PDA

Zobacz pełną wersję : RANKING KOTŁÓW NA EKO GROSZEK



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 [50] 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92

mostek
01-07-2012, 19:46
witam, ile wedlug przepisów powinno miec pomeiszczenie z kotłem na ekogroszek - kociol maly taki 10 kw

aa i jak mozna spytac, ile kosztuje tona ekogroszku workowanego ... polskiego jak i czeskeigo czy ruskeigo ... ???

tesel
01-07-2012, 20:14
witam, ile wedlug przepisów powinno miec pomeiszczenie z kotłem na ekogroszek - kociol maly taki 10 kw

aa i jak mozna spytac, ile kosztuje tona ekogroszku workowanego ... polskiego jak i czeskeigo czy ruskeigo ... ???
Dobre pytanie.Nie wiem jak mówią przepisy,ale z doświadczenia wiem,że musisz mieć dostęp do pieca z każdej strony.Weź pod uwagę nie tylko obsługę,ale też prace naprawcze.Węgiel kosztuje różnie w różnych częściach kraju.U nas z Piasta jest po900zł/t,Czeski 600zł/t

mostek
01-07-2012, 20:26
bo ja mam 4,4m2 troche ponad 2x2m i chyba powinno starczyc ... :P

tesel
01-07-2012, 20:36
bo ja mam 4,4m2 troche ponad 2x2m i chyba powinno starczyc ... :P
Nie wiem jaki piec chcesz tam wstawić.Myślę,że powinno starczyć.Więcej powiedzą Ci sprzedawcy.A komin masz na środku czy w kącie kotłowni?

arek0021
01-07-2012, 20:41
Pierwszy post więc witam wszystkich użytkowników ;)
Potrzebuję rady jaki kocioł wybrać bo 20letni olsztynek odmawia już posłuszeństwa ;) w domu po namysłach postanowiliśmy iść w stronę kotła na eko groszek ze względu na koszt opału podobny do obecnego ogrzewania węglem i to że będzie to mniej obsługowe ;) Dom wybudowany w 90roku, ma ok 270m2 powierzchni mieszkalnej+ 90m2 garażu, wszędzie nowe okna oknoplastu, ściany ocieplone styropianem 10cm, dach ocieplony wełną.
Kocioł o mocy 25kw będzie odpowiedni? Poszukujemy kotła jak najmniej awaryjnego z dodatkowym paleniskiem tak żeby palić od czasu do czasu zapasami drzewa i żeby był jak najmniej obsługowy- jak raz na 2dni będzie trzeba zejść do kotłowni to spoko ;) W wakacje wodę ogrzewamy za pomocą kolektorów także w okresie wakacyjnym kocioł będzie odpoczywał.
W moim mieście najbardziej znane chyba są kotły Defro, będzie to dobry wybór? mają w ofercie kocioł z podajnikiem tłokowym - to chyba dobra opcja?
Proszę o rady, każda wskazówka będzie cenna ;)

tesel
01-07-2012, 20:46
Nad tłokiem bym się zastanawiał.25 kw trochę duży.

arek0021
01-07-2012, 20:48
Możesz rozjaśnić?
Cały czas staram się czytać o różnych kotłach ale i tak nadal mało wiem i takie informacje się przydadzą ;)

zbigmaz01
01-07-2012, 20:53
Możesz rozjaśnić?
Cały czas staram się czytać o różnych kotłach ale i tak nadal mało wiem i takie informacje się przydadzą ;)Ale na tym forum to chyba nie wiele czytałeś?

http://emotikona.pl/emotikony/pic/21icon_search_mad.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)http://emotikona.pl/emotikony/pic/21icon_search_mad.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)http://emotikona.pl/emotikony/pic/21icon_search_mad.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)
Jest tu bardzo dużo wskazówek co do wielkości pieca i typów :p

arek0021
01-07-2012, 21:03
Czytam już jakiś czas to forum, dziś dopiero się zarejestrowałem aby móc pisać. Z tego co czytałem to mało osób tutaj korzysta z kotłów defro a dla takiego laika jak ja to są całkiem ok, chodzi mi dokladnie o defro duo 25kw- taki oglądałem w sklepie. Defro ma mocno rozwiniętą sieć sprzedaży więc pewnie też w razie awarii nie będzie trzeba długo czekać na serwisanta.
P.S. Ciężko przeczytać 600 stron :P

zbigmaz01
01-07-2012, 21:43
Czytam już jakiś czas to forum, dziś dopiero się zarejestrowałem aby móc pisać. Z tego co czytałem to mało osób tutaj korzysta z kotłów defro a dla takiego laika jak ja to są całkiem ok, chodzi mi dokladnie o defro duo 25kw- taki oglądałem w sklepie. Defro ma mocno rozwiniętą sieć sprzedaży więc pewnie też w razie awarii nie będzie trzeba długo czekać na serwisanta.
P.S. Ciężko przeczytać 600 stron :P

Ty masz kupić piec a nie serwis :) On ma stać i palić a ty masz siedzieć w fotelu i popijać http://emotikona.pl/emotikony/pic/2piwko.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)
O tych kotłach o których tu wyczytasz serwis podgląda jak się pali na bieżąco i co komu dolega.
Pamiętaj o jednym, do tego kotła też musisz mieć sterownik. Sam piec nie będzie sobie palił, chyba że takiego zasypowwego szukasz:confused:

minertu
01-07-2012, 22:07
arek0021
Tak jak kolega zbigmaz1 pisze,szukaj kotła takiego , który będzie dobrze grzał a nie puszczał ciepło w komin.
Polecam z sterownikiem eCoal.pl lub bruli.pl oraz palnikiem II generacji.
Odbierz PW

karoka65
01-07-2012, 22:07
Pierwszy post więc witam wszystkich użytkowników ;)
Potrzebuję rady jaki kocioł wybrać bo 20letni olsztynek odmawia już posłuszeństwa ;) w domu po namysłach postanowiliśmy iść w stronę kotła na eko groszek ze względu na koszt opału podobny do obecnego ogrzewania węglem i to że będzie to mniej obsługowe ;) Dom wybudowany w 90roku, ma ok 270m2 powierzchni mieszkalnej+ 90m2 garażu, wszędzie nowe okna oknoplastu, ściany ocieplone styropianem 10cm, dach ocieplony wełną.
Kocioł o mocy 25kw będzie odpowiedni? Poszukujemy kotła jak najmniej awaryjnego z dodatkowym paleniskiem tak żeby palić od czasu do czasu zapasami drzewa i żeby był jak najmniej obsługowy- jak raz na 2dni będzie trzeba zejść do kotłowni to spoko ;) W wakacje wodę ogrzewamy za pomocą kolektorów także w okresie wakacyjnym kocioł będzie odpoczywał.
W moim mieście najbardziej znane chyba są kotły Defro, będzie to dobry wybór? mają w ofercie kocioł z podajnikiem tłokowym - to chyba dobra opcja?
Proszę o rady, każda wskazówka będzie cenna ;)
I my Ciebie witamy.
Mogę trochę pomóc jak będziesz zainteresowany. Nie dalej jak w czwartek wysłałem tam kociołek do Białej Podlaskiej, dotarł do klienta w piątek.
Mogę Cię umówić na oględziny, chyba nie będzie miał nic przeciwko.
Pomogę dobrać moc ale jeszcze trochę musiałbym Cię wypytać.
Jak coś odezwij się na priva.

karoka65
01-07-2012, 22:09
Heh, obsługa jak w Mariocie :)

minertu
01-07-2012, 22:13
Heh, obsługa jak w Mariocie :)

Tak obsługa już jest :)

arek0021
01-07-2012, 22:17
Chłopaki dajcie mi chwilę na przejrzenie "waszych produktów" i jutro się będę odzywał już trochę zorientowany.

minertu
01-07-2012, 22:20
Chłopaki dajcie mi chwilę na przejrzenie "waszych produktów" i jutro się będę odzywał już trochę zorientowany.

Pobierz i przejrzyj DTR-ki na spokojnie.

SUSPENSER
02-07-2012, 17:04
1 jak zakładałeś w obliczeniach 80% sprawność, pomyliłeś się o 20-25%
2 wiec porównywanie było nie uprawnione, szczególnie, że ja do jego rocznego zużycia wliczałem granie CWU latem przy sprawnosci ok 30%, a ty zapewne podałeś tylko zużycie na CO i CWU w sezonie grzewczym. Jego zapotrzebowanie na CO szacowałem na 1500 kg.
3 Nie wiem czy zauważyłeś, ale np OE+16 ma wg producenta ponad 90%, a wg Zawijana przy 3 kW niecałe 40%. Mój MK21 wg producenta 85%, a moja pomiary nie przekraczają 65%, średnio 58% po wielkich bojach w kotłowni i z analizatorem.
4 w celu oszacowania rzeczywistego zapotrzebowania na ciepło twojego budynku, ilości ciepła zużywanego na CWU i rzeczywistej sprawności całego procesu
5 w związku z tym co napisałem wyżej powiem tak: nie wypada

Pozdrawiam

Ad.1. Skąt to wiesz skoro nie robiłeś u mnie pomiarów ?

Ad.2. Dlaczego latem tylko 30% skoro przy Bruli kocioł rusza z pełną mocą a nie z 3kW przy których jest niska sprawność ?

Ad.3. Dlatego przy Bruli, który nie będzie go ograniczał do 3 kW powinno być lepiej

Ad.4. Bez ciepłomierza nie jestem w stanie tego podać

Ad.5. Kocioł w sezonie na pewno osiąga te 80%, ale z jaką średnią sprawnością pracuje tego nie wiem

SUSPENSER
02-07-2012, 17:30
Arturo.Taki cwaniak,na początku pisał,że tylko prąd.Potem napisał,że buduje kominek.Niby tylko dla ozdoby.Ciekawe.

A potem chciał wstawić rekuperator na strych, żeby mu zimą dom ogrzewał ciepłem ze strychu :rotfl:

Vld
02-07-2012, 19:28
Ad.1. Skąt to wiesz skoro nie robiłeś u mnie pomiarów ?

Ad.2. Dlaczego latem tylko 30% skoro przy Bruli kocioł rusza z pełną mocą a nie z 3kW przy których jest niska sprawność ?

Ad.3. Dlatego przy Bruli, który nie będzie go ograniczał do 3 kW powinno być lepiej

Ad.4. Bez ciepłomierza nie jestem w stanie tego podać

Ad.5. Kocioł w sezonie na pewno osiąga te 80%, ale z jaką średnią sprawnością pracuje tego nie wiem


3s podawania
50s przerwy
29% nadmuch

to są twoje parametry dla 18 kW?

poddaje się, nie jestem w stanie i brak mi już chęci, by cie przekonać
Pozdrawiam

fotohobby
02-07-2012, 20:17
Arturo.Taki cwaniak,na początku pisał,że tylko prąd.Potem napisał,że buduje kominek.Niby tylko dla ozdoby.Ciekawe.

Ja wiem, że komuś, kto obarczony jest obowiązkami zasypywania groszkiem, wybierania popiołu, czyszczenia pieca trudno jest sobie wyobrazić, ze kominek w salonie (dokładanie drewna, wybieranie popiołu, czyszczenie szyby) stawia się tylko dla klimatu i palenia w weekend.
No - ale tak jest.

tesel
02-07-2012, 20:32
Ja wiem, że komuś, kto obarczony jest obowiązkami zasypywania groszkiem, wybierania popiołu, czyszczenia pieca trudno jest sobie wyobrazić, ze kominek w salonie (dokładanie drewna, wybieranie popiołu, czyszczenie szyby) stawia się tylko dla klimatu i palenia w weekend.
No - ale tak jest.

Wyobraźnię to ja mam.Tylko,że ja bałbym się,żeby salon nie stał się kotłownią.Ale dość o tym.Jego cyrk,jego małpy.Życzę mu powodzenia.

fotohobby
02-07-2012, 20:39
Spokojnie. Większość moich znajomych z gazem, prądem czy węglem ma kominki i przepala w nich okazjonalnie niektrzy praktycznie to zarzucili. Rodzaj żródła ciepła w kotłowni nie ma tu znaczenia.

timon120777
02-07-2012, 21:14
Spokojnie. Większość moich znajomych z gazem, prądem czy węglem ma kominki i przepala w nich okazjonalnie niektrzy praktycznie to zarzucili. Rodzaj żródła ciepła w kotłowni nie ma tu znaczenia.

no niby tak
ale arturo jeszcze nie ma on tylko dużo czytał i zna jedną stronę medalu- teorię a jak będzie w praktyce to on bardzo chce wierzyć że dokładnia tak jak sobie założył. chodzi o to żeby otworzyć mu oczy zanim z bardzo wysoka spadnie na ziemię wraz z pierwszymi rachunkami. już to pisałem obym się mylił bo źle chłopaowi nie życzę ale ..... jeden z kolegów ma taki Fajny cytat w stopce.
oby się nie okazało że arturo też nie wie dlaczego i żeby jego kominek dla klimatu nie stał się kominkiem jako podstawowe źródło ciepła
tak z Twojego podwórka porównując- czasem zdjęcie po którym sobie dużo obiecujesz jako pierwsze ląduje w koszu po wizycie w ciemni.

adkwapniewski
02-07-2012, 21:46
A potem chciał wstawić rekuperator na strych, żeby mu zimą dom ogrzewał ciepłem ze strychu :rotfl:

Tu akurat obronię kolegę Artura : Nie ogrzewał a "dogrzewał" czerpnię w reku , taki DWC - odpowiednik GWC.

Inna sprawa że to ma sens tyko i wyłącznie na dachu krytym czarną blachą i to od strony połódniowej , przy dachówce słabo lub wogóle to nie działa.
To taki bieda GWC , ja mam blachę czarną na dachu i spróbuję - czy będzie działać ? Się okaże, mierzyłem pirometrem pod kalenicą w zimie i była temp plusowa , jaka wydajność też się okaże :) Ciepło z połódniowej połaci (prawie spod kalenicy) i tak jest spisane na straty więc dlaczego nie spróbować :)

fotohobby
02-07-2012, 22:29
oby się nie okazało że arturo też nie wie dlaczego i żeby jego kominek dla klimatu nie stał się kominkiem jako podstawowe źródło ciepła
i.
Trochę zbyt czarny scenariusz. Zważ, że Arturo 72 posiada powietrzną pompą ciepła i dwie taryfy. Zakładając pesymistycznie , ze przez 2-3 zimowe miesiące pompa popracuje z COP=2, z czego 3/4 w taniej taryfie, to faktycznie palenie drewnem staje się drogim hobby.

SUSPENSER
02-07-2012, 22:36
3s podawania
50s przerwy
29% nadmuch

to są twoje parametry dla 18 kW?

poddaje się, nie jestem w stanie i brak mi już chęci, by cie przekonać
Pozdrawiam

Do tego zawirowywacze i zmniejszony palnik - to wszystko dla ok. 8-9 kW - już dawno ograniczyłem moc maksymalną kotła bo była o dużo za duża.

Vld
02-07-2012, 23:14
Do tego zawirowywacze i zmniejszony palnik - to wszystko dla ok. 8-9 kW - już dawno ograniczyłem moc maksymalną kotła bo była o dużo za duża.

mniejsza o większość
i tak w niczym się nie dogadamy

pozdrawiam

timon120777
03-07-2012, 08:15
Trochę zbyt czarny scenariusz. Zważ, że Arturo 72 posiada powietrzną pompą ciepła i dwie taryfy. Zakładając pesymistycznie , ze przez 2-3 zimowe miesiące pompa popracuje z COP=2, z czego 3/4 w taniej taryfie, to faktycznie palenie drewnem staje się drogim hobby.

wolę założyć czarny scenariusz i się mile zaskoczyć że nie wystąpił niż pałać hurra optymizmem i dostać kopa w d....od życia.
swego czasu zanim podjąłem się samodzielnego ocieplenia swojego poddasza dużo czytałem wątków w dziale izolacje. tam jest mnóstwo takich optymistów co płaczą że miało być tak dobrze a ktoś coś spieprzył i co teraz. gdyby nawet arturo sam "tymi ręcami" wszystko to i tak nie uniknie błędów zwłaszcza że to jego pierwsza inwestycja. trzeba brać poprawki na błędy a te mogą się wydawać na pozór błache ale podczas użytkowania życie zweryfikuje czy takie pozostaną.

arturo
ja nie patrzę na grzanie kominkiem u Ciebie pod kątem opłacalności
patrzę pod kątem życiowej konieczności- mam nadzieję że jednak nie ale pożyjemy....(uwolnienie cen energii elektrycznej od stycznia 2013r dla odbiorcow indywidualnych- wzrost cen prognozowany na poziomie pomiędzy 10 a 20%)
cena węgla w moim regionie wzrosła w ciągu roku o 6% zaś faktury za prąd płacę 10% wyższe przy zbliżonym zużyciu.
ta tania taryfa wcale za chwilę nie będzie taka tania

timon120777
03-07-2012, 08:20
:rotfl:
Już pisałem wcześniej,żebyście przeliczyli 1m3 dębiny na kWh to może przestaniecie pisać głupoty o paleniu w kominku jako baaardzo opłacalnym ;)

to przeczytaj mój post ze zrouzmieniem
gdzie tam jest słowo opłacalny?????
napisałem podstawowy poniewaz za chwilę prąd do Twojej pompy będzie za drogi albo błędy konstrukcyjne sprawią że będziesz miał zbyt duże straty aby Twój plan się powiódł

Xerses
03-07-2012, 08:33
Trochę zbyt czarny scenariusz. Zważ, że Arturo 72 posiada powietrzną pompą ciepła i dwie taryfy. Zakładając pesymistycznie , ze przez 2-3 zimowe miesiące pompa popracuje z COP=2, z czego 3/4 w taniej taryfie, to faktycznie palenie drewnem staje się drogim hobby.

Znaczy się co masz na myśli pisząc "wariant pesymistyczny" ? Ja bym powiedział że to o czym piszesz to optymistyczny wariant. Po pierwsze powietrzna pompa - jak sama nazwa mówi pobiera "ciepło, energie" z powietrza - im zimniej tym mniejsza wydajność, przy -20C prawie żadna - dane ze stron producenta do sprawdzenia. Że wrzuce cytat "...posiada wysoki współczynnik efektywności (COP) 3,63 przy temperaturze powietrza 15°C a wody w zasobniku 45°C (co przy poborze energii 0,44 kW daje nam 1,6 kW energii cieplnej do podgrzania c.w.u.). Zakładając dobowe zużycie ciepłej wody na poziomie 300 l., jednorazowy koszt podgrzania takiej ilości wody wynosi ok. 1,4 zł brutto (w skali miesiąca jest to koszt ok. 40 zł brutto)...." - uwzględniam to tylko do ciepłej wody. Po drugie z osiagnięciem maksymalnego wsp. COP może być problem, a zimą........ no cóż......... sam sobie odpowiedz ile pradu weźmie. Po trzecie dlaczego wychodzicie wszyscy z założenia że prąd będzie wykorzystywany w II taryfie? Po czwarte napisane jest jednorazowy koszt podgrzania - a gdzie jest koszt podtrzymania tej temperatury? I po piąte skończcie w końcu z tym pisaniem jakie to jest zajebiste rozwiązanie - bynajmniej na tym wątku - bo nie jest. Jak masz nadmiar kasy - prosze bardzo - w przeciwnym wypadku wątpliwa inwestycja.

Xerses
03-07-2012, 08:38
wolę założyć czarny scenariusz i się mile zaskoczyć że nie wystąpił niż pałać hurra optymizmem i dostać kopa w d....od życia.
swego czasu zanim podjąłem się samodzielnego ocieplenia swojego poddasza dużo czytałem wątków w dziale izolacje. tam jest mnóstwo takich optymistów co płaczą że miało być tak dobrze a ktoś coś spieprzył i co teraz. gdyby nawet arturo sam "tymi ręcami" wszystko to i tak nie uniknie błędów zwłaszcza że to jego pierwsza inwestycja. trzeba brać poprawki na błędy a te mogą się wydawać na pozór błache ale podczas użytkowania życie zweryfikuje czy takie pozostaną.

arturo
ja nie patrzę na grzanie kominkiem u Ciebie pod kątem opłacalności
patrzę pod kątem życiowej konieczności- mam nadzieję że jednak nie ale pożyjemy....(uwolnienie cen energii elektrycznej od stycznia 2013r dla odbiorcow indywidualnych- wzrost cen prognozowany na poziomie pomiędzy 10 a 20%)
cena węgla w moim regionie wzrosła w ciągu roku o 6% zaś faktury za prąd płacę 10% wyższe przy zbliżonym zużyciu.
ta tania taryfa wcale za chwilę nie będzie taka tania

chłopaku na watkach z izolacjami jest wielu takich co to piszą jakie zajebiste OCZ im ktoś policzył, jak mało prądu na ogrzanie zużyją a tak naprawde połowa krzykaczy jeszcze nie mieszka, nie korzysta , nie użytkuje. Poza tym bardzo często te wyliczenia co do rachunków - w przyszłości - sa liczone dla małych domków. O wykonawstwie nie wspominam. Ale to odbiega od głównego wątku tego forum :)

Alina&Mariusz
03-07-2012, 09:11
A możecie się przenieść na wątek dotyczący prądu? :)
Niektórych zupełnie nie interesuje drogie grzanie prądem i dość mają czytania o tym i omijania takich postów w wątku RANKING KOTŁÓW NA EKO GROSZEK :bash::bash::bash:

Xerses
03-07-2012, 10:19
A możecie się przenieść na wątek dotyczący prądu? :)
Niektórych zupełnie nie interesuje drogie grzanie prądem i dość mają czytania o tym i omijania takich postów w wątku RANKING KOTŁÓW NA EKO GROSZEK :bash::bash::bash:

Hm.............a znasz forum na którym takie posty się nie pojawiają? Zwłaszcza na tak dużym wątku jak np ten? ;)

adkwapniewski
03-07-2012, 11:06
Hm.............a znasz forum na którym takie posty się nie pojawiają? Zwłaszcza na tak dużym wątku jak np ten? ;)

Np elektroda - tam od razu takie posty byłyby moderowane /pozamiatane a jak delikwent się nie stosuje to ban ! Jest wiele mijesc w których moderator uchodzi za "Milicję Obywatelską" ale przynajmniej porządek jest ...

zyzolek
03-07-2012, 11:11
:rotfl:
Już pisałem wcześniej,żebyście przeliczyli 1m3 dębiny na kWh to może przestaniecie pisać głupoty o paleniu w kominku jako baaardzo opłacalnym ;)

A dlaczego chcesz katować kominek dębiną? Dąb jest dobry do pieca, ale do kominka są lepsze rodzaje drzewa.

Alina&Mariusz
03-07-2012, 12:46
jak delikwent się nie stosuje to ban ! Jest wiele mijesc w których moderator uchodzi za "Milicję Obywatelską" ale przynajmniej porządek jest ...

Dokładnie

zyzolek
03-07-2012, 13:31
Po co od razu straszyć milicją! Mamy wolny internet. Nie dla ACTA i cenzury!

damian88
03-07-2012, 15:07
witam.

mam pytanie .

muszę w tym miesiącu wybrać i kupić piec. dom mam ok.150met ściany ocieplone 15 cm styropianu , będę miał 9 grzejników i 2 drabinki w łazienkach + podłogówka ok,50-60 met i stąd moje pytanie brzmi czy piec 20 kW z podajnikiem na eko-groszek wystarczy ?? 2 przedstawicieli wyliczyło mi że 20 kW będzie dobrze . proszę o rade i pozdrawiam

Alina&Mariusz
03-07-2012, 15:10
Sporo za duży kolego... Mnie na dwa razy taką powierzchnię doradzają 17 kW.

adkwapniewski
03-07-2012, 15:16
witam.

mam pytanie .

muszę w tym miesiącu wybrać i kupić piec. dom mam ok.150met ściany ocieplone 15 cm styropianu , będę miał 9 grzejników i 2 drabinki w łazienkach + podłogówka ok,50-60 met i stąd moje pytanie brzmi czy piec 20 kW z podajnikiem na eko-groszek wystarczy ?? 2 przedstawicieli wyliczyło mi że 20 kW będzie dobrze . proszę o rade i pozdrawiam

Najlepiej to policz OZC - kol Asolt z forum może pomóc. Będziesz wiedział dokładnie jakiego kociołka potrzebujesz

"Na oko" też można dobrać ale musisz podać więcej szczegółów :
15cm jakiego styro ? Jakie okna ? Jak ocieplony dach/strop/skosy ?

Wg mnie to 11kW powinien wystarczyć ...

karoka65
03-07-2012, 16:05
chłopaku na watkach z izolacjami jest wielu takich co to piszą jakie zajebiste OCZ im ktoś policzył, jak mało prądu na ogrzanie zużyją a tak naprawde połowa krzykaczy jeszcze nie mieszka, nie korzysta , nie użytkuje. Poza tym bardzo często te wyliczenia co do rachunków - w przyszłości - sa liczone dla małych domków. O wykonawstwie nie wspominam. Ale to odbiega od głównego wątku tego forum :)
Hehe, to tak jak Arturo, chyba wszyscy od czystego prądu tak mają, ale to tylko ich wizje i pobożne życzenia.

karoka65
03-07-2012, 16:09
Najlepiej to policz OZC - kol Asolt z forum może pomóc. Będziesz wiedział dokładnie jakiego kociołka potrzebujesz

"Na oko" też można dobrać ale musisz podać więcej szczegółów :
15cm jakiego styro ? Jakie okna ? Jak ocieplony dach/strop/skosy ?

Wg mnie to 11kW powinien wystarczyć ...
Adam dobrze prawi :)
Podaj jeszcze te dane i wszystko będzie wiadome.

zbigmaz01
03-07-2012, 16:40
witam.

mam pytanie .

muszę w tym miesiącu wybrać i kupić piec. dom mam ok.150met ściany ocieplone 15 cm styropianu , będę miał 9 grzejników i 2 drabinki w łazienkach + podłogówka ok,50-60 met i stąd moje pytanie brzmi czy piec 20 kW z podajnikiem na eko-groszek wystarczy ?? 2 przedstawicieli wyliczyło mi że 20 kW będzie dobrze . proszę o rade i pozdrawiam
Jak kupisz 17kW to ogrzejesz jeszcze sąsiada z taką samą chałupą:)
Jak masz ściany tak dobrze ocieplone to podejrzewam dach też jest ciepły. 11kW ci wystarczy. :)

Piotrek42
03-07-2012, 16:58
witam.

mam pytanie .

muszę w tym miesiącu wybrać i kupić piec. dom mam ok.150met ściany ocieplone 15 cm styropianu , będę miał 9 grzejników i 2 drabinki w łazienkach + podłogówka ok,50-60 met i stąd moje pytanie brzmi czy piec 20 kW z podajnikiem na eko-groszek wystarczy ?? 2 przedstawicieli wyliczyło mi że 20 kW będzie dobrze . proszę o rade i pozdrawiam


http://forum.muratordom.pl/showthread.php?205085-Pierwszy-kocio%C5%82-na-ekogroszek-jaki-kupi%C4%87

zbigmaz01
03-07-2012, 17:14
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?205085-Pierwszy-kocioł-na-ekogroszek-jaki-kupić (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?205085-Pierwszy-kocio%C5%82-na-ekogroszek-jaki-kupi%C4%87)
Świetna inicjatywa :)
Teraz szukający mają już jakieś wskazówki.
Tutaj już się robi za duży bałagan i nowy szukający ma za dużo do przeglądania. Z tego wychodzi jeden galimatias.

fotohobby
03-07-2012, 18:42
No, akurat na temat kotłów na "eko"groszek wypowiadać się mógłbym, bo miałem (nie)przyjemność tym opalać dom, ale już nie będę psuł rynku kotłów i sterowników do nich :)

karoka65
03-07-2012, 18:50
Kocioł a kocioł kolego to duża różnica, nie wiem w czym tam paliłeś ale podejrzewam że wcisnęli ci jakieś gówno, w ładnym opakowaniu z jakimś marnieńkim sterownikiem dwustanowym.
Arturo także próbował prowadzić jakiś ranking wg. wyglądu, jemu podobają się żółte.:)

tesel
03-07-2012, 19:01
Może mi ktoś to wyjaśnić?
Mam małą chałupkę,duży piec i...jestem zadowolony.
Czy ze mną jest coś nie tak?

zbigmaz01
03-07-2012, 19:15
Może mi ktoś to wyjaśnić?
Mam małą chałupkę,duży piec i...jestem zadowolony.
Czy ze mną jest coś nie tak?
A ja mam odwrotnie :)
I czuję się tak jak ty :)
Też do wyjaśnienia?

damian88
03-07-2012, 21:35
Napisał damian88
witam.

mam pytanie .

muszę w tym miesiącu wybrać i kupić piec. dom mam ok.150met ściany ocieplone 15 cm styropianu , będę miał 9 grzejników i 2 drabinki w łazienkach + podłogówka ok,50-60 met i stąd moje pytanie brzmi czy piec 20 kW z podajnikiem na eko-groszek wystarczy ?? 2 przedstawicieli wyliczyło mi że 20 kW będzie dobrze . proszę o rade i pozdrawiam
Najlepiej to policz OZC - kol Asolt z forum może pomóc. Będziesz wiedział dokładnie jakiego kociołka potrzebujesz

"Na oko" też można dobrać ale musisz podać więcej szczegółów :
15cm jakiego styro ? Jakie okna ? Jak ocieplony dach/strop/skosy ?

Wg mnie to 11kW powinien wystarczyć ...


Styropian EPS-100-038 Styropian Plus(Wejcherowo) Okna Vetrex (Tczew) V 90+ VEKA, 6-cio komorowe 90 mm, klasa A,2-komorowe zespolenie szyb U=0.5 lub U=0,7 W/m2*K wg EN 674 , dach ocieplony watą 20 cm i tak samo skosy . strop styropian 8 cm + 7cm wylewki na to jeszcze pójdzie pianka wyciszająca(3mm) i parkiet Barlinek 18 mm . dzięki za odp :)

zbigmaz01
03-07-2012, 21:44
10-12kW max :)

adkwapniewski
03-07-2012, 21:57
Napisał damian88
witam.

mam pytanie .

muszę w tym miesiącu wybrać i kupić piec. dom mam ok.150met ściany ocieplone 15 cm styropianu , będę miał 9 grzejników i 2 drabinki w łazienkach + podłogówka ok,50-60 met i stąd moje pytanie brzmi czy piec 20 kW z podajnikiem na eko-groszek wystarczy ?? 2 przedstawicieli wyliczyło mi że 20 kW będzie dobrze . proszę o rade i pozdrawiam
Najlepiej to policz OZC - kol Asolt z forum może pomóc. Będziesz wiedział dokładnie jakiego kociołka potrzebujesz

"Na oko" też można dobrać ale musisz podać więcej szczegółów :
15cm jakiego styro ? Jakie okna ? Jak ocieplony dach/strop/skosy ?

Wg mnie to 11kW powinien wystarczyć ...


Styropian EPS-100-038 Styropian Plus(Wejcherowo) Okna Vetrex (Tczew) V 90+ VEKA, 6-cio komorowe 90 mm, klasa A,2-komorowe zespolenie szyb U=0.5 lub U=0,7 W/m2*K wg EN 674 , dach ocieplony watą 20 cm i tak samo skosy . strop styropian 8 cm + 7cm wylewki na to jeszcze pójdzie pianka wyciszająca(3mm) i parkiet Barlinek 18 mm . dzięki za odp :)

11kW-12kW-10kW - wybierz któryś :) Będą działać

Wełna tylko między krokwiami w skosach , czy "nakrokwiowo" też ?

damian88
03-07-2012, 22:29
czyli ma być 20 kW ?? też tak mi się wydaje bo 10-12 kW to chyba bardzo mały piec .
moja znajoma ma taki sam domek jak ja i ma tez 20 kW .
dzięki za odp :)

adkwapniewski
03-07-2012, 22:34
czyli ma być 20 kW ?? też tak mi się wydaje bo 10-12 kW to chyba bardzo mały piec .
moja znajoma ma taki sam domek jak ja i ma tez 20 kW .
dzięki za odp :)

Kolego 20kW to stanowczo za dużo dla Ciebie. Kocioł na groszek to nie kopciuch. 10-12kW to jest max które jest Ci potrzebne
Ale skoro się upierasz i potrzebujesz tylko aprobaty to rób jak uważasz ...

Piotrek42
03-07-2012, 22:38
Zadałem sobie trud... poświeciłem troszke czasu, starałem sie co nieco wyjasnić ale po co czytać???

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?205085-Pierwszy-kocio%C5%82-na-ekogroszek-jaki-kupi%C4%87

Następnie (bardzo ważna rzecz) dopasowujemy kocioł do wielkości naszego domu i poboru cwu (bardzo częstym błędem instalatorów i projektantów jest przewymiarowany (za duży ) kocioł jak to zrobić - w domach nowych dobrze ocieplonych> 10cm styropianu można przyjąć 50-70w na każdy metr kwadratowy powierzchni plus 20-30%na potrzeby cwu (np dom 150m2 x 70w=ok 10Kw + 2-3 kw na cwu razem 12-13KW) w domach słabiej ocieplonych od 70-120w/m2 20-30% na cwu). wtedy mamy kocioł ''szyty na miarę" co za tym idzie? nie mamy niepotrzebnego przegrzewania kotła,kocioł zużywa tyle opału ile jest mu potrzebne ( nie ma niepotrzebnych strat) jego praca jest optymalna czyli taka jaką przewidział konstruktor czy projektant kotła.

minertu
03-07-2012, 22:40
Napisał damian88
witam.

mam pytanie .

muszę w tym miesiącu wybrać i kupić piec. dom mam ok.150met ściany ocieplone 15 cm styropianu , będę miał 9 grzejników i 2 drabinki w łazienkach + podłogówka ok,50-60 met i stąd moje pytanie brzmi czy piec 20 kW z podajnikiem na eko-groszek wystarczy ?? 2 przedstawicieli wyliczyło mi że 20 kW będzie dobrze . proszę o rade i pozdrawiam
Najlepiej to policz OZC - kol Asolt z forum może pomóc. Będziesz wiedział dokładnie jakiego kociołka potrzebujesz

"Na oko" też można dobrać ale musisz podać więcej szczegółów :
15cm jakiego styro ? Jakie okna ? Jak ocieplony dach/strop/skosy ?

Wg mnie to 11kW powinien wystarczyć ...


Styropian EPS-100-038 Styropian Plus(Wejcherowo) Okna Vetrex (Tczew) V 90+ VEKA, 6-cio komorowe 90 mm, klasa A,2-komorowe zespolenie szyb U=0.5 lub U=0,7 W/m2*K wg EN 674 , dach ocieplony watą 20 cm i tak samo skosy . strop styropian 8 cm + 7cm wylewki na to jeszcze pójdzie pianka wyciszająca(3mm) i parkiet Barlinek 18 mm . dzięki za odp :)

Szukaj coś ok 10-12kW
Daleko nie masz .................................................. .................................>>>>>>>>>>

zbigmaz01
03-07-2012, 22:46
czyli ma być 20 kW ?? też tak mi się wydaje bo 10-12 kW to chyba bardzo mały piec .
moja znajoma ma taki sam domek jak ja i ma tez 20 kW .
dzięki za odp :)Jeżeli chcesz ogrzewać takie dwa domy jak twój to te 20kW ci wystarczy. Jeżeli tylko twój dom chcesz ogrzewać, to tak jak pisałem 10-12kW.
Nie słuchaj nerefolmowalnego arturo bo dopłacisz do spalanego groszku i będziesz miał problemy z ogrzewaniem CWU w cieplejsze dni. Jeżeli nie słuchasz podpowiedzi ludzi z tego forum którzy mają takie piece i wiedzą na co je stać, to nie wiem po co wchodziłeś na to forum? Tylko po to aby potwierdzić swój wybór, obojętnie jakie odpowiedzi dostaniesz? Sąsiadka jest mądrzejsza od ciebie?

adkwapniewski
03-07-2012, 22:47
Jeśli sprawność kotła będzie ok.50% z uwagi na różnie rzeczy to ten kocioł będzie odpowiedni dla zapotrzebowania na moc 10kW.
Nie wszyscy będą posiadali kobry,pumy,koale i inne ssaki tudzież super wydajny ekogroch :)

Co ma piernik do wiartaka ?

Kocioł na groch w przeciwieństwie do pompy ciepła ma wyższą wydajność im bliżej do jego maksymalnych mozliwości o 'oświecona góro rankingu - kompromitujesz się kolego.

Jarecki79
03-07-2012, 22:50
Napisał damian88
witam.

mam pytanie .

muszę w tym miesiącu wybrać i kupić piec. dom mam ok.150met ściany ocieplone 15 cm styropianu , będę miał 9 grzejników i 2 drabinki w łazienkach + podłogówka ok,50-60 met i stąd moje pytanie brzmi czy piec 20 kW z podajnikiem na eko-groszek wystarczy ?? 2 przedstawicieli wyliczyło mi że 20 kW będzie dobrze . proszę o rade i pozdrawiam


Dla nowego budownictwa polecam ok. 12kW
Czersk koło jeziorka Wiele? - piknie mieszkasz :)

zyzolek
03-07-2012, 23:00
A czym różnią się kotły 15 kw, od 20kw, 25, 30 i 35 KW??? Pytanie do znawców.
Na przykładzie swojego klimosza 35kw, mogę powiedzieć, że to tylko pojemność wodna wymiennika, która wynosi 65 litrów, a przy 15kw to 30 litrów. Ten sam palnik, ta sama retorta i zasobnik, trochę większe rozmiary ze względu na pojemność wodną wymiennika. Czy to są wielkie różnice? konstrukcja wszystkich tych kotłów ta sama, tylko cena inna.

fotohobby
03-07-2012, 23:22
adkwapniewski Przecież ci od pomp to naganiacze i sprzedawcy...sprzedaż im nie idzie to tu smarują, nawet nie maja wstydu i piszą z ukrycia -niby jacy to wszyscy zadowoleni....

Tak, tak - trochętu dziś popisałem i już trzy pompy wpadły do montażu :)
A poważnie, z uwagi na awersję do gazu, to jedynym zamiennikiem pompy ciepła byłby kocioł na pellet (cały czas mówię o niewielkich, dobrze docieplonych domach) .
Koniecznie z buforem. Nadal pozostaje kwestia składowania opału, ale przynajmniej sam się rozpali, kiedy bufor się opróżnia, nie daje tyle popiołu i kurzu w kotłowni. Może inaczej - kurz jest, ale jakoś mniej dokuczliwy, niż z "eko"groszku.

Xerses
03-07-2012, 23:26
Dokładnie

Jak się coś nie podoba to zawsze można czytać inny wątek.......

jack18
03-07-2012, 23:27
A czym różnią się kotły 15 kw, od 20kw, 25, 30 i 35 KW??? Pytanie do znawców.
Na przykładzie swojego klimosza 35kw, mogę powiedzieć, że to tylko pojemność wodna wymiennika, która wynosi 65 litrów, a przy 15kw to 30 litrów. Ten sam palnik, ta sama retorta i zasobnik, trochę większe rozmiary ze względu na pojemność wodną wymiennika. Czy to są wielkie różnice? konstrukcja wszystkich tych kotłów ta sama, tylko cena inna.

Np powierzchnia wymiany ciepła...

karoka65
03-07-2012, 23:31
A poważnie, z uwagi na awersję do gazu, to jedynym zamiennikiem pompy ciepła byłby kocioł na pellet (cały czas mówię o niewielkich, dobrze docieplonych domach) .
Koniecznie z buforem. Nadal pozostaje kwestia składowania opału, ale przynajmniej sam się rozpali, kiedy bufor się opróżnia, nie daje tyle popiołu i kurzu w kotłowni. Może inaczej - kurz jest, ale jakoś mniej dokuczliwy, niż z "eko"groszku.
Przy składowaniu pelletów potrzebujesz jeszcze więcej miejsca do składowania ponieważ są mniej kaloryczne od groszku także automatycznie więcej musimy ich spalić, są lżejsze co za tym idzie zajmują więcej miejsca objętościowo, sterowania są bardziej awaryjne i z tą mniejszą ilością kurzu to gówno prawda wysoki sądzie.
Popiołu owszem.

zyzolek
03-07-2012, 23:34
Np powierzchnia wymiany ciepła...

Co przez to rozumiesz?

animuss
03-07-2012, 23:36
Np powierzchnia wymiany ciepła...

Tak powierzchnia grzewcza ma tu niebagatelne znaczenie ,przy przewymiarowanych kotłach nie można osiągnąć wyższych temperatur ,ponieważ brak jest odpowiedniego odbiornika tego wyprodukowanego ciepła przez taki kocioł .Ostatecznie można zaizolować cześć powierzchni wymiany ciepła np.obłożyć szamotem.

zyzolek
03-07-2012, 23:36
Przy składowaniu pelletów potrzebujesz jeszcze więcej miejsca do składowania ponieważ są mniej kaloryczne od groszku także automatycznie więcej musimy ich spalić, są lżejsze co za tym idzie zajmują więcej miejsca objętościowo, sterowania są bardziej awaryjne i z tą mniejszą ilością kurzu to gówno prawda wysoki sądzie.
Popiołu owszem.

Do tego większe zagrożenie pożarowe w kotłowni.

zyzolek
03-07-2012, 23:39
Tak powierzchnia grzewcza ma tu niebagatelne znaczenie ,przy przewymiarowanych kotłach nie można osiągnąć wyższych temperatur ,ponieważ brak jest odpowiedniego odbiornika tego wyprodukowanego ciepła przez taki kocioł .Ostatecznie można zaizolować cześć powierzchni wymiany ciepła np.obłożyć szamotem.

Szamotem się obkłada, żeby zatrzymać to ciepło, a nie ze względu na brak odbioru.

karoka65
03-07-2012, 23:41
Do tego większe zagrożenie pożarowe w kotłowni.
O tym już nie wspomnę.

jack18
03-07-2012, 23:44
Przewymiarowany kocioł będzie zawsze pracował na niższej sprawności, bo będziesz go musiał sztucznie dusić . Brdzie zasmolony od sadzy wymiennik i zimne spaliny w kominie . A powierzchnia wymiany ciepła to nic innego jak styk ciepła wytworzonego przez kocioł poprzez blachy wymiennika z woda która to ciepło ma odebrać...właściwie było o tym już tu pisane nie raz i nie dwa. Nie będę wymieniał reszty skutków ubocznych, a wierz mi ze sa.Pozdrawiam.

fotohobby
04-07-2012, 00:04
Przy składowaniu pelletów potrzebujesz jeszcze więcej miejsca do składowania ponieważ są mniej kaloryczne od groszku także automatycznie więcej musimy ich spalić, są lżejsze co za tym idzie zajmują więcej miejsca objętościowo, sterowania są bardziej awaryjne i z tą mniejszą ilością kurzu to gówno prawda wysoki sądzie.
Popiołu owszem.

Co do objętości, to się zgadzam - główny minus i trzeba to przemyśleć jeszcze na etapie projektu.
Kurzu i syfu jest mniej bez porówniania - i nie będę tu rzucał modelami kotłów, które miałem okazje widzieć w pracy, bo znów jakiś kiep weźmie mnie za sprzedawcę.
Co do "sterowania są bardziej awaryjne" to nie wiem o co chodzi, bo były bezawaryjne, ale też sterowanie było niesamowicie proste - kotły uruchamiały się po spadku temp w buforze poniżej pewnej granicy, pracowały na 90% mocy (i pewnie z taką też sprawnością) aż do osiągnięcia temp zadanej i wygaszały się. Czysto, bez sadzy, zgorzelin na podajniku , skroplin i problemów.
W jednym przypadku pellet do zasobnika był podawany hydraulicznie zza ściany (z garażu). I tu właśnie prostota obsługi i czystość - przemyślany projekt kotłowni, zrobiły na mnie wrażenie.

damian88
04-07-2012, 00:12
A jeszcze jedno pytanie jaki jest lepszy podajnik ślimakowy czy tłokowy ?? bo mogę sobie wybrać opcję przy zamówieniu

damian88
04-07-2012, 00:19
Jarecki79 tak to ten skromny Czersk koło Wiela :) a Ty też z tych okolic ?

sebsa
04-07-2012, 00:25
Przewymiarowany kocioł będzie zawsze pracował na niższej sprawności, bo będziesz go musiał sztucznie dusić . Brdzie zasmolony od sadzy wymiennik i zimne spaliny w kominie . A powierzchnia wymiany ciepła to nic innego jak styk ciepła wytworzonego przez kocioł poprzez blachy wymiennika z woda która to ciepło ma odebrać...właściwie było o tym już tu pisane nie raz i nie dwa. Nie będę wymieniał reszty skutków ubocznych, a wierz mi ze sa.Pozdrawiam.
Jacku - nie do końca prawda. Zasmolonego wymiennika nigdy nie widziałem w moim 38kW kotle. Wręcz przeciwnie - w sezonie grzewczym czyszczę piec nie częściej niż raz na 6-7 tygodni. Wielkiej różnicy w pracy pieca nie zauważam. Zgodzę się w temacie niskich temperatur i niebezpieczeństw z tego wynikających zarówno dla kotła jak i komina, Pozdrawiam

zbigmaz01
04-07-2012, 05:12
O tym już nie wspomnę.
A o cenie też nie napisałeś :)

A jeszcze jedno pytanie jaki jest lepszy podajnik ślimakowy czy tłokowy ?? bo mogę sobie wybrać opcję przy zamówieniu
Z tego co tu wyczytałem, parę stron do tyłu (warto czytać) to jest gorsze sterowanie kotłem w okresie letnim, kiedy piec powinien przechodzić w podtrzymanie. Jest kłopot w dozowaniu paliwa, albo przegrzewa albo gaśnie.

mostek
04-07-2012, 06:25
a ja troche z innej beczki .. kotlownie bede mial niewielka 4.4m2 - w niej maly kociol na eko 10kw - w domku wentylacja z odzyskiem ciepla, ale nie wiem co z kotlownia zrobic - w kotlowni bedzie komin, ale czy robic ten komin z wentylacja do kotlowni ...?? czy doprowadzic nawiew z rekuperatora ...???

zawijan
04-07-2012, 07:04
czyli ma być 20 kW ?? też tak mi się wydaje bo 10-12 kW to chyba bardzo mały piec .
moja znajoma ma taki sam domek jak ja i ma tez 20 kW .
dzięki za odp :)

Po co pytasz, skoro wiesz lepiej?

zawijan
04-07-2012, 07:08
A czym różnią się kotły 15 kw, od 20kw, 25, 30 i 35 KW??? Pytanie do znawców.
Na przykładzie swojego klimosza 35kw, mogę powiedzieć, że to tylko pojemność wodna wymiennika, która wynosi 65 litrów, a przy 15kw to 30 litrów. Ten sam palnik, ta sama retorta i zasobnik, trochę większe rozmiary ze względu na pojemność wodną wymiennika. Czy to są wielkie różnice? konstrukcja wszystkich tych kotłów ta sama, tylko cena inna.

Ciekawa teoria.

zawijan
04-07-2012, 07:17
A jeszcze jedno pytanie jaki jest lepszy podajnik ślimakowy czy tłokowy ?? bo mogę sobie wybrać opcję przy zamówieniu

Kolego
Nie podajnik jest istotny, tylko palnik.
Są palniki retortowe, do których stosuje się wyłącznie podajniki ślimakowe.
Są palniki szufladowe, rynnowe, rusztowe i różne inne, do których można stosować podajniki tłokowe lub ślimakowe.

adkwapniewski
04-07-2012, 08:00
CUT - i nie będę tu rzucał modelami kotłów, które miałem okazje widzieć w pracy, bo znów jakiś kiep weźmie mnie za sprzedawcę. CUT.

Do mnie to było kolego ? Mam nadzieję że znasz etymologie słowa którego użyłeś ? Jeżeli to było specjanie to pewnie trzeba będzie wyjaśnić to osobiście wtedy będziesz miał okazje sprawdzić jakim jestem "zniewieściałym głupkiem" :)

Gdybyś nie zachowywał się jak ewangelista prądu i pomp ciepła nikt by Ci nie zarzucał że pomagasz w sprzedaży - nawet w żartach.

animuss
04-07-2012, 09:04
Szamotem się obkłada, żeby zatrzymać to ciepło, a nie ze względu na brak odbioru.

Jeżeli piszesz że "Szamotem się obkłada, żeby zatrzymać to ciepło" czyli zatrzymując to ciepło zmniejszasz oddawanie .Więc i będzie potrzebny mniejszy odbiornik

sebsa
04-07-2012, 09:25
Jeżeli piszesz że "Szamotem się obkłada, żeby zatrzymać to ciepło" czyli zatrzymując to ciepło zmniejszasz oddawanie .Więc i będzie potrzebny mniejszy odbiornik
Ale szamot ma pewną granicę "pojemności cieplnej i możliwości jego akumulacji". Uwierz, że w czasie postoju pieca gorący szamot oddaje skumulowane wcześniej ciepło. Ja po wyłożeniu komory spalani szamotem widzę dużo plusów.

animuss
04-07-2012, 10:03
Ale szamot ma pewną granicę "pojemności cieplnej i możliwości jego akumulacji". Uwierz, że w czasie postoju pieca gorący szamot oddaje skumulowane wcześniej ciepło. Ja po wyłożeniu komory spalani szamotem widzę dużo plusów.

Jeżeli szamot ma pewną granicę pojemności cieplnej i możliwości jego akumulacji to cześć ciepła przyczynia się do podniesienia temperatury spalania ,oraz spalin czyli wymiana w tym samym kotle jest mniejsza a dopalając to czego nie da się spalić w niższych temperaturach nie tracimy na sprawności .

sebsa
04-07-2012, 10:15
Jeżeli szamot ma pewną granicę pojemności cieplnej i możliwości jego akumulacji to cześć ciepła przyczynia się do podniesienia temperatury spalania ,oraz spalin czyli wymiana w tym samym kotle jest mniejsza a dopalając to czego nie da się spalić w niższych temperaturach nie tracimy na sprawności .
Właśnie po to wykłada się szamotem komorę spalania w przewymiarowanych kotłach. Zmniejszasz jej wymiary i zwiększasz temperaturę spalin. Oczywiście dzieje się to kosztem sprawności. W warunkach domowych - dalekich od laboratoryjnych ten spadek nie jest moim zdaniem znaczący. Na plus szamotu w komorze lepsze dopalanie, mniej sadzy i brudu w wymienniku.

adziaj
04-07-2012, 10:18
Witam, zdecydowałam się na zakup Ogniwa Eko Plus i teraz pozostała mi jeszcze do wyboru moc kotła 10 KW czy 16 KW? Dom nowy ściana 24 porotherm 15 styropian, poddasze ocieplone 30 cm wełny, okna trzyszybowe. Powierzchnia domu 143 m2. Piec ma także slużyć do CWU całorocznie, Bojler planuję 140 l - 180 l. 70 m2 podłogówki i 10 grzejników stalowych+ 2 drabinki w łazienkach, woj. mazowieckie. Proszę o podpowiedz.

Alina&Mariusz
04-07-2012, 10:22
Przy takim dociepleniu to 10kW w zupełności.

zawijan
04-07-2012, 11:35
Witam, zdecydowałam się na zakup Ogniwa Eko Plus i teraz pozostała mi jeszcze do wyboru moc kotła 10 KW czy 16 KW?

Skoro się zdecydowałeś, to masz tu taki piękny wątek
http://esterownik.pl/forum/posty,303/dobor-kotla

animuss
04-07-2012, 12:16
Witam, zdecydowałam się na zakup Ogniwa Eko Plus i teraz pozostała mi jeszcze do wyboru moc kotła 10 KW czy 16 KW? Dom nowy ściana 24 porotherm 15 styropian, poddasze ocieplone 30 cm wełny, okna trzyszybowe. Powierzchnia domu 143 m2. Piec ma także slużyć do CWU całorocznie, Bojler planuję 140 l - 180 l. 70 m2 podłogówki i 10 grzejników stalowych+ 2 drabinki w łazienkach, woj. mazowieckie. Proszę o podpowiedz.

Jeżeli będziesz palić niskokalorycznym opałem - "Czesiem" to 16 KW .

Vld
04-07-2012, 13:07
Jeżeli będziesz palić niskokalorycznym opałem - "Czesiem" to 16 KW .

bzdura

Jarecki79
04-07-2012, 17:36
Jarecki79 tak to ten skromny Czersk koło Wiela :) a Ty też z tych okolic ?

Byłem nad tym jeziorem na niezapomnianych wakacjach za dobrych czasów....
Znajomy mieszkał w Czersku :)


Wcześniej też inny kolega pytał o dobór palników, już kiedyś o tym pisałem.
Z tzw. konwencjonalnych, klasycznych, fajkowych mamy na przykładzie pancerpola:
10-15kW (max. do 11kW kotła, drobny i tzw miękki groszek, bardzo ciężki w usterowaniu, albo sa kłopoty z niedopałem albo gaśnie)
następny to 17kW i jego producenci wsadzają najczęściej do kotłów ok.14-19kW
następny to 25kW i jego montuje się najczęściej do kotłów 15-28kW
dalej jest duży przeskok na palnik 50kW jak dobrze pamiętam...., więc ten obsługuje kotły od 30 do 50kW

z ardeo jest np.:
-15kW
-25kW
-38kW
-50kW itd.
w opcji strikte ekogroszek,
dalej groszek-miał z przeciwzwojem i wielkim zejściem na paliwo z kosza z odpowiednimi zadziorami na ślimaku po stronie kosza
dalej opcja obrotowa na miały-groszki

brucer jest tylko jeden o mocy znamionowej 40kW z zapisem w instrukcji o zakresie pracy 15-40kW, plus indywidualny projekt minertu na mniejszą głowicę
ekoenergia jest w dwóch mocach:
25kW z zakresem mocy 10-25kW (sprawdzając pierwszy jej model w laboratorium mogę powiedzieć, że dla niego dobra praca była z zakresu 7-18,5kW)
oraz 35kW z zakresem mocy 15-40kW
appm-1 o mocy znamionowej 20kW
appm-2 o mocy znamionowej 30kW

Jarecki79
04-07-2012, 17:55
Ważny jest komplet a najważniejszy poza wymiennikiem jest moim zdaniem palnik i odpowiednio dobrane palenisko, na końcu sterownik i w zależności od niego dmuchawa.
Generalnie zestaw sterownik+palnik zależy od konstrukcji palnika.......


Ponieważ dobrych kilka rozwiązań w różnych kombinacjach próbowałem.... widze to obecnie w sposób następujący:

Tłok - darować sobie pid/fl. Dla mnie najlepiej wychodzi sterowanie klasyczne, modyfikowane z algorytmem przejścia oraz parametrem krotności/cyklów podajnika w trybie podtrzymania. W takim zestawie nie ma takich jajec z wygaszaniem, szczególnie w trybie letnim.

Palnik klasyczny - zdecydowanie jakaś forma PID, FL czy jeszcze innej adaptacji jak to dany producent stera nazwie...

Palnik obrotowy a w szczególności z koronka wewnętrzną - dla mnie tylko i wyłącznie dobry dwustanowy a pid tylko z opcją korekcji pracy dla wprawnego operatora, który wie, gdzie i kiedy zareagować.
Tutaj uzupełnienie: ze znanych mi sterowań dla obrotówki kilka razy bym się zastanowił dla laika nad rt09pid (w przeciwieństwie do brucera, gdzie śmiga naprawdę ok), ale ognika czy cobrę mogę polecić

Palnik rynnowy, zwany korytowym - mam mieszane uczucia, w zależności od konstrukcji raczej klasyczny sterownik z małymi sugestiami do pid-a dla lepszej konstrukcji z odpowiednim napowietrzeniem i podziałem na powietrze główne oraz wtórne.

Dobrany palnik żeliwny pod względem wielkości dziury paleniskowej - pid, adaptacja, fl.
Jak ktoś ma kłopoty z dużym brucerem z pracą na małej mocy, polecam przejść w cieplejszym okresie na sterowanie dwustanowe (wyłączyć pid-a, fl-a czy adaptacje)
Na niektórych sterach idzie sprawę obejść w automacie....

Vld
04-07-2012, 18:18
nie zgadzam się co do tłoka i jako przykład podaje swój. Na fl jest dużo lepsze spalanie niż w dwustanowym, tak jak ci już pisałem podbicie znakomicie formuje warstwę. Nie ma problemu z mocą min, bo nie schodzi poniżej 7 kW. Szybciej uzupełnia nawęglenie i temperaturę ceramiki. Nie potrzebuje częstych przedmuchów i krotności. Wystarcza jedna dawka 250 gr na 250 min i 2 min nadmuch. Nawet paląc peletem po 9h od wyłączenia normalnie podjął dalszą pracę i nic nie zgasło.
Drażnią mnie po wielokroć powtarzane komentarze za Jarekim, że tłok musi gasnąć i trudno go ustawić!
Ja zapinam podbicie od cwu na 10C włączam fl, wydłużam pracę pompy o 1h nastawiam cwu na 65C i zapominam o kotle na tydzień.

Jarecki79
04-07-2012, 18:21
1. Nie masz fabrycznego tłoka, tylko mocno przerobiony
2. Masz ciepłomierz i analizator spalin
3. Innym użytkownikom tego stera na fabrycznym wykonaniu kotła sam udzielałeś wielu rad co robić....

Zgadzam się, że dla normalnej pracy tłoka (danego tłoka) dobrze jest modulować.

Najwięcej kłopotów patrząc jednak globalnie jest z tzw trybem letnim i stąd takie a nie inne jest obecnie moje zdanie.
ps. też znam wiele instalacji i użytkowników, gdzie np. ognik pid tłokowy chodzi bez problemów, ale znam takie przypadki, że dopiero wymiana na titanica załatwiła problem z wygaszaniem latem.

fotohobby
04-07-2012, 18:43
Do mnie to było kolego ? Mam nadzieję że znasz etymologie słowa którego użyłeś ?.

Jakbyś czytał ostatnie strony tego wątku uważnie i ze zrozumieniem, to być odkrył "kiepa" który uważa, że sprzedaż pomp mi siada :)

Vld
04-07-2012, 18:45
a ja w ramach uzupełnienia napisze dlaczego fl w trybie letnim jest lepszy.
Normalna nastawa kotła 50C, przy ładowaniu 300l cwu dostaje zadaną 75C w ciągu 5 min ma już nawęglony i rozgrzany palnik te 25C idzie na pełnej mocy. W dwustanie do normalnej pracy potrzebuje bujać się ponad 20 min a w tym czasie tlen jest bliski 20 proc i kupa dymu.
Później po zredukowaniu mocy do 7 kW raz w dwustanie raz w trybie ciągłym dogrzewa cwu.
Po dogrzaniu nie ma szans by temperatura kotła z 80C do 50C spadła szybciej niż te 250 min przerwy podawania.
A wszystko to co mam to tylko pozwoliło mi docenić wkład pracy i doświadczenia lazara w palnik i pluma w sterownik.

Vld
04-07-2012, 18:53
ale znam takie przypadki, że dopiero wymiana na titanica załatwiła problem z wygaszaniem latem.
a powiedz mi, jak te tłoki mają nie gasnąć, skoro w wielu konstrukcjach te palniki są bezpośrednio chłodzone wodą?
Bo producent nie chce problemów z okresową wymianą ceramiki? Mimo iż doskonale wie, że tym samym robi kuku swojemu klientowi.

Vld
04-07-2012, 19:03
zresztą cała ta moja szopka z kolorami była właśnie po to by zapytać Cię, kto wpadł na tak wspaniały pomysł, by spalać polskie pseudo groszki w ok 10 cm warstwie? Czy nie znalazł się nikt to by zwrócił mu uwagę, że będzie topiło i spiekało popioły? Czy on też był tego świadom i stwierdził, że to nie jego brożka, tylko klienta?

Mam na myśli sztokera, jak by toś nie wiedział o jaki palnik chodzi.

Jarecki79
04-07-2012, 19:53
VLD, Lazar tłoka zrobił po wielu latach obecności innych konstrukcji na rynku.
Widząc jego rozwiązania powiem dyplomatycznie,że w jednym miejscu zrobił lepiej a w drugim gorzej.....
np. nie ma mechanicznej separacji paliwa będącego na palniku od tego będącego w koszu a rozwiązania konstrukcyjne tłoka na to pozwalają

Tak jest ze wszystkim-, to kwestia pewnego kompromisu.

Szerokość paleniska Sztokera jest mniejsza jak w Twoim tłoku po przeróbkach a palenisko- o to pytaj konstruktora.....
Mają swoją opinię na ten temat. - zadaj sobie pytanie, gdzie chcesz miec wysoką sprawnosć, na dole, gdzie kocioł najdłużej pracuje czy na górze, gdzie taka praca jest rzadka?

Ja mam okazję dość często oglądac jego małą wersję i nie wiem, jaki stosują groszek, ale wielkich spieków w tym nie widziałem.
Palenisko to żeliwo, nad nim sa kolejne elementy żeliwne w większym modelu a mniejszy ma bardzo interesująca konstrukcję.....

Czy rozwiązania konstrukcyjne sprawdzą się w długoletniej eksploatacji? - pokaże czas,

Vld
04-07-2012, 20:16
od 3 dni pale czystym peletem i nie ma najmniejszych zajawek na cofkę. Jakie zabezpieczenia są, czytałeś na innym forum. Nie twierdzę że do niej by nie doszło, gdyby pokrywa była otwarta, ale też nie twierdzę że to palnik na pelet!
Nie sądzę też by były potrzebne kolejne zabezpieczenia przed cofką. Patrząc na jego główne zadanie czyli spalanie, to nie znam lepszej konstrukcji. I powiem więcej pójście branży w brucery a nie rozwijanie tłoka uważam za błąd. Bo tylko tłok pozwala spalać w cienkiej kontrolowanej warstwie takie syfy jak teraz sprzedają.
To że palnik jest węższy przy większej mocy, to tylko gorzej, bo właśnie oznacza większe obciążenie rusztu i problemy z topieniem popiołu.
Z tego co liczyłem dla kilku kotłów tłokowych to lazar trzyma się reguły 500kW na 1m2 rusztu.
A ile wychodzi w sztokerze 25kW?

Piotrek42
04-07-2012, 20:23
Ważny jest komplet a najważniejszy poza wymiennikiem jest moim zdaniem palnik i odpowiednio dobrane palenisko, na końcu sterownik i w zależności od niego dmuchawa.
Generalnie zestaw sterownik+palnik zależy od konstrukcji palnika.......


Pozwolę się nie zgodzić z Jareckim.... dla mnie najważniejszym elementem jest sterownik i jego ustawienia... bo jaki zestaw byś nie dał (palnik + dmuchawa) to odpowiednie ustawienia sterownika i tak skorygują jego prace....

Jarecki79
04-07-2012, 20:28
od 3 dni pale czystym peletem i nie ma najmniejszych zajawek na cofkę. Jakie zabezpieczenia są, czytaleś na innym forum. Nie twierdzę że do niej by nie doszło, gdyby pokrywa była otwarta, ale też nie twierdzę że to palnik na pelet!
Nie sądzę też by były potrzebne kolejne zabezpieczenia przed cofką.

To nie są zabezpieczenia przed cofką, tylko po fakcie zapłonu a zalewanie groszku wodą uważam za wyjątkowo kiepski pomysł.


I powiem więcej pojście branży w brucery a nie rozwijanie tłoka uważam za błąd.

A skąd masz takie wiadomości, że się tłoka nie rozwija?



To że palnik jest węższy przy większej mocy, to tylko gorzej, bo wlaśnie oznacza większe obciążenie rusztu i problemy z topieniem popiołu.

Mi chodziło o mniejsze moce, na których głównie kociołki jadą, gdzie przy tłoku i szerokim palenisku jest juz kłopot z nadmiarem powietrza....[/QUOTE]
Jak widzisz to jest właśnie kwestia owych kompromisów....
a o pewnych kwestiach dalej na otwartym forum rozmawiac nie chcę.

Jarecki79
04-07-2012, 20:39
Pozwolę się nie zgodzić z Jareckim.... dla mnie najważniejszym elementem jest sterownik i jego ustawienia... bo jaki zestaw byś nie dał (palnik + dmuchawa) to odpowiednie ustawienia sterownika i tak skorygują jego prace....

Może nie wyraziłem się dość precyzyjnie.
Dla mnie nieco wyższą wagę ma konstrukcja palnika i to ona wpływa na wybór danego sterowania.

W dalszej części Twojego wpisu się zgadzam, wprawiony operator jest w stanie dany sterownik do warunków pracy danego palnika korygować (jeżeli ma możliwość).

Vld
04-07-2012, 20:42
tak widzę, że ogólnie jakoś tak nie chcesz rozmawiać :)
najwyraźniej człowiekowi z branży wolno mniej.
To nie męczę na razie w takim razie i liczę, że mnie jako jednego z pierwszych poinformujesz o nowym jeszcze lepszym tłoku. Żebym z niewiedzy bardziej się nie kompromitował, pisząc że lazar najlepszy.
Pozdrawiam

SUSPENSER
04-07-2012, 22:20
mniejsza o większość
i tak w niczym się nie dogadamy

pozdrawiam

To zależy od chęci obu stron.

Jaki masz ciepłomierz - podobny do takiego:

http://allegro.pl/cieplomierz-licznik-ciepla-apator-pomiar-ciepla-i2446844161.html

?

SUSPENSER
04-07-2012, 22:23
czyli ma być 20 kW ?? też tak mi się wydaje bo 10-12 kW to chyba bardzo mały piec .
moja znajoma ma taki sam domek jak ja i ma tez 20 kW .
dzięki za odp :)

Mam podobny dom, gorsze okna i kocioł 18 kW, którego moc zmniejszyłem do ok. 8 kW i dopiero teraz działa jak trzeba, więc gdy kupisz 20 kW to na 200% będzie dwa razy za duży.

Tamci przedstawiciele pewnie nie maja w ofercie mocy 10-12 kW, więc wciskają najmniejsze jakie mają.

SUSPENSER
04-07-2012, 22:25
a ja troche z innej beczki .. kotlownie bede mial niewielka 4.4m2 - w niej maly kociol na eko 10kw - w domku wentylacja z odzyskiem ciepla, ale nie wiem co z kotlownia zrobic - w kotlowni bedzie komin, ale czy robic ten komin z wentylacja do kotlowni ...?? czy doprowadzic nawiew z rekuperatora ...???

W kotłowni musisz mieć grawitacyjną [czyli komin z "kratką"] - tak jest w przepisach i tylko takie rozwiązanie odbierze kominiarz.

Absolutnie nie wolno tam doprowadzać wentylacji mechanicznej.

SUSPENSER
04-07-2012, 22:26
A jeszcze jedno pytanie jaki jest lepszy podajnik ślimakowy czy tłokowy ?? bo mogę sobie wybrać opcję przy zamówieniu

Dla Ciebie ślimakowy wg mnie.

Vld
04-07-2012, 22:29
To zależy od chęci obu stron.

Jaki masz ciepłomierz - podobny do takiego:

http://allegro.pl/cieplomierz-licznik-ciepla-apator-pomiar-ciepla-i2446844161.html

?
coś w ten deseń
LQM-II 1,5 m3/h

masz zamiar taki nabyć?

darase
04-07-2012, 23:12
Pora na mnie :)
Najwyższy czas żeby wyleczyć się z nałogu bycia na forum, pozdrawiam wszystkich Starych i Nowych "wyjadaczy".

Adieu :)

zawijan
05-07-2012, 06:42
To nie męczę na razie w takim razie i liczę, że mnie jako jednego z pierwszych poinformujesz o nowym jeszcze lepszym tłoku. Żebym z niewiedzy bardziej się nie kompromitował, pisząc że lazar najlepszy.

Uff!
Aleś się dzisiaj napracował.

P.S.
O przepraszam. Nie dzisiaj, tylko wczoraj. Mały błąd z mojej strony.

zawijan
05-07-2012, 06:48
Wcześniej też inny kolega pytał o dobór palników...

Zauważyłem, że nie piszesz nic o Burnerze-S i o eCoal/Bruli. Czyżbyś wziął sobie do serca moje uwagi, aby nie pisać o tym, o czym wiesz zbyt mało?
Rozumiem także, że palnik Burner-S i sterowniki eCoal/Bruli to świetne narzędzia dla początkujących palaczy, którym zdejmują z głowy trud regulacji spalania. Dla ekspertów i wybitnych specjalistów są to urządzenia zbyt prostackie, aby o nich pisać.
A może są jakieś inne powody?

Piotrek42
05-07-2012, 08:23
A Tobie co tam darase net zabrali czy jak??

81marek
05-07-2012, 10:05
Witam, przepraszam, że truję:bash: ale przede mną ostateczna decyzja odnośnie wyboru kotła:wiggle: i o ile n.t. skam p premium już coś wiem odnośnie spalania o tyle o
- RBR Ekouniwersal 11kw;
- Ogniwo Eko Plus 10 kw
już nie:confused:. Ponawiam więc pytanie, który z tych kotłów spali mi bez problemu np. groszek, czeski ekogroszek, ewentualnie inne paliwo. Czy któryś z nich przystosowany jest do spalania tylko pelletu bez mieszania z eko.Pozdrawiam:D

Vasko
05-07-2012, 10:25
Witam, przepraszam, że truję:bash: ale przede mną ostateczna decyzja odnośnie wyboru kotła:wiggle: i o ile n.t. skam p premium już coś wiem odnośnie spalania o tyle o
- RBR Ekouniwersal 11kw;
- Ogniwo Eko Plus 10 kw
już nie:confused:. Ponawiam więc pytanie, który z tych kotłów spali mi bez problemu np. groszek, czeski ekogroszek, ewentualnie inne paliwo. Czy któryś z nich przystosowany jest do spalania tylko pelletu bez mieszania z eko.Pozdrawiam:D

Ja też w przyszłym tygodniu muszę już zamówić kociołek :)
U mnie na placu boju pozostał OE+ i RBR.
Pytanie do speców w temacie...
Jak wiadomo im większa różnica temp. na piecu i temp. powrotu, tym większa sprawność pieca a zatem mniejsze spalanie, zwłaszcza że połowa domu chodzi u mnie na podłogówce.
Niska temp powrotu koliduje ponoć z żywotnością pieca, bo skropliny, rdza itp.
Która konstrukcja OE+ czy RBR jest bardziej trwała pod względem katowania jej niskim powrotem?

zawijan
05-07-2012, 10:42
Witam, przepraszam, że truję:bash: ale przede mną ostateczna decyzja odnośnie wyboru kotła:wiggle: i o ile n.t. skam p premium już coś wiem odnośnie spalania o tyle o
- RBR Ekouniwersal 11kw;
- Ogniwo Eko Plus 10 kw
już nie:confused:. Ponawiam więc pytanie, który z tych kotłów spali mi bez problemu np. groszek, czeski ekogroszek, ewentualnie inne paliwo. Czy któryś z nich przystosowany jest do spalania tylko pelletu bez mieszania z eko.Pozdrawiam:D

Oba spalą bez problemów groszek i czeski groszek. Nie wiem, jak z "ewentualnie innym paliwem", bo nie wiem co to takiego.
Oba nie są przystosowane do spalania "tylko peletu".

zawijan
05-07-2012, 10:44
Jak wiadomo im większa różnica temp. na piecu i temp. powrotu, tym większa sprawność pieca a zatem mniejsze spalanie, zwłaszcza że połowa domu chodzi u mnie na podłogówce.

To stwierdzenie jest absolutnie nieprawdziwe.

zyzolek
05-07-2012, 11:10
Byłem nad tym jeziorem na niezapomnianych wakacjach za dobrych czasów....
Znajomy mieszkał w Czersku :)


Wcześniej też inny kolega pytał o dobór palników, już kiedyś o tym pisałem.
Z tzw. konwencjonalnych, klasycznych, fajkowych mamy na przykładzie pancerpola:
10-15kW (max. do 11kW kotła, drobny i tzw miękki groszek, bardzo ciężki w usterowaniu, albo sa kłopoty z niedopałem albo gaśnie)
następny to 17kW i jego producenci wsadzają najczęściej do kotłów ok.14-19kW
następny to 25kW i jego montuje się najczęściej do kotłów 15-28kW
dalej jest duży przeskok na palnik 50kW jak dobrze pamiętam...., więc ten obsługuje kotły od 30 do 50kW

z ardeo jest np.:
-15kW
-25kW
-38kW
-50kW itd.
w opcji strikte ekogroszek,
dalej groszek-miał z przeciwzwojem i wielkim zejściem na paliwo z kosza z odpowiednimi zadziorami na ślimaku po stronie kosza
dalej opcja obrotowa na miały-groszki

brucer jest tylko jeden o mocy znamionowej 40kW z zapisem w instrukcji o zakresie pracy 15-40kW, plus indywidualny projekt minertu na mniejszą głowicę
ekoenergia jest w dwóch mocach:
25kW z zakresem mocy 10-25kW (sprawdzając pierwszy jej model w laboratorium mogę powiedzieć, że dla niego dobra praca była z zakresu 7-18,5kW)
oraz 35kW z zakresem mocy 15-40kW
appm-1 o mocy znamionowej 20kW
appm-2 o mocy znamionowej 30kW

Czyli tak jak wcześniej pisałem, palniki te same.

zbigmaz01
05-07-2012, 16:13
Ja też w przyszłym tygodniu muszę już zamówić kociołek :)
U mnie na placu boju pozostał OE+ i RBR.
Pytanie do speców w temacie...
Jak wiadomo im większa różnica temp. na piecu i temp. powrotu, tym większa sprawność pieca a zatem mniejsze spalanie, zwłaszcza że połowa domu chodzi u mnie na podłogówce.
Niska temp powrotu koliduje ponoć z żywotnością pieca, bo skropliny, rdza itp.
Która konstrukcja OE+ czy RBR jest bardziej trwała pod względem katowania jej niskim powrotem?Na temat RBR i zimnego powrotu wypowiedział się producent w poscie http://forum.muratordom.pl/showthread.php?181350-Rbr-Ekouniwersal&p=5303571&viewfull=1#post5303571

karoka65
05-07-2012, 18:25
Witam, przepraszam, że truję:bash: ale przede mną ostateczna decyzja odnośnie wyboru kotła:wiggle: i o ile n.t. skam p premium już coś wiem odnośnie spalania o tyle o
- RBR Ekouniwersal 11kw;
- Ogniwo Eko Plus 10 kw
już nie:confused:. Ponawiam więc pytanie, który z tych kotłów spali mi bez problemu np. groszek, czeski ekogroszek, ewentualnie inne paliwo. Czy któryś z nich przystosowany jest do spalania tylko pelletu bez mieszania z eko.Pozdrawiam:D
Tak jak napisał zawijan, obydwa spalą czarny groszek, brązowy groszek, miał, mieszanki tych paliw z pelletami, ziarnem zbóż, pestki i nie wiadomo co przyjdzie jeszcze użytkownikom do głowy spróbować. Sam pellet nie bardzo ale na targach w Sosnowcu był pokazywany naocznie RBR odpalony na samym owsie.
Mówiłem juz że masz niedaleko i możesz sobie obejrzeć kociołki.
Zapraszałem innego kolegę z okolic wrocka, nie skorzystał i namówiono go na tłoka. już pisze co ma teraz zrobić.

timon120777
05-07-2012, 18:34
niech zaprosi tego co go namówił do kotłowni coby mu pokazał jak go ma ujarzmić teraz

minertu
05-07-2012, 18:47
I OE+ i RBR są przystosowane do spalania tego samego paliwa.
Inne konstrukcje,inne wymienniki,podobne palniki te same sterowniki.
Ceny zbliżone pozostaje więc tylko decyzja ,który :)

minertu
05-07-2012, 18:47
niech zaprosi tego co go namówił do kotłowni coby mu pokazał jak go ma ujarzmić teraz

Ja też bym go sobie do kotłowni zaprosił.

Vld
05-07-2012, 20:07
już wam pisze jak
wybiera sobie potrzeaną moc palnika np 10-12kW, waży i wylicza sobie średnią wagę 1 dawki paliwa, wylicza ile takich dawek potrzeba na h, by uzyskać tę zakładaną moc, z uwględnieniem np 60-65 prc sprawności, dzieli 3600s przez liczbę dawek, a od wyniku odejmuje czas cyklu podawania. Otrzymuje tzw przerwę podawania. Nastepnie rozpala kocioł, odkręca wszystkie możliwe odbiorniki ciepła tak by przez dłuższy czas nie osiągał zadanej. Po rozpaleniu dobiera nadmuch, tak by niezależnie od czasu pracy, żar pokrywał niemal cały palnik i nie spadał do popielnika.
Aż tyle! Trudne?
Banał, ale być może nie dla ...

Wlodek_PID
05-07-2012, 21:05
I OE+ i RBR są przystosowane do spalania tego samego paliwa.
Inne konstrukcje,inne wymienniki,podobne palniki te same sterowniki.
Ceny zbliżone pozostaje więc tylko decyzja ,który :)

A może Sztoker? Ma palnik rynnowy, więc spali każdy opał.
I ma podajnik ślimakowy, więc nie gasnie latem.
I ma znakomity sterownik... :yes:

U kolegi teraz latem pali 3kg / dobę na nastawach fabrycznych
bez wyłączania funkcji CWU strefą czasową. (3 osoby - kaczki).
Wiem, że koledzy spalają mniej, ale trochę pomaga im wyłączenie
CWU w pewnych godzinach i zmiana nastaw.

Jeszcze raz podkreślam - pracuje tak na nastawach fabrycznych,
na których pracował przy -20'C.

timon120777
05-07-2012, 22:02
już wam pisze jak
wybiera sobie potrzeaną moc palnika np 10-12kW, waży i wylicza sobie średnią wagę 1 dawki paliwa, wylicza ile takich dawek potrzeba na h, by uzyskać tę zakładaną moc, z uwględnieniem np 60-65 prc sprawności, dzieli 3600s przez liczbę dawek, a od wyniku odejmuje czas cyklu podawania. Otrzymuje tzw przerwę podawania. Nastepnie rozpala kocioł, odkręca wszystkie możliwe odbiorniki ciepła tak by przez dłuższy czas nie osiągał zadanej. Po rozpaleniu dobiera nadmuch, tak by niezależnie od czasu pracy, żar pokrywał niemal cały palnik i nie spadał do popielnika.
Aż tyle! Trudne?
Banał, ale być może nie dla ...

uważasz że skoro ten kolega już prosi o pomoc to tyle mu wystarczy aby okiełznać bestię???
jeśli nie umiał sam podjąć decyzji i zdał się na czyjąś opinię to raczej niewiele wie o procesach jakie w kociołku zachodzą i może temu nie podołać, chociaż życzę mu jak najlepiej.
jednak różnica między nim a Tobą jest ogromna i to niestety stawia go na przegranej pozycji w tej nierównej walce. sam wiesz dobrze ile czeka walki niewprawnego palacza ze zwykłym ślimakiem a co dopiero z tłokiem i pewnie przewymiarowanym.

minertu
05-07-2012, 22:24
A może Sztoker? Ma palnik rynnowy, więc spali każdy opał.
I ma podajnik ślimakowy, więc nie gasnie latem.
I ma znakomity sterownik... :yes:

U kolegi teraz latem pali 3kg / dobę na nastawach fabrycznych
bez wyłączania funkcji CWU strefą czasową. (3 osoby - kaczki).
Wiem, że koledzy spalają mniej, ale trochę pomaga im wyłączenie
CWU w pewnych godzinach i zmiana nastaw.

Jeszcze raz podkreślam - pracuje tak na nastawach fabrycznych,
na których pracował przy -20'C.


Nie chcę wystawiać opinii rynnie bo jej nie testowałem.
Wiem kto ją testował i stwierdził,że to najgorszy palnik jaki istnieje.
Nie pytajcie kto bo i tak nie powiem.Nie ja ją oceniałem.

Wlodek_PID
05-07-2012, 22:32
Nie chcę wystawiać opinii rynnie bo jej nie testowałem.
Wiem kto ją testował i stwierdził,że to najgorszy palnik jaki istnieje.
Nie pytajcie kto bo i tak nie powiem.Nie ja ją oceniałem.

Znam takiego, co to samo pisze o moim sterowniku.
Trudno wszystkich zadowolić - nie wystarcza potencji... :-)

Vld
05-07-2012, 22:34
uważasz że skoro ten kolega już prosi o pomoc to tyle mu wystarczy aby okiełznać bestię???
jeśli nie umiał sam podjąć decyzji i zdał się na czyjąś opinię to raczej niewiele wie o procesach jakie w kociołku zachodzą i może temu nie podołać, chociaż życzę mu jak najlepiej.
jednak różnica między nim a Tobą jest ogromna i to niestety stawia go na przegranej pozycji w tej nierównej walce. sam wiesz dobrze ile czeka walki niewprawnego palacza ze zwykłym ślimakiem a co dopiero z tłokiem i pewnie przewymiarowanym.

tak uważam, że jemu to w zupełności wystarczy.
jedyne czego mu może brakować, to przekonania, że te ustawienia są dobre i nie należy 3 razy dziennie ich zmieniać, bo wiatr, bo słońce, bo coś tam.
Najczęstszym błędem podczas ustawiana dwustana jest jego dopieszczanie, przy znikomym zapotrzebowaniu i ogromnym przewymiarowaniu. W efekcie jak go ustawi na cykle krótkie 10-20 min, to przy zwiększonym zapotrzebowaniu wszystko się rozjeżdża. Powtórzę jeszcze raz proporcje paliwo/powietrze ustawiać tylko w trybie ciągłej pracy.
A na lato już pisałem, żadne krotności i przedmuchy, to tylko wasza strata paliwa w konsekwencji racjonalizowania kosztów producenta. Ocieplić porządnie palnik, by nie tracił ciepła, to i nie będzie gasł.

SUSPENSER
05-07-2012, 22:36
coś w ten deseń
LQM-II 1,5 m3/h

masz zamiar taki nabyć?

Tak - skoro są tak tanie a dzięki niemu będę wiedział ile kW generuje mój kocioł to czemu nie.

Będzie tylko trochę roboty z zamontowaniem, ale dam radę ;)

Piotrek42
05-07-2012, 22:45
Znam takiego, co to samo pisze o moim sterowniku.
Trudno wszystkich zadowolić - nie wystarcza potencji... :-)

TY, wiesz co?? ja chyba elektro-miz sobie odwiedzę i zweryfikuje twoje opowieści ze sprzedawanym stanem faktycznym :) a że wprawe mam (spytaj Jareckiego czy remont zrobił ;) ) więc jedna wycieczka turystyczna więcej jedna mniej nie robi róznicy.

Vld
05-07-2012, 22:46
Tak - skoro są tak tanie a dzięki niemu będę wiedział ile kW generuje mój kocioł to czemu nie.

Będzie tylko trochę roboty z zamontowaniem, ale dam radę ;)

cieszę się, że będziesz kolejnym oświeconym :)

zwróć szczególną uwagę na jego montaż, nie pomyl, bo są na zasilanie i za powrót. Przetwornik zamontuj na prostym odcinku rurki, najlepiej w poziomie. Do czujnika powrotu dokup albo specjalny trójnik z gniazdem, albo kup przejściówkę z 1/2' na M10x1. Czujnik musi być zanurzony w strumieniu wody nie może być przylgowo. No i kup ten z większym przepływem 1,5 m3/h, by stwarzał mniejsze opory dla pompy. możesz też go zainstalować na bypassie jak pompę co, tylko zamiast zaworu różnicowego zwykły kulowy większej średnicy. Na czas pomiarów zamykasz i całość leci przez przetwornik.
Pozdrawiam

Wlodek_PID
05-07-2012, 22:51
TY, wiesz co?? ja chyba elektro-miz sobie odwiedzę i zweryfikuje twoje opowieści ze sprzedawanym stanem faktycznym :) a że wprawe mam (spytaj Jareckiego czy remont zrobił ;) ) więc jedna wycieczka turystyczna więcej jedna mniej nie robi róznicy.

Serdecznie zapraszam. Nawiasem mówiąc, chętnie bym Cię
poznał osobiście. Taka dyskusja mogłaby być ciekawa..

Piotrek42
05-07-2012, 22:54
Serdecznie zapraszam. Nawiasem mówiąc, chętnie bym Cię
poznał osobiście. Taka dyskusja mogłaby być ciekawa..

Nic z tego.... ja tylko Turystycznie i inicognito :D (bo co bedę pozniej na forum bazgrał??)a gdzie mnie Włodek zapraszasz jak w stopce masz Bytom??

Wlodek_PID
05-07-2012, 23:02
Nic z tego.... ja tylko Turystycznie i inicognito :D (bo co bedę pozniej na forum bazgrał??)a gdzie mnie Włodek zapraszasz jak w stopce masz Bytom??

Zapraszam do Elektro-Miz'u. U mnie nie zobaczysz kotła...
To 1 km od Tilgnera. Ja pracuję w Bytomiu.

Piotrek42
05-07-2012, 23:10
Zapraszam do Elektro-Miz'u. U mnie nie zobaczysz kotła...
To 1 km od Tilgnera. Ja pracuję w Bytomiu.

hehe jakby wiedzieli że to ja, to za moje posty na forum jak nic, dostałbym kosą albo bronami :D

Vasko
06-07-2012, 01:21
No dobra, wiem że jestem upierdliwy ale jutro kupuję piec ... i mam jeszcze jedno a w zasadzie dwa pytania:

1. czy w standardzie RBR ma palnik nowa-mała-ekoenergia?

2. jakie znaczenie ma ilość wody w piecu?
Z jednej strony większa bezwładność czyli brak pocenia się i korozji a z drugiej tak na zdrowy rozum... latem, gdy kocioł pracuje głównie na podtrzymaniu, to pewnie straty ciepła na piecu będą zdecydowanie większe. jaka pojemność wody w piecyku jest optymalna? Ktoś to obliczał?

zawijan
06-07-2012, 07:01
A może Sztoker? Ma palnik rynnowy, więc spali każdy opał.
I ma podajnik ślimakowy, więc nie gasnie latem.
I ma znakomity sterownik... :yes:

U kolegi teraz latem pali 3kg / dobę na nastawach fabrycznych
bez wyłączania funkcji CWU strefą czasową. (3 osoby - kaczki).
Wiem, że koledzy spalają mniej, ale trochę pomaga im wyłączenie
CWU w pewnych godzinach i zmiana nastaw.

Jeszcze raz podkreślam - pracuje tak na nastawach fabrycznych,
na których pracował przy -20'C.


Moje nie spełnione marzenie http://zawijan.wordpress.com/poradnik-uzytkownika/
Dać na swoim blogu wyczerpującą, udokumentowaną informację o pracy Sztokera w warunkach testów długotrwałych ze zmiennymi warunkami pracy.
Zresztą nie tylko Sztokera. Innych kotłów także.
Zrobić taki ranking.
Czy takie marzenia mają szansę się spełnić?
Jak myślisz?

Piotrek42
06-07-2012, 07:21
Moje nie spełnione marzenie http://zawijan.wordpress.com/poradnik-uzytkownika/
Dać na swoim blogu wyczerpującą, udokumentowaną informację o pracy Sztokera w warunkach testów długotrwałych ze zmiennymi warunkami pracy.
Zresztą nie tylko Sztokera. Innych kotłów także.
Zrobić taki ranking.
Czy takie marzenia mają szansę się spełnić?
Jak myślisz?


Braknie CI Zawijan zycia....nawet na to nie licz....producenci kotłów niechętnie zrobią takie testy bo za dużo dziur wyłapiesz w ich wyrobach... co to za testy które sie robi w 8 godzinach????

sebsa
06-07-2012, 09:35
Braknie CI Zawijan zycia....nawet na to nie licz....producenci kotłów niechętnie zrobią takie testy bo za dużo dziur wyłapiesz w ich wyrobach... co to za testy które sie robi w 8 godzinach????

To ja włożę kij w mrowisko... Piotrek dlaczego tak bezrefleksyjnie podchodzisz to tego tematu. Nie masz obiekcji, nie przeszkadza Ci, że te badania produktu o których pisze Zawijan, choćby trwały i cały miesiąc są prowadzone przez osobę która jest jednocześnie twórcą/współtwórcą palnika, kotła sterownika itd. Może odwrócimy pytanie i zaproponujemy testy Ogniwa np w OTGiS lub w innych tego typu instytutach w Polsce...
Piszesz o dziurach w innych produktach - dziwne że podczas tych długotrwałych testów kotłów jeszcze z Brucerem nikt chociażby nie wyłapał, że tak się kopci w zasobniku. Ja niewprawny palacz już po pierwszym dniu użytkownika to zauważyłem. Być może testującym ktoś dosypuje opał do zbiornika i nie mieli okazji tego zjawiska zaobserwować. Pytanie do refleksji. Pozdrawiam.

Vld
06-07-2012, 09:57
a ja dodam jeszcze pytanie na drugą nóżkę
czy ktoś widział kocioł defro, klimosza, zębca, czy lazara z palnikiem brucer lub pochodne?

zyzolek
06-07-2012, 10:36
a ja dodam jeszcze pytanie na drugą nóżkę
czy ktoś widział kocioł defro, klimosza, zębca, czy lazara z palnikiem brucer lub pochodne?

Ja mam klimosza, ale jaki tam palnik jest nie mam zielonego pojęcia. W instrukcji też ani słowa na ten temat. Wiem tylko od serwisanta, że wszystkie od 15 do 35 KW mają identyczne palniki 25 KW.

Andrzej_M_
06-07-2012, 11:04
,,,, dziwne że podczas tych długotrwałych testów kotłów jeszcze z Brucerem nikt chociażby nie wyłapał, że tak się kopci w zasobniku. ,,,,


Spróbuje teoretyzując rozwikłać tą zagadkę, chociaż kotła na oczy nie widziałem.


Przyczyną „kopcenia w zasobniku” czyli wydostawania poprzez otwarty zasobnik produktów termicznej destylacji paliwa jest różnica ciśnień pomiędzy zasobnikiem a wnętrzem kotła.


Przy wymuszonym podawaniu powietrza do paleniska kotła, różnica ciśnień (przy otwartym zasobniku) jest zapewne wynikiem różnicy oporów jakie napotykają gazy na swej drodze.


Jeżeli przyjmiemy za punkt odniesienia naszego pomiaru ciśnień, szczeliny wlotu powietrza do paleniska to otrzymamy dwie przeciwstawne strony (drogi).

1 - Górną warstwę żaru, komorę spalania, wymiennik ciepła z płomieniówkami i zainstalowanymi zawirowywaczami
2 - Dolną warstwę żaru, koryto podajnika, zasobnik.


Ja skupie się tylko na przyczynach zwiększających opór w na pierwszej drodze i przyczynach zmniejszających opór po drugiej stronie naszego układu.

1_a - górna warstwa żaru zwiększa opór, poprzez naturalną spiekalność węgla.
1_b - wyizolowana komora spalania, poprzez ruszto-deflektor
1_c - długie płomieniówki wraz z zainstalowanymi zawirowywaczami.

2_a - duża powierzchnia gardzieli palnika
2_b - rozpulchniany żar poprzez przeciw-zwój na końcu ślimaka
2_c - specyficzne korytko o większym przekroju podające opał

Vld
06-07-2012, 11:18
ja bym to wytłumaczył inaczej:
jest to błąd w założeniach, lub celowy kompromis w celu poprawy spalania tzw paliw trudnych
najpierw zrobili dużą "japę", a później pojawiła się konieczność cienką szczelinką przestrzelić w poziomie 6 cm palącego się złoża.
Stąd są problemy i płacze nad sprężem, dymieniem, spiekami i nierównomiernym spalaniu przy niższych mocach.

Koś chciał upolować dwa zające:
zając uno: spalanie miału i koksującego dziadostwa
zając duo: praca ciągła w sterowniku adaptacyjnym
w efekcie ma burnera i pracę dustanową w ecoal :D
ironia losu 2012 :P

zawijan
06-07-2012, 11:20
Nie masz obiekcji, nie przeszkadza Ci, że te badania produktu o których pisze Zawijan, choćby trwały i cały miesiąc są prowadzone przez osobę która jest jednocześnie twórcą/współtwórcą palnika, kotła sterownika itd. Może odwrócimy pytanie i zaproponujemy testy Ogniwa np w OTGiS lub w innych tego typu instytutach w Polsce...

Zarzucasz mi, że jestem oszustem, czy że nie umiem robić badań?

A widziałeś gdzieś wyniki takich badań robionych "w OTGiS lub w innych tego typu instytutach w Polsce"?

zawijan
06-07-2012, 11:23
...dziwne że podczas tych długotrwałych testów kotłów jeszcze z Brucerem nikt chociażby nie wyłapał, że tak się kopci w zasobniku. Ja niewprawny palacz już po pierwszym dniu użytkownika to zauważyłem. Być może testującym ktoś dosypuje opał do zbiornika i nie mieli okazji tego zjawiska zaobserwować. Pytanie do refleksji. Pozdrawiam.

Jest dym w zasobniku. No i co?
A Ty co? Mieszkasz w zasobniku?
Ile razy na tydzień dosypujesz do zasobnika? I jak to robisz?

zawijan
06-07-2012, 11:26
Koś chciał upolować dwa zające:
zając uno: spalanie miału i koksującego dziadostwa
zając duo: praca ciągła w sterowniku adaptacyjnym
w efekcie ma burnera i pracę dustanową w ecoal :D
ironia losu 2012 :P

Upoluj chociaż jednego i pochwal się tym. Co?
Krytykować umie każdy. Nawet...

Vld
06-07-2012, 11:30
ja nie jestem myśliwym, tylko tym darmozjadem który siedzi za stołem i czeka na obiad :D

pamiętaj dobra krytyka, nie jest zła!

sebsa
06-07-2012, 11:45
Jest dym w zasobniku. No i co?
A Ty co? Mieszkasz w zasobniku?
Ile razy na tydzień dosypujesz do zasobnika? I jak to robisz?
Mieszkasz chociażby w domu jednorodzinnym, żeby mi takie rady dawać. Proszę powdychaj taki dym z zasobnika przy dosypywaniu węgla - ciekawe czy przypadnie Ci do gustu.

zawijan
06-07-2012, 12:37
Mieszkasz chociażby w domu jednorodzinnym, żeby mi takie rady dawać. Proszę powdychaj taki dym z zasobnika przy dosypywaniu węgla - ciekawe czy przypadnie Ci do gustu.

Zadałem Ci kilka pytań.
Nie odpowiedziałeś na żadne z nich.
Chodziło mi szczególnie o te ostatnie.

sebsa
06-07-2012, 13:20
Po pierwsze nie muszę Ci na żadne z nich odpowiadać, bo nie czuję się w obowiązku. Po drugie próbujesz odwracać kota ogonem insynuując, że mój nieumiejętny zasyp powoduje to kurzenie. Natomiast dla mnie problemem nie jest moja "technika wsypywania węgla ", tylko to, że po uchyleniu klapy zbiornika wydobywa się co nie powinno. Tego nie ma w kotłach kolegów - uwierz. Pisałem o tym miesiąc temu jakoś nie oponowałeś w temacie. Na dalsze Twoje pytania nie mam zamiaru odpowiadać.
Ponadto nie pisałem, że jesteś jak to ująłeś oszustem ani nie podważam Twojej wiedzy. Natomiast w tym przypadku widzę pewien konflikt gdzie jeden podmiot coś tworzy i następnie sam bada taki produkt. Jeśli inni użytkownicy tego nie widzą ich sprawa. Przedstawiłem swoje zdanie- mam prawo.

sebsa
06-07-2012, 13:24
Przy okazji gratuluję osobom, które w najbliższym czasie jadą do Kutna na zaproszenie E-S. Nie ukrywam, że sam był chciał do tego grona dołączyć. Szkoda tylko, że na FM taka cisza w temacie... Ja bym się na pewno pochwalił.

zawijan
06-07-2012, 13:33
Natomiast w tym przypadku widzę pewien konflikt gdzie jeden podmiot coś tworzy i następnie sam bada taki produkt.

A ja myślę, że gorzej jest jeśli jakiś podmiot coś tworzy i nie bada. Ale to moje zdanie.
Z pozostałą częścią Twojego postu się zgadzam.

Vld
06-07-2012, 13:45
równajmy w górę
do takich co tworzą, badają, mają własne laboratoria
a następnie wiozą owoce swojej pracy do niezależnych ośrodków

zawijan
06-07-2012, 13:50
równajmy w górę
do takich co tworzą, badają, mają własne laboratoria
a następnie wiozą owoce swojej pracy do niezależnych ośrodków

A po co?

Vld
06-07-2012, 13:52
po jajco!

co za gość :D


udzielę jednak odpowiedzi na to idiotyczne pytanie
i to nie dla ciebie tylko dla innych
po to, by nikt nie zarzucił, że jest się zagazowanym i nieobiektywnym

zawijan
06-07-2012, 14:09
...po to, by nikt nie zarzucił, że...

A to już sprawa tych "zarzutków".

Vld
06-07-2012, 14:18
A to już sprawa tych "zarzutków".

można by pomyśleć, że ci to nie przeszkadza
natomiast w poście #12509 można było wyczuć twoje oburzenie
zaraz mi odpowiedsz, że nie mam racji i że masz gdzieś kto co wyczuwa.
i tak możemy do wieczora, tylko po co?
powagi trochę...

andrew01
06-07-2012, 14:23
Spróbujcie na jakiejkolwiek uczelni podważyć zdanie doktora.... ba, nawet asystent jest już nieomylny....

zawijan
06-07-2012, 14:25
można by pomyśleć, że ci to nie przeszkadza
natomiast w poście #12509 można było wyczuć twoje oburzenie

O co Ci chodzi?
Chciałem po prostu dowiedzieć się, co gościu o mnie myśli. Tak z ciekawości.
Poważnie.

sebsa
06-07-2012, 14:35
O co Ci chodzi?
Chciałem po prostu dowiedzieć się, co gościu o mnie myśli. Tak z ciekawości.
Poważnie.
Czasami mam Cię za nadętego bufona:D. Poważnie...

zawijan
06-07-2012, 14:37
Czasami mam Cię za nadętego bufona:D. Poważnie...

Masz takie prawo.

zawijan
06-07-2012, 14:40
Spróbujcie na jakiejkolwiek uczelni podważyć zdanie doktora.... ba, nawet asystent jest już nieomylny....

Jeśli to o mnie...
Nigdy nie pracowałem na żadnej uczelni. Tylko w przemyśle, w instytucie, na swoim i znów w instytucie.
Wiele razy sie myliłem. Wiele razy się do tego przyznawałem.
Ale to nie ma nic do rzeczy.
Nie o tym ta dyskusja.

timon120777
06-07-2012, 15:14
A po co?

a po to żeby nikt nie zarzucił ze sobie wyniki "podrasowali"
ja też mogę stworzyć coś
potem otworzę swoje laoblatorium i sobie w tym swoim labolatorium coś przebadam
wyniki oczywiście będą rewelacyjne bo przecież jam ci to nie chwaląc się sprawił więc nie moze być inaczej
potem puszczę w świat jako cud techniki i jedynie słuszne rozwiązanie.

to tylko takie przypuszczenia moje które nie mają za zadanie sugerować czy zarzucać czegokolwiek komukolwiek.
pokazują tylko co może sobie człowiek pomyśleć gdy czyta że ktos coś zrobił i sam sobie to zbadał. a potem twierdzi że nie ma nic lepszego
takie opinie stają się subiektywne i nierzetelne niestety.

Wlodek_PID
06-07-2012, 16:07
hehe jakby wiedzieli że to ja, to za moje posty na forum jak nic, dostałbym kosą albo bronami :D

Mylisz się.

1. Po pierwsze, jesteśmy ludźmi na poziomie. To nawet widać z postów,
ja nigdy nikogo nie obraziłem. Ty się tym nie możesz pochwalić.
2. Nikt z nas nie traktuje Cię poważnie, bo żaden rozsądny człowiek
nie może - czytając to, co piszesz - traktować Cię na poważnie.

Wlodek_PID
06-07-2012, 16:26
A ja myślę, że gorzej jest jeśli jakiś podmiot coś tworzy i nie bada. Ale to moje zdanie.
Z pozostałą częścią Twojego postu się zgadzam.

1. A propos badań.

Ciepłomierz, którym badałeś kotły, miał zakres 1MW. Gdy badasz kocioł 15kW,
pracuje on na 1.5% zakresu z ogromnym błędem pomiaru. Dlatego zadałem Ci
kiedyś pytanie : czy nie zdarzyło Ci się, że sprawność kotła wyszła 120%? :p

2. Badania, które robisz, zupełnie nie pasują do rzeczywistości, z jaką styka
się kocioł zainstalowany u klienta.

3. Badałeś eCoala przez kilka lat. Teraz dodajecie mu komplet nastaw do
regulacji procesu spalania. A przecież badania pokazywały, że działa
w pełni automatycznie! Nawet dostaliście kilka nagród.... Jak widać,
w Twoim przypadku wyniki badań odzwierciedlają Twoje pragnienia.
To zresztą nie jest takie rzadkie zjawisko....

4. Jeśli my nie badamy naszych wyrobów, a Ty je badasz i to na takiej
aparaturze, to pewnie wkrótce opanujesz rynek...:lol2:

Piotrek42
06-07-2012, 17:07
To ja włożę kij w mrowisko... Piotrek dlaczego tak bezrefleksyjnie podchodzisz to tego tematu. Nie masz obiekcji, nie przeszkadza Ci, że te badania produktu o których pisze Zawijan, choćby trwały i cały miesiąc są prowadzone przez osobę która jest jednocześnie twórcą/współtwórcą palnika, kotła sterownika itd. Może odwrócimy pytanie i zaproponujemy testy Ogniwa np w OTGiS lub w innych tego typu instytutach w Polsce...
Piszesz o dziurach w innych produktach - dziwne że podczas tych długotrwałych testów kotłów jeszcze z Brucerem nikt chociażby nie wyłapał, że tak się kopci w zasobniku. Ja niewprawny palacz już po pierwszym dniu użytkownika to zauważyłem. Być może testującym ktoś dosypuje opał do zbiornika i nie mieli okazji tego zjawiska zaobserwować. Pytanie do refleksji. Pozdrawiam.

Nie chodzi mi Sebsa o sam instytut Zawijana... badania mogą robić różne niezależne instytuty chodzi mi o dułgość takiego badania, nie 8h ale np przez tydzień i w róznych warunkach z różnymi obciązeniami cieplnymi, te 8 h to sztuka dla sztuki....

Piotrek42
06-07-2012, 17:10
Mylisz się.

1. Po pierwsze, jesteśmy ludźmi na poziomie. To nawet widać z postów,
ja nigdy nikogo nie obraziłem. Ty się tym nie możesz pochwalić.
2. Nikt z nas nie traktuje Cię poważnie, bo żaden rozsądny człowiek
nie może - czytając to, co piszesz - traktować Cię na poważnie.

Adn 1 Cóż ludzie na poziomie nie chwalą się tym.....
Adn 2 ooooo to tak jak użytkownicy forum Ciebie traktują.... jeszcze jeden niedowartosciowany gośc który coś tam robi, a pozniej usiłuje to sprzedac na forum, bo nigdzie wiecej się nie da...

Vasko
06-07-2012, 20:02
Dobra Pany, skończcie skakać sobie do oczów jak koguciki, chociaż mozna się fajnych rzeczy dowiedzieć podczas takiej wymiany zdań ;)
Powiedźcie wy mi lepiej jak to jest z tą pojemnością pieca. Im więcej wódy w środku tym lepiej czy gorzej i pod jakimi względami.
Ktoś to badał czy coś?

SEBSA a Ty jaki piec byś sobie wybrał, bo widzę że jesteś w temacie i masz już jakieś tam doświadczenia a jednocześnie jesteś poza kręgiem osób zainteresowanych sprzedażą swoich produktów :)

animuss
07-07-2012, 09:39
Ile nowych ciekawych palników wyprodukował Defro

Podajnik tłokowy

Tłokowy podajnik paliwa zaprojektowany został na potrzeby spalania paliw węglowych sortymentu miał. Wysoce efektywne palenisko i opatentowany system łożyskowania szuflady zapewniają bezproblemową pracę podajnika w całym okresie eksploatacji, bez kosztownej obsługi i konserwacji. Z powodzeniem można stosować jako paliwo również węgiel kamienny sortymentu groszek
http://www.defro.pl/images/stories/kotly-exclusive/palnik-akm.jpg
http://www.defro.pl/images/stories/kotly-exclusive/palnik-akm2.jpg

Podajnik paliwa stałego APPS UNI

Zaprojektowany został na potrzeby spalania szerokiej gamy kwalifikowanych paliw węglowych sortymentu groszek, miał oraz inne biopaliwa. Z równym powodzeniem spala ziarna zbóż.
Palnik wraz z systemem podawania powietrza wtórnego jest chroniony prawem patentowym.
http://www.defro.pl/images/stories/kotly-exclusive/palnik-apps-uni.jpg
http://www.defro.pl/images/stories/kotly-exclusive/palnik-apps-uni-eko.jpg

Andrzej_M_
07-07-2012, 11:44
Ile nowych ciekawych palników wyprodukował Defro ,,,,

,,,,Palnik wraz z systemem podawania powietrza wtórnego jest chroniony prawem patentowym. ,,,,


Czy te wystające zakrzywione rurki z nad palnika UNI, nie służą czasem do dogaszania niedopalonych gazowych produktów rozkładu węgla ?

animuss
07-07-2012, 12:06
Czy te wystające zakrzywione rurki z nad palnika UNI, nie służą czasem do dogaszania niedopalonych gazowych produktów rozkładu węgla ?

Służą do dopalania gazów (dodatkowe powietrze) .Na tłokowcu też jest jedna z otworkami .;)
Ciekawe czy można stosować na tłokowcu jako paliwo również węgiel kamienny sortymentu groszek nie sortowany zwykły nie ekogroszek .

Andrzej_M_
07-07-2012, 12:49
Służą do dopalania gazów (dodatkowe powietrze) . ,,,,


Nie chcę się wymądrzać, bo sam jestem na etapie pobierania nauk czytając forum, ale wydaje mi się że, na tej wysokości nad paleniskiem spalanie płomieniowe będzie postępowało w tej strefie w sposób dyfuzyjny a nie kinetyczny. Więc większość tego powietrza podawanego przez te opatentowane rurki nie będzie brała udziału w procesie spalania gazów i par.

Vld
07-07-2012, 12:51
Służą do dopalania gazów (dodatkowe powietrze) .Na tłokowcu też jest jedna z otworkami .;)
Ciekawe czy można stosować na tłokowcu jako paliwo również węgiel kamienny sortymentu groszek nie sortowany zwykły nie ekogroszek .

nie wiem jak w tym tłoku, ale w moim można tak do 4 cm, byle tłok mógł go ugryźć. Większy kawałek będzie skakał nad szczeliną i blokował inne. Szedł groszek i orzech II

Vld
07-07-2012, 13:09
Nie chcę się wymądrzać, bo sam jestem na etapie pobierania nauk czytając forum, ale wydaje mi się że, na tej wysokości nad paleniskiem spalanie płomieniowe będzie postępowało w tej strefie w sposób dyfuzyjny a nie kinetyczny. Więc większość tego powietrza podawanego przez te opatentowane rurki nie będzie brała udziału w procesie spalania gazów i par.

nie wiem dlaczego twierdzisz, że nie będzie brała. Chyba że masz na myśli średnie i małe moce przy kamiennym o małej zawartości części lotnych.
Każda biomasa, czy nawet czech bez tego dodatkowego powietrza będzie produkować masę sadzy nawet na pełnej mocy.
Zwracam też uwagę, że te rurki podczas podawania powietrza w kierunku przeciwstawnym do kierunku płomienia powodują dość duże turbulencję w płomieniu.
Podsumowując, tego typu palniki maja pracować na pełnej mocy lub w pobliżu jej.

info z netu : Płomień kinetyczny – płomień powstały w warunkach gdy substancja palna była już wstępnie, przed zapaleniem zmieszana z powietrzem, oznacza to, że szybkość spalania określana jest przede wszystkim szybkością przebiegu reakcji spalania.

Moim zdaniem w przypadku paliw stałych nie ma zastosowania, co innego paliwa gazowe i płynne.

Jarecki79
07-07-2012, 13:20
Palnik rynnowy badała firma Pancerpol w OTGiS Łódź

Podobnie jak firma Klimosz, która obecnie chwali się tym na ramach prasy:
http://www.instalator.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=4751%3Anowy-niskoemisyjny-wielopaliwowy-palnik-na-paliwa-stale-firmy-klimosz-sprawne-spalanie&catid=67%3Abiezacy-numer-ogrzewanie&Itemid=134&lang=pl

A tutaj artykuł na temat badań kotłów.
http://www.instalator.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=4735%3Abadania-i-certyfikacja-urzadzen-grzewczych-maej-mocy-opalanych-paliwami-stalymi-1-zgodne-cechy&catid=67%3Abiezacy-numer-ogrzewanie&Itemid=134&lang=pl

i mały cytat:
Laboratoria i zespoły Notyfikowane laboratoria badawcze i zespoły certyfikujące - są to organizacje niezależne od ocenianej organizacji i ocenianego wyrobu. Jednostka Notyfikowana, jej ścisłe kierownictwo oraz personel odpowiedzialny za wykonywanie zadań strony trzeciej, w procesie oceny nie może uczestniczyć w żadnej fazie powstawania wyrobu, tj. nie mogą być projektantami, producentami, dostawcami, instalatorami, nabywcami, właścicielami, użytkownikami ani konserwatorami wyrobów, które oceniają. Nie mogą również być upoważnionymi przedstawicielami producenta, projektanta itp. Nie mogą się angażować w żadną działalność, która mogłaby uchybić niezależności ich opinii i uczciwości w odniesieniu do zadań, w zakresie których zostali notyfikowani.

Komisja Europejska na swoich stronach internetowych powiadamia społeczność europejską m.in. o ustanowieniu Jednostek Notyfikowanych w krajach Unii Europejskiej oraz systematycznie informuje o powstawaniu nowych Jednostek Notyfikowanych - adres strony internetowej: http://ec.europa.eu/enterprise/newapproach/nando/. W kraju są tylko dwie Jednostki Notyfikowane w zakresie kotłów i urządzeń grzewczych: UDT NB Nr 1433 i IEn NB Nr 1452.

Vld
07-07-2012, 13:27
to, że nie wypada samemu oceniać własnych wyrobów jest dość jasne i oczywiste
ale (o ile to prawda) badanie małych kotów ciepłomierzem z błędem pomiaru 1,5% od 1MW jest naprawdę HITEM!

Jarecki79
07-07-2012, 13:36
Zawijan
Swoje o Brulim i eCoalu wiem, więc jak najbardziej wypowiadać się mogę.
Uważam i uważałem Bruli za nieco lepszy wyrób, ale podkreślam wyraźnie,że lepszy dla mnie.

Może jednak się pokuszę w tygodniu o coś nowego, aby w sposób obiektywny kilka rzeczy usystematyzować, jak inni tego nie rozwalą.

Swoje uwagi o brucerze pisałem od początku i tu pewnie Cię najbardziej bolało.
Zawaliliście sprawę z jego dopracowaniem i poprawieniem.
Dalej szopki po raz nasty się mi nie chce rozkręcać.

Inny kolega (Vasko) pytał o palnik mała ekoenergia,- od tego tygodnia powinien byc oficjalnie dostępny z nową wersja ślimaka.

animuss
07-07-2012, 14:14
nie wiem jak w tym tłoku, ale w moim można tak do 4 cm, byle tłok mógł go ugryźć. Większy kawałek będzie skakał nad szczeliną i blokował inne. Szedł groszek i orzech II

U mnie jest groszek tak że i do 7 cm x 4 cm w prostokącie się trafia .Musiał by go tłuc a jest po 589 zł .Przynajmniej był w sezonie .

A na takim da się palić miałem ?
Podajnik ślimakowy Pancerpol Duo do kotła 50 kW
http://www.nowy.domer.pl/product/image/592/03.jpg

http://www.nowy.domer.pl/product/attachment/2709/pl_PL/50-kw-wymiary-bok-mialowy.pdf

Jarecki79
07-07-2012, 14:38
U mnie jest groszek tak że i do 7 cm x 4 cm w prostokącie się trafia .Musiał by go tłuc a jest po 589 zł .Przynajmniej był w sezonie .

A na takim da się palić miałem ?
Podajnik ślimakowy Pancerpol Duo do kotła 50 kW
http://www.nowy.domer.pl/product/image/592/03.jpg

http://www.nowy.domer.pl/product/attachment/2709/pl_PL/50-kw-wymiary-bok-mialowy.pdf

Tak na palniku typu Duo oraz Trio można palić miałem.
Było tutaj dwóch userów jak dobrze pamiętam.
m.in. korzysta z nich Sas, Galmet, Heiztechnik itd.

animuss
07-07-2012, 14:56
Tak na palniku typu Duo oraz Trio można palić miałem.
Było tutaj dwóch userów jak dobrze pamiętam.
m.in. korzysta z nich Sas, Galmet, Heiztechnik itd.

A lepiej (mniej niespodzianek ) palić miałem w ślimaku Pancera czy w , tłoku-szufladzie albo rynnie -korycie .

Vld
07-07-2012, 15:14
A lepiej (mniej niespodzianek ) palić miałem w ślimaku Pancera czy w , tłoku-szufladzie albo rynnie -korycie .
choć nie paliłem w pozostałych, to uważam, że lepiej w tłoku
ciekawe czy Jarecki potwierdzi:)

animuss
07-07-2012, 15:34
choć nie paliłem w pozostałych, to uważam, że lepiej w tłoku
ciekawe czy Jarecki potwierdzi:)

A paliłeś -palisz w tłoku non stop samym miałem czy masz jakiś wyszukany przepis robisz mix z czymś albo miał jakiś specjalny ,mocno przesuszony płukany itd... czy co popadnie z piachem Czesiem itd..

Vld
07-07-2012, 15:51
A paliłeś -palisz w tłoku non stop samym miałem czy masz jakiś wyszukany przepis robisz mix z czymś albo miał jakiś specjalny ,mocno przesuszony płukany itd... czy co popadnie z piachem Czesiem itd..

palę miałem, prosto z lokalnego składu i nic z nim nie mieszam, staram się kupować suchy, dodatkowo w workach dosycha tak, że się kurzy przy wsypywaniu.
bawiłem się antracytem, peletem, czechem, bobrkiem, orzechem i trocinami z miałem.

Jarecki79
07-07-2012, 16:09
A lepiej (mniej niespodzianek ) palić miałem w ślimaku Pancera czy w , tłoku-szufladzie albo rynnie -korycie .

Nie wiem co masz na myśli mówiąc o niespodziankach.
Paliłem wcześniej miałem w tłoku, w brucerze, ekoenergii, obrotówce pancerpola, obrotówce ardeo oraz stałym palniku ardeo jak też w rynnie pancerpola.

Tłok miał najmocniejszy mechanizm podający.... a odpad wyglądał różnie w zależności od jakości miału, w rynnie pancerpola, w której paliłem i którą mieliśmy na badaniach popiół wyglądał nieco lepiej ze względu na rodzaj zakończenia żeliwnej końcówki ślimaka.

pancerpol obrotowy z racji koronki obrotowej produkuje ładny popiół, do obrotowych palników mam jednak ostrożne podejście i polecam je osobom wprawionym w obsłudze sterownika, to samo mogę powiedzieć o tłokach. Pancerpol typu duo lub trio ma średnią wielkość na zejście paliwa z kosza, suche miały schodza a wilgotne mogą się przywieszać. Lepiej wygląda to w palnikach obrotowych ardeo....

fajnie wyglądało to natomiast także w ardeo bez obrotu z przeciwzwojem i głowicą żeliwną, ten palnik ma najszersze zejście na paliwo z kosza oraz odpowiednio wykonany ślimak w tej części, więc nie ma bóli z zawieszaniem paliwa, mniejsza komplikacja mechaniczna pozwala zarekomendować to mniej wprawnym użytkownikom

kilka osób także z tego wątku pali na brucerze czy ekoenergii miałem, kłopotem jest zawieszanie się drobniejszych oraz wilgotnych frakcji a także średniej jakości wygląd popiołu dla gorszego miału, stosujemy jednak od jakiegoś czasu palnik z szerszym zejściem na paliwo z kosza i dobraną mniejszą głowica spalającą i tutaj już kłopotów z zawieszaniem w koszu nie notuję a i popiół ładniejszy.

animuss
07-07-2012, 18:23
Nie wiem co masz na myśli mówiąc o niespodziankach.
Paliłem wcześniej miałem w tłoku, w brucerze, ekoenergii, obrotówce pancerpola, obrotówce ardeo oraz stałym palniku ardeo jak też w rynnie pancerpola.

Tłok miał najmocniejszy mechanizm podający.... a odpad wyglądał różnie w zależności od jakości miału, w rynnie pancerpola, w której paliłem i którą mieliśmy na badaniach popiół wyglądał nieco lepiej ze względu na rodzaj zakończenia żeliwnej końcówki ślimaka.

pancerpol obrotowy z racji koronki obrotowej produkuje ładny popiół, do obrotowych palników mam jednak ostrożne podejście i polecam je osobom wprawionym w obsłudze sterownika, to samo mogę powiedzieć o tłokach. Pancerpol typu duo lub trio ma średnią wielkość na zejście paliwa z kosza, suche miały schodza a wilgotne mogą się przywieszać. Lepiej wygląda to w palnikach obrotowych ardeo....

fajnie wyglądało to natomiast także w ardeo bez obrotu z przeciwzwojem i głowicą żeliwną, ten palnik ma najszersze zejście na paliwo z kosza oraz odpowiednio wykonany ślimak w tej części, więc nie ma bóli z zawieszaniem paliwa, mniejsza komplikacja mechaniczna pozwala zarekomendować to mniej wprawnym użytkownikom

kilka osób także z tego wątku pali na brucerze czy ekoenergii miałem, kłopotem jest zawieszanie się drobniejszych oraz wilgotnych frakcji a także średniej jakości wygląd popiołu dla gorszego miału, stosujemy jednak od jakiegoś czasu palnik z szerszym zejściem na paliwo z kosza i dobraną mniejszą głowica spalającą i tutaj już kłopotów z zawieszaniem w koszu nie notuję a i popiół ładniejszy.
Sam zauważyłem że zejście w Pancerku ma wąskie gardło w podajnikach kotłow HEF widziałem dużo większe .Rynny Pancerpola nie ma na stronie firmy
nie wiem gdzie można ją podejrzeć .Generalne zastanawiałem się nad przeróbką zejścia i końcówki kosza ,chyba że można dokupić pasuje od innego podajnika .
Może lepiej zastosować inny podajnik dokupić pozostawić motoreduktor oraz przerobić-dopasować zejście od zasobnika do nowego podajnika .
Do sezonu grzewczego jeszcze trochę czasu ,a chciałbym zacząć palić miałem .
Może któryś od Defro czy inny podajnik z dużym zejściem są warte modernizacji .
Ważne żeby współpracował z kotłem http://eko-kotly.pl/media/catalog/product/cache/4/image/5e06319eda06f020e43594a9c230972d/g/i/gigar_rys_1_1.gif
Rakoczy Gigar 38kW dobrze dopalał gazy nie chcę wędzarni w domu .
Noszę się jeszcze z zamiarem wymiany sterownika z dojściem do internetu mam ST-37 .

Vld
07-07-2012, 19:14
a ile i czego spaliłeś w sezonie 2011/12?

animuss
07-07-2012, 19:37
Nie tak łatwo oszacować ale spróbujmy:
w śmieciuchu
2 przyczepy szóstki drewna bukowego
2200 kg zwykłego groszku
w nowym kotle
Groszku - 790 kg
reszty nie pamiętam ale do smieciucha pchałem co w ręce wpadnie :rolleyes:

zawijan
07-07-2012, 19:43
a po to żeby nikt nie zarzucił ze sobie wyniki "podrasowali"
ja też mogę stworzyć coś
potem otworzę swoje laoblatorium i sobie w tym swoim labolatorium coś przebadam
wyniki oczywiście będą rewelacyjne bo przecież jam ci to nie chwaląc się sprawił więc nie moze być inaczej
potem puszczę w świat jako cud techniki i jedynie słuszne rozwiązanie.

to tylko takie przypuszczenia moje które nie mają za zadanie sugerować czy zarzucać czegokolwiek komukolwiek.
pokazują tylko co może sobie człowiek pomyśleć gdy czyta że ktos coś zrobił i sam sobie to zbadał. a potem twierdzi że nie ma nic lepszego
takie opinie stają się subiektywne i nierzetelne niestety.

Widzisz Kolego
Być może Ty byś tak zrobił. Być może tym się różnimy.

To nie ja otworzyłem sobie swoje laboratorium, aby badać swoje wyroby. To jest jedno z nielicznych laboratoriów najwyższej klasy światowej.

Ani razu nie powiedziałem, że nasze rozwiązania to cud techniki i rozwiązania jedynie słuszne. Takie opinie przypisują mi często Ci, którzy swoich kotłów nie badają.

Nie musisz (i nikt nie musi) wierzyć w wyniki, które pokazałem. A Ty, jak chcesz, to możesz wierzyć wynikom tych badań, których nikt nie wykonał. Będziesz miał 100%-ową pewność, że są obiektywne i rzetelne.

I jeszcze zauważ (Ty i inni), że ja nigdy nie porównywałem, nie rankingowałem, ani nie oceniałem kotłów między sobą. Pisałem wyraźnie, że badam kocioł, palniki, sterownik, których jestem współtwórcą i podaję wyniki moich badań. Kto chciał, to wierzył. Kto nie chciał, nie musiał.

zawijan
07-07-2012, 19:49
1. A propos badań.
Ciepłomierz, którym badałeś kotły, miał zakres 1MW. Gdy badasz kocioł 15kW,
pracuje on na 1.5% zakresu z ogromnym błędem pomiaru. Dlatego zadałem Ci
kiedyś pytanie : czy nie zdarzyło Ci się, że sprawność kotła wyszła 120%?

A gdzieś Ty u mnie widział ciepłomierz? Nie stosowaliśmy nigdy ciepłomierza w swoich badaniach.
Nie. Nie zdarzyło mi się nigdy, że sprawność kotła wyszła ponad 100%.

Reszta Twojego postu, to bzdety nie warte uwagi, a co dopiero odpowiedzi. Więc nie odpowiadam.

zawijan
07-07-2012, 20:57
to, że nie wypada samemu oceniać własnych wyrobów jest dość jasne i oczywiste

A ja uważam, że wypada, jeśli się na nich zna.
Natomiast uważam, że nie wypada oceniać wyrobów, jeśli się na nich nie zna.

Jarecki79
07-07-2012, 21:43
Sam zauważyłem że zejście w Pancerku ma wąskie gardło w podajnikach kotłow HEF widziałem dużo większe .Rynny Pancerpola nie ma na stronie firmy
nie wiem gdzie można ją podejrzeć .Generalne zastanawiałem się nad przeróbką zejścia i końcówki kosza ,chyba że można dokupić pasuje od innego podajnika .
Może lepiej zastosować inny podajnik dokupić pozostawić motoreduktor oraz przerobić-dopasować zejście od zasobnika do nowego podajnika .
Do sezonu grzewczego jeszcze trochę czasu ,a chciałbym zacząć palić miałem .

Ważne żeby współpracował z kotłem
Rakoczy Gigar 38kW dobrze dopalał gazy nie chcę wędzarni w domu .
Noszę się jeszcze z zamiarem wymiany sterownika z dojściem do internetu mam ST-37 .

Jaką masz obecnie retortę pancerka w kotle?
tj. jakiej mocy 25kW czy 50kW?

To zejście z kosza i tak jest większe jak w brucerze, względnie suche miały węglowe schodzą z kosza bez problemu.
Nie pamiętam dokładnie nicku użytkownika obrotowego pancerka, który korzystał z miału węglowego.

Ten palnik, jak masz nowy - zostałbym przy ekogroszkach lub przeszedł na eko z węgla brunatnego.
Jak poważnie myślisz o przeróbce na miałowy,-to idzie to zrobić.
Ze starego zostaje motoreduktor, kosz zasypowy, rura podajnika do której przykręcony jest kosz.
Cała reszta jest wymienna na elementy z obrotówki.

Polecam Ci najpierw kontakt z firmą Pancerpol, p.Witold Galewski jest od spraw technicznych, powinien wiedzieć czy do Rakoczego robią jakąś wersję specjalną, czy wymiary są typowe. Później graty zamówić możesz albo u niego albo poleci Tobie odpowiedniego dostawcę.

animuss
07-07-2012, 22:23
Jaką masz obecnie retortę pancerka w kotle?
tj. jakiej mocy 25kW czy 50kW?

To zejście z kosza i tak jest większe jak w brucerze, względnie suche miały węglowe schodzą z kosza bez problemu.
Nie pamiętam dokładnie nicku użytkownika obrotowego pancerka, który korzystał z miału węglowego.

Ten palnik, jak masz nowy - zostałbym przy ekogroszkach lub przeszedł na eko z węgla brunatnego.
Jak poważnie myślisz o przeróbce na miałowy,-to idzie to zrobić.
Ze starego zostaje motoreduktor, kosz zasypowy, rura podajnika do której przykręcony jest kosz.
Cała reszta jest wymienna na elementy z obrotówki.

Polecam Ci najpierw kontakt z firmą Pancerpol, p.Witold Galewski jest od spraw technicznych, powinien wiedzieć czy do Rakoczego robią jakąś wersję specjalną, czy wymiary są typowe. Później graty zamówić możesz albo u niego albo poleci Tobie odpowiedniego dostawcę.
Mam 50 KW, a w Burnerze też takie małe jest zejście ?
Palnik pracował 3-4 miechy a palnik na brunatny da radę ogrzać chałupę w mroźne dni czy trzeba przygotować z tonę wysokokalorycznego opału .
Mam obawy ze w mroźne dni zostanę na lodzie (spanie w kotłowni) jak będzie się wieszać opał -miał .
cała reszta czyli to co jest w kotle było by do wymiany ? a rura ma wąskie gardło .
Powiem jeszcze że zauważyłem że obrotowa retorta w trakcie obracania podnosi się lekko w górę i nie podoba mi się jej praca nie za każdym razem to się dzieje ale coś takiego się robi miałem przypadek że się podnosiła i tak już została .Ten motylek to jakaś prowizorka co nią obraca.Może trafiłem na felerny motylek, za krótkie skrzydełka ma i nie przepycha retorty tak daleko że drugie skrzydełko musi jeszcze przepychać poza oś pionową motylka ząb retorty i wtedy ją podnosi .
Wolałbym mniejszą mechanizację ale skuteczniejszą -mniej awaryjną .

animuss
08-07-2012, 00:46
To zejście z kosza i tak jest większe jak w brucerze, .to czemu tak piszą
"Kosz wyposażony jest w ramkę pasującą do podajników firm takich jak Pancerpol,Elgomax,Stalkot lub ramkę większą pasującą do podajników firm Ardeo,Brucer itp."

Jarecki79
08-07-2012, 11:40
to czemu tak piszą
"Kosz wyposażony jest w ramkę pasującą do podajników firm takich jak Pancerpol,Elgomax,Stalkot lub ramkę większą pasującą do podajników firm Ardeo,Brucer itp."

Nie wiem.

Najmniejsze zejścia na paliwo z kosza ma brucer, mała oraz duża ekoenergia. Jest to prostokąt. Bardziej "seryjnym" i powtarzalnym wyrobem są produkty ekoenergii, bo mają przygotowane otwory montażowe kosza oraz mocujące do kotła....

Dalej masz zejścia z kosza takie jak w pancerpolu, elgomaxie, remo-komplexie, czy stalkocie przy klasycznym wykonaniu. Tak naprawdę to tzw standard pancerpola, aby nie było kłopotów z koszami zasypowymi. Pancerpol jako pierwowzór a dalej ramki mocujące do kotła są takie same w remo-komplex, elgomaxie.... nie pamiętam czy też w stalkocie

Dalej masz ogromne na tle pozostałych produktów zejście w palnikach ardeo serii azp-mż, azp-mr, azp-mrż. Tutaj jednak ramka mocująca do kotła jest dużo większa.

jack18
08-07-2012, 11:45
Mam 50 KW, a w Burnerze też takie małe jest zejście ?
.
Jest chyba największe ze wszystkich palników. (pomijajac tloki)

Jarecki79
08-07-2012, 11:46
Mam obawy ze w mroźne dni zostanę na lodzie (spanie w kotłowni) jak będzie się wieszać opał -miał .
cała reszta czyli to co jest w kotle było by do wymiany ? a rura ma wąskie gardło .
Powiem jeszcze że zauważyłem że obrotowa retorta w trakcie obracania podnosi się lekko w górę i nie podoba mi się jej praca nie za każdym razem to się dzieje ale coś takiego się robi miałem przypadek że się podnosiła i tak już została .Ten motylek to jakaś prowizorka co nią obraca.Może trafiłem na felerny motylek, za krótkie skrzydełka ma i nie przepycha retorty tak daleko że drugie skrzydełko musi jeszcze przepychać poza oś pionową motylka ząb retorty i wtedy ją podnosi .
Wolałbym mniejszą mechanizację ale skuteczniejszą -mniej awaryjną .

Zgłupiałem....
Masz zwykły palnik fajkowy, czy obrotówkę?

Obecna obrotówka ma solidny i mocny zabierak z grubego płaskownika, ma także w kolanie taki pierścień stalowy w którym chodzi końcówka ślimaka, aby nie wycierała kolana żeliwnego. Obecny sposób montażu pozwala na wymontowanie ślimaka bez większych zabaw.

Jak będziesz miał suchy miał, to nie będzie się zawieszał.
Przy dobrym brunatnym możesz bez problemu ogrzewać dom. Taki "lepszejszy" jest z kopalni Most-Komorany. U nich, tak jak u nas jest próba jakiejś standaryzacji, więc podjęto próby markowania węgli. My mamy np. ekorety, retopale a Czesi mają m.in. workowany Ecolatvek.

Jarecki79
08-07-2012, 11:51
Jest chyba największe ze wszystkich palników. (pomijajac tloki)

Nie znam wymiarów burnera, ale bardzo wielgaśne zejścia do tej pory były w ardeo, nigdzie nie widziałem większych. Dodatkowo w strefie kosza jest inne wykonanie ślimaka, aby zapobiegać wieszaniu się nawet wilgotnych miałów.
Chodzi o serię palników miałowych.
np. AZP-MRŻ http://ardeo.com.pl/files/image/ffgg.jpg

jack18
08-07-2012, 11:58
tu jest z wymiarowana fotka. Warto obejrzeć - http://zawijan.wordpress.com/burner-s-nowy-palnik/palnik-burner-s/

zawijan
08-07-2012, 11:59
Nie znam wymiarów burnera, ale bardzo wielgaśne zejścia do tej pory były w ardeo, nigdzie nie widziałem większych.

Wielgaśne...
Nie byłoby prościej podać jego wymiary?
Wymiary Burnera są tu:
http://zawijan.wordpress.com/burner-s-nowy-palnik/palnik-burner-s/

animuss
08-07-2012, 12:33
Zgłupiałem....
Masz zwykły palnik fajkowy, czy obrotówkę?

Obecna obrotówka ma solidny i mocny zabierak z grubego płaskownika, ma także w kolanie taki pierścień stalowy w którym chodzi końcówka ślimaka, aby nie wycierała kolana żeliwnego. Obecny sposób montażu pozwala na wymontowanie ślimaka bez większych zabaw.

Jak będziesz miał suchy miał, to nie będzie się zawieszał.
Przy dobrym brunatnym możesz bez problemu ogrzewać dom. Taki "lepszejszy" jest z kopalni Most-Komorany. U nich, tak jak u nas jest próba jakiejś standaryzacji, więc podjęto próby markowania węgli. My mamy np. ekorety, retopale a Czesi mają m.in. workowany Ecolatvek.

Mam takie kolano retorte i ten motylek-zabierak :
http://www.nowy.domer.pl/product/image/1859/kolano-50-mial.jpg
http://www.nowy.domer.pl/product/image/1817/wianek-50-mial.jpg
http://www.nowy.domer.pl/product/image/1875/krzyzak-50.jpg

i zabierak jak by jej nie dopychał po obrocie retorty jak ręcznie przesunę ją jeszcze z 3 mm to ją w następnej fazie obrotu pcha tylko poziomo jak tego nie zrobię to zabierak lekko ją unosi a dopiero przepycha ją poziomo.

Moze u mie tylko tak jest ale nie podoba mi się to.

animuss
08-07-2012, 13:11
tu jest z wymiarowana fotka. Warto obejrzeć - http://zawijan.wordpress.com/burner-s-nowy-palnik/palnik-burner-s/

to spora różnica u mnie przełyk w Pancerku 15 x 14 cm = 210 cm2 a z ramką 22 x 24 cm
W Ardeo na oko spora różnica nie ma nigdzie rysunku technicznego tylko uproszczony
https://docs.google.com/viewer?pid=bl&srcid=ADGEESgoiGOskHUL6p-eqSfexjHbDZNlYCqH4k7auYrlFSL7V8nTY-yYUKFLhs4n8YmuKPN_4OK10y9fvYLeqGkysS9TM-sT0SIK_HuG_MhyWyUShzkGTSaINv0mVhwKeU408bUCiCSv&q=cache%3A0M_b5MiTrnYJ%3Awww.hkslazar.pl%2Fpliki%2 Finstrukcja_obslugi_i_montazu_palnika_ardeo_71.pdf %20Palnik%20retortowy-mia%C5%82owy%20ardeo%20pdf&docid=67c1ca635cb4ce53b0faeec89d807dec&a=bi&pagenumber=20&w=717


Wielgaśne...
Nie byłoby prościej podać jego wymiary?
Wymiary Burnera są tu:
http://zawijan.wordpress.com/burner-s-nowy-palnik/palnik-burner-s/
W Burnerze jeszcze raz taki przełyk jak w Pancerku
18 x 25 cm = 450cm2

Chodzi o ten moment na pierwszym rysunku ząb retorty jest jeszcze przesunięty i zabierak przepycha ją jeszcze do góry a dopiero jak ją przesunie lekko pcha dalej poziomo i w dół .W dół oczywiście nie ma możliwości jej przesunąć .
http://img96.imageshack.us/img96/8059/30744702.png

miedz1
08-07-2012, 16:52
to spora różnica u mnie przełyk w Pancerku 15 x 14 cm = 210 cm2 a z ramką 22 x 24 cm
W Ardeo na oko spora różnica nie ma nigdzie rysunku technicznego tylko uproszczony
https://docs.google.com/viewer?pid=bl&srcid=ADGEESgoiGOskHUL6p-eqSfexjHbDZNlYCqH4k7auYrlFSL7V8nTY-yYUKFLhs4n8YmuKPN_4OK10y9fvYLeqGkysS9TM-sT0SIK_HuG_MhyWyUShzkGTSaINv0mVhwKeU408bUCiCSv&q=cache%3A0M_b5MiTrnYJ%3Awww.hkslazar.pl%2Fpliki%2 Finstrukcja_obslugi_i_montazu_palnika_ardeo_71.pdf %20Palnik%20retortowy-mia%C5%82owy%20ardeo%20pdf&docid=67c1ca635cb4ce53b0faeec89d807dec&a=bi&pagenumber=20&w=717


W Burnerze jeszcze raz taki przełyk jak w Pancerku
18 x 25 cm = 450cm2

Chodzi o ten moment na pierwszym rysunku ząb retorty jest jeszcze przesunięty i zabierak przepycha ją jeszcze do góry a dopiero jak ją przesunie lekko pcha dalej poziomo i w dół .W dół oczywiście nie ma możliwości jej przesunąć .
http://img96.imageshack.us/img96/8059/30744702.png
Sprawdź czy koronka jest prawidłowo wycentrowana.

zbigmaz01
08-07-2012, 17:17
W takim układzie jak to jest przedstawione na tych rysunkach to jakby zabierak był za krótki, lub koronka za wysoko osadzona. Zabierak po obrocie powinien już trafiać w kanał a nie ząb.

animuss
08-07-2012, 18:04
W takim układzie jak to jest przedstawione na tych rysunkach to jakby zabierak był za krótki, lub koronka za wysoko osadzona. Zabierak po obrocie powinien już trafiać w kanał a nie ząb.

Może niefortunnie narysowałem teraz może :
http://img39.imageshack.us/img39/1998/23097593.png

Andrzej_M_
08-07-2012, 18:10
,,,, Chodzi o ten moment na pierwszym rysunku ząb retorty jest jeszcze przesunięty i zabierak przepycha ją jeszcze do góry a dopiero jak ją przesunie lekko pcha dalej poziomo i w dół .W dół oczywiście nie ma możliwości jej przesunąć .



Ten zabierak powinien mieć taki kształt jak na rysunku poniżej.
Wtedy kierunek siły oddziaływania zabieraka na zazębienie retorty będzie inny.

124307

ps.
Jedynie duża siła tarcia pomiędzy zabierakiem a zazębieniem retorty może powodować wzrost siły skierowanej ku górze.

animuss
08-07-2012, 18:17
Ten zabierak powinien mieć taki kształt jak na rysunku poniżej.
Wtedy kierunek siły oddziaływania zabieraka na zazębienie retorty będzie inny.

124307

Dobrze kombinujesz tyko to jest oryginalny podajnik i " inżynierkowie " na pewno by na to wpadli .

Andrzej_M_
08-07-2012, 18:27
,,,, to jest oryginalny podajnik i " inżynierkowie " na pewno by na to wpadli .

A Ty zapewne uważasz, że wszystko wokół nas jest doskonałe.
Zawsze można coś poprawić lub wymyślić coś nowego.

animuss
08-07-2012, 18:52
A Ty zapewne uważasz, że wszystko wokół nas jest doskonałe.
Zawsze można coś poprawić lub wymyślić coś nowego.
Nie to coś innego u mnie jest spieprzone jest taki filmik w internecie jak retorta się obraca i nie widać że ją unosi .
http://www.youtube.com/watch?v=thZqWtNKuZk&feature=related

Ząb na retorcie musi przesunąć się prawie w oś zabieraka pionową żeby siła działająca na retortę pchała ją tylko do przodu tak jak tu :
http://img233.imageshack.us/img233/2306/38187734.png

może mam zabierak od mniejszej wersji albo niedoróbka którejś z cześć np .za krótko przycięty zabierak .

zbigmaz01
08-07-2012, 19:09
A może niezbyt się pali ? Pali się zbyt nisko, powstaje szlaka która przywiera do retorty i nie pozwala jej się obrócić, lub ma zbyt ciężko?

animuss
08-07-2012, 19:42
A może niezbyt się pali ? Pali się zbyt nisko, powstaje szlaka która przywiera do retorty i nie pozwala jej się obrócić, lub ma zbyt ciężko?

Tak chodzi na pusto bez opału :D

Vld
08-07-2012, 19:46
Moze u mie tylko tak jest ale nie podoba mi się to.

tak czy siak, liczę kolego, że uporasz się z tą koroną kupisz miał i zaprezentujesz na forum jak się pali.
Już mnie ciekawość zżera :D

zbigmaz01
08-07-2012, 20:14
Tak chodzi na pusto bez opału :D
To jeżeli bez opału i zabierak trafia w kanał, to dlaczego ją dźwiga?
Może dociążenie opałem nie pozwoli jej dźwignąć?
Może za długi zabierak i za dużo zębów retorty ciągnie na raz?
Tak tylko sobie wymyślam, ciekawostka :)

animuss
08-07-2012, 20:29
tak czy siak, liczę kolego, że uporasz się z tą koroną kupisz miał i zaprezentujesz na forum jak się pali.
Już mnie ciekawość zżera :D

Coś czuję że trzeba będzie wygospodarować trochę miejsca w kotłowni na łóżko jak nie usunę przyczyny podnoszenia korony podajnika .:lol2:

Vld
08-07-2012, 20:37
Coś czuję że trzeba będzie wygospodarować trochę miejsca w kotłowni na łóżko jak nie usunę przyczyny podnoszenia korony podajnika .:lol2:

musisz jakimś sposobem ustalić, czy ten palec jest za długi, czy za krótki i trafia na kolejny ząb.
Na moje oko, jak by był za długi, to podnosił by góra kilka mm, a jak za krótki to nawet o cm by ci te koronę do góry wypychał.
sprawdzałeś, czy nie ma na kolanie i koronie żadnych zadziorów?

miedz1
08-07-2012, 20:41
Coś czuję że trzeba będzie wygospodarować trochę miejsca w kotłowni na łóżko jak nie usunę przyczyny podnoszenia korony podajnika .:lol2:
Obejrzyj dokładnie ten filmik do którego podałeś link, chodzi o centrowanie paleniska. Przyczyną podnoszenia koronki jest właśnie jej niewycentrowanie.
Użytkuję taki palnik tylko mniejszej mocy, również miałem ten problem. Zadzwoniłem do Pancerpola i wszystko się wyjaśniło.

Vld
08-07-2012, 20:52
na właśnie, ta korona prawdopodobnie leży nie na kolanie tylko na talerzu zewnętrznym
spróbuj cały ten talerz razem z koroną umieść o kilka mm do góry

animuss
08-07-2012, 22:31
musisz jakimś sposobem ustalić, czy ten palec jest za długi, czy za krótki i trafia na kolejny ząb.
Na moje oko, jak by był za długi, to podnosił by góra kilka mm, a jak za krótki to nawet o cm by ci te koronę do góry wypychał.
sprawdzałeś, czy nie ma na kolanie i koronie żadnych zadziorów?

Dzięki twojej sugestii zajrzałem dzisiaj do niego .

animuss
08-07-2012, 22:33
Obejrzyj dokładnie ten filmik do którego podałeś link, chodzi o centrowanie paleniska. Przyczyną podnoszenia koronki jest właśnie jej niewycentrowanie.
Użytkuję taki palnik tylko mniejszej mocy, również miałem ten problem. Zadzwoniłem do Pancerpola i wszystko się wyjaśniło.

To przerabiałem kilka razy mam równe odległości

animuss
08-07-2012, 22:37
na właśnie, ta korona prawdopodobnie leży nie na kolanie tylko na talerzu zewnętrznym
spróbuj cały ten talerz razem z koroną umieść o kilka mm do góry
Leży na kolanie .

Już wiem co jest źle właśnie dzisiaj to odkryłem ,to wina producenta .
Zgadujcie gdzie jest błąd ,kto zgadnie stawiam mrożone piwo .
http://us.123rf.com/400wm/400/400/slidezero/slidezero0709/slidezero070900065/1686661-w-zimne-piwo.jpg

Wziąć kałacha i trza jechać do nich .

berdnard
09-07-2012, 08:21
Witam ja ten koszmar szczęśliwie przeżyłem rozgryzłem wade podnoszenia koronki ale nie usprawniłem zacierającej sie koncówki -ośki slimaka w gniezdzie kolana bo sie poprostu nie da-moje spostrzerzenia po 2 zimach spedzonych przy piecu-kotłowni-łóżka tam nie mialem oceniam na bardzo dobrą pułapke na myszy i na urzytkownika tego ustrojstwa nie będe sie rozpisywał nastepny podajnik jaki urzytkuje do dzis od wiosny 2011 roku to jest 6 z kolei i nie zamieżam zmieniac bo jestem mega zadowolony ze względu palenia tanszym i dostepnym dobrym miałem a nazywa sie burner-s 25kv pozdr

Jarecki79
09-07-2012, 09:20
nie usprawniłem zacierającej sie koncówki -ośki slimaka w gniezdzie kolana bo sie poprostu nie da

To się akurat da i zrobił to producent w bodajże ubiegłym roku.
Pamiętam jednak rozmowę z Tobą i Twoje przeróbki obrotówki i tego zabieraka jak też brucera :) :)

Jeżeli chodzi o obrotówki, to lepszy obrót zewnętrzny oraz lepszy sposób wyjścia paliwa do strefy spalania ma ardeo
Oni zresztą palniki obrotowe zgłaszali do ochrony patentowej, zgłoszenie WYN-378724 a przyznany numer ochronny w niedawnym czasie to 212368
Ochrona biegnie od 2006r.

animuss
09-07-2012, 09:57
To się akurat da i zrobił to producent w bodajże ubiegłym roku.
:) :)

W jaki sposób możesz powiedzieć .



Jeżeli chodzi o obrotówki, to lepszy obrót zewnętrzny oraz lepszy sposób wyjścia paliwa do strefy spalania ma ardeo
.

Bo obraca się cały talerz a za nim nic już nie ma .

Jarecki79
09-07-2012, 10:13
W jaki sposób możesz powiedzieć .

W starszych modelach ślimak przechodził przez kolano żeliwne i był kłopot z wycieraniem.

Ok. rok temu zrobiono taki rodzaj pierścienia z danego gatunku stali. Zmieniło to sposób wykonania żeliwa (odlew), zmieniło sposób demontażu oraz montażu ślimaka oraz stanowi jednocześnie podparcie, w którym ma pracować końcówka ślimaka już bez wycierania żeliwa. Użyto nazwy "tuleja kolana".

Jarecki79
09-07-2012, 10:14
Bo obraca się cały talerz a za nim nic już nie ma .

Obrót jest w obecnych modelach częściowy w lewo i prawo, talerz jest zewnętrzny a ślimak wypiętrza opał do strefy spalania przeciwzwojem zamiast dopychać do kolana.

animuss
09-07-2012, 10:18
W starszych modelach ślimak przechodził przez kolano żeliwne i był kłopot z wycieraniem.

Ok. rok temu zrobiono taki rodzaj pierścienia z danego gatunku stali. Zmieniło to sposób wykonania żeliwa (odlew), zmieniło sposób demontażu oraz montażu ślimaka oraz stanowi jednocześnie podparcie, w którym ma pracować końcówka ślimaka już bez wycierania żeliwa. Użyto nazwy "tuleja kolana".
I gdzie jest ta tuleja na stałe w kolanie nabijana jakaś dodatkowa pomiędzy zabierakiem i jego okrągłą końcówką wkładaną na ośkę ślimaka ,czy to ta co jest w zabieraku .

animuss
09-07-2012, 10:21
Obrót jest w obecnych modelach częściowy w lewo i prawo, talerz jest zewnętrzny a ślimak wypiętrza opał do strefy spalania przeciwzwojem zamiast dopychać do kolana.

Bo sterowany ruchem posuwistym prawo/lewo, brak jest przerwy pomiędzy retortą a zewnętrznym pierścieniem paleniska -lewe powietrze .

Jarecki79
09-07-2012, 12:48
I gdzie jest ta tuleja na stałe w kolanie nabijana jakaś dodatkowa pomiędzy zabierakiem i jego okrągłą końcówką wkładaną na ośkę ślimaka ,czy to ta co jest w zabieraku .

To wygląda jak ze stali kwasoodpornej i wsuwane jest w kolano po zewnątrz w taki wystający odlew z otworem, przez który wychodzi ślimak

Jarecki79
09-07-2012, 12:57
Chciałbym, skoro było zainteresowanie w jednym poście wkleić ramki na zejście paliw ze znanych mi palników.

Zaczynam od Ardeo, ramka jest dla palników AZP-MR, AZP-MRŻ, AZP-M, AZP-MŻ, czyli dla serii miałowych z obrotem lub bez
http://img407.imageshack.us/img407/1094/azpmgardzielzsypowawymi.jpg
Większego zejścia na paliwo, jak wspomniałem na żywo nigdy nie widziałem

Pancerpol dla swoich palników standard/duo/trio/rynnowy ma jedną ramkę i odpowiednio suche miały schodzą bez problemu:
http://img717.imageshack.us/img717/1598/ramkakoszawymiar.jpg

Typowy brucer czy ekoenergia mają najmniejsze ramki a opisywane są jako palniki stworzone dla paliw trudnych, szczególnie miałów.
Jak po tym forum wiadomo jest kłopot ze schodzeniem miałów wilgotnych oraz takich, gdzie jest duży procent drobnego uziarnienia
http://img560.imageshack.us/img560/9488/ekoenergiawymiarzejciak.jpg

Palnik dla naszego Skam-P Premium 12kW lub 17kW ma natomiast taką ramkę:
http://img411.imageshack.us/img411/5696/maewymiarzejciakosza.jpg
Nie notujemy kłopotów z zawieszaniem miału węglowego, wszystko z kosza schodzi a dodatkowo dobrane jest odpowiednio wielkością palenisko wraz ze strefą dopalania.

animuss
09-07-2012, 14:24
To wygląda jak ze stali kwasoodpornej i wsuwane jest w kolano po zewnątrz w taki wystający odlew z otworem, przez który wychodzi ślimak

A co byś zrobił będąc na moim miejscu wywalasz tyle "sałaty" a tu firma lub któryś pracownik robi jej sabotaż i pakuje do podajnika 50KW zabierak od podajnika 25KW i męczysz się z tym badziewiem kilkanaście miesięcy k........ k....... dopiero dochodzisz co jest z tym podajnikiem nie tak że podnosi retortę i blokuje -zrywa zawleczki i na koniec ślimaka .

zbigmaz01
09-07-2012, 15:36
A co byś zrobił będąc na moim miejscu wywalasz tyle "sałaty" a tu firma lub któryś pracownik robi jej sabotaż i pakuje do podajnika 50KW zabierak od podajnika 25KW i męczysz się z tym badziewiem kilkanaście miesięcy k........ k....... dopiero dochodzisz co jest z tym podajnikiem nie tak że podnosi retortę i blokuje -zrywa zawleczki i na koniec ślimaka .W takiej sytuacji jak piszesz to opału poszło ci w diabły dość sporo. Samo czyszczenie, wybieranie i rozpalanie, do tego zmiany parametrów bo może one złe? Też by mnie trafiło. Jakaś rekompensata była by odpowiednia :)

berdnard
09-07-2012, 17:26
Witam to co tu jest pisane to nie jest wszystko ja znam inne minusy tego użądzenia w koncu to jest forum żeby informować urzytkowników to co jest dobre a co złe wiem że sie narażam ale ja pisze prawde ja to przeżyłem i umie innemu urzytkownikowi przekazac co go czeka i nie mam z tego żadnych korzysci jedynie satysfakcje że ktos mi powie dziekuje pozdr

zbigmaz01
09-07-2012, 18:11
berdnard jestem tego samego zdania i na takich samych warunkach. Co się dowiedziałem od ludzi, co wyczytałem lub czego się nauczyłem to tym się dzielę i też jak ty jedynie dla satysfakcji. Jestem jednak bardzo młodym palaczem, lecz nie młody wiekiem :)

animuss
09-07-2012, 22:59
W takiej sytuacji jak piszesz to opału poszło ci w diabły dość sporo. Samo czyszczenie, wybieranie i rozpalanie, do tego zmiany parametrów bo może one złe? Też by mnie trafiło. Jakaś rekompensata była by odpowiednia :)
Jutro zadzwonię do firmy .

SUSPENSER
09-07-2012, 23:41
cieszę się, że będziesz kolejnym oświeconym :)

zwróć szczególną uwagę na jego montaż, nie pomyl, bo są na zasilanie i za powrót. Przetwornik zamontuj na prostym odcinku rurki, najlepiej w poziomie. Do czujnika powrotu dokup albo specjalny trójnik z gniazdem, albo kup przejściówkę z 1/2' na M10x1. Czujnik musi być zanurzony w strumieniu wody nie może być przylgowo. No i kup ten z większym przepływem 1,5 m3/h, by stwarzał mniejsze opory dla pompy. możesz też go zainstalować na bypassie jak pompę co, tylko zamiast zaworu różnicowego zwykły kulowy większej średnicy. Na czas pomiarów zamykasz i całość leci przez przetwornik.
Pozdrawiam

Dzięki za rady - planuję wziąć się za to w Sierpniu podczas urlopu ;)

zawijan
10-07-2012, 07:16
Pancerpol dla swoich palników standard/duo/trio/rynnowy ma jedną ramkę i odpowiednio suche miały schodzą bez problemu:


Typowy brucer czy ekoenergia mają najmniejsze ramki a opisywane są jako palniki stworzone dla paliw trudnych, szczególnie miałów.
Jak po tym forum wiadomo jest kłopot ze schodzeniem miałów wilgotnych oraz takich, gdzie jest duży procent drobnego uziarnienia


Palnik dla naszego Skam-P Premium 12kW lub 17kW ma natomiast taką ramkę:
Nie notujemy kłopotów z zawieszaniem miału węglowego, wszystko z kosza schodzi a dodatkowo dobrane jest odpowiednio wielkością palenisko wraz ze strefą dopalania.

Jak zwykle bardzo dokładne, obiektywne opisy.

Mam jeszcze kilka pytań:

1. Nie napisałeś, jak Pancerpol radzi sobie „ze schodzeniem miałów wilgotnych oraz takich, gdzie jest duży procent drobnego uziarnienia”.
Nie wiesz, jak? Czy zapomniałeś o tym napisać?

2. Nie napisałeś, czy w brucerze czy ekoenergii „odpowiednio suche miały schodzą bez problemu”.
Nie wiesz, jak? Czy zapomniałeś o tym napisać?

3. Napisałeś, że w palniku dla waszego Skam-Pa „nie notujecie kłopotów z zawieszaniem miału węglowego, wszystko z kosza schodzi”. Czy należy rozumieć, że „wszystko” to znaczy „odpowiednio suche miały oraz miały wilgotne oraz takie, gdzie jest duży procent drobnego uziarnienia”?

4. Rozumiem też, że inne palniki nie są Ci znane. Czy może już nie ma innych palników?

5. W związku z tym:
Czy najlepszy jest otwór zsypowy o wymiarach 15x18,5cm (szerokość x długość)?
Czy otwór większy będzie jeszcze lepszy, czy już nie?

Jarecki79
10-07-2012, 09:24
Zawijan jak zawsze Twój komentarz to takie pitu-pitu

Jakie dziury na zejście paliwa są w palnikach - każdy widzi.

Sam do obrotówek nie jestem przekonany, o czym wielokrotnie pisałem, z tej dziury co w pancerku schodzą jednak miały, bo badaliśmy to na ich rynnie.
Powinny być suche, ale większa zawartość drobniejszego sortu nie przeszkadza.
Preferuję palniki bez obrotu, mimo pewnych wad (a mają je wszystkie palniki) wolę od obrotówek małą ekoenergię czy palnik azp-mż bez obrotu z przeciwzwojem w koszu oraz przeciwzwojem w palenisku.....

Skoro jednak kolega ma palnik obrotowy, to należy kontaktować się z producentem,celem usunięcia wady (każdy ma prawo popełnić błąd), bo ten palnik jak najbardziej może spalać miał węglowy.

O brucerze czy ekoenergii było już tak dużo pisane, że każdy ma to wyryte na pamięć, że dobre, suche miały z małą zawartością drobnej frakcji schodzą, nawet sebsa o miałach dopiero co pisał.... zobacz na własny blog, co pisałeś.....

W palniku u nas zejdą lekko wilgotne miały oraz takie z większą zawartością drobnej frakcji.

Oczywiście,że wszystkich palników na rynku nie znam. Spora jednak część ma podobne otwory na zejście paliwa jak pancerek, bo stało się to niejako standardem rynkowym ze względu na ilości palników pancerka na rynku. Wymienić tu można elgomaxy, remo-komplexy, stalkoty, ekocentry.... W sporej części palników także wymiar ramki mocującej do kotła jest taki sam jak w pancerku.

NIE MNIEJ, TRZEBA PODKREŚLIĆ, że w każdym palniku należy stosować SUCHY OPAŁ, o czym również wielokrotnie było pisane.

zawijan
10-07-2012, 09:37
Zawijan jak zawsze Twój komentarz to takie pitu-pitu...

Jakie pitu-pitu...?

Po prostu chcę Ci tu ustawić poprzeczkę nieco wyżej, niż stawiają niejakiemu Pieklorzowi na forum.info-ogrzewanie. Nic więcej. Lubię to forum.

Jarecki79
10-07-2012, 09:48
Jak zwykle nic nie wnoszącymi postami rozwala się bardziej istotne informacje.

Odbiję piłeczkę w drugą stronę.

Skoro juz tyle lat prowadzisz "słynne testy eksploatacyjne" ogniwa z brucerem a ostatnio burnerem, to dlaczego nie podajesz jaki miał można wrzucać do brucera, jak duża może być jego wilgotność, aby się nie wieszał i jaka zawartość % frakcji do 5mm może być w koszu zakładając suchy opał, aby ten schodził?

Może potrafisz podac konkretne nazwy kopalni lub miałów, które się do brucera nadają - wówczas napiszesz coś pożytecznego dla wszystkich uzytkowników.

zawijan
10-07-2012, 09:51
Jak zwykle...

Coś Cię ubodło? Czy jak?

Jarecki79
10-07-2012, 10:00
Coś Cię ubodło? Czy jak?

Umiesz odpowiadać na pytanie, czy nadal będziesz pierdoły wypisywać?
Z chęcią od p.konstruktora usłyszę konkretne odpowiedzi, może wreszcie te długotrwałe testy coś pożytecznego przyniosły?
Może się chociaż dowiemy, jakie to "trudne paliwa" można spalić w brucerze, bo coś w praktyce się ludziom miały wieszają... albo wylatują gigantyczne spieki
Może poznamy graniczną wilgotność czy %zawartość frakcji do 5mm gwarantująca schodzenie paliwa na ślimak bez zawieszania?

Zadowoliłaby mnie liczba chociaż 5nazw miałów oraz kopalni, gdzie na 100% można to zastosować do brucera bez większych kłopotów z przywieszaniem paliwa oraz gwarancją poprawnego spalania bez mega spieków z zachowaniem przyzwoitej sprawności.
Pomińmy klasyfikowany Eko-Fins oraz Borutę.

zawijan
10-07-2012, 10:14
Z chęcią od p.konstruktora usłyszę konkretne odpowiedzi...

To Ty tego jeszcze nie wiesz? Tyle lat sprzedaży kotłów i palników, tyle lat doświadczenia... To co Ty oferujesz klientom?
Złóż zamówienie - przedstawimy Wam ofertę. Zbadamy dla Was wszystko, co zechcecie.

Jarecki79
10-07-2012, 10:21
To Ty tego jeszcze nie wiesz? Tyle lat sprzedaży kotłów i palników, tyle lat doświadczenia... To co Ty oferujesz klientom?
Złóż zamówienie - przedstawimy Wam ofertę. Zbadamy dla Was wszystko, co zechcecie.

Czyli tyle wiesz po latach wielkich badań, dalszą dyskusje uważam za bezcelową i nic nie wnoszącą, puste gadanie.

Nie potrafisz jako współtwórca podać nawet nazw kilku miałów nadających się do brucera, smutne.

zawijan
10-07-2012, 10:53
Czyli tyle wiesz po latach wielkich badań, dalszą dyskusje uważam za bezcelową i nic nie wnoszącą, puste gadanie.
Nie potrafisz jako współtwórca podać nawet nazw kilku miałów nadających się do brucera, smutne.

Zapytaj użytkowników. Oni wiedzą jeszcze lepiej ode mnie.
Wszystkie miały nadają się do brucera. MIAŁY! Nie świństwa, sprzedawane przez sprzedawców kombinatorów.
WSZYSTKIE MIAŁY! Jednak miał miałowi nie równy. Nie można oczekiwać, aby każdy spalał się tak samo.
Chyba, że Ty wiesz co innego.

Jarecki79
10-07-2012, 10:58
Spróbuję grzecznie po raz ostatni....

Userzy palą borutą oraz eko-finsem, jest tez kilku stosujących z powodzeniem no-name z lokalnych składów, jest też kilku, gdzie miał się wiesza i jest kicha.

Pytanie jest takie:
Czy możesz podać kilka, choćby nawet 2 miały, których jestes pewien pod względem pochodzenia, tj. kopalnia i jakieś dane tego miału.
Robisz różne badania, dostajesz na nie opał, który musicie sprawdzić.

Czy potrafisz zatem z pamięci podac konkretny miał, który z pewnością się do brucera nadaje? (pomijam oszustwa na składnicach, gdzie jako miał sprzedawany jest sam "piasek")

zawijan
10-07-2012, 11:35
Spróbuję grzecznie po raz ostatni....

Nie próbuj. Przestań.

A skąd ja mogę to wiedzieć, co w tej chwili jest w której kopalni?
A na składach - to już całkiem...
Bądź logiczny.

animuss
10-07-2012, 11:48
Jutro zadzwonię do firmy .

Dzwoniłem do Pancerka i wyszła z tego lipa ,zabieraki są takiej samej długości 14cm obydwa 50KW ma podcięcia skrzydełek od kolana , 25KW od zewnątrz , a retorta obrotowa ma troszkę dłuższe zęby w 50 KW .
Nic z tego nie będzie zabierak jest dobry a dopóki nie ustalę przyczyny to będzie tak jak jest .
Generalne czepili się tego centrowania i tu doszukują się przyczyny .

miedz1
10-07-2012, 11:56
Bo to może być przyczyna, centrowania nie wykonasz prawidłowo ani nie ocenisz czy jest prawidłowe bez wymontowania palnika na zewnątrz kotła.

Vld
10-07-2012, 11:56
Dzwoniłem do Pancerka i wyszła z tego lipa ,zabieraki są takiej samej długości 14cm obydwa 50KW ma podcięcia skrzydełek od kolana , 25KW od zewnątrz , a retorta obrotowa ma troszkę dłuższe zęby w 50 KW .
Nic z tego nie będzie zabierak jest dobry a dopóki nie ustalę przyczyny to będzie tak jak jest .
Generalne czepili się tego centrowania i tu doszukują się przyczyny .

moim zdaniem korona nie powinna dotykać kolana, tylko opierać się na talerzu. Zobacz czy pomiędzy zębami korny są ślady tarcia tego zabieraka.
Wytnij sobie jakieś blaszki ok 2 mm wsadź miedzy koronę i kolano od wewnątrz i tak ustaw talerz by można było swobodnie wyjąć dystansowe blaszki.

ps: a w następnym wcieleniu rozejrzy się za dobrym tłokiem :)

animuss
10-07-2012, 12:10
moim zdaniem korona nie powinna dotykać kolana, tylko opierać się na talerzu. Zobacz czy pomiędzy zębami korny są ślady tarcia tego zabieraka.
Wytnij sobie jakieś blaszki ok 2 mm wsadź miedzy koronę i kolano od wewnątrz i tak ustaw talerz by można było swobodnie wyjąć dystansowe blaszki.

ps: a w następnym wcieleniu rozejrzy się za dobrym tłokiem :)

Najlepsze jest to że w nowszych podajnikach nie ma po bokach 4 śrub centrujących , tylko jest cienki pierścień samocentrujący naspawany na komorze u mnie tak jest więc co mam wycentrować ?
Ślady tarcia zabieraka na koronie są około 12mm

Nie będę czekał do następnego wcielenia .

Vld
10-07-2012, 12:35
Najlepsze jest to że w nowszych podajnikach nie ma po bokach 4 śrub centrujących , tylko jest cienki pierścień samocentrujący naspawany na komorze u mnie tak jest więc co mam wycentrować ?
Ślady tarcia zabieraka na koronie są około 12mm

Nie będę czekał do następnego wcielenia .

napisz w którym miejscu są te ślady, tak jak w kółeczku zielonym, czy tak jak w kółeczku czerwonym