem i ręką. NIC!
A sterowniki też są lepsze i gorsze. Tak, jak kotły. I tu także piszę tylko o tych, które przebadałem osobiście. I tylko o tych wydaję opinie.
A oprócz eCoala (którego współtworzyłem i badałem eksploatacyjnie przez dwa lata) miałem możliwość zbadania tylko OGNIKA i PUMY. Dlatego o innych nie piszę.
OGNIK i PUMA są sterownikami dobrymi. Doskonale radzą sobie z regulacją kotłów retortowych zasilanych groszkiem o jakości typowej dla większości handlowych groszków występujących na rynku. Wymagają jednak pewnego zakresu ingerencji ręcznej użytkownika i konieczności doregulowywania parametrów początkowych. To nie jest nic strasznego. Spora część (być może nawet większość) użytkowników da sobie z tym radę. Ale jednak nie wszyscy.
Natomiast z palnikami retortowymi nowej generacji, przy zasilaniu ich miałem węglowym, te sterowniki jeszcze nie dają sobie rady. Ich twórca pracuje usilnie nad tym tematem (współpracujemy w tym zakresie) i – być może niedługo – zostanie on rozwiązany. Jednak i tu także wymagana jest ręczna ingerencja użytkownika w nastawy parametrów początkowych.
Jedynym – znanym mi – sterownikiem, który nie wymaga żadnej ingerencji użytkownika w nastawy jest eCoal.pl. Tu nie ma nawet możliwości takiej ingerencji. Niektórzy użytkownicy krytykują go z tego powodu, bo uważają, że oni lepiej potrafią „ustawić” kocioł niż ten sterownik. Nie przeczę temu. Tak – są tacy, którzy to potrafią zrobić. Tylko – ilu ich jest? Ten sterownik nie jest dla nich.
Sterownik eCoal.pl jest przeznaczony dla tych, którzy nie potrafią i nie chcą się mozolnie tego uczyć. To oczywiste, że pełna bezobsługowość musi odbić się na efektywności. Coś za coś. Wierzcie mi jednak – piszę to z pełną odpowiedzialnością – że poza tymi nielicznymi, pozostali używający innych sterowników z doregulowaniem „ręcznym” będą uzyskiwać wyniki znacznie gorsze.

Sterownik eCoal.pl pracował już u kilkuset osób przez cały ostatni sezon grzewczy. Na forach znajdziecie wiele pozytywnych opinii, potwierdzających to, co napisałem powyżej. W ubiegłym sezonie eCoal był sprzedawany tylko z kotłami OGNIWO, które doskonale znamy. Tak postanowiliśmy, żeby wyeliminować ewentualne dyskusje, czy winę za złe wyniki pracy ponosi kocioł, czy sterownik. Sterownik zebrał pozytywne opinie za ten sezon. Postanowiliśmy więc, że w sezonie 2010/2011 eCoal będzie sprzedawany w komplecie z naszym palnikiem BRUCER. Będą go więc mogli stosować również inni producenci, nie tylko OGNIWO.

Czy lepszy jest tłokowiec czy retortowiec?
Co kto lubi. Są dobre tłokowce i są dobre retortowce. Wyprodukowanie tłokowca jest trudniejsze. Wymaga wyższych kwalifikacji. Retortowiec można produkować nawet metodą „na składaka” i tak też sporo wytwórców go produkuje.
Z punktu widzenia realizacji samego procesu spalania – ja wyżej stawiam retorty nowej generacji. Z punktu widzenia konstrukcji wymienników – nie ma między nimi żadnej różnicy.

Które palniki retortowe nowej generacji są lepsze?
Odpowiem to samo, co wcześniej. Nie mogę oceniać tych, których nie badałem. Jestem współtwórcą BRUCERA i nowego palnika, który wchodzi w tym roku z kotłami OGNIWO EKO PLUS. Te badałem i mogę z pełną odpowiedzialnością stwierdzić, że ten nowy jest lepszy od BRUCERA.
Innych nie znam, bo producenci nie dali ich do badań. Ze zrozumiałych dla mnie powodów ci, którzy kradną myśl BRUCERA. Z niezrozumiałych powodów ci, którzy robią palniki inne. Z niezrozumiałych powodów, bo nie publikuja wyników pracy tych palników, więc chyba ich nie mają. Albo mają złe wyniki – i wtedy te powody stają się zrozumiałe.

SUSPENSER
01-09-2010, 19:06
Wymiennik pionowy na pewno trzeba czyścić rzadziej niż poziomy. I w przypadku ecoal można to robić miotłą raz na miesiąc. Skam jest fajny ale róznica 1000 zł w porównaniu z piecami ogniwa lub innych klonów to przesada. Jak ktos chce to zapraszam na pokaz czyszczenia wymiennika pionowego w 10 minut (podkarpacie i oscienne województwa)

Ile kosztuje Ogniwo Eco 15 kW z Ecoal ?

Jarecki79
01-09-2010, 19:14
Sam mam od 14lat kocioł z kanałami pionowymi i więcej takiego nie chcę.
Jest niewygodny w czyszczeniu, kanały pionowe przeciągam z czyszczeniem jak tylko mogę.
Nie wmawiaj zawijan, że kanały pionowe nie wymagają dziur w płaszczu wodnym do wyczystek, bo to bzdura jest.
Niby co odkręcasz na górze kotła jak nie klapy wyczystne, które przechodzą przez płaszcze wodne??

Dodatkowo w ślimakach na dole za koszem jest wyczystka boczna kanałów pionowych, do której trzeba dojść.

O niebo wygodniejsze w czyszczeniu sa kanały poziome. To zostało udowodnione juz w latach 2001-2004, gdy na rynku jeszcze królowały konstrukcje miałowe.
Modele z kanałami poziomymi całkowice wyprały konstrukcje z kanałami pionowymi. Mówię to na przykładzie konstrukcji SEKOM oraz SEKOM-GK.
Różnica w sprawności to tylko 2% ale żywotność i usterkowość modeli z kanałami poziomymi jest zdecydowanie niższa.

Bardzo się dostało konstrukcją z kanałami pionowymi właśnie ze względu na ich żywotność, użytkownicy nie czyszczą tych kanałów, to tam zaczyna się wykraplanie i korozja, gdy pracuja na niższej mocy.

A przy ślimakach dodatkowy minus to gimnastyka z dojściem do bocznej dolnej wyczystki, gdy jest mało miejsca w kotłowni.

Jarecki79
01-09-2010, 19:25
Od tego tygodnia firma SEKOM ma w ofercie całkowicie nowy, mniejszy palnik II-ej generacji Ekoenergia.

Konstruktor posłuchał moich próśb i sa wykonane dysze powietrza anty-spalinowego, aby dym nie cofał się do kosza przy niskim zasypie.
Takich dysz nie ma ani Brucer ani pierwsza ekoenergia.

Mała ekoenergia pracuje dużo lepiej od wcześniejszego modelu, oto kilka fotek:
Palenisko
http://a.imageshack.us/img842/8894/eko2.th.jpg (http://img842.imageshack.us/i/eko2.jpg/)

Palnik w całości:
http://a.imageshack.us/img840/4858/eko3.th.jpg (http://img840.imageshack.us/i/eko3.jpg/)

Zdjęte samo palenisko:
http://a.imageshack.us/img823/917/eko4.th.jpg (http://img823.imageshack.us/i/eko4.jpg/)

Zdjęte palenisko od przodu, widać dysze powietrza anty-spalinowego:
http://a.imageshack.us/img683/8131/eko5.th.jpg (http://img683.imageshack.us/i/eko5.jpg/)

Widok z drugiej strony po rozdzieleniu palnika... widać dysze powietrza anty-spalinowego:
http://a.imageshack.us/img265/2884/eko6.th.jpg (http://img265.imageshack.us/i/eko6.jpg/)

Rozdzielanie palnika II-ej generacji - nowa Ekoenergia
http://a.imageshack.us/img413/4899/eko7.th.jpg (http://img413.imageshack.us/i/eko7.jpg/)

Widok na samą końcówkę ślimaka, zredukowano do minimum opory podawania, tak, aby palnik nie trzeszczał przy spalaniu groszku, co słychać użytkując brucera czy pierwszą ekoenergię na grubszym paliwie.
http://a.imageshack.us/img291/7056/eko8.th.jpg (http://img291.imageshack.us/i/eko8.jpg/)

PAPROCIAK
01-09-2010, 19:39
ogniwo eco kupisz za ok 6500 brutto w detalu

zawijan
01-09-2010, 19:41
Sam mam od 14lat kocioł z kanałami pionowymi i więcej takiego nie chcę.
Jest niewygodny w czyszczeniu,
O niebo wygodniejsze w czyszczeniu sa kanały poziome.

Jak widać z opinii użytkowników - jedni wolą poziome, drudzy pionowe. I nic na to nie poradzisz.
Ja wcale nie uważam, że pionowe są łatwiejsze do czyszczenia. Nie uważam też, że łatwiejsze są poziome.
To sprawa między producentem a użytkownikiem. Użytkownik wybiera, a producent jak nie trafi w jego gust - to przegrywa. I tyle.
Nie ma się co pieklić.
Zrobić wymiennik poziomy jest tak samo łatwo (lub tak samo trudno), jak pionowy.
Według mnie nie stanowi to dla użytkownika istotnej różnicy.

Jarecki79
01-09-2010, 20:31
Jak widać z opinii użytkowników - jedni wolą poziome, drudzy pionowe. I nic na to nie poradzisz.
Ja wcale nie uważam, że pionowe są łatwiejsze do czyszczenia. Nie uważam też, że łatwiejsze są poziome.
To sprawa między producentem a użytkownikiem. Użytkownik wybiera, a producent jak nie trafi w jego gust - to przegrywa. I tyle.
Nie ma się co pieklić.
Zrobić wymiennik poziomy jest tak samo łatwo (lub tak samo trudno), jak pionowy.
Według mnie nie stanowi to dla użytkownika istotnej różnicy.

Ja się nie pieklę.
Odpowiadam jako użytkownik takiej konstrukcji kotła. Zwracam tez uwagę, że wycięcie dziury pod wyczystkę kanałów pionowych jest taką sama pracą jak wycięcie dziury pod kanały poziome.
Konstrukcja SEKOM ma 2 wyczystki na górze dla kanałów pionowych, można to wykonać pod 1klapą jak się uprzemy. Dalej mamy na dole boczną wyczystkę kanałów pionowych oraz na froncie wyczystkę do 2 kanałów poziomych.
Konstrukcja z kanałami poziomymi SEKOM-GK ma jedna centralną wyczystkę, którą dochodzi się do wszystkich 4-ech kanałów poziomych.

Konstrukcja tłokowa OPAL z kanałami pionowymi ma 2wyczystki górna plus boczną na dole do nich. Ale w tłoku czyścimy to od drzwiczek, więc dojścia nic nie zasłania ani nie zastawia. Plus wyczystka kanałów poziomych.
Konstrukcja OPAL model górnokanałowy ma dwie pary drzwiczek dostepne na wysokości klatki piersiowej.
Ponad 80%sprzedaży to modele z kanałami poziomymi.

Różnica dla użytkownika jest akurat bardzo istotna. Właśnie ze względów użytkowych.
Kanały pionowe przy kotłach z podajnikiem ślimakowym wymagają większych wymiarów gabarytowych kotłowni, tak aby wejść za kosz zasypowy i się wygodnie schylić, aby wyczyścić resztki po czyszczeniu kanału pionowego.
Jak kotłownia będzie wąska i użytkownik tam swobodnie nie dojdzie, wówczas będzie wywalał węgiel z kosza, demontował kosz i przeklinał kogoś, kto mu taki kocioł do takiej kotłowni polecił.

Zgadzam się, że kanały poziome czyści się częściej od pionowych, ale też dużo szybciej i łatwiej, mniej sie brudząc i gimnastykując.
Uzytkownicy SEKOM-GK czyszczą kocioł bez problemu, uzytkownicy SEKOM najczęściej zaniedbywali kanały pionowe. Sam też czyszczenie pionowych przeciągam.

Sa kotłownie, gdzie sa nisko sufity, do kanału pionowego trzeba wprowadzić wycior od góry i dojść nim do dołu kanału pionowego, prosze się zastanowić ile to wymaga dodatkowego miejsca na wysokość. Dodatkowo utrudnieniem bywa stara, niechlujnie poprowadzona instalacja utrudniająca wprowadzenie wyciora i dodatkowo powodująca zabrudzenia na ubraniu.
To są naprawdę poważne przeszkody dla wyboru kanałów pionowych.

To są sprawy czysto użytkowe a więc takie, z którymi trzeba się spotykać w codziennej eksploatacji.
Ja pisze z perspektywy 14lat użytkowania kotła z pionowymi kanałami.

Jarecki79
01-09-2010, 20:55
Mam wyobraźnię i znam tego typu kostrukcje kotła i układy czyszczenia wymiennika. Serwisuję takie kotly i znam dobrze ich konstrukcje. Z konstrukcji tego typu wymiennika mogę ci na początek wymienić EkoKomfort lazar sprzedany w dużej ilości szt. i pracujący niemalże w całej europie. Z kotłow europejskich z takim układem czyszczenia mogę Ci wymienić np HDG Bawaria Pellets Master. A z kotłów naszej konstrukcji to np ecofire Ecovarm. Z Lazarów to masz wspomnianego wcześniej EkoKomforta i teraz nowe kotły peletowe Interfire (wersja na europę) i SmartFire wersja krajowa. Kotły Trio produkuje firma Protech Gierałtowice i sprzedaje pod marką własną oraz Taurus. A co do możliwości zaczadzenia to jakoś jeszcze nikt z użytkowników Ekokomforta nie zaczadział a jak wspomniałem wcześniej sprzedanych i zainstalowanych tych konstrukcji jest już bardzo duzo.
A sterownik w kotle trio masz firmy TECH.
Jarecki a możesz mi wyjaśnić dlaczego jeśli retorta PPSM jest taka kiepska to dlaczego oferujecie ją do swojego osławionego już SKAM-P ???


Nie znam konstrukcji wymienionych przez Ciebie.
Model TRIO znam, jak chcesz, to chyba jeszcze mogę Ci taki sprzedać (przygotowany na rynek pleszewski).

Spaliny ida w górę i muszą zejść na dół, pod retortę, bo nie ma nad paleniskiem dla nich ujścia.
Schodzą na dół i trafiają do 6rur pionowych.

Zamysł na naszym rynku był taki, aby stworzyć pełen serwis. Firma DOMER jako autoryzowany dystrybutor oraz serwisant PANCERPOL-a miała przeprowadzać pierwsze uruchomienia, zajmowac się płatnymi przeglądami (zakładano raz na rok). To ze względu na spirale i mechanizm, który w razie potrzeby trzeba rozebrać.

Retorta PPSM nie jest zła, sa jednak lepsze jak Brucer, Ekoenergia, nowa Ekoeneergia.
Elementy ruchome w palenisku to potencjalne źródło dodatkowych kłopotów i zrywania zawleczek.
Sam wymieniałem 3koronki jak popękały w tym palniku.

Aby nie być gołosłownym wklejam foty modelu TRIO z rynku pleszewskiego.
retorta TRIO wewnątrz kotła:
http://a.imageshack.us/img689/9375/retortatriopelletmiagro.th.jpg (http://img689.imageshack.us/i/retortatriopelletmiagro.jpg/)

palenie na retorcie TRIO:
http://a.imageshack.us/img156/8652/palenie1.th.jpg (http://img156.imageshack.us/i/palenie1.jpg/)

Sterownik typ TRIO:
http://a.imageshack.us/img245/758/sterowaniekotatrio.th.jpg (http://img245.imageshack.us/i/sterowaniekotatrio.jpg/)

Abyś mnie dobrze zrozumiał, mi nie chodzi o pracę czy konstrukcje układu czyszczenia kanałów dymnych za pomocą tych spiral.

Mi chodzi o to,że spaliny muszą zejść poniżej retorty, bo w komorze paleniskowej nie ma dla nich ujścia górą. Schodzą dużo poniżej linii paleniska, tam gdzie spada popiół. Jak ktoś w porę nie wyczyści popiołu to zatka ujście spalin.
To jest bardzo niebezpieczne.

Sam znam kolegę, który popioł z podajnika wywozi raz na tydzień, jak zrówna mu się z linia retorty, bo tak mu wygodniej, bo tak ma czas... Podjedzie taczką pod kocioł i dopiero czyści. Jakby tak chciał zrobić z kotłem TRIO, to by potruł domowników.

zawijan
02-09-2010, 06:33
Różnica dla użytkownika jest akurat bardzo istotna. Właśnie ze względów użytkowych.
Kanały pionowe przy kotłach z podajnikiem ślimakowym wymagają większych wymiarów gabarytowych kotłowni, tak aby wejść za kosz zasypowy i się wygodnie schylić, aby wyczyścić resztki po czyszczeniu kanału pionowego.
Jak kotłownia będzie wąska i użytkownik tam swobodnie nie dojdzie, wówczas będzie wywalał węgiel z kosza, demontował kosz i przeklinał kogoś, kto mu taki kocioł do takiej kotłowni polecił.
Sa kotłownie, gdzie sa nisko sufity, do kanału pionowego trzeba wprowadzić wycior od góry i dojść nim do dołu kanału pionowego, prosze się zastanowić ile to wymaga dodatkowego miejsca na wysokość. Dodatkowo utrudnieniem bywa stara, niechlujnie poprowadzona instalacja utrudniająca wprowadzenie wyciora i dodatkowo powodująca zabrudzenia na ubraniu.
To są naprawdę poważne przeszkody dla wyboru kanałów pionowych.


Zgadzam się z Tobą całkowicie. Jeśli ktoś ma taką kotłownię to musi kupować kocioł dostosowany do jej charakterystyki. Pewne kotły - choćby najlepsze były - mu się tam nie zmieszczą. To logiczne.

Ale czy to znaczy, że jeśli mam stary garaż, zbudowany 40 lat temu dla Fiata 126p - to ten Fiat jest lepszy od wielkiego cadillaca, który się w tym garażu nie zmieści?
I jeśli ktoś ma ogromny garaż, w którym cadillac mu się zmieści - to też powinien kupić se tego Fiata, bo on jest lepszy?

I przestań się już ze mną kłócić o sprawy naprawdę mało istotne.
I zwróć wreszcie uwagę, że ja wcale nie krytykuję kotłów SEKOM-u.
Dobra?

Jarecki79
02-09-2010, 10:18
Powtarzam spokojnie,że sie nie kłócę.

Dla Ciebie mogą to być sprawy mało istotne. Ja je uważam za niezwykle ważne, mam kontakt z kupującymi i wiem jakie są problemy związane z codzienną eksploatacją kotłów.
Sam w takim kotle palę i dlatego zwracam uwagę na rzeczy, które moga przeszkadzac przy kanałach pionowych.

Jak ktoś ma miejsce na ich obsługe nie widzę żadnego problemu czy przeszkody, aby taki model kupił.
Sądzę jednak,że należy bezwzględnie informować, że taki kocioł ma boczna dolną wyczystkę za koszem i należy przewidzieć dodatkowe miejsce w szerokości, aby tam w miarę wygodnie dojść.

Puławiak
02-09-2010, 19:13
Wszystko się zgadza. Jako serwisant kotłów czesto a nawet bardzo czesto widzę wsadzone kotły przez instalatorów w ciasną dziurę w kotłowni tak że nawet cieżko dojść do wyczystki i wentylatora nie mówiąc już o wyjeciu ślimaka czy odkręceniu i zdjęciu motoreduktora. Kocioł powinien być dobierany do potrzeb użytkownika opału możliwości dogodnego umiejscowienia kotłowni. Zwykle nikt kupując kocioł nie zwraca na to uwagi a sprzedawca nawet nie zapyta o wymiary kotłowni itd.

SUSPENSER
02-09-2010, 19:35
Zawijan – cieszę się, że nareszcie napisałeś wyczerpująco.

Oto jak wygląda u mnie „pracochłonne czyszczenie” - z najwyższej „półki” wymiennika ściągam popiół na łopatkę do siebie, z niższej spycham do tyłu na najniższą z której wyciągam na łopatkę do siebie przez niższą wyczystkę.

Piszesz:
"A z każdego kotła w czasie czyszczenia poleci sadza, jeśli tam jest (czy to z poziomego, czy z pionowego)” – sęk w tym, że w moim leci wprost na łopatkę a nie na podłogę, nie kurzy się itp.

Jak to jest z tymi kosztami ? :


„Na każdym poziomie muszą być zabudowane otwory wyczystkowe, przechodzące przez przestrzenie wodne, co zwiększa koszty wykonawcze urządzenia.”

a za chwilę:


„Zrobić wymiennik poziomy jest tak samo łatwo (lub tak samo trudno), jak pionowy.”

Kolejny cytat:

Nie akceptuję opinii SUSPENSERA, który ma kocioł ENKA a twierdzi, że najlepszy jest SKAMP, bo „nikt nie przedstawił mu lepszych argumentów”. Zaakceptowałbym jego opinię, gdyby napisał, że eksploatował kotły takie a takie, i spośród nich najlepszy jest ten a ten, bo to i to. To byłaby opinia uzasadniona. Robienie rankingu kotłów na podstawie wyobraźni, argumentów itp. – bez badań eksploatacyjnych – jest nieuprawnione.

Dlatego ja opisuję tylko kotły, które przebadałem eksploatacyjnie. Innych nie opisuję, bo uważam, że nie mam podstaw. I dobrze by było, żeby każdy opisywał tylko te kotły, które zna z praktyki, a nie te, o których słyszał, czy widział na targach. Szczególnie, jeśli nie jest ekspertem w tej dziedzinie.

Ja wymieniłem dokładnie poszczególne cechy, które mnie przekonują – dlaczego ich nie zacytujesz i nie odnosisz się do nich tylko do podsumowania i oceniasz mnie a nie moje kryteria ?

Nie mam możliwości eksploatowania wszystkich kotłów w Polsce podobnie jak wszystkich aut, telewizorów, tosterów itp. itd. świata a pomimo to muszę jakieś wybrać i dlatego właśnie przy wyborze porównuję poszczególne cechy które wg mnie są istotne.
Z Twojego rozumowania wynika, że tylko ten kto eksploatował wszystkie urządzenia świata może jakieś polecić (albo tylko to, którego używał nawet gdy znalazł lepsze, ale jeszcze go nie sprawdził a ma ono kilka cech lepszych od wybranego przez niego wcześniej).

A co zrobić gdy nieliczni eksperci są związani z dana marka i tylko ją promują – czy ślepo im wierzyć niczym tym od szczepionek na świńską grypę ?


Słuchajcie praktyków, ale tylko tych, którzy mówią o tym, co wypraktykowali.

O widzisz – właśnie na tej podstawie napisałem co uważam za istotne przy wyborze pieca.

Dalej piszesz ciekawie i o takie informacje mi chodziło – choć może zabrakło mi napisania krótko i konkretnie, że nie podałeś linka do opisu nowego palnika, bo czekasz aż Ogniwo oficjalnie zaprezentuje piec w którym będzie zamontowany.
Czy wiesz orientacyjnie kiedy to nastąpi, bo ten piec 10 kW z nowym palnikiem wydaje się bardzo interesujący (do tej pory do domów z maksymalnym zapotrzebowaniem na ciepło na poziomie 8-10 kW trzeba było kupować albo piec o gorszej konstrukcji albo przewymiarowany o lepszej).

Na koniec mam taką uwagę – ciekawe jest, że robisz błędy pisząc SKAMP zamiast Skam-P Premium, a zamiast eCoal piszesz eCoal.pl a do tego co kawałek wrzucasz link do własnej strony http://zawijan.wordpress ... ciekawy „zbieg okoliczności” ;-)

ozzy30
02-09-2010, 20:29
Uwielbiam to forum!!!
Nawet jak w końcu kupię kociołek ( nie wiem czy nowe Ogniwo czy SKAM`a, ale na pewno z nowym palnikiem i dobrym sterownikiem i nie wiem czy z pionowym czy poziomym wymiennikiem) to i tak nie przestanę go śledzić.
Wasze wymiany ciosów są KONSTRUKTYWNE!!!!
Nigdzie więcej nie mogę się dowiedzieć o budowie i eksploatacji kotłów. Pozdrawiam wszystkich ekspertów!!!!!

ozzy30
02-09-2010, 20:31
A czy nie dało by się abyście połączyli Wasze doświadczenia i wspólnie zaprojektowali jakiś kociołek?

karoka65
02-09-2010, 21:31
A czy nie dało by się abyście połączyli Wasze doświadczenia i wspólnie zaprojektowali jakiś kociołek?

Myślę że to dobry pomysł i mógłby wyjść z tego naprawdę dobry kociołek.
Tylko jak kolegę zawijana posadzić w jednym pomieszczeniu z kolegą jareckim ?
Ich potyczki słowne, chociaż czasami za ostre ale też dają dużo do myślenia i dużo uczą.

zawijan
03-09-2010, 07:03
Z Twojego rozumowania wynika, że tylko ten kto eksploatował wszystkie urządzenia świata może jakieś polecić (albo tylko to, którego używał nawet gdy znalazł lepsze, ale jeszcze go nie sprawdził a ma ono kilka cech lepszych od wybranego przez niego wcześniej).

A co zrobić gdy nieliczni eksperci są związani z dana marka i tylko ją promują – czy ślepo im wierzyć niczym tym od szczepionek na świńską grypę ?

Dalej piszesz ciekawie i o takie informacje mi chodziło – choć może zabrakło mi napisania krótko i konkretnie, że nie podałeś linka do opisu nowego palnika, bo czekasz aż Ogniwo oficjalnie zaprezentuje piec w którym będzie zamontowany.
Czy wiesz orientacyjnie kiedy to nastąpi, bo ten piec 10 kW z nowym palnikiem wydaje się bardzo interesujący (do tej pory do domów z maksymalnym zapotrzebowaniem na ciepło na poziomie 8-10 kW trzeba było kupować albo piec o gorszej konstrukcji albo przewymiarowany o lepszej).

Na koniec mam taką uwagę – ciekawe jest, że robisz błędy pisząc SKAMP zamiast Skam-P Premium, a zamiast eCoal piszesz eCoal.pl a do tego co kawałek wrzucasz link do własnej strony http://zawijan.wordpress ... ciekawy „zbieg okoliczności” ;-)

Nie wierzyć ekspertom, nawet tym nielicznym, jeśli nie potrafią poprzeć swoich opinii prezentacją wyników badań.

Tak, dobrze zrozumiałeś. Polecić dane urządzenie może tylko ten, kto go eksploatował. Jeśli go nie eksploatował – może co najwyżej wyrażać swoje subiektywne opinie.

Nie obrażaj się SUSPENSER. Ty byłeś tylko przykładem. Te moje uwagi kierowałem do producentów, którzy w materiałach reklamowych piszą wiele rzeczy bez pokrycia. I na podstawie tylko tych materiałów nie wolno wystawiać opinii kotłom. Widziałem bardzo dobre kotły z wymiennikiem poziomym i bardzo dobre – z pionowym. I widziałem bardzo kiepskie kotły obu tych rodzajów.
Tak, jestem związany z niektórymi firmami (umowami licencyjnymi). Tak, czerpię z tego korzyści (ja, moi koledzy współtwórcy, i moja firma). Pisałem o tym już nie raz.
Zauważcie jednak, że wszystkie swoje oceny podpieram wynikami badań, które publikuję na naszym blogu (dlatego tak często podaję jego adres). Chętnie pisałbym o wszystkich kotłach, gdybym dysponował takimi wynikami. Niestety – producenci nie kwapią się do zlecania takich badań. Dziwię się temu, bo koszt tych badań jest o niebo niższy, niż koszty reklam w publikatorach. Tyle, że w publikatorach wszystkie kotły są najlepsze, a w badaniach bywa różnie.

Mogę opublikować foto naszego nowego palnika. Zrobię to w najbliższej wolnej chwili. Tylko, co to da? Palnik, jak palnik. Ważne jest jednak to, czego nie widać – charakterystyka układu doprowadzania powietrza. To jest ta nowość. Reszta jest taka sama, bo taka musi być. Skoro jednak chcecie, to do poniedziałku foto pojawi się na http://zawijan.wordpress.com/

Kiedy będzie prezentacja nowych kotłów OGNIWO EKO PLUS – nie wiem. Nie ja robię marketing. Na podstawie obserwacji rynku przypuszczam, że firma OGNIWO ma w tej chwili bardzo dużo zamówień na kotły (także na OGNIWO EKO), więc to jest aktualnie ich priorytet. To zrozumiałe. Dokładne informacje na ten temat można uzyskać tylko tam.
Ja mogę podać tylko tyle, że kotły OGNIWO EKO PLUS 10kW i 16kW mają już atesty na „znak bezpieczeństwa ekologicznego”. Na kocioł 25kW – czekamy. Wersję roboczą tego kotła mamy przebadaną, więc taki atest będzie formalnością.

To, że piszę dokładne nazwy „swoich” produktów, to żaden „ciekawy zbieg okoliczności”. Po prostu je pamiętam. Skamp taki czy inny, SEKOM czy SEKAM mylę, bo ich nie pamiętam dokładnie i nie chce mi się tracić czasu na szukanie. Dla zrozumienia tego, co piszę – jest to wystarczające. Przecież nie o nich piszę. Inni opisujący właśnie te kotły czy firmy zrobią to dokładnie.

A co za różnica, czy podam adres naszego poradnika, czy będę przepisywał jego fragmenty? Podanie adresu uważam za prostsze.

zawijan
03-09-2010, 07:10
A czy nie dało by się abyście połączyli Wasze doświadczenia i wspólnie zaprojektowali jakiś kociołek?

A po co?
Lepiej mieć dwa dobre kotły do wyboru (jeszcze lepiej więcej niż dwa), niż jeden "urzędowo najlepszy".
Wierzcie mi, że wiele różnic, które są przedmiotem naszych sprzeczek z Jareckim, ma znaczenie drugorzędne.

zawijan
03-09-2010, 07:16
Myślę że to dobry pomysł i mógłby wyjść z tego naprawdę dobry kociołek.
Tylko jak kolegę zawijana posadzić w jednym pomieszczeniu z kolegą jareckim ?
Ich potyczki słowne, chociaż czasami za ostre ale też dają dużo do myślenia i dużo uczą.

Nie da się nas posadzić w jednym pomieszczeniu.
Jarecki jest pracownikiem konkretnej firmy kotlarskiej SEKOM, a ja jestem pracownikiem Instytutu, który pracuje z różnymi firmami (chciałby ze wszystkimi).
Celem jego firmy są jak najlepsze wyniki TEJ firmy. Celem mojego Instytutu są jak najlepsze wyniki całej branży kotlarskiej, niezależnie od tego, które firmy będą dominować. To jest bardzo istotna różnica.

SUSPENSER
03-09-2010, 14:51
Nie da się nas posadzić w jednym pomieszczeniu.
Jarecki jest pracownikiem konkretnej firmy kotlarskiej SEKOM, a ja jestem pracownikiem Instytutu, który pracuje z różnymi firmami (chciałby ze wszystkimi).
Celem jego firmy są jak najlepsze wyniki TEJ firmy. Celem mojego Instytutu są jak najlepsze wyniki całej branży kotlarskiej, niezależnie od tego, które firmy będą dominować. To jest bardzo istotna różnica.

Nie to, żebym się czepiał, ale z tego co wiem to ten instytut nie jest jedynym w Polsce wykonującym badania kotłów, więc także jego celem jest jak najlepszy wynik wśród innych.

Co do posadzenia w jednym pomieszczeniu to teoretycznie wszystko się da gdy się mocno chce ;-D

Wg mnie dość już offtopów - wyjaśniliśmy sobie (i innym) to co nas nurtowało (teraz już każdy wie co kim kieruje itd.) i proponuję powrócić do meritum tematu wątku.

TomiAyomi
04-09-2010, 18:13
czy Kocioł SKAM-P Premium 17 kw może mieć wyjście czopucha z boku ? ? ?

Lechosia
05-09-2010, 13:26
witam,

Mam pytanie do znawców tematu, co przerabiają podobne problemy jako "chleb powszedni" z praktyki, a nie ze słyszenia.
Jestem posiadaczem domu za rogiem C110a

http://projekty.muratordom.pl/projekt_dom-za-rogiem-wariant-i,427,1,.htm?frm_search=1&id_grupy=0&symbol=C110a&typ_budynku_dom=brak_dom&typ_budynku_garaz=brak_garaz&x=31&y=8&nr=0

Teraz kilka niezbędnych danych
Jak wylewaliśmy posadzki to wyszło 248m2
Dom jest zbudowany z ceramiki poryzowanej o gr. 25cm, na to idzie ocieplenie zewnętrzne 16cm. Podłoga ocieplona 15cm, skosy 28cm wełny, strop 15cm wełny, okna Oknoplast Termic, profil 90mm, pakiet 3 szybowy niskoemisyjny, podłogówka na dole na powierzchni ok.88m2 i góra 18m2. Wydaje mi się, że dom jest dość dobrze "opatulony". Kominy systemowe ceramiczne.
Szukam pieca na ekogroszek i miał z czopuchem od góry.
Pytania to:
1) na co zwrócić uwagę przy zakupie, cena zakupu jest tutaj mniej ważna,
2) czy faktycznie efektywna moc pieca na moje m2 powinna być w granicach 28-35 kW,
3) jakich producentów kotłów sugerujecie (sprawdzonych z praktyki użytkowania, czyli łatwość czyszczenia, duża kuweta na popiół, swoboda w sterowaniu, itp)

pozdrawiam i czekam na odpowiedź, również PW

Lechosia
05-09-2010, 14:11
witam,

Mam pytanie do znawców tematu, co przerabiają podobne problemy jako "chleb powszedni" z praktyki, a nie ze słyszenia.
Jestem posiadaczem domu za rogiem C110a

http://projekty.muratordom.pl/projekt_dom-za-rogiem-wariant-i,427,1,.htm?frm_search=1&id_grupy=0&symbol=C110a&typ_budynku_dom=brak_dom&typ_budynku_garaz=brak_garaz&x=31&y=8&nr=0

Teraz kilka niezbędnych danych
Jak wylewaliśmy posadzki to wyszło 248m2
Dom jest zbudowany z ceramiki poryzowanej o gr. 25cm, na to idzie ocieplenie zewnętrzne 16cm. Podłoga ocieplona 15cm, skosy 28cm wełny, strop 15cm wełny, okna Oknoplast Termic, profil 90mm, pakiet 3 szybowy niskoemisyjny, podłogówka na dole na powierzchni ok.88m2 i góra 18m2. Wydaje mi się, że dom jest dość dobrze "opatulony". Kominy systemowe ceramiczne.
Szukam pieca na ekogroszek i miał z czopuchem od góry.
Pytania to:
1) na co zwrócić uwagę przy zakupie, cena zakupu jest tutaj mniej ważna,
2) czy faktycznie efektywna moc pieca na moje m2 powinna być w granicach 28-35 kW,
3) jakich producentów kotłów sugerujecie (sprawdzonych z praktyki użytkowania, czyli łatwość czyszczenia, duża kuweta na popiół, swoboda w sterowaniu, itp)

pozdrawiam i czekam na odpowiedź, również PW

Puławiak
05-09-2010, 14:36
Na ten budynek to kociołek taki 25 kW do eko-groszku i miału to najlepiej tlokowy, z czopuchem od góry to protech karo/karo duo.

pawelo_pl
06-09-2010, 12:17
Teraz kilka niezbędnych danych
Jak wylewaliśmy posadzki to wyszło 248m2
Dom jest zbudowany z ceramiki poryzowanej o gr. 25cm, na to idzie ocieplenie zewnętrzne 16cm. Podłoga ocieplona 15cm, skosy 28cm wełny, strop 15cm wełny, okna Oknoplast Termic, profil 90mm, pakiet 3 szybowy niskoemisyjny, podłogówka na dole na powierzchni ok.88m2 i góra 18m2. Wydaje mi się, że dom jest dość dobrze "opatulony". Kominy systemowe ceramiczne.
U mnie przy podobnych parametrach zamontowany jest piec 25KW .


Szukam pieca na ekogroszek i miał z czopuchem od góry.
Pytania to:
1) na co zwrócić uwagę przy zakupie, cena zakupu jest tutaj mniej ważna,
2) czy faktycznie efektywna moc pieca na moje m2 powinna być w granicach 28-35 kW,
3) jakich producentów kotłów sugerujecie (sprawdzonych z praktyki użytkowania, czyli łatwość czyszczenia, duża kuweta na popiół, swoboda w sterowaniu, itp)

pozdrawiam i czekam na odpowiedź, również PW
Poczytaj było niedawno :

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?65781-RANKING-KOT%C5%81%C3%93W-NA-EKO-GROSZEK&p=4270080&viewfull=1#post4270080
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?65781-RANKING-KOT%C5%81%C3%93W-NA-EKO-GROSZEK&p=4257546&viewfull=1#post4257546
i tego : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?65781-RANKING-KOT%C5%81%C3%93W-NA-EKO-GROSZEK&p=4257606&viewfull=1#post4257606
Dodam od Siebie że w moim piecu z bardzo dobrym skutkiem palę mieszanką : ekogroszek + miał + owies - pisałem gdzieś o tym w innym wątku .

Jarecki79
06-09-2010, 20:06
czy Kocioł SKAM-P Premium 17 kw może mieć wyjście czopucha z boku ? ? ?

Tak, na specjalne zamówienie robimy takie modele

Jarecki79
06-09-2010, 20:14
witam,

Mam pytanie do znawców tematu, co przerabiają podobne problemy jako "chleb powszedni" z praktyki, a nie ze słyszenia.
Jestem posiadaczem domu za rogiem C110a

http://projekty.muratordom.pl/projekt_dom-za-rogiem-wariant-i,427,1,.htm?frm_search=1&id_grupy=0&symbol=C110a&typ_budynku_dom=brak_dom&typ_budynku_garaz=brak_garaz&x=31&y=8&nr=0

Teraz kilka niezbędnych danych
Jak wylewaliśmy posadzki to wyszło 248m2
Dom jest zbudowany z ceramiki poryzowanej o gr. 25cm, na to idzie ocieplenie zewnętrzne 16cm. Podłoga ocieplona 15cm, skosy 28cm wełny, strop 15cm wełny, okna Oknoplast Termic, profil 90mm, pakiet 3 szybowy niskoemisyjny, podłogówka na dole na powierzchni ok.88m2 i góra 18m2. Wydaje mi się, że dom jest dość dobrze "opatulony". Kominy systemowe ceramiczne.
Szukam pieca na ekogroszek i miał z czopuchem od góry.
Pytania to:
1) na co zwrócić uwagę przy zakupie, cena zakupu jest tutaj mniej ważna,
2) czy faktycznie efektywna moc pieca na moje m2 powinna być w granicach 28-35 kW,
3) jakich producentów kotłów sugerujecie (sprawdzonych z praktyki użytkowania, czyli łatwość czyszczenia, duża kuweta na popiół, swoboda w sterowaniu, itp)

pozdrawiam i czekam na odpowiedź, również PW

Wystarczy przy nowym budownictwie 25kW
Ja polecam z palnikiem II-ej generacji, model SKAM-P Premium
Może być z wodnym rusztem awaryjnym, jeżeli ktos na bieżąco podczas pracy automatu chce dorzucac jakieś drewno z budowy czy spalić jakies papiery.
Może być z żeliwnym rusztem awaryjnym, jeżeli ma to byc ruszt do korzystania od tzw wielkiego dzwonu np. raz na 2miesiące w sobote czy niedzielę przepalić sobie na bojler drewnem.

Sterowanie z PID w standardzie.

Co ważne:
ślimaka łatwiej zaprogramowac do współpracy z samym bojlerem a palnik II-ej generacji spala takie same paliwa jak tłok.

Nowy palnik Ekoenergia pracuje rewelacyjnie, właśnie wróciłem z obiektu, gdzie przeprowadzamy testy, otwory antyspalinowe sprawdziły się doskonale a samo spalanie jest dużo lepsze. Co ważniejsze zmieniona konstrukcja ślimaka w strefie paleniska wykazała bardzo małe opory podawania, brak dźwieków kruszenia opału przy stosowaniu groszku.

ps. współpraca z Zawijanem na kilku polach jest możliwa i byc może będzie w przyszłym roku realizowana, pokaże to bieżący sezon. Zawijan zgodziłbym się,że ogólnie zależy Ci na współpracy z wszystkimi firmami, ale biznes masz z promowania kotłów Ogniwo a czasami wspominasz o innych producentach. Masz do tego prawo, ale nie stawiaj się tak idealnie bezstronnie.

pawelo_pl
07-09-2010, 06:05
A czy ten nowy palnik Ekoenergia pasował będzie w miejsce Brucera bez zbędnych przeróbek ?

zawijan
07-09-2010, 06:50
ps. współpraca z Zawijanem na kilku polach jest możliwa i byc może będzie w przyszłym roku realizowana, pokaże to bieżący sezon. Zawijan zgodziłbym się,że ogólnie zależy Ci na współpracy z wszystkimi firmami, ale biznes masz z promowania kotłów Ogniwo a czasami wspominasz o innych producentach. Masz do tego prawo, ale nie stawiaj się tak idealnie bezstronnie.

Jeszcze raz powtarzam.
KAŻDY producent, który przedstawi mi kocioł do badań eksploatacyjnych, może być pewien. że opiszę dokładnie ( nie tylko - wspomnę) jego produkt i zaprezentuję wyniki tych badań (za jego zgodą - oczywiście). Czekam na takich.
I przestańcie już wreszcie pieprzyć o tej mojej stronniczości.
KAŻDA firma - nie tylko OGNIWO - ma takie same szanse na współpracę ze mną i moim instytutem. Jasne?
Postarajcie się, zamiast bić pianę!
Chyba, że uważacie nas za niedorastających do współpracy z Wami. Wtedy też przestańcie pieprzyć. Tylko udowodnijcie, że jesteście tacy dobrzy.

Jarecki79
07-09-2010, 07:29
A czy ten nowy palnik Ekoenergia pasował będzie w miejsce Brucera bez zbędnych przeróbek ?

Ramka palnika Ekoenergia jest minimalnie węższa. Jedyny możliwy kłopot to jak masz wykonane śruby do przykręcenia Brucera.
W palnikach Brucer producenci dostawali gołe odlewy bez wierceń. U nas w firmie obcinalismy górną ramkę o 4 czy 5cm i wykonywaliśmy wiercenia do przykręcenia palnika. Przy Ekoenergii dostajemy juz palnik przygotowany do montażu z wierceniami.

Mogę przesłać na maila rysunek techniczny z wymiarami, sam Pan sprawdzi, czy palnik będzie pasował bez większych kombinacji.

pawelo_pl
07-09-2010, 07:52
Nie ukrywam , że pytałem z ciekawości - bo bardzo zaintrygował mnie fakt cichszej pracy ślimaka - czasami to łupanie węgla w nocy jest denerwujące - choć przy zastosowaniu miału + owies jest ciszej.

atika
07-09-2010, 08:45
To ja mam pytanie - czy w Skam-P bez większych utrudnień - mogę spalić to co pozostalo z budowy ?? drewno z palet, pocięte słupki z tymczasowego ogrodzenia ??
Czy ten ruszt jest na stale czy trzeba go montować wymiennie ??

Jarecki79
07-09-2010, 10:51
To ja mam pytanie - czy w Skam-P bez większych utrudnień - mogę spalić to co pozostalo z budowy ?? drewno z palet, pocięte słupki z tymczasowego ogrodzenia ??
Czy ten ruszt jest na stale czy trzeba go montować wymiennie ??

Można spalać to co zostało z budowy na ruszcie awaryjnym.

Przy modelu Skam-P w firmie SEKOM jest wybór między:

1. Stały, wodny ruszt awaryjny, cały czas gotowy do użytkowania, drewno czy papiery można spalać podczas pracy automatu.
Minusem tego rusztu jest fakt częstszego czyszczenia wymiennika oraz jego mniejsza pojemnośc w stosunku do żeliwnego. Większe przerwy między rusztami wodnymi pozwalają na spalanie grubszych kawałków drewna.
Ruszt wodny jest dobry, gdy chcemy często podczas pracy automatu spalić jakies papiery czy większe kawałki drewna.

Wodnego zatem nie musi Pan/i wyjmować i układać.

2. Demontowalny ruszt żeliwny. Tutaj dla użytkowania należy go układać.
Jak chcemy korzystać z automatu nalezy go demontować.
Typowo na sytuacje awaryjne lub jak chcemy raz na miesiąc czy 2m-ce spalić większą ilośc drewna w sobotę i przy okazji nagrzać bojler.
Plus to większa pojemnośc w stosunku do wodnego, spalimy drobniejsze paliwa. Minus to konieczność montażu i demontażu.

Żeliwny jest dla osób, które korzystają z rusztu od tzw wielkiego dzwonu.

andrew01
07-09-2010, 17:28
zawijan - czy właśnie w taki palnik jak zaprezentowany został na Pańskim blogu będą wyposażone nowe kotły Ogniwo?

zawijan
07-09-2010, 17:30
zawijan - czy właśnie w taki palnik jak zaprezentowany został na Pańskim blogu będą wyposażone nowe kotły Ogniwo?

Tak. W taki.

andrew01
07-09-2010, 17:44
Tak. W taki.

A czy mógłbym prosić o kilka słów na jego temat? Jakie zalety nad poprzednikiem?

zawijan
08-09-2010, 06:08
A czy mógłbym prosić o kilka słów na jego temat? Jakie zalety nad poprzednikiem?

Przeczytaj http://forum.muratordom.pl/showthread.php?149321-Palnik-BRUCER-sterownik-eCoal/page12
Jeśli będziesz miał dodatkowe konkretne pytania - pytaj.

karoka65
08-09-2010, 20:41
Moja kuzynka stanęła przed problemem zakupu kotła a chce z podajnikiem i oczywiście wiedząc że ja mam przyszła po poradę co kupić. Zaglądam codziennie na forum i jestem troszkę bardziej oświecony niż każdy normalny śmiertelnik. Nie boję się żadnych nowości i zaproponowałem jej Skam-Premium tak reklamowanego przez kolegę Jareckiego. Mają jej dowieżć pod koniec tego tygodnia. Zaproponowałem jej jakiś sterownik PID, że może zamówić RT-09 albo Ognika chyba że jak chce zainwestować więcej to Pumę, przystała od razu przy PID jak jej powiedziałem ile czasu spędziłem w kotłowni żeby ujarzmić zwykły sterownik . Dzwoniłem dzisiaj ale niestety jak to kobieta nie wie co zamówiła (sterownik). No zobaczymy to cudo i jak się będzie sprawować. Jak mnie rodzina wyklnie,
Jarecki znajdę Cię.
Żartuję oczywiście.

Jarecki79
09-09-2010, 07:12
Moja kuzynka stanęła przed problemem zakupu kotła a chce z podajnikiem i oczywiście wiedząc że ja mam przyszła po poradę co kupić. Zaglądam codziennie na forum i jestem troszkę bardziej oświecony niż każdy normalny śmiertelnik. Nie boję się żadnych nowości i zaproponowałem jej Skam-Premium tak reklamowanego przez kolegę Jareckiego. Mają jej dowieżć pod koniec tego tygodnia. Zaproponowałem jej jakiś sterownik PID, że może zamówić RT-09 albo Ognika chyba że jak chce zainwestować więcej to Pumę, przystała od razu przy PID jak jej powiedziałem ile czasu spędziłem w kotłowni żeby ujarzmić zwykły sterownik . Dzwoniłem dzisiaj ale niestety jak to kobieta nie wie co zamówiła (sterownik). No zobaczymy to cudo i jak się będzie sprawować. Jak mnie rodzina wyklnie,
Jarecki znajdę Cię.
Żartuję oczywiście.

Witam!
Czy możesz powiedzieć jak się kuzynka nazywa lub z jakiego jest miasta, wtedy powiem z jakim sterownikiem to będzie jechało.
Możesz napisać na priva, tak chyba lepiej, aby pozostała anonimowa.

karoka65
09-09-2010, 18:09
Witam!
Czy możesz powiedzieć jak się kuzynka nazywa lub z jakiego jest miasta, wtedy powiem z jakim sterownikiem to będzie jechało.
Możesz napisać na priva, tak chyba lepiej, aby pozostała anonimowa.

Odpisałem ci na priva. Jak będziesz wiedział co dostanie to napisz. Niby wszystko ma działać ale na pewno jakieś podstawowe wartości trzeba wprowadzić a podejrzewam że przyjdzie mi w udziale pomóc w uruchomieniu.

maestrod
09-09-2010, 18:54
Co do pleszewskich kotłów to mamy (jeszcze w starym domu) sterowany elektronicznie kocioł z Pleszewa firmy Gielniak Kotły. Piec o mocy 50kW - bardzo dobrze się sprawuje, można w nim palić wszystko co tylko da się spalić. Przykładowo zasyp węgla wystarczy nawet na dwa dni w zależności od ustawionej temperatury. Z tego co widzę mają teraz nową ofertę pieców (zupełnie inny design) - piece klasy A, posiadające 5-letnią gwarancję.
Za jakiś czas stanę przed wyborem pieca, niewykluczone że tą firmę wezmę pod uwagę ze wzgl. na bezawaryjność, chociaż na pewno inne firmy (tylko te najlepsze) również.

Jarecki79
09-09-2010, 19:46
Odpisałem ci na priva. Jak będziesz wiedział co dostanie to napisz. Niby wszystko ma działać ale na pewno jakieś podstawowe wartości trzeba wprowadzić a podejrzewam że przyjdzie mi w udziale pomóc w uruchomieniu.

Też odpisałem na priva, kocioł będzie jutro a sterownik został wybrany Ognik PID-II, miał być najprostszy w obsłudze.

karoka65
09-09-2010, 20:22
Też odpisałem na priva, kocioł będzie jutro a sterownik został wybrany Ognik PID-II, miał być najprostszy w obsłudze.

Jeszcze raz serdeczne dzięki. Instrukcja na pewno się przyda, lepiej mieć w skrócie co ważne niż tracić czas na przeczytanie całej książki jak było w moim przypadku.

kamil777
09-09-2010, 21:45
Juz sie prawie zdecydowalem lecz im blizszy jestem decyzji wtedy znajduje cos co mnie bardziej zaczyna interesowac,moze ktos swoim fachowym okiem popatrzy na to i napisze co mysli dziekje z gory
http://www.kostrzewa.com.pl/opis-kotla-5387.html
http://www.hef.com.pl/master_m_uni,2,04.html

SUSPENSER
10-09-2010, 14:54
Juz sie prawie zdecydowalem lecz im blizszy jestem decyzji wtedy znajduje cos co mnie bardziej zaczyna interesowac,moze ktos swoim fachowym okiem popatrzy na to i napisze co mysli dziekje z gory
http://www.kostrzewa.com.pl/opis-kotla-5387.html
http://www.hef.com.pl/master_m_uni,2,04.html

Chcesz kocioł na ekogroszek czy pellety (pierwsze rozwiązanie jest tańsze w zakupie pieca i eksploatacji) ?

Moc dobrałeś sam czy masz okresloną w projekcie ?

karoka65
10-09-2010, 16:24
Też odpisałem na priva, kocioł będzie jutro a sterownik został wybrany Ognik PID-II, miał być najprostszy w obsłudze.

No muszę powiedzieć że jeśli chodzi o dostawę to muszę wyrazić moje uznanie. Pisałeś że około 8 rano. Kuzynka dzwoni do mnie o 8,20 i mówi że kociołek ma już wniesiony do domu, także zegarek można nastawiać. Jeśli będzie równie dobrze pracował to będzie na pewno zadowolona. Była tylko zdziwiona skąd wiedziałem bo wieczorem wysłałem jej SMSa że kocioł będzie rano. :)

Jarecki79
10-09-2010, 16:50
No muszę powiedzieć że jeśli chodzi o dostawę to muszę wyrazić moje uznanie. Pisałeś że około 8 rano. Kuzynka dzwoni do mnie o 8,20 i mówi że kociołek ma już wniesiony do domu, także zegarek można nastawiać. Jeśli będzie równie dobrze pracował to będzie na pewno zadowolona. Była tylko zdziwiona skąd wiedziałem bo wieczorem wysłałem jej SMSa że kocioł będzie rano. :)

Tak wiem, śmiała się właśnie z tego. Dzisiaj tez się byłem przejechać, trzeba czasami też od papierów i telefonów odpocząć.
Poza tym ładne widoki, jechałem jeszcze dalej na pkt do Otmuchowa, trzeba było wytłumaczyć co ze sterowaniami itp itd.

kamil777
10-09-2010, 17:58
Chcesz kocioł na ekogroszek czy pellety (pierwsze rozwiązanie jest tańsze w zakupie pieca i eksploatacji) ?

Moc dobrałeś sam czy masz okresloną w projekcie ?

Dzieki za odpowedz ,buduje dom 200m ocieplony,mocy nie mam okreslonej w projekcie szukam kotła na eko groszek z mozliwoscia palenia tradycyjnego,interesuje mnie dobry piec a za cos dobrego trzeba zaplacic,wole teraz zaplcic 1000 czy 2000zl wiecej a w przyszlosci miec nizsze koszty eksploatacji.czytam to forum od pewnego czasu i wiem ze kazdy swoje chwali.czytajac niektore posty zastanawiam sie czy ten kociol jest naprawde taki dobry czy na tyle beznadziejny ze trzeba go reklamowac na forum,bez urazy ale takie sa odczucia klijenta ktory szuka obiektywnej porady i nie chce byc nabity w butelke
pozdrawiam

SUSPENSER
10-09-2010, 18:56
Jeśli będzie to dom porządnie ocieplony tzn. min. 15 cm styropianu na elewacji, 10 cm w podłodze, 25 cm wełny nad poddaszem to wystarczy Ci Skam-P Premium 17 kW - jak możesz trochę dołożyć to ze sterownikiem PUMA - osobiście uważam ten piec za najlepszy wybór dzisiaj i taki polecam znajomym.

Najlepiej byłoby gdybyś wrzucił link do projektu domu, który budujesz (lub podobnego) to będzie łatwiej oszacować zapotrzebowanie na ciepło.

Jak już pisałem u mnie przy 185 m2 podłóg średnia moc generowana przez piec w zimie przy -25 wynosiła niecałe 8 kW a mam ocieplenie jak powyżej.

Co do reklamowania na forum to ja tam "swojego" (tzn. tego który kupiłem 2 lata temu do własnego domu) nie uznaję za najlepszy wybór (wtedy jeszcze nie czytałem tego forum niestety).

Powiem Ci jednak jako użytkownik spoza branży produkcji i handlu piecami, że gdyby ktoś polecał tu kiepski piec inni szybko by go wypunktowali, bo to nie reklama w której wszyscy się ze sobą zgadzają, a wręcz przeciwnie bardzo mocna konkurencja - dlatego producenci słabi i średni nie piszą tu o swoich wyrobach.

Podsumowując: czy wybierzesz Skam-P Premium czy Ogniwo z eCoal to wybierzesz wśród najlepszych.

PS do palenia tradycyjnego oba mają ruszty awaryjne - kwestia czy chcesz palić tak częściej (wtedy polecam wodny) czy w razie braku prądu, awarii itp. (wtedy wystarczy Ci żeliwny).

aczap
10-09-2010, 19:30
A co Panowie zaproponujecie dla tego projektu: http://www.konradmatuszewski.pl/projekty/2-projekty-gotowe-murowane/20-m-131

kamil777
11-09-2010, 17:12
SUSPENSER dzieki za odpowiedz moj projekt to http://www.dobredomy.pl/projekt/atlas troche zmienilem niektore pomieszcenia tak ze powierzchnia to 200m .Od pewnego czasu zaczolem interesowac sie takim piecem http://www.kostrzewa.com.pl/opis-kotla-5387.html producent wymienia ze mozna paic w nim groszkiem, pellets,zboza, drewnem,ponadto piec posiada mooduł sondy Lambda.
cytat producenta
"Sonda Lambda służy do pomiaru ilości reszty tlenu w spalinach. Reszta tlenu daje doskonałą informację o tym jak przebiega proces spalania. Regulator porównuje wartość faktyczną tlenu z wartością zadaną tlenu i dokonuje stosowanej regulacji mocy dmuchawy.
Sterowanie mocą dmuchawy z wykorzystaniem Sondy Lambda polega na wprowadzaniu przez regulator korekty mocy dmuchawy.Z sada Lambda zaoszczedzisz nawet do 20% paliwa.
Co wybrac i jak byc pewnym ze dobrze sie wybrało.

0degree
11-09-2010, 17:55
moj projekt to http://www.dobredomy.pl/projekt/atlas troche zmienilem niektore pomieszcenia tak ze powierzchnia to 200m .

Witam, też mam 200m atlasa i kotłownie taką jak w projekcie czyli nie za duża. Udało zmieścić mi się jednak tam kocioł z podajnikiem 25 kW typu kwm/sgr czyli z poziomym wymiennikiem , dojście do wyczystki z przodu kotła. Na zamówienie wyjście spalin (czopuch) do góry, brak zawleczki, możliwość cofania ślimaka, spory zasobnik na paliwo, możliwość podłączenia zapalarki - te dodatki bez dopłaty. Nie jestem 100% pewny, ale jeden atlasowicz ma kostrzewę, muszę to sprawdzić wtedy możesz go zapytać co i jak. Pozdrawiam.

PAPROCIAK
12-09-2010, 10:20
Widziałem w piątek na targach w Rzeszowie to nowe Ogniwo ECO Plus 12 kw - dostało wyróżnienie. Mniejszy palnik, inny wymiennik - także pionowy, inaczej rozwiązany ruszt awaryjny. Jest on w miejscu deflektora zamocowany na stałe a nieco wyżej są dodatkowe drzwiczki do dorzucania paliwa. czyli mozna palić na retorcie a od góry ręcznie dorzucać np drewno. Reszta wygląda podobnie kosz także. DUUżo wiecej miejsca na popiół ale chyba nie wpadli na pomysł że można by dać większą kuwete na popiół i dalej jest taka pojemności z 3l choc mozna by dać ze 3 x większą. W sumie piec troche fajniejszy od Eco natomiast to co mnie zniechęciło to cena .. ... 9 tysiaków, zaporowa. Mogą tym utopić bardzo fajny produkt.
Był jeszcze jeden fajny pomysł na biznes czyli osobno sprzedaż zasobnika z palnikiem i montaż tego coś do już działajacych pieców na paliwa stałe. Sądze że nie będzie to chodziło zbyt efektywnie ale zainteresowanych przy tym zestawie było najwięcej cena 2,7 tys.

bodek.
12-09-2010, 15:07
Witam wszystkich.
Od ponad miesiąca czytam to forum i oczywiście im więcej i dłużej to głupszy jestem.
Od ponad 3 lat mieszkam w małym domku z poddaszem użytkowym, który sam zaprojektowałem i budowałem.
Powierzchnia mieszkalna 110m2 do tego garaż 22 i kotłownia 11m2
Dom zbudowany z porotonu 24cm docieplony wełną 12cm.Strop na poddaszu docieplony 20cm wełny.
Grzejniki +około 35m2 podłogówki(łazienki,kuchnia i korytarz)+Wymiennik wody Biawar W-E 300,82
Do tej pory wszystko ogrzewałem z powodzeniem kominkiem Byrski 15KW.
W wymienniku 2 wężownice.1 pod centralne 2 do kolektorów słonecznych.
Dojrzałem to tego ,że trzeba w końcu kupić piec.Brak gazu ziemnego oczywiście zmusza mnie do kotła na paliwo stałe.
Wybór padł na kocioł EKR tłok15KW Grobelny Pleszew.
Piec zamówiłem na koniec września lecz bez zobowiązań co do odbioru.
Czytam coraz więcej i zadaje sobie pytanie czy to dobry wybór?
Myślę, że mi ktoś doradzi bo o tym kotle nie wiele piszą.Byłem u znajomego, który taki zakupił.Jest zadowolony ale jak się ze zwykłego miałowca przechodzi na taki to trudno chyba nie być zadowolonym.
Proszę o pomoc w wyborze.

Jarecki79
12-09-2010, 20:13
Witam wszystkich.
Od ponad miesiąca czytam to forum i oczywiście im więcej i dłużej to głupszy jestem.
Od ponad 3 lat mieszkam w małym domku z poddaszem użytkowym, który sam zaprojektowałem i budowałem.
Powierzchnia mieszkalna 110m2 do tego garaż 22 i kotłownia 11m2
Dom zbudowany z porotonu 24cm docieplony wełną 12cm.Strop na poddaszu docieplony 20cm wełny.
Grzejniki +około 35m2 podłogówki(łazienki,kuchnia i korytarz)+Wymiennik wody Biawar W-E 300,82
Do tej pory wszystko ogrzewałem z powodzeniem kominkiem Byrski 15KW.
W wymienniku 2 wężownice.1 pod centralne 2 do kolektorów słonecznych.
Dojrzałem to tego ,że trzeba w końcu kupić piec.Brak gazu ziemnego oczywiście zmusza mnie do kotła na paliwo stałe.
Wybór padł na kocioł EKR tłok15KW Grobelny Pleszew.
Piec zamówiłem na koniec września lecz bez zobowiązań co do odbioru.
Czytam coraz więcej i zadaje sobie pytanie czy to dobry wybór?
Myślę, że mi ktoś doradzi bo o tym kotle nie wiele piszą.Byłem u znajomego, który taki zakupił.Jest zadowolony ale jak się ze zwykłego miałowca przechodzi na taki to trudno chyba nie być zadowolonym.
Proszę o pomoc w wyborze.

Znam firmę p.Grobelnego i z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że ich konstrukcja tłokowa jest dobra.
To firma z długimi tradycjami, która dba o jakość swoich wyrobów.
Jak chciałeś tłoka, to ten jest dobrze wykonany.

Jarecki79
12-09-2010, 20:22
Widziałem w piątek na targach w Rzeszowie to nowe Ogniwo ECO Plus 12 kw - dostało wyróżnienie. Mniejszy palnik, inny wymiennik - także pionowy, inaczej rozwiązany ruszt awaryjny. Jest on w miejscu deflektora zamocowany na stałe a nieco wyżej są dodatkowe drzwiczki do dorzucania paliwa. czyli mozna palić na retorcie a od góry ręcznie dorzucać np drewno. Reszta wygląda podobnie kosz także. DUUżo wiecej miejsca na popiół ale chyba nie wpadli na pomysł że można by dać większą kuwete na popiół i dalej jest taka pojemności z 3l choc mozna by dać ze 3 x większą. W sumie piec troche fajniejszy od Eco natomiast to co mnie zniechęciło to cena .. ... 9 tysiaków, zaporowa. Mogą tym utopić bardzo fajny produkt.
Był jeszcze jeden fajny pomysł na biznes czyli osobno sprzedaż zasobnika z palnikiem i montaż tego coś do już działajacych pieców na paliwa stałe. Sądze że nie będzie to chodziło zbyt efektywnie ale zainteresowanych przy tym zestawie było najwięcej cena 2,7 tys.

Nową, naprawdę bardzo dobra Ekoenergię z dyszami powietrza anty-spalinowego można kupić za 1750zł brutto
To może być lepszy biznes a palnik jest całkowicie żeliwny.
Ma bardzo małe opory podawania ze względu na zmieniony ślimak, ma małe palenisko.

Zobacz sam:
http://img842.imageshack.us/img842/8894/eko2.th.jpg (http://img842.imageshack.us/i/eko2.jpg/)

kaszpir007
13-09-2010, 08:11
Widziałem w piątek na targach w Rzeszowie to nowe Ogniwo ECO Plus 12 kw - dostało wyróżnienie. Mniejszy palnik, inny wymiennik - także pionowy, inaczej rozwiązany ruszt awaryjny. Jest on w miejscu deflektora zamocowany na stałe a nieco wyżej są dodatkowe drzwiczki do dorzucania paliwa. czyli mozna palić na retorcie a od góry ręcznie dorzucać np drewno. Reszta wygląda podobnie kosz także. DUUżo wiecej miejsca na popiół ale chyba nie wpadli na pomysł że można by dać większą kuwete na popiół i dalej jest taka pojemności z 3l choc mozna by dać ze 3 x większą. W sumie piec troche fajniejszy od Eco natomiast to co mnie zniechęciło to cena .. ... 9 tysiaków, zaporowa. Mogą tym utopić bardzo fajny produkt.
Był jeszcze jeden fajny pomysł na biznes czyli osobno sprzedaż zasobnika z palnikiem i montaż tego coś do już działajacych pieców na paliwa stałe. Sądze że nie będzie to chodziło zbyt efektywnie ale zainteresowanych przy tym zestawie było najwięcej cena 2,7 tys.


UUU ...

Byłem zainteresowany tym piecem.
Mam jeszcze czas bo dopiero zaczęła się budowa i w rachubę wchodził Skam-P Premium 12kW lub Ogniwo Eko Plus 12kW ...
Choć bardziej chyba nastawiłem się na Ogniwo Eko plus 12kW bo ma w standardzie fajniejszą elektronikę ;)

Ale Ogniwo Eko 15kW można kupić za około 6400zł , więc cena za Ogniwo Eko 12KW 9000zł to zwykłe przegięcie ..
Ja raczej sądziłem ze cena będzie nawet mniejsza niż za Ogniwo Eko (mniejsza moc) ...

Jeśli cena będzie tak wysoka , to po prostu kupię Skam-P Premium 12kW za 6500zł ...

Choć do stycznia/lutego mam czas i może się duuuuuużo zmienić ;-)

Jarecki79
13-09-2010, 09:03
UUU ...

Byłem zainteresowany tym piecem.
Mam jeszcze czas bo dopiero zaczęła się budowa i w rachubę wchodził Skam-P Premium 12kW lub Ogniwo Eko Plus 12kW ...
Choć bardziej chyba nastawiłem się na Ogniwo Eko plus 12kW bo ma w standardzie fajniejszą elektronikę ;)

Ale Ogniwo Eko 15kW można kupić za około 6400zł , więc cena za Ogniwo Eko 12KW 9000zł to zwykłe przegięcie ..
Ja raczej sądziłem ze cena będzie nawet mniejsza niż za Ogniwo Eko (mniejsza moc) ...

Jeśli cena będzie tak wysoka , to po prostu kupię Skam-P Premium 12kW za 6500zł ...

Choć do stycznia/lutego mam czas i może się duuuuuużo zmienić ;-)

Od końca września dostepnych będzie pierwszych 200szt. modeli Cobra.
Jest to sterownik taki jak PUMA, ma jednak mniejszy wyświetlacz.
Zapewniam,że jeżeli chodzi o podzespoły, procesor to zarówno PUMA jak i Cobra są na najwyższym poziomie na rynku.
Procesory 32-bitowe (duża moc obliczeniowa), kolorowy wyświetlacz
Jedyny znany mi na rynku sterownik z 32bitowym procesorem to model firmy PLUM ecoMAX700 czy ecoMAX800, ale one maja niebieski wyświetlacz a PUMA czy Cobra kolorowy z systemem ikon.

Cobra ma wyjście na dodatkowe moduły, zatem można podłączyć ją np. do internetu.

zawijan
13-09-2010, 11:03
UUU ...
Ale Ogniwo Eko 15kW można kupić za około 6400zł , więc cena za Ogniwo Eko 12KW 9000zł to zwykłe przegięcie ..
Ja raczej sądziłem ze cena będzie nawet mniejsza niż za Ogniwo Eko (mniejsza moc) ...

Nie mieszam się w politykę marketingową swoich partnerów, ale cenę 9000zł też uważam za przegięcie.
Ale może to pomyłka?

SUSPENSER
13-09-2010, 20:42
SUSPENSER dzieki za odpowiedz moj projekt to http://www.dobredomy.pl/projekt/atlas troche zmienilem niektore pomieszcenia tak ze powierzchnia to 200m .Od pewnego czasu zaczolem interesowac sie takim piecem http://www.kostrzewa.com.pl/opis-kotla-5387.html producent wymienia ze mozna paic w nim groszkiem, pellets,zboza, drewnem,ponadto piec posiada mooduł sondy Lambda.


Z tą sondą będą cyrki jak się na niej nagar zbierze a tego nie unikniesz - kiedyś już była dyskusja o tych sondach i mniej więcej taki był z niej wniosek.

Do Twojego domu spokojnie wystarczy Skam-P Premium 17 kW.

aczap - do Twojego domu (zakładając, że go ocieplisz) to 12 kW będzie już ze sporym zapasem - nowy Skam ma tyle mieć (z palnikiem jaki pokazał Jarecki79).

jack18
13-09-2010, 23:38
Z tą sondą będą cyrki jak się na niej nagar zbierze a tego nie unikniesz - kiedyś już była dyskusja o tych sondach i mniej więcej taki był z niej wniosek.

Do Twojego domu spokojnie wystarczy Skam-P Premium 17 kW.

aczap - do Twojego domu (zakładając, że go ocieplisz) to 12 kW będzie już ze sporym zapasem - nowy Skam ma tyle mieć (z palnikiem jaki pokazał Jarecki79).

Dlaczego polecasz akurat ten model? Masz jakieś doświadczenia z tym modelem czy tylko znasz go z teorii? Pytam z ciekawości bo widzę ze dość często stawiasz ten model ponad wszystkie inne.. Nie twierdze ze jest zły tylko zastanawiam się w czym jest lepszy od np. ogniwo Eko 15KW który teoretycznie do mieszkania kamil777 będzie mocą dobrany o wiele lepiej niż Skam-P 17KW? ( i nie mówmy o kanałach poziomych i pionowych bo to co dla jednego jest wada dla innych może być zaleta}

zawijan
14-09-2010, 06:07
Dlaczego polecasz akurat ten model? Masz jakieś doświadczenia z tym modelem czy tylko znasz go z teorii? Pytam z ciekawości bo widzę ze dość często stawiasz ten model ponad wszystkie inne.. Nie twierdze ze jest zły tylko zastanawiam się w czym jest lepszy od np. ogniwo Eko 15KW który teoretycznie do mieszkania kamil777 będzie mocą dobrany o wiele lepiej niż Skam-P 12KW? ( i nie mówmy o kanałach poziomych i pionowych bo to co dla jednego jest wada dla innych może być zaleta}

Dobre pytanie!

0degree
14-09-2010, 08:47
A ja akurat poleciłem kamilowi777 inny kocioł (http://firmainstalco.pl/index.php?art=32), m.in ze względu na jego gabaryty i możliwośc grzania c.w.u, z ecoalemi i brucerem w zestawie, mam taki sam dom i wiem jak tam ciasno w kotłowni.

przemc
14-09-2010, 14:30
Witam...
Ja również proszę o pomoc w doborze kotła i jego mocy...
Mój dom to:
http://www.dobredomy.pl/projekt/amalteaII
Budynek z betonu komórkowego 24cm, ocieplony styropianem 15cm, na posadzce 10cm styropianu, w dachu 25 cm wełny mineralnej. Grzejniki aluminiowe i trochę podłogówki no i zasobnik CWU o pojemności około 150 litrów.
Mój kocioł musi mieć wyjście czopucha do góry, spalać miał, ekogroszek i posiadać ruszt do dodatkowego spalania...
Pierwotnie (zanim zacząłem czytać to i inne fora) mój wybór padł na kocioł STALMARK 25 KW:
http://www.stalmark.pl/pl/kotly-z-podajnikiem-tlokowym-typu-stalmark
pali wszystko do 4 cm i ma wymiary odpowiadające mojej kotłowni
Jednakże nie ma zbyt wiele opinii na temat tego kotła
Po tym jak znalazłem to forum i dowiedziałem się o istnieniu palnika BRUCER moje typy to:
1) SKAM-P Premium o mocy 25 KW z dodatkowym rusztem wodnym: http://www.sekom-pleszew.com.pl/brucer.html ze sterownikiem Ognik II PID lub PUMA
2) RBR Ekouniwersal firmy INSTALCO o mocy 23 KW http://firmainstalco.pl/index.php?art=32 w standardzie z palnikiem Brucer i sterownikiem Ecoal
3) Kocił typu EKR produkcji pana Tilgnera: http://www.tilgner.com.pl/ekr.html
Kolejnym miał być kocioł OGNIWO ECO jednak do tej pory (wysłałem zapytanie ponad tydzień temu) nie otrzymałem odpowiedzi na zapytanie ofertowe od producenta odnośnie czy w tym kotle mogą zrobić wyjście czopucha do góry. W końcu gdy znudzony oczekiwaniem na odpowiedź przedzwoniłem do firmy, to dowiedziałem się, że nie ma takiej możliwości. Więc taki kocioł odpada.
Z góry dziękuję za okazaną pomoc

Jarecki79
14-09-2010, 16:25
Dlaczego polecasz akurat ten model? Masz jakieś doświadczenia z tym modelem czy tylko znasz go z teorii? Pytam z ciekawości bo widzę ze dość często stawiasz ten model ponad wszystkie inne.. Nie twierdze ze jest zły tylko zastanawiam się w czym jest lepszy od np. ogniwo Eko 15KW który teoretycznie do mieszkania kamil777 będzie mocą dobrany o wiele lepiej niż Skam-P 17KW? ( i nie mówmy o kanałach poziomych i pionowych bo to co dla jednego jest wada dla innych może być zaleta}

Może dlatego,że ten kocioł już zna, może dlatego,że najbliższy sąsiad taki ma....
Suspenser w swojej okolicy ma 3szt. tego modelu, dlatego widział na żywo jak kocioł wygląda.

Jarecki79
14-09-2010, 16:28
Witam...
Ja również proszę o pomoc w doborze kotła i jego mocy...
Mój dom to:
http://www.dobredomy.pl/projekt/amalteaII
Budynek z betonu komórkowego 24cm, ocieplony styropianem 15cm, na posadzce 10cm styropianu, w dachu 25 cm wełny mineralnej. Grzejniki aluminiowe i trochę podłogówki no i zasobnik CWU o pojemności około 150 litrów.
Mój kocioł musi mieć wyjście czopucha do góry, spalać miał, ekogroszek i posiadać ruszt do dodatkowego spalania...
Pierwotnie (zanim zacząłem czytać to i inne fora) mój wybór padł na kocioł STALMARK 25 KW:
http://www.stalmark.pl/pl/kotly-z-podajnikiem-tlokowym-typu-stalmark
pali wszystko do 4 cm i ma wymiary odpowiadające mojej kotłowni
Jednakże nie ma zbyt wiele opinii na temat tego kotła
Po tym jak znalazłem to forum i dowiedziałem się o istnieniu palnika BRUCER moje typy to:
1) SKAM-P Premium o mocy 25 KW z dodatkowym rusztem wodnym: http://www.sekom-pleszew.com.pl/brucer.html ze sterownikiem Ognik II PID lub PUMA
2) RBR Ekouniwersal firmy INSTALCO o mocy 23 KW http://firmainstalco.pl/index.php?art=32 w standardzie z palnikiem Brucer i sterownikiem Ecoal
3) Kocił typu EKR produkcji pana Tilgnera: http://www.tilgner.com.pl/ekr.html
Kolejnym miał być kocioł OGNIWO ECO jednak do tej pory (wysłałem zapytanie ponad tydzień temu) nie otrzymałem odpowiedzi na zapytanie ofertowe od producenta odnośnie czy w tym kotle mogą zrobić wyjście czopucha do góry. W końcu gdy znudzony oczekiwaniem na odpowiedź przedzwoniłem do firmy, to dowiedziałem się, że nie ma takiej możliwości. Więc taki kocioł odpada.
Z góry dziękuję za okazaną pomoc

Przy modelu Skam-P Premium 25kW jest juz 3model palnika II-ej generacji o znacznie mniejszych oporach podawania.
Do wyboru jest stały wodny ruszt awaryjny lub jeżeli ruszt ma byc uzywany od wielkiego dzwonu raz na 2-3miesiące można wybrac wyjmowany ruszt żeliwny.
Wyjście czopucha może byc górne.

Możliwe,że na koniec miesiąca będzie dostępny z najnowszym sterownikiem Cobra PID

kamil777
14-09-2010, 19:25
To forum bez dwuch zdan jest jedyne w swoim rodzaju i napweno swoja decyzje podejme dzieki waszej pomocy i napewno nie bede jej zalowal,mam mala kotlownie wiec szukam czegos dobrego i niezawodnego.
ODEGREE polecił mi wzgledem niego super piec co o nim myslicie
http://firmainstalco.pl/index.php?art=32

ZbysiuB
14-09-2010, 20:42
Witam.
Do Jarecki79:
Gdzie znajdę obszerniejsze informacje na temat najnowszego SKAM-P Premium 12 kW?
Jak wygląda jego wewnętrzna budowa, palenisko, wymiennik ?
Czy wielkość szuflady popielnika pozwala na kilka dni zapomnienia ?
Czy dostępny jest ze sterownikiem Puma lub Cobra ?
Czy dostępny od ręki czy na zamówienie ?




Pozdrawiam

Jarecki79
14-09-2010, 20:50
Witam.
Do Jarecki79:
Gdzie znajdę obszerniejsze informacje na temat najnowszego SKAM-P Premium 12 kW?
Jak wygląda jego wewnętrzna budowa, palenisko, wymiennik ?
Czy wielkość szuflady popielnika pozwala na kilka dni zapomnienia ?
Czy dostępny jest ze sterownikiem Puma lub Cobra ?
Czy dostępny od ręki czy na zamówienie ?




Pozdrawiam

Witam!
Informacje mogę wysłać na maila, jeżeli podasz w privie.
Wymiennik jest poziomy tzw trzyciągowy, do wyboru ruszt wodny lub wyjmowany żeliwny
Szuflada ma dużą pojemność, wysokością taka sama jak w 17 czy 25kW
Dostępny z PUMĄ a mam nadzieję,że od końca miesiąca także z Cobrą
Dostępność obecnie ok.2-3tygodnie

przemc
14-09-2010, 21:14
Przy modelu Skam-P Premium 25kW jest juz 3model palnika II-ej generacji o znacznie mniejszych oporach podawania.
Do wyboru jest stały wodny ruszt awaryjny lub jeżeli ruszt ma byc uzywany od wielkiego dzwonu raz na 2-3miesiące można wybrac wyjmowany ruszt żeliwny.
Wyjście czopucha może byc górne.

Możliwe,że na koniec miesiąca będzie dostępny z najnowszym sterownikiem Cobra PID

Dziękuję za szybką odpowiedź... ale czy 25 KW to jest odpowiednia moc dla mojego domu (bo ten dobór to z moich domyśleń po tym co przeczytałem na forach)?
jakie są wymiary tego kotła?
i gdzie taki kocioł mógłbym obejrzeć? bo jednak przekonałem się, że gdy ogląda się te kotły na stronach internetowych to wydają się być one takie niewielkie, natomiast w rzeczywistości, moc 25KW to jest już dość dużych wymiarów kocioł...

przemc
14-09-2010, 21:20
Może są tu na forum użytkownicy kotłów które wyżej wymieniłem a więc: SKAM-P Premium, RBR Ekouniwersal firmy Instalco, kocioł typu EKR pana Tilgnera i podzieliliby się doświadczeniami (radościami i problemami) z eksploatowania tych kotłów.
Cenię sobie rady pana Jareckiego i pana zawijana, jednakże to są eksperci w swojej dziedzinie, oczywiście mogą doradzić zakup kotła, jednakże przeciętny "Kowalski" w tym ja, nie posiada takiej wiedzy i praktyki w dziedzinie kotlarstwa i energetyki cieplnej. Zdecydowanie radości i troski przeciętnego Kowalskiego pozwolą na 100% przekonanie co do wyboru danego kotła...

Jarecki79
14-09-2010, 21:50
Dziękuję za szybką odpowiedź... ale czy 25 KW to jest odpowiednia moc dla mojego domu (bo ten dobór to z moich domyśleń po tym co przeczytałem na forach)?
jakie są wymiary tego kotła?
i gdzie taki kocioł mógłbym obejrzeć? bo jednak przekonałem się, że gdy ogląda się te kotły na stronach internetowych to wydają się być one takie niewielkie, natomiast w rzeczywistości, moc 25KW to jest już dość dużych wymiarów kocioł...

Jeżeli ten dom z linku:
http://www.dobredomy.pl/projekt/amalteaII

to Twój projekt, to 25kW jest zdecydowanie za duży.

Czy masz już projekt w domu, czy określona jest w nim moc kotła grzewczego? lub czy określono starty ciepła budynku np. 80W/m2?

Jak pow. użytkowej, grzewczej ma być 129m2, to zakres mocy między 12-17kW
Nawet doliczając pełne ogrzewanie strychu 22,3m2 oraz garażu 36,2m2 moc 17kW z palcem w nosie sobie z tym poradzi razem z potrzebami CWU.

Odezwę się na priva.

jack18
14-09-2010, 22:18
To forum bez dwuch zdan jest jedyne w swoim rodzaju i napweno swoja decyzje podejme dzieki waszej pomocy i napewno nie bede jej zalowal,mam mala kotlownie wiec szukam czegos dobrego i niezawodnego.
ODEGREE polecił mi wzgledem niego super piec co o nim myslicie
http://firmainstalco.pl/index.php?art=32

Miałem okazje osobiście rozmawiać z właścicielem tej firmy i stad tez wiem ze w swojej ofercie maja tez kociołek 17kw o ile pamiętam. Kocioł ten jednak nie posiada wężownicy CWU jak jego więksi bracia..Sam kiedyś zainteresowałem sie tym modelem i wydaje mi sie ze tez jest to ciekawy temat do rozważenia.. Jesli Cie zainteresował to mam gdzies przekroj tej 17-ki i jej DTR...podaj poczte na pw to Ci przesle ...Pozdrawiam.

zawijan
15-09-2010, 06:06
Może dlatego,że ten kocioł już zna, może dlatego,że najbliższy sąsiad taki ma....
Suspenser w swojej okolicy ma 3szt. tego modelu, dlatego widział na żywo jak kocioł wygląda.

advocatus diaboli
Widzę, że oprócz SKAMP-ów handlujesz także SUSPENSER-ami.

Jarecki79
15-09-2010, 10:49
Zawijan, nie bądź złośliwy, cofnij się kilka stron, przecież na wiosnę chciałeś jechać do tego sąsiada i badać kocioł.

Po co się zatem dziwnie pytasz skąd Suspenser zna kocioł SEKOM?
Jeszcze kilka stron temu chwaliłeś Suspensera za wysoki poziom wiedzy fachowej a teraz na niego naskakujesz, bo miał czelność napisać, że kocioł Skam-P firmy SEKOM jest bardzo dobry.

Daj spokój i reklamuj spokojnie swoje Ogniwo bez tych dziwnych gierek.

zawijan
15-09-2010, 19:03
Zawijan, nie bądź złośliwy,

Spoko. To tylko taki żarcik.
Życzę Ci wszystkiego najlepszego.

SUSPENSER
15-09-2010, 21:24
Może dlatego,że ten kocioł już zna, może dlatego,że najbliższy sąsiad taki ma....
Suspenser w swojej okolicy ma 3szt. tego modelu, dlatego widział na żywo jak kocioł wygląda.

Tylko wczoraj nie zajrzałem na forum a tu już taka zadyma ;-)

Co do Skam-P Premium to dzisiaj byłem u sąsiada powyjaśniać mu co jak ustawiać (piec już pracuje na ustawieniach fabrycznych - na szczęście w Sekom-ie nastawiono odpowiednie wartości, bo Tatarek produkując sterowniki zaprogramowuje jakieś kosmiczne wartości).

Sąsiad na początek kupił kilka worków ekogroszku w PSB - sam stwierdził, że to straszny syf - masa mokrego miału itp., a tu niespodzianka piec spala go świetnie, popiół idealny i zero problemów (mój Enka przy takim paliwie zapycha się jak diabli).

Do zalet tego pieca dołączam także dużą szufladę w popielniku (o połowę większa niż u mnie, więc pewnie bez problemu wystarczy na pełny zasyp zasobnika).

SUSPENSER
15-09-2010, 21:41
Dlaczego polecasz akurat ten model? Masz jakieś doświadczenia z tym modelem czy tylko znasz go z teorii? Pytam z ciekawości bo widzę ze dość często stawiasz ten model ponad wszystkie inne.. Nie twierdze ze jest zły tylko zastanawiam się w czym jest lepszy od np. ogniwo Eko 15KW który teoretycznie do mieszkania kamil777 będzie mocą dobrany o wiele lepiej niż Skam-P 17KW? ( i nie mówmy o kanałach poziomych i pionowych bo to co dla jednego jest wada dla innych może być zaleta}

Mam doświadczenie z tym modelem bo poleciłem go już kilku znajomym i działają u nich świetnie (mam porównanie z kilkoma innymi piecami tzn. Enka [mój], Hef, KW-EKOCENTR - ustawiałem w nich parametry pracy bo po doświadczeniach z moim już co nieco potrafię).

Ja opisałem szczegółowo jak czyszczę u mnie kanały poziome - może ktoś opisze jak "łatwa i czysta" jest ta czynność przy pionowych (może się czepiam jak nagar wymiennika, ale miałem do czynienia z tymi dwoma rodzajami) ?

Co do Ogniwa to właśnie te kanały mnie nie przekonują, ale jak sam możesz sprawdzić na poprzedniej stronie napisałem:
"Podsumowując: czy wybierzesz Skam-P Premium czy Ogniwo z eCoal to wybierzesz wśród najlepszych."

Może są także inne bardzo dobre piece- chętnie je zobaczę gdy wrzucicie linki - np. ten RBR jest interesujący chociaż mam wątpliwości czy łączenie pieca z podgrzewaczem wody to dobry pomysł - może Jarecki lub zawijan podpowiedzą coś na ten temat ?

jack18
15-09-2010, 22:06
[

Może są także inne bardzo dobre piece- chętnie je zobaczę gdy wrzucicie linki - np. ten RBR jest interesujący chociaż mam wątpliwości czy łączenie pieca z podgrzewaczem wody to dobry pomysł - może Jarecki lub zawijan podpowiedzą coś na ten temat ?[/QUOTE]

No dla mnie ten np jest Ciekawy ale zobacz sam-http://www.weberht.pl/

SUSPENSER
16-09-2010, 07:46
[

No dla mnie ten np jest Ciekawy ale zobacz sam-http://www.weberht.pl/

Ten piec widziałem już dawno - sterowanie, kanały, ogólnie wykonanie ma bardzo ciekawe, ale maja tylko już trochę przestarzałe obrotowe retorty w palnikach a dzisiaj mamy przecież do wyboru już 2 generację Brucerów i to z żeliwnymi ślimakami i dlatego o nim nie wspominałem.

Na palenie drewnem ma trochę mało miejsca na ruszcie (wysokość) i jest dość drogi jak na ekogroszkowca - no chyba, że ktoś planuje palić pellety wtedy jest tani (tylko palenie pelletami jest o ponad 20% droższe niż węglem).

kamil777
17-09-2010, 17:43
witam.
Czytajac to forum mozna stwierdzic ze Ogniwo czy Skam P, to dobre piece a RBR http://www.firmainstalco.pl/index.php?art=32 to mieszankia Ogniwa ze Skam,tylko jak kolega wyzej napisal czy ta wezownica w nim jest na jego kozysc czy na minus,i nie znalazlem zadnych informacji dotyczacych rusztu awaryjngo,czy wogole jest a jesli tak to jaki staly wodny czy wymienny.Dla mnie najlepszym piecem byłby Skam P Premium tylko ze sterownikiem z Ogniwa eCoal.Czasu mam coraz mniej a decyzja coraz trrudniejsza.
Pozdrawiam

zawijan
17-09-2010, 20:28
witam.
Czytajac to forum mozna stwierdzic ze Ogniwo czy Skam P, to dobre piece a RBR http://www.firmainstalco.pl/index.php?art=32 to mieszankia Ogniwa ze Skam,tylko jak kolega wyzej napisal czy ta wezownica w nim jest na jego kozysc czy na minus,i nie znalazlem zadnych informacji dotyczacych rusztu awaryjngo,czy wogole jest a jesli tak to jaki staly wodny czy wymienny.Dla mnie najlepszym piecem byłby Skam P Premium tylko ze sterownikiem z Ogniwa eCoal.Czasu mam coraz mniej a decyzja coraz trrudniejsza.
Pozdrawiam

Jak już gdzieś napisałem - od tego sezonu palnik BRUCER (ulepszony) może być kupowany łącznie z eCoalem. Każdy producent kotłów może kupić ten zestaw.

kamil777
17-09-2010, 20:50
Dzieki zawijan za odpowiedz,szkoda ze mam taka miniaturowa kotlownie,bo twoje ogniwo rozwiazalo by problem

kamil777
17-09-2010, 21:02
:wiggle:

PAPROCIAK
17-09-2010, 21:24
przem potrzebujesz coś znacznie mniejszego max 15 kw, ja mam o 50 m wiekszy dom i Ogniwo eco 15 kw doskonale daje sobie radę. Jest to piec godny uwagi szcególnie przez ludzi zagoniownych i niezbyt zorganizowanych. Spala wszystko od miału po groszki. Możesz je mieszać, wrzucać w dowolnej kolejnosci i proporcjach sterownik ecoal sam dostosuje tempo podawania i nadmuch. Doskonale mi się sprawdził w trybie lato nie wygasa i jest oszczędny.
W zeszłym sezonie dałem mu ostro w kośc bo paliłem w nim wszystkimi rodzajami groszku i miału jakie miał okoliczny "szemrany" skład a przywoziłem to p"paliwo" w workach w bagażniku. Nieraz paliłem resztką miału a dosypywałem np pieklorza itp lepsze węgle żadnych problemów, wszystko było dobrze dopalone. Raz na samym początku wtym składzie kupiłem tzw miał, który był mieszanka miału z hasiem z eletrociepłowni to tego nie dało się spalić. W tym roku jestem lepiej przygotowany mam węgiel od czerwca

PAPROCIAK
17-09-2010, 21:27
Jak już gdzieś napisałem - od tego sezonu palnik BRUCER (ulepszony) może być kupowany łącznie z eCoalem. Każdy producent kotłów może kupić ten zestaw.

A ile taki zestaw cenicie dla detalu? tzn ecoal + nowy brucer

przemc
17-09-2010, 22:16
przem potrzebujesz coś znacznie mniejszego max 15 kw, ja mam o 50 m wiekszy dom i Ogniwo eco 15 kw doskonale daje sobie radę. Jest to piec godny uwagi szcególnie przez ludzi zagoniownych i niezbyt zorganizowanych. Spala wszystko od miału po groszki. Możesz je mieszać, wrzucać w dowolnej kolejnosci i proporcjach sterownik ecoal sam dostosuje tempo podawania i nadmuch. Doskonale mi się sprawdził w trybie lato nie wygasa i jest oszczędny.
W zeszłym sezonie dałem mu ostro w kośc bo paliłem w nim wszystkimi rodzajami groszku i miału jakie miał okoliczny "szemrany" skład a przywoziłem to p"paliwo" w workach w bagażniku. Nieraz paliłem resztką miału a dosypywałem np pieklorza itp lepsze węgle żadnych problemów, wszystko było dobrze dopalone. Raz na samym początku wtym składzie kupiłem tzw miał, który był mieszanka miału z hasiem z eletrociepłowni to tego nie dało się spalić. W tym roku jestem lepiej przygotowany mam węgiel od czerwca

Witaj...
Do tej pory korespondowałem na prv z panem Jareckim gdyż tylko on zainteresował się tematem.
Ale widzisz... do tego mojego projektu podają powierzchnię użytkową 129,3 m2, ale tak naprawdę co tak powierzchnia ma wspólnego z powierzchnią do ogrzania?? Przecież obliczając powierzchnię użytkową dla domów ze stromymi dachami (dwuspadowe czy kopertowe - ten jak u mnie) to przyjmuje się z pomieszczenia tylko do miejsca gdzie wysokość od posadzki do sufitu wynosi (tak mi się wydaje) 1,9m. Natomiast w rzeczywistości dalej też jest pomieszczenie tyle, że niższe. A może do wyliczenia mocy kotła przyjmuje się powierzchnię użytkową?? nie wiem... jeszcze nigdy nie dopierałem kotła bo do tej pory mieszkałem w bloku i temat mnie jakby nie dotyczył. I dlatego próbuję to ustalić bo niestety muszę w najbliższym czasie zdecydować się na jakiś kocioł. Piszesz o Ogniwo Eko... jednakże jak już wspomniałem, Ogniwo nie chce zrobić z wyjściem czopucha do góry i tu jest problem, bo ja z uwagi na wymiary kotłowni przygotowałem się na takie rozwiązanie ze względu na to, że jednak kocioł zajmie trochę mniej miejsca.
Po wyliczeniu powierzchni pomieszczeń (po ścianach) to mam łącznie 195m2 (w tym około 8 m2 kotłowni i 10m2 garderoby) do tego jeszcze zasobnik CWU około 150litrów i 36m2 garażu który nie miałby być ogrzewany do temperatury takiej jak w domu, ale jakiś tam powiedzmy "zaletniany". Więc jak widzisz powierzchnia a powierzchnia użytkowa, niewiele mają ze sobą wspólnego (no chyba że mówimy o pomieszczeniach na parterze lub domów ze stropodachem - wówczas te powierzchnie będą takie same lub bardziej zbliżone). Pan Jarecki stwierdził, że wystarczy kocioł o mocy 17KW (odnosząc się do kotła SKAM-P Premium) podając że może on pracować w przedziale mocy od (tu nie pamiętam jaka wartość) do 21 KW, ale przecież z tymi górnymi mocami, kocioł może pracować tylko okresowo a nie przez cały sezon. Zresztą jak się czyta różne fora dotyczące doboru kotła, to można zgłupieć bo dla tych samych powierzchni i warunków różne osoby podają różne moce i to nie np. 23KW i 25KW, tylko właśnie np. 17 KW a 25 KW a to już dość duża różnica w mocy. Także czas działa na moją niekorzyść i biegnie nieubłaganie, wcale mnie nie przybliżając do wyboru... no może już nie aż tak bardzo kotła, jak jego mocy... Powiem szczerze że bardzo mi się podoba kocioł SKAM-P Premium chociaż kusi mnie sterownik ecoal któy montowany jest w RBR Ekouniwersal Instalco. Z drugiej jednak strony czy elektronicznie zaprogramowany moduł ecoal może równać się z ciągle dla niego niedoścignionym umysłem człowieka?Jeśli znajdzie się jeszcze ktoś kto zechce pomóc w tym trudnym wyborze... to będę wdzięczny...

przemc
17-09-2010, 22:19
prostuję powyższą wypowiedź... mam dach dwuspadowy

andrew01
18-09-2010, 12:07
Jak już gdzieś napisałem - od tego sezonu palnik BRUCER (ulepszony) może być kupowany łącznie z eCoalem. Każdy producent kotłów może kupić ten zestaw.

Ideałem (w mojej ocenie) by było umożliwienie montowania sterownika ecoal do kotłów z palnikiem "typu Brucer" a nie tylko i wyłącznie Brucer.

zawijan
18-09-2010, 14:04
witam.
Czytajac to forum mozna stwierdzic ze Ogniwo czy Skam P, to dobre piece a RBR http://www.firmainstalco.pl/index.php?art=32 to mieszankia Ogniwa ze Skam,tylko jak kolega wyzej napisal czy ta wezownica w nim jest na jego kozysc czy na minus,i nie znalazlem zadnych informacji dotyczacych rusztu awaryjngo,czy wogole jest a jesli tak to jaki staly wodny czy wymienny.Dla mnie najlepszym piecem byłby Skam P Premium tylko ze sterownikiem z Ogniwa eCoal.Czasu mam coraz mniej a decyzja coraz trrudniejsza.
Pozdrawiam

Zagladnij do naszego poradnika, do najnowszych komentarzy. Tam jeden z użytkowników pisze o f-mie instalco i jej kotle RBR
http://zawijan.wordpress.com/ciekawe-historie/hist_01/#comment-665

zawijan
18-09-2010, 14:09
A ile taki zestaw cenicie dla detalu? tzn ecoal + nowy brucer

Ceny nie znam. Sprzedaje go firma Centroekoenergia, spółka córka f-my Centrozap. Tam proszę spytac.
Uprzedzam jednak, że to nie musi pasować do każdego kotła.

zawijan
18-09-2010, 14:12
Powiem szczerze że bardzo mi się podoba kocioł SKAM-P Premium chociaż kusi mnie sterownik ecoal któy montowany jest w RBR Ekouniwersal Instalco. Z drugiej jednak strony czy elektronicznie zaprogramowany moduł ecoal może równać się z ciągle dla niego niedoścignionym umysłem człowieka?Jeśli znajdzie się jeszcze ktoś kto zechce pomóc w tym trudnym wyborze... to będę wdzięczny...

Namówcie Jareckiego, niech kupują do SKAMP-ów BRUCER-y z eCoalem.

zawijan
18-09-2010, 14:14
Ideałem (w mojej ocenie) by było umożliwienie montowania sterownika ecoal do kotłów z palnikiem "typu Brucer" a nie tylko i wyłącznie Brucer.

A w życiu.
Do kradzionej myśli technicznej???
Niech sobie sami skonstruują taki sterownik, jak tacy mądrzy.

Jarecki79
18-09-2010, 16:02
Namówcie Jareckiego, niech kupują do SKAMP-ów BRUCER-y z eCoalem.

Jak zadałem pytanie na e-mail, to nie raczyłeś odpisać, czy eCoal jest już dostępny z Brucerem.
Po co odsyłasz kogoś do mnie, jak nie odpisujesz na pytania?

Którego nowego Brucera masz na myśli wymieniając Centroekoenergię?
Tego, który ma tylko poprawione palenisko na mniejsze? Bardziej precyzyjnie zmniejszony jest jedynie rant niecki paleniska....

Zdarza się,że montujemy go do 40kW, nie musisz zatem namawiać, bo okresowo do 35- 40kW montujemy tę poprawiona wersję Brucera. Ostatnia pojechała jakieś 4dni temu.

Od tego modelu z całym szacunkiem o całe lata świetlne lepsza jest nowa, mniejsza Ekoenergia

Dla dobrego zrozumienia, poprawiony Brucer to dobry palnik, jak można go kupić z eCoala-em, a ktoś z forumowiczów coś takiego sobie życzy, nie widzę kłopotu, aby taki zestaw montować do SKAM-P Premium, jestem pewien dobrej pracy kotła. Kwestia dostępności i narzucanej ceny.

Proszę jednak, abyś uprzejmie odpowiedział na maila.

Jarecki79
18-09-2010, 16:05
prostuję powyższą wypowiedź... mam dach dwuspadowy

Potwierdzam i jeszcze raz powtarzam, w pełni wystarczające jest 17kW na Twój dom.
Przynajmniej, jeżeli chodzi o Skam-P Premium 17kW mogę gwarantować, że dom w Twoim standardzie spokojnie ogrzeje.

Jeżeli prawdą jest, co pisze Zawijan, to nie widzę problemu, aby zamówić Brucera z eCoalem.
Czekam jednak, aby odpowiedział na moje pytanie.

Jarecki79
18-09-2010, 17:30
witam.
Czytajac to forum mozna stwierdzic ze Ogniwo czy Skam P, to dobre piece a RBR http://www.firmainstalco.pl/index.php?art=32 to mieszankia Ogniwa ze Skam,tylko jak kolega wyzej napisal czy ta wezownica w nim jest na jego kozysc czy na minus,i nie znalazlem zadnych informacji dotyczacych rusztu awaryjngo,czy wogole jest a jesli tak to jaki staly wodny czy wymienny.Dla mnie najlepszym piecem byłby Skam P Premium tylko ze sterownikiem z Ogniwa eCoal.Czasu mam coraz mniej a decyzja coraz trrudniejsza.
Pozdrawiam

Zastosowanie miedzianej wężownicy w stalowym kotle to nic dobrego.
Trzeba się liczyć z krótszą żywotnością kotła. Woda ogrzewana jest przepływowo i większa jej ilość jest ograniczona.
Pod względem samej wygody jest to fajna sprawa.


Lepiej jednak kupić osobny bojler, obojętnie czy stojący czy wiszący.
W razie odłożenia się kamienia, czy jakiejś dziury zmienisz najwyżej bojler za 900zł a nie kocioł za 7 czy 8tys.zł.

Ja u siebie w domu wymieniłem już 3-ci bojler mając cały czas ten sam kocioł na paliwo stałe.

andrew01
18-09-2010, 18:38
A w życiu.
Do kradzionej myśli technicznej???
Niech sobie sami skonstruują taki sterownik, jak tacy mądrzy.

Nie mam zamiaru mieszać się w Wasze zatargi, szkoda jedynie że klienci na tym tracą i nie mogą "złożyć" kotła według własnych potrzeb.

Jarecki79
18-09-2010, 19:06
Nie mam zamiaru mieszać się w Wasze zatargi, szkoda jedynie że klienci na tym tracą i nie mogą "złożyć" kotła według własnych potrzeb.

Ja rozumiem to w ten sposób, że kradziona myśl techniczna dotyczy firmy Ewmar i jej mniejszego palnika typu Brucer

Jeżeli zarzut ma dotyczyć Ekoenergii, to współtwórcy palnika Brucer nie bardzo wiem jak można zarzucić kradzież??

tutaj zgłoszenie patentowe:
http://www.uprp.pl/patentwebaccess/PatentDetails.aspx

p. Konrad Morawski jest współtwórcą Brucer-a a także twórca poprawionego palnika Ekoenergia oraz najnowszego małego palnika Ekoenergia z dyszami powietrza anty-spalinowego, mniejszym paleniskiem, innym ślimakiem o bardzo małych oporach podawania. Nie widzę zatem związku.

Proszę poinformować p.Konrada, że zarzuca mu Pan kradzież. Forum jest publiczne i takie zarzuty mogą mieć inne zakończenie.

kamil777
18-09-2010, 19:14
Nie mam zamiaru mieszać się w Wasze zatargi, szkoda jedynie że klienci na tym tracą i nie mogą "złożyć" kotła według własnych potrzeb.

podpisuje sie pod tym co napisal kolega Andrew01.
mam
pytanie do Jareckiego jaka bedzie zywotnosc takiej wezownicy w piecu RBR? Czy jest mozliwosc ze zrobicie mi Skam P Premium ze sterownikiem eCoal?mam mala kotlownie a piec chce umiescic na scianie graniczacej z lazienka ,komin bedzie po lewej stronie pieca jak bedzie usytulowany czopuch?

http://www.dobredomy.pl/projekt/atlas/lustro

Jarecki79
18-09-2010, 19:32
podpisuje sie pod tym co napisal kolega Andrew01.
mam
pytanie do Jareckiego jaka bedzie zywotnosc takiej wezownicy w piecu RBR? Czy jest mozliwosc ze zrobicie mi Skam P Premium ze sterownikiem eCoal?mam mala kotlownie a piec chce umiescic na scianie graniczacej z lazienka ,komin bedzie po lewej stronie pieca jak bedzie usytulowany czopuch?

http://www.dobredomy.pl/projekt/atlas/lustro

Zatargi co do palnika i sterownika nie są z mojej strony. To sprawa między twórcami Brucera, tj. z jednej strony instytutem a z drugiej właścicielem Ekoenergii, który jest współtwórcą Brucera.

Ja bez żadnego problemu, jeżeli byłoby to możliwe mogę montować eCoal z nową Ekoenergią skoro by ktoś chciał taki zestaw wybrać.

Co do żywotności wężownicy - ona przeżyje kocioł, to kocioł wcześniej padnie.
Ja bojlery zmieniałem co ok.4-5lat.


Powtarzam, jak można zamówic poprawionego Brucera z eCoal w Centroekoenergia i ktoś taki zestaw chce, nie widzę większego problemu.
Mogę wysłać zdjęcia poprawionego Brucera na maila.

Co do kotła i jego ustawienia.
Rozumiem,że pomieszczenie 1/10 to kotłownia.
Więc albo kocioł z czopuchem na górze z wyjściem w lewo
albo z wyjściem do góry.

Zalezy, czy masz już komin i otwór kominowy na jakiejś konkretnej wysokości.

Dzisiaj podobny kocioł zawoziliśmy pod Wa-wę z czopuchem z góry w bok i specjalną przedłużką, bo otwór kominowy był odsunięty od ściany na 26cm.

Mam fotki tego wykonania tj. czopucha i tej wygiętej przedłużki jeszcze z etapu produkcji.

kamil777
18-09-2010, 19:53
Zaangarzowanie Jareckiego w odpowiedzi na forum utwierdza mnie w tym ze serwis w skamie musi byc bardzo dobry,odpowiednia osoba na odpowiednim miejscu.































bardzo

przemc
18-09-2010, 21:37
Witam!!!
Panie Jarecki jeśli można poprosić o zdjęcia o których Pan pisał tzn zdjęcia poprawionego Brucera oraz zdjęcia kotła z wyjściem czopucha z góry w bok. ([email protected]) Z góry dziękuję i pozdrawiam.
PS. Myślę, że SKAM-P Premium z Ecoal-em to byłoby to czego szukam;)

przemc
18-09-2010, 21:58
witam.
Czytajac to forum mozna stwierdzic ze Ogniwo czy Skam P, to dobre piece a RBR http://www.firmainstalco.pl/index.php?art=32 to mieszankia Ogniwa ze Skam,tylko jak kolega wyzej napisal czy ta wezownica w nim jest na jego kozysc czy na minus,i nie znalazlem zadnych informacji dotyczacych rusztu awaryjngo,czy wogole jest a jesli tak to jaki staly wodny czy wymienny.Dla mnie najlepszym piecem byłby Skam P Premium tylko ze sterownikiem z Ogniwa eCoal.Czasu mam coraz mniej a decyzja coraz trrudniejsza.
Pozdrawiam
RBR Ecouniversal firmy Instalco może być w wersji bez wężownicy. Wówczas kosztuje 300 zł mniej...

kamil777
18-09-2010, 22:05
PRZEMC ja tez jestem zainteresowany Skam P Premium z eCoal ,panie Jarecki zamawiamy 2 kotly.

PAPROCIAK
19-09-2010, 17:15
prostuję powyższą wypowiedź... mam dach dwuspadowy

Ja mam podobny obszar do ogrzania, i ogniwo 15 kw doskonale sobie poradziło. W rezerwie mam jeszce kominek 15 kw ale nie musiałem sie nim wspomagać Podobnie jak u ciebie moimi favorytami był skam i ogniwo. Co przeważyło? Ogniwo mam 50 km od domu i wiem że to dość duży zkaład i z długoletnia tardycją, sterownik ecoal i cena - wtedy jakieś 800zł mniej. Z wyboru jestem zadowolony i ich serwis pracuje nienagannie. Sterownik ma darmowe aktualizacje i możesz podgladać pracę pieca przez komputer - fajny bajer . Wtedy gdy kupowałem pieć skam był ze stałym rusztem wodnym a to mi nie pasowało teraz masz do wyboru także zwykły ruszt. Poogladaj jeszcze fuego i kotłycom to nowe ogniwo plus jest bardzo ciekawe a tam na pewno bedą je mieć za ok 7 tys. Nie śpiesz się i nie podpalaj znajdz najlepiej coś niedaleko domu wtedy w razie czego masz gości w zasięgu ciosu

przemc
19-09-2010, 18:48
Ja mam podobny obszar do ogrzania, i ogniwo 15 kw doskonale sobie poradziło. W rezerwie mam jeszce kominek 15 kw ale nie musiałem sie nim wspomagać Podobnie jak u ciebie moimi favorytami był skam i ogniwo. Co przeważyło? Ogniwo mam 50 km od domu i wiem że to dość duży zkaład i z długoletnia tardycją, sterownik ecoal i cena - wtedy jakieś 800zł mniej. Z wyboru jestem zadowolony i ich serwis pracuje nienagannie. Sterownik ma darmowe aktualizacje i możesz podgladać pracę pieca przez komputer - fajny bajer . Wtedy gdy kupowałem pieć skam był ze stałym rusztem wodnym a to mi nie pasowało teraz masz do wyboru także zwykły ruszt. Poogladaj jeszcze fuego i kotłycom to nowe ogniwo plus jest bardzo ciekawe a tam na pewno bedą je mieć za ok 7 tys. Nie śpiesz się i nie podpalaj znajdz najlepiej coś niedaleko domu wtedy w razie czego masz gości w zasięgu ciosu

Wybrałbym Ogniowo, tylko że Ogniwo nie zrobi mi czopucha do góry:(

tomaszI
19-09-2010, 19:04
Wybrałbym Ogniowo, tylko że Ogniwo nie zrobi mi czopucha do góry:(

ale np. instalco w piecu RBR - robi czopuch od góry

przemc
19-09-2010, 19:12
ale np. instalco w piecu RBR - robi czopuch od góry

Tak wiem dlatego ostateczne wahania są pomiędzy:
SKAM-P Premium a RBR Ecouniwersal (ewentualnie jeszcze kocioł Typu EKR pana Tilgnera)

SUSPENSER
19-09-2010, 21:17
Jarecki - a co się dzieje z PUMĄ - czy ten sterownik nie jest odpowiednikiem eCOAL ?

jack18
19-09-2010, 21:53
Jarecki - a co się dzieje z PUMĄ - czy ten sterownik nie jest odpowiednikiem eCOAL ?

Zartujesz?

PAPROCIAK
19-09-2010, 22:10
Wybrałbym Ogniowo, tylko że Ogniwo nie zrobi mi czopucha do góry:(
Masz tak wąsko,że musisz mieć czopuchod góry? Ja u siebie zakułem kawał rury w ścianę żeby dojść do początku komina, był robiony z myślą o wiszącym piecu gazowym

PAPROCIAK
19-09-2010, 22:27
przemSzacuje się straty ciepła w takim domu na 50 – 70 W/m kw. oraz przyjmując powierzchnię 190 m kw. zapotrzebowanie na ciepło u ciebie wyniesie od 9 do 13 kW. W rzeczywistości będzie ono mniejsze , bojler grzeje sie 2 razy dziennie. Raz wieczorem gdy jestesmy już w lózku i póżnym rankiem gdy sobie już cichcuśko pracujemy poza domem
Dlatego myślę że max. 12- 15 kW wystarczy ci z nadmiarem, tym bardziej, że bez problemu potrafi rozwinąć moc ok 5 kw wiekszą.

zawijan
20-09-2010, 11:06
Jak zadałem pytanie na e-mail, to nie raczyłeś odpisać, czy eCoal jest już dostępny z Brucerem.
Po co odsyłasz kogoś do mnie, jak nie odpisujesz na pytania?

Którego nowego Brucera masz na myśli wymieniając Centroekoenergię?
Tego, który ma tylko poprawione palenisko na mniejsze? Bardziej precyzyjnie zmniejszony jest jedynie rant niecki paleniska....

Zdarza się,że montujemy go do 40kW, nie musisz zatem namawiać, bo okresowo do 35- 40kW montujemy tę poprawiona wersję Brucera. Ostatnia pojechała jakieś 4dni temu.

Od tego modelu z całym szacunkiem o całe lata świetlne lepsza jest nowa, mniejsza Ekoenergia

Dla dobrego zrozumienia, poprawiony Brucer to dobry palnik, jak można go kupić z eCoala-em, a ktoś z forumowiczów coś takiego sobie życzy, nie widzę kłopotu, aby taki zestaw montować do SKAM-P Premium, jestem pewien dobrej pracy kotła. Kwestia dostępności i narzucanej ceny.

Proszę jednak, abyś uprzejmie odpowiedział na maila.

Nie ma tu żadnej złej woli. Z braku czasu dawno nie czytałem innych skrzynek poza służbową. Odpowiem Ci tutaj.
eCoal może być sprzedawany z tym nowym Brucerem Centroekoenergii, o którym piszesz. Z tym o całe lata świetlne gorszym od nowej mniejszej Ekoenergii.

zawijan
20-09-2010, 11:10
Nie mam zamiaru mieszać się w Wasze zatargi, szkoda jedynie że klienci na tym tracą i nie mogą "złożyć" kotła według własnych potrzeb.

Już sto razy pisałem, że sterownik eCoal jest sprzedawany tylko producentom i wyjaśniałem dlaczego.
Można to przeczytać na każdym blogu.

zawijan
20-09-2010, 11:17
Ja rozumiem to w ten sposób, że kradziona myśl techniczna dotyczy firmy Ewmar i jej mniejszego palnika typu Brucer

Jeżeli zarzut ma dotyczyć Ekoenergii, to współtwórcy palnika Brucer nie bardzo wiem jak można zarzucić kradzież??

tutaj zgłoszenie patentowe:
http://www.uprp.pl/patentwebaccess/PatentDetails.aspx

p. Konrad Morawski jest współtwórcą Brucer-a a także twórca poprawionego palnika Ekoenergia oraz najnowszego małego palnika Ekoenergia z dyszami powietrza anty-spalinowego, mniejszym paleniskiem, innym ślimakiem o bardzo małych oporach podawania. Nie widzę zatem związku.

Proszę poinformować p.Konrada, że zarzuca mu Pan kradzież. Forum jest publiczne i takie zarzuty mogą mieć inne zakończenie.

Po co się mieszasz do spraw, o których nie masz zielonego pojęcia?
A gdzie ja napisałem, że Ekoenergia kradnie myśl techniczną. To Ty to piszesz. I to Ty go informuj.
Już raz Cię za to opieprzałem, a Ty dalej swoje.
Nie pytaj mnie, dlaczego Ekoenergia nie ma eCoala - tylko Ekoenergię.
Dobra?
Oprócz Ewmaru są jeszcze inni. Ale to też nie Twoja sprawa.

zawijan
20-09-2010, 11:24
Zatargi co do palnika i sterownika nie są z mojej strony. To sprawa między twórcami Brucera, tj. z jednej strony instytutem a z drugiej właścicielem Ekoenergii, który jest współtwórcą Brucera.

Ja bez żadnego problemu, jeżeli byłoby to możliwe mogę montować eCoal z nową Ekoenergią skoro by ktoś chciał taki zestaw wybrać.


Nie możesz, bo eCoal nie jest dostosowany do nowej Ekoenergii. Już sto razy tłumaczyłem dlaczego. I jest to na każdym blogu.
Powtarzam jeszcze raz - eCoal jest do konkretnego palnika. Dostosowanie go do innych wymaga badań i modyfikacji algorytmu.
Dlatego ten sterownik jest całkowicie bezobsługowy, że ma w sobie zapisaną charakterystykę palnika.
ROZUMIESZ WRESZCIE, CZY NIGDY TEGO NIE ZROZUMIESZ?

zawijan
20-09-2010, 11:31
Wybrałbym Ogniowo, tylko że Ogniwo nie zrobi mi czopucha do góry:(

Telefonuj do OGNIWa. Proś z v-ce prezesa d/s technicznych inż. Maconia.
Powołaj się na zawijana. I porozmawiajcie.
Dobra?

zawijan
20-09-2010, 11:35
Tak wiem dlatego ostateczne wahania są pomiędzy:
SKAM-P Premium a RBR Ecouniwersal (ewentualnie jeszcze kocioł Typu EKR pana Tilgnera)

RBR Instalco jest niewiele gorszy od Ogniwa.
Też nie powinieneś żałować.
Tilgner też nie jest zły. I prawdopodobnie ma już też eCoale.

Jarecki79
20-09-2010, 15:00
RBR Instalco jest niewiele gorszy od Ogniwa.
Też nie powinieneś żałować.
Tilgner też nie jest zły. I prawdopodobnie ma już też eCoale.

Jestem po rozmowie z firmą Centroekoenergia, w przyszłym tygodniu jest umówione szkolenie z zakresu eCoal+brucer.
Nie zamówię palnika ze sterowaniem, którego nie znam.
Do kotła Skam-P Premium od przyszłego tygodnia mozna zamawiać sterownik eCoal spięty z poprawionym palnikiem Brucer.

Jarecki79
20-09-2010, 15:05
Po co się mieszasz do spraw, o których nie masz zielonego pojęcia?
A gdzie ja napisałem, że Ekoenergia kradnie myśl techniczną. To Ty to piszesz. I to Ty go informuj.
Już raz Cię za to opieprzałem, a Ty dalej swoje.
Nie pytaj mnie, dlaczego Ekoenergia nie ma eCoala - tylko Ekoenergię.
Dobra?
Oprócz Ewmaru są jeszcze inni. Ale to też nie Twoja sprawa.

Ludzie czytający to forum znaja tylko model Brucer oraz Ekoenergia, jak piszesz dnia:
18-09-2010 13:14
"A w życiu.
Do kradzionej myśli technicznej???
Niech sobie sami skonstruują taki sterownik, jak tacy mądrzy. "

To uściciślij, że nie masz na mysli Ekoenergię, tylko firmę X czy Y

Bo ta odpowiedź sugeruje, że kradziona myśl techniczna dotyczy firmy Ekoenergia.