PDA

Zobacz pełną wersję : RANKING KOTŁÓW NA EKO GROSZEK



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 [68] 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92

zbigmaz01
21-06-2013, 19:02
Ok, jeszcze pytanko , jak z poziomowaniem rbr i skampa, czy mają regulowane nóżki?
a może ktoś ma doświadczenie ze zbrojoną gumą (np. pas transmisyjny)?Na temat skampa się nie wypowiem, bo nie wiem ale RBR 17kW nie ma regulacji. Co do gumy (pasa) to u mnie stoi na filcu 1cm i ma się dobrze :)

tesel
21-06-2013, 19:09
Mój spam-p stoi na gumie z pasa transmisyjnego.Też nie ma regulacji.

karoka65
21-06-2013, 20:51
Ok, jeszcze pytanko , jak z poziomowaniem rbr i skampa, czy mają regulowane nóżki?
a może ktoś ma doświadczenie ze zbrojoną gumą (np. pas transmisyjny)?
Ani jeden ani drugi nie mają nóżek, guma zbrojona jak najbardziej, każdemu polecam i zalecam :)
W RBR masz możliwość regulacji na kolanie, w Skamie standardowo wyjście tylne, na zamówienie może być do góry czy na boki ( obrót 90 stopni )

Magda_lena85
21-06-2013, 21:28
Hej Panowie :)

a znajdę gdzieś instrukcję "dla kobiety" jak ustawić piec z eko biadała na tryb letni - grzanie tylko wody?
bo ciągle coś mam w ustawieniach nie tak - na piecu 60, a woda 35....

zbigmaz01
21-06-2013, 21:53
Hej Panowie :)

a znajdę gdzieś instrukcję "dla kobiety" jak ustawić piec z eko biadała na tryb letni - grzanie tylko wody?
bo ciągle coś mam w ustawieniach nie tak - na piecu 60, a woda 35....A co tam masz i czym sterujesz? Ja tego nie wiem :)

darase
21-06-2013, 21:59
Magda włącz pompę od Cwu i wtedy dogrzeje :)

Piec mam postawiony na gumie na jakiej są stawiane maszyny w różnych zakładach.

darase
21-06-2013, 22:35
Może macie zawór przykręcony 3d lub 4d?

Magda_lena85
22-06-2013, 17:44
sterownik lider - piec z biadała yyy nie wiem jaki taki http://www.kotlypleszewskie.pl/kwm-sgr dom 150 m + pełne podpiwniczenie też ogrzewane
a jak ma być ustawiona ta pompa cwu?
bo mam, że wyłączenie przy 50 stopniach...
na piecu ciągle 60 a woda 25

karoka65
22-06-2013, 18:59
http://www.kotly-dragon.pl/_download/lider_p.pdf
Znalazłem na szybko.proponuję przeczytać stronę 7
Miałem to cudo techniki kilka lat temu na innym kotle pleszewskim.
Serwis ok, na gwarancji się posypał.

darase
22-06-2013, 19:37
Magda wyłączenie zrób na 99st.
Gdy macie 60st to pompa Cwu nie pracuje i macie zimną wodę Cwu :)

Magda_lena85
22-06-2013, 20:17
Hej
co do linka to instrukcję mam :) czytać ze zrozumiem potrafię - ale instrukcja przy tym nic nie pomoże :)



Magda wyłączenie zrób na 99st.
Gdy macie 60st to pompa Cwu nie pracuje i macie zimną wodę Cwu :)
zrobiłam 60 CWU a co w ramach bezpieczeństwa od 70,
I z trybu ECO dałam na NOR ( tak wyczytałam na jakimś forum...)

na piecu spadło do 47 woda ma ponad 40

martwi mnie jedno - bo pozmniejszałam i wydłużyłam czasy i krotności podawania prawie maksymalnie.

Mam obawy czy mi po prostu nie zgaśnie - albo czy jak przedmuch będzie ustawiany na za mało i za krótko to nie będzie on żarzył się "zwrotnie" do pojemnika ?


w sumie pierwsze lato grzeję groszkiem wodę - rok temu chodziłam co 2 dni i rozpalałam ( nie mam na to czasu)
instalacje pod solary mam - oprócz baterii na dachu ciągle się zastanawiam czy warto je zakładać - wiadomo jak z latem w polsce jest - czy nie lepiej zainwestować w okresie letnim w grzałkę elektryczną?

jakie rozwiązania macie u siebie na okres letni?

tesel
22-06-2013, 20:51
Ja w zeszłym roku,latem grzałem CWU grzałką.Teraz płacę za to niezły rachunek.Teraz grzeję piecem i wychodzi mi ok.2,50zł na dobę.

SUSPENSER
22-06-2013, 20:52
jakie rozwiązania macie u siebie na okres letni?

U mnie najtaniej wychodzi grzanie ekogroszkiem latem samej CWU i tak to działa [porównywałem z prądem].

Niedługo jednak zamontuję PPC i będę nią grzał CWU chłodząc jednocześnie powietrze wentylacyjne - do samego CWU inwestycja się nie opłaca, więc zakładanie solarów tym bardziej [PPC kosztuje 3 200 zł].

karoka65
22-06-2013, 22:48
Kobieto :) grzeję wodę 6-ty rok kociołkiem na groszek, przedtem 16 lat prądem także nikt mi nie wmówi że prąd to taniość jeszcze przy 7-miu osobach w domu.
Na Liderze wyciągnąłem 3,7 do 4kg/dobę, ten sam kocioł na Bruli i małe poprawki po producencie spadło do 2,7 do 2,9kg/dobę.
Tu masz link do mojego kociołka obecnie: https://esterownik.pl/remote/2489

karoka65
22-06-2013, 22:51
Ja w zeszłym roku,latem grzałem CWU grzałką.Teraz płacę za to niezły rachunek.Teraz grzeję piecem i wychodzi mi ok.2,50zł na dobę.
Widzę że się przekonałeś do tego brudnego wungla :)
Niby brudny ale cena swoje robi hehe
Raz na 7,5 tygodnia latem nasypać węgla i wysypać popiół to chyba nie tragedia ? :)

tesel
22-06-2013, 22:58
Przekonałem się.To prawda.Chociaż kocioł pracuje z średnią mocą 0,5 kW ,to jest dużo taniej.Nasi przyjaciele(wiesz o kim piszę)byliby może oburzeni,że z taką mocą,to się nie opłaca.Praktyka temu przeczy.
A Ty czym palisz,że masz taki krótki czas postoju?

wuwok
22-06-2013, 23:03
panowie pytanko mianowicie pale miałem ale muszę dokonać zakupu na zimę i ile więcej miału się pali niż ekogroszku?? tak +/-

Arturo72
22-06-2013, 23:05
Niedługo jednak zamontuję PPC i będę nią grzał CWU chłodząc jednocześnie powietrze wentylacyjne
A ja myślałem,że słowo "PPC" jest tutaj zakazane ;)
Z ciekawawości jak kosztowo po całości wychodzi kocioł na ekogroszek+komin z wykończeniem+PPC do cwu ?
Nie taniej byłoby kupić jedną PPC z chłodzeniem do całości bez komina ?

karoka65
22-06-2013, 23:09
Artur nie wierzę, środek sezonu a Ty wśród brudasów klientów szukasz ? :)

Arturo72
22-06-2013, 23:13
Artur nie wierzę, środek sezonu a Ty wśród brudasów klientów szukasz ? :)
Pytanie nie było skierowane do sprzedawcy kotłów na ekogroszek bo odpowiedź byłaby wiadoma.
Dowolna PPC do całości na allegro np:
http://allegro.pl/pompa-ciepla-panasonic-seria-t-cap-9kw-najtaniej-i3331679323.html
sądzę,żeby wyniosła taniej niż Twój kocioł+komin+PPC do cwu tak jak to SUSPENSER planuje stąd moje pytanie do niego a nie do sprzedawcy kotłów.

karoka65
22-06-2013, 23:14
panowie pytanko mianowicie pale miałem ale muszę dokonać zakupu na zimę i ile więcej miału się pali niż ekogroszku?? tak +/-
wuwok, to że palisz miałem nie jest równoznaczne z tym że masz spalić więcej, przyjacielu ale tu wchodzi praktyka a nie to że teoretycznie tak powinno to wyglądać :)
Nie piję do Twojego kotła bo i w Twoim nie musi to być więcej.

karoka65
22-06-2013, 23:16
Pytanie nie było skierowane do sprzedawcy kotłów na ekogroszek bo odpowiedź byłaby wiadoma.
Dowolna PPC do całości na allegro np:
http://allegro.pl/pompa-ciepla-panasonic-seria-t-cap-9kw-najtaniej-i3331679323.html
sądzę,żeby wyniosła taniej niż Twój kocioł+komin+PPC do cwu tak jak to SUSPENSER planuje stąd moje pytanie do niego a nie do sprzedawcy kotłów.
Komentarz sprzedawcy pomp ciepła też jest nie bardzo na miejscu :)
chyba że już czymś innym handlujesz ?

wuwok
22-06-2013, 23:20
tylko widzisz praktycznie pale od stycznia i..muszę kupić palenie. I wacham sie eko czy miał..ile więcej ma się go spalić...podkreślam ze tani ale syf :) niby kaloryczność około 24...tylko jak w życiu ..ma byc..a odnośnie zielonego podjadę do gościa, oglądnę go z ciekawości i napisze.. :) Kto ma doświadczenie tego typu??
a tak serio karoka65 szkoda ze nie macie w ofercie 2 kolorów kociołków..dobrze doradzacie i wiesz..nie było by tematu [a za sprzedaż kociolka jednej osobie to chylę czoła..bo jest wyzwanie! serio pisze bez złośliwości !]

tesel
22-06-2013, 23:21
Komentarz sprzedawcy pomp ciepła też jest nie bardzo na miejscu :)
chyba że już czymś innym handlujesz ?

Zwłaszcza na tym wątku.

Arturo72
22-06-2013, 23:27
Zwłaszcza na tym wątku.
Dokładnie,zbesztaj SUSPENSERA,że śmiał wspomnieć na wątku sprzedawców kotłów na ekogroszek o PPC...

Niedługo jednak zamontuję PPC i będę nią grzał CWU

Arturo72
22-06-2013, 23:31
Komentarz sprzedawcy pomp ciepła też jest nie bardzo na miejscu :)
chyba że już czymś innym handlujesz ?
allegro nie jest moją własnością...ale zdecydowanie polecam tam się zaopatrywać np.kolejny fajny zakup i też tańszy od ekogroszka+komin+PPC do cwu:
http://allegro.pl/pompa-ciepla-panasonic-aquarea-9kw-t-cap-promocja-i3344513744.html

tesel
22-06-2013, 23:33
Dokładnie,zbesztaj SUSPENSERA,że śmiał wspomnieć na wątku sprzedawców kotłów na ekogroszek o PPC...

Suspenser ma i pali w piecu na ekogroszek.To,że będzie miał PPC wcale go nie dyskwalifikuje z tego wątku.Ty jesteś przeciwnikiem eko i robisz tylko młyn.Chcesz,żeby wszyscy ogrzewali się prądem.Przepraszam,to już nie aktualne.Pompami ciepła to agituj na tamtym wątku.

karoka65
22-06-2013, 23:34
Myślę Artur że wystarczy :)
Powodzenia nadal życzę,

karoka65
22-06-2013, 23:40
tylko widzisz praktycznie pale od stycznia i..muszę kupić palenie. I wacham sie eko czy miał..ile więcej ma się go spalić...podkreślam ze tani ale syf :) niby kaloryczność około 24...tylko jak w życiu ..ma byc..a odnośnie zielonego podjadę do gościa, oglądnę go z ciekawości i napisze.. :) Kto ma doświadczenie tego typu??
a tak serio karoka65 szkoda ze nie macie w ofercie 2 kolorów kociołków..dobrze doradzacie i wiesz..nie było by tematu [a za sprzedaż kociolka jednej osobie to chylę czoła..bo jest wyzwanie! serio pisze bez złośliwości !]
Wuwok ja nie jestem obrażalski jak co niektórzy których obecności w tym czy w tamtym miejscu mi szkoda :)
Co do tematu nie muszę czegoś sprzedawać żeby się na tym znać, tzn. niby się znałem a za dwa dni już zostałem pustym trepem
Grzesiek miał w ofercie od początku swojej działalności i jak go potraktowano ?
Zapierdziela do tej pory przy tych kotłach, ciekawe kiedy mu się znudzi po tym wszystkim.

Arturo72
22-06-2013, 23:41
Suspenser ma i pali w piecu na ekogroszek.To,że będzie miał PPC wcale go nie dyskwalifikuje z tego wątku.Ty jesteś przeciwnikiem eko i robisz tylko młyn.

Jak to mawia polskie przysłowie "nie rób drugiemu co tobie nie miłe" (chyba,ze jesteś sprzedawcą kotłów).
Jeśli zrozumiesz to przysłowie to zrozumiesz sens mojego pisania.
W tym wątku występują nie tylko inwestorzy,którzy już wybudowali i posiadają kotły na ekogroszek ale także Ci,którzy zamierzają budować.
Motacie się z doborem kotła do dzisiejszego domu z obciążeniem cieplnym max. 6kW(sprzedawcy,producenci),robicie krzywdę innym proponując do takiego domu kocioł 10-12kW(kaszpir),oczywiście z wiadomych powodów nie zaproponujecie lepszego rozwiązania na c.o+cwu i inwestor jest w czarnej d..e.

tesel
22-06-2013, 23:43
A tak na serio,bez żadnych złośliwości.Arturo dlaczego zrezygnowałeś z ogrzewania elektrycznego na rzecz PC?
Pytam z ciekawości.

karoka65
22-06-2013, 23:43
Artur, naprawdę mylisz się.

Arturo72
22-06-2013, 23:46
A tak na serio,bez żadnych złośliwości.Arturo dlaczego zrezygnowałeś z ogrzewania elektrycznego na rzecz PC?
Pytam z ciekawości.
Ponieważ miałem pompę ciepła w dobrej cenie.
Gdybym miał płacić za pompę ponad 20tys.zł bez dwóch zdań grzałbym prądem.
Gaz ziemny mam przy działce ;)

tesel
22-06-2013, 23:49
Jak to mawia polskie przysłowie "nie rób drugiemu co tobie nie miłe" (chyba,ze jesteś sprzedawcą kotłów).
Jeśli zrozumiesz to przysłowie to zrozumiesz sens mojego pisania.
W tym wątku występują nie tylko inwestorzy,którzy już wybudowali i posiadają kotły na ekogroszek ale także Ci,którzy zamierzają budować.
Motacie się z doborem kotła do dzisiejszego domu z obciążeniem cieplnym max. 6kW(sprzedawcy,producenci),robicie krzywdę innym proponując do takiego domu kocioł 10-12kW(kaszpir),oczywiście z wiadomych powodów nie zaproponujecie lepszego rozwiązania na c.o+cwu i inwestor jest w czarnej d..e.

Nie jestem sprzedawcą.Chodziło mi tylko o to,że jak ktoś chce wybrać inne,alternatywne ogrzewanie,to wchodzi na wątek o tym.To jest wątek o piecach na eko i o tym piszemy.Nikogo nie zmuszamy aby to czytał.

Arturo72
22-06-2013, 23:50
Artur, naprawdę mylisz się.
To Ty na mnie naskoczyłeś za pytanie do SUSPENSER-a.
Pompę ciepła do cwu jako osobne urządzenie uważam za nieopłacalną niezależnie od medium grzewczego,obojetnie czy to będzie ekogroszek,gaz czy prąd.

tesel
22-06-2013, 23:52
Ponieważ miałem pompę ciepła w dobrej cenie.
Gdybym miał płacić za pompę ponad 20tys.zł bez dwóch zdań grzałbym prądem.
Gaz ziemny mam przy działce ;)
Zapytałem,bo byłeś fanatykiem grzania prądem.Myślałem,że zmieniłeś zdanie,bo wychodziło za drogo.

SUSPENSER
22-06-2013, 23:53
A ja myślałem,że słowo "PPC" jest tutaj zakazane ;)
Z ciekawawości jak kosztowo po całości wychodzi kocioł na ekogroszek+komin z wykończeniem+PPC do cwu ?
Nie taniej byłoby kupić jedną PPC z chłodzeniem do całości bez komina ?

Kocioł 6 300 + komin ok 2 500 + PPC do CWU 3 200 = 12 000 - to chyba jeszcze daleko do tych 17 500 za PPC do całości ogrzewania i chłodzenia ?

Poza tym pamiętaj, że 5 lat temu ceny PC były znacznie wyższe, a wtedy budowałem dom.

tesel
22-06-2013, 23:54
Wiesiek.Nie odpowiedziałeś,czym teraz palisz w piecu?Jakimś czechem?

SUSPENSER
22-06-2013, 23:56
Ponieważ miałem pompę ciepła w dobrej cenie.
Gdybym miał płacić za pompę ponad 20tys.zł bez dwóch zdań grzałbym prądem.
Gaz ziemny mam przy działce ;)

Do niedawna twierdziłeś, że dlatego bo z obliczeń Ci wyszło, że będziesz miał duże zużycie CWU [chyba nawet większe niż CO] i to był powód nieprawdaż ?

Arturo72
22-06-2013, 23:57
Kocioł 6 300 + komin ok 2 500 + PPC do CWU 3 200 = 12 000 - to chyba jeszcze daleko do tych 17 500 za PPC do całości ogrzewania i chłodzenia ?

Poza tym pamiętaj, że 5 lat temu ceny PC były znacznie wyższe, a wtedy budowałem dom.
Spoko,dlatego napisałem,ze ten wątek nie tylko czytają ludzie użytkujący już domy ale także przyszli inwestorzy,którzy być może nie mają pojęcia o dzisiajszych cenach PPC bo ogólna opinia jest taka,że pompa ciepła jest droga i tyle.
Swoją drogą tanią masz tą PPC,jak ja się zastanawiałem nad nią to z 300l zasobnikiem najtańsza była za 4,5tys.zł.

Arturo72
22-06-2013, 23:59
Do niedawna twierdziłeś, że dlatego bo z obliczeń Ci wyszło, że będziesz miał duże zużycie CWU [chyba nawet większe niż CO] i to był powód nieprawdaż ?

Prawdaż,dlatego rozważałem Kospela do c.o+PPC do cwu ale jak dostałem fajną cenę na PPC do całości to odrzuciłem Kospela.

karoka65
23-06-2013, 00:05
Wiesiek.Nie odpowiedziałeś,czym teraz palisz w piecu?Jakimś czechem?
Nie Leszku, teraz mam nowy kociołek i z czecha już się wyleczyłem :)
Na lato jest ok ale do nowego kotła już go nie wsypię.
przy czechu to co widzisz w statystykach jeszcze wyszło by niżej, tzn, zużycie trochę wyższe ale cena zakupu paliwa ponad połowę niższa.
Przy czechu wychodziłem 80 do 90gr/dobę jak kupiłem w dobrej cenie.

timon120777
23-06-2013, 04:43
arturo
jak dawno cię nie było:bash:
nie to zebym tęsknił ale jak czytam wpisy kolesia co porzucił gaz na rzecz prądu po to by kupić pompę ciepła a ostatecznie już ma zakupione 2m drewna do kominka (do palenia rekreacyjnego oczywiście:lol2::lol2::lol2::lol2::lol2::lol2::lo l2::lol2::lol2::lol2::lol2::lol2:) to zaczynam wątpić czy ty wogóle wiesz co robisz

wmawiasz wszystkim że ty masz taniej bo bez komina ale przeciez komin masz - do kominka który zapewne będzie twoim podstawowym źrodłem ogrzewania. gdybys chciał palić rekreacyjnie to byś się w drewno nie bawił tylko jakiś szlachetny brykiecik aromatyzowany zakupił
nie wmawiaj więc ludziom zwłaszcza tym co jeszcze nie zbudowali lub sa w trakcie że pompa jest naj zwłaszcza że twoja zakupiona za takie złotówki co to normalny Kowalski może sobie pomażyć by w takich pieniądzach nabyc drogą kupna

i nie kaz ludziom którzy maja już swoje domy zastanawiac się ile to ich kominy kosztowały

jednym slowem
nie pisz bzdur
idź wmawiać gazownikom że powinni rozwalić kominy i kupić pompy bo tam ostatnio sobie licznik postów jak zauważyłem nabijasz

zbigmaz01
23-06-2013, 06:25
arturo
jak dawno cię nie było:bash:
nie to zebym tęsknił ale jak czytam wpisy kolesia co porzucił gaz na rzecz prądu po to by kupić pompę ciepła a ostatecznie już ma zakupione 2m drewna do kominka (do palenia rekreacyjnego oczywiście:lol2::lol2::lol2::lol2::lol2::lol2::lo l2::lol2::lol2::lol2::lol2::lol2:) to zaczynam wątpić czy ty wogóle wiesz co robisz...
...No i do takiego palenia rekreacyjnego nie są potrzebne kanały rozprowadzające ciepło które arturo sobie pozakładał aby "przy okazji" dogrzać domek.
Tak zrobił człowiek który gdzieś kiedyś napisał że nie będzie robił kotłowni z salonu.

Arturo72
23-06-2013, 10:47
No i do takiego palenia rekreacyjnego nie są potrzebne kanały rozprowadzające ciepło które arturo sobie pozakładał aby "przy okazji" dogrzać domek.
Tak zrobił człowiek który gdzieś kiedyś napisał że nie będzie robił kotłowni z salonu.

Mylisz się,dla Twojej wiedzy DGP jest zrobione po to,żeby nie przegrzać salonu i kuchni,podobnie jak zamknięta obudowa kominka z płyt szamotowych i wkład z podwójną szybą.
Rozwiązanie z zamkniętą obudową(bez kratek ) wymusiło zrobienie DGP,ponieważ nadmiar ciepła z obudowy trzeba było gdzieć umieścić.
Duża część ciepła z obudowy ucieka do garażu,gdzie jest poprowadzony kanał 150mm a do reszty pomieszczeń idą kanały 125mm,właśnie żeby nie przegrzać tych pomieszczeń.
2m3 drewienka ma starczyć na 2 lata,także kominek w żaden sposób nie będzie stanowił sprzętu do grzania domu.
Kominek ma się palić ogniem ale przy okazji nie może przegrzewać domu,palenie brykietem w kominku nie stanowi atrakcji dla oka.

Jarecki79
23-06-2013, 11:39
Przekonałem się.To prawda.Chociaż kocioł pracuje z średnią mocą 0,5 kW ,to jest dużo taniej.Nasi przyjaciele(wiesz o kim piszę)byliby może oburzeni,że z taką mocą,to się nie opłaca.Praktyka temu przeczy.
A Ty czym palisz,że masz taki krótki czas postoju?

Z palników żeliwnych masz taki z najmniejszym wyjściem na paliwo do strefy spalania, a to dość ważne przy małych obciążeniach.
Dalej kwestia doboru opału, dopieszczenia sterownika i własnego doświadczenia.



Wuwok, kup sobie na próbę ok.4worki i zobaczysz, czy warto taki miał na cieplejszy okres stosować...... przy dobrych wiatrach koło miesiąca na tym polecisz...
Znajomy latem pali miałem, popiołek ma drobniutki, ale na oko ten miał to taki ciut drobniejszy "ekogroszek"......

Magda_lena85
23-06-2013, 18:08
Kobieto :) grzeję wodę 6-ty rok kociołkiem na groszek, przedtem 16 lat prądem także nikt mi nie wmówi że prąd to taniość jeszcze przy 7-miu osobach w domu.
Na Liderze wyciągnąłem 3,7 do 4kg/dobę, ten sam kocioł na Bruli i małe poprawki po producencie spadło do 2,7 do 2,9kg/dobę.
Tu masz link do mojego kociołka obecnie: https://esterownik.pl/remote/2489 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Festerownik.pl%2Fr emote%2F2489)

spoko nie wiem czy zauważyłeś ale nie pytam który rodzaj jest najtańszy - bo jak się nie ma czasu albo i "mocy" to wygoda jest ważniejsza.

Nie żebym jakąś feministką była - ale kto wymyślił pakowanie groszku do 25 kg wora? no ktooo?:D
przecież żadna kobieta tego nie podniesie do podajnika - 10 kg powinny być:lol2::lol2::lol2::lol2:

karoka65
23-06-2013, 19:05
Są już też pakowane po 10kg :)
Jakaś drobniutka dziewczynka się nam trafiła :)
Jak już Ci się trafiły takie brzydkie ciężkie wory to poradzę ci żeby sobie go ciachnąć na posadzce, odsypać wiaderko a z resztą sobie poradzisz.
Troszkę nosia ubrudzisz ale będzie lżej :)
I nie miałem zamiaru Cię urazić w jakikolwiek sposób.

tesel
23-06-2013, 20:16
Ja zamówiłem eko workowany.Głupi,nie spytałem w co workują.Przywieźli mi 1t w 17 workach.:eek:
W zeszłym roku byliśmy z żonką na wczasach.Wynajęliśmy pokój w pensjonacie.Jakie było nasze zdziwienie jak zobaczyliśmy,że w pokoju nie ma szafy.Właściciel pensjonatu na nasze zdziwienie odpowiedział "państwo nie pytali czy jest szafa".:eek: I tak byliśmy szczęśliwi,że były łóżka bo też o nie nie pytaliśmy.:lol2:

Magda_lena85
23-06-2013, 21:05
wydaje mi się, że przeciętna kobieta 25 kg na wysokość wlotu podajnika nie da rady podnieść:)
co innego podnieść i dać w inne miejsce:)

no chyba, że mam jakiś kijowy podajnik - na wysokości prawie oczu.

o 10 kg nie słyszałam - pytałam na kilku składach.

darase
23-06-2013, 23:06
Mój ma takie ścięcie które ułatwia zasyp a mieści się w nim ok. 162kg

197088eko.

kaszpir007
23-06-2013, 23:14
Ja w zeszłym roku,latem grzałem CWU grzałką.Teraz płacę za to niezły rachunek.Teraz grzeję piecem i wychodzi mi ok.2,50zł na dobę.

Ja niestety chyba bałbym się używać pieca do grzania tylko wody ...

U mnie zapotrzebowanie na CWU małe i większośc czasu piec byłby w podtrzymaniu ...

W pierwszym "sezonie" piec był właśnie długo w podtrzymaniu i zaczęły pojawiać mi się wykwity na kominie. Walczyłem z tym kilka miesięcy i dopiero tak naprawdę zwiększenie zapotrzebowanie na ciepło (zwiększenie metrażu) pomogło ...

Więc grzanie samej wody poza sezonem to nie dla mnie ...
Szkoda mi komina i pieca ...

U mnie mam bojler z grzałką i poza sezonem grzeję pradem w II taryfie (4 godziny grzania na dobę).

Grzanie pradem kosztuje mnie około 50zł za miesiąc ...

D999
23-06-2013, 23:19
Witam

Spotkałem się w tym wątku z pytaniem o kotły firmy Termiko z Jarocina (www.termiko.eu) niestety nie było odpowiedzi.

Czy chociaż jedna osoba ma taki kociołem i może coś napisać?


to może ja opisze swoje doswiadczenia z firma Termiko , znalazlem ich oferte na allegro i zadzwonilem pod podany numer pan ktory przyjmowal zamowienie cos tam doradzil i poopowiadal wiec zamowilem a pan poinformowal ze podana cena na alegro jest cena bez Vat ale zeby bylo taniej to sprzedaja mi go przez i ch instalatora z 8% podatku, mi to pasowalo zawsze cos taniej to sie zgodzilem , po 6 dniach dojechal kocioł wygladal OK po za drobnymi szczegolami np brak naklejki logo termiko, dostalem gwarancje i kierowca odjechal z gotowka a brak logo niedawal mi spokoju wiec wrzucilem dane instalatora w googe i pokazalo TOMIKO - KOTŁY C.O.
Lisewo 61, 62-310 Pyzdry i sie wk...em zamawialem kociol Astro W2 w firmie Termiko a dostalem kociol Jowisz z firmy Tomiko wygladaja prawie identycznie ale niewiem jak z jakoscią wyglada na to ze sprzedawca Termiko ma na lewo interes sprzedajac podobne kotly innej firmy, ja odradzam firme Termiko za takie podejscie do klienta.
pozdrawiam oszukany klient

karoka65
23-06-2013, 23:20
A ja tam sobie grzeję już szósty rok wodę latem i bardzo mi się to podoba cenowo.
Grzałem chyba ze 16 czy 17 lat prądem także wiem jak to wygląda.

azizi
23-06-2013, 23:31
Witam. Jakie są średnie wymiary kotła na ekogroszek, bo chciałbym w projektowanej kotłowni na niego miejsce wygospodarować? Czy zasobnik na ekogroszek jest przez różnych producentów możliwy do kupienia razem z piecem montowany po lewej lub prawej stronie, czy jest to zależne od konkretnego modelu?

karoka65
23-06-2013, 23:34
D999 ten na T i ten na T, myśleli pewnie że się nie połapiesz :)
W większości te kociołki z półki za 5tyś to w cenach netto, ale oko przyciąga a jak zadzwonisz to wtedy się dowiadujesz że trzeba doliczyć 23% albo że dostaniesz w tej cenie ale bez papiera tylko z gwarancją itd.
Tylko że Karta gwarancyjna jest ważna z dowodem zakupu ( paragon, faktura ), za jakiś czas ktoś może zapomnieć że kocioł poszedł na lewoka albo nie będzie chciał pamiętać.
Klient zawsze najlepiej wychodzi na tym jak kupuje na 23%, odbierasz co swoje z US a na tych 8 zawsze coś ci doliczą i to co pozornie wydaje się taniej w rzeczywistości wychodzi drożej.
Jedynie ci co budują nowe domy a skończy się limit do odpisu bo wiadomo budowa to nie remoncik, ci stoją pod ścianą.

karoka65
23-06-2013, 23:37
Witam. Jakie są średnie wymiary kotła na ekogroszek, bo chciałbym w projektowanej kotłowni na niego miejsce wygospodarować? Czy zasobnik na ekogroszek jest przez różnych producentów możliwy do kupienia razem z piecem montowany po lewej lub prawej stronie, czy jest to zależne od konkretnego modelu?
Kolego, to nie jest tak hop z tymi wymiarami, czasem kotły niby jednej mocy a jeden od drugiego jest dwa razy większych gabarytów.
W niektórych jest możliwość przełożenia palnika na prawo czy lewo ale chyba w większości trzeba sobie zamówić wg. potrzeb.

kaszpir007
23-06-2013, 23:40
Myślę Artur że wystarczy :)
Powodzenia nadal życzę,

Wiem że trochę nie ten wątek , ale czy jest jakiś sposób aby wyliczyć choć zbliżone zapotrzebowanie na ciepło domu ?

Jestem ciekawy , bo mam certyfikat , ale sądzę że można nim sobie ...

Poprzedni sezon , piec Skam-P 12KW. Ekogroszek nie wiadomo jakiś ruski , czy też kazachski , sądze że nie więcej niż 24MJ (albo i mniej ..)
Spaliłem od października do końca kwietnia (czy tez poczatku maja) około 2,7 tony ekogrochu.
Powierzchnia mieszkalna - 165m2 , reszta nie użytkowa , więc nie podaję ...
Ogrzewanie mieszane , dodatkowo rekuperator.
Zużycie zawiera CO + CWU.

Da się patrząc na spalanie jakoś wyliczyć zapotrzebowanie na ciepło realne ?

Jestem bardzo ciekawy , bo nie ukrywam że w przyszłości (sądzę że za wiele lat (taką mam nadzieję że piec Skam-P 12KW wytrzyma jak najdlużej , bo jednak tania zabawka to nie jest) kupię sobie pompę ciepła powietrzna i warto by wiedzieć na co się połakomić ;-)

Da się jakoś to policzyć ze zużycia opału ???

azizi
23-06-2013, 23:47
karoka65 chodzi o piec do ogrzania domu około 150m2, czyli coś niedużego. W sobotę robiłem wykop i okazało się że teren strasznie podmokły, musiałem zrezygnować z piwnicy i przenieść na parter kotłownie (sąsiedzi walczą z wodą w piwnicach, a ja na to kasy nie mam). Tu liczę się już z miejscem więc stąd pytanie ile tak mniej więcej można zakładać aby (na dziś dzień) nie wiedząc jaki konkretnie piec kupię mieć jakoś te miejsce rozsądnie rozłożone? Doczytałem się że głębokość pieca to około minimum 1m, a to w sumie najistotniejszy wymiar dla mnie.

darase
23-06-2013, 23:55
U mnie na troszeczkę ponad 2m2 stoją dwa piece, jeśli opał będziesz magazynował gdzie indziej i nie masz dużej nadwagi to się zmieścisz :)

kaszpir007
23-06-2013, 23:56
Mylisz się,dla Twojej wiedzy DGP jest zrobione po to,żeby nie przegrzać salonu i kuchni,podobnie jak zamknięta obudowa kominka z płyt szamotowych i wkład z podwójną szybą..

Hmm ...

A mi się zdawało że ilość KW wytworzonych przez kominek jest zależne od ilości opału i częstości podwania tak jak w każdych innych piecach na paliwo stałe.
Moc kominka reguluje się właśnie ilością spalanego opału i częstością podawania ...

Jak dasz jedną szczapę drewna lub jeden brykiecik to na 100% nie przegrzejesz pomieszczenia a właściwości "klimatyczne" uzyskasz ...

Wiem bo w ten sposób steruję mocą kominka ...

Arturo72
24-06-2013, 00:03
Wiem że trochę nie ten wątek , ale czy jest jakiś sposób aby wyliczyć choć zbliżone zapotrzebowanie na ciepło domu ?
Jestem ciekawy , bo mam certyfikat , ale sądzę że można nim sobie ...

Nie tylko zbliżone ale w miare dokładne zapotrzebowanie domu na ciepło i zużycie energii na ogrzewanie można obliczyć bawiąc się poniższym programem:
http://www.sankom.pl/program-audytor-ozc (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.sankom.pl%2Fpr ogram-audytor-ozc)
Jest trochę skomplikowany ale do opanowania.
Ja liczyłem na piechotę i wyszło w miarę zbliżone do w/w na podstawie tabelki ze str.13 i 14,przerabiając ją do excela:
http://www.elektra.eu/pdf/content/vademecum_elektra.pdf (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.elektra.eu%2Fp df%2Fcontent%2Fvademecum_elektra.pdf)
Był nie dawno fajny arkusz kalkulacyjny kbab-a ale chyba został wykasowany.

karoka65
24-06-2013, 00:05
azizi masz jakiś projekt, albo podeslij jakiś szkic jak ma wyglądać kotłownia ?
czy jeszcze nie zdecydowałeś do końca ?
Wiesz gdzie będzie komin ?
tego się nie da tak z powietrza wziąć, trzeba wiedzieć gdzie jest wyczyska żeby jej kotłem nie zastawić, trzeba wziąć pod uwagę odległość ślimaka od ściany żebyć za dwa lata nie musiał kotła odsuwać i wody spuszczać tylko dla tego że nie można z wyczystki skorzystać w celu usunięcia pyłu z komina.

azizi
24-06-2013, 09:25
Projekt jest ale jak pisałem musiałem przenieść kotłownie na piętro i obecnie tak na szybko wygląda to mniej więcej tak (kotłownia zwymiarowana). Piec miałby stać na ścianie z kominem.

https://imageshack.us/a/img692/324/4u3s.jpg

Do wyczystki dostęp byłby dobry. Z boku miałbym miejsce na składowanie opału.

kaszpir007
24-06-2013, 09:30
Nie tylko zbliżone ale w miare dokładne zapotrzebowanie domu na ciepło i zużycie energii na ogrzewanie można obliczyć bawiąc się poniższym programem:
http://www.sankom.pl/program-audytor-ozc (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.sankom.pl%2Fpr ogram-audytor-ozc)
Jest trochę skomplikowany ale do opanowania.
Ja liczyłem na piechotę i wyszło w miarę zbliżone do w/w na podstawie tabelki ze str.13 i 14,przerabiając ją do excela:
http://www.elektra.eu/pdf/content/vademecum_elektra.pdf (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.elektra.eu%2Fp df%2Fcontent%2Fvademecum_elektra.pdf)
Był nie dawno fajny arkusz kalkulacyjny kbab-a ale chyba został wykasowany.

Mam ten kalkulatorek u mnie na dysku , kiedyś zciągnąłem ...

Szczerze mówiąc wpisuję tam dane ale i tak wychodza nie do końca wiarygodne wyniki ...

Wyszło mi że musiałbym spalić węgla za ponad 3000zł (tona za 700zł) i to podtuningowaniu sprawności kotła aż do 80% , bo tak wychodziło prawie 4000zł ...

A spaliłem około 2,7t węgla po 700zł czyli za około 1900zł ...

Wylicza mi zapotrzebowanie na na mniej niż 7KW (max na sezon grzewczy) , ale czy to ma coś wspólnego z rzeczywostością ?

minertu
24-06-2013, 09:36
Projekt jest ale jak pisałem musiałem przenieść kotłownie na piętro i obecnie tak na szybko wygląda to mniej więcej tak (kotłownia zwymiarowana). Piec miałby stać na ścianie z kominem.

https://imageshack.us/a/img692/324/4u3s.jpg

Do wyczystki dostęp byłby dobry. Z boku miałbym miejsce na składowanie opału.
Na tej ściance 2,03m spokojnie zmieścisz kocioł z kolanem skrętnym lub wylotem bocznym.

azizi
24-06-2013, 09:47
minertu dziękuję bardzo za odpowiedz. Czy głębokość pieca razem z jego podłączeniem mogę przyjąć średnio około 1m?
Chciałbym właśnie wstawić piec obok komina i zaraz za nim byłby zasobnik. Myślę że taka kotłownia w miarę ustawna by była, a i garażu bym nie zabrał za wiele bo zostaje mi 6m głębokości.

SUSPENSER
24-06-2013, 15:47
Wiem że trochę nie ten wątek , ale czy jest jakiś sposób aby wyliczyć choć zbliżone zapotrzebowanie na ciepło domu ?

Da się - poczytaj mój wątek z testami to zobaczysz na jakiej sprawności kocioł pracuje zimą.

Gdy kupisz ten sam węgiel co ja i będzie prawidłowo spalany możesz przyjąć podobną sprawność u siebie [ patrząc tylko na maksymalne zużycie węgla u mnie bo mam przewymiarowany kocioł i Twojego sprawnością na pewno nie przebiję ] i obliczyć średnią moc w ciągu doby co będzie równoważne zapotrzebowaniu na ciepło [o ile nie będziesz w tym czasie zwiększał ani zmniejszał temperatury w domu].

Jarecki79
24-06-2013, 20:27
Projekt jest ale jak pisałem musiałem przenieść kotłownie na piętro i obecnie tak na szybko wygląda to mniej więcej tak (kotłownia zwymiarowana). Piec miałby stać na ścianie z kominem.

https://imageshack.us/a/img692/324/4u3s.jpg

Do wyczystki dostęp byłby dobry. Z boku miałbym miejsce na składowanie opału.

Napisz do Karoki, ma Skama 12kę na sklepie z możliwością podłączenia palnika z obu stron, górne wyjście spalin.
Na głębokość 65cm, na szerokość z podajnikiem 113cm. Przy palniku, który tam jest na przysłowiowe "zero" musisz dodać niecałe 20cm, aby wyjąc palnik kombinacyjnie, tj. demontaż w pierwszej kolejności motoreduktora a póxniej wyjdzie korpus palnika z kotła.... albo bez takich zabaw, aby wyjąc cały palnik niecałe 40cm

Resztę poda Ci Karoka

lujski
25-06-2013, 06:01
a czy kociol skamp 12 kw ma ruszt awaryjny ?, a jezeli tak to czy potrzeba cos rozmontowac, a potem go zamontowac, aby palic np. drewnem w tym piecu ..??

minertu
25-06-2013, 06:25
Tak ma ruszt awaryjny i jak wszystkie awaryjne trzeba przekładać.Wygląda to tak,że w automacie używasz go jako ruszto-deflektora i wisi na nim deflektor.
Jak chcesz na nim palić to go opuszczasz na niższą podporę i demontujesz deflektor
197256

zawijan
25-06-2013, 07:18
Tak ma ruszt awaryjny i jak wszystkie awaryjne trzeba przekładać.

WSZYSTKIE ruszty awaryjne trzeba przekładać? Nie ma takich, których przekładać nie trzeba?

minertu
25-06-2013, 07:27
WSZYSTKIE ruszty awaryjne trzeba przekładać? Nie ma takich, których przekładać nie trzeba?
Pytanie dotyczyło kotła SKAM-P
Co do innych kotłów to zależy kiedy on jest rusztem a kiedy deflektorem.
Paląc awaryjnie wolał bym mieć większą komorę załadunkową.

pawelo_pl
25-06-2013, 07:31
Piec na piętrze a strop to wytrzyma ? Może trzeba by to sprawdzić najpierw ?

Jarecki79
25-06-2013, 10:02
Tak ma ruszt awaryjny i jak wszystkie awaryjne trzeba przekładać.Wygląda to tak,że w automacie używasz go jako ruszto-deflektora i wisi na nim deflektor.
Jak chcesz na nim palić to go opuszczasz na niższą podporę i demontujesz deflektor
197256

Tylko doprecyzuję

Na górnym mocowaniu jest mały zasyp, ale tam jest on na stałe i podczas pracy automatu mała ilosc papierów czy drewna spokojnie sie spali bez ich wyciągania.

Dolne mocowanie służy do sytuacji awaryjnej, jak brak prądu a instalacja grawitacyjnie pociągnie, to można 2płyty rusztu przełożyc na dół, wówczas jest większy zasyp, aby ten ruszt obsługiwać rzadziej.

minertu
25-06-2013, 10:12
Co tu precyzować skoro cały czas mowa o paleniu awaryjnym.

kolorado
25-06-2013, 10:34
Mam ten kalkulatorek u mnie na dysku , kiedyś zciągnąłem ...

Szczerze mówiąc wpisuję tam dane ale i tak wychodza nie do końca wiarygodne wyniki ...

Wyszło mi że musiałbym spalić węgla za ponad 3000zł (tona za 700zł) i to podtuningowaniu sprawności kotła aż do 80% , bo tak wychodziło prawie 4000zł ...

A spaliłem około 2,7t węgla po 700zł czyli za około 1900zł ...

Wylicza mi zapotrzebowanie na na mniej niż 7KW (max na sezon grzewczy) , ale czy to ma coś wspólnego z rzeczywostością ?
Bardzo kluczową sprawą w tym programie jest określenie wentylacji. Ja się zorientowałem po tym, jak na etapie ocieplania podstawiałem różne wartości warstwy ocieplenia, a zapotrzebowanie zmieniało się w niewielki zakresie. Oświecenie przyszło dopiero gdy zerknąłem na wykres procentowego udziału różnych elementów na to zapotrzebowanie. Wentylacja stanowiła około połowy zapotrzebowania, a ściany gdzieś 20%. Dokładając 2 czy nawet 5cm styropianu niestety nie obniżało zbyt bardzo wyniku. W końcu zacząłem sterować parametrem ilości wymian powietrza, domyślnie chyba jest 1 wymiana na godzinę. Problemem jest to, że w przypadku wentylacji grawitacyjnej ten parametr trzeba ustawić orientacyjnie, bo tradycyjną wentylację nie da się ustawić na konkretną wartość.
I tu pies tych obliczeń pogrzebany - przynajmniej w moim wypadku.

SUSPENSER
25-06-2013, 11:34
Bardzo kluczową sprawą w tym programie jest określenie wentylacji. Ja się zorientowałem po tym, jak na etapie ocieplania podstawiałem różne wartości warstwy ocieplenia, a zapotrzebowanie zmieniało się w niewielki zakresie. Oświecenie przyszło dopiero gdy zerknąłem na wykres procentowego udziału różnych elementów na to zapotrzebowanie. Wentylacja stanowiła około połowy zapotrzebowania, a ściany gdzieś 20%. Dokładając 2 czy nawet 5cm styropianu niestety nie obniżało zbyt bardzo wyniku. W końcu zacząłem sterować parametrem ilości wymian powietrza, domyślnie chyba jest 1 wymiana na godzinę. Problemem jest to, że w przypadku wentylacji grawitacyjnej ten parametr trzeba ustawić orientacyjnie, bo tradycyjną wentylację nie da się ustawić na konkretną wartość.
I tu pies tych obliczeń pogrzebany - przynajmniej w moim wypadku.

1 wymiana na godzinę zimą to by jakaś masakra była i wilgotność by spadła do 15%, przy wentylacji z rekuperatorem ustawiam około 1/10 na godzinę a i tak nawilżać muszę żeby chociaż te 30% było.

Widzę tu lukę rynkową dla producenta, który by mógł zaoferować nawilżacz do układów wentylacji mechanicznej [czujnik wilgotności przed, po i w pomieszczeniu + nawilżacz o regulowanej wydajności z wbudowanym filtrem odwróconej osmozy, żeby móc używać kranówki] - a może jest coś takiego na rynku tylko o tym nie wiem ?

Dlatego napisałem, żeby zapotrzebowanie na ciepło oszacować na podstawie moich wyników [jak ktoś ma wentylację grawitacyjną to musi brać pod uwagę odzysk ciepła przez rekuperator u mnie ok. 80%], bo tak naprawdę czynników jest sporo a na wynik w praktyce duży wpływ ma zużycie w domu prądu i gazu do gotowania których większość jest przetwarzana na ciepło.

kolorado
25-06-2013, 11:50
1 wymiana na godzinę zimą to by jakaś masakra była i wilgotność by spadła do 15%, przy wentylacji z rekuperatorem ustawiam około 1/10 na godzinę a i tak nawilżać muszę żeby chociaż te 30% było.
Oczywista oczywistość, ale takie ustawienie jest domyślne - przynajmniej ja tak miałem.

kaszpir007
25-06-2013, 15:31
1 wymiana na godzinę zimą to by jakaś masakra była i wilgotność by spadła do 15%, przy wentylacji z rekuperatorem ustawiam około 1/10 na godzinę a i tak nawilżać muszę żeby chociaż te 30% było.

Widzę tu lukę rynkową dla producenta, który by mógł zaoferować nawilżacz do układów wentylacji mechanicznej [czujnik wilgotności przed, po i w pomieszczeniu + nawilżacz o regulowanej wydajności z wbudowanym filtrem odwróconej osmozy, żeby móc używać kranówki] - a może jest coś takiego na rynku tylko o tym nie wiem ?

Dlatego napisałem, żeby zapotrzebowanie na ciepło oszacować na podstawie moich wyników [jak ktoś ma wentylację grawitacyjną to musi brać pod uwagę odzysk ciepła przez rekuperator u mnie ok. 80%], bo tak naprawdę czynników jest sporo a na wynik w praktyce duży wpływ ma zużycie w domu prądu i gazu do gotowania których większość jest przetwarzana na ciepło.

U mnie mam rekuperator i mam stawioną wymianę około 100m3/h , także w zimę , choć obecnie i tak okna mam pootwierane , więc rekuperator służy bardziej jako "cyrkulacja" obecnie ...

Kalkulatorkiem kombinuje i nic ciekawego mi nie wychodzi. Wychodzi dużo większe zużycie niż zużyłem opału.
Zapewne nie uda mi się tego wyliczyć , ale sądzę pompa powietrza 7KW spokojnie by starczyła u mnie ...

Patrząc na stronke Sekomu to podane jest że minimalne zużycie opału mojego pieca na godzine przy 3,6KW to 0,61kg , czyli mnożąc to przez 24 wychodzi niecałe 15kg na dobę. U mnie jeśli dobrze pamiętam max było około 16kg a minimalnie coś koło 11kg na dobę , więc wygląda że starczyło by 4KW ?

Więc sądzę że pompa 7KW spokojnie by dała radę i nie ma co liczyć , bo producent pieca sam wyliczył i moga być te dane pewnym wyznacznikiem :)

wojtek_d
29-07-2013, 14:53
Witam,
dojrzałem do decyzji zmiany pieca co/cwu z olejowego na ekogroszek. Roczne zużycie oleju na poziomie 2200 l. Czy na podstawie tego zużycia można obliczyć jakiej mocy piec powinienem dobrać? Na co zwrócić uwagę przy przeróbce kotłowni z oleju na ekogroszek? Dom 165 użytkowa, 30 m niegrzany garaż, podłogówka parter i grzejniki poddasze, 2+2 osoby. W tej chwili vko248 i zbiornik buforowy 300l. Jaki piec polecilibyście (myślałem o defro, ew. witkowskim)??

darase
29-07-2013, 15:04
Zwrócę uwagę żeby piec był malutki tzn. z przedziału 10-11kw.

Polecam również sterownik eCoal pracujący jako automat, półautomat, tryb ręczny i zasypowy dla rusztu awaryjnego.

Do tego niedoceniony dla tych co nie mają dostęp do ustawień po przez internet.
Świetna sprawa.

karoka65
29-07-2013, 15:10
Z takich małych kociołków popularnych na forum: Ogniwo eko plus 10lW, RBR-Ekouniwersal 11kW i Skam-p Premium 12kW.
Luknij na moją stronkę, znajdziesz tam trochę info i DTRki

darase
29-07-2013, 15:13
Mam powierzchnię zbliżoną do Twojej i 15 Kw Ogniwa to zbyt dużo. Teraz kupiłbym 10Kw.

Zaraz zapewne dostaniesz oferty na priv, to dodam że Rbr też jest dobrym kotłem z łatwym czyszczeniem i sporo wyprzedza kotły przez Ciebie wymienione.

minertu
29-07-2013, 15:22
:yes: Dobrze prawicie.Ale nie zapytacie nawet jaka jest izolacja budynku.

wojtek_d
29-07-2013, 15:28
:yes: Dobrze prawicie.Ale nie zapytacie nawet jaka jest izolacja budynku.
ściany Porotherm 25 i 10 styropian, 165 m2 użytkowej grzanej, parer i poddasze (+ 30 garaz nie grzany)

karoka65
29-07-2013, 15:29
Grzesiek, nie trzeba być orłem żeby zobaczyć jakim domkiem interesował się kolega wojtek.
Zobacz na jego posty (post ) choć wiele niema na koncie :)

bobwoj
29-07-2013, 15:30
Czy to prawda, że w RBR trzeba zmieniać jakąś kierownicą kierunek spalin w przypadku palenia rusztem awaryjnym? Gdzieś mi się obiło o uszy jak sam szukałem kotła dla siebie.

lestek27
29-07-2013, 15:33
Weź z ceramiczna komorą spalania to nie będzie kierownicy:)
No chyba że nastawiasz się na palenie na ruszcie awaryjnym.

karoka65
29-07-2013, 15:35
Czy to prawda, że w RBR trzeba zmieniać jakąś kierownicą kierunek spalin w przypadku palenia rusztem awaryjnym. Gdzieś mi się odbiło o uszy jak sam szukałem kotła dla siebie.
Nie zmienić tylko uchylić ( otworzyć )
W sumie teraz przy najnowszym oprogramowaniu w koali możesz ustawić na kocioł zasypowy i nie trzeba nic uchylać a nawet demontować czujnika temp. spalin.

darase
29-07-2013, 15:38
Dostałem informacje od producenta jednego z kotłów że ceramiczna komora przynosi więcej strat niż korzyści.

minertu
29-07-2013, 15:40
Dostałem informacje od producenta jednego z kotłów że ceramiczna komora przynosi więcej strat niż korzyści.
Wydaje ci się.

karoka65
29-07-2013, 15:41
To poco do swojego powstawiałes cegły szamotowe ? :)
To się okaże jeszcze i nie długo :)

darase
29-07-2013, 15:49
To nie mi się wydaje tylko tak stwierdził producent który testował ceramiczną komorę spalania i to nie był nikt z Ogniwa.

wojtek_d
29-07-2013, 15:52
Grzesiek, nie trzeba być orłem żeby zobaczyć jakim domkiem interesował się kolega wojtek.
Zobacz na jego posty (post ) choć wiele niema na koncie :)
Trafne spostrzeżenie, ;) domek faktycznie podobny do Kopciuszka. Poczytałem to forum, ale nadal z niedowierzaniem patrzę na proponowane wielkości piecyków -10 KW? Ja w swej niewiedzy sądziłem, że 22-24 to będzie właściwy przedział. Mogę gdzieś znaleźć wytyczne jak obliczyć/ dobrać wielkość pieca na podstawie faktycznego zużycia oleju opałowego?

minertu
29-07-2013, 16:05
ściany Porotherm 25 i 10 styropian, 165 m2 użytkowej grzanej, parer i poddasze (+ 30 garaz nie grzany)
Ja ci polecam 10-12kW
Do wyboru
OE+
RBR EKOUNIWERSAL
SKAM-P

minertu
29-07-2013, 16:07
To nie mi się wydaje tylko tak stwierdził producent który testował ceramiczną komorę spalania i to nie był nikt z Ogniwa.A może nie każda komora ceramiczna pasuje do każdej konstrukcji kotła ?

karoka65
29-07-2013, 16:33
Co do liczenia wszystko można policzyć jak ktoś potrafi i się chce :)

minertu
29-07-2013, 16:35
To poco do swojego powstawiałes cegły szamotowe ? :)
To się okaże jeszcze i nie długo :)Ja nie musiałem długo czekać.W piątek uruchamiałem 11kW u klienta i widziałem efekt na moim groszku z Chwałowic.Czekam aż się producentowi rozluźni trochę i mi wyśle zestaw montażowy.

bobasxx
29-07-2013, 16:37
Trafne spostrzeżenie, ;) domek faktycznie podobny do Kopciuszka. Poczytałem to forum, ale nadal z niedowierzaniem patrzę na proponowane wielkości piecyków -10 KW? Ja w swej niewiedzy sądziłem, że 22-24 to będzie właściwy przedział. Mogę gdzieś znaleźć wytyczne jak obliczyć/ dobrać wielkość pieca na podstawie faktycznego zużycia oleju opałowego?

Tu masz stronkę z kalorycznością różnych paliw: http://1st.bloog.pl/id,6429144,title,Kalorycznosc-wegla-opalu-tabela,index.html?smoybbtticaid=611080

Pod tabelką jest przykład dla węgla. Podstaw tylko swoje dane (zużycie dobowe i kaloryczność oleju) i wyjdzie Ci jakiś sensowny wynik.

karoka65
29-07-2013, 16:42
Dobrze jest wiedzieć jakim paliwem będziesz zasypywał swój kociołek ale myślę średnio można przyjąć 26MJ/kg

SUSPENSER
29-07-2013, 20:34
Ja ci polecam 10-12kW
Do wyboru
OE+
RBR EKOUNIWERSAL
SKAM-P

Podpisuję się pod tym poleceniem, chociaż odwróciłbym kolejność ;-)

Wojtku - u mnie w domu przy 160 m2 po podłogach [150 m2 użytkowej] średniodobowa moc osiąga przy największych mrozach <7 kW, więc 10-12 będziesz miał z zapasem.

zbigmaz01
29-07-2013, 21:29
Podpisuję się pod tym poleceniem.

Wojtku - u mnie w domu przy 160 m2 po podłogach [150 m2 użytkowej] średniodobowa moc osiąga przy największych mrozach <7 kW, więc 10-12 będziesz miał z zapasem.Do sprawdzenia na wykresach na stronie esterownik.pl ale za cały Luty 2013 u mnie pracował z mocą średnią 4,13kW :)

animuss
29-07-2013, 22:56
Dostałem informacje od producenta jednego z kotłów że ceramiczna komora przynosi więcej strat niż korzyści.

To powinienem pójść z torbami :)

animuss
29-07-2013, 23:00
Podpisuję się pod tym poleceniem.

Wojtku - u mnie w domu przy 160 m2 po podłogach [150 m2 użytkowej] średniodobowa moc osiąga przy największych mrozach <7 kW, więc 10-12 będziesz miał z zapasem.
A jak mi teraz 3kg z hakiem/24h bierze to jaka to moc ?

karoka65
30-07-2013, 10:05
Strzelę sobie jak zwykle na "oko" :)
średnia dobowa wyjdzie pewnie około 0,4

darase
30-07-2013, 10:29
Ze średnią trzeba uważać bo jadąc pod dużą górkę może zabraknąć mocy.

Teraz mam ustawioną moc ok. 12Kw.

Piec załącza się co ok. 2h i pracuje ok.15min. czy to znaczy że nie pracuje ok. 12kw? Średnia wyjdzie malutka.

Uważam że wszystko zależy od prowadzenia pieca przez sterownik.
Gdy sterownik prowadzi kocioł w sposób ciągły to moc może być malutka.
Gdy zimą ustawiłem na spalaniu grupowym ok. 10kw to piec nie dawał rady dogrzać domu.

Możliwe że źle rozumuję.

Jarecki79
30-07-2013, 10:55
Dobrze rozumujesz, co innego chwilowe zapotrzebowanie na moc a co innego średnia dobowa.
Zależy od instalacji, zużycia wody w danych godzinach itp, itd.

SUSPENSER
30-07-2013, 15:29
Strzelę sobie jak zwykle na "oko" :)
średnia dobowa wyjdzie pewnie około 0,4

Prawie trafiłeś :)


A jak mi teraz 3kg z hakiem/24h bierze to jaka to moc ?

Zależy jakim węglem palisz, i jaki SVER osiąga kocioł, ale załóżmy, że ma 25 MJ/kg, a kocioł osiąga 25 % SVER to wtedy:

3 kg * 0,25 * 25 MJ/kg = 18,75 MJ [tyle ciepła zużywasz na dobę]

18,75 MJ / 24 h = 0,78125 MJ/h [tyle średnio na godzinę]

Wiedząc, że 1 MJ=0,278 kWh średnia moc u Ciebie to 0,78125 x 0,278 = 0,22 kW

SUSPENSER
30-07-2013, 15:32
Ze średnią trzeba uważać bo jadąc pod dużą górkę może zabraknąć mocy.

Zgadza się - dlatego polecane kotły mogą pracować okresowo na 120-130% mocy nominalnej [a niektóre nawet więcej] bez znaczącego spadku sprawności.

animuss
30-07-2013, 18:31
Prawie trafiłeś :)



Zależy jakim węglem palisz, i jaki SVER osiąga kocioł, ale załóżmy, że ma 25 MJ/kg, a kocioł osiąga 25 % SVER to wtedy:

3 kg * 0,25 * 25 MJ/kg = 18,75 MJ [tyle ciepła zużywasz na dobę]

18,75 MJ / 24 h = 0,78125 MJ/h [tyle średnio na godzinę]

Wiedząc, że 1 MJ=0,278 kWh średnia moc u Ciebie to 0,78125 x 0,278 = 0,22 kW

Czyli na lato wystarczył by mi kocioł mocy około 250W i mam w lato przewymiarowany kocioł 152 razy ? (38kWx1000:250=152)
i może jeszcze 152 rodziny mogły by zostać zaopatrzone w ciepłą wodę ode mnie ?

To dlaczego spalając na takiej mocy ,popiół jest w porządku ,wymiennik suchy nie ma sadzy ,tylko pył .

SUSPENSER
30-07-2013, 21:05
Czyli na lato wystarczył by mi kocioł mocy około 250W i mam w lato przewymiarowany kocioł 152 razy ? (38kWx1000:250=152)
i może jeszcze 152 rodziny mogły by zostać zaopatrzone w ciepłą wodę ode mnie ?

To dlaczego spalając na takiej mocy ,popiół jest w porządku ,wymiennik suchy nie ma sadzy ,tylko pył .

Zbytnio upraszczasz, i dlaczego uważasz, że powinieneś mieć zły popiół, mokry wymiennik i sadzę ?

animuss
30-07-2013, 21:41
Zbytnio upraszczasz, i dlaczego uważasz, że powinieneś mieć zły popiół, mokry wymiennik i sadzę ?
Bo obawiałem się jeszcze parę miesięcy temu czegoś co nie istnieje, przewymiarowania kociołka z podajnikiem .

wojtek65
30-07-2013, 21:55
To dlaczego spalając na takiej mocy ,popiół jest w porządku ,wymiennik suchy nie ma sadzy ,tylko pył .
Moc kotła to moc palnika minus sprawność wymiennika, czy jakoś tak. Jeżeli średniodobowy dbiór ciepła to 0,4 czy o,22 kW i palnik przechodzi w podtrzymanie to na jaką jest ustawiony moc? Jeżeli nie ma sadzy to chyba grubo ponad 5 kW. U mnie obecnie na czechu podawanie 5 sek. przerwa 50 sek. = ok. 1,3 kg / h to moc palnika ponad 7 kW, licząc 20MJ wartość opałową , a u ciebie?

W statystykach sterownika wychodzi mi równe 0,4 kW, i 2,66 kg/ dobę.

animuss
30-07-2013, 22:37
Moc kotła to moc palnika minus sprawność wymiennika, czy jakoś tak. Jeżeli średniodobowy dbiór ciepła to 0,4 czy o,22 kW i palnik przechodzi w podtrzymanie to na jaką jest ustawiony moc? Jeżeli nie ma sadzy to chyba grubo ponad 5 kW. U mnie obecnie na czechu podawanie 5 sek. przerwa 50 sek. = ok. 1,3 kg / h to moc palnika ponad 7 kW, licząc 20MJ wartość opałową , a u ciebie?

W statystykach sterownika wychodzi mi równe 0,4 kW, i 2,66 kg/ dobę.

U mnie teraz 6s/1:47 dmuch-6 mam drobniejszy ekogroszek miesiąc temu szło na 6s/1:40 dmuch-6

SUSPENSER
30-07-2013, 23:49
Bo obawiałem się jeszcze parę miesięcy temu czegoś co nie istnieje, przewymiarowania kociołka z podajnikiem .

To przewymiarowanie objawia się niską sprawnością - bo weź tu np. takie zapotrzebowanie przy Brucerze o mocy nominalnej 40 kW zaspokój - toż to będzie masakra jakaś ze sprawnością w porównaniu do małego palnika Ardeo o mocy nominalnej 15 kW [czy coś koło tego].

Natomiast o przekraczaniu punktu rosy już kiedyś pisałem, że to jest jak Yeti - podobno ktoś go widział ;) i faktycznie przy kanałach poziomych roszenia nigdy nie zaobserwowałem, a przy pionowych na dole i tak nie widać :cool:

animuss
31-07-2013, 00:05
To przewymiarowanie objawia się niską sprawnością - bo weź tu np. takie zapotrzebowanie przy Brucerze o mocy nominalnej 40 kW zaspokój - toż to będzie masakra jakaś ze sprawnością w porównaniu do małego palnika Ardeo o mocy nominalnej 15 kW [czy coś koło tego].

Natomiast o przekraczaniu punktu rosy już kiedyś pisałem, że to jest jak Yeti - podobno ktoś go widział ;) i faktycznie przy kanałach poziomych roszenia nigdy nie zaobserwowałem, a przy pionowych na dole i tak nie widać :cool:
Kształt palnika-gardzieli ma tu zasadnicze znaczenie.
Mogę wyłączyć kocioł spokojnie na 12 godzin i palnik w ciągu kilku minut po włączeniu zaczyna grzać
robiłem testy żar wytrzymuje do 16 godzin ,czym drobniejszy tym dłużej .
A sprawność u mnie nie taka straszna 300l zbiornik + cyrkulacja z piwnicy na I i II piętro zużycie węgla mi odpowiada .
Łapałem za wymiennik ,obmacałem cały ,u mnie to się nie pojawia, podejrzewam że to może powiązane jest z ładowaniem grawitacyjnym, nie mam pompy na CWU ,.

zawijan
31-07-2013, 07:09
...o przekraczaniu punktu rosy już kiedyś pisałem, że to jest jak Yeti - podobno ktoś go widział ;) i faktycznie przy kanałach poziomych roszenia nigdy nie zaobserwowałem, a przy pionowych na dole i tak nie widać :cool:

Kotły z kanałami pionowymi są różne. Generalizacja jest w tym przypadku nieuzasadniona.
Np. w kotle Ogniwo Eko Plus:
przy temperaturze spalin wylotowych w czopuchu 100*C, temperatura spalin w dolnej komorze nawrotnej (czyli "na dole) wynosi 200*C.
patrz wykres: http://zawijan.wordpress.com/burner-s-nowy-palnik/wymiennik-ciepla/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fzawijan.wordpress. com%2Fburner-s-nowy-palnik%2Fwymiennik-ciepla%2F)
Rzeczywiście "nie widać" tam roszenia... bo go nie ma.

SUSPENSER
31-07-2013, 14:58
Kotły z kanałami pionowymi są różne. Generalizacja jest w tym przypadku nieuzasadniona.
Np. w kotle Ogniwo Eko Plus:
przy temperaturze spalin wylotowych w czopuchu 100*C, temperatura spalin w dolnej komorze nawrotnej (czyli "na dole) wynosi 200*C.
patrz wykres: http://zawijan.wordpress.com/burner-s-nowy-palnik/wymiennik-ciepla/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fzawijan.wordpress. com%2Fburner-s-nowy-palnik%2Fwymiennik-ciepla%2F)
Rzeczywiście "nie widać" tam roszenia... bo go nie ma.

Czyli dodając 2+2 ;):


W przeciętnych warunkach technologicznych eksploatacji kotłów węglowych kwasowy punkt rosy może osiągać wartości do 140⁰C, przy zawartości siarki w węglu 1% (według M.Kwestarz, M.Pronobis – „Modernizacja kotłów energetycznych”, WNT, Warszawa 2002). Przy większej zawartości siarki w węglu te temperatury mogą być jeszcze wyższe.
zobacz: http://zawijan.wordpress.com/poradnik-palacza/temperatury-krytyczne/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fzawijan.wordpress. com%2Fporadnik-palacza%2Ftemperatury-krytyczne%2F)

w przypadku używania zasiarczonego węgla korozja wystąpi w nim przed czopuchem :confused:


Czy można stwierdzić, że grzanie kotłem CWU latem może powodować zużycie kotła większe niż przy jego pracy przez resztę roku ?

animuss
31-07-2013, 20:03
Czy można stwierdzić, że grzanie kotłem CWU latem może powodować zużycie kotła większe niż przy jego pracy przez resztę roku ?
Nie można jednoznacznie wypowiedzieć się .
to tak jak grzanie kotłem CWU latem może prowadzić do większego zużycia kotła niż pozostawienie kotła poza sezonem w spokoju.

zyzolek
31-07-2013, 21:20
Żeliwniaki chyba lepiej znoszą wszelkie niegodziwości od stalowych

zawijan
01-08-2013, 07:10
Czy można stwierdzić, że grzanie kotłem CWU latem może powodować zużycie kotła większe niż przy jego pracy przez resztę roku ?

Nie znalazłem wyników badań tego problemu.
Z pewnością jednak ogromne znaczenie ma w tym przypadku biegłość operatora kotła. Znacznie większe, niż w przypadku pracy w zimie.

zawijan
01-08-2013, 07:11
Żeliwniaki chyba lepiej znoszą wszelkie niegodziwości od stalowych

Zdecydowanie TAK.

karoka65
01-08-2013, 13:50
Zawijan, tak bez złośliwości ale jak jest wg. Ciebie ?
Czy lepiej jak kociołek jako tako pracuje latem, jest mu ciepło niż ma stać wygaszony kilka miesięcy w jakiejś niejednokrotnie zawilgoconej piwnicy ?
Ja wyznaję taką wiarę że lepiej jak się coś tam tli czas do czasu.
Nie mówię tu o badaniach bo jak pisałeś też nie wiesz do końca.
Tak na chłopski rozum :) ?

kamil777
10-08-2013, 20:49
Witam ,szukałem pieca 2 lata temu ,czytałem fora i to ze czyszczenie kanałow pionowych to wielki klopot ,postawiłem na ogniwo eko 25
nie pisze po to by komus robic reklame tylko jako uzytkownik by komus pomoc w podjeciu decyzji , czyszczenie pieca nie zajmuje wiecej niz 5 min dom tupu Atlas 220m w sezonie zimowym ogrzewany jest do tem 18 st (nie mieszkamy w Polsce)ostatniej zimy spalił 2,5t eko ,zasyp i czyszczenie to wszystko czego ten piec wymaga .Swietny sterownik jednak piec mogłby byc troche lepiej izolowany w kotlowni nawet zima jest bardzo cieplo,szcedólnie ta pokrywa do zmiany stron podajnika ,mały popielnik ,proste wady w piecu za kilkanascie tysiecy nie powinny istniec ,zdecydowany plus piec dobrze sobie radzi z mało kalorycznym opałem,jestem zadowolony z zakupu.
Pozdrawiam

SUSPENSER
10-08-2013, 22:32
Witam ,szukałem pieca 2 lata temu ,czytałem fora i to ze czyszczenie kanałow pionowych to wielki klopot ,postawiłem na ogniwo eko 25
nie pisze po to by komus robic reklame tylko jako uzytkownik by komus pomoc w podjeciu decyzji , czyszczenie pieca nie zajmuje wiecej niz 5 min dom tupu Atlas 220m w sezonie zimowym ogrzewany jest do tem 18 st (nie mieszkamy w Polsce)ostatniej zimy spalił 2,5t eko ,zasyp i czyszczenie to wszystko czego ten piec wymaga .Swietny sterownik jednak piec mogłby byc troche lepiej izolowany w kotlowni nawet zima jest bardzo cieplo,szcedólnie ta pokrywa do zmiany stron podajnika ,mały popielnik ,proste wady w piecu za kilkanascie tysiecy nie powinny istniec ,zdecydowany plus piec dobrze sobie radzi z mało kalorycznym opałem,jestem zadowolony z zakupu.
Pozdrawiam

Za kilkanaście tysięcy - przez jakiegoś pośrednika kupowałeś czy co ?

2,5 tony to ja spalam przez zimę na CO [w domu zimą co najmniej 22 st C w pokojach i 25 w łazienkach] oraz CWU dla rodziny 2+1 - dom 185 m2 po podłogach.

kaszpir007
11-08-2013, 01:19
Panowie pytanko ...

Na stronce http://czysteogrzewanie.pl/zakupy/mocy-przybywaj-dobor-mocy-kotla-weglowego/ wyczytałem że można zmniejszyć moc pieca za pomocą cegieł szmotowych ...

na tej samej stronce "wyliczyłem" i wyszło mi że mam zapotrzebowanie w sezonie grzewczym max 5.1KW a minimum 2.4KW , a piec ma 12KW (Skam-P Premium 12KW) i mam jak widać za duży piec :(

Gdzie te cegły szamotowe się wkłada i czy ma sens ? Ktoś to testował i sprawdzał czy faktycznie po włożeniu cegieł spadło spalanie (zwiększyła się sprawność ?)

Arturo72
11-08-2013, 01:24
na tej samej stronce "wyliczyłem" i wyszło mi że mam zapotrzebowanie w sezonie grzewczym max 5.1KW a minimum 2.4KW , a piec ma 12KW (Skam-P Premium 12KW) i mam jak widać za duży piec :(

Większość nowych domów do ok.200m2 tak ma jak nie niżej ale co się dziwić jak nawet na forum sprzedawcy kotłów twierdzą,że dobierają kocioł na oko i jest dobrze ;)
Co z tego,że sprzedadzą kocioł 100% przewymiarowany ale kasa się zgadza...a inwestor niech się martwi i cieszy,że kupił z "pewnego" forumowego źródła :)

Nie raz pisałem,ze węgiel to tylko dla starych domów a w nowych nie ma racji bytu.

wojtek65
11-08-2013, 11:12
Panowie pytanko ...

Na stronce http://czysteogrzewanie.pl/zakupy/mocy-przybywaj-dobor-mocy-kotla-weglowego/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fczysteogrzewanie.p l%2Fzakupy%2Fmocy-przybywaj-dobor-mocy-kotla-weglowego%2F) wyczytałem że można zmniejszyć moc pieca za pomocą cegieł szmotowych ...
Temat dotyczy kotłów zasypowych, gdzie palnikiem jest cała komora zasypowa. Tak jak minertu dorobił nakładkę dla zmniejszenia brucera, tak tam wykłada się szamotem boki komory zasypowej dla zmniejszenia powierzchni.

karoka65
11-08-2013, 16:15
Większość nowych domów do ok.200m2 tak ma jak nie niżej ale co się dziwić jak nawet na forum sprzedawcy kotłów twierdzą,że dobierają kocioł na oko i jest dobrze ;)
Co z tego,że sprzedadzą kocioł 100% przewymiarowany ale kasa się zgadza...a inwestor niech się martwi i cieszy,że kupił z "pewnego" forumowego źródła :)

Nie raz pisałem,ze węgiel to tylko dla starych domów a w nowych nie ma racji bytu.
Artur znowu zaczynasz ?
Producent sprzedał mu kocioł, dla Twojej informacji.
Dlaczego zamontowałeś pompkę 300% większej mocy jak zakładałeś jeszcze nie tak dawno ?
To ranking kotłów na eko groszek a nie pomp ciepła, też dla Twojej informacji.
Masz chyba dość wątków do nawracania zagubionych owieczek.
Jedno co cieszy to ostatnie Twoje zdanie, jednak czegoś się nauczyłeś :)

SUSPENSER
11-08-2013, 20:58
Większość nowych domów do ok.200m2 tak ma jak nie niżej ale co się dziwić jak nawet na forum sprzedawcy kotłów twierdzą,że dobierają kocioł na oko i jest dobrze ;)
Co z tego,że sprzedadzą kocioł 100% przewymiarowany ale kasa się zgadza...a inwestor niech się martwi i cieszy,że kupił z "pewnego" forumowego źródła :)

Nie raz pisałem,ze węgiel to tylko dla starych domów a w nowych nie ma racji bytu.

Drogi sprzedawco pomp ciepła - w jakim celu kolejny raz narażasz się na "oberwanie po uszach" pisząc w temacie o którym masz średnie pojęcie ?

Czyżby to jakiś masochizm ? ;)

Może napisz w wątku w którym możesz wypowiedzieć się o czymś sprawdzonym przez siebie - np. podaj SVER swojej PPC przy grzaniu CWU - tu:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?159343-Pompa-powietrze-woda-TYLKO-do-cwu/page46

SUSPENSER
11-08-2013, 21:07
Panowie pytanko ...

Na stronce http://czysteogrzewanie.pl/zakupy/mocy-przybywaj-dobor-mocy-kotla-weglowego/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fczysteogrzewanie.p l%2Fzakupy%2Fmocy-przybywaj-dobor-mocy-kotla-weglowego%2F) wyczytałem że można zmniejszyć moc pieca za pomocą cegieł szmotowych ...

na tej samej stronce "wyliczyłem" i wyszło mi że mam zapotrzebowanie w sezonie grzewczym max 5.1KW a minimum 2.4KW , a piec ma 12KW (Skam-P Premium 12KW) i mam jak widać za duży piec :(

Gdzie te cegły szamotowe się wkłada i czy ma sens ? Ktoś to testował i sprawdzał czy faktycznie po włożeniu cegieł spadło spalanie (zwiększyła się sprawność ?)

Masz bardzo dobry kocioł więc wcale nie powiedziane, że nie osiąga 80% sprawności już przy 3 kW - skoro mój 18 kW niższej klasy osiąga tyle już przy 6 kW mocy średniodobowej.

Te 5.1 kW to moc średniodobowa - pamiętaj, że okresowo może być potrzebne nawet 8-10 kW [np. przy stosowaniu stref czasowych na CO i CWU zimą].

Tu wkładanie cegieł szamotowych nie ma sensu - ewentualnie możesz dołożyć własnej roboty zawirowywacze [kiedyś opisałem jak je zrobić] jeśli zimą temp. spalin będziesz miał powyżej 120 st C [będziesz miał jednak trochę więcej pracy przy czyszczeniu musząc je przy nim wyciągać] - najlepiej jednak gdy porozmawiasz o tym z Jareckim bo on te kotły zna najlepiej.

Arturo72
11-08-2013, 21:41
Drogi sprzedawco pomp ciepła - w jakim celu kolejny raz narażasz się na "oberwanie po uszach" pisząc w temacie o którym masz średnie pojęcie ?

Czyżby to jakiś masochizm ? ;)

Może napisz w wątku w którym możesz wypowiedzieć się o czymś sprawdzonym przez siebie - np. podaj SVER swojej PPC przy grzaniu CWU - tu:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?159343-Pompa-powietrze-woda-TYLKO-do-cwu/page46
Pompy ciepła Ci nie sprzedałem,bo nie sprzedaje pomp,pompę ciepła tylko do cwu uważam za bezsens nie uzasadniony ekonomicznie ale Wy węglowcy nie znacie pojęcia ekomomii :)
Jak tam klima z pompy ? Do d..py ? Trzeba było słuchać starszego jak pisał o tym,że tak będzie ;)

TRUPEK
11-08-2013, 22:04
Witam Panów Serdecznie:bye:

Pozwolicie, że powrócę co źródła tematu.

Taki piec wpadł mi w moje ręce i zastanawia mnie czy warto: KO/PA/420121200 KLIMOSZ MultiDUO 20 (podajnik tłokowy/ palenisko rynnowe)

Cena : 11.931,00,- (cena u producenta)

Chciałbym też zapytać o dotacje do tego typu kotłów. Jak to wygląda w praktyce?

karoka65
11-08-2013, 22:09
Myślisz że jak wywalisz tyle szmalu to dostaniesz jakieś cudo ?
Cena czasem mocno zwodzi.
O jakiej dotacji myślisz ?
Czy z programu niskiej emisji spalin ?

TRUPEK
11-08-2013, 22:17
O cenę mi tutaj nie chodzi. Szukam dobrego pieca i rozważam wiele opcji, a zakres cenowy wygląda tak, że mogę brać pod uwagę również tego Klimosza:)

Jeśli chodzi o drugie pytanie to tak, chodzi mi o tę dotację...

Szukając kotła zacząłem skłaniać się ku podajnikom tłokowym i paleniskom rynnowym. Wiele złego naczytałem i nasłuchałem się o podajnikach ślimakowych.

karoka65
11-08-2013, 22:25
Musisz dopytać w swoim urzędzie czy takowe są, co zaś do tłoka to ja ich nie polecam a to co czytałes o ślimakach to chyba niezbyt dokładnie.
Jeśli masz okazję załapać się na takie pieniążki to musisz wiedzieć że sam zapis w DTR o ruszcie awaryjnym dyskwalifikuje już taki kocioł do dopłaty z tego programu.

MARTINOS
11-08-2013, 22:30
Poczytaj w całym dziale ogrzewanie... Dowiesz się wielu pozytywnych rzeczy o piecach z podajnikiem ślimakowym. ;)

Co do dotacji czy refundacji najlepiej podpytaj w urzędach w miejscu zamieszkania. Nie wszystkie miasta i gminy uczestniczą w tych programach.

MARTINOS
11-08-2013, 22:34
Ups... ktoś mnie ubiegł. :rolleyes:
Napisze Ci jak wyglądało to liczbowo u mnie. Koszt około 8tys. --> "Zwrotu" jest około 3tys. Wypłata po około 12 miesiącach od pozytywnego zaakceptowania wniosku.

SUSPENSER
11-08-2013, 23:23
Pompy ciepła Ci nie sprzedałem,bo nie sprzedaje pomp,pompę ciepła tylko do cwu uważam za bezsens nie uzasadniony ekonomicznie ale Wy węglowcy nie znacie pojęcia ekomomii :)
Jak tam klima z pompy ? Do d..py ? Trzeba było słuchać starszego jak pisał o tym,że tak będzie ;)

Może już nie sprzedajesz - kto wie, tak często zmieniasz branże, że już nie nadążam, ale dopiero co sprzedawałeś i miałeś nawet udziały w firmie je sprzedającej i montującej, więc przestań ściemniać.

Możesz wkleić link do wpisu tego "starszego" co to ostrzegał ?

Znawco praw fizyki i ekonomii, który to chciałeś ogrzewać dom powietrzem z wentylacji tegoż obiektu - niczym pewien lord, który z bagna wyciągnął się sam ciągnąc za własne włosy ;) - cóż za dobrą nowinę nam maluczkim węglowcom jeszcze tu ogłosisz ?

Klima z PPC - nie narzekam - na parter wystarcza nawet przy 42 st C w cieniu od zachodniej strony domu, a póki co za mało CWU idzie, żeby wystarczyła na cały dom [działa przez 1-2 godziny na dobę, a nie będę na siłę do zasobnika CWU dołączał jeszcze wody w kotle i obiegu bo obecna ze 120 litrowego zasobnika wystarcza spokojnie - może gdy 2 dziewczynki podrosną wtedy będzie to konieczne i będzie miało sens ekonomiczny], dlatego na górze w sypialniach w przyszłym roku zamontuję jeszcze klimatyzator.
Dla Twojej informacji - do 33 st C na zewnątrz obecny system [GWC + PPC] spokojnie wystarcza na cały dom.

Inna sprawa to, że producent nabujał z COP-ami i jest średni 2,67 zamiast 3,5, ale nie ciesz się za bardzo bo gdy swoją PPC opomiarujesz też Ci kopara opadnie - a z tego co pamiętam kupiłeś PPC głównie ze względu na CWU bo ogrzewać dom chciałeś prądem.

Masz jeszcze jakieś pytania kolego sympatyczny ;) ?

Borus
11-08-2013, 23:27
Witam wszystkich. Proszę o pomoc w wyborze ogrzewania domu o powierzchni całkowitej 220m2 a użytkowej 170m2.Ogrzewanie podłogowe w kuchni, wiatrołap i 3 łazienkach, grzejniki w pokojach. Dom z gazobetonu H+H ocieplony grafitowym styropianem 12cm. Będę miał dostęp do gazu w następnym roku jednak zastanawiam się nad kotłem na eko-groszek Dworek (na Ekokalorii) lub Ogniwo Eko Plus (na Burner-S) do tego na okres letni kociołek na gaz..
Wiem, że przy ogrzewaniu gazowym jest bezobsługowy i czysto, jednak i drogo ( z tego co czytam na forach).
Proszę o pomoc ponieważ jestem w trakcie już budowy domu (już przykryty) i na decyzję mam coraz mniej czasu.

karoka65
11-08-2013, 23:39
Myślę że miałeś na myśli palnik Ekoenergii :)
Jak masz ( będziesz miał ) docieplony dach, jakie okna, czy w posadzkach coś jest ( ocieplenie ) ?

Arturo72
11-08-2013, 23:57
Masz jeszcze jakieś pytania kolego sympatyczny ;) ?
Pytania nie mam bo i po co ;)
Nie chce mi się szukać tych postów,jak trafię to zapodam,być może już usunięte ale to było wtedy jak zastanwiałeś się dopiero nad kupnem ppc.
Pisałem dokładnie o tym co Teraz odczuwasz,że pompa będzie pracowała rzadko i pociechy z "klimy" dzięki temu nie będzie.

Moja jest ustawiona na 2,5h pracy na dobę (6-6.30,13-14 i 19-20) grzejąc 300l zasobnik do temp.48st.C i przez te 2,5h zużywa 2,6kWh.
Ciepłomierze zainstaluje ale w późniejszym czasie,przed sezonem grzewczym.

Borus
12-08-2013, 08:20
Tak miałem na myśli palnik Ekoenergia. Co do ocieplenia. Garaż 40m2 ocieplony też wewnątrz styropianem 10cm, dach wełna, wylewka na dole 15cm czyli 10 styropian i 5 wylewka a u góry wylewka 10cm czyli 5cm styropian. Okna mam Gealan 2 szybowe o przepuszczalności 1.0 o większym proilu.

Jarecki79
12-08-2013, 08:44
Szukaj zakresu mocy 12-17kW. To zależy od wielkości Twojego domu... na piśmie 170m2 można smiało brać 12kę, ale jeżdżąc po klientach nie raz już przecierałem oczy widząc wielką chawirę, która miała mieć ok.140m2 oraz malutkie domki, które niby były 170metrowe.....

Uważam,że palnik nie powinien mieć wielkiego wyjścia na paliwo, ale powinno to być zgrane z odpowiednią szerokością rantów dopalających - wówczas sprawność będzie i na górze i na dole mocy. Kolega Wojtek ostatnio gdzieś sprawdzał na swoim ciepłomierzu - na miale węglowym przy ok. 3-4kW wychodziło mu 80%sprawności

Skoro z palnika, który znamionowa ma 15kW z wymiarem wyjścia na paliwo 10x11cm na ostatnich badaniach kotła Skam-P 12kW wyciśnięto bez kłopotu na początku 19kW....
resztę sobie można dopowiedzieć....

SUSPENSER
12-08-2013, 09:34
Pytania nie mam bo i po co ;)
Nie chce mi się szukać tych postów,jak trafię to zapodam,być może już usunięte ale to było wtedy jak zastanwiałeś się dopiero nad kupnem ppc.
Pisałem dokładnie o tym co Teraz odczuwasz,że pompa będzie pracowała rzadko i pociechy z "klimy" dzięki temu nie będzie.

Moja jest ustawiona na 2,5h pracy na dobę (6-6.30,13-14 i 19-20) grzejąc 300l zasobnik do temp.48st.C i przez te 2,5h zużywa 2,6kWh.
Ciepłomierze zainstaluje ale w późniejszym czasie,przed sezonem grzewczym.

Jednak pociecha z klimy jest bo na parter wystarcza nawet przy największych upałach, a na górze wystarczy dołożyć 2,5 kW klimatyzator - to wszystko wychodzi taniej w zakupie niż 10,5 kW klimatyzator kanałowy, i znacznie taniej w eksploatacji.

Szkoda, że nie masz ciepłomierza bo bez niego to nic nie wiadomo, ale gdy już będziesz miał pochwal się wynikami w odpowiednim wątku.

Borus
12-08-2013, 09:40
Czyli Dworek by odpadł bo ma 10kW lub 19kW, a co z kociołkiem Ogniwo EKO PLUS 16kW z palnikiem Burner-S i sterownikiem e-coal?

Arturo72
12-08-2013, 15:34
Witam wszystkich. Proszę o pomoc w wyborze ogrzewania domu o powierzchni całkowitej 220m2 a użytkowej 170m2.
Obciążenie cieplne masz jakieś 6-7kW...

TRUPEK
12-08-2013, 17:13
A czy ktoś z Was spotkał się może z osobami ( lub we własnej osobie) starającymi się o wywarcie presji na swoim mieście w celu pozyskania puli przez miasto na dotację od NFOŚ ?

U mnie niestety nie ma takiego programu, przynajmniej na ten rok i zastanawia mnie co mogę zrobić żeby to zmienić w najbliższej przyszłości...

karoka65
12-08-2013, 17:36
Kolego jak poszedłem do swojego urzędu zapytać czy niema przypadkiem dotacji na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków to trochę patrzono na mnie jak na jakiegoś dziwoląga :)
Następnie otrzymałem odpowiedź że takiego "problemu" nikt nie zgłaszał i rada "bezradnych" nie podejmowała takiego tematu.
Są jednak gminy gdzie ludzie biorą pieniążki za to że przychodzą do pracy żeby pracować :)

Arturo72
12-08-2013, 17:39
A czy ktoś z Was spotkał się może z osobami ( lub we własnej osobie) starającymi się o wywarcie presji na swoim mieście w celu pozyskania puli przez miasto na dotację od NFOŚ ?

U mnie niestety nie ma takiego programu, przynajmniej na ten rok i zastanawia mnie co mogę zrobić żeby to zmienić w najbliższej przyszłości...

Chcesz dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska za zanieczyszczanie powietrza spalinami z węgla ? Dobre ;)
Jest dofinansowanie na ograniczanie zużycia energii na ogrzewanie przez dom 30 i 50tys.zł,nektóre gminy czy województwa mają dofinansowania do pomp ciepła ale na węgiel ?

karoka65
12-08-2013, 17:42
Może Artur wyda ci się to dziwne ale są też dotacje do wungla.

TRUPEK
12-08-2013, 17:45
Kolego jak poszedłem do swojego urzędu zapytać czy niema przypadkiem dotacji na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków to trochę patrzono na mnie jak na jakiegoś dziwoląga :)
Następnie otrzymałem odpowiedź że takiego "problemu" nikt nie zgłaszał i rada "bezradnych" nie podejmowała takiego tematu.
Są jednak gminy gdzie ludzie biorą pieniążki za to że przychodzą do pracy żeby pracować :)

Dzięki za swoje masło maślane ale ja pytam czy ktoś starał się wywierać nacisk na swoich samorządowców. To, że jest to kwestia niepopularna ( czyt. olewana przez samorządy) to ja wiem, wystarczy wpisać w google ile takich programów było uruchomionych na szczeblu samorządowym i wnioski nasuną się same.

Zadałem takie pytanie ponieważ w przyszłym roku, najpóźniej w kolejnym, będę zmuszony zmienić kocioł, w grę bardzo mocno wchodzi eko groszek, w związku z pojawieniem się możliwości dotacji zakładam, że w mieście gdzie nie ma programu dotacji, jest możliwe osiągnięcie takiego w wyniku zwyczajnej "obywatelskiej interwencji". Bardzo będę wdzięczny jeśli wypowie się ktoś mający jakieś konkretne doświadczenie w podobnych przedsięwzięciach. Ufam, iż dyskusja na taki temat bardzo przyda się w obecnej sytuacji także dla potomnych :yes:

TRUPEK
12-08-2013, 17:49
Chcesz dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska za zanieczyszczanie powietrza spalinami z węgla ? Dobre ;)
Jest dofinansowanie na ograniczanie zużycia energii na ogrzewanie przez dom 30 i 50tys.zł,nektóre gminy czy województwa mają dofinansowania do pomp ciepła ale na węgiel ?

Z tego co widzę Przyjacielu masz mocno nadwątloną opinię na tym forum, więc bardzo Cię proszę nie mąć w głowach przede wszystkim tym, którzy są kompletnie nieuświadomieni w temacie. Jestem laikiem ( przynajmniej za takiego się uważam) ale czytając co napisałeś w swoim poście wyżej wychodzi na to, że albo jesteś ignorantem albo tylko starasz się pisać byle napisać.

Arturo72
12-08-2013, 18:00
Z tego co widzę Przyjacielu masz mocno nadwątloną opinię na tym forum, więc bardzo Cię proszę nie mąć w głowach przede wszystkim tym, którzy są kompletnie nieuświadomieni w temacie. Jestem laikiem ( przynajmniej za takiego się uważam) ale czytając co napisałeś w swoim poście wyżej wychodzi na to, że albo jesteś ignorantem albo tylko starasz się pisać byle napisać.
To poczytaj sobie forum,tutaj w tym tamacie tłumaczenie laikom czemu tak a nie inaczej jest zakazane ;)
Tutaj nieświadomy inwestor jest dobrym inwestorem ;)

zyzolek
12-08-2013, 18:34
U mnie w gminie już od kilku lat jest dofinansowanie do nowych kotłów wunglowych (maks 4 tys.zł) i do POŚ (maks.7 tys.zł)

timon120777
12-08-2013, 18:36
Obciążenie cieplne masz jakieś 6-7kW...

o widzę że arturek wróżbita- z tarota ci wyszło takie zapotrzebowanie???

idź na wątki kablarzy tam ostatnio nawracasz

Jarecki79
12-08-2013, 18:43
Zadałem takie pytanie ponieważ w przyszłym roku, najpóźniej w kolejnym, będę zmuszony zmienić kocioł, w grę bardzo mocno wchodzi eko groszek, w związku z pojawieniem się możliwości dotacji zakładam, że w mieście gdzie nie ma programu dotacji, jest możliwe osiągnięcie takiego w wyniku zwyczajnej "obywatelskiej interwencji". Bardzo będę wdzięczny jeśli wypowie się ktoś mający jakieś konkretne doświadczenie w podobnych przedsięwzięciach. Ufam, iż dyskusja na taki temat bardzo przyda się w obecnej sytuacji także dla potomnych :yes:

Z tego, co kojarzę owe programy są w gminach, które płaca wysokie podatki z tytułu zatrucia środowiska przez przemysł, kopalnie itp. Generalnie na śląsku.
Pula tych pieniążków wraca na rynek w postaci danych dotacji. W danej gminie mogą być też rózne kryteria, czasami trzeba się nawalczyć z maszyną biurokracji

Możesz także liczyć na preferencyjny kredyt w Banku Ochrony Środowiska.

Arturo72
12-08-2013, 20:35
o widzę że arturek wróżbita- z tarota ci wyszło takie zapotrzebowanie???

idź na wątki kablarzy tam ostatnio nawracasz
Z doświadczenia po przeliczeniu kilkunastu,różnorodnych domów w jakimś tam okresie ;)
Nawracać nie nawracam,po prostu piszę to co uważam za złe,w przypadku kabli to je uważam za mało rozsądne posunięcie i do ogrzewania prądem jestem za piecykiem elektrycznym+wodna podłogówka :)

Arturo72
12-08-2013, 20:40
U mnie w gminie już od kilku lat jest dofinansowanie do nowych kotłów wunglowych (maks 4 tys.zł) i do POŚ (maks.7 tys.zł)
U mnie w gminie do eko(??)-węgla sztywno 2tys.zł,do gazu,prądu,pompy ciepła 2,5tys.zł ale to wytyczne tylko gminne.

zawijan
12-08-2013, 20:44
"musicie być silni miłością,która jest potężniejsza niż śmierć..."

Jakie to wzruszające...

mariontg
12-08-2013, 21:28
"musicie być silni miłością,która jest potężniejsza niż śmierć..."

Jakie to wzruszające...

Co wnosi ten post?

zawijan
12-08-2013, 22:06
Co wnosi ten post?
Nic nie wnosi

hubi27
13-08-2013, 13:26
Zawijan czy kocioł GREŃ EG DUO MULTI był może badany w waszym instytucie?

zawijan
13-08-2013, 13:43
Zawijan czy kocioł GREŃ EG DUO MULTI był może badany w waszym instytucie?

Sprawdź tutaj
http://www.ichpw.zabrze.pl/?p=pl/menu/h/h01/index

Piotrek42
13-08-2013, 20:16
Greń nie bada kotłów w Polsce.
(http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fekogren.pl%2Faktua lnosci)

hehe to Minetru błysnełeś:) chciałeś sie pochwalić :D i czego to dowodzi? że nie badają?- pewnie niczego... wniosek jest taki że nie badają kotłów w Polsce:)

Nie chce mi sie szukać w necie , pewnie Zawijan By wiedział co mówi norma EN 303-5:2012 w klasie IV oraz V. to wiadomo by było czego dotyczy...

minertu
13-08-2013, 20:26
Nie ma takiego obowiązku aby kotły badać w Polsce.
EG EKOGROSZEK był badany o ile się nie mylę w ICHPW ,z tego co wiem teraz badają w Brnie.

Piotrek42
13-08-2013, 20:27
OJ...............biję się w piersi....


Czytaj dokładnie. Dobra?

Udzieliłem Ci odpowiedzi technicznej, na Twoje stwierdzenie dot. normy EN 303-5:2012 - "zapomnij że jakikolwiek kocioł na węgiel ją spełni".
Metodyka badań wg normy EN 303-5:2012 nie różni się zasadniczo od metodyki badań wg normy PN EN 303-5:2002, więc kotły, które spełniały określone kryteria wcześniej, nadal będą je spełniać. Co, owszem, nie znaczy, że nie będą musiały przejść nowych badań, właśnie zgodnie z wymaganiami normy EN 303-5:2012. Niemniej jednak te kotły spełnią wymagania klasy 3 tej normy. Bez względu na to, kto te badania będzie wykonywał. Kryteriów klas 4 i 5 - nie spełni obecnie chyba żaden z kotłów węglowych obecnych na rybku (napisałem "chyba", bo nie chce mi się dokładnie sprawdzać parametrów uzyskanych przez kilkaset badanych u nas kotłów). Tych kryteriów nie spełnią także występujące aktualnie na naszym rynku kotły na pelet. Ale - póki co - klasa 3 jeszcze w tej normie jest.
Zrozumiałeś to dobrze, czy dalej będziesz się mądrzył?

minertu
13-08-2013, 20:36
Jak widać są już kotły ,które te normy spełniają.

karoka65
13-08-2013, 21:58
I będzie ich co raz więcej.

timon120777
13-08-2013, 22:34
Z doświadczenia po przeliczeniu kilkunastu,różnorodnych domów w jakimś tam okresie ;)
:)

i to doświadczenie pozwala ci pisać że jego dom ma zapotrzebowanie 6-7KW pomimo iż nie napisał z czego i jak był stawiany???
nie wiesz nic o tej konstrukcji nie znasz jej kubatury, nie widziałeś jak budowano z jakich materiałów i ile błędów popełniono, nie wiesz jak izolowana i jak wentylowana a rzucasz cyframi jak pan lotto podczas losowania

twoje doświadczenie jest zerowe również w dziedzinie określania zapotrzebowania na ciepło
nie wiesz nawet ile tego ciepła twoja chałupa potrzebuje a próbujesz pisać bez podstawowych danych o domach innych ludzi???
jesteś totalnym ignorantem który na powierzchni 118m2 ma położone 120m2 podłogówki (naucz nas układać warstwami proszę :rotfl:)do tego nakupione pomp ciepła i kominków a chcesz ludziom pisać ile potrzebują by im tyłek nie zamarzł?

idź sprzedawać wodę w proszku albo turlać baterie bo tylko do tego się nadajesz
tutaj nie masz czego szukać - no chyba że idziesz na rekord postów

karoka65
13-08-2013, 22:43
Ufff, Timon ale dołożyłeś do pieca :)

tesel
13-08-2013, 22:47
Ufff, Timon ale dołożyłeś do pieca :)
Należało mu się.:P

karoka65
13-08-2013, 22:53
To raczej było na życzenie, jak włazi między tryby.
Arturo ze swoimi naukami ma już chyba ze wszystkimi i wszędzie na pieńku ale co mu zrobić, nie rozumie chyba jak i kilku innych panów że sam sobie szkodzi.

timon120777
13-08-2013, 23:02
Ufff, Timon ale dołożyłeś do pieca :)


bo ja wiem naprawdę niewiele ale już na tyle dużo aby takie głupoty tępić bez litości
kolega napisał dom 170m2 a ten mu strzela 6-7KW
a może on potrzebuje 12KW gdyż uznał że stac go tylko na dom ktory spełni wymagania minimalne i nie zejdzie poniżej parametrów granicznych???
do tego ekipa sie nie spisała a OZC kupione na alledrogo dla sztuki bo z kasą w kryzysie krucho(proszę aby się kolega TRUPEK nie obrażał gdyż chodzi mi tylko o przejaskrawione pokazanie bezmiaru niewiedzy arturka o życiu w realnym świecie z różnymi problemami)
i co ?
kupi czajnik 7KW a jak przyjdzie mróz to sobie ognisko napali z wydrukowanych postów niejakiego arturo72 żeby mu tyłek nie zamarzł???
no chyba że mu arturek swojego drewna do kominka podeśle jako rekompensatę za pisane głupoty o ile go sam wcześniej nie spali w swoim kominku dla klimatu:bash::bash::bash::bash::bash:

Arturo72
13-08-2013, 23:54
i to doświadczenie pozwala ci pisać że jego dom ma zapotrzebowanie 6-7KW pomimo iż nie napisał z czego i jak był stawiany???
nie wiesz nic o tej konstrukcji nie znasz jej kubatury, nie widziałeś jak budowano z jakich materiałów i ile błędów popełniono, nie wiesz jak izolowana i jak wentylowana a rzucasz cyframi jak pan lotto podczas losowania

twoje doświadczenie jest zerowe również w dziedzinie określania zapotrzebowania na ciepło
nie wiesz nawet ile tego ciepła twoja chałupa potrzebuje a próbujesz pisać bez podstawowych danych o domach innych ludzi???
jesteś totalnym ignorantem który na powierzchni 118m2 ma położone 120m2 podłogówki (naucz nas układać warstwami proszę :rotfl:)do tego nakupione pomp ciepła i kominków a chcesz ludziom pisać ile potrzebują by im tyłek nie zamarzł?

idź sprzedawać wodę w proszku albo turlać baterie bo tylko do tego się nadajesz
tutaj nie masz czego szukać - no chyba że idziesz na rekord postów
Jeśli dom jest stawiany dzisiaj tzn. musi spełniać normę na przenikalność cieplną ścian czyli 0,3 W/m2K, a to powoduje obciążenie cieplne domu ok.200m2 na poziomie 6-7kW...

Ja przy moich 118m2 mam obciązenie cieplne 3kW.

Arturo72
14-08-2013, 00:04
To raczej było na życzenie, jak włazi między tryby.
.

Tutaj nieświadomy inwestor jest dobrym inwestorem ;)
Bo by kotły pow.10kW nie były sprzedawane na forum,gdzie 99% buduje nowe domy :)
Wciskane są kotły 100% przewymiarowane a zielony inwestor łyka...

karoka65
14-08-2013, 00:14
Ja przy moich 118m2 mam obciązenie cieplne 3kW.
Jak jesteś taki mądrala, to po co wstawiłeś sobie pompkę ponad 9kW ? a o kominku nie wspomnę, dla klimatu oczywiście.
Fachura a przewymiarował nośnik o 300%
Ech.

Arturo72
14-08-2013, 00:24
Jak jesteś taki mądrala, to po co wstawiłeś sobie pompkę ponad 9kW ? a o kominku nie wspomnę, dla klimatu oczywiście.
Fachura a przewymiarował nośnik o 300%
Ech.
Miała być zwykła 8kW,która przy -20st.C dysponuje mocą 5,5kW a to już dobra moc do systemu dwutaryfowego ale z różnych powodów "zawodowych" wziąlem 9kW z parametrami bez zmian do -15st.C,też jest ok pod system dwutaryfowy gdzie jest tylko 10h grzania czyli 3kW*24h=72kWh/10h=7,2kW i taką optymalną moc przy parametrach -20st.C +21st.C pompy lub innego systemu grzewczego na prąd powinienem mieć,zeby nie wchodzić w I taryfę.

karoka65
14-08-2013, 12:21
z różnych powodów "zawodowych" wziąlem 9kW .
Przy zapotrzebowaniu 6 cz 7kW ja proponuję kociołek 10 czy 11kW czyli o 50% więcej jak potrzeba "z różnych powodów zawodowych"
Ty bierzesz pompę 300% większą.
Naśmiewasz się ze mnie przy każdej okazji że robię to na oko.
Jak to się ma do Twoich precyzyjnych wyliczeń ?
Śmiem twierdzić że Timon bardzo trafnie podsumował Twoją fachowość.

Arturo72
14-08-2013, 12:46
Ty bierzesz pompę 300% większą.

Jeśli widzisz 300% róznicę miedzy 7,2kW a 9kW to gratuluje oka ;)

kobra64
14-08-2013, 13:29
Jeśli dom jest stawiany dzisiaj tzn. musi spełniać normę na przenikalność cieplną ścian czyli 0,3 W/m2K, a to powoduje obciążenie cieplne domu ok.200m2 na poziomie 6-7kW...

Ja przy moich 118m2 mam obciązenie cieplne 3kW.
Ludziom zdarza się w ścianach montować okna i drzwi. Poza tym domy miewają też podłogi, stropy i dachy. Podobno montuje się też coś takiego jak wentylacja, doprawdy nie wiem, po co to komu. Podobno zdarzają się szaleńcy, którym zdarza się wietrzyć ( OTWIERAĆ OKNA - czyli dobrowolnie robić sobie na jakiś czas dziurę w ścianie -wyobrażasz to sobie? ) Słyszałem też o takich, którzy kilka a nawet kilkanaście razy dziennie korzystają z drzwi. A nawet te wielkie bramy garażowe idioci jacyś otwierają, no zdarza się im samochodami wjeżdżać i wyjeżdżać. Jakby nie mogli ich w garażach zostawić do lata, albo przynajmniej trzymać ich zimą na dworze ( tak napisałem uniwersalnym kodem, bo u nas to się " na polu " mówi ). Trzeba by na to napisać normę. No a już całkowitą rozpustą jest korzystanie z ciepłej wody. Zimna hartuje i dodaje zdrowia.A tak na poważnie - piszesz w temacie, o którym nie masz bladego pojęcia. Na 200 m2 domu przyzwoicie ocieplonego przy założeniu grzania CWU kotłem właściwy będzie kocioł 15 - 17 KW. Oczywiście sporo też zależy od lokalizacji budynku. Inaczej będzie na Dolnym Śląsku czy w Zachodniopomorskim, inaczej na Podlasiu czy w górach. Zastosowanie nieco większego kotła też nie będzie żadnym dramatem. Zawsze można palić słabszym węglem, kotły przeważnie bada się stosując opał 26MJ a taki np. Jaret ma około 22MJ. Z automatu blisko 20%...Ja przez komfort termiczny rozumiem nie tylko stałą i odpowiednio wysoką temperaturę. Pojęcie to obejmuje też pewność, ze w przypadku trwających 2 czy 3 tygodnie mrozów 25 - 30 stopni nie zmarznę we własnym domu i nie będę się musiał wspomagać farelkami, kominkami i innymi dupsami. A takie warunki pogodowe ostatnio zdarzyły się w moim rejonie 2 lata wstecz. Przez dwa tygodnie z rzędu nie widziałem temperatury w południe wyższej jak -16, a nocami w okolicach -30 regularnie. Na dodatek śniegu było jak na lekarstwo, a to musisz wiedzieć też ma wpływ na zapotrzebowanie na ciepło. Twierdzenie, że watek czytają w 99% ludzie mający czy tez budujący nowe domy też jest lekko śmieszne - w tym wątku, podobnie jak w Rankingu paliwa typu ekogroszek bardzo często szukają pomocy osoby z chatami 20-sto letnimi i starszymi. Takie, które stare śmieciuchy wymieniły na kotły z podajnikami lub noszą się z takim zamiarem.

Piotrek42
14-08-2013, 14:37
kobra64 :wave:

timon120777
14-08-2013, 14:47
Jeśli dom jest stawiany dzisiaj tzn. musi spełniać normę na przenikalność cieplną ścian czyli 0,3 W/m2K, a to powoduje obciążenie cieplne domu ok.200m2 na poziomie 6-7kW...

Ja przy moich 118m2 mam obciązenie cieplne 3kW.


ty nie potrafisz przeczytać ze zrozumieniem prostego stwierdzenia a nadal się usiłujesz spierać

napisałem ci jasno wystarczy wyciągnąć wnioski z kontekstu

jeśli kogoś nie stać na fajerwerki a chce mieć swój kąt to buduje jak może, czasem lepiej czasem gorzej, czasem weźmie ekipę z przypadku i owszem postawią mu ściany i dachem przykryją i nawet jakiś styropian przykleją. na koniec jak pisał ci Kobra zrobią kilka dziur które normalni ludzie nazywają dzrwiami i oknami, może nawet komin wentylacyjny będzie bo właściciel jest wredny okrutnie i ma w nosie WM i woli przeciągi otwarte okna i niedomknięte drzwi
pozostaje pytanie jak to zrobią

do tego rzeczony wymóg dla nowych domów
można sobie certyfikat kupić w naszym pięknym kraju. a audytor niejednokrotnie wystawi świstek nie wiedząc nawet w jakim miejscu w Polsce dom się znajduje byle kasę zgarnąć

dopiero ewentualny zakup zbyt słabej mocy czajnika lub termowizja potrafią oczy otworzyć na ilość błędów wykonawczych i faktyczne realne a nie policzone na kolanie zapotrzebowanie.
a ty nie znając żadnych danych na temat domu kolegi strzelasz mu w ciemno ile mu ciepła trzeba.
a ciekawi mnie czy kolega TRUPEK zrobi rzetelne OZC i ile się będzie różnić od twoich farmazonów

a co do nieznajomości liczb
karoka zarzucił ci przewymiarowanie 300% ale w odniesieniu do zapotrzebowania jakie podałeś(3KW- swoją drogą ciekawi mnie czy to z rzetelnie zrobionego certyfikatu czy nie daj boże z twoich wyliczeń) ) a nie w odniesieniu do chęci wstawienia większej pompy ciepła by grzać tylko w drugiej taryfie. ale tego też nie zrozumiałeś bo ważniejsze są jakieś cyferki oczywiście również teoretyczne ponieważ nadal nic o swoim domu nie wiesz. poczekamy do zimy to się przekonamy ile warte twoje pisanie

podtrzymuję zatem moje stwierdzenie
turlaj baterie chłopie ale na innych watkach albo zamiast baterii drewniane klocki do swojego kominka dla klimatu

SUSPENSER
14-08-2013, 15:10
a co do nieznajomości liczb
karoka zarzucił ci przewymiarowanie 300% ale w odniesieniu do zapotrzebowania jakie podałeś(3KW- swoją drogą ciekawi mnie czy to z rzetelnie zrobionego certyfikatu czy nie daj boże z twoich wyliczeń) ) a nie w odniesieniu do chęci wstawienia większej pompy ciepła by grzać tylko w drugiej taryfie. ale tego też nie zrozumiałeś bo ważniejsze są jakieś cyferki oczywiście również teoretyczne ponieważ nadal nic o swoim domu nie wiesz. poczekamy do zimy to się przekonamy ile warte twoje pisanie

Dobrze piszesz - dodam jeszcze, że Arturo napisał, że przed sezonem zamontuje ciepłomierz do swojej PC - może wtedy pojmie czym różnią się jego obliczenia od praktyki [chyba, że będzie "rekreacyjnie" palił w kominku, i stwierdzi, że ma dom pasywny ;)].

Arturo72
14-08-2013, 18:21
Dobrze piszesz - dodam jeszcze, że Arturo napisał, że przed sezonem zamontuje ciepłomierz do swojej PC - może wtedy pojmie czym różnią się jego obliczenia od praktyki [chyba, że będzie "rekreacyjnie" palił w kominku, i stwierdzi, że ma dom pasywny ;)].
Nie omieszkam poinformować co ciepłomierz wykazał.
Kominek(akumulacyjny) tylko w okresach przejściowych i ewentualnie w sobotnie zimowe wieczory ;)
1,7m3 buku już się suszy i zamierzam to wykorzystywać przez dwa lata :)

karoka65
14-08-2013, 18:27
Obyś tego nie zjarał w dwa tygodnie jak mróz przydupcy hehe

Wivaldi
14-08-2013, 18:28
Nie omieszkam poinformować co ciepłomierz wykazał.
Kominek(akumulacyjny) tylko w okresach przejściowych i ewentualnie w sobotnie zimowe wieczory ;)
1,7m3 buku już się suszy i zamierzam to wykorzystywać przez dwa lata :)

Ho, Ho, Sir Arturo zna się na PC, WM, elektryce, hydraulice, ekogroszku to i zapewne krawaty wiąże i usuwa ciąże. :)

Arturo72
14-08-2013, 18:49
Obyś tego nie zjarał w dwa tygodnie jak mróz przydupcy hehe
Spoko,spoko,od tego mam moje 9kW,które będzie tańsze w użyciu niż suszący się buk ;)

timon120777
14-08-2013, 19:11
Spoko,spoko,od tego mam moje 9kW,które będzie tańsze w użyciu niż suszący się buk ;)

każde urządzenie używane sporadycznie będzie tańsze niż to eksploatowane w trybie ciągłym
więc i u ciebie tak będzie -tu masz rację
jak będziesz palił w kominku ciągle a pompę dla klimatu uruchamiał ido grzania CWU to tu się z tobą zgodzę - będzie tańsza w użyciu
:wave::wave::wave::wave:

bobasxx
14-08-2013, 19:12
Spoko,spoko,od tego mam moje 9kW,które będzie tańsze w użyciu niż suszący się buk ;)

Przeanalizujmy to zdanie.

Koszt użycia buku - hmm, jedna zapałka i kawałek papieru.
Koszt użycia PC - kilka kWh.
Nie wiem co tańsze.

Borus
15-08-2013, 11:45
Panowie bo już jestem skołowany po tych wypowiedziach... Czyli jakiej mocy kociołek u mnie? Powtarzam:

Dom o powierzchni całkowitej 220m2 a użytkowej 172m2 .Ogrzewanie podłogowe w kuchni, wiatrołap i 3 łazienkach, grzejniki RADSON lub Brungmann w pokojach. Dom z gazobetonu H+H ocieplony grafitowym styropianem Termo Organica 12cm.
Poniżej link budowanego domu.
http://projekt-technika.pl/PT105_Budynek_mieszkalny_jednorodzinny

10-12KW czy 15-17KW :(

karoka65
15-08-2013, 12:05
10-12

Jarecki79
15-08-2013, 12:07
Średniodobowo pewnie zapotrzebowanie nie przekroczy 7kW
Co nie znaczy,że chwilami nie będziesz potrzebował 12 czy 14kW w ciągu doby.

Ja wiem, że Skam-P 12ką może być rozbujany do 19kW, tyle,że wątpię, aby użytkownicy mieli dostęp do tak dobrego i suchego paliwa.
Wolę podawać granicę 15kW. Tym bardziej,że można w nim palić także miałem węglowym.
Mamy całkiem sporo użytkowników grzejących po 160-170m2 nowego budownictwa 12ką.

Nie mniej, abyś miał obrazowe porównanie o czym mowa:
Moc 17kW - aby utrzymać ciągle przez 24h - trzeba spalić ok.69-75kg ekogroszku 26MJ....
Moc 12kW - aby utrzymać ciągle przez 24h - trzeba spalić ok. 48-55kg ekogroszku...

Generalnie średniodobowo w mniejszych, ocieplonych domkach kręci się to do 4-5kW (16-20kg/24h) a w większych, gorzej ocieplonych do ok.7kW..... (27-32kg/24h)

Inna kwestia, to sama praca palnika na mocy znamionowej- wówczas moga być spieki i dużo odpadu, jak palnik chodzi łagodnie<mocy znamionowej, to popiół też wygląda lepiej. Więcej się nie rozpisuję.

Jakby co- pisz na priva

Arturo72
15-08-2013, 12:18
Co nie znaczy,że chwilami nie będziesz potrzebował 12 czy 14kW w ciągu doby.

Nie,nie ma czegoś takiego jak średniodobowo,obciążenie cieplne jest liczone z reguły dla granicznych parametrów -20st.C na zewnątrz +22st.C w domu.
Nie sądzę,żeby w nowym domu ok.170m2 potrzebne było źródło ciepła o mocy aż 14kW,żeby uzupełnić te straty,no chyba,że sprawnosć tego źródła będzie 50%.
Karoka dobrze napisał,biorąc pod uwagę sprawność kotłów optymalnym dla tego domu będzie kocioł z przedziału 10-12kW chociaż aby dowiedzieć się jakie będziemy mieli obciążenie cieplne trzeba najpierw wyliczyć a potem dobierać kocioł zaleznie od sprawnosci.

Jarecki79
15-08-2013, 12:26
Arturo, jak guzik wiesz, to nie dyskutuj.

Rozróżnij co to jest średnia dobowa a co chwilowa praca z mocą X

Pomyśl, zanim walniesz niczym łysy grzywą o kant kuli co może byc zima, jak przy potrzebie grzania w danej godzinie akurat ktoś weźmie sobie kąpiel, twierdzisz, że wówczas np. 4kW to obskoczy?

Piotrek42
15-08-2013, 12:36
Moc 17kW - aby utrzymać ciągle przez 24h - trzeba spalić ok.69-75kg ekogroszku 26MJ....
Moc 12kW - aby utrzymać ciągle przez 24h - trzeba spalić ok. 48-55kg ekogroszku...



I tu jest sedno !!! teraz policzcie sobie Panowie i Panie !!
standardowo w domkach ok 150m2 spala się 3-4T na sezon Przyjmijmy 180 dni sezonu grzewczego, jeżeli kocioł będzie chodził z mocą nominalną to
17kw, to ok 70kg/doba x 180 dni w roku = ponad 12 Ton !!!!
12kw ok 50kg/doba x 180 dni w roku = ok 9 Ton

Czy nasze kotły spalają tyle??? i teraz widać z jaką mocą pracują nasze kotły....

Jarecki79
15-08-2013, 12:56
Czy nasze kotły spalają tyle??? i teraz widać z jaką mocą pracują nasze kotły....

Głównie w okolicy 30%mocy średnio licząc, co juz było tyle razy pisane,że aż zbrzydło.

Mają uzupełniac straty ciepła... a zresztą nawet mi sie już nie chce tego samego n-ty raz pisać

zbigmaz01
15-08-2013, 13:24
Panowie bo już jestem skołowany po tych wypowiedziach... Czyli jakiej mocy kociołek u mnie? Powtarzam:

Dom o powierzchni całkowitej 220m2 a użytkowej 172m2 .Ogrzewanie podłogowe w kuchni, wiatrołap i 3 łazienkach, grzejniki RADSON lub Brungmann w pokojach. Dom z gazobetonu H+H ocieplony grafitowym styropianem Termo Organica 12cm.
Poniżej link budowanego domu.
http://projekt-technika.pl/PT105_Budynek_mieszkalny_jednorodzinny (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fprojekt-technika.pl%2FPT105_Budynek_mieszkalny_jednorodzin ny)

10-12KW czy 15-17KW :(Tak jak kol. karoka napisał wystarczy 10-12kW i to śmiem twierdzić że będzie sporo za duży.
Masz małą kotłownię i ciężko będzie ci się pomieścić z kotłem a co dopiero opał. Nie myślałeś aby trochę poprawić ocieplenie i przejść na jakieś inne ogrzewanie? Jesteś w fazie budowy czy już wykończone? Jak jeszcze działasz jak to się mówi potocznie "na budowie" jeszcze wszystko jest możliwe.

timon120777
15-08-2013, 14:20
Panowie bo już jestem skołowany po tych wypowiedziach... Czyli jakiej mocy kociołek u mnie? Powtarzam:

Dom o powierzchni całkowitej 220m2 a użytkowej 172m2 .Ogrzewanie podłogowe w kuchni, wiatrołap i 3 łazienkach, grzejniki RADSON lub Brungmann w pokojach. Dom z gazobetonu H+H ocieplony grafitowym styropianem Termo Organica 12cm.
Poniżej link budowanego domu.
http://projekt-technika.pl/PT105_Budynek_mieszkalny_jednorodzinny (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fprojekt-technika.pl%2FPT105_Budynek_mieszkalny_jednorodzin ny)

10-12KW czy 15-17KW :(



najpierw zrób OZC a dopiero potem zdecyduj czym tyłek ogrzejesz.
dobrze zbigmaz pisze- jak jeszcze nic nie zakńczone to szukać innego typu czajnika
w nowym domu zbudowanym zgodnie ze sztuką i bez mostków znaczących przy takiej powierzchni i takiej bryle potrzebować będziesz nie więcej niż 10-12KW przy temperaturach na dworze -20stC czyli przez jakieś 3 tygodnie w sezonie(średnio bo nie wiemy nic w jakiej strefie mieszkasz- albo nie doczytałem)
przez resztę sezonu dużo mniej - myślę że do 60% tej mocy. czyli nie więcej niż 7KW
warto myśleć o bardziej bezobsługowym sposobie ogrzania tej chałupki. no chyba że nie ma gazu a pomp ciepła nie lubisz
wtedy do kotłowni o powierzchni 7m2 spokojnie zmieścisz kociołek i tonę ekogroszku na palecie lub luzem w workach pod ścianą

Borus
15-08-2013, 18:15
Panowie, dziękuję przede wszystkim za szybkie odpowiedzi :).
Co do budowy pisałem już wcześniej.... że będę miał gaz ale ok. lutego 2014r :). Myślałem o pompie ciepłej wody powietrznej Emmetti lub Buderus WPT 270 ale zdałem sobie sprawę że koszt utrzymania miesięczny to 50zł prądu a jednorazowy ok. 7tys.. Postanowiłem więc jako 2 źródło na lato piecyk gazowy jednofunk. ( koszt mniej więcej za gaz miesięczny to 60-70zł i jednorazowy 1tys.). Po dłuższych zastanowieniach zdecydowałem się na zbiornik KOSPEL SB250 oraz piecyk kondensacyjny dwufunkcyjny Dietrich lub Termet ( koszt ok.3tys. jednorazowy). Kolego Zbigmaz01, ocieplenie jest właśnie w trakcie, Termo Organika 12cm 0,31 lambda. Kołki będą ale jednak wcześniej będą specjalne płytkie otwory i po włożeniu kołka zaślepione specjalną zatyczką aby nie było mostków. Nie chciałem kołków ale podobno do gazobetonu komórkowego trzeba. Jestem z Kielc więc III strefa z tego co widziałem. Co Wy na to? :)

Borus
17-08-2013, 22:28
I zapadła cisza :(

Arturo72
17-08-2013, 22:55
I zapadła cisza :(
Gdybyś miał podłogówkę po całości to zaproponowałbym do 02.2014 grzanie Kospelem chociaż gaz ziemny uważam za drogą sprawę i dla mnie bezsensem jest mieć w domu trzy rózne medium grzewcze i płacić za każde z osobna sporo kasy(prąd,węgiel,gaz ziemny) ale Ty z jakiegoś nie znanego powodu wpakowałeś grzejniki a poza tym masz słabo ocieplony dom i straty ciepła będą duże,także propozycja Kospela w oczekiwaniu na gaz z grzejnikami wymagałaby dogłębnego przemyślenia i przeliczenia :)
Na lato,jeśli zdecydujesz się na węgiel,moja propozycja,nie pchaj się w gaz ani w jakąkolwiek pompę ciepła do cwu,grzej bojlerem :)

Osobiście w takim domu nie pchałbym się w węgiel i poczekałbym do lutego bo kominy pewnie już masz i propozycja grzania prądem z wyższym COP nie byłaby zasadna ekonomicznie :)

karoka65
17-08-2013, 22:57
Wszyscy toczą wojnę na wątku o kotle RBR :)
Skoro piszesz w rankingu kotłow na eko groszek to chyba taki Cię interesuje ?
Mam w Kielcach klienta któremu w zeszłym roku sprzedałem kociołek.
Rzadko ale bywa na forum.
Chcesz obejrzeć to się odezwij, może się zgodzi pomóc ziomkowi.

zbigmaz01
18-08-2013, 13:34
I zapadła cisza :(Cisza nie zapadła ale niekiedy czasu brak. Jeżeli założysz u siebie dobry kociołek z dobrym sterownikiem to uważam że pchanie się w jakieś dodatkowe instalację będzie nietrafioną inwestycją ze względu na koszty. Przy układzie dobrej instalacji podłogowej, dobrego docieplenia całego domu i decyzji kupna kotła z podajnikiem wydaje mi się że dodatkowo polepszyła by sprawa dołożenie bufora do tej instalacji. Kocioł w większości czasu pracował by w podtrzymaniu tylko co jakiś czas musiał by się załączyć na podgrzanie bufora. Z niego miałbyś możliwość dystrybucji wody w ilościach i kierunkach jakie potrzebujesz. Jeżeli planujesz w swoim domu postawić kominek to może propozycja aby on był z płaszczem wodnym. Każde rozpalenie w kominku doładuje bufor a i dogrzeje pomieszczenie w którym stoi. Takie wykorzystanie kominka w okresie jesieni lub wczesnej wiosny jest idealne. Tylko wszystko zależy od upodobania bo jeżeli nie chcesz z salonu robić kotłowni jak to niektórzy piszą to już inna sprawa.
Sam kociołek jaki byś nie kupił będzie za duży i będzie pracował na najniższych mocach a co za tym idzie na niskich sprawnościach. Bufor czy zbiornik dwu płaszczowy w kpl. z kotłem z podajnikiem byłby rozwiązaniem na który byś nie narzekał a i w kosztach obsługi wydaje mi się najmniejszych. Tylko decyzja co do tego co zainstalujesz i na jaki okres już teraz powinna być podjęta.

darase
18-08-2013, 13:48
W pewnym sensie wszyscy macie rację :)

Pompa ciepła poza swoją ceną ma same zalety :)

Zaraz po niej najtańszym ogrzewaniem jest ekogroszek.

http://cieplowlasciwie.pl/start

Mały kalkulator.

Mam piecyk Ogniwo 15kw na ok. 166m2 z kiepskimi drzwiami i oknami.
Piecyk w największe mrozy (ponad -20st) zszamał 32kg na 24h.

Teraz piecyk dogrzewa Cwu i pracuje ok. mocy 12kw jak to możliwe? ano tak możliwe jak napisał kolega Jarecki. :)

Co innego średnia dobowa a co innego moc z jaką pracuje przez ok. 15min,
a co innego średnia roczna :D dwuletnia :D i 10cio letnia :D

Vld
18-08-2013, 18:26
Zwróć uwagę na różnice w pracy z jednym startem na dobę, a 3-4 startami na godzine.
Wtedy masz permanętne stany prejściowe i jakiejkolwiek ekonomii i czystości spalania nie ma mowy.

KOLA1972
19-08-2013, 12:09
Witam.
Jako że to ranking kotłów na EKO Groszek mam pytanie do fachowców co sądzą o kotłach :

http://www.mgspaw.pl/index.php?subaction=k_tauron
oraz
http://www.constalex.pl/

jak wysoko w rankingu by je umieścili w porównaniu z zachwalanymi w tym temacie kotłami :

http://www.sekom-pleszew.com.pl/brucer.html

oraz

http://www.firmainstalco.pl/index.php?art=32

darase
19-08-2013, 12:48
Kola pierwsza firma jest mało rozwojowa, zobacz liderzy runku mają w swoich ofertach moce kotłów ok. 10kw a ten producent zatrzymał się na 20kw.

Brakuje mi sterownika eCoal :)

darase
19-08-2013, 12:56
Druga firma minimalny powrót 60st- to chyba jakiś żart i moc 15kw do 122m2.

Mój piecyk 15kw ogrzewa 166m2 a teraz kupiłbym 10kw bo 15kw się leni :)

Pierwsza jeszcze lepsza 20kw do 140m2 szok jakiś :D

SUSPENSER
19-08-2013, 13:20
Witam.
Jako że to ranking kotłów na EKO Groszek mam pytanie do fachowców co sądzą o kotłach :

http://www.mgspaw.pl/index.php?subaction=k_tauron (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.mgspaw.pl%2Fin dex.php%3Fsubaction%3Dk_tauron)
oraz
http://www.constalex.pl/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.constalex.pl%2 F)

jak wysoko w rankingu by je umieścili w porównaniu z zachwalanymi w tym temacie kotłami :

http://www.sekom-pleszew.com.pl/brucer.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.sekom-pleszew.com.pl%2Fbrucer.html)

oraz

http://www.firmainstalco.pl/index.php?art=32 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.firmainstalco. pl%2Findex.php%3Fart%3D32)

Jak wysoko - z pewnością sporo poniżej obu z polecanych.

Z tych dwóch, które podałeś pierwszy bardziej mi się podoba bo ma 4 ciągi spalin, ale 20 kW to chyba na 300 m2 chałupy, nie podali sprawności, no i na zdjęciach jest ze sterownikiem Tatarek a w opisie jest Titanic.

Drugi ma ciekawą przekładnię w opcji do wyboru, ale rusztu wodnego bym nie chciał bo to nie najlepsze rozwiązanie, do tego takie sobie sterowniki i te minimum 60 st C na powrocie to jakieś jaja są :eek:

Diabeł jednak tkwi w szczegółach wykonania oraz budowy - najważniejsze to: dobry palnik, sterownik, wymiennik.

minertu
19-08-2013, 13:34
Grzesiek w Polsce jest wielu producentów kotłów ,którzy zabezpieczają się wysoką temp powrotu.Z reguły to wina konstrukcji kotła oraz uniknięcia problemów gwarancyjnych.

SUSPENSER
19-08-2013, 16:44
Grzesiek w Polsce jest wielu producentów kotłów ,którzy zabezpieczają się wysoką temp powrotu.Z reguły to wina konstrukcji kotła oraz uniknięcia problemów gwarancyjnych.

Wiem i dlatego gdy to widzę "włącza mi się lampka ostrzegawcza" przed produktem takiego producenta ;)

KOLA1972
19-08-2013, 18:43
Dziękuje za odpowiedzi.
Przed sezonem grzewczym czeka mnie wymiana kotła jak na razie moim nr 1 jest SKAM-P Premium 25kW z palnikiem ARDEO i sterownikiem IRYD PID , kocioł ma ogrzewać dom parterowy o pow. 310m2 w tym garaż 36m2 i kotłownia 10m2 , dom jest wybudowany z cegły max 29cm + 12cm styropianu + cegła max 12cm , strop drewniany ocieplony granulatem styropianowym 20cm , podłoga na gruncie ocieplona 6cm styropianem , dosyć duża ilość okien 22 szt szyby zespolone o współczynniku 1.1 niektóre okna lekko utraciły szczelność.
Instalacja C.O. wykonana jest z miedzi na 2 rozdzielaczach ,grzejniki Purmo + 30m2 ogrzewania podłogowego w łazienkach , obecny kocioł podłączony jest przez wymiennik płytkowy z resztą instalacji (kocioł w układzie otwartym , instalacja c.o. w układzie zamkniętym) zasobnik wody 150l ale docelowo będzie 300l i kolektory słoneczne , w instalacji C.O. posiadam zawór mieszający z siłownikem którym chcę regulować temperaturę na grzejnikach w oparciu o czujnik pogodowy i termostat wewnętrzny.
Uprzejmie proszę o weryfikację doboru kotła i ewentualne sugestie.

SUSPENSER
19-08-2013, 20:51
Dziękuje za odpowiedzi.
Przed sezonem grzewczym czeka mnie wymiana kotła jak na razie moim nr 1 jest SKAM-P Premium 25kW z palnikiem ARDEO i sterownikiem IRYD PID , kocioł ma ogrzewać dom parterowy o pow. 310m2 w tym garaż 36m2 i kotłownia 10m2 , dom jest wybudowany z cegły max 29cm + 12cm ... w instalacji C.O. posiadam zawór mieszający z siłownikem którym chcę regulować temperaturę na grzejnikach w oparciu o czujnik pogodowy i termostat wewnętrzny.
Uprzejmie proszę o weryfikację doboru kotła i ewentualne sugestie.

Wg mnie kocioł wybrałeś bardzo dobry, ale temperaturę na grzejnikach [w pomieszczeniach] najlepiej ustawić głowicami termostatycznymi na grzejnikach [wtedy masz termostat w każdym pomieszczeniu i w każdym możesz zadać inną temperaturę].

KOLA1972
19-08-2013, 21:23
Wg mnie kocioł wybrałeś bardzo dobry, ale temperaturę na grzejnikach [w pomieszczeniach] najlepiej ustawić głowicami termostatycznymi na grzejnikach [wtedy masz termostat w każdym pomieszczeniu i w każdym możesz zadać inną temperaturę].


W obecnej instalacji mam już zawór z siłownikiem i nie chciał bym tego zmieniać termostat pokojowy zamontowany jest u mnie w pomieszczeniu otwartym które ma prawie 100m2 (hol,salon, aneks jadalny , kuchnia) tu na grzejnikach nie ma zaworów termostatycznych natomiast w części prywatnej (sypialnia , gabinet , pokoje dzieci i sypialnia dla gości ) takie zawory są zamontowane.

zbigmaz01
20-08-2013, 16:42
W obecnej instalacji mam już zawór z siłownikiem i nie chciał bym tego zmieniać termostat pokojowy zamontowany jest u mnie w pomieszczeniu otwartym które ma prawie 100m2 (hol,salon, aneks jadalny , kuchnia) tu na grzejnikach nie ma zaworów termostatycznych natomiast w części prywatnej (sypialnia , gabinet , pokoje dzieci i sypialnia dla gości ) takie zawory są zamontowane.Dobrze ci podpowiadają moc, nie więcej jak 16-17kW. Chyba czytałeś o przewymiarowaniu kotła?

karoka65
20-08-2013, 17:51
Wymieniliśmy się wczoraj kilkoma wiadomościami ale kolega coś nie może chyba uwierzyć że tyle mu potrzeba :)

KOLA1972
20-08-2013, 18:24
Wymieniliśmy się wczoraj kilkoma wiadomościami ale kolega coś nie może chyba uwierzyć że tyle mu potrzeba :)

Dokładnie coś na zasadzie "chciała bym ale się boje " :D

zbigmaz01
20-08-2013, 18:50
Dokładnie coś na zasadzie "chciała bym ale się boje " :DNie ma się czego bać, ja mogę od siebie dodać że teraz jak już poznałem to co mam to nawet bym zaryzykował kocioł 11kW. Ten który mam nie pracował jeszcze na pełnej mocy.
Jeżeli szukasz jeszcze danych to poszukaj takiego kolegę jak chris i poczytaj co on robił z tym kotłem.
Jest czasami na forum, więc może sam się odezwie?

BBE
20-08-2013, 19:26
To musi być naprawdę dobrze ocieplony dom o niskim zapotrzebowaniu na ciepło (w granicy 30-40w /m2). Bo jedenastka na taką powierzchnię to trochę mała (tyłek ma zimą marznąć? No, chyba, że niektóre piece mają dużo więcej kW niż się to podaje oficjalnie).

wuwok
20-08-2013, 19:43
piec za duży to wada ale za mały tym większa bo jak wytłumaczysz rodzinie ze brakuje ciepełka gdy mróz przyciśnie ?? lepiej mieć 3-4kw zapasu niż gdy tyle będzie za mało :) . I kolor nie ważny bo tak naprawdę tylko właścicielowi za małego pieca tyłek zmarznie :D
aha ja mam/miałem za duży piecyk ale mam 16kw na 160 użytkowej z tym ze mam dom docieplony dobrze ,ściany 15grafit,skosy 20cm,ostatnia płyta 15cm bialy styr . Według kalkulatorów zapotrzebowanie moje wynosi 10-11kw na mój dom :)

BBE
20-08-2013, 19:45
Widocznie polecana jedenastka ma aż 11kW zapasu, skoro na tyle m2 jest polecana. A wtedy to zmienia zupełnie postać rzeczy.

zbigmaz01
20-08-2013, 19:56
To musi być naprawdę dobrze ocieplony dom o niskim zapotrzebowaniu na ciepło (w granicy 30-40w /m2). Bo jedenastka na taką powierzchnię to trochę mała (tyłek ma zimą marznąć? No, chyba, że niektóre piece mają dużo więcej kW niż się to podaje oficjalnie).Znowu pytasz czy stwierdzasz?
Czy twierdzisz że ja kłamię? Masz na to dowody w wykresach. Taki specjalista z ciebie to napisz co tam widzisz, ja się krytyki nie boję. Może masz jalieś uwagi do pracy mojego kotła to napisz a ja to poprawię. Nie jestem specjalistą bo pisałem że się uczę ale to doczytałeś bo wiele wypowiedzi moich przestudiowałeś skoro wiesz co i gdzie mam. Jak do tej pory nie pomagasz a jedynie wypowiadasz się w sposób dziwny i tyczy się to jednego producenta kotła. Masz coś do niego? A może do mnie? Jeżeli tak to się określ i będzie wiadomo o co chodzi. Jeżeli masz pytania dotyczące kotła zwróć się do producenta a wtedy umieścisz to na forum. Taka negatywna forma twojego zachowania do tego producenta jest dla mnie nie do przyjęcia. Jeżeli szukasz pomocy w wyborze kotła lub sterownika napisz to, podaj jakieś szczegóły. Jak do tej pory o nic nie pytasz a jedynie krytykujesz.

BBE
20-08-2013, 20:09
Kolego, nie bądź taki uprzedzony. Ja tylko mówię, że 11kW to za mało na taką dużą powierzchnię. W dodatku, jeśli dom nie jest dobrze docieplony, to tych kilowatów może braknąć. I co wtedy? Dogrzewać dom? To by nie miało najmniejszego sensu przecież.
Piec 17kW na pewno będzie miał co robić w mrozy. Jak dom słabo ocieplony to nawet 20kW pewnie będzie OK.

A skoro już sobie tak rozmawiamy, to powiedz jeszcze proszę, czy ten miał o wyglądzie ekogroszku, który był prezentowany przez Ciebie na jednym z for internetowych, dobrze się spala?

zbigmaz01
20-08-2013, 20:18
Kolego, nie bądź taki uprzedzony. Ja tylko mówię, że 11kW to za mało na taką dużą powierzchnię. W dodatku, jeśli dom nie jest dobrze docieplony, to tych kilowatów może braknąć. I co wtedy? Dogrzewać dom? To by nie miało najmniejszego sensu przecież.
Piec 17kW na pewno będzie miał co robić w mrozy. Jak dom słabo ocieplony to nawet 20kW pewnie będzie OK.

A skoro już sobie tak rozmawiamy, to powiedz jeszcze proszę, czy ten miał o wyglądzie ekogroszku, który był prezentowany przez Ciebie na jednym z for internetowych, dobrze się spala?Mam kocioł taki jak piszę, dwie zimy za mną, wiem co potrafi i co może i na koniec wiem co ja chcę i co mogę. Tak że nie boję się brakujących kW a co do domu też napisałem co mam. Zapraszam do siebie jak ci coś nie pasuje to sam ocenisz, popytasz domowników i dowiesz się prawdy na miejscu.

Co do tego miału to obserwując moje wpisy powinieneś dotrzeć do takiego w którym pisałem że ma dużo kamienia i łupka. Sam węgiel pali się b.dobrze ale ten kamień daje dużą ilość w popielniku a i w podtrzymaniu trzeba inaczej podawać i dmuchać.

karoka65
20-08-2013, 20:23
Tak dla potomnych, rozmawialiśmy z Koalą o kotłach w przedziale 17 do 25kW to nie wiem skąd znowu ktoś się czepia 11-tki.
Ja powiedziałem 17.

karoka65
20-08-2013, 20:25
Widocznie polecana jedenastka ma aż 11kW zapasu, skoro na tyle m2 jest polecana. A wtedy to zmienia zupełnie postać rzeczy.
Skoro mamy fachowca to Ty byś zaproponował Ogniwo 16kW czy 25kW ?

BBE
20-08-2013, 20:27
A zielony ma być kolorem nadziei a nie urojeń.. Już jednego użytkownika pieca z manią prześladowczą tu mieliśmy...
Jakie obserwacje Kolego. Po prostu dużo piszesz w temacie piecy, to czytam.
A poza tym - czy takie dysputy nie napędzają koniunktury?
Przecież dzięki temu niektórzy w ostatnim czasie otrzymują tyle PW.
Nic, tylko tym dyskusjom pogratulować!

BBE
20-08-2013, 20:32
Ja to bym polecił piec SkamP. Jest naprawdę całkiem w porządku.
Ma wysoką sprawność, a z Bruli.pl to naprawdę całkiem niezłe połączenie.
A jaka wielkość - najlepiej doradzi producent. Wystarczy zaglądnąć na wątek SkamPa na tym forum.

karoka65
20-08-2013, 20:34
Ani u nadziei ani urojeń tylko pewności i bezpieczeństwa.
Niektórzy nie chcąco bardzo pomagają choć nie chcieli :) Szanowny Kolego

karoka65
20-08-2013, 20:38
Nie sprężaj się, też rozmawialiśmy o tym kotle, prowadziliśmy "dysputy"
Zaglądał, zaglądał.

BBE
20-08-2013, 20:43
Czyli dlatego niektórzy na innych forach żalą się na innych?
I chcą moderatora-"terrorystę". (z tym terrorystą to żart)

I od razu mówię - wybór padł na SkamP, bo jest neutralnym, a dobrym piecem.

Arturo72
20-08-2013, 20:48
A jaka wielkość - najlepiej doradzi producent.
tak,tak ;)

I od razu mówię - wybór padł na SkamP, bo jest neutralnym, a dobrym piecem.
I jaką moc Ci doradził do jakiego obciążenia cieplnego ?
Producent wykonywał przed doborem kotła audyt energetyczny Twojego domu tzw. OZC ?

karoka65
20-08-2013, 20:51
On nic nie chce kupić.
Tylko chce robić na złość.

BBE
20-08-2013, 21:00
@Arturo72: czy sprzedający piece robi audyt energetyczny domu (OZC)?
@karoka65: przecież "robię Ci dobrze", bo dzięki ostatnim dyskusjom zrobił Ci się ruch w biznesie.

karoka65
20-08-2013, 21:03
Ok, jak zamontujesz tego Skama to wrzuć jakieś fotki, tylko tak z dalsza, a nie same drzwiczki.
Chyba aparat masz dobry ?

Arturo72
20-08-2013, 21:07
@Arturo72: czy sprzedający piece robi audyt energetyczny domu (OZC)?

Powinien przynajmniej na piechotę wyliczyć,nie mówię już o OZC,tym bardziej,że nie jest to coś trudnego a jeden formularz w exelu będzie jako wzór na wszystkie domy.
Jak tam Ci wyszedł ten Skamp ? Ile kW masz dobrane do domu ?

lestek27
20-08-2013, 21:11
Hehe. Już jestem ciekawy tych zdjęć.
Dziwię się co niektórym:)
Staruszkiem nie jestem ale czasem się czuję jak bym był wychowywany przed wojną.

zbigmaz01
20-08-2013, 21:24
Skoro już wybrał to teraz oczekujemy jego wypowiedzi i ciekawych pytań na wątku o tym kotle. Może zostawi w spokoju niektóre kolory.

BBE
20-08-2013, 21:26
Ok, jak zamontujesz tego Skama to wrzuć jakieś fotki, tylko tak z dalsza, a nie same drzwiczki.
Chyba aparat masz dobry ?

Co Ty Kolego masz z tymi zdjęciami całej kotłowni, co? To nie pierwszy raz, kiedy o to pytasz różnych użytkowników.
Kafelki chcesz sobie dopasować i podglądasz u innych?

@Arturo72: Ja mówiłem o SkamPie nie dla siebie, tylko dla zainteresowanego piecem. Ja z KOLA1972 nie rozmawiałem, więc ciężko mi coś doradzić. No, chyba, że mam wróżyć z fusów, jeśli takie coś się liczy.

karoka65
20-08-2013, 21:33
Czy ja wiem czy różnych ?
A tak sobie lubię popatrzyć.
W końcu piszesz że wybrany to myślałem że dla Ciebie, z Koalą piszesz nie rozmawiałeś to kto go wybrał ?
Znowu podpuszka ? "Panie Kolego"
Spadam, nie chce mi się z Tobą nawet gadać.

Piotrek42
20-08-2013, 21:45
BBE a może tak napiszesz z jakich blach ten skamp jest zrobiony?? moze dodaj że grubszej blachy jest tyle co kot napłakał, palnik aredo bo jest teraz tańszy i robiony w pleszewie, nie patrzyłem czy obrotówka-bo z obrotówek producenci sie wycofują bo więcej z nią kłopotów jak pożytku...

Jarecki79
20-08-2013, 22:00
BBE a może tak napiszesz z jakich blach ten skamp jest zrobiony?? moze dodaj że grubszej blachy jest tyle co kot napłakał, palnik aredo bo jest teraz tańszy i robiony w pleszewie, nie patrzyłem czy obrotówka-bo z obrotówek producenci sie wycofują bo więcej z nią kłopotów jak pożytku...

Tak się składa,że Kola był, na własne oczy widział produkcję, kotły, egzemplarz po badaniach i wziął też adres na instalatora.
Baaa widział też palniki.........
Jaką podejmie decyzję- jego sprawa


Palnik ardeo szanowny adwersarzu jest droższy od palników żeliwnych, co Ty jednak możesz o tym wiedzieć oprócz tego,że mnie tak wytrwale szkalujesz i obrażasz
Jak byś miał choć blade pojęcie o rozwiązaniach konstrukcyjnych palników, to byś się 2-3razy zastanowił zanim coś walniesz

BBE
20-08-2013, 22:12
Czy ja wiem czy różnych ?
A tak sobie lubię popatrzyć.
W końcu piszesz że wybrany to myślałem że dla Ciebie, z Koalą piszesz nie rozmawiałeś to kto go wybrał ?
Znowu podpuszka ? "Panie Kolego"
Spadam, nie chce mi się z Tobą nawet gadać.
Przecież pytałeś, co bym doradził, to odpowiedziałem. Ten "wybór" dotyczył tego, co bym polecił.
Skąd ten pomysł, że mówimy o piecu dla mnie?
Nie za dobrze, jak się zapomina o co się pytało, Kolego.

karoka65
20-08-2013, 22:20
I od razu mówię - wybór padł na SkamP, bo jest neutralnym, a dobrym piecem.
A jak z tego się znowu wykręcisz ?
Dla mnie to zdanie oznajmujące i twierdzące.

zbigmaz01
20-08-2013, 22:34
A jak z tego się znowu wykręcisz ?
Dla mnie to zdanie oznajmujące i twierdzące.Szkoda klawiatury :)

karoka65
20-08-2013, 22:36
Szkoda.

BBE
20-08-2013, 22:36
Ten "wybór" dotyczył tego, co bym polecił. - już Ci to pisałem.

Choć masz rację - zmienię zdanie. Wybieram i polecam RBRa :) Przekonałeś mnie.

karoka65
20-08-2013, 22:44
Ja nawet o Tilgnerze napisałem co chciała wiedzieć.
To też bardzo dobry kocioł i bardzo porządna firma na dodatek ma eCoala w ofercie jak komuś zależy na necie.