PDA

Zobacz pełną wersję : RANKING KOTŁÓW NA EKO GROSZEK



Strony : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92

Jarecki79
11-10-2010, 12:45
Właśnie jestem świeżo po uruchomieniu pieca Skam - P Premium ze sterownikiem PUMA i pierwszy problem na jaki napotkałem to starsznie ciężki dostęp do paleniska, muszę się potwornie nagimnastykować żeby rozpalić w piecu. Panie Jarecki nie można było dorobić jeszcze jednych drzwiczek albo zrobić środkowe większe ?

Można, ale przy wersji z rusztem żeliwnym drzwiczki zostały zmniejszone, aby odzyskac powierzchnię wodną utraconą przy likwidacji awaryjnego rusztu wodnego.

Zgadzam się,że rozpalanie nie jest bardzo wygodne, ale to robi sie 2-3razy w sezonie.
W trybie ręcznym paliwo na palnik, na wierch podpałka do grilla, odpalić, poczekać jak się zajmie, załączyć nadmuch i po rozżarzeniu węgli włączyć automat.

tomek1radom
11-10-2010, 15:15
"Przerabiałem" temat ostatnio, i różnica to ~200pln (zaworek dwufunkcyjny ~300pln, wężownica schładzająca ~500pln), myślę, że można sobie pozwolić na taką dopłatę ;)
Pewnie i Ty i Jarecki macie racje. Ja zamontowalem zawor Regulus, gdyz takie wlasnie sa wymagania PER-EKO przy montazu ich kotla w ukladzie zamknietym. Moze sie myle ale mysle, ze dokladanie jeszcze dodatkowej wezownicy schladzajacej jest zbedne. Mieszkam w miescie i braki w dostawie pradu a tym bardziej wody sie praktycznie nie zdazaja.

ppietrz
11-10-2010, 15:34
Moze sie myle ale mysle, ze dokladanie jeszcze dodatkowej wezownicy schladzajacej jest zbedne. Mieszkam w miescie i braki w dostawie pradu a tym bardziej wody sie praktycznie nie zdazaja.

Na Twoim miejscu nie montowałbym już jej skoro masz zawór (wymóg producenta). W moim przypadku nie mam jeszcze nawet kotła, więc mogłem sobie pozwolić na wybór miedzy jednym a drugim.

SUSPENSER
11-10-2010, 21:20
SUSPENSER ten z resowera jest suchy

Mam właśnie z Resover i jest suchy, ale jak poleży w zasobniku to na ściankach skrapla się woda (węgiel ma pewną wilgotność która po podgrzaniu go odparowuje i osadza się zwłaszcza na chłodniejszej ściance zasobnika).

Pozostaje mi więc malowanie rdzy co kilka miesięcy Cortaninem, a jak dziadostwo przerdzewieje to kupię następny.

A może ktoś produkuje zasobniki z nierdzewki (ale porządnej np. stal 316 a nie 304 czy chińskiego badziewia) - mogłyby być nawet niemalowane - miałyby swój urok niczym Delorean ;-)

jorgensen
12-10-2010, 00:39
Zasobniki ze stali nierdzewnej ma kocioł Buderusa o nazwie Funke Silver

darase
12-10-2010, 08:59
Nie widzę problemu z mokrym opałem, kupowałem ekogroszek w czerwcu. Do października tak wysechł że jest suchy jak pieprz. Żadnego wykraplania wody.

SUSPENSER
12-10-2010, 15:56
jorgensen - dzięki za informację - ciekawe czy pasowałby do mojego palnika i ile kosztuje.

darase - ja nie mam miejsca na trzymanie opału przez cały rok więc to nie wchodzi w grę u mnie.
Nie wiem też czy po takim leżeniu nie traci on na kaloryczności (zwietrzenie) ?

nieosiagalny
14-10-2010, 16:23
Mam pytanie dotyczące zabezpieczenia przed awarią zasilania.

Mam piec z podajnikiem tłokowym. Palę w nim raczej groszkiem. Teraz gdy wiele osób sugeruje mi kupno UPS-a ponieważ awaria zasilania może rozpieprzyć piec, rury etc zacząłem się zastanawiać czy to jest na pewno prawda.

Palę w piec do ok. 60 - 65 stopni celsjusza. Załóżmy, że wyłączają prąd - przestaje działać wentylator, podajnik, ale również obie pompy do CO i CWU.

Teraz co mi się wydaje:

Gdy temperatura na piecu jest 60 stopni to w przypadku wyłączenia prądu i jednoczesnym nie działaniu wentylatora temp. nie powinna znacząco podskoczyć ponieważ podajnik już nie podaje, opał pali się tylko ten co już podany. Nawet ewentualny dobry ciąg z komina nie pozwoli raczej na podniesienie temp. pieca do 80 stopni. Załóżmy jednak, że podniesie do 80 - pompa CO i CWU nie działa. Piec nie ma gdzie oddać ciepła (tych 80 stopni) i nagrzewa więcej wodę która jest w rurze w piecu. Jednak woda raczej nie powinna się zagotować do 100 stopni. Tym bardziej, że w perspektywie 30 minut piec powinien stracić temp. do 40 stopni (sprawdziłem!!!).

W związku z powyższym czy rzeczywiście nie kupienie UPS-a może spowodować awarię pieca, instalacji itp? Bo mi wydaje się, że nie.

Przeliczyłem wszystkie urządzenia składające się na piec i:
-pompa CWU 80W
- pompa CO 80W
- wentylator 250W
- podajnik 100 W (do sprawdzenia)

Razem: 510W.

Kupno UPS-a na 510W mocy czynnej to koszt ok. 1000 zł. Pomimo jego działania to on i tak padnie po kilku minutach i problem dalej będzie występował. Trzeba by kupić UPS-a na jakieś 1000W mocy czynnej (o pozornej nawet nie wspominam) - koszt ok. 2000zł. (no dobra 1600zł).

UPS ratuje tylko w chwilowych zanikach prądu?

Jarecki79
14-10-2010, 17:45
Mam pytanie dotyczące zabezpieczenia przed awarią zasilania.

Mam piec z podajnikiem tłokowym. Palę w nim raczej groszkiem. Teraz gdy wiele osób sugeruje mi kupno UPS-a ponieważ awaria zasilania może rozpieprzyć piec, rury etc zacząłem się zastanawiać czy to jest na pewno prawda.

Palę w piec do ok. 60 - 65 stopni celsjusza. Załóżmy, że wyłączają prąd - przestaje działać wentylator, podajnik, ale również obie pompy do CO i CWU.

Teraz co mi się wydaje:

Gdy temperatura na piecu jest 60 stopni to w przypadku wyłączenia prądu i jednoczesnym nie działaniu wentylatora temp. nie powinna znacząco podskoczyć ponieważ podajnik już nie podaje, opał pali się tylko ten co już podany. Nawet ewentualny dobry ciąg z komina nie pozwoli raczej na podniesienie temp. pieca do 80 stopni. Załóżmy jednak, że podniesie do 80 - pompa CO i CWU nie działa. Piec nie ma gdzie oddać ciepła (tych 80 stopni) i nagrzewa więcej wodę która jest w rurze w piecu. Jednak woda raczej nie powinna się zagotować do 100 stopni. Tym bardziej, że w perspektywie 30 minut piec powinien stracić temp. do 40 stopni (sprawdziłem!!!).

W związku z powyższym czy rzeczywiście nie kupienie UPS-a może spowodować awarię pieca, instalacji itp? Bo mi wydaje się, że nie.

Przeliczyłem wszystkie urządzenia składające się na piec i:
-pompa CWU 80W
- pompa CO 80W
- wentylator 250W
- podajnik 100 W (do sprawdzenia)

Razem: 510W.

Kupno UPS-a na 510W mocy czynnej to koszt ok. 1000 zł. Pomimo jego działania to on i tak padnie po kilku minutach i problem dalej będzie występował. Trzeba by kupić UPS-a na jakieś 1000W mocy czynnej (o pozornej nawet nie wspominam) - koszt ok. 2000zł. (no dobra 1600zł).

UPS ratuje tylko w chwilowych zanikach prądu?

Rany a co to za potwór,że dmuchawa 250W
100kW czy więcej??

Zabezpieczeniem przed rozwaleniem kotła może być zawór bezpieczeństwa na 1,5atm. nie wiem, czy kosztuje 20zł
Oraz wężownica schładzająca odbierająca moc szczątkową, wężownica schładzająca to ok. 500-600zł

karoka65
14-10-2010, 17:46
Mam pytanie dotyczące zabezpieczenia przed awarią zasilania.

Mam piec z podajnikiem tłokowym. Palę w nim raczej groszkiem. Teraz gdy wiele osób sugeruje mi kupno UPS-a ponieważ awaria zasilania może rozpieprzyć piec, rury etc zacząłem się zastanawiać czy to jest na pewno prawda.

Palę w piec do ok. 60 - 65 stopni celsjusza. Załóżmy, że wyłączają prąd - przestaje działać wentylator, podajnik, ale również obie pompy do CO i CWU.

Teraz co mi się wydaje:

Gdy temperatura na piecu jest 60 stopni to w przypadku wyłączenia prądu i jednoczesnym nie działaniu wentylatora temp. nie powinna znacząco podskoczyć ponieważ podajnik już nie podaje, opał pali się tylko ten co już podany. Nawet ewentualny dobry ciąg z komina nie pozwoli raczej na podniesienie temp. pieca do 80 stopni. Załóżmy jednak, że podniesie do 80 - pompa CO i CWU nie działa. Piec nie ma gdzie oddać ciepła (tych 80 stopni) i nagrzewa więcej wodę która jest w rurze w piecu. Jednak woda raczej nie powinna się zagotować do 100 stopni. Tym bardziej, że w perspektywie 30 minut piec powinien stracić temp. do 40 stopni (sprawdziłem!!!).

W związku z powyższym czy rzeczywiście nie kupienie UPS-a może spowodować awarię pieca, instalacji itp? Bo mi wydaje się, że nie.

Przeliczyłem wszystkie urządzenia składające się na piec i:
-pompa CWU 80W
- pompa CO 80W
- wentylator 250W
- podajnik 100 W (do sprawdzenia)

Razem: 510W.

Kupno UPS-a na 510W mocy czynnej to koszt ok. 1000 zł. Pomimo jego działania to on i tak padnie po kilku minutach i problem dalej będzie występował. Trzeba by kupić UPS-a na jakieś 1000W mocy czynnej (o pozornej nawet nie wspominam) - koszt ok. 2000zł. (no dobra 1600zł).

UPS ratuje tylko w chwilowych zanikach prądu?

Nie wiem co za pompy ci zamontowali ?
U mnie:
Pompa CWU na pierwszym biegu bo nie ma potrzeby na wyższym to 30W
Pompa CO na pierwszym biegu bo jw. to 45W
Wentylator 70W
Podajnik 90W
UPS 12V/500W + akumulator który wyciągam na zimę z ciągnika 12V/115Ah (Centra) Podtrzymuje mi ciągłą pracę kotła w okresie zimowym na 7godz. i 50 minut (sprawdzone)

karoka65
14-10-2010, 17:49
Aha zapomniałem, koszt UPSa z pełną sinusoidą na wyjściu bo tylko taki da radę bujnąć wszystkie podzespoły to 640 pln+ koszt wysyłki, chyba 15 albo 17 złotych.

darase
14-10-2010, 19:23
Tak najlepiej akumulator i przetwornicę z 12v na 230v, wężownica dobra ale jak ktoś wcześniej wspominał brak prądu to brak wody i tak może być.

pawelo_pl
15-10-2010, 07:31
Mam pytanie dotyczące zabezpieczenia przed awarią zasilania.
.....
Gdy temperatura na piecu jest 60 stopni to w przypadku wyłączenia prądu i jednoczesnym nie działaniu wentylatora temp. nie powinna znacząco podskoczyć ponieważ podajnik już nie podaje, opał pali się tylko ten co już podany. Nawet ewentualny dobry ciąg z komina nie pozwoli raczej na podniesienie temp. pieca do 80 stopni. Załóżmy jednak, że podniesie do 80 - pompa CO i CWU nie działa. Piec nie ma gdzie oddać ciepła (tych 80 stopni) i nagrzewa więcej wodę która jest w rurze w piecu. Jednak woda raczej nie powinna się zagotować do 100 stopni. Tym bardziej, że w perspektywie 30 minut piec powinien stracić temp. do 40 stopni (sprawdziłem!!!).


Moje rozumowanie w tym temacie jest dokładnie takie samo jak Twoje. Nie ma "prundu" to i nie ma co dmuchać - więc piec sam powinien się wygasić. Poza tym zdarzyło mi się dwa razy doprowadzić piec ( przy paleniu drewnem ) do temp 98 stopni i nic się nie stało . Ale na wszelki wypadek mam zamontowany zawór bezpieczeństwa .

nieosiagalny
15-10-2010, 12:08
Rany a co to za potwór,że dmuchawa 250W
100kW czy więcej??

Zabezpieczeniem przed rozwaleniem kotła może być zawór bezpieczeństwa na 1,5atm. nie wiem, czy kosztuje 20zł
Oraz wężownica schładzająca odbierająca moc szczątkową, wężownica schładzająca to ok. 500-600zł


Ok, popieprzyłem. Sprawdziłem rano i piszę jeszcze raz dane:
- pompa CO = 48W
- pompa CWU = 48W
- wentylator = 80W
- podajnik = 250W - tyle jest napisane na silniku przy podajniku. Sam się dziwię, że tak dużo, ale może to dlatego, że to tłokowiec?

-> Jarecki

Twoje sugestie co do zastosowania wężownicy oznaczają, że rzeczywiście - Twoim zdaniem - istnieje możliwość zagotowania wody w piecu/instalacji? Jak Ty to widzisz?



Nie wiem co za pompy ci zamontowali ?
U mnie:
Pompa CWU na pierwszym biegu bo nie ma potrzeby na wyższym to 30W
Pompa CO na pierwszym biegu bo jw. to 45W
Wentylator 70W
Podajnik 90W
UPS 12V/500W + akumulator który wyciągam na zimę z ciągnika 12V/115Ah (Centra) Podtrzymuje mi ciągłą pracę kotła w okresie zimowym na 7godz. i 50 minut (sprawdzone)


Pompy już wyjaśniłem powyżej- u mnie działają na drugim biegu.

Mam pytanie co do Twojego UPS-a. Piszesz 12V/500W. Rozumiem, że chodzi Ci o to, że masz podłączonego UPS-a do sieci 230V a w nim (obok) są baterie 12V? Dzięki za info o pełnej sinusoidzie - zastanawiałem się nad pół sinusoidą, ale skoro piszesz, że nie uruchomi całości to kupię o pełnej sinusoidzie.

Zastanawiałem się nad tym:
http://www.apc.com/resource/include/techspec_index.cfm?base_sku=sua1000i

Podobno dobry do kompów, ale czy do pieca wystarczy? Możecie się odnieść? 670W przy Twoim 500W to też mi chwilę powinien podtrzymać - zakładając głównie pracę w podtrzymaniu, czyli raczej bez wentylatora.

Jarecki79
15-10-2010, 15:41
podajnik 250W bo albo masz przekładnię szybkoobrotowa albo masz kombinacje przekładni walcowej ze ślimakową, zatem aby ruszyć tłok z paliwem trzeba większej mocy silnika. Jakby była podwójna ślimakowa to albo 90W albo max.180W.

Z zasilaczami awaryjnymi jest kłopot, nie każdy sterownik współpracuje z danym zasilaczem. Kupując zasilacz musisz zapewnić sobie mozliwośc zwrotu. Tak naprawdę żaden z zasilaczy nie ma pełnej sinusojdy, wszystkie maja modyfikowaną. Pytanie czy utrafisz dobrze do swojego sterownika.

O opcjach zagotowania wody pisałem wyżej, może strone wcześniej, wybacz, ale co 2strony nie będę się powtarzał.
Tak istnieje ryzyko związane z zagotowaniem wody w podajniku, jest małe, ale realne.

darase
15-10-2010, 15:56
Jeżeli podłączycie ups-a pod cały kocioł to dalej będzie grzał wodę tzn. dalej będzie pracował, a jak padnie ups to sytuacja się powtórzy, najlepiej tak pokombinować żeby po zaniknięciu napięcia coś włączyło tylko pompę c.o. Można np.zainstalować dodatkową pompę na ups-ie ze sterownikiem włączającym ją gdy tem. skoczy na 90st.

Jarecki79
15-10-2010, 16:32
Jeżeli podłączycie ups-a pod cały kocioł to dalej będzie grzał wodę tzn. dalej będzie pracował, a jak padnie ups to sytuacja się powtórzy, najlepiej tak pokombinować żeby po zaniknięciu napięcia coś włączyło tylko pompę c.o. Można np.zainstalować dodatkową pompę na ups-ie ze sterownikiem włączającym ją gdy tem. skoczy na 90st.

Prawda ups zapewni tylko przedłużenie pracy kotła, jak padnie akumulator to wracamy do punktu wyjścia.

Wielkiej kombinacji chyba robic nie trzeba, tak na gorąco wystarczy chyba od pompy C.O. wyprowadzic podwójne zasilanie jedno do sterowania drugie do UPS-a. Porozmawiać z mądrym elektrykiem jak to technicznie rozwiązać.

Bezpieczeństwo to układ otwarty, dalej wężownica schładzająca pod warunkiem,że ciśnienie wody i sama woda nie sa zależne od dostaw prądu, półśrodkiem jest zawór bezpieczeństwa na 1,5atm.
Gdzieś pośród tego można plasowac jakąś formę zasilania awaryjnego.

karoka65
15-10-2010, 22:19
Ok, popieprzyłem. Sprawdziłem rano i piszę jeszcze raz dane:
- pompa CO = 48W
- pompa CWU = 48W
- wentylator = 80W
- podajnik = 250W - tyle jest napisane na silniku przy podajniku. Sam się dziwię, że tak dużo, ale może to dlatego, że to tłokowiec?

-> Jarecki

Twoje sugestie co do zastosowania wężownicy oznaczają, że rzeczywiście - Twoim zdaniem - istnieje możliwość zagotowania wody w piecu/instalacji? Jak Ty to widzisz?



Pompy już wyjaśniłem powyżej- u mnie działają na drugim biegu.

Mam pytanie co do Twojego UPS-a. Piszesz 12V/500W. Rozumiem, że chodzi Ci o to, że masz podłączonego UPS-a do sieci 230V a w nim (obok) są baterie 12V? Dzięki za info o pełnej sinusoidzie - zastanawiałem się nad pół sinusoidą, ale skoro piszesz, że nie uruchomi całości to kupię o pełnej sinusoidzie.

Zastanawiałem się nad tym:
http://www.apc.com/resource/include/techspec_index.cfm?base_sku=sua1000i

Podobno dobry do kompów, ale czy do pieca wystarczy? Możecie się odnieść? 670W przy Twoim 500W to też mi chwilę powinien podtrzymać - zakładając głównie pracę w podtrzymaniu, czyli raczej bez wentylatora.

Ups z linka który wstawiłaś wydaje mi się chociaż nie jestem znawcą tematu, wygląda na typowego UPSa do zasilania serwerów. Nie są to UPSy przystosowane do pracy ciągłej przy dużym obciążeniu.
Z tego co piszesz maksymalne chwilowe zapotrzebowanie mocy u ciebie to około 430W. Wystarczy ci spokojnie UPS taki jak mój. UPS który posiadam może pracować pod obciążeniem 500W, Można go jednak przeciążyć do 1 KW przez okres do 30s. Po tym czasie wywali bezpiecznik automatyczny zamontowany w UPSie ( nigdy się nie zdażyło).
Praktycznie zdarzyć się może u jak i u mnie że będzie obciążony na 430W ale tylko chwilowo. Musi pracować jednocześnie wszystko: pompa CO, CWU, wentylator i podajnik. Wiemy z praktyki że równocześnie przeż jakiś okres czasu pracują wszystkie trzy urządzenia a podajnik najbardziej energochłonny włącza się tylko na kilka sekund.
Także bez przesadyzmu panowie.

darase
15-10-2010, 22:34
karoka65 a jak padnie ups? Poleci ten ups 24h? Jak już to agregad, to wtedy rozumiem, masz ciepło gdy brakuje prądu.

karoka65
15-10-2010, 22:42
podajnik 250W bo albo masz przekładnię szybkoobrotowa albo masz kombinacje przekładni walcowej ze ślimakową, zatem aby ruszyć tłok z paliwem trzeba większej mocy silnika. Jakby była podwójna ślimakowa to albo 90W albo max.180W.

Z zasilaczami awaryjnymi jest kłopot, nie każdy sterownik współpracuje z danym zasilaczem. Kupując zasilacz musisz zapewnić sobie mozliwośc zwrotu. Tak naprawdę żaden z zasilaczy nie ma pełnej sinusojdy, wszystkie maja modyfikowaną. Pytanie czy utrafisz dobrze do swojego sterownika.

O opcjach zagotowania wody pisałem wyżej, może strone wcześniej, wybacz, ale co 2strony nie będę się powtarzał.
Tak istnieje ryzyko związane z zagotowaniem wody w podajniku, jest małe, ale realne.

Pierwszy raz Jarku nie mogę się zgodzić z twoją wypowiedzią ponieważ są UPSy z pełną sinusoidą i koledzy którzy są elektronikami potwierdzą. Kupiłem na początku z sinusoidą modyfikowaną i prawie wszystko działało z naciskiem na PRAWIE. Działały pompy, działał podajnik ale był problem z silnikiem dmuchawy. Silniki dmuchaw są wolnego startu i właśnie to one nie tolerują kształtu napięcia w trapezie. Po prostu ten jeden silniczek miał problem z uruchomieniem. Kupiłem ten z pełną sinusoidą, oczywiście prawie dwa razy droższy ale naprawdę się opłacało, przydał się już nie jednokrotnie. Ten z modyfikowaną sinusoidą miał czas reakcji 1s, w praktyce po zaniku napięcia w gniazdku sterownik na sekundę się wyłączał i następnie uruchamiał, ale było to widoczne. Ten który mam teraz ma czas 10ms w praktyce gdy braknie napięcia wszystko działa jak gdyby nic się nie stało ( żadnych wyłączeń). Ponadto ma wbudowany prostownik 5A, gdy kocioł przez jakiś czas pracuje na akumulatorze i się wyładuje to po powrocie napięcia w gniazdku doładowuje jeszcze baterie. Wyposażony jest dodatkowo w stabilizator napięcia. Gdy napięcie w sieci spada do 205V to ups podnosi go do 225V. Gdy jest powyżej 245V to go obniża do 225V. Oba warianty sprawdzone.

karoka65
15-10-2010, 22:51
karoka65 a jak padnie ups? Poleci ten ups 24h? Jak już to agregad, to wtedy rozumiem, masz ciepło gdy brakuje prądu.

Też na początku myślałem o agregacie, myślę kupię na allegro za 350 do 400 pln i spokój ale po zaciągnięciu porad od mądrzejszych głów to takim agregatem to można zasilać betoniarkę na budowie a nie urządzenia elektroniczne. Owszem są agregaty z całymi tablicami sterującymi które po zaniku napięcia same uruchamiają agregaty ale nie takie za kilkaset złotych. Po rozpoznaniu tematu przez fachowców tematu to wydatek około 5 do 6 tysiaków. Dużo, dużo taniej wychodzi UPS.

karoka65
15-10-2010, 23:14
karoka65 a jak padnie ups? Poleci ten ups 24h? Jak już to agregad, to wtedy rozumiem, masz ciepło gdy brakuje prądu.

Nie odpowiedziałem do końca, UPS może pracować ciągle ile mamy baterii. Z bajerów to pokazuje poziom naładowania akumulatora gdy na nim pracuje i częstotliwość napięcia. Po spadku napięcia na na akumulatorze do 10,5V włącza się sygnalizacja wyładowania a gdy spadnie poniżej 10,5V UPS wyłącza się automatycznie i nie wykończy baterii do końca. Tak mam cały czas ciepło jak braknie prądu. Często w soboty jak jestem w domu cały czas to wyłączam wtyczkę z gniazdka żeby akumulator popracował, jest to dla niego lepsze niż półroczne bezrobocie.

karoka65
16-10-2010, 09:49
Znalazłem link do tego urządzenia bo tak go wychwalam a nie pisze co to jest:
http://www.pl.orvaldi.pl/index.php/pl/product_catalog/product_view/47/131
Tak wygląda 12V/ 300W
Natomiast ten który ja mam 12V/500W (pełna nazwa ORVALDI INV12-500W) wygląda troszkę inaczej, sam panel przedni ma wbudowany większy wyświetlacz ciekłokrystaliczny.

darase
16-10-2010, 10:24
karoka65 fajna sprawa ale musisz mieć dodatkowe akumulatory, urządzenie Twoje spełnia rolę przetwornicy z 12v na 230v, z tym że Twoje urządzenie ma bajery, masz dobre rozwiązanie na tak długa jak Ci wystarczy akumulatorów, w razie czego możesz zapalić auto i takim agregatem doładować baterię. Widzę że dziś masz wolne.

karoka65
16-10-2010, 10:29
karoka65 fajna sprawa ale musisz mieć dodatkowe akumulatory, urządzenie Twoje spełnia rolę przetwornicy z 12v na 230v, z tym że Twoje urządzenie ma bajery, masz dobre rozwiązanie na tak długa jak Ci wystarczy akumulatorów, w razie czego możesz zapalić auto i takim agregatem doładować baterię. Widzę że dziś masz wolne.

Tak wolna sobota. Jak pisałem wyżej akumulator 12V/115Ah podtrzymuje ciągłą pracę kotła w zimie na prawie 8 godzin. W okresie letnim ten czas bardzo się wydłuży.

darase
16-10-2010, 11:52
Moje rozwiązanie na wypadek dłuższego braku prądu to zostawiony stary piec z blachy okrętowej(pewnie przeżyje jeszcze ten na ekogroszek) i grawitacja. Jako zabezpieczenie sterownika kupiłem listwę przeciw przepięciową, ale od zbyt niskiego napięcia nic nie mam, ile Cię kosztowało to cacko?

karoka65
16-10-2010, 13:03
Moje rozwiązanie na wypadek dłuższego braku prądu to zostawiony stary piec z blachy okrętowej(pewnie przeżyje jeszcze ten na ekogroszek) i grawitacja. Jako zabezpieczenie sterownika kupiłem listwę przeciw przepięciową, ale od zbyt niskiego napięcia nic nie mam, ile Cię kosztowało to cacko?

Tak jak pisałem 640+ wysyłka. Teraz widzę że cena 660, zależna jest od przelicznika Euro.

darase
16-10-2010, 20:18
BOBEK jak skąd?, ze stoczni i ja jej nie wytrzasnąłem, ja tylko odkupiłem ten piec od gościa który go nie wykorzystał. Chodził u mnie 13 lat i dalej jest sprawny, jak długo zobaczymy, nadmienię że zimny powrót jest mu niestraszny. Za wygodę jestem w stanie spalić do 1.5 tony więcej groszku. Budzić się w ciepełku jest extra.

ppietrz
16-10-2010, 21:09
Z zasilaczami awaryjnymi jest kłopot, nie każdy sterownik współpracuje z danym zasilaczem. Kupując zasilacz musisz zapewnić sobie mozliwośc zwrotu. Tak naprawdę żaden z zasilaczy nie ma pełnej sinusojdy, wszystkie maja modyfikowaną. Pytanie czy utrafisz dobrze do swojego sterownika.


hmm... pewnie zależy to od jakości tej "pełnej" sinusoidy. Przetwornica która posiada karoka65 wygląda na w porządku. Podoba mi się zwłaszcza ten ekran LCD ;)

Jarecki79
16-10-2010, 22:11
hmm... pewnie zależy to od jakości tej "pełnej" sinusoidy. Przetwornica która posiada karoka65 wygląda na w porządku. Podoba mi się zwłaszcza ten ekran LCD ;)

Jeżeli chodzi o zasilacze awaryjne, to do np. RT09pid jest produkowany zasilacz przez producenta sterowania.

Widzę,że jest na allegro:
http://allegro.pl/zasilacz-awaryjny-a-600-wac-tatarek-ssp-370-i1274513063.html

Sam oglądałem też takie zestawy przeznaczone do kotła C.O.:
duży:
http://www.pregon.pl/zasilacz-awaryjny-do-pieca-co/produkt/8394.html

mały:
http://www.pregon.pl/zasilacz-awaryjny-do-pieca-co/produkt/8395.html

lub agregat prądowtwórczy na benzynę:
na targach wspominał mi sprsedawca,że seria IG 1000 ma stabilizację napięcia:
http://www.pregon.pl/agregat-pradotworczy-kipor-ig1000s-kge1000tsi/produkt/6162.html

natomiast na stronie widze,że z sinusoidą oraz stabilizacją są inne modele:
http://www.pregon.pl/ze-stabilizacja-napiecia-2/kategoria/483_884_885_890.html

SUSPENSER
16-10-2010, 22:39
Na dłuższą metę jest też agregat na światło słoneczne:
http://www.fumo.com.pl/index.php?kt=listing&id=35&object=37&action=view_object

Ciekawe ile kosztuje ?

darase
16-10-2010, 22:53
Odp. JARECKI -ZASILACZ AWARYJNY "A 600 WAC" TATAREK SSP ok. 750zł za taką kasę zwykła przetwornica? Która jest warta max 300zł. Może ktoś kupi wszak głupich się nie sieje, sami się rodzą, he he.

henry-x
17-10-2010, 00:21
Witam!
Mam problem. Nie mogę osiągnąć zadanej temperatury na kotle.
Pojawia się alarm że nie można osiągnąć zadanej temperatury 60 stopni na kotle.
Posiadam kocioł Taurus Bizon Duo ze sterownikiem TECH ST-40
Proszę o pomoc

karoka65
17-10-2010, 00:46
Witam!
Mam problem. Nie mogę osiągnąć zadanej temperatury na kotle.
Pojawia się alarm że nie można osiągnąć zadanej temperatury 60 stopni na kotle.
Posiadam kocioł Taurus Bizon Duo ze sterownikiem TECH ST-40
Proszę o pomoc
Henio tak jak ci mówiłem nie kręć wszystkimi parametrami na raz i co chwila. Jak utrzymasz żar do rana po pierwszym dniu to i tak sukces. Goń gościa co montował żeby ci szybko zrobili odbiór i podpinaj Ognika bo jak nie to co najmniej na miesiąc wyprowadź się do kotłowni zanim ujarzmisz ten sterownik.
A miało to być takie proste, nie ?

darase
17-10-2010, 11:12
HENRY-X powiem Ci jak to jest u mnie, wsypuję groszek, ustawiam temperaturę na kotle i mam spokój na tydzień, szkoda czasu na nerwy i siedzenie w kotłowni, mój sterownik to eCoal, myślałem przed kupnem pieca żeby mieć spokój po kupnie.
Jedyna rada zastukaj do pana Jareckiego lub szukaj kogoś z takim piecem lub sterownikem.

Jarecki79
17-10-2010, 11:17
HENRY-X powiem Ci jak to jest u mnie, wsypuję groszek, ustawiam temperaturę na kotle i mam spokój na tydzień, szkoda czasu na nerwy i siedzenie w kotłowni, mój sterownik to eCoal, myślałem przed kupnem pieca żeby mieć spokój po kupnie.
Jedyna rada zastukaj do pana Jareckiego lub szukaj kogoś z takim piecem lub sterownikem.

Domyślam się, że HENRY-X juz ma OGNIKA PID, tylko trzeba go przełożyć.
Ognik ma wyjścia komputerowe, w kartoniku były 4wtyczki w które podpinamy kabelki od silnika przekładni, dmuchawy pompy C.O. oraz pompy CWU.
Dalej temp. na sterowniku, guzik START i zapomnieć,że kocioł jest w kotłowni. Pamiętac raz na 2-3dni o wywaleniu popiołu i dosypywaniu węgla do kosza


Darase, nie korzystałem z tego urządzenia awaryjnego TATARKA, wiem tylko,że samo przełącza między prądem z akumulatora z prądem z kontaktu.
Jedno co jest jednak 100%pewne, będzie działać z RT09pid.
Cenowo nie odbiega od innych urządzeń tego typu na rynku (tańsze tylko chińczyki). Jest jego tańsza wersja, ale dla kotła z samą dmuchawą.

karoka65
17-10-2010, 11:28
Nie może go jeszcze zamontować bo musi czekać na odbiór instalacji. Jest już podłamany że miało być tak dobrze a tu kicha. Ja ze swoim Liderem walczyłem ponad miesiąc. Nie może uzyskać zadanej temperatury a ja przez telefon nie widzę co się dzieje w kotle.

jack18
17-10-2010, 11:47
Jarecki kiedyś opisywałeś poprawiony palnik Brucer .Pisałeś ze jest zmieniona góra palnika i ta końcówka na klucz do obracania ślimakiem. Możesz napisać czy możecie mięć w firmie takie cos do sprzedania i czy kupno tych obu części bez reszty palnika jest możliwe, no i czy to na pewno pasuje do starszego modelu brucera?

Jarecki79
17-10-2010, 13:16
Jarecki kiedyś opisywałeś poprawiony palnik Brucer .Pisałeś ze jest zmieniona góra palnika i ta końcówka na klucz do obracania ślimakiem. Możesz napisać czy możecie mięć w firmie takie cos do sprzedania i czy kupno tych obu części bez reszty palnika jest możliwe, no i czy to na pewno pasuje do starszego modelu brucera?

Ta końcówka pod klucz 17-kę pasuje do starszego brucera, z tego co pamiętam kosztuje ok.40-50zł. Nie jestem w 100%pewien, ale to są takie granice.

Co do nowego odlewu paleniska, nie przymierzałem czy pasuje do wcześniejszej wersji, dodatkiem jest takie wycięcie, aby nie pomylić się przy jego montażu.
Jak chcesz podam Ci numer do producenta Brucera i zamówisz sobie owe elementy i dowiesz się, czy nowe palenisko będzie pasować do wcześniejszego Brucera.
Jak masz eCoala z Ogniwem, musisz o tym powiedzieć, bo wówczas nie ma na około paleniska otworów powietrza wtórnego.

jack18
17-10-2010, 13:23
Ta końcówka pod klucz 17-kę pasuje do starszego brucera, z tego co pamiętam kosztuje ok.40-50zł. Nie jestem w 100%pewien, ale to są takie granice.

Co do nowego odlewu paleniska, nie przymierzałem czy pasuje do wcześniejszej wersji, dodatkiem jest takie wycięcie, aby nie pomylić się przy jego montażu.
Jak chcesz podam Ci numer do producenta Brucera i zamówisz sobie owe elementy i dowiesz się, czy nowe palenisko będzie pasować do wcześniejszego Brucera.
Jak masz eCoala z Ogniwem, musisz o tym powiedzieć, bo wówczas nie ma na około paleniska otworów powietrza wtórnego.

Bede wdzieczny jak mi podasz jakis namiar na pw- dzieki.

Jarecki79
17-10-2010, 13:30
Nie może go jeszcze zamontować bo musi czekać na odbiór instalacji. Jest już podłamany że miało być tak dobrze a tu kicha. Ja ze swoim Liderem walczyłem ponad miesiąc. Nie może uzyskać zadanej temperatury a ja przez telefon nie widzę co się dzieje w kotle.

Jakaś kicha z powietrzem, bo dzwonił, kurcze w niedzielę to mi się nie chce gadać przez telefon o kotłach...

Mówił, że nie dochodzi do temp. i kolor płomienia czerwony. Czopuch gorący, jak nie widać to tylko można gdybać.
Otworzyć czopuch na maxa. Otworzyć dmuchawę.
Dla mocy ok,18kW ustawić dla 100%mocy ok:
5sekund czas podawania ok.20-25sekund czas przerwy podawania

Jak nie da się ustawic tak krótkiego czasu podawania, to:
10sekund podawanie ok.40sekund przerwa podawania

Dmuchawa, otworzyć ją na tym śmigiełku.
Jak opał dobry, to ustawić na ok. minimalne obroty, jak będzie dochodzić do temp. zadanej, będzie to trwało długo, ale opał będzie lepiej dopalany.

Jak opał średni to ustawiać coś ok. 30-50%siły nadmuchu dostępnej w sterowaniu.
To na zwykłym widac po tym,że na małych obrotach się nie chce dopalić a z kolei na większych się spieka. Dobór średnich obrotów nadal będzie powodował spieki, ale po wejściu w przedmuch żar samoczynnie powinien lepiej dopalić takie paliwo.

Przedmuch na zwykłym sterowaniu dobiera się w zależności od funkcji sterownika.
tj. jak w przedmuchu zawsze przy dmuchaniu jest dodawane paliwo to ok.8-15minut przerwy w zależności od strat ciepła budynku. Jak jest podział na co ile minut, na ile sekund oraz krotnosć można ustawić ok.5-7min. przerwy nadmuchu a podawać co 2gi raz.

Generalnie nie grzebać tym g.nem na czopuchu, tylko dopieścić przesłonka na dmuchawie.

karoka65
17-10-2010, 14:58
Nie ma przesłony na dmuchawie. Mówi że od wczoraj jak mu rozpalili to do dzisiaj ze 60 do 70kg groszku poszło, kocioł chodzi na okrągło i temp. jaką wyciąga to 50 stopni max. Zadaną ma na 60.

Jarecki79
17-10-2010, 15:18
Nie ma przesłony na dmuchawie. Mówi że od wczoraj jak mu rozpalili to do dzisiaj ze 60 do 70kg groszku poszło, kocioł chodzi na okrągło i temp. jaką wyciąga to 50 stopni max. Zadaną ma na 60.

Jaki typ dmuchawy, producent i model,że brak przysłonki z boku??

Nie widząc co jest grane problemy typowe to:

- nieszczelna retorta przez co kicha z paleniem i dystrybucją powietrza

rozwiązanie to wygaszenie kotła i sprawdzenie szczelności paleniska, jak zwykły palnik na ekogroszek, to palenisko od spodu powinno być doszczelnione siliconem na 1200st.C.
sprawdzić czy pod spodem palnika jest dekiel zakrywający szczelnie palnik, przy klasycznej retorcie często śruba na środku a dekiel uszczelniony na około sznurem.
ten dekiel to wyczystka palnika, raz na 2-3miesiące odkręcać i wywalać najdrobniejszy popiół, który tam przelatuje przez szczeliny napowietrzające palnik.

Jak nie potrafimy zrobić samemu wołać instalatora, za coś kasę brał przy podłączaniu i odpalaniu.

- rzadko, ale jednak może się zdarzyć złe podłączenie dmuchawy i faktycznie bęben może kręcić się w drugą stronę - serwis, instalator lub elektryk.

- reszta to zabawa z klasycznym sterownikiem, skorzystać z rad powyżej umieszczonych co do programowania zwykłego sterowania.

Kazik123
17-10-2010, 21:37
Witam specjalistów,
nadszedł czas na zakup kotła i proszę o radę odnośnie firmy Galmet. Dostałem niezły rabacik ale na forum nie ma za dużo opinii o tych kotłach.

Jarecki79
17-10-2010, 22:03
Witam specjalistów,
nadszedł czas na zakup kotła i proszę o radę odnośnie firmy Galmet. Dostałem niezły rabacik ale na forum nie ma za dużo opinii o tych kotłach.

Tutaj zobacz, są wpisy o Galmecie:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?146760-Kocia%C5%82-na-EKOGROSZEK-GALMET-25KW-sterownik-EXPERT

oraz tu:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?147675-Kot%C5%82y-z-podajnikiem-firmy-GALMET-nastawy

ppietrz
18-10-2010, 09:11
Darase, nie korzystałem z tego urządzenia awaryjnego TATARKA, wiem tylko,że samo przełącza między prądem z akumulatora z prądem z kontaktu.
Jedno co jest jednak 100%pewne, będzie działać z RT09pid.
Cenowo nie odbiega od innych urządzeń tego typu na rynku (tańsze tylko chińczyki). Jest jego tańsza wersja, ale dla kotła z samą dmuchawą.

Jedno mogę tylko wywnioskować na podstawie opisu modelu TATARKA, że RT09pid nie potrzebuje pełnej sinusoidy, więc wydaje mi się, że z nim będzie współpracowało prawie wszystko, a na pewno przetwornice z pełną sinusoidą. A jak jest z nowszymi sterownikami? PUMA, eCoal? Zapewne nie będą chciały działać na quasi-sinus.

nieosiagalny
18-10-2010, 10:02
Tak wolna sobota. Jak pisałem wyżej akumulator 12V/115Ah podtrzymuje ciągłą pracę kotła w zimie na prawie 8 godzin. W okresie letnim ten czas bardzo się wydłuży.

Dzięki Karoka65 za opisanie dokładnie Twojego inwertera. Teraz już wiem o co chodzi.

Również myślałem, że ten ups firmy APC do której wstawiłem link może nie do końca działać z piecem. Poza tym, był strasznie drogi (1138 zł najniższa cena) i jeszcze mógłby nie działać (lub działać 20min. przy takim obciązeniu).

W momencie gdy kupię polecany przez Ciebie inwerter (660zł) i dokupię akumulator (pewnie jakieś 300 zł) to i tak wyjdzie taniej a będę miał pewność, że nie wyłączy się po 20 minutach jak będę w pracy.

Dziękuję też Jareckiemu za podpowiedź. Teraz już wiem, że ups się jednak przyda i wiem jak za to nie przepłacić.
Również myślałem o agregacie, ale mi chodzi przede wszystkim o to, że jak będę w pracy i padnie prąd to żeby piec działał non stop. Jeśli się choć na sekundę wyłączy to już się nie włączy (będzie w trybie czuwania) - taki gamoń z tego mojego pieca. :)
Dzięki za pomoc. Jak już przyjdzie pensja i zainstaluję wszystko to dam znać jak to u mnie chodzi. :)

Jarecki79
18-10-2010, 15:01
Jedno mogę tylko wywnioskować na podstawie opisu modelu TATARKA, że RT09pid nie potrzebuje pełnej sinusoidy, więc wydaje mi się, że z nim będzie współpracowało prawie wszystko, a na pewno przetwornice z pełną sinusoidą. A jak jest z nowszymi sterownikami? PUMA, eCoal? Zapewne nie będą chciały działać na quasi-sinus.

Ognik PID z zasilaczem awaryjnym TATARKA, ale mniejszym nie działa. Znajomy ma Ognika na tłoku i agregat niby ze stabilizacja mocy, tez sterownik nie pracuje, sama dmuchawa czy pompy tak, ale sterownik świruje. PUMY nie próbowałem z zasilaniem awaryjnym, nie wiem jak się wówczas zachowuje.

marekwu
18-10-2010, 17:36
HENRY-X powiem Ci jak to jest u mnie, wsypuję groszek, ustawiam temperaturę na kotle i mam spokój na tydzień, szkoda czasu na nerwy i siedzenie w kotłowni, mój sterownik to eCoal, myślałem przed kupnem pieca żeby mieć spokój po kupnie.
Jedyna rada zastukaj do pana Jareckiego lub szukaj kogoś z takim piecem lub sterownikem.


DARASE....a jaki to kociołek? Jaki model? Jaka firma?

darase
18-10-2010, 18:08
MAREKW ogniwo eko 15, teraz wychodzi udoskonalona wersja ogniwo eko plus, sterownik to eCoal sam wszystko ustawia, groszek jest b.dobrze spalony, kupiłem w firmie fuego tam znalazłem najtaniej. Pozdrawiam. Można podawać swoje gg?

darase
18-10-2010, 18:12
oo buźki działają? :) a jednak z telefonu nie idą :-) o już widzę, drobna zmiana w operze mini i już widzę.

marekwu
18-10-2010, 18:27
MAREKW ogniwo eko 15, teraz wychodzi udoskonalona wersja ogniwo eko plus, sterownik to eCoal sam wszystko ustawia, groszek jest b.dobrze spalony, kupiłem w firmie fuego tam znalazłem najtaniej. Pozdrawiam. Można podawać swoje gg?

mój: 5333124

radams
19-10-2010, 09:17
Ognik PID z zasilaczem awaryjnym TATARKA, ale mniejszym nie działa. Znajomy ma Ognika na tłoku i agregat niby ze stabilizacja mocy, tez sterownik nie pracuje, sama dmuchawa czy pompy tak, ale sterownik świruje. PUMY nie próbowałem z zasilaniem awaryjnym, nie wiem jak się wówczas zachowuje.

Swoją Pumę zasilałem przetwornicą zakupioną na alledrogo za bodajże 540 zł, daje ona pełną sinusiodę. Sterownik i pompy pracowały bez zarzutu. Paliłem na ruszcie awaryjnym, nie wiem jak by było z podajnikiem. Przetwornica ma moc 500/1000 W.

nieosiagalny
19-10-2010, 12:41
Mam duży problem.

Mam od ponad roku piec Defro AKM z podajnikiem tłokowym - 15KW. Palę w nim ekogroszkiem z Chwałowic - cały czas ten sam dostawca. Piec służył już podczas poprzedniej zimy gdy były prace wykończeniowe. Mieszkam od lata. W trakcie poprzedniej zimy udało mi się tak ustawić piec, że dawał bardzo szybko ciepło i nie spalał mi dużo groszku - jakieś 25kg/1,5 doby. Problemem było to, że nie spalał się na czysty popiół lecz powstawały spieki. W tamtym roku nie miałem głowy już do zabawy jak je zlikwidować więc odpuściłem.

W tym roku problem występuje cały czas więc postanowiłem się za niego zabrać. I tak wczoraj zmniejszyłem siłę nadmuchu z 70% na 20% oraz czas działania dmuchawy w podtrzymaniu z 30 sekund do 15 sekund. Rozpaliło się ładnie, ale zauważyłem, że żar wprawdzie na całym palniku ale lekki/spokojny płomień tuż przy podajniku. To mnie jednak zbytnio nie przejęło i poszedłem spać.... Budzę się o 4 rano, w oczy gryzie dym, cały dom zadymiony, niemal nie da się oddychać. Wpadam do kotłowni i od razu wypadam - nie da się wejść. Wchodzę przez garaż otwieram drzwi do kotłowni, łapię jakąś szmatę, przykrywam ją na usta i wreszcie udaje mi się otworzyć okno w kotłowni. Wychodzę, wpadam za kilka chwil jeszcze raz (już widać piec) podchodzę do sterownika piszczy alarm, że temperatura nie rośnie. Na piecu jakieś 60 stopni choć na CO tylko 44 (piec był ustawiony na 60). Włączam pracę ręczną i pompę CO aby schłodziło piec. Schłodziło bardzo szybko do ok. 30 stopni po pół godziny.

Gdy już dym wyszedł łaskawie z kotłowni sprawdzam dokładnie piec:

- kanały wentylacyjne/dymowe do komina zapchane sadzą totalnie - czyściłem w tamtym tygodniu,
- groszek z podajnika przesypał się do popielnika - piec cały zapchany groszkiem,
- w koszu na ekogroszek jakaś czarna smoła i ściany kosza w jakiś czarny płyn obłożone - groszek co został w koszu również jakiś mokry (suszę go od 3 miesięcy w garażu i rozpala się momentalnie więc nie mógł być mokry).

Cieszę się, że żyję - choć w domu smród dymu pozostała pomimo 6-godzinnego wietrzenia. Ale zastanawiam się co się mogło stać. Rozumiem, że przez zmniejszenie siły nadmuchu do 20% piec w podtrzymaniu nie mógł utrzymać temp. 60 stopni na CO i włączał się tryb pracy, podajnik podawał, dmuchawa nie dawała rady (w końcu pewnie groszek w piecu zablokował miejsce gdzie dmuchawa dmucha) i się wszystko zadusiło. Nie rozumiem tylko trochę dlaczego wszystko cofnęło się do kosza z ekogroszkiem.

Moje nastawy:
- temp. CO - 60 stopni
- temp. CWU - 45 stopni
- siła nadmuchu 20%
- przerwa podawania podczas pracy: 100 sekund

Przy podtrzymaniu:
- przerwa podawania - 50 minut,
- czas nadmuchu 15 sekund
- przerwa nadmuchu - 3 minuty.

Sterownik ST-44.

Rozumiem już, że trzeba częściej czyścić kanały dymowe w piecu. Jednak skąd tyle cholernej sadzy, że zablokowało mi piec?
Czy nie przyduszam tego pieca nastawiając mu temp. jedynie 60 stopni?
Jak pozbyć się tych cholernych spieków, samo zmniejszanie nadmuchu prowadzi do tragedii?

Jarecki79
19-10-2010, 12:51
Sadzy tyle, bo za mało powietrza.

Tłok to temat rzeka, różnice między producentami sa kosmiczne. Defro z całym szacunkiem do tej firmy ma malutkie doświadczenie w konstrukcji tłokowej.

Tłoka idzie idealnie zabezpieczyć przed cofka żąru do kosza, bo pozwala na to ten rodzaj podawania, można kompletnie odciąć opał w koszu od tego na palenisku.
Firmy, które stosunkowo krótko robią tłoki nie maja separacji paliwa, tłok ma malutki skok i opał w koszu ma kontakt z tym na palniku, jak Pan źle dobrał nastawy, to ogień cofnął się do kosza.

Tłok powinien mieć ceramikę w palenisku, warto, aby były dysze powietrza wtórnego a także separację paliwa w zbiorniku od tego na palniku.

Użytkując ten kocioł musi Pan zwracać uwagę na położenie żaru, nastawy sterownika musza być takie, aby żar był na palniku i nie cofał się w strone kosza.
Warto kupic bateryjny czujnik czadu.


Zresztą tłok powinien mieć kontrakton pozycjonujący, wówczas postój tłoka idzie dobrac bezpiecznie a nie przypadkowo. Samo programowanie podzielone w przedmuchu na co ile dmucham, jak długo i co które dmuchnięcie dodać paliwo.

radams
19-10-2010, 13:00
Mam duży problem.


W tym roku problem występuje cały czas więc postanowiłem się za niego zabrać. I tak wczoraj zmniejszyłem siłę nadmuchu z 70% na 20% oraz czas działania dmuchawy w podtrzymaniu z 30 sekund do 15 sekund. Rozpaliło się ładnie, ale zauważyłem, że żar wprawdzie na całym palniku ale lekki/spokojny płomień tuż przy podajniku. To mnie jednak zbytnio nie przejęło i poszedłem spać.... Budzę się o 4 rano, w oczy gryzie dym, cały dom zadymiony, niemal nie da się oddychać. Wpadam do kotłowni i od razu wypadam - nie da się wejść. Wchodzę przez garaż otwieram drzwi do kotłowni, łapię jakąś szmatę, przykrywam ją na usta i wreszcie udaje mi się otworzyć okno w kotłowni. Wychodzę, wpadam za kilka chwil jeszcze raz (już widać piec) podchodzę do sterownika piszczy alarm, że temperatura nie rośnie. Na piecu jakieś 60 stopni choć na CO tylko 44 (piec był ustawiony na 60). Włączam pracę ręczną i pompę CO aby schłodziło piec. Schłodziło bardzo szybko do ok. 30 stopni po pół godziny.

Rozumiem już, że trzeba częściej czyścić kanały dymowe w piecu. Jednak skąd tyle cholernej sadzy, że zablokowało mi piec?
Czy nie przyduszam tego pieca nastawiając mu temp. jedynie 60 stopni?
Jak pozbyć się tych cholernych spieków, samo zmniejszanie nadmuchu prowadzi do tragedii?

Nie jestem specjalistą od kotłów, znam się trochę na fizykochemii spalania bo jestem strażakiem.
Wydaje mi się, że problem wynikł z niecałkowitego spalania, tzn, przez to, że zbyt mocno ograniczyłeś nadmuch, spalanie zachodziło w zbyt niskiej temperaturze, w atmosferze ubogiej w tlen. Jest to podręcznikowy przykład reakcji, w której tworzy się tlenek węgla. Czym to groziło domownikom, odpowiedz sobie sam.
Duża ilość sadzy wynikała właśnie z niecałkowitego spalania, była niska temperatura w strefie spalania i brakowało tlenu by spalił się węgiel powstały w wyniku rozkładu paliwa, (proces zwany pirolizą, ciekawych odsyłam do źródeł), następnie gazy spalinowe osadzały się na chłodniejszych elementach, czopuch komina, ściany wymiennika i komin, przez co one "obrosły" i nie było ujścia dymu i właściwej wymiany ciepła na wymienniku kotła. dlaczego doszło do przegrzania zasobnika? Na to pytanie musi odpowiedzieć fachowiec znający się na ich budowie.
Po prostu, trzeba uważać :(

O właśnie, Jarecki jest niezawodny i wszystko już opisał :)

nieosiagalny
19-10-2010, 14:14
Dziękuję za odpowiedzi.
Jednak z racji tego, że jestem jeszcze trochę przestraszony chciałbym się dowiedzieć dokładnie.

=> Jarecki

Zakładam nie wymienianie pieca...

1. Czy jest możliwość zainstalowania odseparowania groszku na palenisku od groszku w koszu? Rozumiem, że mam pytać producenta?
2. Jak ustawić piec by żar nie był przy podajniku lecz przy popielniku? Mniejsze przerwy / większe przerwy podawnia?
3. Kontaktron pozycjonujący. Sam się zastanawiałem w jakim położeniu kończy pracę tłok podczas podawania (zwłaszcza przy pracy ręcznej). Wierzę, na słowo, że tak jest. Jednak zastosowanie kontaktronu pozycjonującego również leży jakby w gestii Defro? Samemu mi nie można chyba w to ingerować bo stracę gwarancję.
4. Czujka czadu - mam zainstalowaną. Tuż przy piecu. Włącza się nawet wówczas gdy wyjmuje popiół z dawno wygaszonego pieca. Według niej mam czad nawet po kilku miesiącach nie palenia i ciągłego wietrzenia. Wszystkie te czujki takie porąbane?

=> radams

To, że w tym dymie był czad spowodował, że bałem się zasnąć jak cholera...

darase
19-10-2010, 14:19
NIEOSIĄGALNY masz więcej szczęścia niż rozumu, masz kanał wentylacyjny w kotłowni? Teraz wiesz że musi być taki otwór w kominie żeby sytuacja się nie powtórzyła a może powtórzyć się zawsze, np.awaria sterownika, elektronika bywa zawodna. Ciężko o dobrego instalatora więc wszystko robię sam. Trzeba mieć wiedzę a tej w internecie nie brakuje. Czytać, czytać i sprawdzać czy jak robią to robią dobrze.

radams
19-10-2010, 14:25
4. Czujka czadu - mam zainstalowaną. Tuż przy piecu. Włącza się nawet wówczas gdy wyjmuje popiół z dawno wygaszonego pieca. Według niej mam czad nawet po kilku miesiącach nie palenia i ciągłego wietrzenia. Wszystkie te czujki takie porąbane?
[/QUOTE]

Wprawdzie pytanie nie do mnie, ale odpowiem bo to moja działka :)
Czujkę czadu nie powinno instalować się bezpośrednio w kotłowni, lepiej w innym pomieszczeniu, najlepiej na drodze między kotłownią a częścią mieszkalną, np w korytarzu. Trzeba ją wieszać wysoko, np pod sufitem, CO jest lżejszy od powietrza. Tlenek węgla w nieznacznych ilościach może się wydzielać podczas spalania, np w czasie rozpalania pieca, oprócz tego szkodliwe będzie dla niej zapylenie spowodowane np wybieraniem popiołu, czyszczeniem wymiennika czy też napełnianiem zasobnika.
Jeśli czujka działa nawet wtedy, gdy od kilku dni nic nie palisz w kotle, to chyba coś z nią nie tak, być może element wykrywczy jest uszkodzony lub zabrudzony. Trzeba oddać ją do przeglądu lub kupić nową.
W innym wątku napisałem sporo nt. tlenku węgla, nie umiem odszukać :(

ppietrz
19-10-2010, 14:27
4. Czujka czadu - mam zainstalowaną. Tuż przy piecu. Włącza się nawet wówczas gdy wyjmuje popiół z dawno wygaszonego pieca. Według niej mam czad nawet po kilku miesiącach nie palenia i ciągłego wietrzenia. Wszystkie te czujki takie porąbane?

A może taka czujka powinna być w domu w pomieszczeniu poza kotłownią? I na tyle blisko aby kogoś mogła wybudzić ze snu?
Kurcze horror jakiś....

radams mnie uprzedził w sprawie czujki, ale potwierdził moje przypuszczenia ;)

radams
19-10-2010, 14:36
NIEOSIĄGALNY masz więcej szczęścia niż rozumu, masz kanał wentylacyjny w kotłowni? Teraz wiesz że musi być taki otwór w kominie żeby sytuacja się nie powtórzyła a może powtórzyć się zawsze, np.awaria sterownika, elektronika bywa zawodna. Ciężko o dobrego instalatora więc wszystko robię sam. Trzeba mieć wiedzę a tej w internecie nie brakuje. Czytać, czytać i sprawdzać czy jak robią to robią dobrze.

Nie rozumiem, dlaczego posądzasz kogoś o brak rozumu, nie każdy musi się znać na wszystkim, po to są m.in. odbiory kominiarskie kotłowni. W tym konkretnym przypadku, nie wydaje mi się żeby zwykła kratka wentylacji grawitacyjnej na wiele się zdała, poza tym kolega nie napisał, że takowej nie ma.
Nie uważam również, żeby nawoływanie do samodzielnych prac instalacyjnych po lekturze Internetu, zamiast korzystania z usług odpowiedzialnego instalatora było mądre.
Co innego to zlecić odpowiedniemu człowiekowi wykonanie prac i sprawdzać, sprawdzać i jeszcze raz sprawdzać!
Podsumowując: jeśli "zapraszamy" do domu ogień, zachowajmy ostrożność i doglądajmy paleniska wystarczająco często, tym bardziej, jeśli robimy zmiany ustawień sterownika, zmianę paliwa itp. Nie dotyczy to tylko paleniska na paliwo stałe, ale również gazowe.

darase
19-10-2010, 15:14
Mój kanał wentylacyjny ma świetny ciąg i taki dymek łyka. Nie chcę nikogo obrażać, ale jak się grzebie przy piecu na samą noc, zostawiając bez kontroli piec po wprowadzeniu zmian to jak się kończy widać.
Nie napisałem, że ''NIEOSIAGALNY nie ma rozumu'', a że szczęścia więcej to dziś napisał sam, z domu a nie ze szpitala :-)
Mam pytanie,a macie nawiew powietrza z zewnątrz?

darase
19-10-2010, 15:23
RADAMS RAFAŁ, już rozumiesz? Jeden kolega na forum uczy czytać ze zrozumieniem, mając wielkie szczęście można mieć i duży rozum. Jedno nie wyklucza drugiego.

nieosiagalny
19-10-2010, 15:23
NIEOSIĄGALNY masz więcej szczęścia niż rozumu, masz kanał wentylacyjny w kotłowni? Teraz wiesz że musi być taki otwór w kominie żeby sytuacja się nie powtórzyła a może powtórzyć się zawsze, np.awaria sterownika, elektronika bywa zawodna. Ciężko o dobrego instalatora więc wszystko robię sam. Trzeba mieć wiedzę a tej w internecie nie brakuje. Czytać, czytać i sprawdzać czy jak robią to robią dobrze.


Oczywiście mam kanał wentylacyjny z kratką ale przy tym dymie to jestem w stanie stwierdzić, że dym tej kratki nie zauważył.
Oczywiście mam nawiew powietrza z zewnątrz, tzn. tak mi się wydaje - chodzi Ci o tzw. Z-tkę?

Może pomysłem dobrym jest założenie zamiast tej kratki takiego wentylatora jaki stosuje się w łazienkach? Sądzicie, że to może coś poprawić?



Wprawdzie pytanie nie do mnie, ale odpowiem bo to moja działka
Czujkę czadu nie powinno instalować się bezpośrednio w kotłowni, lepiej w innym pomieszczeniu, najlepiej na drodze między kotłownią a częścią mieszkalną, np w korytarzu. Trzeba ją wieszać wysoko, np pod sufitem, CO jest lżejszy od powietrza. Tlenek węgla w nieznacznych ilościach może się wydzielać podczas spalania, np w czasie rozpalania pieca, oprócz tego szkodliwe będzie dla niej zapylenie spowodowane np wybieraniem popiołu, czyszczeniem wymiennika czy też napełnianiem zasobnika.
Jeśli czujka działa nawet wtedy, gdy od kilku dni nic nie palisz w kotle, to chyba coś z nią nie tak, być może element wykrywczy jest uszkodzony lub zabrudzony. Trzeba oddać ją do przeglądu lub kupić nową.
W innym wątku napisałem sporo nt. tlenku węgla, nie umiem odszukać


Chyba to jest dobry pomysł by czujkę czadu wynieść poza kotłownię. Zrobię ją na korytarzu, przy wejściu do kotłowni. Jeśli rzeczywiście wiesza się ją pod sufitem to wystarczy mi się przewiercić w ścianie i przełożyć przewód.
Mam czujkę Satela, oczyszczę ją i zamontuję ponownie. Czy są jednak jakieś czujki, które mógłbyś polecić i które nie reagują na kurz?

radams
19-10-2010, 15:37
Darase, tak, już zrozumiałem lekcję, przepraszam, że podałem w wątpliwość Twoją dobrą wolę i chęć pomocy.

radams
19-10-2010, 15:54
[quote = "darase"]


Oczywiście mam kanał wentylacyjny z kratką ale przy tym dymie to jestem w stanie stwierdzić, że dym tej kratki nie zauważył.
Oczywiście mam nawiew powietrza z zewnątrz, tzn. tak mi się wydaje - chodzi Ci o tzw. Z-tkę?

Może pomysłem dobrym jest założenie zamiast tej kratki takiego wentylatora jaki stosuje się w łazienkach? Sądzicie, że to może coś poprawić?

Chyba to jest dobry pomysł by czujkę czadu wynieść poza kotłownię. Zrobię ją na korytarzu, przy wejściu do kotłowni. Jeśli rzeczywiście wiesza się ją pod sufitem to wystarczy mi się przewiercić w ścianie i przełożyć przewód.
Mam czujkę Satela, oczyszczę ją i zamontuję ponownie. Czy są jednak jakieś czujki, które mógłbyś polecić i które nie reagują na kurz?

Zamontowanie wentylatora wyciągowego, może spowodować, że zacznie on powodować cofanie się spalin z kotła na kotłownię, poza tym, jak rozwiążesz jego uruchamianie, ma pracować cały czas, czy sie włączać automatycznie, czyli wtedy, gdy w kotłowni pojawi się dym?

Co do czujki, to obawiam się, że nie dasz rady jej samodzielnie oczyścić, element wykrywczy jest bardzo mały, w kurzu często są substancje oleiste, które skutecznie go zalepiają.
Zastanawia mnie, czy jesteś pewny, że czujka, którą posiadasz to czujka CO czy też czujka dymu? Może sprawdź to na stronie producenta.
Jeśli upierałbyś się, żeby w kotłowni mieć jednak czujkę, to może warto było by rozważyć zakup czujki temperatury, jest ona mniej wrażliwa na zabrudzenia, zadziała gdy temperatura w pomieszczeniu przekroczy pewien, określony poziom. Jaki to poziom i jakiego typu czujkę założyć, ustal z instalatorem takich systemów, ja na odległość nie podejmuję się rozstrzygania.
Będąc na Twoim miejscu, przewiercił bym tę ścianę i zamontował czujkę CO na korytarzu.
Poza tym, po takiej historii zleciłbym przeczyszczenie komina i kanału wentylacyjnego kominiarzowi, chyba, że sam masz to tego odpowiednie narzędzia i umiejętności.

Jarecki79
19-10-2010, 18:50
Dziękuję za odpowiedzi.
Jednak z racji tego, że jestem jeszcze trochę przestraszony chciałbym się dowiedzieć dokładnie.

=> Jarecki

Zakładam nie wymienianie pieca...

1. Czy jest możliwość zainstalowania odseparowania groszku na palenisku od groszku w koszu? Rozumiem, że mam pytać producenta?
2. Jak ustawić piec by żar nie był przy podajniku lecz przy popielniku? Mniejsze przerwy / większe przerwy podawnia?
3. Kontaktron pozycjonujący. Sam się zastanawiałem w jakim położeniu kończy pracę tłok podczas podawania (zwłaszcza przy pracy ręcznej). Wierzę, na słowo, że tak jest. Jednak zastosowanie kontaktronu pozycjonującego również leży jakby w gestii Defro? Samemu mi nie można chyba w to ingerować bo stracę gwarancję.
4. Czujka czadu - mam zainstalowaną. Tuż przy piecu. Włącza się nawet wówczas gdy wyjmuje popiół z dawno wygaszonego pieca. Według niej mam czad nawet po kilku miesiącach nie palenia i ciągłego wietrzenia. Wszystkie te czujki takie porąbane?

=> radams

To, że w tym dymie był czad spowodował, że bałem się zasnąć jak cholera...

Ja Ci kotła wymieniac nie karzę, zwróciłem uwagę na kilka aspektów i ogromnych róznic w produkcji modeli tłokowych.

Jak skok tłoka jest krótki 3-5cm to nic wielkiego sie nie wymyśli.

Podstawowa rada to dobrac odpowiednio pracę sterownika.
Czyli taka przerwa podawania i siła nadmuchu, aby żar był na palenisku a nie bliżej kosza. Taki dobór przedmuchu, aby paliwo się dopalało, ale aby żar nie cofał się do kosza.

Czujnik czadu nie powinien wisieć w kotłowni, jest to napisane w większości instrukcji tych urządzeń.
Polecam bateryjne, bo działaja jak padnie prąd...
Patrzeć można tez na atesty, dobra marka to m.in. KIDDE, większość rynku to tańsze chińczyki np. Avila.

nieosiagalny
19-10-2010, 19:03
Ja Ci kotła wymieniac nie karzę, zwróciłem uwagę na kilka aspektów i ogromnych róznic w produkcji modeli tłokowych.

Jak skok tłoka jest krótki 3-5cm to nic wielkiego sie nie wymyśli.

Podstawowa rada to dobrac odpowiednio pracę sterownika.
Czyli taka przerwa podawania i siła nadmuchu, aby żar był na palenisku a nie bliżej kosza. Taki dobór przedmuchu, aby paliwo się dopalało, ale aby żar nie cofał się do kosza.


Chciałbym doprecyzować jeszcze Twoją radę. W tej chwili żar mam niemal na całym palenisku aż do podajnika/kosza z groszkiem. Sugerujesz, żebym dobrał tak nastawy, żeby żar był od początku paleniska (przy popielniku) a groszek wypchnięty już przez tłok, leżący blisko podajnika jeszcze się nie zapalił? To możliwe?

Dziękuję za namiary na dobrą czujkę czadu. Przy okazji zadzwonię i ochrzanię gościa od alarmu...

Jarecki79
19-10-2010, 19:35
Poszukaj wątku o kotłach tłokowych lub z podajnikiem szufladowym.
Patrz na inne nastawy, dobrych rad udzielał Arthek czy Artur, ma kociol Protech Karo, ale taki sam sterownik. Byc może te konstrukcje kotłów są zblizone w funkcjonowaniu. Z pewnościa jednak sterownik sie ustawia w taki sam sposób.

Położenie żaru mam na mysli dokładnie pod palnikiem, pod otworkami napowietrzającymi palnik a nie przed nimi.

SUSPENSER
19-10-2010, 19:39
4. Czujka czadu - mam zainstalowaną. Tuż przy piecu. Włącza się nawet wówczas gdy wyjmuje popiół z dawno wygaszonego pieca. Według niej mam czad nawet po kilku miesiącach nie palenia i ciągłego wietrzenia. Wszystkie te czujki takie porąbane?


Ja z moją czujką nie miałem problemów choć leży obok pieca na wysokości 1,5 metra (teraz po przeczytaniu posta radamsa przełożę ją wyżej) - mam podobną do takiej:
http://allegro.pl/czujnik-detektor-czadu-czujka-co-tlenku-wegla-i1278131817.html

Po co Ci kabel - lepiej kup czujkę bateryjną, gdy bateria się zaczyna kończyć zacznie pikać i domagać się jej wymiany.

tokas
19-10-2010, 19:55
Witam
Posiadam piec Tilgner ekr 25

Z lektury wątku wnosze, że najbardziej optymalna praca pieca polega na tym, aby temp oscylowała wokół zadanej temp pieca. Czyz tak ?
Jesli tak to proszę o radą jakie parametry zmieniać aby to osiagnąć.
U mnie piec po osiagnięciu temp zadanej 60 stopni szybuje do 70 stopni potem spada do 60 , załącza się piec , temp spada do 55 , potem wzrasta do zadanej temp - czyli 60 i znów szybuje do 70 i tak w kółko.

W trybie Zima mam parametry
cas pracy podajnika
czas pauzy podajnika
obroty dmuchawy
czas oczekiwania
krotnośc podawaniua
czas pracy dmuchawy w podtrzymaniu
obroty dmuchawy w podtrzymaniu

z góry dziękuję

Jarecki79
19-10-2010, 20:11
Witam
Posiadam piec Tilgner ekr 25

Z lektury wątku wnosze, że najbardziej optymalna praca pieca polega na tym, aby temp oscylowała wokół zadanej temp pieca. Czyz tak ?
Jesli tak to proszę o radą jakie parametry zmieniać aby to osiagnąć.
U mnie piec po osiagnięciu temp zadanej 60 stopni szybuje do 70 stopni potem spada do 60 , załącza się piec , temp spada do 55 , potem wzrasta do zadanej temp - czyli 60 i znów szybuje do 70 i tak w kółko.

W trybie Zima mam parametry
cas pracy podajnika
czas pauzy podajnika
obroty dmuchawy
czas oczekiwania
krotnośc podawaniua
czas pracy dmuchawy w podtrzymaniu
obroty dmuchawy w podtrzymaniu

z góry dziękuję

Jaki masz sterownik model Tango?
Czy może masz model menuet?

Jarecki79
19-10-2010, 20:15
Zakładam,że masz menuet, nie chce mi się o nim pisać od początku, skopiuję odpowiedź, którą juz wczesniej dawałem przy menuecie

Sterownik klasyczny programujemy pod dany kocioł, dany palnik, dana instalację, dane ocieplenie budynku, daną jakość węgla.

Mogę jedynie zaproponować parametry wyjściowe, od których można zacząć dochodzić do ładu. Nic więcej.
Dla dobrego spalania przy dochodzeniu do temp. zadanej trzeba zadac odpowiedni czas pracy podajnika, czas pauzy podajnika oraz siłę nadmuchu w tej fazie pracy.

Przykładowe nastawy wyjściowe dla palnika małej mocy przy modelu menuet w MENU STANDARD

- Czas pracy pod 12sekund pracy podajnika

- Czas pauzy pod ja to robię w następujący sposób mnożę czas pracy razy 3 lub 4 (w zależności od palnika i kotła), załóżmy jednak wyjściowo 4 czyli dla 12sekund pracy rozpocznij dopracowywanie od pauzy ok.45sekund.
Z miejsca możesz się wstrzelić w idealną przerwę.... jak nie,to:
Stopniowo ją wydłużaj do uzyskania właściwego wypalania paliwa i właściwej wysokości kopczyka przy dochodzeniu do temp. zadanej. Korekcje sprawdzaj poprzez niewielkie uchylenie drzwiczek na króciutki czas.

- Obroty dmuch. podt. zacznij od zakresu ok. 7-9bieg w podtrzymaniu (menuet ma 24biegi regulacyjne)

- Czas dmuchawy podt. to oznacza jak długo dmuchamy w przedmuchu, przy ślimakach najczęściej okolice 10-15sekund. Menuet rozkręca jednak dmuchawę powoli, niektórzy dają tutaj nawet 20sekund,,

- Krotn. podawania dla ślimaka wartości od 2 do 3. 2oznacza dokręcenie paliwa co drugie dmuchnięcie w podtrzymaniu a 3 co trzecie dmuchnięcie. Tym zatem reguluję stopień dopalenia paliwa w przedmuchu oraz mam wpływ na wysokość kopczyka w przedmuchu

- Czas oczekiwania w ślimakach przy średnim dociepleniu zaczyna sie od przerwy ok.5minut, jak dobre docieplenie to ok.8-10minut

- Obroty dmuchawy w trakcie dochodzenia do temp. zadanej dmuchamy trochę mocniej, zacznij ok. 10-14bieg w menuecie.

Dobór siły nadmuchu bez urządzeń pomiarowych na oko. Płomień powinien byc intensywnie żółty, biały będzie zbyt mocny, czerwony za słaby. Jak to sprawdzasz to tylko na krótko delikatnie uchyl drzwiczki, mocne otwarcie na dłużej to dostarczenie fałszywego powietrza i złe zaprogramowanie spalania wg błędnych danych.


aha - przy brucerze dla małego odbioru ciepła palenisko jest płaskie, pali się w środku taka a'la świeczka.

Po każdej korekcie trzeba odczekać na jej efekt minimum ok. 30minut

tokas
19-10-2010, 20:19
A czy jest mozliwość wymiany menueta na Pid-a

Jarecki79
19-10-2010, 20:30
Sterownik można zawsze zmienić (w sensie kupic drugi, bo producent kotła raczej na układ wymiany nie pójdzie, tym bardziej jak kocioł pracuje pół roku czy dłużej).

Menuet jest o tyle ciekawy,że obsługuje duzo urządzeń dodatkowych, tj. zawór mieszajacy, kolejną pompę za tym zaworem.
Sęk w tym,że ma dużo parametrów i nie każdy sobie a tym wszystkim radzi.
Dla ułatwienia podzielono to na rózne menu, np. menu dmuchawa, menu zawór, menu termostat itd...

Czy oprócz pompy C.O. oraz CWU reguluje Pan tym sterownikiem zawór mieszający bądź korzysta Pan z pompy cyrkulacji ciepłej wody (szybciej pcha wodę do kranu)??

tokas
19-10-2010, 20:35
Primo - szybciej bedzie bez Pana
Sekundo - mam piec od listopada 2009 i uzywam jedynie parametrów o których wyżej pisałem . Pozostałe są ustawione fabrycznie
Mam jedynie ustawione temp pieca , temp zasobnika , temp kosza , temp zaworu

hubi27
19-10-2010, 20:35
Witam. Jarecki czy coś słychać w sprawie COBRY PID?

tokas
19-10-2010, 20:36
Cyrkulacja włączona na pompie Wilo

Jarecki79
19-10-2010, 20:42
Primo - szybciej bedzie bez Pana
Sekundo - mam piec od listopada 2009 i uzywam jedynie parametrów o których wyżej pisałem . Pozostałe są ustawione fabrycznie
Mam jedynie ustawione temp pieca , temp zasobnika , temp kosza , temp zaworu

Szukasz pomocy a odpisujesz szybciej będzie bez Pana.
Nie rozumiem, ale ok.

Pytałem co Pan używa, bo chciałem odpowiedzieć jaki sterownik z pid coś takiego spełnia.

Jarecki79
19-10-2010, 20:45
Hubi27

Cobra ma być, ale kiedy, to nie wiem (pierwszy montaz PUMA, dalej Ognik PID, dalej Płomy PID, bo na to jest zapotrzebowanie, te produkty sa znane, Cobry jeszcze nie ma, to nikt na nią nie cisnie). PUMA tez ma być, tutaj odp. brzmi od dzisiaj podobno za 2tygodnie.

tokas
19-10-2010, 21:02
Bez Pana - miałem na myśli kontakt bezposredni ( pracując w amerykańskiej firmie od pierwszego dnia "walimy sobie na TY )
I tak mi zostało
Więc Twoje (lub jak Pan woli) Pana sugestie sa bardzo potrzebne i cenne dla mnie jako laika

tokas
19-10-2010, 21:04
A moje pytanie o Pida wynika z uciążliwości ciągłego dogląnia pieca w poprzednim sezonie grzewczym.

darase
19-10-2010, 21:24
TOKAS ''mów mi wuju'' ;)
zmieniaj na sterownik automat i miej odwagę nie stchórzyć. A jaki będziesz mieć spokój święty. Pozdro.

tokas
19-10-2010, 21:35
Tylko czy kazdy sterownik mozna do Tilgnera zamontować ?

Mój plan jest prosty. Zasypać , potem długo nic , wybrac popiół , i co jakiś czas (lepiej dłuzszy ten czas ) wyczyścić piec.

darase
19-10-2010, 22:43
TOKAS tak mam ze ster. eCoal, tydzień nie zaglądam.

nieosiagalny
20-10-2010, 11:45
Ja z moją czujką nie miałem problemów choć leży obok pieca na wysokości 1,5 metra (teraz po przeczytaniu posta radamsa przełożę ją wyżej) - mam podobną do takiej:
http://allegro.pl/czujnik-detektor-czadu-czujka-co-tlenku-wegla-i1278131817.html

Po co Ci kabel - lepiej kup czujkę bateryjną, gdy bateria się zaczyna kończyć zacznie pikać i domagać się jej wymiany.

Kabel już mam położony do centralki alarmowej więc pierwsza myśl jaka mi przyszła do głowy to właśnie wykorzystanie tego kabla. Poza tym, plusem tego kabla jest to, że centralka wysyła sms/dzwoni gdy coś się dzieje. A to ważne gdy nie ma mnie w domu.

Michał i Magda
20-10-2010, 15:02
Zamówiliśmy Skam-P Premium 17KW ze sterownikiem Puma, czas oczekiwania ok 2-3 tygodnie. Dziękujemy wszystkim za porady, na pewno zdamy relację jak się sprawuje po uruchomieniu. Możecie jeszcze napisać gdzie zaopatrujecie się w ekogroszek. Jesteśmy laikami w tym temacie, a nie chcemy kupić jakiegoś badziewia.

No i kiszka. Czekamy na piec z niecierpliwością, ma dojechać w poniedziałek lub wtorek, a dzisiaj dowiadujemy się, że nie mają już sterowników Puma. Co proponujecie w zamian??? Nie ukrywam, że troszkę się wkurzyliśmy, jak zamawialiśmy to sterownik był, a teraz nagle go nie ma??? Będę wdzięczna za odpowiedź.
Pozdrawiam,
Magda

darase
20-10-2010, 15:49
MAGDA - oj oj Magda o tej porze to już się pali a nie czeka, niech Ci przywiozą piec a sterownik na drugą zimę hi,hi ;) za takie opóźnienie targuj się, mi firma fuego za jeden dzień zwłoki opuścili 50zł, policz ile dni razy 50zł i masz zapłatę za nerwy. A tak z drugiej strony piec się kupuje w lecie a nie w sezonie grzewczym. Wiem weź piec z zastępczym sterownikiem a pumę Ci później dowiozą.

ppietrz
20-10-2010, 16:15
MAGDA - oj oj Magda o tej porze to już się pali a nie czeka, niech Ci przywiozą piec a sterownik na drugą zimę hi,hi ;) za takie opóźnienie targuj się, mi firma fuego za jeden dzień zwłoki opuścili 50zł, policz ile dni razy 50zł i masz zapłatę za nerwy. A tak z drugiej strony piec się kupuje w lecie a nie w sezonie grzewczym. Wiem weź piec z zastępczym sterownikiem a pumę Ci później dowiozą.

Mam ten sam problem. Zamówiłem piec z PUMĄ i dowiedziałem się po pewnym czasie od wpłacenia zaliczki, że PUMY nie dostanę na czas :(
Pytałem o rozwiązanie w zakresie zastępczego sterownika, ale nie wchodziło ono w grę bo nikt potem nie przyjmie używanego sterownika... Pozostaje tylko czekać na PUMĘ lub brać inny PID. Ja raczej poczekam, bo i tak nie mam jeszcze założonej instalacji CO, więc nie muszę mieć kotła od zaraz. Jest to jednak, moim zdaniem nie fair jeśli chodzi o stronę Klienta który nie dostaje tego co zamawia...

darse gdybym w lato wiedział tyle o kotłach co teraz po lekturze forum to kupiłbym piec wtedy, ale pewnie bez PUMY która dopiero wchodziła :D w sumie teraz niby jest ale jej nie ma :D

Co jest przyczyną takich problemów z produkcją sterownika, skoro jest na niego popyt?

kamil777
20-10-2010, 17:29
Jak długo czekacie na kocioł z tym sterownikiem tez jestem zainteresowany takim zestawem,jest ktos na forum co moze napsac jak taki zestaw sie sprawuje chodzi mi dosłownie o Pume a nie jakis inny pid .

Jarecki79
20-10-2010, 17:30
Tak z PUMĄ niestety zawalił producent. W sierpniu obiecywał,że do końca wrzesnia nowa partia będzie dostępna. Miliśmy wykupione w zapasie więcej sztuk, ale w końcu się skończyły.
Z plastiku nie ulepimy. Producent non stop zmienia termin, teraz mówi,że na 100% za 2tygodnie a njachętniej bym ich rozszarpał.

Tutaj numer do Elektro-Miz : 62 742 76 28

Sam proponuje zmianę na Ognika PID-II jak ma byc prosty model w obsłudze lub na RT09pid, jeżeli chcemy korzystać ze stref czasowych, można do niego dorzucić panel domowy RT09zs.

Chyba,że dowieźć produkt bez sterownika i jeszcze poczekac te 2tygodnie na PUMĘ,
Naciskamy na nich i być może cos się uda wyrwać w przyszłym tygodniu, ale to takie "patykiem po wodzie". Wolę powiedzieć 2tygodnie.

Jarecki79
20-10-2010, 17:35
Jak długo czekacie na kocioł z tym sterownikiem tez jestem zainteresowany takim zestawem,jest ktos na forum co moze napsac jak taki zestaw sie sprawuje chodzi mi dosłownie o Pume a nie jakis inny pid .

PUMĘ na normalnym obiekcie (tj. juz zamieszkanym, z drzwiami, meblami a nie w obiekcie wygrzewanym w trakcie budowy) ma użytkownik z innego forum.

Jarecki79
20-10-2010, 17:38
A moje pytanie o Pida wynika z uciążliwości ciągłego dogląnia pieca w poprzednim sezonie grzewczym.

Jak jedno urządzenie ma obsłużyć zawór mieszający, dodatkowa pompe pchającą wodę w kran to opcja jest Expert PID z firmy Elster i swobodnie taki można kupić nawet od producenta sterowania. Warto sprecyzowac, czy dmuchawa, pompa, podajnik, dmuchawa maja mieć krótkie kabelki z gniazdami komputerowymi.

Jak nie sterujesz z poziomu tego sterownika kotła zaworem mieszającym to można na dzień dzisiejszy kupić Ognika PID-II lub RT09pid.

Jeszcze inna kombinacja to zakup Ognika PID lub RT09pid a do sterowania zaworem i obsługi kolejnej pompy za zaworem i nastawy temp. już za tym zaworem nabyć sterownik zaworu mieszającego RT-12

Jarecki79
20-10-2010, 17:41
Tylko czy kazdy sterownik mozna do Tilgnera zamontować ?

Mój plan jest prosty. Zasypać , potem długo nic , wybrac popiół , i co jakiś czas (lepiej dłuzszy ten czas ) wyczyścić piec.

Tutaj masz cytat użytkownika Ognika PID z innego wątku:
GELO32
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?44553-Piece-na-ekogroszek-z-zasobnikiem!/page96

"W zeszłym roku nie miałem założonego zaworu trójdrożnego ,przy takich temperaturach jak teraz miałem na piecu ustawioną temp.40 stopni i spalał mi worek 25kg na dobę.Dwa miesiące temu założyłem zawór ,temp.na piecu 52 stopnie a na grzejniki ok 30-35 stopni i pali mi worek 25kg na dwa dni.Żadnych innych ustawień nie zmieniałem. W domu temp.cały czas taka sama ok 23 stopnie.Sterownik mam Ognik -PID,w zasadzie ustawiam tylko temp na piecu resztą zajmuje się elektronika.Więc z mojego doświadczenia na pewno lepiej ustawić wyższą temp. na kotle i obniżyć zaworem. "

Jarecki79
20-10-2010, 17:50
Mam ten sam problem. Zamówiłem piec z PUMĄ i dowiedziałem się po pewnym czasie od wpłacenia zaliczki, że PUMY nie dostanę na czas :(
Pytałem o rozwiązanie w zakresie zastępczego sterownika, ale nie wchodziło ono w grę bo nikt potem nie przyjmie używanego sterownika... Pozostaje tylko czekać na PUMĘ lub brać inny PID. Ja raczej poczekam, bo i tak nie mam jeszcze założonej instalacji CO, więc nie muszę mieć kotła od zaraz. Jest to jednak, moim zdaniem nie fair jeśli chodzi o stronę Klienta który nie dostaje tego co zamawia...

darse gdybym w lato wiedział tyle o kotłach co teraz po lekturze forum to kupiłbym piec wtedy, ale pewnie bez PUMY która dopiero wchodziła :D w sumie teraz niby jest ale jej nie ma :D

Co jest przyczyną takich problemów z produkcją sterownika, skoro jest na niego popyt?

Przyczyna był brak dostepnych kolorowych wyświetlaczy i części zaawansowanych podzespołów, nie można było dokończyć montażu.
Tak mówi producent, jak może Pan jeszcze poczekac na PUMĘ, to nie będzie problemu. Doślemy pocztą.
Powtarzam, zawalił producent, tutaj numer, można na bierząco pytac o dostępność : 62 74 276 28

tokas
20-10-2010, 21:22
Jak jedno urządzenie ma obsłużyć zawór mieszający, dodatkowa pompe pchającą wodę w kran to opcja jest Expert PID z firmy Elster i swobodnie taki można kupić nawet od producenta sterowania. Warto sprecyzowac, czy dmuchawa, pompa, podajnik, dmuchawa maja mieć krótkie kabelki z gniazdami komputerowymi.

Jak nie sterujesz z poziomu tego sterownika kotła zaworem mieszającym to można na dzień dzisiejszy kupić Ognika PID-II lub RT09pid.

Jeszcze inna kombinacja to zakup Ognika PID lub RT09pid a do sterowania zaworem i obsługi kolejnej pompy za zaworem i nastawy temp. już za tym zaworem nabyć sterownik zaworu mieszającego RT-12

Obecnie do menueta mam podpiete pompy CO i CWU oraz dodatkowo zawór trójdożny
Rozumiem że wspomniany Ognik PID II zastąpi w pełni Menueta i dodatkowo zaoszczędzi czas spędzony w kotłowni

Jarecki79
20-10-2010, 22:17
Mi chodzi tylko o to, czy ten zawór mieszający jest sterowany menuetem i ewentualnie jeżeli tak jest, to czy do tego wykorzystuje Pan czujnik pogodowy czy tylko funkcje sterownika do zaworu. Czy w związku z sytuacją sterowania zaworem przez menuet ma Pan też kolejną pompę za tym zaworem, gdyż jest to jakis osobny układ grzewczy na który chce Pan puszczać inną temp?


Jak nie zależy Panu na elektrycznym sterowaniu zaworem przez sterownik kotła, to Ognik pid w pełni wystarcza. Zawór przy kotle węglowym ruszy Pan ręcznie 2-3razy w sezonie. Tak jak ten użytkownik GELO32.

Jak sterowanie zaworem jest dla Pana wielce istotne, to albo wybór Experta z modułem obsługi zaworu mieszającego albo zostać przy Ogniku PID, ale dokupić moduł sterujący zaworem mieszającym firmy TATAREK o symbolu RT-12, polecam w tym celu ściągnąć instrukcję ze strony producenta i sprawdzić czy takie sterowanie zaworem odpowiada.

SUSPENSER
20-10-2010, 23:26
Kabel już mam położony do centralki alarmowej więc pierwsza myśl jaka mi przyszła do głowy to właśnie wykorzystanie tego kabla. Poza tym, plusem tego kabla jest to, że centralka wysyła sms/dzwoni gdy coś się dzieje. A to ważne gdy nie ma mnie w domu.

Teraz wszystko jasne, jakbym miał taką opcję to też bym z niej nie zrezygnował ;-)

Michał i Magda
21-10-2010, 08:28
Tak z PUMĄ niestety zawalił producent. W sierpniu obiecywał,że do końca wrzesnia nowa partia będzie dostępna. Miliśmy wykupione w zapasie więcej sztuk, ale w końcu się skończyły.
Z plastiku nie ulepimy. Producent non stop zmienia termin, teraz mówi,że na 100% za 2tygodnie a njachętniej bym ich rozszarpał.

Tutaj numer do Elektro-Miz : 62 742 76 28

Sam proponuje zmianę na Ognika PID-II jak ma byc prosty model w obsłudze lub na RT09pid, jeżeli chcemy korzystać ze stref czasowych, można do niego dorzucić panel domowy RT09zs.

Chyba,że dowieźć produkt bez sterownika i jeszcze poczekac te 2tygodnie na PUMĘ,
Naciskamy na nich i być może cos się uda wyrwać w przyszłym tygodniu, ale to takie "patykiem po wodzie". Wolę powiedzieć 2tygodnie.

Nie rozumiem tylko dlaczego przy zamówieniu lub w trakcie jego realizacji nie otrzymałam informacji o problemach z dostępnością sterownika. Zamówienie złożone prawie trzy tygodnie temu, a jak piec ma przyjechać to nagle brak sterownika. O takich rzeczach chyba powinno informować się na bieżąco. W naszym przypadku nie wchodzi w rachubę odkładanie montażu o kolejne 2 tygodnie, w związku z czym otrzymamy produkt o który nam nie chodziło.

czp01
21-10-2010, 10:28
Jak firma nie potrafi uszanować klienta to należy rezygnować z takich usług i udać się po prostu do konkurencji.
Zawsze 'aroganckie' podejście niektórych firm do klienta budzi moją szczególna niechęć.

ppietrz
21-10-2010, 10:44
Zawsze 'aroganckie' podejście niektórych firm do klienta budzi moją szczególna niechęć.

Czy to było takie aroganckie podejście to nie wiem. Przecież Jarecki dokładnie napisał, że jego firma nie odpowiada za opóźnienia. To jest raczej problem między producentem kotłów a producentem sterowników. Odpowiednia umowa pomiędzy nimi powinna zabezpieczać przed tego typu wypadkami.
Inna sprawa, że choć nie z własnej winy to producent kotłów cierpi na całym incydencie jeśli chodzi o poziom zadowolenia klientów i tu na tym polu mógłby dokonywać jakiejś rekompensaty względem nich - zakładając, że otrzyma rekompensatę od producenta sterowników (np. dzięki zapisowi w umowie) ;)

czp01
21-10-2010, 11:05
To już nie sprawa klienta, że producent kotłów ma nierzetelnego kooperanta.
Wniosek jest jeden, że albo się dba o klienta albo się go traci.

hiro77
21-10-2010, 11:44
Czy ktoś z Was ma podłączoną jakąś centralkę alarmową do sterownika aby otrzymywać powiadomienia smsem o alarmach ? jeżeli tak to może się podzielić swoimi doświadczeniami w tej kwesti jaka centralka? jak to podłączyć? czy dużo zabawy z tym jest?

hiro77
21-10-2010, 12:48
Ja mam zrobione ale połowicznie,mam tylko powiadomienie jak niema prądu..

a jaką masz centralkę ? coś więcej napiszesz ?

Jarecki79
21-10-2010, 17:27
Czy to było takie aroganckie podejście to nie wiem. Przecież Jarecki dokładnie napisał, że jego firma nie odpowiada za opóźnienia. To jest raczej problem między producentem kotłów a producentem sterowników. Odpowiednia umowa pomiędzy nimi powinna zabezpieczać przed tego typu wypadkami.
Inna sprawa, że choć nie z własnej winy to producent kotłów cierpi na całym incydencie jeśli chodzi o poziom zadowolenia klientów i tu na tym polu mógłby dokonywać jakiejś rekompensaty względem nich - zakładając, że otrzyma rekompensatę od producenta sterowników (np. dzięki zapisowi w umowie) ;)

PPIETRZ
Na dzień dzisiejszy to jedyne co mogę zrobić to zaoferować RT09pid plus panel pokojowy.
Elektro-Miz zachował się nieprofesjonalnie i nieodpowiedzialnie, współpracujemy z nimi ponad 15lat i takiego numeru nigdy nie wycieli.
Najbardziej wk..ce jest to,że na propozycję, aby w takim razie wypożyczyli OGNIKI PID odpowiedź była,że serwisowych nie mają a nowe trzeba kupić.
Jak firma mi mówi,że do końca września PUMY na 100% będą, to chyba po 15latach współpracy mam prawo w to wierzyć.

Jarecki79
21-10-2010, 19:07
W poniedziałek/wtorek będzie już wiadomo co z PUMA-mi.

Inna opcja to mozliwośc wyposażenia kotła w dobrze uzbrojony model Expert z wyświetlaczem graficznym i algorytmem PID
Zaletą jest opcja sterowania 3cią pompę cyrkulacyjna wody użytkowej oraz opcja dalszej rozbudowy o moduł sterujący zaworem mieszającym.

uzbrojenie to:
dodatkowy czujnik CWU uruchamiający dodatkowe tryby obsługi CWU
dodatkowy czujnik pogodowy, wówczas na wyświetlaczu pojawia się symbol domu z temp. powietrza w środku i zadajemy,że sterownik ma tak dobrac temp., aby w domu było np.22st.C

Wyświetlacz jest duży, graficzny z symbolami tj. rysunkami.
Jest system podpowiedzi, odpowiada się na pytania zadawane przez sterownik np. przy rozpalniu:
napis wygaszanie, naciskamy ikonke z zapałką
pojawia się rysunek kotła i napis uzupełnij kosz z paliwem - po napełnieniu klikamy DALEJ
pojawia się rysunek palnika wewnątrz kotła i napis " gdy opał wysunie się na palenisko kliknij DALEJ
pojawia sie obraz dymku z palnika i dmuchawa i napis "rozpal opal i ustaw moc nadmuchu" kliknij DALEJ
sterownik pyta czy palenisko jest równomiernie rozżażone odpowiadamy TAK/NIE odpowiedź TAK to przejście do pracy automatycznej

Zestawienie możliwości:

* ergonomiczny, graficzny interfejs
* możliwość współpracy z dedykowanymi sterowaniami zaworów trójdrogowych i czterodrogowych
* sterowania pompą cyrkulacyjną CWU w trybie godzinnym-tygodniowym
* sterowania pompą ładującą CWU w dwóch trybach:
o bez dodatkowego czujnika CWU - temperatura wody CWU osiąga wtedy wartość temperatury w kotle, ale pompa ładująca pracuje cały czas
o z dodatkowym czujnikiem temperatury - temperatura wody osiąga wtedy wartość minimalną z zadanej CWU i zadanej w kotle, pompa włącza się tylko w czasie podgrzewania
* pracy w czterech trybach sterowania temperaturą zadaną w kotle:
o ustawiając bezpośrednio temperaturę w kotle
o korygując tę temperaturę w cyklu godzinnym-tygodniowym dwoma korekcjami: nocną i ekonomiczną - użytkownicy opuszczają ogrzewane pomieszczenia
o przyłączając czujnik pogodowy, ustawiając bezpośrednio temperaturę w wybranym pomieszczeniu, takim w którym powinna ona być największa, np. salon
o przyłączając czujnik pogodowy i sterując temperaturę w pomieszczeniach w cyklu godzinnym-tygodniowym bez konieczności montowania czujnika w pomieszczeniach

Do zalet urządzenia należy zaliczyć:

* w pełni rozłączalna konstrukcja umożliwia łatwy montaż i ewentualny serwis, przewody przyłączeniowe poszczególne urządzenia wykonawcze oraz czujniki pozostają integralną częścią pieca bądź pomieszczenia kotłowni i mogą być zabudowane w płaszczu bądź w ścianach budynku
* zastosowanie rozbudowanego regulatora cyfrowego umożliwia sterowanie w taki sposób, by zapewnić stały dopływ powietrza do paleniska(nie wyłączanie dmuchawy i praca na małych obrotach) i osiąganie temperatury zadanej bez tak zwanego uchybu ustalonego(temperatura zadana zgadza się z temperaturą płaszcza w stanie ustalonym)
* zastosowanie czujnika pogodowego i sterowania czasowego:
o daje oszczędność energii około 6% na 1°C temperatury obniżonej w pomieszczeniu, przy opuszczeniu obiektu ogrzewanego pozwala nawet zaoszczędzić do 40% energii, natomiast w trybie nocnym do 20%
o nie wyklucza stosowania termozaworów regulacyjnych w poszczególnych pomieszczeniach, które pełnią w takiej sytuacji funkcję regulatorów podrzędnych obniżających temperaturę, np. w sypialniach na okres dzienny
o pozwala na jednokrotne zestrojenie układu ogrzewania przez ustawienie kilku parametrów, a następnie korzystanie z pierwszego poziomu obsługi regulatora polegającego na używaniu klawiszy funkcyjnych

Podstawowe funkcje:

* Wielojęzyczne menu.
* Automatyczna regulacja mocy kotła.
* Automatyczna regulacja ilości powietrza.
* Automatyczny dobór przerw podawania opału.
* Programator tygodniowy dla temp. zadanej na kotle.
* Programator tygodniowy dla pompy cyrkulacyjnej C.W.U.
* Priorytet ciepłej wody użytkowej.
* Regulacja temperatury pokojowej na podstawie czujnika pogodowego.

To jako substytut dla PUMY, jeżeli nie będzie jej w przyszłym tygodniu, tyle jestem w stanie załatwić na szybko.
Zobaczymy, może jednak Elektro-Miz bęzie "wspaniałomyslny" i wypożyczy Ogniki PID na kilka dni.

darase
21-10-2010, 22:42
Jarecki- wpadłeś jak śliwka ;), z drugiej strony ten expert jest godzien uwagi nada mi się zamiast ecoal-a?

Wlodek_PID
21-10-2010, 23:13
"całkowicie zgadzam sie z kol czp01 co z tego że jarecki sie natrudzi,opisuje
itd...jak gosc mi ofereuje defakto inny produkt...bo wie pan..nie doszło ,przejsciowe
kłopoty etc.z miejsca poszedłbym do konkurencji... "

Witam,


Oczywiście każdy z nas ma wybór - w końcu mamy demokrację...

Pragnę tylko zauważyć, że problemy z dostawami to nie tylko
wina producenta. Od lat nie możemy się doprosić o plan
- harmonogram dostaw. Firmy kotlarskie chcą kupować
towar z półki, a jak go nie ma, to mają żal. A my nie wszystko
potrafimy przewidzieć - więc czasem są opóźnienia.

Pozdrowienia,

ppietrz
22-10-2010, 09:30
PPIETRZ
Na dzień dzisiejszy to jedyne co mogę zrobić to zaoferować RT09pid plus panel pokojowy.
Elektro-Miz zachował się nieprofesjonalnie i nieodpowiedzialnie, współpracujemy z nimi ponad 15lat i takiego numeru nigdy nie wycieli.
Najbardziej wk..ce jest to,że na propozycję, aby w takim razie wypożyczyli OGNIKI PID odpowiedź była,że serwisowych nie mają a nowe trzeba kupić.
Jak firma mi mówi,że do końca września PUMY na 100% będą, to chyba po 15latach współpracy mam prawo w to wierzyć.

Dzięki za włączenie dodatkowej opcji w postaci panelu pokojowego. Nie jestem jednak przekonany, że RT09pid jest sterownikiem dla mnie. PUMA jest sterownikiem auto-adaptacyjnym i przy rożnej jakości groszków nie trzeba w nim nic przestawiać, bo sam ustali sobie parametry. Uważam, że algorytm adaptacyjny lepiej, a co najważniejsze szybciej ustawi te parametry niż ja sam. Jaka jest różnica w działaniu algorytmów dla obu sterowników? Wyczytałem na forum, że RT09pid pracuje przy podtrzymywaniu skokowo, a od pewnej mocy już w pracy ciągłej. PUMA nie ma tego problemu.
Panel pokojowy mnie nie przekonuje ponieważ mam dom parterowy i kotłownię praktycznie w środku domu. Nie muszę więc schodzić gdziekolwiek, a po połączeniu PUMY do sieci będę miał możliwość zmian temperatury z każdego miejsca ;) Czy RT09pid ma jakąś przewagę nad PUMĄ poza ceną?
Czy możliwe będzie w przyszłości stworzenie dla PUMY ustawiania pracy w strefach tygodniowych, a nie jak zdaje się, że jest tylko godzinowych? Wydaje mi się, że procesor 32-bitowy umożliwia pełny rozwój produktu w przyszłości, a to także jest dla mnie ważne. Po co inwestować w stare technologie?

ppietrz
22-10-2010, 09:43
Witam,

Oczywiście każdy z nas ma wybór - w końcu mamy demokrację...

Pragnę tylko zauważyć, że problemy z dostawami to nie tylko
wina producenta. Od lat nie możemy się doprosić o plan
- harmonogram dostaw. Firmy kotlarskie chcą kupować
towar z półki, a jak go nie ma, to mają żal. A my nie wszystko
potrafimy przewidzieć - więc czasem są opóźnienia.

Pozdrowienia,

Niestety klient na tym traci najbardziej... PUMA jest nowością i zapewne trudno było przewidzieć stopień zainteresowania klientów. Takie problemy zdarzają się często w branży IT na towary które znikają szybko z półek. Skala sprzedaży jest tylko nieco inna...

Witamy przedstawiciela producenta sterowników (Elektro-Miz ???)

Wlodek_PID
22-10-2010, 11:42
Niestety klient na tym traci najbardziej... PUMA jest nowością i zapewne trudno było przewidzieć stopień zainteresowania klientów. Takie problemy zdarzają się często w branży IT na towary które znikają szybko z półek. Skala sprzedaży jest tylko nieco inna...

Witamy przedstawiciela producenta sterowników (Elektro-Miz ???)

Dzień dobry,


Bardziej konstruktora jak przedstawiciela :)
Jeszcze raz przepraszam za opóźnienia.


Pozdrowienia,


Włodek

Jarecki79
22-10-2010, 11:59
Niestety klient na tym traci najbardziej... PUMA jest nowością i zapewne trudno było przewidzieć stopień zainteresowania klientów. Takie problemy zdarzają się często w branży IT na towary które znikają szybko z półek. Skala sprzedaży jest tylko nieco inna...

Witamy przedstawiciela producenta sterowników (Elektro-Miz ???)

Pan Włodek jest programistą sterownika PUMA, nie jest pracownikiem firmy Elektro-Miz.

Dzisiaj udało sie załatwić serwisowe Ogniki PID do czasu wykonania modelu PUMA, także mogę wydać sterowanie zastępcze do czasu zejścia PUMY z produkcji.

Taka pomoc producenta rozumiem, bo wypinania się i wyrzutów co mam zrobić z zabrudzonym Ognikiem to już strawić nie mogę. Skoro z jakis przyczyn produkcja PUMY nie doszła do skutku to kwestią dobrej woli jest pomoc ze strony producenta sterownika w rozwiązaniu problemu.
Nie rozumiem w imię czego mam kupowac Ogniki PID i później co mam z zabrudzonymi ognikami zrobić po wymianie na PUMY?


Problem z dostępnościa PUMY jest od końca sierpnia, także z całym szacunkiem ale do końcówki października to jest 2miesiące, to ile tych zapasów mam miec u siebie? Jak przewidziec skalę sprzedaży nowego produktu? Skąd mam wiedzieć, czy sterownik droższy o ok.600zł od innych na rynku będzie bardzo często odbierany? Takie rzeczy to statystyka po 2-3latach sprzedaży.

Wystąpiły nieprzewidziane kłopoty i jestem w stanie to zrozumieć, ale po 15latach współpracy wymagam tez udzielenia jakiejś pomocy od firmy z tradycjami na rynku elektroniki kotłowej a nie wypinania się tyłkiem i zdawkowej odpowiedzi" to przeciągnij sprawę jeszcze o tydzień".

Jarecki79
22-10-2010, 12:03
PPietrz

PUMA ma dobry procesor, to jest sterownik z wyższej półki, 32bitowy procesor na dzień dzisiejszy jest tylko w ecoMAX z firmy PLUM

Do PUMY na przyszły sezon będą dodatkowe moduły, tu już więcej Pan Włodek może podać. Ma być sterowanie m.in. zaworem mieszającym

Co do stref tygodniowych- możliwe są już dzisiaj przy dołożeniu termostatu pokojowego z taka funkcją np.Euroster2000.

Skoro Pan Włodek juz jest na wątku prosze o podpowiedź, jedna z osób HIRO77 ma PUMĘ i myśli o podpięciu systemu powiadomień SMS do PUMY, Panie Włodku jest to na dzień dzisiejszy możliwe?

ppietrz
22-10-2010, 12:32
ooo to mi sie podoba!!! na pocieszenie ,dostawcy kotłów czekaja również na exomax- bo tez nie maja :P

Mi także się podoba - tak powinno być od samego początku.

ppietrz
22-10-2010, 12:43
PPietrz
Co do stref tygodniowych- możliwe są już dzisiaj przy dołożeniu termostatu pokojowego z taka funkcją np.Euroster2000.


Podoba mi się ten termostat. W którym miejscu rozwiązania jest on podpinany? W obwód pompy CO? PUMA nie "zwariuje"? Rozumiem, że aby tak nie było należy odłączyć ją od tej pompy?

Tak czy owak taka funkcjonalność powinna istnieć także w samym sterowniku. Panie Włodku teoretycznie jest to do zrealizowania?

Jarecki79
22-10-2010, 14:35
Podoba mi się ten termostat. W którym miejscu rozwiązania jest on podpinany? W obwód pompy CO? PUMA nie "zwariuje"? Rozumiem, że aby tak nie było należy odłączyć ją od tej pompy?

Tak czy owak taka funkcjonalność powinna istnieć także w samym sterowniku. Panie Włodku teoretycznie jest to do zrealizowania?

Funkcjonalność jest opisana w instrukcji PUMY.
Jest gniazdo pod termostat.

Uruchamiamy funkcje obsługi termostatu i pojawia się rysunek na wyświetlaczu pokazujący stan pracy (zwarcie, rozwarcie styku termostatu).
Działanie polega na 20minutowych cyklach.
Jak temp. powietrza w pokoju nie ma, wówczas:
18minut grzanie z praca pompy C.O. w/g pid
2minuty postój na mocy minimalnej bez pracy pompy C.O.

Jak temp. powietrza w pokoju zostaje osiągnięta lub jest wyższa:
18minut postój na mocy minimalnej bez pracy pompy C.O.
2minuty grzanie z praca pompy C.O. w/g pid

JACUŚ
22-10-2010, 21:04
jarecki, czy wiesz jaki najlepiej zastosowac ups, do pieca na ekogroszek ? czy mozliwe jest, aby w przypadku braku zasilania, zar cofnal sie do zasobnika(piec galmet|) ?

Jarecki79
22-10-2010, 21:43
JACUŚ to bardziej zależy od sterowania, jakie posiadasz.
Do RT09pid wiem,że pasuje ich zasilacz awaryjny.

Przy galmecie masz albo Perfekta albo Experta, napisz do firmy Elster, czy mogą polecić Tobie jakieś zasilanie awaryjne współpracujące z ich sterownikiem.

Mozliwa jest cofka żaru po zaniku zasilania, ale jest też mało prawdopodobna, raczej zgaśnie.
Przy właściwej wentylacji kotłowni i braku problemów z ciągiem komina żar nie powinien się cofnąć, on się może cofnąć, jeżeli w koszu wytworzy się podciśnienie, wówczas spaliny zamiast iść w komin chcą wracać do kosza. Generalnie im niżej i bliżej do kosza tym bardziej zbliżamy się do strefy beztlenowej.

ppietrz
22-10-2010, 22:23
Funkcjonalność jest opisana w instrukcji PUMY.
Jest gniazdo pod termostat.

Uruchamiamy funkcje obsługi termostatu i pojawia się rysunek na wyświetlaczu pokazujący stan pracy (zwarcie, rozwarcie styku termostatu).
Działanie polega na 20minutowych cyklach.
Jak temp. powietrza w pokoju nie ma, wówczas:
18minut grzanie z praca pompy C.O. w/g pid
2minuty postój na mocy minimalnej bez pracy pompy C.O.

Jak temp. powietrza w pokoju zostaje osiągnięta lub jest wyższa:
18minut postój na mocy minimalnej bez pracy pompy C.O.
2minuty grzanie z praca pompy C.O. w/g pid

Chodziło mi o rozwiązanie podnoszące wydajność pieca poprzez automatyczną nastawę niższych temperatur w okresach braku obecności w domu zarówno na CO jaki i na CWO. Tygodniowe okresy są o tyle istotne, że w weekendy z reguły ktoś jest w domu a wiec temperatura powinna być normalna.
Będę to jeszcze dogłębniej analizował jak będę miał na czym ;)

ppietrz
22-10-2010, 22:48
mam sterowniki (niezalezne od kotła) które mają nastawy dobowe (godzinne) i tygodniowe mogę zaprogramować temperatury dowolne w dowolnych temperaturach i o okreslonej porze, uważam że zblizona temperatura dzien-noc to najlepsze rozwiazanie (chyba ze niema nikogo w domu z 12h) bo jezli obnizysz temp w dzien na np 19st a o 15 przychodzisz z pracy czy dzieci ze szkoły to od godz 13 musiałbys dac kocioł na max-a zeby w domu miec 22st o godz 15.16, to co oszczedzisz na postojach ,wydasz na mocniejszą pracę żeby podgrzać dom na okresloną temperature...

Będzie to oczywiście do weryfikacji czy takie kombinacje coś dają. U siebie Bobek_Budowniczy nie za bardzo widzisz sens? Jak jest u innych? Wykorzystujecie takie nastawy?
Największe pole do manewru daje chyba CWO, które mogłoby wieczorem "zabierać" ciepło z CO.

darase
23-10-2010, 10:13
Zgadzam się z BUDOWNICZYM, pozorna oszczędność na zmiejszonej tem okazuje się złudna, gdy tem. spadnie zbyt dużo piec ma zadanie: jak najszybciej uzyskać zadaną temperaturę i to właśnie wtedy z mojej obserwacji temperatura spalin skacze w górę i ciepło idzie w komin. Najlepiej utrzymywać stałą temperaturę.

SUSPENSER
23-10-2010, 19:33
Z jednej strony zgadzam się z Bobkiem że strefy mogą nie mieć sensu, ale z drugiej powietrze ma niewielką bezwładność cieplną (zwłaszcza w porównaniu ze ścianami), więc można dość szybko zwiększyć jego temperaturę (np. po jej czasowym obniżeniu w godz. 7-16 gdy nikogo nie ma w domu).

Planuję w tym sezonie sprawdzić praktycznie czy programowanie stref ma sens - będę mierzył temperaturę o różnych godzinach i zobaczę jak się zmienia w zależności od podwyższenia lub obniżenia temp. na piecu.

darase
23-10-2010, 21:34
SUSPENSER- masz rację powietrze w domu szybko się nagrzewa,ale piece na ekogroszek już nie tak szybko ogrzewają wodę, jeśli ktoś ma wymiennik to już wogóle strata. W naszych piecach płomień nie jest wielki w porównaniu ze zwykłymi ''śmieciuchami''. W piecach na ekogroszek chciano osiągnąć podobny efekt jak dla piecy gazowych i olejowych. Rezygnuję z częściowej grawitacji żeby jak najbardziej zmniejszyć ilość wody w instalacji. Zauważyłem, że przy ciągłej pracy pompy, różnica temperatur jest mniejsza, temperatura spalin jest mniejsza i w końcu spalanie jest mniejsze. Konstrukcja piecy jest niedoskonała bo: nie umie szybko odebrać ciepła gdy palnik daje więcej mocy, nie umie zatrzymać ciepła ze spalin które grzeją komin.

JACUŚ
24-10-2010, 07:52
Dziek za informacje Jarecki

Wlodek_PID
24-10-2010, 21:06
PPietrz

PUMA ma dobry procesor, to jest sterownik z wyższej półki, 32bitowy procesor na dzień dzisiejszy jest tylko w ecoMAX z firmy PLUM

Do PUMY na przyszły sezon będą dodatkowe moduły, tu już więcej Pan Włodek może podać. Ma być sterowanie m.in. zaworem mieszającym

Co do stref tygodniowych- możliwe są już dzisiaj przy dołożeniu termostatu pokojowego z taka funkcją np.Euroster2000.

Skoro Pan Włodek juz jest na wątku prosze o podpowiedź, jedna z osób HIRO77 ma PUMĘ i myśli o podpięciu systemu powiadomień SMS do PUMY, Panie Włodku jest to na dzień dzisiejszy możliwe?

Dobry wieczór,


Spróbujemy dopisać opcję wysyłania alarmowego SMS przez bramkę
w Internecie. Będzie taniej, niż kupować modem GSM i płacić
za kartę SIM.


Pozdrowienia,


Włodek

radams
25-10-2010, 13:07
Pozdrowienia,


Włodek

Witam Pana Włodka :)
Bardzo się cieszę, że Pan tu zawitał. Mam małe pytanko, jaki jest najaktualniejszy soft do Pumy?
Użytkuję ten sterownik od kwietnia, najpierw wygrzewałem wylewki i suszyłem tynki, od czerwca grzałem CWU, no i od chłodów grzeję cały dom 950m3. Sterownik sprawdza się super, dużo korzystam z paleniska awaryjnego (tłokowiec KTM 20 Tilgnera), aktualnie soft 7.49, obsługa rusztu awaryjnego bardzo się przydaje :)
Miesiąc temu aktualizowałem soft, najpierw 7.74 a potem 7.59, w końcu wróciłem do 7.49. Były problemy z obsługą rusztu awaryjnego, sterownik się restartował co chwilkę, być może problemem było to, że przy paleniu drewna, maksymalnie zmniejszałem obroty dmuchawy (10%), żeby ciepła w komin nie puszczać. Zdaje mi się, że sterownik nie miał wtedy możliwości modulować obrotów dmuchawy, opisałem to zresztą w mailu do producenta. W wersji 7.49 miałem tez problem z ADC, "zasypywał" palenisko niespalonym groszkiem. Mam kocioł podłączony do bufora 800+200 l. Być może to było przyczyną? Kocioł grzał z pełna mocą, a wzrost temperatury był powolny?
Myślę, że fajnie by było, gdyby Elektro-Miz umieszczał nowe oprogramowanie na stronie internetowej, nie zawracało by się wtedy 4 liter pracownikom, pytaniami o aktualizację.
Ogólnie jestem baaardzo zadowolony z tego sterownika. W chłodniejsze noce paliłem ekogroszkiem, lub miksem - ok 60% owsa 40% groszku, sterownik wszystko idealnie dopalał, do popielnika spada tylko proszek, żadnych spieków, niedopalonego opału, nic.
Egoistycznie, życzę Panu dalszych sukcesów w pracy ;)

Wlodek_PID
26-10-2010, 20:54
Witam Pana Włodka :)
Bardzo się cieszę, że Pan tu zawitał. Mam małe pytanko, jaki jest najaktualniejszy soft do Pumy?
Użytkuję ten sterownik od kwietnia, najpierw wygrzewałem wylewki i suszyłem tynki, od czerwca grzałem CWU, no i od chłodów grzeję cały dom 950m3. Sterownik sprawdza się super, dużo korzystam z paleniska awaryjnego (tłokowiec KTM 20 Tilgnera), aktualnie soft 7.49, obsługa rusztu awaryjnego bardzo się przydaje :)
Miesiąc temu aktualizowałem soft, najpierw 7.74 a potem 7.59, w końcu wróciłem do 7.49. Były problemy z obsługą rusztu awaryjnego, sterownik się restartował co chwilkę, być może problemem było to, że przy paleniu drewna, maksymalnie zmniejszałem obroty dmuchawy (10%), żeby ciepła w komin nie puszczać. Zdaje mi się, że sterownik nie miał wtedy możliwości modulować obrotów dmuchawy, opisałem to zresztą w mailu do producenta. W wersji 7.49 miałem tez problem z ADC, "zasypywał" palenisko niespalonym groszkiem. Mam kocioł podłączony do bufora 800+200 l. Być może to było przyczyną? Kocioł grzał z pełna mocą, a wzrost temperatury był powolny?
Myślę, że fajnie by było, gdyby Elektro-Miz umieszczał nowe oprogramowanie na stronie internetowej, nie zawracało by się wtedy 4 liter pracownikom, pytaniami o aktualizację.
Ogólnie jestem baaardzo zadowolony z tego sterownika. W chłodniejsze noce paliłem ekogroszkiem, lub miksem - ok 60% owsa 40% groszku, sterownik wszystko idealnie dopalał, do popielnika spada tylko proszek, żadnych spieków, niedopalonego opału, nic.
Egoistycznie, życzę Panu dalszych sukcesów w pracy ;)


Dzień dobry,


Soft można pobrać ze strony :

http://www.elektro-miz.pl/pol/produkty/regulatory_temperatury/regulator_puma_pid.html

Najnowsza wersja to 7.7B, na stronie jest 7.79.
Zadzwonię jutro, żeby umieścili najnowszy soft.


Pozdrowienia,


Włodek

hiro77
27-10-2010, 16:50
Dzień dobry,


Soft można pobrać ze strony :

http://www.elektro-miz.pl/pol/produkty/regulatory_temperatury/regulator_puma_pid.html

Najnowsza wersja to 7.7B, na stronie jest 7.79.
Zadzwonię jutro, żeby umieścili najnowszy soft.


Pozdrowienia,


Włodek


A może Pan dokładnie opisać jak to podłączyć przez modem GSM ? Jaki modem najlepiej kupić ? Może jakiś schemat .

andrew01
27-10-2010, 20:51
Przepraszam za mały off topic, ale hydraulik namawia mnie na zastosowanie wymiennika płytowego i musiałbym w miarę szybko podjąć decyzję. Tłumaczy to dłuższą żywotnością instalacji i mniejszą skłonnością do zapychania się rurek, zwłaszcza tych od ogrzewania podłogowego. Do tej pory planowałem instalację w układzie otwartym (3/4 podłogówki, 1/4 grzejniki) piec oczywiście z zasobnikiem na ekogroszek ze sterownikiem PUMA. Czy sterownik nie będzie "głupiał" przy takiej instalacji? Czy mała ilość wody w "małym obiegu" nie będzie powodem zbyt szybkiego jej nagrzewania przez kocioł? Równolegle do zasilania wymiennika płytowego (czyli pomiędzy kotłem a wymiennikiem) ma być jeszcze zainstalowany wymiennik CWU (dwupłaszczowy 150l).


Pozdrawiam i z góry dziękuję za szybką pomoc.
Andrzej

Jarecki79
28-10-2010, 11:05
Andrew01 schemat połączenia o którym mówisz i które proponuje instalator masz w DTR kotła, ostatni przykładowy rysunek.

Wysłałem go też na adres e-mail.

andrew01
28-10-2010, 12:27
Szczerze powiedziawszy to trochę tego schematu nie rozumiem, wynika z niego, że w obiegu to nazwijmy pierwotnym (otwartym) zasobnik CWU jest wpięty szeregowo, czyli zawsze jest podgrzewana woda w bojlerze do wartości ustawionej na kotle. Dziwnie też jest wpięty obieg grzejnikowy, tak jakby zasilanie było z układu wtórnego a powrót do pierwotnego. Albo ja jakoś nie umiem patrzeć na ten schemat..

Pozdrawiam
Andrzej

andrew01
28-10-2010, 13:48
OK, może ten wymiennik to tak symbolicznie jest pokazany, natomiast przy bojlerze jest dopisane że dodatkowa funkcja to bufor ciepła - dlatego jest szeregowo. Czy tak jednak musi być? Czy można bojler wstawić równolegle i jego nagrzewanie wymuszać poprzez pompę od CWU? Czy jak będzie bojler równolegle, to czy nie będzie za mało wody w układzie otwartym kotła co mogłoby powodować zbyt szybkie nagrzewanie wody?

Bobek_Budowniczy - do zdjęć się dokopałem, czyściutka ta kotłownia :), czy mógłbym prosić o informację jak jest wpięty bojler?

Zastanawiam się, czy grzejników (5szt) nie pozostawić po stronie układu otwartego, wyjdzie o jedną pompkę mniej a i w układzie będzie więcej wody, chociaż może niepotrzebnie się tym martwię...

Pozdrawiam
Andrzej

andrew01
28-10-2010, 21:00
Czyli na obiegi pierwotnym (otwartym) jest w zasadzie sam piec - czy dobrze rozumiem?

bodek.
29-10-2010, 20:56
Wczoraj po bardzo długim oczekiwaniu nareszcie dotarł do mnie mój kocioł EKR tłok Grobelny 15KW.Czekałem na niego od 7 września.Zamawiający się pomylił i zrobili mi nie tłok tylko ślimak i musiałem poczekać na następny.Wygląda bardzo przyzwoicie i co ważne czyszczenie tylko przez drzwiczki od przodu.Żadnych czarów jak w KTM.Sterownik Ognik Plus PID.Palniczek jakiś malutki się wydaje.Mam nadzieje że da radę moją chatkę dogrzać.Będę chyba pierwszym który podzieli się z innymi wiadomościami na temat tego kociołka bo nic nie mogłem na forum o nim znaleźć.Teraz tylko jeszcze montaż.Zastanawiam się jak mi instalator to będzie chciał wpiąć w instalacje żeby kominek i 300 litrowy bojler normalnie funkcjonował?Będę potrzebował pewnie jakiś zawór trójdrożny.
Nie mogę się już doczekać na odpalenie.

pawelo_pl
30-10-2010, 07:13
Zastanawiam się jak mi instalator to będzie chciał wpiąć w instalacje żeby kominek i 300 litrowy bojler normalnie funkcjonował?Będę potrzebował pewnie jakiś zawór trójdrożny.

U mnie w tym samym układzie jest 4D i 3D - a po to by z kominka też ogrzać bojler .

marekwu
30-10-2010, 15:25
Witam serdecznie
Proszę o radę w kwestii mocy kotła CO.....
Zdecydowałem się na kocioł ZĘPIEC KPP DUO, lecz nie wiem czy 18 kw czy 25 kw. Wykonawca sugeruje, żeby piec był mocniejszy...ja jestem nieco innego zdania. Obawiam sie tzw. przewymiarowania kotła.
Mój dom jest świeżo wybudowany ( z użytkowym poddaszem). Ściany z SILKI (25 i 18 cm) + ocieplenie styropianem 14 cm. Powierzchnia użytkowa 115 m, powierzchnia całkowita ok. 156 m (kubatura domu - ok. 655 m). W domu będa grzejniki + ok. 30 metrów ogrzewania podłogowego + CWU.
Prosze o radę, jaka moc kotła będzie wystarczająca i optymalna.
Dziękuję za wszelkie sugestie

darase
30-10-2010, 22:26
Wystarczy spokojnie 15kw. Resztę sobie dopowiedz.
P.S. Zępiec? Jakaś nowa firma? ;D

karoka65
30-10-2010, 23:09
Ja teraz po tym jak widziałem pracę porządnego kotła to kupiłbym Skam-premium 17KW z Ognikiem i śpię spokojnie.

hubi27
31-10-2010, 07:09
Wystarczy zmienić sterowanie i mozna spać spokojnie.Wyrzuciłem sterownik GECO dwu stanowy i zamontowałem Pume Pid kociołek HEF EKO PLUS a co ta Puma wyrabia z wentylatorem poezja.Teraz nie słyszę tego kotła więc zaglądam czy chodzi.

darase
31-10-2010, 07:41
POMORZANIN napisał "Aby tego uniknąć stosuje się zawór n-drożny lub pompę mieszającą." Mały błąd, pompa mieszająca chroni piec przed zbyt zimnym powrotem. Uważam że najlepszym rozwiązaniem dla c.o. jest pompa mieszająca, zawory termostatyczne i pompa alpha2. W ten sposób w każdym pokoju mamy taką temperaturę jaką chcemy.

marekwu
31-10-2010, 09:01
[No oczywiście chodziło o ZĘBIEC....zwykła literówka

Jarecki79
31-10-2010, 09:16
Wystarczy zmienić sterowanie i mozna spać spokojnie.Wyrzuciłem sterownik GECO dwu stanowy i zamontowałem Pume Pid kociołek HEF EKO PLUS a co ta Puma wyrabia z wentylatorem poezja.Teraz nie słyszę tego kotła więc zaglądam czy chodzi.

Obok Ognika PID oraz Płomyka PID nowy model PUMA jest prawdopodobnie jedynym na rynku sterowaniem, który w taki sposób steruje wentylatorem.
Tylko sterowania Elektro-Miz są w/g mojej wiedzy w stanie tak nisko schodzić z ciągłym nadmuchem.

Na priva wysłałem dodatkowe informacje o PUMIE.

hubi27
31-10-2010, 11:31
Obok Ognika PID oraz Płomyka PID nowy model PUMA jest prawdopodobnie jedynym na rynku sterowaniem, który w taki sposób steruje wentylatorem.
Tylko sterowania Elektro-Miz są w/g mojej wiedzy w stanie tak nisko schodzić z ciągłym nadmuchem.

Na priva wysłałem dodatkowe informacje o PUMIE.

Wielkie dzięki i proszę o reszte fajnych kodów.Postaram się wrzucić zdjęcie popiołu na retorcie.

Jarecki79
31-10-2010, 12:08
Na priva podałem Ci jeszcze kod aktywujący wykres rysujący charakterystykę pracy kotła.
To dość fajny bajer, żałuję,że producent nie zamieścił tej informacji w normalnej instrukcji.

Szczegóły w privie.

hubi27
31-10-2010, 17:55
Zdjęcie retorty HEF EKO PLUS 25KW i PUMA PID

karoka65
31-10-2010, 18:12
Coś tak mizernie się to jara. Mogłeś pstryknąć jak wygląda popiołek w szufladzie, tylko go nie przesiewaj bo nie o to chodzi.

karoka65
31-10-2010, 18:13
Ale muszę dodać że ładnie to wygląda.

SUSPENSER
31-10-2010, 18:33
Proszę o radę w kwestii mocy kotła CO.....
Zdecydowałem się na kocioł ZĘPIEC KPP DUO, lecz nie wiem czy 18 kw czy 25 kw. Wykonawca sugeruje, żeby piec był mocniejszy...ja jestem nieco innego zdania. Obawiam sie tzw. przewymiarowania kotła.
Prosze o radę, jaka moc kotła będzie wystarczająca i optymalna.



Wystarczy spokojnie 15kw. Resztę sobie dopowiedz.


Spokojnie nawet 15 kW wystarczy - u mnie przy podobnej powierzchni + ogrzewany garaż 24 m2 maksymalna średniodobowa moc generowana przez piec przy -25st na zewnątrz to około 8 kW.

marekwu - najlepiej wybierz jednak taki, który będzie stabilnie pracował na niskiej mocy (przez większość czasu w roku będzie on pracował na 30% mocy) - osobiście polecam Skam-P Premium 17 kW z Ognikiem lub Pumą.

PS jeszcze nie spotkałem instalatora znającego się na piecach.

karoka65
31-10-2010, 18:45
Miałeś odpisać coś w tym stylu ale mnie uprzedziłeś. A my użytkownicy to ciemniaki którzy musi poprawiać to co spieprzy fachowiec.

Jarecki79
01-11-2010, 11:44
Zdjęcie retorty HEF EKO PLUS 25KW i PUMA PID

Pali się dobrze, zresztą nawet nie jestem zdziwiony, bo Ogniki PID są stosowane przez HEF-a, także pewnie przy zakupie PUMY, jeżeli producentowi sterownika podałeś, że sterowanie będzie działało na HEF-ie wgrali odpowiednie nastawy wyjściowe.

SUSPENSER
01-11-2010, 16:05
eee tam :P reklam nie czytasz w necie??? wg stron to wychodzi na to ze WSZYSCY instalatorzy akredytowni przez dana firmę to alfa i omegi :P

Tia jasne - dodam jeszcze, że niektórzy serwisanci to "fachofcy" - póki co miałem styczność z dwoma z różnych firm i ... szkoda gadać - oni chyba sami takich pieców nie używali bo ich ustawienia można o kant d... potłuc.

W necie potem pełno wątków na różnych forach typu: piec mi gaśnie, pali jak smok - pomocy itp. itd.

Na szczęście na forum mamy Jareckiego79, który nie tylko się zna na swojej pracy, ale także dzieli się wiedzą z nami samoukami ;-)

karoka65
01-11-2010, 19:45
Na szczęście na forum mamy Jareckiego79, który nie tylko się zna na swojej pracy, ale także dzieli się wiedzą z nami samoukami ;-)

I chwała mu za to.

hubi27
02-11-2010, 13:53
Pali się dobrze, zresztą nawet nie jestem zdziwiony, bo Ogniki PID są stosowane przez HEF-a, także pewnie przy zakupie PUMY, jeżeli producentowi sterownika podałeś, że sterowanie będzie działało na HEF-ie wgrali odpowiednie nastawy wyjściowe.

Standardowo ustawiana jest pod palniki retortowe 25KW. Pan z Elektro-Miz nic kazał nie przestawiać. Zresztą pracuje świetnie.Bardzo proszę jeszcze o jakieś fajne kody.A cha rysuje wykresy ,fajna sprawa.

kamil777
04-11-2010, 22:32
witam
pojawilo sie nowe Ogniwo co o nim myslicie?
http://kotly.com/product_info.php?cPath=158&products_id=3159

Czy ten sterownik zludnie przypominajacy cos innego dostepny na Allegro jest wart uwagi?
http://www.bruli.pl/
pozdrawiam

darase
05-11-2010, 12:17
KAMILO- Ogniwo eko plus, ma być nowocześniejszy, zastanawia mnie straszna ilość wody w nim 97litrów przy powierzchni grzewczej 1.8m2 to masakra. Powierzchnia na ''moje'' powinna być 2m2 minimum.

kamil777
05-11-2010, 20:52
Dokladnie ogniwo eko na 48l a nowy plus tyle ze 16kw ma jeszcze raz tyle,zaraz ktos napisze ze dluzej sie nagrzeje ale wolniej stygne.Trafilem w necie na taki post dotyczacy ilosci wody w nowym Ogniwie

sterowniki adaptacyjne np. eCoal który w czasie pracy zmienia samoczynnie wielkość nadmuchu i czasy podawania/postoju zależnie od zapotrzebowania na ciepło ze strony układu odbioru.
Gdy osiąga pasmo temperatury zadanej to zmniejsza strumień produkowanego ciepła i kocioł nie przechodzi w stan podtrzymania. Ot, idzie sobie na zmniejszonej nawet bardzo mocno mocy i uzupełnia jedynie ubytki w wodzie. Duża pojemność wodna wybitnie sprzyja jego łagodnej pracy

Jarecki79
05-11-2010, 23:14
No i pojemność wodna zbliżyła się tez tym sposobem do Skam-P Premium o podobnej mocy....


"Gdy osiąga pasmo temperatury zadanej to zmniejsza strumień produkowanego ciepła i kocioł nie przechodzi w stan podtrzymania. Ot, idzie sobie na zmniejszonej nawet bardzo mocno mocy i uzupełnia jedynie ubytki w wodzie. Duża pojemność wodna wybitnie sprzyja jego łagodnej pracy "

Tak też działa RT09pid, Ognik PID czy PUMA, o co możesz zapytać choćby HUBI27, który zdecydował się na zmianę sterowania na PUMĘ.

Choć nie do końca, bo na niskich mocach, co widać na wykresach pracy eCoal , sterownik wchodzi w normalny przedmuch. RT09pid przekraczając zakres regulacji zachowuje się zresztą podobnie. PUMA jednak potrafi zejść na bardzo małą moc nie wpadając w przedmuch, gdyż zupełnie inaczej steruje dmuchawą (nie fazowo, nie poprzez tzw triaki)

To tylko taka uwaga na boku.

bruli to zwykł sterownik do samodzielnego programowania.

zawijan
06-11-2010, 09:04
To tylko taka uwaga na boku.


Ja też na boku.
Jarecki
Nadal kompletnie nie znasz się na eCoalu.
Po co więc o nim piszesz?

przemc
06-11-2010, 09:16
Do kamil777:
Kupiłeś już kocioł? jaki?

Do Jarecki:
Co z tą Pumą? Jakieś konkrety w kwestii dostępności?

Jarecki79
06-11-2010, 11:24
Ja też na boku.
Jarecki
Nadal kompletnie nie znasz się na eCoalu.
Po co więc o nim piszesz?

Nie komentuję dokładnego działania sterownika, to raczej Ty nie znasz się na sterownikach.

Podstawową zasadą sterowań nowej generacji jest:
- praca przy tzw ciągłym nadmuchu
- dobieranie porcji paliwa do zapotrzebowania na ciepło

w/g tej zasady chodzą wszystkie tj.ognik, puma, perfekt, expert, ecoal

Nie wierzysz- zapytaj uzytkowników typu hubi27, trociu, jorgensen, suspenser, bobek itd.
zapytaj pawelo_pl, wypowiada się też na Twoim wątku, zmienił sterowanie na RT09pid

Różnice to szczegóły softu i drobiazgowe zasady działania:
w Twoim eCoal nie mozna zmienić zasad porcjowania i nadmuchu, są wgrywane 2softy pod 2moce palnika Brucer.
Jeden uważa to za plus, drugi za minus.
Nie mniej obsługa nie jest tak prosta jak starasz się wmawiać, jest jednak programowanie tygodniowe, obsługa pomp, czujnika pogodowego.

RT09pid ma mocniej rozbudowane menu serwisowe, podobnie expert czy pefekt. Jeden się cieszy, że coś może poprawić, drugi już nie.

Ognik jest najprostszym pod względem obsługi sterownikiem, ma tylko 3parametry do ruszenia i koniec.

PUMA technologicznie jest bardzo zaawansowana, ale też prosta w obsłudze.

Jarecki79
06-11-2010, 11:25
Do kamil777:
Kupiłeś już kocioł? jaki?

Do Jarecki:
Co z tą Pumą? Jakieś konkrety w kwestii dostępności?

DOSTĘPNA, kotły już z nią jeżdżą.

darase
06-11-2010, 12:20
Mister jarecki ma rację eCoal po dobiciu u mnie do 50st wyłącza dmuchawę całkowicie,a mógłby np.przy 47st wyhamować i puścić dmuchawę na 20procent, w ten sposób nie dobiłby do 50st a ruch spalin byłby. Chyba że tak mała moc dmuchawy wychładza palenisko i lepiej żeby się nie kręciła. Jak ustawiłem w trybie ręcznym nadmuch na 30procent to temperatura nie rosła. Przy następnym czyszczeniu pieca zrobię film i dam na youtube. Pozdro.

Jarecki79
06-11-2010, 13:12
Mister jarecki ma rację eCoal po dobiciu u mnie do 50st wyłącza dmuchawę całkowicie,a mógłby np.przy 47st wyhamować i puścić dmuchawę na 20procent, w ten sposób nie dobiłby do 50st a ruch spalin byłby. Chyba że tak mała moc dmuchawy wychładza palenisko i lepiej żeby się nie kręciła. Jak ustawiłem w trybie ręcznym nadmuch na 30procent to temperatura nie rosła. Przy następnym czyszczeniu pieca zrobię film i dam na youtube. Pozdro.

Ruch spalin i minimalne obroty dmuchawy sa wskazane ze względu na żywotność kotła, procesy tzw pocenia.

Zapytaj Suspensera, czy innych użytkowników RT09pid, Ognika PID czy PUMY czy ich sterowania często wpadają w przedmuch.
Mi nie musisz wierzyć.

Dzisiaj jestem tak wściekły na kity wcześniej puszczane przez Zawijana i jakośc obsługi serwisowej palnika Brucer, że jeszcze chwila i wygarnę wszystko, co o tym myślę łącznie z fotkami. Raczej jednak wszystko to wkleję na wątku o brucerze dla przestrogi obecnych użytkowników i być może dla zastanowienia się producenta nad wypracowaniem właściwych procedur załatwiania reklamacji oraz nad pomyśleniem na poprawkami palnika.

pawelo_pl
06-11-2010, 16:23
Nie wierzysz- zapytaj uzytkowników typu hubi27, trociu, jorgensen, suspenser, bobek itd.
zapytaj pawelo_pl, wypowiada się też na Twoim wątku, zmienił sterowanie na RT09pid
Zostałem wywołany do "tablicy" więc potwierdzam zmieniłem sterownie na RT09 i żałuję że nie zrobiłem tego rok wcześniej - całkiem inna kultura spalania węgla i pracy dmuchawy nie wspomnę o pompie CWU - gdzie w TangoNegro był brak obsługi . Dzięki @Jareckiemu dałem się "namówić" na PID i po trzech dniach użytkowania stwierdzam że zakup był świetny a i Jarecki świetnie dobrał sterownik do pieca :)....

pawelo_pl
06-11-2010, 17:16
Ok tylko ja się przesiadłem z Tango gdzie nawet sterownia dla CWU nie było .Gdybym nie znał się na elektronice i nie dorobił sobie sterowania samodzielnie to Tango by się nigdy nie wyłączał i spaliłby pewnie z 6 ton węgla a tak spaliłem w zeszłą zimę około 3 ton ( w tym 0,5 t miału) w tym roku kupiłem 2 t groszku i 1 t miału i to mi powinno wystarczyć do wiosny ( 240 m2 dom) ( i chyba wystarczy bo widzę po tym co robi teraz RT09w połączeniu ze sterownikiem pokojowym Euroster 2006 ) . No i ta ciepła woda w zasobniku CWU 55 stopni non stop tego w Tango nie miałem. :) Przy tym mam w domu niemowlę 4 miesięczne więc w domu temp 24 stopnie minimum.

Jarecki79
06-11-2010, 17:20
Nie załuj.... rt09 tatarka niedawno zmienił soft...na 5,03 rownież dobijał do żądanej i wpadał w przedmuchy... dopiero na tym nowym sofcie kociołek pokazuje swoje możliwości
teraz kocioł pracuje całkiem inaczej, ja generalnie mało korzystm z całego dostępnego softu który zakupiłem razem z kotłem , u mnie woda krąży kocioł-wymiennik- kocioł, i generalnie jest stała, dopiero spadek temp cwu lub temp, załancza mi niezależne pomki,i wtedy woda jest dogrzewana.

Coś mi się kojarzy, że w tamtym roku juz był 5.11, tyle,że nie pamiętam w jakim okresie wyszedł (pod koniec roku jakoś).
5.03 nie pracował tak fajnie, ale wówczas to była dla mnie tylko opcja zastępcza dla ognika jak ktoś chciał strefy czasowe.
W późniejszym okresie bardziej się zainteresowałem tym modelem sterowania a po wspólnej wystawie na targach instalacje 2010 udało się go lepiej dopieścić.

To jest jednak na forum dobre - brak owijania w bawełnę. Trzeba pisać jak jest, tylko tak można coś poprawić.
Ten się nie myli, co nic nie robi. Wciskanie kitu, że coś jest doskonałe i bezbłędne tylko się może zemścić.

Z Tatarkiem współpraca układa się do tej pory bardzo dobrze, uważam,że softy 5.12-5.13 pracują bardzo dobrze.
Trzon softu jest już bardzo poprawny i w zasadzie zostaje tylko wyłapanie drobnych niedociągnięć pobocznych.

Zapraszam Pawelo do lektury wątku o pid.
Tam są użytkownicy RT09pid, Ognika PID, PUMY.
Zawsze można wyciągnąć coś dla siebie.

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?167140-Przej%C5%9Bcie-na-PID-ze-standardowego-sterownika

zawijan
06-11-2010, 17:33
Nie komentuję dokładnego działania sterownika, to raczej Ty nie znasz się na sterownikach.


Na sterownikach się znasz. Nie raz o tym pisałem. To znaczy - masz doskonałą znajomość ich instrukcji obsługi, zawartości menu itp.
Kompletnie jednak nie znasz się na procesie spalania i notorycznie mylisz regulację procesu spalania paliwa w palniku z regulacją pracy układu wodnego. Dlatego rozmowa z Tobą na ten temat, to jak rozmowa ze ślepym o kolorach.
Dlatego też Twoje porównania eCoala z innymi sterownikami są nieuprawnione, bo jego nie da się porównywać z innymi sterownikami. Możesz uważać, że np. PUMA jest lepsza od eCoala, ale nie możesz ich porównywać ze sobą, bo to całkiem inne urządzenia - nieporównywalne.
To tak na boku.
Dodam tylko, że nie mam nic przeciwko krytyce sterownika eCoal (i nigdy nie miałem), pod warunkiem, że robi to osoba, która go używa. Natomiast krytyka ze strony osoby, która go nie zna, jest...

zawijan
06-11-2010, 17:38
Dzisiaj jestem tak wściekły na kity wcześniej puszczane przez Zawijana i jakośc obsługi serwisowej palnika Brucer, że jeszcze chwila i wygarnę wszystko, co o tym myślę łącznie z fotkami. Raczej jednak wszystko to wkleję na wątku o brucerze dla przestrogi obecnych użytkowników i być może dla zastanowienia się producenta nad wypracowaniem właściwych procedur załatwiania reklamacji oraz nad pomyśleniem na poprawkami palnika.

Coś za bardzo się wściekasz na zawijana. Zawijan nie ma nic wspólnego z produkcją i obsługą serwisową jakichkolwiek urządzeń. To producenci - tacy jak Ty - są za to odpowiedzialni. Nie zapominaj o tym.

kamil777
06-11-2010, 19:00
Do
przemc
Kupiłeś już kocioł? jaki?

Hej nie kupilem jeszcze a to dlatego ze mam jeszcze chwile,celuje pomiedzy Ogniwem / Skam P lub RBR.Mam czas do marca i mysle ze do tego czasu pojawi sie Og
niwo Eko Plus 24 kw kore ma nie miec tych wyczystek bocznych , caly pyl po czyszczeniu wymiennika ma wedrowac do popielnika co jest duzym udoskonaleniem dla mnie przy mojej mini kotlowni.Jestem zwyklym uzytkownikiem dlatego dla mne wybór jest trudny
Pozdrawiam

jack18
07-11-2010, 10:55
Mister jarecki ma rację eCoal po dobiciu u mnie do 50st wyłącza dmuchawę całkowicie,a mógłby np.przy 47st wyhamować i puścić dmuchawę na 20procent, w ten sposób nie dobiłby do 50st a ruch spalin byłby. Chyba że tak mała moc dmuchawy wychładza palenisko i lepiej żeby się nie kręciła. Jak ustawiłem w trybie ręcznym nadmuch na 30procent to temperatura nie rosła. Przy następnym czyszczeniu pieca zrobię film i dam na youtube. Pozdro.

Ciekawe jak jest teraz sterowany? bo jeśli masz czujnik pokojowy i cykliczna prace pompy to chyba nie masz sie co dziwić . Zresztą nie wierze ze przy takich ustawieniach jakikolwiek ster nie wyłaczy nadmuchu, bo o to chyba chodzi....

jack18
07-11-2010, 11:13
"
Choć nie do końca, bo na niskich mocach, co widać na wykresach pracy eCoal , sterownik wchodzi w normalny przedmuch. RT09pid przekraczając zakres regulacji zachowuje się zresztą podobnie. PUMA jednak potrafi zejść na bardzo małą moc nie wpadając w przedmuch, gdyż zupełnie inaczej steruje dmuchawą (nie fazowo, nie poprzez tzw triaki).


Jarecki ja z własnych obserwacji nie zauważyłem takiego zjawiska, natomiast nie twierdze ze nie występuje...Uważam ze dobór instalacji każdego z użytkowników ma tu znaczenie.. ja przez 1miesiac korzystałem z termostatu co i piec nigdy, ale to nigdy nie wyłączył nadmuchu. Dmuchawa chodziła na bardzo niskich obrotach i jak by sie wydłużyły czasy miedzy podawaniem i tyle. Całkowicie inna praca natomiast jest po zamontowaniu czujnika temp pokojowej. Przy termostacie CO nawet byłem tym zaniepokojony i pisałem o tym z minertu (jego kocioł wyłączał nadmuch), Doszliśmy do wniosku ze on ma zawór 4d a ja nie i tak właśnie się dzieje.

0degree
07-11-2010, 11:32
Do kamil777
Ja już ogrzewam swojego atlasa, niedawno uruchomiłem kotłownie, i na pierwszy rzut odpaliłem mieszanką miału z owsem - efekt super. Po dobie palenia mało popiołu, wymiennik czysty prawie jak nowy, następnie zakupiłem na próbe worek 50kg ekogroszku niewiadomego pochodzenia podobno 26000kj - starczyło na 3 równe doby, gdy to mi się skonczyło znowu paliłem miałem z owsem tylko z proporcjami 50 na 50 - bez problemów, bez spieków. Jestem zadowolony z kotła, palnika i sterownika, dobrze spisuje się modulacja mocy która zwalnia moc kotła gdy temp. zbliża sie do zadanej. Po kilku dniach palenia na wymienniku uzbierało się może z pół szufelki takiego "rudego" pyłu którego wyczyszczenie zajeło mi może z minutę :-). Na obecną chwilę gdzie dom jest jeszcze dogrzewany, nie mam drzwi wewnątrz, dużo ciepła ucieka mi przez garaż, spalanie wynosiło ok 15 kg na dobę w domu 19-20 st i jeszcze ogrzewam 140l c.w.u, jak na pierwsze dni grzania nowego 200m domu w miarę dobrze ocieplonego to niezły chyba wynik

Jarecki79
07-11-2010, 12:52
Coś za bardzo się wściekasz na zawijana. Zawijan nie ma nic wspólnego z produkcją i obsługą serwisową jakichkolwiek urządzeń. To producenci - tacy jak Ty - są za to odpowiedzialni. Nie zapominaj o tym.

W trakcie trwania gwarancji odpowiedzialnym podmiotem jest producent. Nie mam zamiaru za producenta brucera 2krotnie płacic za palnik, aby Tobie nabic kieszeń na koniec roku z tytułu licencji. Skoro sie korpus palnika wytarł po 2latach i grubośc ścianki wynosi <1,5mm a w samym korpusie wypada dziura na 5cm to k.wa mać dlaczego producent kotła ma płacić za kolejny korpus palnika?? Podmiotem odpowiedzialnym nie jest też dostawca palnika i przekładni a nawiasem mówiąc utlenił się także kołnież mocujący przekładnię do palnika i to też jest kwestia palnika a nie przekładni. Za błędy sie odpowiada a nie zwala na druga stronę.

Co do sterownika powtarzam Tobie,że nie porównuje eCoala z żadnym sterownikiem.
Stwierdzam prosty fakt, podobnie jak inne sterowania typu Ognik, Perfekt, Puma, RT09pid i pewnie tez Plum równiez eCoal ma głównie pracowac w ciągłym nadmuchu oraz dobierac porcje paliwa do zapotrzebowania n a ciepło.

To co dalej chcesz powiedzieć to szczegóły softwerowe i z cała pewnościa eCoal jest inny w tym zakresie od całej reszty podobnie jak całkowicie inna jest Puma od całej reszty itd.

Podstawa jednak jest wspólna.

kamil777
07-11-2010, 15:28
Do kamil777
Ja już ogrzewam swojego atlasa, niedawno uruchomiłem kotłownie, i na pierwszy rzut odpaliłem mieszanką miału z owsem - efekt super. Po dobie palenia mało popiołu, wymiennik czysty prawie jak nowy, następnie zakupiłem na próbe worek 50kg ekogroszku niewiadomego pochodzenia podobno 26000kj - starczyło na 3 równe doby, gdy to mi się skonczyło znowu paliłem miałem z owsem tylko z proporcjami 50 na 50 - bez problemów, bez spieków. Jestem zadowolony z kotła, palnika i sterownika, dobrze spisuje się modulacja mocy która zwalnia moc kotła gdy temp. zbliża sie do zadanej. Po kilku dniach palenia na wymienniku uzbierało się może z pół szufelki takiego "rudego" pyłu którego wyczyszczenie zajeło mi może z minutę :-). Na obecną chwilę gdzie dom jest jeszcze dogrzewany, nie mam drzwi wewnątrz, dużo ciepła ucieka mi przez garaż, spalanie wynosiło ok 15 kg na dobę w domu 19-20 st i jeszcze ogrzewam 140l c.w.u, jak na pierwsze dni grzania nowego 200m domu w miarę dobrze ocieplonego to niezły chyba wynik

hejka dzieki za info a jaki masz kociolek RBR

0degree
07-11-2010, 16:04
hejka dzieki za info a jaki masz kociolek RBR

Ja mam kocioł dziubarczyka - http://www.dziubarczyk.com.pl/index.php?p=oferta02c&l=pl tyle że wylot spalin do góry. Jak chcesz to Ci podeśle fotki na maila to wszystko wygląda w tej ciasnej kotłowni.

Jarecki79
07-11-2010, 16:36
Odegree a masz to na Ogniku PID czy na sterowaniu RK?

hubi27
07-11-2010, 17:46
Witam. Ma ktoś może program wizualizacyjny aby obejrzeć na ekranie komputera przebieg pracy Pumy?

zawijan
07-11-2010, 18:31
W trakcie trwania gwarancji odpowiedzialnym podmiotem jest producent.

Uff! Już się bałem, że zawijan.

0degree
07-11-2010, 18:42
Odegree a masz to na Ogniku PID czy na sterowaniu RK?

Na RK takim jak tu; http://www.pwkey.eu/index.php?s=oferta&st=16

Jarecki79
07-11-2010, 18:50
Uff! Już się bałem, że zawijan.

Obiecywałeś, że na tym wątku nie będziesz już zaśmiecał tematu swoimi przepychankami.

Sprawa jest poważna i głupkowate teksty nie zmieniają powagi sytuacji.

Jarecki79
07-11-2010, 18:52
Na RK takim jak tu; http://www.pwkey.eu/index.php?s=oferta&st=16

Miałem okazję rozmawiać z Panami z tej firmy na targach Instalacje 2010, ten sterownik też ma modulację mocy, fakt,że prostszą, ale jednak.
Z rozmowy kojarzę,że zaczyna modulację na 10st.C przed zadaną, ale na wartości zadanej przechodzi już w podtrzymanie.

Nie mniej nie jest to już prosty sterownik 0/1.

0degree
07-11-2010, 18:57
Miałem okazję rozmawiać z Panami z tej firmy na targach Instalacje 2010, ten sterownik też ma modulację mocy, fakt,że prostszą, ale jednak.
Z rozmowy kojarzę,że zaczyna modulację na 10st.C przed zadaną, ale na wartości zadanej przechodzi już w podtrzymanie.

Nie mniej nie jest to już prosty sterownik 0/1.

Zgadza się, mam kontakt z kilkoma użytkownikami tego sterownika oraz pieca, nikt nie narzeka, a niektórzy nawet są zadowoleni po zmianie z ognika na właśnie RK twierdząc że nie można było opanować kotła przy ogniku.

Jarecki79
07-11-2010, 19:11
To już kwestia dopasowania sterowania do kotła, palnika, dmuchawy.
Kwestia poprawek softu. Nowy sl.32 w ogniku pid bardzo dobrze pracuje.

Ognik od 2007roku był wyznacznikiem kierunku rozwoju sterowań automatycznych.
To ten sterownik dał impuls do pracy dla innych producentów sterowań.
Dzięki niemu można dzisiaj prowadzić dyskusje.

I bardzo dobrze,że jest wybór, o to przecież chodzi.
Sam bardzo dobrze oceniam Ognika, długo z nim pracowałem i jestem z niego na chwile obecną zadowolony.
Przyznaję,że wcześniej miałem z nim kłopoty, szczególnie na konstrukcjach tłokowych.

Dla mnie Ognik PID jest obecnie produktem dla osób o wręcz zerowym pojęciu o elektronice, prościej się zwyczajnie nie da.
Swój kocioł badaliśmy na wersji softu sl.27 osiągając bardzo dobre wyniki.

Doceniam też RT09pid, bo dzięki dostępowi do menu serwisowego mogę zmieniać pracę algorytmu tak, jak mi się podoba.
Pracy RT09pid nie można porównywać z Twoim RK, ale dostępność do parametrów owszem, dzięki rozbudowanemu menu serwisowemu oraz odrobinie wiedzy mogę z RT09pid dojść do porządanego stanu pracy bez większych problemów.

Obecnie w laboratorium jest kocioł na sterowaniu PUMA. Czekam cały czas na wyniki.

Michał i Magda
08-11-2010, 12:06
Do nas w sobotę dotarła Puma. Piec uruchomiony, ale strasznie spieka nam ekogroszek. Póki co kupiliśmy parę worków Pieklorza na próbę i myślę, że problem może być w tym, że był trochę mokry. Pewnie worki stały na dworze. Dla porównania kupiliśmy jeszcze kilka worków Jaret Plus (jest suchy), jak spali się Pieklorz to zobaczymy.
Mam jeszcze pytanko: ekogroszek jest podawany dość często co ok. 2min, temperatura ustawiona na 40 stopni, nie jest to za często?
Muszę przyznać, że byliśmy mocno zdziwieni tym jak szybko w domu zrobiło się ciepło. Jak przyjechaliśmy następnego dnia na budowę, to musieliśmy poskręcać grzejniki, bo w domu upał :) Niestety popielnik był prawie pełen, przez ten spieczony ekogroszek :/ Myślicie, że to przez to, że nie był zupełnie suchy, czy może być jeszcze inny powód?

Jarecki79
08-11-2010, 12:37
Jeżeli chodzi o Ogniki PID oraz PUMY sytuacja taka zdarza się tylko w domach podczas budowy, gdzie odbiór ciepła nie jest jeszcze taki, jak powinien być.

Dom podczas budowy musi wyschnąć, wygrzać się muszą ściany, to wiąże się z większym zużyciem.

Po wprowadzeniu się, gdy będą już drzwi oraz meble sytuacja będzie normalna.

Teraz nie ma regularnego odbioru ciepła i sterownik skacze z doborem mocy.

Proszę napisać maila, wyjaśnię co do czasu wprowadzenia się można zmienić.

Michał i Magda
08-11-2010, 13:34
Jeżeli chodzi o Ogniki PID oraz PUMY sytuacja taka zdarza się tylko w domach podczas budowy, gdzie odbiór ciepła nie jest jeszcze taki, jak powinien być.

Dom podczas budowy musi wyschnąć, wygrzać się muszą ściany, to wiąże się z większym zużyciem.

Po wprowadzeniu się, gdy będą już drzwi oraz meble sytuacja będzie normalna.

Teraz nie ma regularnego odbioru ciepła i sterownik skacze z doborem mocy.

Proszę napisać maila, wyjaśnię co do czasu wprowadzenia się można zmienić.

Dzięki za odpowiedź, napisałam na priv.

Wlodek_PID
08-11-2010, 18:03
Do nas w sobotę dotarła Puma. Piec uruchomiony, ale strasznie spieka nam ekogroszek. Póki co kupiliśmy parę worków Pieklorza na próbę i myślę, że problem może być w tym, że był trochę mokry. Pewnie worki stały na dworze. Dla porównania kupiliśmy jeszcze kilka worków Jaret Plus (jest suchy), jak spali się Pieklorz to zobaczymy.
Mam jeszcze pytanko: ekogroszek jest podawany dość często co ok. 2min, temperatura ustawiona na 40 stopni, nie jest to za często?
Muszę przyznać, że byliśmy mocno zdziwieni tym jak szybko w domu zrobiło się ciepło. Jak przyjechaliśmy następnego dnia na budowę, to musieliśmy poskręcać grzejniki, bo w domu upał :) Niestety popielnik był prawie pełen, przez ten spieczony ekogroszek :/ Myślicie, że to przez to, że nie był zupełnie suchy, czy może być jeszcze inny powód?

Dzień dobry,

Zjawisko spiekania jest związane z rodzajem węgla, proszę
przeczytać

http://zawijan.wordpress.com/4-proces-spalania/zjawisko-spiekania/.

Niech Pan spróbuje zwiększyć pauzę między dawkami oraz proporcjonalnie obniżyć obroty
dmuchawy. Np. zwiększyć pauzę o 20% i przemnożyć nastawę obrotów dmuchawy * 0.8.
W efekcie obniży się moc kotła, ale proporcja paliwo / powietrze zostanie zachowana.
Niższa moc kotła oznacza, że temperatura w palenisku będzie niższa, a opał będzie
miał więcej czasu, by się spalić.

Niestety dobrego opału jest coraz mniej. Nie należy tego mylić z kalorycznością
- np. antracyt jest bardzo kaloryczny, ale się nie nadaje do spalania na retorcie.


Pozdrowienia,

Jarecki79
08-11-2010, 19:16
Panie Włodku, wolałbym, aby nie zaczynac od grzebania w nastawach.

Najpierw spokojnie przysłonić rozetę w dmuchawie, zostawić ok 1,5cm szparę (pamiętam,że komin był tam konkretny)
a później jak to nie pomoże to telefonicznie Pani pomogę.
Opał jest też mokry....

Moim zdaniem spokojnie, bez nerwowych ruchów.
Na grzebanie będzie czas.

SUSPENSER
09-11-2010, 20:30
Chyba zimą 2010r wyszedł, cos styczeń- luty ale komu w te mrozy chciałoby sie odpinać sterownik i wysyłac do wrocka,z tego co pamietam to tylko SUSPENSER zmienił bo mieszka gdzies blisko wrocka, wymontował, podjechał i w tym samym dniu zamontował... od razu pisał na forum że była kolosalna róznica.

Dokładnie tak było ;-)

1makow9
12-11-2010, 17:44
Witam i prosze o pomoc ponieważ w tym temacie jestem raczkujący, czytam was i czytam i wiem że nic nie wiem. Może mi ktoś doradzić w sprawie wyboru pieca, interesuje mnie kocioł z podajniekiem najlepiej uniwersalny (żebym mógł palić eko, miałem + zboże, drewno) aha i jeszcze jedno naajlepiej wylot spalin do góry bo wlot do komina mam za wysoko. Dzięki wielkie za wszelkie sugestie

kamil777
12-11-2010, 18:37
Witam i prosze o pomoc ponieważ w tym temacie jestem raczkujący, czytam was i czytam i wiem że nic nie wiem. Może mi ktoś doradzić w sprawie wyboru pieca, interesuje mnie kocioł z podajniekiem najlepiej uniwersalny (żebym mógł palić eko, miałem + zboże, drewno) aha i jeszcze jedno naajlepiej wylot spalin do góry bo wlot do komina mam za wysoko. Dzięki wielkie za wszelkie sugestie

hej
jestem w podobnej sytuacji ,sledze to forum od pewnego czasu i mysle ze dobrym wyborem w twoim przypadku bedzie http://www.firmainstalco.pl/index.php?art=32 a ty moze orientujesz sie w temacie grzejnikow jake wybrac Alumniowe czy Stalowe
pozdrawiam

1makow9
12-11-2010, 19:12
hej
jestem w podobnej sytuacji ,sledze to forum od pewnego czasu i mysle ze dobrym wyborem w twoim przypadku bedzie http://www.firmainstalco.pl/index.php?art=32 a ty moze orientujesz sie w temacie grzejnikow jake wybrac Alumniowe czy Stalowe
pozdrawiam

Nad tym się jeszcze nie zastanawiałem i jeżeli ktoś może doradzić które lepiej oddają ciepło itp będę wdzięczny

1makow9
12-11-2010, 19:19
hej
jestem w podobnej sytuacji ,sledze to forum od pewnego czasu i mysle ze dobrym wyborem w twoim przypadku bedzie http://www.firmainstalco.pl/index.php?art=32 a ty moze orientujesz sie w temacie grzejnikow jake wybrac Alumniowe czy Stalowe
pozdrawiam

Dowiadywałeś się może w jakiej cenie jest ten kocioł??

kamil777
12-11-2010, 20:59
nie nie wiem ile on kosztuje ale ceny kosztow sa zblizone

Sebxyz
12-11-2010, 21:13
Witam.
Wtrącę się do dyskusji. Niedawno uruchomilem piec Kostrzewy Pellets® Fuzzy Logic 25Kw. Wyposażony jest w czujnik pogodowy, regulator pokojowy, sondę lambda i podpięte są wszystkie pompy z instalacji. Grzejniki mam stalowe CosmoNovy plus podlogówka w kuchni i lazienkach. Do tej pory wszystko gra, zobaczymy gdy nadejdą większe mrozy. Grzejniki zostaly sprawdzone (u rodziców są takie same od 10 lat, nic się z nimi nie dzieje, nie tracą koloru).
Pozdrawiam
Sebxyz.

0degree
12-11-2010, 21:39
Dowiadywałeś się może w jakiej cenie jest ten kocioł??

We wrześniu 23kW z wężownicą do produkcji ciepłej wody 8200, bez niej 7800 transport free, i do 150km montaż gratis. Tak mi przynajmniej wtedy odpisali na maila. Nie wiem ile kosztuje 17kW

kamil777
12-11-2010, 22:17
Witam.
Wtrącę się do dyskusji. Niedawno uruchomilem piec Kostrzewy Pellets® Fuzzy Logic 25Kw. Wyposażony jest w czujnik pogodowy, regulator pokojowy, sondę lambda i podpięte są wszystkie pompy z instalacji. Grzejniki mam stalowe CosmoNovy plus podlogówka w kuchni i lazienkach. Do tej pory wszystko gra, zobaczymy gdy nadejdą większe mrozy. Grzejniki zostaly sprawdzone (u rodziców są takie same od 10 lat, nic się z nimi nie dzieje, nie tracą koloru).
Pozdrawiam
Sebxyz.

hej
tez sie interesowalem tym piecem pytalem o rade nawet na tym forum ,otrzymalem odpowiedz ze jak na sadzie zbierze sie nagar to beda z nia cyrki,nastepnie trafilem na watek http://forum.muratordom.pl/showthread.php?117856-Kostrzewa-Pellets-Fuzzy-Logic-kto%C5%9B-ma-do%C5%9Bwiadczenie
wiec sie troche zrazilem ,napisz czy ten piec jest wart tych pieniedzy ,czym palisz jesli groszkiem to jak sie spisuje zapalarka,i ile on spala na dobe ?czy to rzeczywiscie taka rewelka jak pisze producent?

Sebxyz
13-11-2010, 07:03
hej
tez sie interesowalem tym piecem pytalem o rade nawet na tym forum ,otrzymalem odpowiedz ze jak na sadzie zbierze sie nagar to beda z nia cyrki,nastepnie trafilem na watek http://forum.muratordom.pl/showthread.php?117856-Kostrzewa-Pellets-Fuzzy-Logic-kto%C5%9B-ma-do%C5%9Bwiadczenie
wiec sie troche zrazilem ,napisz czy ten piec jest wart tych pieniedzy ,czym palisz jesli groszkiem to jak sie spisuje zapalarka,i ile on spala na dobe ?czy to rzeczywiscie taka rewelka jak pisze producent?

Witam.
Jak pisalem piec zostal niedawno uruchomiony. Aktualnie pale peletem z Barlinka, drogi ale dobry, suchy, malo popiolu. Ja kupilem ten piec gdy firma miala ekodotacje (sprawdzalem jeszcze ta dotacja jest), plus duży upust w sklepie. W regularnej cenie w życiu bym nie kupil. Zapalarka spisuje się b.dobrze, rozpala po dluższej przerwie (pelet). Czy to taka rewelka, hydraulik który instalowal piec byl zaskoczony jak jest wyposażony, wedlug mnie tak powinien być wyposażony piec. Ile spala, jeszcze nie policzylem, ale patrząc na worki po pelecie to sporo, muszę trochę przysiąść i zgrać to wszystko. Fakt nagar trzeba zbijać raz na tydzień i to jest strasznie upierdliwe, a tak to jest ok.
Pozdrawiam
Sebxyz

marko_mp
13-11-2010, 10:00
Mam pytanie do Jareckiego i Włodka_PID odnośnie oprogramowania sterownika Ognik PID.
We wrześniu wysyłałem swój sterownik do wgrania najnowszego softu i został zmieniony z sl.27 na sl.28, a kilka postów czytałem, że jest już sl.32.
Czy zmiany są na tyle istotne, że dobrze byłoby wysłać sterownik jeszcze raz.
Na tą chwilę mam sytuację podobną jak Michał i Magda (oni mają inny kocioł i sterownik PUMA) - pojawiają się spieki i czasem nie dopala groszku (EKORES i inne jakie się uda kupić).
Mój kocioł to KWM-SGR 25KW z palnikiem Brucer II. Dom dobrze ocieplony, ale jeszcze w trakcie prac wykończeniowych (glazurkarze pracują), bez drzwi wewnętrznych. Grzejniki z głowicami termoregulacyjnymi. Podłogówka narazie nie odpalona ze względu na trwające prace.
Jak znajdziecie chwilę to proszę o słowo komentarza.

Dziękuję i pozdrawiam
Marek

Jarecki79
13-11-2010, 10:27
Mam pytanie do Jareckiego i Włodka_PID odnośnie oprogramowania sterownika Ognik PID.
We wrześniu wysyłałem swój sterownik do wgrania najnowszego softu i został zmieniony z sl.27 na sl.28, a kilka postów czytałem, że jest już sl.32.
Czy zmiany są na tyle istotne, że dobrze byłoby wysłać sterownik jeszcze raz.
Na tą chwilę mam sytuację podobną jak Michał i Magda (oni mają inny kocioł i sterownik PUMA) - pojawiają się spieki i czasem nie dopala groszku (EKORES i inne jakie się uda kupić).
Mój kocioł to KWM-SGR 25KW z palnikiem Brucer II. Dom dobrze ocieplony, ale jeszcze w trakcie prac wykończeniowych (glazurkarze pracują), bez drzwi wewnętrznych. Grzejniki z głowicami termoregulacyjnymi. Podłogówka narazie nie odpalona ze względu na trwające prace.
Jak znajdziecie chwilę to proszę o słowo komentarza.

Dziękuję i pozdrawiam
Marek

Ja nie wiem co zostało zmienione w sl.32. Nie miałem czasu dopytać. Co innego w tej chwili mam na głowie.

U Ciebie kocioł pracuje z kolei na mniejszej mocy. Odcięta spora część ogrzewania, niestabilnie ze względu na brak drzwi.
Za duży palnik do odbioru ciepła, teraz to miałem okazję zaobserwowac w laboratorium. Pomogło zaklejenie otworów na około palnika. Bardzo poprawiło jego prace na mocach <15kW

Co do spieków, przysłoń mocniej dmuchawę
Ognika do Brucera ustawiam:
W menu kodowym przerwa P.45sekund
W menu korekcji klienta
PP.-5
d. 80-90% zależy od opału i kotła
ni.2-3
pid.1

Jak na 100%masz brucera, to czarnym siliconem na 1200st.C zaklej otworki na górze tej retorty. Pomoże...

marko_mp
13-11-2010, 10:51
Mam Brucera na 100%. Na czarnym silicone osadziłem tylko ten górny kołnierz.
Przy pierwszy możliwym zatrzymaniu zakleję te otworki na górze jak piszesz.

Wielkie dzięki za szybką odpowiedź.
No to teraz czekam, może Włodek_PID się odezwie.

Pozdrawiam
Marek

ppietrz
13-11-2010, 18:05
Jak na 100%masz brucera, to czarnym siliconem na 1200st.C zaklej otworki na górze tej retorty. Pomoże...

Do czego są te otworki potrzebne? U mnie także występują (SKAM-P Premium 17KW) - jest ich sześć po trzy na obu dłuższych częściach korony palnika.

Jarecki79
13-11-2010, 18:13
Do czego są te otworki potrzebne? U mnie także występują (SKAM-P Premium 17KW) - jest ich sześć po trzy na obu dłuższych częściach korony palnika.

To dysze a raczej otworki powietrza wtórnego. Są potrzebne, jeżeli chcemy dobrze spalac miał węglowy czy korzystać z pellets.
Szczególnie pellets potrzebuje powietrza nad opał, aby spalał się właściwie.

Przy ekogroszku umożliwiają bardzo dobrą prace >15kW (to wstępne wyniki z aktualnie przeprowadzanych badań w laboratorium). Po ich zasłonięciu na ekogroszku bardzo dobra praca możliwa jest na mniejszych mocach.

ZbysiuB
13-11-2010, 20:44
[QUOTE=Jarecki79;4389551 ...Przy ekogroszku umożliwiają bardzo dobrą prace >15kW (to wstępne wyniki z aktualnie przeprowadzanych badań w laboratorium). Po ich zasłonięciu na ekogroszku bardzo dobra praca możliwa jest na mniejszych mocach.[/QUOTE]

Widzę, że kocioł 12kW jest w trakcie badań w Łodzi. Z niecierpliwością czekam na zakończenie i wyniki badań. Zapewne potencjalni użytkownicy także. A może już na teraz Jarecki możesz zdradzić coś więcej z badań ? :yes:

Pozdrawiam.

SUSPENSER
13-11-2010, 22:24
hej
jestem w podobnej sytuacji ,sledze to forum od pewnego czasu i mysle ze dobrym wyborem w twoim przypadku bedzie http://www.firmainstalco.pl/index.php?art=32 a ty moze orientujesz sie w temacie grzejnikow jake wybrac Alumniowe czy Stalowe
pozdrawiam

Napiszcie mi proszę w czym ten piec jest lepszy od Skam-P Premium z Pumą (lub Skorpionem gdy będzie już dostępny), który póki co uważam za najlepszy wybór.

Mam grzejniki Delonghi stalowe (były sporo tańsze od Regulus które polecał instalator - okazało się, że mógł na nich trochę dorobić biorąc je w Bims Plus), używam ich od 2 lat i są ok.
Kupiłem je w Polmark we Wrocławiu na Tęczowej wraz z głowicami termostatycznymi.

jack18
14-11-2010, 00:37
Napiszcie mi proszę w czym ten piec jest lepszy od Skam-P Premium z Pumą (lub Skorpionem gdy będzie już dostępny), który póki co uważam za najlepszy wybór.

Mam grzejniki Delonghi stalowe (były sporo tańsze od Regulus które polecał instalator - okazało się, że mógł na nich trochę dorobić biorąc je w Bims Plus), używam ich od 2 lat i są ok.
Kupiłem je w Polmark we Wrocławiu na Tęczowej wraz z głowicami termostatycznymi.

To chyba kwestia wyboru. Trzeba by mieć oba żeby je porównywać... Ja np zdecydowałem sie na ogniwo ale gdyby z jakichś powodów nie był dostępny to spokojnie bym brał SKAM-P. Na trzecim miejscu był ling Klimosza , tyle ze ling jest za biedny na swoja cenę....

darase
14-11-2010, 13:10
Wybierając piec trzeba zwrócić uwagę na:
-pełne spalanie(żeby w popielniku nie lądował opał),
-cenę(drogi wcale nie najlepszy),
-sterownik( żeby w kotłowni nie spędzać sezonu grzewczego),
-sprawność kotła,
- spalanie różnych paliw(groszek,miał,owies,żyto,trociny,pelet),
-estetyka wykonania,
-serwis.
Najlepiej odwiedzić kilka miejsc pracy różnych kotłów i na oczy zobaczyć jak pracują.
Wszystkie powyższe zalety ma mój piec ''ofkorse'' OGNIWO EKO 15 kw. Testowany na życie i ekogroszku, świetnie pracuje. Wadą pieca jest ciepła kotłownia, wada często występująca również w innych piecach. Pozdrawiam.

Jarecki79
14-11-2010, 13:29
Widzę, że kocioł 12kW jest w trakcie badań w Łodzi. Z niecierpliwością czekam na zakończenie i wyniki badań. Zapewne potencjalni użytkownicy także. A może już na teraz Jarecki możesz zdradzić coś więcej z badań ? :yes:

Pozdrawiam.

Byłem w pierwszym dniu, to tylko próby były.
Wymiennik jeżeli chodzi o moc trafilismy idealnie, przy 12kW t.spalin 168-175st.C

Palnik z tymi otworkami dobrze pracuje natomiast od 15kW w górę. Osoba badająca przypuszczała,że idealne parametry łapie koło 20kW.
Prowadzony na 15kW miał wyniki bardzo dobre, na wymienniku była już jednak t.spalin koło 200st.C, to tez jest jeszcze bardzo dobry wynik.
Najlepiej chodził w okolicy 17,6kW jak tak go rozbujali.

W drugim dniu zaklejone zostały otwory na około i juz przy rozpalaniu palnik mial takie wyniki jak dzień wcześniej po rozgrzaniu przez 3godziny na mocy 12kW.
Generalnie ten palnik, aby zaczął pracowac dobrze potrzebuje ok.3godzin od rozpalenia.

Tyle wniosków wstępnych. W poniedziałek będzie próba pełnego badania, zobaczymy czy go ostatecznie puszczą na 12kW czy jednak w poblizu 15kW, bo testy przerwało święto. Jak wszystko będzie po myśli to pewnie do końca tygodnia proces badań się zakończy.

Aha drzwiczki przy pracy na mocy 12 czy 15kW mozna swobodnie ręką dotykać. Od wewnątrz gruba warstwa materiału żaroodpornego a na zewnątrz pod estetycznie malowana osłonka jest ocieplenie z wełny mineralnej. Oczywiście czyszczenie wygodne od przodu.

darase
14-11-2010, 17:01
Budowniczy brawo :) jak zwykle na posterunku. Do tej pory nie pochwaliłem swojego pieca a na to zasługuje, żeby ranking był miarodajny trzeba zrobić testy różnych kotłów w tych samych warunkach. Z jakiej paki Ktoś pisze że Ogniwo ma być na miejsu 5 (dziś kubica starował z 11pola a dojechał na 5, szczęśliwa 5 :D) nie widząc pieca w pracy, jeżeli na 1 miejscu jest piec najdroższy to nic nam to nie mówi. Nie ma idealnego pieca. Z tego co wiem każdy grzeje kotłownię a to największa strata ciepła w mojej instalacji. Pompa c.o. nie powinna pracować cyklicznie gdyż wymieszanie chłodnego powrotu sprawia, że temperatura spada nawet o kilka stopni na piecu i dogrzanie (jak wspominał Minertu) do zadanej temperatury pochłania więcej paliwa.

1makow9
14-11-2010, 20:07
Czy możecie coś napisać na temat kotła Zębiec KPM DUO. Uświadomcie mnie jaki podajnik jest lepszy ślimakowy czy tłokowy?? Dzięki za odpowiedź

Jarecki79
14-11-2010, 20:18
Tłokowy - dobrze skonstruowany ma mocniejszy mechanizm podający, brak zawleczki, blokada pilnowana elektroniką.
Większy poziom zabezpieczenia kosza.
Trudniej go dobrze zaprogramować, nie polecam jak chcesz grzać latem samą wodę w bojlerze.
sinusoidalny charakter pracy.

Ślimak- podaje mniejsze porcje, lepiej się go programuje, czyściej spala.
Wyższe ryzyko zerwania zawleczki, mniejszy stopień zabezpieczenia kosza jak jest to możliwe przy dobrym tłoku.

Ślimak jednak dużo lepiej pracuje w trybie lato oraz na małych mocach. Większy wybór sterowań automatycznych.

Nazwa Duo wskazuje na ruszt wodny- jest wygodniejszy od wyjmowanego żeliwnego, ale tez wymiennik szybciej się zabrudzi.
Jak na bieżąco chcesz spalać papiery podczas pracy automatu- można brać Duo.
Jak jednak ruszt awaryjny będzie wykorzystywany od wielkiego dzwonu- lepiej wybrać wyjmowany żeliwny.

Palnik polecam albo II-ej generacji, sam preferuję Ekoenergię, choć brucera uważam też za dobry wyrób, ewentualnie palnik obrotowy, polecam Pancerpola, wyrobił sobie markę w kwestii palników obrotowych.
Te palniki spalają miał, groszek,. Ekoenergia czy Brucer ładnie współspala paliwa węglowe do 60% z ziarnem owsa do 40%.

1makow9
14-11-2010, 21:09
Jarecki a możesz mi powiedzieć jaki ty byś wybrał kocioł na moim miejscu tzn. 120 pow użytkowej, kubatura około 600 m3, sciany porotherm 25 + styropian 15, dach wełna 15 cm. Dzięki wielkie za pomoc

1makow9
14-11-2010, 21:18
Jeżeli chodzi o KPM DUO to właśnie doczytałem się w katalogu że ma stały ruszt żeliwny ale na jakim palniku Zębiec pracuje i jaki sterownik to już nie wiem, pewnie ma swoje.

Jarecki79
14-11-2010, 21:24
Zobacz do projektu domu, tam powinno byc określone zapotrzebowanie na moc cieplną urządzenia grzewczego.

Najbardziej istotne jest, jaka jest pow. do ogrzania.

Jak masz do ogrzania 120m2 i nic więcej, to 12 max.17kW
Ja polecam model Skam-P Premium z Ognikiem PID czy RT09pid, chyba,że ktoś ma ochotę na kolorową PUMĘ pid.
Zębiec może robi swoje palniki, ale sterowniki raczej od kogoś zamawia. Ważne, aby nie wybrać zwykłego opartego tylko o pętlę histerezy.

1makow9
14-11-2010, 21:53
czyli coś takiego :
http://www.sekom-pleszew.com.pl/brucer.html

Dzięki wielkie, nie zostało mi nic innego tylko zamawiać

1makow9
15-11-2010, 15:24
Możecie mi powiedzieć jaka jest dopłata do Pumy i czy sobie dam radę z tym sterownikiem, chociaż fajnie jest pobawić się nowym gadżetem

1makow9
15-11-2010, 15:26
Jeszcze jedno czy ten piec moge kupić tylko w Pleszewie czy są inne miejsca na śląsku??

ppietrz
15-11-2010, 15:29
Możecie mi powiedzieć jaka jest dopłata do Pumy i czy sobie dam radę z tym sterownikiem, chociaż fajnie jest pobawić się nowym gadżetem

Do Pumy jest dopłata 500 zł (chyba że się coś zmieniło). Sterownik jest autoadaptacyjny z minimalną liczbą nastaw, więc trudno sobie nie poradzić ;)
Powinien automatycznie dostosowywać nastawy do groszków o rożnej kaloryczności co eliminuje siedzenie w kotłowni po wsypaniu paliwa z innego źródła.

1makow9
15-11-2010, 17:39
Dzięki za szybką odpowiedź, szkoda tylko że wylot spalin nie jest do góry :-( bo wlot do komina mam za wysoko ale to chyba nie jest przeszkoda żeby poprowadzić spaliny rurą

karoka65
15-11-2010, 18:26
Zapytaj o wylot spalin Jareckiego, nie wiem czy dobrze mi się kojarzy ale chyba kiedyś pisał że mogą wyprowadzić do góry, ale nie jestem pewny.

1makow9
15-11-2010, 18:59
Dzięki za odpowiedź, więc czekam na wypowiedź Jareckiego.

aga88
15-11-2010, 19:41
Proszę o Porade.
Stoimy przed wyborem kupna pieca na eko-groszek do domku jednorodzinnego parterowego (123m2)z urzytkowym poddaszem (34m2)
http://www.archipelag.pl/projekty-domow/kornelia/?Bookmark=1
Planujemy też założenie kominka z pompą wodną bądż płaszczem wodnym .
i nie mozemy się na nic zdecydować.Ile firm ilu przedstawicieli tyle opini...Chcilibyśmu zasięgnąć rady osób które użytkują juz takie piecie.
Drugie pytanie ..co myślicie o piecach z bojlerem?Nie zawsze 2 w 1 są dobre:)hehe
Będe wdzieczna za każdą podpowiedz!Pomóżcie!

Jarecki79
15-11-2010, 20:30
Dzięki za odpowiedź, więc czekam na wypowiedź Jareckiego.

Czopuch może wychodzić np. tak:
http://a.yfrog.com/img80/9077/ua.jpg

Cały wymiennik od tyłu z takim czopuchem:
http://a.yfrog.com/img843/1524/r4q.jpg

Wykonanie w ten sposób nie zmienia nic w konstrukcji wodnej wymiennika a pozwala wyprowadzić spaliny w górę.
Potwierdzam,że do PUMY jest nadal 500zł dopłaty.

1makow9
15-11-2010, 21:10
Powiedz mi taka przeróbka ile będzie mnie kosztowała?, początkowo myślałem o normalnym kolanku ale jeżeli jest takie rozwiązanie i niedrogie to dlaczego nie.

karoka65
15-11-2010, 21:20
Myślę że takie rzeczy to bez dopłaty. Jak kupowałem kocioł to mnie producent sam pytał: z której strony ma być zasobnik ? to ja od razu czy nie mieli by takiej rury porządnej od czopucha do komina ? Zapytał jaki wlot ma komin ( fi) i jaką długą potrzebuję. Zmierzyłem, i zrobili mi do komina na 190 bo wejście 200 i na czopuch 150 pasownie na wcisk tak zredukowaną, długość 55 cm. I to bezpłatnie o dziwo.

Jarecki79
15-11-2010, 21:23
Powiedz mi taka przeróbka ile będzie mnie kosztowała?, początkowo myślałem o normalnym kolanku ale jeżeli jest takie rozwiązanie i niedrogie to dlaczego nie.

To co widać na zdjęciu bezpłatnie, tyle,że trzeba zaznaczyć w zamówieniu. Końcówka jest walcowana pod dane fi. np. 195 czy 190, zależy ile ma być, tyle będzie zrobione.

1makow9
15-11-2010, 21:28
To dobrze wiedzieć, dzięki za poradę musze zobaczyć jakie mam fi komina

karoka65
15-11-2010, 21:36
Widzisz, wierzyłem w Jareckiego, też porządna firma.

SUSPENSER
16-11-2010, 08:38
Proszę o Porade.
Stoimy przed wyborem kupna pieca na eko-groszek do domku jednorodzinnego parterowego (123m2)z urzytkowym poddaszem (34m2)
http://www.archipelag.pl/projekty-domow/kornelia/?Bookmark=1
Planujemy też założenie kominka z pompą wodną bądż płaszczem wodnym .
i nie mozemy się na nic zdecydować.Ile firm ilu przedstawicieli tyle opini...Chcilibyśmu zasięgnąć rady osób które użytkują juz takie piecie.
Drugie pytanie ..co myślicie o piecach z bojlerem?Nie zawsze 2 w 1 są dobre:)hehe
Będe wdzieczna za każdą podpowiedz!Pomóżcie!

Jeśli będzie dobrze ocieplony to odpowiedni będzie piec 12 kW z porządnym palnikiem, wymiennikiem i sterowaniem np. nowy Skam-P Premium (lada moment będzie jego "premiera" - na razie najmniejsza jest wersja 17 kW).

O 2w1 było już trochę rozmów i nie jest to zalecane - lepiej kupić osobny bojler.

Palenie kominkiem w salonie radzę potraktować rekreacyjnie a nie jako poważne źródło bo wielu mających takie kominki rzadko ich używa, ponieważ brudzą się, jest masa brudu w salonie, robaki wyłażą z drewna czekającego na wrzucenie itp. atrakcje.
Sąsiad ma kominek z GDP grawitacyjnym i używa go czasem gdy ma czas i ochotę w okresach przejściowych lub gdy jest taka pogoda jak ostatnio tzn. +15 st w dzień, +8 w nocy.

Michal1507
16-11-2010, 09:16
Witam,
mam zamiar kupić kocioł z zasypem na ekogroszek i inne paliwa stałe ( drewno ) domek w ananasach 2 z firmy archon pow. podłóg 180 m2
http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-ananasach-2/m460139f596bdd
co możecie Panowie doradzić.

Michal1507
16-11-2010, 09:36
http://img151.imageshack.us/img151/3733/kotq.png

pawelo_pl
16-11-2010, 10:00
Przy tak "dużej" kotłowni wyboru to Ty za dużego nie będziesz miał. Popatrz jakie wymiary mają piece 18 ~ 20KW i jak go wstawić do takiej małej kotłowni.

darase
16-11-2010, 10:14
Michał do tak dużej kotłowni to piec gazowy, na paliwo stałe musisz ją powiększyć chociaż na połowę szerokości garażu.

Michal1507
16-11-2010, 12:16
ewentualnie mógłbym zastosować jakiś dobry piec z podajnikiem zamontowanym z tyłu a czopuch do komina byłby od góry - wejście do komina mam na wysokości ok. 180 cm W najgorszym wypadku przerobie ten pokój za ścianą na kotłownie i przebije komin od drugiej strony :((((

Ale może ktoś jednak poleci kociołek do tej potężnej kotłowni : ))???

Panie Jarecki podpowiedz Pan coś???

pawelo_pl
16-11-2010, 13:20
Tilgner EKR - u mnie też było ciasno ( 150 cm) a ten wlazł ..

Michal1507
16-11-2010, 14:47
No faktycznie gabarytowo by spasował a jak awaryjność, spalanie miesięczne itp. ???

ppietrz
16-11-2010, 20:33
Może wsadzić tłokowca lub w przypadku ślimaka wybić dziurę w ścianie w stronę samochodu na obsługę ;)

Jarecki79
16-11-2010, 21:23
ewentualnie mógłbym zastosować jakiś dobry piec z podajnikiem zamontowanym z tyłu a czopuch do komina byłby od góry - wejście do komina mam na wysokości ok. 180 cm W najgorszym wypadku przerobie ten pokój za ścianą na kotłownie i przebije komin od drugiej strony :((((

Ale może ktoś jednak poleci kociołek do tej potężnej kotłowni : ))???

Panie Jarecki podpowiedz Pan coś???

Ciężka sprawa 130na130cm to raczej forma żartu.... a nie kotłowni.

Typowy ślimak 17kW:
Szer z podajnikiem ok.135cm plus ok. 50cm, aby w razie "W" demontować palnik....
głębokość 100cm - ale przesz trzeba drzwiczki otwierać, czyścić, skrzynke z popiołem wyjąć.....

Przerobiony na wyjście czopucha w górę z płaszcza wodnego będzie miał głębokość 65cm

Teraz tłok, np. OPAL25kkw Wysoki szer. kotła 55cm, długośc od kosza do tyłu przy górnym wyjściu czopucha 135cm plus min. ok.40cm dla obsługi i ewentualnego demontażu tłoka.

lub alternatywny ślimak o budowie takiej jak tłok, czyli kosz wzdłużnie, SZTOKER-25
szer.50cm
dł. 119cm, ale musze miec dojście od drzwiczek dla rozpalenia- przyzwoita ilosc miejsca 50-60cm albo zaraz w drzwiach.... a z tyłu, gdzie palnik tez ok.50cm, aby w razie "W" palnik wyjąć.

Jakos tego bez powiększenia kotłowni nie widzę. Rodzi sie tez pytanie skąd dmuchawa ma brac powietrze do dobrego spalania w takiej klitce? Może się dymic i kisić zamiast palić.

Moim zdaniem albo większa kotłownia, albo jeszcze lepiej domek zaizolowac i decydowac się na dobry kocioł na gaz (jak jest ziemny, bo z butli to porażka)

1makow9
16-11-2010, 21:29
Jarecki możesz mi podać pojemność podajnika skamp 17kW (czy można zwiększyć podajnik?) i czy jest możliwość kupienia kotła na śląsku??

1makow9
16-11-2010, 21:52
Jeszcze jedno jaki jest czas oczekiwania na piec??

Jarecki79
16-11-2010, 22:06
Jarecki możesz mi podać pojemność podajnika skamp 17kW (czy można zwiększyć podajnik?) i czy jest możliwość kupienia kotła na śląsku??

Forum traktuje raczej jako hobby, chce komus pomóc, czasami doradzić.
Jak jest 1-2pytania, oczywiście nie ma problemu z odpowiedzią, ale więcej na forum, to troche nie fair w stosunku do innych.

Sprawy typowo handlowe, gdzie kupić, jakie konkretne kosze...... to juz jednak kontakt typowo z biurem, na forum raczej nie wypada.

PAPROCIAK
16-11-2010, 22:26
ewentualnie mógłbym zastosować jakiś dobry piec z podajnikiem zamontowanym z tyłu a czopuch do komina byłby od góry - wejście do komina mam na wysokości ok. 180 cm W najgorszym wypadku przerobie ten pokój za ścianą na kotłownie i przebije komin od drugiej strony :((((

Ale może ktoś jednak poleci kociołek do tej potężnej kotłowni : ))???

Panie Jarecki podpowiedz Pan coś???

jest rozwiązanie. Zatrudnij sie w jakims zakładzie energetycznym i przejdz na ogrzewanie prądem jest wtedy prawie za darmo

SUSPENSER
16-11-2010, 22:37
ewentualnie mógłbym zastosować jakiś dobry piec z podajnikiem zamontowanym z tyłu a czopuch do komina byłby od góry - wejście do komina mam na wysokości ok. 180 cm W najgorszym wypadku przerobie ten pokój za ścianą na kotłownie i przebije komin od drugiej strony :((((

Ale może ktoś jednak poleci kociołek do tej potężnej kotłowni : ))???


Czopuch na pewno do góry z wyjściem z płaszcza wodnego i zamiast przerabiać pokój na kotłownię zwiększ kotłownię - wystarczy metr więcej wzdłuż krótszej ściany garażu - autem wjedziesz a w razie potrzeby będzie też miejsce na wymianę ślimaka za kilka lat.

Do tej powierzchni spokojnie piec 17 kW wystarczy (jeśli chcesz często palić drewnem to ze stałym rusztem wodnym).

bodek.
17-11-2010, 01:02
Czy może mi ktoś podpowiedzieć jaki najlepiej kupić termostat pokojowy do Ognika Plus PID? i czy można podłączyć 2 szt.

Michal1507
17-11-2010, 08:19
Najprawdopodobniej przerabiamy pokój nr 7 czyli szerokość kotłowni 280 cm x 190 cm kocioł będzie na ścianie okna a z pozostałą część wykorzystamy jako spiżarka myślę że jest to jedyne rozwiązanie tym bardziej że nie mam żadnego pomieszczenia gdzie będę też trzymał eko groszek.

Proszę o doradzenie jaki kocioł wybrać??

ppietrz
17-11-2010, 08:50
Przeczytaj temat od początku a wyrobisz sobie opinię o kotłach - ja tak zrobiłem :) na dobrą sprawę każdy może polecić Ci swój kocioł, ale to nie rozwiąże dylematu ;)

Wojciech_k_k
17-11-2010, 10:03
Najprawdopodobniej przerabiamy pokój nr 7 czyli szerokość kotłowni 280 cm x 190 cm kocioł będzie na ścianie okna a z pozostałą część wykorzystamy jako spiżarka myślę że jest to jedyne rozwiązanie tym bardziej że nie mam żadnego pomieszczenia gdzie będę też trzymał eko groszek.

Proszę o doradzenie jaki kocioł wybrać??

witam!
nie jestem w stanie doradzić jaki kocioł wybrać,ale mogę doradzić jakiego kotła nie wybierać-"firmy" r-eco.kocioł mimo wysokiej ceny jest fatalnej jakości,a o rzetelności "firmy"nie mam delikatnie mówiąc najlepszego zdania!.
Ze szczerego serca odradzam zakup kotła tej "firmy"
pozdrawiam!
wojciech

1makow9
17-11-2010, 17:29
Pojawił się jeszcze jeden kocioł nad którym się zastanawiam i tak mam dwa warianty
1. Ogniwo eko plus 16 kW
2. Skam-p premium 17 kw
Możecie mi napisać jaka jest różnica między tymi kotłami i który wy byście wybrali?? Dzięki za odpowiedź pozdrawiam.
Jarecki możesz się wypowiedzieć??

karoka65
17-11-2010, 17:49
Pojawił się jeszcze jeden kocioł nad którym się zastanawiam i tak mam dwa warianty
1. Ogniwo eko plus 16 kW
2. Skam-p premium 17 kw
Możecie mi napisać jaka jest różnica między tymi kotłami i który wy byście wybrali?? Dzięki za odpowiedź pozdrawiam.
Jarecki możesz się wypowiedzieć??

Widziałem obydwa jak pracują i bez wahania wybrałbym Skam-p premium .

darase
17-11-2010, 18:20
KARAOKA a gdzie widziałeś jak pracuje ogniwo eko plus? To nowy kocioł, może ma go Twój sąsiad??