PDA

Zobacz pełną wersję : RANKING KOTŁÓW NA EKO GROSZEK



Strony : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92

Jarecki79
20-09-2010, 15:07
Nie możesz, bo eCoal nie jest dostosowany do nowej Ekoenergii. Już sto razy tłumaczyłem dlaczego. I jest to na każdym blogu.
Powtarzam jeszcze raz - eCoal jest do konkretnego palnika. Dostosowanie go do innych wymaga badań i modyfikacji algorytmu.
Dlatego ten sterownik jest całkowicie bezobsługowy, że ma w sobie zapisaną charakterystykę palnika.
ROZUMIESZ WRESZCIE, CZY NIGDY TEGO NIE ZROZUMIESZ?

Skoro tak, to czy wyrażasz zgode na badania palnika Brucer z modelem sterowania eCoal w nowym kotle Skam-P Premium 12kW, termin dostawy do laboratorium w Łodzi koniec tego tygodnia.
Badania i wyniki październik 2010

hubi27
20-09-2010, 15:46
Czy ktos zna nowy palnik wielopaliwowy HEF Master-M bądz NEO-TECH i czy sterownik Puma przy takim palniku da sobie rade? http://www.neotech-kotly.pl/

Jarecki79
20-09-2010, 15:53
Czy ktos zna nowy palnik wielopaliwowy HEF Master-M bądz NEO-TECH i czy sterownik Puma przy takim palniku da sobie rade? http://www.neotech-kotly.pl/

Jeżeli chodzi o sterownik PUMA to obsłuży ten palnik, co więcej może też obsłużyć jego zapalarkę, jeżeli będzie dodana,

W PUMIE do danej konstrukcji palnika/kotła wprowadza się wartości graniczne w ramach których sterownik poprawnie dobiera podawanie i nadmuch.
Podajemy np., że dla 100%mocy czas pracy ślimaka=10sekund a przerw = 40sekund
W druga strone algorytm rozciąga do minimalnego ograniczenia mocy kotła np. 3%
Podajemy max. ograniczenie dla rozpędzania dmuchawy

W menu korekcji klienta mamy:
- korekcja wysokości kopca/ aktywacja ADC adaptacji/ aktywacja rusztu awaryjnego
- ograniczenie max. wydajności dmuchawy
- ograniczenie minimalnej mocy kotła w %

W menu kodowym serwisowym podaje się czas pracy dla 100%mocy i czas przerwy dla 100%mocy, tam tez aktywuje termostat pokojowy.

hubi27
20-09-2010, 16:13
A jak wygląda konfrontacja palników HEF Master-M NEO-TECH i Brucer II-giej generacji

Jarecki79
20-09-2010, 16:35
A jak wygląda konfrontacja palników HEF Master-M NEO-TECH i Brucer II-giej generacji

Nie wiem, bo nie znam palnika neo-tech.
Na stronie neo-tech widać, że ten element jest żeliwny, ale czy ślimak i reszta jest równiez żeliwna??
Na zdjęciach hef-a widac, że żeliwna jest prawdopodobnie tylko część paleniskowa a dalej mamy już elementy stalowe, przypuszczam zatem,że ślimak tez jest stalowy.

Jeżeli chodzi o małe opory podawania oraz obniżenie ryzyka zerwania zawleczki to jest to rozwiązane w nowym, mniejszym palniku Ekoenergia 10-25.

zawijan
20-09-2010, 18:46
To uściciślij, że nie masz na mysli Ekoenergię, tylko firmę X czy Y
Bo ta odpowiedź sugeruje, że kradziona myśl techniczna dotyczy firmy Ekoenergia.

Nie filozofuj. Nie sugeruje.

zawijan
20-09-2010, 18:48
Skoro tak, to czy wyrażasz zgode na badania palnika Brucer z modelem sterowania eCoal w nowym kotle Skam-P Premium 12kW, termin dostawy do laboratorium w Łodzi koniec tego tygodnia.
Badania i wyniki październik 2010

Nie rozumiem pytania.
To jest Twój kocioł, czy nie?

zawijan
20-09-2010, 18:50
S

Przy okazji, bo coś mi poczta nie działa:
Sterownik Bruli ma to wszystko, co eCoal, za wyjątkiem algorytmu eCoala.
Przeznaczony jest dla tych, którzy chcą sobie sami ustawiać nastawy.
TO NIE JEST eCoal.pl

Jarecki79
20-09-2010, 19:02
Nie rozumiem pytania.
To jest Twój kocioł, czy nie?

Tak, kocioł został skonstruowany u nas. Zamówione jest laboratorium w Łodzi, pierwotnie miał jechać z nowa Ekoenergią.
Nie odpisywałeś na e-mail, uznałem,że nie chcesz ze mną rozmawiać, chcieliśmy mieć szybko badania i wyniki dla mocy 12kW, stąd takie kroki.
Pasuje nam,że wyniki sa dla 100%mocy i 30%mocy.

Po miłej rozmowie z p.Wątrobskim Jerzym z Centroekoenergii uznałem,że mogę podjąć ryzyko i zamienić palnik na Brucer plus sterownik eCoal.
Nie widzę problemu, ja jestem pewien kotła, mogę zaryzykować sterownik eCoal, bo wierzę,że przez ponad rok czasu od debiutu włożyłeś razem z producentem tyle trudu, że jest to produkt obecnie bez większych problemów softwerowych. Z własnego doświadczenia z innymi sterowaniami wiem,że potrzeba na to ok. rok czasu.

Propozycja z mojej strony jest taka:
montuję Brucer, eCoal, wiozę na badania do instytutu w Łodzi (będą obiektywne, Łódź nie jest licencjodawcą Brucera czy eCoala).
Udostępnię Tobie po badaniach wyniki badań, jeżeli chcesz mogę ten kocioł dowieźć do Ciebie do instytutu abyś dokonał kontrbadania, można by było zobaczyć jak różnią się metody badawcze i aparatura - ten sam kocioł, inne laboratoria. To oczywiście tylko pod warunkiem zgody z Twojej strony i chęci zrobienia takiego porównania.

zawijan
20-09-2010, 19:07
Udostępnię Tobie po badaniach wyniki badań, jeżeli chcesz mogę ten kocioł dowieźć do Ciebie do instytutu abyś dokonał kontrbadania, można by było zobaczyć jak różnią się metody badawcze i aparatura - ten sam kocioł, inne laboratoria. To oczywiście tylko pod warunkiem zgody z Twojej strony i chęci zrobienia takiego porównania.

Możemy zrobić wszystko, co zamówisz.

Jarecki79
20-09-2010, 19:18
Możemy zrobić wszystko, co zamówisz.

Na chwile obecną interesuje mnie odpowiedź dotycząca propozycji montażu Brucera z eCoalem na badania w Łodzi.
Do końca tygodnia mamy dowieźć kocioł do laboratorium, Brucera kupuje od ręki, ale eCoala musiałbym mieć dosłanego przez p.Jerzego lub bezpośrednio przez producenta plus dmuchawa do tego palnika, p.Jerzy wspominał o konkretnym modelu, DM32 jak dobrze pamiętam.

Jeżeli nie chcesz takiego badania, rozumiem, montuje wówczas małą ekoenergię.
Deklaruję, że udostępnię wyniki badań.

przemc
20-09-2010, 19:28
RBR Instalco jest niewiele gorszy od Ogniwa.
Też nie powinieneś żałować.
Tilgner też nie jest zły. I prawdopodobnie ma już też eCoale.

Dlaczego miałbym kupować coś gorszego? Nie kupuję kotła na miesiąc i nie chcę później żałować, że kupiłem taki a nie inny. Poza tym nie wiem dlaczego, ale Ogniwo jest tańsze od pozostałych wymienionych kotłów. Więc skoro za mniejsze pieniądze mogę mieć coś najlepszego to nie ma się nad czym zastanawiać.
Jak już wcześniej pisałem na tym forum dzwoniłem już do firmy produkującej Ogniwo, ale nie rozmawiałem z inż. Maconiem, co najwyżej z jego żoną, bo rozmawiałem z kobietą. Kobieta, z którą rozmawiałem, poinformowała mnie, że w chwili obecnej to nie ma szan, żeby zrobili mi Ogniwo Eko z czopuchem do góry. Może w sezonie kiedy nie będą mieli nic do roboty to mogliby się wówczas tego podjąć. Wysłałem też zapytanie ofertowe do tej firmy (nie wiedzą przecież że ja to ja czyli ten z rozmowy to ten sam co z maila) i niestety do dziś dnia, a minęło już ponad 2 tygodnie nikt nie raczył na nie odpowiedzieć.

zawijan
20-09-2010, 19:29
Na chwile obecną interesuje mnie odpowiedź dotycząca propozycji montażu Brucera z eCoalem na badania w Łodzi.
Do końca tygodnia mamy dowieźć kocioł do laboratorium, Brucera kupuje od ręki, ale eCoala musiałbym mieć dosłanego przez p.Jerzego lub bezpośrednio przez producenta plus dmuchawa do tego palnika, p.Jerzy wspominał o konkretnym modelu, DM32 jak dobrze pamiętam.

Jeżeli nie chcesz takiego badania, rozumiem, montuje wówczas małą ekoenergię.
Deklaruję, że udostępnię wyniki badań.

Co Ty pleciesz? O co Ci chodzi?
Ze swoim kotłem możesz robić, co chcesz.
A IChPW zrobi Ci wszystko, co mu zlecisz.
Czy to jest niejasne?
Chyba, że każesz mi czytać między wierszami? Na to jednak jestem za głupi.
Ja nie handluję ani Brucerami, ani eCoalami.
Nie wiesz, jak się takie sprawy załatwia w biznesie? To ja Cię tego nie nauczę.
Nie mam biznesu.

Jarecki79
20-09-2010, 19:37
Dlaczego miałbym kupować coś gorszego? Nie kupuję kotła na miesiąc i nie chcę później żałować, że kupiłem taki a nie inny. Poza tym nie wiem dlaczego, ale Ogniwo jest tańsze od pozostałych wymienionych kotłów. Więc skoro za mniejsze pieniądze mogę mieć coś najlepszego to nie ma się nad czym zastanawiać.
Jak już wcześniej pisałem na tym forum dzwoniłem już do firmy produkującej Ogniwo, ale nie rozmawiałem z inż. Maconiem, co najwyżej z jego żoną, bo rozmawiałem z kobietą. Kobieta, z którą rozmawiałem, poinformowała mnie, że w chwili obecnej to nie ma szan, żeby zrobili mi Ogniwo Eko z czopuchem do góry. Może w sezonie kiedy nie będą mieli nic do roboty to mogliby się wówczas tego podjąć. Wysłałem też zapytanie ofertowe do tej firmy (nie wiedzą przecież że ja to ja czyli ten z rozmowy to ten sam co z maila) i niestety do dziś dnia, a minęło już ponad 2 tygodnie nikt nie raczył na nie odpowiedzieć.

Zapraszam Cię zatem do Sekom, od przyszłego tygodnia będzie dostępna opcja z eCoalem, skoro taki sterownik chciałbyś mieć na kotle.
Z czopuchem w górę czy na górze i w bok nie ma problemu.

Jarecki79
20-09-2010, 19:44
Co Ty pleciesz? O co Ci chodzi?
Ze swoim kotłem możesz robić, co chcesz.
A IChPW zrobi Ci wszystko, co mu zlecisz.
Czy to jest niejasne?
Chyba, że każesz mi czytać między wierszami? Na to jednak jestem za głupi.
Ja nie handluję ani Brucerami, ani eCoalami.
Nie wiesz, jak się takie sprawy załatwia w biznesie? To ja Cię tego nie nauczę.
Nie mam biznesu.

Chodzi mi o zbadanie kotła z eCoalem i brucerem w Łodzi, chyba wyrażam się jasno.
Nie odpowiadałeś na maile, uznałem,że nie chcesz rozmawiać.
Z tego powodu zleciliśmy już badania w Łodzi.
Miała być dostarczona mała Ekoenergia

Teraz pojawiła się opcja zakupu Brucera z eCoalem, mogę jeszcze zamienić palnik i sterownik w kotle, który mamy zawozić na badania.

Chcę zobaczyć w niezależnym instytucie jak naprawdę pracuje Brucer z eCoalem, chcę, aby kocioł zbadała strona trzecia, która nie ma interesu w postaci praw licencyjnych z brucera czy eCoala.

Grzecznie pytam człowieka, który włożył swój spory nakład pracy w rozwój brucera i modelu eCoal, czy wyraża zgodę na zbadanie takiego zestawu w instytucie konkurencyjnym.

zawijan
20-09-2010, 20:00
Chodzi mi o zbadanie kotła z eCoalem i brucerem w Łodzi, chyba wyrażam się jasno.
Nie odpowiadałeś na maile, uznałem,że nie chcesz rozmawiać.
Z tego powodu zleciliśmy już badania w Łodzi.
Miała być dostarczona mała Ekoenergia

Teraz pojawiła się opcja zakupu Brucera z eCoalem, mogę jeszcze zamienić palnik i sterownik w kotle, który mamy zawozić na badania.

Chcę zobaczyć w niezależnym instytucie jak naprawdę pracuje Brucer z eCoalem, chcę, aby kocioł zbadała strona trzecia, która nie ma interesu w postaci praw licencyjnych z brucera czy eCoala.

Grzecznie pytam człowieka, który włożył swój spory nakład pracy w rozwój brucera i modelu eCoal, czy wyraża zgodę na zbadanie takiego zestawu w instytucie konkurencyjnym.

Był tylko jeden mail. Ten, na który odpowiedziałem Ci dzisiaj.
I przecież odpowiedziałem Ci już na pytania o kocioł.

Jarecki79
20-09-2010, 20:07
Rozumiem, że nie masz nic przeciwko badaniu eCoala i brucera w Łodzi.
Rozmawiałem z p.Jerzym, czy załatwi mi do końca tygodnia eCoala i dmuchawkę na badania.

Biznesowo potrafię sobie wszystko zorganizować.

Tak maila wysyłałem chyba jednego, tyle,że dość dawno i myślałem,że nie chcesz odpowiedzieć, pisałem w nim prośbę o potwierdzenie odbioru.
Dzisiaj widzę,że to prywatny adres, który rzadziej sprawdzasz a ja pomyślałem po tak długim okresie,że nie chcesz ze mną rozmawiać.

zawijan
20-09-2010, 20:30
Rozumiem, że nie masz nic przeciwko badaniu eCoala i brucera w Łodzi.
Rozmawiałem z p.Jerzym, czy załatwi mi do końca tygodnia eCoala i dmuchawkę na badania.

Biznesowo potrafię sobie wszystko zorganizować.

Tak maila wysyłałem chyba jednego, tyle,że dość dawno i myślałem,że nie chcesz odpowiedzieć, pisałem w nim prośbę o potwierdzenie odbioru.
Dzisiaj widzę,że to prywatny adres, który rzadziej sprawdzasz a ja pomyślałem po tak długim okresie,że nie chcesz ze mną rozmawiać.

Lubię z Tobą rozmawiać.

kamil777
20-09-2010, 20:50
Czy ktos z uzytkownikow Ogniwa mial moze podobny problem z serwsem,bo jesli w taki sposob producent oferuje serwis gwarancyjny swoich piecow,to moze sobie lepiej glowy nie zawracac tym piecem.
http://www.gazetalubuska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20081231/POWIAT18/285081498

TomiAyomi
20-09-2010, 20:58
a wy panowie zawijan i jarecki nie macie do siebie nr tel ? :)

Jarecki79
20-09-2010, 21:03
a wy panowie zawijan i jarecki nie macie do siebie nr tel ? :)

Zawijan kom mi nie podawał, choć mam numer do pracy, z którego czasami korzystam, ale to od pon do pt. w godzinach urzędowych.
Mam podany prywatny adres e-mail, z którego jednak nie mogłem doczekać się odpowiedzi. Dlaczego- okazało się dopiero dzisiaj.

:-)

SUSPENSER
20-09-2010, 21:06
Zartujesz?

Tak trochę sprowokowałem do wypowiedzi ;-)

Teraz już widzę, że PUMA działa jak RT09 PID Tatarka, a eCoal podobnie jak Ecomax z Plum.

Jarecki79
20-09-2010, 21:19
Tak trochę sprowokowałem do wypowiedzi ;-)

Teraz już widzę, że PUMA działa jak RT09 PID Tatarka, a eCoal podobnie jak Ecomax z Plum.

PUMA w żadnym wypadku nie działa jak RT09pid TATARKA.
Do RT09pid mozna porównać model Perfekt lub Expert z firmy Elster.

PUMA ma system adaptacji, który opiera swoje działanie na czujniku temp. zasilania i powrotu. Sprawą dokładności softu jest to, jak to działa.
Dzisiaj dostałem wyniki z badań modelu SZtoker 100kW w Łodzi na PUMIE, lambda rewelacyjna 1,48.
Tutaj soft jest stale rozwijany,

eCoal swoja adaptację opiera na czujniku temperatury spalin (nie bada ich składu, tylko temp!!) oraz czujniku zasilania.

Napiszę przykłady czysto teoretyczne, może Zawijan poprawić, jakby coś się nie zgadzało.
100%mocy na badaniach w Łodzi 17kW to t.spalin 170st.C
30%mocy na badaniach w Łodzi 17kW to t.spalin 102st.C

Teraz dla różnic temp. zasilenia i powrotu
100%mocy określano dla delty 20st.C
30%mocy określano dla 6st.C

rozumiesz do czego zmierzam??

przemc
20-09-2010, 21:26
przemSzacuje się straty ciepła w takim domu na 50 – 70 W/m kw. oraz przyjmując powierzchnię 190 m kw. zapotrzebowanie na ciepło u ciebie wyniesie od 9 do 13 kW. W rzeczywistości będzie ono mniejsze , bojler grzeje sie 2 razy dziennie. Raz wieczorem gdy jestesmy już w lózku i póżnym rankiem gdy sobie już cichcuśko pracujemy poza domem
Dlatego myślę że max. 12- 15 kW wystarczy ci z nadmiarem, tym bardziej, że bez problemu potrafi rozwinąć moc ok 5 kw wiekszą.

Ale jeżeli okaże się, że zapotrzebowani na ciepło przez cały czas jest wyższe? Ile czasu taki kocioł może pracować na tej podwyższonej mocy skoro piszą, że w takich warunkach może pracować okresowo?? Ja nie będę miał żadnej alternatywy, więc jeśli kocioł nie da rady to klapa

Jarecki79
20-09-2010, 21:32
Ale jeżeli okaże się, że zapotrzebowani na ciepło przez cały czas jest wyższe? Ile czasu taki kocioł może pracować na tej podwyższonej mocy skoro piszą, że w takich warunkach może pracować okresowo?? Ja nie będę miał żadnej alternatywy, więc jeśli kocioł nie da rady to klapa

Przemc kolejny raz Ci powtarzam,że 17kW z modelu Skam-P bez żadnego kłopotu ogrzeje Twój dom, gwarantuje to całą swoją wiedzą i doświadczeniem.
Na badaniach 100%mocy uzyskano przy t.spalin 170st.C, jak będzie potrzeba pracy na 21kW to t.spalin wyniesie np. 220 st.C, palnik sobie z tym poradzi bez problemu,ma zapas mocy. Jak wybierzesz z nowa małą Ekoenergią, to spokojnie do 25-26kW ten palnik może pracować, jak wybierzesz z eCoal i Brucerem, to w/g zapewnień producenta palnik osiąga swoje max. na 40kW. Lekko zatem ten 17kw może przez dłuższy czas pracowac na 19 czy 21kW.

W/g badań z Łodzi granica t.spalin dla zachowania normy to 300st.C, także zapas jest i to spory.

0degree
20-09-2010, 21:36
PUMA w żadnym wypadku nie działa jak RT09pid TATARKA.
Do RT09pid mozna porównać model Perfekt lub Expert z firmy Elster.

PUMA ma system adaptacji, który opiera swoje działanie na czujniku temp. zasilania i powrotu. Sprawą dokładności softu jest to, jak to działa.
Dzisiaj dostałem wyniki z badań modelu SZtoker 100kW w Łodzi na PUMIE, lambda rewelacyjna 1,48.
Tutaj soft jest stale rozwijany,

eCoal swoja adaptację opiera na czujniku temperatury spalin (nie bada ich składu, tylko temp!!) oraz czujniku zasilania.

Napiszę przykłady czysto teoretyczne, może Zawijan poprawić, jakby coś się nie zgadzało.
100%mocy na badaniach w Łodzi 17kW to t.spalin 170st.C
30%mocy na badaniach w Łodzi 17kW to t.spalin 102st.C

Teraz dla różnic temp. zasilenia i powrotu
100%mocy określano dla delty 20st.C
30%mocy określano dla 6st.C

rozumiesz do czego zmierzam??


40 lat temu, Apollo 11 poleciał z ludźmi na księżyc, sterował nim komputer o szybkości 1.024 MHz (AGC) czyli dzisiejsza prędkość średniego kalkulatora. Zadziwiające jakie teraz potrzebne są technologie aby spalić odrobine węgla, jakieś delty, pidy, 32 bity. Strach pomyśleć co będzie za 10 lat.

przemc
20-09-2010, 21:41
przemSzacuje się straty ciepła w takim domu na 50 – 70 W/m kw. oraz przyjmując powierzchnię 190 m kw. zapotrzebowanie na ciepło u ciebie wyniesie od 9 do 13 kW. W rzeczywistości będzie ono mniejsze , bojler grzeje sie 2 razy dziennie. Raz wieczorem gdy jestesmy już w lózku i póżnym rankiem gdy sobie już cichcuśko pracujemy poza domem
Dlatego myślę że max. 12- 15 kW wystarczy ci z nadmiarem, tym bardziej, że bez problemu potrafi rozwinąć moc ok 5 kw wiekszą.

Nawiązując jeszcze do Twojej wypowiedzi... Straty ciepła na poziomie 50 - 70 W/m2 dla wysokości pomieszczeń 2,5 a u mnie jest 2,7. Osobiście wolałbym, żeby 17KW było wystarczające gdyż zawsze trochę to mniejszy kocioł w mojej niedużej kotłowni. Jarecki napisał, że 17 KW spokojnie wystarczy, Ty to potwierdzasz. Myślę, że na taką moc si zdecyduję...

zawijan
21-09-2010, 06:51
a wy panowie zawijan i jarecki nie macie do siebie nr tel ? :)

Ja - NIE.
Nie jestem osobą publiczną.
Nie jestem informacją.
Nie jestem pogotowiem ratunkowym.
Nie jestem...
Nie jestem także sprzedawcą żadnych kotłów, palników, sterowników i innych.

Na blogach pisuję, kiedy widzę taką potrzebę.
A poza tym mam swoje obowiązki zawodowe i prywatne.

zawijan
21-09-2010, 06:57
eCoal swoja adaptację opiera na czujniku temperatury spalin (nie bada ich składu, tylko temp!!) oraz czujniku zasilania.

Napiszę przykłady czysto teoretyczne, może Zawijan poprawić, jakby coś się nie zgadzało.
100%mocy na badaniach w Łodzi 17kW to t.spalin 170st.C
30%mocy na badaniach w Łodzi 17kW to t.spalin 102st.C

Teraz dla różnic temp. zasilenia i powrotu
100%mocy określano dla delty 20st.C
30%mocy określano dla 6st.C

rozumiesz do czego zmierzam??

Ja nie rozumiem do czego zmierzasz.

zawijan
21-09-2010, 06:58
Ale jeżeli okaże się, że zapotrzebowani na ciepło przez cały czas jest wyższe? Ile czasu taki kocioł może pracować na tej podwyższonej mocy skoro piszą, że w takich warunkach może pracować okresowo?? Ja nie będę miał żadnej alternatywy, więc jeśli kocioł nie da rady to klapa

Nawet na zawsze. Będziesz miał tylko trochę niższą sprawność, bo spaliny wylotowe będą zbyt gorące.

zawijan
21-09-2010, 07:02
40 lat temu, Apollo 11 poleciał z ludźmi na księżyc, sterował nim komputer o szybkości 1.024 MHz (AGC) czyli dzisiejsza prędkość średniego kalkulatora. Zadziwiające jakie teraz potrzebne są technologie aby spalić odrobine węgla, jakieś delty, pidy, 32 bity. Strach pomyśleć co będzie za 10 lat.

Dobre.
Aby spalić odrobinę węgla wystarczy odrobina powietrza i troszkę ognia na początek. Potem leci już samo.

przemc
22-09-2010, 12:39
DO kamil777:
Kupiłeś już kocioł? Jeśli tak napisz na jaki się zdecydowałeś

Asesor
22-09-2010, 13:14
Mam pytanko, może podpowiecie, jakiej mocy kocioł na paliwo stałe (eko-groszek) należy zamontować do domu 200 m.kw +70 m.kw (garaż I kotłownia). Hydraulik poleca Stąporków o mocy 19KW, czy to nie za mało???

kamil777
22-09-2010, 20:13
DO kamil777:
Kupiłeś już kocioł? Jeśli tak napisz na jaki się zdecydowałeś

Witam
Wybór jest ciezki i mam jeszcze chwile by sie zastanowic ale do polowy pazdziernika musze podjac decyzje,pod uwage biore Skam P Premium lub RBR Ekounwersal firmy INSTALKO piece roznia sie glownie sterowaniem, plus dla Skam ze ma wodny ruszt awaryjny,w Instalco wezownica do podgrzewania wody nie wiem czy to plus lub minus dla tego pieca i czy ona wystarczy czy lepiej dodatkowo montowac bojler.Z Sekomem jest dobry kontakt,wyslalem zapytanie do Instalco dwa tygodnie temu i czekam do dzis na odpowiedz.Co wybrac moze ktos doradzi?

Jarecki79
22-09-2010, 21:32
Witam
Wybór jest ciezki i mam jeszcze chwile by sie zastanowic ale do polowy pazdziernika musze podjac decyzje,pod uwage biore Skam P Premium lub RBR Ekounwersal firmy INSTALKO piece roznia sie glownie sterowaniem, plus dla Skam ze ma wodny ruszt awaryjny,w Instalco wezownica do podgrzewania wody nie wiem czy to plus lub minus dla tego pieca i czy ona wystarczy czy lepiej dodatkowo montowac bojler.Z Sekomem jest dobry kontakt,wyslalem zapytanie do Instalco dwa tygodnie temu i czekam do dzis na odpowiedz.Co wybrac moze ktos doradzi?

Osobiście uważam i pisałem to trochę wyżej,że wężownica w kotle dla przepływowego podgrzewania wody to bardzo kiepski pomysł.
Ktoś wspomniał,że w tej firmie jest ten kocioł bez tej wężownicy - wybierz lepiej taki, skoro masz blisko do tej firmy, czy bardziej Ci się ten kocioł podoba.

Bojler w razie "w" wymienisz za 700 czy 900zł, a jak Ci kocioł padnie przez miedzianą wężownicę i odkładanie kamienia kotłowego, to po kieszeni bardziej pociągnie.

jack18
22-09-2010, 21:40
hehe jak ja lubie posty zawijana i jareckiego.... spotkał się praktyk z teoretykiem i sobie prawią......zawijan sory ale mieszkamy w PL i wiesz za ile mozna kupic sobie KAŻDY atest...czy to ISO...czy sprawnosci pieca,czy inny papier..... wystarczy zapłacić odpowiednią kwote i tyle....albo zlecic tyle dodatkowych badań(każdy oczywiscie odpowiednio płatny) wiec za przeproszeniem wasze atesty trzeba traktować z przymrózeniem oka....by nie rzec dokładniej.....dla przecietnego Kowalskiego
kocioł ma za zadanie
A-spalać opał
B-spalaćmało opału
C-oddać to ciepło (a najlepiej jakby miał ze 100% sprawności ;) )
D- być łatwy w obsłudze
E-być trwały
F-byc w miarę czysty(jak na kocioł)
no i najważniejsze dla kowalskiego .......CENA- najlepiej jak najnizsza:)

a czy on bedzie zrobiony z mieszaniny stopu ze złota i powiazany stopami z włókien węglowych a dmuchawę i slimak będą zrobione z tytanu to raczej przeciątnego kowalskiego średnio obchodzi
Bardzo ciekawy punkt widzenia. Nie wiem czy dobrze rozumie ale jakaś nutka korupcyjna w tym Twoim poście zagrała. Ja osobiście widzę dwie możliwości. Pierwsza to taka ze masz jakieś dowody na to co piszesz i wiesz co piszesz, a druga to taka ze Twoim wujkiem jest jeden z dwóch znanych polskich braci bliźniaków, a Ty jesteś jego prawa ręką . Pozdrawiam i mam nadzieje ze Prawa Jazdy tak nie załatwiałeś….

Michał i Magda
23-09-2010, 11:22
Witam,

od dłuższego czasu zastanawiamy się jaki piec wybrać. Na forum widzę, że polecane są głównie dwa Skam-P Premium i Ogniwo Plus. Mamy problem z doborem mocy: dom o powierzchni 190m2 (razem z garażem), ogrzewanie podłogowe w łazienkach, salonie i kuchni, ocieplenie styropian 15cm, podłoga styropian 10cm, poddasze wełna 20cm. Jesteśmy prawie zdecydowani na Skam-P Premium, ale mam obawy, czy piec o mocy 17kw nie będzie za mały. Będę wdzięczna za odpowiedź.
Może macie jakieś inne typy?

Pozdrawiam,
Magda

Asesor
23-09-2010, 13:08
Ponawiam pytanie, może podpowiecie, jakiej mocy kocioł na paliwo stałe (eko-groszek) należy zamontować do domu 200 m.kw +70 m.kw (garaż I kotłownia). Hydraulik poleca Stąporków o mocy 19KW, czy to nie za mało???

Mój hydraulik sugeruje niższą moc gdyż jak twierdzi będzie lepsze spalanie paliwa a tym samym mniej popiołu, no podobno będzie bardziej ekonomicznie. Większa moc pieca ponoć może powodować spalanie większej ilości paliwa. Co o tym myślicie????????

Jarecki79
23-09-2010, 17:16
Witam,

od dłuższego czasu zastanawiamy się jaki piec wybrać. Na forum widzę, że polecane są głównie dwa Skam-P Premium i Ogniwo Plus. Mamy problem z doborem mocy: dom o powierzchni 190m2 (razem z garażem), ogrzewanie podłogowe w łazienkach, salonie i kuchni, ocieplenie styropian 15cm, podłoga styropian 10cm, poddasze wełna 20cm. Jesteśmy prawie zdecydowani na Skam-P Premium, ale mam obawy, czy piec o mocy 17kw nie będzie za mały. Będę wdzięczna za odpowiedź.
Może macie jakieś inne typy?

Pozdrawiam,
Magda

17kW bez problemu da sobie radę, 25kW na tej powierzchni spalał by trochę mniej paliwa.
Podaje Pani jednak,że owo 190m2 jest już razem z garażem a tam 24st.C nie musi być, zatem nic więcej jak 17kW nie jest Pani potrzebne, to optymalny wybór na taką powierzchnię.

Od następnego tygodnia w SEKOM będzie wybór między:
a) modelem Skam-P Premium wyposażonym w najnowszy palnik żeliwny II-ej generacji Ekoenergia 10-25kW o bardzo małych oporach podawania, z dyszami powietrza antyspalinowego (by dym przy niskim zasypie nie cofał się do kosza). Tutaj w standardzie sterownik z algorytmem PID typu RT09pid marki Tatarek lub za dopłatą adaptacyjny sterownik typu PUMA z wyświetlaczem kolorowym.
b) ten model kotła, ale z palnikiem typu Brucer 15-40kW, oraz sterowaniem adaptacyjnym typu eCoal, jak się okazuje do eCoal powraca się do starszego rozwiązania Brucera bez otworów na około paleniska, do takiego modelu jest dobrany soft eCoal. Z pobieżnych informacji wiadomo także, że eCoal jest w 2wersjach, może być podstawowy model bez modułu internetowego i SEKOM zastanawia się, czy nie wyjść od takiej wersji a sam moduł internetowy dać jako dodatkowo płatna opcję, z której chcą korzystać entuzjaści takiej zabawy.
Żałuję, że nie został nam udostępniony taki zestaw na badania, nie wnikam głębiej dlaczego.
Nowa moc 12kW będzie zatem przebadana na zestawie nowa Ekoenergia+sterownik adaptacyjny PUMA

Szkolenie z zakresu eCoal+brucer planowane jest na poniedziałek.

Jarecki79
23-09-2010, 17:17
Ponawiam pytanie, może podpowiecie, jakiej mocy kocioł na paliwo stałe (eko-groszek) należy zamontować do domu 200 m.kw +70 m.kw (garaż I kotłownia). Hydraulik poleca Stąporków o mocy 19KW, czy to nie za mało???

Mój hydraulik sugeruje niższą moc gdyż jak twierdzi będzie lepsze spalanie paliwa a tym samym mniej popiołu, no podobno będzie bardziej ekonomicznie. Większa moc pieca ponoć może powodować spalanie większej ilości paliwa. Co o tym myślicie????????

Jak w tym garażu z kotłownią będzie ledwo grzane, to może być 19kW, ale jak ma być grzane 270m2 to skłaniam się do mocy 25kW, będzie bardziej oszczędny z paliwem.

Nieprawdą jest, że większy na tej powierzchni spali więcej, będzie pracował na takiej mocy, jaka jest aktualnie potrzebna a ze względu na większą powierzchnię wodną będzie bardziej oszczędny od mniejszego.

queene
23-09-2010, 19:02
a) modelem Skam-P Premium wyposażonym w najnowszy palnik żeliwny II-ej generacji Ekoenergia 10-25kW o bardzo małych oporach podawania, z dyszami powietrza antyspalinowego (by dym przy niskim zasypie nie cofał się do kosza). Tutaj w standardzie sterownik z algorytmem PID typu RT09pid marki Tatarek lub za dopłatą adaptacyjny sterownik typu PUMA z wyświetlaczem kolorowym.
.
czy ten model ma ruszt wodny do spalania innych paliw ? (drewno i jak to nazywają niektórzy-pozostałości z budowy ;) ) chodzi o ten 25kW
czym różni sie dla laika Tatarek od Pumy poza wyświetlaczem ?

zawijan
23-09-2010, 19:05
hehe jak ja lubie posty zawijana i jareckiego.... spotkał się praktyk z teoretykiem i sobie prawią......zawijan sory ale mieszkamy w PL i wiesz za ile mozna kupic sobie KAŻDY atest...czy to ISO...czy sprawnosci pieca,czy inny papier..... wystarczy zapłacić odpowiednią kwote i tyle....albo zlecic tyle dodatkowych badań(każdy oczywiscie odpowiednio płatny) wiec za przeproszeniem wasze atesty trzeba traktować z przymrózeniem oka....by nie rzec dokładniej.....dla przecietnego Kowalskiego
kocioł ma za zadanie
A-spalać opał
B-spalaćmało opału
C-oddać to ciepło (a najlepiej jakby miał ze 100% sprawności ;) )
D- być łatwy w obsłudze
E-być trwały
F-byc w miarę czysty(jak na kocioł)
no i najważniejsze dla kowalskiego .......CENA- najlepiej jak najnizsza:)

a czy on bedzie zrobiony z mieszaniny stopu ze złota i powiazany stopami z włókien węglowych a dmuchawę i slimak będą zrobione z tytanu to raczej przeciątnego kowalskiego średnio obchodzi

Bobek
Za cholerę nie potrafię się domyślić, do czego jest ten Twój komentarz.
Podejrzewam, że do tej "połówki", która stała przed Tobą.
Nie pij tyle, bo będziesz głupi.

Jarecki79
23-09-2010, 20:02
czy ten model ma ruszt wodny do spalania innych paliw ? (drewno i jak to nazywają niektórzy-pozostałości z budowy ;) ) chodzi o ten 25kW
czym różni sie dla laika Tatarek od Pumy poza wyświetlaczem ?

Do wyboru klienta są 2 opcje:
a) stały wodny ruszt awaryjny, z takim rozwiązaniem badane były moce 17 czy 25kW i uzyskały atesty ekologiczne.
Ruszt wodny jest dla osób, które na bieżąco chcą spalać papiery czy jakies kawałki drewna pozostałe z budowy. Przy wodnym nie trzeba wygaszać palnika.

b) wyjmowany ruszt żeliwny, to opcja dla osób, dla których ma to być coś z czego korzystamy okazjonalnie raz na 2-3miesiące czy przy dłuższym braku prądu pod warunkiem instalacji grawitacyjnej. Wyjmowany żeliwny ma większą pojemność, można go ułożyć gęściej i spalić drobniejsze paliwa np. miał z użyciem sterowania- dla przepalenia na bojler w sobotę np.

Czym się dla laika różnic RT09pid od PUMY czy też eCoala

Prawdziwa, szczera, bezpośrednia odpowiedź brzmi niczym.

Jako laik bez sprzętu analizującego skłąd spalin nie jest Pan w stanie ocenić wzrokowo, który lepiej pracuje.

Z komina brak dymu, przy dobrych nastawach wyjściowych Tatarka RT09pid paliwo będzie dobrze dopalane, obojętnie czy będzie to groszek, groszek z miałem czy dobry miał.

Fizycznie natomiast RT09pid do ok.8stC przed temp. zadana idzie w trybie pełnej mocy, czyli podaje co najkrótszy czas i dmucha z dwoma siłami.
Owe 8st.C podzielone jest na skoki co 0,5st.C w których zachodzą zmiany - rozciąganie dawek, dobieranie powietrza. Przy włączeniu ekranu diagnostycznego widzę ile sekund od końca odlicza algorytm do nowej dawki, jaką siłę nadmuchu dobiera, na którym z 16poziomów mocy aktualnie się znajduje.
RT09pid ma sporą ilość parametrów możliwą do zmiany w trybie serwisowym (coś koło 20-tu), w trybie klienta do korekcji jest 5funkcji.

Jak jest dobrze ustawiony pod dany kocioł nic więcej nie potrzeba, dosłownie jest to w 100% wystarczające sterowanie automatyczne.


PUMA może natomiast wyhamować nawet na 20st.C przed t.zadaną ona dobiera paliwo i powietrze w/g trendów zmian temp. zasilenia i powrotu. Równie dobrze może iść na 100% na 1st.C przed zadaną.
PUMA ma menu korekcji klienta, gdzie mamy w sumie 3parametry do korygowania plus jeden w menu serwisowym kodowym.
Sama dobiera priorytety pracy pomp. Dla laika ma zatem tylko 4parametry do ewentualnej zmiany, poprawki.

eCoal dobiera paliwo i powietrze w/g czujnika temp, spalin oraz zasilenia.
Wiem,że trzeba wybierac sposób pracy pomp, ale nie chcę się wypowiadać kategorycznie przed szkoleniem o tym modelu.

Dla laika jednak efekt końcowy jest zbliżony - paliwo ma być wypalone, powietrze dobrze dobierane a z komina nie ma być widac praktycznie żadnego dymu.

przemc
23-09-2010, 20:02
17kW bez problemu da sobie radę, 25kW na tej powierzchni spalał by trochę mniej paliwa.
Podaje Pani jednak,że owo 190m2 jest już razem z garażem a tam 24st.C nie musi być, zatem nic więcej jak 17kW nie jest Pani potrzebne, to optymalny wybór na taką powierzchnię.

Od następnego tygodnia w SEKOM będzie wybór między:
a) modelem Skam-P Premium wyposażonym w najnowszy palnik żeliwny II-ej generacji Ekoenergia 10-25kW o bardzo małych oporach podawania, z dyszami powietrza antyspalinowego (by dym przy niskim zasypie nie cofał się do kosza). Tutaj w standardzie sterownik z algorytmem PID typu RT09pid marki Tatarek lub za dopłatą adaptacyjny sterownik typu PUMA z wyświetlaczem kolorowym.
b) ten model kotła, ale z palnikiem typu Brucer 15-40kW, oraz sterowaniem adaptacyjnym typu eCoal, jak się okazuje do eCoal powraca się do starszego rozwiązania Brucera bez otworów na około paleniska, do takiego modelu jest dobrany soft eCoal. Z pobieżnych informacji wiadomo także, że eCoal jest w 2wersjach, może być podstawowy model bez modułu internetowego i SEKOM zastanawia się, czy nie wyjść od takiej wersji a sam moduł internetowy dać jako dodatkowo płatna opcję, z której chcą korzystać entuzjaści takiej zabawy.
Żałuję, że nie został nam udostępniony taki zestaw na badania, nie wnikam głębiej dlaczego.
Nowa moc 12kW będzie zatem przebadana na zestawie nowa Ekoenergia+sterownik adaptacyjny PUMA

Szkolenie z zakresu eCoal+brucer planowane jest na poniedziałek.

Witam pana Jareckiego...
Podaje pan, że 25 KW będzie bardziej oszczędnym kotłem... dlaczego więc na mojej powierzchni (195m2 plus 36m2 garażu) montować kocioł 17KW który jest na granicy mocy i jeszcze ma więcej spalać paliwa i jeszcze do tego będzie miał mniejszą sprawność? skoro tam przy mniejszej powierzchni lepszy będzie kocioł 25KW to ja już nic nie rozumiem dlaczego u mnie lepszy będzie 17 KW przy powierzchni większej..
Z tych wypowiedzi to już naprawdę sam nie wiem jaką moc kotła wybrać... co wypowiedź to człowiek się cofa do początku... i jak to można się na coś zdecydować?!

Jarecki79
23-09-2010, 20:19
Witam pana Jareckiego...
Podaje pan, że 25 KW będzie bardziej oszczędnym kotłem... dlaczego więc na mojej powierzchni (195m2 plus 36m2 garażu) montować kocioł 17KW który jest na granicy mocy i jeszcze ma więcej spalać paliwa i jeszcze do tego będzie miał mniejszą sprawność? skoro tam przy mniejszej powierzchni lepszy będzie kocioł 25KW to ja już nic nie rozumiem dlaczego u mnie lepszy będzie 17 KW przy powierzchni większej..
Z tych wypowiedzi to już naprawdę sam nie wiem jaką moc kotła wybrać... co wypowiedź to człowiek się cofa do początku... i jak to można się na coś zdecydować?!

Do 190-200m2 nowego budownictwa optymalna jest moc 17kW, taka będzie pracować najlepiej. 36m2 garażu nie chciałeś mocno grzać.
Kocioł bęzie na wyższym wykorzystaniu swojej mocy, co oznacza,że będzie pracować z wyższą sprawnością.

25kW może spalić mniej paliwa, co wcale nie oznacza, że będzie pracować z większą sprawnością paradoksalnie sprawność może być przy danym poziomie mocy nieco niższa.

Każda moc ma jakiś optymalny zasięg grzania, są granice w których moce się zazębiają. Twój dom się zazębia w takiej granicy.

Ja polecam dla starego budownictwa moc 17kW do 150m2, jak jest nowe, dobrze izolowane do 190-200m2. Nadal zostaje lekki zapas mocy.
17kW można dobierać już od ok. 130m2 nowego budownictwa (tutaj jeszcze spokojnie 12kW się zazębia).

25kW polecam do 200m2 starego budownictwa lub do 280-góra 300m2 nowego budownictwa. 25kW można dobierać od pow. ok.170m2 nowego budownictwa lub od nawet 120-130m2 starego budownictwa.

Zarówno Tobie przy 195m2 jak i Pani Magdzie na 190m2 nowego budownictwa doradzam moc 17kW

ozzy30
23-09-2010, 20:23
Do Jareckiego

Czy 25 kW wystarczy na 350m2 pow. całkowitej z tego 280 mieszkalnej? Planuję zbiornik C.W.U 300 ml. Będzie mieszkać na stałe 4 osoby dorosłe. Budynek z silikatu 24 + 20 cm styropianu. Poddasze użytkowe ocieplone wełną. Mój projektant c.o twierdzi, że w zupełności starczy. Założył temp w pomieszczeniach mieszkalnych 20C a garażu, kotłowni 8C. Według wzorów wychodzi około 21 kW ( 60kW/m2). Wysokość pomieszczeń 2,7 m. Wg kubatury 30kW ( 40W/m3) Czy lepiej aby kocioł pracował na 100% mocy czy powinna być jakaś rezerwa? Wzory z netu...

Jarecki79
23-09-2010, 20:38
Ja to liczę w taki sposób:

60W/m2 * 280m2 pow. do ogrzania = 16800 / 1000 = 16,8kW zapotrzebowania na C.O. plus ok. 4-5kW na większy zbiornik CWU - ok. 22kW łącznie.

Jak się jednak walnąłeś i do ogrzania będzie więcej... a przy okazji straty ciepła nie wyjdą 60W/m2 a np. 70W/m2
np. 70W/m2 * 350m2 pow. do ogrzania = 24500 / 1000 = 24,5kW plus ok. 4-5kW na CWU to już pobliże 30kW...


Generalnie jednak w 80% sezonu grzewczego potrzeba jest ok.30%mocy kotła, pełna moc tylko na pierwsze wygrzanie układu oraz ścian i na wielkie mrozy.
Jak masz kominek, to w duży mróz dociągniesz. W najgorszym razie np. z kotła nie wyciśniesz więcej na zasilaniu jak 60st.C...

Jakby miał pracowac non stop przez te 80% sezonu na pełnej mocy to musiałbyś mieć kocioł ok. 7,5kW a na duże mrozy dołączany np. kolejny taki sam.
Ten 25kW nie będzie i tak przez większy czas pracował przy takim budownictwie nawet w pobliżu 70%mocy.

Jakby 25kw miało iśc pełną para non stop, to na dobę spaliłbyś ok.100kg ekogroszku. Tym czasem większość przy kotle mocy 25kw spala na dobę ok.35kg w najgorszym razie pobliże 50kg ale wówczas już każdy krzyczy,że coś z kotłem jest nie tak...... a prawda jest taka,że to coś z izolacją domu jest nie tyt.

To dobór z teorii a z praktyki powyżej 300m2 pow. do ogrzania poleciłbym Ci moc 30-35kW jako najbardziej odpowiednią i zapewniającą niskie spalanie.

queene
23-09-2010, 20:52
Do wyboru klienta są 2 opcje:
a) stały wodny ruszt awaryjny, z takim rozwiązaniem badane były moce 17 czy 25kW i uzyskały atesty ekologiczne.
Ruszt wodny jest dla osób, które na bieżąco chcą spalać papiery czy jakies kawałki drewna pozostałe z budowy. Przy wodnym nie trzeba wygaszać palnika.

b) wyjmowany ruszt żeliwny, to opcja dla osób, dla których ma to być coś z czego korzystamy okazjonalnie raz na 2-3miesiące czy przy dłuższym braku prądu pod warunkiem instalacji grawitacyjnej. Wyjmowany żeliwny ma większą pojemność, można go ułożyć gęściej i spalić drobniejsze paliwa np. miał z użyciem sterowania- dla przepalenia na bojler w sobotę np.

Czym się dla laika różnic RT09pid od PUMY czy też eCoala

Prawdziwa, szczera, bezpośrednia odpowiedź brzmi niczym.

Jako laik bez sprzętu analizującego skłąd spalin nie jest Pan w stanie ocenić wzrokowo, który lepiej pracuje.

Z komina brak dymu, przy dobrych nastawach wyjściowych Tatarka RT09pid paliwo będzie dobrze dopalane, obojętnie czy będzie to groszek, groszek z miałem czy dobry miał.

Fizycznie natomiast RT09pid do ok.8stC przed temp. zadana idzie w trybie pełnej mocy, czyli podaje co najkrótszy czas i dmucha z dwoma siłami.
Owe 8st.C podzielone jest na skoki co 0,5st.C w których zachodzą zmiany - rozciąganie dawek, dobieranie powietrza. Przy włączeniu ekranu diagnostycznego widzę ile sekund od końca odlicza algorytm do nowej dawki, jaką siłę nadmuchu dobiera, na którym z 16poziomów mocy aktualnie się znajduje.
RT09pid ma sporą ilość parametrów możliwą do zmiany w trybie serwisowym (coś koło 20-tu), w trybie klienta do korekcji jest 5funkcji.

Jak jest dobrze ustawiony pod dany kocioł nic więcej nie potrzeba, dosłownie jest to w 100% wystarczające sterowanie automatyczne.


PUMA może natomiast wyhamować nawet na 20st.C przed t.zadaną ona dobiera paliwo i powietrze w/g trendów zmian temp. zasilenia i powrotu. Równie dobrze może iść na 100% na 1st.C przed zadaną.
PUMA ma menu korekcji klienta, gdzie mamy w sumie 3parametry do korygowania plus jeden w menu serwisowym kodowym.
Sama dobiera priorytety pracy pomp. Dla laika ma zatem tylko 4parametry do ewentualnej zmiany, poprawki.

eCoal dobiera paliwo i powietrze w/g czujnika temp, spalin oraz zasilenia.
Wiem,że trzeba wybierac sposób pracy pomp, ale nie chcę się wypowiadać kategorycznie przed szkoleniem o tym modelu.

Dla laika jednak efekt końcowy jest zbliżony - paliwo ma być wypalone, powietrze dobrze dobierane a z komina nie ma być widac praktycznie żadnego dymu.

to może jeszcze inaczej, który jest najbardziej polecany do tego pieca ?
czy żeby ustawiać temp powietrza w pokoju wystarczy dokupic sterowniki montowane na ścianie w pokoju i robic to bez schodzenia do piwnicy ?

ozzy30
23-09-2010, 21:43
Ja to liczę w taki sposób:

60W/m2 * 280m2 pow. do ogrzania = 16800 / 1000 = 16,8kW zapotrzebowania na C.O. plus ok. 4-5kW na większy zbiornik CWU - ok. 22kW łącznie.

Jak się jednak walnąłeś i do ogrzania będzie więcej... a przy okazji straty ciepła nie wyjdą 60W/m2 a np. 70W/m2
np. 70W/m2 * 350m2 pow. do ogrzania = 24500 / 1000 = 24,5kW plus ok. 4-5kW na CWU to już pobliże 30kW...

Generalnie jednak w 80% sezonu grzewczego potrzeba jest ok.30%mocy kotła, pełna moc tylko na pierwsze wygrzanie układu oraz ścian i na wielkie mrozy.
Jak masz kominek, to w duży mróz dociągniesz. W najgorszym razie np. z kotła nie wyciśniesz więcej na zasilaniu jak 60st.C...

Jakby miał pracowac non stop przez te 80% sezonu na pełnej mocy to musiałbyś mieć kocioł ok. 7,5kW a na duże mrozy dołączany np. kolejny taki sam.
Ten 25kW nie będzie i tak przez większy czas pracował przy takim budownictwie nawet w pobliżu 70%mocy.

Jakby 25kw miało iśc pełną para non stop, to na dobę spaliłbyś ok.100kg ekogroszku. Tym czasem większość przy kotle mocy 25kw spala na dobę ok.35kg w najgorszym razie pobliże 50kg ale wówczas już każdy krzyczy,że coś z kotłem jest nie tak...... a prawda jest taka,że to coś z izolacją domu jest nie tyt.

To dobór z teorii a z praktyki powyżej 300m2 pow. do ogrzania poleciłbym Ci moc 30-35kW jako najbardziej odpowiednią i zapewniającą niskie spalanie.

Dzięki za odpowiedź. Chyba jednak zaryzykuję i pozostanę przy mocy 25kW. Sąsiad ma podobnej wielkości dom (podobny układ pomieszczeń, ocieplenia i ogrzewania) i właśnie wymienił piec 38 kW na 25 kW ( Walendowscy Pleszew). Ja piec będę kupował na wiosnę lub lato i poczekam na jego doświadczenie z eksploatacji nowego pieca przez zimę.

Jarecki79
24-09-2010, 07:12
to może jeszcze inaczej, który jest najbardziej polecany do tego pieca ?
czy żeby ustawiać temp powietrza w pokoju wystarczy dokupic sterowniki montowane na ścianie w pokoju i robic to bez schodzenia do piwnicy ?

Jak chce Pan miec panel pokojowy to polecałbym RT09pid.

Do tego sterowania jest firmowy panel, który ma więcej mozliwości:
1. Można pracowac w trybie ECHO i z pokoju mieć podgląd na temp. wody na kotle oraz na temp. wody w bojlerze
2. Można pracować w trybie KOCIOŁ i z pokoju zmieniac nastawę kotła bez schodzenia do kotłowni
2. Można pracować w trybie POKÓJ i nastawiac sobie komfortową temp. powietrza w pokoju w danych porach dnia. Do tego trybu trzeba dostosować na sterowaniu kotła przerwę pracy pompy C.O. do bezwładności danego budynku. Wyjściowo na czas utrzymania temp. powietrza w pomieszczeniu sterownik kotła schodzi na 45st.C a pompa C.O. pracuje cyklicznie co 4minuty na 30sekund.
Czas pracy pompy C.O. 30sekund jest stały, należy dobrac przerwę pracy, zakres jest od 1 do 30minut. Im bardziej docieplony dom, tym większa przerwa, aby pokojoen nie były przegrzewane.

Do PUMY można dokupić termostat typu Euroster 2000
na nim jednak nie widać, co dzieje się z kotłem. Programuje się tylko temp. powietrza w pomieszczeniu.
W zależności od zwarcia styku PUMA dzieli sobie pracę na okresy 20minutowe między:
20% tryb grzanie z praca pompy C.O. 80% moc minimalna bez pompy C.O. dla utrzymanej temp. w pomieszczeniu
lub
80%tryb grzanie z praca pompy C.O. 20% moc minimalna bez pracy pompy C.O. dla temp. w pomieszczeniu poniżej zadanej.

Lepszy panel domowy jest w RT09pid.

Do eCoal z tego co wiem nic nie ustawia się w pokoju, prace trzeba chyba programowac na sterowaniu w kotłowni ewentualnie przez neta jak będzie dołożony moduł internetowy.

SUSPENSER
24-09-2010, 08:09
to może jeszcze inaczej, który jest najbardziej polecany do tego pieca ?
czy żeby ustawiać temp powietrza w pokoju wystarczy dokupic sterowniki montowane na ścianie w pokoju i robic to bez schodzenia do piwnicy ?

Wg mnie to zależy jak bardzo się znasz (chcesz się znać) na dobieraniu parametrów sterowania piecem - jeśli średnio wtedy wybierz RT09PID, jeśli słabo lub prawie nic wtedy PUMA lub eCOAL.

Aby ustawiać temperatury niezależnie we wszystkich pomieszczeniach polecam pozakładać głowice termostatyczne na grzejniki - wtedy ustawisz sobie zadane temperatury do poszczególnych pomieszczeń (ja tak mam, a sąsiad po testowaniu sterownika pokojowego też pozakładał termostaty).
Np. w sypialni mam 18 st, kilku pokojach 21-22, w jednym nieużywanym 16 st, w garażu 12 st

Dzięki niezależnemu ustaleniu temperatur w pomieszczeniach oszczędzisz opał i będziesz mieć bardziej komfortowe warunki (ja np. lubię mieć w sypialni chłodniej) co przy sterowniku pokojowym jest praktycznie nie do uzyskania (teoretycznie się da, jednak to trudne i bez sensu).

SUSPENSER
24-09-2010, 08:13
Witam
Wybór jest ciezki i mam jeszcze chwile by sie zastanowic ale do polowy pazdziernika musze podjac decyzje,pod uwage biore Skam P Premium lub RBR Ekounwersal firmy INSTALKO piece roznia sie glownie sterowaniem, plus dla Skam ze ma wodny ruszt awaryjny,w Instalco wezownica do podgrzewania wody nie wiem czy to plus lub minus dla tego pieca i czy ona wystarczy czy lepiej dodatkowo montowac bojler.Z Sekomem jest dobry kontakt,wyslalem zapytanie do Instalco dwa tygodnie temu i czekam do dzis na odpowiedz.Co wybrac moze ktos doradzi?

Ta wężownica w piecu to może być faktycznie kiepski pomysł - niedawno wymieniałem anodę magnezową w bojlerze Galmet i pomimo to, że mam filtr wody i zmiękczacz to po 2 latach mocno zeżarło starą i nazbierało się trochę kamienia w zbiorniku.
Jak tak olewają klienta przed zakupem to strach myśleć co się dzieje po gdy pieniądze są już na koncie ...

SUSPENSER
24-09-2010, 08:32
Bobek
Za cholerę nie potrafię się domyślić, do czego jest ten Twój komentarz.
Podejrzewam, że do tej "połówki", która stała przed Tobą.
Nie pij tyle, bo będziesz głupi.

Kolega napisał co obchodzi typowego Kowalskiego który nie chce musieć stawać się fachowcem od pieców i procesów spalania - większość ma inne pasje i zainteresowania.
Pewnie chodziło mu o przypomnieniu tych kryteriów o których powinni pamiętać fachowcy.

Co do atestów, certyfikatów itp. to niestety Bobek ma rację - nie ma więc co obrażać się na rzeczywistość i niszczyć "posła" przynoszącego złą nowinę (pierwszy z brzegu przykład - ci którzy mają za sobą odbiór kominiarski pewnie wiedzą o co chodzi).
Wg mnie warto brać pod uwagę wyniki badań, ale opieranie się tylko i wyłącznie na nich bez dokładania informacji praktycznych z eksploatacji przez użytkowników jest kiepskim pomysłem.

Zawijan - jakże lubisz obrażać innych - widzę, że każda okazja jest dobra, żeby komuś dowalić.

Polecam film "Dzień Świra".

SUSPENSER
24-09-2010, 08:35
Przegiełeś zawijan z tą połówką....nie piję wcale, a Ty jak masz problemy alkoholowe to już twoja sprawa....ale wiesz nieudacznicy i łapownicy żeby zagłuszyc sumienie(o ile je jeszcze mają) często nadużywają alkoholu... powiedz lepiej ile twoj instytut przyjał podań o atest i ilu producentów taki atest otrzymało....pewnie 100%....

Ech szkoda, że dałeś się sprowokować ... czasem najlepiej jest nie reagować ;-)

SUSPENSER
24-09-2010, 08:49
Bardzo ciekawy punkt widzenia. Nie wiem czy dobrze rozumie ale jakaś nutka korupcyjna w tym Twoim poście zagrała. Ja osobiście widzę dwie możliwości. Pierwsza to taka ze masz jakieś dowody na to co piszesz i wiesz co piszesz, a druga to taka ze Twoim wujkiem jest jeden z dwóch znanych polskich braci bliźniaków, a Ty jesteś jego prawa ręką . Pozdrawiam i mam nadzieje ze Prawa Jazdy tak nie załatwiałeś….

Przepraszam wszystkich za offtop w tym wątku, ale chyba jack18 nie wie w jakim kraju mieszka lub jest niedoinformowany.

Mamy już tak poplątane i sprzeczne ze sobą przepisy, że praktycznie nie da się żyć nie łamiąc żadnego z nich.

Prawo jazdy to świetny przykład - wiesz, że jeszcze kilkanaście lat temu egzaminator potrafił mierzyć metrówką czy egzaminowany równo zaparkował w "garażu tyłem".
Efekt był taki, że wielu wolało dać i zdać co potwierdziły później ujawnione afery.

Przykłady z budów - proszę bardzo: wpisy w dzienniki budów, odbiory instalacji, certyfikaty energetyczne - czy naprawdę nie widzisz jak tu "kwitnie twórczość".

Czy z takim doświadczeniem nadal ufasz "papierom" ?

Zarzucanie czy nawet sugerowanie nierzetelności komuś bez dowodów jest jednak zbyt daleko idącym brakiem zaufania, więc tego nie popieram, jednak z drugiej strony lepiej mieć wątpliwości i poszukać kilku niezależnych źródeł niż oprzeć się na "jedynie słusznym".

Jarecki79
24-09-2010, 10:47
Wg mnie to zależy jak bardzo się znasz (chcesz się znać) na dobieraniu parametrów sterowania piecem - jeśli średnio wtedy wybierz RT09PID, jeśli słabo lub prawie nic wtedy PUMA lub eCOAL.

Aby ustawiać temperatury niezależnie we wszystkich pomieszczeniach polecam pozakładać głowice termostatyczne na grzejniki - wtedy ustawisz sobie zadane temperatury do poszczególnych pomieszczeń (ja tak mam, a sąsiad po testowaniu sterownika pokojowego też pozakładał termostaty).
Np. w sypialni mam 18 st, kilku pokojach 21-22, w jednym nieużywanym 16 st, w garażu 12 st

Dzięki niezależnemu ustaleniu temperatur w pomieszczeniach oszczędzisz opał i będziesz mieć bardziej komfortowe warunki (ja np. lubię mieć w sypialni chłodniej) co przy sterowniku pokojowym jest praktycznie nie do uzyskania (teoretycznie się da, jednak to trudne i bez sensu).

Do queene:

Suspenser ma w sumie rację, jeżeli chodzi o komfortowe warunku powietrza we wszystkich pokojach, to najlepiej sprawdzają się głowice termostatyczne.

Termostat uniwersalny w trybie temp. powietrza bazuje tylko na odczycie temp. pomieszczenia w którym jest zamocowany.
Ten do RT09pid ma jednak inną bardzo dużą zaletę, możesz z pokoju podglądać temp. wody na kotle oraz w bojlerze, to nie ma wpływu na pracę kotła czy pompy a pozostawia podgląd i kontrolę bez schodzenia do kotłowni.
Inny plus to możliwość zmiany nastawy temp. kotła bez schodzenia do kotłowni.

Dla współpracy przy trybie temp. powietrza w pokoju tak jak wspominałem należy dobrać właściwą pauzę pracy pompy C.O. do bezwładności danego budynku.

jack18
24-09-2010, 16:20
Przepraszam wszystkich za offtop w tym wątku, ale chyba jack18 nie wie w jakim kraju mieszka lub jest niedoinformowany.

Mamy już tak poplątane i sprzeczne ze sobą przepisy, że praktycznie nie da się żyć nie łamiąc żadnego z nich.

Prawo jazdy to świetny przykład - wiesz, że jeszcze kilkanaście lat temu egzaminator potrafił mierzyć metrówką czy egzaminowany równo zaparkował w "garażu tyłem".
Efekt był taki, że wielu wolało dać i zdać co potwierdziły później ujawnione afery.

Przykłady z budów - proszę bardzo: wpisy w dzienniki budów, odbiory instalacji, certyfikaty energetyczne - czy naprawdę nie widzisz jak tu "kwitnie twórczość".

Czy z takim doświadczeniem nadal ufasz "papierom" ?

Zarzucanie czy nawet sugerowanie nierzetelności komuś bez dowodów jest jednak zbyt daleko idącym brakiem zaufania, więc tego nie popieram, jednak z drugiej strony lepiej mieć wątpliwości i poszukać kilku niezależnych źródeł niż oprzeć się na "jedynie słusznym".

Żyje w tym kraju od 34lat i nic co polskie nie jest mi obce. Wkurza mnie tylko kiedy ktoś stawia zarzuty komuś na publicznym forum zamiast zgłosić to odpowiednim organom. Zepsuć komuś reputacje jest bardzo łatwo ,znacznie gorzej jest ja później naprawić lub przyznać sie do pomyłki. Nie uważam tez za zbyt szczęśliwy pomysł żeby każdego mierzyc jedna miara- jeden bierze to na pewno biorą wszyscy….. Zresztą to nawet chyba nie na to forum tematy.

zawijan
24-09-2010, 17:55
Kolega napisał co obchodzi typowego Kowalskiego który nie chce musieć stawać się fachowcem od pieców i procesów spalania - większość ma inne pasje i zainteresowania.
Pewnie chodziło mu o przypomnieniu tych kryteriów o których powinni pamiętać fachowcy.

Co do atestów, certyfikatów itp. to niestety Bobek ma rację - nie ma więc co obrażać się na rzeczywistość i niszczyć "posła" przynoszącego złą nowinę (pierwszy z brzegu przykład - ci którzy mają za sobą odbiór kominiarski pewnie wiedzą o co chodzi).
Wg mnie warto brać pod uwagę wyniki badań, ale opieranie się tylko i wyłącznie na nich bez dokładania informacji praktycznych z eksploatacji przez użytkowników jest kiepskim pomysłem.

Zawijan - jakże lubisz obrażać innych - widzę, że każda okazja jest dobra, żeby komuś dowalić.

Polecam film "Dzień Świra".

Jak już musisz się do wszystkiego mieszać, to zwróć łaskawie uwagę, że to nie ja zarzuciłem Bobkowi oszustwo.
A ten "Dzień Świra" widzę, że Ci się bardzo podobał.

A na kotłach znasz się raczej kiepsko, jak spora część instalatorów.
Powiem Ci na pocieszenie, że niedługo przyjdzie pora i na Was. Skończy się królestwo samozwańczych instalatorów, z wykształceniem nauczyciela muzyki lub geografii.

SUSPENSER
24-09-2010, 20:24
Myślę, że kupujących kotły zainteresuje także wątek na temat paliwa do nich, więc zapraszam do dyskusji i dzielenia się doświadczeniami tutaj:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?164725-Ranking-paliwa-typu-ekogroszek.

kamil777
24-09-2010, 20:26
Panowie proponuje wrocic do tematu to forum nie jest po to by lansowac wlasna osobowosc,znajomy jest uzytkownikiem kotla firmy Defro i bardzo go sobie chwali,firma ma duza oferte a jesli jest czegos duzo to ciezko se zdecydowac ,co myslicie o tych piecach?
http://www.defro.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=524&Itemid=522&lang=pl
http://www.defro.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=526&Itemid=523&lang=pl
http://www.defro.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=451&Itemid=451&lang=pl
http://www.defro.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=523&Itemid=519&lang=pl

Jarecki79
24-09-2010, 21:36
Jak już musisz się do wszystkiego mieszać, to zwróć łaskawie uwagę, że to nie ja zarzuciłem Bobkowi oszustwo.
A ten "Dzień Świra" widzę, że Ci się bardzo podobał.

A na kotłach znasz się raczej kiepsko, jak spora część instalatorów.
Powiem Ci na pocieszenie, że niedługo przyjdzie pora i na Was. Skończy się królestwo samozwańczych instalatorów, z wykształceniem nauczyciela muzyki lub geografii.

Wiesz co Zawijan, czasami to kawał chama z Ciebie.
Idealne hobby- nic nie wnoszące kłótnie, rozwalaj wątek o brucerze i eCoalu

Odnoszę wrażenie, że pod tym nickiem piszą 2osoby.

Przypominam Ci, że kilka stron wcześniej bardzo chwaliłeś Suspensera za wysoki poziom wiedzy technicznej.
Niestety nie podziela Twoich opinii, to się nie zna jak widać.

Prześpij się i wyłącz się z tego wątku, większość w tym miejscu ma już dość Twoich ataków i obrażania innych.
Nic nie wnoszące kłótnie - wypisuj takie bzdury na wątku o brucerze.

Jarecki79
24-09-2010, 21:46
Panowie proponuje wrocic do tematu to forum nie jest po to by lansowac wlasna osobowosc,znajomy jest uzytkownikiem kotla firmy Defro i bardzo go sobie chwali,firma ma duza oferte a jesli jest czegos duzo to ciezko se zdecydowac ,co myslicie o tych piecach?
http://www.defro.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=524&Itemid=522&lang=pl
http://www.defro.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=526&Itemid=523&lang=pl
http://www.defro.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=451&Itemid=451&lang=pl
http://www.defro.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=523&Itemid=519&lang=pl

Bez zbędnych komentarzy:
pierwszy link to retorta jakby skopiowana z PPSM firmy Pancerpol, w skrócie ślimak stalowy, koronka obrotowa wewnętrzna, bywają z nią kłopoty, obudowa stalowa, żeliwne jedynie palenisko..
Wymiennik górnokanałowy, łatwiejszy w czyszczeniu i wygodniejszy, dostęp tylko od frontu kotła.

drugi link jak się domyślam producenta retorty, to już całkowicie stalowe wykonanie, modele rynnowe to raczej kiepskie wyniki czystości spalania, bliżej im do tłoków pod tym względem.

trzeci link to ponownie retorta obrotowa i jak widzę są kanały pionowe, mniej wygodne w czyszczeniu, górę izolacji będzie trzeba do tego demontować dla dostania się do wyczystki pionowej

czwarty link to ponownie palnik rynnowy w wymienniku z kanałami pionowymi, gdzie wyczystka kanału pionowego schowana jest pod górą izolacji kotła.

kamil777
24-09-2010, 23:10
Dzieki Jarecki

kamil777
24-09-2010, 23:17
SKAM PPremium?????????? ale z jakim sterownikiem?

Jarecki79
25-09-2010, 16:38
SKAM PPremium?????????? ale z jakim sterownikiem?

Odpowiem Ci w ten sposób.

eCoal z Brucerem chciałem przebadać w niezależnym instytucie. Pisałem to także tutaj, otwarcie na tym wątku.

W poniedziałek 20.09 dzwoniłem do Centroekoenergia i usłyszałem , nie ma problemu, niech Pan zamówi brucera u swojego dostawcy, doślę Panu eCoal.

Wtorek 21.09 rozmawiam z Centroekoenergia i już rozmowa jest inna. Panie Jarku, okazuje się,że do tego zestawu to jest inne wykonanie Brucera, palenisko nie ma otworów na około, musze to specjalnie przygotować, muszę o tym porozmawiać z Zawijanem (kurcze a tu pisze,że nic nie ma do gadania????), trzeba jeszcze uzbroić to w dmuchawę DM32SF...
W ten dzień próbuję się też dodzwonić na telefon podany na stronie eCoal- niestety przez 2godziny prób tylko automatyczna sekretarka, to jak działa serwis??
Mam nadzieję, że to zbieg okoliczności i w tej firmie pracuje więcej jak 1osoba.

Środa 22.09 dzwonię, ale już telefonu nikt nie odbiera...

Czwartek 23.09.2010 dzwoni do mnie centorekoenergia i mówi no niestety do piątku nie zdąrzymy.
Umówiłem się na szkolenie na przyszły tydzień, miało być w poniedziałek 27.09, ale zostało przełożone na środę 29.09.

Zaznaczam,że obsługa ze strony Centroekoenergia jest wzorowa. Właściwy człowiek na właściwym miejscu, chętny do pomocy, konkretny.

Tak więc przez tydzień nie dało rady załatwić jednej sztuki palnika i jednej sztuki sterownika eCoal do zawiezienia na niezależne badania.
Nie wierzę zatem,że to pracuje idealnie. Wierzę,że pracuje bardzo poprawnie, bo po to się wkłada tyle pracy i prób, aby tak było.

Nowy palnik Ekoenergii oraz sterownik adaptacyjny PUMA dostałem bez najmniejszego problemu na badania.
Także 12kW będzie badane na takim zestawie.

Oczywiście chcę oferować Brucer+eCoal, ale w tym temacie nie uwierzę już w żadne słowo pisane przez reprezentantów instytutu z Zabrza.

Wybór zestawu zostawiam klientom, rynek sam wskaże, który zestaw będzie lepszy czy też częściej wybierany. Czy nowy, udoskonalony palnik Ekoenergia+PUMA czy uproszczony, poprawiony palnik Brucer+eCoal. Z całą pewnością oba palniki są bardzo dobre, oba znam z pracy, z pracy znam też PUMĘ, RT09pid, Ognika PID oraz model Expert, który rozwiązania w postaci czujnika pogodowego, temp. komfortowej oraz ekonomicznej ma identyczne jak eCoal, to jednak porównanie na zasadzie praktyka z Experta + instrukcja z eCoal. Mam nadzieję wyszkolić się w zakresie eCoala i móc uczciwie informować klientów o różnicach między danymi układami sterującymi. Każdy ma silne ale każdy ma też słabsze strony.

zawijan
25-09-2010, 20:00
Jarecki
Już ze sto razy Ci pisałem, że Brucer do tych Waszych sterowników i wentylatorów różni się od Brucera dla eCoala i dlaczego. Głąb z kapusty by to już dawno zrozumiał.
Wiesz, co Ci poradzę?
Załóż instytut z Bobkiem i SUSPENSEREM i odpieprzcie się ode mnie.

Jarecki79
25-09-2010, 20:08
Jarecki
Już ze sto razy Ci pisałem, że Brucer do tych Waszych sterowników i wentylatorów różni się od Brucera dla eCoala i dlaczego. Głąb z kapusty by to już dawno zrozumiał.
Wiesz, co Ci poradzę?
Załóż instytut z Bobkiem i SUSPENSEREM i odpieprzcie się ode mnie.

Napisałem,że czekałem cały tydzień na tego Brucera z eCoalem i się nie doczekałem.
Jeżeli 1 tydzień to za mało na dostarczenie 1szt. palnika i sterownika to ja nie wiem jak to jest z tymi tysiącami sterowników i palników o których wcześniej wspominałeś.

Pisałeś, że Ty nic nie masz w tym temacie do gadania a we wtorek słyszę od firmy Centroekoenergia, że decyzja musi zostać konsultowana z Tobą.
Środa cisza, czwartek, że niestety nie da rady.
Ok, przyjmuje do wiadomości, nie gniewam się, badam w tej chwili inny zestaw a na próby eCoal+brucer znajdę czas później.

Kręcisz, kłamiesz, oszukujesz. Nie można kompletnie ufać w żadne Twoje słowo i zapewnienia.

Nie interesuje mnie Twoja dalsza opinia.
Bardzo wysoko cenię sobie poziom kontaktu z firmą produkującą Brucera i powtarzam,że zamierzam korzystać z układu Brucer+eCoal, tyle,że kompletnie nie wierzę Twojej osobie w zapewnienia co do jego pracy.

ps. jeżeli nie zauważyłeś Bobek nie ufa ani Twoim badaniom ani moim.

queene
26-09-2010, 19:17
Wg mnie to zależy jak bardzo się znasz (chcesz się znać) na dobieraniu parametrów sterowania piecem - jeśli średnio wtedy wybierz RT09PID, jeśli słabo lub prawie nic wtedy PUMA lub eCOAL.

Aby ustawiać temperatury niezależnie we wszystkich pomieszczeniach polecam pozakładać głowice termostatyczne na grzejniki - wtedy ustawisz sobie zadane temperatury do poszczególnych pomieszczeń (ja tak mam, a sąsiad po testowaniu sterownika pokojowego też pozakładał termostaty).
Np. w sypialni mam 18 st, kilku pokojach 21-22, w jednym nieużywanym 16 st, w garażu 12 st

Dzięki niezależnemu ustaleniu temperatur w pomieszczeniach oszczędzisz opał i będziesz mieć bardziej komfortowe warunki (ja np. lubię mieć w sypialni chłodniej) co przy sterowniku pokojowym jest praktycznie nie do uzyskania (teoretycznie się da, jednak to trudne i bez sensu).
nie znam sie wcale i bede miec podłogówke a nie grzejniki...chyba powinnam wspomniec o tym wczesniej ;)

SUSPENSER
26-09-2010, 20:40
nie znam sie wcale i bede miec podłogówke a nie grzejniki...chyba powinnam wspomniec o tym wczesniej ;)

W takim wypadku wg mnie warto wybrać PUMĘ, a resztę najlepiej dopowie Jarecki79 bo on tu najlepiej zna ten sterownik.

zawijan
27-09-2010, 08:44
W takim wypadku wg mnie warto wybrać PUMĘ, a resztę najlepiej dopowie Jarecki79 bo on tu najlepiej zna ten sterownik.

...lub eCoal.pl.

GośkaR
27-09-2010, 11:46
Proszę o pomoc, wybraliśmy 3 piece i teraz musimy z nich wybrać jeden, co o nich sądzicie i który byście doradzili zakup:
1)Heinz 24 kw albo
2) Klimosz 24 kw albo
3) Ogniwo 24 kw

adam_t
27-09-2010, 14:15
Witam,
oczywiście jak większość forumowiczów piszę z zapytaniem...
Od pewnego czasu czytam i analizuje Wasze wypowiedzi, był moment kiedy to skłaniałem się aby kupić kocioł ze sterownikiem ecoal (przemawia do mnie prostota lecz zarazem funkcjonalność) i palnikiem brucer. Moje typy to Ponar EKO lub Ogniwo EKO. Niestety ceny Ponara poszybowały właśnie mocno w górę (sezonowość jak mniemam). Ciekawe i rzeczowe wypowiedzi Jareckiego skłoniły mnie aby przyjrzeć się też nieco bardziej innym produktom (w tym sterownikowi PUMA). Mimo, że nie jestem ekspertem, w zasadzie to nie mam praktycznie żadnego doświadczenia to zastanawia mnie dość spora różnica w działaniu sterowników. Konkretnie mam na myśli sposób osiągania zadanej temperatury.
W załączniku wrzuciłem po 2 zrzuty ekranu z wykresami sterowników ecoal i puma (wykresy można pobrać z internetu z linków podanych przez producentów). Proszę o wyjaśnienie czemu wykres sterownika ecoal jest tak poszarpany względem sterownika puma i czemu jest aż taka duża i nagła zmiana temperatury spalin, co za tym idzie zmiana temperatury wszystkich elementów, z którymi owe spaliny maja styczność. Dla mnie (laika) taka nagła i częsta zmiana temp. spalin nie jest korzystna i bądź co bądź możne znacząco skrócić żywotność elementów całej układanki (kotła, komina, itp.).
Druga sprawa to oszczędność energii, co chwile w powietrze idzie ciepło, które mogło by być magazynowane w wodzie CWU czy CO. Puma w tym przypadku może wypaść lepiej.
Czy mam rację ?

Jarecki79
27-09-2010, 14:33
Witam,
oczywiście jak większość forumowiczów piszę z zapytaniem...
Od pewnego czasu czytam i analizuje Wasze wypowiedzi, był moment kiedy to skłaniałem się aby kupić kocioł ze sterownikiem ecoal (przemawia do mnie prostota lecz zarazem funkcjonalność) i palnikiem brucer. Moje typy to Ponar EKO lub Ogniwo EKO. Niestety ceny Ponara poszybowały właśnie mocno w górę (sezonowość jak mniemam). Ciekawe i rzeczowe wypowiedzi Jareckiego skłoniły mnie aby przyjrzeć się też nieco bardziej innym produktom (w tym sterownikowi PUMA). Mimo, że nie jestem ekspertem, w zasadzie to nie mam praktycznie żadnego doświadczenia to zastanawia mnie dość spora różnica w działaniu sterowników. Konkretnie mam na myśli sposób osiągania zadanej temperatury.
W załączniku wrzuciłem po 2 zrzuty ekranu z wykresami sterowników ecoal i puma (wykresy można pobrać z internetu z linków podanych przez producentów). Proszę o wyjaśnienie czemu wykres sterownika ecoal jest tak poszarpany względem sterownika puma i czemu jest aż taka duża i nagła zmiana temperatury spalin, co za tym idzie zmiana temperatury wszystkich elementów, z którymi owe spaliny maja styczność. Dla mnie (laika) taka nagła i częsta zmiana temp. spalin nie jest korzystna i bądź co bądź możne znacząco skrócić żywotność elementów całej układanki (kotła, komina, itp.).
Druga sprawa to oszczędność energii, co chwile w powietrze idzie ciepło, które mogło by być magazynowane w wodzie CWU czy CO. Puma w tym przypadku może wypaść lepiej.
Czy mam rację ?

PUMA idzie od 2% mocy do 100%mocy z ciągłym nadmuchem, dlatego nie ma dużych skoków temp. spalin.
Przypuszczam,że eCoal na małych mocach wchodzi w podtrzymanie podobnie jak RT09pid, stąd możliwe skoki temp. spalin i szarpanie tego wykresu.
Nie znam jeszcze obsługi eCoal, na szkoleniu mam być w środę. Także to tylko domysły.

Przy większym zapotrzebowaniu na ciepło (ok6-7kW w górę) RT09pid potrafi już chodzić z ciągłym nadmuchem i pewnie eCoal też.

RT09pid wpada w podtrzymanie przy współpracy z samym bojlerem, po opisach na wątku o brucerze wydaje mi się,że eCoal przy współpracy z bojlerem tez jakby pracuje w podtrzymaniu.

Jarecki79
27-09-2010, 15:06
...lub eCoal.pl.

Taki mam plan, aby oferować model SKAM-P Premium z PUMĄ i Ekoenergią lub Brucerem i eCoalem

Tylko nie przyspieszaj producentów, bo wychodza z tego same nieporozumienia.
Przyspieszałes juz lepiej wiedząc od producenta sprzedaż nowego Ogniwa.
Na tym wątku pisałeś, aby czytelnicy namawiali mnie do zamawiania brucera z eCoalem, po czym okazało się,że to jest dopiero na ETAPIE PRZYGOTOWANIA,

Pozwól, że najpierw sie przeszkolę i uzyskam niezbędne informacje od producenta. Wtedy będę wiedział jakie są silne a jakie słabe strony sterownika i rzetelnie będe mógł go danej osobie polecać.


Okazuje się też, że ecoal ma wersję podstawową bez modułu internetowego a sam moduł jest dodatkiem.
Można podnieść cene i dawać full opcję lub dać niższą cenę z podstawą a tylko dla entuzjastów dać opcje za dopłatą.

Także spokojnie, bez nerwów, najpierw działanie zestawu, później polityka cenowa, później sprzedaż.

Jarecki79
27-09-2010, 15:13
nie znam sie wcale i bede miec podłogówke a nie grzejniki...chyba powinnam wspomniec o tym wczesniej ;)

hmmm
To tak prawdę mówiąc powinieneś kwestie wyjaśnić z instalatorem.

Z mojego punktu widzenia to sterownik RT09pid czy PUMA czy eCoal - jeden gwint, bo to ma chodzić tylko na 1, stałej temperaturze.

Podłączenie pod bufor lub jeszcze lepiej zbiornik kombinowany (750L bufor a 250 zasobnik CWU) jedna pompą i praca kotła na np. 55st.c na stałe bez żadnych dupereli w stylu termostaty, pompy ładujące CWU itd.

Za buforem natomiast właściwe sterowanie układem podłogowym, tutaj już kwestia fachowości instalatora, z tego, co sie orientuję często wybiera się jakies moduły Frisko.
Na podłogówke chyba max. temp. jaką mozna puszczać to cos w granicy 45st.C, stąd taki układ z buforem wydaje mi się najlepszym wyjściem.

Przedyskutuj to z dobrym instalatorem.

SUSPENSER
27-09-2010, 20:12
albo rt09, Tatarek....

Tatarka koleżance queene nie polecam, bo trzeba się na nim trochę poznać (to nie sterownik adaptacyjny jak PUMA czy eCOAL) - muszę go przestawiać gdy zmieniam ekogroszek na inny (o innej kaloryczności i zdolności podtrzymania żaru).

Jarecki79
27-09-2010, 20:22
Tatarka koleżance queene nie polecam, bo trzeba się na nim trochę poznać (to nie sterownik adaptacyjny jak PUMA czy eCOAL) - muszę go przestawiać gdy zmieniam ekogroszek na inny (o innej kaloryczności i zdolności podtrzymania żaru).

Wszystko prawda, ale w Twoim kotle jest tak mało miejsca na spadanie popiołu,że u Ciebie paliwo musi spalać się idealnie.
U Ciebie w kotle to jest jakaś kombinacja alpejska, palnik Pancerpola 17kW z jakoś przerobionym paleniskiem od 10-15kW takiej miniaturki Pancerpola a nawet na tej miniaturce wiele miejsca dla popiołu nie ma.

Przy tej Ekoenergii czy Brucerze wielkich kombinacji nie trzeba robić jak granice są dobrze ustalone..

PUMA jest bardzo fajna, przypuszczam,że eCoal powinien sobie tez lepiej radzić, tyle,że dla jednej temp. zasilania tatarczewski jest wystarczający.

SUSPENSER
27-09-2010, 20:27
Proszę o pomoc, wybraliśmy 3 piece i teraz musimy z nich wybrać jeden, co o nich sądzicie i który byście doradzili zakup:
1)Heinz 24 kw albo
2) Klimosz 24 kw albo
3) Ogniwo 24 kw

Najlepiej napisz w skrócie jakie mają kanały, palniki i sterowniki lub wklej linki do ich opisów (konkretnie wybrane modele) i napisz czym chcecie palić (ekogroszek, miał, pelety lub mieszanka jednego z drugim), czy chcecie czasem palić drewnem czy wystarczy ruszt awaryjny do takiego palenia w razie np. braku prądu.

Według mnie w tej chwili najciekawszy piec w rankingu to Skam-p Premium, kolejne to RBR Ekouniwersal, Ogniwo.

SUSPENSER
27-09-2010, 20:42
Przy tej Ekoenergii czy Brucerze wielkich kombinacji nie trzeba robić jak granice są dobrze ustalone..


Ja miałem trochę nastawiania tych granic, bo np. przy ekogroszku Kazimierz Juliusz który zdecydowanie słabiej trzyma żar od Pieklorza czy Ekores musiałem skrócić czas przerwy pomiędzy przedmuchami w trybie podtrzymania o ponad połowę bo inaczej piec mi wygasał.
Niestety po tym skróceniu po całym dniu podtrzymywania po południu była już o kilkanaście stopni przekroczona temperatura zadana.

Na szczęście nie kupiłem tego węgla więcej bo miałbym problem z grzaniem nim samej CWU (zwłaszcza latem).

Czy przy ekoenergii lub Brucerze nie wystąpi taki problem z odpowiednim zaprogramowaniem RT09PID ?

Poza tym skoro queene się nie zna to pewnie woli, żeby wszystko regulowało się samo ;-)

queene
27-09-2010, 22:59
Poza tym skoro queene się nie zna to pewnie woli, żeby wszystko regulowało się samo ;-)
hehe strzał w "10"
btw. fajnie że wreszcie ktos zauwazył że ja to kobieta ;-)
ok typ na dziś to Skam-p Premium 25kW i sterownik Puma bądź e-Coal, z pewnością napiszę co wybrałam i jak mi doradzano w sklepie :)
dziekuję bardzo za informacje

przemc
28-09-2010, 08:32
hehe strzał w "10"
btw. fajnie że wreszcie ktos zauwazył że ja to kobieta ;-)
ok typ na dziś to Skam-p Premium 25kW i sterownik Puma bądź e-Coal, z pewnością napiszę co wybrałam i jak mi doradzano w sklepie :)
dziekuję bardzo za informacje

możesz podaćjaką masz:
1) powierzchnię ogrzewanych pomieszczeń
2) powierzchnię użytkową
3) dlaczego 25KW

zawijan
28-09-2010, 09:12
Kochani

25.IX.2010
[email protected]
posłał do mojego instytutu taki donos:
„chciałem pogratulować państwu pracowników zwłaszcza kultury osobistej i reklamy na Forum MURATORA (ponad 100tys czytelników) waszego instytutu, przez waszego pracownika o niku „zawijan” którego pewnie dobrze znacie proszę sobie przejrzeć jego posty np. w tym wątku … jak w ten sposób pracujecie i tak odnosicie się do klientów to o waszym przedsiębiorstwie nie świadczy dobrze… jakby był osobą prywatną to bym nic nie mówil ale on się powołuje na wasz instytut dlatego postanowiłem poinformować waszą firmę o czymś takim…
Pozdr Piotrek”

Poruszony jego troską, dziękuję tym wszystkim sympatycznym dyskutantom, którzy mnie tu łaskawie tolerowali. Mówi się wprawdzie, że głupota nie boli – ale czasem jednak chyba tak.
Nie mam ochoty „robić za zbawcę świata”, więc przestanę. Piszcie dalej te swoje prywatne teorie i myśli złociste – nie będę przeszkadzał, niech kwitną. Może uda się Wam sprzedać – dzięki temu – cztery kotły rocznie więcej, lub znaleźć trzech dodatkowych zleceniodawców, nie świadomych, co ich czeka.
Kto zechce technicznej fachowej opinii – wie, gdzie mnie szukać.

Cześć

P.S.
Choć nie ręczę, czy czasem nie wytrzymam i znowu przywalę niektórym mądralom, jeśli będą się czuli zbytnio bezkarni i popuszczą wodze swym fantazjom. Bądźcie więc czujni.

queene
28-09-2010, 09:18
możesz podaćjaką masz:
1) powierzchnię ogrzewanych pomieszczeń
2) powierzchnię użytkową
3) dlaczego 25KW
pisałam wczesniej ale przypomnnę:
parterówka pow grzania 165m2 podłogówka na całości,
garaż 45m2 minimalnie dogrzewany
piwnica częśc ogrzewana jakieś 70m2

Jarecki79
28-09-2010, 12:59
hehe strzał w "10"
btw. fajnie że wreszcie ktos zauwazył że ja to kobieta ;-)
ok typ na dziś to Skam-p Premium 25kW i sterownik Puma bądź e-Coal, z pewnością napiszę co wybrałam i jak mi doradzano w sklepie :)
dziekuję bardzo za informacje

Witam!

Oueene zobacz na wątek założony przez Trocia.
Wkleiłem właśnie opis naszego klienta, posiada on nasz model SKAM-P Premium 25kW, pierwszą wersję Brucera oraz RT09pid.
Zapomniałem jego nicka, ale jakoś Darek czy Daro z cyframi.
Mam nadzieję,że sie odezwie. Cytuje tylko fragment dotyczący pracy jego kotła:

Oczywiście PUMA czy eCoal są bardziej zautomatyzowane.
RT09pid jak przekracza moc to wchodzi w podtrzymanie- tam paliwo dopali. Także jak ktoś jest zielony,yo nastawy wyjściowe poradzą sobie z danym paliwem, tyle,że nie koniecznie non stop w pracy ciągłej.

W skrócie:
Trociowi sprzedałem sterownik RT09pid nie znając dokładnie wszystkich danych kotła, ustawiłem go wyjściowo w/g swojego doświadczenia.

Zapraszam na wątek także Zawijana, przykład mojego klienta dotyczy pierwszej wersji palnika Brucer, osoba ta spala miał z Piasta lub opał o nazwie Boruta (raczej dedykowany do podajnika tłokowego jak klasycznego ślimaka, ale Brucer radzi sobie z nim doskonale).

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?167140-Przej%C5%9Bcie-na-PID-ze-standardowego-sterownika

jack18
28-09-2010, 18:29
I co zawijan szukasz współczucia czy jak??? u mnie go nie znajdziesz, gość dobrze zrobił! nie jesteś osobą prywatną, masz swojego bloga,ciagle powułujesz sie na instytut i promujesz firmę Ogniwo i palnik brucer +ecoal, na którą wasz instytut ma licencje,czyli defakto firma czerpie zyski,a instytut (i jego pracownicy powinni byc obiektywni) ciesz sie że ktoś urażony nie wystąpił o cofniecie akredytacji dla instytutu,Poz tym twoje odpowiedzi są zdecydowanie hamskie,i wulgarne kto ma inne zdanie tego wyzywasz od pijaka albo marketingowca albo od nauczyciela matematyki,


wyluzuj i nie zaśmiecaj wątku swoimi frustracjami bo chcąc nie chcąc każdy musi to czytać, albo szukać w Twoich śmieciach ważnych dla siebie informacji. Po prostu pisz na temat..

SUSPENSER
28-09-2010, 19:24
wiecie co...?? tak sobie czytam o tym ruszcie awaryjnym do palenia np, jak zabraknie prądu.....ale pokazcie mi nowy domek ,albo samą kotłownią gdzie c.w.u i co zrobione jest bez żadnej pomki i jedzie na zasadzie samej cyrkulacji.....wg mnie ten ruszt jest do palenia innym opałem niż ekogroszek np drewnem,gubym węglem itp..

Bardzo trafne spostrzeżenie.

Ciekawe czy ktoś praktycznie używał takiego rusztu awaryjnego mając pompki w układzie ?

Pewnie jest tak jak napisałeś, że tą "awarią" może być w praktyce brak ekogroszku a nie prądu i tylko wtedy to żelastwo się przyda ;-)

jack18
28-09-2010, 20:23
A ty co adwokat???? no fakt piszesz piszesz dokładnie na temat......

nie denerwuj sie Piotrusiu...

Jarecki79
28-09-2010, 20:33
Panowie dajcie spokój, cały wątek rozwalacie.
Może już wystarczy przepychanek.

Można wrócić do bardziej konkretnych spraw.

karoka65
28-09-2010, 20:46
Bardzo trafne spostrzeżenie.

Ciekawe czy ktoś praktycznie używał takiego rusztu awaryjnego mając pompki w układzie ?

Pewnie jest tak jak napisałeś, że tą "awarią" może być w praktyce brak ekogroszku a nie prądu i tylko wtedy to żelastwo się przyda ;-)

Do swojego kociołka także otrzymałem ruszt awaryjny ale żeby na nim próbować palić to nie. Z braku czasu na zabawę i czystego lenistwa. Początkowo myślałem że się może przyda żeby zjarać jakieś śmieci ale w końcu nie po to kupuje się taki kocioł żeby później smrodzić byle czym. Problem z brakiem prądu rozwiązałem zaraz po zakupie kotła bo faktycznie jak światełko zgaśnie to już lipa z tej całej mechanizacji. Zakupiłem od razu Upsa i muszę powiedzieć że już kilka razy się przydał. Napisałem trochę o tym w temacie: Awaryjne zasilanie kotła CO albo coś takiego. Jak ktoś zainteresowany to sobie odszuka albo napiszę jeszcze raz. Nie zażegnuje się całkiem na nie dla RA bo co będzie jak siądzie napęd ? A nie mam na myśli zerwania zawleczki.

jack18
28-09-2010, 20:50
Panowie dajcie spokój, cały wątek rozwalacie.
Może już wystarczy przepychanek.

Można wrócić do bardziej konkretnych spraw.
ok Jarecki sorki...

PITMAN
29-09-2010, 11:08
Witam,

przewertowałem cały wątek i na moje pytanie nie znalazłem odpowiedzi. Dlatego proszę o radę:

zaczynam budowę budynku o pow. ok. 180m2. Będzie on stał obok mojego domu o pow. 144m2. Wymyśliłem sobie, że jednym piecem ogrzeje 2 obiekty. Ale warunek jest taki: od godziny 6 do 15 ogrzewam budynek A, od 15 do 6 rano ogrzewam budynek B. Czy jest to wykonalne??

I druga kwestia to wybór pieca- interesuje mnie piec na ekogroszek. Co kupić?? Jakiej firmy piecem z podajnikiem się interesować? jedyne co mi przyszło do głowy to HEF- może się mylę :) Chciałbym zaznaczyć, że nie będę płakał jeśli zamiast 6500brutto wydam 11000brutto( uważam, ze na piecu nie będę szukał oszczędności- już raz tak zrobiłem i był to strzał w kolano). Najważniejsze aby był to wybór na lata, którym będę się cieszył i który nie sprawi mi problemów w przyszłej eksploatacji.

czekam na odpowiedzi

P.

Jarecki79
29-09-2010, 17:45
Czy bierzesz pod uwagę, że oba budynki będą grzane jednocześnie?

Teoretycznie 25kW jest w stanie ogrzać oba budynki na raz, dobrze pracowac na 180m2 jak też na 144m2.
Polecam wybór dobrego sterowania z PID lub systemem adaptacji.
Adaptację ma PUMA (ADC Automatic Dose Control) w tym sterowaniu mamy pid połączone czy też wspomagane przez fuzzy logic, producent określa,że za stabilizację na wartości zadanej odpowiada pid a za proces spalania FBS oraz ADC.
Adaptację ma też eCoal,jak mówił dzisiaj jego producent owa adaptacja opiera się na Fuzzy Logic.

Jak to podłączyć, aby od godz. 6 do 15 grzać jeden budynek a drugi od 15 do 6 - to już kwestia dla instalatora.
Może być duży bufor a za nim wyjście na dwa obiegi grzewcze osobno sterowane i programowane.
W tym wypadku na sterowniku kotła jedna stała nastawa np. 60st.C a proces regulacji ciepła na dany obiekt A czy B dopiero za buforem na danym obiegu.

Jarecki79
29-09-2010, 18:11
Zawijan, cygan z Ciebie niesamowity.... to trochę żartem dla jasności...
1. eCoal nie ma być oferowany do obojętnie jakiego kotła z Brucerem jak wcześniej wspominałeś, bo to producent sterowania chce sobie dobrać firmę, która mu bardziej odpowiada.

2. eCoal jak mówi producent, bardzo zresztą konkretny i miły człowiek , opiera swoja pracę na logice rozmytej, czyli Fuzzy Logic.

3. Nie zmienia się parametrów pracy, bo jest tak jak wspominałeś, czyli wgrane są odpowiednie dane dla Brucera i konkretnej dmuchawki.
Zmieniać można tylko podtrzymanie ognia.
Ale są 2programy, jeden dla kotłów z przedziału mocy do 20kW i drugi dla kotłów do ok.40kW.

Mam nadzieję na współpracę z firmą z Kutna, mam nadzieję,że się nie przestraszą ;-) sterownik oglądałem w środku i jest to solidnie wykonana elektronika.
Jest on jednak wykonany z 2części, jeden to dość spory gabarytowo moduł wykonawczy w skrzynce, można to montowac gdzieś z tyłu za kotłem czy na ścianie a druga rzecz to panelik operatorski.
Średnio przepadam za takim rozwiązaniem, wolę kompaktowo, w jednej obudowie. Ale w przypadku tego sterowania nie jest to jakieś wielce irytujące.

Panelik operatorski bardzo fajny i prosty w obsłudze. Panowie mogą zmienić nazwę z pompy obiegowej na cyrkulacyjną, bo można się pomylić o co chodzi.
Trochę zabawy z programami tygodniowymi, korekcjami, wyborem pracy CWU, ale to są sprawy wtórne, z których mniej bystra osoba nie musi korzystać.

Jest tutaj więcej zależności odnośnie współpracy, mam nadzieję,że strony się dobrze zastanowią i za ok.2tygodnie być może będzie można podjąć temat.
Ja do gadania nie mam nic, swoją wolę współpracy wyraziłem, reszta w obcych rękach i ich dobrej woli.

Moim hobby są sterowania nowej generacji i z miłą chęcią potestowałbym także eCoal-a na brucerze .

PITMAN
29-09-2010, 20:37
Jarecki79- czytałem Twoje posty i jestem pewien, że Twoja wiedza jest przeogromna i nieoceniona. Ale tak bardziej po ludzku, dla laika- czyli jest to wykonalne :)

A jaki piec Twoim zdaniem będzie pracował długo i bezawaryjnie?? Czy są jakieś firmy, które nazwiesz mercedesem wśród producentów?? Albo inaczej: czy są firmy, których produkty sprawiają najmniej przykrych niespodzianek (awaryjność, serwis, wytrzymałość, prostota)??


P.

SUSPENSER
29-09-2010, 22:00
zaczynam budowę budynku o pow. ok. 180m2. Będzie on stał obok mojego domu o pow. 144m2. Wymyśliłem sobie, że jednym piecem ogrzeje 2 obiekty. Ale warunek jest taki: od godziny 6 do 15 ogrzewam budynek A, od 15 do 6 rano ogrzewam budynek B. Czy jest to wykonalne??

I druga kwestia to wybór pieca- interesuje mnie piec na ekogroszek. Co kupić?? Jakiej firmy piecem z podajnikiem się interesować? jedyne co mi przyszło do głowy to HEF- może się mylę :) Chciałbym zaznaczyć, że nie będę płakał jeśli zamiast 6500brutto wydam 11000brutto( uważam, ze na piecu nie będę szukał oszczędności- już raz tak zrobiłem i był to strzał w kolano). Najważniejsze aby był to wybór na lata, którym będę się cieszył i który nie sprawi mi problemów w przyszłej eksploatacji.


Naprzemienne ogrzewanie budynków można by uzyskać wpinając pomiędzy sterownik a pompy CO (osobne dla każdego budynku) 2 włączniki programowalne.
Na 1 ustawiasz, żeby był włączony w godzinach 6-15, a na 2 w godzinach 15-6.

Przy tym ustawieniu od 6 do 15 "pompujesz" ciepło do budynku nr 1 a od 15 do 6 do budynku nr 2.

To taki mój prosty pomysł - ciekaw jestem co myślicie o takim rozwiązaniu ?

Co do pieca to Skam-P Premium z PUMĄ to wg mnie najlepszy wybór.

PITMAN
30-09-2010, 08:48
tak to tylko w erze.... :P bierz od jareckiego z dożywotnią pomocą na forum:P

Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że nie ma idealnych kotłów. Miałem jednak nadzieję, że są firmy które wyprzedzają konkurencję.

Co do sterownika PUMA- po przeczytaniu tego tematu był on moim faworytem, ale chcę się jeszcze upewnić :)

P.

przemc
30-09-2010, 08:58
pozwole sobie jeszcze raz nadmienic temat ze wzgledu na pomylke,a mianowicie jestem w trakcie budowy domu 190m bedzie ocieplony i zastanawiam sie nad piecem

http://www.fuego.pl/3624_TAURUS_ZUBR_TRIO_25_kW.html

http://www.hkslazar.pl/produkty,kotl...fekt,6,11.html

[url]www.sekom-pleszew.com.pl/brucer.html
a moze cos zupelnie innego czytalem watek lecz im wiecej czytam w temacie tym bardziej ciezko sie zdecydowac

Cześć Kamil
Możesz mi podać nazwę projektu Twojego domu?
oraz oczywiście czy już kupiłeś kocioł? jaki? jakiej mocy?

darase
30-09-2010, 14:16
Witajcie drodzy ''zapaleńcy'', czytam to forum od dawna tzn. od kiedy zdecydowałem się na zakup pieca na ekogroszek. Szukałem pieca od stycznia 2010r, zakupiłem w sierpniu. Na 90 % miałem kupić od firmy Jareckiego ale ostatecznie zdecydowała cena, sterownik ecoal i wybrałem ogniwo eko 15kw na ok. 150m2 + cwu(150l, wymiennik panie Jarecki mam już 13lat). Czy jest to dobry wybór okaże się po zimie. Przy obecnych tem. 50kg żyta wystarczy na 4 doby. Ekogroszek zakupiony w czerwcu czeka na mrozy. Ustawiłem tylko tem. wody na najniższą tj. na 45st. Pozdrawiam.

kamil777
30-09-2010, 18:20
Cześć Kamil
Możesz mi podać nazwę projektu Twojego domu?
oraz oczywiście czy już kupiłeś kocioł? jaki? jakiej mocy?

Witam panowie
Mój dom to http://www.dobredomy.pl/projekt/atlas
pieca jeszcze nie kupilem moze nie z powodu ze nie jestem zdecydowany,moj hydraulik mnie zwodzi z terminem rozpoczecia instalacji,zdecydowalem sie na Skam Premium P 25kw z Puma bo nie wiem czy sprawa z eCoal dojdzie do finalu, czy ten sterownik jest lepszy od Pumy,nigdzie w necie nie znalazlem opini na temat ze eCoal jest lepszy a jesli tak to w czym?

kamil777
30-09-2010, 18:36
Witajcie drodzy ''zapaleńcy'', czytam to forum od dawna tzn. od kiedy zdecydowałem się na zakup pieca na ekogroszek. Szukałem pieca od stycznia 2010r, zakupiłem w sierpniu. Na 90 % miałem kupić od firmy Jareckiego ale ostatecznie zdecydowała cena, sterownik ecoal i wybrałem ogniwo eko 15kw na ok. 150m2 + cwu(150l, wymiennik panie Jarecki mam już 13lat). Czy jest to dobry wybór okaże się po zimie. Przy obecnych tem. 50kg żyta wystarczy na 4 doby. Ekogroszek zakupiony w czerwcu czeka na mrozy. Ustawiłem tylko tem. wody na najniższą tj. na 45st. Pozdrawiam.
Równiez bralem pod uwage Ogniwo choc dla mie w niczym ono nie jest lepsze od Skam.Jesli chodziło by mi o sterowanik z OGNIWA eCoal to wolalbym wybrac RBR Ekouniwersal ma tes sam sterownik,poziomy wymiennik i ruszt awaryjny,Ogniwo odstraszyło mnie pionowym wymiennikiem a moja kotlownia jest niewielka .Piec to inwestycja na kilka lat i nigdy nie wiadomo jaki koszt bedzie ekogroszku w przyszlosci,a pozatym to napewno kazdy uzytkownik bedzie mial co spalic na takim ruszcie i nie wierze ze dla wiekszosci sluzy on tylko w trybie awaryjnym.

darase
30-09-2010, 19:32
Panie Kamilu777, do awaryjnego spalania mam stary piec wykonany z blachy okrętowej który ma już 13 lat, roszenie mu nie jest straszne. Najbardziej odpowiadała mi cena ogniwa: 6500 +50zł koszty przesyłki, sam instalowałem to następne 900zł oszczędności, zmiana paliwa z ekogroszku na np. owies, żyto mi odpowiada, mam 14ha i zawsze coś urośnie. Sadze z pieca wyciągam odkurzaczem, mój stary piec ma identyczną konstrukcję jak ogniwo, na zimę łykał 4tony węgla, taki wymiennik mam sprawdzony i taki chciałem. Pozdrawiam.
P.S. Nie lubię białych skarpetek :)

SUSPENSER
30-09-2010, 20:19
P.S. Nie lubię białych skarpetek :)

Hahaha ja też, ale preferuję czyste ;-)

Jarecki79
30-09-2010, 20:22
Naprzemienne ogrzewanie budynków można by uzyskać wpinając pomiędzy sterownik a pompy CO (osobne dla każdego budynku) 2 włączniki programowalne.
Na 1 ustawiasz, żeby był włączony w godzinach 6-15, a na 2 w godzinach 15-6.

Przy tym ustawieniu od 6 do 15 "pompujesz" ciepło do budynku nr 1 a od 15 do 6 do budynku nr 2.

To taki mój prosty pomysł - ciekaw jestem co myślicie o takim rozwiązaniu ?

Co do pieca to Skam-P Premium z PUMĄ to wg mnie najlepszy wybór.



Niegłupie, proste i może być skuteczne.
Skonsultowac z instalatorem jakie wykonać obejścia, jakie pompy, zawory itp.

Jarecki79
30-09-2010, 20:26
Jarecki79- czytałem Twoje posty i jestem pewien, że Twoja wiedza jest przeogromna i nieoceniona. Ale tak bardziej po ludzku, dla laika- czyli jest to wykonalne :)

A jaki piec Twoim zdaniem będzie pracował długo i bezawaryjnie?? Czy są jakieś firmy, które nazwiesz mercedesem wśród producentów?? Albo inaczej: czy są firmy, których produkty sprawiają najmniej przykrych niespodzianek (awaryjność, serwis, wytrzymałość, prostota)??


P.


Tak jest to wykonalne.
Polecam model Skam-P z PUMĄ czy Ognikiem PID.
Czyszczenie tylko od przodu, szybko i wygodnie, prostota obsługi.
Jak ma być dziecinnie proste sterowanie, to łatwiejszego w obsłudze sterownika jak Ognik PID-II nie ma.

Fajna sprawa to wyjmowany riszt awaryjny jak ma być w razie "wojny", brak prądu, czy wolna sobota, można go gęsto ułożyć i skorzystać z normalnego kotła.

Pozdrowionka

Jarecki79
30-09-2010, 20:42
Witam panowie
Mój dom to http://www.dobredomy.pl/projekt/atlas
pieca jeszcze nie kupilem moze nie z powodu ze nie jestem zdecydowany,moj hydraulik mnie zwodzi z terminem rozpoczecia instalacji,zdecydowalem sie na Skam Premium P 25kw z Puma bo nie wiem czy sprawa z eCoal dojdzie do finalu, czy ten sterownik jest lepszy od Pumy,nigdzie w necie nie znalazlem opini na temat ze eCoal jest lepszy a jesli tak to w czym?


Dzisiaj zawiozłem do laboratorium w Łodzi kocioł wyposażony w sterownik adaptacyjny PUMA oraz nowy, mały palnik II-ej generacji Ekoenergia.
Mam nadzieję,że wyniki będa do 3tygodnia października.

eCoal widziałem wczoraj na krótkim szkoleniu.
Jest podzielony na 2części, jedna to malutki panelik z wyświetlaczem a druga to spora skrzynka jak to określam moduł wykonawczy.
Ową skrzynkę można mocowac za kotłem lub na ścianie. Elektronika solidna, sterownik ma sporo funkcji dodatkowych.

PUMA w jednym małym elemencie łączy wszystko, czyli panel+moduł wykonawczy.
Mogę wkleić fotki PUMY z długopisem, aby była skala porównawcza. Technologicznie PUMA jest bardzo zaawansowanym sterownikiem.

Nie bawiąc się w porównanie sterowników pod względem użytkowym, tylko pod względem wielkości to eCoala określiłbym jako komputer stacjonarny high class a PUMĘ laptopem high class.

Obaj producenci tych sterowników mają ten sam cel- stworzyć i dopracować sterownik automatyczny, którzy dobierze paliwo i powietrze do danego opału.
Oba sterowania są i będą nadal rozwijane. Oba i mówię to z cała odpowiedzialnością pewnie mają jeszcze jakieś błędy, sa one wyłapywane przez użytkowników a odpowiedni programiści pracują nad ich wyłapaniem i załataniem.

eCoal ma swoje zalety, których nie oferuje PUMA i odwrotnie.
eCoal ma opcję temp, komfortowej i ekonomicznej, program tygodniowy.
PUMA ma natomiast do 24stref czasowych na C.O. i CWU.
w eCoalu nie mogę zrezygnowac na kilka godzin z grzania CWU a w PUMIE jest to możliwe (w strefach robię STOP np. między 9:00-14:00 jak wszyscy w pracy)
ale w ecoalu mam zegar tygodniowy a w PUMIE dobowy.

PUMA jako jedyny na dzień dzisiejszy sterownik ma czujnik kosza aktywny. Tj. jeżeli z jakis przyczyn temp. na podajniku zbliża się do alarmu, to wczesniej zaczyna skracac przerwy między dawkami, aby podnieść palenisko. eCoal ma wysoko wyjściowo zadany próg alarmu kosza, bo aż na 100st.C, można to jednak zmienić.

PUMA z tego co pamiętam ma tez innowacje w postaci zmiany prądu na pompę C.O., gdy bojler ma byc ładowany na wyższa temp. Wówczas ograniczany jest przepływ wody na dom, podobne rozwiązania stosuje się w układach sterowania solarami.

To są jednak niuanse. Sterowania mają ten sam cel końcowy, dążą do niego trochę innymi drogami.

Zobaczcie na wątek kolegi Trocia, odezwało sie klika osób użytkujących RT09pid oraz Ognika PID.
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?167140-Przej%C5%9Bcie-na-PID-ze-standardowego-sterownika/page2

przemc
30-09-2010, 20:44
Witam panowie
Mój dom to http://www.dobredomy.pl/projekt/atlas
pieca jeszcze nie kupilem moze nie z powodu ze nie jestem zdecydowany,moj hydraulik mnie zwodzi z terminem rozpoczecia instalacji,zdecydowalem sie na Skam Premium P 25kw z Puma bo nie wiem czy sprawa z eCoal dojdzie do finalu, czy ten sterownik jest lepszy od Pumy,nigdzie w necie nie znalazlem opini na temat ze eCoal jest lepszy a jesli tak to w czym?

Jeszcze raz ja;)
Co powoduje, że decydujesz się na moc 25 KW?? Jak wcześniej pisałem mój dom to http://www.dobredomy.pl/projekt/amalteaII. Podnosiłem ściankę kolankową o 50 cm na całości więc myślę, że mamy zbliżoną powierzchnie do ogrzania, a w moim przypadku Jarecki i Paprociak twierdzą, że 17KW wystarczy. Wiem, że moje pytania stają się w końcu nudne, ale jak pisałem już wydatek rzędu 8000zł to nie są dla mnie małe pieniądze i chciałbym je dobrze zainwestować, bo różnica pomiędzy 17KW a 25KW to zaledwie około 1000zł, a zakup kolejnego pieca w przypadku zbyt małego to już zupełnie inne wydatki. Choć na pewno co do wymiarów to skłaniał bym się do 17KW z uwagi na kotłownię. i bądź tu mądry co wybrać...

darase
30-09-2010, 21:04
przemc przewymiarowanie pieca jest gorsze, lepszy piec ciut mniejszy niż zbyt duży, słuchaj dobrych rad i bierz mniejszy, 8tyś za 17kw? To cena kosmos.

darase
30-09-2010, 21:43
Panie Budowniczy, pytanie na pytanie: jak ma się wielkość pieca do ilości wody i ilości opału do ogrzania tej wody? Piec musi sam siebie ogrzać i swoją wodę utrzymać w danej temperaturze, proszę zagotować litr wody i 10litrów, a później tą wodę utrzymywać w danej temperaturze np. 60st, gdzie więcej opału Pan spali?

darase
30-09-2010, 22:55
Konkrety? Dobre, proponuję kupić dwa piece moc 15kw i 24kw, wsypać 100kg ekogroszku, zapewnić odbiór ciepła dla mocy np. 18kw, zrobić test tygodniowy i wtedy Panie Budowniczy konkretami podzielić się na forum.
P. S. Ogrzewanie dwóch domów: jeden podłączyć na pompę cwu drugi na c.o. Do tego sterownik puma nadaje się wyśmienicie.

PAPROCIAK
30-09-2010, 22:57
a kto mi powie konkretnie?? z czystej ciekawosci pytam, np z załozen wychodzi 20kw kupujemy kocioł 26kw ile bedziemy spalac tego wegla na zimę wiecej?? 100-200-300 kg?(pomijam koszt pieca) nastepna sprawa, czy jeżeli mamy sterowniki PID to czy bedziemy spalać wiecej? jak spalanie jest modulowane??? jakieś wzory? obliczenia??
Kocioł powinien pracować z mocami od 50-100% wtedy jest najbardziej efektywny. Wiec jesli masz przewymiarowny to bedzie pracował z przerwami, każda przerwa to troche wegla puszczonego w komin podczas rozgrzewania samego paleniska i wymiennika- musi to wszystko osiągnąć odpowiednio wysoką temperaturę. Jesli piec jest zimny lub wymiennik przewymiarowany spalanie jest nie całkowite, co dodatkowo skutkuje osiadaniem czarnej sadzy czasem mazi na wymienniku i wewnątrz komina. Konkretnie to możesz znależć w poscie Jareckiego gdzie opisuje sprawność swojego Skam po testach w Łodzi- sprawność na niższych mocach jest znacznie mniejsza ok 10%.
Jak masz PiD to teoretycznie powinieneś spalać mniej ale jak masz pojęcie o pracy pieca z podajnikiem i kilkuletnie doswiadczenie z danym modelem to możesz sam powalczyć o lepszy wynik. Wzory ?? praca takich sterowników jest oparta o tendencje zmian określonych czynników - są różne modele ale głownie: temp spalin i wody wyjsciowej i powrotu. Ale wiecej to tylko od Zawijana bo oni to robili praktycznie

darase
01-10-2010, 09:01
Budowniczy - uparłeś się na liczby? Rdza, sadza, kamień(chyba że jest calgon), dotyczy zarówno kotła np. 24kw jak i 15kw, nominalnie jeden spala 4kg/h,drugi 2kg/h. Pozdro.

darase
01-10-2010, 10:55
Z tą zimą stulecia może być ciężko, takie porównanie byłoby ciekawe również dla mnie, nie wiem czy są normy określające wielkość pieca w stosunku do ilości wody i powierzchni grzewczej. Mój szwagier kupił garażowca którego powierzchnia grzewcza ma 2.5m2 a pojemność wodna to 48 litrów, czyli tyle ile ma mój piec 15kw przy powierzchni 1.6m2. Jestem ciekaw czy zmniejszenie odstępu blachy zewnętrznej i wewnętrznej jest zgodne z normami. Powierzchnia grzewcza pieca 2.5m2 mieści przeważnie ok 80litr np. wody.

0degree
01-10-2010, 12:03
Mój szwagier kupił garażowca którego powierzchnia grzewcza ma 2.5m2 a pojemność wodna to 48 litrów, czyli tyle ile ma mój piec 15kw przy powierzchni 1.6m2. Jestem ciekaw czy zmniejszenie odstępu blachy zewnętrznej i wewnętrznej jest zgodne z normami. Powierzchnia grzewcza pieca 2.5m2 mieści przeważnie ok 80litr np. wody.

To faktycznie mało tych litrów, u mnie piec 25kW ma powierzchnię 3 m2 a pojemność 110 litrów.

przemc
01-10-2010, 12:21
Więc jak to jest konkretnie z tą mocą kotła??
17KW czy 25KW? bo jak się czyta o tych czynnikach powodujących spadek mocy.. to jak weźmie się mniejszy .. to po 2 - 3 latach może jej zabraknąć.. a przecież 25 KW może pracować w pewnym zakresie mocy.. chyb 18 - 30KW.. skoro na początek okaże się, że moc jest zawyżona.. więc powiedzmy że realnie w przedziale 15 - 27KW.. to wówczas pasuje idealnie... i co tu zrobić

skorpion1176
01-10-2010, 13:14
Witam!
Mam pytanie. Czy ktoś z forumowiczów posiada kocioł Skam-p premium? Bardzo proszę o opinie.
W ciągu kilku dni musze kupić kocioł a nie moge się zdecydować. Galmet, Sekom, Ekocentr, czy może coś innego? :confused:

Pozdrawiaam

darase
01-10-2010, 13:27
Chłopie przemc reasumując Twoje rozumowanie to najlepiej wziąć 30kw lub 50kw i wtedy mocy Ci nie zabraknie przez 30 lat, widzę że masz ''stracha'' więc: niech MOC będzie z Tobą. Ostateczna decyzja należy do Ciebie. Wybierając kocioł patrzyłem ile wody lub innej cieczy muszę ogrzać żeby kocioł ruszył. Ekonomiczne spalanie to spalanie ciągłe.

P.S. Jestem tylko człowiekiem i mogę się mylić.

przemc
01-10-2010, 13:38
Chłopie przemc reasumując Twoje rozumowanie to najlepiej wziąć 30kw lub 50kw i wtedy mocy Ci nie zabraknie przez 30 lat, widzę że masz ''stracha'' więc: niech MOC będzie z Tobą. Ostateczna decyzja należy do Ciebie. Wybierając kocioł patrzyłem ile wody lub innej cieczy muszę ogrzać żeby kocioł ruszył. Ekonomiczne spalanie to spalanie ciągłe.

P.S. Jestem tylko człowiekiem i mogę się mylić.

nie przesadzaj z tą mocą... ponad 25KW to już jest zbyt wiele... a powierzchnia u mnie 185m2 plus 36 m2 garażu dlatego waham się pomiędzy 17 a 25KW bo dla każdego z tych pieców teoretycznie ten przedział jest w zasięgu i albo masz jakiś zapas albo go nie masz w zależności od wybranej mocy.... W czystej teorii dla tej powierzchni nadaje się jedynie 25KW i stąd moje wahania...

darase
01-10-2010, 13:39
Skorpion-76? To jesteś w moim wieku, w firmie Sekom masz wsparcie w osobie JARECKIEGO, zawsze Ci pomoże, jeśli Sekom to z pumą, mam ogniwo z podobnym adaptacyjnym sterownikiem ecoal (na sekom miałem zbyt mało kasy), sterownik który sam wszystko ustawia jest superowy. Teraz spalam mało kaloryczne żyto bo na dworze jest ciepło, potem ekogroszek i też nic nie ustawiam. Pozdro.

skorpion1176
01-10-2010, 13:45
Skorpion-76? To jesteś w moim wieku, w firmie Sekom masz wsparcie w osobie JARECKIEGO, zawsze Ci pomoże, jeśli Sekom to z pumą, mam ogniwo z podobnym adaptacyjnym sterownikiem ecoal (na sekom miałem zbyt mało kasy), sterownik który sam wszystko ustawia jest superowy. Teraz spalam mało kaloryczne żyto bo na dworze jest ciepło, potem ekogroszek i też nic nie ustawiam. Pozdro.

Tak wiem że Jarecki jest bardzo dobrze poinformowany jeśli chodzi o Sekom, czytałem jego wpisy i innych forumowiczów. Jednak interesuje mnie jak sie sprawują kotły z tej firmy. Szczerze mówiąc im wiecej czytam tym wiekszy mętlik w głowie niestety.

darase
01-10-2010, 13:59
W mojej okolicy dwóch panów ma piec sekom ze starszymi sterownikami, jeden na rok spala 5 ton ekogroszku drugi spalił 8ton, tak więc ustawienia są bardzo ważne, ja ''strzeliłem'' sobie ogniwo eko 15kw i jestem wstępnie zadowolony, firma internetowa fuego ma najlepsze ceny nawet na transporcie utargowałem ok 100zł.

makol
01-10-2010, 16:40
W tej chwili lepszą cenę na Ogniwo ma firma koty.com, ale polecam obydwie bo we fuego.pl tez robiłem zakupy zwiazne z instalacja CO i jestem zadowolony z obsługi.

Jarecki79
01-10-2010, 19:22
nie przesadzaj z tą mocą... ponad 25KW to już jest zbyt wiele... a powierzchnia u mnie 185m2 plus 36 m2 garażu dlatego waham się pomiędzy 17 a 25KW bo dla każdego z tych pieców teoretycznie ten przedział jest w zasięgu i albo masz jakiś zapas albo go nie masz w zależności od wybranej mocy.... W czystej teorii dla tej powierzchni nadaje się jedynie 25KW i stąd moje wahania...

Powtarzam po raz kolejny.
Pow. ok. 200m2
Dobra będzie jeszcze moc 17kW
Dobre będzie już także moc 25kW

Moc 25kW na tej powierzchni spali na dobę mniej opału.


To ile spala się na dobę czy na sezon grzewczy zależy głównie od jakości izolacji budynku i przykłąd kolegi,że ktoś spala 5 czy 8ton nic nie wnosi, bo nie wiadomo jaką te osoby mają izoalcję i straty ciepła. Czy w ich wypadku kocioł pracuje bliżej mocy max., wówczas spala więcej opału, czy raczej na mniejszej mocy, wówczas spalają mniej.

Powtarzam tez po raz n-ty.
W/g badań i wyliczeń Instytutu Techniki Grzewczej i Sanitarnej w Łodzi kotły podczas zimy pracują:
do 80%dni zimowych do 30%mocy, właśnie z tego powodu Łódź bada 100% oraz 30%mocy
Owe 100%mocy potrzebne jest na pierwsze wygrzanie domu, później tylko uzupełnianie strat ciepła.
Większość obecnych domów to praca kotła na 30%mocy, ok. 6-8kW głównie...

Po to jest algorytm PID czy u innego producenta Fuzzy Logic, aby kocioł modulował mocą przy możliwie stałej pracy dmuchawy.
To robi różnicę, tym charakteryzują się sterowania nowej generacji typu:
Ognik PID-II, PUMA, RT09pid, eCoal, Expert pid, Perfekt PID, PLUM z serią ecoMAX 700 oraz 800
wspólną cechą tych sterowań jest idea ciągłego nadmuchu, wpływa na żywotność kotła, daje możliwość płynnej modulacji mocy.

Jak ktoś chce zobaczyć jak pracuje kocioł Sekom, poczytajcie wątek Trocia, użytkownik Karoka właśnie opisał jak pracuje model Skam-P Premium 17kW wyposażony w sterownik Ognik PID-II, nic tam nie trzeba ustawiać.
Jeszcze raz podaję link do tego wątku:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?167140-Przej%C5%9Bcie-na-PID-ze-standardowego-sterownika/page2

jorgensen
01-10-2010, 19:36
Nie byłbym taki pewny ,że przewymiarowany kocioł więcej spali,co prawda będzie miał mniejszą sprawność,ale przewymiarowany kocioł ma za to większą powierzchnię grzewczą więc paradoksalnie może nawet mniej spalić.

Jarecki79
01-10-2010, 20:00
Witam!
Mam pytanie. Czy ktoś z forumowiczów posiada kocioł Skam-p premium? Bardzo proszę o opinie.
W ciągu kilku dni musze kupić kocioł a nie moge się zdecydować. Galmet, Sekom, Ekocentr, czy może coś innego? :confused:

Pozdrawiaam

Zobacz na wątek załączony przez Trocia

użytkownik Karoka opisuje działanie kotła Skam-P Premium z palnikiem II-ej generacji Ekoenergia oraz sterowaniem Ognik PID-II
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?167140-Przej%C5%9Bcie-na-PID-ze-standardowego-sterownika/page2

Jarecki79
01-10-2010, 20:01
Nie byłbym taki pewny ,że przewymiarowany kocioł więcej spali,co prawda będzie miał mniejszą sprawność,ale przewymiarowany kocioł ma za to większą powierzchnię grzewczą więc paradoksalnie może nawet mniej spalić.

Właśnie podkreślam,że dla pow. 200m2 25kW kocioł spali mniej paliwa jak 17kW

Dla tej powierzchni obie moce są dobre. Ciężko tutaj mówić o jakimś wielkim przewymiarowaniu przy wyborze 25kW.

darase
01-10-2010, 20:11
jorgensen- przewymiarowanie kotła na ekogroszek to nie plus a minus, co innego z piecem na miał tam nawet jest wskazane przewymiarowanie, jeżeli sprzedawca poleca mi kocioł większy bo więcej na mnie zarobi to ja dziękuję takiemu sprzedawcy.
Większa powierzchnia kotła to też więcej wody do ogrzania, chyba że taki piec pionierski jaki kupił szwagier.

Panie jarecki szkoda że wcześniej się nie zmówiliśmy, wypożyczyłbym panu sterownik ecoal z brucerem do testów. Muszę pana pochwalić, za chęć wprowadzenia do państwa firmy sterownika ecoal, to jest tak jak w firmie telefonów komórkowych, samsung ma swój system BADA, ale jest popyt na androida to są samsungi z tym systemem. Pozdro.

Jarecki79
01-10-2010, 20:25
Tak, tylko,że opcja z eCoal nie zależy od mojej osoby.
Firma produkująca ten sterownik plus jeszcze 2 inne strony muszą taką decyzję przemyśleć.
Może odpowiedź na tak lub nie dostaniemy za 2tygodnie.
Producent bardzo miły i rzeczowy, nie owijał w bawełnę, że mieli z eCoal problemy, mówił,że sobie z nimi poradzili.
Podobnie było przy debiucie Ognika czy zaraz po wyjściu PUMY, również wyszło sporo poprawek softu.
To naturalna sprawa jak programy mają po 30tys. linijek, nie ma siły, aby błędu nie było.
To bardzo się chwali, nie cierpię jak ktoś puszcza kity,że coś jest idealne i żadnych poprawek nie potrzeba. Świadczy to o braku wiedzy i doświadczenia.

Testy u siebie to mogę zrobić bez problemu jeżeli dojdziemy do porozumienia w jego stosowaniu.
Mieliśmy zamówione laboratorium i chcieliśmy termin wykorzystać do przebadania eCoala z Brucerem, atest byłby już na takim zestawie, z różnych przyczyn nie udało się, mówi się trudno. Może pojawi się jeszcze taka okazja na wiosnę, zobaczymy.

Nie mniej jeżeli chodzi o działanie to PUMA czy eCoal mają osiągać ten sam cel.
PUMA technologicznie jest mniejszym sterownikiem, bardzo zaawansowanym, eCoal ma trochę duże wymiary gabarytowe.
eCoal ma czujnik spalin typu PT-100, przy PUMIE dla pellet jest PT-1000 (za 1czujnik spalin typu PT-1000 można kupić ok. 6-7szt. PT-100)
Czy PT-100 jest wystarczający - tak w 100%, czy PT-1000 jest lepszy - tak jest dużo lepszy. Oba jednak mają za zadanie pomiary temp. spalin i oba się z tego wywiązują.

W Łodzi model Skam-P Premium 12kW jest badany na zestawie nowa Ekoenergia- PUMA i nie jest to pierwszy model kotła z PUMĄ w tym instytucie, jestem 3cim producentem, który tam przywiózł kocioł z PUMĄ.


ps.kotły na miał dobiera się w/g średniej eksploatacyjnej
podajniki do mocy znamionowej...
to drobna różnica.....

jorgensen
01-10-2010, 20:56
Wydaje mi się,że ilość wody nie ma znaczenia.Woda to tylko nośnik energi.Załóżmy że mały kocioł i instalacja ma 10 l wody, a duży kocioł z instalacją ma 100 l wody to potrzeba 10 razy większej energi żeby ogrzać dużą instalację, ale nie można zapomnieć że trzeba też 10 razy większą energię żeby schłodzić dużą instalację a schładzanie to nic innego jak oddawanie energi grzejnikom.Instalacja jest zamknięta i cała energia którą wytworzy kocioł zostaje w mieszkaniu i nigdzie nie zniknie niezależnie od ilości wody.

Jarecki79
01-10-2010, 21:07
Wydaje mi się,że ilość wody nie ma znaczenia.Woda to tylko nośnik energi.Załóżmy że mały kocioł i instalacja ma 10 l wody, a duży kocioł z instalacją ma 100 l wody to potrzeba 10 razy większej energi żeby ogrzać dużą instalację, ale nie można zapomnieć że trzeba też 10 razy większą energię żeby schłodzić dużą instalację a schładzanie to nic innego jak oddawanie energi grzejnikom.Instalacja jest zamknięta i cała energia którą wytworzy kocioł zostaje w mieszkaniu i nigdzie nie zniknie niezależnie od ilości wody.

To łatwo widać.
Szybko nagrzejemy szklankę wody, ale równie szybko po nagrzaniu ta szklanka ostygnie.
Nagrzanie wody w wannie wymaga czasu, ale równie długo później ta woda stygnie.

Nowe instalacje z mniejsza ilością wody nagrzewają się szybko.
Jak dom dobrze izolowany, to starty ciepła mniejsze.
Jak w kotle więcej wody, to dla danej powierzchni w zasadzie wymiennik kotła staje się czymś w rodzaju bufora- takiej wanny.
25kW wolniej będzie oddawał ciepło, sterownik i kocioł może dla 200m2 pracować na mniejszej mocy jak 17kW.
25kW przy 200m2 nie jest jakimś wybitnie przewymiarowanym kotłem, będzie pracował bardzo poprawnie. Przy pid powinien i tak utrzymywać się w fazie ciągłego nadmuchu i grzania.
Kijowo to byłoby jakby to 25kW miało grzać nowo budowany domek o pow. grzewczej 120 czy 150m2. Tutaj się zgadzam- mocno przewymiarowane.

Dla 200m2 decyzja do wyboru mocy powinna należeć do inwestora czy jego instalatora. Zakres mocy 17-25kW jest poprawny.

SUSPENSER
01-10-2010, 21:07
Właśnie podkreślam,że dla pow. 200m2 25kW kocioł spali mniej paliwa jak 17kW


Domyślam się, że z powodu mniejszych strat kominowych ?

Ja dodatkowo "odzyskuję" część ciepła z komina bo po pierwsze jest on murowany z cegieł (i jest w centrum domu) i grzeje zimą jako największy grzejnik w domu, a po drugie powietrze z zewnątrz [z kratki] kieruję rurą spiro wprost na rurę spalinową wychodzącą z czopucha.

darase
01-10-2010, 21:12
Czasami decydują pieniądze, towar na wyłączność to zła praktyka handlowa, czytałem jak to było z tymi testami i tak jest do tanga trzeba dwojga. Od pt1000 jest pewnie lepsza sonda lambda. Tak na marginesie cena końcowa ma również znaczenie.
P.S. Nie jestem ekspertem w dziedzinie kotlarskiej.

kamil777
01-10-2010, 21:28
witam.
Przegladajac parametry dwoch kotłów ktore sa tak zachwalane na tym forum zastanowila mnie pojemosc wodna i tu nastepna zagadka Skam P Premium 25kw 120dm3
a Ogniwo Eco 24kw 68 dm3 roznica nieomal o polowe,wydaje mi sie ze im mniej wody w piecu tym jest on bardziej ekonomiczny????

darase
01-10-2010, 21:42
suspenser jeśli komin grzeje Ci dom to gratuluję pieca, u mnie komin jest ledwo ciepły, w tym cały interes żeby ciepło nie uciekało kominem. Pozdrawiam.

darase
01-10-2010, 22:27
kamilu77- jakiś post wyżej poruszaliśmy ten temat, jestem zwolennikiem małej ilości wody w piecu a dużej powierzchni grzewczej, nie mogąc znaleźć takiej zależności wybrałem małą ilość wody 48 litrów do domu 150m2. Tak myśląc odeszło się od wielkich pojemnościowo instalacji c.o. Zamiast rur 1i1/4cala są 0.5cala. Wydaje mi się że woda w kotle stojącym w kotłowni też stygnie i do utrzymania tem np. 70st duża ilość wody potrzebuje więcej opału niż mała, tym bardziej że ekonomiczne spalanie polega na ciągłej pracy kotła. Ale...
P.S. Mogę się mylić jestem tylko człowiekiem.

0degree
01-10-2010, 22:38
Dawniej stosowane srednice miały na celu głównie umożliwienie pracy instalacji za pomocą grawitacji, teraz są pompy i rury 1/2". Ciekawe dlaczego nikt nie porusza kwesti potrzeby mocy na podgrzanie c.w.u nie jeden z nas stosuje dość duże zasobniki po 250 - 300 litrów do tego doliczyć dorastające dzieci w domu i już mamy dodatkowo zapotrzebowanie na 3 - 4 kW. Wówczas na 200 metrowy dom piec 15 czy 17 kW w zimie jaką mieliśmy ostatnio, będzie za "anemiczny".

darase
02-10-2010, 07:17
Moim skromnym zdanieniem 150m2-15kw, 200m2-20kw, 250m2-25kw itd. U mnie bojler ma 150litrów ocieplony styropianem wystarcza na 4 dorosłe osoby i dziecko. Większość osób skupia się nad efektywnością spalania zapominając o kotle, w budowie kotła praktycznie nic się nie zmienia, a może dobrze by było zwiększyć powierzchnię grzewczą a zmniejszyć ilość wody.
P.S. Oto takie moje dywagacje.

hubi27
02-10-2010, 07:44
Do Jareckiego, czy cos wiadomo juz na temat Cobry bo chyba ona będzie do kotła z podajnikiem? Czy oprócz mniejszego wyświetlacza i okrojonych wyjść względem Pumy będą jeszcze jakieś różnice? I czy Puma jest juz dostępna czy nadal są braki?

Jarecki79
02-10-2010, 12:33
Moim skromnym zdanieniem 150m2-15kw, 200m2-20kw, 250m2-25kw itd. U mnie bojler ma 150litrów ocieplony styropianem wystarcza na 4 dorosłe osoby i dziecko. Większość osób skupia się nad efektywnością spalania zapominając o kotle, w budowie kotła praktycznie nic się nie zmienia, a może dobrze by było zwiększyć powierzchnię grzewczą a zmniejszyć ilość wody.
P.S. Oto takie moje dywagacje.

Powierzchnia grzewcza dotyczy powierzchni wodnej jak chcesz zmienić pow. grzewczą zmniejszając ilość wody??

Większa pow. grzewcza (więcej wody w kotle) to mniejsze spalanie, niższa temp. spalin.

Jarecki79
02-10-2010, 12:36
Panowie darase czy jack18 obaj macie kotły Ogniwo z eCoal.
Jak zgodzicie się na pewien eksperyment, to na końcu wyjaśnię o co chodzi.

Proszę, abyście podali, jakie macie zadane temp. na sterowniku a do jakiej temp. faktycznie kocioł sie nagrzewa.

Podobną prośbę mam do:
Suspenser, Bobek_budowniczy, Trociu, Jorgensen.
te osoby mają RT09pid Tatarka.

Podajcie Panowie jaka jest nastawa na RT09pid a jaka jest faktyczna temp. na kotle. (przy wyłączonym priorytecie CWU)

jack18
02-10-2010, 14:39
Panowie darase czy jack18 obaj macie kotły Ogniwo z eCoal.
Jak zgodzicie się na pewien eksperyment, to na końcu wyjaśnię o co chodzi.

Proszę, abyście podali, jakie macie zadane temp. na sterowniku a do jakiej temp. faktycznie kocioł sie nagrzewa.

Podobną prośbę mam do:
Suspenser, Bobek_budowniczy, Trociu, Jorgensen.
te osoby mają RT09pid Tatarka.

Podajcie Panowie jaka jest nastawa na RT09pid a jaka jest faktyczna temp. na kotle. (przy wyłączonym priorytecie CWU)

Ja mam temperature zadana 45 stopni a kociolek smiga w granicach miedzy 43 - a 48 stopni ..

Jarecki79
02-10-2010, 17:49
Paprociak też chyba ma eCoal+brucer, poprosiłbym do doświadczenia, aby też podał nastawę na sterowniku oraz faktyczną temp. na kotle.
Jak macie kontakt z innymi jeszcze jednym-dwoma użytkownikami brucera z eCoal też bym poprosił o takie dane.

Tak, aby wyszło 4-5osób z tymi dwoma typami sterownika.

makol
02-10-2010, 19:13
Nastawa CO 45, nastawa CWU 45 , temperatura CO od 43 do 52 stopni

darase
02-10-2010, 21:52
Panie Jarecki powierzchnia grzewcza kotła nie zależy od ilości wody. PRZYKŁAD: Sekom opal 25kw, powierzchnia grzewcza 2.2m2, ilość wody 90l,
Ogniwo eko 25kw, powierzchnia grzewcza 2.5m2, ilość wody 68litrów.

Temperatura zadana 45st, temperatura na piecu 50st. Paliwo żyto, czas pracy ślimaka 3s, przerwa 16s lub 25s, żar delikatnie ponad paleniskiem. Czopuch i łącznik do komina ocieplony watą, słabe kalorycznie żyto 50kg wystarcza na 4dni ogrzewania 150m2 domu +cwu(150l), pustak żużlowy, 4cm styropianu, połówka suporeksu. Drzwi na piętrze z wentylacją (czyt.dziurą) czekają na wymianę. Dach nieocieplony.
P.S. Wynik testu pana Jareckiego, ecoal do poprawy. Zgadzam się, na b.dobrym ekogroszku temperatura podajnika 50st (to mi się nie podoba), żar poniżej paleniska(i to też mi się nie podoba)
Pozdrawiam.

SUSPENSER
02-10-2010, 22:05
suspenser jeśli komin grzeje Ci dom to gratuluję pieca, u mnie komin jest ledwo ciepły, w tym cały interes żeby ciepło nie uciekało kominem. Pozdrawiam.

Niestety piec wybierałem gdy nie było jeszcze tego i podobnych wątków na FM (nawet mnie na FM jeszcze wtedy nie było), jednak u mnie przy temp. czopucha 50 st (przy temp. pieca 52 st) komin całkiem nieźle grzeje - jak to jest więc u Ciebie - czy masz niższą temp. czopucha czy też komin jakoś słabo ciepło przewodzi ?

Jarecki - temp. zadana 50 st, na piecu, po nagrzaniu instalacji ustaliła się na 48-52 st (grzałem tylko przez 2 doby - teraz mam Priorytet CWU).

Jarecki79
03-10-2010, 09:30
Panie Jarecki powierzchnia grzewcza kotła nie zależy od ilości wody. PRZYKŁAD: Sekom opal 25kw, powierzchnia grzewcza 2.2m2, ilość wody 90l,
Ogniwo eko 25kw, powierzchnia grzewcza 2.5m2, ilość wody 68litrów.

Temperatura zadana 45st, temperatura na piecu 50st. Paliwo żyto, czas pracy ślimaka 3s, przerwa 16s lub 25s, żar delikatnie ponad paleniskiem. Czopuch i łącznik do komina ocieplony watą, słabe kalorycznie żyto 50kg wystarcza na 4dni ogrzewania 150m2 domu +cwu(150l), pustak żużlowy, 4cm styropianu, połówka suporeksu. Drzwi na piętrze z wentylacją (czyt.dziurą) czekają na wymianę. Dach nieocieplony.
P.S. Wynik testu pana Jareckiego, ecoal do poprawy. Zgadzam się, na b.dobrym ekogroszku temperatura podajnika 50st (to mi się nie podoba), żar poniżej paleniska(i to też mi się nie podoba)
Pozdrawiam.

Szanowny Panie powierzchnia grzewcza to płaszcz wodny liczony od poziomu rusztu lub paleniska w górę. (poniżej rusztu lub paleniska nie mówimy o pow.grzewczej)
Kocioł Skam-P ma konstrukcję taką,że poniżej paleniska retortowego nie ma wody, woda zaczyna się powyżej linii palnika, tak więc 100%wody w kotle stanowi pow. grzewczą. Nie da się zatem zmniejszyć ilości wody bez zmniejszenia pow. grzewczej.

Przyznaję jednak,że dane na stronie moga jeszcze dotyczyć początku produkcji, gdy płaszcze wodne schodziły do dołu kotła SKAM-P,
Nie sprawdzałem tego, mogliśmy to przeoczyć.

Jarecki79
03-10-2010, 09:45
Wyniki próby:
eCoal+Brucer
Jack nastawa 45 kocioł 43-48 (-2st.C od zadanej oraz + 3st.C od zadanej)
Darase nastawa 45 kocioł 50 (+5st.C od zadanej)
Makol nastawa 45 kocioł 43-52 (-2st.C od zadanej oraz +7st.C od zadanej)

RT09pid plus jakieś retorty klasyczne
Suspenser nastawa 50 kocioł 48-52 (-2st.C od zadanej oraz +2st.C od zadanej)
Bobek nastawa 52 kocioł 48-55 (-4st.C od zadanej oraz +3st.C od zadanej)


Jeżeli chodzi o RT09pid poprawna praca oznacza +2 oraz -2st.C od zadanej (akceptowalny poziom przeregulowania to chwilowe +3st.C od zadanej), ten sterownik zmienia bowiem poprawkę algorytmu, aby nie zawisnąć w jednym punkcie
Zmiana poprawki odbywa się przy nawrotach lub jeżeli przez 5minut regulator nie obserwuje żadnych zmian.

eCoal ma spore przeregulowania w górę. To jest element nad którym producent musi jeszcze popracować. Kolega makol ma +7st.C, kolega Darase +5st.C zatem z wysoka sprawnością spalacie więcej węgla niż potrzebuje (potrzebuje, aby kocioł oscylował w granicy 45st.C). Nie oznacza to,że sterownik jest zły, pokazuje jedynie kierunek, w którym można jeszcze dokonać poprawek. Jakby producent sterowania zgodził się na współpracę z nami, dałbym swoje wskazówki.

Na to wszystko chciałbym poprosić teraz, aby takie dane udostępnił Karoka, tam jest kocioł Skam-P Premium, palnik Ekoenergia oraz sterownik Ognik PID z systemem FBS
Karoka zobacz czy zapytaj prosze kuzynki jaka ma nastawę na kotle a jaka jest fizycznie temp. na kotle.

Suspenser a jak tam u sąsiada przy Skam-P z Ekoenergią oraz RT09pid?

Jak dostanę te dwa przykłady chciałbym przejść do drugiej części eksperymentu.

jorgensen
03-10-2010, 10:29
U mnie na sterowniku RT09PID temperatura zadana to 45 stopni,natomiast temperatura rzeczywista waha się od 46 do 47,5 stopnia-sprawdzałem kilka razy.

darase
03-10-2010, 10:53
Proszę pana Jareckiego z tą powierzchnią grzewczą to się nie rozumiemy dałem dwa jasne przykłady: 1. u państwa 2.2m2, 90litrów, 25kw, 2. w Ogniwie 2.5m2 68litrów też 25kw. Nie ma zależności : ilość wody- powierzchnia grzewcza. Pytał Pan jak zmniejszyć ilość wody a zwiększyć powierzchnię grzewczą, na przykładzie Ogniwa widać że można.

Jarecki79
03-10-2010, 11:26
Dał Pan przykłady i nic Pan z nich nie rozumie.

1. Ogniwo to model ślimakowy a OPAL tłokowy, to tak na początek na marginesie.

2. Wyjaśniłem Panu bardzo dokładnie,że powierzchnia grzewcza jest liczona od poziomu rusztu lub palnika. Zaznaczyłem też,że możliwe, że dane na stronie SKAM-P dotyczą jeszcze prototypu, gdzie płaszcze wodne schodziły do dołu kotła (większa ilość wody). Po konsultacjach i szkoleniach z zakresu budowy kotłów C.O. produkcja seryjna modelu SKAM-P to płaszcze wodne powyżej linii paleniska, jesteśmy pewni,że jest to prawidłowa budowa kotła z podajnikiem ślimakowym. Nie da się już w takim modelu zmniejszyć ilości wody bez zmniejszenia powierzchni grzewczej. Jak nie dotarło do Pana co napisałem, to piszę wprost - możliwe, że na stronie Skam-P podana ilosć wody dotyczy prototypu, w którym płaszcz wodny schodził do dołu, obecnie przy produkcji seryjnej płaszcze wodne zaczynają się od linii palnika, zatem ilość wody może być mniejsza niż podana na stronie. Możliwe, że jest to nasze przeoczenie.

Jarecki79
03-10-2010, 11:30
U mnie na sterowniku RT09PID temperatura zadana to 45 stopni,natomiast temperatura rzeczywista waha się od 46 do 47,5 stopnia-sprawdzałem kilka razy.

Myślę, że już zostało udowodnione, że RT09pid dokładniej pracuje w pobliżu wartości zadanej.

Teraz chciałbym, aby takie dane podał Karoka dla Skam-P z Ekoenergią i Ognikiem PID z systemem FBS
Później chciałbym przejść do drugiej części doświadczenia. Na koniec wyjaśnię o co mi chodziło.

karoka65
03-10-2010, 11:54
Witam wszystkich.
Nie mam teraz czasu podjechać do kuzynki bo za dużo pracy mi się nawarstwiło. Jak byłem ostatnio to ująłem dawkę do -6. Włączyłem im na sterowniku ogrzewanie CWU i prowizorycznie zrobiłem podłaczenie żeby mogli czerpać ciepłą wodę. Trwa tam cały czas intensywny remont i przeprowadzka. O samym kotle i spalaniu napisałem. Jak przyjechałem to mieli nastawioną temp. zadaną na 45 stopni bo przy 40 mieli za chłodno, jeszcze nie szczelne stare drzwi, dom kilka lat nie opalany i jeszcze odparowują świeże gładzie i tynki. Nastawiłem im zadaną na 60 stopni i pokazałem do czego służy zawór czterodrożny bo zaraz było że będzie za gorąco. Ogólne zdziwienie że na kotle 60 a grzejniki takie jakby sobie życzyli. Pokazałem jak mają sobie regulować a mają jeszcze pozakładane termometry na wyjściu na instalacji za zaworem i na powrocie. Ciężko powiedzieć bo wszystko kręcone na hura. Zmniejszona dawka, włączona pompa CWU. Po nastawie temp. zadanej na 60 sterownika przeholował po przejściu w nadzór o jakieś 2,5 do 3 stopni, ale trzeba by poczekać i zobaczyć jak się wszystko unormuje po nastawach. Nie wiem ile spadło gdy sterownik przeszedł znowu na dogrzewanie. Jak będę miał trochę czasu to podjadę na dłużej i popatrzę jak to wygląda bo przez telefon to nić się od nich nie dowiem.

Jarecki79
03-10-2010, 12:18
Jak jest tam jeszcze kręcone i bawimy się zaworem plus obsługa CWU, to nie ma co czekać na informacje.

Stabilność pracy algorytmu można zaobserwować przy korzystaniu tylko z C.O. i na stabilnym już obiekcie bez kręcenia zaworami.



W każdym razie chciałbym przejśc do drugiej części eksperymentu:

1 Proszę, aby użytkownicy zestawu eCoal+brucer, możliwie duża ilość (Paprociak, Darase, Jack18, makol i jak ktoś jeszcze chce się przyłączyć do zabawy również zapraszam) zrobili fotki popiołu.
Proszę je wkleić na wątek lub wysłać na moją pocztę z opisem tj. kocioł, sterownik, nick z forum.

2. Dalej proszę, aby użytkownicy RT09pid z obojętnie jakim kotłem i palnikiem tj. suspenser, Bobek_budowniczy, Jorgensen, Trociu zrobili zdjęcia swojego popiołu i wkleili je na wątek z opisem jaki kocioł. Jak również ktoś z Was tego nie potrafi, prosze przesłać fotki na mój adres e-mail podając nicki z forum.

3. Proszę, aby zdjęcia popiołu przy kotle SKAM-P Premium z palnikiem Ekoenergia i Ognikiem PID zrobił przy okazji Karoka u kuzynki i ewentualnie Suspenser u sąsiada, jeżeli ten już pali w kotle na palniku a nie ruszcie awaryjnym.

Jak ktoś nie potrafi wstawić fotki popiołu mój adres e-mail: [email protected]

darase
03-10-2010, 13:38
Dziękuję za pozdrowienia i również pozdrawiam. Przypomniała mi się taka piosenka:D '' nic nie umiem i nic nie wiem jestem matoł bity w ciemie...'' Nie mam żadnego interesu żeby polec za kupiony piec i sterownik. Dopiero po zimie okaże się jaka jest jego wartość, być może będę zmieniał sterownik na inny. Druga sprawa ja o gruszce pan o pietruszce, nie interesuje mnie czy u państwa płaszcz wodny zaczyna się od dołu czy w połowie nad paleniskiem,nie interesuje mnie czy to jest podajnik tłokowy, interesuje mnie powierzchnia blachy ogrzewającej wodę i ilość wody którą ogrzewa ta powierzchnia, proszę mi podać powierzchnię grzewczą państwa kotła 25kw, gdzie ilość wody to 125litrów.
P. S. Dziękuję za miłą konwersację.

kamil777
03-10-2010, 16:10
ruszt wodny – tak czy nie?
Jestem na etapie wyboru pieca na ekogroszek ,znalazlem watek ze ruszt wodny w piecu z podajnikiem to minus dla pieca do tej pory myslalem zupelnie co innego.Co o tym myslicie?
http://zawijan.wordpress.com/kotly-retortowe/ruszt-wodny-tak-czy-nie/

Jarecki79
03-10-2010, 16:28
Dziękuję za pozdrowienia i również pozdrawiam. Przypomniała mi się taka piosenka:D '' nic nie umiem i nic nie wiem jestem matoł bity w ciemie...'' Nie mam żadnego interesu żeby polec za kupiony piec i sterownik. Dopiero po zimie okaże się jaka jest jego wartość, być może będę zmieniał sterownik na inny. Druga sprawa ja o gruszce pan o pietruszce, nie interesuje mnie czy u państwa płaszcz wodny zaczyna się od dołu czy w połowie nad paleniskiem,nie interesuje mnie czy to jest podajnik tłokowy, interesuje mnie powierzchnia blachy ogrzewającej wodę i ilość wody którą ogrzewa ta powierzchnia, proszę mi podać powierzchnię grzewczą państwa kotła 25kw, gdzie ilość wody to 125litrów.
P. S. Dziękuję za miłą konwersację.

Ręce opadają.
Ile razy można pisać to samo.

Odpowiedziałem już dwukrotnie na Pana pytanie i nie zamierzam sie powtarzać.
Jak Pana nie interesuje, czy woda zaczyna się od dołu czy od palnika, to po co Pan pyta ile jest wody?

Nie uważam tego za czynnik wiodący i nie przywiązuję do tego wagi.
Dla mnie ważna jest rzeczywista sprawność eksploatacyjna na obiekcie (nie ta z badań na 100%mocy), ilość popiołu po spalonym paliwie i temp. spalin przy danym poziomie mocy.
Ilośc spalanego paliwa na dobę nie jest dla mnie wyznacznikiem jakości kotła, gdyż to zależy głównie od strat ciepła budynku, mając gorszy kocioł w super docieplonym domu można spalić mniej paliwa od dobrego kotła w starym budownictwie. Paradoksalnie ten lepszy kocioł w starym budownictwie pracując na wyższej mocy z lepszą sprawnością może spalać więcej.
Jeżeli średnio spala Pan ok.1kg węgla na godzinę, oznacza to,że zapotrzebowanie na ciepło w Pana budynku wynosi cos w granicy 6kW.

Ogniwo ma taka a nie inna ilość wody, bo mają inną konstrukcję wymiennika, jak Panu to odpowiada to przeciez o to właśnie chodzi.

Jestem wrogiem jedynego słusznego produktu. Po to jest kilku dobrych producentów, aby uzytkownik wybrał, co mu bardziej odpowiada.
Są osoby, które wybieraja produkt X ze względu na kolor czy cenę albo produkt Y ze względu na walory użytkowe czy jakieś inne.
Wybrał Pan kocioł Ogniwo i bardzo dobrze, to dobry produkt. Po co Panu teraz informacja ile wody jest w kotle Skam-P ??


Nie każę Panu umierać za kocioł i sterownik, zapraszam do doświadczenia, zabawy, chce Państwu cos pokazać i wytłumaczyć.
Jest Pan zadowolony z zakupu i sterownika, przeciez nie wciskam Panu innego kotła czy sterownika.

Uprzejmie proszę o udział w drugiej części doświadczenia i zapraszam do wklejenia zdjęć popiołu.
Wyjaśnię na końcu jaki był cel tej zabawy i jakie sa wnioski końcowe. Zapewniam,że nie zamierzam atakowac kotła Ogniwo czy sterownika RT09pid czy jakiegokolwiek innego.
To tylko doświadczenie.

Jarecki79
03-10-2010, 17:18
Ten temat był wielokrotnie wałkowany, przewija się co drugą stronę tego wątku.

Czy to jest plus czy minus zależy od Twojego punktu widzenia, od tego, co jest dla Ciebie ważniejsze.

Ruszt wodny jak wykonany jest odpowiednio wysoko może zapewniac czyste spalanie.
Modele Skam-P od 17 do 50kW były badane z rusztem wodnym i uzyskały atesty ekologiczne.

W skrócie ruszt wodny odpowiednio wysoko instalowany to mniejsza strata kominowa, ale mimo wszystko wyższa niecałkowitego spalania.
Ruszt żeliwny, wyjmowany to większa starta kominowa, ale z kolei mniejsza strata niecałkowitego spalania.

Wodny wybierać można, jeżeli:
- chcesz spalać często jakieś papiery czy grubsze kawałki drewna
- wodny nie wymaga wygaszania palnika, jest stale gotowy do użytku, nawet przy pracy palnika automatycznego. Można zatem w duże mrozy zrobić coś w rodzaju efektu synergii, czyli wykorzystać dodatkowo drewno, jeżeli kocioł na automacie nie daje rady z wygrzaniem obiektu.
- minus to fakt spalania grubszych frakcji, przerwy między rusztem wodnym są większe, aby bez problemu przechodziły spaliny
- minus to też fakt nieco częstszego czyszczenia kotła

Żeliwny wybieramy, gdy:
- ruszt awaryjny ma nam służyć tylko od wielkiego dzwonu, np. raz na miesiąc czy rzadziej.
- do żeliwnego wygaszamy palnik, układamy ruszt niżej, uzyskujemy większą powierzchnię zasypu, w przypadku chęci przepalania na sam bojler jesienią czy wiosną większy zasyp jest wygodniejszy
- żeliwny można ułożyć gęściej, czyli spalimy nawet paliwa drobnoziarniste np. miały. Jak chcemy przepalać na bojler wykorzystując funkcję rusztu awaryjnego w sterowniku, to wówczas powietrze dostarczamy przez retortę, sterownik pilnuje pracy pomp i temp. zadanej
- zaletą żeliwnego jest większa pojemność i opcja spalenia szerszej gamy paliw
- wada to wymóg wygaszania palnika automatycznego oraz fakt brudzenia sobie rąk przy jego montażu i demontażu


Generalnie ruszt awaryjny obojętnie czy żeliwny czy wodny jest wart uwagi, bo:
Ruszt awaryjny pozwala na zachowanie minimalnego komfortu cieplnego na wypadek dłuższej awarii prądu czy awarii podajnika. Okres zimy 2009/2010 pokazał, że na sporym obszarze Polski mieliśmy braki w dostawach prądu nawet przez więcej jak 6 dni. Właściwe korzystanie z rusztu awaryjnego wymaga w przypadku awarii zasilania wykonania chociaż części instalacji w systemie grawitacyjnym lub wymagany jest zakup zasilacza awaryjnego czy agregatu prądotwórczego zapewniającego minimum pracę zainstalowanych pomp.
Na ruszcie awaryjnym można spalać tylko suche, sezonowane drewno oraz gruby węgiel. Ruszt awaryjny nie służy do ciągłego użytkowania. Ruszt awaryjny jest elementem zabezpieczającym użytkownika przed sytuacjami losowymi.

hubi27
03-10-2010, 17:24
Czekając na zdjecia popiłu ponowie zapytanie do Jareckiego.

Czy juz cos wiadomo na temat Cobry bo chyba ona będzie do kotła z podajnikiem? Czy oprócz mniejszego wyświetlacza i okrojonych wyjść względem Pumy będą jeszcze jakieś różnice? I czy Puma jest juz dostępna czy nadal są braki?

Jarecki79
03-10-2010, 17:24
Chciałbym powrócić do naszego doświadczenia.

Prosze użytkowników kotłów z eCoalem i brucerem o wklejenie zdjęć popiołu

Proszę użytkowników RT09pid z różnymi retortami tj. suspenser, Trociu, Bobek_budowniczy, Jorgensen równiez o fotki popiołu z waszych kotłów

Proszę o wklejenie także fotek popiołu Karokę, jak będzie u kuzynki (Skam-P z Ekoenergią i Ognikiem) z opisu wiemy,że wypala się na pyłek, ale proszę o zdjęcia.

Na koniec wyjaśnię o co mi chodziło.

makol
03-10-2010, 17:25
Kiedy na początek po kupnie kotła spaliłem woreczek ekogroszku to popiół był idealnym proszkiem. Teraz póki jest w miarę ciepło i grzeje głównie CWU i trochę dogrzewam dom to pastwię się nad kotłem tanim miałem, ale efekt jest taki na na poniższej fotografii . Te spieki powodują zapewne też spore odchyły od temp. zadanej. Niestety do celów eksperymentu nie posiadam zdjęć efektów spalania groszku ani obserwacji temperatur w jakich kocioł wtedy pracował a nie będę wywalać teraz opału z zasobnika,żeby czasowo zmienić go na ekogroszek. Może inni użytkownicy ecoala palą teraz lepszym paliwem.

Jarecki79
03-10-2010, 17:26
Czekam na Cobrę, powinna być lada dzień.
Już Panu mówiłem, że do kotła z podajnikiem będzie miała dokładnie taką samą funkcjonalność jak PUMA, tyle,że mniejszy wyświetlacz.

PUMA powstała głównie z myślą o kotłach na pellet, obsługuje dodatkowo zapalarkę, system odpopielania oraz czujnik temp. spalin przy konstrukcji pelletowej.

W piątek PUMA jeszcze nie była dostępna

Jarecki79
03-10-2010, 17:31
Kiedy na początek po kupnie kotła spaliłem woreczek ekogroszku to popiół był idealnym proszkiem. Teraz póki jest w miarę ciepło i grzeje głównie CWU i trochę dogrzewam dom to pastwię się nad kotłem tanim miałem, ale efekt jest taki na na poniższej fotografii . Te spieki powodują zapewne też spore odchyły od temp. zadanej. Niestety do celów eksperymentu nie posiadam zdjęć efektów spalania groszku ani obserwacji temperatur w jakich kocioł wtedy pracował a nie będę wywalać teraz opału z zasobnika,żeby czasowo zmienić go na ekogroszek. Może inni użytkownicy ecoala palą teraz lepszym paliwem.

Dziękuję za wklejenie zdjęcia.
Podpowiem coś Panu z własnych doświadczeń ze spalania miału na brucerze oraz ekoenergii.
Niech Pan weźmie część tego popiołu i ponownie wrzuci i wymiesza z nowym paliwem w koszu.
Zdziwi się Pan jaki będzie efekt.

jack18
03-10-2010, 19:37
Jarecki wyslalem Ci na poczte..

SUSPENSER
03-10-2010, 19:50
Suspenser a jak tam u sąsiada przy Skam-P z Ekoenergią oraz RT09pid?


Sąsiad na razie podłączył tylko 2 grzejniki i bojler, więc ewentualnie tylko fotki zrobię przy okazji.

Fotki mojego popiołu prześlę jutro.

darase
03-10-2010, 19:54
Oki, temat powierzchni grzewczej piecy Sekom kończę, żeby Panu już ręce nie opadały, dlaczego pytam?, bo na stronie internetowej brakuje takich danych, znalazłem tylko biednego Opal-a, nieważne. ZDJĘCIE Zdjęcia nie mam, spalam tylko żyto i są drobne żużle, podeślę po przejściu na ekogroszek. Panie Jarecki, nie wiem czy mam rację uważając iż również od jakości ekogroszku zależy spalanie i uzyskany popiół. Domyślam się wyników tego doświadczenia.

darase
03-10-2010, 20:01
Zacytuję Pana Jareckiego: ''Jak ktoś zamierza
spalać sam pellet lub
ziarno owsa - do tych
paliw są inne
konstrukcje, tzw.
palniki wrzutkowe i
tylko one
zapewniają
odpowiedni proces
spalania tego paliwa...''
Tak więc popiół z żyta jest nieciekawy, z 50kg worka było ok. 2kg popiołu wraz z takimi małymi żużlami.

PAPROCIAK
03-10-2010, 21:01
jarecki popiół mam jak na zdjęciu u makola, temp mam ustawiona na 45 a dochodzi do 50. Tzn piec zaczyna hamować gdzieś w oklicy 43 ale jeszcze chwile dmucha bez podawania i tak się czasem bujnie do 50. Ale zaznaczam że grzeję teraz tylko cwo i mam duże przestoje. Palę jakimś podejrzanym eco - płaciłem 490 za tone to się skusiłem, miał być z Piasta ale raczej z ukrainy jest.

ppietrz
04-10-2010, 08:19
Witam, śledzę wątek od jakiegoś czasu bo sam na jesieni będę stawiał w nowym budynku kocioł. Już nawet wybrałem lansowany na forum model ;)

Mam pytanie do forumowiczów dotyczące układu w jakim ma pracować taki kocioł. Generalnie jest tak, że producenci nakazują układ otwarty (nasze prawo do jakiegoś czas także to nakazywało). Dlaczego nie wolno stosować układu zamkniętego wyposażonego w przeponowe naczynie wzbiorcze? W takim układzie brak ciągłego dostępu tlenu do czynnika grzewczego (wody) powoduje zmniejszenie korozji wewnętrznej. Ponadto instalacja otwarta ciągle ma ubytki z odparowania wody, co wymusza jej dopuszczanie, a więc i ciągłe odkładanie "kamienia" w całej instalacji (akurat woda w moim rejonie jest bardzo twarda).
Przy nowoczesnych sterownikach wydaje mi się, że nie ma niebezpieczeństwa wystąpienia nadmiernego ciśnienia w układzie - temperatura wody w piecu jest regulowana automatycznie?

darase
04-10-2010, 09:15
Prosty przykład czujnik temperatury przestaje działać,(elektronika bywa zawodna) piec grzeje, grzeje,grzeje, grzeje.... Reszte sobie dopowiedz. Zawór ciśnieniowy w naczynku też może ulec awari. Chociaż w poprzednim piecu miałem naczynko 13 lat. Gdy zacznie Ci piec puszczać wodę, gwarant powie chwileczkę mogło być zbyt duże ciśnienie i po gwarancji. Do instalacji zamkniętych są specjalne piece z wężownicami chłodzącymi piec.

bind
04-10-2010, 09:50
Ja kilka lat temu zakupiłem kocioł na ekogroszek (http://www.leroymerlin.pl/produkty/kociol-retortowy-solei-eko-kwp-15-kw-elektromet-zasobnik-prawy,1103189042,1157476108.html) retortowy SOLEI EKO-KWP 15 kW ELEKTROMET. Pomimo upływu gwarancji( trzy letnia) nadal nic z nim się nie dzieje, jest praktycznie bez obsługowy. Jestem z niego jak najbardziej zadowolony. Szczególnie jak sobie przypomnę czasy w których ,musiałem rano wstać i rozpocząć dzień od rozpalania :)

Jarecki79
04-10-2010, 18:31
Witam, śledzę wątek od jakiegoś czasu bo sam na jesieni będę stawiał w nowym budynku kocioł. Już nawet wybrałem lansowany na forum model ;)

Mam pytanie do forumowiczów dotyczące układu w jakim ma pracować taki kocioł. Generalnie jest tak, że producenci nakazują układ otwarty (nasze prawo do jakiegoś czas także to nakazywało). Dlaczego nie wolno stosować układu zamkniętego wyposażonego w przeponowe naczynie wzbiorcze? W takim układzie brak ciągłego dostępu tlenu do czynnika grzewczego (wody) powoduje zmniejszenie korozji wewnętrznej. Ponadto instalacja otwarta ciągle ma ubytki z odparowania wody, co wymusza jej dopuszczanie, a więc i ciągłe odkładanie "kamienia" w całej instalacji (akurat woda w moim rejonie jest bardzo twarda).
Przy nowoczesnych sterownikach wydaje mi się, że nie ma niebezpieczeństwa wystąpienia nadmiernego ciśnienia w układzie - temperatura wody w piecu jest regulowana automatycznie?

Kocioł nalezy zabezpieczyć w ukł.otwartym, co nie oznacza,że układ grzewczy nie może byc zamknięty.
To kwestia mądrego podłączenia przez instalatora.

Jarecki79
04-10-2010, 18:38
Oki, temat powierzchni grzewczej piecy Sekom kończę, żeby Panu już ręce nie opadały, dlaczego pytam?, bo na stronie internetowej brakuje takich danych, znalazłem tylko biednego Opal-a, nieważne. ZDJĘCIE Zdjęcia nie mam, spalam tylko żyto i są drobne żużle, podeślę po przejściu na ekogroszek. Panie Jarecki, nie wiem czy mam rację uważając iż również od jakości ekogroszku zależy spalanie i uzyskany popiół. Domyślam się wyników tego doświadczenia.

Ostatni raz na spokojnie spróbuje odpowiedzieć.
2,5m2 pow. sie nie zmienia, bo pow. grzewcza to płaszcze wodne liczone od poziomu rusztu czy palnika w górę.
Zatem nieważne, czy płaszcze schodziły do dołu czy zaczynają sie od linii paleniska pow. grzewcza i tak wynosi 2,5m

Zmienia sie pojemność wodna w zalezności od tego czy płaszcze sa do samego dołu czy od linii palnika.

Jednak dalsza zmiana konstrukcji, w której płaszcze wodne rozpoczynają się od palnika polegająca na zmniejszeniu ilości wody musi już wpływac na zmianę pow. grzewczej.
Mam nadzieję, że jest to jasne, bo inaczej już tego wytłumaczyć nie potrafię.
Powtarzam,że na stronie mogła zostac pojemność wodna z prototypu, bo zwyczajnie to przeoczyliśmy, nie siedze przed kompem z dokumentacja a akurat nie jest to dla mnie takie istotne, czy jest tam 125l wody czy jednak 76.
Dla mnie ważne jest jak wypala sie paliwo, jak kociol pracuje na obiekcie na mocy poniżej 50%.

Zapraszam do eksperymentu, prosze uzytkowników RT09pid o wklejanie zdjeć popiołu oraz uzytkowników eCoal i brucera.

darase
04-10-2010, 18:44
Panie Jarecki proszę rozwinąć myśl ''kocioł należy zabezpieczyć w układzie otwartym'', a co mówią normy o układach zamkniętych i kotłach na paliwa stałe?

ppietrz
04-10-2010, 19:23
Rozumiem, że chodzi o dwa układy połączone wymiennikiem ciepła. Ten z piecem to układ otwarty, a z grzejnikami to zamknięty. Taki wymiennik powoduje jednak pewne straty w energii.
Co do norm to niżej link o zmianie przepisów.

przepisy (http://www.info-ogrzewanie.pl/artykul,id_m-76,t-zamknieta_instalacja_grzewcza_z_kotlem_na_paliwa_s tale___zmiana_przepisow.html)

Na zachodzie już od dawna nie ma problemu z instalacjami opartymi na układach zamkniętych.

Jarecki79
04-10-2010, 19:27
Panie Jarecki proszę rozwinąć myśl ''kocioł należy zabezpieczyć w układzie otwartym'', a co mówią normy o układach zamkniętych i kotłach na paliwa stałe?

Zalecam, aby sam kocioł zabezpieczyc w układzie otwartym, bo wówczas jest najbezpieczniej. Reste instalacji mozna wykonać w układzie zamkniętym.

Nowe normy pozwalaja na montaz kotła w układzie zamkniętym, ale pod warunkiem stosowania wężownicy schładzającej odbierającej nadwyżkę mocy z kotła.
Tego typu urządzenie wygląda tak:
http://piece.bazarek.pl/opis/563254/wezownica-schladzajaca-kociol-przy-uklzamknietym.html

Problem robi się w momencie, gdy bieżąca woda w kranie równiez zalezy od prądu, bo jest studnia i hydrofor, wówczas kicha i tak kocioł rozwali w razie draki. (dodatkowo w kotle jest mufka w która można wkręcić kolejne zabezpieczenie w postaci zaworu na 1,5atmosfery, jest to jakas opcja...)

Najbezpieczniej jest zabezpieczyć kocioł w układzie otwartym a ewentualnie dalsza część domu wykonać w układzie zamkniętym.

Jarecki79
04-10-2010, 19:37
Zdjęcie popiołu:
Jorgensen, kocioł ŻYWIEC KDO-ECONOMIC 25KW,sterownik RT-09/PID
(http://img197.imageshack.us/i/kocioywiecpopi.jpg/)

Zdjęcie popielnika jack18, Ogniwo+eCoal, palenie podobno miałem
(http://img716.imageshack.us/i/jack18.jpg/)

Zdjęcie popiołu Suspenser, kocioł Enka, sterownik RT09pid, retorta kombinacja Pancerpola
(http://img839.imageshack.us/i/suspenser.jpg/)

Zapraszam jeszcze dalsze osoby do zabawy:
posiadacze ecoal+brucer
posiadacze RT09pid z danym kotłem
prosze o fotke Karoke z Ognika PID w wolnej chwili.

ppietrz
04-10-2010, 19:38
Prosty przykład czujnik temperatury przestaje działać,(elektronika bywa zawodna) piec grzeje, grzeje,grzeje, grzeje.... Reszte sobie dopowiedz. Zawór ciśnieniowy w naczynku też może ulec awari. Chociaż w poprzednim piecu miałem naczynko 13 lat. Gdy zacznie Ci piec puszczać wodę, gwarant powie chwileczkę mogło być zbyt duże ciśnienie i po gwarancji. Do instalacji zamkniętych są specjalne piece z wężownicami chłodzącymi piec.

Czy jak elektronika wysiądzie to ślimak / tłok nie przestanie podawać paliwa? Zawory w układzie mogą być zawsze dwa. Teoretycznie niebezpieczeństwo jest znikome. W piecach na węgiel to co innego, tam do przegrzania może dojść bardzo szybko, więc wężownica jest jak najbardziej wskazana.

Jarecki79
04-10-2010, 19:48
Czy jak elektronika wysiądzie to ślimak / tłok nie przestanie podawać paliwa? Zawory w układzie mogą być zawsze dwa. Teoretycznie niebezpieczeństwo jest znikome. W piecach na węgiel to co innego, tam do przegrzania może dojść bardzo szybko, więc wężownica jest jak najbardziej wskazana.

Podaje przykłady co może byc nie tak:

1. Żona sprząta kotłownię i wyciera kurze, przypadkiem podczas wycierania wypadnie czujnik temperatury kotła.
Sterownik chce gonić do zadanych np. 60st.c a wiszący czujnik pokazuje np. 35, można zagotować wodę????

2. Zepsuje się coś w sterowaniu, przepali się coś na płytce i sterownik pokazywał będzie,że dmuchawa nie pracuje a faktycznie jej nie wyłączy

3. Grzeje Pan sam bojler np. na 65st.C, nagle przy tych 65st.c rozłączany jest prąd, jak Pan myśli, czy kociol może dojść do 100st.C gdy stanie przepływ wody?

4. Z jakis przyczyn, zła wentylacja kotłowni, problemy z ciągiem komina żar cofa nam sie do kosza zasypowego, uruchamiany zostaje czujnik bezpieczeństwa kosza i wypycha żar na dół do popielnika, nagromadzona duża ilość żaru przy nagłym zaniku napięcia może doprowadzic do zagotowania wody??

5. Zrywa zawleczkę a dmuchawa dalej pracuje (palnik nie podaje) przy złej wentylacji doprowadzamy do pożaru w zasobniku, mozna zagotowac wodę i wyrządzić jeszcze więcej szkód??

To tylko teoretyczne możliwe przypadki.

ppietrz
04-10-2010, 19:51
Nowe normy pozwalaja na montaz kotła w układzie zamkniętym, ale pod warunkiem stosowania wężownicy schładzającej odbierającej nadwyżkę mocy z kotła.
Tego typu urządzenie wygląda tak:
http://piece.bazarek.pl/opis/563254/wezownica-schladzajaca-kociol-przy-uklzamknietym.html


Niestety taka wężownica "trochę" podbija koszt instalacji, ale rzeczywiście jest to na pewno bezpieczniejsze rozwiązanie od układu bez niej. Pytanie o ile bezpieczniejsze i czy warto ryzykować, ale to chyba musi już każdy sam osądzić ;)

darase
04-10-2010, 20:19
Panowie na dobrą sprawę nie widzę problemu z instalacją otwartą, tak zrobiłem u siebie. Pompa nie ma prawa wypchnąć wody z naczynka, gdy znajduje się np. na zasilaniu za rurą od naczynka wyrównawczego. Myślę wymienić 13 letniego grundfosa na grundfosa alphe 2. MAM taki problem i proszę ludzi 'kumatych' o radę. W domu mam dwa obiegi, jeden u góry lepiej grzeje na grawitacji, drugi na dole lepiej grzeje z pompą. Lepiej kupić pompę alpha 2 i zawory termostatyczne czy zwiększyć na dole rury 1/2cala na 3/4cala. Teraz pompę załanczam ręcznie i po załączeniu temperatura spada nawet o 10st, uważam że nie jest to dobre.

0degree
04-10-2010, 20:39
Panowie na dobrą sprawę nie widzę problemu z instalacją otwartą, tak zrobiłem u siebie. Pompa nie ma prawa wypchnąć wody z naczynka, gdy znajduje się np. na zasilaniu za rurą od naczynka wyrównawczego. Myślę wymienić 13 letniego grundfosa na grundfosa alphe 2. MAM taki problem i proszę ludzi 'kumatych' o radę. W domu mam dwa obiegi, jeden u góry lepiej grzeje na grawitacji, drugi na dole lepiej grzeje z pompą. Lepiej kupić pompę alpha 2 i zawory termostatyczne czy zwiększyć na dole rury 1/2cala na 3/4cala. Teraz pompę załanczam ręcznie i po załączeniu temperatura spada nawet o 10st, uważam że nie jest to dobre.

Tak na oko, przez internet nikt Ci nie poradzi. Samo zastosowanie głowic nie spełni w stu procentach swojej roli, Twoja instalacja będzie wymagała regulacji wstępnej na zaworach aby wyrównać przepływ, ale to już dobry instalator powinien obliczyć. Dopiero później alpha 2 - inaczej możesz się rozczarować co do tej pompy.

darase
04-10-2010, 21:24
Odegre dzięki za odpowiedź, właśnie dowiedziałem się że w sterowniku ecoal jest ustawienie pompy na działanie pulsacyjne tylko muszę jakiś pin dostępu zdobyć do panelu serwisowego.
P.S. Dobrej nocy niech Was nic nie zaskoczy ;)

darase
04-10-2010, 21:27
Miała być buźka ale na tym telefonie nic nie widać. ;)

ppietrz
05-10-2010, 07:40
Jarecki79 dzięki za listę możliwych awarii. Będę u siebie robił układ otwarty, bo w mojej okolicy częste wyłączenia prądu to norma :( a i spać wolę spokojnie (kotłownia sąsiaduje z jednym z pokoi).

tomek1radom
05-10-2010, 13:47
Jarecki79 dzięki za listę możliwych awarii. Będę u siebie robił układ otwarty, bo w mojej okolicy częste wyłączenia prądu to norma :( a i spać wolę spokojnie (kotłownia sąsiaduje z jednym z pokoi).

Witam Forumowiczow. Ppietrz, zwroc uwage na dwufunkcyjny zawor bezpieczenstwa Regulus DBV-1. Firma PER-EKO ktorej kociolek kupilem dopuszcza montaz swoich kotlow w ukladzie zamknietym pod warunkiem zamontowania tego zaworu, oraz naczynia przeponowego i zaworu bezpieczenstwa. Regulus w momencie wzrostu temperatury w kotle zrzuca goraca wode do kanalizacji i dobiera zimna z wodociagu schladzajac uklad. Mysle ze jest to dosyc bezpieczny uklad.

ppietrz
05-10-2010, 14:14
Czy na tym zaworku jest jakieś pokrętło? Czy można zadawać temperaturę po przekroczeniu której zaczyna się proces schładzania?

0degree
05-10-2010, 15:27
http://www.polmark.com.pl/uploads/images/226/zawor_DBV.pdf

tomek1radom
05-10-2010, 16:45
Czy na tym zaworku jest jakieś pokrętło? Czy można zadawać temperaturę po przekroczeniu której zaczyna się proces schładzania?
Nie, na tym zaworze nie ma mozliwosci regulacji temp. otwarcia. Otwiera sie awaryjnie tzn. po osiagnieciu 100 C. Powyzej Odegree podal link do tego zaworu.

tomek1radom
05-10-2010, 17:13
Czy ktos uzytkuje kociol PER-EKO 14KW ze sterownikiem SP-24 LOGIC ?. Ja odpalilem kociolek w sobote, zasypalem 2 worki groszku i dzis wieczorem groszek sie skonczy. Biorac pod uwage obecne zapotrzebowanie na cieplo (dom 120m, dosc dobrze ocieplony) chwilowo bez ogrzewania CWU to 50 kg wegla na trzy doby to troche za duzo. Przy tym sterowniku nie mam mozliwosci korekty czasu podawania, przerwy,czy wysterowania dmuchawy. Co o tym sadzicie ?. A moze jest jakis watek zwiazany z tym kotlem lub sterownikiem?.

karoka65
05-10-2010, 18:36
Jarecki79 dzięki za listę możliwych awarii. Będę u siebie robił układ otwarty, bo w mojej okolicy częste wyłączenia prądu to norma :( a i spać wolę spokojnie (kotłownia sąsiaduje z jednym z pokoi).

Kup sobie UPSa i śpij spokojnie

karoka65
05-10-2010, 18:39
Czy ktos uzytkuje kociol PER-EKO 14KW ze sterownikiem SP-24 LOGIC ?. Ja odpalilem kociolek w sobote, zasypalem 2 worki groszku i dzis wieczorem groszek sie skonczy. Biorac pod uwage obecne zapotrzebowanie na cieplo (dom 120m, dosc dobrze ocieplony) chwilowo bez ogrzewania CWU to 50 kg wegla na trzy doby to troche za duzo. Przy tym sterowniku nie mam mozliwosci korekty czasu podawania, przerwy,czy wysterowania dmuchawy. Co o tym sadzicie ?. A moze jest jakis watek zwiazany z tym kotlem lub sterownikiem?.

Jeśli grzejesz cały czas (dzień i noc) to raczej w normie.

ppietrz
05-10-2010, 21:00
Znalazłem ten dokument w sieci do DBV. Zawór w górnej części wyglądał jakby miał pokrętło, stąd moje pytanie ;) Otwieranie awaryjne przy 100 stopniach wydaje mi się zbyt wysoką granicą - wolałbym nie doprowadzić do wrzenia wody, tym bardziej, że taki układ na pewno będzie miał swoją bezwładność. Wyczytałem na stronie kotly.eu (http://www.kotly.eu/Wezownica_schladzajaca_WZS-2___Zawor_schladzajacy_Regulus_JBV_-_do_kotlow_o_mocy_do_34_kW,2695.html?topSsid=h550d hn72i0qeov1pr9id2dtr1), że zaworek jest dla kotłów o większej mocy, a dla mniejszych to wężownica.

ppietrz
05-10-2010, 21:05
Kup sobie UPSa i śpij spokojnie

O tym też myślałem, bo nie widzę jakoś ciągłego uruchamiania kotła na nowo, po wygaśnięciu...

kamil777
05-10-2010, 21:27
witam
wiem ze moze napisze nie na temat mam dylemat podlogowka czy grzejniki,zaraz ktos powie bym uzyl google wiem jest wiele informacji na ten temat lecz tu jest wiele fachowcow i uzytkownikow podlogowki wiec najlepiej zapytac sie u zrodla .W podłogowce nie podoba mi sie i gdyby nie to to nanapewno bym taka instalacje zalozyl ze trzeba zakladac raczej na calosci plytki w salonie plytki choc teraz jest naprawde wielki wybor raczej mi nie odpowiedaja.Wiem ze mozna tez klasc drewno trafilem na kilka takich artykulow ale z czystego rozumowania połozmy stope na ceramice a na drewnie.drewno kojazy mi sie bardziej z izolatorem a nie przewodnikiem jak ceramika.Isc na ustepstwo rezygnowac z podlogi drewnianej w salonie?Pisza ze podlogowka jest bardziej ekonomiczna?moze ma tos jakies porownanie o ile ?co o tym myslicie.sory za ta zmiane tematu.

czp01
05-10-2010, 22:12
Witam. kamil777

Miałem podobny dylemat - ale ponieważ u mnie priorytetem było wyposażenie domu w parkiet dębowy to zrezygnowałem z podłogówki pod parkietem bo wydawało mi się, że z czasem parkiet może się zbytnio rozeschnąć. Dlatego też w salonie i pozostałych pokojach mam grzejniki , a podłogówka jest w kuchni, łazienkach i garderobie czyli tam gdzie mam płytki. Nie narzekam na to rozwiązanie - ale nie wiem co jest bardziej ekonomiczne. Musze jednak przyznać, że ta sama temperatura w pomieszczeniu przy samej podłogówce jest odczuwalna jako wyższa niż ta sama temperatura przy grzejnikach, ale ma to pewnie związek ze sposobem bezpośredniego przekazywania ciepła przy podłogówce. Mam jeszcze jedno spostrzeżenie, że całodniowe przebywanie i chodzenie po podłogówce (po ciepłej podłodze) daje w sumie jakiś dyskomfort - ale to już moje subiektywne odczucie.

pozdrawiam.

Michał i Magda
06-10-2010, 12:01
Zamówiliśmy Skam-P Premium 17KW ze sterownikiem Puma, czas oczekiwania ok 2-3 tygodnie. Dziękujemy wszystkim za porady, na pewno zdamy relację jak się sprawuje po uruchomieniu. Możecie jeszcze napisać gdzie zaopatrujecie się w ekogroszek. Jesteśmy laikami w tym temacie, a nie chcemy kupić jakiegoś badziewia.

PAPROCIAK
06-10-2010, 14:22
O tym też myślałem, bo nie widzę jakoś ciągłego uruchamiania kotła na nowo, po wygaśnięciu...

Jak nie bedzie prądu to po prostu nie poda paliwa i wszystko samo zgaśnie - tam masz garść rozpalonego węgla nie rozwali to układu. Moim zdaniem dobre jest wpięcie bojlera tak by mógł być grzany grawitacyjnie wtedy odbierze nadmiar ciepła. A co do rozruchu po braku prądu to np ecoal startuje automatycznie i próbuje rozpalić (rozdmuchać) od nowa Do ok 8-10 godzin od zatrzymania pracy pieca jest to możliwe

ppietrz
06-10-2010, 14:51
A co do rozruchu po braku prądu to np ecoal startuje automatycznie i próbuje rozpalić (rozdmuchać) od nowa Do ok 8-10 godzin od zatrzymania pracy pieca jest to możliwe

To bardzo dobra wiadomość. A jak jest z PUMĄ?

tomek1radom
06-10-2010, 15:40
Znalazłem ten dokument w sieci do DBV. Zawór w górnej części wyglądał jakby miał pokrętło, stąd moje pytanie ;) Otwieranie awaryjne przy 100 stopniach wydaje mi się zbyt wysoką granicą - wolałbym nie doprowadzić do wrzenia wody, tym bardziej, że taki układ na pewno będzie miał swoją bezwładność. Wyczytałem na stronie kotly.eu (http://www.kotly.eu/Wezownica_schladzajaca_WZS-2___Zawor_schladzajacy_Regulus_JBV_-_do_kotlow_o_mocy_do_34_kW,2695.html?topSsid=h550d hn72i0qeov1pr9id2dtr1), że zaworek jest dla kotłów o większej mocy, a dla mniejszych to wężownica.

Wydaje mi sie, ze troche żle zinterpretowales podana na stronie kotly.eu. informacje. Tam raczej chodzilo o to, ze wezownica nie da sobie rady z kotlami o wiekszej mocy i trzeba zastosowac Regulusa, natomiast sam Regulus moze wspolpracowac z kotlami o malej jak i wiekszej mocy. W ustawie jest jakies ograniczenie dla jakich maksymalnie mocy mozna stosowac uklad zamkniety.( link do pozwolenia PER-EKO gdzie podany jest numer Dziennika Ustaw http://per-eko.pl/files/schemat.pdf). Temp. otwarcia zaworu to 100C +0, -5; czyli zawor otworzy sie prawdopodobnie przy temp. ok.95C. Pokretlo na zaworze sluzy do testu i jest na kazdym zaworze bezpieczenstwa.

marekwu
06-10-2010, 16:13
Własnie na taki piec się zdecydowałem. Ponoć nowe rozwiązania i ponoć całkiem sympatyczny kociołek . Jak go juz zamówię (za jakieś 2 miesiące), to zainteresowanym mogę coś więcej napisać. Co mnie przekonało? Serwis, w miare cena, wersja DUO, dość dobre opcje sterownika i wogóle całego pieca.
Z tego co sie orientowałem, to model ten sprzedaje sie całkiem dobrze. Nie polecam osobiście kotłów tzw. Pleszewskich, bo taka marka istniała kiedyś. A teraz, to każdy mieszkaniec Pleszewa i okolic rzeźbi cos w swoim garażu i nazywa swój piec kotłem z tradycja pleszewską. Dobre, prawda? A wogóle to o jakim serwisie mówić do pieca od p. Kazika. Ponoć dobre też są piece DEFRO. One są chyba najładniejsze, tyle, że w piec, to nie modelka. Piec ma grzać i być funkcjonalny, a nie musi porażać urodą. Według mnie rewelacyjny jest RETO DUO firmy WEBER z Trzebiatowa, ale wogóle firma nie ma rozbudowanego serwisu....i dlatego się nie zdecydowałem.
Brałem też pod uwagę Klimosza, no ale jakoś ostatecznie padło na Zębca. Zobaczymy jak będzie...

plamiak
06-10-2010, 17:53
witam
wiem ze moze napisze nie na temat mam dylemat podlogowka czy grzejniki,zaraz ktos powie bym uzyl google wiem jest wiele informacji na ten temat lecz tu jest wiele fachowcow i uzytkownikow podlogowki wiec najlepiej zapytac sie u zrodla .W podłogowce nie podoba mi sie i gdyby nie to to nanapewno bym taka instalacje zalozyl ze trzeba zakladac raczej na calosci plytki w salonie plytki choc teraz jest naprawde wielki wybor raczej mi nie odpowiedaja.Wiem ze mozna tez klasc drewno trafilem na kilka takich artykulow ale z czystego rozumowania połozmy stope na ceramice a na drewnie.drewno kojazy mi sie bardziej z izolatorem a nie przewodnikiem jak ceramika.Isc na ustepstwo rezygnowac z podlogi drewnianej w salonie?Pisza ze podlogowka jest bardziej ekonomiczna?moze ma tos jakies porownanie o ile ?co o tym myslicie.sory za ta zmiane tematu.

Ja mam tylko podłogówkę i płytki tylko tam gdzie trzeba, reszta to panele. W drugim bliźniaku jest jeszcze więcej paneli (salon 40 m2 tylko podłogówka) wszędzie jakieś tanie panele z pierwszego lepszego sklepu. Na ten temat bylo już na forum dużo dyskusji - przeważa pogląd że drewno na podłogówce w niczym nie przeszkadza - co i ja potwierdzam!

kamil777
06-10-2010, 18:49
Ja mam tylko podłogówkę i płytki tylko tam gdzie trzeba, reszta to panele. W drugim bliźniaku jest jeszcze więcej paneli (salon 40 m2 tylko podłogówka) wszędzie jakieś tanie panele z pierwszego lepszego sklepu. Na ten temat bylo już na forum dużo dyskusji - przeważa pogląd że drewno na podłogówce w niczym nie przeszkadza - co i ja potwierdzam!
dziekuje za odpowiedz.
Ja raczej jesli nie zrobie podlogowki to zdecyduje sie na deske barlinecka polecam wszystkim zastanawiajacym sie nad pokryciem podlogi cena nie mala ale efekt niesamowity i 20 lat gwarancji,panele moze i w czesci beda przewodzily cieplo ale nie sadze ze tak samo jak plytki,jesli podlogowka to napewno plytki tylko pytam uzytkownikow o wady i zalety podlogowki o ekonomie

Jarecki79
06-10-2010, 18:51
To bardzo dobra wiadomość. A jak jest z PUMĄ?

Sterownik będzie próbował powrócić do trybu grzania w zalezności od temperatury.
tj. jak będzie poniżej zadanej, ale powyżej progu wyłączenia (z tego co pamiętam 30st.C) to próbuje rozpalać
jak będzie powyżej zadanej o więcej jak 5st.c to przejdzie na najniższą mozliwa moc
jak spadnie poniżej 30st.c uzna palenisko za wygaszone i nie będzie niepotrzebnie przerzucał węgla i ruszał dmuchawy

Jarecki79
06-10-2010, 18:54
Witam Forumowiczow. Ppietrz, zwroc uwage na dwufunkcyjny zawor bezpieczenstwa Regulus DBV-1. Firma PER-EKO ktorej kociolek kupilem dopuszcza montaz swoich kotlow w ukladzie zamknietym pod warunkiem zamontowania tego zaworu, oraz naczynia przeponowego i zaworu bezpieczenstwa. Regulus w momencie wzrostu temperatury w kotle zrzuca goraca wode do kanalizacji i dobiera zimna z wodociagu schladzajac uklad. Mysle ze jest to dosyc bezpieczny uklad.

Jestem wrogiem takiego rozwiązania, zimna woda dopuszczana jest bezpośrednio do płaszczy wodnych, nie uważam tego za dobre rozwiązanie.

Przy wężownicy jest montowany ten sam zawór, ale nie wpuszcza zimnej wody do kotła, tylko zimna woda krąży w wężownicy miedzianej i wylatując do przelewu odbiera ciepło z gorącej wody przekazywanej przez kocioł.
Jest to duzo lepsze funkcjonalnie rozwiązanie.

Jarecki79
06-10-2010, 18:57
Przypominam o naszej próbie i prosze innych użytkowników o wklejenie zdjeć popiołu z eCoal+Brucer oraz Suspensera czy Karokę o fotki popiołu z Ekoenergii przy modelu Skam-P a także innych użytkowników RT09pid.....

chyba, że uznajemy,że dotychczasowe fotki wystarczą.....

karoka65
06-10-2010, 19:13
Przypominam o naszej próbie i prosze innych użytkowników o wklejenie zdjeć popiołu z eCoal+Brucer oraz Suspensera czy Karokę o fotki popiołu z Ekoenergii przy modelu Skam-P a także innych użytkowników RT09pid.....

chyba, że uznajemy,że dotychczasowe fotki wystarczą.....

Na razie nie mam czasu żeby podjechać do kuzynki, do 18-ej w pracy i jeszcze nawarstwiło mi się wiele innych prac. Jeśli się trochę obrobię to zadzwonię do niej żeby nie wysypywała popiołu to coś pstryknę i wrzucę. Mogę powiedzieć że na tych fotkach które są niema jeszcze takiego popiołu.

Jarecki79
06-10-2010, 19:35
Na razie nie mam czasu żeby podjechać do kuzynki, do 18-ej w pracy i jeszcze nawarstwiło mi się wiele innych prac. Jeśli się trochę obrobię to zadzwonię do niej żeby nie wysypywała popiołu to coś pstryknę i wrzucę. Mogę powiedzieć że na tych fotkach które są niema jeszcze takiego popiołu.

ps. dzwonil Pana kuzyn i zamówil Ognika PID, nie zdąrzyłem go dzisiaj wysłać, wyjdzie jutro, także w piątek będzie na miejscu.
Może mu Pan druknąc tę sama skrócona instrukcję.
Parametry wgrałem pod klasyczna retortę dla mocy kotła z przedziału 20-25kW.

SUSPENSER
06-10-2010, 20:33
Przypominam o naszej próbie i prosze innych użytkowników o wklejenie zdjeć popiołu z eCoal+Brucer oraz Suspensera czy Karokę o fotki popiołu z Ekoenergii przy modelu Skam-P a także innych użytkowników RT09pid.....

chyba, że uznajemy,że dotychczasowe fotki wystarczą.....

W najbliższym czasie będę późno wracał, więc nie mam możliwości zrobienia fotek popiołu u sąsiada ...

SUSPENSER
06-10-2010, 20:34
Zamówiliśmy Skam-P Premium 17KW ze sterownikiem Puma, czas oczekiwania ok 2-3 tygodnie. Dziękujemy wszystkim za porady, na pewno zdamy relację jak się sprawuje po uruchomieniu. Możecie jeszcze napisać gdzie zaopatrujecie się w ekogroszek. Jesteśmy laikami w tym temacie, a nie chcemy kupić jakiegoś badziewia.

Polecam odpowiedni wątek:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?164725-Ranking-paliwa-typu-ekogroszek./page2

karoka65
06-10-2010, 22:06
ps. dzwonil Pana kuzyn i zamówil Ognika PID, nie zdąrzyłem go dzisiaj wysłać, wyjdzie jutro, także w piątek będzie na miejscu.
Może mu Pan druknąc tę sama skrócona instrukcję.
Parametry wgrałem pod klasyczna retortę dla mocy kotła z przedziału 20-25kW.

Dzięki za informację, instrukcję mu wyślę, jego kocioł ma 18,5 KW

PITMAN
07-10-2010, 12:19
Aby jeszcze usystematyzować swoją wiedzę proszę o pomoc w uporządkowaniu mojego rankingu kotłów (trochę odbiegam od bieżącej dyskusji ale z tematem wątku się zgadza). Wytypowałem kilka kotłów (i powodów dla których warto go kupić):

SKAM-P premium z PUMĄ 25KW ,
+ tu oczywiście pomoc fachowca z forum,
+ palnik,
+sterownik puma,
- wygląda tragicznie
OGNIWO EKO 25KW
+ BRUCER
+ eCoal
+ pomoc na forum,
+ ładnie wygląda,
DEFRO DUO PLUS ze sterownikiem ST 57 25KW
+ świetnie wygląda (polecą zaraz gromy ale nie oszukujmy się- kocioł też ma cieszyć oko),
+ bliskość dystrybutora (500m),
- palnik obrotowy
- sterownik ST 57 (nie wiem czy to plus czy minus ale nie znalazłem wielu info o nim)
HEF MASTER M-UNI 25KW
+ opinia na forum, że jest extra
- ale po telefonie do producenta mina mi zbladła- nie ma BRUCERA ani sterownika PUMA,
CICHEWICZ FUTURA ECONO 25KW
+ opnia o producencie,
KLIMOSZ LING DUO 25KW
+ pozytywna opinia na forum.

To są kotły, które wpadły mi w oko i po przewertowaniu forum uznałem, że będą najlepszym wyborem. Teraz tylko pozostaje wybór konkretnego modelu. Zdaję sobie sprawę,że wszystkie mają wady i zalety ale może ktoś z Was pokusi się o przypisanie plusów i minusów danego producenta i modelu. Na 100% mój post pomoże nie tylko mi ale jeszcze kilku osobom.

Czekam na odpowiedzi i dopisywanie + i -

P.

Jarecki79
07-10-2010, 15:10
Wygląd kwestia gustu.

Moje kryteria:
- ma być łatwy w obsłudze, dostęp do wyczystek ma byc prosty, nie wymagający gimnastyki czy rozbierania izolacji, aby dostać się do otworów wyczystnych a jeden z kotlów, które Pan wymienia jako ładne tak właśnie ma......
- wysokiej klasy palnik, za taki uważam w kolejności 1. Nowa ekoenergia 10-25 z bardzo małymi oporami podawania (minimalizacja ryzyka zerwania zawleczki), rozbieralna w połowie, łatwa w transporcie do kotłowni 2. Ekoenergia wczesniejsza 15-35, plus to rozbieralna w połowie, ślimak z żeliwa sferoidlanego, lepsze mocowanie dmuchawy jak w brucerze, reszta to w zasadzie brucer 3. Brucer, palnik od juz prawie 3lat na rynku, małe poprawki, brakuje mi rozbierania w połowie, narzekam na mocowanie dmuchawy, na plus poprawiono palenisko,
- wysokiej klasy sterowanie z ciągłą praca nadmuchu, do dobrych zaliczam PUMA, Ognik PID-II marka Elektro-Miz, RT09pid marka TATAREK, Expert marka Elster, prawdopodobnie eCoal, ale nie miałem okazji testować, kilka minusów widzę, ale to zawsze można poprawić.

PITMAN
07-10-2010, 16:01
Super- dzięki za odpowiedź. Czekam na kolejnych użytkowników.

P.

P.S. Co do wyglądu- oczywiście nie chciałem urazić ale dla mnie wygląd ma znaczenie (choć nie jest to oczywiście główne kryterium wyboru :) ) i oglądając piece większości interesujących mnie producentów uważam, że trochę zapomnieli o wizualnej stronie produktu.
Abstrahując od wyboru pieca- dziwię się, że 90% producentów, w dobie Internetu, ma tak mało czytelne i okropne zaprojektowane strony www. Koszt niewielki a efekt potrafi powalić. Rozpoczynając przygodę z zakupem pieca chciałbym wejść na stronkę i tam znaleźć zdjęcia, opisy, dane bez konieczności szukania wielu info w necie.

kamil777
07-10-2010, 18:07
co do defro to wszystko mozna znalezc tutaj http://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?showtopic=6892&pid=55495&mode=threaded&start=#entry55495
moj szwagier ma piec Defro zawleczki do tej pory nie zerwal tylko wydaje mi sie ma apetyt ,nowy dom okolo 180m dobrze ocieploy przy pomiarze byl ogrzewany tylko dol w tym garaz ok25m ogrzewany optymalnie piec spali przy temperaturze -3 na zewnatz 30kg na dobe,wydaje mi sie ze nie malo

ZbysiuB
07-10-2010, 18:59
Zbierając wiedzę na temat kotłów tak jak np. Pitman, często pomija się niezwykle ważny aspekt jakim jest jakość i grubość blachy użytej do budowy kotła oraz jakość spawów. Nie zawsze informacje producenta pokrywają się ze stanem faktycznym, często brak takowych danych. Piszę o tym ponieważ ostatnio w rozmowie z kilkoma monterami w branży zwracali uwagę na kiepską jakość blachy i spawy tylko jednostronne z jakimi się spotykają wymieniając dziurawe kilkuletnie piece. Gdy dodać do tego nierzadko tylko 2, 3 czy nawet 4 letnią gwarancję to zapala się światełko ostrzegawcze i pytanie w jaki kocioł zainwestować sześć i więcej tysięcy plus koszt montażu aby za 3, 4 lata nie powrócić do stanu wyjściowego jak dziś :confused:
Dobry palnik, świetny sterownik, nowoczesny design i.t.d. to jak najbardziej ważne aspekty. Tylko co mnie po nich, gdy to czego nie widać okiem spowoduje, że bajery okażą się drogim złomem ? !

Jarecki79
07-10-2010, 19:41
Zbierając wiedzę na temat kotłów tak jak np. Pitman, często pomija się niezwykle ważny aspekt jakim jest jakość i grubość blachy użytej do budowy kotła oraz jakość spawów. Nie zawsze informacje producenta pokrywają się ze stanem faktycznym, często brak takowych danych. Piszę o tym ponieważ ostatnio w rozmowie z kilkoma monterami w branży zwracali uwagę na kiepską jakość blachy i spawy tylko jednostronne z jakimi się spotykają wymieniając dziurawe kilkuletnie piece. Gdy dodać do tego nierzadko tylko 2, 3 czy nawet 4 letnią gwarancję to zapala się światełko ostrzegawcze i pytanie w jaki kocioł zainwestować sześć i więcej tysięcy plus koszt montażu aby za 3, 4 lata nie powrócić do stanu wyjściowego jak dziś :confused:
Dobry palnik, świetny sterownik, nowoczesny design i.t.d. to jak najbardziej ważne aspekty. Tylko co mnie po nich, gdy to czego nie widać okiem spowoduje, że bajery okażą się drogim złomem ? !

Kupic samodzielnie blachę, kupić spawarke i samodzielnie uspawać kocioł, zrobić próbę wodną na 3 czy 4atm i dac sobie 10lat gwarancji i się cieszyć.
To oczywiście żart.

skoro wszyscy porównują kotły do samochodów, czemu tylko KIA daje 7lat gwarancji a cała reszta 2lata z co najwyżej płatna opcja przedłużenia do 4lat, a owo 10 czy 12lat dotyczy tylko perforacji blach. Od kotła natomiast oczekuje sie 10letnich gwarancji, cena bmw czy audi >100tys zł, cena kotła 6-7tys zł...
Chce Pan miec fikcyjną gwarancję 10letnią obwarowaną takimi podpunktami,że juz z chwila podłączenia może Pan sobie ten papier do kosza wyrzucić?
(twardość wody, wymóg otwartej instalacji bardzo szczegółowo sprawdzany (w/g normy zakaz instalacji zaworów i przewężeń od kotła do przelewu), zaworu 4D, płatnego odpalenia przez serwis producenta plus płatne przeglądy) a drobnym drukiem na końcu doczyta Pan,że 10lat to tylko na szczelność połączeń spawanych a na blachę jest 2lata.

Dobrego producenta rozpozna Pan między innymi po stażu na rynku, 20-30 czy więcej lat powinno dawac do myślenia.
Część spawów musi byc wykonywana jednostronnie bo zwyczajnie technologicznie nie ma dojścia aby to wykonac z obu stron. Troche wyobraźni tez by się przydało.
Oczywiście spawy muszą być solidne a materiały spawalnicze najlepszej jakości. Do tego celu zatrudnia się fachowców z 10 czy 15-letnim doświadczeniem a praca fachowca kosztuje, jak ktoś zapyla na uczniach to tez kocioł sprzedaje bez badań, rachunku za 5tys.zł.

Inwestowanie w wiedzę, w testy oraz badania, żądanie wydawania atestów dla danego wyrobu, jest to metoda na produkt? Proszę też wymagać np. referencji dostawcy stali.

Jak jednak chce się kupić za 4 czy 5tys zł to od Iksińskiego na allegro też mozna, tylko później prosze nie narzekać,że brak telefonu, że ktoś na tabliczce nie podał danych producenta a jedyna instrukcja to karta sterownika.

darase
07-10-2010, 20:06
30kg to żarłok, do tej pory moje ogniwo eko 15 jadło 50kg żyta plus 10kg ekogroszku na 4dni ogrzewając 150m2 plus 150l cwu, racja wygląd to nie wszystko. Rozmawiałem dziś z producentem ecoal (fajny młody człowiek) za ok. dwa tygodnie upgrade softu, min. załączanie pompy c.o. pulsacyjnie bez dodatkowych czujników. Na tym forum widzę tylko dwóch godnych producentów: Ogniwo i Sekom. Ocena jakość/cena Ogniwo 5-tka, Sekom 4+. Ocena pawer/serwis Ogniwo 4+, Sekom 5.
Najbardziej zasmuciły mnie słowa Pana Jareckiego, że nie obchodzi go to, czy piec spala mało czy dużo a dla mnie to jest priorytet.

Jarecki79
07-10-2010, 20:13
30kg to żarłok, do tej pory moje ogniwo eko 15 jadło 50kg żyta plus 10kg ekogroszku na 4dni ogrzewając 150m2 plus 150l cwu, racja wygląd to nie wszystko. Rozmawiałem dziś z producentem ecoal (fajny młody człowiek) za ok. dwa tygodnie upgrade softu, min. załączanie pompy c.o. pulsacyjnie bez dodatkowych czujników. Na tym forum widzę tylko dwóch godnych producentów: Ogniwo i Sekom. Ocena jakość/cena Ogniwo 5-tka, Sekom 4+. Ocena pawer/serwis Ogniwo 4+, Sekom 5.
Najbardziej zasmuciły mnie słowa Pana Jareckiego, że nie obchodzi go to, czy piec spala mało czy dużo a dla mnie to jest priorytet.

Źle mnie Pan zrozumiał.
Pana porównanie do jakiegoś sąsiada,że spala 8 ton czy 5ton na sezon nic nie wnosi.
Spalanie zalezy bezpośrednio od jakości i strat ciepła budynku, to jest główny czynnik decydujący o ilości spalanego węgla.

Oczywiście,że robione jest wszystko, aby kotły spalały mało.
Prosze zauważyć,że w SEKOM bardzo dokładnie podajemy ile kociol spala na 100%mocy, ile na 30%mocy (to moc eksploatacyjna z jaka większość kotłów różnych producentów pracuje ponad 80%dni zimowych), podajemy także zakres średniego dobowego spalania, które zależy właśnie od strat ciepła budynku

darase
07-10-2010, 20:22
Allegro to taki sklep jak każdy, firma np. fuego sprzedaje tam masę kotłów i ceny mają jedne z najniższych, porównanie: przedstawiciel w Toruniu chciał ok. 8tyś a ja w fuego zapłaciłem 6.5tyś plus 50zł przesyłka. Teraz gdy jest internet nikt mnie nie zrobi w bambuko. W naszym miasteczku za chińską pompę chcieli 200zł, kupiłem pomę niemiecką ''ulrich'' 160zł gwarancja dwa lata. Więc nie zgadzam się że allegro to byle co.

ppietrz
07-10-2010, 20:31
darase, na allegro może sprzedawać każdy cokolwiek i praktycznie anonimowo. Nauczyłem się już, że jest wiele tańszych sklepów internetowych niż allegro ;)

darase
07-10-2010, 20:36
To spalanie 5ton u jednego gościa i 8t a nawet więcej u drugiego, to też pan nie doczytał, obaj panowie mają piece Sekom, identyczne domy i ocieplenia, chodziło mi tylko oto, że jeden lepiej piec ustawił a drugi gorzej. Ten co lepiej sobie poradził bardzo Was chwali. Dlatego proponuję laikom kupować lepsze sterowniki, żeby z telefonem przy ustawieniach nie siedzieli 1/3zimy.

Jarecki79
07-10-2010, 20:48
Sterowanie robi róznicę, ale głównie to izolacja budynku, jest cała rzesza klientów, którym wystarcza ok.3ton na sezon.

Wcześniej były zwykłe sterowania i tam trzeba było się bawić, nie ma co zaprzeczać.
Przy tłoku jestem jednak zdania,że pid nie jest wyjściem idealnym, bardziej stawiam na model Titanic z algorytmem przejścia, lepiej to na tłoku funkcjonuje choć tak do końca nie jest zupełnie automatyczne. Taki jednak urok tłoka, mocny podajnik, wysoki poziom zabezpieczeń ale spory kłopot z wysterowaniem szczególnie dla trybu lato. Tłoki pod względem spalania to dość prymitywne konstrukcje, główna zaleta to mocny mechanizm podający, konia z kopytami zmieli a nie stanie, nie ma mowy o zrywaniu zawleczek.

Odkąd sa dostepne palniki Brucer/ekoenergia uważam,że jest to najlepszy wybór.
Prace nalezy koncentrować na zmniejszaniu oporów podawania, świetnie to wyszło w nowym, małym palniku Ekoenergia.
Alternatywa dla tłoka jest model Sztoker, podawanie na płasko z bardzo małymi oporami, ale malutkie porcje, palenisko klepsydorwe, czystośc spalania już bliższa modelom ślimakowym. Zero problemów z trybem lato, praktycznie zerowe ryzyko zerwania zawleczki. Pod względem ustawienia w kotłowni identycznie jak tłok, czyli wąsko (50cm szerokości), ale długo (120dcm plus miejsce na obsługę).

TomiAyomi
07-10-2010, 21:30
przydalo by sie zaprosic do dyskusji inne osoby zwiazane z produkcja, marketingiem itp itd
innych znanych kociolkow moze okazalo by sie ze liderow jest wiecej niz dwoch :)
a moze nie maja nic do powiedzenia ? ? ? ;)

karoka65
07-10-2010, 21:38
Mój kuzyn ma tłokowca Taurus Gaur 18,5 KW, i powiem że zawleczki często ścina, 2 do 3 na sezon. Problem z wygaszaniem kotła w trybie lato (czasami mu wygaśnie). Poza tym jest zadowolony. Byłem u niego pooglądać, ładnie się w tym pali, ładny popiół, mógłby mieć większy kosz zasypowy. Te zawleczki jakieś bardzo delikatne chyba fi 3 mm, w moim ślimaku 5 mm.

PITMAN
07-10-2010, 22:06
Zbierając wiedzę na temat kotłów tak jak np. Pitman, często pomija się niezwykle ważny aspekt jakim jest jakość i grubość blachy użytej do budowy kotła oraz jakość spawów. Nie zawsze informacje producenta pokrywają się ze stanem faktycznym, często brak takowych danych. Piszę o tym ponieważ ostatnio w rozmowie z kilkoma monterami w branży zwracali uwagę na kiepską jakość blachy i spawy tylko jednostronne z jakimi się spotykają wymieniając dziurawe kilkuletnie piece. Gdy dodać do tego nierzadko tylko 2, 3 czy nawet 4 letnią gwarancję to zapala się światełko ostrzegawcze i pytanie w jaki kocioł zainwestować sześć i więcej tysięcy plus koszt montażu aby za 3, 4 lata nie powrócić do stanu wyjściowego jak dziś :confused:
Dobry palnik, świetny sterownik, nowoczesny design i.t.d. to jak najbardziej ważne aspekty. Tylko co mnie po nich, gdy to czego nie widać okiem spowoduje, że bajery okażą się drogim złomem ? !

Nie no bez przesady. Doskonale wiem, że piec nie jest zbity z desek i kwestia wykonania jest jednym z głównych argumentów branych pod uwagę przed zakupem. Dlatego jestem tu na forum i proszę użytkowników o porady, opinie, bo nie mam możliwości obejrzeć na żywo wszystkich kotłów. Oglądnąłem jedynie DEFRO- ale pani sprzedająca wykazała się takim brakiem fachowości, czyt. nasz jest naaaaaaaaaaajlepszy i kropka. Więc nawet gdybym się zdecydował to raczej kupię w innym mieście.
Dlatego trochę przyczepiłem się do stron www producentów (mając na myśli nie tylko ich beznadziejną użyteczność ale przede wszystkim dane techniczne, zdjęcia nie tylko z zewnątrz ale także wew.)

I jeszcze zdanko co do wyglądu pieca. Tak jest ze wszystkimi urządzeniami- mikser ma miksować, odkurzacz ma odkurzać itd. A czy nie jest przyjemnie jeżeli oprócz prawidłowego działania, niezawodności, ładnie wyglądają?? I moim zdaniem tak samo jest z piecem- tym bardziej, że wydaję więcej kasy niż na jakiś odkurzacz i mam zamiar często zaglądać do kotłowni.

Pozdrawiam

P.

bodek.
07-10-2010, 23:10
Nie no bez przesady. Doskonale wiem, że piec nie jest zbity z desek i kwestia wykonania jest jednym z głównych argumentów branych pod uwagę przed zakupem. Dlatego jestem tu na forum i proszę użytkowników o porady, opinie, bo nie mam możliwości obejrzeć na żywo wszystkich kotłów. Oglądnąłem jedynie DEFRO- ale pani sprzedająca wykazała się takim brakiem fachowości, czyt. nasz jest naaaaaaaaaaajlepszy i kropka. Więc nawet gdybym się zdecydował to raczej kupię w innym mieście.
Dlatego trochę przyczepiłem się do stron www producentów (mając na myśli nie tylko ich beznadziejną użyteczność ale przede wszystkim dane techniczne, zdjęcia nie tylko z zewnątrz ale także wew.)

I jeszcze zdanko co do wyglądu pieca. Tak jest ze wszystkimi urządzeniami- mikser ma miksować, odkurzacz ma odkurzać itd. A czy nie jest przyjemnie jeżeli oprócz prawidłowego działania, niezawodności, ładnie wyglądają?? I moim zdaniem tak samo jest z piecem- tym bardziej, że wydaję więcej kasy niż na jakiś odkurzacz i mam zamiar często zaglądać do kotłowni.

Pozdrawiam

P.

Jeżeli chodzi o ostatnie zdanie to ja wolałbym do kotłowni zaglądać jak najrzadziej.Jak będzie okaże się jak już mój kociołek do mnie w końcu trafi.
Zamówiłem 7 września EKR tłok Grobelny.Niestety ale zamawiający nie zaznaczył ,że to ma być tłok i zrobili mi ślimak, którego nie odebrałem.Czekam na tłok.
Do tej pory przez 3 lata paliłem tylko i wyłącznie kominkiem.Nie jest piękny z zewnątrz ale działa nadzwyczaj dobrze.Ma przepustnicę automatyczną,wężownicę zabezpieczającą przed zagotowaniem itp.Niestety minus to kotłownia w salonie.Czas na drugie źródło ogrzewania.Jak mój kociołek dotrze nie omieszkam się podzielić swoimi spostrzeżeniami na temat tego piecyka.Może będę potrzebował pomocy w ustawieniach sterownika.Myślę ,że w razie czego Jarecki79 mi coś doradzi.
Czytam to forum od deski do deski a jednak zdecydowałem się na Grobelnego.Może to błąd?Zobaczymy.Okaże się w praniu.

darase
08-10-2010, 07:47
bodek ja bym się wstydził prosić pana Jareckiego o pomoc i dwa z jakiej paki ma Ci pomagać? Jarecki sprzedaje piece SEKOM i z tego żyje,a Tobie niech pomaga Twój serwis. Jak to mówią bezczelność nie zna granic.

czp01
08-10-2010, 08:13
Witam

Jarecki79 wspomniał o gwarancjach i ciekawe czy mój producent dotrzyma terminu 10 letniej gwarancji i wymieni mi żeliwny wymiennik w moim Kielarze Eco2 35 kw gdyby pękł czy coś podobnego. Co prawda mój kocioł to relikt minionej epoki ( to moje subiektywne odczucie) ale dobrze byłoby wiedzieć, że chociaż ta gwarancja jest realna.

(muszę sprawdzić w gwarancji jakie tam są obwarowania)

Jarecki79
08-10-2010, 08:18
bodek Grobelny to dobra firma.
Tłoki jeżeli chodzi o rynek pleszewski robią tylko trochę krócej od nas, coś koło 7lat.
Będziesz jednak miał z tego co kojarze jedną wyczystke pionową, których osobiście ze względu utrudnienia w czyszczeniu nie znoszę.

ps. karoka65 co to za tłok,że ma zawleczki zrywalne w dodatku 3mm??
Potwierdzam,że tłoka bardzo cięzko ustawic do trybu lato i w związku z tym zdarzają sie przypadki gaśnięcia paleniska

Tłoki nie mają generalnie zawleczek zrywalnych, przeciążenia pilnuje sterownik, do przekładni mocowane są czujniki krańcowe, jeżeli tłok z powodu blokady nie mieści się w czasie wyzwolenia lub powrotu to sterowanie wywala alarm blokady tłoka, ale nic sie nie ma prawa zrywać.

BODEK...
Przy obcym tłoku raczej Ci nie pomogę w nastawach, bo tłoki jeden od drugiego róznią lata świetlne. Inne czasy wyzwolenia, rózne długości skoku tłoka, różne zabezpieczenia przed cofaniem żaru, różne wielkości pojedynczych porcji. Za dużo róznic aby fachowo cos doradzić. Jedynie co do zasady programowania danego sterownika i to wszystko.

Jarecki79
08-10-2010, 08:20
Witam

Jarecki79 wspomniał o gwarancjach i ciekawe czy mój producent dotrzyma terminu 10 letniej gwarancji i wymieni mi żeliwny wymiennik w moim Kielarze Eco2 35 kw gdyby pękł czy coś podobnego. Co prawda mój kocioł to relikt minionej epoki ( to moje subiektywne odczucie) ale dobrze byłoby wiedzieć, że chociaż ta gwarancja jest realna.

(muszę sprawdzić w gwarancji jakie tam są obwarowania)

Nie wymieni Ci kotła, co najwyżej wymienią Ci dany człon. Tak awarie w kotłach żeliwnych też się zdarzają, podobnie jak w stalowych z powodu wady materiałowej może wypaśc dziurka gdzieś na środku materiału. W żeliwie jedyna opcja to wymiana danego członu. Nie wiem z ilu zbudowany jest Twój kocioł.
Tak, w żeliwnych gwarancje są dłuższe.

bodek.
08-10-2010, 10:19
bodek ja bym się wstydził prosić pana Jareckiego o pomoc i dwa z jakiej paki ma Ci pomagać? Jarecki sprzedaje piece SEKOM i z tego żyje,a Tobie niech pomaga Twój serwis. Jak to mówią bezczelność nie zna granic.

Widzisz darase i tym się różnisz od Jareckiego,że ty pewnie byś nawet bratu pomógł odpłatnie.Ja jeszcze o nic nie prosiłem tylko kompletnie nie znam się na tych sterownikach i nie wiem czy sobie poradzę.Jak ktoś będzie chciał mi pomóc to mi pomoże bo po to jest to forum a nie po to ,żeby komuś zarzucać bezczelność.
Wydaje mi się ,że tu wolno prosić o pomoc.Pomagają oczywiście tylko ludzie uczynni (patrz Jarecki79) Inni zaglądają z nudów żeby się pozaczepiać.No ale nie będę pisał o pierdołach bo od tego są inni.
Poczekam na piec.Nabiorę doświadczenia.Może komuś się przydadzą potem i moje spostrzeżenia.

darase
08-10-2010, 11:47
bodek nie czuj się obrażony, ale jak kupujesz drogi kociołek zupełnie nie znając sterownika to słabo, mam nadzieję że chociaż znasz kogoś kto go ma i wiesz z drugiej ręki jak się sprawuje. Taka sytuacja na targowisku masz znajomego który sprzedaje jabłka, ale kupujesz jabłka obok u konkurencji bo są ładniejsze, okazuje się że jabłka w środku są popsute, to poprosisz znajomego żeby Ci pomógł wykroić zgniliznę. Handel to handel, jak zamówisz niepotrzebnie serwis bo coś namieszasz w ustawieniach to przyjadą skasują 400zł i Ci podziękują.

bodek.
08-10-2010, 15:04
darase, Ja mam 46lat i już dawno nie kupuję zgniłych jabłek.To właśnie od Jareckiego dowiedziałem się ,że Grobelny to porządna firma a nie garażowiec.
Kociołek taki widziałem jak pracuje tyle ,że trochę większy.Sterownik ma jak wiele innych kociołków.Nie do każdego pieca firma ma swój sterownik bo i po co?Ognik PID to raczej znany jest.Ja wiedzy szukam w internecie bo zawód mam zgoła inny.Na wszystkim znać się nie muszę.Forum to studiowałem od deski do deski.A ,że kupuję coś innego.Mój Boże.Jednemu się podoba córka innemu teściowa.
Pozdrawiam i proponuję zakończyć temat bo jakoś mało merytoryczny jest.:)

karoka65
08-10-2010, 18:41
Tak jak pisałem ma kocioł Taurus Gaur 18,5 KW i napęd tłoka jest zabezpieczony zawleczką.

SUSPENSER
10-10-2010, 08:55
kol bodek. ma racje, kol Jarecki79 pracuje w firmie kotlarskiej,ma swoją pracę i promuje swoje wyroby bo je zna, ale nie ucieka się też od pomocy dla forumowiczów ,nawet jeżeli mają inne kotły, pomaga im w ustawieniach,wyjasnia róznice w budowach kotłów,sposobów podawania paliwa itp czyli wyjaśnia kwestie merytoryczne, własnie tym się rózni od innych, że nie odpowiada w stylu.... kupiłes kocioł xxx -dzwoń do serwisu,masz kocioł yyy -pisz do nich niech ci pomagają, ale w ramach swojej wiedzy i doswiadczenia, pomaga WSZYSTKIM którzy go o to poproszą i......CHWAŁA MU ZA TO

Ps Zeby nie było- ja chociaż mam kocioł ENKA poprosiłem Jareckiego o pomoc - i uzyskałem wszystkie niezbędne dane do ustawien mojego kotła,i za to oczywiście dziękuję

Podpisuję się pod tym i dodam, że dzięki Jareckiemu powstało nowe, duuużo lepsze oprogramowanie do sterownika Tatarek RT09 dzięki czemu mam teraz PID i skuteczną regulację nadmuchu (w wersji którą kupiłem niecałe 3 lata temu nie było tego przez co musiałem się wyszkolić w ustawianiu parametrów i spędzić sporo czasu w kotłowni).

Serwisant Enka gdy miałem problemy z ustawieniami to mi tak doradził, że szkoda gadać - dziś widzę, że chyba w ogóle się na tym nie znał.

Według mnie fachowy serwis i doradztwo są bardzo ważne bo w razie kłopotów klient nie zostaje sam z problemem i za to również cenię Sekom (np. piece Skam-P Premium przyjeżdżają do klienta z odpowiednimi ustawieniami zapisanymi w sterowniku, a w instrukcji obsługi sterownika są one zapisane długopisem w razie jakby ktoś nagrzebał w ustawieniach i nie wiedział jak wrócić do właściwych).

Co do wyglądu to też jest coraz bardziej istotny - np. na targach pokazuje się bardzo ładne wersje, do krajów zachodnioeuropejskich też takie trafiają - patrz Defro.

A'propos Defro - mają tam ciekawy "system osuszania zbiornika paliwa zapobiegający korozji kosza zasypowego /opcja dodatkowo płatna, instalowana na życzenie Klienta/" - nie znalazłem opisu jak to działa i ile kosztuje, ale wg mnie to ciekawa opcja, bo mój zasobnik muszę malować 2 razy w roku Cortaninem bo tak go żre rdza, podobnie inni.
Czasem gdy zbierze się na ściankach woda otwieram klapę i zostawiam na kilka minut ( zdarza mi się zapomnieć zamknąć i wtedy do kotłowni "woła" mnie czujnik CO gdy już się mocno nadymi).

Podobny problem korozji mają wszyscy znajomi - może ktoś ma pomysł na rozwiązanie tego problemu ?

czp01
10-10-2010, 09:37
Witam.

Używam swój kocioł Kielar trzeci sezon - ale jakoś rdzy nie widać. Owszem gdy w tym roku w lato na potrzeby CWU wsypałem niezbyt suchy groszek to zaraz powstał lekki rdzawy nalot. Cały czas używam jednak bardzo suchego ekogroszku ( wysuszonego) i na razie kłopotów z rdzą nie ma.

Z mojej obserwacji wynika, że jedynym sposobem na rdze zbiornika jest to aby ekogroszek był b. suchy i po kłopocie.

saxys
10-10-2010, 12:08
Witam
Planuję zakup Heiztechnik eko 25 ze sterownikiem menuet. Co sądzicie na temat tego kotła?

tomek1radom
10-10-2010, 12:32
Jestem wrogiem takiego rozwiązania, zimna woda dopuszczana jest bezpośrednio do płaszczy wodnych, nie uważam tego za dobre rozwiązanie.

Przy wężownicy jest montowany ten sam zawór, ale nie wpuszcza zimnej wody do kotła, tylko zimna woda krąży w wężownicy miedzianej i wylatując do przelewu odbiera ciepło z gorącej wody przekazywanej przez kocioł.
Jest to duzo lepsze funkcjonalnie rozwiązanie.
Twoje rozwiazanie jest na pewno lepsze gdyz nie jest "zdrowo" dolewac zimnej wody do rozgrzanego i to mocno zladu, jednak sytuacja taka nie poiwinna zdazyc sie nigdy, a jesli juz to zdarzy sie pewnie moze kilka razy podczas calej eksploatacji kotla. Koszt zabezpieczenia z zaworem dwufunkcyjnym w polaczeniu z wezownica schladzajaca to dodatkowy koszt pewnie okolo 1000 pln, tak wiec jak zwykle: cos za cos.

bodek.
10-10-2010, 13:06
Ja mam taką wężownicę wraz z zaworem przy kominku.Myślałem że zabezpieczy mi to kominek w razie braku prądu.Niestety musiałem i tak zamontować UPS-a.Problem jest u mnie na wsi taki , że jak wyłączą prąd po około 0.5 godziny nie ma również wody.Całość jednak sprawdziłem jak działa i jest to super rozwiązanie.Doprowadziłem kominek do temperatury krytycznej i po osiągnięciu 88 oC zawór powoli zaczął dopuszczać wodę do wężownicy a przy 90 oC leciała już pod niezłym ciśnieniem i temperatura na kominku ostro poszła w dół.Jeżeli ktoś ma wężownicę w kotle i nie ma kłopotów przy braku prądu z wodą to można się pokusić o takie rozwiązanie.Czy jednak w kociołkach niskotemperaturowych z paleniskami w których pali się garstka paliwa jest to potrzebne to należy się zastanowić.

Jarecki79
10-10-2010, 13:22
Twoje rozwiazanie jest na pewno lepsze gdyz nie jest "zdrowo" dolewac zimnej wody do rozgrzanego i to mocno zladu, jednak sytuacja taka nie poiwinna zdazyc sie nigdy, a jesli juz to zdarzy sie pewnie moze kilka razy podczas calej eksploatacji kotla. Koszt zabezpieczenia z zaworem dwufunkcyjnym w polaczeniu z wezownica schladzajaca to dodatkowy koszt pewnie okolo 1000 pln, tak wiec jak zwykle: cos za cos.

To 600zł brutto, ale z tego, co sie orientuję można takie układy kupić tez taniej.
Przy cenie kotła ok.7-8tys nie jest to bardzo wielki wydatek.

Oczywiście cos za coś. Sam wolę jednorazowo trochę drożej, ale lepiej.

Jarecki79
10-10-2010, 13:24
Witam
Planuję zakup Heiztechnik eko 25 ze sterownikiem menuet. Co sądzicie na temat tego kotła?

Menuet jest sterownikiem klasycznym opartym o pętle histerezy, oferowany przez firmę Foster z Pleszewa (konkretnie Zielona Łąka)
Dobry sterownik z masa funkcji, ok.48kombinacji ustawień.
Obsługuje zawór mieszający, sterowanie pogodowe, układ C.O. oraz CWU.

Jak jest Pan dobry w elektronice, można go wybrać.

Jarecki79
10-10-2010, 13:33
Witam.

Używam swój kocioł Kielar trzeci sezon - ale jakoś rdzy nie widać. Owszem gdy w tym roku w lato na potrzeby CWU wsypałem niezbyt suchy groszek to zaraz powstał lekki rdzawy nalot. Cały czas używam jednak bardzo suchego ekogroszku ( wysuszonego) i na razie kłopotów z rdzą nie ma.

Z mojej obserwacji wynika, że jedynym sposobem na rdze zbiornika jest to aby ekogroszek był b. suchy i po kłopocie.

Tak, stosowanie suchego ekogroszku to rozwiązanie kłopotu z nadmierna korozja zbiornika.

Rozwiązanie, o którym wspomina Suspenser jest tez stosowane na rynku pleszewskim i polega na instalowaniu małego wentylatorka na koszu zasypowym.
Moim zdaniem nieporozumienie. Nie chcę tłoczyć powietrza do zbiornika z opałem przy palniku ślimakowym.

Fakt, trochę podpowiadałem przy RT09pid i prawdą jest,że znając swoje kotły wgrywamy i opisujemy w instrukcji właściwe nastawy wyjściowe pod nasze kotły i palniki II-ej generacji. Z tego samego powodu upieram się,że czujnik t.spalin nie jest konieczny do prawidłowej pracy układu kocioł-sterownik-palnik.
Udowodniło to zrobienie zdjęć popiołu z kilku kotłów a także wyniki wahań temperatur przy nastawie na dany poziom. Żeby było śmiesznie, RT09pid nie ma układu Fuzzy Logic a mimo to radzi sobie bardzo poprawnie. Zaletą jest opcja dostosowania tego sterowania pod praktycznie każdy palnik i kocioł na rynku, co widac po pracy kotła Enka (suspenser, bobek), Żywiec (jorgensen,trociu). Sterownik umiejętnie dobrany do danego kotła nie wymaga zmiany nastaw przy opalaniu ekogroszkiem (jeżeli pogodzimy się z małymi odchyłkami w popiele i opcją wpadania w przedmuch, co przeciez zdarza się także w eCoal jak widac po wykresach t.spalin). Zaletą dla jednych będzie opcja wejścia w menu serwisowe i korekcja danych wyjściowych, aby RT09pid pozostawał non stop przy stałym nadmuchu, inne osoby uznają to za wadę.

saxys
10-10-2010, 18:25
Czy warto dopłacić i kupić ze sterownikiem plum fyzzy logic?

SUSPENSER
10-10-2010, 18:25
Tak, stosowanie suchego ekogroszku to rozwiązanie kłopotu z nadmierna korozja zbiornika.


Suchy jest tylko brunatny, a sam suszyć nie mam gdzie (chyba, że doschnie sam w workach w garażu).

Z tym wentylatorkiem to ciekawy pomysł - czy ma on jakąś przesłonę czy też musi pracować ciągle, żeby z zasobnika nie wydobywał się dym podczas pracy pieca ?
Czy jest jeszcze jakiś inny sposób ?

karoka65
10-10-2010, 18:52
Co do rdzy to wydaje mi się koledzy że dużo do życzenia ma materiał z którego są wykonane nasze zasobniki. Myślę że wielu producentów żeby obniżyć koszty robią zasobniki z byle czego. Jedna z naszych forumowiczek która mieszka nie daleko mnie (pomagałem jej ustawić parametry do czeskiego groszku) kupiła nowy kocioł o ile pamiętam to Ogniwo i musiała go zaraz reklamować bo po rozpakowaniu okazało się że cały zasobnik był zardzewiały z naciskiem na cały nie trochę. Przywieziono jej nowy kocioł. Blacha na zasobnik powinna być też lepszej jakości a nie bierze się gdzieś z pryzmy na dworze pryska na rdzę jakąś farbą i do żyda.

karoka65
10-10-2010, 19:09
eeee tam ja widziałem w tv reklamę hameraita....:) że jak tv kłamie??? no trudno....;) zawsze można zrobić zasobnik z jakiegos plastiku Jarecki przecież kocioł nie wytwarza duzej temperatury? a sa plastiki odporne na temp.....hmm ciekawe jakby to wyszło finansowo?? no i ppż..?

Pomysł wydaje mi się dobry.

Jarecki79
10-10-2010, 19:35
Suchy jest tylko brunatny, a sam suszyć nie mam gdzie (chyba, że doschnie sam w workach w garażu).

Z tym wentylatorkiem to ciekawy pomysł - czy ma on jakąś przesłonę czy też musi pracować ciągle, żeby z zasobnika nie wydobywał się dym podczas pracy pieca ?
Czy jest jeszcze jakiś inny sposób ?

Ten wiatraczek, który znam z rynku lokalnego wygląda jak większa wersja wentylatora stosowanego do zasilacza komputera., mocowany jest lekko poniżej środka zasobnika. Nie wiem jak jest sterowany, generalnie ta koncepcja mi się nie podoba. Uważam,że może wpływać na różnicę ciśnień i w pewnych warunkach może zwiększać ryzyko cofki żaru do zasobnika.

Palic suchym opałem to najlepsza rada. Jak lekko rdzewiej, to trudno, najwyżej za 6-7lat wymiana zbiornika i tyle.
W aucie wymienia się klocki hamulcowe czy tarcze hamulcowe, potraktowac to jako element eksploatacyjny i za 6-7lat kupić za te ok.400zł nowy kosz.

Zasobnik z plastiku, trochę tego nie widzę w zakładach specjalizujących się w spawaniu i cięciu stali....

Jarecki79
10-10-2010, 19:43
saxys

Myślę,że warto dopłacić.

Nie miałem okazji pracować z PLUM i ecoMAX 700 czy 800, nie wiem jak pracuje.

W laboratorium w Łodzi widziałem kotły z tym modelem sterowania, z rozmów z osoba badająca wiem jednak,że fuzzy logic był wyłączony.

Ostatnio ok.10dni temu zawoziłem model 12kW i ponownie widziałem jak inny producent dostarczył kociołek z modelem sterowania z firmy PLUM.

Myślę zatem,że jest to sterowanie na juz dośc wysokim poziomie, nie sądzę, aby ktoś w ciemno ryzykował niesprawdzony sterownik zawieźć na badania.

Producent sterowania informuje,że przed podjęciem współpracy należy do nich dostarczyć kocioł, czy to prawda - nie wiem.

Jarecki79
10-10-2010, 19:54
kupowac gotowe!!!! dać parametry zlecić firmie -przekalkulowac koszty i wio!! reasumując i tak za wszytko zapłaci nabywca ;)

Nie widzę tego, sprawdzanie czy plastik może być, jaki, aby nie był łatwopalny i aby się nie topił produkując trujące opary.
Bawić się z dokumentacją i CE, papiery, eeee nie warto.
Nie mam czasu na takie bzdety.

Wolę się zająć czymś bardziej ambitnym i rozwojowym jak plastikowy zbiornik na węgiel.

ppietrz
11-10-2010, 07:12
Koszt zabezpieczenia z zaworem dwufunkcyjnym w polaczeniu z wezownica schladzajaca to dodatkowy koszt pewnie okolo 1000 pln, tak wiec jak zwykle: cos za cos.

"Przerabiałem" temat ostatnio, i różnica to ~200pln (zaworek dwufunkcyjny ~300pln, wężownica schładzająca ~500pln), myślę, że można sobie pozwolić na taką dopłatę ;)

hiro77
11-10-2010, 10:41
Właśnie jestem świeżo po uruchomieniu pieca Skam - P Premium ze sterownikiem PUMA i pierwszy problem na jaki napotkałem to starsznie ciężki dostęp do paleniska, muszę się potwornie nagimnastykować żeby rozpalić w piecu. Panie Jarecki nie można było dorobić jeszcze jednych drzwiczek albo zrobić środkowe większe ?