PDA

Zobacz pełną wersję : RANKING KOTŁÓW NA EKO GROSZEK



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 [57] 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92

Piotrek42
10-11-2012, 23:57
Przestarzały to ty będziesz miał za chwilę swój sterownik ,wbij sobie do głowy że nie mam nic na grubych rurach, średnice są odpowiednie do potrzeb ,przepływu ,powierzchni ogrzewania prawie 500m2 .Za pompą średnica 22 miedź..
I co tak zlazłeś z tematu ciepłej wody kolego uciekasz jak chory królik :)


O czym ja mam z Tobą rozmawiać jak wszystkie rozumy pozjadałeś???Jak wspomniałem nie masz bladego pojęcia na temat komfortu Cieplnego w domu!!! u Ciebie bez róznicy czy w pomieszczeniu bedzie 22 czy 18 st( głowice termostayczne to nie wszystko-zresztą pewnie ich nie masz) czy ciepła woda będzie ciepła czy bedzie ciepła za 5h.... zrobiłeś wynalazek cieszysz się jak hmm (forma poprawna) afroamerykanin blaszką, że to chodzi na cyrkulacji i tyle...

animuss
10-11-2012, 23:58
Panowie męska decyzja zakładać, czy nie? Za i przeciw - proszę o syntezę i konkrety.

Zainstaluj kocioł oraz sterownik i spróbuj ,jak będzie Ci bardzo brakowało tej pompki to sobie założysz po sezonie grzewczym zdążysz zawsze wydać kasę .

Piotrek42
10-11-2012, 23:59
Zakładaj, nie słuchaj bzdur... będziesz mógł dowolnie sterowac ilością i temp wody w zasobniku.

animuss
11-11-2012, 00:01
O czym ja mam z Tobą rozmawiać jak wszystkie rozumy pozjadałeś???Jak wspomniałem nie masz bladego pojęcia na temat komfortu Cieplnego w domu!!! u Ciebie bez róznicy czy w pomieszczeniu bedzie 22 czy 18 st( głowice termostayczne to nie wszystko-zresztą pewnie ich nie masz) czy ciepła woda będzie ciepła czy bedzie ciepła za 5h.... zrobiłeś wynalazek cieszysz się jak hmm (forma poprawna) afroamerykanin blaszką, że to chodzi na cyrkulacji i tyle...

No cóż nadal nie na temat i oczywiście same bzdury idę spać ,prześpij się i ty spokojnej nocy :)

bobwoj
11-11-2012, 00:03
Dobrej nocy Wszystkim, może jutro ktoś jeszcze podzieli się swoimi doświadczeniami, narazie mam 1 do 1 :-)

czp01
11-11-2012, 09:24
Dobrej nocy Wszystkim, może jutro ktoś jeszcze podzieli się swoimi doświadczeniami, narazie mam 1 do 1 :-)

W moim przypadku mam tak :

- 1 pompę dla potrzeb CWU, która też czasami pracuje jako mieszająca,
- 2 pompki CO ładujące dwa obiegi grzejników,
- 1 pompka CO zasilająca do 4 podłogówek ( z tym, że chodzi tylko w duże mrozy bo podłogówki przebijają mi grawitacyjnie )

Na zasilaniu CWU trochę eksperymentuje i mam to w tej chwili zrobione tak http://czp.pl/foto/CWU/ .

Na forum ES http://esterownik.pl/forum poszukaj kolegi VERB to on zlikwidował wszystkie pompki na rzecz jednej to może udzieli Ci informacji.

Mój kocioł chodzi w zasadzie na niskich temperaturach bo to wystarcza i to dlatego potrzebna mi jest pompka CWU aby szybko dogrzać tą wodę użytkową w trybie priorytetu - to tyle w kwestii uzasadnienia.

animuss
11-11-2012, 11:34
W moim przypadku mam tak :

- 1 pompę dla potrzeb CWU, która też czasami pracuje jako mieszająca,
- 2 pompki CO ładujące dwa obiegi grzejników,
- 1 pompka CO zasilająca do 4 podłogówek ( z tym, że chodzi tylko w duże mrozy bo podłogówki przebijają mi grawitacyjnie )

Na zasilaniu CWU trochę eksperymentuje i mam to w tej chwili zrobione tak http://czp.pl/foto/CWU/ .

Na forum ES http://esterownik.pl/forum poszukaj kolegi VERB to on zlikwidował wszystkie pompki na rzecz jednej to może udzieli Ci informacji.

Mój kocioł chodzi w zasadzie na niskich temperaturach bo to wystarcza i to dlatego potrzebna mi jest pompka CWU aby szybko dogrzać tą wodę użytkową w trybie priorytetu - to tyle w kwestii uzasadnienia.
Wszystko było by dobrze gdybyś zachował proporcje przy budowie instalacji (średnice rur ) .Na zasilaniu masz 2 rury a na powrocie już tylko jedną .

czp01
11-11-2012, 11:58
No do średnic idzie się może doczepić. Na tych zdjęciach tego nie widać ale z tyłu za kotłem do głównego powrotu kotła dochodzi 3 powroty t.j. z 1 obiegu grzejników, z drugiego obiegu grzejników oraz z podłogówek. W tej chwili powrót z CWU mam wpięty do obiegu z podłogówek, ale to też zmienię ( bo są pewne ujemne skutki takiego rozwiązania) i obieg z CWU podprowadzę też pod kocioł ale to na wiosnę :)

animuss
11-11-2012, 12:21
No do średnic idzie się może doczepić. Na tych zdjęciach tego nie widać ale z tyłu za kotłem do głównego powrotu kotła dochodzi 3 powroty t.j. z 1 obiegu grzejników, z drugiego obiegu grzejników oraz z podłogówek. W tej chwili powrót z CWU mam wpięty do obiegu z podłogówek, ale to też zmienię ( bo są pewne ujemne skutki takiego rozwiązania) i obieg z CWU podprowadzę też pod kocioł ale to na wiosnę :)
Właśnie o tym pisałem powrót z CWU masz wpięty do obiegu z podłogówek.
Trochę zainwestowałeś ,sporo niepotrzebstwa nawieszałeś też .Zawór termostatyczny mieszający ,który zamontowałeś przy podłogówce to przez niego masz te "wąskie gardło" przy większych mrozach .

bobwoj
11-11-2012, 13:46
Panowie poprawcie jeżeli się mylę. Rozumiem, że pompa CWU jest załączana przez sterownik tylko w momencie dogrzewania wody w bojlerze do zadanej temp., potem sterownik wyłącza pompę, następnie pompa jest cyklicznie załączana, aby uzupełnić straty ciepła w zbiorniku. Natomiast zwykła pompa do C.O pracuję cały czas. W instrukcji sterownika Bruli jest napisane, aby pompa C.O pracowała ciągle, ponieważ cykliczna jej praca zbytnio wychładza wodę w układzie co jest niekorzystne dla kotła (zbyt chłodna woda na powrocie). Więc wzrost kosztów za prąd w przypadku dodatkowej pompy powinien być nie znaczny.

karoka65
11-11-2012, 14:53
Panowie poprawcie jeżeli się mylę. Rozumiem, że pompa CWU jest załączana przez sterownik tylko w momencie dogrzewania wody w bojlerze do zadanej temp., potem sterownik wyłącza pompę, następnie pompa jest cyklicznie załączana, aby uzupełnić straty ciepła w zbiorniku. Natomiast zwykła pompa do C.O pracuję cały czas. W instrukcji sterownika Bruli jest napisane, aby pompa C.O pracowała ciągle, ponieważ cykliczna jej praca zbytnio wychładza wodę w układzie co jest niekorzystne dla kotła (zbyt chłodna woda na powrocie). Więc wzrost kosztów za prąd w przypadku dodatkowej pompy powinien być nie znaczny.
Tak pompka CWU pracuje tylko wtedy jak jest tego potrzeba ( mam tak i sobie chwalę ), pompka CO w Bruli nie musi pracować cały czas zależy jakie sposób sterowania sobie wybierzesz.

czp01
11-11-2012, 14:59
Co do pompy CWU to tak właśnie jest.

CO do pompy CO to ja prowadzę ją w trybie cyklicznym i w trybie regulatora pokojowego czyli.

- pompa CO pracuje aż do momentu uzyskania zadanej temperatury w pomieszczeniach ( u mnie to 23 st C i się wyłącza) i czeka aż temperatura w pomieszczeniu spadnie o wartość histerezy i wtedy znowu się włącza i pracuje,

- w czasie postoju pompy ustawione mam, że załącza się cyklicznie na 1 min co 30 min - a to po to aby nadmiernie nie wychłodzić instalacji,

- grzejniki przebijają mi też trochę grawitacyjnie ,

- aby podnieść temperaturę powrotu można założyć pompę mieszającą albo uzyć do tego celu tez pompy CWU albo zrobić jaki obieg kotłowy, który nam dogrzeje powrót,

bobwoj
11-11-2012, 15:00
pompka CO w Bruli nie musi pracować cały czas zależy jakie sposób sterowania sobie wybierzesz.

Jaki tryb pracy powinienem wybrać aby pracowała cyklicznie?

animuss
11-11-2012, 15:18
Tak pompka CWU pracuje tylko wtedy jak jest tego potrzeba ( mam tak i sobie chwalę ), pompka CO w Bruli nie musi pracować cały czas zależy jakie sposób sterowania sobie wybierzesz.

Dlatego "Bobwoj" ma problem bo na schemacie jest pompka do CWU
https://esterownik.pl/remote/1047
a on jej nie posiada ,więc chce tak jak wszyscy bo czuje się nap. gorzej ,chociaż nie jest mu potrzebna .
To też jest pewnego rodzaju problem ,który leży w psychice człowieka .

Nawet pisze że :

aby pompa C.O pracowała ciągle, ponieważ cykliczna jej praca zbytnio wychładza wodę w układzie co jest niekorzystne dla kotła (zbyt chłodna woda na powrocie). Więc wzrost kosztów za prąd w przypadku dodatkowej pompy powinien być nie znaczny.
a wody w układzie CWU praca cykliczna pompy CWU nie wychładza? ktoś tu mówił o komforcie ?

animuss
11-11-2012, 15:26
- grzejniki przebijają mi też trochę grawitacyjnie ,
,

U mnie w rurkach z miedzi woda z C.O. grawitacyjnie przechodzi przez zawór 4-drogowy następnie zawór 3-drogowy, wyłączoną pompę -jej wirnik następnie wpływa do grzejnika łazienkowego -drabinka na I piętrze wraca do kotła rurą powrotną.

Piotrek42
11-11-2012, 15:38
ktoś tu mówił o komforcie ?

Co Ty możesz wiedzieć o komforcie???? masz przykładowo zasobnik, noo powiedzmy 150l domownicy wybrali kąpiel w wannie, na dworze takie temp jak obecnie..czyli kocioł może sobie chodzić 45-50st, przy kąpieli 3 człokna rodziny zabrakło ciepłej wody.. dogrzej to szybko na jednej pomce, dogrzejesz? jasne ale musisz zwiększyć tem wody w kotle np do temp 60-65st co się robi przy jednej pompce??? ano zaczynasz tłoczyc goracą wode na dom-czyli przegrzewasz chałupę, ani to ekonomiczne.. ani praktyczne.. Poza tym denerwuje mnie twoje podejscie do tematu... wszyscy użytkownicy którzy mają osobne pompki na cwu (jakies 80-90% właścicieli kotłów) mają zle... jeden animuss który zrobił to na grawitacji ma zrobione najlepiej na świecie... Reasumując co jest dobre dla animuss-a, nikoniecznie jest dobre dla Piotrka42...

animuss
11-11-2012, 15:52
Co Ty możesz wiedzieć o komforcie???? masz przykładowo zasobnik, noo powiedzmy 150l domownicy wybrali kąpiel w wannie, na dworze takie temp jak obecnie..czyli kocioł może sobie chodzić 45-50st, przy kąpieli 3 człokna rodziny zabrakło ciepłej wody.. dogrzej to szybko na jednej pomce, dogrzejesz? jasne ale musisz zwiększyć tem wody w kotle np do temp 60-65st co się robi przy jednej pompce??? ano zaczynasz tłoczyc goracą wode na dom-czyli przegrzewasz chałupę, ani to ekonomiczne.. ani praktyczne.. Poza tym denerwuje mnie twoje podejscie do tematu... wszyscy użytkownicy którzy mają osobne pompki na cwu (jakies 80-90% właścicieli kotłów) mają zle... jeden animuss który zrobił to na grawitacji ma zrobione najlepiej na świecie... Reasumując co jest dobre dla animuss-a, nikoniecznie jest dobre dla Piotrka42...

No witaj fajnie że wpadłeś już robiło się nudno :)
A po co mam tłoczyć wodę na duży obieg czyli C.O. jeżeli mam podgrzać wodę w baniaku? A jak w lato chciałeś to ogarnąć ?

bobwoj
11-11-2012, 16:09
No witaj fajnie że wpadłeś już robiło się nudno :)
A po co mam tłoczyć wodę na duży obieg czyli C.O. jeżeli mam podgrzać wodę w baniaku?

Pewnie, że można to zrobić ręcznie, jednak wygodniej i dokładniej jest ze sterownika. Po co kupować nowoczesny automatyczny sterownik a następnie wszystko robić manualnie?
Jedyna rozsądna odpowiedź jaka przychodzi mi do głowy to - bo taniej, ale tym sposobem po co kupować kocioł z podajniekiem, lepiej zwykłego śmieciucha - jest tańszy i wszytsko można robić manualnie ;-)

Jarecki79
11-11-2012, 16:42
Cześć Robert, widzę,że cały czas sie gryziesz z pompką do cwu...

Zaletą jest możliwość osobnej regulacji temp., jest też opcja załączenia CWU+mieszająca, skoro masz tak a nie inaczej zrobiona podłogówkę.

Jak temat przetrawisz na osobna pompę, to polecam obecną przerzucić na CWU (bojler) a na dom kup sobie energooszczędną. Jak nie masz termostatów na grzejnikach, to może być LFP Efekta, a jak na grzejnikach są termostaty, to warto zainwestować np. w LFP Maxima

ps. u Ciebie bojler był na drugiej ścianie, zobacz, czy wystarczy czujnik od CWU, ale pewnie będziesz go musiał deko przedłużyć.

animuss
11-11-2012, 17:21
Pewnie, że można to zrobić ręcznie, jednak wygodniej i dokładniej jest ze sterownika. Po co kupować nowoczesny automatyczny sterownik a następnie wszystko robić manualnie?
Jedyna rozsądna odpowiedź jaka przychodzi mi do głowy to - bo taniej, ale tym sposobem po co kupować kocioł z podajniekiem, lepiej zwykłego śmieciucha - jest tańszy i wszytsko można robić manualnie ;-)

Czegoś nadal nie rozumiesz ustawia się raz przy rozruchu ,kto będzie tym kręcił co dziennie ? :)
Przecież "nowoczesny automatyczny sterownik" będzie nadal sterował temperaturą CWU jak założysz czujnik .
Tak tu się zgadzam śmieciuch jest tańszym kotłem paliwo do niego też tańsze ,ale pracy jest więcej.

darase
11-11-2012, 18:33
Animus zawór 4d to zły pomysł, dla ochrony kotła wystarczy 3d ale termostatyczny, bez kręcenia sam dobierze wodę np. do 40st.

Piotrek dużo fajerwerków nie oznacza oszczędności, w pokojach tem. regulują zawory termostatyczne, szkoda kasy na dwie pompy.

Sterowniki mają obsługę nawet kilku pomp ale nie trzeba z tego korzystać :)

minertu
11-11-2012, 19:49
Animus zawór 4d to zły pomysł, dla ochrony kotła wystarczy 3d ale termostatyczny, bez kręcenia sam dobierze wodę np. do 40st.

Piotrek dużo fajerwerków nie oznacza oszczędności, w pokojach tem. regulują zawory termostatyczne, szkoda kasy na dwie pompy.

Sterowniki mają obsługę nawet kilku pomp ale nie trzeba z tego korzystać :)Dla darase zły a dla minertu dobry.Każdy ma inna instalację,inną ilość wody w układzie,inne grzejniki i ich ilość,inną temp komfortową ,tych inności może być wiele.Ciekawi mnie jak zabezpieczasz kocioł latem do grzania CWU? Polegasz na czujniku CO z termikiem przy odciętym układzie,kiedyś ci dojdzie do przegrzania kotła niepotrzebnie wywali alarm a tak sterownik uruchomi pompę CO (warunek układ otwarty na grzejniki) i wychłodzi wodę w kotle.I to jest ten komfort warty kosztu zaworu 4D i pompy CWU.
Pochwal się ile razy już zadziałał w lato termik u Ciebie bo podglądu nie ma z racji uboższej wersji sterowania w tamtych czasach.

darase
11-11-2012, 20:01
Minertu dwa sezony letnie za mną i nigdy termik nie zadziałał.

Cwu nawet bez pompy działa na grawitacji. Nigdy nie przegrzałem kotła :)

Teraz po ociepleniu domu nawet w lato muszę dogrzewać łazienki.

bobwoj
11-11-2012, 20:32
Przecież "nowoczesny automatyczny sterownik" będzie nadal sterował temperaturą CWU jak założysz czujnik .
.

Możesz mi wyjaśnić w jaki sposób? Powiedzmy, że mam zadaną temp. na CO 60 stopni, a na CWU 42 stopnie, jak na jednym układzie z jedną pompą ten warunek zostanie spełniony?

bobwoj
11-11-2012, 20:36
Cześć Robert, widzę,że cały czas sie gryziesz z pompką do cwu...

Zaletą jest możliwość osobnej regulacji temp., jest też opcja załączenia CWU+mieszająca, skoro masz tak a nie inaczej zrobiona podłogówkę.

Jak temat przetrawisz na osobna pompę, to polecam obecną przerzucić na CWU (bojler) a na dom kup sobie energooszczędną. Jak nie masz termostatów na grzejnikach, to może być LFP Efekta, a jak na grzejnikach są termostaty, to warto zainwestować np. w LFP Maxima

ps. u Ciebie bojler był na drugiej ścianie, zobacz, czy wystarczy czujnik od CWU, ale pewnie będziesz go musiał deko przedłużyć.

Cześć Jarek, nie chcę pchać się w dodatkowe koszty, jeżeli nie jest to konieczne, ale ta dodatkowa użyteczność przy drugiej pompie coraz bardziej mi się podoba. Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem, ale gdziesz czytałem, że pompa C.O nie powinna pracować w układzie CWU ponieważ materiały z jakich jest zbudowana nie są dostosowane do takiej pracy i zwyczajnie szybko zakończy ona życie.

Ta LFP Maxima trochę kosztuję :-). Mam termostaty.

darase
11-11-2012, 20:38
Bob chyba odwrotnie :D
Do czego Ci tem. CO 50st.?

Minertu ma rację możesz nawet założyć 5pomp jeśli Ci to odpowiada. :)

darase
11-11-2012, 20:42
Bob napisał " wiem, czy
dobrze zrozumiałem, ale
gdziesz czytałem, że pompa
C.O nie powinna pracować w
układzie CWU ponieważ
materiały z jakich jest
zbudowana nie są
dostosowane do takiej pracy
i zwyczajnie szybko zakończy
ona życie."

Bzdura, mam Grundfosa 14lat i śmiga dalej :)

minertu
11-11-2012, 20:46
Bob chyba odwrotnie :D
Do czego Ci tem. CO 50st.?

Minertu ma rację możesz nawet założyć 5pomp jeśli Ci to odpowiada. :)Każdy pisze o swojej instalacji,ja też kiedyś pisałem,czas po prostu pokazał jak optymalnie zrobić z głową instalację aby działała dobrze.

bobwoj
11-11-2012, 20:48
Bob napisał " wiem, czy
dobrze zrozumiałem, ale
gdziesz czytałem, że pompa
C.O nie powinna pracować w
układzie CWU ponieważ
materiały z jakich jest
zbudowana nie są
dostosowane do takiej pracy
i zwyczajnie szybko zakończy
ona życie."

Bzdura, mam Grundfosa 14lat i śmiga dalej :)

No nie wiem, czy bzdura, poniżej cyt.:
Nie moze Pan zamontowac pomy od CO do CWU.
Pompa CWU ma korpus z brazu, wirnik z brazu lub tworzywa,
pompa do CO ma korpus zeliwny, nieocynkowany.
Pompa od CO zamontowana w obiegu CWU szybko ulegnie zniszczeniu wskutek osadzania sie kamienia i korozji co spowoduje zablokowanie wirnika i w konsekwencji spalenie silnika.
(W CO krazy stale ta sama woda, ktora po krotkim czasie traci na agresywnosci, w CWU jest stale swieza woda ktora jest bardziej agresywna korozyjnie)

Źródło: http://www.forumbudowlane.pl/vt/3225/0/czym-sie-rozni-pompa-cwu-od-co
post użytkownika Paweł_Małek

timon120777
11-11-2012, 20:53
może gość miał na myśli pompę do cyrkulacji CWU???
pompę do dogrzania CWU możesz założyć 15/40 lub 15/60 a może być na jednej pompie tej od CO albo bez pompy zupełnie jak blisko bojler i grawitacyjnie pociągnie- zależy od instalacji jak rozwiązana- przecież grzać zbiornik będzie cały czas ta sama woda z układu nic nowego się nie pojawi

bobwoj
11-11-2012, 20:53
Bob chyba odwrotnie :D
Do czego Ci tem. CO 50st.?

Minertu ma rację możesz nawet założyć 5pomp jeśli Ci to odpowiada. :)
Temp. wody aby wziąć szybki prysznic i pozmywać naczynie dla mnie jest wystarczająca na poziomie 42 stopni, natomiast do tej pory w nieocieplonym domu podczas minusowych temp. na zewnątrz przy temp. na kotle 42 w domu było chłodno. Stąd te wartości. Ale nie dostałem odpowiedzi jak to zrobić na jednej pompie w jednym układzie.

bobwoj
11-11-2012, 20:56
może gość miał na myśli pompę do cyrkulacji CWU???
pompę do dogrzania CWU możesz założyć 15/40 lub 15/60 a może być na jednej pompie tej od CO albo bez pompy zupełnie jak blisko bojler i grawitacyjnie pociągnie- zależy od instalacji jak rozwiązana- przecież grzać zbiornik będzie cały czas ta sama woda z układu nic nowego się nie pojawi

Teraz także to dostrzegłem myślę, że masz rację :-)

timon120777
11-11-2012, 21:14
chłopaki się kłócą bo każdy jak to Polak uważa że jago sposób jest najlepszy - taka nasza natura. A Ty zrobisz tak żeby Tobie było dobrze.
Jak chcesz wiedzieć jak ja ma rozwiązane zajrzyj na mój watek- zrobiłem obieg kotłowy i powrót mam dogrzany niezależnie czy pompa CO lub CWU jest załączona. na początku miałem tylko jedną pompę - problem- jak na kotle 60 to i woda w kranie 60 - dla mnie nie kłopot ale jak żuki odkręcą kran to się poparzyć mogą- założyłem pompę do CWU- komfort i spokój miałem ale powrót zimny- dodałem obieg i po sprawie.
Musisz zrobić tak żeby Tobie było dobrze- koledzy opisali kilka sposobów a Ty wybierzesz najlepszy dla Ciebie. To Twój dom i ma być tak jak Ty chcesz a nie jak ktoś uważa że być powinno

animuss
11-11-2012, 21:29
dla ochrony kotła wystarczy 3d ale termostatyczny, bez kręcenia sam dobierze wodę np. do 40st.

Takie zawory nie dla mnie to do pojedynczych przyborów sanitarnych lub do zasobnika tam jest ciśnienie z sieci wodociągowej mają za mały Kvs :)

darase
11-11-2012, 21:30
Timon i masz chłopie rację :)

Jak kolega wie to niech nie pyta a jak pyta to się odpowiada :)

Mam baterie termostatyczne i wodę jaką ustawię, np. 38st.
Kosztowały tyle co zwykłe :)

Żeby mieć chłodniejszą wodę Cwu to skręcamy zawór kulowy, czyli jak Ktoś nazwał: kryzujemy.

animuss
11-11-2012, 21:46
Możesz mi wyjaśnić w jaki sposób? Powiedzmy, że mam zadaną temp. na CO 60 stopni, a na CWU 42 stopnie, jak na jednym układzie z jedną pompą ten warunek zostanie spełniony?

To za proste osiągasz to nawet bez mieszacza 4-drogowego,kryzując , a jeszcze wyższa temp zbiornika CWU, jest wskazana bo trzeba przegrzewać zbiornik z wiadomych powodów,w dodatku szybsze nagrzewanie wody do kąpieli, jest jej więcej (komfort) .Najważniejsze zasobnik pobiera ciepło w trakcie pracy kotła i oddaje go częściowo woda miesza się wraca do układu CO powrót powodując rzadsze odpalanie palnika ,dmuchawy ,podajnika płynniejsza praca bo pracuje jak bufor .

animuss
11-11-2012, 21:47
No nie wiem, czy bzdura, poniżej cyt.:
Nie moze Pan zamontowac pomy od CO do CWU.
Pompa CWU ma korpus z brazu, wirnik z brazu lub tworzywa,
pompa do CO ma korpus zeliwny, nieocynkowany.
Pompa od CO zamontowana w obiegu CWU szybko ulegnie zniszczeniu wskutek osadzania sie kamienia i korozji co spowoduje zablokowanie wirnika i w konsekwencji spalenie silnika.
(W CO krazy stale ta sama woda, ktora po krotkim czasie traci na agresywnosci, w CWU jest stale swieza woda ktora jest bardziej agresywna korozyjnie)

Źródło: http://www.forumbudowlane.pl/vt/3225/0/czym-sie-rozni-pompa-cwu-od-co
post użytkownika Paweł_Małek

Mylicie pompę do cyrkulacji , z pompą ładującą zasobnik CWU.

animuss
11-11-2012, 21:55
chłopaki się kłócą
na początku miałem tylko jedną pompę - problem- jak na kotle 60 to i woda w kranie 60 - dla mnie nie kłopot ale jak żuki odkręcą kran to się poparzyć mogą- założyłem pompę do CWU- komfort i spokój miałem ale powrót zimny- dodałem obieg i po sprawie.

Nikt się tu nie kłuć tylko rozmawiamy nad wyższością Świąt Wielkiej Nocy nad.......
DO TEGO WYSTARCZĄ BATERIE TERMOSTATYCZNE ,NA WYJŚCIU Z BANIAKA JEDEN ZAWÓR TERMOSTATYCZNY TRÓJDROGOWY I NIKT NIE MA PRAWA SIĘ POPARZYĆ NAWET JAK ZAGOTUJESZ PRZEGRZEJESZ CO JAKIŚ CZAS WODĘ PRZECIW BAKTERIOM.

bobwoj
11-11-2012, 22:04
Zaczynam widzieć sens pozostania przy jednej pompie, skoro nie widać różnicy to po co przepłacać? Ja ta siądzie kupię tę energooszczędną polecaną przez Jareckiego i będzie ok. Obecna ma 6 lat.

darase
11-11-2012, 22:26
Napalałem się na pompę Grundfos alpha 2 ale jeszcze mój stary Grundfos pracuje to szkoda kasy :) Na 1biegu bierze 30W i pracuje 24h dogrzewając powrót, CO i Cwu.

Bobwoj zapraszam na forum Bruli na stronie www.esterownik.pl

animuss
11-11-2012, 22:37
Napalałem się na pompę Grundfos alpha 2 ale jeszcze mój stary Grundfos pracuje to szkoda kasy :) Na 1biegu bierze 30W i pracuje 24h dogrzewając powrót, CO i Cwu.

Bobwoj zapraszam na forum Bruli na stronie www.esterownik.pl

Moje widoczne wyżej na zdjęciu 4 pompy Grundfosa biorą chodząc naraz na I biegu 28W

sskiba
12-11-2012, 11:57
Zaczynam widzieć sens pozostania przy jednej pompie, skoro nie widać różnicy to po co przepłacać? Ja ta siądzie kupię tę energooszczędną polecaną przez Jareckiego i będzie ok. Obecna ma 6 lat.

Jak Jarecki coś radzi , to warto skorzystać bo facet naprawdę mądrze radzi

darase
12-11-2012, 12:11
Skiba mam kupić pompę za 600zł bo Ktoś dobrze radzi? :D

To kup Lexusa też będziesz zadowolony :)

Piotrek42
12-11-2012, 12:20
To za proste osiągasz to nawet bez mieszacza 4-drogowego,kryzując , a jeszcze wyższa temp zbiornika CWU, jest wskazana bo trzeba przegrzewać zbiornik z wiadomych powodów,w dodatku szybsze nagrzewanie wody do kąpieli, jest jej więcej (komfort) .Najważniejsze zasobnik pobiera ciepło w trakcie pracy kotła i oddaje go częściowo woda miesza się wraca do układu CO powrót powodując rzadsze odpalanie palnika ,dmuchawy ,podajnika płynniejsza praca bo pracuje jak bufor .

Moze napiszesz kolego do jakich temperatur grzejesz teraz Kocioł?? w tą pogode?

Piotrek42
12-11-2012, 12:25
Wielka jest siła forum....ktoś coś napisze wmowi ludziom ze jest super, hiper i już ludzie tak robią, niekoniecznie że nic nie jest udokumentowane, że ktoś ma jakiś stary sterownik za kilka zł -(zrobimy tak samo bo jemu chodzi) to p oco kupujecie sterowniki za 1000zł?? z rozbudowanym do maximum menu z którego mozecie sterować,praktycznie cała kotłownia?? lepiej iśc do kotłowni ,przekrecić zawory, pokryzować,polatać sobie i cieszyć się ze to wogóle chodzi... szkoda gadać...

darase
12-11-2012, 12:27
Swój do 47,1 st. :) to max.

Piotrek42
12-11-2012, 12:28
Swój do 47,1 st. :) to max.

Taaa a jak ci przegrzewa chałupę :) widziałem :D:D

adamooo
12-11-2012, 12:30
Witam mam zamiar kupić piec centralnego ogrzewania do domu o powierzchni około 70 m2, piec na paliwo stałe węgiel, drzewo, piec ma zasilić 5 kaloryferów i bojler 120l, myślałem o piecu 14KW z firmy drew-met Link co o nim sądzicie? Będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi i sugestie dotyczące wyboru pieca, jego mocy a także sterowania. Na rynku jest wiele piecy - jaki by się tu sprawdził, na jaki zwrócic szczególną uwagę a jakiego unikać?

darase
12-11-2012, 12:43
Nic nie przegrzewa :D

Rodzice na dole lubią ciepło, u nas jest chłodniej.
Woda Cwu dogrzana do 46st.

Pewnie pomyliłeś osoby lub sterowniki :D

bobwoj
12-11-2012, 12:54
Skiba mam kupić pompę za 600zł bo Ktoś dobrze radzi? :D

To kup Lexusa też będziesz zadowolony :)

Nie masz, możesz :-)

sskiba
12-11-2012, 12:55
Skiba mam kupić pompę za 600zł bo Ktoś dobrze radzi? :D

To kup Lexusa też będziesz zadowolony :)

Nie chodzi o samą pompę , tylko o jego rady . Ja właśnie mam kotłownię zrobioną świeżo co . Jest tak zrobione jak on to opisuje i działa wszystko tak jak chciałem . Ja właśnie mam drogą pompę na CO bo tak sam chciałem , tak poprostu , a na CWU wpakowałem badziewie diamonda . Mam zawór 4d . Kiedy otwarty maksymalnie na 10 powstaje obieg jakby nie było wcale zaworu 4d . Jest tak kiedy np. chcesz pompować wodę na grzejniki wiadomo w tej samej temp. co piec , choćby zimą 55 st , żeby dogrzać mieszkania . Wtedy bojler nie zadział gawitacyjnie bo pompa CO wpycha wode "w bojler " mówiąc potocznie " pompy sobie przeszkadzają " woda nie będzie w zbiorniku cwu się nagrzewać . W tym przadku musi być druga pompa do cwu , opcja na sterowniku i ustawiasz sobie te 40 st i grzeje do tego poziomu . U mnie kiedy tylko zawór ustawie poniżej 10 to nie wiem jak to się dzieje , ale zasilanie bojlera robi się gorące to pompę cwu wyłączam . U mnie zawór przy dzisiejszych pogodach pracuje cały czas na 5 , ale kiedy przyjdą mrozy i będę musiał dać na 10 całkowicie otworzyć to nie obędzie się bez drugiej pompy .

bobwoj
12-11-2012, 12:59
Wielka jest siła forum....ktoś coś napisze wmowi ludziom ze jest super, hiper i już ludzie tak robią, niekoniecznie że nic nie jest udokumentowane, że ktoś ma jakiś stary sterownik za kilka zł -(zrobimy tak samo bo jemu chodzi) to p oco kupujecie sterowniki za 1000zł?? z rozbudowanym do maximum menu z którego mozecie sterować,praktycznie cała kotłownia?? lepiej iśc do kotłowni ,przekrecić zawory, pokryzować,polatać sobie i cieszyć się ze to wogóle chodzi... szkoda gadać...

Mogę odpowiedzieć za siebię. Co do rozbudowanego do maksimum sterownika, to tak nie do końca - pewnie dało by się jeszcze coś dołożyć, podobno ma być obsługa paneli słonecznych ;)
A teraz poważnie. Ja go kupiłem ze względu na możliwości podglądu i obsługi przez internet i tylko dlatego, reszta to dla mnie dodatkowe opcję z których mogę korzystać w całości lub częściowo, i tyle. Każdy ma inne potrzeby, priorytety, upodobania, itd.

darase
12-11-2012, 13:12
Bobwoj mądrze napisałeś :)

Pompy diamond nie chciałbym za darmo :D

sskiba
12-11-2012, 13:20
Zamontowac i nic nie kryzowac -ustawiasz to na sterowniku :)

Kolega też dobrze doradza , zdecydowanie druga .

sskiba
12-11-2012, 13:35
Bobwoj mądrze napisałeś :)

Pompy diamond nie chciałbym za darmo :D

Przecież sam napisałem ,że badziewie , wszystko umyślnie . Była kupiona " szybko " też miało jej nie być , miało grawitacyjnie chodzić z założenia . To poszło obojętnie co , żeby tylko było , ale przydało się .

darase
12-11-2012, 13:35
Skiba jeżeli pompę Cwu wykorzystujesz awaryjnie bo grawitacyjnie dogrzewasz bojler to tak naprawdę pompa diamond nie jest Ci potrzebna :)
Korekta w Twojej instalacji i prądożerny "bubel" do kosza :)

darase
12-11-2012, 13:47
Tak jest, sama grawitacja to zbyt mało gdy daje czadu taka superowa pompa :)

sskiba
12-11-2012, 14:04
Nie czytałeś uważnie poprzedniego postu . Mam zawór 4d , temp. pieca 55 st , d4 pracuje przy dzisiejszych pogodach na 40-50 % i wtedy bojler jest cały czas zasilany . Kiedy otworzę zawór całkowicie przy mrozach bo zażyczę sobie na grzejnikach tyle co na piecu to zbiornik cwu zostaje odcięty zawór rożnicowy zamyka się bo pompa CO pcha wodę w bojler . W układzie tym , musi być druga pompa . Mój brat ma jedną pompę w układzie , dojście do bojlera za pompą . Można tak , wtedy faktycznie niepotrzebna druga . Ma też podłogówkę na powrocie z grzejników , to jest porażka !!

bobwoj
12-11-2012, 14:07
. Mój brat ma jedną pompę w układzie , dojście do bojlera za pompą . Można tak , wtedy faktycznie niepotrzebna druga . Ma też podłogówkę na powrocie z grzejników , to jest porażka !!

Mam dokładnie tak samo.

sskiba
12-11-2012, 14:09
Przykładowo wczoraj "nabuzowałem " do 65 st drzewem po południu , chciałem szybko zasilić grzejniki i nagrzać wodę . Zawór poszedł na 10 , pompę włączyłem od cwu i wszystko idealnie . Domek się nagrzewał , woda też . Jeśli ktoś nie zakłada zaworu 4d , nie musi montować drugiej pompy . u mnie on występuje

Woli sprostowania . Kolego Bobwoj . Czy Ty pisałeś , że chcesz mieć wodę w bojlerze w temperaturze mniejszej niż temp. C.O. ? Nie chce mi się przeglądać ponownie postów .

darase
12-11-2012, 14:15
Doczytałem i zrozumiałem, dlatego napisałem o korekcie w Twojej instalacji.

Jak Ktoś zakłada podłogówkę z powrotu to jest mistrzem niewiedzy. Żaden problem przerobić :)

sskiba
12-11-2012, 14:19
Ja właśnie , żeby nie popełnić błedu u brata mam podłogówkę na zaworach termostatycznych RTL , 3 pętle . Kuchnia jeden układ cały , drugi układ reszta kuchni + pół korytarza , reszta korytarza i łazienka na 3 pętli . Działa pięknie , idelanie tak jak chcialem . Zawory w skrzynce rodzielczej obok grzejników .

darase
12-11-2012, 14:23
Nawet z zaworem 4d może być jedna pompa :)
Zapytaj Jareckiego chociaż teraz kolega ma co robić :)

sskiba
12-11-2012, 14:26
Ja nie muszę robić korekt , wszystko działa prawidłowo tak jak chciałem . . Pracuje teraz nad zmontowaniem własnoręcznie w przyszłym roku instalacji solarnej własnego wykonania , ale to inny dział forum .

bobwoj
12-11-2012, 14:32
Woli sprostowania . Kolego Bobwoj . Czy Ty pisałeś , że chcesz mieć wodę w bojlerze w temperaturze mniejszej niż temp. C.O. ? Nie chce mi się przeglądać ponownie postów .

Tak, to ja, ale zaczynam zmieniać zdanie. Kolega animuss uświadomił mnie o występowaniu bakterii przy niskich temp, więc lepiej hajcować tyle samo co na C.O. :-)

sskiba
12-11-2012, 14:36
Nawet z zaworem 4d może być jedna pompa :)
Zapytaj Jareckiego chociaż teraz kolega ma co robić :)

Pomijając to . Zmieniam zdanie , jeśli kolega Bobwoj może mieć taką samą temp. na CWU i CO to spokojnie na jednej pompie , wyjście do bojlera za pompą . Zupełny brak podstaw zmian w instalcji oprócz założenia drugiego źrodła ciepła . No chyba , że chce mieć mniejszą temp. na cwu a na CO tyle co na piecu to wtedy wykorzystuje funkcje sterownika ( jak napisał kolega Piotr ) i druga pompa ( jak pisze Jarecki ) , dwie pętle i zawory zwrotne , ale to faktycznie , czy to warte zachodu . Musi sobie sam odpowiedzieć .

darase
12-11-2012, 14:37
To jest najważniejsze, tak jak chciałeś :)

Nie jest to pełen automat ale masz co robić. Najgorsze jest chyba kręcenie tym zaworem.

Dla mnie najważniejsze jest jak najmniej być w kotłowni, ostatni raz byłem 3listopada i będę w niej 15listopada.
Wybiorę popiół, załaduję 160kg ekoretu i spokój.

Sterownik z internetem to jest to :)

pawelo_pl
12-11-2012, 14:38
Tak, to ja, ale zaczynam zmieniać zdanie. Kolega animuss uświadomił mnie o występowaniu bakterii przy niskich temp, więc lepiej hajcować tyle samo co na C.O. :-)

Tak tylko legionella bo o niej mówimy ginie w temp 55 stopni a Ty pewnie tak wysoko grzać nie będziesz. Ja mam zamontowaną grzałkę w zasobniku i co miesiąc włączam ją tak że woda rozgrzewa się powyżej 60 paru stopni . Niektóre sterownik miały funkcje legionella.

sskiba
12-11-2012, 14:54
To jest najważniejsze, tak jak chciałeś :)

Nie jest to pełen automat ale masz co robić. Najgorsze jest chyba kręcenie tym zaworem.

Dla mnie najważniejsze jest jak najmniej być w kotłowni, ostatni raz byłem 3listopada i będę w niej 15listopada.
Wybiorę popiół, załaduję 160kg ekoretu i spokój.

Sterownik z internetem to jest to :)

Zgadza się . :) Jednak kręcenia zaworem to nie ma . Też się tego obawiałem , ale to nieprawda !! Mieszkam na wsi i tak mam co robić i tak się łazi , mam pół stodoły drzewa do spalenia , też chciałem montować sterowanie zaworem , ale stwierdziłem i widzę , że niepotrzebne wcale , jest dobrze .

darase
12-11-2012, 15:10
Teraz wiem skąd ten nick Skiba ;)

Jak ja mieszkałem na wsi to nawet nie marzyłem o takim piecu, kaloryfery pierwsze cudem kupione aluminiowe mają już pewnie ponad 30lat i działają do dziś, ale instalacja skopana była, kaloryfery grzały tylko od góry a piec mały żeliwniaczek.

Wsi spokojna, wsi wesoła :)

sskiba
12-11-2012, 15:34
Teraz wiem skąd ten nick Skiba ;)

Jak ja mieszkałem na wsi to nawet nie marzyłem o takim piecu, kaloryfery pierwsze cudem kupione aluminiowe mają już pewnie ponad 30lat i działają do dziś, ale instalacja skopana była, kaloryfery grzały tylko od góry a piec mały żeliwniaczek.

Wsi spokojna, wsi wesoła :)
U mnie trochę inaczej . ;) Najpierw była kuchnia zwykła , później wykończyłem dwie "kozy " , grzejników nadal nie ma i na koniec znowu kuchnia z wkładem wodnym z rur to będzie chyba 2 cale , bojler grawitacyjnie grzejniki grawitacyjnie z drugiej strony ściany powyżej kuchni do półowy ciepłe ( zgadza się ) i rano zimą aż 10 st w domu bo w kuchni wygasło o 23 . :bash: do ......dzisiaj

sskiba
12-11-2012, 16:01
Kozy grzały chyba najlepiej , tylko dwa garnki na jedną nie weszły . ;)

zbigmaz01
12-11-2012, 17:45
Kozy grzały chyba najlepiej , tylko dwa garnki na jedną nie weszły . ;)Ale cztery gumowce już wlazły http://emotikona.pl/emotikony/pic/0dance3.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)http://emotikona.pl/emotikony/pic/0dance3.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)http://emotikona.pl/emotikony/pic/0dance3.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)

zyzolek
12-11-2012, 17:53
Swój do 47,1 st. :) to max.

Kurde, przy tylu na kotle u mnie nie da rady zagrzać bojler 300 litrów CWU do 40 stopni. Jak Ty to robisz? Pompa cwu chodzi non stop i nic.

darase
12-11-2012, 18:06
Ustawioną mam na kotle 42st. ale z powodu dobrego groszku 28KJ i na dworze +6 st. piec przechodzi w podtrzymanie. (47,1st)
Bojler mam 150l, powrót w okolicach 44st. Woda 44st jest dla nas wystarczająca.
W domu powyżej 23st.

sebsa
12-11-2012, 20:07
Ustawioną mam na kotle 42st. ale z powodu dobrego groszku 28KJ i na dworze +6 st. piec przechodzi w podtrzymanie. (47,1st)
Bojler mam 150l, powrót w okolicach 44st. Woda 44st jest dla nas wystarczająca.
W domu powyżej 23st.

Z całą sympatią dla Ciebie:), ale poczekamy jeszcze 2-3 lata... Dla mnie jest to w tym momencie "kiszenie' pieca. Na kiszenie to się nadają ogórki.;)., nie wymiennik.

darase
12-11-2012, 20:39
Z całym szacunkiem dla Twojej osoby Sebsa :) też kisisz piec tylko że na 50st a ja na 47,1 :)

Ustaw tak piec żeby czerwona linia CO była linią prostą a nie sinusoidą wtedy będzie Oki :)

SUSPENSER
12-11-2012, 20:46
Doczytałem i zrozumiałem, dlatego napisałem o korekcie w Twojej instalacji.

Jak Ktoś zakłada podłogówkę z powrotu to jest mistrzem niewiedzy. Żaden problem przerobić :)

Mam tak w łazience - podłogówka jest z powrotu z drabinki która ma zawór termostatyczny [miałem tam także zwykły grzejnik, ale było to bez sensu, bo nigdzy nie działał, więc go zdemontowałem] - nie zauważyłem żadnych problemów z tym rozwiązaniem, ale ogrzewanie w ten sposób innych pomieszczeń jest faktycznie bez sensu.

SUSPENSER
12-11-2012, 20:49
Tak tylko legionella bo o niej mówimy ginie w temp 55 stopni a Ty pewnie tak wysoko grzać nie będziesz. Ja mam zamontowaną grzałkę w zasobniku i co miesiąc włączam ją tak że woda rozgrzewa się powyżej 60 paru stopni . Niektóre sterownik miały funkcje legionella.

Od 4 lat nie podgrzewam wody w bojlerze powyżej 50 st i Legionella mnie nie odwiedziła ...

Piotrek42
12-11-2012, 21:01
Ustaw tak piec żeby czerwona linia CO była linią prostą a nie sinusoidą wtedy będzie Oki :)

Kolego ustaw piec tak żeby zielona linia (temp wewn w domu była prosta) a cwu nigdy Ci nie brakowało... ;) Panowie na cyrkulacji nie jest problemem uzyskanie wysokiej temp na cwu (pod warunkiem że mamy dosć wysoko ustawioną wodę w kotle >50) problemem jest ustawienie cwu jak na kotle mamy 40-45st :) czyli w takich temp jak obecnie,Po co mamy ustawiać kocioł 55-60st żeby mieć cwu gorące, a jak wiadomo im wyższa temperatura wody w kotle tym wiecej kocioł spali opału zeby ją utrzymać..Następna sprawa powrót... nie wiem czy wiecie? ale tak chętnie ustawiana przez was temp powrotu również generuje straty dlaczego? otoż kocioł zamiast podać najwyższą temp żeby ogrzac dom ,część tej wody wykorzystuje do ogrzania powrotu, więc 100% tej gorącej podgrzanej wody ( nie trafia do grzejników-a jest użyta do mieszania powrotu) czyli jeżeli producent nie wymaga określonej temp na powrocie.. lepiej nie mieszać..

timon120777
12-11-2012, 21:05
Od 4 lat nie podgrzewam wody w bojlerze powyżej 50 st i Legionella mnie nie odwiedziła ...

i nie odwiedzi
ona odwiedza zbiorniki wody stojącej a taki stan w domku jednorodzinnym jest raczej nieosiągalny bez miesięcznego wyjazdu i pozostawienia funkcji grzania CWU w okolicy 45st bez jej odbioru żadnego.

kapitan 007
12-11-2012, 22:16
Panowie męska decyzja zakładać, czy nie? Za i przeciw - proszę o syntezę i konkrety.

Pompę kupisz za 100 kilkanaście złotych/chińszczyzna/, montujesz na nitce ładowania cwu, czujnik bojlera na powrocie kotła/blisko kotła/

- służy do ładowania bojlera i wysokich temp. na powrocie wody do kotła

- możeszpodłączyć do sterownika jako priorytet

- możesz ją odłączyć /woda pójdzie grawitacją/

-możesz podłączyć sterownik /za ok.15zł/ ,ładujesz cwu tylko w określonych godzinach

darase
12-11-2012, 22:24
Kapitanie sterownik do sterownika?

Taniej pompy nie warto kupować, jak już to energoszczędną.

kapitan 007
12-11-2012, 22:47
Kapitanie sterownik do sterownika?

Taniej pompy nie warto kupować, jak już to energoszczędną.

Tak ,tak sterownik /za 15 zł/ podłączyłem do gniazda ze sterownika kotła /ładowanie cwu/ i dalej na pompę

sterownik reguluje ładowanie cwu w układzie 24 godz , w dzień co 2godz ,od 22.00-6.00 nie ładuje

Jeśli chodzi o pompę masz racje ale to już inna historia

darase
12-11-2012, 22:50
Kapitanie poczytaj o sterownikach Bruli i eCoal :)

Tu nie potrzeba dodatków z Obi :)

animuss
12-11-2012, 23:46
Moze napiszesz kolego do jakich temperatur grzejesz teraz Kocioł?? w tą pogode?

U mnie kociołek pracuje teraz z ustawień na 47 st C ale przeciąga do 50 st C .

animuss
12-11-2012, 23:48
Wielka jest siła forum....ktoś coś napisze wmowi ludziom ze jest super, hiper i już ludzie tak robią, niekoniecznie że nic nie jest udokumentowane, że ktoś ma jakiś stary sterownik za kilka zł -(zrobimy tak samo bo jemu chodzi) to p oco kupujecie sterowniki za 1000zł?? z rozbudowanym do maximum menu z którego mozecie sterować,praktycznie cała kotłownia?? lepiej iśc do kotłowni ,przekrecić zawory, pokryzować,polatać sobie i cieszyć się ze to wogóle chodzi... szkoda gadać...

Niestety sterowniki za 1000zł? nie wywali za ciebie popiołu :)

animuss
12-11-2012, 23:51
Tak jest, sama grawitacja to zbyt mało gdy daje czadu taka superowa pompa :)

Grawitacja może być sprawniejsza od twojej pompy.

animuss
12-11-2012, 23:55
Tak, to ja, ale zaczynam zmieniać zdanie. Kolega animuss uświadomił mnie o występowaniu bakterii przy niskich temp, więc lepiej hajcować tyle samo co na C.O. :-)

Widzę że tylko strach do Ciebie przemawia :)

animuss
13-11-2012, 00:18
To jest najważniejsze, tak jak chciałeś :)

Nie jest to pełen automat ale masz co robić. Najgorsze jest chyba kręcenie tym zaworem.

Dla mnie najważniejsze jest jak najmniej być w kotłowni, ostatni raz byłem 3listopada i będę w niej 15listopada.
Wybiorę popiół, załaduję 160kg ekoretu i spokój.

Sterownik z internetem to jest to :)

Co wy tam kręcicie tymi zaworami .po co ,nie macie co robić ?
Raz ustawiasz przez kila dni jak regulujesz, budujesz, instalację, a potem sterujesz tylko temperaturą na kotle .
A ile popiołu pomieści twój popielnik pod palnikiem ?

minertu
13-11-2012, 04:56
Mam tak w łazience - podłogówka jest z powrotu z drabinki która ma zawór termostatyczny [miałem tam także zwykły grzejnik, ale było to bez sensu, bo nigdzy nie działał, więc go zdemontowałem] - nie zauważyłem żadnych problemów z tym rozwiązaniem, ale ogrzewanie w ten sposób innych pomieszczeń jest faktycznie bez sensu.No to ogrzewanie podłogi mamy rozwiązane tak samo u mnie jeszcze kuchnia.

animuss
13-11-2012, 08:55
Mam tak w łazience - podłogówka jest z powrotu z drabinki która ma zawór termostatyczny [miałem tam także zwykły grzejnik, ale było to bez sensu, bo nigdzy nie działał, więc go zdemontowałem] - nie zauważyłem żadnych problemów z tym rozwiązaniem, ale ogrzewanie w ten sposób innych pomieszczeń jest faktycznie bez sensu.

Jeżeli zdemontowałeś grzejnik to pozostało od niego wyjście i wejscie więc możesz podłogówkę w to wpiąć ze sterowaniem i będziesz miał oddzielny obieg .W drabince zawór termostatyczny jak się zamknie to podłogę tez wyłącza . Podłoga w łazience powinna grzać cały czas ,chyba ze zastosujesz matę elektryczną.

sskiba
13-11-2012, 08:58
Pompę kupisz za 100 kilkanaście złotych/chińszczyzna/, montujesz na nitce ładowania cwu, czujnik bojlera na powrocie kotła/blisko kotła/

- służy do ładowania bojlera i wysokich temp. na powrocie wody do kotła

- możeszpodłączyć do sterownika jako priorytet

- możesz ją odłączyć /woda pójdzie grawitacją/

-możesz podłączyć sterownik /za ok.15zł/ ,ładujesz cwu tylko w określonych godzinach


Tak, to ja, ale zaczynam zmieniać zdanie. Kolega animuss uświadomił mnie o występowaniu bakterii przy niskich temp, więc lepiej hajcować tyle samo co na C.O. :-)

Kolega Bobwoj już podjął decyzję . Pozostawia układ bez zmian . Cwu w tej samej temp. co CO . Czemu jeszcze się przekomarzacie ?

darase
13-11-2012, 11:03
Szufladę na popiół mam niewielką, taką jak do pieczenia ciasta :) Do palnika dużo się zmieści popiołu. Na 160kg eko powinienem dwa razy wybierać popiół a tak się przesypie.

animuss
13-11-2012, 16:34
Szufladę na popiół mam niewielką, taką jak do pieczenia ciasta :) Do palnika dużo się zmieści popiołu. Na 160kg eko powinienem dwa razy wybierać popiół a tak się przesypie.
Chyba wokoło palnika a nie do palnika bo z palnika wychodzi wysypuje się popiół.
A jak wyjmujesz szufladę na popiół jak jej nie widać i popiół wysypuje się na zewnątrz o otwarciu drzwiczek .
Te pojemniki są zdecydowanie za płytkie.
A wsypanie popiołu do wiaderka z szuflady to nie lada wyczyn.

zyzolek
13-11-2012, 18:12
Ja wywaliłem tą szufladę, blachę do pieczenia.
Popiół wybieram szufelką prosto do wiadra. Od dna popielnika do retorty jest jakieś na oko 50cm, nie mierzyłem dokładnie, więc dużo popiołu tam się zmieści.

czp01
13-11-2012, 18:26
Również wyrzuciłem tą nieszczęśliwą szufladę. Popielnik mam duży bo zmieści gdzieś ze 100 litrów to popiół wybieram szufelką po 2 a nawet po 3 tankowaniach czyli po 20 a nawet 30 dniach. Czyli pod względem pojemności popielnika to w rankingu kotłów należy się duży plus dla mojego żeliwnego monstrum :)

darase
13-11-2012, 18:27
Tak, miało być dookoła :D
Na czerwono ładnie wygląda, jak w szkole :D
Myślałem że nikt nie zauważy :)

Wystraszyliście mnie to zajrzę do pieca dzień wcześniej :)
Zważę popiół , do kosza na śmieci sypię z tej foremki do pieczenia.

jorgo
13-11-2012, 20:12
Trochę zeszliście z tematu :rolleyes:

darase
13-11-2012, 20:30
Jorgo, chciałeś powiedzieć ożywiliśmy temat żeby nie umarł śmiercią naturalną :)

bobwoj
13-11-2012, 21:51
Panowie czy ma ktoś doświadczenia z pompami firmy Wilo? Druga sprawa, chcę umieścić mój kocioł na lekkim podwyższeniu względem posadzki, powiedzy 5 cm nad nią. Jak to najprościej i najszybciej zrealizować? Wszystkie wylewki odpadają. Obecnie jest jeszcze w tym miejscu stary kocioł. Chcę zrobić tak, aby po wyciągnięciu starego kotła, nowy ustawić na podwyższeniu. Myślałem nad suporeksem 5cm grubości, ale mam obawy czy wytrzyma?

animuss
13-11-2012, 22:48
Panowie czy ma ktoś doświadczenia z pompami firmy Wilo? Druga sprawa, chcę umieścić mój kocioł na lekkim podwyższeniu względem posadzki, powiedzy 5 cm nad nią. Jak to najprościej i najszybciej zrealizować? Wszystkie wylewki odpadają. Obecnie jest jeszcze w tym miejscu stary kocioł. Chcę zrobić tak, aby po wyciągnięciu starego kotła, nowy ustawić na podwyższeniu. Myślałem nad suporeksem 5cm grubości, ale mam obawy czy wytrzyma?

To chore rozwiązanie ,jeszcze z betonu to kostki polbruku mogą wytrzymać ,najlepiej kupić w hurtowni stali 2 kawałki profila zamkniętego 50x50, na szerokość ,lub długość kotła podłożyć lub przyspawać do spodu to opcja najbezpieczniejsza .

http://www.binpol.pl/allegro/fotki/profil200.JPG

POMPY WILO to również są b.dobre niezawodne pompy.

bobwoj
14-11-2012, 00:16
Dzięki

piotrek57
14-11-2012, 09:13
Witam.
Zajmuje sie ututaj ktos wykonywaniem projektu instalacji CO (śląsk)?

bobwoj
14-11-2012, 20:54
Panowie, jaki okres czasu trzeba odczekać po uszczelnieniu silikonem żaroodpornym palnika, aby móc rozpalić kocioł?

animuss
14-11-2012, 21:22
Panowie, jaki okres czasu trzeba odczekać po uszczelnieniu silikonem żaroodpornym palnika, aby móc rozpalić kocioł?
Wszystko pisze na tubie przeważnie 12 godzin ale nie wiem jakim Ty badziewiem uszczelniałeś.

sebsa
14-11-2012, 22:02
Panowie, jaki okres czasu trzeba odczekać po uszczelnieniu silikonem żaroodpornym palnika, aby móc rozpalić kocioł?

Po godzinie od uszczelnienia i nałożenia korony już rozpalam.

SUSPENSER
14-11-2012, 22:10
i nie odwiedzi
ona odwiedza zbiorniki wody stojącej a taki stan w domku jednorodzinnym jest raczej nieosiągalny bez miesięcznego wyjazdu i pozostawienia funkcji grzania CWU w okolicy 45st bez jej odbioru żadnego.

Wiem, ale warto o tym co jakiś czas napisać bo sprzedawcy straszą tym klientów jak mogą ;)

SUSPENSER
14-11-2012, 22:11
Jeżeli zdemontowałeś grzejnik to pozostało od niego wyjście i wejscie więc możesz podłogówkę w to wpiąć ze sterowaniem i będziesz miał oddzielny obieg .W drabince zawór termostatyczny jak się zamknie to podłogę tez wyłącza . Podłoga w łazience powinna grzać cały czas ,chyba ze zastosujesz matę elektryczną.

Proponujesz mi odbijanie kafelków i kucie w ścianach ?

A co stanie się z podłogą gdy nie będzie grzała cały czas ?

SUSPENSER
14-11-2012, 22:12
Panowie czy ma ktoś doświadczenia z pompami firmy Wilo?

Tak, mam 2 takie [CO i CWU] i od 4 lat działają jak należy.

SUSPENSER
14-11-2012, 22:14
Panowie, jaki okres czasu trzeba odczekać po uszczelnieniu silikonem żaroodpornym palnika, aby móc rozpalić kocioł?

Ja zwykle czekam ok. 10-15 minut i pomimo tak krótkiego czasu działa - tyle, że mam uszczelniacz kominkowy a nie silikon.

animuss
14-11-2012, 22:50
Proponujesz mi odbijanie kafelków i kucie w ścianach ?

A co stanie się z podłogą gdy nie będzie grzała cały czas ?

W łazience to raczej wskazane żeby była ciepła podłoga ,sterowanie podłogówką w łazience mija się z celem (długo stygnie i długo się rozgrzewa ) lepiej utrzymywać stałą temperaturę , a sterować np. grzejnikiem typu drabinka .

zyzolek
14-11-2012, 23:01
Panowie czy ma ktoś doświadczenia z pompami firmy Wilo?

Mam taką WILO na jednym z dwóch rozdzielaczy od podłogówki. Jak na razie chodzi bez problemów.

animuss
14-11-2012, 23:12
Od dwóch dni walczyłem trochę w kotłowni i obudowałem kocioł wreszcie wygląda jak trzeba :)
tak wyglądał po złożeniu :
http://img543.imageshack.us/img543/2173/p1130473p.jpg

tak ostatnio:
http://img833.imageshack.us/img833/1089/p1130499m.jpg

a tak teraz:
http://img825.imageshack.us/img825/2275/p1130505o.jpg

animuss
14-11-2012, 23:43
Po godzinie od uszczelnienia i nałożenia korony już rozpalam.

Używam Soudala to Uszczelniacz do pieców 1500 st. C 310 ml opakowanie .
http://www.budowazagrosz.pl/img/p/444-746-large.jpg

na kartuszu pisze że :
powolne ogrzewanie uszczelniacza
przez 12 godzin po nałożeniu zapobiega
tworzeniu się pęcherzyków,
http://strefaokazji.com/produkt/589/626/ARTYKULY_BUDOWLANE/Zaprawy_i_uszczelniacze_wysokotemperaturowe/SOUDAL_USZCZELNIACZ_WYSOKOTEMPERATUROWY_DO_PIECOW_ KOMINOW_1500_deg_C.html
przepalam gazetami kartonami w tym czasie.

minertu
15-11-2012, 04:56
Używam Soudala to Uszczelniacz do pieców 1500 st. C 310 ml opakowanie .
http://www.budowazagrosz.pl/img/p/444-746-large.jpg

na kartuszu pisze że :
powolne ogrzewanie uszczelniacza
przez 12 godzin po nałożeniu zapobiega
tworzeniu się pęcherzyków,
http://strefaokazji.com/produkt/589/626/ARTYKULY_BUDOWLANE/Zaprawy_i_uszczelniacze_wysokotemperaturowe/SOUDAL_USZCZELNIACZ_WYSOKOTEMPERATUROWY_DO_PIECOW_ KOMINOW_1500_deg_C.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fstrefaokazji.com%2 Fprodukt%2F589%2F626%2FARTYKULY_BUDOWLANE%2FZapraw y_i_uszczelniacze_wysokotemperaturowe%2FSOUDAL_USZ CZELNIACZ_WYSOKOTEMPERATUROWY_DO_PIECOW_KOMINOW_15 00_deg_C.html)
przepalam gazetami kartonami w tym czasie.Również go używam i piec rozpalam od razu.

minertu
15-11-2012, 05:04
Co do popielników to muszę powiedzieć ,że w RBR EKOUNIWERSAL jest to dobrze rozwiązane,popiół i sadza jest tam gdzie powinna czyli w szufladzie.Trzeba tylko pilnować częstotliwości jej opróżniania.Dużą szufladę ma również piec EKR firmy Tilgner
148286

Jacek6
15-11-2012, 06:18
A ja wywaliłem szuflade zupełnie i mam miejsce na 4ry wiadra popoołu, więc wybieram kiedy mam wene w tym zakresie :). Polecam.

timon120777
15-11-2012, 06:27
Wiem, ale warto o tym co jakiś czas napisać bo sprzedawcy straszą tym klientów jak mogą ;)

straszą to jedno ale nawet już oferują w sterownikach opcję "antybakteryjne" i inne "anty" co by tylko się czymś wyróżnić. a człowiek potem głupieje i zamiast kupić porządny kocioł z porządnym sterowaniem kupuje cudo jakoweś bo mu ponoc bakterie gdzieś zabije, nigdy z tej opcji nie skorzysta a całą resztę przeklinał będzie:bash::bash::bash:

minertu
15-11-2012, 06:27
A ja wywaliłem szuflade zupełnie i mam miejsce na 4ry wiadra popoołu, więc wybieram kiedy mam wene w tym zakresie :). Polecam.No cóż,ja robię to samo.

bobwoj
15-11-2012, 09:35
Tak, mam 2 takie [CO i CWU] i od 4 lat działają jak należy.

148304

Mógłyś mi wytłumaczyć ustawienia na tej pompie? Czy obecne ustawienia na rysunku to tryb automatyczny dzienny na pierwszym biegu, czy automatyczny nocny na drugim biegu? Jaki najlepiej tryb wybrać do pracy w instalacji C.O budynku jednorodzinnego w termostatami na grzejnikach. Instalacja miedziana.

Jarecki79
15-11-2012, 15:36
Druga sprawa, chcę umieścić mój kocioł na lekkim podwyższeniu względem posadzki, powiedzy 5 cm nad nią. Jak to najprościej i najszybciej zrealizować?

A po co Ci to podwyższenie? Chyba się nudzisz.... :)
Jak Ci woda nie nachodzi, to nie potrzebujesz, w tym modelu kotła woda nie schodzi do dołu, więc nie ma problemu.

animuss
15-11-2012, 17:56
148304

Mógłyś mi wytłumaczyć ustawienia na tej pompie? Czy obecne ustawienia na rysunku to tryb automatyczny dzienny na pierwszym biegu, czy automatyczny nocny na drugim biegu? Jaki najlepiej tryb wybrać do pracy w instalacji C.O budynku jednorodzinnego w termostatami na grzejnikach. Instalacja miedziana.
Na rysunku pokazane jest możliwość wyłączenia obniżonego, nocnego trybu pracy .
To bezstopniowa regulacja różnicy ciśnień 1 do 3 m 1 do 5 m dla pomp
Tryb automatyczny nocny wygląda tak .
http://www.agrovodcom.ru/images/info_wilo_stratos9.jpg

W pompach grundfosa od dawna stosowana funkcja ,ale mało kto wie ,jest umiejscowiona koło gniazda przyłączeniowego od spodu pompy alpha +
http://image.ceneo.pl/data/products/1098038/i-grundfos-pompa-obiegowa-alpha-25-96288941.jpg
i jest tutaj :
http://img191.imageshack.us/img191/6531/p1130510.jpg

darase
15-11-2012, 20:03
Animus dobra robota a gdzie masz podajnik? :)

Wczoraj zważyłem popiół ze
150kg ekoretu 9,25kg to ze
100kg wyszło 6,16kg.

bobwoj
15-11-2012, 20:12
Na rysunku pokazane jest możliwość wyłączenia obniżonego, nocnego trybu pracy .
To bezstopniowa regulacja różnicy ciśnień 1 do 3 m 1 do 5 m dla pomp
Tryb automatyczny nocny wygląda tak .
http://www.agrovodcom.ru/images/info_wilo_stratos9.jpg



Czy warto włączać ten tryb nocny automatyczny i co to daję?

bobwoj
15-11-2012, 20:14
A po co Ci to podwyższenie? Chyba się nudzisz.... :)
Jak Ci woda nie nachodzi, to nie potrzebujesz, w tym modelu kotła woda nie schodzi do dołu, więc nie ma problemu.

Wiem, ale chciałem go podnieść ze względów praktycznych przy zamiataniu pogłogi :-)

Piotrek42
15-11-2012, 20:33
A po co Ci to podwyższenie? Chyba się nudzisz.... :)
Jak Ci woda nie nachodzi, to nie potrzebujesz, w tym modelu kotła woda nie schodzi do dołu, więc nie ma problemu.

Nie koniecznie się nudzi...przy podwyższeniu kotła wygodniej wybiera się popiół z popielnika,ja mam dospawane nóżki z profilu..można równiez wygodniej umyć kafelki pod kotłem, na minus tego rozwiązania przemawia fakt że podnosząc kocioł podnosimy również zasobnik- czyli mamy wyżej do podniesienia worek jak wsypujemy ekogroszek do zasobnika.Nie było to zamierzone, po prostu mam komin systemowy i nie wiedziałem na jakiej wysokości będę miec wylot do czopucha...ale nawet się sprawdza.

SUSPENSER
15-11-2012, 21:45
W łazience to raczej wskazane żeby była ciepła podłoga ,sterowanie podłogówką w łazience mija się z celem (długo stygnie i długo się rozgrzewa ) lepiej utrzymywać stałą temperaturę , a sterować np. grzejnikiem typu drabinka .

Niby tak, ale w praktyce podłoga jest i tak stale ciepła bo w łazience mam ustawione 24 st a jest w niej wyciąg wentylacji mechanicznej i z domu jest zasysane powietrze o temp. około 22 st do tego dokłada się bezwładność podłogówki i podłoga jest ciepła.

animuss
15-11-2012, 22:49
Animus dobra robota a gdzie masz podajnik? :)

Wczoraj zważyłem popiół ze
150kg ekoretu 9,25kg to ze
100kg wyszło 6,16kg.

Podajnik jeszcze stoi obok bo w zeszłym tygodniu miałem pogrzeb w rodzinie i cały tydzień jeżdżenia i załatwiania urny i takie inne :(


W tej chwili kocioł pracuje jako zasypowy raz na dobę ,w komorze z szamotem ,ekstra się wypala groszek, zresztą już pisałem.

To niezły ten ekoret ,a dawałeś mocny nadmuch ,może część popiołu leży na pułkach wymiennika.

animuss
15-11-2012, 22:54
Czy warto włączać ten tryb nocny automatyczny i co to daję?

Przy mniejszych mrozach warto ,w nocy pompa zmniejsza obroty (oszczędza prąd) bo jest mniejsze zapotrzebowanie na ciepło obniża się też temp około 1 st C co stwarza lepszy komfort spania.

animuss
15-11-2012, 22:57
Niby tak, ale w praktyce podłoga jest i tak stale ciepła bo w łazience mam ustawione 24 st a jest w niej wyciąg wentylacji mechanicznej i z domu jest zasysane powietrze o temp. około 22 st do tego dokłada się bezwładność podłogówki i podłoga jest ciepła.

Przy następnym remoncie łazienki może się skusisz :)

animuss
15-11-2012, 23:07
Nie koniecznie się nudzi...przy podwyższeniu kotła wygodniej wybiera się popiół z popielnika,ja mam dospawane nóżki z profilu..można równiez wygodniej umyć kafelki pod kotłem, na minus tego rozwiązania przemawia fakt że podnosząc kocioł podnosimy również zasobnik- czyli mamy wyżej do podniesienia worek jak wsypujemy ekogroszek do zasobnika.Nie było to zamierzone, po prostu mam komin systemowy i nie wiedziałem na jakiej wysokości będę miec wylot do czopucha...ale nawet się sprawdza.

U mnie był na nogach z profila 20mmx20mm ,dali 4 szt mizerne kawałki po 7 cm .
Wyciąłem to bo bałem się ze punktowe obciążenie (ponad 500kg kocioł) popęka terakota pod nim .Stoi na 2 profilach 40mm x40mmx2mm -scianka przez całą długość kotła .I nawet się przydało to bo kocioł przy pierwszym rozpaleniu płakał więc podstawiłem talerzyk od doniczki :)

darase
15-11-2012, 23:13
Można ok 0,5kg doliczyć do popiołu, ale i tak jest dobrze.

U nas na noc to dajemy więcej ciepła, raz że noce chłodniejsze, dwa jak człowiek się nie rusza to zimniej. :)

SUSPENSER
15-11-2012, 23:17
Przy następnym remoncie łazienki może się skusisz :)

Może kiedyś, ale na pewno doradzę to szwagrowi, który buduje identyczny dom ;)

Dudi1978
16-11-2012, 19:26
Zdecydowałem się na kocioł Defro. Brat ma tej firmy i jest zadowolony. Prosze o pomoc w wyborze. Nigdy wcześniej nie korzystałem z pieca tak więc nie bardzo wiem który z nich wybrać. Myśle że głównym paliwem będzie ekogroszek, ale chciałbym mieć jeszcze jakąś alternatywę. Co sądzicie czy warto zaiwestować w piec bardziej uniwersalny na inne paliwo np. pelet? prosze o fachowa poradę.

Defro Eko 19 kw 7 890zł
Defro Eko Duo 19 kw 8 700 zł
Defro Eko Uni 19 kw 9 130 zł
Defro Eko Duo Uni 19 kw 9 800 zł

timon120777
16-11-2012, 19:48
oj a jakie ceny:P
a lepiej bez rusztu już wodnego i z poziomymi półkami bo łatwiej wyczyścić i wszystko od przodu i jak już to z innym niż podstawowy sterowaniem
jak już bardzo chcesz defro to komfort eko i poszukaj gdzieś indziej bo za takie pieniądze to ja 30KW miałem ofertę a nie 19
i zacznij od tego jaka powierzchnia domu i jakie zapotrzebowanie bo coś czuję że może być za dużo tych KW-ów

Dudi1978
16-11-2012, 20:24
oj a jakie ceny:P
a lepiej bez rusztu już wodnego i z poziomymi półkami bo łatwiej wyczyścić i wszystko od przodu i jak już to z innym niż podstawowy sterowaniem
jak już bardzo chcesz defro to komfort eko i poszukaj gdzieś indziej bo za takie pieniądze to ja 30KW miałem ofertę a nie 19
i zacznij od tego jaka powierzchnia domu i jakie zapotrzebowanie bo coś czuję że może być za dużo tych KW-ów


Czyli ceny kiepskie? Mam od hydraulika. Możesz podać jakie masz ceny lub ewentualnie namiary na jakąś firmę?
Powierzchnia użytkowa 175 m2 plus garaż 27m2 ogrzewany, kotłownia 6m2.
Parter w ogrzewaniu podłogowym plus łazienka i pralnia na pietrze ok. 90m2. Cztery sypialnie w grzejnikach plus ekstra mały w garderobie, oraz grzejnik w garażu.
Planuję ocieplić dom styropianem 15cm plus bonie 2cm do wysokości ok 40cm powyżej stropu miedzy parterem, a piętrem. Dach wełna rockwoll 18 Megarock plus 10 Superrock. Wylewka styropian 10cm. Okna trzy szybowe U=0,5. Wentylacja grawitacyjna, kominek bez płaszcza wodnego.
Myślę również o pompie ciepła do c.w.u Ariston 250 SOL, Dimplex PWP 30HMW, Hewalex PWPC 3,8H 2-W300. Co sadzisz również o tych pompach? MOże masz jakąś inną propozycję w dobrej cenie.
Pozdrawiam

darase
16-11-2012, 21:03
Dudi masz internet? :)

http://www.fuego.pl/go/_info/Moc_16-20_kW_idc=5_30_14.html

Kupowałem z tej firmy, hydraulik chciał 1000zł więcej i to na vat 7% bez możliwości odliczenia różnicy w US.

Dla Twojego domku proponuję 16kw.

Sterownik z dostępem do internetu www.eCoal.pl

Zobacz jak ten ster pracuje:

https://esterownik.pl/zdalny-dostep

darase
16-11-2012, 21:05
Albo tu lepiej widać:

https://esterownik.pl/remote/1839

timon120777
16-11-2012, 21:21
dudi jestem tylko użytkownikiem. nic CI nie zaproponuję w kwestii ceny- musisz się własną inicjatywą wykazać

ostatnio szwagrowi padł kocioł i nie chciał czekać na taki który ja mu proponowałem. postanowił że weźmie to co znajdziemy w naszym mieście.
model który podałem dostał od ręki.
ma łatwy w czyszczeniu wymiennik zwykły palnik do spalania dobrych ekogroszków i dwustanowy sterownik- szwagier wie jak parametry dobrać i co z czym się je żeby działało. dla niego dobra konstrukcja.
dlatego jeśli już chcesz tą firmę to proponuję "normalny" kocioł bez dziwnych palników z dodatkowymi dyszami powietrza wtórnego które (jak piszą użytkownicyy forów różnych) zaklejać lub odchylać trzeba i często się alarmy załączają bo palniki stalowe a się grzeją., do tego ruszta wodne o których też już kilka rzek słów wylano tutaj

Kolega darase proponuje CI dobre rozwiązanie - jeśli nie zakochałeś się w "jednej marce"

nie wiem czy dom nowy ale z tego co piszesz to będziesz potrzebował 175m2* 80W= 14KW
szybko sobie wybijesz z głowy ogrzewanie garażu do temperatury powyżej "0" chyba że ściany pomiędzy nim a domem nie ocieplisz, więc nawet jeśli to jakieś 15,5KW i to gdy na dworze minus 20st a jak bedzie cieplej to o wiele mniejsze zapotrzebowanie. a jeszcze masz kominek w zapasie więc bym na tych 14KW się zatrzymał
i takiej mocy szukaj - 19KW to za dużo.
przeczytaj ostatnie 30 stron tego wątku a będziesz wiedział jakiego kotła szukać- dobierzesz do niego sterowanie wg Twoich upodobań i będziesz zadowolony.
Jak bardzo pragniesz defro to tylko modele o mocy 15KW nic ponad to

darase
16-11-2012, 21:41
Dudi napisz jakie ma brat spalanie i jaką powierzchnię.

Jest duże prawdopodobieństwo że jak brat jest zadowolony to Ty też będziesz :)

W końcu ta sama krew :D

Czy Twój brat wie jaką ma tem. spalin? i ile leci w komin lub ile nie leci ?:)

karoka65
16-11-2012, 21:58
Wysyłałem już kociołek do gościa który ma Defro za płotem jak to powiedział. Timon i Darase dobrze piszą, nie potrzebujesz takiego dużego kotła.

Arturo72
16-11-2012, 22:17
Myślę również o pompie ciepła do c.w.u Ariston 250 SOL, Dimplex PWP 30HMW, Hewalex PWPC 3,8H 2-W300. Co sadzisz również o tych pompach? MOże masz jakąś inną propozycję w dobrej cenie.
Pozdrawiam
Wg mnie strata kasy,no może nie strata ale nie przemyślane i bezsensowne wydatki.
Z tego co piszesz na bardzo upierdliwy system grzewczy zamierzasz wydać:
-kocioł-8tys.zł
-komin-5 tys.zł
-pompa ciepła do cwu-7tys.zl
-instalacja tego wszystkiego-5tys.zł
Co daje nam ok.25tys.zł
Przemyśl jedno urządzenie do wszystkiego,nie tak bardzo upierdliwe a wręcz bezobsługowe za identyczną kasę np. TRI11

Sterownik z dostępem do internetu www.eCoal.pl (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.eCoal.pl)

No fakt,ta opcja przechyla szalę na korzyść ekogroszka i jest podstawową zaletą tego systemu ;)
No może jeszcze kolorowy wyświetlacz jako druga zaleta w kolejności...

karoka65
16-11-2012, 22:26
Oooo, Arturo się obudził :)
Pastor dalej nawraca zbłąkane owieczki.

karoka65
16-11-2012, 22:30
No fakt,ta opcja przechyla szalę na korzyść ekogroszka i jest podstawową zaletą tego systemu ;)
No może jeszcze kolorowy wyświetlacz jako druga zaleta w kolejności...
No ten kolorowy wyświetlacz może jakoś bym przeżył ale internet to zaje...sta sprawa :)
Żałuj, Ty tego na razie nie będziesz miał, z naciskiem na "na razie" hehe.

zbigmaz01
16-11-2012, 22:35
Oooo, Arturo się obudził :)
Pastor dalej nawraca zbłąkane owieczki.
Szczególnie jak za pompę trzeba dać 27tys a potem na rachunki za docieplanie w formie rzeźbienia (bo inaczej już się nie da) aby zminimalizować rachunki za energię.
Jak nie jest zrobione od podstaw do grzania pompą to już można o tym zapomnieć i wtedy trzeba myśleć o jakimś innym ogrzewaniu

Piotrek42
16-11-2012, 23:07
Arturo72 ja sobie patrze... a az mnie palce swędzą żeby coś namalowac na Twoim wątku :D

Arturo72
17-11-2012, 00:00
Arturo72 ja sobie patrze... a az mnie palce swędzą żeby coś namalowac na Twoim wątku :D

. Co sadzisz również o tych pompach? MOże masz jakąś inną propozycję w dobrej cenie.
Pozdrawiam
:)
Uważam,za bezsensowne kupowanie samej pompy ciepła do cwu...

Przeczytaj parę stron wcześniej co SUSPENSER,użytkownik kotła na ekogroszek pisze na temat pomp p-w bo mi się nie chce szukać i cytować ;)

czp01
17-11-2012, 08:58
No niestety zerwana zawleczka i mnie dopadła wczoraj wieczorem.

Jest to pierwsza zerwana zawleczka w moim kotle równo po 4 latach jego pracy.

Ślimak szło kluczem obracać, zawleczkę wymieniłem na zapasową ale co było powodem jej zerwania to do tego nie doszedłem. Może już ze starości padła albo zmęczenie materiału.


:)

timon120777
17-11-2012, 09:23
Arturo
Ty ciągle zapominasz o najważnieszym- czytanie ze zrozumieniem
kolega dom juz postawił, ma już zrobioną instalację i zapewne przynajmniej jej część jest liczona dla wyższych temperatur zasilania niż właściwe dla pompy- oznacza to że na niektóre decyzje jest już za późno- zakup pompy i tak będzie ekonomicznie nieuzasadniony.

Ale TY nadal swoje- świetne że zbudowałeś coś co z założenia ma się ogrzać czajnikiem i szybszym oddechem podczas miłosnych igraszek(ciekawe ile z tych założeń się sprawdzi jak będziesz mieszkał), ale nie wszyscy tak mają. i szukają innych źródeł ogrzewania.
więc przestań wszystkim wciskać to co Tobie wydaje się jedynie słuszne.

nie znasz jego zapotrzebowania a proponujesz mu wybór jednego źródła ciepła i to jeszcze z dużą dozą prawdopodobieństwa na jego warunki zbyt małej mocy i żadnej alternatywy w razie gdyby tej mocy zabrakło, Tylko dlatego że Ty masz.- gorszej rady udzielić nie mogłeś

Arturo72
17-11-2012, 10:16
nie znasz jego zapotrzebowania a proponujesz mu wybór jednego źródła ciepła i to jeszcze z dużą dozą prawdopodobieństwa na jego warunki zbyt małej mocy i żadnej alternatywy w razie gdyby tej mocy zabrakło, Tylko dlatego że Ty masz.- gorszej rady udzielić nie mogłeś
Kolega zadał pytanie gdyż zastanawia się nad kupnem pompy ciepła do cwu za ok.7-8tys.zł
Odpowiedziałem,że moim zdaniem za taką kasę takiej pompy nie ma sensu kupować gdyż za drugie tyle lub niewiele więcej mamy jedno urządzenie obsługujące cały system grzewczy nie tylko cwu.
Kolega jest jeszcze przed zakończeniem budowy a jego zapotrzebowanie na moc cieplną przy tych warunkach jakie podał nie powinno przekroczyć 8kW.
I wszystko w temacie.

zbigmaz01
17-11-2012, 10:44
Arturo72 ja sobie patrze... a az mnie palce swędzą żeby coś namalowac na Twoim wątku :D
Czasem takiego nawiedzonego można profilaktycznie obmalować coby wiedział gdzie jego miejsce.





No niestety zerwana zawleczka i mnie dopadła wczoraj wieczorem.
Jest to pierwsza zerwana zawleczka w moim kotle równo po 4 latach jego pracy.
Ślimak szło kluczem obracać, zawleczkę wymieniłem na zapasową ale co było powodem jej zerwania to do tego nie doszedłem. Może już ze starości padła albo zmęczenie materiału.
:) To tak jak u mnie na początku było a co się oszukałem i węgiel przebierałem. Okazało się że spalanie czasowo się obniżało i pojawiała się kawałkami szlaka wewnątrz palnika. Mały kawałek w pobliżu ślimaka i go blokował. Jak na razie od tamtego czasu spokój :)

timon120777
17-11-2012, 10:45
Arturo
a na jakiej podstawie takie optymistyczne założenia???
byłeś? widziałeś? potrafisz ocenić niedoróbki? wziąłeś je pod uwagę wogóle? uwzględniłeś wentylację grawitacyjną i straty z samego tylko garażu?
nie można zakładać tak optymistycznie mój drogi bo można kogoś w maliny wpuścić.

Dudi
obliczenia OZC i będziesz wiedział ile dokładnie potrzebujesz ciepła.
wtedy zdecydujesz czym grzać domek Twój i jakiej mocy ma być urządzenie

czp01
17-11-2012, 10:54
zbigmaz01 Tu możesz mieć rację - muszę w tygodniu wyczyścić palnik i zbadać czy czegoś tam niepokojącego przypadkiem nie ma :)

zbigmaz01
17-11-2012, 11:08
zbigmaz01 Tu możesz mieć rację - muszę w tygodniu wyczyścić palnik i zbadać czy czegoś tam niepokojącego przypadkiem nie ma :)
Jak mi się obniżył kopczyk to zrobiła się taka przyklejona zgorzel na obudowie, to blokowało i jak znowu się tak obniżyło to było po śrubie.

jorgo
17-11-2012, 16:18
Panowie czy ma ktoś doświadczenia z pompami firmy Wilo? Druga sprawa, chcę umieścić mój kocioł na lekkim podwyższeniu względem posadzki, powiedzy 5 cm nad nią. Jak to najprościej i najszybciej zrealizować? Wszystkie wylewki odpadają. Obecnie jest jeszcze w tym miejscu stary kocioł. Chcę zrobić tak, aby po wyciągnięciu starego kotła, nowy ustawić na podwyższeniu. Myślałem nad suporeksem 5cm grubości, ale mam obawy czy wytrzyma?

Beton komórkowy odpada......
Ja bym dał prostokąt powiedzmy o wymiarach 1,2 na 0,8 m, z profilu "ceownik". Na kołki rozporowe przykręcić do podłoża, profilem do środka, w środek dał siatkę zbrojeniową i zalał betonem..... dzieci po dzieciach/

Dudi1978
17-11-2012, 16:57
Dziekuje bardzo za informacje. jestem laikiem w sprawach instalacji itp. Hydraulik proponuje mi np. Defro 19 kw lub Hef Master-M 20 kw, tak więc musze z nim pogadać czy faktycznie nie zmienic tej mocy pieca. Pompa ciepła jako główne źródło grzewcze odpada ATRURO, dom nie był budowany jako typowo energo-oszczędny z rekuperatorem itp. Sąsiad kila domków ma pompę ale wydał na samym starcie ponad 50tys na prace gruntowe plus pompa, dodatkowo instalacje ok 80tys.

Jeśli możecie to wypowiedzcie sie w temacie tych pieców
Hef Master=M 20kw

Defro Eko 19kw
Defro Eko Uni 19kw
Defro Eko Duo 19kw
Defro Eko Duo Uni 19kw

Myślę o paleniu ekogroszkiem. Mieszkam w okolicach Kielc tak więc Defro ma dobry serwis.
Moj brat ma 35kw jest zadowolony ale nie jest specialistą od pieców, dokłada paliwo raz na tydzień, również raz na tydzień wybiera trochę odpadów i jest szczęsliwy, dużo ekogroszku nie spala, znajomy znajomego ustawia mu parametry raz na jakiś czas i wszystko gra.

Jeśli możecie to doradźcie również jakąś dobra, a nie droga pompę do c.w.u. Wiem że ona sie nigdy nie zwróci ale liczę na wygodę gdyż z tym nastawieniem chce ją kupić. Dziękuję jeszcze raz za pomoc.

Dudi

zbigmaz01
17-11-2012, 17:39
...
Moj brat ma 35kw jest zadowolony ale nie jest specialistą od pieców, dokłada paliwo raz na tydzień, również raz na tydzień wybiera trochę odpadów i jest szczęsliwy, dużo ekogroszku nie spala, znajomy znajomego ustawia mu parametry raz na jakiś czas i wszystko gra.

Jeśli możecie to doradźcie również jakąś dobra, a nie droga pompę do c.w.u. Wiem że ona sie nigdy nie zwróci ale liczę na wygodę gdyż z tym nastawieniem chce ją kupić. Dziękuję jeszcze raz za pomoc.

Dudi
A ty bądź mądrzejszy i kup sobie z porządnym sterownikiem to nie będziesz musiał się uśmiechać do jakiegoś znajomego http://emotikona.pl/emotikony/pic/0dance3.gif (http://emotikona.pl/emotikony/)

Dudi1978
17-11-2012, 22:16
A ty bądź mądrzejszy i kup sobie z porządnym sterownikiem to nie będziesz musiał się uśmiechać do jakiegoś znajomego http://emotikona.pl/emotikony/pic/0dance3.gif (http://emotikona.pl/emotikony/)

Okey. Może coś więcej, z jakim, jaki model.
Pozdrawiam

Michał30
17-11-2012, 22:37
Okey. Może coś więcej, z jakim, jaki model.
Pozdrawiam

Zbigmaz01. Pewno miał na myśli sterownik e-Coal bądź Bruli a model kotła to myślę że Rbr-Ekouniwersal bądź Ogniwo eko plus.Ale poczekajmy na wypowiedź zbigmaza01.

darase
17-11-2012, 23:01
Dudi raz na tydzień w mrozy -20st przy wielkości domu 200m2 i w domu 23st?

To kupuj taki sam bo lepszego nie znajdziesz.

W tamtym sezonie przez 6miesięcy spaliłem 3,18t ekogroszku, dom 166m2 z kotłownią,drzwi wejściowe z prześwitami i kiepskie okna.

Jestem kontent :)

atsyrut
18-11-2012, 08:26
Witam wszystkich i od razu z pytanie i prośbę o radę

. szukam kotła z dużą stałopalnością. Jeśli wyjadę na kilka dni żeby można było napalić i zostawić piec ze spokojną głową. W codziennym użytkowaniu jednak chciałbym poświęcić kosztem wygody i normalnie móc palić węglem drewnem itp.. wszystkopalnie jednym słowem. Takze dobrze gdyby był dodatkowy ruszt ( nie zakładany awaryjnie ale na stałe) Byłoby idealnie gdyby był z dolnym spalaniem...

powiedzcie mi proszę czy w ogóle taki kocioł istnieje? będę wdzięczny za każdą informację i dyskusję w tym temacie.

czp01
18-11-2012, 09:00
Czyli potrzebujesz kotła na ekogroszek zbudowanego na bazie jakiegoś śmieciucha bo tylko te mają duże i stałe komory tzw. "awaryjnego spalania" to może być kocioł żeliwny taki jak mój http://www.czp.pl/kociol/ bo ma dużą komorę "awaryjnego spalania" tu masz jej wymiary http://czp.pl/kociol/komora_kielara/ .

Jednak osobiście kotła nie polecam bo ma też trochę wad. Można w nim jednak normalnie palić węglem, drewnem i koksem. Nie wolno w nim jednak palić śmieci bo się wkurzy :)

jack18
18-11-2012, 09:18
Czyli potrzebujesz kotła na ekogroszek zbudowanego na bazie jakiegoś śmieciucha bo tylko te mają duże i stałe komory tzw. "awaryjnego spalania" to może być kocioł żeliwny taki jak mój http://www.czp.pl/kociol/ bo ma dużą komorę "awaryjnego spalania" tu masz jej wymiary http://czp.pl/kociol/komora_kielara/ .

Jednak osobiście kotła nie polecam bo ma też trochę wad. Można w nim jednak normalnie palić węglem, drewnem i koksem. Nie wolno w nim jednak palić śmieci bo się wkurzy :)

Albo może być coś lepszego niż na bazie śmieciucha, czyli np OE+ Ruszt ma na stale . Palnik i ster bardzo dobry.Pozdrawiam.

darase
18-11-2012, 09:26
Najlepiej mieć dwa kotły, u siebie tak mam. :)

Jak coś jest do wszystkiego to jest do ...

Jeżeli kolega wyjeżdża to potrzeba sterownika z internetem np. eCoal,Bruli, duży pojemnik na eko np. 200kg, duży popielnik.

minertu
18-11-2012, 11:38
Hm taki kocioł (http://www.berski.pl/index.php/oferta/em3) ma znajomy mojego kuzyna.Jak zapytałem jak się sprawuje to mówi,że dobrze.

animuss
18-11-2012, 15:35
Hm taki kocioł (http://www.berski.pl/index.php/oferta/em3) ma znajomy mojego kuzyna.Jak zapytałem jak się sprawuje to mówi,że dobrze.

Tak z rysunku -przekrój to wygląda na "chore" połączenie 2 kotłów niska pozioma pólka z wodą w którą wali palnik i tradycyjne palenisko i jeszcze ta SPRAWNOŚĆ 90% strasznie podpadające ,a umiejscowienie na tym samym poziomie obu ogranicza przestrzeń załadowczą przy paleniu tradycyjnym .
http://img402.imageshack.us/img402/7721/berski.png
wszedłem z ciekawości w ich kalkulator mocy : http://www.berski.pl/index.php/oferta/em3
okazało się jakiego by nie wybrał parametru wszędzie pokazuje to samo :
Nowy Budynek dobrze ocieplony-powierzchnia 450m2 wyszło - 50KW
Bud. .z lat 70 bez izolacji tradycyjna instalacja 450m2 wyszło -50KW

Jeżeli tak rzetelnie firma podchodzi do wszystkich parametrów to gratuluję .

timon120777
18-11-2012, 15:53
no dobry ten kalkulator. muszę sobie większy kocioł kupić chyba:bash::bash::bash:
a ja mniejszy chciałem jak mja bestia ducha wyzionie
dobrze że wszedłem na ich stronę bo bym straszny błąd popełnił:bash::bash::bash:

potem ludzie biorą takie cudo i płaczą.

minertu
18-11-2012, 16:58
Podałem przykład pieca o ktory większość pyta.
Co do znajomego kuzyna to człowiek ten jeszcze nigdy źle nie ocenił tego co zakupił.
Ton jego wypowiedzi mówił jednak sam za siebie.
Nie pisałem więcej komentarza czekając na jakiś wpis.
Piec jest nieporozumieniem jak dla mnie :) i jak widzę dla innych też.
Każdy by chciał mały , zgrabny i do wszystkiego.Nie da się !!!

Andrzej_M_
18-11-2012, 17:03
,,,, Jeżeli tak rzetelnie firma podchodzi do wszystkich parametrów to gratuluję .

Ale mają za to na stronie firmowej forum dyskusyjne.
Ciekaw jestem, jak potoczyła by się dyskusja problemowa na takim forum.

Chyba się zarejestruje na ich forum

timon120777
18-11-2012, 17:11
w zeszłym sezonie pisałem na innym forum z kolegą który ma eco-max2 taki potwór podwójny co to można po jednej stronie kotła palić tradycyjnie zasypowo a po drugiej na palniku retortowym. wszystko fajnie tylko na czas uzytkowania jednej strony nie da się nijak odciąć drugiej. trzeba za każdym razem grzać dwa kotły bo mają wspólny wymiennik i jeden ciąg spalinowy z jednym czopuchem. to była dopiero jazda:bash::bash::bash:
kolega się poddał -mnie zresztą też nie brakowało wiele. na razie się nie odzywa więc nie wiem czy kocioł pociął czy siebie:confused::confused::confused:

Andrzej_M_
18-11-2012, 18:11
,,,, Chyba się zarejestruje na ich forum

No i założyłem nowy temat na ich forum

"Sprawność kotła Eko-Max 3"

Witam.

Chciałem się dowiedzieć co nieco o sprawności cieplnej tego kotła.
Na stronie z ofertami można doczytać, że sprawność kotła wynosi 90%. Ciekawi mnie na jakiej podstawie producent podaje takie dane.

Pozdrawiam
Andrzej


Sam jestem ciekaw odpowiedzi.
W zanadrzu mam następne pytanie, ściśle związane z pytaniem pierwszym.

SUSPENSER
18-11-2012, 20:10
Witam wszystkich i od razu z pytanie i prośbę o radę

. szukam kotła z dużą stałopalnością. Jeśli wyjadę na kilka dni żeby można było napalić i zostawić piec ze spokojną głową. W codziennym użytkowaniu jednak chciałbym poświęcić kosztem wygody i normalnie móc palić węglem drewnem itp.. wszystkopalnie jednym słowem. Takze dobrze gdyby był dodatkowy ruszt ( nie zakładany awaryjnie ale na stałe)

Sąsiad tak pali w Skam-P Premium, którego mu poleciłem kilka lat temu - działa to u niego bardzo dobrze, więc polecam - oczywiście ze sterownikiem Bruli.

karoka65
18-11-2012, 20:18
Co do stałego rusztu wodnego, raczej bym odradził.

zbigmaz01
18-11-2012, 20:58
Zbigmaz01. Pewno miał na myśli sterownik e-Coal bądź Bruli a model kotła to myślę że Rbr-Ekouniwersal bądź Ogniwo eko plus.Ale poczekajmy na wypowiedź zbigmaza01.Na co tu czekać, przecież mogę tylko polecić to co użytkuję, wystarczy poczytać moje posty.

animuss
18-11-2012, 21:29
To musi być krzyżówka kotła z podajnikiem i śmieciuchem
coś takiego jak ja zrobiłem ,bo wtedy Rakoczy nie miał takiego kotła w swojej ofercie
w razie awarii podajnika mogę spokojnie palić w kotle z dozorem raz na dobę a
ruszt obowiązkowo żeliwny i umiejscowiony co najmniej 15 cm nad palnikiem żeby dopalał gazy
teraz i Rakoczy ma :
http://www.rakoczy.pl/img/kotly/multimax_przekroj.jpg
http://www.rakoczy.pl/?id=kotly_dwupaleniskowe
ma tez kilku innych producentów tylko trzeba poszukać
Ja zyskałem bo mam inaczej zbudowany wymiennik ,ale może jak by mieli go wtedy w ofercie to może bym łyknął i taki ,
Ludzie kupują różne wynalazki ,a potem co z tym zrobić ,forsa umoczona, brak jakiegokolwiek ruchu
,więc zostaje się z ręką w nocniku :)

jorgo
19-11-2012, 16:26
Jeśli chodzi o kotły BERSKI, to oglądałem ten kocioł osobiście w sklepie hydraulicznym. Dla mnie to marka a,la kotły marketowe. Pamiętam też, że gdy poszukiwałem kotła to pamiętam, że jeden z ZĘBCÓW ma duuuuże palenisko na paliwo stale a drugie na dole na ekogroszek - jakość wykonania dla mnie dobra, tylko jest bardzo wysoki. Tak generalnie to nasuwa mi się takie stare powiedzenie: jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego.

karoka65
19-11-2012, 16:38
Tak generalnie to nasuwa mi się takie stare powiedzenie: jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego.
Jestem takiego samego zdania Jorguś :)
Albo kupujemy śmieciucha i idzie wszystko od starego gumowca do koksu albo kupujemy kocioł w miarę ekologiczny.
Także trzeba się zastanowić co się chce, czy ma to być kocioł nowoczesny który nie będzie sąsiadom i samemu użytkownikowi uprzykrzał życia czy kocioł na śmieci z możliwością spalania eko groszku.

animuss
19-11-2012, 17:46
Pamiętam też, że gdy poszukiwałem kotła to pamiętam, że jeden z ZĘBCÓW ma duuuuże palenisko na paliwo stale a drugie na dole na ekogroszek -

Zobaczyłem ,jest taki nazywa się Merkury ,http://www.zebiec.pl/pl/kotly-co/linia-supernova/merkury/item/1-kotly-co/9-merkury
ale ma ruszt wodny z rur nad palnikiem ,oczywiście szerokie okrągłe szpary ,ani to ruszt ani co innego .

sskiba
20-11-2012, 08:20
Żadne wodne ruszta . Popieram .

lujski
21-11-2012, 06:32
witam - jaki mi polecicie kociol na ekogroszek - na dniach zaczynam budowe i w przyszlym roku bede potrzebowal juz ten kociol - domek jakies 120m2 pietrowy sciana jednowarstwowa(36cm) z betonu komorkowego (poki co za jakies 4 lata bede chcial ocieplac) - tylko kotlownia niewielka jakies 2x2m :P

Pozdrawiam !

czp01
21-11-2012, 06:56
lujski - skoro koniecznie chcesz kocioł na ekogroszek to na taką powierzchnię pozostały Ci kotły 10 do 12 kw a dlatego takie bo mniejszych nie ma a jak się ocieplisz to 5 kw będziesz miał pewnie za dużo. To eliminując kotły tą dragą zostaje Ci ze znanych:
- ogniwo eko plus http://www.ogniwobiecz.com.pl/kotly/eko-plus
- rbr ekouniwersal http://www.firmainstalco.pl/index.php?art=32
- skamp p premium http://www.sekom-pleszew.com.pl/brucer.html

Może jeszcze o takiej mocy jakiś się znajdzie. Oczywiście kocioł ze sterownikiem eCoal lub bruli i palnikiem małej ekoenergii. Opierając się na moim subiektywnym odczuciu wziąłbym rbr ekouniwersal 11 kw z eCoalem a dlatego z takim sterownikiem bo aktualnie ma on również te same wszystkie funkcje co bruli.

Przed zakupem któregokolwiek z kotłów trzeba sprawdzić czy ma on świadectwo ekologiczne i czy ten model przeszedł badania - bo jak będziesz chciał skorzystać z dopłaty do kotłów ekologicznych ( jeżeli Twoje miasto takie oferuje) to kocioł musi mieć badania.

Przy takiej powierzchni domu można by się zastanowić nad jakimiś innymi alternatywnymi bezobsługowymi źródłami ogrzewania np. gaz ziemny o ile jest w okolicy. Kotłownia też malutka i nie ma gdzie ekogroszku przechowywać a ten do spalania musi być stanowczo suchy. :)

timon120777
21-11-2012, 07:09
lujski
przy takiej powierzchni to pogadaj z kolegą Arturo
tylko nie bierz wszystkiego dosłownie a jedynie sugestie
potem policz dobrze zapotrzebowanie gotowego domu, kup "duży czajnik" i po sprawie będzie
jedyny kociołek to 7KW na zamówienie a i to będzie za dużo dla Ciebie raczej, no i przy kotłowni 2x2m to nie będziesz się mial jak przy nim ruszyć a jeszcze opał gdzies musisz trzymac

alternatywne źródła energii się kłaniają

Arturo72
21-11-2012, 07:15
lujski - skoro koniecznie chcesz kocioł na ekogroszek to na taką powierzchnię pozostały Ci kotły 10 do 12 kw a dlatego takie bo mniejszych nie ma a jak się ocieplisz to 5 kw będziesz miał pewnie za dużo
Żeby była jasność sytuacji to przy okazji ja bym napisał co powoduje przewymiarowanie kotła i jakiej sprawności można oczekiwać po kotle,żeby nie było zdziwka i spalania w takim domu 2-3t ekogroszka :)

lujski
przy takiej powierzchni to pogadaj z kolegą Arturo

O wilku mowa ;)
Na forum wszystko ładnie jest opisane jak wyliczać potrzebną moc grzewczą dla domku i zapotrzebowanie na ciepło i to jest podstawa.
Następna kolej to wybór źródła ciepła ale nigdy odwrotnie :)


na dniach zaczynam budowe !
Jeśli jeszcze nie zacząłeś to przekalkuluj sobie inne źródła ciepła biorąc pod uwagę również możliwość rezygnacji z komina co da nam spore oszczedności,tym bardziej,że kotłownię masz mikrą a sam domek nie duży :)

lujski
21-11-2012, 07:22
witam - dodam jeszcze ze zamierzam miec wentylacje z odzyskiem ciepla - gazu nie bede doprowadzal - bo skoro bede mial piec na eko a bede mial rekuperacje to gaz odpada - kuchenke zrobie na prad - alternatywne zrodla - moze i tak, ale drozsza inwestycja do tego bym musial wszedzie robic podlogowki 0 wieksze koszty - od razu docieplac dom - wieksze koszty - dlatego robie jak robie :) jakbym mial z 50 tys. wiecej to bym wchodzil w alternatywne zrodla a tak to mnie nei stac ... ;/ dlatego piec na ekogroszek
Pozdrawiam

czp01
21-11-2012, 07:31
Wiadomo podstawa to wyliczyć OZC a nie błądzić po omacku. Można to zrobić samemu w jakimś audytorze OZC lub zlecić najlepiej komuś kto się na tym zna. Nie słuchać przy tym kierownika swojej budowy, że to fanaberie i że nie ma po co liczyć :(

Weź jeszcze pod uwagę, że przy obsłudze kotła na ekogroszek trochę się kurzy a Ty piwnic tam raczej nie planujesz :)

Arturo72
21-11-2012, 07:33
witam - dodam jeszcze ze zamierzam miec wentylacje z odzyskiem ciepla - alternatywne zrodla - moze i tak, ale drozsza inwestycja do tego bym musial wszedzie robic podlogowki 0 wieksze koszty - Pozdrawiam
Mylisz się ale na siłę nie będę przekonywał :)
Podłogówka jest w podobnej cenie co grzejniki,to tak przy okazji z własnego doświadczenia,ściana jednowarstwowa wychodzi drożej niż dwuwarstwowa a tutaj mamy pewność,że ciepełko nie będzie nam uciekało ;)

Jarecki79
21-11-2012, 15:31
witam - jaki mi polecicie kociol na ekogroszek - na dniach zaczynam budowe i w przyszlym roku bede potrzebowal juz ten kociol - domek jakies 120m2 pietrowy sciana jednowarstwowa(36cm) z betonu komorkowego (poki co za jakies 4 lata bede chcial ocieplac) - tylko kotlownia niewielka jakies 2x2m :P

Pozdrawiam !

Jak masz ochotę, zapraszam do kontaktu na priva

Mogę podać namiary na użytkownika z Leszna, on akurat ma zestaw z modelem Skorpion Plus i opala miałem węglowym, jego zużycie to 100kg/10dni.

Wybrać możesz ze sterowaniem, jakie spełni Twoje oczekiwania od prostego w obsłudze Skorpiona Plus, przez nieco mocniej rozbudowana cobrę, Iryda pid z obsługa 4pomp i mieszacza po internetowe bruli.

Odległość niedaleka, na plus palnik z szerszą ramka na zejście paliwa w standardzie.
Do wyboru moc albo 7 albo 12kW.

Myślę,że ze względu na wymiary kotłowni można rozmawiać o modelach z górnym wyjściem spalin, co skraca głębokość konstrukcji do max.65cm, szerokość z koszem to 107cm a z przekładnią dokładnie 113cm.

Reszta na priv, jak jestes zainteresowany

TomiAyomi
22-11-2012, 17:39
Mylisz się ale na siłę nie będę przekonywał :)
Podłogówka jest w podobnej cenie co grzejniki,to tak przy okazji z własnego doświadczenia,ściana jednowarstwowa wychodzi drożej niż dwuwarstwowa a tutaj mamy pewność,że ciepełko nie będzie nam uciekało ;)
to potwierdzam
panuje jakies powszechnie błędne twierdzenie że podłogówka wyjdzie drożej od grzejników,
pomijam już estetykę

Piotrek42
22-11-2012, 17:58
to potwierdzam
panuje jakies powszechnie błędne twierdzenie że podłogówka wyjdzie drożej od grzejników,
pomijam już estetykę

PORZĄDNIE wykonana wyjdzie drożej i juz... mam podłogówkę i grzejnki wiec wiem co mówie... jak chcesz robić na chińskich rurkach, na g.. rozdzielaczach bez rotametrów itd.. to wyjdzie taniej, chcesz zrobić PORZĄDNIE to wyjdzie drożej i basta...

TomiAyomi
22-11-2012, 18:03
PORZĄDNIE wykonana wyjdzie drożej i juz... mam podłogówkę i grzejnki wiec wiem co mówie... jak chcesz robić na chińskich rurkach, na g.. rozdzielaczach bez rotametrów itd.. to wyjdzie taniej, chcesz zrobić PORZĄDNIE to wyjdzie drożej i basta...
hmm
mam po calosci podlogowke na wawin-ie (po twojemu to pewnie znaczy pożądnie ;) ) mozemy sie wymienic fakturkami, dosc dokladnie to policzylem wiec mnie nie przekonasz, w moim przypadku grzejniki wyszly by drozej
pomijam juz to ze nie lubie paskudztwa pod parapetami czy tez kanałów w podlodze

Piotrek42
22-11-2012, 18:27
hmm
mam po calosci podlogowke na wawin-ie (po twojemu to pewnie znaczy pożądnie ;) ) mozemy sie wymienic fakturkami, dosc dokladnie to policzylem wiec mnie nie przekonasz, w moim przypadku grzejniki wyszly by drozej
pomijam juz to ze nie lubie paskudztwa pod parapetami czy tez kanałów w podlodze

Pewnie Ci sie to samo tak za darmo zrobiło... liczysz koszty połozenia?? tak ta wiem 3-4 dni roboty i każdy to położy sam.. cos ala adam słodowy...

TomiAyomi
22-11-2012, 18:53
Pewnie Ci sie to samo tak za darmo zrobiło... liczysz koszty połozenia?? tak ta wiem 3-4 dni roboty i każdy to położy sam.. cos ala adam słodowy...
hehe
rozbawiasz mnie coraz bardziej,
jestem informatykiem, zaufalem poleconej firmie która zrobila mi instalacje w domu co + cwu plus piecyk ogniwo,
wiec do instalacji sie sam nie tknalem, wyszlo mi prawie kilometr pexa wawin-a plus dwa rozdzielacze to dosc latwe do policzenia, wyluzuj nie każdy ma tak jak ty
i nie zawsze chce tak miec, tez rozwazzalem PC ale zabily mnie koszty póki co dom mam energooszczedny bodowany pod PC kiedys wroce do tego tematu . . .
proponuje porozmawiac z kims kto ma PC zobaczyc oblookac policzyc i wrocic do rozmowy

pionan
22-11-2012, 18:53
Piotrek, u mnie 800 mb rury w podłodze (120m2) Comap po 2,80 zł/metr. wychodzi coś koło 2300PLN. Do tego folia, taśmy dylatacyjne, spinki. Powiedzmy komplet około 3k złociszy. Do tego dwie skrzynki + rozdzielacze (tylko rotametry, bez żadnych fajerwerków, COMAP). całośc około 3500zł. A robocizna?? Z hydraulikiem rozliczałem się za całość (woda, kanaliza - wraz z przyłączami, podłogówka, grzejniki w łazienkach - drabinki, zasznurowanie pieca, wstawienie i odpalenie pieca) - za wszystko 5k złociszy.
Nie sądze, zeby wyszło mi drozej niż przy grzejnikach (żałuję że dałem drabinki w łazienkach. Są zbędne. Ręczniki przy właczonej podłodze schną migiem na wieszakach). A nawet jesli wyszło ciut drożej, to komfory użytkowania jest nieporównywalnie lepszy niż przy grzejnikach. No i sciany nie są spaskudzone blaszanymi monsterkami :)

TomiAyomi
22-11-2012, 18:55
Piotrek, (żałuję że dałem drabinki w łazienkach. Są zbędne. Ręczniki przy właczonej podłodze schną migiem na wieszakach).
tu przyznaje racje tez mi sa zbedne drabinki

Piotrek42
22-11-2012, 19:03
Ja na ok 80m2 mam podłogówkę i ok 960m samych rurek?? dlaczego tak duzo? ano dlatego że domek parterowy ,a nade wszystko kocham komfort i porobiłem trochę pętli, nie będe sie rozpisywac nad zaletami czy wadami podłogówki bo to temat rzeka...uważam że podłogówka jest droższa i cześć. dlaczego? bo mam to i to...macie podłogówkę uwazacie ze jest tańsza? OK-ale nie macie odnośnika do grzejników...

TomiAyomi
22-11-2012, 19:07
Ja na ok 80m2 mam podłogówkę i ok 960m samych rurek?? dlaczego tak duzo? ano dlatego że domek parterowy ,a nade wszystko kocham komfort i porobiłem trochę pętli, nie będe sie rozpisywac nad zaletami czy wadami podłogówki bo to temat rzeka...uważam że podłogówka jest droższa i cześć. dlaczego? bo mam to i to...macie podłogówkę uwazacie ze jest tańsza? OK-ale nie macie odnośnika do grzejników... ja mam odniesienie, to nie jest mój pierwszy dom
wiec moze nie zadawaj sam sobie pytan zeby sobie na nie odpowiadac
chcesz pogadac powaznie to nie odpowiadaj sobie sam na pytania co do metrów twojej podlogowki
to przewymiarowana na bank !

Piotrek42
22-11-2012, 19:14
ok Ty uwazasz że podłogówka jest tańsza od grzejników , ja uważam że na chińskim badziewiu jest tańsza, a droższa od grzejników w przypadku zastosowania materiałów od sprawdzonych producentów( markowych) podłogówka to nie tylko rurki równiez osprzęt czy choćby dodatkowe styro do niej... Porzadnie wykona, zawsze bedzie droższa i cześć, masz odmienne zdanie- mamy demokrację...

TomiAyomi
22-11-2012, 19:34
ok Ty uwazasz że podłogówka jest tańsza od grzejników , ja uważam że na chińskim badziewiu jest tańsza, a droższa od grzejników w przypadku zastosowania materiałów od sprawdzonych producentów( markowych) podłogówka to nie tylko rurki równiez osprzęt czy choćby dodatkowe styro do niej... Porzadnie wykona, zawsze bedzie droższa i cześć, masz odmienne zdanie- mamy demokrację... ok konczac temat to styro nie jest tylko dawane w wypadku podlogowki, folia, spinki , wybacz ale to juz naprawde grosze, mam 15 kw ogniwo i spalam , 2,5 tony ekogrochu od października do marca z czego tona to brunatny czech, 134 m uzytkowe, to w moim przypadku okolo 170 m2. jeszcze raz podkresle ze nie mam w instalacji czegos co nazywasz chinskim badziewem

Piotrek42
22-11-2012, 19:44
ok moze podrzucisz mi na priwa swój ster???? chetnie sie wymienie i porównam chociazby temp...

TomiAyomi
22-11-2012, 19:52
nie ma sprawy moj ster byl dostepny przez ponad rok dla wszystkich, teraz spapral mi si router w kotlowni kwestia paru dni i mozemy merytorycznie pogadac z podgladem do sterownika

Piotrek42
22-11-2012, 19:54
nie ma sprawy moj ster byl dostepny przez ponad rok dla wszystkich, teraz spapral mi si router w kotlowni kwestia paru dni i mozemy merytorycznie pogadac

ok,pogadamy, żeby nie byc gołosłownym masz moj...na priv

sebsa
23-11-2012, 08:03
ok moze podrzucisz mi na priwa swój ster???? chetnie sie wymienie i porównam chociazby temp...

Z tymi temperaturami to uważaj - bo wcale nie masz jakiś super wysokich wewnątrz.

pawko_
23-11-2012, 08:31
Zrobiłem podłogówkę na porządnych materiałach, ponoć przepłaciłem dwa razy, wg oświeconych gór forum. Mogłem kupować rurki po 2 zł a nie po 4, nie wspominam już o rozdzielaczach:rolleyes:. Wiem, że nie mam chińskiego badziewia. Muszę zgodzić się z Piotrkiem, podłogówka zrobiona dobrze, z dobrych materiałów, jest nieznacznie droższa- tak mi się wydaje :cool:

animuss
23-11-2012, 09:07
Zrobiłem podłogówkę na porządnych materiałach, ponoć przepłaciłem dwa razy, wg oświeconych gór forum. Mogłem kupować rurki po 2 zł a nie po 4, nie wspominam już o rozdzielaczach:rolleyes:. Wiem, że nie mam chińskiego badziewia. Muszę zgodzić się z Piotrkiem, podłogówka zrobiona dobrze, z dobrych materiałów, jest nieznacznie droższa- tak mi się wydaje :cool:

Przestańcie bić pianę ,co to za stwierdzenia to droższe tamto tańsze ,jak nakupujesz drogich materiałów i nawieszasz zbędnego badziewia ,to jedno i drugie będzie drogie ,masz kaprys i cwanego instalatora to wydasz dużo kasiorki.
Mam podłogówkę i mam grzejniki .

Piotrek42
23-11-2012, 10:57
Z tymi temperaturami to uważaj - bo wcale nie masz jakiś super wysokich wewnątrz.

A czy ja mowie ze mam jakieś super wysokie???to jest temp komfortowa DLA MNIE i MOJEJ RODZINY... nalepiej nam sie przebywa w temp ok 22,5t-23 st i tyle, rano( jak nikogo nie ma w domu to mam niższą temp, na noc do spania-to samo... czujnik temp akurat jest w moim pokoju a nie salonie wiec jakies 0,5st zaniża...

zyzolek
23-11-2012, 12:40
Odnośnie podłogówki, właśnie mam remont w domu po 2 latach od wprowadzenia i powiększyłem ją o dodatkowe 80m2. Grzejniki w tej części zostały usunięte. Koszt takiej operacji dla tych 80m2 to: ogrzewanie podłogowe z osprzętem (rurki, styropian, ekrany, siatka, spinki itd. + rozdzielacz z pompką) podłączenie do kotła i robocizna = 11 tyś zł. Plus nowa wylewka maszynowa na 80m2 = 3 tyś zł. Razem 14 tyś zł. Na to kafelki, koszty wg uznania i upodobań. Tak jak Piotrek pisze, ogrzewanie podłogowe wcale tanie nie jest, ale ten komfort, bezcenny:)

pawko_
23-11-2012, 13:29
nawieszasz zbędnego badziewia

O jakie zbędne badziewie Ci chodzi ? Bo nie bardzo rozumiem.

sebsa
23-11-2012, 13:46
A czy ja mowie ze mam jakieś super wysokie???to jest temp komfortowa DLA MNIE i MOJEJ RODZINY... nalepiej nam sie przebywa w temp ok 22,5t-23 st i tyle, rano( jak nikogo nie ma w domu to mam niższą temp, na noc do spania-to samo... czujnik temp akurat jest w moim pokoju a nie salonie wiec jakies 0,5st zaniża...

To po co piszesz o porównywaniu. Dla każdego coś innego... Pzdr.
Przy okazji - na forum esterownik jesteś mniej kłótliwy...:):D:P

Piotrek42
23-11-2012, 15:20
Przy okazji - na forum esterownik jesteś mniej kłótliwy...:):D:P

Bo tam ludzie bzdur nie pisza :D:P wiedzą że WSZYSTKO mozna zweryfikować... tu czasami rece opadają, nie raz mi się nie chce pisać :) ale pisze ...z przyzwyczajenia :)

animuss
23-11-2012, 21:05
O jakie zbędne badziewie Ci chodzi ? Bo nie bardzo rozumiem.

To pokaż co masz to ocenię :)

Odnośnie podłogówki, właśnie mam remont w domu po 2 latach od wprowadzenia i powiększyłem ją o dodatkowe 80m2. Grzejniki w tej części zostały usunięte. Koszt takiej operacji dla tych 80m2 to: ogrzewanie podłogowe z osprzętem (rurki, styropian, ekrany, siatka, spinki itd. + rozdzielacz z pompką) podłączenie do kotła i robocizna = 11 tyś zł. Plus nowa wylewka maszynowa na 80m2 = 3 tyś zł. Razem 14 tyś zł. Na to kafelki, koszty wg uznania i upodobań. Tak jak Piotrek pisze, ogrzewanie podłogowe wcale tanie nie jest, ale ten komfort, bezcenny:)
Przeróbki są zawsze droższe.

zyzolek
23-11-2012, 21:13
Przeróbki są zawsze droższe.

Jak budowaliśmy od zera, to 146m2 podłogówki wyszło jakieś około 20-25 tys. Z oszczędności na resztę poszły grzejniki, bo wyszło duuużo taniej, a i robocizny dużo mniej.
Teraz są przeróbki, no ale jakieś money udało się w międzyczasie nazbierać.

animuss
23-11-2012, 22:05
Jak budowaliśmy od zera, to 146m2 podłogówki wyszło jakieś około 20-25 tys. Z oszczędności na resztę poszły grzejniki, bo wyszło duuużo taniej, a i robocizny dużo mniej.
Teraz są przeróbki, no ale jakieś money udało się w międzyczasie nazbierać.

A co się kryje w tym "146m2 podłogówki wyszło jakieś około 20-25 tys" bo to sporo forsy:)

zyzolek
23-11-2012, 22:09
Materiał i robocizna.

animuss
23-11-2012, 23:04
Materiał i robocizna.

To wiadomo, a np. terakota na podłodze itd...

Piotrek42
23-11-2012, 23:13
To wiadomo, a np. terakota na podłodze itd...

Taaa złote klamki....animuss nie bierz wszystkich swoją miarą!!

pawko_
23-11-2012, 23:30
Jak budowaliśmy od zera, to 146m2 podłogówki wyszło jakieś około 20-25 tys. Z oszczędności na resztę poszły grzejniki, bo wyszło duuużo taniej, a i robocizny dużo mniej.
Teraz są przeróbki, no ale jakieś money udało się w międzyczasie nazbierać.

Przepłaciłeś za rurki i za robotę. Trzeba bylo lepiej tego nie pisać bo zaraz oświecone góry będą wmawiać Ci, że coś naciągasz...

Piotrek42
23-11-2012, 23:39
Przepłaciłeś za rurki i za robotę. Trzeba bylo lepiej tego nie pisać bo zaraz oświecone góry będą wmawiać Ci, że coś naciągasz...

eee zawsze tak jest.. czy to na ogrzewniu czy innych działach.. zawsze sie znajdzie jakiś Adam Słodowy co zrobi to taniej...nie biorą tylko tego pod uwagę ze ktos nie chce szajsu,chińszczyzny, łazenia ,sprawdzania itd... stać go -więc zleca i wymaga ,gorzej jak zleci wywali kupe kasy a to nie działa...

zyzolek
23-11-2012, 23:39
No tak, niektórzy sami robią. Ja tam na łączeniu, spawaniu i zgrzewaniu rur się nie znam.
Materiał mam dobry, osprzęt Prandelli z siłownikami każdej pętli, przepływy samoregulujące + sterowanie w każdym pomieszczeniu. To wszystko niestety kosztuje, ale działa i grzeje bez problemu. Nie muszę nic tam regulować w rozdzielaczu. W ogóle do niego nie zaglądam.
Posadzki nie wliczałem w cenę OP

Piotrek42
24-11-2012, 00:01
No tak, niektórzy sami robią. Ja tam na łączeniu, spawaniu i zgrzewaniu rur się nie znam.
Materiał mam dobry, osprzęt Prandelli z siłownikami każdej pętli, przepływy samoregulujące + sterowanie w każdym pomieszczeniu. To wszystko niestety kosztuje, ale działa i grzeje bez problemu. Nie muszę nic tam regulować w rozdzielaczu. W ogóle do niego nie zaglądam.
Posadzki nie wliczałem w cenę OP

Fajnie masz zrobione widzę że kol flutebox ma dom parterowy, nie wiem jaki Ty masz, ale sterownie pętlami jest bardzo fajne,wiadomo że rozkład ciepła w domach parterowych jest różny, inny jest np koło tarasu (chłodniej) inny przy tv a jeszcze inny np w wiatrołapie,czy łazience, ustawiasz wszystko,automatycznie i masz zbliżoną temp w CAŁYM domu, lub sterujesz dowolnie i robisz temp jakie chcesz,. można to zrobić ręcznie? można-taniej też wyjdzie np na rotametrach, ale miałes kaprys, stać cie było- więc tak zrobiłes jesteś zadowolony i to jest najważniejsze, ja np chociaż mam wszędzie na grzejnikach zawory termostatyczne to w sypialni mam programator wifi zamiast w nocy wstawac jakby mi przypadkiem zimno było lub za gorąco to wyciagam rękę (komu chce sie wstawać po nocy) biore ze stolika programator podnoszę lub zmiejszam temp, można zrobić inaczej? taniej? można- ale tak chciałem tak zrobiłem i nie płacze z tego powodu..co jest dobre dla Piotrka42 nie koniecznie jest dobre dla innych... każdy ma swoje priorytety, jeden lubi wygode inny chce zrobić taniej itd...

animuss
24-11-2012, 00:10
Przepłaciłeś za rurki i za robotę. Trzeba bylo lepiej tego nie pisać bo zaraz oświecone góry będą wmawiać Ci, że coś naciągasz...

Trudno się mówi skroili go bezczelnie ,ale może przynajmniej ci co robili nie spieszyli się zrobili to dobrze.


działa i grzeje bez problemu. Nie muszę nic tam regulować w rozdzielaczu. W ogóle do niego nie zaglądam.
Posadzki nie wliczałem w cenę OP
U mnie podobnie "działa i grzeje bez problemu. Nie muszę nic tam regulować w rozdzielaczu"
ale instalacja bez tych kosztownych świecidełek.

sskiba
24-11-2012, 08:38
można- ale tak chciałem tak zrobiłem i nie płacze z tego powodu..co jest dobre dla Piotrka42 nie koniecznie jest dobre dla innych... każdy ma swoje priorytety, jeden lubi wygode inny chce zrobić taniej itd...
Święta racja , najważniejsze , aby działało według wymagań inwestora .

Gregoire_PL
25-11-2012, 13:18
Witam wszystkich na forum,
To mój pierwszy post więc proszę o wyrozumiałość:)

Proszę o pomoc w doborze odpowiedniego kotła jak i całej instalacji c.o.

Do ogrzania ok 90 m2, mieszkanie w starym poniemieckim domu, grube mury
dom podpiwniczony, nieocieplony z zewnątrz, kotłownia w piwnicy, mieszkanie na piętrze,
planowane ocieplenie od wewnątrz ściany i sufit- wełna + płyta gk , nowe okna,

Myślałem o piecu na groszek ale z dodatkowym rusztem do palenia drewnem ew.węglem - czy to ma sens? czy lepiej z góry wybrać?
co do samej instalacji - wybrać sprawdzoną miedź czy tańszą opcję z pex'a, grzejniki raczej aluminiowe.

proszę o pomoc fachowców z działu :)
jaki piec, moc, jaki bojler dla rodz. 2 +1, te wszystkie sterowniki, pompy, nadmuchy... zawrót głowy dla laika
które firmy prod. kotły są godne uwagi, które raczej omijać...
dobra jakość w dobrej cenie - na tym mi zależy

z góry dziękuję

axe231
25-11-2012, 13:44
Ja mam kocioł z podajnikiem KJ G firmy Piecbud przeznaczony do spalania eko groszku, przepalam też drewnem. Zrobili mi go rok temu i przez ten czas żadnych problemów z piecem nie było, kocioł naprawdę porządnie zrobiony. Do niego mam dołączony sterownik pokojowy.

czp01
25-11-2012, 13:54
Witam wszystkich na forum,
To mój pierwszy post więc proszę o wyrozumiałość:)

Proszę o pomoc w doborze odpowiedniego kotła jak i całej instalacji c.o.


z góry dziękuję

Tu masz poradnik TIMONA http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/13884-poradnik-jak-wybierac-kociol-na-ekogroszek/ pisze konkretnie i ta wiedza może się przydać :)

karoka65
25-11-2012, 15:17
Gregoire zapraszam na oględziny jak coś, jest też możliwość montażu we Wrocku.

pionan
25-11-2012, 18:54
wiem, że trochę off, ale nie mogłem się powstrzymać :)
25k zł za 148M2 OP??? masakra. U mnie 120m2 po podłodze, wszystko robione na raczej markowym osprzęcie (Comap). poszło 800mb rury po 2,80 zł brutto metr. Do tego dwa rozdzielacze 7-obwodowe z rotametrami, dwie skrzynki do rozdzielaczy, folia (niecałe 3 rolki) i dylatacja (2 szpule). koszty materiałów mniej więcej to około 3,5k złociszy. fakt, miałem super ceny w hurtowni w której się zaopatrywałem (znajomosci). Posadzki nie liczę, bo przeciez każdy wylewa, bez względu na rodzaj ogrzewania. Kotłownia też raczej bez udziwnień :piec z podajnikiem, 3 pompy obiegowe (CO OP, CO drabinki w łazienkach - załuję jak cholera, ze robiłem, CWU), zawór trójdrożny bez siłownika i kilka innych standardowych bajerów. Robocizna to 5k złociszy - w tym woda i kanaliza wraz z przyłączami, rozłożenie styro i rurek po podłodze i spiecie wszystkiego w rozdzielaczach, wstawienie i "zasznurowanie" pieca, odpalenie kotłowni. Ceny z zeszłego roku woj. dolnośląskie (okolice Jeleniej Góry), towar z Mateksu.
Chyba niespecjalnie drozej wyszło niż z grzejnikami :)

zbigmaz01
25-11-2012, 19:44
wiem, że trochę off, ale nie mogłem się powstrzymać :)
25k zł za 148M2 OP??? masakra. U mnie 120m2 po podłodze, wszystko robione na raczej markowym osprzęcie (Comap). poszło 800mb rury po 2,80 zł brutto metr. Do tego dwa rozdzielacze 7-obwodowe z rotametrami, dwie skrzynki do rozdzielaczy, folia (niecałe 3 rolki) i dylatacja (2 szpule). koszty materiałów mniej więcej to około 3,5k złociszy. fakt, miałem super ceny w hurtowni w której się zaopatrywałem (znajomosci). Posadzki nie liczę, bo przeciez każdy wylewa, bez względu na rodzaj ogrzewania. Kotłownia też raczej bez udziwnień :piec z podajnikiem, 3 pompy obiegowe (CO OP, CO drabinki w łazienkach - załuję jak cholera, ze robiłem, CWU), zawór trójdrożny bez siłownika i kilka innych standardowych bajerów. Robocizna to 5k złociszy - w tym woda i kanaliza wraz z przyłączami, rozłożenie styro i rurek po podłodze i spiecie wszystkiego w rozdzielaczach, wstawienie i "zasznurowanie" pieca, odpalenie kotłowni. Ceny z zeszłego roku woj. dolnośląskie (okolice Jeleniej Góry), towar z Mateksu.
Chyba niespecjalnie drozej wyszło niż z grzejnikami :)Nie mów hop ...... Jeszcze je przeprosisz :) Ja u siebie mam i żałuje że są podpięte pod pompę. Na wiosnę przerabiam na grawitacyjne. Wiosna i jesień to pora że się przydają. Na zewnątrz jeszcze nie ciepło a podczas kąpieli w łazience fajnie jak ciepło. Na wymuszonym nie trzeba całego centralnego uruchamiać, jak za gorąco to zawór termostatyczny. Grzać cały dom z podłogówkami aby mieć ciepło tylko w łazience jak są małe dzieci? Wystarczy wtedy taka drabinka na grawitacji :)

pionan
25-11-2012, 19:52
zbig, pewnie masz rację, natomiast u mnie żona, odkąd mamy grzanie w podłogach, wrecz nalega na włączeniu w takim okresie pętli w łazienkach. Dla niej cieplutka podłoga to megakomfort. Grzejniki dla niej mogłyby nie istnieć :). Jak chce, wtedy odpalam CO, odkrecam tylko pętle w łazienkach i kwita :)

zyzolek
25-11-2012, 21:09
zbig, pewnie masz rację, natomiast u mnie żona, odkąd mamy grzanie w podłogach, wrecz nalega na włączeniu w takim okresie pętli w łazienkach. Dla niej cieplutka podłoga to megakomfort. Grzejniki dla niej mogłyby nie istnieć :). Jak chce, wtedy odpalam CO, odkrecam tylko pętle w łazienkach i kwita :)

No widzisz teraz różnicę miedzy twoim a moim OP. Ja nie muszę kręcić żadnych pętli. Wystarczy w łazience na sterowniku z pozycji OFF przekręcić na 24 stopnie. Pętle od łazienki same się otwierają i grzeją. Takie sterowanie odpowiednimi pętlami jest w każdym pomieszczeniu, a kocioł i tak u mnie chodzi przez cały rok 24 godziny na dobę ze względu na CWU. Stąd też wyższa cena mojego OP.

pionan
25-11-2012, 22:16
No widzisz teraz różnicę miedzy twoim a moim OP. Ja nie muszę kręcić żadnych pętli. Wystarczy w łazience na sterowniku z pozycji OFF przekręcić na 24 stopnie. Pętle od łazienki same się otwierają i grzeją. Takie sterowanie odpowiednimi pętlami jest w każdym pomieszczeniu, a kocioł i tak u mnie chodzi przez cały rok 24 godziny na dobę ze względu na CWU. Stąd też wyższa cena mojego OP.

nie przeczę, ża masz wygodniej. U mnie też kociołek hula 365 dni w roku. Pod pojęciem odpalenia CO, miałem na myśli ustawienie na sterowniku trybu ZIMA :).
Przyznasz jednak, ze raz na pół roku przekręcenie kurka w rozdzielaczu nie jest zbyt męczącą, praco i czasochłonną czynnoscią? Każdy robi jak mu się podoba. ja uznałem, że wszelkiego typu gadżety nie sa mi potrzebne, dlatego instalacja jest do bólu prosta, a jednocześnie skuteczna i bezproblemowa.
pozdrawiam

zbigmaz01
25-11-2012, 22:45
zbig, pewnie masz rację, natomiast u mnie żona, odkąd mamy grzanie w podłogach, wrecz nalega na włączeniu w takim okresie pętli w łazienkach. Dla niej cieplutka podłoga to megakomfort. Grzejniki dla niej mogłyby nie istnieć :). Jak chce, wtedy odpalam CO, odkrecam tylko pętle w łazienkach i kwita :)A ja nie chcę odpalać CO tylko jeden zawór termostatyczny na drabince dlatego chcę go przerobić na grawitację, będzie taniej bo pompa będzie stała :)

animuss
26-11-2012, 00:21
No widzisz teraz różnicę miedzy twoim a moim OP. Ja nie muszę kręcić żadnych pętli. Wystarczy w łazience na sterowniku z pozycji OFF przekręcić na 24 stopnie. Pętle od łazienki same się otwierają i grzeją. Takie sterowanie odpowiednimi pętlami jest w każdym pomieszczeniu, a kocioł i tak u mnie chodzi przez cały rok 24 godziny na dobę ze względu na CWU. Stąd też wyższa cena mojego OP.

Ogrzewanie podłogowe w przeciwieństwie do grzejników posiada cechę samoregulacji i twoja regulacja sterownika ,praktycznie ogranicza się do pozycji ON i OFF ,wystarczyło założyć zwykły zawór za 7 zł na ścianie w miejscu sterownika ,wpięty akurat w tą pętlę ,a wtedy podłogówką sterował byś tak samo, wystarczy przekręcić z pozycji OFF / ON i bez prądu działa:)

kolorado
26-11-2012, 08:10
A ja nie chcę odpalać CO tylko jeden zawór termostatyczny na drabince dlatego chcę go przerobić na grawitację, będzie taniej bo pompa będzie stała :)
Ale czy faktycznie musisz cokolwiek przerabiać? Ja tak właśnie robię w okresach przejściowych: odkręcam zawór CO, ale kocioł zostawiam w trybie lato. Pompy stoją, ale i tak do drabinek ciepła woda przebija się grawitacyjnie. Pewnie jakby pompy nie było, przepływ byłby większy, ale drabinki są ciepłe, nie gorące, i mnie to w zupełności wystarcza.

zyzolek
26-11-2012, 14:00
Ogrzewanie podłogowe w przeciwieństwie do grzejników posiada cechę samoregulacji i twoja regulacja sterownika ,praktycznie ogranicza się do pozycji ON i OFF ,wystarczyło założyć zwykły zawór za 7 zł na ścianie w miejscu sterownika ,wpięty akurat w tą pętlę ,a wtedy podłogówką sterował byś tak samo, wystarczy przekręcić z pozycji OFF / ON i bez prądu działa:)

W salonie musiałbym mieć 4 takie zawory bo są tam 4 pętle, w łazience 2 takie zawory, bo 2 pętle, pomijam już estetykę wyglądu ścian z takimi zaworami, które nie mają czujników temperatury powietrza, a moje sterowniki takie czujniki mają. Otwierają i zamykają siłowniki pętli i utrzymują zadaną temperaturę powietrza w pomieszczeniu. Siłowniki są na zasilaniu i bardzo płynnie regulują przepływy, co widać na rotametrach. Nie zawsze całkiem się zamykają albo całkiem otwierają. Wszystko zależy od osiągniętych temperatur w pomieszczeniach. Od takie sobie bezobsługowe sterowanie.

Andrzej_M_
26-11-2012, 18:40
dokładnie tutaj jest schemat kociołka "retorowego"
http://www.energiaisrodowisko.pl/porady-ekspertow/paliwa stale_Kubica.pdf (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.energiaisrodow isko.pl%2Fporady-ekspertow%2Fpaliwa stale_Kubica.pdf)

Jest to publikacja Pani Dr inż. Krystyny Kubicy, także pracownika ICHPW w Zabrzu.


Gdybyś dobrze przewertował internet to znajdziesz zapewne tam takie słowa

"Sugerowaliśmy, aby zamiast wyciągać ruszt awaryjny i wieszać deflektor, położyć na tym ruszcie cztery cegły - na obwodzie, zostawiając wolny kwadrat na środku rusztu. Komorę spalania (jej przekrój) zaprojektowano tak, aby typowe cegły mieściły się bez konieczności docinania (kwadrat o boku równym 1,5 długości typowej cegły)."

To jest fragment na temat komory dopalania ( nie powiem kto jest autorem).

Ja u ujścia swojej komory dopalania mam otwór o powierzchni 44cm2 w tej chwili zmniejszony jest do powierzchni 20 cm2 i wszystko działa jak należy.

Przynajmniej mnie się tak wydaje.



ps.
Proszę nie mylić otworu u wylotu komory spalania z przymykaniem czopucha.

Andrzej_M_
26-11-2012, 18:41
,,,, widziałem taki ceramiczny deflektor o kształcie garnka z otworem odwróconego do palnika.

Zapewne widziałeś niezłą konstrukcje deflektora kolegi Minertu.
W tym moim poprzednim poście dotyczącym patentu P384927, deflektor w prototypie kotła był jeszcze bardziej finezyjnie wykonany.

Moim zdaniem, podkreślam moim zdaniem deflektory w obecnym kształcie i sposobie palenia w kotle (z przerwami), są elementem zbędnym.

Mogę się wyrazić nawet bardziej dosadniej, że deflektory te niejednokrotnie są przyczyną złego procesu spalania w kotle.

Andrzej_M_
26-11-2012, 18:42
Czyli deflektor przeszkadza?

Tak. Ale to jest tylko moje zdanie.

Ja nie jestem żadnym autorytetem w tej dziedzinie. Moja skromna wiedza wywodzi się tylko z tego co podglądnę w kuchni u Zawijanów a następnie przetworze to na strawną dla mnie potrawę.


W obecnej postaci deflektory są to krążki wykonane z żeliwa lub ceramiki jako spory monolit umieszczone nad paleniskiem.

Ich zadanie polega na wymieszaniu uderzających o deflektor spalin z powietrzem.
Ale co z tego, że w miarę dokładnie wymieszają, kiedy następnie odbite spaliny od deflektora trafiają na chłodne ścianki kotła i chemiczna reakcja spalania zostaje gwałtownie przerwana.

Podobno deflektory mają także dopalać spaliny. Ale według moich rozmyślań deflektory tego nie robią. Ich temperatura jest za niska aby temu zadaniu podołać.


Zawijanowie w kotle Ogniwo zastosowali ruszto - deflektor, który eliminuje pierwszą wadę tradycyjnego deflektora wymienioną przeze mnie.

Ponadto ten ruszto-deflektor tworzy zamkniętą przeszczeń pierwszej części komory spalania, gdzie rozgrzane niedopalone cząsteczki gazów i par muszą się trochę nagimnastykować za mim znajdą drogę do drugiej części komory spalania. Przez co wydłuża się ich czas i droga pobytu w pierwszej cieplejszej komorze.

Ja stosuję coś co przypomina zwężkę Venturiego, a afekty uzyskuje raczej przyzwoite.
Oczywiście preferuje i polecam palenie w sposób ciągły.


To tyle moich refleksji na temat deflektorów.

tesel
26-11-2012, 18:50
Wiosna i jesień to pora że się przydają. Na zewnątrz jeszcze nie ciepło a podczas kąpieli w łazience fajnie jak ciepło. Na wymuszonym nie trzeba całego centralnego uruchamiać, jak za gorąco to zawór termostatyczny.

Zbyszek popieram.Dla mnie ciepła drabinka nawet latem jest luksusem.Zwłaszcza jak przyjadą dzieci z wnuczkiem i go kąpią.
Tylko,że chciałbym trochę przerobić instalację i boję się czy grawitacja mi pójdzie?
Chciałbym na wyjściu z kotła za pompą CO zamontować zawór zwrotny,żeby szybciej grzać wodę.Tylko nie wiem czy grawitacja otworzy mi ZZ?
Chyba nie.Co myślicie?Może dodać "bypass" z zaworem kulowym do ZZ.

animuss
26-11-2012, 19:00
W salonie musiałbym mieć 4 takie zawory bo są tam 4 pętle, w łazience 2 takie zawory, bo 2 pętle, pomijam już estetykę wyglądu ścian z takimi zaworami, które nie mają czujników temperatury powietrza, a moje sterowniki takie czujniki mają. Otwierają i zamykają siłowniki pętli i utrzymują zadaną temperaturę powietrza w pomieszczeniu. Siłowniki są na zasilaniu i bardzo płynnie regulują przepływy, co widać na rotametrach. Nie zawsze całkiem się zamykają albo całkiem otwierają. Wszystko zależy od osiągniętych temperatur w pomieszczeniach. Od takie sobie bezobsługowe sterowanie.

Muszę ci to bardziej wyłożyć .
Ogrzewanie podłogowe posiada cechę samoregulacji. Nie potrzeba twoich siłowników i innych bombek choinkowych .
Na czym to polega?
Podłogówka to grzejnik jak każdy inny. Ciepło z cieplejszej podłogi jest oddawane (przepływa) do powietrza. Im większa różnica temperatury miedzy podłogą, a powietrzem, tym szybciej to ciepło jest oddawane i tym więcej jest go oddawane. I jest to zależność proporcjonalna.
Kubek z gorącą herbatą wystygnie nam szybciej na mrozie niż w mieszkaniu.

Załóżmy więc, że podłoga ma 24 stopnie przy wierzchu gdzie styka się z powietrzem , a w pokoju mamy 20 stopni.
(w podłogówce żeby uzyskać komfort różnica temperatury odczuwalnej podłogi i powietrza powinna wynosić ok. 4-6 stopni)

Jeśli teraz za oknem zaświeci słoneczko i w pokoju temperatura skoczy nam o 2 stopnie, to różnica między temperaturą powietrza a podłogą zmniejszy się z 4 stopni do 2 stopni, a więc o połowę. I automatycznie podłoga odda o połowę mniej ciepła do powietrza czyli naszego pokoju.

Jeśli natomiast temperatura w pokoju zacznie nam spadać, bo za oknem zaczyna się robić mroźno lub też zapragnęliśmy odetchnąć tym mroźnym powietrzem otwierając okno, to ta różnica nam wzrośnie. Np. z 4 do 6 stopni. Wtedy podłoga zacznie oddawać o połowę więcej ciepła do naszego pokoju.

Jak w obu tych wypadkach zareaguje nasze źródło ciepła?
Załóżmy, że mamy kocioł gazowy z płynną modulacją mocy.
W tym pierwszym wypadku, cieplejsza woda zacznie wracać do kotła.
Nasze źródło ciepła kocioł chcąc utrzymać stałą temperaturę zasilania wynikającą z nastawy stałej, musi zmniejszyć swoją moc, np. poprzez zmianę mocy palnika lub się wyłączyć .
W tym drugim wypadku do źródła ciepła wraca coraz chłodniejsza woda.
Kocioł, chcąc utrzymać nastawę, musi podnieść swoją moc grzewczą.
W jednym i drugim wypadku zadziałało zjawisko samoregulacji.
Dzięki niemu ustabilizowała się temperatura, źródło ciepła oszczędnie gospodarowało swoją mocą, a my jesteśmy szczęśliwi, że mamy komfortową temperaturę.
Tak więc wywalić kasę można, ktoś to produkuje i chce sprzedać a zeby sprzedać reklamuje się zachęca itd....
Babki na choince też ładnie wyglądają ...

animuss
26-11-2012, 19:05
boję się czy grawitacja mi pójdzie?


Na dzień dzisiejszy w rurkach z miedzi od 28mm do 15mm woda z kotła C.O. grawitacyjnie przechodzi przez zawór 4-drogowy następnie zawór 3-drogowy, wyłączoną pompę grundfosa -jej wirnik następnie wpływa do grzejnika łazienkowego -drabinka na I piętrze wraca do kotła rurą powrotną.
Jak otworzę zawór 3-drogowy na maxa to grzeje cała instalacja grzejnikowa :)

zyzolek
26-11-2012, 20:09
animuss, samoregulacja podłogówki to nic innego jak jej bezwładność, czyli rozgrzany beton. Po co ma krążyć ciepła woda w pętlach, skoro beton jest odpowiednio nagrzany i temperatura powietrza w pomieszczeniach jest osiągnięta? Temu służą właśnie siłowniki na pętlach, które zamykają zasilanie. Jest jeszcze jeden plus tego rozwiązania, że nie mam problemu z temperaturą powrotu wody do kotła z ogrzewania podłogowego. Jak siłowniki zamykają poszczególne pętle, gorąca woda z kotła wraca bezpośrednio z belki zasilającej przez pompę rozdzielacza do belki powrotnej i dalej do kotła. Przy włączonej samej podłogówce i temp. zasilania na kotle 50st. powrót mam i tak na poziomie 42-44st. zależy ile siłowników jest w danej chwili otwartych. Nie ma efektu zalania kotła zimną wodą z podłogówki, jak przy prostym sterowaniu włącz/wyłącz, z reguły sterowanym załączaniem lub wyłączaniem pompy ogrzewania podłogowego i czujnikiem przylgowym powrotu z obiegu.

zbigmaz01
26-11-2012, 21:24
Zbyszek popieram.Dla mnie ciepła drabinka nawet latem jest luksusem.Zwłaszcza jak przyjadą dzieci z wnuczkiem i go kąpią.
Tylko,że chciałbym trochę przerobić instalację i boję się czy grawitacja mi pójdzie?
Chciałbym na wyjściu z kotła za pompą CO zamontować zawór zwrotny,żeby szybciej grzać wodę.Tylko nie wiem czy grawitacja otworzy mi ZZ?
Chyba nie.Co myślicie?Może dodać "bypass" z zaworem kulowym do ZZ.Do mnie dzieciaki z wnuczkami nie przyjeżdżają, one u mnie mieszkają :)
U mnie całe co jest na pompy i razem z zaworami zwrotnymi, grawitacja nie przebija i dlatego muszę ten pion na drabinki przerobić na grawitację. Na wiosnę chcę dołożyć jeszcze jedną drabinkę i przy okazji to przerobię.

Mam jeszcze jedno pytanie do szanownych forumowiczów oblatanych w zaworach zwrotnych, czy zwykła pompka od cyrkulacji CWU da radę przebić się przez ZZ? To jest już inna instalacja nie związana z drabinkami :)
Wiecie coś na ten temat?

animuss
26-11-2012, 22:33
Do mnie dzieciaki z wnuczkami nie przyjeżdżają, one u mnie mieszkają :)
U mnie całe co jest na pompy i razem z zaworami zwrotnymi, grawitacja nie przebija i dlatego muszę ten pion na drabinki przerobić na grawitację. Na wiosnę chcę dołożyć jeszcze jedną drabinkę i przy okazji to przerobię.

Mam jeszcze jedno pytanie do szanownych forumowiczów oblatanych w zaworach zwrotnych, czy zwykła pompka od cyrkulacji CWU da radę przebić się przez ZZ? To jest już inna instalacja nie związana z drabinkami :)
Wiecie coś na ten temat?

Mam pompę cyrkulacyjną Grundfos UP 15-14BUT
http://www.meytekgroup.com/_com/images/products/big/18ab9f9ba0baf00bb3063f4222b8068a.jpg
,która ma zdaje się 1,2m wysokość podnoszenia , pracuje w obiegu cyrkulacji zamontowana w piwnicy a tłoczy wodę na na 2 piętro 7- 8 m w górę .

Uwaga! Zawór zwrotny sprężynowy nakrętno-nakrętny z plastikowym grzybkiem i trzpieniem
taki szajs, to tylko do zimnej wody zakładajcie, bo w centralnym i CWU te trzpienie plastikowe się krzywią wyginają w banana i blokują utrudniają przesuwanie ,prawidłowe działanie a po zagotowaniu wody w CO to już do wyrzucenia ,pompa zaczyna mieć trudności z pchaniem wody nie dogrzewają grzejniki i pompa zasuwa na II biegu i nic to nie pomaga a ona może się spalić .
http://nokautimg2.pl/p-11-79-1179fdf4f669f0331e7266b30b52476b500x500/zawor-zwrotny-1-2.jpg
Zawór zwrotny sprężynowy nakrętno-nakrętny z mosiężnym grzybkiem i trzpieniem
Ten zawór z metalowym trzpieniem dużo łatwiej się otwiera i jest odporny na ciepłą wodę ,nawet po zagotowaniu przetrwa .
http://img3.burak.pl/img/5/4/e/0/zawor-zwrotny-z-mosieznym-grzybkiem-54-kfa-710-010-32.jpg

Miałem kilka lat zawór zwrotny sprężynowy nakrętno-nakrętny z mosiężnym grzybkiem i trzpieniem zamontowany przy pompce CWU tej powyżej wszystko działało dobrze pchała na II piętro tylko przy rozruchu i odpowietrzeniu instalacji ,pompy trzeba było się trochę natrudzić .
http://img.bazarek.pl/90490/7775/1954379/20022098024d2edeced3ac2.jpg
W tym roku założyłem zawór klapowy 1/2 cala i zauważyłem że instalacja sama się odpowietrzyła i działa trochę lepiej, szybciej zamyka się obieg z gorącą wodą .

zbigmaz01
26-11-2012, 22:43
Właśnie mam podobną pompę też Grundfos ale inny typ i chcę w jej układzie założyć taki właśnie ZZ, teraz pytanie czy taka pompa pokona taki zawór (1/2") Instalacja nie związana z ogrzewaniem :).

animuss
26-11-2012, 22:48
Właśnie mam podobną pompę też Grundfos ale inny typ i chcę w jej układzie założyć taki właśnie ZZ, teraz pytanie czy taka pompa pokona taki zawór (1/2") Instalacja nie związana z ogrzewaniem :).

PS
Podpisy pod zdjęciami zamieniłeś :)
Dopisałem tam jeszcze treść :)

zbigmaz01
26-11-2012, 22:51
Dopisałem tam jeszcze treść :)To ja skasowałem swój dopisek :)
A nie wiesz przypadkiem czy ta pompa da radę przepchać przez taki zawór wodę?

zbigmaz01
26-11-2012, 22:54
Już wszystko wiem :)
Szukam klapowy :)

animuss
26-11-2012, 23:29
animuss, samoregulacja podłogówki to nic innego jak jej bezwładność, czyli rozgrzany beton. Po co ma krążyć ciepła woda w pętlach, skoro beton jest odpowiednio nagrzany i temperatura powietrza w pomieszczeniach jest osiągnięta? Temu służą właśnie siłowniki na pętlach, które zamykają zasilanie. Jest jeszcze jeden plus tego rozwiązania, że nie mam problemu z temperaturą powrotu wody do kotła z ogrzewania podłogowego. Jak siłowniki zamykają poszczególne pętle, gorąca woda z kotła wraca bezpośrednio z belki zasilającej przez pompę rozdzielacza do belki powrotnej i dalej do kotła. Przy włączonej samej podłogówce i temp. zasilania na kotle 50st. powrót mam i tak na poziomie 42-44st. zależy ile siłowników jest w danej chwili otwartych. Nie ma efektu zalania kotła zimną wodą z podłogówki, jak przy prostym sterowaniu włącz/wyłącz, z reguły sterowanym załączaniem lub wyłączaniem pompy ogrzewania podłogowego i czujnikiem przylgowym powrotu z obiegu.

Sam sobie zaprzeczasz kolego piszesz o bezwładności podłogówki a chcesz nią sterować jakimiś zaworami to tak jakbyś lokomotywą jeździł po mieście i robił zakupy . Jak to nie ma efektu zalania kotła zimną wodą z podłogówki jak zamykasz obieg ("Po co ma krążyć ciepła woda w pętlach") i zanim sterownik wykryje spadek temperatury to woda się wychłodzi.Sterowanie włącz/wyłącz to tylko opcja na lato i porównanie do twojej regulacji siłownikami:)
Moim zdaniem wydałeś kasę i marnujesz teraz tylko prąd .

zyzolek
27-11-2012, 11:54
W jaki sposób chcesz wygodnie regulować temperatury w różnych pomieszczeniach? Wiatrołap 19, salon 23, kuchnia 22 , łazienka 24, sypialnia 19, druga sypialnia 21. W każdym pomieszczeniu mam inną temperaturę. W dowolnej chwili mogę ją zmienić w górę lub w dół. Fakt ze względu na bezwładność trwa to kilka godzin, ale nie muszę nic tam kręcić na pętlach, przepływach i zaworach. Wystarczy na sterowniku ustawić żądaną temperaturę i czekać. Wg Twojego sterowania nie masz żadnej kontroli nad temperaturą. Wystarczy, że słoneczko mocniej zagrzeje i już masz saunę, przyjdzie więcej gości, znów masz saunę, bo Twoje sterowanie nie odłączy podłogówki, ani nie zmniejszy przepływu. U mnie wahania temperatur niezależnie od warunków są plus-minus 0,2 stopnia. Jak komuś nie przeszkadzają duże wahania temperatur i lubi ciągle majstrować przy rozdzielaczu to nie musi montować siłowników.

Dla wyjaśnienia działania systemu z kotłem na ekogroszek dołączam zdjęcia.

151065151067151069151070151071

Zdjęcie1: rozdzielacz z siłownikami, otwarte tylko 3 pętle, wiatrołap i łazienka. Troszkę słoneczko przygrzało, więc temperatura powietrza przekroczyła 23,5 stopnia. Salon i sypialnie obwody zamknięte. Jak widać w prawym górnym rogu temperatura powrotu z podłogówki lekko powyżej 40 stopni.
Zdjęcie2: temperatura powietrza w salonie.
Zdjęcie3: Sterownik OP z czujnikiem temperatury i ustawiona temperatura powietrza w salonie.(takie sterowniki we wszystkich pomieszczeniach)
Zdjęcie4: Sterownik kotła i podgląd temperatur (ps. nowy iryd super sprawa)
Zdjęcie5: Temperatura powrotu do kotła z wszystkich obiegów CO, CWU i OP.