PDA

Zobacz pełną wersję : RANKING KOTŁÓW NA EKO GROSZEK



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 [70] 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92

josephik
30-08-2013, 20:59
wpiszę tu bo nie ma gdzie :)

pierwszy raz od nowości padła mi zawleczka, po 2,5 roku

w instrukcji jest M5 - tward. 5.8 - dług. 6cm
założyłem M5 - tward. 8.8 - dług. 5cm bo innych nie było

grozi to czymś? (spalaniem silnika itp)

zbigmaz01
30-08-2013, 21:06
wpiszę tu bo nie ma gdzie :)

pierwszy raz od nowości padła mi zawleczka, po 2,5 roku

w instrukcji jest M5 - tward. 5.8 - dług. 6cm
założyłem M5 - tward. 8.8 - dług. 5cm bo innych nie było

grozi to czymś? (spalaniem silnika itp)
Tym że będzie dłużej :)

karoka65
30-08-2013, 21:18
wpiszę tu bo nie ma gdzie :)

pierwszy raz od nowości padła mi zawleczka, po 2,5 roku

w instrukcji jest M5 - tward. 5.8 - dług. 6cm
założyłem M5 - tward. 8.8 - dług. 5cm bo innych nie było

grozi to czymś? (spalaniem silnika itp)
Dobrze zrobiłeś a jak będzie taka potrzeba to zetnie ją jak masełko :)

josephik
30-08-2013, 21:19
dzięki Panowie

minertu
31-08-2013, 06:55
wpiszę tu bo nie ma gdzie :)

pierwszy raz od nowości padła mi zawleczka, po 2,5 roku

w instrukcji jest M5 - tward. 5.8 - dług. 6cm
założyłem M5 - tward. 8.8 - dług. 5cm bo innych nie było

grozi to czymś? (spalaniem silnika itp)
Jeżeli takiej twardości zawleczki producent zaleca to za twardych nie stosuj bo możesz (nie musisz) sobie kosztów narobić.

karoka65
31-08-2013, 08:17
Nic sobie nie narobi.
Przekładnia ślimakowa, z takim przełożeniem w żaden sposób nie ucierpi.

animuss
31-08-2013, 09:13
Jeżeli takiej twardości zawleczki producent zaleca to za twardych nie stosuj bo możesz (nie musisz) sobie kosztów narobić.Dopóki masz gwarancję na to to stosuj jak Minertu podpowiada.
Sama wymiana zawleczki nie załatwia sprawy trzeba ustalić przyczynę .

qazxsw
31-08-2013, 11:33
Witam ,w moim miescie będzie 2 dniowa promocja na kotly różnych firm: defro hef, dto.Mnie interesuje piec defro eko komfort 15 kw będzie on w cenie 6500zł(z23vat)a do niego bojler 120 l wgj za złotówkeczy moge prosić o opinie tego kotła.Mam jeszcze kilka dni na wybór bo ta promocja będzie 7-8 wrzesień firma behrendt.Mam dom o pow. ok 130m2 stare budownictwo ale docieplonye sciany i dach nowe okna.

zbigmaz01
31-08-2013, 12:25
Witam ,w moim miescie będzie 2 dniowa promocja na kotly różnych firm: defro hef, dto.Mnie interesuje piec defro eko komfort 15 kw będzie on w cenie 6500zł(z23vat)a do niego bojler 120 l wgj za złotówkeczy moge prosić o opinie tego kotła.Mam jeszcze kilka dni na wybór bo ta promocja będzie 7-8 wrzesień firma behrendt.Mam dom o pow. ok 130m2 stare budownictwo ale docieplonye sciany i dach nowe okna.Szukaj mniejszego bo ten co wybrałeś będzie za duży.

Jarecki79
31-08-2013, 12:54
Znam ta firmę, podjedź, obejrzyj na żywo.
Moge Ci rzucic namiary, gdzie możesz zamówić 12kę w podobnej cenie, w tym regionie także mocno działająca firma.

timon120777
31-08-2013, 13:17
w ostatnim muratorze jest artykuł o kotłach na paliwa stałe
defro reklamuje tam kociołek o mocy 10KW, zębiec o mocy 9KW
pomijając pytanie o sprawności i funkcjonowanie tych maluszków to chyba coraz więcej firm zaczyna wychodzić w stronę klienta z małymi a właściwie z malutkimi jednostkami.
życie pokaże jak te maluszki poradzą sobie na rynku- czy ludziska będą brać czy raczej szukać innych źródeł ciepła

qazxsw
jak docieplone z 10cm styro i od góry z 15-20cm wełny to 10KW powinno wystarczyć nawet a maksymalnie 12- więcej bym nie brał

defro komfort eko stoi u mojego szwagra. wielki kocioł ale daje sobie doskonale radę
niestety palnik do dobrego ekogroszku- "fajeczka" i sterowanie dwustanowe techa-
musisz sobie odpowiedzieć czym będziesz palił i czy ogarniesz taki sterownik-
jeśli będziesz szukał tanich węgli różnych sortów to ten kociołek odpada niestety.

qazxsw
31-08-2013, 18:41
Wybrałem ten defro 15 bo taki był pokazany w ulotce i w sumie bedzie on tańszy o jakieś 1500 zł(od ceny na stronie defro) i jeszcze ten bojler za 1zł moze będą jakieś inne bo podają ze w promocji ma być kilkadziesiąt modeli kotłów nie tylko defro ale i hef kobar dto tylko ze do innych będzie zawór 3 drogowy za 1zł, dlatego proszę o opinie czy ten kocioł jest warty tej ceny bo timon pisze ze tam jest palnik do dobrych eko. i prosty sterownik czy to żle? Jarecki79 piszesz ze znasz te firme miałeś z nimi doczynienia? bo jeszcze jak zakupie kociol z montazem to piszą że rozróch gwarancyjny 1 zł(do kotłów defro)ajak bez montażu to 350 złza taki rozruch czy wszystkie firmy tak robią?czy jak mi to zamontuje znajomy to nie będę miał gwarancji?

zbigmaz01
31-08-2013, 18:51
Wybrałem ten defro 15 bo taki był pokazany w ulotce i w sumie bedzie on tańszy o jakieś 1500 zł(od ceny na stronie defro) i jeszcze ten bojler za 1zł moze będą jakieś inne bo podają ze w promocji ma być kilkadziesiąt modeli kotłów nie tylko defro ale i hef kobar dto tylko ze do innych będzie zawór 3 drogowy za 1zł, dlatego proszę o opinie czy ten kocioł jest warty tej ceny bo timon pisze ze tam jest palnik do dobrych eko. i prosty sterownik czy to żle? Jarecki79 piszesz ze znasz te firme miałeś z nimi doczynienia? bo jeszcze jak zakupie kociol z montazem to piszą że rozróch gwarancyjny 1 zł(do kotłów defro)ajak bez montażu to 350 złza taki rozruch czy wszystkie firmy tak robią?czy jak mi to zamontuje znajomy to nie będę miał gwarancji?Takiego dużego klocka do takiego małego domu to tak jakby pojechać TIR`em po tonę groszku.
Przemyśl i poczytaj jeszcze raz co piszą koledzy.

qazxsw
31-08-2013, 19:05
myślisz że za duży? mam dom ok 130m2 dach ocieplony 20 cm wełny sciany styropian 6cm nowe okna ale ten dom ma z60lat. to może jakieś inne kociołki widziałem na stronie defro ze mają 12kw ale nie wiem czy on tez będzie w tej promocji byłem już prawie zdecydowany na termo tech aqua duo 14kw ale tu sie pojawiła taka okazja

timon120777
31-08-2013, 19:10
poczytaj warunki gwarancji defro

Gwarancja przestaje obowiazywac w przypadku niezastosowania
sie do zalecen instrukcji obsługi i nie obejmuje:
a)korozjii elementów stalowych w obrebie czopucha powstałej
w wyniku długotrwałej eksploatacji kotła przy
temperaturze wody zasilajacej instalacje c.o. poni¿ej
60°C,
b)wadliwego monta¿u przez osobe nieuprawniona,
w szczególnosci odstepstw od unormowan zawartych w
PN-91/B-02413 Ogrzewnictwo i ciepłownictwo,
c)uszkodzen kotła wynikajacych z zastosowania do zasilania
instalacji c.o. wody o nieprawidłowej twardosci
(przepalenie blach paleniska w wyniku nagromadzenia
sie kamienia kotłowego),
d)nieprawidłowego funkcjonowania kotła w wyniku braku
własciwego ciagu kominowego lub niewłasciwie dobranej
mocy kotła,

to tylko malutki wycinek z gwarancji- jak będziesz miał dobry opał to złą wodę albo za krótki komin- coś zawsze wybiorą.
nie znam nikogo komu instalator sprawdzał twardość wody przed napełnieniem instalacji. warto dla checy zadać pytanie jakich narzędzi używają instalatorzy defro do kontrli stanu twardości wody. ciekawe co odpowiedzą???
nie rozumiem zapisu o konieczności trzymania temperatury zasilania powyżej 60stC- nawet ta wartość w niesprzyjających warunkach nie uchroni przed korozją niskotemperaturową.:eek:
może się zatem okazać że co byś nie zrobił to i tak cię..........:bash::bash::bash:


jeśli już chcesz defro to negocjuj cenę dla mocy 12KW- będzie bardziej dopasowany mocą do Twoich potrzeb
sterownik jest łatwy prosty i czytelny ale dla kogoś kto wie co i jak w procesie spalania
jeśli nie paliłeś i nie wiesz to będzie trudniej
wtedy lepiej szukać czegoś z bardziej przyjaznym sterowaniem dla osoby bez doświadczenia w obsłudze takich kotłów

timon120777
31-08-2013, 19:14
w tech aqua duo jet ruszt wodny wiszący nisko nad paleniskiem- masakrycznie się robi w komorze spalania przy pracy na niskich mocach.
ale palnik lepszy bo do wielu paliw i na miarę - sterowanie jak w defro "tech" tylko inne modele - nie wiem czy z PID czy również dwustanowe

zbigmaz01
31-08-2013, 19:40
myślisz że za duży? mam dom ok 130m2 dach ocieplony 20 cm wełny sciany styropian 6cm nowe okna ale ten dom ma z60lat. to może jakieś inne kociołki widziałem na stronie defro ze mają 12kw ale nie wiem czy on tez będzie w tej promocji byłem już prawie zdecydowany na termo tech aqua duo 14kw ale tu sie pojawiła taka okazjaTak myślę, przeczytaj co mam w stopce a potem jaką moc ty wybrałeś. Nie wydaje ci się że warto poczytać kolegów co ci proponują?

Jarecki79
31-08-2013, 20:00
Jarecki79 piszesz ze znasz te firme miałeś z nimi doczynienia?

Firmę znam, bo osobiście w Twój rejon jeżdżę od 2001roku a generalnie jesteśmy tam od ok.1995r.
Brodnica i cały ten region jest mi można powiedzieć dobrze znany.
Dystrybutor, któremu dostarczam tam towar dobrze zna się z właścicielami tej hurtowni i współpracują ze sobą.

Pytaj, oglądaj, firmę masz pod ręką, działają już ładnych kilka lat.

karoka65
31-08-2013, 20:06
bo jeszcze jak zakupie kociol z montazem to piszą że rozróch gwarancyjny 1 zł(do kotłów defro)ajak bez montażu to 350 złza taki rozruch czy wszystkie firmy tak robią?czy jak mi to zamontuje znajomy to nie będę miał gwarancji?

Kasa za pierwsze odpalenie to "rozbój w biały dzień". to co dostajesz niby w gratisie dopłacasz w tym co obowiązkowe żeby utrzymać gwarancję.
Dobry marketing żeby klienta w ciula załadować.
W sumie za zwykłą za fajkę i za ster dwustanowy który nie jest tak prosty jak obiecują w ulotkach, bulisz jak za zboże :(
To co kupujesz tanio, dwa razy kupujesz niestety, bądź dopłacasz w tym co zmarnujesz,

timon120777
31-08-2013, 20:28
tak po ludzkiemu myśląc to po przeczytaniu tych kilku wierszy z gwarancji już wiem że firma zrobi wszystko żeby jej nie uznać.
przy obiegu otwartym zachodzi konieczność uzupełniania wody w układzie na skutek jej odparowywania przez naczynie wyrównawcze.
konia z rzędem temu co sprawdzi jaką ta woda dolana ma twardość. to co mamy w sieciach miejskich nie trzyma stałych parametrów
drugiego konia za to że udowodni iż 60stC na zasilaniu wystarczy by uniknąć korozji niskotemperaturowej i za to że udowodni iż trzymając te 60 jej na pewno nie będzie
a jak mamy 2 koniki to bryczkę temu co sprawdzi jakim faktycznie opałem pali- czy spełnia wymagania oczekiwane przez producenta kotła.

zebrawszy do kupy
wniosek taki
montować we własnym zakresie- instalator swój a nie "firmowy"
odpalać we własnym zakresie przy pomocy tych samych co serwisant zapałek ale dla odmiany za free a nie za 1zł albo za 350
naprawiać we własnym zakresie
sterowanie ma oddzielną gwarancję
palnik ma oddzielną gwarancję
resztę olać

albo kupić inny kocioł

SUSPENSER
31-08-2013, 21:07
w ostatnim muratorze jest artykuł o kotłach na paliwa stałe
defro reklamuje tam kociołek o mocy 10KW, zębiec o mocy 9KW
pomijając pytanie o sprawności i funkcjonowanie tych maluszków to chyba coraz więcej firm zaczyna wychodzić w stronę klienta z małymi a właściwie z malutkimi jednostkami.
życie pokaże jak te maluszki poradzą sobie na rynku- czy ludziska będą brać czy raczej szukać innych źródeł ciepła

Jest już nawet 7 kW :yes:

wuwok
31-08-2013, 21:14
myślisz że za duży? mam dom ok 130m2 dach ocieplony 20 cm wełny sciany styropian 6cm nowe okna ale ten dom ma z60lat. to może jakieś inne kociołki widziałem na stronie defro ze mają 12kw ale nie wiem czy on tez będzie w tej promocji byłem już prawie zdecydowany na termo tech aqua duo 14kw ale tu sie pojawiła taka okazja
za duży...widzisz ja mam 160m2 użytkowej i 16kw OEP i teraz wziął bym od 10 do 12kw [generalnie każdy wie ze to była by 10kw ale nie chodzi o promocje! ] celuj w 10-12kw szkoda kasy twojej,mniejszy piec tańszy a da se rady .Zapytasz czemu mam szesnastkę a nie 10-12kw?mi polecano wszędzie 25kw i tak zszedłem z wielkością pieca w dół . Brakło wiary w potencjał pieców na eko..z tym ze mam niewiele za duży wiec z tym będę żył,tragei nie ma :)

timon120777
01-09-2013, 09:40
Jest już nawet 7 kW :yes:

wiem o 1 o mocy 7KW już od jakiegoś czasu oferowanym ciekawi mnie czy jest ich więcej i ile

gary1982
01-09-2013, 09:49
Witam. Jestem na etapie zakupu pieca na eko-groszek. Zastanawiam się na firmą Defro a dokładnie nad piecem Defr-DUO 15Kw.. Interesuje mnie piec DWU PALENISKOWY tylko ten wydaje mi się trochę za duży, a mniejszych takich nie ma. Mam nowy dom 117m2 + podpiwniczenie 50m2(w tym garaż, kotłownia,pom. gospodarcze- wszystkie pomieszczenia ogrzewane). Dom docieplony styro 15cm (0.31 współczynnik p.c.) wełny 25cm na poddaszu, okna PCV). Proszę o doradztwo fachowców ;)

AnDek
01-09-2013, 10:04
Identyczna dyskusja jest wyżej. Czytanie nie boli.

karoka65
01-09-2013, 10:06
gary1982 w Jasienicy Rosielnej 11km od Ciebie mam dwa kociołki, jeden z tamtego roku, drugi chyba sprzed 3 tygodni, nie wiem czy już podłączony ten drugi.
15kW na taki domek to za dużo.

gary1982
01-09-2013, 10:10
gary1982 w Jasienicy Rosielnej 11km od Ciebie mam dwa kociołki, jeden z tamtego roku, drugi chyba sprzed 3 tygodni, nie wiem czy już podłączony ten drugi.
15kW na taki domek to za dużo.
Ale jakiej firmy masz te kociołki i gdzie zainstalowane?

timon120777
01-09-2013, 10:12
gary1982
nawet sumując twoje metry (117+50=167m2) to biorąc pod uwagę iż to nowy dom to jego zapotrzebowanie na ciepło nie przekroczy 55W/m2 nawet jak robota skopana
potrzebujesz zatem 10-11KW
poczytaj sobie o "zaletach" takich rozwiązań(ruszt wodny) a potem wyciągnij wnioski
jak to napisał jeden z kolegów defro umie produkować sadzę.

odpuść sobie ruszt wodny- wybierz konstrukcję z rusztem sztabkowym który gdy nie jest potrzebny zdemontowany leży grzecznie i czeka na wykorzystanie. często nie jest nawet raz użyty - takie życie.
w takich kotłach palenie na ruszcie awaryjnym jest naprawdę awaryjne

karoka65
01-09-2013, 10:12
Odpiszę na PW.

gary1982
01-09-2013, 10:16
gary1982
nawet sumując twoje metry (117+50=167m2) to biorąc pod uwagę iż to nowy dom to jego zapotrzebowanie na ciepło nie przekroczy 55W/m2 nawet jak robota skopana
potrzebujesz zatem 10-11KW
poczytaj sobie o "zaletach" takich rozwiązań(ruszt wodny) a potem wyciągnij wnioski
jak to napisał jeden z kolegów defro umie produkować sadzę.

odpuść sobie ruszt wodny- wybierz konstrukcję z rusztem sztabkowym który gdy nie jest potrzebny zdemontowany leży grzecznie i czeka na wykorzystanie. często nie jest nawet raz użyty - takie życie.
w takich kotłach palenie na ruszcie awaryjnym jest naprawdę awaryjne
To poproszę o konkretny model dobrego pieca ze sterowaniem

SUSPENSER
01-09-2013, 10:30
Witam. Jestem na etapie zakupu pieca na eko-groszek. Zastanawiam się na firmą Defro a dokładnie nad piecem Defr-DUO 15Kw.. Interesuje mnie piec DWU PALENISKOWY tylko ten wydaje mi się trochę za duży, a mniejszych takich nie ma. Mam nowy dom 117m2 + podpiwniczenie 50m2(w tym garaż, kotłownia,pom. gospodarcze- wszystkie pomieszczenia ogrzewane). Dom docieplony styro 15cm (0.31 współczynnik p.c.) wełny 25cm na poddaszu, okna PCV). Proszę o doradztwo fachowców ;)

Moim skromnym zdaniem 12 kW kocioł [ np. Skam-P Premium ] już będzie miał duży zapas mocy, a każdy większy będzie jeszcze bardziej przewymiarowany - zobacz jaki mam dom - a maks moc średniodobowa jaką generował kocioł zimą to <7 kW na CO i CWU.

Jarecki79
01-09-2013, 10:30
odpuść sobie ruszt wodny- wybierz konstrukcję z rusztem sztabkowym który gdy nie jest potrzebny zdemontowany leży grzecznie i czeka na wykorzystanie. często nie jest nawet raz użyty - takie życie.
w takich kotłach palenie na ruszcie awaryjnym jest naprawdę awaryjne

A ja wolę z rusztem żeliwnym, ale w formie płyt żeliwnych zamiast układanych badziewnych sztabek i nie mają leżec na boku, tylko zostac wyżej w komorze spalania, bo musza swoja robotę wykonać.

HenKor
01-09-2013, 10:33
Witam,
Posiadam piec defro duo z rusztem wodnym i drugi raz bym nie kupil.
Tak jak powyzej piszä, jest duzo sadzy. Ekogroszek musi byc dobrej jakosci i moim zdaniem deflektor zamontowany jest za nisko ok. 12 cm nad retortä209642

timon120777
01-09-2013, 10:33
gary

i może mam ci go jeszcze zamontować zasypać i obsłużyć???
jest ranking
wypadałoby przeczytać coś z niego- o defro było ledwie kilkanaście postów temu i do podobnej wielkości domu a ty nawet tego nie przeczytałeś

nie podam ci konkretnego modelu ponieważ nie znam twoich preferencji odnośnie opału sterowania czyszczenia, nie znam tez wielkości kotłowni i wysokości dziury w kominie która również może ograniczać wybór
to ma być kocioł który będzie odpowiadał Tobie a nie mnie

internet to kopalnia wiedzy - trzeba tylko odrobinę się wysilić i poszukać
na pewno znajdziesz coś dla siebie
jak nie chcesz czytać wszystkiego przeczytaj mój poradnik- nie jest to nie wiadomo co ale coś tam z niego sobie wyciągniesz i może określisz dokładnie czego oczekujesz od swojego kotła.

timon120777
01-09-2013, 10:36
A ja wolę z rusztem żeliwnym, ale w formie płyt żeliwnych zamiast układanych badziewnych sztabek i nie mają leżec na boku, tylko zostac wyżej w komorze spalania, bo musza swoja robotę wykonać.

jeśłi taka jest konstrukcja że ruszt robi za deflektor to raczej normalne
nie każdy kociołek jednak tak ma
a raczej niewiele ma właśnie takie rozwiązania
dlatego pisałem o demontowaniu rusztu gdy zbędny biorąc pod uwagę ilość konstrukcji z rusztem sztabowym do ilości tych z rusztodeflektorem

tesel
01-09-2013, 11:39
A ja wolę z rusztem żeliwnym, ale w formie płyt żeliwnych zamiast układanych badziewnych sztabek i nie mają leżec na boku, tylko zostac wyżej w komorze spalania, bo musza swoja robotę wykonać.
Niedawno paliłem papiery.Chciałem włożyć drugą część rusztu i nie mieścił się.Ten na którym wisi deflektor wypaczył się i nie daje wcisnąć drugą część.
Mi nie jest on potrzebny,ale... .

Jarecki79
01-09-2013, 12:21
Jak swego czasu także zawijan pisał- żeliwo łatwo wymienić.
Napiszę Ci jednak na maila, co można zrobić, aby to spasować, jak siedzą obie płyty, to.....

W każdym razie przy 12ce masz jedną krótszą....
już pisze maila

animuss
01-09-2013, 12:39
Witam,
Posiadam piec defro duo z rusztem wodnym i drugi raz bym nie kupil.
Tak jak powyzej piszä, jest duzo sadzy. Ekogroszek musi byc dobrej jakosci i moim zdaniem deflektor zamontowany jest za nisko ok. 12 cm nad retortä209642
Jak masz ten deflektor metalowy, to go wywal i powieś ceramiczny ,ten będzie nagrzewał się do wyższej temperatury na powierzchni zewnętrznej od strony palnika ,tam gdzie obmywają go spaliny .( rusztu wodny nie będzie go studził ,zareaguje szybciej po postoju palnika )

http://img12.allegroimg.pl/photos/oryginal/35/00/66/94/3500669484

animuss
01-09-2013, 12:41
Niedawno paliłem papiery.Chciałem włożyć drugą część rusztu i nie mieścił się.Ten na którym wisi deflektor wypaczył się i nie daje wcisnąć drugą część.
Mi nie jest on potrzebny,ale... .

Nie jęcz weź kątówkę i przytnij ,przeszlifuj sobie ,żeliwo paczy się niestety nic nie jest wieczne ale kątówką kroi się jak masło .

minertu
01-09-2013, 12:44
Nie jęcz weź kątówkę i przytnij ,przeszlifuj sobie ,żeliwo paczy się niestety nic nie jest wieczne ale kątówką kroi się jak masło .Prawie a to robi różnicę :)

Jarecki79
01-09-2013, 12:44
Nie jęcz weź kątówkę i przytnij ,przeszlifuj sobie ,żeliwo paczy się niestety nic nie jest wieczne ale kątówką kroi się jak masło .

Wszystko koledze napisałem, płyty, które stosuję mają na końcach noski, którymi można cos doregulowac przez ich przycięcie, jakby jakas płyta się wypaczyła od gorączki.
Zaletą dwóch płyt jest fakt demontażu jednej, czym wpływamy na końcowe temp. spalin, natomiast przy takim luzie wada taka,że sie jedna płyta może mocniej wygiąć.

Można to jednak jeszcze spasować i niekoniecznie idzie wymieniać.

tesel
01-09-2013, 12:52
Nie napisałem,że to jest wada.Wiem jak temp. działa na żeliwo i co mogę zrobić.Tak jak napisałem,to mi jest nie potrzebne.
SKAM-P jest super i nie potrzebuje rusztu awaryjnego.

animuss
01-09-2013, 12:56
A ja wolę z rusztem żeliwnym, ale w formie płyt żeliwnych zamiast układanych badziewnych sztabek i nie mają leżeć na boku, tylko zostać wyżej w komorze spalania, bo muszą swoja robotę wykonać.
U mnie ruszta żeliwne (dwie sztuki w całej komorze ) pracują jako deflektor i wyłapują część pyłu ,który podąża do wymiennika wystarczy lekko potrząsnąć pogrzebaczem a wysypuje się do popielnika .
Sztabki to jakie ? - chodzi o ruszta belkowe

animuss
01-09-2013, 12:59
Prawie a to robi różnicę :)

Kurzy się troszkę fakt ;)

Balzak311
01-09-2013, 13:17
Jak masz ten deflektor metalowy, to go wywal i powieś ceramiczny ,ten będzie nagrzewał się do wyższej temperatury na powierzchni zewnętrznej od strony palnika ,tam gdzie obmywają go spaliny .( rusztu wodny nie będzie go studził ,zareaguje szybciej po postoju palnika )

http://img12.allegroimg.pl/photos/oryginal/35/00/66/94/3500669484

mam ten sam problem w kotle defro. I ccuba dziś zamówię ten ceramiczny. Tylko zastanawiam sie czy zamówić taki wielkością jak metalowy czy inny. I mam nadzieje ze w problemie sadzy to pomoże.

Jarecki79
01-09-2013, 13:30
mam ten sam problem w kotle defro. I ccuba dziś zamówię ten ceramiczny. Tylko zastanawiam sie czy zamówić taki wielkością jak metalowy czy inny. I mam nadzieje ze w problemie sadzy to pomoże.

Kiedyś wklejałem taki, jak jest do palników ardeo, do 25kW jest wklęsły od strony płomienia
209656

animuss
01-09-2013, 13:49
Kiedyś wklejałem taki, jak jest do palników ardeo, do 25kW jest wklęsły od strony płomienia
209656

Lepiej używać stosunkowo cieńszych , cienkich materiałów, mają one lepszy
stosunek powierzchni (powierzchni brania) do masy.

Taki dzwon ma większe tłumienie przepływu spalin

Balzak311
01-09-2013, 20:03
Wiecie napaliłem sie na ten deflektor ceramiczny, tylko cały czas zastanawiam sie czy coś pomoże czy 100zł pójdzie sie je... Bo u mnie deflektor stalowy wisi na ruszcie wodnym,

Aha lepiej jak deflektor jest wyżej czy niżej??

HenKor
01-09-2013, 20:38
Balzak311
U mnie nie ma duzo miejcsa zeby go dac troche wyzej max 2cm.

Andrzej_M_
01-09-2013, 20:39
Wiecie napaliłem sie na ten deflektor ceramiczny, tylko cały czas zastanawiam sie czy coś pomoże ,,,,

Ja wątpię. Ale to jest tylko moje zdanie.
Owszem taki deflektor będzie powodował zdecydowanie mniejsze pobieranie ciepła z strefy spalania homogenicznego, a także ze względu na właściwości izolacyjne ceramiki zdecydowanie mniej ciepła będzie wypromieniowywał do chłodniejszego otoczenia komory spalania.

Ja zaproponował bym Ci metodę chałupniczą i w celach testowych nakryłbym palnik np. dużym garnkiem, odciętą dolną częścią wiadra metalowego, tak aby powstała mała komora spalania (dopalania).
Dodatkowo proponuje mniej intensywny proces spalania.

Balzak311
01-09-2013, 21:18
Andrzej nie głupi pomysł z tym dnem garnka. Tak caly czas myślę jak zmniejszyć produkcje sadzy w moim defro.

Staram sie kocioł prowadzić na minimalnej mocy by jak najkrócej był w podtrzymaniu.

Faktem jest to ze mam kocioł przewymiarowant ale może da sie go jakoś udomowic aby to palenie było normalniejsze.

minertu
01-09-2013, 21:23
Kierunek myślenia masz dobry.Stwórz gorącą komorę spalania i dopalaj.

Andrzej_M_
01-09-2013, 21:26
,,,, Tak caly czas myślę jak zmniejszyć produkcje sadzy w moim defro. ,,,,

Tak jakoś się złożyło, że zamieściłem dziś wykres, na którym firma DEFRO pokazuje jak należy ustawić kocioł, by ten pracował na optymalnych parametrach. http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/8428-jak-palic-w-kotle-z-palnikiem-rynnowym/page__st__1080#entry155512

Balzak311
01-09-2013, 21:31
Czyli myślę tak ze: jeśli strzelam wymiary rusztu wodnego mam 40x40cm. Poniżej niego mam deflektor i dorobił bym deflektor do małej komory spalania to na jaki wymiar. Przecież jej nie zamkne całkowicie. Ile zostawić przejścia.

Jak ta modyfikacja wpłynie na temp. Spalin.

Piotrek42
01-09-2013, 21:32
Andrzej_M wrzuć ten wykres gdzie indziej... nie jestem tam zarejstrowany i nie mogę ściągnąc

Vld
01-09-2013, 21:33
pokazuje jak należy ustawić kocioł, by ten pracował na optymalnych parametrach.

Na moje oko pokazuje, jak należy obciążyć kocioł, by pracował optymalnie

Balzak311
01-09-2013, 21:36
Wychodzi na to ze trzeba ciągnąć kocioł na 70stopni. Trochę sporo.

Vld
01-09-2013, 21:39
Nie koniecznie
Można pociągnąć na 45C
Wystarczy zapewnić przepływ 2m³/h i deltę zas/powr ok 10C

animuss
02-09-2013, 07:27
Ja wątpię. Ale to jest tylko moje zdanie.
Owszem taki deflektor będzie powodował zdecydowanie mniejsze pobieranie ciepła z strefy spalania homogenicznego, a także ze względu na właściwości izolacyjne ceramiki zdecydowanie mniej ciepła będzie wypromieniowywał do chłodniejszego otoczenia komory spalania.

Ja zaproponował bym Ci metodę chałupniczą i w celach testowych nakryłbym palnik np. dużym garnkiem, odciętą dolną częścią wiadra metalowego, tak aby powstała mała komora spalania (dopalania).
Dodatkowo proponuje mniej intensywny proces spalania.

Niech próbuje ale moim zdaniem "garnek" będzie odbijał większość
wytwarzanego promieniowania podczerwonego w palnik (zasłoni ruszta wodne) i będzie tłumił przepływ gazów.Podniesie też temperaturę elementów palnika oraz podajnika .A nie chodzi tylko o sadze ale żeby nie pogorszyć sprawności kotła .
Najtaniej kupić płytkę szamotową za ~3 zł przyciąć przewiercić otwory zawiesić na drucie pod rusztem wodnym .
Cegła szamotowa ma mały współczynnik odbicia,to dobry tani dopalacz katalizator termiczny do rozwalania długich łańcuchów węglowodorowych ,ja zrobił bym paski z pociętej cegły szamotowej powieszone pionowo nad palnikiem ,takie ukierunkowanie deflektorowych sopli będzie odbijać w małym stopniu
wytwarzane promieniowanie podczerwone w dół ale będą miało dużą powierzchnię aktywną
i nie będzie hamować, tłumić pionowego przelotu gazów spalin.

Gdyby gdzieś dorwać glinokrzemianowe kształtki wyciągnięte z jakiś grzałek elektrycznych to było by najlepsze .

SUSPENSER
02-09-2013, 07:56
Od kilku dni mój kocioł jest biało-czerwony dzięki nowemu zasobnikowi, więc chwalę się fotkami ;)

209823209824

Andrzej_M_
02-09-2013, 08:04
,,,, Gdyby gdzieś dorwać glinokrzemianowe kształtki wyciągnięte z jakiś grzałek elektrycznych to było by najlepsze .

Średnio się nadają, stosunkowo szybko pękają. Zapewne związane jest to bardzo częstymi zmianami temperatury, jakie panują w obrębie paleniska.

Ale jakaś figura geometryczna "cwanie poskładana" na styk z mniejszych elementów, wytrzyma zdecydowanie więcej takich udarów termicznych.


ps.
Wieczorem, jak znajdę chwilę to ustosunkuję się do reszty Twej wypowiedzi.

minertu
02-09-2013, 08:20
Od kilku dni mój kocioł jest biało-czerwony dzięki nowemu zasobnikowi, więc chwalę się fotkami ;)

209823209824

Całkiem fajny kolor :)

animuss
02-09-2013, 08:21
Od kilku dni mój kocioł jest biało-czerwony dzięki nowemu zasobnikowi, więc chwalę się fotkami ;)

209823209824

Polskie kolory :)


Średnio się nadają, stosunkowo szybko pękają. Zapewne związane jest to bardzo częstymi zmianami temperatury, jakie panują w obrębie paleniska.
.
Bo dorwałeś pewnie ze spiekanego glinokrzemianu a ten jest słaby na częste zmiany temperatury.

SUSPENSER
02-09-2013, 17:18
Polskie kolory :)

Dlatego właśnie wziąłem czerwony zasobnik [ kolor był do wyboru] :)

MARTINOS
02-09-2013, 17:26
Dlatego właśnie wziąłem czerwony zasobnik [ kolor był do wyboru] :)

Jak dla mnie to on jest różowy! :lol:

tesel
02-09-2013, 19:44
Jak dla mnie to on jest różowy! :lol:

Tolerancyjny.:lol2:

SUSPENSER
02-09-2013, 20:01
Jak dla mnie to on jest różowy! :lol:

To efekt kiepskiego balansu bieli w aparacie smerfona ;) oraz oświetlenia kotłowni świetlówką energooszczędną.

Tolerancyjny jest, ale z umiarem ;)

kobra64
03-09-2013, 06:33
209923 209924 Jak już o koszach - tak wyglądało wnętrze używanego od 8 lat kosza mojego starego Defro na kilka ruchów drucianką przed malowaniem.

w84u
03-09-2013, 08:47
209923 209924 Jak już o koszach - tak wyglądało wnętrze używanego od 8 lat kosza mojego starego Defro na kilka ruchów drucianką przed malowaniem.
Poznać fachowca ;)

SUSPENSER
03-09-2013, 15:23
Jak już o koszach - tak wyglądało wnętrze używanego od 8 lat kosza mojego starego Defro na kilka ruchów drucianką przed malowaniem.

Mój niestety podobnie jak ślimak dostał swoje w pierwszych latach użytkowania gdy miałem mokry węgiel.

Ten obecny planuję konserwować co roku latem, a ślimaka mam z nierdzewki + do tego suchy węgiel = powinno teraz działać to przez wiele lat.

kobra64
03-09-2013, 15:45
Co roku to chyba przesada, dla mojego to pierwsza konserwacja po tej fabrycznej była. No chyba, że na zasadzie - opróżnić, obejrzeć i bez demontażu wyczyścić i ewentualnie uzupełnić jakieś ubytki w lakierze.

w84u
03-09-2013, 16:19
Ja swój podajnik wyłożyłem grubą folią budowlaną stosownie dociętą i przyklejoną mocną taśmą zbrojoną. Skutecznie chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi, z wilgocią lakier sobie radzi. Jak nowy podajnik to spryskać "barankiem" do podwozi ;)

tesel
03-09-2013, 18:06
Ja swój podajnik wyłożyłem grubą folią budowlaną stosownie dociętą i przyklejoną mocną taśmą zbrojoną. Skutecznie chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi, z wilgocią lakier sobie radzi. Jak nowy podajnik to spryskać "barankiem" do podwozi ;)

Albo wysmarować lepikiem.:lol2:

trebor102
03-09-2013, 19:16
Ja co roku po sezonie smaruję przepalonym olejem ...... i tak już piaty rok.

karoka65
03-09-2013, 20:29
A ja nic nie robiłem i nie będę robił :)

kobra64
03-09-2013, 20:32
A ja tam za kolejne 8 lat minią znów pociągnę ze 2 razy.

minertu
03-09-2013, 20:46
A ja nic nie robiłem i nie będę robił :)Nie musisz bo już jest wysmarowany :) a na dodatek sam się dosusza.

zyzolek
03-09-2013, 21:14
A ja od 2010 r. nic nie robię i korozji nie stwierdzono.

SUSPENSER
03-09-2013, 21:17
Co roku to chyba przesada, dla mojego to pierwsza konserwacja po tej fabrycznej była. No chyba, że na zasadzie - opróżnić, obejrzeć i bez demontażu wyczyścić i ewentualnie uzupełnić jakieś ubytki w lakierze.

Dokładnie o to chodzi - sprawdzenie czy już trzeba malować, a jak nie trzeba to nie ma co przesadzać.

Jak ktoś chce sobie super zabezpieczyć przed korozją to może tym:

http://www.spillcontainment.com/everdry

nie wiem tylko jak jest ze ścieralnością tej powłoki.

SUSPENSER
03-09-2013, 21:18
Nie musisz bo już jest wysmarowany :) a na dodatek sam się dosusza.

Mój już także :yes:

zbigmaz01
04-09-2013, 04:25
Mój już także :yes:Czyli już wysmarowałeś tym z linku powyżej?
Ciekawe czy jest jakiś dystrybutor u nas?

SUSPENSER
04-09-2013, 08:05
Czyli już wysmarowałeś tym z linku powyżej?
Ciekawe czy jest jakiś dystrybutor u nas?

Nie o wysmarowanie czy napylenie mi chodziło, tylko o samo dosuszanie się zasobnika :)

animuss
04-09-2013, 08:41
Czyli już wysmarowałeś tym z linku powyżej?
Ciekawe czy jest jakiś dystrybutor u nas?
Cena zakupu tego preparatu żeby zabezpieczyć całe wnętrze pewnie = cenie drugiego zasobnika .

minertu
04-09-2013, 17:45
Mój już także :yes:Podrzuć fotkę jak to masz połączone.U mnie zwykły wąż z zaworkiem gdzie mam możliwość regulacji powietrzem.

SUSPENSER
04-09-2013, 19:54
Podrzuć fotkę jak to masz połączone.U mnie zwykły wąż z zaworkiem gdzie mam możliwość regulacji powietrzem.

Mam za ciasno w kotłowni na fotki, ale jest to gruby peszel + 2 dławnice do niego podłączone do otworów fi 27 w zasobniku i dmuchawie.

Nie mam zaworka, w sumie dmucha tam niewiele, więc nie widzę potrzeby, ale wszystko jest szczelne.

minertu
04-09-2013, 20:28
Mam za ciasno w kotłowni na fotki, ale jest to gruby peszel + 2 dławnice do niego podłączone do otworów fi 27 w zasobniku i dmuchawie.

Nie mam zaworka, w sumie dmucha tam niewiele, więc nie widzę potrzeby, ale wszystko jest szczelne.
Ja mam z zaworkiem i mam możliwość regulacji.
210228

zbigmaz01
05-09-2013, 14:21
Ja mam z zaworkiem i mam możliwość regulacji.
210228

Musisz denerwować tym workiem ?
http://emotikona.pl/emotikony/pic/0shoot.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)

animuss
05-09-2013, 19:23
Ja mam z zaworkiem i mam możliwość regulacji.
210228

a do czego ten wór jest :)

karoka65
05-09-2013, 19:50
a do czego ten wór jest :)
To jest RBR-Ekouniwersal z systemem odpopielania.
Normanie zapinany jest metalowy pojemnik na popiół do którego żmijka wypycha popiół.
Grześkowi gdzieś bardziej spodobał się ten wór :) który po napełnieniu odpina i wywala.

zbigmaz01
05-09-2013, 21:21
To jest RBR-Ekouniwersal z systemem odpopielania.
Normanie zapinany jest metalowy pojemnik na popiół do którego żmijka wypycha popiół.
Grześkowi gdzieś bardziej spodobał się ten wór :) który po napełnieniu odpina i wywala.I tego mu cholernie zazdroszczę. Już nie te drzwiczki ale ten worek :x

animuss
05-09-2013, 21:25
To jest RBR-Ekouniwersal z systemem odpopielania.
Normanie zapinany jest metalowy pojemnik na popiół do którego żmijka wypycha popiół.
Grześkowi gdzieś bardziej spodobał się ten wór :) który po napełnieniu odpina i wywala.

a z czego jest ten wór, niepalny ? nie przepuszcza powietrza? ,jednorazowy?

minertu
06-09-2013, 08:42
Musisz denerwować tym workiem ?
http://emotikona.pl/emotikony/pic/0shoot.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)A dlaczego Cię to denerwuje?

minertu
06-09-2013, 08:44
To jest RBR-Ekouniwersal z systemem odpopielania.
Normanie zapinany jest metalowy pojemnik na popiół do którego żmijka wypycha popiół.
Grześkowi gdzieś bardziej spodobał się ten wór :) który po napełnieniu odpina i wywala.

Dokładnie pojemnik okazał się nieporęczny więc musiałem coś na szybko wymyślić.Padło na worek :)

minertu
06-09-2013, 08:46
a z czego jest ten wór, niepalny ? nie przepuszcza powietrza? ,jednorazowy?Wór jest po ekogroszku,teraz znalazłem bardziej szczelny co pyłów nie przepuszcza.O przepuszczanie nie ma obaw,rura wychodząca z drzwiczek jest na tyle zmielonym popiołem zapchana,ze żadnego lewego powietrza nie ma :)
O wygodzie odpopielacza nie wspomnę :)

minertu
06-09-2013, 09:41
I tego mu cholernie zazdroszczę. Już nie te drzwiczki ale ten worek :xNo tak sobie kiedyś z Panem Danielem rozmawialiśmy i zaryzykowałem.Okazało się to dobrym choć u mnie jeszcze niedopracowanym rozwiązaniem.Na tym etapie trwają pace nad tym aby mieć odpopielacz ale również w razie "w" szufladę na popiół :)

rutino78
06-09-2013, 10:47
Genialne. Popiół jest najbardziej wkurzającym elementem ogrzewania węglem.
Jak to dopracujesz i opatentujesz, staniesz się bogatym człowiekiem :)

animuss
06-09-2013, 10:57
Wór jest po ekogroszku,teraz znalazłem bardziej szczelny co pyłów nie przepuszcza.O przepuszczanie nie ma obaw,rura wychodząca z drzwiczek jest na tyle zmielonym popiołem zapchana,ze żadnego lewego powietrza nie ma :)
O wygodzie odpopielacza nie wspomnę :)

Tego typu rozwiązanie ,nie zgodzie z przepisami ,wydaje się wygodne w obsłudze :)
Co do lewego powietrza, to musiał by być worek foliowy a ten może się podrzeć ,lub roztopić od temperatury popiołu w trakcie napełniania .

w84u
06-09-2013, 15:06
Genialne. Popiół jest najbardziej wkurzającym elementem ogrzewania węglem.
Jak to dopracujesz i opatentujesz, staniesz się bogatym człowiekiem :)
Za 150 zł plus trochę swojej roboty sam sobie zrobisz ;)

apolloo2
06-09-2013, 17:08
Witam serdecznie jestem nowy a w dodatku zielony bo mieszkam w bloku i za moje centralne martwi się ktoś inny

ale mam problem i dlatego proszę kolegów i koleżanki :-) o pomoc?

szukam dobrego pieca z podajnikiem tłokowym dla teściowej (70 lat) której właśnie padł jej wysłużony śmieciuch

Ma dom z lat 70-tych typowy kwadrat i centralne ogrzewanie jeszcze w starym stylu czyli rurki 3/4 cala

za to dom super ocieplony styropian 25 cm i plastikowe okna

do tej pory paliła w systemie piec węglowy 80% użycia na sezon i alternatywnie piec gazowy 20 % użycia piece połączone przez płytowy wymiennik ciepła

Teraz szukam czegoś bardziej samoobsługowego ponieważ staruszka już nie daje rady sama dokładać do pieca a szwagier który mieszka obok jest strasznie zapracowany i może zajrzeć do kotłowni raz na 2 - 3 dni

W związku z tym pytanie czy ktoś z Państwa może polecić jakiegoś dobry piec tłokowy na miał i eko groszek ewentualnie z dodatkowym rusztem

Powierzchnia domu to 220 m2 wysokość pomieszczeń 2,5- 2,8m

Z tego co Państwo tu piszą to musiał to by być piec koło 24kw

Proszę o pomoc w wyborze i jakieś swoje doświadczenia

może ranking piecy z podajnikiem tłokowych na miał i eko groszek na rok 2013 :-)

Pozdrawiam

Piotr

minertu
06-09-2013, 17:13
Jeżeli ma być tłokowy to ci polecam Tilgner KTM

apolloo2
06-09-2013, 17:21
gaz w przeliczeniu wychodzi trochę drogo a staruszka jest honorowa i sama chce za siebie płacić dodatkowo szwagier górnik wiec węgiel ma w deputacie
więc gaz to dobra alternatywa
ale koszta przemawiają za węglowym piecem co

karoka65
06-09-2013, 17:25
apollo ty chyba nie lubisz teściowej :) jak chcesz ją tłokiem unieszczęśliwić.
Kto będzie przy nim siedział ?
Myślę że i sobie zrobisz koło pióra.
Nie lepiej wziąć porządnego ślimaka z dobrym sterowaniem ?

Vld
06-09-2013, 17:28
Zamiast wydawać 8 tys na kocioł i kolejny tys na podłaczenie, niech lepiej te pieniądze co roku dokłada sobie do tych wyzszych rachunkow za gaz. Niech
poobniża nastawy temperatury w nieużywanych pomieszczeniach i pozamyka drzwi, a grzeje tylko to co jej potrzebne.
Tlok dla niej, raczej brzmi jak żart.

Vld
06-09-2013, 17:32
Nie lepiej wziąć porządnego ślimaka z dobrym sterowaniem ?

Panowie
Litości! Żebyście jeszcze tableta z routerem w prezencie dawali i darmowe przeszkolenie z obsługi, a tak!?

apolloo2
06-09-2013, 17:34
Tłokiem ma zajmować się szwagier który latał do tej pory przykładać do pieca to jego pomysł a górnika trudno przekonać

Dlaczego uważacie że ślimak jest lepszy od tłoka podobno teraz piece z podajnikiem tłokowym są lepsze

tak słyszałem

animuss
06-09-2013, 17:51
Tłokiem ma zajmować się szwagier który latał do tej pory przykładać do pieca to jego pomysł a górnika trudno przekonać

Dlaczego uważacie że ślimak jest lepszy od tłoka podobno teraz piece z podajnikiem tłokowym są lepsze

tak słyszałem

To bezsens jedna starsza Pani na 220 m2 mieszka ,a jak zasłabnie? .
Vld dobrze podpowiada na piętrze pozakręcać grzejniki niech ogrzewa się energią traconą przez strop i ściany nieźle i tak się nagrzeje ,a na parterze ogrzewać tylko te pomieszczenia potrzebne do życia resztę obniżyć temperaturę.cała modernizacja + kocioł pociągnie sporo kasy lepiej ,taniej i wygodniej dokładać kilka stówek do gazu .
A nie ma kto się zaopiekować starszą Panią wziąć do siebie przynajmniej na zimę ?
Ja brałem na zimę do siebie Ojca dopóki żył a ciężko go było namówić , mieszkanie było ustawione na 5 *C i gazem cały sezon wychodził około 300 zł

karoka65
06-09-2013, 17:55
Panowie tu chodzi o przyzwyczajenia :)
Wungiel za free z deputatu, tylko w sumie książeczkę można opędzlować a to co się dostanie włożyć w gaz i starsza pani ma święty spokój.

karoka65
06-09-2013, 18:01
Panowie
Litości! Żebyście jeszcze tableta z routerem w prezencie dawali i darmowe przeszkolenie z obsługi, a tak!?
VLD widzę że chyba mnie już zaszufladkowałeś w szufladzie ze sterownikami internetowymi :)
Wiesz, co można to można i komu można oferować, ale jest dużo sterowników dobrych przy których na ślimaku nie trzeba przesiadywać non-stop w kotłowni, jeśli się wie do jakiego kotła ten sterownik idzie, z jakim palnikiem i dmuchawą.
Powiem ci że wysyłałem sterowniki z Pid, pytałem ludzi jakiej mocy mają kotły, jaka dmuchawa, jaki palnik i powiem że niektórzy do dzisiaj nie wiedzą że w tych sterach coś się reguluje :)
Jeśli mam takie dane i ustawię parametry wyjściowe to tak przeważnie to wygląda jeśli ktoś nie szaleje w dużym stopniu z kalorycznością paliwa.

Vld
06-09-2013, 18:08
Jak tak to odebraleś to sorry, nie to mialem na mysli.
Chciałem powiedziec, że ani tego typu kocioł, ani sterownik nie jest dla starszej Pani.
Ze szwagrem, to już wygląda inaczej, ale o tym raczono napisać dopiero później.
Pozdr

apolloo2
06-09-2013, 18:09
Teściowa mieszka sama w chałupie 220m bo teść niedawno umarł nie chce sprzedać ani iść do bloku przyzwyczajenia

Szwagier z siostrą mieszkają obok w własnej chałupie staruszka chodzi tam na posiłki ale mieszkać woli u siebie

koszty gazu to nie kilka stówek na sezon to sporo kasy różnica jest spora

Budynek #4
Taki dom z lat 70. ale ocieplony 10cm styropianu i z nowymi oknami
Powierzchnia: 200m2
Roczne zapotrzebowanie na energię: 100kWh/m2
Suma energii potrzebnej do ogrze*wania w ciągu roku: 20 000 kWh
Koszty uzyskania tej energii z różnych źródeł
Węgiel, kocioł zasypowy, spr. 30% 7407zł
Węgiel, kocioł zasypowy, spr. 60% 3700zł
Węgiel, kocioł podajnikowy, spr. 80% 2770zł
Gaz ziemny, spr. 95% 5847zł

wyliczenia za http://czysteogrzewanie.pl/zakupy/czym-ogrzewac-dom-mit-taniego-wegla/

i to by się zgadzało bo sąsiedzi płacą podobnie

Vld
06-09-2013, 18:16
Zamiast kopiuj/wklej napisz ile ten szwagier spalał w poprzednim kotle i ile poszł m3 gazu. Oraz to, jakie temperatury w tym domu były utrzymywana i czy wszędzie jednakowe.

animuss
06-09-2013, 18:27
Teściowa mieszka sama w chałupie 220m bo teść niedawno umarł nie chce sprzedać ani iść do bloku przyzwyczajenia

Szwagier z siostrą mieszkają obok w własnej chałupie staruszka chodzi tam na posiłki ale mieszkać woli u siebie

koszty gazu to nie kilka stówek na sezon to sporo kasy różnica jest spora

Budynek #4
Taki dom z lat 70. ale ocieplony 10cm styropianu i z nowymi oknami
Powierzchnia: 200m2
Roczne zapotrzebowanie na energię: 100kWh/m2
Suma energii potrzebnej do ogrze*wania w ciągu roku: 20 000 kWh
Koszty uzyskania tej energii z różnych źródeł
Węgiel, kocioł zasypowy, spr. 30% 7407zł
Węgiel, kocioł zasypowy, spr. 60% 3700zł
Węgiel, kocioł podajnikowy, spr. 80% 2770zł
Gaz ziemny, spr. 95% 5847zł

wyliczenia za http://czysteogrzewanie.pl/zakupy/czym-ogrzewac-dom-mit-taniego-wegla/

i to by się zgadzało bo sąsiedzi płacą podobnie

A po co tyle grzać chałupy na takiej temperaturze ,nawet twoim przelicznikiem wystarczy 50m2 to da 5000kWh
to gazem wyjdzie 1500zł ,ale tam jest jakiś błąd ,żeby 100% więcej wychodził gaz spr. 95% niż węgiel :)

http://www.viessmann.zgora.pl/image/referencje/ogrzewanie/wykres-porownania-kosztow-kwh-2012-07.jpg
http://www.viessmann.zgora.pl/ABC_ogrzewania_Porownanie_kosztow_ogrzewania.html

http://www.ogrzewamy.pl/wp-content/uploads/2012/06/Szacunkowy-koszt-wytworzenia-1-kWh-energii-cieplnej.png
http://www.ogrzewamy.pl/paliwa

apolloo2
06-09-2013, 18:28
gazu nie wiem ile spaliła siostra twierdzi ze dużo ale pieca gazowy ma dwu funkcyjny nie kondensacyjny

węgla na rok spala w zależności od zimy 4 do 5 ton (orzech)

minertu
06-09-2013, 18:28
Za 150 zł plus trochę swojej roboty sam sobie zrobisz ;)
Nie wiem jaki masz pomysł aby zmieścić się w 150zł.

Vld
06-09-2013, 18:30
Jak daleko od siebie są te dwa budynki, może jak szwagier tak lubi palić podłaczyć mu drugi dom.
Bardzo pięknie będzie mu się jarało i będzie pierwszym z nieprzewymiarowanym kotłem. ;)

apolloo2
06-09-2013, 18:38
dom od domu z 80 do 100m

sąsiedzi którzy maja podobną chałupę ale są w dwójkę i ogrzewają ja tylko gazem bo nie mają pieca węglowego za zeszły rok zapłacili 7600zł

teściowa za węgiel z 2500zł
a za gaz też jakieś 2000zł

zbigmaz01
06-09-2013, 18:41
A dlaczego Cię to denerwuje?Bo chciałbym to mieć :bash:

Vld
06-09-2013, 18:49
dom od domu z 80 do 100m

sąsiedzi którzy maja podobną chałupę ale są w dwójkę i ogrzewają ja tylko gazem bo nie mają pieca węglowego za zeszły rok zapłacili 7600zł

teściowa za węgiel z 2500zł
a za gaz też jakieś 2000zł

To zużycie by wskazywało, że grzany był cały dom. Nikt nie wpadł na pomysł by grzac tylko sypialnie, łazienkę, ew kuchnie? Gdyby zamiast średnio 20C, bylo 10C to rachunki były by niemal o połowę niższe.

darase
06-09-2013, 19:21
Apollo 70 Lat? to jeszcze młoda kobitka. :)
Mojej żony Babcia w tym roku ma się dogrzewać kominkiem bo gaz trochę drogawy a ma 81 lat czyli drugą 18 -tkę :D ( też sama mieszka, do nas ma blisko 350km)

Kup ślimaka, dwa słabo doczytałeś ;)
na taki metraż to piecyk max 16Kw :)

darase
06-09-2013, 19:24
Minertu napisał : " Nie wiem jaki masz pomysł aby zmieścić"

W84u ma łeb nie z tej planety :) jak tak napisał tzn. już ma pomysła :)

minertu
06-09-2013, 19:29
Wielu ludzi przekonałem do kotła z podajnikiem ślimakowy. Bardziej precyzyjne dawkowanie paliwa , wygodniejszy w obsłudze itd.
Nie jeden z nich mi podziękował za taki a nie inny wybór.Zadowolenie bezcenne :)

Tak jak darase pisze celuj w kocioł 15-17kW

minertu
06-09-2013, 19:31
Minertu napisał : " Nie wiem jaki masz pomysł aby zmieścić"

W84u ma łeb nie z tej planety :) jak tak napisał tzn. już ma pomysła :)
Jestem bardzo ciekaw pomysłu kolegi bo 150zł to średnio koszt samego ślimaka a gdzie reszta.No chyba,że pomysł odpopielania polega na czyms innym,np odkurzacz :)

karoka65
06-09-2013, 19:31
Jak tak to odebraleś to sorry, nie to mialem na mysli.
Chciałem powiedziec, że ani tego typu kocioł, ani sterownik nie jest dla starszej Pani.

:)
Ani kocioł tłokowy.

apolloo2
06-09-2013, 19:32
na 220 m2 wystarczy piec 16 kw co to za piec jakiej firmy bo nie słyszałem o takim tłokowcu

minertu
06-09-2013, 19:36
na 220 m2 wystarczy piec 16 kw co to za piec jakiej firmy bo nie słyszałem o takim tłokowcu
A dlaczego uparłeś się na kocioł Tłokowy? Tłokowe mam najmniejsze od Tilgnera KTM 20kW

karoka65
06-09-2013, 19:37
Panowie
Litości! Żebyście jeszcze tableta z routerem w prezencie dawali i darmowe przeszkolenie z obsługi, a tak!?
Przeszkolenie zawsze jest darmowe nawet dla instalatorów jeśli tylko są zainteresowani a powiem że dość często są, chęć nauczenia się czegoś nowego bierze górę nad ambicją i jakbym to nazwał dumą zawodową i korzystają.

minertu
06-09-2013, 19:47
apollo2 niespełna 23km od Ciebie jest moja klientka,która o ile się nie mylę zmieniła kocioł tłokowy na ślimakowy,jak chcesz kontakt do niej to pisz na PRIV. Teraz wie co to jest mieć kocioł z podajnikiem :)

zbigmaz01
06-09-2013, 19:59
na 220 m2 wystarczy piec 16 kw co to za piec jakiej firmy bo nie słyszałem o takim tłokowcuJak cię interesuje ciekawy kocioł to zobacz w mojej stopce :)

w84u
06-09-2013, 21:01
Jestem bardzo ciekaw pomysłu kolegi bo 150zł to średnio koszt samego ślimaka a gdzie reszta.No chyba,że pomysł odpopielania polega na czyms innym,np odkurzacz :)
Sąsiedzie , siłownik np. http://allegro.pl/silownik-elektryczny-mini-automat-bramy-naped-i3498973091.html , przekaźnik dwudrożny NO, dziura w tylnej ścianie kotła, do tłoka zamocować zgarniacz. Reszta jak u ciebie. Tak w skrócie . Rozwiązanie pasuje do wielu kotłów. Można i ze ślimakiem zastosować siłownik, ale ślimak drogi ;) Myślę, że się zmieściłem w kosztach ?, idę spać :bye:

darase
06-09-2013, 21:32
Udźwig 120kg wystarczy :)

Odpopielnianie jest Oki tylko żeby je obsługiwał sterownik. Powiększamy zbiornik na eko do 500kg i bajka :)

minertu
06-09-2013, 21:36
Sąsiedzie , siłownik np. http://allegro.pl/silownik-elektryczny-mini-automat-bramy-naped-i3498973091.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fsilow nik-elektryczny-mini-automat-bramy-naped-i3498973091.html) , przekaźnik dwudrożny NO, dziura w tylnej ścianie kotła, do tłoka zamocować zgarniacz. Reszta jak u ciebie. Tak w skrócie . Rozwiązanie pasuje do wielu kotłów. Można i ze ślimakiem zastosować siłownik, ale ślimak drogi ;) Myślę, że się zmieściłem w kosztach ?, idę spać :bye:Pomysł ciekawy sąsiedzie ale ile więcej miejsca potrzeba z tyłu kotła?Musisz wykombinować popielnik tak aby podczas powrotu tłoka nie zabrało za sobą popiołu.Nie wciśniesz popiołu w rurę wyjściową w drzwiczkach.Co z lewym powietrzem kiedy tłok się cofnie itd.
Idę popracować :bye:

zbigmaz01
07-09-2013, 06:29
Sąsiedzie , siłownik np. http://allegro.pl/silownik-elektryczny-mini-automat-bramy-naped-i3498973091.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fsilow nik-elektryczny-mini-automat-bramy-naped-i3498973091.html) , przekaźnik dwudrożny NO, dziura w tylnej ścianie kotła, do tłoka zamocować zgarniacz. Reszta jak u ciebie. Tak w skrócie . Rozwiązanie pasuje do wielu kotłów. Można i ze ślimakiem zastosować siłownik, ale ślimak drogi ;) Myślę, że się zmieściłem w kosztach ?, idę spać :bye:Może być kłopot z ruchem powrotnym i zgarnianiem pozostałości lub opadaniem nowego popiołu. Można tą zgarniaczkę wykonać na zawiasie jednak problem może być.

pablo1006
09-09-2013, 15:58
Witam!
Mam pytanie do mądrzejszych ode mnie gdyż ja jestem bardzo początkujący w tym temacie. Posiadam dom o pow ok 320 m2 nowo wybudowany (ściany 20cm styropian, dach 40 cm wełna, rekuperacja bez gwc, okna system 3-szyb.). Do zasilania domu w ciepło został zainstalowany kocioł EKT Grobelny (tłok) 25 KW wpięty do zbiornika buforowego o pojemności 2000l. Bufor zasilany również instalacją solarną oraz kominkiem z płaszczem wodnym 14 kw. Kominek używany bardzo rzadko. Zbiornik buforowy zapewnia ciepło do CO bezpośrednio oraz do CWU przez wymiennik płytowy. Kocioł posiada sterownik NEON tj chyba sterownik ElektroMiz Skorpion Plus. W styczniu-marcu tego roku instalacja grzała budowę i kocioł pracował z mocą ok 50-65%. Moje pytanie jest następujące. Czy pozwolić sterownikowi działać w automacie PID jak dotychczas? Czy jest możliwość ustawienia tak kotła aby grzał ze swoją 90-100% mocą do naładowania buforu po czym przechodził w spoczynek? Dodam, że zakupiłem na ten sezon ekogroszek Wesołą, Wieczorka i trochę Jankowic.
Z góry dziękuję za podpowiedzi.

Jarecki79
09-09-2013, 16:02
Tak, to Skorpion Plus
Z tłokiem to problemy mogą byc latem z wygaszaniem, ale jak masz bufor, to może Cie to mocno nie dotkneło.
Zostaw go w pid, jak daje radę i wypala, nie kombinuj przy tłoku, bo zamiast polepszyć możesz.......

pablo1006
09-09-2013, 16:07
Liczyłem na Twoją odpowiedź; Dzięki. Latem kocioł wyłączony bo solary swobodnie załatwiają sprawę. Naczytałem się o związku mocy kotła i sprawności, dlatego moje pytanie.

pablo1006
09-09-2013, 21:35
Mam jeszcze jedno pytanie. Mój kocioł posiada ruszt awaryjny wodny. Czy powinienem zamontować deflektor? Jeśli tak to jaki i na jakiej wysokości od palnika?

Jarecki79
09-09-2013, 21:51
Twój kocioł z tego co sie orientuje powstał na bazie EKR, wspólnej konstrukcji p.Grobelnego,Śliwy,Tilgnera...

U Twojego producenta opracowali dokręcany palnik tłokowy i montują go z danego boku, stąd nazwa EKT
Nie znam wymiarów a głównie wysokości od paleniska tłoka do rur...
Nie interesowałem się tez nigdy, czy ich palnik tłokowy ma jakieś przykrycie nad paleniskiem, rodzaj kopuły.....

Tłok i ruszta wodne.................................
Coś bym tam zawiesił albo ułożył jakies cegiełki szamotowe na wierzchu rusztu wodnego.

bartoleq
12-09-2013, 18:49
Słuchajcie, czytam i czytam i głowa mi pęka.
Nie mogę się zdecydować na kocioł - dom ma 214m2, ale po odjęciu garażu 30m2 który nie będzie ogrzewany, wychodzi już jakieś 180 metrów.
Do tego podłogówka w kuchni (18m2), przedpokoju (10m) i 2 łazienkach (ok. 6m każda).
Według świadectwa energetycznego zapotrzebowanie na energię końcowa to 120 kWh/(m2rok) cokolwiek to znaczy.
Proszę doradźcie co wybrać, bo po prostu sam nie mogę się połapać co będzie dla mnie odpowiednie.
Ważne tylko aby ten piec palił ekogroszek oraz pellet - (pellet, bo po prostu często wyjeżdzam i nie chce aby kobieta wybierała kilogramy popiołu i ciągle bawiła się w górnika). Ważne też aby miał dobry serwis w woj. mazowieckim (mieszkam ok. 25 km od Warszawy). Z powodu serwisu już skreśliłem Kostrzewe, bo opinie raczej niepochlebne.

karoka65
12-09-2013, 19:50
Artur jak zwykle strzela nie mając żadnych informacji o ociepleniu budynku ale zgodzę się też po trosze z nim że jest to przesadzone.
Napisz coś o domu, tzn jak jest ocieplony ( zewnątrz, dach, jakie okna, może coś w posadzkach )
Jak zwykle na "oko" jak to też teraz zrobił Artur to coś między 15 a 17kW ale podaj trochę informacji.

bartoleq
12-09-2013, 21:28
Fakt, byłem zmuszony bo potrzebowałem do odbioru budynku tego świadectwa, nie wnikałem co w nim jest. Odebrałem budynek bez pieca, bo tak podobno można, a mi się spieszyło (musiałem mieć meldunek, aby dziecko poszło do nowej szkoły)
Ściany są z gazobeton 24cm, ocieplone styropianem 12cm (fundament 10cm) - niestety miałem takie warunki ze działka wąska i aby dotrzymać granic nic więcej się nie dało. W podłodze tez jest styropian 10cm. Dach jest z blachy na pełnym deskowaniu, do tego wełna w sumie 25 cm. Na dole okna 3 szybowe MS, w dachu 10 okien fakro zwykłe 2 szybowe. W stropach nad parterem też jest styropian, jakiś cienki, ale nie pamietam ile.

karoka65
12-09-2013, 21:53
Dlatego że Twoje "oko" niema doświadczenia w kotłach na paliwa stałe, zresztą w czym w ogóle go ma ?
Wiem, wiem Ty liczysz :)
CWU też pewnie będą podgrzewać kotłem skoro już ma być i ma się w nim palić.

karoka65
12-09-2013, 21:54
Aha, lokalni instalatorzy i tak mu pewnie już zaproponowali z 25kW a najlepiej 30 żeby miał zapas :)

kobra64
13-09-2013, 06:59
...
Przy grzejnikach polecam przemyśleć kocioł typowo na pellet a nie 2w1 bo wiadomo jak coś jest to wszystkiego tzn jest do niczego.
Większą sprawnością(krótszą pracą)nadrobisz droższe paliwo także suma sumarum wyjdziesz na plus....
No już takich aż bredni to nawet po Arturo się nie spodziewałem. Chłopie, za cenę najlepszego ekogroszku 29 - 30 MJ kupuje się pellet 19 - 20 MJ. 30 - 40 procent mniejsza wartość opałowa. Ekogroszek o wartości opałowej pelletu kupuje się za 50 - 60% ceny pelletu. Kotły na eko sprawność mają podobną do tych na pellet. Jak chcesz taniej ogrzać pelletem? Za Twoje pseudo-porady ludzie później będą płacić. Kolego bartoleq, jak długie są te Twoje wyjazdy? Właśnie pelletem dowalisz żonie roboty. Będzie gonić zasypywać 2 razy częściej niż ekogrochem. Popiołu z dobrego eko masz 3 - 5 %. Ja palę Wesołą i wybieram popiół co 3 zasyp 170 kg. ekogroszku. Przez czas, na jaki starczają te 3 zasypy praktycznie nie zaglądam do pieca - tylko dosypuję do pełna, kiedy już widać dno. Po skończeniu 3 zasypu czyszczę kocioł, to i popiół się wywala. Mam dom 235 m2 + garaż i piwnica, ocieplony słabiej od Twojego. Grzeję starym, wielkim klocem 28kW i musi być naprawdę ostry mróz całą dobę, żeby zasyp skończył się po 6 dniach. Nie żebym Tobie taką moc polecał, po prostu taki kupiłem przeszło 8 lat temu. Ty raczej słuchaj się Karoki w kwestii mocy, 12 kW powinno sobie na styk poradzić, 15 kW bezpiecznie, 17 spoko z niewielkim zapasem. )

kobra64
13-09-2013, 07:42
Moj piec na grzanie CWU latem zużywa niespełna 3 kg. ekogroszku. Załóżmy - z górką - że połowa z tego idzie na utrzymanie w ruchu. Czyli jakieś 1,5 kg na dobę przy baaaaardzo długich podtrzymaniach. W sezonie podtrzymania będą kilkukrotnie krótsze. Czyli pewnie zeżre na nie ze 30 deko węgla na dobę. W skali miesiąca - z 10 kilo normalnie. Oszczędność, że głowa boli. A dobry PID wyeliminuje podtrzymania niemal zupełnie. Odkąd założyłem SPP Boleckiego, nawet latem udaje mi się grzać CWU bez podtrzymań. Po dobrej regulacji kocioł sobie chodzi na 6 - 8 % ustawionej mocy i działa bez przedmuchów.

Lobik
13-09-2013, 09:15
Słuchajcie, czytam i czytam i głowa mi pęka.
Nie mogę się zdecydować na kocioł - dom ma 214m2, ale po odjęciu garażu 30m2 który nie będzie ogrzewany, wychodzi już jakieś 180 metrów.
Do tego podłogówka w kuchni (18m2), przedpokoju (10m) i 2 łazienkach (ok. 6m każda).
Według świadectwa energetycznego zapotrzebowanie na energię końcowa to 120 kWh/(m2rok) cokolwiek to znaczy.
Proszę doradźcie co wybrać, bo po prostu sam nie mogę się połapać co będzie dla mnie odpowiednie.
Ważne tylko aby ten piec palił ekogroszek oraz pellet - (pellet, bo po prostu często wyjeżdzam i nie chce aby kobieta wybierała kilogramy popiołu i ciągle bawiła się w górnika). Ważne też aby miał dobry serwis w woj. mazowieckim (mieszkam ok. 25 km od Warszawy). Z powodu serwisu już skreśliłem Kostrzewe, bo opinie raczej niepochlebne.

Kolego wskaźnik wyliczony w świadectwie nie przekłada się na obliczeniowe zapotrzebowanie mocy. Nie powiedziałbym także że świadectwo masz zrobione źle. Opracowująca je osoba musiała uwzględnić jakieś źródło ciepła. Bez tego się nie da sporządzić świadectwa. Gadanie Arturo72 że ten wynik jest niemożliwy jest bezpodstawne. Na ten wskaźnik rzutuje właśnie w znaczący sposób wybrany system ogrzewania.
Podsumowując, jeżeli ktoś zrobił świadectwo uwzględniając wszystkie elementy generujące straty ciepła to da się z tego wyliczyć moc. Ale bynajmniej nie z podanego przez ciebie wskaźnika.

sakus
13-09-2013, 10:37
Według świadectwa energetycznego zapotrzebowanie na energię końcowa to 120 kWh/(m2rok) cokolwiek to znaczy.
P.
Słuchajcie. to jest podane zapotrzebowanie roczne na m kw.
Czyli zapotrzebowanie roczne budynku przy 180 m kw wynosi 21600 Kwh. To są niecałe 4 tony grochu...
Może to nie jest mało - ale wygląda w miarę realnie.
Chyba, że ja coś popierniczyłem.....

Jarecki79
13-09-2013, 13:58
Dzięki zapalarce kocioł włącza się i grzeje tylko kiedy jest potrzeba,ciepło nie ucieka w komin na podtrzymaniu,nie występują straty postojowe,maks.moc grzewcza potrzebna jest tylko przy niskich temperaturach.
W domu z małymi stratami ciepła jest to bardzo istotne.

Co za bzdury, kiego grzyba piszesz na wątku o produktach, o których pojęcia nie masz?

Policz sobie:
- jaka jest moc zapalarki, ile wykonuje na dobe cykli załączeń, czy to kosztuje mniej czy więcej niż podtrzymanie na węglu?
- sprawdź i policz koszt serwisu i wymiany zapalarki
- dodaj cenę paliwa, mniej kalorycznego

Za skarby ten rachunek nie wychodzi in plus.....

Miałoby to sens, gdyby był bufor, ale on kosztuje kolejny tysiąc, więc policz ile to wymaga lat....

Bzdury Panie, bzdury

rysia29
13-09-2013, 14:26
Witam,

Mam pytanie. Jesteśmy na etapie wyboru kotła. W idealnej sytuacji chcielibyśmy gaz, ale niestety gazownia powiedziała nam że podłączą ale za 1,5 lub 2 lata. W tej sytuacji zdecydowaliśmy że chcemy kocioł na ekogroszek (przewijał się rówież temat drewna tylko i wyłącznie lub pelet, ale jakoś to odpadło). Przejrzeliśmy mnóstwo propozycji i listę skróciliśmy do:
1. Moderator UNICA Vento Eco
2. Seko IGNIS 22
3. Rbr Ekouniversal
4. SAS Slim
Kolejność oczywiście nie odpowiada preferencjom. Czy ktoś mógłby mi doradzić, który kocioł wybrać bo juz mam mętlik w głowie. Może ktoś je ma i używa. Czy do nich dobrze by było zainstalować bufor (np. 1000l)? Czy mniejszy zbiornik wystarczy?
Dom jest nowy, 270 m2 powierzchi użytkowej, z czego około 190 ogrzewanej (piwnica, parter, poddasze użytkowe). Sciany to ceramika 25+ wełna 18. Poddasze 35 lub 40 cm wełny. Rekuperacja bez gwc. Podłogówka w kuchni, wiatrołapie i dwóch łazienkach (ok. 40 m2), jeden grzejnik kanałowy pod oknem szer. 2,7, reszta normalne grzejniki.
Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam

bartoleq
13-09-2013, 22:02
Naprawdę nic się nie znajdzie dobrego co ma ekogroszek i pellet. Niech już ten pellet będzie paliwem zastępczym, a ekogroszek podstwowym, ale aby nie było mieszanek pelletu, tylko można było czysty pellet zasypać. Jeśli jednak nie ma nic godnego uwagi, to się poddam i wezmę tylko ekogroszek, ale fajnie jakby można było także awaryjnie drewno wsadzić (mam las własny, można zawsze coś tam wyciąć), ale nie wiem czy drewno z ekogroszkiem chodzą w parze, pewnie nie.

Faktycznie hydraulik mowił, że minimum 25kW, ale do końca po lekturze forum mu nie wierzyłem (choć to już starej daty fachowiec, więc niejedno już widział)

kobra64
14-09-2013, 00:00
Arturo, to może mu ten dom rozbierz i wybuduj od nowa. Piszesz w wątku o kotłach, chociaż nie masz o tym zielonego pojęcia. Nie masz wiedzy ani praktyki i nie przeszkadza Ci to pouczać innych uczestników tego wątku i wygłaszać swoich nauk w tonie prawd objawionych. Za każdym razem, kiedy posługując się arytmetyką z zakresu 4 działań podstawowych ktoś dowiedzie Ci, jak wielka jest Twoja ignorancja, najzwyczajniej porzucasz omawiany temat bez choćby zwykłego - przepraszam, myliłem się. I zaraz zaczynasz nawracać kogoś innego, na całkiem podobny lub zbliżony temat, powtarzając te same brednie które przed chwilą zostały ośmieszone. Najzwyklejszym szkodnikiem tutaj jesteś, strach tylko, że ktoś weźmie Twoje " porady " za dobrą monetę.

rutino78
14-09-2013, 08:22
ktoś tutaj uwielbia błaźnić się na każdym kroku, masochista niespełniony :)

animuss
14-09-2013, 08:22
Po kiego grzyba okna 3 szybowe jak zamierzałeś grzać węglem ?
Pełne deskowanie dachu to tylko dla burżuja co nie licuje z ogrzewaniem na węgiel,.
Też mam pełne deskowanie i nigdy bym nie polecił nikomu innego wstępnego krycia te membrany to można w buty włożyć ,najlepsza jest papa i dechy do zabezpieczenia dachu ,konstrukcji dachowej .Bogaci inwestorzy mogą budować z byle czego i przerabiać co parę lat ,kredytowcy muszą wbudowywać solidne materiały .:yes:

karoka65
14-09-2013, 08:59
Co myślę to piszę,być może przyszły lub obecny inwestor zastanowi się nad tematem i podejdzie do budowy z należytą odpowiedzialnością.
No właśnie o to chodzi że gdybyś myślał to byś takich pierdół nie pisał i nie robił z siebie po raz kolejny idioty.
Pogadaj z tymi od pomp ciepła i prądu ale też widzę że tak samo podchodzą do Twoich wpisów.

kobra64
14-09-2013, 09:52
Przepraszam kolegów, że tak trochę Off - Top zapytam, ale wielu z Was ma podłogówki. W biurze i socjalu będzie trochę podłogówek i ciekaw jestem, jaki sposób sterowania uważacie za lepszy - czy grzać ja non stop na niewielkiej temperaturze, czy wyłączać na noc, kiedy nikogo tam nie będzie. Dzieki za odpowiedzi.

mark3k
14-09-2013, 10:03
W mojej ocenie grzej non stop, choćby na minimalnej temperaturze czynnika grzewczego. Podłogówka to duuuuża masa do nagrzania i wymaga sporo czasu aby dojść do zadanego parametru (temperatury). Przez kilka godzin (nawet kilknaście) wychłodzi się podłoga i znów kolejne kilka godzin będziesz musiał nagrzewać (a wtedy czas zamykać biura i iść do domku).

karoka65
14-09-2013, 10:18
Przepraszam kolegów, że tak trochę Off - Top zapytam, ale wielu z Was ma podłogówki. W biurze i socjalu będzie trochę podłogówek i ciekaw jestem, jaki sposób sterowania uważacie za lepszy - czy grzać ja non stop na niewielkiej temperaturze, czy wyłączać na noc, kiedy nikogo tam nie będzie. Dzieki za odpowiedzi.
Lepiej cały czas. ale to moja teoria :)

karoka65
14-09-2013, 10:19
Artur sam prowokujesz te wpisy.

animuss
14-09-2013, 10:24
Przepraszam kolegów, że tak trochę Off - Top zapytam, ale wielu z Was ma podłogówki. W biurze i socjalu będzie trochę podłogówek i ciekaw jestem, jaki sposób sterowania uważacie za lepszy - czy grzać ja non stop na niewielkiej temperaturze, czy wyłączać na noc, kiedy nikogo tam nie będzie. Dzieki za odpowiedzi.
Mam pomieszczenia na działalność w podłogówce i utrzymuję teoretycznie taką samą temperaturę w dzień i w nocy (kilka stopni różnicy) ,ale ta część budynku jest połączona z mieszkaniem więc przewodnictwo ścian by i tak pogoniło ciepło w tą część budynku ,gdybyś miał budynek tylko na same biura(po godzinach nieużywany) i w tych pomieszczeniach system mieszany podłogówka i grzejniki sytuacja była by prosta podłogówka grzeje non stop ,grzejniki podnoszą temperaturę w godzinach użytkowania.Jak masz samą podłogówkę to ustawiasz sterowanie płytą z wyprzedzeniem czyli w momencie użytkowania płyta musi już podnieść temperaturę w pomieszczeniach za to wcześniej może być obniżana temperatura bo płyta jeszcze przez pewien czas będzie pracować z pełną mocą . Podsumowując sterujesz z wyprzedzeniem czasowym,jednak nie warto całkowicie wyłączać ogrzewania podłogowego tylko obniżać temperaturę .Rozruch zawsze pożera lwią cześć energii .
Dlaczego obniżać temperaturę ? ,ze względu na okna ,okna pożerają połowę energii potrzebnej do ogrzewania, w dzisiejszych ocieplonych domach ,budynkach ,w biurach jest ich sporo ,a obniżenie temperatury w pomieszczeniu nawet o kilka stopni ,spowalnia ucieczkę ciepła .Patrząc na czas użytkowania biur czyli ~ 8 godzin/24h to tylko 1/3 czasu.

bartoleq
14-09-2013, 22:13
Tak się wczytuje w te dane i ani przypiął ni przyłatał.Budowa na szybkiego bez pomyślunku,bez składu i ładu,bez koncepcji na dom...i dobry materiał na klienta sprzedawców z tutejszego wątku dobierających na oko ;)
Po kiego grzyba okna 3 szybowe jak zamierzałeś grzaś węglem ? Musiałeś w tych drogich oknach robić dziury bo nie sądzę,że masz WM,nie szkoda było dziurawić ?
Swoją drogą polecam MS tytanowetermo,bardzo fajne i ładne okienka,u mnie z szybą 0,5 bez dziur ;)
Pełne deskowanie dachu to tylko dla burżuja co nie licuje z ogrzewaniem na węgiel,ściana 2W i to w dodatku z najcieplejszego materiału.
Dużo kasy wsadzone w coś co nie jest wykorzystywane.


Budowa nie na szybkiego, tylko wykończenie, bo się spieszyłem z odbiorem, wiec pieca nie zdarzyłem zakupić. Budowałem ten dom od 2009 roku.
Okna 3 szybowe, bo była promocja - dopłata 1zl za m2 okna dla 3 szyb w porównaniu do 2, więc wziąłem - tak na marginesie własnie tatanowe termo mam. I żadnych dziur nie wierciłem (z tego co wiem, to się nie wierci, a wycina uszczelkę - tak mi mówił koleś od okien, jeśli mówisz o tym co myślę - ale uszczelki też nie wycinałem).
Pełne deski, bo na początku był stan surowy otwarty, budynek stał, wiec był przykryty papa. Z tą papą stał tak ze 2 lata i nie licząc próby podpalenia kawałka dachu (straty niewielkie, choć dziura wypaliła się tak około 1m2- PZU wypłaciło odszkodowanie).

a tak wogóle to informacja do Pana karoka65:

karoka65 has exceeded their stored private messages quota and cannot accept further messages until they clear some space.

Jak wygląda serwis RBR w okolicach Warszawy i pierwsze uruchomienie potrzebne do gwarancji i pewnie coroczny przegląd?

bobasxx
14-09-2013, 22:26
Budowa nie na szybkiego, tylko wykończenie, bo się spieszyłem z odbiorem, wiec pieca nie zdarzyłem zakupić. Budowałem ten dom od 2009 roku.
Okna 3 szybowe, bo była promocja - dopłata 1zl za m2 okna dla 3 szyb w porównaniu do 2, więc wziąłem - tak na marginesie własnie tatanowe termo mam. I żadnych dziur nie wierciłem (z tego co wiem, to się nie wierci, a wycina uszczelkę - tak mi mówił koleś od okien, jeśli mówisz o tym co myślę - ale uszczelki też nie wycinałem).
Pełne deski, bo na początku był stan surowy otwarty, budynek stał, wiec był przykryty papa. Z tą papą stał tak ze 2 lata i nie licząc próby podpalenia kawałka dachu (straty niewielkie, choć dziura wypaliła się tak około 1m2- PZU wypłaciło odszkodowanie).

Jak widzisz Arturo72, nie każdy z kredytu buduje.

U mnie podobnie jak u kolegi, trzy szyby, deski na dachu i węgiel. Ogarniasz ?

karoka65
15-09-2013, 15:38
a tak wogóle to informacja do Pana karoka65:


Jak wygląda serwis RBR w okolicach Warszawy i pierwsze uruchomienie potrzebne do gwarancji i pewnie coroczny przegląd?
Witam. Byłem od wczoraj na wyjeździe i skrzynka się zapełniła, przez to nie mogłeś wiadomości wysłać.
Producent RBRa nie wyciąga od ludzi kasy za pierwsze uruchomienie i niema żadnych corocznych płatnych przeglądów przedłużających gwarancję.
Na podzespoły: dmuchawa, sterownik i zespół podający masz 2 lata jak w każdym kotle oraz 5 lat na wymiennik.

minertu
15-09-2013, 17:25
Potwierdzam to co pisze Wiesiek.Nie ma obowiązku pierwszego uruchamiania przez serwis chyba,że na życzenie :)
Gwarancja jak powyżej.

Adams11
15-09-2013, 23:12
Witam wszystkich,

jak sądzicie jaki palnik będzie lepszy do SKAM P Premium 12kW, jeżeli mam zamiar palić głównie maiłem, obrotowy czy mała Ekoenergia, bo takie są teraz w ofercie z tego co się orientuję. Drugie pytanie, skoro mam zamiar palić wyłącznie zimą (latem do CWU kolektory) może to tego miału kupić kociołek tłokowy? Dodam że nie zależy mi specjalnie na czystości spalania.
A trzecie czy 12 kW do 150m2 nowy budynek ocieplony + bojler 300l + garaz 20m2 sporadycznie będzie ok.

minertu
16-09-2013, 06:23
Tak 12kW ci wystarczy na taką powierzchnię najlepiej z palnikiem żeliwnym miałowo-groszkowym.
Tłokowego bym osobiście nie kupił.

kobra64
16-09-2013, 07:45
Witam wszystkich,

jak sądzicie jaki palnik będzie lepszy do SKAM P Premium 12kW, jeżeli mam zamiar palić głównie maiłem, obrotowy czy mała Ekoenergia, bo takie są teraz w ofercie z tego co się orientuję. Drugie pytanie, skoro mam zamiar palić wyłącznie zimą (latem do CWU kolektory) może to tego miału kupić kociołek tłokowy? Dodam że nie zależy mi specjalnie na czystości spalania.
A trzecie czy 12 kW do 150m2 nowy budynek ocieplony + bojler 300l + garaz 20m2 sporadycznie będzie ok.
Ta obrotówka w Skamie bardzo dobra jest. Zamiast Ekoenergii rozważyłbym natomiast mały palnik Ewmar Ness, moim zdaniem lepiej pracuje. No ale to już Ci Jarecki 79 wszystko szczegółowo wyłoży, jak Skama chcesz to uderz wprost do niego.

minertu
16-09-2013, 07:55
Nie musi do niego ale skoro tak piszesz to musisz mieć ku temu powód.

animuss
16-09-2013, 08:19
A ten zestaw do wytwarzania ognia w kotle :) wygląda nieźle .Tył jak Ardeo , przód jak Ewmar Ness
APR 12-25 kW
http://www.kotly-witkowski.pl/produkty/apr/apr.jpg
http://www.sklep-witkowski.pl/c-2_27/p-133/apr-1225-kw

minertu
16-09-2013, 08:22
Nie sprawdzałem go ale regulacja podobno nie najlepsza.

animuss
16-09-2013, 08:33
Nie sprawdzałem go ale regulacja podobno nie najlepsza.
Tak schludnie wykonany, to zgrubienie to deflektor chyba nad rynną .

minertu
16-09-2013, 08:53
:no:

kobra64
16-09-2013, 09:25
Tak schludnie wykonany, to zgrubienie to deflektor chyba nad rynną .

Pierwsze rynny np. z Ewmara ponoć właśnie w tym miejscu lubiły pękać, to jest takie wzmocnienie słabego punktu. Po mojemu te otwory powietrza wtórnego nie powinny być tylko z tyłu palnika. Ale rynna jako alternatywa dla tłoka - myślę, że jak najbardziej, szczególnie że nie chce CWU latem z kotła grzać. Aby bez rusztu wodnego( bo będzie produkcja sadzy ) i dobrze dobrać sterowanie. Minertu, jakby chłopak chciał RBR -a napisałbym mu, żeby do Karoki albo do Ciebie uderzył po info. No ale sadzę, ze o możliwych konfiguracjach Skam - Pa to jednak chyba Jarecki wie najwięcej.

animuss
16-09-2013, 10:04
Pierwsze rynny np. z Ewmara ponoć właśnie w tym miejscu lubiły pękać, to jest takie wzmocnienie słabego punktu.
Na 100% to deflektor i leży tyko na wierzchu palnika jest w kształcie pałąka i możną go zdjąć w każdej chwili .
I doczytałem tu pisze wszystko :
http://www.kotly-witkowski.pl/_download/apr-pl.pdf
http://www.kotly-witkowski.pl/en/produkty/apr/apr-budowa.jpg

kobra64
16-09-2013, 10:16
No rzeczywiście tak sobie ten element nazwali. Ale mnie się zdaje, ze wiedząc że tam lubi się spaprać, zrobili po prostu ten element wymienny i uczenie go nazwali. Po mojemu " chłyt matetingowy ".

Jarecki79
16-09-2013, 10:32
Adams11, po Skam-P śmiało możesz do minertu czy karoki,
ja ostatnio zarobiony niemiłosiernie jestem, więc nie zawsze mam czas odpisać.

Wyślij do któregos z chłopaków szkic kotłowni z wymiarami ścian i umiejscowieniem komina,to się wszystko ustali,
jak miał może Ci się trafic wilgotny, to żywotniejszy będzie palnik żeliwny, jak będziesz palić suchym, to ładniej z miałem idzie ardeo.
Na ardeo mocno bym namawiał przy kotle 25kW.

animuss
16-09-2013, 10:50
No rzeczywiście tak sobie ten element nazwali. Ale mnie się zdaje, ze wiedząc że tam lubi się spaprać, zrobili po prostu ten element wymienny i uczenie go nazwali. Po mojemu " chłyt matetingowy ".:lol2: A zwróciłeś uwagę na napęd ślimaka,wydaje mi się że są tam dwa zabezpieczenia - 2 zawleczki ? jedna na przekładni .

Adams11
16-09-2013, 15:13
A ten zestaw do wytwarzania ognia w kotle :) wygląda nieźle .Tył jak Ardeo , przód jak Ewmar Ness
APR 12-25 kW
http://www.kotly-witkowski.pl/produkty/apr/apr.jpg
http://www.sklep-witkowski.pl/c-2_27/p-133/apr-1225-kw

Zgadza się to jest palnik Witkowskiego, zastanawiałem się nad ich kociołkiem z palnikiem tłokowym i tym rynnowym także , ale oni mi proponują 22kW. Z resztą zgodnie z ich tabelką doboru 19kW mają do 100m2. Nie wiem o co tu się rozchodzi z tymi mocami, a sparwność piszą, że jest 83-86%. Bardzo pożądnie wyglądają ich kociołki i mają same dobre opinie.

minertu
16-09-2013, 19:52
Na 100% to deflektor i leży tyko na wierzchu palnika jest w kształcie pałąka i możną go zdjąć w każdej chwili .
I doczytałem tu pisze wszystko :
http://www.kotly-witkowski.pl/_download/apr-pl.pdf (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.kotly-witkowski.pl%2F_download%2Fapr-pl.pdf)
http://www.kotly-witkowski.pl/en/produkty/apr/apr-budowa.jpg

Na 100% to deflektor powinien być nad płomieniem a nie na wyjściu z palnika.
W tym jednak przypadku świeże paliwo zaczyna się odgazowywać na początku czyli bliżej zasobnika i tutaj miało by to sens bo w dalszej fazie czyli dalej od niego paliwo powinno być już odgazowane.Powinno nie oznacza ,że musi.

karoka65
16-09-2013, 21:36
Miałem okazję czytać trochę tych opinii na systemyogrzewania :)
Nie trzeba nawet się tam logować żeby coś naskrobać.
Bardzo dziwne forum.
19kW na 100m2 a na 200-ście ze 40kW tylko że na dom bez dachu :)

zbigmaz01
16-09-2013, 21:59
Miałem okazję czytać trochę tych opinii na systemyogrzewania :)
Nie trzeba nawet się tam logować żeby coś naskrobać.
Bardzo dziwne forum.
19kW na 100m2 a na 200-ście ze 40kW tylko że na dom bez dachu :)
To ja powinienem mieć chyba z 50kW? :P

animuss
16-09-2013, 22:18
Trudno jest udowodnić przewymiarowanie kotła bez OZC . :) kocioł z podajnikiem rządzi się trochę innymi prawami ,teoretycznie łatwo przewymiarować kocioł bo wystarczy zrobić to OZC i kupić 2 razy większy ,ale praktycznie przewymiarować kocioł jest trudniej ,,ma oddzielną komorę spalania oddzieloną od kotła - wymiennika , taki kocioł z aut. podajnikiem grzeje płomieniem w niego trzeba mocno dmuchać i ciepło wywiewać - dlatego spaliny mają wyższą temperaturę.
Ci co grzeją tylko ciepłą wodę latem w takim kotle, szybko przekonują się że sami zaprzeczają zasadzie ,doboru kotła jego mocy do zapotrzebowania , w dodatku każdy twierdzi że latem popiół z tego samego ekogroszku ,którego palnik spalał zimą jest dużo lepszy

zbigmaz01
17-09-2013, 04:25
Trudno jest udowodnić przewymiarowanie kotła bez OZC . :) kocioł z podajnikiem rządzi się trochę innymi prawami ,teoretycznie łatwo przewymiarować kocioł bo wystarczy zrobić to OZC i kupić 2 razy większy ,ale praktycznie przewymiarować kocioł jest trudniej ,,ma oddzielną komorę spalania oddzieloną od kotła - wymiennika , taki kocioł z aut. podajnikiem grzeje płomieniem w niego trzeba mocno dmuchać i ciepło wywiewać - dlatego spaliny mają wyższą temperaturę.
Ci co grzeją tylko ciepłą wodę latem w takim kotle, szybko przekonują się że sami zaprzeczają zasadzie ,doboru kotła jego mocy do zapotrzebowania , w dodatku każdy twierdzi że latem popiół z tego samego ekogroszku ,którego palnik spalał zimą jest dużo lepszy Nie wszyscy tak twierdzą, jest trochę mowy o sadzy. A co do lata i CWU? Tu pierwsze skrzypce należą do palacza - sterownika.

animuss
17-09-2013, 08:29
Nie wszyscy tak twierdzą, jest trochę mowy o sadzy. A co do lata i CWU? Tu pierwsze skrzypce należą do palacza - sterownika.Przy tak przewymiarowanym kotle 1:100 lub więcej to troszkę sadzy czy inne drobne anomalia są niewystarczające .Tu powinna być przynajmniej ostra kondensacja w kotle ,przegrzewanie kotła zagotowanie wody co drugi dzień,wory sadzy szlamu ,śmierdzącej mazi itd....

bobasxx
17-09-2013, 09:49
Przy tak przewymiarowanym kotle 1:100 lub więcej to troszkę sadzy czy inne drobne anomalia są niewystarczające .Tu powinna być przynajmniej ostra kondensacja w kotle ,przegrzewanie kotła zagotowanie wody co drugi dzień,wory sadzy szlamu ,śmierdzącej mazi itd....

No nie przesadzajmy, na przygotowanie CWU dodaje się około 2-3 kW do zapotrzebowania. To przy takim stosunku jak podałeś, kocioł miałby 200-300 kW ;)

animuss
17-09-2013, 09:52
No nie przesadzajmy, na przygotowanie CWU dodaje się około 2-3 kW do zapotrzebowania. To przy takim stosunku jak podałeś, kocioł miałby 200-300 kW ;)To ile węgla twój kocioł spala na dobę w lato ?

bobasxx
17-09-2013, 10:04
To ile węgla twój kocioł spala na dobę w lato ?

Na samo CWU niecałe 3 kg.

Nawet jak przyjmiesz średnią moc dobową według zużycia opału, powiedzmy 0,6 kW to i tak wychodzi 60 kW przy Twojej skali przewymiarowania.

Adams11
17-09-2013, 15:22
Tak 12kW ci wystarczy na taką powierzchnię najlepiej z palnikiem żeliwnym miałowo-groszkowym.
Tłokowego bym osobiście nie kupił.

Co jest nie tak z tłokami oprócz tego, że kopcą? Paza tym z tego co słyszałem są dużo żywotniejsze i lepiej sobie radzą z różną granulacją węgla w stosunku do ślimaków. Ślimaki mają większe opory, dlatego są narażone na ścieranie. Powiedzcie mi co trzeba wymieniać w tłoku? Czy retorta spali mniej miału i czyściej niż tłok w takich samych warunkach?

animuss
17-09-2013, 20:41
Jak chodzi o węgiel, to mnie takie sito w kwasiaku nie dziwi.
Miałeś pewnie pod olej lub gaz a do węgla to się średnio sprawdza.
Tam gdzie końcówki wystają wyżej nad komin bez ocieplenia sito robi się nawet po 2sezonach...

Wlezę i zobaczę u siebie mam ponad 10 lat . od - 5.02 .2003r I wlazłem zajrzałem do środka nawet zdjąłem górę nie ma rdzy na razie tylko osad pył ,przeczyściłem komin przy okazji .Wszystko wygląda na zdrowe .Może dlatego że blacha z domieszką molibdenu.

animuss
17-09-2013, 20:57
Na samo CWU niecałe 3 kg.

Nawet jak przyjmiesz średnią moc dobową według zużycia opału, powiedzmy 0,6 kW to i tak wychodzi 60 kW przy Twojej skali przewymiarowania.
Nie będę się powtarzał ,przewymiarowany kocioł 152 razy.
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?65781-RANKING-KOTŁÓW-NA-EKO-GROSZEK&p=6066815&viewfull=1#post6066815

bobasxx
18-09-2013, 10:55
Nie będę się powtarzał ,przewymiarowany kocioł 152 razy.
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?65781-RANKING-KOTŁÓW-NA-EKO-GROSZEK&p=6066815&viewfull=1#post6066815

3 kg / 24 h / 3.600 s * 28.000 kJ = 0,97 kW * 60% = 0,58 kW (sprawność 60 %)

To jest moc średnio-dobowa.

Zgodziłbym bym się z Tobą jakby zużycie CWU było stałe czyli zużywając np. 300 litrów na dobę, zużywałbyś 12,5 litra na godzinę. Wtedy taki kocioł byłby ok.

Ale są momenty, że mój kocioł idzie z mocą 2,5 kW. Czyli jest przewymiarowany tylko 5 razy.

animuss
18-09-2013, 14:51
3 kg / 24 h / 3.600 s * 28.000 kJ = 0,97 kW * 60% = 0,58 kW (sprawność 60 %)

To jest moc średnio-dobowa.

Zgodziłbym bym się z Tobą jakby zużycie CWU było stałe czyli zużywając np. 300 litrów na dobę, zużywałbyś 12,5 litra na godzinę. Wtedy taki kocioł byłby ok.

Ale są momenty, że mój kocioł idzie z mocą 2,5 kW. Czyli jest przewymiarowany tylko 5 razy.
Średnio zużywam około 200 litrów ciepłej wody na dobę .
50 litrów za dnia i 150 z wieczora :)
Po co pisać że są momenty że Twój kocioł idzie z mocą 2,5 kW :no: na pewno są momenty zimą że idzie jeszcze z większą mocą .
Skup się na tym że są momenty że podgrzewa tylko zasobnik uzupełnia straty a zużycia nie ma , są prawda . Więc jaka tu potrzebna moc .
Bobasxx przepychamy się o parę kW a ty napisałeś coś takiego ;)

To zdanie mi się bardzo podoba " jest przewymiarowany tylko 5 razy " ,a może aż 5 razy .
Zastanów się nad tym zdaniem .

Adams11
18-09-2013, 16:55
Czy możecie coś powiedzieć na temat kotła Boss Vegas firmy Stalmark. To jest tłokowiec z najmniejszą jednostką 14kW. Jest to nowość i nic nie ma na ten temat. Żadnych opini, zdjęć. Czy użytkuje już kotoś ten kociołek? Wiem, że jest zrobiony na bazie Duo Bossa, palnik ma ten sam, tylko nie ma wodnego rusztu i jest niższy o jakieś 30cm.

http://www.stalmark.pl/s31-boss-vegas.html

Jarecki79
18-09-2013, 17:00
Rób jak uważasz, mały, nowy dom i tłok, to ja to średnio widzę.

bobasxx
18-09-2013, 18:55
Po co pisać że są momenty że Twój kocioł idzie z mocą 2,5 kW :no: na pewno są momenty zimą że idzie jeszcze z większą mocą .
Skup się na tym że są momenty że podgrzewa tylko zasobnik uzupełnia straty a zużycia nie ma , są prawda . Więc jaka tu potrzebna moc .




No ja doskonale o tym wiem, dlatego to moc średnio dobowa wychodzi na poziomie 0,6 kW.

Ale zauważ także, że jeśli ktoś bierze kąpiel np. trzy razy jedna po drugiej, to wtedy urządzenie o mocy 250 Wat (jak to w podanym linku napisałeś), może nie wystarczyć żeby zagrzać wodę.



To zdanie mi się bardzo podoba " jest przewymiarowany tylko 5 razy " ,a może aż 5 razy .
Zastanów się nad tym zdaniem .




Posiadam kocioł jaki posiadam, jego mocy nie zmienię i nie ma innej opcji, latem jest przewymiarowany. Ale 5 razy, a nie 160 :)

Adams11
19-09-2013, 21:40
Mam pytanie do Jareckiego, z jakiej grubości blachy jest zrobiony płaszcz Skampa12? Bo na stronie nie podają.

karoka65
19-09-2013, 21:51
Pisał tu gdzieś niedawno że 4mm albo w wątku o Skamie.

kobra64
20-09-2013, 06:31
Mam pytanie do Jareckiego, z jakiej grubości blachy jest zrobiony płaszcz Skampa12? Bo na stronie nie podają.

Tutaj gdzieś Jarecki pisał, że płaszcz zewnętrzny 4 mm a spaliny/woda 5 mm.

Jarecki79
20-09-2013, 06:59
Pisałem o zewnętrznym, tam 4mm, założyciel wątku o OE swego czasu podawał,że tam jest 3mm.
Te blachy nie mają żadnego związku z żywotnością, wpływ mają na wysokośc próby wodnej, ale tutaj ważny jest jeszcze rozstaw tzw ankrów.

Na żywotność ma wpływ: środek, konstrukcja wymiennika, poprawność palnika, sposób prowadzenia kotła, warunki jego eksploatacji (kotłownia,komin,paliwo)
Adams, napisz maila otrzymasz wszystkie info.

Adams11
20-09-2013, 12:15
Pisałem o zewnętrznym, tam 4mm, założyciel wątku o OE swego czasu podawał,że tam jest 3mm.
Te blachy nie mają żadnego związku z żywotnością, wpływ mają na wysokośc próby wodnej, ale tutaj ważny jest jeszcze rozstaw tzw ankrów.

Na żywotność ma wpływ: środek, konstrukcja wymiennika, poprawność palnika, sposób prowadzenia kotła, warunki jego eksploatacji (kotłownia,komin,paliwo)
Adams, napisz maila otrzymasz wszystkie info.

[email protected]
Dziękuję za wszelkie informacje

karoka65
20-09-2013, 17:38
Na żywotność ma wpływ: środek, konstrukcja wymiennika, poprawność palnika, sposób prowadzenia kotła, warunki jego eksploatacji (kotłownia,komin,paliwo)
.
Dla niektórych, tylko tyle.
Dla innych, aż tyle
:)

apolloo2
22-09-2013, 14:34
Witam wszystkich
mam pytanie czy ktoś zna i może polecić jakiś dobry piec z dużym zasobnikiem i podajnikiem tłokowym taki 18-25 kw

karoka65
22-09-2013, 15:01
Może KTM Tilgnera ?
Jest dostępny 20 i 25kW, ile masz do grzania że takiego smoka chcesz kupić ?
Możesz o nim poczytać na mojej stronie, DTR-ka do ściągnięcia.

apolloo2
22-09-2013, 15:19
200 m2 ale stara instalacja co dom z lat 70 ocieplony

apolloo2
22-09-2013, 15:21
w porównaniu z kotłami ślimakowymi ten nie ma zbyt dużego zasobnika

karoka65
22-09-2013, 15:24
To ta 20-tka nie będzie miała się przy czym napocić :)
Normalnie na takie domki wysyłam max 17kW ale na ślimaku, może jednak dopisz jak jest ocieplony ten domek.

karoka65
22-09-2013, 15:28
w porównaniu z kotłami ślimakowymi ten nie ma zbyt dużego zasobnika
No niema. Za duży zasobnik to też nie takie błogosławieństwo, co z tego że zasobnik będzie nawet 300kg jak popiołu nie pomieści popielnik :)

apolloo2
22-09-2013, 15:56
ocieplenie styropian 20cm plastikowe okna ocieplony dach

chodzi o to aby i zasobnik był duży i popielnik tez żeby nie trzeba było latać do kotłowni co 24 godziny tylko co 3 dni :-)

karoka65
22-09-2013, 16:14
To po co ci takie duże "zwierze", 20 kW ?

apolloo2
22-09-2013, 16:22
a jakie powinno być? rurki do wody calowe kaloryfery żeliwne po 20- żeberek

z wyliczen wychodzi mi kolo 22 kw

karoka65
22-09-2013, 16:51
Czym masz ocieplony ten dach ?

apolloo2
22-09-2013, 17:33
wełną mineralna?


ktoś z państwa może polecić jeszcze jakiś dobry piec?

animuss
22-09-2013, 17:48
wełną mineralna?


ktoś z państwa może polecić jeszcze jakiś dobry piec?Weź ślimaka miałowo/groszkowego ta szuflada Ciebie zamęczy ,i wpuści w koszty opału jak nie będzie mrozu .

apolloo2
22-09-2013, 17:52
a ślimaki są lepsze słyszałem ze są zawodne

jakiego ślimaka polecaći i czemu nie tłokowiec ktoś ma swoje zdanie

chętnie słuszne opinie użytkowników jednych i drugich

karoka65
22-09-2013, 17:54
Również poleciłbym ci ślimaka, zgadzam się z tym co napisał animuss.

karoka65
22-09-2013, 17:56
Aha, ile masz tej wełny w dachu i jakiej jak pamiętasz ?
Nie brałbym więcej jak 15 do 17kW max ale napisz co z tym dachem bo to ważne, tamtędy najwięcej ciepełka ucieka.

kobra64
22-09-2013, 18:06
Ślimaki się łatwiej prowadzi. Jak będziesz chciał w lecie CWU też grzać - to dużo łatwiej. Ślimaki palą czyściej, produkują mniej sadzy i są łatwiej sterowalne. Mój ślimak się przez 8 lat nie zepsuł ani razu, po 8 latach padł sterownik i dmuchawa. W ślimakach masz większy wybór - marek, palników i sterowań. W tłokach wbrew pozorom też ma się co psuć.

animuss
22-09-2013, 19:07
a ślimaki są lepsze słyszałem ze są zawodne

jakiego ślimaka polecaći i czemu nie tłokowiec ktoś ma swoje zdanie

chętnie słuszne opinie użytkowników jednych i drugich
Znajomy w roku spala około 9 ton miału w podajniku palniku /ślimak. firmy Ardeo pali wyłącznie miałem od kilku lat .
http://m.ocdn.eu/_m/6b7a377d1acde049a3ad871f90201009,112,1.gif

minertu
22-09-2013, 19:08
Widzę,że ziomalena FM wpadli apollo2 20kW to co najmniej ze 2 domki obsłuży.Weź lepiej ślimaka bo jest lepsza regulacja i nie będziesz się męczył.

apolloo2
22-09-2013, 19:11
wełny 10cm

a jakie piece polecacie?

nikt nie broni tłokowca? :-(

apolloo2
22-09-2013, 19:13
Jakiej firmy piece polecacie albo macie u siebie w domu?

minertu
22-09-2013, 19:15
wełny 10cm

a jakie piece polecacie?

nikt nie broni tłokowca? :-(Ja nie obronię bo jak tylko go przywieźli to z niego zrezygnowałem. Swego czasu go zamówiłem i ....... zanim dojechał to zdążyłem się co nieco dowiedzieć więcej.

apolloo2
22-09-2013, 19:15
to jest temat dotyczący rankingu piecy ale ostatni jakoś dawno był

może ktoś napisze aktualny?

na rynku jest tyle firm ze pogubić się można

najlepsze podobno kiedyś były piece z Pleszewa ale teraz tam piec robi każdy nawet w stodole który jest ten właściwy?????

apolloo2
22-09-2013, 19:16
Ja nie obronię bo jak tylko go przywieźli to z niego zrezygnowałem. Swego czasu go zamówiłem i ....... zanim dojechał to zdążyłem się co nieco dowiedzieć więcej.

I jaki w końcu masz?

minertu
22-09-2013, 19:17
Jakiej firmy piece polecacie albo macie u siebie w domu?
Poczytaj moja stopkę.
Niedaleko Ciebie taki już pracuje.
Fakt instalator spaprał robotę i jadę to poprawić,takie życie.

bobasxx
22-09-2013, 19:17
Na początek looknij tutaj http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/13884-poradnik-jak-wybierac-kociol-na-ekogroszek/

SUSPENSER
22-09-2013, 19:26
wełny 10cm

a jakie piece polecacie?

nikt nie broni tłokowca? :-(

Koledzy dobrze Ci radzą - weź ślimakowy bo po pierwsze ma szeroki zakres regulacji mocy [a ta jest potrzebna bo temp. na zewnątrz są przecież różne, a w tłokowym masz praktycznie tylko włącz/wyłącz co zmniejsza jego sprawność średniodobową], po drugie 15-17 kW to i tak będzie za dużo, więc 20 kW to jeszcze większe przewymiarowanie, po trzecie tłokowe z zasady budowy mają mniejsze zasobniki na węgiel.

SUSPENSER
22-09-2013, 19:31
to jest temat dotyczący rankingu piecy ale ostatni jakoś dawno był

może ktoś napisze aktualny?

na rynku jest tyle firm ze pogubić się można

najlepsze podobno kiedyś były piece z Pleszewa ale teraz tam piec robi każdy nawet w stodole który jest ten właściwy?????

Żebyś daleko szukać nie musiał oto mój ranking:

1) Skam-P Premium
2) RBR Ekouniwersal

Gdybym dzisiaj kupował kocioł wybrałbym między nimi.

apolloo2
22-09-2013, 19:39
bobasxxx

lektorkę juz zrobiłem wcześniej ale wyszły mi trochę sprzeczne informacje :-( niż te które tu podajecie

zrobiłem kilka ustaliłem kilka rzeczy które chyba powinien mieć ten piec

1. 80-90W/m2 powierzchni x 220m 21 KW do 25KW
2. kierunek wylotu spalin - wysokość 1.30m tylny komin z cegły

3. Sprawność
wymiennika poziomy Pólki poziome
4. Rodzaj palnika
palnik żeliwny typu o mocy 25KW?

5. rodzaj sterowania.
sterownika automatyczny opcja w postaci zdalnego dostępu do sterownika przez internet jesli takie są
6. sposób podawania paliwa
podajnik tłokowy
7. Wielkość kosza zasypowego
Pionowy który pozwoli nam spokojnie utrzymanie palenia na 3-4 dni w duże mrozy bez obawy że braknie opału.

apolloo2
22-09-2013, 19:41
Ten zasobnik przy tłokowcach właśnie mnie martwi

przy ślimakach z kolei problemy z ślimakiem jak coś sie miedzy niego dostanie i granulacja ekogroszku

karoka65
22-09-2013, 19:45
Ten zasobnik przy tłokowcach właśnie mnie martwi

przy ślimakach z kolei problemy z ślimakiem jak coś sie miedzy niego dostanie i granulacja ekogroszku
A do tłoka nie może coś wejść ? :)
Sprawa zawleczek jest mocno demonizowana.

Piotrek42
22-09-2013, 19:46
Ten zasobnik przy tłokowcach właśnie mnie martwi

przy ślimakach z kolei problemy z ślimakiem jak coś sie miedzy niego dostanie i granulacja ekogroszku

Nie przesadzaj..... ludzie mają i sobie chwalą :) warunek-pal dobrym groszkiem i problem nie istnieje:)

timon120777
22-09-2013, 19:54
bobasxxx

lektorkę juz zrobiłem wcześniej ale wyszły mi trochę sprzeczne informacje :-( niż te które tu podajecie

zrobiłem kilka ustaliłem kilka rzeczy które chyba powinien mieć ten piec

1. 80-90W/m2 powierzchni x 220m 21 KW do 25KW
2. kierunek wylotu spalin - wysokość 1.30m tylny komin z cegły

3. Sprawność
wymiennika poziomy Pólki poziome
4. Rodzaj palnika
palnik żeliwny typu o mocy 25KW?

5. rodzaj sterowania.
sterownika automatyczny opcja w postaci zdalnego dostępu do sterownika przez internet jesli takie są
6. sposób podawania paliwa
podajnik tłokowy
7. Wielkość kosza zasypowego
Pionowy który pozwoli nam spokojnie utrzymanie palenia na 3-4 dni w duże mrozy bez obawy że braknie opału.

drobny błąd popełniasz w tych przybliżonych liczeniach
żeby się upewnić poszukaj w sieci jak zmienia się zapotrzebowanie na ciepło pomiędzy 10cm styropianu a 20 które Ty masz
pisząc ten poradnik nie zakładałem że ludziska będą kłaść na ściany 20cm bąbelków

jak chcesz się pobawić jeszcze w przybliżone liczenia zajrzyj na stronę ciepłowłaściwie.pl
tam sobie wstaw dane chałupy tylko uważnie poczytaj bo mogą wyjść bzdury
dla Twojego domu - 17KW więcej nie ma sensu-
jeśli dobrze czytałem wcześniejsze wpisy to domek piętrowy więc inny rozkład ciepła i dół grzeje piętro
rada dodatkowa
zamiast przepłacać za tłoka kupić ślimakowy a różnicę wrzucić w postaci dodatkowej warstwy wełny na strych
gwarantuję spadek kosztów ogrzewania i większy komfort użytkowania niż przy tłoku

apolloo2
22-09-2013, 19:56
ludzie też tu sporo na te zawlwczki narzekają

wiec co

1) Skam-P Premium
2) RBR Ekouniwersal

slimakowy 17kw

może inne propozycje?

ktos tu pisał też o Defron
stelmarku Galant

nitk
22-09-2013, 19:59
ludzie też tu sporo na te zawlwczki narzekają

wiec co

1) Skam-P Premium
2) RBR Ekouniwersal

slimakowy 17kw

może inne propozycje?

ktos tu pisał też o Defron
stelmarku Galant

ludzie maja tendencje do narzekania :) kup dopasowany piecyk i każdy będzie optymalnie palił..

zbigmaz01
22-09-2013, 20:05
ludzie też tu sporo na te zawlwczki narzekają

wiec co

1) Skam-P Premium
2) RBR Ekouniwersal

slimakowy 17kw

może inne propozycje?

ktos tu pisał też o Defron
stelmarku GalantPoczytaj co ja grzeję i czym. Masz w stopce.

apolloo2
22-09-2013, 20:09
problem tylko w tym że te piece maja górny wylot spalin

zbigmaz01
22-09-2013, 20:12
problem tylko w tym że te piece maja górny wylot spalinAle na tej wysokości co ty potrzebujesz :P

apolloo2
22-09-2013, 20:18
raczej nie nie widziałem picy z podajnikiem o wysokości 1,3m

zbigmaz01
22-09-2013, 20:19
raczej nie nie widziałem picy z podajnikiem o wysokości 1,3mTo jeszcze nie wszystkie kotły oglądałeś :wiggle:

karoka65
22-09-2013, 20:21
Ten który ma zbigmaz ma środek rury spalinowej na 135cm.
Można obniżyć do 130 a z resztą jaki u Ciebie jest problem ? piszesz że masz komin murowany, to żaden problem.

minertu
22-09-2013, 20:22
raczej nie nie widziałem picy z podajnikiem o wysokości 1,3mMożesz mieć wylot tylny jak chcesz.

animuss
22-09-2013, 20:24
bobasxxx

lektorkę juz zrobiłem wcześniej ale wyszły mi trochę sprzeczne informacje :-( niż te które tu podajecie

zrobiłem kilka ustaliłem kilka rzeczy które chyba powinien mieć ten piec

1. 80-90W/m2 powierzchni x 220m 21 KW do 25KW
2. kierunek wylotu spalin - wysokość 1.30m tylny komin z cegły

3. Sprawność
wymiennika poziomy Pólki poziome
4. Rodzaj palnika
palnik żeliwny typu o mocy 25KW?

5. rodzaj sterowania.
sterownika automatyczny opcja w postaci zdalnego dostępu do sterownika przez internet jesli takie są
6. sposób podawania paliwa
podajnik tłokowy
7. Wielkość kosza zasypowego
Pionowy który pozwoli nam spokojnie utrzymanie palenia na 3-4 dni w duże mrozy bez obawy że braknie opału.
Jak ma być tłok to na pałę przyjmowanie 80-90W/m2 to szaleństwo w takim palniku zmniejsz moc , zrób OZC
Bierzesz tłoka żeby mieć dostęp do tańszego paliwa a on będzie je marnować w okresach przejściowych , moc przyjmujesz na oko .
Z góry jesteś skazany na zwrócenie szczególnej uwagi na pojemność popielnika ,paląc miałem popiołu jest zawsze więcej .

timon120777
22-09-2013, 20:25
zerwana zawleczka to w 99% przypadków wina obcego ciała w węglu
również w jakichś 90% z tych przypadków naprwa ogranicza się do obrócenia przy pomocy klucza ślimakiem tak aby trafić ponownie na otwory od zawleczki i umieścić nową na miejscu zerwanej
do tego nie potrzeba serwisów ani innych dziwnych zabiegów
jeśli patrzysz co sypiesz do zasobnika to może nie być problemu przez kilka sezonów
nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi z tą wysokością 130cm???:(

z Defro to tylko moim zdaniem komfort eko ale pod warunkiem ze będziesz palił dobrym ekogroszkiem i wiesz co nieco o ustawianiu sterowników dwustanowych
jeśli nie - daruj sobie
skup się na tych podanych
możesz jeszcze o Witkowskiego kotły zachaczyć - tam też półki poziome i mała ekoenergia w zestawie z przyzwoitym sterowaniem
ale jeśli dobrze pamiętam to moce 15 albo 19KW

zbigmaz01
22-09-2013, 20:28
Ściąg sobie DTR kotła ze strony karoki lub minertu a zobaczysz jak mały jest ten kociołek
DTR np tu http://karoka.eu/kategoria,3/firma-instalco (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fkaroka.eu%2Fkatego ria%2C3%2Ffirma-instalco)

Beatka100
23-09-2013, 07:11
A skam-Premium ma z kolei półki pionowe, tak? A tez go polecacie....Kotły Witkowskiego tez mają ten sam palnik przy mniejszych mocach kotłow co Skam-Premium - tzw. małego brucera?

kloskak
23-09-2013, 08:00
Ja paliłem jeden sezon skamp-premium i jestem zadowolony. Większych problemów nie było. Nie mam porównania ale z tego co inni opowiadają to ja mam super. Nic się nie psuje czyszczenie to chwila moment, zero kurzu itd. (minimalna ilość). Tylko raz zerwała się zawleczka - winny kawałek drewna w węglu. .

rutino78
23-09-2013, 08:26
ja mam RBR drugi sezon, palę średnim groszkiem 5-35 i jeszcze nie zerwałem zawleczki.

pawelo_pl
23-09-2013, 08:58
ludzie też tu sporo na te zawlwczki narzekają

wiec co

1) Skam-P Premium
2) RBR Ekouniwersal

slimakowy 17kw

może inne propozycje?

ktos tu pisał też o Defron
stelmarku Galant
Tilgner ale EKR ze sterownikiem ECOAL lub Bruli
A zawleczki - to tak jak piszą koledzy - bujda jak nie wpadnie Ci gwóźdź lub inne barachło do węgla - to nie wiesz nawet gdzie jej szukać.

karoka65
23-09-2013, 09:00
Jak w węglu niema niespodzianek to i problemów brak.
Zabezpieczenie nie jest ścinane bez powodu.

grabpa58
23-09-2013, 09:14
Witam wszystkich.Jestem nowicjuszem w tym wątku ale czytam i śledzę z uwagą wypowiedzi bardziej doświadczonych kolegów.Jestem użytkownikiem kotła z podajnikiem ślimakowym z firmy Witkowski od 2 sezonów. Kotły zrobione są naprawdę solidnie. Z braku doświadczenia popełniłem błąd kupując z rusztem wodnym i za duży o ok.30%. Na ruszta położyłem cegły klinkierowe z otworami a także odpowiednio docięte na 1i 4 półkę wymiennika.Efekt jest dość dobry,lepiej są dopalone gazy i nie ma tłustej sadzy w postaci kożucha czy innego polaru tylko lotny szarobrązowy pył. Zastanawiam się nad kupnem mniejszej dyszy do palnika żeliwnego,kontaktowałem się w tej sprawie z MINERTU,którego pozdrawiam:D. Na pewno poprawiłoby to pracę palnika w okresach przejściowych[mniejsza moc]. Ciekawe czy zmniejszy się również spalanie? Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam kol. JARECKIEGO za porady dotyczące przeróbki i uszczelnienia palnika EKOENERGIA:yes: Na zakończenie dodam jako ciekawostkę że kotły Witkowski i Ekowitt to ta sama konstrukcja , 1 są niebieskie,a 2 zielone[firma rodzinna].Najmniejszy kocioł to 15KW. A teraz pozdrawiam wszystkich:D.

pawelo_pl
23-09-2013, 09:29
Na ruszta położyłem cegły klinkierowe z otworami a także odpowiednio docięte na 1i 4 półkę wymiennika.Efekt jest dość dobry,lepiej są dopalone gazy i nie ma tłustej sadzy w postaci kożucha czy innego polaru tylko lotny szarobrązowy pył. .
Klinkierowe - nie pomyliłeś się ? Myślałem że trzeba obkładać szamotem - jesli klinkier wystarczy to sam zaraz pobiegnę do kotłowni i obłożę swój ruszt - choc powiesiłem na nim deflektor.