PDA

Zobacz pełną wersję : RANKING KOTŁÓW NA EKO GROSZEK



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 [58] 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92

pawko_
27-11-2012, 13:51
Zyzolek fajna sprawa u mnie jest/będzie podobnie :) Tylko powiedz mi czy lepiej kupić sterowanie z samymi pokrętłami ? Czy z wyświetlaczem lcd z możliwością ustawienia planu tygodniowego? -> czy w ogóle może się to sprawdzić ?

Beata&Slawek
27-11-2012, 14:07
W jaki sposób chcesz wygodnie regulować temperatury w różnych pomieszczeniach? Wiatrołap 19, salon 23, kuchnia 22 , łazienka 24, sypialnia 19, druga sypialnia 21. W każdym pomieszczeniu mam inną temperaturę. W dowolnej chwili mogę ją zmienić w górę lub w dół. Fakt ze względu na bezwładność trwa to kilka godzin, ale nie muszę nic tam kręcić na pętlach, przepływach i zaworach. Wystarczy na sterowniku ustawić żądaną temperaturę i czekać. Wg Twojego sterowania nie masz żadnej kontroli nad temperaturą. Wystarczy, że słoneczko mocniej zagrzeje i już masz saunę, przyjdzie więcej gości, znów masz saunę, bo Twoje sterowanie nie odłączy podłogówki, ani nie zmniejszy przepływu. U mnie wahania temperatur niezależnie od warunków są plus-minus 0,2 stopnia. Jak komuś nie przeszkadzają duże wahania temperatur i lubi ciągle majstrować przy rozdzielaczu to nie musi montować siłowników.

Dla wyjaśnienia działania systemu z kotłem na ekogroszek dołączam zdjęcia.

151065151067151069151070151071

Zdjęcie1: rozdzielacz z siłownikami, otwarte tylko 3 pętle, wiatrołap i łazienka. Troszkę słoneczko przygrzało, więc temperatura powietrza przekroczyła 23,5 stopnia. Salon i sypialnie obwody zamknięte. Jak widać w prawym górnym rogu temperatura powrotu z podłogówki lekko powyżej 40 stopni.
Zdjęcie2: temperatura powietrza w salonie.
Zdjęcie3: Sterownik OP z czujnikiem temperatury i ustawiona temperatura powietrza w salonie.(takie sterowniki we wszystkich pomieszczeniach)
Zdjęcie4: Sterownik kotła i podgląd temperatur (ps. nowy iryd super sprawa)
Zdjęcie5: Temperatura powrotu do kotła z wszystkich obiegów CO, CWU i OP.

@zyzolek niestety ale w tej kwestii zgadzam sie z kolega animuss a to na podstawie krotkiej obserwacji mojej podlogowki. Jesli przejrzysz moja historie postow to mialem takie watpliwosci jak Ty tzn zastanawialem sie jak mozna tylko zaworem 3d i przeplywomierzami regulowac podlogowkie, planowalem sterowanie na ksztalt Twojego.

Jednak dzieki projektantowi, ktory dobre mi to objasnil wiem,ze mozna a wytlumaczenie jest takie,ze jesli temperatura podlogi jest powiedzmy 26 stopni to pomieszcenia nie nagrzejesz do wyrzszej niz powiedzmy 24. to wszystko oczywiscie przyklady. I teraz tak zalozmy ze chcesz miec w salonie 22 a w lazience 24 ustawiasz na zaworze 3d temperature powiedzmy 35 stopni ale rozne przeplywy przy wolniejszym przeplywie petle powrotne sa chlodzniejsze stad temperatura powierzchni podlogi bedzie w jednym pomieszczeniu 24 a w drugim 26 stad w jednym temperatura powietrza bedzie 22 a w drugim 24 i to bez wzgledu na temperature na zewnatrz bo teoretycznie wiecej niz do 24 czy 26 nie nagrzejesz, mniej tez nie bo tak jak napisal animuss dzieki duzej powierzchni podlogowka odda wiecej ciepla.

Co nie znaczy ,ze Twoj uklad jest zly bo Ty mozesz teoretycznie ustawiac obnizenie temperatury na noc ale to nie zadziala na zasadzie on off ru musialby dzialac jakis algorytm ktory na podstawie roznych czynnikow o odpowiednim czasie ograniczalby stopniowo przeplyw wody a to dlateog,ze podlogowka ma baaaardzo duza bezwladnosc.

zyzolek
27-11-2012, 14:43
Zyzolek fajna sprawa u mnie jest/będzie podobnie :) Tylko powiedz mi czy lepiej kupić sterowanie z samymi pokrętłami ? Czy z wyświetlaczem lcd z możliwością ustawienia planu tygodniowego? -> czy w ogóle może się to sprawdzić ?

U mnie akurat są pokrętła, ale sterowanie z planowaniem godzinowym i tygodniowym byłyby dużo wygodniejsze. Czas reakcji, mimo bezwładności, w nagrzewaniu temperatury pomieszczeń 2-3 godzin, w obniżaniu niestety 2 razy dłużej czyli 4-6 godzin albo i dłużej, bo dom dobrze ocieplony.
Dla przykładu w sypialni, po przyjściu z pracy ustawiam sobie 21, jak idę spać daję 20. Całą noc podłoga na bezwładności oddaje swoje ciepło przy zamkniętych pętlach. Tak mniej więcej koło 5-6 rano przy 20 stopniach obiegi się załączają i rano wstaję na ciepłą podłogę. Fajna sprawa.
W mojej stopce możesz zobaczyć jakie mam okna w salonie. Gdyby nie było siłowników, w słoneczne dni byłaby tam sauna

zyzolek
27-11-2012, 14:50
Jednak dzieki projektantowi, ktory dobre mi to objasnil wiem,ze mozna a wytlumaczenie jest takie,ze jesli temperatura podlogi jest powiedzmy 26 stopni to pomieszcenia nie nagrzejesz do wyrzszej niz powiedzmy 24. to wszystko oczywiscie przyklady. I teraz tak zalozmy ze chcesz miec w salonie 22 a w lazience 24 ustawiasz na zaworze 3d temperature powiedzmy 35 stopni ale rozne przeplywy przy wolniejszym przeplywie petle powrotne sa chlodzniejsze stad temperatura powierzchni podlogi bedzie w jednym pomieszczeniu 24 a w drugim 26 stad w jednym temperatura powietrza bedzie 22 a w drugim 24 i to bez wzgledu na temperature na zewnatrz bo teoretycznie wiecej niz do 24 czy 26 nie nagrzejesz, mniej tez nie bo tak jak napisal animuss dzieki duzej powierzchni podlogowka odda wiecej ciepla.


Ja nie muszę nic ustawiać na zaworze 3d nawet takiego nie mam. Rozdzielacz OP pełni tą funkcję. Mam jedynie zawór 4d też z siłownikiem na układ grzejnikowy w pozostałej części domu, tam gdzie nie ma podłogówki.

animuss
27-11-2012, 19:01
W jaki sposób chcesz wygodnie regulować temperatury w różnych pomieszczeniach? Wiatrołap 19, salon 23, kuchnia 22 , łazienka 24, sypialnia 19, druga sypialnia 21. W każdym pomieszczeniu mam inną temperaturę. W dowolnej chwili mogę ją zmienić w górę lub w dół. Fakt ze względu na bezwładność trwa to kilka godzin, ale nie muszę nic tam kręcić na pętlach, przepływach i zaworach. Wystarczy na sterowniku ustawić żądaną temperaturę i czekać. Wg Twojego sterowania nie masz żadnej kontroli nad temperaturą. Wystarczy, że słoneczko mocniej zagrzeje i już masz saunę, przyjdzie więcej gości, znów masz saunę, bo Twoje sterowanie nie odłączy podłogówki, ani nie zmniejszy przepływu. U mnie wahania temperatur niezależnie od warunków są plus-minus 0,2 stopnia. Jak komuś nie przeszkadzają duże wahania temperatur i lubi ciągle majstrować przy rozdzielaczu to nie musi montować siłowników.
Dla wyjaśnienia działania systemu z kotłem na ekogroszek dołączam zdjęcia.
Zdjęcie1: rozdzielacz z siłownikami, otwarte tylko 3 pętle, wiatrołap i łazienka. Troszkę słoneczko przygrzało, więc temperatura powietrza przekroczyła 23,5 stopnia. Salon i sypialnie obwody zamknięte. Jak widać w prawym górnym rogu temperatura powrotu z podłogówki lekko powyżej 40 stopni.
Zdjęcie2: temperatura powietrza w salonie.
Zdjęcie3: Sterownik OP z czujnikiem temperatury i ustawiona temperatura powietrza w salonie.(takie sterowniki we wszystkich pomieszczeniach)
Zdjęcie4: Sterownik kotła i podgląd temperatur (ps. nowy iryd super sprawa)
Zdjęcie5: Temperatura powrotu do kotła z wszystkich obiegów CO, CWU i OP.

Nadal nie rozumiesz i nie przeczytałeś uważnie postu :
#14368
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?65781-RANKING-KOT%C5%81%C3%93W-NA-EKO-GROSZEK/page719
Do twojej wiadomości ja niczym nie kręcę ,po zmontowaniu instalacji się ją reguluje ,a potem tylko ,zmienia temperaturę na kotle .

Piotrek42
27-11-2012, 19:10
Ja nie muszę nic ustawiać na zaworze 3d nawet takiego nie mam. Rozdzielacz OP pełni tą funkcję. Mam jedynie zawór 4d też z siłownikiem na układ grzejnikowy w pozostałej części domu, tam gdzie nie ma podłogówki.

Daj sobie kol zyzolek na luz, szkoda twojego wysiłku...gość jest niereformowalny jedzie na instalacji z lat 80 i cieszy się, ze mu to chodzi... mysli że bedzie to chodzić u wszystkich... nie rozumie że są rózni ludzie i każdy ma swoje priorytety...mi już się nie chce ścierać :D słyszałeś kiedyś słowo Beton???:yes:

zyzolek
27-11-2012, 19:11
Nadal nie rozumiesz i nie przeczytałeś uważnie postu : #14368
Do twojej wiadomości ja niczym nie kręcę ,po zmontowaniu instalacji się ją reguluje ,a potem tylko ,zmienia temperaturę na kotle .

Ty też nie czytałeś moich postów ze zrozumieniem.
Drugi rozdzielacz 6 pętli z oszczędności właśnie mam bez sterowania (sterowanie metodą cepa) i go przeklinam, bo non stop trzeba coś kręcić, żeby dojść do optymalnych ustawień. Raz za ciepło, raz za zimno. Żadnej płynnej regulacji.

zyzolek
27-11-2012, 19:15
Piotrek, już więcej nic nie pisze na ten temat

animuss
27-11-2012, 19:15
Ty też nie czytałeś moich postów ze zrozumieniem.
Drugi rozdzielacz 6 pętli z oszczędności właśnie mam bez sterowania (sterowanie metodą cepa) i go przeklinam, bo non stop trzeba coś kręcić, żeby dojść do optymalnych ustawień. Raz za ciepło, raz za zimno. Żadnej płynnej regulacji.
Ja ie muszę nawet tego czytać takie instalacje mam w małym palcu od nogi nie sztuka zrobić taką instalację można ją robić na oko bez obliczeń .
I nie będzie chodzić albo wszystkie z siłownikami albo żaden :)

animuss
27-11-2012, 19:16
Daj sobie kol zyzolek na luz, szkoda twojego wysiłku...gość jest niereformowalny jedzie na instalacji z lat 80 i cieszy się, ze mu to chodzi... mysli że bedzie to chodzić u wszystkich... nie rozumie że są rózni ludzie i każdy ma swoje priorytety...mi już się nie chce ścierać :D słyszałeś kiedyś słowo Beton???:yes:

O znalazł się jasnowidz co widzi jaką mam instalację w swoim domu :eek:
Jeżeli widzisz gdzieś ten beton to się rozpędź i z byka go weź :)

Jak można pisać takie głupoty jak podłogówka-ogrzana podłoga ma temperaturę np 24 st *C to jak chcesz ogrzać powietrze powyżej tej temperatury ,czym ?
pomyśl kolego .
Jak powietrze przekroczy temperaturę podłogi (słońce świeci do południowego pokoju) to podłoga zacznie odbierać temperaturę z powietrza i grzać wodę ,woda wymiesza się z chłodniejsza wodą innej pętli od strony północnej bez słoneczka i poda tam ciepło .A w instalacji z siłownikami co się stanie one bezczelnie zamykają pętlę i woda stoi zamknięta a słoneczko grzeje dalej to gdzie temperatura powietrza wzrośnie szybciej ?
Mało jeszcze wiecie na temat CO, no cóż nie wiedzieć to rzecz ludzka ,ale żeby bronić się przed wiedzą ?

darase
27-11-2012, 19:25
Panowie więcej powagi przy końcu świata :D

Każdy co innego lubić :)

zyzolek
27-11-2012, 19:36
Ja ie muszę nawet tego czytać takie instalacje mam w małym palcu od nogi nie sztuka zrobić taką instalację można ją robić na oko bez obliczeń .
I nie będzie chodzić albo wszystkie z siłownikami albo żaden :)

Tu jest właśnie różnica.
Ja czytam, a Ty nie więc szkoda czasu na głupią dyskusję.

piotrek57
27-11-2012, 19:45
Fajna rzecz to twoje sterowanie - mozesz podac jaki to jest koszt dodatkowy?

zyzolek
27-11-2012, 20:05
Fajna rzecz to twoje sterowanie - mozesz podac jaki to jest koszt dodatkowy?

Siłownik pojedynczej pętli: 92 zł, termostat pokojowy 83 zł, centrala siłowników 370 zł, do tego rozdzielacz cena zależy z jaką pompą i ile pętli, plus kable elektryczne i elektryk, co to podłączy. Można też samemu, jak ktoś potrafi.

piotrek57
27-11-2012, 20:17
Sterowanie sobie zrobie albo na sterowniku PLC lub sam cos zrobie na uC. Tempeature zmierze za pomoca DS-a, ale to kwestia przyszlosci> Narazie wszystko bedzie zrobione bez wodotryskow..
Mam tez pytanie lepiejk zrobic cale ogrzewanie na podlogowce czy podzielic dol podlogówka góra kaloryfery? Moze wziasc pod uwage przejscie na PC w przyszlosci?
Macie w tej kwestii jakies doswiadczenia?

Arturo72
27-11-2012, 20:21
Mam tez pytanie lepiejk zrobic cale ogrzewanie na podlogowce czy podzielic dol podlogówka góra kaloryfery? Moze wziasc pod uwage przejscie na PC w przyszlosci?

Zdecydowanie podłogówka po całości :) A czemu nie od razu PC ? W przyszłości przejście na PC=podwójny koszt systemu grzewczego.

piotrek57
27-11-2012, 20:24
Zdecydowanie podłogówka po całości :) A czemu nie od razu PC ? W przyszłości przejście na PC=podwójny koszt systemu grzewczego.

Czemu nie odrazu? Bo nie mam tyle gotowki? Kotlownia na paliwo stale to ok 15tys z pompa 60tys. Mam jeszcze kilka miesiecy moze pojawia sie jakies doplaty. Jak narazie ekogroszek z dobrym piecem.

Arturo72
27-11-2012, 20:27
Czemu nie odrazu? Bo nie mam tyle gotowki? Kotlownia na paliwo stale to ok 15tys z pompa 60tys. Mam jeszcze kilka miesiecy moze pojawia sie jakies doplaty. Jak narazie ekogroszek z dobrym piecem.
Wysyłałeś już zapytania ofertowe skoro tak twierdzisz ?
Powietrzną masz już za 16tys.zł (przynajmniej ja mam ;) ),gruntową jak się sprężysz to za 25tys.zł też będziesz miał.
Oczywiście wszystko zależy od domu ale nie można mówić,że PC to 60tys.zł
Nie mam komina w kotłowni co znacznie oszczędziło koszt pompy ;)

Piotrek42
27-11-2012, 20:31
Arturo72 nawet nie próbuj spamowac !!!!

zyzolek
27-11-2012, 20:33
Sterowanie sobie zrobie albo na sterowniku PLC lub sam cos zrobie na uC. Tempeature zmierze za pomoca DS-a, ale to kwestia przyszlosci> Narazie wszystko bedzie zrobione bez wodotryskow..
Mam tez pytanie lepiejk zrobic cale ogrzewanie na podlogowce czy podzielic dol podlogówka góra kaloryfery? Moze wziasc pod uwage przejscie na PC w przyszlosci?
Macie w tej kwestii jakies doswiadczenia?

Zdecydowanie po całości. Zamiast grzejników lepiej kominek.

Arturo72
27-11-2012, 20:34
Arturo72 nawet nie próbuj spamowac !!!!
Ale czemu mnie straszysz ? Stwierdziłem,że wydanie podwójnej kasy na dwa systemy grzewcze czyli ekogroszek a potem PC jest bez sensu wydaniem kasy.
Takie było pytanie chyba:

Moze wziasc pod uwage przejscie na PC w przyszlosci?
Macie w tej kwestii jakies doswiadczenia?
A więc odpowiadam,mając doświadczenie w tej kwestii i mając powietrzną pompę ciepła w cenie kotłowni na ekogroszek:

Kotlownia na paliwo stale to ok 15tys z

Postrasz tych,którzy spamują zadając takie pytania albo zaznacz im,że nie dostaną na nie odpowiedzi !

animuss
27-11-2012, 20:35
Mam tez pytanie lepiejk zrobic cale ogrzewanie na podlogowce czy podzielic dol podlogówka góra kaloryfery? Moze wziasc pod uwage przejscie na PC w przyszlosci?
Macie w tej kwestii jakies doswiadczenia?

Jeżeli chcesz mieć w sypialniach podłogówkę to musisz mieć tam WM .

Piotrek42
27-11-2012, 20:35
Albo i to i to:) kwestia wyboru, z tym że jak grzejniki to przewymiarowane o ok 30% ( jakbyś kiedyś pozniej chciał przejsć na inne zródło energii)

Piotrek42
27-11-2012, 20:36
Jeżeli chcesz mieć w sypialniach podłogówkę to musisz mieć tam WM .

A niby po co??? sterownie jak u zyzolka i luzik ;)

Piotrek42
27-11-2012, 20:38
Ale czemu mnie straszysz ?

A więc odpowiadam,mając doświadczenie w tej kwestii i mając powietrzną pompę ciepła w cenie kotłowni na ekogroszek:




Sorry, co majac??????? głowę nabitą frazesami?? i ZERO doświadczeń i nie wybudowaniem własnego domu???

animuss
27-11-2012, 20:42
A niby po co??? sterownie jak u zyzolka i luzik ;)

Przy ogrzewaniu podłogowym jest równomierny rozkład temperatury powietrza w ogrzewanym wnętrzu więc powietrze "stoi " .Jeżeli mówimy o komforcie to musi być WM

Arturo72
27-11-2012, 20:44
Sorry, co majac??????? głowę nabitą frazesami?? i ZERO doświadczeń i nie wybudowaniem własnego domu???
Majac,to znaczy posiadać zakupioną powietrzną pompę ciepła o mocy 8kW za gotówkę w kwocie 16tys.zł z zasobnikiem cwu 300l ,która za tydzień będzie montowana a montaż jest w cenie.
Wystarczy pełnym zdaniem ?
Co ma do ceny wybudowanie domu ? Doświadczenia podobne jak innych nie mających kotła na ekogroszek a opierających się o doświadczenia już posiadających takowy.

Piotrek42
27-11-2012, 20:45
Przy ogrzewaniu podłogowym jest równomierny rozkład temperatury powietrza w ogrzewanym wnętrzu więc powietrze "stoi " .Jeżeli mówimy o komforcie to musi być WM

Powiedz to chlopakom co mają podłogówke po całości włacznie z sypialnią, ja w sypialni mam grzejniki to się nie wypowiadam....

Arturo72
27-11-2012, 20:48
Powiedz to chlopakom co mają podłogówke po całości włacznie z sypialnią, ja w sypialni mam grzejniki to się nie wypowiadam....
Powiedz mi,czemu spamujesz ???!!!
Co ten post ma wspólnego z tematem wątku ?
Czyżbyś nie umiał inaczej tylko po chamsku ???
Ty możesz ?? Kim jesteś,że możesz spamować do woli ??

Piotrek42
27-11-2012, 20:52
Powiedz mi,czemu spamujesz ???!!!
Co ten post ma wspólnego z tematem wątku ?
Czyżbyś nie umiał inaczej tylko po chamsku ???
Ty możesz ?? Kim jesteś,że możesz spamować do woli ??

Zachowuje się dokładnie jak Ty, włazę z butami w Twoj wątek i smiecę Ci tam, jak ty robisz to tutaj....z Tobą nie można inaczej,

animuss
27-11-2012, 20:54
Moze wziasc pod uwage przejscie na PC w przyszlosci?
Macie w tej kwestii jakies doswiadczenia?


Ja na twoim miejscu posłuchał bym wersji ekonomicznej czyi "Arturo72" pompa ciepła PW na lato i okresy przejściowe a jako wspomaganie na siarczyste mrozy "kocioł smieciuch górnak" o stałopalności min 24h i palenie od góry w/g Last Rico .
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?100061-Ekonomiczne-spalanie-w%C4%99gla-kamiennego/page115
Dobry energetycznie ekogroszek oraz pelet teraz za drogi a gaz tanieje .

Arturo72
27-11-2012, 20:56
Zachowuje się dokładnie jak Ty, włazę z butami w Twoj wątek i smiecę Ci tam, jak ty robisz to tutaj....z Tobą nie można inaczej,
Powtarzam Ci jeszcze raz,skoro ciężko u Ciebie z rozumowaniem tekstu pisanego:
Odpowiedziałem na poniższe pytania:

Moze wziasc pod uwage przejscie na PC w przyszlosci?
Macie w tej kwestii jakies doswiadczenia?
Zabronisz mi udzielać odpowiedzi na zadane pytanie ??? Kim Ty jesteś,że zabraniasz mi a innym nie zabraniasz zadawać takich pytań ? Dla nikim wielkim nie jesteś :)
Będę odpowiadał na pytania zadane przez innych forumowiczów czy Ci się podoba czy nie,po prostu mam takie prawo.

Piotrek42
27-11-2012, 20:59
Ja na twoim miejscu posłuchał bym wersji ekonomicznej czyi "Arturo72" pompa ciepła PW na lato i okresy przejściowe a jako wspomaganie na siarczyste mrozy "kocioł smieciuch górnak" o stałopalności min 24h i palenie od góry w/g Last Rico .
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?100061-Ekonomiczne-spalanie-w%C4%99gla-kamiennego/page115
Ekogroszek ,pelet teraz za drogi a gaz tanieje .


hehe połaczenie nowoczesności ze starocią :) no... tego to się nie spodziewałem...:eek: na jesień będziesz chodził niczym pan po salonach w białej koszuli a na zimę jak palacz:))nawiasem mowiac nie robiłbym takie dywersyfikacji... 2 całkiem oddmienne zródła ciepła...jeszcze kominek z pw bym zrozumiał ale smieciucha i pc??

Piotrek42
27-11-2012, 20:59
Powtarzam Ci jeszcze raz,skoro ciężko u Ciebie z rozumowaniem tekstu pisanego:
Odpowiedziałem na poniższe pytania:

Zabronisz mi udzielać odpowiedzi ??? Kim Ty jesteś,że zabraniasz mi a innym nie zabraniasz zadawać takich pytań ? Dla nikim wielkim nie jesteś :)
Będę odpowiadał na pytania zadane przez innych forumowiczów.

a ja bede ci na nie odpowiadał na twoim wątku, zabronisz mi??

Arturo72
27-11-2012, 21:01
a ja bede ci na nie odpowiadał na twoim wątku, zabronisz mi??
Ja nie zabronie,ale administrator zabroni.
A i jeszcze może jakiś ban się trafi...

Piotrek42
27-11-2012, 21:02
Ja nie zabronie,ale administrator zabroni.
A i jeszcze może jakiś ban się trafi...

Myslisz ze sie przejmuję???...

animuss
27-11-2012, 21:03
hehe połaczenie nowoczesności ze starocią :) no... tego to się nie spodziewałem...:eek: na jesień będziesz chodził niczym pan po salonach w białej koszuli a na zimę jak palacz:))nawiasem mowiac nie robiłbym takie dywersyfikacji... 2 całkiem oddmienne zródła ciepła...jeszcze kominek z pw bym zrozumiał ale smieciucha i pc??
Jeżeli zima będzie łagodna to będziesz się niestety nudził i siedział na dupie a jak przymrozi ze 2 tygodnie to poczujesz swoje korzenie i przepalisz w smieciuchu .
Wybacz ale kominek mnie nie rajcuje kotłowni w salonie nie chcę :)

Arturo72
27-11-2012, 21:04
Myslisz ze sie przejmuję???...
Znając Ciebie nie,lubisz burdel wszędzie i w każdym wątku robić.

Piotrek42
27-11-2012, 21:06
Znając Ciebie nie,lubisz burdel wszędzie i w każdym wątku robić.

hehe??? ja??? to ty się wszędzie wchrzaniasz z reklamowanie pc, do elektryków, gazowników, ciagle tutaj etc...

Piotrek42
27-11-2012, 21:07
Jeżeli zima będzie łagodna to będziesz się niestety nudził i siedział na dupie a jak przymrozi ze 2 tygodnie to poczujesz swoje korzenie i przepalisz w smieciuchu .
Wybacz ale kominek mnie nie rajcuje kotłowni w salonie nie chcę :)

eee jakoś nie tego, też jestem przeciwnikiem kominka z pw ale poprostu ja bym tak tego nie połączył...nie widze po prostu pc i smieciucha

TINEK
27-11-2012, 21:14
To ja skasowałem swój dopisek :)
A nie wiesz przypadkiem czy ta pompa da radę przepchać przez taki zawór wodę?

aby troszkę odskoczyć od "pyskówki"

mam za pompką cyrkulacyjną CWU taki ZZ (ze sprężynką) i działa bez problemu

animuss
27-11-2012, 21:15
eee jakoś nie tego, też jestem przeciwnikiem kominka z pw ale poprostu ja bym tak tego nie połączył...nie widze po prostu pc i smieciucha
Może dlatego że nie brałeś tego nigdy pod uwagę ,mroźnych dni w roku jest niewiele , PC powietrze-woda ,jej sprawność rośnie , staje się coraz bardziej ekonomiczna i zaczyna poważnie konkurować z innymi źródłami ciepła .

zyzolek
27-11-2012, 21:16
Odkąd mamy podłogówkę w sypialni, wreszcie jesteśmy szczęśliwi. Tylko kwestia doboru odpowiedniej temperatury. Nie mam WM tylko WG, a i tak jest o 10 razy lepiej jak przy grzejnikach, które raz grzeją i jest suche powietrze, potem nie grzeją, a zimno i tak cały czas ciągnie spod łóżka.

zyzolek
27-11-2012, 21:17
PC plus śmieciuch to jakieś nieporozumienie...

animuss
27-11-2012, 21:27
Odkąd mamy podłogówkę w sypialni, wreszcie jesteśmy szczęśliwi. Nie mam WM .

przy ogrzewaniu podłogowym jest równomierny rozkład temperatury powietrza w ogrzewanym wnętrzu więc powietrze "stoi " Mówię o komforcie.
Wystarczy więc puścić bąka w sypialni i jesteście szczęśliwi.

piotrek57
27-11-2012, 21:29
Wentylacje grawitacyjna juz mam i marazie nie planuje WM. Mam wycene na PC z poziomym i pionowym "zrodlem" nad powietrzna sie nie zastanawialem. Dom mam ok 200m2. Tez nie usmiecha mi sie inwestowac w trzy zrodla energi: PC, piec smieciuch i kominek z rozprowadzeniem ciepla (raczej dogrzanie i funkcja "estetyczna).

Interesuje mnie jeszcze sprawa jak zachowuje sie piec na ekogroszek przy pełnej podlogówce, a jak przy "pół na pół". Jest jakas róznica?

Beata&Slawek
27-11-2012, 21:29
A można taką pomkę podączyć do układu na jakiś trójnikach, czy jak to zrobić myślałem o czymś takim na przyszłość, właśnie ekogroszek na siarczyste mrozy a jesień i wiosna pompa PW, tylko jaka? Mam już to przerobione grzejąc tylko podłogówką na dole na górze mam cieplej. Tak więc do temperatury 7 stopni pompa poniżej ekogroszek, a w praktyce grudzień, styczeń, luty, ekogroszek a pozostałe 2-3 miesiące sezonu grzewczego i CWU przez reztę roku pompa.

Piotrek42
27-11-2012, 21:34
Interesuje mnie jeszcze sprawa jak zachowuje sie piec na ekogroszek przy pełnej podlogówce, a jak przy "pół na pół". Jest jakas róznica?

Normalnie :) tak jak ustawisz tak masz, nie ma żadnej róznicy,zależy jakie kocioł ma sterownie, zależy również jak zrobisz instalacje no i dla grzejnków musisz trzymać wyższa temp na kotle ( jak bedziesz miał zasobnik na cwu to żadna przeszkoda-więcej pozytek)

piotrek57
27-11-2012, 21:34
Majac,to znaczy posiadać zakupioną powietrzną pompę ciepła o mocy 8kW za gotówkę w kwocie 16tys.zł z zasobnikiem cwu 300l ,która za tydzień będzie montowana a montaż jest w cenie.
Wystarczy pełnym zdaniem ?
Co ma do ceny wybudowanie domu ? Doświadczenia podobne jak innych nie mających kotła na ekogroszek a opierających się o doświadczenia już posiadających takowy.

Jak wyglada sprawnosc takiej pompy w zaleznosci od temperatury powietrza? Ja potrzebuje ok 12kW.

Piotrek42
27-11-2012, 21:36
Jak wyglada sprawnosc takiej pompy w zaleznosci od temperatury powietrza? Ja potrzebuje ok 12kW. To wejdz na wątek pomp ciepła i tam popytaj :) tu masz odpowiedzi dotyczącę kotłów.

piotrek57
27-11-2012, 21:38
Normalnie :) tak jak ustawisz tak masz, nie ma żadnej róznicy,zależy jakie kocioł ma sterownie, zależy również jak zrobisz instalacje no i dla grzejnków musisz trzymać wyższa temp na kotle ( jak bedziesz miał zasobnik na cwu to żadna przeszkoda-więcej pozytek)

Zasobnik bede mial. Róznica chyba jednak jest - przynajmniej tak mi sie wydaje. Zasilajac kaloryfery powiedzmy 50C na powrocie mamy powiedzmy 40. Na podlogówce zasilanie 35C powrot 20C (pewnie temp rzeczywiste sa nieco inne). Chodzi o to czy "sprawnosc pieca" czy tez "sprawnosc calego ukladu CO" jest lepsza dla tylko podlogowki czy ogrzewania mieszanego?

Arturo72
27-11-2012, 21:39
Jak wyglada sprawnosc takiej pompy w zaleznosci od temperatury powietrza? Ja potrzebuje ok 12kW.

Oczywiście spada wraz z niższymi temperaturami.Jeśli masz 12kw przy -20st.c w co nie wierze to musiałbym mieć pompę 16kw.Dla pewności dobrego doboru mocy cieplej dowolnego źródła ciepła potrzebne są wyliczenia ozc.Napisz coś więcej na temat domu.

animuss
27-11-2012, 21:43
Wentylacje grawitacyjna juz mam i marazie nie planuje WM. Mam wycene na PC z poziomym i pionowym "zrodlem" nad powietrzna sie nie zastanawialem. Dom mam ok 200m2. Tez nie usmiecha mi sie inwestowac w trzy zrodla energi: PC, piec smieciuch i kominek z rozprowadzeniem ciepla (raczej dogrzanie i funkcja "estetyczna).

Interesuje mnie jeszcze sprawa jak zachowuje sie piec na ekogroszek przy pełnej podlogówce, a jak przy "pół na pół". Jest jakas róznica?
Kocioł na ekogroszek to droga zabawka i drogie paliwo ,dobry ekogroszek niesprawiający problemów w trakcie palenia to koło 1000 zł się kręci za tonę .

Kominek z rozprowadzeniem ciepła to nośnik kurzu i wysuszanie śluzówki, suche powietrze taki sposób ogrzewania polecam w starym budownictwie gdzie mury przesiąknięte wilgocią poradzą sobie z suchością powietrza .

Kominek elektryczny na pilota i finito.

Jak Kocioł na ekogroszek zachowuje się przy pełnej podłogówce ? jeżeli dobrze obliczymy - dobierzemy moc cieplną kotła oraz poprawnie zrobimy instalację to będzie dobrze .Podobnie jak ładowanie bufora .

Piotrek42
27-11-2012, 21:47
ó
Kominek elektryczny na pilota i finito.

Jak Kocioł na ekogroszek zachowuje się przy pełnej podłogówce ? jeżeli dobrze obliczymy - dobierzemy moc cieplną kotła oraz poprawnie zrobimy instalację to będzie dobrze .Podobnie jak ładowanie bufora .

Oszalałeś?????? jak to wygląda!! przeciez takie cos szpeci dom... przy instalacji typu ala zyzolek :) nawet nie musisz dobierać mocy, ona praktycznie wszystko wybaczy...

darase
27-11-2012, 21:51
Piotrek jak tak uważasz to kup kocioł przewymiarowany a zobaczysz łoco kaman. :)

animuss
27-11-2012, 21:53
Oszalałeś?????? jak to wygląda!! przeciez takie cos szpeci dom... przy instalacji typu ala zyzolek :) nawet nie musisz dobierać mocy, ona praktycznie wszystko wybaczy...

Przewymiarowany Kocioł nie wybaczy bo może zdarzyć się np że zużycie wzrośnie ,wędzenie kotła ,wkraplanie wody w kotle ,nawet wygaśnięcie kotła z braku zużycia ,nie wiesz co piszesz .
A instalacji typu ala zyzolek będę robił niedługo jak będę ubierał choinkę na Święta :)

darase
27-11-2012, 21:53
Piotrek a jak wybierzesz kiepski piec i sterownik to nie nadążysz ekogroszku kupować :D

Piotrek42
27-11-2012, 21:53
Piotrek jak tak uważasz to kup kocioł przewymiarowany a zobaczysz łoco kaman. :)

nie muszę ... mam ... jakies 100% teraz kupiłby sobie kociołek o połowe mniejszy...

Piotrek42
27-11-2012, 21:55
Przewymiarowany Kocioł nie wybaczy bo może zdarzyć się np że zużycie wzrośnie ,wędzenie kotła ,wkraplanie wody w kotle ,nawet wygaśnięcie kotła z braku zużycia ,nie wiesz co piszesz .
A instalacji typu ala zyzolek będę robił niedługo jak będę ubierał choinkę na Święta :)

wybaczy wybaczy:) od tego jest instalacja... własnie dla tego instalacje mam za wymiennikiem ciepła:) spalnie w normie...dziekuję nie narzekam:)

SUSPENSER
27-11-2012, 22:14
Ja na twoim miejscu posłuchał bym wersji ekonomicznej czyi "Arturo72" pompa ciepła PW na lato i okresy przejściowe a jako wspomaganie na siarczyste mrozy "kocioł smieciuch górnak" o stałopalności min 24h i palenie od góry w/g Last Rico .
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?100061-Ekonomiczne-spalanie-węgla-kamiennego/page115
Dobry energetycznie ekogroszek oraz pelet teraz za drogi a gaz tanieje .

Na siarczyste mrozy to raczej wspomaganie prądem w drugiej taryfie - wyjdzie taniej niż śmieciuch i zero pracy własnej.

SUSPENSER
27-11-2012, 22:16
Kocioł na ekogroszek to droga zabawka i drogie paliwo ,dobry ekogroszek niesprawiający problemów w trakcie palenia to koło 1000 zł się kręci za tonę .

Albo 550, 780 zł zależnie od kaloryczności - proponuję poczytać tu:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?164725-Ranking-paliwa-typu-ekogroszek/page78

animuss
27-11-2012, 23:58
Albo 550, zł zależnie od kaloryczności
Chciał bym mieć takie ceny ekogroszku u siebie :)
U mnie byle miał kosztuje 520 zł
Zwykły groszek niskokaloryczny z kamieniami 618 zł
Ruski ekogroch luzem z max wodą 750zł workowany z max wodą 800zł
Polski eogroszek z max wodą 850 luzem
i tu od 890 zł z max wodą workowany dopiero zaczyna pojawiać się węgiel ekogroszek

Piotrek42
28-11-2012, 00:11
Chciał bym mieć takie ceny ekogroszku u siebie :)
U mnie byle miał kosztuje 520 zł
Zwykły groszek niskokaloryczny z kamieniami 618 zł
Ruski ekogroch luzem z max wodą 750zł workowany z max wodą 800zł
Polski eogroszek z max wodą 850 luzem
i tu od 890 zł z max wodą workowany dopiero zaczyna pojawiać się węgiel ekogroszek

Baaaa, nie Ty jeden....u mnie podobne ceny.. na miał nie patrzę,luzem równnież nie, ale workowany niżej 9 stów nie kupisz.... ale jakos te 2,5-3T na sezon strawię..

animuss
28-11-2012, 00:31
Baaaa, nie Ty jeden....u mnie podobne ceny.. na miał nie patrzę,luzem równnież nie, ale workowany niżej 9 stów nie kupisz.... ale jakos te 2,5-3T na sezon strawię..

A najciekawsze przy tej drożyźnie jeszcze trzeba się trochę w kotłowni natyrać nakurzyć ,więc nie dziwie się że ludzie uciekają w gazowe kotły i w dodatku gaz ma stanieć 10 % od nowego roku .

piotrek57
28-11-2012, 07:36
Kto moze ten ucieka, a kto nie ten kupuje wegiel.:(

Piotrek42
28-11-2012, 09:24
A najciekawsze przy tej drożyźnie jeszcze trzeba się trochę w kotłowni natyrać nakurzyć ,więc nie dziwie się że ludzie uciekają w gazowe kotły i w dodatku gaz ma stanieć 10 % od nowego roku .
Łudzisz się że coś w Polsce stanieje??? gaz jako tako stanie, ale podniosą opłaty stałe typu przesył, albo zmienia skład gazu (zmiejszą kalorycznośc) i i tak wyjdą na swoje :)

pawko_
28-11-2012, 10:09
Widzę, że Polacy ślepo wierzą, że w tym kraju będzie lepiej, taniej dla zwykłego Kowalskiego i rzucą się jak szczerbaty na suchary na instalacje gazowe.

timon120777
28-11-2012, 10:40
i będą potem pisać jak to możliwe że komuś tak mało gazu idzie a ja przepalam wypłatę co miesiąc lub polubią temperatury jesienne w domu:bash:
a na koniec wrócą do czarnego złota

czp01
28-11-2012, 10:53
Nie ma się co ekscytować przecież ta zapowiedziana 10% obniżka cen gazu to tylko zagrywka polityczna ( nawet gdyby taka obniżka na jakiś okres czasu wystąpiła )

animuss
28-11-2012, 14:51
No niestety zerwana zawleczka i mnie dopadła wczoraj wieczorem.
co było powodem jej zerwania to do tego nie doszedłem. Może już ze starości padła albo zmęczenie materiału.


A jak poradziłeś sobie, w podajniku z mostkiem termicznym,który występuje w miejscu połączenia rury podawczej z komorą powietrzną, która wraz z palnikiem żeliwnym znajduje się wewnątrz kotła.
Różnica temperatury w kotle w stosunku do temperatury na zewnątrz komory spalania powoduje skraplanie się gazów na ślimak.

czp01
28-11-2012, 16:29
W ubiegłym roku ślimak był jeszcze ok i nic nie robiłem z tym "fantem". No jedynie przed dmuchawą zamontowałem dodatkowo króciec z klapką o taki http://czp.pl/kociol/nastawy/klapka/images/100_2894.jpg ale to pewnie nie ma związku. W kotłowni u mnie jest ciepło i opał też b. suchy to może dlatego jeszcze nic nie skorodowało. Ślimak mam jakiś kwasoodporny bo za niego dopłacałem przy zakupie kotła. Hmm kocioł prowadzam na niskich temperaturach to może i ta różnica nie jest aż tak wielka :)

animuss
28-11-2012, 16:55
W ubiegłym roku ślimak był jeszcze ok i nic nie robiłem z tym "fantem". No jedynie przed dmuchawą zamontowałem dodatkowo króciec z klapką o taki http://czp.pl/kociol/nastawy/klapka/images/100_2894.jpg ale to pewnie nie ma związku. W kotłowni u mnie jest ciepło i opał też b. suchy to może dlatego jeszcze nic nie skorodowało. Ślimak mam jakiś kwasoodporny bo za niego dopłacałem przy zakupie kotła. Hmm kocioł prowadzam na niskich temperaturach to może i ta różnica nie jest aż tak wielka :)
Nie to jest klapka do uszczelnienia nawiewu .
Proces ten długo zachodzi lecz w rezultacie ślimak ulega zniszczeniu, a dostarczenie węgla do palika zostaje przerwany. Zjawisko to ma miejsce nawet w całkowicie suchym węglu ponieważ, w składzie chemicznym węgla mamy przynajmniej 10% wody. w miarę upływu czasu taki podajnik nie nadaje się do regeneracji ze względu na silne skorodowanie i zapieczenie elementów połączonych (rura podajnika). Regeneracja takiego podajnika staje się nieopłacalna.

Efekt mostka termicznego zachodzi przez cały okres eksploatacji kotła, lecz głównie w czasie pracy kotła poza sezonem grzewczym kiedy kocioł służy do przygotowania ciepłej wody użytkowej lub przy bardziej wilgotnym opale . Czas podawania węgla do palnika jest wydłużony z racji małego zapotrzebowania na energię, która nie jest nam potrzebna w takiej ilości jak zimą. Węgiel, który zalega w obszarze połączenia komory powietrznej z podajnikiem, ulega procesowi skraplania się gazów na ślimak oraz komorę podajnika .To zjawisko najbardziej uwidacznia się w miejscu połączenia rury podawczej z komorą powietrzną (punkt rosy) .

Andrzej_M_
28-11-2012, 17:38
,,,, Proces ten długo zachodzi lecz w rezultacie ślimak ulega zniszczeniu, ,,,,
,,,, To zjawisko najbardziej uwidacznia się w miejscu połączenia rury podawczej z komorą powietrzną (punkt rosy) .

Animuss aby wszystko było do końca "OK", to powinieneś dodać, że to co napisałeś w poście jest fragmentem wypowiedzi Pana Rafaela Dziobkowskiego zamieszczonego na portalu "Ogrzewnictwo".

Pan Rafael jest pracownikiem firmy "MALEJKA" S.C. w Tychach. Firma "MALEJKA" S.C. jest producentem kotłów.

czp01
28-11-2012, 17:56
Andrzej_M_ - a u Ciebie jak tam wypaliło Ci już dziurę w rurze a może ślimak już skorodował w tym miejscu.

Mój sąsiad który ma RECO właśnie mu tam rurę przeżarło ale jakoś to załatał i kombinuje tam jakąś blachę osłonową dospawać aby zmniejszyć różnicę temperatur. Kolano mu też przerdzewiało i dałem mu mój poprzedni palnik PPS 50 i kombinuje jakby go tam zamocować - bo RECO ma to trochę inaczej rozwiązane. Ma juz kocioł ponad 7 lat.

TINEK
28-11-2012, 19:45
trochę niefajnie, że po 7 latach już taka destrukcja kotła, a przecież parę złoty kosztuje

czp01
28-11-2012, 19:55
trochę niefajnie, że po 7 latach już taka destrukcja kotła, a przecież parę złoty kosztuje

Ma mniejszy od mojego ale nieocieplony dom i spala po co najmniej 6 ton w sezonie tak, że kocioł trochę przerzucił, no a RECO chyba zakończyła już produkcję tych kotłów tak, że po wyprzedaży części magazynowych trzeba będzie radzić sobie pewnie samemu.

Przez te 7 lat jeden ślimak już w całości wymieniał

TINEK
28-11-2012, 20:50
ja palę pierwszy prawdziwy sezon (znaczy mieszkam) w ubiegłym sezonie grzałem na 15*C, ciekaw jestem ile mój klimosz wytrzyma

animuss
28-11-2012, 21:35
Animuss aby wszystko było do końca "OK", to powinieneś dodać, że to co napisałeś w poście jest fragmentem wypowiedzi Pana Rafaela Dziobkowskiego zamieszczonego na portalu "Ogrzewnictwo".
Pan Rafael jest pracownikiem firmy "MALEJKA" S.C. w Tychach. Firma "MALEJKA" S.C. jest producentem kotłów.

To nie jest fragment wypowiedzi , tylko mój post ale nie zaprzeczam że są tu użyte
fragmenty z artykułu ,które czytałem tu
"Podajnik retortowy jest integralną częścią kotła retortowego, a zarazem bardzo ważnym elementem odpowiadającym głównie za skuteczność pracy kotła oraz jego sprawność w eksploatacji."

Mnie jednak interesuje rozwiązanie problemu a ty tu zawracasz gitarę :)

Wiem że np podajnik Brucer grzeje b. dobrze kotłownię .

Dodam jeszcze że ten mostek termiczny na połączeniu rury podawczej i komory powietrznej generuje straty cieplne rzutuje na szybsze wychładzanie palącego złoża poprzez kontakt kolana palnika z obrotową retortą i komorą powietrzną
jeżeli wiesz cokolwiek na ten temat to proszę się wypowiedz, wydumałeś jakieś rozwiązanie ,
masz może podajnik podobny ?

karoka65
28-11-2012, 21:59
Mój "badziewiaczek" już piąty rok podaje i na razie podaje dalej choć chodzi non-stop :)
Nie wiem w jakim stanie jest ślimak ale jak jeszcze popycha wungiel to chyba coś tam jeszcze jest.
Palnika nigdy nie rozbierałem, nie uszczelniałem.
Dwa razy do roku czyli przed sezonem zimowym i krótszym letnim wysypuję "miód" z komory powietrza i to wszystko.
Z zasobnika wewnątrz już się płatami rdza sypie ale tez nigdy nawet nie czyszczony ani malowany.
Podchodzę do tego tak, że nic nie jest wieczne, kiedyś może w końcu go szlak trafi to wstawię sobie coś dużo mniejszego i porządniejszego :)

monia1984
28-11-2012, 23:23
Mam pytanie kilka pytań do Was!!!

Czy warto inwestować w regulatory temperatury ze zmianą temperatury w ciągu dnia, oraz cykl tygodniowy? Czy to sie faktycznie sprawdza i jest sens inwestować w droższe regulatory.
Czy warto inwestować w bardziej rozbudowaną podłogówkę z automatyką pogodową. Jak tak o ile warto dopłacić gotówki, a powyżej jakiej jest to nieopłacalne.

Domek 200m2 z garażem. Podłogówki ok. 90m2. Ogrzewania kocioł na ekogroszek. Domek dobrze ocieplony z dużymi przeszkleniami. Okna trzy szybowe u=0,5. Cały parter to otwarta przestrzeń.

Pozdrawiam i czekam na informacje.

darase
28-11-2012, 23:32
Monia to o czym piszesz mają sterowniki do kotłów eCoal i Bruli w standardzie :D
Bez dopłat za free.
Tylko trzeba było kupić taki sterownik z kotłem :)

Jarecki79
29-11-2012, 10:51
Monia to o czym piszesz mają sterowniki do kotłów eCoal i Bruli w standardzie :D
Bez dopłat za free.
Tylko trzeba było kupić taki sterownik z kotłem :)

Darase ma rację, a uściślając i rozszerzając:

Bruli, eCoal - obsługa przez internet lub tel z androidem, obsługa 3pomp, z czego jedna może być do podłogówki, czujnik wewn. i zewn (pogodówka..), programatory tygodniowe, brak obsługi zaworu mieszającego

Cobra - standardowo obsługa 2pomp, programatory dobowe lub tygodniowe na c.o., cwu, typowo brak obsługi zaworu, ale idzie dokupić moduł zaworu alligator i wówczas oprocz zaworu dochodzi obsługa kolejnych 2pomp, może być zatem na podłogowe... Brak czujnika pogodowego. Na chwilę obecną brak internetu (nie licząc projektu DamianaLisu), jest tylko moduł GSM jak ktoś chce.

Iryd PID FL - obsługa 4pomp oraz zaworu mieszającego na pokladzie, obsługa do dwóch paneli domowych, programatory tygodniowe na wszystkie 4pompy, pogodowa obsługa układu C.O. oraz układu za zaworem mieszającym.

monia1984, jak potrzebujesz internetu, to Bruli czy eCoal mają to na chwilę obecną na wysokim poziomie i w zasadzie bez konkurencji.
jak potrzebujesz obsługi zaworu a internet przy kotle nie jest Ci potrzebny, to albo cobra z modułem zaworu albo jak zależy na pogodówce Iryd PID z obsługą zaworu

monia1984
29-11-2012, 16:54
Dziękuję za pomoc.
Panowie piszcie trochę jaśniej jak dla mniej, a nawet bardziej tak dla nie wtajemniczonych w tą dziedzinę.

Jednym słowem trzeba zacząć od pieca z takim sterowaniem jak podajecie?
Osoba która wykonuje dla mnie instalacje proponuje mi piec z firmy Elektromet i chyba z Defro. Czy one mają takie sterowanie? Z tego co wiem to on też chyba serwisuje takie piece tak więc myślę że to plus. Nie muszę szukać innych fachowców, po innych miastach w razie jakichkolwiek problemów.

Tak jak wspomniałam nie chcę latać do kotłowni aby dokonywać korekty w temp. Dlatego pomyślałam o wykorzystaniu regulatorów. Są takie cudeńka z wyświetlaczami itp. Można nimi sterować z wnętrza domu, w każdej łazience, pralni itd.

darase
29-11-2012, 17:55
Monia ja mogę swoim sterować z każdego miejsca na świecie tam gdzie jest internet.
Mam aplikację w telefonie.
Sterownik eCoal informuje mnie kiedy ekogroszek się kończy.

Popatrz jak pracują te kotły

www.esterownik.pl/zdalny-dostep

www.esterownik.pl/remote/137

Ile kw Ci radzi?

darase
29-11-2012, 18:09
Nie wierz we wszystko co Ci instalator powie :)

Każdy serwis dojedzie bez względu na odległość.

Na Twój dom z garażem proponuję moc kotła max 17KW

timon120777
29-11-2012, 18:14
monia
a zapotrzebowanie na ciepło jakie masz??

Paninaro
29-11-2012, 19:47
witam, słuchajcie,w ciągu ostatnich kilku dni mój Tilgner EKR zaczął zrywać zawleczki,pierwszą zerwał w sobotę, drugą w nocy z poniedziałku na wtorek,a trzecią dziś, nie wiem co się dzieje, wcześniej piec działał bezawaryjnie, sypię eko z bardzo małą domieszką miału który mi został po poprzednim kotle, i mam takie pytanie, bo jutro zamierzam wygasić piec , i wyciągnąć wszystko z podajnika, zamierzam również wyciągnąć ślimak i wie ktoś może jak go wyjąć?czy wystarczy tylko odkręcić od niego motoreduktor i pociągnąć by wyszedł?

jorgo
29-11-2012, 19:50
Dziękuję za pomoc.
Panowie piszcie trochę jaśniej jak dla mniej, a nawet bardziej tak dla nie wtajemniczonych w tą dziedzinę.

Jednym słowem trzeba zacząć od pieca z takim sterowaniem jak podajecie?
Osoba która wykonuje dla mnie instalacje proponuje mi piec z firmy Elektromet i chyba z Defro. Czy one mają takie sterowanie? Z tego co wiem to on też chyba serwisuje takie piece tak więc myślę że to plus. Nie muszę szukać innych fachowców, po innych miastach w razie jakichkolwiek problemów.

Tak jak wspomniałam nie chcę latać do kotłowni aby dokonywać korekty w temp. Dlatego pomyślałam o wykorzystaniu regulatorów. Są takie cudeńka z wyświetlaczami itp. Można nimi sterować z wnętrza domu, w każdej łazience, pralni itd.

Odpuść sobie kotły wspomnianych przez Ciebie firm

monia1984
29-11-2012, 19:51
monia
a zapotrzebowanie na ciepło jakie masz??

Nie wiem?
Jak mogę obliczyć?

monia1984
29-11-2012, 19:58
Monia ja mogę swoim sterować z każdego miejsca na świecie tam gdzie jest internet.
Mam aplikację w telefonie.
Sterownik eCoal informuje mnie kiedy ekogroszek się kończy.

Popatrz jak pracują te kotły

www.esterownik.pl/zdalny-dostep

www.esterownik.pl/remote/137

Ile kw Ci radzi?

Musze przyznać, że akurat to jest dobry bajer!!!!!! Ale nie koniecznie dla mnie.

Co do mocy to chyba wspominał o 19kw.
Odradzacie mi tych producentów i co mam zrobić? Instalator pewnie montuje te, więc mam szukać innego pieca którego on nie zna. Zrobił mi już część instalacji pod wylewkami i tynkami, a po nowym roku ma kończyć następny etap. :(:(:(

pawelo_pl
29-11-2012, 20:00
witam, słuchajcie,w ciągu ostatnich kilku dni mój Tilgner EKR

Mam ten sam kocioł. Jak mi zaczęło rwać zawleczki - okazało się że na przeciw uzwojeniu ślimaka były dwa gwoździe, Niestety widać to było dopiero po demotażu ślimaka. Demontuje się bardzo prosto. Wykręć motoreduktor z silnikiem , zdejmij palnik , odkręć 4 śruby mocujące palnik do pieca i masz wszystko na wierzchu. Zanim rozkręcisz zadbaj o ty byś miał silikon - uszczelniacz - niestety uszczelki już tak nie będą przylegać i trzeba silikon.

jorgo
29-11-2012, 20:02
witam, słuchajcie,w ciągu ostatnich kilku dni mój Tilgner EKR zaczął zrywać zawleczki,pierwszą zerwał w sobotę, drugą w nocy z poniedziałku na wtorek,a trzecią dziś, nie wiem co się dzieje, wcześniej piec działał bezawaryjnie, sypię eko z bardzo małą domieszką miału który mi został po poprzednim kotle, i mam takie pytanie, bo jutro zamierzam wygasić piec , i wyciągnąć wszystko z podajnika, zamierzam również wyciągnąć ślimak i wie ktoś może jak go wyjąć?czy wystarczy tylko odkręcić od niego motoreduktor i pociągnąć by wyszedł?

Pewno masz jakiś kawałek metalu który co jakiś czas podchodzi pod ślimaka i rwie zawleczkę. Musisz wszystko zrobić dokładnie: jak już odkręcisz motoreduktor to wysuń ślimaka i wysyp dokładnie ekogroszek, aż znajdziesz "winowajcę".

jorgo
29-11-2012, 20:09
Musze przyznać, że akurat to jest dobry bajer!!!!!! Ale nie koniecznie dla mnie.

Co do mocy to chyba wspominał o 19kw.
Odradzacie mi tych producentów i co mam zrobić? Instalator pewnie montuje te, więc mam szukać innego pieca którego on nie zna. Zrobił mi już część instalacji pod wylewkami i tynkami, a po nowym roku ma kończyć następny etap. :(:(:(

Ty płacisz czy instalator ??? jeśli Ty to rozważ zakup: Ogniwo Eko Plusa lub RBR Ekouniwersala lub coś ze sterownikiem Ecoal lub Bruli. Przecież cenowo to wszystko ten sam poziom :)

monia1984
29-11-2012, 20:39
Ty płacisz czy instalator ??? jeśli Ty to rozważ zakup: Ogniwo Eko Plusa lub RBR Ekouniwersala lub coś ze sterownikiem Ecoal lub Bruli. Przecież cenowo to wszystko ten sam poziom :)

Jorgo płace ja i ja decyduję ale już zdecydowaliśmy się na tego instalatora i co teraz kupie sobie piec z którym on nigdy nie miał styczności? Nie wiem, muszę to przemyśleć z mężem. Natomiast w między czasie przejrzałam strone np. defro odnośnie sterownika. Mają oni sterownik firym Tech, znalazłam na ich stronie instrukcję sterownika DEFRO-AG LUX i niby ma on funkcje takie o jakich wspominaliście że Ecoal posiada a mianowicie regulator temperatury jak również regulator pogodowy, sterowanie gsm, interenet. Tak więc doradźcie mi czy to jest totalny gniot czy można również oprzeć instalację na tym produkcie. Nie sądziłam że polecony, a zarazem sprawdzony instalator mógłby nam proponować jakiś kiepski piec. Jeśli macie wiedzę np. na temat tego sterownika to proszę o informację.

Paninaro
29-11-2012, 20:41
no całego palnika to nie zamierzam wyciągać z kotła bo to nie ma sensu, chcę tylko sam ślimak z podajnika wyciągnąć, palnik -podajnik jest Ekoenergii, czyli wystarczy odkręcić motoreduktor od podajnika i wyciągnąć ślimak? a czy w drugim końcu ( tam gdzie palnik) nie jest on jakoś w jakieś łożysko wmontowany czy coś?czy po prostu jest tak luzem wsadzony do podajnika i na końcu jest ten silnik z motoreduktorem przykręcony i tą nieszczęsną zawleczką zabezpieczone?

jorgo
29-11-2012, 20:50
no całego palnika to nie zamierzam wyciągać z kotła bo to nie ma sensu, chcę tylko sam ślimak z podajnika wyciągnąć, palnik -podajnik jest Ekoenergii, czyli wystarczy odkręcić motoreduktor od podajnika i wyciągnąć ślimak? a czy w drugim końcu ( tam gdzie palnik) nie jest on jakoś w jakieś łożysko wmontowany czy coś?czy po prostu jest tak luzem wsadzony do podajnika i na końcu jest ten silnik z motoreduktorem przykręcony i tą nieszczęsną zawleczką zabezpieczone?

Niestety w temacie demontażu nie pomogę, bo mam Eko Plusa i po prostu nie wiem. sry.....miałem na myśli wyjęcie samego ślimaka, niefortunnie napisałem. :)

timon120777
29-11-2012, 20:59
Jorgo płace ja i ja decyduję ale już zdecydowaliśmy się na tego instalatora i co teraz kupie sobie piec z którym on nigdy nie miał styczności? Nie wiem, muszę to przemyśleć z mężem. Natomiast w między czasie przejrzałam strone np. defro odnośnie sterownika. Mają oni sterownik firym Tech, znalazłam na ich stronie instrukcję sterownika DEFRO-AG LUX i niby ma on funkcje takie o jakich wspominaliście że Ecoal posiada a mianowicie regulator temperatury jak również regulator pogodowy, sterowanie gsm, interenet. Tak więc doradźcie mi czy to jest totalny gniot czy można również oprzeć instalację na tym produkcie. Nie sądziłam że polecony, a zarazem sprawdzony instalator mógłby nam proponować jakiś kiepski piec. Jeśli macie wiedzę np. na temat tego sterownika to proszę o informację.

słuchaj
kto będzie w tym domu mieszkał Ty czy Twój instalator?
kto będzie w tym kotle palił Ty czy Twój instalator?
kto płaci komu za pracę Ty jemu czy on Tobie?
ma zrobić jak Ty chcesz i tyle.
nie istotne czy wcześniej montował kocioł który wybierzesz. i tak nie przyjdzie Ci go ustawić za darmo, większość awarii to zerwane zawleczki lub uszkodzenia kondensatorów i tu żaden serwis nie robi tego za darmo bo to nie podlega pod naprawy gwarancyjne tylko eksploatacyjne.
Jak odmówi weżmiesz innego żeby CI kocioł podłączył toż ten co robi nie jest jedynym na świecie przecież. nie wszyscy hydraulicy wyjechali do Francji za robotą.

teraz o zapotrzebowaniu na ciepło
budujesz nowy dom i musisz je mieć w projekcie określone tam szukaj.
podejrzewam - ponieważ nie napisałaś jasno czy te 200m to masz powierzchni całkowitej czy uzytkowej że nie będziesz potrzebować więcej niż 12-13KW
więc na starcie proponowane przez niego 19KW to przesada.
sprawdż ile mabyć.
jak nie ma to zrób OZC wtedy będziesz wiedzieć ile potrzebujesz.
potem się bierz za wybór kotła konkretnego dopiero
jak weźmiesz za duży dołączysz do klubu w którym i ja jestem czyli posiadaczy przewymiarowanych pożeraczy kasy

jorgo
29-11-2012, 21:01
Jorgo płace ja i ja decyduję ale już zdecydowaliśmy się na tego instalatora i co teraz kupie sobie piec z którym on nigdy nie miał styczności? Nie wiem, muszę to przemyśleć z mężem. Natomiast w między czasie przejrzałam strone np. defro odnośnie sterownika. Mają oni sterownik firym Tech, znalazłam na ich stronie instrukcję sterownika DEFRO-AG LUX i niby ma on funkcje takie o jakich wspominaliście że Ecoal posiada a mianowicie regulator temperatury jak również regulator pogodowy, sterowanie gsm, interenet. Tak więc doradźcie mi czy to jest totalny gniot czy można również oprzeć instalację na tym produkcie. Nie sądziłam że polecony, a zarazem sprawdzony instalator mógłby nam proponować jakiś kiepski piec. Jeśli macie wiedzę np. na temat tego sterownika to proszę o informację.

Ale nie rozumiem w czym problem.....? Instalator nie musi mieć styczności z tym czy tamtym piecem. Zainstalowanie kotła marki Defro, Ogniwo czy innego kieruje się takimi samymi zasadami z punktu widzenia sztuki instalatorskiej. Jeśli Twój instalator przedstawia to inaczej to po prostu "ściemnia", i ma prowizję od sprzedaży kotłów tych marek,a od innych nie i dlatego przedstawia Wam sytuację inaczej niż jest. Nie kierujcie się z mężem jakimiś sympatiami czy sentymentami, bo to nie idzie w parze z biznesem.... a instalator robi u Was biznes. :yes:
Natomiast serwis tej czy innej firmy jest w każdym przypadku ogólnopolski. Co do sterownika firmy Tech się nie wypowiadam.....ale mogę powiedzieć że Ecoal to jest to. Po ostatniej aktualizacji nie ma moim zdaniem wszechstronniejszej maszyny na polskim rynku..... pełna automatyka, półautomatyka i tryb ręczny...i wszystko przez internet z każdego zakątka świata, w każdej przeglądarce czy na androida i najważniejsze przy pełnym wsparciu ze strony producenta.

pawelo_pl
29-11-2012, 21:34
no całego palnika to nie zamierzam wyciągać z kotła bo to nie ma sensu, chcę tylko sam ślimak z podajnika wyciągnąć, palnik -podajnik jest Ekoenergii, czyli wystarczy odkręcić motoreduktor od podajnika i wyciągnąć ślimak?
Nie wiem czy Ci się ta sztuczka uda . Bo nie jest łatwo wyjąć ślimak gdy ma węgiel - ale próbuj. Mi łatwiej było odkręcić te dodatkowe 4 śruby i wyjąć całość. Zresztą łatwiej wtedy wszystko wytrząść z podajnika. Poza ty ja nie mam tyle miejsca w kotłowni by wysunąć ślimak. Co do łożyska to nie pamiętam ale chyba nie ma . Zdaje się że jest wpust na osi ślimaka - ale też już teraz nie pamiętam.Generalnie jak ma się dobre klucze to demontaż trywialny a i elementy nie są ciężkie - ja to rozłożyłem sam.

zyzolek
29-11-2012, 21:45
Jak chcesz wyciągać ślimak, to i tak musisz opróżnić zasobnik. Bez tego nie ma szans na wyciągnięcie ślimaka. Za duży ciężar węgla naciskającego od góry. To tak jakbyś chciał zmieniać koło w samochodzie bez podnośnika.

Piotrek42
29-11-2012, 22:25
Jak chcesz wyciągać ślimak, to i tak musisz opróżnić zasobnik. Bez tego nie ma szans na wyciągnięcie ślimaka. Za duży ciężar węgla naciskającego od góry. To tak jakbyś chciał zmieniać koło w samochodzie bez podnośnika.

Czterech pancernych nie oglądałeś :DDD gustlik z cyrkowcem budę cyrkową podniesli bez podnośnika :lol2:

animuss
29-11-2012, 22:47
Jorgo płace ja i ja decyduję ale już zdecydowaliśmy się na tego instalatora i co teraz kupie sobie piec z którym on nigdy nie miał styczności? Nie wiem, muszę to przemyśleć z mężem. Natomiast w między czasie przejrzałam strone np. defro odnośnie sterownika. Mają oni sterownik firym Tech, znalazłam na ich stronie instrukcję sterownika DEFRO-AG LUX i niby ma on funkcje takie o jakich wspominaliście że Ecoal posiada a mianowicie regulator temperatury jak również regulator pogodowy, sterowanie gsm, interenet. Tak więc doradźcie mi czy to jest totalny gniot czy można również oprzeć instalację na tym produkcie. Nie sądziłam że polecony, a zarazem sprawdzony instalator mógłby nam proponować jakiś kiepski piec. Jeśli macie wiedzę np. na temat tego sterownika to proszę o informację.

Wszystko co piszesz to prawda DEFRO-AG LUX czy Tech też się nada ,ale instalator nie powinien bazować tylko na jednej firmie ,powinien się rozwijać ,bo może się okazać że zacznie polecać teraz właśnie taką , żeby coś polecać trzeba mieć porównanie.
Instalator robi to za pieniądze i nigdy nie może być brany pod uwagę jako obiektywny doradca ,na forum również są osoby ,które coś chcą sprzedać to normalne zjawisko .Najważniejsze żeby kupić kocioł sprawdzony przez innych użytkowników taki który ,przyniesie wymierne oszczędności w opale i nie przysporzy problemów w trakcie eksploatacji .

jorgo
29-11-2012, 22:52
Nie wiem czy Ci się ta sztuczka uda . Bo nie jest łatwo wyjąć ślimak gdy ma węgiel - ale próbuj. Mi łatwiej było odkręcić te dodatkowe 4 śruby i wyjąć całość. Zresztą łatwiej wtedy wszystko wytrząść z podajnika. Poza ty ja nie mam tyle miejsca w kotłowni by wysunąć ślimak. Co do łożyska to nie pamiętam ale chyba nie ma . Zdaje się że jest wpust na osi ślimaka - ale też już teraz nie pamiętam.Generalnie jak ma się dobre klucze to demontaż trywialny a i elementy nie są ciężkie - ja to rozłożyłem sam.

Najpierw przez otwór rewizyjny trzeba usunąć eko, potem odkręcać i wysuwać ślimaka :)

animuss
29-11-2012, 22:53
Jak chcesz wyciągać ślimak, to i tak musisz opróżnić zasobnik. Bez tego nie ma szans na wyciągnięcie ślimaka. Za duży ciężar węgla naciskającego od góry. To tak jakbyś chciał zmieniać koło w samochodzie bez podnośnika.

Niekoniecznie ,można wyciągnąć ślimak bez opróżniana zasobnika przekręcając go w okół osi w trakcie wyciągania gorzej z założenie z powrotem :)

SUSPENSER
29-11-2012, 22:54
Chciał bym mieć takie ceny ekogroszku u siebie :)
U mnie byle miał kosztuje 520 zł
Zwykły groszek niskokaloryczny z kamieniami 618 zł
Ruski ekogroch luzem z max wodą 750zł workowany z max wodą 800zł
Polski eogroszek z max wodą 850 luzem
i tu od 890 zł z max wodą workowany dopiero zaczyna pojawiać się węgiel ekogroszek

Przypomnij mi skąd jesteś ?

animuss
29-11-2012, 22:56
Przypomnij mi skąd jesteś ?

Warmia & mazury 3-5 ton jednorazowo łyknę dobrodzieju :)

Dziś byłem w składach za "ruska" będę musiał dać 760 luzem + 25zł transport jednorazowo 2 tony i poworkować samemu ale muszę poczekać bo nowy przywieźli całą wannę i płynie z niego teraz rzeka -struga wody :)

monia1984
29-11-2012, 23:00
Wszystko co piszesz to prawda DEFRO-AG LUX czy Tech też się nada ,ale instalator nie powinien bazować tylko na jednej firmie ,powinien się rozwijać ,bo może się okazać że zacznie polecać teraz właśnie taką , żeby coś polecać trzeba mieć porównanie.
Instalator robi to za pieniądze i nigdy nie może być brany pod uwagę jako obiektywny doradca ,na forum również są osoby ,które coś chcą sprzedać to normalne zjawisko .Najważniejsze żeby kupić kocioł sprawdzony przez innych użytkowników taki który ,przyniesie wymierne oszczędności w opale i nie przysporzy problemów w trakcie eksploatacji .


Dziekuje pozdrawiam

SUSPENSER
29-11-2012, 23:18
Musze przyznać, że akurat to jest dobry bajer!!!!!! Ale nie koniecznie dla mnie.

Co do mocy to chyba wspominał o 19kw.
Odradzacie mi tych producentów i co mam zrobić? Instalator pewnie montuje te, więc mam szukać innego pieca którego on nie zna. Zrobił mi już część instalacji pod wylewkami i tynkami, a po nowym roku ma kończyć następny etap. :(:(:(

Skoro zaproponował 19 kW to pewnie 15 kW spokojnie da radę - oni zawsze mocno przesadzają z doborem a potem użytkownik traci na pracy z małym procentem mocy nominalnej co skutkuje niską sprawnością kotła - zobacz na wątek z testami węgla - osiągam tam obecnie maks 70% pomimo zamontowania dodatkowych zawirowywaczy:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?209486-Ekogroszek-testy-i-ranking-wg-SUSPENSER

Instalator ma z tego polecenia niezły procent - proponuję, żebyś wybrała sama kocioł, potargowała się z producentem o dobrą cenę a instalatorowi zapłaciła za zainstalowanie [nie dokładając prowizji za sprzedanie Ci kotła od producenta, który mu tą prowizję daje].
Jak już bardzo chcesz iść mu na rękę [czytaj dać mu prowizję za zamówienie Ci kotła] powiedz, że wybrałaś inny i daj mu kontakt do producenta, żeby Ci go tam zamówił - wtedy on dogada się z producentem ile z tego będzie miał i zamówi co trzeba.

Często instalatorzy wykonują montaże taniej bo zarabiają na materiałach [mają znacznie większe rabaty w hurtowniach i u producentów niż dostaniesz jako jednorazowa klientka].

Tak to niestety działa - przepraszam za bolesne uświadomienie, ale lepiej znać prawdę niż łudzić się, że jest inaczej.

Na rynku jest wiele sterowników, kotłów i wierz mi, że większość tu znamy bo interesujemy się tematem i dlatego polecamy tu NAJLEPSZE i o nich dyskutujemy - dlatego nie debatujemy o Techu itp.

Mając kilkuletnie doświadczenie dzisiaj wybrałbym pomiędzy: RBR Ekouniwersal, Skam-P Premium, Kotstal Eko, Ogniwo Eko - mój ranking wg kolejności w jakiej je podałem - oczywiście ze sterownikiem Bruli i palnikiem do spalania miału - poradzą sobie one bez problemu z trochę gorszymi ekogroszkami, a o dobry coraz trudniej [i nawet nie będziesz wiedziała o jakie problemy chodzi tym ze zwykłymi palnikami gdy kupili spiekającego się Pieklorza].

SUSPENSER
29-11-2012, 23:22
Warmia & mazury 3-5 ton jednorazowo łyknę dobrodzieju :)

Dziś byłem w składach za "ruska" będę musiał dać 760 luzem + 25zł transport jednorazowo 2 tony i poworkować samemu ale muszę poczekać bo nowy przywieźli całą wannę i płynie z niego teraz rzeka -struga wody :)

Noo ja Ci nie sprzedam bo to nie moja branża, ale może warto było by się zmówić z sąsiadami i zamówić 24 tony workowanego porządnego węgla z dostawą z dobrego źródła ?

Sprawdź też co jest dostępne w PSB Mrówka - może jako sieciówka będą mieli ten sam węgiel co jest u mnie a ja go niebawem będę testował [Ekopiek już sprawdziłem] ...

animuss
29-11-2012, 23:31
Noo ja Ci nie sprzedam bo to nie moja branża, ale może warto było by się zmówić z sąsiadami i zamówić 24 tony workowanego porządnego węgla z dostawą z dobrego źródła ?

Sprawdź też co jest dostępne w PSB Mrówka - może jako sieciówka będą mieli ten sam węgiel co jest u mnie a ja go niebawem będę testował [Ekopiek już sprawdziłem] ...
Najbliżej mam do :

Sklep Mrówka »
ul. Lidzbarska 3 13-306, Kurzętnik ( 50 km od mojego domu )
ale nie wiem czy tam mają ekogroszek w sprzedażny .


?

darase
29-11-2012, 23:44
Monia specjalnie dla Ciebie :)

"Czy może ktoś dla mnie
pomóc w związku z dużym
spalaniem ekogroszku.
Posiadam piec red eko duo
17 kw dmuchawa wpa 07
sterownik ht tronic 500. Jest
jeszcze naprawdę ciepło na
zewnątrz a dla mnie idzie
ponad worek czyli okolo 30
kg na dobę a co będzie gdy
przyjdą mrozy nie zdążę
zasypywac podajnika.
Zapomniałem dodac, że
ogrzewam dom okolo 210 m2
ocieplony, "

Myśl przed zakupem lub po zakupie :)

Teraz spalam ok. 15kg na 150m2
to 30kg spaliłbym na 300m2

Jeśli nie będziesz wiedzieć czegoś to forum www.esterownik.pl i wszystko jasne.

Jaki bajer? internet to podstawa nawet w sterowniku do ekogroszku. Moja 80letnia babcia opłaca wszystko przez internet. Mama sprawdza przez telefon jaka jest temperatura na dworzu, dzięki ster. eCoal. :)

Go Go Monia bo czas nie stoi w miejscu a chyba nie chcesz siedzieć w kotłowni i ustawiać pieca :D

jorgo
30-11-2012, 07:48
Wszyscy powyżej dobrze Ci radzą :yes:

monia1984
30-11-2012, 20:35
Monia specjalnie dla Ciebie :)

"Czy może ktoś dla mnie
pomóc w związku z dużym
spalaniem ekogroszku.
Posiadam piec red eko duo
17 kw dmuchawa wpa 07
sterownik ht tronic 500. Jest
jeszcze naprawdę ciepło na
zewnątrz a dla mnie idzie
ponad worek czyli okolo 30
kg na dobę a co będzie gdy
przyjdą mrozy nie zdążę
zasypywac podajnika.
Zapomniałem dodac, że
ogrzewam dom okolo 210 m2
ocieplony, "

Myśl przed zakupem lub po zakupie :)

Teraz spalam ok. 15kg na 150m2
to 30kg spaliłbym na 300m2

Jeśli nie będziesz wiedzieć czegoś to forum www.esterownik.pl i wszystko jasne.

Jaki bajer? internet to podstawa nawet w sterowniku do ekogroszku. Moja 80letnia babcia opłaca wszystko przez internet. Mama sprawdza przez telefon jaka jest temperatura na dworzu, dzięki ster. eCoal. :)

Go Go Monia bo czas nie stoi w miejscu a chyba nie chcesz siedzieć w kotłowni i ustawiać pieca :D

Jeszcze raz dziękuję, za pomoc.
Będę rozmawiała z hydraulikiem w sprawie pieca, po weekendzie.
Widzisz realia u nas są takie że jesteśmy skazani na piec, gazu nie ma a kasy na PC również. Chciało się mieszkać po za miastem to masz.
Również wpadłam w nawyk, wszytskie płatności wykonuję bez wychodzenia z domu, internet ułatwia życie i to bardzo. Moja koleżanka wpadła w uzależnienie od www. Groupon, aż jej mąż zablokował wchodzenie z jej kompa na ta stronę:rolleyes:
Tak więc internet ma różne oblicza.
POzdrawiam

czp01
30-11-2012, 20:39
Oby nie poszła na jeszcze fajniejsze strony... :)

czp01
30-11-2012, 20:45
Gdyby mi dzisiaj padł mój kocioł to kupiłbym RBR Ekouniwersal pewnie ten z eCoalem i palnikiem ekoenergii.

RBR Ekouniwersal 15 kw ma ma badania i świadectwo ekologiczne to jak masz na swoim terenie dofinansowanie do kotłów ekologicznych to możesz z tego skorzystać. Nie wiem czy 11-tka ma takie badania to trzeba dopytać się u producenta :)

darase
30-11-2012, 21:10
Swojego pieca szukałem pół roku, najpierw szukałem sterownika padło na ster eCoal, potem żeliwnego palnika, później pieca z w/w i padło na Ogniwo.

Jeśli chodzi o zasobnik na ekogroszek to minimum 160kg. Patrzę w telefonie 50% eko w pojemniku to czas na pozbycie się popiołu.
Teraz odwiedzam kotłownię co 6(5)dni a co 12(11)dni sypię eko i czyszczę piec.

Mój znajomy ma piec Elektromet i dziwi się że więcej spala przy mniejszej powierzchni.

Swój piec zamówiłem przez internet, raz go widziałem na żywo i wpadł mi w oko :)
Za dzień opóźnienia dostałem rabat 100zł. Oczywiście faktura na 23%

Aaa kupiłem Ogniwo dlatego też bo powiedziano mi że mogę go sam zainstalować (zaoszczędziłem 900zł)i będę miał gwarancję, tak hula mi 3sezon. :)

Wszyscy szukający: najważniejsze żebyście mieli świadomość wyboru.

Internet to skarbnica wiedzy :)

Paninaro
01-12-2012, 12:38
Najpierw przez otwór rewizyjny trzeba usunąć eko, potem odkręcać i wysuwać ślimaka :)
oczywiście ze trzeba z zasobnika wszystko wysypać ,przecież to logiczne:)
no dobra Panowie,wczoraj wygasiłem kocioł, wyjąłem wszystko z podajnika,wyciągnąłem nawet ślimak ( 4 śruby i wszystko na wierzchu- bardzo łatwo), i się okazało czego się bałem najbardziej że nic nie znalazłem co by powodowało zrywanie tych zawleczek, wyczyściłem wszystko co się dało, praktycznie stan fabryczny,nasypałem od nowa czysty groszek ( już bez tej małej domieszki miału) i zobaczę co dalej, na razie od wczoraj chodzi,ale zastanawiam się co było przyczyną zrywania, w przeciągu kilku dni 3 zawleczki, boję się co będzie dalej.

jack18
01-12-2012, 14:55
oczywiście ze trzeba z zasobnika wszystko wysypać ,przecież to logiczne:)
no dobra Panowie,wczoraj wygasiłem kocioł, wyjąłem wszystko z podajnika,wyciągnąłem nawet ślimak ( 4 śruby i wszystko na wierzchu- bardzo łatwo), i się okazało czego się bałem najbardziej że nic nie znalazłem co by powodowało zrywanie tych zawleczek, wyczyściłem wszystko co się dało, praktycznie stan fabryczny,nasypałem od nowa czysty groszek ( już bez tej małej domieszki miału) i zobaczę co dalej, na razie od wczoraj chodzi,ale zastanawiam się co było przyczyną zrywania, w przeciągu kilku dni 3 zawleczki, boję się co będzie dalej.

Prawdopodobne ze albo w eko albo w tym miale masz kamienie.....

jorgo
01-12-2012, 19:18
coś musiało być, tylko nie zauważyłeś

pawelo_pl
01-12-2012, 20:00
,ale zastanawiam się co było przyczyną zrywania, w przeciągu kilku dni 3 zawleczki, boję się co będzie dalej.

Pewnie Ci się trafiły kamienie.

Jarecki79
01-12-2012, 20:34
Pewnie Ci się trafiły kamienie.

Może jeszcze być:
- potrzeba przeszlifowania ślimaka
- zbyt mała odległość między końcówka ślimaka a ścianą korpusu palnik

Te dwie rzeczy trzeba zgłosić do serwisu

lub

węgiel jest taki,że wszystko zapada się na ślimak i go przegrzewa, ten puchnie i zawleczka zerwana....

TomiAyomi
02-12-2012, 08:15
co jaki czas powinno sie sprawdzić (wymienić) olej w motoreduktorze z ogniwa eko ?
no i oczywiście jak to zrobić ? :)

darase
02-12-2012, 09:28
Witaj Tomi dawno Ciebie nie było :) Olej olej ;) jak nie masz wycieku to może chodzić :)

TomiAyomi
02-12-2012, 10:07
witam, witam
wyciek mialem na początku tz tuz po zamontowaniu pieca dwa lata temu no ale dokrecilem srube z ktorej sie lalo taka z podkladką bitumiczną
i lać się przestało, tak sobie mysle ze moze ulalo sie za duzo i lepiej dmuchnac na zimne :)

Angela007
04-12-2012, 10:45
Witam wszystkich Mam pytanko odnośnie piecy na eko groszek z podajnikiem
zastanawiamy się nad wyborem i co myślicie o HKS Lazar
Proszę o wypowiedzi lub ewentualne inne propozycje

Angela007
04-12-2012, 10:47
Dodam jeszcze że Mam dom okooło 126 m, ocieplenie będzie 15 cm steropianu na pustaka max, okna 3 szybowe U=0,5, pozatym podłogówka w łazienkach i kuchni

timon120777
04-12-2012, 11:40
Lazar robi najmniejsze kotły o mocy 16KW Ty potrzebujesz połowę tego może ciut więcej
najmniejsze kotły na eko jeśli się upierasz sa o mocach 7KW(na zamówienie) i 10KW(regularna sprzedaż)
dobrze się zastanow czy na pewno ekogroszek przy tej powierzchni i zapotrzebowaniu na ciepło

Dudi1978
04-12-2012, 19:53
Chciałem zapytać o pompę do cwu Ariston Nuos 250 Sol z dodatkową wężownicą. Czy macie jakieś doświadczenie z ta pompą. Cena atrakcyjna w porównaniu do np. pompy Biawar OW-PC 270.1. Czy warto za Biawara dopłacić 1300zł. Dziękuję za opinię.

SUSPENSER
04-12-2012, 23:32
Chciałem zapytać o pompę do cwu Ariston Nuos 250 Sol z dodatkową wężownicą. Czy macie jakieś doświadczenie z ta pompą. Cena atrakcyjna w porównaniu do np. pompy Biawar OW-PC 270.1. Czy warto za Biawara dopłacić 1300zł. Dziękuję za opinię.

Właściwy wątek na takie pytania jest tu:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?171750-Pompy-ciep%C5%82a-powietrze-woda/page212

TomiAyomi
05-12-2012, 16:34
a panowie Karoka tudzież Minertu tez nie wiedzą gdzie ten olej lać ?

Jarecki79
05-12-2012, 17:53
a panowie Karoka tudzież Minertu tez nie wiedzą gdzie ten olej lać ?

Tomi, każda przekładnia ma taki rodzaj korczka - na śrubkę imbusową najczęściej.
Odkręcasz to coś i np. strzykawka dolewasz

Generalnie jednak to jest bezobsługowe na cały żywot takiego modułu przekładni.

TomiAyomi
05-12-2012, 20:04
aha ok dzieki za info, cos mi czasem przekladnia wydaje dziwne dzwieki (jak skrzypiace drzwi)
wiec moze doleje i zobacze , DZIĘKI

Dudi1978
05-12-2012, 21:09
Właściwy wątek na takie pytania jest tu:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?171750-Pompy-ciep%C5%82a-powietrze-woda/page212
Dziękuję.

A odnośnie regulatorów temperatury to co polecacie. Interesuja mnie takie z możliwością ustaw więcej niż dzień i noc, oczywiście w rozsądnej cenie.
Proszę również o informacje o ile stopni warto obniżyć temp. w trybie nocnym, biorąc pod uwagę ekonomiczny aspekt.
Dziekuję

darase
05-12-2012, 21:36
W trybie nocnym to ja podnoszę temperaturę a na dzień obniżam
:)

Dudi1978
05-12-2012, 22:00
W trybie nocnym to ja podnoszę temperaturę a na dzień obniżam
:)
Temp. czego podnosisz na noc??

darase
05-12-2012, 22:15
Temperaturę w domu, noce są chłodniejsze i jak się grzecznie śpi to jest chłodniej człowiekowi :)

Dudi1978
05-12-2012, 22:33
Temperaturę w domu, noce są chłodniejsze i jak się grzecznie śpi to jest chłodniej człowiekowi :)

A można coś więcej w temacie o który pytałem??

darase
05-12-2012, 22:53
Nie dbam o aspekt ekonomiczny mam mały domek i ma być ciepło nawet kosztem 1dnia krótrzego czasu do zasypu.

Jak chcesz ekonomicznie to grzej jak Babcia żony gazem. W dzień 20st. w nocy 18st. :D

Dudi1978
05-12-2012, 23:03
Nie dbam o aspekt ekonomiczny mam mały domek i ma być ciepło nawet kosztem 1dnia krótrzego czasu do zasypu.

Jak chcesz ekonomicznie to grzej jak Babcia żony gazem. W dzień 20st. w nocy 18st. :D

No to z Babcia nie chcę mieszkać, też lubie ciepło. 23 st. jest okey, a w nocy śpię i przy niższej temp od dawna, tak więc po co grzać cały parter. Przy eko groszku o ile jest sens obniżać temp., ale tak żeby później nie dopłacać do dogrzania wciągu dnia??

darase
05-12-2012, 23:18
Najlepiej utrzymywać jednakową temperaturę ale 2st. to bezpieczna zmiana dla naszego organizmu :D

Dudi1978
05-12-2012, 23:34
Najlepiej utrzymywać jednakową temperaturę ale 2st. to bezpieczna zmiana dla naszego organizmu :D

tzn. miałem na myśli parter, czyli strefę dzienną.

Chciałem zaprogramować coś takiego jak cztery przedziły godzinowe z różnymi nastawami temperatury. O ile obnizyć temp. w godzinach kiedy dom jest pusty, tak aby obniżyć koszty ogrzewnania.
godz. 16.00-23 .00 23 st
23.00-06.00 obniżenie o ile
06.00-08.00 22st
08.00-16.00 obniżenie o ile

czp01
06-12-2012, 06:30
Ja obniżam tylko o 0,3 st C czyli temperatura komfortowa 23,1 st C a a tzw. nocna 22,8 st C. No w dwóch sypialniach kaloryfery już po południu są zakręcane całkowicie aby tam było jednak chłodniej.

( Powyższe rozwiązanie jest komfortowe dla mnie i mojej rodziny a inni mogą mieć w swoich domach przecież zupełnie inne potrzeby)

Uważam, że im kocioł musi mniej nadganiać temperaturę tym lepiej - po prostu tylko uzupełnia na bieżąco straty budynku. :)

minertu
06-12-2012, 07:30
tzn. miałem na myśli parter, czyli strefę dzienną.

Chciałem zaprogramować coś takiego jak cztery przedziły godzinowe z różnymi nastawami temperatury. O ile obnizyć temp. w godzinach kiedy dom jest pusty, tak aby obniżyć koszty ogrzewnania.
godz. 16.00-23 .00 23 st
23.00-06.00 obniżenie o ile
06.00-08.00 22st
08.00-16.00 obniżenie o ileKażdy ustawia wg siebie.Tak jak czp01 napisał mniej do nadrabiania to mniejsze straty.

jorgo
06-12-2012, 08:21
Ja w ubiegłym roku kombinowałem z ustawieniami i dałem sobie spokój.....cały czas jedna temperatura na sterowniku, tak chyba jest najekonomiczniej :)

Angela007
06-12-2012, 12:29
Dziękuję timon za szybką odpowiedz
gdzięś to sprawdzaliśmy i wyszło że muszę mieć około 16 kw piec
Mam dom "Groszek" z Archonu.
Jeszcze mamy czas na decyzję, ale już niewiem w sumie co wybrać

Angela007
06-12-2012, 12:30
Może ktoś ma jakieś opinie o piecach lazar na eko groszek, a może ogniwo?

darase
06-12-2012, 13:26
Mam Ogniwo eko 15kw na 150m2 ze sterownikiem eCoal.

Jestem dalej zadowolony. :)

darase
06-12-2012, 13:50
Dlaczego kupiłbym Ogniwo eko 15kw jeszcze raz:

-bezproblemowa praca przez dwa sezony, w trzecim strzeliła zawleczka z mojej winy,

-pojemny zasobnik 160kg eko,

-sterownik eCoal, dla mnie nr 1, ma masę zalet,tak naprawdę to są 3sterowniki:autoamt,półautomat i dwustan, dla mnie bardzo przydatną funkcją jest dostęp i podgląd pracy przez internet i telefon.
Powiadamia mnie np. na telefon że trzeba eko nasypać,

-mała ilość wody w kotle,

-żeliwny palnik,

-niskie zużycie prądu,

-niska temperatura spalin w zimę(mała strata kominowa)

Wady:

-mała szuflada na popiół, muszę wybierać co 80kg spalonego eko, teraz co 5dni.

-brak zawiasów w górnej klapie do czyszczenia pieca,

-przy tym eko mam sporo sadzy.

Tak to wygląda. :)

Angela007
06-12-2012, 14:23
Witam darase! Widzę że ten sterownik chwalą wszyscy. Powiedz mi jeszcze jak częst dosypujesz ekogroszek

darase
06-12-2012, 14:43
Zadałaś bardzo ważne pytanie :)

W poprzednim sezonie spaliłem 3180kg ekogroszku przez 6miesięcy od 1-10-2011 do 31-03-2012 a dlatego tak dużo bo ma kiepskie szyby w oknach i drzwi z prześwitami.

Teraz zasyp wystarcza na 9-10dni, w domu powyżej 23st. a u rodziców na dole ok. 25st.

Arturo72
06-12-2012, 14:47
gdzięś to sprawdzaliśmy i wyszło że muszę mieć około 16 kw piec
Mam dom "Groszek" z Archonu.

Jeśli jest to "domek w groszku" Archonu to straty ciepła w tym domu przy parametrach -20st.C +21st.C przy 15cm styropianu na ścianach,20c wełny w dachu,WM i "średnich" oknach to 5,1kW...
O ile więc kocioł 16kW jest przewymiarowany ?

timon120777
06-12-2012, 16:05
Angela007

no tutaj arturo ma rację 5KW to dużym czajnikiem ogrzejesz przy takim zapotrzebowaniu
nawet ogniwo 10KW nie bedzie się nadawać ponieważ przez większość sezonu będziesz potrzebować jakieś 2-2,5KW a to poniżej minimum dla tej konstrukcji- przynajmniej teoretycznie - producent deklaruje zakres mocy 3-14KW
szukaj alternatywy póki nie jest za późno

Angela007
06-12-2012, 21:29
Witam ! Z tego co mówicie to już nic nie rozumiem- czyli że domek będzie dosyć dobrze zaizolowany i nietrzeba wielgachnego picucha zeby go grzać - czy co ?

Angela007
06-12-2012, 21:34
Co może być alternatywą? Bo już nam się spodobał pomysł że nie siedzimy w kotłowni codziennie i tylko co pare dni dosypujemy groszek - dodam ze w obecnym domu spalamy 12 ton miału przez zimę - codziennie czyszczenie pieca i zasypywanie - masakra.

Arturo72
06-12-2012, 21:39
Witam ! Z tego co mówicie to już nic nie rozumiem- czyli że domek będzie dosyć dobrze zaizolowany i nietrzeba wielgachnego picucha zeby go grzać - czy co ?
15 cm styro na ścianach to nie jest domek nawet dosyć dobrze zaizolowany ;)
W tym temacie nie wiele pomogę bo mnie wyrzucą za pomoc ;)
Straty ciepła Twojego domu przy takich parametrach to 5,1kW i musisz dobrać źródło ciepła o mniej więcej takiej mocy,które pokryje te straty.
Moc 5,1kW potrzebujesz przy -20st.C a to przez sezon grzewczy zdarza się nie za często a to znaczy,że przez większość sezonu grzewczego masz mniejsze straty ciepła i potrzebujesz mniejszą moc grzewczą np.2,5kW przy 0st.C
Jeśli chcesz grzać ekogroszkiem,szukaj kotłów o takich mocach.
Jeśli nie znajdziesz takowych to czytaj forum ;)

Co może być alternatywą? .
Jest sporo alternatyw ale w tym temacie ludzie są nie życzliwi i źle patrzą na pomoc innym ;)
Czytaj forum :)

STEFAN_BR
06-12-2012, 23:08
Mam pytanie do doświadczonych użytkowników pieca ze sterownikiem. Zakupiłem piec ze sterownikiem ecoal. Kurier dostarczył go na pelecie, wstawiłem go do wewnątrz budynku (budynek stan surowy zamknięty). Piec jeszcze nie został podłączony potrzba mi na to około tygodnia. Moje pytanie czy pobyt tego pieca w tak niskiej temperaturze w budynku ma jakiś wpływ na zamontowany w nim sterownik (nadmieniam, że mieszkam na północy i obecnie mam na zewnątrz około -10.

minertu
06-12-2012, 23:30
Mam pytanie do doświadczonych użytkowników pieca ze sterownikiem. Zakupiłem piec ze sterownikiem ecoal. Kurier dostarczył go na pelecie, wstawiłem go do wewnątrz budynku (budynek stan surowy zamknięty). Piec jeszcze nie został podłączony potrzba mi na to około tygodnia. Moje pytanie czy pobyt tego pieca w tak niskiej temperaturze w budynku ma jakiś wpływ na zamontowany w nim sterownik (nadmieniam, że mieszkam na północy i obecnie mam na zewnątrz około -10.Nic mu nie będzie.

STEFAN_BR
06-12-2012, 23:36
Nic mu nie będzie.

Dzięki wielkie, trochę się uspokoiłem.

animuss
07-12-2012, 00:13
Dzięki wielkie, trochę się uspokoiłem.

Ale dla pewności przed podłączeniem do sieci przenieś go na 2-3 godziny wcześniej do pomieszczenia
z temperaturą dodatnią ,żeby obsechł wewnątrz -wkraplanie wilgoci na pewno wystąpi .

STEFAN_BR
07-12-2012, 01:35
Ale dla pewności przed podłączeniem do sieci przenieś go na 2-3 godziny wcześniej do pomieszczenia
z temperaturą dodatnią ,żeby obsechł wewnątrz -wkraplanie wilgoci na pewno wystąpi .

Tak właśnie myślałem, żeby przed podłączeniem zagrzać trochę w kotłowni np. dmuchawą lub jakąś nagrzewnicą żeby sterownik trochę obsechł.

timon120777
07-12-2012, 09:26
Co może być alternatywą? Bo już nam się spodobał pomysł że nie siedzimy w kotłowni codziennie i tylko co pare dni dosypujemy groszek - dodam ze w obecnym domu spalamy 12 ton miału przez zimę - codziennie czyszczenie pieca i zasypywanie - masakra.

masz wybór duzy -jak pisze arturo forum jest obszerne i traktuje o różnych rodzajach ogrzewania,
jeśli stac Cię na wyższe koszty na rzecz komfortu to masz gaz do dyspozycji,
możesz zabawić się w pompę ciepła ogrzewanie nadmuchowe czy elektryczne

wszystko zalezy od tego ile jesteś w stanie zapłacic za komfort boezobsługowości

najmniejszy kociołek na eko jaki jest oferowany ma 7KW a to w Twoim przypadku i tak o 40% za dużo
do rozpatrzenia masz wiele dostępnych rozwiązan

Arturo nie przesadzaj z tym brakiem zyczliwości
wsiadamy na Ciebie dopiero jak zaczynasz marudzić o jedynie słusznym rozwiązaniu
dopóki będziesz pisał posty jak ten poprzedni to i ja Cię poprę ale jak wyskoczysz zrob tak bo tak jest "naj" pierwszy krzykne DOŚĆ

pawelo_pl
07-12-2012, 09:45
Arturo nie przesadzaj z tym brakiem zyczliwości
wsiadamy na Ciebie dopiero jak zaczynasz marudzić o jedynie słusznym rozwiązaniu
dopóki będziesz pisał posty jak ten poprzedni to i ja Cię poprę ale jak wyskoczysz zrob tak bo tak jest "naj" pierwszy krzykne DOŚĆ

Arturo chyba w końcu zaczął grzać i z szedł na ziemię po pierwszych rachunkach ;)

Arturo72
07-12-2012, 10:08
Arturo chyba w końcu zaczął grzać i z szedł na ziemię po pierwszych rachunkach ;)
Tak,grzeję kozą ;)
Uważam,że co najmniej dwa systemy grzewcze są zdecydowanie bardziej życiowe,komfortowe i w niektórych warunkach tańsze niż ekogroszek i zdania nie zmienię :)
Te systemy to te "którego imienia w tym temacie nie można wymawiać" w tym jest jedno paliwo stałe ;)

rybniczanin
07-12-2012, 10:49
@Arturo72 widzę że zaczynasz schodzić na ziemię. Najlepiej jak jest możliwość mieć jak najwięcej alternatyw i nie być uzależnionym od jednej. Tylko to nie jest ekonomiczne. Dlatego najlepszym systemem jest taki, który można łatwo i przy małym koszcie przestawić na najtańsze źródło pozyskiwania energii.

ElwoodWroclaw
07-12-2012, 10:51
Co może być alternatywą? Bo już nam się spodobał pomysł że nie siedzimy w kotłowni codziennie i tylko co pare dni dosypujemy groszek

Hej Angela007!
Cóż, może głos kompletnego laika z podobnym dylematem.
Cóż może być alternatywą??? Kominek z dystrybucją gorącego powietrza i piec na gaz. W moim domu kolega Asolt policzył mi źródło ciepła na 5,9kW.:

Powierzchnia ogrzewana budynku AH: 242,1m2
Kubatura ogrzewana budynku VH: 584,1m3
Projektowa strata ciepła przez przenikanie ΦT: 4761W
Projektowa wentylacyjna strata ciepła ΦV: 1145 W
Całkowita projektowa strata ciepła Φ: 5902W
Nadwyżka mocy cieplnej ΦRH: 0W
Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 5902W

Wskaźniki i współczynniki strat ciepła:
Wskaźnik ΦHL odniesiony do powierzchni φHL,A: 24,4W/m2
Wskaźnik ΦHL odniesiony do kubatury φHL,V: 10,1W/m3

Większość ogólnodostępnych pieców na ekogroszek będzie więc przewymiarowana i ich praca na 30% to dla nich masakra (jak piszą koledzy na forum), problemy z wysterowaniem itp.
W swoich rozważaniach powoli dojrzewam do opcji gaz + kominek.
Gdybym miał kupować piec to moim ulubieńcem w kwestiach ekogroszku jest RBREkouniwersal 11kW ze sterownikiem eCoal ale nie wiem czy nie będzie za duży na mój dom. :confused:
Zastnanówcie się, jak piszą koledzy nad jakąś alternatywą. Najlepiej mieć dwa źródła, które będą się wzajemnie uzupełniały.

Pozdrawiam

animuss
07-12-2012, 11:01
ogrzewanie nadmuchowe

Ja bym tego badziewia nie wymieniał.

animuss
07-12-2012, 11:08
Hej Angela007!
Cóż, może głos kompletnego laika z podobnym dylematem.
Cóż może być alternatywą??? Kominek z dystrybucją gorącego powietrza

Kominek z DGP To porażka.jeżeli chodzi o egzystencję w takim mieszkaniu - (powietrze) i dodatkowo powiem że nie jestem zwolennikiem kotłowni w pokoju.

ElwoodWroclaw
07-12-2012, 11:19
Kominek z DGP To porażka.jeżeli chodzi o egzystencję w takim mieszkaniu - (powietrze) i dodatkowo powiem że nie jestem zwolennikiem kotłowni w pokoju.

de gustibus non est disputandum. Jedni lubią inni nie. Ja nie wyobrażam sobie domku i salonu bez zywego ognia w kominku, dla mnie znowu nieposiadanie kominka w domu, to dziwactwo. Czy to taka kotłownia, to mozna polemizować. Bez rekuperacji możliwe, że wrażliwsi będą sie uskarżali na suche powietrze, ale zawsze jest coś za coś. Dla mnie bezcenna jest możliwość patrzenia na ogień i grzania się przy nim.

Angela007
07-12-2012, 11:40
Dziękuję Arturo i timon - jesteście bardzo życzliwi. Oby więcej takich osób w dzisiejszych czasach!

Angela007
07-12-2012, 11:49
Wsumie to u nas tez jest przewidziany kominek, natomiast o gazie nie myślę - kuchnia indukcyjna, pozatym strasznie dużo chca za przyłącz.
chyba zdecydujemy się na piec z podajnikiem - jak myślicie jezeli instalator przyjdzie to montowac to przeliczy jaki mi potrzebny piec- czy jego moc- myśle ze powinien?

timon120777
07-12-2012, 11:50
Ja bym tego badziewia nie wymieniał.


toz to tylko jedna z propozycji
mogłem dodać jeszcze jakieś panele na podczerwień, piece akumulacyjne i jeszcze jakies dziwne pomysły
czy to badziew jest pojęcia nie mam bo nie miałem i nie miałem styczności więc się nie wypowiem
ale może koleżanka chce mieć???
nie wiesz jak to jest?
jedni zbieraja rybki drudzy hodują znaczki czy na odwrót


:rotfl::rotfl::rotfl::rotfl:

timon120777
07-12-2012, 11:53
Wsumie to u nas tez jest przewidziany kominek, natomiast o gazie nie myślę - kuchnia indukcyjna, pozatym strasznie dużo chca za przyłącz.
chyba zdecydujemy się na piec z podajnikiem - jak myślicie jezeli instalator przyjdzie to montowac to przeliczy jaki mi potrzebny piec- czy jego moc- myśle ze powinien?

tak przeliczy i wstawić Ci każe jakieś 19KW :bash::bash:

jeśli chcesz już na eko to weź najmniejszy od Jareckiego 7KW albo ogniwo 10KW tylko boję się że każdy z nich polegnie przy tak małym zapotrzebowaniu

Angela007
07-12-2012, 12:03
Dzięki Timon- nie chce eksperymwntów.. Cos sprawdzonego bo nie śpię na kasie. Ogniwo to chyba z Biecza koło Gorlic jak się nie myle - to niedaleko.
Mówisz polegnie - czyli że moze sie zepsuć?

timon120777
07-12-2012, 12:27
nie
mówię polegnie - znaczy ze za duży na Twoje zapotrzebowanie i będzie pracował przez większa część sezonu z minimalną mocą i kiepska sprawnoscią.
może ewentualnie jakiś bufor do tego żeby kocioł miał co robic i np dogrzał z 500L a potem spokój na kilkanaście godzin ale w temacie łączenia buforów z kotłami jestem kiepski więc nie chcę głupot pisac
musisz popytac kolegów obeznanych lepiej niż ja.

animuss
07-12-2012, 14:35
de gustibus non est disputandum. Jedni lubią inni nie. Ja nie wyobrażam sobie domku i salonu bez zywego ognia w kominku, dla mnie znowu nieposiadanie kominka w domu, to dziwactwo. Czy to taka kotłownia, to mozna polemizować. Bez rekuperacji możliwe, że wrażliwsi będą sie uskarżali na suche powietrze, ale zawsze jest coś za coś. Dla mnie bezcenna jest możliwość patrzenia na ogień i grzania się przy nim.

Gusta gustami a doradzanie ,uszczęśliwianie na siłę to co innego .
Nie mam nic przeciwko posiadanie kominka z szamotem i jedną szybą w drzwiczkach.Co do krzyżówek jeża z wężem czyli kominkiem z DGP , kominka z trzema szybami i innego badziewia to już nie.

animuss
07-12-2012, 14:42
toz to tylko jedna z propozycji
mogłem dodać jeszcze jakieś panele na podczerwień, piece akumulacyjne i jeszcze jakies dziwne pomysły
czy to badziew jest pojęcia nie mam bo nie miałem i nie miałem styczności więc się nie wypowiem
ale może koleżanka chce mieć???
nie wiesz jak to jest?
jedni zbieraja rybki drudzy hodują znaczki czy na odwrót


:rotfl::rotfl::rotfl::rotfl:

Chciałem tylko nieśmiało zaznaczyć ,żeby wymieniać sprawdzone systemy ,coby ludziom i dzieciom dobrze się mieszkało , żyło . :)

animuss
07-12-2012, 14:45
nie
mówię polegnie - znaczy ze za duży na Twoje zapotrzebowanie i będzie pracował przez większa część sezonu z minimalną mocą i kiepska sprawnoscią.
może ewentualnie jakiś bufor do tego żeby kocioł miał co robic i np dogrzał z 500L a potem spokój na kilkanaście godzin ale w temacie łączenia buforów z kotłami jestem kiepski więc nie chcę głupot pisac
musisz popytac kolegów obeznanych lepiej niż ja.

Może mały kociołek na pellety z zapalarką ?

Są też takie krzyżówki ale nie mam pojęcia jak się sprawują ,nie polecam tylko poszerzam horyzonty .

Jakby kominek ,albo koza , może piec , to jednak automatyczny kocioł z płaszczem wodnym i z szybą :
http://images.okazje.info.pl/p/dom-i-ogrod/9462/piec-wolnostojacy-na-pelet-la-nordica-extraflame-3-6-12kw-duchessa-idro-z-plaszczem-wodnym.jpg
http://www.okazje.info.pl/okazja/dom-i-ogrod/piec-wolnostojacy-na-pelet-la-nordica-extraflame-3-6-12kw-duchessa-idro-z-plaszczem-wodnym.html?utm_medium=partner&utm_source=http%3A%2F%2Fwww.sklepy24.pl&utm_campaign=sklepy24
Ten też automat na pelet z płaszczem wodnym pilotem do rozpalania ciekawe ,którędy się ten pellet wsypuje ,jaka jest uciążliwość posiadania urządzenia w salonie , niby kotłownię można wykorzystać do innych celów.
http://piecepolska.pl/image.php?c/1/w/300/h/300/woh/0/data/offer/1/00000491/1049/TBJEMUebKVjVBAWCCcYC.jpg

Ktoś to ma w domu ? może niech coś napisze .

timon120777
07-12-2012, 15:18
Tu Ci przyznam rację - polecać sprawdzone.
pellet???
- taki kociołek o mocy 10KW z zapalarką i dobrym sterowaniem który da się ustawić np aby jak nie ma potrzeby grzać to się wygasił a potem jak jest to rozpalił to by było jakieś rozwiązanie. do tego zasobnik rozsądnej wielkości żeby nie biegać co 3 dni do niego tylko np raz na dwa tygodnie dosypać i popiół wygarnąć
co prawda drożej niż ekogroch ale w tej sytuacji może nie być tak dużej róznicy.

ElwoodWroclaw
07-12-2012, 15:24
Co do krzyżówek jeża z wężem czyli kominkiem z DGP

A co jest złego w DGP? System znany dłużej niż od średniowiecza i działa na podstawowych prawach fizyki bez eCoala, Brucerów, Cobr i innych cudów. Nie rozumiem.

animuss
07-12-2012, 15:30
Tu Ci przyznam rację - polecać sprawdzone.
pellet???
- taki kociołek o mocy 10KW z zapalarką i dobrym sterowaniem który da się ustawić np aby jak nie ma potrzeby grzać to się wygasił a potem jak jest to rozpalił to by było jakieś rozwiązanie. do tego zasobnik rozsądnej wielkości żeby nie biegać co 3 dni do niego tylko np raz na dwa tygodnie dosypać i popiół wygarnąć
co prawda drożej niż ekogroch ale w tej sytuacji może nie być tak dużej róznicy.

Przy takim zapotrzebowaniu na moc to obsługa powinna być taka sama jak przy ekogroszku ,z tą różnicą że przy pellecie będzie dosypywać opału,a przy ekogroszku wynosić popiół ,a co do droższego opału może pelletowy zaoszczędzić tą różnicę ale do końca nie jestem pewien.

animuss
07-12-2012, 15:34
A co jest złego w DGP? System znany dłużej niż od średniowiecza i działa na podstawowych prawach fizyki bez eCoala, Brucerów, Cobr i innych cudów. Nie rozumiem.

I tu masz trochę racji ,tylko jest jedno ale bo działa poprawnie w starych wilgotnych nieizolowanych domach, jednak w nowych suchych budynkach izolowanych to jak strzał w kolano.

kolorado
07-12-2012, 16:09
Tutaj pojawia się kilku fachowców, więc może znajdzie się ktoś i podpowie. Zrobiłem sobie pomiar temperatury na zasilaniu i powrocie z kotła. Mam krótki obieg z kotła do wymiennika, więc zakładam że przepływ czynnika grzewczego będzie stały. Czy ma sens w oparciu o dane z pompy i różnicę temperatur wyliczać ciepło dostarczone do instalacji? Coś w stylu:
ciepło = objętość wody * gęstość wł. * ciepło wł. * (tz - tp)
?
Wiem że wartość ta będzie zgrubna, ale mimo to chciałbym eksperymentalnie sprawdzić co z tego wyjdzie. Pompę mam Buderus BU 25/4, z wykresów wynika że daje do 2m3/h, ale nie za bardzo wiem jakie opory przyjąć - rurka miedziana 25, długość góra 2m + kocioł.
Tutaj wspomniany wykres: http://www.buderus.pl/files/201009071533560.01_buderus_logafix.pdf
Jak to najlepiej oszacować jaki jest przepływ w obiegu?

timon120777
07-12-2012, 16:14
kolorado
zadaj to pytanie koledze SUSPENSER-owi on lubi zabawy z pomiarami i odpowie czy jest sens

timon120777
07-12-2012, 16:22
Przy takim zapotrzebowaniu na moc to obsługa powinna być taka sama jak przy ekogroszku ,z tą różnicą że przy pellecie będzie dosypywać opału,a przy ekogroszku wynosić popiół ,a co do droższego opału może pelletowy zaoszczędzić tą różnicę ale do końca nie jestem pewien.
na myśli mam fakt, że przy małym zapotrzebowaniu kociołek na pellet się wyłaczyć może, zamiast pracować w podtrzymaniu i tutaj mogą być dodatkowe oszczędności co zniweluje koszty droższego opału ale też nie wiem o ile

SUSPENSER
07-12-2012, 17:23
Wsumie to u nas tez jest przewidziany kominek, natomiast o gazie nie myślę - kuchnia indukcyjna, pozatym strasznie dużo chca za przyłącz.
chyba zdecydujemy się na piec z podajnikiem - jak myślicie jezeli instalator przyjdzie to montowac to przeliczy jaki mi potrzebny piec- czy jego moc- myśle ze powinien?

Jeszcze nie spotkałem się z tym, żeby instalator dobrze dobrał kocioł - no chyba, że dobrze dla siebie [czytaj wysoka prowizja za jego zakup].

Przy takim zapotrzebowaniu na ciepło weź pod uwagę powietrzną pompę ciepła - tu masz odpowiedni wątek, żeby o takową spytać:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?171750-Pompy-ciep%C5%82a-powietrze-woda

Obecnie pomimo grzania do dosyć wysokich temperatur [dom 22,5-23, łazienki 26 st] mam średniodobową moc puszczaną w instalację CO+CWU 6,1 kW i gdybym dzisiaj budował taki dom to na pewno bym wybrał PPC.

Poczytaj w wątkach z linków w moim podpisie ile problemów jest z kupieniem dobrego ekogroszku - raz inspekcja przeprowadziła kontrolę i 80% węgla nie spełniało parametrów podanych na workach - dla porównania zaledwie 5% ciekłych na stacjach benzynowych jest "chrzczonych".

SUSPENSER
07-12-2012, 17:26
kolorado
zadaj to pytanie koledze SUSPENSER-owi on lubi zabawy z pomiarami i odpowie czy jest sens

Jestem bardziej praktyczny niż teoretyczny i moja rada to: niech kolega zamontuje ciepłomierz bo tylko on prawdę mu powie ;)

Mało używany można kupić za około 100 zł w Aledrogo, wystarczy dobrze poszukać i nie spieszyć się.

Arturo72
07-12-2012, 19:56
pellet???
- taki kociołek o mocy 10KW z zapalarką i dobrym sterowaniem który da się ustawić np aby jak nie ma potrzeby grzać to się wygasił a potem jak jest to rozpalił to by było jakieś rozwiązanie. do tego zasobnik rozsądnej wielkości żeby nie biegać co 3 dni do niego tylko np raz na dwa tygodnie dosypać i popiół wygarnąć
co prawda drożej niż ekogroch ale w tej sytuacji może nie być tak dużej róznicy.

Przy takim zapotrzebowaniu na ciepło weź pod uwagę powietrzną pompę ciepła...
Obecnie pomimo grzania do dosyć wysokich temperatur [dom 22,5-23, łazienki 26 st] mam średniodobową moc puszczaną w instalację CO+CWU 6,1 kW i gdybym dzisiaj budował taki dom to na pewno bym wybrał PPC.

No proszę a ja się bałem wymawiać te nazwy ;)

Uważam,że co najmniej dwa systemy grzewcze są zdecydowanie bardziej życiowe,komfortowe i w niektórych warunkach tańsze niż ekogroszek i zdania nie zmienię :)
Te systemy to te "którego imienia w tym temacie nie można wymawiać" w tym jest jedno paliwo stałe ;)

Piotrek42
07-12-2012, 20:26
No proszę a ja się bałem wymawiać te nazwy ;)

Bo TY wiesz że ja tylko czaję :p

TomiAyomi
07-12-2012, 21:12
Mam pytanie do doświadczonych użytkowników pieca ze sterownikiem. Zakupiłem piec ze sterownikiem ecoal. Kurier dostarczył go na pelecie, wstawiłem go do wewnątrz budynku (budynek stan surowy zamknięty). Piec jeszcze nie został podłączony potrzba mi na to około tygodnia. Moje pytanie czy pobyt tego pieca w tak niskiej temperaturze w budynku ma jakiś wpływ na zamontowany w nim sterownik (nadmieniam, że mieszkam na północy i obecnie mam na zewnątrz około -10.
hej, a na jakiej to północy mieszkasz ? chyba dalekiej, kiedy u ciebie było - 10 chyba coś mnie ominęło, skandynawia ? do tej pory wydawalo mi sie ze tez mieszkam na pólnocy wyjeżdżam z domu o 06-00 z ranca i najmniej ile odnotowalem to -5 w grudniu do tej pory. a propos sterownika to mialem montowany w poważniejszą zime niz ta poki co sterownik polezal w zimnie miesiac i zyje :) a że zimy ostatnio na mojej północy bywają śnieżne podtrzymuje go ups-ik i aku 100 Ah 7 ,5 godziny trzyma bez pradu polecam. . . fajne ustrojstwo

karoka65
07-12-2012, 21:23
No u mnie już od paru godzin kręci się koło -15.

TomiAyomi
07-12-2012, 21:25
wow, wiec wcale nie trzeba mieszkac na polnocy. . . . nie zazdroszcze u mnie -1,8

karoka65
07-12-2012, 21:26
Hej Angela007!
Cóż, może głos kompletnego laika z podobnym dylematem.
Cóż może być alternatywą??? Kominek z dystrybucją gorącego powietrza i piec na gaz. W moim domu kolega Asolt policzył mi źródło ciepła na 5,9kW.:

Powierzchnia ogrzewana budynku AH: 242,1m2
Kubatura ogrzewana budynku VH: 584,1m3
Projektowa strata ciepła przez przenikanie ΦT: 4761W
Projektowa wentylacyjna strata ciepła ΦV: 1145 W
Całkowita projektowa strata ciepła Φ: 5902W
Nadwyżka mocy cieplnej ΦRH: 0W
Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 5902W

Wskaźniki i współczynniki strat ciepła:
Wskaźnik ΦHL odniesiony do powierzchni φHL,A: 24,4W/m2
Wskaźnik ΦHL odniesiony do kubatury φHL,V: 10,1W/m3

Większość ogólnodostępnych pieców na ekogroszek będzie więc przewymiarowana i ich praca na 30% to dla nich masakra (jak piszą koledzy na forum), problemy z wysterowaniem itp.
W swoich rozważaniach powoli dojrzewam do opcji gaz + kominek.
Gdybym miał kupować piec to moim ulubieńcem w kwestiach ekogroszku jest RBREkouniwersal 11kW ze sterownikiem eCoal ale nie wiem czy nie będzie za duży na mój dom. :confused:
Zastnanówcie się, jak piszą koledzy nad jakąś alternatywą. Najlepiej mieć dwa źródła, które będą się wzajemnie uzupełniały.

Pozdrawiam
No żeby się kolega nie przeliczył, nie wiadomo czy wszystko wyjdzie w "praniu" tak jakie były założenia.

TomiAyomi
07-12-2012, 21:28
Może mały kociołek na pellety z zapalarką ?

Są też takie krzyżówki ale nie mam pojęcia jak się sprawują ,nie polecam tylko poszerzam horyzonty .

Jakby kominek ,albo koza , może piec , to jednak automatyczny kocioł z płaszczem wodnym i z szybą :
http://images.okazje.info.pl/p/dom-i-ogrod/9462/piec-wolnostojacy-na-pelet-la-nordica-extraflame-3-6-12kw-duchessa-idro-z-plaszczem-wodnym.jpg
http://www.okazje.info.pl/okazja/dom-i-ogrod/piec-wolnostojacy-na-pelet-la-nordica-extraflame-3-6-12kw-duchessa-idro-z-plaszczem-wodnym.html?utm_medium=partner&utm_source=http%3A%2F%2Fwww.sklepy24.pl&utm_campaign=sklepy24
Ten też automat na pelet z płaszczem wodnym pilotem do rozpalania ciekawe ,którędy się ten pellet wsypuje ,jaka jest uciążliwość posiadania urządzenia w salonie , niby kotłownię można wykorzystać do innych celów.
http://piecepolska.pl/image.php?c/1/w/300/h/300/woh/0/data/offer/1/00000491/1049/TBJEMUebKVjVBAWCCcYC.jpg

Ktoś to ma w domu ? może niech coś napisze . nabyłem coś w tym guście (pierwsza fotka) jeszcze nie zamontowane
mówia na to kominek wolnostojący a konkretny model to invicta chamane podlacze za jakis tydzien to napisze co i jak . koles ma
cos podobnego i fajnie to dziala w okresach przejsciowych

karoka65
07-12-2012, 21:31
wow, wiec wcale nie trzeba mieszkac na polnocy. . . . nie zazdroszcze u mnie -1,8
Wczoraj dopieprzyło śniegu że myślałem jak do domu zjechać, dzisiaj piękna słoneczna pogoda z temp. poniżej zera cały dzień a jak tylko słoneczko zgasło zaczęło cisnąć momentalnie. Widać to na wykresie mojego Bruli.
Ważne że docieplenie mojego "kamieniaczka" odniosło zamierzony skutek, zasyp groszku ( 130kg ) było 27 listopada a następne jutro 8-go grudnia wieczorem.
Ostatnio wyszło jeszcze dłużej ale ostatnie kilka dni temp. spadły trochę nocami i za dnia.

TomiAyomi
07-12-2012, 21:33
Wczoraj dopieprzyło śniegu że myślałem jak do domu zjechać, dzisiaj piękna słoneczna pogoda z temp. poniżej zera cały dzień a jak tylko słoneczko zgasło zaczęło cisnąć momentalnie. Widać to na wykresie mojego Bruli.
Ważne że docieplenie mojego "kamieniaczka" odniosło zamierzony skutek, zasyp groszku ( 130kg ) było 27 listopada a następne jutro 8-go grudnia wieczorem.
Ostatnio wyszło jeszcze dłużej ale ostatnie kilka dni temp. spadły trochę nocami i za dnia.
a czym palisz ?

karoka65
07-12-2012, 21:34
Tym paskudnym, brudnym wunglem hehe

TomiAyomi
07-12-2012, 21:35
Tym paskudnym, brudnym wunglem hehe
no nie mow naprawde sie brudzisz tym paskudztwem
:) fe
zdaje sie ze wiesz o co pytalem
u mnie najnizej co widzialem to -5
pale jeszcze czechem z komoran co sie pozostal po
lecie styka poki co na 9-10 dni a moze i w naszym kraju bedziemy spalac to (legalnie ;))
http://frazeo.pl/search.jsp?query=&offset=0&limit=5&findSim=true&dch=e7757f2675d10524e9742c3fac08d149&date_hour_from=2012120700&date_hour_to=2012120723&last_period=0&postSortByDate=false&dummystring=%C4%85%C4%84%C4%87%C4%86%C4%99%C4%98%C 5%82%C5%81%C5%84%C5%83%C3%B3%C3%93%C5%9B%C5%9A%C5% BA%C5%B9%C5%BC%C5%BB&Submit=Submit :)))))

kolorado
07-12-2012, 22:03
Jestem bardziej praktyczny niż teoretyczny i moja rada to: niech kolega zamontuje ciepłomierz bo tylko on prawdę mu powie ;)
Mało używany można kupić za około 100 zł w Aledrogo, wystarczy dobrze poszukać i nie spieszyć się.
Cały czas o tym myślę, ale przeróbki instalacji się nie podejmę, to po 1. Po drugie odpada w sezonie. Po trzecie ja chcę coś, co można podłączyć do komputera. Po czwarte mam już w zasadzie wszystko do obliczeń, tylko chciałem się upewnić. Potrzebuję tego jedynie do oszacowania sprawności - z ciekawości.

Zrobiłem na szybko obliczenia. Przyjąłem ciepło właściwe 4200 i gęstość właściwą 985. Przepływ jako 0,5l/s.
Podstawiając do wzoru mam:
Q = 4200*985*(0,001*0,5)*dt = 2068,5 * dt

Średnia różnica zasilania i powrotu dla ostatniej doby to 2,23 st. C, czyli daje to 4612,76W, czyli średnio przez ostatnią dobę piec dostarczał 4,6kW.
Brzmi sensownie, ale czy te obliczenia są poprawne?

animuss
07-12-2012, 22:30
Cały czas o tym myślę, ale przeróbki instalacji się nie podejmę, to po 1. Po drugie odpada w sezonie. Po trzecie ja chcę coś, co można podłączyć do komputera. Po czwarte mam już w zasadzie wszystko do obliczeń, tylko chciałem się upewnić. Potrzebuję tego jedynie do oszacowania sprawności - z ciekawości.

Zrobiłem na szybko obliczenia. Przyjąłem ciepło właściwe 4200 i gęstość właściwą 985. Przepływ jako 0,5l/s.
Podstawiając do wzoru mam:
Q = 4200*985*(0,001*0,5)*dt = 2068,5 * dt

Średnia różnica zasilania i powrotu dla ostatniej doby to 2,23 st. C, czyli daje to 4612,76W, czyli średnio przez ostatnią dobę piec dostarczał 4,6kW.
Brzmi sensownie, ale czy te obliczenia są poprawne?

Żeby jakoś uwiarygodnić twoje obliczenia ,spróbuj obliczyć to dla kol. SUSPENSERA .

SUSPENSER
07-12-2012, 22:37
Cały czas o tym myślę, ale przeróbki instalacji się nie podejmę, to po 1. Po drugie odpada w sezonie. Po trzecie ja chcę coś, co można podłączyć do komputera.

Do komputera to ciepłomierz z impulsatorem - ja mam właśnie taki, ale nie korzystam z tej funkcji.

Porównaj swój wynik ze zużyciem węgla - nie wiem jakim palisz, ale może któreś z moich wyników dopasujesz i będziesz wiedział czy dobrze szacujesz tą moc.

U mnie przepływ jest zmienny [zależy ile termostatów na grzejnikach się otworzy], więc obliczyć raczej się nie da.

SUSPENSER
07-12-2012, 22:41
No u mnie już od paru godzin kręci się koło -15.

U mnie co ciekawe tylko -11, ale 300 metrów dalej w polu termometr samochodowy pokazywał -14, a w mieście 2 km dalej -9 .

TomiAyomi
07-12-2012, 22:48
czyli raczej poludnie ;)

animuss
07-12-2012, 23:37
w polu termometr samochodowy pokazywał -14 w mieście 2 km dalej -9 .
Czyli morał z tego taki w kupie cieplej :)
powietrze dogrzane smogiem . :sick:

kolorado
08-12-2012, 09:06
Żeby jakoś uwiarygodnić twoje obliczenia ,spróbuj obliczyć to dla kol. SUSPENSERA .
A da się jakoś zrzucić dane ze sterownika do pliku? Fajnie by było porównać obliczenia dobowe z tym co daje ciepłomierz. Ale spisywać wartości z wykresu raczej ciężko.

kolorado
08-12-2012, 09:15
Do komputera to ciepłomierz z impulsatorem - ja mam właśnie taki, ale nie korzystam z tej funkcji.

Porównaj swój wynik ze zużyciem węgla - nie wiem jakim palisz, ale może któreś z moich wyników dopasujesz i będziesz wiedział czy dobrze szacujesz tą moc.

No właśnie tak też zrobiłem. Np. dla ostatniej doby średnia różnica temp. to 2,65, czyli 5,5kW. Spalanie za ostatnią dobę to 24kg. Węgiel retopal, zakładam 24MJ/kg, co daje 6,7kW. Z tym że jeszcze podajnika nie skalibrowałem, więc tego nie jestem pewien ile dokładnie poszło. No i kaloryczność to wielka niewiadoma. W każdym razie z tych obliczeń wychodzi sprawność 82%. Wszystko wygląda w miarę sensownie, ale może tylko przez przypadek? :)


U mnie przepływ jest zmienny [zależy ile termostatów na grzejnikach się otworzy], więc obliczyć raczej się nie da.
No tak, czyli nic z tego. "Na szczęście" u mnie w instalacji jest wymiennik, dzięki temu przepływ powinien być stały i możliwe są takie obliczenia.

zbigmaz01
08-12-2012, 09:15
No u mnie już od paru godzin kręci się koło -15.
Nie jesteś osamotniony http://emotikona.pl/emotikony/pic/0dance3.gif (http://emotikona.pl/emotikony/)

kolorado
08-12-2012, 09:16
Wieczorem u mnie było -10, ale nad ranem spadło do -14. Zima jakaś, czy cuś? ;)

Angela007
08-12-2012, 10:07
Dziękuję wszystkim za te podpowiedzi. Wydaje mi się więc że skoro nie będzie u mnie takiego dużego zapotrzebowania na moc to jak założymy piec na ekogroszek lub miał bo u mnie na podkarpaciu trudno o dobry ekogroszek lub pellet, powiedzmy moc 7 kW lub 10 k/w lub max 12 kW - to myśle ze wystarczy i nie bedziemy musieć za częst dosypywać tego miału. Dzięki waszym podpowiedziom i zainteresowaniu -za co muszę podziękować drodzy forumowicze- jesteśmy umówieni na poniedziałek oglądnąć w naszej okolicy piecyki z podajnikam - myślę ze to wiele nam wyjaśni.

animuss
08-12-2012, 10:50
Dziękuję wszystkim za te podpowiedzi. Wydaje mi się więc że skoro nie będzie u mnie takiego dużego zapotrzebowania na moc to jak założymy piec na ekogroszek lub miał bo u mnie na podkarpaciu trudno o dobry ekogroszek lub pellet, powiedzmy moc 7 kW lub 10 k/w lub max 12 kW - to myśle ze wystarczy i nie bedziemy musieć za częst dosypywać tego miału. Dzięki waszym podpowiedziom i zainteresowaniu -za co muszę podziękować drodzy forumowicze- jesteśmy umówieni na poniedziałek oglądnąć w naszej okolicy piecyki z podajnikam - myślę ze to wiele nam wyjaśni.

Na miał dobre podajniki robi Ardeo nawet lekko wilgotny zejdzie z komory zasypu .

Piotrek42
08-12-2012, 12:26
Wieczorem u mnie było -10, ale nad ranem spadło do -14. Zima jakaś, czy cuś? ;) A tam od razu zima... kilka stopni w nocy na ----- i od razu zima;) traktujcie to jako sprawdzenie kotłów przed zimą :D

SUSPENSER
09-12-2012, 00:01
czyli raczej poludnie ;)

Raczej bliski wschód ... Wrocławia ;)

SUSPENSER
09-12-2012, 00:07
No właśnie tak też zrobiłem. Np. dla ostatniej doby średnia różnica temp. to 2,65, czyli 5,5kW. Spalanie za ostatnią dobę to 24kg. Węgiel retopal, zakładam 24MJ/kg, co daje 6,7kW. Z tym że jeszcze podajnika nie skalibrowałem, więc tego nie jestem pewien ile dokładnie poszło. No i kaloryczność to wielka niewiadoma. W każdym razie z tych obliczeń wychodzi sprawność 82%. Wszystko wygląda w miarę sensownie, ale może tylko przez przypadek? :)

Czyli z Retopalu wyciągasz 19,68 MJ ?

Taki wynik to ja tylko na oryginalnym Pieklorzu osiągnąłem.

Arturo72
09-12-2012, 00:10
Pamiętacie jak opisywałem perypetie moje szwagra z zawleczkami w kotle hezitechnik czy podobnie ?
Dzisiaj się dowiedziałem,że zamiast ekogrocha w podajnik wachluje czysty wungiel na jakieś inne palenisko ;)
Dom trzyletni ale tylko 10cm styro na ścianach,komfort uzytkowania zarąbisty ;)
Polecam innym użytkownikom i mam nadzieję,że Wy również ;)

czp01
09-12-2012, 10:48
No tak - też zawaliłem ten temat i ociepliłem 10 cm ściany - dobrze, że chociaż poddasze z powałą 25 cm wełny ( ocieplenie mogło być o wiele lepiej dopracowane) . Komfort użytkowania mam jednak zadowalający bo tankowanie ekogroszku co 15 lub minimum co 7 dni ( wraz z czyszczeniem) a temperatura w domu 23 i więcej st C. Spalanie na sezon też w normie :)

karoka65
09-12-2012, 11:23
Pamiętacie jak opisywałem perypetie moje szwagra z zawleczkami w kotle hezitechnik czy podobnie ?

Arturo zabezpieczenie ślimaka ( zawleczka ) nie jest ścinana bez powodu, nie ma takiego czegoś.
Zdarza się to przy jakiejś wadzie palnika ( najrzadziej ) w większości przypadków jest to powodowane złej jakości paliwem ( zanieczyszczenia )

kolorado
09-12-2012, 15:20
Czyli z Retopalu wyciągasz 19,68 MJ ?
Wg baaardzo zgrubnych obliczeń - tak to wychodzi. To jest pierwsze podejście do tematu obliczeń, muszę dokładnie skalibrować ilość węgla na dawkę,być może jeszcze inne parametry. Pozostaje niewiadoma w postaci przepływu, być może wtedy w oparciu o Twoje wyliczenia odpowiednio ustawię tę wartość. A ile z retopala powinienem wyciągnąć?

SUSPENSER
09-12-2012, 21:39
A ile z retopala powinienem wyciągnąć?

Niedługo Ci powiem bo wziąłem worek na test ;)

Angela007
10-12-2012, 14:12
No tak - też zawaliłem ten temat i ociepliłem 10 cm ściany - dobrze, że chociaż poddasze z powałą 25 cm wełny ( ocieplenie mogło być o wiele lepiej dopracowane) . Komfort użytkowania mam jednak zadowalający bo tankowanie ekogroszku co 15 lub minimum co 7 dni ( wraz z czyszczeniem) a temperatura w domu 23 i więcej st C. Spalanie na sezon też w normie :)

Witam Czp01 -a jaki piec masz jeśli wolno spytać?

czp01
10-12-2012, 19:08
Witam Czp01 -a jaki piec masz jeśli wolno spytać?

Jak w stopce Kielar ECO2 35 kw (przewymiarowany znacznie) z zainstalowanym mniejszym palnikiem 25 kw i dorobionych dodatkowym ogniwem grzewczym,

Hmm teraz kupiłbym zapewne 12 kw - bo tyle wystarczy :)

Angela007
11-12-2012, 11:00
No trochę drogie jak na mój budzet te Kielary
Ale ładne.

volcom0
11-12-2012, 11:01
Mam pytanie na co zwrócić uwagę jeśli chodzi o ogrzewanie co (http://www.mcr24.pl/) ? w temacie jestem nowy fajnie jakby ktoś pomógł

Angela007
11-12-2012, 11:01
Myślimy raczej o ogniwie lub sekam

Angela007
11-12-2012, 11:01
Ja tez się nie znam

zawijan
11-12-2012, 13:03
Mam pytanie na co zwrócić uwagę jeśli chodzi o ogrzewanie co (http://www.mcr24.pl/) ? w temacie jestem nowy fajnie jakby ktoś pomógł

Zobacz tutaj http://zawijan.wordpress.com/
i na inne linki z mojej stopki.

Xerses
11-12-2012, 14:13
Myślimy raczej o ogniwie lub sekam

Porównań to chyba na tym forum było juz sporo. Poczytasz troche i coś wybierzesz. Tylko sie nie przejmuj jak im dłużej bedziesz czytac tym mniej będziesz wiedziec :) Zapewne koledzy zainteresowani sprzedażą odezwą sie - o ile już tego nie zrobili. Powodzenia w wyborze :D

Xerses
11-12-2012, 14:14
Mam pytanie na co zwrócić uwagę jeśli chodzi o ogrzewanie co (http://www.mcr24.pl/) ? w temacie jestem nowy fajnie jakby ktoś pomógł

Hehehe - może to troche okropne co powiem - ale przeczytaj troche watek - ten i pare innych - a potem dopytaj o szczegóły. :)

milan21
12-12-2012, 21:33
Witam
Czy taki sposób instalacji( poziomo) pompy Wilo jak na zdjęciu jest prawidłowy?154089

animuss
12-12-2012, 22:16
Witam
Czy taki sposób instalacji( poziomo) pompy Wilo jak na zdjęciu jest prawidłowy?154089

Poprawnie to poziomo w 2 osiach byle nie w dół żeby woda nie mogła zalać elektryki ,
tak lepiej .
http://img694.imageshack.us/img694/7068/wilo.jpg

0degree
13-12-2012, 08:03
Witam
Czy taki sposób instalacji( poziomo) pompy Wilo jak na zdjęciu jest prawidłowy?154089
Pompa ma być zamontowana tak aby oś wirnika była w poziomie, nie ma znaczenia czy króćce są w pionie czy poziomie. Nie chodzi tu o zalewanie elektryki tylko o ułożyskowanie wirnika, które jest zaprojektowane do takiego montażu jak napisałem.

animuss
13-12-2012, 10:07
Pompa ma być zamontowana tak aby oś wirnika była w poziomie, nie ma znaczenia czy króćce są w pionie czy poziomie. Nie chodzi tu o zalewanie elektryki tylko o ułożyskowanie wirnika, które jest zaprojektowane do takiego montażu jak napisałem.

I znowu jakieś mity pompa może być założona też gdy oś wirnika nie jest w poziomie,byle nie w dół . :)

0degree
13-12-2012, 12:55
I znowu jakieś mity pompa może być założona też gdy oś wirnika nie jest w poziomie,byle nie w dół . :)
Jeśli mowa o mitach, to właśnie Ty je tworzysz patrz na instrukcje montażu;
str 2 - http://www.wilo.pl/fileadmin/pl/Downloads/Download_shop/Instrukcja_StarRS.pdf
str 68 - http://pl.grundfos.com/industries-solutions/industries/domestic-buildingservices1/jcr%3Acontent/tabbedpanel/tab_header2/par/nested_tabbedpanel_e/tab_header1/par/download_list_61c5/downloads/download/file/file.res/Instalacje%20grzewcze%20w%20budynkach%20mieszkalny ch.pdf

animuss
13-12-2012, 13:22
Jeśli mowa o mitach, to właśnie Ty je tworzysz patrz na instrukcje montażu;
str 2 - http://www.wilo.pl/fileadmin/pl/Downloads/Download_shop/Instrukcja_StarRS.pdf
str 68 - http://pl.grundfos.com/industries-solutions/industries/domestic-buildingservices1/jcr%3Acontent/tabbedpanel/tab_header2/par/nested_tabbedpanel_e/tab_header1/par/download_list_61c5/downloads/download/file/file.res/Instalacje%20grzewcze%20w%20budynkach%20mieszkalny ch.pdf

Podajesz linki stron ,instrukcji i ich albo nie czytasz albo nie rozumiesz .:)

http://img267.imageshack.us/img267/6100/beztytuuiww.png

0degree
13-12-2012, 13:36
Na rysunku strzałkami wskazałeś montaż pompy właśnie w położeniu poziomym osi czyli prawidłowo, czy Ty rozumiesz inaczej poziome położenie osi wirnika?

animuss
13-12-2012, 13:54
Na rysunku strzałkami wskazałeś montaż pompy właśnie w położeniu poziomym osi czyli prawidłowo, czy Ty rozumiesz inaczej poziome położenie osi wirnika?

Jeżeli to jest poziom to wracaj do szkoły kolego . :)

0degree
13-12-2012, 14:35
Jeżeli to jest poziom to wracaj do szkoły kolego . :)
Naprawdę upierdliwy z Ciebie człowiek, producent nie wymaga zegarmistrzowskiej precyzji w ustawieniu poziomu, do kilku stopni nie ma znaczenia na wytrzymałość ułożyskowania wirnika i głównie o to się rozchodzi. Z twojego wpisu wynikało że można mocować pompę w osi pionowej co znacząco skraca jej życie, więc sam się wracaj do szkoły i ucz mitologii.

animuss
13-12-2012, 15:05
Naprawdę upierdliwy z Ciebie człowiek, producent nie wymaga zegarmistrzowskiej precyzji w ustawieniu poziomu, do kilku stopni nie ma znaczenia na wytrzymałość ułożyskowania wirnika i głównie o to się rozchodzi. Z twojego wpisu wynikało że można mocować pompę w osi pionowej co znacząco skraca jej życie, więc sam się wracaj do szkoły i ucz mitologii.
Ratujesz się teraz kłamstwem?
Pokaż gdzie "niedouku" napisałem że można mocować pompę w osi pionowej !
Chciałeś być mądrzejszy o "radia" ale wreszcie czegoś się nauczyłeś :)
A to napisałeś przed przeszkoleniem

Pompa ma być zamontowana tak aby oś wirnika była w poziomie,
To po liźnięciu powierzchownym wiedzy .

producent nie wymaga precyzji, do kilku stopni nie ma znaczenia
http://emoty.blox.pl/resource/509.gif

0degree
13-12-2012, 15:25
Ratujesz się teraz kłamstwem?
Pokaż gdzie "niedouku" napisałem że można mocować pompę w osi pionowej !
Chciałeś być mądrzejszy o "radia" ale wreszcie czegoś się nauczyłeś :)
A to napisałeś przed przeszkoleniem

To po liźnięciu powierzchownym wiedzy .

http://emoty.blox.pl/resource/509.gif
(Niedouku, idź do szkoły itd.) nie mam zamiaru z Tobą dyskutować, zaraz byś mnie sprowadził do swojego poziomu po czym pokonasz doświadczeniem. Tyle w tym temacie

animuss
13-12-2012, 15:59
(Niedouku, idź do szkoły itd.) nie mam zamiaru z Tobą dyskutować, zaraz byś mnie sprowadził do swojego poziomu po czym pokonasz doświadczeniem. Tyle w tym temacie

Do mojego poziomu dla Ciebie daleka droga ale każdy z nas był na początku jak "tabula rasa".
Nie lubię wykrętów wystarczyło napisać nie wiedziałem itd...

fox20
13-12-2012, 16:15
Tak z rysunku -przekrój to wygląda na "chore" połączenie 2 kotłów niska pozioma pólka z wodą w którą wali palnik i tradycyjne palenisko i jeszcze ta SPRAWNOŚĆ 90% strasznie podpadające ,a umiejscowienie na tym samym poziomie obu ogranicza przestrzeń załadowczą przy paleniu tradycyjnym .
http://img402.imageshack.us/img402/7721/berski.png
wszedłem z ciekawości w ich kalkulator mocy : http://www.berski.pl/index.php/oferta/em3
okazało się jakiego by nie wybrał parametru wszędzie pokazuje to samo :
Nowy Budynek dobrze ocieplony-powierzchnia 450m2 wyszło - 50KW
Bud. .z lat 70 bez izolacji tradycyjna instalacja 450m2 wyszło -50KW

Jeżeli tak rzetelnie firma podchodzi do wszystkich parametrów to gratuluję .

Witam Panowie posiadam niestety ten kocioł z zwykła retortą. niestety nie mam do niego deflektora i w sumie nie wiem czy powinien być i gdzie miałbym go zamontować. Może Panowie doradzicie coś w tej kwestii.
Przy tym kotle wcześniej miałem podajnik kaskadowy, kocioł miał bardzo dużo sadzy, teraz po zmianie palinka z sadza nie ma problemu ale za to jest bardzo dużo popiołu na pułkach

jorgo
13-12-2012, 16:36
Off topic
Panowie, idą święta, nie dajmy się zwariować........... i nie ubliżajmy sobie.:rolleyes:

TomiAyomi
13-12-2012, 20:36
Off topic
Panowie, idą święta, nie dajmy się zwariować........... i nie ubliżajmy sobie.:rolleyes:
pochwalony

jorgo
14-12-2012, 00:38
pochwalony

:evil:

zbigmaz01
14-12-2012, 05:13
Witam Panowie posiadam niestety ten kocioł z zwykła retortą. niestety nie mam do niego deflektora i w sumie nie wiem czy powinien być i gdzie miałbym go zamontować. Może Panowie doradzicie coś w tej kwestii.
Przy tym kotle wcześniej miałem podajnik kaskadowy, kocioł miał bardzo dużo sadzy, teraz po zmianie palinka z sadza nie ma problemu ale za to jest bardzo dużo popiołu na pułkach

Zrozumiałem że szukasz deflektora?
Można gdzie indziej kupić ale taki link ktoś kiedyś podawał http://www.domer.pl/category/podajniki-slimakowe-czesci-zamienne-slimaki-deflektory-itp (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.domer.pl%2Fcat egory%2Fpodajniki-slimakowe-czesci-zamienne-slimaki-deflektory-itp)

SUSPENSER
14-12-2012, 08:59
Witam Panowie posiadam niestety ten kocioł z zwykła retortą. niestety nie mam do niego deflektora i w sumie nie wiem czy powinien być i gdzie miałbym go zamontować. Może Panowie doradzicie coś w tej kwestii.
Przy tym kotle wcześniej miałem podajnik kaskadowy, kocioł miał bardzo dużo sadzy, teraz po zmianie palinka z sadza nie ma problemu ale za to jest bardzo dużo popiołu na pułkach

Ja także nie mam deflektora ani nawet haczyka do jego powieszenia - jeśli więc dodatkowo nie masz na niego miejsca to odpuść go sobie.

Zrób sobie lepiej zawirowywacze - jak dobrze poszukasz znajdziesz opis mojego ich wykonania.

Zatrzymają one sporo popiołu [jak masz sadzę to albo stosujesz kiepski węgiel, albo masz źle ustawiony sterownik kotła].

SUSPENSER
16-12-2012, 00:04
Informacja dla wszystkich, żeby była jasność nt "nawiedzoności" kolegi Arturu72 w kwestii pomp ciepła :

http://forum.muratordom.pl/images/mdom_misc/quote_icon.png Napisał miki121 http://forum.muratordom.pl/images/mdom_buttons/viewpost-right.png (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?p=5681883#post5681883)
Widzisz i tu Masz rację :)
Dlatego poprosiłem Arturo72 aby rozpoczynając na forum występował jako firma oficjalnie ;)


W kwestiach nie dotyczących mojej,prywatnej inwestycji jaką jest tocząca się budowa mojego własnego domu i wszystko co z nim związane występuję jako ten powyżej i rozdzielam te wypowiedzi dlatego osobny nick.

Link do tego wpisu nr #4728
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?171750-Pompy-ciep%C5%82a-powietrze-woda/page237

animuss
16-12-2012, 00:18
Witam Panowie posiadam niestety ten kocioł z zwykła retortą. niestety nie mam do niego deflektora i w sumie nie wiem czy powinien być i gdzie miałbym go zamontować. Może Panowie doradzicie coś w tej kwestii.
Przy tym kotle wcześniej miałem podajnik kaskadowy, kocioł miał bardzo dużo sadzy, teraz po zmianie palinka z sadza nie ma problemu ale za to jest bardzo dużo popiołu na pułkach

Nie wiem czy deflektor pomoże jest już dość ciasno może lepsza byłaby płyta szamotowa od dołu osłaniająca tą zimną półkę .

Dudi1978
16-12-2012, 00:52
Panowie doradźcie mi gdyż już mam mętlik w głowie.
W projekcie instalacji miałem zaproponowany kocił 19kw i taki szukałem. Wybór padł na Defro Eko Duo Uni 19kw. Teraz okazuje się że ten kocioł nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż czyszczenie tego kotłta odbywa się przez górną klapę. Instalator proponuje Defro Duo Uni 15kw, czyli o mniejszej mocy. Co sądzicie? Ja obawiam się czy nie będzie za słaby. Nowy dom 177,2m2 po podłodze z czego 82,2m2 to ogrzewanie podłogowe. Grzejniki będą w czterech sypialniach powierzchnia 72m2, reszta to kaltka schodowa hol na piętrze i korytarzyk nad garażem. Dodatkowo garaż 25,8m2 gdzie chciałbym utrzymywać tem. ok 10-12st. Pompa ciepła co c.w.u. zasobnik 250l. Dom ocieplony 15-17cm będą dodatkowo bonie 2cm cały parter. Styropian na gruncie 10cm, strop na piętrze 30cm wełny, stych ocieplony wełną 15cm. Okna U=0,5.
Czytając dziesiątki ostatnich postów utwierdzam się że faktycznie 19kw to za duzo, a 15kw to optymalny ale cofając się wstecz do początków tematu Panowie mieli inne zdanie na temat dobierania mocy kotów. Dziwi mnie trochę zmiana decyzji instalatora, czy faktycznie jest to uciążliwe, czy jednak przemyślał i zmienił zdanie, gdyż pytałem wcześniej, czy nie jest za mocny i sugerowałem 15kw i przystał do 19, a teraz 15kw jest okey???? Tak więc doradzicie, gdyż już sam nie wiem na który mam się zdecydować. Nie chcę przewymiarować kotła ale też mieć za słaby. Ciepło lubimy i temp 22-23 st parter a 19st sypialnie to dla nas optymalne temperatury.

Dziękuję

jorgo
16-12-2012, 06:59
Panowie doradźcie mi gdyż już mam mętlik w głowie.
W projekcie instalacji miałem zaproponowany kocił 19kw i taki szukałem.

Dziękuję
Ja ograniczę sie tylko do tego fragmenciku: Czy w projekcie instalacji masz wskazany jaki to jest kocioł o mocy 19 kW.... Czy to jest gazowy, olejowy, śmieciuch na paliwo stałe czy retortowy na ekogroszek. ???? Jak tam jest napisane ?????

Dudi1978
16-12-2012, 12:34
Ja ograniczę sie tylko do tego fragmenciku: Czy w projekcie instalacji masz wskazany jaki to jest kocioł o mocy 19 kW.... Czy to jest gazowy, olejowy, śmieciuch na paliwo stałe czy retortowy na ekogroszek. ???? Jak tam jest napisane ?????

Zle napisałem. MIałem na uwadze projekt przedstawiony przez hydraulika. Kotłownia na paliwo stałe. Jeszcze raz dziękuję za pomoc.

Regut1
16-12-2012, 13:36
Informacja dla wszystkich, żeby była jasność nt "nawiedzoności" kolegi Arturu72 w kwestii pomp ciepła :

Link do tego wpisu nr #4728
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?171750-Pompy-ciep%C5%82a-powietrze-woda/page237
Od poczatku smierdzial naganiaczem. Ciekawe jak sie beda mialy osoby, ktore nastreczyl? Troszke mrozu, coroczny servis i mala awaria po okresie gwarancji i beda mieli cieplo tak jak obiecywal:-) Zreszta sam watek jest ciekawy gdy sie go uwaznie przeczyta. Kuzwa sami bezinteresowni montazysci, handlowcy albo naganiacze. Lowia nowych fra...ow ktorzy zaplaca za to cudo i forumowe promocje dla Arturkow.