PDA

Zobacz pełną wersję : RANKING KOTŁÓW NA EKO GROSZEK



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 [54] 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92

zbigmaz01
25-08-2012, 21:11
Masz rację. Moja żona jest żoną dziadka,ale cieszy się nie mniej niż ja. Dzięki za wszystko.:wave:
Musisz uważać, bo jak zamieni dziadka na coś młodszego? Ale zawsze jest satysfakcja że dziadek ma taaaaką żonę http://emotikona.pl/emotikony/pic/0LOL.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)


...
ekogroszek będzie wtedy zarezerwowany jedynie dla starych domów wymagających remontu instalacji ogrzewania :)

Ja bym to określił jako termomodernizację. Sam remont instalacji czy też wymiana nic nie dadzą jak "przegrody" będą dziurawe :)

karoka65
25-08-2012, 21:43
No to gratulacje dla świeżo upieczonego dziadzia :)

minertu
26-08-2012, 05:52
Przyłączam się do życzeń.

timon120777
26-08-2012, 06:42
Ja też ja też ja też :d:d:d:d:d

dino49
26-08-2012, 06:59
TESEL

Z okazji narodzin wnuka Sebastiana
pragnę złożyć najszczersze gratulacje
oraz życzę wiele szczęścia i radości,
płynących z przebywania w nowym,
powiększonym rodzinnym gronie! :)

SUSPENSER
26-08-2012, 11:33
Również przyłączam się do życzeń :yes:

tesel
26-08-2012, 11:52
Również przyłączam się do życzeń :yes:

Dziękuję wam wszystkim.Nawet nie wiecie jaki jestem dumny.Chyba bardziej niż z narodzin syna.A może tylko tak mi się wydaje.:p Nie mniej urosłem parę centymetrów. :D

sebsa
26-08-2012, 13:34
Również gratuluję. wnuka. PS Sebastian to ładne imię:yes:

Piotrek42
26-08-2012, 18:19
Noooo to pozostaje kupić dziadkowi Werther's Original i wtedy będziesz dziadkiem ....pełną gębą :) Gratki :)

rutino78
26-08-2012, 20:30
widzę że tu macie urodziny :D
przez kilka miesięcy zamęczałem was pytaniami o kociołek, także wypadałoby jakies podsumowanie wymęczyć.
Mam RBR 17kw, na razie wygrzewał przez miesiąc wylewki i kupiłbym go drugi raz. nie mam jeszcze podłączenia do internetu, ale już widze że jest dobrze. piecyk jest praktycznie bezobsługowy, przemyślany i łatwo się czysci. Nie wiem jak palenie na awaryjnym ruszcie, a trzeba by kiedyś zgłębić temat bo mam górę drewna po budowie.
Piec sprzedał mi minertu i też go mogę śmiało polecić:)

minertu
27-08-2012, 20:06
widzę że tu macie urodziny :D
przez kilka miesięcy zamęczałem was pytaniami o kociołek, także wypadałoby jakies podsumowanie wymęczyć.
Mam RBR 17kw, na razie wygrzewał przez miesiąc wylewki i kupiłbym go drugi raz. nie mam jeszcze podłączenia do internetu, ale już widze że jest dobrze. piecyk jest praktycznie bezobsługowy, przemyślany i łatwo się czysci. Nie wiem jak palenie na awaryjnym ruszcie, a trzeba by kiedyś zgłębić temat bo mam górę drewna po budowie.
Piec sprzedał mi minertu i też go mogę śmiało polecić:)

Z paleniem na ruszcie awaryjnym poczekaj.
Nie wiem tylko czy do października wytrzymasz :)
A jak tam węgielek się pali?

minertu
27-08-2012, 20:07
Zapomniałem zapytać,instalacja poprawiona?

rutino78
27-08-2012, 20:54
instalacja jeszcze nie poprawiona, piec wygaszony od półtora miesiąca, na dniach wrócimy z hydraulikiem do tematu.

minertu
27-08-2012, 21:16
instalacja jeszcze nie poprawiona, piec wygaszony od półtora miesiąca, na dniach wrócimy z hydraulikiem do tematu.

No niech się spieszy bo chłodek idzie :)

rysiuplonie
30-08-2012, 13:47
pacjent: dom budowany budowany w latach 90, 131m2, parterówka z poddaszem nieużywkowym.

generalnie to remont + termomodernizacja + zamieszkanie.

plan: na ściany dać 12cm styro "szarego" (miało być 15 zwykłego ale się nie zmieścimy), na poddaszu wełna ( albo zaraz na stropie parteru, albo pod dachem ale plan to 20cm ).

Do zakupu kocioł na ekogroch no i tu pytanie najbardziej standard jakie może być: "jaki ?" :) po rozmowie z hydraulikiem musi mieć czopuch do góry i poleca coś około 16kw (razem z cwu).

Zastanawiam się czy 17kw będzie ok ?

Jarecki79
30-08-2012, 13:56
pacjent: dom budowany budowany w latach 90, 131m2, parterówka z poddaszem nieużywkowym.

generalnie to remont + termomodernizacja + zamieszkanie.

plan: na ściany dać 12cm styro "szarego" (miało być 15 zwykłego ale się nie zmieścimy), na poddaszu wełna ( albo zaraz na stropie parteru, albo pod dachem ale plan to 20cm ).

Do zakupu kocioł na ekogroch no i tu pytanie najbardziej standard jakie może być: "jaki ?" :) po rozmowie z hydraulikiem musi mieć czopuch do góry i poleca coś około 16kw (razem z cwu).

Zastanawiam się czy 17kw będzie ok ?

Na 130m2 domu po termomodernizacji ani 16 ani 17kw nie będzie OK

Szukaj 10-12kW... :) - taki będzie odpowiedni, może być z górnym czopuchem :)

rysiuplonie
30-08-2012, 14:17
Na 130m2 domu po termomodernizacji ani 16 ani 17kw nie będzie OK

Szukaj 10-12kW... :) - taki będzie odpowiedni, może być z górnym czopuchem :)

czopuch tylko po to żeby było łatwiej zamontować i się zmieścić. termomodernizacja to w sumie może i za duże słowo - po prostu przykleimy trochę styropianu na gołe ściany :) (no w sumie nowe okna wstawione ale instalacja grzejnikowa zostaje).

nie wiem czy ma to jakiś wpływ na wielkość pieca ale około 20m2 jest w postaci 2 dobudów i nad nimi nie ma już strychu tylko jest stropodach (styropapa).

te 10-12kw jakoś mało się wydaje ;) (nie wiem jakiej mocy był poprzedni piec i czy starczał). hydraulik dosyć sensownie wydawał się mówić o piecach w porównaniu z niektórymi w sklepach oferującymi ponad 20kw. (mam do niego zaufanie, a i nie sprzedaje mi pieca. tylko zamontuje co sobie kupie)

czy te dodatkowa informacja w ogóle coś zmienia ?

zbigmaz01
30-08-2012, 15:16
pacjent: dom budowany budowany w latach 90, 131m2, parterówka z poddaszem nieużywkowym.

generalnie to remont + termomodernizacja + zamieszkanie.

plan: na ściany dać 12cm styro "szarego" (miało być 15 zwykłego ale się nie zmieścimy), na poddaszu wełna ( albo zaraz na stropie parteru, albo pod dachem ale plan to 20cm ).

Do zakupu kocioł na ekogroch no i tu pytanie najbardziej standard jakie może być: "jaki ?" :) po rozmowie z hydraulikiem musi mieć czopuch do góry i poleca coś około 16kw (razem z cwu).

Zastanawiam się czy 17kw będzie ok ?
Nic nie piszesz o hydraulice, ja rozumiem twoją wypowiedź że remont to znaczy wszystko czyli hydraulika też.
Jeżeli tak jest to popieram to co napisał
Na 130m2 domu po termomodernizacji ani 16 ani 17kw nie będzie OK

Szukaj 10-12kW... :) - taki będzie odpowiedni, może być z górnym czopuchem :)

rysiuplonie
30-08-2012, 16:36
Nic nie piszesz o hydraulice, ja rozumiem twoją wypowiedź że remont to znaczy wszystko czyli hydraulika też.
Jeżeli tak jest to popieram to co napisał

jeśli chodzi o CO to remont polegał na przeniesieniu miedzianych rurek w podłogę (część wstawiona nowych). Grzejniki zostają stare i nie będą wymieniane (normalne zawory bez termostatów). W samej kotłowni wiele się nie zmienia. Wiadomo "rozkład rurek w kotłowni" będzie zmieniony (dopasowany do nowego kotła). Nowa pompa CO bo ta którą zastaliśmy okazuje się niesprawna. Dołożony będzie bojler. No i to by było na tyle. Czy to rozumiesz przez remont hydrauliki ? Jakieś sugestie ?
Dzięki.

zbigmaz01
30-08-2012, 16:54
jeśli chodzi o CO to remont polegał na przeniesieniu miedzianych rurek w podłogę (część wstawiona nowych). Grzejniki zostają stare i nie będą wymieniane (normalne zawory bez termostatów). W samej kotłowni wiele się nie zmienia. Wiadomo "rozkład rurek w kotłowni" będzie zmieniony (dopasowany do nowego kotła). Nowa pompa CO bo ta którą zastaliśmy okazuje się niesprawna. Dołożony będzie bojler. No i to by było na tyle. Czy to rozumiesz przez remont hydrauliki ? Jakieś sugestie ?
Dzięki.Budowane w latach 90 to dość często jeszcze robiono na rurach stalowych które nie były jeszcze tak docieplane i dużo ciepła szła w ściany. Jeżeli instalacja była już w miedzi to na pewno zakładano ocieplenie. Tylko to było dla mnie niewiadome. Takie różnice potrafią dać różnicę w kW na kotle, niewiele ale zawsze coś.
Grzejniki powinno się dobrze przepłukać przed montażem, mogą mieć w sobie dużo osadu.

timon120777
30-08-2012, 18:31
to ja jeszcze coś od siebie
załóż termostaty na te kalafiory- wiem koszt spory ale uwierz mi - potem łatwiej sterować temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach.
a tak możesz tylko obniżać lub podnosic temperaturę całego układu co moze dać efekt w postaci przegrzania jednych i niedogrzania innych pomieszczeń.
co do izolacji poddasza to jesli jest nieużytkowe to taniej szybciej i prościej bo samemu mozna, to kładź prosto na strop nie pchaj w dach. ja tak zrobiłem "tymi ręcyma" i efekt jest widoczny. poza tym nie bedziesz grzał już niepotrzebnie poddasza tylko ciepło zostanie zatrzymane w stropie.

Co do kotła to moim zdaniem biorac pod uwagę sposób budowania domu 12KW i nie ma sensu wiecej. Jeśli po termomodernizacji nie zmniejszysz wielkości kaloryferów to nie powinno byc zadnego problemu z ogrzaniem chałupki takim kotłem

Jarecki79
31-08-2012, 08:27
czopuch tylko po to żeby było łatwiej zamontować i się zmieścić. termomodernizacja to w sumie może i za duże słowo - po prostu przykleimy trochę styropianu na gołe ściany :) (no w sumie nowe okna wstawione ale instalacja grzejnikowa zostaje).

nie wiem czy ma to jakiś wpływ na wielkość pieca ale około 20m2 jest w postaci 2 dobudów i nad nimi nie ma już strychu tylko jest stropodach (styropapa).

te 10-12kw jakoś mało się wydaje ;) (nie wiem jakiej mocy był poprzedni piec i czy starczał). hydraulik dosyć sensownie wydawał się mówić o piecach w porównaniu z niektórymi w sklepach oferującymi ponad 20kw. (mam do niego zaufanie, a i nie sprzedaje mi pieca. tylko zamontuje co sobie kupie)

czy te dodatkowa informacja w ogóle coś zmienia ?

Na temat innych produktów się nie wypowiadam.
Z tego, co mogę zaoferować spokojnie wystarczy 12kW, przy podajniku ciepło podajemy stale, więc głównym zadaniem takiego kotła jest uzupełnianie strat ciepła.


Rury są przecież w domu, więc ciepło również zostaje w domu... najważniejsza jest izolacja.

Co do sterowalności, to albo jak podaje Timon głowice termostatyczne na kalafiory, albo jak chcesz mieć możliwośc obniżenia temp. podawanej na dom - to wówczas zawór mieszający, wystarczy manualnie ustawiany, ale wówczas na cały obiekt podajesz mniej lub więcej ciepła. Rozumiem, że to kwestia finansów, więc sam się musisz zastanowić.

rysiuplonie
31-08-2012, 08:41
Budowane w latach 90 to dość często jeszcze robiono na rurach stalowych które nie były jeszcze tak docieplane i dużo ciepła szła w ściany. Jeżeli instalacja była już w miedzi to na pewno zakładano ocieplenie. Tylko to było dla mnie niewiadome. Takie różnice potrafią dać różnicę w kW na kotle, niewiele ale zawsze coś.
Grzejniki powinno się dobrze przepłukać przed montażem, mogą mieć w sobie dużo osadu.

rurki były już miedziane ale szły na zewnątrz ściany i nie były niczym ocieplane. Przenieśliśmy je w posadzkę i teraz są w otulinie (takiej czerwonej). Grzejniki pewnie będą przepłukane - pierwszy raz już w sumie są bo próba ciśnieniowa była już na nich pierwsza robiona.


Na temat innych produktów się nie wypowiadam.
Z tego, co mogę zaoferować spokojnie wystarczy 12kW, przy podajniku ciepło podajemy stale, więc głównym zadaniem takiego kotła jest uzupełnianie strat ciepła.


Rury są przecież w domu, więc ciepło również zostaje w domu... najważniejsza jest izolacja.

Co do sterowalności, to albo jak podaje Timon głowice termostatyczne na kalafiory, albo jak chcesz mieć możliwośc obniżenia temp. podawanej na dom - to wówczas zawór mieszający, wystarczy manualnie ustawiany, ale wówczas na cały obiekt podajesz mniej lub więcej ciepła. Rozumiem, że to kwestia finansów, więc sam się musisz zastanowić.

Na chwilę obecną nie planuje termostatów zakładać. Już nie chodzi tak o koszt co o próbę tego jak to będzie działać na normalnych zaworach (mam termostaty w mieszkaniu). Planowałem zawór 4-drogowy i ewentualnie jakiś "regulator pokojowy". Wydaje mi się, że jest to w pełni wystarczające do sterowania temperaturą w domu (ale to się okaże). W jednym miejscu ustawiona temperatura referencyjna domu, a reszta sobie może przykręcić kurek na grzejniku jeśli ma za ciepło za pomocą normalnego zaworu.

Z mojego doświadczenia zawory termostatyczne jakoś specjalnie nie działają tak jakby mogło się to wydawać. Czy to słońce wyjdzie na chwilę trza przykręcić potem zaraz odkręcać i w końcu wychodzi na to, że i tak kurkami trzeba operować (może miałem błędne pojęcie ale kiedyś myślałem, że skoro tam jest termostat to na dobrą sprawę nigdy nie powinienem ruszać raz ustawionego kurka - a tak nie jest). Po prostu wydaje mi się, że samo miejsce zaworu jest na chłopski rozum źle rozwiązane, a może nie tyle co zaworu co termostatu.

Jak na zawory termostatyczne się zdecyduję to już takie bardziej nowoczesne (jak będą i stanieją) zdalnie sterowane gdzie termometr znajduje się w innym miejscu a nie przy samym grzejniku. (albo jak zmęczę się zwykłymi, ale nie sądzę)

Kurde a z tą mocą to się boję takie małe wszyscy polecają, a ja ciepłolub jestem.

pawelo_pl
31-08-2012, 09:07
Z mojego doświadczenia zawory termostatyczne jakoś specjalnie nie działają tak jakby mogło się to wydawać. Czy to słońce wyjdzie na chwilę trza przykręcić potem zaraz odkręcać i w końcu wychodzi na to, że i tak kurkami trzeba operować (może miałem błędne pojęcie ale kiedyś myślałem, że skoro tam jest termostat to na dobrą sprawę nigdy nie powinienem ruszać raz ustawionego kurka - a tak nie jest). Po prostu wydaje mi się, że samo miejsce zaworu jest na chłopski rozum źle rozwiązane, a może nie tyle co zaworu co termostatu.


Dlatego kup termostaty elektroniczne - uwierz mi silniczek kręci się w nich co jakiś czas korygując temperaturę, Ja mam zawór i 3-drogowy i 4- drogowy i co z tego w pokojach była różna temperatura po założeniu termostatów elektronicznych przynajmniej w sypialni śpi się lepiej. I tak będziesz pewnie kupował termostaty to dołóż bodajże 40 zł do elektronicznych ....

Jarecki79
31-08-2012, 09:08
Jeżeli chodzi o moje zdanie...
Wystarczający jest manualny zawór mieszający a ewentualnie w gadżet typu termostat pokojowy inwestować można po pierwszym sezonie grzewczym.
Wypróbować co jest na pokładzie sterownika (większość ma w tej chwili zaimplementowane programatory dobowe lub tygodniowe)

Uważam,że powinno być prosto, funkcjonalnie.
Większy komfort dadzą termostaty grzejnikowe, ale trochę większe nakłady, są jednak równie proste w obsłudze a to duży atut

Moc jest wystarczająca i to z zapasem na to 130m2
12kW jak potrzeba to i 15kW osiągnie i utrzyma.

piotrek57
31-08-2012, 09:16
Witam.
W projecie mam zapotrzebowanie na energie koncowa 150kWh[m2rok] - ile to jest W na m2? Orientuje sie ktos jaki jest koszt audytu OZC?

Jarecki79
31-08-2012, 09:32
Witam.
W projecie mam zapotrzebowanie na energie koncowa 150kWh[m2rok] - ile to jest W na m2? Orientuje sie ktos jaki jest koszt audytu OZC?

Jaskinię w skale kujesz czy dom budujesz?

Napisz jaka jest pow.użytkowa domu, rozumiem,że aktualnie budowany, czy z jakiejś typowej pracowni np. Archon?

Przy standardowym projekcie można przyjąć w dużym zaokrągleniu straty ciepła na poziomie 70W/m2. Jak trochę lepsza izolacja to granice 50-60W/m2

piotrek57
31-08-2012, 09:46
Jaskinię w skale kujesz czy dom budujesz?

Napisz jaka jest pow.użytkowa domu, rozumiem,że aktualnie budowany, czy z jakiejś typowej pracowni np. Archon?

Przy standardowym projekcie można przyjąć w dużym zaokrągleniu straty ciepła na poziomie 70W/m2. Jak trochę lepsza izolacja to granice 50-60W/m2

Wlasnie jestem ciekaw ile z tych 150kWh[m2rok] to jest W/m2(wg projektu indywidualnego)? Pytam wyłączenie z ciekawości. Teoretycznie jakbym podzielil te wartosc przez 365 i 24 powinienem otzymac W/m2, ale coś mi chyba za mało wychodzi ok 17W/m2.

A druga kwestia piszecie o tym ze gdy piec pracuje z nizsza moca niz nominalna to ma nizsza sprawnośc - sa jakies ch-ki do tej sprawnosci (od producenta)?

Ja mam ok 200m2 pow uzytkowej i garaz dwustanowiskowy ok 50m2 sprzedawcy proponuja mi piece 19. Ja mysle o 15 - 17.

Pozdrawiam

Vld
31-08-2012, 11:44
wyjdzie ci ok 1,4 - 1,5 W/m2K
ok 6,25 kW przy 0C i 12,5 kW przy -20C
moim zdaniem bez sensu

Jarecki79
31-08-2012, 13:03
Ja mam ok 200m2 pow uzytkowej i garaz dwustanowiskowy ok 50m2 sprzedawcy proponuja mi piece 19. Ja mysle o 15 - 17.

Pozdrawiam

15-19kW w zasadzie ta sama półka urządzeń, - to zależy od "nomenklatury" konkretnego producenta kotła, zastosowanego palnika itd.

Moim zdaniem myślisz słusznie.

Zadaniem kotła z podajnikiem jest uzupełnianie strat ciepła i w zasadzie nigdy nie będzie pracował na mocy znamionowej, przez zdecydowaną większość sezonu dla uzupełniania strat ciepła budynku będzie pracował <50% swojej mocy a raczej jeszcze niżej.

karoka65
31-08-2012, 14:28
Także piotrze i 17-ka będzie dość.

czp01
31-08-2012, 18:23
Ja mam ok 200m2 pow uzytkowej i garaz dwustanowiskowy ok 50m2 sprzedawcy proponuja mi piece 19. Ja mysle o 15 - 17.

Pozdrawiam

Jak masz garaż w bryle domu (tak jak ja) to pewnie nawet grzejnika tam nie włączysz bo nie będzie takiej potrzeby to 15 kw przy ocieplonym domu starczy Ci na pewno :) nawet gdybyś w tym garażu cos tam dogrzewał :)

darase
02-09-2012, 21:43
Stało się :D
Sąsiad kupił piec na eko, 20kw na 130m2 ocieplonego domu z nowymi oknami i drzwiami. Dom po liftingu ;)
Dlaczego? Bo szwagier ma i jest dobry :)
Producent ze Staroźreb koło Płocka. Nie znam.

Jak wiemy kw jednego producenta nie jest równe kw innego producenta, jak klienta można skroić drożej to czemu nie :D

darase
02-09-2012, 21:50
Znalazłem to chyba ta firma
www.welder-starozreby.pl/4_nasza_oferta
bo sąsiad wspominał o 10latach gwarancji.

pawelo_pl
03-09-2012, 07:18
No ładny piec - tylko czemu sterownik jest jako opcja ? I może wiesz ile kosztował - tak z ciekawości ....

darase
03-09-2012, 10:58
Jak się nie mylę to ok. 6500zł.

Cytat ze strony :)

"Po rozżarzeniu się
równomiernym paleniska należy
przełączyć sterownik w tryb
pracy automatycznej. Następnie
należy nastawić na sterowniku
temperaturę, ustawić czas pracy
podajnika także należy określić
przerwę pomiędzy załączeniami
podajnika(patrz instrukcja
sterownika). Ustawiamy także
dmuchawę. Doglądamy kocioł
do czasu kiedy osiągnie
temperaturę 45 stopni C, aby
nie doszło do wygaśnięcia. Jezeli
wygaśnie należy oczyścić
palenisko, przewietrzyć kanały
kotła i powtórzyć proces
rozpalania."

Dziękuję za taki automat, dlatego wybrałem ster. eCoal, po przełączeniu na automat ustawiłem tem. CO na 45st. i nic więcej :) pali się do dziś, od października zaczynam trzeci sezon.

czp01
03-09-2012, 15:55
No kolejny sezon niedaleko - a właśnie i z tcyh samych przyziemnych pobudek ja wybrałem sterownik bruliego, który w tym sezonie też będzie chodził w automacie :)

zorrk
03-09-2012, 16:30
No kolejny sezon niedaleko - a właśnie i z tcyh samych przyziemnych pobudek ja wybrałem sterownik bruliego, który w tym sezonie też będzie chodził w automacie :)

Co to znaczy w automacie?
Z tego co wiem to bruli to sterownik dwustanowy. czy pisząc "w automacie " masz na myśli pid czy coś innego?

czp01
03-09-2012, 17:02
Teraz od nowego sezonu bruli zyskuje opcję pracy automatycznej. Ustawiamy w sterowniku typ. kotła "retortowy automatyczny" i sterownik będzie pracował jako automat korzystając z nowej funkcjonalności tzw. "spalania grupowego" a doprecyzujemy to dobierając zakres mocy w jakiej ma chodzić kocioł i nadmuch. Oficjalna wersja tego softu będzie już chyba w pażdzierniku. Teraz korzystam z wersji testowej http://bruli.czp.pl/

zorrk
03-09-2012, 19:13
Teraz od nowego sezonu bruli zyskuje opcję pracy automatycznej. Ustawiamy w sterowniku typ. kotła "retortowy automatyczny" i sterownik będzie pracował jako automat korzystając z nowej funkcjonalności tzw. "spalania grupowego" a doprecyzujemy to dobierając zakres mocy w jakiej ma chodzić kocioł i nadmuch. Oficjalna wersja tego softu będzie już chyba w pażdzierniku. Teraz korzystam z wersji testowej http://bruli.czp.pl/

A mógłbyś doprecyzować co oznacza spalanie grupowe? jakiś link z adresem.
Chodzi może o zakresy mocy w jakiej dmuchawa i podajnik dziala tak a tak a w innym zakresie mocy tak i tak?
Bruli jest fajnym sterownikiem ale z uwagi na dwustanowość sterowania było po za moim kręgiem zainteresowań.
Teraz może się to zmienić.

czp01
03-09-2012, 19:38
http://bruli.czp.pl/ - wejdź na mój sterownik w zakładce ustawienia i dalej spalanie to się zorientujesz. Rozchodzi się o zakresy mocy i ich ustawienia. Więcej będzie można na ten temat powiedzieć jak firma WYPUŚCI oficjalny soft. W trybie lato działa jak trzeba - ale dopiero duże obciążenie w zimie pokaże na co stać ten rodzaj automatycznego spalania. :)

zorrk
03-09-2012, 19:43
Widziałem twój sterownik.
Rozumiem.
Dzięki za informacje.

pozostawiona sama
03-09-2012, 20:41
Witam wszystkich forumowiczów,

mam 12-letni dom, pow. użytkowa 120 m 2, ściany suporex 24 +styropian dwie warstwy ( 5 cm i 2 cm) oraz cegła K-1 sitówka 12, dach obity wełną mineralną 15 cm; komin z wkładem ze stali nierdzewnej fi 15.
Do tej pory używałam tradycyjnego kotła na węgiel - koks. Chcę zmienić kocioł!!!!!
I najważniejsze pytanie na jaki? myślałam o ekogroszku, może ewentualnie + pelet? ktoś mógłby mi coś doradzić - firma? ile kw? szukam czegoś jak najmniej awaryjnego, najlepiej bezawaryjnego i bezobsługowego, ale wiem że będę musiała liczyć się z kosztami -
Może ktoś poleci mi profesjonalną firmę z Wrocławia lub okolic, która zajmie się montażem nowego kotła? Czy ktoś zna kotły Siemko?
Pozdrawiam

czp01
03-09-2012, 21:39
Kocioł na ekogroszek bezobsługowy i bezawaryjny to nierealne bo przynajmniej każdy kocioł musisz napełniać ekogroszkiem, musisz wybierać popiół i raz na tydzień lub dwa musisz go przeczyścić (niestety) do tego jakiś automatyczny sterownik niech będzie np. eCoal ale to też gwarancji nie ma, że na każdym ekogroszku będzie elegancko spalał i, że nie trzeba będzie nic przestawiać albo kombinować np. zaklejać otwory nadmuchowe itp..

Tak więc patrząc od strony bezobsługowości to wybrałbym gaz ( chociaż byłoby drożej). Jak zdecydujesz się jednak na kocioł na ekogroszek to musisz być świadoma, że pewne trudności i problemy będą się pojawiały. :( 10 do 12 kw powinno Ci wystarczyć na taka powierzchnię. :)

Jarecki79
04-09-2012, 09:21
Nie wiem o którą stronę Wrocławia chodzi.

Na priva wysłałem Pani namiary na dwóch fachowców z okolic Wrocławia.
Może Pani do któregoś z nich zadzwonić i porozmawiać. Podjedzie zobaczyć co i jak i doradzi jakiś wybór.

minertu
04-09-2012, 15:38
Co to znaczy w automacie?
Z tego co wiem to bruli to sterownik dwustanowy. czy pisząc "w automacie " masz na myśli pid czy coś innego?

Tak jak pisze Czp01.
Będzie do wyboru 8,12,16,20,25kW.Wybierasz jeden lub dwa zakresy mocy i w tych zakresach kocioł będzie pracował.
Wybierając 8 i 16kW aby osiągnąć cel kocioł będzie pracował na 16kW po jego osiągnięciu zejdzie na 8kW.
Dla każdego zakresu mocy ustawiamy tylko siłę nadmuchu wentylatora,reszta jest w algorytmie.
Jak to się sprawdzi w sezonie grzewczym?
Tak naprawdę trzeba poczekać jednak testy wyglądają bardzo dobrze.

SUSPENSER
04-09-2012, 21:00
I najważniejsze pytanie na jaki? myślałam o ekogroszku, może ewentualnie + pelet? ktoś mógłby mi coś doradzić - firma? ile kw? szukam czegoś jak najmniej awaryjnego, najlepiej bezawaryjnego i bezobsługowego, ale wiem że będę musiała liczyć się z kosztami -
Może ktoś poleci mi profesjonalną firmę z Wrocławia lub okolic, która zajmie się montażem nowego kotła? Czy ktoś zna kotły Siemko?
Pozdrawiam

A ja poleciłbym powietrzną pompę ciepła o ile na jej montaż pozwoli instalacja [np. jeśli jest podłogówka lub przewymiarowane grzejniki] a jeśli nie pozwoli wtedy warto zrobić OZC i zastanowić się nad prądem w 2 taryfie - w tych tematach najlepiej doradzą Ci w wątkach spod linków:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?171750-Pompy-ciepła-powietrze-woda/page168 (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?171750-Pompy-ciep%C5%82a-powietrze-woda/page168)
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?10576-Ogrzewający-elektrycznością-WYSTĄP!!!/page637 (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?10576-Ogrzewaj%C4%85cy-elektryczno%C5%9Bci%C4%85-WYST%C4%84P%21%21%21/page637)

Jeśli natomiast chcesz kocioł to Siemko ma za dużą moc - kocioł o mocy maksymalnej 10-12 kW spokojnie powinien dać radę a mniej spali od większego - poczytaj o polecanych tu kotłach i gdy wybierzesz wśród tych 3 [RBR Ekouniwersal 11 kW, Skam-P Premium 12 kW, Ogniwo Eko Plus 10 kW] to na pewno wybierzesz dobrze.

Jeszcze jedno pytanie: ile rocznie spalałaś dotąd węgla i jakiego oraz koksu oraz jakiej mocy kocioł masz obecnie ?
Te informacje pomogą potwierdzić czy dobrze określiłem potrzebną moc kotła [nie zdziw się tylko, bo ten z podajnikiem powinien mieć moc mniejszą od tradycyjnego].

Andrzej_M_
04-09-2012, 23:21
Tak jak pisze Czp01.
,,,, Jak to się sprawdzi w sezonie grzewczym?
Tak naprawdę trzeba poczekać jednak testy wyglądają bardzo dobrze.

Moim zdaniem, na pewno się sprawdzi.

Taki sposób sterowania w przybliżonym zakresie jest, namiastką sterowania procesem spalania w sposób ciągły.

Coś nieco wiem na ten temat, bo sam w podobny sposób steruje kotłem.
Tylko, że ten mój "sterownik" to zlepek wiedzy zaczerpnięty z internetu, plus raczej marna wiedza informatyka, szczypta doświadczeń automatyka i mało-profesjonalny bałagan elektryka. Po prostu jest to, (wstyd mi się przyznać) manufaktura.

Aby nie być gołosłownym, zamieszczam link do mego posta, gdzie kiedyś napomknąłem o moim prymitywnym sterowaniu.
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?181882-z-zawijanem-o-sterowaniu-kotłem-nieco-inaczej&p=5171890&viewfull=1#post5171890

Może dodam, że ja nieco inaczej interpretuje ten mój sposób sterowania.

Wlodek_PID
05-09-2012, 07:22
Tak jak pisze Czp01.
Będzie do wyboru 8,12,16,20,25kW.Wybierasz jeden lub dwa zakresy mocy i w tych zakresach kocioł będzie pracował.
Wybierając 8 i 16kW aby osiągnąć cel kocioł będzie pracował na 16kW po jego osiągnięciu zejdzie na 8kW.
Dla każdego zakresu mocy ustawiamy tylko siłę nadmuchu wentylatora,reszta jest w algorytmie.
Jak to się sprawdzi w sezonie grzewczym?
Tak naprawdę trzeba poczekać jednak testy wyglądają bardzo dobrze.

Po co ustawiać tyle parametrów? Nie wystarczy nastawa temperatury?

Vld
05-09-2012, 10:13
nie pytany, ale odpowiem
bo nastawa samej temperatury jest już nie modna
trąci czymś, co jest do wszystkiego i jednocześnie do niczego

Xerses
05-09-2012, 11:30
No kolejny sezon niedaleko - a właśnie i z tcyh samych przyziemnych pobudek ja wybrałem sterownik bruliego, który w tym sezonie też będzie chodził w automacie :)

Ja za jakis tydzien odpalam pierwszy raz swoja bestię zobaczymy co z tego wyjdzie :) Musze tylko jakiś groszek zorganizować.

pawelo_pl
05-09-2012, 12:02
Ja za jakis tydzien odpalam pierwszy raz swoja bestię zobaczymy co z tego wyjdzie :)
Oj będzie się działo - na bank buchnie ogniem ;)


Musze tylko jakiś groszek zorganizować.
Kupiłem w tym roku na polskich składach węglowych - akurat nowo otwarty ponoć węgiel z holdingu Katowice a że był o 220 zł tańszy niż na pozostałych składach to zaryzykowałem - najwyżej w środku sezonu będę sobie resztki włosów z żalu wyrywał ....
Niby ma mieć 28Mj .

timon120777
05-09-2012, 12:08
u mnie też się pojawiło przedstawicielstwo tego przedsiębiorstwa.
oferują eko w cenie 800(średnia z okolicy 850) oraz gruby węgiel po 600(średnia 890)
ciekawi mnie bardzo co to jest takiego że im się opłaca tak "po taniości" sprzedawać.
trąca mi to jakąs ostrą kombinacją- bedzie widać jak się ochłodzi. no i bedę wiedział jak się pali ponieważ szwagier nabył u nich 2 tony - lubi chłopak ryzyko

Lobik
05-09-2012, 12:58
Po co ustawiać tyle parametrów? Nie wystarczy nastawa temperatury?

Nie żebym się czepiał ale w innych sterownikach nawet tych z pid też ustawia się parametry dla mocy maksymalnej i minimalnej, więc w czym problem?

darase
05-09-2012, 13:17
W tym problem że Pan Pid ma się do czego przyczepić. :)

Jak ten czas leci, już dwa lata minęły od pierwszego rozpalenia i cały czas piec pracuje tzn. 365 dni w roku.
Sterownik eCoal the best :D

Regut1
05-09-2012, 13:30
u mnie też się pojawiło przedstawicielstwo tego przedsiębiorstwa.
oferują eko w cenie 800(średnia z okolicy 850) oraz gruby węgiel po 600(średnia 890)
ciekawi mnie bardzo co to jest takiego że im się opłaca tak "po taniości" sprzedawać.
trąca mi to jakąs ostrą kombinacją- bedzie widać jak się ochłodzi. no i bedę wiedział jak się pali ponieważ szwagier nabył u nich 2 tony - lubi chłopak ryzyko
Węgiel pewnie od naszych wschodnich sąsiadów (Ukraina Rosja), co nie znaczy że musi być gorszy. Sam też zaryzykowałem i kupiłem w tym roku 2 tony z "Energo" workowanego. Zobaczymy jak będzie sie spalał.

tesel
05-09-2012, 18:41
u mnie też się pojawiło przedstawicielstwo tego przedsiębiorstwa.
oferują eko w cenie 800(średnia z okolicy 850) oraz gruby węgiel po 600(średnia 890)
ciekawi mnie bardzo co to jest takiego że im się opłaca tak "po taniości" sprzedawać.
trąca mi to jakąs ostrą kombinacją- bedzie widać jak się ochłodzi. no i bedę wiedział jak się pali ponieważ szwagier nabył u nich 2 tony - lubi chłopak ryzyko

I u nas też już są.Pytałem skąd mają węgiel?odpowiadają,że z holdingu Katowickiego.Dokładnie nie wiedzą.
Cena i kaloryczność jak piszesz.
Mają jeszcze jakiś"ruski"25MJ w cenie niecałe 700zł/t

SUSPENSER
05-09-2012, 21:22
Ja za jakis tydzien odpalam pierwszy raz swoja bestię zobaczymy co z tego wyjdzie :) Musze tylko jakiś groszek zorganizować.

Zacznij od bardzo dobrego - proponuję Pieklorza bytomskiego z Nikomax na Żernickiej we Wrocławiu.

animuss
05-09-2012, 22:36
Defro wprowadził lukanie przez internet .-
DEFRO INTERNET

http://www.defro.pl/serwis/materialy/nowosci-w-sterownikach

http://www.defro.pl/images/stories/sterowniki/schemat1.jpg

if22
05-09-2012, 23:06
Jaki piec na ekogorszek polecacie do takiego domku?

http://www.archeton.pl/projekt-domu-zojaluxg2_1050_opisogolny

timon120777
06-09-2012, 03:42
Defro wprowadził lukanie przez internet .-
DEFRO INTERNET

http://www.defro.pl/serwis/materialy/nowosci-w-sterownikach (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.defro.pl%2Fser wis%2Fmaterialy%2Fnowosci-w-sterownikach)



znaczy zacieśnił współpracę z firmą TECH, z której sterowników korzysta do obsługi swoich kociołków.
niestety możliwość korzystania z modułu jest ograniczona do kilku modeli sterowników a właściwie tylko z modelem ST-48 tak przynajmniej informuje producent modułu.
mamy zatem sterownik dwustanowy z kontrolą przez neta- czyli coś na kształt sterownika Bruli.
zapewne Tech doda też funkcjonalność do sterowników z Pid i wybór będzie pełniejszy dla użytkownika zarówno co do sposobu sterowania jak i sposobu kontroli pracy zestawu.
konkurenca wymusza działanie- pytanie ile osób skorzysta???

czp01
06-09-2012, 06:34
Defro wprowadził lukanie przez internet .-
DEFRO INTERNET

http://www.defro.pl/serwis/materialy/nowosci-w-sterownikach

http://www.defro.pl/images/stories/sterowniki/schemat1.jpg

Jakoś ten panel www Defro przypomina z wyglądu panel eCoala i bruliego - pewnie przypadek ?

Cieszy jednak fakt, że inne firmy podążają ścieżką wytyczoną przez Elektrosystem a my na tym zyskujemy bo będzie więcej ciekawych sterowników do wyboru. :)

Lobik
06-09-2012, 07:24
Ciekawe jaka cena za komplecik. Tak czy owak rozwiązanie do wybranych modeli a więc nie dla wszystkich. Ale jest.

Jarecki79
06-09-2012, 07:31
Jaki piec na ekogorszek polecacie do takiego domku?

http://www.archeton.pl/projekt-domu-zojaluxg2_1050_opisogolny

Dla powierzchni użytkowej bez garażu, klatek, wiatrołapu, schowka, kotłowni.... dobry będzie o mocy 12kW, większego nie potrzeba

Xerses
06-09-2012, 07:50
Zacznij od bardzo dobrego - proponuję Pieklorza bytomskiego z Nikomax na Żernickiej we Wrocławiu.

Tak też własnie myślę zrobić. Aby sie nie zsatanawiac czy przypadkiem ewentualne problemy - tfu tfu :) - nie wynikały ze złego grochu :)

darase
06-09-2012, 08:43
Kiepski ten podgląd, gdzie wykresy?, gdzie ustawienia?, gdzie tem. powrotu?, tem. na zewnątrz? tem. wewnątrz? i gdzie tem. spalin?

if22
06-09-2012, 09:16
Dla powierzchni użytkowej bez garażu, klatek, wiatrołapu, schowka, kotłowni.... dobry będzie o mocy 12kW, większego nie potrzeba

Ok, czyli dla całeś powierzchni to 16/18kW wystarczy. A jaką firmę pieca polecacie?

Jarecki79
06-09-2012, 09:45
Ok, czyli dla całeś powierzchni to 16/18kW wystarczy. A jaką firmę pieca polecacie?

Istotna jest właśnie ta powierzchnia użytkowa.
16-18kW będzie miało już sporawy zapas mocy.

Na wątku jest kilka konstrukcji polecanych, ja zapraszam do kontaktu na priva ze mną lub kolegą karoka

pozostawiona sama
06-09-2012, 17:13
A ja poleciłbym powietrzną pompę ciepła o ile na jej montaż pozwoli instalacja [np. jeśli jest podłogówka lub przewymiarowane grzejniki] a jeśli nie pozwoli wtedy warto zrobić OZC i zastanowić się nad prądem w 2 taryfie - w tych tematach najlepiej doradzą Ci w wątkach spod linków:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?171750-Pompy-ciepła-powietrze-woda/page168 (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?171750-Pompy-ciep%C5%82a-powietrze-woda/page168)
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?10576-Ogrzewający-elektrycznością-WYSTĄP!!!/page637 (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?10576-Ogrzewaj%C4%85cy-elektryczno%C5%9Bci%C4%85-WYST%C4%84P%21%21%21/page637)

Jeśli natomiast chcesz kocioł to Siemko ma za dużą moc - kocioł o mocy maksymalnej 10-12 kW spokojnie powinien dać radę a mniej spali od większego - poczytaj o polecanych tu kotłach i gdy wybierzesz wśród tych 3 [RBR Ekouniwersal 11 kW, Skam-P Premium 12 kW, Ogniwo Eko Plus 10 kW] to na pewno wybierzesz dobrze.

Jeszcze jedno pytanie: ile rocznie spalałaś dotąd węgla i jakiego oraz koksu oraz jakiej mocy kocioł masz obecnie ?
Te informacje pomogą potwierdzić czy dobrze określiłem potrzebną moc kotła [nie zdziw się tylko, bo ten z podajnikiem powinien mieć moc mniejszą od tradycyjnego].



Witam,
aktualnie mam 16 kW. Spalał w okresie zimowym ze 3 tony węgla orzech, z 1 tonę koksu i sporo drewna.
Pozdrawiam

SUSPENSER
06-09-2012, 20:29
Witam,
aktualnie mam 16 kW. Spalał w okresie zimowym ze 3 tony węgla orzech, z 1 tonę koksu i sporo drewna.
Pozdrawiam

Podtrzymuję więc swoje zdanie, że jeśli dasz radę finansowo i nie masz częstych, długich przerw w dostawach prądu wtedy najlepszym bezobsługowym źródłem ciepła będzie powietrzna pompa ciepła - spytaj tu: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?171750-Pompy-ciepła-powietrze-woda/page168 (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?171750-Pompy-ciep%C5%82a-powietrze-woda/page168) to dostaniesz ofertę - nie wiem jednak jakie masz grzejniki i czy masz podłogówkę a to istotne.

Jeśli chcesz tańsze w montażu [lecz droższe w używaniu] bezobsługowe rozwiązanie to spytaj tu: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?10576-Ogrzewający-elektrycznością-WYSTĄP!!!/page637 (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?10576-Ogrzewaj%C4%85cy-elektryczno%C5%9Bci%C4%85-WYST%C4%84P%21%21%21/page637) , jeśli natomiast chcesz kocioł [tu konieczna będzie obsługa co 6-60 dni w zależności od zapotrzebowania na ciepło] wtedy wybierz wśród tych 3 które podałem wcześniej.

pozostawiona sama
06-09-2012, 21:07
Podtrzymuję więc swoje zdanie, że jeśli dasz radę finansowo i nie masz częstych, długich przerw w dostawach prądu wtedy najlepszym bezobsługowym źródłem ciepła będzie powietrzna pompa ciepła - spytaj tu: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?171750-Pompy-ciepła-powietrze-woda/page168 (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?171750-Pompy-ciep%C5%82a-powietrze-woda/page168) to dostaniesz ofertę - nie wiem jednak jakie masz grzejniki i czy masz podłogówkę a to istotne.

Jeśli chcesz tańsze w montażu [lecz droższe w używaniu] bezobsługowe rozwiązanie to spytaj tu: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?10576-Ogrzewający-elektrycznością-WYSTĄP!!!/page637 (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?10576-Ogrzewaj%C4%85cy-elektryczno%C5%9Bci%C4%85-WYST%C4%84P%21%21%21/page637) , jeśli natomiast chcesz kocioł [tu konieczna będzie obsługa co 6-60 dni w zależności od zapotrzebowania na ciepło] wtedy wybierz wśród tych 3 które podałem wcześniej.

Więc zdam się na rady profesjonalistów i będę wybierać spośród trzech wskazanych. Wiem, że podajnik muszę mieć z lewej strony kotła i czopuch od góry

darase
06-09-2012, 21:22
SAMA już nie jesteś sama :)

Spalanie miałaś takie jak ja na 150m2 bez ocieplenia styropianem tzn. dużo spalałaś. Być może Twój piec był kiepski.
Ze sterownikiem eCoal i piecem Ogniwo 15kw w tym roku przez 6miesięcy spaliłem 3200kg eko, koszt ok. 2400.
Pompa ciepła i odwierty są zbyt drogie a gwarancja tylko dwa lata.

sebsa
07-09-2012, 09:16
W tym problem że Pan Pid ma się do czego przyczepić. :)

Jak ten czas leci, już dwa lata minęły od pierwszego rozpalenia i cały czas piec pracuje tzn. 365 dni w roku.
Sterownik eCoal the best :D
Darase kolego...Po długiej nieobecności przyjąłeś etat promotora produktów ES na forum;):D:yes:

timon120777
07-09-2012, 12:01
sebsa
darase jest nim od zawsze
jest z tego kociołka zadowolony i go chwali a że przy okazji firmie robi dobrze to juz inna historia.
rowniez czy robi to jako zadowolony użytkownik czy jako rzecznik, naganiacz, marketingowiec ??????
o to musisz jego spytać.
dla mnie istotne jest tylko ze nie wciska badziewia jako czagos co warto polecić tylko produkt ktory użytkuje i może o nim wyrazić opinie opartą o własne doświadczenia

sebsa
07-09-2012, 12:08
sebsa
darase jest nim od zawsze
jest z tego kociołka zadowolony i go chwali a że przy okazji firmie robi dobrze to juz inna historia.
rowniez czy robi to jako zadowolony użytkownik czy jako rzecznik, naganiacz, marketingowiec ??????
o to musisz jego spytać.
dla mnie istotne jest tylko ze nie wciska badziewia jako czagos co warto polecić tylko produkt ktory użytkuje i może o nim wyrazić opinie opartą o własne doświadczenia
Timon ja wiem:). Jestem z kolegą w kontakcie. Czasem lubimy pożartować jeden z drugiego. Tylko na ten sok pomidorowy coś nie chce wpaść...;)
PS a jak tam nakładka na Brucera Twojego autorstwa gotowa do testów.:)

timon120777
07-09-2012, 14:40
Ja nie robiłem nakładki tylko zrobiłem na koronie takie magiczne "cóś" mocowane na śruby zeby w razie niewypału mozna to było łatwo zdemontować. czekaja to ustrojstwo jeszcze testy "na sucho"
muszę załozyć koronę i przepuścić troche groszku przez kociołek żeby sprawdzić czy się nie zacina nigdzie i czy nie bedzie jej podnosić do gory. przyznaję że posiłkowałem sie pomysłami niektórych kolegów- zapewne Ci których mam na myśli zauważą jak juz wstawię fotki na swój watek o Brucerze- w temacie sposobu zabezpieczenia korony przed unoszeniem.
całość w zamyśle ma zmniejszyc wielkość paleniska z rozmiaru 19X11cm do rozmiaru 14X11cm czyli około 25%. do tego zaślepienie otworów nadmuchowych.
po niedzieli powinno mi się udać wrzucić wszystko na wątek. z odpaleniem całości jednak bedę czekał do rozpoczęcia sezonu

P_79
07-09-2012, 20:56
Witam

Mam pytanie jaki piec na ekogroszek do takiego domu:
-ściany pustak solbet 24 + 15cm docieplenia styropian
-powierzchnia użytkowa 120m2 dom parterowy
-ogrzewanie podłogowe 40m2
-c.w 150l
według projektanta moc pieca 28 kw...

co myslicie o kotłach
-defro duo
-rokoczy multimax

pozdrawiam i proszę o poradę:)

czp01
07-09-2012, 21:08
Tak na szybko to na powierzchnię użytkową 120 m2 starczy Ci 10 kw lub góra 12 kw i nic więcej :) Twojemu projektantowi musiało się chyba coś pomylić :)

SUSPENSER
07-09-2012, 21:25
SUSPENSER pisał o powietrznej a one mają 5 lat gwarancji ;)
Co jak co ale dla domu pozostawionej samej nie radziłbym pompy powietrznej z uwagi na duże zużycie węgla.
Tam musiała by być pompa dużej mocy ok.16kW a one są drogie,taniej wyjdzie gruntowa z DZ poziomym własnej roboty,chociaż jestem przeciwnikiem gruntowych ;)
Jeśli ma być paliwo stałe to poważnie rozważyłbym pellet...

Zwróć uwagę na to CO zużywało ten węgiel - przecież piec zasypowy ma kiepską sprawność i dobry kocioł na ekogroszek [jakie tu polecamy] na pewno spali sporo mniej węgla - poczytaj trochę poniższy wątek - dowiedz się jakie VER wychodzą w praktyce to będziesz wiedział więcej:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?164725-Ranking-paliwa-typu-ekogroszek/page56

Pellet jest drogi i zajmuje dużo miejsca [wynika to z małej kaloryczności], trzeba się go więcej nanosić, odpowiedni [dobrze zabezpieczony] kocioł na niego też jest drogi, więc jeśli forumowiczka chce kocioł to na ekogroszek będzie z pewnością lepszy.

P_79
07-09-2012, 21:32
nie pierwszy raz...
zaczynam sie juz przyzwyczajac:)
jaka firme polecacie kotła???

animuss
07-09-2012, 21:38
Przecież piec zasypowy ma kiepską sprawność i dobry kocioł na ekogroszek na pewno spali sporo mniej

Ale czy będzie taniej?
Kocioł zasypowy łyka wszystko "śmieciuch" kupisz tańsze paliwo możesz spalić więcej .

Kocioł na ekogroszek ma "wysokie podniebienie " trzeba kupować droższy opał .
W grę wchodzi tylko większa wygoda obsługi .

P_79
07-09-2012, 21:53
Pytanie czy ktoś lub coś Cię zmusza do kotła.Jakieś dobre uzasadnienie ten ktoś posiada przy zapotrzebowaniu 5-6kW ?

koszt takiej instalacji ...
a kasa wyliczona i nie da rady wiec zostaje groszek;)

czp01
07-09-2012, 21:59
koszt takiej instalacji ...
a kasa wyliczona i nie da rady wiec zostaje groszek;)

Co do kotłów to poradzę Ci tylko abyś nie kupował takiego jak mój czyli żeliwniaka bo moc stanowczo za duża i straty kominowe b. wielkie. Tak więc z tych kotłów na ekogroszek co zostają w Twoim kręgu zainteresowań o mocy 10 kw czy 12 kw ( mniejszych nie ma) to zostaje Ci ze 3 marki to już sam na nie trafisz. :)

P_79
07-09-2012, 22:14
Co do kotłów to poradzę Ci tylko abyś nie kupował takiego jak mój czyli żeliwniaka bo moc stanowczo za duża i straty kominowe b. wielkie. Tak więc z tych kotłów na ekogroszek co zostają w Twoim kręgu zainteresowań o mocy 10 kw czy 12 kw ( mniejszych nie ma) to zostaje Ci ze 3 marki to już sam na nie trafisz. :)

ok a kotły z dwoma paleniskami?? np defro duo?

P_79
07-09-2012, 22:28
Coś słabo liczyłeś ;)
Podam mój koszt nie ekogroszka w podobnym domu 118m2 z tym,że z niższym zapotrzebowaniem na moc bo 3-3,5kW.
Powietrzna pompa ciepła 8kW z zasobnikiem cwu 300l 16,5tys.zł,od tego odejmuję koszt komina z którego zrezygnowałem 4tys.zl=12,5tys.zł i tyle kosztuje mnie bezobsługowy i tani(tańszy niż ekogroch jeśli chodzi o kWh) system grzewczy :)
Upierdliwy ekogroszek będziesz miał taniej ?
Nie sądzę :)

P.S
W odwodzie zamiast ekogrochu i PPC zostaje instalacja prądowa za 4 tys.zł a oszczędzone 10tys.zł mamy na gratisowe rachunki przez X lat :D

widze ze domy mamy troche choc z nazwy podobne;P
ja tez buduje Mile tylko troszkę mniejsza wersja A
a masz namiary na jakas firme co nie zdziera z inwestora na dorobku??
woj podkarpackie

czp01
07-09-2012, 22:28
Defro duo - to najmniejszy to 15 kw czyli za duży. Nie miałem takiego kotła to nie mogę się wypowiedzieć. Wybrałbym kocioł z palnikiem II generacji np. małą ekoenergię bo spali trochę trudniejsze paliwa w tym lepszy miał. No i jakiś dobry sterownik - hmm ja wybrałbym bruliego bo ma pełny dostęp przez internet i dlatego bo taki aktualnie mam i mi się najlepiej sprawdza z paru poprzednich jakie miałem w tym eCoala -ale to moje zupełnie subiektywne odczucie. Te małe kotły 10 - 12 kw mają też jakieś małe awaryjne paleniska to musiałbyś się rozejrzeć w tym kierunku :)

P_79
07-09-2012, 22:36
Defro duo - to najmniejszy to 15 kw czyli za duży. Nie miałem takiego kotła to nie mogę się wypowiedzieć. Wybrałbym kocioł z palnikiem II generacji np. małą ekoenergię bo spali trochę trudniejsze paliwa w tym lepszy miał. No i jakiś dobry sterownik - hmm ja wybrałbym bruliego bo ma pełny dostęp przez internet i dlatego bo taki aktualnie mam i mi się najlepiej sprawdza z paru poprzednich jakie miałem w tym eCoala -ale to moje zupełnie subiektywne odczucie. Te małe kotły 10 - 12 kw mają też jakieś małe awaryjne paleniska to musiałbyś się rozejrzeć w tym kierunku :)


hmm znalezlem tylko 15 kw
http://www.ekoenergia.eu/?cennik,3

P_79
07-09-2012, 22:42
Pozdrawiam Milowicza ;)
Jeśli Mila A z Horyzontu to mamy te same domy :)
http://www.horyzont.com/projekt-domu/pokaz/mila/0/215 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.horyzont.com%2 Fprojekt-domu%2Fpokaz%2Fmila%2F0%2F215)
Jeśli tak,to ciekawy jestem rozwiązań i zdjęć bo ciężko znaleść coś konkretnego oprócz mojej Mili :)

Namiary mojego instalatora przesyłam na PW,jak widać po mojej cenie nie zdziera z "biednych" inwestorów ;)
Ja się także do nich zaliczam ;)

dokladnie to samo ale w opisie masz Mila IV????

czp01
07-09-2012, 22:48
http://firmainstalco.pl/index.php?art=32 RBR EKOUNIWERSAL podaje na stronie, że montuje ekoenergię - też do 11 kw - to musiałbyś telefonicznie u producenta dopytać jaki jest to rząd wielkości tego palnika :)

zbigmaz01
07-09-2012, 22:50
hmm znalezlem tylko 15 kw
http://www.ekoenergia.eu/?cennik,3 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.ekoenergia.eu% 2F%3Fcennik%2C3)

Moze jeszcze taki :)
135388
Też są z ekoenergią :)

P_79
07-09-2012, 22:55
Mila IV to poprzednia wersja MIli Horyzontu w momencie jak kupowałem projekt i wstawiałem dziennik,była Mila I,Mila II ,MIla III i Mila IV :)
Mila IV to wersja z 30st.C dachem bo w standarcie była z 22st :)
Zresztą w moim dzienniku masz wszystko na temat Mili i jej budowy i zmian jakie dokonałem.
Szkoda,że dopiero teraz się ujawniasz bo w wakacje byłem nad Soliną i mógłbym wpaść do Milowicza :)


spoko;)
mialem troche problemow z papierami i dopiero teraz mam pozwolenie
co do zmian w projekcie to mamy chyba prawie to samo;)

czp01
08-09-2012, 07:30
W temacie małych kotłów to ostatnio w OBI widziałem malutki kocioł z podajnikiem firmy STALMIR o mocy 10 kw. Sprzedawca nic o tym kociołku nie wiedział bo to nowy nabytek. Na stronie producenta nie widać jednak takiego małego kotła. Następnym razem z ciekawości muszę się kociołkowi bardziej przyjrzeć i zobaczyć jakie to nowości ma on w sobie ukryte. :):):)

Wlodek_PID
08-09-2012, 08:02
Coś słabo liczyłeś ;)
Podam mój koszt nie ekogroszka w podobnym domu 118m2 z tym,że z niższym zapotrzebowaniem na moc bo 3-3,5kW.
Powietrzna pompa ciepła 8kW z zasobnikiem cwu 300l 16,5tys.zł,od tego odejmuję koszt komina z którego zrezygnowałem 4tys.zl=12,5tys.zł i tyle kosztuje mnie bezobsługowy i tani(tańszy niż ekogroch jeśli chodzi o kWh) system grzewczy :)
Upierdliwy ekogroszek będziesz miał taniej ?
Nie sądzę :)

P.S
W odwodzie zamiast ekogrochu i PPC zostaje instalacja prądowa za 4 tys.zł a oszczędzone 10tys.zł mamy na gratisowe rachunki przez X lat :D

Dodaj jeszcze koszt instalacji podłogowej. Zapomniałeś o niej.
W życiu nie wyjdzie taniej.

timon120777
08-09-2012, 08:31
ok a kotły z dwoma paleniskami?? np defro duo?

defro duo to tak naprawdę kocioł na ekogroszek z dodatkowym rusztem wodnym. możesz na nim spalić w razie nagłej potrzeby kilka kawałków drewna ale nie liczyłbym na jakieś zadowalające efekty takiego palenia- o tym też na tym wątku dużo zostało napisane.
w tej chwili większość kotłów jest oferowanych z takim bądź innym rodzajem rusztu awaryjnego czy to w postaci rusztu wodnego czy ruszto-deflektora lub sztabkowego lub dzielonego rusztu żeliwnego.
słabo szukałeś skoro znalazłeś tylko kotły o mocy 15KW. na tym wątku było już wymieniane ze 30 razy i to tylko na ostatnich 100stronach ale co mi tam napiszę po raz 31-y
RBR Ekouniwersal 11KW
Ogniwo Eko Plus 10KW
Skam-Premium 12KW

jak chcesz po taniości to masz kociołek który wymieniał kolega z OBI bądź z Castoramy nową wersję kotła który ja mam Termo-Eco o mocy 12KW

chociaż tutaj byłbym ostrożny zwłaszcza że masz zapotrzebowanie dużo niższe a kociołki wymienione w pierwszej grupie mają lepsze sterowania zwłaszcza jeśli nie jesteś wprawnym "palaczem"
masz taki ładny opis w awatarze- a w tym rzypadku naprawdę nie trzeba daleko szukać.
możesz oczywiście wybrać inne źródło ogrzewania ale to już nie tamat tego wątku.

życzę dobrego wyboru

timon120777
08-09-2012, 08:53
a w temacie podawania mocy źródła ciepła przez projektantów to post kolegi P_79 tylko potwierdził moją opinię o tym jak to lubią ludziom utrudniać życie. zresztą nie tylko projektanci.
Poniżej cytat ze strony producenta kotłów na paliwa stałe o sposobie doboru mocy kotła do powierzchni :bash::bash::bash::bash::bash::bash::bash::bash:

135393

dawidm86
08-09-2012, 09:24
Z małych kotłów jest też EKR Tilgnera 12kw :) właśnie zakupiłem z ecoalem i po niedzieli będę montował ;)
wygląda solidnie w porównaniu z kilkoma piecami, które miałem okazję oglądać

timon120777
08-09-2012, 09:42
a z ciekawości
tego tilgnera to z jakim masz palnikiem???

misiekste
08-09-2012, 11:52
Witam!
Jestem nowym użytkownikiem tego forum. Zarejestrowałem się gdyż potrzebuję porady. Dwa dni temu popsuł mi się piec KZ-5 stary 25letni żeliwny piec. Teraz zastanawiam się czy zamiast inwestować w naprawę nie lepiej kupić nowy piec na eko-groszek? Dom ma 400m2 (zabudowa szeregowa), na sezon schodziło około 6 ton koksu. Czy przy takim metrażu piec na eko-groszek będzie dobrym rozwiązaniem, czy zmiana na taki będzie opłacalna? Oczywiście zależy mi na zmniejszeniu kosztów ogrzewania. Co byście mogli polecić? Dwóch znajomych polecali mi kotły jeden marki Dominator drugi Gregor. Znalazłem na stronie kotłów Domino opis kotła o mocy nominalnej 62kW dostosowany do domów o powierzchni 400-500m2, opisują tam że spalanie przy mocy nominalnej wynosi 10kg na godzinę. Jak to się ma do normalnych realiów bo raczej taki piec nie chodzi cały czas na maksymalnych obrotach?
Pozdrawiam
Michał

karoka65
08-09-2012, 12:40
Misiekste widzę że masz niedaleko do mnie, możesz podjechać na oględziny, kilka kociołków możesz obejrzeć na żywo, coś się znajdzie.

tesel
08-09-2012, 17:46
Wczoraj kupiłem(na próbę) i zasypałem piec nowym ( na naszym rynku)węglem.Jest to firma SKŁADY WĘGLA .Węgiel z Holdingu Katowickiego o parametrach;
28,5MJ,popiół <6%,siarka<0,5%,granulacja 5-25mm .Czy ktoś już palił tym węglem?
Pytam,bo chcę go kupić,ale teraz,przy takiej temp. ,nie mogę go dobrze przetestować.Cena 779zł/t

dawidm86
08-09-2012, 19:44
@timon120777: z Brucerem

timon120777
08-09-2012, 20:35
@timon120777: z Brucerem

wsadzili Brucera do kotła o mocy 12KW???:bash::bash::bash::bash::bash:

nie jest to zbyt dobre rozwiązanie moim zdaniem ale może ja się nie znam???

w moim wątku zamieściłem wypociny na temat przeróbki mojego Brucera
chetnych zapraszam do lektury i komentowania
wszelkie porady mile widziane, zwłaszcza że jeszcze przed sezonem i można nanieść poprawki jakieś

SUSPENSER
08-09-2012, 21:00
Ale czy będzie taniej?
Kocioł zasypowy łyka wszystko "śmieciuch" kupisz tańsze paliwo możesz spalić więcej .

Kocioł na ekogroszek ma "wysokie podniebienie " trzeba kupować droższy opał .
W grę wchodzi tylko większa wygoda obsługi .

W tym przypadku chodzi właśnie o wygodę obsługi ...

SUSPENSER
08-09-2012, 21:02
Wczoraj kupiłem(na próbę) i zasypałem piec nowym ( na naszym rynku)węglem.Jest to firma SKŁADY WĘGLA .Węgiel z Holdingu Katowickiego o parametrach;
28,5MJ,popiół <6%,siarka<0,5%,granulacja 5-25mm .Czy ktoś już palił tym węglem?
Pytam,bo chcę go kupić,ale teraz,przy takiej temp. ,nie mogę go dobrze przetestować.Cena 779zł/t

Podaj link do nich ok ?

Jaka ma spiekalność ?
Wg parametrów które podałeś może chodzić o Pieklorza bytomskiego ... a tak w ogóle zapraszam do wątku:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?164725-Ranking-paliwa-typu-ekogroszek/page56

zbigmaz01
09-09-2012, 08:05
Nie zapomniałem o niej :)
Do systemu grzewczego na ekogroszek też potrzebna jest podłogówka lub grzejniki,no chyba,że się mylę i kocioł ogrzewa nam dom swoją obudową ;)

Podane koszty są jedynie kosztami systemu grzewczego jaki kupiłem bez odbiorników
Kocioł kupiłem z 7700zł, komin stawiałem do kominka czyli może być też do kotła, fi 200mm -2600zł (11m). Razem daje 10300zł. Czyli tyle u mnie system grzewczy kosztował? Za te pieniądze kupiłbym jakąś pompę która ogrzała by mi moje 320m2? Wątpię :)

timon120777
09-09-2012, 08:37
Arturo
nie zaczynaj znowu błagam

jack65
09-09-2012, 08:43
Panowie, proszę o rade mam domek 280m przedwojenny, ocieplony styropianem 10cm, nowa instalacjaw miedzi kotlownia zew, bojler 140li :rolleyes:) no i problem bo teraz mialem stalopalny na ukladzie zamknietym, a chce taki na 25kw ktory by rownierz dzialal na ukl zamknietym i zebym nie stracił gwarancji!!!!!!! sa takie kociołki???
prosze o rade

marino
09-09-2012, 08:47
Poszukuje kotła o mocy 10-12 kW. Upatrzyłem sobie Defro komfort eko (nowa linia). Na forach polecany jest jeden z trzech o tak małych mocach: RBR, Skam-p, Ogniwo eko, czasem pojawia się Haitztechnik. W związku z tym prosiłbym o wyjaśnienie czym pozostałe kotły przewyższają wspomniane Defro.

zbigmaz01
09-09-2012, 08:51
Poszukuje kotła o mocy 10-12 kW. Upatrzyłem sobie Defro komfort eko (nowa linia). Na forach polecany jest jeden z trzech o tak małych mocach: RBR, Skam-p, Ogniwo eko, czasem pojawia się Haitztechnik. W związku z tym prosiłbym o wyjaśnienie czym pozostałe kotły przewyższają wspomniane Defro.
Sterownikiem :)

Piotrek42
09-09-2012, 08:51
Poszukuje kotła o mocy 10-12 kW. Upatrzyłem sobie Defro komfort eko (nowa linia). Na forach polecany jest jeden z trzech o tak małych mocach: RBR, Skam-p, Ogniwo eko, czasem pojawia się Haitztechnik. W związku z tym prosiłbym o wyjaśnienie czym pozostałe kotły przewyższają wspomniane Defro.

Generalnie tym że sa brzydsze :D Defro robi ŁADNE duże kotły, a tak na serio to palnikiem i sterowniem .

Piotrek42
09-09-2012, 08:59
Panowie, proszę o rade mam domek 280m przedwojenny, ocieplony styropianem 10cm, nowa instalacjaw miedzi kotlownia zew, bojler 140li :rolleyes:) no i problem bo teraz mialem stalopalny na ukladzie zamknietym, a chce taki na 25kw ktory by rownierz dzialal na ukl zamknietym i zebym nie stracił gwarancji!!!!!!! sa takie kociołki???
prosze o rade

pewnie że są ( nawet taki kupiłem niedawno :D ) poszukaj na forum ,poczytaj również o zaworze DBV-1 a marki?? popytaj się sprzedawców,oni wiedzą co sprzedać,hehe a jak sprzedadzą bubla to mają przechlapane na forum :) czyli, jak sprzedadzą komuś badziewny kociołek to muszą się liczyć z reakcją... każdy kij ma 2 końce

timon120777
09-09-2012, 09:09
Poszukuje kotła o mocy 10-12 kW. Upatrzyłem sobie Defro komfort eko (nowa linia). Na forach polecany jest jeden z trzech o tak małych mocach: RBR, Skam-p, Ogniwo eko, czasem pojawia się Haitztechnik. W związku z tym prosiłbym o wyjaśnienie czym pozostałe kotły przewyższają wspomniane Defro.

defro robi przyzwoite kociołki z przyzwoitym sterowaniem ale dla sób ktore o paleniu trochę wiedzą. jeśli wiesz co w kotle piszczy mozesz zaryzykować. niestety palnik w tym kotle jest dedykowany do węgli dobrej jakości a o nie coraz trudniej. Kotły z góry rankingu mają palniki bardziej uniwersalne na których można spalać i współspalać rózne paliwa o róznej jakości.

Jeśli zatem wiesz jak palić i będziesz miał dostęp do dobrego ekogroszku to bierz defro. Jak lubisz nowinki to firma zacieśnia wspólpracę z producentem sterowników i wprowadziła do oferty kontrolę przez internet ale o to musisz pytac lokalnego sprzedawcę. dostępne tylko z jednym ze sterowników.

Jeśli chcesz więcej swobody w wyborze paliwa i mniej zabawy z ustawianiem to wybieraj spośród 3 wymienionych wielokrotnie konstrukcji
otrzymasz dobry kocioł z dobrym palnikiem i dobrym sterowaniem
udanego wyboru

pawelo_pl
09-09-2012, 09:21
Wczoraj kupiłem(na próbę) i zasypałem piec nowym ( na naszym rynku)węglem.Jest to firma SKŁADY WĘGLA .Węgiel z Holdingu Katowickiego o parametrach;
28,5MJ,popiół <6%,siarka<0,5%,granulacja 5-25mm .Czy ktoś już palił tym węglem?
Pytam,bo chcę go kupić,ale teraz,przy takiej temp. ,nie mogę go dobrze przetestować.Cena 779zł/t
Od 4 dni palę tym węglem. Jest jak do tej pory najbardziej kaloryczny jaki miałem - a widzę to po parametrach pieca . Na poprzednim groszku z importu przy czasie podawania 5s kopczyk był zapadnięty a przy tym widać na zdjęciach - mocno wypiętrzony. Piec jest w trybie lato - czyli grzeje tylko CWU. Widać spiek ale kruszy się jak w niego stuknąć. Pewnie gdybym pokombinował z nadmuchem to może i spieków by nie było. Czy warto? Warto zwłaszcza że jest o 220 zł taniej niż na innych składach. Pytałem się na składzie dotychczasowym czy obniżą bo konkurencja - nie - no to niech się dalej opalają - a Ci u mnie zamówienia mają już na 1 tydzień do przodu - nie idzie się dopchać. Strona do nich : http://www.skladywegla.pl/
135541135542135543135544

animuss
09-09-2012, 11:04
Od 4 dni palę tym węglem. Jest jak do tej pory najbardziej kaloryczny jaki miałem - a widzę to po parametrach pieca . Na poprzednim groszku z importu przy czasie podawania 5s kopczyk był zapadnięty a przy tym widać na zdjęciach - mocno wypiętrzony. Piec jest w trybie lato - czyli grzeje tylko CWU. Widać spiek ale kruszy się jak w niego stuknąć. Pewnie gdybym pokombinował z nadmuchem to może i spieków by nie było. Czy warto? Warto zwłaszcza że jest o 220 zł taniej niż na innych składach. Pytałem się na składzie dotychczasowym czy obniżą bo konkurencja - nie - no to niech się dalej opalają - a Ci u mnie zamówienia mają już na 1 tydzień do przodu - nie idzie się dopchać. Strona do nich : http://www.skladywegla.pl/


W Lleroy/merlin sprzedają dośc tanio 650 zł/T
http://www.leroymerlin.pl/ogrzewanie/akcesoria-do-piecow/paliwo-do-kotlow-c-o/paliwo-do-kotlow-ekogroszek-barter,p178863,l1019.html
przeczytajcie opinie zanim zdecydujecie się .
http://www.leroymerlin.pl/ogrzewanie/akcesoria-do-piecow/paliwo-do-kotlow-c-o/opinie-paliwo-do-kotlow-ekogroszek-barter,p178863,l1019.html

Jarecki79
09-09-2012, 11:08
Pawelo, sofcik się sprawdza zatem :)

pawelo_pl
09-09-2012, 11:17
Pawelo, sofcik się sprawdza zatem :)

Ta i piszę już recenzję - za chwilę opiszę na forum .

animuss
09-09-2012, 16:27
Zamontowałem wczoraj ciepłomierz - koszt materiałów [półśrubunek, redukcje, nypel] i ciepłomierza ok. 100 zł - link do aukcji:
Polecam innym do kontroli swoich kotłów i węgla.

No Panowie jest przełom w ogrzewnictwie .
http://cbs.grundfos.com/GPL_Poland/grundfoscrew/gosubpage.html
http://cbs.grundfos.com/export/sites/dk.grundfos.cbs/GPL_Poland/grundfoscrew/images/magna.png
MAGNA3 jest najbardziej efektywną energetycznie dużą pompą obiegową. Oprócz funkcji AUTOADAPT pompa MAGNA3 jest wyposażona w dwa nowe tryby sterowania: FLOWADAPT i FLOWLIMIT, dzięki którym zawory równoważące są w większości przypadków zbędne. MAGNA3 ma wbudowany licznik energii cieplnej. Pełną kontrolę nad wszystkimi aspektami pracy pompy zapewnia innowacyjny bezprzewodowy interfejs z programem sterujący

Tylko ciekawe kiedy wejdzie w mniejsze pompki licznik energii cieplnej i ile będzie kosztować ??
Na razie najmniejsza to MAGNA3: 32-120

Piotrek42
09-09-2012, 16:43
No, no... cacko... pewnie na poczatek bedzie kosztowała ze 2 tys zł...

Piotrek42
09-09-2012, 16:50
http://www.youtube.com/watch?v=S6uuvhNqSpM nie ,,, bedzie kosztowała z 5 koła:D na chwilę obecną raczej dlo bloków niż do domków jednorodzinnnych

SUSPENSER
09-09-2012, 20:35
Pewnie gdybym pokombinował z nadmuchem to może i spieków by nie było. Czy warto? Warto zwłaszcza że jest o 220 zł taniej niż na innych składach. Pytałem się na składzie dotychczasowym czy obniżą bo konkurencja - nie - no to niech się dalej opalają - a Ci u mnie zamówienia mają już na 1 tydzień do przodu - nie idzie się dopchać. Strona do nich : http://www.skladywegla.pl/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.skladywegla.pl %2F)

Spieki i popiół wyglądają jak po Pieklorzu bytomskim.

Skróć podawanie do 3 s, dopasuj przerwę i nadmuch odpowiednio mały, żeby nie spiekało.

Po ile ten workowany ekogroszek mają ?

Szkoda, że nie ma składu w okolicy Wrocławia bo wziąłbym worek na próbę ...

SUSPENSER
09-09-2012, 20:50
No Panowie jest przełom w ogrzewnictwie .
http://cbs.grundfos.com/GPL_Poland/grundfoscrew/gosubpage.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fcbs.grundfos.com%2 FGPL_Poland%2Fgrundfoscrew%2Fgosubpage.html)

Przełom będzie gdy producenci sterowników kotłów wprowadzą opcję pomiaru mocy, ilości ciepła itd.

darase
09-09-2012, 21:32
Pawelo to że się palenisko zapada nie świadczy o małej kaloryczności, zobaczysz ile będziesz mieć popiołu z tego ekogroszku i ile go spalisz, w tym sezonie kupiłem 2t ekoretu, zobaczymy i zobaczymy jaka będzie zima. :)

Jarecki79
10-09-2012, 07:02
Pawelo to że się palenisko zapada nie świadczy o małej kaloryczności, zobaczysz ile będziesz mieć popiołu z tego ekogroszku i ile go spalisz, w tym sezonie kupiłem 2t ekoretu, zobaczymy i zobaczymy jaka będzie zima. :)

Ekoret dobry groszek.
Na takim zawsze zlecamy badania. Teoretycznie ma 26tys. kalorii a po badaniu paliwa w labo zawsze wychodziło powyżej 27, mogę poszukać wyników, jeżeli Cię te kaloryczności interesują.

darase
10-09-2012, 09:28
Dzięki Jarecki, aż tak ciekawy nie jestem :)
Następne 2t mam z kopalni Jankowice.

Jarecki79
10-09-2012, 11:24
Powolutku znowu będzie mały przewrót na rynku.

Jestem właśnie po spotkaniu z Tatarkiem. Przełom października/listopada mają wypuścić coś nowego do podajnika RT-16.
Nie o tym jednak chciałem....

Z rozmowy wynikło coś ciekawszego:

Szykują nowe zmiany ze względu na wchodzące nowe typy dmuchaw z silnikami komutowanymi elektronicznie.
Szlaki przeciera MplusM
Z MplusM WPA EC120 ma pobór mocy 24W i max wydatek powietrza 200m3/h

Całkiem zatem możliwe,że gdzieś od listopada cała zabawa z doborem charakterystyki dmuchaw może się zacząc od nowa.
Na lepszej pozycji stoją sterowania marki Prond, gdzie w serwisowym menu idzie dobrać charakterystykę. podobnie jak w ostatnich cobrach, pumach, skorpionach.
Przy reszcie zobaczymy co z tego wyjdzie.

pawelo_pl
10-09-2012, 12:13
Pawelo to że się palenisko zapada nie świadczy o małej kaloryczności, zobaczysz ile będziesz mieć popiołu z tego ekogroszku i ile go spalisz, w tym sezonie kupiłem 2t ekoretu, zobaczymy i zobaczymy jaka będzie zima. :)
Na tych samych nastawach a przy innym węglu - inny wygląd paleńska - to musi być przez kaloryczność - przecież inne parametry oprócz węgla się nie zmieniły - chyba że sterownik RT09 PID dodał swoją inteligencję - z naciskiem na PID ;)

Xerses
10-09-2012, 13:21
Szkoda, że nie ma składu w okolicy Wrocławia bo wziąłbym worek na próbę ... Znaczy mieszkasz gdzies w okolicy ?

jack65
10-09-2012, 19:23
Panowie muszę do jutra zdecydowac jaki kociołek wybrac sztoker 25kw:) czy ogniwo eko plus:) na co byście sie zdecydowali???

timon120777
10-09-2012, 19:52
jack65
ja lubię kotły pomarańczowe- jeden z kolegów również.
nie zadawaj takich pytań. to ma być Twoja decyzja. jest uzależniona od bardzo wielu czynników o których się słowem nie zająknąłeś a prosisz aby inni zdecydowali za Ciebie???
Musisz odpowiedzieć sobie na pytania czy palenisko klepsydrowe będzie lepsze czy wolisz raczej Burnera???
czy chcesz mieć możliwość "grzebania" w ustawieniach czy chcesz aby sterowanie samo zrobiło za Ciebie wszystko???
i tak dalej i tak dalej itd.......
No i jeszcze pytanie na jaką powierzchnię i jakiego budynku te 25KW???
równie dobrze móglbyś oczekiwać że Ci kobietę wybierzemy dajac wybór między brunetkami i blondynkami- sporo i jednych i drugich ale która z nich będzie dla Ciebie właściwa???
Sam sobie odpowiedz na pytanie który kocioł wstawisz do swojej kotłowni.
o każdym z tych kotłów było gdzieś coś napisane. musisz zdecydować która konstrukcja bardziej zaspokaja twoje preferencje

stawiając tak pytanie równie dobrze możesz rzucić monetą

jack65
10-09-2012, 19:58
dom ok 300m2 poniemiecki, ocieplony styropianem 10 cm nowa instalacja co moj ostatni kociolek stalopalny pracowal w ukl zamknietym i ten tez chce tak zainstalowac , kotlownia w odzielnym budynku, raczej nie jestem fanem grzebania przy ustawieniach i bede palil eko bez specjalnych udziwnien tzn mieszanek:)

timon120777
10-09-2012, 20:09
to nadal nie wszystko.
kotły mają rózne konstrukcje wymiennika - inaczej się je czyści, mają inne wyjście spalin, inaczej montowany zasobnik.
musisz wziąć pod uwagę usytuowanie i wielkość kotłowni. czy kocioł z czopuchem do góry i zasobnikiem z tyłu wejdzie spokojnie i nie będzie kłopotów przy załadunku opału
czy kocioł z zasobnikiem z boku wejdzie i pozostanie odpowiednia ilość miejsca na jego obsługę???
jeśli widziałeś te kotły na żywo to łatwiej Ci będzie je sobie w kotłowni wyobrazić.
Jeśli nie- pomierz kotłownię i sprawdź wymiary kotłów.
Potem sam zdecyduj.

jack65
10-09-2012, 20:21
kotłownia duża nie ma problemu z ustawieniem:) chodzi mi o jakość wykonania, nowoczesnosc rozwiązań technicznych, jakość napedówi sterowników i pytam co byś osobiscie wybrał?

minertu
10-09-2012, 20:37
kotłownia duża nie ma problemu z ustawieniem:) chodzi mi o jakość wykonania, nowoczesnosc rozwiązań technicznych, jakość napedówi sterowników i pytam co byś osobiscie wybrał?

Ja już się wypowiedziałem teraz sam poczekam co wybierzesz :)

SUSPENSER
10-09-2012, 20:48
Znaczy mieszkasz gdzies w okolicy ?

Tak, nawet pod Avatarem miałem jeszcze niedawno "bliski wschód ... Wrocławia" ale ktoś mi wyciął ten opis ;)

timon120777
10-09-2012, 21:01
kotłownia duża nie ma problemu z ustawieniem:) chodzi mi o jakość wykonania, nowoczesnosc rozwiązań technicznych, jakość napedówi sterowników i pytam co byś osobiscie wybrał?

ja ani jednego ani drugiego ale nie ze względów jakościowych tylko z powodu indywidualnych preferencji oraz przedziałów mocy oferowanyc przez obie konstrkcje. Tylko że ja nie muszę dokonywać wyboru mam nadzieję przez jakieś3-4 lata przynajmniej jeszcze i moze do tego czasu wymyślą coś lepszego.
chcesz móc mieć więcej zabawy(nie mylić z koniecznością siedzenia w kotłowni) weź sztokera z cobrą
chcesz aby sterownik sam zrobił wszystko lub prawie wszystko weź ogniwo z eCoalem

to ma być Twoja decyzja a nie moja
wybacz nie napiszę Ci jasno który bo potem będziesz się czepiał że źle doradzałem.
wiesz jakie to kotły.
Do dzieła i więcej odwagi

jack65
10-09-2012, 21:43
No dzieki:) mam jeszcze noc przed soba;), ktorykolwiek wybiore i tak bede mial lepiej niz obecnie:wiggle:

Piotrek42
11-09-2012, 06:51
Tak, nawet pod Avatarem miałem jeszcze niedawno "bliski wschód ... Wrocławia" ale ktoś mi wyciął ten opis ;)
Tak.... i wychodzi teraz na to, ze mieszkasz gdzieś koło Iranu:) Iraku czy Izraeela

animuss
11-09-2012, 14:36
No dzieki:) mam jeszcze noc przed soba;), ktorykolwiek wybiore i tak bede mial lepiej niz obecnie:wiggle:
Można sobie pogorszyć oj można :)

SUSPENSER
11-09-2012, 20:53
Tak.... i wychodzi teraz na to, ze mieszkasz gdzieś koło Iranu:) Iraku czy Izraeela

Tylko dla tych, którym się to jednoznacznie kojarzy ;)

Arturo72
11-09-2012, 21:54
Mam pytanie,jak będzie "działał" kocioł na ekogroszek o mocy 10kW w domu wysoce energooszczędnym o zapotrzebowaniu na moc cieplną 2-3kW ?
Jest sens takowego zestawienia ?

karoka65
11-09-2012, 22:05
Mam pytanie,jak będzie "działał" kocioł na ekogroszek o mocy 10kW w domu wysoce energooszczędnym o zapotrzebowaniu na moc cieplną 2-3kW ?
Jest sens takowego zestawienia ?
Widzę Arturo że jednak myślisz o tym hehe
A żeby zaspokoić twoją ciekawość to powiem ci że będzie działał praktycznie podobnie jak teraz u większości tych którzy podgrzewają CWU latem spalając około 3 do 4kg groszku na dobę.
I znowu czysty prąd wiesz gdzie został :)
Niech stracę, zasobnik na miesiąc z CWU, ścierpiałbym takie niedogodności :)

darase
11-09-2012, 22:06
Jak dołożysz do tego Cwu np. 300l to będzie działać :)
Swoim 15kw ogrzewam Cwu 150l i też działa, nie gaśnie. Spalam ok. 4kg eko czeskiego po 500zł/t dla 5os. rodziny plus zmywarka, czasami są dogrzewane dwie łazienki. Tryb st. eCoal lato, tem. CO ok. 41st w podtrzymaniu.

Arturo72
11-09-2012, 22:08
Widzę Arturo że jednak myślisz o tym hehe
A żeby zaspokoić twoją ciekawość to powiem ci że będzie działał praktycznie podobnie jak teraz u większości tych którzy podgrzewają CWU latem spalając około 3 do 4kg groszku na dobę.
I znowu czysty prąd wiesz gdzie został :)
Niech stracę, zasobnik na miesiąc z CWU, ścierpiałbym takie niedogodności :)
Podgrzewanie zasobnika latem a ogrzewanie domu w zimie to wg mnie różnica.

karoka65
11-09-2012, 22:16
Arturo, tak całkiem na poważnie to jak ktoś nie poskąpi na docieplenie i wybuduje taki domek to każde ogrzewanie ma sens i wyjdzie niedrogo, może sam wybrałbym prąd, kto to wie ale póki co buda stara to jedziem na wunglu :)
Znam takich co grzeją CWU ( zasobnik 120 czy 140L ) latem kotłami o mocy 23kW i większymi.
Grzali prądem i zrezygnowali, żeby nie być gołosłownym to też grzałem przed 16 lat i zrezygnowałem.

Vld
11-09-2012, 22:16
a według mnie będzie gorzej działał niż przy CWU latem
bo latem zagrzeje swoje na większej mocy i idzie spać na pół dnia
a zimą będzie szarpany do pracy kilka razy na godzinę, będzie to stan permanentnego tlenia się na wpół rozgrzanego palnika.
Tu każde dodatkowe litry czegoś na podobieństwo bufora będą miały duże znaczenie, bo pozwolą na pracę zamiast 5 min - 20 min przerwa, na 15-20 min pracy i godzinę - półtorej przerwy.

Arturo72
11-09-2012, 22:23
a według mnie będzie gorzej działał niż przy CWU latem
bo latem zagrzeje swoje na większej mocy i idzie spać na pół dnia
a zimą będzie szarpany do pracy kilka razy na godzinę, będzie to stan permanentnego tlenia się na wpół rozgrzanego palnika.
Tu każde dodatkowe litry czegoś na podobieństwo bufora będą miały duże znaczenie, bo pozwolą na pracę zamiast 5 min - 20 min przerwa, na 15-20 min pracy i godzinę - półtorej przerwy.
Dokładnie o to mi chodziło :)

Arturo, tak całkiem na poważnie to jak ktoś nie poskąpi na docieplenie i wybuduje taki domek to każde ogrzewanie ma sens i wyjdzie niedrogo, może sam wybrałbym prąd, kto to wie ale póki co buda stara to jedziem na wunglu :)

Ja też na poważnie,ktoś kumuś zaproponował kocioł 10kW do domu 2kW i chciałbym się dowiedzieć czy jest sens i jak to bedzie działało w sensie praktycznym.
Że będzie działało to wiem,ale z jaką sprawnością,jak długo na podtrzymaniu itp.
P.S.
To nie u mnie,ja dalej PCi a w odwodzie prąd a poza tym nie mam komina :)

karoka65
11-09-2012, 22:24
Podgrzewanie zasobnika latem a ogrzewanie domu w zimie to wg mnie różnica.

Srednio liczone chwilowe zapotrzebowanie zasobnika CWU to około 2 do 3kW, wg. mnie to to samo, może się mylę.
Kocioł pyknie na chwilę podgrzeje domek a skoro nie masz strat czy są niewielkie to tak jak przy bojlerze idzie w podtrzymanie i się opieprza :)

karoka65
11-09-2012, 22:33
Eee, u mnie ostatniej zimy dach można powiedzieć sito bo sama blachodachówka i folia a na sterowniku dwustanowym potrafił stać po 40 minut w mrozy.
Teraz dozbroiłem się :) ma stropie 15 wełny i w krokwie następne 15 bo więcej nie wlazło, ściana od strony gdzie najwięcej fuja oklejona styropianem 15-tką, nie wiem czy zdążę przed zimą okleić resztę.
Chyba złapię za kątówkę i ze swojego badziewiaczka zrobię dwa :)

Vld
11-09-2012, 22:40
tyle się napisałem i poszło w pi....
teraz będzie w żołnierskich krótkich zdaniach: zależy jak jest to sterowane, najlepiej termostat pokojowy i duże przeregulowania temperatury wew, najgorzej pilnowanie stałej lub niestałej ( pogodowo) temperatury zasilania grzejników - bez przeregulowań. W pierwszym można by wyciągnąć nawet do 65-70% , w drugim 55% to będzie sukces, a może być i 35% co pokazały testy Zawijana.

zawijan
12-09-2012, 06:03
Srednio liczone chwilowe zapotrzebowanie zasobnika CWU to około 2 do 3kW, wg. mnie to to samo, może się mylę.
Kocioł pyknie na chwilę podgrzeje domek a skoro nie masz strat czy są niewielkie to tak jak przy bojlerze idzie w podtrzymanie i się opieprza :)

Bezwładność cieplna domu - nawet bardzo małego - jest chyba znacznie większa, niż zbiornika CWU - nawet bardzo dużego. Co nie?

Vld
12-09-2012, 08:28
wiem, że to trochę herezja co napiszę, ale w świetle moich ostatnich eksperymentów przeregulowanie temperatury o 3C powoduje bardzo duży opór ze strony dudynku. Na pelnej mocy kotła i instalacji podnieść temperaturę o 2C dość łatwo 10-20 min, ale o 3C trzeba kotłować ponad godzinę.
Jak by komuś odpowiadały widelki 20-23C, to nawet w przewymiarowanym kotle uzyskał by bardzo przyzwoitą sprawność.

animuss
12-09-2012, 08:31
Mam pytanie,jak będzie "działał" kocioł na ekogroszek o mocy 10kW w domu wysoce energooszczędnym o zapotrzebowaniu na moc cieplną 2-3kW ?
Jest sens takowego zestawienia ?

Tu już z kotłem na ekogroch bym się nie pchał ,raczej kocioł na pellet z zapalarką i bufor .
Kocioł uruchamiał by się (rozpalał) raz na 2-3 dni automatycznie i pochodził jaki czas .Wywalanie popiołu raz w miesiącu może dwa.

Arturo72
12-09-2012, 08:52
Tu już z kotłem na ekogroch bym się nie pchał ,raczej kocioł na pellet z zapalarką i bufor .
Kocioł uruchamiał by się (rozpalał) raz na 2-3 dni automatycznie i pochodził jaki czas .Wywalanie popiołu raz w miesiącu może dwa.

Ja to wiem,ale ten ktoś kto bedzie miał taki dom dostał ofertę na kociołek ekogroszkowy i chciałbym mu wykazać jakie to za sobą niesie konsekwencje.
Wg mnie sprawność takiego zestawu będzie bardzo niska ponieważ kocioł nigdy nie będzie pracował na pełnej mocy przez dłuższy czas.

Wlodek_PID
12-09-2012, 08:57
Ja to wiem,ale ten ktoś kto bedzie miał taki dom dostał ofertę na kociołek ekogroszkowy i chciałbym mu wykazać jakie to za sobą niesie konsekwencje.
Wg mnie sprawność takiego zestawu będzie bardzo niska ponieważ kocioł nigdy nie będzie pracował na pełnej mocy przez dłuższy czas.

Na pewno będzie taniej od grzania prądem, pompą ciepła i tak dalej.
Jeśli ktoś cierpi z powodu niskiej sprawności, ma alternatywę, ale
musi za to zapłacić dużo więcej.

No cóż, zasady kosztują :-)

Arturo72
12-09-2012, 08:59
Na pewno będzie taniej od grzania prądem, pompą ciepła i tak dalej.
Jeśli ktoś cierpi z powodu niskiej sprawności, ma alternatywę, ale
musi za to zapłacić dużo więcej.

No cóż, zasady kosztują :-)
Na pewno będzie drożej niż grzanie prądem czy pompą ciepła ale nie zamierzam się wdawać w szczegóły.
Ty tego i tak nie zrozumiesz i nie będziesz umiał policzyć...

darase
12-09-2012, 09:17
Vld napisał "Jak by komuś odpowiadały
widelki 20 -23 C , to nawet w
przewymiarowanym kotle
uzyskał by bardzo przyzwoitą
sprawność."
23st to minimum, moje widełki 23-25st :) tzn. sprawność w górę ;)

Vld
12-09-2012, 09:32
Rózne są upodobania, ja przy 25 już właczam klimę, a najlepiej się czuję przy 20C

jorgo
12-09-2012, 09:42
A próbowałeś rozwiązania grzałka + taryfa W + zegar sterujący do grzałki - wychodzi w sezonie teoretycznie więcej od węgla ( od razu zastrzegam nie liczyłem więc nie mam danych ) ale nie trzeba pieca czyścić .

Nieopłacalne rozwiązanie...... miałem - zrezygnowałem. Mam solary i jest OK

darase
12-09-2012, 09:48
Vld i różne tkanki tłuszczowe mają ludzie. :D
Witaj Jorgo kope lat ;)

MARCO1492
12-09-2012, 11:44
Witam serdecznie. To mój debiut i zapytanie. Jestem w fazie wyboru kotła na eko. Dom 110m2 ściana: bal 160 + 200 wełna + bal 50 łącznie z przerwani stelażem, foliami grubość 450 ogrzewanie mieszane grzejniki + podłogowe, interesuje mnie kocioł z podajnikiem o małych gabarytach (projekt domu przewidywał kotłownię na gaz ), przewidziany do pracy w układzie zamkniętym z zabezpieczeniami przed przegrzaniem itp. skłaniam się do DEFRO AKM UNI 15kW lub Futura ECO mini. Pozdrawiam :rolleyes:

Arturo72
12-09-2012, 11:51
Witam serdecznie. To mój debiut i zapytanie. Jestem w fazie wyboru kotła na eko. Dom 110m2 ściana: bal 160 + 200 wełna + bal 50 łącznie z przerwani stelażem, foliami grubość 450 ogrzewanie mieszane grzejniki + podłogowe, interesuje mnie kocioł z podajnikiem o małych gabarytach (projekt domu przewidywał kotłownię na gaz ), przewidziany do pracy w układzie zamkniętym z zabezpieczeniami przed przegrzaniem itp. skłaniam się do DEFRO AKM UNI 15kW lub Futura ECO mini. Pozdrawiam :rolleyes:
Zrób sobie najpierw OZC czyli audyt energetyczny domu,który pokaże jaką moc grzewczą potrzebujesz do ogrzania domu.Wstępnie widzę ją na poziomie 2-3kW także kocioł 15kW uważam za przegięcie i to ostre :)
Koledzy doradzą Ci kociołek na taką moc potrzebną,który będzie pracował ekonomicznie z dużą wydajnością coby na tonę wsadzonego węgla pół tony nie wyleciało kominem ;)

darase
12-09-2012, 11:56
Czemu rezygnujesz z gazu? Grochówka i masz gaz za free. ;)
Mam Ogniwo 15kw na 150m2 słabo docieplonego domu.

zawijan
12-09-2012, 13:03
Witam serdecznie. To mój debiut i zapytanie. Jestem w fazie wyboru kotła na eko. Dom 110m2 ściana: bal 160 + 200 wełna + bal 50 łącznie z przerwani stelażem, foliami grubość 450 ogrzewanie mieszane grzejniki + podłogowe, interesuje mnie kocioł z podajnikiem o małych gabarytach (projekt domu przewidywał kotłownię na gaz ), przewidziany do pracy w układzie zamkniętym z zabezpieczeniami przed przegrzaniem itp. skłaniam się do DEFRO AKM UNI 15kW lub Futura ECO mini. Pozdrawiam :rolleyes:

Jeśli chcesz grzać eko-groszkiem - to bierz najmniejszy kocioł automatyczny jaki występuje na rynku, niezależnie od marki.
Wymienione przez Ciebie kotły nie należą do najmniejszych.

czp01
12-09-2012, 13:33
Witam serdecznie. To mój debiut i zapytanie. Jestem w fazie wyboru kotła na eko. Dom 110m2 ściana: bal 160 + 200 wełna + bal 50 łącznie z przerwani stelażem, foliami grubość 450 ogrzewanie mieszane grzejniki + podłogowe, interesuje mnie kocioł z podajnikiem o małych gabarytach (projekt domu przewidywał kotłownię na gaz ), przewidziany do pracy w układzie zamkniętym z zabezpieczeniami przed przegrzaniem itp. skłaniam się do DEFRO AKM UNI 15kW lub Futura ECO mini. Pozdrawiam :rolleyes:

Tak jak powyżej - gazem na pewno miałbyś bezobsługowo i czysto ( i z głowy) - jeżeli koniecznie na ekogroszek to najmniejszy kocioł czyli 10 do 12 kw ( mniejszych nie ma) - parę stron wcześniej w tym wątku wszystkie 10-tki i 12-ki były wymieniane. No i musisz mieć kotłownię i miejsce aby gdzieś schować ze 2 tony ekogroszku - bo ekogroszek do palenia musi być suchy - i musisz mieć świadomość, że trochę w tej kotłowni zawsze Ci się nakurzy :)

MARCO1492
12-09-2012, 14:11
Z gazu nie rezygnuję, rura będzie za jakieś 10 lat :(. Bidna gmina i mało domków). Wielu producentów podaje np. 15 kW (ale tylko podaje).

pionan
12-09-2012, 14:25
a u mnie na kociołku z boku na taliczce znamionowej w rubryce moc jest napisane : 8-15kW. O co kaman? Czyzby piec pracował w takich zakresach mocy??
W sumie to pytanie z czystej ciekawosci, bo kocioł jako taki sprawuje sie bez zarzutów. Hula juz 10-ty miesiąc non stop (teraz oczywiscie only do grzania CWU).

MARCO1492
12-09-2012, 16:31
Ciekawy kociołek ma zębiec Neptun ale moc 4- 14 kW troszkę za wiele. szukam z pionowym czopuchem a wybór malutki :bash:

karoka65
12-09-2012, 16:58
Marco podesłałem co co nie co na priva, poczytaj.

Arturo72
12-09-2012, 19:32
Z gazu nie rezygnuję, rura będzie za jakieś 10 lat :(. Bidna gmina i mało domków). Wielu producentów podaje np. 15 kW (ale tylko podaje).
Ile Twój dom zużyje kWh rocznie ? Jeśli nie wiesz to zleć dokładne wyliczenie jak sam nie potrafisz tego zrobić.
Wtedy wybieraj,porównuj,licz i myśl :)
Bo teraz to jedynie magia i wybieranie na pałę.

minertu
13-09-2012, 06:29
Ile Twój dom zużyje kWh rocznie ? Jeśli nie wiesz to zleć dokładne wyliczenie jak sam nie potrafisz tego zrobić.
Wtedy wybieraj,porównuj,licz i myśl :)
Bo teraz to jedynie magia i wybieranie na pałę.
Jeżeli z pionowym czopuchem (wyjście do góry) to polecam RBR EKOUNIWERSAL 11kW.

Jarecki79
13-09-2012, 06:43
Ciekawy kociołek ma zębiec Neptun ale moc 4- 14 kW troszkę za wiele. szukam z pionowym czopuchem a wybór malutki :bash:

Koledzy mówili o najmniejszym, poczytaj co Ci Karoka wysłał....

animuss
13-09-2012, 07:51
Ciekawy kociołek ma zębiec Neptun ale moc 4- 14 kW troszkę za wiele. szukam z pionowym czopuchem a wybór malutki :bash:

Ten jest od 3,6-12 Komfort Eko ,ale jak się w nim pali tego nie wiem .

http://www.defro.pl/kotly-linia-tradycyjna/komfort-eko-tradycyjna

MARCO1492
13-09-2012, 14:34
Dziękuję za podpowiedzi, problem stanowią gabaryty tych kotłów, mało konstrukcji jest np . w układzie tandem gdzie zasobnik jest za piecem lub o zwartej budowie, w innej konfiguracji nie będę miał miejsca na serwis czy swobodny dostęp. A dla byle problemu demontować piec.

darase
13-09-2012, 14:38
Chłopie dopiero się obudziłeś? :D
Nie myślałeś jak budowałeś to wstaw piec gazowy.

timon120777
13-09-2012, 15:24
Dziękuję za podpowiedzi, problem stanowią gabaryty tych kotłów, mało konstrukcji jest np . w układzie tandem gdzie zasobnik jest za piecem lub o zwartej budowie, w innej konfiguracji nie będę miał miejsca na serwis czy swobodny dostęp. A dla byle problemu demontować piec.

obudziłeś się odrobinę z ręką w nocniku i teraz masz kłopot???
będzie to wbrew moim przekonaniom o zasadności wyboru peletu jako paliwa ale skoro masz malutką kotłownię i kłopot z miejscem kup kociołek na pelet z silosem zamiast standardowego zespolonego zasobnika. koszt zakupu i koszty eksploatacyjne bedą większe ale upchniesz to w kotlowni w wybrany przez Ciebie sposób.
136518 136519


albo poszukaj dobrze z miarką w ręku i może coś tam jednak na eko wepchniesz.
jeden z kolegów ma w swojej stopce taki fajny tekst

jak chcesz znajdziesz sposób
jak nie chcesz znajdziesz powód

wodnikszuwarek
13-09-2012, 15:46
Każdy chwali swój ogonek:)

timon120777
13-09-2012, 15:57
a do kogo pijesz???

tesel
13-09-2012, 16:26
Każdy chwali swój ogonek:)

Wskoczy,coś napisze i już go nie ma.:rolleyes:
Nie wiadomo kto,nie wiadomo po co,nie wiadomo do kogo.
Bez sensu.

timon120777
13-09-2012, 17:17
taaa
wpadł jak do apteki po zapałki;)

MARCO1492
13-09-2012, 18:12
Nikt chyba nie wybiera projektu domu z uwagi na kotłownię ;) Większość domków obecnie projektowanych ma ten mankament. Z podpiwniczenia zrezygnowałem - wysoki poziom wody gruntowej i teraz mam problem. Co ciekawe w projekcie (gotowcu) mam piec 25 kW

timon120777
13-09-2012, 18:44
Marco
pisałem już o tym wielokrotnie że w projektach sa takie moce urządzeń grzewczych że można tym małe osiedle ogarnąć a nie tylko 1 chałupkę
skoro już masz ten problem że kotłownia mała to musisz szukając brać pod uwagę rozmiar.
Jak widzisz mozna.
Jak nie chcesz peletu to Zębiec ma malutki kociołek ale niestety o mocy 15KW tak na szybko piszę
masz kilka sklepów internetowych do tego kolegów minertu, karokę i jareckiego tutaj pod ręką. Każdy z nich poda Ci wymiary dokładne i możliwości konfiguracji kotłów które oferują. nie wpadaj w panikę. jeszcze nie jest zimno więc masz zapewne chwilę na podjęcie decyzji.
Jak już coś wybierzesz a będziesz miał dodatkowe pytania piszesz i rozwiewasz wątpliwości albo nie:no::no::no::no::yes::yes::yes:

MARCO1492
13-09-2012, 18:50
Tu nie chodzi o dylemat tylko o rzetelność projektu. Ktoś kto buduje tylko przez firmy i widzi budowę np z perspektywy totalnego laika ma wtopę (nie mam siebie na myśli).

zbigmaz01
13-09-2012, 18:55
Nikt chyba nie wybiera projektu domu z uwagi na kotłownię ;) Większość domków obecnie projektowanych ma ten mankament. Z podpiwniczenia zrezygnowałem - wysoki poziom wody gruntowej i teraz mam problem. Co ciekawe w projekcie (gotowcu) mam piec 25 kWAle pewnie kocioł gazowy a nie na ekogroszek ?

MARCO1492
13-09-2012, 19:03
zgadza się na gaz ale nowe technologie mówią same za siebie (zamknięta komora, kondensacja itp)

timon120777
13-09-2012, 19:06
rzetelność projektu.

no widzisz i tu jest problem
łatwo zaprojektować "kotłownię" pod kocioł gazowy, wymiary 2x2 i pozamiatane ponieważ jak pisze zbigmaz w projekcie do gazówki 25KW ta kotłownia i nie trzeba więcej
gorzej że
po pierwsze taka moc to za dużo
po drugie związane łapki przy próbie zmiany zposobu dostarczenia ciepła (możesz tam ewentualnie pompę ciepła wstawić) w kierunku paliw typu węgiel czy pelet. nie wiem jaki masz dom ale może skoro kotłownia mizerna to z garażu da się coś urwać???
Moja siostra tak właśnie zrobiła.
w projekcie klitka zamiast kotłowni a gazu nie da się podłączyć więc tylko węgiel zostaje.
decyzja- z kotłowni zrobili spiżarnię a w garażu stoi kocioł na eko i jest miejsce na dżego vana jeszcze.
kombinuj

animuss
13-09-2012, 20:44
Nikt chyba nie wybiera projektu domu z uwagi na kotłownię ;) Większość domków obecnie projektowanych ma ten mankament. Z podpiwniczenia zrezygnowałem - wysoki poziom wody gruntowej i teraz mam problem. Co ciekawe w projekcie (gotowcu) mam piec 25 kW

To może weź kocioł zasypowy górnego spalania z dmuchawą na groszek są mniejsze moce mniej miejsca zajmują .Raz na 2- 3 dni zajęcie w kotłowni .

minertu
13-09-2012, 20:45
Nawet do kotłowni 2x2m wejdzie kocioł z podajnikiem.
Wrzuć no jakiś szkic i coś zaradzimy.

animuss
13-09-2012, 21:08
Dawaj rzut parteru z kotłownią .

karoka65
13-09-2012, 21:09
Już podrzucił, nie taka mała ta kotłownia, nie jest też olbrzymka ale można coś wstawić :)

minertu
13-09-2012, 21:31
Już podrzucił, nie taka mała ta kotłownia, nie jest też olbrzymka ale można coś wstawić :)

Tylko wstaw tak aby pasowało :)

animuss
13-09-2012, 21:34
Tylko wstaw tak aby pasowało :)

Taki by się zmieścił tylko trzeba poszukać małej mocy .
http://www.carborobot.hu/images/Kazan/Resize%20of%20Marti%20Peter4.jpg

karoka65
13-09-2012, 21:44
Tylko wstaw tak aby pasowało :)
Będzie pasowało i co ciekawe to jeszcze do wszystkiego będzie dostęp :) ( wyczystka komina i zachowanie odległości do obsługi mechanizmu podającego )
Przy bojlerze pionowym trochę niedogodności może być od przodu, zaproponowałem przemyśleć poziomy wiszący wtedy już byłoby elegancko.

timon120777
14-09-2012, 03:18
można???
MOŻNA:D:D:D:D:D:D

Jarecki79
14-09-2012, 07:18
Taki by się zmieścił tylko trzeba poszukać małej mocy .
http://www.carborobot.hu/images/Kazan/Resize%20of%20Marti%20Peter4.jpg

Węgierskie wynalazki na węgiel brunatny?
Swego czasu jakaś kopalnia je oferowała...

Mozej
14-09-2012, 09:44
Mam mały dylemat i liczę na to że dobre rady. Mam dom z roku 80' - kostka. Ściany zbudowane z suporex/luka/inna cegła -czerwona pełna/max co daje łącznie 36cm. Dom podpiwniczony z nieużytkowym poddaszem ma w podstawie 80m^2. Na poddaszu leży 15 cm groszku styropianu. Dom obecnie jest nieocieplony. Na całym parterze będzie podłogówka, a w piwnicy/garażu grzejniki. Docelowo, w przyszłym roku chce ocieplić dom, a w ciągu kolejnych paru lat zmienić poddasze na użytkowe. Teraz pytanie, czy Ogniwo Eko Plus 16kw to dobry wybór? Wydaje mi się, ze w obecnej sytuacji piec może być przewymiarowany, ale w kontekście ogrzewania w przyszłości 160m^2 + garaż/piwnica wybór wydaje się słuszny. Z góry dzięki za wszelkie sugestie.

darase
14-09-2012, 16:13
Mozej, wybrałeś nie tego producenta pieca i brakuje fachowej porady, zadaj to pytanie na www.esterownik.pl

jorgo
14-09-2012, 19:55
Vld i różne tkanki tłuszczowe mają ludzie. :D
Witaj Jorgo kope lat ;)

Witam serdecznie...jesień i zima idzie, to i czasu więcej
pozdrawiam serdecznie :-)

Kedar13
14-09-2012, 20:11
@Mozej
Mam właśnie taki kocioł o jaki pytasz, więc skoro nikt jeszcze nic nie napisał to może napiszę jak to wygląda wg mnie, najwyżej później ktoś bardziej kompetentny mnie poprawi. Palę w OE+ 16kW od roku i jak w wielu przypadkach kocioł mam przewymiarowany i zimą nawet przy dużych mrozach nie musiał się zbytnio wysilać żeby w domu było 22-23 stopnie. Teraz po lekturze forum i doświadczeniach innych użytkowników wybrałbym 10 kW ale rok temu niestety jeszcze takiego nie było. Dom ok. 80-cio letni ma 140 m2, ocieplenie 8 cm styropianu, okna wymienione, instalacja co w miedzi, wszędzie grzejniki aluminiowe. Dlatego w Twoim przypadku wydaje mi się, że jeśli narazie zamierzasz ogrzewać tylko 80 m2 a w przyszłym roku planujesz ocieplenie to kocioł 10-12 kW będzie wystarczający.

tesel
14-09-2012, 20:35
Witam serdecznie...jesień i zima idzie, to i czasu więcej
pozdrawiam serdecznie :-)

Witaj jorgo.Dawno Cię tu nie było.

Jarecki79
15-09-2012, 08:36
@Mozej

Kedar13 dobrze radzi :)
Zakres mocy 10-12kW

MARCO1492
15-09-2012, 11:03
Mam na oku taki kociołek, proszę o ocenę kotła 10 kWhttp://www.heiztechnik.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=34&Itemid=83&lang=pl POZDRAWIAM :)

czp01
15-09-2012, 12:38
Producent Heiztechnik - pisze, że w kotłach z podajnikiem zastosował okrągłą retortę - szkoda, że dokładnie nie podaje jaka to retorta ale jak okrągłą to raczej nie będzie to retorta II generacji no to trzeba spalać w miarę dobry eko. :) Takiego sterownika jeszcze nie miałem ale z opisu nie wynika czy ma jakąś opcję automatycznego sterowania procesem spalania typu PID czy inną :) W ogóle na stronie producenta jakoś mało konkretnych informacji. Może wypowie się jakiś użytkownik takiego kociołka. :)

timon120777
15-09-2012, 13:03
ht 500 to inaczej menuet
dwustanowy setrownik więc będzie wymagał od uzytkownika wiedzy albo miejsca w kotłowni na przeprowadzkę

czp01
15-09-2012, 14:20
No tam timon12077 sterownik dwustanowy też idzie fajnie opanować - no ale faktycznie wymaga trochę zachodu - ha ha ta przeprowadzka do kotłowni to przecież tylko taki skrót myślowy :)

pionan
15-09-2012, 14:56
Mam na oku taki kociołek, proszę o ocenę kotła 10 kWhttp://www.heiztechnik.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=34&Itemid=83&lang=pl POZDRAWIAM :)
Mam kocioł tej firmy, sprzedawany przez sieć hurtowni MATEX na Dolnym Sląsku, pod marką RED. Q Eko Duo. U na ssporo osób kupuje te kotły. Wszyscy, których znam, zadowoleni. Ja zresztą również. Spalałem i spalam w nim już różny opał. Nawet pogoniłem go na samym miale. Jak narazie działa bez zarzutów. Trochę czasu zajeło mi ustawienie sterownika (dwustanowy), ale teraz śmiga aż miło.
Sam kociołek bardzo porządnie wykonany. Ostatnio w Casto oglądałem piecyki tam sprzedawane. Wydaje mi się, że to całkiem inna (niższa) półka jakościowa.

minertu
15-09-2012, 19:46
Ten kocioł jest również w sprzedaży w hurtowni INSTALBUD z którą współpracuję .
Cena katalogowa 7503zł brutto
Wersja trio (do spalania groszku oraz pelletu) dopłata 800zł netto.

minertu
15-09-2012, 19:49
Mam kocioł tej firmy, sprzedawany przez sieć hurtowni MATEX na Dolnym Sląsku, pod marką RED. Q Eko Duo. U na ssporo osób kupuje te kotły. Wszyscy, których znam, zadowoleni. Ja zresztą również. Spalałem i spalam w nim już różny opał. Nawet pogoniłem go na samym miale. Jak narazie działa bez zarzutów. Trochę czasu zajeło mi ustawienie sterownika (dwustanowy), ale teraz śmiga aż miło.
Sam kociołek bardzo porządnie wykonany. Ostatnio w Casto oglądałem piecyki tam sprzedawane. Wydaje mi się, że to całkiem inna (niższa) półka jakościowa.

Wszystkie kotły w marketach są tej samej konstrukcji ale z cieńszych blach.Niejedna firma przez markety poszła z torbami.

timon120777
15-09-2012, 20:04
ciekawe ile moja marketowa pomarańczowa bestia wytrzyma????
po 3 sezonach palenia nie widać śladow korozji na zasobniku paliwa. wewnątrz kotła pojawiły się niewielkie ogniska ale na razie jeszcze jest szczelny całkowicie. a co najważniejsze brucer znosi dzielnie wszelkie z nim zabiegi. czekam na zimę żeby się przekonać na ile skuteczny był ostatni lifting?????

oglądałem ostatnio wersję 12KW mojego kotła w markecie ale za chińskiego boga wzmianki żadnej o nim nie mogę znaleźć. Ciekawi mnie jaką sprawność deklaruje producent dla niego. w środku palnik wyglądał jak brucer ale był ciut mniejszy, jednak korona nie była jak w ekoenergii zaokrąglona tylko kanciata jak w moim. cholera wie co to jest za twór i jaką ma moc????
muszę chyba języka zasięgnąć w tym temacie od ludzi z marketu(okazji do tej pory nie było) co by ewentualnych nabywców wiedzieć jak ratować

0degree
15-09-2012, 20:16
Timon rozmawiałem tydzień temu na targach w Rzeszowie z przedstawicielami termo techu i ten aktualny palnik jest ich produkcji, fakt podobny do brucera/ekoenergi ale własny wyrób.

wojtek65
16-09-2012, 08:21
Odnośnie trwałości kotłów . 12-letni miałowiec w sierpniu musiał wyjechać z kotłowni z powodu robienia dodatkowej wylewki bo wiosną nachodzi woda.Chcąc sprawdzić cojest wart wymyłem go w środku myjką ciśnieniową ,a zaraz po tym wysuszyłem palnikiem gazowym, oczywiście odrazu po wystawieniu był zalany wodą. Przy okazji znajomy pomierzył mi grubość blachy około 15 najbardziej wrażliwych miejsc. Robiony był z blachy 5mm dwa kanały poziome nad paleniskiem i dalej dwa pionowe. Najcieńsze miejsce jakie udało się znaleźć to 2,8mm w pionowych na dole.
I wjechał z powrotem do kotłowni.

Jarecki79
16-09-2012, 09:25
To Ci dobrze miałowa bestia służy.
Jak będziesz następny raz w pobliżu - wpadnij, nieco jeszcze testowa wersja palnika odpalona :)

Ja na dniach wyprosiłem miałowca z 1995r.... jeszcze nie skończył żywota, ale muszę mieć na oku aftomat z obsługą zaworu

Piotrek42
16-09-2012, 16:30
Nooo panowie.. będzie się działo cytat z forum elektro-systemu.
W pierwszej kolejności będzie to nowy soft do bruli.pl. Już teraz niektórzy koledzy testują wczesną wersję 0.1.17.9, która obsługuje min: kocioł zasypowy (spalanie na ruszcie awaryjnym):xxxxxx

Soft do eCoal.pl pojawi się niedługo po sofcie dla bruli.pl

Nasze działania obejmują również inne projekty, a możliwości mamy ograniczone

minertu
16-09-2012, 17:25
Nooo panowie.. będzie się działo cytat z forum elektro-systemu.

Jak ktoś dobrze poszuka to już nawet zasypowiec na brulim pracuje.

pshemko84
16-09-2012, 17:36
Witam.
A ktoś z szanownych forumowiczów widział już "zasypowca" na e-Coal?

minertu
16-09-2012, 17:52
Witam.
A ktoś z szanownych forumowiczów widział już "zasypowca" na e-Coal?

Jeszcze nie ale eCoal.pl będzie miał możliwość sterowania zasypowcem.

Wlodek_PID
16-09-2012, 18:09
Hmm... W naszych sterownikach - jeśli ktoś chce je stosować na
kocioł zasypowy - wystarczy po prostu nie podłączać wyjścia na podajnik.

Oczywiście jest też palenie na ruszcie awaryjnym, trzeba wybrać taką
opcję.

Ale żeby z powodu zasypowca pisać osobny soft... Pewnie czegoś nie wiem.

minertu
16-09-2012, 18:25
Hmm... W naszych sterownikach - jeśli ktoś chce je stosować na
kocioł zasypowy - wystarczy po prostu nie podłączać wyjścia na podajnik.

Oczywiście jest też palenie na ruszcie awaryjnym, trzeba wybrać taką
opcję.

Ale żeby z powodu zasypowca pisać osobny soft... Pewnie czegoś nie wiem.

W naszych też wystarczy wyjąć wtyczkę tylko po co?
Czy to jest jakiś problem dla innych,że napisano algorytm do śmieciucha?

Piotrek42
16-09-2012, 18:38
Witam.
A ktoś z szanownych forumowiczów widział już "zasypowca" na e-Coal?

Hmmm .. bruliemu dołożono algorytm... i jedzie również w automacie...

ElwoodWroclaw
16-09-2012, 19:21
Witajcie, ;-)
Przekopywałem się przez wątek całą dzisiejszą niedzielę no i mam większy mętlik w głowie niż przed ;-)


Poszukuję pieca, raczej na ekogroszek, który pozwoli mi wyjechać w 3-4 dniową delegację :-) a czasami zapalić w nim dostępnym drewnem albo jakimś węglem.

Po czytaniu forum skłaniam się w stronę RBR Ekouniwersal 17kW, albo SkamP Premium. Moc kotła 17kW. Bliska rodzina ma drugi sezon kocioł SEKO EKO 2wJ (http://www.seko.pl/seko-kotly-piece-co/kociol_co_podwojny_eko2wj.html). I akurat tam to porażka. Fajne, że to jakby dwa piece obok siebie ale ustawienie tego ustrojstwa graniczy z cudem. Pomijam drobne niedoróbki typu opadające drzwiczki (bo są na zawiasach przypominających te z futryn, wkrecane) ale sterownik rozjeżdża się sam jakby z siebie, nie można pieca zostawić na dłużej niż 24h samego bo nie wiesz co zastaniesz. Albo zgaśnie, albo wypali cały zbiornik....

Do CWU w okresach przejściowych planuję zastosowanie powietrznej pompy ciepła Rickenbacher Ultrax HPW choćby dlatego że ma 260l zbiornik na wodę i przy okazji jest przystosowana do podłączenia rurą do pieca.

Czy moje rozumowanie ma jaki kolwiek sens i wybór, któregoś ze wskazanych kotłów możecie pobłogosławić? Będę wdzięczny ;-)

Piotrek42
16-09-2012, 19:29
ElwoodWroclaw a wez zapakuj tyłek w auto i jedz do karoki65 zobaczysz wszystkie produkty na żywo i pewnie kol Karoke65 rozwieje twoje wątpliwości...

timon120777
16-09-2012, 19:39
Elwood
przy domku o powierzchni użytkowej 138m2 kupno kotła 17KW to spora przesada
zakładając nawet że kiedyś zaadoptujesz te 40m2 strychu jeśli dobrze doczytałem(tylko pobieżnie) to nawet wtedy dla 178m2 wystarczy Ci jakieś13-14KW
teraz na 138m bierz raczej 10-11KW max
możesz brać albo RBR albo Skam-Premium
Możesz dorzucić OE+10KW tam palnik też ma zapas mocy i da radę
ale nie 17KW :bash::bash::bash:

ElwoodWroclaw
16-09-2012, 19:54
Możesz dorzucić OE+10KW tam palnik też ma zapas mocy i da radę
ale nie 17KW :bash::bash::bash:

Parter ma po zmianie 82m2 + graż 34m2, którego raczej nie będę ogrzewał, no chyba że zrobię jeden obwód podłogówki lub powieszę jakiś grzejnik. Piętro to 80m2 powierzchni użytkowej a faktycznej niecałe 120m2 (podnoszę ściankę kolankową, ścianie szczytowej strychu robię dwa okna, żeby mieć ją w razie czego jako senioratkę dla rodziców/teściów) . Wolę od razu traktować strych jako powoerzchnię użytkową żeby w przyszłości nie cudować , dlatego wykombinowałem sobie że jesli RBR to 17kW powinno być właśnie OK na powierzchnię 200m2.

zbigmaz01
16-09-2012, 20:13
ElwoodWroclaw a wez zapakuj tyłek w auto i jedz do karoki65 zobaczysz wszystkie produkty na żywo i pewnie kol Karoke65 rozwieje twoje wątpliwości...

A w drodze powrotnej zajedziesz do mnie i zobaczysz 17kW na 320m2 . Możesz zabrać karokę bo on do mnie już prawie cały rok jedzie :)


Piotrek użyłem twoich słów do ElwoodWroclaw przepraszam :)

timon120777
16-09-2012, 20:34
na 200m to już prędzej
chociaż i tak się nie napracuje zbytnio.
uważam (moje prywatne laickie zdanie) że w przypadku domów piętrowych zapotrzebowanie na ciepło jest nieco mniejsze niż w parterówce tej samej powierzchni. po prostu góra jest grzana z ciepła z parteru i są mniejsze jego straty(krzyczeć jeśli nie mam racji)
Jeśli planujesz wykorzystać strych to pamiętaj o izolacji termicznej połaci dachu nawet eśli reszty nie wykończysz, żebyś nie miał tam zbyt dużych strat
Ta 17 się u ciebie nie napracuje moim zdaniem ale rozumiem już skąd taka moc w planie

karoka65
16-09-2012, 20:42
A w drodze powrotnej zajedziesz do mnie i zobaczysz 17kW na 320m2 . Możesz zabrać karokę bo on do mnie już prawie cały rok jedzie :)


Piotrek użyłem twoich słów do ElwoodWroclaw przepraszam :)
Zbyszek wiesz że gdzie blisko to najdalej ale jak się obrobię to przyjadę. Wczoraj odwiedziłem dwóch klientów którzy mają RBRki w Koszarawie za Jeleśnią i dzisiaj jednego na Śląsku.
No z tej Koszarawy to myślałem że nie wyjadę :)

zbigmaz01
16-09-2012, 20:52
Zbyszek wiesz że gdzie blisko to najdalej ale jak się obrobię to przyjadę. Wczoraj odwiedziłem dwóch klientów którzy mają RBRki w Koszarawie za Jeleśnią i dzisiaj jednego na Śląsku.
No z tej Koszarawy to myślałem że nie wyjadę :)Te 30km można do domu nawet na piechotę przejść :) Przynajmniej trzeźwy w domu będziesz :)

Piotrek42
16-09-2012, 20:58
No z tej Koszarawy to myślałem że nie wyjadę :)

Byłem tam kiedyś (ze 20-25kg temu ;) ) w takim schronisku... jak mnie własciciel ugoscił to chyba z 4 dni do tyłu chodziłem

:wiggle:

tesel
16-09-2012, 21:11
Te 30km można do domu nawet na piechotę przejść :) Przynajmniej trzeźwy w domu będziesz :)

Oj śwagry,śwagry.;)

Arturo72
16-09-2012, 22:21
Do CWU w okresach przejściowych planuję zastosowanie powietrznej pompy ciepła Rickenbacher Ultrax HPW choćby dlatego że ma 260l zbiornik na wodę i przy okazji jest przystosowana do podłączenia rurą do pieca.


Jaki jest sens wybierać tak drogie zabawki jak Rickenbacher czy eko... ?
Przy odrobinie chęci i użycia głowy można znaleść np:
http://www.enatural.pl/index.php/pompa-ciepla-cwu-4-2-kw (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.enatural.pl%2F index.php%2Fpompa-ciepla-cwu-4-2-kw)
50% ceny tego Rickebachera a jest to ta sama pompka ;)
Podobnie ma się sprawa z eko...
No ale tutaj dobrym wujkiem już nie będę,trzeba samemu policzyć i poszukać.
Chociaż może tylko ja tak mam,że lubię oszczędzać i nie wydawać za dużo kasy ;)

Zestaw kocioł+komin+kotłownia+Rickenbacher to ok.30tys.zł ?

jorgo
16-09-2012, 23:21
Nooo panowie.. będzie się działo cytat z forum elektro-systemu.

Czekam z wielką nadzieją...i niecierpliwością na nowy soft do ecoala...oraz to ustrojstwo co pisałeś: do solarów min. i sterowaniem bramą

darase
17-09-2012, 05:35
ElwoodWroclaw szukaj sterownika z dostępem przez internet, dobrze w delegacji wiedzieć co się dzieje w domu. Wystarczy telefon z androidem lub z dostępem do internetu np. Opera mini. Będziesz wiedział co się dzieje w kotłowni i np.kiedy kończy się zasyp a nawet kiedy żona wietrzy w domu :D

jorgo
17-09-2012, 05:51
i kiedy żona bierze kąpiel..;) też widać po wykresach :rolleyes:

zawijan
17-09-2012, 07:36
Ale żeby z powodu zasypowca pisać osobny soft... Pewnie czegoś nie wiem.

Pewnie nie wiesz. Ale jak byś wiedział, to nie miałbyś o czym pisać. Przecież ciągle najbardziej lubisz pisać o czymś, o czym nie wiesz.

Arturo72
17-09-2012, 07:59
ElwoodWroclaw szukaj sterownika z dostępem przez internet, dobrze w delegacji wiedzieć co się dzieje w domu. Wystarczy telefon z androidem lub z dostępem do internetu np. Opera mini. Będziesz wiedział co się dzieje w kotłowni i np.kiedy kończy się zasyp a nawet kiedy żona wietrzy w domu :D
I wtedy jak stwierdzisz,że kończy się zasyp lub kocioł wygaśnie to pakujesz się do auta i pędzisz co sił do domu zasypać lub rozpalić,po tych czynnościach dalej możesz delegować się 500km od miejsca zamieszkania :)
Także lepiej nie mieć sterownika z netem bo można się zawału serca dorobić a i stracić prawko za punkty ;)

timon120777
17-09-2012, 08:38
już kiedyś o tym pisałem
są użytkownicy którzy bardziej niż zalety sterownika jak prawidłowe prowadzenie procesu spalania cenią sobie możliwość pochwalenia się podglądem w telefonie.
kiedyś padł serwer i nie było istotne że kotły nadal świetnie wykonują swoją pracę. było setki pytań typu "co się dzieje? nie widzę swojego sterownika pomocy" albo coś w tym stylu.ogólna panika

Podgląd przez sieć przydatna rzecz ale nie jest wyznacznikiem jakosci sterowania.
tym wyznacznikiem jest jakość prowadzenia procesu do którego został on zaprojektowany. jeśli tego nie będzie robił właściwie to podgląd przez neta będzie tylko dodatkowym powodem wkur...a użytkownika.

i oczywiście jak piszesz - swiadomośc że widzisz w telefonie lub laptopie że Ci się zaraz opał skończy wcale nie daje komfortu zwłaszcza 500km od domu a już napewno nie wtedy gdy nie ma w nim kogoś kto dosypie.

to jak nawigacja w aucie- fajnie że jest ale wpływu żadnego na to czy auto jedzie to ona nie ma

pshemko84
17-09-2012, 09:05
Witam.
Mam jeszcze jedno pytanie. Czy ten e-Coal nadaje się również do "rynny". Mam ostatnio same takie pytania od klientów a powiem szczerze że z tym sterownikiem nie miałem jeszcze przyjemności pracować...
Pozdrawiam.

ElwoodWroclaw
17-09-2012, 09:12
Jaki jest sens wybierać tak drogie zabawki jak Rickenbacher czy eko... ?
Przy odrobinie chęci i użycia głowy można znaleść np:(...)

Tyle, że Rickenbachera będe miał za pół darmo, i oto cała tajemnica.
Odpowiadając musisz od razu kogoś zmieszać z błotem i wyzwać od bezmózgów? Coś taki zły? Pierdzielnął Ci obwód w płycie fundamentowej i dom przemarza?

Kocioł RBR nie podnieca mnie ze względu na strerownik (chociaż on też jest ważny) ale na pozytywne opinie uzytkowników oraz forum na którym mogę poprosić o jakieś porady odnośnie nastawów.
Jestem na etapie mętliku w głowie, dziesiątek propozycji z różnych stron, głównie handlowców i niedługo muszę się na coś zdecydować, starając sie nie wywalić zabyt dużo kasy, wypozyczonej od banku ;-). Zawsze mnie uczyli że jak nie wiesz to sie naucz, a jak dalej nie wiesz, zapytaj co niniejszym uczyniłem. Przepraaszam jednocześnie kolegę, Arturo72 że się ośmieliłem.

Arturo72
17-09-2012, 09:18
Tyle, że Rickenbachera będe miał za pół darmo, i oto cała tajemnica.
Odpowiadając musisz od razu kogoś zmieszać z błotem i wyzwać od bezmózgów? Coś taki zały? Pierdzielnął Ci obwód w płycie fundamentowej i dom przemarza?


Jestem na etapie mętliku w głowie, dziesiątek propozycji z różnych stron i muszę się zdecydować niedługo starając sie nie wywalić zabyt dużo kasy, wypozyczonej od banku ;-). Zawsze mnie uczyli że jak nie wiesz to sie naucz, a jak dalej nie wiesz, zapytaj co niniejszym uczyniłem. Przepraaszam jednocześnie kolegę, Arturo72 że się ośmieliłem.
Spoko,zawsze będę pomocny dla innych nawet jak nie mam w tym interesu,taki już jestem ;)
Przynajmniej oficjalnie na forum a nie na PW ;)
Że Ty masz Rickenbachera za pół darmo to nie znaczy,że inni też i m.in dla wszystkich zastanawiających się nad pompą ciepła do cwu w okresach przejściowych zapodałem tego linka :)

Swoją drogą chińszczyzna zalewa Świat,nawet niemiecki i renomowany Wolf ma w ofercie taką pompę pod nazwą własnie Rickenbacher :)

darase
17-09-2012, 11:11
Arturo napisał : "I wtedy jak stwierdzisz, że
kończy się zasyp lub kocioł
wygaśnie to pakujesz się do
auta i pędzisz co sił do domu
zasypać lub rozpalić,po tych
czynnościach dalej możesz
delegować się 500km od
miejsca zamieszkania."

Twój pomysł odpada :)
Dzwonię do Ojca i piec dalej pracuje. Nie ma Tata daleko to przyjdzie i nasypie.

Timon napisz coś jeszcze mądrego.

darase
17-09-2012, 11:23
Timon napisał :"już kiedyś o tym pisałem
są użytkownicy którzy bardziej
niż zalety sterownika jak
prawidłowe prowadzenie
procesu spalania cenią sobie
możliwość pochwalenia się
podglądem w telefonie."

Twierdzisz że podgląd przez internet wyklucza dobre prowadzenie kotła?

Świetne podejście do tematu
:D

Może Ktoś pomyśleć że kolega zazdrości ;)

Regut1
17-09-2012, 12:56
Oczywiście że lepiej nie mieć podglądu. Człowiek nie stresuje sie za wcześnie i nie zawraca ludziom głowy.
Stres przychodzi w odpowiednim momencie - tj. gdy już wróci do domu i okaże sie że jego kociołek lub PC miała awarie .

Podobnie ze spalaniem. Nie widzisz swoich wykresów obrazujacych spalanie , nie porównujesz z wykresami innych, nie masz możliwości sie zdenerwować. Nieświadomość jest boska - panowie więcej takich odkrywczych argumentów.

timon120777
17-09-2012, 13:40
Timon napisał :"już kiedyś o tym pisałem
są użytkownicy którzy bardziej
niż zalety sterownika jak
prawidłowe prowadzenie
procesu spalania cenią sobie
możliwość pochwalenia się
podglądem w telefonie."

Twierdzisz że podgląd przez internet wyklucza dobre prowadzenie kotła?

Świetne podejście do tematu
:D

Może Ktoś pomyśleć że kolega zazdrości ;)

nie darase
gdybyś był mądrym facetem a nie tylko dużym dzieciakiem zachłyśnietym nowinkami to byś zrozumiał że dobre sterowanie nie musi oznaczać podglądu przez internet- to jest tylko dodatkowa funkcjonalność. a podstawowym zadaniem ktore ten sterownik dobrze wykonuje jest prowadzenie procesu spalania w sposób automatyczny bez potrzeby ingerencji użytkownika.
jak go odłaczysz od netu to będzie to robił nadal.

a Ty własnie tak sterownik eCoal zachwalasz
nie piszesz dlaczego jest dobrym narzedziem tylko że sobie mozna wykresy pooglądać.
zejdź na ziemię i przestań pisać w kółko marketingowy bełkot
Jak napiszesz coś mądrego to może ktoś skorzysta
Na razie piszesz tylko o podglądzie telefonach z androidem a Kowalski przeczyta i zacznie się zastanawiać
"o matko co ja zrobię jak tu nie ma dostępu do sieci to po co mi taki sterownik"

Bez tego eCoal tez jest cacy ale tego nie rozumiesz

I raczej nie zazdroszczę tylko współczuję

darase
17-09-2012, 14:12
Timon Timon, dokąd żyją rodzice to się jest dzieckiem, moi żyją to nie musisz mi współczuć :)

Kurcze w pierwszym sezonie nie miałem st. eCoal podłączonego do internetu a ten skubaniec pracował i twierdzisz że o tym nie wiedziałem, dobre.
:D

Gdzie napisałem o wykresach? Cytat poproszę.

Atakujesz mnie bo testujesz Cobrę a ja chwalę sterownik eCoal?

Widać nie czytasz moici postów bo pisałem dlaczego eCoal jest dobry dla kogoś kto się nie zna na ustawianiach przedmuchów, podawania, podtrzymania itd.

timon120777
17-09-2012, 14:51
Darase
Nie atakuję Cie dlatego ze ja testuję sterownik konkurencji. nie jestem z gatunku tych co komuś po palcu w tyłek bez smarowania miodem a dla innych wilkiem. próbuję zrozumiec czym się kierujesz wyolbrzymiajac rzeczy drugorzędne pomijajac to co w tym sterowniku jest najlepsze
Uważam że jeśli chcesz kogoś zachęcić do zakupu tego akurat sterowania to o internetowym podgladzie nie nalezy wspominać na poczatku tylko na koncu rozmowy. należy najpierw przedstawić walory użytkowe urządzenia a potem dopiero dodatki
a to Twoja ostatnia porada dla osoby która szuka rozwiązania do swojego domu


ElwoodWroclaw szukaj sterownika z dostępem przez internet, dobrze w delegacji wiedzieć co się dzieje w domu. Wystarczy telefon z androidem lub z dostępem do internetu np. Opera mini. Będziesz wiedział co się dzieje w kotłowni i np.kiedy kończy się zasyp a nawet kiedy żona wietrzy w domu

wybacz ale tu ani słowa o zaletach tego sterownika nie ma- jedynie o zaletach dodatkowej funkcjonalności a to dla mnie różnica

Może ja z innej gliny ulepiony jestem.

Piotrek42
17-09-2012, 15:14
Podobnie ze spalaniem. Nie widzisz swoich wykresów obrazujacych spalanie , nie porównujesz z wykresami innych, nie masz możliwości sie zdenerwować. Nieświadomość jest boska - panowie więcej takich odkrywczych argumentów.

Swięte słowa.... coś dla timona...ostanio było o wyświetlaczu dotykowym... teraz o internecie :D hehe

Jarecki79
17-09-2012, 15:35
No widzę,że znowu burza w szklance wody.

Włodku, o co chodzi?
Do zasypówek masz Płomyka PID a jak ktoś chce kolorowy wyświetlacz, wykresy pracy, historię pracy - to ma Skorpiona do zasypówki

Funkcja obsługi rusztu awaryjnego jest od dawien-dawna w ogniku pid, cobrze czy pumie. Zatem symulacja pracy kotła zasypowego.

Jak ktoś chce porównywać wykresy, to przeciez to robi m.in. na wątku o skam-p czy sztokerze, cobra wykresy rysuje, zapisuje dobowe czasy pracy podajnika. Chłopaki z pumami mają puma charts do analizy pracy i nie raz sobie porównywali pewne sprawy.

Piotrek42
17-09-2012, 17:28
ojej... widzicie chłopaki jaki elektro-miz robi cudeńka..... a wy smiecie wątpić w geniusz jareckiego :) przecież wiadomo że jego firma robi wszystko najlepsze i zakłada najlepsze rzeczy do swoich kołów.....chyba.... jak u ojca Tadeusza.... cud..

Jarecki79
17-09-2012, 17:42
a poza tym wszyscy zdrowi i czują się ok?

Niczego odkrywczego w obsłudze rusztu awaryjnego nie widzę.
Wcześniej wszyscy sikaliście,że przeciez wystarczy wyjąć wtyczkę od podajnika, teraz punkt widzenia zmienił się ze względu na punkt siedzenia i jest przełom

Przecież bardzo dobrze,że do Bruli czy eCoala dojdzie taka funkcjonalność, w czym problem?
Chore EGO?

Piotrek42
17-09-2012, 17:44
a poza tym wszyscy zdrowi i czują się ok?

Niczego odkrywczego w obsłudze rusztu awaryjnego nie widzę.
Wcześniej wszyscy sikaliście,że przeciez wystarczy wyjąć wtyczkę od podajnika, teraz punkt widzenia zmienił się ze względu na punkt siedzenia i jest przełom

Przecież bardzo dobrze,że do Bruli czy eCoala dojdzie taka funkcjonalność, w czym problem?
Chore EGO?

????? zdrowy jesteś???? może wez jakiś paracetamol albo coś??

ElwoodWroclaw
17-09-2012, 18:02
Zdaje się, że swoją 'delegacją' wywołałem niepotrzebną burzę. Przepraszam.
Chodziło mi jedynie o opinię. Już myślę na tyle duży jestem, że potrafię sobie zdać sprawę z rónych rozwiązań i możliwości współczesnej technologii.
Zgadzam się tym samym, że obrazeczek w internecie pokazujący mi jak cudownie pracuje mój podajnik, jest dla mnie raczej potrzebą drugo a w zasadzie czwartorzędną. Chodziło mi o poradę czy właśnie interesować się RBR ze wzgledu na jego dobre opinie, mało zawodnego i dobrze palącego pieca + eCoal ze swoimi bajerami jako wisienka na torcie czy może SCAM P i jego zalety.
Przepraszam, że w sumie odrobinę niedopracowanym wątkiem wywołałem dyskusję typu wyższość świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocą.
Pozdrawiam, postaram się być bardziej rzeczowy, next time.
;-)