PDA

Zobacz pełną wersję : RANKING KOTŁÓW NA EKO GROSZEK



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 [56] 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92

SUSPENSER
09-10-2012, 21:08
jak cena podobna to czemu nie żeliwo zamiast stali

Bo jego czyszczenie to horror ;)

SUSPENSER
09-10-2012, 21:08
Witam. Panowie proszę o opinię na temat kotła ogniwo Eko+. Potrzebuję kocioł ok17kW, chcę palić ekogroszkiem. Już byłem zdecydowany na ten piec, ale oprócz wątku o Eko+ wszedłem tutaj zapytać, czy może jest coś lepszego w tej cenie co byście polecili?

Poczytaj kilka stron wstecz to będziesz wiedział jaki jest wybór ...

czp01
09-10-2012, 21:20
Bo jego czyszczenie to horror ;)

Aby nowi użytkownicy żeliwniaków byli świadomi to czyszczenie kotła wygląda tak http://czp.pl/kociol/nastawy/czyszczenie/index.html i nie jest to horror bo krew się nie leje ale jest to konkretna czynność i nie można jej jak w niektórych kotłach przeprowadzić byle jak :)

zyzolek
09-10-2012, 21:21
Bo jego czyszczenie to horror ;)

Bez przesady. Swój wczoraj czyściłem po raz pierwszy od maja, bo cały czas chodził na CWU. Zajęło mi to jakieś 15 minut z przerwą na fajkę. Generalnie nie było co czyścić, tylko powymiatać zmiotką do podłogi trochę popiołu ze ścianek.

Vld
09-10-2012, 21:25
spróbujcie zakisić w takim kotle drewno sosnowe, a następnie wyczyścić skutki :P

zyzolek
09-10-2012, 22:03
spróbujcie zakisić w takim kotle drewno sosnowe, a następnie wyczyścić skutki :P

Ja tam wole kisić ogórki. A jak sosna sucha to nie ma problemu

Vld
09-10-2012, 22:19
nie ma znaczenia sucha czy mokra, zakisić kazdą się da. Liściaste zresztą też, ale efekt dużo słabszy. U mnie na wymiennik tylko palnik i skrobak nic innego na tę smołę nie pomagało. W tym swoim wynalazku i całym sterowaniem, drewno dobrze się pali dopiero ponizej -15C, jak jest cieplej nawet nie warto zaczynać.
Na ten sezon dostałem olśnienia i kupiłem orzecha II. O niebo lepiej pali się na małych mocach, zero sadzy, znikome ilości pyłu w wyczystkach po palnikiem i podajnikiem. Do tego zero spieków i popiól książkowy.

zyzolek
09-10-2012, 23:03
To dziwne, ja tam przy okresowym czyszczeniu przepalam suchym drewnem od czasu do czasu, co by nie męczyć się szczotką drucianą.

rybniczanin
10-10-2012, 07:21
było już tyle razy wcześniej....
na pewno piec na wiele, wiele lat - dla jednych plus a dla innych minus :)

Jakoś to Twoje "było już tyle razy wcześniej" do mnie nie przemawia.:( Poza tym czyszczeniem co mnie nie odstrasza. Jakoś innych minusów tu nie wymieniają. No chyba że minusem uważasz długowieczność. Zawsze zaliczałem to do plusów. Nie mam kotła z podajnikiem ale się przymierzam, dlatego nie rozumiem dlaczego się coś odradza co jest wytrzymalsze. Chyba że to koliduje z czyimś interesem.

Vld
10-10-2012, 07:23
ja piszę o paleniu, ale nawet w przepalaniu na pełen gwizdek nie chce schodzić cały nalot. Odpadają górne warstwy, a na samej ściance zostaje 2mm warstwa świecącej smoły. Może żeliwny ma grubszą ściankę + radiatory co pozwala ociągnąć wyższą temperaturę powierzchni.

jorgo
10-10-2012, 07:53
Jakoś to Twoje "było już tyle razy wcześniej" do mnie nie przemawia.:( Poza tym czyszczeniem co mnie nie odstrasza. Jakoś innych minusów tu nie wymieniają. No chyba że minusem uważasz długowieczność. Zawsze zaliczałem to do plusów. Nie mam kotła z podajnikiem ale się przymierzam, dlatego nie rozumiem dlaczego się coś odradza co jest wytrzymalsze. Chyba że to koliduje z czyimś interesem.

W dobie dzisiejszej technologii, która zmienia się jak w kalejdoskopie, zakupiony dziś kocioł żeliwny, właśnie za kilka, kilkanaście lat - z uwagi na swoją trwałość będzie przestarzałym dziadkiem. Rozmawiałem ze sprzedającymi kotły i na 1 sprzedany kocioł żeliwny przypada kilkadziesiąt kotłów stalowych....o czymś to świadczy? Pomijam już pozostałe kwestie: dużo droższa cena zakupu, dbałość o niego z uwagi na czyszczenie wymiennika oraz konieczność zachowania ostrożności przy dopuszczaniu wody.
Też rozważałem kiedyś zakup żeliwiaka, ale jak zobaczyłem jakie to gabarytowe monstrum i jak ożeberkowany jest wymiennik odpuściłem sobie.
W OE+ mam płaskie powierzchnie, wystarczy skrobakiem przelecieć i jest spoko. :)
Może się mylę, ale żeliwniaki były dobre w czasach gdy paliło sie koksem: wysoka temp. spalała wszystko i taki kocioł można było łatwo wyczyścić, jak sobie ktoś zapuści żeliwniak to powodzenia życzę doczyścić środek.

sebsa
10-10-2012, 08:02
...Na ten sezon dostałem olśnienia i kupiłem orzecha II. O niebo lepiej pali się na małych mocach, zero sadzy, znikome ilości pyłu w wyczystkach po palnikiem i podajnikiem. Do tego zero spieków i popiól książkowy.

W tamtym sezonie podjąłem takie próby. Potwierdzam co piszesz. Niestety podajnik brucera ma za wąskie zejście na paliwo i Orzech się zawieszał;);). Jedną noc przez to miałem nieprzespaną. Po rozdrobnieniu na mniejszą frakcję piękna sprawa.

rybniczanin
10-10-2012, 08:15
@jorgo pale już dobry szmat czasu żeliwniakiem(śmieciuchem). Możesz zobaczyć jak on wygląda u mnie. Paliłeś kiedy żeliwniakiem żeby takie wnioski wysuwać?Moja praktyka palenia może nie jest fachowa , ale już przez te kilkadziesiąt lat paląc w kotłach robionych w przysłowiowych garażach jak i kupowanych u producentów wysuwa u mnie jeden wniosek. Żeliwniaki należą do lepszych kotłow. Odnośnie technologi to nie zawsze to co nowe jest lepsze. Sposób spalania nie zmienia się od dawna. Tylko sposób konstrukcji i dawkowania co najwyżej. Jeśli chodzi o cenę zakupu, to i stalowe znajdziesz w wyższej cenie od żeliwnych.:yes:

Edit: Jeśli chodzi o kalejdoskop technologii, to za te kilkanaście lat(kilkadziesiąt) to możemy np.mieć minielektrownie atomowe indywidualnie. Wtedy wszystkie kotły odstawimy na bok. Do tego czasu wole wydać pieniądze na jeden kocioł i przeróbkę instalacji, niż na np 3.

jorgo
10-10-2012, 11:48
Każdy ma swoje zdanie i swoje racje.

zawijan
10-10-2012, 13:20
Żeliwniaki należą do lepszych kotłow.

Żeliwiaki mają dużo zalet
http://zawijan.wordpress.com/poradnik-uzytkownika/5-budowa-kotla/pionowe-czy-poziome/zeliwne-czy-stalowe/

zyzolek
10-10-2012, 15:46
Żeliwiaki mają dużo zalet
http://zawijan.wordpress.com/poradnik-uzytkownika/5-budowa-kotla/pionowe-czy-poziome/zeliwne-czy-stalowe/

Dokładnie tak jest.

Jarecki79
10-10-2012, 18:34
Jak kocioł jest dobrze dobrany, konstrukcja nie ma miejsc, w których spaliny agresywnej działają na dany fragment konstrukcji kotła, to rocznie ścianka zmniejsza swoją grubość przez działanie przepływu spalin o 0,1mm. Więc teoretycznie, jak wszystko mamy jak należy, więc suchy opał, odpowiedni ciąg kominowy, dobre napowietrzenie, to po 10latach ubędzie nam 1mm blachy

Vld
10-10-2012, 18:42
a jak to wygląda po stronie wody?
Tam gdzie są przepływy i tam gdyzie zbiera się osad?

timon120777
10-10-2012, 19:03
a to ja wam powiem jak:D
nie dalej jak w zeszłym tygodniu szwagier pociął swój stary kociołek- nie dało się go wynieść w całości- taka konstrukcja kotłowni niestety. po pocięciu wymiennika przynajmniej wzrokowo część od strony wody posiadała jedynie nalot od kamienia i to niewielki, ogniska korozji były tylko od strony komory spalania

wojtal
10-10-2012, 19:13
Witam .
Jestem nowym uczestnikiem tego forum. Od pewnego czasu śledzę dyskusję na tym forum ,również sięgałem do historii, Wszystko po perypetiach z poprzednim kotłem ,który zasilił już skup złomu. Obecnie szukam opinii na temat kotła Ekoenergii KGS CERAMIK . Proszę gdyby ktoś zechciał się podzielić swoją wiedzą na temat jego zalet i wad (nietypowa budowa wymiennika). pozdrawiam i z góry dziękuję.

Vld
10-10-2012, 19:15
szkoda, że nie masz zdjęć z tej sekcji.
ile tego kamienia było w mm, widać było że sam łuszczy się i odpada na dno?
które miejsca były najbardziej zakamienione?

darase
10-10-2012, 19:17
Takie coś znalazłem."Zarówno w przypadku
pokrywania stali powłoką
cynkową, jak i ochrony
protektorowej żelazo stanowi
katodę, do której
dostarczane są elektrony.
Powstał więc pomysł ochrony
katodowej, polegającej na
podłączeniu do stalowej
konstrukcji ujemnego
bieguna źródła napięcia o
wartości 1–2 V. Biegun
dodatni źródła łączony jest
najczęściej z płytą grafitową,
umieszczoną w pobliżu
chronionego elementu.
Metoda zabezpiecza duże
konstrukcje zakopane w
podłożu, np. rurociągi."

zbigmaz01
10-10-2012, 19:28
Może by podłączyć płot, to mi siatka nie zardzewieje?
Gdzie takie coś wyczytałeś?
Jaka duża ta płyta grafitowa?

darase
10-10-2012, 19:40
Mam płot z drewna to korozja go nie "ima" :)

www.mt.com.pl/korozja-metali

sebsa
10-10-2012, 20:37
Co myślicie o czymś takim

http://www.vitcas.pl/Regenerator-Instalacji-I-Kotlow-Centralnego-Ogrzewania-Vitcas-BNS
http://www.vitcas.pl/Inhibitor-Korozji-Do-Instalacji-C.O.-Vitcas

zyzolek
10-10-2012, 23:07
Co myślicie o czymś takim

http://www.vitcas.pl/Regenerator-Instalacji-I-Kotlow-Centralnego-Ogrzewania-Vitcas-BNS
http://www.vitcas.pl/Inhibitor-Korozji-Do-Instalacji-C.O.-Vitcas

Moim zdaniem to jest to samo co Motor-Doktor do silników samochodowych, albo penetrator układów wtryskowych, dodatki do olejów i benzyny czy uszczelniacz układu chłodniczego. Jedno wielkie badziewie. Szkoda kasy

animuss
10-10-2012, 23:56
Aby nowi użytkownicy żeliwniaków byli świadomi to czyszczenie kotła wygląda tak http://czp.pl/kociol/nastawy/czyszczenie/index.html i nie jest to horror bo krew się nie leje ale jest to konkretna czynność i nie można jej jak w niektórych kotłach przeprowadzić byle jak :)

Tak ładnie przedstawiłeś ten proces czyszczenia jak instruktarz .

animuss
11-10-2012, 00:05
Żeliwiaki mają dużo zalet
http://zawijan.wordpress.com/poradnik-uzytkownika/5-budowa-kotla/pionowe-czy-poziome/zeliwne-czy-stalowe/

Największa zaleta żeliwniaka jest taka że jak masz go już dość to bierzesz duży młot i możesz go wynieść w wiadrach .:D

animuss
11-10-2012, 00:10
a to ja wam powiem jak:D
nie dalej jak w zeszłym tygodniu szwagier pociął swój stary kociołek- nie dało się go wynieść w całości- taka konstrukcja kotłowni niestety. po pocięciu wymiennika przynajmniej wzrokowo część od strony wody posiadała jedynie nalot od kamienia i to niewielki, ogniska korozji były tylko od strony komory spalania
Ja przy okazji sprawdziłem grubość blachy płaszcza wewnętrznego i producent robił z 5mm i 6mm zewnętrzny z 4 mm i 3mm.

czp01
11-10-2012, 07:12
Napisał czp01
Aby nowi użytkownicy żeliwniaków byli świadomi to czyszczenie kotła wygląda tak http://czp.pl/kociol/nastawy/czyszczenie/index.html i nie jest to horror bo krew się nie leje



Tak ładnie przedstawiłeś ten proces czyszczenia jak instruktarz .


Miałem natchnienie - a na pewno taki materiał poglądowy przyda się wszystkim nowym szczęśliwym nabywcom żeliwniaków :)

pawko_
11-10-2012, 09:13
Witam .
Jestem nowym uczestnikiem tego forum. Od pewnego czasu śledzę dyskusję na tym forum ,również sięgałem do historii, Wszystko po perypetiach z poprzednim kotłem ,który zasilił już skup złomu. Obecnie szukam opinii na temat kotła Ekoenergii KGS CERAMIK . Proszę gdyby ktoś zechciał się podzielić swoją wiedzą na temat jego zalet i wad (nietypowa budowa wymiennika). pozdrawiam i z góry dziękuję.
Mój instalator (hydraulik)
posiada ten piec, jak i paru ludzi, których znam. Nigdy złego słowa o nim nie powiedzieli. Prosty sterownik, nieduży rozmiar, dobry palnik.
Namawiał mnie na niego ale wybrałem inny.

wojtal
11-10-2012, 09:50
Mój instalator (hydraulik)
posiada ten piec, jak i paru ludzi, których znam. Nigdy złego słowa o nim nie powiedzieli. Prosty sterownik, nieduży rozmiar, dobry palnik.
Namawiał mnie na niego ale wybrałem inny.
Dzięki mało tego ,ale lepszy rydz niż nic . Zdecyduję się i tak chyba na coś innego .Po lekturze tego forum i tak wiem mniej niż przed , a głowę mam wielkości drzwi do Biblioteki Narodowej.

darase
11-10-2012, 10:01
Znam jednego Wojtala z powiatu Lipno :)

johny34
11-10-2012, 13:46
Dzięki mało tego ,ale lepszy rydz niż nic . Zdecyduję się i tak chyba na coś innego .Po lekturze tego forum i tak wiem mniej niż przed , a głowę mam wielkości drzwi do Biblioteki Narodowej.

:) Poszukiwałem dobrego kotła przez ponad rok studiując to forum i kilka innych. Miałem 2 kandydatów Sztoker 15Kw(wcześniej najmniejszy miał 25KW) i RBR 17KW. Sztoker to nowa i ciekawa konstrukcja, RBR jest dłużej na rynku i ma dużo pozytywnych opinii. Zdecydowałem się na RBR-ka i nie żałuję. Dużą zaletą tego kotła jest zastosowany sterownik, który bardzo ułatwia obsługę, a po podłączeniu do neta umożliwia regulację z każdego miejsca gdzie masz dostęp do sieci :) Czyszczenie też jest bardzo łatwe. Każdy z tych pieców ma na forum ogrzewanie swój temat, poczytaj i rozważ :)

wojtal
11-10-2012, 15:21
Znam jednego Wojtala z powiatu Lipno :)
ha a ja tego co znam to stary Kaszub:bye:

wojtal
11-10-2012, 16:11
johny-właśnie kończę literkę"r" i zaraz wskoczę na Sztokera:sleep: Zima za drzwiami i trzeba podejmować decyzję.Swoją drogą ciekawa sprawa z tą korozją 0,1 mm(rano przeglądałem forum o RBR-ce) miałbym go na 60 lat , a jak użyję tej zupy -REGENERATOR INSTALACJI I KOTŁÓW C.O. VITCAS -to na 90.
chyba ,że sam pokpię sprawę jak przy dwóch ostatnich kotłach. Mam jeszcze jedno małe pytanie ,może ktoś zechce mnie oświecić -czy jest jakaś prosta metoda na badanie twardości wody i od razu mówię dzięki

SUSPENSER
11-10-2012, 17:09
chyba ,że sam pokpię sprawę jak przy dwóch ostatnich kotłach. Mam jeszcze jedno małe pytanie ,może ktoś zechce mnie oświecić -czy jest jakaś prosta metoda na badanie twardości wody i od razu mówię dzięki

Twardościomierz kropelkowy ze sklepu akwarystycznego jest tani i łatwy w użyciu ;)

jorgo
11-10-2012, 18:37
Ja do instalacji c.o. mam wlany roztwór glikolu.

Balzak311
11-10-2012, 19:24
i jak sie sprawuje taki roztwór, i jaki koszt jego

cichy9
13-10-2012, 17:50
Witam jestem nowy.
Mam pytanie jaki piec do mojego domu.
Powierzchnia użytkowa 200m + cwu dom, dwu piętrowy wybudowany w latach 80-tych ściany pustak biały luka cegła docieplony 10cm styropianem,okna wymienione na nowe, instalacja z rur stalowych z grzejnikami aluminiowymi.
Szukam pieca z podajnikiem z możliwością palenia miałem ponieważ został po piecu miałowym (miał jest dobry gatunkowo bo to odsiewka z eko groszku)
znalazłem
1.PIEC KOCIOŁ RBR EKOUNIWERSAL BRUCER 17KW PODAJNIK
2.Skam-P 17kW palnik żeliwny, sterownik COBRA
3.KOCIOŁ PIEC OGNIWO EKO PLUS Z PODAJNIKIEM 25KW
4.KOCIOŁ PIECE KOTŁY Z PODAJNIKIEM 25kW BRUCER( cenowo tani)
5.BAZYL !! KOCIOŁ KOTŁY CICHEWICZ FUTURA ECONO 25kW!
Jaki wybrać i z jaką mocą

minertu
14-10-2012, 08:45
Witam jestem nowy.
Mam pytanie jaki piec do mojego domu.
Powierzchnia użytkowa 200m + cwu dom, dwu piętrowy wybudowany w latach 80-tych ściany pustak biały luka cegła docieplony 10cm styropianem,okna wymienione na nowe, instalacja z rur stalowych z grzejnikami aluminiowymi.
Szukam pieca z podajnikiem z możliwością palenia miałem ponieważ został po piecu miałowym (miał jest dobry gatunkowo bo to odsiewka z eko groszku)
znalazłem
1.PIEC KOCIOŁ RBR EKOUNIWERSAL BRUCER 17KW PODAJNIK
2.Skam-P 17kW palnik żeliwny, sterownik COBRA
3.KOCIOŁ PIEC OGNIWO EKO PLUS Z PODAJNIKIEM 25KW
4.KOCIOŁ PIECE KOTŁY Z PODAJNIKIEM 25kW BRUCER( cenowo tani)
5.BAZYL !! KOCIOŁ KOTŁY CICHEWICZ FUTURA ECONO 25kW!
Jaki wybrać i z jaką mocą

Dostałeś propozycje,odbierz priva.

johny34
14-10-2012, 20:20
Witam jestem nowy.
Mam pytanie jaki piec do mojego domu.
Powierzchnia użytkowa 200m + cwu dom, dwu piętrowy wybudowany w latach 80-tych ściany pustak biały luka cegła docieplony 10cm styropianem,okna wymienione na nowe, instalacja z rur stalowych z grzejnikami aluminiowymi.
Szukam pieca z podajnikiem z możliwością palenia miałem ponieważ został po piecu miałowym (miał jest dobry gatunkowo bo to odsiewka z eko groszku)
znalazłem
1.PIEC KOCIOŁ RBR EKOUNIWERSAL BRUCER 17KW PODAJNIK
2.Skam-P 17kW palnik żeliwny, sterownik COBRA
3.KOCIOŁ PIEC OGNIWO EKO PLUS Z PODAJNIKIEM 25KW
4.KOCIOŁ PIECE KOTŁY Z PODAJNIKIEM 25kW BRUCER( cenowo tani)
5.BAZYL !! KOCIOŁ KOTŁY CICHEWICZ FUTURA ECONO 25kW!
Jaki wybrać i z jaką mocą

Cichy masz domek prawie identyczny jak mój :) Ja wybrałem RBR 17KW i jestem zadowolony, chociaż zima dopiero przed nami :)
Poczytaj temat RBR-a :)

280m
14-10-2012, 21:35
17KW to chyba max bo 25 będzie się dusił cały czas. w żeliwnym podajniku spalisz miał i stosunkowo tani groszek.

minertu
14-10-2012, 21:54
Jak najbardziej 17kW.

cichy9
14-10-2012, 22:09
Dzięki za odpowiedź
To już wiadomo że 17kW
Ale mam jeszcze jeden problem ślimakowy czy tłokowy.

karoka65
14-10-2012, 22:36
Jak nie chcesz mieć problemów to bierz ślimaka, a jak masz zamiar jeszcze grzać wodę latem przy użyciu kotła to tym bardziej.

280m
14-10-2012, 22:41
Nie mam doświadczenia z tłokowymi jeżeli chodzi o ślimaki to użytkuje ślimak żeliwny i jetem zadowolony świetnie spala groszek dobrze miał ( ale tu warunek musi być podsuszony nie może być mokry) i jest chyba dość precyzyjnie sterowany i ekonomiczny (małe dawki paliwa) zwłaszcza w podtrzymaniu w okresie przejściowym czy letnim ale to też na pewno zależy od sterownika.
Jeżeli nastawiasz się tylko na miał to lepszy będzie może tłok w innych przypadkach ślimak.
Ja jak wspomniałem mam ślimak żeliwny obecnie palę naprawdę tanim miałem ( spala go dobrze)

minertu
14-10-2012, 22:47
Dzięki za odpowiedź
To już wiadomo że 17kW
Ale mam jeszcze jeden problem ślimakowy czy tłokowy.

Ślimak jeżeli piec ma pracować cały rok.

pawko_
15-10-2012, 11:55
i jak sie sprawuje taki roztwór, i jaki koszt jego
Zależy jak dużą masz instalację c.o. Ja na 158 metrów wlałem 40 litrów koncentratu glikolu. Dzięki temu podłogówka wytrzyma do -20 stopni. Instancja zalana glikolem ponieważ nie mam prądu na działce, a w mrozy mimo ocieplonego budynku na 100% będzie wewnątrz minusowa temperatura.
Za koncentrat glikolu do -70oC zapłaciłem 460zł. Oczywiście mogłem kupić go mniej.

odsłowadosłowa
15-10-2012, 16:19
każda sroczka swój ogonek chwali:)

pawko_
15-10-2012, 18:18
każda sroczka swój ogonek chwali:)
Przepraszam a to stwierdzeneie do kogo ?

cichy9
16-10-2012, 07:03
Johny a czy paliłeś w swoim piecu wyłącznie miałem bo ja się chce nastawić wyłącznie na miał i nie wiem czy mocy wystarczy a nie chce tłok-owca.
Na stronie o szufladowych piecach jak czytałem to prawie połowa ludzi pali groszkiem lub pół na pół.

280m
16-10-2012, 13:07
Ja teraz palę tylko miałem nie mylić z flotem bo flotem chyba nie da się nawet w szufladowych. Ale ile miału wsypię tyle z szuflady znaczy popielnika wyjmę popiołu, na zimę to raczej samym miałem nie będę palił.
Jak się nastawiasz tylko na miał to lepiej szufladowy.

darase
16-10-2012, 13:26
Suchy miał to straszny kurz, masa popiołu, szkoda zdrowia. Miał jest dobry do miałowca :)

cichy9
16-10-2012, 16:25
Tylko że mi zostało 7 ton miału właśnie po miałowcu , a szufladkowego nie chce (możliwość zapalenia w podajniku ,wymiana szuflady droga - tak wyczytałem)

darase
16-10-2012, 16:35
Rajmund pali miałem i b.chwali palnik Burner-s ,odszukaj go na forum i się dopytaj.

karoka65
16-10-2012, 21:17
Ja teraz palę tylko miałem nie mylić z flotem bo flotem chyba nie da się nawet w szufladowych. Ale ile miału wsypię tyle z szuflady znaczy popielnika wyjmę popiołu, na zimę to raczej samym miałem nie będę palił.
Jak się nastawiasz tylko na miał to lepiej szufladowy.
A myślisz że tam będzie mniej popiołu ?
Nie licz na to.
Miał ale o dobrych parametrach wtedy i popiół nie będzie problemem.
Jak wsypiesz byle groszku to bedzie tak samo z popiołem jak przy byle jakim miale.

SUSPENSER
16-10-2012, 21:43
Johny a czy paliłeś w swoim piecu wyłącznie miałem bo ja się chce nastawić wyłącznie na miał i nie wiem czy mocy wystarczy a nie chce tłok-owca.
Na stronie o szufladowych piecach jak czytałem to prawie połowa ludzi pali groszkiem lub pół na pół.

Jest jeszcze Sztoker ...

280m
16-10-2012, 22:14
7 ton to zależy jakie zużycie masz na rok ale skoro 7 ton ci zostało to pewnie miałeś kupione na sezon? :confused: Ja na twoim miejscu kupił bym ślimaka miał nie zginie dokupisz trochę groszku i wypalisz wszystko. Ja jak pisałem już kilka razy, była okazja to kupiłem prawie 3t miału i się nie zastanawiałem bo wiem że mój ślimak go połknie bez problemu, gdyby było kilka ton więcej też bym kupił.

zyzolek
17-10-2012, 16:10
7 ton to zależy jakie zużycie masz na rok ale skoro 7 ton ci zostało to pewnie miałeś kupione na sezon? :confused: Ja na twoim miejscu kupił bym ślimaka miał nie zginie dokupisz trochę groszku i wypalisz wszystko. Ja jak pisałem już kilka razy, była okazja to kupiłem prawie 3t miału i się nie zastanawiałem bo wiem że mój ślimak go połknie bez problemu, gdyby było kilka ton więcej też bym kupił.

Ślimaki raczej nie lubią miału, a jak wilgotny to już w ogóle tragedia

himalaya
17-10-2012, 17:22
Miał ale o dobrych parametrach wtedy i popiół nie będzie problemem.
Jak wsypiesz byle groszku to bedzie tak samo z popiołem jak przy byle jakim miale.

Właśnie tak. Kluczową kwestią w produkcji popiołu jest jakość paliwa.

280m
17-10-2012, 21:12
Jak mi się trafił po 100zł/t to się nie zastanawiałem nad jakością specjalnie, popiołu jest dużo ale tak to jest nie najgorszy. Więc wracając do tematu polecam koledze cichemu9 ślimaka.

cichy9
18-10-2012, 19:56
Kocioł już wybrałem Tilgner EKR ze sterownikiem bruli
Miał został mi po kotle miałowym którego żywot z się skończył 12lat paliłem odsiewkom z eko groszku jest suchy tylko że małej granulacji .Ja kupuje opał zawsze w maju wtedy jest suchy i cenna przystępna płaciłem po 480zł

pawelo_pl
18-10-2012, 20:11
Dokup sobie do tego EKR deflektor - chyba że Tilgner już go dodaje - bo mój nie miał.

darase
18-10-2012, 21:24
Cichy a jaki palnik będziesz mieć? Mam nadzieję że nie Brucera, z którego jest świetny kaloryfer w kotłowni.

johny34
18-10-2012, 21:39
Johny a czy paliłeś w swoim piecu wyłącznie miałem bo ja się chce nastawić wyłącznie na miał i nie wiem czy mocy wystarczy a nie chce tłok-owca.
Na stronie o szufladowych piecach jak czytałem to prawie połowa ludzi pali groszkiem lub pół na pół.

Cichy nie paliłem jeszcze miałem - piec mam od miesiąca, ale czytając fora wiem, ze ludzie mieszają miał z ekogroszkiem i jest ok :) Ważne coby zachować dobre proporcje.
Ja mam pozostałości pelletu z eksperymentów :) i mieszam go z ekogroszkiem - wszystko spala się bardzo dobrze.Ale pellet to nie miał.
Może ktoś inny ma doświadczenia z palenia samym miałem w retorcie. Z tego co wiem latem i w okresach przejściowych niektórzy palą tanim czeskim ekogroszkiem.

cichy9
18-10-2012, 21:48
[QUOTE=darase;5584779]Cichy a jaki palnik będziesz mieć? Mam nadzieję że nie Brucera, z którego jest świetny kaloryfer w kotłowni.[/QUO

Palnik II generacji BRUCER

darase
18-10-2012, 21:54
Mam tego Brucera 2 generacji, był dobry dwa lata temu, teraz bym go nie kupił. Tak grzeje kotłownię że szok. Są lepsze palniki, choćby mała energia czy burner-s.
Pomyśl zanim kupisz :)

minertu
18-10-2012, 22:14
Tylko że mi zostało 7 ton miału właśnie po miałowcu , a szufladkowego nie chce (możliwość zapalenia w podajniku ,wymiana szuflady droga - tak wyczytałem)
Rozmawialiśmy na temat wyboru podajnika.
Są palniki ślimakowe z przeznaczeniem do palenia miałem.

minertu
18-10-2012, 22:17
Mam tego Brucera 2 generacji, był dobry dwa lata temu, teraz bym go nie kupił. Tak grzeje kotłownię że szok. Są lepsze palniki, choćby mała energia czy burner-s.
Pomyśl zanim kupisz :) I myślisz,że z innymi palnikami temp w kotłowni sie zmieni?

karoka65
18-10-2012, 22:19
[QUOTE=darase;5584779]Cichy a jaki palnik będziesz mieć? Mam nadzieję że nie Brucera, z którego jest świetny kaloryfer w kotłowni.[/QUO

Palnik II generacji BRUCER
Raczej odpuść sobie.

darase
18-10-2012, 22:28
Minertu myślałem że śpisz :D
Zobacz na tem. podajnika w Brucerze i Burner-s to będziesz wiedzieć o czym piszę.
Jest to jedna z zalet i nie jedyna palnika Burner-s.
Swoją drogą nie tylko palniki grzeją kotłownię ale Brucer to potrafi.
:)

karoka65
18-10-2012, 22:34
Nijak mi się widzi palnik 40kW w kotle 15 czy 16kW, znowu będzie dlaczego z jednej strony mi się ładnie pali a z drugiej mam szlakę ?
ja krótko odpowiadam: a kiedy ten palnik ma się rozpalić.
Minertu zaciera ręce hehe, pójdzie nakładka :)

karoka65
18-10-2012, 22:37
Grzesiek to nie była złośliwość ani zazdrość.

cichy9
18-10-2012, 22:37
Link do kotła
http://minertu.eu/produkty

darase
18-10-2012, 22:41
Kurczaki w moim brucerze tem. CO 46st. tem. podajnika 45st.

U kolegi w Burner-s tem. CO 50st a tem. podajnika 32st.

To jest duża różnica pytam ;)

sebsa
19-10-2012, 00:25
Nijak mi się widzi palnik 40kW w kotle 15 czy 16kW, znowu będzie dlaczego z jednej strony mi się ładnie pali a z drugiej mam szlakę ?
ja krótko odpowiadam: a kiedy ten palnik ma się rozpalić.
Minertu zaciera ręce hehe, pójdzie nakładka :)
Dobrze piszesz:). Ludzie myślcie. Kotły 17kW a w środku kloc o mocy 40kW?. Zaiste piękne zestawy.

timon120777
19-10-2012, 04:38
Kurczaki w moim brucerze tem. CO 46st. tem. podajnika 45st.

U kolegi w Burner-s tem. CO 50st a tem. podajnika 32st.

To jest duża różnica pytam ;)


chcesz mieć niższą temperaturę to odsuń czujnik 5cm w stronę kosza. sprawdziłeś w jakiej odleglości jest czujnik w burnerze???
u mnie temp CO 50st a temp podajnika 34 a czujnik w standardowym położeniu.
faktem jest że się żeliwne palniki grzeja ale wystarczy przesunięcie strefy żaru o 5cm aby obnizyć temp na rurze o 10st.
u mnie to ma właśnie miejsce po dokonaniu przeróbki brucera- paszcza zmniejszona, strefa żaru przesunieta o 5cm dalej od podajnika i taki efekt że temperatura spadła o 10st
.
faktem też jest ze producenci kotłów montują Brucera do nawet 15KW kociołków i się potem ludziska chcą chlastać

minertu
19-10-2012, 04:56
Nijak mi się widzi palnik 40kW w kotle 15 czy 16kW, znowu będzie dlaczego z jednej strony mi się ładnie pali a z drugiej mam szlakę ?
ja krótko odpowiadam: a kiedy ten palnik ma się rozpalić.
Minertu zaciera ręce hehe, pójdzie nakładka :)
Minertu nie zaciera rąk,po prostu trzeba było coś zrobić z tymi palnikami.
Znalazła się dysza,przeszła modyfikację i się sprawdziła.
Komu zależy to kupi,nikt nikogo nie zmusza.

timon120777
19-10-2012, 07:55
minertu ma rację
jednym z rozwiązań problemów z brucerem było stworzenie innego palnika innym jest modyfikowanie tak aby to co dalekie od doskonałości działało poprawnie

hiro77
19-10-2012, 12:55
Minertu nie zaciera rąk,po prostu trzeba było coś zrobić z tymi palnikami.
Znalazła się dysza,przeszła modyfikację i się sprawdziła.
Komu zależy to kupi,nikt nikogo nie zmusza.

Jaka modyfikacja ? Możesz mi rozjaśnić o co chodzi ?

pawelo_pl
19-10-2012, 14:27
Jaka modyfikacja ? Możesz mi rozjaśnić o co chodzi ?

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?204334-Ogniwo-Eko-z-palnikiem-Brucer-i-jego-modernizacja&p=5486653&viewfull=1#post5486653

ZUG
19-10-2012, 14:35
Przewymiarowany kocioł będzie zawsze pracował na niższej sprawności, bo będziesz go musiał sztucznie dusić . Brdzie zasmolony od sadzy wymiennik i zimne spaliny w kominie . A powierzchnia wymiany ciepła to nic innego jak styk ciepła wytworzonego przez kocioł poprzez blachy wymiennika z woda która to ciepło ma odebrać...właściwie było o tym już tu pisane nie raz i nie dwa. Nie będę wymieniał reszty skutków ubocznych, a wierz mi ze sa.Pozdrawiam.

czy może też skutkować zmniejszenie komory spalania szamotem że w wymiennikach pojawi się woda jeżeli spaliny będą po niżej 100stC.?

zawijan
20-10-2012, 11:29
Teoretycznie taka możliwość istnieje.

Vld
20-10-2012, 14:34
on tę "wodę" ma całkiem namacalną :D
a nie teoretyczną

zyzolek
21-10-2012, 19:33
czy może też skutkować zmniejszenie komory spalania szamotem że w wymiennikach pojawi się woda jeżeli spaliny będą po niżej 100stC.?

Na ten temat najlepiej może się wypowiedzieć czp01. Zabudował całą komorę spalania szamotem i jakoś nie narzeka.
Ja też swoją zabudowałem, może nie tak ekstremalnie, jak czp01, ale wody u siebie i jakiegoś nadmiaru sadzy jak normalnie nie widzę.

czp01
21-10-2012, 20:14
Na ten temat najlepiej może się wypowiedzieć czp01. Zabudował całą komorę spalania szamotem i jakoś nie narzeka.
Ja też swoją zabudowałem, może nie tak ekstremalnie, jak czp01, ale wody u siebie i jakiegoś nadmiaru sadzy jak normalnie nie widzę.

Potwierdzam wody na razie nie ma - wilgoci też nie ma chociaż temperatura spalin tak jak teraz sięga mi góra do 68 st C. To w moim dodatkowym ogniwie grzewczym temperatura spalin jest jeszcze niższa ( tu nie mam termometru) i tam też na razie sucho. Nikomu nie polecam tak niskich temp. spalin bo faktycznie przynajmniej w kominie jakiś kondensat może powstać i czasem na ścianie kominowej wykwitnąć. Akurat ja tym się nie przejmuję bo mam komin systemowy podobno kwasoodporny. Jak zrobi się jednak chłodniej i będzie większe zapotrzebowanie na ciepło to temperatura spalin przekroczy mi na pewno100 parę stopni w trybie grzania. :)

zawijan
21-10-2012, 20:44
czy może też skutkować zmniejszenie komory spalania szamotem że w wymiennikach pojawi się woda jeżeli spaliny będą po niżej 100stC.?

Warto przeczytać także to:
http://zawijan.wordpress.com/poradnik-uzytkownika/5-budowa-kotla/temperatury-krytyczne/

animuss
22-10-2012, 08:39
Potwierdzam wody na razie nie ma - wilgoci też nie ma chociaż temperatura spalin tak jak teraz sięga mi góra do 68 st C. To w moim dodatkowym ogniwie grzewczym temperatura spalin jest jeszcze niższa ( tu nie mam termometru) i tam też na razie sucho.

Czujnik czy termometr temperatury spalin włożony w czopuch przy samym kotle nie pokazuje jaka jest temp spalin , kołnierz czopucha przyspawany do płaszcza wodnego zaniża rzeczywistą temperaturę .Mierzyłem temperaturę i przemieszczając się po rurze dymowej czopucha najwyższa temperatura spalin była około 25 cm za kotłem ,dalej już malała .

ZUG
22-10-2012, 18:43
Warto przeczytać także to:
http://zawijan.wordpress.com/poradnik-uzytkownika/5-budowa-kotla/temperatury-krytyczne/

zawijan to by się zgadzało bo jak mam ponad 100stC w czasie odgazowywania w moim GS to jest ok.
tylko mnie dziwi że inni mają dużo mniej i nic się skrapla.

Vld
22-10-2012, 18:57
ważne są też inne czyniki: tepm powrotu, przepływ, zawartość wodoru czy siarki w paliwie, nadmiar tlenu w spalinach. Ten ostatni jest bardzo niski w górniakach palonych od góry, a to niestety przesuwa punk rosy w górę.

ZUG
22-10-2012, 19:15
ważne są też inne czyniki: tepm powrotu, przepływ, zawartość wodoru czy siarki w paliwie, nadmiar tlenu w spalinach. Ten ostatni jest bardzo niski w górniakach palonych od góry, a to niestety przesuwa punk rosy w górę.
co do tlenu to piszesz że GS mają za mało tlenu aby prawidłowo sie paliło?

Vld
22-10-2012, 20:00
co do tlenu to piszesz że GS mają za mało tlenu aby prawidłowo sie paliło?

GSy mają za mało tlenu, za mało temperatury i przestrzeni na płomień. Jedyne czego mają zadużo, to paliwa.

ZUG
22-10-2012, 20:13
GSy mają za mało tlenu, za mało temperatury i przestrzeni na płomień. Jedyne czego mają zadużo, to paliwa.

niestety ale to prawda.
ale puki będę maił ten kocioł to będę robił tak aby chodził jak tylko to możliwe i dzięki wam myślę że będzie to możliwe.
a przez ten czas do póki nie zaliczy zgonu zapoznam się z tematem aby następnym razem zakupić odpowiedni kociołek.

Vld
22-10-2012, 20:33
;)
nie pekaj, popracuj nad temperaturą powrotu, zrób jakiś obieg kotlowy, tak by móc mieć 55-60C na kotle i 35-40 na grzejniki. Lub ogranicz przwpływ prze kocioł do niezbędnego minimum, jak na grawitacji, dzieki temu powierzchnia blach wymiennika powinna mieć nieco wyższą temperaturę. Staraj się kupować węgle o małej zawartości częsci lotnych, a dużej czystego węgla, no i zdecydowanie suche. Pal tak jak już wcześniej pisalem, krócej a intensywniej, wykorzystuj pojemność cieplną cegieł i betonu.

Paninaro
22-10-2012, 21:39
słuchajcie, może mi ktoś z Was doradzi co jest przyczyną tworzenia się bardzo dużych spieków na palniku , mam Tilgnera EKR z palnikiem Ekoenergi 25 kw, sterownik SIGNUM 600,dom nieocieplony, stara instalacja CO, ekogroszek kupiłem chyba dobry, w każdym razie ze SKŁADY WĘGLA.PL, większość na forum go chwali a u mnie tworzą się duże spieki, już sam nie wiem co jest przyczyną, podstawowe moje ustawienia:
czas podajnika- - 14 s
czas pauzy podajnika - 90 s
czas oczekiwania- - 3 min
krotność- - 3
czas dmuchawy w podtrz.- 20 s
bieg dmuchawy w podtrz - 7
bieg dmuchawy, praca - 11

doradżcie coś bo już kombinuje na wszelkie sposoby z ustawieniami i ciągle to samo, poza tym bardzo krótko piec stoi w podtrzymaniu, szybko mu spada temp ale to byc moze wina starej instalacji

timon120777
22-10-2012, 21:54
Paninaro
zacznij od zmniejszenia mocy nadmuchu lub od skrócenia przerwy podawania. w instrukcji dla stosunku podawanie/przerwa 10/40(1:4) jest 5 beg dmuchawy fabrycznie a ty dla mniejszej mocy 14/90 (1:6,5) masz ponad dwukrotnie mocniejszy nadmuch-11bieg.
zejdź w dół z nadmuchem. zmień też ustawienia podtrzymania- czas oczekiwania zrób 15minut i czas dmuchawy w podtrzymaniu w dół do 10sek oraz bieg do 5go

zbigmaz01
23-10-2012, 17:33
Nowe opcje na esterownik
http://esterownik.pl/forum/posty,540/statystyki-na-esterownikpl?m=9271#9271

marcin_bnk
23-10-2012, 19:21
witam.
mam pytanko , chce kupic groszek w okolicy rzeszowa i mam do wyboru :
Kazimierza Juliusza - 1000 zl/tona z dostawa lub Jan III Sobieski 830 zl tona z dostawa . - potrzebuje 3 tony .
Warto placic tyle za kazimierza czy wziac sobieskiego ? Bedzie to moja pierwsza zima z ekogroszkiem i paleniem w piecu z podajnikiem .

ZUG
23-10-2012, 19:44
sobieski ma małą kaloryczność o ile pamiętam 23mj/kg
juljusz trochę lepiej wychodzi aczkolwiek ma więcej popiołu.
z typu węgla 31 proponuję kwk piekary a typu 32 kwk wesoła

marcin_bnk
23-10-2012, 19:53
pani skladzie twierdzi ze maja papiery ze ten sobieski ma 25 MJ.
Co to za podział na typ 31 i 32 ??
Posiadam piec RBR .

ZUG
23-10-2012, 19:59
pani skladzie twierdzi ze maja papiery ze ten sobieski ma 25 MJ.
Co to za podział na typ 31 i 32 ??
Posiadam piec RBR .

to nie dobra Pani takie głupoty gadać
http://www.wegielkamienny-katowice.pl/cena-wegla-kamiennego-i-ekogroszku
http://www.kwsa.pl/o_firmie/oddzialy/Oddzia%C5%82+KWK+%22Piekary%22

marcin_bnk
23-10-2012, 20:08
co bys na moim zrobil wzial tego sobieskiego czy doplacil do Juliusza ??

zawijan
23-10-2012, 20:09
Co to za podział na typ 31 i 32 ??

zobacz http://zawijan.wordpress.com/poradnik-uzytkownika/4-proces-spalania/klasyfikacja-wegli/

ZUG
23-10-2012, 20:18
co bys na moim zrobil wzial tego sobieskiego czy doplacil do Juliusza ??

może co nie którzy mnie zjedzą ale jesli chodzi o koszty to wolałbym kupić ruska niż taką kasę płacić za sobieski.
już lepiej juliusza ale 1000zł/tona :mad:
może tu zakup http://resover.eu/

zbigmaz01
23-10-2012, 20:35
:jawdrop::bash:
Tak będziesz wyglądał jak będziesz odczytywał swój licznik http://emotikona.pl/emotikony/pic/0dance3.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)http://emotikona.pl/emotikony/pic/0dance3.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)http://emotikona.pl/emotikony/pic/0dance3.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)
http://emotikona.pl/emotikony/pic/04icon_rotfl.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)

zbigmaz01
23-10-2012, 20:45
Zrobię Wam tą przyjemność i zapodam tutaj tylko zdjęcie z licznikiem do odczytu ;)I myślę że do tej pory dasz nam spokój ?:p

zbigmaz01
23-10-2012, 20:53
Pożyjemy zobaczymy.

kolorado
23-10-2012, 20:57
Za Juliusza 1000? Powariowali chyba. U nas w czerwcu po 650 chodził. Swoją drogą kupować w październiku opał, to samobójstwo...

ZUG
23-10-2012, 20:58
każda sroka swój ogon chwali
prawda jest taka że walą nas na wszystkim także wszystko proporcjonalnie będzie szło w górę
a swoją drogą a prąd z czego sie wytwarza jak i węgiel to i energia

kolorado
23-10-2012, 21:01
Piszę tylko jak mnie coś poruszy,niewątpliwie cena ekogroszka 1000zł/t jest taką rzeczą :)
Czyżby moje przepowiednie sprzed roku,że za dwa lata(czyli za rok) ekogroszek będzie po 1200zł się nie sprawdziły ?
Utrzymując tą tendencje ekogroszek za rok będzie po 1600zł ;)
Cena węgla na światowych rynkach spada, co zresztą czasem widać nawet u nas. W zeszłym roku Juliusza kupowałem po 650, w tym roku był po tyle samo. Wiem, to nie jest spadek, ale od pewnego czasu cena z sezonu na sezon rosła, a w tym roku nie. Poza tym tendencje światowego (hurtowego) rynku do nas detalistów dochodzą z pewnym opóźnieniem.

zyzolek
23-10-2012, 21:03
Kurdę, gdzie wy mieszkacie, że taki drogi węgiel macie. Ja na Śląsku za workowanego Pieklorza Juliana 28 MJ/kg płaciłem z transportem 800 zł. Workowany Juliusz 23-25 MJ/kg chodzi u nas 650-700 zależnie od dostawcy. Strasznie Was doją tam na Północy kraju.

ZUG
23-10-2012, 21:04
kolorado ma rację a wiadomo że indywidualne składy mają swoje ceny.
i coraz bardziej do Polski sprowadzany jest węgiel ze wschodniej strony co jest konkurencją cenową dla naszych kopalni

kolorado
23-10-2012, 21:08
Kurdę, gdzie wy mieszkacie, że taki drogi węgiel macie. Ja na Śląsku za workowanego Pieklorza Juliana 28 MJ/kg płaciłem z transportem 800 zł. Strasznie Was doją tam na Północy kraju.
Czas odświeżyć wiadomości z geografii. W czasach gdy się jej uczyłem w podstawówce Rzeszów bardziej był na wschodzie niż północy... ;)

ZUG
23-10-2012, 21:10
zyzolek sie pomylił zapewne z moją osobą
kolorado już nie bądź taki uszczypliwy

zyzolek
23-10-2012, 21:13
Czas odświeżyć wiadomości z geografii. W czasach gdy się jej uczyłem w podstawówce Rzeszów bardziej był na wschodzie niż północy... ;)

Sory, nie jestem jasnowidzem:) W profilu nie podajesz miejsca zamieszkania, natomiast ZUG jest z Ostrowca

zyzolek
23-10-2012, 21:14
No to robimy biznesa,zbieramy zamówienia i jedziemy w Polskę z Julianem czy innym Kazimierzem Sobieskim ;)

Chyba trzeba nad tym pomyśleć ;)

zbigmaz01
23-10-2012, 21:16
Chyba trzeba nad tym pomyśleć ;)Karoka ma duże auto może się skusi :D

ZUG
23-10-2012, 21:18
No to robimy biznesa,zbieramy zamówienia i jedziemy w Polskę z Julianem czy innym Kazimierzem Sobieskim ;)

jakiś skład robi sobie jaja z ludzi wystawiając cene 1000zł/tone bo szukają leszczy.
te czasy się skończyły świat poszedł do przodu i internet robi swoje aby ludzi w h.a nie dali sie robić co jest przykładem że tutaj
kolega daje takie informcje.
a Arturo podłapał i troche sarkazmem zalatuje

kolorado
23-10-2012, 21:24
Sory, nie jestem jasnowidzem:) W profilu nie podajesz miejsca zamieszkania, natomiast ZUG jest z Ostrowca
Żeby czytać, nie trzeba być jasnowidzem. Cytuję "mam pytanko , chce kupic groszek w okolicy rzeszowa i mam do wyboru :
Kazimierza Juliusza - 1000 zl/tona (...)"
A uszczypliwy i czepialski jestem, nie zaprzeczam. Otoczenie nie ma ze mną lekko... :)
Swoją drogą Ostrowiec - jeśli to ten świętokrzyski - też na północy nie jest. Sorki, nie mogłem się powstrzymać... :)

ZUG
23-10-2012, 21:32
Żeby czytać, nie trzeba być jasnowidzem. Cytuję "mam pytanko , chce kupic groszek w okolicy rzeszowa i mam do wyboru :
Kazimierza Juliusza - 1000 zl/tona (...)"
A uszczypliwy i czepialski jestem, nie zaprzeczam. Otoczenie nie ma ze mną lekko... :)
Swoją drogą Ostrowiec - jeśli to ten świętokrzyski - też na północy nie jest. Sorki, nie mogłem się powstrzymać... :)

tak dokładnie koło zakopanego
kod 76-129 i po temacie
ale dobra temat idzie do du..py

kolorado
23-10-2012, 21:45
tak dokładnie koło zakopanego
kod 76-129 i po temacie
To chyba jednak nie świętokrzyski.


ale dobra temat idzie do du..py
Od dawna. Ja tu wchodzę tylko z przyzwyczajenia, coś ciekawego zdarza się ostatnio tutaj wyjątkowo rzadko...

ZUG
23-10-2012, 21:52
Od dawna. Ja tu wchodzę tylko z przyzwyczajenia, coś ciekawego zdarza się ostatnio tutaj wyjątkowo rzadko...

to by świadczyło że tematy się wypaliły albo co nie którym mózg nie mieści w czasce

SUSPENSER
23-10-2012, 22:06
witam.
mam pytanko , chce kupic groszek w okolicy rzeszowa i mam do wyboru :
Kazimierza Juliusza - 1000 zl/tona z dostawa lub Jan III Sobieski 830 zl tona z dostawa . - potrzebuje 3 tony .
Warto placic tyle za kazimierza czy wziac sobieskiego ? Bedzie to moja pierwsza zima z ekogroszkiem i paleniem w piecu z podajnikiem .

Nie warto - lepiej kup rosyjski [testuję od kilku dni i jest świetny] lub po prostu ten:

http://allegro.pl/ekogroszek-czeski-most-komorany-rzeszow-najtaniej-i2722999018.html

zyzolek
23-10-2012, 22:07
Jak przyjdą mrozy, tematów będzie aż za dużo. Ponoć w sobotę ma pojawić się pierwszy śnieg.

ZUG
23-10-2012, 22:11
suspenser ale popiołu trochę jest??

Piotrek42
23-10-2012, 22:12
A tak z innej strony... widzieliście nowe statystyki do bruliego i coali??? wygląda na to że MY groszkowcy, paskudy środowiska,palacze ,etc.. mamy opomiarownie rodem ze start treka :D możemy wyliczać na bieząco aktualną moc kotła, cenę za dzień, miesiac, mało tego, to wszystko jest weryfikowane wg aktualnych temp w domu i na dworze , również przez temp cwu, nikt nam nie powie że np spala 3 kg/doba a ma w mieszkniu np 24 st... ciekawe czy jakiś system grzewczy ma tak opomiarowany dom?? albo inne sterowniki to potrafią...

darase
23-10-2012, 22:17
U nas eko czeski jest po 500zł a workowany po 560, szkoda kasy na kupowanie przez internet, jeszcze kurier też kosztuje.

ZUG
23-10-2012, 22:20
U nas eko czeski jest po 500zł a workowany po 560, szkoda kasy na kupowanie przez internet, jeszcze kurier też kosztuje.
ale to są jego regiony.
niestety ale ta cholerna odległość też mam z tym problem chciałbym zakupić węgiel kwk wesoła ale niestety w moim regionie brak

zyzolek
24-10-2012, 10:09
A tak z innej strony... widzieliście nowe statystyki do bruliego i coali??? wygląda na to że MY groszkowcy, paskudy środowiska,palacze ,etc.. mamy opomiarownie rodem ze start treka :D możemy wyliczać na bieząco aktualną moc kotła, cenę za dzień, miesiac, mało tego, to wszystko jest weryfikowane wg aktualnych temp w domu i na dworze , również przez temp cwu, nikt nam nie powie że np spala 3 kg/doba a ma w mieszkniu np 24 st... ciekawe czy jakiś system grzewczy ma tak opomiarowany dom?? albo inne sterowniki to potrafią...

Wszystko fajnie, ale za jaką cenę?
Bruli 900 zł, a ecoal tylko dla wybranych.

Tob
24-10-2012, 11:02
Witam,
Wg mnie jednak raczej nie za drogo. Za samo „body” sterownika PLC troszkę lepiej wyposażonego w wejścia analogowe i odpowiednią ilość wyjść, podejrzewam, iż trzeba zapłacić ze 600zł, moduł ethernetowy ze 200zł, no i ten pomysł na program, do tego jakieś narzędzie do napisania, programator, czas poświęcony na pisanie, próby działania kotła, a z tym to tak w te i nazad, potem wizualizacja tych wyników, na końcu stworzenie tej całej reszty bajerów. Za pewien czas po utracie cech „nowalijki” cena detaliczna zostanie na pewno troszkę zmniejszona.
Pozdrawiam

minertu
24-10-2012, 11:03
Wszystko fajnie, ale za jaką cenę?
Bruli 900 zł, a ecoal tylko dla wybranych.
Nie musisz mieć tych sterowników aby prowadzić statystyki.
Wystarczy ,że się zarejestrujesz.

minertu
24-10-2012, 11:04
Gdyby nawet to nie każdy ma to w cenie :)

zyzolek
24-10-2012, 11:33
Nie musisz mieć tych sterowników aby prowadzić statystyki.
Wystarczy ,że się zarejestrujesz.

Niby jak to ma działać?
Skoro nie mam ani bruli ani ecoala

darase
24-10-2012, 13:45
Nowy soft do st. eCoal.

www.esterownik.pl/forum/posty,33/-oprogramowanie-wersje-testowe-?m=9362#9362

darase
24-10-2012, 14:04
Zyzolek to tak działa jak u mnie zeszyt od dwóch sezonów, wpisujesz ilość spalonego eko, jego kaloryczność, datę i system Ci liczy. :)

Yef
24-10-2012, 14:32
Wszystko fajnie, ale za jaką cenę?
Bruli 900 zł, a ecoal tylko dla wybranych.

A dlaczego dla wybranych? O co z tym chodzi?

darase
24-10-2012, 14:35
Sterownik eCoal jest dostępny tylko z wybranymi kotłami.

Bruli jest dostępny do każdego kotła.

Piotrek42
24-10-2012, 15:57
Nowy soft do st. eCoal.

www.esterownik.pl/forum/posty,33/-oprogramowanie-wersje-testowe-?m=9362#9362

Ojjj będzie się działo ....:D:D

zyzolek
24-10-2012, 15:57
Zyzolek to tak działa jak u mnie zeszyt od dwóch sezonów, wpisujesz ilość spalonego eko, jego kaloryczność, datę i system Ci liczy. :)

Właśnie robię tak samo ;)
minertu wprowadza tu jakieś zamieszanie

SUSPENSER
24-10-2012, 17:20
suspenser ale popiołu trochę jest??

Popiół w normie - podobnie jak z Pieklorza, więcej informacji w wątku:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?164725-Ranking-paliwa-typu-ekogroszek/page61

minertu
25-10-2012, 10:38
Właśnie robię tak samo ;)
minertu wprowadza tu jakieś zamieszanie

O jakie zamieszanie ci chodzi.
Zarejestruj się i prowadź statystyki,czy to takie trudne?

zyzolek
25-10-2012, 13:22
O jakie zamieszanie ci chodzi.
Zarejestruj się i prowadź statystyki,czy to takie trudne?

A le co i gdzie mam rejestrować??? Jasnowidzem nie jestem.

darase
25-10-2012, 13:28
Kurczaki ziemniaki.
Wchodzisz na stronę www.esterownik.pl
rejestrujesz się, potwierdzasz email, logujesz się, wpisujesz zasyp, kaloryczność, datę i system liczy :)

_marianek_
25-10-2012, 14:57
Zobaczcie jak SebiCo prowadzi statystyki https://esterownik.pl/statystyki/703 :) Całkiem ładne ;)

_marianek_
25-10-2012, 15:01
A le co i gdzie mam rejestrować??? Jasnowidzem nie jestem.

Tu masz opis jak prowadzić statystyki: http://esterownik.pl/forum/posty,540/statystyki-na-esterownikpl,1

zyzolek
25-10-2012, 16:23
Tu masz opis jak prowadzić statystyki: http://esterownik.pl/forum/posty,540/statystyki-na-esterownikpl,1

No tak zarejestrowałem się i to było by na tyle. dalej nie wiem o co w tym chodzi.
Tak się na tej stronie wyświetla:
Dodaj sterownik, Podłącz do sterownika kabel typu skrętka zakończony złączem RJ45. Drugi koniec podłącz do swojego switcha, lub router / access point ze switchem. Ustaw adres IP, Maskę oraz Bramę w sterowniku według konfiguracji twojej sieci lokalnej. Znajdziesz te opcje w menu sterownika: "Internet". Sprawdź czy możesz połączyć się ze sterownikiem z twojej sieci lokalnej. Wpisz w przeglądarce na komputerze podłączonym do twojej sieci adres IP sterownika. Przykładowo: http://192.168.0.111. Jeśli widzisz stronę sterownika możesz przejść do następnego kroku. Jeśli strona się nie ładuje poszukaj odpowiedzi w Pomocy lub w FAQ

I to było by na tyle odnośnie rejestracji na tej stronie:mad:. Ja nie mam sterownika z dostępem do internetu.

czp01
25-10-2012, 16:51
U mnie kocioł w ubiegłym sezonie chodził ze średnia mocą najwyższą 5,53 kw https://esterownik.pl/statystyki/584 - to do tego to brakuje mi jeszcze aby była określona najwyższa moc chwilowa jaką kocioł osiągnął to wtedy już w 100 % wiedziałbym jaki dokładnie kociołek potrzebuje - no ale to chyba nie da się wyliczyć bez dodatkowych pomiarów hmm :)

Piotrek42
25-10-2012, 19:10
U mnie kocioł w ubiegłym sezonie chodził ze średnia mocą najwyższą 5,53 kw https://esterownik.pl/statystyki/584 - to do tego to brakuje mi jeszcze aby była określona najwyższa moc chwilowa jaką kocioł osiągnął to wtedy już w 100 % wiedziałbym jaki dokładnie kociołek potrzebuje - no ale to chyba nie da się wyliczyć bez dodatkowych pomiarów hmm :)

Spoko pewnie zrobią.. na podstawie obrotów slimaka....

darase
25-10-2012, 20:03
Czp prosta sprawa, gdy temperatura spadnie do np. -20st. sypiesz pojemnik na maxa, po 24h dosypujesz znowu na maxa i obliczasz, przed zabiegiem najlepiej przeczyść piec żeby zwiększyć sprawność . Dane będą przybliżone :)

czp01
25-10-2012, 20:06
Fakt - ale prościej można jeszcze dane ilości spalonego paliwa np. w ciągu godziny obliczyć na podstawie licznika ślimaka. U mnie jedna minuta pracy ślimaka to 0,23 kg ekogroszku :)

darase
25-10-2012, 20:10
:) porównasz zasyp z minutami, u mnie każdy zasyp to inna liczba minut pracy podajnika, na minuty nie przeliczam.

_marianek_
25-10-2012, 21:35
No tak zarejestrowałem się i to było by na tyle. dalej nie wiem o co w tym chodzi.
Tak się na tej stronie wyświetla:
Dodaj sterownik, Podłącz do sterownika kabel typu skrętka zakończony złączem RJ45. Drugi koniec podłącz do swojego switcha, lub router / access point ze switchem. Ustaw adres IP, Maskę oraz Bramę w sterowniku według konfiguracji twojej sieci lokalnej. Znajdziesz te opcje w menu sterownika: "Internet". Sprawdź czy możesz połączyć się ze sterownikiem z twojej sieci lokalnej. Wpisz w przeglądarce na komputerze podłączonym do twojej sieci adres IP sterownika. Przykładowo: http://192.168.0.111. Jeśli widzisz stronę sterownika możesz przejść do następnego kroku. Jeśli strona się nie ładuje poszukaj odpowiedzi w Pomocy lub w FAQ

I to było by na tyle odnośnie rejestracji na tej stronie:mad:. Ja nie mam sterownika z dostępem do internetu.

Nie podłączaj sterownika, tylko od razu przejdź na listę swoich sterowników, wybierz sterownik który dodałeś i masz statystyki.

minertu
26-10-2012, 21:33
Nie podłączaj sterownika, tylko od razu przejdź na listę swoich sterowników, wybierz sterownik który dodałeś i masz statystyki.

Dokładnie tak.

zawijan
27-10-2012, 18:40
Fakt - ale prościej można jeszcze dane ilości spalonego paliwa np. w ciągu godziny obliczyć na podstawie licznika ślimaka. U mnie jedna minuta pracy ślimaka to 0,23 kg ekogroszku :)

Zawsze?
Dla każdego ekogroszku tak samo?

Dla jednej minuty pracy ciągłej ślimaka i dla jednej minuty pracy przerywanej ślimaka tak samo?

timon120777
27-10-2012, 19:00
podejrzewam że na pewno nie.
u mnie każdy zasyp wychodzi inaczej masa w przeliczeniu na czas pracy podajnika. waha się od 280 do 300g na minutę.
w zeszłym sezonie to było od 270 do 300g

Vld
27-10-2012, 19:21
Zawsze?
Dla każdego ekogroszku tak samo?

Dla jednej minuty pracy ciągłej ślimaka i dla jednej minuty pracy przerywanej ślimaka tak samo?

Andrzej_M robił takie pomiary i przy ciągłym podawaniu wychodziła zawsze mniejsza dawka, niż przy normalnej pracy przerywanej

czp01
27-10-2012, 19:39
To 0,23 kg na minutę ekogroszku to moje zwykłe średnie przeliczenie w ub. sezonie po spaleniu kilku zważonych zasobników ekogroszku bobrek. Nie badałem wilgotności ekogroszku ani nie robiłem całej serii pomiarów dla różnych gatunków ekogroszku, ani nie dzieliłem pomiarów na pracę ciągłą i przerywaną.

W tym sezonie teraz palę eko z KWK Chwałowice i pewnie też ze zwykłej ciekawości przeliczę ile tego eko wychodzi na 1 minutę pracy ślimaka. Nie jest to żadne profesjonalne ani naukowe wyliczenie ale mi w zupełności wystarcza aby zaspokoić w tym zakresie swoją niewiedzę z prawdopodobieństwem graniczącym z niepewnością. :)

ZUG
27-10-2012, 19:42
A nie można przeliczyć to ilości zasypu podzielone przez czas pracy slimaka?
ecoal i bruli mamy czas pracy.
chyba że czegoś nie rozumie.

Vld
27-10-2012, 19:54
można i wynik będzie powtarzalny, bo przecież, żaden ślimak nie pracuje godziny w sposób ciągły
U siebie w ekomax mam wskaźnik paliwa oparty na czasie pracy podajnika i raz zaprogramowany, jest dość dokładny.

ZUG
27-10-2012, 19:58
można i wynik będzie powtarzalny, bo przecież, żaden ślimak nie pracuje godziny w sposób ciągły
U siebie w ekomax mam wskaźnik paliwa oparty na czasie pracy podajnika i raz zaprogramowany, jest dość dokładny.

no nie pracuje ale każdy ruch slimaka jest mierzony w minutach i sekundach do wyczerpania zasypu.

karoka65
27-10-2012, 20:57
A nie można przeliczyć to ilości zasypu podzielone przez czas pracy slimaka?
ecoal i bruli mamy czas pracy.
chyba że czegoś nie rozumie.
Jak tak przeliczyłem i taka dokładność mi wystarcza, to nie apteka, komu się chce pieprzyć w jakieś super wyliczenia niech się pieprzy jak mu się nudzi, najlepiej waga od jubilera :)
"Ludzie nie dajcie się zwariować" jak to ktoś powiedział.

karoka65
27-10-2012, 20:59
Aaaa, ZUG to nie była żadna złośliwość w twoim kierunku.

ZUG
27-10-2012, 21:07
Aaaa, ZUG to nie była żadna złośliwość w twoim kierunku.

spoko przeciez te wyliczenia nie ja narodziłem tylko włączyłem sie do dyskusji :D

Piotrek42
27-10-2012, 21:13
Dziwne ... nie ma żadnego biadolenia ze kotły za dużo pala, zle chodza,wszak już zima pełna gebą...hmmm a wam juz się chlopaki nudzi :) wagą jubilerska eko wazyć :)) hehe

czp01
27-10-2012, 21:33
Nooo a ja ważę zwykłą wagą a tu aptekarskie no jubielerskie :) Dzisiaj temperatura spada poniżej zera to włączyłem spalanie grupowe a do tej pory jechałem na dwustanowym 5s podawanie 50 s przerwa i było ok - grupowe też ok - ustawione 8 do 12 kw - chociaż nie wiem czy to ustawienie 12 kw to nie za dużo podawania ale zobaczymy po paru dniach :)

wojtek65
28-10-2012, 11:10
Zawijan pisze tak " Wielkość wartości opałowej zależy przede wszystkim od zawartości w węglu wilgoci i popiołu" Na przykładzie ostatniego zasypu do miałowca 31kg mokrego - 8% wody ( wagowo ) = 28,52kg suchego + 0,5kg drewna na podpałkę,dla uproszczenia 29kg.
Wczasie 40h uzyskałem 115,5 kWh. Którą wagę miału przyjąć do obliczenia sprawności kotła. Ja biorę postać suchą, miał podobno 23000 kJ/kg. Czy dobrze robię czy źle ?

slawek1980
30-10-2012, 13:11
Kociolek wkoncu sprawdzony skamp 12 kw i dziala bardzo dobrze temp na kotle 42 st w okolicy 0 na zewnatrz a w domu 22 st
moc kotla po wygrzaniu oscylowala srednio od 30 do 50% wiec zostaje jeszcze zapas na duze mrozy

Jarecki79
30-10-2012, 15:26
Kociolek wkoncu sprawdzony skamp 12 kw i dziala bardzo dobrze temp na kotle 42 st w okolicy 0 na zewnatrz a w domu 22 st
moc kotla po wygrzaniu oscylowala srednio od 30 do 50% wiec zostaje jeszcze zapas na duze mrozy

Trochę trwało zanim odpaliłeś :)

Czy mogę prosić o jakieś foto z podłączenia?

Zapraszam oczywiście na wątek o Skam-P
ps. jak się domek wygrzeje, to za kilka dni generowane moce spadną.
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?169888-kocio%C5%82-SKAM-P-i-sterownik-Puma/page165

slawek1980
30-10-2012, 18:00
Trochę trwało zanim odpaliłeś :)

Czy mogę prosić o jakieś foto z podłączenia?

Zapraszam oczywiście na wątek o Skam-P
ps. jak się domek wygrzeje, to za kilka dni generowane moce spadną.
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?169888-kocio%C5%82-SKAM-P-i-sterownik-Puma/page165

kociolek był już odpalany dawno ale jak na dworze było więcej niż 20st to cięzko było stwierdzić czy da rade tylko tyle ze instalacja działa
a teraz jak zrobiło się zimniej to zrobiłem taki test na dwa dni i było bardzo ok
na dobre go odpale za jakis ok miesiąc półtora jak się wprowadze
fotki z podłączenia zadnej nie mam jak będe na budowie to zrobie i przesle

piotrek57
01-11-2012, 21:52
Witam. Pytanie z nieco inej strony. Jakie instalacje elektryczne przydałyby sie do pieca na ekogroszek ze strerownikiem e-coal lub bruli, żeby w przyszłości wykorzystac ją pod nie za bardzo rozbudowaną wersje inteligentnego domu?

darase
01-11-2012, 22:46
Piotrek temat rzeka :)
Masa kabli, wszystkie do centrum dowodzenia. W zależności co chciałbyś mieć a najlepiej załóż temat na stronie www.esterownik.pl tam uzyskasz info. :)

Piotrek42
01-11-2012, 23:13
Panowie !!!! Może pomożemy??? Nikt z nas nie jest Rokefelerem ale przy takim nieszczęściu moglibyśmy pomóc! Kazdego z nas moze to spotkać, kto ile może nicech wyśle na konto http://forum.muratordom.pl/showthread.php?208966-Nelli-Sza-sp%C5%82on%C4%85%C5%82-dom-(

SUSPENSER
02-11-2012, 11:15
Panowie !!!! Może pomożemy??? Nikt z nas nie jest Rokefelerem ale przy takim nieszczęściu moglibyśmy pomóc! Kazdego z nas moze to spotkać, kto ile może nicech wyśle na konto http://forum.muratordom.pl/showthread.php?208966-Nelli-Sza-spłonął-dom-( (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?208966-Nelli-Sza-sp%C5%82on%C4%85%C5%82-dom-%28)

Dzięki za link - pewnie, że pomogę i śmiało zachęcam innych bo cel jest szczytny.

karoka65
02-11-2012, 21:32
No panowie, przykręćcie termostaty o pół stopnia na tydzień i pomóżmy trochę dziewczynie bo nie wiadomo kiedy i komu jakieś nieszczęście może się przydarzyć chociaż nikomu tego nie życzę.

darase
03-11-2012, 00:38
Ku przestrodze.

www.wiadomosci.wp.pl/martykul.html?wid=15061135&

animuss
03-11-2012, 09:07
Ku przestrodze.

www.wiadomosci.wp.pl/martykul.html?wid=15061135&
Przeczytajcie też opinie ,
czad to zabójca niewidzialny i bezwonny.

w dniu Wszystkich Świętych doszło do 83 wypadków, w których śmierć poniosło 6 osób, a obrażenia odniosło 270. Zatrzymano też 600 pijanych kierowców.
http://www.se.pl/wydarzenia/kraj/akcja-znicz-211-wypadkow-15-zabitych-430-rannych_288813.html

piotrek57
03-11-2012, 09:28
Piotrek temat rzeka :)
Masa kabli, wszystkie do centrum dowodzenia. W zależności co chciałbyś mieć a najlepiej załóż temat na stronie www.esterownik.pl tam uzyskasz info. :)

Dzieki za linka. Narazie musze skonczyc sprawe kotlowni. Reszta domu to sprawa na pozniej.

animuss
03-11-2012, 10:36
Nie wiem czy pamiętacie moje kłopoty z podajnikiem pancerpola
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?65781-RANKING-KOT%C5%81%C3%93W-NA-EKO-GROSZEK/page632
,jeszcze podajnik nie działa ,palę w kotle z podajnikiem jak w śmieciuchu , ale została przeszlifowana fajka a korona była nieźle krzywa po przetoczeniu "na sucho" pracuje teraz prawidłowo ,komora powietrza też była walnięta ,nie można było wycentrować zewnętrznego talerza względem korony w 2 osiach ,usunąłem pierścień teraz są śruby do centrowania i trzeba było napawać komorę .Mam zamiar podłączyć to ustrojstwo w przyszłym tygodniu robię rozruch, jak będzie teraz dziać, nie wiem, będę pisał.

truszkra
04-11-2012, 09:12
Witam potrzebuję piec z podajnikiem do domu wielkość ok 180 m interesuje mnie taki żeby miał wymienny ruszt lub opcję palenia bez podajnika np drewnem lub innymi paliwami stałymi czy ktoś może mi zaproponować jakąś markę kotła

karoka65
04-11-2012, 09:52
Zajrzyj na moją stronkę, może ci się coś spodoba.

pablo_02
04-11-2012, 21:40
Witam
Potrzebuję pieca ~19KW do 170m2 na węgiel i drewno, ew miał.
Najlepiej jak by dostęp do czyszczenia kanałów był z przodu.
Miałem piec SAS 22KW i jest to najgorszy wybór jaki mogłem wybrać. Dwóch znajomych również się na niego pokusiło i strasznie narzekają. Ciągle się zapycha itd - zastosowanie małych podzielonych kanalików w postaci rurek to porażka.
Myślę nad: Pleszewskim (jak wiemy jest ich wielu), chodzi o ten link: http://allegro.pl/kociol-kotly-piec-piece-150m2-3-kanaly-gratisy-i2742047355.html
Przystępna cena i wydaje się spełniać moje wymagania.
Co polecacie. Słyszeliście coś o tym "pośredniku"? :o
Pieca potrzebuję do Kielce, darmowa opcja montażu mile widziana- gdzieś widziałem takie propozycje.
Pozdrawiam i z góry dzięki za odpowiedź

animuss
04-11-2012, 22:49
Znalazłem tez takie coś czy to jest to o czy-m-yślę ?
Fire Tender
http://www.antiquepopcornmuseum.com/usr/Image/HISTORY/Holcomb%20&%20Hoke%20Fire%20Tender%20stoker.jpg
Holcomb & Hoke Manufacturing Company in 1929.

http://www.antiquepopcornmuseum.com/history.php
Z tłumaczenia Googlowego
Sprzedawany pod nazwą Fire Tender (Przetargu Pożarnej), to mechaniczne urządzenie do podawania węgla do pieca. Obie były w dużej mierze sezonowym produkty zrównoważone siebie popyt, pozwalając firmie na utrzymanie pracowników zatrudnionych przez cały rok. Wprawdzie produkcja Ofert Pożarnej (15 modeli podawane zarówno mieszkalnych i komercyjnych rynków) będzie kontynuować produkcję schłodzonych przypadkach skończyło się wraz z wybuchem II wojny światowej, gdy takie produkty nie zostały uznane towary priorytetowe.

Wejście Stanów Zjednoczonych do II wojny światowej zasygnalizował drastyczne zmiany w sektorze wytwórczym. Reglamentacji i inne wysiłki rządu zmierzające do ograniczenia wydatków konsumpcyjnych zahamowany rozwój firm dużych i małych. Wielu producentów zostały zmuszone do całkowitego retool dla wysiłku wojennego. Widząc, produkcji i sprzedaży numerów upuść, Holcomb i Hoke zatrudnił osobę, aby znaleźć pracę dla nich. Rozmowa mężczyzny z innym szansa dojeżdżającej kolejowej w 1942 wylądował mocny kontrakt na produkcję broni zbiornika (kawałek, który przyłączył się do rolki bieżne do zbiornika). Umowy z innymi firmami, aby zrobić podobną pracę wkrótce.

czp01
04-11-2012, 22:53
Czyżby prototyp tak popularnego ostatnio palnika ?:)

animuss
04-11-2012, 23:06
Czyżby prototyp tak popularnego ostatnio palnika ?:)

To ma nawet rurkę nawiewu do zasobnika .:P
http://img694.imageshack.us/img694/6260/beztytuuknx.png
to powiększenie palnika widać otwory nawiewu .

Ktoś u nas coś takiego wymyślił i opatentował ?

darase
05-11-2012, 12:35
Jeżeli chcecie piec z multisterownikiem to warto bliżej tu luknąć :)

Www.esterownik.pl/forum/posty,222/powiesc-w-odcinkach-wizyta-u-producenta-sterwonika-ecoal?m=10759#10759

tesel
05-11-2012, 18:33
Animuss.Ty tylko siedzisz w necie i wyciągasz rodzynki.:D
Tłumaczenie -super.

zbigmaz01
05-11-2012, 18:41
To ma nawet rurkę nawiewu do zasobnika .:P
http://img694.imageshack.us/img694/6260/beztytuuknx.png
to powiększenie palnika widać otwory nawiewu .

Ktoś u nas coś takiego wymyślił i opatentował ?Jak się dobrze przyjrzeć to można zaryzykować że odległość palnika od zasobnika ma regulowaną odległość :)

czp01
05-11-2012, 19:17
Ponad 80 lat rozwoju myśli technicznej w dziedzinie spalania węgla w retorcie i okazuje się, że w sumie nic nowego nie wymyślono :(

zyzolek
05-11-2012, 19:49
Koło też wynaleziono, nie wiadomo jak dawno temu i do dzisiaj nikt nic lepszego nie wymyślił;)

czp01
05-11-2012, 20:04
no fakt ale co do koła jako środka transportu to znalazłoby się silniki rakietowe, dalej poduszkowce, napędy magnetyczne albo tu można poczytać co nas czeka http://energia.sl.pl/propulsion_pl.htm

No to nie na temat ale swoim wpisem chciałem tylko zwrócić uwagę, że w rozwoju retort nie nastąpił jakiś zasadniczy przełom:(

zyzolek
05-11-2012, 20:44
Od wynalezienia pierwszej retorty powstały też piece na olej, na gaz, pompy ciepła, solary itd.
Jakiegoś przełomu w retortach i podajnikach raczej bym się nie spodziewał. Trzeba dostarczyć węgiel od dołu, co by się paliło od góry. Tak jak co roku są super nowe mega nowoczesne silniki spalinowe w nowych autach, ale zasada ich działania jest ciągle taka sama: wdech-sprężanie-spalanie i wydech.
Twoje dodatkowe ogniwo to jest jakiś przełom, tak jak kers w formule 1. Szkoda, że temat nie jest kontynuowany, bo moim zdaniem to jest dobra droga.

czp01
05-11-2012, 21:05
Reasumując czekamy dalej na jakiś zasadniczy przełom w dziedzinie palenia w retorcie a może ogólnie w dziedzinie automatycznego spalania paliw węglowych w kotłach dla potrzeb indywidualnych odbiorców - bo przecież może się okazać, że wcale nie musi to być retorta

animuss
05-11-2012, 23:00
Ponad 80 lat rozwoju myśli technicznej w dziedzinie spalania węgla w retorcie i okazuje się, że w sumie nic nowego nie wymyślono :(

Jak to nic nie wymyślono a sterowanie tym urządzeniem tam pewnie typowo mechaniczne a teraz jest elektroniczne.
Swoją drogą ciekawe jest, jak poradzono sobie z dozowaniem odpowiednich porcji paliwa wtedy .

animuss
05-11-2012, 23:07
Animuss.Ty tylko siedzisz w necie i wyciągasz rodzynki.:D
Tłumaczenie -super.

To przez firmę "pancerpol" w instrukcji obsługi użyli słowa - stoker więc poczytałem sobie w Google skąd się to wzięło co oznacza i trafiłem na takie ustrojstwo.

animuss
05-11-2012, 23:10
Jak się dobrze przyjrzeć to można zaryzykować że odległość palnika od zasobnika ma regulowaną odległość :)

To przemyślana konstrukcja pewnie można by się jeszcze czegoś nauczyć ,podpatrując zasadę działania, ciekawe jak wygląda ślimak a zwłaszcza ujście do palnika.

animuss
06-11-2012, 00:00
W skrócie to całą komorę spalania wyłożył dookoła szamotem czy czymś podobnym ( z przodu też zrobił do paleniska takie wkładane drzwiczki - z okienkiem do podglądu paleniska ) czyli stworzył lepsze warunki do spalania eko i dopalania gazów. :)

Jestem już po.. zrobiłem komorę spalania w szamocie ale jeszcze nie uruchomiłem podajnika za to ładnie się teraz wypala zwykły groszek
na ruszcie awaryjnym w tej komorze .
Kupiłem gotowe płyty szamotowe 30 mm docięli mi je tam na wymiar i przysłali netem podałem tylko wymiary .
Gdzie jest ten rysunek Andrzeja_M na forum zalinkujesz ?
Mam dodatkowy element kotła bo miałem to szczęście że mój kocioł dzieli się na 2 połowy przełożone sznurem ,ta z wodą u góry i ta na dole gdzie wchodzi podajnik .

Mam nawet zdjęcia :
to dół kotła
http://img28.imageshack.us/img28/4494/p1130324u.jpg
a to góra odwrócona do góry nogami.
http://img837.imageshack.us/img837/8310/p1130325z.jpg
a to nowa częśc jeszcze przed wyłożeniem szamotem
http://img231.imageshack.us/img231/8042/p1130329s.jpg

http://muratordom.pl/galerie/budowa/modernizacja-kota-rakoczy-gigar,2029/

czp01
06-11-2012, 07:57
Toż to nowy kocioł - własna konstrukcja ? :)

animuss
06-11-2012, 09:36
Toż to nowy kocioł - własna konstrukcja ? :)

Tak ,blacha komory paleniska 1/2 arkusza 6 mm kupiona 150zł i pocięta plazmowo 50 zł tył z odzysku ze starego mojego śmieciucha blacha 4 mm z płaszcza zewnętrznego, była jak nowa, cięte kątówką ,drzwiczki przeróbka ze starego kotła ,szamot 4 sztuki 150 z przesyłką ,kolega spawacz z papierami 2 wieczory to spawał ,gorzała w butelkach nie napiszę ile :) , minia, śruby,silikon wysokotemperaturowy itd ,ja to budowałem koło tygodnia i spawałem spawem montażowym . bez mojej robocizny kosztowało gdzieś około 500 zł.
http://img28.imageshack.us/img28/466/p1130335.jpg
drzwiczki na zdjęciu jeszcze bez szamotu .
tu już z szamotem
http://img440.imageshack.us/img440/4488/p1130470a.jpg

czp01
06-11-2012, 09:44
Super sprawa i czemu te kotły u producentów są takie drogie - palisz już w nim eko no i jaki sterownik ?

animuss
06-11-2012, 10:13
Super sprawa i czemu te kotły u producentów są takie drogie - palisz już w nim eko no i jaki sterownik ?
palę zwykłym grochem i tym co w ręce wpadnie na ruszcie awaryjnym raz na dobę trzeba wsypać trochę węgla ,podajnik stoi jeszcze na zewnątrz , po przeróbkach był walnięty , ale już po testach z węglem bez ognia pracował 4 godziny non stop- pozytywnie, jeszcze próbę z ogniem na zewnątrz zrobię ale pogody nie było u mnie .

http://img801.imageshack.us/img801/8719/p1130479.jpg

SUSPENSER
06-11-2012, 15:12
Od wynalezienia pierwszej retorty powstały też piece na olej, na gaz, pompy ciepła, solary itd.
Jakiegoś przełomu w retortach i podajnikach raczej bym się nie spodziewał. Trzeba dostarczyć węgiel od dołu, co by się paliło od góry. Tak jak co roku są super nowe mega nowoczesne silniki spalinowe w nowych autach, ale zasada ich działania jest ciągle taka sama: wdech-sprężanie-spalanie i wydech.

Co do silników to jest wiele nowoczesnych rozwiązań - tyle, że w "szufladach".

Ciekawym pomysłem jest np. silnik kanonierka - link:

http://gun-engine.pl/ge_as_alternative.html

czp01
06-11-2012, 16:27
Czemu tego - tej kanonierki nikt nie produkuje :)

pablo_02
07-11-2012, 23:16
Coś to forum słabo "przędzie" ;P
Zero odp od kilku dni... ;/
A szkoda...

darase
08-11-2012, 14:37
Ten lepszy :)
http://moto.wp.pl/martykul.html?wid=15073684&

czp01
08-11-2012, 22:01
Coś się jednak na forum dzieje !!!

W ostatnim sezonie czyli parę miesięcy temu utworzyłem tutaj na forum wątek na temat kotłów żeliwnych - było ich tam chyba z 12 sztuk począwszy od Reco Kielara itd.
Chciałem dopisać kocioł to szukam swojego wątku i go nie ma - przejrzałem swoje posty i też nie ma.

Może ktoś wie co się mogło stać ??? :(

SUSPENSER
09-11-2012, 08:37
Czemu tego - tej kanonierki nikt nie produkuje :)

Pewnie z powodów podobnych do skasowania aut elektrycznych w USA przed laty - link:

http://autoelektryczne.blogspot.com/p/ev1-kto-zabi-samochod-elektryczny.html

darase
09-11-2012, 14:02
Ten też jest ciekawy :)

kjaros
10-11-2012, 12:15
Witam,
posiadam 2 pokojowe mieszkanie o powierzchni 41 m2 w budynku przedwojennym. Mury ceglane o grubości ok 43 cm. Mieszkanie usytuowane jest na 1 piętrze i nie jest narożne. Okna PCV nowe. Wysokość pomieszczeń 2,5m. Nad mieszkaniem strop betonowy i nieocieplony strych, ale w czasie remontu zamontowałem pod stropem 5 cm wełny mineralnej, 5 cm pustki i k/g. Spółdzielnia realizuje plan termoizolacji swoich zasobów i w przyszłości budek ma zostać ocieplony. Pomieszczenia:

pokój dzienny, pow. 13m2 grzejnik stalowy, 2 płytowy, 120x60cm, głowica termostatyczna
sypialnia, pow. 9,5m2 grzejnik stalowy, 2 płytowy, 100x60cm, głowica termostatyczna
kuchnia, pow. 14,7m2 grzejnik stalowy, 2 płytowy, 120x60cm, głowica termostatyczna
łazienka, pow. 3,7m2 grznijk drabinkowy, 53x157cm, zawór termostatyczny bez głowicy

Kocioł zainstalowany w piwnicy, przewody poprowadzone przez klatkę schodową w otulinie i dodatkowo zawinięte w "rękawie" z wełny mineralnej, obudowane k/g. Zbiornik c.w.u. pionowy z spiralną wężownicą o pojemności 100l.
Aktualnie posiadam kocioł SAS UWG 9 (http://www.sas.busko.pl/pl/produkty/sas-uwg.html) , ale moim zdaniem jest bardzo mocno przewymiarowany. Miarkownik praktycznie cały czas zamyka powietrze, a ustawienie śrubą szczeliny w klapce popielnika choćby na 2mm powoduje wzrost temperatury do prawie 90 st. W skutek tego spalanie węgla następuję z niewielką ilością powietrza, w kotle masa sadzy i smoły. Kocioł bardzo szybko zarasta i czyszczę go co kilka dni. Postanowiłem wymienić kocioł na mniejszy i zastanawiam się nad Zębcem KU 6 (http://www.zebiec.pl/pl/kotly-co/linia-tradycyjna/ku) lub PER-EKO KSW 5 (http://www.per-eko.pl/seria-ksw.php). Bardzie przemawia do mnie KSW ze względu na większą komorę, ruchomy ruszt i zainstalowaną przepustnicę powietrza wtórnego ale obawiam się, że może mieć za małą moc.
W mieszkaniu preferuję temperaturę 21 -22 st. C. Na super bez obsługowość i stałopalność powyżej 12h w tych warunkach nie liczę ale przy niewielkich mrozach chciałbym osiągać 9-10h. Ważne jest również możliwie czyste spalanie i najmniejsze oddziaływanie na środowisko. Proszę o radę forumowiczów albo polecenie innych kotłów.

timon120777
10-11-2012, 14:46
w twojej sytuacji to żaden- nawet najmniejszy jaki znam będzie za duży- jak będzie termoodernizacja to zapotrzebowanie na ciepło jeszcze spadnie i te 40kilka metrów czajnikiem ogrzejesz praktycznie. jedyne co mozesz spróbować to jakieś maleństwo i bufor ale przy grzejnikach będzie szybko opróżniany- tutaj się kłaniają alternatywne do węgla źródła energii. gazu tam nie masz przypadkiem???
jak chcesz mniejszą ilość czasu na obsługę a musi być węglowy to kocioł z podajnikiem o mocy 7KW. nic mniejszego nie ma a nie będziesz musiał biegać do niego codziennie i będzie chyba ciut łatwiej go ustawić niż zasypówkę

kjaros
10-11-2012, 16:02
Niestety gazu nie ma. Instalacja poza mieszkaniem też nie pozwala na ogrzewanie elektryczne. Samo doglądanie kotła nie jest dla mnie wielkim problemem, jedynie mam wątpliwości czy 5 kw kocioł da sobie radę.

timon120777
10-11-2012, 19:01
masz wewnętrzne mieszaknie czyli teoretycznie grzejesz 2 ściany- resztę załatwiają sąsiedzi po bokach i pod tobą - dla domku wolnostojącego bez izolacji o takich ścianach jak Twoje liczy się około 100-110W/m2 zapotrzebowania czyli dla 42m2 jest to 4,2 do 4,6KW a u Ciebie mniej potrzeba.
Kocioł zasypowy nie jest łatwy w prowadzeniu o czym się już przekonałeś- kociołek malutki z podajnikiem ślimakowym i malutkim palnikiem będzie trochę łatwiej ustawić. założysz do tego zawór 4d żeby kotła nie zajechać i żeby mieć komfortową temperaturę w pomieszczeniach i jakoś dasz radę

Piotrek42
10-11-2012, 19:30
A wez wywal grzejniki i grzej to olejakami elektrycznymi... kocioł na eko na 41m2 to pomyłka..

bobwoj
10-11-2012, 21:07
Panowie, proszę o radę. Czeka mnie wymiana starego śmieciucha na nowego Skama- P Premium z Bruli. Zastanawiam się, czy przy tej okazji nie zamontować w instalacji pompy CWU. Obecnie mam tylko jedną pompę na C.O. Bojler blisko kotła 140l, poziomy. W zimię musiałem zawsze trochę go kryzować, żeby dogrzewały się kaloryfery na piętrze.

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam
Robert

Piotrek42
10-11-2012, 21:16
Panowie, proszę o radę. Czeka mnie wymiana starego śmieciucha na nowego Skama- P Premium z Bruli. Zastanawiam się, czy przy tej okazji nie zamontować w instalacji pompy CWU. Obecnie mam tylko jedną pompę na C.O. Bojler blisko kotła 140l, poziomy. W zimię musiałem zawsze trochę go kryzować, żeby dogrzewały się kaloryfery na piętrze.

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam
Robert

Zamontowac i nic nie kryzowac -ustawiasz to na sterowniku :)

bobwoj
10-11-2012, 21:32
Tak też wydedukowałem, potrzebowałem tylko potwierdzenia słuszoności założenia:-)

animuss
10-11-2012, 21:40
Panowie, proszę o radę. Czeka mnie wymiana starego śmieciucha na nowego Skama- P Premium z Bruli. Zastanawiam się, czy przy tej okazji nie zamontować w instalacji pompy CWU. Obecnie mam tylko jedną pompę na C.O. Bojler blisko kotła 140l, poziomy. W zimię musiałem zawsze trochę go kryzować, żeby dogrzewały się kaloryfery na piętrze.

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam
Robert

A po co Ci ta pompka?

Piotrek42
10-11-2012, 21:46
A po co Ci ta pompka?

Właśnie po to żeby nie kryzowac:) nagrzać wyłaczyć i tyle aaaa nie zapomnij dac zaworu zwrotnego żeby CO nie podbierało Ci wody z kotła..

darase
10-11-2012, 21:49
Animus ma rację, jedna wystarczy ale dobra :)

Kup np. alpha 2.

animuss
10-11-2012, 21:51
Właśnie po to żeby nie kryzowac:) nagrzać wyłaczyć i tyle aaaa nie zapomnij dac zaworu zwrotnego żeby CO nie podbierało Ci wody z kotła..

wystarczy raz z kryzować - wyregulować i już nie bawić się więcej .

bobwoj
10-11-2012, 21:58
A po co Ci ta pompka?

Pompka tworzy oddzielny obieg, który dzieki funkcjonalności sterownika daję większą kontrolę i mam nadzieję oszczędność. Ja kąpie się pod przysznicem i nie potrzebuję wody w zasobniku o temp. 50 stopni, natomiast na C.O jak najbardziej tak ,ponieważ z powrotu z grzejników mam podłogówkę ( wiem głupi pomysł) więc do kotła wraca zbyt chłodna woda przy temp. zasilania w granicach 42 stopni.

Piotrek42
10-11-2012, 21:58
wystarczy raz z kryzować - wyregulować i już nie bawić się więcej .

eeee że Wy macie na jednej pomce to nieznaczy że to jest dobre rozwiazanie... np brak mozliwosci ustawinia dokładnej temp w domu i nagrzania cw, np temp w domu zadana 22st czujnik wew wyłancza pomkę bo tem została osiągnieta... i tym sposobem ciepła woda nie ładuje cwu... ehhh

animuss
10-11-2012, 22:07
Pompka tworzy oddzielny obieg, który dzieki funkcjonalności sterownika daję większą kontrolę i mam nadzieję oszczędność. Ja kąpie się pod przysznicem i nie potrzebuję wody w zasobniku o temp. 50 stopni, natomiast na C.O jak najbardziej tak ,ponieważ z powrotu z grzejników mam podłogówkę ( wiem głupi pomysł) więc do kotła wraca zbyt chłodna woda przy temp. zasilania w granicach 42 stopni.

Pogorszysz tylko funkcjonalność - instalacji zasobnik pracuje też jako bufor przynosi oszczędności ,woda w zasobniku powinna mieć około 50 st ,a do podwyższenia wody na powrocie stosuje się zawór 4- drogowy.

animuss
10-11-2012, 22:10
eeee że Wy macie na jednej pomce to nieznaczy że to jest dobre rozwiazanie... np brak mozliwosci ustawinia dokładnej temp w domu i nagrzania cw, np temp w domu zadana 22st czujnik wew wyłancza pomkę bo tem została osiągnieta... i tym sposobem ciepła woda nie ładuje cwu... ehhh

Wystarczy założyć czujnik CWU na rurze zasilającej baniak .

darase
10-11-2012, 22:11
Dokładnie wszystko można ustawić na 1 pompie, a znam ludzi którzy mieli 3 pompy i zostawili jedną. :)

Pamiętaj kup pompę energooszczędną a na kaloryfery zawory termostatyczne.

Czujnik tem. masz tylko jeden a pomieszczeń dużo. :)

bobwoj
10-11-2012, 22:14
a do podwyższenia wody na powrocie stosuje się zawór 4- drogowy.

Tylko czy jest to opłacalne, przecież pompa CWU może pracować także jako mieszająca.

bobwoj
10-11-2012, 22:20
Dokładnie wszystko można ustawić na 1 pompie, a znam ludzi którzy mieli 3 pompy i zostawili jedną. :)

Pamiętaj kup pompę energooszczędną a na kaloryfery zawory termostatyczne.

Czujnik tem. masz tylko jeden a pomieszczeń dużo. :)

Zawory już mam na wszystkich grzejnikach, pompę mam zwykłą trójbiegową.

animuss
10-11-2012, 22:21
Tylko czy jest to opłacalne, przecież pompa CWU może pracować także jako mieszająca.

Jak najbardziej opłacalne nie potrzebuje prądu.Jak podłączysz ją pod sterownik ,już nie będzie mieszająca ,musiała by chodzić non stop a zawór 4 drogowy pracuje cały czas .

Piotrek42
10-11-2012, 22:25
Pogorszysz tylko funkcjonalność - instalacji zasobnik pracuje też jako bufor przynosi oszczędności ,woda w zasobniku powinna mieć około 50 st ,a do podwyższenia wody na powrocie stosuje się zawór 4- drogowy.

Nieprawda, słyszałes cos o komforcie cieplnym w domu??? ustaw STAŁĄ temp w dom np 22,5st i ciepła woda dyżurna 24/h na jednej pompce.. na jednej pomce robiło się instalacje 20-30lat temu. Jak myslisz po co do sterowników dodaje się tyle opcji?? po to zeby ich nie wykorzystywać??

animuss
10-11-2012, 22:29
Nieprawda, słyszałes cos o komforcie cieplnym w domu??? ustaw STAŁĄ temp w dom np 22,5st i ciepła woda dyżurna 24/h na jednej pompce.. na jednej pomce robiło się instalacje 20-30lat temu. Jak myslisz po co do sterowników dodaje się tyle opcji?? po to zeby ich nie wykorzystywać??

Nie mieści Ci się w głowie? że woda płynie siłą grawitacji, do zasobnika wystarczy tylko czujnik + "pompa wirtualna".

pawelo_pl
10-11-2012, 22:29
Ja mam dwie pompki i tak sterownik goni wodę w CO w zależności ile min ustawię ale jest to 3 min i w domu mam b. ciepło powyżej zadanej na sterowniku więc nie wyobrażam sobie jakby to miało działać na jednej. A co w takim przypadku z latem - zamykanie zaworów na grzejnikach - ok jakieś rozwiązanie ....

bobwoj
10-11-2012, 22:30
No i mam metlik ;-)

animuss
10-11-2012, 22:32
Ja mam dwie pompki i tak sterownik goni wodę w CO w zależności ile min ustawię ale jest to 3 min i w domu mam b. ciepło powyżej zadanej na sterowniku więc nie wyobrażam sobie jakby to miało działać na jednej. A co w takim przypadku z latem - zamykanie zaworów na grzejnikach - ok jakieś rozwiązanie ....

j.w "pompka wirtualna" -siłą grawitacji mam tak od bbbbbbbbardzo dawna.

animuss
10-11-2012, 22:35
No i mam metlik ;-)
Chcesz robić choinkę proszę bardzo idą święta :)
Nie ukrywam mam 5 pompek,ale pracują w różnych godzinach .
http://img826.imageshack.us/img826/5382/p1130474.jpg

do CWU nie mam ,mam za to do grawitacji CWU muszę podać ciepłą wodę też aż na 2 piętro , ale to inna historia .

pawelo_pl
10-11-2012, 22:38
Pod warunkiem że nawiedzony i niedouczony instalator zrobił to tak jak powinno . a jak instalacja w nocy "pierdziała" i założył zawór z kulą by tak się nie działo Twój sprytny plan wali w łeb ........

animuss
10-11-2012, 22:45
Pod warunkiem że nawiedzony i niedouczony instalator zrobił to tak jak powinno . a jak instalacja w nocy "pierdziała" i założył zawór z kulą by tak się nie działo Twój sprytny plan wali w łeb ........

Co do tego ma zawór kulowy gdzie on Ci go założył ?

Piotrek42
10-11-2012, 23:08
Chcesz robić choinkę proszę bardzo idą święta :)
Nie ukrywam mam 5 pompek,ale pracują w różnych godzinach .
http://img826.imageshack.us/img826/5382/p1130474.jpg

do CWU nie mam ,mam za to do grawitacji CWU muszę podać ciepłą wodę też aż na 2 piętro , ale to inna historia .

Srednica rur i drugie piętro jest odpowiedzią na Twoja grawitację....

bobwoj
10-11-2012, 23:11
Pod warunkiem że nawiedzony i niedouczony instalator zrobił to tak jak powinno . a jak instalacja w nocy "pierdziała" i założył zawór z kulą by tak się nie działo Twój sprytny plan wali w łeb ........

Mógłbyś napisać jaśniej (jestem laikiem w tych sprawach, ale się uczę) co to znaczy pierdziała?

bobwoj
10-11-2012, 23:12
Srednica rur i drugie piętro jest odpowiedzią na Twoja grawitację....

No właśnie chcę żeby było optymalnie, a nie ekstrawagandzko :-), dlatego proszę o poradę co i jak

animuss
10-11-2012, 23:13
Srednica rur i drugie piętro jest odpowiedzią na Twoja grawitację....

Nie rozumiem tu nie widać mojej instalacji CWU ,widać tylko rurę ładującą zasobnik CWU oraz inst. C.O.

Piotrek42
10-11-2012, 23:19
Nie rozumiem tu nie widać mojej instalacji CWU ,widać tylko rurę ładującą zasobnik CWU oraz inst. C.O.

Widac wystarczająco dużo... ile cali masz rury na wysciu i powrocie do kotła?? ,1,5''? 2''? mi to wystarczy...

animuss
10-11-2012, 23:25
Widac wystarczająco dużo... ile cali masz rury na wysciu i powrocie do kotła?? ,1,5''? 2''? mi to wystarczy...
6/4"
A co ma to wspólnego z? :

Srednica rur i drugie piętro jest odpowiedzią na Twoja grawitację....

Piotrek42
10-11-2012, 23:29
6/4"
A co ma to wspólnego z :

Domyśl się przecież jesteś inteligentny....róznica między nami kol animuss jest taka, że u mnie można wszystko sprawdzić, zweryfikować...u Ciebie to tylko słowa....

animuss
10-11-2012, 23:35
Domyśl się przecież jesteś inteligentny....róznica między nami kol animuss jest taka, że u mnie można wszystko sprawdzić, zweryfikować...u Ciebie to tylko słowa....

Tak myślałem nie wiesz, nie masz pojęcia o czym piszesz ,szkoda mojego czasu .
U mnie również można wszystko zweryfikować ,zapraszam. :)

Piotrek42
10-11-2012, 23:37
Tak myślałem nie wiesz, nie masz pojęcia o czym piszesz ,szkoda mojego czasu .
U mnie również można wszystko zweryfikować ,zapraszam. :)

to podrzuc mi swoj sterownik na priw to sobie lookne

bobwoj
10-11-2012, 23:43
Panowie męska decyzja zakładać, czy nie? Za i przeciw - proszę o syntezę i konkrety.

Piotrek42
10-11-2012, 23:44
Tak myślałem nie wiesz, nie masz pojęcia o czym piszesz ,szkoda mojego czasu .
U mnie również można wszystko zweryfikować ,zapraszam. :)

Masz całkowitą rację szkoda mojego czasu.. masz przestarzałą instalację. wymuszoną grawitacje na grubych rurach do tego dostawiony zawór 4 drogowy i książkową instalację z rozprowadzeniem równoległym, ustalanie temperatu wewnętrznych odbywa sie na zasadzie czasowych załączeń pompek,czyli nie dogrzewasz do temp. zadanych, tylko tyle że pomka ma chodzić w danym czasie i cześć tak sie robiło instalacje 20-30 lat temu....

animuss
10-11-2012, 23:44
to podrzuc mi swoj sterownik na priw to sobie lookne

Musisz się niestety pofatygować osobiście nie mam ecoali ani bruli a do techa nie instalowałem internetu i pukaj nogami bo ręce będziesz miał zajęte mam nadzieję trzymaniem gorzały :)

animuss
10-11-2012, 23:51
Masz całkowitą rację szkoda mojego czasu.. masz przestarzałą instalację. wymuszoną grawitacje na grubych rurach do tego dostawiony zawór 4 drogowy i książkową instalację z rozprowadzeniem równoległym, ustalanie temperatu wewnętrznych odbywa sie na zasadzie czasowych załączeń pompek,czyli nie dogrzewasz do temp. zadanych, tylko tyle że pomka ma chodzić w danym czasie i cześć tak sie robiło instalacje 20-30 lat temu....

Przestarzały to ty będziesz miał za chwilę swój sterownik ,wbij sobie do głowy że nie mam nic na grubych rurach, średnice są odpowiednie do potrzeb ,przepływu ,powierzchni ogrzewania prawie 500m2 .Za pompą średnica 22 miedź..
I co tak zlazłeś z tematu ciepłej wody kolego uciekasz jak chory królik :)

bobwoj
10-11-2012, 23:54
No właśnie proszę o trzymanie się tematu, a nie schodzenie do osobistych wycieczek.... oczywiście to tylko prośba