PDA

Zobacz pełną wersję : RANKING KOTŁÓW NA EKO GROSZEK



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 [53] 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92

czp01
11-08-2012, 07:51
Dwukrotnie wyższa sprawność czyli coś koło 160 % przyjmując, że nasze kotły mogą mieć do 80 % sprawności - dobre.
Ciekawi mnie jednak jak wygląda palnik czy tez ruszt na którym odbywa się proces spalania - może jest jakiś użytkownik takiego kotła i się podzieli swoimi spostrzeżeniami :)

animuss
11-08-2012, 07:57
Dwukrotnie wyższa sprawność czyli coś koło 160 % przyjmując, że nasze kotły mogą mieć do 80 % sprawności - dobre.
Ciekawi mnie jednak jak wygląda palnik czy tez ruszt na którym odbywa się proces spalania - może jest jakiś użytkownik takiego kotła i się podzieli swoimi spostrzeżeniami :)
Porównując zasyp "zwykłego" kotła na ekogroszek do 7 dni ten ma 1 zasyp spala się od 7 do 14 dni ,czyli sprawność coś koło 160 % :)
napisane że drewno do 1 metra długości tam włazi !

Jarecki79
11-08-2012, 08:11
Tse... ciekawe rzeczy wynajdujesz animuss, przynajmniej takiego jeszcze mało kto widział.
Interesujące ;)

Sterownik dwustanowy Master z DK System, ostatnio go opisałem w skrócie....

animuss
11-08-2012, 08:46
Nie, to co piszesz to sprawa naturalna jak zetnie zawleczkę.
Sa jednak przy tłokach mechanizmy pozwalające na odwrócenie pracy tłoka, jak przy szczelinie coś przyblokuje, taki dwukierunkowy ruch tłoka obsługuje m.in. Tango i chyba menuet Fostera. Nie wiem, czy ta opcja nie jest też czasem przy titanicu. Jak jest blokada, to autmatycznie włączają się obroty wsteczne i jest kilka razy podejmowana próba ruchu w tył i przód, bo może element obcy ułoży się inaczej i przejdzie, w innym wypadku wywala alarm pozycjonowania tłoka.

Na podobna modłę w jednym typie palnika ślimakowego wymyślono przy konkretnej przekładni taki dynks, który blokuje się na mniejszej sile niż zerwanie zawleczki i piszczy, podchodzisz wówczas do silnika i przełączasz pstryczek na obroty wsteczne, sęk w tym,że to może chodzić do tyłu póki nie wyłączysz a to już jest szkodliwe przy retortach.
A to się przydaje do czegoś pożytecznego ? 200zł a na aledrogo 250zł
Sterownik cofania podajnika (ślimaka) kotła .
http://sterowniki.co/sklep/files/Fx10.JPG
http://sterowniki.co/sklep/?7,sterownik-cofania-podajnika-(slimaka)-kotla-fx10

SUSPENSER
11-08-2012, 08:50
artur ma rację
piec heitz polecam z doświadczenia własnego
12 kw spokojnie starczy na taki domek

Napisz jeszcze w czym jest lepszy od RBR bo jestem ciekaw.

animuss
11-08-2012, 09:18
Tse... ciekawe rzeczy wynajdujesz animuss, przynajmniej takiego jeszcze mało kto widział.
Interesujące ;)

Czy jak by dorobił sobie taką kopułę napowietrzającą nad palnikiem to proces spalania będzie efektywniejszy ?
http://www.junkers.com/de/media/bilder/presse/6111-2_Suprapellets-Kessel_Unterschubfeuerung_beschriftet.jpg

Jarecki79
11-08-2012, 09:22
Możliwe, ale równie dobrze może być odwrotnie (nadmiar powietrza)..

Ciekawe z czego to jest wykonane i czy jest stale napowietrzane, czy dobrze została dobrana ilość powietrza wtórnego do tej strefy górnej.
Jak ten materiał reaguje na wysokie temperatury.
Wygląda jednak ciekawie :)

To jednak jakaś konstrukcja na pellet z dodatkowym mechanizmem odpopielania

Na naszym rynku pod względem głównego kształtu podajnika przypomina to retorty skośne, których głównym paliwem jest węgiel.

Ogólnie mam mieszane uczucia odnośnie spalania pelletu w konstrukcjach opartych na retortach.

animuss
11-08-2012, 09:29
Możliwe
Ciekawe z czego to jest wykonane i czy jest stale napowietrzane, czy dobrze została dobrana ilość powietrza wtórnego do tej strefy górnej.
Jak ten materiał reaguje na wysokie temperatury.
Wygląda jednak ciekawie :)

To jednak jakaś konstrukcja na pellet z dodatkowym mechanizmem odpopielania

Na naszym rynku pod względem głównego kształtu podajnika przypomina to retorty skośne, których głównym paliwem jest węgiel.

Ogólnie mam mieszane uczucia odnośnie spalania pelletu w konstrukcjach opartych na retortach.
A dodatkowy mały ślimak pozycja (2) porcjujący ,kruszący węgiel czy miał ,który w mniejszej ilości przesuwając się rozluźniony nie zapychał -zrywał by ślimaka ?

Jarecki79
11-08-2012, 09:34
Ta pozycja 2 to nie jest ślimak, takie coś stosuje się przy kilku konstrukcjach pelletowych. Dla pelletu to się sprawdzi, dla węgla niekoniecznie...
To najczęściej jest rodzaj zębatki, bębna lub tzw celek. To ma wpływ na separowanie paliwa typu pellet dla podwyższenia bezpieczeństwa dotyczącego cofki płomienia.

Taki palnik coś na ten wzór był w dystrybuowanym w Polsce kotle Thermostahl. Oni to chyba nazywali ślimakiem kaskadowym napędzanym jedną przekładnią, ale rodzielonym dwoma poziomami poprzez napęd przek koła zębate i łańcuch, z jednej przekładni napędzano prace dwóch ślimaków, górnego i dolnego.

animuss
11-08-2012, 09:41
Ta pozycja 2 to nie jest ślimak, takie coś stosuje się przy kilku konstrukcjach pelletowych. Dla pelletu to się sprawdzi, dla węgla niekoniecznie...
To najczęściej jest rodzaj zębatki, bębna lub tzw celek. To ma wpływ na separowanie paliwa typu pellet dla podwyższenia bezpieczeństwa dotyczącego cofki płomienia.

Taki palnik coś na ten wzór był w dystrybuowanym w Polsce kotle Thermostahl. Oni to chyba nazywali ślimakiem kaskadowym napędzanym jedną przekładnią, ale rodzielonym dwoma poziomami poprzez napęd przek koła zębate i łańcuch, z jednej przekładni napędzano prace dwóch ślimaków, górnego i dolnego.
Dla pelletu domyślałem się ze to przeciwpożarowo ten slimaczek ,ale do węgla takie porcjowanie zsynchronizowane na jednej przekładni nie pozwalało by do zbijania się opału przesuwającego się podajnikiem ,czemu w podajnikach węglowych nie stosuje się zagęszczenia ślimaka w początkowej części podajnika ? pozycja ( 4 ) Brak podwójnego ślimaka jego scianki w końcowej strefie rozluźnił by przesuwany opał .

SUSPENSER
12-08-2012, 10:02
Zamontowałem wczoraj ciepłomierz - koszt materiałów [półśrubunek, redukcje, nypel] i ciepłomierza ok. 100 zł - link do aukcji:

http://allegro.pl/cieplomierz-supercal-539-licznik-ciepla-i2530939171.html

nie wiem dlaczego w opisie są jako 1/2 " skoro ma przyłącze 3/4 "

Czas montażu ok. 4 godziny [na powrocie pomiędzy zaworem od strony instalacji a wejściem do kotła] - chyba nieźle jak na amatora ;)

Polecam innym do kontroli swoich kotłów i węgla.

animuss
12-08-2012, 10:48
Zamontowałem wczoraj ciepłomierz - koszt materiałów [półśrubunek, redukcje, nypel] i ciepłomierza ok. 100 zł - link do aukcji:

http://allegro.pl/cieplomierz-supercal-539-licznik-ciepla-i2530939171.html

nie wiem dlaczego w opisie są jako 1/2 " skoro ma przyłącze 3/4 "

Czas montażu ok. 4 godziny [na powrocie pomiędzy zaworem od strony instalacji a wejściem do kotła] - chyba nieźle jak na amatora ;)

Polecam innym do kontroli swoich kotłów i węgla.
Zgodnie z mierzalnymi przepływami min/średni/max jest to jednak 1/2 " dla mnie za mały zkryzuje mi instalację musiał bym najmarniej ze 4 szt dać.
Przyłącza 3/4 " żeby zwiększyć dokładność pomiaru .

Vld
12-08-2012, 11:24
nie znasz przecież jaki przepływ przez kocioł jest w twojej instalacji, to na jakiej podstawie twierdzisz, że zdławi ci instalacje?
1,5 m3/h przy delcie 20C np zasilanie 70C powrót 50C potrafi przenieść ok 35 kW
Twoje zapotrzebowanie bywa większe?

trochę pogmerałem w twoich postach
i tak masz 450m2 ocieplone 12 cm styro
to tak pi x oko 6,5 kW przy 0C i niecałe 13 kW przy - 20C

stwierdzam nieśmiało, że w zupełności by ci wystarczyło 1,5 m3/h przepływu, a jak byś jeszcze wpiął go w obieg kotłowy z pompą kotłową, to byłbyś prawie szczęśliwym człowiekiem :P
Pozdrawiam

animuss
12-08-2012, 14:34
nie znasz przecież jaki przepływ przez kocioł jest w twojej instalacji, to na jakiej podstawie twierdzisz, że zdławi ci instalacje?
1,5 m3/h przy delcie 20C np zasilanie 70C powrót 50C potrafi przenieść ok 35 kW
Twoje zapotrzebowanie bywa większe?

trochę pogmerałem w twoich postach
i tak masz 450m2 ocieplone 12 cm styro
to tak pi x oko 6,5 kW przy 0C i niecałe 13 kW przy - 20C

stwierdzam nieśmiało, że w zupełności by ci wystarczyło 1,5 m3/h przepływu, a jak byś jeszcze wpiął go w obieg kotłowy z pompą kotłową, to byłbyś prawie szczęśliwym człowiekiem :P
Pozdrawiam
A ja nieśmiało powiem że liczysz samo zapotrzebowanie a to nie tędy droga ,jest za mały ,nie wiozłeś pod uwagę że przy takiej ilości podłogówki 1,5 m3/h przepływu to za mało .
Powiem tylko że jedna z pomp 25-60 pracuje na III biegu i to powinno ci wystarczyć :P

Vld
12-08-2012, 14:49
niestety nie wystarcza mi to :)
w podłodze możesz mieć i 100m3/h na 20 pompach, ale przez kocioł nie idzie ci więcej niż 1,5 m3/h
druga sprawa pompa 25-60 na III równie dobrze może mieć 3 m3/h jak i 0,3 m3/h w zależności od oporów przepływu, których też niestety nie znasz

animuss
12-08-2012, 15:15
niestety nie wystarcza mi to :)
w podłodze możesz mieć i 100m3/h na 20 pompach, ale przez kocioł nie idzie ci więcej niż 1,5 m3/h
druga sprawa pompa 25-60 na III równie dobrze może mieć 3 m3/h jak i 0,3 m3/h w zależności od oporów przepływu, których też niestety nie znasz

Idzie więcej bo nie grzeję na założonych przez Ciebie parametrach .Niestety u mnie opory przepływy są bardzo małe duże średnice rur zadbałem o to ,sama pompa podłogówki pobiera przed mieszaczem więcej , licząc procentowo ustawienie na mieszaczu.Nie montuje niestety żadnych świństw w instalacji najmniejszy mieszacz tu ma kV 7,0

Dopisałem pomyliłem się najmniejszy mieszacz to KV 8,0

animuss
12-08-2012, 15:41
Chciałbym żebyście dobrali kocioł ,mam tu obliczenia -gotowca z dobranym kotłem nie powiem ile kW
Zapotrzebowanie ciepła :
Qco. -71,0 kW
Qco..-4,5 kW
Qco.bud.gosp. -7,0 kW
Qwent. 14,0 kW
Qcwu. 25,0 kW
-----------------------------------------
razem 122,0 kW
A to kocioł do doboru tylko moc .
SAS GRO-ECO na paliwo stale z autom. nawęglaniem
paliwem postaw. tj. węgiel kamienny groszek 5-25 mm
Z dodatkowym rusztem do spalania paliw zastępczych np. drewna
Ciekawe co z tego wyjdzie . :)

animuss
12-08-2012, 16:04
Znalazłem kocioł co ma kupę bajerów, naklejek ,napisów , drzwiczek więcej niż regał z podajnikiem na zasobniku na dole jest czarna klapa -drzwiczki do czegoś a nad nią rączka jak do otwierania spadochronu :) do czego to zrobiono ?jak się odkręci to przecież wyleci opał .I ma takie małe drzwiczki na tych dolnych z dostępem do popielnika ,jeszcze owiewkę nad ostatnimi górnymi drzwiczkami .
http://img15.allegroimg.pl/photos/oryginal/24/92/41/58/2492415866

minertu
12-08-2012, 16:26
Zapewne jak ja odkręcisz to masz gotowy zsyp opału z kosza zasypowego do załóżmy wiadra.
Rączka jak widać służy do podtrzymania zsypu kiedy nie jest używany.

animuss
12-08-2012, 16:34
Zapewne jak ja odkręcisz to masz gotowy zsyp opału z kosza zasypowego do załóżmy wiadra.
Rączka jak widać służy do podtrzymania zsypu kiedy nie jest używany.
Może jest taka też z tyłu i targa się kosz na podajnik .A reszta do czego ?

tak masz rację w powiększeniu widać ma boki podgięte i po otwarciu powstaje rynna do szybkiego opróżnienia opału . dlatego tak grubo wygląda

minertu
12-08-2012, 16:38
Możliwe,że i tak to jest jak piszesz.Ale zapewne to szare to jest zsyp na opał bo inaczej po co by to było?

animuss
12-08-2012, 16:41
Możliwe,że i tak to jest jak piszesz.Ale zapewne to szare to jest zsyp na opał bo inaczej po co by to było?
A tam są jeszcze takie małe drzwiczki na tych dolnych z dostępem do popielnika

minertu
12-08-2012, 16:44
Możliwe,że i tak to jest jak piszesz.Ale zapewne to szare to jest zsyp na opał bo inaczej po co by to było?
To zapewne do palenia tradycyjnego lub pod wentylator.

animuss
12-08-2012, 16:47
Możliwe,że i tak to jest jak piszesz.Ale zapewne to szare to jest zsyp na opał bo inaczej po co by to było?
To zapewne do palenia tradycyjnego lub pod wentylator.

Czyli zamieniasz wentylator z podajnika na drzwiczki a klapkę przykręcasz tam gdzie wisiał wentylator i kocioł działa dalej na ruszcie awaryjnym ale ze sterownikiem i wentylatorem poza podajnikiem? odkręcasz tą klapę z rynną do szybkiego opróżniania spuszczasz opał ładujesz go wiadrami na ruszt awaryjny podpalasz i idziesz do domu.

Sorry że tak dopisuję ale myśl się dopiero tworzy a nie chcę napakować więcej postów .

minertu
12-08-2012, 16:51
Można i tak ale wtedy trzeba by zaślepić podajnik z góry paleniska.Defro takie zaślepki ma w wyposażeniu.

animuss
12-08-2012, 16:57
Można i tak ale wtedy trzeba by zaślepić podajnik z góry paleniska.Defro takie zaślepki ma w wyposażeniu.
To kawał blachy żeby popiół się nie sypał do podajnika ,zresztą jak jest zawalony opałem nie dopalonym to też nic się nie stanie .

minertu
12-08-2012, 17:05
To kawał blachy żeby popiół się nie sypał do podajnika ,zresztą jak jest zawalony opałem nie dopalonym to też nic się nie stanie .

Kładzie się ja luzem na dyszę palnika.To tylko zaślepka.Podejrzewam,że służy do palenia na ruszcie.Nie chodzi o popiół ale o ciąg powietrza przez kanały powietrzne z podajnika.

animuss
12-08-2012, 17:10
Kładzie się ja luzem na dyszę palnika.To tylko zaślepka.Podejrzewam,że służy do palenia na ruszcie.Nie chodzi o popiół ale o ciąg powietrza przez kanały powietrzne z podajnika.

Małe przeróbki można zrobić ale mogą się przydać ,na ciężkie czasy .
Po śmieciuchu pozostał mi sterownik z wentylatorem ,który można założyć na drzwiczki taki :

http://www.metrixab.pl/foto_dane/foto/maxi/342_0_e3c5bf0bd0a79f2283e0d8c05c813e3c.jpg
10 lat chodził bezawaryjnie czasami oskrobałem mu łopatki bo miał grubo pyłu.

Vld
12-08-2012, 17:34
licząc procentowo ustawienie na mieszaczu
trudno mi dalej dyskutować, bo nie znam takiej miary oporów hydraulicznych
jedni podają w kPa inni w metrach słupa wody, a tu % otwarcia zaworu liczony od jego Kv ...


Chciałbym żebyście dobrali kocioł ,mam tu obliczenia -gotowca z dobranym kotłem nie powiem ile kW
Zapotrzebowanie ciepła :
Qco. -71,0 kW
Qco..-4,5 kW
Qco.bud.gosp. -7,0 kW
Qwent. 14,0 kW
Qcwu. 25,0 kW
-----------------------------------------
razem 122,0 kW


już masz 122, weź poprawkę na sprawność, komin, paliwo, spieki, umiejętności palacza, fazy księżyca itd...
bez kotła 200kW raczej bym nie podchodził.

animuss
12-08-2012, 17:46
trudno mi dalej dyskutować, bo nie znam takiej miary oporów hydraulicznych
jedni podają w kPa inni w metrach słupa wody, a tu % otwarcia zaworu liczony od jego Kv ...
uż masz 122, weź poprawkę na sprawność, komin, paliwo, spieki, umiejętności palacza, fazy księżyca itd...
bez kotła 200kW raczej bym nie podchodził.
Myślałem o założeniu ale w ten sposób żeby zrobić obejście i na nim założyć ciepłomierz,pomęczyć się kilka dni tygodni na obejściu da to jakiś obraz zużycia.

Vld
12-08-2012, 18:16
jak twój schemat instalacji jest taki jak na forum info, to najlepszym miejscem jego montażu to byłby obieg kotłowy z pompą mieszającą.
Ale jak zrobisz na bypassie, to tuż za 4d by zasilanie wszystkich obiegów przez niego przechodziło. Wtedy będziesz widział i swój aktualny przepływ i pobieraną moc chwilową. Zawsze też możesz kupić ciepłomierz o przepływie 2,5 m3/h skoro obawiasz się, że 1,5 będzie za mało. Takie też na allegro bywają.
Swoje realne zapotrzebowanie na ciepło będziesz mógł obliczyć już w pierwszych dniach sezonu wystarczy kilka odczytów dobowego zużycie ciepła i średnią dobową temperaturę w tych dniach. Na tej podstawie będziesz mógł policzyć moc kotła i dla - 25C i na cały rok dla np 200 dni sezonu ze średnią temperaturą np dla mazowieckiego ok 1 C

Vld
12-08-2012, 18:26
http://img15.allegroimg.pl/photos/oryginal/24/92/41/58/2492415866

czy w kolecie z kotłem dają drabinę do obsługi sterownika?

minertu
12-08-2012, 19:40
czy w kolecie z kotłem dają drabinę do obsługi sterownika?

:)
Nie chciałem się wychylać.
Czekałem aż to ktoś inny napisze.
DEFRO to naprawdę wysokie kotły,taka konstrukcja ale zasypać kosz opałem to sztuka.

zbigmaz01
12-08-2012, 20:17
:)
Nie chciałem się wychylać.
Czekałem aż to ktoś inny napisze.
DEFRO to naprawdę wysokie kotły,taka konstrukcja ale zasypać kosz opałem to sztuka.
Może sprzedają razem z podajnikiem taśmowym lub windą?

animuss
12-08-2012, 20:45
jak twój schemat instalacji jest taki jak na forum info, to najlepszym miejscem jego montażu to byłby obieg kotłowy z pompą mieszającą.
Ale jak zrobisz na bypassie, to tuż za 4d by zasilanie wszystkich obiegów przez niego przechodziło. Wtedy będziesz widział i swój aktualny przepływ i pobieraną moc chwilową. Zawsze też możesz kupić ciepłomierz o przepływie 2,5 m3/h skoro obawiasz się, że 1,5 będzie za mało. Takie też na allegro bywają.
Swoje realne zapotrzebowanie na ciepło będziesz mógł obliczyć już w pierwszych dniach sezonu wystarczy kilka odczytów dobowego zużycie ciepła i średnią dobową temperaturę w tych dniach. Na tej podstawie będziesz mógł policzyć moc kotła i dla - 25C i na cały rok dla np 200 dni sezonu ze średnią temperaturą np dla mazowieckiego ok 1 C

Mój schemat jest tu :
http://img152.imageshack.us/img152/504/nowekolektory.png
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?197915-Czy-to-b%C4%99dzie-dzia%C5%82a%C4%87-poprawnie/page2
I żeby złapać jeszcze cwu to musiał bym założyć na wyjściu z kotła



Może sprzedają razem z podajnikiem taśmowym lub windą?

nie jest tak żle wsyp opału do kosza jest na wysokości około 1,15m



już masz 122, weź poprawkę na sprawność, komin, paliwo, spieki, umiejętności palacza, fazy księżyca itd...
bez kotła 200kW raczej bym nie podchodził.
Kto jeszcze się wypowie ?

karoka65
12-08-2012, 21:18
czy w kolecie z kotłem dają drabinę do obsługi sterownika?

Wszystkim zawsze mówię że Defro są ładne, wielkie i czerwone ( podobają się kobietom)
Widziałem taki kocioł a raczej kotlisko w Zabrzu przed halą jak oczekiwał na badania, faktycznie drabina przydałaby się w zestawie gratis :)

animuss
13-08-2012, 06:41
Znalazłem jeszcze taki kocioł co ma zasobnik -wsyp b.stromy .
Zaciekawiło mnie to i wyczytałem że można tu stosować opał o wilgotności do 25%.
http://www.pellet-on.pl/img/gizex/gizex_cs_25_100_dd.jpg
http://www.pellet-on.pl/gizext1.php?gizex=2

zbigmaz01
13-08-2012, 07:00
Znalazłem jeszcze taki kocioł co ma zasobnik -wsyp b.stromy .
Zaciekawiło mnie to i wyczytałem że można tu stosować opał o wilgotności do 25%.


To chyba oznacza że przy takiej wilgotności zasobnik i podajnik są wykonane z nierdzewki :confused:

animuss
13-08-2012, 07:09
To chyba oznacza że przy takiej wilgotności zasobnik i podajnik są wykonane z nierdzewki :confused:
Pomalowane to wszystko pewno ze zwykłej stali ,tylko palnik obłożony ceramiką .
A podajnik wygląda na tłoka ? a co to jest Trójciągowy kocioł "?

Vld
13-08-2012, 10:05
Pomalowane to wszystko pewno ze zwykłej stali ,tylko palnik obłożony ceramiką .
A podajnik wygląda na tłoka ? a co to jest Trójciągowy kocioł "?

napisał byś konkretnie co, do czego i po co szukasz. Bo raz piszesz, że masz kocioł tylko z koroną problem, teraz znów szukasz nowy. Inym razem że już kilka sezonów grzejesz, poźniej pytasz jak instalacje zbudować, jakie zawory, jakie sterowanie podłogą. Jak wiesz ile spalałeś w poprzednich sezonach, to czemu pytasz jakiej mocy kocioł potrzebny? I to smieszne wyliczenie Q, wierzysz że mając pojemnościowe ogrzewanie cwu potrzebujesz 25 kW? A może to ma być wymienik płytowy i podgrzewanie przepływowe?
Jak widać pytania można mnożyć, ale by ktokolwiek sensownie odpowiedział na twojd musi wiedzieć co kombinujesz.

animuss
13-08-2012, 14:41
napisał byś konkretnie co, do czego i po co szukasz. Bo raz piszesz, że masz kocioł tylko z koroną problem, teraz znów szukasz nowy. Inym razem że już kilka sezonów grzejesz, poźniej pytasz jak instalacje zbudować, jakie zawory, jakie sterowanie podłogą. Jak wiesz ile spalałeś w poprzednich sezonach, to czemu pytasz jakiej mocy kocioł potrzebny? I to smieszne wyliczenie Q, wierzysz że mając pojemnościowe ogrzewanie cwu potrzebujesz 25 kW? A może to ma być wymienik płytowy i podgrzewanie przepływowe?
Jak widać pytania można mnożyć, ale by ktokolwiek sensownie odpowiedział na twojd musi wiedzieć co kombinujesz.
Po kolei
Mam kocioł Rakoczy Gigar tylko z koroną problem ,koronę dam do frezowania ale muszę mieć 2 podajnik na podstawkę .
Grzeję kilkanaście sezonów ale przedtem był śmieciuch.Przy nowych oglądam podajniki i inne możliwości związane z awaryjnym przejściem na inny opał.
Chciałem ulepszyć-zabezpieczyć trochę instalację pisaliście o zabezpieczeniach kotłów.Nie jakiej mocy kocioł chcę ustalić o ile mój kocioł jest przewymiarowany żeby założyć-kupić mniejszy palnik do niego .
A to wyliczenie to przypadkiem trafiłem w internecie zwróciłem uwagę na dobór kotła
a konkretnie na pomniejszenie mocy przez sprawność kotła ,czyli mój kocioł 38 kW X 0,883 był by zasugerowany do mocy 33,5 kW .
sami zobaczcie :
https://docs.google.com/viewer?a=v&q=cache:yZIXZPRZMzQJ:bip.powiat.kielce.pl/bip_admin/zdjecia_art/6270/02technologia%2520kot%25B3owni.pdf+Grundfos+Pompa+ UPS+25-60+ile+m3/h+przep%C5%82ywu&hl=pl&gl=pl&pid=bl&srcid=ADGEESj6JmFYPouEnAKz2-ibPdRzPOmB8_XQN8rCZIFihhyt6rBbcq95zzA1UrkYeWpuN4LS laUfC7QVdMy1LlzAU6cqqhgSD_qfWb0xESo1bWgTakoA8S9YiS KZbdvD83q3X1I7qeon&sig=AHIEtbQDIj0yZseWFUBPD75J0RF52Sab0A

to tyle ,jak jeszcze masz pytania to śmiało :yes:

Vld
13-08-2012, 14:51
Po kolei
Mam kocioł Rakoczy Gigar tylko z koroną problem ,koronę dam do frezowania ale muszę mieć 2 podajnik na podstawkę .
Grzeję kilkanaście sezonów ale przedtem był śmieciuch.Przy nowych oglądam podajniki i inne możliwości związane z awaryjnym przejściem na inny opał.
Chciałem ulepszyć-zabezpieczyć trochę instalację pisaliście o zabezpieczeniach kotłów.Nie jakiej mocy kocioł chcę ustalić o ile mój kocioł jest przewymiarowany żeby założyć-kupić mniejszy palnik do niego .
A to wyliczenie to przypadkiem trafiłem w internecie zwróciłem uwagę na dobór kotła
a konkretnie na pomniejszenie mocy przez sprawność kotła .
sami zobaczcie :
https://docs.google.com/viewer?a=v&q=cache:yZIXZPRZMzQJ:bip.powiat.kielce.pl/bip_admin/zdjecia_art/6270/02technologia%2520kot%25B3owni.pdf+Grundfos+Pompa+ UPS+25-60+ile+m3/h+przep%C5%82ywu&hl=pl&gl=pl&pid=bl&srcid=ADGEESj6JmFYPouEnAKz2-ibPdRzPOmB8_XQN8rCZIFihhyt6rBbcq95zzA1UrkYeWpuN4LS laUfC7QVdMy1LlzAU6cqqhgSD_qfWb0xESo1bWgTakoA8S9YiS KZbdvD83q3X1I7qeon&sig=AHIEtbQDIj0yZseWFUBPD75J0RF52Sab0A

to tyle ,jak jeszcze masz pytania to śmiało :yes:

co to tego opracowania, to ten fragment dobitnie świadczy o wiedzy autora
"Kocioł o wydajności nominalnej
Q = 150 kW
i sprawności n = 83,1% posiada wydajność efektywną
Q =150 x 0,831 = 124,6 kW
zapewnia pełne pokrycie potrzeb cieplnych."

jak on nie wie, że moc nominalna to moc już z uwzględnieniem sprawności - to niech lepiej zajmie się liczeniem czegoś innego

co do twojego przewymiarowania: podaj dwie wartości
- spalanie przy 0C , ew przy -20C
- deklarowaną wartość opałową spalanego paliwa

animuss
13-08-2012, 14:58
co to tego opracowania, to ten fragment dobitnie świadczy o wiedzy autora
"Kocioł o wydajności nominalnej
Q = 150 kW
i sprawności n = 83,1% posiada wydajność efektywną
Q =150 x 0,831 = 124,6 kW
zapewnia pełne pokrycie potrzeb cieplnych."

jak on nie wie, że moc nominalna to moc już z uwzględnieniem sprawności - to niech lepiej zajmie się liczeniem czegoś innego

co do twojego przewymiarowania: podaj dwie wartości
- spalanie przy 0C , ew przy -20C
- deklarowaną wartość opałową spalanego paliwa

To projektant instalacji i urządzeń sanitarnych stary wyga uprawnienia z lat siedemdziesiątych
przy -20C 40-45 kg /24h
około 20-22 MJ/kg nie sądzę żeby był lepszy to młody węgiel miękki 589 zł tona .

Vld
13-08-2012, 15:18
przy -20C 40-45 kg /24h
około 20-22 MJ/kg nie sądzę żeby był lepszy to młody węgiel miękki 589 zł tona .
wersja max 45 kg 22 MJ 60% sprawność = 6,88 kW
wersja min 40 kg 20 MJ 60% sprawność = 5,55 kW

to jest twoje spalanie przy 450m2 i 12 cm ociepleniu?
bo coś mi tu nie pasuje
zapotrzebowanie wyszło by ok 40W.m2, a U ok 0,38 W/m2K - tak jak w super ocieplonym domu

animuss
13-08-2012, 15:26
wersja max 45 kg 22 MJ 60% sprawność = 6,88 kW
wersja min 40 kg 20 MJ 60% sprawność = 5,55 kW

to jest twoje spalanie przy 450m2 i 12 cm ociepleniu?
bo coś mi tu nie pasuje
Grzeję kocioł na niższych temperaturach w pomieszczeniach też jest różna temperatura ściany trójwarstwowe takie mam ,taka ściana ma przewagę nad 2 warstwową .
Może węgiel 26 MJ ?
Są pomieszczenia 15 /18 stopni jest wewnątrz -150m2
23/24 st . 40m2
21/23st .100 m2
18/20 st.100 m2
7/12 st 50 m2

Vld
13-08-2012, 15:34
średnia arytmetyczna będzie 20C wewnątrz czy mniej?
licząc 26 MJ i 70% sprawności, co już jest realne przy mocy 7-10 kW wychodzi 9,48 kW
tu było by jakieś 50W/m2, to i tak bardzo ciepły dom. Może komputerów masz z 10, po jednym w każdym pokoju i one ci tak grzeją :P

animuss
13-08-2012, 15:44
średnia arytmetyczna będzie 20C wewnątrz czy mniej?
licząc 26 MJ i 70% sprawności, co już jest realne przy mocy 7-10 kW wychodzi 9,48 kW
tu było by jakieś 50W/m2, to i tak bardzo ciepły dom. Może komputerów masz z 10, po jednym w każdym pokoju i one ci tak grzeją :P

Dopisałem wyżej popatrz ,mam 2 kompy które chodzą non stop od 7 do 24h

Zapomniałem to dom szeregowiec 2 małe ściany przytulone sąsiednie domy.

Vld
13-08-2012, 16:03
Dopisałem wyżej popatrz ,mam 2 kompy które chodzą non stop od 7 do 24h

Zapomniałem to dom szeregowiec 2 małe ściany przytulone sąsiednie domy.

te dwa komputery to ok 5-8 kWh / dobę, ale na cały sezon ok 1000-1600 kWh
średnia temp wychodzi ok 18C, ale z drugiej strony 10m2 powierzchni się zgubiło ( 440m2) :)
jak nie liczyć to zapotrzebowanie ok 50-53 W/m2
Jak byś chciał całość ogrzać do 22C to przy - 20C wyszło by ok 11,5 kW, wiec palnik 15 kW klasyczny, lub 18 kW obrotowy w zupełności ci wystarczy.
Jeszcze byś musiał zadbać o temp spalin by ci komina nie rozwaliło.

te ściany które ci sąsiedzi dogrzewają też mają nie bagatelny wpływ na bilans ciepła. Myślę, że głównie z tego powodu nie łapiesz się do tych uniwersalnych wskaźników.

schpaq
13-08-2012, 16:06
Przy takiej powierzchni pomyśl nad powietrzną pompą ciepła i podłogówkami - będzie sporo taniej skoro grzejniki po 3 tys zł/szt chcesz dać i będziesz miał nowoczesne, bezobsługowe ogrzewanie..

Tutaj niestety na podłogówki już za późno, podłogi wylane, ogrzewanie podłogowe rozprowadzone w łazience i kuchni.


Link do odpowiedniego wątku:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?171750-Pompy-ciep%C5%82a-powietrze-woda/page159
Zaoszczędzone pieniądze włóż w ładne meble do łazienki zamiast tracić je na grzejniki ;)

Faktycznie pieniądz by się przydał na granitowe blaty i wykończenia, ale cóż, muszę jakoś wyrobić z tym co jest.


Heiztechnik za 10k PLN - masakra.

Duża przesada 10k za piec, tym bardziej, że mam budżet 6k PLN.


Czy będziesz miał wentylację mechaniczną z rekuperatorem ?
Jeśli tak to można wykombinować klimatyzowanie domu latem przy użyciu chłodu odpadowego z powietrznej pompy ciepła - wtedy grzejąc ciepłą wodę do mycia będziesz od razu chłodził dom.

Niestety nie planowałem takiej instalacji. Muszę chodzić do pracy, a później do drugiej i tak zabrakło mi czasu i siły na zajęcie się tematem. Zleciłem wszystko architektowi i wykonawcy, ale takich "cudów" oni nie poznali i zostałem bez. Może później uda się coś dorobić, teraz priorytet nr1 to się przeprowadzić i mieć dobry piec na zimowe pizgawice.

Jeszcze raz dziękuję za pomoc, na dzień dzisiejszy najbardziej do mnie przemawia RBR, ale się nie poddaję i czytam tony informacji dalej, aby wybrać najlepiej.

animuss
13-08-2012, 16:08
te dwa komputery to ok 5-8 kWh / dobę, ale na cały sezon ok 1000-1600 kWh
średnia temp wychodzi ok 18C, ale z drugiej strony 10m2 powierzchni się zgubiło ( 440m2) :)
jak nie liczyć to zapotrzebowanie ok 50-53 W/m2
Jak byś chciał całość ogrzać do 22C to przy - 20C wyszło by ok 11,5 kW, wiec palnik 15 kW klasyczny, lub 18 kW obrotowy w zupełności ci wystarczy.
Jeszcze byś musiał zadbać o temp spalin by ci komina nie rozwaliło.

te ściany które ci sąsiedzi dogrzewają też mają nie bagatelny wpływ na bilans ciepła. Myślę, że głównie z tego powodu nie łapiesz się do tych uniwersalnych wskaźników.



10 m2 to wiatrołap możesz dopisać 15 st Dom szeregowy ciekawa bryła 11 ścian elewacyjnych z czego 2 małe gdzieś z 18% elewacji przytulone do sąsiednich budynków

Co z tym kominem mam fi 160 stalowy kwaso/żaro 15m wysokości .
A ja to sąsiadom nie grzeję ścian? :P

smykasia
13-08-2012, 21:04
Buduję dom z córką. Nie mamy doświadczenia i nie wiemy jaki piec byłby najlepszy do naszego domku. Powierzchnia domu to 110 m2, pewnie będę potrzebowała bojler na wodę ze 100 l. Polecają mi piec firmy Hef. Zależy mi na piecu wydajnym i niezbyt skompilikowanym w obsłudze. Bardzo proszę o odpowiedź. Kasia

karoka65
13-08-2012, 21:18
Buduję dom z córką. Nie mamy doświadczenia i nie wiemy jaki piec byłby najlepszy do naszego domku. Powierzchnia domu to 110 m2, pewnie będę potrzebowała bojler na wodę ze 100 l. Polecają mi piec firmy Hef. Zależy mi na piecu wydajnym i niezbyt skompilikowanym w obsłudze. Bardzo proszę o odpowiedź. Kasia
Jeśli dwie kobitki do obsługi to weźcie sobie coś z dobrym sterowaniem żeby na zmianę nie siedzieć w kotłowni.
Faceci mają jakoś więcej zacięcia w razie problemów :)

Vld
13-08-2012, 21:19
Co z tym kominem mam fi 160 stalowy kwaso/żaro 15m wysokości .
A ja to sąsiadom nie grzeję ścian? :P

komin masz zbójecki :D
według producentów dla węgla taka wysokość i średnica to miedzy 42 kW a 48 kW
zalecał bym RCK zamontować
można też, o ile jest czym zmierzyć ciąg np przy 150C temp spalin

karoka65
13-08-2012, 21:41
Arturo opiszę ci na szybko fajną historię. Był u mnie w sobotę jeden pan spod Wrocławia, naczytał się takich bredni jakie głosisz i wtopił kupę szmalu na PCi, nie dopytałem co tam ma ale chyba moc około 8,5kW przy pomyślnych wiatrach :)
Wiosną i jesienią było jako-tako, wiadomo od razu stali się zimnolubni :)
Mówi że gdyby nie kominek który miał być dla klimatu oczywiście to pozamarzali by w domu.
Rano czyszczenie kominka żeby dużo nałożyć nowego wsadu a po pracy na sygnale do domu żeby szybko nałożyć od nowa.
Właśnie zamówił już kociołek na eko groszek mimo tych wygód :)

animuss
13-08-2012, 22:03
komin masz zbójecki :D
według producentów dla węgla taka wysokość i średnica to miedzy 42 kW a 48 kW
zalecał bym RCK zamontować
można też, o ile jest czym zmierzyć ciąg np przy 150C temp spalin

Jak zimny komin to latem nieraz zadymił ,a zimą przy 70 st na kotle jak otworzy się popielnik to komin wchodzi w rezonans i wydaje odgłosy jakby zajechała lokomotywa z XX wieku.
Przecież nie jest taki duży troszkę większy jak kanał 14X14

Vld
13-08-2012, 22:06
nie szalej kol Arturo72
wcale nie było napisane, że zapotrzebowanie było większe i wynosiło 12-15 kW

z powietrzną to sprawa jest dość oczywista, ale najprawdopodobniej miął gruntową PCi
a z gruntową, jest taki problem, że nie wszędzie da się takie źródło dobrze wykonać i fachowce zamiast klienta poinformować, ze jego grunt nie dostarczy tyle ciepła ile potrzeba wzięli kasę i wpuścili go w maliny. Przyszły mrozy, zamroził dolne źródło i z pompy 8 kW zrobiło się 3,5 kW

Vld
13-08-2012, 22:08
Jak zimny komin to latem nieraz zadymił ,a zimą przy 70 st na kotle jak otworzy się popielnik to komin wchodzi w rezonans i wydaje odgłosy jakby zajechała lokomotywa z XX wieku.
Przecież nie jest taki duży troszkę większy jak kanał 14X14

jest za duży niestety i czyni to nie średnica a jego wysokość
pobaw się http://askot.krakow.pl/systemyKominoweCalc.php

animuss
13-08-2012, 22:18
jest za duży niestety i czyni to nie średnica a jego wysokość
pobaw się http://askot.krakow.pl/systemyKominoweCalc.php
Nie jest źle nie czyściłem go od 2 lat a w tyn kalkulatorze wyliczyło 150 fi
Ja mam taki sposób na zimę jak palę węglem zostawiam uchyloną wyczystkę jak przepalam drewnem to zmykam na lato też zamykam .
przy wentylatorze powinna być dodatkowa klapka zamykająca .

szoko
13-08-2012, 22:28
komin masz zbójecki :D
według producentów dla węgla taka wysokość i średnica to miedzy 42 kW a 48 kW
zalecał bym RCK zamontować
można też, o ile jest czym zmierzyć ciąg np przy 150C temp spalin
A'propos wysokości komina.Mam za niski, to wiem bo jak się raz zrobiło niskie ciśnienie to przez 2 dni miałem dym w kotłowni.Czasem(raczej rzadko ale jednak-pewnie od wiatru) też się cofnie na chwilę.Chcę przed zimą podwyższyć, co zrozumiałe.Jaki powinien być wysoki? Komin systemowy z wkładem ceramicznym fi160. Kocioł 25kw z podajnikiem.Dzięki.
ps.a już spoko, zauważyłem ten kalkulator kominowy do którego dałeś linka.

animuss
13-08-2012, 22:40
na drewno 13m na węgiel 5m według tego kalkulatora :
http://askot.krakow.pl/systemyKominoweCalc.php

smykasia
14-08-2012, 08:07
Jeśli dwie kobitki do obsługi to weźcie sobie coś z dobrym sterowaniem żeby na zmianę nie siedzieć w kotłowni.
Faceci mają jakoś więcej zacięcia w razie problemów :)

To może poleć jakiś konkretny. Buduję dom na wsi, i tylko piec na ekogroszek biorę pod uwagę, Wiem, że jest problem z tym zasypywaniem ale jakoś sobie poradzimy. Zależy mi na piecu wydajnym, tanim w eksploatacji, nie musi być tani piec lepiej teraz zapłacić a później mniej wydać na ekogroszek. Bardzo proszę o konkretną odpowiedź. Kasia

sebsa
14-08-2012, 08:51
To może poleć jakiś konkretny. Buduję dom na wsi, i tylko piec na ekogroszek biorę pod uwagę, Wiem, że jest problem z tym zasypywaniem ale jakoś sobie poradzimy. Zależy mi na piecu wydajnym, tanim w eksploatacji, nie musi być tani piec lepiej teraz zapłacić a później mniej wydać na ekogroszek. Bardzo proszę o konkretną odpowiedź. Kasia

To może rusz trochę w "teren" i pooglądaj coś na żywo. Nie polegaj bezwzględnie na propozycjach innych, bo TY a nie Oni będziesz później ten kocioł obsługiwała. Co wygodne dla jednego nie musi być takie dla drugiej osoby. Radzę oglądać, dotykać,pytać i jeszcze raz pytać. W tym przypadku nie ma głupich pytań. Uwierz, że zasypywanie to w tym przypadku nie największe wyzwanie z jakim przyjdzie Ci się zmierzyć.
Jakieś 2 miesiące wstecz Piotrek42 założył taki temacik na FM który traktuje o tym jak wybierać pierwszy piecyk, jeśli ktoś się na tym nie zna. Nie powinnaś mieć problemów z jego odnalezieniem. Jest tam kilka ciekawych rad. Pozdrawiam

missmela
14-08-2012, 12:03
Ja mam w domu piec na eko-groszek-dom ok.140 m2 w poprzedni sezon zimowy spaliliśmy ok 3 ton,jest bardzo wydajny,kupiony od producenta,za 5900zł,
można kosz napełniać ekogroszkiem jak również miałem(bo tańszy-ale mniej wydajny),ze sterownikiem PIDem-który sobie sam wszystko programuje,super sprawa:),my mamy taki z dodatkowym rusztem,że w okresie letnim(gdy były upały) paliliśmy tradycyjnie drewnem(wieczorem,żeby ciepła woda była-trzymało do następnego dnia do południa-na jednym koszyku drewna!)Teraz już odpaliliśmy piec normalnie-bo kupiliśmy groszek:)
wejdź na ich stronę www.anjas-kotly.pl lub www.kotly-anjas.pl i zadzwoń sobie do właściciela to Ci doradzi,pozdrawiam

Jarecki79
14-08-2012, 12:30
Smykasia,
jak są dwie kobietki w domu, to fajną propozycją może być sztoker-mini.
Praktycznie nie trzeba czyścić w nim kanałów dymnych, wystarczy pewnie raz w sezonie.
Odpadną Ci sprawy związane z zawleczkami a i sterowanie jest automatyczne i proste w obsłudze

Kocioł jest tez zgrabny i estetyczny, jakby co możesz napisac na priva, czy wejść na stronę www.

karoka65
14-08-2012, 12:44
To może poleć jakiś konkretny. Buduję dom na wsi, i tylko piec na ekogroszek biorę pod uwagę, Wiem, że jest problem z tym zasypywaniem ale jakoś sobie poradzimy. Zależy mi na piecu wydajnym, tanim w eksploatacji, nie musi być tani piec lepiej teraz zapłacić a później mniej wydać na ekogroszek. Bardzo proszę o konkretną odpowiedź. Kasia
Odpisałem na priva, nie będziemy robić tutaj targowiska :)

karoka65
14-08-2012, 12:49
Odpadną Ci sprawy związane z zawleczkami a i sterowanie jest automatyczne i proste w obsłudze


Z tym stwierdzeniem nigdy się nie zgodzę, jak coś wlezie pod ślimak, zerwie jak w każdym innym.
Cudów nie ma, mniejsze opory owszem ale nie że zabezpieczenia nie zerwie.
Palę teraz piąty sezon, zakładałem raz zawleczkę jak wkręcił się w ślimak klucz oczkowy 13-ka, drugim razem kamor.
Jak nie ma takich niespodzianek w paliwie to można spać spokojnie.

Jarecki79
14-08-2012, 12:52
Możesz się nie zgadzać, przy Sztokerze jest jednak mniej kłopotów z zawleczkami.
Zgadzam się też, że spora część osób z klasycznym palnikiem fajkowym, takim jak posiadasz też nie musi mieć z tym kłopotów.

Przy palnikach żeliwnych bywa jednak,że zawleczka pada częściej a skoro to kobiety są, to można polecić coś mniej pod tym względem wymagającego czy problemowego.

karoka65
14-08-2012, 16:47
Możesz się nie zgadzać, przy Sztokerze jest jednak mniej kłopotów z zawleczkami.
Zgadzam się też, że spora część osób z klasycznym palnikiem fajkowym, takim jak posiadasz też nie musi mieć z tym kłopotów.


Każdy ma swoje zdanie i Twoje także szanuję chociaż dalej się z nim nie zgadzam :)

Wlodek_PID
14-08-2012, 20:34
Z tym stwierdzeniem nigdy się nie zgodzę, jak coś wlezie pod ślimak, zerwie jak w każdym innym.


Niezupełnie, Sztoker ma inną (opatentowaną) konstrukcję ślimaka,
która zapobiega wciąganiu kamieni i innych niespodzianek do ślimaka.

animuss
14-08-2012, 20:37
Każdy ma swoje zdanie i Twoje także szanuję chociaż dalej się z nim nie zgadzam :)

Miejcie litość dla Pań, dla dwóch kobietek to widział bym kocioł na pellety popiołu mało i paliwo lżejsze do wsypywania do niego a jak z zapalarką to super wygoda.:yes:

SUSPENSER
14-08-2012, 21:08
Ja mam w domu piec na eko-groszek-dom ok.140 m2 w poprzedni sezon zimowy spaliliśmy ok 3 ton,jest bardzo wydajny,kupiony od producenta,za 5900zł,
można kosz napełniać ekogroszkiem jak również miałem(bo tańszy-ale mniej wydajny),ze sterownikiem PIDem-który sobie sam wszystko programuje,super sprawa:),my mamy taki z dodatkowym rusztem,że w okresie letnim(gdy były upały) paliliśmy tradycyjnie drewnem(wieczorem,żeby ciepła woda była-trzymało do następnego dnia do południa-na jednym koszyku drewna!)Teraz już odpaliliśmy piec normalnie-bo kupiliśmy groszek:)
wejdź na ich stronę www.anjas-kotly.pl (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.anjas-kotly.pl) lub www.kotly-anjas.pl (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.kotly-anjas.pl) i zadzwoń sobie do właściciela to Ci doradzi,pozdrawiam

Trochę to brzmi jak reklama a kierowanie do rozmowy z właścicielem firmy to już przegięcie - przecież on za diabła nie będzie obiektywny i nie poleci lepszego produktu konkurencji - no nie ?

Chciałbym widzieć jak ten sterownik "sam sobie wszystko programuje" przy zmianie paliwa z ekogroszku na miał ;-)

SUSPENSER
14-08-2012, 21:13
Jeszcze raz dziękuję za pomoc, na dzień dzisiejszy najbardziej do mnie przemawia RBR, ale się nie poddaję i czytam tony informacji dalej, aby wybrać najlepiej.

Z kotłów na ekogroszek także do mnie najbardziej ten przemawia [z palnikiem Ekoenergii oraz wewnętrzną wężownicą do CWU] - moc 11 kW bo 17 kW to na 300 m2 ;-)

SUSPENSER
14-08-2012, 21:41
Buduję dom z córką. Nie mamy doświadczenia i nie wiemy jaki piec byłby najlepszy do naszego domku. Powierzchnia domu to 110 m2, pewnie będę potrzebowała bojler na wodę ze 100 l. Polecają mi piec firmy Hef. Zależy mi na piecu wydajnym i niezbyt skompilikowanym w obsłudze. Bardzo proszę o odpowiedź. Kasia

Tak jak pisałem forumowiczowi RBR Ekouniwersal 11 kW z palnikiem Ekoenergia i wężownicą do CWU [o ile montują je przy tej mocy].

Jeśli nie montują to zasobnik CWU 120 lub 140 litrów [różnica w cenie niewielka] - polecam ten większy bo mam 120 i to trochę mało [pamiętaj, że pobierając wodę do zasobnika wlatuje zimna, z sieci, więc ze 120 litrowego o temp. 50 st pobierzesz maksymalnie z 60 litrów o temp. 45 st.

missmela
14-08-2012, 21:54
A czy ja napisałam,że w momencie przejścia z ekogroszku na miał sam sobie programuje?(prosze czytać uważnie)
Wyjaśniam:miałam na myśli sam sobie reguluje czas podawania,czas przedmuchu i moc przedmuchu:)
Jeszcze jedno -gdy jestem zadowolona z jakiegoś produktu,to ten produkt chwalę,tak jest i w tym przypadku,a jak to Pan odbiera,to już nie moja sprawa:)
No widzę,że też paru kotlarzy się tutaj odezwało-toteż,żeby faktycznie nie "drażnić lwa" kończę ten temat,pozdrawiam

minertu
15-08-2012, 07:27
Też bym wybrał takie mniejsze zło wśród paliwa stałych,skoro Panie nie chcą płacić niższych rachunków za ogrzewanie przez zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło :)

Każdy dom,nawet dom 110m2 wg obowiązujących norm musi spełniać warunki dot.przenikania ciepła przez ściany <30W/m2K a co się z tym wiąże siłą rzeczy,że zapotrzebowanie takiego domu na moc cieplną będzie ok.5-6kW.
Proponowanie kotła o 100% przewymiarowanego czyli 11kW to wpakowanie delikwentów na minę i spore rachunki.

Proponuje ci zbudować elektrownię i zaopatrywać klientów w prąd wg Twoich wyliczeń.
Nie ma kotłów mniejszych niż 10kW a Ty dalej o tym prądzie smucisz.
Gdyby ktoś nie szukał kotła na eko-groszek to by tu nie zaglądał.
Poczekajmy na Twoje rachunki i oby to nie była Twoja "mina".
Jak to mawiają "nie chwal dnia przed zachodem słońca".

zbigmaz01
15-08-2012, 08:40
Dla mocy 2-3kW też wciśniesz klientowi kocioł 10kW,tym razem o 300% przewymiarowany bo o mniejszej mocy nie robią ?
Jeżeli zastosuje bufor to taka składanka będzie dobra.
Zastanawia mnie jedno, po co tu znowu piszesz? My na twoich stronach się nie wypowiadamy. Nie agitujemy o kotłach na stronach o PC. Jedną stronę którą czytałeś ogołocili ci już z najważniejszych postów. Pewnie nie chciał byś aby na twojej stronie zrobił się taki bajzel jak tam? To nie rób tego tutaj.

Pokaż jedno zdanie,ba wyraz,w zamieszczonym przez Ciebie moim cytacie,który służy lub sugeruje grzanie prądem lub podobnym sposobem.
A to zdanie ?
Dla mocy 2-3kW też wciśniesz klientowi kocioł 10kW,tym razem o 300% przewymiarowany bo o mniejszej mocy nie robią ? Może jeszcze to?
Proponowanie kotła o 100% przewymiarowanego czyli 11kW to wpakowanie delikwentów na minę i spore rachunki.To jest sugerowanie wyboru innego ogrzewania, czyli czego?
To nie jest mina, to wszystko zależy od instalacji jaką się wykona. Nawet jak zrobią to po swojemu to i tak rachunki będą płacić niższe od ciebie :)
Będą, bo i ty jeszcze nic nie płacisz i nic nie wiesz jak to działa. Tylko myślisz że tak będzie. Wiele razy ci pisali, jak będziesz grzał i sprawdzisz to wtedy to opisz, podziel się tymi informacjami. Obiecałeś że przedstawisz rachunki, my poczekamy :)
A do tej pory nie pisz tutaj bo nie masz wiedzy na ten temat, jesteś tylko oczytany a praktyki żadnej. Podpieranie się wypowiedziami innych forumowiczów nie czyni z ciebie praktyka tylko oczytannego teoretyka.
Wiem po twoich wypowiedziach na tym temacie że na pewno będzie odpowiedź. Ja na nią nie będę czekał a to z tej przyczyny że ja już to przerabiałem i wiem co to jest, ty tylko policzyłeś i myślisz że tak będzie, nie jest a będzie. Jak będzie to czas pokaże a do tego czasu to tylko twoje dywagacje. Bez żadnej praktyki.
I nie doradzaj w wyborze kotłów na ekogroszek bo się na tym nie znasz, zostaw to producentom i dystrybutorom.
Tu nie pytają o PC tylko o kotły na ekogroszek.

zbigmaz01
15-08-2012, 08:45
Niezupełnie, Sztoker ma inną (opatentowaną) konstrukcję ślimaka,
która zapobiega wciąganiu kamieni i innych niespodzianek do ślimaka.Czyli co? wybiera kamienie, kawałki drzewa, śruby, klucze karoki?

karoka65
15-08-2012, 09:35
Czyli co? wybiera kamienie, kawałki drzewa, śruby, klucze karoki?
No stoi u mnie 25-ka i nie zauważyłem takiego mechanizmu. Jak coś się dostanie do środka to samo nie wyskoczy, tak mi się wydaje.
Kocioł oczywiście fajny, elegancko i staranie wykonany, daje po gałach :)

timon120777
15-08-2012, 09:41
arturo
koleżanka zadała pytanie o kocioł na ekogroszek w wątku o kotłach.
gdyby szukała kotła ne pellet zapewne zadałaby pytanie w jakimś wątku o takowych, to samo gdyby szukała kotła gazowego.
zaczynam odnosić wrażenie że masz problem ze swoim ego i probujesz się dowartościować udajac najmądrzejszego i wiedzącego najwięcej.
chciałbym zebyś dostał porządnego kopa w tyłek od "istoty" zwanej ŻYCIE może wtedy się opamiętasz.

próbujesz Ją naprowadzać na inne źródła ogrzewania a nie masz podstawowych informacji na temat uwarunkowań jej decyzji.
może były już brane pod uwagę inne źródła ogrzewania i z takich czy innych powodów zostały wykluczne???? nie zadałeś sobie trudu zapytać a już ferujesz wyroki że coś za duże że wciskanie kitu i czyste robienie biznesu.

można do domu o niskim zapotrzebowaniu kupić kocioł na eko i w połączeniu z odpowiednio zaprojektowaną i wykonaną instalacją mieć całkiem wydajne i wymagające niewielkiego nakładu pracy do obsługi źródło ciepła.
i nie trzeba do niego dobudowywać (dla klimatu jak twierdzisz) kominka

więc ogranicz się do wydrukowania sobie w skali 1:1 swojego faworyta rankingu i przyklejenia go na ścianie w swojej pralnio-suszarnio- kotłowni a z doradzaniem przenieś się do swoich kolegów od pomp. czekają tam na Ciebie bardziej niż my tutaj


smykasia
nie wiem jaki konkretnie kociołek Hef-a Ci proponowano ale zerknąłem na ich stronę. ani to nie jest łatwe w czyszczeniu ani nie ma sensownych rozwiązań dla kogoś kto oczekuje minimalizacji obsługowości tego urządzenia.
poza tym namniejszy kociołek jaki oferują ma moc 12KW a dla Ciebie potrzebny jest mniejszy a najmniejsze jakie obecnie są produkowane to jednostki o mocy 10KW i były omawiane na tym wątku.
podejrzewam zresztą że już dostałaś ofertę

karoka65
15-08-2012, 09:42
Miejcie litość dla Pań, dla dwóch kobietek to widział bym kocioł na pellety popiołu mało i paliwo lżejsze do wsypywania do niego a jak z zapalarką to super wygoda.:yes:
Nie wiem dlaczego odniosłeś się akurat do tego mojego wpisu, dotyczył mojej odpowiedzi jareckiemu na temat zrywania zabezpieczeń ślimaka.

zbigmaz01
15-08-2012, 10:06
Miejcie litość dla Pań, dla dwóch kobietek to widział bym kocioł na pellety popiołu mało i paliwo lżejsze do wsypywania do niego a jak z zapalarką to super wygoda.:yes:
Tylko tu można dodać że jest drożej jak ekogroszkiem. Do tego jest jeszcze potrzebne większe pomieszczenie do składowania i bardziej suche.

timon120777
15-08-2012, 10:14
drożej to raz , dwa wcale nie wydaje mi się że paniom będzie lżej. trzeba jednak więcej worków po 15kg wsypać do zasobnika, mniejsza kaloryczność opału powoduje że zapewne będa to robić częściej niż w przypadku eko no i czyścić też trzeba a sterowania do pelletu z tego co czytałem ale mogę nie mieć racji są gorsze niż do ekogroszku

minertu
15-08-2012, 10:57
drożej to raz , dwa wcale nie wydaje mi się że paniom będzie lżej. trzeba jednak więcej worków po 15kg wsypać do zasobnika, mniejsza kaloryczność opału powoduje że zapewne będa to robić częściej niż w przypadku eko no i czyścić też trzeba a sterowania do pelletu z tego co czytałem ale mogę nie mieć racji są gorsze niż do ekogroszku

No i co do sterowania tu raczej się mylisz.

sebsa
15-08-2012, 11:28
...smykasianie wiem jaki konkretnie kociołek Hef-a Ci proponowano ale zerknąłem na ich stronę. ani to nie jest łatwe w czyszczeniu ani nie ma sensownych rozwiązań dla kogoś kto oczekuje minimalizacji obsługowości tego urządzenia.
poza tym namniejszy kociołek jaki oferują ma moc 12KW a dla Ciebie potrzebny jest mniejszy a najmniejsze jakie obecnie są produkowane to jednostki o mocy 10KW i były omawiane na tym wątku.
podejrzewam zresztą że już dostałaś ofertę

Timon w połowie się z Tobą zgodzę. Pierwsze konstrukcje Hefa - Eko Plusy były łatwe w obsłudze, czyszczeniu itd. Kolejne modele nie były już tak udane. Pozdrawiam.

Vld
15-08-2012, 11:38
a mnie zastanawia, czy ten dziki atak jest z powodu osoby czy ew alternatywy dla ekogroszku.
Myślę że w obu przypadkach mocno nie uprawniony, forum jest publiczne i każdy ma prawo pisać co uważa na dany temat. A eko też nie jest ani jedynym źródłem ciepła, ani najtańszym, ani najmniej obsługowym.

smykasia
15-08-2012, 11:59
Bardzo dziękuję wszystkim za udzielone rady. W moim przypadku tylko ekogroszek biorę pod uwagę. Dowiedziałam się u Was na forum więcej niż na wszystkich stronach poświęconym piecom:). Z Hef-a już zrezygnowałam, bo jest wiele lepszych pieców:)))). Pozdrawiam Kasia

karoka65
15-08-2012, 12:14
a mnie zastanawia, czy ten dziki atak jest z powodu osoby czy ew alternatywy dla ekogroszku.
Myślę że w obu przypadkach mocno nie uprawniony, forum jest publiczne i każdy ma prawo pisać co uważa na dany temat. A eko też nie jest ani jedynym źródłem ciepła, ani najtańszym, ani najmniej obsługowym.
Myślę że raczej co do osoby bo dla niektórych wpisy kolegi są już irytujące.
Czy TY, ja czy inni którzy palą węglem skaczą po innych wątkach i zachwycają się tym co mają, czy wyzywasz kolegów od zacofańców, śmierdzieli, brudasów jak to miało nie raz miejsce.
Nie jest to jedyne źródło ani najtańsze czy najmniej bezobsługowe ale jednak to wybraliśmy.

Vld
15-08-2012, 12:25
nie pochwalam i nikogo nie zachęcam do obrażania innych, choć sam dziewicą nie jestem :P

ale w sprawach merytorycznych kolega Arturo ma dużo racji
nie ma kotłów do małych ciepłych domków, a różnice w kosztach ogrzewania przy niewielkim zapotrzebowaniu zmniejszają się do śmiesznych kwot np 500 zł rocznie.
Ogrzewanie prądem w takich domach nie jest bluźnierstwem, a pompa ciepła gruntowa czy powietrzna nie jest czarna magią.
Tanie niestety można odnieść wrażenie czytając posty niektórych kolegów.

zbigmaz01
15-08-2012, 13:56
nie pochwalam i nikogo nie zachęcam do obrażania innych, choć sam dziewicą nie jestem :P

ale w sprawach merytorycznych kolega Arturo ma dużo racji
nie ma kotłów do małych ciepłych domków, a różnice w kosztach ogrzewania przy niewielkim zapotrzebowaniu zmniejszają się do śmiesznych kwot np 500 zł rocznie.
Ogrzewanie prądem w takich domach nie jest bluźnierstwem, a pompa ciepła gruntowa czy powietrzna nie jest czarna magią.
Tanie niestety można odnieść wrażenie czytając posty niektórych kolegów.
W pełni się z tobą zgadzam :)
Ale zawsze jest jakieś ale :)
Jeżeli przychodzi forumowicz zdecydowany na ekogroszek to po co mu wciskać naukę o PC?
Jeżeli taki klient ma starą chałupę słabo ocieploną to po co mu wywody o docieplaniu i PC?
Nie każdego stać na docieplanie, nie każdego stać na kredyt, no i nie każdego stać na PC.
Jeden się cieszy że buduje, wyliczył że tyle będzie płacił, drugi już ogrzewał i wie ile go to kosztowało czyli zna przelicznik na tony węgla. Czy zamiast kupić następny kocioł na ekogroszek kupi PC? Wydaje mi się że na pewno nie.
Inna sprawa jak ktoś buduje. Tu jest sprawa docieplenia i jakości wykonania.
Ludzie się cieszą że stawiają swój pierwszy dom, dla nich było ważne to że już budują. Ale jak zawsze jest jakieś ale :)
Czy myśleli o tym aby to był dom pasywny? Czy wszyscy którzy stawiają wiedzą co to jest, czy słyszeli o tym? Myślę że 35% nie słyszało a następne 35% nie brało tego pod uwagę. Dla nich był najważniejszy projekt i to że kredyt który zaciągnęli wystarczy aby to jakoś wykończyć a reszta jakoś będzie.
Nie uszczęśliwiajmy ludzi na siłę bo nikt tego nie lubi.

Vld
15-08-2012, 14:38
no dobrze:
weźmy konkretny przykąłd od którego się zaczęło
" Napisał smykasia

Buduję dom z c&oacute;rką. Nie mamy doświadczenia i nie wiemy jaki piec byłby najlepszy do naszego domku. Powierzchnia domu to 110 m2, pewnie będę potrzebowała bojler na wodę ze 100 l. Polecają mi piec firmy Hef. Zależy mi na piecu wydajnym i niezbyt skompilikowanym w obsłudze. Bardzo proszę o odpowiedź. Kasia"

będąc obiektywnym i bezstronnym, należało by dopytać o ocieplenie i poinformować Kasię o jej max i nominalnym zapotrzebowaniu na ciepło. Poinformować, że kupowanie choć by i najmniejszego kotła na groszki nie jest najlepszym wyjściem, bo nadal będzie on za duży. Napisać jakie z tym będą wiązać się niedogodności.
Przedstawić alternatywę do ekogroszków i podać mniej więcej jaki koszt instalacji i roczny na ogrzewanie.
To ze ktoś pyta o węgiel nie znaczy, że jest w pełni świadomy swojej decyzji. Często bywa tak, że po prostu nie zna innych możliwości, bo wszyscy na około pałą węglem, a on nie ma czasu łazić po forach internetowych.

karoka65
15-08-2012, 14:59
VLD wypytałem koleżankę o to wszystko i poinformowałem o wszystkim, nie tylko to co chciałaby usłyszeć.
Że przy dosypywaniu węgla nosek się przykurzy ( dosłownie ), że kociołek trzeba przeczyścić, że trzeba wybrać popiół.
Największy dylemat koleżanka ma w tym że my napisaliśmy najmniejszy kocioł a instalator bodajże zasugerował 25kW i czy ten mały nie będzie za mały.
Także widzisz jak to jest.

Vld
15-08-2012, 15:08
:)
to jak koleżanka ma taką alternatywę przed sobą
to mi pozostaje wam tylko kibicować

zbigmaz01
15-08-2012, 15:27
:)
to jak koleżanka ma taką alternatywę przed sobą
to mi pozostaje wam tylko kibicowaćTo jeszcze pozostaje technologia budowy, grubość docieplenia nie tylko ścian ale i fundamentów lub płyty, wentylacja, usytuowanie domu w kierunkach ..... I tak jeszcze by można długo.
Wszystko zależy od kasy podczas budowania.
Na zyski trzeba poczekać ale nie wszystkim to pasuje.

asolt
15-08-2012, 15:33
będąc obiektywnym i bezstronnym, należało by dopytać o ocieplenie i poinformować Kasię o jej max i nominalnym zapotrzebowaniu na ciepło.

Chyba raczej o projektowym obciązeniu cieplnym budynku, które nieco rożni się od zapotrzebowania na ciepło, niby podobnie a znaczy co innego. Co nie zmienia faktu ze dla opisywanego domu nawet przy srednim ociepleniu to obciązenie nie przekroczy 6-7 kW

Vld
15-08-2012, 15:35
To jeszcze pozostaje technologia budowy, grubość docieplenia nie tylko ścian ale i fundamentów lub płyty, wentylacja, usytuowanie domu w kierunkach ..... I tak jeszcze by można długo.
Wszystko zależy od kasy podczas budowania.
Na zyski trzeba poczekać ale nie wszystkim to pasuje.

te szczegóły o których wspominasz zadecydują czy zapotrzebowanie będzie bliższe 40W/m2 czy 60W/m2, ale nie spowodują wzrostu do 250 W/m2 co było by odpowiednikiem dla kotła 11 kW.
Dla 25 kW nawet nie chce mi się liczyć :D

zbigmaz01
15-08-2012, 16:37
te szczegóły o których wspominasz zadecydują czy zapotrzebowanie będzie bliższe 40W/m2 czy 60W/m2, ale nie spowodują wzrostu do 250 W/m2 co było by odpowiednikiem dla kotła 11 kW.
Dla 25 kW nawet nie chce mi się liczyć :D
Czy aby na pewno dobrze policzyłeś? To jest 110m2

Vld
15-08-2012, 16:53
masz racje trochę się poprzestawiało
za dużo piwa :)

SUSPENSER
15-08-2012, 17:15
Każdy dom,nawet dom 110m2 wg obowiązujących norm musi spełniać warunki dot.przenikania ciepła przez ściany <30W/m2K a co się z tym wiąże siłą rzeczy,że zapotrzebowanie takiego domu na moc cieplną będzie ok.5-6kW.
Proponowanie kotła o 100% przewymiarowanego czyli 11kW to wpakowanie delikwentów na minę i spore rachunki.

Mylisz się bo kocioł będzie osiągał pełną moc na określonym węglu - mając jej zapas można zastosować inny, tańszy.

Poza tym ten kocioł ma zakres regulacji mocy, ludzie lubią różne temperatury w domu itp., więc ten 11 kW będzie akurat.

A co Ty zaproponujesz - może PPC przy grzejnikach albo piec elektryczny [sam wiesz, że niewiele tańszy od PPC bo z niego zrezygnowałeś] ?

Napisz więc jakie jest wg Ciebie najlepsze źródło ciepła w tym przypadku i dlaczego.

asolt
15-08-2012, 17:25
Każdy dom,nawet dom 110m2 wg obowiązujących norm musi spełniać warunki dot.przenikania ciepła przez ściany <30W/m2K a co się z tym wiąże siłą rzeczy,że zapotrzebowanie takiego domu na moc cieplną będzie ok.5-6kW.


Normy mówią przenikalności maksymalnej przez sciany zewnetrzne 0,3 W/m2K, skąd ty wziąłeś taką wartość. Odnoszenie jej do powierzchni domu to pomieszanie z poplątaniem. Jezeli mowimy o powierzchni to w tym przypadku tylko scian zewnętrznych. Nie można tej wartości przełozyć bezposrednio na moc strat całego budynku, mamy przecież jescze straty od podłog, okien, stropów, wentylacji itp.

SUSPENSER
15-08-2012, 17:38
A czy ja napisałam,że w momencie przejścia z ekogroszku na miał sam sobie programuje?(prosze czytać uważnie)
Wyjaśniam:miałam na myśli sam sobie reguluje czas podawania,czas przedmuchu i moc przedmuchu:)
Jeszcze jedno -gdy jestem zadowolona z jakiegoś produktu,to ten produkt chwalę,tak jest i w tym przypadku,a jak to Pan odbiera,to już nie moja sprawa:)
No widzę,że też paru kotlarzy się tutaj odezwało-toteż,żeby faktycznie nie "drażnić lwa" kończę ten temat,pozdrawiam

Ok rozumiem - jestem jednak wyczulony na wpisy "kilkupostowców" którzy pojawiają się i reklamują jakiś produkt pisząc jaki jest doskonały - często niestety są to jego sprzedawcy.

Sterownik z PID reguluje te parametry nie mierząc bezpośrednio żadnego parametru procesu spalania co powoduje, że na starcie "zostaje z tyłu" za sterownikami, które mierzą choćby jeden z tych parametrów.

W każdym razie dobrze, że jesteś zadowolona ze swojego kotła , lecz dla mnie jest to wyrób dobry, ale nie najlepszy.

SUSPENSER
15-08-2012, 17:46
drożej to raz , dwa wcale nie wydaje mi się że paniom będzie lżej. trzeba jednak więcej worków po 15kg wsypać do zasobnika, mniejsza kaloryczność opału powoduje że zapewne będa to robić częściej niż w przypadku eko no i czyścić też trzeba a sterowania do pelletu z tego co czytałem ale mogę nie mieć racji są gorsze niż do ekogroszku

Ekogroszek też już jest dostępny w workach 15 kg.

animuss
15-08-2012, 18:26
Nie wiem dlaczego odniosłeś się akurat do tego mojego wpisu, dotyczył mojej odpowiedzi jareckiemu na temat zrywania zabezpieczeń ślimaka.

A przypiął się bo był ostatni nic więcej . :)

animuss
15-08-2012, 18:28
arturo
koleżanka zadała pytanie o kocioł na ekogroszek w wątku o kotłach.
gdyby szukała kotła ne pellet zapewne
A jak koleżanka nie wie że jest takie paliwo i taka alternatywa?

animuss
15-08-2012, 18:31
Tylko tu można dodać że jest drożej jak ekogroszkiem. Do tego jest jeszcze potrzebne większe pomieszczenie do składowania i bardziej suche.
Ale nie jest to kosmiczna różnica w czasie palenia węglem cześć zaoszczędzonej kasy odpracowujesz w kotłowni .:)

zbigmaz01
15-08-2012, 18:39
Ale nie jest to kosmiczna różnica w czasie palenia węglem cześć zaoszczędzonej kasy odpracowujesz w kotłowni .:)
Razem z właścicielką mogę zasypać :) http://emotikona.pl/emotikony/pic/0dance3.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)http://emotikona.pl/emotikony/pic/0dance3.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)http://emotikona.pl/emotikony/pic/0dance3.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)
I tak trzymać :)

animuss
15-08-2012, 18:46
Dodam jeszcze że w czasie spalania pelletu jest nieporównywanie mniej popiołu do wywalania i ten popiół można wyrzucać do ogrodu nie spiętrza się śmieci.

zbigmaz01
15-08-2012, 19:08
Dodam jeszcze że w czasie spalania pelletu jest nieporównywanie mniej popiołu do wywalania i ten popiół można wyrzucać do ogrodu nie spiętrza się śmieci.
Wszystko to prawda co piszesz, zgadzam się z tym :)
Teraz porównaj ile ma kalorii pellet a ile ekogroszek, różnica w cenie prawie żadna a w kaloriach duża. To ile trzeba spalić pelletu na tą samą wartość kalorii ekogroszku? Czy komin powinien być inny do eko niż do pelletu czy taki sam, czy wytrzyma ten sam czas palenia eko czy pelletu?
Popiół. To jest temat dla mnie. Dlaczego?
Proste.
Mieszkam można powiedzieć na wsi, 2km od miasta. W mieście wywożą śmieci dwa razy w tygodniu a u mnie raz na miesiąc i nie ważne czy chcę częściej. Raz na miesiąc i koniec. Nie mieścisz się to kup sobie większy pojemnik. To jest problem a nie jakiś tam pellet. Jego aby zmagazynowac musiałbym przeznaczyć pól piwnicy i to bez j...j. Pół piwnicy. A eko? Trzymam w garażu. Nawet jak jest tam trochę wilgoci to mu nie zaszkodzi, a pellet, musi być sucho !!!
Nawet jak przybywa mi popiołu po eko to i tak mam wygodniej niż z pelletem, nie interesuje mnie pomieszczenie gdzie jest przechowywane. No i jest taniej a to jest ważniejsze. A jeszcze nie wspominałem o dosypywaniu do zasobnika, ale to już chba wiecie że jest częstsze :)

timon120777
15-08-2012, 19:22
A jak koleżanka nie wie że jest takie paliwo i taka alternatywa?

tego i ja nie wziąłem pod uwagę
ale uznałem że skoro pyta o konkretny kocioł to jest nastawiona i przerobiła inne paliwa, ich wady zalety i koszty oraz możliwości realizacji i jej kosztach w jej przypadku.

dodam od siebie jeszcze co moim zdaniem sporą część budujących wprowadza w błąd przy wyborze źrodła ogrzewania. całkiem pokaźna ilość projektów które ja oglądalem zanim zdecydowałem że nie zbuduję tylko kupię posiadało zapisy w stylu. - źródło ogrzewania kocioł gazowy lub węglowy o mocy maks 25KW.
zapisy dotyczyły domów o powierzchni w okolicy 100-120m2 bo takie mnie interesowały

i co ma myśleć teraz Kowalski ??? nie zakładam że każdy zna się na ocieplaniu izolacyjności przenikalności stratach ciepła czy paleniu w kotle węglowym lub ogrzewaniu gazem. posłucha instalatora który zaciera rączki i kasuje delikwenta zostawiając z problemem.

możemy popadać ze skrajności w skrajność i zakładać że albo wszyscy wszystko już przerobili i są zdecydowani na konkretne paliwo(ekogroszek) albo zakładamy że wszyscy są zupełnie nieświadomi i nie posiadają wiedzy a zadawane pytania wynikają z zapisów których nie rozumieją bądź uważają że są jedynie słuszne skoro tak w ich projekcie stoi.
w pierwszym przypadku podajemy propozycje konkretnych konstrukcji i po temacie a w drugim zrobi nam się sto pytań do i jeszcze więcej odpowiedzi na każde z nich. w efekcie zamiast rozprawiać o kotłach będziemy pisać o grubości ścian konstrukcjach dachów i spierać się czy lepszy prąd gaz PC taka siaka czy owaka i wiecie co się z tym wątkiem stanie:P


ja wychodzę z założenia że skoro ktoś pyta o kociołek na eko to jest zdecydowany na taką formę ogrzewania w swoim domu - czy to źle???

zbigmaz01
15-08-2012, 19:28
...

ja wychodzę z założenia że skoro ktoś pyta o kociołek na eko to jest zdecydowany na taką formę ogrzewania w swoim domu - czy to źle??? Ja podobnie i dlatego nie rozumiem takich porad aby to zamienić na PC

zbigmaz01
15-08-2012, 20:16
Główny dział tego tematu to jednak Ogrzewanie a nie sprzedaż kotłów na ekogroszek.Mylisz się, temat to "Ranking kotłów na eko groszek"

Nie jestem sprzedawcą ani producentem a tylko użytkownikiem kotła który zakupiłem.
Piszę to co wiem na podstawie używania tego kotła a nie jak ty tego co podejżewasz że będziesz miał.
Zacznij grzać i dopiero pisz co to cię kosztowało a nie wymyślaj że już tyle kosztuje. Jak już wcześniej pisałem to są twoje dywagacje a nie wiadomości z używania. Jak się dowiesz ile cię to kosztuje w czasie zimy ogrzewając swój jeszcze nie wykończony dom to wtedy wrócisz tu i napiszesz. Miałeś przedstawić rachunki za grzanie. Jestem pierwszy który to pochwali jak będzie co chwalić. Powiem więcej, jak tak faktycznie ci wyjdzie co zamierzasz, to wproszę się na wizytę. Nie po to aby cię sprawdzać , ale po to żeby posiąść twoje wiadomości z pierwszej ręki.
Ale na razie nie masz o czym tu pisać.
Nie znasz się na tym, więc nie wymyślaj.

...
ale przyzwoitości też by się trochę przydało.
...
Fakt, jak mnie tyle razy by zwracali uwagę, banowali, usuwali moje posty to pewnie dałbym sobie spokój już dawno, pewnie po pierwszym ostrzeżeniu, no może po drugim. Jednak tobie to nie wystarczy. Ile miałeś tych upomnień?
Jednak nie pozdrawiam, wiem że i tak nie zrozumiesz.

pawelo_pl
16-08-2012, 05:38
Święte słowa @zbigmaz01 (http://forum.muratordom.pl/member.php?120028-zbigmaz01) ja zacząłem ignorować jego posty. Mieszkałem w domu który był grzany prądem i wiem jakie to koszty - a on swoje. Chyba go jakiś sprzedawca zahipnotyzował z tym prądem.

animuss
16-08-2012, 16:05
A eko? Trzymam w garażu. Nawet jak jest tam trochę wilgoci to mu nie zaszkodzi, a pellet, musi być sucho !!!

No nie jest to prawda kilka postów wcześniej pisałem o tym .

Znalazłem jeszcze taki kocioł co ma zasobnik -wsyp b.stromy .
Zaciekawiło mnie to i wyczytałem że można tu stosować opał o wilgotności do 25%.
http://www.pellet-on.pl/img/gizex/gizex_cs_25_100_dd.jpg
http://www.pellet-on.pl/gizext1.php?gizex=2

zbigmaz01
16-08-2012, 16:49
No nie jest to prawda kilka postów wcześniej pisałem o tym .

Nie wyobrażam sobie pelletu o tej wilgotności.
Pewnie worki popękają z napicia :)
Ale ekogroszek to już sobie wyobrażam z tą wilgotnością :)
A to że ma strome boki? Mój nie ma takich stromych a węgiel się zsuwa do zera.
Pellet dla mnie za drogi :)

Vld
16-08-2012, 16:53
to chyba bardziej do zrębki by pasowało niż do węgla

animuss
16-08-2012, 21:33
to chyba bardziej do zrębki by pasowało niż do węgla

Nie na zrębki to jeszcze inny kocioł :
http://www.pellet-on.pl/img/gizex/csa_25_100_zz.jpg
Dzięki zastosowanym rozwiązaniom możliwe jest spalanie takich paliw jak: zrębki, trociny, wióry, pelety oraz inne rozdrobnione biopaliwa o wilgotności do 30% i granulacji do 1,5x1,5x5cm.

http://www.pellet-on.pl/gizext1.php?gizex=6

Lub taki :
http://www.pellet-on.pl/img/gizex/gsa_40_130.jpg

możliwe jest spalanie takich paliw jak: zrębki, trociny, wióry, pellet's oraz inne rozdrobnione biopaliwa o wilgotności do 35% i granulacji do 3 cm
http://www.pellet-on.pl/gizext1.php?gizex=8.

animuss
16-08-2012, 21:37
Nie wyobrażam sobie pelletu o tej wilgotności.
Pewnie worki popękają z napicia :)
Ale ekogroszek to już sobie wyobrażam z tą wilgotnością :)
A to że ma strome boki? Mój nie ma takich stromych a węgiel się zsuwa do zera.
Pellet dla mnie za drogi :)

Nie wiem może worki pękają i boczniaki na nich rosną :P
Pellet jest droższy ale kocioł na pellecie ma większą sprawność .

zbigmaz01
16-08-2012, 22:11
Nie wiem może worki pękają i boczniaki na nich rosną :P
Pellet jest droższy ale kocioł na pellecie ma większą sprawność .Ale taki kocioł to pewnie kosztuje że ajajaj :)
Wolę tańszy kocioł i tańszy ekogroszek http://emotikona.pl/emotikony/pic/0dance3.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)

zawijan
17-08-2012, 06:45
to chyba bardziej do zrębki by pasowało niż do węgla

No! Nie radziłbym w tym kotle stosować zrębków.

zawijan
17-08-2012, 06:49
Nie wiem może worki pękają i boczniaki na nich rosną :P
Pellet jest droższy ale kocioł na pellecie ma większą sprawność .

Nie da się wyprodukować naturalnych peletów z wilgocią 25%. Chyba, że doda się jakiegoś kleju. Nie da się również wyprodukować naturalnych peletów z wilgocią poniżej 10%. Tak to już jest w tej przyrodzie.

A skąd wiesz o tej wyższej sprawności kotłów na pelet? Jakie to są te wyższe sprawności?

animuss
17-08-2012, 07:45
Ale taki kocioł to pewnie kosztuje że ajajaj :)
Wolę tańszy kocioł i tańszy ekogroszek http://emotikona.pl/emotikony/pic/0dance3.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)

Te kotły ? ,nie mam pojęcia możliwe ze cena obrywa kieszenie może ktoś zorientuje się zadzwoni albo jest gdzieś cennik .Kotły na ekogroch też kosztują naście tysięcy .Mnie zainteresowało w nich spalanie mokrych paliw .

animuss
17-08-2012, 08:01
Nie da się wyprodukować naturalnych peletów z wilgocią 25%. Chyba, że doda się jakiegoś kleju. Nie da się również wyprodukować naturalnych peletów z wilgocią poniżej 10%. Tak to już jest w tej przyrodzie.

A skąd wiesz o tej wyższej sprawności kotłów na pelet? Jakie to są te wyższe sprawności?

Można kupić opał z taką wilgotnością -zborze,trociny itd...
Przeglądam różne kotły różnych producentów ,nawet jak zawyżają sprawność kotłów to kotły przy palniku pelletowym mają największą sprawność .
Zobacz sam np. firma Defro.
Defro Duo Pellet
sprawnosc 92%
http://www.defro.pl/kotly
Tu zresztą też :
Urządzenie w kotle uzyskuje sprawność ponad 94%,
http://www.pellet-on.pl/palniki.php

http://naforum.zapodaj.net/thumbs/21d41d4bdf9c.png (http://naforum.zapodaj.net/21d41d4bdf9c.png.html)

minertu
17-08-2012, 08:34
Sprawność kotła a sprawność palnika to duża różnic a.

animuss
17-08-2012, 08:52
Sprawność kotła a sprawność palnika to duża różnic a.

Tak ,zwłaszcza widać to na tym porównaniu te same kotły a inne palniki i już 2 % różnicy.
http://www.defro.pl/images/stories/kotly-exclusive/nowe/defro-duo-uni-przekroj.jpg
http://www.defro.pl/kotly/seria-defro-duo/defro-duo-uni
http://www.defro.pl/images/stories/kotly-exclusive/nowe/defro-duo-pellet-przekroj.jpg
http://www.defro.pl/kotly/seria-defro-duo/defro-duo-pellet-lux

zawijan
17-08-2012, 09:02
Przeglądam różne...

Są różne "wilgotności", tak samo, jak są różne "kaloryczności". Pelety są jednak najsuchszym paliwem. Dorównują im pod tym względem tylko niektóre groszki i orzechy.

Skoro lubisz czytać, to poczytaj sobie o peletach http://www.pelletsatlas.info/pelletsatlas_docs/showdoc.asp?id=090313120033&type=doc&pdf=true

animuss
17-08-2012, 09:28
Są różne "wilgotności", tak samo, jak są różne "kaloryczności". Pelety są jednak najsuchszym paliwem. Dorównują im pod tym względem tylko niektóre groszki i orzechy.

Skoro lubisz czytać, to poczytaj sobie o peletach http://www.pelletsatlas.info/pelletsatlas_docs/showdoc.asp?id=090313120033&type=doc&pdf=true
Dziękuję za info .
Prędzej czy później i tak będziemy tym palić w kotłach jak kopaliny się skończą .

Nemo5576
17-08-2012, 10:24
Jak słyszę teksty o kończących kopalinach to przypomina mi się jeden z wykładowców na Politechnice Ślaskiej który swój pierwszy wykład zaczynał od następującej anegdotki:

"Kiedy jako młody człowiek wybierałem na studiach specjalizację to zasoby paliw nieodnawialnych szacowano na jakieś 40 lat. Od pięciu lat jestem na emeryturze, a zasoby paliw nieodnawialnych są szacowane na lat 50. Pamiętajcie wiec aby do wartości szacowanych podchodzić z dużą ostrożnością :)"

Podejrzewam ze kopalin i dla naszych prawnuków będzie pod dostatkiem. pytanie czy komukolwiek będzie się wtedy jeszcze chciało nimi palić :D

Kwitko
17-08-2012, 13:23
Już jakieś dwie godziny czytam wątek, a potrzebowałabym chyba dwóch dni... albo dwudziestu ;) Chciałabym jak najwięcej dowiedzieć się o kotłach na ekogroszek ponieważ lada moment muszę go kupić. Ale chyba nie dam rady przeczytać wszystkiego. Dlatego proszę Was bardzo o wszelkie uwagi. Jako że mieszkam w niedalekiej okolicy Pleszewa bardzo mocno rozważamy zakup właśnie kotła pleszewskiego. I tu jest problem. Jak wybrać? NA co zwrócić uwagę? Producentów jest mnóstwo. Nawet nie wiem jaką moc wybrać, 19 czy 25 kw? Domek z poddaszem 115 m2 pow. użytkowej, po podłogach 140 m2. Poniżej kilka kotłów które mnie zainteresowały. (zaznaczam że budżet mamy dość ograniczony)

http://allegro.pl/kociol-kotly-z-podajnik-uniw-25kw-do200-m-bonusy-i2555844354.html
http://allegro.pl/kotly-kociol-piece-piec-na-ekogroszek-mial-19kw-i2568652345.html
http://allegro.pl/kociol-piece-piec-z-podajnikiem-ekogroszek-19-kw-i2569021448.html
http://allegro.pl/kociol-kotly-piec-z-podajnikiem-25kw-do-200-m-i2559027946.html

Jarecki79
17-08-2012, 13:41
Już jakieś dwie godziny czytam wątek, a potrzebowałabym chyba dwóch dni... albo dwudziestu ;) Chciałabym jak najwięcej dowiedzieć się o kotłach na ekogroszek ponieważ lada moment muszę go kupić. Ale chyba nie dam rady przeczytać wszystkiego. Dlatego proszę Was bardzo o wszelkie uwagi. Jako że mieszkam w niedalekiej okolicy Pleszewa bardzo mocno rozważamy zakup właśnie kotła pleszewskiego. I tu jest problem. Jak wybrać? NA co zwrócić uwagę? Producentów jest mnóstwo. Nawet nie wiem jaką moc wybrać, 19 czy 25 kw? Domek z poddaszem 115 m2 pow. użytkowej, po podłogach 140 m2. Poniżej kilka kotłów które mnie zainteresowały. (zaznaczam że budżet mamy dość ograniczony)

http://allegro.pl/kociol-kotly-z-podajnik-uniw-25kw-do200-m-bonusy-i2555844354.html
http://allegro.pl/kotly-kociol-piece-piec-na-ekogroszek-mial-19kw-i2568652345.html
http://allegro.pl/kociol-piece-piec-z-podajnikiem-ekogroszek-19-kw-i2569021448.html
http://allegro.pl/kociol-kotly-piec-z-podajnikiem-25kw-do-200-m-i2559027946.html

Czytasz, czytasz i kipesko Ci to idzie skoro chcesz na 115m2 kupić kocioł od 19 do 25kW...

Kupuj najmniejsze możliwe, czyli 10-12kW.

Vld
17-08-2012, 13:48
Są różne "wilgotności", tak samo, jak są różne "kaloryczności". Pelety są jednak najsuchszym paliwem. Dorównują im pod tym względem tylko niektóre groszki i orzechy.

Skoro lubisz czytać, to poczytaj sobie o peletach http://www.pelletsatlas.info/pelletsatlas_docs/showdoc.asp?id=090313120033&type=doc&pdf=true

mamy tu na forum, na innym zresztą też, takiego rzecznika peletowego
którego pelet ma zerową lub ujemną wilgotność, bo szczyci się wartością opałową 20 MJ/kg

Kwitko
17-08-2012, 13:52
Ale ja w projekcie mam wpisane że ma być kocioł 25 kw. Czytałam o tym że ma być jak najmniejsza moc, tyle że już przy 15 kw producenci piszą że do 80 m2. A ja mam sporo więcej przecież.

Jarecki79
17-08-2012, 13:55
Ale ja w projekcie mam wpisane że ma być kocioł 25 kw. Czytałam o tym że ma być jak najmniejsza moc, tyle że już przy 15 kw producenci piszą że do 80 m2. A ja mam sporo więcej przecież.

Wiesz co, chwilami to dosłownie ręce opadają.
Zapytam humorystycznie:
Mieszkasz w grocie skalnej a zamiast drzwi masz powieszony kawał szmaty czy skóry z dinozaura?

Dom nowy, więc nawet ten 10-12kW będzie jeszcze z dużym zapasem mocy. :)
Absolutne szczyty to już 15kW.... (przesada)

Vld
17-08-2012, 14:02
sprzedaj mu 25 kW i nie rób scen

Kwitko
17-08-2012, 14:06
To ja nie rozumie dlaczego producenci podają takie wartości. No ale dobrze załóżmy że zdecyduje się na 15 kw. Na co jeszcze zwrócić uwagę. Czy te piece różnią się jakoś czy wszystkie na jedno kopyto?

Jarecki79
17-08-2012, 14:09
To ja nie rozumie dlaczego producenci podają takie wartości. No ale dobrze załóżmy że zdecyduje się na 15 kw. Na co jeszcze zwrócić uwagę. Czy te piece różnią się jakoś czy wszystkie na jedno kopyto?

Kotły różnią się palnikami, sterownikami, to podstawowe sprawy.
Dalej jest jeszcze m.in. wiedza danych producentów i umiejętność choćby udzielenia podstawowej pomocy przy obsłudze oferowanego zestawu.

Masz niedaleko, zrób sobie rundę, spisz pytania na kartce, porozmawiaj i przemyślisz sobie wszystko ze spokojem.

czp01
17-08-2012, 14:10
Ale ja w projekcie mam wpisane że ma być kocioł 25 kw. Czytałam o tym że ma być jak najmniejsza moc, tyle że już przy 15 kw producenci piszą że do 80 m2. A ja mam sporo więcej przecież.

Na pewno 10 - 12 kw Ci wystarczy bo inaczej zrobisz taki błąd jak ja i kupisz znacznie przewymiarowany kocioł i będziesz ciągle kombinował. :)

Jarecki79
17-08-2012, 14:10
sprzedaj mu 25 kW i nie rób scen

:) :) :)

animuss
17-08-2012, 14:13
Jak słyszę teksty o kończących kopalinach to przypomina mi się jeden z wykładowców na Politechnice Ślaskiej który swój pierwszy wykład zaczynał od następującej anegdotki:

"Kiedy jako młody człowiek wybierałem na studiach specjalizację to zasoby paliw nieodnawialnych szacowano na jakieś 40 lat. Od pięciu lat jestem na emeryturze, a zasoby paliw nieodnawialnych są szacowane na lat 50. Pamiętajcie wiec aby do wartości szacowanych podchodzić z dużą ostrożnością :)"

Podejrzewam ze kopalin i dla naszych prawnuków będzie pod dostatkiem. pytanie czy komukolwiek będzie się wtedy jeszcze chciało nimi palić :D
Może nieprecyzyjnie się wyraziłem, Kopalnie sięgają po węgiel coraz głębiej to podraża koszty nawet przy najnowszej technice ,kiedyś stanie się nieekonomiczne wydobywanie węgla zwłaszcza jak inne paliwo tańsze wyprze go z rynku.

animuss
17-08-2012, 14:16
mamy tu na forum, na innym zresztą też, takiego rzecznika peletowego
którego pelet ma zerową lub ujemną wilgotność, bo szczyci się wartością opałową 20 MJ/kg

Jeszcze jeden post na ten temat napiszę i okaże się że ja nim jestem :lol2:

Jarecki79
17-08-2012, 14:22
Może nieprecyzyjnie się wyraziłem, Kopalnie sięgają po węgiel coraz głębiej to podraża koszty nawet przy najnowszej technice ,kiedyś stanie się nieekonomiczne wydobywanie węgla zwłaszcza jak inne paliwo tańsze wyprze go z rynku.

To samo tyczy się ropy itd.
Pieśń powraca...


Coś, co dzisiaj jest nieopłacalne ze względu na aktualne technologie,- nie musi być nieopłacalne za lat 20-ścia.
Pamiętam taki temat odnośnie bodajże złóż żelaza, są one w bardzo dobrym stanie na dnach oceanów i mórz (pod dnem morskim w takich a'la bochenach), ale był kłopot z opłacalnością ich wydobycia, trochę czasu minęło i okazuje się, że niektóre już się opłaca wydobywać....
Dochodzą też relacje pozostałych cen związanych z wydobyciem i ogólną sytuacją na rynku międzynarodowym.

Gdybanologia plus aktualne trendy

karoka65
17-08-2012, 16:18
Już jakieś dwie godziny czytam wątek, a potrzebowałabym chyba dwóch dni... albo dwudziestu ;) Chciałabym jak najwięcej dowiedzieć się o kotłach na ekogroszek ponieważ lada moment muszę go kupić. Ale chyba nie dam rady przeczytać wszystkiego. Dlatego proszę Was bardzo o wszelkie uwagi. Jako że mieszkam w niedalekiej okolicy Pleszewa bardzo mocno rozważamy zakup właśnie kotła pleszewskiego. I tu jest problem. Jak wybrać? NA co zwrócić uwagę? Producentów jest mnóstwo. Nawet nie wiem jaką moc wybrać, 19 czy 25 kw? Domek z poddaszem 115 m2 pow. użytkowej, po podłogach 140 m2. Poniżej kilka kotłów które mnie zainteresowały. (zaznaczam że budżet mamy dość ograniczony)

http://allegro.pl/kociol-kotly-z-podajnik-uniw-25kw-do200-m-bonusy-i2555844354.html
http://allegro.pl/kotly-kociol-piece-piec-na-ekogroszek-mial-19kw-i2568652345.html
http://allegro.pl/kociol-piece-piec-z-podajnikiem-ekogroszek-19-kw-i2569021448.html
http://allegro.pl/kociol-kotly-piec-z-podajnikiem-25kw-do-200-m-i2559027946.html
Mam kocioł jednego z tych producentów ale nie powiem którego żeby nie było to wzięte za antyreklamę.
Nie kupiłbym w tej chwili żadnego z nich.
Kiedyś byłem w takiej samej sytuacji jak ty i z taką samą wiedzą, dałem się naciągnąć na cenę, poza nią nic dobrego nie powiem.

sebsa
17-08-2012, 16:47
Mam kocioł jednego z tych producentów ale nie powiem którego żeby nie było to wzięte za antyreklamę.
Nie kupiłbym w tej chwili żadnego z nich.
Kiedyś byłem w takiej samej sytuacji jak ty i z taką samą wiedzą, dałem się naciągnąć na cenę, poza nią nic dobrego nie powiem.

Ja stawiam na ten z pompą gratis:D

karoka65
17-08-2012, 17:15
Ja stawiam na ten z pompą gratis:D
Też dostałem ( Diamond ), leży już już na kupce złomu za garażem :)
Aaaa, bojler jeszcze oferowali, leżałby jeszcze szybciej chyba.

timon120777
17-08-2012, 17:35
Kwitko
ja też co zresztą chwilę temu pisałem miałem w oferowanych mi projektach domów źrodło ciepła o mocy do 25KW na powierzchnię około 120m2 kupiłem dom na rynku wtórnym nieocieplony o powierzchni 142m2 po podłogach i wstawiłem (nie posiadając wtedy niezbędnego minimum wiedzy) kocioł 19KW po pierwszej zimie ociepliłem 10cm styro i dałem wełnę na podłogi na strychu nieużytkowym
obecnie jestem już świadomy że mój kocioł jest mocno przewymiarowany mimo że dom jest stary
kolejny kocioł jaki kupię będzie miał moc 10KW
dziwię się zatem że budując nowy dom który ma sporo mniejsze zapotrzebowanie na ciepło niż stare konstrukcje masz wątpliwości co do potrzebnej mocy.

zawijan
17-08-2012, 17:52
Dziękuję za info .
Prędzej czy później i tak będziemy tym palić w kotłach jak kopaliny się skończą .

Niekoniecznie. Węgli kamiennych mamy na 100 lat, brunatnych na kilkaset.
A wskaźnik zalesienia Polski jest bardzo, bardzo niski w porównaniu do Niemiec, czy Skandynawii.

timon120777
17-08-2012, 18:07
a w temacie pelletu i różnic cenowych oraz kaloryczności

Proponujemy Państwu zakup Ecopeletu w cenie 910 zł brutto/tona z dostawą w całej Polsce !!!
Regularna cena firmy BARLINEK SA wynosi obecnie 963,09 zł.

to jest cena z jednej z ofert internetowych nie allegro
jeszcze parametry:


PARAMETRY

jednostka

wartość



średnica

mm

6-8



długość

mm

10-38



wartość opałowa

MJ/kg

16-19



moc energetyczna

kWh/kg

4.7



gęstość nasypowa

kg/m3

630-750



wilgotność

%

6-12



zawartość popiołu

%

< 0.5



zawartość siarki

%

< 0.04



zawartość chloru

%

< 0.02



zawartość CO2

%




objętość

m3

1.5



miałkość

%

< 3%



myślę że różnice w cenie oraz kaloryczności są nadal mocno po stronie ekogroszku
u mnie cena 850zł/t kaloryczność deklarowana 24MJ

P.S.
poprawka zajrzałem w papiery deklarowana kalorycznośc tego co w mojej kotłowni leży to 26MJ

Kwitko
17-08-2012, 18:10
timon120777 poczytałam dziś trochę i już nie mam wątpliwości. Wiem że nie potrzebuję takiej mocy, teraz szukam kotła o mocy góra 15 kw. Informacja w projekcie trochę mnie zmyliła. No ale od czego jest forum :)

karoka65, a mogę Cię prosić o prywatną wiadomość z informacją który kocioł masz i co z nim nie tak?

timon120777
17-08-2012, 18:16
Kwitko
poczytaj jeszcze dokładniej to nadal za dużo jest
poszukaj kalkulatora OZC w sieci wpisz parametry budynku i będziesz mieć odpowiedź ile potrzebujesz a to będzie zapotrzebowanie maksymalne czyli dla temp zewnętrznej -20stC oraz wewnętrznej +20stC , tyle będziesz potrzebować prze maksymalnie 2-3 tygonie w zależności od tego w jakiej strefie temperaturowej mieszkasz. przez resztę sezonu będziesz potrzebować znacznie mniej

zbigmaz01
17-08-2012, 18:28
timon120777 poczytałam dziś trochę i już nie mam wątpliwości. Wiem że nie potrzebuję takiej mocy, teraz szukam kotła o mocy góra 15 kw. Informacja w projekcie trochę mnie zmyliła. No ale od czego jest forum :)

karoka65, a mogę Cię prosić o prywatną wiadomość z informacją który kocioł masz i co z nim nie tak?Czyli jesteś zdecydowany kupić kocioł o podobnej mocy jak ja mam? Ja mam 320m2 i 17kW Czyli twój dom jast podobny do mojego?

Kwitko
17-08-2012, 18:32
I tak już zeszłam o całe 10 kw i to przez kilka godzin :D. Dajcie mi trochę czasu, muszę się oswoić (i męża) z tymi 15 kw, a potem będę myśleć dalej. Mam na to jeszcze kilka dni.
Uważacie że wszystkie kotły z Pleszewa są złe, czy akurat ja złe wybrałam?

timon120777
17-08-2012, 18:50
to przeczytaj jeszcze poradnik o pelet do ktorego link wrzucił zawijan
tam sa podane wartości zapotrzebowania na ciepło róznego rodzaju budynków i dla przykładu stary dom 140m2 potrzebuje około 9KW(należy pamiętać że to jest ilość potrzebna do zaspokojenia 75% zapotrzebowania) zaś dla nowego domu jest to w okolicy 6KW a zatem maksymalne zapotrzebowanie dla nowego domu to jakieś 8KW
może to was przekona????
miłej lektury i wyciągania właściwych wniosków

a żeby nie było wątpliwości zapotrzebowanie jest podane oczywiście niezależnie od wyboru źródła które ma to ciepło dostarczyć

sebsa
17-08-2012, 20:32
Kwitko
ja też co zresztą chwilę temu pisałem miałem w oferowanych mi projektach domów źrodło ciepła o mocy do 25KW na powierzchnię około 120m2 kupiłem dom na rynku wtórnym nieocieplony o powierzchni 142m2 po podłogach i wstawiłem (nie posiadając wtedy niezbędnego minimum wiedzy) kocioł 19KW po pierwszej zimie ociepliłem 10cm styro i dałem wełnę na podłogi na strychu nieużytkowym
obecnie jestem już świadomy że mój kocioł jest mocno przewymiarowany mimo że dom jest stary
kolejny kocioł jaki kupię będzie miał moc 10KW
dziwię się zatem że budując nowy dom który ma sporo mniejsze zapotrzebowanie na ciepło niż stare konstrukcje masz wątpliwości co do potrzebnej mocy.

Timon, widziałem Twój kocioł ostatnio w Castoramie. Słowa uznania. Ja bym go wyrzucił po pierwszym sezonie. Dla mnie nie do opanowania ta wyczystka. I po co tyle tych drzwiczek. Jedyny plus to mała ekoenergia bądź jakiś inny "mini brucer" w zestawie.

Arturo72
17-08-2012, 20:50
Czytasz, czytasz i kipesko Ci to idzie skoro chcesz na 115m2 kupić kocioł od 19 do 25kW...

Co prawda to prawda ;)
Na "bociankach" ja,R&K i inni nie raz pisali i uczulali przyszłych inwestorów na temat wykonania OZC swojego domu.
Koszt niewielki w stosunku do korzyści jakie otrzymujemy.
Po wykonaniu tegoż dowiesz się dokadnie jakiej mocy potrzebujesz do ogrzania domu.
Nie musisz przepłacać za przewymiarowany kocioł i poznasz przyszłe rachunki na ogrzewanie.
Oczywiście piszę o "poważnym" OZC a nie o certyfikatacie energetycznym z allegro do odbioru domu ;)
Moc cieplną 25kW wg mnie potrzebuje dom ok.300-400m2 ;)

karoka65
17-08-2012, 22:54
Moc cieplną 25kW wg mnie potrzebuje dom ok.300-400m2 ;)
Zależy dużo od tego jaki dom ale tutaj zgodzę się z Tobą :)
Widzisz :)

zbigmaz01
17-08-2012, 22:55
Zależy dużo od tego jaki dom ale tutaj zgodzę się z Tobą :)
Widzisz :)
Ja to nawet bym wskazywał na 400-450m2 :)

karoka65
17-08-2012, 22:59
Widzę :)
No :)

animuss
18-08-2012, 07:36
Niekoniecznie. Węgli kamiennych mamy na 100 lat, brunatnych na kilkaset.
A wskaźnik zalesienia Polski jest bardzo, bardzo niski w porównaniu do Niemiec, czy Skandynawii.

Jeżeli produkcja pelletu będzie bardziej opłacalna to rolnicy się przestawią i będziesz miał pola wierzby energetycznej .

animuss
18-08-2012, 07:43
I tak już zeszłam o całe 10 kw i to przez kilka godzin :D. Dajcie mi trochę czasu, muszę się oswoić (i męża) z tymi 15 kw, a potem będę myśleć dalej. Mam na to jeszcze kilka dni.
Uważacie że wszystkie kotły z Pleszewa są złe, czy akurat ja złe wybrałam?

To wygląda tak że ty laskę robisz bo już zeszłaś o całe 10 kw :D
W projekcie masz pewnie zasugerowany kocioł zasypowy i dlatego jest takie dużej mocy .

animuss
18-08-2012, 07:56
To samo tyczy się ropy itd.
Pieśń powraca...


Coś, co dzisiaj jest nieopłacalne ze względu na aktualne technologie,- nie musi być nieopłacalne za lat 20-ścia.
Pamiętam taki temat odnośnie bodajże złóż żelaza, są one w bardzo dobrym stanie na dnach oceanów i mórz (pod dnem morskim w takich a'la bochenach), ale był kłopot z opłacalnością ich wydobycia, trochę czasu minęło i okazuje się, że niektóre już się opłaca wydobywać....
Dochodzą też relacje pozostałych cen związanych z wydobyciem i ogólną sytuacją na rynku międzynarodowym.

Gdybanologia plus aktualne trendy

Myślę ze i tak przetwarzanie kopalin w energię w pojedynczych gospodarstwach to małe bandyctwo, już widać jakimi kotłami o jakiej sprawności spalano pół wieku temu węgle jakie to marnotrawstwo .Węgiel powinien być spalany w większych wysoko-wyspecjalizowanych spalarniach z filtrami a wytworzona energia np.prąd trafiać do pojedynczych gospodarstw .

Andrzej_M_
18-08-2012, 09:13
,,,, Węgiel powinien być spalany w większych wysoko-wyspecjalizowanych spalarniach z filtrami a wytworzona energia np.prąd trafiać do pojedynczych gospodarstw .

Tutaj Cię zaskoczę, sprawność końcowa dostarczonej energii elektrycznej z elektrociepłowni wynosi około 30% (sprawność elektrowni z uwzględnieniem start przesyłu i transformacji energii elektrycznej).
Najlepsza sprawność podobno dochodzi do 45% a w elektrowniach wodnych do 75%

timon120777
18-08-2012, 09:40
Timon, widziałem Twój kocioł ostatnio w Castoramie. Słowa uznania. Ja bym go wyrzucił po pierwszym sezonie. Dla mnie nie do opanowania ta wyczystka. I po co tyle tych drzwiczek. Jedyny plus to mała ekoenergia bądź jakiś inny "mini brucer" w zestawie.

podejrzewam że widziałeś już coś innego raczej to:
131854
a ja mam to tylko z innym trochę zasobnikiem. u mnie wchodzi 100kg eko


131855

palnik u mnie to pierwszy brucer i teraz leży korona na podłodze a ja zmniejszam wielkość otworu którym paliwo wychodzi do góry w strefę spalania i zatkam też część otworów w koronie - będzie 15X11cm a nie 19X11cm
myślę że to pomoże
co do samego kociołka to nie mam co narzekać
stwierdziłem już że nie ma potrzeby czyścić całości zbyt często i w tym sezonie zrobię to raz maksymalnie 2 razy. będę miał wyższą trochę temperaturę spalin a to na plus dla komina mojego. myslę że wytrzyma jeszcze jakieś 3-4 sezony bo nigdzie odpukać nic nie koroduje.
potem będzie wymiana na coś sporo mniejszego

timon120777
18-08-2012, 09:56
Kwitko
popieram słowa kolegi Arturo tym razem
koszt OZC zwróci się w pierwszym sezonie jeśli zastosujesz się do tego co z niego wyjdzie. zbyt duży kocioł to straty o czym na tym i innych wątkach pisali już wszyscy chyba i to wielokrotnie. zakup zbyt dużej jednostki to palenie z niższą sprawnością i problemy z obsługą kotła oraz zagrożenia uszkodzenia tegoż oraz komina i szybszego zużycia. to zakup który trzeba przemyśleć. kocioł jakiego potrzebujesz kupisz za rozsądne pieniądze i będziesz zadowolona. kupując zbyt duży grozi Ci np to co ja przechodziłem przez dwa sezony zanim odkryłem istnienie tego forum.

zawijan
18-08-2012, 10:48
Jeżeli produkcja pelletu będzie bardziej opłacalna to rolnicy się przestawią i będziesz miał pola wierzby energetycznej .

Słabo znasz się na tym problemie. Nie gniewaj się. Nie pisze tego złośliwie.
W latach 2002-2004 zajmowałem się zawodowo właśnie tym problemem. Byłem jednym z pierwszych w kraju. Poznałem dogłębnie ten problem i to środowisko. W 2005r. zaniechałem, bo nie widziałem w tym perspektyw wdrożeniowych w znaczącej skali. Dzisiaj, w roku 2012, dalej ich nie widzę.
Moim zdaniem, za Twojego życia nie doczekasz się opłacalności peletu.

Jarecki79
18-08-2012, 10:57
Jeżeli produkcja pelletu będzie bardziej opłacalna to rolnicy się przestawią i będziesz miał pola wierzby energetycznej .

Nie sądzę. Choć zgodzić się mogę, że to paliwo może być u nas bardziej popularne niż w chwili obecnej.
Brakuje mi jednak solidnego kotła do tych celów a w zasadzie dobrego, bezpiecznego i niezawodnego palnika z zapalarką.

W skali globalnej jest to niemożliwe, plantacje roślin energetycznych sa kosztem upraw żywnościowych.
Dwa, z tego, co pamiętam z wykładów gleba na której uprawia się rośliny energetyczne podlega też degradacji i musi być co jakis okres zmiana pola uprawy...

Akurat w Skandynawii był ciekawy pomysł przerobu starych domów na pellets, tj odzyskiwano drewno z konstrukcji, z ram okien i po pozbyciu się gwoździ i innych elementów stalowych robiono z tego pellet.

Jarecki79
18-08-2012, 10:58
To się Zawijan zgraliśmy z cytatem :)

Andrzej_M_
18-08-2012, 14:47
Nie wszyscy mieszkają na Śląsku, więc ich przeglądarka internetowa inaczej pozycjonuje strony z wiadomościami.

Dziś ukazała się wzmianka o nowym filmie szkoleniowym przeznaczonym na potrzeby instruktarzu z zakresu BHP pracowników kopalni.
Film prezentuje zagrożenia związane z wybuchem pyłu węglowego.


Polecam obejrzenie tego filmu oraz innych filmów na stronach WUG.
W filmie znajdziemy nieco teorii na temat węgla i jego ogromnej potencjalnej energii ale przede wszystkim możemy uzmysłowić sobie jak ciężką i niebezpieczną prace wykonują górnicy dołowi.



Wyższy Urząd Górniczy w Katowicach (WUG), który m.in. od ubiegłego roku w internecie propaguje zasady bezpiecznej pracy górników, umieścił w sieci film o zagrożeniu wybuchami pyłu węglowego.

Dziesięciominutowy film rozpoczyna sugestywna scena, przedstawiająca wybuch pyłu węglowego w ćwiczebnej sztolni Kopalni Doświadczalnej "Barbara" w Mikołowie. Energia wybuchu odrzuca ustawiony kilka metrów przed wylotem sztolni, ważący 424 kg kopalniany wagonik na 30 metrów.

Jak poinformowała w piątek rzeczniczka WUG Jolanta Talarczyk, to trzeci z serii filmów szkoleniowych dla pracowników górnictwa, powstałych w ubiegłym roku w ramach współpracy WUG z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Filmy są wykorzystywane m.in. podczas seminariów i szkoleń. Już wcześniej na profilu WUG na portalu youtube umieszczono dwa inne filmy: "Wciągnięty w taśmę" i "Właściwa eksploatacja maszyn i urządzeń budowy przeciwwybuchowej".

Pył węglowy to ziarna węgla przechodzące przez oka sita o wymiarach 1 na 1 mm. Pył zawsze jest tak samo groźny - śmiertelnie niebezpieczny staje się, gdy wybucha. Musi najpierw zostać wzbity w powietrze np. poprzez tąpnięcie, wybuch metanu czy roboty strzałowe i osiągnąć w powietrzu określone stężenie (co najmniej 50 g/m sześc. powietrza, optymalnie 300-500 g/m sześc.) W tym czasie musi zadziałać tzw. inicjał, czyli źródło zapłonu o wysokiej temperaturze (550-1400 stopni Celsjusza), np. zapalony metan, roboty strzałowe, otwarty ogień czy urządzenie elektryczne.

Film przypomina m.in., że w procesie urobku lub transportu w pył węglowy przemienia się od jednego do trzech procent całego wydobywanego węgla; niespełna jedna trzecia z tej ilości powstaje w procesie przeróbki. O skali ilości pyłu w kopalniach świadczy np. informacja, że w całym 2010 r. wydobyto łącznie 76,6 mln ton węgla kamiennego.
Głównymi przyczynami wzrostu zagrożenia wybuchem pyłu węglowego są: koncentracja wzrostu wydobycia (funkcjonowanie ścian o dobowym wydobyciu sięgającym kilku tysięcy ton), a także tzw. zagrożenia skojarzone (metan, tąpania, pył węglowy, wyrzuty gazów i skał).

Aby bezpiecznie pracować w zagrożeniu pyłowym należy przerywać łańcuch przyczynowy wybuchów, m.in. zwalczać pył węglowy w miejscu jego powstawania (np. poprzez zraszanie), zwalczać możliwości powstania inicjału, a także przeciwdziałać możliwości rozszerzania wybuchu (poprzez tworzenie stref zabezpieczających z pyłu kamiennego lub wody i budowę odpowiednich zapór).

Autorami koncepcji i scenariusza filmu "Pył węglowy w kopalni - czarny zabójca" są specjaliści Departamentu Górnictwa WUG Jan Krzelowski i Dariusz Katan. Obraz zrealizował Instytut Techniki Górniczej KOMAG.
Na profilu http://www.youtube.com/WyzszyUrzadGorniczy (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2F WyzszyUrzadGorniczy) znalazło się dotąd 16 filmów i prezentacji dotyczących najczęściej powtarzających się wypadków, porad, jak ustrzec się

minertu
18-08-2012, 15:42
Dlatego zapobiega się różnymi sposobami aby pył węglowy unieszkodliwić zaraz przy procesie jego urabiania,kruszeniu i transportowaniu.Stosuje się różnego typu nawilżacze w zraszaniach aby jak najszybciej woda wiązała się z pyłem węglowym.Stosując samą wodę jest to naprawdę trudne dlatego stosowane są nawilżacze.
Zapobiegawczo stosuje się również pył wapienny , którym posypuje się zarówno spąg oraz chodniki i przekopy.Zawartość pyłu wapiennego wymagana jest w stosunku 80/20 % do pyłu węglowego.
Wracając do środków dodawanych do wody w celu zwilżenia pyłu węglowego.
Zastanawiam się jaki to ma wpływ na jakość spalania takiego może nie węgla ale miału?
Niezły dodatek do tego co już jest w samym składzie węgla a my to jeszcze musimy spalić.
Dla uspokojenia- mamy jeszcze zakład przeróbczy , którego zadaniem właśnie jest oddzielenie frakcji kamiennych z węgla oraz oczyszczenie go z tego dziadostwa.Trzeba dodać ,że podczas urabiana zwilżanie pyłu węglowego ma za zadanie również zapobieganie przeciw jego zapaleniu.
Dla uspokojenia-czasami to działa sprawnie a jak nie działa to nawet własnej ręki nie widać,ale wtedy wiem,że węgiel będzie czystszy od tego dziadostwa.:yes:

animuss
18-08-2012, 20:18
Tutaj Cię zaskoczę, sprawność końcowa dostarczonej energii elektrycznej z elektrociepłowni wynosi około 30% (sprawność elektrowni z uwzględnieniem start przesyłu i transformacji energii elektrycznej).
Najlepsza sprawność podobno dochodzi do 45% a w elektrowniach wodnych do 75%

No to tylko zostało pogratulować marnotrawstwa.

animuss
18-08-2012, 20:27
Słabo znasz się na tym problemie. Nie gniewaj się. Nie pisze tego złośliwie.
W latach 2002-2004 zajmowałem się zawodowo właśnie tym problemem. Byłem jednym z pierwszych w kraju. Poznałem dogłębnie ten problem i to środowisko. W 2005r. zaniechałem, bo nie widziałem w tym perspektyw wdrożeniowych w znaczącej skali. Dzisiaj, w roku 2012, dalej ich nie widzę.
Moim zdaniem, za Twojego życia nie doczekasz się opłacalności peletu.


A ja za nim nie tęsknię ale jedynie zazdroszczę tylko 3 cech których brak w ekogrochu zapalarki , możliwości zasypania większego zbiornika raz i o dźwiganiu worów można zapomnieć na całą zimę, b.mało popiołu .Te cechy przy paleniu pelletem pozwalają praktycznie zapomnieć o ogrzewaniu ,oczywiście dobierając porządny kocioł .

animuss
18-08-2012, 20:33
Nie sądzę. Choć zgodzić się mogę, że to paliwo może być u nas bardziej popularne niż w chwili obecnej.
Brakuje mi jednak solidnego kotła do tych celów a w zasadzie dobrego, bezpiecznego i niezawodnego palnika z zapalarką.

W skali globalnej jest to niemożliwe, plantacje roślin energetycznych sa kosztem upraw żywnościowych.
Dwa, z tego, co pamiętam z wykładów gleba na której uprawia się rośliny energetyczne podlega też degradacji i musi być co jakis okres zmiana pola uprawy...

Akurat w Skandynawii był ciekawy pomysł przerobu starych domów na pellets, tj odzyskiwano drewno z konstrukcji, z ram okien i po pozbyciu się gwoździ i innych elementów stalowych robiono z tego pellet.
W Polsce wystarczyło by gałęzie z pozyskanych drzew w lesie przerabiać na opał -zrębki ,a tu się na bezczelnego robi ogniska i pali na zrębie .To samo z wycinką przy drogach ,chociaż ostatnio zauważyłem że przyciągają rozdrabniarki do gałęzi .W Niemczech prawie 20 lat temu już przy drogach przerabiali gałęzie na zrębki Polska to bogaty kraj .

timon120777
19-08-2012, 03:05
na razie Polska to kraj rozrzutny. bogaci to my będziemy jak nauczymy się własciwie korzystać z dobrodziejstw natury, czy to w zakresie ogrzewania węglem, drewnem czy peletem.
co do strat na prądzie to za chwilę czeka nasz kraj modernizacja sieci elektrycznej. poczujemy ją i to bardzo szybko w naszych portfelach niestety:(:(:(

hydraulik_
19-08-2012, 06:39
a w temacie pelletu i różnic cenowych oraz kaloryczności

Proponujemy Państwu zakup Ecopeletu w cenie 910 zł brutto/tona z dostawą w całej Polsce !!!
Regularna cena firmy BARLINEK SA wynosi obecnie 963,09 zł.

to jest cena z jednej z ofert internetowych nie allegro
jeszcze parametry:


PARAMETRY

jednostka

wartość



średnica

mm

6-8



długość

mm

10-38



wartość opałowa

MJ/kg

16-19



moc energetyczna

kWh/kg

4.7



gęstość nasypowa

kg/m3

630-750



wilgotność

%

6-12



zawartość popiołu

%

< 0.5



zawartość siarki

%

< 0.04



zawartość chloru

%

< 0.02



zawartość CO2

%




objętość

m3

1.5



miałkość

%

< 3%



myślę że różnice w cenie oraz kaloryczności są nadal mocno po stronie ekogroszku
u mnie cena 850zł/t kaloryczność deklarowana 24MJ

P.S.
poprawka zajrzałem w papiery deklarowana kalorycznośc tego co w mojej kotłowni leży to 26MJ

Mam pytanie
Gdzie sens kupować i budować kotłownie na pelet jeżeli 1 kg daje 4,7 kWh a tona kosztuje prawie 1000 zł
to wychodzi 47 gr za kWh
Jeżeli uwzględnimy sprawność kotła 80 % daje 60gr za kWh To i tak marzenie ,
TYLE KOSZTUJE GRZANIE PRĄDEM

hydraulik_
19-08-2012, 06:42
W Polsce wystarczyło by gałęzie z pozyskanych drzew w lesie przerabiać na opał -zrębki ,a tu się na bezczelnego robi ogniska i pali na zrębie .To samo z wycinką przy drogach ,chociaż ostatnio zauważyłem że przyciągają rozdrabniarki do gałęzi .W Niemczech prawie 20 lat temu już przy drogach przerabiali gałęzie na zrębki Polska to bogaty kraj .
To już tak wygląda u nas

zbigmaz01
19-08-2012, 07:35
To już tak wygląda u nas
Też to widziałem i to tylko w paru miejscach jak przerabiali rozdrabniarką. Nie wszędzie jest to jeszcze stosowane.

animuss w Niemczech też się spotkałem i to w okresie poświątecznym czyli styczeń jak w mniejszych miejscowościach i wioskach był wyznaczony plac na który wszyscy mieszkańcy dostarczali swoje świąteczne choinki i jako że to okres przycinania gałęzi na drzewkach owocowych, to właśnie wszystkie te gałęzie i krzaki. Potem przyjeżdżała objazdowa maszyna i to wszystko mielili i zabierali. W rozmowie z jednym Niemcem jest tam u nich zabronione palenie jakichkolwiek gałęzi. Uprzątaniem zajmuje się jedna firma która to później przerabia na pellety. W okresie późniejszym też są wyznaczone miejsca gdzie za odpowiednią opłtą przyjmą takie gałęzie. Tylko trzeba za to zapłcić:)

Może kiedyś (myślę że niedługo) dojdzie do tego samego u nas i wtedy cena nieznacznie się się ustabilizuje lub wolniej będzie rosła, bo na pewno nie spadnie :p

Vld
19-08-2012, 07:40
Mam pytanie
Gdzie sens kupować i budować kotłownie na pelet jeżeli 1 kg daje 4,7 kWh a tona kosztuje prawie 1000 zł
to wychodzi 47 gr za kWh
Jeżeli uwzględnimy sprawność kotła 80 % daje 60gr za kWh To i tak marzenie ,
TYLE KOSZTUJE GRZANIE PRĄDEM

1) 4,7 kWh / kg - w teorii, w praktyce 3,5-4 KWh.kg
2) 1zł/kg / 4,7 kWh = 21 gr/kWh czyli 1/3,5 = 28,5 gr/kWh

zbigmaz01
19-08-2012, 08:02
1) 4,7 kWh / kg - w teorii, w praktyce 3,5-4 KWh.kg
2) 1zł/kg / 4,7 kWh = 21 gr/kWh czyli 1/3,5 = 28,5 gr/kWhTo jest przy 100% sprawności ?
Przy 80% 35,6gr/kWh ?

Jarecki79
19-08-2012, 09:12
A ja za nim nie tęsknię ale jedynie zazdroszczę tylko 3 cech których brak w ekogrochu zapalarki , możliwości zasypania większego zbiornika raz i o dźwiganiu worów można zapomnieć na całą zimę, b.mało popiołu .Te cechy przy paleniu pelletem pozwalają praktycznie zapomnieć o ogrzewaniu ,oczywiście dobierając porządny kocioł .

No widzisz, właśnie jest problem z tym pierwszym punktem, bo okazuje się nietrwały i wymagający częstej wymiany.
Dalej są kwestie związane z bezpieczeństwem tych palników i możliwościami spalania danego pelletu.
Część, z rynku skandynawskiego, które mogę określić mianem dobrych, jest na najlepszy jakościowo pellet a przy dostępnych u nas bywają zonki z zapychaniem.
Byłoby super, gdyby taki podajnik-palnik pelletowy miał bezproblemową zapalarkę, bezpieczny system podawania i separacji i radził sobie z gorszymi gatunkami pellet, które występują na naszym rynku.

Moim zdaniem rynek pelletu u nas jest jeszcze gorzej regulowany jak węgiel. W zasadzie nie jest regulowany i zdarzają się różne cyrki z jakością pelletu.
Przyjęło się w zasadzie określenie, że w miarę pewny jest tylko ten z Barlinka a z resztą to już różna loteria.

animuss
19-08-2012, 10:05
No widzisz, właśnie jest problem z tym pierwszym punktem, bo okazuje się nietrwały i wymagający częstej wymiany.
Dalej są kwestie związane z bezpieczeństwem tych palników i możliwościami spalania danego pelletu.
Część, z rynku skandynawskiego, które mogę określić mianem dobrych, jest na najlepszy jakościowo pellet a przy dostępnych u nas bywają zonki z zapychaniem.
Byłoby super, gdyby taki podajnik-palnik pelletowy miał bezproblemową zapalarkę, bezpieczny system podawania i separacji i radził sobie z gorszymi gatunkami pellet, które występują na naszym rynku.


Moim zdaniem rynek pelletu u nas jest jeszcze gorzej regulowany jak węgiel. W zasadzie nie jest regulowany i zdarzają się różne cyrki z jakością pelletu.
Przyjęło się w zasadzie określenie, że w miarę pewny jest tylko ten z Barlinka a z resztą to już różna loteria.
Tak może kiedyś ,ale na razie szara rzeczywistość .
Produkcja pelletu obejmuje ogromny asortyment -słoma, trawa, gałęzie ,liście ,trociny ,obierki ,pestki .Dlaczego tego się nie przetwarza masowo .Może więcej energii trzeba wydatkować niż się otrzyma ?
Głupie liście spadające z drzew ,które uprząta się i wywozi co roku z naszych miast ile z tego można zrobić opału .Jeżeli są pieniądze żeby to zebrać i wywieźć na śmietnik to do pełnego sukcesu brakuje tylko przetworzenia.

Vld
19-08-2012, 10:08
w takich liściach jest ponoć dużo chloru i innego dziadostwa
średnio nadają się na opał

animuss
19-08-2012, 10:23
w takich liściach jest ponoć dużo chloru i innego dziadostwa
średnio nadają się na opał

A jako domieszka? , np. w połączeniu ze słomą drugim masowo występującym odpadem poprodukcyjnym .

Co do palenia np. owsem czy innym zbożem to jestem przeciwnikiem takiego wykorzystywania pożywienia.

Vld
19-08-2012, 10:33
nie wiem, niektórzy może i tak robią
wiem, że liście bardziej nadają się do biogazowi, gdzie spalają się bez płomienia, a ich duża wilgotność jest tam zaletą, a nie wadą.

a tych różnych niepożądanych związkach w liściach chyba pisał Zawijan drugi jak dobrze pamiętam

animuss
19-08-2012, 11:02
nie wiem, niektórzy może i tak robią
wiem, że liście bardziej nadają się do biogazowi, gdzie spalają się bez płomienia, a ich duża wilgotność jest tam zaletą, a nie wadą.

a tych różnych niepożądanych związkach w liściach chyba pisał Zawijan drugi jak dobrze pamiętam
Na przykładzie drewna opałowego -w początkowej fazie też jest mokre .
1 m3 drewna ,który proces wytworzy więcej energii, proces gnicia czy palenia ?

Vld
19-08-2012, 11:13
pytasz mnie jak specjalistę, a nim nie jestem :)
odpowiem tylko tyle, że te dwa sposoby pozyskania energii nie są wzajemnie zastępowalne, tylko jeden jest uzupełnieniem drugiego.
W biogazowi nie spala się dobrego drewna tylko odpady organiczne, które z jednej strony są utylizowane z drugiej pozyskuje się biogaz.
Niektórzy idą na całość i ten biogaz spalają w silnikach spalinowych z generatorami prądu. W ten sposób z odpadów, mają darmowe ogrzewanie i prąd. Są też plany, a może już zmiany wprowadzone, by dostawcy czy producenci energii elektrycznej obowiązkowo odkupowały nadwyżki w ten sposób wyprodukowane.

Jarecki79
19-08-2012, 11:39
W bieżącym, sierpniowym wydaniu MI ukazała się druga część artykułu autorstwa p.Sławomira Pilarskiego z Instytutu Energetyki na temat badań kotłów.
http://www.instalator.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=4805%3Abadania-i-certyfikacja-urzadzen-grzewczych-malej-mocy-opalanych-paliwami-stalymi-2-ogrzewanie-zgodnie-z-norma&catid=67%3Abiezacy-numer-ogrzewanie&Itemid=134&lang=pl

wersje w pdf:
http://www.instalator.pl/archi/2012/mi8%28168%29/30.pdf

http://www.instalator.pl/archi/2012/mi8%28168%29/31.pdf

http://www.instalator.pl/archi/2012/mi8%28168%29/32.pdf

zawijan
19-08-2012, 15:43
w takich liściach jest ponoć dużo chloru i innego dziadostwa
średnio nadają się na opał

i "popiołu"

zawijan
19-08-2012, 15:49
Produkcja pelletu obejmuje ogromny asortyment -słoma, trawa, gałęzie ,liście ,trociny ,obierki ,pestki .Dlaczego tego się nie przetwarza masowo .Może więcej energii trzeba wydatkować niż się otrzyma ?
Głupie liście spadające z drzew ,które uprząta się i wywozi co roku z naszych miast ile z tego można zrobić opału .Jeżeli są pieniądze żeby to zebrać i wywieźć na śmietnik to do pełnego sukcesu brakuje tylko przetworzenia.

Tak. Produkcja peletu jest bardzo energochłonna. Trzeba surowiec wysuszyć, sprasować pod bardzo wysokim ciśnieniem, przy bardzo szybkim zużyciu maszyn peletujacych. Dochodzi do tego bardzo energochłonny transport, bo w tej samej objętości ładunku w przypadku biomasy przewozi się 6 razy mniej "kalorii" niż w przypadku węgla.

Alk
19-08-2012, 20:39
mały OFF-Top:
jesteśmy na stronie 666 :P

Vld
19-08-2012, 20:41
Off-top to ten wątek ma w nazwie
pod pojęciem "ranking"

animuss
19-08-2012, 22:31
Tak. Produkcja peletu jest bardzo energochłonna. Trzeba surowiec wysuszyć, sprasować pod bardzo wysokim ciśnieniem, przy bardzo szybkim zużyciu maszyn peletujacych. Dochodzi do tego bardzo energochłonny transport, bo w tej samej objętości ładunku w przypadku biomasy przewozi się 6 razy mniej "kalorii" niż w przypadku węgla.

Czyli może lepiej zwozić to wszystko w jedno miejsce pakować w bagna i poczekać 28 milionów lat na węgiel.

Kwitko
22-08-2012, 13:09
Witajcie ponownie :D
Ja ciągle wybieram kocioł.
Powiedzcie mi proszę czy to że mamy wszędzie ogrzewanie podłogowe (żadnych grzejników) wpływa jakoś na moc potrzebnego kotła?

karoka65
22-08-2012, 13:12
Kwitko, zima Cię zaskoczy jak drogowców :)

Kwitko
22-08-2012, 13:25
No więc pomóżcie będzie szybciej ;)
Ale i tak instalatora mam umówionego dopiero na za miesiąc :(

karoka65
22-08-2012, 13:35
Teoretycznie kocioł powinien być tak dobrany mocą żeby zapewnić uzupełnienie strat ciepła jakie generuje budynek. Praktycznie przy samej podłogówce gdzie ogrzewanie przebiega niską temperaturą można jechać na krawędzi.

karoka65
22-08-2012, 20:19
Nie ma to żadnego znaczenia.
Dom potrzebuje określonej energii do ogrzania(uzupełnienia strat ciepła) przy -20st.C do +22st.C.
Czy to będzie podłogówka czy grzejniki czy dmuchawa,swoje kW dom musi dostać :)
Czasem zdarza ci się pisać z sensem i nawet na temat :)

karoka65
22-08-2012, 20:26
Czasem zdarza się Wam wczytać się w moje wypowiedzi ;)
To też jest możliwe :)

Kwitko
22-08-2012, 20:37
Dzięki bardzo :D zdobyłam kolejną ważną informację.
Wysyłam zapytania do różnych producentów żeby wiedzieć do kogo zapukać jak wybiorę się na rozeznanie osobiste. I dzisiaj jedna pani przysłała mi odpowiedź że poleca piec 15 kW jednak zapytała jaki dom itp. Kiedy jej odpowiedziałam napisała że potrzebuje jednak 19 kW. I kolejny spalony producent :mad:

A myślę że nowy dom ocieplony 15 cm styro i na poddaszu 25 wełny to chyba raczej ciepły będzie, ale pani najwyraźniej miała inne zdanie na ten temat :sick:

karoka65
22-08-2012, 20:41
A ile masz tam do ogrzania bo nie chce mi się szukać ?

animuss
22-08-2012, 21:27
A ile masz tam do ogrzania bo nie chce mi się szukać ?
pamiętam gdzie to nabazgrolił .

Już jakieś dwie godziny czytam wątek, a potrzebowałabym chyba dwóch dni... albo dwudziestu ;) Chciałabym jak najwięcej dowiedzieć się o kotłach na ekogroszek ponieważ lada moment muszę go kupić. Ale chyba nie dam rady przeczytać wszystkiego. Dlatego proszę Was bardzo o wszelkie uwagi. Jako że mieszkam w niedalekiej okolicy Pleszewa bardzo mocno rozważamy zakup właśnie kotła pleszewskiego. I tu jest problem. Jak wybrać? NA co zwrócić uwagę? Producentów jest mnóstwo. Nawet nie wiem jaką moc wybrać, 19 czy 25 kw? Domek z poddaszem 115 m2 pow. użytkowej, po podłogach 140 m2. Poniżej kilka kotłów które mnie zainteresowały. (zaznaczam że budżet mamy dość ograniczony)

http://allegro.pl/kociol-kotly-z-podajnik-uniw-25kw-do200-m-bonusy-i2555844354.html
http://allegro.pl/kotly-kociol-piece-piec-na-ekogroszek-mial-19kw-i2568652345.html
http://allegro.pl/kociol-piece-piec-z-podajnikiem-ekogroszek-19-kw-i2569021448.html
http://allegro.pl/kociol-kotly-piec-z-podajnikiem-25kw-do-200-m-i2559027946.html

Kwitko
22-08-2012, 21:28
Nabazgroliła :D

karoka65
22-08-2012, 21:40
Dzięki animuss, a ty kwitko celuj coś koło 10 a nie 20kW bo sobie więcej bidy narobisz niż dobrego.

karoka65
22-08-2012, 21:44
Już pamiętam jak to było, a z tymi kotłami to sobie daj spokój bo tak jak ci pisałem mam właśnie jeden z nich i jak napisałem poza ceną to raczej nie wiele dobrego można powiedzieć.

nata06
23-08-2012, 07:31
Witam,
zaglądam tu pierwszy raz. Czy ktoś użytkuje piec firmy KOBAR i może wyrazić swoją opinię- mam dom ok. 250 mkw i mętlik w głowie co do wyboru pieca:(

darase
23-08-2012, 09:43
Kobar aż 3 lata gwarancji.

darase
23-08-2012, 09:54
Mała zagadka kto to napisał ?

"Najczęściej moc 25kw dobiera
się do 200m2 powierzchni do
ogrzania, niektórzy jednak
polecają taki model do 250m2
nowego budownictwa.
Dobranie palnika na styk ma
negatywne skutki dla żywotności
palnika, chodzi on na zbyt
wysokich parametrach i
zwyczajnie może się przepalić
przy zbyt częstym podawaniu i
dmuchaniu w okolicach max.
wydajności dmuchawy, z tych
powodów upieram się, aby dla
mocy 25kw nie przekraczać
200m2."

Wypowiedź z 2009 r. i jak to wszystko się zmieniło w dobieraniu mocy pieca do powierzchni. :)

Kwitko
23-08-2012, 10:18
karoka65, z tamtych kotłów już zrezygnowałam .
Szukam czegoś porządniejszego :D
Tylko że wszyscy producenci upierają się przy mocy 19 kW bo podłogówka :mad:

karoka65
23-08-2012, 10:27
Kwitko niektórzy instalatorzy nie chcą się zreformować i trochę poduczyć, są najmądrzejsi itp, itd.
Moja opinia może być nie wiarygodna z racji tego czym się obecnie zajmuję, może trochę dziwna że nie chcę cię skroić na kotle większej mocy chociaż jest droższy i prowizja większa :)
Masz opinie innych chłopaków którzy eksploatują kotły już dłużej i krócej, widzisz co piszą.

darase
23-08-2012, 10:35
Kwitko mam domek 9.5m na 11m razy dwie kondygnacje plus dwie przybudówki plus grzanie Cwu 150l i mam Ogniwo eko 15kw. Piec kupiłem w 2010r, czytałem posty z 2009r takie jak powyżej przytoczyłem i spokojnie 15kw wystarcza, słuchaj tych co się znają.


Piec na ekogroszek tylko uzupełnia straty ciepła bo jest włączony 24h. Dlatego to inna bajka :)

karoka65
23-08-2012, 11:10
Tylko że wszyscy producenci upierają się przy mocy 19 kW bo podłogówka :mad:
Bo jak sprzeda większy to więcej zarobi, bo nie produkuje mniejszych ( kotłow małej mocy jak na lekarstwo)
Czy któryś zapytał czy to nowy czy stery dom ? czy zapytal jak jest docieplony ?
To podstawa.

animuss
23-08-2012, 14:36
Nabazgroliła :D

A sorki zapomniałem ten avatar mnie myli .:D

karoka65
23-08-2012, 14:48
A sorki zapomniałem ten avatar mnie myli .:D
To chyba ten dom gdzie dziewczyna spodnie nosi :)

a360
23-08-2012, 18:30
Witam. mam do wyboru Galmet EKO GT - KWP 12 kW i kocioł z pleszewa z podajnikiem od Biadały 15kW. za pleszewskim przemawia to że na ruszcie dodatkowym będę mógł palić drewnem, a zatem będzie taniej, pozatym widzę że za dużo pochlebnych opinie nie posiada. Mój instalator bardzo je zachwala. Mi się jednak wydaje że Galmet po odpowiednich ustawieniach o wiele będzie bardziej oszczędny

minertu
23-08-2012, 20:25
karoka65, z tamtych kotłów już zrezygnowałam .
Szukam czegoś porządniejszego :D
Tylko że wszyscy producenci upierają się przy mocy 19 kW bo podłogówka :mad:

Nie wszyscy.
Karoka dobrze ci radzi nie pierwszy raz.

Kwitko
23-08-2012, 20:35
karoka no właśnie pytają, na początek proponują 15 kW ale pytają jaki dom, jak ocieplony, czy podłogówka i jak odpowiadam zmieniają zdanie że jednak 19 kW :D Tak jakby przez posiadanie podłogówki była potrzebna większa moc. I faktem jest że niewielu produkuje małe kotły, często najmniejszy ma 19 kW :(
Wszystkie rady biorę sobie do serca i szukam.... :yes:

karoka65
23-08-2012, 21:07
Kwitko jak ci napisałem to Twoja kasa, mi mogłabyś nie wierzyć jak bym ci chciał wcisnąć większy kocioł bo je sprzedaję, proponuję ci cały czas mniejszą moc i widzisz co chłopaki piszą, nie wiem jak cię przekonać ale ktoś kiedyś powiedział że człowiek uczy się na swoich błędach, ty jesteś w dobrej sytuacji bo czytasz, piszesz i pytasz, nie musisz ich popełniać.

Piotrek42
23-08-2012, 21:13
kiedys stworzyłem takie cos ... ale temat umarł..http://forum.muratordom.pl/showthread.php?205085-Pierwszy-kocio%C5%82-na-ekogroszek-jaki-kupi%C4%87

karoka65
23-08-2012, 21:15
Witam. mam do wyboru Galmet EKO GT - KWP 12 kW i kocioł z pleszewa z podajnikiem od Biadały 15kW. za pleszewskim przemawia to że na ruszcie dodatkowym będę mógł palić drewnem, a zatem będzie taniej, pozatym widzę że za dużo pochlebnych opinie nie posiada. Mój instalator bardzo je zachwala. Mi się jednak wydaje że Galmet po odpowiednich ustawieniach o wiele będzie bardziej oszczędny
Pisałem już po stukroć żeby się nie nastawiać na jakieś wielkie palenia w kotle z podajnikiem na ruszcie awaryjnym chyba że pasuje ci bieganie co godzinę i podrzucanie do pieca.
Tyle spalisz ile twój budynek straci a jeśli mówisz że 12kW wystarczy a chcesz wziąć 15kW bo instalator chwali to już wiadomo że w tym większym spalisz trochę więcej bo będziesz spalać z niższą sprawnością zakładając że sprawnośc obu kotłów podana przy mocy nominalnej jest podobna.

Kwitko
23-08-2012, 21:24
No ale ja Wam wierze :D Tylko teraz mam mniejszy wybór właśnie dlatego że producenci są małej wiary ;)

karoka65
23-08-2012, 21:29
Kwitko, jak mówię swoim klientom: producent ma swój kocioł który oczywiście jest najlepszy jaki jest produkowany, piszę, mówi różne rzeczy, używa różnych forteli żeby sprzedać swój produkt bo jak go nie sprzeda to nie będzie miał na chlebek.

Piotrek42
23-08-2012, 21:36
\ żeby sprzedać swój produkt bo jak go nie sprzeda to nie będzie miał na chlebek.

np taki chlebek o nazwie Johnnie Walker

:lol2:

karoka65
23-08-2012, 21:43
np taki chlebek o nazwie Johnnie Walker

:lol2:
Też.

animuss
24-08-2012, 08:24
karoka no właśnie pytają, na początek proponują 15 kW ale pytają jaki dom, jak ocieplony, czy podłogówka i jak odpowiadam zmieniają zdanie że jednak 19 kW :D Tak jakby przez posiadanie podłogówki była potrzebna większa moc. I faktem jest że niewielu produkuje małe kotły, często najmniejszy ma 19 kW :(
Wszystkie rady biorę sobie do serca i szukam.... :yes:
Ciekawe czemu tak boją się tej podłogówki ,ogrzewanie podłogowe ma swoje ograniczenia ,powinno się je instalować w tych pomieszczeniach, w których straty cieplne nie przekraczają ok. 80 -W/m2 .

kloskak
24-08-2012, 09:43
Witam speców od Piecy.
Pozwolę sobie zapytać głównie tych co mają już piece. Czy ich piece są wystarczającej mocy? I może doradzą jakiej mocy wybrać.
Na wstępnie dziękuje tez Jareckiemu za wyjaśnienie kilku rzeczy.
Mam nowy budynek 250 pow całkowitej, w tym ok 190 m2 użytkowej do ogrzania. Na dole wszędzie podłogówka, na górze 3 sypialnie kaloryfery, jeden pokój nad garażem 36m2(po podłodze) podłogówka + kaloryfer, łazienki typowo podłogówka + drabinka.
W garażu ma być jedynie ok +8
Budynek budowany z suporex gestosc 500 ocieplony 15cm grafitowa genderka, pod podłogówka na parterze niestety tylko 10cm grafitowego styro o wsp 0,31, strop w garażu ocieplony 10cm od środka. Wełna mineralna łącznie 28cm rockwall’a. Okna trzy szyby + rolety zewnętrzne. Wentylacja tradycyjna bez rekuperatora.
Woda do ogrzania ok 120-140 litrów.
Rozważam sztokera 15kw lub 25 ale jak mam wyliczyć który będzie dobry? Czy kupując trochę za duży będzie to spory problem ?(poza czyszczeniem). Zależy mi na tanim grzaniu w przyszłości. Może jakaś inna sprawdzona alternatywa dla mojego domu?
Ile może wynosić zapotrzebowanie dla takiego budynku

pawelo_pl
24-08-2012, 10:31
jeden pokój nad garażem 36m2(po podłodze) podłogówka + kaloryfer,
Mam podobnie jak Ty pomieszczenie nad garażem ( u mnie jest to pralnia - suszarnia ) i jest to najzimniejszy pokój mimo że są tam 3 kaloryfery - niestety prawdopodobnie jest to najdłuższy obwód grzewczy i z stąd problemy. Zwróć uwagę na to co napisałem na etapie wykonywania tam instalacji - ja np nie wiem czy nie będę zmuszony dołożyć dodatkowej pompki obiegowej by dogrzać pomieszczenie.

kloskak
24-08-2012, 10:40
Wiec zapytanie moje dotyczy naturalnie kotła nie pieca :)

Co do pokoju nad garazem dlatego mam tam ociepliny sufit po stronie garazu, 3 pętle w podłogówce i kaloryfer na szczycie mam nadz ze wystarczy obiegi tez nie sa zbyt długie.

Ale wracajac do mocy kotła bo to dla mnie jest obecnie najistotniejsze. Czy kociol 25kw pracujacy na malych mocach bedzie spalac wiecej niz np 15kw tez na malych mocach? Czy to bardzo zalezy od jakosci wegla?

timon120777
24-08-2012, 17:20
to zależy przede wszystkim od sprawności obu jednostek na małych mocach(przy założeniu jednakowej jakości opału)
większy kocioł na małej mocy spali więcej niż mniejszy, jeśli masz 190m2 do ogrzania to 15KW w zupełności wystarczy na Twoje potrzeby. 19 to gdybyś nie miał izolacji termicznej. poza tym tych 15KW będziesz potrzebował może przez tydzień do 3 tygodni w zależności od tego w której strefie mieszkasz. przez resztę sezonu grzewczego będziesz potrzebować jej znacznie mniej. oznacza to że kocioł będzie pracował z niższą sprawnością. im niższa sprawność tym więcej paliwa potrzeba do uzupełnienia strat. skoro zatem kocioł mniejszy nie będzie pracował z pełnią możliwości to większy będzie to robił jeszcze gorzej.

a w temacie podłogówki moje zdanie jest takie że należy zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe zaprojektowanie i wykonanie instalacji aby nie zajechać kotła niskim powrotem i żeby móc ją właściwie wyregulować. pisano już o tym wiele.
jeśli dom potrzebuje 12KW np to nie ma znaczenia czy dostarczymy mu ich przez petle w podłodze czy przez żeberka w ścianach. w obu przypadkach musimy wyprodukować 12KW więc większy kocioł będzie zbędny.
kocioł na miarę jak garnitur a nie jak T-shirt rapera.

A instalator dostaje kasę za to co wy chcecie żeby zrobił a nie za to co on by chciał zrobić

karoka65
24-08-2012, 17:34
Dzięki Timon że potwierdzasz bo dopiero co gdzieś komuś to samo napisałem i VLD również wyjaśniał.

SUSPENSER
24-08-2012, 17:39
Dzięki Timon że potwierdzasz bo dopiero co gdzieś komuś to samo napisałem i VLD również wyjaśniał.

Ja także się pod tym podpisuję.

SUSPENSER
24-08-2012, 17:45
Jak już pisałem zamontowałem ciepłomierz i muszę zrobić jeszcze trochę poprawek [np. pomiar temp. czujnikiem montowanym przylgowo przekłamuje i muszę kupić zawór kulowy 1" z gniazdem na czujnik PT500 - szuka i szukam i znaleźć nie mogę takiego nigdzie a na pewno takie są].

Więcej informacji na temat ciepłomierza do kotła w nowym wątku - zapraszam do komentowania - a może nawet kolejni użytkownicy także zamontują sobie takie usprawnienie ;) - link:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?206728-Ciep%C5%82omierz-do-kot%C5%82a-do%C5%9Bwiadczenia&p=5505974#post5505974

kloskak
24-08-2012, 21:18
Dziękuję wszystkim za porady itd. Prawde mówiąc mam trochę mętlik. Bo lokalnie instalatorzy na taka powierzchnie i wode bez wnikania sugerują 25kw ale czy oni będą kupować mi węgiel na zime? Tak na chłopski rozum skoro piec pracuje 85% czasu na niskich mocach to po co jakieś 25kw nie można mieć np 10KW, skoro przez kilak dni przy wielkich mrozach ma pracować na 50% ten 25kw czyli 12 kw wiec i ten 10 tez by dał rade.
Czy dobrze myślę? Pewnie czegos nie wiem. Zaczynam się zastanawiać po sugestii jednego z Guru tego forum nad 17 Skam-P premium 17kw czy lepiej Sztoker 15 lub 25KW?

Czas upływa nieubłaganie do podjęcia decyzji.

karoka65
24-08-2012, 21:31
To już wiem który GURU ci ofertę przedstawił hehe

darase
24-08-2012, 21:52
I to jest właśnie cytat tego "Guru" z 2009r.

Żeby nie Zawijan to zamiast 15kw kupiłbym większy kocioł i teraz byłby płacz, tak jak znajomi ogrzewają mały blok,(bez Cwu) 310m2 spalili 12,5t ekogroszku, mają sterownik, że nawet nie wiedzą jaka jest tem. powrotu nie wspominając o tem. spalin.

Następna kobitka(muzyk) kupuje piec na 110m2, nie wie jaka firma ale będzie 20kw. Bagatela piec plus wstawienie i odpalenie ok. 10tyś. "Głupich" się nie sieje, sami się rodzą.

Piotrek42
24-08-2012, 21:54
To już wiem który GURU ci ofertę przedstawił hehe

hehe tez to własnie pomyslałem:)

zbigmaz01
25-08-2012, 05:05
...
...
Pewnie czegos nie wiem. Zaczynam się zastanawiać po sugestii jednego z Guru tego forum nad 17 Skam-P premium 17kw czy lepiej Sztoker 15 lub 25KW?

Czas upływa nieubłaganie do podjęcia decyzji.
Pewnie czegoś jeszcze nie wiesz :)
Jeżeli cię to zainteresuje jaki wielki kocioł ja mam i co nim grzeje to poszukaj w moich postach. Wiele razy pisałem, nietrudno znaleść :)
Decyzję podejmuj na spokojnie, ty za nią płacisz SWOIMI pieniędzmi :)

kloskak
25-08-2012, 06:34
Witam wszystkich, którzy doradzają. Przeczytałem już setki stron i wiem ze można małym piecem 17KW ogrzać 320m2 ale do tego potrzebny spory bufor. U mnie nie mam tyle miejsca. Patrząc na to wszystko z boku to trochę to wygląda na wytykanie błędów innych kotłów niż zaznaczanie + swojego.
Powinny być tabele gdzie użytkownicy by wpisywali jakie maja piece jak ocieplone i ile poszło wegla. A tak każdy moze byc zadowolony mając piec 25kw i spalajac 10t groszku bo skąd taki user (np muzyk, bez obrazy dla muzyków) może wiedzieć ze mając piec np 12kw spaliłby 5t. I tego błędu staram sie popełnić.
Wszyscy guru - nie tylko jedna osoba polecają stosunkowo małe kotły nawet na 190m dobrze ocieplonego budynku.
Ciężka sprawa aby wybrać dobrze, niestety decyzja obecna ma wpływ pewnie na najbliższe 10lat wiec po co się męczyć.
A jak to jest z tym co sie zastanawiałem o 25kw i jego pracy tylko np 10% czyli teoretycznie1ok 2,5kw pewnie z niska sprawnością a 10kW grzałby to samo tylko z większą sprawnością - to poco przesadzać?

Piec powinien mieć wyjście spalin do gory i koszt po prawej stronie - taka kotłownia. Wiec sztoker 15 skamp 17kw ekoenergia sie łapie, ale tego jest tyle ze pewnie jeszcze jakiś może byłby lepszy. Chciałbym spędzać w kotłowni jak najmniej czasu - nigdy kotla nie miałem i nie chce miec problemow. Sąsiad ma minimalnie mniejszy dom i zamontował 15kw , ja mam większy ale lepiej ocieplony wiec moze i 15 kw tez by starczyło?

animuss
25-08-2012, 06:41
I to jest właśnie cytat tego "Guru" z 2009r.

Następna kobitka(muzyk) kupuje piec na 110m2, nie wie jaka firma ale będzie 20kw. Bagatela piec plus wstawienie i odpalenie ok. 10tyś. "Głupich" się nie sieje, sami się rodzą.
A mówi się że jak muzyk zagra tak mu tańczą. :D

animuss
25-08-2012, 06:51
Witam wszystkich,
Piec powinien mieć wyjście spalin do gory i koszt po prawej stronie - taka kotłownia.
No to tu masz taki jak dla Ciebie 3 600 zł :
http://allegro.pl/piec-kociol-na-ekogroszek-oszczedny-malo-uzywany-i2577687643.html

karoka65
25-08-2012, 07:13
No komuś Lider też bokiem już wyszedł, miałem to z cud kotłem który kupiłem.
Proponowałbym to tym co na eCoala czy Cobrę narzekają, ale była by jazda hehe.

animuss
25-08-2012, 07:18
No komuś Lider też bokiem już wyszedł, miałem to z cud kotłem który kupiłem.
Proponowałbym to tym co na eCoala czy Cobrę narzekają, ale była by jazda hehe.
Napisał że bardzo oszczędny może zmęczył się obsługą i przechodzi na gaz hehe :D.

karoka65
25-08-2012, 07:18
Witam wszystkich, którzy doradzają. Przeczytałem już setki stron i wiem ze można małym piecem 17KW ogrzać 320m2 ale do tego potrzebny spory bufor. U mnie nie mam tyle miejsca.
Tutaj jesteś w błędzie.
Ilość energii do pokrycia strat jakie generuje budynek trzeba pokryć i czy jest bufor czy nie to tą ilość ciepła kocioł musi wygenerować.

karoka65
25-08-2012, 07:21
Napisał że bardzo oszczędny może zmęczył się obsługą i przechodzi na gaz hehe :D.
Taaa. Wystarczyłoby zmienić ster i tykałby jeszcze póki by nie zgnił.
Widać gościu o słabych nerwach, poddał się.
Szuka szczęśliwego :( nabywcy.

animuss
25-08-2012, 07:23
Tutaj jesteś w błędzie.
Ilość energii do pokrycia strat jakie generuje budynek trzeba pokryć i czy jest bufor czy nie to tą ilość ciepła kocioł musi wygenerować.

Tak jak temperatura ujemna w dzień nie ponosi się w górę, a są w zimie takie dni ze temperatura prawie się nie waha to bufor nie pomoże.

minertu
25-08-2012, 07:35
Na takie błędy jak u guru napotkałem się już kilka lat temu , teraz sam cierpię z tego powodu.

zbigmaz01
25-08-2012, 08:04
Tutaj jesteś w błędzie.
Ilość energii do pokrycia strat jakie generuje budynek trzeba pokryć i czy jest bufor czy nie to tą ilość ciepła kocioł musi wygenerować.

Można jeszcze do tego : jak masz kocioł przewymiarowany to ten bufor zbiera ci te naddatki aby potem powoli oddać, zapewniona łagodna praca kotła i co było dla mnie najważniejsze to zbieranie innej energii cieplnej z innych źródeł :)

tesel
25-08-2012, 14:14
Mała zagadka kto to napisał ?

"Najczęściej moc 25kw dobiera
się do 200m2 powierzchni do
ogrzania, niektórzy jednak
polecają taki model do 250m2
nowego budownictwa.
Dobranie palnika na styk ma
negatywne skutki dla żywotności
palnika, chodzi on na zbyt
wysokich parametrach i
zwyczajnie może się przepalić
przy zbyt częstym podawaniu i
dmuchaniu w okolicach max.
wydajności dmuchawy, z tych
powodów upieram się, aby dla
mocy 25kw nie przekraczać
200m2."

Wypowiedź z 2009 r. i jak to wszystko się zmieniło w dobieraniu mocy pieca do powierzchni. :)
No,kto?

tesel
25-08-2012, 14:17
karoka no właśnie pytają, na początek proponują 15 kW ale pytają jaki dom, jak ocieplony, czy podłogówka i jak odpowiadam zmieniają zdanie że jednak 19 kW :D Tak jakby przez posiadanie podłogówki była potrzebna większa moc. I faktem jest że niewielu produkuje małe kotły, często najmniejszy ma 19 kW :(
Wszystkie rady biorę sobie do serca i szukam.... :yes:

Słuchaj co Ci karoka podpowiada.:yes:

tesel
25-08-2012, 17:16
Jest weekend więc nie zawaham się ogłosić,że od paru dni jestem szczęśliwym dziadkiem Sebastiana.Wszystkie gratulacje i życzenia proszę pisać na tym wątku lub na PW.Z góry dziękuję.

zbigmaz01
25-08-2012, 19:51
Jest weekend więc nie zawaham się ogłosić,że od paru dni jestem szczęśliwym dziadkiem Sebastiana.Wszystkie gratulacje i życzenia proszę pisać na tym wątku lub na PW.Z góry dziękuję.:):):) tesel ty dziadku :):):)
Jesteś tym szczęśliwszym dziadkiem bo masz żonę a jak u mnie (po raz pierwszy) było coś "podobnego" to ja zostałem mężem babki :)
Masz lepiej jak ja miałem :)
Wszystkiego dobrego :)
Zdrowia dla wnuka :)

tesel
25-08-2012, 20:41
:):):) tesel ty dziadku :):):)
Jesteś tym szczęśliwszym dziadkiem bo masz żonę a jak u mnie (po raz pierwszy) było coś "podobnego" to ja zostałem mężem babki :)
Masz lepiej jak ja miałem :)
Wszystkiego dobrego :)
Zdrowia dla wnuka :)

Masz rację. Moja żona jest żoną dziadka,ale cieszy się nie mniej niż ja. Dzięki za wszystko.:wave:

Arturo72
25-08-2012, 20:49
Jest weekend więc nie zawaham się ogłosić,że od paru dni jestem szczęśliwym dziadkiem Sebastiana.
Gratulacje i mam nadzieję a raczej pewność,że Sebastian nie będzie musiał kukać w ten wątek,bo ekogroszek będzie wtedy zarezerwowany jedynie dla starych domów wymagających remontu instalacji ogrzewania :)
Do tego czasu raczej zmieni się mentalność nowych inwestorów :)

tesel
25-08-2012, 20:52
Gratulacje i mam nadzieję a raczej pewność,że Sebastian nie będzie musiał kukać w ten wątek,bo ekogroszek będzie wtedy zarezerwowany jedynie dla starych domów wymagających remontu instalacji ogrzewania :)
Do tego czasu raczej zmieni się mentalność nowych inwestorów :)
Masz rację.Dzieci planują budowę ekodomu.Cokolwiek to znaczy.

Arturo72
25-08-2012, 20:56
Masz rację.Dzieci planują budowę ekodomu.Cokolwiek to znaczy.
Całe szczęście kumają bazę ;)