PDA

Zobacz pełną wersję : RANKING KOTŁÓW NA EKO GROSZEK



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 [66] 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92

SUSPENSER
26-03-2013, 23:14
Czyli proponujesz zmianę nastaw 2 stanowego za każdym razem gdy zmienia się pogoda ?
Nie tak drastycznie u mnie to wychodzi tak, 3 nastawy na cały sezon rozpatrujemy tylko dzień bo nocą jest zawsze zimniej , jak w dzień są spore mrozy to nastawa najmocniejsza jak dochodzi do zera i + kila stopni to trochę słabsza nastawa a jak w dzień dodatnia to najsłabsza ,nocą kocioł sobie łatwiej radzi bo nie ma zużycia CWU,można obniżyć o jeden stopień do spania ,pomieszczeń nie wychładzamy nie otwieramy drzwi okien itd..

To jednak sporo zmieniania - wolę, żeby to robiła automatyka skoro sobie radzi [zwłaszcza gdy wyjadę w delegację - nie muszę wtedy sprawdzać ile stopni jest na zewnątrz i czy kocioł się wyrabia].



Czyli wg Ciebie najlepiej nastawić sterownik tak, żeby kocioł generował moc nominalną [wtedy jest największa sprawność] i będzie to ekonomiczne ?
Tu chyba nie ma wątpliwości tylko jak zagospodarować tą moc żeby pracował cały czas .

No właśnie - w warunkach domowych to nierealne, więc trzeba nastawiać sterownik na odpowiednio mniejszą moc, żeby uniknąć strat w podtrzymaniu na ile to możliwe.



Czy jadąc samochodem zmieniasz moc silnika czy moc generowaną przez silnik ?
Z tym samochodem to nie porównuj proszę ,posłuchaj jak kocioł ustawisz z jakąś mocą i zdarza się że kocioł nie dogrzewa chodzi cały czas i nie osiąga zadanej temperatury (w samochodzie by zgasł silnik jak pod górę byś nie dodał gazu ) a tu odwrotnie jest niższa temperatura wymiennika jak nie dogrzewa to większy odbiór ciepła ze spalin większy zysk

Odpowiedziałeś nie na temat - niczym polityk, więc ja odpowiem ;)

To nie ma znaczenia czy samochód by tylko zwolnił, czy zgasł - mocy jego silnika nie zmieniasz tylko moc generowaną przez jego silnik i podobnie jest z palnikiem kotła co przekłada się na moc generowaną przez kocioł, czyli za pomocą nastaw sterownika zmieniasz moc generowaną przez kocioł.

SUSPENSER
26-03-2013, 23:15
A nikt z Was nie bierze pod uwagę tego,że kocioł wcale nie musi osiągnąć zadanej CO.No chyba,że inny priorytet nie wchodzi w grę.

Pewnie, że nie musi, ale tu "nie o to loto" ;)

animuss
27-03-2013, 10:12
To jednak sporo zmieniania - wolę, żeby to robiła automatyka skoro sobie radzi [zwłaszcza gdy wyjadę w delegację - nie muszę wtedy sprawdzać ile stopni jest na zewnątrz i czy kocioł się wyrabia.
automatyka jest budowana na utrzymanie stałej temperatury na kotle , nie ma to związku ze sprawnością kotła związek jest przypadkowy .


No właśnie - w warunkach domowych to nierealne, więc trzeba nastawiać sterownik na odpowiednio mniejszą moc, żeby uniknąć strat w podtrzymaniu na ile to możliwe.
Bardzo dobrze napisałeś "trzeba nastawiać sterownik na mniejszą moc" sterownik nastawisz a co z kotłem .


Odpowiedziałeś nie na temat - niczym polityk, więc ja odpowiem ;)
To nie ma znaczenia czy samochód by tylko zwolnił, czy zgasł - mocy jego silnika nie zmieniasz tylko moc generowaną przez jego silnik i podobnie jest z palnikiem kotła co przekłada się na moc generowaną przez kocioł, czyli za pomocą nastaw sterownika zmieniasz moc generowaną przez kocioł.
Przecież napisałem że "kocioł ustawisz z jakąś mocą" tu nie ma o czym dyskutować ,umownie moc się przestawia ,tylko samochód ze stałą dawką paliwa/powietrza jadąc pod górkę wydajność silnika spada aż do zatrzymania silnika, a w kotle sprawność będzie rosła niższa temperatura wymiennika lepsza wymiana ,czyli automatyczny ster z jakąś tam regulacją mocy podnosząc moc na tych górkach obniża sprawność :P

Jest nawet w moim sterze takie cudo ALARM TEMPERATURY jak temperatura nie wzrośnie 1,5*C przez okres czasu to kocioł się wyłącza ,uaktywnia się to tylko w trybie pracy wtedy, gdy temperatura pieca jest niższa od Temperatury zadanej.to dopiero chore ustrojstwo

Jarecki79
27-03-2013, 10:28
Jest tylko małe ALE...

na np. temp. 45st.C na jednej instalacji przy danym palniku i kotle wykorzystanie mocy może być np. na poziomie 80%
ten sam kocioł na innym obiekcie przy nastawie 65st.c może miec wykorzystanie mocy na poziomie np.28%.....

Jarecki79
27-03-2013, 10:36
Jest nawet w moim sterze takie cudo ALARM TEMPERATURY jak temperatura nie wzrośnie 1,5*C przez okres czasu to kocioł się wyłącza ,uaktywnia się to tylko w trybie pracy wtedy, gdy temperatura pieca jest niższa od Temperatury zadanej.to dopiero chore ustrojstwo

Te alarmy bywają męczące, całe szczęście można w części sterów je wyłączyć.
Sa takie instalacje, gdzie nigdy nie osiągamy t.zadanej....

Aktualnie alarm można wyłączyć np. w RT09pid przy sofcie v.5.21 czy v.5.16
Można wyłączyć w nowszym Skorpionie Plus, można wyłączyć w cobrze S, szkoda,że nie można wyłączyć w normalnej wersji Cobry, to warto zmienić.....
W Bruli alarm też można wyłączyć....

Alarm ma swój cel, no ale... są instalacje, gdzie się nie sprawdza i jest upierdliwy i dobrze, aby to użytkownik mógł decydować o jego aktywacji

animuss
27-03-2013, 11:12
Te alarmy bywają męczące, całe szczęście można w części sterów je wyłączyć.
Sa takie instalacje, gdzie nigdy nie osiągamy t.zadanej....


Taki alarm zamiast oszczędzać twój opał kocioł sobie wtedy balansuje na pewnej mocy grzejąc płynnie ,próbuje na siłę przestawić klepki w głowie użytkownika że ma podnieść moc na kotle ,czyli kocioł ma dojść do zadanej a potem stać w podtrzymaniu .Wdraża takie nawyki .
co się z tym wiąże , oczywiście większy nawiew dmuchawy ,czyli większa emisja pyłów z komina na zewnątrz budynku ,kto to wymyślił !! ,rozumiem jakieś zabezpieczenie kotła że poniżej temperatury 25-30*C kocioł się wyłącza żeby się nie pocił wymiennik ,ale to gówno wyłącza podajnik oraz nadmuch a pompa obiegowa ma pracować żeby doprowadzić do kondensacji w wymienniku .

Wlodek_PID
27-03-2013, 12:07
Ok super - chociaż pomysłów na testy mi nie brakuje i chcę dokładniej wyznaczyć zależność mocy i sprawności swojego kotła ...

Cześć,

Jeśli chcesz porównać Cobrę z Bruli, skontaktuj się z Karoką.
Zima się kończy... :)

Jarecki79
27-03-2013, 12:45
Animmus, Ty masz Techa, co tam autor softu miał na myśli z tym alarmem, to nie moja broszka...

Powinno to służyć innym celom, niż te, które wymieniasz,
ale znudziło mi się darmowe doradzanie innym, bo oni korzystają a ja nic z tego nie mam....

zyzolek
27-03-2013, 15:02
Kurde, dalej się zastanawiam nad tym, co jest lepsze i bardziej ekonomiczne.
Praca ciągła, czy dwustan?
Animuss jakie są Twoje doświadczenia w tym temacie? Bo z tego co pamiętam, to masz całkiem sporą chałupę do ogrzania.

animuss
27-03-2013, 16:01
Kurde, dalej się zastanawiam nad tym, co jest lepsze i bardziej ekonomiczne.
Praca ciągła, czy dwustan?
Animuss jakie są Twoje doświadczenia w tym temacie? Bo z tego co pamiętam, to masz całkiem sporą chałupę do ogrzania.
Ale osso chodzi ;) o pracę ciągłą pomp w instalacji CO ,czy kotła ,czy może czegoś jeszcze innego :)

Jarecki79
27-03-2013, 16:41
Generalnie lepsze moim zdaniem jest dążenie do pracy ciągłej,
ale nie za wszelką cenę i nie w każdych warunkach.

Łatwiej jak ster posiada modulację mocy, bo nie trzeba latać i korygować, gdyż w szerszym zakresie robi to za nas dany sposób modulacji mocy.
Sa takie bardziej rozbudowane, które można dostosowac pod swoje widzi-mi-się i są takie mocniej zamknięte dla osób, które nie wiedzą o co kaman...

krótko mówiąc prawda leży gdzieś po środku....

SUSPENSER
27-03-2013, 20:27
automatyka jest budowana na utrzymanie stałej temperatury na kotle , nie ma to związku ze sprawnością kotła związek jest przypadkowy .

Jak to przypadkowy - przecież różne sterowniki "automatyczne" sterują z różnym skutkiem.



Bardzo dobrze napisałeś "trzeba nastawiać sterownik na mniejszą moc" sterownik nastawisz a co z kotłem ..

To samo co z silnikiem w samochodzie gdy nie wciskasz gazu do końca.



Przecież napisałem że "kocioł ustawisz z jakąś mocą" tu nie ma o czym dyskutować ,umownie moc się przestawia ,tylko samochód ze stałą dawką paliwa/powietrza jadąc pod górkę wydajność silnika spada ...

Co to jest "wydajność silnika" ?



... aż do zatrzymania silnika, a w kotle sprawność będzie rosła niższa temperatura wymiennika lepsza wymiana ,czyli automatyczny ster z jakąś tam regulacją mocy podnosząc moc na tych górkach obniża sprawność :P

Czy jest to spadek znaczący czy na poziomie 0,1-1% ???

Piotrek42
27-03-2013, 21:36
Generalnie lepsze moim zdaniem jest dążenie do pracy ciągłej,
ale nie za wszelką cenę i nie w każdych warunkach.

.

Ja akurat jestem zwolennikiem pracy w dwustanie,dlaczego? kocioł pracuje na większych mocach więc jego sprawność jest większa jakby miał się'' kisić'' na mocach 2-3kw, szybciej osiąga temp zadaną i przechodzi w podtrzymanie gdzie generuje bardzo małe zużycie eko,do tego dochodzi mniejsze ''zasmolenie kotła'' bo wchodząc na większe moce wypala sadze czy nagromadzony osad,dochodzi również aspekt ekonomiczny,mniej kocioł pracuje-mniej czasu chodzi dmuchawa,podajnik, czy pompki wodne a jak ktos ma kilka tych pompek to i oszczędności będą większe,wychodzę z tego założenia dlatego ze mam przewymiarowany kocioł..ale jak to mówią...wolnoć Tomku w swoim domku:) każdy zrobi jak uważa:)

animuss
27-03-2013, 23:36
Jak to przypadkowy - przecież różne sterowniki "automatyczne" sterują z różnym skutkiem.
Właśnie dlatego.


Co to jest "wydajność silnika" ?
Czy jest to spadek znaczący czy na poziomie 0,1-1% ???
Siła odpowiedzialna za przyspieszenie oraz uciąg samochodu
Jadąc samochodem gdy napotkasz "górkę " musisz dodać gazu albo zmniejszyć bieg w obydwu przypadkach jest to strata, w kotle nic nie robiąc sprawność będzie rosła .
Mam dość już silników to nie warsztat .Nie będę pisał tego w kółko .

SUSPENSER
30-03-2013, 15:01
http://forum.muratordom.pl/images/mdom_misc/quote_icon.png Napisał animuss http://forum.muratordom.pl/images/mdom_buttons/viewpost-right.png (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?p=5898594#post5898594)

Przecież napisałem że "kocioł ustawisz z jakąś mocą" tu nie ma o czym dyskutować ,umownie moc się przestawia ,tylko samochód ze stałą dawką paliwa/powietrza jadąc pod górkę wydajność silnika spada ...

Co to jest "wydajność silnika" ?



Siła odpowiedzialna za przyspieszenie oraz uciąg samochodu
Jadąc samochodem gdy napotkasz "górkę " musisz dodać gazu albo zmniejszyć bieg w obydwu przypadkach jest to strata, w kotle nic nie robiąc sprawność będzie rosła .
Mam dość już silników to nie warsztat .Nie będę pisał tego w kółko .

Ta "siła" to właśnie moc silnika.


http://forum.muratordom.pl/images/mdom_misc/quote_icon.png Napisał animuss http://forum.muratordom.pl/images/mdom_buttons/viewpost-right.png (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?p=5898594#post5898594)
... aż do zatrzymania silnika, a w kotle sprawność będzie rosła niższa temperatura wymiennika lepsza wymiana ,czyli automatyczny ster z jakąś tam regulacją mocy podnosząc moc na tych górkach obniża sprawność :P

Czy jest to spadek znaczący czy na poziomie 0,1-1% ???

Skutkiem podwyższenia mocy przez automatyczny ster jest także dogrzanie domu a to chyba priorytet.

Dyskusja z Tobą natchnęła mnie do przeprowadzenia testów - wyniki w poście #4104:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?164725-Ranking-paliwa-typu-ekogroszek/page206

SUSPENSER
30-03-2013, 15:11
Kurde, dalej się zastanawiam nad tym, co jest lepsze i bardziej ekonomiczne.
Praca ciągła, czy dwustan?.

Praca ciągła w dwustanie ;) czyli ze stałym, optymalnym stosunkiem podawanie/przerwa i dopasowaną mocą dmuchawy.

Musisz "tylko" trafić z nastawami [mocą] tak, żeby kocioł miał przy niej wysoką sprawność, dom był dogrzany a kocioł nie osiągał temp. zadanej [wtedy będzie praca ciągła].

madzia0173
02-04-2013, 20:00
Witam, jestem nowa więc proszę o wyrozumiałość:)jestem przy wyborze kotła na eko-groszek z podajnikiem, przeczytałam cały wątek ale wciąż jestem zielona:( proszę o poradę: dom z poddaszem użytkowym o powierzchni 150m2 plus garaż obok, brak podpiwniczenia, dom nowy, ocieplony, na całym dole ogrzewanie podłogowe, góra-grzejniki, dodam ze mieszkam w woj.podlaskim, ale kompletnie nie wiem jaki piec wybrać, mam mętlik w głowie czy z podajnikiem ślimakowym czy tłokowym? bardzo proszę o rady:)

minertu
02-04-2013, 20:31
Witam, jestem nowa więc proszę o wyrozumiałość:)jestem przy wyborze kotła na eko-groszek z podajnikiem, przeczytałam cały wątek ale wciąż jestem zielona:( proszę o poradę: dom z poddaszem użytkowym o powierzchni 150m2 plus garaż obok, brak podpiwniczenia, dom nowy, ocieplony, na całym dole ogrzewanie podłogowe, góra-grzejniki, dodam ze mieszkam w woj.podlaskim, ale kompletnie nie wiem jaki piec wybrać, mam mętlik w głowie czy z podajnikiem ślimakowym czy tłokowym? bardzo proszę o rady:)Polecam ślimakowy z racji tego,że lepiej jest nad nim zapanować w trybie letnim do ogrzewania CWU.Obecnie na topie jest parę kotłów ja jednak polecam coś z mojej oferty.
Przeczytaj PRIVA.

SUSPENSER
02-04-2013, 21:31
Witam, jestem nowa więc proszę o wyrozumiałość:)jestem przy wyborze kotła na eko-groszek z podajnikiem, przeczytałam cały wątek ale wciąż jestem zielona:( proszę o poradę: dom z poddaszem użytkowym o powierzchni 150m2 plus garaż obok, brak podpiwniczenia, dom nowy, ocieplony, na całym dole ogrzewanie podłogowe, góra-grzejniki, dodam ze mieszkam w woj.podlaskim, ale kompletnie nie wiem jaki piec wybrać, mam mętlik w głowie czy z podajnikiem ślimakowym czy tłokowym? bardzo proszę o rady:)

Szacun za przeczytanie całego wątku - chyba mało kto dał radę :cool:

Co do kotła to wg mnie najlepiej wybrać ślimakowy - RBR Ekouniwersal lub Skam-P Premium - moc 10-12 kW wystarczy na CO i CWU

U mnie przy dużych mrozach średniodobowo wystarcza 4-5 kW [kocioł ma wtedy sprawność ok. 73%].

btc
02-04-2013, 22:39
Orientuje sie ktos jaki czujnik siedzi w perfekcie Elstera jako pogodowka?

Jarecki79
03-04-2013, 00:10
Orientuje sie ktos jaki czujnik siedzi w perfekcie Elstera jako pogodowka?

Wiem tylko tyle,że do perfektów były czujniki analogowe.....
najlepiej zadzwoń sobie jutro do firmy elster i zapytaj.

Novy!
03-04-2013, 00:11
Witam
Panowie w mojej kotłowni po OEP 25kW zostaje miejsce.Bardzo poproszę o wszelkie sugestie.Ogrzewam nieocieplony budynek ok 140m2,wysokość 2,6-2,7m ,stolarka w trakcie wymiany.Wychodzi mi że kubatura ogrzewalna budynku budynku to: 2,7m x140m2 =378m3
q-współczynnik zapotrzebowania na moc cieplnąw moim budynku to max czyli 30W/m3
czyli Q=30W/m3 x 378 m3=11340 W
Moc kotła (z 10-15% zapasem to:
Qk=1,15 x 11340 W=13401 W

Mam zamiar zakupić RBR 11kW,czy da radę?Nawet w te -20deg przez tydzień?

Proszę o fajne i ciepłe porady.
Pozdrawiam.
marek

zbigmaz01
03-04-2013, 05:26
Witam
Panowie w mojej kotłowni po OEP 25kW zostaje miejsce.Bardzo poproszę o wszelkie sugestie.Ogrzewam nieocieplony budynek ok 140m2,wysokość 2,6-2,7m ,stolarka w trakcie wymiany.Wychodzi mi że kubatura ogrzewalna budynku budynku to: 2,7m x140m2 =378m3
q-współczynnik zapotrzebowania na moc cieplnąw moim budynku to max czyli 30W/m3
czyli Q=30W/m3 x 378 m3=11340 W
Moc kotła (z 10-15% zapasem to:
Qk=1,15 x 11340 W=13401 W

Mam zamiar zakupić RBR 11kW,czy da radę?Nawet w te -20deg przez tydzień?

Proszę o fajne i ciepłe porady.
Pozdrawiam.
marekW testach producenta kocioł 11kW dał radę wycisnąć z siebie nawet 23kW
Da radę :)

animuss
03-04-2013, 10:08
Witam
Panowie w mojej kotłowni po OEP 25kW zostaje miejsce.Bardzo poproszę o wszelkie sugestie.Ogrzewam nieocieplony budynek ok 140m2,wysokość 2,6-2,7m ,stolarka w trakcie wymiany.Wychodzi mi że kubatura ogrzewalna budynku budynku to: 2,7m x140m2 =378m3
q-współczynnik zapotrzebowania na moc cieplnąw moim budynku to max czyli 30W/m3
czyli Q=30W/m3 x 378 m3=11340 W
Moc kotła (z 10-15% zapasem to:
Qk=1,15 x 11340 W=13401 W

Mam zamiar zakupić RBR 11kW,czy da radę?Nawet w te -20deg przez tydzień?

Proszę o fajne i ciepłe porady.
Pozdrawiam.
marek
Moim zdaniem za duży jak ,z palnikiem prostokątnym , którym Burner-S, Brucer, Ekoenergia ?.A instalacja grzejniki czy podlogowka?

rafalcon
03-04-2013, 11:06
Może masz złe nastawy sterownika i dlatego nie ma różnicy ?

Jaki miałeś wcześniej palnik a jaki masz teraz ?

Przewymiarowany kocioł ma większy palnik, więc w podtrzymaniu generuje więcej ciepła niż mniejszy, czyli po pierwsze ma większe straty, po drugie po nagrzaniu CWU ma większą bezwładność, więc z tego że kocioł o większej mocy trudniej przegrzać niż mniejszy [przy małym odbiorze ciepła] nie byłbym takie pewien.

U mnie sprawność zimą jest na poziomie 73% [praca na Bruli w trybie dwu stanowym lub spalaniu grupowym], latem przy CWU spada nawet do 25-30 %.

Witam..

Biorąc pod uwagę RBR Ekouniwersal 23kW i 35 kW mamy do czynienia z tym samym palnikiem (EKOENERGIA 25), więc teoretycznie palnik w podtrzymaniu będzie zachowywał się tak samo (generuje tyle samo ciepła). Rozumiem, że RBR 35kW szybciej odbierze ciepło z palnika bo płaszcz ma większą pow. i przez to częściej będzie w stanie podtrzymania - ale czy przez to nie spali mniej (przy tym samym palniku) ??:) RBR 23 czy 35 kW - mój odwieczny dylemat...teraz jeszcze palnik Multi Grenia wygląda ciekawie - coś trzeba wybrać :)

minertu
03-04-2013, 15:28
Jest jeden problem.
Tego palnika nie dostaną producenci.
Możesz jedynie zakupić go indywidualnie.
Albo z kotłem EG DUO MULTI.

karoka65
03-04-2013, 16:21
Witam..

Biorąc pod uwagę RBR Ekouniwersal 23kW i 35 kW mamy do czynienia z tym samym palnikiem (EKOENERGIA 25), więc teoretycznie palnik w podtrzymaniu będzie zachowywał się tak samo (generuje tyle samo ciepła). Rozumiem, że RBR 35kW szybciej odbierze ciepło z palnika bo płaszcz ma większą pow. i przez to częściej będzie w stanie podtrzymania - ale czy przez to nie spali mniej (przy tym samym palniku) ??:) RBR 23 czy 35 kW - mój odwieczny dylemat...teraz jeszcze palnik Multi Grenia wygląda ciekawie - coś trzeba wybrać :)
Napisz dokładnie co planujesz grzać, ile i coś o ociepleniu to ci powiem co wybrać :)
Jeśli już opisywałeś gdzieś to podlinkuj.

zbigmaz01
03-04-2013, 21:24
Napisz dokładnie co planujesz grzać, ile i coś o ociepleniu to ci powiem co wybrać :)
Jeśli już opisywałeś gdzieś to podlinkuj.
Pewnie ma chałupę dwa razy większą od mojej lub stare mury nieocieplone, taki sam dach i stare okna skrzynkowe.

JacekJI
03-04-2013, 21:24
pozwolę sobie dołączyć ze swoją prośba...

może mi podpowiecie
Szukam pieca z podajnikiem z dwiema komorami spalania, komora awaryjna żeby była nie za mała bo chciałbym ja często używać.
Dom użytkowej 100m2
po podłogach ok 180m2
kubatura 528m2
do ogrzania grzejniki i baniak 200l
5 podłogówek
ocieplenie 12-15 styropian
strop skośny lany, ocieplony styr 10
kotłownia 6m2 :(:(:(

(oglądałem dziś defro duo.lub duo uni, fajne ale robią wrażenie ogromnych)

karoka65
03-04-2013, 21:30
Niestety nie znajdziesz małego i z dużą komorą awaryjną, z resztą jak każdemu staram się to przedstawić nie wyobrażaj sobie cudów po tej komorze a licz z zasyfieniem wymiennika i ciągłym doglądaniem kotła.
Po co ci taki piec, kup śmieciucha jak chcesz palić tradycyjnie do tego prawie 3 razy mniej na kocioł wydasz.

zbigmaz01
03-04-2013, 21:31
pozwolę sobie dołączyć ze swoją prośba...

może mi podpowiecie
Szukam pieca z podajnikiem z dwiema komorami spalania, komora awaryjna żeby była nie za mała bo chciałbym ja często używać.
Dom użytkowej 100m2
po podłogach ok 180m2
kubatura 528m2
do ogrzania grzejniki i baniak 200l
5 podłogówek
ocieplenie 12-15 styropian
strop skośny lany, ocieplony styr 10
kotłownia 6m2 :(:(:(

(oglądałem dziś defro duo.lub duo uni, fajne ale robią wrażenie ogromnych)Kup najmniejszy gabarytami i mocą a i tak będzie za mocny :P

karoka65
03-04-2013, 21:37
Kup najmniejszy gabarytami i mocą a i tak będzie za mocny :P
I raczej przestań myśleć poważnie o paleniu na ruszcie awaryjnym.
Jak chcesz usłyszeć że taki piec jest to dzwoń do producentów, oni ci wszystko obiecają, tylko później ten malutki ledwo do kotłowni wejdzie a jak włożysz ten ruszt to się okaże że i tak całe gówno pomieści.
Wiem bo miałem :)

minertu
03-04-2013, 21:38
Tak jak karoka65 pisze.Kup śmieciucha bo na taki metraż to kupisz tylko przewymiarowany piec jeżeli ma być osobna komora spalania.Takie kotły robi BERSKI ale nie polecam bo raczej nikt ci nie pomoże w razie "w".

minertu
03-04-2013, 21:45
A czym w tej komorze chcesz palić?

timon120777
03-04-2013, 21:45
pozwolę sobie dołączyć ze swoją prośba...

może mi podpowiecie
Szukam pieca z podajnikiem z dwiema komorami spalania, komora awaryjna żeby była nie za mała bo chciałbym ja często używać.
Dom użytkowej 100m2
po podłogach ok 180m2
kubatura 528m2
do ogrzania grzejniki i baniak 200l
5 podłogówek
ocieplenie 12-15 styropian
strop skośny lany, ocieplony styr 10
kotłownia 6m2 :(:(:(

(oglądałem dziś defro duo.lub duo uni, fajne ale robią wrażenie ogromnych)

domyślam się ze nowa chałupa więc jest lub być powinno OZC
jak nie ma toś d...a i leć robić bo to podstawa wyboru czajnika

potem jak już będziesz wiedział ile potrzebujesz KW do ogrzania rozejrzyj się za jakimś malutkim urządzeniem typu innego niż kocioł z podajnikiem chyba że się bardzo uprzesz to 7KW na zamówienie jeśli się nic nie zmieniło

a jak się nie chcesz upierać to gaz lub pompa ciepła
bo tak mały domek to niskie koszty i warto mieć ogrzewanie nie wymagające obsługi

chyba że jesteś uparty to możesz spróbować jak pisze minertu ale wtedy poza kotłem tej firmy nic już ci do kotłowni nie wejdzie

karoka65
03-04-2013, 21:50
Ma Berskiego jeden gościu któremu woziłem groszek, mieszka ze 12km ode mnie na 130m2 ktoś mu wstawił takie bydle 25kW, ale krowa :)
W środku tak zapieprzony smołą że aż się dosłownie lało po ściankach.
Tego debila co mu to wstawił to był kazał rozstrzelać na miejscu

minertu
03-04-2013, 21:52
A czym w tej komorze chcesz palić?
Wydasz trochę kasy aby na ruszcie palić.Jak masz las to kup HOLZGAZA
Tak naprawdę kupisz kocioł do wszystkiego a będzie do niczego.

karoka65
03-04-2013, 21:54
Jak chcesz usłyszeć że taki piec jest to dzwoń do producentów, oni ci wszystko obiecają
Albo jak wyżej :)

JacekJI
03-04-2013, 22:00
A czym w tej komorze chcesz palić?

Drzewo z czyszczenia lasu i przydomowe, wiadomo na wsi zawsze cos wpadnie.

no i do ogrzania cwu z podajnika to raczej nie za bardzo, a na taki ruszt bym wrzucil cokolwiek i juz jest ciepla woda.

Ciagle mnie nie przekonuje że potrzeba mi mniejszy kociol jak 14kw, producenci wszyscy tak podaja (wiem ze nie ma co sluchać) ale znajomi tez takie piece wiekszosci maja.

karoka65
03-04-2013, 22:07
Kolego ja teraz wstawiłem 11kW na 135m2 starej budy i kocioł nie ma się przy czym napocić :)
Wodę grzeję takim kotłem 5 lat, raz na 7,5 tygodnia zasypać zasobnik to chyba też nie ma tragedii a jest święty spokój :)
link do kotła: https://esterownik.pl/sterownik/2489

rafalcon
03-04-2013, 23:40
Napisz dokładnie co planujesz grzać, ile i coś o ociepleniu to ci powiem co wybrać :)
Jeśli już opisywałeś gdzieś to podlinkuj.

Już wcześniej pisalem:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?181350-Rbr-Ekouniwersal&p=5804309&viewfull=1#post5804309
okna i drzwi - plastiki,

ps.. budynek 185m2 zużywa rocznie na CO + CWU ok 2500l oleju opalowego (wartość opałowa, min. 42,6 MJ/kg, kocioł niskotemperaturowy sprawnosc ok 88%), tak że można by z tego obliczyć rzeczywiste zapotrzebowanie budynku na energię; teraz bede grzać dodatkowo drugi budynek 160m2 dobrze ocieplony - opis pod linkiem powyżej

Jaką moc max. osiąga RBR23kW - czy były jakieś testy? (w DTRce 28kW)

sebsa
04-04-2013, 00:45
.....

Jaką moc max. osiąga RBR23kW - czy były jakieś testy? (w DTRce 28kW)

;);). Koledzy - chyba nie warto przekonywać.... Te Wasze ciągłe ponawiane nawoływania to jak głową w mur.

minertu
04-04-2013, 04:50
rafalcon przyjedź bo daleko nie masz,zobaczysz jak to pracuje,pogadamy i decyzję podejmiesz.

zbigmaz01
04-04-2013, 05:24
rafalcon przyjedź bo daleko nie masz,zobaczysz jak to pracuje,pogadamy i decyzję podejmiesz.
I to jest najlepsze rozwiązanie. Jak nie dotknie to nie zrozumie. A na pewno warto bo później walka z przewymiarowaniem będzie pochłaniała najwięcej nerwów.

rafalcon
04-04-2013, 06:57
Ok.. macie racje :) najlepiej zobaczyć.. na pewno skorzystam z zaproszenia :)

JacekJI
04-04-2013, 11:36
Kolego ja teraz wstawiłem 11kW na 135m2 starej budy i kocioł nie ma się przy czym napocić :)
Wodę grzeję takim kotłem 5 lat, raz na 7,5 tygodnia zasypać zasobnik to chyba też nie ma tragedii a jest święty spokój :)
link do kotła: https://esterownik.pl/sterownik/2489

Powiem ci ze jestem pod wrażeniem, piec nie wygląda ze jest tak rozbudowany, a system monitorowania i obsługi to w standardzie jest? czy trzeba dokupywać jakies czujniki, sterowniki zawory specjalne?,gsm i internet w standardzie?


a jak palisz w lecie? nie wygaszasz go?

darase
04-04-2013, 12:11
Jeśli kupujesz sterownik eCoal lub Bruli to obsługa przez telefon lub/i internet jest w standardzie tylko trzeba go podłączyć do internetu. :)

karoka65
04-04-2013, 15:56
Powiem ci ze jestem pod wrażeniem, piec nie wygląda ze jest tak rozbudowany, a system monitorowania i obsługi to w standardzie jest? czy trzeba dokupywać jakies czujniki, sterowniki zawory specjalne?,gsm i internet w standardzie?


a jak palisz w lecie? nie wygaszasz go?
Cieszę się że zaczynasz myśleć trochę inaczej :)
Lepiej żyć trochę wygodniej i w każdej chwili luknąć co się dzieje w domu a nawet jak nie masz neta pod ręką to w razie jakichś przygód sterownik powiadomi Cię że coś się dzieje SMSem ( za darmo )
Darase trochę ci naświetlił sprawę :)
Tak system monitorowania to standard w eCoalu, w zestawie dostajesz dwa czujniki wewnętrzne ( CO i w razie potrzeby podłogówka ), czujnik pogodowy, dwa kable do pomp i kabel RS 232 do aktualizacji oprogramowania, nie musisz niegdzie wysyłać sterownika, zrobisz to za 1 minutę w kotłowni z laptopa.
Podgląd i pełny dostęp do nastaw masz nawet z telefonu komórkowego z systemem Android ( darmowo )

JacekJI
04-04-2013, 17:03
no a jak z tym paleniem na ciepła wode w lecie? codziennie rozpala sie? czy jak?

karoka65
04-04-2013, 17:28
Trochę od ponad tygodnia mam nowy kocioł, stary nie był gaszony chyba ponad dwa lata.
Pali się cały czas, większość czasu latem stoi w podtrzymaniu, praktycznie w piecu ciemno jak u murzyna w .......
Co jakiś czas w zależności od węgla podłoży garstkę, trochę dmuchnie żeby nie wygasł.

karoka65
04-04-2013, 17:56
Już wcześniej pisalem:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?181350-Rbr-Ekouniwersal&p=5804309&viewfull=1#post5804309
okna i drzwi - plastiki,

ps.. budynek 185m2 zużywa rocznie na CO + CWU ok 2500l oleju opalowego (wartość opałowa, min. 42,6 MJ/kg, kocioł niskotemperaturowy sprawnosc ok 88%), tak że można by z tego obliczyć rzeczywiste zapotrzebowanie budynku na energię; teraz bede grzać dodatkowo drugi budynek 160m2 dobrze ocieplony - opis pod linkiem powyżej

Jaką moc max. osiąga RBR23kW - czy były jakieś testy? (w DTRce 28kW)
23kW to obskoczy.

JacekJI
04-04-2013, 18:12
długa lektura widze przede mną, są dwa typy :

RBR Ekouniwersal

SKAM-P Premium

jak wybrać to jeszcze nie wiem,
do tego jak widzę różne rodzaje palników, sterowników, czarna magia:D

karoka65
04-04-2013, 18:31
W jakiej części polski mieszkasz Jacku, może coś się znajdzie w pobliżu do obejrzenia a może masz do mnie niezbyt daleko.
Jak ludziska pracują codziennie do prawie wieczora to przyjeżdżają soboty a nawet w niedzielę.

JacekJI
04-04-2013, 18:59
ja Rzeszów,

jak to jest z tym SKAM-P Premium , na allegro ma jakieś sterowanie cobra, nic nie pisze o internetowy podglądzie ,czyżby nie miał?
jeżeli jest możliwość innego sterowania to w jakich cenach te 12kw

darase
04-04-2013, 19:05
Skamp może być ze sterownikiem Bruli, Cobra nie ma internetu.

Jarecki79
04-04-2013, 19:05
ja Rzeszów,

jak to jest z tym SKAM-P Premium , na allegro ma jakieś sterowanie cobra, nic nie pisze o internetowy podglądzie ,czyżby nie miał?
jeżeli jest możliwość innego sterowania to w jakich cenach te 12kw

W pobliżu Rzeszowa kilka pracuje
np. ten:
https://esterownik.pl/remote/2501

Odezwij się na priva, to namiary na instalatora podam, kilka kotłów w regionie opalanych głównie miałem pokazać może

Wlodek_PID
04-04-2013, 19:11
Skamp może być ze sterownikiem Bruli, Cobra nie ma internetu.

Ale za to jest jedynym sterownikiem na rynku bez nastaw
procesu spalania. Najłatwiejszy w obsłudze. Automat.

Nie wymaga wiedzy, jak dobierać nastawy.

Jeśli nie korzystasz ze stref czasowych, masz do ustawienia

temperaturę CO
temperaturę CWU
min moc kotła (podtrzymanie ognia)
korekcję mocy palnika (jeśli masz zły opał).

karoka65
04-04-2013, 19:27
Jak widzisz kotły i instalator się znajdzie :)

karoka65
04-04-2013, 19:34
ja Rzeszów,

jak to jest z tym SKAM-P Premium , na allegro ma jakieś sterowanie cobra, nic nie pisze o internetowy podglądzie ,czyżby nie miał?
jeżeli jest możliwość innego sterowania to w jakich cenach te 12kw
Z Ogniekiem Plus Pid lub RT-09 Pid cena 6500 - internetu brak
Z Iryd Pid cena 6600 - internetu brak
Z Cobrą Pid cena 6800 - internetu brak
Z Bruli cena 7000 - pełny dostęp przez internet jak pisałem wyżej

lestek27
04-04-2013, 19:43
A znajdzie się w pobliżu Rzeszowa instalator kótry ogarnie zainstalowanie w istniejącą już starą instalację kociołka RBR Ekouniwersal?

karoka65
04-04-2013, 19:45
A znajdzie się w pobliżu Rzeszowa instalator kótry ogarnie zainstalowanie w istniejącą już starą instalację kociołka RBR Ekouniwersal?

Znajdzie :)

lestek27
04-04-2013, 20:00
To w razie czego wiem do kogo się zgłosić po kontakt :)
Oglądnąłem kociołek i spodobał mi się. Mam co prawda troszkę obawy czy podoła z moim metrażem i dociepleniem no i zasobnikiem 200 l ale jeszcze troszke pomyślę i może mi jeszcze ktoś poradzi a potem zapadnie decyzja.

Jarecki79
04-04-2013, 20:02
Jacek, dyskusji o wyższości świąt czy to z jednej czy innej strony słuchać nie musisz

W Twoim regionie pracują kotły z Cobrą oraz z Bruli,
więc możesz umówić się z instalatorem,
na żywo zobaczyć jedno oraz drugie rozwiązanie i podjąć decyzje dla siebie

...a wiem już też z doświadczenia,że w Twoim regionie to raczej te słabsze opały są dostępne... a z finansami też uważać trzeba.

lestek27
04-04-2013, 20:09
Znajdzie :)

To może mógłbym dostać na priva jakieś kontakty?
Najlepiej odrazu do najbardziej sprawdzonego i kumatego.
Tak abym nie musiał podczas instalowania wydzwaniać i konsultować co chwilę czy dobrze to wykonuje czy też nie bardzo.
Chciałbym aby też pojawił się u mnie i powiedział jak przygotować kotłownię do instalacji.

karoka65
04-04-2013, 20:12
W Twoim regionie pracują kotły z Cobrą oraz z Bruli,
więc możesz umówić się z instalatorem,
na żywo zobaczyć jedno oraz drugie rozwiązanie i podjąć decyzje dla siebie

...a wiem już też z doświadczenia,że w Twoim regionie to raczej te słabsze opały są dostępne... a z finansami też uważać trzeba.
Pracują również na eCoalu :) jak ma być ściśle.
Są też tacy którzy nie patrzą przy zaopatrywaniu się w opał na koszty, chcą mieć dobre paliwo, bo wysyłam też węgiel w tamte strony.

karoka65
04-04-2013, 20:15
To może mógłbym dostać na priva jakieś kontakty?
Najlepiej odrazu do najbardziej sprawdzonego i kumatego.
Tak abym nie musiał podczas instalowania wydzwaniać i konsultować co chwilę czy dobrze to wykonuje czy też nie bardzo.
Chciałbym aby też pojawił się u mnie i powiedział jak przygotować kotłownię do instalacji.
Kontakt mam, jak będzie potrzeba, podjedzie, policzy, będzie pasowało to zrobi, sterownik dobrze zna także bez konsultacji nawet z mojej strony się obejdzie :)

JacekJI
04-04-2013, 20:20
Jacek, dyskusji o wyższości świąt czy to z jednej czy innej strony słuchać nie musisz

W Twoim regionie pracują kotły z Cobrą oraz z Bruli,
więc możesz umówić się z instalatorem,
na żywo zobaczyć jedno oraz drugie rozwiązanie i podjąć decyzje dla siebie

...a wiem już też z doświadczenia,że w Twoim regionie to raczej te słabsze opały są dostępne... a z finansami też uważać trzeba.

A jak tam wyszukać osoby okolicy Rzeszowa i wysłać PW? bo wogole ta nie widze takiej opcji.

zbigmaz01
04-04-2013, 20:20
Trochę od ponad tygodnia mam nowy kocioł, stary nie był gaszony chyba ponad dwa lata.
Pali się cały czas, większość czasu latem stoi w podtrzymaniu, praktycznie w piecu ciemno jak u murzyna w .......
Co jakiś czas w zależności od węgla podłoży garstkę, trochę dmuchnie żeby nie wygasł.Mój jak rozpaliłem 14XII2011 roku to do tej pory nie gaszone, z jedną przerwą na uszczelnienie nowej korony :P

zbigmaz01
04-04-2013, 20:21
A jak tam wyszukać osoby okolicy Rzeszowa i wysłać PW? bo wogole ta nie widze takiej opcji.Wejdź na mapę i zobaczysz koło siebie co masz :)
https://esterownik.pl/mapa-sterownikow

lestek27
04-04-2013, 20:23
Kontakt mam, jak będzie potrzeba, podjedzie, policzy, będzie pasowało to zrobi, sterownik dobrze zna także bez konsultacji nawet z mojej strony się obejdzie :)

W takim razie pewnie się odezwę.
A jest Pan przekonany co do tego że moc 11kW wystarczy do mojego domu przy tym metrażu i dociepleniu z zasobnikiem?
W tych okolicach 2 lata temu temperatura zimaą dochodziła nawet do -30 st

karoka65
04-04-2013, 20:25
A jak tam wyszukać osoby okolicy Rzeszowa i wysłać PW? bo wogole ta nie widze takiej opcji.
Takie rzeczy to możesz dostać na priva bo wyszukać nie wyszukasz ?
Też byś nie chciał żeby ktoś Twoimi danymi po forum szastał, trzeba zapytać o zgodę i wtedy przekazać.

karoka65
04-04-2013, 20:26
W takim razie pewnie się odezwę.
A jest Pan przekonany co do tego że moc 11kW wystarczy do mojego domu przy tym metrażu i dociepleniu z zasobnikiem?
W tych okolicach 2 lata temu temperatura zimaą dochodziła nawet do -30 st
Gdybym nie był to bym polecił większy, przy okazji więcej bym zarobił hehe

zbigmaz01
04-04-2013, 20:27
W takim razie pewnie się odezwę.
A jest Pan przekonany co do tego że moc 11kW wystarczy do mojego domu przy tym metrażu i dociepleniu z zasobnikiem?
W tych okolicach 2 lata temu temperatura zimaą dochodziła nawet do -30 stJestem zdania że za bardzo się nie namęczy nawet jak jeszcze rozbudujesz :)

lestek27
04-04-2013, 20:32
Gdybym nie był to bym polecił większy, przy okazji więcej bym zarobił hehe

Byłem dziś obejżeć ten kociołek u Pana klienta. Bardzo zadowolony.
Podobno kupił od Pana też groszek. Widziałem że leżało coś w niebieskich workach.
Co to był za opał? Nie znam się za bardzo ale popiół wygladał całkiem przyzwoicie. Chyba trosze był niedopalony.
Ale mówił że jednak szufladę musi co 2 dni oprózniać.

Jarecki79
04-04-2013, 20:34
A jak tam wyszukać osoby okolicy Rzeszowa i wysłać PW? bo wogole ta nie widze takiej opcji.

Namiary wysłałem na priva,
skontaktuj się z tym Panem, uzgodnij co i jak.....

zbigmaz01
04-04-2013, 20:38
Byłem dziś obejżeć ten kociołek u Pana klienta. Bardzo zadowolony.
Podobno kupił od Pana też groszek. Widziałem że leżało coś w niebieskich workach.
Co to był za opał? Nie znam się za bardzo ale popiół wygladał całkiem przyzwoicie. Chyba trosze był niedopalony.
Ale mówił że jednak szufladę musi co 2 dni oprózniać.Jak niedopalony to i więcej popiołu, ja wybieram co zasyp czyli cały zasobnik się spali to i zasypanie i wybieranie :)

minertu
04-04-2013, 22:35
Jak niedopalony to i więcej popiołu, ja wybieram co zasyp czyli cały zasobnik się spali to i zasypanie i wybieranie :)
A ja nie wybieram w ogóle bo sam się wybiera.
Wkrótce opiszę co i jak :P

karoka65
04-04-2013, 22:41
No najwyższy czas bo już tyle pytają a wypadałoby żebyś Ty zrobił premierę hehe

karoka65
04-04-2013, 22:42
Jak trafiają się jeszcze niedopałki to skorygować dmuchawę z oczko wyżej.

animuss
04-04-2013, 23:27
Byłem dziś obejżeć ten kociołek u Pana klienta. Chyba trosze był niedopalony.
Ale mówił że jednak szufladę musi co 2 dni oprózniać.Wszystko zależy jeszcze od zużycia opału na dobę może być dopalony a i tak co 2-3 dni trzeba opróżnić .

karoka65
04-04-2013, 23:32
Z szufladą szału niema ale jak dla mnie to dość. Nigdy nie latam zaglądać, jak się skończy zasobnik to zasypuję i wynoszę wtedy popiół.
Ma początku też latałem czy nie jest pełno ale szybko mi przeszło, po co się ma brudzić dwa razy jak mogę raz :)

animuss
04-04-2013, 23:46
Z szufladą szału niema ale jak dla mnie to dość. Nigdy nie latam zaglądać, jak się skończy zasobnik to zasypuję i wynoszę wtedy popiół.
Ma początku też latałem czy nie jest pełno ale szybko mi przeszło, po co się ma brudzić dwa razy jak mogę raz :)

Pewnie że jak obsypie się wyżej nic się nie dzieje ,tak dookoła palnika nawet to i tak działa przecież .

karoka65
05-04-2013, 00:00
No bywało czasem że już nie miało za bardzo gdzie się obsypywać, ba jak się nie chciało synkom to tylko dosypali i z półtora zasobnika musiało wejść hehe

animuss
05-04-2013, 00:03
No bywało czasem że już nie miało za bardzo gdzie się obsypywać, ba jak się nie chciało synkom to tylko dosypali i z półtora zasobnika musiało wejść heheTak wysoko to jeszcze nie miałem zapuszczone to ze trzy ,cztery wiadra popiołu :yes:

minertu
05-04-2013, 04:53
Wszystko zależy od wielkości komory.Ja w Ogniwie przy wyjętym popielniku raz miałem popiołu na równo z powierzchnią dyszy palnika.
Wybrałem wtedy ok 50l popiołu.

JacekJI
05-04-2013, 11:53
a jak sie te sterowniki łączą z internetem? doprowadzić do kotłowni skretke z internetem? czy wifi?

Pulse
05-04-2013, 12:07
Mozesz doprowadzic skretke lub podlaczyc wifi, ale w tym przypadku potrzebowalbys wyslac jakos sygnal bezprzewodowo. Potrzebny bylby drugi router w kotlowni w ktory wpialbys piec. Router w kotlowni z funkcja wireless bridge, laczylby sie bezprzewodowo z glownym routerem (ktory tez musialby miec taka funkcje).

JacekJI
05-04-2013, 12:24
czyli skretka latwiejsza, bo akurat robie instalacje i w calym domu gniazkA robie i tak.

a jezeli chodzi o czujniki temp to sa one dodwane do zestawu? jakie to są i gdzie sie je umieszcza?

minertu
05-04-2013, 14:52
czyli skretka latwiejsza, bo akurat robie instalacje i w calym domu gniazkA robie i tak.

a jezeli chodzi o czujniki temp to sa one dodwane do zestawu? jakie to są i gdzie sie je umieszcza?
Jeden na zewnątrz od strony północnej a drugi w pomieszczeniu gdzie chcesz odczytywać temp komfortową,jak będziesz miał podłogówkę to trzeci w pomieszczeniu gdzie jej jest najwięcej na wysokości ok 120cm od podłogi.Potrzebujesz jedynie zakupić kabel na miarę dwu żyłowy 0,25kw

karoka65
05-04-2013, 16:51
a jezeli chodzi o czujniki temp to sa one dodwane do zestawu? jakie to są i gdzie sie je umieszcza?
Tak dostaniesz 3 sztuki, to takie same czujniki, resztę dopisał ci minertu.

Jarecki79
05-04-2013, 17:09
czyli skretka latwiejsza, bo akurat robie instalacje i w calym domu gniazkA robie i tak.

a jezeli chodzi o czujniki temp to sa one dodwane do zestawu? jakie to są i gdzie sie je umieszcza?

Akurat ten kociołek z Twojego regionu korzysta z 3czujników....
https://esterownik.pl/remote/2501

ten od podłogówki jak kojarzę miał być tylko do podglądu temp. na piętrze lub parterze....
tj. jeden jest na dole domu a drugi na górze, bo właściciel chyba za granica pracuje i chciał miec lepszy podgląd na całość....

JacekJI
05-04-2013, 18:10
jutro chyba pojade go zobaczyx, jeszcze wieczorem mam potwierdzic

Jarecki79
05-04-2013, 18:13
jutro chyba pojade go zobaczyx, jeszcze wieczorem mam potwierdzic

To elegancko, rozmawiaj zatem z instalatorem-,wszystko można z nim ustalić.

SUSPENSER
06-04-2013, 13:53
Wszystko zależy od wielkości komory.Ja w Ogniwie przy wyjętym popielniku raz miałem popiołu na równo z powierzchnią dyszy palnika.
Wybrałem wtedy ok 50l popiołu.

Ja od dłuższego czasu tak robię bo do popielnika wchodzi ok. 4 kg a po węglu, który kupiłem jesienią zostaje sporo popiołu, więc po co się brudzić 2 razy.

Jak na przyszły sezon zdobędę Wesołą i będzie taka jak do tej pory to też będę opróżniał tylko popielnik co zasyp ...

SUSPENSER
06-04-2013, 13:55
Tak w ogóle to niezły zastój jest w branży bo widzę, że walka na forum jest o każdego klienta - dobrze, że wybiera wśród najlepszych [dlatego się nie wtrącam] ;)

minertu
06-04-2013, 14:21
Tak w ogóle to niezły zastój jest w branży bo widzę, że walka na forum jest o każdego klienta - dobrze, że wybiera wśród najlepszych [dlatego się nie wtrącam] ;) Każdy i tak zakupi co zechce i u kogo chce.Ważne aby był zadowolony z wyboru.Ja tutaj raczej walki o klienta nie widzę poza tym,że nie widać tutaj innych polecających.Gdyby byli wtedy mogło by być ciekawie.

Wlodek_PID
06-04-2013, 14:25
Każdy i tak zakupi co zechce i u kogo chce.Ważne aby był zadowolony z wyboru.Ja tutaj raczej walki o klienta nie widzę poza tym,że nie widać tutaj innych polecających.Gdyby byli wtedy mogło by być ciekawie.

A czemu nikt nie poleca Ogniwa? Kiedyś to był nr 1

minertu
06-04-2013, 14:43
A czemu nikt nie poleca Ogniwa? Kiedyś to był nr 1Ja polecam każdemu to co mam w swojej ofercie.Kotły mam różne różnych firm oraz w różnych cenach.Każdy wybiera to co mu odpowiada.

karoka65
06-04-2013, 15:04
Każdy może być "number one" jak użytkownik jest z niego zadowolony.

Wlodek_PID
06-04-2013, 15:05
Miałem na myśli to forum. Jeszcze pół roku temu w pierwszej kolejności
było polecane Ogniwo. Co się stało?

jack18
06-04-2013, 15:05
A czemu nikt nie poleca Ogniwa? Kiedyś to był nr 1

Bo tu już każdy poleca to c czego ma kasę. Mówiąc szczerze to ten watek powoli staje się mało miarodajny . Trochę portal aukcyjny się z niego robi ...

Wlodek_PID
06-04-2013, 15:07
Aha, czyli RBR daje najlepszą prowizję? Bo teraz to jest nr 1... :)

jack18
06-04-2013, 15:09
Tego nie wiem ale na pewno tani nie jest.

karoka65
06-04-2013, 15:11
Jack przecież minertu ma w ofercie Ogniwo, ba nawet używał tego kotła chyba ponad dwa lata.
Nikt nie broni ani nawet nie ma takiej możliwości żeby zabronić pisać o swoim kotle czy go nawet polecić.

jack18
06-04-2013, 15:14
Generalnie nie chodzi mi o niego tylko o zmianę charakteru wątku..

karoka65
06-04-2013, 15:14
Aha, czyli RBR daje najlepszą prowizję? Bo teraz to jest nr 1... :)
Włodku wydaje mi się że to kolejna złośliwość z Twojej strony.
Mam w ofercie 4 producentów i na każdym mam taką samą prowizję.
Na początku najmniej miałem na Sztokerze ale już dość dawno jest tak samo jak u innych.
Myślę że wyciąganie takich rzeczy i pisanie o nich na forum jest co najmniej niesmaczne.

SUSPENSER
06-04-2013, 15:26
A czemu nikt nie poleca Ogniwa? Kiedyś to był nr 1

Dla mnie nigdy nie było i nie jest nadal ...

SUSPENSER
06-04-2013, 15:29
Bo tu już każdy poleca to c czego ma kasę. Mówiąc szczerze to ten watek powoli staje się mało miarodajny . Trochę portal aukcyjny się z niego robi ...

Hmm nic nie wiem, żebym miał kasę z polecania tu jakiegokolwiek kotła, więc nie pisz "każdy" chyba, że mi to udowodnisz ...

jack18
06-04-2013, 15:47
Skoro mówisz ze nie masz to pewnie tak jest, a ja nie mam ochoty Ci nic udowadniać .

Jarecki79
06-04-2013, 15:50
Jak na przyszły sezon zdobędę Wesołą i będzie taka jak do tej pory to też będę opróżniał tylko popielnik co zasyp ...

Musisz uważać, bo powoli każdy czarny kamyczek zaczyna się nazywać Wesoła....
:)
Był już czas taki,że wsio co czarne i się świeciło było pieklorzem....

Zresztą nie ma się co martwić węglem, za chwilę maj i majóweczki a słyszałem,że w maju ma być tak ciepło,że będzie można w klapkach po śniegu latać... ;)

Wlodek_PID
06-04-2013, 16:21
Włodku wydaje mi się że to kolejna złośliwość z Twojej strony.
Mam w ofercie 4 producentów i na każdym mam taką samą prowizję.
Na początku najmniej miałem na Sztokerze ale już dość dawno jest tak samo jak u innych.
Myślę że wyciąganie takich rzeczy i pisanie o nich na forum jest co najmniej niesmaczne.

Naprawdę, nic nie rozumiem. Jestem tylko elektronikiem.

Piotrek42
06-04-2013, 17:57
Naprawdę, nic nie rozumiem. Jestem tylko elektronikiem.

To jak nie rozumiesz to się nie odzywaj ! proste??

bobasxx
06-04-2013, 18:58
Miałem na myśli to forum. Jeszcze pół roku temu w pierwszej kolejności
było polecane Ogniwo. Co się stało?


Ogniwo było na pierwszym miejscu, bo było wielkie lobby na ten kocioł. Teraz się już trochę uspokoiło.

Ja zmieniłem właśnie kocioł, pod uwagę brałem te trzy: Ogniwo, RBR-a i Skam-pa. Ogniwo odpadło przez sposób czyszczenia. Męczyłem się dwa lata z kotłem z wymiennikiem pionowym i nikt mi nie wmówi, że czyszczenie jest proste i się nie ubrudzisz. Skam-p odpadł przez to, że przy górnym wylocie spalin, nie ma tego tzw. grilla spalinowego. Wybór padł na RBR-a i nie żałuję.

Wlodek_PID
06-04-2013, 19:40
To jak nie rozumiesz to się nie odzywaj ! proste??

Myślałem, że jak nie rozumiem, to mogę zapytać?

Może zróbmy tak - wyznaczcie osoby, do których przed publikowaniem
na forum będziemy podsyłać nasze posty.

Po ocenzurowaniu będzie można już z czystym sumieniem je ujawnić.

zbigmaz01
06-04-2013, 19:43
Miałem na myśli to forum. Jeszcze pół roku temu w pierwszej kolejności
było polecane Ogniwo. Co się stało?Bo ludziska już nie czytają co poleca producent tylko czytają co polecają użytkownicy. Po prostu nauczyli się czytać a na forum przybywa zadowolonych i piszą o tym co ich zadowala.
Pamiętaj nic na siłę, ludzie czytają i myślą.
Widziałeś tu producenta tego kotła czy producenta sterownika z którym ten kocioł jest sprzedawany?


Bo tu już każdy poleca to c czego ma kasę. Mówiąc szczerze to ten watek powoli staje się mało miarodajny . Trochę portal aukcyjny się z niego robi ...Każdy sądzi podług siebie.
Dlaczego miarodajny? Bo nie chwalą tego co ty starasz się chwalić?
Ja tu jestem jako użytkownik i nic z tego nie dostaję.
Opisuję tylko to co użytkuję, odpowiadam na pytania a to nie jest lansowanie czy portal aukcyjny. Masz tu tylko dwie osoby które potrafią doradzić i to doradzają różnych producentów, nie jednego. Potrafią to robić i robią to na tyle dobrze że się na nich nikt nie skarży. Nie sprzedają jednego producenta tylko mają wybór różnych. Więc o co masz te obiekcje?
I jeszcze raz powtórzę - pamiętaj nic na siłę, ludzie czytają i myślą a wybierają to na co chcą a nie to co się im wciska.

Piotrek42
06-04-2013, 20:01
A ciebie Wlodek_PID znowu cos gnębi? jakieś stresy masz? przesilenie wiosenne?? znowu przyszedłes tu bazgrac i swoje mądrości pokazywac? jak masz taką potrzebę to uzgadniaj swoje posty z kolegą J albo elektromizem i cześć..

jack18
06-04-2013, 20:16
Bo ludziska już nie czytają co poleca producent tylko czytają co polecają użytkownicy. Po prostu nauczyli się czytać a na forum przybywa zadowolonych i piszą o tym co ich zadowala.
Pamiętaj nic na siłę, ludzie czytają i myślą.
Widziałeś tu producenta tego kotła czy producenta sterownika z którym ten kocioł jest sprzedawany?

Każdy sądzi podług siebie.
Dlaczego miarodajny? Bo nie chwalą tego co ty starasz się chwalić?
Ja tu jestem jako użytkownik i nic z tego nie dostaję.
Opisuję tylko to co użytkuję, odpowiadam na pytania a to nie jest lansowanie czy portal aukcyjny. Masz tu tylko dwie osoby które potrafią doradzić i to doradzają różnych producentów, nie jednego. Potrafią to robić i robią to na tyle dobrze że się na nich nikt nie skarży. Nie sprzedają jednego producenta tylko mają wybór różnych. Więc o co masz te obiekcje?
I jeszcze raz powtórzę - pamiętaj nic na siłę, ludzie czytają i myślą a wybierają to na co chcą a nie to co się im wciska.
To twoje odczucia. Ja po kilku latach na tym forum zaczynam mieć zupełnie inne... Pozdrawiam.

zbigmaz01
06-04-2013, 20:24
To twoje odczucia. Ja po kilku latach na tym forum zaczynam mieć zupełnie inne... Pozdrawiam.
Nie twierdzę że ich nie zmienię za kilka lat, na razie po półtora roku używania mogę tylko pisać to co widzę a co czytam o innych to tylko czytam i nie komentuję.

SUSPENSER
06-04-2013, 20:51
Musisz uważać, bo powoli każdy czarny kamyczek zaczyna się nazywać Wesoła....
:)
Był już czas taki,że wsio co czarne i się świeciło było pieklorzem....

Spoko, spoko najpierw sprawdzę zanim kupię większą ilość.

Balzak311
06-04-2013, 21:00
Spoko, spoko najpierw sprawdzę zanim kupię większą ilość.

Brałeś może ostatnio wesołą z Bykowa??? Chce zamówić u nich i czekam na jakąś opinie o obecnym ich towarze

SUSPENSER
06-04-2013, 21:21
Przed chwilą zakończyłem test Cobry z nowym oprogramowaniem S.

Nastawy wpisane pod mój palnik PPS 25 przez Włodka_PID okazały się trafne i nic nie musiałem ustawiać poza temperaturami, strefami itp. [ustawiłem dokładnie takie same jak były w Bruli].

Węgiel wypalał się ładnie, bez spieków, popiół nawet ciut lepszy niż przy Bruli w trybie grupowym oraz 2 stanowym.

Co do najważniejszego, czyli SVER to przy Cobrze wyszedł 14,1 MJ/kg, wcześniej na Bruli w trybie 2 stanowym 15,2 MJ/kg, teraz włączyłem Bruli w grupowym i za 2 dni będzie SVER.

Generalnie wydaje mi się, że obecnie Cobra jest na poziomie eCOAL-a chociaż działa inaczej i na podstawie innych czujników.

Wg mnie przewagą eCOAL-a jest możliwość włączenia spalania grupowego lub 2 stanowego, sterowanie pompą cyrkulacyjną wraz ze strefami czasowymi jej pracy, możliwość korzystania z pompy CWU jako mieszającej oraz przy dostępie do internetu rozbudowaną i funkcjonalną stronę esterownik, natomiast przewagą Cobry jest czytelny interfejs na wyświetlaczu sterownika wraz z wykresami i ilością zużywanego paliwa na dobę w kg, płynne sterowanie pompą CO [standardową, nie energooszczędną] oraz sterowanie zaworami 3d/4d.

Podsumowując: każdy ze sterowników ma swoje wady i zalety i [nie biorąc pod uwagę szczególnych sytuacji typu sterowany zawór 3d/4d, możliwość korzystania z trybu grupowego itd.] dla kogoś kto nie planuje podłączania sterownika do internetu wg mnie ciekawsza obecnie jest Cobra, natomiast dla korzystających z internetu eCOAL.

SUSPENSER
06-04-2013, 21:27
Brałeś może ostatnio wesołą z Bykowa??? Chce zamówić u nich i czekam na jakąś opinie o obecnym ich towarze

Ostatnio chyba nie mają bo pytałem i czekają na dostawę - wcześniej gdy mieli Wesołą to zawsze była ok, więc nie ma powodu, żeby im nie ufać.

Obecnie Wesołą mają w kupopal.pl i forumowicze, którzy tam zamówili są zadowoleni, więc może warto tam zamówić - więcej info na temat tu:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?164725-Ranking-paliwa-typu-ekogroszek/page208

karoka65
06-04-2013, 21:29
I niech każdy robi swoje byle robił to dobrze bo takie partyzanckie podchody jednej czy drugiej strony, w tej chwili jak widać jednej, sympatii nie wróżą.

Balzak311
06-04-2013, 21:44
SUSPENSER

Właśnie oglądam prace twojego kociołka, i dlaczego tak wysoko tobie temperatura na kotle poszybowała???

SUSPENSER
06-04-2013, 21:44
Zrobiłem dzisiaj wsporniki [zdjęcie w załączniku] do rusztu awaryjnego, który posłuży mi niebawem za rusztodeflektor.

Za 2 dni po zakończeniu wyznaczenia SVER z Brulim przy obecnych tamperaturach zamontuję go i sprawdzę ile daje wyznaczając SVER po jego zamontowaniu.

minertu
06-04-2013, 21:48
Zrobiłem dzisiaj wsporniki [zdjęcie w załączniku] do rusztu awaryjnego, który posłuży mi niebawem za rusztodeflektor.

Za 2 dni po zakończeniu wyznaczenia SVER z Brulim przy obecnych tamperaturach zamontuję go i sprawdzę ile daje wyznaczając SVER po jego zamontowaniu.
Na jakiej wysokości chcesz ruszta ułożyć?
Sugeruję nad samym palnikiem umocować płytkę szamotową od spodu rusztu,może dojść do ich pęknięcia.Jak pamiętasz miałem kiedyś coś podobnego i jedno poszło na pół.

SUSPENSER
06-04-2013, 21:50
SUSPENSER

Właśnie oglądam prace twojego kociołka, i dlaczego tak wysoko tobie temperatura na kotle poszybowała???

Hehe dzięki za ostrzeżenie ;)

To dlatego, że dom się za bardzo nagrzał w dzień, a gdy się skończył węgiel gdy kotłem sterowała Cobra podkręciłem go na palnik ręcznie już na Brulim i teraz z powodu braku odbiory ciepła i samoistnego dopalania się węgla na palniku temperatura kotła rośnie, ale nie ma strachu bo przy 80 st włączą się pompy i zbiją temperaturę [zrobię to jednak "ręcznie" bo wywali alarm].

Piotrek42
06-04-2013, 21:50
SUSPENSER co masz tak zmasakrowane wykresy od 9 do 21???

SUSPENSER
06-04-2013, 21:52
Na jakiej wysokości chcesz ruszta ułożyć?
Sugeruję nad samym palnikiem umocować płytkę szamotową od spodu rusztu,może dojść do ich pęknięcia.Jak pamiętasz miałem kiedyś coś podobnego i jedno poszło na pół.

17 cm nad powierzchnią kielicha palnika.

Ruszt żeliwny Ci pękł ?

Qrcze przecież one służą do palenia w trybie awaryjnym, gdzie temperatury są wyższe niż w automacie a żar ma wyższą temperaturę od spalin ?

minertu
06-04-2013, 21:57
Ruszt był rozgrzany do czerwoności a pękł przy czyszczeniu z pyłu,za mocno uderzyłem pogrzebaczem :)

SUSPENSER
06-04-2013, 21:57
SUSPENSER co masz tak zmasakrowane wykresy od 9 do 21???

Niezłe no nie temp. kotła zrównała się z temp. spalin :lol2: - o 20 zamieniłem sterowniki i Bruli od tej pory stoi w podtrzymaniu [wcześniej Bruli monitorował Cobrę, ale czujniki CO, CWU i kosza były w miejscach "zapasowych", więc wskazywały błędnie, ale czujnik temp. spalin działał prawidłowo].

SUSPENSER
06-04-2013, 21:58
Ruszt był rozgrzany do czerwoności a pękł przy czyszczeniu z pyłu,za mocno uderzyłem pogrzebaczem :)

Dzięki za ostrzeżenie - będę delikatny ;)

minertu
06-04-2013, 21:59
Jaki wymiar ma komora spalania w Twoim kotle i ile masz miejsca na wysokość nad palnikiem.

Na jakim paliwie testowałeś Cobrę?

SUSPENSER
06-04-2013, 22:03
Jaki wymiar ma komora spalania w Twoim kotle i ile masz miejsca na wysokość nad palnikiem.

Na jakim paliwie testowałeś Cobrę?

Nad palnikiem mam 32 cm do pierwszej półki, szerokość komory 19 cm, głębokości nie mierzyłem, ale z 25 cm będzie.

Cobrę testowałem na "Pieklorzu" z Żernickiej - to ten sam węgiel na którym testuję Brulego [taki kupiłem jesienią].

karoka65
06-04-2013, 22:04
SUSPENSER co masz tak zmasakrowane wykresy od 9 do 21???

Widzisz co działo się z CWU.

Wlodek_PID
06-04-2013, 22:15
Przed chwilą zakończyłem test Cobry z nowym oprogramowaniem S.

Nastawy wpisane pod mój palnik PPS 25 przez Włodka_PID okazały się trafne i nic nie musiałem ustawiać poza temperaturami, strefami itp. [ustawiłem dokładnie takie same jak były w Bruli].

Węgiel wypalał się ładnie, bez spieków, popiół nawet ciut lepszy niż przy Bruli w trybie grupowym oraz 2 stanowym.

Co do najważniejszego, czyli SVER to przy Cobrze wyszedł 14,1 MJ/kg, wcześniej na Bruli w trybie 2 stanowym 15,2 MJ/kg, teraz włączyłem Bruli w grupowym i za 2 dni będzie SVER.

Generalnie wydaje mi się, że obecnie Cobra jest na poziomie eCOAL-a chociaż działa inaczej i na podstawie innych czujników.

Wg mnie przewagą eCOAL-a jest możliwość włączenia spalania grupowego lub 2 stanowego, sterowanie pompą cyrkulacyjną wraz ze strefami czasowymi jej pracy, możliwość korzystania z pompy CWU jako mieszającej oraz przy dostępie do internetu rozbudowaną i funkcjonalną stronę esterownik, natomiast przewagą Cobry jest czytelny interfejs na wyświetlaczu sterownika wraz z wykresami i ilością zużywanego paliwa na dobę w kg, płynne sterowanie pompą CO [standardową, nie energooszczędną] oraz sterowanie zaworami 3d/4d.

Podsumowując: każdy ze sterowników ma swoje wady i zalety i [nie biorąc pod uwagę szczególnych sytuacji typu sterowany zawór 3d/4d, możliwość korzystania z trybu grupowego itd.] dla kogoś kto nie planuje podłączania sterownika do internetu wg mnie ciekawsza obecnie jest Cobra, natomiast dla korzystających z internetu eCOAL.

Bardzo dziękuję za test!

Mam następujące uwagi :
Cobra ma strefy czasowe do pompy cyrkulacyjnej, ale pompa ta musi być podłączona do Aligatora.
Cobra, w przeciwieństwie do eCoala, nie wymaga badania kotła w laboratorium
Działa na każdym kotle z każdym palnikiem
W trybie automatycznym spala mniej opału, niż w trybie 2-stanowym a także mniej, niż w trybie PID
Cobra nie ma żadnych nastaw procesu spalania - może ją ustawić każdy użytkownik.

Pozdrowienia,

Włodek

Piotrek42
06-04-2013, 22:23
Mam następujące uwagi :
Cobra ma strefy czasowe do pompy cyrkulacyjnej, ale pompa ta musi być podłączona do Aligatora.
Cobra, w przeciwieństwie do eCoala, nie wymaga badania kotła w laboratorium
Działa na każdym kotle z każdym palnikiem
W trybie automatycznym spala mniej opału, niż w trybie 2-stanowym a także mniej, niż w trybie PID
Cobra nie ma żadnych nastaw procesu spalania - może ją ustawić każdy użytkownik.
1 -dodatkowy koszt zakupu modułu !!
2- błąd !! takie potęgi jak np plum czy tech robią sterowniki do konkretnych kotłów -poprostu biorą 1 kocioł z typoszeregu dostosowują stera i dopiero całosć na sprzedaż (nawiasem mówiąc nie porównuj się do ecoala bo to nie ta liga... mówiłem to nie jeden raz)
3 jasne widziałem po testach suspensera...(Co do najważniejszego, czyli SVER to przy Cobrze wyszedł 14,1 MJ/kg, wcześniej na Bruli w trybie 2 stanowym 15,2 MJ/kg, teraz włączyłem Bruli w grupowym )
4 pewnie.... Tylko po co producent kotła dzwoni do użytkowników??
amen

kakusek
06-04-2013, 22:25
Matko z corka wolalabym wybierac umywalki i krany ale co z tego jak musze sie najpierw zmierzyc z kotlownia aby ruszyc dalej :rolleyes:
Mozecie dac mi namiar na jakis uzytkownikow kotlow RBR lub SKAM-P w okolicach Krakowa jak rownież sprawdzonych instalatorow.?
Czy w branzy kotlarskiej sa jakies promocje? Np w sezonie letnim mozna uzbroic kotlownie ciut taniej niz przed zima ?:rolleyes:

Wlodek_PID
06-04-2013, 22:29
Mam następujące uwagi :
Cobra ma strefy czasowe do pompy cyrkulacyjnej, ale pompa ta musi być podłączona do Aligatora.
Cobra, w przeciwieństwie do eCoala, nie wymaga badania kotła w laboratorium
Działa na każdym kotle z każdym palnikiem
W trybie automatycznym spala mniej opału, niż w trybie 2-stanowym a także mniej, niż w trybie PID
Cobra nie ma żadnych nastaw procesu spalania - może ją ustawić każdy użytkownik.
1 -dodatkowy koszt zakupu modułu !!
2- błąd !! takie potęgi jak np plum czy tech robią sterowniki do konkretnych kotłów -poprostu biorą 1 kocioł z typoszeregu dostosowują stera i dopiero całosć na sprzedaż (nawiasem mówiąc nie porównuj się do ecoala bo to nie ta liga... mówiłem to nie jeden raz)
3 jasne widziałem po testach suspensera...(Co do najważniejszego, czyli SVER to przy Cobrze wyszedł 14,1 MJ/kg, wcześniej na Bruli w trybie 2 stanowym 15,2 MJ/kg, teraz włączyłem Bruli w grupowym )
4 pewnie.... Tylko po co producent kotła dzwoni do użytkowników??
amen

Przecież nigdy nie byłem u SUSPENSERA i nie widziałem na oczy
jego kotła. Nastawy wygenerowałem "na oko", bo jak niby mogłem
to zrobić inaczej?

W tych warunkach wynik oceniam jak dobry....

Zużycie opału było o 8% większe na moim sterowniku - jak na pierwszą
próbę "w ciemno", całkiem nieźle.

Co do badania kotła w laboratorium - jak widać, nie ma takiej potrzeby.
To nie jest przypadek, że u SUSPENSERA test wypadł dobrze - podobnie
było u kilkudziesięciu użytkowników z całej Polski, z różnymi kotłami
i różnymi opałami.

minertu
06-04-2013, 22:30
Matko z corka wolalabym wybierac umywalki i krany ale co z tego jak musze sie najpierw zmierzyc z kotlownia aby ruszyc dalej :rolleyes:
Mozecie dac mi namiar na jakis uzytkownikow kotlow RBR lub SKAM-P w okolicach Krakowa jak rownież sprawdzonych instalatorow.?
Czy w branzy kotlarskiej sa jakies promocje? Np w sezonie letnim mozna uzbroic kotlownie ciut taniej niz przed zima ?:rolleyes:A możesz dokładniej podać te okolice?

Piotrek42
06-04-2013, 22:37
podobnie
było u kilkudziesięciu użytkowników z całej Polski, z różnymi kotłami
i różnymi opałami.

Jaaaasne ... na platformie esterownik to widać, u ciebie tylko słowa,słowa,słowa...

karoka65
06-04-2013, 22:51
Matko z corka wolalabym wybierac umywalki i krany ale co z tego jak musze sie najpierw zmierzyc z kotlownia aby ruszyc dalej :rolleyes:
Mozecie dac mi namiar na jakis uzytkownikow kotlow RBR lub SKAM-P w okolicach Krakowa jak rownież sprawdzonych instalatorow.?
Czy w branzy kotlarskiej sa jakies promocje? Np w sezonie letnim mozna uzbroic kotlownie ciut taniej niz przed zima ?:rolleyes:
Jeden i drugi raczej możesz zobaczyć koło siebie a i instalator porządny się znajdzie.
Teraz naprawdę zacznie się sezon w kotłarstwie i raczej spodziewaj się podwyżek jak promocji.

Jarecki79
06-04-2013, 22:54
hmm chciałem zauważyć,że od wczoraj jest dużo cieplej, więc kotły zaczęły pracować z mniejszymi mocami, czyli sprawności spadły.
U mnie wczoraj spadło spalanie o 6kg w porównaniu przed 2dniami z 43 do 36kg...


więc porównanie SVER bardziej miarodajne będzie za 2dni... pod warunkiem, że się pogoda nie zmieni.
Czy coś Suspenser źle piszę?


Nie wspominając też o tym,że test od strzała a bruli pracuje cały sezon u kolegi i pewnie też 2-3wcześniejsze softy oglądał

Jarecki79
06-04-2013, 22:59
Matko z corka wolalabym wybierac umywalki i krany ale co z tego jak musze sie najpierw zmierzyc z kotlownia aby ruszyc dalej :rolleyes:
Mozecie dac mi namiar na jakis uzytkownikow kotlow RBR lub SKAM-P w okolicach Krakowa jak rownież sprawdzonych instalatorow.?
Czy w branzy kotlarskiej sa jakies promocje? Np w sezonie letnim mozna uzbroic kotlownie ciut taniej niz przed zima ?:rolleyes:

Może Karoka ma namiary
Na forum z Krakowa czy okolic jak pamiętam jest kolega z nickiem 280m

k/Krakowa opalany czy w zasadzie przepalany (wygaszany na dzień) miałem jak kojarzę był także kociołek z Bruli
https://esterownik.pl/sterownik/2209

animuss
06-04-2013, 23:48
Nad palnikiem mam 32 cm do pierwszej półki, szerokość komory 19 cm, głębokości nie mierzyłem, ale z 25 cm będzie.
Cobrę testowałem na "Pieklorzu" z Żernickiej - to ten sam węgiel na którym testuję Brulego [taki kupiłem jesienią].
Mam ruszt cały czas nad palnikiem na wysokości 17 cm i narazie się trzyma 4 miesiąc choć nieraz świecił na czerwono jak zaglądnąłem do środka w takcie pracy palnika .

Piotrek42
06-04-2013, 23:51
Mam ruszt cały czas nad palnikiem na wysokości 17 cm i narazie się trzyma 4 miesiąc choć nieraz świecił na czerwono jak zaglądnąłem do środka w takcie pracy palnika .

Może z Czernobyla zrobiony ;) to i się świeci :)) ale serio ,to 4 miechy trochę za krótko zeby popękał albo się powyginał.

Jarecki79
07-04-2013, 00:00
Mam ruszt cały czas nad palnikiem na wysokości 17 cm i narazie się trzyma 4 miesiąc choć nieraz świecił na czerwono jak zaglądnąłem do środka w takcie pracy palnika .

Suspenser, ja myślałem,że Ty chcesz deflektor na nim powiesić.....
przedłuż nóżki, dygnij gdzieś 20-22cm nad palnik, dokręć pod niego delektor, albo spróbuj na tych rusztach położyć na środku cegły, najlepiej szamotowe...
Generalnie jednak, to pierwszy płomień powinien walić na deflektor, aby tych rusztów nie wygiąć....

Animuss, powieś na nim deflektor, tuz przy rusztach, tak, aby pierwszy płomień walił w deflektor, wówczas rusztom raczej nic nie będzie.....

W necie jest kilka deflektorów żeliwnych z gwintem w środku, więc dobrać tylko odpowiednią śrubę lub hak....

kakusek
07-04-2013, 00:19
Jeden i drugi raczej możesz zobaczyć koło siebie a i instalator porządny się znajdzie.
Teraz naprawdę zacznie się sezon w kotłarstwie i raczej spodziewaj się podwyżek jak promocji.

Czyli nie ma okresu kiedy mozna montowac piece taniej ???:confused:Przeciez dopiero co konczy sie sezon gzrewczy.Myslalam ze najwieksza goraczka jest wlasnie przed a nie po sezonie zwlaszcza ze gwarancja nie trwa wiecznie :no:

kakusek
07-04-2013, 00:21
A możesz dokładniej podać te okolice?

Dokładnie kilka km od Dobczyc/Myślenic :rolleyes:

kakusek
07-04-2013, 00:24
Może Karoka ma namiary
Na forum z Krakowa czy okolic jak pamiętam jest kolega z nickiem 280m

k/Krakowa opalany czy w zasadzie przepalany (wygaszany na dzień) miałem jak kojarzę był także kociołek z Bruli
https://esterownik.pl/sterownik/2209 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Festerownik.pl%2Fs terownik%2F2209)

Dziekuje-zaraz poszukam :-)) Czemu ten kociolek z Bruli nie ma zadnych wykresow i danych?-czyżby byl teraz w spoczynku?:o

karoka65
07-04-2013, 00:28
Czyli nie ma okresu kiedy mozna montowac piece taniej ???
Tak zimą :)
Wtedy jest plaża w branży, powoli w kwietniu zaczyna się już ruszać a od maja do połowy grudnia to już pełne obroty.
Mówię o sprzedaży a jak wygląda u producentów to jareckiego zapytaj, myślę że podobnie, raczej to logiczne :)

karoka65
07-04-2013, 00:32
Dziekuje-zaraz poszukam :-)) Czemu ten kociolek z Bruli nie ma zadnych wykresow i danych?-czyżby byl teraz w spoczynku?:o
To masz mój: https://esterownik.pl/remote/2489
są wykresy i statystyki, normalnie te kotły pracują na eCoalu ale z mój na razie pracuje na Bruli.
Jarecki chyba ma w stopce linki do Skam-p

animuss
07-04-2013, 00:33
Suspenser, ja myślałem,że Ty chcesz deflektor na nim powiesić.....
przedłuż nóżki, dygnij gdzieś 20-22cm nad palnik, dokręć pod niego delektor, albo spróbuj na tych rusztach położyć na środku cegły, najlepiej szamotowe...
Generalnie jednak, to pierwszy płomień powinien walić na deflektor, aby tych rusztów nie wygiąć....

Animuss, powieś na nim deflektor, tuz przy rusztach, tak, aby pierwszy płomień walił w deflektor, wówczas rusztom raczej nic nie będzie.....

W necie jest kilka deflektorów żeliwnych z gwintem w środku, więc dobrać tylko odpowiednią śrubę lub hak....

Mam deflektora zeliwniaka i się nie przydaje leży wywalony w kotłowni ,jak ktoś chce wieszać deflektor to lepszy ceramiczny
http://termo-tech.pl/deflektor-do-kotła-eko-tech mi najlepiej odpowiada sam ruszt żeliwny bez deflektora.

animuss
07-04-2013, 00:36
Może z Czernobyla zrobiony ;) to i się świeci :)) ale serio ,to 4 miechy trochę za krótko zeby popękał albo się powyginał.
Ten sezon chyba wytrzyma ,po sezonie wyjmę i obejrzę go dokładnie .

Jarecki79
07-04-2013, 00:39
Dziekuje-zaraz poszukam :-)) Czemu ten kociolek z Bruli nie ma zadnych wykresow i danych?-czyżby byl teraz w spoczynku?:o

Minęła 24:00 więc rysuje się nowa doba.
Cofnij o 1dzień na wykresach...
https://esterownik.pl/sterownik/2209

Ok.2-3tygodnie temu rozmawiałem z tym użytkownikiem, to pisał, że stosuje miał węglowy i jak nie pomyliłem osób to wygaszał też na dzień....

Co do okresów sprzedaży.. z tego, co wiem kilku wiekszych producentów stoi od ponad miesiąca, w tym jeden tutaj wymieniany....
inny bojlery gratis prawie dodaje, tj. za złotówkę..... część innych stopowała już z początkami grudnia....

Ja nie mam jeszcze stanów magazynowych, cały czas do przodu, co mnie cieszy :)
Mniej roboty jest od połowy kwietnia do połowy lipca, ale to też okres, gdzie wybiera się urlopy, problem zaczyna się robić pod koniec lipca, bo część pracowników wybiera urlopy do polowy września a wówczas, to już nie wiadomo, gdzie palec wcisnąć....

karoka65
07-04-2013, 00:40
W starym "badziewiaczku" jaki taki był ale po 5-ciu latach nie bylo śladu użytkowania poza brudem, jednak moim zdaniem był za mały.
Kuzyn W Taurusie zjarał deflektor w jeden sezon.

SUSPENSER
07-04-2013, 14:31
hmm chciałem zauważyć,że od wczoraj jest dużo cieplej, więc kotły zaczęły pracować z mniejszymi mocami, czyli sprawności spadły.
U mnie wczoraj spadło spalanie o 6kg w porównaniu przed 2dniami z 43 do 36kg...


więc porównanie SVER bardziej miarodajne będzie za 2dni... pod warunkiem, że się pogoda nie zmieni.
Czy coś Suspenser źle piszę?


Nie wspominając też o tym,że test od strzała a bruli pracuje cały sezon u kolegi i pewnie też 2-3wcześniejsze softy oglądał

U mnie pogoda znacząco zmieniła się dzisiaj, więc niestety testu porównawczego nie będzie bo wynik byłby nie miarodajny i na pewno na niekorzyść Brulego którego wczoraj podłączyłem.

Niestety teraz niedokładności pomiaru są większe od różnic w wynikach, więc póki się temperatury w miarę nie ustalą nie ma sensu nic porównywać.

Na razie zobaczę jakie będę miał wyniki z i bez rusztodeflektora ...

SUSPENSER
07-04-2013, 14:39
Suspenser, ja myślałem,że Ty chcesz deflektor na nim powiesić.....
przedłuż nóżki, dygnij gdzieś 20-22cm nad palnik, dokręć pod niego delektor, albo spróbuj na tych rusztach położyć na środku cegły, najlepiej szamotowe...
Generalnie jednak, to pierwszy płomień powinien walić na deflektor, aby tych rusztów nie wygiąć....

Animuss, powieś na nim deflektor, tuz przy rusztach, tak, aby pierwszy płomień walił w deflektor, wówczas rusztom raczej nic nie będzie.....

W necie jest kilka deflektorów żeliwnych z gwintem w środku, więc dobrać tylko odpowiednią śrubę lub hak....

Zobaczymy - na razie dam sam rusztodeflektor a jeśli kilka rusztów pęknie wtedy kupię deflektor ceramiczny i powieszę na 2 szt żeberek które ocaleją.

minertu
07-04-2013, 15:11
Zobaczymy - na razie dam sam rusztodeflektor a jeśli kilka rusztów pęknie wtedy kupię deflektor ceramiczny i powieszę na 2 szt żeberek które ocaleją.
Od razu ci powiem,że ceramiczny jest lepszy od żeliwnego pod względem efektywności dopalania.
Na ruszcie przez ok 3-4dni będzie dobrze ale później zacznie się zatykać a najgorzej jak jest opał wilgotny.Żeliwo ma strukturę chropowatą i łatwiej się te części lotne osadzają.Już przez to przechodziłem :)
Teraz mam deflektor własnego pomysłu ceramiczny i jest ok
182066

SUSPENSER
07-04-2013, 19:49
Od razu ci powiem,że ceramiczny jest lepszy od żeliwnego pod względem efektywności dopalania.
Na ruszcie przez ok 3-4dni będzie dobrze ale później zacznie się zatykać a najgorzej jak jest opał wilgotny.Żeliwo ma strukturę chropowatą i łatwiej się te części lotne osadzają.Już przez to przechodziłem :)
Teraz mam deflektor własnego pomysłu ceramiczny i jest ok
182066

Ok dzięki za info - jeśli się zawiodę to założę cegły klinkierowe i będzie deflektor ceramiczny ;)

minertu
07-04-2013, 19:58
Ok dzięki za info - jeśli się zawiodę to założę cegły klinkierowe i będzie deflektor ceramiczny ;)Oj założysz choćby z czystej ciekawości :) Mój lekko przycięty spasował do RBR-a i ładnie dopala.

kakusek
07-04-2013, 20:23
Minertu czyli ty caly czas udoskonalasz RBR-ra;) Słuchajcie jeszcze jedno pytanie: Czy są oprócz EG DUO Multi inne kotly w ktorych mozna palic i z automatu i na ruszcie recznym jednoczesnie? Chodzi mi o sytuacje ze piec w wiekszosci bedzie bral opal z podajnika ale jak zdobede jakies tanie drewno czy kupie ciut tanszy wegiel to bede mogla w dni kiedy jestem w domu dorzucic to do pieca nie wygaszajac czy odlaczajac automatu?
Na dzien dzisiejszy mam jakies straszne opory uzalezniac sie od jednego typu paliwa zwlaszcza ze nie wiem ile ten eko groszek bedzie kosztowal za 2 lata :rolleyes:

minertu
07-04-2013, 20:44
Minertu czyli ty caly czas udoskonalasz RBR-ra;) Słuchajcie jeszcze jedno pytanie: Czy są oprócz EG DUO Multi inne kotly w ktorych mozna palic i z automatu i na ruszcie recznym jednoczesnie? Chodzi mi o sytuacje ze piec w wiekszosci bedzie bral opal z podajnika ale jak zdobede jakies tanie drewno czy kupie ciut tanszy wegiel to bede mogla w dni kiedy jestem w domu dorzucic to do pieca nie wygaszajac czy odlaczajac automatu?
Na dzien dzisiejszy mam jakies straszne opory uzalezniac sie od jednego typu paliwa zwlaszcza ze nie wiem ile ten eko groszek bedzie kosztowal za 2 lata :rolleyes:Nie udoskonalam.Po prostu lubię kombinować.
Co do kotłów to tak jak pisałem z mojej oferty EG DUO,Tilgner EKR z rusztem wodnym i Ogniwo Eko Plus.Jednak w tych z sterownikiem eCoal.pl paląc drewnem na ruszcie czy też innym opałem wskazany jest demontaż czujnika spalin no chyba,że włączymy opcję zasypowy wtedy nie palimy na podajniku a sterownik pilnuje temp spalin i odstawia dmuchawę po przekroczeniu temp spalin.

minertu
07-04-2013, 20:47
Nie udoskonalam.Po prostu lubię kombinować.
Co do kotłów to tak jak pisałem z mojej oferty EG DUO,Tilgner EKR z rusztem wodnym i Ogniwo Eko Plus.Jednak w tych z sterownikiem eCoal.pl paląc drewnem na ruszcie czy też innym opałem wskazany jest demontaż czujnika spalin no chyba,że włączymy opcję zasypowy wtedy nie palimy na podajniku a sterownik pilnuje temp spalin i odstawia dmuchawę po przekroczeniu temp spalin.
A tak w ogóle to po kilku takich eksperymentach z opałem jestem pewien,że szybko odechce ci się kupować kilka rodzai opału.

minertu
07-04-2013, 20:57
182189
182190
Tak to wygląda w EG DUO MULTI

kakusek
07-04-2013, 21:03
Nie udoskonalam.Po prostu lubię kombinować.
Co do kotłów to tak jak pisałem z mojej oferty EG DUO,Tilgner EKR z rusztem wodnym i Ogniwo Eko Plus.Jednak w tych z sterownikiem eCoal.pl paląc drewnem na ruszcie czy też innym opałem wskazany jest demontaż czujnika spalin no chyba,że włączymy opcję zasypowy wtedy nie palimy na podajniku a sterownik pilnuje temp spalin i odstawia dmuchawę po przekroczeniu temp spalin.

Z tego co juz doczytalam to ruszt wodny nie jest jendka najlepszy bo wychladza komore czy cos w tym stylu;) wiec go raczje odpuszcze .Rozumiem ze taki demontaz/montaz czujnika nie jest bardzo klopotlwy dla zwyklego zjadacza chleba tyle ze kociol nie jest wtedy wpelni oblsugiowany jak porzednio (pelen automat ) bo przeciez sterownik potrzebuje przeciez tego czujnka (przynajmniej tak to zrozumialam ) Bez sesnu wiec placic za piec z pelna automatyka zeby to wymontowywac dlatego pytalam o jakas alternatywe.Swoja droga to dziwie sie producenta ze nie wymyslili jeszcze czegos fajnego 2w1 bo na to byloby najwieksze zapotrzebowanie.Wiekszosc osob dopytuje przeciez o mzoliwoc przepalania a w tych dobrych kotlach to albo eko z automatu albo zwykly zasyp .

kakusek
07-04-2013, 21:04
A tak w ogóle to po kilku takich eksperymentach z opałem jestem pewien,że szybko odechce ci się kupować kilka rodzai opału.
Wiem wiem czlowiek szybko przyzwyczaja sie do dobrego ale jak pisalam lepiej byloby sie zabezpieczyc na wypadek gdyby w przyszlosci nie stac mnie bylo na super wegiel i trzeba bylo ratowac sie roznosciami (na wsi zawsze tego troche sie uzbiera )

karoka65
07-04-2013, 21:08
Możesz palić miałem, zawsze był najtańszy.
I lepiej się zdecydować teraz czy chcesz śmieciuszka czy podajnik.

minertu
07-04-2013, 21:17
No tak.
Mały,do wszystkiego i z dużą komorą na ruszcie.

animuss
07-04-2013, 22:10
Swoja droga to dziwie sie producenta ze nie wymyslili jeszcze czegos fajnego 2w1 bo na to byloby najwieksze zapotrzebowanie.Wiekszosc osob dopytuje przeciez o mzoliwoc przepalania a w tych dobrych kotlach to albo eko z automatu albo zwykly zasyp .
I nie wymyśli bo to w pewnym sensie chora krzyżówka,mam taki jak by Tobie najbardziej pasował ,czyli z dużą komorą spalania nad palnikiem ,są też dwa sterowniki jeden pilnuje procesu spalania w palniku a drugi w komorze nad nim ,można sypać paliwo do zasobnika i ładować co wpadnie w ręce do komory nad nim wszystko pięknie współgra tylko jest mały problem jak się więcej naładuje do komory nad palnikiem to po wypaleniu popiół uniemożliwia przedostawanie się płomienia i szybciej zanieczyszcza się zarasta wymiennik kotła ,więc takie przepalanie na zmianę teoretycznie przynosi dodatkowe zastrzyki energii, a w praktyce to większe straty bo to marnowanie opału i zaburzanie procesu spalania .Jedyne rozsądne wyjście w takiej sytuacji to palić przez podajnik i gromadzić śmieci do spalenia dzień przed czyszczeniem kotła uruchomić górną komorę i spalić wszystko ,wyczyścić kocioł i zapuścić podajnik .Jest oczywiście bezpieczniej bo w razie awarii palnika ,podajnika ,motoreduktora ,sterownika itd... można śmiało palić nawet ekogroszkiem w tej komorze powyżej tylko człowiek robi się coraz bardziej leniwy i nie ma chęci latać raz dziennie , rozpalać i podkładać do kotła.

kakusek
07-04-2013, 22:24
Możesz palić miałem, zawsze był najtańszy.
I lepiej się zdecydować teraz czy chcesz śmieciuszka czy podajnik.


Łatwo powiedziec ;)Ja bym chciala i to i to (wiem nudna jestem ) Rozumiem ze te z podajnikiem z palnikiem II generacji tak samo latwo radza sobie z mialem jak eko -groszkiem tylko przy tym pierwszym jestem bardziej ubrudzona :wiggle:
Minertu na fotce ten Eg Duo ma dosc spora komore spalania i fajnie to wyglada ale przegladajac posty juliannka(kolejna kolejna) sie nim zaiteresowala i nie widac bylo jakiejs wiekszej aprobaty z Waszej strony (no moze nie wszyscy bo Ty polecales) On ma calkeim inny ksztalt od tcyh prostokatnych kotlow wiec i tak musialabym sobie to sprawdzic czy bylby odpowiedni do mojej kotlowni ktora ma raptem 1,80 szerokosci.
Szkoda ze jest tak malo uztkownikow tego kotla-widocznie cos nie tak skoro nie wbudzal do tej pory wiekszego zainteresowania a jest juz troche na rynku.
Nie bede was juz zanudzac moimi dywagacjami-po cichu bede sledzic watek a noz widelec pojawi sie jeszcze cos ciekawegow ofercie.W sumie z piecow ktore sprzedajecie jest fajny wybor no ale nie ma tego idelanego .
Wy jestescie w tej dobrej sytuacji ze w tym "siedzicie" wiec nawet jak zamontujecie cos "gorszego" to po jakims czasie mozecie to sobie "podrasowac" a ja jak kupie piec bede z nim zyla dlugie lata i chcialabym zeby bylo jak w bajce ;)(z dobrym zakonczeniem )

kakusek
07-04-2013, 22:39
I nie wymyśli bo to w pewnym sensie chora krzyżówka,mam taki jak by Tobie najbardziej pasował ,czyli z dużą komorą spalania nad palnikiem ,są też dwa sterowniki jeden pilnuje procesu spalania w palniku a drugi w komorze nad nim ,można sypać paliwo do zasobnika i ładować co wpadnie w ręce do komory nad nim wszystko pięknie współgra tylko jest mały problem jak się więcej naładuje do komory nad palnikiem to po wypaleniu popiół uniemożliwia przedostawanie się płomienia i szybciej zanieczyszcza się zarasta wymiennik kotła ,więc takie przepalanie na zmianę teoretycznie przynosi dodatkowe zastrzyki energii, a w praktyce to większe straty bo to marnowanie opału i zaburzanie procesu spalania .Jedyne rozsądne wyjście w takiej sytuacji to palić przez podajnik i gromadzić śmieci do spalenia dzień przed czyszczeniem kotła uruchomić górną komorę i spalić wszystko ,wyczyścić kocioł i zapuścić podajnik .Jest oczywiście bezpieczniej bo w razie awarii palnika ,podajnika ,motoreduktora ,sterownika itd... można śmiało palić nawet ekogroszkiem w tej komorze powyżej tylko człowiek robi się coraz bardziej leniwy i nie ma chęci latać raz dziennie , rozpalać i podkładać do kotła.


Prosze napisz o jakim kotle mowisz :yes:

Doskonale wiem o czym mowisz bo wychowalam sie w domu w ktorym pali sie piecem na wszystko.To juz nawet nie kwestia latania i dokladania do niego tylko piec jest kupiony dawni temu i nie ma szans zeby utrzymal cieplo do rana.Jak sobie przypomne te poranki gdzie trzeba bylo szybko wstac by oproznic popiol i na nowo zapalic zeby po 1-2 godzinie moc normalnie funkcjonowac to mi slabo ;)
Nie wpsomne juz o brudzeniu sie w lecie zeby zagrzac ciepla wode.
W sumie sama sobie odpowiedzialam na pytanie jaki piec bardziej mi odpowada ale uporczywie bede drazyc temat ewentualnej "dokladki" do autoamtu.
Masz racje ze moge przed czyszczeniem uruchomic gorna komore ale jesli chcialabym w niej palic np przez tydzien to moze zaistniec sytuacja ze wlasnie rano zamiast wypic w spokoju kawe bede musiala dralowac do kotlowni zeby mi dzieci nie zmarzly (piec zgasnie) Dlatego najbardziej zalezy mi na piecu gdzie rownoczesnie przy paleniu z auomatu bede mogla dolozyc kilka kawalkow drewna i grubszego wegla zeby nie palic ciagle na najdrozszym eko-groszku .Nie wiem czy rozumiecie moj tok rozumowania bo ja tak sobie to wszystko sama wymyslilam bez podstawoej wiedzy nt spalania i procesow zachodzacyh w kotle i juz widze po Twojej wypowiedzi ze moge narobic sobie wiecej klopotow niz oszczednosci (zaniczysczenie wymiennika itd )

minertu
07-04-2013, 22:40
Łatwo powiedziec ;)Ja bym chciala i to i to (wiem nudna jestem ) Rozumiem ze te z podajnikiem z palnikiem II generacji tak samo latwo radza sobie z mialem jak eko -groszkiem tylko przy tym pierwszym jestem bardziej ubrudzona :wiggle:
Minertu na fotce ten Eg Duo ma dosc spora komore spalania i fajnie to wyglada ale przegladajac posty juliannka(kolejna kolejna) sie nim zaiteresowala i nie widac bylo jakiejs wiekszej aprobaty z Waszej strony (no moze nie wszyscy bo Ty polecales) On ma calkeim inny ksztalt od tcyh prostokatnych kotlow wiec i tak musialabym sobie to sprawdzic czy bylby odpowiedni do mojej kotlowni ktora ma raptem 1,80 szerokosci.
Szkoda ze jest tak malo uztkownikow tego kotla-widocznie cos nie tak skoro nie wbudzal do tej pory wiekszego zainteresowania a jest juz troche na rynku.
Nie bede was juz zanudzac moimi dywagacjami-po cichu bede sledzic watek a noz widelec pojawi sie jeszcze cos ciekawegow ofercie.W sumie z piecow ktore sprzedajecie jest fajny wybor no ale nie ma tego idelanego .
Wy jestescie w tej dobrej sytuacji ze w tym "siedzicie" wiec nawet jak zamontujecie cos "gorszego" to po jakims czasie mozecie to sobie "podrasowac" a ja jak kupie piec bede z nim zyla dlugie lata i chcialabym zeby bylo jak w bajce ;)(z dobrym zakonczeniem )Ogólnie masz rację z jedną różnicą,że polecamy My jako sprzedawcy produkty sprawdzone.Fakt jest jeden,że o EG DUO MULTI np nie ma za dużo opinii bo to nowy produkt.Nowy bo ma palnik wielopaliwowy.Powstał na bazie kotła EG DUO.
Również przyczyną braku opinii może być to,że nie ma co o nich pisać,że są dobre i bezproblemowe.Kotły głównie szły na eksport więc to też przyczyna braku informacji o nich na naszym rynku.EG DUO I EG DUO MULTI różnią się praktycznie tylko palnikiem.
Tutaj masz wątek powstający o kotle EG DUO

(http://forum.muratordom.pl/showthread.php?205804-Gre%C5%84-Pszczyna-EG-DUO)

minertu
07-04-2013, 22:47
Prosze napisz o jakim kotle mowisz :yes:

Doskonale wiem o czym mowisz bo wychowalam sie w domu w ktorym pali sie piecem na wszystko.To juz nawet nie kwestia latania i dokladania do niego tylko piec jest kupiony dawni temu i nie ma szans zeby utrzymal cieplo do rana.Jak sobie przypomne te poranki gdzie trzeba bylo szybko wstac by oproznic popiol i na nowo zapalic zeby po 1-2 godzinie moc normalnie funkcjonowac to mi slabo ;)
Nie wpsomne juz o brudzeniu sie w lecie zeby zagrzac ciepla wode.
W sumie sama sobie odpowiedzialam na pytanie jaki piec bardziej mi odpowada ale uporczywie bede drazyc temat ewentualnej "dokladki" do autoamtu.
Masz racje ze moge przed czyszczeniem uruchomic gorna komore ale jesli chcialabym w niej palic np przez tydzien to moze zaistniec sytuacja ze wlasnie rano zamiast wypic w spokoju kawe bede musiala dralowac do kotlowni zeby mi dzieci nie zmarzly (piec zgasnie) Dlatego najbardziej zalezy mi na piecu gdzie rownoczesnie przy paleniu z auomatu bede mogla dolozyc kilka kawalkow drewna i grubszego wegla zeby nie palic ciagle na najdrozszym eko-groszku .Nie wiem czy rozumiecie moj tok rozumowania bo ja tak sobie to wszystko sama wymyslilam bez podstawoej wiedzy nt spalania i procesow zachodzacyh w kotle i juz widze po Twojej wypowiedzi ze moge narobic sobie wiecej klopotow niz oszczednosci (zaniczysczenie wymiennika itd )No podstawę musisz nabyć.
Jednak nie wyobrażam sobie palenia w tym piecu wg Twojego myślenia.Musisz wybrać albo palimy w automacie bo niezależnie jaki kupisz piec musisz go odpowiednio ustawić aby grzał tyle ile mu się zada.Dokładając przegrzejesz wodę.Albo palimy tradycyjnie i mamy z rana rozgrzewkę typu ponowne rozpalanie.Na większość sobie sama odpowiedziałaś.
Od siebie dodam,że nie kupił bym pieca za kilka czy klika naście tysięcy aby bawić się w takie palenie.Doskonale wiem o co ci chodzi ale jak pisałem wcześniej szybko ci się to znudzi.

kakusek
07-04-2013, 23:39
No podstawę musisz nabyć.
Jednak nie wyobrażam sobie palenia w tym piecu wg Twojego myślenia.Musisz wybrać albo palimy w automacie bo niezależnie jaki kupisz piec musisz go odpowiednio ustawić aby grzał tyle ile mu się zada.Dokładając przegrzejesz wodę.Albo palimy tradycyjnie i mamy z rana rozgrzewkę typu ponowne rozpalanie.Na większość sobie sama odpowiedziałaś.
Od siebie dodam,że nie kupił bym pieca za kilka czy klika naście tysięcy aby bawić się w takie palenie.Doskonale wiem o co ci chodzi ale jak pisałem wcześniej szybko ci się to znudzi.

Pewnie masz racje :) Tylko jak to sie ma do kotla EG-DUO .Dodatkowo nie ma on ECoala.

animuss
07-04-2013, 23:45
Prosze napisz o jakim kotle mowisz :yes:

Doskonale wiem o czym mowisz bo wychowalam sie w domu w ktorym pali sie piecem na wszystko.To juz nawet nie kwestia latania i dokladania do niego tylko piec jest kupiony dawni temu i nie ma szans zeby utrzymal cieplo do rana.Jak sobie przypomne te poranki gdzie trzeba bylo szybko wstac by oproznic popiol i na nowo zapalic zeby po 1-2 godzinie moc normalnie funkcjonowac to mi slabo ;)
Nie wpsomne juz o brudzeniu sie w lecie zeby zagrzac ciepla wode.
W sumie sama sobie odpowiedzialam na pytanie jaki piec bardziej mi odpowada ale uporczywie bede drazyc temat ewentualnej "dokladki" do autoamtu.
Masz racje ze moge przed czyszczeniem uruchomic gorna komore ale jesli chcialabym w niej palic np przez tydzien to moze zaistniec sytuacja ze wlasnie rano zamiast wypic w spokoju kawe bede musiala dralowac do kotlowni zeby mi dzieci nie zmarzly (piec zgasnie) Dlatego najbardziej zalezy mi na piecu gdzie rownoczesnie przy paleniu z auomatu bede mogla dolozyc kilka kawalkow drewna i grubszego wegla zeby nie palic ciagle na najdrozszym eko-groszku .Nie wiem czy rozumiecie moj tok rozumowania bo ja tak sobie to wszystko sama wymyslilam bez podstawoej wiedzy nt spalania i procesow zachodzacyh w kotle i juz widze po Twojej wypowiedzi ze moge narobic sobie wiecej klopotow niz oszczednosci (zaniczysczenie wymiennika itd )
Nowy kocioł nie grzeje mieszkania domu on tylko wytwarza ciepło przerabiając węgiel a z tego twojego opisu to najprawdopodobniej pożre go sporo więcej , stary kociołek zjadał węgiel etapami co zasyp ,następnie miał przerwy ,w domu się wyziębiało w tym czasie, prawda denerwujące ,ale to była wymuszona oszczędność w opale ,bo nie dało się fizycznie spalić więcej węgla ,no ostatecznie jakby się łóżko postawiło przy nim .Teraz będzie inaczej kocioł mając zasobnik ,czyli sporo węgla w zapasie,pożre go tyle żeby ogrzać chałupę do żądanej temperatury, ciesząc się że masz nareszcie ciepło, okaże się że ten smok chce Ciebie teraz puścić z torbami .Będzie nienasycony ciągle będzie żądał ekogroszku twoja przedwczesna radość może przerodzić się w koszmar .Do czego zmierzam ? powinnaś najpierw ograniczyć zużycie tego ekogroszku czy węgla w starym śmieciuszku ,można to zrobić jedynie izolując ściany zewnętrzne ,wymieniając okna na nowe itd .. czyli potrzebna termomodernizacja budynku.Po takim zabiegu okaże się że twój stary poczciwy kociołek nie tylko utrzymał ciepło do rana ale nawet nieco dłużej i obsługa jego nie jest już utrapieniem.

kakusek
08-04-2013, 00:14
Nowy kocioł nie grzeje mieszkania domu on tylko wytwarza ciepło przerabiając węgiel a z tego twojego opisu to najprawdopodobniej pożre go sporo więcej , stary kociołek zjadał węgiel etapami co zasyp ,następnie miał przerwy ,w domu się wyziębiało w tym czasie, prawda denerwujące ,ale to była wymuszona oszczędność w opale ,bo nie dało się fizycznie spalić więcej węgla ,no ostatecznie jakby się łóżko postawiło przy nim .Teraz będzie inaczej kocioł mając zasobnik ,czyli sporo węgla w zapasie,pożre go tyle żeby ogrzać chałupę do żądanej temperatury, ciesząc się że masz nareszcie ciepło, okaże się że ten smok chce Ciebie teraz puścić z torbami .Będzie nienasycony ciągle będzie żądał ekogroszku twoja przedwczesna radość może przerodzić się w koszmar .Do czego zmierzam ? powinnaś najpierw ograniczyć zużycie tego ekogroszku czy węgla w starym śmieciuszku ,można to zrobić jedynie izolując ściany zewnętrzne ,wymieniając okna na nowe itd .. czyli potrzebna termomodernizacja budynku.Po takim zabiegu okaże się że twój stary poczciwy kociołek nie tylko utrzymał ciepło do rana ale nawet nieco dłużej i obsługa jego nie jest już utrapieniem.


Z Twojej wypowiedzi zrozumialam ze jestes zwolennikiem kotłow zasypowych -tak ? Zgadzam sie ze przy dobrze ocieplonym domu kociolek utrzyma cieplo do rana ale to nie zmienia faktu ze jednak po kawie bede musiala isc i rozpalic go od nowa wybierajac poprzednio popiol itd
To i tak wersja optymistyczna kiedy jestem w domu ale jesli w tyg pracuje od 7 do 17-18 to chyba jednak zostaje mi jedynie piec z podajnikiem albo zatrudnienie palacza ;)
Ja szukam kotla do nowo wybudowanego domu mam nadzieje z dobra termoizolacja a opisywalam przypadek u rodzicow :)

karoka65
08-04-2013, 00:20
animuss powinieneś pisać horrory :)
jak zacząłem czytać ten ostatni post to aż grozą zawiało i gęsia skórka w pewnej chwili mi wyszła a co ta kobieta musiała dopiero przeżyć hehe

animuss
08-04-2013, 00:38
animuss powinieneś pisać horrory :)
jak zacząłem czytać ten ostatni post to aż grozą zawiało i gęsia skórka w pewnej chwili mi wyszła a co ta kobieta musiała dopiero przeżyć hehe
To raczej proza życia, po zakupie takiego kotła nie ma już za co robić termomodernizacji a ilość i ceny ekogroszku skutecznie odwlekają takie prace w następnych sezonach grzewczych .Każdą inwestycję trzeba przemyśleć .

animuss
08-04-2013, 00:50
Z Twojej wypowiedzi zrozumialam ze jestes zwolennikiem kotłow zasypowych -tak ? Zgadzam sie ze przy dobrze ocieplonym domu kociolek utrzyma cieplo do rana ale to nie zmienia faktu ze jednak po kawie bede musiala isc i rozpalic go od nowa wybierajac poprzednio popiol itd
To i tak wersja optymistyczna kiedy jestem w domu ale jesli w tyg pracuje od 7 do 17-18 to chyba jednak zostaje mi jedynie piec z podajnikiem albo zatrudnienie palacza ;)
Ja szukam kotla do nowo wybudowanego domu mam nadzieje z dobra termoizolacja a opisywalam przypadek u rodzicow :)
Nie nie jestem zwolennikiem kotłów zasypowych ,widzę że chcesz mnie zaszufladkować ;)
Jeżeli szukasz kotła do nowo wybudowanego typowego domku z dobrą termoizolacją ,to po co kobiecie węgiel albo miał ?

0degree
08-04-2013, 09:01
Prosze napisz o jakim kotle mowisz :yes:

Doskonale wiem o czym mowisz bo wychowalam sie w domu w ktorym pali sie piecem na wszystko.To juz nawet nie kwestia latania i dokladania do niego tylko piec jest kupiony dawni temu i nie ma szans zeby utrzymal cieplo do rana.Jak sobie przypomne te poranki gdzie trzeba bylo szybko wstac by oproznic popiol i na nowo zapalic zeby po 1-2 godzinie moc normalnie funkcjonowac to mi slabo ;)
Nie wpsomne juz o brudzeniu sie w lecie zeby zagrzac ciepla wode.
W sumie sama sobie odpowiedzialam na pytanie jaki piec bardziej mi odpowada ale uporczywie bede drazyc temat ewentualnej "dokladki" do autoamtu.
Masz racje ze moge przed czyszczeniem uruchomic gorna komore ale jesli chcialabym w niej palic np przez tydzien to moze zaistniec sytuacja ze wlasnie rano zamiast wypic w spokoju kawe bede musiala dralowac do kotlowni zeby mi dzieci nie zmarzly (piec zgasnie) Dlatego najbardziej zalezy mi na piecu gdzie rownoczesnie przy paleniu z auomatu bede mogla dolozyc kilka kawalkow drewna i grubszego wegla zeby nie palic ciagle na najdrozszym eko-groszku .Nie wiem czy rozumiecie moj tok rozumowania bo ja tak sobie to wszystko sama wymyslilam bez podstawoej wiedzy nt spalania i procesow zachodzacyh w kotle i juz widze po Twojej wypowiedzi ze moge narobic sobie wiecej klopotow niz oszczednosci (zaniczysczenie wymiennika itd )
Jeśli to ma być kocioł do nowego ocieplonego domu, to odpuść sobie dużą komorę awaryjną i posłuchaj co radzą Karoka czy Minertu.
Akurat tak się składa że ja mam taki właśnie kocioł z podajnikiem, i faktycznie w pierwszym sezonie jak jeszcze miałem odpadki desek po budowie to i pożytek jakiś większy był z tego rusztu. Teraz spalam jedynie na nim papiery czy obierki z ziemniaków, ale to spalić możesz niemal w każdym kotle, kocioł jest b. wysoki przez co mniej ustawny.

jack18
08-04-2013, 09:13
Nowy kocioł nie grzeje mieszkania domu on tylko wytwarza ciepło przerabiając węgiel a z tego twojego opisu to najprawdopodobniej pożre go sporo więcej , stary kociołek zjadał węgiel etapami co zasyp ,następnie miał przerwy ,w domu się wyziębiało w tym czasie, prawda denerwujące ,ale to była wymuszona oszczędność w opale ,bo nie dało się fizycznie spalić więcej węgla ,no ostatecznie jakby się łóżko postawiło przy nim .Teraz będzie inaczej kocioł mając zasobnik ,czyli sporo węgla w zapasie,pożre go tyle żeby ogrzać chałupę do żądanej temperatury, ciesząc się że masz nareszcie ciepło, okaże się że ten smok chce Ciebie teraz puścić z torbami .Będzie nienasycony ciągle będzie żądał ekogroszku twoja przedwczesna radość może przerodzić się w koszmar .Do czego zmierzam ? powinnaś najpierw ograniczyć zużycie tego ekogroszku czy węgla w starym śmieciuszku ,można to zrobić jedynie izolując ściany zewnętrzne ,wymieniając okna na nowe itd .. czyli potrzebna termomodernizacja budynku.Po takim zabiegu okaże się że twój stary poczciwy kociołek nie tylko utrzymał ciepło do rana ale nawet nieco dłużej i obsługa jego nie jest już utrapieniem.

Na prawdę dobre....:) Sorki ale nie mogłem się powstrzymać....

Jarecki79
08-04-2013, 10:16
Czy są oprócz EG DUO Multi inne kotly w ktorych mozna palic i z automatu i na ruszcie recznym jednoczesnie? Chodzi mi o sytuacje ze piec w wiekszosci bedzie bral opal z podajnika ale jak zdobede jakies tanie drewno czy kupie ciut tanszy wegiel to bede mogla w dni kiedy jestem w domu dorzucic to do pieca nie wygaszajac czy odlaczajac automatu?


Nie do końca w ten sposób ma to sens. Bardziej jak mówi Animuss z tym spalaniem tzw "cosiów"

Ja mam w swoim domu Skam-P Premium, na bieżąco, gdy pali sie w podajniku spalam okresowo papiery bez wygaszania palnika na ruszcie awaryjnym zawieszonym na górnym mocowaniu na stałe.
W domu korzystałem albo z Iryda PID albo z teraz z cobry, ale może tez być Bruli.
Przy Brulim jednak sugeruje podobnie jak minertu wyjąc czujnik spalin na czas wypalania desek....

karoka65
08-04-2013, 15:53
Przy Brulim jednak sugeruje podobnie jak minertu wyjąc czujnik spalin na czas wypalania desek....
Tego się wymaga, nie sugeruje.
Chyba że kogoś stać zakupić sobie nowy czujnik, to prawie 0,5m3 drewna, mało opłacalne.

SUSPENSER
08-04-2013, 16:16
Oj założysz choćby z czystej ciekawości :) Mój lekko przycięty spasował do RBR-a i ładnie dopala.

Hehe skąd wiedziałeś, że nie zdzierżę i przetestuję i to ;)

SUSPENSER
08-04-2013, 16:17
To raczej proza życia, po zakupie takiego kotła nie ma już za co robić termomodernizacji a ilość i ceny ekogroszku skutecznie odwlekają takie prace w następnych sezonach grzewczych .Każdą inwestycję trzeba przemyśleć .

To jeszcze zależy od sprawności jaką osiągało się na zasypowcu i jaką osiągnie się na kotle z podajnikiem ...

SUSPENSER
08-04-2013, 16:29
Dlatego najbardziej zalezy mi na piecu gdzie rownoczesnie przy paleniu z auomatu bede mogla dolozyc kilka kawalkow drewna i grubszego wegla zeby nie palic ciagle na najdrozszym eko-groszku .Nie wiem czy rozumiecie moj tok rozumowania bo ja tak sobie to wszystko sama wymyslilam bez podstawoej wiedzy nt spalania i procesow zachodzacyh w kotle i juz widze po Twojej wypowiedzi ze moge narobic sobie wiecej klopotow niz oszczednosci (zaniczysczenie wymiennika itd )

Gdy poczytasz mój ranking ekogroszku będziesz wiedziała jaki i gdzie kupić najbardziej opłacalny ekogroszek [nie mylić z najtańszym].

Mam kocioł ze zwykłym palnikiem fajkowym [na ekogroszek, nie na miał itp.] i spalam kartony, papiery, deseczki itp. kładąc je bezpośrednio na palnik [chociaż jest z tym trochę zachodu bo po spaleniu wypada zrzucić z palnika popiół z np. papieru], do zasobnika wrzucałem łupiny orzechów a czasem też inne "cosie" [suchy ryż z "wołkami", żyto itp. suche, drobne biopaliwo] i do 30% dodatku nic złego się nie działo i paliło się jak trzeba.

Jak już kombinujesz z oszczędnym źródłem ciepła to zamiast dokładać kilka tys do kotła z drugą komorą polecam PPC Hewalex do CWU na lato - i przez kilka miesięcy w roku [wtedy gdy jest to najmniej ekonomiczne bo sprawność kotła spada do 25-30%] nie będzie trzeba w ogóle palić w kotle, więc będzie taniej i bezobsługowo.

czechu77
08-04-2013, 16:45
polecam PPC Hewalex do CWU na lato - i przez kilka miesięcy w roku [wtedy gdy jest to najmniej ekonomiczne bo sprawność kotła spada do 25-30%] nie będzie trzeba w ogóle palić w kotle, więc będzie taniej i bezobsługowo.

Suspenser - liczyłeś czy zakup takiej pompy jest uzasadniony ekonomicznie w porównani z podgrzewaniem CWU kotłem na eko, czy energią elektryczna?
Też się interesuję tym Hewalexem ale jeszcze nie wiem ile mi będzie spalał kocioł na potrzenby CWU w okresie letnim (mieszkam w nowym domku od jesieni). No i podobnie jak ty myślałem nad podpięciem tej pompy do CO i grzanie nią w okresach przejściowych (mam 100% podłogówki)

minertu
08-04-2013, 17:20
Hehe skąd wiedziałeś, że nie zdzierżę i przetestuję i to ;)
Bo nie był byś sobą :)
Widzieliśmy się zaledwie dwa razy i to mi wystarczyło.Jesteś tak dociekliwy jeżeli chodzi o eksperymenty jak ja.
Mój się sprawdza i nawet jak bym kupił mega kocioł to jak by się dało to go tam wcisnę bo wiem jaką ma zaletę.
Klienci co go mają też są bardzo zadowoleni.Cóż mam więcej napisać :)
Przepraszam,jest jeden nie zadowolony.Jednak u niego przyczyna leży gdzie indziej.Dużej kamienicy nie oblecisz na rurce o średnicy małego palca gdzie na dodatek wmontowano przepływomierz 1/2" , kocioł śmiga pomiędzy 80-100% a wewnętrznej za Boga nie może osiągnąć w chłodne dni.To się nazywają instalatorzy .

docent161
08-04-2013, 19:33
Zgadzam się z Animusem to będzie tylko proza ... Mój znajomy zobaczył spalanie groszku u mnie i podrasowany tym faktem zakupił kociołek na eko dom ponoć nie wymagający docieplenia , zakupił na początek 4t eko po 700. miał pewwność , ze sezon z resztkami eko zakończy ... a tu zonk musiał w środku zimy dokupić 2,5 t eko . jak przeliczył to to eko stało się b. drogo, więc do mnie z pretensjami jak to? ?? U mnie nadal spalanie 12kg/doba , Więc pierwsze dobrze docieplijcie a potem to byle czym ogrzejecie. Pozdrawiam

minertu
08-04-2013, 21:55
No i kto by się spodziewał.Małymi kroczkami do przodu.
Medale targów Kielce. (http://www.targikielce.pl/index.html?k=dom&s=nagrodzeni)

animuss
09-04-2013, 12:31
To raczej proza życia, po zakupie takiego kotła nie ma już za co robić termomodernizacji a ilości i cena spalanego ekogroszku skutecznie odwlekają takie prace w następnych sezonach grzewczych .Każdą inwestycję trzeba przemyśleć .

To jeszcze zależy od sprawności jaką osiągało się na zasypowcu i jaką osiągnie się na kotle z podajnikiem ...
Mi chodziło o kolejność inwestycji mając jakieś tam źródło ciepła ,najpierw skutecznie ograniczamy zużycie opału ,czyli termomodernizacja domu, a dopiero inwestujemy w remont kotłowni.Odwrotność tych inwestycji doprowadza dodatkowo jeszcze do montażu większego kotła ,który po modernizacji staje się przewymiarowany .

animuss
09-04-2013, 12:46
No i kto by się spodziewał.Małymi kroczkami do przodu.
Medale targów Kielce. (http://www.targikielce.pl/index.html?k=dom&s=nagrodzeni)
(za uniwersalność zastosowania oraz estetykę wykonania KOTŁA) Szkoda że tak daleko mieszkam bym się przejechał na Targi dużo było firm kotlarskich?.

minertu
09-04-2013, 12:59
(za uniwersalność zastosowania oraz estetykę wykonania KOTŁA) Szkoda że tak daleko mieszkam bym się przejechał na Targi dużo było firm kotlarskich?.
Ja nie byłem więc nie wiem.

SUSPENSER
09-04-2013, 16:37
Mi chodziło o kolejność inwestycji mając jakieś tam źródło ciepła ,najpierw skutecznie ograniczamy zużycie opału ,czyli termomodernizacja domu, a dopiero inwestujemy w remont kotłowni.Odwrotność tych inwestycji doprowadza dodatkowo jeszcze do montażu większego kotła ,który po modernizacji staje się przewymiarowany .

To się zgadza :)

SUSPENSER
09-04-2013, 16:42
Suspenser - liczyłeś czy zakup takiej pompy jest uzasadniony ekonomicznie w porównani z podgrzewaniem CWU kotłem na eko, czy energią elektryczna?
Też się interesuję tym Hewalexem ale jeszcze nie wiem ile mi będzie spalał kocioł na potrzenby CWU w okresie letnim (mieszkam w nowym domku od jesieni). No i podobnie jak ty myślałem nad podpięciem tej pompy do CO i grzanie nią w okresach przejściowych (mam 100% podłogówki)

Nie liczyłem, ale zmierzyłem chyba z 2 lata temu, że u mnie grzanie prądem w 1 taryfie wychodziło o ok. 30% drożej niż kotłem na ekogroszek, więc można obliczyć, że PPC przy COP=3 i 1 taryfie będzie o ponad połowę taniej niż kotłem .

Dodatkowo będzie chłodzenie przy upałach [PPC wpięta w wentylację mechaniczną].

Arturo72
09-04-2013, 17:08
Suspenser - liczyłeś czy zakup takiej pompy jest uzasadniony ekonomicznie w porównani z podgrzewaniem CWU kotłem na eko, czy energią elektryczna?
Też się interesuję tym Hewalexem ale jeszcze nie wiem ile mi będzie spalał kocioł na potrzenby CWU w okresie letnim (mieszkam w nowym domku od jesieni). No i podobnie jak ty myślałem nad podpięciem tej pompy do CO i grzanie nią w okresach przejściowych (mam 100% podłogówki)
Stosowanie takiej pompy do cwu nie jest uzasadnione ekonomicznie,to ma poprawić jedynie komfort użytkowania.Jeśli myślimy nad takim rozwiązaniem to lepiej od razu porzucić myśl o kotłach,kominach i kupić jedną porządną pompę ciepła p-w,wyjdzie taniej i ekonomiczniej.


Dodatkowo będzie chłodzenie przy upałach [PPC wpięta w wentylację mechaniczną].
Zapomnij o takim rozwiązaniu,300l grzejesz jakieś 30min i tylko przez te 30min pompa "chłodzi".

SUSPENSER
09-04-2013, 21:52
Stosowanie takiej pompy do cwu nie jest uzasadnione ekonomicznie,to ma poprawić jedynie komfort użytkowania.Jeśli myślimy nad takim rozwiązaniem to lepiej od razu porzucić myśl o kotłach,kominach i kupić jedną porządną pompę ciepła p-w,wyjdzie taniej i ekonomiczniej.

Zapomnij o takim rozwiązaniu,300l grzejesz jakieś 30min i tylko przez te 30min pompa "chłodzi".

Tak Ci się wydaje czy to wiesz ?

Może podeprzesz to jakimiś danymi np.charakterystyką tej PPC Hewalex.

Masz jakieś pomiary, obliczenia itp. ?

Arturo72
09-04-2013, 22:35
Tak Ci się wydaje czy to wiesz ?

Może podeprzesz to jakimiś danymi np.charakterystyką tej PPC Hewalex.

Masz jakieś pomiary, obliczenia itp. ?
Logicznie rzecz biorąc jakie będziesz miał zużycie cwu przez okres wiosenno-letnio-jesienny czyli dajmy na to przez ok.6 miesięcy ? Stawiam jakieś 200kWh miesięcznie*6=1200kWh,przy grzaniu prądem w I taryfie wyjdzie ok.600zł,przy grzaniu z COP3 wyjdzie 200zł czyli 400zł mniej.
Bojler kosztuje 600zł,PCi do cwu bez zasobnika 3200zł z zasobnikiem jakieś 6000zł.
3200/400=8 lat,po tylu latach pompa ciepła do cwu zwróci się w stosunku do grzania cwu prądem.Jest sens ?Wg mnie nie.

Jeśli już decydować się na pompę ciepła to tylko do całości czyli do c.o i cwu i to polecam zamiast kominów+kotłów+węglow+szuflów itp.
Rozdrabnianie się na drobne traci ekonomiczny sens.

animuss
09-04-2013, 23:15
Może jakimiś danymi np.charakterystyką tej PPC Hewalex.
jakieś pomiary, obliczenia itp. ?
Wszystko zależy ile zużywasz dobowo wody do CWU
-bojler elektryczny, zakup od 600 do 1.000zł,
koszt wytworzenia 100l CWU = koszt 4kWh energii elektrycznej,
- pow. pompa ciepła do CWU, zakup od 3.200zł do 8.000zł,
koszt wytworzenia 100l CWU = koszt 1,2kWh energii elektrycznej,
Różnica 28kWh energii elektrycznej na 1 m3 ciepłej wody.

Przeciętna osoba zużywa 125 litrów wody dziennie (w tym jedna czwarta ciepłej). Czteroosobowa rodzina zużywa więc rocznie około 182,5 m³ wody, a miesięcznie 15,2 m³, w tym około 4 m³ ciepłej wody.

Piotrek42
09-04-2013, 23:18
Wszystko zależy ile zużywasz dobowo wody do CWU
-bojler elektryczny, zakup od 600 do 1.000zł, koszt wytworzenia 100l CWU = koszt 4kWh energii elektrycznej,
- pow. pompa ciepła do CWU, zakup od 3.200zł do 8.000zł, koszt wytworzenia 100l CWU = koszt 1,2kWh energii elektrycznej,

Dokładnie... i zmień te parametry na np 300l cwu i sprawa bedzie wyglądac całkiem inaczej...

minertu
09-04-2013, 23:22
licząc ,że tona groszku to ok 700zł a zużywam max 350kg na 4 miesiące można średnio przeliczyć ,że wyjdzie na 6 miesięcy 0,5t to wychodzi 350zł + prąd za dmuchawę i podajnik pracujący w podtrzymaniu.400zł sezon na ciepłą wodę,kiedy zwróci się inwestycja PC czy solarów?

Piotrek42
09-04-2013, 23:24
licząc ,że tona groszku to ok 700zł a zużywam max 350kg na 4 miesiące można średnio przeliczyć ,że wyjdzie na 6 miesięcy 0,5t to wychodzi 350zł + prąd za dmuchawę i podajnik pracujący w podtrzymaniu.400zł sezon na ciepłą wodę,kiedy zwróci się inwestycja PC czy solarów?

Nie każdy ma ochotę i chęć latem palić w kotle...są różne priorytety...

animuss
09-04-2013, 23:43
licząc ,że tona groszku to ok 700zł a zużywam max 350kg na 4 miesiące można średnio przeliczyć ,że wyjdzie na 6 miesięcy 0,5t to wychodzi 350zł + prąd za dmuchawę i podajnik pracujący w podtrzymaniu.400zł sezon na ciepłą wodę,kiedy zwróci się inwestycja PC czy solarów?
Bez zużycia x litrów wody miesięcznie nic nadal nie wiadomo ,podaj może choć ile osób" podpiętych" jest pod twój bojler.

JacekJI
09-04-2013, 23:43
licząc ,że tona groszku to ok 700zł a zużywam max 350kg na 4 miesiące można średnio przeliczyć ,że wyjdzie na 6 miesięcy 0,5t to wychodzi 350zł + prąd za dmuchawę i podajnik pracujący w podtrzymaniu.400zł sezon na ciepłą wodę,kiedy zwróci się inwestycja PC czy solarów?

Właśnie dlatego całkiem zmieniłem calkiem swoje plany i zamiast pompy ciepła jest piec z zasobnikiem :) myślę ze to dobra decyzja , a jak nie to pompe zawsze mozna wstawiac.

minertu
09-04-2013, 23:44
Nie każdy ma ochotę i chęć latem palić w kotle...są różne priorytety...
Oczywiście :)

Arturo72
09-04-2013, 23:47
Właśnie dlatego całkiem zmieniłem calkiem swoje plany i zamiast pompy ciepła jest piec z zasobnikiem :) myślę ze to dobra decyzja , a jak nie to pompe zawsze mozna wstawiac.
A ja myślę,że nie jest to dobra decyzja no ale nie mój dom i ja nie będę dokładał do pieca :)

Odwrotność tych inwestycji doprowadza dodatkowo jeszcze do montażu większego kotła ,który po modernizacji staje się przewymiarowany .
Opisywany wcześniej szwagier nosi się z zamiarem wymiany kotła z 17kW na...21kW w domu 130m2 ;)

minertu
09-04-2013, 23:52
Bez zużycia x litrów wody miesięcznie nic nadal nie wiadomo ,podaj może choć ile osób" podpiętych" jest pod twój bojler.
5 Osób.

minertu
09-04-2013, 23:54
Właśnie dlatego całkiem zmieniłem calkiem swoje plany i zamiast pompy ciepła jest piec z zasobnikiem :) myślę ze to dobra decyzja , a jak nie to pompe zawsze mozna wstawiac.Osobiście uważam,że nie kalkuluje się to w żadna stronę.

minertu
09-04-2013, 23:55
5 Osób.Z tego codziennie 2-3 osoby biorą pełna kąpiel co zresztą po wykresach widać.

karoka65
10-04-2013, 00:00
Opisywany wcześniej szwagier nosi się z zamiarem wymiany kotła z 17kW na...21kW w domu 130m2 ;)
To powiedz mu że ja mam taki 11kW co to ogrzeje no chyba że dom niema dachu.

Arturo72
10-04-2013, 00:05
To powiedz mu że ja mam taki 11kW co to ogrzeje no chyba że dom niema dachu.
Przecież nie raz mówiłem,że ja potrzebowałbym do swojego domu max.5kW a on max.10kW,no może 12kW bo ocieplenie ma symboliczne ale niestety takich mamy instalatorów,ktoś mu polecił 21kW a on łyka jak pelikan,zamiast słuchać starego wygę ;)
Ma dzwonić do minertu...
A narzeka cały czas,komin mu się co chwilę zapycha,ślimak walnął i pali na ruszcie typowym węglem,kocioł heizcośtam.

animuss
10-04-2013, 00:07
5 Osób. PC /PW 56,25kWh/m-c x 6 = 338kWh /5 osób pól roku.

karoka65
10-04-2013, 00:12
,ktoś mu polecił 21kW a on łyka jak pelikan,zamiast słuchać starego wygę ;)
.
Dobre :)

minertu
10-04-2013, 00:12
PC /PW 56kWh/m-c x 6 = 338kWh /5 osób pól roku.Dodaj koszt zakupu PC i utrzymanie w czasie gwarancji.

animuss
10-04-2013, 00:30
Dodaj koszt zakupu PC i utrzymanie w czasie gwarancji.

~0,50zł I taryfa = 169zł 6m-cy
~0,24zł II taryfa =82zł 6m-cy
82 - 400zł sezon Minertu =318zł X 10 lat teoretycznie a w praktyce wyjdzie spłata 20 lat . Czy pompa tyle wytrzyma? jeżeli tyle wytrzyma to wolę dać te trzy paczki na nią .

Vld
10-04-2013, 01:03
młoteczek i dłutko + trochę okazji i zwróci się w dwa/trzy lata
kto wyceni klimatyzowanie pokoju na poddaszu?
Hawalex może i tego nie potrafi, ale tu wystarczy odkręcić minimalnie kurek i ciepła woda idzie w kanalizację
nawet ten kurek można zrobić automaryczny zaworem z kapilarą, po nagrzaniu CWU następuje zrzut nadmiaru ciepła z wymiennika w kanalizację.

timon120777
10-04-2013, 04:41
zapominacie o tym że takiego Hewalexa można podpiąć w taki sposób by grzał również CO i grzać chałupę w okresach przejściowych
pompa da rade od 7st z przyzwoitą sprawnością
wtedy jej zakup będzie miał sens. piszę z fabryki więc nie mam swoich notatek ale z tego co pisze wujek google to:

"Średnie miesięczne temperatury października zawierają się w przedziale od ok.7 °C na wschodzie do ok. 8,5-9 °C na zachodzie i północnym zachodzie kraju"
"dla marca średnia krajowa to 4,7stC a dla kwietnia 8,8stC"

można zatem skrócić sezon grzania eko i pompa zwróci się szybciej

zbigmaz01
10-04-2013, 05:17
Przecież nie raz mówiłem,że ja potrzebowałbym do swojego domu max.5kW a on max.10kW,no może 12kW bo ocieplenie ma symboliczne ale niestety takich mamy instalatorów,ktoś mu polecił 21kW a on łyka jak pelikan,zamiast słuchać starego wygę ;)
Ma dzwonić do minertu...
A narzeka cały czas,komin mu się co chwilę zapycha,ślimak walnął i pali na ruszcie typowym węglem,kocioł heizcośtam.Podaj mu mój przykład jaki ja mam i co grzeję lub chrisa i co on grzeje :)

sebsa
10-04-2013, 08:21
.....można zatem skrócić sezon grzania eko i pompa zwróci się szybciej

Wszystko ładnie :) - tylko co z piecem podczas takich "wakacji". Ktoś jest w stanie powiedzieć jak to wpływa na stan pieca.

Vld
10-04-2013, 09:02
Wszystko ładnie :) - tylko co z piecem podczas takich "wakacji". Ktoś jest w stanie powiedzieć jak to wpływa na stan pieca.

między wierszami zaszyte jest pytanie retoryczne
Pan prowadzi psa, czy pies prowadzi Pana?
Pisalem już kilka razy jak zapobiegać kondensacji w zimnych piwnicach

Andrzej_M_
10-04-2013, 11:09
Jest jeden problem.
Tego palnika nie dostaną producenci.
Możesz jedynie zakupić go indywidualnie.
Albo z kotłem EG DUO MULTI.

Można także wykonać we własnym zakresie (młoteczek i dłutko + trochę przemyśleń Vld ), na przykład przerabiając przewymiarowany palnik retortowy.
Wystarczy tylko żar z głębi retorty przenieść nieco wyżej na jej powierzchnię, aby w czasie pęcznienia węgiel nie był zbytnio ściskany.

Cała filozofia tego palnika. Czy się sprawdzi - ?.

ps.
Wspominałem o takim palniku tu: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?65781-RANKING-KOT%C5%81%C3%93W-NA-EKO-GROSZEK&p=5873619&viewfull=1#post5873619

ps2
http://www.youtube.com/watch?v=NAQaAaOIs7Q (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?65781-RANKING-KOT%C5%81%C3%93W-NA-EKO-GROSZEK&p=5873619&viewfull=1#post5873619)

SUSPENSER
10-04-2013, 17:27
Logicznie rzecz biorąc jakie będziesz miał zużycie cwu przez okres wiosenno-letnio-jesienny czyli dajmy na to przez ok.6 miesięcy ? Stawiam jakieś 200kWh miesięcznie*6=1200kWh,przy grzaniu prądem w I taryfie wyjdzie ok.600zł,przy grzaniu z COP3 wyjdzie 200zł czyli 400zł mniej.
Bojler kosztuje 600zł,PCi do cwu bez zasobnika 3200zł z zasobnikiem jakieś 6000zł.
3200/400=8 lat,po tylu latach pompa ciepła do cwu zwróci się w stosunku do grzania cwu prądem.Jest sens ?Wg mnie nie.

Jeśli już decydować się na pompę ciepła to tylko do całości czyli do c.o i cwu i to polecam zamiast kominów+kotłów+węglow+szuflów itp.
Rozdrabnianie się na drobne traci ekonomiczny sens.

Dobra, dobra nie bajeruj tylko uzasadnij to co napisałeś:

"Zapomnij o takim rozwiązaniu,300l grzejesz jakieś 30min i tylko przez te 30min pompa "chłodzi"."

Jak się ma do tego ch-ka pracy PPC o której mowa:

Vld
10-04-2013, 18:01
on patrzy z punktu widzenia swojej pompy 9kW, która to latem może mieć i 12kW. Z tym, że żadna wężownica w zasobniku nie będzie w stanie dostarczyć takiej mocy, więc trochę podkoloryzował z tymi 30 min :D

zyzolek
10-04-2013, 18:10
Z tego wykresu wynika, że 300 litrów przy temperaturze 20st na zewnątrz to tak 2 godziny co najmniej.

Arturo72
10-04-2013, 21:01
on patrzy z punktu widzenia swojej pompy 9kW, która to latem może mieć i 12kW. Z tym, że żadna wężownica w zasobniku nie będzie w stanie dostarczyć takiej mocy, więc trochę podkoloryzował z tymi 30 min :D
Fakt,trochę przesadziłem a i trochę źle się wyraziłem ;)
Zasadnicza kwestia jest taka,w jakim okresie grzejemy całe 300l od 10 do 50st.C,zdarza się to najczęściej dopiero wieczorem i nad ranem i dopiero wieczorem i nad ranem pompa chodzi w pełnej mocy,w dzień,kiedy dom jest nagrzany pompa bardzo rzadko będzie "chłodziła" czyli ja bym nie liczył na klimę przy okazji.

U mnie przy 9kW mocy grzewczej i temp.na zewnątrz 2st.C zasobnik 300l podgrzał się z 15st.C do 43st.C w około 30min i przy tym zjadł ok.1,1kWh :)

Vld
10-04-2013, 21:24
znów koloryzujesz, bo z pewnością nie podgrzewasz całe 300l tylko pewną część.
podgrzanie całości o 28C pochłonie 9,8 kWh, pompa musiała by mieć conajmniej19,6 kW, albo inczej COP wynieść 8,9.
Jaka temperatura wody wychodzi ci na wężownicę CWU i jaką ona ma powierzchnię wymiany ciepła?

Arturo72
10-04-2013, 21:36
znów koloryzujesz, bo z pewnością nie podgrzewasz całe 300l tylko pewną część.
podgrzanie całości o 28C pochłonie 9,8 kWh, pompa musiała by mieć conajmniej19,6 kW, albo inczej COP wynieść 8,9.
Jaka temperatura wody wychodzi ci na wężownicę CWU i jaką ona ma powierzchnię wymiany ciepła?
Teraz nie koloryzuję,przekazuje fakt jaki zaobserwowałem czyli przed przełączeniem pompy na grzanie cwu na termometrze w zasobniku było nawet nie 15st.C a 14st.C,pompa się przełączyła na zasobnik,z zegarkiem w ręku mierzyłem czas,było dokładnie 32min a termometr w zasobniku wskazał 43st.C,po grzaniu odczytałem licznik.
Temperatura zasilania na pompie była ustawiona na 55st.C ale podawała 48st.C,zasobnik to Galmet 300l z pow.wężownicy 1,4m2.

Utilla
10-04-2013, 22:43
Witam,
szukam w dobrej cenie kotła Ogniwo 16kW z zasobnikiem. Parterówka pow.uż. 125 m2
Gdzie najlepiej kupić bo i na allegro są ...

karoka65
10-04-2013, 22:44
Tylko po co ci 16kW, nie masz dachu na domu.

SUSPENSER
10-04-2013, 22:50
Fakt,trochę przesadziłem a i trochę źle się wyraziłem ;)
Zasadnicza kwestia jest taka,w jakim okresie grzejemy całe 300l od 10 do 50st.C,zdarza się to najczęściej dopiero wieczorem i nad ranem i dopiero wieczorem i nad ranem pompa chodzi w pełnej mocy,w dzień,kiedy dom jest nagrzany pompa bardzo rzadko będzie "chłodziła" czyli ja bym nie liczył na klimę przy okazji.

U mnie to będzie wyglądać inaczej bo mam zasobnik 120 litrów [jak będzie to konieczne mogę użyć kotła jako drugiego zasobnika co doda kolejne 80 litrów] i zamierzam utrzymywać 38-40 st a tylko po południu podgrzewać go do 52-55 st [u mnie zwykle kąpiele są między 18 a 21], więc z chłodzenia chcę korzystać w południe oraz wieczorem.

Jeśli chłodzenie będzie zbyt krótkie podłączę wlot powietrza do GWC, który daje przy największych upałach i wydajności 320 m3/godz +16-18 st C, więc przy 500 m3/godz. nie powinien dawać więcej niż 20 st.

PS nie ufaj termometrowi z zasobnika - sprawdziłem swój w zasobniku Galmet i ma duuuży błąd [powyżej 5 st C].

Vld
10-04-2013, 22:55
Re: Arturo72

chyba wiesz, że woda w zasobniku układa się warstwowo, a czujnik mierzy jej temp tylko w jednym miejscu. Zrób jutro test wcześniej zużywając całą ciepłą wodę, aż z kranu poleci zimna, następnie z zegarkiem itd...

SUSPENSER
10-04-2013, 22:55
Tylko po co ci 16kW, nie masz dachu na domu.

:lol2: 10/10

bobasxx
10-04-2013, 23:04
Teraz nie koloryzuję,przekazuje fakt jaki zaobserwowałem czyli przed przełączeniem pompy na grzanie cwu na termometrze w zasobniku było nawet nie 15st.C a 14st.C,pompa się przełączyła na zasobnik,z zegarkiem w ręku mierzyłem czas,było dokładnie 32min a termometr w zasobniku wskazał 43st.C,po grzaniu odczytałem licznik.
Temperatura zasilania na pompie była ustawiona na 55st.C ale podawała 48st.C,zasobnik to Galmet 300l z pow.wężownicy 1,4m2.

To popatrz na moje wykresy.

U mnie z ok. 19 st do 40 st też grzeje kilkanaście minut.

Z tym, że jak na sterowniku pokazuje 19 stopni, to na termometrze na zasobniku 38. Mam Elektrometa pionowego 150 litrów. Termometr na zasobniku jest umieszczony na górze, ciut niżej od rury pobierającej ciepłą wodę, a gniazdo czujnika CWU, ciut wyżej od zasilania zbiornika zimną wodą. Więc tak jak vld pisze, to nie wszystko tak słodko wygląda...

minertu
10-04-2013, 23:14
Tylko po co ci 16kW, nie masz dachu na domu.Bo pewnie tak instalator zasugerował i przyszły inwestor się tego trzyma.

Jarecki79
10-04-2013, 23:17
Bo pewnie tak instalator zasugerował i przyszły inwestor się tego trzyma.

e tam, tekstu Karoki nie przebijesz.... :)
Dachu ni ma. ;)

ballstop
13-04-2013, 17:27
Ranking to chyba dobry temat....
Oto jaką niespodziankę sprawił kocioł użytkowany przez znajomego od 26msc. Producenta na razie celowo nie podaję. Fachowcy rozpoznali ?
183378

bobasxx
13-04-2013, 17:43
26 m-cy ? To chyba gwarancję jeszcze ma ?

sebsa
13-04-2013, 18:07
Ranking to chyba dobry temat....
Oto jaką niespodziankę sprawił kocioł użytkowany przez znajomego od 26msc. Producenta na razie celowo nie podaję. Fachowcy rozpoznali ?
183378

Stawiam na OE z lokalizacją w Gilowicach:p

sebsa
13-04-2013, 18:12
Witam,
szukam w dobrej cenie kotła Ogniwo 16kW z zasobnikiem. Parterówka pow.uż. 125 m2
Gdzie najlepiej kupić bo i na allegro są ...
Bez cienia wyzłośliwiania. Najtaniej to chyba kolega Markowski może zaproponować.;)

ballstop
13-04-2013, 18:42
26 m-cy ? To chyba gwarancję jeszcze ma ?
Ma gwarancję, 48msc.

ballstop
13-04-2013, 18:43
Stawiam na OE z lokalizacją w Gilowicach:p
Prawda.

AnDek
13-04-2013, 23:46
Witam. Jeszcze czytam wątek. Wiem już po spisach, aby unikać pionowych,bo szybciej się psują. Będę potrzebował do 14kw. Czytam dalej

karoka65
14-04-2013, 00:21
Jak poczytasz to pisz co się dowiedziałeś :)

jack18
14-04-2013, 11:43
Ranking to chyba dobry temat....
Oto jaką niespodziankę sprawił kocioł użytkowany przez znajomego od 26msc. Producenta na razie celowo nie podaję. Fachowcy rozpoznali ?
183378

Wklej to jeszcze na wątku Palnik BRUCER + sterownik eCoal

wojtek65
14-04-2013, 12:16
Witam. Jeszcze czytam wątek. Wiem już po spisach, aby unikać pionowych,bo szybciej się psują. Będę potrzebował do 14kw. Czytam dalej
Ja zacząłem czytać jak mój miałowiec miał 9 lat, a od tamtych czasów wiele się zmieniło. Obecnie ma 13 i doczekał się zasłużonej emerytury. Od ponad 2 miesięcy jestem szczęśliwym posiadaczem a od 3 dni użytkownikiem SKAM-P 12 kW z podajnikiem stalowym obrotowym ARDEO i sterownikiem BRULI.

AnDek
14-04-2013, 12:28
Oglądałem zdjęcia suspensera, tak chce mieć oczyszczony kocioł. Wstępnie enka , skam lub galmet. Chcę cichy podajnik. Wojtek czy ten Twój jest cichy i nie "huczy"?

:lol2:telefony...

wojtek65
14-04-2013, 13:38
AnDek co do głośności miałem ten sam problem, nad kotłownią sypialnia i obok za ścianą też łóżko. Przy tym podajniku http://www.ardeo.com.pl/strona,45.html możesz spać ( i nie tylko :) ) spokojnie. Nie próbowałem jeszcze miału z większymi węgielkami.

Vld
14-04-2013, 15:00
no to czekamy na pierwsze testy VER i żeby nie okazało się tak,
że sprawność będzie niższa niż w miałowcu
pozdr

minertu
14-04-2013, 20:03
Wklej to jeszcze na wątku Palnik BRUCER + sterownik eCoalA co ma z tym wspólnego palnik ze sterownikiem?