PDA

Zobacz pełną wersję : RANKING KOTŁÓW NA EKO GROSZEK



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 [55] 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92

decybel
17-09-2012, 18:04
sledze ten watek juz jakis czas i niewiele sie zmienia. Jedni przekonuja, ze internet jest nieważny i pełni tylko dodatek, drudzy, że kolorowy wyświetlacz to dodatek pomijając to, że jest za mały :). Kazdy ma swoją racje. Nie bierze się pod uwagę, że dla każdej osoby co innego bedzię miało większy priorytet.

"interet to tylko drugoplanowa funkcja" dla kogo ? dla Ciebie ? dla Zdzisia czy jeszcze innego Romka ? (nie obrażając nikogo :) )

A kolorowy niedotykowy czy może dotykowy dla kogo ?. Kazdy sterownik ma działać tak jak został zaprojektowany czyli sterować spalaniem węgla, reszta to może i dodatki ale właśnie te dodatki wydaje mi się odgrywają pierwszoplanową rolę przy wyborze.

Przecież auto bez klimatyzacji też pełni swoją funkcję, a jakoś nie wyobrażam kupić auta bez klimatyzacji pomimo tego, że jest to tylko dodatek. Dla innych moze to być kolor, marka, wyposażenie bezpieczenstwa, audio itp itd. Znam nawet osobę która szukała auta z fabrycznym GPS'em. Co z tego, że może być nieaktualny i ciężko o aktualizację, ma być zamontowany "w desce", bo takie "normalne" wieśniacko wyglądają - i co ? dla mnie dziwne i nawet nie drugoplanowe dla niego pierwszoplanowe.

PS: nie nie mam ecoala, nie mam cobry, nie mam nic, niezdecydowany jestem, a zimno idzie brrr

Wlodek_PID
17-09-2012, 20:01
No widzę,że znowu burza w szklance wody.

Włodku, o co chodzi?
Do zasypówek masz Płomyka PID a jak ktoś chce kolorowy wyświetlacz, wykresy pracy, historię pracy - to ma Skorpiona do zasypówki

Funkcja obsługi rusztu awaryjnego jest od dawien-dawna w ogniku pid, cobrze czy pumie. Zatem symulacja pracy kotła zasypowego.

Jak ktoś chce porównywać wykresy, to przeciez to robi m.in. na wątku o skam-p czy sztokerze, cobra wykresy rysuje, zapisuje dobowe czasy pracy podajnika. Chłopaki z pumami mają puma charts do analizy pracy i nie raz sobie porównywali pewne sprawy.

Jarku, nic nie rozumiesz. Dokonał się przełom. Sterownik automatyczny
obsługuje kocioł zasypowy.

Zapytasz, jak to możliwe? Przecież na kotle zasypowym automat nie ma
sensu, bo nie ma podajnika? Co najwyżej sens ma PID?

No widzisz - nic nie rozumiesz. Pociesz się, że ja też... :yes:

Piotrek42
17-09-2012, 20:19
Jarku, nic nie rozumiesz. Dokonał się przełom. Sterownik automatyczny
obsługuje kocioł zasypowy.

Zapytasz, jak to możliwe? Przecież na kotle zasypowym automat nie ma
sensu, bo nie ma podajnika? Co najwyżej sens ma PID?

No widzisz - nic nie rozumiesz. Pociesz się, że ja też... :yes:

Jasne.. firma wypusciła softy... grube softy... dodała do ecoala funkcje ręcznych nastawów- o co dawno prosili użytkownicy, do bruliego dodano automat z ustawianiem mocy kotła,(kotły zasypowe też mają sterowniki-palicie głupa czy nie wiecie??jak nie wiecie to zle o was świadczy :)) wiec teraz stery są praktycznie do każdego kotła.. a wy tylko czytaćie forum.. zachwalacie swoje wątpliwej jakości produkty i wpadacie w samozachwyt...ale sezon sie zbliża jarecki musi sprzedać kilka skam-p bo teść go wygoni ;) a włodek kilka pum bo elektromiz podziękuje mu za współpracę.. ott samo życie..

Piotrek42
17-09-2012, 20:22
Chłopaki dorwałem techa... ale stary model st37 i zastanawiam sie czy jest sens testować przestarzały sterownik??

SUSPENSER
17-09-2012, 20:28
Parter ma po zmianie 82m2 + graż 34m2, którego raczej nie będę ogrzewał, no chyba że zrobię jeden obwód podłogówki lub powieszę jakiś grzejnik. Piętro to 80m2 powierzchni użytkowej a faktycznej niecałe 120m2 (podnoszę ściankę kolankową, ścianie szczytowej strychu robię dwa okna, żeby mieć ją w razie czego jako senioratkę dla rodziców/teściów) . Wolę od razu traktować strych jako powoerzchnię użytkową żeby w przyszłości nie cudować , dlatego wykombinowałem sobie że jesli RBR to 17kW powinno być właśnie OK na powierzchnię 200m2. Elwood - u mnie jest 185 m2 po podłogach [w tym 24 m2 ogrzewanego garażu] i maksymalna moc jaką generował kocioł średniodobowo przy -25 st na zewnątrz i 21-22 wewnątrz to 7-8 kW [lub mniej co w tym sezonie sprawdzę przy użyciu ciepłomierza], więc kocioł o mocy 11-12 kW będzie w sam raz zwłaszcza, że one dadzą radę działać z mocą o 2-3 kW wyższą niż nominalna. Mam kocioł 18 kW i jest on za duży - maksymalnie obniżyłem mu moc odpowiednimi nastawami i jakoś działa, ale wybierając teraz na pewno brałbym 11-12 kW bo i tak byłby zbyt mocny. Zanim jednak wybrałbym kocioł na ekogroszek poważnie pomyślałbym nad PPC bo ich ceny od czasu gdy budowałem dom znacznie zmalały.

darase
17-09-2012, 20:31
Timon napisałeś "Uważam że jeśli
chcesz kogoś
zachęcić do zakupu
tego akurat
sterowania to o
internetowym
podgladzie nie nalezy
wspominać na
poczatku tylko na
koncu rozmowy."

Tak się składa że jestem handlowcem :) chcesz kupić żyto ekologiczne? Nie handluję sterownikami, w poście nie podałem żeby kolega kupił ster. eCoal bo ma dostęp do internetu. Napisałem że jeśli często wyjeżdża to podgląd przez internet jest przydatny. Może do Pumy dokupić jakiś moduł.
Już wcześniej w/w kolega szukał kotła.

Najważniejsze dla mnie i mojej rodziny jest wybór dobrego kotła z jeszcze lepszym sterownikiem. Od dwóch sezonów piec pracuje i działa bez specjalistycznych ustawień z mojej strony. Spalałem żyto, eko czeski, eko retopal, eko no name i nic nie musiałem ustawiać.

Kiedyś internet nie był potrzebny w telefonie, teraz dla mnie to podstawa.

Jarecki79
17-09-2012, 20:33
Suspenser, Ty nie masz przeciez dużego domu (a wiem, bo 2x miałem okazję odwiedzić :) )
185 - 24 = 161 dalej odejmij kotłownię a i nie chodzi tez o powierzchnię po podłogach, tylko użytkową.... :)

SUSPENSER
17-09-2012, 20:35
Arturo napisał : "I wtedy jak stwierdzisz, że kończy się zasyp lub kocioł wygaśnie to pakujesz się do auta i pędzisz co sił do domu zasypać lub rozpalić,po tych czynnościach dalej możesz delegować się 500km od miejsca zamieszkania." Twój pomysł odpada :) Dzwonię do Ojca i piec dalej pracuje. Nie ma Tata daleko to przyjdzie i nasypie. Ja tam przed wyjazdem zerkam na przewidywaną datę konieczności dorzucenia węgla [można ją odczytać na esterownik jeśli kiedyś wprowadziło się daną wejściową - czas pracy podajnika odpowiadający opróżnieniu zasobnika, i kasuje się licznik przy zasypie] oraz prognozę pogody [to przed wyjazdem zawsze sprawdzam, żeby wiedzieć jakie ciuchy zabrać] i jeśli mam wątpliwości czy na pewno węgla wystarczy wtedy go po prostu dorzucam do pełna i po problemie ...

darase
17-09-2012, 20:46
Nawet moja 68 letnia mama korzysta ze sterownika eCoal, jak? ano tak że sprawdza jaka jest tem. na dworze i wie jak ma się ubrać. Ma telefon z androidem 4" i jest zadowolona :)
Nie wspomnę już o mojej żony Babci 80lat, wszystko opłaca przez internet. :)
Postęp technologiczny jest wielki.

SUSPENSER
17-09-2012, 20:49
Suspenser, Ty nie masz przeciez dużego domu (a wiem, bo 2x miałem okazję odwiedzić :) )
185 - 24 = 161 dalej odejmij kotłownię a i nie chodzi tez o powierzchnię po podłogach, tylko użytkową.... :)

Jak to odjąć, przecież kotłownia to zimą najcieplejsze pomieszczenie w domu :rolleyes: no i ma całe 5,6 m2 :)

Elwood ma niewiele większą powierzchnię skoro na parterze 82 m2 + 34 m2 garażu nie ogrzewanego to na strychu nie może mieć więcej niż 116 m2 po podłogach [chyba, że ma jakiś bardzo nietypowy dom], więc w sumie do ogrzania niecałe 200 m2 po podłogach, czyli o 30% więcej niż u mnie.

I teraz 8kW +30% = 10,4 kW.

Pozostaje jeszcze tylko kwestia zużycia CWU i jaką ma tam wentylację oraz ocieplenie, ale i tak skoro jeden z forumowiczów ogrzewa 17 kW kotłem 320 m2 to 11-12 kW powinien spokojnie dać radę.

Są jeszcze jednak inne niuanse techniczne i faktycznie niech "głową" za dobór mocy pomiędzy 11-12 kW a o "oczko" większą odpowiada ten kto mu kocioł sprzeda ;)

Jarecki79
17-09-2012, 21:02
Ja nie trybię, ile kolega ma w końcu do ogrzania, trochę zakręcony ten wpis.

Wgrałeś sobie już ten świeższy soft do Bruliego?

tak w ramach ciekawostki, sterownik za ok.379zł:
http://bolecki.pl/spp.php

czp01
17-09-2012, 21:04
Chłopaki dorwałem techa... ale stary model st37 i zastanawiam sie czy jest sens testować przestarzały sterownik??

Ha ha mam st37 w zapasie i jako rarytasek :) Prosty dwustanowy sterownik i w sumie nic więcej nie potrzeba aby poprowadził poprawnie proces spalania :)

Piotrek42
17-09-2012, 21:20
tak w ramach ciekawostki, sterownik za ok.379zł:
http://bolecki.pl/spp.php

Jak tak robią stery jak piszą na firmowej www to Szczęść Boże


Pomiar zurzycia opału w cyklu dobowym i chwilowym.

Piotrek42
17-09-2012, 21:23
Ha ha mam st37 w zapasie i jako rarytasek :) Prosty dwustanowy sterownik i w sumie nic więcej nie potrzeba aby poprowadził poprawnie proces spalania :)
eee to nie bede sie wysilał... moze dorwe cos nowszego...

darase
17-09-2012, 21:30
Suspenser napisałeś "i tak skoro jeden z
forumowiczów ogrzewa 17
kW kotłem 320 m 2 "
zauważ że kolega ma bufor 500l a to już insza inszość :)
Bo jeszcze ktoś dobierze zbyt mały kociołek i może mieć problema.

zbigmaz01
17-09-2012, 21:40
Suspenser napisałeś "i tak skoro jeden z
forumowiczów ogrzewa 17
kW kotłem 320 m 2 "
zauważ że kolega ma bufor 500l a to już insza inszość :)
Bo jeszcze ktoś dobierze zbyt mały kociołek i może mieć problema.Nie 500 a 1000L
Zanim zainstalowałem ten kocioł i nie miałem wykończonego całego domu to ogrzewałem 200m2 tylko mocą 12kW
No ale są różne domy i instalacje :)
Mój dom budował jakiś Hans w 1933r a instalację jaką mam teraz jest mojego pomysłu. Mogła być lepsza ale i na te poprawki przyjdzie czas.

Piotrek42
17-09-2012, 22:08
[URL="http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.enatural.pl%2F index.php%2Fpompa-ciepla-cwu-4-2-kw"]

Arturo ten zasobnik to nierdzewka???

Arturo72
17-09-2012, 22:13
Arturo ten zasobnik to nierdzewka???
Wygląda na to,że tak:

Przy projektowaniu urządzenia zadbano, aby wszystkie użyte podzespoły były najwyższej jakości – np. zasobnik wykonano ze stali nierdzewnej, a obudowa wykonana jest ze szlifowanej stali nierdzewnej, która oprócz trwałości podnosi estetykę urządzenia.

Wężownice, podobnie jak sam zasobnik, wykonane są ze stali nierdzewnej, co znacznie podnosi żywotność całego układu.

http://www.buderus.lublin.pl/-wolf-rickenbacher-ultrax-hpw-c5c2i328.htm (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.buderus.lublin .pl%2F-wolf-rickenbacher-ultrax-hpw-c5c2i328.htm)

timon120777
18-09-2012, 05:42
Nie 500 a 1000L
Zanim zainstalowałem ten kocioł i nie miałem wykończonego całego domu to ogrzewałem 200m2 tylko mocą 12kW
No ale są różne domy i instalacje :)
Mój dom budował jakiś Hans w 1933r a instalację jaką mam teraz jest mojego pomysłu. Mogła być lepsza ale i na te poprawki przyjdzie czas.


skoro dało się ogrzać 200m starego bardzo domu kotłem 12KW to da się tymbardziej ogrzać 200m nowego zapewne lepiej izolowanego
dla pewności OZC za niewielkie pieniadze i będzie wiadomo jaki Elwood ma kocioł wybrać
RBR to dobry kocioł - tak tutaj wszyscy piszą(prawie)
więc jeśli ten zostanie wybrany to nie będzie to zła decyzja- pozostaje kwestia mocy ale to już musi zainteresowany sam zdecydować

czp01
18-09-2012, 07:41
Aby nie zaśmiecać to tylko krótko - tak się zastanawiam ile taka pompa ciepła np. ten wymieniony Buderus pobierze dziennie prądu czyli KW dla potrzeb CWU dla 4 osobowej rodziny czyli 8 razy prysznic plus inne zwykłe używanie ciepłej wody użytkowej. Jak ktoś to wyliczał to proszę o krótką odpowiedź :)

zawijan
18-09-2012, 08:16
Jarku, nic nie rozumiesz. Dokonał się przełom. Sterownik automatyczny
obsługuje kocioł zasypowy.

Zapytasz, jak to możliwe? Przecież na kotle zasypowym automat nie ma
sensu, bo nie ma podajnika? Co najwyżej sens ma PID?

No widzisz - nic nie rozumiesz. Pociesz się, że ja też... :yes:

Wiele rzeczy jeszcze nie rozumiesz.
Trochę cierpliwości. Poczekaj trochę i nie odkładaj głowy na półkę - to może zrozumiesz.
A może nie...

zawijan
18-09-2012, 08:30
Koledzy Drodzy

Kocioł to tylko kupa blachy (czasem żeliwa). Nic więcej. Prawie każdy potrafi wykonać kocioł, który będzie przyzwoicie pracował. Toteż kotły konkurują ze sobą głównie cenami. Można tu wyróżnić dwa główne kierunki tej konkurencji:
-Jedni doskonalą konstrukcje kotłów tak, aby bez pogorszenia jego walorów eksploatacyjnych zużyć na jego wytworzenie mniej blachy i tym samym obniżyć jego cenę.
-Drudzy kupują wybrakowane tańsze blachy (czasem na lewo, bo wtedy są jeszcze tańsze).
To wszystko, co można powiedzieć o konkurencji pomiędzy kotłami.

Prawdziwa konkurencja techniczno-technologiczna jest dopiero w sterowaniu. To sterowniki decydują o tym, jak dobrze i z jakim wysiłkiem użytkownicy eksploatują swoje kotły. Tak będzie również przy kotłach tzw. zasypowych. To tylko kwestia czasu.

Taka jest prawda.

ElwoodWroclaw
18-09-2012, 08:46
dla pewności OZC za niewielkie pieniadze i będzie wiadomo jaki Elwood ma kocioł wybrać
RBR to dobry kocioł - tak tutaj wszyscy piszą(prawie)


Tak tez zrobiłem... Poprosiłem użytkowika ASOLT o przygotowanie OZC dla mojej chalupy. Zobaczymy co wyjdzie.

Wlodek_PID
18-09-2012, 09:00
Wiele rzeczy jeszcze nie rozumiesz.
Trochę cierpliwości. Poczekaj trochę i nie odkładaj głowy na półkę - to może zrozumiesz.
A może nie...

Drogi Jacku,

Czekam cierpliwie. Już w kwietniu zapowiadałeś przełom, który
się dokona za kilka tygodni i "zadziwi".

Przyznaję się bez bicia - zupełnie w to nie wierzyłem.
Teraz biję się w piersi - ze zdziwienia wręcz osłupiałem... :yes:

Vld
18-09-2012, 09:07
Aby nie zaśmiecać to tylko krótko - tak się zastanawiam ile taka pompa ciepła np. ten wymieniony Buderus pobierze dziennie prądu czyli KW dla potrzeb CWU dla 4 osobowej rodziny czyli 8 razy prysznic plus inne zwykłe używanie ciepłej wody użytkowej. Jak ktoś to wyliczał to proszę o krótką odpowiedź :)
3,5 - 4 razy mniej niż podczas grzania tej samej ilości czystym prądem

8 pryszniców po 5 min x 6 l/min = 240L + pozostałe czynności = 300L x 4200 x 25K = 8,75 kWh / COP 3,5 = 2,5 kWh prądu lub inaczej 1,76 kg ekogroszku po 850 zł/t w relacji cenowej, bo porównując do 8,75 kWh trzeba spalić 3,5 kg za niecałe 3 zł

czp01
18-09-2012, 09:18
Dzięki Vld - z tym że u mnie na śląsku eko wychodził mi po 706 zł z transportem to cenowo pompa do eko wychodzi i tak b. ekonomicznie bo ok 42 do 148 zł miesięcznie (około) :)

szoko
18-09-2012, 09:23
Witam,

czytając to forum dochodzę do wniosku, że mój kocioł jest przewymiarowany.Dom powierzchnia użytkowa 190+garaż 28 którego nie ogrzewam, kocioł szuflada 25kw. W związku z tym chcę się upewnić, jak prawidłowo go użytkować. Grzejniki mam dobrane tak aby przy minus 20 na zewnątrz ogrzewały dom do + 20 przy temp. pracy 70 stopni. Jest też około 20m2 podłogówki.
Użytkownik VLD pisał,że należy kocioł utrzymywać jak najdłużej w "pracy", porównując to do auta na autostradzie: mniej spalimy jeśli będziemy jechać ze stałą prędkością niż przyśpieszając i zwalniając cały czas. Rozumiem,że powinienem temp. idącą na grzejniki ustawić na np. 50stopni i niech kocioł będzie przez pół dnia "pracował" zamiast na 70 stopni i "praca" przez 2godz, potem wychłodzenie domu i znowu praca przez 2godz?
I drugie pytanie: czy przy dochodzeniu do zadanej temperatury na kotle ważne jest jak szybko następuje wzrost temperatury o przykładowy 1 stopień? Czy robi to różnicę, jeśli będę paliwa podawał rzadziej i skok temp. o 1 stopień będzie trwał 2min, lub podawał paliwo częściej tak , aby skok był co np.50 sekund? Mój sterownik to Tango prosty jak drut-wszystko ustawiam sobie ręcznie-żadnego PID czy pogodówki.Mam też do niego podłączony sterownik pokojowy. To będzie mój 2gi sezon palacza i chcę się do niego przygotować teoretycznie :D
Pozdrawiam.

darase
18-09-2012, 09:26
Drogo Wam wychodzi grzanie wody, w poprzednim sezonie 100kg eko czeskiego wystarczyło mi na 23dni tj. 50zł dla 5ciu osób + zmywarka. Na cały miesiąc wychodzi ok. 65zł.

Vld
18-09-2012, 09:33
Dzięki Vld - z tym że u mnie na śląsku eko wychodził mi po 706 zł z transportem to cenowo pompa do eko wychodzi i tak b. ekonomicznie bo ok 42 do 148 zł miesięcznie (około) :)

tu w mazowieckim nie mamy tak dobrze
eko po 850-1000
kostka 870
orzech II 680 i tym będę w tym roku palił
miał 580 ale jest tragiczny 30% popiół w tym połowa skały

a pompkę na przyszły rok sam sobie wystrugam :)

darase
18-09-2012, 09:34
Szoko napisał "potem wychłodzenie
domu i znowu praca przez
2godz "
Sterownik powinien tak pracować żeby dom się nie wychładzał. Mój pracuje od 42 do 45st pompa bieg 1 lub 2.

Arturo72
18-09-2012, 09:41
Dzięki Vld - z tym że u mnie na śląsku eko wychodził mi po 706 zł z transportem to cenowo pompa do eko wychodzi i tak b. ekonomicznie bo ok 42 do 148 zł miesięcznie (około) :)
Ciekawe gdzie,szwagier kupował najtaniej po 780zł i to taki badziew,że od razu wypieprzył go,dobrego ekogrocha kupował po 820zł/t.

szoko
18-09-2012, 09:45
Darase upewnię się jeszcze, czy przez wychłodzenie rozumiemy to samo:) Miałem na myśli spadek temp. w domu o 0,5-0,75stopnia-tyle mam histerezę ustawioną na sterowniku pokojowym. Czy zmniejszyć ją np. do 0,25 stopnia?

Vld
18-09-2012, 09:47
Użytkownik VLD pisał.
teraz użytkownik Vld jest bardziej świadom ograniczeń palników co do pracy na mocy min i poniżej niej.
Praca ciągła jest dobra, a nawet najlepsza, ale nie na 5-12% mocy nominalnej. Staraj się unikać sytuacji częstego taktowania kotła włącz/wyłącz, ustawiaj palnik na 30-50% mocy nominalnej i przy minimalnym zapotrzebowaniu staraj się jak najbardziej rozhuśtać instalację, by praca palnika była jak najdłuższa. Jak masz jakiś zawór 3-4d to daj histerezę kotła na 5C, jak korzystasz z termostatu pokojowego tak samo im większa histereza tym lepiej dla kotła.
Nie wiem co to za kocioł i jaki tam jest palnik, ale zmniejszenie go poprzez zaklejenie części otworów w płytce i obudowanie go ceramika zawsze będzie korzystne.
Pamiętaj, że taki palnik (nawet najlepiej ustawiony) potrzebuje 10-20 min pracy by dojść do swoich optymalnych parametrów pracy (temperatury i nawęglenia), jak go zmusisz do pracy po 5 min, na dobre to i tobie i jemu nie wyjdzie.

tu robiłem mały test z grzejnikiem 1,5 kW zasilanym 70/55C w pokoju 22m2
https://plus.google.com/u/0/photos/111613708716472394282/albums/5781074566473425665/5786607566840084770?hl=pl&tab=wq
zwróćcie uwagę, że przy tej mocy temp powietrza wzrosła o 2C w zaledwie 15 min, a o ten trzeci stopień grzejnik musiał się namęczyć ponad godzinę.
podobny test robiłem klimatyzatorem 3,3 kW - moc dwa razy większa
https://plus.google.com/u/0/photos/111613708716472394282/albums/5781074566473425665/5788142837692090338?hl=pl&tab=wq
tu temperatura w 15 min wzrosła o 4C i dopiero przy 5C trend się załamał
Mój wniosek z tego jest taki: ze jak zasilimy grzejnik mocą 0,75 kW to histereza na termostacie 2C już powinna nam dać pracę w fazie grzania ponad godzinę.

zawijan
18-09-2012, 10:06
Drogi Jacku,

Czekam cierpliwie. Już w kwietniu zapowiadałeś przełom, który
się dokona za kilka tygodni i "zadziwi".

Przyznaję się bez bicia - zupełnie w to nie wierzyłem.
Teraz biję się w piersi - ze zdziwienia wręcz osłupiałem... :yes:

Ponieważ Twoje wpisy są bardzo humorystyczne (coraz bardziej), więc odpowiadam na nie również w tym duchu, aby podkreślić, że doceniam Twoje poczucie humoru. Przestań już, bo szkoda... gdyby to było trochę dawniej, powiedziałbym, że szkoda papieru.
Merytorycznie się nie dogadamy, bo pochodzimy z innych światów.
Poinformuję Cię tylko, że jednak pracujemy nad sterownikiem dla kotłów nieautomatycznych, aby były automatyczne. Bo z PID-em jednak nie są. Przy okazji coś tam trochę pomajstrujemy przy konstrukcji kotła, ale tylko trochę.
Bywaj
Spotkamy się na rynku

Jarecki79
18-09-2012, 11:00
szoko tango do tłoka to dobre rozwiązanie.
Kwestia, aby go trochę ogarnąć.

Nie wiem, którą masz wersję softu, ale w menu serwisowym były dwa tryby obsługi tłoka do wyboru.
Chodzi o sposób pracy w podtrzymaniu i dawki paliwa zabezpieczające przed wygaszeniem.

Generalnie dobierasz do tłoka:
- przerwę podawania, aby dojść do t.zadanej, do tego ustawiasz odpowiednią moc dmuchawy w biegach (kiedys było w tango biegów 12, od dłuższego czasu jest więcej, ale zapomniałem ile) Tutaj parametry PAu oraz OFS

- jak uzyskasz t.zadaną. to dla tłoka, który chodzi z tango ustawiasz:
a) co ile minut dmuchnąć (Coc)
b) jak długo dmuchnąć (CdP)
c) co które dmuchnięcie dodac paliwa, aby nie zgasło, tzw krotność. (PPo)
Krotność x przerwa w podtrzymaniu = dawka paliwa przed wygaszeniem np. jak przedmuch co 10minut a krotnośc = 5, to dawka w podtrzymaniu 10x5 = co 50minut
d) do trybu podtrzymania masz też osobną wydajność nadmuchu (bPo)

szoko
18-09-2012, 11:02
teraz użytkownik Vld jest bardziej świadom ograniczeń palników co do pracy na mocy min i poniżej niej.
:)



ustawiaj palnik na 30-50% mocy nominalnej
mój sterownik nie oferuje takiej możliwości-nie wiem czy inne oferują, bo to jedyny z jakim miałem styczność.domyślam się, że moc palnika mogę regulować poprzez zmianę częstości podawania paliwa? i tu wracam do pytania z czasem wzrostu temperatury na kotle. jak szybko powinna rosnąć temperatura w czasie pracy aby przyjąć,że palnik działa na te 30-50%, czy jak inaczej to stwierdzić?


Nie wiem co to za kocioł i jaki tam jest palnik,
kocioł Stalmir ktm25-już szukałeś-nie ma go na necie rozrysowanego. palnik jest po prostu płytą 30cm szeroką x40cm długą, lekko pochyłą w stronę popielnika.Mniej więcej na 15tym cm długości tej płyty wstawiona jest przez całą szerokość płytka szeroka na 30cm, długa na 6,5cm, podziurkowana 4 rzędami dziurek w odległości 1cm od siebie.Paliwo jest podawane z prawej strony na całą szerokość płyty w niezmiennych dawkach i spychane w stronę podziurkowanej płyty.Przez dziurki od spodu dmuchawa o regulowanej sile nadmuchu (1-36) bez przysłony podaje powietrze. Popiół na końcu spada do popielnika.Palnik zajmuje całą wewnętrzną szerokość komory spalania, tzn. paliwo leży od scianki do ścianki pieca, podawane jest z prawej a spada z lewej.Jeśli opis jest zbyt mało obrazowy, zrobię zdjęcie, ale dziurek z nadmuchem nie ma wielu patrząc na to jak duża jest płyta na której może leżeć żar.
Darase pisze,że dom nie powinien się wychładać. Jaką histerezę na sterowniku pokojowym zalecasz?
Pozdrawiam.

Jarecki79
18-09-2012, 11:10
szoko
Moc w trybie grzania to PAU, czyli pauza podawania oraz siła nadmuchu, czyli OFs.
Musisz dobrać odpowiedni stosunek tych parametrów. Za dużo powietrza- spieki. Za mało - kopcenie
Odpowiednia przerwa, aby dopalało i odpowiednia siła nadmuchu, aby nie kopciło, ale też nie szlakowało. Wartości zależne od palnika i skoku tłoka.
Pewnie styknie coś koło 12biegu, ale musisz się pobawić.

Z takimi danymi dojdziesz do podtrzymania.
a w nim dobrac musisz Coc, CdP, PPo oraz bPo

szoko
18-09-2012, 11:12
szoko tango do tłoka to dobre rozwiązanie.
Kwestia, aby go trochę ogarnąć.
Mam go ogarniętego na tyle,że wiem dokładnie za co odpowiadają poszczególne parametry, próbowałem też różnych ustawień-spędziłem z nim całą zimę, choć przyznaję mogłem z braku wiedzy nie wyciągać odpowiednich wniosków. Natomiast zacząłem drążyć temat z 3 powodów:uniknąć nadmiernego zasadzania,wydłużyć żywotność kotła, osiągnąć optymalne spalanie.Problem nadmiernego zasadzania mam nadzieję rozwiązałem dzięki VLD-zobaczę w pratkyce,jak zacznie się sezon.
Pozdrawiam i dzięki za słowa otuchy co do sterownika Tango:)

darase
18-09-2012, 11:13
Szoko faktycznie nie zrozumieliśmy się :)
Twoje wychładzanie nie jest takie wielkie, trudno będzie Ci ustawić sterownik żeby uzupełniał straty a tem. wewnętrzna była stała. Masz duży kociołek :)

czp01
18-09-2012, 11:20
Ciekawe gdzie,szwagier kupował najtaniej po 780zł i to taki badziew,że od razu wypieprzył go,dobrego ekogrocha kupował po 820zł/t.

706 zł z transportem to w czerwcu 2011 r. prosto z KWK Bobrek - luzem ( znajomy kierowca mi przywozi) - aktualnie na dzisiaj to z KWK Bobrek bierze prawie po 700 zł - bez transportu. Zostało mi sporo bobrka z ubiegłego roku ( prawie na całą zimę) to tylko dokupuję trochę byłego eko z kwk Chwałowice - też prosto z kopalni bo najbliżej i z transportem chyba 700 zł za tonę - ale zobaczymy jak przywiezie może jutro. :) - no ale nie wiem jak eko z KWK Chwałowice się pali :)

Jarecki79
18-09-2012, 11:27
Szoko w kwestii tłoka i konkretnej konstrukcji, którą posiadasz, aby ograniczyć brudne spalanie musiałbyś mieć sterownik z mocniejszym dmuchnięciem po podaniu dawki i czasem, aby to ustawić. Nadal jednak z krotnością

Wlodek_PID
18-09-2012, 11:30
Ponieważ Twoje wpisy są bardzo humorystyczne (coraz bardziej), więc odpowiadam na nie również w tym duchu, aby podkreślić, że doceniam Twoje poczucie humoru. Przestań już, bo szkoda... gdyby to było trochę dawniej, powiedziałbym, że szkoda papieru.
Merytorycznie się nie dogadamy, bo pochodzimy z innych światów.
Poinformuję Cię tylko, że jednak pracujemy nad sterownikiem dla kotłów nieautomatycznych, aby były automatyczne. Bo z PID-em jednak nie są. Przy okazji coś tam trochę pomajstrujemy przy konstrukcji kotła, ale tylko trochę.
Bywaj
Spotkamy się na rynku

Każdy postęp cieszy, do dobrze, że pracujecie.
Nie jestem w temacie, ale słyszałem, że Unia Europejska ma zakazać
produkcji kotłów o dużej emisji zanieczyszczeń.

Zdaje się, że są klasy 1...5 i kotły w 2 najgorszych klasach mają być
zakazane. Nie wiem czy najgorsze to 1..2, czy 4..5.

Czy Ty lub ktoś z forumowiczów coś o tym wie?

Vld
18-09-2012, 11:32
prawdopodobnie masz te konstrukcję co na zdjęciu
jeśli tak to nie mam dobrych wrażeń widząc ją i to z trzech powodów:
za dużą drogę musi przebyć popiół zanim spadnie do popielnika, a to powoduje spiętrzanie opału na palniku
za dużą drogę musi przebyć opał zanim trafi na płytkę palnika, nawet na mocy nominalnej i idealnie ustawionym palniku odgazowujący opał przed płytką będzie dymił
brak płyt ceramicznych podnoszących temperaturę w komorze spalania i kierujących produkty wstępnego odgazowywania paliwa przed palnikiem poprzez płomień wychodzący z palnika. tylko w ten sposób można te sadze tam powstałe dopalić.
Moim zdaniem ten palnik będzie dymił w podtrzymaniu i nie ma na to skutecznego rozwiązania.

By ustawić moc palnika musisz zważyć jednostkową dawkę twojego paliwa. Podaj w trybie ręcznym 10 dawek zważ całość. i podziel przez 10 dla lepszej dokładności. Jak będziesz wiedział jaką masz dawkę to wyliczaj ilość dawek w czasie i deklarowanej kaloryczności opału wyliczysz moc palnika. Celuj w 12 kW, czyli 2,5 kg/h opału o kaloryczności 25 MJ

Nadmuch ustaw tak, by w czasie godzinnej lub dłuższej pracy żar pokrywał 3/4 płyty palnika, a pojedyncze koksiki nie spadały do popielnika. Granica żar/ popiół musi się utrzymywać w tym czasie w jednym miejscu, jak będzie się cofać - nadmuch za duży, jak przesypywać - za mały. Większa cześć płyty pokryta popiołem, to duży nadmiar tlenu w spalinach i wysoka strata kominowa.

Jarecki79
18-09-2012, 11:34
Tak, mają wejść klasy 4 i 5 one maja być najwyższe.
Zobaczymy kiedy to jednak nastąpi, bo pierwsze wzmianki oraz wartości graniczne były rozesłane do krajów UE, do jednostek posiadających akredytacje europejskie (w Polsce UDT o IE) do dalszych konsultacji w roku 2010.

Śrubę dokręcono z emisją pyłów

Jarecki79
18-09-2012, 11:55
Szoko VLD w skrócie dobrze naświetlił sprawę.

W trybie pracy pomoże inny sterownik z osobna nastawą mocniejszego nadmuchu oraz czasu tego nadmuchu po podaniu.
To także działa dla podtrzymania, ale mimo wszystko w podtrzymaniu, jak zauważył VLD przy tym kotle szału nie będzie

szoko
18-09-2012, 12:39
By ustawić moc palnika musisz zważyć jednostkową dawkę twojego paliwa. Podaj w trybie ręcznym 10 dawek zważ całość. i podziel przez 10 dla lepszej dokładności. Jak będziesz wiedział jaką masz dawkę to wyliczaj ilość dawek w czasie i deklarowanej kaloryczności opału wyliczysz moc palnika. Celuj w 12 kW, czyli 2,5 kg/h opału o kaloryczności 25 MJ

Nadmuch ustaw tak, by w czasie godzinnej lub dłuższej pracy żar pokrywał 3/4 płyty palnika, a pojedyncze koksiki nie spadały do popielnika. Granica żar/ popiół musi się utrzymywać w tym czasie w jednym miejscu, jak będzie się cofać - nadmuch za duży, jak przesypywać - za mały. Większa cześć płyty pokryta popiołem, to duży nadmiar tlenu w spalinach i wysoka strata kominowa.

Tak zrobię. Czy dobrze myślę, że paliwo o słabszej kaloryczności niweluje w jakimś stopniu przewymiarowanie kotła?

Na zdjęciu wygląda to podobnie jak u mnie, z tą różnicą,że nie ma tej blachy która przebiega ukośnie wzdłuż palnika. Palnik jest szerszy, a płytka z dziurkami krótsza ale szersza-nie ograniczona tą blachą.


Co do dopalania gazów które wydzielają się przed płytką zamierzam zamontować deflektor w postaci literki "L" podwieszonej za "plecy" do rusztu wodnego, aby wyłapywał i dopalał gazy. Czy jego planowana szerokość 22cm to nie za dużo przy szerokości komory 30cm?Mogę zrobić go z blachy kotłowej?

zawijan
18-09-2012, 12:44
...słyszałem, że Unia Europejska ma zakazać
produkcji kotłów o dużej emisji zanieczyszczeń.

Naszym celem jest kocioł zasypowy spełniający kryteria klasy "A" według IChPW

Vld
18-09-2012, 13:09
trudno stwierdzić, że mniej kaloryczny jest lepszy, bo on zazwyczaj ma więcej części lotnych. Z nim będzie mniej koksu w popiele, ale więcej sadzy, z kolei ten bardziej kaloryczny ma więcej węgla, co kończy się poważnymi stratami niedopału. Najlepiej kupować kocioł na miarę, a nawet min za mały, zawsze to lepiej przez dwa tygodnie pogonić go powyżej nominalnej, niż przez 180-200 dni męczyć poniżej 30% nominalnej.
Płyta deflektora musi być na całą szerokość palnika, by gazy nie miały innego ujścia jak tylko przez płomień.

Piotrek42
18-09-2012, 13:21
Koledzy Drodzy

Kocioł to tylko kupa blachy (czasem żeliwa). Nic więcej. Prawie każdy potrafi wykonać kocioł, który będzie przyzwoicie pracował. Toteż kotły konkurują ze sobą głównie cenami. Można tu wyróżnić dwa główne kierunki tej konkurencji:
-Jedni doskonalą konstrukcje kotłów tak, aby bez pogorszenia jego walorów eksploatacyjnych zużyć na jego wytworzenie mniej blachy i tym samym obniżyć jego cenę.
-Drudzy kupują wybrakowane tańsze blachy (czasem na lewo, bo wtedy są jeszcze tańsze).
To wszystko, co można powiedzieć o konkurencji pomiędzy kotłami.

Prawdziwa konkurencja techniczno-technologiczna jest dopiero w sterowaniu. To sterowniki decydują o tym, jak dobrze i z jakim wysiłkiem użytkownicy eksploatują swoje kotły. Tak będzie również przy kotłach tzw. zasypowych. To tylko kwestia czasu.

Taka jest prawda.

Jak mówiłem o tym 3-4 lata temu to chciano mnie ukrzyżowac :)) a teraz proszę.....i macie odpowiedz dlaczego po jednych sterownikach jadę inne chwalę...

Tob
18-09-2012, 13:30
Witam,
No nareszcie coś dla mnie, nie wierzyłem że doczekam takiej chwili. To jeszcze górniaki nie do likwidacji. Już mnie zżera ciekawość, ale poczekam, sam dla siebie zmajstrowałem taki se „automat” i poza wątpliwościami co jakości spalania reszta działa bez zarzutu.
Niestety cała moja wiedza o spalaniu pochodzi z forów więc się nie porywam na jakieś specjalne algorytmy, ale jak się pokażą, jak w przypadku eCoala i bruli, (bo teraz sterowniki stosowane do takich kotłów maja ograniczone możliwości wizualizacji) użytkownicy, wykresy, będzie można coś podejrzeć, porównać, dopasować do zawodowców.
Zatem proszę zintensyfikować działania na tym polu i skierować dzieło do handlu.

Pozdrawiam

sebsa
18-09-2012, 13:38
Jak mówiłem o tym 3-4 lata temu to chciano mnie ukrzyżowac :)) a teraz proszę.....i macie odpowiedz dlaczego po jednych sterownikach jadę inne chwalę...

Pierdu,pierdu... Żaden nawet najlepszy sterownik nie przesłoni wad kotła, które codzienną jego eksploatację mogą zamienić w katorgę. Myślę tu o niewygodnej wyczystce, niewygodnym zasypie itd.. Inna sprawa, że dobre kotły idą zazwyczaj w parze z dobrym sterowaniem:)

Andrzej_M_
18-09-2012, 13:45
Koledzy Drodzy
,,,, Kocioł to tylko kupa blachy (czasem żeliwa). Nic więcej. Prawie każdy potrafi wykonać kocioł, który będzie przyzwoicie pracował. ,,,,
,,,,To sterowniki decydują o tym, jak dobrze i z jakim wysiłkiem użytkownicy eksploatują swoje kotły. ,,,,
,,,, Taka jest prawda.

Nie godzien jestem aby Twoją wypowiedź nazwać pleceniem głupot, ale myślę, że jak napiszę iż udzielił Ci się jakiś niezidentyfikowany stan podwyższonego humoru, to się raczej nie obrazisz.

A przy okazji zapytam, jak to jest, że producent tej kupy skleconej razem ze sobą blachy , musi obligatoryjnie poddać tę kupę blachy badaniom, po to aby ta kupa blachy dostąpiła zaszczytu obcowania z znanym sterownikiem adaptacyjnym.

ps.
Trochę uszczypliwie wyszło.

Wlodek_PID
18-09-2012, 14:30
Jak mówiłem o tym 3-4 lata temu to chciano mnie ukrzyżowac :)) a teraz proszę.....i macie odpowiedz dlaczego po jednych sterownikach jadę inne chwalę...

Chwalisz te, które lubisz, a krytykujesz pozostałe. Ale o tym, jak to
powinno działać, nie masz pojęcia... Tym niemniej, masz święte
prawo do krytyki.

zbigmaz01
18-09-2012, 15:05
Wy tu pierdu pierdu a nowy soft do brulego się ukazał :)

Piotrek42
18-09-2012, 15:10
Chwalisz te, które lubisz, a krytykujesz pozostałe. Ale o tym, jak to
powinno działać, nie masz pojęcia... Tym niemniej, masz święte
prawo do krytyki.

NO cóż ty masz pojęcię.... miliony sprzedanch pum.... cobra w KAŻDYM kotle... normalnie twoje sterownik są niczym windows w laptopach czy komputerach...

:jawdrop:

Wlodek_PID
18-09-2012, 15:11
NO cóż ty masz pojęcię.... miliony sprzedanch pum.... cobra w KAŻDYM kotle... normalnie twoje sterownik są niczym windows w laptopach czy komputerach...

:jawdrop:

Jak Twój ranking sterowników? :yes:

Piotrek42
18-09-2012, 15:18
Pierdu,pierdu... Żaden nawet najlepszy sterownik nie przesłoni wad kotła, które codzienną jego eksploatację mogą zamienić w katorgę. Myślę tu o niewygodnej wyczystce, niewygodnym zasypie itd.. Inna sprawa, że dobre kotły idą zazwyczaj w parze z dobrym sterowaniem:)

hehe jestes trochę na forum... pamiętasz nasze wymiany zdań odnośnie eksplatacji czy czyszczenia kotłów??toż to szła walka na noże :D masz przykład ogniwa: boczna wyczystka-po walkach już jej nie ma,kiepskie otwieranie klapy górnej-dorobione zawiasy i wiele innych pierdół,krzyczymy głośno... a wytwórcy czytają... i wolno bo wolno ale reagują... tak samo z brulim czy ecoalem po co net krzyczeli co niektórzy, a zobacz taki moloch jak tech czy ecomax robi już stery z netem (pełnym) przykłady można mnożyć..

Piotrek42
18-09-2012, 15:40
Bruli..
Wersja testowa: 0.1.17.10
Data: 2012-09-18
Link do aktualizacji: http://bruli.pl/download/NightlyBuilds/bruliUpdater_0.1.17.10.exe

Opis zmian:
- Nowy algoryt spalania grupowego dla kotła retortowego (Retortowy-auto)
- Nowy algoryt spalania grupowego dla kotła tłokowego (Tłokowy-auto)
- Obsługa kotła zasypowego (spalanie na ruszcie awaryjnym)
- Dodano parametr Ustawienia/Zaawansowane/Algorytm wygaszenia kotła (Nieaktywny, tylko grzanie, tylko podt. aktywny). Parametr ten określa kiedy będzie analizowane wygaszenie kotła.
- Dodano parametr Ustawienia/Użytkownika/Priorytet CWU - rozdzielono funkcję priorytetu CWU - usunięto ten tryb z parametru Tryb pracy CWU
- Dodano awaryjne załączenie pompy CO powyżej temperatury określonej parametrem: Ustawienia/Zaawansowane/Maksymalna temperatura CO
- Dodano nowy alarm - Wysoka temp. podajnika - aktywuje się 5 deg poniżej temp. Max temp.podajnika
- Dodano nowy parametr - Programatory/Programator p.cyrkulacyjnej/Temp. zał. pompy cyrkulacyjnej
- Dodano nowy parametr - Ustawienia/Zaawansowane/Temp. zał. pompy mieszającej
- Wyłączono pompę podłogową w trybie LATO
- Dodano nowe parametry dla pracy cyklicznej pompy podłogowej - Programatory/Programator p.podłogowej/Czas pracy i Czas postoju
- Dodano na wyświetlaczu LCD pole statusu z temp.czujnika podłogowego - T.PODL

Wkrótce opublikujemy szerszy opis nowego algorytmu spalania grupowego.

czp01
18-09-2012, 17:14
Ha ha Piotrek no to testujemy i jak pisałem na wątku bruliego "zima nas nie zaskoczy"

:)

Wlodek_PID
18-09-2012, 18:50
Bruli..
Wersja testowa: 0.1.17.10
Data: 2012-09-18
Link do aktualizacji: http://bruli.pl/download/NightlyBuilds/bruliUpdater_0.1.17.10.exe

Opis zmian:
- Nowy algoryt spalania grupowego dla kotła retortowego (Retortowy-auto)
- Nowy algoryt spalania grupowego dla kotła tłokowego (Tłokowy-auto)
- Obsługa kotła zasypowego (spalanie na ruszcie awaryjnym)
- Dodano parametr Ustawienia/Zaawansowane/Algorytm wygaszenia kotła (Nieaktywny, tylko grzanie, tylko podt. aktywny). Parametr ten określa kiedy będzie analizowane wygaszenie kotła.
- Dodano parametr Ustawienia/Użytkownika/Priorytet CWU - rozdzielono funkcję priorytetu CWU - usunięto ten tryb z parametru Tryb pracy CWU
- Dodano awaryjne załączenie pompy CO powyżej temperatury określonej parametrem: Ustawienia/Zaawansowane/Maksymalna temperatura CO
- Dodano nowy alarm - Wysoka temp. podajnika - aktywuje się 5 deg poniżej temp. Max temp.podajnika
- Dodano nowy parametr - Programatory/Programator p.cyrkulacyjnej/Temp. zał. pompy cyrkulacyjnej
- Dodano nowy parametr - Ustawienia/Zaawansowane/Temp. zał. pompy mieszającej
- Wyłączono pompę podłogową w trybie LATO
- Dodano nowe parametry dla pracy cyklicznej pompy podłogowej - Programatory/Programator p.podłogowej/Czas pracy i Czas postoju
- Dodano na wyświetlaczu LCD pole statusu z temp.czujnika podłogowego - T.PODL

Wkrótce opublikujemy szerszy opis nowego algorytmu spalania grupowego.

To fajnie, tylko że to i wiele innych rzeczy od dawna działa w naszych i nie tylko
w naszych sterownikach (np. sterowanie grupowe od 6 lat...).

Piotrek42
18-09-2012, 19:10
Ha ha Piotrek no to testujemy i jak pisałem na wątku bruliego "zima nas nie zaskoczy"

:)

Fajną opcja startu pompy cyrkulacyjnej, przy paleniu np drewnem ustawiasz start pompy cyrkulacyjnej od zadanej temperatury...

czp01
18-09-2012, 19:19
To fajnie, tylko że to i wiele innych rzeczy od dawna działa w naszych i nie tylko
w naszych sterownikach (np. sterowanie grupowe od 6 lat...).

Fajnie - że coraz więcej firm produkuje coraz lepsze i coraz to bardziej dopasowane dla potrzeb użytkowników sterowniki - pozostaje tylko się cieszyć i wybierać :)

pawelo_pl
18-09-2012, 20:41
Fajnie - że coraz więcej firm produkuje coraz lepsze i coraz to bardziej dopasowane dla potrzeb użytkowników sterowniki - pozostaje tylko się cieszyć i wybierać :)
Jeszcze żeby cena była przystępniejsza , ale może konkurencja to wymusi.

minertu
18-09-2012, 20:48
To fajnie, tylko że to i wiele innych rzeczy od dawna działa w naszych i nie tylko
w naszych sterownikach (np. sterowanie grupowe od 6 lat...).

Zastanawiam się czy wiesz o czym piszesz.
Nie chodzi o grupowe sterowanie dmuchawą czyli to co do tej pory stosuje większość producentów.

SUSPENSER
18-09-2012, 20:55
To fajnie, tylko że to i wiele innych rzeczy od dawna działa w naszych i nie tylko
w naszych sterownikach (np. sterowanie grupowe od 6 lat...).

Sterowanie grupowe dmuchawą i procesem spalania to dwie różne rzeczy

SUSPENSER
18-09-2012, 20:56
Suspenser napisałeś "i tak skoro jeden z
forumowiczów ogrzewa 17
kW kotłem 320 m 2 "
zauważ że kolega ma bufor 500l a to już insza inszość :)
Bo jeszcze ktoś dobierze zbyt mały kociołek i może mieć problema.

Dom w technologii tradycyjnej z podłogówkami sam w sobie jest buforem ;-)

SUSPENSER
18-09-2012, 20:56
tu w mazowieckim nie mamy tak dobrze
eko po 850-1000
kostka 870
orzech II 680 i tym będę w tym roku palił
miał 580 ale jest tragiczny 30% popiół w tym połowa skały

Pytałeś tu:

http://www.skladywegla.pl/skladywegla.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.skladywegla.pl %2Fskladywegla.html)

???

Piotrek42
18-09-2012, 21:05
Pytałeś tu:

http://www.skladywegla.pl/skladywegla.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.skladywegla.pl %2Fskladywegla.html)

???

eee już Darase kupował eko z pod plandeki :D

Wlodek_PID
18-09-2012, 21:47
Sterowanie grupowe dmuchawą i procesem spalania to dwie różne rzeczy

Przepraszam, myślałem że chodzi o sterowanie dmuchawą. Z terminem
"grupowe sterowanie procesem spalania" nigdy się nie zetknąłem.

EDIT

Wpisałem to w Google i... Google nie wie! To rzeczywiście nowość.

Piotrek42
18-09-2012, 21:50
Przepraszam, myślałem że chodzi o sterowanie dmuchawą. Z terminem
"grupowe sterowanie procesem spalania" nigdy się nie zetknąłem.

Ty, taki mądry człowiek i nie wiesz??? ojoj... przecież wszystko wiesz i od lat to śmiga na twoich sterownikach...

Vld
18-09-2012, 21:57
Recalart stosuje stopniowanie mocy, Estyma chyba też ma sterowniki z trzema poziomami 30/50/100 i automatycznym przechodniem w górę i w dół
ale może, ja też nie wiem co ES ma na myśli pod pojęciem sterowanie grupowe ;)

minertu
18-09-2012, 22:01
Przepraszam, myślałem że chodzi o sterowanie dmuchawą. Z terminem
"grupowe sterowanie procesem spalania" nigdy się nie zetknąłem.

EDIT

Wpisałem to w Google i... Google nie wie! To rzeczywiście nowość.

To jest właśnie to o czym pisaliśmy jakiś czas temu,że bruli.pl zaskoczy nie jednego.Myślę,że to zrobi.

zawijan
19-09-2012, 07:00
A przy okazji zapytam, jak to jest, że producent tej kupy skleconej razem ze sobą blachy , musi obligatoryjnie poddać tę kupę blachy badaniom, po to aby ta kupa blachy dostąpiła zaszczytu obcowania z znanym sterownikiem adaptacyjnym.

Tak było kiedyś. Pisałem już, dlaczego tak musiało być. Widocznie przegapiłeś. Nie będę powtarzał, bo mi się nie chce.

Jarecki79
19-09-2012, 08:16
Witam!

Minertu, poprawiłem, myślę,że wiesz o co chodzi.

Co do przełomów itd.
Nowy soft Bruli cieszy, miał być po świętach wielkanocnych, ale i tak bardzo dobry czas, przełomem bym natomiast nie nazwał funkcji rusztu awaryjnego.
Doszło, ok, dobra funkcjonalność, już sprawdzona na innych urządzeniach i słusznie,że dopisana.

Przełom to będzie, oczywiście moim zdaniem, jak dojdą rzeczy o których minertu mówiłeś. Na to myślę,że sporo osób aktualnie czeka.
Jak wejdzie, to będziemy rozmawiać

Wojtek_mazury
19-09-2012, 08:21
Przełom to będzie, oczywiście moim zdaniem, jak dojdą rzeczy o których minertu mówiłeś. Na to myślę,że sporo osób aktualnie czeka.
Jak wejdzie, to będziemy rozmawiać


Czy zamiast czekać na wejście nowych rzeczy już teraz ktoś mógłby w kilku słowach rozszerzyć pojęcie sterowania grupowego?
Jak każda nowinka ta też mnie zaciekawiła. Nie interesuje mnie algorytm (który ma być szerzej opisany "później") a samo wyjaśnienie pojęcia sterowanie grupowe.

zawijan
19-09-2012, 13:22
Spalanie grupowe
https://esterownik.pl/sterowniki#spalanie-grupowe

Andrzej_M_
19-09-2012, 13:37
,,,, Jak każda nowinka ta też mnie zaciekawiła. Nie interesuje mnie algorytm (który ma być szerzej opisany "później") a samo wyjaśnienie pojęcia sterowanie grupowe.

Zawijan podał chyba niewłaściwy adres.
Wkleję poniżej cały tekst, który ukazał się dzisiaj, widać w nim niewątpliwie Styl Zawijana.


Spalanie grupowe w kotłach centralnego ogrzewania z palnikiem automatycznym zasilanym paliwem stałym

Spalanie paliw stałych w kotle z palnikiem automatycznym jest procesem bardzo trudnym, zarówno ze względu na niejednorodność paliwa pod względem fizycznym np. wielkość cząstek - uziarnienie, jak i zmienność parametrów fizykochemicznych istotnych dla procesów spalania.

Szczególnie trudnym paliwem jest paliwo węglowe, którego właściwości zależą nie tylko od źródła pochodzenia – kopalni, ale nawet od pokładu z którego jest wydobywane. Proces spalania paliwa węglowego w automatycznych kotłach jest procesem stochastycznym.

W znanych rozwiązaniach w kotłach automatycznych na paliwo stałe dawkowanie paliwa a przez to i spalanie traktowane jest jako proces ciągły. Oznacza to, że podajnik pracuje w regularnych i powtarzalnych cyklach pracy i postoju, a zmiana mocy odbywa się wyłącznie przez zmianę proporcji czasu pracy i czasu postoju podajnika co w żadnym wypadku nie wpływa na regularność powtórzeń.

Wadą podejścia do procesu dawkowania paliwa jako procesu ciągłego – a przez to i spalania – są potężne problemy z dobieraniem proporcji paliwa i powietrza ze względu na procesy stochastyczne procesu spalania oraz to, że podawane są kolejne porcje paliwa w tak niewielkiej odległości czasowej od siebie, że nie można ocenić czy poprzednia dawka uległa dopaleniu. Znaczące wydłużanie czasu między podawaniami zawsze musi się wiązać, dla uzyskania odpowiedniej mocy kotła, ze znaczącym wydłużeniem czasu podawania dawki co powoduje chwilową stratę niezupełnego spalania widoczną w postaci dymu.

W wyniku badań procesów spalania w kotle automatycznym na paliwo stałe nieoczekiwanie stwierdzono, że podejście do procesu dawkowania paliwa – a przez to i spalania – jako procesu impulsowego (dyskretnego) pozwala dokonać oceny, czy poprzednia dawka uległa dopaleniu.

Zmiana traktowania procesu dawkowania paliwa – a przez to i spalania – nie jako procesu ciągłego tylko impulsowego jest zmianą rewolucyjną.

Realizacja nowego sposobu sterowania polega na grupowym powtarzaniu cykli podawania i krótkiego postoju podajnika, po których następuje długa przerwa pozwalająca na dopalenie dostarczonego wcześniej paliwa a moment dopalenia określany zostaje na podstawie analizy trendów temperatury spalin.

https://esterownik.pl/gfx/faq/spalanie_grupowe.png (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Festerownik.pl%2Fg fx%2Ffaq%2Fspalanie_grupowe.png)

Fig.1 – klasyczny sposób podawania paliwa
Fig.2 – grupowe podawanie paliwa

Dla ułatwienia obsługi zostało zdefiniowanych 5 mocy (8 kW, 12 kW, 16 kW, 20 kW i 25kW) z jakimi może pracować kocioł. Każdą z mocy charakteryzuje odpowiednia ilość podawanego paliwa cyklu. Użytkownik musi jedynie dobrać obroty dmuchawy dla wybranych przez siebie mocy.

Algorytm regulatora przełącza kocioł pomiędzy dwoma zdefiniowanymi mocami (między minimalną i maksymalną mocą) w zależności od zapotrzebowania na ciepło. Wybór dwóch (pary) mocy należy do użytkownika. Jeśli kocioł ma pracować z jedną mocą należy ustawić moc min i max na tą samą moc.

Parametry podtrzymania pozostają standardowe.

Zaletą nowego podejścia jest optymalizacja procesu spalania paliw stałych dla różnych typów kotłów, różnych podajników i dmuchaw.


https://esterownik.pl/sterowniki#spalanie-grupowe (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Festerownik.pl%2Fs terowniki%23spalanie-%3Cfont%20style%3D%27background%3A%20%23FCA7B5%3B% 27%3Egrupowe%3C%2Ffont%3E)

darase
19-09-2012, 13:44
Czy teraz Bruli będzie lepszy od sterownika eCoal?
:)

zbigmaz01
19-09-2012, 14:23
Czy teraz Bruli będzie lepszy od sterownika eCoal?
:)

I znowu będzie dyskusja nad świętami ....... :)

sebsa
19-09-2012, 14:30
Czy teraz Bruli będzie lepszy od sterownika eCoal?
:)
Źle postawione pytanie:).
Czy Coala będzie miał wprowadzoną tę funkcjonalność w nowym sofcie wraz z dostępem do opcji sterownia dwustanowego?

Wlodek_PID
19-09-2012, 14:39
Spalanie grupowe
https://esterownik.pl/sterowniki#spalanie-grupowe

Czy chodzi o coś takiego?

137401

Testujemy to od kilku miesięcy...

EDIT

Szary wykres to moc kotła. Widać grupy impulsów.
Nazywam to sterowanie pulsacyjnym...

zbigmaz01
19-09-2012, 14:39
Źle postawione pytanie:).
Czy Coala będzie miał wprowadzoną tę funkcjonalność w nowym sofcie wraz z dostępem do opcji sterownia dwustanowego?Wcześniej pisali że dodadzą to co ma bruli więc może?

Vld
19-09-2012, 14:40
moje skromne zdanie
retorta w pracy ciągłej czyli np 8 kW jeden pierun, przy tak małych dawkach i rogrzaniu do temp roczoczej palnika i deflektora skoki CO i tlenu bedą minimalne i pomijalne. W pracy dwustanowej duży plus za szybkie uzupełnienie nawęglenia po podtrzymaniu. Po ustabilizowaniu się temp patrz wyżej.
Tłok
przy dawce 250 g miału, nie widzę sobie 4-5 kolejnych dawek na palniku, nawet po rogrzaniu taka ilość go może zabić. Dwie dawki na start po podtrzymani to wszystko co jest mu potrzebne. Przy tak dużych dawkach w tłoku na trendach temperatury spalin i tak doskonale widać, kiedy nadchodzi potrzeba podać kojeną.

kolorado
19-09-2012, 18:13
Ciekawe gdzie,szwagier kupował najtaniej po 780zł i to taki badziew,że od razu wypieprzył go,dobrego ekogrocha kupował po 820zł/t.
U mnie K-J był w czerwcu luzem po 650/T z transportem do mnie, ale to blisko. Gdzieś dalej pewnie trzeba by coś dopłacić.

Piotrek42
19-09-2012, 18:27
Czy chodzi o coś takiego?

137401

Testujemy to od kilku miesięcy...

EDIT

Szary wykres to moc kotła. Widać grupy impulsów.
Nazywam to sterowanie pulsacyjnym...

Ja myslałem że od kilku lat wam chodzi... teraz to kazdy może sobie napisać ze testuje.... jedni testują inni wprowadzają w życie.... strone wwww też testujecie...... kilka lat :)

Wojtek_mazury
19-09-2012, 19:11
Ja myslałem że od kilku lat wam chodzi... teraz to kazdy może sobie napisać ze testuje.... jedni testują inni wprowadzają w życie.... strone wwww też testujecie...... kilka lat :)
Uważam, że idea zdalnego sterowania kotłem została wystarczająco spopularyzowana poprzez umożliwienie łączenia się ze sterownikiem za pomocą przeglądarki ( która jest w każdym komputerze). Ale kolejnym stopniem rozwoju wydaje się być dedykowany program, który będzie miał tą zaletę, że nie będzie wykorzystywał pośrednika jakim jest przeglądarka. Wystarczy poczytać sobie ile jest problemów przy aktualizacji strony lub gdy pojawia się nowa wersja przeglądarki. No i wykresy. Zdaje się, że przy wykorzystaniu przeglądarki wykresy nie mogą być odświeżane na bieżąco. Muszą być odczytywane z karty i dopiero wyświetlane, prawda?

Vld
19-09-2012, 19:18
widzę, że nikt za bardzo nie chce dyskutować o nowum sterowaniu. Co z wami, boicie się, czy poszliście wstydzić się do konta? Jarecki, Włodek gdzie jesteście? Andrzej co o tym sądzisz? Wojtek i jak się podoba?

tojak na razie bede sobie sam ze sobą :P
Jak użytkownik ma ustawić dmuchawę? W którym momencie cyklu ma oceniać nawęglanie? Czy poprzez to "najsłabsze" ogniwo jakimnadal pozostanie człowiek nie bedzie wplywał na moc. Bo przecież, jak ustawi za mały nadmuch, dłuższa przerwa będzie musiała być jeszcze dłuższa, a tym samym ilość węgla na godzinę pracy spadnie. Analogicznie w drugą stronę.
Skoro sterownik ma czekać na spadek temp spalin, to nie lepiej było zdefiniować fabryczne progi mocy nadmuchu, a może z tego zrezygnowano dla uniwersalności.
Co z paliwali mocno koksującymi? Tam po krótkim czasie częsci lotne się wypalą, a zlepiony podziurawiony koks bedzie dawał duże nadmiary tlenu. To spowoduje szybki spadek temp spalin i nwa dawka? Kiedy jeszcze stara w lesie.

fajny, fajny!
mi się podoba;)

Piotrek42
19-09-2012, 19:29
Uważam, że idea zdalnego sterowania kotłem została wystarczająco spopularyzowana poprzez umożliwienie łączenia się ze sterownikiem za pomocą przeglądarki ( która jest w każdym komputerze). Ale kolejnym stopniem rozwoju wydaje się być dedykowany program, który będzie miał tą zaletę, że nie będzie wykorzystywał pośrednika jakim jest przeglądarka. Wystarczy poczytać sobie ile jest problemów przy aktualizacji strony lub gdy pojawia się nowa wersja przeglądarki. No i wykresy. Zdaje się, że przy wykorzystaniu przeglądarki wykresy nie mogą być odświeżane na bieżąco. Muszą być odczytywane z karty i dopiero wyświetlane, prawda?

Nie tak hop... wtedy musiałbyś mieć komunikację dwustronną, z przekierowaniami portów na ruterze, ilu uzytkowników da sobie z tym radę???

Wojtek_mazury
19-09-2012, 19:30
No dobrze. Skoro zostałem wywołany to napiszę, że uważam to sterowanie może nie za rewolucję (jak napisano) ale za istotny krok naprzód. Widzę w tym rozwinięcie sposobu sterowania spalaniem zastosowane w ecoalu. Zmiana jest tu kilka ruchów podajnika co z jednej strony podaje nowa dawkę (niewielką) węgla a z drugiej zrusza palenisko. To niewielkie podawanie dawek pozwala zachować trend zmian temperatury znany z ecoala. Stąd wiadomo kiedy podać nową grupę dawek.

Wojtek_mazury
19-09-2012, 19:34
Nie tak hop... wtedy musiałbyś mieć komunikację dwustronną, z przekierowaniami portów na ruterze, ilu uzytkowników da sobie z tym radę???

Nie do końca jest to prawda. Wystarczy sposób zastosowany w Bruli. A tam jest wpisany w sterownik adres serwera. Prawda? Nic prostrzego jak umożliwić sterownikowi nawiązanie połączenia z serwerem (POŁĄCZENIE WYCHODZĄCE- nie muszę znać własnego IP). Dalej sprawa prosta....

Wlodek_PID
19-09-2012, 19:34
Ja myslałem że od kilku lat wam chodzi... teraz to kazdy może sobie napisać ze testuje.... jedni testują inni wprowadzają w życie.... strone wwww też testujecie...... kilka lat :)

Wiesz, Piotrek - pośpiech jest dobry tylko przy łapaniu pcheł...

Profesjonaliście wystarczy ułamek sekundy, rzut oka na wykresy
i rozumie wszystko.

Amator będzie uważał, że rację czy pomysł może mieć Autorytet
i nikt poza tym.

A ja dla Ciebie Autorytetem nie jestem...

EDIT

137471137472

Masz tu wykresy sprzed miesiąca. :yes:
Zwróć uwagę na jakość regulacji temperatury. Grzanie tylko CWU.
Kocioł 25kW, bojler 120l a więc za mały.
Sterownik Cobra na ustawieniach fabrycznych,
takich, jak na zimę.

Vld
19-09-2012, 19:38
po kilku dawkach naspępuje częsciowe przewęglenie palnika przez co spada nadmiar tlenu i wyraźnie wzrasta temperatura spalin. W marę wypalania się paliwa, temperatura stabilizuje się, po czym też dość wyraźnie temperatura zaczyna spadać wraz z rosnącym nadmiarem. U siebie na tłoku obserwuje takie falki (garby) można policzyć i zabaczyć kiedy było podawane paliwo.

Wlodek_PID
19-09-2012, 19:39
widzę, że nikt za bardzo nie chce dyskutować o nowum sterowaniu. Co z wami, boicie się, czy poszliście wstydzić się do konta? Jarecki, Włodek gdzie jesteście? Andrzej co o tym sądzisz? Wojtek i jak się podoba?

tojak na razie bede sobie sam ze sobą :P
Jak użytkownik ma ustawić dmuchawę? W którym momencie cyklu ma oceniać nawęglanie? Czy poprzez to "najsłabsze" ogniwo jakimnadal pozostanie człowiek nie bedzie wplywał na moc. Bo przecież, jak ustawi za mały nadmuch, dłuższa przerwa będzie musiała być jeszcze dłuższa, a tym samym ilość węgla na godzinę pracy spadnie. Analogicznie w drugą stronę.
Skoro sterownik ma czekać na spadek temp spalin, to nie lepiej było zdefiniować fabryczne progi mocy nadmuchu, a może z tego zrezygnowano dla uniwersalności.
Co z paliwali mocno koksującymi? Tam po krótkim czasie częsci lotne się wypalą, a zlepiony podziurawiony koks bedzie dawał duże nadmiary tlenu. To spowoduje szybki spadek temp spalin i nwa dawka? Kiedy jeszcze stara w lesie.

fajny, fajny!
mi się podoba;)

VLD, nie jestem naukowcem, nie publikuję swoich pomysłów ani rozwiązań.
Napisałem tylko i udowodniłem, że ten sposób sterowania jest nam znany.

Co pisać więcej? Za jakiś pojawi się na rynku... :yes:

darase
19-09-2012, 20:12
Ciekame Kto od Kogo podkupił pomysł :)
Żeby nie było jak z Chińskim iphonem ;)
Okazało się że iphone to "kopia" chińskiego telefonu :D

zawijan
19-09-2012, 20:18
Czy chodzi o coś takiego?
Testujemy to od kilku miesięcy...

Nie wiem, co tam testujecie, ale jestem prawie pewny, że nie jest to tym.

darase
19-09-2012, 20:24
Tak, myślę że wszyscy znawcy doceniają jak ważnym parametrem jest tem. spalin. Kto ją wykorzystuje każdy wie. :)

zawijan
19-09-2012, 20:28
VLD, nie jestem naukowcem, nie publikuję swoich pomysłów ani rozwiązań.
Napisałem tylko i udowodniłem, że ten sposób sterowania jest nam znany.

Udowodniłeś? Chyba tylko sobie. Nie jesteś naukowcem. To widać.
Trzeba było publikować. Miałbyś teraz inną pozycję, a tak - ...a blada.

Piotrek42
19-09-2012, 20:30
Nie do końca jest to prawda. Wystarczy sposób zastosowany w Bruli. A tam jest wpisany w sterownik adres serwera. Prawda? Nic prostrzego jak umożliwić sterownikowi nawiązanie połączenia z serwerem (POŁĄCZENIE WYCHODZĄCE- nie muszę znać własnego IP). Dalej sprawa prosta....

W tym wypadku dalej masz posrednika-serwer!

pawelo_pl
19-09-2012, 20:34
Nie tak hop... wtedy musiałbyś mieć komunikację dwustronną, z przekierowaniami portów na ruterze, ilu uzytkowników da sobie z tym radę???
Każdy dzieciak + ta strona http://portforward.com/routers.htm to na prawdę nic skomplikowanego.

Piotrek42
19-09-2012, 20:37
Każdy dzieciak + ta strona http://portforward.com/routers.htm to na prawdę nic skomplikowanego.

juz to widze...... wystarczy zeby E_S ustawił serwer na komunikację dwustronną ! wiesz co by się działo? kto nie miał styczności z sieciami na bank sobie nie poradzi...

Wojtek_mazury
19-09-2012, 20:40
W tym wypadku dalej masz posrednika-serwer!

Serwer jest potrzebny jedynie do tego aby z niego odczytać AKTUALNIE PRZYDZIELONY sterownikowi adres IP. Sterownik nawiązując połączenie z serwerem zostawia na nim AKTUALNIE PRZYDZIELONY adres IP. Serwer ma stałe IP znane sterownikowi i użytkownikowi.

darase
19-09-2012, 20:43
Hmm... a jeśli mam sieć Play bez stałego adresu ip to też będzie działać? Nie znam się.

Piotrek42
19-09-2012, 20:45
Hmm... a jeśli mam sieć Play bez stałego adresu ip to też będzie działać? Nie znam się.

Będzie, ale tak opcja mi sie nie widzi bo wszelkie dane i tak masz zapisywane na serwerze...

Piotrek42
19-09-2012, 20:46
No własnie a co z uzytkownikami co mają net z tel?? bez zwrotnego adresu i brak możliwości przekierowan portów??

Wojtek_mazury
19-09-2012, 20:51
No własnie a co z uzytkownikami co mają net z tel?? bez zwrotnego adresu i brak możliwości przekierowan portów??
Robi się z tego wątek o połączeniach Internetowych, ich nawiązywaniu i treści. Administrator pewnie może mieć swoje zdanie na ten temat. Ja tylko na koniec napiszę, że jeśli serwer, z którym chcemy się połączyć ma stałe IP to nie jest istotne jakie mamy IP w telefonie. I tak nawiążemy połączenie i ODCZYTAMY stamtąd aktualny adres IP sterownika. A mając adres IP sterownika..... Koniec tematu.

Wlodek_PID
19-09-2012, 21:00
Udowodniłeś? Chyba tylko sobie. Nie jesteś naukowcem. To widać.
Trzeba było publikować. Miałbyś teraz inną pozycję, a tak - ...a blada.

Jacku, przyjacielu,

Niepotrzebnie się denerwujesz. Mam takich pomysłów na pęczki, choć
głównie z dziedziny elektroniki. Ostatnio zajmuję się także kotłami i spalaniem,
więc tu też coś wymyślam - piszę to a'propos "kupy złomu", za jaki uważasz
kocioł (chyba miałeś na myśli Twój kocioł... :yes:)

Oddaję Ci pole publikacji bez walki, ja jestem praktykiem. Nie zamierzam
niczego publikować, a moja pozycja jest doskonała - wpadłem na ten
pomysł samodzielnie, co łatwo udowodnić. Jeśli chcesz na tym robić
habilitację, chętnie Ci pomogę, jeśli patent, to Ci się nie uda... :yes:

Nie jestem naukowcem, a jeśli uważasz siebie za naukowca, to mogę
napisać - jestem szczęśliwy, że nim nie jestem... :yes:

Serdecznie pozdrawiam,

Piotrek42
19-09-2012, 21:00
Uważam, że idea zdalnego sterowania kotłem została wystarczająco spopularyzowana poprzez umożliwienie łączenia się ze sterownikiem za pomocą przeglądarki ( która jest w każdym komputerze). Ale kolejnym stopniem rozwoju wydaje się być dedykowany program, który będzie miał tą zaletę, że nie będzie wykorzystywał pośrednika jakim jest przeglądarka. Wystarczy poczytać sobie ile jest problemów przy aktualizacji strony lub gdy pojawia się nowa wersja przeglądarki. No i wykresy. Zdaje się, że przy wykorzystaniu przeglądarki wykresy nie mogą być odświeżane na bieżąco. Muszą być odczytywane z karty i dopiero wyświetlane, prawda?

Cóż Ty zaczełeś temat... pokazałem tylko trudności z nim zwiazane..

Piotrek42
19-09-2012, 21:02
Mam takich pomysłów na pęczki,

Tak.... pomysłów to ty masz... gorzej z ich wykonaniem... mniej siedzenia na forach a więcej roboty, to może będzie jakiś efekt... a narazie to pierdzenie w stołek jest...

zawijan
20-09-2012, 05:56
Mam takich pomysłów na pęczki...

To je sprzedawaj. U nas, na zielonym rynku, zielenina w pęczkach schodzi znakomicie.

_marianek_
20-09-2012, 07:08
Serwer jest potrzebny jedynie do tego aby z niego odczytać AKTUALNIE PRZYDZIELONY sterownikowi adres IP. Sterownik nawiązując połączenie z serwerem zostawia na nim AKTUALNIE PRZYDZIELONY adres IP. Serwer ma stałe IP znane sterownikowi i użytkownikowi.
Panowie mylicie trochę pojęcia. Stały czy dynamiczny adres IP to nie problem bo można sobie to załatwić jakimś DynDNS`em. Problemem jest brak PUBLICZNEGO IP. Jeżeli ktoś nie ma publicznego adresu (większość sieci kablowych i komórkowych) to nie ma w ogóle możliwości przekierowania portów.

darase
20-09-2012, 09:14
Marianek dlatego jest właśnie strona www.esterownik.pl dla tych co nie wiedzą :)

darase
20-09-2012, 12:45
Chcecie nowości? Oto one:

"W eCoal.pl będzie również
spalanie grupowe oraz tryb
ręczny (standardowy dwu-
stanowy). Cały czas pracujemy
nad implementacją wszystkich
nowości, które pojawiły się w
bruli.pl."

Zapewne z trudu dodania nowości z Bruli do st. eCoal nie wszyscy skorzystają ale cieszy to, że dla garstki zapaleńców takie nowości będą :)

St. eCoal the best :)

Andrzej_M_
20-09-2012, 13:10
widzę, że nikt za bardzo nie chce dyskutować o nowum sterowaniu. ,,,, Andrzej co o tym sądzisz? ,,,,

Vld co ja mogę rzec?, na temat nowego, czy nowatorskiego lub jak napisane jest w ulotce (zapewne ręką Zawijana) rewolucyjnego sposobu podejścia do optymalizacji procesu spalania w sterowniki Bruli.


Mnie się ta prezentacja nowego tzw. spalania grupowego, zastosowanego w sterowniku Bruli bardzo podoba.


Vld przypomnij sobie jak niedawno temu proponowałeś na innym forum, niedoświadczonym użytkownikom kotłów z automatycznym podawaniem opału wypracowanie sobie od dwóch do trzech optymalnych nastaw na sterowniku i w zależności od zapotrzebowania na energię, użycie takiej lub innej nastawy.

Właśnie podobny pomysł jest zastosowany w nowym algorytmie sterownika Bruli. Tylko tutaj przełączanie przebiega w sposób automatyczny a na dodatek mamy jeszcze dołożony do tego inteligentny mechanizm kontroli nad procesem spalania.


Także podoba mi się ta idea nowego sterowania, dlatego, że jest jest bliska temu co ja w amatorski sposób realizowałem w swojej kotłowni a zaprezentowałem kiedyś na forum w formie wykresu.

Z tym, że te moje sterowanie jest bardzo siermiężne, co prawda przełączanie pomiędzy dwoma nastawami mocy przebiega automatycznie, ale zależne jest od temperatury CO. Jak zmienią się radykalnie warunki odbioru energii, to muszę zmienić nastawy mocy ręcznie.
A przede wszystkim moje sterowanie nie posiada dyskretnego nadzoru nad tym co się dzieje w palniku kotła.



Uczciwie muszę przyznać, że w takiej postaci ten sterownik bardzo mi się podoba. W chwili słabości i przy nadmiarze wolnej gotówki jestem skłonny zakupić ten zaawansowany sterownik, zapewne stworzony także przy aktywnym udziale pracowników ICHPW w Zabrzu.

Poczekam jeszcze na nową wersje hardware sterownika. Interfejs CAN to dopiero będzie rewolucja.
Zapewne do sterownika będą opublikowane kody sterujące po szynie CAN, to z pewnością znajdą się tacy co podepną do sterownika jakieś dodatkowe peryferia.


To tyle co miałem do powiedzenia na temat nowego rewolucyjnego podejścia do procesu spalnia w sterowniku Bruli.

zawijan
20-09-2012, 13:28
...przełączanie przebiega w sposób automatyczny a na dodatek mamy jeszcze dołożony do tego inteligentny mechanizm kontroli nad procesem spalania.

Właśnie tak. Cytuję:
"Realizacja nowego sposobu sterowania polega na grupowym powtarzaniu cykli podawania i krótkiego postoju podajnika, po których następuje długa przerwa pozwalająca na dopalenie dostarczonego wcześniej paliwa a moment dopalenia określany zostaje na podstawie analizy trendów temperatury spalin."
To jest ten sam mechanizm - nazwijmy go - eCoal-owski.

darase
20-09-2012, 13:33
Panie Zawijanie chyba nie dokońca mechanizm "eCoalowski" ? bo jaki sens miałoby dodawanie spalania grupowego do eCoala :)

Vld
20-09-2012, 14:08
Poczekam jeszcze na nową wersje hardware sterownika. Interfejs CAN to dopiero będzie rewolucja.
Zapewne do sterownika będą opublikowane kody sterujące po szynie CAN, to z pewnością znajdą się tacy co podepną do sterownika jakieś dodatkowe peryferia.
.

ja wtedy też uznam ten sterownik za pełny
w ekomaxie jest BUS i widzę, jakie możliwości rozbudowy do daje na przyszłość
panel pokojowy przydatny, ale bez niego można żyć, ale sterowanie co najmniej jednym siłownikiem zaworu musi być.
Ja z ekomaxa raczej nie zrezygnuje, szczególnie, że i oni pracują na wykresami i modułem internetowym.

Zastawiam się, jak do nowego sterowania odniesie się kol Suspenser: ma bruli i ma ciepłomierz, dość łatwo mógłby ocenić różnice w efektywności w obu trybach sterowania. Ale czy zechce? A może zrzutka dla kolegi po dychu na wugiel testowy?

Panie Zawijanie, rozumiem, że moje pytania i wątpliwości Pana nie interesują ...

Wojtek_mazury
20-09-2012, 14:27
w ekomaxie jest BUS i widzę, jakie możliwości rozbudowy do daje na przyszłość
panel pokojowy przydatny, ale bez niego można żyć, ale sterowanie co najmniej jednym siłownikiem zaworu musi być.
Ja z ekomaxa raczej nie zrezygnuje, szczególnie, że i oni pracują na wykresami i modułem internetowym.



Może mógłbym prosić link do informacji o wykresach i magistrali?

Vld
20-09-2012, 14:45
Piotrek o tym pierwszy wspominał, a ja potwierdziłem tę informację mejlowo w samym plumie.
o magistrali piszą na swojej stronie internetowej i na module wykonawczym są oznaczone złącza RS-485
ja niestety na tym się nie znam- znaczy się zielony jestem :)

no i też przydało by se uściślić, że mowa była o mudule internetowym, wykresy to chyba moja nadinterpretacja. Na zasadzie, po co moduł bez wykresów :)

Wojtek_mazury
20-09-2012, 15:40
Piotrek o tym pierwszy wspominał, a ja potwierdziłem tę informację mejlowo w samym plumie.
o magistrali piszą na swojej stronie internetowej i na module wykonawczym są oznaczone złącza RS-485
ja niestety na tym się nie znam- znaczy się zielony jestem :)

no i też przydało by se uściślić, że mowa była o mudule internetowym, wykresy to chyba moja nadinterpretacja. Na zasadzie, po co moduł bez wykresów :)

Na stronie Pluma nie znalazłem informacji o wykresach. Zas to co oni nazwali BUS to po prostu nieśmiertelny RS232/485. czyli mozliwośc wgrania nowego oprogramowania z PC lub wzorem Cobry i Pumy przygotowanie do dołączenia dodatkowego modułu. Pytanie kiedy się ten moduł pojawi. Biorąc pod uwagę, ze Plum uzyskał bodajże dwa lata temu duże dofinansowanie są "w niedoczasie".

Vld
20-09-2012, 16:18
Na stronie Pluma nie znalazłem informacji o wykresach. Zas to co oni nazwali BUS to po prostu nieśmiertelny RS232/485. czyli mozliwośc wgrania nowego oprogramowania z PC lub wzorem Cobry i Pumy przygotowanie do dołączenia dodatkowego modułu. Pytanie kiedy się ten moduł pojawi. Biorąc pod uwagę, ze Plum uzyskał bodajże dwa lata temu duże dofinansowanie są "w niedoczasie".
informacje na razie są nie oficjalne, miesiąc temu miało być za kilka miesięcy, dotyczy serii 800 i tyle
co do BUSa nie znam się, wiem, że mam do tego podpięty ekoster200 i cała komunikacja z zasilaniem odbywa się za pomocą tego złącza. Przedni panel z modułem wykonawczym też jest tak samo podpięty. Kiedyś myślałem, jak by z niego wyciągnąć dane o poszczególnych temperaturach, im więcej o tym czytałem tym bardziej mi włosy stawały dęba. Skończyło się na dallasach i 1-wire :)

Wojtek_mazury
20-09-2012, 16:29
Kiedyś myślałem, jak by z niego wyciągnąć dane o poszczególnych temperaturach, im więcej o tym czytałem tym bardziej mi włosy stawały dęba. Skończyło się na dallasach i 1-wire :)

Dzięki temu mierzysz temperaturę z większą dokładnością niż oryginał...:)

Vld
20-09-2012, 16:38
Dzięki temu mierzysz temperaturę z większą dokładnością niż oryginał...:)
10 razy zamieniłbym tę dokładność na minimalne zużycie prądu
sterownik 15-20W, bydle zwane PC min 150W
kupowanie specjalnie po to starego laptopa chyba już przerośnie treść. Poczekam zobaczę, co śliwka wymyśli i ile to będzie kosztowało.

Wojtek_mazury
20-09-2012, 16:45
Nie ma wielkiego manewru. PC ma każdy, z dużym ekranem. Dobrze ogląda się wykresy Telefon? Może ktoś napisze jak analizuje się wykresy na wyświetlaczu telefonu? Wydaje mi się, ze telefon raczej jest używany do uspokojenia się, że z kotłem wszystko OK (brak sms-ów, możliwość podejrzenia temperatur). Bo chyba nie ma możliwości aktualizacji oprogramowania przy pomocy telefonu?

Vld
20-09-2012, 18:14
telefon jak to telefon, ale już na tablecie, można wiele :)
ale tu znów problem, bo nie ma Lampomittari na androida :(
nie potrzebuje w zasadzie dostępu zdalnego (podglądu i sterowania), zależy mi tylko na monitorowaniu trendów

Andrzej_M_
20-09-2012, 19:18
,,,, zależy mi tylko na monitorowaniu trendów

Vld te Twoje zamiary w szczegółowe Podglądanie trendów wyglądają bardzo Podejrzanie.
Z pewnością będziesz teraz bacznie obserwowany, czy czasem czegoś Podejrzanego nie Podejrzałeś w tych swoich Podejrzanych podglądach trendów.


Powiem Ci w sekrecie, że mnie także bardzo często trapią myśli, co też takiego szczególnego i ważnego jest zawarte w tych tajemniczych trendach.

Jak znajdę „To Coś”, to wywieszę sobie taki olbrzymi baner z napisem „amatorzy także posiadają wiedzę” i umówię się z Zawijanami na kawę aby oznajmić im tę nowinę.

Na razie mam mały problem z podglądaniem i archiwizacją szczegółów oraz duży problem z zasobem wiedzy jaki potrafię rzucić ku temu wyzwaniu .

SUSPENSER
20-09-2012, 20:53
Zastawiam się, jak do nowego sterowania odniesie się kol Suspenser: ma bruli i ma ciepłomierz, dość łatwo mógłby ocenić różnice w efektywności w obu trybach sterowania. Ale czy zechce? A może zrzutka dla kolegi po dychu na wugiel testowy?

Spoko, spoko przyjdzie zima to nie zdzierżę i na pewno porównam efektywność pracy w obu trybach :)

Węgiel testowy mam jeszcze z zeszłego roku - prawie pół tony zostało.

W tym jeszcze nie kupiłem - taki niezdecydowany jestem ;)

darase
20-09-2012, 21:21
Tak to wygląda na 4'' telefonie z systemem android. :)
pulpit
wykresy
tem zew.
tem. CO

darase
20-09-2012, 21:23
Każdy wykres można powiększyć przeciągając palcem w prawo i do góry.
W rzeczywistości wygląda to dużo lepiej.

darase
20-09-2012, 21:43
Zapewne w niedalekiej przyszłości będzie można st. eCoal i Bruli aktualizować przez internet a wtedy nie będzie miało znaczenia czy wykonamy to przez telefon czy laptopa. Być może będzie funkcja automatycznej aktualizacji jak np. w programach PC i nie tylko. :)

Piotrek42
20-09-2012, 21:48
Zapewne w niedalekiej przyszłości będzie można st. eCoal i Bruli aktualizować przez internet a wtedy nie będzie miało znaczenia czy wykonamy to przez telefon czy laptopa. Być może będzie funkcja automatycznej aktualizacji jak np. w programach PC i nie tylko. :)

Bedzie można, wiem to na 100%

zawijan
21-09-2012, 06:30
Panie Zawijanie chyba nie dokońca mechanizm "eCoalowski" ? bo jaki sens miałoby dodawanie spalania grupowego do eCoala :)

Miałem na myśli analizę procesu spalania za pomocą analizy temperatury spalin. To wykorzystujemy i w spalaniu ciągłym i w spalaniu grupowym.

zawijan
21-09-2012, 06:32
Panie Zawijanie, rozumiem, że moje pytania i wątpliwości Pana nie interesują ...

Interesują mnie. Jak najbardziej.
Zrozum jednak, że nie o wszystkim chcę dyskutować. Tym bardziej na forum.
Wiem, że to zrozumiesz...

Wlodek_PID
21-09-2012, 07:23
Interesują mnie. Jak najbardziej.
Zrozum jednak, że nie o wszystkim chcę dyskutować. Tym bardziej na forum.
Wiem, że to zrozumiesz...

I słusznie - konkurencja obserwuje...

zawijan
21-09-2012, 07:33
I słusznie...

Witaj.
Stęskniłem się za Tobą.

Wlodek_PID
21-09-2012, 08:16
Witaj.
Stęskniłem się za Tobą.

Zapraszam na herbatkę. Chyba, że ja wpadnę?

Vld
21-09-2012, 08:31
i znów się miziają
panowie na showup-ie z tym na priv chodzą :D

TomekSXS
24-09-2012, 08:46
Dzięki wielkie Jarecki za proponowane ustwienia pieca chyba się sprawdziło :) mam małe pytanko odnośnie sterowników do pieca. Mam zamiar kupić lepszy sterownik i co mam wybrać ????

darase
24-09-2012, 10:13
Tomek może Bruli by Ci odpowiadał.

pawelo_pl
24-09-2012, 10:16
Dzięki wielkie Jarecki za proponowane ustwienia pieca chyba się sprawdziło :) mam małe pytanko odnośnie sterowników do pieca. Mam zamiar kupić lepszy sterownik i co mam wybrać ????
Pochwal się ile chcesz wydac - można nawet za 1000 zł coś kupić, @Jarecki79 tu http://forum.muratordom.pl/showthread.php?205266-Sterowniki-kotła-przegląd-rynkowy-wg-Jarecki79 opisuje sterowniki - może Cię coś natknie .

darase
24-09-2012, 10:44
Taka ciekawostka który sterownik oferuje podgląd temperatury spalin?
Może dla niektórych nie ma znaczenia ile ciepła idzie w komin, może odpowiedzcie sobie sami :)

Jarecki79
24-09-2012, 11:03
Dzięki wielkie Jarecki za proponowane ustwienia pieca chyba się sprawdziło :) mam małe pytanko odnośnie sterowników do pieca. Mam zamiar kupić lepszy sterownik i co mam wybrać ????

Jak chcesz sterować przez internet, to może być Bruli.
Od kilku dni automatyczny, co prawda wlaściciel mówi, że to jeszcze faza testowa i nie było prób trybu zimowego, ale soft się łatwo aktualizuje.
Za ok.14dni ma być podobno dodatkowy moduł sterujący zaworem mieszającym.
Właściciel dobrze mówi też o konkurencji a to trzeba pochwalić.

Innym rozwiązaniem jest też Iryd PID, obsługa 4pomp, zaworu mieszającego, sterowanie pogodowe.

Innym rozwiązaniem jest Cobra, jak instalacja rozbudowana, to dobrać alligatora do sterowania zaworem mieszającym, wówczas jest obsługa 4pomp

Zobacz na moją stronę, znajdziesz tam Iryda i możesz sobie ściągnąć instrukcje i znajdziesz Cobrę oraz moduł alligator, gdzie idzie ściągnąć instrukcje

TomekSXS
24-09-2012, 12:16
Niekoniecznie sterowanie przez internet natomiast chciałbym aby całkowity koszt wszystkich zabawek zamknął się do 800PLN w maksie 1000 ale to już ostateczność :).

TomekSXS
24-09-2012, 12:17
Jarecki podaj adres strony bo znalazłem stronkę ale nie wiem czy dobrą :)

Wlodek_PID
24-09-2012, 12:23
Taka ciekawostka który sterownik oferuje podgląd temperatury spalin?
Może dla niektórych nie ma znaczenia ile ciepła idzie w komin, może odpowiedzcie sobie sami :)

A który sterownik ma możliwość wgrania logo z piękną dziewczyną?
Może dla niektórych to nie ma znaczenia, ale ja mam Sophie Marceau. :yes: :yes:

Jarecki79
24-09-2012, 12:50
Niekoniecznie sterowanie przez internet natomiast chciałbym aby całkowity koszt wszystkich zabawek zamknął się do 800PLN w maksie 1000 ale to już ostateczność :).

W moim podpisie jest wątek o przeglądzie sterowników

Na priva jednak podam dokładne linki do proponowanych rozwiązań sterowników

Vld
24-09-2012, 12:50
Tak!
to jest to, czego najbardziej brakowało palaczowi do szczęścia

Piotrek42
24-09-2012, 13:57
Tak!
to jest to, czego najbardziej brakowało palaczowi do szczęścia
własnie cud, miód ,malina... brak słów...

pawelo_pl
24-09-2012, 19:33
własnie cud, miód ,malina... brak słów...

Idę na swój przykleję zdjęcie - będzie podobnie :D:D

Andrzej_M_
24-09-2012, 20:06
Kolega Włodek przedwczoraj ostrzegał mnie przed niekontrolowanymi zaburzeniami pracy kotła i sterownika.



,,,,Nagrzane elementy i reszta paliwa na palniku na pewno zagotują wodę.
Zagotowanie wody jest b. niebezpieczne, grozi wybuchem, ,,,,


Przez cały weekend myśli kołatały mi się po głowie, co może być przyczyną takiego stanu rzeczy.


Aż tu dzisiaj znienacka, kolega Włodek sam nam wyjawił w szczegółach, jakie problemy mają sterowniki przez niego programowane.


A który sterownik ma możliwość wgrania logo z piękną dziewczyną?
Może dla niektórych to nie ma znaczenia, ale ja mam Sophie Marceau. :yes: :yes:


Otóż ten 32 bitowy procesor ARM obsługujący sterownik, często zapętla się, ponieważ zapatruje się na kolorowy wyświetlacz z pięknymi dziewczynami.

Nie wiem jak te zaburzenia nazywane są w świecie automatów, maszyn sterujących czy robotów pracujących, ale w śród ludzi noszą nazwę parafiliami.



Pozdrawiam uszczypliwie

Piotrek42
24-09-2012, 20:11
Ooo przybył mi gość który ma takie samo ( lub podobne zdanie ) na temat sterowników pewnej marki i kostruktorów tego sterownika :D

Wlodek_PID
24-09-2012, 20:41
Otóż ten 32 bitowy procesor ARM obsługujący sterownik, często zapętla się, ponieważ zapatruje się na kolorowy wyświetlacz z pięknymi dziewczynami.
Pozdrawiam uszczypliwie

Bardzo dziękuję za podpowiedź, bardzo mi pomogłeś!
Ogólnie, jeden lubi patrzeć na komin, inny na dziewczyny...
Mamy demokrację!

Pozdrawiam serdecznie,

darase
24-09-2012, 20:48
Hmm... w pewnym wieku zostaje tylko popatrzenie ;) :D
Dobre i to :)

Włodku to jest hit. :)

Wlodek_PID
24-09-2012, 21:07
Hmm... w pewnym wieku zostaje tylko popatrzenie ;) :D
Dobre i to :)

Włodku to jest hit. :)

Właśnie jestem w TYM wieku... :yes: Ale jakoś komin mnie nie pociąga...

Andrzej_M_
24-09-2012, 21:11
Bardzo dziękuję za podpowiedź, bardzo mi pomogłeś! ,,,,


Włodek, mam do Ciebie osobiste pytanie, czy znane Ci są pojęcia Atari i cartridge.

Wlodek_PID
24-09-2012, 21:17
Włodek, mam do Ciebie osobiste pytanie, czy znane Ci są pojęcia Atari i cartridge.

Atari - komputer 8 bit, cartridge - było coś takiego,
moduł pamięci czy jak?

darase
24-09-2012, 21:24
Włodek npisał :
"Ale jakoś komin
mnie nie pociąga. . "

To nie siedź w kotłowni :D

Andrzej_M_
24-09-2012, 21:27
Atari - komputer 8 bit, cartridge - było coś takiego,
moduł pamięci czy jak?

Dziękuje Ci za odpowiedź, bo już nabierałem podejrzeń, że przekomarzam się z znajomym także z Bytomia, który onegdaj takie cartridge do Atari programował, produkował i sprzedawał na giełdzie w Katowicach w Hali Huty Baildon. Stare czasy.


Tymi moimi uszczypliwościami to się zbytnio nie przejmuj, nie robię tego złośliwie.

Tym razem pozdrawiam serdecznie.

Wlodek_PID
24-09-2012, 21:27
Włodek npisał :
"Ale jakoś komin
mnie nie pociąga. . "

To nie siedź w kotłowni :D

Muszę siedzieć, bo konkurencja też siedzi... (w kotłowni) :yes:

adkwapniewski
26-09-2012, 14:30
Włodek, mam do Ciebie osobiste pytanie, czy znane Ci są pojęcia Atari i cartridge.
800XL + montezuma :) lub C64 i rick dangerous lub choinka z bajtka wklepana w basicu :D to były czasy ale to "se już nie wrati" teraz wszędobylskie arm`y , c++ , java i przekomarzanie się czy : "laska na wyświetlaczu lepsza od komina" :D

Sezon "ogórkowy" powoli się kończy więc może panowie więcej nowości przed świętami , bo śnieg w górach już zagościł :)

Sry za offtop

zbigmaz01
26-09-2012, 15:04
Włodek, mam do Ciebie osobiste pytanie, czy znane Ci są pojęcia Atari i cartridge.
http://emotikona.pl/emotikony/pic/2spam.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)http://emotikona.pl/emotikony/pic/2spam.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)http://emotikona.pl/emotikony/pic/2spam.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)
Jak miałem Atari to miałem jedną ręką dłuższą :) Szczególnie jak wgrywało się gry :)
Od włącznika ;)
Do dzisiaj pamiętam to piiiiiiiii pii piiiiiiii pi pi :) Kto wie może jak bym się postarał to jeszcze jakaś kaseta by się znalazła http://emotikona.pl/emotikony/pic/0slonce.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)

tesel
26-09-2012, 17:47
A ja miałem C-64 ,ale jak dokupiłem stację dysków to dopiero był szał.:wiggle:

pawelo_pl
26-09-2012, 18:02
No tak teraz mój sterownik ma większą moc obliczeniową niż ZX Spectrum. Kiedyś na giełdzie komputerowej gość sprzedawał pudełka na dyskietki z zamknięciem na kluczyk - bo wtedy wirusy się nie rozprzestrzeniały :D

Jarecki79
26-09-2012, 18:04
A ja miałem C-64 ,ale jak dokupiłem stację dysków to dopiero był szał.:wiggle:

Ja miałem Atari 800XL ze stacją dysków, był szał..... :)

Kurcze E-S i E-M chyba muszą pomyśleć o jakiejś gierce na swoje sterowniki... tego jeszcze nie było ;)

Tob
26-09-2012, 20:38
To ja też się odważę, póki „nima” zimy, o Atari 800XL, jest sprawne od 85r. Steruje, w razie „draki” ze sterownikiem PLC, moim kotłem i też jeździłem na wspomnianą przez kol. Andrzeja_M_ giełdę a także na osiedle Tysiąclecia w Katowicach, oczywiście po „piraty”, kasety mam do dzsiaj i jedyny raz żeby wpisać „nieśmiertelność” przepisałem kod LAST V8 na papier, z powodzeniem. Teraz to raczej nie do pomyślenia przy tych „milijonach” linijek kodu każdej gry czy ichniego programu, amatorskie to były czasy.
Pozdrawiam

darase
27-09-2012, 11:54
Dla wszystkich posiadaczy starego telewizora :)

http://allegro.pl/tuner-dvb-t-go-android-box-dekoder-hd-usb-mpeg-4-i2452980142.html

Dzięki temu urządzeniu mamy dostęp do swojego kotła ze sterownikiem eCoal lub Bruli na ekranie telewizora a ponadto odbieramy cyfrową telewizję naziemną.
Trzeba dodać że musimy mieć internet :)

Ten post nie jest dla Timona. ;)

Piotrek42
27-09-2012, 12:01
Dla wszystkich posiadaczy starego telewizora :)

http://allegro.pl/tuner-dvb-t-go-android-box-dekoder-hd-usb-mpeg-4-i2452980142.html

Dzięki temu urządzeniu mamy dostęp do swojego kotła ze sterownikiem eCoal lub Bruli na ekranie telewizora a ponadto odbieramy cyfrową telewizję naziemną.
Trzeba dodać że musimy mieć internet :)

Ten post nie jest dla Timona. ;)

NO, i teraz niech ktoś powie ze ecoal/bruli ma mały wyświetlacz

:lol2:

Wlodek_PID
27-09-2012, 12:04
NO, i teraz niech ktoś powie ze ecoal/bruli ma mały wyświetlacz

:lol2:

Ecoal i Bruli ma mały wyświetlacz. Telewizor czy kino domowe to nie jest sterownik.

darase
27-09-2012, 12:09
Włodzimierzu widzę że masz internet w kotłowni :)
Chyba że zrobiłeś sobie przerwę w patrzeniu na Sophie Marceau? ;) :D

Piotrek42
27-09-2012, 12:10
Ecoal i Bruli ma mały wyświetlacz. Telewizor czy kino domowe to nie jest sterownik.:lol2::D:yes:

Piotrek42
27-09-2012, 12:13
Masz tu kolego cytat z oficjanego forum Elektro-Systemu , są to zapowiedzi firmy , a nie, takie twoje bajanie co to nie będzie zrobione w sterownikach elektromizu...


Ale wracając do nowości i tego co się pojawi w przyszłości:
1. Wprowadzenie nowej platformy sprzętowej, na której będzie oparty sterownik eCoal.pl i bruli.pl. Rozwój oprogramowania, dodawana nowa funkcjonalność jak również Wasze oczekiwania powodują, że aktualne zasoby sprzętowe powoli się wyczerpują.

Jak będzie wyglądał odświeżony sterownik, jeśli chodzi o możliwości sprzętowe:
- 6 wyjść mocy 230VAC
- 8 wejść pomiaru temperatury KTY-81-201 + temp. spalin PT100
- 3 wejścia binarne (bezpotencjałowe)
- Ethernet 10/100Mbit
- Karta microSD
- Interfejs CAN

Do sterownika zostanie zaprojektowany nowy panel operatorski. Prawdopodobnie będzie do graficzny wyświetlacz 4.5" z panelem dotykowym (trwają jeszcze dyskusje na temat tego rozwiązania).
Komunikacja panela ze sterownikiem będzie się odbywać po interfejcie CAN, dlatego będzie możliwość podłączenia kilku paneli do jednego sterownika.
Do interfejsu CAN będzie możliwość podłączenia zewnętrznego modułu obsługującego zawór 3D/4D - o tym później.

Rezygnujemy z aktualizacji przez port RS232. W nowej wersji aktualizacje będą mogły odbywać się automatycznie po podłaczeniu sterownika do Internetu - wybór softu przez lokalną stronę www.

Oczywiście nie zaprzestaniemy rozwijać i dodawać nowych funkcjonalności do istniejących sterowników.

2. Dodatkowy moduł obsługujący zawór 3D/4D:
- 3 wyjścia mocy 230V AC (obsługa zaworu 3D/4D + pompa)
- 4 wejścia pomiaru temperatury KTY-81-210
- interfejs CAN

Komunikacja ze sterownikiem eCoal.pl/bruli.pl przez interfejs CAN. Automatyczna aktualizacja oprogramowania modułu.

3. Uniwersalny sterownik - produkt nie związany bezpośrednio ze sterownikami eCoal.pl/bruli.pl.
Urządzenie będzie można wykorzystać do sterowania dowolnym układem automatyki domowej (sterowanie bramą wjazdową, oświetleniem, żaluzjami, podlewaniem ogrodu itd) - praktycznie możliwości są nieograniczone.
Najważniejsze, że algorytm pracy będzie mógł modyfikować sam użytkownik.
Oczywiście pełna integracja z platformą eSterownik.pl umożliwi szybką i prostą konfigurację urządzenia.

Są to oczywiście pobieżne informacje, które mogą ulec zmianie. Część założeń może się jeszcze zmienić.

Wojtek_mazury
27-09-2012, 13:43
Masz tu kolego cytat z oficjanego forum Elektro-Systemu , są to zapowiedzi firmy , a nie, takie twoje bajanie co to nie będzie zrobione w sterownikach elektromizu...

Czy oprócz specyfikacji wspomniano coś o przewidywanej cenie za sterownik?

Piotrek42
27-09-2012, 15:16
Czy oprócz specyfikacji wspomniano coś o przewidywanej cenie za sterownik?

Tak jest - na podobnym poziomie...

zbigmaz01
27-09-2012, 15:37
Tak jest - na podobnym poziomie...Pewnie razem z kotłem tak jak było :)

aregh24
27-09-2012, 17:34
Ja miałem Atari 800XL ze stacją dysków, był szał..... :)

Kurcze E-S i E-M chyba muszą pomyśleć o jakiejś gierce na swoje sterowniki... tego jeszcze nie było ;)

To ja poprosze o River Raid i Super Cobra :P

jack65
29-09-2012, 17:48
Panowie pochwalcie się swoimi ustawieniami na eCoal piec ok 25Kw tryb lato!!!!!

zbigmaz01
29-09-2012, 17:56
Panowie pochwalcie się swoimi ustawieniami na eCoal piec ok 25Kw tryb lato!!!!!Przejdź na stronę esterownik i tam masz wiele kotłów które możesz podglądać. A teraz czy 25 czy 17 to ustawienia prawie się nie różnią. Mogą tylko ze względu ma opał.

szoko
29-09-2012, 21:37
Czy możecie wytłumaczyć mi teorię mówiącą, że przewymiarowany kocioł na ekogroszek powoduje spadek sprawności? Zupełnie tego nie rozumiem.A to dlatego,że przecież możemy tu zaaplikować dowolną(małą) dawkę paliwa, dowolną(malusią) moc dmuchawy, a jedyna różnica w takim przypadku, to rozmiar powierzchni odbioru ciepła.Im większa tym lepiej, bo mniejsze straty.Tak to widzę.Czego nie rozumiem?

Arturo72
29-09-2012, 21:48
Czego nie rozumiem?
Kaloryczności węgla ? Zapotrzebowania domu na moc cieplną ?

darase
29-09-2012, 21:50
Szoko a chcesz więcej spalać czy mniej? takie może głupie pytanie :)

Przewymiarowany piec to również niska tem. spalin a to z kolei niedobrze dla komina.
Wcześniej koledzy napisali: najlepiej jechać ze stałą prędkością, wtedy mało się spala. Malutkie obroty dmuchawy nie przedmuchają paleniska, zbyt duże też niedobrze. :) Tak w skrócie, zapewne Ktoś coś doda. :)

zawijan
29-09-2012, 21:57
Czy możecie wytłumaczyć mi teorię mówiącą, że przewymiarowany kocioł na ekogroszek powoduje spadek sprawności? Zupełnie tego nie rozumiem.A to dlatego,że przecież możemy tu zaaplikować dowolną(małą) dawkę paliwa, dowolną(malusią) moc dmuchawy, a jedyna różnica w takim przypadku, to rozmiar powierzchni odbioru ciepła.Im większa tym lepiej, bo mniejsze straty.Tak to widzę.Czego nie rozumiem?

Przeczytaj sobie http://zawijan.wordpress.com/poradnik-uzytkownika/5-budowa-kotla/pionowe-czy-poziome/
Przeczytaj także resztę tego poradnika. Nie zaszkodzi.

szoko
29-09-2012, 22:04
Szoko a chcesz więcej spalać czy mniej? takie może głupie pytanie

Jak każdy, ale w dalszym ciągu nie widzę związku niestety.



Malutkie obroty dmuchawy nie przedmuchają paleniska
Się mniej dorzuci to się przedmucha.Taka jest moja koncepcja.


Wcześniej koledzy napisali: najlepiej jechać ze stałą prędkością, wtedy mało się spala
Stałą nie znaczy dużą. Mogę jechać wolniej podająć rzadziej,dmuchając mniej.Nie tak jest właśnie w mniejszych kotłach?


Przewymiarowany piec to również niska tem. spalin a to z kolei niedobrze dla komina.

Komin z wkładem ceramicznym-czy mniejsza temp. spalin jest w stanie zaszkodzić temu nieśmiertelnemu z założenia i genialnemu w swej prostocie wynalazkowi?

Andrzej_M_
29-09-2012, 22:46
,,,, Mogę jechać wolniej podająć rzadziej,dmuchając mniej.Nie tak jest właśnie w mniejszych kotłach? ,,,,


Szoko, możesz nam zdradzić w jakim kierunku technicznym jesteś obeznany.
Może na tej podstawie, udało by się Tobie wyjaśnić niezrozumiałe dla Ciebie zagadnienie.

szoko
29-09-2012, 23:08
W logice.I niestety tylko tu.Stąd mój sobotni pogrillowy napływ wątpliwości :)
Natomiast Ty Andrzeju domniemam w jakimś bardziej, co nie zmienia faktu,że odpowiadając pytaniem na pytanie, nie rozwiałeś ich jak na razie.

Andrzej_M_
29-09-2012, 23:29
W logice. ,,,,


Logiga to przecież nauka o sposobach i regułach poprawnego rozumowania.

Szoko jestem pewien, że sam rozwiążesz Swoje wątpliwości.



(http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fpl.wikipedia.org%2 Fwiki%2FNauka)

szoko
29-09-2012, 23:44
Z pewnością rozwiązałbym studiując dogłębnie termodynamikę spalania.Tu dziękuję za baardzo pomocnego linka ;) Ale że problemy życia codziennego jak i zwykłe przyjemności zabierają mi sporą część doby, wpadłem na świetny pomysł, aby zapytać o to na forum stworzonym celem wymiany doświadczeń.Mam nadzieję doczekać tu konstruktywnej odpowiedzi.

Vld
30-09-2012, 07:53
a ja mam nadzieje, że nie znajdzie się żaden ... , który poświęci swój czas, by ci to na siłę tłumaczyć

szoko
30-09-2012, 08:12
Żaden na forum o takiej tematyce? Coś słabi specjaliści...

zbigmaz01
30-09-2012, 09:05
Żaden na forum o takiej tematyce? Coś słabi specjaliści...Napisali ci co sądzą, a ty napisałeś swoje. Podany miałeś link (ponoć przydatny dla ciebie:) ) a ty nie masz czasu.
Każdy ceni sobie swój czas tak jak ty. To że tu dostajesz porady to też kosztem czasu na przyjemności. Nie dla każdego siedzenie przed kompem i tłumaczenie czegoś co już zostało podane, jest przyjemnością podawaną już kilkadziesięt razy :)
To napisz faktycznie czego oczekujesz bo radę już dostałeś :)

zawijan
30-09-2012, 10:56
Żaden na forum o takiej tematyce? Coś słabi specjaliści...

Przeczytałeś to, co Ci poleciłem?

johny34
30-09-2012, 17:41
Witam. Mam problem z piecem na eko-groszek (retorta). Rodzice dzisiaj odpalili i piec ładnie się rozgrzał, wszystko było ok, ale potem jak zaczął podawać groszek to po otwarciu drzwiczek wysypywało się na zewnątrz - piec zgasł. Piec podaje paliwa bez liku - macie jakieś sugestie, podpowiedzi? Dopiero jutro obejrzę piec, ale może do tego czasu dam radę się przygotować.

karoka65
30-09-2012, 17:46
Witam. Mam problem z piecem na eko-groszek (retorta). Rodzice dzisiaj odpalili i piec ładnie się rozgrzał, wszystko było ok, ale potem jak zaczął podawać groszek to po otwarciu drzwiczek wysypywało się na zewnątrz - piec zgasł. Piec podaje paliwa bez liku - macie jakieś sugestie, podpowiedzi? Dopiero jutro obejrzę piec, ale może do tego czasu dam radę się przygotować.
Najprawdopodobniej uszkodził się sterownik ale trochę za mało informacji.

czp01
30-09-2012, 18:28
Mało informacji - a może czas przerwy w podtrzymaniu ustawiony za długi i po prostu wygasł. johny34 podaj linka do swojego (rodziców) sterownika to łatwiej będzie coś zdiagnozować.

Jak odpalisz kocioł i ustawisz mu podstawowe parametry to po prostu musisz dłuższą chwilę poobserwować co się fizycznie dzieje, czy chodzi dmuchawa czy ślimak prawidłowo podaje, czy kopczyk na początku się nie zapada itd. - wtedy łatwiej będzie postawić prawidłową diagnozę o przyczynie awarii czy wygaśnięcia.

No sterownik też może być uszkodzony ale jak mówi karoka - mało informacji - no i jaki to sterownik :)

karoka65
30-09-2012, 18:54
Z tego co wiem to już 7-mio letni kociołek który johny reanimował latem, także linka pewnie nie będzie, wtedy nie było jeszcze takich rzeczy.

timon120777
30-09-2012, 19:09
Witam. Mam problem z piecem na eko-groszek (retorta). Rodzice dzisiaj odpalili i piec ładnie się rozgrzał, wszystko było ok, ale potem jak zaczął podawać groszek to po otwarciu drzwiczek wysypywało się na zewnątrz - piec zgasł. Piec podaje paliwa bez liku - macie jakieś sugestie, podpowiedzi? Dopiero jutro obejrzę piec, ale może do tego czasu dam radę się przygotować.

powodów może być kilka
niekoniecznie jest jakaś wada sterownika. moze po prostu na skutek zbyt małego odbioru ciepła kocioł dobił do temperatury alarmowej i sterownik zasypał palenisko. mogło też być tak że był ustawiony na inną moc na innym paliwie. na tym po prostu nie dopalał i przesypał wygaszając.
najpierw sprawdź dokładnie potem diagnoza- na odleglość to wróżenie z fusów
sądząc z opisu (ilość opału) obstawiałbym pierwszą opcję

johny34
30-09-2012, 19:22
Dzięki za podpowiedzi. Jak wspominałem dopiero jutro temu się przyjrzę. Sterownik tego pieca to Tango,pod koniec sezonu wymieniłem ślimak, podajnik i rurę, w której pracuje ślimak. Piec końcówkę zimy pracował jak nowy, teraz pierwsze odpalenie i problem. Macie rację trzeba temu się osobiście przyjrzeć - jutro będę wiedział więcej i jak sobie nie poradzę dam znać. Jeszcze raz dzięki za pomoc.

szoko
30-09-2012, 19:34
Przeczytałeś to, co Ci poleciłem?
Nie przeczytałem, gdyż niestety nie zauważyłem. Naprawiam błąd.Dzięki!

szoko
30-09-2012, 19:54
Przeczytałeś to, co Ci poleciłem?
Teraz już przeczytałem i wszystko jasne.Dziękuję, będę w przyszłości uważniejszy.
Pozdrawiam wszystkich zdenerwowanych moją niefrasobliwością:D
Peace&Love!

marcin00
30-09-2012, 22:23
wacajac do tematu watku to ciekawe czy ktos moglby prowadzic statystyki, bo przeciez w temacie mamy "ranking" :) a jaki tutaj mamy ranking? generalnie zaden chociaz moze bysmy to ulozyli? Defro, Galetm, Elektromet Zebiec, Galmet i inni - jak byscie to ulozyli?

jorgo
01-10-2012, 09:49
wacajac do tematu watku to ciekawe czy ktos moglby prowadzic statystyki, bo przeciez w temacie mamy "ranking" :) a jaki tutaj mamy ranking? generalnie zaden chociaz moze bysmy to ulozyli? Defro, Galetm, Elektromet Zebiec, Galmet i inni - jak byscie to ulozyli?

Z całym szacunkiem...czytałeś cały wątek od początku?

at123
01-10-2012, 15:36
jorgo przecież to prawie siedemset stron! Kto by dał radę to wszystko przeczytać :)

SUSPENSER
01-10-2012, 16:26
jorgo przecież to prawie siedemset stron! Kto by dał radę to wszystko przeczytać :)

Wystarczy ostatnich kilkanaście i będzie wiadomo kto i dlaczego ma taki ranking a nie inny ;)

at123
01-10-2012, 18:09
suspenser ja to wiem, śledzę wątek od początku - to był żart do jorgo na post marcin00

Jarecki79
01-10-2012, 20:05
To ja poprosze o River Raid i Super Cobra :P

Dobra, jak się okazuje sprawa nieaktualna.
Ja sobie jaja robiłem a tu sobie tech do serii dla producenta kotła o nazwie AM LUX zapodał jakąś gierkę - karcianą........ wyświetlacz jest niby dotykowy
ino cały soft mający panować nad pracą kotła skopany, ale gierka jest.... ;)

Piotrek42
01-10-2012, 20:16
Dobra, jak się okazuje sprawa nieaktualna.
Ja sobie jaja robiłem a tu sobie tech do serii dla producenta kotła o nazwie AM LUX zapodał jakąś gierkę - karcianą........ wyświetlacz jest niby dotykowy
ino cały soft mający panować nad pracą kotła skopany, ale gierka jest.... ;)


Nie ładnie z konkurencji sie nabijać.... to tak jak bym napisał że soft cobry jest skopany i do d.... ale baba na tapecie jest...co innego producent kotłów a co innego użytkownik..

Andrzej_M_
01-10-2012, 20:35
Tak sobie czytam te posty po ciężkim dniu pracy i naszła mnie pewna myśl z którą chciałem się z Wami podzielić.
Gdyby zrobić, oto taki MIX


,,,, wyświetlacz jest niby dotykowy ,,,,



,,,, ale baba na tapecie jest ,,,,

Jarecki79
01-10-2012, 20:43
Raczej mi się wydaje, że należy teraz zapodać nowy temat.

Kto pierwszy dołoży do tego naszą-klasę albo faceboka..... ? albo serwis randkowy dla userów sterownika X czy Y.... ;)
Odliczanie zaczynamy teraz :)

Piotrek42
01-10-2012, 21:59
Raczej mi się wydaje, że należy teraz zapodać nowy temat.

Kto pierwszy dołoży do tego naszą-klasę albo faceboka..... ? albo serwis randkowy dla userów sterownika X czy Y.... ;)
Odliczanie zaczynamy teraz :)

A ja się zastanawiam co by było jakby producent sterownika AM LUX zarejstrował się na forum i napisał.... kotły-skam-p... a tak słyszałem o tym producencie... robi kotły z chińskiej blachy,wsadza do nich co popadnie, przecieka toto, nie spałnia żadnych norm,jaki shit..Miło by ci było??? człowieku zastanów się co Ty piszesz !! masz płatny profil, jesteś producentem i wyśmiewasz inne kotły, czy naprawde twoje kotły już tak się nie sprzedają że musisz zniżac sie do takiego poziomu???

KMKG
02-10-2012, 10:50
Panowie, mówcie co chcecie.....
Ja użytkuję SKAM-P 17kW Brucer II z RT09. Paliłem nim zeszły sezon, teraz przepalam na CWU. Wszystko działa jak należy, jest oszczędny (jak sobie poustawiałem, a nie ukrywam, że lubię eksperymentować) i nie narzekam. Patrząc na problemy moich znajomych np. z D...ro, nie ma tematu:-)
P.S. Dyskusja nt. sterowników odbiega troszkę od tematu: RANKING KOTŁÓW NA EKO GROSZEK.

Pozdrawiam
K

johny34
02-10-2012, 12:15
Witam ponownie. Pytałem o pomoc i jestem winien wyjaśnienia. Uszkodzony był sterownik TANGO - serwisant twierdzi , ze mają one taką "część", która po określonej liczbie cykli się przepala - trochę to dziwne. Za naprawę biorą 150 PLN. Zostawili zastępczy sterownik i za 2 tygodnie przyniosą naprawiony. Sam bym tego nie naprawił.
Pozdrawiam

_marianek_
02-10-2012, 12:55
Może chodzi o przekaźnik za 2 zł ? :)

jorgo
02-10-2012, 13:23
Panowie, mówcie co chcecie.....
Ja użytkuję SKAM-P 17kW Brucer II z RT09. Paliłem nim zeszły sezon, teraz przepalam na CWU. Wszystko działa jak należy, jest oszczędny (jak sobie poustawiałem, a nie ukrywam, że lubię eksperymentować) i nie narzekam. Patrząc na problemy moich znajomych np. z D...ro, nie ma tematu:-)
P.S. Dyskusja nt. sterowników odbiega troszkę od tematu: RANKING KOTŁÓW NA EKO GROSZEK.

Pozdrawiam
K

No i o to właśnie chodzi!!!! Najważniejsze dokonywać świadomego wyboru oraz zakupu, uniknie się wówczas rozczarowań..... kupiłeś Skampa i jesteś zadowolony, ja mam OE+ i też jestem zadowolony, kto inny ma RBR-a sobie chwali. :D

adkwapniewski
02-10-2012, 14:10
Witam ponownie. Pytałem o pomoc i jestem winien wyjaśnienia. Uszkodzony był sterownik TANGO - serwisant twierdzi , ze mają one taką "część", która po określonej liczbie cykli się przepala - trochę to dziwne. Za naprawę biorą 150 PLN. Zostawili zastępczy sterownik i za 2 tygodnie przyniosą naprawiony. Sam bym tego nie naprawił.
Pozdrawiam

Wcale nie dziwne :) Albo celowe działanie żeby serwis miał co robić ... albo źle zaprojektowany układ i po paru "odosobnionych przypadkach" już wiedzą co i jak i w następnym rev. sterownika poprawią ;)

wojtek65
02-10-2012, 17:42
Takie krótkie pytanie.
Wiem co zaleca producent, ale czy waszym zdaniem polecane tu kociołki małej mocy pociągną na 6-metrowym wkładzie kominowym z kwasówki średnicy 130mm i trochę ocieplonym, lub 140mm bez izolacji? Do tego czasu był 150mm minimalnie spłaszczony , ale po 12 latach zostały dolne 3 metry. Średniodobowe zaotrzebowanie domu na ciepło minionej zimy tylko przez 3 dni przekroczyło 7 kw / h.

minertu
02-10-2012, 18:16
Takie krótkie pytanie.
Wiem co zaleca producent, ale czy waszym zdaniem polecane tu kociołki małej mocy pociągną na 6-metrowym wkładzie kominowym z kwasówki średnicy 130mm i trochę ocieplonym, lub 140mm bez izolacji? Do tego czasu był 150mm minimalnie spłaszczony , ale po 12 latach zostały dolne 3 metry. Średniodobowe zaotrzebowanie domu na ciepło minionej zimy tylko przez 3 dni przekroczyło 7 kw / h.

Pociągnie bo to jest ciąg wymuszony przez wentylator.Co innego przy paleniu na ruszcie awaryjnym.
Weź gazetę ,włóż do wyczystki i podpal jak pociągnie to nie ma problemu.
Zgłoś się do karoki on ma w ofercie 7kW

MARTINOS
02-10-2012, 19:15
witam,

a co sądzicie o piecach Bawaria-SEKO?

timon120777
02-10-2012, 19:55
witam,

a co sądzicie o piecach Bawaria-SEKO?

najmniejsza moc kotła 25KW- to na jakieś 320- 350m2 powierzchni-a producent pisze że na 180????
obecnie coraz więcej osób szuka kotłów o mocach w okolicy 10KW
ciekawa konstrukcja wymiennika-spaliny muszą zawrócić pod palnik żeby dalej przejść przez wymiennik(podobnie jak w RBR)
retorta z obrotową koroną- różne opinie o tym urządzeniu czytałem a jaka jest prawda to niech Ci co korzystają powiedzą
sterowniki??? z DTR wynika że tech model ST37 -dla kogoś co ma o paleniu pojęcie ale dla laika???- miałem doświadczenia z tymi sterownikami nie od razu były pozytywne
no i jeszcze patrząc oczami kolegi arturo- całkiem ładny kolor ma

karoka65
02-10-2012, 20:51
Witam ponownie. Pytałem o pomoc i jestem winien wyjaśnienia. Uszkodzony był sterownik TANGO - serwisant twierdzi , ze mają one taką "część", która po określonej liczbie cykli się przepala - trochę to dziwne. Za naprawę biorą 150 PLN. Zostawili zastępczy sterownik i za 2 tygodnie przyniosą naprawiony. Sam bym tego nie naprawił.
Pozdrawiam
Czyli wyszło jakby na moje :)
Bywa czasem tak że nawet kontrolka od podajnika gaśnie a na gnieździe jest napięcie i w sumie to co powinno odpoczywać, pracuje.

Jarecki79
03-10-2012, 12:05
Takie krótkie pytanie.
Wiem co zaleca producent, ale czy waszym zdaniem polecane tu kociołki małej mocy pociągną na 6-metrowym wkładzie kominowym z kwasówki średnicy 130mm i trochę ocieplonym, lub 140mm bez izolacji? Do tego czasu był 150mm minimalnie spłaszczony , ale po 12 latach zostały dolne 3 metry. Średniodobowe zaotrzebowanie domu na ciepło minionej zimy tylko przez 3 dni przekroczyło 7 kw / h.

Tu masz kociołek 12kW na wkładzie z kwasówki 120mm

Kontakt znasz, więc dalej mówić nic nie trzeba ;)

w84u
03-10-2012, 15:23
Takie krótkie pytanie.
Wiem co zaleca producent, ale czy waszym zdaniem polecane tu kociołki małej mocy pociągną na 6-metrowym wkładzie kominowym z kwasówki średnicy 130mm i trochę ocieplonym, lub 140mm bez izolacji? Do tego czasu był 150mm minimalnie spłaszczony , ale po 12 latach zostały dolne 3 metry. Średniodobowe zaotrzebowanie domu na ciepło minionej zimy tylko przez 3 dni przekroczyło 7 kw / h.
Palę retortą od 10 lat, przedtem Ling 15kW, teraz OE+ 10kW na wkładzie z "kwasówki" fi 130 (pozostałość po kotle olejowym Buderus). Pracuje bez kłopotów z ciągiem.

wojtek65
03-10-2012, 18:28
Dziękuję zaodpowiedzi.
Kocioł jeszcze pracuje stary , ale 12 lat + mokry miał to już kilka ton wody przepuścił i dużo czasu mu nie zostało. Ale wkład chcę zamontować już teraz bo szkoda komina. Narazie włożyłem 4 mtry starej rynny śr 120mm i testuję ciąg . Rewalacji niema , ale przy przepalaniu samym drewnem to itak lepiej niż bez wkładu.

darase
03-10-2012, 18:47
Wojtek taki wkład nie nadaje się do miałowca, tam tem. spalin jest duża i rura kwasówka się przepali. W piecach na ekogroszek tem. spalin jest niska, u mnie nie przekracza 170st w największe mrozy.
Dobrze wiedzieć ile ciepła ucieka kominem.

wojtek65
03-10-2012, 20:12
Miałowiec ostatni sezon, a temp spalin tylko chwilowo ponad 300 st i to rzadko (miernik do 300) , a poprzedni wkład z nierdzewki niewiem jakiej,niszczył się od góry, po12 latach 3 dolne elementy wyjąłem jeszcze w całości, oprócz wyczystki. Chyba lepiej inwestować we wkład jak mieć komin w wozsypce i wykwity na ścianach.
Dzięki za radę , ale innej możliwości nie widzę, może jeszcze kwestia dobory gatunku stali.

Jarecki79
04-10-2012, 08:29
Miałowiec ostatni sezon, a temp spalin tylko chwilowo ponad 300 st i to rzadko (miernik do 300) , a poprzedni wkład z nierdzewki niewiem jakiej,niszczył się od góry, po12 latach 3 dolne elementy wyjąłem jeszcze w całości, oprócz wyczystki. Chyba lepiej inwestować we wkład jak mieć komin w wozsypce i wykwity na ścianach.
Dzięki za radę , ale innej możliwości nie widzę, może jeszcze kwestia dobory gatunku stali.

Wojtek, możesz jeszcze pomyśleć o tzw szlamowaniu komina.
Robi się to masa schiedla, przyjeżdża ekipa ze sprzętem, frezują komin, następnie nakładają masę i masz spokój.

wojtek65
04-10-2012, 17:48
Poszperałem trochę po tematach kominowych.

W instalacjach kominowych do produkcji elementów wewnętrznych kominów (mających kontakt ze spalinami) odprowadzających spaliny z kotłów opalanych gazem, olejem, a także do odprowadzania spalin z węglowych kotłów retortowych, w których maksymalna temperatura spalania nie przekracza 450°C stosuje się stal gatunku EN 1.4404 (316 L), natomiast w przypadku kominów wysokotemperaturowych, w których temperatura spalin nie przekracza 600°C (kotły na paliwa stałe – w tym kominki) stosuje się stale żaroodporne gatunku EN 1.4828.
Uogólniając można przyjąć, że w przypadku instalacji, w których dochodzi do skraplania kondensatu - komin mokry i temperatura spalania nie przekracza 450°C można na elementy wkładu kominowego stosować stal EN 1.4404. W przypadku, gdy temperatura spalania jest wyższa i nie występuje skraplanie kondensatu - komin suchy to stosuje się stal EN 1.4828. (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Ftwojkomin.pl%2Fwkl ady-kominowe%2F0-8.html)

Narazie pozostaję przy tym http://twojkomin.pl/wklady-kominowe/0-8.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Ftwojkomin.pl%2Fwkl ady-kominowe%2F0-8.html)

czp01
04-10-2012, 22:08
Właśnie mój sąsiad wczoraj wymienił sobie wkład w całym kominie bo mu się "przeżarł". Podziurawiony był w części komina nad połacią dachową ale i tak wymienił cały. Teraz włożył wkład ze stali nierdzewnej o grubości ścianki 2 mm i średnicy 168 mm. Fachowcy mu to ładnie zespawali w czasie montażu z trzech odcinków przygotowanych uprzednio rur. Poprzedni cieńszy wkład wytrzymał mu ponad 5 lat to teraz ma nadzieję, że ten grubszy wytrzyma z 15 lat. Pali w żeliwnym śmieciuchu głównie koksem. Nie wiem dokładnie co to za gatunek stali ale z ciekawości dopytam sąsiada to napiszę :)

jorgo
05-10-2012, 06:40
Do ekogroszku jaka by nie była blacha, wcześniej czy później szlag ja trafi.

czp01
05-10-2012, 07:20
Blachę kiedyś trafi ale ciekawe ile wytrzyma komin systemowy taki jak ja mam "Leiera" o średnicy 200 mm - podobno odporny na niskie i wysokie temperatury i czy wykończy go kondensat który gdzieś tam w kominie może się wykraplać :)

animuss
05-10-2012, 20:38
Blachę kiedyś trafi ale ciekawe ile wytrzyma komin systemowy taki jak ja mam "Leiera" o średnicy 200 mm - podobno odporny na niskie i wysokie temperatury i czy wykończy go kondensat który gdzieś tam w kominie może się wykraplać :)

U mnie 10 lat jest wkład stalowy w kominie i trzyma się dzielnie.Na trójniku do kotła sprawdzałem i nic ie znalazłem na razie .

MARTINOS
07-10-2012, 09:42
najmniejsza moc kotła 25KW- to na jakieś 320- 350m2 powierzchni-a producent pisze że na 180????
obecnie coraz więcej osób szuka kotłów o mocach w okolicy 10KW
z DTR wynika że tech model ST37 -dla kogoś co ma o paleniu pojęcie ale dla laika???- miałem doświadczenia z tymi sterownikami nie od razu były pozytywne

Mnie 3 niezależnych znawców tematu polecało 25kw dla domu o powierzchni 175m2 (2 kondygnacje).
Ze sterownikiem i obsługą rzeczywiście na początku nie jest łatwo... :-(
Więcej tutaj: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?207993-Kocio%C5%82-BAWARIA-SEKO-wymiana-do%C5%9Bwiadcze%C5%84

karoka65
07-10-2012, 10:16
Znawcy tematu z lat 80-tych zeszłego 100-lecia niestety.

czp01
07-10-2012, 11:33
Mnie 3 niezależnych znawców tematu polecało 25kw dla domu o powierzchni 175m2 (2 kondygnacje).


Skoro już masz kocioł to go masz i tyle. Tak samo kupiłem kocioł przewymiarowany i to znacznie bo 35 kw na 240 m2 ogrzewanej powierzchni po podłogach - do chwili obecnej zmieniłem mu palnik na mniejszy na 25 kw no i dalej za dużo. Spokojnie wystarczyłoby 12 kw. Dom z phorotermu 38 cm plus styropian 10 cm a skosy i powała nad poddaszem 25 cm wełny - czyli średnio ocieplone. :(

jorgo
07-10-2012, 16:35
Mnie 3 niezależnych znawców tematu polecało 25kw dla domu o powierzchni 175m2 (2 kondygnacje).
Ze sterownikiem i obsługą rzeczywiście na początku nie jest łatwo... :-(
Więcej tutaj: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?207993-Kocio%C5%82-BAWARIA-SEKO-wymiana-do%C5%9Bwiadcze%C5%84

Nie znawcy tylko raczej znafcy ???? A w jakiej technologii wykonany budynek?

jorgo
07-10-2012, 16:36
U mnie 10 lat jest wkład stalowy w kominie i trzyma się dzielnie.Na trójniku do kotła sprawdzałem i nic ie znalazłem na razie .

A jaki masz kocioł??

ekoplus
07-10-2012, 17:21
witam. szukam opinii na temat kotla zeliwnego v-8 z mce,wszysto o nim i o eksploatacji. dziekuje.

karoka65
07-10-2012, 18:08
Na pewno będzie żywotny ale już współczuję czyszczenia jak obejrzałem wymiennik.
Poczytaj trochę o wymiennikach żeliwnych, popytaj chłopaków którzy mają kotły z takimi wymiennikami.

animuss
07-10-2012, 18:28
A jaki masz kocioł??
Te 10 lat był na smieciuchu palone drewnem (buk sosna świerk i co ręce wpadnie) ,miałem,zwykłym groszkiem trocinami .
Teraz od marca mam z podajnikiem ale będę go przerabiał .

animuss
07-10-2012, 18:31
witam. szukam opinii na temat kotla żeliwnego v-8 z mce,wszysto o nim i o eksploatacji. dziekuje.
Nie daj się ubrać w żeliwniaka nie rozstaniesz się z nim szybko ,chyba że do mocno rozgrzanego raptownie dopuścisz zimnej wody ,
wtedy jest nadzieja ze go wystawisz za drzwi .:rolleyes:

timon120777
07-10-2012, 19:35
wystawi albo nie wystawi- cholerstwo pewnie ze dwa razy cięższe niż stalówka o tej samej mocy:lol2:
więc się namęczy mocno

czp01
07-10-2012, 20:10
witam. szukam opinii na temat kotla zeliwnego v-8 z mce,wszysto o nim i o eksploatacji. dziekuje.


Mam żeliwniaka a wszystkie są podobne - możesz poczytać o nim na mojej stronie gdzie starałem się w miarę obiektywnie przedstawić informacje o tym moim nabytku :)
http://www.czp.pl/kociol/kielar/kielar.html http://www.czp.pl/kociol/ . Na stronie producenta V-8 nie znalazłem żadnych bliższych informacji na temat tego kotła ale wygląda na to że jest zrobiony na bazie viadrusa. Poczytaj wszystko abyś był świadomy zanim kupisz żeliwniaka :)

piotrek.l11
08-10-2012, 10:43
WITAM NA FORUM.
Poszukuje uzytkowników kotła z KOSTRZEWY FUZZY LOGIC 15. Czekam na opinie odnośnie tego kotła Pozdrawiam Piotrek.

grafipl
08-10-2012, 22:04
Witam. Panowie proszę o opinię na temat kotła ogniwo Eko+. Potrzebuję kocioł ok17kW, chcę palić ekogroszkiem. Już byłem zdecydowany na ten piec, ale oprócz wątku o Eko+ wszedłem tutaj zapytać, czy może jest coś lepszego w tej cenie co byście polecili?

minertu
08-10-2012, 23:07
Tutaj masz cały watek o nim http://forum.muratordom.pl/showthread.php?175218-Ogniwo-eko-plus/page1

zawijan
09-10-2012, 11:39
Witam. Panowie proszę o opinię na temat kotła ogniwo Eko+. Potrzebuję kocioł ok17kW, chcę palić ekogroszkiem. Już byłem zdecydowany na ten piec, ale oprócz wątku o Eko+ wszedłem tutaj zapytać, czy może jest coś lepszego w tej cenie co byście polecili?

A może zaglądnij jeszcze pod linki z mojej stopki

grafipl
09-10-2012, 15:26
Zaglądałem i do tematu Eko+ i do Twojej strony :) Moje pytanie dotyczy tego czy są alternatywne opcje, czy np w klasie cenowej do 8tys jest to najlepszy czy bardzo dobry wybór :)

zyzolek
09-10-2012, 15:49
W podobnych cenach masz też KIELAR i KLIMOSZ.
Te 2 kotły znam z autopsji i są to solidne żliwniaki. Sam mam klimosza. Na temat innych się nie wypowiadam, bo ich nie znam. Może inni forumowicze się wypowiedzą.

jorgo
09-10-2012, 17:09
w żeliwniaka to nieee....

rybniczanin
09-10-2012, 18:10
w żeliwniaka to nieee....

Może byś tak uzasadnił to swoje "nieee"

czp01
09-10-2012, 19:06
A w mojej ocenie za żeliwniakiem ( na bazie doświadczeń z Kielarem) przemawia :

1. Kocioł jest trwały bo żeliwny ( mocna konstrukcja),

2. Robi pozytywne i estetyczne wrażenie – ciężki i stabilny jak smok,

3. Ma zabezpieczone dodatkowymi ocieplonymi drzwiami wszystkie drzwiczki w przedniej ścianie kotła, co zapobiega dodatkowym stratom ciepła,

4. To niby dodatkowe a właściwe główne palenisko kotła jest dobrym rozwiązaniem jak na budowę itp. Bo można w nim palić węgiel, drewno, koks itp.

5. Sterownik super ale jak się dokupi "bruliego"

6. Popielnik jest bardzo duży i mieści się w nim ponad 100 litrów popiołu co pozwala na jego wybranie aż po 3 zasypach ekogroszku

7. Serwis Kielara jest ok – dostępny, szybki i fachowy,

8. 10 lat gwarancji na żeliwny wymiennik, który i tak podobno wytrzyma ze 30 lat

:)

jorgo
09-10-2012, 19:08
było już tyle razy wcześniej....
na pewno piec na wiele, wiele lat - dla jednych plus a dla innych minus :)

zyzolek
09-10-2012, 19:30
jak cena podobna to czemu nie żeliwo zamiast stali